Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 13 листопада

Інформдень: 13 листопада

МЗС не отримувало списку осіб, яким заборонять в’їзд до Польщі – Беца

Міністерство закордонних справ України наразі не отримувало від польської сторони списку осіб, яким буде заборонено в’їзд до Польщі.

Про це заявила в ефірі “112 каналу” в понеділок, 13 листопада, речник МЗС Мар’яна Беца, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Про список (осіб, яким буде заборонено в’їзд до Польщі. – Ред.) на цю хвилину польська сторона нас офіційно не повідомляла”, – сказала Беца.

Разом з тим, додала Беца, позиція України щодо українсько-польських відносин є незмінною: не варто політизувати історичне минуле, а історію варто залишити історикам.

“Україна і Польща є стратегічними парнерами, ми налаштовані виключно на конструктив і не маємо наміру застосовувати політичну логіку до історичних подій між двома країнами. Для нас надзвичайно важливо, щоб примирення не розглядалося як політика. Перш за все примирення – це про людей, а не про політику чи чиїсь інтереси”, – наголосила речник МЗС.

Як повідомляв Укрінформ, міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський в інтерв’ю виданню Dzienik Gazeta Prawna заявив, що офіційна Варшава не оприлюднюватиме список осіб, яким заборонено в’їжджати до Польщі, а також, що цей список є коротким і ця заборона не суперечить правилам Шенгену.

Нещодавно Ващиковський повідомив, що Польща запровадить “чорні списки” українців, які “носять мундири СС Галичина”, або перешкоджають в адміністративному плані проведенню ексгумацій польських поховань в Україні. Польська сторона не хоче офіційно підтвердити, чи заборона стосується голови Українського інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича, якого вони вважають особисто відповідальним за польсько-українські проблеми в історичному аспекті.

 

Ізраїль бачить у польському “Марші незалежності” прояви расової ненависті

У МЗС Ізраїлю назвали “Марш незалежності”, який в суботу на честь дня незалежності Польщі організували у Варшаві польські націоналісти, небезпечним, з елементами екстремізму та расизму.

Про це повідомляє  tvn24.pl.

“Це небезпечний марш, організований екстремістськими та расистськими елементами. Ми сподіваємося, що на такі прояви расової ненависті потрібно реагувати негайно і дуже рішуче”,- заявив Нахзон.

Як інформувало агентство, у “Марші незалежності”, організованого націоналістичними організаціями “Національно-радикальний табір” (ONR) та “Всепольська молодь” взяли участь близько 60 тис. людей. Учасники маршу,  який відбувся під гаслом “Ми хочемо Бога!”, несли плакати антиіммігрантського та антиісламського змісту, проти лібералізму і світських основ держав, підкреслюючи необхідність повернення до католицького фундаменту держави.

Деякі учасники маршу несли плакати відверто екстремістського змісту: “Чиста кров”, “Біла Європа братерських народів” та інші. Під час маршу звучали й деякі антиукраїнські гасла.

Варшавська поліція затримала 45 маніфестантів з ліберального руху “Громадяни РП”, які протестували проти маршу націоналістів.

Польська влада у досить позитивних тонах коментувала “Марш незалежності”. Віце-прем’єр-міністр, міністр культури РП Пьотр Глінський назвав марш “прекрасною” подією, хоча й визнав, що на ньому були деякі плакати провокаційного характеру

 

Польська PGNiG назвала умови участі в українських тендерах

Польська нафтогазова компанія PGNiG хоче брати участь у тендерах в Україні на виконання бурових, геофізичних та сервісних робіт за умови, що у можливих контрактах з українською стороною буде прописано індексацію цін, адже в Україні спостерігається висока інфляція.

Про це на прес-конференції у Варшаві, відповідаючи на запитання власного кореспондента Укрінформу, заявив голова правління PGNiG Пьотр Возняк.

“Має бути виконано одну умову: виконання нами усіх робіт має відбуватися за відповідної індексації цін, запропонованих українською стороною, адже в Україні спостерігається досить висока інфляція”, – зазначив Возняк.

Він додав, що це дуже важливо, оскільки виконання польською компанією робіт – буріння, геофізичної роботи чи обслуговування – є довготривалим процесом.

“Інфляція може перекреслити прибутки нашої компанії, що неприпустимо. Ця умова є дуже важливою, якщо українська сторона хоче, щоб ми стартували в тендерах”, – зазначив голова правління PGNIG.

Возняк дуже позитивно оцінив розвиток українського газового ринку упродовж останнього року.

“Ми дуже зацікавлені в українському ринку. Видно, як щодня зростає в Україні власний видобуток, Україна в це вкладає значні зусилля, і чітко видно результати цієї роботи хоча б за останнє півріччя. За результатами останнього півроку Україна стала великим виробником газу в Європі”, – констатував Возняк.

Він додав, що для PGNiG український ринок є дуже важливим при формуванні портфелю експорту польського  газу.

 

Європейські експерти здивовані, що Україна не забезпечує себе власним газом – депутат

Стан газовидобувної галузі в Україні, яка не забезпечує країну газом при наявних покладах, викликає подив у європейських експертів.

Про це під час круглого столу у Києві заявила народний депутат України, член фракції БПП, Ольга Бєлькова, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Експерти здивовані, як це Україна за нинішніх технологій не забезпечує сама себе  газом, маючи такі підтверджені запаси”, – сказала Бєлькова.

Вона нагадала, що на сьогодні в Україні споживається близько 35 млрд кубометрів, але видобувається лише 20 млрд кубометрів. Вона назвала основні перешкоди для збільшення видобутку.

“Неправильний фіскальний режим, Україна не є конкурентною. Немає жодного великого проекту, за 3 роки держава не видала значної кількості ліцензій. Держгеонадра втратили довіру”, – зазначила Бєлькова.

Вона додала, що за рік зростання видобутку складає 3-4%, що є абсолютно незадовільним результатом.

“Цього абсолютно недостатньо для досягнення енергонезалежності”, – наголосила Бєлькова.

Україна має треті за розмірам поклади газу у Європі, але на сьогодні видобуває не більше 3%.

 

В уряді пояснили, чому в Україні досі немає повноцінного ринку газу

В уряді назвали основні причини відсутності ринку газу в Україні.

Про це під час круглого столу сказав віце-прем’єр міністр Володимир Кістіон – Укрінформ.

“Низький рівень доходів, недостатня кількість газу, власного видобутку, очікування рішення Стокгольмського арбітражу, монополія на ринку природного газу”, – сказав Кістіон.

При цьому урядовець наголосив, що впровадження повноцінного ринку газу розглядається як один із інструментів енергонезалежності України.

Підписавши угоду про членство в Енергетичному Співтоваристві, Україна зобов’язалась застосовувати правила Третього енергетичного пакета ЄС. Третій Енергопакет ЄС — це пакет законів щодо внутрішнього ринку газу та елекроенергії у Європейському Союзі. Його мета — більш відкриті газові та енергетичні ринки у Європейському Союзі.

У рамках реформ газової сфери в Україні наразі відбувається відокремлення газотранспортної системи від НАК «Нафтогаз».

 

Енергетичне співтовариство: Перші кроки України щодо андбандлінгу Нафтогазу позитивні

Виділення функції оператора ГТС в окремий бізнес-підрозділ ПАТ «Укртрансгаз» з подальшою його передачею ПАТ «Магістральні газопроводи України» (МГУ) сприяє відокремленню функцій оператора ГТС за обраною українським урядом моделлю.

Таку думку висловив голова секретаріату Енергетичного співтовариства Янез Копач під час презентації звіту про стан виконання Україною зобов’язань, взятих за протоколом про приєднання України до Енергетичного співтовариства 9 листопада на засіданні комітету Верховної Ради з питань ПЕК, пише прес-служба  НАК “Нафтогаз України” – Укрінформ.

«Більше року тому я закликав керівництво Нафтогазу допомогти уряду створити оператора ГТС. У нині діючому Укртрансгазі можна організувати бізнес-підрозділ та зосередити в ньому функції оператора ГТС. Україна вирішила створити нову юридичну особу для нового оператора ГТС, оскільки до нині діючого Укртрансгазу є претензії з боку Фірташа, Коломойського та інших і юридична спадщина Укртрансгазу дуже сумнівна. Цією новою юридичною особою має бути МГУ, і їй повинні передати всю діяльність оператора ГТС. Нещодавно Нафтогаз вирішив створити бізнес-підрозділ з деякими функціями оператора ГТС, і, як на мене, це позитивний крок, бо потім її можна буде легко передати МГУ», — сказав він.

Копач також підкреслив, що філія Укртрансгазу не є підміною нового оператора ГТС.

«Не сприймайте цю філію як майбутнього оператора ГТС, її можна лише передати до МГУ», – зазначив представник секретаріату.

Копач вважає, що Україна успішно інтегрувала Третій енергетичний пакет у своє законодавство, але є певні труднощі з імплементацією. Ще однією проблемою, крім анбандлінгу, на думку Копача, є лібералізація сегменту постачання газу населенню.

«На оптовому ринку тут майже ідеальна конкуренція. В Україні працює понад 20 трейдерів, включно з Нафтогазом. А от на роздрібному ринку панує монополія. Цю монополію створило ухвалене урядом рішення про так звані спеціальні обов’язки. Це рішення було потрібне, щоб пом’якшити для населення шок від лібералізації ринку. Та з іншого боку, воно призвело до постійного відкладання лібералізації роздрібного ринку газу», – прокоментував Копач.

Він також повідомив, що секретаріат Енергоспівтовариства разом зі Світовим банком нещодавно запропонували українській стороні свій варіант проекту положення про покладання спеціальних обов’язків, який передбачає поступову відмову від державного регулювання. Згідно з цим документом, на першому етапі як мінімум третина газу ПАТ «Укргазвидобування» продаватиметься на вільному ринку, а дві третини на початку можна залишити в регульованому сегменті, тобто населенню та підприємствам ТКЕ. Далі Укргазвидобування має поступово збільшувати частку газу власного видобутку, що вільно продаватиметься. Паралельно з цим необхідно забезпечити усім потенційним учасникам ринку вільний доступ до даних про споживачів, інакше ніякої конкуренції не буде.

«Деякі споживачі робили спроби змінити постачальника, але не змогли цього зробити, бо у альтернативного постачальника просто не було прямого доступу до клієнта», — констатував Копач.

 

Найбільший світовий нафтотрейдер зберігатиме газ в Україні

Найбільший у світі нафтотрейдер Vitol у жовтні поставив через Словаччину тестовий обсяг природного газу й оформив його в режимі “митного складу” для тривалого зберігання в ПСГ ПАО “Укртрансгаз”.

Про це повідомляє профільне енергетичне видання  enkorr – Укрінформ.

“Дебютне постачання газу в Україну в обсязі близько 2 тис. куб. м оформила нідерландська структура Vitol Gas and Power B.V.  До цього Vitol ніколи не постачав природний газ в Україну”, – йдеться у публікації.

Тривале зберігання газу в українських ПСГ (до 3 років) без сплати митних зборів дозволено з 2 червня цього року. До цього митне оформлення газу, поставленого в Україну для зберігання в ПСГ, можна було проводити лише в режимі “транзит”. При цьому Митним кодексом встановлено терміни транзитних перевезень трубопровідним транспортом – 31 доба.

Зберігання в режимі “митного складу” дозволяє компаніям постачати газ з Європи в сезон низьких цін і закачувати в українські ПСГ, а в період сезонного зростання цін оформляти його для продажу.

Укртрансгаз готовий надати вільний об’єм 14 млрд куб. м у ПСГ (всього в Україні близько 30 млрд куб. м) для зберігання в режимі “митного складу” за ціною 40 євроцентів за МВт (чи 4,2 євро за тис. кубометрів) за цикл зберігання. Така ціна, за твердженням Укртрансгазу, є найнижчою в Європі.

У вересні  ПАТ “Укртрансгаз”  заявляв, що підписав договори з 8 компаніями про можливість зберігання природного газу в підземних сховищах у режимі “митного складу”.

 

У мережі з’явився мультик для вивчення української мови

Автори проекту “Мова – ДНК нації” випустили перший епізод дитячого мультсеріалу “Лепетуни”, кожна серія якого навчатиме дітей правильно розмовляти українською.

Про це повідомляє  Gazeta.ua – Укрінформ.

“Багато батьків прагнуть навчити дітей говорити українською, але самі навіть не завжди знають, як правильно називаються звичайні побутові речі. Власне тому в нас з’явилася велика ідея – створити “українську Пеппу” або мультсеріал для малечі. Ми публікуватимемо наші мультики на Youtube – і в батьків буде більше часу для власних справ, поки діти дивитимуться корисні мультики й навчатимуться говорити українською”, – розповіла засновниця проекту “Мова – ДНК нації” Наталія Клименко.

У першій серії під назвою “Знайомство” головний герой Лепетун знайомить глядачів зі своєю дружиною Яриною та дітками – Андрійком і Лесею. Наступна серія “Сніданок” – вийде за два тижні. У ній діти Лепетуна разом з бабусею готуватимуть млинці й частуватимуть своїх рідних.

Як зазначають творці мультика, всього має бути десять епізодів.

Гроші для створення мультфільму зібрали на платформі громадського фінансування “Спільнокошт”. Для втілення задуму доброчинці пожертвували 262,5 тисяч гривень.

Як відомо, волонтерський освітній проект “Мова – ДНК нації” виник 2014 року. Наталія Клименко створила сторінку в мережі Facebook, де публікувала мовознавчі замітки. Чоловік Наталії малював ілюстрації до правил. Головний герой на картинках – червоний язик Лепетун. Згодом у проекту з’явився власний сайт та мобільний додаток. Наразі Facebook-сторінку “Мова – ДНК нації” вподобали 46 тис. користувачів.

 

Венеційська комісія може оприлюднити рішення щодо “мовної” статті 10 грудня

Рішення Венеційської комісії щодо мовної статті  закону про освіту буде оприлюднено 10 грудня і стане основним чинником врегулювання спірних питань.

Про це на брифінгу сказала міністр освіти і науки Лілія Гриневич, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Основною подією врегулювання цієї ситуації є рішення Венеційської комісії. Засідання Венеційської комісії відбудеться 8 грудня, орієнтовно 10 грудня буде оприлюднено рекомендації… Ми маємо відштовхнутися від цих рекомендацій і потім вже імплементувати цю статтю про мову освіти через спеціальні закони”,- сказала  Гриневич.

Вона додала, що перспектив на те, що в залі Верховної Ради знайдеться більшість на внесення змін до 7 статті закону про освіту, немає.

“Кожен випускник української школи незалежно від національності повинен після здобуття середньої загальної освіти вільно володіти державною мовою  – наголосила Гриневич.

При цьому вона зауважила, що діти – представники нацменшин – матимуть можливість навчатися рідною мовою. Зокрема, частина предметів буде викладатися державою мовою, частина – мовами національних меншин.

 

Євродепутат вважає “заполітизованою” реакцію Угорщини на освітній закон України

Угорщина має свої внутрішні причини так агресивно реагувати на мовні положення закону України про освіту, зокрема й у зв’язку з початком передвиборчої кампанії чинним прем’єр-міністром Віктором Орбаном.

Таку думку в  інтерв’ю  власному кореспонденту Укрінформу у Брюсселі висловив член Європарламенту від Литви Петрас Ауштревічус.

«Я бачив реакцію партії Орбана відносно цього закону. Вона дуже сердита і заполітизована. Переконаний, що це є складовою його політичної кампанії, яка стартувала в Угорщині напередодні наступних виборів», – вважає литовський політик.

Водночас він наголосив, що є прихильником інтенсивніших консультацій.

«Діти українських громадян повинні вільно володіти українською мовою. Інакше вони будуть ізольовані від подальшого просування у суспільстві. Це очевидно, що ми повинні вивчати державну мову. Як це найкраще забезпечити – це має бути предметом дискусії», – зауважив Ауштревічус.

Він також зазначив, що нині угорські депутати Європарламенту, особливо представники консерваторів, що представляють партію прем’єр-міністра Орбана, дуже активно критикують український закон про освіту.

«Україна потребує нашого розуміння і підтримки. Я вірю у подальші добросусідські відносин між Україною і Угорщиною», – наголосив литовський політик.

Як відомо, Верховна Рада 5 вересня ухвалила закон про освіту, який передбачає, що мовою освітнього процесу є державна мова – українська.

В Угорщині, Румунії, Польщі висловили стурбованість через норми про мову навчання для представників національних меншин України.

Україна направила закон “Про освіту” на експертизу до Венеційської комісії.

 

Для боротьби з фейками ЄС хоче створити “групу високого рівня”

Єврокомісія розпочинає публічні консультації зі створення експертної групи високого рівня із протидії фейковим новинам та дезінформації.

Про відповідну ініціативу із зверненням до широкого кола експертів долучитися до її реалізації керівна інституція ЄС оголосила у понеділок, повідомляє власний кореспондент Укрінформу у Брюсселі.

“Єврокомісія сьогодні започатковує публічні консультації щодо фейкових новин та дезінформації, що поширюються онлайн, та створює експертну групу високого рівня у складі представників академічних кіл, онлайн-платформ, ЗМІ та організацій громадянського суспільства”, – повідомили у Єврокомісії.

Метою роботи групи є опрацювання стратегії ЄС із протидії фейковим новинам, яка буде представлена навесні 2018 року.

Зацікавлені експерти, включаючи громадян, активістів соціальних медіаплатформ, журналістів, дослідників, а також офіційних посадовців органів влади, запрошуються подати заявки на участь у групі до середини грудня, щоб вже у січні 2018 року нова структура розпочала свою діяльність.

“Група збиратиме думки щодо дій, які можуть бути здійснені на рівні ЄС, з метою надання громадянам ефективних інструментів із відокремлення надійної та перевіреної інформації, а також адаптації до викликів цифрової ери”, – пояснили у  Єврокомісії.

 

Геращенко вважає, що намети на Грушевського “створюють проблеми на рівному місці”

Намети, встановлені мітингувальниками на вулиці Грушевського під Верховною Радою, слід прибрати, оскільки “не можуть кілька десятків громадян тримати в терорі багатомільйонне місто”.

Про це написала на своїй сторінці  у Facebook  перший заступник голови Верховної Ради України Ірина Геращенко – Укрінформ.

“Я шаную право кожного українця і громадян інших країн на мирний протест, українці важко вибороли це своє право на мирний демократичний протест. Я щиро шаную опозицію і їх право на протест. Але так само всі політики мають шанувати право киян і гостей столиці на мирне життя, не створювати їм проблем на рівному місці. Особливо, якщо кияни акцію не підтримують. Не можуть кілька десятків громадян тримати в терорі багатомільйонне місто”, – зазначила вона.

Геращенко заявила, що звернулася до лідерів опозиційних фракцій з проханням шанувати Київ і киян і “так само публічно, як місяць тому підтримували акцію, так само публічно закликати нечисленних мітингарів прибрати намети з проїжджої частини й перенести їх на майданчик біля ВР, де вони не заважатимуть киянам вільно просуватися центральною вулицею міста”.

“Ніякого силового прибирання наметів не буде. Але хіба кілька десятків людей мають право тероризувати мільйонне місто, демократичне, європейське, прекрасне, лояльне, чесне? Не можна так нівелювати саму ідею мирного протесту”, – написала народний депутат.

Вона також попросила мітингарів “не маргіналізувати, не принижувати, не плюндрувати і не дискредитувати речі, які є святими”: “Це неприпустимо – блукати містом під “Пливе кача”…, реквієму, під звуки якого ми прощаємося з нашими Героями”.

 

МЗС звернеться до NYT з приводу “спірного” Криму

Міністерство закордонних справ України звернеться до New York Times з приводу публікації карти, в якій окупований Крим позначений тим самим кольором, що й Росія, і названий “спірною” територією.

Про це повідомила у  Twitter  речник МЗС Мар’яна Беца – Укрінформ.

“Крим не є “спірною” територією. Це тимчасово окупована територія України. Окупант відомий – РФ. Звернемось до @nytimes. Помилки мають бути виправлені”, – написала Беца.

Раніше відомий шахіст і російський опозиційний політик Гаррі Каспаров оприлюднив цю карту в  Twitter.

“Ця карта в @nytimes зображує  Крим  у тих самих кольорах, що й Росію, як “спірний”. Так, спірний через Путіна, його загарбника. Патетично і помилково. Крим – це Україна. Виправте”, – написав Каспаров.

 

Військовим льотчикам презентували БАрС

На базі повітряного командування “Схід” у Дніпрі провели заняття з метою ознайомлення військових з основами комплексної програми навчання у системі загальновійськової підготовки – “Бойовою армійською системою” (БАрС) – Укрінформ.

Про це повідомляє  прес-служба Міноборони України – Укрінформ.

“За словами начальника служби фізичної підготовки та спорту управління бойової підготовки Командування Повітряних сил Збройних сил України полковника Володимира Білухи, система БАрС включає в себе тактико-спеціальну, рукопашну, вогневу, гірську та альпіністську підготовку, а також тактичну медицину”, – йдеться у повідомленні.

На сьогодні у Збройних силах України розроблено 3 варіанти БАрСу для військовослужбовців різних категорій, ураховуючи специфіку їхньої діяльності. У Повітряних силах ця система успішно функціонує у двох військових навчальних закладах, а в подальшому вона буде запроваджена у кожній військовій частині.

Загалом, за даними Міноборони, заняття за системою БАрС дозволяють формувати у військовослужбовців спеціальні навички, які, в свою чергу, дають змогу ефективно пересуватися на полі, вміло використовувати  зброю, виконувати завдання в екстремальних ситуаціях, ефективно вести рукопашний бій, надавати домедичну підготовку пораненим та контролювати будь-яку нештатну ситуацію.

 

Суд конфіскував нафтопродукти Курченка на 800 мільйонів

На Одещині на користь держави конфісковано нафтопродукти вартістю понад 800 млн грн у рамках розслідування “злочинної схеми Сергія Курченка”.

Про це у  Facebook  повідомила прес-секретар генпрокурора Лариса Сарган – Укрінформ.

“Завдяки спільно вжитим заходам прокуратури Одеської області, ГУ Нацполіції в області, Управління СБУ в області та ГУ ДФС в Одеській області у рамках розслідування кримінального провадження за рішенням суду застосовано спеціальну конфіскацію близько 100 тис тонн нафтопродуктів. Вказане паливо надійшло на територію України для реалізації злочинною організацією під керівництвом  С. Курченка  без сплати митних платежів. Загальна вартість конфіскованого за рішенням Київського районного суду м. Одеси палива складає понад 800 млн грн”, – написала вона.

За словами Сарган, “враховуючи, що під час розслідування судом надано дозвіл на реалізацію арештованого палива, вироком суду застосовано спецконфіскацію щодо всіх цих нафтопродуктів або коштів, отриманих від їх реалізації, у тому числі нарахованих на них відсотків”.

Вона додала, що частина конфіскованого палива перебуває на нафтобазах. “Крім того, від реалізації частини нафтопродуктів до бюджету у вигляді податків вже сплачено понад 300 млн грн, на рахунках банківських установ перебуває більш ніж 100 млн грн, на які нараховано понад 13 млн грн відсотків тощо”. – уточнила Сарган.

 

Онищенко каже, що Іспанія відмовилася видати його Україні

Суд Іспанії відмовив Україні в арешті та екстрадиції народного депутата-втікача Олександра Онищенка.

Про це Онищенко повідомив  “Українській правді” – Укрінформ.

“Суд вислухав позицію сторони обвинувачення, запитав, чи згоден я на добровільну екстрадицію, я відповів, що ні, і що моя справа є політичним переслідуванням. Суд визнав наші аргументи досить переконливими, щоб не застосовувати до мене арешт”, – сказав Онищенко.

При цьому він відмовився показати саме рішення суду.

Пізніше Онищенко все ж таки показав документ, але не дозволив його публікувати.

За його словами, засідання тривало 1,5 години в суді Мадрида Audiencia Nacionale.

Як повідомило джерело “Української правди” в НАБУ, офіційної відповіді від компетентних органів Іспанії до НАБУ не надходило.

Як відомо, 5 липня 2016 року Верховна Рада дала згоду на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт депутата Онищенка. На момент голосування нардеп уже втік за кордон.

За даними слідства, Онищенко з поплічниками продавали газ держпідприємства Укргазвидобування за допомогою кількох своїх компаній через “псевдобіржі”, що завдало державі збитків на суму понад 1,613 млрд грн.

Керівниками злочинного угрупування крім самого депутата вважаються його матір Інесса Кадирова і бізнесмен Валерій Постний.

Сам Онищенко заперечує всі звинувачення на свою адресу.

Нардеп-утікач перебуває у національному розшуку, а Інтерпол відмовився оголошувати Онищенка в міжнародний розшук.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура звернулася до суду за дозволом на заочний судовий процес щодо нардепа-втікача Олександра Онищенка.

Сам Онищенко казав, що процедура заочного засудження щодо нього неможлива.

8 листопада в НАБУ заявили, що заарештовані в Ощадбанку гроші, які належали компанії Quickpace Limited, пов’язаній з нардепом Олександром Онищенком, зникли.

Через це бюро зареєструвало кримінальне провадження.

Пізніше заступник генпрокурора Євген Єнін спростував зникнення 156,8 млн дол.

У НАБУ заявили, що перерахування на рахунки Держказначейства арештованих в Ощадбанку коштів компанії Quickpace Limited є незаконним.

Сам Онищенко стверджує, що не має відношення до арештованих коштів компанії Quickpace Limited.

У листопаді ЗМІ з посиланням на бургомістра німецького селища Герцлаке повідомляли, що ще кілька місяців тому Онищенко приніс в управу документи на отримання німецького громадянства.

Онищенко  на це відповів, що планує отримати в Німеччині робочу візу, а не громадянство.

 

МВФ не виключає прискорення інфляції в Україні через зростання зарплат

У Міжнародному валютному фонді вважають, що зростання заробітних плат в Україні несе ризик прискорення інфляції – Укрінформ.

Про це  йдеться  в регіональному економічному прогнозі для Європи  Міжнародного валютного фонду.

«В Україні зростання номінальної зарплати в 2017 році в середньому склало 35%, відображаючи подвоєння мінімальної зарплати і велике зростання зарплат держслужбовців. Це у свою чергу стимулює значне зростання вартості робочої сили і несе ризик прискорення інфляції», – йдеться в документі.

Нагадаємо, у Національному банку заявили, що до кінця 2017 року інфляція знизиться до 12,2%, тоді як раніше прогноз був – 9,1%.

 

У Мирнограді створять унікальний музей промисловості

У місті Мирноград, що на Донеччині, планують відкрити перший в Україні музей промисловості.

Експозицію мають намір розмістити на території вугільної шахти, повідомляє  ddk.dn.ua – Укрінформ.

Кілька днів тому біля будівлі об’єднання ДП “Мирноградвугілля” встановили пам’ятний знак у вигляді величезного колеса, який, за задумом авторів, символізує початок формування музею промисловості України.

“Такого музею на території нашої країни наразі немає. У зв’язку з цим, ми хочемо орієнтовно до 15-го листопада урочисто відкрити цей пам’ятний знак”, – розповів секретар міської ради Мирнограда Олександр Пономаренко.

Варто зазначити, що ще 2000 року було видано Указ Президента України “Про створення Державного музею історії промисловості України” на території вугільних шахт в Донецькій і Волинській областях. Зараз його виконання мають намір відновити.

 

Депутати і президент Світового банку обговорили впровадження реформ

Голова Верховної Ради Андрій Парубій та керівники фракцій і груп обговорили з президентом групи Світового банку Джимом Йонг Кімом перспективи підтримки Світовим банком впровадження реформ в Україні.

Про це журналістів поінформувала голова Комітету Ради у закордонних справах Ганна Гопко за результатами зустрічі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Наш спікер подякував за внесок Світового банку за ці 25 років. Останньою була проголосована пенсійна реформа, (йшлося — ред.), що очікується допомога, зокрема і в імплементації. Багато представників фракцій чітко сказали, що тепер імплементація – це фінансові ресурси, і тут дуже важливо, щоб ця реформа відбулася. Тому що зараз кошти треба шукати, і тут потрібна певна допомога”, – зазначила Гопко.

Також сторони обговорили допомогу у відновленні інфраструктури Донбасу та додаткове фінансування реформ, пов’язаних із розвитком людського потенціалу.

“Вони зараз збираються, проговорили з Європейським інвестиційним банком про направлення фінансування для підтримки реформ, зокрема Human capital development. Це те, що передбачає розвиток людського потенціалу, це освіта, охорона здоров’я, соціальна сфера”, – зазначила Гопко.

На зустрічі сторони також приділили увагу підвищенню прозорості в інвестиційному секторі, а також підготовці до земельної реформи. “Поки що в Україні, зважаючи на суспільні настрої, немає готовності відкривати ринок землі, і було одним з акцентів проводити просвітницьку кампанію. Про це говорила українська сторона”, – розповіла вона.

Окрім того, голова Комітету з питань закордонних справ зазначила, що також порушувалося питання створення Антикорупційного суду. “Вони сподіваються, що буде ухвалено рішення, що всі антикорупційні зусилля НАБУ, Агенції з питань запобігання корупції, що в подальшому вони будуть закріплені саме ухваленням закону про антикорупційний суд”, – зазначила Гопко.

 

Федерація роботодавців: Відтік кваліфікованих кадрів – проблема номер один

Проблема номер один у роботодавців – це трудова міграція та відтік робочої сили.

Про це заявив генеральний директор Федерації роботодавців України Руслан Іллічов під час брифінгу щодо презентації результатів комплексного дослідження “Створення сприятливого середовища для сталого підприємництва в Україні”, проведеного Українським центром соціальних реформ за підтримки Міжнародної організації праці та ФРУ, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Сьогодні проблема номер один, яка є у роботодавців, це, перш за все, трудова міграція, відтік робочої сили. І насправді для нас важливі і податки, і економічні стимули, і верховенство права, але ми сьогодні розуміємо, що якщо в нас не буде кваліфікованих людей, якщо не буде гідної праці, в нас не буде бізнесу”, – зазначив Іллічов.

Він також зауважив, що введення безвізового режиму України з країнами ЄС “кардинально ситуацію не змінило, тому що тренд відтоку робочої сили був досить сильний і до введення безвізу”.

Ризики, за його словами, в іншому.

“Кожна країна, наприклад Польща, Чехія, Словаччина, Німеччина вже почали пропонувати спеціальну політику щодо залучення трудових мігрантів з України”, – зазначив Іллічов.

За його словами, робітникам крім  заробітної плати  пропонуються соціальні пакети, можливість навчання дітей, надання тимчасового житла.

“Це дуже сильна політика. …Насправді немає іншого рецепту, як створювати конкурентні підприємства тут і платити високу заробітну плату, пропонувати людям будувати підприємства тут”, – наголосив Іллічов.

 

Кращий проект Меморіалу Героям Небесної сотні визначать у лютому

Переможця конкурсу на архітектурний проект Меморіалу Героям Небесної Сотні буде визначено у лютому наступного року.

Про це заявив у понеділок перший заступник глави Адміністрації Президента Віталій Ковальчук на четвертому засіданні Організаційного комітету з питань розвитку Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності, повідомляє  прес-служба  АП – Укрінформ.

«В конкурсі визначено дві номінації: «Меморіал Героям» та «Музей Революції Гідності». Вже в лютому 2018 року ми отримаємо проект-переможець в номінації «Меморіал Героям», – сказав Ковальчук, додавши, що конкурсанти в номінації «Музей Революції» змагатимуться в другому турі конкурсу.

Також, за його словами, обов’язково буде проведено виставку конкурсних проектів.

Водночас посадовець нагадав, що наприкінці жовтня завершено процедуру землевідведення першої з трьох запланованих ділянок для будівництва Меморіально-музейного комплексу, який буде розташований на Алеї Героїв Небесної сотні, безпосередньо на місці подій Революції Гідності.

Ковальчук пояснив, що комплекс включатиме Меморіал Героям, Музей Революції Гідності та облаштований громадський простір із благоустроєм.

Він відзначив, що 23 жовтня Міністерство культури оголосило Міжнародний архітектурний конкурс проектів на кращу проектну пропозицію щодо об’єкта «Національний меморіальний комплекс Героїв  Небесної сотні  – Музей Революції Гідності» в місті Києві, організатором заходу визначено бюро з організації міжнародних архітектурних конкурсів по всьому світові – «Phase eins»

За його даними, уже завершено процедуру реєстрації – на конкурс було подано понад 60 заявок на участь з більше ніж 10 країн світу, а наступного тижня відбудеться перше засідання журі, на якому розглядатиметься питання підготовки конкурсного завдання.

Заступник глави АП зауважив, що для врахування пропозицій від громадськості 18 листопада відбудеться обговорення за участі членів міжнародного журі.

Як відомо, у квітні 2017 року указом Президента був створений організаційний комітет з питань розвитку Національного меморіального комплексу Героїв Небесної сотні – Музею Революції Гідності. До його складу увійшли представники Уряду, Адміністрації Президента, київської міської влади, громадських організацій і родин Героїв Небесної сотні та активістів Революції Гідності. Співголови оргкомітету – перший заступник глави АПУ Віталій Ковальчук та перший віце-прем’єр-міністр України – міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів.

 

Ердоган натякнув Росії і США, щоб забирали війська із Сирії

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив у понеділок, що ті, хто не вірять у військове вирішення конфлікту в Сирії, повинні вивести свої війська з країни.

Про це він сказав після того, як Росія та США заявили, що жодних військових рішень щодо Сирії бути не може, повідомляє  Reuters – Укрінформ.

“Я не можу зрозуміти цих коментарів. Якщо військове рішення не обговорюється, то ті, хто це каже, повинні вивести свої війська”, – сказав  Ердоган журналістам перед тим, як відправитися із візитом в Росію.

Він також додав, що обговорить це питання з президентом РФ Володимиром Путіним, так само, як і політичне рішення щодо Сирії.

Крім цього, за його словами, під час зустрічі будуть обговорені спільні зусилля із Росією в сирійському регіоні Афрін, а також подробиці угоди щодо російських зенітно-ракетних систем С-400.

Раніше повідомлялося, що Туреччина завершила процедуру закупівлі російських зенітно-ракетних систем С-400, однак Анкара розглядає подальшу угоду з європейським консорціумом з метою розробити власну систему протиракетної оборони.

 

Рада може дати українцям іще один вихідний

Верховна Рада у четвер, 16 листопада, може розглянути питання щодо встановлення вихідним днем в Україні 25 грудня, коли святкується католицьке Різдво.

Про це заявив голова ВР  Андрій Парубій  у понеділок, 13 листопада, під час засідання Погоджувальної ради, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Законопроект № 5496 (про вихідний день 25 грудня) стоїть на вівторок. Це зумовлено тим, щоб фракції встигли провести з того приводу дискусії… Якщо під час вивчення на фракціях ми побачимо підтримку, то в четвер це питання зможемо поставити в досить прохідну частину і без великого обговорення прийняти рішення”, – сказав спікер.

Відтак, за його словами, якщо депутатські фракції приймуть позитивне рішення, то Рада зможе “пройти його серед перших питань”.

Із відповідною пропозицією щодо встановлення 25 грудня вихідним днем виступив голова Комітету ВР з питань культури і духовності Микола Княжицький.

“Ми до вас підходили з колегами щодо внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо святкових і неробочих днів, реєстраційний номер 5496 від 06.12.2016 року. Законопроектом вносяться зміни до статті 73 Кодексу. Одним словом – пропонується теж 25 грудня, Різдво Христове, зробити вихідним днем так само, як і 7 січня, оскільки в Україні багато і римо-католиків, і протестантів, які просять зробити цей день вихідним”, – пояснив Княжицький, попросивши внести на розгляд ВР проект закону “Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо святкових і неробочих днів”.

 

Раді пропонують дозволити спецрозвідку у мирний час

У Верховній Раді зареєстровано законопроект №7272, який може дозволити військовим підрозділам здійснювати заходи зі спеціальної розвідки та проведення військових інформаційно-психологічних операцій у мирний час.

Про це повідомила на своїй сторінці у  Facebook  народний депутат, член комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони Ірина Фріз – Укрінформ.

“Разом з Андрієм Парубієм, Юрієм Березою зареєстрували проект закону 7272. Цей законопроект сприяє підвищенню ефективності підготовки держави до оборони та створює умови для ефективної протидії зовнішній агресії, діям іноземних незаконних збройних формувань, розвідувально-диверсійним групам. Він дозволить більш оперативно та ефективно реагувати на провокаційні акції іноземних держав, організацій, терористичних груп на кордоні України тощо”, – йдеться у повідомленні.

Фріз зазначила, що пункт 1 статті 3  закону  “Про оборону України”, що визначає заходи щодо підготовки держави до оборони в мирний час, “має доповнитися заходами з ведення спеціальної розвідки та проведення військових інформаційно-психологічних операцій”. Зараз ці заходи здійснюються виключно у воєнний період та під час здійснення АТО в обмеженій зоні, додала народний депутат.

“В 2016 році ми визначили, що спеціальна розвідка здійснюється Силами спеціальних операцій Збройних сил України згідно з Законом України “Про розвідувальні органи України”. Таким чином, законопроект 7272 дозволить здійснювати спеціальну розвідку в мирний час, до якого згідно з вітчизняним законодавством відноситься й загрозливий період”, – зазначається у повідомленні.

Фріз також наголосила, що спеціальна розвідка є “невід’ємним елементом готовності держави до протидії противнику як в умовах конвенційної агресії, так і гібридних викликів, в тому числі у фазі, що передує початку бойових дій”.

Проектом закону також визначається, що до завдань держави з підготовки до оборони у мирний час входить проведення військових інформаційно-психологічних операцій: “Це дозволить нам оперативно протидіяти відповідним заходам противника”.

“Таким чином, ми поступово розширюємо можливості ЗСУ з попередження воєнних конфліктів, нівелювання загроз ззовні та оперативного застосування сил та засобів. Такий покроковий характер законодавчих змін обумовлений паралельною підготовкою нормативних документів в Міністерстві оборони України та Генеральному штабі, що регламентують діяльність окремих військових підрозділів”, – підкреслила вона.

 

Парубій прогнозує підписання Комунікаційної стратегії Ради найближчим часом

Голова Верховної Ради Андрій Парубій прогнозує підписання і впровадження своїм розпорядженням Комунікаційної стратегії парламенту до Міжнародного дня відкритості парламентів світу.

Про це він сказав в ефірі телекомпанії ICTV у понеділок ввечері, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Комунікаційна стратегія – один з найбільш наших амбітний планів, де працювало велике середовище і громадських активістів, і інформаційників, і комітет. Фактично цей етап вже завершений. Зараз вона чекає тільки свого підписання, свого впровадження. Я думаю це і буде найкращим подарунком», – сказав  Парубій, відповідаючи на запитання, який «подарунок» можно було б зробити до Міжнародного дня відкритості парламентів світу, що відзначається в останню декаду листопаду.

При цьому спікер уточним, що стратегія може бути видана розпорядженням голови парламенту. Спікер також назвав розробку такої стратегії величезними проривом і успіхом.

Як повідомлялось, комітет з питань свободи слова та інформаційної політики на черговому засіданні 21 червня 2017 року схвалив комунікаційну стратегію Верховної Ради України на найближчі п’ять років.

Стратегію підготовлено у рамках виконання плану дій ініціативи «Відкритий парламент» на реалізацію Декларації відкритості парламенту за сприяння проекту Європейського Союзу, Верховної Ради України та ПРООН «Рада за Європу». В її розробці брали участь народні депутати, представники апарату парламенту, громадських організацій, журналісти, експерти.

Комунікаційна стратегія спрямована на підвищення рівня довіри до парламенту та сприйняття його як ефективної інституції серед громадян України, організацій громадянського суспільства, ЗМІ та міжнародних аудиторій.

 

У четвер двоє депутатів можуть скласти мандати – Парубій

Верховна Рада зможе розглянути заяви на дострокове припинення повноважень депутатів Олени Бабак і В’ячеслава Константіновського у четвер – Укрінформ.

Про це Голова Верховної Ради Андрій Парубій заявив на брифінгу в понеділок, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Для Олени Бабак було принциповим доповісти по законопроекту про ЖКП, і минулого тижня ми змогли його розглянути. Закон не простий – він двічі повертався на повторне читання. І минулого четверга ми змогли вийти на ухвалення позитивного рішення. Я думаю,  що зараз уже немає жодних моментів, які могли би бути стримуючими перед постановкою на голосування. Єдиний фактор – це фактор часу, і тому я сподіваюсь, що у найближчий період, можливо навіть у четвер, ці дві заяви поставимо на голосування і приймемо по них позитивне рішення”, – сказав  Парубій.

 

Парубій пропонує Раді “позбутися” семи комітетів

Голова Верховної Ради Андрій Парубій заявляє про необхідність ухвалення законопроекту щодо оптимізації роботи комітетів Верховної Ради та співвідношення предметів їх відання зі сферами діяльності міністерств.

Про це він заявив у понеділок на засіданні Погоджувальної ради парламенту, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Я буду звертатись до народних депутатів із проханням, щоб ми змогли підтримати законопроект № 6256, який стосується одного з етапів реформи парламенту – співвідношення комітетів і міністерств (20 і 20). Нагадаю, наступного тижня ми їдемо на семінар, на конференцію, на зустріч із нашими партнерами – європейськими депутатами – на діалоги Моне. І було б важливо ще раз опрацювати законопроект і його підтримати”, – сказав спікер.

Як повідомлялося, авторами законопроекту № 6256 є голова Верховної Ради Парубій, перший віце-спікер парламенту Ірина Геращенко, лідер фракції ”Блок Петра Порошенка” Ігор Гринів, лідер фракції ”Народний фронт” Максим Бурбак, лідер фракції Радикальної партії Олег Ляшко, заступник голови фракції ”Батьківщина” Сергій Соболєв, народний депутат від ”БПП” Артур Герасимов, народний депутат від ”Самопомочі” Руслан Сидорович, голова депутатської групи ”Відродження” Віталій Хомутиннік і голова групи ”Воля народу” Ярослав Москаленко.

Згідно з цим документом, пропонується встановити, що парламент на першій сесії нового скликання утворює не більше 20 комітетів. Кількість комітетів, їх назви, предмети відання, а також мінімальна та максимальна кількість осіб, які можуть входити до складу одного комітету, визначається постановою ВР. Запропонованим законопроектом встановлюється також, що  ВР  може утворити новий або ліквідувати раніше створений комітет, змінити назву комітету чи предмет його відання лише у разі утворення нового міністерства або реорганізації чи ліквідації існуючого міністерства. При утворенні нового комітету одночасно приймається рішення про його предмет відання та персональний склад із одночасним внесенням змін до рішення ВР про кількість комітетів, їх назви та предмети відання.

Крім того, пропонується визначити, що Кабінет міністрів, діючи в межах коштів, передбачених на утримання органів виконавчої влади, за поданням Прем’єр-міністра утворює не більше 20 міністерств, а також інші центральні органи виконавчої влади, кількість та найменування яких визначає відповідною постановою. Реорганізація або ліквідація міністерств та інших центральних органів виконавчої влади здійснюється урядом за поданням Прем’єра.

Як відомо, наразі у парламенті працюють 27 комітетів і Спеціальна контрольна комісія ВР з питань приватизації.

 

Парубій назвав ключовий елемент законопроекту про реінтеграцію Донбасу

Ключовою пропозицією серед поправок до законопроекту №7163 про особливості держполітики із забезпечення суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях» є визнання Російської Федерації країною-агресором на рівні закону.

Про це голова Верховної Ради України Андрій Парубій заявив на брифінгу 13 листопада, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“У цьому законопроекті є одна дуже важлива пропозиція – в ній зазначається Російська Федерація як країна-агресор. Ми приймали цю постанову, тепер ми маємо у Верховній Раді на рівні закону визнати Російську Федерацію агресором. І це я вважаю ключовим у цьому законопроекті”, – сказав Парубій.

Разом з тим спікер зазначив, що якщо парламентський комітет з питань нацбезпеки та оборони не надасть до середи свого рішення щодо поправок законопроекту №7163,  то Раді доведеться відкласти його розгляд у другому читанні ще на два тижні.

Як повідомлялося, 4 жовтня Президент Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроект № 7163 “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях”.

6 жовтня парламент проголосував за нього, виключивши, зокрема, частину першу статті 7, в якій згадувались Мінські угоди, за наполяганням опозиційних фракцій.

Відповідно до тексту законопроекту, тимчасова окупація частини території України стала одним із наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України.

У проекті закону Президент пропонує схвалити, що межі тимчасово окупованих територій в Донецькій та Луганській областях визначаються за поданням Генерального штабу ЗСУ.

Крім того, планується законодавчо встановити, що тимчасова окупація Росією територій на Донбасі є нелегітимною, не створює для РФ жодних територіальних прав.

6 листопада комітет ВР з питань нацбезпеки і оборони переніс розгляд поправок до законопроекту №7163 «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях» на 8 листопада через відсутність кворуму.

Робоча група за участю представників Мін’юсту, МЗС, АП 8 листопада на засіданні комітету рекомендувала при доопрацюванні законопроекту 7163 про реінтеграцію Донбасу вказати дату окупації РФ території України – 20 лютого 2014 року і змінити його назву.

Президент Петро Порошенко закликав Комітет з національної безпеки і оборони активізувати роботу над підготовкою до розгляду у другому читанні  законопроекту про реінтеграцію Донбасу.

Водночас група позафракційних народних депутатів внесла поправку до цього законопроекту, якою пропонується зобов’язати Кабінет міністрів розірвати дипломатичні відносини з РФ.

 

Реінтеграція Донбасу: комітет Ради переніс розгляд законопроекту

Комітет Верховної Ради з питань нацбезпеки і оборони переніс засідання по підготовці до другого читання законопроекту про реінтеграцію Донбасу на середу, 15 листопада.

Про це йдеться в  повідомленні  комітету, передає кореспондент Укрінформу.

“У зв’язку з продовженням роботи робочої групи над узгодженням тексту законопроекту про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях, реєстр. № 7163, до другого читання засідання Комітету переноситься на середу, 15 листопада 2017 року, початок о 15.00”, – йдеться в повідомленні.

Раніше засідання планувалось на понеділок, 13 листопада.

Як повідомлялось, робоча група за участю представників Мін’юсту, МЗС, АП рекомендувала при доопрацюванні законопроекту 7163 про  реінтеграцію Донбасу  вказати дату окупації РФ території України – 20 лютого 2014 року і змінити його назву.

 

У БПП сподіваються на ухвалення “реінтеграції Донбасу” цього тижня

Голова фракції “Блок Петра Порошенка” Артур Герасимов сподівається на розгляд парламентом і ухвалення законопроекту про реінтеграцію Донбасу у четвер, 16 листопада.

Про це він сказав у коментарі журналістам, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Я щиро на це сподіваюсь. Тому ми зробимо все для того, щоб у середу отримати висновок комітету”, – сказав Герасимов, відповідаючи на запитання, чи буде у четвер внесено на розгляд парламенту цей законопроект.

Також голова фракції зазначив, що робоча група з підготовки законопроекту до другого читання продовжує свою роботу над документом.

Ця робота, за його словами, побудована таким чином, щоб усі внесені поправки до законопроекту були об’єднані у тематичні групи, у яких виділятимуться принципові позиції із кожного блоку питань.

Герасимов підкреслив, що така організація роботи дасть змогу не розглядати і обговорювати кожну поправку окремо.

“Так була побудована робота комітету і робочої групи для того, щоб знайти принципові позиції з кожного блоку питань”, – пояснив Герасимов.

Як повідомлялося, 4 жовтня Президент Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроект № 7163 “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях”.

6 жовтня парламент проголосував за нього в першому читанні, виключивши, зокрема, частину першу статті 7, в якій згадувались Мінські угоди, за наполяганням опозиційних фракцій.

Відповідно до тексту законопроекту, тимчасова окупація частини території України стала одним із наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України.

У проекті закону Президент пропонує схвалити, що межі тимчасово окупованих територій в Донецькій та Луганській областях визначаються за поданням Генерального штабу ЗСУ. Крім того, планується законодавчо встановити, що тимчасова окупація Росією територій на Донбасі є нелегітимною, не створює для РФ жодних територіальних прав.

Комітет  Верховної Ради  з питань національної безпеки і оборони планує 15 листопада розглянути підготовлений до другого читання законопроект “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях”.

 

Волкер говоритиме із Сурковим про звільнення заручників – Геращенко

Спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер під час сьогоднішньої зустрічі з  помічником президента РФ Владиславом Сурковим у Белграді обговорить, зокрема, питання звільнення українських заручників.

Про це заявила у  Facebook  перший заступник голови Верховної Ради, представник України в Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко – Укрінформ.

“Сьогодні спецпредставник США з питань України Курт Волкер зустрічається з путінським радником Сурковим. Волкер, на прохання української сторони, говоритиме про заручників і передасть РФ листи від родин заручників і вимогу негайного звільнення”,  – йдеться у  повідомленні.

Геращенко наголосила, що питання безпеки і заручники – ключові пріоритети України: “Ми, у свою чергу, робимо все для звільнення і це просто жах, що доля хлопців використовується РФ і їх маріонетками як засіб шантажу України”.

Депутат також нагадала, що минулого тижня в Україні відбулася важлива акція – у Кропивницькому пройшла хода і флеш-моб “Довга дорога додому” на підтримку українських заручників і їх родин. “Є військові, яких незаконно утримують в заручниках майже три роки. Всі акції, які привертають увагу до заручників і їх родин, є важливими. Суспільство має пам’ятати, що йде війна, є вбиті, поранені, заручники”,  – написала  Геращенко.

 

До нового формату оборонної співпраці PESCO долучилися 23 країни ЄС

Уперше в історії Євросоюзу країни-члени започаткували співпрацю у форматі “структурованого оборонного співробітництва” – PESCO.

Церемонія підписання документа про приєднання 23 країн-членів ЄС до ініціативи пройшла у понеділок у Брюсселі, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

Остаточне рішення про затвердження PESCO буде ухвалене Радою ЄС упродовж наступних тижнів.

У рамках механізму PESCO учасники вже запропонували для імплементації більше 50 проектів, які стосуються зміцнення оборонних спроможностей та проведення військових операцій.

Як наголосила високий представник ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки Федеріка Могеріні, зміцнення оборони у рамках ЄС є позитивним чинником для НАТО.

Формат (механізм) структурованого оборонного співробітництва (Permanent Structured Cooperation on security and defence, PESCO) передбачений Лісабонською угодою про ЄС та дозволяє країнам-членам на добровільних засадах, але за чіткими узятими зобов’язаннями, поєднувати зусилля для розвитку своїх оборонних спроможностей через реалізацію проектів у цій сфері. Зокрема, може йтися про створення спільних сил швидкого реагування або здійснення закупівель у сфері оборони.

 

ГУР: росіяни у липні вивезли з Макіївки 35 фур із документами і цінностями

Російське військове командування 7 липня вивезло на територію РФ з Макіївки з допомогою 35 вантажівок: службову документацію та цінне обладнання.

Про це на брифінгу повідомив речник Міністерства оборони з питань АТО Андрій Лисенко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“За уточненою інформацією, 7 липня з окупованого населеного пункту Макіївка в напрямку Російської Федерації висунулася колона у складі до 35 завантажених великогабаритних автомобілів із заклеєними цивільними номерними знаками РФ. Встановлено, що у такий спосіб російськими кураторами організовано вивезення з тимчасово окупованих територій ОРДЛО на територію РФ службової документації та цінного обладнання”, – сказав він, посилаючись на данім ГУР.

Лисенко підкреслив, що “цілком усвідомлюючи, що відповідальність за злочини на території України неминуча”, керівництво російсько-окупаційних військ здійснює ліквідацію компрометуючих матеріальних доказів  незаконної присутності та діяльності РФ на  Донбасі.

 

Росія перекинула на Донбас ешелони з паливом та автоколону з технікою – ГУР

Із Росії упродовж минулого тижня зайшли на тимчасово окуповані території Донбасу два залізничних ешелони з паливно-мастильними матеріалами, а також одна автомобільна колона з військовою технікою.

Про це на брифінгу у понеділок поінформував речник з питань  АТО  Міністерства оборони Андрій Лисенко, посилаючись на інформацію ГУР, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Продовжується постачання з Росії до тимчасово окупованих територій паливно-мастильних матеріалів та мобільної техніки. Протягом тижня окупантам надійшла братня допомога у виглядів двох залізничних ешелонів з паливно-мастильними матеріалами у складі 14 цистерн”, – сказав він.

За даними розвідки, з території РФ надійшла також одна автомобільна колона з 11 автомобілів зв’язку, вантажівок “Урал” та медичних автомобілів на базі “Газ-66”.

 

У СЦКК провели фотофіксацію ворожого обстрілу Трьохізбенки

Українська сторона СЦКК провела фотофіксацію наслідків обстрілу житлових будинків селища Трьохізбенка з боку незаконних збройних формувань ОРЛО.

Про це  повідомляється  на сайті МО України – Укрінформ.

“10 листопада 2017 року офіцери-спостерігачі спостережної групи української сторони Спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін (СЦКК) провели фотофіксацію випадків порушення режиму припинення вогню із застосуванням мінометів та стрілецької зброї незаконними збройними формуваннями ОРЛО по будинках мирних мешканців у населеному пункті Трьохізбенка”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що 9 листопада три міни калібру 120 та 82 мм влучили в житловий сектор в районі провулку Донецький та вулиці Вакулюка Трьохізбенки.

“Внаслідок розривів, у житлових будинках осколками посічено стіни, пошкоджено фундамент і дахи, вибиті шибки. На території земельних ділянок з нежитловими будинками зафіксовано воронки від розривів мін. На щастя, серед місцевих мешканців постраждалих немає”, – повідомили в СЦКК.

Українська сторона СЦКК засуджує дії НЗФ ОРЛО щодо обстрілів населених пунктів, що ставить під загрозу життя та здоров’я цивільного населення: “Такі дії керівництва ОРЛО свідчать про зацікавленість у подальшому загостренні конфлікту, демонструють небажання дотримуватися режиму припинення вогню та свідоме невиконання Мінських домовленостей”.

 

Під Бахмутом жінка підірвалася на розтяжці

Поблизу села Кодемо Бахмутського району на Донеччині на вибуховому пристрої підірвалася жінка.

Про це повідомляє поліція Донецької області на своїй сторінці у  Facebook – Укрінформ.

За попередньою інформацією, потерпіла натрапила на розтяжку в полі, коли пасла корів. Внаслідок вибуху 54-річна жінка отримала травму ноги. Її госпіталізовано у лікарню м. Бахмут.

Поліція проводить перевірку. Вирішується питання про внесення відомостей в Єдиний реєстр досудових розслідувань з попередньою кваліфікацією за ст. 258 Кримінального кодексу України (терористичний акт).

 

З’їзд суддів України обрав за своєю квотою суддю до КСУ

На XIV позачерговому з’їзді суддів суддею Конституційного Суду обрано Віктора Городовенка – Укрінформ.

Відповідне рішення у понеділок зачитала голова Ради суддів України Валентина Сімоненко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“За результатами голосування, призначеним на посаду судді Конституційного суду України оголошується Городовенко Віктор Валентинович”, – сказала Сімоненко.

Віктор Городовенко народився 22 лютого 1968 р. у м. Мелітополі Запорізької області. Юридичну освіту здобув в Українській юридичній академії.

З 2005 року і до теперішнього часу обіймав посаду голову Апеляційного суду Запорізької області.

Заслужений юрист України, доктор юридичних наук.

 

Джошуа: Поведінка Кличка перед боєм є прикладом справжнього професіоналізму

Чемпіон світу в суперважкій вазі, власник поясів WBA, IBF, IBO британський боксер Ентоні Джошуа розкритикував поведінку Тайсона Ф’юрі й навів приклад оформлення угоди по бою з уславленим українським боксером Володимиром Кличком.

“Перед боєм Кличко не писав в соцмережах, що хоче бою зі мною. Ми оформляли угоду за зачиненими дверима, а після завершення стадії переговорів і підписання контракту оголосили про це публіці. Це приклад справжнього професіоналізму, Володимир показав, як потрібно займатися своєю справою.

Ось чого я не поважаю в новій ері боксу, так спортсменів, які не поважають суперників. Але бій з Ф’юрі може статися, адже я приймаю такі виклики у своїй кар’єрі. 2018 рік не за горами. Сподіваюся, що багато мрій уболівальників збудуться і бій стане реальністю. Сподіваюся, що ми зможемо це зробити. Якщо ні, я продовжу рухатися вперед, а необхідні бої відбудуться, це лише питання часу”, – цитує Джошуа  tribuna.com.

Нагадаємо, що у квітні 2017 року британський боксер Ентоні Джошуа (20-0, 20 КО) здобув перемогу над Володимиром Кличком в 11-му раунді.

Екс-чемпіон світу в суперважкій вазі Тайсон Ф’юрі (25-0, 18 КО) налаштований боксувати у 2018 році й приступив до тренувань у рингу. Проте, 29-річний британець, як і раніше, відсторонений від змагань у зв’язку з вживанням наркотиків і допінговим скандалом.

 

Марші правих є провокаціями, що сварять українців із угорцями – Москаль

Закарпатська обласна держадміністрація  не поділяє позицію політичних сил, котрі влаштували марш на вихідних у  Берегові та Ужгороді, а  під час акції зірвали угорський прапор із Берегівської міськради.

Про це заявив голова облдержадміністрації Геннадій Москаль  на своєму офіційному сайті – Укрінформ.

«Закарпатська обласна держадміністрація обурена поведінкою правих, котрі влаштували провокативне «фаєр-шоу» на вихідних в Берегові. Акція  показала, що праві діють в одному ключі з російськими спецслужбами, які прагнуть розхитати ситуацію в Закарпатській області. Відповідально заявляю, що політичні сили, які влаштували цю провокацію, не мають жодної підтримки на  Закарпатті. Саме тому більшість учасників «фаєр-шоу» була привезена в Берегово із сусідніх областей, насамперед Львівщини», – заявив Москаль.

За його словами,  на центральному рівні Україна робить усе, щоб знайти з Угорщиною спільні точки дотику й згладити непорозуміння, які виникли через освітній закон.

Що ж стосується учасників маршів, то усе, чого вони досягли своєю поведінкою, – це викликали обурення в місцевих мешканців.

У зв’язку із резонансом події  Москаль направив до керівництва МВС звернення, де попросив оцінити  поведінку поліції, яка «пасивно спостерігала за провокацією в Берегові».

Як повідомлялося, на вихідних в Ужгороді та в Берегові пройшли марші правих на честь річниці заснування історичної Карпатської Січі у 1938-му. Хлопці в балаклавах  пройшли вулицями міст  із прапорами та смолоскипами, викрикуючи  слогани праворадикального змісту. У Берегові, зокрема, під час акції зірвали угорський прапор із Берегівської міськради.

 

Дерев’янко розказав, чому його викликали в ГПУ

Позафракційний народний депутат Юрій Дерев’янко прибув до Генеральної прокуратури України  на допит у справі про несплату ним податків.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Мене викликають у  зв’язку з тим, що ГПУ порушила проти мене справу за нібито несплату мною податків”, – повідомив депутат журналістам під будівлею  ГПУ.

При цьому, додав  Дерев’янко, він проходить у справі як свідок.

За його словами, повістка про виклик надійшла сьогодні в комітет Ради.

Дерев’янко назвав справу проти нього переслідуванням з боку влади за його опозиційну діяльність.

 

Порошенко затвердив скасування конкурсів на посади глав місцевих адміністрацій

Президент Петро Порошенко підписав закон, яким скасовується конкурс на посади голів місцевих державних адміністрацій.

Про це повідомляється на  сайті  Верховної Ради – Укрінформ.

Зокрема, на сторінці документа у графі “Дата та стан проходження” зазначається, що “13.11.2017 повернуто з підписом від Президента”.

Як повідомляв Укрінформ, парламент 9 листопада ухвалив закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань проходження державної служби”, яким скасовуються конкурси на посади голів місцевих державних адміністрацій та керівників центральних органів виконавчої влади, що не входять до складу Кабінету міністрів.

За відповідне рішення проголосували 234 народних депутатів.

Закон встановлює, що міністр вноситиме пропозиції Прем’єр-міністрові стосовно кандидатури на посаду керівника центрального органу виконавчої влади і за пропозицією його керівника – стосовно кандидатур на посади його заступників.

До системи центральних органів виконавчої влади віднесено, зокрема, держслужби, держагентства, інші центральні державні органи виконавчої влади.

Також Рада змінила процедуру призначення голів місцевих державних адміністрацій, передбачивши, що їх призначатиме Президент за поданням Кабміну.

Крім того, голови місцевих держадміністрацій та їхні заступники втрачають статус держслужбовців.

 

Порошенко готовий внести в Раду законопроект про Антикорупційний суд – Ірина Луценко

Президент України Петро Порошенко готовий внести на розгляд парламенту законопроект про Антикорупційний суд.

Про це заявила представник Президента у Верховній Раді, народний депутат з фракції БПП Ірина Луценко у понеділок, 13 листопада, під час засідання Погоджувальної ради парламенту, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Інформую наших колег із опозиційних фракцій про те, що на виході, якщо не буде створено робочої групи, Президентом буде внесено закон про Антикорупційний суд. Звинувачення про затягування відкидаю – робота над цим законопроектом ведеться. Давайте завершимо свою: все-таки відкличемо депутатський законопроект і розблокуємо внесення Президентом України закону про Антикорупційний суд”, – закликала Луценко.

Як повідомляв Укрінформ, 8 листопада Президент Петро Порошенко звернувся з листом до Голови Верховної Ради Андрія Парубія із пропозицією утворити робочу групу із напрацювання законопроекту “Про антикорупційні суди” з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії.

За словами глави держави, внесення ним нового законопроекту про  Антикорупційний суд є неможливим через аналогічний законопроект № 6011, який все ще залишається включеним до порядку денного сесії Верховної Ради, попри рекомендації Венеціанської комісії його відкликати.

9 листопада голова Верховної Ради кілька разів ставив на голосування пропозицію про відкликання законопроекту № 6011 “Про антикорупційні суди”, але голосів на це не вистачало.

Порошенко 11 листопада заявив, що після надання йому відповідних пропозицій від парламенту внесе до Верховної Ради законопроект про Антикорупційний суд.

 

Порошенко: Досягнення реформ – нинішня тенденція зростання економіки

Президент Петро Порошенко переконує, що українська економіка наразі демонструє тенденцію до зростання і це є головним із досягнень країни на шляху реформ.

Про це глава держави  написав  у Facebook – Укрінформ.

“Жодній країні світу не вдавалося рухатися одночасно двома шляхами: протидіяти зовнішній агресії і впроваджувати реформи. Україна це робить щодня. Нам вже вдалося створити фундамент і стати на шлях розвитку. І зараз українська економіка демонструє тенденцію до зростання. Це – одне із головних наших досягнень на шляху реформ”, – зазначив  Порошенко.

Він також розмістив відеоролик, який демонструє основні цьогорічні економічні показники, зокрема, 2,5% зростання ВВП за шість місяців 2017 року та 10,2% інфляції за дев’ять місяців 2017 року.

 

Уряд закликав Раду підтримати 16 листопада законопроект про покращення бізнес-клімату

Кабінет міністрів закликає Верховну Раду підтримати у четвер законопроект №6540 щодо покращення бізнес-клімату.

Про це на засіданні Погоджувальної ради сказав перший віце-прем’єр міністр  Степан Кубів, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Прошу вас, колеги, підтримати в четвер надважливий законопроект щодо економіки та інвестицій №6540 про покращення бізнес-клімату», – сказав він.

Кубів підкреслив, що цей законопроект є комплексною урядовою ініціативою, спрямованою на поліпшення інвестиційного клімату згідно з рекомендаціями експертів Світового банку за багатьма напрямками одночасно.

Окрім того, перший віце-прем’єр зазначив, що на минулому тижні уряд вніс на розгляд парламенту законопроект №7275 щодо запобігання тиску на бізнес з боку правоохоронних органів. Уряд просить включити цей законопроект до порядку денного сесії і винести на розгляд парламенту вже цього тижня.

Також Кубів повідомив, що у понеділок у парламенті відбудеться презентація законопроекту щодо бізнес-клімату за участю першого заступника міністра економіки Максима Нефьодова.

 

Раді може не вистачити голосів для ухвалення Виборчого кодексу – голова КВУ

Генеральний директор Комітету виборців України Олексій Кошель заявив, що у Верховній Раді може не вистачати голосів для ухвалення Виборчого кодексу в цілому.

Про це він сказав під час прес-конференції у Києві, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Оскільки мова йде про Виборчий кодекс, то має бути і третє читання. Тому шанси, що не вистачить голосів у другому, або третьому читанні є надзвичайно високі… Ми можемо припустити з ймовірністю 90-95%, що у парламенті не знайдеться 226 голосів для проекту Виборчого кодексу”, – сказав Кошель.

Він також зауважив, що Виборчий кодекс неможливо розглядати у форматі “політичних гасел”, а над ним мають і надалі працювати експерти.

“Виборчий кодекс і відкриті списки – великий крок вперед, але він лише частково вирішує питання підкупу виборців. Він робить підкуп складнішим і дорожчим, але проблема підкупу залишається”, – додав Кошель.

Як повідомляв Укрінформ, 7 листопада Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект Виборчого кодексу, що передбачає запровадження пропорційної виборчої системи з відкритими партійними списками на виборах до Ради, а також зміну виборчої системи на місцевих виборах.

 

ГПУ викликала на допит Януковича та Азарова

Генпрокуратура України викликала на допит 17 листопада екс-президента Віктора Януковича, сина екс-прем’єр-міністра Миколи Азарова Олександра, екс-міністра енергетики Едуарда Ставицького та колишнього першого віце-прем’єра Сергія Арбузова.

Відповідні повістки оприлюднені на  сайті відомства – Укрінформ.

Так, сина Азарова викликали на допит на 13:00, Арбузова — на 14:00; Азарова — на 15:00; Януковича — на 16:00 до слідчого відділу управління особливо важливих справ Департаменту міжнародно-правового співробітництва Генеральної прокуратури України за адресою: м. Київ, вул. Різницька 13/15 в рамках одного з кримінальних проваджень від 31 січня 2013 року.

 

Глава ЄП вважає несправедливим, що Google і Amazon не платять податки в Європі

Президент Європарламенту Антоніо Таяні закликає подвоїти нинішній бюджет ЄС, але не за рахунок додаткового тягаря на країни-члени, а внутрішніх резервів.

Про це він заявив в інтерв’ю німецькому виданню  Berliner Morgenpost – Укрінформ.

“Бюджет становить нині близько 140 млрд євро на рік, менше 1% сукупних ВВП країн-членів. Це занадто мало. Нам потрібно вдвічі більше грошей, ніж сьогодні, відповідно до 280 млрд євро замість 140 млрд на рік”, – заявив політик.

Одночасно він сказав, що не має на увазі додаткові відрахування від країн, а говорить про підвищення доходів від власних коштів ЄС, зокрема, від фінансових транзакцій і біржових операцій. Таяні також запевнив, що додаткові кошти не будуть призначені “для брюссельської бюрократії”.

“Для наступного бюджету  ЄС  з 2021 року ми маємо визначити ключові цілі, а потім вказати найбільш значущі статті видатків: контроль імміграції, боротьба з тероризмом і заходи зі стимулювання економічного зростання в Європі”, – пояснив він, додавши сюди також видатки на співпрацю в оборонній сфері, зокрема, стимулювання провідних підприємств у цій галузі.

Таяні не згоден з пропозицією президента Франції Еммануеля Макрона про створення єдиного бюджету й свого парламенту для країн, які входять в зону євро. “Я не вважаю це за доцільне. ЄС як ціле вже має бюджет і парламент. І так має залишатися”, – заявив Таяні.

Водночас президент ЄП підтримує ідею Макрона про міністра фінансів. Але при цьому уточнює, що ці обов’язки має перейняти на себе один із єврокомісарів.

Згоден Таяні з французьким лідером також у тому, що варто провести гармонізацію податкових ставок в ЄС, особливо у тому, що стосується корпоративних податків. “Ми не можемо погодитися, наприклад, з тим, що американські корпорації, такі як Google або Amazon, ведуть бізнес у Європі, проте на підставі своєї юридичної адреси в Ірландії практично не платять податки”, – підкреслив політик, зазначивши, що це утискає права європейських фірм, створюючи несправедливу конкуренцію.

Провідними силами реформування Європейського Союзу Таяні назвав Німеччину, Францію, Італію й Іспанію. Вони, на його думку, мають узяти на себе основну відповідальність.

 

Amnesty звинувачує режим Асада у злочинах проти людяності

Блокада населених пунктів військами, підконтрольними президенту Сирії Башару Асаду, і примусове переселення людей, що там проживали, є злочинами проти людяності.

Про це в понеділок, 13 листопада, заявили в міжнародній правозахисній організації Amnesty International (AI), повідомляє  DW.

Сирійська армія здійснювала бомбардування територій, які перебували в блокаді, і блокувала доставку гуманітарної допомоги, внаслідок чого мирні жителі відчували гостру нестачу продовольства і медикаментів, наголосили в AI.

“Сирійський уряд усвідомлено застосовує голод як колективне покарання для населення”, – заявив представник німецького відділення AI Рене Вільдангель.

Громадянська війна у Сирії триває з 2011 року. На думку AI, від так званих “мирових угод”, що укладались між режимом Асада та опозиційними озброєними формуваннями з 2014 року, а також від створення так званих “зон деескалації”, постраждало цивільне населення Сирії. Йдеться про “нібито дипломатичні рішення”, яких досягнуто ціною порушення прав людини, зазначають правозахисники. У період з серпня 2016-го до березня 2017 року сирійський уряд “цілеспрямовано зробив вигнанцями та вбив” тисячі цивільних осіб з метою посилення тиску на опозицію під час переговорів, наголосили в AI.

Amnesty  вимагає від Організації Об’єднаних Націй проведення ретельного розслідування зазначених обставин і кримінального переслідування злочинців.

Звіт міжнародної правозахисної організації грунтується на даних 134 очевидців, експертів, журналістів, представників ООН та гуманітарних організацій у період з квітня до вересня цього року. Сирійський уряд не надав АІ коментрів щодо закидів.

 

Мін’юст працює над трьома законопроектами в рамках проекту “Я маю право!”

Міністерство юстиції України працює над трьома законопроектами в рамках проекту «Я маю право!».

Про це повідомив міністр юстиції Павло Петренко на своїй сторінці  у Facebook.

«В рамках проекту «Я маю право!», який є реально діючим по всій Україні, зараз працюємо над: #МаскиШоуСтоп: захист прав підприємців – прийняття закону щодо запобігання тиску правоохоронних органів на бізнес. #ЧужихДітейНеБуває: захист прав дітей – прийняття закону щодо посилення відповідальності за жорстку несплату аліментів. #Захист прав аграріїв – створення антирейдерських аграрних штабів по всій Україні”, – написав міністр.

Він підкреслив, що Мін’юст щодня розробляє та втілює в життя законопроекти, «які захищають права українських громадян».

Як повідомлялося, цього року Мін’юст запустив проекту «Я маю право!», в рамках якого українці можуть отримати інформацію про свої права та інструкції для захисту цих прав.

 

У Львові померла директор наукової бібліотеки імені Стефаника

У Львові на 89-у році померла відомий вчений, багаторічний директор наукової бібліотеки імені Стефаника, археолог, бібліотекознавець, доктор історичних наук Лариса Крушельницька.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Такі освічені люди, як Лариса Іванівна, творять не сьогодення, а майбутнє, за що ми щиро вдячні. Співчуваємо усією громадою”, – зазначив міський голова Львова  Андрій Садовий.

Висловлюючи свій смуток з приводу втрати, львів’яни у соцмережах зазначають, що відійшла жінка, яка уособлювала цілу епоху, вічно молода, яскрава, темпераментна, стовідсоткова галичанка з відповідною іронією до всього нафталінно-серйозного. І дуже принципова у справді серйозних питаннях.

Лариса Крушельницька організувала й провела понад 50 археологічних експедицій, вона відкрила і дослідила близько 60 пам’яток минулого, що принесли їй визнання як в Україні, так і за кордоном.

Львівську наукову бібліотеку ім. В. Стефаника очолила у жовтні 1991 року. Як керівник вона зуміла зберегти колектив у нелегкий час фінансових негараздів, відсутності коштів для придбання нової літератури. З того часу на півмільйона збільшився обсяг фондів бібліотеки, який тепер становить близько 7 мільйонів одиниць збереження, вперше частково здійснено ремонтно-реставраційні роботи у чотирьох корпусах. Під її керівництвом розгорнуто активну роботу науковців бібліотеки над темами, що пов’язані зі створенням національної бібліографії, дослідженням проблем бібліотекознавства, книгознавства й історії періодики; триває науково-бібліографічне опрацювання та розкриття рідкісних фондів, колекцій і збірок.

За розвиток історичної науки, багаторічну наукову, організаційну та видавничу діяльність, подвижницьке служіння Україні Ларису Крушельницьку нагороджено почесними грамотами, зокрема, Верховної Ради України, Президії НАН України, Міністерства освіти і науки України, обласних і міських рад. У 2008 році була нагороджена орденом княгині Ольги III-го ступеня і почесною грамотою Кабінету міністрів України. 2011 року – орденом княгині Ольги II ступеня. 5 квітня 2013 року у день свого 85-річчя була нагороджена почесним знаком святого Юрія.

Лариса Крушельницька була почесним директором ЛНБ ім. В. Стефаника, головою археологічної комісії Наукового товариства ім. Шевченка, членом наукового товариства “Український історик” (США), членом Львівської організації ЮНЕСКО.

 

Платформа бізнес-взаємодії: Послугами уже скористались понад 3 тисячі підприємців

Представництво Міжнародної організації з міграції в Україні презентувало Національну платформу бізнес-взаємодії, яка є онлайн-ресурсом для самозайнятих осіб та власників малого бізнесу.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

«У вересні цього року ми сформували Національну платформу обміну для підприємств. Це онлайн- та офлайн-ресурс, який забезпечить платформу для контактів, розміщення вакансій, проведення вебінарів та інших дій представників малого бізнесу», –  зазначив голова Представництва МОМ в Україні Томас Лотар Вайс.

За його словами, з початку дії Національної платформи її послугами вже скористалися понад 3 тисячі людей.

«Ми бачимо, що платформа  бізнес-взаємодії стала більше, ніж просто ресурсом для встановлення контактів та пошуку інформації. Вона також підтримує бізнес-спільноти та зміцнює довіру в українському підприємницькому середовищі», –  зазначив голова Представництва МОМ в Україні.

Окрім того, на важливості ролі платформи наголосили представники Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, Державної служби зайнятості.

Як зазначили організатори заходу, Національна платформа бізнес-взаємодії створена на платформі виконавчого партнера МОМ – неурядової організації «Клуб ділових людей» за фінансування Посольства Великої Британії в Україні. Реєстрація на платформі є безкоштовною.

 

Європарламент пропонує Україні “Східне партнерство+” – проект доповіді

Європарламент закликає поглиблювати європейську інтеграцію України, Грузії та Молдови у форматі “Східне партнерство Плюс”, включаючи приєднання цих країн до митного, енергетичного, цифрового союзів ЄС та до Шенгенської зони.

Про це йдеться у проекті доповіді законодавчого органу ЄС, яка містить рекомендації Раді Євросоюзу, Єврокомісії та Європейській службі зовнішньої діяльності у просуванні політики щодо “Східного партнерства” напередодні саміту ініціативи 24 листопада, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Надзвичайно важливим є створення моделі “Східне партнерство Плюс” для країн, які мають асоціації, із можливістю подальшої участі у митному, енергетичному та цифровому союзах (у рамках ЄС – ред.)”, – заявила один із авторів проекту доповіді литовський європарламентарій Лайма Андрікієне.

У документі, дебати щодо якого пройдуть у вівторок, а голосування у середу, наголошується, що Україна, Грузія та Молдова проводять важку роботу заради зміцнення зв’язків з  ЄС, незважаючи на сильний спротив з боку Росії.

Відтак, Європарламент пропонує створити для цих трьох країн трастовий фонд, який має залучати державні і приватні інвестиції для реалізації соціально-економічних проектів в Україні, Грузії та Молдові.

Окрім цього, рекомендується посилити підтримку економічних реформ та вдосконалити й розширити нинішній формат партнерства до так званого “СхП+”, що забезпечить доступ трьох країн до митного, енергетичного та цифрового союзів у рамках ЄС, а також участь у Шенгенській зоні.

“Європарламент вкотре відзначає, що угоди про асоціації з Грузією, Молдовою та Україною не є кінцевою метою їхніх відносин з ЄС. ЄП вкотре визнає європейські прагнення цих країн”, – наголошується у проекті документу законодавчого органу ЄС.

У ЄП також мають намір наголосити на необхідності продовження тиску на Росію, що є особливо важливим напередодні дискусій про продовження у січні 2018 року антиросійських санкцій.

У документі відзначається необхідність посилення підтримки східних партнерів із зміцнення стійкості до нових загроз, зокрема, у сферах кібервійни, дезінформації та інших видів дестабілізації, включаючи замовні політичні убивства.

Європарламентарії також, як передбачається в документі, заявлять про неприпустимість участі країн “Східного партнерства” у військових навчаннях, що проводить Росія, зокрема, таких як “Захід”.

Окрім цього, у Європарламенті планують підтримати ініціативу із скасування плати за роумінг мобільного зв’язку між ЄС і східними партнерами та визначення конкретних часових рамок для втілення цього рішення у життя.

 

Після звільнення Чийгоза окупанти не знають, як вести “справу 26 лютого” – Умеров

У понеділок в окупованому Криму знову відклали розгляд так званої “справи 26 лютого”. Заступник голови Меджлісу Ільмі Умеров вважає, що після звільнення Чийгоза “влада” Криму не знає, що робити з цією справою.

Про це Ільмі Умеров сказав журналістам у понеділок, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Скажу відверто, вони не знають, що робити далі після того, як Путін помилував Ахтема Чийгоза – основного фігуранта цієї справи. Що робити з іншими команда від ФСБ ще не надійшла”, – сказав Умеров.

За його словами, логіку окупаційної влади зрозуміти складно, тому хід “судового” розгляду теж передбачити складно.

“Суди в Криму підконтрольні Російській Федерації і, на жаль, територія Криму теж підконтрольна Російській Федерації де-факто. Їх логіку пояснювати дуже важко і дуже важко припускати, що буде з цими хлопцями, стосовно яких судові розгляди тривають”, – зазначив  Умеров.

Нагадаємо, за словами кримського адвоката Едема Семедляєва засідання по справі “26 лютого”, призначене в Центральному районному “суді” м.Сімферополя на 10 лютого  перенесли на 13 листопада, а призначене на сьогодні, 13 листопада, –  перенесли на 17 листопада.

Нагадаємо, 11 вересня 2017 року так званий “верховний суд” в окупованому Криму виніс Ахтему Чийгозу вирок у вигляді 8 років колонії загального режиму. 25 жовтня 2017 року засуджені в Криму заступники глави Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз і Ільмі Умеров були звільнені від виконання покарання, вивезені з Криму й відправлені в Туреччину. 27 жовтня вони прилетіли до Києва.

Крім Ахтема Чийгоза, у рамках “справи 26 лютого” проходять Мустафа Дегерменджі й Алі Асанов, яких тримали в Сімферопольському СІЗО, а з 6 квітня 2017 року перебувають під домашнім арештом. Також у цій справі проходила група “інших осіб” у складі п’яти чоловіків: Ескендера Кантемирова, Талята Юнусова, Ескендера Емірвалієва, Арсена Юнусова та Ескендера Небієва. Групу кримськотатарських активістів, що брали участь у мітингу підтримки територіальної цілісності України, почали судити в 2015 році за “участь у масових заворушеннях”.

 

Адвокат сказав, чому Сенцова запроторили до ШІЗО

Український кінорежисер Олег Сенцов, ув’язнений у Росії, відразу після переведення до нової колонії потрапив до штрафного ізолятора, але вже відбув термін.

Про це повідомив  Радіо Свобода  його адвокат Дмитро Дінзе, який відвідав там свого підзахисного – Укрінформ.

За словами адвоката, покарання Сенцову – близько двох тижнів перебування у штрафному ізоляторі – призначили ще під час етапування, коли він перебував в Іркутську. Тому після прибуття до виправної колонії № 8 у місті Лабитнангі в Ямало-Ненецькому автономному окрузі на Полярному Уралі, що лежить дещо північніше від Північного полярного кола, адміністрація колонії мусила виконати цей припис, хоча не мала до Сенцова власних претензій. Нині Сенцов уже вийшов із ізолятора і перебуває у своєму табірному загоні, додав Дінзе.

За словами адвоката, Сенцов, прибувши до Іркутського централу, мав в особовій справі “зелену смугу” за нібито екстремізм, його поведінка під час усього етапу була нормальною, але в Іркутську йому вирішили додати ще три “червоні смуги” – “може дестабілізувати колонію”, “схильний до агресії” і ще щось. Режисер перепитував: “Чому? Не розумію, за що?”, стався конфлікт, і врешті йому додали одну “червону смугу”, що означало водночас і призначення покарання, розповів Дінзе.

Як сказав адвокат,  Сенцова  вирішили перевести до іншої колонії з попереднього місця ув’язнення в Якутську через активну підтримку режисера, зокрема і через громадську активність у самій Якутії. Через цю підтримку Сенцова кілька разів карали під час перебування в колонії в Якутську, садячи до ШІЗО.

Раніше 13 листопада про те, що Олег Сенцов у новій колонії на Ямалі потрапив до штрафного ізолятора, повідомляв голова правозахисної групи “Агора” Павло Чиков, але ніяких подробиць цього він не мав.

У вересні стало відомо, що Олега Сенцова етапують із Якутська до Ямало-Ненецього автономного округу. Про його прибуття до Лабитнангі до колонії № 8, відомої як “Білий ведмідь”, стало відомо 13 жовтня, але детальніших даних про нього не було.

У серпні 2015 року суд у Росії оголосив вирок громадянинові України, режисерові, кримчанину Олегові Сенцову – 20 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Його оголосили винним у підготовці до терористичних актів, у незаконному обігу вибухових речовин і в підпалі дверей офісу російської провладної партії “Єдина Росія” в окупованому Росією Криму.

Разом із ним у тій самій справі судили активіста з окупованого Криму Олександра Кольченка – він отримав 10 років позбавлення волі.

Сенцов, як і Кольченко, відкидає будь-яку свою провину, обидва називають своє переслідування політично мотивованим. Низка правозахисних організацій визнала їх політичними в’язнями. Росія вже двічі відмовилася видавати їх Україні. Президент Росії Володимир Путін, зокрема, у грудні 2016 року заявляв, що для звільнення Олега Сенцова “мають визріти умови”.

Також у тій самій справі проходили і були засуджені в Росії кримчани Геннадій Афанасьєв, звільнений пізніше, та Олексій Чирній.

 

МЗС Сербії: ми не будемо підтримувати антиросійські санкції

Міністр закордонних справ Сербії Івіца Дачич заявив, що Белград не приєднуватиметься до європейських антиросійським санкцій. Про це він заявівл в інтерв’ю “Известиям “, передає  УНН.

“З Росією ми бажаємо підтримувати всеосяжну співпрацю і дружні відносини в політичній і економічній сферах, в науці, культурі, освіті, а також в питаннях оборони, безпеки та військової промисловості. І ми продовжимо це і в подальшому. Тому Сербія залишиться послідовною у своїй політиці і не буде приєднуватися до європейських антиросійським санкцій. Більш того, сподіваємося і бажаємо скасування санкцій проти Росії якомога швидше.

При цьому він додав, що Сербія хоче в ЄС, але при цьому не збирається вводити санкції проти друзів.

Нагадаємо, посол України в Сербії Олександр Олександрович заявив, що  Росія використовує Сербію  як “ще один інструмент знищення Європи”.

 

Конкурс прокурорів: на одну посаду в САП – 40 кандидатів

Під час прийому документів від кандидатів на 7 вакантних посад прокурорів САП було прийнято  та опрацьовано документи від 283 осіб. Конкурсна комісія розгляне 20 листопада подані кандидатами документи та ухвалить рішення про їх допуск чи недопуск.

Про це повідомляється на сторінці САП у  Facebook – Укр.

“10 листопада 2017 завершився прийом документів від кандидатів на 7 вакантних посад прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). За 10 днів, впродовж яких можна було подати документи, робочою групою прийнято та опрацьовано документи від 283 осіб. Конкурс на одну вакансію значно вищий – наразі це понад 40 кандидатів на посаду, в той час як у 2015 році їх було 11, а у 2016 – 18”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що із загальної кількості осіб, що подали документи до участі в конкурсі, 219 кандидатів (77%) – діючі працівники прокуратури. В минулому році таких було 263 особи (67%).

Також конкурсантами стали 27 адвокатів і юристів підприємств різних форм власності, 8 працівників вищих юридичних навчальних закладів, 6 – органів Національної поліції і територіальних управлінь юстиції.

Водночас, значно збільшилась кількість працівників Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), що вирішили взяти участь в конкурсі до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури: з 3 осіб у 2016 році до 7 сьогодні.

Натомість кількість непрацюючих кандидатів зменшилась із 34 до 14 відповідно. 81 кандидат (29%) раніше вже брав участь у конкурсах на заміщення посад у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі.

“20 листопада 2017 року о 16.00 відбудеться засідання конкурсної комісії, на якому буде розглянуто подані кандидатами документи та прийнято рішення про їх допуск чи недопуск до участі в конкурсі. Переглянути засідання можна буде в режимі реального часу та в записі на офіційному відеоканалі Генеральної прокуратури України на YouTube”, – повідомили в  САП.

 

Держбюро розслідувань може отримає керівництво цього тижня

Конкурсна комісія обере керівника Державного бюро розслідувань на засіданні 16 листопада.

Про це повідомив член конкурсної комісії Денис Монастирський у коментарі  Громадському – Укрінформ.

“На сьогоднішньому засіданні ми проголосували, що 16 листопада оберемо директора ДБР, а також його першого заступника і заступника. Одразу після цього ми направимо подання прем’єр-міністру”, – сказав Монастирський.

Впродовж 13 та 14 листопада 19 фіналістів конкурсу на посаду директора ДБР і його заступників проходять фінальні співбесіди.

Згідно з Кримінально-процесуальним кодексом, Державне бюро розслідувань мали б створити до 20 листопада 2017 року. Оскільки до цього часу створити ДБР не встигнуть, то парламентарі мають терміново внести зміни до закону і відтермінувати запуск  ДБР.

 

Russia Today таки зареєструвався у США як іноземний агент

Російський державний пропагандистський телеканал RT America, американський підрозділ Russia Today, підтвердив, що нарешті виконав вимоги Міністерства юстиції США та зареєструвався в якості іноземного агента.

Про це повідомила в понеділок головний редактор телеканалу Маргарита Симонян – Укрінформ.

“Між карною справою та реєстрацією ми обрали останнє”, – йдеться в її повідомленні на  сайті  телеканалу.

При цьому Симонян повторила меседж президента Путіна про те, що це порушує американську свободу слова.

Міністерство юстиції США впродовж останнього місяця вимагало від телеканалу RT America, контент якого здебільшого спрямований на поширення російської пропагандистської позиції за кордоном, зареєструватися в якості іноземного агента. Це не припиняє трансляції телеканалу, однак вимагає позначати його контент як матеріали іноземного агента. Попри зусилля юристів RT скасувати рішення Мінюсту, дедлайн реєстрації був визначений 13 листопада.

У відповідь російська сторона пригрозила “негайною симетричною реакцією” для американських ЗМІ, які працюють на території їхньої країни

 

Іспанія шукає докази російського сліду в каталонській кризі

Уряд Іспанії проводить аналіз та намагається встановити, хто стоїть за кампанією дезінформації, орієнтованої на Каталонію, на тлі підозр, що можуть бути задіяні Росія та Венесуела.

Про це заявила міністр оборони Іспанії Марія Долорес де Коспедал, повідомляє  AP – Укрінформ.

За словами міністра, “багато дій відбуваються з російської території”, однак ще неможливо точно визначити їхнє джерело. Вона також додала, що деякі з них “повторюються з території Венесуели”.

Глава оборонного відомства відмовилася сказати, який вплив може мати дезінформація на регіональні вибори у  Каталонії, заплановані на 21 грудня, або наскільки масштабною є кампанія з поширення фейкових новин.

Міністр підкреслила, що число фейкових новин про Каталонію “змінюється щодня, цифру визначити неможливо”.

Раніше повідомлялося, що Росія могла втручатися в кризу відносин Каталонії та Іспанії шляхом маніпуляцій у соціальних мережах.

У свою чергу в Європарламенті заявили, що стурбовані зростаючою пропагандистською роллю, яку Росія відіграє у посиленні незалежності Каталонії.

 

Іспанія готова надати докази втручання Росії в референдум у Каталонії

Влада Іспанії має докази про втручання груп з Росії під час проведення референдуму про відокремлення Каталонії від Іспанії з метою дестабілізації іспанської держави.

Про це заявили в міністерствах оборони і закордонних справ країни 13 листопада в Брюсселі, інформує  Deutsche Welle – Укрінформ.

Як повідомили у іспанському уряді, державні та приватні групи на території Росії, а також Венесуели в рамках масштабної кампанії використовували Twitter, Facebook та інші соціальні мережі і сайти, щоб просувати сепаратистські ідеї і впливати на громадську думку напередодні плебісциту, організованого 1 жовтня тодішньою каталонською владою.

Голова МЗС Іспанії Альфонсо Дастіс повідомив, що Мадрид виявив у соцмережах фейкові профілі, половина яких обслуговувалася з Росії, а 30% – з Венесуели. Він також заявив, що ці акаунти були створені для поширення інформації, яка перебільшувала переваги відділення Каталонії від Іспанії.

У свою чергу, очільник іспанського оборонного відомства Марія Долорес де Коспедаль наголосила, що групи, про яких йдеться, намагаються домогтися нестабільності в Європі, і що борг іспанців – надати розголосу цій інформації.

Як раніше повідомляло агентство, уряд Іспанії проводив аналіз та намагався встановити, хто стоїть за кампанією дезінформації, орієнтованою на Каталонію. У свою чергу в Європарламенті заявили, що стурбовані зростаючою пропагандистською роллю, яку Росія відіграє у посиленні незалежності Каталонії.

 

КНДР відреагувала на американські авіаносці: це найгірша ситуація

Північнокорейський режим назвав масштабні військово-морські навчання за участю трьох авіаносних груп США біля Корейського півострова “найгіршою ситуацією”, яка мала місце в регіоні.

Про це йдеться в листі постійного представника КНДР при ООН, текст якого отримало у своє розпорядження американське інформаційне агентство  Associated Press – Укрінформ.

“Посол Північної Кореї, Джа Сон Нам, в листі до Генерального секретаря Антоніо Гуттеріша зазначив, що спільні військові навчання (США – ред.) з Південною Кореєю створюють найгіршу ситуацію, що склалася на Корейському півострові та навколо нього”, – зазначається в матеріалі.

У цьому зв’язку повідомляється, що офіційний Пхеньян вважає присутність американських авіаносців, а також польоти стратегічних бомбардувальників В-52 поверненням до часів “холодної війни”.

КНДР також назвала широкомасштабні військові навчання спробою “придушити” північнокорейську республіку.

“Це дозволяє зробити висновок, що вибір, який ми зробили, був правильним, і ми повинні йти далі по цьому шляху до останнього”, – наводяться слова представника офіційного Пхеньяна.

Як повідомляв Укрінформ, у суботу розпочалися чотириденні спільні військові навчання США та Південної Кореї у водах на східному узбережжі від цієї країни. Військові керівники назвали це чітким попередженням для Північної Кореї.

У маневрах беруть участь, зокрема, бойові групи американських авіаносців “Рональд Рейган”, “Теодор Рузвельта та “Німіц”. До їх складу входять, у тому числі, 11 американських військових кораблів із системою ПРО “Ейджис” на борту, а також сім південнокорейських військово-морських суден.

 

 

Міністерство молоді та спорту: У нас немає жодних боргів перед сестрами Музичук

Ярослав Войтович відповів на звинуваченні мами знаменитих українських шахісток.

У Міністерства молоді та спорту немає жодних боргів перед шахістками Ганною та Марією Музичук. Про це пише  сайт міністерства – Укрінформ.

За словами заступника міністра Ярослава Войтовича, всі заплановані, згідно подань Федерації шахів України, витрати на навчально-тренувальний процес, участь у змаганнях, виплату призових шахісткам та їх тренерам у 2015-17 роках, профінансовані в повному обсязі в межах тих бюджетних коштів, які щорічно виділяються на вид спорту.

«Не відповідає дійсності інформація, що Міністерство молоді та спорту, нібито, має борг перед Марією Музичук за проведення матчу за звання чемпіонки світу-2016 з шахів, який відбувся у Львові», – підкреслив заступник міністра.

Він нагадав, що організацією і проведенням поєдинку займалася Міжнародна федерація шахів (ФІДЕ) та уповноважений нею Оргкомітет до складу якого, зокрема, входили мерія міста Львова та Федерація шахів України.  Недержавний призовий фонд матчу складав 200 тисяч євро. Ці кошти, наскільки відомо, виплачені пропорційно учасникам матчу: 60% переможниці Хоу Іфань та 40% Марії Музичук.

Зобов’язання Мінмолодьспорту перед Марією Музичук полягало у виплаті державних призових за здобуття звання чемпіонки світу-2015 в місті Сочі. Ці кошти у розмірі 50 000 гривень (по 25 000 гривень кожному) виплатили спортсменці та її батьку, як особистому тренеру, наказом Мінмолодьспорту від 15.10.2015 р.

Ярослав Войтович також відзначив, що Міністерством вирішено питання про виділення додаткового фінансування на підготовку та участь збірних команд України з шахів в поточному році на суму 260 тисяч гривень. А також щодо збільшення видатків на шахи у 2018 році.

«Мінмолодьспорту завжди відкрите до діалогу зі спортсменами та тренерами штатних збірних команд України з усіх видів спорту. Запрошуємо команду Марії та Ганни Музичук на особисту зустріч з керівництвом відомства та будемо раді обговорити всі поточні питання», – наголосив Ярослав Войтович.

Нагадаємо, мати Марії Музичук – Наталя Музичук розповіла, що її донька не прийняла участь у командному чемпіонаті Європи з шахів через борги міністерства молоді та спорту України. «У міністерства молоді та спорту України є борг перед Марією за матч проти китаянки Хоу Іфань, який відбувся у Львові», – заявила вона.

 

Вчені написали попереджувального листа людству

Другий попереджувальний лист людству підписали більше 15 000 світових вчених з 184 країн, вказуючи на загрози глобального масштабу та можливі кроки для їхнього розвязання.

Прогнози вчених досить невтішні і свідчать про те, що до першого листа, написаному в 1992 році, не дослухалися, повідомляє  France24 – Укрінформ.

“Ми ставимо під загрозу наше майбутнє, не переймаючись нашим інтенсивним, але географічно та демографічно нерівномірним матеріальним споживанням, і не сприймаючи постійне швидке зростання населення як основний чинник багатьох екологічних та навіть суспільних загроз”, – йдеться у листі під назвою «Застереження світової наукової спільноти людству: попередження друге».

Вчені наголошують, що з часу опублікування першого листа, всі основні загрози навколишньому середовищу стали більш масштабними та закликають до рішучіших.

“Швидке глобальне зниження показників озоноруйнівних речовин демонструє, що ми можемо робити позитивні зміни, коли ми будемо діяти рішуче”, – йдеться в листі.

Серед кроків, які вчені пропонують негайно вживати, аби врятувати людство: використання відновлюваної енергії, зниження народжуваності, бережне використання природних багатств, споживання більшої кількості їжі на рослинній основі, припинення гонитви за матеріальними благами натомість раціональний їх розподіл у суспільстві, припинення браконьєрства, торгівлі людьми, тощо.

“Цей рецепт був чітко сформульований провідними вченими світу 25 років тому, але в більшості випадків ми не звернули увагу на їхні попередження», – вказують вчені, попереджуючи, що “незабаром буде надто пізно змінювати курс від нашої траєкторії невдачі, а час спливає”.

 

Друге життя “Народного фронту”: за українською звичкою чи за європейськими стандартами?

Партія екс-прем’єра із наявним рейтингом у 2% може або організувати остогидлий “політичний базар”, або – відкрити нову сторінку в українській політиці – Укрінформ

Траекторію рейтингу партії “Народний фронт” (НФ) політологи ще будуть вивчати і писати дисертації. І на те є причини. У 2014-му році, ставши на чолі уряду, Арсеній Яценюк швидко зрозумів – від “Батьківщини” треба дистанціюватися: Юлія Тимошенко повернулася з Качанівської колонії і “Болівар” двох би не виніс точно. Це співпало із конфліктом Тимошенко із Олександром Турчиновим, який був проти походу ЮВ на президентські вибори. Так їх доріженьки після травня 2014-го теж розішлися. А вже на початку вересня Яценюк та Турчинов, прем’єр та спікер, презентували “Народний фронт”, який несподівано виграв дострокові парламентські вибори у жовтні того ж року за списками, отримавши 22% голосів. Але доля політика в постреволюційній країні мінлива: українці не звикли терпляче чекати на краще, усі економічні негаразди війни та перехідного періоду вони поклали особисто на Яценюка та його партію – і вже за рік її рейтинг упав до позначки 1%. Відтак, НФ відмовився брати участь у місцевих виборах 2015 року. Головний партнер та конкурент – БПП “Солідарність”, до речі, тоді майже повторив результат 2014-го – 21%.

Але у Яценюка, Турчинова і «примкнувшего к ним» Авакова залишилася фракція в парламенті у 81 мандат, яка з розвалом “великої коаліції” восени 2015-го, стала головним фактором збереження постмайданної влади у тому вигляді, в якому вона сформувалася у 2014-му. І цю обставину Яценюку і Ко вдалося непогано конвертувати. При зміні прем’єра (Яценюка на Гройсмана в квітні 2016-го) та Кабміну, міністрів від НФ стало чи не більше, ніж було, а головне – Арсен Аваков так само на чолі МВС, а Павло Петренко – у Мін’юсті. Втім, партія ставала все більш схожою на типовий політичний проект «на одні вибори», без майбутнього.

На фото: зліва направо – віце-прем’єр-міністр з гуманітарних питань В’ячеслав Кириленко, керівник фракції «Народний фронт» у Верховній Раді Максим Бурбак, прем’єр-міністр Володимир Гройсман, екс-прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, голова Верховної Ради Андрій Парубій, секретар РНБО Олександр Турчинов

Навіщо і чому зараз?

І от – скликання з’їзду – першого через три роки після утворення НФ. Буде оголошено про розпуск та приєднання до БПП із подальшою трансформацією в єдину партію “Солідарність”? Чи буде щось несподіване?

Арсенію Петровичу особисто відпочинок від державної служби, схоже, пішов на користь, він виглядає та говорить бадьоро. Чого не скажеш про його соратників, в яких ледве не через одного є проблеми з НАБУ. Останній приклад – хоча й не відноситься до НФ безпосередньо, але син міністра внутрішніх справ з браслетом підозрюваного на руці (нозі) – це не жарти. Представництва у владі на місцях майже нема, окрім кадрів, розставлених ще за часів прем’єра Яценюка у 2014-2015 роках, фракцій в регіонах – теж, скоріше фантомні, рейтинг – 2%, та й то серед тих, хто прийде на вибори та вже визначився (у БПП, до речі, все ж таки 12-14 %). Але майже 400 делегатів у Мистецький Арсенал прибули.

Тож чому саме зараз та навіщо? Політтехнологічна чуйка, здається, Олександра Турчинова не підводить. Попри дуже несприятливі умови навколо, він розуміє, що кращого часу для виходу з тіні придумати не можна. До виборів офіційно два роки – і ще “води утекти” може ціле море. А от іти у прийми до БПП не те що не хочеться, а просто невигідно та й обидві сторони відверто від такого “шлюбу” не у захваті. І що ж тоді робити?

А тут, як подарунок долі, «випадкове» прийняття (нехай у першому читанні) Виборчого кодексу. Добре, коли є член партії – спікер парламенту. Саме Андрій Парубій доклав усіх зусиль, щоб 7 листопада запустити процедуру зміни виборчої системи в Україні та переходу до тих самих “відкритих списків”, про які нібито мріє уся прогресивна спільнота. А в проекті Виборчого кодексу вказано, що прохідний бар’єр буде уже не 5, а 4%, а на другому читанні, так сам пан Парубій сказав, можна й до 3% опустити. А це, маючи, зараз 2% і за умови грамотної компанії – вже цілком реальний шанс.

Але припустити, що тільки цією надією викликана реанімація НФ було б наївно. Власне, сам Арсеній Яценюк виголосив промову з достатньо відчутним самолюбивим акцентом. Він та міністри від НФ відзвітували, скориставшись тим, що підійшли три роки існування партії. У когось це вийшло доволі стримано (як у міністра інфраструктури Володимира Омеляна), в когось – емоційно (як у віце-прем’єра Вячеслава Кириленка, який поставив у заслугу собі та уряду відновлення богослужінь у Святій Софії саме патріархом Філаретом). Було багато “зозулі та півня” щодо одне одного…

І тут Яценюк виголосив дещо несподіване: НФ візьме участь у президентських та парламентських виборах, ба більше – пропонує Президенту Петру Порошенку знову змінити Конституцію, закріпивши назавжди розподіл повноважень між Главою держави та урядом, де Президент – арбітр, але не більше. Тобто, тези більш ніж амбітні не тільки для партії з двома відсотками…

Два шляхи: в нікуди та почесний

Із таких планів випливають два цілком можливих, але протилежних, сценарії.

Перший – звичний для української політики: НФ, розуміючи своє місце, хоче політично пошантажувати БПП “Солідарність” та особисто Президента. Наприклад, тим, що вимагатиме певних кадрових гарантій після 2019 року, коли зміниться Верховна Рада, а відтак і уряд. Прогнози нового складу парламенту поки що в густому тумані, але якщо НФ вдасться провести свою, нехай і невеличку фракцію політичних важковаговиків, то чому б їй не претендувати на золоту акцію в різношерстому, набитому популістами на всі смаки і «ватою» парламенті?

Ремарка Арсенія Яценюка, про те, що він давно міг показати Порошенку “свій кулак” замість долоні партнера, була виголошена не просто так. Мовляв, я так не зробив, але ж всяке буває… Втім, якби так сталося, то було б надто вже банально для української політики, НФ просто перетворився б на БЮТ зразка 2005-2006 років з усіма відповідними наслідками. Але, здається, Яценюк хоче чогось цікавішого.

Можна уявити, що розрахунок такий. Запропонувати Президенту Порошенку проект змін до Конституції, через що, не сильно обібравши повноваження Президента, гарантувати присутність представників НФ у владі щонайменше до 2019-го, а там – за результатами виборів – може й далі. Якщо Порошенко піде на це, то НФ не йде на президентські вибори та 2-4 % потенційних голосів Яценюка автоматично переходять до скарбнички Порошенка, а це нині важить чимало. Якщо проводити паралелі – це копія з поведінки Тимошенко 2004 року, яка допомогла Ющенку обратися, але потім коштувала йому спокійного життя назавжди. Звісно, Яценюк не Тимошенко, але просто теж не буде…

А от на майбутніх парламентських виборах Яценюк та НФ саме мають шанс продемонструвати вперше в українській політиці мало не європейський підхід. Адже доведеться в прямому сенсі цього слова звітувати перед виборцями – вони дуже широко представлені у владі і в уряді, і в Верховній Раді. І отут вже виборці мають повне право як дати шанс фронтовикам, так і оголосити їм свій невтішний вирок. Маючи хоча б один базовий регіон (а нова виборча система робить його наявність необхідним майже для всіх: для НФ це, скоріш за все, буде Буковина, як для БПП “Солідарності” – Вінничина, для “Відродження” – Харківщина, а для Опоблоку – Запоріжжя та частина Донбасу), набрати 4-5% по країні – все ж реально. Відтак, хоч і з усіма “родовими плямами” традиційної української політики, але НФ вирішив ризикнути та незважаючи на складну (це м’яко кажучи) стартову позицію піти до виборців.

Само по собі – цікаво та непересічно, адже скільки разів колишні “партії влади”, швидко упавши до тих самих 1-2 %, просто зникали (де вони – НДП, СДПУ (о), “Наша Україна”?), або змінювали вивіски. А от чи дійде цим європейським політичним шляхом “Народний фронт” до задовільного або не дуже кінця – побачимо вже невдовзі. (Віктор Чопа, Київ)

 

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Голосів: 1 Рейтинг: 5,00 out of 5)
Loading...
Переглядів: 762

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua