Головна » Без рубрики, Інформкон'юнктура доби » Інформаційний резонанс доби: 16.09.2020

Інформаційний резонанс доби: 16.09.2020

Стало відоме ім’я військового, який загинув під Новотошківським

В районі ООС внаслідок розриву гранати загинув механік-водій механізованого взводу механізованої роти 14 окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого Роман Червінський.

Як передає Укрінформ, про це у Фейсбуці повідомляє пресслужба Яворівської районної держадміністрації.

«На Яворівщині непоправні втрати. 16 вересня 2020 року близько 01 год 25 хв, перебуваючи в бліндажі, підірвався на гранаті Червінський Роман Ярославович, внаслідок чого отримав травму несумісну з життям», – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, Роман Червінський 1991 року народження, мешканець міста Яворіва, був призваний на військову службу у 2011 році. У 2015 році мобілізований Яворівсько-Мостиським ОРВК та проходив службу, як механік-водій механізованого взводу механізованої роти 14 окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого.

В райдержадміністрації висловили співчуття рідним та близьким з приводу непоправної втрати.

Як повідомляв Укрінформ, 16 вересня унаслідок необережного поводження з гранатою в районі Новотошківського загинув військовослужбовець ЗСУ.

Минулої доби, 15 вересня, один український захисник підірвався на невідомому вибуховому пристрої поблизу Водяного. Воїн отримав поранення середнього ступеня важкості.

Також у районі населеного пункту Шуми внаслідок вибуху гранати типу РГД-5, встановленої, імовірно, у вигляді розтяжки, отримали поранення двоє військовослужбовців.

Усіх поранених було доставлено до лікувальних закладів.

 

Проєкт «Марія» про Голодомор представлений на фотофестивалі в Швеції

Проєкт «Марія» канадської фотографині та художниці українського походження Лесі Марущак, яка ділиться історією Голодомору очима свідка, бере участь у сьомому фотофестивалі  Landskrona Foto Festival 2020 у Швеції.

Фестиваль триває до 20 вересня та включає понад двадцять виставок, повідомляється на сайті Світового конґресу українців (СКУ), передає Укрінформ.

«Проєкт Лесі Марущак «Марія» – це роздуми про пам’ять та травми Голодомору. Відправна точка Лесі, портрет Марії Ф., свідка, яка переїхала до Канади, – це твір змішаної техніки з використанням архівних зображень, які переосмислюються цифровим способом, результатом чого стала поява непідвладного часові візуального оповідання”, – цитують в СКУ кураторку Landskrona 2020 Моніку Алленде.

За її словами, проєкт «Марія» був обраний в рамках цьогорічної програми фестивалю, адже він відповідає темі «Архітектура пам’яті», роздуму про роль пам’яті у побудові реальності, а також про впливи на колективне поняття про соціальну пам’ять.

«Виставка є частиною розділу під заголовком “Суперечність історії” в рамках загальної теми фестивалю, де чотири митці розглядають наслідки насильства під час переслідування та, зрештою, геноциду в авторитарних режимах. Вона проводиться в Цитаделі, середньовічній фортеці в центрі міста, яка служила одночасно в’язницею та центром біженців після Другої світової війни до 1940-х років, маючи на меті створити прямий діалог з простором», – розповіла Алленде.

Одне із зображень проєкту «Марія» було обране як головний рекламний образ фестивалю і демонструється на цифрових білбордах у центрі міста.

«Світовий конґрес українців вітає Лесю Марущак з її досягненнями та міжнародним визнанням її роботи, зокрема проєкту «Марія». Ми також висловлюємо свою вдячність фестивалю Landskrona Foto Festival та його художній керівниці Моніці Алленде за те, що вони обрали «Марію» серед робіт багатьох видатних фотографів і тим самим допомогли підвищити обізнаність про цей геноцид, який сьогодні досі залишається відносно невідомим в історичній пам’яті», – зазначив віце-президент СКУ та голова Міжнародного координаційного комітету СКУ з питань Голодомору Стефан Романів.

У свою чергу, Марущак розповіла, що проєкт «Марія», створений на різних платформах, включаючи книги, інсталяції, текстильні скульптури, вистави, лекції та фільми, «демонструє мій інтелектуальний та емоційний відгук, підтриманий сучасними дослідженнями та історіями тих, які вижили». «Ці спомини справили таке враження, що вони завжди зі мною, коли я досліджую свою особистість, але також коли ділюсь ними з іншими. Саме під час обміну цими історіями ми вивчаємо світовий досвід та знаходимо спільну мову. Саме про це йдеться в моїй роботі», – додала мисткиня.

Як повідомляв Укрінформ, «Марія» – це один зі складників великої мультимедійної арт-інсталяції, що пов’язана з  мобільним меморіальним простором. Проєкт присвячений пам’яті жертв Голодомору 1932-33 рр. У центрі уваги – портрет юної дівчини Марії, якій вдалося вижити і перебратися в Канаду, у той час як мільйони людей загинули. Окрім книги, у проєкті представлені також виставка зображень та інсталяцій, фільм і серія лекцій.

У травні 2019 року художня книга Лесі Марущак «Марія» здобула найвищу нагороду на Міжнародному фестивалі «Книжковий арсенал» у Києві, а також увійшла до кінцевого списку на Афінському фестивалі фотокниг та престижному Prix du livre, Recontres d’Arles в 2019 р. у Франції.

Проєкт «Марія» також був представлений в Парижі у рамках рамках ParisArtistes та престижної фотовиставки Objectif FEMMES 4-6 жовтня 2019 року.

Інсталяція Лесі Марущак з проєкту «Марія» демонструвалася онлайн в червні в США.

Світовий конґрес українців надав патронат проєкту «Марія».

 

У Києві відкрили меморіальну дошку Георгію Гонгадзе

У Києві на фасаді Національної спілки журналістів встановили меморіальну дошку Герою України, українському журналісту Георгію Гонгадзе.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Департамент охорони культурної спадщини виготовив та встановив сьогодні меморіальну дошку видатному українському журналісту, Герою України Георгію Гонгадзе. Георгій зробив величезний внесок у розвиток незалежності України, в розвиток незалежних ЗМІ та в розвиток свободи слова. Він поклав своє життя за Україну. Зухвале вбивство поставило точку відліку в українській журналістиці”, – сказав під час відкриття меморіальної дошки директор Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Олександр Никоряк.

Голова НСЖУ Сергій Томіленко зазначив, що абсолютна більшість журналістів, які наразі працюють в ЗМІ, працюють “під знаком долі” Георгія Гонгадзе. За його словами, доля Гонгадзе є свідченням того, наскільки професія журналіста є небезпечною.

“Ми з сумом констатуємо, що щороку десятками вимірюється кількість інцидентів фізичної агресії. З початку року ми визначили 49 таких випадків. Журналістів цькують, б’ють, пошкоджують камери, намагаються зашкодити їхній роботі”, – сказав Томіленко.

Він додав, що з відкриття цієї меморіальної дошки у Києві розпочинається тиждень пам’яті українських журналістів, які загинули, виконуючи професійний обов’язок.

Автор меморіальної дошки – скульптор Василь Маркуш, робота погоджена з родиною журналіста, зокрема з дружиною Мирославою Гонгадзе.

Як повідомлялося, у середу, 16 вересня, виповнюється 20 років від дня зникнення українського журналіста Георгія Гонгадзе.

Георгій Гонгадзе (1969-2000) – український журналіст, засновник та перший головний редактор інтернет-видання “Українська правда”. Народився у Тбілісі. В Україні став бувати з кінця 1980-х як представник інформслужби Народного фронту Грузії. Журналіст працював у львівській організації Народного руху, а після розвалу СРСР співпрацював з низкою українських ЗМІ.

У квітні 2000 року Гонгадзе заснував інтернет-видання “Українська правда”, а вже через пів року, 16 вересня, журналіст зник.

 

Треба робити більше, щоб про Гонгадзе пам’ятали не лише журналісти – ОП

В Офісі Президента вважають, що потрібно робити більше для збереження пам’яті про Георгія Гонгадзе не тільки у професійному середовищі, але й в усьому суспільстві.

Також наголошують на важливості ретельніше стежити за дотриманням права журналістів на професійну діяльність, повідомляє Укрінформ з посилання на допис ОП у Фейсбуці.

В Офісі глави держави нагадали, що сьогодні на честь Героя України, засновника “Української правди” Георгія Гонгадзе було встановлено меморіальну дошку на фасаді будівлі Національної спілки журналістів.

Меморіальну дошку виготовив скульптор Василь Маркуш з ініціативи Київської міської ради. Робота була погоджена з дружиною журналіста – Мирославою Гонгадзе.

“В Офісі Президента України вважають, що встановлення таких меморіалів є дуже знаковим і важливим – потрібно робити більше, щоб пам’ять про Георгія зберігалася не тільки у професійному середовищі, але й в усьому суспільстві. Крім того, необхідно більш пильно стежити за дотриманням права журналістів на професійну діяльність”, – підкреслили в ОП.

Як повідомлялося, у середу, 16 вересня, виповнюється 20 років від дня зникнення українського журналіста Георгія Гонгадзе.

Георгій Гонгадзе (1969-2000) – український журналіст, засновник та перший головний редактор інтернет-видання “Українська правда”. Народився у Тбілісі. В Україні став бувати з кінця 1980-х як представник інформслужби Народного фронту Грузії. Журналіст працював у львівській організації Народного руху, а після розвалу СРСР співпрацював з низкою українських ЗМІ.

У квітні 2000 року Гонгадзе заснував інтернет-видання “Українська правда”, а вже через півроку, 16 вересня, журналіст зник.

 

Окупанти двічі зривали “тишу” під Катеринівкою та Водяним

Упродовж доби, 16 вересня, у смугах відповідальності українських бригад зафіксовано 2 порушення збройними формуваннями Російської Федерації режиму припинення вогню.

Про це повідомляє пресцентр штабу ООС, передає Укрінформ.

«Постріл в бік наших позицій з підствольного гранатомета відмічено поблизу Катеринівки, неприцільний вогонь зі стрілецької зброї – у районі населеного пункту Водяне. Ці вогневі провокації противника не становили загрози нашим захисникам, тому українські підрозділи зброю у відповідь не застосовували», – йдеться у повідомленні.

Бойових втрат і поранень серед українських захисників унаслідок пострілів немає.

На жаль, у районі Новотошківського загинув один український захисник унаслідок необережного поводження з гранатою.

Як зазначається, від початку поточної доби, 17 вересня, на усіх ділянках фронту спостерігалася тиша, вогневих провокацій із боку збройних формувань РФ не зафіксовано.

Підрозділи Об’єднаних сил дотримуються умов припинення вогню та перебувають напоготові до адекватного реагування на будь-які дії противника.

 

У ТКГ констатували дотримання “тиші” на Донбасі

Відбулося чергове засідання Тристоронньої контактної групи в режимі відеоконференції за участю делегацій України, Російської Федерації та за модераторства ОБСЄ.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Офіс Президента.

Зазначається, що переговори тривали близько семи годин.

“Учасники засідання констатували дотримання режиму припинення вогню, запровадженого з 27 липня цього року, попри окремі провокаційні обстріли з боку незаконних збройних формувань”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що українська делегація закликала вжити вичерпних заходів з метою збереження всеосяжного режиму тиші, зокрема шляхом належного виконання пакету додаткових заходів з підтримки режиму припинення вогню.

Глава української делегації Леонід Кравчук висловив подяку ОБСЄ та її Спеціальній моніторинговій місії в Україні за посередницькі зусилля, спрямовані на врегулювання міжнародного збройного конфлікту на Донбасі.

«Ми ніколи не ставили під сумнів мандат ОБСЄ та проти передачі його будь-кому», – наголосив він.

Окрему увагу було приділено виконанню домовленостей лідерів держав – учасниць Нормандського формату, досягнутих у Парижі, щодо забезпечення повного та безумовного доступу Міжнародного комітету Червоного Хреста до всіх утримуваних осіб. Такий доступ українська сторона надає в повному обсязі, що підтверджується звітами про роботу міжнародних гуманітарних організацій в Україні.

Висловлено чітку позицію України щодо доступу МКЧХ до утримуваних осіб на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях України, який повинен бути забезпечений найближчим часом.

Продовжено обговорення питання підготовки до чергового етапу взаємного звільнення утримуваних осіб за принципом «всіх на всіх». Українська сторона вкотре наголосила, що українці, які незаконно утримуються на тимчасово окупованих територіях, мають бути звільнені невідкладно та без жодних політичних умов.

«Прийняття законів і постанов є виключною компетенцією та прерогативою Верховної Ради України», – так глава української делегації в ТКГ відреагував на закиди стосовно необхідності термінового ухвалення парламентом альтернативної постанови щодо проведення місцевих виборів у 2020 році.

Водночас обговорення робочих пропозицій до проектів документів, що стосуються питання самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей України, й надалі триватиме в межах роботи політичної групи ТКГ, як це й передбачено Комплексом заходів з виконання Мінських домовленостей.

Леонід Кравчук наголосив, що «українська делегація поважає Нормандський формат і Мінські домовленості та готова до конструктивної й послідовної роботи задля відновлення територіальної цілісності України та досягнення миру».

«Ми завжди виконували й виконуватимемо всі домовленості, в тому числі про припинення вогню», – додав він.

 

Кравчук відповів РФ щодо “термінового ухвалення” альтернативної постанови про місцеві вибори

УНН. Прийняття законів і постанов є виключною компетенцією та прерогативою Верховної Ради України. Так глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук відреагував на закиди стосовно необхідності термінового ухвалення парламентом альтернативної постанови щодо проведення місцевих виборів у 2020 році, передає УНН із посиланням на повідомлення Офісу Президента.

“Прийняття законів і постанов є виключною компетенцією та прерогативою Верховної Ради України”, — цитують в ОП слова Кравчука.

Водночас обговорення робочих пропозицій до проектів документів, що стосуються питання самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей України, й надалі триватиме в межах роботи політичної групи ТКГ, як це й передбачено Комплексом заходів з виконання Мінських домовленостей, додали в Офісі.

Кравчук наголосив, що “українська делегація поважає Нормандський формат і Мінські домовленості та готова до конструктивної й послідовної роботи задля відновлення територіальної цілісності України та досягнення миру”.

“Ми завжди виконували й виконуватимемо всі домовленості, в тому числі про припинення вогню”, — додав він.

Додамо, що за інформацією ОП, переговори Тристоронньої контактної групи тривали близько семи годин.

Нагадаємо, 11 вересня заступник керівника адміністрації президента РФ Дмитро Козак заявив, що під час переговорів політрадників лідерів “нормандської четвірки” українська сторона погодилась переглянути постанову про призначення місцевих виборів в Україні.

14 вересня стало відомо, що “слуги народу” планують обговорити зміни до постанови про місцеві вибори з Кравчуком та керівництвом ОП. Як повідомив нардеп Олександр Качура, засідання фракції вібудеться 17 вересня.

 

У РФ заявили, що Україна відмовилась від спільної інспекції на Донбасі

УНН. Україна фактично дезавуювала угоду про додаткові заходи щодо контролю за перемир’ям на Донбасі, і тепер весь комплекс таких заходів доведеться обговорювати заново. Про це заявив в середу повпред РФ в контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі Борис Гризлов за підсумками засідання групи, передає УНН із посиланням на ТАСС.

“… Ми насилу добилися підписання додаткових заходів щодо посилення режиму припинення вогню, але, на жаль, сьогодні Україна дезавуювала ці заходи. Київ знову відмовився від спільної інспекції. Заявлена позиція Україна тільки підтверджує наявність порушень з її боку”, – заявив Гризлов.

За словами Гризлова, “представники Донбасу” підкреслюють, що “відмова України від спільної інспекції означає відмову Києва від підписаних раніше додаткових заходів, від вже узгоджених рішень в рамках контролю режиму припинення вогню”.

“Фактично, це вихід України з угоди від 22 липня 2020 року”, – підкреслив російський повпред.

За його словами, тепер весь комплекс додаткових заходів доведеться обговорювати заново.

Зазначимо, що наразі представники української делегації не повідомляли подробиць щодо засідання контактної групи.

Як повідомлялося, бойовики на Донбасі після скасування спільної інспекції у районі Шумів, запланованої на 14 годину 10 вересня, обстріляли ці позиції, де мала відбутись зустріч СЦКК та ОБСЄ.

Нагадаємо, інспекція українських позицій за участю представників ОРДЛО біля селища Шуми під Горлівкою, запланована на 10 вересня, відтермінована — окупанти докорінно змінили свою позицію щодо домовленостей.

 

Україна виконує домовленості в “Нормандському форматі” — Кравчук

. УНН. Україна послідовно виконує домовленості паризького саміту в “Нормандському форматі”. Про це заявив глава української делегації в ТКГ, перший президент України Леонід Кравчук, пише пресслужба Офісу Президента України, передає УНН.

“Відбулося чергове засідання Тристоронньої контактної групи (ТКГ) в режимі відеоконференції за участю делегацій України, Російської Федерації та за модераторства ОБСЄ. Переговори тривали близько семи годин. Учасники засідання констатували дотримання режиму припинення вогню, запровадженого з 27 липня цього року, попри окремі провокаційні обстріли з боку незаконних збройних формувань”, — йдеться в повідомленні.

Зазначається, що українська делегація закликала вжити вичерпних заходів з метою збереження всеосяжного режиму тиші, зокрема шляхом належного виконання пакету додаткових заходів з підтримки режиму припинення вогню. Глава української делегації Леонід Кравчук подякував ОБСЄ та її Спеціальній моніторинговій місії в Україні за посередницькі зусилля, спрямовані на врегулювання міжнародного збройного конфлікту на Донбасі.

“Ми ніколи не ставили під сумнів мандат ОБСЄ та проти передачі його будь-кому”, — наголосив Кравчук.

Як повідомляв УНН, за словами повпреда РФ в ТКГ Борис Гризлова, Україна фактично дезавуювала угоду про додаткові заходи щодо контролю за перемир’ям на Донбасі, і тепер весь комплекс таких заходів доведеться обговорювати заново.

 

У Путіна назвали передчасними розмови про нову зустріч “нормандської четвірки”

УНН. Домовленості, досягнуті в Парижі на зустрічі “нормандської четвірки”, ще не виконані, поки рано говорити про проведення нового саміту в нормандському форматі (Німеччина, Росія, Україна, Франція). Про це повідомив в середу журналістам прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков, передає УНН із посиланням на ТАСС.

Відповідаючи на питання журналістів, представник Кремля зауважив, що про нову зустріч лідерів країн “четвірки” поки говорити “передчасно”.

“При цьому, звичайно, можна підтвердити, що у всіх є намір продовжувати цей процес (врегулювання в Україні), але, як неодноразово говорив наш президент (РФ Володимир Путін), повинна бути виконана домашня робота і повинні бути реалізовані ті домовленості, які були досягнуті в останній раз в Парижі “, – зазначив Пєсков.

“Поки констатувати, що ми тут просунулися, не вдається, тому бажання продовжувати роботу є, але потрібно виконати попередні домовленості”, – підкреслив представник Кремля.

Пєсков не зміг відповісти на питання, чи може саміт відбутися до кінця року.

“Важко сказати. Так, є якісь позитивні зрушення, але в іншому, якщо почитати паризький документ, то ми побачимо, що поки ще рано звітувати перед главами держав”, – упевнений прес-секретар російського лідера.

Нагадаємо, Зеленський під час візиту в Австрію заявив, що “… буде ще одна зустріч радників, після якої повинна бути зустріч вже лідерів „нормандської четвірки“. Принаймні, всі лідери, наскільки мені відомо, підтверджують готовність до зустрічі”.

Після чого Руденко вийшов із заявою, що заява України про готовність всіх сторін провести зустріч в “нормандському форматі” – неправда.

У МЗС України на цю заяву відповіли: “Якщо Кремль принципово не зацікавлений у проведенні саміту лідерів N4, це ставить під сумнів налаштованість Російської Федерації врегулювати конфлікт”.

 

Поранених під Шумами військових доправили у реанімацію харківського шпиталю

Харківський Військово-медичний клінічний центр Північного регіону прийняв двох військовослужбовців, які 15 вересня постраждали внаслідок вибуху гранати в районі населеного пункту Шуми на Донеччині.

Про це ЗМІ повідомив начальник регіонального відділення АрміяInform Віталій Саранцев, передає кореспондент Укрінформу.

За його словами, військових доправили близько 13-ої години 16 вересня у реанімаційне відділення шпиталю в Харкові.

«Наразі їм надається необхідна медична допомога», – зазначив Саранцев.

На офіційній сторінці шпиталю в Фейсбуці повідомляється, що стан поранених задовільний і стабільний.

Як повідомляло агентство, 15 вересня близько 11.40, у районі населеного пункту Шуми Донецької області внаслідок вибуху гранати типу РГД-5 отримали поранення полковник Олександр Апполонов та прессекретар однієї з бригад Віктор Залевський. Граната, імовірно, була встановлена у вигляді розтяжки. Постраждалих доставили до лікарні міста Торецьк.

За наявною у військових інформацією, наразі немає підтверджень, що інцидент був спланованою акцією. Розслідування обставин події триває.

 

Через позицію Росії інспекція в Шумах наразі неможлива – Україна в ОБСЄ

Через неконструктивну позицію Росію наразі не видається можливим проведення спільного інспектування в районі населеного пункту Шуми на Донеччині.

Про це заявив заступник постійного представника України при міжнародних організаціях у Відні Ігор Лоссовський під час засідання Форуму безпекового співробітництва ОБСЄ 16 вересня у Відні, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Через відмову Росії дотримуватися досягнутих домовленостей і працювати на основі здорового глузду з метою підтвердження правдивих фактів про ситуацію на лінії зіткнення, інспектування у районі селища Шуми Донецької області на даний момент не може бути проведено”, – заявив він.

Дипломат нагадав, що раніше українська сторона погодилася запросити координатора ОБСЄ у супроводі представників Тристоронньої контактної групи для здійснення 10 вересня спільного візиту в район н.п. Шуми з метою спростування недостовірних обвинувачень з боку РФ. Проте навіть ця відкритість не задовольнила Росію, яка направила ряд додаткових запитів (щодо нових районів для відвідування, фото- та відеозйомки, підписання спільного протоколу), що “унеможливило запланований спільний візит”.

“Більше того, російські збройні формування відкрили вогонь по українських позиціях поблизу селища Шуми у районі, де мав відбутися спільний візит. При цьому, безпілотник СММ, що пролітав над цим районом, зазнав глушіння та був втрачений”, – зазначив Лоссовський.

“Протягом шести тижнів з 27 липня Україна виконує досягнуті домовленості. Ми готові йти й надалі цим шляхом з метою переходу від “тиші” на Донбасі до стійкого миру. Водночас, ми бачимо, що Росія переслідує зовсім інші цілі, а саме – піар, а не мир”, – наголосив представник України.

Як повідомляв Укрінформ, 9 вересня під час засідання Тристоронньої контактної групи сторони домовилися провести одноразово спільне інспектування в районі населеного пункту Шуми за участю представника ОБСЄ. Однак пізніше спільне інспектування було скасовано через постійну зміну запитів з боку російської сторони.

10 вересня російські окупаційні війська тричі відривали вогонь по позиціях Об’єднаних сил поблизу населених пунктів Шуми, Золоте та Золоте-5. Втрат серед українських захисників не було зафіксовано.

 

Україна розширила перелік населених пунктів на Донбасі, непідконтрольних владі

Кабінет Міністрів вніс село Заїченко на Донеччині до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідне рішення Кабінет міністрів ухвалив сьогодні на своєму засіданні, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Внести у додатки 1 і 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. №1085 “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення” (Офіційний вісник України, 2014 р., №92, ст. 2655; №16, ст. 564, №50, ст. 1759) зміни, що додаються”, – йдеться в тексті документа.

Цим же розпорядженням село Заїченко виключено з переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

 

Місія ОБСЄ зафіксувала ворожі “Гради” та десятки танків біля Новоселівки й Покровки

Біля Новоселівки виявлено сім ворожих танків і три «Гради», біля Покровки – три гаубиці «Гвоздика» та десяток танків.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє пресслужба штабу ООС.

За даними звіту СММ ОБСЄ, опублікованого 15 вересня 2020 року, під час виконання спостережного польоту зафіксовано порушення з боку російсько-окупаційних військ на непідконтрольній урядові України території.

«На Донеччині було задокументовано розміщення озброєння за лініями відведення, але за межами виділених місць зберігання. Зокрема, на полігоні поблизу Новоселівки виявлено сім танків (імовірно Т-72 – 5 одиниць, невстановленого типу – 2 одиниці) і три реактивні системи залпового вогню (БМ-21 «Град», 122 мм). Окрім того, на навчальному полігоні поблизу Покровки зафіксовано три самохідних гаубиці (2С1 «Гвоздика», 122 мм), десять танків (невстановленого типу) та три буксированих гаубиці (імовірно Д-30А «Жаба», 122 мм)», – йдеться в повідомленні.

Українська сторона СЦКК наголосила, що зазначені факти чітко вказують на порушення Мінських домовленостей та досягнутих 22 липня 2020 року домовленостей щодо заходів із посилення режиму припинення вогню.

В штабі також відзначили, що російсько-окупаційні війська і надалі використовують підступну практику та проводять нарощування озброєння та військової техніки.

Як повідомляв Укрінформ, режим повного та всеосяжного припинення вогню на Донбасі був встановлений з 27 липня 2020 року.

6 вересня збройні формування Російської Федерації вдруге порушили повний і всеосяжний режим припинення вогню. Противник відкрив вогонь зі стрілецької зброї по позиціях підрозділів Об’єднаних сил неподалік Причепилівки, що на Луганщині. Один військовослужбовець Збройних сил України отримав поранення, несумісне з життям.

10 вересня було зафіксовано три порушення повного і всеосяжного режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації. Зокрема, о 14:15 російсько-окупаційні війська відкрили вогонь зі стрілецької зброї по українських позиціях поблизу населеного пункту Шуми. Обстріл був прицільним та спрямованим на ділянку, де мала пройти зустріч представників СЦКК та ОБСЄ і де були надані гарантії безпеки.

Голова української делегації в ТКГ Леонід Кравчук 10 вересня звернувся з листом до представника ОБСЄ в Тристоронній контактній групі з проханням перенести зустріч в районі селища Шуми Донецької області. У документі мова йде про те, що російська сторона та запрошені нею представники з ОРДО висунули нові вимоги, які не обговорювалися в ході позачергової відеоконференції Тристоронньої контактної групи 9 вересня.

 

У Києві зібралася акція на підтримку політв’язнів “бахчисарайської справи”

Політв’язні Криму, яким сьогодні російський суд оголосить вирок, не здійснювали жодного злочину. Їх переслідують за розмови, за думки і неіснуючі злочини.

Про це глава правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик заявила у середу в Києві на акції підтримки політв’язнів бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір», передає кореспондент Укрінформу.

«Вони не вчинили жодного злочину для того, щоб їх судили. Але вони, як, наприклад, фігуранти другої “бахчисарайської справи”, через кого ми зібралися сьогодні на акцію, вже три роки знаходяться в ув’язненні і їм загрожують великі терміни. У них є сім’ї, у них є друзі, проте окупаційній владі все одно. Фактично людей переслідують за розмови на кухні, за думки, за неіснуючі злочини, які вони не скоювали і не планували», – сказала Печончик.

За її словами, всі вісім осіб, яким сьогодні російський суд оголосить вироки, були активістами або цивільними журналістами Кримської солідарності.

«Ми вважаємо, що основний мотив переслідування людей другої бахчисарайської групи – це їх громадянська правозахисна діяльність. Вони намагалися давати матеріальну допомогу, вони ходили в суди, вели стрім процесів, фактично були журналістами в окупованому Криму, де журналістика знищена. Вони намагалися говорити правду про те, що там відбувається », – підкреслила право захисниця.

Вона висловила розчарування, що через рік після звільнення з неволі кримських політв’язнів не було більше жодного звільнення. До того, підкреслила вона, число нових політв’язнів не зменшується, а зростає.

«Ми закликаємо українську владу робити все можливе, щоб звільнити цих людей і прийняти на законодавчому рівні питання підтримки сімей політв’язнів, які виховують дітей і які зараз знаходяться в дуже важкому становищі», – сказала Печончик.

Вона заявила, що українські громадяни не байдужі до долі політв’язнів, серед яких велика частина – кримські татари.

«Українські громадяни солідарні з громадянами України, які живуть в окупованому Криму, і будуть з ними до тих пір, поки всі політв’язні не вийдуть на волю», – сказала наголосила глава правління Центру прав людини.

Сьогодні російський суд оголосить вирок 8-ми кримським татарам, фігурантам другої бахчисарайської групи у «справі Хізб ут-Тахрір».

Прокурор вимагає для політв’язнів терміни від 15 років до 21 року ув’язнення в колонії суворого режиму. Обвинувачення називає активістів членами «терористичної організації», хоча є ряд доказів, що ця справа повністю сфабрикована і є черговими репресіями проти кримських татар.

Марлену Асанову загрожує 20 років, Мемету Белялову – 21 рік, Тимуру Ібрагімову – 20 років, Ернесу Аметову – 17 років, Серверу Зекір’яєву – 15 років, Сейрану Салієву – 19 років, Серверу Мустафаєву і Едему Смаілову – по 17 років.

Перших трьох обвинувачених суд розглядає як організаторів осередку забороненого в Росії ісламського руху. На території України і більшості європейських країн організація діє без обмежень на рівні національних законодавств.

 

МЗС вимагає від Росії скасувати незаконні вироки сімом кримським татарам

Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест у зв’язку із неправомірним рішенням Північно-Кавказького окружного військового суду Російської Федерації від 16 вересня про засудження сімох громадян України у справі так званої другої бахчисарайської групи “Хізб ут-Тахрір».

Як передає Укрінформ, про це йдеться у коментарі МЗС України у зв’язку оголошенням вироків громадянам України у черговій справі «Хізб ут-Тахрір»

“Російська Федерація має скасувати рішення суду та негайно звільнити Марлена Асанова, Мемета Белялова, Сервера Зекір’яєва, Тімура Ібрагімова, Сервера Мустафаєва, Сейрана Салієва та Едема Смаїлова, а також усіх незаконно утримуваних нею громадян України”, – заявили в МЗС.

У зовнішньополітичному відомстві нагадали, що ці громадяни України були незаконно затримані на території тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим, звинувачені за статтею 205.5 УК РФ «Організація та участь у терористичній діяльності» та у порушення норм міжнародного права, незаконно переміщені на територію Росії до м. Ростов-на-Дону.

Досудове слідство та судовий процес відбувались із численними процедурними порушеннями та в умовах цілковитого ігнорування наданих захистом доказів про непричетність обвинувачуваних до інкримінованих діянь.

Фінальною крапкою цього ганебного процесу став сьогоднішній судовий вирок щодо позбавлення волі М. Белялова – на 18 років, М. Асанова – на 19 років, Т. Ібрагімова – на 17 років, С. Салієва – на 16 років, С. Мустафаєва – на 14 років, Е. Смаілова – на 13 років, С. Зекір’яєва – на 13 років, констатували українські дипломати. “Закликаємо міжнародне співтовариство відреагувати на таке ганебне рішення держави-окупанта, категорично засудити застосування РФ неправомірної практики судових переслідувань інакодумства, вимагати припинення Росією порушення норм міжнародного права, включаючи гуманітарне і прав людини, на окупованих нею територіях України, та посилити тиск на РФ, в тому числі санкційний”, – підкреслили в МЗС.

Як повідомляв Укрінформ, у жовтні 2017 року російські силовики заарештували шістьох жителів Бахчисарая. Це Тимур Ібрагімов, Марлен Асанов, Мемет Бєлялов, Сейран Салієв, Сервер Зекір’яєв і Ернес Аметов.

21 травня 2018 року в Криму також затримали координатора Кримської солідарності Сервера Мустафаєва та жителя села Долинне Бахчисарайського району Едема Смаїлова. ФСБ Росії інкримінувала їм усім участь у забороненій в Росії організації «Хізб ут-Тахрір».

15 листопада 2019 року Південний військовий окружний суд Ростова-на-Дону, РФ, почав розглядати цю справу по суті.

 

МКІП готує звернення до Apple та Google з вимогою вилучити додаток “ВКонтакте”

В Україні вживають заходів для продовження блокування додатку російської соцмережі “ВКонтакте”, яка знайшла технічну можливість обходити встановлене раніше блокування.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики у Фейсбуці.

“Нещодавно в медіа з’явилися повідомлення, що оновлена проксі мобільного додатку “ВКонтакте” дозволяє обійти блокування цієї соцмережі на території України. Враховуючи ризики для національної безпеки України та для захисту інформаційного простору, МКІП відразу взяло в роботу цю інформацію і спільно з РНБО, СБУ та іншими правоохоронними органами невідкладно вживають відповідних заходів для блокування роботи цієї соціальної мережі на території нашої держави”, – йдеться у повідомленні.

Повідомляється також, що серед іншого, міністерство готує звернення до основних провайдерів програмного забезпечення (Apple, Google та інші) з вимогою вилучити мобільний додаток “ВКонтакте” з переліку доступних завантажень для українських користувачів.

МКІП звертає увагу, що традиційні піки активності російських спецслужб припадають на важливі події в суспільно-політичному житті України.

“Зараз – це місцеві вибори, які цілком ймовірно можуть стати об’єктом інформаційного впливу за допомогою таких ресурсів, як “ВКонтакте”. Усім нам варто пам’ятати, що інформаційне протистояння триває – в той час, коли “ВКонтакте” працює над своєю “присутністю” в Україні, відповідні українські структури постійно працюють, щоб запобігти цьому”, – додають у міністерстві.

У МКІП наголошують, що з 2014 року спецслужби РФ активно використовують “ВКонтакте” для поширення дезінформації та маніпулювання громадською думкою, а також для збору персональних даних та особистої інформації українців.

“Саме тому МКІП підтримує санкції проти “ВКонтакте” та низки інших російських IT-платформ, які дозволили, як мінімум, вдвічі знизити частку українських користувачів, а деякі ресурси практично повністю зникли з нашого інфопростору завдяки блокуванню”, – зауважують у міністерстві.

МКІП також наголошує, що ситуація з соцмережею “ВКонтакте” вкотре “оголила” критичну важливість підвищення рівня медіаграмотності населення. Саме тому запуск всеукраїнського проєкту з медіаграмотності – одна зі стратегічних цілей у роботі МКІП.

МКІП також закликає українців бути обачними та дотримуватися інформаційної гігієни.

Як повідомляв Укрінформ, 14 вересня міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко дав доручення перевірити, чи відповідає дійсності інформація, що російська соціальна мережа “ВКонтакте” знайшла технічну можливість обходити блокування в Україні.

Також повідомлялося, що російська соціальна мережа “ВКонтакте” на своїй офіційній сторінці для українських користувачів повідомила, що розробники поліпшили роботу проксі в мобільному додатку, завдяки чому “ВК” тепер можна користуватися “без обмежень”.

15 травня 2017 року Указом Президента України №133 було уведене в дію рішення РНБО від 28 квітня 2017 року “Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)”, згідно з яким на території України було заблоковано роботу ряду російських вебресурсів, зокрема соціальної мережі “ВКонтакте”.

14 травня 2020 року Указом Президента Володимира Зеленського №184 ці санкції було продовжено.

 

Генштаб спростовує фейк про скорочення війська

Інформація про начебто скорочення українського війська, яка тиражується останнім часом у соцмережах, – це фейк.

Насправді у ЗСУ триває трансформація системи управління за стандартами НАТО, зокрема, в частині перерозподілу функцій та виключення їх дублювання між органами військового управління.

Як передає Укрінформ, про це АрміяInform повідомили в Головному управлінні персоналу Генерального штабу ЗСУ.

“У проведених та запланованих організаційних заходах щодо оптимізації (зменшення) штатної чисельності не було і не буде скорочено жодної бойової військової частини та не буде допущено зниження їх боєздатності. Після втілення в життя певних рішень щодо структурних змін у підрозділах чисельність війська не зменшиться, жоден бойовий підрозділ не може бути скорочений. Це вимога головнокомандувача ЗСУ генерал-полковника Руслана Хомчака”, – повідомляє видання.

Як зазначили в Генштабі, цього року у відповідності до запланованих організаційних заходів буде зменшена штатна чисельність війська на понад 20 тисяч посад.

“Не буде скорочено жодної бойової частини та не буде допущено зниження їх боєздатності. Заплановані заходи насамперед стосуються не бойових військових частин, а, зокрема, частин забезпечення, обслуговування та навчальних центрів (йдеться про скорочення вакантних посад)”, – повідомляє видання.

Як зазначається, наразі виконується рішення щодо поетапного приведення штатної чисельності війська у відповідність до визначеної законодавством України. В Генштабі нагадали, що його чисельність зараз майже максимальна – 250 000 осіб, однак штатна чисельність – значно більша. Розбіжність між штатною чисельністю війська та наявною чисельністю особового складу не дозволяє досягти необхідної злагодженості підрозділів, суттєво знижує боєздатність військових частин, впливає на розвиток спроможностей ЗСУ загалом, переконані в Генштабі.

 

Хомчака і Тарана звинуватили в зриві реформи харчування для військових

УНН. У Збройних силах України зривають реформу харчування. Про це в своєму Facebook написала екскерівниця реформи харчування ЗСУ Діана Петреня, передає УНН.

Так, станом на 7 вересня 45% військовослужбовців так і не перевели на нову систему харчування, інформує Петреня.

“Зараз на новій системі харчування – приблизно 55% військовослужбовців, інші харчуються за старою системою, все з тими ж старими аутсорсерами, які пролобіювали свої інтереси через дозвіл КМУ годувати армію без торгів і всього іншого”, – написала вона.

Петреня додала, що нова система харчування “проторгувана” до кінця цього року.

“І вже підходить час починати торги на наступний рік. І я, знаючи, як відбуваються ці торги, запевняю вас – їх треба починати прямо зараз, щоб встигнути до кінця року. Але я щось не бачу ніяких рухів у цьому напрямку”, – пише вона.

Петреня передбачає, що аутсорсери вже домовилися, що з наступного року вони будуть годувати всю армію, і нібито тому торги не потрібні.

Нагадаємо, у своєму пості на Facebook від 7 серпня Петреня писала, що переводити армію на нову систему харчування відмовляється Головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак і міністр оборони України Андрій Таран.

“Переводити на нову систему відмовляється Хомчак і Таран. І ніяких інших причин не переводити всю армію на нову систему харчування, окрім занесених конвертів від старих компаній годувальників у певні кабінети, я не бачу. І це вже прийняте рішення”, – інформувала вона.

Нагадаємо, Служба безпеки України 20 серпня повідомила про випадок кричущої корупції в Збройних силах України. Йшлося про вимагання та отримання хабара в 1 млн грн від підприємців за те, щоб вони могли продати Медичним силам ВСУ медичні маски.

А пізніше стало відомо про те, що Хомчак вимагав від СБУ замовчати інформацію про цей інцидент. За словами Оксани Корчинської, дані про корупцію все ж були розголошені з метою, у тому числі, щоб “справу не зам’яли”.

 

ДБР встановило причини та умови анексії Криму

УНН. Державне бюро розслідувань встановило справжні причини та умови, що сприяли розвал Збройних Сил та анексію Кримського півострову з боку РФ. Так, серед скоєних злочинів, які призвели до окупації Криму, є злочинне скорочення ЗСУ, а також знищення систем протиповітряної оборони Криму. Про це УНН повідомляє із посиланням на пресслужбу ДБР.

“За результатами досудового розслідування ДБР встановило справжні причини та умови, що сприяли розвалу Збройних Сил та анексії Кримського півострову. Зокрема, злочинні дії із підриву боєздатності української армії розпочалися у 2012 році і тривали аж до вторгнення бойових підрозділів РФ на територію АР Крим у лютому 2014 року”, – йдеться у повідомленні.

Повідомляється, що у скоєнні державної зради підозрюються найвищі посадові особи держави того періоду – президент-утікач Віктор Янукович, міністри оборони України Дмитро Саламатін та Павло Лебедєв, а також начальник Генерального штабу та головнокомандувач ЗСУ Володимир Замана.

Також слідчими виділено 5 основних епізодів скоєння злочину, що врешті призвели до окупації Кримського півострова:

 1. Злочинне скорочення ЗСУ.

Незважаючи на повернення до позаблокового статусу, що вимагало нарощування чисельності армії, впродовж 2012-2013 років гранична чисельність ЗСУ була скорочена з 240 тисяч до 162 тисяч військовослужбовців.

 1. Підрив стану мобілізаційної готовності.

У 2013 році було скорочено половину від штатної чисельності військкоматів. Як результат, військові частини були укомплектовані лише на 25-55%. До того ж, було згорнуто “по-літерну” приписку мобілізаційних ресурсів до військових частин та знищений облік військової техніки.

 1. Знищення систем протиповітряної оборони Криму.

Управління системою ППО Криму було передане до командування ВМС України на півострові, яке у подальшому перейшло на бік ворога. До того ж, було скорочено одну з двох бригад ЗРК С-300В на озброєнні та зупинено програми модернізації ЗРК С-125 і С-200В.

 1. Незаконні організаційні зміни та нівелювання стратегічних оборонних документів.

Проведені у 2013 році масштабні організаційні зміни ЗСУ суперечили законодавству та не були внесені до стратегічних оборонних документів країни, що завадило ЗСУ у момент реалізації одного із сценаріїв зовнішньої агресії сформувати ударну групу та захистити територіальну цілісність України.

 1. Невжиття заходів щодо реагування на зовнішні загрози.

Незважаючи на численні повідомлення розвідки, що чітко свідчили про підготовку наступальної операції з боку РФ наприкінці 2013 – на початку 2014 років, не було вжито заходів із приведення ЗСУ до вищих ступенів боєготовності, організації територіальної оборони та проведення широкомасштабних військових навчань на території Криму.

“Вказані дії у своїй сукупності пов’язані і призвели до тяжких наслідків – вторгнення РФ на територію АР Крим і міста Севастополь, подальшої їх окупації, порушення суверенітету та територіальної цілісності України”, – зазначається у повідомленні.

Із детальним звітом щодо причин і умов анексії Криму з боку РФ можна ознайомити на сайті ДБР.

Нагадаємо, Росія анексувала Крим і Севастополь після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Дану сецесію засуджує Україна і більшість країн світу. Крім того, з часів незаконної анексії півострова до РФ політичних утисків зазнають кримські татари.

Пізніше Верховна Рада офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

Незабаром після анексії Криму на Донбасі розпочався збройний конфлікт. Україна і Захід звинувачують Росію у збройній підтримці бойовиків.

 

Москва знову вимагає від Берліна документів щодо лікування Навального

У Міністерстві юстиції ФРН отримали другий запит РФ про правову допомогу до Німеччини щодо розслідування у справі Олексія Навального, який перебуває наразі в берлінській клініці Шаріте.

Це підтвердив представник міністерства, повідомляє кореспондент Укрінформу.

За його словами, запит був отриманий 14 вересня від російської генпрокуратури, “він перебуває в роботі”. Конкретні рішення щодо опитування свідків тощо ухвалюватиме генпрокуратура Берліна, додав він.

Російська сторона у своєму запиті вимагає від німецької надання додаткових пояснень лікарів, інформації та копій документів, що стосуються лікування і обстеження Навального.

Тим часом у Берліні сподіваються, що підтвердження факту отруєння російського опозиціонера бойовою речовиною групи “Новічок” уже незалежно трьома лабораторіями – німецькою, французькою та шведською – “посилить тиск і змусить Росію відповісти на запитання, які залишаються відкритими”, – заявила на брифінгу 16 вересня речниця МЗС ФРН Марія Адебар.

Вона також поінформувала, що напередодні міністри Гайко Маас і Сергій Лавров провели телефонну розмову, в ході якої німецький дипломат виклав позицію Берліна щодо справи Навального.

Глави ЄС і НАТО тим часом усе ще радяться стосовно спільних кроків у відповідь на отруєння Навального на території Росії бойовою хімічною зброєю. Про це сказала представниця федерального уряду Німеччини Ульріке Деммер. Західні партнери все ще чекають відповіді “на запитання, дати які може і повинна тільки російська сторона”.

Як повідомлялося, російському опозиціонеру Олексію Навальному стало зле в літаку 20 серпня по дорозі з Томська в Москву, його було знято з літака в Омську, де він перебував 2 дні в місцевій лікарні. 22 серпня Навального було перевезено в Берлін, де лабораторії виявили в його організмі сліди забороненої бойової речовини. Російська сторона відкидає звинувачення та намагається отримати дані, які має німецька сторона.

 

Україна закликає світ до скоординованого тиску на Росію через отруєння Навального – МЗС

Україна звертається до міжнародної спільноти із закликом продовжити скоординований тиск на Росію з огляду на велику ймовірність її причетності до отруєння опозиціонера Олексія Навального.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у коментарі МЗС України у зв’язку із застосуванням отрути нервово-паралітичної дії проти Навального.

Зазначається, що Україна із занепокоєнням сприйняла заяву уряду ФРН про результати аналізу біологічних проб одного з лідерів російської опозиції Олексія Навального, оскільки це може свідчити про причетність уряду РФ до протиправних дій із застосуванням бойової хімічної речовини з групи «Новічок» в порушення Конвенції про заборону цього виду зброї масового знищення.

“Україна повністю довіряє результатам глибокого аналізу біологічних проб Олексія Навального, здійснених лабораторією Бундесверу, а також незалежним дослідженням профільних лабораторій у Франції та Швеції, які беззаперечно підтвердили отруєння, спричинене застосуванням бойової хімічної речовини нервово-паралітичної дії… Враховуючи велику ймовірність причетності до отруєння Російської Федерації, Україна звертається до міжнародної спільноти із закликом продовжити скоординований тиск на РФ з тим, щоб вона припинила загрожувати світовій безпеці та порушувати міжнародне право шляхом агресії проти власних громадян та інших держав”, – зазначили в МЗС.

Українські дипломати також привітали залучення до розслідування цього випадку Організації із заборони хімічної зброї. “Відповідальні за таке грубе порушення Конвенції про заборону хімічної зброї повинні бути покарані”, – наголосили у зовнішньополітичному відомстві.

Як повідомлялося, Олексій Навальний знаходиться в німецькій клініці “Шаріте” з 22 серпня. До цього він був госпіталізований з літака в лікарню в Омську з ознаками отруєння. Після проведення лабораторних тестів федеральний уряд Німеччини оголосив про однозначні докази присутності в організмі російського опозиціонера хімічного нервового агента групи “Новічок”.

Зараз Навальний залишається під охороною німецької поліції в лікарні “Шаріте”, де протягом останніх тижнів він перебував на апаратах підтримки життєдіяльності організму після отруєння.

У вівторок він опублікував в Інстаграмі перший після отруєння допис і розповів, що вже може дихати самостійно.

 

Урсула фон дер Ляєн пропонує створити європейський аналог “Акту Магнітського”

Єврокомісія виходить з ініціативою щодо створення європейського аналогу “Акту Магнітського” для боротьби з фактами порушення прав людини, та пропонує країнам-членам перейти від принципу консенсусу до правила кваліфікованої більшості.

Про це у середу, 16 вересня, у Брюсселі під час промови на пленарному засіданні Європейського Парламенту щодо стану Євросоюзу заявила Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, повідомляє Укрінформ.

“Ми маємо завжди закликати до припинення порушень прав людини, коли б і де б вони не траплялися – стосується це Гонконгу або уйгурського населення. Але що нас стримує? Чому навіть прості заяви щодо цінностей ЄС затримуються, розмиваються або приносяться у жертву іншим мотивам? Коли країни-члени кажуть, що Європа є надто повільною, я раджу їм бути більш мужніми, і, нарешті, перейти до принципу кваліфікованої більшості під час голосування – хоча б у питаннях щодо прав людини та застосування санкцій”, – наголосила фон дер Ляєн.

Вона зауважила, що в Європі також існують проблеми, на кшталт проявів антисемітизму. Але такі випадки обговорюються публічно. Критика та спротив громадян таким тенденціям не лише є прийнятними у суспільстві, але й захищені законом. Це дає Європі можливість відстоювати власні принципи, чітко і швидко реагувати на порушення прав людини, незалежно від того, де вони трапляються – у Гонконзі, у Москві або у Мінську.

“Цей Парламент багато разів закликав до європейського “Акту Магнітського”, – і я можу оголосити, що ми зараз виходимо з такою пропозицією. Ми маємо завершити оформлення нашого набору інструментів”, – додала Президент Єврокомісії.

Як відомо, “Акт Магнітського” – закон США, який був ухвалений у 2012 році. Він передбачає санкції проти російських чиновників, причетних до політичних переслідувань, свавільних арештів, застосування тортур та інших порушень прав людини. Ухвалення цього законодавчого акту відбулося після загибелі у російській в’язниці російського адвоката Сергія Магнітського, який став об’єктом утисків і насильства за позицію у справі компанії “Hermitage Capital Management”.

 

Отруєння Навального: ОЗХЗ може застосувати санкції до Росії

Через отруєння російського опозиційного політика Олексія Навального “Новічком” організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) може рекомендувати державам-учасницям застосувати проти Росії колективні заходи згідно з міжнародним правом.

Про це в коментарі власному кореспонденту Укрінформу в Гаазі сказав посол України в Нідерландах Всеволод Ченцов.

“Стосовно інциденту з Олексієм Навальним ймовірно, що на розгляд наступної сесії Виконавчої ради ОЗХЗ, яка відбудеться 6-9 жовтня 2020 року, буде внесений проєкт рішення, яке має зобов’язати Російську Федерацію всебічно дотримуватись взятих зобов’язань за КХЗ. У разі недотримання цих зобов’язань, Конференція держав-учасниць Конвенції про заборону хімічної зброї, яка є найвищим керівним органом ОЗХЗ, за рекомендацією Виконавчої ради може застосувати до РФ передбачені Конвенцією заходи, а саме: обмежити або призупинити на певний термін права та привілеї в рамках КХЗ, рекомендувати державам-учасницям застосувати колективні заходи згідно з міжнародним правом, а також довести дану проблему до відома Генеральної Асамблеї ООН та Ради Безпеки ООН”, – наголосив Ченцов.

Він також зазначив, що ОЗХЗ відіграє роль своєрідного “сторожового собаки” із спостереження за дотриманням державами-учасницями КХЗ своїх зобов’язань за Конвенцією та має для цього усіх необхідних фахівців.

“Ці фахівці, у разі будь-якого порушення положень Конвенції, або хімічних інцидентів природнього та техногенного характеру мають провести відповідну діяльність з підтвердження порушення КХЗ або надати допомогу державі, що постраждала внаслідок хімічного інциденту. Для цього ОЗХЗ використовує, серед іншого, і низку сертифікованих лабораторій з держав-учасниць Конвенції, які, за дорученням Генерального директора ОЗХЗ, здатні у стислі терміни здійснити глибинний хімічний аналіз як зразків навколишнього середовища, так і біомедичних зразків”, – зазначив він.

За його словами, у разі доведення застосування російською стороною бойової отруйної речовини, очікується відповідна реакція керівних органів ОЗХЗ.

“Російські посадові особи заперечують російську причетність до отруєння Навального, проте, у даній ситуації, скоріш за все будуть вимушені провести розслідування інциденту та залучити до цього експертів ОЗХЗ”, – сказав посол.

Варто зазначити, за результатами глибокого аналізу біологічних проб пацієнта Олексія Навального, проведеного медиками госпіталю спільно з фахівцями Інституту фармакології та токсикології Бундесверу, було отримано неспростовні докази, що Навальний потерпає від симптомів отруєння субстанцією, що належить до списку агентів нервово-паралітичної дії з групи “Новічок”, що є серйозним порушенням Конвенції про заборону хімічної зброї (КХЗ).

У зв’язку з цим уряд ФРН, на підставі статті VIII 38 (e) КХЗ, звернувся до Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) за допомогою у проведенні аналізу проб Навального. Фахівці ОЗХЗ, відповідно, взяли зразки проб потерпілого та направили їх до сертифікованих лабораторій.

Крім того, уряд ФРН звернувся до Франції та Швеції з проханням здійснити незалежну перевірку німецьких доказів на основі нових біологічних проб, взятих у Навального. Проведені спеціалізованими лабораторіями Франції та Швеції аналізи підтвердили результати аналізів німецької лабораторії.

Попри те, що визначені ОЗХЗ лабораторії ще не завершили свій аналіз, наразі вже три лабораторії провели незалежно аналізи і надали докази, що отруєння Навального було скоєно із застосуванням хімікату нервово-паралітичної дії з групи “Новічок”.

Як повідомляв Укрінформ, Олексій Навальний знаходиться в німецькій клініці “Шаріте” з 22 серпня. До цього він був госпіталізований з літака в лікарню в Омську з ознаками отруєння. Після проведення лабораторних тестів федеральний уряд Німеччини оголосив про однозначні докази присутності в організмі російського опозиціонера хімічного нервового агента групи “Новічок”.

Зараз Навальний залишається під охороною німецької поліції в лікарні “Шаріте”, де протягом останніх тижнів він перебував на апаратах підтримки життєдіяльності організму після отруєння.

У вівторок він опублікував в Інстаграмі перший після отруєння допис і розповів, що вже може дихати самостійно.

 

Інститут оборонних досліджень у Швеції підтвердив, що Навального отруїли “Новічком”

Шведський інститут оборонних досліджень (FOI) розповів, як проводився аналіз проб, на підставі якого експерти лабораторії прийшли до висновку, що російського опозиціонера Олексія Навального було отруєно нервово-паралітичною речовиною з групи “Новічок”.

Як передає Укрінформ, про деталі процедури розповіла лікар Оса Скотт, глава відділення хімічного, біологічного, радіологічного та ядерного захисту і безпеки, повідомляє DW.

“Можу підтвердити, що ми в FOI в Умео (Вестерботтен, на півночі Швеції – ред.) провели аналіз за завданням наших німецьких партнерів. Відбір проб, їхнє транспортування й аналіз проводилися відповідно до дуже строгих механізмів за підтримки безперервності ланцюжка випробувань і відповідно до тих процедурами, які пропонуються міжнародною акредитацією лабораторій FOI”, – заявила вона.

В інституті при цьому уточнили, що “безперервність ланцюжка” важлива, щоб “жодні зовнішні чинники не могли вплинути” на якість проб.

“Наш аналіз підтверджує попередні результати Німеччини”, – констатувала Оса Скотт. Зразки крові, взяті в Олексія Навального, “однозначно містили нервово-паралітичний газ з групи “Новічок”, підтвердила вона.

На об’єкті FOI в Умео знаходиться єдина в Швеції лабораторія, що спеціалізується на аналізі можливого застосування хімічної зброї (ХЗ). Вона також сертифікована на міжнародному рівні для перевірки дотримання Конвенції про заборону ХЗ.

У Шведському інституті оборонних досліджень уточнили, що реакція нервово-паралітичного газу з білками крові та їхнє зв’язування, що обумовлює токсичну дію хімагента, якраз і дала змогу використовувати зразки крові у лабораторії “для перевірки” того, чи могла конкретна особа – в такому випадку Навальний – піддатися його використанню.

“Нервово-паралітичні отрути групи “Новічок” надзвичайно токсичні. Одна крапля може вбити”, – розповіла Скотт.

Шведський інститут оборонних досліджень знаходиться в підпорядкуванні Міноборони королівства. Експерти інституту були залучені до розслідування ООН у 2013 році за актом застосування хімзброї у передмісті Дамаска – Гуте – і змогли підтвердити, що там використовувався фосфорорганічний отруйний хімагент зарин.

Як повідомлялося, Олексій Навальний знаходиться в німецькій клініці “Шаріте” з 22 серпня. До цього він був госпіталізований з літака в лікарню в Омську з ознаками отруєння. Після проведення лабораторних тестів федеральний уряд Німеччини оголосив про однозначні докази присутності в організмі російського опозиціонера хімічного нервового агента групи “Новачок”.

Це є серйозним порушенням Конвенції про хімічну зброю, тому до розслідування справи була підключена Організація із заборони хімічної зброї.

Зараз Олексій Навальний залишається під охороною німецької поліції в лікарні “Шаріте”, де протягом останніх тижнів він перебував на апаратах підтримки життєдіяльності організму після отруєння.

У вівторок він опублікував в Інстаграмі перший після отруєння допис і розповів, що вже може дихати самостійно.

 

Моравецький: Відповіддю на отруєння Навального має стати відмова від Nord Stream 2

У світлі замаху на життя російського опозиціонера Олексія Навального й останніх подій в Білорусі відмова від реалізації проєкту “Північний потік-2” у нинішніх умовах є “єдиним раціональним виходом”.

Про це у Фейсбуці написав глава польського уряду Матеуш Моравецький – Укрінформ.

“Європа повинна сприйняти ситуацію в Білорусі й замах на Олексія Навального як останнє попередження. Єдиним раціональним виходом має бути припинення реалізації проєкту Nord Stream 2”,- написав Моравецький.

Як повідомлялося, з грудня 2019 року не ведуться роботи по будівництву “Північного потоку-2”. На даний момент вже прокладено 94% труб: з 2460-ти кілометрів залишилося ще покласти 150 км, зокрема 120 км – в акваторії Данії і 30 км – в акваторії Німеччини.

Як повідомлялося, Навальний перебуває в німецькій клініці “Шаріте” з 22 серпня. До цього він був госпіталізований з літака в лікарню в Омську з ознаками отруєння.

Після проведення лабораторних тестів федеральний уряд Німеччини оголосив про однозначні докази присутності в організмі російського опозиціонера хімічного нервового агента групи “Новічок”. Це є серйозним порушенням Конвенції про хімічну зброю, тому до розслідування справи була підключена Організація із заборони хімічної зброї.

 

Канада вимагає розслідування отруєння Навального

Разом із партнерами по G7 Канада вимагатиме детального розслідування отруєння російського опозиціонера Олексія Навального.

Як повідомляє Укрінформ, про це на своїй сторінці у мережі Твіттер написав міністр закордонних справ Канади Франсуа-Філіп Шампань.

“Канада рада дізнатися про покращення стану Олексія Навального. Ми зичимо йому швидкого й повного видужання. Ми й надалі разом із партнерами по G7 вимагатимемо розслідування його отруєння. Відповідальні за це мусять бути покарані”, – зазначив Шампань

Нагадаємо, російський опозиціонер був госпіталізований 20 серпня до лікарні в Омську з літака після втрати свідомості. Через два дні його перевезли до Берліна. Німецькі фахівці підтвердили факт отруєння Навального нервово-паралітичною речовиною групи “Новачок”. Західні країни, в тому числі ЄС, а також США, допустили причетність “високопоставлених російських чиновників” до отруєння опозиціонера.

 

У Мінську арештували двох журналістів

У Мінську закінчилося адміністративне провадження проти фотокореспондентів Олександра Васюковича, Владислава Гридіна та їхнього друга Єгора Калягіна, яких затримали ввечері 14 вересня.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Радіо Свобода.

Відомих у Білорусі та світі фоторепортерів Влада Гридіна та Олександра Васюковича затримали 14 вересня о 21:00 у мінському барі “1067” разом з їхнім другом Єгором Калягіним.

Судді визнали всіх трьох винними у порушенні порядку організації та проведення масових заходів. Васюковича та Гридіна арештували на 11 діб, Калягіну присудили 540 рублів штрафу.

Вчора суд направив справи всіх трьох на доопрацювання. Сторона обвинувачення не змогла довести, що Васюкович, Гридін та Калягін брали участь у несанкціонованому мітингу на вулиці Раманівської Слободи після протестної акції “Марш героїв”.

Сьогодні поліція представила суду повністю переглянуті протоколи. З них випливає, що фотокореспонденти та їхній друг «протестували» зовсім в іншому місці та в інший час – на вулиці Притицького, 21, з 19:00 до 19:05.

Як повідомляв Укрінформ, за інформацією Білоруської асоціації журналістів, в країні було затримано близько 50 представників ЗМІ. Серед них як представники місцевих ЗМІ, так і іноземних: “Радіо Свобода”, БелаПАН, TUT.BY, «Наша Нива», Белсат, Reuters, AP, DW, BBC, AFP та ін.

Зазначається, що практично всіх після перевірки документів відпустили. Однак на чотирьох журналістів склали протоколи за участь у несанкціонованій акції, оскільки вони відмовилися давати свої смартфони на перевірку співробітникам міліції. Їх залишили в ізоляторі тимчасового тримання до суду.

У Білорусі тривають протести проти фальсифікації результатів президентських виборів 9 серпня, на яких, за офіційними даними, Олександр Лукашенко, котрий керує країною з 1994 року, набрав 80,1% голосів виборців, опозиційний кандидат Світлана Тихановська – 10,1%. Після погроз Тихановська була змушена виїхати до Вільнюса.

У вихідні в столиці країни проходять масові акції. Силові органи Білорусі продовжують застосовувати насильство проти демонстрантів та затримувати протестувальників. З початку демонстрацій, за даними опозиції, затримано понад 10 тис. осіб, кілька людей загинули.

ЄС не визнав результати президентських виборів у Білорусі та вирішив запровадити персональні цільові санкції проти білоруських чиновників, причетних до насильства та фальсифікацій.

 

Лукашенку ненадовго вистачить російського кредиту – ЗМІ

Кредит у розмірі $1,5 млрд, який Росія пообіцяла надати Білорусі, дасть президенту Олександру Лукашенку певну підтримку на тлі масових протестів, однак надовго цих коштів не вистачить.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Reuters.

Реальна сума, яку отримає Лукашенко і яку він зможе направити на виплати силовикам або підвищення зарплат робітникам, щоб ті припинили страйк, буде значно меншою, ніж заявлена.

За словами політичного оглядача Московського центру Карнегі Артема Шрайбмана, “живі гроші в Мінськ не дійдуть або майже не дійдуть”, оскільки білоруській владі потрібно рефінансувати іншу заборгованість в розмірі понад $1 млрд, а також повернути Газпрому понад $300 млн боргу до кінця року.

“Фактично це перекладання грошей з однієї кишені Росії в іншу кишеню Росії”, – сказав член президії Координаційної ради білоруської опозиції Павло Латушко.

Зазначається, що Лукашенко також зіткнувся з тривалим погіршенням ситуації в економіці.

ВВП Білорусії в січні-серпні скоротився на 1,3%, за даними державного новинного агентства БЕЛТА. В одному лише серпні білоруський ЦБ витратив $1,4 млрд, або приблизно шосту частину своїх золотовалютних резервів, на підтримку нацвалюти.

Раніше президент РФ Володимир Путін в Сочі на переговорах з президентом Білорусі Олександром Лукашенком заявив, що сторони домовилися про надання Мінську кредиту на 1,5 млрд доларів.

Як повідомляв Укрінформ, у Білорусі тривають протести проти фальсифікації результатів президентських виборів 9 серпня, на яких, за офіційними даними, Олександр Лукашенко, який керує країною з 1994 року, набрав 80,1% голосів виборців, опозиційний кандидат Світлана Тихановська – 10,1%. Після погроз Тихановська була змушена виїхати до Вільнюса.

У вихідні в столиці країни проходять масові акції. Силові органи Білорусі продовжують застосовувати насильство проти демонстрантів і затримувати протестувальників. З початку демонстрацій, за даними опозиції, було затримано більш як 10 тис. осіб, кілька людей загинули.

Євросоюз не визнав результатів президентських виборів у Білорусі і вирішив запровадити персональні цільові санкції проти білоруських чиновників, причетних до насильства і фальсифікації.

 

Онуки Лукашенка забрали документи з ліцею Білоруського державного університету

Онуки президента Білорусі Олександра Лукашенка Анастасія та Дар’я забрали документи з ліцею Білоруського державного університету (БДУ).

Як передає Укрінформ, про це повідомляє TUT.BY.

Анастасія і Дар’я – старші дочки середнього сина президента, Дмитра Лукашенка, який очолює президентський спортивний клуб.

Анастасія навчалася на гуманітарному профілі, минулого навчального року, в 10-му класі, вона стала віцеміс ліцею БДУ.

Також цього року серед тих, хто вступив до ліцею, була і Дар’я Лукашенко. Вона, як і старша сестра, обрала для себе гуманітарний профіль.

Чому Анастасія йде з ліцею БДУ, вона вирішила не розповідати, як і про те, де вона і сестра тепер навчатимуться.

“Нам відомо, що з ліцею дівчата пішли у вересні – за інформацією від учнів, сестри Лукашенко близько тижня після початку навчального року відвідували заняття – а потім забрали документи», – повідомляє видання.

Як повідомляв Укрінформ, раніше з ліцею БДУ забрав документи Микола Лукашенко, молодший син президента Білорусі, який вступив на біологічний профіль.

Де тепер навчається молодший син президента, офіційно не повідомляється.

У Білорусі тривають протести проти фальсифікації результатів президентських виборів 9 серпня, на яких, за офіційними даними, Олександр Лукашенко, який керує країною з 1994 року, набрав 80,1% голосів виборців, опозиційний кандидат Світлана Тихановська – 10,1%.

Силовики жорстко розганяли протестувальників, застосовуючи гумові кулі, світлошумові гранати і водомети.

З початку протестів було затримано більш як 6,7 тис. осіб. До лікарні потрапили щонайменше 250 осіб. Білоруські правозахисники повідомили про щонайменше п’ятьох загиблих під час протестів.

Євросоюз не визнав результати президентських виборів у Білорусі і вирішив запровадити персональні цільові санкції проти білоруських чиновників, причетних до насильства і фальсифікації.

 

Загиблих у протестах проти Лукашенка може виявитися більше – правозахисник

Щонайменше шестеро людей загинули під час протестів у Білорусі, троє з них – за офіційними даними МВС країни.

Про це сказав голова білоруського правозахисного центру “Вясна” Алесь Біляцький в інтерв’ю Укрінформу, яке незабаром буде опубліковане.

“На сьогодні точно відомо про трьох загиблих. Навіть у МВС оперують цією цифрою. Однак є ще три летальні випадки з високою долею ймовірності…”, – зазначив Біляцький.

За його словами, правозахисники мають підозри, що ці люди також мали відношення до протестів. “Пам’ятаєте повідомлення про повішеного хлопця, якого знайшли в лісопосадці через 10 діб. Зараз ніхто не робить нормальної експертизи. Тому, за нашими підрахунками, – шестеро загиблих, з них – троє офіційно”, – підкреслив він.

Щодо зниклих безвісти правозахисник зазначив, що зараз таких немає. “Всі знайшлися або в тюрмі, або на волі, або… просто втекли”, – додав Біляцький.

Як повідомляв Укрінформ, у Білорусі тривають протести проти фальсифікації результатів президентських виборів 9 серпня, на яких, за офіційними даними, Олександр Лукашенко, котрий керує країною з 1994 року, набрав 80,1% голосів виборців, опозиційний кандидат Світлана Тихановська – 10,1%. Після погроз Тихановська була змушена виїхати до Вільнюса.

Відтоді вихідними у столиці країни проходять масові акції. Силові органи Білорусі продовжують застосовувати насильство проти демонстрантів і затримують учасників протесту.

 

У Раді розробляють пакет пропозицій, щоб прихистити в Україні білорусів-втікачів – депутат

Члени міжфракційного об’єднання у Верховній Раді “За демократичну Білорусь” розробляють пакет пропозицій для того, щоб законодавчо забезпечити тимчасове перебування на необмежений період тим представникам білоруської громади, які потерпають від переслідувань.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу, про це розповів народний депутат від фракції “Європейська солідарність” Володимир Ар’єв на брифінгу “Ситуація в Білорусі: чого добивається Путін від Лукашенка?”

“Ми уже зараз, зокрема в міжфракційному об’єднанні “За демократичну Білорусь”, розробляємо пакет пропозицій для того, щоб можна було законодавчо забезпечити тимчасове перебування на необмежений період тим представникам білоруської громади, які негайно цього потребують, які приїжджають зараз в Україну, щоб врятуватися від переслідувань, від лукашенківського режиму”, – сказав Ар’єв.

Він додав, що українська влада зобов’язана допомогти тим білорусам, які цього потребуватимуть.

Як повідомлялося, в Білорусі тривають протести проти фальсифікації результатів президентських виборів 9 серпня, на яких, за офіційними даними, Олександр Лукашенко, який керує країною з 1994 року, набрав 80,1% голосів виборців, опозиційний кандидат Світлана Тихановська – 10,1%. Після погроз Тихановська була змушена виїхати до Вільнюса.

Силові органи Білорусі продовжують застосовувати насильство проти демонстрантів і затримують учасників протесту. З початку демонстрацій, за даними опозиції, затримано понад 10 тис. осіб, кілька людей загинули.

Євросоюз не визнав результати президентських виборів у Білорусі і вирішив запровадити персональні цільові санкції проти білоруських чиновників, причетних до насильства і фальсифікації

 

Лукашенко хоче усунути ряд “лазівок” з виборчого законодавства

Президент Білорусі Олександр Лукашенко виступає за вдосконалення виборчого законодавства в країні.

Як передає Укрінформ, про це він заявив на зустрічі з політичним активом країни, повідомляє БЕЛТА.

«Необхідно вдосконалювати наше виборче законодавство. На президентських виборах, на парламентських виборах, які відбулися минулого року, виявлено цілий ряд нестикувань, різних лазівок, якими користуються недобросовісні кандидати і їх довірені особи», – повідомив Лукашенко.

Він додав, що можливо, потрібні новації або якісь технічні рішення для вдосконалення виборчого законодавства. “Подумайте про підвищення статусу членів виборчих комісій всіх рівнів. Вони виконують державне завдання, і держава повинна надійно захистити їх від провокаторів та інших агресивно налаштованих людей. Це принципове питання”, – сказав Лукашенко.

При цьому він зазначив, що вже зараз треба починати підготовку до виборів депутатів місцевих Рад, оскільки вони перші в черговому виборчому циклі.

Як повідомляв Укрінформ, у Білорусі тривають протести проти фальсифікації результатів президентських виборів 9 серпня, на яких, за офіційними даними, Олександр Лукашенко, який керує країною з 1994 року, набрав 80,1% голосів виборців, опозиційний кандидат Світлана Тихановська – 10,1%. Після погроз Тихановська була змушена виїхати до Вільнюса.

У вихідні в столиці країни проходять масові акції. Силові органи Білорусі продовжують застосовувати насильство проти демонстрантів і затримувати протестувальників. З початку демонстрацій, за даними опозиції, затримано більш як 10 тис. осіб, кілька людей загинули.

Євросоюз не визнав результати президентських виборів у Білорусі і вирішив запровадити персональні цільові санкції проти білоруських чиновників, причетних до насильства і фальсифікації.

 

Лукашенко заявив, що попросив у Путіна нове озброєння

Президент Білорусі Олександр Лукашенко попросив у президента РФ Володимира Путіна нове озброєння.

Про це Лукашенко заявив під час зустрічі з міністром оборони РФ Сергієм Шойгу в Мінську, передає Укрінформ з посиланням на БЕЛТА.

“Я також просив президента Росії про деякі типи озброєнь. Сказав йому, що, коли ви приїдете, ми подивимося, що нам і де треба реально зміцнити в плані союзної держави. Боятися нічого, ми готові на це йти. Останні події свідчать, що треба сміливіше захищати інтереси і білорусів, і росіян. Так сталося, що ми в цьому плані залишилися самі, але не найслабші”, – заявив Лукашенко.

Крім того, Лукашенко повідомив, що запропонував Путіну подумати над новими військовими навчаннями. “Ми домовилися з президентом Росії, що нам треба продовжити навчання на території Білорусі “Слов’янське братство”, які проходять під Брестом. Ми вітаємо ці навчання, і добре, що вони проходять, притому, як мені доповідають, успішно. Треба подумати про другий етап навчань та інші навчання, випрацювати план, не озираючись на всі боки, хто нам і що скаже”, – сказав Лукашенко.

Шойгу повідомив, що на цей рік у білоруських і російських військових було заплановано близько 130 спільних заходів: навчання, зустрічі, спільні засідання як у форматі двостороннього співробітництва, так і на міжнародних майданчиках. Зараз, наприклад, проходять навчання “Слов’янське братство”, сказав він. “На жаль, програму виконали тільки на 30%. Нам треба до кінця року вийти хоча б на 70%. А для цього треба ущільнюватися і проводити другий етап навчань, які проходять зараз. У жовтні у нас будуть такі навчання”, – додав Шойгу.

Раніше Росія пообіцяла Лукашенку захист і допомогу в разі ескалації ситуації всередині країни.

Як повідомляв Укрінформ, у Білорусі тривають протести проти фальсифікації результатів президентських виборів 9 серпня, на яких, за офіційними даними, Олександр Лукашенко, який керує країною з 1994 року, набрав 80,1% голосів виборців, опозиційний кандидат Світлана Тихановська – 10,1%. Після погроз Тихановська була змушена виїхати до Вільнюса.

У вихідні в столиці країни проходять масові акції. Силові органи Білорусі продовжують застосовувати насильство проти демонстрантів і затримувати протестувальників. З початку демонстрацій, за даними опозиції, затримано більш як 10 тис. осіб, кілька людей загинули.

Євросоюз не визнав результати президентських виборів у Білорусі і вирішив запровадити персональні цільові санкції проти білоруських чиновників, причетних до насильства і фальсифікації.

 

Київ — Мінську: хасиди на кордоні мають дотримуватися карантинних обмежень обох країн

Міністерство закордонних справ України наполегливо просить білоруську сторону забезпечити безумовне дотримання іноземцями – паломниками карантинних обмежень та чинного законодавства України та Республіки Білорусь.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у коментарі зовнішньополітичного відомства щодо ситуації на українсько-білоруському державному кордоні, оприлюдненому в середу, 16 вересня.

У МЗС України констатували, що попри надані українською стороною неодноразові роз’яснення про обмеження в’їзду іноземців на територію України, продовжується прибуття на українсько-білоруську ділянку державного кордону груп іноземних громадян – паломників, які намагаються потрапити в Україну для святкування Рош га-Шана.

Українські дипломати нагадали, що 15 вересня МЗС України звернулось до МЗС Республіки Білорусь з офіційною нотою з клопотанням не здійснювати оформлення іноземців – паломників на виїзд в Україну, оскільки особи, які не підпадають під категорію виключень із заборони в’їзду, не можуть бути пропущені на територію України. “Українська сторона неодноразово доводила до відома білоруської сторони інформацію щодо встановлених урядом України обмежень в’їзду іноземців на територію України”, – акцентували у зовнішньополітичному відомстві.

Водночас українські дипломати зауважили, що згідно з чинними в Республіці Білорусь карантинними обмеженнями, іноземці, які прибувають до Республіки Білорусь, повинні проходити 14-денну самоізоляцію, а транзитний проїзд територією Республіки Білорусь допускається протягом 48 годин з метою слідування до держави постійного/тимчасового проживання. “Переважна більшість паломників перебуває на ділянці кордону понад 48 годин та не є особами, які постійно/тимчасово проживають в Україні, що є порушенням встановлених в Республіці Білорусь карантинних правил режиму транзиту. Враховуючи наведене вище, українська сторона звертається до білоруської сторони з наполегливим клопотанням забезпечити безумовне дотримання іноземцями – паломниками карантинних обмежень та чинного законодавства України та Республіки Білорусь”, – зазначається в коментарі.

Як повідомляв Укрінформ, сотні прочан-хасидів, які намагаються потрапити в Україну з території Білорусі попри обмеження в’їзду, наразі продовжують перебувати на кордоні між українським та білоруським пунктами пропуску.

Українські прикордонники прогнозують прибуття ще тисячі прочан-хасидів до кордону з боку Білорусі на Чернігівщині, до 700 осіб – на Житомирщині і близько 1,5 тис. осіб — на Волині.

Міністерство закордонних справ України звернулося до Білорусі з клопотанням не оформлювати на виїзд в Україну осіб, які не підпадають під категорію виключень із заборони в’їзду іноземців.

Умань, де поховано засновника брацлавського хасидизму цадика Нахмана, є місцем масової прощі послідовників його вчення. У 2020 році святкування Рош га-Шана припадає на 18-20 вересня.

 

Литва розцінює як тиск спільні військові навчання Росії та Білорусі

Головнокомандувач ЗС Литви Вальдемарас Рупшіс заявив, що військові навчання Росії і Білорусі не створюють безпосередньої загрози для Литви, однак їх можна оцінювати, як форму тиску, при цьому атакуючий сценарій навчань викликає занепокоєння.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє портал Delfi з посиланням на інтерв’ю місцевим ЗМІ.

“Ми оцінюємо це як тиск… Весь час потрібно оцінювати, наскільки їхні сили поряд із нашим кордоном, поряд з Литвою ростуть. Зрозуміло, що їх бойова міць, розташування військових засобів, а також ці навчання викликають занепокоєння, оскільки навчання завжди орієнтовані, незважаючи на твердження, на атакуючі дії”, – заявив головнокомандувач після зустрічі з президентом Гітанасом Науседою.

При цьому Рупшіс заявив, що сьогодні у зв’язку з даними навчаннями “безпосередньої військової загрози точно немає”. Головнокомандувач ЗС Литви також підкреслив, що на відміну від Росії та Білорусі країни НАТО на навчаннях у Польщі та в інших місцях застосовують сценарії оборонного характеру, а не атакуючого. Так як союзники по НАТО мають завжди бути готові до прецедентів.

У свою чергу міністр оборони Литви Раймондас Каробліс заявив, що позапланові навчання в Білорусі видихаються, і це відбивається в заявах самого президента Олександра Лукашенка, що продовжувати навчання надто дорого, а нові навчання з Росією були заплановані вже давно. Каробліс повторив, що промови Лукашенка проти НАТО – це “спроба відволікти суспільство від реальної причини нинішньої політичної ситуації – від режиму, і, мабуть, від самого президента Лукашенка”, а Литва має намір не піддаватися на ці провокації.

Як повідомлялося, наприкінці вересня в Білорусі пройдуть спільні білорусько-російські тактичні навчання “Слов’янське братерство-2020”.

Після цього, 12-16 жовтня, на території Білорусі пройдуть навчання миротворчих сил Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ).

Білорусі тривають протести проти фальсифікації результатів президентських виборів 9 серпня, на яких, за офіційними даними, Олександр Лукашенко, який керує країною з 1994 року, набрав 80,1% голосів виборців, опозиційний кандидат Світлана Тихановська – 10,1%. Після погроз Тихановська була змушена виїхати до Вільнюса.

Силові органи Білорусі продовжують застосовувати насильство проти демонстрантів і затримують протестувальників. З початку демонстрацій, за даними опозиції, були затримані понад 10 тисяч осіб, декілька людей загинули.

Євросоюз не визнав результатів президентських виборів у Білорусі й вирішив ввести персональні цільові санкції проти білоруських чиновників, причетних до насильства і фальсифікації.

 

Лукашенко не вірить, що в Білорусі можлива революція

Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що визрівання так званої революційної ситуації в країні є міфом.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє його пресслужба.

«Нібито спонтанна самоорганізація суспільства, визрівання так званої революційної ситуації, “нелегітимність виборів” тощо – все це міфи. Їх повністю розбиває глибинний аналіз подій, що сталися задовго до електоральної кампанії», – сказав Лукашенко.

За його словами, те, що зараз відбувається в країні, не є чимось новим для нього. «Те, що відбувається сьогодні, не є чимось несподіваним або новим для нас. Старші люди пам’ятають і не таке в Білорусі, коли тисячі і тисячі людей виходили в 90-х на вулиці, перевертали машини, палили їх, кидали коктейлі Молотова на перші поверхи тоді ще не нинішніх бутиків і магазинів, а у вікна звичайних людей», – додав Лукашенко.

Як повідомляв Укрінформ, у Білорусі тривають протести проти фальсифікації результатів президентських виборів 9 серпня, на яких, за офіційними даними, Олександр Лукашенко, який керує країною з 1994 року, набрав 80,1% голосів виборців, опозиційний кандидат Світлана Тихановська – 10,1%. Після погроз Тихановська була змушена виїхати до Вільнюса.

У вихідні в столиці країни проходять масові акції. Силові органи Білорусі продовжують застосовувати насильство проти демонстрантів і затримувати протестувальників. З початку демонстрацій, за даними опозиції, було затримано більше 10 тис. осіб, кілька людей загинули.

Євросоюз не визнав результати президентських виборів в Білорусі і вирішив запровадити персональні цільові санкції проти білоруських чиновників, причетних до насильства і фальсифікації.

 

Очільник білоруської IT-компанії PandaDoc закрив програму допомоги колишнім силовикам

Співзасновник білоруської IT-компанії PandaDoc Микита Мікадо заявив про закриття програми допомоги колишнім силовикам після того, як четверо співробітників його мінського офісу були заарештовані та звинувачені в шахрайстві.

Про це він розповів в інтерв’ю ВВС, передає Укрінформ.

У рамках проєкт Protect Belarus, створеного одразу після жорстких розгонів білоруських протестів 9-13 серпня, Мікадо почав надавати підтримку представникам силових відомств, які прийняли рішення піти з органів. Їм пропонували юридичну та фінансову допомогу, оплату курсів перекваліфікації, включаючи курси IT.

“Ця ініціатива, видно, була настільки успішною, що по моєму бізнесу вдарили таким чином – затримали чотирьох співробітників, заблокували рахунки компанії”, – розповідає Мікадо.

Чотирьох співробітників PandaDoc – бухгалтера Юлію Шардико, директора Дмитра Рабцевича, менеджера з продукту Віктора Кувшинова й директора з HR Владислава Міхолапа – заарештували за звинуваченням у розкраданні в особливо великих розмірах. Йшлося про розкрадання близько 107 тис. білоруських рублів (близько 41 тис. доларів США). Але потім статтю змінили на шахрайство, яка передбачає позбавлення волі на строк від трьох до десяти років.

За словами Мікадо, затримані колеги не мали ніякого відношення до його проєкту, особливо не цікавилися політикою і протестами, а все, що відбулося – спроба тиснути на самого бізнесмена.

Невдовзі після затримання своїх співробітників Мікадо прийняв рішення призупинити проєкт допомоги силовикам, а тим, хто шукає підтримки, порадив звертатися до інших проєктів схожого спрямування.

Мікадо наполягає, що це було його особистим рішенням, яке продиктоване турботою про безпеку колег.

Зараз Мікадо перебуває в процесі релокації білоруського офісу PandaDoc до іншої країни. Рахунки компанії заблоковані, і він навіть не може виплатити людям зарплату.

Засновники PandaDoc – не єдині, хто вже прийняв рішення перевезти своїх співробітників за кордон або думає про переїзд. Раніше російський інтернет-гігант “Яндекс” вивіз частину співробітників із Білорусі. Про евакуацію свого офісу заявляла компанія Viber.

Більш як 2500 засновників, інвесторів і співробітників білоруських IT-компаній склали відкритого листа, в якому закликали владу зупинити насильство над мирними протестувальниками і звільнити політв’язнів.

Досі IT-сектор залишався в Білорусі одним із найперспективніших і швидко зростаючих. Створений п’ять років тому білоруський “Парк високих технологій” (ПВТ), який називають “Кремнієвою долиною Східної Європи”, об’єднує понад 800 IT-компаній. Минулого року його частка у ВВП Білорусі становила 5,5%. До початку нинішніх протестів аналітики передбачали, що до 2023 року ця частка збільшиться вдвічі.

Мікадо – один із найбільш успішних білоруських IT-бізнесменів: до заснованої ним компанії PandaDoc, що займається автоматизацією документообігу, він зміг залучити близько 50 мільйонів доларів іноземних інвестицій.

У мінському офісі компанії працюють 240 осіб. У PandaDoc є офіси в США і на Філіппінах. І він – один із перших представників IT-індустрії, які відкрито висловили невдоволення жорстким придушенням протестів у країні.

Як повідомляв Укрінформ, у Білорусі тривають протести проти фальсифікації результатів президентських виборів 9 серпня, на яких, за офіційними даними, Олександр Лукашенко, який керує країною з 1994 року, набрав 80,1% голосів виборців, опозиційний кандидат Світлана Тихановська – 10,1%.

Силовики жорстко розганяли протестувальників, застосовуючи гумові кулі, світлошумові гранати і водомети. У перші дні протестів було затримано більш як 6,7 тис. людей. До лікарні потрапили щонайменше 250 осіб. Білоруські правозахисники повідомили про як мінімум п’ятьох загиблих під час протестів.

Євросоюз не визнав результатів президентських виборів у Білорусі та вирішив ввести персональні цільові санкції проти білоруських чиновників, причетних до насильства і фальсифікації.

 

Гарри Каспаров: Беларуский синдром российского интеллигента (Фейсбук)

Обратил внимание на весьма познавательную дискуссию, последовавшую за публикацией открытого письма Светланы Алексиевич в адрес представителей российской интеллигенции. Надо сказать, что как настоящий мастер пера, она не скована жёсткими рамками своего времени, поэтому и само письмо запоздало лет, так, на 110. Длительная негативная селекция привела к тому, что по сравнению с дореволюционной интеллектуальной элитой, брезговавшей подавать руку жандармским офицерам, сегодняшняя российская интеллигенция в своей массе представляет собой кучку трусливых людей, жмущихся к чекистскому сапогу.

Российская интеллигенция не только не стала центром противостояния диктатуре, а напротив, стала одной из ключевых опор путинизма. Взамен на щедрые подачки от власти, вот уже два десятка лет интеллигенция оставляет незамеченными преступления режима, как внутри России, так и за рубежом. Многие же и вовсе регулярно выполняют «маленькие, но ответственные поручения» – то входя в число доверенных лиц Путина на так называемых президентских выборах, то выступая с публичной поддержкой путинских преступлений, оставляя свою подпись под коллективными письмами.

Среди ответов на обращение Алексеевич очень показательным является текст Людмилы Улицкой. Это письмо больше чем мнение отдельно взятого человека – оно является собирательным и отчетливым образом отображает истинное восприятие российской интеллигенцией путинского режима.

«Но опыт жизни советского человека, прожившего большую часть своей жизнью под барабанный бой бесстыжей пропаганды, дал мне хороший иммунитет. Я не один раз говорила – да, мы сегодня живем просто в “золотом веке”, если сравнить нашу жизнь с жизнью наших родителей и дедов. Рухнул железный занавес, открылись границы, информация о жизни мира, всегда скрываемся в советское время, хлынула потоком, и всякий, желающий ее получить, просто нажимает кнопку в своем компьютере. И аресты аккуратные, точечные, без сталинского размаха…

События в Белоруссии разрушили мою идиллическую картину жизни: стало очевидно, как власть выпускает зубы, когда чувствует угрозу своему бессрочному и беззаконному существованию».

Разрушили идиллическую картину жизни… Взрывы домов в Москве, 2-я чеченская война, трагедии в Норд-Осте и Беслане, убийства Щекочихина, Литвиненко, Политковской, Немцова и целого ряда других критиков режима, военное вторжение в Грузию и Украину, поддержка кровавого диктаторского режима Асада и поддержанная российской армией бойня в Сирии (со сталинским размахом, к слову говоря) – неполный список промежуточных итогов путинского правления, но, как оказалось, всего этого недостаточно для разрушения «идиллической картины жизни» рефлексирующего российского интеллигента.

Нужно признать очевидное – никогда так называемая российская интеллигенция не хотела и не была готова противостоять путинскому режиму. В первую очередь потому, что режим не был для них абсолютным злом. И даже в моменты протестного подъема 2011-2012 годов, в котором некоторым представителям интеллигенции досталась заметная роль, они последовательно выступили против радикализации протеста и попыток демонтажа путинского режима, сводя протестную повестку к невнятным и безопасным для власти требованиям. Очевидно, вся активность «групп граждан» и «лиг избирателей» была не про смену режима, а лишь про его улучшение.

По масштабам своих преступлений и количеству жертв путинская диктатура уже давно оставила позади уродливый режим Лукашенко, однако российские интеллектуалы по-прежнему предпочитают избегать этой реальности, отводя белорусскому тирану роль «последнего диктатора Европы».

Такая картина мира приводит к умозаключениям, органически вписывающимся в жизненную философию российских сислибов. Тех самых, которые, не переставая цинично эксплуатировать либеральную риторику, по-прежнему остаются финансово-экономический подпоркой мафиозного путинского режима:

«Я думаю, что Владимир Путин не очень горит желанием слишком сближаться с Лукашенко. Лукашенко отчетливо токсичен. А у Путина своей токсичности хватает. Ему не стоит ввязываться в слишком близкие трепетные отношения с таким персонажем, как Лукашенко. Это наносит серьезный очень ущерб и его репутации, и чисто экономическим отношениям».

А вот письмо, подписанное многими достойными людьми в «Новой газете», можно отнести к типичному для сегодняшней российской общественности случаю коллективного когнитивного диссонанса. Впрочем, обо всем этом было уже сказано 2 тысячи лет тому назад: «И что ты смотришь на сучок в глазе брата твоего, а бревна в твоем глазе не чувствуешь?» (Евангелие от Матфея: 7 глава: 3 стих).

 

Україна закриває пункт пропуску “Нові Яриловичі” на кордоні з Білоруссю

Уряд підтримав закриття пункту пропуску на кордоні з Білоруссю в Чернігівській області «Нові Яриловичі».

Як передає Укрінформ, про це поінформував глава МВС Арсен Аваков, повідомляє пресслужба МВС.

«За відповідне рішення проголосували сьогодні, 16 вересня, під час засідання уряду. Такі обмежувальні заходи впроваджені через поширення коронавірусної хвороби», – йдеться у повідомленні.

У МВС нагадали, що наразі там перебувають паломники-хасиди, які не полишають спроб потрапити в Україну. Люди забезпечені продуктами харчування та медикаментами.

Як повідомлялося, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков провів зустріч із представниками хасидської спільноти щодо ситуації з паломництвом до Умані та закликав паломників поважати український закон.

Сотні паломників-хасидів, які намагаються потрапити в Україну з території Білорусі попри обмеження в’їзду, поки продовжують перебувати на кордоні між українським і білоруським пунктами пропуску.

У вівторок МЗС України звернулося до Білорусі з клопотанням не оформляти на виїзд в Україну осіб, які не підпадають під категорію винятків із заборони в’їзду іноземців.

Українські прикордонники прогнозують прибуття ще тисячі паломників-хасидів до кордону з боку Білорусі на Чернігівщині, до 700 осіб – в Житомирській області і близько 1,5 тис. осіб – на Волині.

Умань, де похований засновник Брацлавського хасидизму цадик Нахман, є місцем масового паломництва послідовників його вчення. У 2020 році святкування Рош га-Шана випадає на 18-20 вересня.

 

На Банковій просять владу Білорусі не вводити в оману паломників-хасидів

Офіс Президента України закликає білоруську владу припинити створювати додаткову напругу на українсько-білоруському кордоні й не поширювати неправдиві заяви щодо в’їзду на територію України для паломників-хасидів.

Про це йдеться в заяві ОП Укрінформ.

“Закликаємо білоруську владу припинити створювати додаткову напругу на кордоні з нашою державою та не поширювати неправдиві обнадійливі заяви для паломників, які можуть створити у них відчуття, що кордон України все ж може бути відкритий для іноземців”, – підкреслили в ОП.

Зазначається, що наразі до двох тисяч паломників-хасидів перебувають на кордоні між Республікою Білорусь та Україною.

“Більшість із них прибули з Ізраїлю, довірившись чуткам про те, що український кордон з Білоруссю нібито відкритий. Влада Білорусі деякими своїми непродуманими заявами умисно чи неумисно підігріває ці чутки”, – заявили в Офісі глави Української держави.

Водночас в ОП нагадали, що Україна була змушена ухвалити рішення про закриття державного кордону для іноземців через суттєве погіршення ситуації з поширенням COVID-19, також на території держави залишаються чинними суворі карантинні обмеження, що робить неможливим проведення масових заходів, зокрема релігійного характеру.

У заяві повідомляється, що так само як навесні українська влада змушена була обмежувати участь людей у святкуванні Великодня, зараз й масове святкування Рош га-Шана за участі тисяч паломників у місті Умані Черкаської області України неможливе.

“Змушені також констатувати, що особиста образа певних осіб у де-факто діючій білоруській владі поширюється сьогодні, на превеликий жаль, і на площину міждержавних відносин. Україна, нагадаємо, зайняла нейтральну позицію щодо політичної кризи, яка була спровокована сумнівно організованим голосуванням на виборах Президента Республіки Білорусь 9 серпня цього року. Ми підтримуємо загальновизнані на Європейському континенті демократичні цінності та вважаємо, що кожна держава повинна дотримуватися зобов’язання на сто відсотків забезпечувати права та свободи людини, які гарантовані міжнародними конвенціями та відповідним національним законодавством, яке принаймні формально існує також і в Білорусі”, – зауважили в ОП.

Також в Офісі Президента наголосили, що кожна держава під час пандемії повинна проводити прозору й відповідальну політику, спрямовану на зупинку поширення COVID-19, та утриматися від провокування негативних варіантів розвитку епідемічної ситуації у сусідніх країнах.

Як повідомляв Укрінформ, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков провів зустріч із представниками хасидської спільноти щодо ситуації з паломництвом до Умані та закликав паломників поважати український закон.

Сотні паломників-хасидів, які намагаються потрапити в Україну з території Білорусі попри обмеження в’їзду, поки продовжують перебувати на кордоні між українським і білоруським пунктами пропуску.

У вівторок МЗС України звернулося до Білорусі з клопотанням не оформляти на виїзд в Україну осіб, які не підпадають під категорію винятків із заборони в’їзду іноземців.

Умань, де похований засновник Брацлавського хасидизму цадик Нахман, є місцем масового паломництва послідовників його вчення. У 2020 році святкування Рош га-Шана випадає на 18-20 вересня.

 

Паломників-хасидів обманом виманили у Білорусь – Геращенко

Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко заявив, що паломників-хасидів, які наразі знаходяться між кордоном, фактично обманули і виманили у Білорусь, повідомивши, що їх нібито можуть пропустити в Україну.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу, про це Геращенко заявив в ефірі телеканалу «Україна 24».

Він нагадав, що раніше в Україні було прийнято рішення про обмеження в’їзду іноземців, в тому числі і громадян Ізраїлю, про нього були поінформовані дипломатичні представництва різних країн, зокрема Ізраїлю.

«А ті люди, які обманним шляхом виманили представників релігійної течії хасидів у Білорусь і пообіцяли їм, що їх можуть пропустити в Україну – ці люди скоїли, на мою думку, правопорушення відносно тих людей, які були фактично обмануті і виманені у Білорусь. У нас немає підстав пропускати цих громадян в Україну, – є законодавство, яке забороняє такі дії», – уточнив Геращенко.

Він зазначив, що наразі прикордонники забезпечили доступ гуманітарних місій до осіб, які знаходяться між кордонами Білорусі і України.

Як повідомляв Укрінформ, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков провів зустріч із представниками хасидської спільноти щодо ситуації з паломництвом до Умані та закликав паломників поважати український закон.

Сотні паломників-хасидів, які намагаються потрапити в Україну з території Білорусі попри обмеження в’їзду, поки продовжують перебувати на кордоні між українським і білоруським пунктами пропуску.

У вівторок МЗС України звернулося до Білорусі з клопотанням не оформляти на виїзд в Україну осіб, які не підпадають під категорію винятків із заборони в’їзду іноземців.

Українські прикордонники прогнозують прибуття ще тисячі паломників-хасидів до кордону з боку Білорусі на Чернігівщині, до 700 осіб – в Житомирській області і близько 1,5 тис. осіб – на Волині.

Умань, де похований засновник Брацлавського хасидизму цадик Нахман, є місцем масового паломництва послідовників його вчення. У 2020 році святкування Рош га-Шана випадає на 18-20 вересня.

 

Україна контролює ситуацію з хасидами і в Умані, і на білоруському кордоні – Єнін

Українська влада повністю контролює ситуацію з паломництвом хасидів, які прибули в Умань до запровадження заборони на в’їзд іноземців, і тими, що наразі зібралися на білоруському кордоні.

Як передає Укрінформ, про це заявив заступник міністра закордонних справ Євгеній Єнін в ефірі каналу “Україна 24” в середу, 16 вересня.

“На даному етапі ситуація знаходиться під контролем компетентних органів державної влади. Хочу відзначити надзвичайно високий рівень взаємодії між усіма причетними відомствами – прикордонниками, Державною міграційною службою, ДСНС, з нашими колегами з білоруського боку і з урядом Ізраїлю”, – сказав Єнін.

Він нагадав, що вчора провів зустріч з послом Ізраїлю в Україні Джоелем Ліоном, який, за словами заступника міністра, з розумінням поставився до необхідності дотримуватися заходів безпеки. “Ми неодноразово наголошували і виходили із спільним заявами з урядом Ізраїлю про те, що ми у своїх діях керуємося насамперед безпекою як громадян України, так і тих паломників, які мали намір прибути сюди”, – акцентував дипломат.

Заступник міністра запевнив, що на сьогодні в Умані вживаються надзвичайні заходи з метою максимального убезпечення тих паломників, які прибули до введення заборони на в’їзд в Україну. “Їх буде забезпечено відповідним харчуванням, медичним забезпеченням, буде зведено до мінімуму контакти з місцевим населенням, планується проведення додаткового тестування з тим, щоб заспокоїти місцеве населення і переконати його в тому, що на сьогоднішній момент усі можливі заходи проти поширення COVID-19 на даному етапі вжиті”, – зазначив Єнін.

Як повідомляв Укрінформ, сотні прочан-хасидів, які намагаються потрапити в Україну з території Білорусі попри обмеження в’їзду, наразі продовжують перебувати на кордоні між українським та білоруським пунктами пропуску.

Українські прикордонники прогнозують прибуття ще тисячі прочан-хасидів до кордону з боку Білорусі на Чернігівщині, до 700 осіб – на Житомирщині і близько 1,5 тис. осіб — на Волині.

Міністерство закордонних справ України звернулося до Білорусі з клопотанням не оформлювати на виїзд в Україну осіб, які не підпадають під категорію виключень із заборони в’їзду іноземців.

Умань, де поховано засновника брацлавського хасидизму цадика Нахмана, є місцем масової прощі послідовників його вчення. У 2020 році святкування Рош га-Шана припадає на 18-20 вересня.

 

Ситуація нині не дозволяє пропустити в Україну хасидів з Білорусі – МЗС

Ситуація на цей час не дозволяє пропустити в Україну додаткову кількість хасидів, які зібралися на кордоні з Білоруссю.

Як передає Укрінформ, про це заявив заступник міністра закордонних справ Євгеній Єнін в ефірі каналу “Україна 24” в середу, 16 вересня.

“На сьогоднішній момент ситуація не дозволяє нам дозволити пропуск в Україну додаткової кількості хасидів, зокрема тих паломників, які на сьогоднішній день зібралися на кордоні з Білоруссю. Ми постійно проводимо спільно з колегами з інших відомств роз’яснювальну роботу, і реакція, в принципі, є досить адекватною. Ми не фіксуємо значних порушень”, – сказав Єнін.

Він додав, що значною мірою цьому сприяла готовність українських органів реагувати належним чином на порушення громадського порядку чи режиму перетину кордону.

У цьому контексті дипломат нагадав, що кілька днів тому з України було депортовано декількох громадян Ізраїлю за порушення ними громадського порядку в місці паломництва.

Щодо перспектив потрапляння хасидів, які зібралися на білоруському кордоні, в Умань, Єнін зауважив, що “на сьогоднішній день ми керуємося насамперед тими нормативними документами, які затверджені урядом та національними інтересами України”.

Він також поінформував, що українські дипломати перебувають в постійному контакті з керівництвом уряду Ізраїлю.

“Я безпосередньо декілька разів на день спілкуюся з міністром Елькіним, який визначений прем’єр-мінітсром Нетаньяху як координатор взаємодії з Україною з питань паломництва хасидів і, хочу сказати, що ми маємо надзвичайно хороший рівень взаємодії. Буквально позавчора в Україну приїхали двоє представників поліції Ізраїлю, сьогодні очікується прибуття ще чотирьох. Усе це спрямовано на покращення взаємодії і забезпечення нормального діалогу з представниками паломників”, – зазначив Єнін.

Як повідомляв Укрінформ, сотні прочан-хасидів, які намагаються потрапити в Україну з території Білорусі попри обмеження в’їзду, наразі продовжують перебувати на кордоні між українським та білоруським пунктами пропуску.

Українські прикордонники прогнозують прибуття ще тисячі прочан-хасидів до кордону з боку Білорусі на Чернігівщині, до 700 осіб – на Житомирщині і близько 1,5 тисячі осіб — на Волині.

Міністерство закордонних справ України звернулося до Білорусі з клопотанням не оформлювати на виїзд в Україну осіб, які не підпадають під категорію виключень із заборони в’їзду іноземців.

Умань, де поховано засновника брацлавського хасидизму цадика Нахмана, є місцем масової прощі послідовників його вчення. У 2020 році святкування Рош га-Шана припадає на 18-20 вересня.

 

У США прогнозують, що вакцина від COVID-19 буде доступною за рік

Вакцина від COVID-19 буде готова для споживачів у США в невеликих партіях не раніше нинішнього листопада-грудня, однак загальнодоступною вона стане лише в третьому кварталі наступного року.

Про це середу, 16 вересня, під час слухань у Сенаті США заявив директор Центру контролю та профілактики захворювань (CDC) доктор Роберт Редфілд, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Дуже обмежені поставки вакцини від COVID-19 можуть бути готові в листопаді-грудні”, – сказав він.

За його словами, це означає, що “доведеться визначати пріоритети”, хто отримуватиме її в першу чергу. Керівник CDC підкреслив, що це будуть передусім медики, які перебувають на передовій боротьби з хворобою, а також особи з категорії найвищого ризику.

“Якщо ж ви запитаєте мене, коли вона (вакцина – ред.) буде загальнодоступною для американців, щоби ми змогли повною мірою користуватися нею й повернутися до нашого звичного життя, я думаю, ми, мабуть, говоримо про третій або кінець другого кварталу… скоріше, третій квартал 2021 року”, – зауважив він.

Водночас, директор CDC наголосив, що наразі найбільш ефективним засобом від зараження слід вважати носіння масок.

“Ця маска для обличчя більш гарантовано захищає мене від COVID, ніж коли я прийматиму вакцину”, – наголосив Редфілд.

Таким чином, директор Центру контролю та профілактики захворювань висловив дещо інший прогноз щодо готовності вакцини, ніж президент США Дональд Трамп.

Нагадаємо, напередодні глава Білого дому в інтерв’ю Fox News заявив, що на його думку готовність вакцини – це “питання тижнів”. Коли його попросили уточнити часові рамки, він назвав термін від чотирьох до восьми тижнів для розробок у США.

Як повідомлялося, станом 16 вересня число заражених коронавірусом у світі становить 29 727 253 особи, з них 939 185 загинули і 21 542 361 одужав.

 

Науковці кажуть, що COVID-19 стане сезонною хворобою

Вчені Американського університету Бейрута в Лівані вважають, що нова коронавірусна інфекція COVID-19 у майбутньому стане сезонною в країнах із помірним кліматом, але лише коли сформується колективний імунітет.

Як передає Укрінформ, про це йдеться в статті, опублікованій на порталі Frontiers in Public Health.

Так, дослідники з Бейрута розглянули такі відомі сезонні віруси, як вірус грипу і коронавіруси, що викликають застуду. Взимку в помірних країнах спостерігається пік захворюваності, що провокується цими патогенами, однак віруси цілий рік циркулюють у тропічних регіонах. Учені розглянули чинники, що контролюють сезонність вірусних інфекцій, а також враховували дані про пандемію SARS-CoV-2.

Виявилося, що виживання вірусів у повітрі і на поверхнях, а також сприйнятливість до інфекцій і схильність людей збиратися в приміщеннях, залежать від сезонних змін температури і вологості. Порівняно з грипом та іншими респіраторними захворюваннями новий коронавірус має більш високу швидкість передачі через відсутність у більшості людей імунітету. Саме тому чинники, що впливають на сезонність, поки що не можуть зупинити поширення COVID-19 у літні місяці.

Лише тоді, коли багато людей матимуть стійкий імунітет після імунізації або одужання, вірус стане більш сприйнятливим до сезонних факторів. До цього необхідно дотримуватися суворих заходів щодо обмеження поширення коронавірусної інфекції.

Як відомо, всього з початку пандемії у світі зафіксовано вже 29,75 млн випадків COVID-19. У багатьох країнах світу епідеміологічна ситуація все ще погіршується.

 

Пандемія: від COVID-19 померли понад 939 тисяч людей

УНН. Станом на ранок четверга загальна кількість померлих від інфекції, викликаної новим коронавірусом SARS-CoV-2, у світі складає 939 427. У свою чергу, одужали 20 208 568 людей. Про це свідчать дані американського Університету Джонса Хопкінса, передає УНН.

Всього у світі 29 760 579 осіб інфіковано.

Країнами з найбільшим поширенням коронавірусу залишаються США (6 629 702), Індія (5 020 359), Бразилія (4 419 083), Росія (1 075 485), Перу, Колумбія, Мексика, а також Південно-Африканська Республіка, Іспанія, Аргентина, Чилі, Іран та Франція.

Найбільшу кількість смертей серед країн світу зафіксовано у США (196 752), Бразилії (134 106), Індії (82066), Мексиці (71 978), Великій Британії (41 773), Італії, Франції та Перу.

Нагадаємо, згідно з останніми даними МОЗ в Україні зафіксовано 162 тис. випадків COVID-19, за добу – 2 958.

Респіраторну хворобу COVID-19, інфікування якою викликає коронавірус SARS-CoV-2, вперше зафіксували у китайській провінції Хубей, наприкінці 2019 року. З того часу зараження цим вірусом було зафіксовано у 185 країнах світу, включаючи Україну. Починаючи з 11 березня Всесвітня організація охорони здоров’я визнала поширення хвороби — пандемією.

 

В Україні за добу – 2 958 випадків коронавірусу

16.09.2020 09:01

В Україні за минулу добу, 15 вересня, виявили 2 958 нових випадків зараження коронавірусом, від початку епідемії загалом їх зафіксовано 162 660.

Такі дані містить система моніторингу поширення епідемії коронавірусу РНБО, повідомляє Укрінформ.

Від ускладнень, спричинених коронавірусом, за добу померли 76 осіб, загалом у країні на сьогодні зафіксовано 3 340 летальних випадків.

Водночас одужало за добу 1 514 хворих на COVID-19, загалом від коронавірусу вилікувалися 72 324 особи.

Найбільше хворих за добу виявлено у Тернопільській (380), Одеській (284), Харківській (272) областях та м Києві (356).

 

В Україні минулої доби зафіксували найбільшу кількість смертей від COVID-19

В Україні за останню добу зафіксували найбільшу кількість летальних випадків внаслідок COVID-19 — 76.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу, про це на брифінгу 16 вересня сказав міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

За останню добу зафіксовано як найбільшу кількість летальних випадків внаслідок COVID-19 — 76, так і найбільшу кількість одужань – 1 514 пацієнтів. Загалом з початку пандемії в Україні одужали 72 324 пацієнти, летальних випадків — 3340.

“Вже задіяно із загальної кількості ліжок 28 тис. 567 ліжок в більш ніж 300 лікарнях. Всього госпіталізовано близько 12 700 людей з підозрою або з підтвердженим COVID-19. При цьому 8 тис. 200 пацієнтів, у яких підтверджений діагноз COVID-19”, – зазначив Степанов.

За даними МОЗ, за останню добу госпіталізовано 504 людини.

За даними МОЗ, станом на 16 вересня COVID-19 захворіли 10 558 дітей та 13 249 медпрацівників, за добу 15 вересня – 231 дитина та 149 медпрацівників.

Як повідомляв Укрінформ, МОЗ підготувало близько 35 тис. ліжок у лікарнях першої та другої хвилі для хворих на COVID-19

За минулу добу в Україні зафіксовано 2 958 нових випадків захворювання на COVID-19.

 

У Києві за добу підтвердили 356 випадків коронавірусу

16.09.2020 12:28

За минулу добу кількість киян, які захворіли на коронавірусну хворобу, збільшилась на 356 осіб.

Як передає кореспондент Укрінформу, про це на брифінгу 16 вересня повідомив міський голова столиці Віталій Кличко.

“За минулу добу виявили 356 хворих. 8 людей померли. Всього коронавірус забрав життя 291 киянина”, – сказав Кличко.

Загальна кількість підтверджених випадків у столиці станом на 16 вересня – 18 070.

Серед тих, хто захворіли – 184 жінки віком від 18 до 76 років і 15 дівчаток від двох до 15 років. Також 139 чоловіків віком від 18 до 83 років і 18 хлопчиків від одного до 16 років.

Захворіли також 8 медиків. До лікарень столиці госпіталізували 38 пацієнтів. Інші – на самоізоляції, під контролем лікарів.

За його словами, одужали за минулу добу 134 людини. Загалом коронавірус подолали 5 519 мешканців Києва.

“Найбільше випадків захворювання виявили в Дарницькому районі – 74, Дніпровському – 66, Деснянському районі – 45 випадків”, – додав Кличко.

Як повідомлялося, в Україні за минулу добу, 15 вересня, виявили 2 958 нових випадків зараження коронавірусом, від початку епідемії загалом їх зафіксовано 162 660.

 

Кабмін змінив критерії до введення “червоних” і “помаранчевих” зон

16.09.2020 15:16

Кабінет Міністрів визначив критерії встановлення червоного рівня епіднебезпеки та змінив вимоги до помаранчевого.

Як передає кореспондент Укрінформу, відповідні зміни до постанови КМУ № 641 від 22 липня 2020 року були схвалені на засіданні уряду 16 вересня.

“Проєктом акта пропонується внести зміни до постанови КМУ від 22.07 № 641 та передбачити: червоний рівень епідемічної небезпеки встановлюватиметься за спільним рішенням державної та регіональної комісії з питань технологічної небезпеки та надзвичайних ситуацій”, – сказав на засіданні уряду міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

Так, згідно зі змінами до постанови, червоний рівень епіднебезпеки встановлюватиметься у разі:

– завантаженості більше 75% ліжок у закладах охорони здоров’я регіону протягом 5 днів поспіль;

– перевищення середнього по країні показника захворюваності на COVID-19 на 100 тисяч населення за 14 днів більше ніж у 5 разів.

Також, згідно зі змінами, протиепідемічні обмеження та їхня кількість на території регіону з червоним рівнем небезпеки визначатимуться спільним рішенням державної та регіональної комісії з питань ТЕБ та НС і з переліку, що визначний постановою.

“Це може бути одномоментне закриття всіх закладів сфери чи поступове обмеження певних сфер, які в даному конкретному регіоні призводять до спалахів хвороби”, – сказав Степанов.

Окрім цього, буде заборонено відвідування закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної та спеціалізованої мистецької освіти на території адміністративно-територіальних одиниць регіону, на яких установлено зелений, жовтий або помаранчевий рівні епіднебезпеки у разі, коли на самоізоляцію через контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19 відправлено більше ніж 50% класів.

Повна заборона роботи закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної та спеціалізованої мистецької освіти на території з червоним рівнем епіднебезпеки приймається тільки спільним рішенням державної та регіональних комісій.

Окрім цього, в регіонах, де встановлено помаранчевий рівень епіднебезпеки, на вході до місць проведення заходів або на вході до закладів мають бути розміщені інформаційні матеріали, в яких зазначено площу закладу та максимально можливу кількість відвідувачів.

На помаранчевому рівні також знімається норма щодо заборони перевезення громадським транспортом із не більше ніж 50% заповненості посадкових місць. В закладах культури дозволяється заповненість залів на 50%.

“Всі ці рішення запропоновані МОЗ, виходячи зі спілкування з мерами міст, обласних центрів. Для нас важливо щоб заходи всі виконувалися, і щоб ми зупинили розповсюдження COVID-19. Тому обговоривши, за що вони готові брати відповідальність, контролювати протиепідемічні заходи, ми вийшли на такий формат”, – сказав Степанов.

Постанова ухвалена з доопрацюванням в одноденний термін спільно з Асоціацією міст України, Міністерством економіки та Радою національної безпеки та оборони.

Як повідомлялося, в Україні за минулу добу, 15 вересня, виявили 2 958 нових випадків зараження коронавірусом, від початку епідемії загалом їх зафіксовано 162 660.

 

“Червоні” зони: Прем’єр розповів про домовленості з місцевою владою

Регіони залучать до прийняття рішення про встановлення “червоного” рівня епідобмежень, який запроваджуватиметься у разі перевищення більш як у 5 разів середнього по країні рівня захворюваності на COVID-19.

Як передає кореспондент Укрінформу, про це на засіданні уряду сказав Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

“За результатами спілкування з очільниками міст в понеділок була напрацьована узгоджена позиція уряду з керівниками органів місцевого самоврядування, а саме керівниками великих обласних центрів. В першу чергу пропонуємо, щоб регіони також були залучені до ухвалення рішення про встановлення найвищого рівня обмежень – “червоної” зони. Наприклад, якщо Державна комісія ТЕБ та НС планує встановити “червону” зону рівня обмежень в якомусь регіоні, то буде обов’язково залучатися і регіональна комісія з дорадчим правом голосу”, – сказав Шмигаль.

Також, він додав, що питання встановлення в регіоні “червоного” рівня епіднебезпеки розглядатимуть у разі перевищення більше ніж в 5 разів середнього по країні рівня захворюваності на COVID-19.

Як повідомляв Укрінформ, з понеділка, 14 вересня, в Україні вступило в дію нове карантинне зонування. До помаранчевої зони, серед інших адміністративно-територіальних одиниць віднесено місто Київ.

Згідно з встановленими обмеженнями, в помаранчевій зоні забороняється: діяльність закладів розміщення, крім готелів; діяльність розважальних закладів, ресторанів у нічний час; діяльність з надання послуг громадського харчування за умови наповненості понад 50% посадкових місць; діяльність спортивних залів, фітнес-центрів, крім залів, що приймають відвідувачів не більше 1 на 10 кв. м; відвідування закладів освіти групами кількістю більше ніж 20 осіб, крім закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної та спеціалізованої мистецької освіти.

 

У Харкові презентували українську тест-систему для діагностики COVID-19

У Харкові на Другому національному форумі вчених-мікробіологів, імунологів, алергологів та спеціалістів клінічної медицини презентували вітчизняну тест-систему для діагностики COVID-19.

Про це кореспонденту Укрінформу повідомив директор інституту, доктор медичних наук, професор Валерій Мінухін.

“Серед інших досягнень науковців увагу привертає розробка фахівців одеської фірми ВП “СІМЕСТА”. Це тест-система для детекції, іншими словами, виявлення РНК коронавірусу SARS-COV-2. Вона заснована на наборі реагентів, які працюють у режимі реального часу (PCR-REAL-TIME-SARS-CoV-2). Серед конкурентних переваг цього набору – висока аналітична чутливість: він дозволяє виділити 100% специфічних вірусних РНК за трьома генами (більшість діючих зараз наборів діагностують один-два гени, що знижує ефективність дослідження) з крові, слини, фрагментів тканин та клітин, причому, у технологічному режимі “в одній пробірці”, – зазначив Мінухін.

За його словами, нова тест-система розроблена відповідно до документів ВООЗ та методичних рекомендацій МОЗ України. Готовий набір реагентів може використовуватися для клінічних мазків.

Окремим блоком на форумі, який проводиться у режимі on-line, висвітлюються питання діагностики, лікування та запобігання поширенню на території України COVID-19.

Серед cпіворганізаторів форуму – Інститут ім.Мечнікова, Національна академія медичних наук, МОЗ, Всеукраїнська громадська організація “Товариство фахівців з імунології, алергології та імунореабілітації”, Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України.

 

Шість років тому Україна ратифікувала Угоду про асоціацію з ЄС

У середу, 16 вересня, шоста річниця від дня ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

16 вересня 2014 року Верховна Рада України та Європейський парламент синхронно ратифікували Угоду про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Це рішення підтримали 355 депутатів Верховної Ради та 535 європарламентаріїв.

Переговори щодо нового базового договору між Україною та ЄС на заміну Угоди про партнерство та співробітництво були розпочаті у березні 2007 року (у 2008 році сторони узгодили назву майбутньої угоди – Угода про асоціацію).

У листопаді 2011 року у Брюсселі відбувся завершальний, 21-й, раунд переговорів щодо укладення Угоди про асоціацію, в ході якого були узгоджені всі положення тексту Угоди. Документ мав бути підписаний на Вільнюському саміті в листопаді 2013 року тодішнім президентом України Віктором Януковичем, але під тиском Москви він відмовився це зробити, що викликало масові протести громадян і повалення режиму Януковича в лютому 2014 року.

6 березня 2014 року, на позачерговому саміті ЄС у Брюсселі, відбулися гострі дискусії з приводу майбутнього Угоди, і ряд європейських держав, аби не псувати відносини з Москвою, виступив за виокремлення з Угоди економічної частини. Процедура підписання політичної частини Угоди, яка носила переважно декларативний характер, відбулася 21 березня 2014 року на позачерговому саміті в Брюсселі.

27 червня 2014 року під час засідання Ради ЄС тодішній президент України Петро Порошенко та керівництво Європейського Союзу і глави держав та урядів 28 країн-членів ЄС підписали економічну частину Угоди про асоціацію України та ЄС.

16 вересня 2014 року Верховна Рада та Європейський парламент синхронно ратифікували цю Угоду. Згодом українська сторона передала до депозитарію ратифікаційні грамоти і завершила, таким чином, всі внутрішньодержавні процедури.

Багато норм Угоди про асоціацію були тимчасово застосовані ще з 2014 року. З 1 січня 2016 року функціонувала зона вільної торгівлі з Євросоюзом, а з 1 вересня 2017 року Угода набула чинності в повному обсязі.

 

Понад 60% українців більше бояться економічної кризи, ніж коронавірусу

Згідно з результатами опитування Соціологічної групи Рейтинг, понад 60% респондентів, оцінюючи ризики від пандемії коронавірусу, заявили, що більше бояться економічних наслідків, ніж самої хвороби.

Як передає Укрінформ, про це повідомляється на сайті Соціологічної групи Рейтинг.

«61% оцінюючи ризики від епідемії говорять, що бояться більше економічних наслідків цієї кризи, аніж захворювання. З іншого боку 29% навпаки більше бояться хвороби», – ідеться в повідомленні.

Згідно з результатами опитування, 45% респондентів вважають, що заходи, запроваджені владою щодо боротьби із коронавірусом, є оптимальними, 23% вважають їх надто м’якими, 18% – навпаки надто жорсткими.

«Характерно, що від квітня зростає кількість тих, хто вважає, що заходи боротьби з епідемією є надто м’якими, водночас зростає і кількість тих, хто вважає заходи надто жорсткими», – зазначається у релізі.

Як повідомляв Укрінформ, в Україні за минулу добу, 15 вересня, виявлено 2 958 випадків зараження коронавірусом. Загалом в Україні від початку пандемії коронавірус підтверджено у 162 660 осіб.

Опитування Соціологічної групи Рейтинг проводилося протягом 3-6 вересня 2020 року серед населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Опитано 2000 респондентів методом особистого формалізованого інтерв’ю (face-to-face). Помилка репрезентативності дослідження не більше 2,2%.

 

На будівництво аеропорту Дніпра має піти 2 мільярди з бюджету – ОП

Оновлений аеропорт Дніпра стане ще одним кроком держави на шляху до цивілізованого й комфортного суспільного життя.

Як передає Укрінформ, на цьому наголосили в Офісі Президента у Фейсбуці.

“Ось черговий приклад сьогодні: у Дніпрі стартували роботи з будівництва сучасного аеропорту. Вже скоро побачите нову злітно-посадкову смугу завдовжки 3,2 кілометра, яка буде оснащена сучасними системами навігації, метеорологічним і світлосигнальним обладнанням. Необхідне фінансування для реалізації проєкту в обсязі 2 млрд грн має буде відображено в державному бюджеті наступного року”, – йдеться у повідомленні.

Паралельно розпочато будівництво нового пасажирського та VIP-терміналів за кошти приватного інвестора, а також оголошено тендер на відбір генпідрядника спорудження нового аеродромного комплексу.

“Розбиті дороги, “стомлені” мости, деградовані соціальні об’єкти – це те, що завжди шокувало іноземних гостей в Україні та ніби повністю влаштовувало вітчизняних політиків. Нас – не влаштовує. Саме тому нині масштабно будуються та ремонтуються дороги й аеропорти, лікарні та школи, спортивна інфраструктура. Наступного року додамо ще й об’єкти культурної спадщини до нашого “Великого будівництва”, – зазначили в ОП.

Як повідомляв Укрінформ, початок національного проєкту “Велике будівництво” було ініційовано восени 2019 року Президентом Володимиром Зеленським. Мета проєкту – побудувати необхідні об’єкти інфраструктури по всій Україні. Починаючи з 1 березня 2020 року, в рамках проєкту на понад 300 об’єктах почалися будівельні роботи. У планах протягом року – зведення понад 100 шкіл, 100 садочків, 100 стадіонів та 200 нових приймальних відділень лікарень. Також буде збудовано 4000 км доріг.

 

Кабмін ухвалив рішення для роботи Міністерства стратегічних галузей промисловості

Кабінет Міністрів ухвалив постанову, яка спрямована на забезпечення роботи Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу, відповідне рішення ухвалене на засіданні уряду за пропозицією віцепрем’єр-міністра – міністра з питань стратегічних галузей промисловості Олега Уруського.

“Проєкт постанови …розроблений відповідно до Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів від 22 липня 2020 року №624 про утворення Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості з метою забезпечення роботи Міністерства”, – сказав Уруський.

Як повідомляв Укрінформ, 16 липня Верховна Рада ухвалила постанову “Про призначення Олега Уруського віцепрем’єр-міністром – міністром з питань стратегічних галузей промисловості України”. Уряд утворив Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості 22 липня.

 

Уряд запровадив електронний реєстраційний номер платника податків

Кабінет міністрів України схвалив запровадження електронного реєстраційного номеру облікової картки платника податків (РНОКПП) у мобільному додатку Дія.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Міністерство цифрової трансформації України у Телеграмі.

Зазначається, що відтепер е-РНОКПП офіційно є цифровим аналогом паперового податкового номера.

Крім цього уряд своєю постановою затвердив механізм використання електронних копій документів у Дії. Завдяки цьому, торгові мережі, поштові відділення, банки та сервіси зможуть офіційно приймати цифрові документи.

В міністерстві наголошують, шо відтепер не буде ситуацій, коли документи з Дії не приймають.

Постанова містить перелік ситуацій, коли можна скористатися документами у смартфоні. Наприклад, під час надання послуг поштового зв’язку; проведення банківських операцій; на касах супермаркетів для підтвердження віку; надання адміністративних послуг; повернення коштів сплачених за товар, тощо.

Наразі е-РНОКПП та електронні копії документів доступні лише у версії застосунку Дія 2.0 для бета-тестерів. Однак вже скоро вони будуть доступні для всіх користувачів.

 

Кожному четвертому малому підприємцю відмовили в доступному кредитуванні

Кожний четвертий підприємець отримав відмову в участі в програмі “Доступні кредити 5-7-9%”, таких виявилось близько 27%.

Як передає Укрінформ, про це свідчать результати експрес-опитування Європейської бізнес-асоціації (ЕВА) серед представників малого та мікробізнесу – учасників проєкту Unlimit Ukraine.

В Асоціації нагадали, що для стимулювання розвитку малого та мікробізнесу, зокрема, спрощення доступу до кредитування, на початку лютого 2020 року за ініціативи Президента України та Прем’єр-Міністра була запущена державна кредитна програма “Доступні кредити 5-7-9%”.

За опитуванням ЕВА, майже кожному четвертому опитаному підприємцю відмовили в участі у програмі, таких виявилося 27%. У свою чергу, вдалося отримати кредит тільки 11% опитаних, а 10% – все ще очікують рішення по своїй заявці.

Ще 25% тільки планують подаватися на участь в програмі, 16% – не планують через невідповідність критеріям, а 11% – через відсутність зацікавленості.

При цьому 89% підприємців зверталися до державного банку, і тільки 11% – до комерційних. Серед виданих кредитів переважають невеликі суми. Зокрема, 50% ФОПів вдалося отримати до 500 тис. кредиту, 20% – від 500 тис. до 1 млн грн, 17% – від 1 млн до 3 млн і ще 13% отримали кредит на суму, що перевищує 3 млн грн.

У ЕВА зазначають, що опитування проводилось із 31 серпня до 15 вересня 2020 року серед аудиторії проєкту Unlimit Ukraine. В ньому взяли участь 62 підприємці – представники малого та середнього бізнесу. Unlimit Ukraine – платформа для розвитку малого та мікробізнесу, створена на базі Європейської бізнес-асоціації.

Як повідомляв Укрінформ, в Україні з 1 лютого 2020 року стартувала затверджена урядом програма “Доступні кредити 5-7-9%”. Надання трьох можливих ставок – 5%, 7% або 9% – за кредитами залежить від розміру бізнесу та терміну його діяльності.

У квітні Кабінет Міністрів розширив державну програму “Доступні кредити 5-7-9%” на бізнес із річним доходом у 100 млн грн, тоді як раніше ця сума обмежувалася 50 млн грн. Також урядом було збільшено максимальну суму кредиту за програмою з 2 млн грн до 3 млн грн.

За даними Міністерства фінансів на середину вересня, від моменту старту програми «Доступні кредити 5-7-9%» уповноважені банки видали 3 238 позик на загальну суму в 7,813 млрд грн. З них 6,334 млрд грн – на рефінансування попередньо отриманих позик, 1,255 млрд грн – на капітальні інвестиції та 223,87 млн грн – на поповнення оборотних коштів. Лише за другий тиждень вересня видано кредитів на понад 1 млрд грн.

 

Комітет рекомендує Раді поновити видачу “пакунків малюка”

Комітет ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендував парламенту ухвалити в першому читанні законопроєкт щодо відновлення видачі “пакунків малюка”.

Як передає Укрінформ, про це повідомила заступник голови комітету Євгенія Кравчук у Фейсбуці.

“Дякую колегам по Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики за підтримку: одноголосно ухвалили рекомендувати Верховній Раді ухвалити законопроєкт № 3006а щодо “пакунка малюка” за основу. Завтра проєкт розглянемо у сесійній залі”, – зазначила Кравчук.

Вона зауважила, що “пакунку малюка” вже виповнилося три роки. Зараз він складається переважно з товарів українського виробництва, лише 10% – іноземного. Туди входять якісні речі, підібрані для маленьких українців українськими фахівцями та експертами ООН.

За словами Кравчук, наразі видачу “пакунків” призупинили, щоб запровадити монетизацію, але молоді батьки не тільки не отримали коробку з подарунками від держави, а й коштів. “Як писали мені в особисті та у коментарях новоспечені матусі і татусі, монетизація для них вилилася у 8 годин черг і купу ксерокопій. До того ж необхідно після цього звернутися до банку для отримання спеціальної картки. Додам від себе, що існує ще одна проблема – це приєднання магазинів (де можна витрачати кошти з цієї картки) до публічного договору з державою. Особливо у сільській місцевості”, – розповіла депутат.

Вона зауважила, що “держава має бути зручною насамперед для людей, а не для чиновників”.

Кравчук висловила сподівання, що наступного року, коли запрацює відповідний розділ додатку “Дія”, там буде передбачена можливість вибору між “пакунком малюка” і цільовими коштами.

Як повідомляв Укрінформ, Кабінет Міністрів на засіданні 29 липня ухвалив рішення про запровадження виплати 5 тис. грн на одного новонародженого замість видачі “пакунків малюка”.

Новий механізм отримання грошової компенсації одноразової допомоги “Пакунок малюка” почав працювати з 1 вересня 2020 року.

 

Петрашко назвав причини ускладнення “великої приватизації”

Основними причинами ускладнення приватизації великих підприємств в Україні є погіршення економічної ситуації, викликаної пандемією COVID-19, а також проблемність багатьох підприємств, які мають значні кредитні зобов’язання.

Про це в інтерв’ю Укрінформу повідомив міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігор Петрашко.

“В умовах світової економічної турбулентності, спричиненої епідемією COVID-19, було прийняте свідоме рішення утриматися від великої приватизації до стабілізації ситуації на фінансових ринках. Це рішення базувалося на тому, що в таких “ковідних” умовах підготувати належним чином і продати компанію доволі складно”,- заявив Петрашко.

Він додав, що це проблематично навіть з технічної точки зору, адже інвестор має приїхати, провести due diligence, тобто детальну перевірку. До цього процесу треба залучити велику кількість людей і ресурсів.

Водночас міністр наголосив, що є прихильником, аби розблоковувати приватизацію якомога швидше і вже зараз давати можливість Фонду держмайна працювати з радниками.

“Адже робота радників – це перший крок до великої приватизації. Але хочу зауважити, що буквально пару тижнів тому уряд вже передав Фонду держмайна новий перелік зі 188 підприємств для підготовки їх до приватизації”,- звернув увагу міністр.

Другою великою проблемою він назвав те, що багато великих об’єктів як, наприклад, Одеський припортовий завод (ОПЗ), приватизуються уже багато років підряд.

“Багато таких підприємств не продаються, бо мають великі кредитні зобов’язання. Інвестор приходить і дивиться, що, наприклад, на ОПЗ боргів на мільярд, а йому не потрібно нової кредитної історії. Тому з Фондом держмайна потрібно попрацювати над тим, щоб «очистити» й підготувати такі проблемні підприємства до приватизації”,- повідомив міністр.

Петрашко зауважив, що це питання обговорюватиметься з Верховною Радою, профільними комітетами.

“Якщо ми його вирішимо, то приватизація підприємств піде набагато успішніше. Важливим є вдосконалити підхід роботи з проблемними об’єктами. Тоді зможемо говорити про активний і широкомасштабний процес”,- підкреслив Петрашко.

Міністр наголосив, що його пріоритетом є “розблоковувати приватизацію і в наступному році продавати підприємства”.

 

Деяким категоріям пенсіонерів підвищать виплати — рішення уряду

Кабінет Міністрів схвалив проєкт постанови, що передбачає підвищення пенсійних виплат деяким категоріям пенсіонерів та визначає 1 березня датою проведення індексації пенсійних виплат в Україні.

Як передає Укрінформ, відповідне рішення ухвалено на засіданні уряду в середу, 16 вересня.

Міністр соціальної політики Марина Лазебна на засіданні уряду зауважила, що Міністерство соціальної політики підготувало проєкт постанови “Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та у подальшому”.

“Проєктом акта пропонується встановити щомісячну компенсаційну виплату в розмірі до 400 грн пенсіонерам старше 75–річного віку, в яких розмір пенсійної виплати не перевищує розмір середньої заробітної плати доходу в Україні, з якого сплачувалися страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік. Ми визначаємо механізми надання такої компенсаційної виплати для таких осіб і фіксуємо, що найменша пенсійна виплата для цієї категорії пенсіонерів не буде становити менше, ніж 2500 грн”, – сказала Лазебна.

Вона зауважила, що такий крок уряду дозволить адресно підвищити мінімальні пенсійні гарантії для понад 1 млн пенсіонерів, які зараз мають стаж не менше 20 років – жінки і 25 – чоловік, з 1712 грн, як є сьогодні, до 2500 грн.

“Тобто це фактично ми підвищуємо для цієї категорії пенсіонерів пенсійні виплати на 46%, що я вважаю, є таким хорошим і безпрецедентним кроком”, – зауважила міністр.

Окрім того, за її словами, постановою пропонується продовження у 2021 році виплат щомісячних компенсацій в розмірі до 500 грн пенсіонерам старше 80-річного віку.

“Це та програма, яку ми запровадили з вами у 2020 році. Ми пропонуємо дещо розширити коло її одержувачів. Тобто ми за рахунок того, що піднімається планка для пенсіонерів, які можуть попасти в цю програму… В програму потраплять пенсіонери, розмір пенсії яких не досягає розміру середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2020 рік. Хочу нагадати, що цією програмою охоплено більше 1,4 млн пенсіонерів”, – розповіла Лазебна.

Також проєктом постанови пропонується з 2022 року індексувати компенсаційні виплати пенсіонерам віком 80+ і 75+.

“Четверта пропозиція в цьому рішенні стосується індексації пенсій. З урахуванням того, що законом України про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування не визначена дата індексації, і питання її визначення віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України, ми пропонуємо з 2021 року визначати 1 березня датою індексації пенсій. Ми передбачаємо, що пенсії будуть проіндексовані для більш, ніж 9 млн пенсіонерів, але орієнтовно підвищення, як ми вже знаємо з практики, отримує близько 8 млн пенсіонерів. Прошу підтримати це рішення уряду”, – підкреслила Лазебна.

Водночас міністр фінансів Сергій Марченко зауважив, що такі зміни потребуватимуть додаткових видатків із державного бюджету на 2021 рік.

“Ми маємо про це зазначити: сума орієнтовна на сьогоднішній момент – близько 4,5 млрд грн”, – уточнив міністр фінансів.

Натомість Прем’єр-міністр Денис Шмигаль наголосив на важливості документу і запропонував членам уряду його підтримати.

“Але це дійсно важливий документ, ми маємо чітко встановити і люди мають знати параметри. Тому пропоную Кабінету Міністрів підтримати даний документ, проголосувати, джерела будемо шукати спільно”, – сказав Шмигаль.

Як повідомляв Укрінформ, у травні міністр соціальної політики Марина Лазебна заявила, що більш ніж мільйон пенсіонерів, яким виповнилося 75 років, щомісяця зможуть отримувати до пенсії близько 500 грн.

 

Через пандемію майже всі країни збільшили дефіцит бюджету – Шмигаль

Проєкт Державного бюджету України на 2021 рік максимально враховує потреби людей і є реалістичним для виконання.

Про це під час засідання уряду сказав Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Законопроєкт про державний бюджет на 2021 рік – це оптимальний бюджет, оптимізований документ, який максимально враховує потреби людей і є реалістичним для виконання”, – сказав Шмигаль.

Він нагадав, що у бюджеті закладені збільшені видатки на медицину, а також на освіту, соціальний захист населення, будівництво доріг.

“Є міф щодо непідйомного дефіциту бюджету. Через пандемію майже кожна країна збільшила дефіцит. Це було зроблено, щоб не підвищувати податків, підтримати людей і бізнес. На наступний рік закладаємо 6% дефіциту бюджету. Мінфін ретельно прорахував шляхи покриття дефіциту”, – зауважив Прем’єр-міністр.

Також Шмигаль очікує, що дворазове підвищення мінімальної заробітної плати, закладене на 2021 рік, пожвавить в Україні економічну діяльність.

Як повідомляв Укрінформ, Кабінет Міністрів 14 вересня оприлюднив на Урядовому порталі основні показники проєкту державного бюджету на 2021 рік. Зростання ВВП очікується на рівні 4,6%, а споживча інфляція – на рівні 7,3%.

Проєкт держбюджету-2021 передбачає зниження державного боргу в наступному році на 3,4% – до 64,6% ВВП, заявив міністр фінансів Сергій Марченко.

 

Від початку пандемії працевлаштували понад 300 тисяч українців – Петрашко

Від початку пандемії коронавірусу в Україні працевлаштовано близько 300 тисяч осіб, що можна вважати рухом у напрямку виконання програми щодо створення пів мільйона робочих місць.

На цьому в інтерв’ю Укрінформу наголосив міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігор Петрашко.

“Від початку пандемії через фонди зайнятості працевлаштовано вже близько 300 тис. людей – у сільському господарстві, у переробній промисловості, у сфері торгівлі. Це можна вважати рухом у напрямку виконання тієї програми до 500 тис.”,- зазначив Петрашко.

За його словами, з початку коронакризи Україна, як і більшість країн, мала істотне зростання кількості безробітних, а пік досяг 520 тисяч.

“Нині зростання зупинилося, спостерігається падіння. Маємо зараз 453 тис. зареєстрованих”,- зауважив міністр.

Він підкреслив, що дуже правильним і ефективним було рішення щодо запуску програми по так званому частковому безробіттю, головною метою якого було – не звільняти людей, а переводити на часткову зайнятість, де держава компенсує виплати по зарплаті.

“Саме завдяки цій програмі ми змогли зберегти велику кількість робочих місць. Якщо конкретно, то за цією програмою ми вже здійснили виплати на суму 2,3 млрд грн, тим самим зберігши робочі місця для 370 тис. працівників. Допомогою активно користувалися і ФОПи, які мають найманих працівників”,- наголосив Петрашко.

Він додав, що за останні два тижні заявки на участь у програмі зменшилися вдесятеро, а це означає, що люди виходять на повний робочий день.

“Тож зростання безробіття зупинилося й почалося скорочення”,- резюмував міністр.

Як відомо, Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у квітні заявив, що Уряд працює над тим, щоб створити для українців, які залишилися без роботи через карантин, 500 тисяч робочих місць.

 

Земельна реформа сприятиме більш активному кредитуванню агропідприємств – НБУ

Земельна реформа надасть додатковий імпульс для більш активного кредитування аграрних підприємств.

Як передає Укрінформ, про це йшлося на зустрічі НБУ з представниками Світового банку, повідомила пресслужба Нацбанку у Фейсбуці.

Представники Національного банку зазначили, що відкриття ринку землі, формування ринкових цін на оренду, а згодом і купівлю землі, підвищення надійності державних реєстрів та забезпечення доступу до них фінансових установ дозволять використовувати землю як заставу.

“А це вже суттєво спростить доступ аграріїв до кредитів, що позитивно вплине на розвиток малих агропідприємств та стимулюватиме зростання економіки”, – зауважив голова Національного банку України Кирило Шевченко.

Під час зустрічі також обговорювалися шляхи досягнення переваг земельної реформи, зокрема збільшення кількості робочих місць та добробуту на сільських територіях, а також забезпечення захисту навколишнього середовища. Особливу увагу під час обговорення приділили питанню забезпеченню доступу до фінансування малих та середніх агропідприємств.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада на позачерговому засіданні 31 березня 2020 року ухвалила закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”. Згідно з ним, із 1 липня 2021року скасовується мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. З липня 2021 року до 1 січня 2024 року діятимуть обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки. До 2024 року купувати землю зможуть лише фізичні особи.

 

У Києві запустили інформкампанію зі збереження пам’яток культурної спадщини

Департамент охорони культурної спадщини за підтримки Департаменту суспільних комунікацій запустив інформаційно-просвітницьку кампанію щодо збереження культурної спадщини.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє пресслужба КМДА.

«Інформаційно-просвітницька кампанія – це лише один із механізмів комунікації із громадськістю, із власниками пам’яток, аби люди розуміли важливість збереження нашої історичної спадщини», – сказав директор Департаменту охорони культурної спадщини Олександр Никоряк.

За його словами, водночас триває робота над доопрацюванням законопроєкту про посилення відповідальності за руйнацію пам’яток.

«Відповідний закон конче необхідний, бо механізму впливу в органів охорони культурної спадщини на недобросовісних власників, на жаль, немає. А окрім лихо-власників. є ще й любителі помалювати на стінах: скільки не реставруй, скільки не приводь до ладу – наступного дня нові графіті! Люди мають усвідомити цінність цих будинків. Вистачає й тих, хто не може належно утримувати пам’ятки. Давайте ж почнемо з повагою ставитися до пам’яток, які утримуються належним чином, і не спотворювати їх», – наголосив Никоряк.

У рамках кампанії випущено буклет. У ньому розміщено інформацію про архітектурні перлини Контрактової площі – однієї з найдавніших у місті, яка виникла ще у Х столітті. За багаторічну історію змінювалася її конфігурація, характер забудови. Одна з найцікавіших вулиць Подолу – вулиця Петра Сагайдачного, яка отримала свою назву у 1989 р. на честь гетьмана козацтва, який у 1620 р. вступив разом з усім Запорозьким кошем до Київського братства та був похований у Богоявленському соборі Києво-Братського монастиря. Вулиця є частиною великої київської магістралі, що з’єднує Печерськ із Подолом.

Окрім того, випущено відео про відреставровані пам’ятки Києво-Подолу.

Заплановано також заходи щодо розміщення соціальної реклами, спрямованої на привертання уваги до проблематики збереження історичних будинків.

Як повідомлялося, розроблений Департаментом законопроєкт № 0895 (у першому читанні влітку 2018 року прийнято під номером 8202), який дозволив би всім місцевим органам охорони в Україні ефективно здійснювати свої повноваження, й досі не прийнято у другому читанні. Документ передбачає збільшення штрафів за порушення пам’яткоохоронного законодавства. Якщо на сьогодні це від 1700 до 170000 грн (залежно від того, фізична чи юридична особа є власником), то в документі передбачені штрафи від 170000 до 500000 грн та прирівняння порушників.

Окрім того, передбачено можливість примусового викупу пам’яток до комунальної власності у власників, які доводять історичні будинки до руйнації.

 

Комітет ВР проведе засідання щодо ситуації, пов’язаної із вимогами SaveФОП

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков доручив Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики найближчим часом провести засідання для розгляду питань, які турбують представників бізнесу.

Як передає Укрінформ, про це спікер заявив під час засідання парламенту 16 вересня.

“У мене була під час перерви коротка зустріч із представниками SaveФОП. Вони звертались і до мене, і до Верховної Ради з проханням звернутися до Комітету та надати доручення провести найближчим часом засідання та розглянути ряд питань, пов’язаних із врегулюванням тієї ситуації, яка склалася. Сьогодні вийде офіційне доручення Голови Верховної Ради до Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики найближчим часом, за можливості, розглянути це питання. Думаю, що всі зможуть вийти на конструктив”, – зазначив Разумков.

SaveФОП (Захисти ФОП, #SaveФОП) – український громадський рух, учасники якого виступають за зменшення фінансового навантаження на малий та середній бізнес шляхом продовження для приватних підприємців спрощеної системи оподаткування

Як повідомляв Укрінформ, напередодні під будівлею Верховної Ради представники бізнесу провели акцію протесту проти запровадження програмних реєстраторів розрахункових операцій (РРО), також вони вимагають скасувати деякі закони. Це, зокрема, закони №128-IX “Про внесення змін до Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг” та № 129-ІХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг”, якими були запроваджені програмні РРО.

 

На КЗРК збираються законсервувати всі чотири шахти — Волинець

На Криворізькому залізорудному комбінаті, де 14-ту добу тривають протести гірників, готуються до консервації усіх чотирьох шахт.

Як передає Укрінформ, про це голова Конфедерації вільних профспілок України та Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець повідомив у Фейсбуці.

“Сьогодні в.о. керівника КЗРК Сергій Новак дав вказівку своїм заступникам, технічним працівникам розпочати підготовку до консервації всіх чотирьох шахт КЗРК”, – заявив Волинець.

На його думку, це ще один спосіб тактичного, психологічного тиску на працівників.

“Бо в разі таких дій, адміністрація сама підводить підприємство до втрати внутрішніх та зовнішніх контрактів, чим заподіє шкоду не тільки колективу, а й власникам. У відповідь на ці дії Новака, люди зазначають про можливість реприватизації комбінату і, м’яко кажучи, не дуже схвально згадують прізвища власників”, – повідомив Волинець.

На підприємстві поки не підтверджують таких дій.

Самі ж працівники КЗРК вбачають у цьому спробу залякати протестний рух або ж довести підприємство до банкрутства з метою перепродажу, на їх думку, підставним особам.

Як повідомляв Укрінформ, протести шахтарів у Кривому Розі розпочалися 3 вересня. Станом на ранок 8 вересня у підземному протесті брали участь 393 працівники шахт Криворізького залізорудного комбінату. Перемовини страйкарів та адміністрації КЗРК, які проходили 10 вересня, не дали результатів.

Учасники наземного протесту встановили намети, пообіцявши, що мітинг буде цілодобовим.

11 вересня під землею продовжував протест 251 гірник чотирьох шахт КЗРК, 12 вересня під землею залишався 241 гірник. 13 вересня – 229 гірників: 12 піднялися на поверхню за останню добу через погіршення стану здоров’я. Станом на 14 вересня під землею було 195 гірників. 15 вересня на чотирьох шахтах Криворізького залізорудного комбінату підземну акцію протесту продовжують 192 гірники. Надвечір на поверхню піднявся ще один – у нього проблеми з ногами.

У вівторок, 15 вересня, делегація шахтарів прибула до Києва, аби пікетувати ВР. Під час пікетування було прийнято рішення, що шахтарі КЗРК лишаються у Києві на безстрокове пікетування.

На 14-й день протестів під землею залишаються 184 гірники.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль доручив голові Дніпропетровської ОДА ініціювати діалог між працівниками та керівництвом Криворізького залізорудного комбінату. Також Державна служба України з питань праці за дорученням уряду перевірить публічне акціонерне товариство “Криворізький залізорудний комбінат”.

ПАТ “Криворізький залізорудний комбінат” – найбільше приватне підприємство України з видобутку залізної руди підземним способом. Шахти “Батьківщина”, “Жовтнева”, “Гвардійська”, “Тернівська” — основні структурні підрозділи, що входять до складу комбінату.

 

Правління “Кривбасзалізрудком” зробило заяву щодо відмови низки працівників залишити підземні шахтні виробки

УНН. Правління ПАТ “Криворізький залізорудний комбінат” з метою вирішення трудового конфлікту, а також запобігання поширенню чуток і фальсифікацій, інформує працівників підприємства, керівників профспілок, керівництво країни, мешканців міста Кривий Ріг та широкий загал України про ситуацію, що склалась на підприємстві, вжиті адміністрацією заходи та стан перемовин із працівниками шахт, передає УНН.

Станом на 8-ту годину 16 вересня частина гірників шахт “Родіна”, “Октябрська”, “Гвардійська” та “Тернівська” в кількості 184 осіб за власним рішенням та в порушення трудового розпорядку залишаються у підземних виробках, а саме: шахта “Октябрська” — 25; шахта “Родіна” — 76; шахта “Тернівська” — 49; шахта “Гвардійська” — 34.

З початку таких дій (03.09.2020) до теперішнього часу, вимоги гірників до адміністрації офіційно не надходили, повноважні представники протестуючих для ведення перемовин з адміністрацією підприємства не заявлені.

Про деякі, але не конкретизовані вимоги протестувальників адміністрації стало відомо із усних розмов з окремими працівниками підприємства, представниками профспілок та із засобів масової інформації. Серед вимог: підвищення заробітної плати, звільнення керівництва, повернення пільгового стажу за списками № 1 і № 2 та припинення порушень при атестації.

Адміністрація ПАТ “Криворізький залізорудний комбінат” звертає увагу широкої спільноти на той факт, що у відповідності до статті 4 Закону України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), вимоги найманих працівників на виробничому рівні формуються і затверджуються загальними зборами (конференцією) найманих працівників або формуються шляхом збору підписів.

Згідно статті 6 цього закону, Колективний трудовий спір (конфлікт) виникає з моменту, коли уповноважений представницький орган колективу найманих працівників, або профспілки одержав від роботодавця повідомлення про повну або часткову відмову у задоволенні колективних вимог.

Згідно частини першої статті 12 цього закону, Колективний трудовий спір (конфлікт) розглядається трудовим арбітражем з обов’язковою участю представників сторін. Згідно частини п’ятої статті 12, Рішення трудового арбітражу про вирішення колективного трудового спору (конфлікту) є обов’язковим для виконання, якщо сторони про це попередньо домовилися.

Згідно статі 9 закону “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, Рішення про оголошення страйку на підприємстві приймається за поданням виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника). Рішення про оголошення страйку оформляється протоколом. Орган (особа), який очолює страйк, зобов’язаний письмово попередити роботодавця або уповноважену ним особу, організацію роботодавців, об’єднання організацій роботодавців не пізніш як за сім днів до початку страйку, а у разі прийняття рішення про страйк на безперервно діючому виробництві — за п’ятнадцять днів.

Стаття 17 Закону “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)” визначає, що Страйк застосовується як крайній засіб (коли всі інші можливості вичерпано) вирішення колективного трудового спору (конфлікту) у зв’язку з відмовою роботодавця задовольнити вимоги найманих працівників.

Згідно статті 18 вказаного закону, Страйк може бути розпочато, якщо примирні процедури не привели до вирішення колективного трудового спору (конфлікту) або роботодавець ухиляється від примирних процедур або не виконує угоди, досягнутої в ході вирішення колективного трудового спору (конфлікту).

Згідно статті 20 цього закону, Страйк на підприємстві очолює орган (особа), що визначається загальними зборами (конференцією) найманих працівників при прийнятті рішення про оголошення страйку.

Не додержання такого порядку дій є підставою для визнання страйку незаконним (стаття 22 Закону “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”).

З огляду на те, що письмові вимоги від трудового колективу до адміністрації підприємства не надходили і, відповідно, відмов щодо виконання будь-яких письмових вимог трудового колективу адміністрація не заявляла, а також згідно наведених вище норм Закону, дії протестувальників не підпадають під визначення страйку та страйком не є.

Крім того, Законом прямо передбачено (ст. 24 перша частина), що забороняється проведення страйку за умов, якщо припинення працівниками роботи створює загрозу життю і здоров’ю людей, довкіллю або перешкоджає запобіганню стихійному лиху, аваріям, катастрофам.

Разом з тим, Адміністрація підприємства, співпрацюючи із трудовим колективом, після перемовин з протестувальниками, що тривали з 04.09.2020, задля пошуку компромісу і з ціллю скорішого відновлення роботи підприємства, із власної ініціативи, прийняла та оприлюднила 10.09.2020 р. Меморандум про порозуміння та виконання зустрічних вимог між адміністрацією та працівниками ПАТ “Кривбасзалізрудком”, спрямованих на усунення причин та наслідків, у зв’язку із залишенням у підземних умовах праці після закінчення робочої зміни“. У меморандумі адміністрація в односторонньому порядку заявила про готовність врегулювання конфлікту.

Згідно Меморандуму, було видано наказ № 3850 від 10.09.2020 “Про підвищення тарифних ставок та посадових окладів з 01.09.2020 року” від 10 до 25 відсотків. Згідно наказу № 3864 від 11.09.2020 року доповнено список професій працівників, яким підвищуються тарифні ставки та посадові оклади на 25%.

З метою подальшого врегулювання, адміністрація ПАТ “Криворізький залізорудний комбінат” направила звернення до Голови Первинної профспілкової організації Незалежної профспілки гірників України ПАТ “Криворізький залізорудний комбінат” та до Голови Первинної організації Профспілки трудящих металургійної та гірничодобувної промисловості України ПАТ “Криворізький залізорудний комбінат” з пропозицією створення спільної комісії для перегляду систем оплати праці на підприємстві.

Протягом останніх днів адміністрація ПАТ “Криворізький залізорудний комбінат” неодноразово виступала у відкритих джерелах і продовжує наполягати на налагоджені конструктивного діалогу з усіма зацікавленими особами з метою вирішення конфлікту шляхом пошуку компромісу на базі виконання вимог діючого законодавства.

Наголошуємо, що подальше перебування протестувальників у підземних виробках без фактичного наміру шляхом конструктивного діалогу з адміністрацією у визначеному законодавством України порядку вирішити конфлікт не тільки наражає на особисту небезпеку працівників підприємства, але також створює наслідки, що будуть тривалий період негативно впливати на роботу, знижувати спроможність підприємства виконувати свої фінансові обов‘язки, зокрема соціальні.

Зупинка виробництва вже спричинила звернення європейських споживачів продукції підприємства з приводу недотримання умов укладених контрактів, що є загрозою втрати ринків збуту на користь інших постачальників із слабкою перспективою їх повернення.

Окремо застерігаємо політичних діячів від спроб використання поточної ситуації на підприємстві з метою досягнення особистих політичних цілей, підбурювання працівників підприємства і членів їх родин до незаконних і деструктивних дій. Вся відповідальність за можливе погіршення стану здоров’я, осіб, що перебувають в підземних виробках в ознаку протесту, а також неминучі, ймовірно, незворотні негативні наслідки для підприємства, цілком лягає на таких безвідповідальних політичних авантюристів.

Ще раз наголошуємо на бажанні адміністрації в конструктивному руслі відповідно до діючого законодавства України вирішити конфліктну ситуацію і відновити роботу підприємства.

Правління ПАТ “Кривбасзалізрудком”:

в.о. голови правління С.Б. Новак

в.о. заступника голови правління О.В. Капука

в.о. фінансового директора О.А. Безкровний

заступник фінансового директора М.С. Хоцкіна

 

Нефьодов очолить список “Голосу” на виборах у Київраду

Колишній голова Державної митної служби Максим Нефьодов іде під №1 у списку партії “Голос” на вибори в Київську міську раду.

Як передає Укрінформ, про це Нефьодов повідомив у Фейсбуці.

“Настав час вийти за межі зони комфорту – я йду під №1 на вибори в Київраду з командою “Голос”. Звісно, мені то дуже комфортно нарешті не бути держслужбовцем, але просто дивитись на те, як країна в черговий раз втрачає можливості для стрибка вперед, нема сил…”, – зазначив Нефьодов.

Він додав, що “хоч я і повернувся в бізнес, я вважаю потрібним присвячувати частину життя громадській діяльності, аби робити Україну кращою”.

За словами Нефьодова, він іде на місцеві вибори з партією “Голос”, тому що з усіх команд саме ця партія є найближчою до його поглядів – як економічних, так і етичних.

Чергові місцеві вибори в Україні відбудуться 25 жовтня.

Як повідомлялося, 24 квітня уряд звільнив голову Митної служби Максима Нефьодова.

Наразі Нефьодов просить Окружний адміністративний суд міста Києва визнати протиправним та скасувати наказ про його звільнення з посади. ОАСК призначив на 26 листопада розгляд по суті справи за позовом Максима Нефьодова щодо поновлення його на посаді голови Державної митної служби.

 

Медіа Група Україна оскаржить обрання “1+1 Інтернет” управителем активів УМХ

Медіахолдинг “Медіа Група Україна” оскаржить рішення Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), згідно з яким “1+1 Інтернет” обрано управителем арештованих активів Українського медіа холдингу (УМХ).

Як передає Укрінформ, про це повідомляється на сайті «Медіа Група Україна».

“Медіа Група Україна” заявила, що звертається до суду та оскаржуватиме дії АРМА. У компанії наполягають, що результати конкурсу мають бути скасовані, а передача майна, майнових та корпоративних прав, цінних паперів УМХ має відбуватись згідно з нормами чинного законодавства України, а саме, через електронну систему ProZorro з відкритими даними попередньо проведеної оцінки активів, що виставляються на конкурс”.

Крім того, у “Медіа Групи Україна”, що належить олігархові Рінату Ахметову, ставлять запитання щодо конкурсної пропозиції, з якою “1+1 Інтернет” перемогла в конкурсі на обрання управителя для УМХ. А саме, прогнозований щомісячний дохід від діяльності Українського медіа холдингу у розмірі 32,276 млн грн (без ПДВ), з яких 7,99 грн переможець планує перераховувати до Державного бюджету. “Медіа Група Україна” заявляє, що її фахівці намагалися скласти реальну та об’єктивну економічну програму розвитку активів УМХ. Саме з цією метою вони надіслали офіційний запит до АРМА. Проте у відповідь отримали лише перелік юридичних осіб.

“Жоден відповідальний економіст чи фінансист на основі цієї інформації не став би складати бізнес-програму, яка має гарантувати динамічний розвиток цих активів, а також щомісячні мільйонні відрахування до бюджету”, – заявили у “Медіа Групи Україна”.

Як повідомляв Укрінформ, за підсумками розгляду пропозицій учасників конкурсу з відбору управителя активами Українського Медіа Холдингу. Тендерний комітет АРМА більшістю голосів ухвалив рішення про обрання переможцем конкурсу ТОВ “1+1 Інтернет”, яке входить у групу “1+1 медіа” Ігоря Коломойського. Водночас, обраному управителю необхідне також погодження Антимонопольного комітету на предмет допустимої концентрації активів.

Як зазначили в АРМА, переможець відбору запропонував найбільш вигідні економічні умови управління активами, зокрема найвищу суму гарантованих щомісячних перерахувань до Державного бюджету у розмірі 5 млн грн, а також прогнозовані надходження до держбюджету у сумі майже 8 млн грн щомісяця. Пропозиції інших учасників були у кілька разів меншими.

 

У Раду вносять законопроєкти, які обмежують вживання української – Княжицький

Народний депутат від фракції “Європейська солідарність” Микола Княжицький повідомив, що Верховна Рада цього тижня матиме чотири спроби обмежити вживання української мови.

Як передає Укрінформ, про це депутат написав у Фейсбуці.

“На жаль, антиукраїнська суть представників влади «Слуг народу» і ОПЗЖ проявляється у Верховній Раді щодня. Лише цього тижня у Верховній Раді чотири спроби обмежити вживання української мови”, – зазначив Княжицький.

Як зазначає політик, серед таких – законопроєкт №3717. Він пропонує фактично повернутися до навчання іноземних студентів російською.

Законопроєкт №3077 (автори – члени фракції “Опозиційна платформа – За життя” Нестор Шуфрич і Василь Німченко) передбачає, що мовою освітнього процесу має бути не лише державна мова, але й “регіональна мова або мова меншин”. Таке розширення допускається, якщо місцеві органи ухвалили “застосування заходів, спрямованих на використання регіональних мов або мов меншин”.

Крім того, до порядку денного включено альтернативний проєкт №3077-1 нардепа від фракції “Слуга народу” Максима Бужанського і члена фракції ОПЗЖ Олега Волошина.

За словами Миколи Княжицького, цей документ передбачає те ж, що і попередній, але має інші формулювання. Зокрема, йдеться, що “мова освітнього процесу в закладах освіти визначається на підставі положень статті 10 Конституції України”.

“Але, по-перше, стаття 10 не визначає мову освітнього процесу. По-друге, Конституційний суд вже розтлумачив, що чинна стаття закону про освіту не суперечить Конституції”, – зазначає Княжицький.

Також, як повідомив Княжицький у Комітеті з питань гуманітарної та інформаційної політики 16 вересня розглядатиметься урядовий законопроєкт №3683 “нібито про авіаційні правила”.

Депутат розповідає, що в частині компетенції комітету законопроєкт пропонує внести зміни до статті 13 Закону про державну мову, яка регламентує мову нормативно-правових актів. Сьогодні норма вказує, що мовою нормативно-правових актів є державна мова. Законопроєкт пропонує додати “якщо інше не встановлено законом”. Як пояснюється в таблиці, це зроблено, щоб приймати “англійською мовою нормативно-технічних документів на основі актів Європейського агентства з безпеки польотів”.

“Але запропоновані зміни до закону про державну мову мають загальний характер, і не обмежуються англомовними авіаційними правилами. Пропонується зробити шпарину, яка фактично може дозволити прийняття нормативно-правових актів та запровадження діловодства в державних і місцевих органах будь-якою мовою. Достатньо лише творчо підійти до питання і можна знайти в законодавстві якісь пункти, які начебто дозволяють застосування іншої мови, в тому числі російської, і ми цими змінами такий підхід легалізуємо”, – написав Княжицький.

Як повідомлялося, у липні Верховна Рада мала намір розглянути законопроєкт Максима Бужанського №2362 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо навчання державою мовою в закладах освіти”. Документ передбачав внесення змін до законів про мову і про освіту та пропонував перенести з 2020 на 2023 рік перехід російськомовних 5-11 класів на навчання українською мовою.

Голова ВР Дмитро Разумков тоді припускав, що цей законопроєкт може бути винесений на голосування 16 або 17 липня. Однак законопроєкт так і не був розглянутий парламентом.

Комітет ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики 17 червня рекомендував парламенту відхилити доопрацьовану редакцію цього законопроєкту.

Проти цього законопроєкту свого часу виступило Міністерство освіти і науки, а також Бюджетний комітет ВР і освітянська спільнота. 16 липня під Верховною Радою відбулася чисельна акція на захист державної мови.

 

Степанов очолив список “Слуги народу” на виборах до Одеської облради

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов очолив список партії “Слуга народу” на виборах до Одеської обласної ради.

Цю інформацію кореспондентові Укрінформу підтвердила заступниця голови фракції “Слуга народу” Євгенія Кравчук.

“Обласна партійна організація провела вчора конференцію і висунула людей до рад різних рівнів. Дійсно, Максим Степанов очолив список до Одеської обласної ради. Це дозволено законодавством”, – сказала Кравчук.

Депутат зауважила, що Степанов не зобов’язаний іти у відпустку після реєстрації кандидатом і має право продовжити працювати міністром під час виборчої кампанії.

“Він як міністр, а це політична посада, не зобов’язаний іти після реєстрації його кандидатом, у відпустку. Звичайно, він жодним чином не буде використовувати своє службове становище для агітації. Він має повне право продовжити працювати на посаді міністра навіть під час кампанії”, – зазначила Кравчук.

Крім того, за словами політика, законодавство також не забороняє поєднувати роботу депутата облради і міністра.

“Законодавство також потім не забороняє суміщати мандат депутата обласної ради і міністра. Це, звичайно буде вже після проходження сама людина вирішувати, але законодавством не заборонено. Там є тільки обмеження, якби це була посада голови обласної ради чи керівника якогось комітету”, – пояснює Кравчук.

Говорячи про логіку висунення Степанова, депутат зазначила, що він “відома і шанована людина в регіоні, адже був головою Одеської обласної адміністрації, має хороший рівень підтримки”. Це, на думку обласної організації, дозволить покращити партійний результат загалом по області.

Степанов підтвердив, що очолить список “Слуги народу” в обласну раду Одеської області.

“Я прийняв рішення посилити команду Президента в Одеській області та погодився очолити список партії Слуга Народу в Обласну раду”, – написав Степанов у Фейсбуці.

Чергові місцеві вибори в Україні відбудуться 25 жовтня.

 

Марина Порошенко очолить список “Євросолідарності” у Київраду

Дружина п’ятого Президента України Марина Порошенко очолить список “Європейської солідарності” у Київраду.

Про це було оголошено під час презентації кандидатів у депутати до Київради від “Європейської Солідарності”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Марина Порошенко розповіла, що до списку кандидатів також увійдуть голова київської організації партії “Європейська солідарність” Володимир Прокопів, колишній нардеп Леонід Ємець, голова партійної молодіжної організації “Солідарна молодь” Дінара Габібуллаєва , ветеран АТО Олександр Погребиський.

Як відомо, чергові місцеві вибори відбудуться в Україні 25 жовтня.

 

Труханов хоче повернути Одесі проспект Маршала Жукова

Одеський міський голова Геннадій Труханов підписав розпорядження про організацію громадських слухань щодо обговорення питань про повернення деяким декомунізованим вулицям Одеси попередніх назв.

Зокрема, Труханов ініціював на 45-й сесії міськради повернення проспекту Небесної сотні попередньої назви – Маршала Жукова, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Мною видано розпорядження “Про скликання громадських слухань щодо обговорення питань про повернення деяким об’єктам топоніміки у місті Одесі попередніх назв”, а саме – повернення назви та вулиці 25-ї Чапаєвської дивізії”, – зазначив Труханов.

За словами мера, перед виданням розпорядження №793 він звертався до Українського інституту національної пам’яті.

“Для нас це питання збереження історичної пам’яті, поваги до героїчного минулого нашого міста-героя. І ми будемо добиватися справедливості”, – акцентував Труханов.

Кореспондент Укрінформу поцікавився в керівника Південного відділу УІНП Сергія Гуцалюка позицією цього державного органу з приводу повернення двом декомунізованим вулицям Одеси попередніх назв. Представник інституту надав агентству копію офіційної відповіді голови УІНП, яка надіслана Труханову.

“З приводу підтримки повернення проспекту Небесної Сотні та вулиці Інглезі в Одесі попередніх назв Маршала Жукова та 25-ї Чапаєвської дивізії повідомляємо наступне. Присвоєння імені Георгія Жукова будь-якому об’єкту топоніміки суперечитиме чинному законодавству, а саме Закону України “Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій”. Саме зазначений закон регулює присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності, які за ними закріплені, об’єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) суспільно-політичних і громадських діячів, захисників Вітчизни, воєначальників, діячів науки, освіти, культури та інших сфер суспільного життя, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій”, – йдеться у документі, підписаному головою УІНП Антоном Дробовичем.

Керівник інституту уточнив, що “частина 6 ст. 3 Закону України “Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій” також забороняє називати будь-які топоніми на честь 25-ї Чапаєвської дивізії. Виняток, пов’язаний з опором та вигнанням нацистів з України, не може бути застосований у цьому випадку, оскільки передбачений лише для пам’ятників і пам’ятних знаків”.

У документі також звернуто увагу мера Одеси на те, що “намагання міської влади Харкова повернути на карту міста ім’я Жукова призвело до тривалої судової тяганини. І 18 червня 2020 року суд утретє визнав незаконним перейменування проспекту Петра Григоренка на честь Маршала Жукова. Позиція Харківського міського голови створила конфлікт із громадськістю. Таким чином “війна перейменувань” лише спричиняє додаткове джерело напруги в регіоні довкола протиставлення одних історичних постатей чи подій іншим, чим шкодить громаді міста. Натомість конструктивнішим та більш дієвим може бути проведення чи підтримка на рівні міста заходів, спрямованих на глибокий науковий аналіз різних історичних періодів, постатей, подій, зокрема осмислення значення радянської спадщини”.

Як повідомлялося, у травні 2016 року голова Одеської ОДА підписав розпорядження про перейменування низки топонімічних об’єктів в області, в тому числі проспекту Маршала Жукова і вулиці 25-ої Чапаєвської дивізії.

19 червня 2019 року сесія Харківської міськради проголосувала за повернення проспекту Петра Григоренка назви проспекту маршала Георгія Жукова. Після низки судових рішень 18 червня 2020 року Харківський окружний адміністративний суд, розглянувши позов ВО “Свобода”, знову скасував рішення міської ради про перейменування проспекту Григоренка на честь Жукова.

 

КСУ визнав неконституційними окремі положення закону про НАБУ – джерело

Конституційний Суд визнав неконституційними окремі положення закону “Про Національне антикорупційне бюро України”.

Відповідне рішення було ухвалене під час засідання у середу, повідомив у коментарі Укрінформу обізнаний співрозмовник у суді.

“КС визнав неконституційними окремі положення закону про НАБУ”, – зазначило джерело агентства.

Поінформований співрозмовник додав, що КС визнав невідповідними Конституції норми закону в частині закріплення повноважень Президента утворювати НАБУ, призначати на посаду та звільняти з посади директора НАБУ, визначати трьох членів комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора бюро, призначати на посаду директора бюро одного з відібраних конкурсною комісією кандидатів, визначати одного члена комісії зовнішнього контролю, затверджувати положення про Раду громадського контролю та про порядок її формування.

Як повідомляв Укрінформ, 10 вересня Велика палата Конституційного Суду розпочала розгляд подання 50 народних депутатів щодо конституційності закону “Про Національне антикорупційне бюро України”.

28 серпня КС визнав неконституційним Указ Президента про призначення Артема Ситника директором НАБУ у справі за поданням 50 народних депутатів.

Автори подання наголошували, що у Конституції не прописано повноваження глави держави призначати директора НАБУ, тож, на їхню думку, Президент вийшов за межі своїх конституційних повноважень та порушив встановлену частиною четвертою статті 5 Конституції заборону узурпації державної влади.

Ситник був призначений директором НАБУ у квітні 2015 року тодішнім Президентом Петром Порошенком.

 

КСУ роз’яснив рішення щодо закону про НАБУ: які положення визнані неконституційними

Велика палата Конституційного суду визнала неконституційними окремі положення закону “Про Національне антикорупційне бюро України”.

Відповідне рішення було ухвалене під час засідання у середу, інформує пресслужба суду – Укрінформ.

“За наслідками розгляду вказаної справи Конституційним судом України ухвалено рішення, яким окремі положення закону визнано такими, що не відповідають Основному Закону України”, – йдеться у повідомленні.

Зокрема, суд визнав неконституційними положення закону, які наділяли президента повноваженнями утворювати НАБУ, призначати на посаду та звільняти з посади директора бюро, визначати трьох осіб до складу комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора бюро, визначати одного члена комісії зовнішнього контролю для проведення незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності бюро, його операційної та інституційної незалежності та затверджувати Положення про Раду громадського контролю та про порядок її формування.

Водночас КС закрив конституційне провадження у справі щодо перевірки на відповідність Конституції абзацу першого частини першої статті 1 закону в частині визначення НАБУ як „державного правоохоронного органу“.

Суд вказав, що Верховна Рада має невідкладно привести положення законодавства відповідно до цього рішення. Положення закону, визнані неконституційними, втрачають чинність через три місяці з дня його ухвалення.

Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Як повідомляв Укрінформ, 10 вересня Велика палата Конституційного Суду розпочала розгляд подання 50 народних депутатів щодо конституційності закону “Про Національне антикорупційне бюро України”.

28 серпня КС визнав неконституційним Указ Президента про призначення Артема Ситника директором НАБУ у справі за поданням 50 народних депутатів.

Автори подання наголошували, що у Конституції не прописано повноваження глави держави призначати директора НАБУ, тож, на їхню думку, Президент вийшов за межі своїх конституційних повноважень та порушив встановлену частиною четвертою статті 5 Конституції заборону узурпації державної влади.

Ситник був призначений директором НАБУ у квітні 2015 року тодішнім Президентом Петром Порошенком.

 

Трамп поширив у Твіттері фейкове відео з Байденом

Глава Білого дому Дональд Трамп розмістив на офіційній сторінці у Твіттері змонтоване відео, де його суперник-демократ Джо Байден начебто відтворює зі сцени пісню з нецензурними висловлюваннями в бік поліції.

Компанія Твіттер уже позначила допис Трампа як “маніпулятивний”, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Китай мліє від щастя. Вони не можуть повірити цьому!”- написав президент США у повідомленні. Нижче він розмістив відео із записом виступу Джо Байдена на одному з виборчих мітингів, яке містить відредагований звук, ніби демократ демонструє з телефону пісню “F— tha Police.”

В оригінальній, широко відомій версії цього відео Байден відтворює з телефону пісню “Despacito”.

Як відомо, в США триває президентська кампанія, безпосередні голосування заплановані на 3 листопада нинішнього року. Причому діючий президент Дональд Трамп неодноразово публічно закликав до законності та порядку під час перегонів у США.

 

Чи праві в Книгарні “Є” та чи є майбутнє в української книги?

УКРІНФОРМ

Українські книговидавці та письменники прокоментували рішення Книгарні «Є» не обмежувати частку російськомовних книжок

14 вересня на своїй сторінці у Фейсбук Книгарня «Є» розмістила пост, яким поінформувала, що змушена буде в подальшому збільшити кількість російськомовних книг.

«Є» пояснили, що впродовж останніх 13 років створювали надійний ринок збуту для українськомовного продукту та відкривали можливості для українських видавців, попри існування в штучно монополізованому російськими структурами книжковому середовищі.

Але зараз настав час підвести риску під важливим періодом діяльності їхньої мережі, оскільки стало абсолютно очевидно, що турбота про формування повноцінного та успішного українського книжкового ринку – «це функція держави і завдання усього суспільства, а не окремої мережі книгарень».

Таке рішення поважної книжкової мережі (яка своєю кропіткою і наполегливою роботою врешті довела, що більшість наших громадян все ж готові купувати українськомовну книгу), викликало шквал неоднозначних емоційних реакцій у соціальних мережах.

Чи справді заслуговує на осуд та негативні репліки їхнє рішення, чи все ж варто розуміти ситуацію глибше, ми запитали в українських видавців та письменників.

БУДЬ-ЯКА МЕРЕЖА КНИГАРЕНЬ, ЯКА ОБМЕЖУЄ СЕБЕ УКРАЇНСЬКИМ АСОРТИМЕНТОМ, ПРОГРАВАТИМЕ КОНКУРЕНТАМ, ЯКЩО ДЕРЖАВА ПЛЮВАТИ ХОТІЛА НА ВЛАСНИЙ КНИЖКОВИЙ РИНОК

Віталій та Дмитро Капранови, видавництво «Зелений Пес»:

– Історія з Книгарнею «Є» підтверджує просту істину: не може одна організація самотужки зробити те, що має робити держава. Це держава повинна дбати, щоб в Україні продавалися українські книжки, це держава має захищати ринок від інформаційної війни з боку Росії. А будь-яка мережа книгарень, яка обмежує себе українським асортиментом, буде програвати конкурентам, якщо держава плювати хотіла на власний книжковий ринок.

Поки економіка розвивалася нормально, Книгарня «Є», звісно, могла сяк-таки виживати та розвиватися, а тільки оголосили карантин та цим зупинили економіку, Книгарня «Є» не витримала. І це цілком передбачувано.

Якщо держава не буде захищати кордони, добровольці самі не зможуть це зробити. Той самий закон діє й в інформаційному просторі. Ну а обурення людей має бути направлене не на Книгарню «Є», а на Держтелерадіо та Інститут Книги, які репрезентують державу.

МОСКОВСЬКІ ВИДАВНИЦТВА СКЛАДАЮТЬ КОНКУРЕНЦІЮ УКРАЇНСЬКИМ, ЗМУШУЮЧИ НАС БІГТИ ШВИДШЕ І ВИРОБЛЯТИ ЯКІСНИЙ ПРОДУКТ ОПЕРАТИВНІШЕ

Антон Мартинов, видавництво «Лабораторія» (колишній співвласник видавництва «Наш формат»):

– Можна ще довго обговорювати пост і саму «Книгарню Є», але краще подивитися в корінь проблеми і напрацьовувати варіанти виходу із ситуації.

Точний розмір ринку ми порахувати не можемо. Книжкова Палата веде облік тільки кількості виданих книг (метод обліку — ручний, автоматизація відсутня, кількість помилок завелика = довіряти цим даним можна максимум наполовину). Зведеного обліку продажів по країні не має ніхто, адже з касовими апаратами працює тільки незначна частина книготорговців. Шляхом експертного опитування – ми виходили на цифри 50-60 млн доларів без навчальної літератури і 80-120 млн – з навчальною літературою. Доля української книжки на ринку оцінюється зараз в 50-60%.

На піку, у 2006-2008 роках, ринок був у 3-4 рази більший у грошовому вимірі, але «український голос» був малопомітний через контроль ринку і дистрибуції російськими мережами й малу долю ринку в 10-20% українських видавців у себе вдома.

Російська книжка буде тут ще дуже довго. Ситуація не зміниться за рік чи п’ять. Це гра в дуже довгу. Московські видавництва складають конкуренцію українським видавцям, змушуючи нас бігти швидше і виробляти якісніший продукт оперативніше. Не слабкий такий тренажер для м’язів укрвидавця — четвертий у світі ринок за кількістю опублікованих тайтлів після китайського, американського та британського.

Питання в тому, що присутність російських книг на українському ринку поступово знову почала зростати, і ми мусимо контролювати ситуацію, адже це питання інтелектуальної безпеки, якщо хочете.

Й останнє. Книжка – це переважно емоційна покупка. У правильній книгарні зароджується емоція та імпульс до книжок, підкріплюється бажання й мода на читання. Мережа книгарень – дуже важливий механізм передачі знань і надзвичайно важливий елемент видавничої індустрії, який ми не можемо загубити.

Якщо середній чек і кількість транзакцій не дозволяють утримувати книгарню, що базується на українському асортименті – треба описати модель підтримки книгарень суспільством або державою за гроші того ж суспільства. До цього треба додати питання деструктивних знижок, які вбивають бізнес. Потрібні правила fair play і, працюючи над ними, очевидно, доведеться виходити з зони комфорту.

Глобально по галузі. Якщо ми самі не можемо оцінити проблеми ринку, – треба скидатися грошима і обирати професіоналів не з видавничого середовища, які здатні дослідити питання, промодерувати основних гравців, виписати драйвери й деструктори ринку, а також кристалізувати нинішній і бажаний стан. Треба дорослішати.

НАЙІДЕАЛЬНІШИМ БУЛО Б СТВОРЕННЯ ГРОМАДЯНСЬКОГО РУХУ «ЗБЕРЕГТИ КНИГАРНІ», ЯКИЙ МАВ БИ ЗБІЛЬШИТИ ВІДВІДУВАННЯ КНИГАРЕНЬ І КУПІВЛІ КНИЖОК

Анатолій Івченко, видавництво «Урбіно»:

– Українці свято вірують, що негатив спричинить позитив. Але так не буває. Негатив завжди породжує негатив. Що мене завжди дивує в українцях, то це пристрасть до срачів. Цього разу його розпочав молодий перекладач Євген Лір із приводу збільшення, на його думку, пропозиції російських книжок на сайті Книгарні «Є». Чи подобається це мені? Ні! Чи подобаються мені безкінечні знижки і Інтернет Книгарні «Є»? Ні!

Але від перших книжок нашого видавництва – це наш найважливіший торговий і промоційний партнер вже 10 років. Без Книгарні «Є» ми точно б не змогли стати не дуже великим, але успішним видавництвом.

Книгарня «Є» – це не тільки мільйони гривень за продані книжки нашого видавництва, це сотні презентацій за участі наших авторів і перекладачів. В останні два роки нашим другим важливим партнером стало ЯКАБУ. Саме без цих двох партнерів ми б зупинилися під час карантину. Саме завдяки ним ми змогли надрукувати під час карантину кілька нових книжок.

Дивуюся, що люди побачили у відповіді Книгарні «Є» на срач ортодоксальних патріотів зміст, якого в поясненні немає. А йдеться про ситуацію на ринку. На 14 вересня, за даними Книжкової палати, наклади українськомовних книжок в Україні видано лише 23,5 відсотка рік до року. За назвами немає і половини назв від минулого року. Дурню зрозуміло, що в книгарнях збільшиться кількість назв із Росії, бо в них падіння зовсім маленьке, якихось 5 відсотків.

Найідеальнішим варіантом було б створення громадянського руху «Зберегти книгарні», який мав би збільшити відвідування книгарень і купівлі в них книжок як для власних потреб, так і для поповнення місцевих бібліотек. Тут було б важливо залучити й органи місцевого самоврядування, які могли б зробити понадпланові закупівлі книжок для місцевих громад.

Важлива також позиція політичних партій, які б мали більше уваги звертати на культурну політику, зокрема, на книговидання. Індивідуально варто більше писати про книжки і книгарні свого міста.

Було б круто, якби мери міст хоча б раз на тиждень розповідали про якусь прочитану книжку або про читання в родині.

ТРЕБА ВЧИТИСЯ ПОВАЖАТИ РОБОТУ ІНШИХ І ХВАЛИТИ ЗА УСПІХИ, А НЕ ОБЛИВАТИ БРУДОМ, НАВІТЬ ЯКЩО ТОБІ ЗДАЄТЬСЯ, ЩО ЩОСЬ ЗРОБЛЕНО «НЕ ТАК»

Микола Кравченко, видавництво «Нора-Друк»:

– Право мережі книгарень «Є» змінювати свою маркетингову стратегію є беззаперечним. Будь-який бізнес проголошує свою місію (а також соціальну відповідальність) і також має право її змінювати або трансформувати.

Як на мене, в цій конкретній ситуації проблема в іншому: піарник (smm-ник або той, хто готував заяву від імені мережі) трохи «перетис» з акцентами, і читачі сприйняли меседж трохи емоційно й персоніфіковано.

Я особисто зрозумів основну ідею так, що оскільки державні інституції в скрутному становищі досі не приділяють уваги галузі української книжкової торгівлі, то ми, мережа, після стількох років боротьби за «українську книжку» змушені «послабити» свою активність у цій царині. Це все. Немає приводу для хайпу, мені здається.

Так, полиці книгарні не гумові, і якщо на деякі з них буде виставлена російська книжка, то, відповідно, звідти знімуть українську.

Обговорення заяви Книгарні Є на більш широкий загал винесло дві основні проблеми: державні інституції (Міністерство культури та інформполітики, Держтелерадіо, Інститут книги) досі серйозно не займаються стратегічними питаннями книгорозповсюдження і промоції української книжки, стимулювання покриття вітчизняними видавцями всіх тематичних і жанрових ніш книжкового ринку, а, з іншого боку, наші учасники ринку не можуть сформулювати ставлення до елементарних речей, які б суттєво на нього вплинули, наприклад, ембарго на книжки, що видані в країні-агресорі.

На завершення додам, що нам усім ще треба вчитися поважати роботу інших і обов’язково хвалити за успіхи, а не обливати брудом, навіть, якщо тобі здається, що щось зроблено «не так».

СУТТЄВЕ «ГАЛЬМО», ЯКЕ БЛОКУЄ РОЗВИТОК КНИГОВИДАВНИЧОЇ СПРАВИ – ЦЕ ПІРАТСТВО, ЯК ПАПЕРОВОЇ КНИГИ, ТАК І ЕЛЕКТРОННОЇ

Олександр Афонін, президент Громадської спілки «Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів»:

(На моє прохання висловитися щодо ситуації довкола Книгарні «Є», Афонін відповів, що не коментує дії бізнес-суб’єктів видавничої справи, якщо вони не виходять за межі чинного законодавства, а тим більше, коли вони вимушені це робити задля збереження себе, як бізнесу. Проте дозволив процитувати його есе про долю українського книговидання, щоб зрозуміти, що є першопричиною того, що відбувається).

– Упродовж 29 років вітчизняне книговидання розглядалося владою і, на жаль, розглядається надалі як певний необов’язковий соціально-виробничий атрибут, а не ключова галузь, від якої, з погляду влади цивілізованих країн світу, величезною мірою залежить моральний, культурний і духовний стан суспільства, підготовка високопрофесійного і креативного кадрового ресурсу, розвиток науки, техніки й технологій, сучасного виробництва, економіки та обороноспроможності країни. В Україні ж яке бачення, таке і ставлення.

Од початку часів незалежності жоден президент і жоден уряд нашої держави навіть не намагалися зберегти, а в подальшому досягти хоча б сумнозвісного, визначеного країнами ЄС «деградаційного порога» з виробництва не менше 2,5 книги на одного мешканця країни. А навіщо? Скільки надрукували, стільки й надрукували. Українську владу ніколи не цікавили розміри щорічного «доробку» вітчизняної книговидавничої галузі.

Жодного разу з боку очільників держави ми не відчували стурбованості тим, що в Україні друкується лише від 0,4 до 1,6 книги на душу населення, а не 2,5 чи 3, або й 4. До того ж, єдиним жанром, який впливав на коливання щорічного сумарного накладу, була навчальна література для учнів загальних закладів середньої освіти, тобто для школярів. Усе залежало від кількості учнів, для яких друкувалися підручники за державним замовленням.

Влада опікується лише цим сектором книговидання, адже забезпечення учнів підручниками є конституційною нормою, та й, зрештою, дітей треба ж навчити читати.

У той же час нікого не обходив той факт, що населення всього світу по-справжньому навчається не за шкільною партою, а після того, як полишить шкільні стіни. Саме тоді люди обирають свій життєвий шлях і професію, оволодівають навичками професійної майстерності, відкривають нові наукові горизонти, висувають креативні ідеї, засвоюють технічні й технологічні знання, які надихають їх і спонукають на дії, спрямовані на вдосконалення соціальних, культурних, індустріальних та постіндустріальних процесів для поліпшення життя людей, збереження їхнього здоров’я і продовження строку їхньої активної життєдіяльності».

«На перший погляд, в Україні завелика кількість літератури для наймолодшої категорії наших громадян. Хоча насправді це не так. У нас замала кількість літератури для дорослих. І якби зараз держава виділила кошти на вже згадувані 5% для поповнення фондів бібліотек, то фактично бібліотеки мали б скупити майже всю видану впродовж року літературу в жанрових нішах художньої літератури для дорослих, видань для дітей і юнацтва та дозвілля, незалежно від її якості. Власне, вибір невеликий.

Найстрашніше, що останні 20 років у нас фактично зникли жанрові ніші, як-от література з питань інженерії, технологій, наукова з природничих наук, медицини, особливо в царині генетики, біохімії, біофізики та вірусології, які стрімко змінюються і прогресують у розвитку. До того ж ідеться як про праці вітчизняних авторів, так і про перекладні видання з усіх наукових, технічних і технологічних галузей, які повністю зникли з нашого ринку через відсутність у вітчизняних видавництв фінансових можливостей видавати цю апріорі збиткову й малотиражну літературу, та ще й надто дорогу у виробництві».

«Тридцять років тому в Україні налічувалося близько 4 000 стаціонарних книгарень державного підприємства «Укркнига», Укоопспілки, товариства книголюбів та місцевих виконкомів. Власне, не залишалося не тільки міст і містечок, де б не було книгарень, а навіть більш чи менш значущих селищ міського типу та сіл. Нині ж на пальцях можна перелічити населені пункти, де книгарні є, хоча облік цей вже давно ніким не ведеться. Тому питання відновлення системної книжкової торгівлі стоїть у переліку із трьома попередніми стратегічними завданнями.

Певна річ, ніхто не очікує, що держава раптом розпочне власноруч відновлювати книгарні, проте перейняти досвід європейських країн чи хоча б найближчої до нас Польщі не завадило б».

«Залишається ще одне суттєве «гальмо», яке жорстко блокує розвиток книговидавничої справи. Це піратство як у царині традиційної паперової книги, так і електронної. Та ліквідація цього «гальма» має бути реалізована лише за умови тісної співпраці МКІП, Держтелерадіо та правоохоронних органів.

Усі ці завдання й стратегії цілком реальні за наявності у керівництва держави розуміння непересічної значущості вітчизняної книги для формування особистості сучасного українця і політичної нації, розбудови держави та її економіки, а також політичної волі на рішення, що дозволять ліквідувати ті проблеми, які заважають нині розвитку вітчизняної книги».

КНИЖКОВИЙ РИНОК УКРАЇНИ ПАДАЄ ДУЖЕ ШВИДКО, І ВСЕ БІЛЬШЕ КНИГАРЕНЬ ЗАЧИНЯЮТЬСЯ ПІД ТИСКОМ БЕЗГРОШІВ’Я

Видавець Олександр Красовицький (видавництво «Фоліо») опублікував на своїй сторінці 10 тез щодо роздрібної книжкової торгівлі:

 1. Чи існують проблеми з роздрібною торгівлею книжками в Україні? Так, ринок падає дуже швидко, і все більше книгарень зачиняються під тиском безгрошів’я.
 2. Чи повинна держава терміново втрутитись? Ні. Держава повинна відпрацювати систему адресної підтримки місцевою владою на оренду книгарень (сума повинна залежати від площі та місця книгарні, а не від статусу власника приміщення – приватний чи державний).
 3. Які проблеми призвели до такого стану? Відсутність скоординованої політики держави в книжковій галузі – з бібліотеками, видавництвами, електронним, паперовим піратством та контрабандою.
 4. Чи допоможе книга з Росії підтримати книжкову торгівлю в українськомовній книгарні? Ні, не допоможе настільки, щоб суттєво підняти обсяги продажів. Вона просто замінить частину книжок українських видавців, але навряд чи додасть нових клієнтів.
 5. Що потрібно терміново зробити для книжкового ринку, щоб всі ланки запрацювали прибутково? Провести бібліотечну реформу, наповнити бібліотеки новими книгами згідно з міжнародними нормами, завдяки цьому суттєво підняти асортимент на ринку. Заставити працювати соціальні нормативи по книготорговельних послугах для населення (так, прийняті Кабміном Яценюка). Прийняти антипіратське законодавство, яке діє в Євросоюзі або Росії.
 6. Чи у нас переважно російськомовний попит? Так було до 2013 року, коли не було масової пропозиції українською (75% книг із Росії, 80% книг російською). Тепер я би оцінив долю книг на ринку з Росії в 25%, включно з старими залишками, книжок російською – в 40%. Думаю, попит російською вище на 10%, ніж пропозиція.
 7. Чи переможуть інтернет-книгарні книжковий оффлайн? Протягом найближчих 5 років у великих містах – ні. В населених пунктах менше 100.000 вже перемогли.
 8. Чи достатньо назв книжок видається в Україні? Ні, це приблизно третина того, що мінімально повинно бути в країні такого рівня. Олександр Афонін запропонував стратегію підняття рівня видання книг з 1 до 2,5 на душу населення на рік.
 9. Чи у нас читаюча країна? Так, ми зберегли читацький потенціал, але пропозиція сучасних та класичних книжок набагато менше, ніж навіть у країнах рівня Фінляндії або Словаччини.
 10. Чи існує українська масова література, без якої не можна створити справжній масовий ринок? Так, за останні 20 років зроблено багато. Але це приблизно 1/5 від ринку власної масової літератури у Польщі».

НАША ГОЛОВНА МЕТА – ЯКІСНІ КНИЖКИ, ЩО ДРУКУЮТЬСЯ В УКРАЇНІ

У видавництві «Book Chef» на моє звернення відповіли: «Це – позиція мережі, наша ж головна мета – якісні книжки, що друкуються в Україні. Тож ми від коментарів утримаємося. Дякуємо за розуміння».

Я вирішила також дізнатися думку відомих українських письменників.

ЗАПЛАНОВАНЕ ЗНИЩЕННЯ РИНКУ «ПЕТРІВКА» ТЕЖ ПІДШТОВХНУЛО КНИГОТОРГОВЕЛЬНИХ МЕНЕДЖЕРІВ ДО ДУМКИ, КУДИ ПІДУТЬ ЛЮДИ В ПОШУКАХ РОСІЙСЬКОЇ КНИГИ

Андрій Курков, письменник:

– Думаю, що якби «Є» не бойкотувала з політичних чи інших причин книжки видавництв «Фоліо» (з 2016 року), «КМ букс», «Видавництва Києво-Могилянської академії» та інших, то сьогоднішня ситуація не постала б.

Тепер виглядає на те, що російські видавництва для книгарні більші «друзі», аніж деякі українські. З іншого боку, державна політика й економічна ситуація в країні не найкращі для книжкової торгівлі й для видавництв.

У цивілізованому світі в країнах з «частково спільним мовним ринком» все організовано так, що в США неможливо продавати в книгарнях книжки Австралії, а в Великобританії неможливо продавати в книгарнях напряму книжки, видані в США.

Є окремі процедури, які завжди захищають національний книжковий ринок. Хоча видавничі корпорації й ставлять на задній обкладинці ціни в американських і канадських доларах і фунтах, це не означає, що те саме видання продається скрізь. Воно друкується в кожній країні окремо.

Заплановане знищення книжкового ринку «Петрівка» теж підштовхнуло книготорговельних менеджерів до думки про те, куди підуть люди в пошуках російської книги, яку раніше купували на «Петрівці». Тож тут – ще й свіжі можливості взяти участь у конкуренції з помираючим ринком і переманити частково до себе тих, хто роками купував книжки там.

КАРАНТИН ПІДКОСИВ КНИЖКОВИЙ БІЗНЕС. «ВРЯТУВАТИ» ЙОГО МОЖЕ ЛИШЕ ПІДТРИМКА ДЕРЖАВИ І… ЧИТАЧІВ

Ірен Роздобудько, письменниця:

– Мережа книгарень «Є» від початку заснування в 2007-у році позиціонувалась, як «книгарня української книги».

В цьому була її «родзинка» й унікальність. Карантин підкосив у тому числі й книжковий бізнес. «Врятувати» його може лише підтримка держави і… читачів.

Оскільки про культуру, на жаль, у цей час взагалі на державному рівні не йдеться, а читач «забув дорогу» до «духовної їжі», піклуючись про їжу реальну – книжковий бізнес мусить виживати самотужки. Все це дуже прикро, боляче і тривожно.

Я люблю книгарні мережі «Є» саме через великий український контент і теплу атмосферу, яка створювалася роками. Питання «бути чи не бути» – філософське на всі часи. Воно, певно, зараз гостро постало і щодо книгарень. А от чи «бути», як на мене, залежить і від нас – тих, хто хоча б раз на місяць зайде в книгарню й купить УКРАЇНСЬКУ книгу!

ПОТРІБЕН ЗАКОН, ЯКИЙ ЗАБОРОНЯЄ ТОРГІВЛЮ БУДЬ-ЯКИМИ ТОВАРАМИ З РОСІЇ, ВІД КНИГ ДО ЗУБНОЇ ПАСТИ

Андрій Кокотюха, письменник:

– Я не можу впливати на бізнес-політику ані книгарні «Є», ані на будь-чию іншу. Але є очевидний факт: Росія випускає в рази більше книг у всіх сегментах.

Ці сегменти або не представлені, або – мало представлені українськими видавцями. Мене цікавить, наприклад, актуальний зарубіжний детектив, крім російського, звісно.

Частина такого сегменту – європейський, зокрема, представлений у книгарні «Є» давно. Наголошую: книги ці мають такі самі невеликі тиражі, як і українські українськомовні в Україні. І в них нема антиукраїнського змісту. Який антиукраїнський зміст може бути у французькому чи шведському нуарі?

Історія з “Є” – це не про асортимент, а про можливість співпраці з Росією. Проте товари, виготовлені в Росії, є не лише в українських книгарнях. А спробуйте знайти в Києві курси будь-чого, де викладають українською!

Потрібен закон, який забороняє торгівлю будь-якими товарами з Росії, від книг до зубної пасти. І контроль за виконанням. Поки цього нема, громадяни не підмінять собою державу. А приватні структури нічого не порушують.

ТІ, ХТО ОБРАВ ПОЗИЦІЮ РАДИКАЛЬНОГО НЕПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ МЕРЕЖІ, ЗДАЄТЬСЯ, БЛИСКАВИЧНО ЗАБУЛИ ПРО ВСЕ, ЧИМ НАШ ЛІТПРОЦЕС – УПРОДОВЖ РОКІВ – ЗАВДЯЧУЄ «Є»

Маріанна Кіяновська, письменниця:

– Розповім одну історію. У 2001 році помер один чоловік, українець, який після Другої світової опинився в Канаді. Його внук розказав мені, що його дід, за фахом – тесля і різьбяр, намагався купувати майже всі українські книжки, що видавалися в діаспорі. Хоч далеко не всі читав. І це тривало майже півстоліття. Це була така діяльна любов до українського. Це була послідовна підтримка українського: він просто купував українські книжки.

Зараз мені виявів саме такої любові до українського надзвичайно бракує. Я за останні півтора року була свідком кількох великих цькувань в українському культурному середовищі. Кількох великих – і багатьох малих. Наслідок – нищення репутацій не тільки окремих людей та інституцій, а й усього, що на них тримається. Ця низка нищення репутацій здається мені низкою майже диверсій.

У випадку з книгарнею «Є» ті, котрі обрали позицію радикального неприйняття рішення мережі щодо розширення продажу російських книжок, здається, блискавично забули про все, чим наш літпроцес – упродовж років – завдячує «Є».

Адже «Є» – це не тільки книгарня, не тільки майданчик для виступів, це велике сформоване середовище. І воно не може бути дискредитованим. Воно має вціліти – заради всіх нас.

У мене теж, можливо, є аргументи, чому «Є» не варто було приймати це рішення, воно мені здається неоптимальним, але у 2020 році я не маю морального права на закиди в бік мережі, бо вперше в житті купила від початку року в них тільки 4 книжки.

Для порівняння – у 2019 році я купила в «Є» десь під сотню книжок. І ще один аспект. Історія з книгарнею «Є», як на мене, пов’язана з останніми президентськими виборами. Не тільки тому, що змінився рівень підтримки культури з боку держави. І не тільки тому, що життя в принципі хаотизувалося.

Мені здається – у нашому середовищі (малому – довколакнижковому і великому – на рівні громадянського суспільства) зникла взаємна моральна відповідальність. Мені хочеться повернутися до нормальності.

Тому я не цькуватиму книгарню «Є», а спробую зробити, як той старий тесля-українець із Канади, тобто знову купуватиму в мережі щомісяця по декілька українських книжок. І тоді в мене з’явиться право сказати «Є»: все ж таки ви помилилися.

ПРО ЗМІНУ МОВНОЇ ПОЛІТИКИ НЕ ЙДЕТЬСЯ. КНИГАРНЯ БУЛА І БУДЕ НАЙБІЛЬШОЮ ПЛАТФОРМОЮ ДЛЯ ПРОДАЖУ УКРАЇНСЬКИХ КНИГ

Директор з розвитку Книгарні «Є» Андрій Домаранський прокоментував мені ситуацію так: «Мета нашої книгарні багато років поспіль – усіляко сприяти і захищати українську книгу. Щоб досягти цієї мети, ми не лише розуміємо самі, а й вважаємо за свій обов’язок донести це розуміння іншим: захистити українську книгу належним чином може лише ДІЄВА ДЕРЖАВНА ПОЛІТИКА (зусиль патріотичного приватного капіталу, па%D

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Голосів: 1 Рейтинг: 5,00 out of 5)
Loading...
Переглядів: 43

коментарі закриті

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua