Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 13 жовтня

Інформдень: 13 жовтня

Перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, призначені на 29 жовтня стануть найбільшими за останні два роки, участь у них візьмуть усі реально діючі і активні політичні партії.

Про це на прес-конференції щодо підготовки та проведення виборчої компанії таких виборів сказав генеральний директор КВУ Олексій Кошель, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«29 жовтня ми маємо найбільші в Україні вибори об’єднаних територіальних громад за останні два роки. Тобто, це найбільші вибори в рамках реформи децентралізації», – підкреслив Кошель.

Вибори пройдуть в усіх без винятку областях України, окрім окупованих територій. Загалом обирається близько 4,5 тисяч депутатів.

«Це надзвичайно велика кількість. На виборах ми будемо обирати 674 депутатів міських рад, 1514 – селищних рад, 2318 – сільських, 25 міських голів, 61 – селищних голів, 115 – сільських голів», – повідомив гендиректор  КВУ.

Очікується, що у виборах можуть прийняти участь понад 1,3 мільйонів виборців. Із 201 ОТГ 25 є міськими, 115 – сільськими та 61 – селищними.

Кошель зазначив, що заявили наміри приймати участь у виборах 29 жовтня 50 політичних партій із 350-ти зареєстрованих в Україні, або 14% від загальної кількості партій.

«Тобто 50 політичних партій, всі реально діючі політичні партії приймають участь у цих виборах і це надзвичайно важливо. Цей показник є невеликим, це лише 14%, але з іншого боку ми можемо відзначати, що реально живих в Україні лише 50 політичних партій. Понад 300 – це формальні, штучні, мертві і інші політичні сили, які активно не працюють», – наголосив він.

При цьому він додав, що серед партій, які провели з’їзди і заявили наміри брати участь у виборах, є як старі партії, що регулярно беруть участь у виборах, зокрема, всі шість політичних партій, представлених у парламенті.

«Навіть «Народний фронт», який проявляє або формальну, або мляву участь також провів з’їзд і також задекларував те, що він буде приймати участь у виборах», – відзначив він.

Серед не парламентських партій своїх кандидатів висунуть такі партії: «Свобода», «Громадянська платформа», «Наш край», «Аграрна партія», «УКРОП», «Народний контроль».

Також приймуть участь новостворені партії, які не приймали участь у минулих виборах: «Демократичний альянс», «Сила людей», «Справедливість», «Рух Саакашвілі», «Партія Надії Савченко», «За життя».

Кошель зауважив, що кількість зареєстрованих кандидатів є достатньою для конкурентного виборчого процесу.

 

Громадська організація «Комітет виборців України» зафіксувала випадки реєстрації технічних кандидатів на перших місцевих виборах в об’єднаних територіальних громадах, що призначені на 29 жовтня на Луганщині.

Про це на прес-конференції сказав генеральний директор КВУ Олексій Кошель, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Зараз ми маємо подібну проблему (маніпуляції з технічними кандидатами – ред.) на Луганщині. Формально порушення законодавства немає, але масово реєструються технічні кандидати з сусідніх громад, з сусідніх областей. Очевидно, що ми будемо детальніше слідкувати за перебігом виборів у цих округах тому, що там можуть бути потенційні і надзвичайно серйозні проблеми», – підкреслив Кошель.

КВУ  зазначає, що така ситуація мала місце на виборах селищного голови Біловодська на Луганщині. На вибори зареєструвалося 30 кандидатів, 14 з яких мешкають поза межами Біловодського району і є пенсіонерами чи безробітними.

Окрім того КВУ зафіксував поодинокі факти використання технології так званих «виборчих клонів». Такі випадки мали місце на Вінниччині у Краснопільській ОТГ, де на посаду сільського голови зареєструвалося 6 осіб, 2 з яких з однаковими прізвищами та іменами. Один з них є чинним міським головою, інший – безпартійний самовисуванець. Також зафіксовано випадки появи «виборчих клонів» у Куяльницькій ОТГ на Одещині.

 

Лідер фракції “Батьківщина” Юлія Тимошенко хоче балотуватися на пост президента України на наступних виборах.

Таку заяву народний депутат зробила в ефірі телеканалу  NewsOne – Укрінформ.

“Я буду балотуватися на пост президента. Ми будемо перемагати заради того, щоб поставити країну на ноги”, – заявила  Тимошенко.

При цьому вона зазначила, що раніше вже підтримувала Віктора Ющенка на посаді президента і Арсенія Яценюка на посаді прем’єр-міністра, але це ні до чого не призвело.

“Я більше нікому не довірю цю справу”, – підкреслила нардеп.

 

Росіянин Володимир Тюрін, якого Генпрокуратура України підозрює у причетності до вбивства екс-депутата Держдуми РФ Дениса Вороненкова, давно відомий і іспанській поліції.

Про це повідомляє  DW – Укрінформ.

За словами працівників іспанських силових структур, російський підприємець тривалий час проживав у Іспанії і підозрювався у скоєнні низки злочинів. Зокрема, йому закидали членство у злочинному угрупованні та відмивання грошей, отриманих від незаконної діяльності. У 2005 році Тюрін, який на той час повернувся до Росії, був навіть оголошений іспанцями в міжнародний розшук. За ордером Інтерполу його заарештували в Москві 2010 року, але не видали іспанському правосуддю.

Як розповів представник Цивільної гвардії (жандармерії), Тюрін з’явився в Іспанії наприкінці 1990-х років. Бізнесмен оселився в муніципальному окрузі Оріуела, на південному заході провінції Аліканте.

По сусідству з ним мешкав ще один добре відомий Цивільній гвардії громадянин Росії – Захарій Калашов на прізвисько “Шакро Молодий”, якого іспанці називають “злодієм в законі”. Згодом він був засуджений в Іспанії на вісім років позбавлення волі.

Тюрін підтримував зв’язки з Калашовим і в березні 2003 року, за даними Цивільної гвардії, “засвітився” серед гостей, які святкували його 50-річчя. На бенкеті, який проходив у п’ятизірковому готелі Montiboli в місті Вільяхойосі, були присутні відомі “кримінальні діячі” – як ті, що проживали в Іспанії, так і ті, хто приїхав з Росії спеціально на ювілей Калашова. За цими гостями жандармерія встановила спостереження. Вівся відеозапис, оскільки, на думку іспанської сторони, йшлося про “важливу злочинну сходку”.

У травні 2005 року іспанські правоохоронці вперше провели масштабну операцію проти російської мафії, під час якої затримали 28 осіб. За словами представника Цивільної гвардії, Тюрін у справі проходив, але його не затримали, оскільки в цей час він перебував за межами Іспанії. Слідчий Національної судової палати Іспанії Фернандо Андреу підозрював Тюріна у зв’язках з власниками розташованого в Аліканте підприємства, яке займалося торгівлею металом і через яке нібито відмивалися російські капітали.

Водночас інші іспанські джерела, наприклад газета АВС, посилаючись на матеріали слідства, стверджують, що особи, чия діяльність була розкрита під час цієї операції, відмивали гроші також у сфері нерухомості – в районі морських курортів Іспанії.

Видання El Pais і ABC, які публікували матеріали про російську мафію, відзначали, що Тюрін дуже відрізнявся від імовірних спільників. Його називали “освіченою заможною людиною з великими зв’язками на батьківщині”, зокрема в середовищі відомих підприємців. При цьому називалося ім’я Олега Дерипаски.

Іспанці вважають, що Тюрін має великі контакти серед високопоставлених російських політиків і чиновників, зокрема у силових і судових структурах, а також у світі мистецтва.

Як повідомлялося, 11 жовтня генпрокурор України Юрій Луценко заявив про завершення розслідування вбивства екс-депутата Держдуми Дениса Вороненкова. Замовником злочину названий колишній цивільний чоловік дружини Вороненкова Марії Максакової Володимир Тюрін, який, за даними слідства, є “злодієм у законі”.

Екс-депутата Держдуми РФ Дениса Вороненкова 23 березня 2017 року розстріляли  біля готелю “Прем’єр Палас” у центрі Києва. Він у грудні 2016 року разом із дружиною переїхав в Україну, прийнявши українське громадянство.

Вороненков дав свідчення у справі про державну зраду щодо колишнього президента Віктора Януковича.

 

Ключові союзники лідера Каталонії Карлеса Пучдемона закликали його проігнорувати вимоги уряду Іспанії та проголосити повну незалежність регіону.

Про це повідомляє  Reuters  із посиланням на лист лівої партії “Кандидати за народну єдність” (CUP) – Укрінформ.

“Якщо (центральний уряд у Мадриді) хоче продовжувати погрожувати нам і закрити нам рота, вони повинні робити це стосовно республіки, яка вже буде проголошеною”, – пише партія у листі.

Зазначається, що CUP закликала проголосити декларацію про незалежність.

Партія має лише 10 місць у 135-місному каталонському парламенті, однак уряд Пучдемона у голосуваннях покладається саме на “Кандидатів за народну єдність”, без яких у нього немає необхідної більшості голосів.

Заява CUP перегукується із позицією громадської організації “Каталонська національна асамблея”, яка наголошує, що сенсу відкладати декларацію про незалежність з огляду на негативну позицію Мадрида щодо діалогу немає.

Раніще Прем’єр-міністр Іспанії Маріано Рахой дав лідеру  Каталонії  Карлесу Пучдемону п’ять днів – до 16 жовтня, щоб уточнити його позицію щодо незалежності автономії.

Як повідомлялося, напередодні у парламенті Каталонії була підписана декларація про незалежність регіону від Іспанії, проте набуття чинності цим документом було відкладено.

Прем’єр-міністр Іспанії Маріано Рахой зажадав від уряду Каталонії пояснень, чи була проголошена незалежність регіону. Пучдемон у свою чергу наполягає на тому, що уряд у Мадриді не має причин застосовувати щодо Каталонії статтю 155 Конституції, яка дозволяє позбавити регіон автономії.

Він також заявив, що  Каталонія готова вступити у діалог про незалежність з центральною владою Іспанії “без попередніх умов”.

 

Для відкриття ринку газу, щоб побутові споживачі мали змогу самостійно вибирати постачальника, залишається вирішити три ключові питання – ліквідувати монополію НАК «Нафтогазу», монетизувати субсидії та підвищити рівень життя українців.

Про це на зустрічі з директором Секретаріату енергетичного співтовариства Янезом Копачем  сказав  віце-прем’єр-міністр Володимир Кістіон – Укрінформ.

За його словами, вільний ринок формується там, де відсутня монополія. Тому допоки в “Нафтогазі” будуть зосереджені видобуток, транспортування та зберігання газу, негайно лібералізувати ринок газу неможливо.

“На даний час уже працює вільний ринок газу для промисловості та споживачів бюджетної сфери, ми напрацювали рішення щодо монетизації субсидій на рівні надавачів комунальних послуг як перший етап до повної монетизації субсидій, поступово крок за кроком підвищуємо соціальні стандарти для українців. На фінішну пряму вийшла і чи не найголовніша реформа енергетичної галузі – анбандлінг “Нафтогазу”, – наголосив  Кістіон.

Анбандлінг або виділення оператора газотранспортної системи та підземних газових сховищ зі складу групи НАК “Нафтогаз України” – одна з головних вимог 3-го Енергетичного пакету ЄС, над чим уряд зараз і працює, зазначив віце-прем’єр-міністр.

“Ми уже створили незалежного оператора української газотранспортної системи – ПАТ “Магістральні газопроводи України”. Затверджено план корпоративного управління цієї компанії, вирішено питання її фінансування, розпочато відбір незалежних директорів. Залишається завершити процес передачі активів Укртрансгазу новому оператору ГТС, отримати ліцензію і сертифікацію. І це все реально буде зробити після Стокгольмського арбітражу”, – запевнив Кістіон.

 

Українські лікарі та консул другий день поспіль не можуть потрапити до 19-річного Павла Гриба, який наприкінці серпня був викрадений з території Білорусі та зараз утримується в СІЗО у Краснодарі.

Про це повідомив у  Facebook  батько хлопця Ігор Гриб – Укрінформ.

“Краснодар. СІЗО №5 ФСІН РФ. Другий день українські лікарі Василь Притула та Юрій Кучин намагаються потрапити до Павла. Другий день відмова”, – написав він.

І.Гриб додав, що ані листи з Європейського Суду з прав людини, ані звернення державних органів влади України, ані просто людське співчуття “не працюють в РФ”.

“Слідчий, який веде справу, відмовився від зустрічі з консулом і лікарями. Знову написані скарги про заборону зустрічі Павлом”, – поінформував батько.

Як повідомлялося, 19-річний Павло Гриб зник 24 серпня в Білорусі. Білоруські силовики тривалий час заявляли, що Гриба у них немає. Проте згодом прикордонники визнали факт перетину ним українсько-білоруського кордону.

Пізніше з’ясувалося, що Гриб перебуває у краснодарському  СІЗО  №5 за звинуваченням у “тероризмі”. Правоохоронні органи Краснодара заарештували хлопця до 17 жовтня.

15 вересня батько хлопця Ігор Гриб заявив, що його сина з невідомих причин вивозили із краснодарського СІЗО у лікарню. Він додав, що українська сторона направила лист-звернення до Росії із проханням допустити комісію лікарів від Міністерства охорони здоров’я для обстеження його сина, який має рідкісне захворювання і потребує постійного прийому ліків.

Міністерство охорони здоров’я України 12 жовтня відправило до РФ фахівців, які до 15 жовтня мають провести медичний огляд громадянина України Павла Гриба, надати інформацію про актуальний стан здоров’я юнака та рекомендовані йому лікарські засоби.

 

Поточного тижня біткоїн оновив історичний максимум. Зокрема, за два дні його курс збільшився на 14%. У найближчій та середній перспективі курс біткоїна може піднятися ще більше. 

Про це йдеться у фінансовій аналітиці від форекс-компанії Альпарі, яку передали Укрінформу.

“Учора  біткоїн  здолав психологічну позначку $5 тис., а сьогодні в моменті на біржі Bitfinex піднімався до $5865, 2. Надалі ймовірна ще одна хвиля зростання з оновленням максимумів, при цьому метою може бути рівень $6 тис. за біткоїн, а можливо й вище. Але у довгостроковій перспективі визначальною для курсу біткоїна є позиція регулюючих органів найбільших країн світу”, – відзначив старший аналітик Альпарі Роман Ткачук.

Ключовою датою, що визначає майбутнє біткоїна, експерт називає 25 жовтня, – момент хардфорка біткоїна.

“Вартість будь-якого активу визначається попитом на нього з боку інвесторів. Показово, що інші криптовалюти – ефір, ріппл – фактично стоять на місці. Але, що важливо – зростання біткоїна йде на підвищених обсягах, на криптобіржах помітна присутність великих покупців. Перед хардфорком 25 жовтня хтось активно закуповується. Вигода зрозуміла: після «розколу» утримувачі класичного біткоїна отримають додатково токени Bitcoin Gold за умови наявності у них приватних ключів від електронних гаманців. Аналогічна ситуація була 1 серпня, коли власники біткоїна отримали на додачу Bitcoin Cash, який місяць тому коштував $530, а зараз коштує $325”, – відзначив він.

У короткостроковій перспективі експерт прогнозує “просідання” курсу біткоїна. Проте вказує, що подібні коливання вже спостерігалися раніше, і будь-яке сильне зниження цієї криптовалюти швидко вирівнювалося попитом, що зростає на неї у такі моменти.

“Наприкінці жовтня – початку листопада велика ймовірність корекції вниз. На ринку буде багато бажаючих продати, тому посування може бути різким. Досі будь-яке сильне зниження швидко викуповувалося, як, наприклад, просадка до $3 тис. у середині вересня”, – відзначив Ткачук.

Експерт також звертає увагу, що заборона біткоїна Китаєм вже більше не впливає на прогнози щодо цієї криптовалюти.

“Криптоінвестори вже не згадують про заборону ICO та закриття бірж у Китаї, обсяги торгів перейшли на криптобіржі Японії та Кореї”, – підкреслив він.

Нагадаємо, хардфорк – це “безповоротне розгалуження у блокчейн, яке зазвичай відбувається тоді, коли не оновлені вузли не можуть більше перевіряти блоки, створені оновленими вузлами, що дотримуються нових правил консесуса”. Саме це станеться, якщо буде активований Bitcoin Unlimited.

 

Президент України Петро Порошенко присвоїв (посмертно) звання Герой України старшому солдату, командиру розвідвідділення 128-ї гірсько-піхотної бригади Олександру Капушу, який героїчно загинув у лютому 2015 року під Дебальцевим.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу, глава держави вручив зірку Героя України батькам Олександра Капуша під час церемонії нагородження військовослужбовців з нагоди Дня захисника України у Маріїнському палаці.

“Кожен з нас пам’ятає ті дні лютого 2015 року. Саме в ці дні під час виконання бойового завдання  група розвідників, очолювана Олександром, мужньо обороняла позиції від переважаючих сил російських найманців. У найскладніший момент бою на групу зі сторони противника кинули бойову гранату. І Олександр, не вагаючись, прикрив собою товаришів, а сам загинув. Позицію було утримано. І за проявлені під час бою сміливість і рішучість, особисту мужність  і героїзм, Капушу Олександру  Васильовичу присвоєно високе звання Героя України”, – сказав Порошенко.

Звертаючись до батьків загиблого у 23 роки юнака, Президент наголосив, що подвиг Олександра “назавжди залишиться в народній пам’яті і стане символом незламності українського бойового духу  – бойового духу захисників нашої української землі”.

На сайті глави держави опубліковано указ №320/2017 “Про присвоєння О.Капушу звання Герой України”. “За виняткову мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі постановляю: Присвоїти звання Герой України з удостоєнням ордена “Золота Зірка” Капушу Олександру Васильовичу – старшому солдату (посмертно)”, – йдеться в тексті документа.

 

Понад 300 тисяч українських воїнів пройшли горнило війни та заслужено, як безпосередні учасники оборони України від агресорки Росії, отримали статус учасника бойових дій.

Про це заявив Президент Петро Порошенко під час церемонії нагородження військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань з нагоди Дня захисника України, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Понад 300 тисяч українських воїнів пройшли горнило війни та заслужено, як безпосередні учасники бойових дій, учасники оборони України від агресорки Росії, отримали статус учасника бойових дій. Понад 16 700 військовослужбовців удостоєні державних нагород”,- сказав Порошенко.

Він додав, що звання Героя України присвоєно 45 українським воїнам, з яких 27 — посмертно.

Президент наголосив, що найвища честь для нього від імені українського народу висловити  слова щирої вдячності всім військовослужбовцям за героїзм, мужність, самопожертву, звитягу, патріотизм і вірність присязі.

“Княжий дружинник, запорізький козак, січовий стрілець Української народної республіки, вояк Української повстанської армії та солдат Другої світової війни, бійці-воїни Збройних Сил України, Національної гвардії, інших військових формувань – покоління за поколінням вони звитяжно бороли кожен клаптик української землі, залізом і власним потом робили внесок у справу незалежності нашої держави. Це об їх мужність і незламність раз за разом розбивалися наші вороги. Тепер в авангарді боротьби українського народу за незалежність стоять воїни ЗСУ та інших військових формувань”, – зазначив він.

Звання захисника Вітчизни сьогодні є найпочеснішим в Україні завдяки тому, що українські воїни дуже високо підняли цю планку.

“Подивіться, як швидко увійшло у наше життя 14 жовтня, як ніхто вже більше не згадує жодних інших дат, і вітають сьогодні не за статевою ознакою, а тому, що він чи вона є захисниками Вітчизни. На сьогоднішній день це свято є найбільш почесним серед усіх свят в Україні, і захисник Вітчизни також є набільш почесним званням”, – сказав Порошенко.

Він подякував усім українським воїнам за те, що вони так високо підняли планку захисника Вітчизни.

За словами Президента, наші пращури залишили нам у спадок найкращу в світі країну, а ми, перш ніж передати її дітям і онукам, зробимо її успішною країною успішних людей.

“Для цього нам треба звільнити українську землю від окупантів, провести реформи, забезпечити єдність нації, повернути Україну в єдину родину європейських народів… Але гарантом незалежності України є україньска армія, українські Збройні Сили, українські захисники Відчизни”, – наголосив Порошенко.

 

Наприкінці минулої доби у районі проведення АТО противник продовжував вогневі провокації, здебільшого, застосовуючи легке піхотне озброєння.

Про це  повідомляє  прес-центр АТО – Укрінформ.

“Загалом, за минулу добу незаконні збройні формування 21 раз порушили перемир’я. У відповідь українські воїни 14 разів вогнем примушували ворога дотримуватися режиму тиші. Унаслідок бойових дій отримав поранення один військовослужбовець української армії”, – зазначається в повідомленні.

Так, на Донецькому напрямку ввечері, упродовж години бойовики били з гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї на підступах до Авдіївки. Вже вночі під кулеметним вогнем опинились українські позиції біля Майорська і Пісків. А озброєння БМП ворог застосовував неподалік Зайцевого.

На Луганському напрямку наприкінці доби окупанти двічі відкривали вогонь з мінометів калібру 82 міліметри, гранатометів та кулеметів по оборонцям Новоолександрівки. Бійці  АТО  жорстко відповідали ворогу. Нажаль, у результаті цього протистояння, близько 18 години отримав поранення один український військовослужбовець. Крім того, ввечері проросійські найманці застосовували 82-міліметрові міномети неподалік Кримського. А протитанкові гранатомети і стрілецьку зброю біля Станиці Луганської і Валуйського.

На Приморському напрямку з легкого піхотного озброєння бойовики обстрілювали українські опорні пункти у районі Широкиного, Гнутового і Водяного.

 

150 кілометрів українського кордону з Угорщиною є приватними і є звичайними земельними ділянками.

Про це в ефірі  телеканалу “112 Україна”  заявив головний військовий прокурор України Анатолій Матіос – Укрінформ.

“Так, фактично 150 км – це земельні ділянки, 2 га селищна рада наділила місцевих жителів. Після цього вони були акумульовані в окремо взятих руках, вибудувана комунікація, і там кластери взагалі “гуляйполівських” часів. Коли барон, кажуть у циган, хтось каже староста або старший на території керує центром цих людей, які захоплено дивляться на “руку дающу”, – сказав він.

За словами Матіоса, ділянка  кордону  з Угорщиною на Закарпатті фактично знаходиться в приватних руках, а прикордонники не мають повноцінного доступу до нього.

Військовий прокурор обіцяє, що доповість про це генпрокурору Юрію Луценку.

“Я наполягаю, мені доручив генпрокурор, я завтра буду доповідати йому цю ситуацію. Я вважаю, що так не може бути, так не може тривати”, – сказав Матіос.

Як раніше повідомлялося, 13 жовтня в Будапешті пройшла  акція “Самовизначення для Закарпаття”. Її організатором виступила угорська ультраправа партія “Йоббік”. МЗС України у зв’язку з цим направило Угорщині ноту протесту.

 

Українська сторона інформувала Белград про участь сербських громадян у бойових діях на Донбасі на боці підтримуваних Росією бойовиків, але реакції сербської сторони на це не отримала.

Про це заявив посол України в Сербії Олександр Александрович,  повідомляє  “Радіо Свобода” – Укірнформ.

“Ми посилали інформацію урядові Сербії, але, на жаль, не отримали відповіді”, – сказав посол.

Президент Сербії Александар Вучич заявив, що не розуміє зауважень українського посла.

Вучич заявив, що Україна є дружньою для Сербії країною, і додав, що сербські суди ухвалили вердикти щодо осіб, які воювали за кордоном.

“Не знаю, що ще ми маємо зробити. Жодна людина не має дозволу державних органів  Сербії  брати участь у воєнних діях за кордоном, на Донбасі, у Криму чи в будь-якій частині конфлікту між Росією і Україною”, – сказав Вучич.

Служба безпеки України 11 жовтня заявила, що лише на території, підконтрольній угрупованню “ЛНР”, від початку конфлікту на Донбасі воювали більш як 300 громадян Сербії.

“Ми уже надсилали до цієї країни дані щодо бойовиків, які воювали проти українського війська на Донбасі”, – заявив голова Служби безпеки України Василь Грицак.

За словами голови СБУ, більшість із цього сербського підрозділу дислокувалася в районі Алчевська. “Ми маємо конкретні адреси і дуже багато прізвищ”, – сказав Грицак.

Він нагадав, що в 2014 році в Сербії ухвалили закон, згідно з яким громадяни цієї країни мають притягуватися до відповідальності за участь у збройному конфлікті на Донбасі, “як тільки до них дотягнуться руки правосуддя Сербії”.

 

У РНБО хочуть, щоб техзабезпечення розвідки відповідало стандартам НАТО

Рада національної безпеки і оборони України найближчим часом напрацює пропозиції щодо приведення технічного забезпечення Служби зовнішньої розвідки до найсучасніших стандартів спецслужб країн-членів НАТО. Про це сказав секретар РНБО Олександр Турчинов під час інспектування об’єктів СЗРУ, передає  УНН з посиланням на прес-службу РНБО.

Як поінформували у прес-службі, за результатами інспектування, секретар РНБО наголосив на високому інтелектуальному потенціалі співробітників Служби зовнішньої розвідки України та підкреслив, що деякі технічні розробки фахівців СЗРУ не мають аналогів у світі.

Водночас, зауважили у відомстві, Турчинов акцентував, що технічне забезпечення СЗРУ потребує приведення до найсучасніших стандартів спецслужб країн-членів НАТО.

На підсумковій нараді, наголосили у відомстві, було наголошено, що вже найближчим часом РНБО України розгляне проблемні питання діяльності СЗРУ і направить пропозиції на розгляд Президентові України та Верховній Раді України.

 

Посол України у США Валерій Чалий обговорив ситуацію на Донбасі зі Спеціальним представником США з питань України Куртом Волкером.

Про це повідомляє  посольство  України в США – Укрінформ.

“Дипломати обговорили ситуацію, викликану російською агресією на Донбасі і подальші кроки для відновлення суверенітету і територіальної цілісності України, зокрема шляхом введення миротворчої місії під егідою ООН”, – йдеться в повідомленні.

Нагадаємо, Україна наполягає, що миротворча місія  ООН  має розміститися на всій окупованій території українського Донбасу, передусім на українсько-російському кордоні.

Росія погоджується з ідеєю введення миротворців на Донбас для захисту місії ОБСЄ, і заявляє, що “блакитні шоломи” мають перебувати лише на лінії розмежування.

 

ГПУ оголосила підозру топ-чиновнику часів Януковича, у якого знайшли золоту лопату

ГПУ повідомила про підозру у вчиненні службових та інших злочинів колишньому першому заступнику генпрокурора та директору ДП “Комплекс відпочинку “Пуща-Водиця”.

Про це повідомляє  прес-служба ГПУ.

“Прокуратурою Черкаської області під процесуальним керівництвом Генеральної прокуратури проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за підозрою колишнього першого заступника генерального прокурора України та директора державного підприємства “Комплекс відпочинку “Пуща-Водиця” за вчинення ними особливо тяжких та тяжких злочинів, передбачених ч.2 ст.364 (зловживання владою або службовим становищем) КК України, ч.ч. 2 та 3 ст.209 (легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом), ч.3 ст.358 (підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів), ч.1 ст.366 (службове підроблення) та інший статей КК України”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, досудовим розслідуванням встановлено, що у період 2008-2010 років на той час заступник та надалі перший заступник генерального прокурора України, діючи за попередньою змовою в групі із директором державного підприємства “Комплекс відпочинку “Пуща-Водиця” Державного управління справами Адміністрації Президента шляхом зловживання службовим становищем, службових підроблень та використання завідомо підроблених документів вчинили самовільне захоплення державної земельної ділянки рекреаційного призначення площею 1,0457 га на території “Пущі-Водиці”, самовільне незаконне будівництво на ній житлового будинку площею 1068 м кв. та прилеглих споруд, а також умисні дії з приховування вчинених злочинів та легалізації незаконно одержаного нерухомого майна.

Згідно з висновком судової експертизи злочинними діями посадовців державі завдано шкоду в розмірі понад 1,2 млн грн, яка в 250 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.

Крім того, зазначають у  ГПУ, внаслідок цих злочинів у грудні 2010 року на той час перший заступник генерального прокурора протиправно набув у власність зазначене нерухоме майно незаконного походження, ринкова вартість якого на той час становила майже 8,4 млн грн, що згідно з п. 3 примітки до ст. 209 КК України перевищує суму у 18 тис. неоподаткованих мінімумів доходів громадян і є особливо великим розміром.

“За результатами досудового розслідування 12 жовтня 2017 року заступник генерального прокурора України склав письмове повідомлення про підозру колишньому першому заступнику Генерального прокурора України за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 197-1 (самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво), ч. 2 ст. 197-1, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 197-1, ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 209 КК України”, – наголосили у відомстві.

У ГПУ підкреслили, що наразі встановити місцеперебування підозрюваного не виявилося можливим, тож його оголошено у розшук. Вирішується питання щодо звернення до суду із клопотанням про обрання йому запобіжного заходу.

Крім того, 12 жовтня заступник генерального прокурора у присутності адвоката повідомив про підозру директору ДП “Комплекс відпочинку “Пуща-Водиця” ДУС АП України за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 197-1, ч. 2 ст. 197-1, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 197-1, ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 209 КК України.

“На даний час на розгляді в суді перебувають клопотання прокурора про обрання цьому підозрюваному запобіжного заходу у вигляді взяття під варту та відсторонення від посади”, – інформують у ГПУ.

За клопотанням органу досудового розслідування на зазначені незаконно одержані об’єкти нерухомості судом накладено арешт та надалі буде вирішено питання щодо їхнього повернення державі.

Досудове розслідування триває.

Як відомо, з 2006 по 2010 роки заступником генпрокурора, а з 2010 по 2013 рр. – першим заступником генпрокурора був Ренат Кузьмін. Повідомлялося, що під час обшуків в будинку Кузьміна знайшли золоту лопату.

 

Шестеро співробітників Головного військово-будівельного управління №6 (колишній “Дальспецстрой” Росії), які будували космодром “Восточный” в Хабаровську, з 13 жовтня оголосили голодування.

Будівельники вимагають погасити заборгованість по заробітній платі, яку вони не отримують з квітня – Укрінформ.

Про це повідомляє місцеве інформаційне агентство  «Восток-Медиа».

Працівники заздалегідь повідомили про акцію протесту правоохоронні та наглядові органи та керівництво підприємства. Заступник керівника ГВБУ № 6 Павло Буяновський зустрівся з протестувальниками. Він заявив, що підприємство зараз не може виконати їх вимоги, і пообіцяв надати графік погашення боргів по зарплаті, пишуть  “Ведомости”.

Як зазначає видання, ГВБУ № 6 розраховувало погасити борги по зарплаті до початку вересня, використавши кошти від продажу активів, але до призначеного терміну зробити це не вдалося. З червня на колишньому «Дальспецстрое» ввели процедуру спостереження. Борги по зарплаті становлять кілька сотень мільйонів рублів.

 

Експерти програми USAID щодо реформування парламенту рекомендують змінити формат години запитань до уряду для вдосконалення контролюючої функції.

Про це під час круглого столу заявила експерт USAID Тетяна Полянська, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Є проблемна тенденція щодо години запитань до уряду: експерти наголошують на формалізмі, на тому, що запитання заздалегідь підготовлені, надається занадто великий обсяг інформації, немає оперативності і дискусії. Як засвідчив законопроект № 4696, який був зареєстрований, є тенденція, щоб зробити годину запитань до уряду спонтанною, у форматі запитання-відповідь без жодної підготовки. Фактично запитання будуть формуватися на засіданні», – сказала вона.

Полянська озвучила пропозицію, щоб у процесі зміни формату години запитань до уряду передбачити годину дискусії за наперед узгодженою темою, а далі надати можливість депутатам ще протягом наступної години ставити будь-які запитання урядовцям і проводити дискусії.

Як повідомлялося, у 2015 році за домовленістю з тодішнім Головою Верховної Ради Володимиром Гройсманом над реформою регламенту парламенту почала працювати спеціальна місія на чолі з колишнім головою Європарламенту Петом Коксом. У лютому 2016 року місія  видала докладний звіт і 52 конкретні рекомендації, як удосконалити роботу Верховної Ради.

Враховуючи цей звіт, голова ВР Андрій Парубій, його перша заступниця Ірина Геращенко, та керівники фракцій БПП, Народного фронту, Радикальної партії і «Самопомочі» зареєстрували 19 травня 2016 року  законопроект № 4696, що передбачає зміни до регламенту. Зокрема, замість години запитань до уряду, яка практикується зараз по п’ятницях, кожного пленарного понеділка в Раді пропонується запровадити день уряду. З 14:00 до 16:30 депутати ставитимуть запитання урядовцям, вислуховуватимуть і коментуватимуть їхні відповіді. На дні уряду має бути присутнім весь уряд на чолі з прем’єром.

 

Медичною реформою не передбачається закриття закладів охорони здоров’я.

Про це повідомило Міністерство охорони здоров’я у мережі  Facebook – Укрінформ.

Втім, за рішеннями місцевої влади, неефективні лікарні можуть бути перепрофільовані відповідно потребам регіону в інші медичні заклади.

“У законопроектах про  медреформу  немає жодного слова про закриття лікувальних закладів чи скорочення медперсоналу. На першому етапі реформи Національна служба здоров’я укладе договори з усіма лікарнями, щоб ніхто не залишився без медичної допомоги. Але з часом конкуренція і принцип «гроші йдуть за пацієнтом» призведуть до впорядкування мережі медзакладів — малопотужні, погано оснащені і мало завантажені лікарні, де просто небезпечно лікуватись, будуть перепрофільовані під реальні потреби населення — на реабілітаційні, діагностичні центри, хоспіси”, – йдеться у повідомленні.

В МОЗ наголошують, що впорядкуванням мережі лікувальних закладів опікуватиметься місцева влада. Місцеві громади мають вирішити, які з них потрібно підсилити, а які перепрофілювати.

У рамках утворення госпітальних округів МОЗ визначає норми навантаження та види медичної допомоги, які будуть надаватися в основних лікарнях госпітальних округів. Завдяки децентралізації місцеві бюджети мають достатньо коштів для того, щоб покращити мережу медзакладів, створити належні умови для роботи лікарів, відремонтувати дороги до лікарень. Держава зі свого боку виділить додаткові гроші на підсилення потужних закладів та перепрофілювання слабких та малозавантажених.

Найкращі лікарні будуть додатково технічно та кадрово підсилені.

 

У своєрідному музеї просто неба на київському бульварі Марії Примаченко встановили першу арт-інсталяцію в межах проекту Prima Maria Art Boulevard.

Як повідомляється на офіційній сторінці Prima Maria в  Facebook, основним елементом інсталяції став жовтий лев ‒ персонаж картини “Звір гуляє”.

“Prima Maria Art Boulevard є втіленням мрії самої художниці. І сьогодні ми стали на крок ближче до неї, адже встановлення цієї арт-інсталяції означає старт практичної реалізації проекту. І вже зовсім скоро житлові будинки та адміністративні споруди, які розташовані на бульварі, перетворяться на справжні арт-об’єкти. Їх прикрашатимуть мурали за мотивами робіт Марії Примаченко. Також буде створена низка оригінальних арт-об’єктів, які являтимуть собою втілення персонажів художниці в скульптурі. Таким чином, весь бульвар перетвориться на цілісний арт-простір”, ‒ зазначає автор ідеї проекту Едуардо Ахрамович.

Зазначається, що всесвітньо відома українська художниця Марія Примаченко мріяла зібрати митців і розмалювати будинки в різних містах.

“Сьогодні арт-інсталяції вже стали своєрідним трендом, особливо в сфері паблік-арту. Те, що Prima Maria Art Boulevard починається саме з такого арт-об’єкта є дуже символічним. Сутність будь-якої інсталяції полягає в зміні контексту, що створює різноманітні модифікації смислів та гру значень. У випадку з інсталяцією на бульварі – це звір, який з картини художниці в буквальному сенсі “вийшов” на вулицю, проте потрапив не в природне середовище проживання, а став частиною міста”, – зауважив голова Печерської райдержадміністрації Сергій Мартинчук.

Арт-інсталяцію надав один зі столичних торгово-розважальних центрів.

 

Представництво ЄС в Україні закликає народних депутатів наступного тижня проголосувати за запропоновану урядом медичну реформу.

Відповідне звернення Представництво оприлюднило у  Facebook – Укрінформ.

“Наступного тижня Верховна Рада розгляне два законопроекти про реформу охорони здоров’я (№6327, №6604). Прийняття цих законів має важливе значення. Це дозволить активізувати зміни в системі, зробити належну систему охорони здоров’я доступною для всіх громадян, одночасно підвищуючи її прозорість та ефективність… Ми закликаємо всіх депутатів голосувати за ці два ключові законопроекти у формі, запропонованій урядом, на пленарному засіданні  Верховної Ради  наступного тижня. Реформи більше не повинні відкладатися”, – йдеться у звернення.

Як зазначили у диппредставництві, реформи, передбачені урядом, будуть переорієнтовувати фінансову підтримку на надання послуг, а не фінансувати надмірно пропорційну та частково застарілу інфраструктуру. “Багато європейських країн переживали подібний процес у минулому, тим самим вивільнивши ресурси, щоб в цілому забезпечити населення кращим медичним обслуговуванням”, – наголошується у зверненні.

У ЄС вважають, що вирішення потреб всього населення подасть сильний сигнал до всіх громадян, а також продемонструє неухильне дотримання країною європейських стандартів.

“У цьому контексті ми вітаємо зусилля українського уряду зробити модернізацію системи охорони здоров’я України одним із основних його пріоритетів”, – зазначили у Представництві ЄС.

 

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська зазначає необхідність дотримання прав людини в законодавстві про повернення не підконтрольних уряду територій.

Таке переконання висловила омбудсмен під час спільного засідання Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин та підкомітету Європейського Парламенту з прав людини, яке відбулося вчора в Брюсселі, повідомляє  прес-служба  омбудсмена – Укрінформ.

У засіданні також брали участь представники громадських правозахисних організацій.

«Коли ми говоримо про військовий конфлікт, ми маємо розуміти, що воюємо не за території, заводи чи шахти, ми воюємо за душі людей. І кожен крок українського парламенту зараз оцінюється, в тому числі, і тими громадянами України, які проживають на не підконтрольній уряду України території. І, відповідно, якщо ми хочемо повернути ці території і людей, які проживають на них, ми маємо оцінювати прийняте законодавство з точки зору того, чи відповідає воно повною мірою дотриманню прав людини», – зазначила Лутковська.

Аналізуючи ситуацію в законодавчій сфері, Уповноважений повідомила, що деякі ухвалені законодавчі акти справді поліпшили ситуацію з дотриманням прав людини в Україні.

«Однозначним проривом у сфері захисту прав людини було прийняття законодавства, що стосується антидискримінаційної політики. Це законодавство дає змогу Уповноваженому здійснювати проактивну діяльність шляхом моніторингу ситуації в Україні, зокрема моніторингу сайтів, публікацій в соціальних мережах, і реагувати відповідним чином на прояви дискримінації або мови ворожнечі. Це дає також можливість Уповноваженому в суспільних інтересах звертатися до суду з пропозицією визнати той чи інший акт дискримінаційним», – зауважила Лутковська.

До позитивних надбань українського законотворення Уповноважений також віднесла достатньо нове прогресивне законодавство у сфері захисту персональних даних і у сфері доступу до публічної інформації.

Як повідомлялося, Верховна Рада 6 жовтня підтримала у першому читанні законопроект № 7163 “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях”.

Згідно з пояснювальною запискою, проект закону визначає правовий режим окремих районів Донецької та Луганської областей як тимчасово окупованої території України, а також мету та засоби державної політики із забезпечення державного суверенітету України над цими територіями, особливості реалізації й захисту прав громадян України, які там проживають.

У тексті законопроекту також зазначається, що тимчасова окупація частин території України стала одним із наслідків збройної агресії РФ проти України.

У прикінцевих положеннях законопроекту відзначається, що закон діятиме без шкоди для невіддільного суверенного права України на тимчасово окуповану Росією територію Автономної Республіки Крим і міста Севастополь та заходів, спрямованих на повне відновлення територіальної цілісності України у міжнародно визнаному кордоні.

 

Вперше у столиці Латвії 13-15 жовтня пройдуть Дні українського кіно, на якому фільми глядачам представлятимуть українські кінематографісти.

Перед відкриттям відбудеться латвійсько-український круглий стіл про проблеми кіно, повідомляє кореспондент Укрінформу.

У рамках фестивалю, що відкриється о 18:00 в історичному ризькому кінотеатрі “Splendid Palace” буде представлено шість фільмів, чотири з яких створені впродовж останніх двох років. Вхід на усі перегляди вільний.

Напередодні відкриття пройде “круглий стіл” латвійських і українських кінематографістів за участю зацікавлених представників громадськості та української діаспори. Серед представлених тем:

– Досвід співпраці в галузі кіновиробництва;

– Можливі напрямки співпраці в перспективі. Податкові пільги закордонним кінознімальним групам в Латвії;

– Латвія і Україна як взаємні ринки для кінопрокату.

Українську сторону представлятимуть відомі кінематографісти на чолі з головою Державної агенції України з питань кіно Філіпом Іллєнком. Також будуть кінорежисер Сергій Буковський; актриса театру і кіно Римма Зюбіна; продюсер, член Української кіноакадемії Андрій Суярко; продюсер Генадій Кофман.

В перший день фестивалю покажуть кращий український документальний фільм року “Головна роль” Сергія Буковського (18:00), “Білий птах з чорною ознакою” Юрія Іллєнка (20:00). 14 вересня – “Побачення на Чумацькому Шляху” Яніса Стрейча (18:00), “Вагрич та чорний квадрат” Андрія Загданського (20:00). В останній день – “Червоний” Зази Буадзе (18:00) та “Гніздо горлиці” Тараса Ткаченка (20:00).

Проект Дні українського кіно в Ризі організовано у співпраці установ двох країн – Ризької Думи, Державного агентства України з питань кіно та комунального підприємства “Київкінофільм” за підтримки Міністерства закордонних справ України, громадських організацій, в тому числі Об’єднання українських товариств Латвії. Проведення подібного заходу сприятиме поглибленню добросусідських відносин між Україною і Латвією та дозволить налагодити співпрацю між культурними установами Києва і Риги.

 

Азербайджан відіграє ключову роль у диверсифікації енергетичних поставок до Східної і Центральної Європи, тому Болгарія підтримує будівництво Південного газового коридору.

Про це повідомили у прес-службі президента Болгарії Румена Радєва за підсумками його зустрічі з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Хороший політичний діалог – доказ добрих відносин між нашими країнами у всіх сферах. Тому ми підтримуємо цей проект (Південний газовий коридор – ред.)”, – зазначив болгарський президент.

Глава Болгарії висловився за реалізацію інших інфраструктурних проектів між двома країнами.

Південний газовий коридор – проект розширення Південно-кавказького газопроводу. Його протяжність становитиме понад 3,5 тис. км. Головна мета проекту – підвищення безпеки поставок газу до  Європи.

 

Максим Герасько, адвокат, наданий екс-президенту Віктору Януковичу державою, повідомив, що не застав свого клієнта в Ростові-на-Дону за адресою, наданою стороною захисту раніше.

Про деталі поїздки Герасько розповів у коментарі  “Українській правді” – Укрінформ.

“З Януковичем Віктором Федоровичем не довелося зустрітися, його не було на місці. Однак знайшов його адресу та будинок, він там проживає, зміг переговорити з охороною, залишив заяву, щоб він зв’язався зі мною, повноваження та візитівку”, – розповів він.

За словами Гераська, він перебував у Ростові з 8 по 12 жовтня, двічі приходив за місцем реєстрації Януковича, однак даремно: “Я приходив двічі… 9 та 11 результат аналогічний – “поки що відсутній”, мій клієнт не звітує охороні, коли від’їжджає і прибуває. Однак охорона (поліція) чітко дала зрозуміти, що мої документи будуть передані Віктору Федоровичу одразу після приїзду. Оскільки суд поспішає, продовжуючи призначати в стислі періоди часу справу, я змушений повернутися до Києва”.

Герасько зазначив, що йому не повідомили, де перебуває Янукович, однак охоронці стверджують, що він проживає в Ростові-на-Дону за адресою, раніше вказаною адвокатами – по вул. Єременка, 81.

“На жаль, мені не залишили номер телефону, щоб я міг набрати підзахисного. А тому чекаю на відповідь від клієнта”, – розповів адвокат, додавши, що крім цього підготував та направив кілька адвокатських запитів у Ростовський обласний суд, Мін’юст, Головне управління поліції РФ, які спрямовані на збір інформації.

Адвокат пояснює, що без зустрічі та погодження правової позиції представляти надалі інтереси клієнта неможливо, оскільки буде порушено право на захист.

“Вислови прокурора про нібито затягування справи спростовуються законом України “Про безоплатну правову допомогу і не відповідають дійсності”, – також наголосив він.

На запитання, за чий кошт Герасько здійснив поїздку в Ростов, захисник відповів: “Суд публічно перед моєю поїздкою пообіцяв компенсувати витрати, тому я витрачав власні кошти, однак сподіваюся, що, оскільки публічні зобов’язання мають виконуватись, сподіваюся, що отримаю компенсацію”.

Водночас він не вказав суму коштів, яку витратив на тижневу поїздку.

Герасько додав, що весь цей час перебував у Ростові, а шлях його лежав через Білорусь і Москву, оскільки прямих авіасполучень з Росією немає.

Раніше адвокат Януковича Віктор Сердюк у коментарі “Українській правді” повідомив, що Герасько не мав підтвердження про зустріч з його підзахисним, та вказав, що протягом останнього часу і сам не мав комунікації з клієнтом.

Сердюк уточнив, що спілкується з Януковичем лише особисто, а засоби зв’язку з ним не використовуються.

У свою чергу, прес-секретар сина екс-президента Олександра Януковича Юрій Кірасір сказав УП, що екс-президент України “не має наміру ні з ким зустрічатися у цій справі, поки з боку звинувачення і суду не будуть припинені порушення його прав у судовому процесі”.

Як відомо, Оболонський райсуд Києва здійснює щодо Януковича спеціальне заочне судове провадження, оскільки той не з’являється особисто на допити та в суд.

5 липня Янукович оголосив, що не бажає брати участь в ініційованому Україною судовому процесі в справі про державну зраду і відкликає з суду своїх адвокатів.

За даними Генпрокуратури,  Януковича  підозрюють у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 (пособництво в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України) та ч. 3 ст. 437 (пособництво у веденні агресивної війни) Кримінального кодексу України.

 

Команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події CERT-UA Держслужби спецзв’язку та захисту інформації повідомляє про можливість кібератак на інформаційні ресурси України у термін з 13 по 17 жовтня.

Про це йдеться на  сайті CERT-UA – Укрінформ.

“Існує вірогідність, що окремі ознаки кібератаки можуть співпадати з відповідними ознаками шкідливого впливу комп’ютерного вірусу Petya-A, який атакував інформаційні ресурси низки країн, починаючи з 26 червня”, – зазначають спеціалісти.

Вони просять власників інформаційно-телекомунікаційних систем, інших інформаційних ресурсів, пересічних інтернет-користувачів дотримуватися вимог  кібербезпеки, зокрема рекомендацій із захисту комп’ютерних систем від вірусу Petya Ransomware.

Для зниження ризиків та попередження повторного ураження вірусом команда CERT-UA рекомендує:

  1. Переконайтеся, що на всіх комп’ютерах встановлено антивірусне програмне забезпечення, воно функціонує належним чином та використовує актуальні бази вірусних сигнатур. За необхідністю встановіть та/або проведіть оновлення антивірусного програмного забезпечення.
  2. Встановіть офіційний патч MS17-010.
  3. Якщо є можливість відмовитися від використання в локальній мережі протоколу NetBios (не використовувати для організації роботи мережеві папки і мережеві диски), в Брандмауері локальних ПК і мережевого обладнання заблокувати TCP/IP порти 135, 139 та 445.
  4. Обмежте можливість запуску виконуваних файлів (*.exe) на комп’ютерах користувачів з директорій %TEMP%, %APPDATA%.
  5. Відключіть застарілий протокол SMB1.
  6. Збережіть резервні копії важливих файлів в сховищі, відокремленому від мережі.

 

Китайська оптова компанія Alibaba в найближчі три роки інвестує $15,177 млрд в глобальну програму розробки інноваційних технологій для зменшення технологічних бар’єрів.

Про це  повідомляє  інформаційний ресурс DigiTimes – Укрінформ.

«У рамках програми Alibaba створить науково-дослідні лабораторії в Пекіні, Ханчжоу, Сан-Матео, Белв’ю, Москві, Тель-Авіві та Сінгапурі, та набере не менше 100 дослідників найвищого рівня для участі», – йдеться у повідомленні.

Програма має назву «Damo Academy», в її рамках будуть розроблені проекти в галузі аналізу даних,  Інтернету  речей, фінансових технологій, квантових розрахунків та взаємодії людини і машини. Також при академії створено науково-консалтинговий комітет для розробки рекомендацій щодо фундаментальних наукових дослідів.

Як повідомлялось раніше, у жовтні  Alibaba стала найбільшою в світі компанією в сфері електронної комерції.

 

Після звинувачень у ЗМІ в несерйозному ставленні до розслідування ФБР і Конгресу щодо втручання Росії в президентські вибори в США, компанія Twitter передала американському слідству дані на понад 200 акаунтів, пов’язаних з активністю Кремля.

Про це  повідомило  американське інформаційне агентство Associated Press – Укрінформ.

“Twitter передала слідчим Сенату імена профайлів або “дексриптори” 201 облікового запису, пов’язаного зі спробами Росії вплинути на президентські вибори 2016 року. Компанія стала більш активно співпрацювати зі слідством після того, як її розкритикували за те, що вона не поставилась достатньо серйозно до розслідування”, – зауважується в повідомленні.

Водночас, поки залишається неясним, чи пов’язані ці профайли з обліковими записами, які, за повідомленнями, були видалені компанією Twitter з власних серверів.

Як повідомлялося раніше, політика Twitter вимагає остаточного знищення записів, які користувач видаляє самостійно. Натомість, ця політика також передбачає, що деякі твіти можуть “пережити” цей процес. Наприклад, ретвіти з видалених дописів залишатимуться активними, якщо сам ретвітер додасть коментар. Крім того,  Twitter  не може видалити дописи, які були тимчасово збережені або “кешовані” такими службами, як Google чи повторно розміщені на інших сайтах.

Водночас, як повідомило джерело, близьке до розслідування, технічно Twitter все ж може відновити видалену інформацію. І зараз, за словами співрозмовника, компанія співпрацює зі слідчими, щоб поновити доступ до корисних даних.

Як повідомляв Укрінформ, представники впливових інтернет-платформ Twitter, Facebook і Google запрошені дати свідчення 1 листопада перед Комітетом з питань розвідки Сенату на відкритих слуханнях в рамках розслідування фактів втручання Росії у президентські вибори в США.

 

Голова Комітету з питань міжнародних справ Сенату США Боб Коркер звинуватив президента Трампа у зриві дипломатичних зусиль держсекретаря Тіллерсона притягнути Китай до відповідальності за бездіяльну політику відносно КНДР.

У телефонному  інтерв’ю The Washington Post  cенатор назвав такі дії президента “публічною кастрацією” глави американської дипломатії – Укрінформ.

“Ви не можете публічно каструвати власного державного секретаря”, – заявив Коркер, вочевидь, маючи на увазі твітер-допис  Трампа, у якому він зауважив, що Тіллерсон  “марно витрачає час”  під час обговорення в Пекіні північнокорейського питання.

Крім того, Коркер зауважив, що твіти президента посилюють напругу в регіоні. “Це дуже безвідповідально. Але перший момент (“кастрація” Тіллерсона) хвилює мене найбільше”, – цитує видання слова впливового законодавця.

При цьому зауважується, що Тіллерсон як держсекретар отримав “низьку оцінку”, як у Вашингтоні, так і за його межами, оскільки допоміг Трампу з його ініціативою скоротити дипломатичний персонал та ресурси Держдепартаменту.

“Однак, на переконання Коркера, Тіллерсон є інструментом, який відкриває шлях для уникнення конфронтації з Північної Кореєю через “тиху” дипломатію з Китаєм”, – зауважується в публікації.

Як повідомляв Укрінформ, це не перший випадок  публічних баталій  між президентом Трампом і його однопартійцем сенатором Коркером. Так, недавно законодавець звинуватив главу Білого дому в некомпетентності, що межує з телевізійним шоу та здатна розпалити нову глобальну війну.

 

Американська компанія Raytheon, значний постачальник бойових систем для Міноборони США, представила днями споряджений бойовим лазером швидкохідний позашляховик.

Як повідомляє  “Голос Америки”, його пропонують застосовувати для збивання дронів-шпигунів та споряджених вибухівкою безпілотників, які дедалі частіше використовуються  терористами  проти американських військових – Укрінформ.

Поки стрільба може вестися лише під час зупинки позашляховика.

Застосування надзвичайно дорогих кінетичних боєприпасів проти таких цілей, зазвичай, є фінансово невиправданим: безпілотники, які використовують терористи, коштують тисячі доларів, а вартість ракети може вимірюватись мільйонами доларів.

Застосування бойового лазеру натомість є значно дешевшим, і за умови доступу до підзарядки не має межі щодо кількості пострілів.

Розробники нової системи поєднали потужний лазер з просунутим варіантом мультиспектральної системи прицілювання компанії Raytheon та встановили систему на швидкохідний позашляховик Polaris MRZR.

“На одному заряді від стандартної розетки у 220 вольт система на борту позашляховика здатна протягом 4 годин виконувати завдання зі збору розвідданих, спостереження та здійснити від 20 до 30 пострілів. Систему також можна поєднати із електрогенератором, що зробить кількість пострілів фактично безмежною”, – зазначає сайт компанії.

 

Колишній менеджер президентської кампанії Дональда Трампа Пол Манафорт має багатомільйонні фінансові зв’язки – набагато більші, ніж вважалося раніше – з наближеним до Кремля російським олігархом Олегом Дерипаскою.

Про це йдеться в  розслідуванні  американського телеканалу NBC News – Укрінформ.

“Розслідування NBC News виявило, що $26 млн перейшли з рук в руки у вигляді позики між компанією, пов’язаною з Манафортом та олігархом Олегом Дерипаскою, мільярдером, який має тісні зв’язки з Кремлем”, – йдеться в матеріалі.

Телеканал ознайомився з фінансовими звітами, поданими компаніями на Кіпрі та на Кайманових островах, згідно з якими стало відомо про загальну суму бізнес-операцій, яка сягає $60 млн за останні десять років.

Нагадаємо,  Пол Манафорт  був причетний до президентської кампанії проросійського ставленика в Україні Віктора Януковича. Під час президентської кампанії Трампа в 2016 році були оприлюднені звіти з “чорної бухгалтерії” Партії регіонів, згідно з якими Манафорт отримав мільйонні суми та приховав їх від податкової.

Він був змушений піти з президентської кампанії Трампа, і зараз є одним із центральних фігурантів розслідування ФБР щодо втручання Росії у президентські вибори в США.

 

Завершився візит до Таллінна президента Світового Конгресу Українців Евгена Чолія, який відбувся на запрошення Конгресу українців Естонії у рамках відзначення 50-річчя утворення СКУ. 

Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на голову української громади Віру Коник.

«Рішення відвідати Естонію саме зараз було прийняте ще й тому, що вона головує в Раді Європейського Союзу. Важливо саме тепер зустрітися з естонськими посадовцями, адже в час головування Таллінн має більше можливостей порушувати українське питання на рівні ЄС. Естонія – маленька країна, яка, між тим, активно відстоює інтереси України на міжнародній арені та допомагає нашій державі», – сказав Чолій під час візиту.

Програма дводенного (10-11 жовтня) візиту президента СКУ була дуже насиченою – він зустрівся зі спікером парламенту Ейкі Нестором, естонськими депутатами, зокрема, головою парламентської групи Естонія-Україна Йоханесом Кертом, представником Міністерства закордонних справ та іншими посадовцями.

На всіх зустрічах Чолій порушував питання взаємин України з ЄС та Естонією, євроатлантичної інтеграції нашої держави, роз’яснював суть нещодавно ухвалених Верховною Радою законів про освіту, пенсійну реформу, законопроектів у галузі охорони здоров’я. В Міністерстві культури він подякував його представникам за сприяння щодо діяльності української громади, Культурного Українського центру в Таллінні.

Крім цього, відбулася його зустріч з послом США в Естонії Джеймсом Меллвілом. Американський дипломат, зокрема, наголосив, що, попри всі важливі і складні питання, над вирішенням яких зараз працює Україна, найголовнішою проблемою для неї продовжує залишатися Росія.

Президент СКУ зустрівся також з представниками української громади, на якій відзначив грамотами діяльність українських активістів, естонських волонтерських організацій «Vaba Ukraina» і «Mondo», а також учасників безстрокового пікету на підтримку України, який майже 3 роки відбувається в Таллінні.

Заходи щодо відзначення 50-річчя утворення Світового Конгресу Українців вже відбулися в самій Україні, а також в багатьох країнах світу, зокрема, в Греції, Іспанії, Хорватії та інших. Ця структура світового українства була створена у 1967 році і мала назву Світовий Конгрес Вільних Українців. СКВУ активно співпрацював з діаспорами балтійських країн в США та Канаді. Після відновлення української державності на початку 90-х років минулого сторіччя назву було змінено на Світовий Конгрес Українців. На даний час СКУ об’єднує понад півсотні українських організацій із майже 38 країн світу.

 

Судова система України може бути “перезавантажена” впродовж трьох років.

Про це заявив міністр юстиції Павло Петренко в інтерв’ю  «Коментарі.UA» – Укрінформ.

«Жодна європейська країна за останні 50 років не мала практики повного перезавантаження судів. Ми 45-тимільйонна країна, ми маємо 8 тисяч суддів. Розмови про те, що усіх суддів реально поміняти за три місяці – популізм і брехня. Якщо говорити про темпи реформи, то менш ніж через рік ми запускаємо новий Верховний суд, а впродовж трьох років зможемо перезавантажити усю судову систему України. Для такої великої країни і для такої великої судової системи – це досить швидкі темпи», – сказав він.

Найголовніше, стверджує міністр, «щоб юристи, професійні адвокати, співробітники університетів брали участь в конкурсах, ставали суддями і міняли судову систему».

Він нагадав, що Вища Рада правосуддя вже порекомендувала Президентові України 111 кандидатів до призначення до Верховного суду.

«Запуститься абсолютно новий Верховний суд, Вища кваліфікаційна комісія суддів оголосила конкурс для обрання більше 700 суддів до районних судів, щоб розв’язати проблему дефіциту кадрів. Зараз буде перезавантаження усіх апеляційних судів», – розповів міністр.

Петренко також підкреслив, що судова система України переживає «транзитний період» і потребує нових людей.

«Ми, як громадяни України, повинні просто прожити цей період, бути активнішими, якщо справа стосується юристів, піти на конкурси в судову систему і отримати в Україні нарешті український незалежний суд. Адже у нас спочатку був радянський суд, який ми отримали в спадок. Цей суд змішався з елементами корупції і олігархії, і ми завжди мали залежний напівсуд, який не давав шансу на справедливість в цій країні. Зараз ми отримали можливість створити з нуля український суд. Якщо говорити про терміни, то за три роки, я переконаний, зможемо сформувати велику частину суддівського корпусу по всій країні», –  сказав Петренко.

 

Голова делегації Верховної Ради в ПАРЄ Володимир Ар’єв заявляє про унеможливлення українською делегацією реалізації так званого швидкого сценарію повернення Росії до ПАРЄ.

Про це йдеться в його повідомленні, опублікованому  у Facebook – Укрінформ.

«Отже, підсумок: бліцкриг-сценарій по РФ в ПАРЄ поламали спільними зусиллями. Але будемо дуже пильними. Дякую українській делегації! Знову довели, що лише спільні дії дають результат, ми з  Lena Sotnyk  та  Георгий Логвинский  учора билися на Спільному комітеті, щоб запобігти реалізації швидкого сценарію», – зазначив він.

При цьому він підкреслив, що більшість членів Спільного комітету підтримали позицію України.

«Вдалося – більшість не готові йти назустріч російському шантажу, що керівники РЄ в розмовах зі мною визнали одразу по закінченні засідання. Ну а  робота посла Дмитра Кулєби  – взагалі вище всіляких похвал», – написав голова української делегації.

Ар’єв також повідомив, що на засіданні бюро ПАРЄ у п’ятницю представники України вимагали від Генерального секретаря Ради Європи Турбйорна Ягланда жорсткої позиції на переговорах в Москві, а також ініціювали подання до суду на РФ через несплату внесків.

«В результаті всього на бюро ПАРЄ від Ягланда сьогодні вимагали жорсткої позиції на перемовинах в Москві і взагалі подати в суд на РФ через несплату внесків. Атмосфера змінюється. І змінюється не сама по собі, а через спільні дії і синергію українців у РЄ.

Працюємо і пильнуємо далі», – йдеться в повідомленні.

 

З початку року спостерігачі СММ ОБСЄ зафіксували 313 322 порушень режиму припинення вогню, з яких понад 26 тисяч були спричинені важким озброєнням.

Про це заявив у п’ятницю під час скайп-включення в УКМЦ перший заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“З початку року СММ  ОБСЄ  зафіксувала 313 322 порушень режиму припинення вогню, з яких понад 26 тисяч – були спричинені важким озброєнням, яке мало бути відведено”, – сказав Хуг.

За його словами, з початку року в Місії зафіксували майже 3 500 одиниць озброєння,  розміщених з порушенням ліній відведень.

Він також повідомив, що спостерігачі СММ минулого тижня спостерігали присутність озброєних солдат і техніки на ділянці в районі розведення сил в Станиці Луганській, а також наявність мін на інших ділянках розведення сил.

 

Національне антикорупційне бюро почало розслідування за підозрою в незаконному збагаченні міністра інфраструктури Володимира Омеляна.

Такий висновок можна зробити з  ухвали  Солом`янського райсуду, опублікованої в судовому реєстрі 10 жовтня – Укрінформ.

“Детектив звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів. У клопотанні зазначено, що детективами та старшими детективами Національного бюро Другого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного Підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 52017000000000351 від 26.05.2017 за фактом декларування недостовірної інформації та незаконного збагачення Міністром інфраструктури”, – йдеться в ухвалі суду.

У ході досудового розслідування було встановлено, що починаючи з 10 грудня 2016 року  Омелян, його дружина та їхній син почали проживати в будинку орієнтовною вартістю 7 мільйонів гривень, який на праві приватної власності належить двоюрідній племінниці дружини Омеляна.

Водночас за  інформацією з Державної фіскальної служби, двоюрідна племінниця дружини Омеляна не має доходів, які б дозволили їй купити такий будинок.

Крім того, повідомляється, що у період з 23 березня 2009 року по 23 березня 2011 року мати двоюрідної племінниці дружини Омеляна видавала довіреність Омеляну на право керування автомобілем марки Lexsus RX 350.

Водночас у своїй декларації  за 2016 рік Омелян не вказав, що має  право користування будинком, у якому мешкав з родиною.

Також досудове розслідування встановило, що Омелян не вказав у своїй декларації автомобіль “BMW X5” 2015 року випуску, орієнтовною вартістю 1,59 мільйона гривень, яким користується з 2015 року і який належить братові міністра.

Чинний міністр інфраструктури Володимир Омелян перебуває на посаді з 14 квітня 2016 року.

 

У Міністерстві закордонних справ України вважають арешт на два місяці шістьох затриманих у Бахчисараї кримських татар черговим злочином окупаційної влади в анексованому Криму.

Про це заявила у  Twitter  речниця Міністерства закордонних справ України Мар’яна Беца – Укрінформ.

“Чергові злочинні дії окупаційного режиму. Цілеспрямоване придушення  кримських татар. Але свободу не зламати. Боремось далі”, – написала Беца.

Як повідомлялося, підконтрольний Кремлю Київський районний суд Сімферополя 12 жовтня обрав запобіжний захід затриманим 11 жовтня шести мешканцям Бахчисарая у вигляді  тримання під вартою строком на 2 місяці.

 

Міністр фінансів Франції Брюно Ле Мер закликав ЄС стати одним цілим, як Сполучені Штати.

Про це повідомляє  The Local France – Укрінформ.

“Я думаю, що Єврозоні потрібно більше єдності та більшої реалізації амбіцій”, – заявив він у Вашингтоні на щорічних зустрічах Міжнародного валютного фонду та Світового банку.

Ле Мер додав, що настав час, коли Британія стикнеться з наслідками Brexit.

Раніше голова переговорної групи Єврокомісії щодо виходу Британії із ЄС Мішель Барньє заявив, що питання фінансових зобов’язань Великої Британії перед бюджетом ЄС у переговорах з Єврокомісією щодо Brexit на даному етапі заблоковано.

Він наголосив, що у питанні фінансових зобов’язань Лондона перед бюджетом ЄС у процесі виходу зі Спільноти сторони зайшли у “глухий кут”.

 

Письменник Віктор Шендерович вважає зображення Криму на і без того девальвованій російській валюті нагадуванням про злочин, за який тепер щодня змушений розплачуватися пересічний росіянин.

Такими думками він поділився в ефірі  “Ехо Москви” – Укрінформ.

Мова зайшла про нові банкноти номіналом у 200 і 2 тисячі рублів, які масово почнуть надходити в обіг у грудні, а вже у жовтні їх отримають зображені на них  Крим, Далекий Схід і Москва.

“Те, що на новій банкноті зображено Крим — я просто ахнув, коли про це дізнався. Тому що мені в цьому ввижається якась зловісна просто посмішка того, хто це вигадав. Хоча це може бути й сумлінний ідіотизм, але мені бачиться усмішка. Адже це своєрідна “хустка Фріди” (Фріда — героїня “Майстра і Маргарити”, якій у пеклі – у покарання за вбивство немовляти – щодня 30 років поспіль вночі кладуть на стіл знаряддя вбивства — хустку — Ред.). Крим на купюрі у 2 тисячі, за яку можна купити те, що раніше можна було купити за одну тисячу — свідоцтво девальвації, знецінення національної валюти. На ній зображений — Крим. Це «хустка Фріди». Це нагадування про твій злочин, за який ти платиш — ось зараз. Раніше була тисяча, а зараз вже дві”, – констатує письменник, відзначаючи “браток, не забудь…”.

На думку Шендеровича, такий “символізм” від російської влади ажніяк не доречний.

“Ні, я б на їхньому місці не нагадував би, ну не нагадував би публіці про цей момент. Далекий Схід – на здоров’я. Москву – на здоров’я. А ось тут не нагадувати б, тому що це просто нагадування про причини. Адже саме Крим здетонував санкціями, нашим відходом у країну-ізгоя, ізоляцією. Обвалом рубля. Девальвацією, інфляцією. Ось цим усім. Саме Крим природним чином здетонував — це можна було передбачити! Так публіці хоча б не нагадувати про це. Ну, здуру нагадали”, – розмірковує він.

Втім, Шендерович пом’якшив визначення до “добросердечного ідіотизму”, нарікаючи на те, що “коли Господь хоче покарати людину, він виконує його бажання.

“Тому що наші бажання бувають божевільні. У випадку з цими банкнотами, по-моєму, десь так і вийшло”, – підсумував він.

 

Втручання Росії в американську політику поширювалося не лише через Facebook і Twitter, а й через додаток Pokemon Go.

Про це йдеться у розслідуванні  CNN – Укрінформ.

Як повідомляється, пов’язані з  Росією  структури використовували Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Tumblr і Pokеmon Go, і навіть контактували з деякими журналістами, намагаючись використати расову напруженість і сіяти розбрат серед американців.

За інформацією джерела, йдеться про запущену в соціальних мережах кампанію під назвою Do not Shoot Us (“Не стріляйте в нас”), пов`язану з групою Black Lives Matter (“Життя чорношкірих мають значення”). Вона спрямована на привернення уваги громадськості до випадків поліцейського свавілля в США по відношенню до чорношкірих після вбивства афроамериканця Майкла Брауна в Фергюсона.

У липні 2016 року пов’язаний з Do not Shoot Us аккаунт в соцмережі Tumblr оголосив про проведення конкурсу з використанням Pokemon Go. Організатори кампанії закликали користувачів ловити покемонів і займатися їх навчанням біля тих місць, де сталися випадки прояву жорстокості з боку поліції по відношенню до чорношкірих, пише CNN. Користувачам також пропонували присвоїти покемонам імена убитих поліцейськими афроамериканців.

Переможцям конкурсу організатори обіцяли вручити подарункові карти Amazon. Водначас телеканал наголосив, що не знайшов підтвердження, що хто-небудь з гравців в Pokemon Go намагався взяти участь в даному конкурсі і отримав обіцяні призи.

Також джерело, знайоме з ситуацією, підтвердило CNN, що сторінка Do not Shoot Us була однією з 470 облікових записів, заблокованих адміністрацією Facebook.

Наразі усі облікові записи Facebook, Instagram та Twitter, що належать компанії, заблоковані.

 

Польща не прийме біженців у рамках нової програми ЄС по їх переміщенню з огляду на безпеку.

Про це заявив глава МВС Польщі Маріуш Блащак після зустрічі міністрів внутрішніх справ країн ЄС в Люксембурзі, інформує  РАР – Укрінформ.

“Польща не декларуватиме прийому (біженців), оскільки ми вже прийняли українців, які є в  Польщі. Для нас пріоритетом, найважливішим завданням є безпека. Такими ідеологічно мотивованими концепціями як розподіл, переміщення я не буду наражати Польщу і поляків на загрози”,- заявив Блащак.

Він підкреслив, що переселення не є ефективним механізмом, а лише викличе чергові хвилі міграції біженців до Європи. За його словами, це будуть не тисячі, а мільйони осіб.

Глава МВС Польщі підкреслив, що в Польщі зараз перебуває “понад мільйон українців, частина з яких утекла від російської агресії в України, а частина є економічними емігрантами”. Він додав, що на відміну від мусульман, українці дуже добре інтегруються в Польщі.

Наприкінці вересня Єврокомісія запропонувала створення нової європейської програми переселень, у рамках якої упродовж двох найближчих років серед країн Європи розподілять по 50 тис. біженців з півдня.

За приблизними підрахунками, в Польщі може перебувати від півмільйона до мільйона українців.

 

Румунія виявила готовність поділитися з Україною накопиченим досвідом у сфері навчання мовами національних меншин з паралельним вивченням державної мови.

Про це заявив міністр закордонних справ Румунії Теодор Мелешкану на спільній з міністром закордонних справ України Павлом Климкіним прес-конференції, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Румунія готова поділитися з Україною накопиченим досвідом у сфері навчання мовами національних меншин з паралельним вивченням державної мови. Це було б прикладом пошуку оптимальних рішень для досягнення поставлених цілей – знання державної мови і навчання представників національних меншин рідною мовою», – зазначив Мелешкану.

Глава зовнішньополітичного відомства Румунії підтвердив принципову позицію щодо підтримки європейського вектора розвитку України та її зближення з Європейським союзом.

Мелешкану також висловився за поглиблення соціально-економічної та культурної взаємодії між Україною і Румунією.

Міністр закордонних справ України  Павло Клімкін, у свою чергу, подякував керівництву Румунії за постійну підтримку європейської та євроатлантичної інтеграції України, нагадавши, що Румунія – перша серед держав ЄС ратифікувала Угоду про асоціацію «Україна-ЄС».

 

У Будапешті під посольством України в Угорщині проходить акція “Самовизначення для Закарпаття”, проти якої МЗС України висловило протест.

Про це повідомила посол України в Угорщині Любов Непоп на своїй сторінці у  Facebook – Укрінформ.

“Акція під Посольством України в Будапешті, протест проти якої висловило МЗС України, адже організатори з самого початку заявили, що вони виступають за “самовизначення  Закарпаття  і свободу русинським, польським, болгарським, румунським, вірменським національним громадам, які проживають на території нинішньої України”, висловлюють протест проти “варварства путчистів, які захопили в полон Україну і разом з нею угорських національних братів”, – написала Непоп.

У відповідь на протест України угорська сторона повідомила про право на мирне зібрання та здійснення протестів, під час яких учасники вільно висловлюють свої думки, та про право на донесення спільно сформульованої позиції, продовжила посол.

“Переконана, що використання цих прав не виправдовує напису на спині учасника акції: “Закарпаття по закону належить Угорщині. Самовизначення для всіх пригнічених націй, примушених жити в Україні”…. І для повноти картинки – офіційний прапор каталонської автономії”, – повідомила Непоп.

Раніше повідомлялося, що у п’ятницю, 13 жовтня,  в Ужгороді та Берегові під стінами консульств Угорщини провели пікетування  патріотичні організації Закарпаття. Вони закликали угорських політиків не втручатися у внутрішню політику держави.

 

У п’ятницю, 13 жовтня, в Ужгороді та Берегові під стінами консульств Угорщини провели пікетування патріотичні організації Закарпаття. Вони закликали угорських політиків не втручатися у внутрішню політику держави.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу із місця подій.

В Ужгороді о 17 годині на пікет до угорського консульства прийшло трохи більше півдесятка людей, вони стояли під стінами установи із політичними транспарантами та закликали угорців не втручатися у внутрішню політику України.

«Акція була виключно мирною та спокійною, ми хотіли показати свою позицію і ще раз наголосити угорцям про невтручання у внутрішню політику нашої держави», – прокоментував пікет організатор Роман Завійський.

Аналогічна акція проходить (стартувала о 18.30 год) в Берегові під стінами тамтешнього консульства.

Варто зауважити, що у п’ятницю робота консульств завершується о 15-й годині.

Як раніше повідомляв Укрінформ, на сьогодні в Угорщині праві активісти анонсували проведення акції щодо самовизначення Закарпаття.

Міністр МЗС Клімкін направив офіційну ноту угорським колегам щодо цього заходу.

 

Новим генеральним директором ЮНЕСКО стала колишній міністр культури Франції Одрі Азуле.

Про це повідомляє  The Daily Star – Укрінформ.

“Француженка Одрі Азуле очолила ЮНЕСКО після голосування з мінімальною перевагою голосів”, – йдеться у повідомленні.

Суперником Азуле виступив катарський дипломат, екс-міністр культури Хамад бен Абдельазіз.

Загалом на пост гендиректора організації висувалося дев’ять кандидатур – з Гватемали, Іраку, Азербайджану, В’єтнаму, Китаю і Лівану та Єгипту.

Нового голову ЮНЕСКО обрали у п’ятому турі. Однак остаточно кандидатуру затвердять на 39 Генеральній конференції  ЮНЕСКО, яка пройде наступного місяця.

Попереднім гендиректором організації була Ірина Бокова з Болгарії. Вона обіймала пост два терміни, починаючи з 2009 року.

 

У п’ятницю, 13 жовтня, в Україні набрав чинності закон про мовні квоти на телебаченні, що зобов’язує загальнонаціональні канали не менш як 75 відсотків мовлення вести українською мовою.

Закон був опублікований в “Голосі України” 13 червня  і вступив в силу, як було передбачено, через чотири місяці від дня оприлюднення – Укрінформ.

23 травня Верховна Рада ухвалила у другому читанні і в цілому законопроект, що встановлює  обов’язкову частку україномовного контенту на загальнонаціональних телеканалах.

Президент Петро Порошенко підписав цей закон 6 червня.

Згідно з документом, передачі, фільми й новини, виконані  українською мовою, мають становити не менш ніж 75% загальної тривалості передач і фільмів у кожному із проміжків часу між 07:00 і 18:00, а також між 18:00 і 22:00.

Телерадіокомпанії місцевої категорії мовлення повинні транслювати не менш ніж 50% ефіру українською мовою.

При цьому під квоти не потрапляють передачі та фільми, виготовлені до 1 серпня 1991 року. Їх достатньо субтитрувати українською мовою, тоді вони включаються в українську квоту.

За невиконання квот телеканали будуть штрафувати. Сума кожного окремого покарання становитиме 5% від загального ліцензійного збору цього каналу.

 

Україна направила до Світової організації торгівлі вимогу про консультації з Російською Федерацією через численні обмеження імпорту української продукції.

Про це  повідомляє  Міністерство економічного розвитку і торгівлі – Укрінформ.

“Сьогодні, 13 жовтня, Україна направила вимогу про проведення консультацій з Російською Федерацією стосовно обмежувальних заходів щодо імпорту соків, пива та пивних напоїв, кондитерських виробів, шпалер (походженням з України – ред.)”, – ідеться у повідомленні.

Як роз’яснили у МЕРТ, протягом 2013-2015 років Росія на основі рішень Росспоживнагляду запровадила низку заходів, спрямованих на обмеження імпорту цієї української продукції. Як наслідок, експорт такої продукції з України до РФ фактично припинився.

“Україна вважає, що обмеження імпорту продукції походженням з України не відповідає зобов’язанням Російської Федерації, взятим у Протоколі про вступ Російської Федерації до  СОТ, а також положенням Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року, Угоди про спрощення процедур торгівлі, Угоди про технічні бар’єри у торгівлі та Угоди про застосування санітарних та фітосанітарних заходів”, – наголошують у МЕРТ.

Згідно із встановленою процедурою Російська Федерація мусить протягом 10 днів направити відповідь на отриману вимогу про проведення консультацій, підтвердивши готовність вступити у консультації. Їх дату та місце буде узгоджено після отримання згоди російської сторони.

“Дана справа стане першою в Органі врегулювання суперечок СОТ, коли оскаржуються положення Угоди про спрощення процедур торгівлі”, – заявляють у МЕРТ.

Як відомо, Світова організація торгівлі розглядає чотири спори між Україною та РФ: у двох наша держава виступає позивачем, а ще у двох — відповідачем.

 

Без урахування історичного виміру боротьби за утвердження та розвиток української мови критикувати Україну за мовну політику є некоректним.

Таку думку в ексклюзивному коментарі власному кореспондентові Укрінформу у Брюсселі висловив президент Інституту суспільних проблем (м. Братислава) Григорій Месежніков.

«В історичному вимірі Україна довгий час перебувала у дуже несприятливій ситуації для розвитку своєї національної мови. Тому події в Україні навколо державної української мови слід оцінювати саме в такій історичній перспективі. Адже довгий час тривало придушення української національної мови на тлі русифікації. Більшість українців навіть не володіло рідною мовою», – переконаний словацький експерт.

Він наголосив, що без урахування цих обставин вирішувати мовну проблему в Україні просто некоректно.

Водночас Месежніков зауважив, що в самій Угорщині, яка виступає головним критиком мовної статті закону України про освіту, взагалі немає шкіл для дітей української (та й словацької) національності, де усі предмети вивчалися б рідною для них мовою.

При цьому він відзначив, що у Словаччині не спостерігається, принаймні у публічній площині та в ЗМІ, якихось негативних реакцій на мовну статтю українського закону про освіту.

«Як на мене, Словаччина не приєднається до цієї критики», – сказав політолог.

За даними Міністерства освіти України, у державі діють 735 шкіл для дітей з нацменшин. 400 тис. таких дітей вільно використовують свою рідну мову у повсякденному житті. Серед них, зокрема, 355 тис. 955 дітей навчаються російською, 16 тис. 139 – румунською, 16 тис. 20 – угорською, 2693 – молдавською та 1785 – польською мовою.

При цьому, як відзначається, нині діти нацменшин вивчають українську мову лише дві години на тиждень.

 

Механізм імплементації закону “Про освіту” буде обговорений з міжнародними партнерами  і враховуватиме висновки Венеційської комісії та результати консультацій з громадами в Україні та за її межами.

Про це заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін під час брифінгу в Будапешті, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Механізм імплементації цього закону (“Про освіту” – ред.) важливо обговорити з нашими друзями і партнерами, але насамперед важливо обговорити з громадами… Для того, щоб уникнути будь-яких занепокоєнь, ми надіслали цей закон на розгляд Венеційської комісії. Звичайно, ми матимемо змогу врахувати і висновки Венеційської комісії, і результати подальших консультацій з громадами, і результати подальших консультацій тут (у Румунії – ред.)”, – сказав Клімкін.

Він висловив задоволення з приводу того, що в румунському парламенті створена спеціальна група для ведення діалогу з Україною стосовно “освітнього” закону. Клімкін повідомив, що ця група була вчора в Україні, і це “реальна відмінність від деяких інших сусідів Румунії, які роблять особливий акцент і фокус саме на політичному аспекті”.

Глава МЗС поінформував, що за результатами перемовин у Румунії він обговорить з міністром освіти України і народними депутатами, яким чином продовжити ці контакти, щоб забезпечити чітку логіку подальших дій.

Міністр також відзначив, що побачив у Румунії реальну турботу і занепокоєння щодо того, як румунська громада в Україні почуватиметься в результаті імплементації цього закону.

“Для мене дуже важливо, що Румунія турбується саме про румунську громаду (в Україні – ред.), а не намагається побудувати поле для політичного розгляду цього питання. Тобто маємо працювати далі”, – резюмував  Клімкін.

 

Під час зустрічі глав МЗС України та Угорщини у Будапешті Павло Клімкін переконував угорського колегу, що головне завдання українського закону «Про освіту» – створити такі умови, за яких кожен громадянин може реалізувати себе в Україні. 

Водночас Петер  Сіярто заявив, що Україна та Угорщина мають різні підходи щодо цього закону, повідомляє  Радіо Свобода – Укрінформ.

Зокрема, Клімкін переконував свого угорського колегу, що Закон України «Про освіту» спрямований не проти людей, а в частині, яка стосується освіти етнічних громад, має головним завданням створити для них такі умови, за яких кожен громадянин може реалізувати себе в Україні.

На прес-конференції після перемовин український міністр наголосив: якщо бодай один громадянин України не володіє добре українською мовою, він буде позбавлений багатьох можливостей.

Клімкін також повідомив, що жодна школа національних меншин не буде закрита, і так само жоден педагог не втратить роботу через новий освітній закон.

Водночас український міністр вважає, що представникам нацменшин в Україні, попри знання своєї рідної мови, необхідно добре володіти і державною мовою також.

Клімкін підкреслив, що українська сторона завжди відкрита як на рівні міждержавного діалогу, так і в рамках міжнародних форумів.

Водночас міністр закордонних справ Угорщини Сіярто зазначив, що, як він вважає, набагато більша біда в тому, що закарпатські угорці зовсім по-іншому бачать стан справ із реформуванням освіти, ніж українська влада. За його словами, метою Угорщини є не війна заяв чи обмін дошкульними зауваженнями як такими, а досягнення таких домовленостей, згідно з якими, українські угорці матимуть ті самі мовно-освітні права, як і до ухвалення нового закону України «Про освіту».

Він, однак, додав, що поки тамтешня угорська громада не визнає, що задоволена станом справ, Угорщина не скасує свого рішення про небажання підтримувати важливі для України ініціативи на міжнародному рівні.

За словами Сіярто, консультації з українською стороною можуть бути результативними тільки за умови, якщо в Києві переглянуть на законодавчому рівні статтю сьому освітнього закону, яка, на переконання угорської влади, «утискає» мовно-освітні права національних меншин в Україні.

Як повідомлялося, 12 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи за підсумками термінових дебатів щодо ухвалення в Україні закону «Про освіту», ухвалила резолюцію з рекомендаціями для України. У рішенні ПАРЄ засуджує те, що Верховна Рада України ухвалила закон про освіту, зокрема норму про мову освіти, без консультацій із представниками національних меншин. ПАРЄ просить владу України забезпечити виконання висновків Венеціанської комісії повною мірою.

Український закон «Про освіту» набув чинності 28 вересня. Норма закону щодо мови освіти, державної, викликала критику в деяких країнах. Зокрема, в МЗС Угорщини пообіцяли блокувати кроки на шляху євроінтеграції України через закон про освіту; в Києві такі заяви Будапешта назвали істеричними. Крім того, з критикою закону виступали Румунія, Болгарія, Греція, Польща і Росія, а також президент Молдови.

Міністр освіти України Лілія Гриневич наголошувала, що закон не позбавить меншин права на освіту рідними мовами. Вона зазначала, що закон гарантує національним меншинам вивчення їхніх мов. Проте вона додала, що представники меншин в Україні повинні вільно володіти українською, щоб досягти успіху в Україні.

Президент України Петро Порошенко, який підписав закон, при цьому закликав Міністерство закордонних справ і Міністерство освіти України провести необхідні консультації з європейськими партнерами, в тому числі з Радою Європи. Він також заявив, що мовна стаття закону «Про освіту» відповідає європейським практикам.

Раніше в МОН повідомили, що статтю 7 Закону «Про освіту», яка викликала стурбованість у кількох державах-сусідах України, вже надіслали на розгляд Венеціанської комісії.

 

Перший заступник Голови Верховної Ради Ірина Геращенко заявила, що в ухваленні резолюції ПАРЄ щодо українського закону “Про освіту” немає “зради”.

Про це вона написала у  Facebook – Укрінформ.

“Дивлюся, як фб розганяється зрада. Мовляв, програли резолюцію щодо освітнього закону в ПАРЄ. Друзі, головне, щоб ми виграли країну. Мова – це наша самоідентифікація. За останній рік ми, як країна, багато зробили для української, для збільшення її присутності в ефірі радіо і ТБ, для вивчення дітьми мови їх країни, для українського кіно. Мова робить державу сильнішою. Тому не всі цим задоволені. Ніякої зради немає. Зрада була, коли ми стільки років закривали очі на витіснення з журналістики, побуту української мови”, – написала Геращенко.

Вона додала, що пишається нашою делегацією в ПАРЄ, “за деякими виключеннями”, бо чітко відстоювали українську позицію і принципи.

Як повідомляв Укрінформ, ПАРЄ 12 жовтня ухвалила резолюцію, в якій висловила стурбованість новим українським законом “Про освіту”. У документі підкреслюють, що новий закон спричинить суттєве скорочення прав національних меншин. Українська делегація, за винятком Мустафи Джемілєва, проголосувала проти.

Верховна Рада 5 вересня ухвалила закон “Про освіту”, який, зокрема, врегульовує питання використання української мови в галузі освіті. 25 вересня його підписав Президент.

Закон передбачає перехідний період для дітей, які розпочали навчання до 1 вересня 2018 року та зараз навчаються мовами нацменшин, до 1 вересня 2020 року. З 1 вересня наступного року дошкільну і початкову освіту діти можуть здобувати мовою відповідної національної меншини, при цьому паралельно вивчаючи державну.

З 5 класу діти національних меншин починатимуть навчатися державною мовою, а мову нацменшини вивчати як окрему дисципліну. Якщо мова нацменшини належить до мов Європейського Союзу, можливе викладання також нею однієї чи кількох дисциплін.

Водночас офіційні органи низки країн, які мають велику діаспору в Україні, висловили протест з приводу ухвалення цього закону.

Україна направила статтю 7 закону “Про освіту” на експертизу до Ради Європи.

 

Заступник міністра інформполітики України Дмитро Золотухін вважає, що українська влада недопрацювала у питаннях комунікацій щодо таких чутливих питань, як мовна стаття закону «Про освіту».

Таку думку він висловив в ефірі «112 Україна» – Укрінформ.

«Можна сказати, що є певні недопрацювання стосовно комунікацій у конкретних питаннях, які мають чутливий характер», – сказав Золотухін.

Він вважає, що варто було б активніше спілкуватися з представниками нацменшин с цього приводу, роз’яснювати їм свою позицію. «Необхідна дуже потужна комунікація безпосередньо з людьми, які є представниками спільноти угорців в Україні, тих, які проживають на окремих територіях на заході», – додав заступник міністра.

Водночас він звернув увагу на те, що до ухвалення цей закон, як і передбачено регламентом Верховної Ради, був оприлюднений на сайті парламенту і усі, кого він цікавить, могли із ним ознайомитися ще до прийняття. «Тому якщо ми говоримо про людей, які дійсно хотіли отримати інформацію – гугл їм у допомогу», – сказав чиновник. Але при цьому він додав: «Треба пам’ятати, що здійснюється маніпулятивний вплив збоку Російської Федерації, в тому числі в країнах центральної Європи».

Золотухін наголосив, що інформаційна присутність РФ в Угорщині має місце. «Я вважаю, що та позиція, яку займає угорський політикум, здебільшого має під собою політичне інвестування, можливо фінансове, з боку Кремля», – сказав він.

Що ж стосується підходів до внутрішнього інформаційного ринку Росії, зазначив представник МІП, то вони є незмінними. «Будь-яка ситуація, яка відбувається на кордоні з Україною, і будь-яка ситуація, яка відбувається за участю українців, представників силових чи державних органів влади, може бути використана Росією та її спецслужбами. Відповідно для внутрішнього ринку росіяни постійно використовують диверсії, фашизм та жах-жах», – сказав Золотухін.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 5 вересня ухвалила Закон «Про освіту», який, зокрема, врегульовує питання використання української мови в галузі освіті. 25 вересня його підписав Президент.

Закон передбачає перехідний період для дітей, які розпочали навчання до 1 вересня 2018 року та зараз навчаються мовами нацменшин, до 1 вересня 2020 року. З 1 вересня наступного року дошкільну і початкову  освіту  діти можуть здобувати мовою відповідної національної меншини, при цьому паралельно вивчаючи державну. З 5 класу діти національних меншин починатимуть навчатися державною мовою, а мову нацменшини вивчати як окрему дисципліну. Якщо мова нацменшини належить до мов Європейського Союзу, можливе викладання також нею однієї чи кількох дисциплін.

Водночас офіційні органи низки країн, які мають велику діаспору в Україні, висловили протест з приводу ухвалення цього закону. Зокрема, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що цей закон порушує принципи Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, він має намір ініціювати перегляд цієї угоди.

Україна направила статтю 7 закону “Про освіту” на експертизу до Ради Європи.

 

Кандидат історичних наук, доктор політичних наук Микола Томенко вважає, що в Україні відсутня етнонаціональна, міжконфесійна та мовна державна політика.

Такий висновок він  зробив, виступаючи на VI Всеукраїнському історико-культурологічному форумі “Сікорські читання” у Переяславі,  повідомляє  прес-служба колишнього парламентарія – Укрінформ.

“Наші проблеми – чи то у відносинах із сусідніми країнами, чи на міжнародній арені загалом, різнотлумачення Закону про освіту, інших національних питань тощо – пов’язані, перш за все, з відсутністю в останнє десятиліття в Україні етнонаціональної, мовної та міжконфесійної державної політики, – зазначив   Томенко. – На сьогодні попри патріотичну риторику держава та відповідні посадовці досі не визначили стратегії у цих напрямах. До того ж, відсутні інститути, які би щоденно опікувалися цими проблемами”.

На його думку, це буде видно, якщо провести тестування очільників уряду чи обласних адміністрацій у прикордонних областях. “Я сумніваюся, що хтось зможе чітко пояснити, скажімо, співвідношення між термінами “українська нація”, “український народ”, “корінний народ”, “національна меншина”, “етнографічна група”, – зауважив Томенко.

Він додав, що науковці та фахівці з етнонаціональної, мовної та міжконфесійної політики, фактично, залишились за бортом владних рішень, і така політика призводить до того, що праві партії сусідніх держав маніпулюють громадською думкою в Європі або намагаються зашкодити нашим національним інтересам.

Тому, на переконання Томенка, вирішення проблеми полягає не лише в тому, щоб знайти винних у діях Росії, а в тому, щоб нарешті вибудувати чітку і зрозумілу державну політику, визначити уповноважені інститути та залучити фахівців і науковців до системного щоденного моніторингу та вирішення питань таких делікатних сфер як мовна, етнонаціональна та міжконфесійна політика.

 

У викривленому трактуванні нашої мовної статті є російський слід – Укрінформ

Міжнародний резонанс, який викликала мовна стаття ухваленого 5 вересня Верховною Радою закону «Про освіту», не вщухає досі, а спектр спричинених ним реакцій сягнув від занепокоєння до ультимативних заяв і різноманітних погроз з боку наших сусідів. Аби загасити пристрасті, Міністерство закордонних справ України направило закон «Про освіту» на експертизу Венеціанської комісії, Президент України Петро Порошенко під час виступу в Парламентській асамблеї Ради Європи дав роз’яснення нашої позиції, а міністр закордонних справ України Павло Клімкін навів українські аргументи у Будапешті. Однак попри це за підсумками термінових дебатів щодо мовної статті освітнього закону 12 жовтня ПАРЄ ухвалила резолюцію з рекомендацією Україні ухвалити всі без винятку рекомендації Венеційської комісії, а також внести відповідні зміни до освітнього закону.

Про те, як Україна далі діятиме у цій ситуації, і чи вистачить нам твердості у відстоюванні заявленої позиції, Укрінформ розмовляв з віце-прем’єр-міністром з європейської та євроатлантичної інтеграції Іванною Климпуш-Цинцадзе.

МОТИВИ ПОВЕДІНКИ УГОРЩИНИ ЩОДО ОСВІТНЬОГО ЗАКОНУ ПЕРЕГУКУЮТЬСЯ З НІДЕРЛАНДСЬКИМ РЕФЕРЕНДУМОМ

– Іванно Орестівно, чи означає резолюція ПАРЄ, що Україні слід готуватися пом’якшувати свою позицію стосовно мовної статті?

– Я думаю, що головний акцент цієї резолюції полягає якраз у тому, що Україні треба буде виконати рішення Венеціанської комісії. Тому я знову наполегливо пропоную перевести емоційну дискусію в дискусію аргументів і фактів і обговорювати не постправду, а реальні речі. Якщо ми зосередимося на цьому, виконання цієї резолюції не буде болісним для України, я в цьому переконана.

Нав’язування Україні якогось одного підходу, по суті, суперечить практиці європейських країн, тим більше країн – членів Ради Європи і ОБСЄ

Поза тим, хотіла б нагадати, що на території всієї Європи насправді немає чітких загальноєвропейських і загальноприйнятих усіма країнами стандартів стосовно мови освіти громадян, які належать до нацменшин. Кожна держава вирішує це питання у свій спосіб, часто на місцевому рівні. Тож нав’язування Україні якогось одного підходу, по суті, суперечить практиці європейських країн, тим більше країн – членів Ради Європи і ОБСЄ.

Тому зосередження на аргументах і на фаховому роз’ясненні – це, напевно, той висновок, який би ми мали зробити, в тому числі й після ухвалення резолюції ПАРЄ.

– На вашу думку, загалом ситуація довкола освітнього закону, зокрема перенесення візиту в Україну президента Румунії, ультимативні вимоги Угорщини щодо скасування мовної статті й створення цими країнами «коаліції» проти неї – це ознаки кризи у відносинах з цими країнами чи непорозуміння?

– Емоційність і екзальтованість усіх тих заяв, які прозвучали протягом останніх днів, викликає, щонайменше, подив.

Якби наші партнери хотіли чути наведені нами факти стосовно необхідності ухвалення саме такої мовної статті в освітньому законі і сприймали нашу готовність до діалогу з усіма країнами-членами Євросоюзу, які висловили якісь застереження щодо її впровадження, то це була б нормальна предметна розмова.

На жаль, ми розуміємо, що, зокрема в угорському випадку, є націленість на внутрішньоугорську аудиторію. Це дуже перегукується, хоч і в іншому контексті, з тими труднощами, з якими ми зіткнулися, коли бачили підготовку до референдуму в Нідерландах стосовно ратифікації Угоди про асоціацію України з ЄС.

Тоді нам багато хто з наших європейських партнерів пояснював, що насправді це не має безпосереднього відношення до України, що це питання боротьби між євроскептиками і євроцентристами всередині Нідерландів. Плюс на це наклалася залученість Російської Федерації до організації й агітації під час цього референдуму, хоча наші європейські партнери зрозуміли це тільки через рік.

Я переконана, що поза декларованим партнерами порядком денним і в нинішньому підігріванні емоцій і викривленому трактуванні нашої мовної статті російський слід є і в тих країнах, які так активно висловлюють свої застереження.

Шкода, що висновку Венеціанської комісії доведеться чекати до грудня, тому що це дасть час і простір для подібних маніпуляцій і спекуляцій, які, очевидно, будуть боляче вдаряти по нас. Тож нам усім потрібно бути готовими до чергових пояснень і роз’яснень нашої позиції.

Тож, чи це криза? Напевно, ще ні, але, безумовно, це дуже прикра ситуація, в якій ми опинилися.

– Чи мають країни, які вимагають скасування мовної статті, підстави вважати себе ображеними, адже з ними погоджували іншу версію закону про освіту?

– Дійсно, поправка до мовної статті обговорювалася уже в рамках дискусії перед ухваленням остаточного рішення, і тоді була створена робоча група, яка її виписувала. Я думаю, що це право парламентарів будь-якої країни, до якого ми маємо ставитися з повагою.

Міністерство освіти і науки дійсно провело велику роботу щодо узгодження освітнього закону, але практично ніколи не буває так, щоб законопроект, навіть узгоджений з усіма сторонами, ухвалювався без змін. Працювати над законами – це право, робота і обов’язок депутатів!

– Однак противники мовної статті використовують це як свій козир і заявляють, що, мовляв, їх обдурили і ухвалили не те, що вони погодили.

Європейська хартія регіональних мов не зобов’язує країну відмовлятися від того, щоб її громадяни знали державну мову!

– Ніхто нікого не намагався обманути і не обманював – це принципово наголосити!

Якщо проаналізувати цю статтю, а ми аналізували її з нашими юристами-міжнародниками, то вона повністю відповідає усім міжнародним зобов’язанням, які Україна уклала і ратифікувала.

Та ж сама Європейська хартія регіональних мов зобов’язує надати можливість вивчення мови нацменшин на різних рівнях освіти. Але вона не зобов’язує країну відмовлятися від того, щоб її громадяни знали державну мову!

Сьогоднішній стан справ у Закарпатті, тобто, по суті, незнання українськими угорцями державної мови – дискримінує їх з точки зору можливостей самореалізації та якісного життя. Зокрема, у тому, що через володіння лише угорською мовою вони матимуть доступ у вищій освіті лише до тих спеціальностей, які є в Ужгородському університеті на угорському факультеті та Закарпатському угорському інституті в Берегові.

Незнання державної мови змушує українських угорців жити в певному коконі своєї громади

Незнання української мови не тільки обмежує їхні права стати співробітниками місцевої чи центральної державної влади, йдеться й про інші елементарні речі – вони не зможуть працювати в інших сферах, наприклад, бухгалтерами, заповнити жодні документи чи анкети, прочитати українські закони тощо.

Тобто незнання державної мови змушує українських угорців жити в певному коконі своєї громади і водночас не мати змоги захищати її права ані на місцевому, ані на державному рівні.

Є ще один, суто життєвий момент. Моя знайома, яка виросла у селищі під Хустом, де були і українська, і угорська школи, розповіла те, чого я навіть не могла собі уявити. Виявляється, учні угорської школи через незнання української мови навіть не могли пояснити україномовному лікарю свої симптоми, щоб він міг їм допомогти!

Тому треба розуміти, що насправді Україна нарешті дає українським угорцям додаткову можливість не тільки самореалізуватися, а бути більш здоровими, освіченими і відкритими до світу і до його можливостей, бути мобільними в рамках країни, а не суто свого району, де розмовляють угорською, чи Угорщини.

ДЛЯ ПЕРЕГЛЯДУ УГОДИ ПРО АСОЦІАЦІЮ ЦЕ МАЄ СТАТИ ПОЗИЦІЄЮ ВСЬОГО ЄВРОСОЮЗУ

– Але посол Угорщини в Україні Ерно Кешкень під час спілкування з журналістами з приводу мовної статті заявив, що раніше українські угорці мали можливість навчатися угорською у середній і вищій школі, а тепер не матимуть, і це є звуженням їхніх прав.

– По- перше, це невірне трактування, тому що вони мають право і далі частково навчатися рідною мовою. Та сама сьома стаття просто говорить про те, що починаючи з п’ятого класу саме частина предметів буде викладатися державною мовою, а частина – мовою нацменшини. Ці кількісні показники мають бути визначені в законі про середню освіту – це по-перше. А по-друге – школи матимуть право визначати, які саме дисципліни викладатимуться державною чи рідною мовою нацменшини. Тобто така заява посла абсолютно не відповідає дійсності.

Поза тим, в Ужгородському університеті на угорському факультеті та Закарпатському угорському інституті в Берегові зберігається можливість частково навчатися угорською. Їх же ніхто не закриває, будь ласка, хто хоче, може вступати туди! Але бажаючі навчатися, приміром, на архітектурному факультеті, якого там немає, зможуть вступати у Києві, Львові чи Харкові. А в нинішній ситуації ми просто закриваємо для дітей ці можливості.

Наприклад, вся моя родина походить із Закарпаття, і я повністю поділяю підхід Президента, який розповів, що народився серед болгарської громади і володіє цією мовою, ріс у румуномовній громаді і вивчив її мову. Я народилася в Києві й просто приїздила до бабусі на Закарпаття, але володію угорською. Вважаю, що я від цього тільки виграю, як, переконана, будуть вигравати будь-які українські угорці, які знатимуть державну мову.

Переконана, що такий маніпулятивний емоційний екзальтований підхід не сприяє конструктивному діалогу, тож після того, як пара з іншого боку вже випущена, нам потрібно почати розмовляти одне з одним.

Ми на державному рівні підтвердили готовність дослухатися до висновків Венеціанської комісії, але давайте їх дочекаємося, а тим часом давайте чути аргументи одне одного.

– З угорської сторони ми поки що такої готовності не бачимо, а чуємо лише погрози ініціювати перегляд Угоди про асоціацію і запровадження санкцій стосовно України до скасування закону про освіту. Чи можуть нам нашкодити ці погрози, і чи існують механізми їх втілення?

– Нашкодити, вочевидь, можна вже самим роздуванням цієї теми у такий незбалансований спосіб. Ми вже бачимо, що це досягає мети і з точки зору емоційності, і з точки зору створення додаткової дискусії.

Але для перегляду Угоди про асоціацію одна зі сторін – або Європейський Союз, тобто всі країни-члени, або Україна – мають для себе визначити, що якась частина Угоди настільки не виконується, що це становить причину спору. В Угоді прописані механізми, які мають забезпечити висловлення цієї позиції, проведення консультацій і обговорення на Раді асоціації.

Тобто для того, щоб перегляд Угоди став предметом спору, це має стати позицією Європейського Союзу. На даний момент ми бачимо, що є велика кількість європейських країн, які тверезо дивляться на ситуацію, чують позицію України і готові спокійно чекати висновків Венеційської комісії.

А водночас є така радикальна позиція, як в Угорщини, – ми бачимо, що вона вже виносить мовне питання на Раду ЄС. Але ми також розуміємо, що ухвалення якихось рішень стосовно цього питання Радою ЄС 16 жовтня не планується, отже, це буде дискусія.

– Якою мірою може нашкодити Україні рішення Угорщини про блокування будь-яких українських міжнародних ініціатив до зміни освітнього закону?

– Безумовно, воно може нашкодити, оскільки деякі рішення у ЄС чи НАТО приймаються консенсусом, і коли такі речі будуть виноситися на порядок денний, це, очевидно, буде проблемою.

Але якщо Угорщина, наприклад, ставитиме під сумнів підтримку територіальної цілісності, суверенітету і незалежності України, думаю, аргументи знайдуться не тільки у нас, а і в наших інших партнерів. Тоді виникатиме питання вже до Угорщини, наскільки Угорщина поділяє засади міжнародного права і базові європейські цінності.

Я гадаю, що їй буде складно цим маніпулювати, і тут буде додатковий тиск інших партнерів стосовно неприйнятності такої позиції.

– Як аргумент на підтримку своєї позиції Угорщина заявляє, що вона висловлює думку угорської нацменшини в Україні. У цьому сенсі як ви розцінюєте те, що голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль у питанні закону про освіту зайняв проугорську, а не проукраїнську позицію?

– У мене є конкретне питання до пана Москаля – чому він вирішив підігравати емоційним заявам і чому вирішив маніпулювати інтерпретацією тих законів, якими керується Україна?

Я уважно прочитала його заяву – заклик до Президента України не підписувати закон і бачу просто пряму маніпуляцію стосовно пунктів нашого законодавства, яке буцімто порушується Україною. Тому в мене питання, наскільки пан Москаль взагалі реалізовує загальнодержавну політику і дотримання Конституції на території Закарпаття?

Стосовно захисту Угорщиною позиції угорської нацменшини, – мені здається, що заявами про перегляд Угоди про асоціацію для України Угорщина наступає саме на права українських угорців і декларує готовність позбавити їх європейської перспективи. Адже ми розглядаємо рух нашої багатонаціональної і мультирелігійної держави до Європейського Союзу як загальний і прагнемо виконання Угоди для кожного громадянина України.

– Ви вже згадували про своє закарпатське коріння, більше того, ваш дідусь комендант Карпатської Січі Дмитро Климпуш був двічі репресований радянською владою як український націоналіст. Але за роки незалежності Україна прогледіла чи дозволила Закарпаттю дрейфувати у бік Угорщини і в плані отримання паспортів цієї країни, і переходу на її мову. Коли це почалося і чим було спричинено?

– Я не можу назвати цей момент. А стосовно причин… Думаю, що це, безумовно, і слабкість Української держави, і те, що Угорщина, ставши на ноги, повела певну експансіоністську політику стосовно своїх національних меншин. Це стосується не тільки українців – ми так само бачили конфлікти з цього приводу між угорцями й словаками, угорцями й румунами, угорцями і хорватами.

Свій вплив за межами країни Угорщина здійснює за допомогою різних інструментів. Наприклад, вона доплачує угорськомовним учителям. І тут треба не тільки аналізувати, чому Угорщина веде таку політику, а водночас нам далі піднімати  рівень соціальної захищеності кожного громадянина. Тому уряд і працює зараз над тим, щоб підвищувати пенсії й зарплати вчителям, лікарям тощо.

Тому, думаю, нам треба просто набратися терпіння, аргументів і розуміння тих диспропорцій, які, на жаль, були допущені до цього часу і далі працювати і з меншинами, і взагалі з нашими регіонами.

– Висновок Венеційської комісії буде в грудні. На кого, на вашу думку, до того часу треба спрямувати більше уваги – на нацменшини чи зовнішній світ, щоб досягти розуміння нашої позиції?

– Я думаю, що у нас немає вибору – треба скрізь докладати зусиль і працювати з усіма громадами. Це стосується і угорської, й румунської, і грецької, й російської та інших меншин – ми не можемо кидатися з одного регіону в інший, і, безумовно, працювати з партнерами за кордоном.

Нам ще довго доведеться долати наслідки того, що Україна, по суті, була колонією Росії

– І насамкінець, чому, на вашу думку, коли Україна робить спробу утвердити нашу національну ідентичність, це викликає активний спротив наших сусідів? Це є ознакою нашої слабкості чи невпевненості у твердості позиції?

– Нам ще довго доведеться долати наслідки того, що Україна, по суті, була колонією Росії. Я маю на увазі й повернення нашої історії на мапу Європи і світу, і визнання складних історичних моментів, які були болісними стосовно нас або того, що робили українці стосовно інших. Але це робота – душі, нації, держави, яка відновлює себе як політична нація.

Ми бачимо Україну як європейську державу з державною мовою – так само, як Угорщину чи Румунію, і будуємо її з великою повагою і шаною до міжнародних зобов’язань і до міжнародного права, яке ми зробили основою свого законодавства.

Надія Юрченко, Київ.

 

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Голосів: 1 Рейтинг: 5,00 out of 5)
Loading...
Переглядів: 581

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua