Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформаційний геостратегічний резонанс доби: 18.05.2022

Інформаційний геостратегічний резонанс доби: 18.05.2022

В УКРАЇНІ ТРИВАЄ ВІЙНА, РОЗВ’ЯЗАНА ТЕРОРИСТИЧНИМ РЕЖИМОМ ПУТІНСЬКОЇ РОСІЇ

85-та доба повномасштабного терору путінських варварів: національно-локальний публічний резонанс

Висновки Центру комунікаційно-контентної безпеки

Агресія як геостратегічна технологія

Агресія путінців проти України – геостратегічна технологія, яка апробовується для подальшого (в разі успіху) застосування в ширших масштабах. Убивства, катування, ґвалтування тощо є елементами цієї технології. Так у задіяного особового складу виробляється готовність до безумовного виконання завдань командування – тероризування місцевих мешканців окупованих територій. Тобто, ця технологія спрямована насамперед на цивільне населення, що переводить всіх задіяних у цих терористичних процесах (виконавців і тих, хто віддавав накази за ієрархією) в розряд воєнних злочинців.

Агресор без сумніву вбиває мирних жителів, зокрема дітей. Така жорстокість у ХХІ століття виводить політичний режим кремля і всіх його апологетів, незалежно від статусу чи ролі, за межі цивілізаційного розуміння добра і зла.

Єдиним можливим рішенням міжнародної спільноти, здатним забезпечити неповернення до такого стану у майбутньому, є повний і остаточний демонтаж діючого режиму рф. Він має передбачати притягнення до кримінальної відповідальності за вчинені злочини конкретних осіб та ліквідацію державних, політичних, громадських, медійних тощо структур, які своєю діяльністю сприяли агресії кремля проти України і світу.

Правда – це ситуативний приз, який не гарантує довіру чи інформаційне домінування

Твердження «Світ виробив імунітет до російських інформаційних операцій», якщо це приватна думка, відображає досить умовне уявлення про реальний стан глобального комунікаційно-контентного простору (або це «фігура мови»). Якщо це офіційна позиція влади (установка), то це самообман.

Вироблення інформаційного імунітету в сучасних умовах – це комплексна постійна (безперервна) діяльність множинних учасників всередині країни (державно-приватне партнерство), скоординована на рівні урядів інших країни з такими ж учасниками та підкріплена міжнародним законодавством. Результативність цієї діяльності залежить від багатьох факторів не лише інформаційного наповнення, а й адекватно розвитку технологічно-креативному руху комунікаційно-контентної безпеки в динаміках глолокального світу.

Опосередковано шляхи досягнення інформаційного суверенітету вказує очільник МЗС України Д. Кулеба у своєму інтерв’ю нідерландському сайту NRC. Він привертає увагу до ключової технології кремлівського режиму – перенесення вини з путіна (режиму) на весь інший світ. Говорячи про прибічників ідеї «не принижувати Путіна», він констатує: «Люди, які таке кажуть, вдають, що Путін сирітка, яка потребує уваги та турботи. Дитя, яке не можна сварити. Настав момент відмовитись від такого підходу. Однією з причин цієї війни є те, що європейські та американські політики йшли у відносинах із Путіним на надто великі поступки. Поступки, щоб задовольнити його, мали завжди робити інші, а не він. Настав час ставити речі на свої місця».

Д. Кулеба звертає увагу і на те, що до цих пір багато країн світу занурені в комунікаційні реальності, де існують питання-сумніви щодо доцільності публічних нападів на путінську росію. До того ж, кремль посилено працює над створенням ефекту контентно-комунікаційного відторгнення правди, за якого пересічні споживачі інформації перестають вірити фактам путінського «людоїдства», вважаючи це наклепом на росію в ході її протиборства колективному Заходу. В результаті ми отримуємо потужний фізичний спротив-недовіру до наших стандартних, формальних і одночасно страшних доводів правди. В таких «клінічних» випадках людина, далека від реалій України, часто стає на сторону путінців і вже сама починає шукати вади в нашій роботі.

Цей геостратегічний глолокальний феномен агресивного негативу потрібно пояснювати, і з ним слід працювати постійно і безперервно, а ще й випереджально.

На жаль, добова інформаційна кампанія навколо перемовин та престуру в Маріуполь вказує на те, що путінці мають партнерів і симпатиків у світі сталої демократії. Причина їхньої наявності якраз у тому, що у них до цих пір немає імунітету проти путінізму і, відповідно, відсутнє розуміння істини, що в Україні відбувається не війна-конфлікт із сусідом, а глобальна агресія на цивілізаційні засади світу. Цей масштаб розуміння потрібно формувати у наших партнерів і колег по світовій співдружності. І тут постає потреба потужної комунікаційно-контентної дії насамперед з боку України.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба вважає, що підсумком війни для України має стати визволення окупованих територій та виплата відшкодувань Росією.

Про це він сказав в інтерв’ю нідерландському сайту NRC, переклад якого публікує “Європейська правда”.

“Перемога – це визволення окупованих територій, включно з Кримом і Донбасом. Виплата репарацій. Засудження воєнних злочинців і тих, хто вчинив злочини проти людяності. Закріплення місця України в європейській інтеграції. Це чотири елементи, які для мене є невід’ємними складовими перемоги”, – сказав Кулеба.

Публічні заяви путінців про ракетні напади на штаби, міжнародний суд над оборонцями Маріуполя та знищення «Азовсталі» – все це у сукупності є комунікаційно-контентним наступом і одночасно генерацією негативу проти України.

Натомість дискваліфікація російського спортсмена за символіку Z, відлучення ТАСС від міжнародної спільноти інформагенств, ефективність дій чатботу єВорог свідчить про масштаби ефективних дій української держави і суспільства.

«Голодна» інфляція шириться світом

В Нью-Йорку світова спільнота заходилася вирішувати глобальну проблему, що продукує путінський режим. Нестача зернових і продовольства на світових ринках через блокаду рф українських портів і відповідні санкції проти кремля світом призвели до масштабної інфляції. Темпи інфляції вражають не лише слабкі країни, а й флагмани світової економіки (Канада, США тощо). Це ще раз доводить, що світ не може бути ізольований чи розподілений за клановими/диктаторськими інтересами. Сьогодні це екосистема, яка чутливо реагує на зміни у будь-якій своїй частині. Тому або вона життєво-гармонійна (ойкуменічна), або – антицивілізаційно-варварська.

Таким нині є геостратегічний виклик реальності. Світове співтовариство має усвідомити, що воно вже платить високу ціну за путінську авантюру геноциду в Україні, а на черзі – мирна світова спільнота.

Зараз існує загроза того, що путінці комунікаційно-контентними засобами на рівні громад, прихованої дипломатії та відвертого тиску на визначені країни добиватиметься «перепризначення» винних у нинішній війні. Вони це вже намагаються робити на окупованих територіях Донеччини, Луганщини, Криму та Херсонщини.

Мантра частини світового істеблішменту про те, не можна допустити глобального протистояння – це міф. Протистояння триває вже 8 років і 85 діб.

Кожна країна світу платить свою ціну за російську війну через спричинений нею дефіцит зерна та інфляцію. Про це заявив у середу міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський на зустрічі міністерського рівня у штаб-квартирі ООН, ініційованій Сполученими Штатами, передає власний кореспондент Укрінформу у Нью-Йорку.

Сольський наголосив, що до 24 лютого Україна експортувала через свої морські порти 5 млн тонн зерна на місяць. У березні експорт скоротився до 200 тисяч тонн, у квітні становив близько 1,1 млн. Це означає, що понад 20 млн тонн зерна та інших культур, вирощених торік, не потрапили на світовий ринок, додав він.

За його словами, цього року Україна очікує врожай на рівні 50 відсотків від торішнього, оскільки більшість озимої пшениці було посіяно на сході та півдні України, де тривають бойові дії. Крім того, росіяни активно крадуть зерно з окупованих територій.

Глобальну продовольчу безпеку може бути гарантовано лише в разі припинення війни рф проти України та розблокування експорту української сільськогосппродукції, підкреслив Сольський.

Як повідомляв Укрінформ, у середу у Нью-Йорку стартували Дні дій задля глобальної продовольчої безпеки. За ініціативи Сполучених Штатів, які головують у травні в Раді Безпеки ООН У штаб-квартирі Організації проходить зустріч міністерського рівня, на якій представлено десятки країн. Україну на зустрічі представляє Сольський.

Шлях до НАТО: Туреччина vs Фінляндії і Швеції

18 травня 2022 року дві раніше нейтральні країни – Фінляндія і Швеція – подали офіційну заявку на вступ до НАТО. Член НАТО Туреччина має заперечення щодо цього і висунула публічні претензії. Попереду – узгодження позиції сторін і передбачений консенсус.

Очевидно, що турецька інтрига тут не лише національно-ідеологічна, вона торкається питань цивілізаційно-геостратегічної трансформації, де ключовими положеннями є права громадян і їхні запити на справжню демократію й справедливість. На другому плані цих претензій маячить слабка тінь кремля.

Геостратегічна капітуляція путінізму, на думку екс-міністра МЗС України П. Клімкіна, вже розпочалася і вона розвивається в напрямі капітуляції у війні проти України.

Ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає подання Фінляндією і Швецією заявок на вступ у НАТО капітуляцією президента рф володимир путіна і його програшем на північному та південному флангах. Про це дипломат написав у Телеграмі, передає Укрінформ.

Він наголосив, що путін хотів зробити НАТО слабшим, а натомість зробив сильнішим. У цьому контексті він підкреслив, що путін програв на обох флангах – північному та південному.

«І “врятувати обличчя” розмовами про згоду на вступ Фінляндії та Швеції тут аж ніяк не вийде», – переконаний Клімкін.

 

Комунікаційно-контентні маркери публічних резонансів

 

Кількість поранених дітей в Україні внаслідок агресії рф зросла до 424

18.05.2022 08:14

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3485861-kilkist-poranenih-ditej-v-ukraini-vnaslidok-agresii-rf-zrosla-do-424.html

В Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії російської федерації загинуло 229 дітей, кількість поранених зросла до 424.

Як передає Укрінформ, про це Офіс генерального прокурора повідомляє у Телеграмі.

«Більше ніж 653 дитини постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації. За офіційними даними ювенальних прокурорів 229 дітей загинуло та понад 424 поранено», – йдеться у повідомленні.

Ці цифри не остаточні, оскільки триває робота з їх встановлення в місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях.

Під час розбирання завалів зруйнованого напередодні російськими військами багатоквартирного будинку у Бахмуті Донецької області рятувальники виявили тіла 35-річної жінки та дворічної дитини.

Про це повідомляє Донецька обласна прокуратура у Фейсбуці, передає Укрінформ.

Найбільше постраждало дітей у Донецькій області – 141, Київській – 116, Харківській – 100, Чернігівській – 68, Херсонській – 48, Луганській – 47, Миколаївській – 44, Запорізькій – 28, Сумській – 17, у м.Києві – 16, Житомирській – 15.

17 травня внаслідок ракетного удару окупантів по житловому будинку в м. Бахмут Донецької області тяжко травмована 9-річна дитина.

Через бомбардування та обстріли збройними силами РФ українських міст та сіл пошкоджено 1772 заклади освіти. При цьому 161 з них зруйновано повністю.

 

Кількість жертв обстрілу будинку у Бахмуті зросла до п’яти, серед них дворічна дитина

18.05.2022 21:05

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486548-kilkist-zertv-obstrilu-budinku-u-bahmuti-zrosla-do-pati-sered-nih-dvoricna-ditina.html

Під час розбирання завалів зруйнованого напередодні російськими військами багатоквартирного будинку у Бахмуті Донецької області рятувальники виявили тіла 35-річної жінки та дворічної дитини.

Про це повідомляє Донецька обласна прокуратура у Фейсбуці, передає Укрінформ.

“За даними слідства, наразі збільшилась кількість жертв обстрілу окупантами багатоквартирного будинку у м. Бахмут. У результаті розбору завалів рятувальники виявили тіла 35-річної жінки та 2-річної дитини”, – йдеться у повідомленні.

Раніше було відомо про трьох загиблих: двох чоловіків 43 та 44 років та 75-річну жінку. Ще чотири особи, у тому числі троє дітей віком 9, 12 та 17 років, зазнали поранень різного ступеня тяжкості.

Таким чином, загальна кількість загиблих унаслідок обстрілу будинку сягнула п’яти.

Пошуково-рятувальні заходи тривають.

Проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України).

Як повідомлялося, 17 травня у Бахмуті Донецької області російська ракета влучила у п’ятиповерховий житловий будинок, внаслідок чого у другому під’їзді стався обвал конструктивних елементів будинку з п’ятого по перший поверхи з пожежею.

 

Human Rights Watch зібрала дані про звірства росіян на Київщині та Чернігівщині

18.05.2022 15:28

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486244-human-rights-watch-zibrala-dani-pro-zvirstva-rosian-na-kiivsini-ta-cernigivsini.html

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch зібрала факти про страти та катування українців під час російської окупації у Київській і Чернігівській областях.

Дослідження представлене на сайті HRW, передає Укрінформ.

«російські сили, які контролювали більшу частину Київської та Чернігівської областей на північному сході України з кінця лютого по березень 2022 року, піддавали мирних жителів безсумнівним стратам, катуванням та іншим тяжким зловживанням, які є очевидними військовими злочинами», – йдеться у матеріалі.

Експерти Human Rights Watch зібрали дані по 17 селах і невеликих містах Київської та Чернігівської областей, які відвідали у квітні. Розслідувано 22 випадки страт, дев’ять незаконних убивств, шість можливих насильницьких зникнень і сім випадків катувань. 21 мирний житель описав незаконне ув’язнення в нелюдських і принизливих умовах.

«Чисельні звірства російських військ, які окупували частини північно-східної України на початку війни, є огидними, незаконними та жорстокими», – заявив Георгій Гогія, заступник директора Human Rights Watch по Європі та Центральній Азії. За його словами, ці дії проти цивільного населення є очевидними військовими злочинами, які слід негайно та неупереджено розслідувати та належним чином переслідувати. «Можливо, справедливість не прийде швидко, але потрібно зробити всі кроки для того, щоб постраждалі колись побачили її», – зазначив Гогія.

У період з 10 квітня по 10 травня Human Rights Watch опитала 65 осіб, у тому числі колишніх ув’язнених, постраждалих від тортур, членів родин жертв та інших свідків. Організація також дослідила речові докази в місцях, де відбувалися деякі з імовірних зловживань, а також фотографії та відео, якими поділилися жертви та свідки. Зокрема, HRW задокументувала сім випадків катувань, під час яких російські солдати били затриманих, застосовували електрошок або проводили імітаційні страти, щоб змусити людей надати інформацію.

Усі сторони збройного конфлікту в Україні зобов’язані дотримуватися міжнародного гуманітарного права або законів війни, зокрема Женевських конвенцій 1949 року, Першого додаткового протоколу до Женевських конвенцій та міжнародного права, підкреслюють правозахисники. Збройні сили воюючих сторін, які мають ефективний контроль над територією, підпадають під дію міжнародного окупаційного права, зазначеного в Гаазьких правилах 1907 року та Женевських конвенціях. Міжнародне право в частині прав людини, зокрема Міжнародний пакт про громадянські та політичні права та Європейська конвенція з прав людини, має застосовуватися в будь-який час.

Закони війни забороняють напади на цивільних осіб, страти без надзвичайних обставин, катування, насильницькі викрадення людей, незаконне ув’язнення та нелюдське поводження з ув’язненими. Також заборонено пограбування і розкрадання майна. Інтернування цивільних осіб дозволяється виключно з «необхідних міркувань безпеки». Сторона, яка окупує територію в конфлікті, зазвичай несе відповідальність за забезпечення доступності до їжі, води та медичної допомоги населенню під її контролем, а також за сприяння надання допомоги з боку агенцій допомоги.

Кожен, хто наказує або вчиняє серйозні порушення законів війни зі злочинним наміром, або сприяє їх порушенням, несе відповідальність за воєнні злочини. Командувачі силами, які знали або мали підстави знати про такі злочини, але не намагалися їх зупинити чи покарати винних, несуть кримінальну відповідальність за військові злочини в рамках відповідальності командування.

Згідно з Женевськими конвенціями росія та Україна зобов’язані розслідувати ймовірні військові злочини, скоєні їхніми силами або на їхній території, та належним чином притягувати до відповідальності винних, йдеться у документі HRW. Жертви зловживань та їхні сім’ї повинні отримати швидке та належне відшкодування.

Українська влада, зазначають правозахисники, повинна вжити заходів для збереження доказів, які можуть мати вирішальне значення для майбутнього судового переслідування військових злочинів, у тому числі шляхом огородження місць поховань до проведення професійних ексгумацій, фотографування тіл та прилеглої території перед похованням, фіксування причин смерті, записувати імена жертв та ідентифікувати свідків, а також шукати ідентифікаційний матеріал, який, можливо, залишили російські війська.

24 лютого росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Війська рф обстрілюють і руйнують ключові об’єкти інфраструктури, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст і сіл з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню, балістичних ракет.

 

Перший військовий рф у суді повністю визнав провину за вбивство цивільного на Сумщині

18.05.2022 16:23

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486286-persij-vijskovij-rf-u-sudi-povnistu-viznav-provinu-za-vbivstvo-civilnogo-na-sumsini.html

Перший російський військовий Вадим Шишимарін у суді повністю визнав свою вину у вбивстві мирного жителя Сумщини.

Як передає Укрінформ, про це він сказав на засіданні Солом’янського районного суду Києва, трансляцію якого вело Суспільне.

Під час засідання прокурор зачитав короткий обвинувальний акт відносно командира відділення військової частини 32010 “4 танкова Кантемирівська дивізія московської області” Вадима Шишимаріна. Шишимарін підтвердив, що повністю визнає свою вину у вбивстві мирного жителя Сумської області — 62-річного Олександра Шеліпова.

Він також підтвердив, що готовий надати свідчення у справі.

Після перерви судді оголосили, що засідання у справі відкладено до 12:00 19 травня. Очікується, що на цьому засіданні відбудеться допит обвинуваченого і потерпілої..

Це перший судовий процес щодо воєнних злочинів російських окупантів. Його проводить колегія Солом’янського районного суду Києва.

13 травня відбулося перше засідання у цій справі, але воно тривало кілька хвилин. У середу, 18 травня, по суті відбулося перше засідання.

Слідство встановило, що 21-річний росіянин Шишимарін 28 лютого вбив беззбройного жителя смт. Чупахівка Сумської області, який вів узбіччям велосипед.

Перед цим колону, в якій був сержант Шишимарін, розбили Збройні сили України. Втікаючи, він з іще чотирма співслужбовцями обстріляли з автоматів приватний автомобіль та привласнили його.

На вкраденій машині із пробитими ними ж колесами загарбники заїхали в село. Дорогою побачили чоловіка, який повертався додому і говорив телефоном. Один із росіян наказав сержанту вбити цивільного, щоб той не повідомив про них українським захисникам. Шишимарін здійснив декілька прицільних пострілів через відкрите вікно автомобіля з автомата Калашникова у голову 62-річного чоловіка.

Шишимарін перебуває під вартою. Прокурори і слідчі СБУ зібрали достатньо доказів його причетності до порушення законів та звичаїв війни, поєднаних з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України). За ці дії йому загрожує від 10 до 15 років позбавлення волі або довічне ув’язнення.

За воєнні злочини росії в Україні відкрито понад дев’ять тисяч проваджень, процес притягнення злочинців до відповідальності розпочався.

24 лютого росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Війська рф обстрілюють і руйнують ключові об’єкти інфраструктури, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст і сіл з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню, балістичних ракет.

 

Ворог за добу обстріляв 46 населених пунктів у зоні ООС, щонайменше 15 загиблих

18.05.2022 22:35

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486605-vorog-za-dobu-obstrilav-46-naselenih-punktiv-u-zoni-oos-sonajmense-15-zagiblih.html

Упродовж доби російські загарбники обстріляли 46 населених пунктів у районі операції Об’єднаних сил. Загинули щонайменше 15 мирних жителів, сім поранених.

Як передає Укрінформ, про це пресслужба Угруповання Об’єднаних сил повідомляє у Фейсбуці.

“Уздовж усієї смуги оборони ворог застосовує бойову авіацію, реактивні системи залпового вогню, ствольну артилерію великих калібрів, танки, міномети різних систем, завдає ракетно-бомбових ударів по цивільних об’єктах інфраструктури, мирних житлових кварталах”, – ідеться у повідомленні.

російські загарбники обстріляли 46 населених пунктів у Донецькій та Луганській областях. Зруйнували і пошкодили 68 цивільних об’єктів, з них: 43 житлові будинки, дві школи, будівельний ліцей, дитячий садок, швейну фабрику, залізничну станцію, будинок культури, котельню, електричну підстанцію.

“В результаті цих обстрілів загинуло щонайменше 15 мирних жителів, серед них – дві родини з неповнолітніми дітьми, семеро отримали поранення”, – зазначили в пресслужбі.

Українські захисники і захисниці зі складу угруповання Об’єднаних сил відбили в середу 16 атак ворога. Ще на двох локаціях тривають бої.

За добу, що минає, військовослужбовці угруповання ООС знищили: вісім танків, 17 одиниць бойової броньованої техніки, чотири спеціальні броньовані автомобілі, шість одиниць автомобільної техніки. Підрозділи протиповітряної оборони збили ворожий винищувач-бомбардувальник Су-34.

Як повідомляв Укрінформ, на Харківському напрямку Збройні сили України звільнили населений пункт Дементіївка, у Східній операційній зоні війська російської федерації продовжують наступальні дії.

 

За сьогодні на Донеччині росіяни вбили 10 цивільних, сімох – поранили

18.05.2022 21:18

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486556-za-sogodni-na-doneccini-rosiani-vbili-10-civilnih-simoh-poranili.html

У Донецькій області 18 травня внаслідок ворожих обстрілів загинули десять мирних жителів, у тому числі дитина, семеро людей були поранені.

Про це начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко повідомив у Телеграмі, передає Укрінформ.

«За 18 травня росіяни вбили 10 мирних мешканців Донеччини: 7 у Лимані і 3 у Бахмуті. Серед загиблих у Бахмуті — дитина. Ще семеро людей сьогодні дістали поранення», – написав керівник ОВА.

Згідно з оприлюдненою ним інфографікою, починаючи з 24 лютого на Донеччині від дій російських загарбників загинули 392 і були поранені 1103 жителі регіону.

Водночас наразі неможливо встановити точну кількість жертв у Маріуполі та Волновасі.

Як повідомлялося, кількість жертв обстрілу багатоквартирного будинку у Бахмуті Донецької області зросла до п’яти, серед них дворічна дитина.

 

Під Харковом з-під завалів зруйнованого у березні будинку дістали тіло жінки

18.05.2022 17:04

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486322-pid-harkovom-zpid-zavaliv-zrujnovanogo-v-berezni-budinku-distali-tilo-zinki.html

Під Харковом у селищі Докучаєвське під час розбору завалів у зруйнованому військами рф багатоквартирному будинку дістали тіло загиблої жінки.

Про це повідомила в Телеграмі пресслужба ГУ ДСНС у Харківській області, передає Укрінформ.

«Рятувальники за допомогою спецінструменту розрізали бетонні конструкції на п’ятому поверсі будівлі та вилучили тіло загиблої жінки», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що дев’ятиповерховий будинок у житловому масиві смт Докучаєвське Харківського району був пошкоджений у результаті численних російських обстрілів і бомбардувань.

Як уточнили в ДСНС, обстріли відбувалися в березні.

24 лютого президент росії володимир путін оголосив про початок повномасштабного вторгнення в Україну. Війська рф обстрілюють і руйнують ключові об’єкти інфраструктури, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст і сіл з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню, балістичних ракет.

 

В Ізюмі війська рф обстріляли пожежний автомобіль, один рятувальник загинув

18.05.2022 14:32

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486197-v-izumi-vijska-rf-obstrilali-pozeznij-avtomobil-odin-ratuvalnik-zaginuv.html

У тимчасово захопленому Ізюмі на Харківщині війська рф обстріляли пожежний автомобіль, один рятувальник загинув.

Про це повідомила у Фейсбуці пресслужба ГУ ДСНС у Харківській області, передає Укрінформ.

Як зазначається, 17 травня під час виконання службових обов’язків загинув водій 28-ї Державної пожежно-рятувальної частини 6-го Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС у Харківській області старшина служби цивільного захисту Костянтин Маляров.

За інформацією відомства, 17 травня близько 6:40 підрозділ повертався після ліквідації пожежі в Ізюмі, коли пожежний автомобіль потрапив під обстріл.

«Уламки снарядів влучили в машину, вивівши її з ладу. Особовий склад відразу залишив кабіну, проте Костянтин Маляров дістав травми, які виявилися несумісні з життям», – зазначають в управлінні.

У 39-річного загиблого рятувальника залишились дружина і двоє неповнолітніх дітей.

24 лютого президент рф володимир путін оголосив про повномасштабне вторгнення в Україну. Війська рф знищують об’єкти інфраструктури, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст і сіл із використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет.

 

Обстріл колони цивільних з «Градів» на Херсонщині: троє загиблих та багато поранених

18.05.2022 10:46

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3485962-obstril-koloni-civilnih-z-gradiv-na-hersonsini-troe-zagiblih-ta-bagato-poranenih.html

російські війська минулої доби, 17 травня, біля с.Давидів Брід на Херсонщині розстріляли з “Градів” колону цивільних автомобілів, убивши щонайменше трьох людей.

Про це повідомляє у Фейсбуці депутат Херсонської обласної ради Ігор Йосипенко, передає Укрінформ.

“17.05.22р біля села Давидів Брід орками було обстріляно з “Градів” близько сотні легкових авто, власники яких намагалися проїхати з Кривого Рогу в напрямку Берислава. Частина машин далі самостійно їхати не може, техніку понівечено. Є чимало поранених та як мінімум троє цивільних загинуло”, – написав Йосипенко.

За його словами, люди простояли в черзі біля села близько трьох діб і наважилися їхати далі, не зважаючи на попередження ЗСУ про заборону перетину лінії вогню.

Як повідомляв Укрінформ, на Херсонщині ворог блокує “зелені” коридори, евакуацію. Військові рф викрадають мирних жителів, серед яких журналісти, керівники громад, депутати, активісти, селяни, вчителі. На тимчасово захопленій території регіону вичерпуються ресурси, зупинився бізнес.

 

Обстріл Луганщини: за минулу добу виявили чотирьох загиблих

18.05.2022 08:45

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3485869-obstril-lugansini-za-minulu-dobu-viavili-cotiroh-zagiblih.html

На Луганщині 17 травня виявили чотирьох загиблих внаслідок обстрілів російських військ – у Привіллі, Золотому і Попасній.

Про це повідомляє у Телеграмі пресслужба Луганської ОВА, передає Укрінформ.

“Вчора у Привіллі біля річки Сіверський Донець знайдено двох загиблих із ушкодженнями у вигляді мінно-вибухових травм, також надійшла інформація про втрачені життя у Золотому та Попасній. Зараз лікарі в Дніпрі борються за життя 15-річної дитини з Гірського, яка позавчора після обстрілу населеного пункту росіянами отримала травму нирок. Крім того, вчора осколкове поранення нанесене жителю Сєвєродонецька”, – йдеться у повідомленні.

Інформують, що вдень росіяни вкотре відкрили вогонь по «Азоту» – пошкоджено одну із адмінбудівель та прохідну об’єднання.

В ОВА зазначили, що загалом Сєвєродонецьк витримав за день 15 артилерійських атак. Руйнувань зазнали 12 багатоповерхівок, у декількох з них згоріли квартири та дах. Також полум’ям були охоплені торговельні павільйони міста.

По селах Попаснянської громади 17 травня російські війська завдали ракетно-бомбових ударів із літаків Су-35. Пошкоджень багато. Із виявлених – будинки в Золотарівці, Комишувасі, Врубівці, а також у місті Гірське.

Для авіаційної підтримки наступальних дій агресор зосередив у Луганській області близько 15 вертольотів, намагається вести наступ у напрямку населених пунктів Боровеньки та Сєверодонецьк.

На фронті Луганщини і Донеччини за минулу добу відбито дванадцять атак ворога, знищено три танки, три артилерійські системи, шість одиниць бойової броньованої техніки та сім автомобілів противника.

Підрозділи ППО збили дев’ять безпілотних літальних апаратів типу «Орлан-10» та один оперативно-тактичний безпілотний авіаційний комплекс типу «ZALA».

Як повідомлялося, із Луганщини 17 травня загалом евакуювали 73 людини, евакуаційний автобус потрапив під обстріл «Градів».

 

Обстріли Миколаївщини: за минулу добу росіяни поранили вісьмох людей

18.05.2022 13:38

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486127-obstrili-mikolaivsini-za-minulu-dobu-rosiani-poranili-vismoh-ludej.html

За минулу добу на Миколаївщині поранення отримали восьмеро людей, дітей серед постраждалих немає.

Про це у своєму Телеграмі повідомила голова Миколаївської обласної ради Ганна Замазєєва, передає Укрінформ.

«За минулу добу на Миколаївщині поранення отримали 8 людей. Більшість поранених – цивільні особи. На щастя, дітей серед постраждалих немає. Усі доставлені у наші медичні заклади і отримують необхідну допомогу», – йдеться у повідомленні.

Загалом, станом на сьогоднішній ранок, в лікарнях знаходяться 176 мешканців Миколаївщини, які зазнали поранень.

Як повідомлялося, 24 лютого президент російської федерації володимир путін оголосив про початок масштабного вторгнення до України. Російські війська обстрілюють та знищують ключові об’єкти інфраструктури, здійснюють масовані обстріли житлових районів українських міст та селищ з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет.

 

На Київщині двоє чоловіків підірвалися на російській міні

19.05.2022 06:03

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486722-na-kiivsini-dvoe-colovikiv-pidirvalis-u-poli-na-rosijskij-mini.html

У Бучанському районі Київської області двоє чоловіків підірвались на міні, яку залишили на полі російські загарбники.

Про це поліція Київської області повідомляє у Фейсбуці, передає Укрінформ.

“Між селами Липівка та Королівка 52-річний та 48-річний чоловіки підірвались на протипіхотній міні ОЗМ-72, залишеній на полі загарбниками”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що потерпілих із політравмами госпіталізували до Макарівської лікарні.

За цим фактом розпочато досудове розслідування.

Правоохоронці укотре закликали громадян уникати лісових та польових доріг на деокупованих територіях, а в разі виявлення підозрілих предметів – одразу телефонувати на спецлінію 102.

Як повідомляв Укрінформ, у селі Андріївка, що на Бучанщині, тракторист підірвався на міні, яку залишили загарбники.

 

Загарбники готують до депортації із Маріуполя 539 людей, серед яких 55 дітей

18.05.2022 13:41

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486132-zagarbniki-gotuut-do-deportacii-iz-mariupola-539-ludej-sered-akih-55-ditej.html

На Донеччині російські загарбники готують до депортації із Маріуполя, з фільтраційного табору селища Безіменне, 539 людей, серед яких 55 дітей. Вже депортовано з селища Нікольське до росії 67 осіб.

Про це у Телеграмі повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, передає Укрінформ.

«Маріуполь. Депортація. За минулу добу з Маріуполя доставлено до фільтраційного табору с. Безіменне Новоазовського району 539 людей, зокрема 55 дітей. Всіх осіб готують до депортації. З фільтраційного пункту с. Нікольське депортовано до росії 67 осіб (списки на фото), зокрема діти», – написав Андрющенко.

Він підкреслив, що росія не припиняє викрадання українських громадян, і цей злочин триває.

Агресія росії спричинила у Маріуполі одну з найбільших гуманітарних катастроф. Загарбники бомблять беззбройних жителів, блокують гуманітарну допомогу.

Місто практично зруйновано – і житлові будинки, і об’єкти інфраструктури, і школи, і лікарні, і підприємства.

У заблокованому місті залишаються близько 100 тисяч мирних жителів. Загарбники відбирають у маріупольців українські паспорти і силоміць вивозять до росії та ОРДЛО. Відповідно до списків, які вже верифікували, із Маріуполя російські загарбники депортували у рф або так звану “днр” майже 40 тисяч людей.

 

Кількість постраждалих через ракетний удар по Дніпру зросла до трьох

18.05.2022 11:05

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3485994-kilkist-postrazdalih-cerez-raketnij-udar-po-dnipru-zrosla-do-troh.html

Зранку ворог завдав ракетного удару по Дніпру, троє людей отримали поранення.

Про це 18 травня у Телеграмі повідомив голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко, передає Укрінформ.

“Уточнена інформація по сьогоднішнім “прильотам”. Через ракетну атаку по Дніпру постраждали троє людей. Двоє жінок та чоловік”, – написав він.

За уточненими даними, у них осколкові поранення. Всі госпіталізовані.

Як раніше повідомляв Укрінформ, одну ракету збила ППО, уламки впали на приватне подвір’я. Внаслідок чого було пошкоджено 2 будинки. Інша ракета вдарила по об’єкту транспортної інфраструктури. Його зруйновано.

24 лютого президент рф володимир путін оголосив про початок повномасштабного вторгнення в Україну. Війська рф обстрілюють і руйнують ключові об’єкти інфраструктури, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст і сіл з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню, балістичних ракет.

 

У Миколаєві внаслідок ракетного удару сталася пожежа, поранено людину

18.05.2022 09:07

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3485887-u-mikolaevi-vnaslidok-raketnogo-udaru-stalasa-pozeza-poraneno-ludinu.html

У приватному секторі Інгульського району Миколаєва внаслідок російського ракетного удару сталася пожежа, одна людина отримала осколкові поранення.

Про це повідомляє у Фейсбуці пресслужба Головного управлінн ДСНС України в Миколаївській області, передає Укрінформ.

“Зранку 18 травня після ворожого ракетного удару сталось руйнування та виникла пожежа у приватному житловому секторі в Інгульському районі м. Миколаєва. Вогнеборці 3 державної пожежно-рятувальної частини 2 ДПРЗ та чергова зміна оперативно-координаційного центру її загасили на площі 50 кв. м. Відомо про 1 постраждалого, що отримав осколкові поранення”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, сьогодні зранку російські ракети вдарили по Дніпру. Зруйновано об’єкт транспортної інфраструктури, уламки збитої ракети пошкодили будинки та поранили жінку.

 

Президент вручив «Золоті Зірки» військовослужбовцям – Героям України

18.05.2022 16:25

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486290-prezident-vruciv-zoloti-zirki-vijskovosluzbovcam-geroam-ukraini.html

Президент Володимир Зеленський вручив ордени «Золота Зірка» військовослужбовцям ЗСУ, яким присвоєно звання Героя України.

Про це повідомляє пресслужба глави держави, передає Укрінформ.

Президент подякував українським військовим за те, що кожного дня, ризикуючи життям, вони захищають Україну, і побажав захисникам та їхнім сім’ям міцного здоров’я.

«Я впевнений, що у моїй особі вам вдячний кожен громадянин нашої прекрасної держави», – наголосив він.

Зокрема, найвищу державну нагороду Президент вручив полковнику Сергію Барановському. Під його безпосереднім керівництвом на території Донецької та Луганської областей підрозділи артилерії завдали значного вогневого ураження військовим об’єктам агресора. У результаті було пошкоджено та знищено озброєння, військову техніку та підрозділи тилового забезпечення противника.

Глава держави також вручив орден полковнику Сергію Мусієнку, який брав безпосередню участь у знищенні підрозділів, броньованої техніки та озброєння противника на Харківському напрямку й околицях Харкова.

За інформацією пресслужби, Мусієнко вміло керував діями підрозділів артилерії, що дало змогу залишити територію під контролем ЗСУ. Під час проведення операцій з відбиття атак підпорядковані йому підрозділи артилерії знищили велику кількість озброєння, військової техніки та особового складу.

Як повідомлялося, напередодні Президент підписав указ про нагородження 165 військовослужбовців державними нагородами, із них 13 – посмертно.

 

Світ виробив імунітет до інформаційних операцій росії – Подоляк

18.05.2022 09:00

https://www.ukrinform.ua/rubric-uarazom/3485884-svit-virobiv-imunitet-do-informacijnih-operacij-rosii-podolak.html

У світі виробили імунітет до російських інформаційних операцій, заявляє радник керівника офісу Президента України Михайло Подоляк.

Як передає Укрінформ, про це він написав у Телеграмі.

“Чого не очікували у рф, нападаючи на Україну? Об’єднання українців та єдності Заходу. Стратегічна мета Кремля сьогодні – всіх пересварити. Українців з владою, а країни Заходу одну з одною”, – зазначив Подоляк.

“Гарна новина в тому, що в них не вийде, – підкреслив він. – Світ виробив імунітет до російських інформаційних операцій”.

Як повідомляв Укрінформ, за інформаіцєю Головного управління розвідки Міноборони України, департамент інформації та масових комунікацій міністерства оборони росії терміново готує престур іноземних журналістів на тимчасово окуповані території України.

З 18 до 21 травня загарбники планують показати представникам ЗМІ зруйновані райони Маріуполя. Зокрема, щоб звинуватити Україну в руйнуванні міста та масових вбивствах мирних жителів, російські пропагандисти вже завезли в Маріуполь уламки українських боєприпасів, зібраних зі всіх окупованих районів Донецької області, та готують завезених з Донецька та Горлівки “місцевих очевидців”, які розповідатимуть журналістам про “злочини” захисників Маріуполя.

Так званий престур також передбачає виїзд групи з Ростова-на-Дону та відвідування журналістами Херсона, Нової Каховки, Скадовська, Армянська та Донецька, де запланована зустріч з кремлівською маріонеткою Денисом Пушиліним. До участі в “престурі” міністерство оборони рф намагається залучити представників засобів масової інформації з Франції, США, ФРН, Японії, Греції, КНР, білорусі, Індії, Венесуели, Болгарії та ОАЕ.

 

Кулеба закликав не піддаватися на спроби перекласти провину за вторгнення рф

18.05.2022 18:51

https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3486425-kuleba-zaklikav-ne-piddavatisa-na-sprobi-pereklasti-provinu-za-vtorgnenna-rf.html

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав не піддаватися на брехню про те, хто винен у невиправданій загарбницькій війні рф.

Про це очільник МЗС повідомив у Твіттері, передає Укрінформ.

«Деякі намагаються перекласти провину за вторгнення росії на НАТО, США, ЄС, Україну. З різних причин: антиамериканізм, моральна сліпота, теорії змови, російські зарплати. Правда в тому, що росія веде невиправдану і неспровоковану загарбницьку війну. Не піддавайтеся на брехню», – зазначив міністр.

Як повідомлялося, 24 лютого президент росії володимир путін оголосив про початок повномасштабного вторгнення в Україну. Війська рф обстрілюють і руйнують ключові об’єкти інфраструктури, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст і сіл з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню, балістичних ракет.

 

Кулеба пояснив, що Україна вважатиме перемогою у війні проти Росії

“ЄВРОПЕЙСЬКА ПРАВДА” — СЕРЕДА, 18 ТРАВНЯ 2022, 21:58

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/18/7347070/

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба вважає, що підсумком війни для України має стати визволення окупованих територій та виплата відшкодувань Росією.

Про це він сказав в інтерв’ю нідерландському сайту NRC, переклад якого публікує “Європейська правда”.

“Перемога – це визволення окупованих територій, включно з Кримом і Донбасом. Виплата репарацій. Засудження воєнних злочинців і тих, хто вчинив злочини проти людяності. Закріплення місця України в європейській інтеграції. Це чотири елементи, які для мене є невід’ємними складовими перемоги”, – сказав Кулеба.

Він додав, що кожна війна закінчується дипломатією і в будь-якому разі будуть переговори з Росією

“Нам доведеться подолати багато емоцій після всіх злочинів, скоєних Росією, але якщо є шанс покласти край війні і звільнити окуповані території, ми готові сідати з росіянами за стіл переговорів”, – сказав міністр.

Нагадаємо, прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан повідомив, що направив в Україну групу з 42 слідчих, судових експертів і допоміжного персоналу для розслідування воєнних злочинів і злочинів проти людства.

 

Пушилін влаштував у знищеному Маріуполі престур для російських ЗМІ

19.05.2022 00:22

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486645-pusilin-vlastuvav-u-znisenomu-mariupoli-prestur-dla-rosijskih-zmi.html

Ватажок терористичної “днр” Денис Пушилін влаштував престур для підконтрольних росії ЗМІ у зруйнованому росією Маріуполі.

Про це повідомив у Телеграмі радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, передає Укрінформ.

“Маріуполь. Престур окупантів. Пушилін про майбутнє порту. В сухому залишку, порт – єдина мета окупантів. Єдине, що їм дійсно потрібно від Маріуполя. Порт. Залишки зерна і металопрокату. Металобрухт із заводів”, – написав радник мера.

Він також звернув увагу на цікавий «логістично-політичний» ланцюг: учора Саблін із кадирівцями в Маріуполі, сьогодні – Пушилін із раптовим престуром.

Як повідомлялося, агресія росії спровокувала в Маріуполі одну з найбільших гуманітарних катастроф. Місто без нормального енерго-, водо- та газопостачання. Маріупольський міський голова заявляв, що від початку російського вторгнення у місті загинуло до 20 тисяч мирних жителів. Нині у заблокованому Маріуполі залишаються близько 100 тисяч мирних жителів.

Колаборанта Костянтина Іващенка російські загарбники оголосили «мером» Маріуполя та створюють картинку «поновлення життя міста».

 

МКІП закликає іноземні медіа утриматися від участі в «престурах» пропагандистів рф

19.05.2022 00:38

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486654-mkip-zaklikae-inozemni-media-utrimatisa-vid-ucasti-v-presturah-propagandistiv-rf.html

Проведення будь-яких престурів загарбниками для іноземних медіа на тимчасово окупованих територіях є спробою російських пропагандистів створити маніпулятивну картинку подій в Україні для внутрішньої та зовнішніх аудиторій.

Про це йдеться у повідомленні на сайті Міністерства культури та інформаційної політики України, передає Укрінформ.

“Міністерство культури та інформаційної політики категорично засуджує наміри окупантів спотворити реальну ситуацію для представників іноземних медіа, а також саму можливість участі журналістів у цьому театрі російської пропаганди… МКІП рішуче закликає усі іноземні медіа утриматися від участі в будь-яких пропагандистських заходах росії, особливо на тимчасово окупованих територіях”, – йдеться у повідомленні.

У МКІП переконані: подібними “турами” окупанти мають намір звинуватити Україну у своїх злочинах: в руйнуванні міста та масових вбивствах мирних жителів.

“Аби викласти все в реалістичну картинку, росіяни завезли до Маріуполя уламки українських боєприпасів, зібраних з окупованих районів Донецької області. Крім того, задіяли людей, які гратимуть роль «місцевих очевидців» Донецька та Горлівки”, – повідомили у міністерстві.

Там також нагадали, що перетин державного кордону чи лінії розмежування, перебування та будь-яка діяльність медіа, зокрема іноземних, на окупованих територіях регулюється законодавством України та міжнародним правом. Тому участь іноземних журналістів у будь-яких престурах на території України має відбуватися лише згідно з чинним законодавством нашої країни.

Як повідомлялося, за даними воєнної розвідки України, департамент інформації та масових комунікацій міністерства оборони країни-окупанта терміново готує престур іноземних журналістів на тимчасово окуповані території України. Так, із 18 до 21 травня загарбники планують показати представникам ЗМІ зруйновані райони Маріуполя.

 

У Херсоні загарбники викрали працівника Суспільного 

18.05.2022 17:26

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486342-u-hersoni-zagarbniki-vikrali-pracivnika-suspilnogo.html

Загарбники у Херсоні викрали працівника Суспільного Олексія Воронцова.

Про це повідомляє “Суспільне” з посиланням на дружину Воронцова, передає Укрінформ.

“16 травня з помешкання у тимчасово окупованому Херсоні військові окупаційних сил РФ викрали інженера Суспільне Херсон Олексія Воронцова… Де зараз перебуває працівник Суспільного — невідомо”, – йдеться у повідомленні.

Суспільний мовник звертається до влади та міжнародної громадськості із закликом усіма можливими способами сприяти поверненню Олексія Воронцова.

Зазначається, що компанія скерувала повідомлення про вчинення кримінального правопорушення до Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб внаслідок збройної агресії рф та до Херсонської окружної прокуратури Херсонської області.

З 2 березня 2022 року команда Суспільне Херсон працює віддалено. На цей час приміщення Суспільне Херсон контролює окупаційна “влада”. З боку загарбників неодноразово були спроби пошуку справ працівників філії з метою вербування, допитів та отримання інформації.

Як повідомляв Укрінформ, 3 березня у Херсоні агресор захопив приміщення ТРК «Суспільне мовлення: Херсон». Стало відомо, що загарбники розмародерили будівлю Суспільного мовника і хочуть запустити пропагандистський телеканал «Таврія».

 

Головний переговорник РФ лякає, що Польща хоче “відгризти” в України території

КАТЕРИНА ТИЩЕНКО — СЕРЕДА, 18 ТРАВНЯ 2022, 22:13. уп

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/18/7347073/

Помічник президента РФ, голова російської делегації на переговорах з Україною Володимир Мединський лякає Київ тим, що Польща нібито хоче забрати західноукраїнські території.

Джерело: Мединський на просвітницькому марафоні “Нові горизонти”, пише РИА Новости

Пряма мова: “Ми розуміємо, що один із центрів прийняття рішень (у Києва – ред.) – їхні західні друзі. Але це такі друзі, що ворогів не потрібно.

Знаючи історію, я ані секунди не сумніваюся, що їхній “друг” Польща за першої ж нагоди “відгризе” в України західноукраїнські території”.

Що передувало: У Росії почали розігрувати карту про нібито бажання Польщі захопити західну Україну ще у березні. Зокрема, про це заявляли міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров та глава російської розвідки Сергій Наришкін.

Довідка: Росія, яка багато років називала себе “братським народом” для українців, 8 років здійснювала гібридну агресію проти України та анексувала український Крим. З 24 лютого Росія веде повномасштабну війну в Україні, руйнуючи житлові будинки, об’єкти інфраструктури, вбиваючи тисячі цивільних людей.

Польща допомагає Україні зброєю, підтримує вступ України до ЄС, а також надає різноманітну допомогу українським біженцям, які тікають від війни. Станом на кінець квітня у Польщі залишалося понад мільйонукраїнських біженців.

Передісторія:

17 травня в МЗС Росії заявили, що переговори з Україною не йдуть, оскільки Київ фактично вийшов із переговорного процесу.

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк підтвердив, що переговори з Росією наразі на паузі через низку причин.

 

У Держдумі РФ погрожують Україні ракетними ударами по штабах за обстріли прикордонних сіл

ДЕНИС КАРЛОВСЬКИЙ — СЕРЕДА, 18 ТРАВНЯ 2022, 21:01. уп

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/18/7347060/

Голова фракції “Справєдлівая Росія – За правду” в Держдумі РФ Сергій Міронов закликав російське військове керівництво завдати ракетних ударів по штабах й урядових будівлях України за обстріли російських сіл на кордоні з Україною.

Джерело: російська державна інформагенція “РИА новости” з коментарем Міронова

Пряма мова Міронова: “Росія для захисту мешканців прикордонних з Україною областей повинна “асиметрично відповідати” на кожен обстріл. Треба завдавати ударів по тих українських посадовцях і штабах, які санкціонують такі терористичні атаки.

Повну безпеку громадян Росії й України може гарантувати лише успішне завершення російської спецоперації з розгрому неонацистів. Переконаний, що так і буде”.

Деталі: Міронов вважає, що начебто українська влада обстрілює прикордонні села, аби налякати російське населення й підштовхнути їх до протестів проти війни. Однак, мовляв, ці мешканці навпаки підтримують війну.

Нагадаємо: Російські війська продовжують обстрілювати українські населені пункти в Чернігівській та Сумській областях.

Передісторія:

18 травня в селі Солохи Бєлґородської області після вибухів очевидці знайшли мінометні снаряди.

17 травня влада Бєлґородської області повідомляла про обстріл села Безімянноє поблизу кордону з Україною.

15 травня росіяни повідомляли про обстріл села Середа в Бєлґородській області начебто з боку українського кордону.

Наприкінці квітня, коли в прикордонних з Україною областях уперше повідомили про вибухи в небі, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк сказав, що це “божественне втручання”, а не дії українських військ.

 

Подоляк: Припинення вогню без відведення російських військ – це нонсенс

18.05.2022 22:09

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486590-podolak-pripinenna-vognu-bez-vidvedenna-rosijskih-vijsk-ce-nonsens.html

Радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк вважає неприйнятним припинення вогню без відведення російських військ, причому не лише на позиції до початку повномасштабного вторгнення, а «далі».

Про це він заявив в інтерв’ю Радіо НВ, повідомляє Укрінформ.

«Я не бачу, як можна припинити вогонь без відходу російських військ з території України. Це ж нонсенс. Це що значить, що вони залишаться сьогодні по тих лініях розмежування, на яких вони перебувають?! Це неможливо. Це нові лінії, але це для України неприйнятно, і Президент про це неодноразово вже говорив. Ми маємо їх (російські війська – ред.) відкинути навіть не те що на територію, з якої вони починали свою «спецоперацію», а далі. І це для України принципове тепер питання», – підкреслив Подоляк.

На його думку, єдиний сценарій, яким має йти Європа і Україна, – це сценарій «залізної завіси».

«Щоб росія була дуже і дуже далеко від людської цивілізації. Не географічно, а, принаймні, за якимись кордонами», – сказав радник очільника ОП.

У цьому контексті він наголосив на важливості посиленні санкційного тиску на рф.

24 лютого росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Війська рф обстрілюють та знищують ключові об’єкти інфраструктури, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст і сіл з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню, авіабомб та балістичних ракет.

 

Жодних поступок: Подоляк пояснив, чому не можна погоджуватися на «Мінськ-3»

18.05.2022 21:34

https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3486573-zodnih-postupok-podolak-poasniv-comu-ne-mozna-pogodzuvatisa-na-minsk3.html

Радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк переконує, що Україна не піде на жодні поступки російській федерації, оскільки вони означатимуть відкладену війну.

Про це він сказав в інтерв’ю Радіо НВ, повідомляє Укрінформ.

«Будь-яка поступка російській федерації, російській політичній еліті буде означати «Мінськ-3», а відтак – відкладену війну через рік, два, три. Це має розуміти політична еліта Європи, коли робить такі заяви, і ми, зрозуміло, свідомо на це не підемо», – сказав Подоляк.

Також він підкреслив, що українське суспільство поступок не підтримає у жодному вигляді.

Подоляк наголосив, що будь-яка маленька поступка росії тільки заохотить агресора виставити інші претензії.

«Коли ціла держава, ціла нація – російська федерація – відноситься до людей, які розуміють тільки силу, то якщо починаєш давати їм палець, то вони спробують відкусити всю руку», – переконаний радник керівника ОП.

Як повідомлялося, президент Франції Еммануель Макрон заявляв, що жодна зі сторін після війни не повинна бути принижена, і виступав за пошук шляхів виходу із ситуації для росії.

У відповідь на це Президент Володимир Зеленський наголосив, що Україна не готова і не буде “зберігати обличчя путіну” і йти на якісь поступки щодо свого суверенітету, аби закінчити війну.

 

У Кремлі заявили, що Київ не хоче продовжувати переговори

ІРИНА БАЛАЧУК — СЕРЕДА, 18 ТРАВНЯ 2022, 13:24. уп

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/18/7346953/

Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що переговори між Росією та Україною не ведуться, тому що Київ не має бажання продовжувати цей процес.

Джерело: російське пропагандистське видання “РИА Новости”

Пряма мова Пєскова: “Москва бачить з боку Києва повне небажання продовжувати переговори”.

Деталі: На запитання журналістів, чи можуть переговори відновитися після здачі в полон усіх захисників “Азовсталі”, Пєсков відповів, що ці процеси навряд чи взаємопов’язані.

Що було раніше: В МЗС Росії заявили, що переговори з Україною не йдуть, оскільки Київ фактично вийшов із переговорного процесу. Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк підтвердив, що переговори з Росією наразі на паузі через низку причин.

Передісторія:

20 квітня речник президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що Росія “передала Україні проєкт документа з чітко виробленими формулюваннями” щодо мирного врегулювання. Президент України Володимир Зеленський не підтверджував це тоді.

Якими були відповіді Кремля на пропозиції України, оприлюднені в Стамбулі 29 березня, – не відомо. Київ тоді пропонував, щоб замість членства в НАТО Україна отримала надійні гарантії безпеки від низки держав, щоб питання Донбасу вирішували президенти Володимир Путін та Володимир Зеленський при особистій зустрічі, а питання про статус Криму – вирішувалося впродовж 15 років, у мирній обстановці.

25 квітня президент РФ Володимир Путін заявляв, що Росія не може підписати гарантії безпеки Україні, не вирішивши територіальні питання Криму та Донбасу.

 

Пушилін хоче “міжнародний трибунал” над бійцями з “Азовсталі”

КАТЕРИНА ТИЩЕНКО — СЕРЕДА, 18 ТРАВНЯ 2022, 18:18 уп

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/18/7347026/

Ватажок бойовиків ОРДО Денис Пушилін висловився за “міжнародний трибунал” над українськими військовими з “Азовсталі”.

Джерело: Пушилін, якого цитує ресурс бойовиків “ДАН”

Пряма мова Пушиліна: “На даний момент це питання наступного етапу. Трибунал має бути міжнародним”.

Деталі: Сайт бойовиків зазначає, що так Пушилін відповів на запитання, хто судитиме українських бійців, – “Росія, ДНР чи ЛНР”. При цьому він не уточнив, що має на увазі під поняттям “міжнародного трибуналу”.

Раніше ватажок бойовиків заявив, що долю полонених захисників Маріуполя має вирішувати суд.

“Щодо військових злочинців, а також тих, хто є націоналістами, їхню долю, якщо вони склали зброю, має вирішувати суд. Як би не грали в окремих, я знаю є різні думки, емоції, якщо противник склав зброю, то його подальшу долю вирішує суд, якщо це нацистський злочинець, це трибунал”, – сказав Пушилін.

“Військовими злочинцями”, за словами ватажка бойовиків ОРДО, вважаються не лише командири українських бійців, а й ті, хто виконує їхні накази, а також “несе нацистську ідеологію у своїх діях та вчинках, особливо щодо цивільного населення”.

Пушилін також заявив, що серед українських військових, які “здалися в полон” з маріупольського заводу “Азовсталь”, немає командирів високого рангу.

“Наразі командирів найвищої ланки немає – вони не вийшли (із заводу “Азовсталь”). Але це поки що”, – сказав він.

Що передувало: Раніше у Міністерстві оборони Росії заявили, що з заблокованого заводу “Азовсталь” у Маріуполі вийшли майже тисячаукраїнських бійців.

Передісторія:

16 травня у Генштабі ЗСУ заявили, що гарнізон “Маріуполь” виконав бойове завдання і тепер командири мають наказ зберегти життя особового складу. У Міноборони пояснили, що немає іншого варіанту порятунку захисників з “Азовсталі”, окрім як вийти до противника.

Західні ЗМІ повідомляли, що 17 травня з “Азовсталі” виїхали щонайменше 7 автобусів з українськими бійцями під контролем російських окупантів. 256 захисників, включно з 51 пораненим, вивезли в колонію в Оленівці. Українських бійців будуть допитувати.

Держдума РФ у середу мала розглянути проєкт ухвали про заборону обміну так званих “нацистських злочинців”, а Верховний суд РФ 26 травня розгляне визнання українського полку “Азов” терористичною організацією.

 

Загарбники планують знести меткомбінат «Азовсталь»

18.05.2022 14:02

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486151-zagarbniki-planuut-znesti-metkombinat-azovstal.html

Загарбники планують знести металургійний комбінат «Азовсталь» у Маріуполі.

Про це у Телеграмі повідомила Маріупольська міська рада, передає Укрінформ.

“У «ДНР» планують знести Азовсталь. Навіщо? У ЗСУ скоро з’являться сили для деокупації Маріуполя; росіяни превентивно знищують важливий для України промисловий комплекс”, – зазначає міськрада.

На її думку, загарбники хочуть стерти будь-яке нагадування про героїчний подвиг українських військових, а також не зацікавлені у відновленні та розвитку Маріуполя, бо для них це лише “територія для кримського коридору”.

Водночас у міськраді нагадали, що комбінат “Азовсталь” – це унікальний металургійний комплекс повного циклу, який забезпечує 10 тисяч робочих місць, мільярди доларів валютних надходжень та податків, 7 тисяч тонн високоякісної сталі, 6 млн тонн чавуну, 4,5 млн тонн металопрокату.

Своєю чергою радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко повідомив, що в ОРДО збираються “поновити роботу ММК ім. Ілліча. Та знести Азовсталь. На місці якого побудувати паркову зону”.

Як повідомлялося, агресія росії спричинила у Маріуполі одну з найбільших гуманітарних катастроф. Загарбники бомблять беззбройних жителів, блокують гуманітарну допомогу.

Місто практично зруйновано – і житлові будинки, і об’єкти інфраструктури, і школи, і лікарні, і підприємства. Меткомбінат «Азовсталь» агресор закидав авіаційними бомбами та артелерійськими снарядами, коли там в укриттях ховалися мирні мешканці.

У заблокованому місті залишаються близько 100 тисяч мирних жителів. Загарбники відбирають у маріупольців українські паспорти і силоміць вивозять до росії та ОРДЛО. Відповідно до списків, які вже верифікували, із Маріуполя загарбники депортували майже 40 тисяч людей.

 

Європейський альянс інформагентств затвердив рішення про призупинення членства тасс

18.05.2022 13:03

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3486090-evropejskij-alans-informagentstv-zatverdiv-risenna-pro-prizupinenna-clenstva-tass.html

Європейський альянс інформаційних агентств (European Alliance of News Agencies – EANA) затвердив рішення Ради Альянсу про призупинення членства в організації російського державного інформагентства тасс.

Про це повідомляє Укрінформ.

Рішення було прийнято генеральною асамблеєю Альянсу в Сараєві (Боснія та Герцоговина).

Попередньо, 27 лютого цього року, відразу з початком широкомасштабної агресії росії в Україні, Рада Євроальянсу вирішила негайно призупинити членство тасс в EANA, доки це питання, за статутом, не розгляне генасамблея та не прийме остаточне рішення. Відповідно, разом із проведенням щорічної весняної конференції Альянсу було заплановано проведення позачергової асамблеї саме з цього питання.

«Ми маємо справу з російською державною інституцією, яка, виконуючи злочинні вказівки вищого керівництва росії, роками поширює свідому брехню та дезінформацію. Відповідно, агентство є одним з найважливіших гвинтиків та інструментів у російській системі пропаганди і втаємничення правди. Зокрема, створюючи ілюзорний світ, паралельну реальність, в якій немає місця страшній, жорстокій війні в Україні, а є «спецоперація на Україні», тасс став активним співучасником злочинних дій Кремля по відношенню до нашої країни. Тож російське агентство не має ані моральних, ані професійних підстав надалі перебувати в такому авторитетному колі, як Європейський альянс інформаційних агентств», – сказав у своєму виступі генеральний директор Укрінформу Олександр Харченко.

Керівник польського агентства РАР Войтек Сурмач, емоційно звертаючись до колег, запитав: “Що ще потрібно, що б мало статись, щоб ми були одностайними в рішеннях щодо росії – ядерний удар? Тоді чому не діяти?” На підтримку позиції України та Польщі у своїх виступах висловилися керівники інформагентств Хорватії, Болгарії.

Під час голосування на асамблеї рішення про призупинення членства російського агентства підтримали понад три чверті від присутніх членів Альянсу.

Отже, російське агентство тасс на цей момент не є членом Альянсу, відповідно, не має права брати участь у його засіданнях, конференціях, у роботі генасамблеї, не може бути представлене у виборних органах Альянсу, не може делегувати чи передавати свої повноваження. Тим самим провідне державне інформаційне агентство держави-агресора позбавлене права брати участь у роботі альянсу у будь-якій формі та будь-якому форматі.

Генеральний секретар Альянсу Александру Йон Гібой за підсумками генасамблеї підкреслив: «Рада (Альянсу – ред.) розпочинає роботу разом із членами Альянсу над тим, щоб виробити максимально жорсткі умови, за яких тасс може повернутися».

Водночас Альянс висловив повну підтримку Українському національному інформаційному агентству «Укрінформ». «Ми продовжуватимемо допомагати і робити все, що в наших силах, задля підтримки Укрінформу, наших колег і друзів в Укрінформі», – запевнив Александру Йон Гібой. Розглядається варіант проведення осінньої конференції та генасамблеї Альянсу в Києві.

Європейський альянс інформагентств заснований у 1956 році й на сьогодні об’єднує понад 30 провідних інформагентств Європи. Україну представляє в Альянсі Укрінформ, який є членом EANA з 1995 року.

 

Російського гімнаста відсторонили від змагань через «Z» на формі

18.05.2022 10:54

https://www.ukrinform.ua/rubric-sports/3485981-rosijskogo-gimnasta-vidstoronili-vid-zmagan-cerez-z-na-formi.html

Гімнаста з рф Івана Куляка відсторонено від змагань на один рік після того, як на початку березня він вийшов на нагородження на етапі Кубка світу з літерою «Z» на формі.

Про це повідомляється на сайті Міжнародної федерації гімнастики (FIG), повідомляє Укрінформ.

Дисциплінарна комісія Фонду етики гімнастики (GEF) зобов’язала спортсмена повернути бронзову медаль, завойовану на етапі Кубка світу в місті Доха, а також грошову винагороду $500. Крім того, він має відшкодувати витрати на ведення дисциплінарної справи у сумі $2 тис.

Куляк має право оскаржити це рішення в апеляційному трибуналі GEF протягом 21 дня з моменту отримання повідомлення про рішення.

Як повідомляв Укрінформ, Міжнародна федерація гімнастики (FIG) повідомила про готовність відкрити провадження проти російського атлета Івана Куляка за поведінку на етапі Кубка світу у Досі (Катар). Росіянин відзначився ганебним вчинком, розмістивши на майці букву Z, яка стала у рф символом агресії в Україні.

Цей етап у Катарі став останнім для гімнастів з росії та білорусі, в якому вони мали право участі. На наступних міжнародних змаганнях атлети цих країн не зможуть виступати через санкції після повномасштабного вторгнення росії в Україну за інфраструктурної та політичної підтримки білорусі.

 

Чатботом єВорог скористалися вже 289 тисяч українців

18.05.2022 09:17

https://www.ukrinform.ua/rubric-technology/3485893-catbotom-evorog-skoristalisa-vze-289-tisac-ukrainciv.html

Уже 289 тисяч українців надсилають інформацію у чатбот єВорог.

Як передає Укрінформ, про це віцепрем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив у Телеграмі.

“Щодня ми отримуємо повідомлення про місцеперебування російських окупантів та ворожої техніки, на які оперативно реагують наші захисники. Зараз вони потребують більше інформації про місцеперебування ворога в цих областях: Донецька, Запорізька, Харківська, Херсонська, Миколаївська, Одеська, Чернігівська, Сумська, Луганська, Крим“, – зауважив очільник Мінцифри.

За словами Федорова, надіслати інформацію можна також без фото чи відео, достатньо лише детально описати побачене.

“Але пам’ятайте про власну безпеку. Не ризикуйте власним життям, видаляйте фото та відео зі смартфонів, чистіть кошик та будьте вкрай обережні”, – закликав він.

Як повідомляв Укрінформ, Федоров заявив, що за допомогою штучного інтелекту з початку широкомасштабного вторнення рф в Україну вдалося розпізнати сотні вбитих росіян та написати тисячам їхніх друзів і родичів у соціальних мережах.

 

Канадський парламент визнав геноцидом депортацію кримських татар

19.05.2022 02:53

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486684-kanadskij-parlament-viznav-genocidom-deportaciu-krimskih-tatar.html

Палата громад Канади визнала масову депортацію кримських татар сталінським режимом в 1944 році актом геноциду.

Як повідомляє посол України в Канаді Юлія Ковалів, відповідну резолюцію схвалено одноголосно, і тепер 18 травня щороку в Канаді відзначатиметься День пам’яті депортації кримських татар, передає Укрінформ.

“Палата громад Канади одноголосно схвалила резолюцію щодо визнання масової депортації радянським режимом кримських татар у 1944 році актом геноциду. Відтепер 18 травня кожного року в Канаді відзначатиметься як День пам’яті депортації кримських татар (Crimean Tatar Deportation (“Sürgünlik”) Memorial Day)”, – повідлмила вона.

Також про цю подію в Twitter повідомив народний депутат Рустем Умеров.

Нагадаємо: 18 травня президент України Володимир Зеленський звернувся до українців у День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

У своєму зверненні він провів паралелі з 1944 роком, коли кримські татари пережили депортацію, і з тими злочинами, які російські окупанти вчиняють зараз, викрадаючи українців.

 

росіяни не вивчили історію: кримські татари завжди повертаються додому – Сеітаблаєв

18.05.2022 16:07

https://www.ukrinform.ua/rubric-crimea/3486276-rosiani-ne-vivcili-istoriu-krimski-tatari-zavzdi-povertautsa-dodomu-seitablaev.html

Кримськотатарський народ, всупереч репресіям і тиску, вже скоро повернеться на півострів, як це вже було впродовж його історії.

На цьому наголосив український актор та режисер, боєць підрозділу ТрО Ахтем Сеітаблаєв на брифінгу «Діячі української культури на захисті держави» в медіацентрі Україна – Укрінформ.

«Протягом восьми років окупації Криму ми бачимо, що будь-яка людина там, немає різниці якої національності або етнічної приналежності, наражається на небезпеку навіть за пост у Фейсбуці, за відкрите волевиявлення, особливо в контексті того, що окупаційна влада нав’язує думку, що росія є правонаступницею радянського союзу, чинячи нелюдський тиск за те, що люди мають свою думку, свою позицію. Але окупанти погано знають історію. Декілька століть російська імперія намагалася знищити і українців, і кримських татар, забороняючи розмовляти, друкувати книжки рідною мовою, намагалася змінювати сенси, надавати навіть добре відомим словам з конкретним значенням зовсім іншого змісту, руйнуючи все, що ідентифікує людину за національною ознакою, за традиціями і переконаннями. І російської імперії немає», – зазначив Сеітаблаєв.

Він додав, що так само радянський союз намагався знищити і українців у голодомор, і кримських татар, але його теж немає.

«І російської федерації під керівництвом путіна, тих, хто вчиняє зараз всі ці жахливі речі, теж не стане. А ми повернемося. Ми завжди повертаємося», – підкреслив Сеітаблаєв.

Режисер зауважив, що кримських татар не так багато і їх можна вбити, але не перемогти, і тому вони повернуться.

«Не знаю, як скоро. Але знаю точно, що це буде завдяки духу єднання, завдяки перемозі української армії, українського народу. Надія на те, що Крим повернеться в недалекій перспективі, з кожним днем стає все більшою», – сказав він.

Щодо нинішнього Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу режисер поінформував, що голова Меджлісу Рефат Чубаров звернувся до співвітчизників на тимчасово окупованій території із закликом бути обережними, тому що мітинги, особливо присвячені вшануванню цього Дня, заборонені.

«Але люди збираються у форматі, який максимально не наражав би їх на небезпеку. Тобто по три, по п’ять у певних місцях, які вони самі визначають, де можна і квіти покласти, і помолитися. І я вважаю це доцільним і правильним», – зазначив Сеітаблаєв.

Щорічно у День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, 18 травня, в Україні вшановують пам’ять понад 200 000 кримських татар, яких радянська влада примусово вивезла з Криму в 1944 році. Внаслідок насильницької депортації вони втратили дім, батьківщину, рідних, а багато хто – і життя. У 2015 році Верховна Рада України визнала цей злочин комуністичного режиму геноцидом кримськотатарського народу.

 

Єднання українців буде запорукою нашого сталого розвитку – Сеітаблаєв 

18.05.2022 17:43

https://www.ukrinform.ua/rubric-uarazom/3486361-ednanna-ukrainciv-bude-zaporukou-nasogo-stalogo-rozvitku-seitablaev.html

Необхідна стратегія повернення тимчасово окупованих територій і людей, які там живуть, оскільки жахливо, коли, як у Криму, наших дітей виховує ворог.

На цьому наголосив український актор та режисер, боєць підрозділу ТрО Ахтем Сеітаблаєв на брифінгу «Діячі української культури на захисті держави» у Медіацентрі Україна – Укрінформ.

«Щодо настроїв у Криму… Там важкий кожен день, особливо в певних умовах, в певній атмосфері, коли люди знають, що твоя дитина зараз піде до школи, де до того, як сяде за парту, їй знову розповідатимуть, що президентом країни є путін, що Крим – це росія, що ніякого стосунку до України він не має, що будуть змушувати співати гімн росії при піднятті «флага». Це кожного дня в загальноосвітній школі. Це жахливо, коли твоїх дітей виховує твій ворог. І, розуміючи це, ми мали би ще на вчора розробити стратегію повернення не тільки територій, а й тих, за кого варто боротися», – підкреслив Сеітаблаєв.

Він додав, що на колаборантів чекає невідворотне покарання, і вони про це добре знають.

«Тим, хто залишаться, я запропонував би відомий інструментарій: якщо хочеш жити в цій країні, складаєш іспит на знання державної мови та історії. Якщо не згоден або не складаєш – ти можеш мешкати тут, сплачуючи податки, отримувати соціальні пільги, але не можеш бути у владі, обирати владу, бути власником якогось підприємства. Якщо ти не поважаєш країну, в якій живеш, і не здатен опанувати мову країни, – це зневага», – заявив режисер.

Водночас він зауважив, що події війни змінили багатьох людей, зокрема тих, які вважали себе поза політикою.

«Напевне, ваше світосприйняття зміниться, якщо до вашого двору прилетить 120-ий міліметр (снаряд калібру 120 мм – ред.). Ми бачимо, що багато людей, які вагалися, сьогодні вже визначилися. Деякі служать в ЗСУ, деякі стали волонтерами. Я би дуже хотів, аби це справжнє політичне єднання українців відбувалося й надалі. Це буде запорукою нашого сталого розвитку, запорукою того, що ми врешті-решт побудуємо країну, в якій будуть жити наші діти», – резюмував Сеітаблаєв.

 

Зеленський: Депортація кримськотатарського народу – свідомий злочин тиранії проти людства

18.05.2022 14:12

https://www.ukrinform.ua/rubric-crimea/3486171-zelenskij-deportacia-krimskotatarskogo-narodu-svidomij-zlocin-tiranii-proti-ludstva.html

Президент України Володимир Зеленський заявив, що, як і 78 років тому, коли радянська влада примусово депортувала кримських татар з їхньої батьківщини, нині росіяни примусово депортують сотні тисяч українців на чужину, у віддалені райони.

Про це Зеленський сказав у відеозверненні, передає Укрінформ.

“У цей день минулого року я говорив про те, що ми повернемося, що ми повернемося до Криму. Щороку 18 травня Україна вшановує пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу. Народу, який хотіли позбавити батьківщини. Народу, який хотіли позбавити життя. Народу, чию історію і чиє ім’я хотіли стерти. Але народу, який зумів повернутися додому, зумів зберегти себе і свою правду”, – заявив Президент.

Він нагадав, що 18 травня 1944 року радянська влада почала примусову депортацію корінного народу Криму – кримських татар – з їхньої єдиної батьківщини.

“Після страшної війни, яка пройшла Кримом, як і всією Україною, як і всією Європою, цілий народ тоді поставили на межу виживання. Під час депортації і після неї, коли кримськотатарський народ був примушений жити на чужині, загинула майже половина з вимушено переселених. Майже половина народу! Це був свідомий злочин тиранії проти народу і проти людяності як такої”, – наголосив глава Української держави.

Сьогодні ми знову звертаємось до того, що було пережито тоді, зауважив Зеленський.

“І робимо це в умовах, коли нащадки тієї тиранії не лише вдруге намагаються позбавити кримських татар їхнього дому – ще з 2014 року. Але коли вони хочуть відібрати дім вже у всього багатомільйонного українського народу – у всіх, хто живе на нашій землі”, – наголосив очільник держави.

Він зазначив, що “значні території – під окупацією російської армії”.

“Там створені так звані “фільтраційні табори”, через які проводять сотні тисяч людей. Окупанти знищують наші міста , наші села. Вони змусили більше 12 мільйонів українців і українок полишити свої домівки. І вони знову, як і 78 років тому, примусово депортують сотні тисяч наших людей на чужину, у віддалені райони”, – сказав Зеленський.

Як повідомлялося, сьогодні в Україні відзначається День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановується пам’ять жертв депортації кримських татар.

 

Окупаційні війська зазнали таких втрат, яких рф не бачила десятки років у різних війнах – Зеленський

18.05.2022 14:41

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486210-okupacijni-vijska-zaznali-takih-vtrat-akih-rf-ne-bacila-desatki-rokiv-u-riznih-vijnah-zelenskij.html

Війська рф зазнали в Україні поразок, яких росія не бачила десятки років, а багато росіян під впливом пропаганди ще не усвідомлюють, наскільки великими є їхні втрати.

Про це заявив Президент Володимир Зеленський у відеозверненні з нагоди Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, передає Укрінформ.

“Окупаційні війська вже зазнали в Україні таких поразок, яких росія не бачила десятки років у різних війнах. Отруєні державною пропагандою, багато росіян ще просто не усвідомлюють цього. Не хочуть бачити, наскільки великі їхні втрати у різних сенсах цього слова. Люди, економіка, культура, майбутнє. Але життя змусить їх відчути ці втрати”, – зауважив Зеленський.

Він додав, що 1944-го року, виселяючи кримських татар з їхньої землі, тодішні кати народу були впевнені, що ніхто із переселених не повернеться додому, в Крим.

“Зараз, намагаючись окупувати Україну і зруйнувати наше життя, теперішні кати народу також були впевнені, що у них все вийде і що ми нібито не витримаємо. А ми витримали і боремось, щоб повернутись в кожний куточок нашого дому. І повертаємось”, – наголосив глава держави.

Як повідомлялося, 24 лютого президент рф володимир путін оголосив про початок повномасштабного вторгнення в Україну. Війська рф обстрілюють і руйнують ключові об’єкти інфраструктури, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст і сіл з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню, балістичних ракет.

 

рф здійснювала геноцид кримських татар у 1944-му, а тепер хоче знищити українців – Шмигаль

18.05.2022 15:45

https://www.ukrinform.ua/rubric-crimea/3486256-rf-zdijsnuvala-genocid-krimskih-tatar-u-1944mu-a-teper-hoce-znisiti-ukrainciv-smigal.html

російський режим здійснював геноцид кримських татар у 1944 році, а тепер намагається знищити українців, але ми вистоїмо.

Про це написав Прем’єр-міністр Денис Шмигаль у Телеграмі з нагоди Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, передає Укрінформ.

“У 1944 році радянський режим примусово вивіз із Криму близько 200 тисяч кримських татар. Через голод, хвороби й виснаження понад 30 тисяч із них загинули. Через 70 років російський режим знову позбавив кримських татар дому. А ще через 8 років вдався до депортацій уже сотень тисяч українців”, – зазначив Шмигаль.

За його словами, мета абсолютно зрозуміла — знищити весь український народ і позбавити його ідентичності.

“Та як би ворог не намагався, кримськотатарський народ вистояв. Вистоять і всі українці. Ми обов’язково повернемо всі наші землі й повернемо всіх наших людей додому”, – наголосив глава уряду.

Як повідомлялося, 18 травня відзначається День пам’яті жертв геноциду кримськотатарськогонароду.

Депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року й тривала до початку червня (перша і найбільша хвиля закінчилася 20 травня). Офіційною підставою для неї стала таємна постанова Державного комітету оборони № 5859 «Про кримських татар» від 11 травня 1944 року, в якій кримським татарам висувалися претензії у начебто масовій зраді та масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами.

27 червня 1944 року радянська влада почала примусово виселяти з Криму греків, болгар, вірмен. За даними кримських істориків, у депортації опинилися близько 16 тисяч греків, понад 12,5 тисячі болгар і майже 10 тисяч вірмен.

 

Україна продовжує боротися за повернення Криму – Ткаченко

18.05.2022 16:01

https://www.ukrinform.ua/rubric-crimea/3486272-ukraina-prodovzue-borotisa-za-povernenna-krimu-tkacenko.html

Україна продовжує боротися за кримськотатарський народ та повернення Криму.

Як передає Укрінформ, про це міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив у Телеграмі.

«Війна рф проти України почалася саме з окупації Криму. Тоді, вже здається в далекому 2014-му, росія розпочала свої загарбницькі дії, які тривають й дотепер. Через російську агресію, кримськотатарський народ вимушений був покидати свій рідний дім», – заважив Ткаченко.

Він підкреслив, що це вже не вперше, і нагадав, що до цього, у часи Другої світової війни, 18-20 травня 1944 року радянська влада проводила масову депортацію кримських татар. Це був прямий злочин проти корінного народу, до якого срср вдавався численні рази. Серед обґрунтувань депортації – повна брехня про дезертирство та колабораціонізм.

«Внаслідок насильницьких дій загинули тисячі кримських татар, а іншим забороняли повернутися додому на свою землю десятки років. Заселяючи натомість територію Криму росіянами», – зазначив міністр.

Як наголосив Ткаченко, анексія Криму актуалізувала проблему корінного народу півострова.

«Україна сьогодні продовжує боротися за кримськотатарський народ та за повернення АР Крим до України. Віримо, що згодом це обовʼязково станеться. Крим – це Україна», – заявив Ткаченко.

Як повідомлялося, Верховна Рада України постановою від 12 листопада 2015 року №792-VIII «Про визнання геноциду кримськотатарського народу» визнала депортацію кримських татар з Криму у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу. Відтоді щорічно 18 травня в Україні відзначається День пам‘яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року о 3 годині ранку і тривала до початку червня (перша і найбільша хвиля закінчилася 20 травня). За офіційними даними срср, було депортовано 183 144 особи; за кримськотатарськими джерелами – понад 400 тисяч, з яких упродовж півтора року померли близько 46% депортованих. У каральній операції брали участь 32 тисячі співробітників НКВС.

 

У США засуджують продовження російських репресій проти кримських татар

18.05.2022 16:04

https://www.ukrinform.ua/rubric-crimea/3486274-u-ssa-zasudzuut-prodovzenna-rosijskih-represij-proti-krimskih-tatar.html

Посольство США в Україні засуджує ганебне продовження російських репресій проти кримських татар, яке є відлунням жорстокості та переслідувань минулого.

Як передає Укрінформ, про це диппредставництво заявило у Твіттері.

«Сьогодні, коли ми згадуємо радянську депортацію кримських татар, ми вшановуємо їхню стійкість і засуджуємо ганебне продовження російських репресій та нападів на їхню культурну ідентичність. Сьогоднішні дії росії – це жахливе відлуння жорстокості та переслідувань минулого», – зазначили американські дипломати.

Як повідомлялося, 18 травня в Україні відзначається День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановується пам’ять жертв депортації кримських татар.

 

Єрмак: Депортація кримськотатарського народу – наш спільний біль

18.05.2022 10:57

https://www.ukrinform.ua/rubric-crimea/3485985-ermak-deportacia-krimskotatarskogo-narodu-nas-spilnij-bil.html

Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак наголосив, що в Україні примусова депортація кримськотатарського народу справедливо визнана геноцидом.

Як передає Укрінформ, про це він зазначив у Телеграмі.  

Єрмак нагадав, що 18 травня 1944-го року розпочалася примусова депортація кримських татар з їхньої батьківщини, території Криму.

“Вони прийшли зранку… Сталінський режим грузив людей у вантажні вагони та відправляв на Схід імперії, часто розділяючи сім‘ї. Гинули діти та літні люди. Згідно з офіційними даними, радянським союзом було депортовано майже 200 тисяч людей. В Україні примусову депортацію кримськотатарського народу справедливо визнали геноцидом. Це наш спільний біль, наша спільна історія і сьогодні протистояння росії, яка здійснює геноцид українського народу – це наша спільна війна”, – наголосив керівник ОП.

Він також зауважив, що історія повторюється: росія примусово вивозить українців, викрадає дітей з тимчасово окупованих територій.

“Але ми разом переможемо ворога, бо диктаторський режим завжди програє тим, хто народжений бути вільним. Вічна пам’ять усім жертвам геноциду кримськотатарського народу. Вічна слава борцям за свободу”, – підкреслив Єрмак.

Як повідомлялося, сьогодні в Україні відзначається День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановується пам’ять жертв депортації кримських татар.

 

Умєров: Кримських татар у срср називали зрадниками, а їхню депортацію – «спецоперацією»

18.05.2022 10:52

https://www.ukrinform.ua/rubric-crimea/3485979-umerov-krimskih-tatar-u-srsr-nazivali-zradnikami-a-ihnu-deportaciu-specoperacieu.html

Депортацію кримськотатарського народу з історичної Батьківщини керівництво Радянського Союзу називало «спецоперацією», а кримських татар — «зрадниками», які становлять міфічну загрозу країні. Наразі російські методички не змінюються.

Про це у Фейсбуці написав народний депутат України, секретар Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та АР Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин Рустем Умєров.

«Депортацію кримськотатарського народу з їх історичної Батьківщини керівництво Радянського Союзу називало «спецоперацією». А кримських татар — «зрадниками», які становлять міфічну загрозу країні. Методички не змінюються», – написав Умєров.

Парламентарій нагадав, що за менш ніж дві доби, радянська влада виселила 200 тисяч кримських татар зі своєї Батьківщини — Криму — в Узбекистан, Сибір, на Урал. Народ втратив усе: рідних, домівки, звичне життя, Батьківщину.

«Нам знадобилось майже півсторіччя, щоб відвоювати право жити на власній землі. У 1989 році кримським татарам дозволили повернутись на Батьківщину. Яку в 2014 році окупував той самий ворог, але в іншій обгортці. Кримськотатарський народ в своїй історії не один раз повертався додому в Крим. Повернемось і цього разу. Правда на нашому боці. А момент повернення Криму в Україну щодня на день наближається», – написав Умєров.

Як повідомляв Укрінформ, злочини, які чинить російська федерація на території України, зокрема, у Криму, мають тривалу тяглість. Кримських татар уже не саджають в товарні вагони, але створюють такі умови, за яких вони змушені тікати зі своєї історичної батьківщини.

Щороку 18 травня відзначається День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року й тривала до початку червня (перша і найбільша хвиля закінчилася 20 травня). Офіційною підставою для депортації кримськотатарського народу стала таємна постанова Державного комітету оборони № 5859 «Про кримських татар» від 11 травня 1944 року, в якій кримським татарам висувалися претензії у начебто масовій зраді та масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами.

27 червня 1944 року радянська влада почала примусово виселяти з Криму греків, болгар, вірмен. За даними кримських істориків, в депортації опинилися близько 16 тисяч греків, понад 12,5 тисячі болгар і майже 10 тисяч вірмен.

 

Мешканці Криму сьогодні оптимістичніші щодо деокупації, ніж рік тому – КримSOS

18.05.2022 13:13

https://www.ukrinform.ua/rubric-crimea/3486100-meskanci-krimu-sogodni-optimisticnisi-sodo-deokupacii-niz-rik-tomu-krimsos.html

В окупованому Криму попри політику репресій і залякування люди висловлюють свою підтримку Україні у боротьбі проти російської агресії.

Про це сказав на брифінгу в Медіацентрі Україна (Львів) співзасновник ГО «КримSOS» та заступник гендиректора Українського інституту Алім Алієв, передає кореспондент Укрінформу.

“Останні вісім років Крим живе в страху, але попри те в Криму живе багато вільних людей, які роблять партизанські рухи, які проводять системні політики збереження української і кримськотатарської ідентичності”, – наголосив Алієв.

Він нагадав, що нещодавно в Євпаторії двері адміністративної будівлі розмалювали в кольори українського прапора, а на лавочках в Севастополі написали назви понищених росіянами українських міст – Бучі й Ірпеня. В одній зі шкіл викладачка – кримська татарка насварила дитину за “Z” на футболці. Після цього жінка змушена була звільнитися і наразі її “просто репресують”, зауважив Алієв.

Також багато кримських татар сьогодні служать в лавах Збройних сил України, а інші волонтерять на інформаційному і гуманітарному фронтах.

“Мешканці Криму кажуть мені, що сьогодні вони набагато оптимістичніше налаштовані щодо деокупації, ніж іще рік тому”, – сказав Алієв.

При цьому він зазначив, що геноцид, який росія чинить з 2014 року в Криму, а з 24 лютого 2022 – по всій Україні, є актом системної політики, яку російська імперія, зветься вона рф чи радянський союз, провадить проти вільних народів ще з 18 століття.

 

СКУ приєднався до вшанування пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу

18.05.2022 12:12

https://www.ukrinform.ua/rubric-diaspora/3486047-sku-priednavsa-do-vsanuvanna-pamati-zertv-deportacii-krimskotatarskogo-narodu.html

Світовий конґрес українців (СКУ) разом з українською діаспорою приєднується до кримських татар у всьому світі у відзначенні річниці депортації росією кримськотатарського народу з Криму та закликає до деокупації Криму й інших частин України.

Як передає Укрінформ, про це йдеться на сайті СКУ.

«Світовий конґрес українців закликає уряди та міжнародні організації визнати депортацію кримськотатарського народу в 1944 році геноцидом. Ми також закликаємо міжнародну спільноту посилити тиск на росію через санкції та підтримати ініціативу українського уряду щодо Кримської платформи, щоб прискорити деокупацію Криму», – повідомили в організації.

Також СКУ закликає міжнародну спільноту забезпечити безперервний потік важкого озброєння в Україну, щоб остаточно покласти край російському терору та досягти повної деокупації української землі.

У Конґресі нагадали, що депортація кримських татар 78 років тому була однією з найжахливіших етнічних чисток в радянській історії. До трудових таборів Середньої Азії було депортовано майже 200 тисяч людей, 40% з яких згодом загинули. Ті ж кримські татари, які вижили, були змушені жити в нелюдських умовах заслання до кінця 1980-х років, принижені та затавровані радянською владою як «зрадники та фашисти». Повернення на батьківщину, до Криму, стало можливим лише після розпаду Радянського Союзу та відновлення незалежності України у 1991 році.

Після захоплення Криму росією у 2014 році кримські татари знову опинилися під репресіями на своїй історичній батьківщині. Російська федерація відновила терор, залякування та переслідування представників кримськотатарської та української громад на ґрунті політичної, культурної та релігійної нетерпимості.

З початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року росія знову вчиняє найжорстокіші звірства, військові злочини та безглузді руйнування. Більше мільйона жителів України були примусово вивезені до «таборів праці» у віддалені регіони рф, у них вилучено документи, без можливості подальшої ідентифікації особи.

Нагадаємо, Світовий конґрес українців підтримав ухвалену Верховною Радою 14 квітня постанову, що визнає дії російських збройних сил і політичного керівництва росії в Україні актами геноциду проти українського народу, та закликав міжнародну спільноту визнати дії російської федерації в Україні геноцидом.

24 лютого президент рф володимир путін оголосив про початок вторгнення в Україну. Російські війська обстрілюють та знищують ключові об’єкти інфраструктури, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст і селищ із використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет.

 

росія повторює політику срср щодо кримських татар – посол Британії

18.05.2022 12:26

https://www.ukrinform.ua/rubric-crimea/3486056-rosia-povtorue-politiku-srsr-sodo-krimskih-tatar-posol-britanii.html

Нині росія повторює політику срср щодо кримських татар, оскільки вони все ще не можуть мирно жити на батьківщині своїх предків.

На цьому наголосила у Твіттері посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс, передає Укрінформ.

Дипломат нагадала, що 78 років тому радянська влада примусово депортувала все кримськотатарське населення з їхньої батьківщини.

«Ми пам’ятаємо тисячі невинних, які загинули і постраждали від дій Радянського Союзу. Сьогодні історія повторюється, оскільки кримські татари все ще не можуть мирно жити на батьківщині своїх предків, натомість стикаючись із постійними репресіями, депортацією та знищенням своєї культури та ідентичності», – написала Сіммонс.

Як повідомлялося, 18 травня в Україні відзначається День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановується пам’ять жертв депортації кримських татар.

 

Стефанчук: Маємо прискорити повернення до рідних домівок кримських татар та українців

18.05.2022 09:26

https://www.ukrinform.ua/rubric-crimea/3485904-stefancuk-maemo-priskoriti-povernenna-do-ridnih-domivok-krimskih-tatar-ta-ukrainciv.html

Україна має пам’ятати про страшну трагедію геноциду кримськотатарського народу та прискорити повернення до рідних домівок кримських татар та українців.

Як передає Укрінформ, про це Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук написав у Фейсбуці з нагоди Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, який щорічно відзначають 18 травня.

«Гортаючи сторінки історії, сьогодні зупиняємось на 1944 році, згадуючи депортацію корінного народу з Кримського півострова… Маємо пам’ятати про страшну трагедію кримськотатарського народу, вшанувати пам’ять жертв геноциду та прискорити настання того дня, коли кримські татари та українці повернуться до рідних домівок», – написав Стефанчук.

Він наголосив, що геноцид кримських татар – це біда, яка забрала людські життя та знищила все духовне та культурне, з любов’ю зрощене в Криму. Півострів став плацдармом для переслідувань, несправедливості та антилюдяності.

«Здавалося, стільки часу минуло і всі лиха позаду. Однак після окупації Криму росія поновила утиски кримських татар. Тож знову валіза, знову вокзал, знову — квиток у невідомість. І знову — все це з вини Кремля», – наголосив Голова ВР.

Він додав, що Крим — це Україна, а «руський мір» маршрут уже знає.

Як повідомляв Укрінформ, злочини, які чинить російська федерація на території України, зокрема у Криму, мають тривалу тяглість. Кримських татар уже не саджають в товарні вагони, але створюють такі умови, за яких вони змушені тікати зі своєї історичної батьківщини.

Щороку 18 травня відзначається День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року й тривала до початку червня (перша і найбільша хвиля закінчилася 20 травня). Офіційною підставою для депортації кримськотатарського народу стала таємна постанова Державного комітету оборони № 5859 «Про кримських татар» від 11 травня 1944 року, в якій кримським татарам висувалися претензії у начебто масовій зраді та масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами.

27 червня 1944 року радянська влада почала примусово виселяти з Криму греків, болгар, вірмен. За даними кримських істориків, в депортації опинилися близько 16 тисяч греків, понад 12,5 тисячі болгар і майже 10 тисяч вірмен.

 

РосЗМІ: 89 бійців з “Азовсталі” доставили до Таганрогу

МАЗУРЕНКО АЛЬОНА — ЧЕТВЕР, 19 ТРАВНЯ 2022, 00:23. УП

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/19/7347095/

Російські ЗМІ з посиланням на джерела повідомили, що 89 українських захисників, яких вивезли з маріупольського заводу “Азовсталь”, доставили до Таганрогу.

Джерело: Медуза, місцеве видання 161.ru з посиланням на джерела в силових структурах Ростовської області РФ

Пряма мова співрозмовника ЗМІ: “До нас привезли 89 людей, практично всі – комбатанти… З Таганрога їх розподілятимуть далі. В області теж наша частина (українських військових – ред.) залишиться. Вони є зараз важливим об’єктом (для обміну – ред.)”.

Деталі: Міноборони РФ та українські відомства інформацію не коментували.

Керівник ростовської Громадської спостережної комісії Ігор Омельченко у коментарі ЗМІ припустив, що українських військових розмістили у таганрозькому СІЗО-2.

Ще одне російське джерело припустило, що українських захисників “судитимуть” у РФ.

Комбатанти – ті, хто входить до складу збройних сил воюючої країни, беруть участь безпосередньо у воєнних діях.

Передісторія:

17 травня у Генштабі ЗСУ заявили, що гарнізон “Маріуполь” виконав бойове завдання і тепер командири мають наказ зберегти життя особового складу. 16 травня 53 важкопоранених військовослужбовців було доставлено до медичного закладу у Новоазовську (територія ОРДО), ще 211 захисників були евакуйовані до окупованої Оленівки. Українська влада планує їх обміняти.

18 травня у Міністерстві оборони Росії заявили, що з заблокованого заводу “Азовсталь” у Маріуполі вийшли майже тисяча українських бійців.

У Росії заявили, що українських бійців будуть допитувати.

Ватажок бойовиків ОРДО Денис Пушилін висловився за “міжнародний трибунал” над українськими військовими з “Азовсталі”, а в Росії звучать ідеї заборонити їхній обмін.

 

У Amnesty International серйозно занепокоєні долею захисників “Азовсталі”

КАТЕРИНА ТИЩЕНКО — СЕРЕДА, 18 ТРАВНЯ 2022, 20:57. УП

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/18/7347062/

У міжнародній правозахисній організації Amnesty International закликали Росію поважати права військовополонених українських захисників “Азовсталі” відповідно до Женевських конвенцій.

Джерело: заява заступника директора Amnesty International у Східній Європі та Центральній Азії Дениса Кривошеєва

Дослівно: “Захищаючи Маріуполь, українські військові були дегуманізовані російськими ЗМІ та подавалися путінською пропагандою як “неонацисти” протягом усієї війни Росії проти України. Такі обставини викликають серйозне занепокоєння щодо долі українських комбатантів як військовополонених, які знаходяться на тимчасово окупованій території.

Amnesty International задокументувала вбивства полонених на сході України збройними формуваннями, які підтримує РФ, під час збройного конфлікту на Донбасі у 2014-2015 роках, а також позасудові страти українських цивільних російськими військами навесні 2022. Українських військових, яких вивезли із заводу “Азовсталь”, не повинна спіткати та сама доля”.

Деталі: Кривошеєв наголосив, що військовополонені не повинні піддаватися жодним формам тортур чи жорстокого поводження, їм мають негайно надати негайно надати доступ до представників Міжнародного Червоного Хреста.

“Влада, яка утримуватиме українських комбатантів, повинна всеосяжно поважати права військовополонених відповідно до Женевських конвенцій”, – підкреслив він.

Передісторія:

17 травня у Генштабі ЗСУ заявили, що гарнізон “Маріуполь” виконав бойове завдання і тепер командири мають наказ зберегти життя особового складу. 16 травня 53 важкопоранених військовослужбовців було доставлено до медичного закладу у Новоазовську (територія ОРДО), ще 211 захисників були евакуйовані до окупованої Оленівки. Українська влада планує їх обміняти.

18 травня у Міністерстві оборони Росії заявили, що з заблокованого заводу “Азовсталь” у Маріуполі вийшли майже тисяча українських бійців.

У Росії заявили, що українських бійців будуть допитувати.

Ватажок бойовиків ОРДО Денис Пушилін висловився за “міжнародний трибунал” над українськими військовими з “Азовсталі”, а в Росії звучать ідеї заборонити їхній обмін.

 

Загарбники намагаються провести престур у Маріуполі, щоб дискредитувати Україну – Ткаченко

18.05.2022 20:39

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486529-zagarbniki-namagautsa-provesti-prestur-u-mariupoli-sob-diskredituvati-ukrainu-tkacenko.html

російські загарбники намагаються провести престур для іноземних журналістів на території Маріуполя, щоб дискредитувати роль України у війні.

Як передає Укрінформ, про це написав міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко у Фейсбуці.

“Фейки та дезінформація рф набула просто якихось неймовірних форм. Зараз окупанти намагаються провести престур для іноземних журналістів на території окупованого Маріуполя. Першочергова мета ворога — дискредитувати роль України у війні. Наразі вже завезені спеціальні «декорації» для іноЗМІ: уламки українських боєприпасів, зібраних з окупованих районів Донецької області, зібрана масовка та актори, які будуть видані як місцеві очевидці”, – написав міністр.

Ткаченко зазначив, що подібна поведінка військових рф лише сприятиме поширенню їхніх пропагандистських заяв та наративів. За його словами, не можна говорити про престури у місцях, які контролюються ворогом. Який може інсценувати вигідну для себе картинку.

“А для колег-журналістів з-за кордону наголошу: перетин державного кордону чи лінії розмежування, перебування та будь-яка діяльність медіа на окупованих територіях регулюється законодавством України та міжнародним правом. Тому участь іноземних журналістів у будь-яких престурах на території України, в тому числі тимчасово окупованій агресором, має відбуватися згідно із законодавством України”, – зауважив міністр.

Ткаченко закликав іноземних журналістів не посилювати російську пропагандистську машину.

Як повідомлялося, за даними воєнної розвідки України, департамент інформації та масових комунікацій міністерства оборони країни-окупанта терміново готує престур іноземних журналістів на тимчасово окуповані території України.Так, із 18 до 21 травня загарбники планують показати представникам ЗМІ зруйновані райони Маріуполя.

 

Вода розмиває могили у дворах Маріуполя, хвороби можуть забрати тисячі життів – мер

18.05.2022 20:35

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486525-voda-rozmivae-mogili-u-dvorah-mariupola-hvorobi-mozut-zabrati-tisaci-zittiv-mer.html

У заблокованому Маріуполі вода розмиває могили у дворах житлових будинків, і це є складовою епідемічної проблеми.

Про це Маріупольський міський голова Вадим Бойченко повідомив на брифінгу у Медіацентрі Україна — Укрінформ.

«Сьогодні у Маріуполі окупаційна влада … намагається під’єднати будинки до водопостачання, не розуміючи, що це цілісна система, яка має працювати з водовідведенням. І ця вода пішла річкою по нашому місту. На жаль, вона наробила тільки лиха. Тому що в хаотичному порядку і наші мешканці, і терористична організація «ДНР» ховали вбитих наших людей, і вода розмивала ці могили. І на жаль, це теж є складовою цієї епідемічної проблеми», – сказав Бойченко.

Він додав, що це також є складовою екологічної проблеми, «бо вся ця брудна вода і каналізаційні стоки рухаються в бік річок та моря, і тому влітку буде велика проблема».

Бойченко ще раз наголосив на гуманітарній проблемі у Маріуполі. Зокрема, у місті недостатньо їжі, немає питної води, енергопостачання, умов для лікування людей, ліків. А до цього додається інша дуже важлива складова, яка вже має ознаки великої проблеми – епідемічна та інфекційна.

«Ми вже стоїмо на порозі літа, яке потребує більше води. А до цього ще додається водовідведення, те, що не працює каналізація. І ми маємо розуміти, що у Маріуполі залишається більш як 100 тисяч населення, і це є проблемою… Вже і ООН зробила такі висновки, що тут можуть бути і спалахи холери, і дизентерії, й інших інфекційних захворювань, і це, на жаль, може забрати тисячі життів», – сказав Бойченко.

Тому, за його словами, потрібна повномасштабна евакуація з міста.

«Ми наголошуємо і просимо створити умови для евакуації», – заявив міський голова.

Як повідомлялося, агресія росії спровокувала в Маріуполі одну з найбільших гуманітарних катастроф. Місто без нормального енерго-, водо- та газопостачання.

Маріупольський міський голова заявляв, що від початку російського вторгнення у місті загинуло до 20 тисяч мирних жителів. Нині у заблокованому Маріуполі залишаються близько 100 тисяч мирних жителів.

Колаборанта Костянтина Іващенка російські загарбники оголосили «мером» Маріуполя та створюють картинку «відновлення життя міста».

 

Сім’ї захисників Маріуполя просять Туреччину сприяти збереженню життів їхніх рідних

18.05.2022 20:21

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486511-simi-zahisnikiv-mariupola-prosat-tureccinu-spriati-zberezennu-zittiv-ihnih-ridnih.html

Представники сімей захисників Маріуполя, зокрема дружини та мама, відвідали Анкару та звернулися з проханням сприяти збереженню життів їхніх рідних та всіх військових, які донедавна залишалися чи досі залишаються на металургійному комбінаті «Азовсталь».

Про це йшлося на сьогоднішній зустрічі з радником президента Туреччини Ялчином Топчу в Анкарі, повідомляє власкор Укрінформу.

«Азовсталь – це найбільша рана на тілі планети у ХХІ столітті. На Азовсталі відбувається не війна, а вбивство. Проти наших хлопців застосовували всі можливі і неможливі види зброї з повітря, землі та моря. Це безпрецедентний випадок в історії, коли територія заводу протягом 83 днів була в суцільній блокаді. Наші воїни перебували там без ресурсів для існування й навіть після виходу немає впевненості в дотриманні росією міжнародних норм у поводженні із нашими захисниками», – заявили дружини і мама захисників.

Жінки наголосили на тому, що перебування в підземеллях комбінату, як і кожен крок на шляху захисників Маріуполя при виході з Азовсталі, були сповнені смертельної небезпеки.

«Ми вдячні за всі зусилля Туреччини для визволення наших рідних, для підтримки України та просимо про здійснення подальших кроків для звільнення наших рідних та збереження їхніх життів. Ми просимо вашої допомоги», – сказала в ході зустрічі дружина одного із захисників Маріуполя.

На зустрічі з радником президента Туреччини йшлося про можливі підтримку та допомогу Туреччини щодо порятунку захисників Маріуполя та збереження їхніх життів після виходу з комбінату «Азовсталь», зокрема процедуру екстракції.

Як повідомляв Укрінформ із посиланням на заяву радника керівника Офісу Президента Михайла Подоляка, процес евакуації українських захисників з Азовсталі триває і є складним. Подоляк закликав наразі утриматися від коментування ситуації. Водночас радник очільника ОП наголосив, що більш детально коментувати питання евакуації з Азовсталі можна буде «набагато пізніше», коли операція завершиться.

Україна ініціювала переговори з низкою країн та організацій до процесу переговорів з росією щодо визволення заблокованих на Азовсталі захисників Маріуполя.

16 травня розпочалась евакуація українських захисників з заводу «Азовсталь». 53 тяжкопоранені військовослужбовці доправлені до медичного закладу в Новоазовську, ще 211 захисників через гуманітарний коридор були евакуйовані до Оленівки з подальшим поверненням їх на підконтрольну Україні територію через процедуру обміну.

 

Світ має дізнатися правду: у Києві презентували фільм «Маріуполь. Хроніки пекла»

18.05.2022 19:54

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486483-svit-mae-diznatisa-pravdu-u-kievi-prezentuvali-film-mariupol-hroniki-pekla.html

В Укрінформі відбулася презентація фільму «Маріуполь. Хроніки пекла», який представила режисерка, авторка фільму Ліза Татарінова.

Про цей фільм вона повідомила на брифінгу в Медіацентрі Україна—Укрінформ, передає кореспондент Укрінформу.

«У нас виникла ідея створити цей фільм десь наприкінці березня, коли з Маріуполя почали виходити перші люди, евакуюватися, і почали з’являтися перші пости на Фейсбуці про те, що відбувалося у заблокованому місті. Тому що зв’язку з містом не було десь з початку березня – відтоді, коли там пропало світло, пропав мобільний зв’язок. І ми всі, на жаль, не розуміли всього масштабу тієї трагедії, яка відбувалася у місті. Тому що в XXI столітті тяжко зрозуміти, як це – життя без їжі, без води, без світла, без зв’язку, без нічого. І це все ще під цілодобовими обстрілами, від яких неможливо сховатися ніде», – розповіла Татарінова.

Вона підкреслила, що людям, які створювали фільм, було відразу зрозуміло, що дуже важливо розповісти світу про те, що коїться в Україні у XXI столітті, бо це війна на винищення і на винищення передусім мирного населення.

«Ми вирішили, що не маємо права мовчати і вирішили зробити все, щоб світ дізнався правду про Маріуполь. Власне, так виник цей фільм, це був наш волонтерський проєкт. Ми відразу заявили, що готові надавати безкоштовні права на поширення цього фільму іноземним партнерам, українським медійникам, телеканалам. І ось уже два тижні ми його розповсюджуємо по світу», – сказала режисерка. За її словами, за два тижні аудиторія фільму склала вже кілька мільйонів глядачів, і вже доходять відгуки навіть з таких країн, як Бразилія, Тайвань та інші.

За словами Татарінової, першою героїнею, до якої звернулися автори фільму, була мешканка Маріуполя, місцева журналістка Надія Сухорукова, бо це її пости на Фейсбуці так зачіпали всіх за живе, їх було боляче навіть читати, а не те, що це все пережити.

«А далі почали шукати «сарафанним радіо» героїв через знайомих, через спільних знайомих, через колег-журналістів. Скажу відверто, що не всі погоджувалися. Тому що людям було важко ще раз навіть на словах переживати те пекло, з якого вони щойно змогли врятуватися. Але я сподіваюся, що нам вдалося, ми поговорили з 11-а людьми, тобто у нас у фільмі 11 героїв, і ми записали понад 11 годин інтерв’ю», – пояснила режисерка.

Вона наголосила, що фільм дуже важкий, і вона, коли його знімала, коли монтувала і коли потім передивлялася, «мабуть виплакала відро сліз, тому що до цього неможливо звикнути».

Вона також зазначила, що, на превеликий жаль, хроніки пекла – це сьогодні не тільки про Маріуполь, а пекло – воно зараз по всій країні. Тому вона і її колеги мають намір продовжувати цей проєкт: «Буквально в кінці цього тижня ми починаємо зйомки другого фільму. Це теж страшна тема, про теж окуповане місто на півдні країни», – підсумувала Татарінова.

Агресія росії спровокувала в Маріуполі одну з найбільших гуманітарних катастроф. Місто без нормального енерго-, водо- та газопостачання. Маріупольський міський голова заявляв, що від початку російського вторгнення у місті загинуло до 20 тисяч мирних жителів. Нині у заблокованому Маріуполі залишаються близько 100 тисяч мирних жителів.

 

Процес евакуації з Азовсталі складний, він триває – Подоляк

18.05.2022 18:44

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486415-proces-evakuacii-z-azovstali-skladnij-vin-trivae-podolak.html

Радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк заявив, що процес евакуації українських захисників з Азовсталі триває і є складним, і закликав наразі утриматися від коментування ситуації.

Про це він сказав у інтерв’ю Радіо НВ, повідомляє Укрінформ.

«Процес евакуації триває, він складний. Бачите заяви, які лунають з боку російських засобів масової інформації та політиків, – вони дуже агресивні. Тому давайте все ж таки обережно до цього ставитися», – сказав Подоляк.

За його словами, у цьому процесі дуже багато впливових посередників, у тому числі міжнародних інституцій та представників деяких інших країн.

Водночас радник очільника ОП наголосив, що більш детально коментувати питання евакуації з Азовсталі можна буде «набагато пізніше», коли операція завершиться.

Як повідомляв Укрінформ, Україна ініціювала переговори з низкою країн та організацій до процесу переговорів з росією щодо визволення заблокованих на Азовсталі захисників Маріуполя.

16 травня розпочалась евакуація українських захисників з заводу «Азовсталь». 53 тяжкопоранені військовослужбовці доправлені до медичного закладу в Новоазовську, ще 211 захисників через гуманітарний коридор були евакуйовані до Оленівки з подальшим поверненням їх на підконтрольну Україні територію через процедуру обміну.

 

Загарбники планують знести меткомбінат «Азовсталь»

18.05.2022 14:02

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486151-zagarbniki-planuut-znesti-metkombinat-azovstal.html

Загарбники планують знести металургійний комбінат «Азовсталь» у Маріуполі.

Про це у Телеграмі повідомила Маріупольська міська рада, передає Укрінформ.

“У «ДНР» планують знести Азовсталь. Навіщо? У ЗСУ скоро з’являться сили для деокупації Маріуполя; росіяни превентивно знищують важливий для України промисловий комплекс”, – зазначає міськрада.

На її думку, загарбники хочуть стерти будь-яке нагадування про героїчний подвиг українських військових, а також не зацікавлені у відновленні та розвитку Маріуполя, бо для них це лише “територія для кримського коридору”.

Водночас у міськраді нагадали, що комбінат “Азовсталь” – це унікальний металургійний комплекс повного циклу, який забезпечує 10 тисяч робочих місць, мільярди доларів валютних надходжень та податків, 7 тисяч тонн високоякісної сталі, 6 млн тонн чавуну, 4,5 млн тонн металопрокату.

Своєю чергою радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко повідомив, що в ОРДО збираються “поновити роботу ММК ім. Ілліча. Та знести Азовсталь. На місці якого побудувати паркову зону”.

Як повідомлялося, агресія росії спричинила у Маріуполі одну з найбільших гуманітарних катастроф. Загарбники бомблять беззбройних жителів, блокують гуманітарну допомогу.

Місто практично зруйновано – і житлові будинки, і об’єкти інфраструктури, і школи, і лікарні, і підприємства. Меткомбінат «Азовсталь» агресор закидав авіаційними бомбами та артелерійськими снарядами, коли там в укриттях ховалися мирні мешканці.

У заблокованому місті залишаються близько 100 тисяч мирних жителів. Загарбники відбирають у маріупольців українські паспорти і силоміць вивозять до росії та ОРДЛО. Відповідно до списків, які вже верифікували, із Маріуполя загарбники депортували майже 40 тисяч людей.

 

У Маріуполі російські загарбники зруйнували синагогу

18.05.2022 11:57

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486035-u-mariupoli-rosijski-zagarbniki-zrujnuvali-sinagogu.html

У заблокованому Маріуполі російські загарбники зруйнували синагогу.

Про це у Телеграмі повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, передає Укрінформ.

«Черговий раз підтверджують свій ганебний статус “рашистів”. Російські “освободітєлі” знищують усе на своєму шляху та по кількості воєнних злочинів вже переплюнули нацистів. Як і німці під час Другої світової війни, вони також руйнують будівлі єврейської громади. У Маріуполі російська армія зруйнувала будівлю “старої синагоги” та приміщення центру громади. Справжні варвари сучасності!», – написав Андрющенко.

Як повідомлялося, агресія росії спровокувала в Маріуполі одну з найбільших гуманітарних катастроф. Місто практично зруйновано – і житлові будинки, і об’єкти інфраструктури, і школи, і лікарні, і підприємства.

Маріуполь без нормального енерго-, водо- та газопостачання. Маріупольський міський голова заявляв, що від початку російського вторгнення у місті загинуло до 20 тисяч мирних жителів. Нині у заблокованому місті ще залишаються близько 100 тисяч мирних жителів.

 

Евакуація з Маріуполя: загарбники закрили проїзд через Василівку

18.05.2022 11:24

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486010-evakuacia-z-mariupola-zagarbniki-zakrili-proizd-cerez-vasilivku.html

російські загарбники повідомили про закриття проїзду для мешканців Маріуполя через Василівку на невизначений час через бойові дії.

Про це у Телеграмі повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, передає Укрінформ.

«Увага. Евакуація. Росіяни повідомляють по своїм каналам про закриття проїзду через Василівку на невизначений час через бойові дії. Не наражайте себе та близьких на небезпеку. Ми повідомимо про зміни та появи коридорів або неофіційних «дірок», – написав Андрющенко.

Він закликав маріупольців берегти себе. «Україна чекає на вас і ви потрібні нам живими та цілими. Працюємо», – наголосив радник мера.

Як повідомлялося, агресія росії спровокувала в Маріуполі одну з найбільших гуманітарних катастроф. Місто без нормального енерго-, водо- та газопостачання. Маріупольський міський голова заявляв, що від початку російського вторгнення у місті загинуло до 20 тисяч мирних жителів. Нині у заблокованому Маріуполі ще залишаються близько 100 тисяч мирних жителів.

Мер міста Вадим Бойченко наголошував, що у заблокованому Маріуполі через проблеми з водопостачанням насувається інфекційна катастрофа, тому потрібна повна евакуація населення міста.

 

У Міноборони РФ стверджують, що з “Азовсталі” вийшли 959 людей

ОЛЕНА РОЩІНА — СЕРЕДА, 18 ТРАВНЯ 2022, 11:17. УП

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/18/7346914/

У Міністерстві оборони Росії стверджують, що зі заблокованого заводу “Азовсталь” у Маріуполі вийшли майже тисяча українських бійців.

Джерело: офіційний представник Міноборони РФ генерал-майор Ігор Конашенков, якого цитує пропагандистський ресурс “РІА Новости

Деталі: Російські загарбники називають це здачею в полон, тоді як українська сторона вважає це операцією з порятунку маріупольського гарнізону, сподіваючись на обмін військовослужбовців.

За словами Конашенкова, з 16 травня “здалися в полон” 959 людей, у тому числі 80 поранених, з яких 51 особа доставлена в лікарню Новоазовська на окупованій частині Донецької області.

Минулої доби з підземель “Азовсталі” вийшли 694 бійці полку “Азов” та інших підрозділів, у тому числі 29 поранених, заявив представник російського Міноборони.

Українська сторона поки не розголошує інформацію про вихід захисників Маріуполя, аби не завдати їм шкоди.

Передісторія:

Маріуполь був заблокований російськими військами 1 березня. З кінця квітня захисники Маріуполя заблоковані на заводі “Азовсталь”: це представники полку Нацгвардії “Азов”, морські піхотинці, прикордонники, поліцейські. Вони просили світ про порятунок: морпіхи – про “екстракцію”, “Азов” – хоча б про евакуацію поранених бійців.

Мирних жителів евакуювали, але всі варіанти евакуації бійців Росія відкидала довгий час, хоча Туреччина готова була вивезти їх морем і гарантувати, що до кінця війни ті не братимуть участі в бойових діях в Україні.

14 травня боєць із позивним “Поліція” розповів, що на “Азовсталі” є близько 600 поранених, майже немає медикаментів, води та їжі. Дружини захисників Маріуполя закликали світову спільноту домагатися звільнення всього гарнізону, а не лише важкопоранених.

16 травня росіяни продовжували спроби зайти на завод чи заблокувати вихід із бункерів “Азовсталі”, а потім заявили, що нібито домовилися з українськими захисниками про вивезення поранених бійців на окуповану територію.

У Генштабі ЗСУ заявили, що гарнізон “Маріуполь” виконав бойове завдання і тепер командири мають наказ зберегти життя особового складу. У Міноборони пояснили, що немає іншого варіанту порятунку захисників з “Азовсталі”, окрім як вийти до противника.

Західні ЗМІ повідомляли, що 17 травня з “Азовсталі” виїхалищонайменше 7 автобусів з українськими бійцями під контролем російських окупантів. 256 захисників, включно з 51 пораненим, вивезли в колонію в Оленівці. Українських бійців будуть допитувати.

 

Захисники Маріуполя за понад 10 тижнів оборони завдали великих втрат росіянам – розвідка Британії

18.05.2022 08:31

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3485865-zahisniki-mariupola-za-ponad-10-tizniv-oboroni-zavdali-velikih-vtrat-rosianam-rozvidka-britanii.html

Українські сили, які понад 10 тижнів перебували в оточеному Маріуполі, завдали великих втрат російським загарбникам під час оборони міста.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Міноборони Великої Британії у Твіттері.

«Попри те, що російські сили оточували Маріуполь більше ніж десять тижнів, стійкий опір українців відтермінував отримання росіянами повного контролю над містом. Це зірвало їхні ранні спроби захопити ключове місто та завдало великих людських втрат в російських військах», – заявили у відомстві.

Зазначається, що намагаючись подолати український опір, росія значною мірою використовувала «допоміжний персонал», до яких входили кілька тисяч «кадирівців», які були зосереджені переважно на Маріупольському та Луганському напрямках.

«Бойове розгортання такого різнорідного персоналу демонструє значні проблеми росії з її ресурсами в Україні і, ймовірно, сприяє роз’єднанню командування, що продовжує перешкоджати проведенням операцій росією», – зазначили у відомстві.

Як повідомлялося, агресія росії спричинила у Маріуполі одну з найбільших гуманітарних катастроф. Російські загарбники знищили майже всю інфраструктуру та житлову забудову, блокують доступ гуманітарної допомоги.

Міський голова раніше заявляв, що від початку російського вторгнення у місті загинули до 20 тисяч мирних жителів. Наразі у заблокованому Маріуполі залишаються близько 100 тисяч мирних жителів. Маріуполь залишається без енерго-, водо- й газопостачання.

 

В «Укренерго» прокоментували «пропозицію» рф купувати електроенергію з окупованої ЗАЕС

19.05.2022 01:19

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486666-v-ukrenergo-prokomentuvali-propoziciu-rf-kupuvati-elektroenergiu-z-okupovanoi-zaes.html

В «Укренерго» відповіли на закиди росії, що захоплена Запорізька АЕС тепер буде працювати на рф, а Україна може купувати електроенергію з неї.

Відповідь оприлюднили у фейсбуці 18 травня, передає Укрінформ.

В «Укренерго» зазначили, що наразі ЗАЕС перебуває в українській мережі, під контролем українських спеціалістів, а енергосистема нашої країни наразі не має фізичних зв’язків з енергосистемою рф. Тому постачання електроенергії з українських електростанцій в росію наразі фізично неможливе.

«Отже, оскільки українська мережа від’єднана від росії та білорусі, російські чиновники можуть обіцяти постачання будь-якої електроенергії хіба що крейсеру “Москва”. Кажуть, у нього перебої з живленням і обмежена мобільність», — йдеться у заяві.

При цьому будь-яку зміну ситуації на ЗАЕС в «Укренерго» вважатимуть актом ядерного тероризму.

Заяву росії там пояснюють спробою дестабілізувати переговори з ЄС щодо відкриття експорту електроенергії з України.

 

Заступника гендиректора ЧАЕC перевіряють на причетність до захоплення станції росіянами

18.05.2022 15:55

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3486261-zastupnika-gendirektora-caec-pereviraut-na-pricetnist-do-zahoplenna-stancii-rosianami.html

Державне бюро розслідувань перевіряє можливу причетність заступника генерального директора Чорнобильської атомної електростанції до захоплення АЕС російськими військовими наприкінці лютого.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє ДБР.

У березні працівники ДБР спільно із СБУ затримали посадовця, який самовільно залишив місце служби в умовах воєнного стану та переховувався на території Закарпатської області. Йому повідомили про підозру в дезертирстві (ч. 5 ст. 407 Кримінального кодексу України та обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Військовослужбовець втік зі станції і не забезпечив фізичний захист об’єкту, що прямо входило в його функціональні обов’язки. У ході слідства працівники ДБР перевіряють можливу причетність посадовця до проведення підривної діяльності проти України. Зокрема вони мають встановити, чи сприяв він військовим росії у захопленні ЧАЕС наприкінці лютого.

Працівники ДБР у взаємодії з працівниками СБУ провели обшуки в адміністративних приміщеннях ЧАЕС. Низка обшуків проведена і за місцем проживання фігуранта. Під час слідчих дій вилучено документи і цифрові носії інформації. Також слідчі провели допити свідків. Заплановано проведення судової психологічної експертизи та допити посадових осіб ЧАЕС.

За результатами проведених слідчих дій вирішуватиметься питання щодо повідомлення посадовцю про підозру у державній зраді (ч. 1 ст. 111 ККУ).

Процесуальне керівництво здійснює Закарпатська спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері.

Як повідомляв Укрінформ, з 24 лютого по 31 березня всі об’єкти ДСП “Чорнобильська АЕС” та об’єкти у зоні відчуження були захоплені військовими підрозділами російської федерації. 31 березня загарбники залишили територію промислового майданчика ЧАЕС.

 

Президент підписав закон про соцзахист політв’язнів та військовополонених

18.05.2022 14:25

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3486181-prezident-pidpisav-zakon-pro-soczahist-politvazniv-ta-vijskovopolonenih.html

Президент України Володимир Зеленських підписав закон про про соціальний і правовий захист політв’язнів та військовополонених та членів їхніх сімей.

Як передає Укрінформ, про це Президент заявив у відеозверненні, під час якого і підписав закон.

“Сьогодні, саме у цей день, я підписую ухвалений Верховною Радою закон “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей”, – сказав Зеленський і підписав документ.

Він наголосив, що “цей закон для захисту всіх тих звичайних мирних цивільних людей, хто зазнав репресій від окупантів і хто був захоплений ними у полон”.

“Цей закон, зокрема, і для Нарімана Джелялова, і багатьох інших, хто у Криму, у своєму рідному домі, позбавлений чужинцями волі. Для тих, хто утримується в тюрмах на півострові і хто вивезений в росію. Цей закон для рідних і близьких усіх бранців кремля – в Донецьку, Луганську, в усіх тих районах, і – в Криму. Для всіх, хто зазнав знущань від ворога. Це допомога і захист. І ми обовʼязково відновимо справедливість. Кирим сербєст оладжак!

Вічна пам’ять усім жертвам геноциду кримськотатарського народу!”, – сказав глава Української держави.

Як повідомлялося, у січні 2022 року Верховна Рада України ухвалила закон “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей”.

Сьогодні в Україні відзначається День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановується пам’ять жертв депортації кримських татар.

 

Біля комендатури загарбників у Мелітополі вибухнула граната – ОВА

19.05.2022 05:32

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486713-bila-komendaturi-zagarbnikiv-u-melitopoli-vibuhnula-granata-ova.html

В тимчасово окупованому місті Мелітополі Запорізької області поблизу російської комендатури вибухнула граната.

Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на запорізьку обласну військову адміністрацію у Telegram.

“У Мелітополі сьогодні (18 травня – ред.) пролунав вибух. Після нього росіяни почали перестрілку. За свідченнями місцевих, вибух гранати стався поблизу російської комендатури”, – йдеться у повідомленні.

Також Запорізька ОВА повідомляє, що російські загарбники бояться нічної “партизанщини” і починають вчити українську мову – про це стало відомо з перехоплених телефонних розмов окупантів, які скаржаться на атаки українців у Запорізькій області.

Як раніше повідомляло агентство, в захопленому Мелітополі український рух опору в середу зумів підірвати під час руху російський бронепоїзд з військовими і технікою.

 

Партизани у Мелітополі підірвали російський бронепоїзд – ЗМІ

18.05.2022 16:30

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486294-partizani-u-melitopoli-pidirvali-rosijskij-bronepoizd-zmi.html

Через вибух, що здійснили партизани на залізниці, в Мелітополі зупинено російський бронепоїзд.

Про це повідомляє видання “Риа-Мелитополь”, передає Укрінформ.

“Вибухівка, встановлена ​​на рейках, здетонувала під вагоном з особовим складом. У результаті пошкоджено залізничне полотно та техніка”, – пише видання.

Пізніше з’явилася інформація, що у складі поїзда 10 вагонів, підрив було здійснено під вагоном із особовим складом.

Вказується, що пошкоджено дві залізничні колії, бронепоїзд зупинено. Також зупинено локомотив з 10-ма цистернами ПММ, що прямував за бронепоїздом.

Як повідомлялося, за інформацією мера Мелітополя Івана Федорова, у тимчасово захопленому місті партизани знищили понад 100 окупантів та здійснили понад 20 успішних операцій опору.

 

росіяни бояться нічних вилазок партизанів та починають вчити українську

18.05.2022 12:31

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486066-rosiani-boatsa-nicnih-vilazok-partizaniv-ta-pocinaut-vciti-ukrainsku.html

У перехоплених Службою безпеки України телефонних розмовах російські військові скаржаться на постійні атаки українських захисників у Запорізькій області.

Як передає Укрінформ, про це СБУ повідомляє в Телеграмі.

У новому перехопленні росіянин скаржиться товаришу, що щовечора їхній підрозділ змушений боротися з “диверсійними групами”, які ні дня не дають їм спокою.

Військовий рф заявляє, що виснажений і хоче повернутися додому. Дехто з його підрозділу вже на межі зриву й теж готові кинути воювати, попри можливі наслідки.

Завершують розмову росіяни, перейшовши на українську мову: прощаються фразами “До побачення”.

Як повідомляв Укрінформ, за інформацією СБУ, російські загарбники так хочуть втекти з війни в Україні, що готові забивати собі у тіло уламки. За таке “поранення” вони сподіваються ще й на грошову компенсацію від рф.

 

У школах Житомира не вивчатимуть російську мову – мер

18.05.2022 18:07

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486386-u-skolah-zitomira-ne-vivcatimut-rosijsku-movu-mer.html

У школах Житомира діти більше не вивчатимуть російську мову.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє у Фейсбуці Житомирська міська рада.

«Російська мова в житомирських школах не вивчатиметься навіть факультативно», – повідомив міський голова Сергій Сухомлин.

Зазначається, що з 1 червня в місті запрацюють мовні табори для дітей, які переїхали до Житомира зі сходу України, завдяки яким вони зможуть покращити знання української мови.

У міськраді додають, що при потребі розуміння термінології можливі індивідуальні або групові консультації в навчальних закладах.

Як повідомляв Укрінформ, раніше Сухомлин запропонував з 1 вересня більше не набирати у школах міста класи з вивченням російської мови.

 

Українці повертаються додому – прикордонники розповіли про тенденцію

18.05.2022 17:02

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3486319-ukrainci-povertautsa-dodomu-prikordonniki-rozpovili-pro-tendenciu.html

Прикордонники фіксують стійку тенденцію щодо повернення з-за кордону українських тимчасових переселенців.

Про це повідомив речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко на брифінгу у Медіацентрі Україна — Укрінформ.

«З моменту початку (повномасштабної) війни 24 лютого державний кордон України перетнуло майже 7 млн осіб. З них на виїзд з України було оформлено 4 млн 600 тис., більшість – наші співвітчизники. За цей час на в’їзд в Україну прослідувало майже 2 млн українців, і станом на зараз загальний пасажиропотік за добу в обидва боки становить 80-85 тис. осіб. Ще тиждень-півтора тому цей показник коливався на рівні 70-80 тисяч за добу. Тобто, ми бачимо певне зростання», – наголосив Демченко.

Він зазначив, що починаючи з 10 травня прикордонники щодня фіксують перевагу в’їзду в Україну над виїздом, і це може свідчити, що українці починають повертатися додому.

«Можна зробити припущення, що українці починають повертатися додому, особливо ті, які ще від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну рятувалися, виїжджаючи за кордон. Раніше ми лише в окремі дні фіксували перевагу в’їзду над виїздом, і це було переважно перед якимись святами. Зараз це відбувається щодня», – зазначив речник ДПСУ.

Як повідомляв Укрінформ, кількість внутрішньо переміщених осіб в Україні перевищила 8 млн, водночас 2,7 млн осіб повернулися додому.

З 24 лютого триває повномасштабне російське вторгнення в Україну. Агресор знищує об’єкти інфраструктури, масовано обстрілює житлові райони українських міст і сіл із використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет.

 

Глава Євроради виступив за термінову активізацію процесу розширення ЄС

“ЄВРОПЕЙСЬКА ПРАВДА” — СЕРЕДА, 18 ТРАВНЯ 2022, 19:42. УП

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/18/7347044/

Президент Європейської Ради Шарль Мішель запропонував активізувати процес розширення Євросоюзу, оскільки теперішній стан процесу викликає розчарування і в ЄС, і в потенційних майбутніх членів.

Про це Мішель сказав у своєму виступі на пленарному засіданні Європейського економічного та соціального комітету в середу, повідомляє “Європейська правда“.

“Ми маємо зробити процес розширення більш ефективним та живим. Цей процес нині є грою з нульовою сумою. Все або нічого. І це викликає велике розчарування з обох боків. Минуло 19 років з того часу, як у Салоніках ми розпочали реалізацію перспективи розширення на Західні Балкани. Переговори про розширення затягуються… З добрих та поганих причин. І тепер у нас є запити з України, Республіки Молдова та Грузії”, – зазначив Шарль Мішель.

За його словами, настав час терміново зробити крок уперед і створити новий імпульс для заохочення реформ та просування європейської інтеграції майбутніх членів.

“Я думаю, що ми повинні зробити цей процес швидшим, поступовим та оборотним. Ми можемо запропонувати нашим партнерам конкретні соціально-економічні вигоди під час переговорів про вступ замість того, щоб чекати до кінця.

Рішення полягатиме в прогресивній та поступовій інтеграції вже у процесі приєднання. Більше за більше. Наприклад, коли країна відповідає необхідним стандартам у цьому секторі, вона може брати активну участь з дорадчим голосом у роботі Ради міністрів залежно від порядку денного”, – сказав Мішель.

Мішель підтримав поступову інтеграцію країн , наприклад, у певні сектрои внутрішнього ринку – у зону роумінгу ЄС або у загальний енергетичний ринок.

“Коли країна досягне певних показників, вона також виграє від доступу до європейських програм та фінансування, які пропонують конкретні переваги її громадянам”, – сказав Мішель.

Він наголосив, що у цей процес слід включити принцип оборотності – відкат у реформах вплине на рівень інтеграції країни. Наприклад, якщо країна відступає від принципу верховенства права, вона може втратити частину вигод, отриманих від інтеграції.

“Отже, якими є основні переваги цього нового процесу розширення? Він заохочуватиме і прискорюватиме необхідні структурні реформи та зв’язок цих країн із Європейським Союзом. Крім того, особливу і негайну увагу слід приділити двостороннім суперечкам, які часто мотивовані питаннями меншин”, – зазначив Шарль Мішель.

Нагадаємо, президент Франції Еммануель Макрон у телефонній розмові з президентом України Володимиром Зеленським підтвердив, що заявку України на вступ до ЄС розглянуть на червневому саміті блоку.

 

Один з найжорстокіших конфліктів: в ООН пояснили, чому не так ефективно допомагають українцям

18.05.2022 13:55

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486147-odin-z-najzorstokisih-konfliktiv-v-oon-poasnili-comu-ne-tak-efektivno-dopomagaut-ukraincam.html

ООН не може з належною швидкістю надавати гуманітарну допомогу всім постраждалим через війну українцям з огляду на її жорстокість і масштаби, а також невирішеність безпекових питань для представників гуманітарних організацій.

Про це сказав представник Управління ООН з гуманітарних питань Савіано Абреу на пресконференції на тему: «Гуманітарна криза в Україні під час війни та дії ООН у напрямку її подолання», повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Зараз життя багатьох людей зруйновано через цю війну. Ми робимо все можливе, щоб їх підтримати. Діяти у зоні війни непросто, і ми діємо не з такою швидкістю, з якою хотіли б. Але водночас це зараз один з найжорстокіших конфліктів, які ми спостерігали в новітній історії. Складність також у тому, наскільки швидко розвивається криза. 25 відсотків населення мусили втекти зі своїх домівок, майже 16 млн зараз потребують гуманітарної підтримки», – сказав Абреу.

Він також зауважив, що до 24 лютого ООН та інші міжнародні організації діяли лише вздовж тодішньої лінії розмежування у двох областях, а за два місяці їм довелось істотно збільшити масштаби роботи у 24 областях.

«Це складно, але ми намагаємося діяти в усіх місцях, уражених війною. Звісно, є проблеми, в тому числі з безпекою і з доступом. Є регіони, куди ми не можемо приїхати, тому що в нас немає достатніх гарантій безпеки, хоча там є люди, які потребують нашої підтримки», – констатував представник Управління ООН з гуманітарних питань.

За словами Абреу, з огляду на масштаби гуманітарної катастрофи в Україні, не так просто з належною швидкістю організувати допомогу всім, хто її потребує.

«Ми маємо тут, в Україні, створити повністю нову гуманітарну систему, щоб надавати підтримку всім цим людям. Ми намагаємося робити це якнайшвидше і будемо й надалі забезпечувати роботу так, аби щодня охоплювати більше й більше людей. Але слід зважати, що деякі з викликів виходять за межі можливого, і необхідно, щоб були якісь домовленості між Україною і російською федерацією, щоб ми могли підтримувати всіх людей, де б вони не були», – резюмував представник Управління ООН з гуманітарних питань.

24 лютого президент рф володимир путін оголосив про повномасштабне вторгнення в Україну. російські війська знищують об’єкти інфраструктури, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст та селищ із використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет.

США, Європейський Союз та інші країни світу застосували санкції проти країни-агресора, міжнародна ізоляція якої посилюється з кожним днем.

 

В ООН закликають гарантувати виїзд цивільних із зони бойових дій у будь-яку сторону

18.05.2022 11:56

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486031-v-oon-zaklikaut-garantuvati-viizd-civilnih-iz-zoni-bojovih-dij-u-budaku-storonu.html

В ООН заявили, що «сторони» мають гарантувати безпечний виїзд цивільних осіб з уражених війною територій, зокрема Маріуполя, Херсонської та Запорізької областей, в тому напрямку, в якому вони забажають.

Про це сказав представник Управління ООН з гуманітарних питань Савіано Абреу на пресконференції на тему: «Гуманітарна криза в Україні під час війни та дії ООН у напрямку її подолання», повідомляє кореспондент Укрінформу.

Абреу констатував, що за три місяці війна спричинила багато страждань та масштабні руйнування цивільної інфраструктури в Україні.

«Лише за останні дні ми бачили, як нищилися будинки, школи, заклади охорони здоров’я у Харківській, Луганській, Донецькій, а також на півдні Одеської області», – зазначив представник ООН.

У цьому контексті він нагадав, що за міжнародним гуманітарним правом сторони конфлікту зобов’язані захищати цивільних осіб і цивільну інфраструктуру, а також забезпечувати безпечний виїзд цивільних осіб з уражених війною територій в тому напрямку, в якому вони забажають.

«Водночас ми знаємо, люди в Україні в пастці у тих місцях, які вони не можуть залишити через бойові дії чи через те, що дороги заміновані… Ми чули, як люди днями безуспішно намагаються виїхати з Херсонської області. Я сам бачив черги автомобілів з людьми, які намагаються виїхати з Маріуполя, деяких районів Запорізької області – теж безуспішно», – сказав Абреу.

Він запевнив, що ООН і гуманітарні партнери організації «день і ніч» працюють, щоб допомогти цим людям.

«Нам необхідно робити більше. Але водночас нам необхідно, щоб у нас було розуміння, що всі сторони конфлікту мають виконувати свої зобов’язання за міжнародним гуманітарним правом і гарантувати безпечний вихід і захист усіх цивільних осіб та безпечний прохід туди, куди вони забажають. Ми готові виконувати нашу роль, і вони мають виконувати свою», – зазначив представник Управління ООН з гуманітарних питань.

Як повідомляв Укрінформ, уповноважений ВРУ з прав людини Людмила Денісова поінформувала під час онлайн-зустрічі Верховного комісара ООН у справах біженців Філіппо Гранді, що до росії примусово депортували понад 1,3 мільйона українців, у тому числі і 223 тисячі дітей.

Радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко повідомив сьогодні, що російські загарбники закрили проїзд для мешканців Маріуполя через Василівку на невизначений час через бойові дії.

 

Стоять по декілька діб: тисячі авто з дітьми і жінками росіяни не випускають з Херсонщини

18.05.2022 16:22

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486284-stoat-po-dekilka-dib-tisaci-avto-z-ditmi-i-zinkami-rosiani-ne-vipuskaut-z-hersonsini.html

На виїзді з Херсонської області утворився багатокілометровий затор із тисяч автомобілів, які по декілька діб не пропускають російські загарбники.

Як передає Укрінформ, про це уповноважена з прав людини Верховної Ради України Людмила Денісова повідомила у Фейсбуці.

«Тисячі автомобілів із дітьми, жінками та особами похилого віку, які намагаються виїхати з пекла російської окупації в бік підконтрольної Україні території, не пропускають окупаційні війська. Авто стоять по декілька діб, а виснажені люди потерпають від браку їжі, води та відпочинку», – заявила Денісова.

Крім цього, за її словами, існує постійна небезпека обстрілів.

«Днями рашисти відкрили вогонь по колоні автомобілів, що намагалась виїхати з міста. Від пострілу в голову загинув волонтер Антон Кушнір, який займався доставкою гуманітарних вантажів оскільки недалеко проходить лінія фронту та постійно точаться бої», – повідомила Денісова.

Вона наголосила, що дії військових рф є грубим порушенням статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, оскільки окупаційна держава не повинна затримувати осіб на території, що є особливо небезпечною у зв’язку з веденням воєнних дій.

Також вбивства мирного населення є військовими злочинами та злочинами проти людяності відповідно до статей 7 та 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду.

Денісова закликала Комісію ООН з розслідування порушень прав людини під час військового вторгнення рф в Україну врахувати ці факти злочинів та порушень рф прав людини в Україні.

Як повідомляв Укрінформ, на Херсонщині через обстріл військовими рф колони автомобілів з цивільними троє людей загинули, шестеро були поранені.

 

Через бомбардування росіянами Азовсталі є загроза повного вимирання Азовського моря

18.05.2022 17:26

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486344-cerez-bombarduvanna-rosianami-azovstali-e-zagroza-povnogo-vimiranna-azovskogo-mora.html

Через бомбардування російськими загарбниками меткомбінату «Азовсталь» є загроза повного вимирання Азовського моря з огляду на можливе пошкодження технічної споруди, яка стримує концентрований розчин сірководню.

Про це у Телеграмі повідомила Маріупольська міська рада, передає Укрінформ.

«Є загроза повного вимирання Азовського моря. Бомбардування Азовсталі могло пошкодити технічну споруду, яка стримує десятки тисяч тонн концентрованого розчину сірководню. Витік цієї рідини повністю вб’є флору та фауну Азовського моря», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що далі небезпечні речовини можуть потрапити до Чорного та Середземного морів. Як підкреслив мер Маріуполя Вадим Бойченко, необхідний негайний допуск на об‘єкт міжнародних експертів та ООН для вивчення ситуації та попередження екологічної катастрофи світового рівня.

Як повідомлялося, агресія росії спричинила в Маріуполі одну з найбільших гуманітарних катастроф. Загарбники бомблять беззбройних жителів, блокують гуманітарну допомогу.

Місто практично зруйновано – і житлові будинки, і об’єкти інфраструктури, і школи, і лікарні, і підприємства. Меткомбінат «Азовсталь» агресор закидав авіаційними бомбами та артелерійськими снарядами, коли там в укриттях ховалися мирні мешканці.

У заблокованому місті залишаються близько 100 тисяч мирних жителів. Загарбники відбирають у маріупольців українські паспорти і силоміць вивозять до росії та ОРДЛО. Відповідно до списків, які вже верифікували, з Маріуполя загарбники депортували майже 40 тисяч людей.

 

Усі країни платять свою ціну за агресію рф проти України – Сольський в ООН

19.05.2022 00:55

https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3486661-usi-kraini-platat-svou-cinu-za-agresiu-rf-proti-ukraini-solskij-v-oon.html

Кожна країна світу платить свою ціну за російську війну через спричинений нею дефіцит зерна та інфляцію.

Про це заявив у середу міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський на зустрічі міністерського рівня у штаб-квартирі ООН, ініційованій Сполученими Штатами, передає власний кореспондент Укрінформу у Нью-Йорку.

«Хочу наголосити, що через дефіцит зерна та інфляцію кожна країна у світі вже платить ціну за агресію росії проти України. Зростання цін на харчові продукти вже відчули чи відчують громадяни всіх країн світу, у тому числі й розвинених». – сказав він.

Сольський наголосив, що до 24 лютого Україна експортувала через свої морські порти 5 млн тонн зерна на місяць. У березні експорт скоротився до 200 тисяч тонн, у квітні становив близько 1,1 млн. Це означає, що понад 20 млн тонн зерна та інших культур, вирощених торік, не потрапили на світовий ринок, додав він.

За його словами, цього року Україна очікує врожай на рівні 50 відсотків від торішнього, оскільки більшість озимої пшениці було посіяно на сході та півдні України, де тривають бойові дії. Крім того, росіяни активно крадуть зерно з окупованих територій.

«Фермери не зможуть там збирати врожай і не робитимуть цього», – підкресли міністр.

Цього літа на карту буде поставлено долю трьох урожаїв: торішнього, «який ми не в змозі повністю експортувати», цьогорічного, «бо зберемо лише половину врожаю», та майбутнього, оскільки «фермери не сіятимуть озиму пшеницю у звичних обсягах», пояснив міністр.

Через російську війну проти України світові ціни на пшеницю та кукурудзу вже зросли більш як на 20%, що спричинило подорожчання основних харчових продуктів, зазначив він.

Глобальну продовольчу безпеку може бути гарантовано лише в разі припинення війни рф проти України та розблокування експорту української сільськогосппродукції, підкреслив Сольський.

Як повідомляв Укрінформ, у середу у Нью-Йорку стартували Дні дій задля глобальної продовольчої безпеки. За ініціативи Сполучених Штатів, які головують у травні в Раді Безпеки ООН У штаб-квартирі Організації проходить зустріч міністерського рівня, на якій представлено десятки країн. Україну на зустрічі представляє Сольський.

 

Через війну росії в Україні голод поширився ще на 40 мільйонів людей по всьому світу – Блінкен

18.05.2022 18:54

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486427-cerez-vijnu-rosii-v-ukraini-golod-posirivsa-se-na-40-miljoniv-ludej-po-vsomu-svitu-blinken.html

Збройна агресія, яку розв’язала росія проти України, заблокувавши поставки життєво важливого продовольства від українських виробників в інші країни, перетворила ще 40 мільйонів людей на тих, хто потерпає від голоду в різних регіонах світу.

Про це заявив у середу в Нью-Йорку, в кулуарах ООН, держсекретар США Ентоні Блінкен, передає власний кореспондент Укрінформу.

«Коли йдеться про ризики продовольчій безпеці, в багатьох місцях існувала загрозлива ситуація. Вона різко загострилося через агресію росії проти України, що збільшило на 40 млн кількість людей, які відчувають нестачу продовольства», – зауважив держсекретар США.

Глава Держдепартаменту Сполучених Штатів прибув до Нью-Йорка, щоб очолити ініціативу щодо посилення продовольчої безпеки. За його словами, міністри багатьох країн розглянуть конкретні кроки, які можна зробити для розв’язання проблем у цій сфері й допомогти людям, які потребують підтримки по всьому світу.

Як повідомляв Укрінформ, у середу в ООН розпочинаються Дні дії задля глобальної продовольчої безпеки. Впродовж 18-19 травня в Нью-Йорку мають відбутися міністерські зустрічі на рівні глав зовнішньополітичних відомств. Ініціативу очолюють Сполучені Штати, які головують у травні в Раді Безпеки ООН.

 

Міжнародні фінансові інституції об’єднали сили для реагування на продовольчу кризу

18.05.2022 19:38

https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3486468-miznarodni-finansovi-institucii-obednali-sili-dla-reaguvanna-na-prodovolcu-krizu.html

Великі міжнародні фінансові інституції в різних регіонах світу об’єднали зусилля з метою пом’якшення наслідків продовольчої кризи, яка загострилася останніми місяцями через війну, розв’язану росією проти України.

Про це йдеться в офіційному повідомленні Міністерства фінансів США, яке привітало ініціативу міжнародних установ, передає Укрінформ.

«Війна росії проти України стала одним із останніх глобальних потрясінь, що лише різко погіршило гострий і хронічний брак продовольства впродовж останніх років, викликаний конфліктами, кліматичними змінами, економічним падінням, зокрема, через пандемію COVID-19», – зауважили в американському Мінфіні.

У цьому зв’язку підкреслюється, що міжнародні фінансові інституції «працюють швидко» над тим, щоб задіяти фінансову підтримку, участь у політичних рішеннях, технічну допомогу й інформаційну роботу для посилення глобальної продбезпеки.

Таким чином, США привітали зусилля Азійського, Африканського й Американського банків розвитку, ЄБРР, Міжнародного фонду агророзвитку, Міжамериканського банку розвитку, а також МВФ і Групи Світового банку. Загалом ці інституції вже оголосили про готовність виділення в короткій перспективі, а також упродовж наступних років близько 35 мільярдів доларів США й близько 13 мільярдів євро.

Як повідомляв Укрінформ, 18-19 травня у штаб-квартирі ООН пройдуть Дні дії задля глобальної продовольчої безпеки. З цією метою плануються міністерські зустрічі на рівні глав зовнішньополітичних відомств десятків країн. Ініціативу очолюють Сполучені Штати, які головують у травні в Раді Безпеки ООН.

 

Світовий банк виділить $12 мільярдів для послаблення продовольчої кризи

СЕРЕДА, 18 ТРАВНЯ 2022, 18:59 – ДАНА ГОРДІЙЧУК УП

https://www.epravda.com.ua/news/2022/05/18/687189/

Світовий банк анонсував виділення 12 млрд доларів для подолання продовольчої кризи у світі, сумарна підтримка протягом наступних 15 місяців сягне 30 млрд доларів.

Про це повідомила пресслужба Світового банку.

Цією сумою фінансуватимуть проєкти у сферах сільського господарства, харчування, соціального захисту та зрошення. Зокрема, вони будуть спрямовані на стимулювання виробництва продуктів харчування та добрив, покращення продовольчих систем, сприяння розширенню торгівлі та підтримку вразливих домогосподарств і виробників.

Більша частина ресурсів спрямовується на Африку та Близький Схід, Східну Європу та Центральну Азію та Південну Азію.

Крім того, портфель Світового банку вже включає невиплачені залишки в розмірі 18,7 млрд доларів у продовольчих проєктах, тож сумарно підтримка у найближчі 15 місяців сягатиме 30 млрд доларів.

Фінансова підтримка стосуватиметься чотирьох пріоритетів:

Підтримка виробництва та виробників: заходи для підвищення виробництва шляхом усунення бар’єрів у торгівлі сировиною, зосередження уваги на ефективному використанні добрив та перепрофілювання державних видатків для підтримки фермерів.

Сприяння зростанню торгівлі: дійти міжнародного консенсусу (G7, G20, інші) для того, аби уникати експортних обмежень, які підвищують світові ціни на продовольство.

Підтримка вразливих домогосподарств: розширити цільові програми соціального захисту, які враховують питання харчування, та поповнити механізми фінансування раннього реагування.

Інвестиції в стабільну продовольчу безпеку та харчову безпеку: зміцнення продовольчих систем для вищої стійкості проти ризиків, зокрема – логістичних перебоїв.

 

Бербок: путін використовує голод, щоб вимагати вірності

18.05.2022 17:06

https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3486325-berbok-putin-vikoristovue-golod-sob-vimagati-virnosti.html

росія та її президент своєю війною завдають ударів далеко за межами України й до того ж по найбідніших людях.

Про це заявила міністр закордонних справ ФРН Анналена Бербок перед зустріччю в Нью-Йорку, присвяченій продовольчій кризі, передає кореспондент Укрінформу.

За її словами, російська загарбницька війна принесла невимовні страждання мільйонам людей в Україні, але завдає величезної шкоди також далеко за межами України.

Незасіяні українські поля та зруйновані зерносховища, розбомблені транспортні шляхи та заблоковані порти є причиною того, що світовий ринок не може бути забезпечений терміново необхідним зерном, заявила дипломат.

«Внаслідок російської війни ціни на пшеницю, кукурудзу та кулінарну олію різко зросли у всьому світі. Президент путін найсильніше б’є по найбідніших у світі. Він б’є по тих дітях, жінках і чоловіках, які вже страждають від посухи, кліматичної кризи та економічних наслідків пандемії COVID-19 і які потребують допомоги. росія не лише цинічно ставиться до кризи голоду на глобальному Півдні, вона використовує голод як зброю, щоб вимагати вірності», – заявила глава МЗС ФРН.

Вона зазначила, що Захід виступає проти цього своєю солідарністю. Він допомагає там, де потрібна допомога, а не тому, що це відповідає політичному порядку денному.

Цим Захід підтримує міжнародний порядок, який росія жорстоко атакує. Цим він захищає людські життя, якими росія охоче ризикує, підкреслила політик.

Вона наголосила на важливості діяти всім зараз як глобальне співтовариство – швидко, узгодженими діями та конкретними кроками.

Німеччина як головуюча в G7 зробила питання продовольчої безпеки основою спільної роботи, зауважила Бербок. Вона поінформувала, що група домовилася про конкретні зобов’язання щодо пом’якшення продовольчої кризи.

У четвер міністр розвитку ФРН Свенья Шульце на своїй зустрічі G7 в Берліні запустить Альянс для глобальної продовольчої безпеки. Німеччина також бере участь у робочій групі на чолі з Генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем для вирішення кризи.

«У колі світової спільноти та G7 ми зробимо все, що важливо зараз: і в короткостроковій перспективі, підтримуючи Україну, і надаючи гуманітарну допомогу по всьому світу. Але й у довгостроковій перспективі, шляхом боротьби з кліматичною кризою і посухою, підтримуючи сталий розвиток у найбідніших частинах світу», – запевнила Бербок.

У середу в Організації Об’єднаних Націй у Нью-Йорку на запрошення держсекретаря Ентоні Блінкена збираються близько 35 держав, у тому числі ті, чиє населення найбільше постраждало від блокування українських портів.

 

Єврокомісія готує правову базу для конфіскації російських активів – ЗМІ

18.05.2022 21:50

https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3486582-evrokomisia-gotue-pravovu-bazu-dla-konfiskacii-rosijskih-aktiviv-zmi.html

Європейська комісія розробляє правову базу для конфіскації активів російських олігархів та центробанку рф на користь подальшої відбудови України.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє австрійське інформагентство Austria Presse Agentur.

“Відповідно до джерел, Єврокомісія розглядає можливість включення під санкції російських активів для відбудови України. Як повідомляють у колах брюссельської влади, відповідна правова база розробляється. З одного боку, постраждають заморожені активи російських олігархів, з іншого – депозити російського центрального банку в ЄС”, – ідеться у повідомленні.

Зазначається, що для конфіскації російських активів потрібна правове підґрунтя, але наразі правова ситуація в державах-членах дуже відрізняється. А тому необхідним є створення загальноєвропейської лінії, яка буде беззаперечною з юридичної точки зору.

“Російський центробанк має депозити в країнах ЄС на суму 300 млрд євро. У випадку з активами олігархів сума значно нижча і відповідає у кращому випадку двозначній мільярдній сумі”, – йдеться у повідомленні.

Як вказує АРА з посиланням на оцінки експертів ЄС, відбудова України потребуватиме “кілька сотень мільярдів євро”. Водночас наразі пріоритетом є забезпечення функціонування української держави в коротко- та середньостроковій перспективі.

Як повідомляв Укрінформ, Єврокомісія ще у березні створила спеціальну оперативну групу “Заморозити й захопити”, яка вже почала координацію дій з партнерами ЄС у рамках санкцій проти офіційних осіб і олігархів рф та білорусі.

 

США поки не можуть законно конфіскувати заблоковані активи Центробанку РФ

“ЄВРОПЕЙСЬКА ПРАВДА” — СЕРЕДА, 18 ТРАВНЯ 2022, 21:19. УП

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/18/7347064/

Сполучені Штати не мають юридичних повноважень накладати арешт на активи російського Центрального банку, заморожені у зв’язку з вторгненням РФ в Україну.

Про це заявила в середу міністр фінансів США Джанет Єллен, повідомляє “Європейська правда” з посиланням на агентство Reuters.

Водночас, вона уточнила, що ведуться переговори з партнерами США про те, як змусити Росію сплатити рахунки за післявоєнне відновлення України.

Вторгнення Росії в Україну 24 лютого є центральним пунктом порядку денного зустрічі міністрів фінансів “Групи семи” цього тижня. Єллен сказала, що чиновники шукають способи змусити Росію заплатити за відшкодування катастрофічних збитків, яких вона завдала Україні та її економіці за майже три місяці війни.

“Я думаю, цілком природно, що з огляду на величезні руйнування в Україні та величезні витрати на відновлення, з якими їм доведеться зіткнутися, ми звернемося до Росії, щоб вона допомогла сплатити хоча б частину ціни”, – заявила журналістам Єллен.

Одна з нещодавно висловлених ідей полягала в тому, щоб Сполучені Штати вилучили активи на сотні мільярдів доларів, що належать російському Центральному банку. Сполучені Штати та їхні союзники заблокували активи на суму близько 300 мільярдів доларів, але вони залишаються у власності Росії.

“Хоча ми починаємо розглядати це, зараз у США було б незаконно, щоб уряд конфіскував ці активи. Це не те, що дозволено законом у Сполучених Штатах”, – сказала Єллен.

У той час як офіційні особи вивчають способи покласти на Росію хоча б часткову відповідальність за можливе відновлення, Єллен сказала, що тривають переговори про надання Україні інших джерел негайної допомоги, і вона очікує, що Сенат США незабаром проголосує за пакет допомоги на 40 мільярдів доларів.

 

Байден переконаний, що Туреччина не стане на заваді розширенню НАТО

19.05.2022 04:43

https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3486707-bajden-perekonanij-so-tureccina-ne-stane-na-zavadi-rozsirennu-nato.html

Президент США Джозеф Байден впевнений, що Туреччина не стане перепоною для розширення НАТО, а тому Фінляндію та Швецію таки зможуть прийняти до Альянсу.

Про це президент Сполучених Штатів заявив у розмові з журналістами 18 травня, передає Укрінформ із посиланням на The Guardian.

На уточнювальні запитання він дав дуже коротку відповідь: “усе буде гаразд”.

Байден акцентував на тому, що рішуче підтримує заявки обох цих країн до Північноатлантичного Альянсу. На його думку, їхнє приєднання буде корисним усьому військовому об’єднанню.

“Фінляндія та Швеція є давніми, стійкими партнерами Сполучених Штатів. Приєднавшись до НАТО, вони ще більше посилять наше оборонне співробітництво”, – пояснив президент США.

За його словами, допомога в забезпеченні безпеки країн надаватиметься й до їхнього приєднання. Мовляв, США працюватимуть з Фінляндією та Швецією, щоб залишатися пильними щодо будь-яких загроз нашій спільній безпеці. Слід зауважити, що мовилося про це в день, коли ці країни подали заявки на членство в НАТО.

Нагадаємо: у Північноатлантичному Альянсі були впевнені, що Швеція та Фінляндія зможуть приєднатися до них у дуже короткі строки та без жодних ускладнень.

Утім, Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що Туреччина, яка є членом НАТО, не підтримає членство Швеції й Фінляндії в Альянсі з огляду на санкції проти його країни. Крім того, Ердоган звинуватив обидві країни в розміщенні курдських «терористичних організацій» на своїх територіях.

 

Байден особисто прискорюватиме процес вступу Фінляндії та Швеції в НАТО – Білий дім

18.05.2022 22:22

https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3486600-bajden-osobisto-priskoruvatime-proces-vstupu-finlandii-ta-svecii-v-nato-bilij-dim.html

Президент США Джо Байден має намір особисто долучитися до прискорення процесу приєднання Фінляндії і Швеції до Північноатлантичного альянсу.

Про це заявив у середу під час брифінгу у Вашингтоні радник Білого дому з питань нацбезпеки Джейк Салліван, передає власний кореспондент Укрінформу.

«Сьогодні Фінляндія і Швеція подали свої офіційні заявки на членство в НАТО, президент Байден привітав їх рішення й працюватиме із союзниками по альянсу, а також із Конгресом для забезпечення швидкого процесу розширення (НАТО – ред.)», – зауважив радник президента США.

Він також нагадав, що в четвер Джо Байден зустрінеться в Білому домі з президентом Фінляндії і прем’єр-міністром Швеції, щоб «скоординувати подальше просування» цього процесу.

«Троє лідерів також матимуть можливість звірити позиції щодо наших об’єднаних зусиль на підтримку України та її протистояння жорстокому вторгненню з боку росії»,- зазначив Салліван. Після цього лідери проведуть пресконференцію з питань безпеки європейського регіону, додав радник Байдена.

Він назвав «історичною подією, переломним моментом для європейської безпеки» процес вступу Фінляндії і Швеції до Північноатлантичного альянсу. Адже, за його словами, «дві країни, які довгий час підтримували нейтралітет, приєднаються до найпотужнішого у світі оборонного альянсу» та посилять його своїми можливостями.

Салліван підкреслив, що президент Байден згуртував країни Вільного світу на захист України та протистояння російській агресії. Глава Білого дому й надалі зосереджуватиме увагу, щоб ці зусилля мали успіх, наголосив радник з питань національної безпеки президента США.

Як повідомляв Укрінформ, напередодні адміністрація США висловила впевненість, що попри заяви Туреччини про небажання підтримати приєднання Швеції й Фінляндії до НАТО консенсус у цьому питанні буде знайдено.

 

Фінляндія й Швеція офіційно подали заявки на вступ до НАТО

18.05.2022 09:56

https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3485926-finlandia-j-svecia-oficijno-podali-zaavki-na-vstup-do-nato.html

Фінляндія й Швеція у середу, 18 травня, офіційно подали заявки на вступ до Північноатлантичного Альянсу (НАТО).

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Reuters.

«Я щиро вітаю заявки Фінляндії та Швеції про вступ до НАТО. Ви є нашими найближчими партнерами, і ваше членство в НАТО підвищить нашу спільну безпеку», – сказав генсек Альянсу Єнс Столтенберг у Брюсселі на нетривалій церемонії, під час якої посли Швеції та Фінляндії в НАТО передали свої листи-заявки.

Зазначається, що сам процес вступу займе всього кілька тижнів, а ратифікація всіх 30 союзних парламентів може зайняти до року.

Як повідомляв Укрінформ, після неспровокованої агресії рф проти України, Швеція й Фінляндія, які до цього дотримувалися нейтрального статусу, оголосили про рішення подати заявки щодо членства в НАТО.

У вівторок, 17 травня глава МЗС Швеції Анн Лінде Ошибка! Недопустимый объект гиперссылки.. Цього ж дня фінський парламент проголосував за приєднання країни до Північноатлантичного альянсу.

Намір урядів Фінляндії й Швеції був переважно підтриманий громадянами та всіма політичними силами в обох країнах. Свою підтримку такого кроку вже висловили більшість членів НАТО й офіційний Брюссель.

 

Клімкін: Вступ Фінляндії та Швеції до НАТО – це капітуляція для путіна

18.05.2022 14:37

https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3486199-klimkin-vstup-finlandii-ta-svecii-do-nato-ce-kapitulacia-dla-putina.html

Ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає подання Фінляндією і Швецією заявок на вступ у НАТО капітуляцією президента рф володимир путіна і його програшем на північному та південному флангах.

Про це дипломат написав у Телеграмі, передає Укрінформ.

«Швеція та Фінляндія подали заявки на вступ до НАТО. Для путіна це капітуляція. Він може скільки завгодно говорити, що не має проблем з їх приєднанням, але він сам собі суперечить. Ще декілька місяців тому росія вимагала повернутися до ситуації до 1997 року, тобто до вступу до НАТО нових членів», – зазначив Клімкін.

Він наголосив, що путін хотів зробити НАТО слабшим, а натомість зробив сильнішим.

«На Балтиці і в Арктиці Альянс тепер матиме набагато кращі позиції. Ба більше, Туреччина, що намагається висувати умови для вступу нових членів, у результаті торгу, ймовірно, отримає новітні американські літаки F-35, які їй не давали через купівлю російських систем ППО. Тобто Туреччина теж стане сильнішою», – зауважив ексміністр.

У цьому контексті він підкреслив, що путін програв на обох флангах – північному та південному.

«І “врятувати обличчя” розмовами про згоду на вступ Фінляндії та Швеції тут аж ніяк не вийде», – переконаний Клімкін.

Як повідомлялося, 18 травня Швеція та Фінляндія офіційно подали заявки на вступ у НАТО.

 

Туреччина заблокувала початок переговорів щодо вступу Фінляндії та Швеції до НАТО

“ЄВРОПЕЙСЬКА ПРАВДА” — СЕРЕДА, 18 ТРАВНЯ 2022, 16:48. УП

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/18/7347008/

Туреччина заблокувала початкове рішення НАТО опрацювати заявки Фінляндії та Швеції про приєднання до Альянсу, поставивши під сумнів надії на швидкий вступ двох скандинавських країн.

Як повідомляє “Європейська правда“, про це пише Financial Times із посиланням на джерела.

Посли країн НАТО зустрілися в середу з метою розпочати переговори про вступ того ж дня, коли Фінляндія та Швеція подали свої заявки, але опозиція Анкари зупинила будь-яке голосування.

Відстрочка викликає сумніви, що НАТО зможе схвалити перший етап заявок Фінляндії та Швеції протягом одного-двох тижнів, як прогнозував генеральний секретар Єнс Столтенберг.

Офіційний представник Туреччини підтвердив, що Анкара загальмувала процес, але наполягав на тому, що Туреччина не відкидає перспективи приєднання Швеції та Фінляндії.

“Ми не говоримо, що вони не можуть бути членами НАТО. Просто ми маємо бути на одній хвилі, на одній сторінці щодо загрози, з якою ми стикаємося”, – сказав чиновник.

Усі 30 членів НАТО повинні ратифікувати заявки Фінляндії та Швеції, але цей процес починається лише після того, як Альянс опублікує протокол про приєднання та офіційно запросить дві країни приєднатися.

Раніше у середу президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Анкара не схвалить членство Швеції та Фінляндії в НАТО, доки обидві країни нібито продовжують підтримувати терористичні угруповання, які становлять пряму загрозу національній безпеці.

Про те, як змінить приєднання Фінляндії та Швеції до НАТО безпекову ситуацію у Європі, які труднощі можливі у цьому процесі та що це змінює для України – у статті Двері НАТО відкриваються: що змінює для України вступ Фінляндії та Швеції до Альянсу

 

Ердоган обіцяє блокувати членство Швеції і Фінляндії в НАТО, поки ті не видадуть “терористів”

“ЄВРОПЕЙСЬКА ПРАВДА” — СЕРЕДА, 18 ТРАВНЯ 2022, 15:08. УП

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/18/7346975/

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Анкара не схвалить членство Швеції та Фінляндії в НАТО, доки обидві країни нібито продовжують підтримувати терористичні угруповання, які становлять пряму загрозу національній безпеці країни.

Про це, як пише “Європейська правда“, повідомляє Daily Sabah.

Виступаючи на засіданні парламентської групи правлячої Партії справедливості та розвитку в Анкарі, Ердоган сказав, що Туреччина завжди виконувала свої обов’язки відповідно до очікувань НАТО, незважаючи на вороже ставлення деяких союзників.

“Для країн є спірним питанням підтримувати тероризм і очікувати нашого схвалення”, – сказав він.

Його коментарі прозвучали лише через кілька годин після того, як Швеція та Фінляндія офіційно подали заявки на вступ до НАТО у середу.

Ердоган зазначив, що розширення блоку має значення для Туреччини, якщо воно поважає чутливі моменти для Анкари. За його словами, Швеція відмовляється видавати терористів, незважаючи на прохання Туреччини, але наважується просити про членство в НАТО.

“НАТО є альянсом безпеки, і Туреччина не погодиться поставити під загрозу цю безпеку”, – сказав він, додавши, що делегації двох північних країн не повинні “турбуватися” приїздом до Туреччини у надії переконати Анкару змінити позицію.

“Наше єдине очікування від союзників по НАТО – це спочатку зрозуміти наші чутливі питання, поважати їх і, нарешті, підтримати, якщо це можливо”, – сказав президент Туреччини.

Анкара каже, що Швеція та Фінляндія переховують людей, які, за її словами, пов’язані з угрупованнями, які вона вважає терористами, а саме з бойовиками Робітничої партії Курдистану і послідовниками Фетхуллаха Гюлена, якого Анкара звинувачує в організації спроби державного перевороту 2016 року.

Турецька державна телекомпанія TRT Haber заявила в понеділок, що Швеція і Фінляндія не дали схвалення на репатріацію 33 осіб, про яку запитувала Туреччина.

Раніше повідомлялося, що в обмін на згоду на вступ до НАТО Фінляндії та Швеції Туреччина хоче засудження ними усіх курдських організацій та зняття обмежень на продаж озброєнь.

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 60

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua