Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформаційний геостратегічний резонанс доби: 19.05.2022

Інформаційний геостратегічний резонанс доби: 19.05.2022

В УКРАЇНІ ТРИВАЄ ВІЙНА, РОЗВ’ЯЗАНА ТЕРОРИСТИЧНИМ РЕЖИМОМ ПУТІНСЬКОЇ РОСІЇ

86-та доба повномасштабного терору путінських варварів: національно-локальний публічний резонанс

Висновки Центру комунікаційно-контентної безпеки

 Фонові маркери резонансів

Перші офіційні пояснення причин продовження воєнного стану потребують контексту середовищно-просторової орієнтації для доказовості цих рішень та розширення глобальної та локальної аргументації.

За аналізом перехоплених розмов, лише 12 відсотків путінців, яких зафіксував ГУР МОУ, підтримують кремлівський режим.

Світові університети допомагають Україні.

Поштова марка «Русскій воєнний корабль… ВСЬО!» 23 травня отримає світовий тріумф.

Доба української вишиванки як культурно-ментальне явище світового українства. Дніпровські студенти реп-композицією «Ми – українці»» започаткували новий флешмоб – #КрасаВишиванки.

Колоніальні символи покидають Харків – демонтували пам’ятник князю Олександру Невському.

Кремль не дозволяє повертати додому мертвих рядових путінців з України. Поки що вони на балансі української залізниці в рефрижераторах, які путінці бомбують.

Московити поширюють варварську реальність на окуповані території України. Вони знищують цивілізаційну інфраструктуру: електро-водо-тепло постачання та інтернет-зв’язок.

Публічні маркери:

«У Зеленського пояснили, чому воєнний стан продовжать одразу на 3 місяці».

«Перехоплені розмови загарбників із родичами свідчать, що лише 12% росіян засуджують війну – ГУР».

«Українські та британські університети обмінюватимуться викладачами» .

«Укрпошта випустить марку «Русскій воєнний корабль… ВСЬО!»».

«У Чернівцях показали копію вишитої сорочки Степана Бандери».

«Урсула фон дер Ляєн одягнула українську вишиванку».

«Міністерка оборони Канади приєдналася до святкування дня вишиванки».

«Зеленський: Вишиванка – наш священний оберіг на цій війні».

«Дніпровські студенти до Дня вишиванки створили реп-композицію «Ми – українці».

«У Харкові демонтували пам’ятник князю Олександру Невському».

«Укрзалізниця третій місяць зберігає сотні тіл росіян у рефрижераторах.

«Без світла, води та зв’язку: на Луганщині залишаються майже 50 тисяч жителів.

«На Миколаївщині без води й електрики – 90 населених пунктів».

 

путінська рф: світовий голод як терористична денонсація санкційної політики

Маємо прикру реальність доби, коли більше страхіття нейтралізує менше. При цьому автор цих страхіть добивається поставлених варварських цілей, мобілізуючи власне населення на злочини вселенського рівня.

Визнання світом глобального голоду, який є наслідком дій кремля в Україні, призводить до зворотних (від очікуваних у цій ситуації) перспектив. Замість рішучих дій щодо ліквідації першопричини цього зла, тобто швидке надання Україні високоефективної зброї для перемоги над агресором, світ відступає.

Перемогу над глобальним терористичним агресором він залишає на потім. От чи буде це потім – велике питання. Якщо міжнародна спільнота зменшить санкції під приводом рятування світу, це буде геостратегічною катастрофою. Бо сучасні путінські реалії зовсім інші, відступ там розцінюється як програш.

Відтак путінський режим зможе на цій підставі розгорнути (комунікаційно-контентними засобами) реальну багатомільйонну мобілізацію свого населення на «священну» війну проти всього ворожого світу, який його принижує і хоче знищити.

Питання – в мотиваційному джерелі мобілізації і рівні довіри путінському режиму. Будь-яка перемога, зокрема у публічному просторі (а це кремлем буде технологічно доведено) вдесятеро посилює мобілізаційний потенціал терористичного режиму. Він отримує широкі людські маси симпатиків по світу у власне терористичне (абсолютне) користування і тоді вже ніщо і ніхто його не зупинить.

Зупиняти можна лише зброєю і солідарною світовою позицією, яка не має змінюватися ні на мить. Адже це не бізнес, це протистояння  реальному простору новаційного варварства, яке має геть інші принципи і засади, що базуються на природі варварського тероризування у світових масштабах.

До того ж, ці поступки можуть відкрити ящик пандори щодо застосування путінцями зброї масового знищення. Адже тоді це стає реальним важелем у досягнені власної мети.

Варто зважати на те, що путінцям не потрібен мир в нашому розумінні і в традиціях міжнародного права. Їм потрібен простір, навіть його частка, де б режим не відчував себе злочинним і не чекав на покарання, де б не було загальних правил поводження на засадах справедливості і партнерства тощо.

Саме тут і зараз вирішується дилема найбільшого негативу світу – глобальний голод стає найбільшим геостратегічним досягненням і позитивом для перемоги путінського режиму над демократичною цивілізацією.

Ще раз: глобальний негатив з позиції цивілізації стає геостратегічним позитивом для неоварварського простору путінського режиму.

Реалізація міжнародної світової програми санкційного тиску зупиняється. І це тріумф путінізму, бо всі наші аргументи вмить стають для нього нікчемними. Натомість він отримує перемогу, а перемога дає путінізму силу мас, які цивілізація не здатна буде зупинити.

Наразі ми воюємо з режимом. Однак після такої перемоги кремля надалі нам (світу) доведеться воювати із путінською росією. І це теж вже зовсім інші реалії.

  • Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що російська влада навмисно створює дефіцит продовольства й використовує голод як зброю для досягнення своїх цілей, що прирівнюється до воєнного злочину.

Про це він сказав у четвер під час виступу на засіданні Ради безпеки ООН з питань конфлікту й безпеки продовольства, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«У 2018 році ця Рада прийняла резолюцію 2417, яка засудила використання голоду проти цивільних осіб в якості інструменту війни та прирівняла це до воєнного злочину», – зауважив глава американської дипломатії.

Але відтоді, за його словами, проблеми лише погіршилися.

«Повне нехтування російською федерацією цієї резолюції стало ще одним кричущим випадком, коли уряд використовує голод проти сотень мільйонів цивільних осіб (по всьому світу – ред.) у спробах просування своїх цілей», – наголосив Блінкен.

Він підкреслив, що росія порушує світовий порядок – попри те, що як один із постійних членів РБ ООН несе безпосередню відповідальність за підтримання, зміцнення й захист цього порядку.

Блінкен нагадав, що агресія рф зупинила торгівлю в Чорному морі, створила реальні загрози для судноплавства в регіоні й підірвала глобальні ланцюжки поставок продовольства. Крім того, росія грабує зерносховища на захоплених територіях України, руйнує інфраструктуру, що посилює ризики голоду для сотень мільйонів людей по всьому світу.

Держсекретар США при цьому наголосив, що російська влада, очевидно, використовує дефіцит продовольства як зброю, щоби добитися того, чого не вдалося шляхом збройного нападу, а саме: підірвати дух українського народу. «Але українці намагаються нагодувати своє населення і весь світ», – підкреслив глава Держдепу.

Він акцентував, що рішення росії використовувати продовольство як зброю є обдуманим рішенням кремля.

«Навіть колишній президент рф дмитро мєдвєдєв, який є членом ради нацбезпеки росії, сказав, що це – «тиха зброя», додавши, що «вона є мовчазною, але при цьому дуже потужною», – нагадав Блінкен.

У цьому зв’язку держсекретар США зауважив, що Рада безпеки ООН несе «унікальну відповідальність» за подолання нинішньої кризи, яка «створює серйозну загрозу міжнародному миру й безпеці». Крім того, він закликав росію припинити блокування портів у Чорному й Азовському морях, забезпечити коридори для поставок продовольства з України, а також не заважати поставкам продовольства жителям України.

  • Міністри розвитку країн G7 домовилися про створення альянсу, аби забезпечити глобальну продовольчу безпеку.

Джерело: Spiegel з посиланням на dpa, джерела dpa

Деталі: Альянс має організувати як фінансування, і співробітництво держав у забезпеченні населення світу. Зазначається, що наразі це під загрозою, зокрема  через війну Росії проти України.

  • Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба негативно ставиться до зняття санкцій проти рф, але допускає обговорення окремих обмежень, щоб уникнути голоду у світі.

Про це він сказав в ефірі телемарафону, передає Укрінформ.

«Негативно (ставиться до пропозиції Генсека ООН про зняття санкцій з росії, – ред.). По-перше, що значить зняти санкції? Це звучить занадто загально. Треба дивитися: якщо він має на увазі всі санкції чи якусь групу санкцій, то це одна історія, якщо якусь конкретну санкцію – можна подивитися, якщо в цьому ціна питання», – сказав Кулеба.

Міністр зауважив, що блокування експорту української агропродукції – це питання голоду в усьому світі, відповідальність за це несе росія і особисто путін. Експорт – це і питання прибутків українських фермерів, української економіки, гарантування того, що відбудеться наступний агропромисловий цикл.

«Тобто якщо ми зараз не вивозимо свій врожай, а надходить новий, то нам його не буде де зберігати, у світі буде реальний голод», – констатував він.

За його словами «у деяких країнах Європи вже борошно дають тільки по дві пачки в руки, а у деяких супермаркетах соняшникової олії вже або немає, або обмежено продають. Це Європа, це символ процвітання, Європа взагалі ніколи не знала, що таке нестача їжі. Уявіть, що відбуватиметься в Африці».

  • США розглядають можливість шестимісячного скасування санкцій щодо білоруського виробництва калійних добрив в обмін на транзит українського зерна.

Джерело: джерела WSJ

Деталі:  Зазначається, що скасування санкцій розглядається як “стимул для Олександра Лукашенка”, самопроголошеного президента Білорусі.

Офіційні особи США та генсек ООН Антоніо Гуттереш вивчають можливий маршрут експорту українського зерна: на північ залізницею через Білорусь до литовського порту Клайпеда.

Минулого року Вашингтон запровадив санкції, пов’язані з калійними добривами, у відповідь на те, що влада Білорусі спровокувала міграційну кризу та придушила опозицію.

  • Наразі виконано 36% плану дій групи Макфола-Єрмака щодо посилення санкцій проти російської федерації.

Про це керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак повідомив у Телеграмі, передає Укрінформ.

“Група Макфола-Єрмака продовжує роботу. Відслідковуємо прогрес із впровадження обмежень згідно з нашим санкційним планом… Наразі виконано 36% санкційного плану групи Макфола-Єрмака. Робота над рештою триває”, – зазначив він.

Наочний ситуативно-публічний приклад, коли простота викладу позиції є зрозуміло-привабливою, хоча має бути технологічно і креативно доказовою. І тоді вона матиме силу геостратегічного рівня. Це приклад коли спрощення не дає сили доказу, а потребує комунікаційно-контентно-безпекового супроводу. Радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк вважає, якщо в російській федерації заговорили про зняття санкцій, значить треба затягувати зашморг.

Таку думку він висловив у Твіттері, передає Укрінформ.

“рф вимагає зняття санкцій за розблокування українських портів, шантажуючи світ продовольчою кризою. Типова поведінка країни-терориста, яка бере заручників, щоб попросити вертоліт з $. Але дурнів немає, світ знає, з ким має справу. Заговорили про зняття санкцій – треба затягувати зашморг”, – зазначив Подоляк.

Публічні маркери:

«Штати в ООН звинуватили росію у навмисному використанні голоду як зброї».

«ЗМІ: G7 домовилася створити Альянс, щоб запобігти глобальному голоду».

«Кулеба допускає обговорення окремих обмежень щодо рф, аби уникнути голоду у світі.

«ЗМІ: США подумують на півроку скасувати санкції проти Білорусі заради експорту українського зерна».

«Санкційний план тиску на росію виконаний на 36% – Єрмак».

««Дурнів немає»: в ОП відповіли на шантаж росії, яка вимагає зняття санкцій за розблокування портів».

 

НАТО – організація чи клуб, з членами якого Україна має справу?

Вже дев’ятий рік українська цивілізаційна війна, розгорнута кремлем, реформує та трансформує безпеково-оборонну організацію НАТО.

І ось тепер вже 86-ту добу Україна перебуває в надзвичайно інтенсивному процесі-явищі різнофункціональної глобальної агресії.

В цей час Україні, як ніколи, потрібна масштабна безпекова організаційна потуга країн-членів НАТО. Однак закладені принципи консенсусу цієї організації, які ефективні за мирного часу, в умовах глобальної катастрофи, якою і є російсько-українська війна, не діють.

НАТО чекає як і завжди (стара стратегія опірності) удару, щоб відповідати. Але характер путінських агресій в сучасному світі такий, що часу для відповіді може не бути, бо вони (агресії) не завжди фізичні. Часто це ментальні впливи на громади інших країн, підкріплені політичними, дипломатичними, економічними тощо чинниками. Тобто, це переформатування суспільства (громад), яке виставлятиме політикам (найманим менеджерам) вимоги кремля як власну позицію.

Наразі НАТО лише використовує Україну як полігон для власної трансформації, не усвідомлюючи, що Україна реально виконує місію НАТО. Україна сьогодні захищає Європу і світ від глобального агресора, хоча це прерогатива цього військово-політичного блоку.

Питання про прийняття України до НАТО саме зараз теж є інструментом боротьби із путінством, що чекає своєї відповіді сьогодні і зараз.

Для НАТО розпочалася нова ера, відтоді як Росія вторглася в Україну.

Джерело: голова військового комітету Альянсу адмірал Роб Бауер, верховний головнокомандувач Об’єднаних сил НАТО в Європі і генерал Філіп Лавін, генерал Тод Волтерс на зустрічі керівництва НАТО

Пряма мова Роба Бауера: “Без сумніву, для НАТО розпочалася нова ера. За останні кілька місяців НАТО продемонструвало, що воно здатне (швидко та ефективно змінити) свою позицію. Ми здійснили найбільше зміцнення колективної оборони за покоління… Війна президента Росії Володимира Путіна в Україні представила нам нову стратегічну реальність”.

Деталі: Бауер зазначив, що “Україна ніколи не прийме російську окупацію, і НАТО підтримуватиме Україну стільки, скільки потрібно”.

Генерал Тод Волтерс сказав, що “рішучість і єдність НАТО як ніколи великі”.

Філіп Лавін сказав, що альянс повинен продовжити перетворення збройних сил та військового потенціалу, щоб відповідати новим стратегічним реаліям. За його словами, трансформація – це не тільки технології, це інновації, це зміна мислення, це люди та їхні нові навички, і альянс повинен продовжувати нарощувати потенціал для участі в операціях на суші, на морі, у повітрі, у космосі та у кіберпросторі

 

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба вважає, що НАТО як інституція не зробила нічого за останні 3 місяці, що б допомогло Україні.

Про це він сказав в ефірі телемарафону, передає Укрінформ.

«ЄС проявив себе як організація, здатна діяти єдиним фронтом і ухвалювати потужні, важливі, важкі рішення, а НАТО навпаки. Назвіть мені за три місяці одне єдине консенсусне рішення НАТО, яке б зіграло на руку Україні і допомогло?» – зазначив міністр.

Він додав, що до війни українське суспільство вважало НАТО силою, а ЄС чимось слабким і здатним тільки висловлювати занепокоєння. Війна показала, що все навпаки, ЄС ухвалив історичні і революційні рішення щодо надання зброї, санкцій, визнання європейської перспективи, економічні рішення.

«Так, це правда, члени Альянсу окремо або невеличкими групками дійсно роблять надзвичайно круту і важливу роботу, надають життєво важливу допомогу. Питань нема. Але НАТО як інституція за цей час не зробила нічого», – наголосив Кулеба.

 

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний під час засідання Військового комітету Північноатлантичного альянсу на рівні головнокомандувачів (начальників штабів) наголосив, що ракетні обстріли з боку росії несуть загрозу не тільки для України, а й для країн-членів НАТО.

Як передає Укрінформ, про це головнокомандувач ЗСУ повідомив у Фейсбуці.

“Сьогодні на запрошення голови Військового комітету НАТО адмірала Королівського військово-морського флоту Роба Бауера взяв участь у засіданні Військового комітету НАТО на рівні головнокомандувачів (начальників штабів) у форматі з Україною”, – написав Залужний.

Під час засідання Залужний наголосив, що український народ “платить надзвичайно високу ціну за свободу і європейський вибір, а Європа переживає найбільшу безпекову кризу з часів Другої світової війни”.

Головнокомандувач ЗСУ повторив свої слова на засіданні Військового комітету НАТО у січні минулого року: відповідь агресору має бути консолідованою.

“Війна з 2014-го року стала для нас, українців, справжньою війною. Не АТО, не ООС, а саме війною. І кожен день цієї війни, кожен вбитий солдат, кожна покалічена доля були для нас наукою. Ми усвідомлювали, що рано чи пізно повномасштабна агресія розпочнеться, і готувалися до неї. Ми чітко розуміли, що саме перший місяць буде переломним. Нам вдалося відібрати у противника стратегічну ініціативу, завдати критичних втрат, змусити відмовитися від головної мети – захоплення міста Києва”, – заявив він.

 

Спеціальний радник головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, ветеран збройних сил США Ден Райс наголошує, що важливо доносити світу правдиву інформацію про розв’язану росією війну в Україні.

Про це він заявив в інтерв’ю Укрінформу.

За його словами, з іншого боку Атлантики важко відокремити факти від вигадки та правду від брехні, тому з усією цією інформацією, що розповсюджується в соціальних мережах та ЗМІ, навіть порядному, чесному журналісту важко розібратися і зрозуміти, що відбувається.

“Ось чому так важливо, щоб такі люди, як я, приїжджали сюди, дивилися на все і повідомляли факти. Одна з речей, які я хочу зробити, – це розповісти про все, що бачив. Я спілкувався з багатьма людьми, я знімав відео”, – зазначив Райс.

Утім, на його думку, російські ЗМІ настільки потужні, що деяка їхня брехня все ж доходить до споживача, і деяким людям стає важко зрозуміти, де саме правда.

“Але реальність така, що Україна – суверенна держава з чудовими людьми, із західними цінностями. І, на моє переконання, саме ці цінності є тим, чому НАТО має прийняти її до себе”, – наголосив він.

Водночас росіяни, зазначив експерт, мають жахливу армію, яка чинить звірства. “Вони стверджують, що тут нацисти, але насправді саме вони поводяться як нацисти, катуючи людей, страчуючи в’язнів, вчиняючи воєнні злочини у масових масштабах. Вони б’ють «Градами» по цивільних цілях. Навіть коли у всьому районі немає військових, вони стріляють «Градами», знищуючи все навкруги”, – констатує радник головнокомандувача ЗСУ.

Він вважає, що росія вже програла інформаційну кампанію цієї війни: “Весь світ знає, що вони брешуть. російські громадяни – ні, але решта світу не вірить у те, що йде від росії. Вірять Україні”.

Також, на його думку, українські військові зробили дивовижну роботу з інформування світу про війну, зі стратегічних комунікацій.

“Вони кажуть правду – хороша вона чи погана. Якщо втрачають місто – говорять правду. Якщо здобувають контроль над містом – так і кажуть. Але все, що говорять росіяни, по суті, – брехня. І вони навіть своїм військам кажуть неправду”, – наголосив експерт.

Публічні маркери:

«НАТО: Після 24 лютого для Альянсу почалася нова ера»

«НАТО як інституція за час війни не зробила для України нічого – Кулеба»

«Ракетні обстріли з боку рф несуть загрозу не тільки Україні, а й членам НАТО – Залужний».

«Радник Залужного: Все, що говорять росіяни, – брехня, яку вони кажуть навіть своїм військам».

«Поставки зброї в Україну вигідні країнам НАТО – радник Залужного».

«Генерал США Міллі зателефонував начальнику генштабу РФ».

«Столтенберг: наступ РФ на Донбасі застопорився, проте війна може бути довгою».

«Білий дім не поспішає надавати американські РСЗВ, про які просить Київ – Politico».

«Артилерія і ракети: Британія надасть Україні додаткову військову допомогу на £1,3 мільярда».

 

І путіна , і ідеологію «руского міра» необхідно ліквідувати

Німецький парламент здійснив безпрецедентний крок – відібрав у колишнього канцлера Шредера деякі представницькі привілеї. Причина – його системна та вперта позиція щодо служби путіну і світовому путінству. Німецькі парламентарі пішли на такі символістичні дії через масштаб глобальної злочинності путіна.

В той же час прем’єр-міністр Польщі Моравецький заявив, що час збереження «обличчя путіна» пройшов. Його потрібно ізолювати, бо будь-яка допомога, навіть вимушено-коротка стає плацдармом до ширшої терористичної агресії. І це закономірність для практик глобального гібридного тероризму та гібридно-месіанських агресій, спрямованих на творення світу тотального цинізму і  неоварварства.

Німецький парламент скасував деякі спеціальні права колишнього канцлера ФРН (1998-2005 рр.) Ґергарда Шредера, наразі більш відомого в країні як друг путіна та людина, яка отримує російську зарплату.

Рішення ухвалене бюджетним комітетом у четвер, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Зокрема, ухвалене рішення закрити офіс, який надається за традицією колишнім главам уряду ФРН.

В офісі Шредера працює 7 співробітників, яким тепер доведеться шукати іншу роботу.

Водночас експолітик продовжить отримувати пенсію та збереже право на особисту охорону.

 

Битва за Україну вирішуватиме майбутнє нинішньої епохи. Тож російського лідера володимира путіна потрібно ізолювати, а не “зберегти йому обличчя”, а ідеологія “русского мира” має бути ліквідована.

На цьому під час виступу в рамках конференції Strategic Ark (“Стратегічний ковчег”) у Польському інституті міжнародних справ (PISM) у Варшаві заявив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький, передає кореспондент Укрінформу.

Моравецький підкреслив, що трагедія цивільного населення в Бучі чи Маріуполі й останні події в Україні повинні всіх розбудити від летаргічного сну і відкинути колишні омани.

Він звернув увагу, що на міжнародній арені спостерігаються спроби “зберегти обличчя” путіну.

“Але як можна пробувати врятувати або зберегти те, що насправді було повністю втрачено?” – наголосив польський прем’єр.

За його словами, зараз є привід добре зрозуміти динаміку імперіалізму і тоталітаризму в росії. Це також слушний момент поглянути на себе у дзеркало і подумати про свою ідентичність.

Він зауважив, що в 1920 році Варшавська битва (між поляками, за підтримки військ УНР, і більшовиками) сформувала світовий лад на 20 років. “Зараз ведеться битва за Україну, і вона, можливо, визначатиме майбутнє на кілька століть”, – наголосив Моравецький.

Парадоксом цієї війни він назвав те, що якщо Україна переможе, то це буде, насамперед, її перемога. “Натомість якщо вона програє, то це буде поразка нас усіх і кінець того світу, який ми знаємо”, – констатував польський політик.

“Тому, я закликаю до ізоляції російського президента. Так, дипломатія вимагає діалогу, але не ведуться переговори з терористами. Злочинців необхідно засудити, а ідеологію “русского міра” – подолати і викорінити”, – наголосив Моравецький.

На переконання польського прем’єра, “не достатньо буде виграти війну, потрібно буде не програти і не втратити мир”. Він додав, що західний світ повинен спільно вирішити, що росія вже ніколи не загрожуватиме миру в Європі. Натомість ціну за збереження миру повинні також будуть заплатити країни з-за меж ЄС та НАТО.

Глава польського уряду підкреслив, що спільним досягненням має бути перемога над націоналізмом і колоніалізмом.

Моравецький нагадав, що колись, під час воєнного стану в Польщі (1981-1983 рр.), усі говорили, що немає свободи без солідарності. “Сьогодні треба сказати, що немає Заходу без вільної і переможної України”, – констатував глава польського уряду.

 

Бажання зберегти обличчя президентові рф путіну – це велика хвороба в Європі, яку вилікує лише жорстока історія.

Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в ефірі телемарафону, передає Укрінформ.

Кулеба зауважив, що деякі політики та експерти країн Євросоюзу та інших держав почали хвилюватися через програш путіна, мовляв, не можна допустити приниження росії.

«Якщо брати не тих, хто відпрацьовує російські контракти, а тих людей, які щиро вірять у такі ідеї, у них класичний синдром залежності від росії», – наголосив він.

На думку глави МЗС, навіть якщо росія почне різати їхніх співгромадян на вулицях, вони все одно говоритимуть, що треба допомогти росії зберегти обличчя.

«Це велика хвороба, вона дуже тяжка. В Європі цілі прошарки серед інтелігенції хворі на цю хворобу, і вилікує їх від цього лише жорстока історія», – сказав Кулеба.

Як повідомлялося, 13 травня Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна не готова і не буде “зберігати обличчя путіну” і йти на якісь поступки щодо свого суверенітету, аби закінчити війну.

Публічні маркери:

«Бундестаг відібрав у ексканцлера Шредера деякі привілеї».

«Моравецький закликав ізолювати путіна, а не «зберегти йому обличчя»».

«Бажання зберегти обличчя путіну є хворобою в Європі, яку вилікує жорстока історія – Кулеба».

«Ніхто не прийме нав’язаних росією умов миру – Шольц».

«Депутати більшості в Бундестазі виступають за нафтове ембарго».

«Лише Україна вирішуватиме, який мир приймати – прем’єр Італії».

«Кулеба подякував депутатам Європарламенту за підтримку створення спеціального трибуналу».

«Європарламент вимагає розпочати переговори про вступ Албанії і Північної Македонії до ЄС».

«Розслідування злочинів рф і торгівля: Європарламент ухвалив важливі для України резолюції».

 

Комунікаційно-контентні маркери публічних резонансів

 

російські війська вбили в Україні 231 дитину

19.05.2022 09:07

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486788-rosijski-vijska-vbili-v-ukraini-231-ditinu.html

Війська росії від початку повномасштабного вторгнення вбили в Україні 231 дитину, ще принаймні 427 дітей поранені.

Як передає Укрінформ, про це Офіс генерального прокурора повідомляє у Телеграмі.

“Станом на ранок 19 травня понад 658 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії російської федерації. За офіційними даними ювенальних прокурорів, 231 дитина загинула та понад 427 поранено”, – ідеться в повідомленні.

Ці дані не остаточні, оскільки триває робота з їх встановлення у місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях.

Найбільше постраждало дітей у Донецькій області – 144, Київській – 116, Харківській – 100, Чернігівській – 68, Херсонській – 48, Луганській – 47, Миколаївській – 44, Запорізькій – 28, Сумській – 17, у Києві – 16, Житомирській – 15.

17 травня ворог вкотре обстріляв Бахмут Донецької області. Внаслідок ракетного удару по житловому будинку тяжко травмовані діти 9, 12 та 17 років. 18 травня під завалами зруйнованого будинку рятувальники знайшли тіла жінки та 2-річної дитини.

Також стало відомо про загибель 17-річної дівчини у Пологах Запорізької області внаслідок обстрілів російськими військами цивільної інфраструктури.

У Миколаївській області 16 травня на автодорозі підірвалися на міні восьмеро людей, серед яких 5-річна дівчинка. Усі вони отримали поранення різного ступеня тяжкості.

Через бомбардування та обстріли збройними силами рф українських міст та сіл пошкоджено 1828 закладів освіти. При цьому 171 з них зруйнований повністю.

Як повідомляв Укрінформ, Міністерство охорони здоров’я збирає інформацію про дітей, які зазнали травмувань під час війни з росією. Зібрані дані передаватимуться до Офісу Президента та спеціального фонду, які надаватимуть фінансову допомогу батькам або опікунам для лікування чи реабілітації дитини.

 

У Маріуполі продовжують вивозити вантажівками тіла з-під завалів драмтеатру 

19.05.2022 14:31

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3487054-u-mariupoli-prodovzuut-vivoziti-vantazivkami-tila-zpid-zavaliv-dramteatru.html

У Маріуполі окупанти продовжують розбирати завали знищеного російською авіацією Драматичного театру і вивозити вилучені з-під руїн тіла вантажівками.

Про це повідомляє у Телеграмі радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, передає Укрінформ.

“Окупанти продовжують розбори завалів Драматичного театру. Наші джерела повідомляють, що вчора та сьогодні тіла загиблих вивозили декілька разів вантажівками в бік Старого Криму”, – йдеться у повідомленні.

Андрющенко зазначив, що територію розчистки охороняють і не дають доступу місцевим. Операція з приховування наслідків військових злочинів триває.

Як повідомляв Укрінформ, 16 березня російські загарбники скинули потужну авіабомбу і знищили Драматичний театр в центрі Маріуполя, де ховалися сотні людей. Кількість загиблих внаслідок авіаудару досі невідома, йдеться щонайменше про 300 осіб. До розбору завалів окупанти намагалися залучити місцевих жителів, але через масові відмови на місці працюють “надзвичайники” з росії і так званої ДНР.

 

Загарбники силоміць відправили на війну з Україною понад 100 студентів із Донецька

19.05.2022 14:01

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3487036-zagarbniki-silomic-vidpravili-na-vijnu-z-ukrainou-ponad-100-studentiv-iz-donecka.html

На тимчасово захопленій території Донецької області триває примусова незаконна мобілізація молоді – більш як 100 студентів Донецького медичного університету імені Горького загарбники силоміць відправили воювати проти українського народу.

Про це у Телеграмі написала Уповноважений ВР з прав людини Людмила Денісова, передає Укрінформ.

«Ректор університету Григорій Ігнатенко за вказівкою окупантів зібрав студентів на «обов’язкові збори», звідки їх забрали представники окупаційної адміністрації області. За таку «винахідливість і віддане служіння» ректор отримав від окупантів відзнаку», – зазначила вона.

Батькам студентів цей «ректор» повідомив, що після демобілізації студенти продовжать навчання за індивідуальним графіком у прискореному режимі. Загалом на строкову службу в «армію» було призвано 176 студентів медуніверситету.

За словами Денісової, примусова мобілізація на захоплених рф територіях є порушенням статті 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка суворо забороняє окупаційній державі змушувати осіб, які перебувають під захистом, тобто тих, хто опиняється під владою сторони конфлікту або загарбницької держави, громадянами яких вони не є, служити в її збройних чи допоміжних силах.

Тож український омбудсман закликала Комісію ООН з розслідування порушень прав людини під час військового вторгнення рф в Україну врахувати ці факти воєнних злочинів та порушень прав людини рф в Україні.

24 лютого росія розпочала новий етап восьмирічної війни проти України – повномасштабний наступ. Ворог здійснює масовані обстріли та бомбардування мирних українських міст і сіл.

Після початку війни світова спільнота запровадила проти росії масштабні санкції.

 

У Василівці перед російським блокпостом стоять понад 1000 авто із цивільними

19.05.2022 15:24

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3487106-u-vasilivci-pered-rosijskim-blokpostom-stoat-ponad-1000-avto-iz-civilnimi.html

Загарбники продовжують блокувати проїзд на підконтрольну Україні територію, зокрема, у Василівці Запорізької області перед російським блокпостом стоять понад 1000 автомобілів.

Про це журналістам повідомила заступниця голови Запорізької ОВА Злата Некрасова, передає кореспондент Укрінформу.

“На даний момент у м. Василівка перед блокпостом російської федерації знаходяться більше 1000 машин, яких не пропускають на територію, підконтрольну Україні. В машинах знаходяться жінки та діти”, – сказала вона.

За її словами, у зв’язку з цим посадовці забезпечили доставку людям води та їжі.

Як повідомлялося, Запоріжжя станом на 18 травня прийняло вже 123 тисячі евакуйованих людей, серед них 33 580 дітей.

 

Обстріли Сєвєродонецька: росіяни вбили за день 12 мирних жителів, ще понад 40 – поранені

19.05.2022 18:26

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3487255-obstrili-severodonecka-rosiani-vbili-za-den-12-mirnih-ziteliv-se-ponad-40-poraneni.html

У Сєвєродонецьку на Луганщині російські загарбники сьогодні, 19 травня, вбили 12 людей та понад 40 – поранили.

Як передає Укрінформ, про це начальник Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай повідомив у Телеграмі.

«Гатять без зупину. У Сєвєродонецьку 12 загиблих та більше 40 поранених. орки від самого ранку почали хаотично розстрілювати обласний центр з важкого озброєння. Обстріли тривають і зараз», – написав очільник області.

Він зазначив, що у Сєвєродонецьку здебільшого цілеспрямовані влучання ворожих снарядів саме по житлових будинках.

«Дані щодо загиблих та постраждалих ще уточнюються, адже обстежити територію під обстрілами неможливо», – заявив Гайдай та додав, що пораненим наразі надають медичну допомогу.

Як повідомлялося, Луганщина постійно зазнає обстрілів російської армії, в області зруйновані багато житлових будинків, об’єкти інфраструктури, навчальні заклади, пошкоджені лікарні. За словами керівника Луганської ОВА, донедавна у регіоні залишалися понад 40 тис. мирних жителів, які відмовлялися евакуюватися.

 

«Мы, получается, фашисты здесь» – зізнання полонених росіян на допитах

19.05.2022 15:19

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3487098-my-polucaetsa-fasisty-zdes-ziznanna-polonenih-rosian-na-dopitah.html

Полонені російські військові на допитах розповідають, що командування залишило їх напризволяще, а дії армії рф на території України називають фашистськими.

Про це повідомила в Фейсбуці пресслужба СБУ в Харківській області, передає Укрінформ.

«СБУ провела допит окупантів, котрі здалися в полон. Усі вони скаржаться на своє керівництво, яке залишило їх напризволяще. Загарбники повідомляють, що прибули виконувати легкі завдання, як то копати окопи чи відповідати на дзвінки керівництва, а натомість їх відправили в бункер, наказавши утримувати вигідну позицію», – йдеться у повідомленні.

За словами «асвабадітєля», після того, як українські військові взяли їх у оточення, ситуація погіршувалася, і загарбники чекали, поки командування приїде їх рятувати. Але дива не сталось, командування їх просто «кинуло», як і тисячі інших загарбників.

Під час допиту полонений визнає, що російські військові прийшли на українську землю, як загарбники, і називає їх фашистами. «Мы, получается, фашисты здесь», – каже військовий.

Як повідомлялося, російські загарбники, яких мобілізували у квітні, потрапили у полон Збройних сил України і дають свідчення українським спецслужбам про приховану мобілізацію в рф.

 

Військовослужбовці рф, яких судять за обстріли Харківщини з «Градів», визнали свою провину

19.05.2022 15:40

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3487077-vijskovosluzbovci-rf-akih-sudat-za-obstrili-harkivsini-z-gradiv-viznali-svou-provinu.html

Двоє військовослужбовців рф, яких судять за обстріли Харківщини з «Градів», визнали свою провину та не заперечують проти скороченого розгляду справи.

Про це стало відомо під час засідання Котелевського районного суду Полтавської області, передає кореспондент Укрінформу.

На першому засіданні по суті прокурор зачитав обвинувальний акт: навідника та водія-заряджаючого Олександра Бобикіна та Олександра Іванова звинувачують у тому, що 24 лютого вони з території рф обстріляли з системи «Град» об‘єкти цивільної та критичної інфраструктури в селищах Козача Лопань та Ветеринарне Дергачівського району Харківської області.

Обвинувачені свою провину визнали, на уточнення судді – частково чи повністю, відповіли обоє: «Повністю».

Представник прокуратури просить суд про скорочений розгляд: не досліджувати матеріали обвинувачення – обставини скоєння обстрілів і доказову базу, та обмежитися допитом обвинувачених.

Підсудні та їх захисники не заперечували.

Суддя вирішив проводити розгляд у порядку, запропонованому прокуратурою.

Про військовослужбовців у ході засідання стало відомо, що вони з військової частини в Мурманській області рф, не одружені, дітей не мають. Бобикін має середню повну освіту, Іванов – середню спеціальну.

У ході засідання обвинувачені заявили, що не знали куди саме стріляли з «Градів», про це повідомляє Суспільне.

«Обоє російських військових повідомили в суді, що не знали, куди саме стріляють. Про обстріли Харківщини дізналися під час слідства», – йдеться в повідомленні.

За словами обвинуваченого Олександра Бобикіна, про навчання підрозділу оголосили у грудні 2021-го року. Приблизно 1 лютого вони виїхали в Курськ для тренувань. Згодом перемістилися у село Малинівка Бєлгородської області. На місці військовим рф оголосили, що будуть «заходити на територію України». Причин не пояснювали. Обстріл із «Градів» розпочали близько 05:00 24 лютого. Із машини випустили приблизно 38 снарядів. У дорозі в бік кордону здійснили ще кілька обстрілів, а решту достріляли, коли вже були в Україні. Після цього їх підрозділ розбила українська армія. Обстріли українських населених пунктів вели за координатами, сказав обвинувачений.

Також Бобикін повідомив, що телефонів і годинників росіяни не мали. Сказав, що під час обстрілу його «вибило з машини» і він втратив свідомість. Прийшов до тями зранку 25 лютого. Після цього деякий час він «перебував на лікуванні», а потім – здався українським військовим.

За словами обвинуваченого Олександра Іванова, що був в одній колоні із Бабикіним, 24 лютого частина військових із його підрозділу відмовилася стріляти після того, як отримали такий наказ. Однак після перетину українського кордону відмовитися вони не мали можливості. Іванов розповів, що після знищення машини сховався разом із екіпажем. Зі сховку вийшли 25 лютого і почали рухатися у бік російського кордону. Коли вийшли на український блокпост, здалися.

За клопотанням прокурора суддя оголосив перерву в засіданні, розгляд продовжать 26 травня об 11:00.

Як повідомляв Укрінформ, за даними слідства, обвинувачені Олександр Бобикін і Олександр Іванов у якості водія-заряджаючого та навідника 24 лютого здійснили артилерійські обстріли, внаслідок чого зруйновано об’єкти критичної інфраструктури та житлові будинки у смт Козача Лопань та навчальний заклад Дергачівської міської ради. Після цього, як повідомила прокуратура, військовослужбовці перетнули кордон України та продовжили обстріли Харківщини, а після розгромлення російської військової колони Збройними силами України ці двоє загарбників переховувалися та згодом були взяті у полон. Військовим РФ ч. 1 ст. 438 КК України (порушення законів і звичаїв війни) загрожує до 12 років ув’язнення.

17 травня відбулося підготовче засідання в їх справі. Обвинувачем продовжили термін тримання під вартою до 15 липня. Суд вирішив, що слухання буде відкритим. За клопотанням прокурорів військовослужбовців рф перевели з колонії в Дніпрі до пенітенціарного закладу в Полтаві.

 

Війська рф обстріляли два села на Херсонщині – є загиблий і поранені

19.05.2022 14:57

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3487081-vijska-rf-obstrilali-dva-sela-na-hersonsini-e-zagiblij-i-poraneni.html

На Херсонщині розпочато досудове розслідування через обстріли російськими військами населених пунктів Чорнобаївка та Правдине, у результаті яких одна людина загинула, а семеро отримали поранення.

Як передає Укрінформ, про це у Фейсбуці повідомляє Херсонська обласна прокуратура.

“За даними слідства, 18 травня 2022 року окупаційні війська армії РФ здійснили черговий обстріл смт Чорнобаївка, внаслідок чого загинув 38-річний місцевий мешканець, ще п’ять людей отримали різного характеру та ступеню тяжкості тілесні ушкодження та наразі перебувають у лікарні”, – йдеться у повідомленні.

Також, як інформують в обласній прокуратурі, в селі Правдине осколкові поранення отримало сімейне подружжя, в домоволодіння яких прицільно влучив ворожий снаряд. Інформація щодо інших постраждалих уточнюється.

Обстріли ворога завдали шкоди цивільній інфраструктурі населених пунктів та залишили без даху над головою мешканців Херсонщини.

Зазначається, що вказані дії становлять пряму загрозу життю й здоров’ю мирного населення, суперечать нормам міжнародного гуманітарного права, які прямо забороняють напади на цивільне населення та цивільні об’єкти.

За процесуального керівництва Херсонської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальних провадженнях за фактами порушення законів та звичаїв війни (ч. ч. 1, 2 ст. 438 КК України).

Водночас, як повідомив у Фейсбуці директор КП «Міжнародний аеропорт «Херсон» Віталій Кучерук, у результаті агресії російських загарбників проти України, в Чорнобаївці 18 травня загинув співробітник аеропорту Ігор Докієнко, який потрапив під обстріл.

Як повідомляв Укрінформ, на Херсонщині через обстріл військовими рф колони авто з цивільними троє людей загинули, шестеро дістали поранень.

 

NYT оприлюднило нові відеодокази страт українців російськими солдатами у Бучі

20.05.2022 05:26

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3487523-nyt-opriludnilo-novi-videodokazi-strat-ukrainciv-rosijskimi-soldatami-u-buci.html

Видання The New York Times оприлюднило нові докази звірств російських військових під час окупації Бучі на Київщині.

Видання аналізувало відео колег з The Times, на яких видно, як окупанти стратили щонайменше вісьмох українців, передає Укрінформ із посиланням на The New York Times.

На першому відео з камер відеоспостереження 4 березня видно, як російські військові ведуть девʼятьох згорблених українських полонених (серед них — чоловік у яскравій блакитній кофті). Газета наголошує, що це відео є найчіткішим доказом того, що ці люди перебували під вартою російських солдатів за кілька хвилин до страти.

Як розповіли The Times вісім свідків, потім російські солдати відвели чоловіків за сусідню офісну будівлю, яку окупанти захопили та перетворили на імпровізовану базу. Було чутно постріли й полонені більше не повернулися.

Відео з дрона, зняте на день пізніше, 5 березня, було першим візуальним доказом, що підтвердив свідчення очевидців, зазначає газета. На ньому видно трупи, що лежали на землі біля офісної будівлі на вулиці Яблунській, 144, а поряд з ними на сторожі — два російські солдати. Серед тіл виднілася і яскрава блакитна кофта.

Нагадаємо: станом на 4 травня правоохоронці вже знайшли та встановили особи 1 235 загиблих на Київщині, повідомляв начальник поліції області. Ще не ідентифікували 282 померлих. Більшість людей загинули від вогнепальної зброї.

 

російські військові під дулами автоматів змушують ув’язнених рити траншеї на Херсонщині

19.05.2022 13:12

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486992-rosijski-vijskovi-pid-dulami-avtomativ-zmusuut-uvaznenih-riti-transei-na-hersonsini.html

На Херсонщині російські окупанти змушують засуджених, що відбувають покарання у колоніях і які не були евакуйовані, копати траншеї, нескореним прострілюють ноги.

Про це повідомила у Фейсбуці керівник пресслужби Херсонської міської ради Гаяне Оганесян, яка перебуває за межами тимчасово захопленого міста, передає Укрінформ.

“Засуджених Дар’ївкої виправної колонії 10, які готові були захищати свою Батьківщину, російські військові переміщують у 90 колонію й примушують копати траншеї. Нескореним прострілюють ноги. На базі 10 колонії будуть розташовані бокси для ремонту військової техніки рф. Окупанти готові дати засудженим зброю, аби ті виступали під триколором проти армії України”, – йдеться у повідомленні.

За її словами, співробітники закладів, яким вдалося утекти, переховуються, оскільки їх примушують до співпраці з окупантами.

Оганесян інформує, що йдеться про життя працівників та засуджених в регіоні, яких так і не евакуювали, а разом це близько 3 тисяч людей.

Як повідомляв Укрінформ, у Херсоні є ризик, що на вулицях опиняться злочинці. Ніякої евакуації засуджених і особового складу установ не було й немає.

Російські загарбники вбили ув’язненого у слідчому ізоляторі тимчасово захопленого Херсона за висловлене ним обурення.

На сьогодні СІЗО перебуває під “керівництвом” колаборанта Євгенія Соболєва, який погодився очолити пенітенціарну систему в Херсонській області.

Начальника Херсонського СІЗО захопили, коли він чинив опір загарбникам, він був вивезений у невідомому напрямку, співробітники відмовилися працювати на загарбників і написали рапорти про звільнення. Зв’язок з установою втрачений.

Обласна військова адміністрація заявляла, що розглядається питання можливої евакуації пенітенціарних установ за підтримки ООН.

 

Суд над військовим рф: потерпіла хоче для вбивці довічного чи обміну на українських захисників

19.05.2022 12:54

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486978-sud-nad-vijskovim-rf-poterpila-hoce-dla-vbivci-dovicnogo-ci-obminu-na-ukrainskih-zahisnikiv.html

Солом’янський райсуд Києва продовжив розгляд справи щодо російського військового Вадима Шишимаріна, який вбив цивільного жителя Сумщини.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

Наразі суд допитує потерпілу – дружину вбитого цивільного. За словами свідка, у вбитого чоловіка, коли він виходив з дому, зброї не було, він був одягнений у цивільний одяг.

Вона також висловила думку, що адекватною мірою покарання для особи, яка вбила її чоловіка, буде довічне ув’язнення. «Але якщо його поміняють, у тому числі, на наших маріупольських захисників, хлопців, я не буду проти, я буду за», – зазначила вона.

У відповідь на запитання захисника обвинуваченого вона повідомила, що російські війська зайшли на територію її села 25 лютого.

До цього, у середу, Шишимарін у суді повністю визнав свою вину у вбивстві цього чоловіка.

24 лютого росія розпочала новий етап восьмирічної війни проти України – повномасштабний наступ. Ворог здійснює масовані обстріли та бомбардування мирних українських міст і сіл. ЗСУ, Національна гвардія, сили Територіальної оборони та весь український народ чинять героїчний опір російським військам та завдають їм великих втрат.

Після початку війни світова спільнота запровадила проти росії масштабні санкції.

Обстріли Сєвєродонецька: росіяни вбили за день 12 мирних жителів, ще понад 40 – поранені

 

Євросоюз розширить групу з розслідування російських воєнних злочинів в Україні

19.05.2022 12:04

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486930-evrosouz-rozsirit-grupu-z-rozsliduvanna-rosijskih-voennih-zlociniv-v-ukraini.html

Єврокомісія докладає зусиль для допомоги українським та міжнародним слідчим органам у розслідуванні воєнних злочинів, що були скоєні загарбниками рф на тимчасово окупованих територіях України. І до цієї роботи можуть приєднатися країни ЄС, які вже розпочали власне розслідування.

Про це сьогодні під час виступу на сесії Європейського парламенту заявив Єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Воєнні злочини в Україні мають бути розслідувані, а винні мають бути притягнуті до відповідальності. Ми знаходимося у постійному контакті з міністерством юстиції України та Генеральною прокуратурою, щоб почути, чого саме Україна потребує для здійснення відповідних карних розслідувань. Очевидно, що обсяг та складність цих процесів потребують великих технічних та людських ресурсів, а також спеціалістів відповідної кваліфікації», – зазначив Єврокомісар.

Він зауважив, що наразі в Україні відкрито вже більше 9 000 справ проти більше 600 підозрюваних. 11 країн-членів ЄС також відкрили власні розслідування із головних міжнародних злочинів, що були скоєні в Україні.

«Спільна команда з розслідування із залученням України, Литви і Польщі була створена у березні за допомогою Євроюсту. Ця команда з розслідування буде розширена до кінця поточного місяця, та включатиме Естонію, Латвію, Чеську Республіку і Словаччину. Я перебуваю в контакті з іншими країнами-членами, які відкрили розслідування національного рівні, і вони також можуть приєднатися до цієї команди розслідувачів», – сказав Рейндерс.

Він зауважив, що у цьому контексті Євроюст нарощує співробітництво у цих справах з Міжнародним кримінальним судом, який зараз повною мірою залучений до роботи Спільної команди з розслідування, що відбулося вперше в історії МКС.

Єврокомісар повідомив, що Єврокомісія і надалі продовжуватиме надавати суттєву допомогу національним органам, що спеціалізуються на військових злочинах. У цьому контексті він наголосив на необхідності тісної координації міжнародних зусиль, щоб всі винні у скоєнні воєнних злочинів та злочинів проти людства в Україні були притягнуті до правосуддя.

Наразі Єврокомісія запропонувала уточнити регуляторні правила, за якими діє Євроюст, щоб він міг очолити таку координацію. Зокрема, йдеться про проведення великої кількості складних розслідувань, створення спроможностей для накопичення, опрацювання та надійного збереження за межами України доказів злочинів геноциду, злочинів проти людства та воєнних злочинів.

Як повідомлялося, 24 лютого поточного року росія розпочала війну проти України, проводить масовані обстріли та бомбардування українських міст та селищ, чинить репресії та звірства проти мирного населення на тимчасово окупованих територіях України. На боротьбу із загарбниками піднявся весь народ України.

Від початку російського вторгнення Європейський Союз та його країни-члени виявили щиру солідарність із Україною, надали їй потужну політичну, економічну, фінансову, гуманітарну та військову допомогу.

 

Україна вважає недійсними всі «закони» загарбників на захоплених територіях – МВС

19.05.2022 11:42

https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3486911-ukraina-vvazae-nedijsnimi-vsi-zakoni-zagarbnikiv-na-zahoplenih-teritoriah-mvs.html

Про це поінформувала пресслужба МВС України, передає Укрінформ.

«Мешканцям тимчасово окупованих територій важливо знати, що всі нормативно-правові акти тимчасових окупаційних сил та тимчасових окупаційних адміністрацій російської федерації є неправомірними», – йдеться у повідомленні.

Уточнюється, що в Україні усі закони та нормативно-правові акти приймаються на основі та мають відповідати Конституції України, що чітко передбачено у статті 8.

«Тож будь-які «документи» тимчасової окупаційної влади автоматично недійсні з моменту їх ухвалення і не створюють жодних правових наслідків, а отже — не підлягають виконанню. Нікчемність цих актів не підлягає оскарженню та не може бути скасована», – уточнюється у повідомленні.

Як зазначили у МВС, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово захопленій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

При цьому, як поінформували у МВС, забороняється: співпраця з державою-загарбником, збройними формуваннями та/або загарбницькою адміністрацією держави-агресора; здійснення пропаганди держави-загарбника у закладах освіти, вчинення дії, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-загарбника у закладах освіти.

Також громадянам забороняється добровільно обіймати посади у незаконних органах держави-загарбника, у тому числі у загарбницькій адміністрації держави-агресора, або добровільно обиратись до таких органів.

Як повідомлялося, 24 лютого росія розпочала новий етап восьмирічної війни проти України – повномасштабний наступ. Ворог здійснює масовані обстріли та бомбардування мирних українських міст і сіл. ЗСУ, Національна гвардія, сили Територіальної оборони та весь український народ ефективно протистоять російським військам і завдають їм великих втрат.

Після початку війни проти росії було запроваджено масштабні санкції з боку світової спільноти.

Як зазначили у МВС, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово захопленій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

При цьому, як поінформували у МВС, забороняється: співпраця з державою-загарбником, збройними формуваннями та/або загарбницькою адміністрацією держави-агресора; здійснення пропаганди держави-загарбника у закладах освіти, вчинення дії, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-загарбника у закладах освіти.

Також громадянам забороняється добровільно обіймати посади у незаконних органах держави-загарбника, у тому числі у загарбницькій адміністрації держави-агресора, або добровільно обиратись до таких органів.

Як повідомлялося, 24 лютого росія розпочала новий етап восьмирічної війни проти України – повномасштабний наступ. Ворог здійснює масовані обстріли та бомбардування мирних українських міст і сіл. ЗСУ, Національна гвардія, сили Територіальної оборони та весь український народ ефективно протистоять російським військам і завдають їм великих втрат.

Після початку війни проти росії було запроваджено масштабні санкції з боку світової спільноти.

 

російські загарбники завдали авіаудару по Бахмуту

19.05.2022 11:52

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486922-rosijski-zagarbniki-zavdali-aviaudaru-po-bahmutu.html

На Донеччині російські загарбники завдали чергового авіаудару по Бахмуту – снаряди влучили у п’ятиповерхівку, приватний будинок та адмінбудівлю. Рятувальники витягнули з-під завалів 6 людей, їхній стан задовільний.

Про це начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко повідомив у Телеграмі, передає Укрінформ.

«Снаряди влучили у п’ятиповерхівку, приватний будинок та адміністративну будівлю. У приватному будинку рятувальники витягнули з-під завалів 6 людей, їхній стан – задовільний. У п’ятиповерхівці знищено цілий під’їзд, але, за попередньою інформацією, постраждалих немає», – написав очільник області.

Він зазначив, що росіяни продовжують стріляти по цивільним, але своєчасна евакуація дозволяє врятувати сотні життів. Із 73 тисяч мешканців Бахмута зараз у місті залишається трошки понад 20 тисяч – завдяки цьому вдається уникати тієї кількості жертв, на яку сподівається ворог.

«Ще раз прошу всіх, хто має змогу, покинути Донецьку область. Зараз на Донеччині немає абсолютно безпечних місць. Евакуація рятує життя!», – наголосив Кириленко.

Як повідомлялося, 17 травня російський агресор здійснив ракетний удар по Бахмуту, у результаті чого у зруйнованому будинку загинули п’ять людей, серед них дворічна дитина. Ще чотири особи, у тому числі троє дітей, віком 9, 12 та 17 років, зазнали поранень різного ступеня тяжкості.

24 лютого росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Війська рф обстрілюють і руйнують ключові об’єкти інфраструктури, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст і сіл з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню, балістичних ракет.

 

На Донеччині за добу внаслідок ворожих обстрілів загинули десятеро осіб

19.05.2022 09:20

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486797-na-doneccini-za-dobu-vnaslidok-vorozih-obstriliv-zaginuli-desatero-osib.html

У Донецькій області внаслідок ворожих обстрілів за минулу добу 10 осіб загинули і семеро були поранені.

Як передає Укрінформ, про це ідеться у зведеній інформації військово-цивільних адміністрацій про ситуацію в регіонах України станом на 8:00 19 травня.

На Донеччині без газу залишився Нью-Йорк. Пошкоджена залізнична інфраструктура в Авдіївці. У Костянтинівці зруйновані школа, будівельний ліцей та дитячо-юнацька спортшкола. З регіону триває евакуація цивільного населення.

У Луганській області російські війська не припиняють артобстріли. Найбільші пошкодження – у Сєвєродонецьку та Попаснянській громаді. У Сєвєродонецьку пошкоджено щонайменше вісім будинків. Загинули четверо осіб, поранені троє. Деталі з’ясовуються. Пошкоджено останню електропідстанцію. Уся область залишилася без світла.

На Дніпропетровщині агресор кілька разів обстріляв із «Градів» та «Ураганів» Зеленодольську громаду. Більш як 10 будинків зруйновано. Люди не постраждали. Детальна інформація про наслідки з’ясовується.

З учорашнього вечора тривали масовані обстріли прикордонних територій по всіх районах Сумської області. Війська рф стріляли з артилерії, мінометів та стрілецької зброї. Щодо потерпілих інформація уточнюється.

У Харківській області були нічні обстріли. Поранена одна людина у Лозівському районі. Упродовж доби росіяни обстріляли Циркуни, Прудянку, Вільхуватку. За попередніми даними, троє людей постраждали.

На Миколаївщині вчора вдень ворог обстріляв Широківську громаду. Пошкоджено сім житлових будинків, один зруйновано. Інформації про постраждалих немає, інформація уточнюється. Вдень і вночі російський агресор обстрілював Березнегуватську громаду. За попередніми даними, пошкоджених будинків і потерпілих немає. У Миколаєві було відносно спокійно. Вночі ворог обстріляв Інгульську громаду. Пошкоджені 12 житлових будинків. Потерпілих, за попередніми даними, немає.

У Херсонській області внаслідок обстрілів пошкоджені будинки у Чорнобаївці, в одному спалахнула пожежа. Під час обстрілу загинув співробітник аеропорту. Критичною є ситуація у селах, які межують із сусідніми регіонами. Є повідомлення про зруйновані будинки, заміновані дороги, мости і поля. Загарбники заблокували в’їзд та виїзд з Херсонщини та обстрілюють евакуаційні колони. Стабільно критичною залишається ситуація у тимчасово захоплених селах Великоолександрівської, Високопільської, Станіславської, Нововоронцовської та Калинівської тергромад. У багатьох селах два місяці немає світла та води.

Водночас відносно спокійно ніч минула у Вінницькій, Волинській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій та Чернігівській областях.

 

У Сєверодонецьку через обстріли палали будинки, четверо загиблих

19.05.2022 08:36

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486775-u-severodonecku-cerez-obstrili-palali-budinki-cetvero-zagiblih.html

У Сєверодонецьку на Луганщині за минулу добу, 18 травня, через влучання ворожих снарядів сталися масштабні пожежі, які неможливо було гасити через безперервні обстріли, загинуло четверо людей, ще троє були поранені.

Про це повідомляє у Телеграмі пресслужба Луганської ОВА, передає Укрінформ.

“Сєвєродонецьк обстрілювали із самого ранку. Подекуди через потужні обстріли рятувальники не в змозі були виїхати на місця займань по дві години. Пошкоджено щонайменше вісім будинків, деякі із них палали – окремі квартири та цілі під’їзди. 18 травня в місті загинули четверо осіб, поранені ще троє. Усі – зранку та в старих районах міста”, – йдеться у повідомленні.

В ОВА зазначили, що тіла двох жінок без ознак життя знайдені після обстеження квартири, куди вранці потрапив ворожий снаряд. Поблизу одного із будинків загинув чоловік, на цій же вулиці під вогонь росіян потрапили жінка і чоловік. Перша загинула на місці, чоловіка з осколковими ураженнями госпіталізовано.

Інформують, що ще у двох сєвєродончанин – осколкові поранення та контузія. У Лисичанську жінці відірвало руку.

Також стало відомо про трьох осіб, які загинули раніше – це жителі Білогорівки та Попасної.

У Попаснянській громаді росіяни активно застосовували авіацію. Авіаударами руйнували цивільні об’єкти в районах населених пунктів Лоскутівка, Катеринівка та Оріхове. Здійснювали штурмові дії в районі Устинівки та Золотого-4, успіху не мали. Населені пункти мають чисельні руйнування. Пошкодження будинків також зафіксовані у Врубівці, Нирковому та Комишувасі.

Як повідомлялось раніше, у Лисичанську вчора вдень росіяни знеструмили потужну електропідстанцію. Область залишилася без світла.

На Луганському та Донецькому напрямках минулої доби відбито шістнадцять атак ворога, знищено вісім танків, сімнадцять одиниць бойової броньованої техніки, чотири спеціальних броньованих автомобілі та шість звичайних автомобілів противника.

Підрозділи ППО збили ворожий винищувач-бомбардувальник Су-34.

 

Роблю усе, аби залучити впливові міжнародні сили до порятунку захисників Маріуполя – Зеленський

20.05.2022 00:35

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3487448-roblu-use-abi-zaluciti-najvplivovisi-miznarodni-sili-do-poratunku-zahisnikiv-mariupola-zelenskij.html

Президент України Володимир Зеленський заявляє, що робить усе для того, аби залучити найвпливовіші міжнародні сили до порятунку захисників Маріуполя.

Відповідну заяву він зробив під час відеозвернення, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Роблю все, щоб найвпливовіші міжнародні сили були поінформовані та, наскільки це можливо, залучені до порятунку наших військових”, – наголосив Зеленський.

У цьому контексті він розповів, що сьогодні обговорив питання евакуації українських героїв із металургійного комбінату “Азовсталь” із премʼєр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном.

Як повідомляв Укрінформ, Україна ініціювала переговори з низкою країн та організацій до процесу переговорів з росією щодо визволення заблокованих на Азовсталі захисників Маріуполя. 16 травня розпочалась евакуація українських захисників з заводу «Азовсталь«. 53 тяжкопоранені військовослужбовці доправлені до медичного закладу в Новоазовську, ще 211 захисників через гуманітарний коридор були евакуйовані до Оленівки з подальшим поверненням їх на підконтрольну Україні територію через процедуру обміну.

 

Командування полку «Азов» залишається на території «Азовсталі» – Паламар

19.05.2022 21:44

Заступник командира полку “Азов”, капітан Святослав Паламар (“Калина”) записав відео, у якому спростував інформацію про те, що він вийшов з території металургійного комбінату “Азовсталь” у Маріуполі і здався в полон російським загарбникам.

Як передає Укрінформ, відповідне відео фронтовий журналіст Андрій Цаплієнко опублікував у Телеграмі.

“Я і командування перебуваємо на території заводу “Азовсталь”. Триває певна операція, деталей якої я не буду розголошувати. Дякую усьому світу та дякую Україні за підтримку. Побачимося”, – заявив він.

Як повідомлялося, днями російський військовий кореспондент дмитро стешин заявив, що Святослав Паламар вийшов із «Азовсталі» та здався в полон.

За даними Генштабу ЗСУ, евакуація українських військових із Маріуполя, що розпочалася 16 травня, станом на 19 травня триває.

 

Оборона Маріуполя увійде у підручники – британський міністр

19.05.2022 18:38

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3487262-oborona-mariupola-uvijde-u-pidrucniki-britanskij-ministr.html

Героїчна оборона захисників Маріуполя на території “Азовсталі” увійде в підручники військової історії як ключовий фактор українських успіхів у війні з росією.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу, таку думку в ефірі канадського суспільного мовника CBC News висловив міністр з питань збройних сил Великої Британії Джеймс Хіппі.

“Ці оборонці зробили те, що під час написання книг про історію цього конфлікту, коли вивчатиметься кількість російських бойових угрупувань, відтягнутих ними, ця операція може розглядатися такою, що дозволила українцям підготуватися до відбиття наступу, коли він трапився”, – сказав Хіппі.

Він додав, що зараз – правильний час, аби врятувати життя цих неймовірно мужніх людей.

За його словами, бездарні дії росіян на полі бою ослабили збройні сили країни щонайменше на третину. “Ми стали свідками послідовності помилок, які накопичувалися до тієї міри, що росіяни ослабили свої сили, за нашими оцінками, приблизно на третину”, – зазначив міністр.

Як повідомлялося, 24 лютого росія розпочала новий етап війни проти України – повномасштабний наступ. Ворог здійснює масовані обстріли та бомбардування мирних українських міст і сіл. Сили оборони України протистоять російським військам і завдають їм великих втрат.

 

Лише за останній місяць ворог скинув 714 тонн авіабомб на «Азовсталь»

19.05.2022 17:57

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3487228-lise-za-ostannij-misac-vorog-skinuv-714-tonn-aviabomb-na-azovstal.html

У Маріуполі лише за останній місяць російські загарбники скинули 714 тонн авіабомб в тротиловому еквіваленті на металургійний комбінат «Азовсталь».

Про це у Телеграмі повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, передає Укрінформ.

«Лише за останній місяць окупанти скинули 714 тонн авіабомб в тротиловому еквіваленті на Азовсталь. Без врахування «Градів», «Смерчів», «Точек-У», снарядів артилерії та ракет з човнів у морі. 714 тонн пекла та ненависті до України», – написав Андрющенко.

Він процитував мера Маріуполя Вадима Бойченка, який сказав, що «російська армія скоїла злочин проти людства – це факт і це найбільший геноцид в Європі з часів Другої світової».

Як повідомлялося, агресія росії спричинила в Маріуполі одну з найбільших гуманітарних катастроф. Загарбники бомблять беззбройних жителів, блокують гуманітарну допомогу.

Місто практично зруйновано – і житлові будинки, і об’єкти інфраструктури, і школи, і лікарні, і підприємства. Меткомбінат «Азовсталь» агресор закидав авіаційними бомбами та артилерійськими снарядами, коли там в укриттях ховалися мирні мешканці.

У заблокованому місті залишаються близько 100 тисяч мирних жителів. Загарбники відбирають у маріупольців українські паспорти і силоміць вивозять до росії та ОРДЛО. Відповідно до списків, які вже верифікували, з Маріуполя загарбники депортували майже 40 тисяч людей.

 

росіяни вивезли із Маріуполя у фільтраційний табір ще 127 людей, серед них 12 дітей

19.05.2022 17:39

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3487213-rosiani-vivezli-iz-mariupola-u-filtracijnij-tabir-se-127-ludej-sered-nih-12-ditej.html

Із заблокованого Маріуполя у фільтраційний табір в селище Безіменне російські загарбники доставили 127 людей, серед них 12 дітей.

Про це у Телеграмі повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, передає Укрінформ.

«Вчора з Маріуполя до фільтраційного табору в с. Безіменне Новоазовського району доставлено 127 маріупольців, серед яких 12 дітей. Без коментарів…», – написав Андрющенко.

Як повідомлялося, агресія росії спровокувала в Маріуполі одну з найбільших гуманітарних катастроф. Місто практично зруйновано обстрілами російських загарбників.

Маріуполь сьогодні без нормального енерго-, водо- та газопостачання. Маріупольський міський голова заявляв, що з початку російського вторгнення у місті загинули до 20 тисяч мирних жителів. Нині у заблокованому Маріуполі залишаються близько 100 тисяч мирних жителів.

Під час евакуації з Маріуполя російські загарбники, проводячи так звану фільтрацію, почали допитувати навіть дітей – після допиту батьків у їх присутності починають уточнювальний допит дітей щодо подробиць. Намагаються спіймати батьків на неправді.

Тих маріупольців, які не проходять фільтрацію, доправляють у колонію в Оленівці на Донеччині, або у в’язницю «Ізоляція» в Донецьк.

Колаборанта Костянтина Іващенка російські загарбники оголосили «мером» Маріуполя та створюють картинку «відновлення життя міста».

 

“Червоний Хрест” реєструє всіх бійців, які виходять із заводу “Азовсталь” 

ОЛЕНА РОЩІНА — ЧЕТВЕР, 19 ТРАВНЯ 2022, 14:11. УП

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/19/7347193/

Команда Міжнародного комітету Червоного Хреста заявляє, шо цього тижня зареєструвала сотні українських військовополонених із заводу “Азовсталь” у Маріуполі.

Джерело: Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ), а також російський пропагандистський ресурс “РИА Новости”

Деталі: У вівторок 17 травня МКЧХ на прохання сторін почав реєстрацію бійців, які залишають завод “Азовсталь”, у тому числі поранених. Операція продовжилася в середу і ще тривала в четвер, тобто 18-19 травня.

МКЧХ не перевозить військовополонених до місць їх утримання.

Процес реєстрації, якому сприяв МКЧХ, передбачає заповнення форми з особистими даними, такими як ім’я, дата народження та найближчий родич. Ця інформація дозволяє комітету відстежувати тих, хто був захоплений, і допомагати їм підтримувати зв’язок зі своїми сім’ями.

Відповідно до мандата, наданого МКЧХ державами згідно з Женевськими конвенціями 1949 року, комітет повинен мати негайний доступ до всіх військовополонених у всіх місцях їх утримання. МКЧХ має бути дозволено опитувати військовополонених без свідків, а тривалість і частоту цих відвідувань не повинні надмірно обмежувати.

Коли дозволяють обставини, кожна сторона конфлікту повинна зробити  все можливе для пошуку та збору загиблих, додають в організації.

МКЧХ “підтримує конфіденційний діалог зі сторонами конфлікту щодо їхніх зобов’язань за міжнародним гуманітарним правом”.

“Червоний Хрест” не повідомляє, скільки точно бійців з “Азовсталі” зареєстровано.

Раніше цього дня російські пропагандисти з “РИА Новости” заявили, що представники Києва та “Червоного хреста” відвідали полонених українських бійців та переконалися, що їх “утримують у нормальних умовах”.

За твердженням Міноборони Росії, за попередню добу з “Азовсталі” вийшов ще 771 боєць полку “Азов”, а загалом із 16 травня “в полон здалися” 1730 бійців, у тому числі 80 поранених. 18 травня повідомлялося, що з заблокованого заводу вийшли 959 бійців.

Поплічник окупантів з ОРДО Денис Пушилін у четвер вранці заявляв, що більше половини українських військових, які перебували на “Азовсталі”, вже “склали зброю”.

Передісторія:

Маріуполь був заблокований російськими військами 1 березня. З кінця квітня захисники Маріуполя заблоковані на заводі “Азовсталь”: це представники полку Нацгвардії “Азов”, морські піхотинці, прикордонники, поліцейські. Вони просили світ про порятунок: морпіхи – про “екстракцію”, “Азов” – хоча б про евакуацію поранених бійців.

Мирних жителів евакуювали, але всі варіанти евакуації бійців Росія відкидала довгий час, хоча Туреччина готова була вивезти їх морем і гарантувати, що до кінця війни ті не братимуть участі в бойових діях в Україні.

14 травня боєць із позивним “Поліція” розповів, що на “Азовсталі” є близько 600 поранених, майже немає медикаментів, води та їжі. Дружини захисників Маріуполя закликали світову спільноту домагатися звільнення всього гарнізону, а не лише важкопоранених.

16 травня росіяни продовжували спроби зайти на завод чи заблокувати вихід із бункерів “Азовсталі”, а потім заявили, що нібито домовилися з українськими захисниками про вивезення поранених бійців на окуповану територію.

У Генштабі ЗСУ заявили, що гарнізон “Маріуполь” виконав бойове завдання і тепер командири мають наказ зберегти життя особового складу. У Міноборони пояснили, що немає іншого варіанту порятунку захисників з “Азовсталі”, окрім як вийти до противника.

Західні ЗМІ повідомляли, що 17 травня з “Азовсталі” виїхали щонайменше 7 автобусів з українськими бійцями під контролем російських окупантів. 256 захисників, включно з 51 пораненим, вивезли в колонію в Оленівці. Українських бійців будуть допитувати.

 

Маріуполю загрожує екологічна катастрофа через трупи та бомбардування – екоактивіст

Діана Кречетова   19 травня 2022   УП

Маріуполю, чию інфраструктуру майже знищили росіяни, загрожує екологічна катастрофа.

Місцевий екоактивіст і депутат Маріупольської міськради Максим Бородін назвав 9 причин, чому місто знаходиться на межі екологічної та гуманітарної катастрофи.

“Після майже повного знищення міської інфраструктури та промисловості російськими бомбами, на горизонті з’явилися проблеми, які у найближчий час можуть стати справжньою катастрофою”, – наголошує Бородін.

Тож у чому головні загрози?

Тіла, що розкладаються

Одну із найсерйозніших загроз становлять трупи і, як наслідок, потрапляння трупної отрути (сполук птомаїнів), бактерій, мікобактерій туберкульозу та інших збудників хвороб, які могли бути у померлого у водопровідну систему, підземні джерела та у річки з морем, наголошує екоактивіст.

Росіяни вбили у Маріуполі щонайменше 20 тисяч мирних мешканців. Багато померлих ховали просто на подвір’ях біля будинків, що знаходяться поряд з комунікаціями водопостачання та водовідведення.

Могили загиблих здебільшого розташовані майже на поверхні, каже Бородін. Зараз, коли окупанти намагаються подати воду у систему водопостачання, вона затоплює вулиці через масові пошкодження труб.

“Ця змита, заражена вода несе пряму небезпеку як для тих, хто планує використовувати воду з крану (до кого вона дійде), так і для тих хто планує разом з потеплінням купатися у морі”, – наголошує Бородін.

Ще одна загроза – це потепління та спека. Процес розкладання тіл померлих прискориться, зокрема й тих, які все ще залишаються під завалами зруйнованих будинків.

“А якщо цього року будуть дощові зливи рівня минулого року, то рівень підтоплення буде шаленим і все це теж піде зараженим у ґрунтові води та море”, – прогнозує екоактивіст.

Каналізація

Росіяни з перших днів оточення Маріуполя цілеспрямовано зруйнували більшість насосних станцій для перекачування каналізаційних стоків (КНС). А через відсутність електроенергії не працювали насоси, які вціліли.

“Зараз частина стоків затопляє нижні точки, куди потрапляє самотіком і в першу чергу це місця, де знаходяться КНС. Повне затоплення КНС призведе до того, що обладнання буде неможливо відновити.

Зараз, разом зі спробами окупантів відновити водопостачання, вода через пошкодження у трубах водопроводу та каналізації почне змішуватися з фекальними стоками і вже заражена буде рухатися до людей”, – застерігає він.

Очищення води на станції біологічного очищення стоків (СБОС)

Через дії росіян не працюють насосні станції, а отже більшість каналізаційних стоків, які прокачували стоки вгору до станції очищення, просто не дійдуть до СБОС.

Сміття та відходи

Збір побутового сміття у Маріуполі повністю зупинено – сміттєзвалища роблять поруч з будинками. Частина цих відходів частково затопило водою з пошкоджених труб водопостачання та під час дощів.

“Це призводить до росту патогенних бактерій у цьому смітті, які потім також потрапляють до ґрунтових вод, річок та моря.

Окрім того сміттєзвалища та відходи їжі – це завжди пацюки та таргани. Які теж розносять купу небезпечних хвороб та в цілому небезпечні для людини”, – констатує Бородін.

Джерела природної води

У Маріуполі таких небагато. І якщо до війни вони були у майженепридатному стані, то зараз джерелами питної води користуватися категорично не можна.

“Зараз ці джерела взагалі непридатні до використання без спеціального очищення або кип’ятіння – бо все що потрапляє під землю з трупів та сміттєзвалищ біля будинків, буде у тих джерелах, з яких люди будуть брати воду”, – наголошує екоактивіст.

Відсутність питної та технічної води

Українцям, які залишаються у Маріуполі, через вищеописані проблеми загрожує велика кількість інфекційних хвороб, каже Бородін. А відсутність питної та технічної води підвищує ризики їх підхопити.

“Кількість інфекційних хвороб з настанням спеки буде зростати в шалених темпах. Відсутність лікарень, лікарів та ліків погіршують цю ситуацію у рази”, – підкреслив він.

Ловля риби

Гуманітарна катастрофа, яку створила РФ і від якої зараз потерпає Маріуполь, штовхатиме людей на добування їжі у будь-який спосіб, вважає Бородін.

“Один з них – це рибна ловля. Але потрібно розуміти, якої якості може бути риба у зв’язку з усім тим, що буде потрапляти до річок та моря з міста та з заводів – бактерії, важки метали, отруйні хімічні речовини”,– застерігає екоактивіст.

Забруднення важкими металами та хімречовинами внаслідок вибухів снарядів

Маріуполь постійно зазнає атак з повітря. Подекуди, каже Бородін, росіяни застосовують заборонене озброєння, до складу якого входять як важкі метали, так і безліч хімічних речовин, небезпечних для людини та довкілля.

“Все це також змивається дощами та підтопленням з водопроводу до ґрунтових вод, річок та моря”, – наголошує він.

Потрапляння небезпечних речовин з виробництва до ґрунту, річок і моря під час обстрілів заводів

Окупанти обстрілювали обидва металургійних гіганти Маріуполя – МК “Азовсталь” та ММК імені Ілліча – корабельною артилерія, надважкими фугасними бомбами “ФАБ”, системами розмінування, “Градами”, ТОС “Сонцепік”, наголошує Бородін.

Небезпека, попри очевидну, ще у тому, що навколо азовстальської шлакової гори окупанти обстрілами могли пошкодити захисну дамбу, яка блокувала потрапляння до моря хімічно забрудненої води.

“Потрапивши у шламонакопичувач заводу, ці хімічні речовини, скоріш за все, потім потраплять до моря.

Окрім того, на території обох заводі у великій кількості є хімічні речовини, необхідні для технологічних процесів – кислоти, аміак та інші. Чи потрапили ці речовини до ґрунту та водних басейнів? Ми не знаємо”, – каже Бородін. За його словами, масштаб екологічної катастрофи в Маріуполі зараз не піддається повноцінному розумінню. Адже для цього необхідно провести повноцінний екологічний аудит, а зробити цього до повної деблокади міста – неможливо.

“Відсутність питної та побутової води, каналізації, лікарень, лікарів та ліків, голод – все це призведе вже у найближчому часі до великої кількості хворих та померлих у Маріуполі.

Весь цивілізований світ повинен прикласти максимальних зусиль для допомоги Україні деокупувати Маріуполь. Бо без деокупації ситуація буде лише погіршуватися і тисячі маріупольців, які на сьогодень в статусі заручників у росіян, можуть вмерти від екологічно-гуманітарної кризи яку створив Путін”, – наголошує Бородін.

Раніше у міськраді Маріуполя заявили про загрозу повного вимирання Азовського моря через бомбардування меткомбінату “Азовсталь”.

 

Евакуація українських військових із Маріуполя триває – Генштаб

19.05.2022 16:52

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3487184-evakuacia-ukrainskih-vijskovih-iz-mariupola-trivae-genstab.html

Інтенсивність бойових дій на Маріупольському напрямку наразі знижена, тривають заходи з евакуації українських військових.

Про це під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ сказав заступник начальника Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних сил України бригадний генерал Олексій Громов.

«На Маріупольському напрямку інтенсивність бойових дій знижена. На даний час тривають заходи з евакуації наших героїв», – повідомив Громов.

Він також зазначив, що ворог намагається стримати наступ українських військ на Харківському напрямку та перешкодити їх виходу до державного кордону України.

Також противник продовжує ведення турбуючих обстрілів прикордонних районів Чернігівської та Сумської областей з метою завдання втрат, сковування українських військ та відволікання їх від основних напрямків.

На Рівненському та Житомирському напрямках ознак формування регулярних угруповань противника не виявлено.

За словами Громова, наразі зберігається загроза завдання ракетних ударів з білорусі по території України.

Так, російські війська розпочали укріплювати позиції на аеродромі Зябровка в Гомельській області. Не виключається, що саме цей аеродром буде використовуватись як військова база росії на території білорусі.

«У Брестській та Гродненській областях перевіряються спроможності місцевих органів влади з формування органів управління та підрозділів тероборони. На одному з полігонів відбулось тренування у наведенні переправи та форсуванні водної перешкоди річки Німан підрозділами 6 окремої мотострілецької бригади міста Гродно», – повідомив Громов.

Також напружена обстановка зберігається у Придністров’ї. Весь особовий склад російських військ перебуває на казарменному положенні, масового переміщення особового складу та техніки не виявлено.

Громов нагадав, що до 25 травня в Придністровській молдавській республіці діє червоний код терористичної небезпеки, який був запроваджений 26 квітня та продовжений 10 травня.

На Миколаївському напрямку ворог продовжує обстрілювати українські підрозділи, але активних бойових дій не проводить. Основні зусилля ворог зосереджує на веденні розвідки, утримання зайнятих рубежів та їх інженерному обладнанні.

Як повідомляв Укрінформ, Україна ініціювала переговори з низкою країн та організацій до процесу переговорів з росією щодо визволення заблокованих на «Азовсталі» захисників Маріуполя. 16 травня розпочалась евакуація українських захисників із заводу «Азовсталь».

 

Україна поки не може оцінити рівень забруднення моря внаслідок бомбардування «Азовсталі»

19.05.2022 14:46

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3487066-ukraina-poki-ne-moze-ociniti-riven-zabrudnenna-mora-vnaslidok-bombarduvanna-azovstali.html

Міндовкілля наразі не має підтверджень фактів забруднення Азовського моря внаслідок бомбардування «Азовсталі»

У Міндовкілля немає підтверджень, які б могли свідчити про забруднення акваторії Азовського моря внаслідок обстрілів «Азовсталі». Ситуація наразі вивчається.

Про це під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ повідомив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

«Сьогодні поставлено ряд завдань вивчити ситуацію навколо «Азовсталі». Над цим активно працюють і Державна служба з надзвичайних ситуацій, і Держекоінспекція. Поки що підтверджень, які б могли свідчити про забруднення акваторії Азовського моря, у нас немає», — сказав міністр.

Він зазначив, що об’єктивно оцінити, що відбулося на території “Азовсталі» і потенційну шкоду, яка може бути нанесена екосистемі Азовського моря, наразі неможливо через те, що немає доступу до зазначеної території відповідних фахівців.

«Проте вже вивчено плани з ліквідації аварійних ситуацій, які були на цьому заводі, отримана інформація щодо конкретної забруднюючої речовини. Вже після опрацювання цієї інформації і встановлення потенційних ризиків ми вийдемо з окремою комунікацією», — пообіцяв Стрілець.

Він запевнив, що до достеменного вивчення зазначеного питання залучені найкращі фахівці, в тому числі науковці, які найближчим часом дадуть об’єктивні висновки.

Як повідомлялося, Маріупольська міська рад заявила, що через бомбардування російськими загарбниками меткомбінату «Азовсталь» є загроза повного вимирання Азовського моря з огляду на можливе пошкодження технічної споруди, яка стримує «концентрований розчин сірководню».

 

У Маріуполі росіяни відкрили «дитячий центр» у зруйнованому дитсадку

19.05.2022 13:49

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3487020-u-mariupoli-rosiani-vidkrili-ditacij-centr-u-zrujnovanomu-ditsadku.html

У Маріуполі російські окупанти відкрили «дитячий центр» у приміщенні напівзруйнованого їхніми військами дитсадка, де відсутні вода і світло.

Про це повідомляє у Телеграмі радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, передає Укрінформ.

“В приміщенні дитячого садочку №104 по вул. Зелинського окупанти “відкрили” дитячий центр. Для розуміння – другий поверх майже зруйнований, води та світла немає”, – написав радник мера.

За його словами, батьків дітей змусили розбирати завали, а зараз надали вказівку “шукати” будівельні матеріали та забезпечити ремонт власними силами. Вода привозна, електрики немає. Харчування готується на вогнищі на вулиці. Каша з яблуками – головний делікатес на відкритті. Зате дітям пропонують російську книжку “Азбука Донбасса”.

Як повідомлялося, агресія росії спровокувала в Маріуполі одну з найбільших гуманітарних катастроф. Місто без нормального енерго-, водо- та газопостачання.

Маріупольський міський голова заявляв, що від початку російського вторгнення у місті загинуло до 20 тисяч мирних жителів. Нині у місті залишаються близько 150 тисяч мирних жителів.

Колаборанта Костянтина Іващенка російські загарбники оголосили «мером» Маріуполя та створюють картинку «відновлення життя міста».

 

Перехоплені розмови загарбників із родичами свідчать, що лише 12% росіян засуджують війну – ГУР

19.05.2022 17:33

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3487210-perehopleni-rozmovi-zagarbnikiv-iz-rodicami-svidcat-so-lise-12-rosian-zasudzuut-vijnu-gur.html

Перехоплені телефонні розмови російських військових із рідними свідчать, що лише 12% росіян засуджують війну і звірства в Україні.

Про це в інтерв’ю радіо НВ розповів представник пресслужби Головного управління розвідки МОУ Андрій Юсов, передає Укрінформ.

«Завдяки цим перехопленням розмов ми можемо зрозуміти ставлення загарбників – і не лише російських військових, але й цивільних – до України та українців. Коли ми говоримо про злочини путінського режиму, то ці оприлюднені перехоплення яскраво свідчать не лише про відповідальність путінського злочинного режиму, а й про колективну відповідальність усього російського суспільства. Оскільки здебільшого росіяни в цих перехопленнях – це і матері, і дружини, і сестри – схвально ставляться до російської агресії, до війни росії проти України і заохочують своїх чоловіків до різного роду злочинів. І лише не більше 12% у цих розмовах засуджують цю війну та злочини путінського режиму», – сказав Юсов.

За словами представника пресслужби ГУР, з цих розмов можна зробити висновок, що “російське суспільство сьогодні суцільно зомбоване, а українофобська істерія цілком порівняна зі станом німецького суспільства під час влади нацистів. Які наслідки (мають бути) після перемоги України? Це – денацифікація самої російської федерації», – говорить Юсов.

За його словами, з цих перехоплень можна створити певний портрет російського солдата – контрактники чи строковика. «Здебільшого ми бачимо картину, що контрактники і строковики – якщо це конкретно росіяни, то частіше – не мешканці столичного регіону, а мешканці глибинки російської. Не надто забезпечені родини. І, я думаю, що багатьох шокує культурний рівень цих розмов: такий шквал ненормативної лексики під час побутового спілкування батьків і дітей, або дружини і чоловіка… Загалом ми бачимо образ людини, яка з іншого кінця дроту, як такої, що часто дивиться ТБ, беззаперечно довіряє російській пропаганді та має низький культурний рівень. І навіть якщо російський окупант повідомляє, що тут кояться жахливі речі і що українська армія не розбігається, а навпаки – чинить опір і знищує росіян, то ми дуже часто чуємо, що співрозмовники не вірять власним дітям, які гинуть за наказом путіна в Україні», – зазначив представник пресслужби ГУР.

Як повідомлялося, 24 лютого росія розпочала новий етап війни проти України – повномасштабний наступ. Ворог здійснює масовані обстріли та бомбардування мирних українських міст і сіл. Сили оборони України протистоять російським військам і завдають їм великих втрат.

 

Українські та британські університети обмінюватимуться викладачами 

19.05.2022 15:15

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3487094-ukrainski-ta-britanski-universiteti-obminuvatimutsa-vikladacami.html

Офіс Президента спільно з Міністерством освіти і науки започаткував ініціативу єднання українського університету з університетом-побратимом Великої Британії.

Про це повідомила заступниця керівника Офісу Президента України Юлія Соколовська на брифінгу, передає Укрінформ.

“За ініціативи Офісу Президента спільно з МОН в партнерстві з об’єднанням університетів Великої Британії започатковано ініціативу єднання. Суть ініціативи полягає в поєднанні українського університету з університетом-побратимом у Британії схожого профілю, розміру та за наявності однакових спеціальностей”, – сказала Соколовська.

Вона зазначила, що на сьогодні серед зареєстрованих учасників є 126 університетів України та 61 британський університет-побратим. Наразі йде робота над розширенням переліку університетів з боку США, Канади та країн ЄС.

“Це програми обміну викладачами, проведення спільних досліджень, доступ до університетських бібліотек та баз даних, встановлення програми подвійних дипломів. Основна мета ініціативи єднання – підтримати цілісність українських університетів та зупинити відтік мізків”, – додала Соколовська.

Як повідомлялося, українські студенти, освітяни та науковці можуть отримати інформацію про програми підтримки, гранти й стипендії в закордонних навчальних закладах на платформі Study for Ukraine.

 

Укрпошта випустить марку «Русскій воєнний корабль… ВСЬО!»

19.05.2022 09:15

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3486792-ukrposta-vipustit-marku-russkij-voennij-korabl-vso.html

Укрпошта 23 травня випустить марку «Русскій воєнний корабль… ВСЬО!».

Як передає Укрінформ, про це генеральний директор акціонерного товариства “Укрпошта” Ігор Смілянський повідомив у Телеграмі.

“23 травня ми святкуємо День морської піхоти України. Так співпало, що на цей день припадає 40 днів з моменту «трагічної» загибелі російського крейсера «москва» – тож подвійне свято. Тому саме 23 травня Укрпошта випустить марку «Русскій воєнний корабль … ВСЬО!» і почне її продаж. Не треба одразу займати черги, час продажу та всі деталі ми оголосимо завчасно на наших сторінках та на моєму фейсбуці та ТГ каналі ввечері 22 травня”, – йдеться в повідомленні.

Нова марка вийде накладом в 5 млн примірників – тобто в 5 разів більше ніж перша та у двох номіналах: “Русскій воєнний корабль … ВСЬО! Смерть ворогам!” F – для відправлень по Україні та “Русскій воєнний корабль … ВСЬО! Слава нації!” W – для міжнародних відправлень.

Продаватиметься марка у більш ніж 1500 відділеннях Укрпошти, включно з райцентрами. В перший тиждень 1 мільйон марок буде спрямовано саме у відділення. Наступного тижня ще 1 мільйон і т.д. Ліміт – два блоки по три марки одному покупцю (будь-якого номіналу 1+1, два одного і т.п.)

Півтора мільйона марок продаватимуть на п’яти інтернет- майданчиках, зокрема, міжнародних. Ліміт – той же самий: два блоки на замовлення. Окрім марки з актуальним положенням корабля для замовлень онлайн будуть доступні футболки, світшоти, магніти та конверти першого дня випуску, а також інші тематичні марки. На більшості онлайн-майданчиках буде реалізована можливість благодійних донатів на підтримку армії і тих, хто постраждав від воєнних дій.

Як повідомлялося раніше, Укрпошта 12 квітня ввела в обіг першу українську поштову марку в умовах воєнного стану «Русскій воєнний корабль, іді…!». У конкурсі на дизайн марки, який було оголошено 1 березня, взяли участь майже 500 художників. Переможцем народного голосування став ескіз українського художника Бориса Гроха.

13 квітня українські військові поцілили у російський крейсер «москва» з протикорабельної ракетної системи «Нептун», завдавши йому серйозних пошкоджень. Згодом у росії підтвердили, що крейсер «москва» затонув під час буксирування у порт.

 

У Чернівцях показали копію вишитої сорочки Степана Бандери

19.05.2022 18:19

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3487249-u-cernivcah-pokazali-kopiu-visitoi-sorocki-stepana-banderi.html

У Чернівцях в Музеї вишиванки показали копію вишитої сорочки Степана Бандери.

Про це у Фейсбуці повідомляє проєкт «Вишивка в одязі видатних українців», передає Укрінформ.

«З Днем вишиванки! Сорочка Степана Бандери (наближена версія). Амбасадор: Володимир В‘ятрович. Вишивка: Оля Лелик. Виставка у Чернівцях в Музеї вишиванки», – зазначає «Вишивка в одязі видатних українців».

Тут зауважили, що схему візерунку вишитої сорочки Бандери планують надрукувати у червні.

За інформацією ЗМІ, вишита сорочка Бандери – це перший експонат у Музеї вишиванки у Чернівцях, який відкрився завдяки студентці Лесі Воронюк. На вигляд ця сорочка дуже проста: вишита хрестиком, одним кольором. Копію створили за оцифрованим єдиним фото, на якому Степан Бандера у вишиванці. Фото датують 1927-29 роком. На відтворення цієї сорочки львівська майстриня витратила 8 днів.

В рамках проєкту «Вишивка в одязі видатних українців» створені більше 30 вишитих сорочок.

В Україні у третій четвер травня відзначають День вишиванки. Ідею акції «Всесвітній день вишиванки» у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк.

 

Урсула фон дер Ляєн одягнула українську вишиванку

19.05.2022 18:16

https://www.ukrinform.ua/rubric-uarazom/3487246-ursula-fon-der-laen-odagnula-ukrainsku-visivanku.html

На знак підтримки та солідарності з Україною Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн одягнула сьогодні, у День вишиванки, традиційне українське народне вбрання.

Як повідомляє Укрінформ, відповідне повідомлення й фото розміщені сьогодні на сторінці Представництва ЄС в Україні у Фейсбуці.

«Сьогодні ми віддаємо шану українській культурі і відзначаємо День вишиванки. Кожного третього четверга травня люди вдягають традиційне українське вбрання з етнічними візерунками – «вишиванки», символ єдності та національної ідентичності. День був започаткований 16 років тому кількома студентами, які вдяглися у традиційні вишиті сорочки, сьогодні перетворився на традицію, якої дотримуються українці та їхні друзі у всьому світі. У ці важкі часи зберігаймо культуру і традиції України!», – йдеться у повідомленні.

Пост супроводжується фотографією Урсули фон дер Ляєн у традиційній українській вишиванці.

«Президентка Урсула фон дер Ляєн вдягла традиційну українську вишиванку на знак підтримки та солідарності з народом України», – йдеться у повідомленні, яке супроводжується тегом #StandWithUkraine.

 

Міністерка оборони Канади приєдналася до святкування дня вишиванки

20.05.2022 06:05

https://www.ukrinform.ua/rubric-uarazom/3487533-ministerka-oboroni-kanadi-priednalasa-do-svatkuvanna-dna-visivanki.html

Міністерка оборони Канади Аніта Ананд привітала українців з Всесвітнім днем вишиванки.

Як повідомляє Укрінформ, про це Ананд написала на своїй сторінці у мережі Твіттер.

“Кожного року у третій четвер травня українці по всьому світу вшановують багату культуру та історію України, гордо вдягаючи вишиванки – вишиті сорочки, які є ключовими для української культури. Як друг України, я рада носити сьогодні вишиванку”, – зазначила Ананд.

Нагадаємо: у цьогорічному бюджеті Канади передбачено виділення понад 400 млн дол на закупівлю для України сучасного озброєння. Окрім цього, від початку російського вторгнення, Канада передала Україні десятки тисяч одиниць озброєння із власних запасів, в тому числі сім дальнобійних гаубиць та високоточні снаряди до них.

 

Зеленський: Вишиванка – наш священний оберіг на цій війні

19.05.2022 11:30

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3486902-zelenskij-visivanka-nas-svasennij-oberig-na-cij-vijni.html

Президент Володимир Зеленський привітав українців з Днем вишиванки.

Як передає Укрінформ, привітання Зеленський опублікував у Фейсбуці.

“Наш священний оберіг на цій війні. З Днем вишиванки, Україно!”, – написав Президент.

Щороку в третій четвер травня в Україні відзначають День вишиванки. Цьогоріч його відзначають 19 травня.

Він був започаткований 2006 року студенткою Чернівецького національного університету Лесею Воронюк.

 

Дніпровські студенти до Дня вишиванки створили реп-композицію «Ми – українці»

19.05.2022 10:52

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486871-dniprovski-studenti-do-dna-visivanki-stvorili-repkompoziciu-mi-ukrainci.html

Студенти театрального відділення Дніпропетровського мистецько-художнього коледжу культури створили до Дня вишиванки реп-композицію “Ми – українці” на слова Оксани Забужко.

Про це повідмоляє у Фейсбуці пресслужба Дніпропетровської обласної військової адміністрації, передає Укрінформ.

“До Дня вишиванки студенти театрального відділення створили композицію “Ми — українці”. В основу покладений реп-переспів віршу Оксани Забужко “Рядок з автобіографії”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначили в ОВА, ідея збереження родової пам’яті, духовної краси української нації як нить основи закодована у мальовничій красі вишиванки.

Режисер-постановник композиції – Олена Ряпулова.

Також студенти коледжу запропонували новий флешмоб – #КрасаВишиванки. Для участі в ньому охочим пропонують викласти на власних фейсбук-сторінках фото у вишиванці або відео, на якому розповісти вірші, цікаві історії, пов’язані з вишиванкою, та побажання нашим воїнам. Публікацію позначити хештегом #КрасаВишиванки.

“Цією акцією ми хочемо долучитися до наших історичних та ментальних першоджерел, до духу наших предків, які через сакральні коди вишиваних сорочок нададуть нам ще більшої краси, мужності, приведуть нас до неодмінної перемоги”, – зауважили в коледжі.

Щороку у третій четвер травня в Україні відзначають День вишиванки. Він був започаткований 2006 року студенткою Чернівецького національного університету Лесею Воронюк.

 

У Харкові демонтували пам’ятник князю Олександру Невському

19.05.2022 10:59

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486874-u-harkovi-demontuvali-pamatnik-knazu-oleksandru-nevskomu.html

У Харкові знесли пам’ятник новгородському князю Олександру Невському.

Про це повідомляє Суспільне, передає Укрінформ.

“Вранці 19 травня у Харкові демонтували пам’ятник руському князю Олександру Невському. Пам’ятник з 2004 року стояв у сквері на перехресті Салтівського шосе та вулиці Академіка Павлова, навпроти храму Олександра Невського”, – йдеться у повідомленні.

На відео з місцевого Телеграм-каналу видно, що пам’ятник демонтували за допомогою тросів та вантажівки. Під час падіння він пошкодив постамент. Поруч із постаментом під час демонтажу були люди у військовій формі.

Автором пам’ятника є харківський скульптор Сейфаддін Гурбанов. Монумент відкрили у серпні 2004 року до 350-ї річниці з дня заснування Харкова.

Як повідомляв Укрінформ, після початку відкритого російського вторгнення в Україні активізувалися антиколоніальні практики: по всій країні демонтують пам’ятники, присвячені радянським чи російським діячам та пов’язаним з рф історичним подіям, а також перейменовують вулиці і інші топографічні об’єкти.

 

Укрзалізниця третій місяць зберігає сотні тіл росіян у рефрижераторах

19.05.2022 10:42

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3486862-ukrzaliznica-tretij-misac-zberigae-sotni-til-rosian-u-refrizeratorah.html

Акціонерне товариство «Укрзалізниця» третій місяць зберігає сотні тіл російських військових у вагонах-рефрижераторах.

Як передає Укрінформ, про це Укрзалізниця повідомляє у Телеграмі.

«Укрзалізниця відповідно до норм гуманітарного права вже третій місяць зберігає сотні тіл російських солдатів у рефрижераторних вагонах, щоб повернути матерям і дружинам», – йдеться в повідомленні.

В Укрзалізниці зауважили, що доставляють та зберігають будь-який вантаж.

Також в Укрзалізниці звернулися до росіян: «Ми знаємо, що ви це читаєте. Ваш вантаж 200 чекає».

Як повідомляв Укрінформ, Збройні сили України з 24 лютого по 19 травня ліквідували близько 28 500 російських військових, знищивши за останню добу 200 осіб.

 

Без світла, води та зв’язку: на Луганщині залишаються майже 50 тисяч жителів

19.05.2022 13:23

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3487001-bez-svitla-vodi-ta-zvazku-na-lugansini-zalisautsa-majze-50-tisac-ziteliv.html

На всій території Луганщини внаслідок російських обстрілів відсутні електро- і водопостачання, майже немає мобільного зв’язку, газ – лише частково у трьох населених пунктах.

Про це повідомляє у Телеграмі пресслужба Луганської ОВА, передає Укрінформ.

“Луганська область повністю знеструмлена. Вчора орки зруйнували останню працюючу підстанцію. Мобільний зв‘язок теж майже відсутній. Рятують лише генератори та “Старлінки” в гумштабах”, – йдеться у повідомленні.

Через відсутність газу місцеві жителі їжу готують на багатті.

Централізованого водопостачання немає близько місяця. Тож у містах люди облаштували на вулиці душі біля під’їздів. Воду підвозять працівники ДСНС. Стаціонарні ємності встановлені в містах області, села живуть за рахунок криниць.

При цьому, зазначили в ОВА, в області досі залишаються близько 50 тисяч мешканців.

Як повідомляв Укрінформ, 18 травня поблизу Лисичанська, де точаться активні бойові дії, росіяни знеструмили та пошкодили останню потужну електропідстанцію. Руйнування дуже серйозні. Ремонт неможливий до припинення бойових дій.

 

На Миколаївщині без води й електрики – 90 населених пунктів

19.05.2022 11:36

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3486907-na-mikolaivsini-bez-vodi-j-elektriki-90-naselenih-punktiv.html

На Миколаївщині 90 населених пунктів знаходяться без електропостачання, водопостачання, водовідведення.

Про це повідомляє пресслужба облдержадміністрації у Фейсбуці, передає Укрінформ.

«На цей час припинено електропостачання, водопостачання, водовідведення в 90 населених пунктах (у трьох – частково) Баштанського та Миколаївського районів. Без газопостачання знаходяться всього 3254 споживачі», – йдеться у повідомленні.

Також зазначається, що наразі в області тривають роботи з відновлення газо- та електропостачання у населених пунктах, які постраждали внаслідок війни.

За добу для ліквідації наслідків російської агресії підрозділи ГУ ДСНС залучалися для вилучення та знешкодження вибухонебезпечних предметів 6 разів, вилучено 11 одиниць ВНП.

24 лютого росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Її війська обстрілюють і знищують ключові об’єкти інфраструктури, здійснюють масовані обстріли житлових районів українських міст і селищ з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет.

 

У Зеленського пояснили, чому воєнний стан продовжать одразу на 3 місяці

РОМАН ПЕТРЕНКО — ЧЕТВЕР, 19 ТРАВНЯ 2022, 10:07  УП

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/19/7347138/

Представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський пояснив, що воєнний стан продовжать одразу на 3 місяці, оскільки контрнаступ потребує більше часу, ніж оборона. Також Рада може в будь-який момент скасувати воєнний стан.

Джерело: Веніславський під час телемарафону, якого цитує пресслужба“Слуги народу”

Пряма мова Веніславського: “З 24 лютого ми вже двічі продовжували воєнний стан. Зараз ми розуміємо, що ворог зосередився на будівництві фортифікаційних укріплень на територіях, які він тимчасово контролює.

Перехід у контрнаступ – це значно складніші завдання, ніж оборона. Тож маємо усвідомлювати, що звільнити всю територію України протягом найближчого місяця ми навряд чи зможемо”.

Деталі: Якщо менше ніж за три місяці вдасться звільнити Україну, то Рада просто скасує воєнний стан.

За його словами, є ще і юридична складова такого рішення. Коли президент вводить правовий режим воєнного стану, а парламент його затверджує, Україна має інформувати ООН про обмеження конституційних прав та свобод, які запроваджуються в умовах воєнного стану.

Нагадаємо: Президент Володимир Зеленський пропонує продовжити термін дії воєнного стану та нові часові рамки проведення загальної мобілізації майже до кінця літа.

 

Штати в ООН звинуватили росію у навмисному використанні голоду як зброї

19.05.2022 20:50

https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3487352-stati-v-oon-zvinuvatili-rosiu-u-navmisnomu-vikoristanni-golodu-ak-zbroi.html

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що російська влада навмисно створює дефіцит продовольства й використовує голод як зброю для досягнення своїх цілей, що прирівнюється до воєнного злочину.

Про це він сказав у четвер під час виступу на засіданні Ради безпеки ООН з питань конфлікту й безпеки продовольства, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«У 2018 році ця Рада прийняла резолюцію 2417, яка засудила використання голоду проти цивільних осіб в якості інструменту війни та прирівняла це до воєнного злочину», – зауважив глава американської дипломатії.

Але відтоді, за його словами, проблеми лише погіршилися.

«Повне нехтування російською федерацією цієї резолюції стало ще одним кричущим випадком, коли уряд використовує голод проти сотень мільйонів цивільних осіб (по всьому світу – ред.) у спробах просування своїх цілей», – наголосив Блінкен.

Він підкреслив, що росія порушує світовий порядок – попри те, що як один із постійних членів РБ ООН несе безпосередню відповідальність за підтримання, зміцнення й захист цього порядку.

Блінкен нагадав, що агресія рф зупинила торгівлю в Чорному морі, створила реальні загрози для судноплавства в регіоні й підірвала глобальні ланцюжки поставок продовольства. Крім того, росія грабує зерносховища на захоплених територіях України, руйнує інфраструктуру, що посилює ризики голоду для сотень мільйонів людей по всьому світу.

Держсекретар США при цьому наголосив, що російська влада, очевидно, використовує дефіцит продовольства як зброю, щоби добитися того, чого не вдалося шляхом збройного нападу, а саме: підірвати дух українського народу. «Але українці намагаються нагодувати своє населення і весь світ», – підкреслив глава Держдепу.

Він акцентував, що рішення росії використовувати продовольство як зброю є обдуманим рішенням кремля.

«Навіть колишній президент рф дмитро мєдвєдєв, який є членом ради нацбезпеки росії, сказав, що це – «тиха зброя», додавши, що «вона є мовчазною, але при цьому дуже потужною», – нагадав Блінкен.

У цьому зв’язку держсекретар США зауважив, що Рада безпеки ООН несе «унікальну відповідальність» за подолання нинішньої кризи, яка «створює серйозну загрозу міжнародному миру й безпеці». Крім того, він закликав росію припинити блокування портів у Чорному й Азовському морях, забезпечити коридори для поставок продовольства з України, а також не заважати поставкам продовольства жителям України.

Як повідомляв Укрінформ, у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку проходять Дні дій задля глобальної продовольчої безпеки. З цією метою проводяться міністерські зустрічі на рівні глав зовнішньополітичних відомств десятків країн. Ініціативу очолюють Сполучені Штати, які головують у травні в Раді безпеки ООН.

 

ЗМІ: G7 домовилася створити Альянс, щоб запобігти глобальному голоду

АНАСТАСІЯ КАЛАТУР — П’ЯТНИЦЯ, 20 ТРАВНЯ 2022, 05:15. УП

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/20/7347332/

Міністри розвитку країн G7 домовилися про створення альянсу, аби забезпечити глобальну продовольчу безпеку.

Джерело: Spiegel з посиланням на dpa, джерела dpa

Деталі: Альянс має організувати як фінансування, і співробітництво держав у забезпеченні населення світу. Зазначається, що наразі це під загрозою, зокрема  через війну Росії проти України.

Що передувало: 18 травня на зустрічі в Берліні міністр розвитку Німеччини Свенья Шульце закликала G7 докласти спільних зусиль для боротьби з голодом, який може настати у результаті війни в Україні, і запропонувала новий  альянс з глобальної продовольчої безпеки.

Нагадаємо:

До 24 лютого постачання пшениці з Росії та України становило майже 30% світової торгівлі, а Україна була четвертим у світі експортером кукурудзи та п’ятим у світі – експортером пшениці.

Всесвітня продовольча програма ООН щорічно закуповує близько половини своєї пшениці в Україні.

На початку квітня в ООН підрахували, що світові ціни на їжу оновили історичний максимум. Таку динаміку пов’язали з потрясіннями на ринках рослинних олій та зернових через війну в Україні. Ціни на продовольство у світі у березні зросли на 33,6% у річному вираженні.

 

Кулеба допускає обговорення окремих обмежень щодо рф, аби уникнути голоду у світі

19.05.2022 21:49

https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3487376-kuleba-dopuskae-obgovorenna-okremih-obmezen-sodo-rf-abi-uniknuti-golodu-u-sviti.html

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба негативно ставиться до зняття санкцій проти рф, але допускає обговорення окремих обмежень, щоб уникнути голоду у світі.

Про це він сказав в ефірі телемарафону, передає Укрінформ.

«Негативно (ставиться до пропозиції Генсека ООН про зняття санкцій з росії, – ред.). По-перше, що значить зняти санкції? Це звучить занадто загально. Треба дивитися: якщо він має на увазі всі санкції чи якусь групу санкцій, то це одна історія, якщо якусь конкретну санкцію – можна подивитися, якщо в цьому ціна питання», – сказав Кулеба.

Міністр зауважив, що блокування експорту української агропродукції – це питання голоду в усьому світі, відповідальність за це несе росія і особисто путін. Експорт – це і питання прибутків українських фермерів, української економіки, гарантування того, що відбудеться наступний агропромисловий цикл.

«Тобто якщо ми зараз не вивозимо свій врожай, а надходить новий, то нам його не буде де зберігати, у світі буде реальний голод», – констатував він.

За його словами «у деяких країнах Європи вже борошно дають тільки по дві пачки в руки, а у деяких супермаркетах соняшникової олії вже або немає, або обмежено продають. Це Європа, це символ процвітання, Європа взагалі ніколи не знала, що таке нестача їжі. Уявіть, що відбуватиметься в Африці».

Раніше ЗМІ повідомляли, що Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш пропонує росії послабити санкції щодо експорту калійних добрив в обмін на розблокування експорту українського зерна, аби запобігти дефіциту продовольства.

 

ЗМІ: США подумують на півроку скасувати санкції проти Білорусі заради експорту українського зерна

АНАСТАСІЯ КАЛАТУР — П’ЯТНИЦЯ, 20 ТРАВНЯ 2022, 03:28

США розглядають можливість шестимісячного скасування санкцій щодо білоруського виробництва калійних добрив в обмін на транзит українського зерна.

Джерело: джерела WSJ

Деталі:  Зазначається, що скасування санкцій розглядається як “стимул для Олександра Лукашенка”, самопроголошеного президента Білорусі.

Офіційні особи США та генсек ООН Антоніо Гуттереш вивчають можливий маршрут експорту українського зерна: на північ залізницею через Білорусь до литовського порту Клайпеда.

Минулого року Вашингтон запровадив санкції, пов’язані з калійними добривами, у відповідь на те, що влада Білорусі спровокувала міграційну кризу та придушила опозицію.

Що передувало:  Два дні тому повідомлялося, що США та  європейські союзники розробляють маршрути для експорту української пшениці та кукурудзи.

Нагадаємо:

До 24 лютого постачання пшениці з Росії та України становило майже 30% світової торгівлі, а Україна була четвертим у світі експортером кукурудзи та п’ятим у світі – експортером пшениці.

Всесвітня продовольча програма ООН щорічно закуповує близько половини своєї пшениці в Україні

 

Санкційний план тиску на росію виконаний на 36% – Єрмак

19.05.2022 19:23

https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3487291-sankcijnij-plan-tisku-na-rosiu-vikonanij-na-36-ermak.html

Наразі виконано 36% плану дій групи Макфола-Єрмака щодо посилення санкцій проти російської федерації.

Про це керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак повідомив у Телеграмі, передає Укрінформ.

“Група Макфола-Єрмака продовжує роботу. Відслідковуємо прогрес із впровадження обмежень згідно з нашим санкційним планом… Наразі виконано 36% санкційного плану групи Макфола-Єрмака. Робота над рештою триває”, – зазначив він.

Єрмак уточнив, що за останній тиждень санкційний тиск на рф зріс. Зокрема, були впроваджені нові санкції проти російських та білоруських компаній, близького оточення президента рф, військового командування білорусі, а також посилено торгові обмеження. За його словами, є прогрес у посиленні санкцій щодо фізичних осіб, держпідприємств і торгівлі.

Він підкреслив, що очікує від союзників України санкцій проти енергетичного сектору та банківської системи рф.

Як повідомляв Укрінформ, міжнародна робоча група щодо санкцій проти Росії була створена з ініціативи Президента Володимира Зеленського.

Очолюють групу керівник Офісу Президента Андрій Єрмак та директор Інституту міжнародних досліджень Фрімана-Споглі (FSI), ексрадник президента США з питань національної безпеки посол Майкл Макфол.

У квітні група представила План дій щодо санкцій, який містить рекомендації для міжнародної демократичної спільноти стосовно комплексу подальших економічних заходів, спрямованих на примус російського керівництва до якнайшвидшого припинення війни в Україні та максимальне збільшення ціни агресії для росії.

План зосереджений на 10 ключових напрямах санкційної політики, серед яких визнання росії та білорусі державами – спонсорами тероризму, а збройних сил РФ – терористичною організацією; повна заборона на російський експорт енергоносіїв; розширення санкцій проти фінансового сектору рф та рб; посилення транспортних та страхових санкцій; розширення й посилення торговельних ембарго та персональних санкцій.

10 травня група представила другий напрацьований документ – Дорожню карту енергетичних санкцій..

 

«Дурнів немає»: в ОП відповіли на шантаж росії, яка вимагає зняття санкцій за розблокування портів

19.05.2022 17:45

https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3487219-durniv-nemae-v-op-vidpovili-na-santaz-rosii-aka-vimagae-znatta-sankcij-za-rozblokuvanna-portiv.html

Радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк вважає, якщо в російській федерації заговорили про зняття санкцій, значить треба затягувати зашморг.

Таку думку він висловив у Твіттері, передає Укрінформ.

“рф вимагає зняття санкцій за розблокування українських портів, шантажуючи світ продовольчою кризою. Типова поведінка країни-терориста, яка бере заручників, щоб попросити вертоліт з $. Але дурнів немає, світ знає, з ким має справу. Заговорили про зняття санкцій – треба затягувати зашморг”, – зазначив Подоляк.

З 24 лютого триває масштабне вторгнення росії в Україну. Агресор обстрілює та руйнує ключові об’єкти інфраструктури, житлові квартали українських міст і сіл. Загарбники влаштували масовий терор на тимчасово зайнятих територіях.

Президент України Володимир Зеленський заявляв, що питання зняття міжнародних санкцій з російської федерації не може обговорюватися до закінчення війни.

 

НАТО: Після 24 лютого для Альянсу почалася нова ера 

АНАСТАСІЯ КАЛАТУР — П’ЯТНИЦЯ, 20 ТРАВНЯ 2022, 06:30. УП

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/20/7347338/

Для НАТО розпочалася нова ера, відтоді як Росія вторглася в Україну.

Джерело: голова військового комітету Альянсу адмірал Роб Бауер, верховний головнокомандувач Об’єднаних сил НАТО в Європі і генерал Філіп Лавін, генерал Тод Волтерс на зустрічі керівництва НАТО

Пряма мова Роба Бауера: “Без сумніву, для НАТО розпочалася нова ера. За останні кілька місяців НАТО продемонструвало, що воно здатне (швидко та ефективно змінити) свою позицію. Ми здійснили найбільше зміцнення колективної оборони за покоління… Війна президента Росії Володимира Путіна в Україні представила нам нову стратегічну реальність”.

Деталі: Бауер зазначив, що “Україна ніколи не прийме російську окупацію, і НАТО підтримуватиме Україну стільки, скільки потрібно”.

Генерал Тод Волтерс сказав, що “рішучість і єдність НАТО як ніколи великі”.

Філіп Лавін сказав, що альянс повинен продовжити перетворення збройних сил та військового потенціалу, щоб відповідати новим стратегічним реаліям. За його словами, трансформація – це не тільки технології, це інновації, це зміна мислення, це люди та їхні нові навички, і альянс повинен продовжувати нарощувати потенціал для участі в операціях на суші, на морі, у повітрі, у космосі та у кіберпросторі.

 

НАТО як інституція за час війни не зробила для України нічого – Кулеба

19.05.2022 20:47

https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3487347-nato-ak-institucia-za-cas-vijni-ne-zrobila-dla-ukraini-nicogo-kuleba.html

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба вважає, що НАТО як інституція не зробила нічого за останні 3 місяці, що б допомогло Україні.

Про це він сказав в ефірі телемарафону, передає Укрінформ.

«ЄС проявив себе як організація, здатна діяти єдиним фронтом і ухвалювати потужні, важливі, важкі рішення, а НАТО навпаки. Назвіть мені за три місяці одне єдине консенсусне рішення НАТО, яке б зіграло на руку Україні і допомогло?» – зазначив міністр.

Він додав, що до війни українське суспільство вважало НАТО силою, а ЄС чимось слабким і здатним тільки висловлювати занепокоєння. Війна показала, що все навпаки, ЄС ухвалив історичні і революційні рішення щодо надання зброї, санкцій, визнання європейської перспективи, економічні рішення.

«Так, це правда, члени Альянсу окремо або невеличкими групками дійсно роблять надзвичайно круту і важливу роботу, надають життєво важливу допомогу. Питань нема. Але НАТО як інституція за цей час не зробила нічого», – наголосив Кулеба.

Як повідомляв Укрінформ, 11 травня Президент Володимир Зеленський заявляв, що якби Україну прийняли в НАТО, війни б не було.

 

Ракетні обстріли з боку рф несуть загрозу не тільки Україні, а й членам НАТО – Залужний

19.05.2022 21:33

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3487371-raketni-obstrili-z-boku-rf-nesut-zagrozu-ne-tilki-ukraini-a-j-clenam-nato-zaluznij.html

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний під час засідання Військового комітету Північноатлантичного альянсу на рівні головнокомандувачів (начальників штабів) наголосив, що ракетні обстріли з боку росії несуть загрозу не тільки для України, а й для країн-членів НАТО.

Як передає Укрінформ, про це головнокомандувач ЗСУ повідомив у Фейсбуці.

“Сьогодні на запрошення голови Військового комітету НАТО адмірала Королівського військово-морського флоту Роба Бауера взяв участь у засіданні Військового комітету НАТО на рівні головнокомандувачів (начальників штабів) у форматі з Україною”, – написав Залужний.

Під час засідання Залужний наголосив, що український народ “платить надзвичайно високу ціну за свободу і європейський вибір, а Європа переживає найбільшу безпекову кризу з часів Другої світової війни”.

Головнокомандувач ЗСУ повторив свої слова на засіданні Військового комітету НАТО у січні минулого року: відповідь агресору має бути консолідованою.

“Війна з 2014-го року стала для нас, українців, справжньою війною. Не АТО, не ООС, а саме війною. І кожен день цієї війни, кожен вбитий солдат, кожна покалічена доля були для нас наукою. Ми усвідомлювали, що рано чи пізно повномасштабна агресія розпочнеться, і готувалися до неї. Ми чітко розуміли, що саме перший місяць буде переломним. Нам вдалося відібрати у противника стратегічну ініціативу, завдати критичних втрат, змусити відмовитися від головної мети – захоплення міста Києва”, – заявив він.

Головнокомандувач підкреслив, що сьогодні українські захисники не лише ведуть оборону, а й провели кілька успішних контрнаступальних дій, змогли розблокувати Харків та Миколаїв, бої ведуться на Херсонському напрямку.

За його словами, “якби були живі наші діди, які воювали в Другу світову війну, побачивши те, що відбувається в Україні, вони б заплакали”.

Залужний відзначив, що методи нацистів не змінилися. Ідеться про тотальне знищення цивільних об’єктів, вбивства мирних людей, гуманітарну катастрофу, унеможливлення постачання гуманітарних вантажів.

“Противник чудово розумів і розуміє, що він коїть. Перехоплення розмов російського військового командування підтверджують, що вони робили все це свідомо. Увесь світ знає, що таке Буча, Гостомель, Бородянка. Це величезне горе у ХХІ столітті в самому центрі Європи”, – наголосив головнокомандувач ЗСУ.

Під час засідання Військового комітету НАТО Залужний згадав також захисників Маріуполя, які своїми героїчними діями стримали багатотисячне угруповання противника й дали можливість обладнати оборонні рубежі на інших напрямках.

Тим не менш, агресор продовжує завдання ракетних ударів в глибині української території.

“Ми знищили флагманський крейсер “Москва”, нанесли ураження ще трьом потужним кораблям, які складають основу Чорноморського флоту рф. Але росіяни підтримують високу інтенсивність ракетних обстрілів, у середньому 10-14 балістичних і крилатих ракет на добу. Це загроза не тільки для України, а й для країн-членів НАТО. Адже кожна така ракета несе 400-600 кг тротилу. Тому важливо зміцнювати протиракетну оборону”, – наголосив Залужний.

Головнокомандувач ЗСУ зауважив, що “збройна боротьба у ХХІ столітті комплексна, ідеться про поєднання операцій, що, у свою чергу, вимагає застосування сучасного високоточного далекобійного озброєння, ефективних систем протиповітряної та протиракетної оборони”.

“Подякував партнерам за надану допомогу, завдяки якій ми впевнено ведемо боротьбу і неодмінно здобудемо перемогу. Було приємно почути від колег слова підтримки і захоплення на адресу наших воїнів та всього Українського народу, який сьогодні показує світові, як потрібно боротися за свою державу і свободу”, – додав він.

Також Залужний висловив подяку за гостинність Посольству Республіки Польща в Україні в особі посла Бартоша Ціхоцкі.

Як повідомляв Укрінформ, спеціальний радник головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, ветеран збройних сил Сполучених Штатів Америки Ден Райс заявив, що країни НАТО заради власних інтересів мають надсилати в Україну зброю.

 

Радник Залужного: Все, що говорять росіяни, – брехня, яку вони кажуть навіть своїм військам

19.05.2022 21:54

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3487380-radnik-zaluznogo-vse-so-govorat-rosiani-brehna-aku-voni-kazut-navit-svoim-vijskam.html

Спеціальний радник головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, ветеран збройних сил США Ден Райс наголошує, що важливо доносити світу правдиву інформацію про розв’язану росією війну в Україні.

Про це він заявив в інтерв’ю Укрінформу.

За його словами, з іншого боку Атлантики важко відокремити факти від вигадки та правду від брехні, тому з усією цією інформацією, що розповсюджується в соціальних мережах та ЗМІ, навіть порядному, чесному журналісту важко розібратися і зрозуміти, що відбувається.

“Ось чому так важливо, щоб такі люди, як я, приїжджали сюди, дивилися на все і повідомляли факти. Одна з речей, які я хочу зробити, – це розповісти про все, що бачив. Я спілкувався з багатьма людьми, я знімав відео”, – зазначив Райс.

Утім, на його думку, російські ЗМІ настільки потужні, що деяка їхня брехня все ж доходить до споживача, і деяким людям стає важко зрозуміти, де саме правда.

“Але реальність така, що Україна – суверенна держава з чудовими людьми, із західними цінностями. І, на моє переконання, саме ці цінності є тим, чому НАТО має прийняти її до себе”, – наголосив він.

Водночас росіяни, зазначив експерт, мають жахливу армію, яка чинить звірства. “Вони стверджують, що тут нацисти, але насправді саме вони поводяться як нацисти, катуючи людей, страчуючи в’язнів, вчиняючи воєнні злочини у масових масштабах. Вони б’ють «Градами» по цивільних цілях. Навіть коли у всьому районі немає військових, вони стріляють «Градами», знищуючи все навкруги”, – констатує радник головнокомандувача ЗСУ.

Він вважає, що росія вже програла інформаційну кампанію цієї війни: “Весь світ знає, що вони брешуть. російські громадяни – ні, але решта світу не вірить у те, що йде від росії. Вірять Україні”.

Також, на його думку, українські військові зробили дивовижну роботу з інформування світу про війну, зі стратегічних комунікацій.

“Вони кажуть правду – хороша вона чи погана. Якщо втрачають місто – говорять правду. Якщо здобувають контроль над містом – так і кажуть. Але все, що говорять росіяни, по суті, – брехня. І вони навіть своїм військам кажуть неправду”, – наголосив експерт.

Як повідомлялося, за даними Генштабу, ЗСУ з 24 лютого по 19 травня ліквідували близько 28 500 російських загарбників.

 

Поставки зброї в Україну вигідні країнам НАТО – радник Залужного

19.05.2022 20:41

https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3487339-postavki-zbroi-v-ukrainu-vigidni-krainam-nato-radnik-zaluznogo.html

Країни НАТО заради власних інтересів, мають надсилати в Україну зброю.

Про це в інтерв’ю Укрінформу сказав спеціальний радник головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, ветеран збройних сил США Ден Райс.

За його словами, місією НАТО завжди була протидія росіянам. І зараз мета всього НАТО – захистити один одного від росіян, які вперше за 70 років намагаються “повернутися”.

“Тому ці країни заради власних інтересів мають надсилати в Україну зброю”, – зазначив Райс.

За його словами, Україні потрібні артилерійські снаряди, нові гаубиці – можна надсилати американські або російські зразки. Також йдеться про міномети калібру 82 мм і артилерію калібру 152 мм та 153 мм – це російські зразки, а ще – міномети калібру 81 мм, гаубиці калібру 105 мм та 155 мм – це зразки НАТО.

Райс заявив, що і Хорватія, і Франція, і Чехія, і Польща, й інші країни повинні надсилати все, що в них є – зібрати всі надлишки, все, що можуть дати, і відправити в Україну.

“Ця російська армія, яка вторглася до сусідів, – аморальна. Латвія, Литва, Естонія, Чехія, Польща вже це раніше пережили і знають, чого бояться. Тому всі почали озброюватися. Але, крім того, щоб озброюватися самим, вони повинні зараз допомагати Україні, даючи їй зброю. Це критична стадія битви. Не можна дозволити росіянам повернутися. Їх треба гнати”, – наголосив радник головнокомандувача ЗСУ.

Він підкреслив, що зброя, яку отримала Україна, вже змінила хід подій, адже Україна “досі жива”.

“Думаю, якби Україна не отримала «Джавеліни», «Стінгери» та іншу протитанкову зброю, вона б не витримала. Я маю на увазі, що на країну напала армія з такою кількістю броньованої техніки, що жодна інша країна в Європі не змогла б цього витримати”, – пояснив він.

“Те, що Україна має, – значною мірою завдяки її героїчній обороні, але без зброї цього просто неможливо було б зробити”, – переконаний експерт.

24 лютого росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Її війська обстрілюють і руйнують ключові об’єкти інфраструктури, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст і сіл. На тимчасово захоплених територіях росіяни влаштували терор. Сили оборони України протистоять російським військам і завдають їм великих втрат. За даними Генштабу, ЗСУ з 24 лютого по 19 травня ліквідували близько 28 500 російських загарбників.

 

Генерал США Міллі зателефонував начальнику генштабу РФ

МАЗУРЕНКО АЛЬОНА — ЧЕТВЕР, 19 ТРАВНЯ 2022, 19:05. УП

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/19/7347258/

У РФ заявили, що начальнику генштабу ЗС РФ Валерію Герасимову зателефонував голова Комітету начальників штабів ЗС США Марк Міллі. Вони обговорювали війну в Україні.

Джерело: прокремлівське видання “РІА Новини

Дослівно: “19 травня з ініціативи американської сторони відбулася телефонна розмова начальника Генерального штабу ЗС РФ – першого заступника міністра оборони РФ генерала армії Валерія Герасимова та голови комітету начальників штабів збройних сил США генерала Марка Міллі.

Було обговорено питання, що становлять взаємний інтерес, включаючи ситуацію в Україні”.

Передісторія:

Генерала Міллі часто спілкується із головнокомандувачем ЗСУ генералом Валерієм Залужним.

Міллі вважає, що вторгненню Росії в Україну, ймовірно, не могли запобігти, окрім присутності американських військ, і що війна в Україні, ймовірно, затягнеться на довгі роки.

 

Столтенберг: наступ РФ на Донбасі застопорився, проте війна може бути довгою

“ЄВРОПЕЙСЬКА ПРАВДА” — ЧЕТВЕР, 19 ТРАВНЯ 2022, 17:42. УП

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/19/7347242/

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що наступ Росії на Донбасі застопорився, проте це не означає, що РФ відмовилась від своїх стратегічних цілей.

Про це він сказав на пресконференції у четвер у Копенгагені, повідомляє “Європейська правда“.

“Росія не змогла досягти своїх стратегічних цілей в Україні. Їй довелося покинути Київ і Харків, його околиці, а наступ на Донбасі застопорився”, – сказав генсек НАТО.

“Але ми не вважаємо, у той же час, що Москва відмовилася від своїх стратегічних цілей, тому ми повинні бути готовими до довгої війни, що ця війна триватиме довгий час”, – додав він.

За його словами, союзники НАТО повинні бути готовими підтримати Україну впродовж тривалого періоду.

“Важливо не спекулювати занадто щодо цього питання. Війни завжди непередбачувані, тому ми повинні бути готовими”, – сказав він.

Днями Столтенберг висловив переконання, що Україна здатна перемогти у війні з Росією.

 

Білий дім не поспішає надавати американські РСЗВ, про які просить Київ – Politico

“ЄВРОПЕЙСЬКА ПРАВДА” — ЧЕТВЕР, 19 ТРАВНЯ 2022, 08:39. УП

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/19/7347126/

Білий дім не поспішає надавати Україні американські дальнобійні реактивні системи залпового вогню, у тому числі через побоювання, що Кремль розцінить це як надмірну ескалацію.

Про це повідомляє Politico, посилаючись на слова трьох обізнаних з питанням співрозмовників, пише “Європейська правда“.

США вже без зайвого розголосу передали Україні РСЗВ радянських моделей, попросивши посприяти у цьому союзників, які все ще мають їх на озброєнні.

Але Україна сподівається отримати більш точні і потужні американські системи. Київ просить про цю збою не перший місяць і переконує, що потужні РСЗВ критично необхідні для того, щоб збільшити перевагу в артилерійських дуелях у боях на сході.

У Білому домі нібито побоюються, що Кремль розцінить це як зумисну ескалацію, оскільки американські РСЗВ більш дальнобійні та з більшою руйнівною силою, ніж радянські моделі, та ніж гаубиці.

Один зі співрозмовників них зазначає, що під час зустрічі на базі “Рамштайн”, коли обговорювали координацію військової допомоги для України, питання нібито зрушилося, але потім знову процес загальмував.

Посадовець з Білого дому на умовах анонімності розповів, що Україна і США продовжують “активні дискусії” щодо РСЗВ, але навіть з тими масштабами фінансування, які Штати виділили на підтримку України, не все, про що просить Київ, можна передати швидко.

“Нам доводиться приймати рішення, які системи озброєння дадуть найефективніший результат за свою вартість”, – зазначив він. Так адміністрація Байдена вирішила у першу чергу передати гаубиці M777, з міркувань, що їх та боєприпасів за ті самі гроші можна дати значно більше, ніж РСЗВ.

M270, що виробляються для американської армії з 1983 року, можуть швидко випускати 12 ракет і швидко від’їхати на перезарядку до того, як моделі радянського зразка встигнуть прицілитися для відповіді. Залежно від типу боєприпасів, вони можуть вражати цілі на відстані в основному до 60 км, а з найбільш передовими – і понад сотню кілометрів.

За словами деяких співрозмовників, в адміністрації Байдена є думки про те, що якби Україні надали зброю більш дальнобійну за будь-що, що вже є у неї на озброєнні, це може підштовхнути Путіна на нову ескалацію, як застосування хімічної зброї чи іншої зброї масового ураження.

 

Артилерія і ракети: Британія надасть Україні додаткову військову допомогу на £1,3 мільярда

19.05.2022 18:48

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3487266-artileria-i-raketi-britania-nadast-ukraini-dodatkovu-vijskovu-dopomogu-na-13-milarda.html

Прем’єр Великої Британії Борис Джонсон оголосив про додатковий пакет військової допомоги Україні на суму 1,3 млрд фунтів стерлінгів.

Як передає Укрінформ, про це він написав у своєму Твіттері.

У рамках цієї допомоги Київ отримає далекобійну артилерію, протикорабельні ракети та безпілотники.

Прем’єр Великої Британії зазначив, що у них із Президентом Володимиром Зеленським відбулася широка дискусія, під час якої сторони обговорили, як можна зупинити глобальні економічні збитки, спричинені «безрозсудною блокадою путіним чорноморських портів».

«Ми терміново шукаємо варіанти відкриття важливих морських та наземних шляхів доставки українських запасів зерна», – написав Джонсон.

Він також зазначив, що 50 000 українців безпечно прибули до Великої Британії, «і ми робимо все можливе, щоб допомогти їм побудувати життя тут».

«З понад 100 000 віз, виданих за нашими схемами, і новими санкціями, накладеними на російські авіакомпанії сьогодні, наша рішучість непохитна – ми з Україною», – наголосив він.

Як повідомляв Укрінформ, 18 травня Міністерство закордонних справ і справ Співдружності націй та розвитку Великої Британії надіслало 5 млн фунтів на підтримку Збройних сил України.

 

Бундестаг відібрав у ексканцлера Шредера деякі привілеї

19.05.2022 18:57

https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3487274-bundestag-vidibrav-u-ekskanclera-sredera-deaki-privilei.html

Німецький парламент скасував деякі спеціальні права колишнього канцлера ФРН (1998-2005 рр.) Ґергарда Шредера, наразі більш відомого в країні як друг путіна та людина, яка отримує російську зарплату.

Рішення ухвалене бюджетним комітетом у четвер, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Зокрема, ухвалене рішення закрити офіс, який надається за традицією колишнім главам уряду ФРН.

В офісі Шредера працює 7 співробітників, яким тепер доведеться шукати іншу роботу.

Водночас експолітик продовжить отримувати пенсію та збереже право на особисту охорону.

Як повідомлялося, 78-річний Шредер займає керівні посади у таких державних енергетичних компаніях рф як «Газпром» і «Роснефть», а також очолює проєкти «Північний потік». Після початку росією війни проти України дедалі більше людей, у тому числі з його Соціал-демократичної партії, закликали Шредера визначитися: або залишити посади в російських компаніях, або залишити партію.

Ще до рішення бюджетного комітету Бундестагу Європарламент більшістю голосів проголосував за санкції ЄС проти Шредера. Ексканцлера можуть включити до санкційних списків, що може загрожувати замороженням його статків.

 

Моравецький закликав ізолювати путіна, а не «зберегти йому обличчя»

19.05.2022 12:34

https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3486958-moraveckij-zaklikav-izoluvati-putina-a-ne-zberegti-jomu-oblicca.html

Битва за Україну вирішуватиме майбутнє нинішньої епохи. Тож російського лідера володимира путіна потрібно ізолювати, а не “зберегти йому обличчя”, а ідеологія “русского мира” має бути ліквідована.

На цьому під час виступу в рамках конференції Strategic Ark (“Стратегічний ковчег”) у Польському інституті міжнародних справ (PISM) у Варшаві заявив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький, передає кореспондент Укрінформу.

Моравецький підкреслив, що трагедія цивільного населення в Бучі чи Маріуполі й останні події в Україні повинні всіх розбудити від летаргічного сну і відкинути колишні омани.

Він звернув увагу, що на міжнародній арені спостерігаються спроби “зберегти обличчя” путіну.

“Але як можна пробувати врятувати або зберегти те, що насправді було повністю втрачено?” – наголосив польський прем’єр.

За його словами, зараз є привід добре зрозуміти динаміку імперіалізму і тоталітаризму в росії. Це також слушний момент поглянути на себе у дзеркало і подумати про свою ідентичність.

Він зауважив, що в 1920 році Варшавська битва (між поляками, за підтримки військ УНР, і більшовиками) сформувала світовий лад на 20 років. “Зараз ведеться битва за Україну, і вона, можливо, визначатиме майбутнє на кілька століть”, – наголосив Моравецький.

Парадоксом цієї війни він назвав те, що якщо Україна переможе, то це буде, насамперед, її перемога. “Натомість якщо вона програє, то це буде поразка нас усіх і кінець того світу, який ми знаємо”, – констатував польський політик.

“Тому, я закликаю до ізоляції російського президента. Так, дипломатія вимагає діалогу, але не ведуться переговори з терористами. Злочинців необхідно засудити, а ідеологію “русского міра” – подолати і викорінити”, – наголосив Моравецький.

На переконання польського прем’єра, “не достатньо буде виграти війну, потрібно буде не програти і не втратити мир”. Він додав, що західний світ повинен спільно вирішити, що росія вже ніколи не загрожуватиме миру в Європі. Натомість ціну за збереження миру повинні також будуть заплатити країни з-за меж ЄС та НАТО.

Глава польського уряду підкреслив, що спільним досягненням має бути перемога над націоналізмом і колоніалізмом.

Моравецький нагадав, що колись, під час воєнного стану в Польщі (1981-1983 рр.), усі говорили, що немає свободи без солідарності. “Сьогодні треба сказати, що немає Заходу без вільної і переможної України”, – констатував глава польського уряду.

Росія 24 лютого розпочала широкомасштабну війну проти України.

 

Бажання зберегти обличчя путіну є хворобою в Європі, яку вилікує жорстока історія – Кулеба

19.05.2022 22:11

https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3487389-bazanna-zberegti-oblicca-putinu-e-hvorobou-v-evropi-aku-vilikue-zorstoka-istoria-kuleba.html

Бажання зберегти обличчя президентові рф путіну – це велика хвороба в Європі, яку вилікує лише жорстока історія.

Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в ефірі телемарафону, передає Укрінформ.

Кулеба зауважив, що деякі політики та експерти країн Євросоюзу та інших держав почали хвилюватися через програш путіна, мовляв, не можна допустити приниження росії.

«Якщо брати не тих, хто відпрацьовує російські контракти, а тих людей, які щиро вірять у такі ідеї, у них класичний синдром залежності від росії», – наголосив він.

На думку глави МЗС, навіть якщо росія почне різати їхніх співгромадян на вулицях, вони все одно говоритимуть, що треба допомогти росії зберегти обличчя.

«Це велика хвороба, вона дуже тяжка. В Європі цілі прошарки серед інтелігенції хворі на цю хворобу, і вилікує їх від цього лише жорстока історія», – сказав Кулеба.

Як повідомлялося, 13 травня Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна не готова і не буде “зберігати обличчя путіну” і йти на якісь поступки щодо свого суверенітету, аби закінчити війну.

 

Ніхто не прийме нав’язаних росією умов миру – Шольц

19.05.2022 11:45

https://www.ukrinform.ua/rubric-uarazom/3486919-nihto-ne-prijme-navazanih-rosieu-umov-miru-solc.html

Ані Україна, ані Захід, у тому числі Німеччина не акцептують мир, який намагається нав’язати насильством путін.

Про це заявив канцлер ФРН Олаф Шольц, виступаючи в четвер у Бундестазі, передає кореспондент Укрінформу.

«путін усе ще вірить, що може диктувати мир, кидаючи бомби. Але він помиляється… Продиктованого росією миру не буде. Українці цього не акцептують, і ми також не акцептуємо», – заявив Шольц.

Він підкреслив, що лише коли путін зрозуміє, що його армія не може розбити українську оборону, він буде змушений буде розпочати серйозні переговори. «Тому ми постачаємо Україні зброю», – пояснив канцлер.

Він чітко заявив: «допомогти країні, на яку брутально підступно напали, захистити себе, – це не ескалація».

Шольц визнав, що у німецькому суспільстві точаться дискусії щодо поставок зброї, ставлення до питання є неоднозначним: дехто вважає ті кроки, що робляться, недостатніми, дехто – що це занадто багато. При цьому глава німецького уряду підкреслив: «росія не повинна виграти цю війну. Україна має вистояти». Цій меті, за словами Шольца, слугують санкції, допомога біженцям, фінансова та гуманітарна допомога, але також і постачання зброї, у тому числі важкої.

При цьому канцлер відзначив, що Німеччина не буде діяти одна, а лише разом із партнерами, тож країни НАТО не стануть сторонами війни.

Шольц також заявив про необхідність посилювати обороноспроможність власне ЄС під дахом НАТО, адже російський напад на Україну змусив багато країн Європи переосмислити своє бачення оборони та підвищувати витрати на цю мету.

Глава уряду ФРН зазначив, що путін прорахувався з реакцією ЄС на його агресію, адже чим більше тиск ззовні, тим рішучіше та згуртованіше діє Європейський Союз. Демократичність процесів усередині ЄС є не слабкістю, а силою, ЄС діє по-іншому, ніж путінська автократія, заявив Шольц.

30-31 травня очільник німецького уряду візьме участь у саміті Євросоюзу.

Як повідомляв Укрінформ, Німеччина передасть Україні сім гаубиць Panzerhaubitz 2000, планується поставка «зенітних танків» та іншої військової техніки.

 

Депутати більшості в Бундестазі виступають за нафтове ембарго

19.05.2022 14:55

https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3487079-deputati-bilsosti-v-bundestazi-vistupaut-za-naftove-embargo.html

Депутати партій, які входять до правлячої коаліції в німецькому Бундестазі, підтримують запровадження нафтового ембарго проти рф.

Про це йшлося під час дебатів у парламенті ФРН у четвер, передає кореспондент Укрінформу.

«Припинення імпорту енергоносіїв є найсильнішим інструментом, яким ми можемо протистояти росії», – заявила лідерка парламентської групи «Союз 90/Зелені» Катаріна Дроге. Вона агітувала з трибуни за прискорення «енергетичного переходу» шляхом більш активного інвестування у відновлювані джерела енергії, щоб «Європа ніколи більше не була такою залежною від викопного палива з росії, як сьогодні».

Ця політсила виступає за подальші санкції ЄС проти рф. Німеччина та ЄС, за словами депутатки, повинні загалом «поставити знак «Стоп» у загарбницькій війні президента росії володимира путіна». З цією метою вона закликала до подальшого відключення російських банків від міжнародної фінансової системи SWIFT.

Інші дві партії владної коаліції – соціал-демократи та ліберали – також підтримують ембарго проти російської нафти. Зокрема, представник СДПН Ахім Пост заявив, що є «мало альтернатив» нафтовому ембарго, а його колега з Вільної демократичної партії Крістіан Дюрр закликав до якнайшвидшого запровадження ембарго на нафту. Він також попередив про те, що світ «не повинен звикати до картин з України», де народ бореться за свободу та процвітання: «Ми їх у цьому підтримуємо». Дюрр також наголосив на важливості «показати країні європейську перспективу».

Фрідріх Мерц, лідер німецьких консерваторів, які зараз в опозиції, звинуватив Шольца в «подвійній грі з суспільством» в питаннях надання ЗСУ важкого озброєння. За його словами, попри всі гучні слова та обіцянки, Німеччина вже кілька тижнів «практично нічого не поставляє» – ні сама, ні в рамках розрекламованої схеми обміну з країнами Східної Європи. Лідер ХДС також розкритикував намір передати Україні танки Gеpard, які, мовляв, українська сторона не дуже й хотіла, які є надто складними для опанування, до того ж до них немає достатньо амуніції. Мовляв, німецькі компанії-виробники зброї протягом тижнів скаржаться, що не отримають ліцензію на експорт. Мерц також звинуватив Шольца у тому, що він не говорить прямо, чи підтримує він надання Україні статусу країни-кандидата в ЄС, а також про те, чи готовий Берлін стати гарантом безпеки для України. Говорячи про санкції, політик заявив, що треба потурбуватися про те, щоб санкції «розбили впк росії».

Прогнозовано виступили представники Лівої партії та правої «Альтернативи для Німеччини». Вони попередили про ескалацію аж до Третьої світової війни в разі озброєння України, адже «ядерну росію не можна поставити на коліна військовими засобами» та «не варто штовхати рф у безвихідну ситуацію». Вони вважають санкції контпродуктивними та шкідливими для німців, а також закликають просувати ідею примирення між Україною та рф.

Як повідомляв Укрінформ, перед початком дебатів у Бундестазі виступив канцлер ФРН Олаф Шольц. Він пообіцяв Україні підтримку, в тому числі зброєю.

Шольц визнав, що у німецькому суспільстві точаться дискусії щодо поставок зброї, ставлення до питання є неоднозначним: дехто вважає ті кроки, що робляться, недостатніми, дехто – що це занадто багато. При цьому глава німецького уряду підкреслив: «росія не повинна виграти цю війну. Україна має вистояти». Цій меті, за словами Шольца, слугують санкції, допомога біженцям, фінансова та гуманітарна допомога, але також і постачання зброї, у тому числі важкої.

 

Лише Україна вирішуватиме, який мир приймати – прем’єр Італії

19.05.2022 12:33

https://www.ukrinform.ua/rubric-uarazom/3486956-lise-ukraina-virisuvatime-akij-mir-prijmati-premer-italii.html

Глава італійського уряду Маріо Драгі заявив, що лише Україна, і ніхто інший, буде вирішувати, які умови миру приймати на тлі російської агресії проти країни.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє ANSA.

«Італія рухатиметься разом зі своїми європейськими партнерами та своїми союзниками до всіх можливих форм посередництва. Але Україна вирішуватиме, який мир приймати, ніхто інший. Мир (в Україні – ред.) без України був би неприйнятним», – сказав Драгі під час виступу у Сенаті Італії.

За його словами, світ повинен досягти припинення вогню якомога швидше, щоб зупинити загострення гуманітарної кризи та відновити переговори.

«Це позиція Італії, ЄС, і якою я поділився з (президентом США – ред.) Байденом», – додав Драгі.

Раніше канцлер ФРН Олаф Шольц, виступаючи у Бундестазі, заявив, що ані Україна, ані Захід, у тому числі Німеччина, не акцептують мир, який намагається нав’язати насильством путін.

Як повідомляв Укрінформ, 24 лютого росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Війська рф обстрілюють і руйнують ключові об’єкти інфраструктури, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст і сіл з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню, балістичних ракет.

Європейський Союз запровадив вже п’ять пакетів економічних та особистих санкцій проти російської федерації, що спрямовані на обмеження можливостей кремля до продовження війни.

 

Кулеба подякував депутатам Європарламенту за підтримку створення спеціального трибуналу

19.05.2022 19:33

https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3487303-kuleba-podakuvav-deputatam-evroparlamentu-za-pidtrimku-stvorenna-specialnogo-tribunalu.html

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба подякував депутатам Європейського парламенту за підтримку заклику створити спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України.

Про це глава української дипломатії заявив у Твіттері, передає Укрінформ.

«Вдячний депутатам Європарламенту, які підтримали резолюцію із закликом до ЄС підтримати створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України та надати йому необхідні ресурси та підтримку. Разом ми притягнемо до відповідальності російське керівництво», – зазначив він.

Як повідомлялося, сьогодні в Брюсселі в ході пленарного засідання Європарламенту відбулися слухання щодо боротьби проти безкарності за воєнні злочини, скоєні в Україні під час вторгнення рф.

Учасники парламентських дебатів підтримали зусилля Єврокомісії із координації широкого міжнародного розслідування цих злочинів. Вони висловилися за широку взаємодію українських слідчих та всієї міжнародної групи розслідувачів із Міжнародним кримінальним судом, а також за створення спеціального міжнародного трибуналу для покарання російських воєнних злочинців та представників політичного керівництва росії, котрі несуть відповідальність за злочинні накази.

 

Європарламент вимагає розпочати переговори про вступ Албанії і Північної Македонії до ЄС

“ЄВРОПЕЙСЬКА ПРАВДА” — ЧЕТВЕР, 19 ТРАВНЯ 2022, 16:46  уп

https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/19/7347230/

Європейський парламент у четвер закликав Раду ЄС розпочати переговори про вступ в ЄС із Албанією та Північною Македонією, особливо у контексті війни в Україні.

Про ухвалення рішення повідомила пресслужба парламенту, пише “Європейська правда”.

У двох ухвалених у четвер звітах, в яких оцінюється прогрес Албанії та Північної Македонії на шляху до членства в ЄС, парламент просить Раду ЄС офіційно розпочати переговори про вступ із цими двома країнами, наголошуючи на геостратегічному контексті відносин з Росією та її агресії проти України.

Депутати Європарламенту закликають ЄС критично оцінити історично важливі наслідки такого рішення для безпеки та стабільності на європейському континенті та на Західних Балканах.

За словами депутатів Європарламенту, хоча обидві країни виконали умови, встановлені Європейською радою, і досягли стійких результатів, Раді ЄС досі не вдалося розпочати з ними переговори про вступ.

Це підірвало ставлення громадськості до ЄС і становить серйозну небезпеку для політики розширення загалом, йдеться у доповіді.

Депутати Європарламенту також закликають Болгарію та Північну Македонію вирішити свою культурно-історичну суперечку окремо від процесу вступу Північної Македонії.

Нагадаємо, президент Європейської ради Шарль Мішель запропонував створити нову політичну платформу європейської співпраці, відкриту для України, та заявив, що  внесе це питання до порядку денного саміту лідерів ЄС наприкінці червня.

Він запевнив, що нова ініціатива не повинна замінити розширення Європейського Союзу – процес, який загальмувався в останні роки, але який Мішель пропонує суттєво активізувати.

 

Розслідування злочинів рф і торгівля: Європарламент ухвалив важливі для України резолюції

19.05.2022 15:24

https://www.ukrinform.ua/rubric-uarazom/3487108-rozsliduvanna-zlociniv-rf-i-torgivla-evroparlament-uhvaliv-vazlivi-dla-ukraini-rezolucii.html

Європарламент ухвалив кілька важливих для України рішень в економічній та правовій сферах.

Як передає Укрінформ, частина цих документів уже оприлюднені на сайті Європейського парламенту.

Зокрема, Європарламент ухвалив резолюцію на основі доповіді депутата від Литви Сандри Калнієте щодо тимчасової лібералізації торгівлі з Україною. Цей документ відкриває для України преференції в торгівлі товарами в рамках Угоди про асоціацію ЄС-Україна. Ця резолюція ухвалена на підтримку пропозиції Єврокомісії щодо тимчасового скасування митних зборів та тарифів на товари, що імпортуються Україною в країни ЄС. «За» неї проголосували 515 депутатів, «проти» – 32, утрималися – 11.

Ще одна резолюція стосується розширення мандату Європейського агентства Євроюст та надання йому повноважень на накопичення, аналіз та збереження доказів, що стосуються геноциду, злочинів проти людства, воєнних злочинів та пов’язаних із ними кримінальних проваджень. Пропозиції Єврокомісії щодо внесення відповідних змін у регуляторні правила Євроюсту були зроблені Єврокомісією у відповідь не необхідність допомогти Україні у розслідуванні злочинів, скоєних російськими загарбниками в Україні проти мирного населення, включаючи вбивства, тортури та зґвалтування. Ці пропозиції вже були підтримані Радою ЄС на рівні постійних представників, тож сьогоднішнє голосування фактично завершує процес ухвалення такого рішення. «За» резолюцію проголосували 560 депутатів, «проти» – 17, утрималися – 18.

Ще дві резолюції, що стосуються України, були ухвалені простою більшістю голосів.

Це резолюція «Про боротьбу проти безкарності за воєнні злочини в Україні», а також «Соціальні та економічні наслідки для ЄС російської війни проти України – посилення здатності ЄС до дій».

Сьогодні ж депутати Європарламенту під час пленарного засідання у Брюсселі ухвалили резолюцію із засудженням переслідування опозиції та лідерів професійних спілок у білорусі, дві доповіді щодо ситуації, відповідно, в Албанії та Північній Македонії, зокрема, їх готовності до переговорів щодо членства в ЄС. Депутати розглянули та затвердили також доповідь щодо імплементації Угоди про асоціацію між ЄС і Молдовою. Ще одним документом, ухваленим сьогодні, є доповідь Єврокомісії про дотримання верховенства права в країнах ЄС.

Як повідомлялося, сьогодні в Брюсселі в ході пленарного засідання Європарламенту відбулися слухання щодо боротьби проти безкарності за воєнні злочини, скоєні в Україні під час вторгнення рф.

Учасники парламентських дебатів підтримали зусилля Єврокомісії із координації широкого міжнародного розслідування цих злочинів. Вони висловилися за широку взаємодію українських слідчих та всієї міжнародної групи розслідувачів із Міжнародним кримінальним судом, а також за створення спеціального міжнародного трибуналу для покарання російських воєнних злочинців та представників політичного керівництва росії, котрі несуть відповідальність за злочинні накази.

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 36

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua