Головна » Блоги » Давос: чому в Українському домі була відсутня Кримська світлиця?

Давос: чому в Українському домі була відсутня Кримська світлиця?

Відгримів “паркет” чергового Давосу. Далі йтиме робота над осмисленням постановок, усвідомлення можливостей міжнародного форуму, втіленням в життя багатьох з них, намаганням налаштуватися на визначену заходом перспективу. І, звісно, триватиме робота над помилками,  і геостратегічними провалами, щоб наступного разу їх не припуститися.

Україна цьогоріч не стала предметом першочергової уваги міжнародної спільноти. Однак, не лише тому, що у світі є важливіші проблеми. Багато чого в такому випадку залежить від самої країни, тобто її влади.

Поза сумнівом, ми (держава) мали би наполегливо (і креативно) просувати свої інтереси і цивілізаційні цінності, спонукаючи чи мотивуючи наших стратегічних і не дуже партнерів до розмови щодо українських проблем. Особливо враховуючи те, що ці проблеми давно вже є європейськими і навіть цивілізаційними, коли ми їх розглядатимемо з позиції міжнародної безпеки.

В даному випадку в Українському домі варто було б створити Кримську світлицю — як геостратегічну перспективу можливостей українського півострова, батьківщини кримськотатарського народу.

Міжнародні санкції проти путінської Росії Європейський Союз та інші країни (загалом понад сорок держав) застосували на знак протесту проти тимчасової окупації Кремлем Автономної Республіки Крим. Однак українська влада, крім фіксації випадків порушення прав людини на півострові, протягом останніх років системно та широкоформатно не займалася проблемою звільнення Криму від окупації терористичного характеру. Найбільшим провалом можна вважати невиконання обіцянки можновладців щодо надання кримськотатарському народу національної автономії у складі України.

Свого часу проти такої постановки цього питання активно виступали апологети та різноманітні сателіти Кремля в Україні, які прикривались крайніми ідеологіями чи значками народних депутатів та високими посадами в державних органах влади. Зрештою, це призвело до досить сумних наслідків не лише для кримських татар і України, а Європи і цілого світу.

Запевнення нинішніх українських можновладців щодо вирішення питання надання національної автономії кримськотатарському народу тривають уже майже чотири роки. Ще позаминулого, 2016 року, Верховна Рада України ухвалила Постанову «Про рекомендації парламентських слухань на тему: «Стратегія реінтеграції в Україну тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь: проблемні питання, шляхи, методи та способи». Цим документом було рекомендовано Президенту України підготувати зміни до Конституції і законів України та внести їх на розгляд парламенту, за якими кримські татари, караїми і кримчаки мають визнаватися корінними народами України, а в Конституції України повинна з’явитися Кримськотатарська Автономна Республіка замість Автономної Республіки Крим.

Неодноразово про внесення відповідних змін до Конституції з цього питання говорив і Президент України, інші посадові особи держави. Однак ситуація наразі залишається на тому ж місці.

Така повільність (якщо не відвертий саботаж геостратегічних масштабів) у прийнятті рішення щодо долі кримських татар сьогодні щоденно грає проти України та мирного світу. Міжнародна спільнота  фіксує небажання держави Україна вирішувати проблему кримськотатарського народу, а значить і проблему звільнення півострова від путінських окупантів. Таке байдуже ставлення з боку держави демотивує і самих кримських татар, які шукатимуть захисту від агресора в інших країнах. Зрештою, все частіше роздаються голоси про те, що Кремль може сам прийняти рішення про надання статусу національної автономії кримським татарам. Звичайно, це буде псевдоавтономія під дулами автоматів, але з точки зору міжнародного права претензії до РФ будуть зняті.

…Цьогоріч Україна урочисто відзначає століття проголошення Української Народної Республіки. І було б надзвичайно символічно згадати на державному рівні, що у грудні 1917 року в Криму була утворена Кримська Народна Республіка. Вона проіснувала недовго, бо вже на початку 1918 року згинула під ударами більшовицьких банд.

Але навіть за досить короткий термін молода українська республіка зробила достатньо для того, щоб зафіксувати як історичний факт Кримську Народну Республіку, яка стала першою мусульманською республікою у світі. Українська Центральна Рада визнала Кримську Народну Республіку, а також визнала кримськотатарський народ основним суб‘єктом самовизначення в Криму. Між Українською Центральною Радою і представниками новоутворених органів управління кримськотатарського народу постійно відбувались консультації, перемовини та налагоджувалась взаємодія.

Всі ці факти, історія нетривалих, але плідних міждержавних взаємин, помилки, допущені при цьому мали стати засадничими фактами для визнання на конституційному рівні  національної автономії кримськотатарського народу. І про всі ці факти має знати світова громада. Тому надзвичайно важливим вбачається просування у світі правди про державницький поступ України, її історію, взаємини з кримськими татарами і встановлення братніх відносин на сучасному етапі. То ж окрема панель під назвою “Кримськотатарська світлиця” в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі у Давосі була б справжнім проривом України на міжнародній арені і достойною відповіддю кремлівським агресорам.

Власне, такі кримськотатарські світлиці варто започаткувати на кожному міжнародному форумі за участю України. Це має бути ще однією візитівкою нашої держави у світі.

Не треба намагатись бути такими як всі, готуючи міжнародні презентації та інші заходи. Треба завжди бути собою. Бо проти самодостатності і національної оригінальності у кремлівського агресора зброї немає.

Валерій Скрипнюк

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Голосів: 2 Рейтинг: 5,00 out of 5)
Loading...
Переглядів: 1 069

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua