Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформаційний резонанс доби: 29.01.2021

Інформаційний резонанс доби: 29.01.2021

Від Крут до Огайо: невідомі факти про легендарного командира Аверкія Гончаренка

Сотник армії УНР, військовий професіонал і видатний український патріот Аверкій Гончаренко командував історічним боєм під Крутами 29 січня 1918 року, що дозволило на кілька днів зупинити наступ загонів полковника Михайла Муравйова на Київ.

Детальніше про видатного командира розповідається в публікації Радіо Свобода, передає Укрінформ.

«В останні дні січня 1918 року відбувся історичний бій під Крутами: кілька сотень українців затримали просування кількатисячної армії Муравйова на Київ. Це була стратегічна перемога, яка дозволила укласти Брестський мирний договір, що означав міжнародне визнання української незалежності. Командував боєм сотник армії УНР Аверкій Гончаренко. Він одним із перших українізував свій підрозділ і довів, що бійці УНР готові битися за Україну. Під Крутами втратив рідного брата, воював проти СРСР, а залишок життя провів в еміграції у США», – йдеться у публікації.

Аверкій Гончаренко – уродженець села Дащенки Лохвицького повіту Полтавської губернії (нині – Прилуцький район Чернігівської області). Отримавши на той час хорошу освіту, а відтак – і можливість навчатися в університеті, натомість обрав інший шлях. Вступив до Чугуївського військового училища.

Під час Першої світової війни Гончаренко командував ротою, потім – батальйоном. Був тяжко поранений і майже рік лікувався у шпиталі. До військової справи повернувся вже як лектор київської школи прапорщиків. За першої нагоди Гончаренко українізував навчальний заклад, а згодом домігся перейменування його у військову школу імені Богдана Хмельницького.

Історик Сергій Бутко зазначив, що курс Гончаренка був першим випуском українських офіцерів, яких вчили збройно захищати Україну.

Саме бойовий підрозділ Української військової юнацької школи сотника Гончаренка був найбоєздатнішою частиною на Чернігівщині у той час. Напередодні бою із загонами Муравйова до них приєднався ніжинський загін вільного козацтва, а також студенти і гімназисти, які з власної ініціативи прибули на фронт. Серед них був і рідний брат Гончаренка – студент-медик Університету імені святого Володимира.

Загалом Гончаренко міг розраховувати на приблизно 520 вояків, 16 кулеметів і одну гармату. В той час як росіяни переважали майже вдесятеро: маючи близько 4 тисяч особового складу, два бронепотяги, гаубичну батарею і велику кількість кулеметів.

Як зазначається, Гончаренко зумів грамотно організувати оборону: з обох боків залізничної станції Крути він розташував курсантів, а наймолодших гімназистів залишив у резерві, в найбільш безпечному місці. Завдяки цьому українці протягом дня відбивали усі атаки противника, а під вечір почали відступ, під час якого забрали поранених, тіла вбитих, кого знайшли, і зруйнували півтора кілометра полотна, зазначив Бутко.

Під час відступу чота із 27 студентів заблукала і вийшла на позиції противника. Аби помститися за свої значні втрати, більшовики їх спочатку катували, а потім стратили. Серед вбитих був і брат Гончаренка.

Загалом українців під Крутами загинуло, за різними оцінками, від 70 до 100 осіб. Втрати бiльшовицьких вiйськ сягали 300 воякiв.

Бійці на чолі з Гончаренком дісталися Київщини, об’єдналися з військом Симона Петлюри і продовжили захищати Київ.

Історик зазначає: «Коли кажуть, що чотири дні було виграно, це ж не просто так. Без вдалого командування такого не може бути, адже солдат і будь-який стрілець знаходиться на лише своєму місці. Як правило, бої дуже часто закінчуються плачевно, якщо вбивають командира. Тобто він зіграв колосальну роль – як командир, як тактик він зробив все дуже правильно, маючи обмежені ресурси. Сучасні військові говорили, що просто не знаходять помилок в його командуванні», – каже Бутко.

Після поразки революції Гончаренко емігрував тоді ще до польського Станіслава (сучасного Івано-Франківська). Працював у сільськогосподарській кооперації, якою керувала українська інтелігенція.

З початком Другої світової війни приєднався до дивізії військ СС «Галичина». «Він спілкувався і довіряв представникам української інтелігенції, українським патріотам, які міркували так – є два зла: Німеччина – сволота, а Радянський союз – ще більша сволота. Але з німцями ще, може, якось викрутимося, головне – зробити армію, а там і німцям, і всім іншим покажемо», – пояснює Сергій Бутко.

На той час Гончаренко був уже в доволі поважному як для вояка віці – 53 роки, пояснює історик, тож займався спочатку набором добровольців, а потім тим, що добре вмів, – вишколом бійців.

Він пробув у цій дивізії до весни 1945 року. Капітуляція Німеччини застала Гончаренка в Австрії, і він знову показав себе як талановитий тактик. «Він зберіг життя двом тисячам військовослужбовців цієї дивізії. Саме під його керівництвом вони прорвалися, уникаючи оточення радянськими танковими бригадами, до британських військ. І коли вони здалися англійцям, змогли довести, що не є громадянами СРСР і не підлягають видачі Радянському Союзу», – розповів Бутко.

Аверкій Гончаренко (другий ліворуч) після успішного прориву частини дивізії «Галичина» з-під Бродів. 4 серпня 1944 року

Перевірку дивізії, яка на той час вже називалася українською національною армією, здійснювали слідчі Британії, США і Франції. Жодних свідчень чи документів про воєнні злочини у діях бійців, зокрема Аверкія Гончаренка, не знайшли, розповідає історик. До такого ж висновку дійшли і в Міжнародному військовому трибуналі у Нюрнбезі під час судового процесу над керівниками гітлерівської Німеччини, додає історик.

Із 1947 року Гончаренко жив в еміграції. Спочатку у Британії, а з 1952 – у США. Разом з дружиною Зіною та дочкою Вірою він оселився у місті Парма штату Огайо. Там організував фонд допомоги скаліченим побратимам, займався ветеранськими справами.

Онука Аверкія Гончаренка, яка живе у Сполучених Штатах, наразі уникає інтерв’ю. Однак родичі українського командира зі США розповіли Радіо Свобода, що він був «доволі скромним і добрим чоловіком».

«Жив нормальним, щасливим життям. Був сімейним чоловіком, який любив свою родину. Його поважали і любили сім’я та місцева українська громада», – зазначили у коментарі Радіо Свобода.

Помер Гончаренко на 90-му році життя. Поховали українця біля церкви Святого Андрія на українському цвинтарі Петра і Павла у Пармі.

Світлина могили Аверкія Гончаренка, зроблена за сприяння Володимира Базарка (фото інтернет-видання «Історична правда»)

Донині на Чернігівщині живуть родичі Аверкія Гончаренка. Це двоюрідна правнука легендарного командира Ірина Кальченко: її дід – молодший брат Гончаренка.

Із родинного маєтку Гончаренків «совєти» зробили сільську лікарню. І лише у 1960-х садиба повернулася у власність родини, розповідає Кальченко. Обійстя повністю перебудували, там зараз живуть її батьки. Єдине, що залишилося від маєтку Гончаренків – стара напіввсохла яблуня.

«Мама з татом дуже бережуть її. Мама розказувала, як наприкінці 1980-х років у село приїхали три жінки. Одна – віком за 80 років, її доньці – під 50, а також молода дівчина – за кермом. У двір, де живуть мої батьки, першою зайшла найстарша жінка. Виявилося, що ця бабуся впізнала яблуню у дворі, казала, що все життя пам’ятала, як вона квітла біло-рожевим цвітом. Розповіла, що з цього двору її маленькою винесли на руках. І що вулиця тоді була дуже широкою. Ми з мамою припускаємо, що це була молодша сестра Аверкія Гончаренка. У словах цієї бабусі лунало щось про Кубань, вона з жалем казала, що, певно, востаннє відвідує Україну. Казала, що їхню родину виселили з села через спротив владі. Мама зізналася цій бабусі, мовляв, я ж вашого роду, я ж Гончаренкова також. Після цієї розмови жінки поїхали і зв’язок з ними обірвався», – розповідає Ірина.

Жінка розповідає, що кілька десятиліть її родина «носила» клеймо «ворогів народу». А ім’я Аверкія Гончаренка її родичі боялися згадувати вголос навіть після його смерті.

Кальченко каже, що пізніше тато їй розповів: був у нас прадід Аверкій Гончаренко, рідня мами, який очолив повстання проти армії Муравйова, його звинувачують у тому, що вивів молодь на повстання, вони загинули, а він залишився живим. Прийшли більшовики – і скільки ми живемо, увесь час нам цим докоряють.

«Те, що молодший брат Аверкія Матвійовича загинув під Крутами, ніхто ніколи не згадував. Лише ми, у вузькому родинному колі, завжди про це пам’ятали», – розповідає жінка.

73-річна двоюрідна онука Аверкія Анна Шаповал (дівоче прізвище Гончаренко) з донькою Іриною

Про те, що Аверкій Гончаренко помер, родичі в Україні дізналися випадково.

«Тоді виявилося, що мій батько потайки слухає «Голос Америки». Якраз у період Олімпіади 1980 року він випадково почув, що Гончаренко Аверкій Матвійович помер», – розповідає Ірина.

2019 року легендарному командирові у місті Варва на будівлі районної державної адміністрації відкрили меморіальну дошку. Утім, вже за декілька місяців рішенням районної ради її демонтували.

Ірина Кальченко каже, що, переживши цькування у радянські часи, родичі дуже боляче переживають теперішню ситуацію.

Вона розповіла, що свого часу її навіть не покликали на відкриття меморіальної дошки. Демонтовану дошку жінка забрала додому. «Мама моя поплакала, що дід поклав своє життя і здоров’я – так хотів вільну Україну, що аж в Америці знайшов спокій, а він і зараз нікому не потрібен. Я забрала, і вона вже майже рік зберігається у мене вдома. Спостерігаючи цей безлад, я поки залишила дошку у себе до кращих часів», – каже Кальченко.

Ірина Кальченко з онуком під час вшанування героїв бою під Крутами

Як повідомлялося, у п’ятницю, 29 січня, Україна вшановує пам’ять Героїв битви під Крутами.

Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років.

На державному рівні День пам’яті Героїв Крут почали відзначати з 2003 року. Щорічне вшанування пам’яті Герої Крут закріплено у Постанові ВРУ від 16 травня 2013 року «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами». У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут».

 

У Римі помолилися за Героїв Крут

З нагоди Дня пам’яті Героїв Крут в Римі в храмі святих мучеників Сергія і Вакха відбулась Божественна Літургія за загиблими в бою під Крутами 29 січня 1918 року.

Про це повідомляється на стоірнці посольства України в Італії в Фейсбуці, передає Укрінформ.

Літургію очолив преосвященний Владика Діонісій Ляхович, Апостольський екзарх для українців католиків візантійського обряду, що проживають в Італії.

Звертаючись до присутніх на богослужінні, владика Діонісій докладно розповів про героїчний подвиг військового загону Української Народної Республіки під Крутами та його історичне значення для Української державності.

Після Літургії владика Діонісій разом із священниками УГКЦ, дипломатами посольства України в Італії і представниками української громади під час панахиди піднесли свої молитви за загиблих Героїв.

Завершилися поминальні заходи виступом Оксани Іванюк, яка прочитала відому поезію Павла Тичини «Пам’яті тридцяти».

Як повідомлялося, у п’ятницю, 29 січня, Україна вшановує пам’ять Героїв битви під Крутами.

Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років.

На державному рівні День пам’яті Героїв Крут почали відзначати з 2003 року. Щорічне вшанування пам’яті Герої Крут закріплено у Постанові ВРУ від 16 травня 2013 року «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами». У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут».

 

Зеленський про річницю Крут: для України тепер і понад сто років тому загроза однакова

Для України наразі, як і понад сто років тому, загроза однакова, захисники в бою під Крутами виконували схоже завдання, що й нині військові на Донбасі, але Українська держава тепер — міцніша.

Про це написав Президент Володимир Зеленський у Фейсбуці, повідомляє Укрінформ.

“Для України тепер і понад сто років тому загроза однакова. Захисники держави виконували в бою під Крутами по суті те саме завдання, що й нині військові під Мар’їнкою. Хоча умови неоднакові – ми ж тепер справді міцніші. Наші мрії вже трохи інші, бо маємо багато з того, про що у 1918-му попередні покоління й думати не сміли”, – відзначив Президент.

Водночас він зауважив, що “дещо” залишається сталим. За його словами, це – негативні зміни, які відбуваються з нашими людьми, коли порушується питання про владу.

“На мій погляд, іноді треба відкинути політику, щоб побачити справжнє. Наприклад, честь і щирість, з якими захищали й захищають нашу державу. Честь і щирість, яких у Києві має бути так само достатньо, як було під Крутами, та які є у наших воїнів на Донбасі. Це те, про що варто подумати саме сьогодні”, – зауважив глава держави.

Зеленський переконаний: якби ми спробували розповісти про свої нинішні суперечки тим людям, які віддавали життя за свободу нашого народу у ХХ столітті, то почули б у відповідь “дуже мало приємного”.

“І нам би точно нагадали про ключові державницькі речі. Наприклад, про те, що не можна розсипатися на окремі групи, коли треба боротися спільно. Надто коли є конкретний зовнішній ворог. Що не слід поступатися правдою перед особистими амбіціями та мінливими політичними інтересами. Що потрібно бути чесними та відповідальними в суспільному житті”, – додав Президент.

29 січня 1918 року відбувся бій біля залізничної станції Крути (між Бахмачем та Ніжином). Українські сили налічували близько 1000 осіб та складалися зі старшин і курсантів 1-ї Київської військової школи ім. Б. Хмельницького, 115-130 студентів першої сотні Студентського куреня та добровольців з Вільного козацтва («Курінь смерті»).

Більшовицькі сили в районі Крут становили близько 6 тис. солдатів та балтійських матросів, безпосередню участь у бою взяли до 3 тис. бійців.

Бій під Крутами закінчився організованим відступом українських частин на потязі.

Втрати українців, за різними даними, становили від 80 до 100 загиблих. На думку дослідників, загальні втрати росіян могли становити до 1500 убитих і поранених.

Під час бою більшовики взяли в полон сімох поранених студентів, ще 27 студентів потрапили до рук більшовиків, відступаючи в темряві. Їх катували, а потім стратили. Тіла убитих поховав місцевий священик на кладовищі с. Печі. Пізніше їх з почестями перепоховали на Аскольдовій могилі у Києві.

 

Міністр оборони назвав захисників Крут тогочасними «кіборгами»

Бій під Крутами історики та військові вважають успішною оборонною операцією, а українських студентів – тогочасними “кіборгами”.

Як передає Укрінформ, про це заявив міністр оборони Андрій Таран, повідомляє пресслужба Міноборони.

«Справді, крутян цілком можна назвати тогочасними «кіборгами». Їх відвагу та готовність до самопожертви не могла замовчати навіть радянська пропаганда. А власне сам бій історики та військові вважають успішною оборонною операцією. Вона дала змогу представникам Української Народної Республіки підписати мирний договір. Українські вояки 1918 року у боях з російською Червоною гвардією, і українські воїни у протистоянні російській агресії сьогодні, змусили ворога зупинитися» – зазначив Таран.

Він нагадав, що подвиг учасників бою під Крутами пам’ятають і шанують в Міністерстві оборони України, а їх військова звитяга закарбована в назвах навчальних закладів. Так, ім’я Героїв Крут носить Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації, а кузнею майбутніх офіцерських кадрів є Львівський державний ліцей імені Героїв Крут.

Як повідомляв Укрінформ, у п’ятницю, 29 січня, Україна вшановує пам’ять Героїв битви під Крутами.

 

Окупанти п’ять разів за добу порушили «тишу», поранені двоє військових

30.01.2021, 07:29

29 січня в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано п’ять порушень режиму припинення вогню.

Про це повідомляє пресслужба штабу сил ООС, передає Укрінформ.

“В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», неподалік населеного пункту Водяне, що на Приазов’ї, російсько-окупаційні війська застосували безпілотний літальний апарат типу «квадрокоптер» та скинули два постріли ВОГ-17 над позиціями Об’єднаних сил. Внаслідок цього двоє українських воїнів отримали осколкові поранення. Військових оперативно доставлено до лікувального закладу, де їм надано належну медичну допомогу”, – повідомили військові.

Також поблизу Опитного збройні формування Російської Федерації здійснили кілька пострілів в бік українських позицій з підствольного гранатомета та стрілецької зброї, а біля Авдіївки – з підствольного та ручного протитанкового гранатометів.

Разом з тим, в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» спостерігалася тиша.

У штабі також зазначають, що від початку поточної доби, 30 січня, вздовж всієї лінії розмежування порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Як раніше повідомляло агентство, спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ учора зафіксувала 474 порушення режиму припинення вогню в Донецькій області.

 

Окупанти п’ять разів стріляли на Донбасі, двох бійців поранено

УП

На Донбасі протягом дня зафіксували п’ять порушень “тиші”.

Джерело: штаб ООС у Facebook

Деталі: Зокрема, неподалік Водяного збройні формування РФ скинули з квадрокоптера два постріли ВОГ-17 (осколкові гранати) над позиціями Об’єднаних сил.

Внаслідок цього двоє українських захисників отримали осколкові поранення. Воїнів оперативно доставлено до лікувального закладу, де їм було надано належну медичну допомогу. Стан здоров’я військовослужбовців – задовільний.

Також, поблизу Опитного російсько-окупаційні війська здійснили кілька пострілів в бік українських позицій з підствольного гранатомета та стрілецької зброї, а в передмісті Авдіївки – з ручного протитанкового та підствольного гранатометів.

Зазначається, що про порушення через Українську сторону СЦКК повідомили представників ОБСЄ.

 

Україна направила ноту місії ОБСЄ через поранення двох бійців під Водяним

Російські окупанти із застосуванням БПЛА поранили двох військовослужбовців Збройних сил України біля Водяного у Донецькій області. Україна направила ноту місії ОБСЄ.

Як передає Укрінформ, про це повідомила у Фейсбуці Українська делегація для участі в ТКГ.

«Сьогодні, 29 січня, близько 13.00 внаслідок застосування противником БПЛА в районі Водяного отримали легкі поранення двоє військовослужбовців Збройних Сил України. Їм надано медичну допомогу, стан стабільний», – йдеться у повідомленні.

Українською стороною СЦКК з використанням координаційного механізму було введено «режим тиші» та направлено відповідну ноту до СММ ОБСЄ.

Як повідомляв Укрінформ, 26 січня внаслідок обстрілу російськими окупантами наших позицій у районі Попасної отримав поранення військовослужбовець Збройних Сил Украї̈ни, його стан важкий.

 

ОБСЄ нарахувала майже 500 порушень «тиші» на Донеччині

30.01.2021, 03:54

Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ зафіксувала 474 порушення режиму припинення вогню в Донецькій області.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у щоденному звіті СММ ОБСЄ.

Більшість з порушень пов’язана з навчаннями з бойовою стрільбою, які проводили бойовики.

“Всі постріли та розриви снарядів, а також 327 пострілів зі стрілецької зброї, зафіксовані в районах на південь від Софіївки, за оцінкою спостерігачів ОБСЄ, були пов’язані з навчаннями з бойовою стрільбою в зоні безпеки. Це є порушенням рішення Тристоронньої контактної групи від 3 березня 2016 року, згідно з яким проведення навчань з бойовою стрільбою в зоні безпеки заборонено”, – наголошується у повідомленні.

Тим часом в Луганській області СММ не зафіксувала жодних порушень режиму припинення вогню.

Нагадаємо: після того, як на засіданні Тристоронньої контактної групи (ТКГ) 22 липня 2020 року була досягнута домовленість про додаткові заходи щодо посилення режиму припинення вогню, в період з 00:01 27 липня і до кінця звітного періоду Місія зафіксувала не менше 7853 порушень режиму припинення вогню в Донецькій і Луганській областях.

 

Прикордонники розповіли про ситуацію у КПВВ на Донбасі

За рішенням командувача операції Об’єднаних сил відкриті для пропуску через лінію розмежування усі КПВВ. Пропускні операції здійснюються щоденно з 08.00 до 16.00.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у повідомленні ДПСУ.

Упродовж тижня заблокованими з боку окупантів залишались гуманітарні дорожні коридори навпроти контрольних пунктів в’їзду-виїзду «Щастя», «Золоте», «Гнутове», «Майорське» та «Мар’їнка».

Пропускні операції у контрольному пункті в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» здійснюються щоденно. За тиждень в цьому КПВВ на тимчасово окуповану територію України прослідували 4229 осіб, а на контрольовану територію – 5377 осіб.

Рух дорожнім коридором до КПВВ «Новотроїцьке» окупанти відкривали двічі, у понеділок та п’ятницю.

У цей період 154 громадянина та 22 транспортних засоби потрапили на тимчасово окуповану територію України, водночас 129 громадян та 25 транспортних засобів проїхали на підконтрольну Україні територію.

Російські найманці на цьому тижні не допустили на тимчасово окуповану територію України 8 громадян, прикордонники забезпечили їх повернення на контрольовану територію.

Також прикордонники виявили 8 громадян, які прямували на контрольовану територію за частково підробленими документами. До Нацполіції направлені повідомлення про виявлення ознак кримінальних правопорушень.

Як повідомлялось, за наказом командувача Об’єднаних сил у контрольних пунктах продовжено дію карантинних обмежень, пов’язаних із недопущенням поширення коронавірусної інфекції. Обмежувальні заходи запроваджено на підставі відповідних актів Кабінету Міністрів, вони діятимуть у визначений термін. Так, під час прямування з тимчасово окупованої території України проводитиметься температурний скринінг громадян. Обов’язковою умовою залишається перебування в КПВВ у захисній масці (респіраторі) та дотримання соціальної дистанції з урахуванням нанесених розміток.

Також для пропуску на контрольовану територію громадяни повинні дати згоду на проведення заходів обов’язкової самоізоляції з використанням єдиного електронного сервісу «Вдома» або обсервації. А іноземцям під час перетину лінії розмежування необхідно мати поліс страхування.

Вздовж лінії розмежування на Донбасі відкриють пункти COVID-щеплення

Для вакцинації українців з тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей уздовж лінії розмежування буде створено пункти вакцинації.

Про це в ході онлайн-дискусії “Збільшення допомоги ЄС країнам Східного партнерства в боротьби з COVID-19” повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

“Для того, щоб вакцинувати українців, які проживають на окупованому Донбасі, уздовж лінії розмежування будуть створені пункти вакцинації, де відповідно можливо буде проведення цієї кампанії (по вакцинації – ред.) – сказав Степанов.

Він зазначив, що зараз Україна не має точну інформацію про кількість хворих людей на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської області, оскільки окупаційна влада її приховує.

Водночас, за словами Степанова, український план вакцинації передбачає вакцинацію від СOVID-19 всіх громадян.

“План вакцинації передбачає також вакцинацію всіх громадян України, в тому числі тих, які живуть на тимчасово окупованих територіях на Донбасі і в анексованому Криму. Ми вважаємо, що не залежно від того, де живе українець, він має отримати доступ до безкоштовної вакцини”, – сказав Степанов.

Як повідомляв Укрінформ, головний санітарний лікар Віктор Ляшко повідомив, що вакцинація проти COVID-19 в Україні може початися в районі 15 лютого або пізніше.

МОЗ планує за 2021-2022 роки вакцинувати 50% населення України.

В Україні станом на 29 січня лабораторно підтверджено 1 211 593 випадки COVID-19, з них за добу – 5 181.

 

Громадян закликають повідомляти про злочини у донецькій «Ізоляції»

Правоохоронці розслідують незаконне утримання цивільних осіб та військовослужбовців ЗСУ у «в’язниці МГБ ДНР», розташованій на території ПрАТ «Ізоляція» в окупованому Донецьку і закликають громадян долучитися до збору доказів.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Донецька обласна прокуратура.

“Вже встановлено та допитано 29 потерпілих. Крім того, у жовтні 2020 року заочно повідомлено про підозру керівнику підпільної в’язниці «Ізоляція» за вчинення низки кримінальних правопорушень, серед яких порушення законів та звичаїв війни та торгівля людьми”, – йдеться у повідомленні.

Для проведення повного та всебічного досудового розслідування, встановлення обставин та причетних до скоєння злочинів осіб прокуратура просить всіх, хто володіє інформацією про умови тримання у цій «в’язниці» і правопорушників, які здійснювали керівництво та працювали у її складі, повідомляти про ці факти обласну прокуратуру або органи поліції.

Уся надана громадянами інформація буде абсолютно конфіденційною та оприлюдненню не буде підлягатися, запевнили в прокуратурі.

Як повідомлялося, начальник управління Департаменту щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора Андрій Лещенко заявив, що правоохоронні органи України знають про близько 50 осіб, які скоювали злочини у так званій підпільній в’язниці «Ізоляція», що на території колишнього заводу ізоляційних матеріалів в окупованому Донецьку.

 

Пєсков заявив, що питання про “приєднання” Донбасу до РФ не стоїть

УП

Речник президента Росії Дмитро Пєсков прокоментував слова пропагандистки Маргарити Симоньян про необхідність “приєднати” Донбас до Росії.

Джерело: Gazeta.ru

Пряма мова Пєскова: “Маргарита Симоньян є медіа-менеджером і журналістом. Вона не може бути виразником офіційної позиції РФ. Такого питання на порядку денному не стоїть.

Ви знаєте, що Росія займає досить відповідальну позицію в рамках зусиль сприяння Україні з регулювання її внутрішньоукраїнської кризи. Росія займає послідовну відповідальну позицію щодо захисту інтересів російськомовного населення на Донбасі і продовжить захищати “руських”.

Деталі: Пєсков уточнив, що питання про входження Донбасу до складу РФ ні прямо, ні опосередковано у порядку денному не стоїть.

Цьому передувало: 28 січня на форумі “Руський Донбас” в окупованому Донецьку головний редактор одного з провідних пропагандистських телеканалів у Росії “Russia Today” Маргарита Симоньян, заявила, що жителі сходу України “хочуть жити у себе вдома” і “мати можливість бути руськими”.

Вона закликала Росію “приєднати” і цей український регіон, як Крим:  “Росіє-матінко, забери Донбас додому!”.

Нагадаємо: Війна Росії проти України на теренах Донбасу почалася навесні 2014 року, після окупації Криму, і триває вже 7-й рік. На відміну від АРК, території Донецької та Луганської областей РФ не поспішає “включати” у свій склад, але підживлює конфлікт політично, фінансово, зброєю та російськими паспортами для жителів ОРДЛО.

При цьому Росія не визнає свою причетність до бойових дій і називає себе не стороною конфлікту, а посередником в його врегулюванні.

 

Кремль обрав “абхазький варіант” розвитку конфлікту на Донбасі – Гармаш

УНН. Кремль обрав “абхазький варіант” розвитку конфлікту на Донбасі, тобто, інтеграція його де-факто. Про це написав представник окремих районів Донецької області в Тристоронньої контактній групі в Мінську Сергій Гармаш у себе в Facebook, передає УНН.

Цитата

“Навздогін вчорашньому “інтеграційному форуму “Русский Донбасс” в окупованому Росією Донецьку. Він цікавий в тому плані, що позначив дві чіткі тенденції. Перша – Росія не має наміру приєднувати до себе цей регіон де-юре. Друга – Кремль обрав Абхазький варіант розвитку конфлікту на Донбасі, тобто, інтеграція його де-факто. На практиці це буде виражатися в поголовній видачі паспортів “ДНР” – “ЛНР”, а потім і російських; розрив усіх зв’язків місцевого населення з Україною; зменшення кількості населення (тут і ковід у нагоді); витіснення всіх політично неблагонадійних і штучне створення ідеологічно і етнічно монолітного “російського народу Донбасу”, – написав Гармаш.

Деталі

Гармаш також пояснив, “якщо на сьогодні тези Кремля про “внутрішньоукраїнський конфлікт” викликають лише посмішку, оскільки для внутрішнього конфлікту немає ні національного, ні релігійного, ні будь-якої іншого підгрунтя, то зараз під цю тезу створюється “наукова” та фактична основа – населення регіону позиціонують як якийсь окремий від українського, “російський народ Донбасу”. Для цього фальсифікується і зовсім ще недавня історія”.

“Наприклад, ватажок окупаційної адміністрації РФ в Донецьку Пушилін, кажучи про доктрину “Русский Донбас” вчора заявив: “Мета доктрини – висловити в документі наші внутрішні почуття, той порив, який згуртував нас, коли ми повстали проти несправедливості і лукавства, проти гоніння на все російське, щоб повернутися до свого історичного коріння і відродити славу Донбасу!”.

Тобто, причиною “повстання” називається боротьба за “все російське”. Але насправді об’єктом маніпуляцій російських і регіональних ЗМІ в 2014 році були ідеї “АнтиМайдану”, боротьба проти знесення пам’ятників Леніну і вже десь на 5 місці – страхи за обмеження функціонування російської мови”, – зазначив Гармаш і оприлюднив листівку, від березня 2014 року, де “головні тези – соціальні (боротьба з олігархами), навіть під “незалежністю” розумілася “автономія”, а не відокремлення від України”.

Що було раніше

Як повідомив сьогодні спікер української делегації в Тристоронній контактній групі щодо мирного врегулювання ситуації на Донбасі Олексій Арестович, в окупованому РФ Донецьку другий день проходить “інтеграційний форум”, на якому “обговорюють доктрину “Русский Донбас”.

“Цей документ представлений як, “… програмне ідеологічне обгрунтування культури і цінностей “Русского мира” як об’єднуючого початку Росії і Донбасу”, – написав Арестович.

Напередодні стало відомо, що в тимчасово окупований Донецьк прибули російські пропагандисти, у тому числі, головний редактор Russia Today Маргарита Симоньян.

У контексті згаданих подій, у Кремлі сьогодні прокоментували питання “приєднання Донбасу до Росії”.

Так, зі слів представника Кремля, Росія не збирається “повертати” український Донбас, але продовжить нібито “захищати інтереси російськомовного населення”.

 

Кравчук закликав не переоцінювати вагу зустрічі радників у “нормандському форматі”

УНН. Необхідно реально оцінювати вагу зустрічей радників лідерів “нормандської четвірки”. Про це заявив голова української делегації в ТКГ Леонід Кравчук, коментуючи нещодавні зустрічі радників, передає УНН.

Цитата:

“Зустрічі радників важливі, але вони не є такими, що приймають рішення. Рішення, які торкаються врегулювання ситуації на Донбасі і загалом в Україні, приймають на вищому рівні, а радники збираються для того, щоб підготувати засідання цього вищого рівня, тобто глав урядів і держав. Тому, треба просто реально підходити до ситуації – недооцінювати не можна і переоцінювати не треба. Поки що, нема головної домовленості – чи буде така зустріч на вищому рівні, чи не буде, і який порядок денний – ми також не знаємо”, – сказав Кравчук.

Він додав, що “такі зустрічі можуть відбуватись, їх не треба уникати і не треба нехтувати, але треба реально оцінювати їх вагу”.

Що було раніше

Радники лідерів “нормандської четвірки” – України, Росії, Німеччини та Франції – зустрічались двічі протягом поточного місяця, 12 та 27 січня відповідно.

На останніх переговорах сторони обговорили кроки, які могли б активізувати процес встановлення миру на Донбасі.

Сторони домовилися продовжити консультації на наступних зустрічах на рівні радників.

 

Доктрина “Русский Донбас” підриває мінські і нормандські домовленості – Арестович

УНН. На території тимчасово окупованої частини Донбасу другий день проходить “інтеграційний форум”, повістка якого прямо підриває мінські і нормандські угоди. Про це на особистій сторінці в Facebook написав спікер української делегації в Тристоронній контактній групі щодо мирного врегулювання ситуації на Донбасі Олексій Арестович, інформує УНН.

“В окупованому РФ Донецьку другий день проходить “інтеграційний форум”. “… Близько 500 учасників – представники наукової спільноти, працівники освіти, політологи, депутати, громадські працівники “обговорюють доктрину “Русский Донбас”. Цей документ представлений як, “… програмне ідеологічне обгрунтування культури і цінностей “Русского мира” як об’єднуючого початку Росії і Донбасу”, – написав Арестович.

Як розповів Арестович, “доктрина постулює т.зв. “ЛНР” і “ДНР”, як російські національні держави”. Він зазначив, що прихильники доктрини бачать у майбутньому розширення “русского мира” на всю Україну.

“Якщо повернутися від ідеології до сьогоднішньої політичної практики, то доктрина “Русского мира/Донбасу”… – це прямий, пряміше нікуди підрив Мінських і всього іншого пулу Нормандських угод. РФ слід було б дистанціюватися від такої творчості “… народних республік” , і підтвердити свою прихильність нормам міжнародного права – якби не одне “але”: творчість ця – творчість самого Кремля”, – зазначив спікер української делегації.

Деталі

Напередодні стало відомо, що в тимчасово окупований Донецьк прибули російські пропагандисти, у тому числі, головний редактор Russia Today Маргарита Симоньян.

У контексті згаданих подій, у Кремлі сьогодні прокоментували питання “приєднання Донбасу до Росії”.

Так, зі слів представника Кремля, Росія не збирається “повертати” український Донбас, але продовжить нібито “захищати інтереси російськомовного населення”.

 

Окупанти на Донбасі вербують місцевих через СМС і соцмережі – розвідка

На тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях у місцевих ЗМІ та на платформах російських інформаційних мереж масово зросла агітація за проходження військової служби у з’єднаннях і частинах окупаційних військ.

Як передає Укрінформ, про це під час брифінгу повідомила речниця Міноборони Юлія Шевченко з посиланням на інформацію Головного управління розвідки Міноборони.

«Російські окупаційні адміністрації на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях активізували агітацію місцевого населення для проходження військової служби у з’єднаннях і частинах окупаційних військ. Зросла кількість оголошень у місцевих ЗМІ та на платформах російських інформаційних мереж, масово розсилаються СМС-повідомлення, збільшена кількість пропагандистських груп від з’єднань і частин окупантів для роботи з місцевим населенням», – повідомила Шевченко.

Водночас, за її словами, для недопущення зниження рівня комплектування особовим складом у з’єднаннях і частинах першого та другого армійських корпусів російське окупаційне командування намагається примусово утримувати осіб, які не бажають продовжувати службу після закінчення контракту. Зокрема, діє вказівка не видавати документи, що посвідчують особу, у тому числі, вже оформлені російські паспорти, які зберігаються у штабах, з’єднаннях і частинах.

Як повідомляв Укрінформ, за минулу добу окупанти тричі відкривали вогонь по позиціях ЗСУ. Від початку поточної доби, 29 січня, вздовж всієї лінії розмежування порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. 28 січня СММ ОБСЄ заявила, що за попередню добу зафіксувала 76 порушень режиму припинення вогню у Донецькій області та 46 таких порушень на Луганщині.

 

Кулеба – про «доктрину Л/ДНР»: Фантастичні романи писати нікому не заборонено

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зазначив, що ухвалена терористичними угрупованнями “ЛНР” і “ДНР” так звана “доктрина” “Русский Донбас” нагадує фантастичний роман.

Як передає кореспондент Укрінформу, про це він заявив на онлайн-брифінгу за підсумками першої зустрічі Люблінського трикутника.

“Нікому не заборонено писати фантастичні романи або документи, які нагадують твори фантастів”, – відповів Кулеба на запитання, чи створює “доктрина” “Русский Донбас” нові загрози для України.

Очільник МЗС зауважив, що загроза Україні була створена ще у 2014 році, після початку російської агресії і появи її збройних сил у Криму і на Донбасі.

“З тих пір стратегія України була дуже чіткою. Ми враховуємо всі ризики, всі можливі сценарії подій, але стратегія базується на простому принципі невідворотного повернення наших територій, виведення російських військ і відновлення суверенітету України в цих регіонах”, – заявив міністр.

За словами Кулеби, “вони можуть там що завгодно собі схвалювати, але ми розуміємо всі ризики і готові до них”.

Як повідомлялося, 28 січня в окупованому Донецьку пройшов “форум” сепаратистів “Русский Донбас”, на якому прийняли “доктрину” з відповідною назвою. “Доктриною” передбачене встановлення контролю терористів “ДНР” і “ЛНР” над усією територією Донецької та Луганської областей.

 

«Люблінський трикутник» не проти приєднання до нього демократичної Білорусі – Кулеба

Україна, Литва і Польща вітали б приєднання до “Люблінського трикутника” демократичної Білорусі, але час для цього ще не настав.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу, про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на онлайн-брифінгу за підсумками першої зустрічі “Люблінського трикутника”.

«Безумовно, без Білорусі “Люблінський трикутник” трохи є неповним. Ми б хотіли, щоб зрештою і демократична Білорусь приєдналася і перетворила Люблінський “трикутник” на Люблінський “квадрат”. Але час для цього ще не настав», – сказав Кулеба.

Водночас він зауважив, що ситуація в Білорусі впливає не лише на двосторонні відносини цієї країни з сусідами, а й на ситуацію в регіоні загалом.

У цьому контексті він поінформував, що саме тому до сьогоднішньої зустрічі приєдналася лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська, розмова з якою відбулась у регіональному форматі.

«Нам усім добре відома позиція Олександра Лукашенка з приводу того, що відбувається в Білорусі. Сьогодні ми почули думку протилежної сторони в тому протистоянні, яке розгорнулося в Білорусі… Ми її (Тихановську – ред.) почули і уважно вивчимо ті позиції і прохання, які вона озвучила, і обміняємося з колегами в “Люблінському трикутнику” думками, як на них реагувати і які подальші кроки можуть бути зроблені», – зазначив очільник МЗС.

Кулеба також поінформував, що учасники зустрічі окремо обговорили тему взаємодії між Європою і новою адміністрацією США.

«Люблінський трикутник» вітатиме більш активне залучення США до взаємодії з регіоном Центральної Європи. Вважаємо, що цей альянс, ця взаємна підтримка будуть важливим стабілізаційним фактором у нашій частині Європи та інструментом зміцнення демократії й процвітання», – акцентував він.

Міністр зазначив, що на сьогоднішній зустрічі жодні формальні рішення не ухвалювалися, глави МЗС досягнули низки політичних домовленостей, і тепер їхні координатори розроблять план конкретних заходів.

Як повідомляв Укрінформ, у п’ятницю міністри закордонних справ України, Литви та Польщі провели перше засідання у форматі “Люблінського трикутника”, що проходило онлайн.

 

Порядок денний візиту Борреля до РФ відповідає баченню й інтересам України — Кулеба

Україна спокійно ставиться до порядку денного й тез майбутнього візиту Високого представника ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозепа Борреля до Москви.

Вони повністю відповідають українським інтересам, заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на брифінгу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Що стосується візиту пана Борреля до Москви, то йому добре відома наша позиція, вона була додатково доведена і проговорена в Брюсселі, плюс він отримав прямі директиви від держав-членів ЄС до цього візиту. Тому ми спокійні щодо того порядку денного і тих тез, з якими пан Боррель їде до Російської Федерації, вони відповідають баченню й інтересам України”, – сказав Кулеба.

Як повідомлялося, Високий представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель 4-6 лютого здійснить візит до Москви для обговорення з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим стану та проблемних питань двосторонніх відносин.

 

Лісові пожежі змінили карту забруднення зони ЧАЕС – екологи

Карти забруднення Чорнобильської зони відчуження на сьогодні застаріли, оскільки вони змінюються після кожної пожежі, а особливо – змінилися після катастрофічної пожежі навесні 2020 року.

Як передає кореспондент Укрінформ, про це йшлося на пресконференції «Як уникнути наймасштабнішої за усю історію України пожежі на радіоактивно забруднених територіях?», організованій “Професійною асоціацією екологів України”.

“Кожна нова пожежа формує нову карту забруднення, оскільки підняті у повітря радіонукліди розсіюються там, де раніше було відносно безпечно, де можна було здійснювати якусь господарську діяльність, можна було проводити туристичні маршрути – все це змінилося, і змінилося дуже серйозно. І буде змінюватися надалі, до тих пір, поки не буде знайдено серйозне державне рішення, і не буде прийнято стратегічне бачення щодо майбутнього зони відчуження”, – наголосив віцепрезидент Професійної асоціації екологів України Валентин Щербина.

За його словами, в результаті пожежі 2020 року радіонукліди потрапили не лише в повітря, а й ґрунт, водні об’єкти.

“У результаті пожежі радіонукліди можуть потрапити не тільки до повітря, а й до лісової підстилки, ґрунт, до водних об’єктів. І вони вже потрапили у 2020 році, включилися в геохімічний цикл і мігрують, здійснюючи вторинне радіоактивне забруднення. І карти, які були, наприклад туристичні маршрути в зоні відчуження, застаріли”, – зазначив еколог.

Еколог нагадав, що у перші роки після аварії було заліснено і залужено більшу частину сільгоспугідь, створено величезні масиви швидкорослих соснових насаджень, основним призначенням яких була акумуляція й утримання радіонуклідів ґрунту та ґрунтових вод, виконання бар’єрної функції. Лісові насадження упродовж 35 років поглинали радіонукліди через кореневу систему із ґрунтовою вологою та акумулювали їх у коренях, деревині, гілках, хвої.

Водночас наголосив еколог, на цей час існуючі лісові екосистеми не виконують основну бар’єрну функцію – акумуляцію і затримання радіонуклідів. Зокрема, створені у перші роки після аварії штучні соснові насадження виконали свою роль і стали нежиттєздатними. Також відбулися масові пожежі (1800 пожеж за період 1993-2020 роки). Не здійснювалося в необхідних обсягах належного догляду за лісовими екосистемами. Крім того, в умовах зміни клімату ліси масово гинуть через низьку стійкість до пожеж, шкідників, хвороб лісу.

Як повідомляв Укрінформ, пожежа в Чорнобильській зоні почалася 4 квітня та вирувала до 14 квітня. Тоді до ДСНС надійшла інформація, що в зоні відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення поблизу с. Володимирівки Котовського лісництва виникла верхова лісова пожежа на площі 20 га. Потім зайнявся також трав’яний настил та лісова підстилка між смт Поліське та с. Володимирівка на площі близько 6,5 га та поблизу с. Рудня Осошня на площі близько 4 га. Поблизу с. Грезля Денисовецького лісництва виникла пожежа трав’яного настилу та чагарників.

 

Ще 5 російських артистів внесли у список осіб, що загрожують нацбезпеці України

УП

Міністерство культури та інформаційної політики внесло 5 російських артистів до переліку осіб, які становлять загрозу національній безпеці.

Джерело: Повідомлення на сайті МКІП

Дослівно: “18 січня 2021 року до Міністерства культури та інформаційної політики надійшли листи Служби безпеки України щодо включення до Переліку осіб, які становлять загрозу національній безпеці, громадян РФ Ольги Кормухіної, Ольги Засульської (Лоя – ред.), Ігоря Саруханова, Дениса Клявера (колишній учасник групи “Чай вдвойом” – ред.) та Марка Тишмана”.

Деталі: У відомстві вказали, що артистів внесли до списку автоматично, оскільки згідно з чинним законодавством повноваженнями вирішувати “включати” чи “не включати” до списків МКІП не наділено.

З переліком усіх “заборонених артистів” можна ознайомитись на офіційному сайті Міністерства культури та інформаційної політики.

 

Ткаченко: У Європі не скорочували бібліотеки, бо вони – найкращий засіб прищепити культуру

Заклади культури, які не мають попиту в об’єднаних територіальних громадах, потрібно вдосконалювати й трансформувати, а не закривати.

Таку позицію висловив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко в інтерв’ю порталу «Децентралізація», повідомляє Укрінформ.

«Громада повинна утримувати ті заклади культури, у яких бачить сенс. А якщо ці заклади недосконалі, незатребувані, їх треба вдосконалити й трансформувати. Але не знищувати. Людям потрібні не запліснявілі заклади радянського типу, а сучасні клуби, куди приємно прийти. Зверніть увагу, подібна трансформація зараз відбувається у сферах освіти й охорони здоров’я. І школи, і лікарні загалом не скорочуються, а переформатовуються під потреби місцевих жителів», – наголосив Ткаченко.

Водночас, за його словами, є ситуації, коли у селах громади є незатребувана бібліотека, а крім цього ще кілька шкільних книгозбірень. «Звісно, у таких випадках краще об’єднати кілька бібліотек, однак не скорочувати при цьому бібліотечних працівників. Варто розуміти, що публічна бібліотека та шкільна мають різні функції, їх об’єднувати не варто. Шкільні бібліотеки – це бібліотеки сфери освіти, а не сфери культури. Ліквідація бібліотек є можливою, але вона не має бути самоціллю», – пояснив глава МКІП.

За словами урядовця, все має відбуватися так само, як з будинками культури. Міністерство стоїть за те, що бібліотеки треба зберегти, переформатувавши їх. У сучасній бібліотеці має бути інтернет, комп’ютери. З місць, де можна просто взяти книжку, бібліотеки мають перетворитися на місця для спілкування, приємного проведення часу.

«Там кожен відвідувач повинен мати можливість випити каву, набути нових знань, взяти участь у конференції, подивитися фільм – активності можна перелічувати дуже довго. Прикладів створення саме таких бібліотек вже чимало, особливо у великих містах. Я бачив 13 оновлених бібліотек, які прийшли на заміну 24-ом публічним та 16-ти шкільним бібліотекам у Теребовлянській громаді. І я задоволений тим, що побачив», – розповів міністр.

Водночас він зазначив, що таке переформатування має відбуватися не тільки коштом громади.

«Певні державні субвенції на це існують. Крім того, до подібних проєктів можна залучати кошти Державного фонду регіонального розвитку, кошти обласних бюджетів, а також донорські кошти. Зрештою, у кожній громаді можна знайти волонтерів, які не відмовляться допомогти в оновленні місцевих бібліотек. Європа вже пройшла цей шлях, ми не є тут піонерами. Власне, у Європі не скорочували бібліотеки, бо розуміли, що вони є чи не найкращим засобом для прищеплення людям культури. Тільки ці бібліотеки, звісно ж, повинні мати сучасний формат і сучасний книжковий фонд», – сказав міністр.

Він нагадав, що однією зі стратегічних цілей Міністерства культури та інформаційної політики є запуск пілотних центрів культурних послуг та креативних хабів. МКІП вже розробило Концепцію центрів культурних послуг, що має парасольковий формат, розрахований на те, щоб в одному приміщенні були кілька закладів культурного напряму. Наприклад, концертна зала, танцювальна зала, бібліотека, гурткові приміщення. За таких умов, переконаний урядовець, Центр культурних послуг стане місцем спілкування, зустрічей, цікавих розмов, навчання тощо.

«Культурні хаби мають ширший формат, розрахований переважно на міста. Однак і хаби, так само як ЦКП, мають об’єднувати у собі багато активностей. Хаби можна порівняти з колишніми районними будинками культури, однак знак рівності між ними ставити не варто. Адже йдеться не просто про зміну вивіски. Наповнення хабу має бути набагато кращим, що дозволить жителям громад отримувати замовлені ними культурні послуги високої якості. Причому ініціювати створення ЦКП чи культурного хабу мають самі громади, адже вони управлятимуть цими хабами. А Міністерство культури та інформаційної політики надаватиме їм фінансову, консультаційну та методологічну підтримку», – додав Ткаченко.

Він також зверну увагу на те, що утримання Центрів культурних послуг і потенційних хабів повністю лягає на плечі громад. Але МКІП може надавати певні субвенції і вже готує порядок використання коштів. Фінансування здійснюватиметься на конкурсній основі. Всі області подаватимуть пакети документів, відомство буде аналізувати їх, вибудовувати певний рейтинг та розраховувати квоти на кожен регіон.

Як повідомляв Укрінформ, Міністерство культури та інформаційної політики дедалі частіше стикається з проявами неналежного дотримання законів через надмірну зацікавленість у майнових комплексах, що в разі ліквідації закладів культури становлять додатковий комерційний інтерес.

У МКІП зауважували, що непоодинокими є випадки звернень районних державних адміністрацій для погодження ліквідації районних клубних закладів чи бібліотек. Однак відповідно до законодавства (закони України №1009-ІХ та № 1081-IX) районні державні адміністрації не мають права ліквідовувати районні заклади культури і зобов’язані передати їх на баланс територіальної громади, де вони знаходяться, а відповідні місцеві ради не можуть відмовитися прийняти у комунальну власність територіальних громад такі заклади. Тільки після передачі закладів, в разі прийняття рішення про необхідність ліквідації чи реорганізації зазначених закладів, до МКІП має звернутися територіальна громада, якій будуть передані ці заклади культури.

Також повідомлялося, що у 2020 році в процесі реформи децентралізації відбулись зміни адмінтерустрою і, відповідно, змінилися система міжбюджетних відносин та фінансування соціальних об’єктів, що знаходяться у комунальній власності.

Нині в областях триває процес передачі майна з районного рівня у комунальну власність територіальних громад. Йдеться про заклади освіти, культури, охорони здоров’я та інші. Прийнявши на свій баланс ці об’єкти, територіальні громади отримують змогу ними управляти та утримувати їх з власного бюджету.

Торік Верховна Рада ухвалила рішення про ліквідацію 490 існуючих районів і створення замість них 136 нових районів.

 

Посли G7 зробили заяву про схвалений у ВР проєкт реформи СБУ

УП

Посли країн “Групи семи” в Україні привітали ухвалення Верховною радою закону про СБУ у першому читанні.

Як повідомляє “Європейська правда“, відповідна заява у п’ятницю опублікована у офіційному Twitter-аккаунті британського головування в групі підтримки послів G7 у Києві.

“Посли G7 вітають позитивні кроки щодо реформування СБУ у відповідності до міжнародних стандартів. Ми високо цінуємо роль президента Зеленського, віцепрем’єрки Стефанішиної та інших у здійсненні цих змін і закликаємо їх завершити цю роботу”, – сказано у заяві.

Раніше у п’ятницю Міжнародна дорадча група, до якої входять представники НАТО, ЄС та США, привітала ухвалення у першому читанні законопроєкту про СБУ, але очікує, що до другого читання проєкт буде доопрацьовано.

28 січня Верховна рада України ухвалила за основу нову редакцію закону про Службу безпеки України. За ухвалення проголосувало 285 народних депутатів.

Реформа, у разі остаточного схвалення, передбачає перетворення СБУ з правоохоронного на  контррозвідувальний орган. Зокрема, СБУ позбудеться повноважень у сфері економіки та боротьби з корупцією, а після 2024 року – якщо ця норма не буде змінена під час другого читання – повністю позбудеться функцій досудового слідства.

Також передбачені суттєве скорочення чисельності служби та її демілітаризація – співробітники більшості підрозділів матимуть не військові, а спеціальні звання.

Реформування Служби безпеки України є одним з критеріїв зближення України до НАТО.

 

Який правопис чинний після рішення ОАСК – в уряді дали роз’яснення

До набуття чинності рішення суду постанова про новий український правопис є чинною та обов’язковою для виконання.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у заяві Національної комісії зі стандартів державної мови, яку оприлюднено на сайті Міністерства освіти та науки.

“Національна комісія зі стандартів державної мови стурбована ситуацією, яка склалася навколо нової редакції Українського правопису. Усвідомлюючи важливість покладених Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» завдань, пов’язаних із напрямами діяльності, та власну відповідальність, Комісія наголошує на тому, що завчасні дії, звернення та заклики можуть вивести українське суспільство за межі правового поля”, – йдеться у заяві.

Водночас у Нацкомісії звернули увагу органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, що на сьогодні немає повного тексту рішення Окружного адміністративного суду міста Києва щодо постанови Кабінету Міністрів України №437 від 22.05.2019 року, який може бути предметом конструктивного обговорення.

“Комісія як колегіальний орган виконує свої повноваження в межах та в спосіб, визначені Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами, дотримується прямих норм Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та ухвалює рішення щодо стандартів державної мови. До моменту, коли рішення суду набуде чинності, постанова Кабінету Міністрів України «Питання українського правопису» від 22 травня 2019 року № 437 є чинною та обов’язковою для виконання на всій території України”, – заявили в Нацкомісії.

Як повідомлялося, 28 січня адвокат Дмитро Ільченко повідомив в соцмережах, що Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив позов та скасував постанову № 437 «Питання українського правопису», якою було схвалено нову редакцію «Українського правопису».

22 травня 2019 року Кабінет Міністрів ухвалив постанову № 437 “Питання українського правопису”, якою схвалено нову редакцію “Українського правопису”.

Документ підготувала спеціально створена Українська національна комісія з питань правопису, до якої увійшли вчені-мовознавці Національної академії наук та національних університетів з різних регіонів України. Склад комісії затверджений розпорядженням КМУ від 17 червня 2015 року № 416.

У серпні-вересні 2018 року відбулося громадське обговорення пропонованих змін, під час якого надійшло понад 3000 пропозицій від наукових установ, закладів освіти, органів державної влади та місцевого самоврядування, а також окремих громадян.

 

Лідер керівної партії Польщі вважає непольські медіа “зайвими” в країні

УП

Лідер правлячої партії Польщі “Право і справедливість” Ярослав Качинський заявив, що медіа з іноземними власниками мали б бути винятком в країні, інакше це створює загрозу для національних інтересів.

Як пише “Європейська правда” з посиланням на wPolityce, про це він заявив в інтерв’ю.

Качинського запитали про його думку з приводу зміни власника Polska Press, яка раніше була німецькою медіакомпанією, а тепер перейшла під контроль PKN Orlen.

Лідер “ПіС” заявив, що вважає це “однією з найкращих новин” за останні роки.

“Це перший крок у правильному напрямку. Ми значною мірою позбавили себе медіа, значно поступившись іншим, зокрема німецьким, що стало суттєвим послабленням нашого суверенітету – не лише держави, а нації”, – заявив Качинський, додавши, що німецькі медіа зіграли значну роль у “деморалізації молодих людей у 90-х”.

“Якщо ми продовжимо шлях, ініційований рішенням Даніеля Обайтека (керівник PKN Orlen)  – ми зможемо виправити цю ситуацію. Хочу нагадати, що коли одна не дуже значна щоденна газета у Німеччині перейшла під контроль іноземців, почалася масована кампанія, після якої вона знову повернулася до німецького власника. Тож вони мають право захищати свій суверенітет у цій надважливій сфері, але заперечують таке право інших країн”, – заявив Ярослав Качинський.

Він аргументував свою позицію тим, що ЗМІ мають величезний вплив на суспільну думку.

“Нам потрібні наші власні медіа, а непольські медіа повинні бути винятком, рідкісним винятком у нашій країні. Це не легко і не швидко, але це єдиний можливий шлях захистити нашу свободу і суверенітет”, – наголосив лідер “ПІС”.

 

Ексберкутівця помітили серед гостей резиденції Лукашенка

Серед омонівців, які відвідували резиденцію білоруського диктатора Олександра Лукашенка у Мінську, був колишній боєць розформованого підрозділу МВС України “Беркут” – Сергій Кімінчижи.

Як передає Укрінформ, про це інформує Euroradio.

Зараз колишній “беркутівець” – один із командирів мінського загону спецпризначенців.

У серпні Кімінчижи брав участь у репресіях проти білоруських протестувальників, затримував політичних активістів та давав свідчення в суді проти них.

Сергію Кімінчіжі 37 років. Він народився у селі Василівка Одеської області. Після служби у ЗСУ пішов працювати в одеський «Беркут».

Як повідомлялося, під час Революції Гідності бійцям цього підрозділу вдалося прорвати облогу, встановлену громадськими активістами навколо місця його дислокації та потрапити до Києва. Вони брали участь у боях на вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року, під час яких загинули більшість учасників Євромайдану.

У Білорусі з серпня 2020 року тривають масові протести проти фальсифікації результатів президентських виборів, на яких переможцем був оголошений Олександр Лукашенко.

ЄС та Україна заявили, що не визнають легітимності Лукашенка.

 

ЗМІ: Nord Stream 2 – велика помилка в німецькій політиці

Російський газопровід погіршує позиції ЄС стосовно країни, яка є противником демократії, а також робить Україну вразливішою.

Про це йдеться у статті в німецькому виданні Frankfurter Allgemeine Zeitung, повідомляє Укрінформ.

«Північний Потік-2» погіршує становище Німеччини та ЄС щодо держави, яка перебуває у відвертій опозиції до нашого вільного суспільства», – пише автор.

Він зауважує, що підтримка Берліном цього проєкту була «грубою помилкою» з самого початку. Ситуація з отруєнням російського опозиціонера Олексія Навального та репресій проти громадянського суспільства в РФ могли б стати вагомою причиною зупинити проєкт в останню секунду. Втім, чимало німецьких провідних політиків вперто не хочуть пов’язувати дві теми – дії російської державної влади з питанням про те, чи потрібно добудовувати газопровід. Останніми днями за добудову газогону висловилися і голова Соціал-демократичної партії Німеччини Норберт Вальтер-Бор’янс, і новий голова Християнсько-демократичного союзу Армін Лашет, і голова Христянсько-соціального союзу – прем’єр-міністр Баварії Маркус Зедер. Зрештою, федеральний канцлер також підтримує проєкт.

ЄС, йдеться у статті, зробив багато для зменшення ризиків щодо газопроводу після того, як російське керівництво подемонструвало західноєвропейцям взимку 2005/06 років, що воно готово використовувати свою сировину як політичну зброю. З цього Європа зробила правильні висновки: з тих пір вона значно зменшила свою залежність від російського газу, не зменшивши при цьому суттєво імпорт з Росії. Ця мета була досягнута за рахунок розширення та перебудови газової інфраструктури, що дозволяє швидко переключитися на інші джерела постачання. «Північний потік-2», втім, зміщує баланс на користь Росії, пише автор.

Новий трубопровід матиме економічний сенс лише в тому разі, якщо Німеччина та ЄС купуватимуть значно більше російського газу в майбутньому, але й існуючі газопровідні потужності між Росією та Європою уже не використовуються на повну потужність. Отже, якщо імпорт не зросте, «Північний потік-2» може виконати геополітичну функцію, яка і є справжньою причиною побудови трубопроводу – оминути Україну, – йдеться у публікації.

«Україна втрачає не лише значні фінансові надходження, а перш за все політичну та військову безпеку», – зауважує автор. До тих пір, поки режим у Москві економічно залежить від найважливішого експортного товару Росії, який безперебійно тече через Україну, малоймовірно, що він посилюватиме свою гібридну війну проти країни в політичному чи військовому відношенні.

«Якщо ця залежність зникне, у Володимира Путіна та його людей будуть вільні руки», – йдеться у статті.

У будь-якому разі, прогнозує автор публікації, Кремль виграє: якщо європейці купують більше газу, вони збільшують свій фінансовий внесок у стабілізацію корумпованого режиму. Якщо попередній обсяг газу залишиться незмінним, додаткові потужності «Північного потоку» зроблять Україну зайвою, як транзитну країну. Таким чином, у Москви був би важіль для дестабілізації України, що мало б безпосередній вплив на безпеку членів ЄС та НАТО у Східній Європі.

“Той факт, що Росія та Україна у 2019 році за посередництва ЄС підписали нову транзитну угоду, нічого не змінює. По-перше, з російської точки зору, угода, термін дії якої закінчується у 2024 році, лише виконує функцію мосту до моменту, поки «Північний потік-2» не запрацює. По-друге, після досвіду останніх кількох років виникають великі знаки питання щодо прихильності Москви до договорів загалом”, – резюмує автор.

Як повідомлялося, 94% спірного трубопроводу “Північний потік – 2” довжиною 1234 км і вартістю 10 млрд євро вже завершені. Наразі бракує загалом близько 150 км – по 75 км на обох лініях. Роботи з прокладання труб були зупинені наприкінці 2019 року через оголошення США санкцій. Наразі російська сторона намагається знайти шляхи завершити будівництво власними силами, але західні компанії через санкції відмовляються сертифікувати та страхувати газогін.

 

Зеркаль каже про зростання інтересу до України з боку Вашингтона

УНН. З приходом адміністрації президента Джо Байдена, інтерес до України та подій у державі в Вашингтоні однозначно зріс. Про це повідомила радниця голови правління Нафтогазу Олена Зеркаль, яка наразі перебуває з візитом у Вашингтоні, передає УНН.

Цитата:

“Добре відчули, що інтерес до України та подій у нас дуже однозначно зріс. Нова адміністрація вже тримає руку на пульсі і таке враження, що у Вашингтоні мають намір суттєво зміцнити “контроль пульсу”, – повідомила Зеркаль.

Деталі

Радниця голови правління Нафтогазу розповіла також, що зміни в американському уряді інтерес до теми “Північного потоку-2” навіть підвищили, а бажання і інструментів для зупинки газогону у США “більше ніж достатньо”.

“Наявний арсенал включає три види санкцій: до компаній, що можуть прокладати труби, що страхують, та компаній, які сертифікують газогін. Але це тільки верхівка айсбергу проблем із завершенням газового троянського коня РФ для Євросоюзу. Новини – геть не добрі для росіян новини – відчуваємо, не забаряться”, – зазначила колишній дипломат.

Варто зазначити

Газопровід “Північний потік – 2” добудований вже більш ніж на 90 відсотків. Залишилося прокласти лише кілька десятків кілометрів труб в водах Данії та Німеччини.

США за допомогою санкцій хочуть не допустити добудову газопроводу.

Раніше під загрозою санкцій з боку США від участі в проекті “Північний потік-2” відмовилися європейські судна і на добудову газопроводу було направлено два російських трубоукладачі – “Академік Черський” і “Фортуна”.

Роботи повинні були розпочатися 15 січня 2021 року, але оператор “Північного потоку-2” відклав будівництво.

Після цього російський “Газпром”, який бере участь у реалізації проекту, визнав можливість згортання “Північного потоку-2”.

Передбачається, що “Північний потік-2” з’єднає Німеччину і Росію по дну Балтійського моря в обхід країн Балтії, Польщі, України. Будівництво газопроводу зупинено в кінці 2019 року через схвалення конгресом США санкцій проти власників суден-трубоукладачів для проекту.

Також стало відомо, що судно-трубоукладник “Північного потоку-2”, попри санкції США, продовжило будівництво.

 

Радбез ООН збирає неформальне засідання: говоритимуть про ситуацію з Навальним

Рада Безпеки ООН під час неформального засідання 3 лютого планує обговорити ситуацію з заарештованим у Росії опозиціонером Олексієм Навальним.

Про це повідомили дипломатичні кола в Нью-Йорку, передає Укрінформ із посиланням на DW.

“Обговорення відбудеться в закритому форматі, офіційна тема – спроба отруєння Навального у 2020 році, але деякі члени Радбезу, імовірно, торкнуться і нинішнього стану політика”, – йдеться у повідомленні.

Неформальний статус заходу передбачає, що будь-який член Ради безпеки може висловлюватися і пропонувати теми для обговорення, а Росія не може цьому перешкодити.

Нагадаємо: 18 січня Рада ООН з прав людини закликала негайно звільнити Навального. 17 січня опозиціонер був затриманий у зоні паспортного контролю міжнародного московського аеропорту “Шереметьєво”. Він повертався в РФ з Німеччини, де проходив лікування після отруєння речовиною групи “Новічок” наприкінці серпня минулого року в РФ.

Суд, який відбувся у ВВС у Хімках, призначив Навальному 30 діб арешту.

 

Скандал з затримкою поставок вакцини AstraZeneca: Всесвітня медична асоціація закликає ЄС до “жорсткої реакції”

УНН. Голова Всесвітньої медичної асоціації (WMA) Франк Ульріх Монтгомері піддав різкій критиці британо-шведську фармацевтичну компанію AstraZeneca за її підхід до розподілу доз вакцини від коронавірусу між країнами і закликав заборонити поставки препарату, виробленого на підприємствах в ЄС, за межі спільноти. Про це він заявив в опублікованому в п’ятницю інтерв’ю Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND), передає УНН.

Деталі

“AstraZeneca поводиться недобросовісно”, — зазначив Монтгомері. “Не може бути, щоб компанія в точності виконувала свої зобов’язання з постачання (препарату) до Великої Британії, а забезпечувала тільки частиною обіцяних доз вакцини країни ЄС”, — додав він.

При цьому глава WMA закликав Євросоюз “жорстко” відреагувати на ситуацію з порушенням графіка поставок. “Якщо вакцина виробляється на території континентальної Європи, компанії має бути заборонено відправляти її за межі ЄС”, — підкреслив Монтгомері. Разом з тим він виступив за загальноєвропейський підхід до розподілу препаратів від коронавірусу, помітивши, що особливу увагу слід приділити забезпеченню вакцинами бідні країни ЄС.

Довідка: Всесвітня медична асоціація — міжнародна організація, до якої входять понад 100 національних об’єднань лікарів. Вона займається виробленням етичних норм у медичній діяльності, обов’язкових для виконання лікарями всіх країн. Асоціація була створена в 1947 році.

Ситуація з вакциною AstraZeneca

Раніше глава Єврокомісії (ЄК) Урсула фон дер Ляйен в ефірі радіостанції Deutschlandfunk заявила, що ЄК вимагає від AstraZeneca виконати свої зобов’язання з постачання вакцини в Євросоюз при дотриманні прозорості. Минулого тижня компанія повідомила ЄК, що замість обіцяних 80 млн доз вакцини в першому кварталі зможе поставити лише 31 млн доз через проблеми з виробництвом. У країнах ЄС це викликало обурення, оскільки плани по вакцинації виявилися на межі зриву. Крім того, глава ЄК вказала, що ЄС інвестував багатомільярдні суми в фармацевтичні компанії для розширення їх можливостей з виробництва вакцин.

Доповнення

В даний час в Євросоюзі розгортається скандал, пов’язаний з великим скороченням поставок вакцини американської компанії Pfizer, яка вже сертифікована в ЄС, а також випереджувальним оголошенням компанії AstraZeneca, що її поставки вакцини в ЄС в першому кварталі 2021 року буде скорочено на 60%. Єврокомісія зажадала від компанії пояснень, а також оголосила про намір поставити під контроль будь-які поставки вакцини, виробленої на підприємствах в ЄС, за межі спільноти. Брюссель також вимагає від AstraZeneca “поставок вакцини в повному обсязі, адже пандемія та помирають люди”.

 

Степанов повідомив про головний результат “війни” з COVID-19

УНН. Головний результат боротьби з поширенням коронавірусної інфекції є те, що Україна знаходиться на 34-му місці в Європі за смертністю від COVID-19 на 1 мільйон людей. Про це в ефірі одного з телеканалів повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов, інформує УНН.

Цитата

“Якщо ми подивимося на смертність і порівняємо з іншими країнами Європи, то ми знаходимося на 34-му місці в Європі за рівнем смертності на 1 мільйон людей. Наприклад, у нас у 3,5 раза менша смертність, ніж у Великій Британії і у 2,5 раза менше, ніж у Франції. Я вважаю, що це головний результат — які втрати ми понесли в цій війні”, — повідомив міністр.

Доповнення

Станом на 29 січня в Україні зафіксовано вже 1,211 млн випадків коронавірусної хвороби COVID-19, добовий приріст. При цьому вже третій тиждень поспіль за добу людей одужує більше, ніж захворіло.

Згідно з даними Worldometer, ресурсу, що відслідковує ситуацію з коронавірусом, у світі вже 102 041 120 випадків COVID-19, з них 2 201 044 — летальні, а 73 882 690 осіб одужали. Україна на 17-у місці за поширенням і на 19-у — за кількістю смертей від COVID-19 у світі.

Додамо, що сьогодні в Україні схвалили календарний план вакцинації від COVID-19.

 

За добу в Україні виявили 5 181 випадок коронавірусу

29.01.2021, 08:19

В Україні станом на 29 січня лабораторно підтверджено 1 211 593 випадки COVID-19, з них за добу – 5 181.

Як передає Укрінформ, про це у Фейсбуці повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

«5 181 новий випадок коронавірусної хвороби COVID-19 зафіксовано в Україні станом на 29 січня 2021 року. Зокрема, захворіли 218 дітей та 212 медпрацівників.», – йдеться в повідомленні.

Також, як зазначається в дописі, за минулу добу госпіталізовано 1 916 осіб; сталося 128 летальних випадків; одужало 11 310 осіб; здійснено тестувань за добу – 44 143 (зокрема методом ПЛР – 24 769, методом ІФА – 19 374).

За весь час пандемії в Україні захворіло 1 211 593 особи;

одужало – 1 003 341 особа; летальних випадків – 22 479;

проведено ПЛР-тестувань – 6 209 089.

За останню добу найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована на Львівщині (440), у м. Київ (361), Івано-Франківській (356), Київській (326) та Вінницькій (238) областях.

 

ЄC запровадив експортний контроль за вакцинами, для України буде виняток

УП

Європейська комісія офіційно оголосила про запровадження механізму, що вимагає отримання дозволу держав-членів ЄС на експорт вакцин від COVID-19.

Як повідомляє “Європейська правда“, про це йдеться у заяві на сайті Єврокомісії.

“Цей імплементаційний акт, прийнятий за терміновою процедурою та опублікований сьогодні, передбачає отримання дозволів на експорт вакцин COVID-19 за межі ЄС до кінця березня 2021 року. Ця схема застосовується лише до експорту вакцин від компаній, з якими ЄС заздалегідь уклав угоди на купівлю”, – йдеться у заяві.

Країни Західних Балкан та програми “Східного партнерства”, в яку входить Україна, не підпадатимуть під експортну заборону.

“ЄС виключив із цієї схеми постачання вакцини для гуманітарної допомоги або для країн, що перебувають в програмі COVAX, а також наших сусідніх країн”, – зазначили в Єврокомісії.

В ЄС відзначили, що такий крок повністю узгоджується з міжнародними зобов’язаннями ЄС у рамках Світової організації торгівлі та G20, а також відповідно до того, що ЄС запропонував у контексті ініціативи СОТ щодо торгівлі та охорони здоров’я.

“Комісія інвестувала великі суми у розвиток виробничих потужностей розробників вакцин в ЄС. Це було зроблено з метою забезпечення швидшої доставки вакцин європейським громадянам, підтримки планування та стратегій вакцинації з кінцевою метою захисту громадського здоров’я. Тому ЄС доцільно контролювати, як використовуються кошти, що виплачуються за договорами попередньої купівлі-продажу (APA), особливо в контексті потенційного дефіциту основних вакцин проти COVID-19”, – йдеться у заяві.

Як відомо, країни ЄС не отримають вчасно в повному обсязі куплених вакцин від виробників Pfizer та AstraZeneca.

Єврокомісія за згодою AstraZeneca опублікувала контракт про закупівлю вакцини від коронавірусу, який сторони підписали 27 серпня минулого року, щоб забезпечити прозорість у суперечці на тлі дефіциту вакцин.

 

Фон дер Ляєн – Зеленському: ЄС хоче допомогти Україні у боротьбі з COVID-19

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн обговорила з Президентом України Володимиром Зеленським допомогу країні у боротьбі з коронавірусом (COVID-19).

Як передає Укрінформ, про це фон дер Ляєн написала у Твіттері.

«Завжди рада поговорити з Президентом Зеленським. Євросоюз хоче допомогти Україні в боротьбі з COVID-19, зокрема, доти, поки вакцини не будуть доступні через (механізм – ред.) COVAX», – повідомила фон дер Ляєн.

Вона також заявила про тверду підтримку програми реформ в Україні, серед яких судова система і боротьба з корупцією дуже важливі.

Як повідомляв Укрінформ, на початку січня Єврокомісія отримала лист від 13 країн ЄС із проханням прискорити надання допомоги у боротьбі з пандемією COVID-19 для країн “Східного партнерства” – Україні, Грузії, Молдові, Вірменії, Азербайджану і Білорусі.

 

Зеленський підписав закон про екстрену реєстрацію COVID-вакцин

УП

Президент Володимир Зеленський підписав закон “Про внесення змін до закону “Про лікарські засоби” щодо державної реєстрації лікарських засобів під зобов’язання для екстреного медичного застосування”, який Рада ухвалила 29 січня.

Джерело: Офіс президента

Дослівно: “Рішення про прискорену державну реєстрацію ухвалюється, зокрема, за наявності даних про успішне проведення доклінічних випробувань/досліджень, окремих фаз клінічних випробувань/досліджень; якщо дозвіл на екстрене застосування був наданий компетентним органом США, Великої Британії, Швейцарської Конфедерації, Японії, Австралії, Канади, Китайської Народної Республіки, Індії або за централізованою процедурою компетентним органом Євросоюзу, або вакцина чи інший медичний імунобіологічний препарат перекваліфіковані Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Окремо передбачено, що лікарський засіб не повинен бути розроблений у державі-агресорі.

Крім того, відома та потенційна користь лікарських засобів має переважати відомі ризики”.

Деталі: Зазначається, що реєстраційне посвідчення вакцини або медпрепаратів, що пройшли процедуру державної реєстрації під зобов’язання для екстреного медичного застосування, видається строком на один рік з можливістю продовження ще на рік.

Нагадаємо: Це рішення підтримали 280 нардепів.

 

В Кабміні показали календарний план вакцинації українців

УП

Під час засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій головний санітарний лікар Віктор Ляшко презентував Календарний план вакцинації населення у 2021 році, який передбачає додаткову закупівлю близько 15 мільйонів доз вакцин проти коронавірусу.

Джерело: повідомлення Кабінету міністрів

Деталі: Водночас прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що вакцинування людей повинне розпочатись у лютому, згідно із затвердженим Національним планом, який визначає 5 етапів вакцинації.

У Календарному плані ж має бути відображене, зокрема, хто, коли й де зможе безкоштовно отримати вакцину від коронавірусу.

За словами Ляшка, оперативний штаб з протидії вакцинокерованим інфекціям у МОЗ визначив прогнозовану кількість вакцин для закупівлі Україною на рівні 15 мільйонів додаткових доз.

Згідно із оприлюдненим планом, протягом лютого-квітня буде використано 367 тисяч безкоштовних вакцин для медиків стаціонарів і учасників ООС. Наступними у списку вакцинованих йдуть люди віком 80+ і працівники первинної медичної допомоги. Далі решта.

Кабмін

Передісторія: Вакцинація від COVID-19 в Україні може початися 15 лютого – орієнтовно тоді в Україну привезуть перші вакцини.

 

Нардепи від “Слуги народу” і ОПЗЖ пояснили, навіщо МОЗ має провести масове тестування українців на антитіла до COVID-19

УНН. Першочергове питання до міністра охорони здоров’я Максима Степанова – це в терміновому порядку провести масове ІФА-тестування на антитіла до коронавірусу. Якщо з’ясується, що більше, ніж у 50% населення сформувався імунітет, то, розрахувавши динаміку, можна виграти необхідний час для організації вакцинації. До такого висновку в процесі обговорення теми вакцинації українців від COVID-19 в ефірі телеканалу ZIK прийшли народні депутати від партії “Слуга народу” Олексій Устенко і ОПЗЖ – Володимир Кальцев.

Цитата нардепа Устенка:

“Перше питання до міністра МОЗ – це те, що в терміновому порядку потрібно провести ІФА-тестування, зрозуміти, яка кількість людей у нас є з антитілами, яка кількість вакцин нам дійсно сьогодні необхідна. Тому що, об’єктивно, якщо виявиться, що пів країни перехворіло, як було в Італії, тоді все трошки легше”, – вважає “слуга народу”.

Цитата нардепа Кальцева:

“Багато розуму не треба, щоб провести ІФА-тестування, визначитися. Може, взагалі й з’ясується, що вакцинувати (зараз – ред.) вже пізно. Розрахувати динаміку – і працювати наперед трошки. Але, хлопці, для цього ж потрібен професіоналізм!” – заявив Кальцев.

Доповнення

Підкреслимо, що масове ІФА-тестування на антитіла до коронавірусу проводиться для визначення популяційного імунітету, розрахунку пріоритетних районів, з яких слід починати вакцинацію від COVID-19, а також для пошуку людей, які можуть стати донорами “ковідної” плазми, яка рятує життя тяжкохворих.

Відзначимо, що перші в Україні ІФА-тести на антитіла розробили вчені вітчизняної компанії “Діапроф-Мед”. Завдяки цьому Україна стала п’ятою в світі країною з моменту початку пандемії, у якій з’явилися власні якісні тести на антитіла до коронавірусу.

Нагадаємо, що раніше підприємець і громадський діяч, президент холдингу Internet Invest Group Олександр Ольшанський заявив, що підрахувати необхідну зараз для України кількість доз вакцини можна за допомогою масового ІФА-тестування на антитіла.

 

Чорний ринок соцпослуг: після харківської трагедії знайшли ще понад 330 закладів

УНН. У 20-ти областях України та у Києві перевірили наявність недержавних надавачів соціальних послуг, їх виявилося 334. Про це сказала на годині запитань до уряду у ВР міністр соціальної політики Марина Лазебна, передає кореспондент УНН.

Цитата:

“Станом на кінець вчорашнього дня проведено роботи з виявлення і перевірки надавачів соціальних послуг недержавного сектору в 20-ти областях та місті Києві. Ще нам не надали інформацію Закарпатська, Запорізька, Київська та Одеські області. Але за тими регіонами, де перевірено, такі недержавні надавачі соціальних послуг, їх виявилося 334. Кількість осіб, які проживають в таких закладах – 1030 людей”, — сказала Лазебна.

Деталі

В Україні почалися перевірки закладів, які надають недержавні соціальні послуги. Особливу увагу на це звернули після того, як у Харкові сталася пожежа у приватному будинку для літніх людей.

Що було раніше

21 січня у Харкові у двоповерховому житловому будинку, переобладнаному під будинок для літніх людей, виникла пожежа на другому поверсі. Цей будинок для літніх людей був приватним пансіонатом “Золотий час”. Спочатку повідомлялося про 13 загиблих, однак пізніше їх кількість зросла до 16.

Генеральний прокурор Ірина Венедіктова заявила, що правоохоронці затримали чотирьох осіб, причетних до організації приватного будинку для літніх людей у Харкові, де сталася пожежа.

23 січня цього року суд взяв під варту чотирьох підозрюваних в порушенні вимог пожежної безпеки, що спричинило виникнення пожежі та загибель людей в пансіонаті для літніх людей.

Після трагедії уряд утворив комісію для з’ясування причин пожежі.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль доручив місцевим органам виконавчої влади та Міністерству соціальної політики провести роботу зі встановлення законності створення приватних будинків для літніх людей та перевірити Державній службі з надзвичайних ситуацій стан протипожежної безпеки в готелях, пансіонатах, хостелах.

 

“Експортери” горіхів приховали податків на 250 млн гривень. Підозрюють 11 осіб

УНН. У Чернівецькій області в ухиленні від сплати понад 250 млн грн податків підозрюють 11 членів злочинної групи. За версією слідства, робили це підозрювані під час експорту волоського горіха незаконного походження до країн Європейського Союзу та Близького Сходу. Про це повідомили в пресслужбі Офісу Генерального прокурора, інформує УНН.

Цитата

“… повідомлено про підозру одинадцятьом учасникам організованої злочинної групи за фактами ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, використання завідомо підроблених документів, службового підроблення та подання для проведення державної реєстрації документів, які містять завідомо неправдиві відомості (ч. 3 ст. 212, ч. 4 ст. 358, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 205-1 КК України)”, — йдеться в повідомленні.

Деталі

За даними слідства, підозрювані ухилилися від сплати загальнообов’язкових податків та зборів до бюджету в особливо великих розмірах під час експорту товару “горіх волоський” незаконного походження до країн Європейського Союзу та Близького Сходу на території Чернівецької області.

До складу цієї організованої злочинної групи увійшли фізичні та юридичні особи, які попередньо придбавши волоські горіхи у населення за необліковану готівку, організували через ряд підконтрольних спеціально створених підприємств їх експорт шляхом використання підроблених документів щодо їх купівлі у фіктивних підприємств. При цьому вони приховували реальні обсяги доходів та не відображали їх у бухгалтерському та податковому обліку. Їх злочинна діяльність прикривалася співробітниками Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області. Внаслідок таких дій до бюджету не сплачено понад 250 млн грн податків.

Наразі вживаються заходи щодо обрання підозрюваним запобіжних заходів.

Доповнення

У листопаді 2020 року підприємцю повідомлено про підозру в ухиленні від оподаткування під час продажу громадянину Китаю 300 тисяч масок та респіраторів. Правоохоронці доклали зусиль, щоб підприємець сплатила 5 млн грн податків, тепер прокурор проситиме про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

У цей же час, двом керівникам підприємств оголошено про підозру в ухиленні від сплати податків на 13 млн грн.

 

Під час розробки проєкту про Дія.City адаптували найкращі світові практики – Федоров

Під час розробки законопроєкту про Дія.City було адаптовано найкращі світові практики та залучено національних та міжнародних спеціалістів.

Як передає Укрінформ, про це повідомив віцепрем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров у Фейсбуці.

За його словами, представники Мінцифри та Комітету з питань цифрової трансформації ВРУ вже провели робочу зустріч зі стейкхолдерами законопроєктів про Дія City. «Спеціальний правовий режим Diia City стане однією з найкращих податкових систем у світі. Він створює комфортні умови для розвитку IT-бізнесу та залучить мільярдні інвестиції в країну», – наголосив Федоров.

Він також зазначив, що Мінцифри не виступатиме як регулятор ринку і не планує ставати регулятором у подальшому.

Як повідомляв Укрінформ, 2 листопада 2020 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкти №4303 «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» та №4305 «Про внесення змін до кримінального законодавства щодо особливого порядку здійснення розслідування кримінальних правопорушень з метою забезпечення належних умов для розвитку цифрової економіки».

Мінцифри на початку червня минулого року анонсувало старт проєкту Дія.City – першої в світі віртуальної бізнес-країни. Мета проєкту – створити сприятливі умови для розвитку інноваційного і технологічного бізнесу. Планується, що проєкт зацікавить українські та міжнародні IT-компанії, інвестиційні фонди, стартапи, освітні організації.

Проєкт охопить такі технологічні сфери, як AgroTech, Fintech та Blockchain, АІ та технології хмарних обчислень, медичні нейромережі та біотехнології, IoT, Publishing та торговельні майданчики, авіаційні та космічні технології, безпілотники, рекламу, маркетинг і просування, анімацію, графіку та аудіо, кіберспорт та аутсорсинг бізнес-процесів.

 

Впровадження земельного та антирейдерського законодавства захистить аграріїв – Лещенко

Ухвалення пакету земельних законів, антирейдерського закону, відкриття даних Держгеокадастру захистять українських аграріїв від рейдерських атак.

Про це в Укрінформі на пресконференції «Дорожня карта земельної реформи в Україні. Розвиток економіки» заявив міністр аграрної політики України Роман Лещенко.

Він зазначив, що у 2015-2018 роках досить часто здійснювалися протиправні дії у реєстрі майнових прав і рейдерство процвітало на території України.

«Ми на ці речі зреагували антирейдерським законом. Ми так само провели дуже серйозну роботу в частині провадження сучасних електронних сервісів», – заявив Лещенко.

Він також наголосив, що велику роль у протидії рейдерству зіграло відкриття даних Держгеокадастру. За останній період в публічній кадастровій карті України відображаються відомості про об’єкти державного земельного кадастру, дуже велика кількість відомостей щодо земельних ділянок.

«І Держгеокадастр на виконання антирейдерського закону активно проводить зміни. В тому числі, що стосується відомостей до 2012 року, які перебували на паперових носіях», – зауважив міністр.

Він додав, що найбільша кількість правопорушень в сфері безоплатної приватизації землі здійснювалася в період функціонування саме паперової форми, в той час коли був неконтрольований процес виділення земельних ділянок.

«Автоматизований обмін даними між Держаним земельним кадастром та іншими державними реєстрами практично був відсутній. В процесі реалізації і здійснення аудиту в середині 2020 року ми були шоковані, бо фактично не було нормального обміну даних щодо земельних ділянок навіть між Міністерством юстиції та Держземкадастром. В Україні створилася ситуація, коли по факту один і той самий громадянин міг декілька разів скористатися правом безоплатної приватизації, і система обміну даними не сигналізувала, що ця особа зловживає своїм правом», – розповів урядовець.

Він також сказав, що великі надії покладає на закон про національну інфраструктуру геопросторових даних, який дозволяє сформувати великий портал даних про земельні, водні, лісові ресурси, корисні копалини, про власників землі.

«Ми вже напрацювали відповідний геопортал, і він буде представлений українському суспільству на початку лютого. Це буде революція в системі земельних відносин», – пообіцяв Лещенко.

Як повідомляв Укріфнорм, 5 грудня 2019 року Верховна Рада ухвалила закон “Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству”. Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» був ухвалений парламентом 31 березня 2020 року, закон «Про національну інфраструктуру геопросторових даних» – 13 квітня 2020 року.

 

Зеленський про референдум Тимошенко: 20 років політичних перевзуваньУП

Президент Володимир Зеленський назвав намір лідерки “Батьківщини” Юлії Тимошенко провести референдум “політичним перевзуванням”, яким ця партія займається уже 20 років.

Джерело: відеозвернення Зеленського у Facebook

Пряма мова: “Кажуть, що найшвидша істота на планеті – це гепард. Насправді це не так – це окремі депутати і швидкість, з якою вони перефарбовуються. Спочатку вони були категорично проти референдуму, але – бац! Вуаля! – і тепер вже ініціюють референдум з 5 питань чи зі скількох там.

Думаю, мем фейспалм можна зробити офіційним логотипом цієї політичної сили. І слоган “20 років на ринку перевзувань!”.

Деталі: Зеленський висловив сподівання, що таких депутатів буде “у парламенті якомога менше”. За його словами, закон про зменшення кількості нардепів з 450 до 300 – на черзі, і його партія має намір втілити в життя цю обіцянку.

Що було раніше: 27 січня Тимошенко у Верховній Раді заявила, що “Батьківщина” хоче ініціювати проведення референдумів з п’яти питань (щодо українського газу і атомної електроенергії, продажу сільськогосподарської землі; продажу стратегічної власності (газогін, залізниця, Укрпошта тощо); легалізації медичної марихуани і грального бізнесу).

Тимошенко назвала ухвалений напередодні парламентом закон про референдум “поганим”. На її думку, “звичайні люди ніякого референдуму провести не зможуть через бюрократичні процедури”. Тому експрем’єрка запевнила, що її політсила “допоможе народу” проявити свою волю.

Передісторія:

9 червня 2020 року Зеленський подав до парламенту законопроєкт №3612 “Про народовладдя через всеукраїнський референдум”.

18 червня 2020 року Верховна Рада підтримала його в першому читанні.

26 січня 2021 року парламент ухвалив документ у другому читанні.

 

Рада прийняла законопроєкт про реформу “Укроборонпрому” за основуУП

Верховна Рада на засіданні 29 січня прийняла за основу законопроєкт щодо трансформації ДК “Укроборонпром”.

Законопроєкт підтримали 227 депутатів, проти – 22, утрималось – 47, ще 41 нардеп не голосував.

У проєкті закону йдеться про “визначення особливостей правового, економічного та організаційного регулювання перетворення Державного концерну “Укроборонпром” в акціонерне товариство”. Водночас державні унітарні підприємства концерну перетворять на господарські товариства.

Проектом, зокрема, передбачається врегулювати проведення реформування Концерну та його учасників у три етапи, зазначають у пояснювальній записці.

Перший етап реформування передбачає підготовку учасників Концерну до реорганізації. “На даному етапі ДК “Укроборонпром” залишається уповноваженим суб’єктом господарювання з управління об’єктами державної власності в ОПК (до моменту перетворення на акціонерне товариство)”, – зазначають автори законопроєкту.

Наглядова рада Концерну складається з 7 членів, 2 з яких призначаються Президентом України, 2 – Кабінетом Міністрів України, а 3 є незалежними

Другий етап реформування передбачає перетворення учасників Концерну на господарські товариства або товариства з обмеженою відповідальністю

Третій етап реформування передбачає безпосередньо перетворення Концерну в акціонерне товариство, зокрема – прийняття відповідного рішення Кабміном та затвердження статуту.

“Засновником та єдиним акціонером акціонерного товариства, утворене в результаті перетворення Концерну, є держава в особі Кабінету Міністрів України”, – йдеться у даних законопроєкту.

Нагадаємо:

Комітет ВР з питань нацбезпеки, оборони і розвідки рекомендував Раді включити до порядку денного сесії і прийняти за основу законпроєкт про трансформацію “Укроборонпрому”.

Ухвалення законпроєкту №3822 про особливості реформування підприємств ОПК держформи власності очікується до 30 квітня 2021 року, після чого до кінця червня 2021 року відбудеться ліквідація ДК “Укроборонпром”.

У наступному 2021 році державний концерн “Укроборонпром” припинить своє існування, замість нього будуть створені нові холдингові компанії, які працюватимуть за принципами корпоративного управління і прозорості.

 

Рада ухвалила закон про терміни ліквідації податкової міліціїУП

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №4090, який встановлює терміни ліквідації податкової міліції.

За документ проголосували 259 нардепів.

Законопроєктом передбачається ліквідація податкової міліції з дня прийняття рішення Кабміном про початок діяльності Бюро економічної безпеки, але не пізніше 6 місяців з дня набрання чинності закону про Бюро.

“Верховна Рада підтримала законопроєкт №4090, пов’язаний з тим, який ми вчора проголосували про створення Бюро економічної безпеки.

Цей проєкт закону забезпечить безперервність та безперебійність роботи ДФС до моменту створення нового органу Бюро економічної безпеки. Це технічний, але важливий крок”, – заявила співавтор законпроєкту Ольга Василевська-Смаглюк.

Нагадаємо:

Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт № 3087-д “Про Бюро економічної безпеки”, створення правоохоронного органу, який займатиметься кримінальними порушенням у сфері економіки та ліквідує податкову міліцію.

 

Перед обмеженням повноважень СБУ взялося “кошмарити” малих виноробів – ЗМІ

УП

У Службі безпеки України заявили, що викрили на Одещині “підпільний цех з виробництва контрафактного алкоголю”, ЗМІ та винороби говорять про “кошмарення” крафтового винороба “Миронівські вина 1914”.

Про викриття “підпільного цеху” СБУ повідомило на сторінці у Facebook.

Про “кошмарення” малого винороба – винороб Георгій Молчанов (Slivino Villagе), видання “НикВести” та користувачі у Facebook.

“Служба безпеки України викрила в Одеській області підпільний цех з виготовлення оптових партій контрафактної підакцизної продукції сумнівної якості для продажу на території регіону. За попередніми даними слідства, нелегальний бізнес організувало четверо мешканців обласного центру. Підпільне виробництво вони облаштували на території домоволодіння одного з фігурантів.

Ділки виготовляли фальсифікований алкоголь із сировини невідомого походження і збували товар через точки роздрібної торгівлі”, – йдеться у повідомленні СБУ.

У відомстві додали, що під час обшуків виявили обладнання, цистерни, бочки та майже 22 тисячі літрів спиртовмісної речовини на майже 1,5 мільйона гривень, на які суд наклав арешт.

Відповідно до законодавства, малі виробники вина можуть виготовляти до 10 тисяч декалітрів в рік (100 тисяч літрів).

У СБУ заявили, що тривають слідчі дії у межах кримінального провадження за ч. 3. ст. 185 (крадіжка, поєднана з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або що завдала значної шкоди потерпілому), ч.3 ст. 204 (незаконне виготовлення зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів) та ст. 227 ККУ (Умисне введення в обіг на ринку України небезпечної продукції).

Водночас винороб Георгій Молчанов допускає, що статтю про крадіжку із проникненням у житло СБУ могло використати для “проникнення на приватну власність”.

Зазначимо, що СБУ заявило про викриття “підпільного цеху” 28 січня – саме тоді Рада проголосувала за закон про створення Бюро економічної безпеки та позбавлення СБУ функцій боротьби проти економічних злочинів.

 

Новини 29 січня: наступний транш від Євросоюзу, дефіцит держбюджетуУП

Про транші: У Євросоюзі працюють над тим, аби Україна якнайшвидше отримала другу частину траншу на суму 600 мільйонів євро.

Про держбюджет: Доходи державного бюджету у 2020 році на 9 млрд грн перевищили план та становили 1,076 трлн грн, дефіцит держбюджету – 217,1 млрд грн.

Про “Роттердам+”: Генпрокурор Ірина Венедіктова заявила, що “незважаючи на масу правових протиріч у діях детективів НАБУ і САП”, вона ухвалила рішення провести службової перевірки прокурора САП Віталія Пономаренка, який двічі закривав справу “Роттердам+”.

Про бізнес: Шведська компанія IKEA, найбільший в світі рітейлер меблів і товарів для дому, оголосила, що відкриває свій перший магазин в Україні 1 лютого – у київському Blockbuster Mall.

Про тарифи: Постачальники газу, які за рішенням Кабінету міністрів в лютому-березні 2021 року реалізовуватимуть газ для побутових за ціною не вище 6,99 грн, можуть отримати компенсацію за рахунок коштів всіх платників податків.

На засіданні Верховної Ради 29 січня депутати підтримали зміни до Держбюджету, що передбачають виділення 1,4 мільярда гривень компенсацій для громадян із електроопаленням

Про “Мотор Січ”: Президент Володимир Зеленський своїм указом увів у дію рішення РНБО від 28 січня 2021 року, яке передбачає застосування спеціальних економічних санкцій проти китайських інвесторів “Мотор Січі”.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) зафіксувала порушення законодавства з боку деяких акціонерів “Мотор Січ” через організацію зборів на акціонерному товаристві.

 

Нацкомісія з цінних паперів повідомила про порушення з боку акціонерів “Мотор Січ” – УП

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) зафіксувала порушення законодавства з боку деяких акціонерів “Мотор Січ” через організацію зборів на акціонерному товаристві.

Про це йдеться на сайті Комісії.

Повідомляється, що Нацкомісія “зафіксувала грубі порушення чинного законодавства під час організації певними акціонерами та учасниками ринку загальних зборів акціонерного товариства “Мотор Січ”, а також порушення прав інших акціонерів цього товариства”.

За словами регулятора, такі дії щодо проведення загальних зборів акціонерів не можуть вважатися правомірними згідно закону “Про акціонерні товариства”.

“Розпочато процес правозастосування проти учасників ринку, – зазначають у НКЦПФР. В рамках своїх повноважень Комісія активно співпрацює з правоохоронними органами щодо здійснення законних заходів задля захисту прав інвесторів”.

Нагадаємо:

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що ситуація, яка відбувається навколо “Мотор Січі”, не має жодного стосунку до інвестиційного клімату в Україні загалом.

Президент Володимир Зеленський своїм указом увів у дію рішення РНБО від 28 січня 2021 року, яке передбачає застосування спеціальних економічних санкцій проти китайських інвесторів “Мотор Січі”.

Група компаній DCH Олександра Ярославського оголосила про проведення конкурсного відбору на керівні посади “Мотор Січ”.

Уряд дозволив Мін’юсту використати переговорну процедуру закупівлі юрпослуг для захисту інтересів держави у міжнародному арбітражі на суму в 3,5 млрд доларів, який ініціювали китайські інвестори “Мотор Січ”.

Міністерство торгівлі США запровадило санкції проти китайської компанії Skyrizon – інвестора в ПАТ “Мотор Січ”, заявивши, що вона загрожує національній безпеці США.

Китайські інвестори ПАТ “Мотор Cіч” у грудні 2020 року направили українському уряду звернення в міжнародний арбітраж проти держави Україна.

Як повідомлялося, китайські компанії Skyrizon Aircraft і Xinwei Technology Group купують більше 50% акцій компанії “Мотор Січ”. Більше 25% акцій залишалися за “Укроборонпромом”.

Уряд виступає за те, щоб стратегічні українські підприємства залишалися в Україні, розуміє важливість залучення інвесторів до “Мотор Січ”, але йому “абсолютно не потрібні жодні посередники в пошуку інвесторів”.

 

Глава МЗС: Ситуація з “Мотор Січ” не має стосунку до інвестклімату в Україні – УП

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що ситуація, яка відбувається навколо “Мотор Січі”, не має жодного стосунку до інвестиційного клімату в Україні загалом.

Про це він сказав на прес-брифінгу, передає “Інтерфакс-Україна”.

“Мотор Січ” – це настільки унікальний кейс, і з дипломатичної точки зору – дуже цікавий, хоча займатися ним не робить мене щасливим, зважаючи на те, що вибір, зрештою, доведеться робити.

Все, що відбувається навколо “Мотор Січі” не має насправді жодного стосунку до інвестиційного клімату в Україні загалом”, – підкреслив Кулеба.

“І бізнес розуміє, що це абсолютно окремий випадок, який потребує філігранного, з хірургічною точністю, рішення для того, щоб збалансувати всі інтереси, але головне – щоб зберегти “Мотор Січ” як економічно ефективне та привабливе українське підприємство, яке забезпечує роботою десятки тисяч людей”, – додав міністр.

Нагадуємо:

Президент Володимир Зеленський своїм указом увів у дію рішення РНБО від 28 січня 2021 року, яке передбачає застосування спеціальних економічних санкцій проти китайських інвесторів “Мотор Січі”.

Група компаній DCH Олександра Ярославського оголосила про проведення конкурсного відбору на керівні посади “Мотор Січ”.

Уряд дозволив Мін’юсту використати переговорну процедуру закупівлі юрпослуг для захисту інтересів держави у міжнародному арбітражі на суму в 3,5 млрд доларів, який ініціювали китайські інвестори “Мотор Січ”.

Міністерство торгівлі США запровадило санкції проти китайської компанії Skyrizon – інвестора в ПАТ “Мотор Січ”, заявивши, що вона загрожує національній безпеці США.

У китайській компанії Skyrizon – інвестора в ПАТ “Мотор Січ”, проти якої Мінторг США запровадив санкції через загрозу національній безпеці, вважають такі дії неправомірними і шукатимуть юридичні інструменти для захисту.

Китайські інвестори ПАТ “Мотор Cіч” у грудні 2020 року направили українському уряду звернення в міжнародний арбітраж проти держави Україна.

Як повідомлялося, китайські компанії Skyrizon Aircraft і Xinwei Technology Group купують більше 50% акцій компанії “Мотор Січ”. Більше 25% акцій залишалися за “Укроборонпромом”.

Уряд виступає за те, щоб стратегічні українські підприємства залишалися в Україні, розуміє важливість залучення інвесторів до “Мотор Січ”, але йому “абсолютно не потрібні жодні посередники в пошуку інвесторів”.

Президент групи DCH Олександр Ярославський заявив, що прокуратура наклала додатковий арешт на акції “Мотор Січ” після того, як китайські інвестори разом із DCH оголосили про спільну заявку в АМКУ про купівлю акцій, та поскаржився на тиск.

 

АМКУ дозволив компанії Новинського купити частку у Харківобленерго – УП

Антимонопольний комітет надав дозвіл компанії SMART HOLDING (CYPRUS) LTD, кінцевим бенефіціаром якої є депутат Вадим Новинський, придбати понад 25% акцій Харківобленерго та Харківенергозбут.

Про це йдеться у рішенні АМКУ від 28 січня.

“Надано дозвіл компанії “SMART HOLDING (CYPRUS) LTD” (м. Лімасол, Кіпр) на придбання акцій ПрАТ “ХАРКІВЕНЕРГОЗБУТ” (м. Харків, Україна), що забезпечує перевищення 25 відсотків голосів у вищому органі управління товариства”, – зазначають у Комітеті.

Відповідний дозвіл також надано компанії на придбання акцій АТ “Харківобленерго”, “що забезпечує перевищення 25 відсотків голосів у вищому органі управління товариства”.

Згідно даним YouControl, кінцевим бенефіціаром SMART HOLDING (CYPRUS) LTD є нардеп від партії “Опозиційний блок”

 

Зеленський підписав указ про ринок соцпослуг: всі заклади об’єднають у “Дії” – УП

Президент Володимир Зеленський підписав указ про ринок надання соціальних послуг в Україні, ним передбачається перевірка усіх закладів і об’єднання у веб-порталі “Дія”.

Джерело: Офіс президентауказ № 30

Деталі: Згідно з документом, Кабмін має вжити заходів щодо перевірки всіх закладів соціальних послуг на дотримання правил пожежної безпеки, санітарних та будівельних норм.

Також виявити усі заклади, які надають соціальні послуги (догляд, перебування, проживання) та узгодити їх діяльність згідно з вимог законодавства.

Уряд має забезпечити створення Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг. Зокрема, пропонується внести інформацію про надавачів соцпослуг до веб-порталу “Дія”.

Кабмін повинен за 3 місяці підготувати та внести до Ради законопроєкти для удосконалення системи соцпослуг з урахуванням складності життєвих обставин та потреб особи/сім’ї; запровадження переходу до фінансування соцпослуг за принципом “гроші ходять за отримувачем”; забезпечення співфінансування таких послуг з державного та місцевого бюджетів і дієвих механізмів стимулювання розвитку ринку соцпослуг.

Зеленський також звернувся до обласних адміністрацій, щоб ті визначили потреби населення у соцпослугах, а також покращили координацію діяльності суб’єктів надання цих послуг.

Відзначається, що підписання цього указу зумовлено пожежею в будинку для літніх людей у Харкові.

 

Компенсації за “Доступною іпотекою” за 5 років можуть становити 5 мільярдів – Рожкова

УП

Витрати бюджету на компенсацію відсоткової ставки за нещодавно ухваленою програмою “Доступної іпотеки” можуть сягати 5 мільярдів гривень за умови щорічного зростання іпотечного портфелю 30%.

Про це перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова написала у Facebook.

“Теоретично, якщо програма діятиме 5 років, і щомісяця видаватиметься по 400 млн грн (середньомісячні обсяги видачі у 2020 році, за нашими розрахунками, становили 300 млн грн), а щорічне зростання іпотечного портфелю становитиме 30%, то за 5 років (за поточного рівня ставок) бюджет витратить на компенсацію понад 5 млрд грн”, – пояснює Рожкова.

Водночас, вона зазначила, що цьогоріч на програму “Доступних кредитів 5-7-9%” передбачено 2 млрд грн.

За словами Рожкової, за рахунок іпотеки в Україні сьогодні фінансується менше 5% угод з купівлі житла. Також, співвідношення іпотечного кредитування до ВВП в Україні становить лише 0,7% – у низці європейських країн цей показник перевищує 50%.

Серед причин низьких обсягів кредитування вона назвала непрозорість первинного ринку та проблеми зі стягненням застав.

Перша заступниця голови НБУ також зазначила, що працювати над реалізацією програми буде Фонд розвитку підприємництва, що займається і програмою “5-7-9%”.

“От тут і виникає питання, наскільки нагальною була необхідність у створенні третього! фонду фінансування житла”, – коментує вона. Наприкінці грудня уряд створив “Української фінансової житлової компанії”, що має забезпечувати роботу ринку іпотечного кредитування.

Нагадаємо:

Уряд затвердив постанову щодо “доступної іпотеки”: ставку за кредитами визначили в межах 7% річних.

16 листопада Кабмін доручив Мінфіну забезпечити створення приватного акціонерного товариства “Українська фінансова житлова компанія” для впровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення громадян житлом та рефінансування іпотечних кредитів.

 

“Плюс” 1,5% ВВП: НБУ оцінив користь “Великого будівництва” для економіки – УП

Нацбанк оцінив вплив збільшення у 2020 році держвитрат на дорожню інфраструктуру у ВВП в 1,4-1,5 відсоткових пункти.

Про це йдеться в інфляційному звіті НБУ. 

“У 2020 році видатки бюджету на дорожнє господарство стали пріоритетними і стрімко зросли (у 2020 році були майже вдвічі вищими, ніж за підсумками 2019 року).

Аналіз на основі тендерної документації свідчить, що для левової частки доріг передбачено поточний дрібний та середній ремонт, тож зростання цих видатків відображалося значною мірою як приріст державного споживання, а не валового нагромадження основного капіталу”, – заявили в Нацбанку.

“Збільшення видатків бюджету на інфраструктурні проєкти позначилося на зростанні будівництва, а саме на обсягах будівництва інженерних споруд (включають зокрема транспортну інфраструктуру: залізниці, дороги, злітно-посадкові смуги, мости, естакади, трубопроводи та комунікації, дамби)”, – йдеться у звіті.

У НбУ пояснили, що оцінки ґрунтувалися на основі двох методів.

Перший – розрахунок мультиплікатора випуску та ефекту на ВДВ (GVA effect) від збільшення кінцевого попиту внаслідок більших витрат на дорожнє господарство на основі таблиць “витрати – випуск”.

Другий – на основі структурної VAR-моделі з чотирма лагами.

“Згідно з першим методом, мультиплікатор випуску будівництва оцінено у 3,5, тоді як ефект на ВДВ – 0,96. За другим методом відгук реального ВВП на шок видатків є додатним і набуває свого піку у другому кварталі після моменту виникнення шоку.

За обома методами вплив на ВВП у 2020 році від збільшення бюджетних витрат на дорожню інфраструктуру оцінено в 1.4-1.5 в.п”, – йдеться у звіті.

 

Замість «червоних» будуть дипломи з відзнакою – затвердили наказ Міносвіти

Міністерство юстиції зареєструвало наказ №1571 «Про затвердження форм документів про вищу освіту (наукові ступені) та додатка до них, зразка академічної довідки», згідно з яким у дипломах може зазначатися інформація про відзнаки.

Про це, передає Укрінформ, повідомляє Урядовий портал.

“Зокрема, в пункті 3 наказу йдеться про те, що в дипломах молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, які видаються закладами вищої освіти, може зазначатися інформація про особливі досягнення та/або відзнаки здобувачів освіти з урахуванням положень пункту 10 частини другої статті 36 Закону України «Про вищу освіту»”, – йдеться у повідомленні.

В МОН уточнили, що позначку про відзнаку ставитимуть у дипломі про вищу освіту. Відповідно до наказу в дипломі передбачається окремий рядок із записом про відзнаки.

Відомості про особливі досягнення або відзнаки також зазначаються в пункті 6.2.4 додатка до диплома європейського зразка, додали в МОН.

Як повідомляв Укрінформ, у ЗМІ поширилася інформація про те, що відтепер не буде «червоних» дипломів. Тоді як у МОН заявили, що замість «червоних дипломів» виші можуть видавати додатки з відзнаками.

18 січня в МОН заявили, що спільно з Міністерством юстиції України опрацьовують наказ МОН від 29.12.2020 № 1571 «Про затвердження форм документів про вищу освіту (наукові ступені) та додатка до них, зразка академічної довідки». Чинним цей документ стане після реєстрації в Мін’юсті та опублікування у виданні «Офіційний вісник України».

 

Президент надав ДБР державну охоронуУП

Президент Володимир Зеленський підписав указ про державну охорону Державного бюро розслідувань.

Джерело: указ №40/2021

Дослівно: “Відповідно до статті 9 Закону України “Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб” постановляю:

Визначити важливим державним об’єктом, що підлягає державній охороні, будинок Державного бюро розслідувань та прилеглі до нього території по вулиці Симона Петлюри, 15, у місті Києві.

Управлінню державної охорони України забезпечити здійснення державної охорони будинку Державного бюро розслідувань та прилеглих до нього територій”.

Деталі: Указ набуває чинності з 29 січня.

Нагадаємо: Журналісти повідомляли, що у перший рік президентства Зеленського на той час керівник Офіса президента Андрій Богдан отримав охоронців з Управління державної охорони, хоча посада голови ОП не входить до переліку чиновників, для яких держохорона передбачена законом.

 

Расюк запевняє, що замовником вбивства “правої руки” Баканова був Нескоромний – джерело

Працівник Антитерористичного центру СБУ, що підозрюється у підготовці вбивства керівника одного з підрозділів Служби безпеки Юрій Расюк, погодився на угоду зі слідством.

Джерело: інформований співрозмовник у правоохоронних органах в коментарі “Українській правді”

Деталі: Расюк дав покази органам досудового слідства, але поки що не був допитаний у суді.

Зазначається, що разом із тим, у суді був допитаний свідок Олег Поскотинін, який за версією слідства мав стати виконавцем злочину.

За словами співрозмовника, Расюк під час допиту свідчив, що замовником в підготовці вбивства начальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова був колишній заступник СБУ Дмитро Нескоромний.

Передісторія:

23 січня стало відомо, що працівника СБУ Юрія Расюка затримали за підозрою в підготовці вбивства начальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова.

Суд арештував Расюка на 60 діб без можливості внесення застави.

У СБУ повідомили, що за замах на Наумова пропонували $50 тисяч.

Замовником нападу слідство вважає колишнього заступника голови СБУ Дмитра Нескоромного. Йому оголосили підозру, чоловіка розшукують.

Правоохоронці оприлюднили записи розмов фігурантів, де вони обговорюють суму винагороди для нападників, організацію та мотиви.

 

Чотири генерали судяться з міністром оборони – Гриценко

УП

Лідер партії “Громадянська позиція” та колишній міністр оборони України Анатолій Гриценко заявив, що отримав “резонансну інформацію” з Міністерства оборони – нібито чотири генерали вищого командного складу подали позови і судяться з міністром оборони.

Джерело: Гриценко у Facebook

Пряма мова Гриценка: “Мені невідома суть позовів, службова вона чи особистісна, насправді це неважливо.

Важливо інше: Командувач Командування Медичних сил Збройних Сил України, Командувач Повітряних сил Збройних Сил України, Начальник Генерального штабу Збройних Сил України, Головнокомандувач Збройних Сил України – четверо генералів-фронтовиків, разом із міністром оборони воюючої країни, полощуть у судах брудну білизну. Від того тішаться “вовки” в суддівських мантіях, а головне – тішиться Путін-агресор.

Без сумніву, такі конфлікти на вищих щаблях керівництва армії дезорієнтують і деморалізують сотні тисяч наших солдат і офіцерів, підривають єдність і боєздатність нашої армії. Такого в Україні ще не було ніколи, напевно в жодній країні світу такого не було. Це ганьба і неподобство в мирний час, а в стані війни – це просто катастрофа!”.

Деталі: Він порадив Верховному головнокомандувачу Володимиру Зеленському зібрати усіх генералів та міністра оборони й вислухати їх, а потім ухвалити кадрові рішення, які сам вирішить, згідно з отриманою інформацією.

 

Зеленський призначив “слугу” та колишнього шоумена главою Черкаської ОДА – УП

Президент України Володимир Зеленський підписав указ № 38/2021 про призначення Олександра Скічка на посаду голови Черкаської обласної державної адміністрації.

Джерело: Офіс президента

Деталі: Вони зустрілися в ОПУ та Зеленський вручив Скічку службове посвідчення.

Пряма мова Зеленського: “Бажаю вам успіху на посаді. Сподіваюся, що ваші наполегливість і обізнаність у питаннях розвитку інфраструктури завдяки роботі в парламентському комітеті з питань транспорту допоможуть у реалізації важливих для розвитку області проєктів.

Будівництво доріг, залучення інвестицій і покращення добробуту людей – все те, чого потребують мешканці Черкащини”.

Довідково: Олександр Скічко народився 1991 року в Черкасах. У 2013-му закінчив Державний вищий навчальний заклад “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана” за спеціальністю “міжнародна економіка” (магістр з міжнародної економіки). Близько 10 років займався підприємницькою діяльністю. У 2019-му був обраний народним депутатом України.

29 річний телеведучий Скічко пройшов до Верховної Ради у 2019 році за мажоритарним виборчим округом №197 у Черкаській області.

 

Кум Табачника виграв вибори ректора національного університету, але на заваді закон – УП

“Ексрегіонал” та кум ексміністра освіти Дмитра Табачника – Максим Луцький – переміг на виборах ректора столичного Національного авіаційного університету у першому турі.

Джерело: сайт НАУ, керівник Управління проведення обов’язкових повних перевірок НАЗК Сергій Петухов у Facebook

Дослівно: “Загальна кількість виборців, внесених до списків, становила 2711 осіб, явка виборців склала – 2423 особи (89,3%).

Голоси виборців розподілилися наступним чином:

Максим Луцький  – 1733 голосів (63,9%),

Рімвідас Хращевський – 393 голоси (14,5%),

Павло Борсук – 161 голос (5,9%).

Не підтримали жодного кандидата – 112 голосів (4,1%)”.

Деталі: За даними Сергія Петухова, Луцький підпадає під люстрацію та не може обіймати посади ректора.

Згідно з ЗУ “Про очищення влади“, заборона застосовується до осіб, які обіймали посаду з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року та не були звільнені в цей період за власним бажанням. Серед таких осіб – голови районної державної адміністрації. Максим Луцький до 2014 року був головою Солом’янської райдержадміністрації Києва.

Передісторія:

У 2006 році Луцького було обрано у Верховну Раду від “Блоку Юлії Тимошенко”, однак того ж року він перейшов до “регіоналів”.

У 2010 році Луцький повторно обрався в Раду, наступного року ставши головою комітету з питань науки і освіти. Там він був одним з найвідоміших соратників тодішнього міністра освіти Дмитра Табачника.

У 2014 році Луцький став проректором НАУ.

У 2015 році новопризначений в.о. ректора НАУ Рімвідас Хращевський звільнив Луцького. У наказі про звільнення йшлося, що Луцький і інші особи були призначені на посади “із перевищенням службових повноважень без погодження Вченої ради НАУ, всупереч Статуту, та перебували на них всупереч нормам чинного законодавства України”, а зарплати їм були встановлені з порушенням процедур, що завдало збитки бюджету.

Проте, згодом Луцького поновили на посаді.

 

Стерненку скасували домашній арешт і віддали на поруки нардепуУП

Приморський районний суд Одеси скасував домашній арешт для активіста Сергія Стерненка та відправив його на поруки.

Джерело: Facebook-сторінка нардепа “Голосу” Романа Лозинського та юридичної компанії Міллер

Пряма мова: “Щойно суд задовольнив мою заяву про взяття на поруки Сергія Стерненка та скасував домашній арешт”.

Деталі: Сторона захисту Стерненка переконана, що немає жодних ризиків, які обґрунтовували перебування активіста під домашнім арештом.

На думку адвокатів Стерненка, продовження такого запобіжного заходу безпідставне.

До цього Стерненко перебував під домашнім арештом більше 6 місяців.

Нагадаємо: 11 червня 2020 року Стерненку повідомили про підозру в умисному вбивстві. Служба безпеки України заявила, що він оборонявся лише на початку нападу, а потім біг за пораненим Кузнєцовим майже 100 метрів і вдарив його ножем у серце, коли небезпеки вже не було.

Після цього, також у червні, Печерський райсуд Києва скасував підозру Івану Кузнецову, який був одним із нападників на Стерненка і загинув під час нападу.

Стерненко перебував під нічним домашнім арештом у Києві: у серпні йому пом’якшили запобіжний захід, який продовжили у вересні.

Передісторія:

У 2018 році на Стерненка було вчинено три замахи (7 лютого1 травнята 24 травня), в ході третього загинув один із двох нападників. Поліція відкривала провадження про умисне вбивство. Стерненко стверджує, що захищався.

15 травня стало відомо, що двом чоловікам, які у 2018 році напали в Одесі на Стерненка, оголосили підозру в хуліганстві, а 10 червня – що прокуратура закрила провадження проти загиблого Кузнецова.

Згодом суд скасував підозру Кузнецову та не дав дозвіл на затримання його спільника Олександра Ісайкула.

 

“ЄС” офіційно висунула Марусю Звіробій кандидатом у нардепиУП

Партія “Європейська солідарність” під час свого з’їзду висунула військову та волонтера Олену Біленьку, відому як Маруся Звіробій, кандидаткою на довиборах в Раду у 87 окрузі.

Джерело: Telegram-канал Петра Порошенка

Дослівно: “З’їзд партії “Європейської Солідарності” офіційно висуває кандидатом у Наддвірнянському районі Івано-Франківської області справжнього героя – Марусю Звіробій”.

Деталі: Також він звернувся до партій “Голос”, “Батьківщина” і “Свобода”, щоб ті  підтримали її кандидатуру.

Передісторія:

10 грудня військова та волонтер Олена Біленька, відома як Маруся Звіробій, приєдналася до партії “Європейська солідарність” та братиме участь на довиборах в Раду у 87 окрузі.

Довибори в одномандатному виборчому окрузі №87 в Івано-Франківській області відбудуться 28 березня 2021 року.

Колишній нардеп “Слуги народу” від цього округу склав мандат, оскільки його обрали на посаду міського голови міста Надвірна на Івано-Франківщині.

 

В “Слузі народу” вже голосували за виключення Дубінського. Більшість – “за”

УП

У фракції “Слуга народу” вже провели “рейтингове” голосування щодо виключення нардепа Олександа Дубінського.

Джерело: “Інтерфакс-Україна”, який цитує заступницю голови фракції Євгенію Кравчук, співрозмовник УП у фракції

Пряма мова Кравчук: “За результатами голосування у фракційному застосунку (це фактично було рейтингове голосування за три варіанти) найбільшу кількість набрав варіант про виключення Дубінського з фракції.

За нього проголосувала більшість: 50%+ із тих, хто взагалі голосував (проголосували 52% депутатів загалом).

Ми виносимо це питання на фракцію у понеділок на голосування, щоб його підтвердити, і тоді буде зрозуміло, чи є необхідна кількість голосів за виключення”.

Деталі: Кравчук уточнила, що для ухвалення позитивного рішення необхідно 70% підтримки від загальної кількості депутатів фракції, тобто 172 голоси.

Співрозмовник УП у фракції стверджує, що за виключення були 57% з тих, хто голосував.

Депутатам запропонували три варіанти відповіді:

Відкликати Дубніського з посади заступника голови комітету з питань фінансів, податкової і митної політики (49 голосів);

Підтримати депутата (26 голосів).

Виключити Дубінського з фракції (100 голосів).

Всього у фракції “Слуга народу” 246 народних депутатів.

Передісторія:

Раніше США ввели санкції проти Дубінського, Онищенка та оточення Деркача через втручання у президентські вибори Сполучених Штатів.

Відомий відеосервіс YouTube видалив канал нардепа Олександра Дубінського, і зробив це через санкції, які проти нього нещодавно запровадили США.

Дубінський стверджує, що видалення його каналу з відеосервісу Youtube зашкодить сотням тисяч його підписників, і називає це “інформаційною блокадою”.

Президент Володимир Зеленський просив вийти Дубінського із фракції “Слуга народу”, той відмовився.

 

Стефанчук про референдум: Це не безкоштовна забавка, його вартість – ₴2 мільярди

На Всеукраїнський референдум виноситимуться найважливіші для держави питання, до того ж його вартість становитиме 2 мільярди гривень.

Як передає кореспондент Укрінформу, на цьому наголосив перший заступник Голови Верховної Ради Руслан Стефанчук в ефірі програми «Свобода слова Савіка Шустера».

«Ми сформували той механізм, який сьогодні є абсолютно реальним. Референдум з будь-якого чиху проводитись не може. І так ніде не робиться у світі, для цього існує представницька влада, для цього існує парламент, який приймає закони. Референдум взагалі в багатьох країнах – це стоп-кран, якщо народ має необхідність вплинути на державу, яка йде не в ту сторону. І тому надзвичайно важливо прописати такий механізм, щоб не було зловживань», – сказав Стефанчук.

Він зазначив, що всі бачать, що робиться у Верховній Раді з депутатським спамом, коли вносяться понад тисячу законопроєктів, які ніколи не стануть законами.

«І ми так само не хочемо, щоб так було з референдумом – тільки найбільш важливі питання, які становлять інтерес нашої нації, які становлять інтерес держави, повинні виноситись на всеукраїнський референдум. Крім цього я хочу нагадати, що це – не безкоштовна забавка, вартість цього референдуму, за різними підрахунками, це як вартість будь-якої кампанії, яка проходить в Україні, це 2 млрд гривень. І тому нам треба думати, чи варто їх потратити на якесь хайпове питання, чи все-таки ставити питання, які вирішують майбутнє країни. Тому я ще раз кажу, з 26 січня українці отримали реальний механізм впливу», – підкреслив перший віцеспікер.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 26 січня цього року ухвалила закон про «Про народовладдя через всеукраїнський референдум».

 

Зеленський вважає, що всеукраїнського референдуму “найбільше бояться політичні опоненти”

УНН. Президент України Володимир Зеленський заявив, що закону “Про народовладдя через всеукраїнський референдум” найбільше бояться “деякі політики та їхні „партійні“ коментатори”. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook, передає УНН.

Деталі

“Найбільше цього тижня вразило, як багато страху з’явилося в деяких політиків та їхніх „партійних“ коментаторів від нашого закону про референдум. Зовсім не у суспільства, а саме в політиків. Знаєте, чому вони так бояться референдуму? Все банально. Це їхній ключовий страх перед людьми”, — написав Зеленський.

На його думку — це страх перед незворотністю тих змін, які відбулись у 2019 році.

“Коли дуже солідні діячі та діячки після десятиліть „царювання“ у високих кабінетах вмить опинилися… без влади та впливу. Зараз вони живуть лише однією цинічною надією, що нібито можна відігратись і знову зібратися „клубом старих друзів“ на печерських пагорбах, щоб вирішувати все в державі для власної вигоди і не питаючи в суспільства”, — зазначив Зеленський.

Зеленський повідомив, якщо народ має реальний інструмент референдуму, то такі діячі насправді не можуть бути впевненими ні в чому.

“Бо референдум — це інституційна зброя людей, щоб відсікати те, що не відповідає інтересам суспільства. Та обирати те, заради чого має працювати держава. Ми дали людям справжню можливість здійснювати вирішальний вплив на владу. І не на один раз, а назавжди. І скористатися цією можливістю народ може в будь-який момент”, — написав Зеленський.

Окрім того, Президент порадив політикам звикати.

“Вам тепер завжди доведеться враховувати, що останнє слово буде не за вами, а за суспільством”, — додав Зеленський.

Доповнення

26 січня парламентарі ухвалили в цілому законопроект про народовладдя через всеукраїнський референдум.

Законопроектом передбачаються такі види всеукраїнського референдуму за предметом:

затвердження закону про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України;

вирішення питання загальнодержавного значення;

зміна території України;

втрата чинності законом України або окремими його положеннями.

Розширено коло суб’єктів процесу референдуму, які реєструються в ЦВК як прихильники чи опоненти питання всеукраїнського референдуму. Ними можуть бути як політичні партії, так і громадські організації, відповідно зареєстровані у ЦВК.

За словами спікера Парламенту Дмитра Разумкова, законопроект про народовладдя дає можливість проведення референдумів починаючи з 2022 року.

За словами голови Комітету виборців України Олексія Кошеля, у схваленому законопроекті про народовладдя є багато ризиків, які пов’язані з можливістю проведення штучних референдумів, винесення на них проросійських питань та піару політичних сил.

У свою чергу, народна депутатка України від фракції “Слуга народу” Євгенія Кравчук заявила, що Конституційний Суд України зможе визнавати конституційність того чи іншого референдуму. І саме він може також зупинити процес референдуму, якщо у нього є якісь побоювання.

На думку голови партії “Слуга народу”, народного депутата України Олександра Корнієнка, організація, підготовка та проведення референдуму в Україні обійдеться приблизно в 1-2 мільярди гривень.

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 92

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua