Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 18 листопада

Інформдень: 18 листопада

“Чорний список” Ващиковського: Польща підтверджує першу відмову на в’їзд

МЗС Польщі підтвердило, що секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, пам’яті учасників жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета є в “чорному списку” осіб, яким заборонено в’їжджати до Польщі.

Про це в суботу повідомив директор прес-служби МЗС Польщі Артур Ломпарт, інформує  РАР – Укрінформ.

“Рішення про заборону в’їзду до Польщі для секретаря Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, пам’яті учасників жертв війни та політичних репресій є наслідком квітневого рішення Українського інституту національної пам’яті про заборону пошуків і ексгумації польських жертв війни і конфліктів на території України”, – повідомив представник МЗС РП.

Він додав, шо пропагування злочинних ідеологій, зокрема нацизму, у Польщі заборонено.

Речник Бещадського відділу Прикордонної служби Польщі Елжбета Пікор в суботу підтвердила, що Шеремету в суботу не було впущено до Польщі на пункті пропуску “Медика-Шегині” у зв’язку з тим, що його особисті дані є у базі осіб, яким заборонено в’їзд до РП.

Як повідомляв Укрінформ, у суботу о 12:00 на міжнародному пункті пропуску “Шегині”  польські прикордонники не впустили в Польщу Шеремету, який їхав у Ланцут разом із делегацією товариства “Надсяння” для вшанування загиблих українських воїнів УНР. За словами українця, спочатку в нього забрали паспорт і наказали чекати керівника зміни. Останній повідомив, що Шереметі заборонено в’їзд до Польщі. Прикордонники повідомили українцю, що йому заборонено в’їзд на рік у Польщу і зону  Шенгену.

З цього приводу до  МЗС України в суботу викликано посла Польщі в Україні Яна Пєкла.

Раніше глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський повідомив, що він підготував “короткий” список українців, яким заборонений в’їзд до Польщі. Водночас, він повідомив, що Варшава публічно  не інформуватиме про те, кого внесено до цього списку.

 

У центрі Праги розгорнули прапор України, щоб нагадати про агресію РФ

У центрі Праги під час відзначення річниці Оксамитової революції активісти розгорнули український прапор, щоб привернути увагу до подій в Україні, які останнім часом відійшли на другий план у чеських ЗМІ.

Про це активісти з групи «Капутін» заявили у Facebook, повідомляє  Радіо Свобода – Укрінформ.

«Чому ми несемо український прапор? Тому що ми не тільки чехи, що пригадують падіння тоталітарного режиму в нашій країні в 1989 році, але передовсім – європейці, які люблять свободу, і не забувають про боротьбу України за свободу і демократію», – йдеться в  заяві.

Учасники групи «Капутін» з 2014 року влаштовують у Чехії різні перформанси з протестом проти російської агресії, зокрема, активісти протестували під відділеннями російських банків в Чехії, приходили до празького Граду, головної туристичної точки Праги, з портретами бранців  Кремля.

«Україна стикається з проблемами при побудові демократичної правової держави. Але це не змінює того факту, що українці обрали свободу і європейський напрямок, і готові це виборювати ціною власного життя. Тому Україна і надалі залишається натхненням для європейських народів, що також стикаються з загрозою втрати незалежності, з втручанням Росії у свої внутрішні справи і з популістами, що тягнуть їх в напрямку, протилежному від Європи і свободи», – повідомили активісти.

17 листопада в Чехії відзначили День боротьби за свободу і демократію, що є державним святом. Цього дня вшановують пам’ять чеських студентів, страчених 1939 року нацистами за протест проти окупації (саме тому цей же день проголошений Міжнародним днем студентства), а також студентські демонстрації, які відбулися цього ж дня 1989 року у Празі й Братиславі і жорстокий розгін яких призвів до Оксамитової революції.

 

Увічнення Героїв Небесної Сотні: Нищук розповів про унікальність конкурсу

Міжнародний відкритий архітектурний конкурс проектів на кращу проектну пропозицію щодо об’єкта “Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності” є першим подібним конкурсом для України.

На цьому наголосив міністр культури України Євген Нищук на прес-конференції в Укрінформі.

«Цими днями триває активна фаза початку проведення конкурсу меморіального комплексу – Музею Героїв Небесної Сотні Революції Гідності. Насправді такий рівень проведення конкурсу, його підготовки та організації є першим досвідом для всієї України», – сказав Нищук.

Він зазначив, що підхід до проведення конкурсу був дуже ретельним, адже аналізувалась інформація про самі компанії, які допускались до конкурсу, їх досвід роботи, їх проекти, що вже були реалізовані, та їх реноме у світі.

«Для нас це прекрасний досвід, і досі в Україні подібних конкурсів ще не було. Тому для нас дуже почесно і дуже важливо, що у цьому конкурсі є для всіх абсолютно рівні параметри та критерії відбору. Це неймовірний досвід, і я радий, що до такого проекту, який є одним з найважливіших для України після подій 2013-2014 років, ми підходимо з прекрасними партнерами», – наголосив Нищук.

Як зазначив організатор конкурсу проектів, керуючий партнер компанії Рhase 1 (Берлін) Бенджамін Хоссбах, журі в рамках конкурсу відібрало 15 заявників, що претендують на участь у проекті “Музей Революції Гідності“, та 13 заявників, які готові звести “Меморіал Героям”.

«Було дві зустрічі журі, вчора і сьогодні. Вчора ми відібрали ту кількість учасників, які перейдуть до наступного етапу. Загалом, як уже було сказано, ми маємо 65 команд з 10 країн світу, з них 40 команд виявили бажання взяти участь у конкурсі на «Музей Революції Гідності» і 25 команд – на «Меморіал Героям», – сказав Хоссбах.

Він зазначив, що під час роботи журі його основною метою був відбір учасників на основі їх попереднього досвіду та реалізованих проектів. «Ми оцінювали окрім досвіду ще й ілюстративний матеріал презентації реалізованих проектів та технічні особливості всіх реалізованих проектів конкурсантів. З 40 команд, які подали заявку на участь у проекті «Музею», ми відібрали 15 команд, вони представляють 6 країн світу. У випадку конкурсу на «Меморіал», то тут процедура та сама, але є певна специфіка, яка полягає в профілі учасників, а саме тут не лише архітектори, а й ландшафтні архітектори, художники і скульптори. Тому з 25 команд було відібрано 13, які візьмуть подальшу участь у конкурсі», – сказав Хоссбах.

Він також зазначив, що ці 28 команд відвідають Україну і саму локацію конкурсу в грудні для того, щоб краще ознайомитись та відчути глибше всю суть процесу.

 

Президент-утікач: охоронці кажуть, що Мугабе залишив країну

Президент Зімбабве Роберт Мугабе нібито залишив країну на тлі мітингів за перехід влади до військових.

Про це повідомляє  Daily Mail  з посиланням на охоронця Мугабе – Укрінформ.

“Поширюється чутка, що 93-річний диктатор вже втік з країни після того, як сотні тисяч людей вийшли на вулиці Хараре, щоб вимагати його відставки”, – йдеться у повідомленні.

Один із охоронців Мугабе повідомив виданню, що той втік зі своєї резиденції “Блакитний дах” і що нібито там залишаються тільки військові. Однак Daily Mail не може підтвердити цю інформацію.

Інше джерело заявляє, що майже з 7 ранку суботи телефон Мугабе знаходиться в зоні недостяжності.

Як повідомлялося, у столиці  Зімбабве  Хараре проходить багатотисячна акція за відставку президента країни Роберта Мугабе.

Політична криза в Зімбабве загострилася, очевидно, на тлі питання, хто стане наступником 93-річного Роберта Мугабе, котрий перебуває при владі в країні вже 37 років. Очікувалося, що чинний глава держави може передати владу своїй 52-річній дружині Грейс. 7 листопада у відставку відправили віце-президента країни Еммерсона Мнангагву, якого також вважали одним із ймовірних наступників Мугабе. Військові в ніч на середу, 15 листопада, оголосили, що беруть під контроль ситуацію в країні.

У п’ятницю, 17 листопада, Мугабе, якого утримують під домашнім арештом військові, зустрівся з генералами для переговорів у столиці Хараре.

 

Авіація Асада скинула на передмістя Дамаска 38 касетних бомб

В результаті авіаударів і обстрілу підконтрольного загонам сирійської опозиції передмістя Дамаску – Східної Гути з 14 по 17 листопада загинули 45 мирних жителів, 307 поранені.

Про це повідомляє  Анадолу – Укрінформ.

Як зазначається, за три дні по передмістю столиці нанесено 1058 артилерійських і 181 повітряний удар.

Авіація режиму  Асада  скинула на жителів і захисників Східної Гути 38 касетних бомб. Серед загиблих – три жінки і 13 дітей.

Інтенсивні атаки сил Асада в Східній Гуті тривають і наразі.

Вранці 18 листопада ВПС режиму Асада завдали ще два удари по селищу Мадьяра в Східній Гуті, загинули шість місцевих жителів.

Східна Гута останні п’ять років знаходиться у блокаді прибічників Асада. У цьому районі ведуть боротьбу за виживання близько 400 тис. мирних жителів.

 

У Канаді розповіли про пріоритет головування у G7

Під час головування у “Великій сімці” наступного року Канада приділятиме значну увагу досягненню гендерної рівності у світі.

Про це за результатами зустрічі відповідальних за гендерні питання міністрів країн G7 розповіла міністр з питань статусу жінок Канади Маріам Монсеф, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Італія забезпечила сильне керівництво під час свого головування у G7, і наш феміністичний уряд сподівається на продовження прогресу в забезпеченні  гендерної рівності, що стане нашим пріоритетом під час зустрічі наступного року. Ми переконані, що із залученням канадців продовжуватимемо просуватися до гендерної рівності», – сказала Монсеф.

За її словами, під час зустрічі міністри мали «продуктивні, відверті та орієнтовані на дію обговорення, наголошуючи на спільних викликах».

«Ми всі погодилися: повна участь жінок у наших громадах є критично важливою для процвітання», – наголосила міністр.

Як відомо, головування у “Великій сімці” ротується між членами на річний термін, що починається з січня. Наразі головування у G7 належить Італії, наступного року воно перейде до Канади, а у 2019 – до Франції.

 

Путін приїхав в окупований Крим відкрити пам’ятник царю – ЗМІ

Президент Росії Володимир Путін 18 листопада прибув до окупованого Криму, де взяв участь у відкритті пам’ятника російському царю Олександру III на території Лівадійського палацу в Ялті.

Про це повідомляє  Радіо Свобода  з посиланням на російські інформагенції – Укрінформ.

Путін відзначив, що Олександр III, прозваний миротворцем, “приніс Росії мир, славу, розвиток і стабільність”.

На офіційному сайті  Кремля  немає інформації про приїзд президента Росії в анексований Крим.

Повідомляється, що пам’ятник встановлений на місці, де був Малий Лівадійський палац, побудований у другій половині XIX століття і зруйнований в роки Другої світової війни. У робочому кабінеті Малого Лівадійського палацу Олександр III помер 20 жовтня 1894 року.

У березні поточного року окупаційна влада Криму знесла тенісні корти і танцмайданчик для встановлення пам’ятника цареві.

Лівадійський палац був літньою резиденцією останнього царя Російської імперії Миколи II і його сім’ї. У 1945 році тут відбулася зустріч антигітлерівської коаліції – Ялтинська конференція, на якій були присутні Сталін, Рузвельт і Черчілль.

З 1974 року музейний комплекс був відкритий для відвідувачів. Лівадійський палац отримав статус одного з семи чудес України.

 

Ольга Харлан виграла етап Кубка світу з фехтування у Бельгії

Олімпийська чемпіонка-2008 Ольга Харлан виграла этап Кубка світу з фехтування на шаблях у бельгійському місті Сінт-Ніклаас.

У фінальному поєдинку спортсменка з Миколаєва розгромила чемпіонку Європи італійку Росселлу Грегоріо – 15:6, повідомляє Укрінформ.

Характерно, що у півфіналі Ольга ще більш упевнено обіграла (15:5) переможницю Олімпіади-2016 Яну Єгорян з Росії.

 

Летальна зброя для України: сенатор написав Трампу листа із закликом дати добро

Член Комітету з питань збройних сил Джеймс Інгоф направив листа Президенту США Дональду Трампу із закликом погодити надання Україні оборонних летальних озброєнь.

Про це  повідомляє  Посольство України в США – Укрінформ.

“Триваюча агресія Росії та її постійна відмова поважати територіальну цілісність України вимагає від нас – тих хто поважає правовий порядок, сильної відповіді. І ця відповідь має полягати в наданні летального обладнання в рамках підтримки України, щоб вона могла захистити себе і стримати подальшу російську агресію”, – цитують листа дипломати.

Сенатор підкреслює, що позиція про летальне озброєння для України відображена у нещодавно прийнятому Конгресом Оборонному бюджеті  США  на 2017-2018 рр., яким, зокрема передбачено виділення безпекової допомоги Україні у розмірі 350 млн доларів США.

Своїм листом сенатор Інгоф нагадує про двопартійне звернення 27 сенаторів на початку 2017 року у період перехідної Адміністрації, у якому американські законодавці закликали Президента Дональда Трампа розширити обсяги оборонної допомоги Україні та надати їй летальні озброєння.

Сенатор також відзначив особисті враження про серйозність ситуації після двох візитів до України, здійснених для підтримки тренувальної місії, яку проводить Національна гвардія Штату Оклахома.

 

Рада нацбезпеки США схвалила грант у $47 мільйонів на зброю для України – ABC

Президенту США Дональду Трампу буде запропоновано варіант схвалення виділення Україні гранту в розмірі 47 мільйонів доларів на купівлю американської оборонної зброї для стримування агресії РФ.

Про це у п’ятницю повідомив телеканал  ABC News  з посиланням на офіційного представника Держдепу – Укрінформ.

“Рада національної безпеки вирішила під час засідання у вівторок дати “зелене світло” на виділення гранту у розмірі 47 мільйонів доларів уряду України на купівлю американської оборонної зброї, включаючи потужні протитанкові ракети Javelin”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що Трамп та Конгрес  США  повинні схвалити продаж протитанкових ракет. За словами представника Держдепу, у найближчі тижні відбудеться зустріч, присвячена обговоренням цієї теми.

Як відомо, державний секретар США Рекс Тіллерсон і міністр оборони генерал Джеймс Меттіс з червня обговорюють питання про допомогу з озброєнням України, в тому числі протитанковими ракетами, що вимагає схвалення президента і конгресу.

Напередодні колишній посол США в Україні, а нині – науковий співробітник аналітичного центру Brookings Institution Стівен Пайфер поділився з Укрінформом інформацією про те, що більшість ключових фігур в адміністрації Трампа підтримує ідею надання Україні летальної зброї, і є велика надія на те, що чинний президент США ухвалить таке рішенн

 

Клімкін про зброю зі США: Нам треба не лише Javelin

Україна не має сумніву, що отримає доступ до сучасного оборонного озброєння.

Про це під час візиту до Канади заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Я переконаний, що у майбутньому ми точно отримаємо більше оборонного озброєння та військового обладнання. Не можу сказати точну дату, але ми працюємо над цим», – відповів  Клімкін  на запитання про можливі поставки зброї із США.

Він наголосив, що йдеться не лише про протитанкові засоби, але й про дрони, контрбатарейні системи й кібервійну.

«Нам потрібне усе це обладнання, логістична підтримка й тренування. Тим паче, це взаємовигідно: ми передаємо свій досвід боротьби із росіянами. Йдеться не про один окремий елемент пазлу, не лише про Джавелліни, а про все», – розповів міністр про бажане сприяння зі сторони міжнародної спільноти.

Він додав, що Україна «потребує міжнародної підтримки і точно отримає її».

 

У Нью-Йорку показали, як Україна боронить безпеку Європи

Презентація українського фотопроекту “.RAW Україна на передовій”, яка зібрала роботи понад тридцяти майстрів фотографії про поетапне становлення нової Української армії, відкрилась у суботу в центрі Нью-Йорка.

Експозиція демонструється в Українському музеї на Манхетені, передає власний кореспондент Укрінформу.

Проект, по суті, представляє документальну фотохроніку військових дій на сході України з початку російської агресії в 2014 році. На світлинах чітко простежується перетворення Української армії й суспільства через спогади очевидців і безпосередніх учасників тих подій, що назавжди змінили Україну і світ.

“Наша ключова аудиторія – це українці, які живуть за кордоном. Ми звертаємося до кожного з них: якщо ви приведете двох-трьох своїх друзів не українців і покажете їм, що таке Україна, що відбувається в Україні, то ми досягнемо свого результату”, – розповів в інтерв’ю Укрінформу про експозицію держсекретар Мінінформполітики України Артем Біденко.

Водночас, за його словами, презентація спрямована не тільки на поціновувачів  мистецтва, але також на політиків, журналістів та активних представників громадянського суспільства.

На основі обраних робіт раніше цього року була видана фотодобірка “.RAW Історія змін українців та армії”. Цей проект став спробою об’єднати велику кількість професійних та аматорських фотографій від початку подій на Майдані до воєнних дій на сході України. Водночас, проект розповідає про те, як Українська армія пройшла величезний шлях від малоефективної структури радянського зразка до сучасної армії, що зараз гарантує безпеку Україні і Європі в цілому.

“Україна впевнено стала на шлях євроатлантичної інтеграції, підтримки цивілізованих цінностей, колективної безпеки Європи як певного середовища з вільними людьми та вільними кордонами. Безпека – основа цієї свободи. Як ще продемонструвати наміри України й ті цінності, що ми розділяємо, як не за допомогою художніх засобів?” – зазначив Артем Біденко.

Проект, ініційований Міністерством оборони України та ГО “StratCom”, демонструється в Сполучених Штатах за підтримки Міністерства інформаційної політики України й Посольства України в США. Як зазначили організатори, експозиція стала платформою для соціально-інформаційної та культурної дипломатії України на міжнародній арені. Презентація фоторобіт вже відбулася позаминулого тижня в Парижі, до цього вона пройшла в Берліні. В Нью-Йорку експозиція продовжуватиметься до 30 грудня.

 

У Криму затримали адвокатів “українських диверсантів” – журналіст

В окупованому Криму затримали адвокатів Ольгу Помозову і Оксану Акуленко, призначених у Росії державними захисниками фігурантам так званої “справи українських диверсантів» Євгенові Панову і Андрію Захтею. Помозову підозрюють у дачі хабара силовикам.

Про це повідомив кореспондент Радіо Свобода Антон Наумлюк у  Facebook – Укрінформ.

“17 листопада Ользі Помозовій було висунуто обвинувачення за частиною 4 статті 291.1 КК РФ (посередництво в хабарництві) за передачу мільйона рублів від своїх підзахисних силовикам. Зараз Помозова перебуває в Сімферопольському  СІЗО. Разом із нею було затримано Акуленко, але вона знаходиться під підпискою про невиїзд , слідчі дії щодо неї тривають”, – написав Наумлюк.

При цьому журналіст, посилаючись на заяви Панова і Захтея, пише, що адвокати знали, що їх підзахисних катували, але нікуди звертатися з цього приводу не стали й підписували протоколи допитів зі свідченнями, даними під тортурами.

Так, Захтей у своїй заяві, направленій до СК РФ, пише, що після затримання в ніч з 6 на 7 серпня 2016 року його два дні катували струмом, змушуючи визнати провину в тому, що він входив до української диверсійної групи. Водночас його кілька разів возили на допити до слідчого, де знаходилася призначена державою адвокат Оксана Акуленко, яка повинна була забезпечити формальне дотримання прав заарештованого на захист.

“Вона бачила сліди від тортур, проте нікуди звертатися з цього приводу не стала й підписувала протоколи допитів зі свідченнями, вибитими із Захтея струмом. Про співпрацю з ФСБ вона говорити не соромилася”, – пише Наумлюк.

Панова, затриманого на прикордонному пункті в районі Армянська вранці 7 серпня, також катували й били наступні два дні.

“Про катування він розповідав призначеному адвокату Ользі Помозовій, яка ніяких заходів не вживала і, так само як Акуленко, фактично легітимізувала отримані за допомогою тортур  свідчення”, – говорить кримський журналіст.

Як повідомляв Укрінформ, підконтрольний Кремлю Верховний суд Криму 6 жовтня продовжив на два місяці термін утримання під вартою двом фігурантам “справи українських диверсантів” Євгенові Панову і Андрію Захтею.

10 серпня 2016 року ФСБ Росії повідомила, що в ніч на 7 серпня в анексованому Криму затримали групу “українських диверсантів”, які нібито готували теракти на півострові. Затриманих деякий час утримували в московському СІЗО “Лефортово”, після чого повернули до Криму.

Російські спецслужби заявляють, що Євген Панов і Андрій Захтей були членами “групи диверсантів”, яка нібито планувала здійснення терактів на об’єктах туристичної та соціальної інфраструктури півострова.

 

Київ готовий віддати 307 бойовиків за визволення 74 заручників — Тандіт

Україна готова передати бойовиками ОРДЛО понад 300 осіб з їхнього списку в обмін на 74 українських заручників, яких ті готові передати українській стороні.

Про це в інтерв’ю  “5 каналу”  сказав радник глави СБУ Юрій Тандіт, повідомляє Еспресо.TV – Укрінформ.

“Зрозуміло, що в Донецьку і Луганську сидять маріонетки, і фактично лідер Росії веде переговори сам з собою. Але для нас головне – результат. Ми готові, згідно з домовленостями і тим цифрам, які зараз обговорюють …. 307 осіб – ті, які скоювали злочини проти цілісності України, які були в списку з боку ОРДЛО – ми готові в рамках домовленості за певною процедурою їх туди передати, щоб забрати 74 людини”, – повідомив Тандіт.

Він зазначив, що усіх затриманих українською стороною, кого можна законно віддати, Київ готовий віддати в обмін на тих, кого утримує інша сторона.

“На сьогоднішній день вважаються (заручниками – ред.) 158 осіб … Але ми говоримо про те, що 87 наших заручників – це ті, місцеперебування яких ми знаємо … Йдучи на компроміси, ми готові до такої схеми, головне – щоб це було швидше, тому що фактично багато з наших хлопців перебувають там близько трьох років”, – додав Тандіт.

Як повідомляв Укрінформ, 15 листопада президент Росії Володимир Путін пообіцяв обговорити питання обміну полоненими на Донбасі з лідерами бойовиків ОРДЛО. З відповідним питанням до нього звернувся лідер “Українського вибору” Віктор Медведчук під час відвідин Путіним Ново-Єрусалимського монастиря. Того ж дня Путін провів переговори з ватажками бойовиків ОРДЛО. За підсумками переговорів у Кремлі заявили, що підтримують проведення обміну полоненими.

Раніше в листопаді в ОБСЄ заявили, що фінальні списки на обмін полоненими на Донбасі досі не сформовані, Україна регулярно порушує питання обміну полоненими. Однак представники Києва в Тристоронній контактній групі в Мінську заявляють, що цей процес зривають бойовики.

За останніми даними представника України в гуманітарній підгрупі ТКГ Ірини Геращенко, бойовики ОРДЛО утримують в заручниках 152 особи. Крім того, близько двох десятків громадян України перебувають в ув’язненні в Росії з політичних мотивів.

 

Доба в АТО: один загиблий, двоє поранених

За минулу добу в зоні проведення АТО один військовослужбовець загинув, ще двоє отримали поранення.

Про це на брифінгу сказав речник Міністерства оборони України з питань АТО Андрій Лисенко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“На жаль, унаслідок бойових дій під Троїцьким загинув один військовослужбовець, другий отримав поранення і був оперативно евакуйований до медичного закладу”, –  сказав Лисенко.

Він також зазначив, що ще один захисник України отримав бойове поранення під час обстрілу опорного пункту поблизу Марїнки.

 

Бойовики на Донбасі готуються “блокувати” миротворців – Тимчук

У терористичних “ДНР-ЛНР” готуються до блокування розгортання на Донбасі миротворчої місії ООН – Укрінформ.

Про це повідомив в інтерв’ю  “Апострофу”  координатор групи “Інформаційний опір” Дмитро Тимчук.

“Ще у вересні ми фіксували у так званій ДНР відпрацювання дій з блокування миротворчих сил, зупинення колон, блокування місць дислокації так званим цивільним населенням”, – зазначив Тимчук.

Для блокування миротворців бойовики, ймовірно, вважає співрозмовник, використовують підконтрольні “громадські організації”.

Як повідомляв Укрінформ, 11 листопада в інтерв’ю одному зі ЗМІ міністр закордонних справ України Павло Клімкін розповів, що Україна, США, Німеччина і Франція вже практично підготували проект резолюції ООН про  миротворців.

 

Росія виведе війська з Донбасу навесні 2018 року – заступник глави МінТОТ

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Юрій Гримчак вважає, що Кремль виведе свої війська зі сходу України навесні 2018 року – Укрінформ.

Про це він розповів в програмі “Досьє” з Сергієм Руденком на телеканалі  Еспресо.TV.

“Це інформація, яку я особисто – я це підкреслюю – отримав з кількох джерел, котрі знаходяться в Москві і “за поребриком”. Мені навіть було сказано точний термін, коли це відбудеться. Це березень-квітень 2018 року”, – заявив Гримчак.

При цьому він не став називати імена тих людей, які йому про це повідомили.

“Розумієте, у чому справа, є люди, які передаючи щось (інформацію – ред.), дуже ризикують”, – зазначив політик.

Окрім того, за словами заступника міністра, ця точка зору також знаходить підтвердження у відкритих джерелах, які, за його словами, повідомляють про те, що “фінансування окупованих районів з боку Росії на наступний рік не передбачено”.

“Відомо й те, до якого місяця йтиме це фінансування, – максимально до вересня наступного (2018 – ред.) року”, – наголосив політик.

Також Гримчак звернув увагу на те, що останнім часом російські війська під час ротацій не лишають  бойовикам  нічого зі зброї та боєприпасів.

“Вони відстрялися і вийшли”, – пояснив він.

Про швидке виведення російсько-терористичних військ з тимчасово окупованих районів свідчить і поведінка ватажків бандформувань, зазначив урядовець.

“Частина керівників почала шукати житло в Абхазії, у Підмосков’ї”, – додав Гримчак.

Що ж стосується повернення під контроль України півострова Крим, то це, за його словами, станеться “тоді, коли Росія впаде набагато важче: і економічно, і внутрішньополітично”.

 

У Росії завтра відзначають День артилериста – штаб АТО прогнозує провокації

У суботу бойовики 10 разів порушували перемир’я, використовуючи міномети  калібру 120 мм і танкове озброєння. Завтра очікується посилення обстрілів із забороненої зброї, бо у Росії відзначатимуть День ракетних військ і артилерії.

Про це йдеться у вечірньому зведенні  прес-центру  штабу АТО – Укрінформ.

“Проросійські незаконні збройні формування продовжують порушувати перемир’я, застосовуючи окрім стрілецької зброї міномети та танкове озброєння. …Загалом, від опівночі, російсько-окупаційні війська 10 разів порушили перемир’я. У половині випадків сили АТО давали ворогу адекватну відповідь”, – йдеться у зведенні.

Як зазначається, на Луганському напрямку бойовики зі 120-мм мінометів двічі впродовж дня били по укріпленнях сил АТО біля Троїцького, випустивши загалом 14 мін. Із озброєння БМП обстрілювали оборонців Луганського та Зайцевого, а з гранатомету – захисників Жовтого.

На Донецькому напрямку уже декілька днів поспіль епіцентром нестабільності залишається Приазов’я. Протягом дня по позиціях ЗСУ поблизу Водяного незаконні збройні формування неодноразово вели вогонь зі стрілецької зброї, гранатометів, мінометів калібру 120 мм та озброєння танка. Також 6 розривів 120-мм мін зафіксовано неподалік Опитного.

“Протягом найближчої доби не виключене збільшення кількості ворожих провокацій з озброєння, яке заборонене  Мінськими домовленостями. Пов’язано це із завтрашнім днем російських ракетних військ і артилерії”, – зазначає прес-центр штабу АТО.

 

Штаб: ворог провів 30 прицільних обстрілів, поранені четверо бійців АТО

Ситуація у районі проведення АТО ускладнюється. Російсько-окупаційні війська продовжують поступово збільшувати кількість обстрілів на різних ділянках лінії зіткнення та вести прицільний вогонь по оборонних укріпленнях Збройних Сил України.

Про це повідомляє  прес-центр АТО – Укрінформ.

“Загалом, за минулу добу, противник провів 30 прицільних обстрілів позицій Збройних Сил України по усій лінії зіткнення. У переважній більшості випадків захисники України відкривали вогонь у відповідь зі зброї, не забороненої Мінськими домовленостями. У результаті ворожих обстрілів 4 військовослужбовці сил  АТО  було поранено. Їм надано невідкладну медичну допомогу та доставлено до військових лікарських установ”, – зазначається в повідомленні.

За даними штабу, на Луганському напрямку, застосовуючи 120-ти і 82-мм міномети, гранатомети, стрілецьку зброю та озброєння БМП ворог неодноразово обстрілював захисників Луганського, що на Світлодарській дузі. З мінометів 82-го калібру, гранатометів і стрілецької зброї бив по оборонцях Новотошківського та Новоолександрівки. Під гранатометний вогонь противника потрапили опорні пункти сил АТО у районі Зайцевого. А поблизу Кримського і Золотого застосовано стрілецьку зброю.

На Донецькому напрямку близько десяти мін різних калібрів противник випустив неподалік Павлополя. Застосовуючи піхотне озброєння, російські найманці також неодноразово порушували перемир’я у передмісті Авдіївки та на підступах до Пісків.

 

Мацеревич вважає безпрецедентною гібридну агресію РФ

Російська Федерація дуже рішуче налаштована на ведення гібридної війни із Західними країнами.

Таку думку під час перебування у Канаді висловив міністр оборони Польщі Антоній Мацеревич, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Російські  гібридна  та кібернетична війни ведуться не лише у Європі, але й у США, при чому дуже агресивно та інтенсивно. Історія ще не мала прецедентів такої рішучості», – сказав Мацеревич.

За його словами, це може бути спричинене «російською традицією дезінформації», помноженою на сучасні технологічні можливості.

«Частково це є результатом синтезу між сучасними технічними можливостями та російською традицією подання дезінформації як фундаментального засобу ведення війни», – зазначив міністр.

 

Росія явно готується до війни – міністр оборони Польщі

Нещодавні російські масштабні військові навчання «Запад-2017» свідчать про підготовку РФ до наступальних операцій.

Таку думку під час перебування у Канаді висловив міністр оборони Польщі Антоній Мацеревич, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Навчання “Запад-2017” закінчилися два місяці тому. Вони відбувалися у просторі між Північним льодовитим океаном і Чорним морем та залучали навіть пуски балістичних ракет “Іскандер”, які можуть нести ядерні боєголовки.  Росіяни  готувалися не до оборони, а до агресії”, – сказав Мацеревич.

Він наголосив, що йдеться не про нову Холодну війну, а саме про підготовку до гарячого протистояння.

“З цієї точки зору Польща має погодитися із припущенням, що це не нова Холодна війна, а уведення до гарячої війни”, – зазначив міністр оборони.

 

Міністр оборони Канади розповів про важелі впливу на дії Кремля

Підтримуючи Україну та інші європейські країни Канада намагається надіслати Росії потужний сигнал стримування.

Про це заявив міністр оборони Канади Харджит Саджан, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Як міністр оборони я зосереджений на тому, аби ми мали необхідні ресурси й могли надіслати відповідний сигнал. При чому не лише двостороннім шляхом працюючи безпосередньо із Україною, але й через НАТО», – відповів Саджан на запитання про вплив підтримки Канадою України на відносини Оттави і Москви.

Він додав, що «надсилання відповідного сигналу, показ єдності та рішучості  НАТО  є дуже важливими, і ми добре із цим справляємося».

Однак, Саджан наголосив на важливості одночасного збереження каналів комунікації із Кремлем. «Нам треба упевнитися, що двері завжди відкриті для діалогу, оскільки нашою метою є деескалація, аби ми усі могли реагувати на інші спільні для усього світу загрози», – зазначив міністр.

За його словами, однією із таких загроз є глобальний тероризм. «Тероризм загрожує кожній державі і Канада не виняток. Тож нам саме цим і треба зайнятися», – підсумував глава оборонного відомства.

 

Віртуальний вишкіл: військових ЗСУ вчитимуть на симуляторах JCATS

У навчальному центрі Високомобільних десантних військ Збройних Сил України в Житомирі розпочала роботу група імітаційного моделювання ведення бойових дій, імітатор конфліктних та тактичних ситуацій JCATS.

Про це  повідомляє  прес-служба ЗСУ – Укрінформ.

Програмний засіб імітаційного моделювання JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation) надає можливості готувати підрозділи до виконання завдань за призначенням, моделювати тактику бойових дій в окремих групах та підрозділах, на різній місцевості, включаючи райони міської забудови тощо.

Як зазначив начальник Навчального центру ВДВ ЗСУ №199 полковник Сергій Гурін, це програмне забезпечення дозволяє моделювати обстановку на полі бою в режимі реального часу та дозволяє командирам підрозділів та штабам батальйонів приймати рішення виходячи із обстановки, яка складається.

“Сама програма є багаторівневою: наприклад в ній використовуються різні підрозділи та сили – союзні, ворожі, нейтральні, різні зразки військової техніки, озброєння, екіпіровки тощо”, – розповів офіцер.

Невдовзі, в Навчальному центрі проходитимуть навчання із залученням підрозділів ВДВ, ланки роти-батальйон та представників інших родів та видів військ з використанням засобів імітаційного моделювання JCATS. Завдяки цим можливостям, можна буде відтворити атмосферу реальної оперативної обстановки.  Військовослужбовці  будуть відпрацьовувати питання планування бойових дій, управління підрозділами тощо.

Симулятор Joint Conflict and Tactical Simulation (JCATS) – американський, створений як тренажер, що дозволяє офіцерам отримати досвід управління віртуальними військами в умовах оперативно-тактичної обстановки, яка постійно змінюється. У США зараз діє інтегрована мережа з 30 тренувальних центрів імітаційного моделювання.

 

Представник Держдепу про “Мінськ”: Перешкода для вирішення проблем – Росія

Відповідальність за невиконання Мінських угод лежить на Росії, що створила умови, за яких спостерігачі ОБСЄ не можуть повноцінно працювати на Донбасі.

Про це в інтерв’ю Liga.net заявив директор з питань безпеки в Держдепі Майкл Мерфі – Укрінформ.

“Перешкода для вирішення проблем в Україні – Росія. Поведінка Росії, російська агресія. Росія не імплементує мінські угоди, створила умови, які не дозволяють СММ ОБСЄ виконувати їхню роботу”, – сказав він.

За словами Мерфі, якщо на Донбасі, як стверджує Росія, необхідно в першу чергу імплементувати політичну частину “Мінська”, то вона і це блокує.

“Тобто, якщо і є проблеми з політичною частиною, вони є результатом умов безпеки, відповідальність за забезпечення яких, якщо чесно, лежить на Росії”, – підкреслив американський дипломат.

Він також відзначив важливість діяльності спецпредставника Держдепартаменту США по Україні Курта Волкера з виведення з глухого кута мінського переговорного процесу.

“Я думаю, що мета  Курта Волкера  і мета США – це повна імплементація мінських угод з повагою до суверенітету і територіальної цілісності України. Ми не збираємося визнавати незаконну анексію Криму, закривати очі на російську агресію в Східній Україні”, – сказав Мерфі.

 

Пєсков розповів, як Путіна “50 разів мінували” у Петербурзі

Прес-секретар Путіна розповів про надходження 60 дзвінків про вибухові пристрої, частина з яких була закладена на шляху президентського кортежу у Санкт-Петербурзі.

Про це повідомляє  “Дождь” – Укрінформ.

«Надійшло близько 60 дзвінків, які повідомляли орієнтовно про 50  вибухових  пристроїв, які були закладені у різних об’єктах, у тому числі по шляху проходження президентського кортежу і об’єктах поруч з тими місцями, які повинен був відвідати президент у Санкт-Петербурзі», – сказав Пєсков.

За його словами, “це робили з-за кордону”.

У Санкт-Петербурзі з 16 по 18 листопада проходить міжнародний культурний форум.

 

Акція проти забудови: в Одесі активісти побили голову поліції області

В самому центрі Одеси, поряд із Дерибасівською вулицею, в суботу відбулася акція протесту жителів міста проти знищення 109 дерев і забудови Літнього театру фірмою «Солінг», якій мерія надала територію у 50-річну оренду – Укрінформ.

У заході взяли участь близько тисячі обурених одеситів з гаслами “Не дамо знищити 109 дерев”, “Ми хочемо зберегти Україну” та іншими, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми не плануємо будувати тут висотну будівлю”, – заявив учасникам акції представник СП “Солінг”, яка напередодні закрила вхід з Міського саду на територію Літнього театру.

У той же час представник фірми-забудовника не спростував інформації, які циркулюють в місті, про будівництво на місці Літнього театру ще одного торгово-розважального центру.

Мітингувальники, які збирали підписи з вимогою повернути територію театру у власність громади, щоб зробити з нього частину парку “Міський сад”, кинулися до закритих воріт Літнього театру.

Виникли сутички з поліцією, яка спробувала перешкодити протестувальникам зірвати ворота. У хід пішли фаєри, сльозогінний газ та вибухові пакети. Громадські активісти, в тому числі ВО «Свобода», почали штурмувати ворота і знесли їх з петель – натовп увірвався на територію Літнього театру.

У ході зіткнень постраждали кілька людей, в тому числі керівник ГУ НП в Одеській області Дмитро Головін. В голову йому потрапив камінь, медики надали йому медичну допомогу.

У підсумку, залізні ворота мітингувальники зняли і поставили перед дверима будівлі міськради, який дав дозвіл на забудову території Літнього театру. Розбите скло вхідних дверей в міськраду.

Голова облорганізації КВУ Анатолій Бойко так прокоментував ситуацію: “Пишаюся одеситами, які прийшли сьогодні на акцію на  захист Літнього театру в одеському Міському саду від забудови черговим ТРЦ“.

 

Вбивство головреда Forbes: в Україні затримали громадянина РФ

Служба безпеки України за інформацією Генерального секретаріату Інтерполу затримала двох громадян Росії, оголошених у міжнародний розшук. Один із них, уродженець Чечні, підозрюється у скоєнні замовного вбивства головного редактора російської версії видання Forbes Пола Хлєбнікова.

Про це інформує в суботу  прес- служба  СБУ – Укрінформ.

“У Києві правоохоронці затримали уродженця Чечні, оголошеного у міжнародний розшук за скоєння особливо тяжких злочинів. За інформацією Інтерполу, іноземець брав участь у скоєнні низки замовних вбивств, зокрема головного редактора російського видання “Форбс” – громадянина США Пола Хлєбнікова та заступника голови – керівника апарату уряду Чеченської Республіки у 2001-2003 роках”, – йдеться у повідомленні.

За оперативною інформацією спецслужби, після втечі з Росії затриманий перебував у складі організованого злочинного угруповання, яке в Україні займалося вимаганням грошей у приватних підприємців.

Крім того, на Полтавщині співробітники СБУ затримали ще одного громадянина РФ, оголошеного у міжнародний розшук. Раніше засуджений за скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів у складі організованої групи в країнах ЄС уродженець міста Грозний тривалий час переховувався від слідства.

“За інформацією Інтерполу стало відомо, що у 2013 році підсудний росіянин за допомогою свого спільника здійснив втечу з приміщення залу суду міста Сандвік у Норвегії. Після скоєння чергових злочинів, пов’язаних із викраденням автомобілів престижних марок, громадянин РФ був поданий у міжнародний розшук Французькою Республікою. Для уникнення кримінальної відповідальності він переховувався у різних країнах за підробленими паспортами”, – зазначили в СБУ.

Наразі вирішується питання щодо обрання затриманим запобіжного заходу та проведення перевірки щодо подальшої їх екстрадиції.

Як повідомляє  “Медуза”, у вбивстві Пола Хлєбнікова обвинувачували уродженців Чечні Мусу Вахаєва і Казбека Дукузова. У 2006 році вони були виправдані, але вирок скасував Верховний суд. На новий розгляд справи Дукузов не з’явився – і був оголошений в розшук. І Вахаєва, і Дукузова обвинувачувалися також у вбивстві заступника голови уряду Чечні Якова Сергуніна.

Як відомо, головного редактора російської версії Forbes Пола Хлєбнікова застрелили 9 липня 2004 року на виході з редакції. У справі про його вбивство обвинувачували уродженців Чечні Казбека Дукузова і Мусу Вахаєва, а також нотаріуса Фаїля Садретдінова, який, як стверджувалося, найняв їх для вчинення злочину.

У 2006 році вони були виправдані, але вирок скасував Верховний суд. На новий розгляд справи Дукузов не з’явився – і був оголошений в розшук. У 2015 році ЗМІ повідомляли, що слідчі дізналися про можливе перебування Дукузова в Чечні.

Замовником вбивства Хлєбнікова, за версією слідства, був один із лідерів чеченських бойовиків Хож-Ахмед Нухаєв, на основі бесід з яким журналіст раніше написав книгу “Розмова з варваром”. Нухаєв оголошений у розшук. За однією з версій, його могли вбити в Чечні за кілька місяців до замаху на Хлєбнікова.

 

Гриневич розповіла про білінгвальний підхід у шкільній освіті

Для різних національних громад України мають бути представлені різні моделі організації шкільної освіти, аби дитина могла володіти як рідною, так і державною мовами.

Про це заявила міністр освіти і науки України Лілія Гриневич під час зустрічі з батьками та вчителями спеціалізованої загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 4 із поглибленим вивченням словацької мови Ужгородської міської ради, повідомляє  прес-служба  МОН – Укрінформ.

«Для будь-яких змін потрібні моделі, які показуватимуть приклад успішного впровадження новацій. У вашій школі вчителі початкової школи вже працюють активними методами навчання. Зокрема, я спостерігала це на уроці у 2-му класі, де навчання відбувається словацькою. Також у старшій школі ви успішно запроваджуєте білінгвальний підхід, що теж важливо як модель для змін у школах національних громад», – сказала Гриневич.

У цьому закладі в початковій школі навчання проводиться словацькою мовою, а українська вивчається. Водночас частина старших класів навчається повністю  українською, а частина – і українською, і словацькою.

 

Єпископи УГКЦ офіційно відкрили нову єпархію

Відповідно до рішення Синоду єпископів УГКЦ у суботу, 18 листопада, створено Чернівецьку єпархію, виокремивши її з Коломийсько-Чернівецької єпархії.

Про це  повідомили  у департаменті інформації УГКЦ – Укрінформ.

“Територія новоствореної Чернівецької єпархії простягається на Чернівецьку область, і вона належатиме до Івано-Франківської митрополії  УГКЦ. Осідком Єпархіального єпископа Чернівецької єпархії буде місто Чернівці. Катедральним собором єпархії – собор Успіння Пресвятої Богородиці в Чернівцях”, – зазначено в повідомленні.

Першим Єпархіальним єпископом новоствореної єпархії УГКЦ іменовано єпископа Йосафата (Мощича), Єпископа-помічника Івано-Франківської архиєпархії.

 

Глава УГКЦ освятив меморіал пам’яті жертв псевдособору 1946 року

Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав напередодні увечері у селі Мушкатівка на Тернопільщині відкрив та освятив єдиний в Україні меморіал пам’яті жертвам псевдособору 1946 року.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Ми згадуємо жертв Львівського псевдособору не тому, щоб комусь дорікати чи плекати ненависть до когось. Проте ми сьогодні навіть в екуменічному діалозі повинні говорити правду. Маємо говорити сучасною мовою, якою спілкується католицька церква з усім православним світом, що Львівський псевдособор є ні що інше, як найбільший в історії ХХ ст. акт православного уніатизму. Що це означає? Насильно ліквідуючи, відриваючи від частини якоїсь церкви за допомогою державної влади ціною людських жертв, ця церква намагається зрости у своїй кількості і майні. Таку правду потрібно говорити, щоб навіть у розумінні з православним світом ми все ж таки казали правду. І це буде говорити цей пам’ятний знак. А ми пам’ятаємо, що треба прощати і лікувати рани”, – сказав Глава ЦГКЦ.

За його словами, тисячі священиків, монахів і монахинь, сотні тисяч вірних УГКЦ опинилися в лабетах смерті і, не вагаючись, готові були віддати своє життя за свою віру, церкву та народ. Результатом цього псевдособору були десятки тисяч жертв, які є скарбом і багатством і нашої Церкви, і нашого народу, підкреслив Святослав Шевчук.

У відкритті меморіалу взяли участь представники вищого духовенства Тернопільщини та Буковини, керівники Тернопільської області, меценати та мешканці села.

Львівський псевдособор тривав з 8 по 10 березня 1946 року. Він не визнаний Ватиканом і скликаний у Львові згідно з планом більшовицької влади із ліквідації УГКЦ. На цьому соборі не було жодного єпископа УГКЦ. Тому він був лише неканонічним зібранням, і вся католицька церква вважає його псевдособором.

 

Для повернення Росії права голосу в ПАРЄ підстав немає – Климпуш-Цинцадзе

Наразі немає жодних підстав для повернення російській делегації права голосу в Парламентській асамблеї Ради Європи, оскільки за 3 роки Росія не продемонструвала прогресу у виконанні резолюцій ПАРЄ щодо російської військової агресії проти України – Укрінформ.

Про це сказала віце-прем’єр-міністр Іванна Климпуш-Цинцадзе, перебуваючи з робочим візитом у Парижі, повідомляє  Урядовий портал.

«Рада Європи і надалі має залишатись принциповою, відданою європейським цінностям і міжнародному праву, а тому – авторитетною», – сказала Климпуш-Цинцадзе.

Віце-прем’єр-міністр України подякувала парламентаріям Франції за підтримку суверенітету та територіальної цілісності України та зауважила, що співробітництво між парламентаріями Франції та України відчутно посилилося за останні кілька років, особливо на рівні міжпарламентської групи дружби, що мало позитивний вплив на розвиток відносин між країнами.

Климпуш-Цинцадзе, Фор-Мунтян та інший член групи дружби, член французької делегації парламентської асамблеї при НАТО Філіп Мішель-Клайсбауер окремо обговорили проблему комунікації стану справ та події в Україні серед жителів Європи, зокрема, Франції.

«Культурно та історично Україна з давніх часів була частиною Європи. Зараз, після багатьох десятиліть перебування у складі Радянського Союзу та пострадянського впливу Росії, нам потрібно повернутися на карту Європи, дати знати про себе. На жаль, розвиток сьогоднішньої України відбувається на тлі військової агресії проти нашої країни та засилля дезінформації, західні ЗМІ переважно розказують негатив про нашу державу. Це дуже приємно, що вихідці з України, які збудували політичну кар’єру у Франції, щиро прагнуть допомогти й Україні. Спілкування з вами – це прекрасна можливість донести правду про те, що насправді відбувається в нашій державі», – зазначила Віце-прем’єр-міністр України.

Сторони окремо обговорили ситуацію на Сході України. Климпуш-Цинцадзе наголосила на необхідності посилення співпраці у рамках «нормандського» формату і зазначила, що у найближчій перспективі найважливіше – змусити Росію працювати над дорожньою картою і виконувати Мінські домовленості. На жаль, збройні угруповання, які підтримує Російська Федерація, систематично порушують ці домовленості.

Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію щодо Росії, у якій позбавила російську делегацію права голосу через анексію Росією Криму.

 

Журналіста Шаройка тримають у слідчому ізоляторі КДБ у Мінську – посол

До затриманого в Білорусі українського журналіста Павла Шаройка пустили українського консула.

Про це в коментарі  “112 Україна”  заявив посол України в Білорусі Ігор Кизим – Укрінформ.

За його словами, консула пустили до затриманого після того, як білоруській стороні було направлено відповідний запит.

“Відразу, як нам повідомили про це (затримання Шаройка, – ред.), ми направили відповідну ноту щодо доступу до затриманого. Цей допуск був наданий, наш консул зустрічався з Шаройком, щоб з’ясувати, в яких умовах він міститься і щоб він на них не скаржився. Потім відбулася зустріч нашого консула з дружиною Шаройка і адвокатом”, – заявив посол.

Кизим додав, що Шаройко утримується в слідчому ізоляторі КДБ  Білорусі  в Мінську.

“Після затримання були названі причини – це звинувачення в шпигунстві згідно КК Білорусі. Зараз він перебуває в слідчому ізоляторі КДБ під слідством”, – заявив він, додавши, що МЗС Білорусі все ще не виступив з офіційним коментарем за фактом затримання”, – додав він.

Раніше повідомлялося, що в Білорусі затримали власного кореспондента “Українського радіо” Павла Шаройко.

 

ВМС США і NASA долучилися до пошуків зниклого аргентинського підводного човна

До пошуків зниклого аргентинського підводного човна “Сан-Хуан” приєдналися ВМС США і NASA.

Про це повідомляє видання  USNI News – Укрінформ.

У пошуках дизель-електричної субмарини задіяли літак  NASA  P-3 Orion, який використовується для наукових досліджень Антарктиди. Встановлене на ньому обладнання може допомогти виявити підводний човен з повітря. Крім того, в район пошуків вилетів літак ВМС США P-8A Poseidon.

Як повідомлялося, підводний човен ВМС Аргентини “Сан-Хуан” пропав біля узбережжя аргентинської провінції Санта-Крус. Контакт було втрачено ще в середу, 15 листопада, однак в ЗМІ ця інформація потрапила тільки напередодні.

Підводний човен “Сан-Хуан” зник в момент переходу з бази ВМС Аргентини “Ушуайя” до місця постійної дислокації на базі “Мар-дель-Плата”. На її борту знаходилися 44 людини

 

Білий дім відреагував на вето Росії про розслідування хіматаки в Сирії

Росія показала, що не поважає стандарти міжнародної поведінки про застосування хімічної зброї, наклавши вето на резолюцію про продовження роботи міжнародної місії з розслідування випадків застосування хімічної зброї в Сирії.

Про це повідомляється на  сайті  Білого дому – Укрінформ.

“Наклавши вето на продовження мандату Спільного механізму ООН-ОЗХЗ, Росія послала чіткий сигнал про те, що вона не цінує життя жертв атак із застосуванням хімічної зброї або не поважає адекватні стандарти щодо міжнародних підходів до використання такої зброї”, – йдеться у заяві Білого дому.

У Вашингтоні вважають, що Росія таким чином знову захистила режим президента Сирії Башара Асада та терористів, які застосовують  хімічні атаки.

Як зазначається, США і далі наполягатимуть у Радбезі ООН на продовженні роботи міжнародної місії, яка дасть висновок про винних у смерті цивільних у Сирії під час застосування хімічної зброї. Таким чином вони посилають чіткий сигнал про те, що використання хімічної зброї не буде допустимим ніким і ніде.

Російська делегація зірвала так званий технічний проект резолюції, запропонований в РБ ООН Японією, який дозволив би на місяць продовжити мандат Спільного механізму ООН-ОЗХЗ, щоб досягти довготривалого консенсусу з цього питання.

 

Ердоган засумнівався, чи варто довіряти НАТО

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що питання довіри до НАТО викликає сумніви.

Про це повідомляє  “Анадолу” – Укрінформ.

“Питання довіри до такої організації викликає серйозні питання в Альянсі в цілому”, – сказав Ердоган.

Він нагадав, що в період максимального зростання загроз із сирійської території, НАТО відкликало ракетно-зенітні системи з Туреччини і дало зрозуміти, що в разі атаки на турецьку територію не надасть підтримки Анкарі.

“Коли ж Туреччина почала переговори щодо закупівлі російських комплексів С-400 з метою зміцнення системи ППО, ряд провідних країн  НАТО  почали критикувати Анкару”, – додав президент Туреччини, вказавши, що все це підтверджує наявність проблем всередині НАТО.

При цьому Ердоган заявив, що Анкара має повне право на запобігання загрозам національній безпеці, яка, на його думку, надходить, зокрема, від курдських організацій PYD і PKK.

Він пообіцяв, що Туреччина не тільки завершить операцію в Ідлібі, але і “звільнить від терористів” сирійські райони Афрін і Мюнбич, контрольовані PYD.

“Туреччина завдасть удари по джерелах загрози нацбезпеці і в сусідньому Іраку, в тому числі в районі Кандиль”, – сказав він.

Нагадаємо, 17 листопада президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що відкликає 40 військових навчань з НАТО в Норвегії після того, як його і першого президента країни Мустафу Кемаля Ататюрка внесли у список «ворогів» на плакаті.

 

У Норвегії пояснили, як Ататюрк потрапив до списку “ворогів” НАТО

Міністр оборони Норвегії Франк Бакке-Єнсен вибачився за скандал із Туреччиною під час навчань НАТО.

Як повідомляє  ВВС, урядовець пояснив, що Ататюрка назвали “ворогом” через помилку одного зі співробітників – Укрінформ.

“Міністр уточнив, що це сталося через комп’ютерну систему, але не через позицію Норвегії”, – йдеться в повідомленні.

Турецький телеканал NTV повідомив, що автором цієї витівки міг бути норвезький офіцер турецького походження.

Однак Франк Бакке-Єнсен сказав, що це зробив норвежець, якого найняли на час навчань, і його вже відсторонили від цієї роботи. Він додав, що розслідування інциденту триває.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, який родом з Норвегії, також вибачився, назвавши Туреччину надзвичайно важливим членом альянсу.

За інформацією  Reuters, президент Туреччини Реджеп Ердоган відмовився від вибачень НАТО.

“Ви вчора побачили неповажну поведінку НАТО. Є деякі помилки, які робляться не дурнями, а тільки негідниками. Це не можна так легко пробачити”, – заявив він.

Нагадаємо, 17 листопада президент Туреччини Реджеп Ердоган  заявив, що відкликає 40 військових з навчань НАТО у Норвегії після того, як його та першого президента країни Мустафу Кемаля Ататюрка внесли у список «ворогів» на плакаті.

 

Трамп назвав Клінтон “найгіршим лузером всіх часів

Також президент США порадив своєму колишньому супернику на президентських перегонах “жити власним життям” і спробувати ще раз за три роки – УНІАН”

Президент США Дональд Трамп назвав свою суперницю на президентських виборах 2016 року, колишню голову Держдепартаменту Хілларі Клінтон “найбільшим лузером всіх часів”, повідомляє РБК з посиланням на сторінку Twitter голови держави.

Трамп Клінтон порадив зупинитися і спробувати ще раз [взяти участь у президентських виборах] за три роки”. Він зазначив, що це “було б добре для Республіканської партії”. Трамп порадив Клінтон до наступної спроби “жити власним життям”. “Шахраювата Хілларі Клінтон – найгірший (і найбільший) лузер всіх часів”, – зазначив американський президент.

Хілларі Клінтон в своїх недавно опублікованих мемуарах серед причин програшу на виборах в 2016 році назвала втручання російських хакерів і розслідування ФБР щодо своєї електронної переписки. Екс-держсекретар вела службове листування через особисту пошту. На думку спецслужб, це могло призвести до витоку даних.

Наголошується, що в грудні 2016 року низка політиків і представників спецслужб відкрито звинуватили Росію у поразці Клінтон через оприлюднення її листування.

 

Франція дотримується санкцій проти РФ попри економічні втрати

Попри те, що економіка Франції зазнає втрат від санкцій, країна дотримуємося санкційного режиму санкцій щодо Росії, оскільки наразі немає передумов для їх послаблення – Укрінформ.

Про це заявила у Парижі міністр з європейських питань Міністерства Європи та закордонних справ Франції Наталі Луазо під час зустрічі з віце-прем’єр-міністром України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванною Климпуш-Цинцадзе.

«Попри те, що економіка Франції зазнає втрат від санкцій, наша країна дотримується санкційного режиму, оскільки наразі немає передумов для їх послаблення», – зазначила французький міністр.

Зі свого боку, Климпуш-Цинцадзе наголосила, що європейські санкції проти Росії залишаються головним інструментом впливу на політичне керівництво РФ.

«На сьогодні це найдієвіший спосіб тиску на російський режим задля виконання Мінських угод та припинення агресії проти України. Україна розраховує на постійну підтримку Франції в цьому питанні», – зазначила віце-прем’єр.

Крім того, сторони обговорили співпрацю України та Франції, підготовку до саміту Східного партнерства у Брюсселі, реформи в Україні тощо.

Обговорюючи питання Східного партнерства, Климпуш-Цинцадзе висловила сподівання, що напрацювання трьох партнерів – Грузії, Молдови та України – будуть відображені в підсумковому документі саміту. Луазо зазначила, що важливою метою саміту є продемонструвати єдність та успіх реформ в країнах, що підписали угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

Климпуш-Цинцадзе також заявила, що сьогодні немає жодних підстав для повернення російській делегації права голосу в ПАРЄ, оскільки за три роки Росія не продемонструвала прогресу у виконанні резолюцій ПАРЄ щодо російської військової агресії проти України.

Під час обговорення теми введення миротворців на схід України Луазо зазначила, що Франція поділяє підходи України щодо введення миротворчої місії ООН та продовжує консультації з цього питання, надаючи важливе значення мандату майбутньої місії. Вона також наголосила, що миротворча операція повинна насамперед слугувати консолідації прогресу в рамках Мінських домовленостей.

Луазо, зі свого боку, підкреслила, що очевидним є те, скільки змін одночасно відбувається в Україні, і запевнила в тому, що Франція і надалі підтримуватиме хід реформування України, але головне, щоб якомога швидше громадяни України на собі відчули результати цих реформ.

 

Марш проти Макрона: у Парижі били вітрини фінустанов і ламали банкомати

Декілька тисяч осіб пройшли «маршем на Єлісейський палац» проти антисоціальної політики президента Франції Еммануеля Макрона в суботу, 18 листопада.

Ініціаторами маніфестації стали представники головних французьких профспілок – повідомляє RFI з посиланням на  AFP – Укрінформ.

За даними організації «Соціальний фронт», що координує представників декількох профспілок і рухів, на марш в центрі  Парижу  вийшли 3 тис. осіб, поліція нарахувала 1800 учасників.

«Ми скажемо президентові багатих, що ми думаємо про те, які збитки він збирається спровокувати», – скандував представник профспілки CGT, що йшов на чолі колони.

Маніфестанти йшли по правому берегу Парижу, від площі Маршала Жуена до бульвару Осман, де знаходиться Єлісейський палац, з плакатами і димовими шашками.

Як зазначає агентство, в ході брали участь представники украй лівої партії Жан-Люка Меланшона «непокірна Франція» і антикапіталістичної партії НПА.

Радикальні активісти антифашистських і антикапіталістичних рухів під час руху колони били стекла відділень банків і ламали банкомати. Проте в поліції заявили, що хода пройшла без серйозних інцидентів, якщо не рахувати близько десятка розбитих вітрин і стекол.

 

Французький репер OrelSan зняв кліп у Києві

Французький репер OrelSan зняв у Києві кліп на пісню Tout va bien («Усе гаразд»).

Відео з’явилось на  Youtube  15 листопада і наразі вже набрало майже 3 мільйони переглядів – Укрінформ.

Головний герой кліпу – хлопчик, який ходить містом разом з виконавцем пісні. У відео також з’являються військові, які перетворюються на конфетті, та авто поліції, за кермом якого сидить цей хлопчик.

Наприкінці кліпу він говорить українською: «Ніколи не вір тому, що написано», а на екрані титрується ця фраза, як «Усе гаразд». У словах пісні також ідеться: «Якщо люди стріляють один в одного, то в кулях є вакцини. А якщо будівлі вибухнуть, то стануть зірками».

Раніше, у вересні, репер також випустив кліп, повністю відзнятий на недобудованому Подільському мосту в  Києві. Він набрав 31 мільйон переглядів.

 

На Банковій під АП палили шини

Учасники  громадської організації «Рух  визволення» палили шини біля будівлі Адміністрації президента на Банковій.

Вони виклали відео підпалу на своїй сторінці в  Фейсбуці – Укрінформ.

Після того, як невідомі намагалися перевернути мікроавтобус, який буцімто “стежив за ними”, у ситуацію втрутився народний депутат від “Самопомочі” Єгор Соболєв.

Він з’ясував, що в бусі знаходиться співробітник  Служби безпеки України  міста Києва, після чого попросив людей розійтися. Вони послухалися і дали мікроавтобусу проїхати.

 

Європа може використати досвід України для захисту від Росії

Україні до перемоги в гібридній війні з Росією ще далеко, але проміжні підсумки – втішні – Укрінформ

Прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей днями фактично підсумувала позицію Заходу щодо підривної діяльності Росії: мовляв, ми знаємо, чого ви хочете і цього не допустимо. Про що йшлося – очевидно: про втручання Росії у внутрішню політику та вибори провідних країн демократичного світу. Адже тепер про це можна говорити впевнено: Росія втручалась у вибори США (підтримувала Трампа і “гасила” Клінтон), підбурювала проголошення незалежності Каталонією, втручалась в процес прийняття рішення про вихід Великої Британії з Євросоюзу, маніпулювала мешканцями Нідерландів під час референдуму стосовно асоціації України з ЄС…

І це далеко не все. За інформацією, яка була оприлюднена міжнародною правозахисною організацією Freedom House, протягом 2017 року Росія використала дезінформацію та маніпуляції громадською думкою під час виборів у 18 країнах світу. Зауважте, менш ніж за один рік!

Завдяки розслідуванням: факта втручання Росії у вибори президента США; урядів Іспанії та Британії, внутрішньому розслідуванню, що провів Facebook, – уже відомо, яким чином усе відбувалось. Але питання протидії інформаційній агресії Росії все ще залишається відкритим. За наявної інформації, лише адміністрації соціальних мереж Facebook та Twitter вже виконують роботу над помилками. Але ж чи буде цього достатньо для припинення російської кіберагресії?..

Росія атакує по всіх фронтах, а не лише через соціальні мережі. Тож і вирішувати проблему мають усі, а не лише адміністратори Facebook та Twitter. Тим часом, за чотири роки російської гібридної війни проти України ми здобули величезний досвід.

Інформаційна агресія Росії: кожній країні – “індивідуальний підхід”

Конгрес США під час слухань про розслідування втручання Росії у вибори в Америці, оприлюднив приклади російської політичної реклами у Facebook та документи, що підтверджують її фінансування з рахунків, зареєстрованих на території Росії. Частина була направлена на дискредитацію Хіларі Клінтон, інша частина – на розпалювання ворожнечі між місцевими та іммігрантами та між американцями, які або підтримують, або не підтримують міграційну політику США.

В день референдуму у Великій Британії щодо виходу зі складу Європейського Союзу в соціальній мережі Twitter було опубліковано понад 30 тисяч постів з російських акаунтів, які в той чи інший спосіб підштовхували британців проголосувати за самоізоляцію. А загалом під час Brexit були задіяні понад 150 тисяч акаунтів.

Схожа ситуація була і з референдумом в Каталонії – Росія усіляко підтримувала “борців за незалежність”. Але провідну роль в інформаційній кампанії, за офіційною інформацією іспанського уряду, відігравали не соціальні мережі, а сайти каталонських сепаратистів – які пропагували ідеї незалежності, публікували адреси пунктів для голосування і навчали, як протистояти поліції в день референдуму. У зв’язку з тим, що “домівкою” усіх цих сайтів була Росія, іспанські правоохоронці не змогли їх заблокувати. А скільки було постраждалих під час сутичок в Каталонії? Понад 800 осіб! От вам і Росія…

Якщо інформаційна агресія – це російський танк, то де ж європейська протитанкова граната?

Зараз неозброєним оком видно, що Захід просто неготовий протидіяти цій навалі. “Лакмусовим папірцем” в цьому питанні стала позиція мільярдера і власника Facebook Марка Цукерберга щодо втручання РФ у вибори в США. Ще до серпня 2017-го адміністрація Facebook просто не вірила, що пропаганда з Росії поширювалась в соціальній мережі. Відтак Цукерберг і заявляв, що система протидії працює добре, а поліпшувати механізми контролю ми не будемо, бо свобода слова – наша основна цінність.

Далі – ще краще! Коли стало відомо, що Росія таки поширювала через Facebook пропагандистські матеріали, із заявою офіційно виступив керівник служби безпеки Facebook Алекс Стамос, а не сам засновник, який зазвичай і є рупором мережі у глобальних питаннях. Стамос, серед усього іншого заявив, що ці акаунти “ймовірно керувались з Росії” – тобто може й так, а може й ні.

Щоб запобігти масовому поширенню російської пропаганди, Марк Цукерберг оприлюднив 9 нововведень, які збирається запровадити у Facebook. Головне, що планують робити адміністратори Facebook – розібратись з тим, як Росія втручалась у вибори в США, а саме – дослідити “фейкові” сторінки. Сам процес публікації інформації має стати прозорішим – читач матиме змогу переглянути профіль замовника політичної реклами, усі його публікації та, в разі необхідності, – заблокувати розповсюджувача. Також Facebook планує очистити політичну рекламу від погроз та агресії. Система, яка це робитиме, буде модернізована – збільшать кількість шаблонів “агресивних” новин.

Можливо, такі зміни потрібні, але загальну ситуацію це не виправить. Бо докорінно нічого не зміниться. А в кібервійні, як і в будь-якій іншій війні, спочатку виникають засоби нападу, а вже потім – захисту. Протитанкову гранату було винайдено як відповідь на застосування танку, а не навпаки. Кіберагресору, Росії, зокрема, нічого не заважає обійти нові «пастки» Facebook, або ж придумати інші способи поширення неправдивої інформації.

Про брехню Росії тепер відомо все і всім. І в тому числі, завдяки українцям

А чому б Заходу не взяти до уваги українські здобутки в протидії онлайновим атакам Росії? Чотирирічний досвід гібридної війни з Росією показав, що захист громадян від пропаганди має бути всеохопним – від інтернет-видань до соціальних мереж та телебачення. І займатись ним мають не лише урядові структури, а й громадянські ініціативи. Якщо про діяльність у напрямку інформаційної безпеки СБУ, кіберполіції та інших структур відомо багато, то громадські об’єднання дещо недооцінені. А користь від них для України також неабияка. І ось чому…

В березні 2014-го року, коли Україна в повній мірі відчула смак російської брехні в ЗМІ, в якості протидії був створений проект “StopFake”. Ініціатором стала спільнота Могилянської школи журналістики. Спочатку метою проекту були перевірка та спростування неправдивої інформації щодо подій в Україні – Євромайдану та окупації Росією Криму та Донбасу, але потім StopFake трансформувався в інформаційний хаб, де аналізується кремлівська пропаганда як явище. Наразі матеріали проекту публікуються десятьма мовами – англійською, французькою, італійською та іншими – тож і дізнатись про кремлівську брехню може ледве не кожен.

Ще одним прикладом є волонтерська організація InformNapalm, яка також поширює світові інформацію про російську пропаганду. Втім, наразі ця організація позиціонує себе як міжнародна, а світове визнання отримала через висвітлення подій російського втручання в громадянську війну в Сирії. Останньою гучною справою стало розсекречення персональної інформації членів так званої “групи Вагнера” – російських найманців, що воювали спочатку на Донбасі, а потім в Сирії.

Неабияких втрат завдало агресору об’єднання українських хакерів “Український кіберальянс”. За їхньої допомоги Служба безпеки України отримала інформацію про сотні, а може і тисячі російських найманців, що воюють на боці ЛДНР. “Вишенькою на торті” став злам українськими хакерами сайтів Міноборони Російської Федерації та особистої пошти помічника Путіна Владислава Суркова, з якої багато що стало відомо про кремлівські плани і кремлівських поплічників.

Спільні зусилля силових структур та громадських ініціатив принесли успіх. Про перемогу говорити рано – ворожа пропаганда все ще посідає вагоме місце в інформаційному полі України, але порівняно з минулими роками, цей вплив відчутно зменшився. Про це свідчить статистика. Наприклад, якщо взяти найактуальнішу тему – перебіг військових дій, то все більше українців обирають українські ЗМІ, як основне джерело. Частка таких людей продовжує збільшуватись з 83% в 2015 році до 88% в 2017-му.

Неабияк на протидію російській пропаганді вплинула і заборона російських соціальних мереж в Україні. Наприклад, той-таки “Вконтактє” був найпопулярнішою соціальною мережею. Що змінилося? Якщо в жовтні 2016-го року цим сервісом користувався 31,1% мешканців України, то після блокування, в червні 2017-го – лише 2,4% (це саме ті, хто знайшли спосіб обійти блокування російських ресурсів). Також зміни відбулись і в питанні довіри російським ЗМІ – в 2015 році їм довіряла десята частина українців, а в 2017-му – менше 1%…

Нещодавно колишній високопосадовець Пентагону Майкл Карпентер заявив, що досвід країн-сусідів Росії був відкинутий, адже не був добре відомий. І це була помилка, адже ані адміністрація соціальних мереж, ані урядовці повністю не розуміють масштабу та рівня ефективності впливів Росії. А відтак і регулювати цю сферу остерігаються.

Останні заяви урядовців Великої Британії та Іспанії, схоже, свідчать, що масштаби – колосальні. А відтак і досвід України незабаром їм знадобиться.

 

Сім сценаріїв розпаду Росії

Версії майбутнього РФ: православна чи мусульманська цивілізація, «імперія-матриця» чи «Росія для росіян» – Укрінформ

Це не вкидання бандерівської пропаганди, це – одвічне «прокляте питання» всіх російських великодержавників.

…Ішов травень 2014 року. Путінський теоретик і мерзотник Дугін бився в істериці:

«Чому Путін не вводить війська? – стогнав він. – Адже все одно ніхто не визнає Крим за Росією. Тепер доведеться відповідати за все і по повній. Корпорації Росія більше не існує…»

Хапався за серце, передбачаючи: «…Хунта з опорою на США зачищає ДНР і ЛНР, десятки тисяч будуть вирізані, спалені, покалічені, закатовані бандерівською сволотою. На безсилі протести Москви ніхто більше уваги не звертатиме».

Заламував руки: «Українські каральні батальйони Національної Гвардії, запрошені Навальним і Новодворською, зачищатимуть російські регіони від “колорадів” на території РФ. Дух Києва зміцниться, США буде надавати допомогу все сміливіше і сміливіше…»

Звивався в корчах: «Далі, доля Януковича, Мілошевича або Каддафі і Саддама Хуссейна. Навіть якщо особисто Путін буде відстрілюватися, це ситуацію не врятує. Перемога Болотної і Еха Москви швидко призведе до розпаду Росії і громадянській війні на нашій території…»

Зауважте: жодного слова про допомогу «бідним російським братам», про проект «новоросія». Зате є про Каддафі та Хусейна. І це вже тоді…

Багато хто пам’ятає цей блог 2014 року в одному з російських видань. Але в ті дні ми з вами жили іншими тривогами, і до «розпаду Росії» нам діла не було. У лементах Дугіна чули одне: заклик до окупації України.

Сьогодні все по-іншому. І дугінський блог читаєш з подивом. Стьобався бородань? На нього не схоже. Нагнітав, звичайно, але переляк був справжній. А це значить – в той саме час, коли нас з Кремля страхали непереможністю «російської армії», сама імперія тріщала по всіх швах? І чи не цей тріск намагалися заглушити залпами російських градів?

Втім, тріщить вона давно. Дугін і раніше пророкував: «Справа з Росією настільки погана, що ми перестали сприймати це як загрозу. Ми зжилися з розпадом і виродженням. Змирилися з ними».

У Росії публічні дискусії на тему «дезінтеграції» вже заборонені. Але в колах російських експертів вони йдуть. Тривали останні 20 років і будуть актуальними завжди.

Російський політолог Віталій Третьяков (який сьогодні все частіше загрожує «розпадом» Україні й Америці, а кілька років тому вважався спеціалістом по «розпаду Росії») назвав це питання «головним серед всіх проклятих питань ХХІ століття, якими мучиться російське суспільство». І наявність ядерної зброї його не скасовує. У СРСР воно було, і що?

Вже в розпал російсько-української війни, в 2015 році, головний науковий співробітник Інституту філософії РАН, відданий путініст Володимир Шевченко опублікував статтю «До дискусій про розпад Росії…», де розклав по поличках сценарії дезінтеграції і видав рекомендації для влади: що з усім цим робити.

Стаття була своєрідною рецензією на інший опус – збірник цитат політиків і вчених про той таки розпад Росії. А епіграфом до нього підійшов би мем авторства Дмитра Медведєва: «Розпад Союзу може здатися ранком у дитячому садку порівняно з державним колапсом в сучасній Росії».

Всього сценаріїв – якщо не «ранку в дитсадку», то, отже, «вечірки по-дорослому» – в російських джерелах я нарахував як мінімум 7. Причому, деякі з них в очах дугіних, караганових, мігранянів з кургінянами та інших кремлівських провидців і провокаторів малюються як сценарії «порятунку»…

СЦЕНАРІЙ № 1. ВІДПУСТИТИ ВІЖКИ – І ТРИНДЕЦЬ

Сценарій демократизації Росії для її порятунку колись здавався перспективним. Дайте людям волю, дозвольте вільні вибори, – і народи Росії заживуть дружною родиною. Багато хто там досі в це вірить і чекає тільки смерті Путіна.

Вірив у демократію і Горбачов. Але вона розвалила СРСР. І процес розвалу, підозрюють російські політологи, триває досі.

Чому ж «демократична Росія» в нинішніх кордонах неможлива? Сам не бажаючи того, причину озвучив В.Шевченко, написавши у статті: «Перш за все, слід дати відповідь на запитання, а чому всі нації та народи країни повинні й далі жити разом?»

А й справді, чому? Коли малі і великі етноси заганяли в «тюрму народів», ніхто не цікавився спільністю інтересів поневолених і поневолювачів. А частина територій, пише російський політтехнолог Станіслав Бєлковський, взагалі захоплені зі службовими цілями». Як Чечня і Інгушетія, яких, на його думку, притачали до імперії як «повідця для підтримки контролю над Закавказзям. Зараз собака від нас втекла, а повідець залишився».

«Росія, – вторить йому екс-віце-прем’єр РФ Альфред Кох, – нежиттєздатна, бо не є добровільним об’єднанням людей навколо якихось перспектив і цінностей. Вона не має причин і бажання жити разом».

Чим все закінчиться, якщо в збіговисько чужих один одному народів «розвести всю цю демократію, дати всім волю, відпустити віжки? Триндець буде Росії: розтащать, розкрадуть, країна розвалиться на десятки удільних князівств», – пише Кох. Блазнює, звісно, але від правди не далекий.

«Демократія в Росії – імітація, – міркує ще один відомий росіянин – правознавець (і старообрядець) Володимир Карпець. – Тому вимоги “проводити чесні вибори” аналогічні вимогам дисидентів “дотримуватися Конституції”. До чого це призвело? До розпаду СРСР. І в нинішній Росії вимоги відповідати принципам демократії означають… ще один, вже останній, розпад».

І – вирок від автора «рецензії про сценарії розпаду» В.Шевченка: «Прагнення до створення в країні парламентської республіки західного типу спрямоване проти збереження вертикалі національно-державного устрою».

Отже, росіянине, чуєш – «демократія», читай – «розпад».

Йдемо далі.

СЦЕНАРІЙ № 2. БУРЯТ НА ІМ’Я РОСІЯНИН

Серед російських сил найнадійнішою вважається російський націоналізм. Можливо, він, на чолі з фронтменом Навальним, не дозволить Росії розпастися?

Втім, націоналізм в Росії – кумедна штука. На всіх тусовках його прихильники сунуть по Москві двома колонами. Ворогуючими. Одна – більша, де офіційні націоналісти мітингують за «російську імперію». Інша – скромніша, там заборонені націоналісти – за «Росію для росіян».

Двоголовість цієї скріпи сягає кінця ХІХ століття. «Націонал-імперіалістів», злякавшись народження націй в Європі, штучно вивів Російський імператорський двір. І зробив це, як висловився історик Бенедикт Андерсон, «шляхом натягування маленької тісної шкіри нації на гігантське тіло імперії».

Других породили Тютчев, Соловйов, Достоєвський з їх «російською ідеєю», в якій російська – це обов’язково слов’янин і православний. Від них пішли колись «чорна сотня», а нині – «російські арійці», винайдені головою думського комітету Ніконовим, і «зайва хромосома» Мединського.

Смішно те, що ці «хромосомщики» і «чорносотенці» стали як кістка поперек горла імперськійї ідеї.

«Бурят, який живе на території Росії, він водночас і росіянин», – глибокодумно зауважує В.Шевченко. Але тільки доти, доки не зрозуміє, що він зовсім не слов’янин і жодного разу не православний. І почне розуміти, що він бурят. І захоче вчитися бурятського мовою, а потім своєї бурятської державності зажадає».

Слово «нація» для Росії смертельно небезпечно, лякає Шевченко: «І вимога відмови від своєї нації на користь російської веде лише до розігріву етнічних конфліктів з непередбачуваними наслідками».

«Російська національна ідея» вже двічі за останні півтора століття вилазила боком. «Спроба врятувати на початку XX ст. багатоетнічну імперію, перетворивши її на російську імперію, закінчилася розпадом імперії», – нагадує Шевченко.

Так само безславно завершилася і русифікація під брендом «нова історична спільність –радянський народ» у 70-80-х роках минулого століття. Відсіч їй у національних республіках призвела до розпаду СРСР.

Але в Росії, схоже, все пішло по третьому колу. Одні вважають, що гаслом «Росія для росіян» можна запобігти розпаду країни. Інші (національні республіки і етноси) на російську скрепу відповідають своєю – вчать дітей рідної мови та історії народу.

У Кремлі з ідеєю про Росію для росіян борються, як можуть. Путін назвав її «гаслом придурків», імперський «націоналіст» В.Крюков запідозрив у ній «елемент ксенофобної дифузної війни, розв’язаної «зовнішніми силами» (Америкою, звичайно). А футуролог Сергій Переслегін обіцяє, що «Росія для росіян» якщо і можлива в майбутньому, то як «смужка російської землі від 200 до 600 км від Астраханської області на півдні до Мурманська на півночі і під умовною назвою «Московія».

«Неправильних» російських націоналістів розганяють і садять. Але тренд набирає популярність.

А паралельно шириться гасло «Чечня для чеченців» або, наприклад, «Татарстан для татар». Намагаючись загнати останніх назад у шкуру «росіян», Путін спочатку відмовився продовжувати державний договір з бунтівним Татарстаном, потім заборонив «насильницьке вивчення» в республіці рідної мови. І, нарешті, прокуратура пригрозила вчителям неросійської словесності кримінальними справами…

З націоналізмом не склеюється…

Але ж є ще одна скріпа – найбільш незламна!

СЦЕНАРІЙ № 3. ГУНДЯЄВ В ЧАЛМІ

Журналіст Олександр Невзоров якось написав: “Хотів би я бачити Кадирова президентом Росії? Еге ж. Заради того, щоб подивитися на Гундяєва в чалмі”.

Прикро для патріарха Кирила сказано? Думаю, він реаліст і розуміє, до чого все йде. А котиться до того, що слідом за крахом ідеї «руської нації» чекає девальвація такої гарної метафори, як «російська православна цивілізація».

Сама спроба представити царську Росію окремою цивілізацією належить російському культурологу Миколі Данилевському (заарештованому свого часу у справі «петрашевців» і відправленого царем подалі від столиці «вивчати Льодовитий океан»). Знаходять росіяни слова про «російську православну цивілізацію» у філософів Арнольда Тойнбі та Семюеля Хантінгтона.

Авжеж, це круто – бути цивілізацією: фараони Єгипту, Олімп Античного світу, Мекка ісламу, індуїстські тонкі світи, Конфуцій у Китаї і… Путін в Росії!

Але з розпадом СРСР блиск цієї цивілізаційної метафори потьмянів. А зростання народжуваності в мусульманських ареалах РФ і масовий перехід слов’ян в іслам робить саму ідею не актуальною.

Аргументом можуть слугувати нещодавні багатотисячні мітинги мусульман в підтримку далеких рохінджа у примарній М’янмі. Кирилу таких скупчень вірних не зібрати.

За нинішніх розкладів можна говорити про Росію як частину ісламського світу. Колишній радник Путіна Андрій Ілларіонов звертає увагу на зростаючу роль у російській політиці мусульманської «Чечні, релігійні стандарти якої несумісні з Росією». Політтехнолог Станіслав Бєлковський упевнений, що Чечня, Дагестан і Інгушетія вже оформляють на території Росії свою власну цивілізацію, і «в осяжній історичній перспективі залишать склад РФ. Хочемо ми того чи ні».

А російський політолог Андрій Піонтковський не залишає шансу для надій: «Росія вже давно платить данину Кадирову». На запитання журналіста: «Як можна зупинити розвал держави?» Піонтковський відповідає: «Ніяк. Путін – це останній хан Золотої Орди». І треба звикати до того, що доведеться повернутися в монгольську імперію з центром у Пекіні».

І це тільки іслам. Той же Володимир Шевченко нарахував «в рамках Російської Федерації» ще «ряд локальних цивілізацій – буддистську цивілізацію, арктичну (циркумполярну), кавказьку (іноді з додаванням «гірська»)».

Кирил може заборонити своїм підопічним вживати слово «секта», бо не сьогодні-завтра так назвуть саму РПЦ. І що тоді буде? «Буде, – пророкує В.Шевченко, – найбільш конфліктний сценарій розпаду Російської Федерації».

Тож і в цій версії все кепсько.

СЦЕНАРІЙ № 4. БОМБА В МАВЗОЛЕЇ

Є в Москві один товариш, який днює і ночує на Красній площі, і ніякою Росгвардією його звідти не виживеш. Путін цього «мислителя» терпіти не може.

«У кінцевому підсумку ця думка призвела до розвалу Радянського Союзу, ось до чого, – скипів він під час дискусії про роль Леніна в історії Росії. – Там багато було таких думок: автономізація і так далі. Заклали атомну бомбу під будинок, який називається Росією, вона і рвонула потім”.

Не любить вічно живого Ілліча і путінський малюта скуратов, господар Чечні – Кадиров. Мовляв, неподобство – «в самому серці Росії, на Красній площі, стоїть труна з мерцем».

Перший комуніст Росії Зюганов образився. З Путіним він сперечатися не ризикнув, але з Кадировим посварився. Комуністи і безпартійні з цікавістю спостерігають за руйнуванням ще однієї скрєпи.

Хоча, якщо стежити за думкою професора Шевченка, то Ленін вчинив розумніше за Миколу Другого. Він не заганяв інородців в «Росію для росіян», залишив околицям зовнішні національні атрибути, але заборонив віру, замінивши її релігією класової боротьби і комунізму.

Побудований ним тоталітаризм російські геополітики любовно називають «червоним проектом». І дуже багато у РФ вважають його відродження ліками від розпаду Росії.

Ось як це поетично описує В.Шевченко:

«Коли Червоний проект надихав всіх громадян країни, коли віра в світле майбутнє, яке вони будують своїми руками, була непорушною, країна мала дивовижні досягнення. Їх можна назвати, подібно російському диву, радянським дивом. Відбувалося становлення, можна сказати, єдиної радянської нації… Складалася і радянська цивілізація».

Тут вам в одному флаконі і «диво», і «нація», і «цивілізація» – повний комплект. Це не пряма вказівка владі, що мовляв, добре було б повернутися в минуле. Це натяк. Як і зовсім недавня, до річниці смерті, реабілітація в російських ЗМІ Брежнєва. Навіть ліберальні блогери розплакалися: таким був дідок генсек людин5олюбом. Таким державником…

Але Путін відчув небезпеку – століття «великого жовтня», гад, так зім’яв! І не тому, що він швидше Гітлер, ніж Ленін, і йому ближчий «коричньовий проект» ніж «червоний». Просто в Кремлі розуміють: попусти цій маячні про «диктатуру робітничого класу» – все може закінчитися націоналізацією і розстрілами олігархів. А хто в Росії перший олігарх? Отож…

СЦЕНАРІЙ № 5. МОДЕРНІЗАДНИЦЯ

Навпаки, купка людей (головним чином ті самі олігархи та їхні клієнти), впевнена: запобігти розпаду Росії можна лише модернізацією всієї країни. Армію ж змогли осучаснили, ядерну зброю модернізували, чому країну не можна?

Відмінна ідея! Але, як вважають російські фахівці з «розпаду» – не для Росії.

У рамках так званого «Ізборського клубу» свого часу обговорили ризики модернізації і дійшли висновку, що вона може потягти розпад Росії. Причини – «соціально-економічна диференціація, відчуження еліт від народу, протиставлення так званого креативного класу іншим групам населення», – вважає пропутінський економіст Андрій Кобяков, який очолює «Інститут динамічного консерватизму» (цікава назва інституту, чимось нагадало Ярослава Гашека з його Партією помірного прогресу»).

А у так званій «Російській доктрині» прямо погрожують, що модернізація приведе до влади транснаціональні компанії, які скуплять всі ключові галузі і перетворять Росію на конгломерат бананових республік.

Є такі, що прямо заявляють: почнемо модернізуватися, імперія опиниться в дупі. «Основним дезінтегруючим чинником» назвав «ринкову модернізацію» російський культуролог Ігор Яковенко. Причина – насильне співжиття в одній країні «комп’ютерних» і «лапотних», депресивних регіонів. До списку яких входять Алтай, Єврейська АО, Калмикія, Кабардино-Балкарія, Забайкалля, і навіть Кіровська, Псковська і Орловська області.

І колишньому Кенігсбергу немає сенсу кооперуватися з дрімучою глибинкою – йому легше модернізуватися в кооперації з Німеччиною. А Далекому Сходу – з Японією. І навіщо тоді жити в одній країні?

Російський народ злісно не бажає ніяких модернізацій. Режисер Андрій Міхалков-Кончаловський нещодавно цитував і гаряче підтримував висновок свого друга-журналіста про те, що причини депресивності російської глибинки треба шукати у «фундаментальних характеристиках російського народу»: «У Росії два народи, – писав він. – Крихітна купка мудрих, і величезна «непродрьомана» маса російського обивателя, яка не змінюється вже багато століть».

СЦЕНАРІЙ № 6. СПЛЯЧІ В МАТРИЦІ

А що треба «непродрьоманим»? Звісно, спати і бачити сни. Пам’ятаєте фільм «Матриця», коли обивателя годують через шланг різною гидотою, а йому сниться, що він жує біфштекс з кров’ю?

Щось схоже пропонує у своїй статті В.Шевченко і для російської влади, щоб не допустити розпаду імперії. Не повернення до демократії, не російську ідею, не православну цивілізацію, а «матрицю імперськості»!

Російську імперію, пише він, вже не відновиш. Не повернути і сталінський СРСР. Але не біда! У кожен новий відрізок майбутнього можна будувати щось нове, що насправді буде тією ж імперією, тільки не під соусом «бешамель», а під китайським кисло-солодким.

«Чому, – запитує автор «Дискусій про розпад…», – не подумати над тим, що імперія з якихось серйозних причин не йде, що вона постійно відновлює себе, відтворює щораз у специфічній формі свою атрибутику… Поки існує матриця російської державності, буде проявляти себе духовний зв’язок між жителями країни».

І далі – апофеоз: «Верховна влада «ідеологічної» роботою вселяє впевненість у величі духовного задуму, в правоті своєї справи і разом з церквою бореться з відступниками та невіруючими за велику справу і призначення імперії…»

А знаєте, цей сценарій схожий на реальність.

Російський «експерт з питань інформаційної безпеки» В’ячеслав Гусаров дивується, що росіяни, яких вважають жебраками в депресивних регіонах, вірять, що «ситуація в Росії стабільна, жити добре, і керівництво країни турбується про людей». «Населення Росії не бачить позитивних змін у своєму житті, але продовжує вірити в ідеї Кремля і підтримувати Путіна. Можливо, навіть собі на шкоду – що, по суті, є парадоксом. Люди щасливі, тому що не розуміють, якою мірою вони зазомбовані», – зафіксував Гусаров.

Причина – чверть століття годівлі через шланг пропагандою з «ящика», що перетворила Росію в те, що Гусаров назвав «товариством сліпих». Сліпих прихильників російської імперської ідеї. А Костянтин Боровий – «просто психічно хворими людьми».

Ось вона – «матриця», як порятунок від катастрофи! Росія, можливо, розпадеться. Але це не важливо. Головне, що населення про це не дізнається.

СЦЕНАРІЙ № 7. РОЗПАД ПРОТИ РОЗПИЛУ

Втім, Кремлеві рано радіти.

Тому що підсвідомо російським суспільством керує зовсім інша матриця. Ростовський політолог Михайло Ремізов називає її «матрицею системного сепаратизму».

І йдеться не стільки про боротьбу за право націй на самовизначення, скільки за «визнання права народів на надра у межах території їх розселення». Це політолог вважає ще більш небезпечним, бо тут «готова лазівка для енергополітичної десуверенізації країни».

Що найцікавіше, ідея такого енерго-земле-кориснокопального суверенітету місцевим російським елітам подобається. «Війна економічних суверенітетів» у Росії не вщухає.

Чого тільки вартий рух за суверенітет Сибіру, який центральна влада в Москві щоразу пресує з особливою жорстокістю, а він відроджується. І не дивно, – пише відомий кремлівський теоретик Сергій Кургінян. – “На неміряних просторах на схід від Уралу живуть лише 32 млн людей – населення двох Голландий. А останнім часом населення тут взагалі убуває. Природні ж багатства Сибіру відомі». І якщо поділити їх на всіх сибіряків, вони виявляться мільярдерами.

Намітився останнім часом і рух за незалежність Далекого Сходу.

Розпад Росії на окремі держави – це не страшно і навіть корисно, вважають чимало російських мислителів. Це порятунок від «розпилу» і розвалу економіки.

Років 7 тому московський журналіст Борис Туманов запропонував свій “вихід з державности”. На його думку, «за всієї своєї анахронічності трьохсотрічний досвід Новгородської республіки показує, що рятівною альтернативою імперській неефективності могла б стати демократична роздробленість Росії на природні економічні простори (наприклад, європейська Росія, Урал з Західним Сибіром, Східна Сибір з Далеким Сходом)».

Журналіст сподівається, що ці простори «в будь-якому разі залишаться російськими, а тому не так вже й важливо, чи будуть вони співіснувати у вигляді якоїсь конфедерації або як незалежні держави»

«Тільки роздробленість, що рятує Росію від мертвенної хватки “вертикалі влади”, може дати імпульс до природного виникнення власне російського громадянського суспільства і відкрити шлях до настільки ж природної модернізації російської економіки», – переконує Туманов.

Розпад Росії – «це спосіб виживання громадян, територій», – ставить питання руба відомий всім Костянтин Боровий. «Його не варто боятися, – перестерігає Кох. – Адже перший розпад Росії вже відбувся – в 1991 році. І нічого, навіть Путін не помер, не загинув в бою за єдність Батьківщини, а навіть допомагав її розвалювати. Ми спокійно пережили крах СРСР, то чому ми не зможемо пережити і “те, про що не можна говорити”?

…Словом, як писав один мудрий літератор: «у канаві бійка тривала».

* * *

Так розпадеться Росія чи ні? – запитає читач.

Вони там думають, що поки що ні. Що пролитою кров’ю – українською та російських найманців – вони склеїли надтріснутий глиняний горщик імперії до кращих часів. Але війна для агресора – не ліки від внутрішніх хвороб. Це всього лише анестезія. Неприємні відчуття знімає, а хворобу не лікує.

Просто настало оніміння в частині сценаріїв імперського майбутнього. Передінсультний заціпеніння. Якщо попереду ядерна війна з Америкою, то навіщо хвилюватися про природний розпад Росії? До нього ще треба дожити. Потопельнику, як кажуть, Альцгеймер не страшний.

Хоча, все це не наші проблеми, а – «кляте питання» прОклятої країни. Нам головне, щоб розставання територій у них пройшло тихо-мирно, без пилу (радіоактивного) і збитих цивільних лайнерів. Щоб все якось минулося. (Євген Якунов. Київ)

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Голосів: 1 Рейтинг: 5,00 out of 5)
Loading...
Переглядів: 572

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua