Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 11 жовтня

Інформдень: 11 жовтня

Голова Служби безпеки Василь Грицак заявив, що закон про реінтеграцію Донбасу позбавить СБУ низки невластивих функцій і унормує низку інших аспектів щодо проведення Антитерористичної операції.

Про це він зазначив на брифінгу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Цей закон жодним чином не зменшить наші повноваження або функції, навпаки, ми матимемо менше отих посередницьких функцій, які чисто номінально рахувалися, бо це проводиться АТО, і ми змушені були віддавати наказом через штаб АТЦ (Антитерористичного центру — ред.) всіх тих, хто брав участь — сил, засобів і т.д., тобто Служба робила багато тієї роботи, якої не мала робити”, – сказав Грицак.

За його словами, закон про реінтеграцію дозволить “назвати біле білим, а війну – війною”.

“До часу прийняття закону те, що проходило на сході, називалося антитерористична операція, і звичайно ж АТЦ при СБУ мав би грати першу скрипку. Але відверто вам скажу, на жаль чи на щастя, у штабі АТЦ немає такого калібру фахівців, які могли б управляти сухопутними військами, артилерією і багатьма іншими речами.  Фактично, АТО управлялася першим заступником начальника АТЦ-командувачем АТО. Як правило, це був або начальник Генштабу Муженко, або хтось із його заступників, або командувач Сухопутними військами”, – розповів голова СБУ.

Водночас він підкреслив, що співробітники СБУ продовжуватимуть виконувати свої функції на Донбасі, зауваживши, що наразі в зоні АТО перебуває близько 900 відкомандированих офіцерів і військовослужбовців Служби.

 

Президент Росії Володимир Путін відразу після брифінгу Служби Безпеки України 7 жовтня змінив “Положення про порядок проходження військової служби”, щоб заднім числом узаконити діяльність іноземців у приватній військовій компанії “Вагнера”.

Про це заявив на брифінгу голова Служби безпеки України Василь Грицак, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Виявляється, Росія пильно стежить за брифінгами, які проводить Служба безпеки України. Минулий наш брифінг відбувся 7 жовтня, під час якого ми розповіли, що нами встановлено 1587 членів ПВК “Вагнера”. Це було в суботу, після обіду…  Звертаю вашу увагу, що вже наступного дня, в неділю, президент Російської Федерації підписує указ про внесення змін до “Положення про порядок проходження військової служби”,  який легалізує залучення громадян інших країн не тільки під час військового стану або збройного конфлікту, як це було до цього, але й для виконання завдань з підтримки міжнародного миру за межами території Російської Федерації”, – сказав  Грицак.

У цьому контексті він зазначив, що приватна військова компанія “Вагнера” – це установа прикриття для фактично діючого підрозділу спецпризначення збройних сил Російської Федерації.

“Ми це (внесення змін до “Положення…” – ред.) розцінюємо як намагання заднім числом узаконити діяльність іноземців у приватній військовій компанії “Вагнера”, їхні вбивства, їхні злочини на території України, а також Сирії”, – підкреслив голова СБУ.

Він нагадав, що серед членів ПВК “Вагнера” є багато громадян не тільки РФ та України, а також інших держав. “У нас є доволі багато даних про їхні злочини, вчинені як на території України, так і на території Сирії”, – повідомив Грицак.

 

Співробітники Служби безпеки затримали військовослужбовця Національної гвардії, яка торік була завербована спецслужбами Росії й передавала в РФ документи, у тому числі й з обмеженим доступом.

Про це заявив голова СБУ Василь Грицак на брифінгу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“5 жовтня 2017 року було затримано військовослужбовця Національної гвардії України, секретоносія, яка проходила службу на центральній базі зберігання НГУ”, – сказав він.

За його словами, прізвище цього агента РФ – Родіонова.

Грицак  розповів, що ця жінка влітку минулого року відвідувала Російську Федерацію, де живе її сестра.

“Під час відвідування РФ вона була завербована співробітниками спецслужб Російської Федерації. У неї було навіть два псевдоніми, якими вона підписувала свої агентурні повідомлення – “45-ий” і “Невський”, чоловічими псевдонімами, щоб приховувати, що вона жінка”, – поінформував голова СБУ.

Грицак наголосив, що вона передала росіянам “доволі значний об’єм документів”, у тому числі й з обмеженим доступом, чим завдала “значну шкоду” інтересам обороноздатності України.

Водночас очільник СБУ зауважив, що наразі затримана військовослужбовець дає “дуже цікаві відомості” про те, як був організований зв’язок із її куратором зі спецслужб РФ, і додав, що СБУ знає, хто цей куратор.

 

Голова Служби безпеки Василь Грицак висловився за заборону поїздок українських посадовців до Російської Федерації без дозволу Міністерства закордонних справ.

Таку думку він висловив на брифінгу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Як на мене, я б заборонив поїздки українським чиновникам без дозволу МЗС, підкреслюю – до Росії, у першу чергу чиновникам, уповноваженим на виконання функцій держави”, – сказав Грицак.

Він зауважив, що для проведення перемовин щодо мирного врегулювання ситуації на  Донбасі існує мінська платформа та “нормандський формат”, а всі інші поїздки є приватними.

“Я не думаю, що там приїжджають і висловлюють своє “фе” російській владі, яка атакує четвертий рік поспіль українців. Я думаю, що там, по-простому кажучи, зализують декому дещо”, – заявив голова СБУ, додавши, що особисто він проти таких відвідин.

Водночас, говорячи про заробітчан, Грицак наголосив: “Я розумію причинно-наслідковий зв’язок: людям потрібно заробляти й таке інше. Але тільки не в Росії”.

Він додав, що хтось у 40-50 років пішов добровольцем на війну, а хтось у 20 років “ховався на заробітках у Росії”.

 

Співробітники Служби безпеки затримали двох громадян України, які на замовлення так званих спецслужб “ДНР” планували теракти в місті Маріуполь, зокрема на залізниці.

Про це розповів голова СБУ Василь Грицак на брифінгу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“9 жовтня 2017 року Головним управлінням СБУ у Донецькій та Луганській областях було затримано двох громадян України, які на замовлення “МГБ ДНР” готували терористичний акт у  Маріуполі“, – сказав Грицак.

Він додав, що співробітникам СБУ вдалося запобігти низці терактів, перший з яких мав відбутися безпосередньо на залізничній станції Маріуполь.

“Терористичний акт планувався по відношенню до пасажирів потяга “Маріуполь-Київ”. Точна дата мала бути визначена тим, хто організував цей теракт”, – зазначив керівник спецслужби.

За даними контррозвідки, ціллю зловмисників були не військові об’єкти, а місця масового скупчення громадян.

За словами Грицака, завдання диверсанти отримували від представників так званої “МГБ ДНР”. Організатором диверсійної групи став відомий ще з 2014 року бойовик “ДНР” Дмитро Забуцький.

“Саме Дмитро Забуцький отримав завдання підібрати диверсійну групу з числа знайомих, які мешкають на підконтрольній українській владі території. За задумом російських спецслужб, теракти мали призвести до дестабілізації ситуації в самому Маріуполі та у зоні АТО, по всій території України, щоб показати неспроможність українських правоохоронців, Української держави забезпечити безпеку мирних громадян”, – наголосив керівник СБУ.

 

Служба безпеки України встановила, що з початку конфлікту на Донбасі лише на території так званої ЛНР воювали більше 300 громадян Сербії, які за законами цієї країни мають бути притягнуті до кримінальної відповідальності.

Про це заявив на брифінгу голова Служби безпеки України Василь Грицак, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“У Сербії у 2014 році був прийнятий так званий український закон, згідно з яким громадяни Сербії, які беруть участь у конфлікті на території України, повинні притягатися до кримінальної відповідальності, як тільки до них “дотягнуться” руки правосуддя Сербії. На сьогодні нам відомо, що лише на території “ЛНР” з початку конфлікту на Донбасі воювало більше 300 громадян Сербії”, – сказав  Грицак.

Він повідомив, що СБУ вже надіслала до Сербії дані щодо бойовиків, які воювали проти українських військ на Донбасі, зокрема в Луганську.

За словами Грицака, Службі безпеки України відомо, що більша частина цього сербського підрозділу дислокувалася у районі міста Алчевська. “Ми маємо конкретні адреси і дуже багато прізвищ”, – зазначив Грицак.

Голова СБУ зауважив, що не буде оприлюднювати всі наявні дані, але надав ЗМІ прізвища шістьох сербських найманців, які воювали на боці “ЛНР”.

“Я хочу, щоб ці дані стали відомі широкому загалу, і ми хочемо подивитися на реакцію офіційної влади (Сербії – ред.). У нас є докази, що ці люди воювали, і, якщо необхідно, ми надамо ці докази сербській стороні”, – зазначив Грицак.

 

СБУ оприлюднила особисті дані сербських найманців, які брали участь у бойових діях проти сил антитерористичної операції на Донбасі у складі ЧВК “Вагнера”. 

На  сайті  спецслужби виклали відповідну інфографіку – Укрінформ.

“СБУ, з дозволу слідчих, оприлюднює особисті дані шістьох громадян Сербії, стосовно яких зібрані беззаперечні докази участі у ЧВК “Вагнера”, – йдеться в повідомленні.

Голова СБУ Василь Грицак пообіцяв: “Це тільки початок”.

У Сербії з 2014 року передбачено кримінальну відповідальність за найманство.  СБУ сподівається, що оприлюднена інформація допоможе притягти їх до відповідальності.

 

Виконавці вбивства екс-депутата Держдуми Дениса Вороненкова, Ярослав Левенець і Павло Паршов, пройшли професійну підготовку на території Російської Федерації.

Про це розповів перший заступник прокурора Києва Павло Кононенко в ефірі  телеканалу “Прямий” – Укрінформ.

“І Левенець, і Паршов, перебуваючи у розшуку, знаходилися на території Російської Федерації. І сказати про те, що вони не могли попасти під контроль ФСБ, ми не можемо. Навпаки, ми можемо стверджувати, що пан Геращенко (Антон Геращенко – ред.) був правий. І коли вони приїхали і попали в лави Національної гвардії, вони були добре підготовлені. Левенець був начальником відділення, Паршов був бійцем. Обидва користувалися авторитетом, добре стріляли, добре бігали. Левенець проводив заняття з бійцями по бойовому гопаку. Паршов був добрий боксер. Вони дійсно підготовлені бойовики”, – наголосив прокурор.

Крім того, Кононенко повідомив, що злочинці були членами конвертаційного центру, який свого часу діяв на території Дніпропетровської області.

“І коли УБОЗ задокументував їх діяльність і почалася реалізація, вони порозбігалися і перебували на території РФ. До речі, ця група була причетна до скоєння одного з розкритих вбивств. І один з їхніх товаришів перебуває зараз уже в місцях позбавлення воля. Він засуджений. Паршов там проходив свідком”, – додав перший заступник столичного прокурора.

Нагадаємо, 9 жовтня генеральний прокурор Юрій Луценко повідомив, що ГПУ завершила розслідування кримінальної справи про вбивство колишнього депутата Державної Думи Росії  Дениса Вороненкова.

 

Парламентська асамблея Ради Європи переважною більшістю голосів затвердила рішення, яке має на меті зняття політичних санкцій з Російської Федерації.

Про це свідчать  результати голосування  за резолюцію, проект якої підготовив наступний президент асамблеї Мікеле Ніколетті, повідомляє  “Європейська правда” – Укрінформ.

Як зазначає видання, майже всі поправки, запропоновані українською делегацією, були відхилені. В тому числі у тексті рішення лишилася норма про те, що ПАРЄ та Комітет міністрів (виконавчий орган Ради Європи) мають “гармонізувати правила участі та представництва країн-членів в обох статутних органах”.

Раніше “ЄП” опублікувала статтю, у якій пояснила, що за задумкою ідеологів цієї норми це має заборонити ПАРЄ продовжувати дію обмежень, що накладаються на РФ, без згоди країн-членів. По суті, це ставить під питання схвалення у ПАРЄ будь-яких санкцій проти РФ. Враховуючи, що санкції мають поновлюватися щороку, обмеження можуть бути зняті вже в січні.

“У перекладі з дипломатичної мови на людську це означає, що всі обмеження, накладені на росіян в ПАРЄ, мають бути скасовані – бо в КМРЄ санкцій проти РФ немає”, – йдеться у  публікації  “Битва за гроші та за Росію: в Раді Європи запустили новий сценарій скасування санкцій”.

Примітно, що дану норму підтримала переважна більшість депутатів ПАРЄ, всі запропоновані Україною поправки  провалилися, при чому голоси розділилися у пропорції 60 на 30.

Конкретний механізм втілення нових положень може бути розроблений керівними органами ПАРЄ у найближчі місяці.

Раніше повідомлялося, що у Раді Європи підготували механізм, який дозволить зняти санкції з РФ і повернути російську делегацію у  ПАРЄ.

 

Підтримана в ПАРЄ резолюція, що має на меті зняття з Росії політичних санкцій, не дає росіянам жодних гарантій.

Про це написав у  Фейсбуці  постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба – Укрінформ.

“Йде гра. Ми б’ємо, нас б’ють. Схвалення доповіді Ніколетті, про яку так багато галасу, це удар, а не нокдаун. Keep calm”, – зазначив він.

За словами Кулеби, резолюція свідчить, що бажання повернути росіян в  ПАРЄ є, але гарантій повернення немає.

“Червона лінія – січень 2018 р. Все, що відбуватиметься до цього, це гра, а не результат гри. Вірогідність повернення наразі дорівнює вірогідності неповернення. Все залежить від купи чинників”, – пояснив постпред України при РЄ.

Він запевнив, що Україна не йде на компроміси в питанні повернення росіян до ПАРЄ.

“Хоча нас схиляють. Вперше про це кажу: два тижні я отримую запитання від посланців – яка ваша ціна за повернення Росії в ПАРЄ? Я відповідаю: виконання резолюцій ПАРЄ. Саме це українські депутати проштовхнули в доповідь Ніколетті. Ця правка ухвалена всупереч опонентам”, – розповів Кулеба.

Як повідомлялося, у ПАРЄ ухвалили резолюцію, що має на меті зняття політичних санкцій з Російської Федерації. Глава української делегації в Асамблеї Володимир Ар’єв запевнив, що цей документ не містить жодної конкретики, лише загальні фрази, а тому не матиме якихось прямих наслідків.

 

Міжнародні відносини нині перебувають у найбільш непевному стані з часів Другої світової війни.

Таку думку висловила міністр закордонних справ Канади Христя Фріланд під час виступу на саміті найвливовіших жінок світу за версією часопису Fortune, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«У сучасному світі є багато речей, що викликають занепокоєння. Зараз, мабуть, найбільш непевний момент у міжнародних відносинах з часів завершення Другої світової війни», – сказала  Фріланд.

Вона відзначила вагому роль міжнародних інституцій у підтримці стабільності у світі, але визнала, що в нинішніх умовах вони не завжди виконують свою роль.

«(Повоєнний світоустрій – ред.) дійсно працював, особливо для трансатлантичних народів. З часом він залучав усе більше людей у мирний, успішний світ. Було чудово. Але зараз цей порядок починає розпадатися. Як наслідок, виникає напруженість у багатьох місцях», – зазначила глава МЗС Канади.

Як приклад вона навела кризу відносин із Північною Кореєю.

 

Незаконно засудженого в РФ українського кінорежисера Олега Сенцова етапують в місто Лабитнангі, що в Ямало-Ненецькому автономному окрузі.

Про це він повідомив у листі челябінським правозахисникам Миколі й Тетяні Щур, які передали Укрінформу копію послання – Укрінформ.

Лист було написано 27 вересня з Кірова, де  Сенцов  перебував, за його словами, “проїздом” з Якутії на Ямал. За словами Сенцова, за час етапу він побував у кількох пенітенціарних установах Іркутська, Омська і Кірова, що “вважаються страшними”. Ніяких заходів фізичного впливу, а також таких, що принижують людську гідність за час етапування до нього не застосовували.

Ось повний текст листа:

«Микола і Тетяна, вітаю!

Пишу вам проїздом з м. Кірова. Проїжджав нещодавно ваші краї в своєму черговому вояжі, який мені абсолютно безкоштовно, з харчуванням і посиленою охороною влаштував ФСВП РФ. Прямую з Якутії на Ямал через Сибір і Урал.

Я вже прикинув, що за ці три з гаком роки, завдяки цьому російському туроператору, зміг подивитися всі великі річки Росії: Волгу, Каму, Об, Єнісей і Лєну. Навіть краєм бачив Байкал з віконця повітряної в’язниці на рейсі чартером Якутськ – Іркутськ. Тепер знову маю намір не тільки подивитися Об, але й тимчасово оселитися десь в районі її впадання в однойменну Губу! Назва місця – Лабитнангі (сподіваюся, що правильно написав), це десь поруч з Харпом, «Полярною совою» і полярними ведмедями. Гарантують полярну ніч і північне сяйво. Як на мене, то було би дуже нерозумно відмовлятися від такої втішної пропозиції, тим більше, що моєї думки ніхто особливо не питав. Дорогою оглянув кілька місць, що вважаються «страшними»: Іркутськ, Омськ, ось тепер Кіров. Купин не зібрав, нічого такого, що принижує гідність або фізичного впливу не було помічено. Режим, але на «будьте люб’язні». Часи змінюються або вміло прикидаються? Сподіваюся, що все-таки перше. Листів ваших в Якутії не отримував, хоча знав, що ви мені писали. Писав одного від себе, але, судячи з усього, він теж не дійшов. Якутія в цьому плані якась чорна діра.

В цілому в мене все добре, самопочуття нормальне, політ проходить благополучно. Передавайте всім нашим привіт!

На цю адресу писати, звісно, не треба – зараз возять по етапах швидко, тож я рушу далі раніше, ніж ви отримаєте цього листа. (Сподіваюся, що отримаєте, якщо Кіров не як Якутія).

На цьому дозвольте відкланятися.

Окремий привіт Саші Кольченку. Не сумніваюся, що в нього все добре: Тундра не пропаде!

Всього вам найкращого!

З повагою,

Олег Сенцов

27.09.17 р.»

Тетяна Щур в бесіді з кореспондентом Укрінформу так прокоментувала лист: «Випереджаючи питання з географії, які всі здивовано ставлять, повідомляю, що з Тюмені немає залізничної гілки на Ямал. Який “туроператор”, така й географія».

Місто Лабитнангі знаходиться дещо північніше Північного полярного кола. Його населення складає трохи більше 26 тисяч чоловік.

Як повідомлялося, режисера Олега Сенцова і активіста Олександра Кольченка затримали співробітники ФСБ РФ в окупованому Криму навесні в 2014 році. Їх етапували до Росії, де судили за сфабрикованим звинуваченням в організації терактів і підпалів офісів партій на півострові. Російський суд 25 серпня 2015 року засудив Сенцова і Кольченка до 20 і 10 років ув’язнення відповідно. Обидва провину не визнали.

 

Президент України Петро Порошенко висловлює упевненість, що Верховна Рада ухвалить законодавство про створення Спеціалізованого антикорупційного суду, ураховуючи рекомендації Венеціанської комісії.

На цьому він наголосив, відповідаючи на запитання депутатів ПАРЄ у середу у Страсбурзі, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Я твердо вважаю, що ми маємо більшість для створення Антикорупційного суду як певного символу. На жаль, як ви знаєте, «диявол полягає у деталях». Тому, я вважаю, що надзвичайно важливо для усього парламенту, для усіх депутатів, і не лише для членів коаліції, проголосувати за це», – сказав Президент України.

Він зазначив, що усі політичні сили у парламенті повинні знайти компроміс щодо цього законодавства та представити проект Президенту.

«І я буду готовий негайно подати цей законопроект», – запевнив Порошенко.

Як повідомлялося, 10 жовтня Венеціанська комісія оприлюднила свій висновок щодо законопроектів про антикорупційні суди, які були направлені до комісії головою Верховної Ради України для проведення експертизи щодо відповідності внесених до парламенту законопроектів стандартам Ради Європи.

 

Новий освітній закон України покликаний захистити українську мову і права національних меншин, щоб уникнути їхньої дискримінації.

На цьому наголосив Президент України Петро Порошенко, відповідаючи на запитання депутатів ПАРЄ у середу у Страсбурзі, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Стаття 7 закону, яку критикують деякі наші європейські партнери, має за мету покращити використання української мови в усіх сферах громадського життя, але одночасно із гарантуванням усіх прав національних меншин», – пояснив Президент.

Звертаючись до депутатів ПАРЄ, Порошенко зауважив, чи можуть вони уявити, щоб учні, які закінчили британські, німецькі, французькі школи, не знали б англійської, німецької, французької мов.

«Як би вони виживали у своїй країні? Чи можете ви уявити, що 75% випускників шкіл у Береговому (місто угорських українців на Закарпатті – ред.), не склали тестування з української мови. Вони просто не розуміють мову. Як вони можуть жити у країні, працювати, бути на державній службі та продовжувати  освіту  в Україні? Це є дискримінація цих дітей… Вивчення української – це захист прав таких дітей, це захист від дискримінації», – наголосив глава держави.

Порошенко також підкреслив, що галузь освіти в Україні потребує реформування, що є інвестицією у майбутнє держави.

Він закликав ПАРЄ знизити політичну напругу у цьому питанні та повернутися до дружньої дискусії.

 

Президент України висловив упевненість, що ПАРЄ і надалі дотримуватиметься принципової позиції щодо неможливості повернення Росії до повноцінної роботи в ПАРЄ без повного виконання усіх вимог та принципів, які відстоює Рада Європи.

Про це Президент сказав під час зустрічі з новообраним головою Парламентської асамблеї Ради Європи Стеллою Кіріакідес, інформує  прес-служба глави держави – Укрінформ.

“Президент України висловив впевненість у подальшій підтримці ПАРЄ у спільній боротьбі за відновлення суверенітету та територіальної цілісності України. У цьому контексті глава держави висловив переконання, що Парламентська асамблея Ради Європи і надалі дотримуватиметься своєї принципової позиції стосовно неможливості повернення РФ до повноцінної роботи в Асамблеї без повного виконання усіх вимог та принципів, які відстоює Рада Європи”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що Порошенко також проінформував щодо ходу реформ в Україні. Кіріакідес привітала з успіхом реформ.

Як повідомлялося, новим президентом Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) 10 жовтня була обрана кіпріотка Стелла Кіріакідес.

 

Мета російської агресії – знищити демократію, ліберальні свободи та права людини. В одних місцях це робиться за допомогою танків, в інших – за допомогою фальшивих новин.

На цьому наголосив Президент України Петро Порошенко, виступаючи на пленарному засіданні Парламентської асамблеї Ради Європи у Страсбурзі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Чи є підгрунтя до повернення до звичного ведення справ з Росією в асамблеї та чи будь-де на іншій міжнародній політичній платформі? У цей момент небезпеки давайте будемо щирими один з одним і з собою. Мета російської агресії – знищити демократію, ліберальні свободи та права людини. Вони роблять це в одних місцях за допомогою танків, в інших – за допомогою фальшивих новин. В одному випадку вони порушують основні принципи міжнародного права, в іншому маніпулюють свідомістю. Ми не маємо права на поразку перед цією загрозою. Ми доведемо свою гідність”, – сказав він.

Порошенко вказав на те, що за останні роки члени Ради Європи відчули на собі “вишуканість російської інформаційної війни” та “неодноразово стикалися з тим, як мова ненависті, насильства та дискримінації маскувалася під гаслами свободи слова”.

Водночас Президент зазначив, що міжнародна коаліція на підтримку України і верховенства міжнародного права на сьогодні лише зміцніла.

“І я дуже вдячний високоповажним членам асамблеї за те, що ви стали солідарно на захист України із самого початку російської агресії. Народ України завжди пам’ятатиме руку підтримки, протягнуту нам європейськими друзями в найважчий момент нашої історії”, – сказав він.

Порошенко нагадав, що рівно рік тому асамблея ухвалила резолюцію “Про політичні наслідки російської агресії в Україні”, яка встановлює, що “лише значний та видимий прогрес в імплементації може стати основою для відновлення повноцінного діалогу з асамблеєю на основі взаємної поваги”.

“Асамблея тоді справедливо зберігала за собою право анулювати повноваження російської делегації, якщо Росія продовжуватиме  окупацію  суверенних територій України. Фактично жоден із критеріїв не був виконаний Росією”, – наголосив він.

 

За три останні роки агресія Росії перетворилася на брутальний наступ проти прав людини у центрі Європи.

На цьому наголосив Президент України Петро Порошенко, виступаючи на пленарному засіданні Парламентської асамблеї Ради Європи у Страсбурзі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Сьогодні, як і три роки тому, ми змушені продовжувати шукати відповідь на російську агресію. Агресію, яка перетворилася на брутальний наступ не лише проти України, а проти прав людини у самому центрі Європи”, – сказав він.

Порошенко нагадав, що три роки тому він виступав перед членами ПАРЄ Асамблеєю і вже як глава держави ділився з ними досвідом перших днів протидії агресії Росії.

“Я б щиро хотів виступати сьогодні перед вами вже зі словами про те, що війна проти моєї держави вже завершена. Що у межах міжнародно визнаних кордонів України завершено і військові дії, і зухвалу окупацію частин нашої суверенної території. Що в Україні, на звільнених територіях, знекровлених військовими діями тих, хто каже, що “нас там нет”, і окупаційним режимом поступово відновлюється мирне життя. На жаль, і через більш як три роки з часу мого виступу перед вами, ми все ще не наблизилися до цієї перспективи. Причина цього вам добре відома”, – наголосив Президент України.

Він підкреслив, що за ці три роки у діях та поведінці Росії нічого не змінилося.

“Росія продовжує нахабно порушувати взяті на себе зобов’язання. Так само Москва продовжує нахабно закривати очі на наші настійні заклики, на заклики міжнародної спільноти повернутися у міжнародне правове поле. Ці вимоги чітко зафіксовані і в резолюціях Парламентської асамблеї Ради Європи. Однак Росія вдає, що йдеться не про неї”, – заявив Порошенко.

Як він зазначив, Москва продовжує ігнорувати свої зобов’язання у рамках Мінських домовленостей. “Її війська досі перебувають на території України – як у Криму, так і на Донбасі. Зброя так само постачається створеним Росією незаконним формуванням. Кожного дня надходять все більш тривожні звістки про грубе порушення прав людини на окупованих територіях”, – сказав Порошенко.

 

Росія в окупованому Криму застосовує найгірші практики радянської репресивної машини, перетворивши Кримський півострів на острів несвободи та землю страху.

На цьому наголосив Президент України Петро Порошенко на пленарному засіданні Парламентської асамблеї Ради Європи у Страсбурзі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Системні репресії перетворили  Кримський півострів  на острів несвободи та землю страху. В окупованому Криму Росія застосовує найгірші практики радянської репресивної машини. Кожен, хто не приймає так званого возз’єднання з Росією, стає жертвою довільних затримань, переслідувань, катувань, позасудових страт та нелюдського поводження”, – заявив Порошенко.

Він нагадав, що нещодавно заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз дістав “вирок” від окупаційної влади. “Саме йому належать слова про те, що у Криму зараз “судять тих, хто захищав закони країни, міжнародні норми, правила”. Чи можна точніше описати ситуацію в Криму, ніж сказав Ахтем Чийгоз у своєму заключному слові? І йдеться не лише про Крим, а про Європу як континент сили права, а не права сили”, – зазначив Порошенко.

Він також нагадав про показову справу щодо ще одного заступника глави Меджлісу – Ільмі Умерова: “Цей герой свого народу спочатку відчув на собі методи російської каральної психіатрії. А тепер окупаційний суд присудив йому два роки в колонії-поселенні. Від цього вироку віє холодом радянських судилищ зі, здавалося б, далекого минулого”.

Глава держави підкреслив, що масштаби злочинів і правопорушень, що вчинені окупаційною владою в Криму, свідчать про явне нехтування Росією, яка визнана Генеральною Асамблеєю ООН державою-окупантом, її міжнародно-правовими зобов’язаннями.

У цьому зв’язку Президент України подякував за те, що Парламентська Асамблея та, власне, Рада Європи приділяють особливу увагу Кримському півострову. Свідченням цього є неодноразові звернення моніторингових органів з прав людини Ради Європи до російської окупаційної влади надати доступ до Криму. Не менш показовим є безпрецедентне рішення Комітету міністрів Ради Європи “Ситуація у Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)”, ухвалене у травні цього року, додав Порошенко.

 

Президент України Петро Порошенко узяв участь у презентації зірки Героям Небесної сотні, яка буде встановлена на Алеї зірок біля Ради Європи у Страсбурзі.

Про це повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Ця зірка означає, наскільки важлива Україна для Європи, наскільки важливою є Україна для Страсбурга, наскільки важливою є Україна для Ради Європи», – сказав Президент.

Він наголосив, що відкриття зірки Героям Небесної сотні у Страсбурзі є символом «повернення нашої великої нації до Європейської родини».

У церемонії взяли участь члени родин Героїв Небесної сотні, учасники АТО, українська громада Франції.

 

Президент України Петро Порошенко закликав генерального секретаря РЄ Турбйорна Ягланда активніше долучатися до справи визволення громадян України, яких незаконно утримують на окупованих територіях та в Росії.

Переговори відбулися у середу, 11 жовтня, у Страсбурзі, повідомляє  прес-служба глави Української держави – Укрінформ.

“Глава держави закликав генерального секретаря РЄ більш активно долучатися до зусиль зі звільнення громадян України, які незаконно утримуються в окупованих Криму і Донбасі та на території Росії”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається,  Порошенко  подякував Раді Європі за підтримку, відзначивши, що з самого початку агресії Росії проти нашої держави Комітет міністрів та Парламентська асамблея рішуче виступили на захист територіальної цілісності та суверенітету України.

Президент України наголосив на необхідності консолідації усіх інститутів Ради Європи для продовження системного тиску на Росію з метою виконання нею вимог РЄ щодо припинення агресії проти нашої держави.

Він також закликав активізувати роль Ради Європи у захисті прав людини на території незаконно окупованого українського Криму. Зокрема, Порошенко звернувся до генерального секретаря РЄ із проханням використати усі наявні механізми для виправлення критичної ситуації з правами людини на півострові.

 

Як сказав у коментарі Укрінформу голова Об’єднання українців Франції Богдан Білогоцький, відкриття зірки Героїв Небесної сотні є визнанням важливості подій в Україні для Європи, внеску людей, які поклали своє життя, відстоюючи демократичні цінності, право жити за європейськими високими стандартами.

«То є офіційне визнання. Ця презентація, як і промова Президента, його відповіді на різні питання – це новий спосіб представити Україну. Ми мусимо бути гордими з того», – сказав Білогоцький.

Українська «Зірка Небесної сотні» стане дев’ятою, що встановлена на алеї. На ній нанесено напис французькою мовою: «На честь Небесної сотні та всіх громадян, які маніфестували за Європу та її цінності під час Євромайдану в Україні. «За вас правда, за вас слава і воля». Тарас Шевченко».

Проект «Європейські плити» («Dalles de l’Europe») зі встановлення уздовж будівлі Ради Європи металевих плит із зображенням зірки з пам’ятним написом було започатковано у листопаді 2014 року. Встановлення плити на честь Героїв Небесної сотні стало можливим завдяки спільним зусиллями української громади Страсбурга, членів Постійної делегації України в ПАРЄ та Постійного представництва України при Раді Європи.

 

Менш, ніж за три місяці недавно призначений військовий прокурор сил АТО повинен оголосити підозри усім чиновникам, які вкрали гроші на будівництві другої лінії оборони. Інакше він буде звільнений.

Про це заявив генеральний прокурор України Юрій Луценко на прес-брифінгу під час робочого візиту на Закарпатті, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“В зоні АТО потрібна людина, яка буде ефективною, – сказав Луценко, відповідаючи на запитання активістів щодо призначення колишнього прокурора Ужгородського військового гарнізону Олега Ціцака військовим прокурором сил  АТО… Він довів свою ефективність на Закарпатті – а саме порушенням справ щодо корумпованих митників. Зараз перед ним завдання – до кінця року показати результат, дати підозри чиновникам, які вкрали кошти на будівництві другої лінії оборони. Я особисто бачив, на що це зараз схоже: замість укріплень – бліндажі, де лежать гілляки, там розкрадені повністю бронедвері та броневікна, бетонні укріплення не зведені. До кінця року мають бути підозри усім, хто підписував акти виконаних робіт. Ціцак це знає: будуть підозри – буде працювати, ні – вилетить, як попередній прокурор”, – заявив Луценко.

Як повідомлялося, у середині вересня генеральний прокурор України Юрій Луценко в Краматорську представив нового військового прокурора Військової прокуратури сил антитерористичної операції підполковника юстиції Олега Ціцака. До того Ціцак працював військовим прокурором Ужгородського гарнізону на Закарпатті.

 

Російська влада продовжує спроби використати антиукраїнську пропаганду в цілях мобілізації електорату, але ефект від неї поступово втрачає свою силу.

Така думка в коментарі кореспондентові Укрінформу висловив лідер російського руху «Солідарність» Ілля Яшин, який цього тижня взяв участь у Форумі Бориса Нємцова, що проходив у Берліні – Укрінформ.

«Мені здається, що ефект від цього (антиукраїнської  пропаганди  – ред.) вже починає зникати. У великих містах це вже не працює так, як працювало в 2014-15 роках. По московських виборах це дуже видно», – заявив політик, якого 7 жовтня було обрано главою ради депутатів Красносельського району Москви.

При цьому він вважає, що тема України в РФ експлуатуватиметься ще довго, тому що «завжди захоплююче обговорювати те, що у сусідів, чим свої внутрішні проблеми, і спекулювати на цьому».

Проте, переконаний він, це не може тривати вічно, оскільки «люди живуть у реальному світі, а не тільки у віртуальному, яке телебачення конструює». Внутрішні проблеми, зростання цін і комунальних тарифів вже формує громадський запит на зміни.

Говорячи про кримську проблему, політик підкреслив, що у російської опозиції немає повноважень і можливостей для її вирішення. Більше того, на думку Яшина, спроби перемістити акцент з внутрішніх питань на проблему Криму – це підігравання президентові РФ.

«Путіну дуже вигідно все переводити в площину обговорення України, Криму і на цих спекуляціях отримувати якісь політичні очки», – вважає лідер «Солідарності».

На думку Яшина, на тему Криму доведеться шукати непопулярні у російського суспільства рішення, «щоб так чи інакше цей гордіїв вузол розрубати». Але, упевнений він, це не питання найближчого майбутнього, оскільки вирішувати кримську проблему можна буде тільки після зміни влади в Росії.

Що стосується врегулювання ситуації на Донбасі, то Яшин бачить рішення у введенні миротворчого контингенту з числа представників країн, що не мають навіть непрямого відношення до цього конфлікту. Тільки в цьому випадку миротворці не будуть політично ангажовані і будуть виконувати свою пряму місію, переконаний політик.

При цьому нібито згода Путіна на введення контингенту ООН на Донбас він вважає грою: «Путін остільки вважає себе великим гросмейстером, вважає, що все одно усіх переграє і під виглядом «блакитних касок» просто введуть російські війська».

Говорячи про перспективи нормалізації відносин між РФ і Україною, Яшин висловив глибоке переконання, що це стане можливим тільки після зміни влади в РФ і чесного обговорення того, що сталося в Криму і на сході України.

«Завдання номер один – це відмова від лицемірства, це чесна розмова. Але від нинішньої влади чекати чесності не варто», – підсумував російський політик.

 

Результати слідства у справі Смоленської катастрофи у Польщі буде представлено навесні наступного року.

Про це заявив міністр національної оборони Польщі Антоній Мацеревич, інформує  TV Republika – Укрінформ.

“Без сумніву, вже буде підготовлено його основні результати: ми зможемо сказати, що насправді сталося, як розігралася драма”, – заявив Мацеревич.

Він зазначив, що комісія володіє матеріалами, які чітко показують, як сталася катастрофа. Зокрема, йдеться про дані з реєстраторів літака, а також про матеріали, які було отримано в результаті реконструкції літака на підставі фото й ідентичного літака Ту-154М, який є в розпорядженні міноборони Польщі.

Глава міноборони РП підкреслив, що на підставі зібраного матеріалу опрацьовано цифрову структуру літака. Відтак, цю інформацію передано до “найкращого у світі інституту”, який займається віртуальними реконструкціями. Цей інститут підготує симуляцію перебігу останніх секунд польоту літака й моменту зіткнення із землею.

Мацеревич не захотів назвати цей інститут, пояснюючи це безпекою його працівників і результатів їх роботи.

“З’ясування смоленської драми – це не лише питання інтелектуальної суперечки, і не є виключно дискусією науковців. Це елемент дуже серйозної політичної боротьби, в якій бере участь одна з найбільших держав у світі (Росія), яка зацікавлена у тому, щоб не було реконструйовано правду”, – наголосив Мацеревич.

У березні 2016 року у Польщі на урядовому рівні відновлено Смоленське слідство. Тоді міністр Мацеревич пояснював це виявленням “прихованої і невідомої раніше інформації” про причини катастрофи, що має важливе значення. Розслідування веде підкомісія, яку створено при міністерстві національної оборони РП.

Звіт попередньої польської урядової комісії, яка впродовж 2010-2011 років досліджувала причини  Смоленської катастрофи, Мацеревич тоді назвав “фальшивим і неправдивим”.

10 квітня 2010 року поблизу військового аеродрому “Північний” у Смоленську розбився літак Ту-154М, яким польська державна делегація прямувала на відзначення 70-ї річниці Катинського злочину. У катастрофі загинули всі 96 осіб, які перебували на борту літака, серед яких було президентське подружжя Леха та Марії Качинських, а також представники політичної, військової, релігійної еліти Польщі, громадські активісти.

 

Республіка Молдова не отримає останній транш фінансової допомоги від ЄС у розмірі 28 мільйонів євро через відсутність прогресу у сфері реформування системи правосуддя.

Про це повідомили у  прес-службі  Делегації ЄС у Кишиневі, передає власний кореспондент Укрінформу в Молдові.

Республіка Молдова  не виконала умови і зобов’язання, узяті перед Європейським союзом у сфері реформування системи правосуддя. У зв’язку з цим країна не отримає останній транш фінансової допомоги для реформи правосуддя у розмірі 28 мільйонів євро”, – йдеться у повідомленні.

Глава Делегації ЄС у Кишиневі Петер Міхалко заявив у зв’язку з цим, що нині в ЄС розглядають можливість фінансування інших соціально-економічних проектів, які можуть істотно поліпшити умови життя молдавських громадян.

Загальний обсяг фінансової допомоги ЄС, призначений для реформування системи правосуддя Молдови, спочатку складав близько 50 мільйонів євро, проте проведений європейськими експертами аналіз ситуації у цій сфері свідчить про незадовільне проведення реформи  правосуддя.

 

Президент США Дональд Трамп виступив зі спростуванням інформації, поширеної телеканалом NBC News про те, що він хотів удесятеро збільшити ядерний арсенал США, та поставив питання про оскарження ліцензій для ЗМІ через “фейкові” новини.

Про це він написав у серії твітів у середу, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

Фейковий  NBC News вигадав історію, що я хотів “десятикратно” збільшити наш ядерний арсенал у США. Чистої води фікція, вигадана до принизливості. NBC дорівнює CNN!” – написав Трамп.

Водночас, він порушив питання про необхідність оскарження прав на трансляцію для таких телеканалів.

“З усіма фейковими новинами, що випускаються NBC та іншими мережами, в який момент буде доцільним оскаржити їхню ліцензію? Погано для країни!” – підкреслив він.

Американські ЗМІ в середу поширили повідомлення, що під час зустрічі в Пентагоні в липні президент Трамп зазначив про необхідність збільшити ядерні можливості країни після того, як побачив дані про скорочення запасів ядерної зброї протягом останніх 50 років. За повідомленнями медіа, це викликало шок у вищого військового керівництва США.

 

Державний адвокат екс-президента Віктора Януковича Максим Герасько приїхав додому до підзахисного в Ростові-на-Дону, але зустрітися з ним так і не зміг.

Про це повідомив  “Українській правді”  прес-секретар сина екс-президента Олександра Януковича Юрій Кірасір – Укрінформ.

“Охорона дійсно підтвердила, що на КПП периметра об’єкту, що охороняється в Ростові, приходив молодий чоловік, який назвався адвокатом Максимом Гераськом. Зустрічі з Януковичем у нього не було”, – розповів він.

За словами Кірасіра, в коментарі для преси  Янукович  зазначив, що “поки з боку звинувачення і суду не будуть припинені порушення його прав у судовому процесі, він не має наміру ні з ким зустрічатися у цій справі”.

Як повідомляв Укрінформ, раніше у середу, 11 жовтня, Оболонський районний суд переніс на 19 жовтня розгляд справи за обвинуваченням Януковича у державній зраді через неявку на судове засідання державного адвоката Гераська. На попередньому судовому засіданні Герасько повідомив, що має намір провести конфіденційну зустріч зі своїм підзахисним у Росії. Головуючий суддя у даній справі Владислав Дев’ятко зазначив, що адвокат подав до суду відповідні документи, зокрема квитки на авіарейс “Київ-Мінськ” і “Мінськ-Москва”.

Оболонський райсуд 29 червня ухвалив рішення про початок спеціального судового провадження щодо Януковича.

За даними Генпрокуратури, Януковича підозрюють у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 (пособництво в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України) та ч. 3 ст. 437 (пособництво у веденні агресивної війни) Кримінального кодексу України.

 

Україна зацікавлена в тому, щоб закарпатські угорці зберегли національну ідентичність і брали повноцінну участь у житті держави, і саме на це спрямована стаття 7 закону про освіту.

Про це заявив міністр закордонних справ Павло Клімкін у  статті  “Закон про освіту. Нам потрібен виважений діалог” у провідному угорському виданні “Мадяр Немзет”, переклад якої оприлюднило посольство України в Угорщині – Укрінформ.

“Ми зацікавлені в двох взаємопов’язаних речах: у тому, щоб закарпатські угорці зберігали свою традиційну роль у регіоні і щоб вони були максимально інтегровані в життя нашого суспільства. Упевнений, що саме такий стан будь-якої національної меншини – збереження національної ідентичності й повноцінна участь у житті своєї держави – якраз і відповідає сучасним демократичним європейським стандартам”, – написав Клімкін.

Він зазначив, що стаття 7 закону “Про освіту”, зокрема, передбачає кардинальне поліпшення вивчення в школах національних меншин державної мови як мови міжнаціонального спілкування в Україні.

Клімкін констатував, що досі у школах угорської меншини українська мова викладалася в таких мізерних обсягах, що після закінчення середньої освіти більшість молодих угорців практично не можуть спілкуватися українською та майже її не розуміють. За його словами, на практиці це означає, що вони не зможуть вступити в українські університети, а в перспективі – знайти роботу в державних органах країни.

“А тепер логічний висновок: незнання української на практиці означає для угорської громади національну самоізоляцію й гетоїзацію. Саме такий стан можна назвати дискримінацією, тим часом як повноцінне вивчення державної мови, поряд з таким же грунтовним володінням мовою рідною, дасть нашим угорцям можливість повною мірою користуватися всіма конституційними правами українського громадянина. І таку можливість забезпечує їм новий закон про освіту”, – наголосив Клімкін.

Як повідомлялося,  Верховна Рада  5 вересня ухвалила закон “Про освіту”, який, зокрема, регулює питання використання української мови у сфері освіти. 25 вересня його підписав Президент Петро Порошенко.

У законі передбачено, що діти з нацменшин в Україні продовжуватимуть вивчати рідну мову, а з середньої школи починатимуть навчатися державною мовою. Якщо мова нацменшини належить до мов Європейського Союзу, можливе викладання також нею однієї або кількох дисциплін.

Водночас у деяких країнах, які мають діаспору в Україні, висловили протест з приводу статті закону про навчання дітей із нацменшин українською мовою.

Уряд Угорщини, зокрема, заявив, що блокуватиме всі подальші рішення Європейського Союзу, спрямовані на зближення ЄС з Україною через закон про освіту.

Міністерство закордонних справ України направило закон “Про освіту” на експертизу у Венеціанську комісію.

Парламентська асамблея Ради Європи 12 жовтня проведе термінові дебати щодо мовної статті закону України “Про освіту”.

 

Представники болгарської меншини в Україні підтримали новий Закон «Про освіту», але наголосили на відсутності кваліфікованих вчителів з болгарської мови та підручників.

Про це йшлося під час круглого столу щодо імплементації статті 7 Закону «Про освіту», який проходив у середу у приміщенні Посольства Республіки Болгарія,  повідомляє  прес-служба Міністерства освіти і науки – Укрінформ.

«З прийняттям нового Закону «Про освіту» для болгарської меншини дещо менше змінюється, ніж, наприклад, для угорської чи румунської, бо школи з навчанням болгарською вже давно працюють за правилами, які прописані зараз. Ми розуміємо, що діти мають вчити державну мову», – повідомив Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Болгарія Красімір Мінчев.

Зазначається, що представники болгарської меншини Одеської, Запорізької, Кіровоградської та Миколаївської областей на круглому столі наголосили, що закладений в Закон підхід, коли у початкових класах діти навчаються рідною мовою, а у базовій та старшій школі – державною, є найбільш продуктивним для вивчення обох мов.

Наголошувалося, що проблемними питаннями є підготовка вчителів та підручників для вивчення болгарської мови.

«У нас величезний дефіцит вчителів, які можуть дійсно якісно навчати болгарський мові. Це велика проблема для сільської місцевості. Окрім цього, у сільських школах, де техніка не така сучасна, мають бути дуже хороші підручники з вивчення мови, інакше діти не зможуть засвоїти її», – зазначив представник болгарської меншини Запорізької області.

Заступник міністра освіти і науки України Павло Хобзей підкреслив, що підготовка вчителів – один із найбільших викликів МОН.

«У бюджет 2018 року ми вже заклали значні кошти на перекваліфікацію – 500 млн гривень. Вони використовуватимуться й на підвищення кваліфікації вчителів зі шкіл нацменшин. Щоб розвіяти усі існуючі міфи, хочу також підкреслити, що ми дамо із стандартом освіти 2 типові навчальні плани – для шкіл з українською мовою навчання та мовою навчання нацменшин. У плані для нацменшин ми від 1 до 12 класу включимо години на вивчення рідної мови», – пояснив він.

Радник міністра освіти і науки  Болгарії  Ліліана Друмева наголосила, що їхня країна з великою повагою ставиться до представників болгарської меншини в Україні та готова її підтримувати.

«Думаю, що це не буде проблемою на базі наших інститутів підвищення кваліфікації покращити знання ваших вчителів», – запропонувала вона.

Також йшлося про те, що меншина може сприяти тому, аби на конкурс підручників для меншини подались хороші авторські колективи, здатні створити якісні підручники.

 

Утвердження державної ролі української мови є питанням національної безпеки, оскільки саме “захистом” російськомовного населення Москва намагається виправдати своє вторгнення в Криму й на Донбасі.

Про це написав міністр закордонних справ України Павло Клімкін у  статті  “Закон про освіту. Нам потрібен виважений діалог” у провідному угорському виданні “Мадяр Немзет”, переклад якої оприлюднило посольство України в Угорщині.

“Найгострішу, можна сказати, навіть істеричну реакцію закон про освіту викликав у Росії, яка здійснює збройну агресію проти України й веде гібридну війну проти Євросоюзу й усього західного світу. Саме “захистом” російськомовного населення (тобто не тільки українських росіян, але й мільйонів етнічних українців, які внаслідок тривалої русифікації перейшли з рідної на російську мову) Москва намагається виправдати своє вторгнення в Криму й на  Донбасі. Тому утвердження державної ролі української мови є для нас питанням національної безпеки й цю політику ми будемо проводити твердо й послідовно”, – написав Клімкін.

Водночас міністр зауважив, що йдеться не про якісь надзвичайні права української мови, а про виправлення колоніальних деформацій.

“Ми не хочемо нічого, тільки залишити українській мові статус державної, який угорська має в Угорщині, румунська в Румунії чи польська в Польщі. Не більше. Відповідно, новий закон про освіту готувався з ретельним урахуванням норм країн-членів ЄС, релевантних міжнародних документів та міжнародних зобов’язань України. Щоб остаточно розвіяти будь-які сумніви, ми передали цей закон на експертизу до Ради Європи й Венеціанської комісії”, – резюмував Клімкін.

 

Міністерство закордонних справ України направило ноту протесту до Угорщини із вимогою скасувати заплановану на 13 жовтня акцію «Самовизначення для Закарпаття».

Про це повідомив міністр закордонних справ України Павло Клімкін у  Twitter – Укрінформ.

«Угорське МЗС повідомило нашому Посольству про акцію 13.10 під гаслом «Самовизначення для Закарпаття». Це що, Будапешт підтримує сепаратизм?» – написав Клімкін.

Він додав, що МЗС України у цьому зв’язку направило ноту протесту.

«Негайно направили ноту протесту з вимогою заборонити цю провокацію! Впевнені,  Угорщина  й надалі поважатиме територіальну цілісність України», – наголосив міністр.

 

Рада ЄС у закордонних справах у понеділок, 16 жовтня, обговорить питання щодо мовної статті закону України “Про освіту”.

Цей пункт був формально включений до порядку денного засідання за наполяганням угорської сторони, повідомили власному кореспондентові Укрінформу у керівній інституції ЄС.

“Це питання додано до програми засідання у розділі “Різне”, – уточнив співрозмовник агентства.

Водночас, як відзначають у європейських дипломатичних колах, оголошена ініціатива Міністерства закордонних справ Угорщини переглянути Угоду про асоціацію з Україною, нібито через дискримінацію Києвом національних менших, не буде підтримана.

Як повідомила раніше Укрінформу речник Єврокомісії Майя Косьянчич, ЄС формуватиме свою позицію щодо мовної статті українського закону про освіту на засадах висновків  Венеціанської комісії.

 

ПАТ “Укртелеком” заявляє про зловмисне пошкодження оптичних ліній зв’язку в декількох областях.

Відповідне повідомлення розміщене на  сайті товариства – Укрінформ.

“11 жовтня ремонтні бригади Укртелекому оперативно відновили надання інтернет-послуг у Херсонській, Миколаївській, Запорізькій областях та в Маріуполі. Зловмисники послідовно протягом кількох годин пошкодили оптичні магістральні канали в Київській та Дніпропетровській областях, що призвело до повного відключення інтернету в трьох областях. У Дніпропетровській області зловмисники також розкопали будівельний колодязь, який розташований у полі, та вийняли муфту. Метою цих дій, очевидно, була не крадіжка, а саме пошкодження національної телекомунікаційної інфраструктури”, – наголошує прес-центр компанії.

У 2017 році Укртелеком зафіксував вже близько 500 випадків пошкоджень оптичного кабелю, що мають всі ознаки цільового відключення зв’язку в східних та південних регіонах України.

“Варто зазначити, що в нинішній ситуації телекомоператори залишаються один на одним з подібними проблемами пошкоджень своїх мереж. Правоохоронні органи, СБУ не кваліфікують такі випадки як диверсії, а оскільки крадіжки не було, то й кримінальні справи не порушуються, – говорить директор з корпоративних комунікацій Укртелекому Михайло Шуранов. – Ми вважаємо, що зараз телекомунікаційна інфраструктура перебуває в зоні особливого ризику”.

ПАТ “Укртелеком” є частиною Групи СКМ, яка належить Рінату Ахметову.

 

Збитки від глобальних кібератак у світі сягнули $53 мільярдів – МВФ

Експерти МВФ підрахували, що економічні втрати від усіх глобальних кібернападів сягають $53 млрд, в тому числі $850 млн від недавнього нападу вірусу “NotPetya”, що уразив у липні український фінансовий і державний сектор та створив проблеми в інших країнах.

Про це йдеться в доповіді Фонду щодо глобальної фінансової стабільності, презентованої в середу, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“За деякими оцінками, економічні втрати від усіх гіпотетичних глобальних кібератак досягли $53 млрд”, – підкреслили у Фонді.

При цьому зауважується, що кіберзагрози для фінансових установ зростають, масштаби та частота нападів збільшуються, а природа атак удосконалюється. Злочинці маскують їх під легальне ПЗ у банківській сфері, як це було в Україні.

“Недавній приклад викликає занепокоєння у зв’язку з атакою вірусу “NotPetya” у червні 2017 року, який маскувався під “вірус-вимагач”, але суттєво зашкодив банківським операціям в Україні. Інформаційно-технологічні системи в країні, включаючи автоматичні касові апарати, були непридатними для використання. Проблеми, які поширились через кордони, загалом у глобальних масштабах оцінюються у близько $850 млн”, – йдеться в аналізі  МВФ.

Така еволюція робить технологію більш потужною та легшою для застосування, підкреслюється в документі. Водночас зазначається, що кібератаки серйозно загрожують фінансовій стабільності одразу в кількох сферах: злам даних, перешкоджання веденню справ, зміна хакерами інформації у фінансових мережах.

У цьому зв’язку у Фонді підкреслили необхідність скоординованого регуляторного підходу, націленого на зменшення ризиків та підтримку фінансової стабільності.

 

Парламент Данії у четвер, 12 жовтня, вперше обговорить новий законопроект, який дасть змогу заблокувати проект газопроводу “Північний потік-2” (Nord Stream 2).

Цей документ підтримує уряд та основні опозиційні партії, повідомляє  EUobserver – Укрінформ.

“На даний момент подібні проекти, які використовують територіальні води Данії, можна заблокувати лише через екологічні побоювання. Згідно із новим законом країна також буде враховувати безпеку, зовнішню політику, оборону та політичні проблеми, перш ніж надавати схвалення”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що закон може набрати чинності в січні 2018 року, однак залишається невизначеним, чи буде це достатньо швидко, щоб заблокувати очікувану заявку будівельників російського газопроводу.

Як повідомляється, консорціум Nord Stream, що базується у Швейцарії і є “дочкою” російської державної компанії “Газпром”, планує побудувати газопровід протяжністю 1200 км по дну Балтійського моря до Німеччини.

Запланований маршрут газопроводу має проходити через економічні зони Фінляндії та Швеції, а також через 139 км територіальних вод  Данії, зосереджуючи майже весь експорт російського газу до Європи на одному маршруті.

Критики газопроводу вважають, що це зробить Європу більш уразливою для російського енергетичного шантажу і завдасть шкоди Україні та її економіці.

 

Прем’єр-міністр Іспанії Маріано Рахой вимагає від уряду Каталонії пояснень, чи була проголошена незалежність регіону.

Про це повідомляє АР у своєму  Twitter – Укрінформ.

“Іспанський прем’єр вимагає, щоб каталонський лідер прояснив, чи було проголошено незалежність”, – йдеться у дописі.

За словами Рахоя, це потрібно для того, щоб  Мадрид зміг вирішити, які кроки слід робити далі.

Таку вимогу прем’єр Іспанії висунув в середу після екстреного засідання Кабінету міністрів.

Напередодні у парламенті Каталонії була підписана декларація про незалежність регіону від Іспанії, проте набуття чинності цим документом було відкладено. Каталонські лідери закликали Мадрид до переговорів, щоб урегулювати кризу навколо прагнення регіону до незалежності.

Лідер Каталонії Карлес Пучдемон заявив у вівторок, що результати референдуму 1 жовтня надали його уряду мандат для перетворення Каталонії на “незалежну державу”, проте цей процес буде заморожений з метою проведення переговорів з іспанським урядом.

 

Каталонія готова вступити у діалог про незалежність з центральною владою Іспанії “без попередніх умов”.

Про це лідер Каталонії Карлес Пучдемон заявив в інтерв’ю  CNN – Укрінформ.

“Наступного дня після того, як він призупинив офіційну декларацію незалежності, Пучдемон заявив, що виступає за посередництво з метою врегулювання кризи”, – йдеться у повідомленні.

Водночас каталонський лідер наполягає на тому, що більшість каталонців підтримують вихід зі складу Іспанії.

“Відносини між  Каталонією  та Іспанією не працюють, і більшість каталонців хочуть, щоб Каталонія була незалежною державою”, – заявив він.

Відповідаючи на запитання журналіста, чому він не наполіг на проголошенні незалежності у вівторок, 10 жовтня, Пучдемон сказав, що насамперед через почуття відповідальності. “Я не хочу проголошувати незалежність, я хочу, щоб це сталося”, – наголосив він.

Напередодні у парламенті Каталонії була підписана декларація про незалежність регіону від Іспанії, проте набуття чинності цим документом було відкладено.

Прем’єр-міністр Іспанії Маріано Рахой зажадав від уряду Каталонії пояснень, чи була проголошена незалежність регіону. Пучдемон в свою чергу наполягає на тому, що уряд у Мадриді не має причин застосовувати щодо Каталонії статтю 155 Конституції, яка означає призупинення самоуправління.

 

Прем’єр-міністр Іспанії Маріано Рахой дав лідеру Каталонії Карлесу Пучдемону п’ять днів, щоб уточнити його позицію щодо незалежності автономії.

Про це повідомляє AFP у  Twitter – Укрінформ.

“За словами джерела в уряді, прем’єр-міністр Іспанії дає лідеру Каталонії п’ять днів, щоб прояснити позицію щодо незалежності”, – йдеться у повідомленні.

Таким чином, глава Каталонії мусить до 16 жовтня надати пояснення щодо того, чи оголошена незалежність автономії.

Як повідомлялося, напередодні у парламенті Каталонії була підписана декларація про незалежність регіону від Іспанії, проте набуття чинності цим документом було відкладено.

Прем’єр-міністр Іспанії Маріано Рахой  зажадав від уряду Каталонії пояснень, чи була проголошена незалежність регіону. Пучдемон у свою чергу наполягає на тому, що уряд у Мадриді не має причин застосовувати щодо Каталонії статтю 155 Конституції, яка дозволяє позбавити регіон автономії.

Він також заявив, що Каталонія готова вступити у діалог про незалежність з центральною владою Іспанії “без попередніх умов”.

 

Міністр закордонних справ Іспанії Альфонсо Дастіс заявив у середу, що заява про незалежність, зроблена лідером Каталонії Карлесом Пучдемоном, була “трюком”.

Про це повідомляє  Reuters  із посиланням на Europe 1 – Укрінформ.

“За словами міністра, промова Карлеса Пучдемона перед каталонським парламентом у вівторок була “трюком, щоб сказати одне і робити протилежне”, – йдеться у повідомленні.

На запитання про можливість організації іншого референдуму в Каталонії Дастіс сказав, що конституція Іспанії цього не дозволяє.

“Ми не можемо погодитись із тим, що частина каталонців вирішуватиме за всю Іспанію”, – сказав він.

Напередодні у парламенті Каталонії було підписано декларацію про незалежність регіону від Іспанії, проте водночас набуття чинності цим документом було відкладено. Каталонські лідери закликали Мадрид до переговорів, щоб розв’язати кризу навколо  прагнення регіону до незалежності.

Пучдемон заявив у вівторок, що результати референдуму 1 жовтня надали його уряду мандат для перетворення Каталонії на “незалежну державу”, проте цей процес буде заморожений задля проведення переговорів з іспанським урядом.

 

Журналісти проекту Bihus.info, що створює програму “Наші гроші з Денисом Бігусом” для “24 каналу”, вимагають від голови Київської обласної організації партії “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” Констянтина Бондарєва і голови партії Юлії Тимошенко публічних вибачень за образу їхньої колеги.

Про це йдеться в повідомленні проекту на сторінці у  Facebook – Укрінформ.

“Ми вимагаємо від керівника Київського обласного осередку партії “Батьківщина” та екс-нардепа Костянтина Бондарєва, а також керівництва партії публічного вибачення за приниження честі та гідності журналістки Мар’яни Мотрунич”, – зазначається в повідомленні.

За інформацією “Bihus.info”, журналістка направила запит на інформацію, проте у відповідь Бондарєв зателефонував їй з образами.

“Крім образ, які були зафіксовані в телефонній розмові і показані в сюжеті, Костянтин Бондарєв принижував гідність журналістки і погрожував їй в смс-повідомленнях”, – зазначається в повідомленні.

Команда проекту вимагає вибачень, а у разі відсутності реакції на звернення упродовж тижня має намір звернутися до суду – “для захисту честі і гідності наших журналістів”.

10 жовтня у програмі “Наші гроші з Денисом Бігусом” оприлюднено інформацію про те, що лідер ВО “Батьківщина”  Юлія Тимошенко  внесла в декларацію доходи чоловіка у розмірі 2,4 млн грн від кіпрської компанії “Diafox Consulting Limited”, на яку в Україні начебто оформлена мережа ломбардів “Дешева готівка”. У журналістському розслідуванні йшлося про те, що офіс фірми розміщується у будівлі Київського обласного відділення “Батьківщини”, яку очолює колишній народний депутат Костянтин Бондарєв.

 

Державний комітет телебачення і радіомовлення відмовив ТОВ “Дресс Шоу” у видачі дозволу на ввезення в Україну з території країни-агресора Росії книги Всеволода Чапліна “Православие. Честный розговор” (ТОВ “Видавництво “АСТ”, м. Москва).

Про це повідомляє  прес-служба комітету – Укрінформ.

“Наказ про відмову видано на підставі рішення  експертної ради Держкомтелерадіо з питань аналізу та оцінки видавничої продукції. Члени експертної ради визнали невідповідність змісту видання критеріям оцінки видавничої продукції, що дозволена до розповсюдження на території України. Це, зокрема, наявність у книзі пропаганди імперських геополітичних доктрин держави-агресора, панівної релігійної конфесії, що має  слугувати ідейним підгрунтям повернення України у сферу домінування держави-агресора”, – йдеться в повідомленні.

В Держкомтелерадіо зазначають, що “книжкова новинка” від протоієрея Чапліна “Православие. Честный розговор” привернула особливу увагу експертів. Автор видання – одіозний протоієрей російської православної церкви, відомий своїми екстремістськими поглядами. Зокрема, він закликав владу РФ до війни з Україною: “І не треба нічого боятися. Якщо війна – значить, війна. Якщо війна з Заходом – значить, війна із Заходом. Якщо ядерна війна із Заходом – значить, ядерна війна із Заходом. Є речі важливіші за мир”.

Військові дії РФ проти опозиції Сирії автор назвав “священною боротьбою”, а після вбивства екс-депутата Дениса Вороненкова публічно заявив, що російські спецслужби повинні систематично знищувати за кордоном усіх росіян, які не підтримують політику Кремля. Чапліна також вважають символом імперіалістичних устремлінь сучасної РПЦ.

За словами члена експертної ради, кандидата філологічних наук Віталія Довгича, це видання “суцільно політтехнологічне, коли під православною лексикою і стилістикою криється відбілювання Сталіна та нинішнього неосталінізму”. “Книга зумисне вибудувана нібито хаотично: чаплінська мемуаристика, щоденникові нотатки, навіть анекдот з Полтавщини, згадки Біблії, Ісуса Христа, Леннона, Галича і навіть Шевчука з Макаревичем… Насправді це розраховано на сприйняття та прийняття імперської ідеології Кремля і РПЦ  українською молоддю”, – переконаний Довгич.

“Експертна рада ухвалила законне і справедливе рішення, яким не дозволяється поширювати на території України так званих “праць” одного з ідеологів російського фашизму Чапліна. Цей діяч іще відповість перед Богом і Україною за життя українців, яких підбурювані ним московські терористи убивали і вбивають на Донбасі. Держкомтелерадіо поділяє думку експертів та підтримує їхнє рішення”, – зазначив перший заступник голови  Держкомтелерадіо  Богдан Червак.

 

Іранська опозиція опублікувала дані про секретні військові ядерні об’єкти в Ірані.

Про це йдеться у звіті опозиційної Національної ради опору Ірану (NCRI) “Ядерний Іран: неперевірені військові об’єкти”, який опинився у розпорядженні  Fox News – Укрінформ.

Заступник директора вашингтонського офісу NCRI Аліреза Джафарзаде зазначає, що в Ірані багато років існують дві ядерні програми – цивільна і військова, на меті якої – створити першу ядерну бомбу Ірану. Цивільна програма забезпечує матеріально-технічну базу для військової, яка насправді є центральною для Тегерана, зазначив він.

NCRI заявляє, що військову ядерну програму Ірану контролює Організація оборонних інновацій та досліджень (SPND), що підкоряється Корпусу вартових Ісламської революції та складається з семи підрозділів, кожен з яких відповідає за певний напрям з розробки ядерної зброї. Зокрема, підрозділ, що має назву Центр дослідження і розвитку технологій вибуху (METFAZ), займається розробками детонаторів ядерної бомби, зазначається в публікації.

“Чим більше ми досліджували, тим більше ми розуміли, що програма з ядерного озброєння повністю функціонує. Військовий сектор протягом багатьох років зазнав змін у назві, місці розташування та реорганізації. Проте він ніколи не припиняв свою роботу, і ключові показники в секторі залишилися незмінними”, – заявив Джафарзаде.

Як повідомляється, роботи зі створення ядерної зброї тривали на закритих військових об’єктах, куди не пускають міжнародні інспекції. Більшість із цих об’єктів знаходяться глибоко під землею й з’єднані між собою системою тунелів.

NCRI називає чотири основні об’єкти з цієї категорії: Пажухескаде у військовому комплексі в Парчіні, промзона Нурі на території військового комплексу Ходжір, Хафт-Тир в околицях Ісфахана та Санджар.

У звіті також наведені дані про те, чим займається кожен з цих центрів, а також супутникові фотографії, на яких показані військові ядерні об’єкти.

У неділю, 15 жовтня,  президент США Дональд Трамп  може оголосити про своє рішення не ратифікувати “ядерну угоду”  з Іраном, умови якої були узгоджені і затверджені в 2015 році за адміністрації Барака Обами. Якщо це станеться, Конгрес США протягом 60 днів повинен буде прийняти рішення про санкції щодо Тегерана.

 

Міністерство закордонних справ України висловлює рішучий протест у зв’язку з черговою хвилею безпідставних обшуків і незаконних затримань громадян України російською окупаційною владою у кримському Бахчисараї.

Відповідну заяву МЗС розмістило на своєму  сайті – Укрінформ.

“Наступ окупантів проти тих, хто проти окупаційного режиму, зокрема кримськотатарських активістів та українців, вкотре свідчить про продовження Росією репресивної політики з метою викоренити будь-яке інакомислення та залякати населення Кримського півострова. Окрім того, цілеспрямовані обшуки в будинках мусульман свідчать про переслідування за релігійною ознакою”, – йдеться у документі.

Як нагадали у зовнішньополітичному відомстві, за результатами обшуків у Бахчисараї у середу, 11 жовтня, незаконно затримано шістьох осіб, і ще щонайменше дев’ятеро активістів були затримані лише за те, що прийшли підтримати співвітчизників та перебували біля місць проведення обшуків.

“Репресії, незаконні затримання, примусові зникнення, викрадення, тортури та інші порушення основоположних прав та свобод людини стали звичною практикою російської окупаційної влади в АР Крим та м.  Севастополь“, – підкреслюють в МЗС.

У відомстві наголошують, що Росія й далі зухвало та цинічно порушує свої міжнародно-правові зобов’язання, резолюції Генеральної асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року “Територіальна цілісність України” та 71/205 від 19 грудня 2016 року “Ситуація з правами людини у Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)”, наказ Міжнародного суду ООН щодо застосування запобіжних заходів у рамках позову України проти Російської Федерації стосовно застосування Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

“Закликаємо міжнародне співтовариство активно виступити на захист прав та свобод мешканців Кримського півострова та змусити Росію припинити злочинну розправу над незгодними з окупацією”, – заявляють в українському МЗС.

Як повідомлялося, вранці 11 жовтня стало відомо, що російські силовики проводять обшуки в декількох будинках кримських татар у Бахчисараї.

При цьому російські ЗМІ з посиланням на ФСБ РФ заявляли про ліквідацію “бахчисарайського осередку Хізб ут-Тахрір”.

Адвокати підтвердили, що шістьох затриманих і доправлених у ФСБ після обшуку кримчан російські силовики підозрюють у зв’язку з Хізб ут-Тахрір.

 

Сьогоднішні обшуки і затримання в окупованому Росією Криму – це політична боротьба держави проти незгодних і інакомислячих.

Таку оцінку дав тому, що відбувається в Бахчисараї, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелялов у своєму відеозверненні на сторінці у  Facebook – Укрінформ.

“Сьогодні Крим накрила чергова хвиля політичних переслідувань. (…)Сьогодні проводили обшуки не просто у чергових так званих терористів, проводили обшуки у цивільних активістів, які вже неодноразово самі брали участь у різних ситуаціях, громадських заходах у рамках “Кримської солідарності”, наприклад, підтримували людей у яких проводилися аналогічні обшуки, надавали їм матеріальну, моральну підтримку, брали участь у житті політв’язнів. Тому я нинішню ситуацію розцінюю не просто як боротьбу з ілюзорним тероризмом, з так званими ворогами держави, а саме як політичну боротьбу держави проти незгодних і інакомислячих людей, які відкрито, не приховуючи, висловлювали свою незгоду з тими переслідуваннями, що відбуваються в Криму”, – сказав у відеозверненні Джелялов.

Він повідомив, що в результаті проведених у Бахчисараї обшуків були затримані 6 кримських татар за підозрою в участі в терористичному об’єднанні “Хізб-ут-Тахрір”, а також ще кілька людей (це родичі або друзі), які прийшли підтримати тих, у кого відбувалися обшуки.

Джелялов також зазначив, що під час обшуків представники силових структур, як завжди, вели себе досить грубо, використовували нецензурну лексику, не допускали адвокатів до їх клієнтів, не залишали копій протоколів для їх сімей, щоб можна було якось оскаржити ці дії, які не підпускали людей близько до будинків.

Однак цього разу окупантами були використані величезні сили спецпризначення, і будинки активістів були оточені.

Джелялов звернув увагу на те, що останнім часом під час таких обшуків були помічені спроби силовиків провокувати людей, які прийшли підтримати або просто дізнатися, що відбувається, на якісь дії. І сьогодні, за його словами вдалося під час одного з обшуків це здійснити, в результаті чого сталася невеличка сутичка і були затримані батько, брати і інші знайомі і родичі одного з тих, кого обшукували.

Заступник голови Меджлісу допускає, що такі дії триватимуть і далі, тому закликав кримських татар бути надзвичайно уважними і не вестися на ці провокації.

 

Серед активістів, яких затримали російські силовики під час обшуків у будинках кримських татар у Бахчисараї сьогодні вранці, є сильно побиті.

Про це повідомляє  Крим.Реалії  з посиланням на адвоката Маммета Мамбетова – Укрінформ.

«Серед них є дуже побиті люди, нам повідомили про це з Бахчисарайського РВВС юристи. Є факти побиття співробітниками правоохоронних органів… На місці одного з обшуків була провокація. Не думаю, що на місці хтось бив, швидше, коли доставляли, оскільки на місці було багато свідків», – розповів  адвокат.

Мамбетов повідомив, що юристи не виключають можливості застосування адміністративного покарання до активістів.

Вранці в середу, 11 жовтня, стало відомо, що в Бахчисараї в декількох будинках кримських татар-мусульман російські силовики проводять обшуки.

Російські ЗМІ з посиланням на прес-службу Федеральної служби безпеки Росії повідомили, що силовики в Криму ліквідували Бахчисарайський осередок «Хізб ут-Тахрір» – організації, забороненої в Росії та окупованому нею Криму.

Адвокати підтвердили, що шістьох затриманих і доправлених у ФСБ після обшуку кримчан російські силовики підозрюють у зв’язку з «Хізб ут-Тахрір».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокат Еміль Курбедінов зазначає, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам.

 

Римо-католики хочуть повернути собі частину храмів у Львові та області, які нині належать греко-католикам та іншим конфесіям.

Про це сказав на зустрічі з журналістами Архиєпископ-Митрополит львівський, голова Конференції єпископів РКЦ в Україні Мечислав Мокшицький, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Колись радянська влада забрала у греко-католиків їхні храми, віддавши їх православним, або просто облаштувавши у святинях склади та клуби. Зараз УГКЦ привласнила собі наші храми, а ми змушені будувати нові”, – зазначив Мокшицький.

За його словами, власниками римо-католицьких храмів стали не лише греко-католики, але й православні і навіть протестанти. Лише у  Львові  23 таких приклади. РКЦ поки що не жадає повернення усіх своїх святинь. Зокрема, у Львові їй потрібен лише храм Матері Божої Громничної, а також храми у Брюховичах та в Зимній Воді.

“Не так давно у Зимній Воді ми заклали наріжний камінь під будівництво нового костелу, оскільки численній римо-католицькій громаді, яка компактно там проживає, ніде проводити богослужіння. І вірні запитують: для чого нам будувати новий костел, якщо ми вже мали тут костел. Тому ми хочемо залагодити цю справу і хочемо, щоб все відбулося справедливо і згідно з нашою християнською етикою… Ми завжди будемо претендувати на нашу власність, хоча вона передана іншим людям. Маємо на це право. І хоча не всі ці церкви нам потрібні, ми могли б самі передати або подарувати їх іншим”, – сказав Мокшицький.

Як зауважив Архієпископ, костели РКЦ часто називають польськими. Проте вони мають не національну, а конфесійну приналежність. До їх парафіян належать люди різних національностей.

У Львові є приклади “джентльменського” вирішення  проблеми. Свого часу релігійна громада, якій влада передала костел св.Анни, звернулася за погодженням до курії РКЦ і отримала його. Так само вчинили сестри-студитки щодо іншого храму. Тоді РКЦ не тільки дала свою згоду, але й допомогла фінансово у ремонті святині.

 

Проведення корпоратизації НАЕК «Енергоатом», що передбачено гарантійною угодою між Україною та ЄБРР, потребує розробки спеціального закону, який враховуватиме усі особливості функціонування Енергоатома як підприємства атомної енергетики. 

Такий висновок міститься у звіті про результати аналізу та оцінки найважливіших аспектів процесу корпоратизації Енергоатома, який було підготовлено консорціумом компаній Deloitte&Touche LLC та IMEPOWER в рамках виконання проекту «Україна: Енергоатом – сталий корпоративний розвиток», фінансування якого відбувається за рахунок фондів технічної співпраці ЄБРР. Результати першого етапу проекту було презентовано 11 жовтня у Києві – Укрінформ.

Відкриваючи захід, президент Енергоатома Юрій Недашковський підкреслив, що потреба у корпоратизації ДП НАЕК «Енергоатом» обумовлена не лише зобов’язаннями України перед ЄБРР, але й нагальною необхідністю удосконалити діяльність Компанії. «Корпоратизація дозволить розширити можливості Енергоатома у сфері міжнародного співробітництва, завдяки підвищенню його інвестиційної привабливості», ‒ відзначив Юрій Недашковський. Він нагадав, що Енергоатом є останнім у світі оператором атомних електростанцій, який залишається у формі унітарного державного підприємства.

У свою чергу, презентуючи звіт, експерти Deloitte&Touche LLC та IMEPOWER наголосили, що ефективне проведення корпоратизації НАЕК «Енергоатом» можливе лише за умов ухвалення спеціального закону, який міститиме особливості створення та подальшої діяльності акціонерного товариства НАЕК «Енергоатом». Зокрема, для впорядкування відносин для забезпечення умов подальшого використання акціонерним товариством майна, яке не підлягає приватизації.

Нагальну потребу в розробці такого закону Консультанти пояснюють парадоксальністю ситуації, що склалась на законодавчому рівні навколо корпоратизації НАЕК «Енергоатом». Адже, з однієї сторони, за існуючими міжнародними зобов’язаннями України, НАЕК «Енергоатом» має бути корпоратизовано, і законом України дозволена така корпоратизація. Але, як підкреслюють фахівці, на сьогодні в Україні згідно із Законами  «Про приватизацію державного майна», «Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» та «Про управління об’єктами права державної власності», майно Енергоатома не може бути передано у власність до статутного капіталу акціонерного товариства НАЕК «Енергоатом». У тому числі й те майно, яке забезпечує здійснення основної господарської діяльності підприємства,

Відтак, у разі створення акціонерного товариства «Енергоатом» згідно існуючого порядку та застосування режиму використання ним державного майна на праві господарського відання, 97% майна буде безоплатно використовуватись створеним господарським товариством для отримання прибутку, а відносно невеликий розмір статутного капіталу, по відношенню до загальної вартості державного майна, яке буде обліковуватись на балансі товариства, не буде сприяти поліпшенню інвестиційної привабливості підприємства.

Крім того, при застосуванні такого підходу, Консультанти прогнозують отримання від’ємного значення розміру статутного капіталу, що унеможливить державну реєстрацію нового акціонерного товариства. Проте, необхідно враховувати, що згідно міжнародних зобов’язань вжиття Україною всіх необхідних заходів для корпоратизації ДП «НАЕК «Енергоатом»  повинно відбуватися за умови незменшення розміру статутного капіталу підприємства.

Консультанти звертають окрему увагу на те, що невід’ємною та необхідною складовою господарської діяльності Енергоатома є використання ядерних матеріалів, які згідно Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» є виключно загальнодержавною власністю.

«Якщо корпоратизація ДП «НАЕК «Енергоатом» буде відбуватись відповідно до існуючого порядку, «акціонерне товариство «НАЕК «Енергоатом», як правонаступник ДП «НАЕК «Енергоатом», буде стороною контрактів на придбання ядерних матеріалів та, здійснюючи оплату їх вартості, набуватиме право власності на майно, яке може перебувати виключно у загальнодержавній власності», ‒ пояснюють в Deloitte&Touche.

«Необхідність реформування системи управління державними підприємствами в Україні зумовило внесення нещодавно змін до законодавства   із введенням наглядової ради як органу управління державного підприємства. В умовах ідентичності органів управління державного підприємства та акціонерного товариства першочерговим постає питання майнових відносин щодо майна, яке не підлягає приватизації», ‒ зазначають автори звіту.

Консультанти наголошують, що НАЕК «Енергоатом» має стратегічне значення для економіки та безпеки держави і врегулювання правових колізій, які унеможливлюють ефективну корпоратизацію підприємства, відповідно, належить до стратегічних інтересів держави. В Deloitte&Touche переконані, що на законодавчому рівні має бути встановлений особливий правовий режим використання майна, забороненого до приватизації, публічним акціонерним товариством, створеним в процесі корпоратизації НАЕК «Енергоатом».

У ході дискусії, старший банкір Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Ольга Єрьоміна наголосила на необхідності формування незалежної моделі управління Компанією. «Підсумком корпоратизації має стати досягнення компанією незалежності в ухваленні економічних та господарських рішень в інтересах Енергоатома і в рамках стратегії його розвитку. Це особливо важливо в контексті впровадження в Україні нової моделі ринку електроенергії», ‒ переконана представник ЄБРР.

Ольга Єрьоміна вважає, що результатом корпоратизації Енергоатома буде звільнення Компанії від необхідності в своїй інвестиційній діяльності узгоджувати кожен крок з державою.

Представник ЄБРР також зазначила, що прийняття спеціального закону про корпоратизацію НАЕК «Енергоатом» дозволить ефективно перетворити держпідприємство в акціонерне товариство.

Підбиваючи підсумки дискусії, експерт Deloitte&Touche, керівник проекту «Україна: Енергоатом – сталий корпоративний розвиток» Тарас Сірий відзначив: «Нажаль сьогодні в державі немає стратегічного бачення, що робити з Енергоатомом у майбутньому, як розвивати Компанію. Сформувати таке бачення і є нашим спільним наступним завданням».

Довідка. НАЕК «Енергоатом» для виконання проекту Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій (КЗПБ) залучило кредит ЄБРР та Європейського співтовариства з атомної енергії (ЄВРАТОМ). 25 березня 2013 року було укладено кредитну угоду на суму 300 млн євро з ЄБРР, а 7 серпня 2013 року Угоду про механізм надання позики у розмірі 300 млн євро з ЄВРАТОМ.

Згідно гарантійної угоди між Україною та ЄБРР, яку було підписано 25 березня 2013 року, банк надає Енергоатому кредит на реалізацію заходів у рамках КЗПБ під державні гарантії. Однією з обов’язкових умов кредитної угоди є провeдeння процeсу корпоратизації Енергоатома відповідно з дорожньою картою, розроблeною Консультантом з корпоратизації за зразками кращої світової практики. Таким Консультантом для Енергоатома ЄБРР обрав консорціум консультантів на чолі з Deloitte&Touche LLC.

Крім того, слід підкреслити, що відповідно до умов Гарантійної угоди з ЄВРАТОМ (яка є міжнародним договором), Гарант (Україна) зобов’язується перед Кредитором (ЄВРАТОМ), що доти, доки будь-яка сума залишається ненаданою в позику або такою, що підлягає сплаті за документами про надання позики (2028 рік) гарантує, що Україна, як Гарант, увесь час є та залишатиметься 100-відсотковим власником Енергоатома як Позичальника, а також що Гарант повністю контролює та буде контролювати Позичальника, крім тих випадків, в яких Кредитор дає свою попередню письмову згоду.

 

Для затриманих за підозрою у розтраті понад 149 млн грн високопосадовців Міноборони прокурори проситимуть міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою із заставою у розмірі третини від суми розтрати.

Про це повідомив на брифінгу керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький, інформує  “Громадське” – Укрінформ.

Раніше стало відомо, що заступника міністра оборони й директора департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів затримали через розтрату 149 мільйонів гривень у рамках корупційної схеми у Міноборони.

 

Археологи завершили реконструкцію древньої “Сариаркінскої піраміди”, виявленої в степах неподалік від Караганди.

Про це на своїй сторінці у  Facebook  повідомив карагандинський історик та археолог Віктор Новоженов – Укрінформ.

“Усе літо експедиція під керівництвом І.О.Кукушкіна готувала об’єкт для реконструкції, а восени група фахівців під керівництвом кандидата історичних наук, відомого археолога А.З. Бейсенова завершила цей проект. Відтепер на туристичній мапі країни з’явився новий унікальний пам’ятник – мавзолей бегази-дандибаївского вождя”, – написав учений, додавши, що розкопки триватимуть.

Він також виклав фото мавзолею до і після реставрації, зображення знайденої золотої каблучки незвичної форми і загадкових давніх письмен на фрагменті глиняного горщика.

Як пише  tengrinews.kz, унікальний мавзолей епохи бронзи виявили в степах неподалік від Караганди у 2016 році. За оцінкою фахівців, споруду було зведено в Сариарці понад 3000 років тому для кагана (вождя) місцевого могутнього племені. Знахідку карагандинських археологів тоді назвали сенсаційною. Пам’ятник нагадує знамениті єгипетські піраміди приблизно того ж історичного періоду і особливо ступінчасту піраміду фараона Джосера.

 

Індексація тарифів на залізничні вантажні перевезення і спрямування додаткових коштів на виробництво нової техніки сприятимуть розвитку машинобудування в Україні.

Таку думку висловив голова Наглядової ради – президент ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» Володимир Приходько, відповідаючи на запитання про доцільність індексації залізничних тарифів, повідомляє Укрінформ.

“Я підтримую ініціативу щодо індексації тарифів, якщо кошти спрямовуватимуться у виготовлення нової техніки, розвиток технологій і підтримку національних виробників. Переконаний, що індексація залізничних тарифів сприятиме новим замовленням та розвитку машинобудування України”, – сказав Приходько.

Як повідомляв Укрінформ,  Укрзалізниця та бізнесові і промислові асоціації останній місяць провели у гарячих дискусіях про індексацію тарифів на вантажні перевезення залізничним транспортом.

Прогнозовані доходи від цьогорічної індексації тарифів відображені у фінплані Укрзалізниці на 2017 рік, який затвердив Кабмін 13 вересня 2017 року. Однак відповідний наказ Мінінфраструктури про індексацію досі не затверджено у Мін’юсті.

Крім цього, Державна регуляторна служба зволікає з підписом наказу на індексацію, аргументуючи це тим, що бізнес проти і економіці не під силу.

Врешті-решт у цьому році залізничники теж пішли на компроміс із бізнесом та згодні індексувати вантажні тарифи не на 22,5 %, як закладено у фінплані, а на 15 %, оскільки саме на стільки, а то й більше зростуть ціни виробників промислової продукції за підсумками 2017 року.

Залізничники акцентують увагу учасників ринку та виробників продукції на тому, що кошти від індексації залізничних тарифів будуть спрямовані на оновлення рухомого складу, що зношений більш ніж на 90%. Зокрема, за підрахунками залізничників, у 2017 році вже вилучено з парку 12,3 тисячі вантажних вагонів і до кінця року підлягатимуть списанню ще понад 6 тисяч. У наступні роки списуватиметься з парку близько 20 тисяч вантажних вагонів  та понад 300 локомотивів щороку.

Для ліквідації дефіциту рухомого складу та його системного оновлення ПАТ «Укрзалізниця» розробило Стратегію розвитку товариства  на 2017-2021 роки. Так, потреба в інвестиціях на модернізацію рухомого складу та інфраструктури  за 5 років сягає 150 млрд грн. Ці кошти плануються на модернізацію старих чи закупівлю нових 30% парку вантажних вагонів та локомотивів, 45% пасажирських вагонів. Зокрема, інвестиції в сектор вантажних перевезень стратегією визначені на рівні понад 28 млрд грн на придбання 20 тис. нових вагонів та модернізацію 50 тис. існуючих, закупівлю понад 200 нових локомотивів та модернізацію існуючих.

 

Державний концерн “Укроборонпром” та Литовська Асоціація Безпекової і Оборонної Індустрії (LDSIA) підписали ключовий меморандум, що закріплює створення сприятливих умов для взаємовигідного співробітництва між оборонними підприємствами обох країн.

Про це повідомляє  прес-служба “Укроборонпрому” – Укрінформ.

“Вже зараз ми можемо говорити про відкриті перспективи розширення потенціалу взаємовигідного співробітництва оборонних промисловостей України та Литви. Враховуючи спільну східну загрозу для наших країн, стратегічне значення, в першу чергу, має питання співпраці у сфері найновіших високих оборонних технологій”, – заявив заступник гендиректора із зовнішньоекономічної діяльності “Укроборонпрому” Денис Гурак.

Як зазначається, саме цей документ є основою для створення спільних проектів для забезпечення обороноздатності України та Литви, яка є країною-членом НАТО.

Підписи на документі поставили Денис Гурак та директор LDSIA Росвальдас Горбачьовас (Rosvaldas Gorbaciovas).

Підписання цього документа стало черговим кроком у посиленні співробітництва “Укроборонпрому” із оборонно-промисловими структурами країн-членів НАТО, що є стратегічною задачею на шляху посилення інтеграції України у євроатлантичні структури.

При цьому підприємства-учасники “Укроборонпрому” активно переходять на міжнародні стандарти роботи – 70% із них уже сертифіковані за ISO 9001 та впроваджується система управління та гарантування якості AQAP 2000. 40 підприємств-учасників Укроборонпрому отримали доступ до Головного каталогу НАТО з логістики (NATO Master Catalogue of References for Logistics). Цей інструмент дозволив підприємствам вітчизняного оборонно-промислового комплексу вийти на міжнародний ринок озброєння та реалізовувати програму імпортозаміщення.

Нагадаємо, спеціалізована  виставка  “Зброя та безпека-2017” проходить 10-13 жовтня у Міжнародному виставковому центрі у Києві.

 

Міністр внутрішніх справ заявив, що інформація російських ЗМІ про міжнародний розшук ряду громадян України, в тому числі народного депутата Володимира Парасюка, не відповідає дійсності.

Про це  повідомляє  Департамент комунікації МВС України – Укрінформ.

“Офіційно наголошую, що згідно з обліками Інтерполу станом на 11 жовтня 2017 року Парасюк та інші громадяни України, які фігурують у публікаціях російських ЗМІ, у міжнародному розшуку не перебувають”, – зазначив Аваков.

Міністр додав, що  Інтерпол, відповідно до статуту, не розглядає справи військового, релігійного, політичного та расового характеру.

“У зв’язку з черговою провокацією Росії МВС України надіслало звернення до Генерального секретаря Інтерполу, в якому ми наголошуємо на недопустимості використання російською стороною механізмів МОКП – Інтерпол для політичного переслідування громадян України”, – наголосив Аваков.

Як повідомляв Укрінформ, у Головному слідчому управлінні Слідчого комітету Російської Федерації заявили, що звинувачують народного депутата України Володимира Парасюка в нарузі над прапором РФ. Також у РФ заявили, що українці Володимир Романцов, Олексій Бакай та Володимир Назаренко причетні до нападу 2014 року на посольство Російської Федерації в Києві. Вони начебто “брали активну участь в умисному псуванні майна російської дипмісії, а останній також брав участь у нарузі над Державним прапором Російської Федерації”.

 

Грузія розраховує залучити Євросоюз до пошуку шляхів вирішення конфлікту з Росією.

Про це повідомив в середу на засіданні уряду республіки прем’єр-міністр Георгій Квірікашвілі, передає  “Грузія Online” – Укрінформ.

“Однією з найважливіших частин стратегічного діалогу, що почався, між  Грузією  і Євросоюзом з питань безпеки буде російсько-грузинський конфлікт і шляхи його мирного вирішення”, – сказав він, коментуючи проведення в Тбілісі першої зустрічі представників республіки і ЄС у рамках діалогу високого рівня з питань безпеки.

За словами грузинського прем’єра, цей діалог є важливим досягненням на шляху інтеграції Грузії в Євросоюз, оскільки практично республіка стає одним з найважливіших компонентів європейської системи безпеки.

Квірікашвілі зазначив, що у рамках діалогу також обговорюватимуться питання співпраці в сферах боротьби з тероризмом, екстремізмом, організованою злочинністю.

“Цей формат стратегічного діалогу стане шляхом, який приведе нас до досягнення максимальної відповідності з системою і структурами оборони і безпеки Євросоюзу”, – сказав він.

Як повідомили в МЗС Грузії, делегацію ЄС на зустрічі, яка пройде в Тбілісі в середу, очолює заступник генерального секретаря із політичних питань Європейської служби зовнішніх зв’язків Жан-Крістоф Белльяр.

“Грузинська сторона активно працює з Євросоюзом у напрямі розвитку співпраці в секторі оборони і безпеки, щоб сталося максимальне зближення з тими інститутами ЄС, які забезпечують стабільність і безпеку в Європі”, – підкреслили в МЗС.

У відомстві також зазначили, що обговорюватимуться і питання співпраці у рамках єдиної зовнішньої політики Євросоюзу і політики безпеки і оборони, гібридних загроз, кібер-безпеки, управління кризовими ситуаціями, стратегічній комунікації, обміну досвідом боротьби з радикалізацією і екстремізмом.

 

Євросоюз повинен визначити чіткі довгострокові перспективи європейської інтеграції України.

Про це заявив колишній генеральний секретар НАТО, радник Президента України Андерс Фог Расмуссен на міжнародних слуханнях “Україна: що далі?”, які пройшли у середу у Брюсселі, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Напередодні проведення саміту  “Східного партнерства”  (24 листопада у Брюсселі – ред.) деякі уряди ЄС відкидають не лише свої зобов’язання, обіцянки, а навіть не визнають, що такі держави, як Україна, мають європейські прагнення”, – зауважив Расмуссен.

Він висловив переконання, що Євросоюз повинен визначити для себе, які сигнали будуть надіслані Україні щодо її європейських перспектив.

Серед таких конкретних кроків радник Президента України називає запрошення держави до митного союзу ЄС, а також надання всеосяжного пакету фінансової допомоги для продовження реформ та відновлення зруйнованої російською агресією інфраструктури на сході України.

“Я занепокоєний тим, що ми не можемо показати бачення на довгу перспективу відносно України. Якщо ми не спроможні показати світло в кінці тунелю, тоді ми ризикуємо втратити довіру. Ми не можемо собі дозволити, щоб Путін був єдиним в Європі, хто має довготермінову стратегію відносно України”, – заявив Расмуссен.

Данський політик підкреслив, що на нинішньому етапі Європа не має права послабити зусилля у підтримці України на шляху її європейської інтеграції.

 

Спекуляції російської пропаганди навколо ототожнення ситуацій щодо проведення нелегальних референдумів у Каталонії та у Криму нічого не варті.

На цьому наголосив колишній міністр закордонних справ Швеції, співголова Європейської ради зовнішніх відносин Карл Більдт на міжнародних слуханням «Україна: що далі?», відповідаючи на запитання власного кореспонденту Укрінформу у Брюсселі, чи можна порівнювати ситуацію у  Каталонії  та Криму – Укрінформ.

«Я трохи розгублений. Забудьте про таке порівняння – Каталонії і Криму. Не треба дивитися «Спутник» (російське державне пропагандистське агентство – ред.). Це порівняння нічого не варте. Моя відповідь – ні», – наголосив шведський політик.

Як повідомлялося, російські державні ЗМІ, а також наближені до Кремля політики та експерти намагаються спекулювати ситуацією щодо нелегального референдуму за незалежність Каталонії, порівнюючи її з проведенням у 2014 році так званого «референдуму» в окупованому Росією Криму.

 

Представники об’єднаних тергромад Запорізької області вперше матимуть можливість безпосереднього спілкування с інвесторами з 50 країн світу завдяки проведенню в Запоріжжі міжнародного форуму «InCo Forum 2017», відкриття якого відбудеться 12 жовтня.

Про це повідомляє  Запорізька ОДА – Укрінформ.

«До Запоріжжя завітають представники 30 посольств, акредитованих в Україні, серед них – 26 Надзвичайних та Повноважних послів в Україні: Болгарії, Грузії, Казахстану, ОАЕ, Узбекистану, Хорватії, Чорногорії та багатьох інших країн, представництва ЄС в Україні. Спікери форуму – понад 40 авторитетних українських та зарубіжних експертів з питань децентралізації, енергоефективності, бізнес-стратегій, представники міжнародних донорських організацій ПРООН, USAID, U-LEAD, Фонду «Відродження», GIZ (Німеччина). Загалом у форумі візьмуть участь представники близько 50 країн світу», – йдеться у повідомленні.

За інформацією департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Запорізької ОДА, одночасно з Форумом у виставковому центрі «Козак-Палац», де він відбудеться, будуть працювати спеціалізовані виставки та тематичні експозиції, інтерактивний стенд Запорізької області, що дозволить ознайомитися з основними інвестиційними проектами регіону, «Біржа субконтрактингу та аутсорсингу» з пропозиціями від компаній малого та середнього бізнесу, а також спеціальні інформаційні експозиції, що знайомитимуть відвідувачів з територіальними громадами регіону та їх інвестпроектами.

Під час форуму працюватиме також Трейд-клуб, де керівники компаній матимуть можливості для налагодження міжнародних контактів за допомогою В2В-перемовин з представниками торгово-економічних місій посольств іноземних держав, міжнародних організацій і бізнесменів.

 

Можливості участі комплектуючих від американської компанії Rockwell Collins у виробництві літаків ДП “Антонова” обговорили представники відповідних делегацій на виставці AUSA-2017 у США.

Про це інформує прес-служба “Укроборонпрому” – Укрінформ.

“Конструктори ДП “Антонов” повністю відмовились від російської складової. Нині всі нові розробки проектуються в кооперації з західними компаніями, а існуючи адаптуються під міжнародний стандарт”, – заявив виконувач обов’язків керівника компанії  “Антонов” Олександр Кривоконь.

Нагадаємо, на українській оборонній виставці “Зброя та безпека” керівництво ДП “410 Завод Цивільної Авіації” підписало меморандум про співпрацю з Rockwell Collins.

Американська корпорація Rockwell Collins спеціалізується на виготовленні та розробці цифрових та електронних систем для авіації. Авіоніка цієї американської компанії відповідає найвищим міжнародним стандартам.

В “Укроборонпромі” зазначили, ДП “Антонов” активно співпрацює із американською компанією Honeywell, яка постачає авіоніку для літаків АН-132.

 

Призначення суддів Антикорупційного суду в Україні не повинно суперечити Конституції нашої держави.

Про це йдеться  у висновку Європейської комісії за демократію через право  (Венеціанської комісії), оприлюдненому 10 жовтня – Укрінформ.

У своєму висновку Венеційська комісія привітала нещодавні заяви Президента України щодо невідкладної потреби у створенні незалежного «спеціального антикорупційного судового органу», який має бути сформований на конкурсній основі з числа суддів з бездоганною репутацією та відповідно до стандартів Ради Європи та Венеційської комісії.

Комісія відзначила доцільність створення Вищого спеціалізованого антикорупційного суду, як це передбачено Законом України «Про судоустрій та статус суддів». При цьому комісія відзначила й ряд недоліків законопроекту № 6011, який зараз перебуває на розгляді Верховної Ради. Зокрема, занепокоєння експертів викликали положення про повернення до політичних механізмів призначення суддів.

У своєму висновку експерти Венеційської комісії звернули особливу увагу на необхідність «запровадження додаткових захисних механізмів для забезпечення незалежної процедури призначення суддів від виконавчої та законодавчої влади».

«Той факт, що члени комісії призначаються політичними особами чи установами (Президентом, Верховною Радою та міністром юстиції (як це пропонується у законопроекті № 6011 – ред.) дає привід для занепокоєння. Це може підривати процес деполітизації судової системи», – йдеться у висновку. Нещодавні поправки до Конституції України (щодо правосуддя) та Закону України «Про судоустрій та статус суддів» виключили законодавчу та виконавчу владу (міністра юстиції) з процедури призначення суддів, яка зараз проводиться органами суддівського врядування (Вищою радою правосуддя та Вищою кваліфікаційною комісією суддів).

При цьому Венеційська комісія в своєму висновку наголошує, що призначення антикорупційних суддів повинно відбуватися з відхиленням від загальної процедури – не більше, ніж це є необхідним з урахуванням специфіки такого суду.

Венеційська комісія визнає: певні відхилення від загальних правил для суддів та судів можуть бути прийнятними, з урахуванням «спеціальних викликів для України у боротьбі з корупцією на найвищих рівнях». Водночас «відхилення від загальних правил повинні бути обмежені». Необхідно докласти зусиль для уникнення можливого враження, що антикорупційні судді відрізняються або є привілейованим класом суддів, або що вони призначаються за процедурою, яка не визначена особливістю цих судів.

Водночас Венеційська комісія зазначає, що участь міжнародних експертів у доборі суддів можлива, але «з урахуванням принципу суверенітету України».

Експерти комісії звертають увагу, що «спеціальні правила для антикорупційних судів та суддів (включаючи їх призначення та статус), які відрізняються від загальних положень визначених Законом України «Про судоустрій та статус суддів», повинні бути обмежені до необхідного рівня для забезпечення ефективної роботи».

Водночас експерти наголошують, що останню крапку в питанні конституційності закону ставитиме Конституційний суд України, і при ухваленні відповідного закону потрібно «зменшити ризик визнання закону неконституційним» порівняно з законопроектами, що зараз перебувають на розгляді Верховної Ради України.

Як відомо, 10 жовтня Венеційська комісія оприлюднила свій висновок щодо законопроектів про антикорупційні суди, які були направлені до комісії Головою Верховної Ради України для проведення експертизи щодо відповідності внесених до парламенту законопроектів стандартам Ради Європи.

 

Генпрокурор України Юрій Луценко, перебуваючи з робочою поїздкою у Закарпатській області, відвідав Тячівську місцеву прокуратуру.

Її керівнику було поставлено ряд запитань щодо чисельних скарг жителів району на діяльність незаконних гральних закладів, нелегальну вирубку лісів, “кришування” незаконного бізнесу правоохоронними органами та інших негативних явищ – Укрінформ.

Про це  повідомляє  Управління зв’язків з громадськістю та ЗМІ Генеральної прокуратури України.

“Працівниками Генеральної інспекції Генпрокуратури прокурор Тячівської місцевої прокуратури був супроводжений до м. Ужгорода для проведення необхідних слідчих дій. Під час зустрічі з колективом Тячівської місцевої прокуратури Генеральний прокурор зазначив, що у місті 10 тисяч населення і функціонують гральні заклади. Зокрема, за результатами обшуків, проведених слідчими Генеральної інспекції Генпрокуратури виявлено 8 залів, де незаконно функціонують гральні автомати у кількості понад 90 шт., а також сервери, що забезпечують їх роботу, які слідчими вилучено. Якщо місцевий прокурор не бачить нелегальної вирубки та гральних автоматів, значить він не працює… Якщо кримінальних проваджень нема, – то за що ви отримуєте заробітну плату?», – зауважив Луценко, звертаючись до працівників прокуратури.

Наразі перевіряється факт причетності керівника Тячівської місцевої прокуратури Закарпатської області на предмет зловживання службовим становищем з метою особистого збагачення, систематичного одержання неправомірної вигоди за покривання протиправної діяльності у сфері грального бізнесу.

Також проведено обшуки за місцем проживання та у службовому кабінеті керівника Тячівської місцевої прокуратури Закарпатської області.

Тривають допити працівників вищевказаних гральних закладів на предмет встановлення причетності до їх діяльності працівників правоохоронних органів.

Проводяться інші першочергові слідчі дії. Досудове розслідування триває.

 

Комітет виборців України закликав Національне агентство з питань запобігання корупції перевірити 21 політичну партію на предмет можливого тіньового фінансування.

Про це  зазначається  на сайті КВУ – Укрінформ.

“Комітет виборців України закликає Національне агентство з питань запобігання корупції здійснити перевірку 21 політичної партії, діяльність яких може містити ознаки тіньового фінансування”, – йдеться в повідомленні.

За даними КВУ, у звітах цих політичних сил вказані нульові витрати на проведення статутної діяльності, однак вони мають постійно діючі інформаційні ресурси (як правило, сторінка в мережі інтернет) та проводять іншу оплачувану діяльність, що може свідчити про тіньовий характер їх фінансування.

У Комітеті розповіли, що там проаналізували звіти політичних партій за ІІ квартал 2017 року і виявили, що 70% партій не зазначили жодних витрат упродовж звітного періоду (квітень-червень). Так, «нульові звіти» подали 192 партії із загалом 272, чиї звіти доступні на сайті  НАЗК.

“Попри формально нульові витрати, 19 політичних партій ведуть активну діяльність. Зокрема, регулярно наповнюють та підтримують діяльність власних веб-сайтів, організовують зустрічі з громадянами, проводять круглі столи, конференції та ведуть іншу діяльність, що потребує суттєвих грошових витрат”, – зауважили в КВУ.

Серед партій, які, на думку представників Комітету виборців, НАЗК має перевірити – партія «Захисників Вітчизни», Селянська партія України, партія «Справедливість», Рух нових сил Михайла Саакашвілі, «Наша Україна» та інші.

КВУ закликає зазначені політичні партії пояснити джерела походження коштів для проведення відповідності діяльності, а керівництво НАЗК – ініціювати перевірку вказаних партій.

Водночас у Комітеті виборців додали, що у випадку виявлення правопорушень такі дії можуть кваліфікуватися відповідно до статті 159 Кримінального кодексу з подальшим накладенням штрафу від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк.

 

Російських хакерів, які отримали дані АНБ за допомогою продуктів «Лабораторії Касперського», США викрили за сприяння спецслужб Ізраїлю.

Про це повідомляє  Ехо Москви  з посиланням на The New York Times – Укрінформ.

“Американським держустановам  заборонили використовувати програмне забезпечення “Лабораторії Касперського”  після того, як внутрішню мережу російського розробника вдалося зламати фахівцям з кібербезпеки з Ізраїлю”, — повідомляє NYT, посилаючись на власне джерело.

У публікації йдеться, що антивірусний софт став інструментом російської розвідки — за допомогою програмного забезпечення Москва фактично могла сканувати вміст комп’ютерів і отримувати необхідні дані.

Газета The Wall Street Journal раніше повідомила, що два роки тому  російські спецслужби нібито викрали секретні документи  з домашнього комп’ютера одного їх співробітників Агентства нацбезпеки США. Той зберігав їх у себе у порушення інструкцій.

У самій  «Лабораторії Касперського»  спростували роботу в інтересах російської держави, зазначивши, що у підтвердження інформації про злам за допомогою антивірусу не було представлено жодних доказів.

Варто відзначити, що більше половини прибутку російський розробник отримує завдяки продажу антивірусних програм клієнтам зі США і Західної Європи.

 

Майбутнє: що нас чекає і чому його бояться

Світ зараз перебуває на зламі епох, і частина людей піде далі, а для когось майбутнє… не настане. Про те, що чекає на людство і чому багато хто воліє залишатись у минулому, учасникам івенту «Майбутнє розпочинається вже сьогодні» на платформі  TEDx  в УКУ розповів член Нацради реформ, підприємець Валерій Пекар.

подає ключові тези виголошеного вчора у Львові виступу «Ойкумена чи Околиця: доля націй у ХХІ сторіччі».

«Люди бояться майбутнього і голосують за політиків, які кажуть: “При мені майбутнє швидко не настане, обіцяю”».

Зараз ми бачимо кризу – сучасного світу, капіталізму, нинішньої демократії, індустрії, міжнародної і внутрішньої політики. І це не просто криза, це народження нового світу.

Зараз відбувається фазовий перехід – це поняття з фізики, і означає дуже рідкісну подію в історії людства, коли повністю змінюється політика-економіка-культура-релігія-мислення – усе.

До цього була т. зв. Неолітична революція – поява сільського господарства, релігії, перші міста і розшарування суспільства, виникли держави. Далі був Осьовий час (умовно від 600 р. до н.е. і тривав приблизно 1200 років), коли світ повністю змінився не лише через появу грецької філософії чи християнства, а й римського права, іудаїзму, буддизму тощо.

Останній фазовий перехід нам добре відомий – як реформація, науково-технічна революція, поява лібералізму, індивідуалізму, патріотизму, націоналізму та інших  -ізмів. Зараз ми вповзли і вже переживаємо наступний фазовий перехід. При цьому скорочуються і самі фази, і переходи між ними.

Мушу сказати, що майбутнє настає не для всіх. Можна активно йти вперед, вітаючи майбутнє і намагаючись побільше перетягнути звідти в теперішнє. Можна зачекати і стати успішним послідовником. Або неуспішним.

Україна й досі не завершила своєї модернізації. Була низка причин, головна – не було української державності, а отже і ресурсу для модернізації. І тільки зараз ми її проходимо, починаючи з моменту, який названо Майданом.

Кожен фазовий перехід веде до все більшого розшарування. Яка фантастична різниця між Швецією, яка вже зробила крок в майбутнє, і Польщею, яка перебуває в активному модерні і вже повністю пройшла модернізацію, як і багато інших країн у ХХ ст. Але є величезний розрив між Польщею і Китаєм, який ще не наздогнав (і Україна десь на такому ж рівні). Між Китаєм і Кенією також величезний розрив, тому що Кенія гальмує. Ще більше гальмує Зімбабве, бо нікуди не поспішає. Але є ще Афганістан, де ще тільки відбувається становлення держави, а є і такі спільноти, які й країни власної ще не мають.

Вже є країни, де електрична енергія коштує нуль. Тому що є відновлювані джерела, тому що балансування споживання, менше споживання, нові технології.

Результат цього великого розшарування – розшарування на тих, хто перейшов у майбутнє хоч трохи, і тих, хто зовсім не перейшов. Тут я використовую старі терміни – Ойкумена і Околиця: там, де живуть цивілізовані і нецивілізовані люди.

Що таке Ойкумена 2030 року? Це світ без кордонів, дешеві якісні блага, тому що електроенергія (яка становить величезну частку собівартості) дешева. І там є два класи. Кожен фазовий перехід міняє класи. Рабовласники і раби змінились на феодалів і кріпаків, ті – на буржуа і пролетарів. Тепер є пасіонарії – люди, які працюють у світі, в якому можна не працювати. Максимум це 10-15% – люди, які працюють задля власної самореалізації, стати кимось більшим, заради задоволення.

Ці люди займаються креативом в усіх сферах – інновації, підприємництво, журналістика, мистецтво. Їхній капітал – це знання і репутація. А пасивний клас – це консьюмтаріат, який лише споживає. Має мінімальний гарантований дохід – з цим зараз багато країн експериментують. Пиво, чипси, телевізор – в обмін на те, щоб нічого не чіпати.

Околиця в 2030 році буде така сама, як і в 2017-му. Бідність, неграмотність, інституційна неспроможність. Якщо голодує мільйон людей, який потім отримує їжу від багатих країн, скільки залишиться голодних? Та той же мільйон, бо нема інституцій, аби розподілити цю їжу. Зате є страшна заздрість, радикалізм, фанатизм та карго-культи.

Всього лише дві причини відрізняють Ойкумену від Околиці – освіта (виробляє людей, які здатні робити щось нове) і інституції (вони створять для цих людей умови).

Складне розселення – є територія Ойкумени з анклавом Околиці (як передмістя Парижа). А є територія Околиці з анклавами Ойкумени – як Бангалорський техноцентр чи Гоа. А є «сіра зона», як Сан-Паулу, де різні квартали, живуть освічені і багаті, а також бідні і нещасні.

Для економіки Ойкумени ще немає визначення. Хтось називає це пост-капіталізмом, «економікою дарування» чи «вікіномікою». Це новий економічний лад, в якому сьогодні живуть Вікіпедія, Фейсбук, Убер, Інстаграм та багато інших систем, які самі є точкою підключення величезних мас людей, які є і виробниками, і споживачами, вони вкладають, дарують, обмінюються.

Нас чекає величезний прорив у гуманітарних технологіях. У нас величезний технічний прорив, запуск космічних кораблів, маємо високошвидкісний інтернет і ядерні реактори, але ми не вміємо керувати собою, творчістю, комунікацією, сном і т.д.

Мислення Ойкумени – нова парадигма, де гармонія, спільний розвиток, взаєморозуміння, турбота, духовність і толерантність є найголовнішими речами. Більше не буде загрози екологічної кризи, бо це розумне, помірковане споживання. Не лише через мислення, а й через інші причини – закінчується епоха капіталізму, що ґрунтується на кредитному проценті. А він буде не додатнім, а нульовим або від’ємним – це означає, що не треба втюхувати ваш товар, а необхідно, щоб люди були щасливими. Це інша економічна парадигма.

Ці люди терпимі до розбіжностей, не здатні до агресії, а тому часто спрямовують її на себе. Це космополіти, толерантофіли і прихильники постійних змін, які живуть рефлексивним усвідомленим життям.

Брехні у цьому світі немає, тому що в мобільному телефоні встановлять ріал-тайм детектор. І ви дзвоните подрузі з питанням: Ну що, ти вже готова виходити? Вона відповідає: так, зараз туфлі тільки знайду. А індикатор на вашому телефоні блим-блим: і ви знаєте, що вона ще голови не помила.

На жаль, людям дуже важко стати янголами, але це суспільство уможливлює для людей їхній духовний розвиток. І багато хто буде жити довго, активно, щасливо і без болю через три основні речі: здоровий спосіб життя, ранню діагностику (це мінус 70-80% усіх проблем зі здоров’ям) та індивідуалізоване неруйнівне втручання.

Ви прокинулись і йдете робити свій ранковий туалет. А ваш туалет все проаналізував, дав команду чайнику і холодильнику. Ви відкриваєте його, щоб дістати яйце і зробити омлет, а він не дає, натомість пропонує: А капустки часом не хочеш? Тобі це корисніше, бо холестерин понад норму!

А поки ви слухаєте лекцію, нанороботи, яких ін’єкцією ввели у ваш організм минулого тижня, уже дістались до місця, де знайшли небезпечний тромб, і почали його розбирати на частинки. І потім вони вийдуть з організму у природний спосіб.

В освіті – подивіться на сайт Всесвітнього форуму у Давосі – абсолютно інші навички зараз потрібні. Величезна проблема: освіта наступного покоління на фазовому переході. Єдине можна сказати – фактично будь-які знання, які ви зараз отримуєте, вам ніколи не знадобляться. Але вам знадобиться отриманий спосіб мислення!

У сім’ях сильно зменшується царина управління власністю (сьогодні це, на жаль, часто головна складова сім’ї). Уявіть, що квартиру можна легко знайти й орендувати. Машини для сім’ї теж не треба: доторкнувся до дисплея – і приїхав автомобільчик безпілотний та повіз куди потрібно. Історія вашого життя в маленькій коробочці, електронні книги, фото на флешці і т.д.

Зменшується вага управління власністю – зростає щось інше. Збільшується вага любові і турботи. А соціальна структура: сім’я, далі – громада. Тут центр прийняття рішень, фокус громадянської активності. Громада вирішує всі питання, які хоче і може вирішити, інші віддає нагору. І це – одна з базових речей нинішньої нашої децентралізації.

Громада є центром. Вище – міста, над ними агломерації, вище них – кільця міст (поєднаних спільним інтересом, як Одеса поєднана з Хайфою, Варною, Стамбулом, Констанцою, Батумі). А держава сильно зменшує свій вплив, тому що знизу її під’їдають громади, а згори – міжнародні організації. І держава перетворюється попросту на набір публічних послуг.

Нині ви можете мати віртуальне громадянство Естонії. А завтра це будуть десятки віртуальних громадянств, які будуть на чипі у вас в руці. Це означає, що наша ідентичність перетворюється на віру. Я вірю в Україну, і тому я – українець.

Стратегії різних націй чи спільнот в цих умовах: бути першопрохідцем або розвиватися навздогін, але з випередженням. Не варто наздоганяти Польщу 17-го року, бо вона сама вже піде вперед. Або такий розвиток, як в Китаї, що створює перекоси і напруження. Або консервація («майбутнє не настане»), або архаїзація – давайте по осі часу рухатися назад. І ми бачимо на прикладі однієї великої сусідньої країни, що можна дуже швидко рухатися в минуле.

Страшна штука – футурошок, це вже епідемія по всьому світу. Люди бояться майбутнього і кажуть йому: будь ласка, не наставай так швидко. І вони голосують за політиків, які їм говорять: «При мені майбутнє швидко не настане, обіцяю». Такі політики є майже в усіх країнах навколо нас. Дехто взагалі каже, що при ньому майбутнє не настане взагалі. Головне, щоб ми, українці не припустились такої помилки.

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Голосів: 1 Рейтинг: 5,00 out of 5)
Loading...
Переглядів: 136

Залишити відгук

*

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2017 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua