Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 10 жовтня

Інформдень: 10 жовтня

Новообраний президент Парламентської асамблеї Ради Європи Стелла Кіріакідес серед пріоритетів своєї діяльності на цій посаді назвала боротьбу з корупцією заради утвердження демократії, захисту прав людини та верховенства права.

Про це голова ПАРЄ заявила у своєму першому зверненні до Асамблеї у вівторок у Страсбурзі, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Моє особисте рішення балотуватися на пост президента грунтується виключно на твердій вірі у Парламентську асамблею, у демократію, права людини та верховенство права… Упродовж наступних кількох місяців моїм пріоритетом є забезпечення виваженості, консенсусу, довіри і єдності, а також невтомна і відкрита протидія корупції”, – сказала президент  ПАРЄ.

Вона запевнила, що працюватиме якнайкраще, щоб не розчарувати членів Асамблеї.

Слід зазначити, що Кіріакідес працюватиме президентом ПАРЄ лише до кінця січня 2018 року, доки триватиме термін перебування на цій посаді представника Європейської народної партії.

Як повідомляв Укрінформ, раніше у вівторок, 10 жовтня, новим президентом Парламентської асамблеї Ради Європи було обрано депутата від Кіпру Стеллу Кіріакідес.

 

У Каталонії вирішили почекати із оголошенням незалежності

Глава уряду Каталонії Карлес Пучдемон закликав парламент призупинити проголошення незалежності, щоб почати діалог з владою Іспанії для пошуку узгодженого рішення, передає  УНН  із посиланням на Bloomberg.

Як пише видання, Пучдемон також наголосив, що Каталонія отримала від народу мандат на те, щоб стати незалежною державою в формі республіки.

“…на підтримку цього висловилися мільйони людей”, – додав він.

Нагадаємо, в ЄС  застерегли Каталонію  від проголошення незалежності.

Також мер Барселони Ада Колау напередодні  закликала каталонського лідери не проголошувати незалежність, а прем’єра Іспанії закликала припинити прямий контроль з боку Мадрида.

У референдумі 1 жовтня 2017 року, як повідомляє каталонська влада, взяли участь 2,2 млн осіб (всього було зареєстровано 5,3 млн виборців). Більш  90% учасників референдуму висловилися за незалежність.

 

Глава Каталонії підписав декларацію про незалежність краю

Глава уряду Каталонії Карлес Пучдемон і інші керівники автономії підписали документ про проголошення незалежності регіону від Іспанії, проте в дію він поки не вступає, про це повідомляє офіційний  Twitte rкаталонського уряду, передає  УНН.

“Засновуємо Каталонської республіку як незалежну і суверенну, правову, демократичну і соціальну державу”, – йдеться в тексті документу, названого “Декларація народних представників Каталонії”.

Окрім глави уряду Каталонії Карлес Пучдемон підпис під декларацією про незалежність Каталонії поставили його заступник Оріол Жункерас, голова парламенту Каталонії Карме Форкадель і 72 депутата законодавчого органу.

Нагадаємо, глава уряду Каталонії  Карлес Пучдемон закликав парламент призупинити проголошення незалежності,  щоб почати діалог з владою Іспанії для пошуку узгодженого рішення

Як повідомляв раніше  УНН,  в ЄС  застерегли Каталонію  від проголошення незалежності.

Також мер Барселони Ада Колау напередодні  закликала каталонського лідери не проголошувати незалежність, а прем’єра Іспанії закликала припинити прямий контроль з боку Мадрида.

У референдумі 1 жовтня 2017 року, як повідомляє каталонська влада, взяли участь 2,2 млн осіб (всього було зареєстровано 5,3 млн виборців). Більш  90% учасників референдуму висловилися за незалежність.

 

Президент Чеської Республіки Мілош Земан вважає втрату Україною Криму “завершеною справою” та пропонує владнати її за допомогою виплат Україні.

Про це він заявив у Страсбурзі під час звернення до депутатів Парламентської асамблеї Ради Європи, повідомляє  “Європейська правда”.

“На мою думку, буде якась компенсація для України – чи в фінансовій формі, чи нафтою і газом”, – наголосив він.

Президент Чехії визнав незаконність анексії  Криму, але заявив, що питання вирішене: “Крим – це анексія, без сумніву. Це завершена справа (fait accompli)”.

Земан пояснив, що в разі незгоди України на компенсацію розпочнеться “європейська війна”. Він, зокрема, процитував колишнього німецького президента Йоахіма Гаука: “Якщо ми хочемо забрати Крим та повернути Україні, це означатиме європейську війну”.

На цій підставі Земан зробив висновок, що “війна” неуникна також у разі збереження зусиль України для повернення Криму.

“Ми маємо уникнути європейської війни, і ви маєте це зрозуміти”, – звернувся він до депутатів.

 

Промова Земана у ПАРЄ суперечить зовнішній політиці країни – прем’єр Чехії

Висловлювання президента країни Мілоша Земана під час його виступу на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи не відповідають зовнішній політиці чеського уряду. Про це на своєму  Тwitter  заяивив глава чеського уряду Богуслав Соботка, передає УНН.

“Промова Земана в Раді Європи абсолютно контрастує із нашою зовнішньою політикою, і президент не мав мандату від чеського уряду. Чеська Республіка поважає міжнародне право. Санкції ЄС проти Росії прив’язані до імплементації Мінських угод, без виконання цих угод їх не можна скасовувати” – написав Соботку

Нагадаємо, Президент Чехії Мілош Земан на засіданні ПАРЄ виступив проти санкцій щодо Росії і зазначив, що Крим анексований незаконно, але повертати Україні півострів не треба. Як приклад вирішення ситуації з Кримом він запропонував Україні і Росії  домовитися про фінансову компенсацію. Дана  заява обурила  Міністерство закордонних справ України.

 

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає, що заяви президента Чехії Мілоша Земана на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи були передбачуваними, тому треба боротися з тими, хто запросив його до виступу.

Про це Клімкін написав у  Twitter – Укрінформ.

“Залиште Земана, його не виправити. В театрі є режисери і є актори. Ті, хто запросили його до виступу, знали, що він скаже. З ними і треба боротися”, – зазначив  Клімкін.

Як повідомлялося, у виступі на сесії ПАРЄ президент Чеської Республіки Мілош Земан заявив, що вважає втрату Україною Криму “завершеною справою” та пропонує владнати її за допомогою виплат Україні.

 

В Україні з обуренням сприйняли висловлювання президента Чехії Мілоша Земана під час його виступу на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи стосовно Криму.

Про це йдеться у  заяві зовнішньополітичного відомства – Укрінформ.

“В Україні з обуренням сприйняли висловлювання президента Мілоша Земана під час його виступу 10 жовтня ц.р. на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи. Спроба запропонувати не тільки умиротворення агресора, а й легітимізацію анексії АР Крим шляхом “продажу” частини нашої території, є абсолютно не прийнятною для сучасної Європи. Важко повірити, що ми це чуємо від президента країни, яка стільки страждала від Мюнхенської змови”, – йдеться на сайті.

В умовах, коли тисячі українців загинули від рук російських окупантів, десятки тисяч українців та кримських татар переслідуються окупаційним режимом, ця пропозиція виходить за політичні рамки і є відвертим цинізмом.

“Україна ніколи не торгуватиме своєю територією, своїми цінностями і своєю свободою”, – наголошують у МЗС.

Водночас, в Україні високо цінують вагому підтримку та солідарність уряду Чехії та чеського народу, які проявляються в конкретних справах та практичній допомозі. Яскравим прикладом цьому є нещодавній візит делегації Сенату Чеської Республіки на Донбас.

Як повідомлялося, президент Чехії Земан заявив, що вважає втрату Україною Криму “завершеною справою” та пропонує владнати її, надавши Україні матеріально-фінансову компенсацію. Земан відомий своєю проросійською позицією і прихильністю до президента Росії  Путіна.

 

Постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба заявив, що виступ Земана не відповідає політиці ПАРЄ і уряду Чехії, який виступає за територіальну цілісність України.

Про це він сказав в ефірі каналу “112 Україна”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Пан Земан з 2014 року висловлювався з симпатією щодо дій Росії.. цього разу сформулював свою позицію максимально прямолінійно і цим  надзвичайно вразив присутніх у залі, тому що ці слова не відповідають ані політиці самої Ради Європи, ані політиці Євросоюзу, ані політиці уряду Чехії, який виступає за територіальну цілісність України”, – сказав Кулеба.

Раніше президент  Чеської Республіки  Мілош Земан заявив, що вважає втрату Україною Криму “завершеною справою” та пропонує владнати її за допомогою виплат Україні.

 

Скандальна заява президента Чехії Мілоша Земана щодо вирішення ситуації з окупованим Росією Кримом не матиме жодних політичних наслідків та впливу.

Таку думку в ексклюзивному коментарі власному кореспонденту Укрінформу у Брюсселі висловив президент Інституту суспільних проблем (місто Братислава) Григорій Месежніков – Укрінформ.

«Чеський президент втручається у справи, відносно яких він навіть висловлюватися не має права. Не він вирішуватиме, як Україна і  Росія  вирішуватимуть цю проблему. У цій ситуації, звичайно, Євросоюз, як спільнота демократичних держав повинен підтримувати жертву агресії, а не займатися умиротворенням агресора», – сказав словацький експерт.

Месежніков висловив переконання, що цей скандальний виступ чеського президента не матиме жодних наслідків та впливу.

Словацький політолог нагадав, що президент Чехії Земан традиційно висловлює проросійські погляди.

Як повідомлялося, президент Чехії Мілош Земан заявив, що вважає втрату Україною Криму «завершеною справою» та пропонує владнати її за матеріально-фінансової компенсації Україні.

 

Чехія підтвердила, що не змінює своєї позиції щодо санкцій, які стосуються Росії, після чергових заяв президента країни Мілоша Земана про необхідність скасувати ці санкції.

Про це заявила  Радіо Свобода  речниця Міністерства закордонних справ Чехії Міхаела Лагронова – Укрінформ.

“В ухваленні рішень, у переоцінці санкцій, звичайно, важливою є єдність Європейського Союзу. Тобто з нашого боку санкції залишаються чинними, ми будемо це підтримувати, тому що не були виконані Мінські угоди”, – наголосила речниця.

Ідеться про головні пакети санкцій, запроваджені ЄС через агресію Росії на сході України. Окремі, менші санкції, запроваджені через агресію Росії у Криму і окупацію цієї частини території України, як не раз заявляли в Євросоюзі і в Чехії, будуть діяти до деокупації півострова.

При цьому в МЗС Чехії наразі не стали коментувати іншої частини виступу Мілоша Земана, про те, що Київ мав би домовитися з Москвою про «компенсацію» за Крим і що світ мав би змиритися з захопленням Криму Росією.

Раніше 10 жовтня президент Чехії Мілош Земан, виступаючи на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи, заявив, що анексія Криму Росією – це доконаний факт, і що необхідний прямий діалог між Україною і Росією щодо окупованого Криму, який, на його “приватну думку”, міг би “вести до компенсації на користь України” “у фінансовій формі, нафтою і газом”. Він також вкотре виступив проти чинних санкцій ЄС щодо Росії через її агресію проти України, назвавши їх “неефективними”.

Заява Земана вже викликала різку реакцію української сторони.

11 жовтня в  ПАРЄ  виступить Президент України Петро Порошенко.

Мілош Земан відомий своєю проросійською позицією і прихильністю до президента Росії Володимира Путіна. Він уже не раз, заявляючи про незаконність окупації Росією українського Криму, виправдовував захоплення півострова Москвою і закликав Україну і світ змиритися з цим, а також виступав проти санкцій щодо Росії.

Але в Чехії, за Конституцією, зовнішня політика є прерогативою уряду, а не президента. Нинішній уряд Чехії дотримується міжнародної позиції щодо агресії Росії проти України і скоординованої позиції Євросоюзу, зокрема, не визнає анексії Криму і заявляє, що знімати санкції наразі неможливо.

 

На сесії Парламентської асамблеї Ради Європи, яка проходить у Страсбурзі, задіяні такі елементи гібридної війни, як маніпуляції та свідоме перекручування фактів. 

Про це написала  у Facebook  перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко – Укрінформ.

“Насправді, це одна з найважчих і найскладніших сесій ПАРЄ. Бо коли є біле і чорне – дуже легко переконувати колег бути на стороні світлих сил. А на цій сесії у повній мірі задіяні елементи гібридної війни – маніпуляції, відверте перекручування фактів, брехня”, – написала Геращенко.

Вона зазначила, що ця сесія відбувається під знаком нашіптувань, вимог, шантажу, зомбування щодо необхідності повернення російської делегації.

“Кукловоди – за лаштунками. Їх маріонетка Аграмунт зламалася, тож на сцену витягуються нові ляльки. Земан, який у зловіщій європейській тиші говорить про мегапопулярність Путіна , якого підтримують 80% росіян … Янгланд, який, не приховуючи, говорить, що ПАРЄ має вибрати між членськими внесками РФ (а це безбідне життя персоналу, що звик до комфорту) і принципами, які так марудно виконувати”, – констувала Геращенко.

У цьому контексті вона нагадала про спроби розколоти групу ЕНП, яка підтримала на посаду антиросійського Емануеля Зінгеріса, а також про самовисування кіпріотки Стелли Кіріакідес, яка “жодного разу ніяк не висловлювалася про агресивну політику РФ, не має ніякої позиції” та спробу “оголосити інквізицію” Україні за мовний закон з боку деяких делегацій.

“Що нас рятує? Поки що єдність. Якби ми тут пересваритися і перегризлися, побилися й кинули одне в одного шашку, як у Києві, Аграмунт уже приїхав би на білому коні, якого б тягли за вуздечку представники Держдуми РФ, щедро осипаючи дорогу рублями –  єврами-внесками. Тому українська делегація, яка захищає принципи ПАРЄ, нагадує іншим, що принципи важливіші за внески”, – резюмувала перший віце-спікер.

 

Заступник Голови ВР Оксана Сироїд вважає, що Президент України та Міністерство закордонних справ мають звернутися до глав країн-членів ЄС щодо виступу президента Чехії Мілоша Земана у ПАРЄ.

Про це вона сказала в ефірі каналу “112 Україна”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Беззастережно, має бути реакція і Президента України і Міністерства закордонних справ. Я вважаю, що має бути звернення Президента і Міністерства закордонних справ, в тому числі до глав країн-членів ЄС,  для того, щоб це питання було обговорено на рівні Європейської Ради”, – сказала Сироїд.

Раніше президент Чеської Республіки Мілош Земан заявив, що вважає втрату Україною Криму “завершеною справою” та пропонує владнати її за допомогою виплат Україні.

 

Народний депутат, представник української делегації у ПАРЄ Оксана Сотник назвала маніпуляцією агітацію угорців проти українського закону “Про освіту”.

Про це вона сказала у ефірі каналу “112 Україна”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Це абсолютно лобістська і маніпулятивна агітація, в якій угорці маніпулюють деякими моментами. Зокрема стверджуючи, що Україна недостатньо фінансує якісь заходи щодо викладання мови нацменшин. Ми одразу відповідаємо у всіх своїх політгрупах і комітетах, що готові усім бажаючим депутатам організувати поїздки у прикордонні території, які межують з Угорщиною та Румунією, особливо на Закарпаття, і вони побачать там десятки сіл, де люди не розмовляють українською і вони її не розуміють, а розмовляють або румунською, або угорською”, – сказала Сотник, відповідаючи на запитання журналістки щодо розповсюдження у  ПАРЄ  буклетів, де вказано, що Україна не виконує гарантії для навчання нацменшин.

Сотник додала, що така ситуація у Закарпатті є підтвердженням того, що Україна не просто толерантно ставиться, а однозначно “широко забезпечувала права для мов нацменшин, які встановлені міжнародними стандартами”.

Народний депутат зауважила, що у законі “Про освіту” жодним чином не обмежено можливість викладання мови нацменшин.

“Ми не порушили жодного міжнародного стандарту або конвенції, ми все зробили в рамках діючих міжнародних конвенцій… Я вважаю, що це виключна геополітична диверсія, яку зараз намагається провадити Угорщина проти України”, – додала вона.

Сотник наголосила, що необхідно якнайшвидше ухвалити закон з приводу державної політики у сфері євроінтеграції, щоб показати європейським колегам, що євроінтеграція – невідворотне рішення, яке Україна буде виконувати.

“І жодна країна, навіть Європейського Союзу, не має права у нас забрати можливість мати європейські стандарти”, – додала народний депутат.

Як повідомлялося, Парламентська асамблея Ради Європи 12 жовтня проведе термінові дебати щодо мовної статті нового закону України “Про освіту”.

Верховна Рада 5 вересня ухвалила закон “Про освіту”, який, зокрема, регулює питання використання української мови у сфері освіти. 25 вересня його підписав Президент Петро Порошенко.

У законі передбачено, що діти з нацменшин в Україні продовжуватимуть вивчати рідну мову, а з середньої школи починатимуть навчатися державною мовою. Якщо мова нацменшини належить до мов Європейського Союзу, можливе викладання також нею однієї або кількох дисциплін.

Водночас у деяких країнах, які мають діаспору в Україні, висловили протест з приводу статті закону про навчання дітей із нацменшин українською мовою.

Уряд Угорщини, зокрема, заявив, що блокуватиме всі подальші рішення Європейського Союзу, спрямовані на зближення ЄС з Україною через закон про освіту.

Міністерство закордонних справ України направило закон “Про освіту” на експертизу у Венеціанську комісію.

 

Перший заступник Голови Верховної Ради Ірина Геращенко пов’язує реакцію Угорщини на мовну статтю закону “Про освіту” із проведенням у 2018 році виборів до Національної асамблеї (парламенту) Угорщини.

Про це вона написала у  Facebook – Укрінформ.

“В Угорщині скоро вибори, тож деякі місцеві політики використовують захист угорськомовного населення за кордоном як внутрішній, об’єднуючий козир. Як на мене, вельми специфічний козир, запозичений в Кремлі”, – зазначила вона.

Геращенко  наголосила, що закон – ліберальний і європейський за своєю суттю. “Всі випробування, що посилюють нашу єдність як нації і як країни, роблять нас сильнішими. Це я щодо непристойних дій деяких наших країн – сусідів, які оголосили інквізицію нашому новому закону про освіту. Наголошую, закон наш європейський і ліберальний”, – зазначила віце-спікер.

Разом із тим, на її думку, реакція деяких країн, що критикують закон, є аргументом на користь неприпустимості подвійного громадянства у українців.

“Але всі ці “пляски Віта”, насправді, в іншому ракурсі тепер малюють і ще одну українську дискусію щодо подвійного громадянства, яке тут так багато народу виправдовували. І посилюють аргументи тих, хто категорично проти подвійного громадянства. P.S. Я проти подвійного громадянства”, – підкреслила Геращенко.

Як повідомлялось, Парламентська асамблея Ради Європи 12 жовтня проведе термінові дебати щодо мовної статті нового Закону України “Про освіту”.

Ініціаторами внесення на розгляд сесії питання “Новий український закон про освіту як головна перепона вивчення національними меншинами рідних мов” стали депутати національних парламентів Угорщини та Польщі.

Верховна Рада 5 вересня ухвалила закон України “Про освіту”, який, зокрема, регулює питання використання української мови у сфері освіти. 25 вересня його підписав Президент Петро Порошенко.

У законі передбачено, що діти з нацменшин в Україні продовжуватимуть вивчати рідну мову, а з середньої школи починатимуть навчатися державною мовою. Якщо мова нацменшини належить до мов Європейського Союзу, можливе викладання також нею однієї або кількох дисциплін.

Водночас у деяких країнах, які мають діаспору в Україні, висловили протест з приводу статті закону про навчання дітей із нацменшин українською мовою.

Уряд Угорщини, зокрема, заявив, що блокуватиме всі подальші рішення Європейського Союзу, спрямовані на зближення ЄС з Україною через закон про освіту.

Міністерство закордонних справ України направило закон “Про освіту” на експертизу у Венеціанську комісію.

 

Рада Європи готова продовжити взаємодію з Києвом щодо забезпечення прав національних меншин у частині вивчення рідних мов.

Про це заявив генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд, відповідаючи на запитання депутатів ПАРЄ щодо ситуації навколо мовної статті нового закону України “Про освіту”, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Зараз ми чекаємо на висновки Венеціанської комісії (щодо освітнього закону – ред.), і, грунтуючись на ній, продовжимо діалог з керівництвом України”, – заявив генсек Ради Європи.

Він зауважив, що у Раді Європи були занепокоєні новим законом України “Про освіту”.

“Відтак, ми терміново вступили в контакт з українським керівництвом. Також з візитом перебувала міністр освіти України, яка надала роз’яснення щодо закону”, – зауважив Ягланд.

Він наголосив, що Рада Європи уповноважена реагувати на усі рішення держав, які стосуються гарантування прав людини, зокрема національних меншин.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 5 вересня ухвалила закон України “Про освіту”, який, зокрема, регулює питання використання української мови у сфері освіти. 25 вересня його підписав Президент Петро Порошенко.

У законі передбачено, що діти з нацменшин в Україні продовжуватимуть вивчати рідну мову, а з середньої школи починатимуть навчатися державною мовою. Якщо мова нацменшини належить до мов Європейського Союзу, можливе викладання також нею однієї або кількох дисциплін.

Водночас у деяких країнах, які мають діаспору в Україні, висловили протест з приводу статті закону про навчання дітей із нацменшин українською мовою.

Уряд Угорщини, зокрема, заявив, що блокуватиме всі подальші рішення Європейського Союзу, спрямовані на зближення ЄС з Україною через закон про освіту.

Міністерство закордонних справ України направило закон “Про освіту” на експертизу у  Венеціанську комісію.

 

Цьогоріч регулятор Нацради вирішив проводити окремі конкурси, за якими розподілялися вільні FM-частоти. За результатами першого конкурсу із розвитку місцевого мовлення, ефір радіостанції з’являться в 19 населених пунктах України.

Про це повідомив голова Нацради Юрій Артеменко під час прес-конференції «Перший етап розвитку місцевого радіомовлення в Україні: результати конкурсу на FM-частоти, плани і перспективи», що відбулась 10 жовтня в Укрінформі.

«Цього року ми принципово змінили підходи до організації конкурсів. Якщо раніше в конкурсах на FM-частоти брали участь на рівних умовах і загальнонаціональні і місцеві радіостанції, то зазвичай перемогу отримували загальнонаціональні. Так відбувалось з різних причин: кращі умови пропонували, обіцяли більше, мали кращий фінансовий базис. Нам треба було створити такі умови, щоб розвести ці дві категорії мовників. Ми почали проводити окремі конкурси. Сама функція регулятора полягає в тому, щоб не все скопом роздати, а виділити пріоритети і в рамках цих пріоритетів відбирати кандидатів», – сказав Артеменко.

Так, 31 серпня відбувся конкурс на розвиток загальнонаціональних мереж щодо розподілу 26-ти частот у 13 областях. 5 жовтня Нацрада визначила переможців першого конкурсу із розвитку місцевого мовлення: переможцями у конкурсі на 19 частот стали виключно місцеві мовники, а також дві частоти отримала суспільна радіостанція «Культура».

«Дуже приємно, що в першому конкурсі «Українське радіо» і радіо «Культура» (НСТУ) виграли 20 із 26-ти частот у 13 областях. Більшість частот отримало радіо «Культура». Ми із задоволення розпочали цей старт і думаю, що вже скоро радіо «Культура» покриє велику частину України, як це відбулося з першим каналом «Українського радіо». У другому конкурсі на розвиток місцевого мовлення радіо «Культура» отримала дві частоти, взявши на себе зобов’язання ретранслювати місцеву Харківську філію «НСТУ». За результатами конкурсу з розвитку місцевого мовлення, ефірні радіостанції з’являться в 19 містах, селищах і селах одинадцяти областей України», – уточив Артеменко.

За його словами, у конкурсі з розвитку місцевого мовлення перевага надавалась місцевим радіостанціям, які представляють населений пункт, для якого прорахована частота, та редакціям проводового мовлення.

Головні умови місцевих конкурсів полягали в тому, що мовники мають видавати не менше 15% інформаційних передач місцевого значення, а також ретранслювати лише програм Суспільного мовлення (Українське радіо, радіо «Промінь» і радіо «Культура»).

«Відсоток передач місцевого значення може бути й 40% – це тільки вітається. Але мінімальний рівень ми визначили саме в межах 15% – таким чином радіослухач зможе відрізняти, що це не загальнонаціональний мовник, а свій, місцевий. Щодо другої умови, що полягала в ретрансляції Суспільного мовлення, то наш досвід показував, що дуже часто радіостанції вигравали конкурси, а потім, аби поповнювати свою скарбничку, робити на цьому бізнес, а не інформацію для населення – вони ретранслювали комерційних мовників. Тож, якщо у мовника немає можливості в достатній кількості робити місцеві новини, вони можуть використовувати контент суспільного мовлення, розвиток якого для нас є таким же пріоритетом, як місцевого», – сказав Артеменко.

У конкурсах мали право брати участь організації всіх видів власності: комунальні, приватні підприємства або ж громадські організації.

«Головним є показник фінансової спроможності. І дуже приємно, коли на цей конкурс приїжджали голови місцевих рад і заявляли про виділення коштів, надаючи відповідні гарантійні листи», – зазначив голова  Нацради.

На цей конкурс Нацрада виставляла 22 вільні FM-частоти. Проте мовники подали заявки лише на 19 радіочастот. Відтак, створення локального радіо в трьох населених пунктах – місто Марганець Дніпропетровської області, місто Славута Хмельницької області та селище Добровеличківці Кіровоградської області – не зацікавило місцеві громади. Голова Нацради зазначив, що ці частоти обов’язково будуть виставлені на наступні конкурси.

Крім того, завдяки конкурсу врятовано шість редакцій проводового мовлення: в Ізюмі Харківської області – «Радіо-Ізюм», в Краснограді Харківської області – ТРК «Говорить Красноград», в Самбірі Львівської області – радіоредакція «Поступ», в Перемишлянах Львівської області – студія «Радехів», у Лубнах Полтавської області – «Радіо-Лубни» та Ромнах Сумської області – радіостудія «Ромен».

«Якби вони не виграли конкурс і не отримали частоти, то вони би зникли. Це лишалось питанням часу», – підкреслює голова Нацради.

Лідерами щодо розвитку місцевого мовлення стали Харківська область – 5 населених пунктів, Одеська – 3, Львівська і Київська – по 2.

Разом з тим Артеменко зауважив, що Нацрада жорстко контролюватиме дотримання мовниками програмних концепцій.

«Ми дуже прискіпливо будемо ставитись до того, щоб не порушувались програмні концепції. Не секрет, як зникали місцеві радіостанції на початку Незалежності: спершу мовили як місцеві, а потім змінювали програмну концепцію і місцевих новин не було. Тому якщо буде менше ніж 15% місцевих новин застосовуватимемо санкції, аж до звернення до суду щодо позбавлення ліцензії», – пояснив він.

 

Динаміка грошових потоків для країн, що розвиваються, нині здебільшого залежить від двох чинників: утримування зовнішнього тиску на Китай та “американських гірок” на ринках портфельних інвестицій. 

Втім, є ще один “шок” – це наслідки агресії Росії, наголошується в презентованому у вівторок огляді МВФ “Перспективи світової економіки”, повідомляє власний кореспондент Укрінформу у США.

“Крім цих двох пояснювальних чинників, ціла низка інших подій сформувала динаміку потоків капіталу впродовж останніх років. Важливим характерним шоком стала різка реверсія в Росії нерезидентного притоку капіталу, починаючи з 2014 року, коли загострився її конфлікт з Україною”, – зауважується в аналізі  МВФ.

Відтоді щорічний нерезидентний приток капіталу в Росії становив у середньому 120 млрд дол., що становить 0,4% від ВВП для країн з перехідною економікою. І це значно менше, ніж у 2011-13 роках, зазначили у Фонді.

Як повідомляв Укрінформ, у вівторок у Вашингтоні розпочалися заходи, приурочені до осінніх зборів МВФ і Світового банку. З цієї нагоди аналітики міжнародних фінансових інституцій публікують прогнози економічного зростання, фінансової стабільності у світі та інших важливих показників.

 

Господарський суд Миколаївської області задовольнив позов обласної прокуратури, розірвавши договір оренди причалів між Миколаївським глиноземним заводом і Фондом державного майна України.

Про це у відеозверненні, опублікованому у Facebook,  повідомив  глава Миколаївської ОДА Олексій Савченко. –

«Сьогодні у нас велика перемога! За позовом облпрокуратури Господарський суд Миколаївської області розірвав договір оренди причалів Миколаївського глиноземного заводу з  Фондом державного майна України. Причина – їх неефективне, неконкурентне, навіть монопольне використання, що створило перешкоди для розвитку багатьох підприємств», – заявив Савченко.

За його словами, за час оренди з 1998-го року державне майно не ставало кращим, а незначні надходження від оренди за неконкурентними цінами не залишалися в місцевому бюджеті.

Як уже повідомляв Укрінформ, у квітні 2017 року очільник Миколаївщини ініціював створення на державному рівні тимчасової слідчої комісії, яка б зайнялася перевіркою законності приватизації Миколаївського глиноземного заводу. Савченко також вважає, що треба забрати у МГЗ 30% акцій, які колись належали державі, або причальні стінки, котрими підприємство користується задешево.

З неофіційних джерел відомо, що власником Миколаївського глиноземного заводу є російська компанія РУСАЛ, якою володіє олігарх Олег Дерипаска.

 

За зверненнями Національного агентства з питань запобігання корупції наразі розпочато кримінальні провадження стосовно 16 політичних партій.

Про це написала у  Фейсбуці  голова НАЗК Наталія Корчак – Укрінформ.

“Департаментом з питань запобігання політичній корупції НАЗК в органи Національної поліції було надіслано 25 заяв про вчинення правопорушень. Було розпочато кримінальні провадження, про що було повідомлено  НАЗК, щодо 16 політичних партій”, – написала Корчак.

Вона уточнила, що це, зокрема,  «Аграрна партія України», «Всеукраїнське об’єднання «Свобода», «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», «Власна сила», «Зелені», «Наш край», «Народний рух України», «Нова політика», «Комуністична партія України», «Партія сильної влади», «Самоврядна українська держава», «Партія вільних демократів», «Політичне об’єднання «Пряма дія», «Патріотична партія України», «Партія «Національно-демократичне об’єднання «Україна», «Українська партія честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю».

Корчак зазначила, що останнього листа до Нацполіції щодо результатів розгляду заяв та перебігу розпочатих по них кримінальних проваджень НАЗК направило минулого тижня. “Буде інформація, повідомлю”, – пообіцяла голова НАЗК.

 

Президент затвердив створення Ставки Верховного Головнокомандувача

Президент України Петро Порошенко підписав Указ, що затверджує рішення РНБО від 13 вересня 2017, про створення Ставки Верховного Головнокомандувача, повідомляє  УНН  з посиланням на прес-службу Глави держави.

Відповідне рішення РНБО використовується лише для “службового користування”.

Зазначається, що Положення про Ставку Верховного Головнокомандувача затверджено під грифом “цілком таємно”.

Секретареві Ради національної безпеки і оборони України згідно з повноваженнями, визначеними Положенням про Ставку Верховного Головнокомандувача потрібно “вжити організаційних заходів для забезпечення належної діяльності Ставки Верховного Головнокомандувача у разі її утворення”.

Нагадаємо, Президент Петро Порошенко підписав Указ №310/2017, яким увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 вересня 2017 року “Про Концепцію забезпечення контррозвідувального режиму в Україні“.

 

Упродовж сьогоднішнього дня в районі проведення АТО противник не припиняв обстріли позицій української армії. Як і вчора, основна активність проросійських найманців зберігалась на Донецькому і Луганському напрямках.

Про це інформує  прес-центр штабу АТО – Укрінформ.

“Так, вночі бойовики зі стрілецької зброї і протитанкового гранатомету били по захисниках Кримського та станції Донець. На Донецькому напрямку вдень ворог з гранатометів, великокаліберних кулеметів, стрілецької зброї обстрілював укріплення сил АТО у районі Авдіївської промзони. А озброєння БМП окупанти застосовували біля Пісків”, – йдеться у зведенні станом на 18.00.

На Приморському напрямку під ранок противник майже годину вів вогонь з озброєння БМП, гранатометів та стрілецької зброї поблизу Новотроїцького. “Наші бійці оперативно і жорстко відповіли ворогу з піхотного озброєння”, – зазначили у прес-центрі.

У штабі АТО також додали, що за оперативними даними на тимчасово окупованій території бойовики й надалі приховано продовжують планувати і здійснювати вогневі провокації проти українських військ. Одночасно з демонстративним доведенням до передових підрозділів “наказу про заборону застосування зброї”.

“Російсько-окупаційне командування так званого 2 армійського корпусу видає окремі розпорядження про обстріли з метою відкриття вогню у відповідь. Нерідко, ці провокації бойовики синхронізують з маршрутами та часом пересування представників спеціальної моніторингової місії  ОБСЄ. Одночасно на ці обстріли залучають і знімальні групи підконтрольних ЗМІ. Про тотальний контроль свідчить і той факт, що представники контррозвідки ФСБ Росії перевіряють усі відзняті сюжети, аби не допустити потрапляння в ефір кадрових російських військових”, – йдеться у повідомленні.

 

ЗСУ цього року збільшать замовлення на нові українські протитанкові ракетні комплекси

Під час відвідування XIV Міжнародної спеціалізованої виставки озброєння та військової техніки зазначив Міністр оборони України Степан Полторак заявив, що в в держоборонзамовленні цього року збільшать замовлення на ПТРК “Стугна” та “Корсар”, повідомляє  УНН  з посиланням на прес-службу Міноборони.

“Як  і  будь-яка техніка, для того, щоби вона увійшла, стала на озброєння й зайняла своє місце, була ефективною, необхідний час. Якщо порівняти перші протитанкові ракетні комплекси українського виробництва “Стугна”, “Корсар”, й нинішні, різниця величезна. Тому й об’єми закупівель протитанкових засобів значно збільшуються, — сказав міністр оборони України.

С.Полторак зауважив, що “цього року ми зробили зміни до державного оборонного замовлення і плануємо значно збільшити замовлення на протитанкові ракетні комплекси “Стугна”, “Корсар” та інші”

Він також зазначив: “Якщо порівняти завдання, які стоять сьогодні перед Збройними Силами, і можливості, ми укомплектовані технікою, яка дає можливість виконувати бойові завдання”.

Нагадаємо, Міністр оборони України Степан Полторак під час відвідування XIV Міжнародної спеціалізованої виставки озброєння та військової техніки заявив, що  відомство планує підписати контракт на закуплю БТР-4Е  останньої модернізації.

 

Затриманий в РФ український військовий самовільно покинув частину

6 жовтня військовослужбовець одного з підрозділів, який зараз дислокується в районі проведення АТО, без оформлення необхідних документів на убуття з військової частини, з усного дозволу командира виїхав додому за сімейними обставинами. Про це повідомляє  УНН  з посиланням на прес-центр штабу АТО.

“Військова служба правопорядку проводить службове розслідування з фактом самовільного залишення військової частини військовослужбовцем. А також вживаються заходи щодо розшуку та з’ясування місцезнаходження даного військовослужбовця” – йдеться в повідомленні

Нагадаємо, порушник, який представився військовослужбовцем України,  спробував незаконно перетнути державний кордон України та Росії  на Луганському напрямку.

 

З 14 жовтня 2014 року українці вшановують своїх бійців, військові традиції та героїчні подвиги народу. Цей день офіційно визначено святковим та неробочим Указом Президента від 5 березня 2015 року.

Відтак Укрінформ підготував інфографіку про історію свята Дня захисника України.

День захисника України відзначають на церковне свято Покрови Пресвятої Богородиці, яке здавна є одним із найулюбленіших українських свят. У Київську Русь свято Богородиці прийшло з Візантії, це сталося після запровадження християнства. За однією з версій, блаженний Андрій був удостоєний явлення Богородиці в Константинополі. На ту пору місто було оточене чужинцями. Вона з’явилася і вкрила людей своїм покровом. Невдовзі ворог відступив, і місто було врятоване від знищення. Відтоді Покрова асоціюється з заступництвом і захистом від ворога як видимого, так і невидимого.

Особливо шанували Богородицю-Покрову запорізькі козаки. Вони мали на Січі церкву в Її честь, а також ікону «Козацька Покрова». На свято Покрови козаки проводили ради, обирали кошових, старшин, гетьмана.

Українська повстанська армія вважала Покрову опікункою українського війська, тому символічним днем створення УПА також вважається 14 жовтня.

День захисника України відзначають з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, сприяння зміцненню патріотичного духу в суспільстві тощо.

 

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов висловив сподівання, що новітні зразки озброєння і військової техніки невдовзі працюватимуть на передовій.

Про це він  заявив  журналістам після відкриття XIV-ї Міжнародної виставки “Зброя і безпека” – Укрінформ.

“Є цікаві розробки, які дуже важливі і на які очікують у зоні проведення військової операції”, – сказав він, додавши, що йдеться насамперед про представлені на виставці засоби боротьби з БПЛА.

Турчинов зауважив, що наразі багато видів зброї і техніки, представлених на виставці, вже працюють у зоні проведення  АТО.

Секретар РНБО України також повідомив, що найближчим часом відбудуться польові випробування такого озброєння і техніки – спочатку на полігонах, а згодом вони використовуватимуться на передовій.

“Для нас принципово зменшити термін від розробки зброї та військової техніки до їх використання в бойових умовах. Ми ставимо завдання “стискати” цей термін, оскільки кожен зразок сучасної зброї, сучасної військової техніки може врятувати життя солдат і офіцерів на полі бою, а життя кожного нашого військового безцінне”, – наголосив він.

Турчинов зазначив, що проведення подібних виставкових міжнародних заходів важливо для України: “Саме такі заходи стимулюють розвиток вітчизняного оборонпрому та стимулюють об’єднання підприємств різних країн для вирішення конкретних завдань оборони і безпеки”.

 

Спецтехноекспорт” представив нову безпілотну наземну бронемашину “Фантом-2” на міжнародній оборонній виставці AUSA-2017 у Вашингтоні. Ця техніка є продовженням лінійки українських інноваційних “Фантомів” для ведення бойових дій.

Про це повідомляється на  сайті ДК “Укроборонпром” – Укрінформ.

“Український оборонно-промисловий комплекс (ОПК) швидко імплементує досвід  гібридної війни та впроваджує у виробництво новітні розробки. Перший “Фантом” був представлений  міжнародній спільноті в лютому на IDEX-2017, через півроку наші фахівці розробили наступну його модифікацію, а вже сьогодні “Фантом-2″ стає прем’єрним озброєнням на стенді концерну в рамках AUSA-2017”, – повідомив директор “Спецтехноекспорту” Павло Барбул.

Наземний безпілотник “Фантом-2” має колісну формулу 8х8 та протягом 15 хвилин може бути оснащений гусеницями. Запас ходу нового “Фантому” сягає до 130 км, він розвиває швидкість  до 60 км/год, а потужність гібридного двигуна сягає 80 кВт. Керування здійснюється за захищеним радіоканалом, дальність якого сягає 20 км, або через волоконний кабель довжиною 5 км. Машина оснащена спареним 23мм автоматичним кулеметом, системою залпового вогню некерованими ракетами РС-80 та двома пусковими установками для керованих протитанкових ракет.

Як відомо, “Укроборонпром” вперше представляє передові розробки українського оборонно-промислового комплексу на міжнародній виставці озброєння AUSA-2017 (Association of the US Army) у Вашингтоні. На стенді концерну представлено новітню українську техніку, більшість з якої довела свою ефективність та захищеність реальними бойовими діями – бронемашини, міномети, модернізовані танки, ракетно-артилерійське озброєння та багато іншого озброєння, яким користується українська  армія.

 

Військова прокуратура Чернігівського гарнізону Центрального регіону України виявила порушення у сфері використання бюджетних коштів, виділених на облаштування арсеналу озброєння в місті Ічня Чернігівської області.

Про це  повідомила  прес-служба військової прокуратури Центрального регіону України – Укрінформ.

“Встановлено, що у липні цього року командуванням військової частини та комерційною структурою укладено договір щодо проведення ремонтних робіт вантажної платформи в місцях зберігання  боєприпасів  та інших засобів ураження на загальну суму 199 тис. грн, були перераховані кошти на рахунок виконавця та складено і затверджено акти виконаних робіт, які не відповідають дійсності. Під час огляду територій військової частини з’ясовано, що зазначені роботи на об’єкті не завершені і належний контроль якості та повноти їх виконання комісією військової частини не проводився”, – йдеться у повідомленні.

Крім того, були виявлені порушення щодо організації зберігання та розміщення боєприпасів, їх охорони та протипожежної безпеки.

На заступника командира та керівника комісії – начальника зберігання військової частини складено адміністративні протоколи.

Водночас військова прокуратура зазначає, що вона не має права перевіряти військові частини та організації на предмет дотримання ними чинного законодавства. У даному ж випадку виконувала доручення в рамках досудового розслідування кримінального провадження за фактом диверсії на території 48 Арсеналу міста Калинівка Вінницької області та одночасного вжиття комплексу заходів, спрямованих на усунення порушень на інших складах боєприпасів.

Як раніше повідомляло агентство, ще в 2010-2011 роках Чернігівська обласна рада неодноразово розглядання питання, пов’язані зі зберіганням арсеналу під Ічнею. Зокрема, в червні 2011 р. вона приймала звернення до Президента й Кабінету міністрів, в якому просила виділити кошти на вивезення й утилізацію застарілих боєприпасів. Тоді зазначалося, що неподалік райцентру Ічня знаходиться один із найбільших в Україні складів боєприпасів, де їх зберігається майже 160 тис. тонн. З них 33 тис. т є застарілими і підлягають утилізації. Чи надходило фінансування та чи вживалися необхідні заходи протипожежної безпеки на арсеналі – невідомо.

 

Режим Башара Асада відкрив коридор для живої сили і техніки терористичної організації ІДІЛ, забезпечивши перехід сотень найманців у підконтрольну опозиції провінцію Ідліб.

Про це повідомляє агентство  Anadolu – Укрінформ.

“Як повідомляють місцеві джерела, прибічники Асада дозволили сотням терористів ІДІЛ покинути схід Хами з виходом на південь Ідліба”, – йдеться у повідомленні.

Наголошується, що конвой терористів на 20  пікапах і бронетранспортерах, трьох танках і кількох ЗСУ “Шилка” рухається у північному напрямку.

Конвой ІДІЛ завдав несподіваного удару по позиціях опозиційного угруповання “Хаят Тахрір Аш-Шам” та ряду інших угруповань.

Сили опозиції втратили контроль над рядом селищ і районів, але невдовзі повернули його над багатьма з них. При цьому під контролем терористів залишаються райони Душ, Рихджан та Ум Міял.

Запеклі бої у регіоні тривають.

 

Північнокорейські хакери викрали велику кількість військових документів з Південної Кореї, включаючи план вбивства лідера КНДР Кім Чен Ина.

Про це повідомляє  BBC – Укрінформ.

“Викрадені документи включають плани воєнних дій, розроблені  США  та Південною Кореєю, а також звіти старшим командирам союзників, інформацію про важливі електростанції та військові об’єкти Південної Кореї”, – йдеться у повідомленні.

Депутат із Південної Кореї Рі Чо-Хі, який належить до правлячої партії країни і має посаду у парламентському комітеті з питань оборони, заявив, що інформація була отримана від міністерства оборони його країни. У самому відомстві інформацію коментувати відмовилися.

За словами депутата, із Оборонного центру інтегрованих даних було вкрадено 235 гігабайт військових документів.

Повідомляється, що злам відбувся у вересні минулого року. У травні Південна Корея повідомила, що була викрадена велика кількість даних, і що Північна Корея, можливо, здійснила кібератаку, однак не надала жодних подробиць про те, що було зроблено.

У свою чергу, Північна Корея усі звинувачення відкидає.

 

Міжнародний валютний фонд очікує зростання ВВП України в 2017 році на рівні 2%, а також значно вищий показник – до 3,2% в 2018 році, що підтверджує прогноз Фонду, оприлюднений у квітні.

Такі дані оприлюднені Фондом під час презентації огляду “Перспективи світової економіки”, який виходить двічі на рік, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

Так, у представленій таблиці констатується, що реальний  ВВП  України в 2016 році становив 2,3%. При цьому, показники на 2017 і 2018 роки – 2% та 3,2% відповідно – повторюють прогнози, оприлюднені в огляді МВФ у квітні цього року.

Серед країн в групі імпортерів енергоносіїв, де традиційно розміщується Україна, найвищий показник по зростанню ВВП має Таджикистан – 4,5% та 4,0% в 2017 та 2018 рр. відповідно. Високими є прогнози по Грузії – 4,0%, 4,2%, а також по Молдові – 4,0% та 3,7%. Найнижчий показник – у Білорусі – 0,7% цього та наступного року (хоча у квітні для Білорусі прогноз був зовсім невтішний: до мінус 0,8% цього року та до 0,6% у 2018).

Водночас, Фонд оприлюднив інші важливі показники економічного зростання. Так, індекс споживчих цін в Україні, як очікують аналітики Фонду, зупиниться на позначці 10,0 (у квітні прогнозувалося 11,5), наступного року зменшиться до 8,3 (було 9,5). Баланс поточних рахунків в Україні залишатиметься негативним, на рівні “мінус” 4,9% та “мінус” 4,5% в 2017 і 2018 рр. (у квітні прогнозувалося “мінус” 3,6% та “мінус” 2,9%). Рівень безробіття в Україні, як очікується, зросте до 9,5% цього року та 9,3% наступного.

 

ПАТ “Укрзалізниця” планує розділити пасажирські перевезення далекого сполучення на три сегменти. Перевізник пропонуватиме пасажирам поїзди за категоріями комфорт, стандарт і економ. 

Про це Укрінформу повідомив у вівторок в.о. голови правління ПАТ “Укрзалізниця” Євген Кравцов.

За словами Кравцова, поїзди комфорт-сегменту формуватимуться виключно із використанням новітнього рухомого складу, але на них діятиме відповідно економічно-обгрунтований тариф. До послуг пасажирів будуть також поїзди стандарт – середньої  цінової політики та економ – соціальні, витрати на які перевізнику мають відшкодовуватися з держбюджету.

В “Укрзалізниці” пояснюють, що така сегментація поїздів дозволить пасажирам робити свідомий вибір залежно від побажань і отримати такий рівень послуг, який відповідає категорії поїзда.

Водночас в “Укрзалізниці” зауважили, що більшість витрат залізничного перевізника у пасажирському секторі нині пов’язані з утриманням рухомого складу та інфраструктури. За даними компанії, собівартість витрат на послуги перевезення пасажирів у далекому сполученні за І півріччя 2017-го складає 49,7 копійки за один пасажиро-кілометр, а у приміському сполученні -106,1 копійки.

чинні тарифи на пасажирські перевезення в далекому сполученні наразі нижчі за собівартість в середньому у 3 рази, а у приміському сполученні – у 7 – 8 разів. Через таку розбіжність між собівартістю та цінами на квитки витрати компанії на пасажирські перевезення за 6 місяців 2017 року зросли порівняно із відповідним періодом минулого року на 15% і склали 8,4 млрд грн. За півроку пасажирські перевезення завдали ПАТ “Укрзалізниця” майже 5 млрд грн збитків, пояснили в товаристві.

“Для відшкодування витрат у приміському сполученні ми вже ініціюємо запровадження адресної допомоги пільговикам – монетизацію пільг та укладання договорів про публічні послуги з місцевими органами влади, які є замовниками послуги і в умовах децентралізації мають більше повноважень та коштів у місцевих бюджетах, ніж раніше. Фактично мова йде про державне транспортне замовлення”, – зауважили в “Укрзалізниці”.

Водночас у залізничному товаристві нагадали, що наразі відсутній механізм відшкодування витрат ПАТ “Укрзалізниця” на забезпечення перевезень пасажирів. Навіть за перевезення пільгових категорій населення, визначених державою, органи місцевого самоврядування компенсували лише менше 10%. На покриття збитків від пасажирських перевезень спрямовуються доходи від вантажних перевезень. Перехресне субсидування не дозволяє забезпечити сталий розвиток галузі та здійснювати повномірне оновлення рухомого складу та інфраструктури.

 

Органи місцевої влади, отримуючи більше повноважень та коштів в процесі децентралізації, мають нести відповідальність за стан об’єктів соціальної інфраструктури.

Про це на прес-конференції щодо розвитку мережі інклюзивно-ресурсних центрів сказав віце-прем’єр-міністр, міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКХ Геннадій Зубко, коментуючи питання перевірки будівель навчальних закладів, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Коли готується школа до навчального сезону, то з’ясовуються питання наявності всередині меблів, обладнання, санітарних умов, але конструктивні особливості, на жаль, було випущено із догляду. Тому уряд прийняв додаткову постанову про порядок обстеження конструктивних елементів будівель. В законі про регулювання містобудівної діяльності це прописано в ст. 39. Ми прописали порядок, він зобов’язує власників таких будівель, в тому числі управління освіти, обстежувати конструктивні елементи будівель. …Кожен на своєму рівні повинен розуміти, що коли прийняті нормативні акти, потрібно на своєму рівні нести відповідальність за виконання цих актів. Тому кожне місцеве самоврядування, яке має на своєму балансі і школи, і лікарні, і дитячі заклади, несе повну відповідальність по утриманню, експлуатації і обстеженню цих закладів”, – наголосив віце-прем’єр.

Геннадій Зубко також наголосив, що ця відповідальність стосується  і тих проектів, які реалізовує місцева влада, зокрема щодо будівництва соціальних об’єктів.

“Якщо взяти ситуацію з табором “Вікторія” в Одесі. Децентралізація дала можливість архітектурно-будівельного контролю, коли було надано дозвіл на початок будівельних робіт, а потім введення в експлуатацію. Я думаю, кримінальне розслідування доведе, хто і яким чином порушив законодавство і не виконав ті умови”, – сказав Зубко.

Він зауважив, що в ході реформи по децентралізації бюджети розвитку та власні надходження регіонів склали біля  200 млрд грн.

 

На пленарному засіданні українсько-в’єтнамської Міжурядової комісії з питань торгово-економічного та науково-технічного співробітництва сторони домовились про розширення співпраці в економічній сфері.

Про це  повідомляє  Урядовий портал.  – Укрінформ

“Україна та В’єтнам мають чудові перспективи більш динамічного розвитку торговельно-економічних відносин. Згідно з дослідженнями, проведеними у рамках написання Експортної стратегії України, В’єтнам входить на сьогодні до переліку країн, з якими Україна недоторговує. Це стосується зокрема продукції агросектору. Сьогоднішні домовленості нададуть додаткового імпульсу аби надолужити втрачене і вже найближчим часом вийти на якісно новий рівень взаємовигідної співпраці”, – сказав перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов.

Товарообіг між Україною та  В’єтнамом  протягом останніх двох років стабільно зростає. За результатами 2016 року В’єтнам став одним із найбільших торговельних партнерів України серед країн Азії та Тихоокеанського регіону. Згідно з інформацією Державної служби статистики України, за підсумками 7 місяців 2017 року товарообіг між Україною та В’єтнамом склав $242,9 млн (зростання на рівні 17,6% порівняно з аналогічним періодом минулого року). Обсяг експорту склав $48,6 млн і збільшився на 14,5%.

Україна зацікавлена у розвитку співпраці із В’єтнамом, особливо що стосується надання Україні дозволу на експорт продукції рослинного походження на ринок В’єтнаму. Україна також прагне поглибити співпрацю щодо виробництва продукції машинобудування, співпрацю в енергетичній сфері, а саме в проектах модернізації, реконструкції та будівництва нових електроенергетичних станцій на території В’єтнаму.

 

Національна поліція України закупить професійні системи зв’язку у Турецької оборонної формі “Aselsan“.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу, контракт з цього приводу був підписаний під час першого дня роботи Міжнародної спеціалізованої виставки “Зброя та безпека – 2017”.

“Цей контракт був підписаний в рамках конкурсу на постачання зв’язку для потреб Національної поліції в рамках реалізації державних гарантій. По закритій конкурсній процедурі з пропозицій іноземних фірм перемогла компанія “Aselsan”, яка запропонувала найкращі кількісні та якісні показники”, – прокоментував підписання контракту кореспонденту агентства міністр внутрішніх справ України  Арсен Аваков.

При цьому міністр не став розповідати інші деталі контракту.

Поруч з цим, як було засвідчено на інформаційному табло компанії “Aselsan”, підписаний контракт є рамковою угодою між компанією “Everest” та компанією “Aselsan” щодо закупівлі професійних систем зв’язку.

 

Інформація російських ЗМІ про участь представників української діаспори з Польщі у так званому з’їзді українських діаспор у Криму є “типовою дезінформацією” Кремля.

Про це в коментарі кореспондентові Укрінформу заявив голова Об’єднання українців у Польщі (ОУП) Петро Тима.

“Я переконаний, що ніхто туди не поїхав з української громади Польщі. Це – типова дезінформація, адже немає прізвищ, немає назв організацій, але є гучні заяви і є заголовок, і ця новина вже житиме своїм життям”, – заявив Тима.

Водночас, він звернув увагу, що одне з російських ЗМІ учасником “з’їзду українських діаспор” у Криму назвало секретаря російського культурно-освітнього товариства з Білостоку (північний схід Польщі) Андрія Романчука.

Голова ОУП підкреслив, що саме Романчук був замішаний у ряді гучних скандалів, пов’язаних з легалізацією Криму як частини Росії. Зокрема,  у березні 2014 року він був спостерігачем під час так званого референдуму в Криму, а згодом, у вересні 2015 року, організував поїздку польських учнів – переможців конкурсу на знання російської мови до окупованого  Криму.

Романчук був також членом проросійської партії Zmiana, лідер якої Матеуш Піскорський зараз перебуває у варшавському СІЗО за звинуваченням у шпигунстві на користь РФ.

Як інформували російські ЗМІ, до Криму на “з’їзд українських діаспор” прибули делегати деяких областей України, а також представники українських діаспор з Росії, Польщі, Болгарії, Білорусі, Італії, Молдови, Латвії, України, “ДНР” та “ЛНР”.

 

Автори та розробники законопроекту “Про забезпечення прозорості та законності комунікації з суб’єктами владних повноважень”, яким пропонується легалізувати лобізм, зазначають, що прийняття закону дозволить зробити прозорою цю діяльність на основі практики ЄС в цій сфері.

На цьому вони наголосили в ході дискусії “Навіщо Україні закон про лобіювання?”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Один із авторів цього законопроекту Мустафа  Найєм   (фракція “Блок Петра Порошенка”) зазначив, що врегулювання цієї діяльності є вимогою країн- партнерів України, а також передбачено у Антикорупційній стратегії держави, прийнятій у 2014 році.

Депутат підкреслив, що врегулювання цієї сфери є вимогою країн-партнерів України, а також передбачене у  Антикорупційній стратегії, прийнятій у 2014 році.

“Ми розуміємо, що він буде викликати питання і ми відкриті до будь-яких дискусій, розуміючи, що є чутливі моменти, які стосуються не чіткої визначеності в нашій країні і в нашому розумінні цієї діяльності, а також із відсутністю культури, що можуть привести до такої дискусії”, – зазначив він.

Адвокат, керуючий партнер  компанії “Pavlenko Legal Group” Олександра Павленко, що безпосередньо займалася розробкою законопроекту, підкреслила, що положення законопроекту базувалися на європейській практиці врегулювання лобізму. “Ми хочемо врегулювати і дати шляхи, по яких бізнес може ходити і може комунікувати. Але він повинен розуміти, що він повинен діяти відкрито через людей, які будуть зареєстровані як лобісти чи як лобістські організації, які прийняли рішення працювати саме в цьому виді діяльності, які будуть діяти на основі контрактів із зазначенням предмету діяльності і замовників”, – підкреслила Павленко. За її словами, законопроектом пропонується визначити, що є 2 критерії, які визначають діяльність як лобістську: “ це зміна законодавства і здійснення цієї діяльності за оплату”. Вона зазначила, що в разі прийняття законопроекту наступними кроками буде ініціювання внесення змін до Регламенту Ради. “Якщо в роботі лобістська норма, яка просувається у відповідності із певним механізмом, то всі заключення лобістських організацій мають  додаватися на сайті Верховної Ради, так само як додаються пояснювальні записки, що надасть можливість ознайомитися із цими заключеннями”, – зазначила вона. Окрім того, ці зміни також дозволять представникам лобістських організацій бути присутніми на засіданні комітету при розгляді лобістських законопроектів.

Громадський діяч Карл Волох підкреслив, що в законопроекті є дискутивні положення, які ймовірно викличуть найбільше заперечень. Зокрема, це визначення законопроектом, що лобістську діяльність не можна буде суміщати з юридичною, а також встановлення, що лобістська діяльність – виключно підприємницька і громадські організації не зможуть офіційно займатися лобізмом. “Багато юристів будуть проти, тому, що вони зараз суміщають юридичну діяльність із лобістською. Також, очевидно, ми зачіпаємо громадські інтереси”, – підкреслив він.

Волох також заявив, що є домовленість з коаліцією щодо підтримки законопроекту. За його словами, очікується, що на наступному пленарному тижні він буде включений до порядку денного.

 

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган обвинуватив посла США в Туреччині Джона Басса в дипломатичній кризі між країнами і повідомив, що Анкара більше не вважає його послом Вашингтона.

Про це повідомляє  Reuters – Укрінформ.

“Президент Таїп Ердоган обвинуватив посла США в Туреччині в дипломатичній кризі між двома країнами і сказав, що Анкара більше не вважає його посланцем Вашингтона”, – йдеться у повідомленні.

Ердоган припустив, що посол США Джон Басс в односторонньому порядку виступав за призупинення візових послуг у Туреччині після арешту працівника консульства США.

Як відомо, представництва США в Туреччині тимчасово призупинили опрацювання запитів на отримання віз після затримання турецького службовця в консульстві США у Стамбулі.

Чоловік, який, за даними турецьких офіційних органів, був пов’язаний з рухом гюленістів, був затриманий 4 жовтня у зв’язку з підозрою в “шпигунстві” та підготовці держперевороту. Американська сторона називала обвинувачення безпідставними.

Раніше у вівторок міністр юстиції  Туреччини  висловив надію, що США переглянуть своє рішення про призупинення видачі віз.

 

Нинішній глава Білого дому Дональд Трамп заявив у вівторок, що політика попередніх адміністрацій США могла призвести до глобальної проблеми, однак зараз Сполучені Штати перебувають на “вірному шляху”.

Про це він сказав під час зустрічі в Білому домі з колишнім держсекретарем США Генрі Кіссінджером, передає власний кореспондент Укрінформу.

“Раніше ми були на неправильному шляху. Все, що потрібно – це просто поглянути назад. Якщо озирнутися, за останні 25 років через численні адміністрації ми опинилися на шляху до дуже великої проблеми – такої проблеми, якої цей світ ще ніколи не бачив”, – зазначив  Дональд Трамп.

Таким чином він прокоментував звинувачення на його адресу з боку сенатора Боба Коркера щодо розв’язання Третьої світової війни.

“Зараз ми на вірному шляху, повірте мені”, – додав президент.

Як  повідомляв  Укрінформ, у неділю глава міжнародного комітету Сенату Боб Коркер звинуватив президента Трампа у некомпетентності, що межує з телевізійним шоу та здатна розпалити нову глобальну війну.

“Він мене турбує. І це мало би турбувати будь-кого, хто переживає за нашу націю”, – заявив впливовий американський сенатор.

 

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення планує до кінця року виставити на конкурси з розвитку місцевого мовлення частоти в іще 50 населених пунктах України.

Про це повідомив член Нацради Сергій Костинський під час прес-конференції “Перший етап розвитку місцевого радіомовлення в Україні: результати конкурсу на FM-частоти, плани і перспективи”, що відбулась 10 жовтня в Укрінформі.

“За останній час  Національна рада  для проведення конкурсів на місцеве мовлення замовила на прорахунок більше ста FM-частот. Ми поступово їх отримуємо від Українського державного центру радіочастот після погодження з Генеральним штабом і міжнародної координації. В результаті першого конкурсу було виставлено 22 частоти. До кінця року ми виставимо на конкурси частоти в 50-ти містах і селищах України. Тобто протягом зими близько 50 населених пунктів отримають нові місцеві ефірні радіостанції, а частина проводових  радіостанцій так само зможуть перейти з мовлення “в проводі” на ефірне”, – зазначив Костинський.

Зокрема, 14 вересня Нацрада оголосила новий конкурс на розвиток місцевого мовлення, виставивши на нього 12 вільних радіочастот в одинадцяти населених пунктах Вінницької, Київської, Запорізької, Луганської, Львівської, Херсонської, Черкаської та Чернігівської областей. Зі слів Костинського, найбільша кількість частот пропонується у Черкаській і Вінницькій областях, а саме чотири і дві відповідно.

Крім того, Нацрада планує провести ще два “місцевих” конкурси до кінця 2017 року.

“Окремий на 18 частот у дев’яти областях України. Тут лідером буде Сумська область, для якої буде виділено п’ять частот. Також три частоти у Волинській, три в Івано-Фрнаківській, дві частоти у Київській області. У решті регіонів – по одній частоті. Також буде окремий конкурс по Харківській області. Ми плануємо Харківщину “запакувати” повністю місцевим FM-радіомовленням. На цей конкурс планується винести не менше 20 радіочастот у районних центрах і селищах Харківської області”, – пояснив Костинський.

Як повідомляв Укрінформ, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення 5 жовтня визначила переможців конкурсу на 19 вільних FM-частот для розвитку місцевого мовлення в одинадцяти областях України.

 

Кожен 6-й претендент на контрактну службу не приймається до лав Збройних сил України.

Про це повідомив у вівторок на брифінгу начальник головного управління морально-психологічного забезпечення ЗС України генерал-майор Олег Грунтковський – Укрінформ.

«Кожен 6-й кандидат на службу за контрактом не приймається через те, що це пов’язано, в першу чергу, із його психологічним станом, із його фізичним станом та деякими моральними аспектами», – сказав Грунтковський.

У цьому контексті генерал-майор зауважив, що до лав Збройних силах приймаються найкращі. Збройні сили приділяють велику увагу психологічно-моральному стану військовослужбовців.

За його словами, за підсумками показників системи моніторингу, аналізу та оцінки результатів, у тому числі цільового опитування особового складу, який виконує завдання в районах проведення  АТО, рівень морально-психологічного стану військовослужбовців зазначається «як задовільний».

Моральний стан особового складу та готовність українських військових виконувати поставлені завдання, в тому числі в районі проведення АТО, перебувають на високому рівні й навіть зросли у порівнянні з минулим роком, зокрема, у порівнянні з 2016 роком вдалось досягнути покращення морально-психологічного стану та стану військової дисципліни, перш за все у військових частинах, які виконують завдання в районах проведення АТО.

«Нині понад 75% військовослужбовців оцінюють себе як повністю готові до виконання завдань, 81% вказують на беззаперечну довіру до безпосередніх командирів та начальників», – зауважив Грунтковський.

 

Віце-прем’єр-міністр Павло Розенко сказав, що на Український інститут книги покладаються великі сподівання, а в перспективі планується зробити з нього культурний центр, де будуть відбуватися книговидавничі події.

Про це він заявив у вівторок під час зустрічі з віце-президентом Франкфуртського книжкового ярмарку Тобіасом Фоссом, інформує  Урядовий портал – Укрінформ.

«Зараз завершуються реєстраційні процеси, формування команди Інституту, після чого розпочнеться процес налагодження комунікації з учасниками книговидавничого ринку. Ми покладаємо великі сподівання на цей Інститут і у перспективі плануємо  зробити з нього культурний центр, де відбуватимуться важливі книговидавничі події, дискусії та освітні проекти», – сказав Розенко.

Він зауважив, що  Український інститут книги  створено в Україні для посилення ефективності реалізації державної політики у сфері книговидання, книгорозповсюдження, промоції української літератури і читання.

За словами Розенка, інтерес читачів до українськомовної книги останні декілька років стрімко зростає.

«Тому з’являється значно більше якісних українських перекладів і художніх творів власне українських авторів», – сказав віце-прем’єр-міністр.

Окрім того, наголосив Розенко, зростають і видатки держави на забезпечення придбання україномовних книг для поповнення фондів публічних бібліотек України.

«Якщо у 2016 році Державним бюджетом України Міністерству культури України були передбачені асигнування у сумі 40 млн грн для цих потреб, то у 2017 році ця цифра складає вже близько 50 млн грн», – зазначив Розенко.

 

Масштабний фестиваль-реконструкція «Луни повстанського краю» – два дні з життя табору військової округи УПА «Волинь-Південь» – відбудеться найближчими вихідними на Тернопільщині.

Про це кореспонденту Укрінформу розповів заступник голови Тернопільської облдержадміністрації Юрій Юрик.

«Реконструкцію покажемо у селі Антонівці Шумського району у рамках відзначення 75-річчя створення Української повстанської армії. Хочемо дати можливість усім, хто прибуде у ті дні до лісового урочища, де колись був штаб УПА, поринути в атмосферу повстанського життя і пройти тими стежками, якими ходили упівці», – розповів посадовець.

За його словами, напередодні, 13 жовтня, на місці штабу УПА відкриють криївку, конюшню та пекарню, де будуть пекти хліб, і кожен, хто буде на заході, зможе його скуштувати.

Також туристи побачать повстанські класи, в яких готувалися вояки-патріоти, меморіал, де будуть пам’ятні стели.

«Для нас важливо, щоб людина, яка потрапляє в штаб УПА, потрапляла в реальні умови, щоб могла пройнятися цією атмосферою, побути в повстанському одязі, потримати в руках зброю, пройтися тими стежками, якими ходили наші упівці. І, власне, саме концепція нашого заходу – це повна реконструкція життя Української повстанської армії. Адже саме там, у селі Антонівці, був створений повноцінний штаб УПА «Волинь-Південь», де, фактично, почала функціонувати Антонівська республіка, яка об’єднала навколо себе села Тернопільщини та Рівненщини», – поінформував Юрик.

Передбачається, що у реконструкції братимуть участь жителі Тернопільської та Рівненської областей.

Під час фестивалю відбудеться і знайомство з новою книгою «Бандерівці. 200 історій з ХХ-го століття», буде оприлюднено нові дослідження історії УПА на Тернопіллі, презентовано комікси з життя українського повстанця. А під час «Повстанських кіноночей»  відбудеться прем’єрний показ документального фільму «Жива», зустріч з авторською групою, перегляд фільму «Нескорені», презентація фільму «Червоний».

Окрім цього, Василь Шкляр презентуватиме історичний роман «Троща», діятиме виставка історичних документів та дереворитів Ніла Хасевича і показ прижиттєвого видання книги повстанського художника. Також гості історико-культурної імпрези зустрінуться із літературним десантом братів Капранових «Майдан. Секретні файли».

До того ж кожен учасник фестивалю матиме змогу під час історичної реконструкції відчути себе повстанцем і пізнати тогочасний побут. Туристи  пройдуть блокпости і повстанські дозори, долучаться до історичних вишколів, «озброяться» історичною, краєзнавчою та патріотичною літературою від ЛІТБАТУ, ознайомляться з раритетними документами ОУН-УПА у реконструйованому штабі та пресовій кімнаті.

 

Сергій Телешун, доктор політичних наук: «Зависання» реформ буде найстрашнішим для України, їх необхідно завершувати – Укрінформ.

2017-й рік – дуже непростий не лише для нашої держави, а й для усього світу: агресивні дії Росії, її втручання у виборчі процеси демократичних країн, некерована міграція, протистояння на осі США–КНДР, центробіжні процеси – Брекзіт і Каталонський референдум, несподівані результати виборів до німецького Бундестагу. І це все поряд із триваючим конфліктом України й Росії та внутрішньополітичними протистояннями.

Про тенденції, що розвиваються як у світі, так і в Україні, про реформи, а також про шляхи  вирішення існуючих у державі проблем Укрінформ поговорив із директором інституту державної служби та місцевого самоврядування Національної академії державного Управління при Президентові України,  професором, доктором політичних наук Сергієм Телешуном.

Таке враження, що стабільність втрачено усюди в світі. Цей хаос – це завершення старої епохи і початок нової? Але якої? Чи можна спрогнозувати глобальні тренди, які змінюватимуть світ?

Ми живемо в період системного прояву глобальних та персональних образ, амбіцій та нереалізованих міфів ХХ століття

– Не варто йти вперед з повернутою в інший бік головою, але ще гірше, коли досвід попередників не залишив у твоїй голові нічого корисного, тоді і блукати прийдеться довго, і ногам горе. Так і у світі змін, який нагадує дитячі гойдалки. Будь готовий вчитися, змінюватися і пристосовуватися до швидкоплинних суспільних змін. Варто бути сильним, функціональним і корисним, коли  формуються нові правила гри між впливовими державами і політичними націями.

Треба визнати: світ таки не хаотичний, бо хаос – це одна із форм світопорядку – особливо тоді, коли відмирають старі і утворюються нові форми та моделі співіснування суб’єктів і об’єктів «великої та малої»  політики. Початок ХХІ ст. можна характеризувати як період системного прояву глобальних, регіональних, національних, міждержавних, конфесійних, соціо-культурних, корпоративних та персональних образ, амбіцій та нереалізованих міфів століття двадцятого.

Нове покоління «суверенних громадян глобалізованого світу», з тих чи інших причин, не задоволене існуючим світовим порядком, який не здатен швидко та енергійно реагувати на сучасні виклики і загрози

Пошук власної форми існування, моделі управління, траєкторії  суспільного розвитку, охопив не тільки  окремі народи, нації, держави, а й цілі регіони світу. Нове покоління  «суверенних громадян глобалізованого світу», з тих чи інших причин, не задоволене існуючим світовим порядком, який не здатен швидко та енергійно реагувати на сучасні виклики і загрози.

Не треба бути політологом або футурологом, щоби зрозуміти, що системи багаторівневого управління вже друге десятиріччя у різних сферах суспільного розвитку дають збій, а світова система безпеки, побудована на принципах колективної відповідальності, м’яко кажучи, недостатньо ефективна. Кластерна або догматична модель суспільного  управління не встигає реагувати на запит, образно кажучи, «нового покоління політичних, громадських та корпоративних» акторів – провайдерів суспільних очікувань та побажань.

Світова система безпеки, побудована на принципах колективної відповідальності, м’яко кажучи, недостатньо ефективна

Часто інтелектуальний «секонд хенд» управлінських моделей, який пропонується нашими зарубіжними партнерами, не завжди адекватно враховує національний менталітет, традиції, освіту та соціальний світогляд громадян. Ієрархія проблем і викликів українського суспільства у контексті формування засад ефективної публічної політики іноді не співпадає з інституційними моделями розвитку, запропонованими ззовні. За цих умов, ефективність управлінської діяльності інститутів публічної влади полягає не тільки у  реформуванні й вдосконаленні аналітичного та організаційного інструментарію щодо визначення суспільних проблем та викликів, а й у спроможності формувати сучасні інституційні державні та громадські механізми  превентивної протидії дезінтеграції суспільно-політичного, економічного, соціального, гуманітарного та інформаційного простору.

Чи встигає Україна реагувати на ці зміни, виклики? Що потрібно зробити, щоб не відстати назавжди?

– Проблема не в тому, що похитнувся світовий порядок, який деяким політичним акторам здавався стабільним і непохитним, а проблема в тому, чи готовий сучасний політичний національний клас разом з соціально відповідальним бізнесом дати адекватні, а головне – результативні відповіді у сфері публічного управління стосовно суспільної та державної модернізації.

Драматизм цих системних конфліктів полягає у тому, що вони закономірні і очікувані. А ще й тому, що вони зачепили больові точки суспільного розвитку становлення держав, регіонів, націй і народів. Я б назвав цей процес пошуком власної «модернової національної ідентичності» у зоні старих правил гри, впливу та національних інтересів. Цей процес не дійшов до своєї кульмінації, і ми постійно, упродовж семи – дванадцяти років, будемо отримувати все нові маркери викликів, які потребуватимуть адекватних відповідей через зміни у системі публічного управління всіх рівнів. Мова йде, зокрема, про принципи співіснування: що первинне – людина, демократія, національні інтереси, міжнаціональні договори і домовленості, міждержавні структури та її бюрократія, тощо; про створення сучасних організаційних та арбітражних структур, спроможних підтримувати загальноприйнятий – більшістю і меншістю – світовий, регіональний і т.п. порядок; про модернізації, трансформації, розпуск вже існуючих наддержавних структур; адекватний перерозподіл обмежених ресурсів, вдосконалення і розробку нових механізмів доступу до всіх видів ресурсів з боку національних акторів.

Таких пунктів близько двадцяти. Проте, вони є світоглядним підгрунтям нового глобального і суспільного договору. Відсутність цих договорів у вигляді сталих демократичних процедур або їх профанація створюють умови, за яких правлячий політичний клас бере від «демократії» стільки, скільки потрібно, щоб гарантовано забезпечити собі контроль над ключовими ресурсами суспільства і держави. А це, у свою  чергу, призводить до заморожування суспільних проблем, що ми бачимо, або  ж до соціальних катаклізмів і експериментів. Ось чому у Східній Європі популярний анекдот: «Щодо комунізму, то комуністи точно брехали, а ось про капіталізм казали правду».

– Але де у цих процесах – місце нашої держави?

– Україна як держава знаходиться на шляху перезавантаження власних політико-економічної і соціальної систем. Цей процес закономірно супроводжується стійкими системними конфліктами і кризами, спроможними суттєво вплинути  на формування гібридної моделі політичного режиму в державі. Спроба вирішувати гострі проблеми війни і миру, соціального і політичного протистояння, модернізації економіки і політичної системи – і це за відсутності нової і зламаної старої інституційної моделі управління та  неефективно діючого правового поля – провокують політичний клас на впровадження моделі «керованої демократії». Постійна політико-економічна турбулентність, в якій знаходиться Україна (а це найближчі чотири роки), вимагає  швидких та ефективних рішень, які у державі часто приймаються, на думку частини західних експертів, за допомогою так званої «патронажної» політики.

Корозія корупції та політичної демагогії охоплює міждержавні відносини, громадський сектор, ЗМІ, демократичні механізми, політичні інституції та робить реформи неефективними

– Що таке «патронажна політика»?

– Хотів би дещо уточнити. На мою думку, варто говорити про «делеговану патронажну політику» або «дублюючу систему управління» (не плутати з демократичними принципами прозорого розподілу функціональних повноважень та персональної відповідальності!), основною ознакою якої, на відміну від попереднього політичного режиму Віктора Януковича, є розмита політична відповідальність із щільним контролем за ресурсною, адміністративною і силовою складовою. Така конфігурація, особливо в кризові періоди, частково дозволяє вийти з-під всеосяжного контролю громадянського суспільства та опонентів, і перевести внутрішню, а частково і зовнішню політику, в ручний режим керування. Лобістами, модераторами, контролерами, розпорядниками стають довірені особи, неофіційно наділені державними повноваженнями, які у латентний, прихований спосіб, вирішують нагальні проблеми політичного і економічного життя держави і ключових політико-владних акторів.

Першопричинами виникнення такого виду політики можуть бути: страх, недовіра, функціональна обмеженість, інституційний параліч, манія контролю, корпоративний егоїзм і вдячність, політична  і особиста залежність, корупція,  кримінальні зв’язки  тощо.  У свою чергу, це є достатньо плідним грунтом  для традиційної і політичної корупції, усіх видів нелегітимного насильства  та м’якого авторитаризму у різних його проявах. За цих умов, корозія корупції та політичної демагогії охоплює міждержавні відносини, громадський сектор, ЗМІ, демократичні механізми, політичні інституції  та робить реформи  неефективними.

– Але ж реформи, хоч і з боями, відбуваються. Минулого тижня Верховна Рада ухвалила пенсійну реформу, ще раніше – новий закон про освіту, сподіваюся, що скоро буде знайдено консенсус в питанні медичної та земельної реформ…

– Немає сумніву, що реформи, які проводяться, потребують логічного завершення, бо варіант «зависання» найстрашніший для України – як для держави, так і для українського суспільства як майданчика можливого громадянського протистояння. Але реформи – це насамперед якість, соціальна результативність, ресурсна забезпеченість і персональна відповідальність тощо. Водночас, створюється враження, що частина з них взагалі не забезпечена інтелектуальним супроводом, а втілюється через застарілий кластер галузевого управління або як корупційний проект, що має вигляд нового «соціального експерименту» в українських реаліях. Прикладів із вітчизняної історії дня вчорашнього і дня сьогоднішнього безліч.

– Що ви конкретно маєте на увазі?

– Це окремі реформи силового, правоохоронного блоку, окремі пункти реформи державного або публічного управління і публічної служби, проекти земельної реформи і т.п.

Революційна або політична доцільність змін, не завжди фахові побажання іноземних спонсорів не можуть зробити український народ заручником сталінської тези про «всетерпимість народу, геніальність генеральної лінії й незворотність курсу» на побудову…

Зрозуміло, що процес розвитку стабільної, ефективної і конкурентної держави неможливий без помилок і обмеження у часі, особливо в умовах військового протистояння. Зрозуміло, що питання ресурсного забезпечення з боку наших партнерів  лежить у площині часткового обмеження суверенітету з тих чи інших питань зовнішньої і внутрішньої політики. Проте, суспільні очікування, суспільна енергія громадян повинні хоча б частково мати спільний знаменник з соціальними  наслідками реформ та їх політичними провайдерами. Головне у цьому процесі – чітке формування проблем через політичну програму діяльності уряду, прозоре впровадження і ретельний аналіз наслідків прийнятих рішень.

Варто пам’ятати,  що ефективне і соціально відповідальне реформування державних, суспільних інститутів та інституцій завжди знаходиться під загрозою «корпоративних» інтересів акторів, публічних і не публічних, та «заклятих друзів» з політичних союзів; пов’язані політично-бізнесовими зобов’язаннями. Крім того, небезпечною для суспільства є тенденція, коли зміст, процес і результат реформ переводиться з фахової дискусії з громадянами у сферу «змагання телевізора, інтернет-мережі з холодильником». Прикладом може бути великий досвід наших східних сусідів.

– На вашу думку, які головні загрози для України під час реформування?

– Як і у всьому світі, в Україні зростає прірва між політичними елітами та суспільством, а також втрата довіри населення до інститутів влади. Мінімізувати ці ризики повинна реформа системи державного управління, яка потребує зміни акцентів у наданні публічних послуг громадянам – інститутами держави, а не навпаки. Ми розуміємо, що концентрація енергії змін у проведенні реформ потребує не тільки політичної волі у вигляді легітимного політичного насильства, а й здорового професійного глузду, критичного реалізму та політичної, адміністративної і кримінальної відповідальності. Лікарське  «Не нашкодь!» потрібно поєднати з тезою «А що і кого лікуємо, лікарю?». Зрозуміло, що суспільних проблем безліч – і їх варто вирішувати оперативно, але з урахуванням першорядності проблем ресурсного, інституційного та інституціонального забезпечення. Формувати стратегію розвитку держави і суспільства у вигляді ефективної публічної політики, без розуміння механізму їхньої діяльності можуть тільки політичні демагоги і авантюристи, професійні невігласи або навіть провокатори. Можливо, це буде не сучасно, але варто згадати, що говорив Гегель, аналізуючи базові принципи  ефективного громадянського суспільства: крім приватної власності і політичних свобод особистості варто дати громадянинові відчуття «публічності»  і «загальної поінформованості» у проведенні реформ. Не плутати з  ерзац-замінником соціальних  реформ – інформаційним популізмом «славоністів» та «зрадофілів».

Участь у реформах, доступ до реформ та ресурсів щодо їх впровадження, отримання персоніфікованих наслідків від реформ у виглядів сервісних послуг, створюють у громадян відчуття причетності до змін і формують суспільну думку щодо їх підтримки, легітимності й незворотності. Спільне бачення дня сьогоднішнього і майбутнього у більшості громадян при стриманій підтримці меншості суспільства й забезпечить той суспільний порядок, який буде спроможний  якісно переформатовати діюче правового поле, модернізувати або створити нові ефективно діючі інститути публічної влади та підвести політичний клас, бізнес і суспільство в цілому до  нового консенсусного  політичного і соціального договору. Мав рацію Президент США Дональд Трамп, коли на зустрічі з Президентом України Петром Порошенком  у 2017 році казав, що  Україна – «це не те місце, де просто жити». Проте, я впевнений, що частина українського політикуму, експерти і громадяни зрозуміли цю фразу, не тільки в контексті війни та окупації, а й у контексті оцінки сьогоденного  соціального співіснування, публічного управління  і очікування змін на краще.

Українська економіка вже другий рік демонструє зростання. Водночас, ми досі не отримали п’ятий транш у рамках програми МВФ. І навіть почали лунати думки, що ми обійдемося без позик фонду. Чи це так? Чи вистачить у нас ресурсу?

– Так, за оцінками окремих експертів, українська економіка демонструє обнадійливі ознаки відновлення: знижується інфляція, міжнародні резерви збільшились удвічі тощо. Проте, повноцінне зростання національної економіки, на мою думку, можливе лише за поліпшення інвестиційного клімату – як для зовнішнього так і для внутрішнього інвестора. Цей дуалізм сприяє економічній конкуренції, робить вироблений в Україні товар конкурентоспроможним, створює робочі місця, наповнює національний бюджет коштами, розвиває новітні технології  і, що головне, збільшує купівельну спроможність українців. За цих умов відновлюється зубожілий середній клас – гарант стабільного і демократичного розвитку конкурентної  української держави. Водночас, ми досі не отримали п’ятий транш у рамках програми МВФ, а отже – не диверсифікували політичні й економічні ризики, не зробили державу більш суверенною у своїй внутрішній і зовнішній  політиці.

Ваш прогноз щодо розвитку подій?

– Ще раз варто наголосити, що Україна найближчі чотири роки перебуватиме у зоні потужної внутрішньополітичної і зовнішньополітичної турбулентності. Невирішені системні конфлікти, на нашу думку, будуть зосереджуватися у 12 проблемних зонах, віртуальних та фізичних, що призводять або призведуть до напруження та протистояння у державі.

Тема реінтеграції Донбасу ніби “зависла” в повітрі й для більшості європейських колег набуває статусу «замороженого конфлікту» з виділенням в окремий блок питання звільнення Криму і поетапного зняття санкцій з Росії

Часткова апатія суспільства, фактор постійних змін, нестабільність та гнітюче відчуття постійного соціального виживання провокуватимуть латентні і системні кризи по горизонталі і вертикалі суспільного механізму. Показником тому є прийняття світоглядних законопроектів щодо «Реінтеграції і особливого статусу Донбасу», медичної і земельної реформ, питання мінських угод і т.п.

До речі, тема реінтеграції Донбасу ніби “зависла” в повітрі і для більшості європейських колег  набуває статусу «замороженого конфлікту», з виділенням в окремий блок питання звільнення Криму і поетапного зняття санкцій з Російської Федерації. Очевидно, що Мінський процес повністю вичерпав себе – цей майданчик звузився до питання обміну полоненими та вирішення питань гуманітарного характеру, що важливо.

Як довго світ ще зберігатиме санкції проти Росії, яка докладає неймовірних зусиль для їх скасування?

– Питання дещо в іншому – в суб’єктності України у цьому процесі та ресурсній здатності українського політикуму, дипломатичного корпусу, силового блоку,  відстоюючи національні інтереси, не стати заручниками власної технологічної гри та схем, запропонованих як партнерами, так і опонентами.

Європейці, і це цілком зрозуміло, як і росіяни, але з інших причин, хочуть призупинити конфлікт, навіть через часткову заморозку. «Українська скалка» муляє і заважає, ціна торгів для ЄС і національних економік – збільшується. Відцентрові тенденції посилюються, зовнішній вплив послаблюється, політичні рейтинги правлячих національних еліт – падають. Росії ж потрібно утримати «переможний формат», провести внутрішню мобілізацію населення та національної еліти та зберегти стабільність і керованість державних та політичних інституцій – особливо напередодні виборів. Посилити зовнішньополітичну суб’єктність, відпрацювати різні варіанти розвитку подій при «великих торгах» тощо. Одним словом, зберегти те, що є, або сформувати статус-кво, а там – життя покаже.

У США дещо інший підхід, про який я говорив раніше. Проте ціною цим дуже важливим маневрам є територіальна цілісність України, її політична стабільність та незалежність. Особливо тоді, коли Україна на «світовій шахівниці» – і фігура, і шахівниця, і засіб для боксу (чи дзюдо) та монета для розміну і оплати бізнес-політичних послуг. Тобто, для одних держав і політико-бізнесових груп впливу держава Україна – сателіт, зона і агент впливу, «сіра територія», «держава-банкрот», а для інших – новий ринок збуту, політичний, економічний партнер або конкурент, регіональний лідер, проблема тощо.

За цих умов перед українською владою, державою і суспільством нагально постане питання щодо ефективності державних і політичних інституцій у відновленні ряду політичних функцій. Зокрема, це функція цілісності громадянського суспільства, владно-політична функція, функція національної або народної інтеграції, функція ефективної публічної політики і управління, функції відтворення  політичного життя і громадянської ініціативи, функція демократизації життєдіяльності постконфліктного і поствоєнного суспільства, функції соціально-політичної модернізації та консолідації, стабілізації та інших.

Взаємна відповідальність і контроль з боку влади, бізнесу та громадянського суспільства є соціальними ліками від корупції, професійного невігластва та маніпуляцій

– Реформа системи державного управління, яка проводиться в Україні, допоможе відповісти на ці виклики? Поверне довіру народу до владних інституцій? До держави?

– Ефективна, а краще, демократична, сервісна держава зможе бути відповідальною перед власними громадянами і навпаки. Результатом такої взаємодії є не державна, навіть не суспільна політика, а саме – публічна. Яка, згідно з рейтингом суспільних очікувань і проблем, формує порядок денний і для влади, і для політичного класу, і для бізнес-середовища, а не навпаки. Саме на перехресті дій владних інститутів, громадськості та груп інтересів і формуються загальноколективні цілі, які через взаємовигідне партнерство реалізовуються у життя. Спроба ж частини політико-економічного бомонду створити «паралельну державу» для внутрішнього і зовнішнього використання, може привести до хаосу у системі політичних відносин, державному управлінні або до сталих тенденцій, що мають авторитарний характер.  Взаємна відповідальність і тотальний контроль з боку влади, бізнесу та громадянського суспільства є соціальними ліками від політичного месіанства, корупції, професійного невігластва та маніпуляцій.

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Голосів: 1 Рейтинг: 5,00 out of 5)
Loading...
Переглядів: 128

Залишити відгук

*

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2017 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua