Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 14 лютого

Інформдень: 14 лютого

Президент посмертно нагородив Мирослава Поповича орденом Свободи

Президент Петро Порошенко нагородив українського вченого, філософа Мирослава Поповича орденом Свободи (посмертно).

Відповідний указ опублікований на  сайті глави держави – Укрінформ.

“Нагородити орденом Свободи Поповича Мирослава Володимировича — директора Інституту філософії імені Г.С.Сковороди Національної академії наук України у 2001 – 2018 роках, громадського і політичного діяча (посмертно)”, – йдеться у документі.

Зазначається, що орден академіку присвоєно “за визначні особисті заслуги в утвердженні суверенітету та незалежності України, консолідації українського суспільства і розвитку демократії, багаторічну плідну наукову та громадсько-політичну діяльність”.

Як повідомляв Укрінформ, відомий український вчений, філософ, академік Національної академії наук України, директор Інституту філософії НАН України Мирослав Володимирович Попович помер 10 лютого 2018 року на 88-му році життя.

 

Мирослав Попович, академік

Енергія Майдану мала переродитися у щось вагоме, але процес пішов стандартно

Це інтерв’ю Мирослав Попович дав Укрінформу 21 листопада 2015 року

Книгу “Кровавый век”, присвячену ключовим подіям ХХ століття, презентував напередодні у Києві академік, директор Інституту філософії НАН України, учасник ініціативи “Першого грудня” Мирослав Попович. Ця праця є перекладом на російську його “Червоного століття” і адресована,  головним чином, російському читачеві. Тиждень тому в стінах того ж Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка група “Першого грудня” представила свій програмний документ “Слово про свободу та відповідальність”, який містить засади взаємної довіри та співпраці між владою і суспільством.

На тлі відзначення другої річниці початку Революції Гідності, ці події пройшли майже не поміченими. Втім, вони прямо чи опосередковано стосуються теми Майдану і ситуації в країні. І під час дискусії йшлося про необхідність діалогу із владою – провідних істориків, філософів, письменників, громадських діячів – оскільки брак відповідей від неї провокує зневіру в суспільстві.

Про роль Майдану в нашій історії, тягар влади для Порошенка, можливість повернення авторитаризму, катастрофічне розшарування суспільства і небажання збіднілих людей терпіти мільйонні прибутки верхівки, а також як змінюється світ і чому Путін ніколи не відпустить Україну – в інтерв’ю Мирослава Поповича кореспонденту Укрінформу.

– Мирославе Володимировичу, почнімо з вашої книжки. Ви сказали, що “Кровавый век” може розсердити російського читача. Що найбільше йому може не сподобатися в цій книжці?

– Книжка писалася тоді, коли ще не було війни, коли Росія ще не вдерлася на нашу територію. Тут немає прямих якихось висловів, прямої полеміки. Але щось таки є. І я старався, щоб воно тут було. Я проводжу аналогію між ситуацією 1968 року – тобто, інтервенцією російських військ у Чехословаччину і, відповідно, агресивністю російської держави в наш час. І, по-моєму, ми грішні тим, що сьогодні мало використовуємо цей фактичний матеріал. Тобто, не просто фактичний матеріал: фактично ми, Україна, відіграємо сьогодні по відношенню до Росії таку роль, як тоді Чехословачинна по відношенню до Радянського Союзу. Це повинно прямим текстом прочитуватися.

Там також є така делікатна проблема, як український націоналізм. Я не хотів давати аналіз чи якісь оцінки, які би виходили за межі цієї теми, але те, що тут написано, не сподобається. Оскільки я не націоналіст, я не продовжую лінію ОУН, я не бандерівець, не мельниківець, але є національно-визвольна задача перед Україною, і люди різних напрямків брали в цій боротьбі участь, і це треба враховувати, коли оцінюєш події. Так я намагався це написати.

– Ви цитуєте слова Бердяєва про те, що ми робимо історію з нічого, на відкритому місці, і будемо мати справу з наслідками своєї діяльності. Якраз от зараз, на Майдані, ми почали свою нову історію. Були великі сподівання. Як учасник Майдану, скажіть, чи справджуються вони?

– Майдан не просто скинув уряд. Тому що, наприклад, Революція на граніті, студентський страйк 1990 року, обмежилася тільки заміною одного уряду на інший, але не змінила нічого по суті. А Майдан – навпаки – змінив політичний уклад України. І вже цього ніколи не викоріниш. Прийшовши і ставши на це місце, і сказавши: “Не піду нікуди доти, доки…”, ми не думали, що це може вирости в такий масштабний політичний акт. І це, безумовно, з нічого.

А якщо говорити про наслідки, про те, яким довгим в часі цей рух до демократії може бути… Я боюсь щось сказати певного. Чому? Тому що я свого часу підтримував саме кандидатуру Порошенка. І писав звернення, щоб голосували так, щоб перемога вийшла в першому турі. І я не шкодую про це. Але нині я боюся, чи впорається він з цим тягарем? Тобто, тягар влади тим страшний, що він розчавлює людину ізсередини…

– Але влада мала зразу покарати винних за злочини на Майдані. Цього чекали учасники Майдану, цього чекала Україна. Цього так і не відбулося. І чому влада офіційно досі не засудила злочини проти Майдану?

– Мені важко на це відповісти, тому що частина людей, які мали за це відповідати, ще відчуваючи, що лід під ногами крихкий, подала своєчасно у відставку, чи взагалі намагалася уникнути серйозної розмови.

Майдан – це великий чинник, це тиск масових настроїв. І лише люди, які не боялися зробити боляче цілій нації, могли піти на такий крок, на який вони – я маю на увазі всю команду Януковича – пішли. На розстріл Майдану.

Потрібна була відповідь масовим настроям: покарання мало бути – нехай не повним, нехай не вичерпним, але негайним

І тут потрібна була відповідь. Треба було зробити інший, не стандартний крок – а саме покарання повинно було бути нехай не повним, нехай не вичерпним, але негайним. Тому що та позитивна енергія, яка була на вулиці тоді, мала переродитися на щось вагоме. А замість цього пішов стандартний, суто юридичний процес. А юридичних оцінок буває замало для таких речей. І люди, які посідають певні посади, роблять це як чиновники. А вони не мають права в такому місці бути чиновниками, тому що тут ідеться про совість. І я думаю, що будуть тільки труднощі внаслідок такого ставлення.

– Про совість. Якось у попередній розмові нашій Ви сказали, що політики мусять бути цинічними – в силу своєї діяльності. Але складається враження, що сьогодні мораль і політика – по різні сторони барикад. Що робити?

– Так воно є сьогодні… Звичайно, я не берусь давати якісь поради, кому іти у відставку. Але люди повинні бачити, що хтось готовий їх підтримувати так, як горьковський Данко, вирвавши своє серце. Це не просто такий modus vivendi, це спосіб життя. І народ хоче, щоб його керівники були здатні віддати своє життя.

Замість цього він бачить мільйонні прибутки. І після того, що було на Майдані, це зовсім нестерпно. Це не значить, що люди плюнули, що людям байдуже до цього, і кожен зайшов собі в свій куточок і мовчатиме. Бо цього життя не дозволить, бо нам всім їсти треба.

– Тиждень тому Ваша група “Першого грудня” презентувала документ “Слово про свободу і відповідальність”, в якому йдеться про засади взаємної довіри та співпраці між владою і суспільством. Чи була якась реакція від влади?

– Я нічого не чув.

– А чому не відбувається діалогу між вами, моральними авторитетами, і владою? Ваш колега філософ Сергій Дацюк прямо звинувачує українських інтелектуалів у тому, що ви самоусунулися і нічого не пропонуєте. А Мирослав Маринович каже, що “Перше грудня”, як громадянська ініціатива, не має домагатися прямої розмови з політиками.

– Я не знаю, якою повинна бути наша інтервенція… Хтось має їх привести до тями. Але боюся, що це нерозв’язна задача. Це різні площини. Люди, які мають владу, мають ще й відповідне честолюбство. І переступити через честолюбство й піти на поклон до громадськості завжди важко.

Але, знаєте, ми намагалися говорити з попередньою владою. Перед тим, як Янукович втік за кордон, він  обіцяв нам зустріч. Ми сиділи в компанії – тодішній спікер парламенту Володимир Рибак, В’ячеслав Брюховецький і я – і домовлялися про зустріч на наступний день. Йшлося про те, що ми завтра зустрічаємося з Януковичем, і ми ідеальна площадка для переговорів з мирним результатом. І нічого з цього не вийшло, бо на другий день виявилося, що Януковича вже тут немає.

– Тобто, на розмову з нинішньою владою ви би пішли?

– Думаю, що пішли б. Ну, я за всю групу не можу відповідати… Взагалі у нас обговорювалося це питання. І я думаю, що треба було б. Тому що все зараз зосереджується на економіці, а те, що варте за нормальних умов 100 рублів, буде варте 5 копійок завтра…

Я не знаю, як це вийде, але ми дійсно займаємо якусь не зовсім зрозумілу позицію. Думаю, що це значною мірою наша вина. Але йти з якимись пропозиціями з економіки, з фінансів – це несерйозно, ми не збираємося. Йдеться про соціальну рівновагу. І йдеться про те, чого люди бояться більше над усе, а саме – що вернеться авторитарний режим.

– Ви вважаєте, що є така загроза?

– Вона завжди є. І у нас є. Бо авторитарно всі проблеми розв’язувати легко. Дав команду – і все. Але ця позірна легкість потім обертається великими, сказати б, неприємностями. І ми зараз у такій ситуації.

– А чи є у нас загроза свободі слова? Коли за правдиву інформацію, критику дій влада може вдатися до закриття ЗМІ чи телеканалів? Чи може у нас до такого дійти? І як це упередити?

– Може-може. Я не знаю, як упередити. Але, принаймні, громадяни повинні усвідомити собі, що від них, і тільки від них, це залежить. Не тому, що є якийсь поганий Порошенко чи хтось інший, а тому, що в такій критичній ситуації, в якій ми зараз знаходимося, шлях до перемоги, здається, іде через авторитарний  режим. І бувають такі ситуації, що треба вводити війська, треба закривати, перекривати і так далі. В історії бували такі ситуації, коли прогресивні сили суспільства не могли себе захистити.

– Але ми говоримо про конкретний час, про конкретну Україну.

– Якщо взяти конкретний час, конкретну Україну, то мені, наприклад, не подобається те, що проти Єгора Соболєва нібито відкрито кримінальну справу. Не знаю, наскільки це правда, але якщо це так, то це жах! Хай би що було, але тут треба з іншими мірками підходити. У нас сформувалася вже якась група молодших, яким люди довіряють, – а тим, кого переслідують, завжди довіряють, – і вийти на таку авантюру, яку собі дозволяє прокуратура, це значить просто не бачити, що реально відбувається. Я не можу цього пояснити, це ж не дурні люди.

– А якщо говорити про вибори – і в 2014-му, і в 2015-му, – чи відбулися якісні зміни? Наш відомий історик  Ярослав Грицак ще про минулі вибори казав, що “нас знову мають за електорат, нам замість програм і стратегій знову пропонують людей”. Чи ви бачите зміни?

– Абсолютно згоден з Грицаком. Те ж саме, про що говорив Ярослав, і сьогодні триває. Немає політичних партій, є команди, які групуються навколо лідера. І люди не довіряють їм саме тому, що розцінюють команду як засіб досягнення зовсім іншої мети. Та й взагалі це не європейський спосіб мислення.

– По виборах видно, що влада щодалі дистанціюється від суспільства?

– Так. І тут є така проста річ. Погано живем – сильно дистанціюємося. Але, скажімо, нікому в 1941-42-му в блокадному Ленінграді не прийшло б у голову робити страйк. А от подивіться, яка зараз передстрайкова атмосфера у нас. Все більш явною стає тенденція розподілу, розшарування суспільства не за їх політичними і економічними поглядами, а за принципом “це мій хазяїн – це не мій хазяїн”. Це надзвичайно небезпечно. Це особливо сьогодні видно на Донбасі, де люди схильні голосувати за своїх. А хто такий свій? Тут і починається. В цьому відношенні ми залишились на тому рівні, який характеризує Грицак.

– Скажіть таку річ, ми мали тоталітарну державу, нині маємо олігархічну. Як з цього вийти, як довго це може тривати?

– А цього вам ніхто не скаже, а якщо скаже, то не вірте йому, бо ніхто цього не знає.

– Чому ж постсоціалістичні держави, скажімо, прибалтійські, Словаччина, Польща, стали демократичними, а ми ні?

– Якщо говорити про європейські, то це зовсім інша річ. Вони мали свої політичні структури, вони мали свою геополітику, яка була апробована, підтримана людьми. Вона може бути правильною чи неправильною, але вона структурує суспільство. У нас такої ситуації немає. Бо в тих країнах, які виникли на базі Радянського Союзу, ми і далі маємо Радянський Союз тільки без Комуністичної партії – що гірше, ніж однопартійна диктатура, тому що там правлять партійні клани, а тут – особистісні клани і родичі. І якщо взяти наші азіатські республіки, то я б не сказав, що там краще, ніж у нас.

– Але ж ми все-таки ближче до Європи.

– І в цьому наша трагедія. Якщо Україна піде до Європи, то ставте хрест і на тих колишніх республіках, бо вони підуть за нами теж. І Росія це розуміє. Як говорив Ніколай І, “он бы отпустил Польшу, но Малороссию никогда”. “Уход Малороссии” з-під крила означає кінець імперії.

І це питання не тільки актуальне, воно просто є серцевиною всієї путінської політики. (Валентина Пащенко. Київ)

 

Офіс закарпатських угорців намагались спалити колишні бойовики – Москаль

Спробу підпалити офіс “Товариства угорської культури Закарпаття” два тижні тому в Ужгороді здійснили праворадикали однієї з країн Євросоюзу, які сповідують політику Путіна й брали участь у бойових діях на Донбасі на боці бойовиків.

Про це повідомив  голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль – Укрінформ.

“Правоохоронні органи встановили осіб, котрі в ніч на 4 лютого намагалися підпалити офіс “Товариства угорської культури  Закарпаття” поблизу Генерального консульства Угорщини в Ужгороді. Злочинці – іноземці, це двоє молодих хлопців із праворадикальної організації однієї з країн Євросоюзу, не громадяни Угорщини. Члени цієї організації брали участь у бойових діях на Донбасі на боці бойовиків так званих “ЛНР” і “ДНР”, вони сповідують ідеологію панславізму під егідою Росії, підтримують політику Путіна й тісно контактують із російськими правими Лімонова”, – сказав Москаль під час зустрічі в ОДА з представниками керівництва Генконсульства та Товариства угорської культури Закарпаття.

За його інформацією, працівники Служби безпеки України ідентифікували цих людей завдяки камерам відеоспостереження, встановили, з допомогою яких мобільних телефонів вони координували свої дії, в якому хостелі проживали, на якій автозаправочній станції купували пальне для підпалу, коли перетнули кордон з Україною.

“Нам відомі їхні прізвища, адреси і паспортні дані, – сказав Москаль. – Обом іноземцям заочно буде оголошено підозру, після чого їх оголосять у міждержавний розшук. Для нас принципово, щоб злочинці були притягнуті до відповідальності й засуджені”, – сказав він.

У Москаля наголошують, що розхитати ситуацію на міжетнічному грунті на Закарпатті намагалася третя сторона, яка діє явно в інтересах Росії. Ці дії жодним чином не вплинуть на дружні взаємини українців та угорців, а також представників інших національностей, що проживають на Закарпатті, повідомляють у прес-службі Москаля.

Як повідомляв Укрінформ, 4 лютого в Ужгороді у будівлі Товариства угорської культури Закарпаття (KMKSZ), розташованій за адресою Православна набережна, 5, невідомі розбили вікно, ймовірно, пляшкою із запальною сумішшю, внаслідок чого сталося задимлення. Поліція проводить розслідування.

 

Парубій відгукнувся на пропозицію Президентів щодо Дня української державності

Пропозиція Президентів України щодо запровадження Дня української державності надзвичайно актуальна і заслуговує на підтримку Верховної Ради України.

Про це сказав Голова Верховної Ради Андрій Парубій після зустрічі з Президентами України 1991-2010 років Леонідом Кравчуком та Віктором  Ющенком, повідомляє  прес-служба парламенту – Укрінформ.

«Ідея трьох Президентів України – Леоніда Кравчука, Леоніда Кучми, Віктора Ющенка – законодавчо встановити День Української Державності – надзвичайно актуальна і заслуговує на підтримку Верховної Ради України, – зазначив Парубій. – Вважаю, що після загальнонаціонального обговорення, фахових дискусій, ми приймемо відповідне обгрунтоване рішення”.

Він також наголосив, що український парламент був і залишається форпостом українства, тому всі ініціативи, спрямовані на відновлення історичної пам’яті, утвердження української мови, розвитку української культури, зміцнення Незалежності і Державності, “будуть нами підтримані”.

Під час зустрічі Кравчук та Ющенко подякували Голові Верховної Ради України за здійснені парламентом кроки щодо декомунізації, відновлення української історичної пам’яті та захисту української мови, а  також виступили з ініціативою запровадження Дня Української Державності та передали Голові парламенту України відповідне звернення.

Парубій поінформував Президентів про плани парламентаріїв щодо зміцнення національної безпеки, у тому числі – інформаційної, наголосив на всебічній підтримці української мови, української книги та українського кіно.

Голова Верховної Ради розповів про зміни у самій будівлі Парламенту, про екскурсійні програми для громадян та гостей і запросив президентів оглянути портал Прапора Незалежності та музейну експозицію, присвячену 100-літтю Української революції в кулуарах Верховної Ради.

 

У США помер відомий меценат з української діаспори Іларіон Хейлик

В американському місті Норт-Порт (штат Флорида) помер один з активних представників української діаспори США, благодійник та громадський діяч Іларіон Хейлик.

Про це повідомляє  портал  “Воля народу” – Укрінформ.

“Дякуємо за все, що Ви зробили для України! Вічна і світла пам’ять про Іларіона Хейлика назавжди залишиться в серцях всіх, хто його знав. Щирі співчуття рідним та близьким”, – написав український письменник Олег Чорногуз у некролозі української інтелігенції.

Подружжя Іларіон Хейлик та Раїса Хейлик (Нью-Джерсі, США) – хранителі української мови і українських традицій в Америці – також відомі своїми багаторічними дописами, присвяченими життю та побуту західної української діаспори, зокрема, у циклі художньо-публіцистичних нотаток “Трикутник”, який розповідає про історію становлення української громади Венесуели, а також цікавими та високохудожніми фоторепортажами, що ілюструють природу тропічних широт.

 

Крим у січні: 9 обшуків, 5 затримань і 4 арешти

У січні 2018 року в окупованому Криму російськими силовиками було проведено дев’ять обшуків, п’ять затримань і чотири арешти. Сума штрафів, призначених кримськотатарським і українським активістам окупаційними судами, склала 115 тисяч рублів (понад 50 тис. грн).

Про це свідчить аналіз, проведений  Кримськотатарським ресурсним центром – Укрінформ.

“За даними організації, за місяць російські силовики провели 9 обшуків у будинках кримських татар. Зафіксовано 5 затримань, 7 допитів, 4 арешти. У січні окупаційні суди Криму призначили 11 штрафів кримськотатарським та українським активістам на суму 115 тисяч рублів. 43 рази було порушено право на справедливий суд, 8 разів – на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров’я. Також один раз російські силовики порушили право на мирні збори і 8 разів – на свободу пересування”, – йдеться в доповіді, презентованій на сайті Кримськотатарського ресурсного центру.

За даними організації, переважна більшість порушень прав людини допускалася відносно кримських татар. Зокрема, усі дев’ять обшуків силовики проводили у будинках кримських татар. Крім того, кримських татар було четверо з п’яти затриманих, шестеро – з семи допитаних, троє – з чотирьох заарештованих, вісім з 11-ти оштрафованих і п’ятеро з восьми, кому незаконно подовжили домашній арешт.

За січень штрафи були призначені учасникам поодиноких пікетів, українському політв’язневі Володимиру Балуху, активістам Кемалу Сеїтьяєву, Ебазеру Іслямову за пости в соцмережах, а також керчаніну за нібито русофобські висловлювання в інтернеті, зберігання тротилу і патронів. Ще одного кримчанина було оштрафовано за використання квадрокоптеру.

 

Сенцов зробив перший дзвінок родичам із колонії

Український кінорежисер Олег Сенцов, засуджений в Росії за сфабрикованою справою, зробив перший трихвилинний дзвінок зі свого нового місця ув’язнення – колонії в м. Лабитнангі.

Про це  повідомила  його двоюрідна сестра Наталія Каплан – Укрінформ.

“Уперше з м.Лабитнангі подзвонив Олег. Говорить, що передача і гроші на рахунок поки що не потрібні. Як і раніше відмовляється від побачень. Сказав: “Я чекаю іншого”. Чесно йому відповіла, що доки ступор повний. Киває на обмін полоненими. Я знову намагалася йому пояснити, що політв’язні відокремлені від полонених і його цей процес не торкається. Здається, він цього досі не розуміє”, – написала Каплан.

Вона додала, що “дуже важкий дзвінок вийшов, хоча зв’язок тривав всього три хвилини”.

Український режисер Олег Сенцов в серпні 2015 року був засуджений російським судом до 20 років позбавлення волі за сфабрикованим звинуваченням в організації терактів в окупованому Криму. Сенцов не визнав своєї провини. Правозахисний центр “Меморіал” визнав його політичним в’язнем. На підтримку Сенцова і з вимогою його звільнення виступають багато представників світової кіногромадськості.

У жовтні  Сенцова  етапували у виправну колонію суворого режиму №8 в місті Лабитнангі (Ямало-Ненецький автономний округ).

 

У Польщі скандальний “історичний” закон запрацює 1 березня

Зміни до скандального закону про Інститут національної пам’яті (ІНП) Польщі, яким, зокрема, передбачається поправка про кримінальне переслідування за заперечення злочинів “українських націоналістів” проти громадян Польщі, опубліковано в середу в польському урядовому віснику.

Оскільки закон набуває чинності через 14 днів після його опублікування в урядовому віснику, то він набуде чинності 1 березня, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

Як інформувалося, польський парламент проголосував за зміни до закону про  ІНП 1 лютого, а 6 лютого його підписав президент Польщі Анджей Дуда, одночасно направивши його до Конституційного суду. Дуда повідомив, що направляє закон для того, щоб КС оцінив, чи закон не суперечить статті Конституції про свободу висловлювань, й оцінив положення карного характеру, що випливають із цього закону.

Положення закону викликали протести в Україні та Ізраїлі, а також стурбованість у США та Франції.

Ізраїль та США найбільше хвилює положення про запровадження кримінального переслідування для всіх, у тому числі й іноземців, хто приписує польському народові відповідальність за злочини нацистів у роки Другої світової війни. В Єрусалимі побоюються, що таким чином польська влада намагається заборонити жертвам Голокосту та їх нащадкам говорити про злочини поляків проти євреїв. У Польщі наполягають, що це не так, а йдеться лише про те, щоб ніхто більше не звинувачував поляків як народ у геноциді проти євреїв і не вживав термінів “польські концтабори”, “польські табори смерті” тощо.

В Ізраїлі сподіваються, що направлення Дудою закону до КС дає час і можливість, аби подискутувати про можливі зміни до цього закону. Офіційна Варшава не виключає узгодження з Єрусалимом спільної позиції стосовно згаданого закону.

Водночас у Варшаві сподіваються, що зможуть роз’яснити українцям положення цього закону під час зустрічі віце-прем’єр-міністрів України і Польщі Павла Розенка і Пьотра Глінського 16 лютого у Варшаві.

 

“Історичний” закон може порушувати права українців у Польщі — Розенко

Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко вважає, що ухвалені у Польщі зміни до закону про Інститут національної пам’яті можуть становити загрозу правам і свободам українців.

Про це він сказав журналістам після засідання уряду, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Це питання не лише політики чи історії. Мова йде про можливе конкретне порушення прав і свобод наших співгромадян, які працюють чи живуть у Польщі, їх переслідування за якісь слова чи політичні переконання. Це, на нашу думку, неприпустимо. Ми будемо захищати права наших співгромадян не лише в Україні, а й за межами нашої держави”, – підкреслив Розенко.

Він додав, що 16 лютого планується візит української делегації до Польщі.

«Виконуючи домовленості Президента України з Президентом Польщі, 16 лютого я планую відвідати Варшаву і зустрітися зі своїм польським колегою Пьотром Глінським», – сказав урядовець.

Він наголосив, що нині надзвичайно важливо зняти напругу в українсько-польських відносинах, яка останнім часом, у тому числі штучно, “накручується” різними політичними силами і зовнішніми чинниками.

“Тому основна місія – розпочати діалог з польською стороною на цю тему. З іншого боку, безумовно, ми не можемо не реагувати на останні події, зокрема стосовно ухвалення змін до закону про Інститут національної пам’яті Польщі. Керуючись позицією Президента України, Верховної Ради України та уряду України, ми очікуємо від польської сторони не лише роз’яснення по цьому закону. Ми вважаємо, що закон має бути змінений”, – наголосив віце-прем’єр-міністр.

Він зауважив, що українська сторона готова до обговорення широкого кола питань. “Ми сподіваємось, що і польська сторона виявить своє бажання до врегулювання усіх суперечливих моментів”, – зауважив Розенко.

Як повідомлялося, польський парламент 1 лютого ухвалив зміни до закону про ІНП, якими, зокрема, запроваджується кримінальне переслідування всіх, у тому числі й іноземців, за приписування польському народові відповідальності за злочини нацистів у роки Другої світової війни. Законом запроваджується також покарання за заперечення “злочинів українських націоналістів” у роки війни проти громадян Другої Речі Посполитої.

Президент РП Анджей Дуда 6 лютого підписав цей закон, одночасно направивши його до Конституційного суду, аби той надав висновок, чи закон не суперечить статті Конституції про свободу висловлювань, та оцінив положення карного характеру, що випливають із цього закону.

Положення закону викликали протести в Україні та Ізраїлі, а також стурбованість у США та Франції.

 

У Польщі арештували одного з колишніх лідерів комуністичної опозиції

Польська поліція арештувала вранці у Вроцлаві для допиту як підозрюваного у кримінальній справі відомого опозиціонера часів “Солідарності”, громадського активіста Владислава Фрасинюка.

Після короткого допиту і висунення звинувачень щодо побиття двох поліцейських під час публічного заходу відомого активіста було звільнено, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Зібрані докази дозволяють стверджувати, що дії підозрюваного щодо поліцейських на службі були цілеспрямованими і мали на меті завдати їм фізичної шкоди”, – заявив речник окружної прокуратури у Варшаві Лукаш Лапчинський.

За словами прокурора, підозрюваний відмовився давати свідчення. До цього Фрасинюк двічі на початку цього року відмовився з’явитися до прокуратури на допит.

Коментуючи своє затримання, Фрасинюк повідомив, що нині у  Польщі  усі мають справу з “безправною державою, державою гніту, яка знищує кожного громадянина, який виступає на захист правової держави”.

Польська опозиція підкреслює, що це — політична справа і може зашкодити іміджу Польщі, оскільки арештовано одного з колишніх лідерів комуністичної опозиції, який декілька років просидів у в’язниці за вільну Польщу. Натомість представники влади переконують, що перед законом усі рівні, а колишні заслуги для країни не можуть бути виправданням у світлі скоєння злочину.

Кримінальна справа, в якій підозрюваним є Фрасинюк, стосується подій 10 червня 2017 року, коли кількадесят осіб протестували проти політики чинної влади у центрі міста під час так званої Смоленської щомісячної маніфестації, в якій брав участь Ярослав Качинський. Тоді маніфестанти перегородили дорогу учасникам “Смоленської” ходи, а поліція намагалася їх силою усунути з цього місця. Тоді сталася сутичка між протестувальниками і поліцією.

За свою опозиційну діяльність у часи комуністичної Польщі Фрасинюк упродовж 1982-1986 років з невеликими перервами перебував у в’язниці. З 1991 по 2001 роки він був депутатом Сейму. Нині він активно публічно критикує дії правлячої партії “Право і Справедливість” (PiS), називає владу антидемократичною.

 

“Кіборги” стали рекордсменом українського кінопрокату

Кінострічка Ахтема Сеітаблаєва “Кіборги” стала абсолютним українським рекордсменом  вітчизняного прокату за весь період незалежності України.

Про це повідомив голова Державного агентства з питань кіно Пилип Іллєнко на брифінгу в Укрінформі.

“Минулого року вперше за історію української незалежності була повноцінна прем’єрна осінь, повноцінний прем’єрний сезон українського кіно в прокаті. Кілька разів з’являлися лідери прокату. Перший  рекорд  встановив фільм “DZIDZIO Контрабас”, який був створений без державної підтримки. Надзвичайно серйозні і успішні для нас результати показали фільми “Сторожова застава” і “Червоний”. І абсолютним рекордсменом – причому не тільки цього сезону, а й взагалі всього українського кінопрокату періоду незалежності – став на власному кіноринку фільм “Кіборги”. Станом на сьогодні його побачили 310 тис. 569 глядачів, і сума зборів становить 22 млн 685 тис. 322 грн”, – сказав Іллєнко.

Він додав, що це “абсолютний рекорд для українського кіно в українському прокаті за весь період незалежності”.

Воєнна драма “Кіборги”, присвячена одній із найбільш героїчних сторінок новітньої історії України – обороні Донецького аеропорту, вийшла у прокат 7 грудня 2017 року. Знімальна група разом із фондом “Повернись живим” започаткували соціальну ініціативу #ЯНебайдужий, завдяки якій 5 грн з кожного купленого квитка йдуть на допомогу сім’ям загиблих у ДАП.

 

Захист Януковича просив суд “викликати” Ештон та Штайнмайєра

Оболонський райсуд ухвалив список свідків з боку захисту екс-президента Віктора Януковича, яких мають викликати у суд у справі про держзраду.

Відповідне рішення у середу оголосив головуючий суддя Владислав Дев’ятко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Суд ухвалив, керуючись пунктом д ч. 3 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, у разі забезпечення прибуття в судове засідання допитати за клопотанням сторони захисту наступних свідків: Миколу Азарова (колишній прем’єр-міністр України), Андрія Клюєва (колишній секретар РНБО та колишній голова Адміністрації Президента), Захарченка Віталія (колишній міністр внутрішніх справ), Якименка Олександра (колишній голова СБУ), Лебєдєва Павла (колишній міністр оборони), Шуляка Станіслава (колишній командувач внутрішніх військ), Ільїна Юрія (колишній командувач ВМС та колишній начальник Генштабу ЗСУ), Кобзаря Костянтина (колишній начальник Служби безпеки Президента України), Кожару Леоніда (колишній міністр закордонних справ), Щеголєва Олександра (колишній начальник управління СБУ в Києві та Київській області), Черткова Андрія, співробітника “Украероруху”, жителів АРК Медєєву Оксану, Нікіфорова Андрія тощо”, – сказав Дев’ятко.

Суд відмовив у допиті завідувача кафедри кримінології та кримінального права КНУ ім. Т. Шевченка Петра Андрушка, “оскільки сторона захисту обгрунтовує його допит лише як спеціаліста”.

Суд також відмовив у допиті Кетрін Ештон, Франка-Вальтера Штайнмайєра та ряду інших європейських політиків, “оскільки вказані особи мають право дипломатичної недоторканості, а стороною захисту не надано доказів щодо їх згоди на допит”.

У допиті інших свідків, зокрема Дмитра Іванцова, який був серед кортежу охорони Януковича у 2014 році, та ряду інших жителів Криму, суд теж відмовив.

Також суд відмовив захисту у повторному допиті Юрія Сергеєва, який був постпредом України в ООН у 2014 році.

Раніше під час засідання суду захист заявляв допит Азарова, Захарченка, Клюєва, Якименка та ряду інших свідків через відеоконференцзв’язок у рамках міжнародно-правової допомоги. Суддя Дев’ятко, однак, зазначив, що вирішення питання про список свідків і допит їх у форматі міжнародно-правової допомоги – це два різні клопотання.

“Таким чином оголошує перерву до завтра, на 10:00”, – резюмував Дев’ятко.

Як повідомляв Укрінформ, за даними Генпрокуратури, екс-президента Януковича підозрюють у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 (пособництво в умисних діях, вчинених з метою змін меж території та державного кордону України), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 437 (пособництво у веденні агресивної війни) Кримінального кодексу України.

 

Саша-стоматолог вирішив в суді захищати свою “честь і гідність”

Син екс-президента – втікача Олександр Янукович має намір подати до суду на колишнього депутата Державної думи РФ Іллю Пономарьова за його неправдиві свідчення на засіданні Оболонського районного суду Києва.

Про це написав його адвокат Юрій Кірасир на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Найімовірніше, такі показання свідок Пономарьов дав за завданням Генеральної прокуратури України”, – зауважив він.

За словами правозахисника, “з метою підтвердження брехливості показань свідка та притягнення його до кримінальної відповідальності за дачу завідомо неправдивих показань найближчим часом адвокати Олександра Януковича ініціюють подачу позову про захист честі і гідності”.

Крім того він додав, що подано заяву про вчинення кримінального злочину.

Як раніше повідомляло агентство, екс-депутат Держдуми Ілля Пономарьов у середу після допиту в Оболонському райсуді Києва заявив, що “сім’ю”  Януковича, яка отримала мільярд доларів за відмову від асоціації України з ЄС, за недотримання проросійського курсу змусили відправити ці кошти на фінансування «ЛНР» і «ДНР».

 

РФ дала Януковичу і Кº $1 мільярд за відмову від асоціації з ЄС – Пономарьов

Операції з облігаціями під час президентства Віктора Януковича були зроблені, щоб фінансово зацікавити “сім’ю” і схилити Януковича до відмови підписання угоди про Асоціацію з ЄС. Відтак його оточення отримало вигоду у розмірі 1 млрд доларів.

Про це під час допиту в Оболонському райсуді Києва заявив екс-депутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов, таким чином підтвердивши свої попередні свідчення, зацитовані прокурором Русланом Кравченком, щодо того, що Янукович отримав мільярд доларів від РФ унаслідок операцій з облігаціями, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Я не просто підтверджую – це був підкуп, абсолютно напряму. Мої знайомі в уряді РФ мені тоді говорили, конкретно у віце-прем’єра Ігоря Шувалова, що було поставлене завдання – фінансово зацікавити представників “сім’ї”  Януковича, тому що у РФ була точка зору, що Україною керує певний конгломерат людей, саме сімейними зв’язками, і необхідно було створити умови, щоб члени цієї сім’ї могли б отримати прибуток”, – сказав Пономарьов.

Він наголосив, що “це робилося для того, аби було ухвалене необхідне політичне рішення”.

“Для того, щоб оточення президента Януковича, працівники його адміністрації і так далі – всі ті, хто міг безпосередньо фінансово взяти участь, щоб було прийняте рішення, а саме відмова від підписання угоди (про асоціацію з ЄС – ред.)”, – зазначив колишній російський депутат.

Як повідомлялося, у грудні 2013 року тодішній президент України Янукович домовився з президентом РФ Володимиром Путіним про надання Україні кредиту на $15 млрд через розміщення українських цінних паперів, які викупить Москва. Невдовзі перша частина цих облігацій на суму $3 млрд була розміщена на Ірландській фондовій біржі, і її викупила Росія.

У грудні 2015 року прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк заявив, що Київ запроваджує мораторій на виплату боргу перед Росією на $3 млрд.

Росія звернулася з позовом до України про стягнення цих коштів до Високого суду Англії, тому що українські облігації, які вона викупила, були випущені за англійським правом. Україна виступила із запереченням проти цього позову.

За даними Генпрокуратури, Януковича підозрюють у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 (пособництво в умисних діях, вчинених з метою змін меж території та державного кордону України), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 437 (пособництво у веденні агресивної війни) Кримінального кодексу України.

 

Політтехнологи Суркова консультували команду Януковича під час Майдану – Пономарьов

Восени 2013 року стало зрозуміло, що Росія втручається у процеси на території України.

Про це повідомив у ході допиту Оболонським райсудом Києва при розгляді справи про держзраду екс-президента України Віктора Януковича екс-депутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов, передає кореспондент Укрінформу.

«Події розвивалися на моїх очах. Так, скажімо, стало зрозуміло, що відбувається щось таке надзвичайне і що буде захоплення території, тільки у березні 2014 року. Те, що ми якимсь чином втручаємося у процеси на території України було зрозуміло з осені 2013, коли наші політтехнологи поїхали під час Майдану працювати в Україну. Я бачив представників адміністрації Президента, які займалися цим питанням. Але те, що це було безпосередньо як військова операція, пов’язана зі зміною території, мені особисто стало зрозуміло на початку березня», –  заявив Пономарьов.

Він нагадав, що в 2013 році йшов процес підготовки до підписання угоди про Асоціацію з Євросоюзом  чотирма пострадянськими країнами: Україною, Молдовою, Грузією і Вірменією.

«Тільки у вересні мої російські контакти «почали говорити» про отримання якихось вказівок із Кремля на те, щоб брати участь у цьому процесі. Найбільше цікавили не країни меншого розміру, а саме Україна», –  заявив Пономарьов.

Крім того, за його словами, «в російських органах влади з часів Помаранчевої революції зберігалося відчуття, що в Україні завжди може щось статися, що потім відгукнеться в російських коридорах влади».

«І тому Україна з самого початку була пріоритетним питанням», –  підкреслив він.

За словами Пономарьова, політтехнологи, які працювали на Владислава Суркова, почали брати участь у цій роботі та їздити в Україну.

Він також підкреслив, що віце-прем’єрові Віктору Шувалову «було доручено знайти економічний спосіб притримати  Януковича  особисто, його оточення і тим самим схилити його до того, щоб Євроасоціація не була підписана, і Україна залишилася у сфері російського впливу».

 

Екс-депутат Держдуми назвав дату запуску анексії Криму

Президент РФ Володимир Путін на терміновій нараді у ніч на 23 лютого 2014 року запустив процедуру анексії Криму.

Про це під час допиту в Оболонському райсуді Києва заявив екс-депутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Висловлювалася точка зору, що є апробований уже у Південній Осетії сценарій, коли якась територія іншої країни з військовою чи без військової підтримки, що не відіграє принципової ролі, оголошує про незалежність. РФ офіційно визнає цю незалежність, проходить якийсь час, і потім можна приймати будь-яке рішення –  про прийняття цієї території чи неприйняття до складу держави”, – зазначив колишній російський депутат.

Окрім того, наголосив він, під час тієї наради звучало, що пряма анексія Криму буде неконституційною дією.

“Путін сказав, що всі ці питання необхідно вирішити, і наполіг на ухваленні рішення щодо безпосередньо  анексії півострова. 23 лютого 2014 року процедура з анексії була запущена. І далі, вже наприкінці лютого, 27 числа, з’явилися перші озброєні люди, представники російської армії, окрім контингенту Чорноморського флоту на території Криму”, – зазначив Пономарьов.

 

Втеча Януковича і “замах” на Путіна: Пономарьов розказав про “кримську нараду” вночі

Президент РФ Володимир Путін порушив питання про анексію Криму на терміновій нараді у ніч з 22 на 23 лютого 2014 року.

Про це під час допиту в Оболонському райсуді Києва заявив екс-депутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“22 лютого, як пізніше, уже в березні, розповідав один із офіцерів Федеральної служби охорони,  Путін  ледь не потрапив у авіакатастрофу в Сочі на гелікоптері. Було в нього жорстке приземлення, і він це розцінив як спробу замаху за участю іноземних спецслужб. І в цей день, як відомо, сталася втеча Януковича, тому в нього був такий настрій, що навколо змова. І в ніч з 22 на 23 лютого була зібрана “вузька” нарада, на якій, як мені говорив один із її учасників, ім’я якого не можу назвати, щоб людина не постраждала, обговорювали, що будуть робити у зв’язку з подіями в Україні. Несприятливими з точки зору Кремля. Саме на цій нараді було поставлене Путіним питання про анексію Криму”, – сказав Пономарьов.

Він зазначив, посилаючись на слова свого співрозмовника, що більшість на цій нараді була проти анексії Криму.

 

Агресія проти України зашкодила інтересам Росії – Пономарьов

Екс-депутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов заявив, що голосував проти приєднання Криму до складу РФ, тому що вважав, що це зашкодить інтересам Росії і призведе до міжнародної ізоляції РФ.

Про це він заявив під час допиту в Оболонському райсуді, де проходить розгляж справи про держзраду колишнього президента України Віктора Януковича, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Я вважав і продовжую вважати зараз, що акт агресії проти України був вкрай шкідливим, з точки зору інтересів моєї країни, таким, що порушував закони моєї країни і таким, що порушував інтереси громадян. Я вважав, і на жаль, це виявилося правдою, що це призведе до міжнародної ізоляції Росії, глибокої економічної кризи, погіршенню зв’язків з Україною, яка була одним з головних торгових партнерів, і врешті-решт – до відкритого збройного конлікту, який пізніше і відбувся в 2014 році на Донбасі. Для мене це було зрозуміло, тому я і прийняв рішення голосувати проти”, – сказав Пономарьов, відповідаючи на запитання прокурора щодо голосування 20 березня 2014 року щодо питань входження Криму в склад РФ.

Як повідомлялося, Росія анексувала Крим на початку 2014 року.

Державна Дума Росії ратифікувала договір про прийняття до складу Російської Федерації “республіки Крим та міста федерального підпорядкування Севастополя”. На підтримку закону проголосували 443 депутати, один висловився проти – депутат від “Справедливої Росії” Ілля Пономарьов.

Міжнародне співтовариство не визнає анексії українського півострова.

За даними Генпрокуратури, екс-президента Януковича підозрюють у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 (пособництво в умисних діях, вчинених з метою змін меж території та державного кордону України), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 437 (пособництво у веденні агресивної війни) Кримінального кодексу України.

 

Екс-депутат Держдуми назвав дату запуску анексії Криму

Президент РФ Володимир Путін на терміновій нараді у ніч на 23 лютого 2014 року запустив процедуру анексії Криму.

Про це під час допиту в Оболонському райсуді Києва заявив екс-депутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Висловлювалася точка зору, що є апробований уже у Південній Осетії сценарій, коли якась територія іншої країни з військовою чи без військової підтримки, що не відіграє принципової ролі, оголошує про незалежність. РФ офіційно визнає цю незалежність, проходить якийсь час, і потім можна приймати будь-яке рішення –  про прийняття цієї території чи неприйняття до складу держави”, – зазначив колишній російський депутат.

Окрім того, наголосив він, під час тієї наради звучало, що пряма анексія Криму буде неконституційною дією.

“Путін сказав, що всі ці питання необхідно вирішити, і наполіг на ухваленні рішення щодо безпосередньо  анексії півострова. 23 лютого 2014 року процедура з анексії була запущена. І далі, вже наприкінці лютого, 27 числа, з’явилися перші озброєні люди, представники російської армії, окрім контингенту Чорноморського флоту на території Криму”, – зазначив Пономарьов.

 

Пономарьов: Утворення “Л/ДНР” фінансувалося старшим сином Януковича

“Сім’ю” Януковича, яка отримала мільярд доларів за відмову від асоціації України з ЄС, за недотримання проросійського курсу змусили відправити ці кошти на фінансування «ЛНР» і «ДНР».

Про це заявив журналістам екс-депутат Держдуми Ілля Пономарьов у середу після допиту в Оболонському райсуді Києва, повідомляють кореспонденти Укрінформу.

«За тією інформацією, яка в мене є, першочерговий етап того, що там відбувалося, з утворенням ЛНР і ДНР, фінансувався конкретно Олександром (Януковичем – ред). Чому? Тому що в цьому світі на мові, зрозумілій вашому колишньому президенту, йому зробили “пред’яву” стосовно того, що «ми тобі грошей відвантажили, а ти не виконав свої зобов’язання, так давай роби щось корисне», – заявив Пономарьов.

За словами екс-депутата Держдуми, зобов’язання були прості, а саме: що він (Янукович – ред.) залишається президентом, країна не йде в ЄС, не йде в НАТО, лишається в російській сфері впливу.

«Як наслідок, він (Янукович – ред.) втратив владу, і країна різко «хитнулася» в західний бік. Тобто стало не краще, а гірше. І говорили, що це якраз результат невмілих дій президента. Що він сам своїми руками розхитав ситуацію», – зазначив Пономарьов.

Як повідомлялося, під час допиту в Оболонському суді Києва у справі про держзраду екс-президента України Віктора Януковича, Пономарьов зазначив, що операції з облігаціями під час президентства Віктора Януковича були зроблені, аби фінансово зацікавити «сім’ю» і схилити Януковича до відмови підписання угоди про Асоціацію з ЄС.

Внаслідок цих операцій сім’я Януковича отримала вигоду в розмірі 1 млрд доларів.

 

Саакашвілі подав позов щодо свого видворення

Екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі подав до Окружного адмінсуду Києва позов щодо подій 12 лютого. Відповідачами зазначені Державна міграційна служба, Держприкордонслужба і МВС.

Про це  повідомляє  прес-служба Окружного адміністративного суду міста Києва – Укрінформ.

“До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов від Міхеїла Саакашвілі. Відповідачами зазначені Державна міграційна служба, Адміністрація Державної прикордонної служби та Міністерство внутрішніх справ”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, позивач просить суд визнати незаконними дії відповідних структурних утворень ДМС, ДПС та МВС від 12 лютого 2018 року щодо виконання рішення про повернення Саакашвілі до країни попереднього перебування. Також позивач просить суд зобов’язати відповідне структурне утворення Державної міграційної служби скасувати дане рішення.

У прес-службі суду інформують, що наразі розглядається питання про відкриття провадження в адміністративній справі.

Як повідомлялося, у липні 2017 року Саакашвілі указом Президента України був позбавлений українського громадянства.

10 вересня 2017 року Саакашвілі потрапив на територію України з Польщі, не пройшовши прикордонного контролю. У вересні суд визнав Саакашвілі винним в незаконному перетині кордону України. Крім того, суд відмовив Саакашвілі в позовних вимогах до Державної міграційної служби у визнанні його біженцем.

12 лютого 2018 року військовослужбовці Держприкордонслужби і представники Державної міграційної служби України затримали Саакашвілі в Києві та видворили до Польщі як особу, яка незаконно прибула з території цієї країни 10 вересня 2017 року.

 

ЄС відслідковує ситуацію із Саакашвілі – Косьянчич

У Євросоюзі відслідковують ситуацію щодо дотримання верховенства права у ситуації із екс-головою Одеської ОДА Міхеїлом Саакашвілі.

Про це власному кореспонденту Укрінформі заявила речник Єврокомісії Майя Косьянчич.

“Ми продовжуємо відслідковувати розвиток подій відносно пана Саакашвілі. Ми очікуємо на дотримання верховенства права і прав Саакашвілі”, – заявили в ЄС.

Як повідомляв Укрінформ, у липні 2017 року  Саакашвілі  указом Президента України був позбавлений українського громадянства.

10 вересня 2017 року Саакашвілі потрапив на територію України з Польщі, не пройшовши прикордонного контролю. У вересні суд визнав Саакашвілі винним в незаконному перетині кордону України. Крім того, суд відмовив Саакашвілі в позовних вимогах до Державної міграційної служби у визнанні його біженцем.

12 лютого 2018 року військовослужбовці Держприкордонслужби і представники Державної міграційної служби України затримали Саакашвілі в Києві і видворили до Польщі як особу, яка незаконно прибула з території цієї країни 10 вересня 2017 року.

 

У Берліні прокоментували прохання Саакашвілі про підтримку

У керівництві Німеччини взяли до відома заклик екс-голови Одеської ОДА Міхеїла Саакашвілі до канцлера ФРН, але незалежно від цього продовжуватимуть підтримувати Україну у відновленні миру на її території та проведенні реформ.

Про це кореспондентові Укрінформу заявили у відомстві канцлера ФРН у відповідь на прохання прокоментувати останні заяви Саакашвілі.

«Федеральний уряд прийняв до відома заяви пана  Саакашвілі. Незалежно від цього уряд продовжує інтенсивно працювати – як і протягом багатьох років – над вирішенням конфлікту на сході України, а також – в рамках ЄС та G7 – за підтримки курсу реформ в Україні», – зазначив представник уряду.

Саакашвілі, якого напередодні депортували у Польщу, через німецьке видання Bild  звернувся до «Європейського союзу і особливо до канцлеру Ангелі Меркель» з проханням про підтримку.

Він виклав обставини свого затримання в Києві і видворення у сусідню країну і заявив, що «за цією акцією стоїть корумпований український Президент Порошенко».

«Якщо ЄС і насамперед канцлер Ангела Меркель щось нарешті не зроблять Україна буде зруйнована», – заявив Саакашвілі, який переконаний, що український лідер переслідує його за боротьбу з корупцією. Саакашвілі пообіцяв повернутися в Україну.

Як повідомлялося, в липні 2017 року Саакашвілі указом Президента України був позбавлений українського громадянства.

10 вересня 2017 року Саакашвілі потрапив на територію України з Польщі, не пройшовши прикордонного контролю. У вересні суд визнав Саакашвілі винним в незаконному перетині кордону України. Крім того, суд відмовив Саакашвілі в позовних вимогах до Державної міграційної служби у визнанні його біженцем.

12 лютого 2018 року військовослужбовці Держприкордонслужби і представники Державної міграційної служби України затримали Саакашвілі в Києві і видворили до Польщі як особу, яка незаконно прибула з території цієї країни 10 вересня 2017 року.

 

Латвійський банк підозрюють у порушенні санкційного режиму проти КНДР

У Латвії розслідують причетність місцевого банку ABLV до порушення санкційного режиму проти Північної Кореї.

Про це сказав у коментарі міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевичс після переговорів з південнокорейською колегою у Сеулі, повідомляє  Yonhap – Укрінформ.

“Ми працюємо над цим розслідуванням. Однак до його закінчення я не можу розповідати всі подробиці”, – сказав Рінкевичс.

Він додав, що в цьому питанні Латвія співпрацює з урядом США.

Розслідування було розпочато через накладання санкцій США на латвійський банк ABLV через його фінансові транзакції з північнокорейськимі компаніями, які включені до санкційного списку Ради Безпеки ООН.

Згідно з розслідуванням “Голосу Америки” такі фінансові транзакції допомогли КНДР, зокрема, нелегально закуповувати деталі для її системи балістичних ракет.

 

САП проситиме для Труханова арешту, застава – 50 мільйонів

САП проситиме запобіжний захід для мера Одеси Геннадія Труханова у вигляді тримання під вартою із заставою 50 мільйонів гривень.

Про це на брифінгу заявив керівник САП Назар Холодницький, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Як вам відомо, сьогодні детективи НАБУ на підставі інформації від ДПСУ в аеропорту “Бориспіль” затримали Одеського міського голову та його заступника (Павла Вугельмана – ред.). Зараз вони перебувають у НАБУ, з ними тривають слідчі дії. Вони, а також їхні захисники ознайомлені з повідомленням про підозру, їм вручено клопотання  про обрання запобіжного заходу. Прокуратура клопотатиме про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою із заставою 50 млн грн для Одеського міського голови, 30 млн для його заступника”, – сказав Холодницький.

 

Заступника Труханова теж затримали у “Борисполі” – ЗМІ

В аеропорту “Бориспіль” затримали заступника мера Одеси Павла Вугельмана, який прилетів із Ізраїлю.

Про це журналіст Наталка Седлецька повідомила у  Facebook – Укрінформ.

“В аеропорту “Бориспіль” затримали заступника мера Одеси Павла Вугельмана. Він прилетів з Ізраїлю (рейс із Тель-Авіва)”, – написала вона.

За словами журналістки, прикордонники затримали Вугельмана, щоб передати співробітникам Національного антикорупційного бюро для офіційного вручення підозри.

Як повідомляв Укрінформ, міського голову Одеси Геннадія Труханова затримали  зранку 14 лютого в аеропорту “Бориспіль” після повернення в Україну з Варшави.

Представники НАБУ особисто вручили йому підозру.

Нагадаємо, що 13 лютого детективи Національного антикорупційного бюро заочно повідомили про підозру міському голові Одеси  Геннадію Труханову  та трьом посадовцям Одеської міськради.

За версією НАБУ, усі ці особи причетні до схеми із завдання збитків місцевому бюджету Одеси – у вересні 2016 року Одеська міськрада придбала будівлю, яка раніше входила до цілісного майнового комплексу заводу “Краян”, за 185 мільйонів гривень у приватної структури, яка на початку 2016 року сама придбала цей комплекс на аукціоні, організованим ліквідатором держпідприємства, за 11,5 мільйона гривень.

 

Із Трухановим і його заступником проводять слідчі дії. НАБУ назвало статті

Мера Одеси Геннадія Труханова та його заступника затримали в аеропорту “Бориспіль” за підозрою у заволодінні майном.

Про це повідомляється на  сайті НАБУ – Укрінформ.

“14 лютого в аеропорту “Бориспіль” детективи НАБУ та прокурори САП відповідно до ст. 208 КПК України затримали Одеського міського голову та його заступника, яких підозрюють у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України (“Заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем”). Наразі з усіма підозрюваними виконуються слідчі та процесуальні дії, а також вирішується питання про обрання запобіжних заходів”, – йдеться у повідомленні.

У відомстві нагадали, що 13 лютого детективи НАБУ та прокурори САП повідомили про підозру чотирьом посадовцям мерії Одеси, в тому числі і чинному меру, у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України.

За версією слідства, зазначені особи можуть бути причетні до схеми із завдання збитків місцевому бюджету Одеси. Так, у вересні 2016 року мерія Одеси придбала будівлю, яка раніше входила до цілісного майнового комплексу ДП “Завод “Краян”, за 185 млн грн у приватної структури, яка на початку 2016 року сама придбала цей комплекс на аукціоні, організованому ліквідатором держпідприємства, за 11,5 млн грн.

Отримані від мерії 185 млн грн фірма-продавець спробувала перерахувати компанії з ознаками фіктивності, керівник якої наразі перебуває в зоні АТО, зазначили в НАБУ.

“Завдяки вжитим заходам вдалось запобігти цій спробі легалізації й домоглися накладення арешту на рахунки приватної компанії-продавця будівлі. З того часу постійно вчиняються спроби зняти арешт з рахунків, в тому числі шляхом раптової зміни ціни договору у січні 2018 року. Досудове слідство триває”, – йдеться також у повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, міського голову Одеси Геннадія Труханова  затримали  зранку 14 лютого в аеропорту “Бориспіль” після повернення в Україну з Варшави.

Пізніше стало відомо, що в аеропорту “Бориспіль” також затримали заступника мера Одеси Павла Вугельмана, який прилетів із Ізраїлю.

 

Холодницький каже, що “справу Труханова” розслідують за 3-4 місяці

Детективи НАБУ обіцяють завершити розслідування кримінальної справи за фактом махінацій з купівлею Одеської мерією нерухомості колишнього заводу “Краян” вже за 3-4 місяці.

Про це повідомив на брифінгу керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький.

“Детективи обіцяють закінчити розслідування цієї справи вже за 3-4 місяці”, – сказав він.

За словами Холодницького, кримінальну справу порушено за фактом заволодіння коштів місцевого бюджету при купівлі приміщень колишнього заводу 2 листопада 2016 року. Приводом для розслідування стали як публікації у ЗМІ, так і напрацювання детективів.

Як повідомляв Укрінформ, міського голову Одеси  Геннадія Труханова  затримали  зранку 14 лютого в аеропорту “Бориспіль” після повернення в Україну з Варшави.

Пізніше стало відомо, що в аеропорту “Бориспіль” також затримали заступника мера Одеси Павла Вугельмана, який прилетів із Ізраїлю.

13 лютого детективами НАБУ було повідомлено про підозру міському голові Одеси Геннадію Труханову та трьом посадовцям Одеської міськради, у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України.

За версією НАБУ, усі ці особи причетні до схеми із завдання збитків місцевому бюджету Одеси – у вересні 2016 року Одеська міськрада придбала будівлю, яка раніше входила до цілісного майнового комплексу заводу “Краян”, за 185 млн грн у приватної структури, яка на початку 2016 року сама придбала цей комплекс на аукціоні, організованим ліквідатором держпідприємства, за 11,5 млн грн.

 

В РНБО Лещенку погрожують судом за провокативні заяви щодо Турчинова

У Раді нацбезпеки та оборони спростували інформацію про нібито причетність секретаря РНБО Олександра Турчинова до справ проти одеських чиновників.

Про це йдеться у повідомленні  прес-служби  РНБО – Укрінформ.

“Повідомляємо, що інформація, яка була розміщена депутатом С.Лещенком у Facebook щодо «причетності» Олександра Турчинова до справ, які розслідує НАБУ щодо чиновників одеської місцевої влади, є нісенітницею та брехнею”, – йдеться у повідомленні.

Водночас у РНБО наголосили, що “колишній журналіст” Лещенко у своїй заяві не наводить жодних аргументів, посилаючись натомість на “неофіційну інформацію від невідомих джерел”.

“Лещенко має спростувати свої провокативні заяви, в іншому випадку Турчинов звертатиметься до суду”, – заявили у РНБО.

Як відомо, 13 лютого народний депутат Сергій Лещенко написав у Facebook, що на нього ” неофіційно вийшли люди Труханова”, які сказали, що “гроші від афери з заводом «Краян» призначалися не йому (Труханову – ред.), а Турчинову з Дубовим (колишній народний депутат Олександр Дубовий)”.

Як повідомляв Укрінформ, міського голову Одеси Геннадія Труханова затримали зранку 14 лютого в аеропорту «Бориспіль» після повернення в Україну з Варшави. Представники НАБУ особисто вручили йому підозру.

Згодом стало відомо і прозатримання заступника Труханова – Павла Вугельмана, який прилетів із Ізраїлю.

Детективи Національного антикорупційного бюро 13 лютого заочно повідомили про підозру міському голові Одеси Геннадію Труханову та трьом посадовцям Одеської міськради.

За версією НАБУ, усі ці особи причетні до схеми із завдання збитків місцевому бюджету Одеси – у вересні 2016 року Одеська міськрада придбала будівлю, яка раніше входила до цілісного майнового комплексу заводу «Краян», за 185 мільйонів гривень у приватної структури, яка на початку 2016 року сама придбала цей комплекс на аукціоні, організованим ліквідатором держпідприємства, за 11,5 мільйона гривень.

 

Пітерського “терориста” три години катували в ФСБ, а потім визнали свідком

Свідок у справі про “терористичне угруповання”, що нібито діяло в Петербурзі, звернувся до Слідчого комітету РФ із заявою про тортури, яким його піддали співробітники ФСБ.

Про це повідомив порталу  “ОВД-Інфо”  керівник правозахисної міжнародної групи “Агора” Павло Чиков – Укрінформ.

“Ілля Капустін, допитаний як свідок у кримінальній справі про терористичне угруповання у Санкт-Петербурзі, подав скаргу до Слідчого комітету про тортури, яким йому піддали співробітники ФСБ», – повідомив Чиков.

У заяві Капустін розповів, що 25 січня співробітники ФСБ схопили його на вулиці, побили, затягли до мікроавтобуса й катували струмом, розпитуючи про знайомих. Тортури тривали понад три години, після чого Капустіна привезли до будівлі  ФСБ  на офіційні слідчі дії як свідка.

Капустін вважає, що причиною його викрадення та побиття став дзвінок знайомому, який проходить як обвинувачений у справі про “терористичне угруповання”. По даній справі затримано кількох активістів в Петербурзі й Пензі, які також розповіли, що співробітники ФСБ катували їх, вимагаючи зізнань.

 

Собчак через суд вимагає скасувати реєстрацію Путіна на виборах

Кандидат у президенти РФ Ксенія Собчак подала заяву до Верховного суду Росії з вимогою скасувати реєстрацію Володимира Путіна як кандидата на виборах в президенти.

Копія заяви  опублікована  в телеграм-каналі “Собчак проти всіх” – Укрінформ.

У заяві зазначено, що у 2012 році Путін домовився з Дмитром Медведєвим про “тимчасову поступку посади президента РФ із зобов’язанням повернути її назад після закінчення обумовленого терміну”. Така домовленість, на думку Собчак, є “зловживанням права шляхом обходу закону”.

Згідно зі статтею 81 Конституції Росії, одна і та сама людина не може обіймати посаду президента країни більше як два терміни поспіль. Володимир  Путін  був президентом два терміни з 2000 по 2008 рік, потім чотири роки очолював уряд, а у 2012 році знову посів посаду глави держави. При цьому до виборів 2012 року було змінено законодавство — президентський термін збільшили з чотирьох до шести років.

 

Пентагон проситиме партнерів по НАТО збільшити видатки на оборону

У середу глава Пентагону Джеймс Меттіс звернеться до європейський партнерів по НАТО із закликом дотриматися обіцянки збільшити оборонні бюджети.

Про це розповіла заступник помічника глави Пентагону у справах міжнародної безпеки Кеті Вілбаргер, повідомляє  Reuters – Укрінформ.

“Він звернеться до тих, хто ще не має національного плану щодо збільшення видатків на оборонні потреби у вигляді 2 відсотків ВВП, і закличе їх розробити такі плани”, – сказала Вілбаргер.

Як зазначається, вперше країни-члени  НАТО  подали плани, в яких вказано, як вони планують домогтися щорічного виділення 2% ВВП на оборону до 2024 року, після погроз американського президента Дональда Трампа скасувати надання допомоги країнам, які не досягнуть цієї мети.

П’ятнадцять з 28 країн, не враховуючи США, ще у 2014 році домовилися розробити стратегію для досягнення мети НАТО щодо оборонних витрат у відповідь на анексію українського Криму Росією.

Як засвідчують дані Альянсу, Британія, Греція, Румунія та країни Балтії вже досягли цієї мети або дуже близькі до її досягнення.

9 лютого президент Дональд Трамп підписав закон про федеральний бюджет США, який передбачає збільшення протягом наступних двох років видатків у сфері оборони на 165 мільярдів доларів США.

 

Бойовики поширюють фейки про “підготовку сил АТО” до активних боїв – розвідка

Російсько-окупаційне командування в окремих районах Донецької і Луганської областей поширює неправдиву інформацію про підготовку сил АТО до  інтенсивних бойових дій у березні-червні.

Про це поінформував на брифінгу у середу речник Міноборони з питань АТО Дмитро Гуцуляк з посиланням на інформацію Головного управління розвідки Міністерства оборони, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Російське окупаційне командування й далі нарощує масштаби антиукраїнських пропагандистських заходів. Ворог свідомо активно поширює недостовірну інформацію про підготовку сил АТО до ведення інтенсивних бойових дій у березні-червні 2018 року. Зокрема, під виглядом нібито “достовірної” поширюється інсинуація про прибуття до частин і підрозділів сил АТО іноземних інструкторів для підготовки особового складу до бойових дій у населених пунктах”, – сказав Гуцуляк.

За його словами, у цьому зв’язку прес-центр штабу АТО закликає журналістів до активної співпраці задля об’єктивного та оперативного висвітлення перебігу Антитерористичної операції та життєдіяльності української армії.

Гуцуляк нагадав, що згідно з Воєнною доктриною України серед головних тенденцій, що впливають на військово-політичну обстановку є, зокрема, інформаційна війна Російської Федерації проти України.

 

В АТО – загострення: бойовики п’ять годин прицільно гатили з важкої артилерії

Минулої доби ситуація у зоні АТО загострилась,  бойовики активно обстрілювали українські позиції з  крупнокаліберних артилерійських систем та важких мінометів.

Про це  заявив  на брифінгу речник Міністерства оборони України з питань АТО Дмитро Гуцуляк – Укрінформ.

“Загалом, незаконні збройні формування випустили близько 10 снарядів з артилерії калібру 122 мм, 187 мін з мінометів калібру 120 мм, та близько 30 снарядів з мінометів калібру 82 мм”, – зазначив він.

На Луганському напрямку, за словами речника, бойовики здійснили 14 прицільних обстрілів. Найбільшу активність бойовики проявляли у районі Світлодарської дуги. Поблизу Троїцького та Луганського бойовики відкривали вогонь найчастіше.

У районі Троїцького протягом 5-годинного обстрілу українських позицій бойовики випустили 150 снарядів із 122-мм артилерії та з мінометів калібрів 120 і 82 мм, застосували великокаліберні кулемети, зенітну установку та гранатомети.

“Також ворожі обстріли з мінометів калібрів 120 і 82 мм по наших позиціях відбулися в районі Попасної та Новозванівки. Вогнем з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів противник турбував наших захисників поблизу Майорська, Зайцевого, Станиці Луганської та Світлодарська”, – додав речник Міноборони з АТО.

За добу українські військові 5 разів відкривали вогонь у відповідь зі штатного піхотного озброєння. Внаслідок бойових дій жоден український військовий не постраждав.

 

У зону АТО приїжджають близько 100 артистів, і цього замало – Рудницька

У зону АТО нині приїжджають з виступами близько 100 артистів, але цього дуже мало.

Таку думку висловила співачка і волонтер Анжеліка Рудницька в  інтерв’ю Укрінформу.

“Якось я склала список тих людей, яких я знаю, – саме артистів, що виступають у зоні АТО, і ми їх нагородили подяками міністра – це близько 100 осіб. Це дуже мало. У нас така кількість музикантів, ви не уявляєте собі”, – зазначила співачка.

Рудницька розповіла, що вирішила поїхати в зону  АТО  після того, як загинув її дядько.

“Найбільше, звичайно, запам’яталася перша поїздка. Я не знала, куди ми їдемо, знала тільки, що на Луганщину. Ми приїхали в Щастя – побите, обстріляне, з вибитими вікнами. … Ми приїхали в «Айдар», тоді там воювали добровольці, я потрапила саме туди, де служив мій дядько. Це була містика. Я побувала в кубрику, де він жив, бачила його ліжко, яке ще було підписане його позивним, і спілкувалася з його побратимами, які мене зустріли: «Так, що ти тут робиш? Дівчатам не місце на війні, їдь звідси!». Вони одразу почали на мене кричати, але я спілкувалася з психологами – і знала, що не можна агресією відповідати на агресію, тому я просто слухала, закусивши губу, і ніяк не реагувала. А потім, коли сказала, що ми приїхали до них із концертом, то вони видихнули полегшено і почали усміхатися. Бо спершу думали, що ми приїхали воювати”, – каже артистка.

За її словами, це були добровольці, не військові за професією, а люди, які розуміли, що треба комусь захистити країну.

“Це – справжні чоловіки, не ті, хто ховався під спідниці дружин і кричав, що “не моя війна”. І коли я чую до сьогоднішнього дня: а що вони там роблять? а навіщо це все? (тобто, люди ніби не усвідомлюють, що якби там не було цієї зони української оборони від російських окупантів, ми б уже всі були зовсім в іншій країні) – мене це вражає. І вражає те, що деякі публічні люди теж безвідповідально ставляться до цього, ніяк не реагують”, – заявила Рудницька.

 

Киян закликають підтримати петицію про створення скверу імені Василя Сліпака

Земельна комісія Київради підтримала проект рішення про виділення земельної ділянки під сквер імені Василя Сліпака на Андріївському узвозі у столиці.

Про це на прес-конференції в Укрінформі розповів депутат Київради Юрій Сиротюк, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Скверу Василя Сліпака («Міфа») в Києві бути. Це рішення громади. Вже проведені певні роботи, вже є пам’ятний знак, де буде встановлений пам’ятник, і ні в кого посміє здійнятися рука, жодна комерція не завадить цьому питанню», – сказав Сиротюк.

Він розповів, що у вівторок на засіданні Земельної комісії одностайно ухвалено рішення щодо створення скверу Сліпака в Києві, а тепер це рішення має бути затверджене на засіданні Київради.

При цьому депутат зауважив, що стосовно ділянки, яку планується виділити під сквер, досі тривають судові засідання, а у містобудівній документації зазначається, що це місце відведено під забудову.

У цьому зв’язку Сиротюк закликав киян підтримати петицію, розміщену на сайті КМДА, на підтримку влаштування у центрі Києва культурно-мистецького скверу імені Василя Сліпака.

На підтримку скверу висловився і Герой України, український поет Дмитро Павличко. Він підкреслив, що пам’ять такої людини, як Сліпак, має бути увічнена і сквер для цього є чи не найоптимальнішим рішенням.

«Він (Василь Сліпак – ред.) загинув не даремно, він приклад для нас і не тільки для нас»,- наголосив Павличко.

Як відомо, Василь Сліпак – оперний співак зі світовим ім’ям, який мав успішну кар’єру за кордоном. Він прожив у Франції 19 років, співав у Паризькій національній опері. Коли на сході України розпочались бойові дії, він став волонтером, а потім поїхав на Донбас добровольцем. Загинув у бою від кулі снайпера 29 червня 2016 року у смт Луганське Донецької області в околицях Донецького аеропорту. Герой України, кавалер ордена «За мужність» І ступеня.

 

У Кабміні мають намір заборонити сміттєпроводи у багатоповерхівках

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України планує переглянути застарілу норму щодо обов’язкового проектування сміттєпроводів у багатоповерхівках.

Про це Укрінформу повідомили у прес-службі заступника міністра регіонального розвитку,  будівництва  та житлово-комунального господарства України Лева Парцхаладзе.

«Сьогодні у сміттєпроводи викидається усе, що завгодно, чистка проводиться нерегулярно, від цього постійний жахливий запах та бруд. Зараз, оновлюючи ДБН, ми пропонуємо переглянути цю застарілу норму. У Європі вже давно відмовилися від неї, у більшості країн вона заборонена. На противагу цьому успішно діє роздільний збір сміття. Впевнений, поки у наших будинках функціонують сміттєпроводи, в Україні не буде відповідального відношення до відходів і система сортування не запрацює», – зазначив урядовець.

Як зазначається у повідомленні, на офіційній сторінці заступника міністра у Facebook було проведено опитування громадської думки щодо доцільності використання сміттєпроводів у будинках. Згідно з ним, 92% опитуваних проголосували проти сміттєпроводів і за роздільний збір сміття, інші 8% все ще не готові відмовитися від цієї застарілої норми.

Зазначається, що перегляд та оновлення державних будівельних норм є одним із головних пріоритетів Мінрегіону. Так, у 2017 році було затверджено 13 ДБН, а у 2018-му планується оновити та затвердити ще 16 будівельних норм. Зокрема, вони стосуватимуться вимог щодо проектування фундаментів, фасадів будівель та споруд, інженерних систем, планування та забудови територій, доступності будівель та споруд для людей з інвалідністю.

 

У Вінницькому ЦРМС розповіли про пріоритети децентралізації-2018

Об’єднані територіальні громади мають взяти на себе ту роботу і функції, які здійснювали виконавчі органи державної влади.

Про це та інші пріоритети реформи децентралізації, які реалізовуватимуться в регіоні впродовж 2018 року йшлося в середу під час зустрічі з журналістами у форматі «прес-кафе» у Вінницькому Центрі розвитку місцевого самоврядування, створеному за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Як розповів директор Вінницького ЦРМС Олег Левченко, робота Центру полягає в експертній, методологічній та освітній підтримці територіальних громад області, які об’єдналися та здійснюють перші кроки у розвитку своїх територій.

«На Вінниччині нині створено 34 ОТГ, 80% із них є самодостатніми та фінансово спроможними. Але усі вони зараз проходять шлях, коли треба на себе перебирати функції, які раніше здійснювали виконавчі органи державної влади, а також створити власні системи самообслуговування. Причому треба забезпечити якість надання послуг. Яка щонайменше не була б гіршою, ніж раніше. Разом із партнерами ми поставили собі за мету створити мережу підтримки, «підперти плечем» об’єднані громади в період становлення. Зокрема, надаючи допомогу в написанні проектів із залучення грантових фінансових ресурсів, навчити їх працювати з коштами ДФРР, а також компетенцій зі створення, адміністрування та використання нових податків і зборів. А також – використовувати наявний потенціал своїх територій», – повідомив Левченко.

За його словами, також у Центрі хочуть допомогти громадам, які ще не стали на шлях об’єднання, побороти страхи, які культивуються опонентами реформи децентралізації, та подолати міфи, які насаджуються політиками-популістами.

В ЦРМС визначили 64 потенційні центри творення ОТГ і очікують, що за їх інституційної, методичної та організаційної підтримки восени кількість об’єднаних громад зросте ще на 22, а до кінця року – до 49, які об’єднають не менше 50% населення області, тоді як нині в діючих ОТГ мешкає 17%.

Також під час зустрічі з журналістами експерти Вінницького ЦРМС обговорили питання фінансової децентралізації, регіонального розвитку та розвитку муніципальних послуг в ОТГ. Спікери зазначали, що насамперед об’єднаним громадам бракує грамотного менеджменту та компетенцій, аби реалізувати можливості, які відкриває перед ними реформа децентралізації. Протягом минулого року задля покращення обізнаності управлінців ОТГ з цих питань у Центрі залучили до просвітницьких заходів понад 5,4 тис. представників об’єднаних громад.

Зокрема, експерт Центру з місцевих фінансів Інна Святна зазначила, що у 2017 році власні надходження до бюджетів ОТГ зросли на 48%, всі вони виконали свої бюджети в повному обсязі. Наразі ж їм доведеться опановувати нові навики з використання можливостей, які відкриваються з набуттям права розпоряджатися землями сільськогосподарського призначення за межами ОТГ.

Радник з регіонального розвитку Юрій Войціцький презентував роботу Центру з допомоги ОТГ зі стратегічного планування, яке є підставою для отримання коштів з ДФРР, розбудови інвестиційної привабливості територій, а також з упровадження проектів місцевого і регіонального розвитку. Зокрема, реалізовані проекти із залучення коштів на створення «прозорих офісів».

Загалом, Вінницький ЦРСМ залучив протягом року в регіон 25 млн грн грантових коштів. Наразі вмінню роботи з міжнародними фінансовими інституціями хочуть навчити менеджерів ОТГ, аби на місцях сформувалися сталі проектні групи і проектні офіси, спроможні залучати кошти, які б працювали на створення в економіці громад додаткової вартості.

Про муніципальний розвиток ОТГ та міжмуніципальну співпрацю об’єднаних громад розповів радник ЦРМС Віталій Швець. За його словами, наразі в області за підтримки U-LEAD в об’єднаних громадах створено 2 центри надання адміністративних послуг, а загалом йдеться про створення ще 10. Також в ЦРМС працюють над схемами оптимальної мережі освітніх та медичних закладів в ОТГ, а також розвитку співпраці між громадами в питаннях житлово-комунального господарства, створення центрів безпеки, моделі яких розробляють в Центрі тощо.

Також журналістам розповіли про кращі практики та напрацювання громад в процесі об’єднання і продемонстрували відео про життя однієї з найуспішніших в області Томашпільської ОТГ.

Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.

 

Іллєнко розказав про минулорічні рекорди українського кіно

Голова Держкіно Пилип Іллєнко публічно прозвітував про діяльність агентства у 2017 році, підкресливши, що цифри засвідчують позитивну динаміку розвитку українського кіно.

Презентація звіту відбулась в Укрінформі.

“47 фільмів були завершені виробництвом за підтримки Держкіно 2017 року. Для нас це рекордна цифра. З них 17 – повнометражних ігрових. Кожен фільм – це серйозна робота. Ми пишаємося всіма цими стрічками. Для порівняння: 2016 року таких фільмів було всього чотири, в 2015 році їх було три. Відповідно ми можемо бачити дуже гарну динаміку”, – підкреслив Іллєнко.

Він згадав кожен із 17 повнометражних ігрових фільмів окремо. Це “Казка про гроші”, “Стрімголов”, “Іній”, “Ржака”, “Брама”, “Мир вашому дому”, “Строжова застава”, “Поліна”, “Вулкан”, “Ізі”, “Межа”, “Припутні”, “Таразі. Прощання з пустелею”, “Казка старого мельника”, “Червоний”, а також стрічки Ахтема Сеітаблаєва “Чужа молитва” і “Кіборги”.

“Так само суттєво зросла кількість дебютних фільмів, створених за підтримки Держкіно. Це дуже важливий напрямок нашої роботи. Молоді кінематографісти мають отримати право на старт у професії за підтримки держави. Ці фільми підтримуються на 100% виробничого кошторису, який обмежується сумою в 1 млн грн”, – зазначив голова Держкіно.

За його словами, продовжує позитивну динаміку українська документалістика.

“Я дуже пишаюся тим, що в останні роки ми почали виводити документальне кіно в кінотеатральний прокат. Зокрема, сьогодні можна подивитися в кінотеатрах стрічку “МІФ” про Василя Сліпака, створену за підтримки Держкіно. Торік також виходили в прокат такі стрічки, як “Будинок “Слово” Тараса Томенка, “Рідні” Віталія Манського”, – нагадав він.

Іллєнко зазначив, що торік укладено 66 контрактів на виробництво нових фільмів. Загалом з 2014-го по 2017-ий таких контрактів було 169, і значна частина припала саме на 2017 рік.

“Ще одним цікавим показником динаміки розвитку національного кіно є кількість оформлених посвідчень національного фільму. Їх було оформлено 184 минулого року. В 2014-му таких посвідчень було оформлено всього 15, в 2015-му – 40, у 2016-му – 80”, – уточнив голова Держкіно.

Він додав, що за минулий рік було проведено всього один конкурсний відбір, але масштабний.

“Було подано рекордну кількість кінопроектів – 289. І включено в програму виробництва за результатами конкурсного відбору 78 фільмів. І перша, і друга цифри є рекордними для нас”, – наголосив Іллєнко.

 

Верховний Суд продовжать обирати не раніше вересня

Другий конкурс на заміщення 85 вакантних посад у новоствореному Верховному Суді відбудеться не раніше вересня поточного року.

Про це повідомив під час зустрічі з журналістами голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККСУ) Сергій Козьяков.

“У нас є перший досвід роботи Верховного Суду. Там є певні перекоси. Треба якимось чином це врахувати, тому другий конкурс відбудеться, мабуть, не раніше вересня, а то й пізніше”, – сказав він – Укрінформ.

Козьяков розповів, що у найближчі два тижні ВККСУ планує вирішити питання з переведенням до інших судів 108 суддів, які працювали у попередньому складі  Верховного Суду  України та у вищих спеціалізованих судах.

“У нас є заяви від цих суддів, у яких вони звертають увагу на той суд, куди б вони хотіли, щоб їх перевели. Здебільшого це апеляційні суди, але є і один районний суд”,- зазначив голова комісії.

Як повідомлялося, 15 грудня 2017 року запрацював новий склад Верховного Суду, куди були призначені 113 суддів, які пройшли конкурсний відбір.

Головою ВС шляхом таємного голосування обрано Валентину Данішевську, а її заступником – Богдана Львова.

 

Голова ВККСУ скаржиться, що судді не хочуть іти на “печерську каторгу”

Судді не хочуть відряджатися до Печерського райсуду столиці для здійснення правосуддя протягом 6-12 місяців.

Про це повідомив під час зустрічі з журналістами 14 лютого голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККСУ) Сергій Козьяков – Укрінформ.

“Я вам скажу страшну річ: не хочуть судді відряджатися у Печерський райсуд. Це нова тенденція останніх місяців. Не хочуть, бо там колапс роботи”, – сказав він.

За словами Козьякова, протягом минулого року слідчі судді Печерського райсуду винесли 80 тисяч ухвал.

Голова ВККСУ розповів, що за штатним розписом у Печерському суді нараховується 37 вакансій. Водночас у суді працює 29 суддів, а в одного судді закінчилися повноваження. Таким чином у Печерському суді є 7 вакантних посад.

Козьяков повідомив, що комісія нещодавно ухвалила рішення відрядити до Солом’янського райсуду столиці 8 суддів, тому найближчим часом у НАБУ не повинно бути проблем зі слуханням їх справ у цьому суді.

Загалом у всіх районних судах столиці є вакантні посади. Зокрема у Голосіївському райсуді 7 вакантних посад, у Дніпровському – 8, Оболонському – 11, Подільському – 9, Святошинському  – 11, Шевченківському – 8 та у Дарницькому райсуді не вистачає 6 суддів.

 

Гройсман подякував Світовому банку за допомогу у впровадженні реформ в Україні

Уряд України вдячний структурам Світового банку за постійну і послідовну підтримку Києва на шляху фундаментальних перетворень.

Про це сказав Прем’єр-міністр Володимир  Гройсман  під час зустрічі з віце-президентом Світового банку Сірілом Мюллером,  повідомляє  Урядовий портал – Укрінформ.

«Цього року ми концентруємо увагу на економічному зростанні, проведенні реформ, і я дякую за запровадження програм підтримки для України з боку Світового банку», – сказав  глава уряду.

Він наголосив, що торік політика уряду дозволила закріпити економічне зростання. Саме тому реформи в сфері децентралізації, енергоефективності, охорони здоров’я, у пенсійній системі та інших сферах будуть продовжені.

За словами Гройсмана, у фокусі також – поглиблення судової реформи, боротьба з корупцією та формування антикорупційного суду як завершальної ланки системи антикорупційних органів, реформування митних та податкових органів, широкомасштабна приватизація державних підприємств, реформування аграрного комплексу.

У свою чергу віце-президент Світового банку Сіріл Мюллер наголосив, що лідерство глави уряду стало ключовим у питаннях підтримки реформ. Політика Кабміну, впевнений дипломат, дозволяє закласти основи подальшого зростання, і Світовий банк готовий стати довіреним партнером України на шляху досягнення великих економічних цілей та примноження добробуту українців.

«Ми визначили порядок денний співпраці, і ми готові підтримати Україну», – сказав  Мюллер.

 

Лубківський сказав, що саме заважає Україні стати лідером Східного партнерства

Корупція, відсутність реформ та все ще інтегрованість в “русский мир” заважають Україні стати лідером Східного партнерства.

Про це під час круглого столу на тему: “Що заважає Україні стати лідером Східного партнерства?” в Укрінформі сказав посол Маркіян Лубківський.

“Угода про асоціацію Україна-ЄС не виконується, або виконується на вкрай низькому рівні. Українське законодавство й досі не синхронізоване із нормативною базою ЄС”, – наголосив дипломат.

На його переконання, якби не корупція, Україна могла б не лише стати безумовним лідером  Східного партнерства, але й конкурувати з новими членами ЄС у багатьох сферах.

“Євросоюз має відігравати більш проактивну роль у сприянні об’єднаній реакції ЄС на довготривалу безпекову загрозу, якою є Росія для його сусідів і Європи в цілому”, – зазначив він, говорячи про головні виклики на 2018 рік.

Як відомо, Україна посіла третє місце в одному з двох оцінювальних блоків Індексу європейської інтеграції Східного партнерства і поступилася Грузії та Молдові.

 

Експерт із Ліхтенштейну розказав про найбільшу складність антикорупційних справ

В рамках реалізації антикорупційної реформи в Україні необхідно якнайшвидше створювати спеціалізовані суди для розгляду антикорупційних справ.

Про це заявив на брифінгу в середу директор департаменту фінансових розслідувань Ліхтенштейну Даніель Телесклаф, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Ми раді обіцянці створення таких судів, це є позитивною тенденцією. Втім реалізувати цю обіцянку необхідно вже сьогодні», – повідомив він в ході презентації звіту про імплементацію антикорупційної реформи в Україні.

Телесклаф також зауважив, що на сьогодні українська судова влада не готова до антикорупційних справ.

«Для нинішньої судової системи це питання не тільки браку незалежності у роботі, а ще й відсутність спеціалізації саме з таких справ. Я працю вже 25 років і вважаю, що саме антикорупційні справи – за визначенням складні», – повідомив він.

Телесклаф також зазначив, що окремим питанням є відбір суддів для цього суду, і зі свого боку пообіцяв ретельний моніторинг ситуації.

Звіт презентовано в рамках четвертого раунду моніторингу Стамбульського плану дій із боротьби з корупцією, затвердженого Антикорупційною мережею Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

Як повідомляв Укрінформ, 22 грудня 2017 року Президент Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроект №7440 “Про Вищий антикорупційний суд”.

Водночас на засіданні Верховної Ради 18 січня депутати тричі відмовилась включити цей законопроект до порядку денного сесії.

У свою чергу, ряд міжнародних інституцій, серед яких МВФ та Світовий банк, висловили занепокоєння у зв’язку з невідповідністю деяких положень законопроекту зобов’язанням України перед міжнародними партнерами та рекомендаціям Венеціанської комісії.

Президент Порошенко під час виступу на “Українському сніданку” в Давосі 25 січня заявив, що Україна працює разом із міжнародними партнерами над законопроектом про антикорупційний суд.

 

У турецькому Мармарисі вчилися виготовляти ляльки-мотанки

Українська громада провінції Мугла (Туреччина) “Спілка української культури і солідарності” організувала у Мармарисі майстер-клас із виготовлення ляльки-мотанки.

Захід відбувся 11 лютого, пише  ukr-ayna.com – Укрінформ.

“Майстер-клас привернув неабияку увагу української громади. Тільки діточок зібралося близько 40. Усі присутні дізналися історію виникнення ляльки, її значення у культурі та мали змогу створити ляльку саморуч”, – сказано у повідомленні.

Як зазначила голова українського товариства Олена Топчу, “наша історія багата, звичаї нашого народу дуже цікаві, і ми маємо докладати якомога більше зусиль, щоб наші діти їх знали, любили і поважали”. Також вона додала, що наступним зібранням громади буде святкування Масляної.

Мотанка або “вузликова лялька” є символом добра та благополуччя, надії на краще. Це давній сакральний оберіг, якому вже понад 5000 років. Вважалося, що вона захищала людину від неприємностей та бід.

 

В Україну заборонили ввозити ще кілька книг із території РФ

Держкомтелерадіо відмовив ТОВ “Форс Україна” у видачі дозволу на ввезення в Україну з території РФ книг “Постоянное напряжение” Романа Сенчина та серії “Путешествие вокруг света” (видавець –  ТОВ “Издательство “Э”).

Про це повідомляє  прес-служба  Держкомтелерадіо – Укрінформ.

“Члени експертної ради визнали невідповідність видань критеріям оцінки видавничої продукції, що дозволена до розповсюдження на території України. Зокрема, у книзі Романа Сенчина присутня пропаганда імперських геополітичних доктрин держави-агресора та пропаганда війни… Серія дитячих книжок “Путешествие вокруг света” не викликала питань щодо змісту, проте у вихідних даних видань зазначено: “Отпечатано в России. Республика Крым”. Саме через цю “помилку” в географії (Крим був, є і буде українським!) видання не отримало дозволу на ввезення і розповсюдження в Україні”, – ідеться в повідомленні.

Як зазначається, станом на 14 лютого 2018 року Держкомтелерадіо надав суб’єктам господарювання дозволи на ввезення майже 10,5 тис. найменувань видавничої продукції з держави-агресора, а також з тимчасово окупованих територій України. Водночас надано 259 відмов у видачі дозволів, з них 30 – на підставі негативних висновків експертної ради Держкомтелерадіо у зв’язку з невідповідністю видань критеріям оцінки видавничої продукції, що дозволена до розповсюдження на території України.

Також у Держкомтелерадіо нагадують, що розповсюдження російських книг без відповідного дозволу карається штрафами. Водночас громадяни мають право ввозити російські книги без спеціального дозволу в кількості не більше 10 примірників на людину

 

Меджибіж руйнуватиме туристичні стереотипи

У містечку Меджибіж, що на Хмельниччині, до початку туристичного сезону встановлять один інформаційний пілон та 8 вказівників, щоб привабити нових мандрівників до місцевих атракцій.

Про це йдеться в сюжеті  TV7+ – Укрінформ.

“Святомиколаївський храм, колона-каплиця та млин ХІХ століття. А загалом на території Меджибожа є близько двох десятків історико-архітектурних об’єктів. Втім, для більшості туристів Меджибіж це – тільки фортеця, її історія та драми кохання. Аби зруйнувати цей стереотип, туристичне містечко незабаром знакуватимуть”, – зазначається у відео.

Так, в межах проекту “Туристичне знакування Меджибожа” на восьми стовпцях з’являться інформаційні таблички й вказівники до історико-архітектурних об’єктів. Окрім цього, передбачається невеличкий туристичний пілон з картою, закладами харчування, історичною довідкою тощо.

Це, переконані розробники, стимулюватиме рух туристів не лише до фортеці, а й у історичний центр самого містечка. Туристичні вказівники стануть зручними для хасидів-паломників та іноземних туристів, які матимуть змогу відвідати різні туристично привабливі місця Меджибожа.

Проект реалізується виключно за фінансової підтримки Британської Ради в Україні.

 

Virgin Galactic “запускає” в космос у віртуальній і змішаній реальності

Новий сайт компанії мільярдера Річарда Бренсона Virgin Galactic дозволяє подорожувати в космосі у віртуальній реальності на кораблях компанії.

Для створення сайту  Virgin Galactic об’єдналася з розробниками браузера Microsoft Edge повідомляє  Engadget – Укрінформ.

За твердженням творців, сайт здатний перенести кожного користувача браузера у космос і дозволяє вивчити всі можливі параметри і відповісти на будь-які запитання, почуваючись на орбіті. Віртуальна подорож доступна у 2D, 3D і WebVR.

Новий сайт демонструє зусилля Virgin, спрямовані на створення нової космічної індустрії подорожей. Користувачі зможуть досліджувати кораблі Virgin через пристрої змішаної реальності Windows. На сайті будуть представлені VR-тури компанії по кораблям WhiteKnightTwo і VSS Unity. Тур у простому 3D доступні навіть для тих, у кого немає гарнітури.

Сайт добре працює у Google Chrome, демонструючи чудові кадри з космічних кораблів Virgin, відео екіпажів та інформацію про компанії. Сайт виглядає досить добре на мобільному телефоні, з тими ж кнопками і анімацією, що і в десктопном браузері робочого столу. Також журналісти відзначають, що Microsoft Edge – не єдиний браузер з вбудованими функціями  віртуальної реальності.

 

Уряд затвердив бюджет Фонду соціального страхування

Кабінет міністрів затвердив бюджет Фонду соціального страхування України на 2018 рік.

Відповідна постанова ухвалена на засіданні  уряду, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Рішення було прийнято без обговорення.

Як  зазначили  в прес-службі міністерства соціальної політики, дохідну частину бюджету Фонду затверджено в сумі 23,0 млрд гривень, видаткову в сумі — 22,0 млрд гривень.

Резерв коштів для виплати допомоги по безробіттю становить 285,0 млн гривень.

“Прийняття бюджету дасть змогу здійснити перерахування суми щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві, осучаснити такі виплати за період 2008-2011 р.р., забезпечити фінансування медичної реабілітації застрахованих осіб тощо”, – запевнили у Мінсоцполітики й додали, що бюджет Фонду на 2018 рік є збалансованим і бездефіцитним.

 

Уряд схвалив оборонне замовлення до 2020 року

Кабінет міністрів ухвалив основні показники державного оборонного замовлення України на 2018-2020 роки.

Відповідне рішення було ухвалене без обговорення на засіданні уряду 14 лютого, повідомляє  Урядовий портал – Укрінформ.

“Планувати державне оборонне замовлення на три роки ми почали у 2017 році, і ця система вже довела свою ефективність як для державних замовників, так і для підприємств-виконавців ДОЗ”, – прокоментував рішення уряду заступник міністра економічного розвиту і торгівлі України Юрій Бровченко.

Ухвалене  урядом  державне оборонне замовлення базується на основних напрямах бюджетної політики на 2018-2020 роки. В середньостроковій перспективі основні зусилля держави будуть спрямовані на забезпечення української армії сучасними зразками озброєння та військової техніки. У 2018 році фінансування державного оборонного замовлення здійснюватиметься в істотно більших обсягах.

Попередньо проект державного оборонного замовлення на 2018-2020 роки був розглянутий та схвалений Радою національної безпеки і оборони України.

 

Уряд затвердив Річну програму Україна-НАТО

Кабмін затвердив Річну національну програму під егідою Комісії Україна-НАТО на 2018 рік, а також схвалив відповідний проект указу Президента для подальшого внесення акта на підпис глави держави.

Таке рішення ухвалено на засіданні 14 лютого, повідомляє  Урядовий портал – Укрінформ.

“РНП є головним програмним документом, що спрямовує та регулює весь комплекс питань співробітництва з НАТО. Програма на 2018 рік містить 444 заходи за участі 58 міністерств та відомств, не враховуючи місцеві органи влади та інші інституції й організації”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначила на засіданні уряду віце-прем`єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе, РНП є основним стратегічним документом планування внутрішньодержавних реформ у контексті взаємодії України з Північноатлантичним альянсом. Мета цієї взаємодії – підготовка до набуття членства у НАТО.

“За своїм змістом і форматом трансформована і модернізована РНП 2018 року дедалі більше стає схожою на сучасні стратегічні документи. Щорічне збільшення кількості заходів співробітництва свідчить, зокрема, про позитивний алгоритм активізації співпраці, розширення сфер взаємодії”, – підкреслила віце-прем`єр-міністр.

Вона також повідомила, що вже найближчими днями розпочнеться підготовка РНП на 2019 рік, яка буде поєднана з підготовкою державного бюджету на 2019 рік.

«Наше завдання – вперше побудувати «дорожню карту» підготовки до членства в НАТО, яка була б за змістом і ідеологією споріднена з програмою діяльності уряду, мала б відповідне фінансове наповнення», – акцентувала Климпуш-Цинцадзе.

Як наголосили в уряді, програма на 2017 рік містить 375 заходів, з яких виконані 307 (81,9%), 49 виконуються (13%), 19 не виконано з об’єктивних причин. Наявність невиконаних заходів пояснюється, насамперед, скасуванням або перенесенням строку їхнього виконання на 2018 рік з ініціатив організаторів, а також переорієнтацією першочергових потреб у зв’язку з проведенням антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях.

 

Уряд схвалив план заходів з інформування про євроатлантичну інтеграцію

Кабінет міністрів затвердив план заходів щодо реалізації Концепції вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2018 рік.

Рішення ухвалено на засіданні у середу без обговорення, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Як зазначили в  урядовій прес-службі, ухвалення документа має забезпечити ефективне інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України – Укрінформ.

“Мета – підвищити рівень підтримки українцями державної політики у сфері євроатлантичної інтеграції та рівень довіри до НАТО як до інституції, що відіграє ключову роль у зміцненні міжнародної безпеки”, – ідеться у повідомленні.

За словами віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванни Климпуш-Цинцадзе, це дуже важливе рішення контексті протидії російській пропаганді.

“Та окрім спростування ще радянських і нових російських міфів про НАТО, у нас багато роботи з роз’яснення суті Північноатлантичного альянсу. НАТО – це не лише армія. НАТО – це права людини, верховенство права, освіта, екологія”, – підкреслила урядовець.

На її думку, те, що за результатами соціологічних досліджень більшість українців підтримують вступ України до НАТО, є радше емоційною підтримкою на тлі російської агресії, тому необхідна інформаційна робота, яка допомогла би перетворити цю підтримку на усвідомлену та обгрунтовану розумінням діяльності Альянсу.

За даними прес-служби, у плані містяться конкретні заходи, розраховані на різні цільові аудиторії та охоплюють усі регіони України. Їх фінансування у 2018 році передбачене в рамках бюджетної програми “Здійснення заходів з питань європейської та євроатлантичної інтеграції в інформаційній сфері”, за якою Державним бюджетом на 2018 рік Держкомтелерадіо визначені відповідні видатки.

 

Макрон ініціює повернення загального військового обов’язку у Франції

Президент Франції Еммануель Макрон має намір повернути в країні загальний військовий обов’язок. За його задумом, усі молоді французи мають проходити військову підготовку, яка триватиме від 3 до 6 місяців.

Про це президент Франції заявив перед поданням відповідного законопроекту на розгляд парламенту, яке заплановане на сьогодні, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Мова не йде про відродження масового перебування в казармах”, – запевнив президент.

За його словами, майбутня служба буде обов’язковою і триватиме “приблизно на квартал” чи навіть “від 3 до 6 місяців”.

Президент зазначив, що обов’язковий військовий обов’язок буде “універсальним” для всіх та матиме значний вплив на єднання нації, визначення перед молоддю спільних орієнтирів.

Повернення загального військового обов’язку було серед передвиборчих обіцянок  Макрона. Тоді він говорив про термін служби тривалістю один місяць, наразі мова вже йде про термін від 3 до 6 місяців.

Наміри президента викликали суперечки в уряді. Відомо, що експериментальна частина втілення плану в життя може розпочатися вже на початку 2019 року.

Наближений до президента представник правлячої партії Бенджамін Гріво підтвердив рішучість президента, вказавши, що той не відступить від свого наміру.

Як відомо, обов’язкову військову службу у Франції було скасовано 20 років тому, за президента Жака Ширака.

 

Уряд затвердив заходи щодо реалізації Стратегії подолання бідності

Кабінет міністрів затвердив план заходів на 2018 рік щодо реалізації Стратегії подолання бідності.

Відповідне рішення було ухвалено на засіданні уряду в середу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Рішення було прийнято без обговорення, текст плану наразі не опублікований.

Пізніше в прес-службі Міністерства соціальної політики поінформували, що план заходів спрямований на забезпечення подальшої реалізації Стратегії подолання бідності, затвердженої розпорядженням  Кабміну  від 16 березня 2016 року.

У Стратегії, за даними Мінсоцполітики, визначаються конкретні заходи на 2018 рік, спрямовані на підвищення дієвості політики зайнятості, підвищення грошових доходів населення, забезпечення доступу населення до соціальних послуг, мінімізацію ризиків бідності, а також соціального відчуження найбільш вразливих категорій населення.

Зазначається, що реалізація цих заходів сприятиме досягненню основних цільових показників щодо зниження рівня бідності в Україні, а також досягнення європейських стандартів життя українців.

 

Мовна стаття: уряд пропонує Раді відкласти імплементацію до 2023 року

Кабмін схвалив проект закону, який передбачає продовжити перехідний період імплементації мовної статті закону “Про освіту” з 2020 на 2023 рік.

Відповідне рішення було ухвалене на засіданні уряду у середу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Мова йде про внесення змін до пункту 3 розділу 12 “Прикінцеві та перехідні положення” закону “Про  освіту” – реалізація мовної статті для дітей з національних меншин. Зараз усі відчули на міжнародній арені напруження і маніпулятивні заяви міністра закордонних справ Угорщини. Ми як Україна після рішення Венеціанської комісії одразу створили “дорожню карту” імплементації рекомендацій Венеціанської комісії, і ми рухаємося виключно відповідно до цих рекомендацій», – сказала міністр освіти Лілія Гриневич

Вона назвала “маніпуляцією і шантажем” дії Угорщини, яка блокує засідання Україна-НАТО, змушуючи Україну призупинити дію закону.

«Такого немає в рекомендаціях Венеціанської комісії. Крім того, ми ведемо консультації з угорською громадою, уже було дві великі зустрічі у Береговому, Ужгороді, і в Києві, але разом з тим, сьогодні мали продовжуватися ці консультації, але лідери угорської громади нас повідомили, що вони не приїдуть на ці консультації через подання депутатів Опозиційного блоку до Конституційного Суду», – сказала Гриневич.

Як повідомлялося, Угорщина вже вдруге заблокувала проведення засідання Комісії Україна-НАТО на міністерському рівні через претензії до мовної статті українського закону про освіту.

Будапешт вважає, що норма закону щодо державної мови освіти в Україні порушує права угорської меншини. Київ ці звинувачення відкидає.

7 лютого у Міністерстві закордонних справ України повідомили про узгодження ключових питань з представниками Угорщини, в тому числі і шляхів врегулювання мовного питання. Водночас у МЗС Угорщини заперечили це.

 

Закон про освіту: у МОН розказали, які рекомендації “венеціанки” вже врахували

Приватні школи мають право вільного вибору мови навчання, але повинні забезпечити оволодіння учнями державною мовою.

На цьому наголосив заступник міністра освіти і науки Павло Хобзей під час першої очної консультації з представниками нацменшин щодо мови освіти в школах у межах проекту закону «Про загальну середню освіту», повідомляє  прес-служба  Міністерства освіти та науки – Укрінформ.

«Хочу нагадати, що в одній з рекомендацій Венеціанської комісії йдеться про звільнення приватних шкіл від нових мовних вимог. Ми виконуємо рекомендації комісії, тому в одному з пунктів мовної статті проекту закону «Про загальну середню освіту» передбачили, що приватні школи мають право вільного вибору мови освітнього процесу. Але водночас вони повинні забезпечити оволодіння учнями державною мовою відповідно до вимог державних стандартів загальної середньої освіти. Тобто якщо національна громада має можливість, вона може відкривати приватні школи і там грати за своїми правилами, однак виконувати стандарт щодо вивчення української мови», – зазначив Хобзей.

Він уточнив, що у новому державному стандарті для початкової освіти, який має затвердити Кабмін, передбачено на вивчення у 1-4 класах української мови 5 годин на тиждень. Яким буде цей відсоток у базовій та профільній школах, пропишуть у нових державних стандартах, що наразі розробляються.

У зустрічі брали участь представники молдовської, німецької, грецької, болгарської, гагаузької та єврейської громад. Це була перша очна консультація МОН з національними меншинами щодо мовної статті проекту закону «Про загальну середню освіту» з низки зустрічей, що заплановані на лютий-березень 2018 року.

Під час обговорення представники національних меншин висловили свої зауваження та пропозиції до проекту статті, які враховуватимуться під час її остаточного формулювання. Крім того, учасники зможуть надіслати свої пропозиції ще протягом тижня у письмовій формі.

Як повідомляв Укрінформ, 14 лютого уряд схвалив розроблений МОН проект закону, який передбачає внесення змін до перехідних положень закону «Про освіту» та продовження перехідного періоду для імплементації мовної статті на 3 роки – до 2023-го.

 

У Києві презентували програму профорієнтації школярів

У середу, 14 лютого, в Укрінформі презентували спільний проект Міністерства молоді та спорту, Центру “Розвиток соціальної корпоративної відповідальності” та компаній в чотирьох галузях з професійної орієнтації школярів “Карта професій”.

Про мету та суть проекту на прес-конференції розповів заступник міністра молоді та спорту України Олександр Ярема.

“Маємо ситуацію, коли молоді люди закінчують навчальні заклади і не розуміють, що робити далі, і дуже часто такий вибір за них роблять інші. І відповідно немає чіткого уявлення про професію, про те, чого можна досягти в цій професії, яку кар’єру зробити. Часто виникає ситуація, ми бачимо це з опитувань, що більше 50% (випускників вишів – ред.) працюють не за фахом.  За даними Держслужби зайнятості, близько 60% на обліку – з вищою освітою… Цей проект “Карта професій” – можливість поговорити змістовно про те, що раніше вкладали в напрямок або сферу профорієнтації, допомогти розібратися на зрозумілих яскравих життєвих прикладах, що чекає молоду людину в тій чи іншій професії”, – сказав  Ярема.

Як повідомила Марина Саприкіна, голова правління Центру “Розвиток корпоративної соціальної відповідальності”, який безпосередньо займався розробкою проекту, “Карта професій” передбачає не просто професійну орієнтацію школярів на основі тестів, а більш детальну розповідь про різні сфери діяльності і професії в них, а також можливості побудови кар’єри.

“Протягом минулого року спільно з Мінмолодьспорту ми впроваджували “Український пакт для молоді”, де працювали зі студентами. Ми зрозуміли, що розпочинати потрібно набагато раніше, і розробили кар’єрні заняття з 5 по 10 клас для того, щоб дитина, коли вибирає ВНЗ, обирала відповідно до самовизначення”, – сказала Саприкіна.

Так, за допомогою компаній у чотирьох галузях – IT-сфера, юриспруденція, агробізнес, банківська справа – були розроблені методичні матеріали для шкіл, в яких викладено основні принципи функціонування цих сфер діяльності, в доступній формі розповідається про професійні напрямки, особливості роботи в кожній сфері, можливості побудувати кар’єру, необхідні навички і знання для цього.

Також розроблено пілотну програму занять “Бесіди про кар’єру”, яка включає 36 занять з 5 по 10 клас. Ці матеріали, за словами Саприкіної,  школи  та вчителі можуть використовувати в навчальному процесі. Ще однією складовою проекту є  інтернет-ресурс, на якому розміщені всі матеріали.

У четвер, 15 лютого, за словами Марини Саприкіної, в Києві пройде форум “Кар’єра зі школи: вибір та планування”, на якому буде створено спільноту шкіл “Кар’єра мрії”  з метою впровадження розроблених занять. До цієї спільноти вже приєдналося 100 шкіл.

З боку компаній роботодавців участь у розробці матеріалів та проекті взяли 5 компаній з агросектору, 4 юридичні компанії, два представники банківського  сектору, два представники IT-бізнесу.

 

США передали українській армії 2,5 тисячі приладів нічного бачення

Сполучені Штати Америки передали для Збройних сил України 2,5 тисячі монокулярів нічного бачення AN/PVS-14 на загальну суму $5,8 млн.

Офіційна церемонія передачі приладів відбулася у середу у Києві за участю посла в Україні Марі Йованович та начальника Генерального штабу – головнокомандувача ЗСУ генерала армії Віктора Муженка, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Для мене дуже велике задоволення бути сьогодні тут для передачі 2500 приладів нічного бачення нашим партнерам – Збройним силам України. З ними загальна кількість приборів нічного бачення, які ми надали, збільшилася майже у 2 рази”, – заявила посол.

Вона підкреслила, що завдяки цим приладам ЗСУ зможуть “залишатися пильними та гарантувати безпеку українського народу в нічний час”.

“Тепер всі ворожі сили, які загрожують українській державності, не зможуть ховатися під покровом ночі. Ми вже бачили, як прилади нічного бачення ефективно використовуються під час дій Збройних сил України на сході країни. Вони були опановані українською стороною у межах спільних підготовчих зусиль”, – сказала Йованович.

Американський дипломат підкреслила, що прилади нічного бачення є дуже важливим елементом посилення обороноздатності України. Однак це лише невелика частина із загального обсягу оборонної допомоги, яку США надали Україні, що сягає 850 мільйонів доларів.

“Сполучені Штати надають цю допомогу Україні тому, що ми віддані допомозі у захисті суверенітету та територіальної цілісності України. Це означає збільшення можливостей Збройних сил України, підготовку та перепідготовку військовослужбовців, надання обладнання, а також допомога у реформуванні ЗСУ”, – заявила вона.

Прибори нічного бачення було надано українській стороні на безоплатній основі відповідно до Програми сприяння безпеці в Україні, яка здійснюється за підтримки уряду США.

Начальник Генштабу Віктор Муженко подякував уряду США та американському народу за допомогу, яка надається Україні у нелегкі для неї часи.

“Сполучені Штати – це стратегічний партнер України, і відсоток матеріальної допомоги Збройним силам від загальної допомоги, яка була надана ЗСУ, становить близько 90 відсотків”, – наголосив він.

За словами  Муженка, передані прилади нічного бачення дадуть змогу оснастити щонайменше 10 батальйонів ЗСУ.

 

Війни у чотирьох країнах демонструють всю агресивну сутність Кремля – Порошенко

Протягом останніх півстоліття у світі відбулося понад 100 воєн і військових конфліктів, у більшості з яких українці також брали участь на догоду російським імперським амбіціям.

Про це заявив Президент Петро Порошенко, виступаючи на урочистому зібранні, присвяченому Дню вшанування учасників бойових дій на території інших держав та з нагоди відзначення 29-ї річниці виведення радянських військ з Республіки Афганістан, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Понад сто разів протягом останніх п’ятдесяти років в різних куточках планети спалахували війни та воєнні конфлікти різної інтенсивності. Вони точилися далеко за межами бездержавної на той час України, та у більшості з них брали участь і наші співвітчизники-українці. На догоду імперським амбіціям колишнього СРСР наші земляки втрачали свої життя й здоров’я”, – сказав він.

Порошенко висловив переконання, що усвідомлення цього наприкінці восьмидесятих років минулого століття стало одним із каталізаторів руху за незалежність Української держави.

Президент наголосив, що після агресії СРСР в Афганістані була російська агресія проти Придністров’я, Молдови, Грузії, тепер проти України, Сирії.

Усе ці події, за його словами, яскраво демонструють сутність колись радянської, а тепер російської імперій.

“У цьому – вся агресивна сутність  Москви“, – підкреслив глава держави.

 

160 тисяч українців пройшли “афганське пекло” – Порошенко

Війну Радянського Союзу з Афганістаном пройшли 160 тисяч українців, 3300 — загинули.

Про це розповів Президент Петро Порошенко, виступаючи на урочистому зібранні, присвяченому Дню вшанування учасників бойових дій на території інших держав та з нагоди відзначення 29-ї річниці виведення радянських військ з Республіки Афганістан, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“160 тисяч українців пройшли те пекло і загартувалися в ньому. Там народилося бойове братерство. Майже кожен четвертий серед загиблих є українцем, нашим земляком, – понад 3300 осіб. Пам’ять про події тих років, безповоротні втрати, “афганські поховання” в містах і селах, страшне горе матерів, дружин і дітей назавжди залишаться в наших серцях”, – зазначив Глава держави.

Порошенко нагадав, що 29 років тому закінчилася радянська окупація Афганістану, хоча, за його словами, наслідки грубого радянського втручання ця давня ісламська країна відчуває й досі.

Він підкреслив, що то була “чужа війна”, але вона ламала долі й українців.

 

Порошенко нагородив орденами 21 “афганця”

Бойовий досвід ветеранів війни в Афганістані став надзвичайно важливим під час Революції гідності, у перші найтяжчі місяці бойових дій на Донбасі й досі необхідний для захисту України від російської агресії.

Про це заявив Президент Петро Порошенко на урочистих зборах, присвячених Дню вшанування учасників бойових дій на території інших держав та з нагоди відзначення 29-ї річниці виведення військ з Республіки Афганістан, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Я щиро вдячний всім, хто, вже не вперше змінивши цивільний одяг на військову форму, зайняли абсолютно чітку, активну громадянську позицію, стали на захист української землі, на захист Української держави. Ваш бойовий досвід дуже необхідний державі – нашій рідній, українській, яку ми нікому не віддамо”, – сказав Порошенко.

За його словами, організованість і рішучість воїнів-“афганців” відіграли важливу роль у тому, що Майдан вистояв і Революція гідності перемогла.

Президент також наголосив, що бойовий досвід “афганців” став надзвичайно цінним для українського війська, особливо в перші, найтяжчі місяці російської агресії проти України.

Він зауважив, що й зараз сотні загартованих у бойових діях “афганців” перебувають на передовій боротьби з агресором, виконуючи надважливі завдання у складі Збройних сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, СБУ та інших силових підрозділів.

Президент Петро Порошенко нагородив орденами “За заслуги” та княгині Ольги 21 ветерана війни в Афганістані.

Відповідний указ № 31/2018 “Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав” опублікований на  сайті глави держави.

 

Розмову Порошенка і Путіна оприлюднили, щоб не дати Саакашвілі приводу для інсинуацій – ЗМІ

Те, що розмова між президентом Росії Володимиром Путіним і президентом України Петром Порошенко відбулась у день повернення до Польщі в рамках реадмісії екс-президента Грузії Михайла Саакашвілі — збіг, а сам факт переговорів було оприлюднено, щоб не дати Саакашвілі приводу для інсинуацій. Про це пише видання “Комерсант”, посилаючись на джерела в Києві, передає  УНН.

За словами інформованих співрозмовників видання, телефонна розмова президентів Росії і України відбулась 12 лютого після 22-ї години і тривала 20 хвилин.

“Те, що президент України вирішив поговорити з президентом Росії в день повернення до Польщі в рамках реадмісії екс-президента Грузії Михайла Саакашвілі, — збіг”, — повідомили там.

“Йшлося про обмін заручниками, а не про долю пана Саакашвілі. Якби йшлося про нього, його б відправили до Грузії або в Росію. Сам факт розмови був оприлюднений ще й для того, щоб не дати Михайлу Саакашвілі приводу для інсинуацій”, — додали джерела.

Як повідомляв УНН, у Кремлі розповіли, що президент Росії Володимир Путін і президент України Петро Порошенко  провели телефонні переговори  12 лютого за ініціативою української сторони.

 

Віктор Медведчук розкрив подробиці грудневого обміну полоненими

Заключний етап перемовин щодо грудневого обміну полоненими відбувався у Даниловому монастирі у присутності Московського Патріарха Кирила та представників невизнаних ОРДЛО. Активну участь у процесі обміну брав особисто Президент Росії – Володимир Путін, передає УНН з посиланням на прес-службу  “Українського вибору – Право народу”.

Кінцевий результат обміну залежав “виключно від участі Путіна і підтримки Патріарха Кирила”, запевняє В.Медведчук.

Акцентує увагу політик і на важливості відновлення взаємодії у форматі Україна — Росія.

“Зараз я хочу відновити нормальні російсько-українські відносини. Я цього ніколи не приховував і не приховую! Я кажу відкрито, публічно, що нам треба відновити відносини між нашими країнами. Більш того, я навіть упевнений, що ми їх в недалекому майбутньому відновимо”, — розповів В.Медведчук.

Коментуючи ситуацію навколо обміну “всіх на всіх”, політик звинуватив українську сторону у затягуванні цього процесу.

“Я розраховую, що українська влада буде на перше місце ставити питання про звільнення наших громадян, а не дискутувати з приводу того, кого можна або не можна при цьому звільняти у нас. Україна має завдання — повернути всіх. І ми повинні зробити для цього все можливе і неможливе”, — зазначив В.Медведчук.

Нагадаємо, що нещодавно заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука розповів про перенесення строків наступного обміну полоненими.

 

Координатор ОБСЄ Тоні Фріш у Москві зустрічався з Сурковим — Геращенко

Зустріч гуманітарної підгрупи у Мінську завершилася безрезультатно через деструктивну позицію підконтрольних Кремлю представників ОРДЛО та їхніх кураторів з Росії.

Про це написала представниця Укркаїни у цій підгрупі перший заступник Голови Верховної Ради Ірина Геращенко у  Facebook – Укрінформ.

“Мінськ. Гуманітарна підгрупа, на жаль, завершилася безрезультатно через деструктивну позицію підконтрольних Кремлю представників ОРДЛО і їх кураторів з РФ. Вони блокують відкриття КПВВ «Золоте», росіяни не погоджуються на створення механізму з пошуку зниклих безвісти за їх участю та МКЧХ; й досі немає чіткої відповіді на українську пропозицію щодо списків заручників, натомість ОРДЛО намагається прив’язати звільнення заручників до питання амністії”, – заявила Геращенко.

Вона наголосила, що українська сторона ще раз підтвердила готовність до продовження процесу визволення, до передачі РФ засуджених за злочини перед Україною російських громадян в обмін на політв‘язнів Кремля.

“Під час засідання гуманітарноі групи представники ОРДЛО спробували в некоректній формі згадати події Майдану й перейти до особистих погроз. Звичайно, я це рішуче зупинила, ми не дозволимо нікому принижувати пам’ять Героїв Небесної сотні і історію України”, – зауважила Геращенко.

За її словами, на засіданні українські представники висловили нерозуміння з приводу того, що координатор  ОБСЄ  Тоні Фріш у Москві зустрічався з радником президента Путіна Владиславом Сурковим, однак не поінформував ТКГ ані про сам факт зустрічі, ані про її результати. Натомість перед цим Фріш відмовився відвідати в старобільському СІЗО затриманого на Донбасі російського військового Віктора Агєєва, пояснивши відмову тим, що “це були б політичні відвідини”.

“Ми наполягаємо на неупередженому і незалежному підході координаторів до їх роботи, неприпустимості кулуарщини і вирішенні всіх питань у тристоронньому, а не двосторонньому форматі: Україна-РФ-ОБСЄ”, – зауважила Геращенко.

За її словами, українська сторона також наголосила, що у третю річницю підписання Мінських угод невиконаними залишаються ключові блоки: безпековий і гуманітарний. У цьому зв’язку Київ вимагає припинення обстрілів, негайного звільнення заручників і політв‘язнів, створення групи щодо кордону і формування зон безпеки на українсько-російському кордоні, безперешкодного доступу СММ ОБСЄ на постійній основі, наголосила перший віце-спікер.

 

Вершбоу приголомшений заявою Лаврова про невиконання Україною Будапештського меморандуму

Екс-заступник генсека НАТО Александер Вершбоу вражений заявою глави МЗС Росії Лаврова про нібито порушення Україною Будапештського меморандуму.

Про це він сказав в ефірі  Эхо Москвы – Укрінформ.

“Мене дуже – слово «шокувало», напевно, буде неправильним – але мене вразила заява Лаврова про те, що Україна порушила  Будапештський меморандум. Хоча в Будапештському меморандумі чітко говориться, що Росія гарантує територіальну цілісність України в обмін на її відмову від ядерних озброєнь”, – заявив дипломат.

За словами Вершбоу, події Майдану жодним чином не можуть бути причиною скасування важливої міжнародної угоди.

Будапештський меморандум – міжнародна угода, укладена 5 грудня 1994 року між Україною, США, Росією і Британією про неядерному статус України. Угода містить пункти, що надають гарантії суверенітету та безпеки України.

Зокрема, згідно з Меморандумом США, РФ і Великобританія зобов’язалися поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України;

утримуватися від погрози силою, її застосування проти територіальної цілісності / політичної незалежності України;

ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН та ін.

 

Вершбоу озвучив дві причини, чому США надалі захищатимуть Україну

Росія порушила елементарні правила міжнародного правопорядку анексією Криму, а також неоголошеною війною на сході України.

Про це екс-заступник генсекретаря НАТО Олександер Вершбоу сказав в ефірі  Эха Москвы – Укрінформ.

За словами дипломата, США не залишаться осторонь цих проблем як мінімум з двох причин.

“Якщо говорити про географічні дистанції, то Україна, з нашої точки зору, безпосередньо примикає до наших країн НАТО. А для нас НАТО – це наша безпека. Це безпека наших союзників, це наша безпека. Але окрім географії сам факт того, що Росія анексувала Крим, що є кричущим порушенням, як ми вже говорили, міжнародних кордонів, прецедентом, і також неоголошена війна на сході України, це порушення елементарних правил міжнародного правопорядку”, – говорить Вершбоу.

Найбільшим ударом по відносинах США і  Росії  був той факт, що РФ “вирішила викинути на сміття збірник принципів”, що існував з часів Другої світової війни і підписання Гельсінського акту.

Перший крок до відновлення довіри до Росії, за словами дипломата, це знайти вирішення донбаської проблеми. У зв’язку з цим він згадав статтю вченого з ІМО у «Російській газеті», положення якої могли б бути взяті за основу для вирішення цього питання.

“Вони припускали б призначення міжнародних миротворчих груп на території Донбасу; передачу цієї території під міжнародний контроль, зниження напруженості та повернення біженців і проведення виборів, на які не могли б вплинути ані російські збройні сили, ані українські. Тобто іншими словами тільки міжнародні миротворчі сили, тільки міжнародні війська повинні бути присутніми. Ніяких більше збройних формувань, очолюваних бандитами типу Захарченка. Це могло б стати першими кроками для відновлення зруйнованих відносин між Заходом і Росією”, – упевнений Вершбоу.

 

Вершбоу: У довгостроковій перспективі РФ повинна буде повернути Крим

Екс-заступник Генсека НАТО Александер Вершбоу заявив, що Росія зобов’язана буде повернути Крим Україні.

Про це він сказав в ефірі  Эхо Москвы – Укрінформ.

“У довгостроковій перспективі потрібно буде його повернути Україні. Точно так само, як країни Балтії після 50 років окупації стали незалежними”, – упевнений Вершбоу.

Але це, за його словами, більш довгострокова проблема.

“Тому, я пропоную почати з Донбасу. Давайте, почнемо з Донбасу, але не будемо забувати про  Крим.  І санкції, які пов’язані з Кримом, можуть залишатися в силі ще довго. Але більша частина пакету санкцій пов’язана з Донбасом, тому у нас була б можливість відкрити нову сторінку”, – наголосив він.

 

США хочуть повернути Пакистан у “чорний список” спонсорів тероризму

США запропонували внести Пакистан до списку спонсорів тероризму.

Про це повідомляє  Reuters – Укрінформ.

“Сполучені Штати подали клопотання до Міжнародної групи з протидії відмиванню коштів щодо внесення  Пакистану  до “чорного списку” спонсорів тероризму”, – повідомив високопоставлений пакистанський чиновник.

Це клопотання розглядатиметься на зустрічі Міжнародної групи, яка відбудеться наступного тижня у Парижі.

Зазначається, що Пакистан уже перебував у “чорному списку” Міжнародної групи з протидії відмиванню брудних грошей з 2012 по 2015 рік.

Як відомо, США неодноразово попереджали Ісламабад про те, що відносини можуть стати більш жорсткими через імовірні зв’язки країни з ісламськими терористами. Більш того, минулого місяця американський президент Дональд Трамп вирішив зупинити допомогу країні у розмірі 2 мільярдів доларів США.

 

Гройсман назвав пріоритетом створення робочих місць у регіонах

Проекти зі створення робочих місць у регіонах будуть підтримуватись у першу чергу через Державний фонд регіонального розвитку.

Про це на засіданні уряду сказав Прем’єр-міністр Володимир  Гройсман, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Ми маємо сьогодні 790 проектів в рамках ДФРР, будемо далі фокусуватись на державній підтримці регіональних проектів… Важливий пріоритет – розвиток економіки і створення робочих місць у регіонах. Всі проекти, що стосуються створення робочих місць, будуть в першу чергу підтримуватись через Державний фонд регіонального розвитку», – сказав глава уряду.

 

НАТО створить центр із кібероперацій

Північноатлантичний альянс започаткує новий центр із кібероперацій.

Про це повідомив у середу генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг перед початком засідання 14-15 лютого міністрів оборони країн-членів Альянсу, повідомляє власний кореспондент Укрінформу у Брюсселі.

«Ми створимо центр із кібероперацій», – повідомив Столтенберг.

Окрім цього, глава Альянсу відзначив, що міністри оборони планують погодити рішення про створення двох нових командних центрів  НАТО  – Атлантичного командування та командування з логістики матеріально-технічного забезпечення.

Окрім цього, глави оборонних відомств обговорять підготовку до саміту НАТО у липні цього року у Брюсселі.

Також у фокусі міністрів буде питання справедливого розподілення бюджетних коштів поміж союзниками на колективну оборону.

При цьому Столтенберг відзначив, що країни Альянсу вже досягли значного прогресу у виконанні своїх зобов’язань у збільшенні оборонних асигнувань.

 

Франція закриватиме телеканали та ЗМІ, що діють під впливом РФ

У разі виявлення фейкових новин діяльність засобів масової інформації, причетних до цього, буде припинятися судами за прискореною процедурою.

Про це йдеться у представленому міністром культури Франції Франсуазою Ніссен законопроекті про боротьбу з фейковими новинами, передає  France24 – Укрінформ.

“Новий закон має на меті два основні вектори: соціальні мережі, такі як Facebook, та засоби масової інформації, які перебувають під впливом іноземних держав», по суті це про  Росію», – пояснив суть законопроекту фахівець у сфері цифрового права, адвокат Антуан Шерон, який брав участь у роботі над документом.

У проекті закону вказано, що протягом п’яти тижнів до виборів Вища рада аудіовізуальних засобів Франції може «призупинити діяльність ЗМІ під впливом», тобто відкликати ліцензію на сайт або телеканал, якщо буде виявлено, що подається спотворена інформація.

Підрозділи, які відповідають за інформаційну безпеку, також матимуть право вимагати від платформ (YouTube, Facebook тощо) опублікувати імена спонсорів інтернет-статей або кампаній, спрямованих на вплив на голосування за помилковими аргументами. Ці сайти також повинні будуть з’ясовувати обсяги фінансування, витрачені на такі дезінформаційні кампанії.

Метою введення нових правил є можливість оперативно реагувати на появу фейкової інформації, протидіяти кампаніям з її розповсюдження.

Як приклад необхідності швидкої протидії поширенню фейкової інформації названо вибори президента США, референдум у Великобританії щодо Брексіту.

Шерон пояснив, що першочерговим буде швидке реагування та протидія поширенню неправдивої інформації, а вже на другому місці – пошук істини.

Для визначення правдивості чи хибності змісту інформації та швидкого реагування у разі виявлення фейків Вища рада аудіовізуальних засобів Франції отримає ширші повноваження, так само як і судді, які прийматимуть рішення у пришвидшеному порядку.

Нині протидія поширенню неправдивої інформації відбувається за законом про пресу, прийнятим ще в 1881 році, який не відповідає в повному обсязі вимогам сучасності у сфері поширення інформації.

Як відомо, раніше звучали звинувачення щодо обмеження новим законом свободи слова. На що міністр культури відповідала, що закон навпаки надаватиме більшої свободи, оскільки, коли правдива  інформація нівелюється фейковою, вона не може вільно розповсюджуватися

 

У Литві на рік відключили канал РТР-Планета

У середу Литовська комісія з питань радіо і телебачення (ЛКРТБ) зобов’язала ретранслюючі компанії на рік обмежити показ у Литві передач російського телеканалу РТР-Планета.

Про це повідомляє Delfi – Укрінформ.

Литовська комісія з питань радіо і телебачення обгрунтувала рішення про обмеження показу програм РТР-Планета на рік тим, що за останній рік в її програмах “встановлено три випадки, коли були зафіксовані порушення у зв’язку з підбурюванням до війни і ненависті. Комісія стверджує, що в показаній у березні минулого року передачі каналу РТР-Планета лунали погрози на адресу США, заклики відновити СРСР з усіма колишніми територіями. В іншій передачі в травні лунали погрози окупувати країни Балтії”.

Ретрансляція зареєстрованого у Швеції телеканалу РТР-Планета в Литві за підбурювання до війни і розпалювання ненависті заборонялася вже двічі – в 2015 і в 2016 роках. Обидва рази ретрансляція каналу заборонялася на три місяці через висловлювання депутата Держдуми Росії Володимира Жириновського в програмах каналу. Після цих санкцій комісія як і раніше фіксувала порушення.

Литовські транслюючі компанії в 2015 році також зобов’язали перевести телеканал РТР-Планета в пакет платних програм, проте після сигналів з Єврокомісії, що це може порушувати право Євросоюзу, КЛРТБ відкликала це обмеження.

 

Друкована The New York Times існуватиме не більше 10 років – гендиректор

Генеральний директор американського видання The New York Times Марк Томпсон вважає, що друкована версія газети проіснує ще 10 років.

Про це повідомляє  Huffpost – Укрінформ.

“Я вважаю, що наші друковані продукти в США виходитимуть ще принаймні 10 років”, – сказав він під час інтерв’ю на CNBC.

На думку Томпсона, в найближче десятиліття кількість друкованих видань зменшиться й натомість вони переходитимуть на онлайн версії.

Він наголосив, що хотів би бачити, як друкована версія виживає та процвітає, але рішення щодо її збереження буде ухвалюватися виключно на основі економічних показників.

“Наш план – продовжувати обслуговувати наших постійних передплатників (друкованої версії газети), скільки ми зможемо це робити. Але водночас ми будуватимемо наш цифровий бізнес, щоб у нас була успішна компанія, яка розвивається, та успішна новинна редакція, коли друкована версія нарешті піде в минуле”, – додав він.

Як відомо, The New York Times – найстаріша і третя за популярністю після The Wall Street Journal і USA Today щоденна газета у США. Була заснована 18 вересня 1851 року і видавалася з тих пір без перерви. Газета 112 разів вигравала Пулітцерівську премію – більше, ніж будь-яке новинне видання.

 

Британія офіційно звинуватила РФ в кібератаці вірусу-здирника NotPetya

Британський МЗС офіційно поклав на російську владу відповідальність за масовану кібератаку з використанням вірусу-здирника NotPetya.

Про це пише  РИА Новости – Укрінформ.

“Британський уряд вважає, що влада Росії, зокрема, російські військові, були відповідальні за деструктивну атаку за допомогою вірусу  NotPetya  в червні 2017 року. Атака продемонструвала неповагу до українського суверенітету. Безрозсудне застосування вірусу порушило роботу організацій по всій Європі і коштувало сотні мільйонів фунтів… Ми закликаємо Росію стати відповідальним членом міжнародного співтовариства”, – йдеться письмовій заяві заступника глави британського МЗС Таріка Ахмада.

За його словами, атака була замаскована під спробу втрутитися в бізнес-процеси, однак її метою було порушення роботи організацій і компаній в Європі. Головною її метою були фінансовий, енергетичний і урядовий сектори на Україні, вважає заступник міністра.

“Великобританія відповідає на шкідливу киберактивность, незалежно від того, від кого вона виходить, а також покладає відповідальність за відшкодування шкоди на тих, хто завдає нам шкоди. Ми маємо намір активізувати міжнародні зусилля зі зміцнення вільного, відкритого, мирного і безпечного кіберпростору”, – йдеться в заяві.

Нагадаємо: глобальна атака вірусу-здирника в червні минулого року вразила IT-системи компаній в декількох країнах, в більшій мірі торкнувшись України. Нападу піддалися комп’ютери нафтових, енергетичних, телекомунікаційних, фармацевтичних компаній, а також держорганів.

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Голосів: 1 Рейтинг: 5,00 out of 5)
Loading...
Переглядів: 667

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua