Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 11.02.2020

Інформдень: 11.02.2020

Окупанти обстріляли українські позиції з мінометів 120 калібру

Станом на 18.00 вівторка, 11 лютого, російські окупаційні війська тричі обстріляли позиції Об’єднаних сил на Донбасі. Втрат серед українських військових немає.

Про це у Facebook повідомляє пресцентр штабу ОС – Укрінформ.

“Упродовж поточної доби збройні формування Російської Федерації 3 рази порушили режим припинення вогню. Противник вів вогонь по наших позиціях із забороненого Мінськими домовленостями міномета калібру 120 мм, а також з гранатометів різних систем”, – зазначається у повідомленні.

Так, один ворожий обстріл з автоматичних станкових гранатометів було зафіксовано поруч з Пісками, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід”.

Окрім цього, у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Північ” противник двічі обстріляв наші позиції неподалік населеного пункту Оріхове, де випустив 4 міни зі 120-мм міномета та здійснив 7 пострілів зі станкового протитанкового гранатомета.

Внаслідок ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

 

Назвали статистику втрат української бронетехніки за перші два роки АТО

Під час найбільш активної фази бойових дій на Донбасі з 2014 по І півріччя 2016 років пошкодження отримали 2 576 одиниць бронетанкового озброєння та техніки ЗСУ.

Про це повідомляє Defense Express з посиланням на інформацію Міноборони – Укрінформ.

“Збройні сили України зазнали суттєвих втрат у бронетехніці під час активних боїв на Донбасі у 2014-2016 роках. За даними, які отримала агенція Defense Express від Міністерства оборони України, за цей період бойові пошкодження отримали 2 576 одиниць бронетанкового озброєння та техніки. З них 391 одиниця не підлягала відновленню та була втрачена. Мова йде про танки, БМП, бронетранспортери та інші броньовані машини”, – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, найбільшу кількість пошкоджень отримали бойові машини піхоти – 1201 одиниця, танки – 440 одиниць. Також пошкоджень зазнали 371 бронетранспортер та 173 інші бронемашини.

Найпоширенішими причинами пошкоджень був вогонь реактивних систем залпового вогню, артилерійських систем та мінометів з боку російських регулярних військ. Загалом від таких обстрілів було пошкоджено 1159 одиниць бронетехніки. На другому місці – пошкодження через обстріл з піхотного озброєння – протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – 438 пошкоджених одиниць. 361 одиниця бронетехніки отримала пошкодження від озброєння ворожих танків та бойових машин піхоти. Через підрив на мінах та фугасах – 355 пошкоджених одиниць. Ще 283 одиниці бронетехніки було пошкоджено протитанковими ракетними комплексами.

Наголошується, що найбільші втрати у бронетехніці ЗСУ отримали у 2014 році.

Пошкодженою бойовою одиницею вважається та, яка отримала вогневе ураження, але це пошкодження усувається під час ремонту. Знищеною вважається та машина, яка отримала пошкодження, після якого відремонтувати техніку неможливо.

 

Бойовики готують провокації напередодні засідання в Мінську — Штаб ООС

Напередодні Тристоронньої зустрічі контактної групи в Мінську збройні формування Російської Федерації цілеспрямовано здійснюють вогневі провокації на лінії зіткнення.

Про це заявили в штабі Операції Об’єднаних сил – Укрінформ.

Прес-центр штабу інформує, що 11 лютого бойовики обстріляли позиції українських військових в районі Оріхового, застосувавши заборонені Мінськими домовленостями міномети калібру 120 мм, випустивши 9 мін.

“Дані провокаційні дії збройних формувань Російської Федерації мають на меті загострити ситуацію в районі проведення ООС, змусити підрозділи Об’єднаних сил вести вогонь у відповідь і надалі звинуватити наших захисників в порушенні режиму припинення вогню і зриві Мінських домовленостей”, – підкреслюється в повідомленні.

Крім того, за даними розвідки, збройні формування Російської Федерації планують чергову вогневу провокацію з використанням важкої артилерії, зробивши обстрілу кілька населених пунктів на тимчасово окупованій території України.

“Командування операції Об’єднаних сил підкреслює, що українська сторона чітко дотримується взятих на себе зобов’язань щодо повного і всеосяжного припинення вогню. Разом з тим, сили й засоби українських підрозділів, що знаходяться в постійній готовності до адекватного реагування на будь-які можливі виклики та погрози з боку окупантів”, – йдеться в повідомленні.

У Штабі нагадали, що “сили та засоби українських підрозділів, що знаходяться в постійній готовності до адекватного реагування на будь-які можливі виклики й погрози з боку окупантів”

 

Арахамія готовий піти на компроміс щодо води в анексований Крим, Чубаров – проти

Голова фракції “Слуга Народу” Давид Арахамія заявив, що погодився б пустити воду в анексований Крим в обмін на поступки з боку президента РФ Володимира Путіна щодо Донбасу.

Про це він сказав в етері телеканалу “Прямий” – Укрінформ.

Так, на прохання висловити позицію щодо можливої ситуації, в якій Путін запропонує піти на поступки щодо Донбасу в обмін на постачання Україною води в анексований Крим, Арахамія відповів, що допускає це.

“Якщо дати воду в Крим, але мати велику перевагу у переговорах по Донбасу — моя особиста позиція, я буду вважати це достатнім компромісом. Я на таке б пішов, бо в Криму водою будуть користуватись громадяни України. Якщо це буде обмін, що вони відходять до Ростова, ми встановлюємо контроль над кордоном, я б на таке пішов”, — сказав він.

Водночас лідер фракції уточнив, що має йтися про повне залишення бойовиками території Донбасу та повний контроль над цими територіями з боку України.

У відповідь на таку заяву лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у коментарі для UA: Крим заявив, що пустити воду в окупований Крим означає здати Росії пів мільйона кримських татар.

“Якщо хтось в державі припускає, що можна буде здати народ кримських татар, можна буде здати всіх українців, а їх там не менше 500 тисяч… Ми ніколи не допускаємося того, що держава може нас продати за воду”, — сказав він.

Водночас, на його думку, на найближчих зустрічах російська сторона може справді підняти це питання.

Як повідомлялося, постійний представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич заявив, що Україна не планує відновлювати постачання води в анексований Крим Північно-Кримським каналом.

 

Анексія Криму: у Раді готують заяву до світу із закликом посилити санкції проти РФ

Комітет Верховної Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва підтримав проєкт заяви до парламентів інших держав і міжнародних організацій із закликом про необхідність посилити санкції проти російської Федерації у зв’язку з анексією Криму.

Про це повідомила співголова депутатської фракції “Європейська солідарність”, член профільного комітету Ірина Геращенко на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Примітно, що сьогодні на комітеті зовнішніх відносин ми прийняли проєкт заяви ВР до парламентів світу і міжнародних організацій до 6 річниці анексії Криму. Із закликом посилити санкції проти РФ. Підтримка кримських татар і українців в окупації має включати і внятну інформаційну політику”, – зазначила Геращенко.

Водночас політик заявила, що висловила підтримку кримськотатарському телеканалу ATR, який 10 лютого повідомив про блокування його фінансування.

Як повідомляв Укрінформ, 10 лютого кримськотатарський телеканал ATR поінформував про блокування його фінансування. Тому канал запустив марафон #SaveATR, з ефірами без ведучих і гостей.

Міністр культури, молоді і спорту Володимир Бородянський пояснив, що на 2020 рік телеканалу передбачено 50 млн грн, МКМС відкрило асигнування на 8,4 млн грн. Проте Державне казначейство не провело цю операцію, тому що виявилися розбіжності в трактуванні закону про публічні закупівлі між ATR та казначейством.

Кримськотатарський телеканал ATR після окупації Криму Росією з 2015 року веде мовлення з Києва.

 

Контрольовані Росією “суди” не мають права утримувати кримських татар у Сімферополі — США

Посольство США в Україні закликає Російську Федерацію припинити окупацію Криму та наголошує, що контрольовані РФ “суди” не мають права продовжувати затримання кримськотатарських активістів у Сімферополі.

Про це повідомляється на сторінці посольства у Facebook – Укрінформ.

“Контрольовані Росією “суди” не мають права продовжувати затримання кримськотатарських активістів у м. Сімферополь, Україна. Ми закликаємо Росію припинити незаконну окупацію Криму та поважати права людини в Україні”, – підкреслюється в повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, у березні 2019 року в окупованому Криму російські силовики провели масові обшуки та затримання кримських татар, багато з яких — активісти “Кримської солідарності”. Всього було затримано і заарештовано 24-х людей, які стали фігурантами другої сімферопольської групи “справи Хізб ут-Тахрір”.

Їх так не звільнили з-під варти, а впродовж 10-11 лютого 2020 року “суд” у Сімферополі продовжив арешт фігурантам цієї “справи Хізб ут-Тахрір” до 15 березня.

 

Українські канадці обіцяють боротися за звільнення політичних бранців у Росії

Українська громада Канада не припинятиме боротьбу за дотримання прав усіх ув’язнених в Росії українців.

Як повідомляє власний кореспондент Укрінформу, про це заявила президент Конгресу українців Канади (КУК) Олександра Хичій, коментуючи нещодавній візит до країни українського кінорежисера, колишнього політв’язня Кремля Олега Сенцова.

“Його історія мужності перед лицем неймовірної жорстокості російських тюремників надихає. КУК й надалі рішуче відстоюватиме права усіх українців, ув’язнених у Росії”, – сказала Хичій.

Вона додала, що КУК “мав за честь зустрічати пана Сенцова в Оттаві та слухати його заклики на підтримку політичних в’язнів, які страждають у руках російського режиму”.

Як повідомлялося, колишній політв’язень Кремля, український кінорежисер Олег Сенцов минулого тижня перебував у Канаді. Він спочатку провів ряд зустрічей із діаспорою в Торонто, а потім прибув до Оттави, де поспілкувався із главою МЗС країни, прем’єром, віцепрем’єр-міністром, рядом депутатів та правозахисників.

Окрім цього, він взяв участь у двох громадських дискусія та в перегляді документального фільму “Процес”.

 

Бородянський: АTR працює, рішення шукаємо

Влада намагається врегулювати ситуацію щодо каналу ATR.

Про це міністр культури, молоді і спорту Володимир Бородянський заявив журналістам, повідомляє кореспондент Укрніформу.

“Ми зараз знаходимося у пошуку рішення”, – сказав міністр.

За його словами, на 2020 рік телеканалу АТR передбачено 50 млн грн, МКМС відкрило асигнування на 8,4 млн грн. “Державне казначейство не провело цю операцію, тому що виявилися розбіжності в трактуванні закону про публічні закупівлі між ATR та казначейством”, – пояснив Бородянський.

Міністр зазначив, що телеканал працює, тому не варто говорити, що він на межі закриття.

Як відомо, 10 лютого кримськотатарський телеканал ATR повідомив про блокування його фінансування. Тому канал запустив марафон #SaveATR, з ефірами без ведучих і гостей.

За даними Єдиного реєстру юридичних осіб Міністерства юстиції України, засновниками ТОВ ТК “Атлант СВ” є бізнесмен, координатор “Громадянської блокади Криму” Ленур Іслямов, народний депутат Рефат Чубаров, а також зареєстровані в АР Крим Мавіле Ісмаїлова та Іса Хайбуллаєв.

 

Джамала закликає підтримати телеканал ATR

Українська співачка кримськотатарського походження Джамала закликає не бути байдужими і підтримати ATR – єдиний телеканал, який виходив українською і кримськотатарською мовами.

Про це вона заявила в Facebook – Укрінформ.

“ATR.ua — єдиний канал в Україні, на якому виходили хороші новинні блоки українською та кримськотатарською мовами. На якому моя дитина могла дивитися мультики рідною мовою! Не будьте байдужі, підтримайте ATR”, – закликала Джамала.

Як повідомляв Укрінформ, кримськотатарському телеканалу ATR, який після окупації Криму Росією з 2015 року веде мовлення з Києва, заблокували фінансування.

10 лютого кримськотатарський телеканал ATR повідомив про блокування його фінансування. Тому канал запустив марафон #SaveATR, з ефірами без ведучих і гостей.

Міністр культури, молоді і спорту Володимир Бородянський пояснив, що на 2020 рік телеканалу передбачено 50 млн грн, МКМС відкрило асигнування на 8,4 млн грн. Проте Державне казначейство не провело цю операцію, тому що виявилися розбіжності в трактуванні закону про публічні закупівлі між ATR та казначейством.

 

Зеленський звільнив Лутковську з підгрупи ТКГ

Президент Володимир Зеленський уповноважив Геннадія Кузнєцова представляти Україну у робочій підгрупі з гуманітарних питань Тристоронньої контактної групи замість Валерії Лутковської.

Відповідний указ №51/2020 опублікований на сайті глави держави – Укрінформ.

“На часткову зміну статті 1 указу Президента України від 19 червня 2019 року № 414 «Питання забезпечення представництва України у Тристоронній контактній групі» (зі змінами, внесеними указами від 9 липня 2019 року № 504, від 13 серпня 2019 року № 596 та від 18 вересня 2019 року № 701) уповноважити Кузнєцова Геннадія Івановича представляти Україну у робочій підгрупі з гуманітарних питань Тристоронньої контактної групи, увільнивши від виконання цих обов’язків В.Лутковську”, – зазначається в документі.

Як повідомлялося, Геннадій Кузнєцов – генерал-майор СБУ. Із березня 2014 року до січня 2015 року керував Центром спецоперацій із боротьби з тероризмом СБУ.

Під час проведення спецоперації в межах Антитерористичної операції на сході України отримав вогнепальне поранення. У червні 2014 року був нагороджений орденом «За мужність» III ступеня за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України.

 

Асєєв пише книгу про пережите у полоні “ДНР”

Колишній заручник бойовиків ОРДЛО журналіст Станіслав Асєєв готує книгу про пережите в полоні.

Окремі фрагменти спогадів публікує Радіо Свобода – Укрінформ.

“Стас почав описувати пережите ще перебуваючи в “Ізоляції” (артцентр у Донецьку, де окупанти влаштували в’язницю – ред.). Рукопис йому допоміг винести інший полонений – танкіст ЗСУ”, – йдеться в описі до публікації.

Як зазначається, опубліковані фрагменти будуть частиною його майбутньої книги.

З попередньою публікацією спогадів про полон можна ознайомитись за посиланням.

Як повідомляв Укрінформ, автор колонок для проєкту Радіо Свобода “Донбас. Реалії” Станіслав Асєєв (Васін) був захоплений у полон між 10 травня і 2 червня 2017 року і обвинувачений бойовиками в шпигунстві.

Утримували Асєєва в колишньому артцентрі “Ізоляція”, перетвореному на в’язницю, пізніше перевели в іншу в’язницю. 22 жовтня 2019 року бойовики заявили про те, що Асєєв “засуджений” до 15 років ув’язнення.

29 грудня 2019 року його було визволено в межах обміну утримуваними особами. Тоді на підконтрольну уряду територію з ОРДЛО було повернуто 76 осіб.

 

Віцепрезидент Єврокомісії: Якби була на місці Путіна, повернула би Крим Україні

Віцепрезидент Єврокомісії Вера Юрова заявила, що повернула би Крим Україні, якщо у неї була б можливість один день попрацювати у Кремлі замість президента РФ Володимира Путіна.

Про це вона заявила під час бліцопитування Face to Face, яке було опубліковане на сторінці партії Альянс лібералів і демократів (ALDE) в YouTube – Укрінформ.

“Я думаю, що я би “перемістилася” до Москви та замінила Володимира Володимировича Путіна. Якби у мене був один день, я б повернула Крим назад Україні”, – відповіла Юрова на запитання “З яким політиком Ви б помінялися місцями на один день?”

Як відомо, раніше Юрова обіймала посаду єврокомісара з питань юстиції, захисту споживачів та гендерної рівності.

 

Бородянський не схвалює гастролі артистів до Росії, але проти заборон

Міністр культури, молоді і спорту Володимир Бородянський вважає неправильним забороняти українським артистам гастролювати в Росії.

Про це він заявив в інтерв’ю РБК-Україна – Укрінформ.

“Щодо заборон, санкцій і таке інше – це складне питання, тому що забороняти – це неправильно, я вважаю”, – сказав Бородянський.

Водночас він зазначив, що культурна сфера “є тим, що нормує відносини”.

“У нас ненормальні відносини з Росією. Вони сьогодні наш ворог. І я вважаю, коли наші артисти їздять в Росію виступати – це автоматично призводить до внормування відносин. Я точно з цим не можу погодитися”, – додав Бородянський.

Як повідомлялося, раніше Бородянський заявляв, що українські артисти, які гастролюють у РФ, своїми діями демонструють згоду з політикою Росії щодо України. Проте, наголосив він, у законодавчій площині це ніяк не врегульовано.

 

Заборону на російські соцмережі та медіа продовжать — Бородянський

Міністерство культури, молоді та спорту України має намір ініціювати продовження заборони на російські соціальні мережі та медіа.

Про це в інтерв’ю РБК-Україна заявив міністр Володимир Бородянський – Укрінформ.

Зокрема, Бородянський спростував інформацію про можливе розблокування російських соцмереж і ЗМІ, оскільки навесні закінчуються терміни заборони.

“Я вважаю, що треба продовжувати заборону, тут навіть немає ніякої дискусії… Будемо ініціювати. Обов’язково”, – додав Бородянський.

Як повідомлялося, у травні 2017 року тодішній президент України Петро Порошенко ввів у дію рішення РНБО про санкції на три роки щодо російської інтернет-компанії “Яндекс”, а також Mail.Ru Group, соцмереж “Вконтакте” та “Одноклассники”.

Указ був мотивований тим, що, за даними СБУ, російські спецслужби ведуть гібридну війну проти населення України, використовуючи у своїх спеціальних операціях інтернет-ресурси “Вконтакті”, “Однокласники”, Mail.ru. Ці дві соцмережі, колись найпопулярніші в країні, наразі відвідують близько 10% українських інтернет-користувачів.

16 січня 2020 року на сайті Президента України було зареєстровано електронну петицію з проханням відновити роботу всіх інтернет-ресурсів російських компаній. Наразі під зверненням підписалися 2802 особи. Для розгляду петиція упродовж трьох місяців повинна набрати 25 тисяч голосів.

До перемоги на президентських виборах Володимир Зеленський підкреслював, що альтернативних соціальних мереж українцям недостатньо, якщо вони обходять заборону.

 

Бородянський представив голову агентства розвитку молоді й громадянського суспільства

Міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський представляє голову новоствореного Державного агентства розвитку молоді й громадянського суспільства Олександра Ярему.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу, представлення відбулося на брифінгу у пресцентрі Кабміну.

“Наш сьогоднішній брифінг присвячений представленню голови Державного агентства розвитку молоді і громадянського суспільства Олександра Яреми”, – сказав Бородянський.

Він зазначив, що раніше, обіймаючи посаду заступника міністра, Ярема опікувався саме питаннями, пов’язаними із підтримкою молоді.

Говорячи про завдання новоствореного агентства, Ярема зазначив, що воно зосередиться на розвитку діалогу та партнерства між державою та громадським суспільством, формуванні спільного порядку денного у багатьох сферах.

У питанні формування культури волонтерства, громадської діяльності, на думку Яреми, “починати треба із дитячого садка, школи. Йдеться про запровадження програм, де б молоді люди поступово звикали до того, що волонтерство, громадська діяльність — це є норма”, – додав він.

Агентство також працюватиме над зміцненням інституційної спроможності організації громадянського суспільства. За словами його голови, увага буде спрямована і на залучення організацій громадського суспільна до участі у процесах ухвалення рішень, “щоб не було розриву, коли кожен працює над своїм завданням, а потім виникає багато ліній протистояння”.

Держагентство розвитку молоді і громадянського суспільства разом із МКМС працюватиме і над втіленням у життя програми мобільності молодих українців. Як зазначив на брифінгу заступник міністра культури молоді та спорту Олексій Сівірін, завдяки цій програмі молоді люди долучаться до активної діяльності, вона допоможе їм ідентифікувати себе як українців, підтримати громадське життя в регіонах. “Впродовж літа, осені та початку зими близько 100 тисяч молодих людей віком від 14 до 21 року отримають можливість подорожувати з одного регіону в інший”, – сказав він.

Як повідомляв Укрінформ, 5 лютого 2020 року Кабінет міністрів України схвалив розпорядження про призначення на посаду голови Державного агентства розвитку молоді і громадянського суспільства Олександра Ярему.

4 грудня 2019 року Кабмін на своєму засіданні ухвалив постанову про створення 7 нових центральних органів виконавчої влади (ЦОВВ) у сферах культури, молоді та спорту. Так, згідно з постановою створено Державне агентство з питань мистецтв; Державне агентство з питань мистецької освіти; Державне агентство розвитку молоді та громадянського суспільства; Державне агентство спорту; Державне агентство розвитку туризму; Державну інспекцію культурної спадщини; Державну службу охорони культурної спадщини.

 

Президент про молодь на окупованих територіях: Україна має боротися за своїх громадян

Президент України Володимир Зеленський провів нараду щодо забезпечення молоді, яка проживає на тимчасово окупованих територіях, можливостями отримання паспорта громадянина України та сприяння абітурієнтам у вступі до українських закладів вищої освіти.

У зустрічі взяли участь представники Міністерства освіти та науки, Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб, Міністерства внутрішніх справ, Державної міграційної служби, повідомляє пресслужба Глави держави – Укрінформ.

Зазначається, що під час наради Зеленський акцентував увагу на тому, що в той час, поки на сході України триває війна, Російська Федерація масово видає свої паспорти людям, які мешкають на тимчасово окупованих територіях.

На переконання Президента, така ситуація є неприпустимою, й Україна має боротися за своїх громадян. Тому, на його переконання, є потреба у розробці спеціальної програми, метою якої буде забезпечення молодих людей документами, що підтверджують громадянство України.

“Ми повинні налагодити контакт з цивільними людьми, які перебувають на окупованих територіях і з тих чи інших причин не можуть жити на підконтрольній Україні території”, – сказав Зеленський.

Президент також наголосив, що ці заходи мають мотивувати молодь до отримання української освіти та сприяти у влаштуванні подальшого життя на території, контрольованій Україною.

За словами глави держави, йдеться не лише про тих, хто залишився жити на тимчасово окупованих територіях, а й тих, хто згодом туди повернувся, оскільки не зміг влаштуватися на підконтрольній території, вступити в українські виші до запровадження пільгових умов вступу для цієї категорії громадян.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та його заступниця Тетяна Ковальчук окреслили пропозиції, які могли б лягти в основу майбутньої програми. Серед запропонованих кроків — спрощення процедури отримання адміністративних послуг, зокрема в частині одержання українського свідоцтва про народження дитини та паспортів мешканцями окупованих територій.

Також розглядається можливість забезпечення дистанційного вивчення української мови та історії України – дисциплін, які нині не викладаються на тимчасово окупованих територіях, а також розширення кількості закладів вищої освіти, до яких могли б вступати діти зазначеної категорії, та збільшення квот на бюджетні місця у них, організація роботи гарячої лінії для вступників тощо, поінформували в пресслужбі.

Окремо наголошувалося на необхідності забезпечення широкої комунікативної кампанії з роз’яснення та інформування про вказані кроки.

Глава держави наголосив на важливості організації на контрольно-пропускних пунктах уздовж лінії розмежування у Донецькій і Луганській областях та на адмінмежі з Кримом центрів надання адміністративних послуг, де люди могли б отримати необхідні послуги та важливу інформацію.

Також Зеленський висловився за необхідність проведення широкої інформаційної кампанії та наголосив на комплексному підході при розробці програми й реалізації всіх запропонованих кроків.

Учасники зустрічі погодилися до 1 березня більш предметно напрацювати пропозиції та представити їх на наступній зустрічі.

 

Зеленський вимагає розробити спецпрограму протистояння російській паспортизації на Донбасі

УНН.  Президент України Володимир Зеленський провів нараду щодо забезпечення молоді, яка проживає на тимчасово окупованих територіях, можливостями отримання паспорта громадянина України та сприяння абітурієнтам у вступі до українських закладів вищої освіти, передає УНН із посиланням на повідомлення Офісу Президента.

У зустрічі взяли участь представники Міністерства освіти і науки, Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб, Міністерства внутрішніх справ, Державної міграційної служби.

Під час наради Глава держави акцентував увагу на тому, що в той час, поки на сході України триває війна, Російська Федерація масово видає свої паспорти людям, які мешкають на тимчасово окупованих територіях, відзначили в Офісі.

На переконання Президента, така ситуація є неприпустимою, й Україна має боротися за своїх громадян. Тому є потреба у розробці спеціальної програми, метою якої буде забезпечення молодих людей документами, що підтверджують громадянство України, зазначено у повідомленні.

«Ми повинні налагодити контакт з цивільними людьми, які перебувають на окупованих територіях і з тих чи інших причин не можуть жити на підконтрольній Україні території», – сказав Зеленський.

Президент також наголосив, що ці заходи мають мотивувати молодь до отримання української освіти та сприяти у влаштуванні подальшого життя на території, контрольованій Україною, додали в Офісі.

За словами Глави держави, йдеться не лише про тих, хто залишився жити на тимчасово окупованих територіях, а й тих, хто згодом туди повернувся, оскільки не зміг влаштуватися на підконтрольній території, вступити в українські виші до запровадження пільгових умов вступу для цієї категорії громадян.

Як повідомили в Офісі, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та його заступниця Тетяна Ковальчук окреслили пропозиції, які могли б лягти в основу майбутньої програми. Серед запропонованих кроків – спрощення процедури отримання адміністративних послуг, зокрема в частині одержання українського свідоцтва про народження дитини та паспортів мешканцями окупованих територій.

Також розглядається можливість забезпечення дистанційного вивчення української мови та історії України – дисциплін, які нині не викладаються на тимчасово окупованих територіях, а також розширення кількості закладів вищої освіти, до яких могли б вступати діти зазначеної категорії, та збільшення квот на бюджетні місця у них, організація роботи гарячої лінії для вступників тощо.

Окремо наголошувалося на необхідності забезпечення широкої комунікаційної кампанії з роз’яснення та інформування про вказані кроки.

Глава держави наголосив на важливості організації на контрольно-пропускних пунктах уздовж лінії розмежування у Донецькій і Луганській областях та на адмінмежі з Кримом центрів надання адміністративних послуг, де люди могли б отримати необхідні послуги та важливу інформацію.

Також Зеленський висловився за необхідність проведення широкої інформаційної кампанії та наголосив на комплексному підході при розробці програми й реалізації всіх запропонованих кроків.

Учасники зустрічі погодилися до 1 березня більш предметно напрацювати пропозиції та представити їх на наступній зустрічі.

Як повідомляв УНН, прокуратура розпочала кримінальне провадження за фактом примусового отримування громадянами України паспортів Російської Федерації, що здійснюється першими особами так званої адміністрації “ЛНР”, що контролюється Російською Федерацією, на тимчасово окупованій території Луганської області.

 

Україна розраховує на “відкрите небо” з ЄС до кінця року — Гончарук

Українська сторона розраховує на підписання угоди з Європейським Союзом про “відкрите небо” до кінця року.

Про це Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук сказав під час спільного з єврокомісаром Олівером Варгеї брифінгу у Києві, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми розраховуємо на підписання угоди про відкрите небо вже цього року. Цей документ зараз в прогресі”, – зазначив Гончарук.

Зі свого боку Варгеї запевнив главу уряду в тому, що зробить все від нього залежне для прискорення підписання угоди про спільний авіапростір. “Сподіваюся, що це можна буде зробити вже цього року”, – додав комісар.

Як повідомлялося, Україна протягом кількох років веде переговори з ЄС про спільний авіаційний простір, яке дозволило б українським і європейським авіакомпаніям вільно працювати в просторі Євросоюзу та України.

 

Єврокомісар Варгеї у Києві обговорив імплементацію Угоди про асоціацію

Єврокомісар з питань сусідства і розширення Олівер Варгеї розпочав програму візиту в Україну із обговорення імплементації Угоди про асоціацію з ЄС з віцепрем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитром Кулебою.

Про це Варгеї повідомив у Twitter – Укрінформ.

“Розпочав візит в Україну з гарного обміну думками з віцепрем’єр-міністром Дмитром Кулебою щодо прогресу порядку денного реформ та імплементації нашої Угоди про асоціацію“, – написав Варгеї.

Єврокомісар додав, що потрібно працювати разом, щоб рухати економіку України вперед та наближати її до ЄС.

Кулеба у свою чергу подякував Оліверу Варгеї за дуже змістовну дискусію.

“Я впевнений, що Україна і ЄС рухаються вперед разом”, – написав він у Twitter.

Як повідомлялося, єврокомісар з питань сусідства і розширення Олівер Варгеї 11-12 лютого перебуває з візитом в Україні.

 

Діджиталізація: Кабмін і ЄС підписали нову програму на €25 мільйонів

Кабінет Міністрів України та Європейський Союз 11 лютого підписали нову Програму підтримки електронного урядування та цифрової економіки в Україні на 25 млн євро.

Про це повідомив Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук у Телеграмі – Укрінформ.

“Щойно уряд та ЄС підписали нову Програму підтримки електронного урядування та цифрової економіки в Україні на 25 млн євро. Діджиталізація — це, перш за все, перемога над корупцією”, — зазначив він.

Гончарук підкреслив, що мета уряду — оцифрувати 100% державних послуг до 2024 року, а вже у 2020 році перевести в цифру 80% найпопулярніших державних послуг.

“Це міжнародна технічна допомога, що надається Міністерству цифрової трансформації на підтримку проєктів із цифровізації. Україна прагне активно впроваджувати главу про електронні комунікації Угоди про асоціацію. Жодних чиновників і черг! Держава буде зручним сервісом для людей. Наша команда над цим працює”, — додав прем’єр.

 

Україна і ЄС можуть наступного року схвалити оновлену угоду про ЗВТ – єврокомісар Варгеї

Єврокомісар Олівер Варгеї вважає, що підготовчу роботу щодо подальшого перегляду Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС можна завершити цього року, щоб у наступному році підписати усі необхідні документи.

Про це єврокомісар з питань сусідства і розширення сказав під час спільного із Прем’єр-міністром України Олексієм Гончаруком брифінгу в Києві, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“У наших планах є перегляд Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС і додатків до цієї угоди. Ми плануємо зробити всю можливу підготовчу попередню роботу вже цього року, аби якомога швидше провести цей перегляд наступного року і підписати всі необхідні документи також наступного року”, – сказав Варгеї.

Варгеї також запевнив Гончарука, що новий склад Єврокомісії продовжує підтримувати Україну та буде наполягати на повному виконання Росією Мінських домовленостей. “Коли йдеться про суверенітет та цілість кордонів України, ми не готові на жодні компроміси у цих питаннях і будемо продовжувати підтримувати Україну”, – наголосив він.

Як повідомлялося, в українському уряді вважають, що перегляд умов зони вільної торгівлі з ЄС відкриє нові можливості для посилення торгівлі з Європейським Союзом.

 

Правозахисники просять спростити в’їзд у Крим іноземним журналістам

Українські правозахисники просять спростити порядок отримання спеціального дозволу для в’їзду до ТОТ АР Крим іноземним журналістам, правозахисникам та адвокатам.

Про це заявила у вівторок в Херсоні під час наради у межах виїзного засідання комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин, юристка громадської організації «Крим SOS» Ольга Куришко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Усі іноземні громадяни мають отримувати спеціальні дозволи для відвідування Криму. Ми стикаємося з тим, що іноземні журналісти та правозахисники, як правило, виїжджають дуже швидко і хочуть промоніторити або написати про ситуацію дуже швидко. Для того, щоб отримати їм ці дозволи, попередньо потрібно звертатися до центральних органів виконавчої влади, а потім звертатися з повним пакетом документів особисто до Державної міграційної служби. За нашим аналізом, цей період (отримання дозволу – ред.) займає близько місяця», – зазначила Куришко.

У цьому зв’язку правозахисники просять внести відповідні зміни у законодавство для надання можливості подачі онлайн документів, наприклад, через українські дипломатичні та консульські установи в державі, громадянином якої є правозахисник чи журналіст.

Такий законопроєкт вже розроблявся, проте він так і не вийшов за стіни Міністерства закордонних справ, наголосила вона, додавши, що це дуже важливе питання, вирішення якого дозволить іноземним журналістам ситуацію на окупованих територіях висвітлювати швидко і об’єктивно.

Як зазначили правозахисники під час наради, до цих категорій іноземців варто додати також адвокатів. Зокрема, російські адвокати надають правову допомогу громадянам України, які позбавляються волі на окупованій території. Адвокати, через тривалість отримання спеціального дозволу, коли необхідно терміново реагувати, вимушені порушувати законодавство і напряму літати, наприклад, з Москви до Сімферополя.

Як раніше повідомляв Укрінформ, на Херсонщині протягом двох днів, 11 та 12 лютого, відбувається виїзне засідання комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин.

 

Усім звільненим у грудні з полону українцям запропонували роботу та житло

Усі українці, звільнені з полону 29 грудня 2019 року, отримали пропозиції нової роботи та житла.

Про це інформує пресслужба Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та ВПО – Укрінформ.

“Ми індивідуально працювали з кожним, збираючи побажання, аналізуючи можливості. У нас немає жодної людини, якій не були запропоновані рішення по роботі та житлу”, – цитує пресслужба начальника управління Мінветеранів Сергія Мокренюка.

Так, згідно з повідомленням, Мінветеранів разом з обласними державними адміністраціями надали більше тисячі пропозицій звільненим особам щодо місця проживання, зокрема у Дніпропетровській, Запорізькій, Волинській, Хмельницькій, Донецькій, Вінницькій областях.

“Зазвичай, це гуртожитки сімейного типу. Також зі звільненими особами працювала Державна служба зайнятості, яка надала пропозиції по вакансіях відповідно до їхнього фаху, кваліфікації та побажань”, – відзначили у відомстві.

Приблизно половина звільнених вже повернулася до звичного життя, обравши або запропоновані варіанти, або знайшовши свої.

“Є звільнені особи, які поки не можуть повернутись до повноцінного життя, оскільки ще не отримали відновлені документи або потребують специфічного лікування. Вони знаходяться в київському гуртожитку, держава та громадські організації покривають їх щоденні витрати”, – зазначили у Мінветеранів.

Як додали у міністерстві, пошуки нової роботи та житла для решти і збір пакетів документів для виплати грошової компенсації – “це питання кількох тижнів”, втім, “не всі готові прийняти рішення щодо подальшого життя так швидко”.

Загалом, як наголосили у відомстві, наразі усім 64 цивільних особам, що були звільнені, надана повноцінна медична допомога, кожному з них забезпечено психологічну реабілітацію.

Крім того, 25 особам організували відновлення паспорта громадянина України, 12 осіб відновили водійське посвідчення, п’ятьом особам надали детальні консультації щодо можливості поновлення або вступу до закладів вищої освіти та одна особа проходить курси підтвердження кваліфікації лікаря, 43 особам надали пропозиції працевлаштування, 25 осіб отримали декілька пропозицій місць проживання.

У міністерстві додали, що після реабілітації 47 осіб вже визначилися з місцем проживання та роботою, решта осіб після закінчення реабілітації будуть розміщені у гуртожитку в Києві до остаточного визначення із місцем проживання та роботою.

Як повідомлялося, останній обмін утримуваними особами відбувся 29 грудня 2019 року на КПВВ “Майорське” у Донецькій області. Всього в рамках обміну Україні передали 76 осіб: 12 військових і 64 цивільних.

 

Мін’юст Трампа хоче відкликати запит на “дев’ять років” для Стоуна – CNN

Мін’юст адміністрації Дональда Трампа має намір відкликати пропозицію своїх же прокурорів щодо ув’язнення близького до Трампа соратника Роджера Стоуна до дев’яти років по “російській” справі, яку вів спецпрокурор Мюллер.

Про це повідомив у вівторок центральний американський телеканал CNN – Укрінформ.

“Міністерство юстиції має намір відмовитися від запиту (до суду – ред.), щоби ув’язнити до дев’яти років давньої довіреної особи Дональда Трампа, Роджера Стоуна”, – зазначає телеканал із посиланням на високопоставленого чиновника американського Мін’юсту.

Подібний крок міністерства суперечитиме позиції його ж власних федеральних прокурорів, “що є вкрай незвичним і політизованим кроком”, уточнюється в повідомленні.

Як відомо, напередодні федеральні прокурори в запиті до суду запросили для Роджера Стоуна ув’язнення терміном від семи до дев’яти років за сімома пунктами звинувачень, пов’язаних з розслідуванням спецпрокурора Роберта Мюллера. Зокрема, звинувачення стосувалися тиску на свідків, перешкоджання роботі слідства, а також надання неправдивих заяв слідству в п’яти окремих випадках.

Після цього в Мін’юсті адміністрації Трампа назвали “надмірними” пропозиції федеральних прокурорів.

“Міністерство було шоковане, побачивши рекомендацію щодо винесення вироку”, – сказав CNN чиновник. За його словами, Мін’юст вважає, що “рекомендація є надмірною”, а також “непропорційною” до правопорушень, які здійснив Стоун.

Меморандум Мін’юсту про винесення вироку, як очікується, буде поданий до федерального суду Вашингтона в вівторок.

Різка зміна позиції Мін’юсту США відбулася в той же день, як зранку президент Трамп у своєму Твітері виступив категорично проти рекомендацій федеральних прокурорів щодо його соратника Стоуна. Трамп, зокрема, назвав це “жахливою й дуже несправедливою ситуацією”. У самому ж Мін’юсті зазначили, що не координували своїх дій з Білим домом.

 

Північна Македонія ратифікувала угоду про вступ до НАТО

Парламент Північної Македонії проголосував за ратифікацію протоколу щодо вступу країни до НАТО.

Про це повідомляє Ekathimerini – Укрінформ.

“Законодавці Північної Македонії одноголосно ратифікували угоду про те, щоб країна, розташована на півдні Європи, стала 30-м членом військово-політичного альянсу НАТО”, – йдеться у повідомленні.

Усі 114 присутніх парламентаріїв із 120-ти проголосували за ратифікацію угоди. Під час короткої церемонії біля будівлі парламенту підняли прапор НАТО.

Голосування відбулося на кілька тижнів раніше запланованого, оскільки чинний парламент має розійтися наприкінці тижня, напередодні виборів, запланованих на 12 квітня.

Іспанія – єдиний чинний член НАТО, який ще не схвалив приєднання Північної Македонії до Альянсу. Очікується, що іспанський парламент проведе голосування про ратифікацію угоди у березні.

Як повідомлялося, 6 лютого у Брюсселі був підписаний протокол про вступ Північній Македонії до НАТО.

Після ратифікації документа всіма 29 членами Альянсу країна буде визнана тридцятим членом організації Північноатлантичного договору.

 

Без тарифів і квот: ЄС зробив Британії “унікальну пропозицію”

Євросоюз робить для Великої Британії унікальну пропозицію щодо вільної торгівлі без тарифів та квот, але готовий будувати стосунки і за правилами СОТ, якщо уряд країни схилятиметься до такого варіанту.

Про це у Європарламенті під час презентації проєкту мандату на переговори між ЄС і Великою Британією заявила президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, повідомляється на сайті Європейської комісії – Укрінформ.

“Маємо амбітну мету: нульові тарифи та нульові квоти у торговельних відносинах стосовно всіх видів товарів. Це те, чого ми ніколи раніше не пропонували нікому іншому. Це нова модель торгівлі, яка надає унікальні умови доступу до спільного ринку. Безумовно, це потребуватиме відповідних гарантій справедливої конкуренції та захисту соціальних, природоохоронних, споживчих стандартів”, – наголосила фон дер Ляєн.

Вона зауважила, що глобальні гравці, такі як Канада і Японія, які мають з ЄС угоди про вільну торгівлю, цінують такі відносини. Оскільки, за словами фон дер Ляєн, Європа представляє спільний ринок, що охоплює 440 мільйонів людей. Саме з цих позицій ЄС підходить до побудови майбутніх відносин з Великою Британією.

“Я була дещо здивована почути, що прем’єр-міністр Великої Британії говорить про австралійську модель (торговельних відносин – ред.). Австралія, поза сумнівом, є потужним та близьким за поглядами партнером. Але ЄС не має торговельної угоди з Австралією. Ми зараз торгуємо за правилами СОТ. Якщо у цьому полягає вибір Великої Британії, ми це приймемо – без жодних питань. Але фактично саме у цей момент ми погоджуємося з Австралією, що така ситуація має завершитися, ми опрацьовуємо торговельну угоду з ними”, – сказала президент Єврокомісії.

Вона зауважила, що Велика Британія може робити рішення на користь менших амбіцій у двосторонній торгівлі, але за будь-яких умов такі стосунки передбачатимуть взаємну відповідальність.

 

Україна не збирається призначати посла в Росії — МЗС

У Міністерстві закордонних справ України не планують призначати посла в Російській Федерації у зв’язку з продовженням агресії РФ і окупації нею українських територій.

Про це йдеться у відповіді МЗС на запит Укрінформу.

“З огляду на продовження російської агресії проти України та окупації Росією українських територій немає будь-яких підстав підвищувати статус дипломатичних відносин шляхом призначення посла України”, — йдеться у повідомленні.

Як повідомлялося, міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров в інтерв’ю “Российской газете” заявив, що Російська Федерація готова знову обмінятися послами з Україною.

Як повідомлялося, Росія та Україна відкликали для консультацій своїх послів у 2014 році.

У 2018 році Верховна Рада ухвалила Закон № 0206 “Про припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією”.

 

Повернуті Росією кораблі до літа вийдуть у море — Воронченко

До початку літа 2020 року повернуті Росією українські катери “Бердянськ” і “Нікополь”, а також буксир “Яни Капу” знову вийдуть у море в складі Військово-морських сил України.

Про це в інтерв’ю Радіо Свобода повідомив командувач Військово-морських сил України, адмірал Ігор Воронченко – Укрінформ

“Зараз оформлені всі документи на постановку їх у ремонт. Ми склали перелік майна, яке було викрадене і зняте, передали його слідчим органам. Була балістична експертиза щодо обстрілу “Бердянська”. Росіяни навіть не прибрали осколки снарядів. Зараз очікуємо приїзд адвокатів, які представляють Україну в міжнародних судах. Буде ще раз огляд катерів і буксира “Яни Капу”, і наприкінці наступного тижня катери “Бердянськ” і “Нікополь”, а також буксир підуть на плановий ремонт”, – повідомив Воронченко.

Він визнав, що командування і Президент обіцяли відремонтувати кораблі протягом трьох місяців, але пошкодження виявились надто серйозними.

20 листопада 2019 року захоплені біля берегів анексованого Криму за рік до того українські кораблі “Бердянськ”, “Нікополь” та “Яни Капу” повернулися в порт Очакова (Миколаївська область) після року утримання в окупованому Криму. Кількома місяцями раніше Росія звільнила з полону їхні екіпажі – 24 українських військових моряки повернулись додому в рамках двостороннього обміну утримуваними, а не за рішенням Міжнародного трибуналу з морського права.

 

Розвідки Німеччини та США десятиліттями “слухали” уряди понад 100 країн — ЗМІ

Німецька федеральна служба розвідки BND та американське Центральне розвідувальне управління щонайменше 23 роки прослуховували уряди понад 100 країн.

Про це йдеться у програмі Frontal 2, підготовленій німецьким телеканалом ZDF у співпраці з американським виданням Washington Post і швейцарським телеканалом SRF – Укрінформ.

“BND та американське ЦРУ десятиліттями шпигували за державами, включаючи дружні країни. Вони використовували шифрувальні машини і могли читати повідомлення понад 130 урядів та розвідувальних органів”, – йдеться у матеріалі.

Отримані в такий спосіб дані не розголошувалися. Серед іншого, ці спецслужби володіли інформацією про вбивство десятків тисяч людей у деяких країнах. Таким чином, спецслужби мовчали про грубі порушення прав людини, фактично приховували їх.

Зазначається, що BND та ЦРУ використовували швейцарську компанію Crypto AG, якою володіли в рівних долях, для прослуховування. Компанія випускала технологію шифрування для захищеного зв’язку і продавала її по всьому світу. Найбільшими покупцями маніпульованих пристроїв шифрування були Саудівська Аравія та Іран. Щоправда, клієнти не знали, що маніпулюють технологією спецслужби.

Свою роль зіграла в технічному забезпеченні також німецька Siemens.

Операція, яка отримала назву “Рубікон”, тривала з 1970 по 1993 рік. Дехто називає її “однією з найуспішніших повоєнних розвідувальних операцій”.

 

У Комітеті Ради з євроінтеграції розраховують, що ЄС триматиме Росію під санкціями

Російська Федерація не виконує домовленостей, взятих на себе під час зустрічі в Нормандському форматі, що відбулася у грудні 2019 року.

Про це повідомляється на сторінці голови Комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до ЄС Іванни Климпуш-Цинцадзе у Facebook за результатами зустрічі членів комітету з новим комісаром ЄС з політики сусідства та переговорів щодо розширення Олівером Варгеї – Укрінформ.

“Голова комітету висловила стурбованість невиконанням Росією обіцянок, які вона взяла на себе під час останньої зустрічі в Нормандському форматі. Досі Червоний хрест не має доступу до незаконно утримуваних громадян України, місія ОБСЄ не має доступу до окупованих територій і всієї лінії розмежування, РФ продовжує контролювати частину кордону і завозити через неї на схід України свою зброю, військових і найманців”, – йдеться у повідомленні.

Народні депутати підкреслили, що розраховують на те, що ЄС продовжуватиме чітку і єдину політику підтримки суверенітету, незалежності та відновлення територіальної цілісності України, а також санкційними методами протидіятиме агресії РФ проти України.

Окрім цього, Климпуш-Цинцадзе наголосила, що Кремль продовжує паспортизувати українське населення на тимчасово окупованих територіях. Усе це не сприяє наближенню розв’язання цього міждержавного конфлікту.

Своєю чергою Варгеї запевнив, що ЄС і надалі підтримуватиме суверенітет, незалежність і територіальну цілісність України. За його словами, європейська сторона націлена на побудову ще глибших економічних зв’язків з Україною – і через двосторонній трек взаємин, і в межах “Східного партнерства”. На переконання єврокомісара, стійкість та розвинена економіка дадуть громадянам України додаткові можливості для реалізації. В ЄК велику увагу приділятимуть наближенню українського законодавства до європейського, підкреслив єврокомісар.

Як повідомлялося, єврокомісар з питань сусідства і розширення Олівер Варгеї 11-12 лютого перебуває з візитом в Україні.

 

Єврокомісія рік працюватиме над “стратегічним задумом” в обороні — Боррель

ЄС має розвинути власні оборонні спроможності та інструменти, щоб брати більшу відповідальність за власну безпеку та відігравати більшу роль у глобальному вимірі.

Про це заявив високий представник ЄС з питань закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель у вівторок у Страсбурзі за підсумками засідання Єврокомісії, присвяченого першому політичному брифінгу щодо європейської оборони, повідомляється на сайті Європейської служби зовнішніх дій – Укрінформ.

“Сьогодні під час зустрічі колегії Єврокомісії ми мали перший політичний брифінг щодо оборони. Це дуже вчасно для проведення таких дебатів. Тому що останні міжнародні події свідчать – у нинішньому геополітичному контексті Європейський Союз має взяти більшу відповідальність за свою безпеку і зміцнити власну роль як геополітичного гравця. Для цього розмов недостатньо, необхідно мати засоби, спроможності та інструменти у різних політичних та оперативних сферах”, – зазначив високий представник ЄС.

Він зауважив, що оборона залишається питанням національної компетенції, тож оборонна співпраця полягає, переважно, у міжурядових контактах між країнами-членами. Тож без погодження з країнами-членами важко зробити щось нове у цій сфері. В той же час Європейська комісія може зробити вагомий внесок у підтримку промислової співпраці, у тому, що стосується Європейського оборонного фонду, військової мобільності та протидії гібридним загрозам.

Боррель відзначив роль Європейського оборонного фонду, який має пропонувати суттєві стимули для того, щоб заохотити країни-члени працювати над спільними проєктами на основі спільних стратегічних підходів у розвитку спроможностей, які мають відповідати оперативним потребам європейських армій.

“Постійна структурована співпраця “PESCO”, Європейський оборонний фонд та робота Європейського оборонного агентства формують трикутник, якій має бути зміцнений”, – наголосив високий представник ЄС.

Він повідомив, що в рамках колегії Єврокомісії відбулося обговорення так званого “стратегічного задуму”, який є стратегічним документом, запит на розробку якого Єврокомісія отримала від країн-членів з метою кращого визначення спільних завдань у безпеці й обороні, ідентифікації загроз та для надання нового імпульсу розробці оборонних ініціатив.

“У нас буде цілий рік, щоб опрацювати цей документ, і внесок Єврокомісії в його розробку має бути дійсно безцінним”, – додав Боррель.

За його словами, таке тривале та інтенсивне обговорення, що відбулося сьогодні у Страсбурзі, дозволить новій Єврокомісії продовжити роботу, яку розпочав її попередній склад.

 

США й Туреччина готують відповідь на атаки Асада й Росії — Помпео

Сполучені Штати разом з Туреччиною обговорюють “кроки у відповідь” на атаки сил Асада й російського контингенту проти мирних поселень та міжнародних спостерігачів у сирійській провінції Ідліб.

Про це заявив державний секретар США Майкл Помпео на офіційній Twitter-сторінці – Укрінформ.

“Мої співчуття сім’ям солдатів, загиблих під час учорашньої атаки в Ідлібі. Тривалі напади режиму Асада й Росії повинні припинитися”, – написав глава американської дипломатії.

Він нагадав, що спеціальний представник США по Сирії посол Джеймс Джеффрі вже відбув в Анкару, “щоб узгодити кроки у відповідь”. “Ми стоїмо поруч з Туреччиною, нашим союзником по НАТО”, – підкреслив держсекретар США.

Упродовж останніх днів війська режиму Асада за підтримки російського військового контингенту неодноразово атакували мирні поселення в провінції Ідліб, яка межує з Туреччиною. При цьому були вбиті та поранені турецькі військовослужбовці, які виконували задачі моніторингу на спостережних пунктах.

10 лютого до Анкари виїхав спецпредставник США з питань Сирії посол Джеймс Джеффрі для переговорів з представниками влади Туреччини.

 

Кількість жертв коронавірусу в Китаї перевищила 1110 осіб

12.02.2020 06:50

Від нового коронавірусу в Китаї померли вже 1113 осіб, при цьому кількість хворих досягла 38 800 осіб.

Про це свідчать дані, опубліковані в ніч на 12 лютого, на сайті Держкомітету з питань охорони здоров’я КНР – Укрінформ.

Загальну кількість заражених вірусом влада країни оцінює у 44 653 людини. При цьому 8204 людини перебувають у важкому стані, ще 185 тисяч, які близько контактували з хворими, знаходяться під наглядом. Ще 4740 осіб вилікувалися і виписані з медичних установ.

За інформацією комітету, отриманою з 31 провінції Китаю, підтверджено 44 653 випадків зараження інфекцією.

Як раніше повідомляло агентство, перша вакцина проти коронавірусу COVID-19 може бути готова упродовж 18 місяців.

При цьому, на думку вченого-епідеміолога з Гонконгу Габріеля Леуна, пневмонія, викликана коронавірусом з Китаю, може заразити до 60% населення Землі, якщо не зупинити його поширення.

 

Вакцина проти коронавірусу може з’явитись через 18 місяців – ВООЗ

Перша вакцина проти коронавірусу COVID-19 може бути готова протягом 18-ти місяців.

Про це заявив журналістам очільник ВООЗ Тедрос Аданом Гебреісус – Укрінформ.

“Першу вакцину можуть виготовити за 18 місяців”, – сказав Гебреісус.

Як повідомлялося, станом на 11 лютого у світі зафіксовано 1018 смертей від коронавірусу нового типу. Загальна кількість хворих у світі – 43 105, з них на материковому Китаї – 42 638.

Інкубаційний період коронавірусу у середньому становить від 2 до 12 діб. У людей, які перебувають в інкубаційному періоді, немає клінічних симптомів проявів хвороби.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) скликає 11-12 лютого глобальний форум задля координації міжнародних науково-дослідницьких зусиль з метою зупинки спалаху коронавірусу.

 

Коронавірус може заразити до 60% населення Землі, якщо його не зупинити — епідеміолог

На думку вченого-епідеміолога з Гонконгу Габріеля Леуна, пневмонія, викликана коронавірусом з Китаю, може заразити до 60% населення Землі, якщо не зупинити його поширення.

Про це пише The Guardian – Укрінформ.

“Епідемія коронавірусу може поширитися на приблизно дві третини населення світу, якщо її не вдасться взяти під контроль”, – вважає Леун.

За словами Леуна, одного з головних епідеміологів Гонконгу, більшість експертів вважають, що кожен інфікований в середньому буде передавати коронавірус щонайменше двом особам. Передбачається, що “рівень ураження” серед населення світу може досягти 60-80%.

“60% населення світу – це страшна, велика цифра”, – заявив Леун.

Навіть якщо загальний рівень смертності від коронавірусу становитиме лише 1%, що, як вважає Леун, можливо, якщо враховувати більш легкі випадки перебігу захворювання, кількість загиблих може бути величезною.

Як повідомлялося, станом на 11 лютого у світі зафіксовано 1018 смертей від коронавірусу нового типу. Загальна кількість хворих у світі – 43 105, з них на материковому Китаї – 42 638.

Інкубаційний період коронавірусу у середньому становить від 2 до 12 діб. У людей, які перебувають в інкубаційному періоді, немає клінічних симптомів проявів хвороби.

 

У Туреччині розробили тест на коронавірус

У Туреччині розробили власний тест для виявлення коронавірусу, який показує результат за 90-120 хвилин.

Про це поінформував міністр охорони здоров’я Туреччини Фахреттін Коджа, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Розроблений вітчизняний тестовий набір, який визначає наявність коронавірусу, робить це протягом 90-120 хвилин», – повідомив Коджа.

За його словами, розробка тесту почалася щойно з’явилася інформація про коронавірус. Використовувати тест власного виробництва у Туреччині почали минулого тижня.

Також міністр повідомив, що під наглядом лікарів перебувала 61 людина, інфікування коронавірусом не підтвердилося в жодної.

Як відомо, вчені з китайського міста Усі у провінції Цзянсу розробили експрес-тест для виявлення нового типу коронавірусу, що дозволяє отримати результат за 8-15 хвилин.

 

Новий коронавірус отримав назву COVID-19

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила назву нового типу коронавірусу з Китаю – COVID-19.

Про це заявив на брифінгу в Женеві генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреєсус, повідомляє ВООЗ у Twitter – Укрінформ.

“Тепер у нас є назва захворювання. Це COVID-19”, – сказав він.

Як повідомлялося, станом на 11 лютого у світі зафіксовано 1018 смертей від коронавірусного типу. Загальна кількість хворих у світі – 43 105, з них на материковому Китаї – 42 638.

Інкубаційний період коронавірусу у середньому становить від 2 до 12 діб. У цей час у людей, які захворіли, немає клінічних симптомів.

 

Евакуація з Китаю: Скалецька пояснила, чому досі не відомі точні цифри

Скільки осіб реально будуть евакуйовані з Китаю, стане зрозумілим після підписання ними інформованої згоди про карантин.

Про це на брифінгу розповіла міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми підготували форму інформованої згоди, котру ці особи повинні підписати, якщо вони хочуть зайти на борт і бути евакуйованими в Україну. Тільки після підписання цієї форми ми можемо зрозуміти, скільки осіб буде реально евакуйовано. І тільки після того, як ми будемо мати цю інформацію, ми зможемо говорити про день (евакуації — ред). Також впливати на день, коли ми зможемо це зробити, буде наша готовність забезпечити тут, для всіх громадян 40-мільйонної країни безпеку, захист від можливого ймовірного поширення вірусу, який може бути привезений. Наразі ми вивчаємо дані науковців, досвід країн, які це робили раніше, і вивчаємо ті заклади, які на сьогодні можуть бути готові для прийому таких громадян”, – сказала Скалецька.

Вона зазначила, що зараз в провінції Хубей перебувають близько 80 осіб, з яких попередньо 50 оголосили про намір евакуюватися, з ними наразі представники України ведуть комунікацію.

Стосовно закладів охорони здоров’я, які можуть приймати громадян для 14-денного карантину, Скалецька повідомила, що йде перевірка вентиляційних каналів, каналізаційних стоків, в тому числі можливості їх знезараження, можливості охорони та дотримання закритого режиму.

“Це ті речі, які необхідні. Особи, які погодилися на евакуацію, мають бути готові до такого режиму”, – сказала Скалецька.

Вона додала, що зараз з’являється все більше наукових даних про новий коронавірус, і тому всі заходи, які зараз проводяться, направлені на максимальне забезпечення захисту населення, забезпечення тих, хто потребує медичної допомоги, а також іншими питаннями, які враховуються при прийнятті рішень про евакуацію та проведення карантину.

Зокрема, за словами Скалецької, мова йде про те, що евакуйовані громадяни не будуть заходити в термінал, митна та прикордонна перевірка буде проводитися біля літака, після чого вони одразу автобусом переміщаються до визначеного закладу. За словами Скалецької, водії автобусів, які будуть здійснювати це перевезення, також будуть поміщені на ізоляцію. Певний час будуть ізольовані й екіпаж того літака, який здійснюватиме евакуаційний рейс.

Вона додала, що станом на понеділок було узгоджено приліт українського літака до Китаю для евакуації, а також отримано згоду 11 країн по маршруту слідування літака для його посадки на дозаправку.

 

Штати відреагували на “космічний фейл” Ірану

Іранський режим, визнаний одним із провідних спонсорів тероризму, використовує запуски космічних супутників для розвитку своїх технологій з метою створення бойових балістичних ракет.

Так відреагував офіційний Вашингтон на останній невдалий космічний запуск в Ірані, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Технології, які використовуються для запуску супутників на орбіту, практично ідентичні та взаємозамінні з технологіями, що застосовуються в ракетних системах великої дальності, включаючи міжконтинентальні балістичні ракети”, – наголосив у цьому зв’язку державний секретар США Майкл Помпео.

Як підкреслив глава американської дипломатії, кожні такі випробування – навіть невдалі – надають Ірану дедалі більше досвіду для побудови балістичних ракет під виглядом мирної космічної програми. У цьому зв’язку Помпео наголосив, що Сполучені Штати бачать небезпечні наслідки в тому, що провідна країна-спонсор тероризму може дозволити собі випробування балістичних ракет.

“США продовжать об’єднувати позицію по всьому світу щодо протистояння необачній балістичній ракетній діяльності іранського режиму, і ми будемо чинити величезний тиск на режим, щоби той змінив свою поведінку”, – підкреслив державний секретар США.

Як повідомлялося, іранська влада підтвердила невдалий космічний запуск супутника Zafar 1 9 лютого з космодрому Імама Хомені, розташованого на півночі країни.

 

Cosmolot, Favorit і Parimatch: суд заблокував 60 сайтів казино та букмекерських контор

Печерський районний суд Києва прийняв рішення заблокувати доступ до 60 сайтів, серед яких є сайти ЗМІ, онлайн-казино та букмекерських контор.

Про відповідну ухвалу інформує Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації – Укрінформ.

“Головним слідчим управлінням Національної поліції України листом від 27.01.2020 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, направлено ухвалу слідчого судді Печерського районного суду міста Києва… якою передбачено: “Накласти арешт на майнові права інтелектуальної власності, які виникають у користувачів мережі інтернет при використанні вебресурсів”, – йдеться у повідомленні.

Так, серед сайтів, які інтернет-провайдери зобов’язані заблокувати та закрити доступ для користувачів, є ряд онлайн-видань, букмекерські контори та сайти онлайн-казино, зокрема, Capital, Vgolos, Skeletinfo.оrg, smi.today, parimtach.com, cosmolot.com.ua, joykasino.net та інші.

Як зазначається, ухвала підлягає негайному виконанню.

https://skeletinfo.org/; https://blackmark.club/; http://dosye.com.ua/; https://www.capital.ua/;  https://vgolos.info/; vilkov.com; obmen.tech; belkapay.com; teachmecash.com; xlemon.biz; https://smi.today; https://ukr.fm; https://theworldnews.net

 

Раді пропонують створити Нацагентство з питань подолання наслідків збройної агресії РФ

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №3057 “Про Національне агентство України з питань подолання наслідків збройної агресії Російської Федерації”.

Про це свідчать дані на сайті Верховної Ради – Укрінформ.

Так, зазначається, що 11 лютого законопроєкт одержано Верховною Радою і передано на розгляд керівництву.

Авторами документа є представники фракцій “Голос”, “Слуга народу”, “Європейська солідарність”, “Батьківщина”, депутатської групи “За майбутнє”.

Наразі текст законопроєкту і супровідні документи до нього не оприлюднено.

 

Київстар разом з Мінцифрою запустить онлайн-платформу з безпеки дітей в Інтернеті

Компанія “Київстар” спільно з Міністерством цифрової трансформації України запустять онлайн-платформу з безпеки дітей в Інтернеті.

Про це директор з корпоративних зв’язків Київстар Ганна Захараш заявила на брифінгу 11 лютого в Києві, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Київстар обслуговує 26 мільйонів абонентів, 16 мільйонів користуються мобільним Інтернетом. Ми – за безпечний Інтернет, тому ми спільно з Мінцифрою запускаємо платформу СтопСекстінг», – сказала вона.

Як зазначила своєю чергою радниця з питань безпечного Інтернету для кожної дитини при віцепрем’єр-міністрі – міністрі цифрової трансформації України Анастасія Дьякова, зараз вже створено сайт для підлітків «Не ведись», чат-бот, навчальні матеріали для вчителів та батьків.

«Зараз працює сайт, є чат-бот, де підлітки в текстовому режимі можуть поспілкуватися у форматі питання-відповіді, можна заповнити форму, якщо ви побачили відео- та фотоконтент з сексуальним насильством над дітьми, та навчальні матеріали для вчителів та батьків», – заявила вона.

Як повідомлялося, Міністерство цифрової трансформації України та Київстар підписали меморандум про співпрацю у сфері цифрової грамотності.

 

Мінекономіки презентувало модель державної підтримки АПК у 2020 році

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України презентувало модель державної підтримки АПК у 2020 році, яка розроблялась з урахуванням пропозицій громадськості.

Про це повідомив міністр економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Сьогодні презентували модель підтримки агро у 2020. Для нас важливо підтримати українських аграріїв, надати необхідні ресурси для розвитку їх бізнесу. Ми прагнемо зробити так, щоб фермер міг створити нові робочі місця, на яких би працювали українці та отримували за це гідну зарплатню”, – наголосив міністр.

За словами Милованова, загалом на державну підтримку АПК-2020 передбачено 4,2 млрд грн.

Серед напрямків, за якими надаватиметься підтримка, урядовець назвав здешевлення кредитів, підтримку галузі тваринництва, розвиток фермерства та кооперативів, а також – підтримка галузі садівництва, виноградарства та хмелярства.

Він повідомив, що модель державної підтримки АПК розроблялась з урахуванням пропозицій громадськості.

“Перед презентацією ми плідно попрацювали разом із ринком: отримали та розглянули понад 90 пропозицій від 45 профільних галузевих асоціацій, громадських організацій та підприємств, провели 31 робочу зустріч. У 2020 рік входимо із прозорою моделлю дійсно потрібних ринку програм підтримки”, – зазначив міністр.

За узгодженої позиції влади та учасників галузі було розроблено напрями, суми, а також модель підтримки.

Так, передбачається здешевлення кредитів, загалом компенсація за кредитами складе 1,2 млрд грн.

“Вирішуємо проблему дорогих кредитних ресурсів. На що можна взяти кредит? На придбання землі, поточні та капітальні інвестиції та на розвиток тваринництва. Але будуть і обмеження: до 15 млн грн на 1 суб’єкта в тваринництві, до 5 млн грн – на 1 суб’єкта на придбання землі та інші види кредитів; один клієнт – 1 уповноважений банк; компенсація не надаватиметься учасникам програми «Доступні кредити 5,7,9 %», – заявив міністр.

Підтримка галузі тваринництва, за його словами, складе 1 млрд грн.

“Ми будемо відшкодовувати вартість об’єктів, профінансованих за рахунок кредитів. За результатами очікуємо: введення в експлуатацію понад 100 тваринницьких ферм та комплексів, створення 1 700 додаткових робочих місць, виробництво сільськогосподарськими підприємствами молока – на 0,5% та м’яса – на 0,5% (збільшення – ред.)”, – повідомив Милованов.

На здешевлення компенсації техніки та обладнання вітчизняного виробництва планується пустити 1 млрд грн.

“Виплатимо те, що недовиплатили у 2019 році. За результатами очікуємо: збільшення обсягів реалізації вітчизняної техніки щонайменше на 15%, надходження податків і зборів у 2020 році від учасників – 2 342,3 млн грн”, – наголосив міністр.

Ще 400 млн грн планується пустити на розвиток фермерства та кооперативів.

“Компенсуватимемо витрати, пов’язані з наданими сільськогосподарськими дорадчими послугами (100 млн грн), даватимемо фінансову підтримку сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам (300 млн грн). Зробимо доплату за напрямами, які не виплачені у 2019 році”, – анонсував Милованов.

Крім того, підтримка галузі садівництва, виноградарства та хмелярства складе також 400 млн грн.

Як повідомляли в Мінекономіки, у 2019 році сільськогосподарськими виробниками було використано 4,34 млрд грн державної підтримки. В цілому державною підтримкою скористалося 1667 суб’єктів господарювання та 230 925 фізичних осіб, близько 10 тис. фермерів та 2 сільгоспкооперативи.

Підтримка здійснювалася за 6 окремими напрямками: здешевлення кредитів, підтримка розвитку фермерських господарств, підтримка розвитку садівництва, ягідництва виноградарства та хмелярства, надання кредитів фермерським господарствам, підтримка розвитку галузі тваринництва, здешевлення с/г техніки та обладнання. Це дозволило закупити 6 262 гол. ВРХ, 781 гол. овець, 5 532 гол. свиней та 257 900 доз репродуктивного матеріалу, частково відшкодувати вартість 49 тваринницьких об’єктів та 61 об’єкта із зберігання та переробки зерна, закласти 3897 га плодово-ягідних насаджень, 246 га виноградників та 9 га хмільників, побудувати 5 холодильників з РГС ємністю 8,5 тис. тонн, 1 об’єкта із заморожування плодово-ягідної продукції, придбати 5 ліній товарної обробки плодів, 3 механізми для гранулювання хмелю та 1 автоматизовану лінію для висушування фруктів тощо. Крім того, 9 502 сільськогосподарськими товаровиробниками придбано 25 065 одиниць техніки, 426 підприємств залучити пільгові кредити.

 

Керівництву Всеукраїнської аграрної ради загрожує вотум недовіри

Засновники ради вимагають звіту керівництва організації на загальних зборах через “сумнівну діяльність та дискредитацію діяльності ВАР”.

Партнери юридичної фірми “ОМП” Микола Орлов та Кирило Левтеров, засновники Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) публічно висловили недовіру керівникам ради і закликали розібратися зі справами організації на зборах.

Про це юристи заявили на пресконференції в Укрінформі 11 лютого.

“Змушені заявити недовіру керівництву Всеукраїнської аграрної ради Андрію Дикуну і Михайлу Соколову. Вимагаємо якнайшвидшого проведення громадських зборів. Хотіли б заслухати звіт керівництва про управління організацією, а також фінансовий звіт про те, що відбувається з коштами організації”, – зазначив Орлов.

Після цього, за його словами, буде поставлене на голосування питання про вотум недовіри керівництву ВАР.

“Ми змушені вдаватися до такої публічності, щоб запросити до діалогу керівництво ВАР. Ми писали листи, намагалися зв’язатися по телефону, запрошували на зустріч. Але всі наші запрошення залишилися без відповіді”, – пояснюють свої дії партнери “ОМП”.

Всеукраїнська аграрна рада була заснована для захисту інтересів малих та середніх фермерів, а не для політичної діяльності, наголосив під час прес-конференції пан Орлов.

“У 2014 році ми разом з однодумцями, партнерами, колегами створили Всеукраїнську аграрну раду – громадську організацію, основною метою якої було обстоювання інтересів аграріїв. Вона створювалася, щоб незаангажовано, аполітично, без кулуарних інтересів донести голос аграріїв до владних коридорів”, – повідомив Микола Орлов. Головним завданням організації був захист інтересів аграріїв, зокрема в юридичній та податковій сферах. За словами Лефтерова, ситуація почала кардинально змінюватися у 2018 році.

“Керівники ВАР почали гратися в політику. Критикувати владу, а не будувати міст із владою, як це планувалося. Підписувати меморандуми із, на нашу думку, не до кінця проукраїнськими політичними силами і змінювати свою позицію”, – зазначив він.

Партнери публічно заявили про неефективність та контрпродуктивність діяльності керівництва ВАР і закликали громадськість слідкувати за розвитком подій.

Юридична фірма ОМП працює на ринку України 12 років та спеціалізується на супроводі аграрного бізнесу.

Всеукраїнська аграрна рада була створена у 2014 році як громадське об’єднання фермерів з метою залучати інвестиції та доступні кредити в сільське господарство України, забезпечувати внутрішній ринок продовольством та сільськогосподарською сировиною вітчизняних виробників, брати участь у розробленні проєктів загальнодержавних програм щодо розвитку та збільшення ефективності агропромислового комплексу.

 

Київ уперше прийме Всесвітній форум медичного туризму

У столиці України з 22 до 24 квітня вперше відбуватиметься Всесвітній форум з медичного туризму Global Healthcare Travel Forum.

Про це заявила заступниця голови КМДА Марина Хонда під час наради з представниками Глобальної асоціації медичного туризму, повідомляється на офіційному порталі Києва – Укрінформ.

“Туристичний потенціал Києва, однозначно, ще повністю не розкритий. Проте місто є цікавим як для подієвого, так і для бізнес-туризму, а потік іноземних туристів щороку тільки збільшується. Проведення міжнародного форуму такого рівня є надзвичайно важливим для розвитку туристичної галузі загалом та задля підвищення інтересу до Києва з боку іноземців та розвитку медичного та оздоровчого туризму”, – зазначила Хонда.

Вона також додала, що форум медичного туризму допоможе залучити партнерів та інвесторів не тільки в медичну, а й у соціальну сферу. Зокрема, це можливість для закладів реабілітації осіб із інвалідністю обмінятися досвідом із провідними представниками галузі з усього світу.

Варто зазначити, що Global Healthcare Travel Forum – це конгрес світового масштабу, який збере провідних провайдерів медичного туризму та представників профільних асоціацій із понад 40 країн світу. Це масштабний майданчик для пошуку партнерів та обміну досвідом між професіоналами медичної та оздоровчої галузі. Проведення заходу в Україні стало можливим завдяки тому, що Українська асоціація медичного туризму в особі Віолетти Янішевської 2019 року очолила Світову асоціацію Global Healthcare Travel Council.

 

Президент Латвії пропонує обмежити телемовлення російською

Президент Латвії Егіл Левітс після розгляду проєкту поправок до закону про електронні ЗМІ закликав комісію Сейму з прав людини і суспільних справ внести в нього суттєві доповнення, «щоб зміцнити інформаційний простір Латвії».

Про це повідомляє канцелярія президента Латвії, що оприлюднила його звернення до парламентаріїв – Укрінформ.

Левітс пропонує змінити закон про електронні ЗМІ так, щоб зміцнити мовлення в Латвії офіційними мовами ЄС і Європейської економічної зони, тим самим обмеживши пропорцію телевізійних програм російською мовою. На думку президента, в законі про електронні ЗМІ варто передбачити вимоги до основної пропозиції, яку своїм абонентам забезпечує постачальник послуги.

«Якщо в основну пропозицію включаються додаткові телепрограми, істотну частину (не менш як 80 відсотків) цих телепрограм мають становити такі програми, зміст яких спочатку створено в якійсь із країн Євросоюзу або Європейської економічної зони офіційними мовами цих країн», – пише Левітс у зверненні до парламентської комісії.

Сильний інформаційний простір – важливе для латвійської демократії і латвійської держави питання, підкреслюється в повідомленні Левітса. «Законодавець зобов’язаний забезпечити, щоб населенню Латвії були доступні якісні та плюралістичні телепрограми, які зміцнюють приналежність Латвії до європейського культурного простору і сприяють включенню жителів Латвії до загального дискурсу європейського інформаційного простору», – вважає глава держави.

Запропоноване доповнення до закону про електронні ЗМІ, за оцінкою Левітса, «вирішило б давно усвідомлену проблему, яку досі іншими механізмами було неможливо ефективно усунути».

Свого листа до комісії Левітс надіслав наступного дня після того, як Національна рада з електронних ЗМІ (NEPLP, НРЕЗМІ) відмовилася накладати заборону на трансляцію програм Першого Балтійського каналу (ретранслятор російського Першого каналу) в Латвії. У листопаді NEPLP заборонив компанії Baltijas mediju alianse транслювати в Латвії 9 російських каналів, справжнім вигодонабувачем яких є російський мільярдер Юрій Ковальчук, який 6 років фігурує у списку санкцій ЄС.

Крім того, на початку 2019 року в Латвії набрала чинності тримісячна заборона на ретрансляцію телеканалу «Росія РТР». Як пояснила НРЕЗМІ, заборону введено у зв’язку з розпалюванням ворожнечі та підбурюванням до війни в передачах цього телеканалу «Вечір з Володимиром Соловйовим» і «60 хвилин».

Наголошував на порушеннях у роботі телеканалу «НТВ-Мир Балтія», що діє під британською юрисдикцією, але веде мовлення в країнах Балтії, і британський медіарегулятор Ofcom. За подібні порушення в Латвії критикували і Перший Балтійський канал, і «Росію-РТР».

У зв’язку з необ’єктивністю російських ЗМІ навесні 2018 року група депутатів Сейму подала ряд поправок до закону про електронні ЗМІ, покликаних забезпечити якісне мовлення.

Як повідомлялося, у 2018 році Сейм Латвії ухвалив перехід російських шкіл на державну мову.

На початку 2019-го року міністр юстиції Естонії закликав відмовитися від проведення загального диктанту з російської мови.

 

Президент вважає, що потрібно боротися з фейками, але не з чесними журналістами

Президент України Володимир Зеленський запевнив, що не має бажання втручатися в роботу чесних журналістів, але наполягає на необхідності боротися з дезінформацією і фейками.

Про це він заявив в інтерв’ю Інтерфакс-Україна – Укрінформ.

“Планів, що найближчим часом ми приймемо якийсь закон, щоб “затиснути”, “закрутити” журналістів, у мене зовсім немає. Про нас і так стільки всього вже було вигаданого. Я дуже ліберально ставлюся до телебачення, до журналістики, тому що моя колишня професія дуже сильно з цим пов’язана. У мене немає жодного бажання втручатися в чесну роботу журналістів”, – сказав Зеленський, коментуючи запропонований міністром культури, молоді та спорту Володимиром Бородянським законопроєкт про протидію дезінформації.

Водночас Президент зауважив, що зовсім інше питання – це фейки.

“Головна проблема дезінформації – в тому, що вона сприяє розколу нашої країни. Якісь платформи, якісь бенефіціари, неукраїнські, з різних куточків світу за якісь кошти просто роблять брудну роботу. Це політика, така агресивна медійна політика. Проти таких людей, проти таких платформ повинні бути якісь хоча б фіксації, якісь санкції”, – переконаний він.

Глава держави зазначив, що проти України діють системні платформи дезінформації, які “впливають на суспільне здоров’я та породжують чвари”.

Зеленський додав, що всі цивілізовані країни сьогодні борються з дезінформацією і фейками, зокрема США і Велика Британія були першими, хто спрямував досить серйозні кошти на програми боротьби з дезінформацією.

 

Зеленський не читає Telegram-канали, бо там “хаос, сюр і граматичні помилки”

Президент Володимир Зеленський заявив, що Telegram-канали відкривав лише кілька разів і побачив у них “якийсь хаос і сюр” і багато граматичних помилок.

Про це він сказав в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна” – Укрінформ.

“Telegram-канали я особисто не читаю. Telegram-канали я відкривав кілька разів. “Джокер” цей з’явився, “Темний лицар”, “Легітимний” є такий. По-перше, я не можу читати будь-що, де в кожному реченні страшні граматичні помилки. Мені це неприємно, чесно вам кажу. По-друге, там якийсь хаос у цілому, щось люди вигадують, пишуть про якісь наші зустрічі, якийсь “сюр”, – сказав Зеленський.

На його думку, цей “хаос” дуже впливає на інформаційне поле, породжує “хаос” у головах людей, сумніви та негативні емоції.

 

Зеленський не виключає загострення конфлікту з Коломойським після обшуків на “1+1”

Президент України Володимир Зеленський допускає загострення конфлікту з власником телеканалу “1+1” бізнесменом Ігорем Коломойським після обшуків, проведених СБУ у журналістів проєкту “Гроші” у справі про прослуховування Прем’єра Олексія Гончарука.

Про це сказав він в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна” – Укрінформ.

“У мене стільки конфліктів з усіма, що, знаєте, — плюс один, один плюс один – така вже історія”, – зазначив Зеленський.

“Я люблю, до речі, цей канал, тому що там наш продукт, тому що довгі відносини. Це не стосується тієї ситуації, яка є у СБУ з працівниками Саші Дубінського. Я вважаю, що треба розділяти. Ну, буде конфлікт – що я можу зробити?” – сказав Президент.

Говорячи про розслідування справи про прослуховування глави уряду, Зеленський зазначив, що “головне питання — хто замовив, друге — хто це зробив, третє — хто викладав цю інформацію. Треба розв’язати цей вузол”.

Як повідомляв Укрінформ, СБУ ввечері 5 лютого провела обшуки в будівлі телеканалу “1+1”.

У СБУ наголосили, що обшуки не пов’язані з діяльністю телеканалу “1+1”, а здійснюються щодо конкретних осіб, за місцями можливого створення та зберігання ними аудіофайлів, отриманих у незаконний спосіб. Також слідчі дії проводились і в інших осіб, які перевіряються на причетність до незаконного використання спеціальних технічних засобів.

Обшуки проводилися у справі незаконного прослуховування і запису розмов Прем’єр-міністра Олексія Гончарука.

15 січня на YouTube-каналі “Як обдурити президента” був опублікований аудіозапис нібито розмови Гончарука із заступником голови Національного банку України Катериною Рожковою і міністром фінансів Оксаною Маркаровою про курс долара і економічні питання перед зустріччю з Президентом Володимиром Зеленським.

 

Зеленський виступає за поєднання досвіду старшого покоління і енергії молодих

Президент Володимир Зеленський вважає, що для зміни країни необхідно знайти баланс між досвідом людей старшого покоління й енергією та ментальністю “людей зі смартфоном”.

Про це він заявив у короткій відеоверсії інтерв’ю інформагентству “Інтерфакс-Україна”, оприлюдненій на сторінці Офісу Президента у Facebook – Укрінформ.

“Це буде мікс людей зі смартфоном і старших. Треба знайти між ними баланс, суспільний договір. Молоді повинні навчатися, а люди старші повинні зрозуміти, що без цієї енергії, без цієї ментальності – а в них уже нова ментальність – ми не змінимо країну”, – сказав Зеленський.

Він також визнав, що серед представників старшого покоління дуже багато освічених людей, відзначив якість їхньої освіти та наявність практичного досвіду.

 

Зеленський: Це різні питання – із ким я працюю і кому довіряю

Президент Володимир Зеленський заявив, що працює не лише з тими людьми, яким довіряє, а для того, щоб почати комусь довіряти, потребує часу.

Про це він заявив в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна”, коротку відеоверсію якого оприлюднено на сторінці Офісу Президента у Facebook – Укрінформ.

“Це різні питання – із ким я працюю і кому довіряю. У мене є в офісі дві людини, дві-три людини, яких я знаю давно. З іншими ми почали працювати чи упродовж виборчої кампанії, чи ми почали працювати після того, як перемогли, познайомились”, – сказав Зеленський.

Водночас він додав, що із довірою в нього “складніше”.

“Чому? Напевно, я довго не довіряю, але потім, коли я вже довірив людині, ніхто не може переконати мене, що це не та людина, чи вона чимось там займається нехорошим, недобрим”, – розповів Президент.

Водночас на запитання, скільки потрібно часу, щоб почати довіряти людині, Зеленський зазначив: “Я зустрічався з моєю майбутньою дружиною 8 років. Я думаю, що це відповідь”.

 

Бородянський рекомендував кандидатку на посаду голови Держетнополітики

Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський заявив, що за результатом співбесід обрав на посаду голови Державної служби з питань свободи совісті та етнополітики кандидатуру Олени Богдан і рекомендуватиме Кабінету міністрів її призначити.

Про це він сказав в інтерв’ю РБК-Україна – Укрінформ.

“Я подав до Кабінету міністрів свої пропозиції. Я обрав Олену Богдан і рекомендував її Кабінету міністрів на цю посаду”, – сказав Бородянський, відповідаючи на запитання про результати другого конкурсу на посаду голови Державної служби з питань свободи совісті та етнополітики.

Як повідомляв Укрінформ, Кабінет міністрів оголосив з 2 грудня повторний конкурс на зайняття посади голови Державної служби з етнополітики та свободи совісті.

Оголошений у вересні конкурс на цю посаду закінчився безрезультатно. Його “обнулили” і до наступного етапу розгляду Кабміном не були допущені ні Андрій Юраш, ні його опонент Юрій Решетніков.

Олена Богдан – соціолог, доцент кафедри соціології Національного університету «Києво-Могилянська академія».

 

Бородянський не ініціюватиме перегляд “мовного” закону

Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський заявив, що не ініціюватиме перегляд мовних квот і закону про мову.

Про це він сказав в інтерв’ю “РБК-Україна” – Укрінформ.

“Ми не будемо ініціювати перегляд закону про мову”, – сказав Бородянський.

Також він не вважає, що сьогодні треба змінювати мовні квоти. “Я не вважаю, що це необхідно сьогодні. Міністерство не буде цього ініціювати”, – відповів Бородянський на запитання, чи змінюватимуться мовні квоти.

Як повідомлялося, в Україні 16 липня 2019 року набрав чинності Закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.

 

Комп’ютер на видноті та спецпрограми. Як захистити дитину у “всесвітньому павутинні”

Поліція радить батькам контролювати нік, який використовує дитина в інтернеті, а також користуватися програмами батьківського контролю.

Про це йдеться у повідомленні Патрульної поліції України у Facebook з нагоди Дня безпечного інтернету, що відзначається 11 лютого – Укрінформ.

“Проконтролюйте нік дитини, щоб виключити наявність у ньому особистої інформації та роз’ясніть, що в інтернет-просторі перебувають люди, які можуть використати особисті дані проти неї. Користуйтесь програмами батьківського контролю”, – рекомендують патрульні.

Також батькам краще розташувати комп’ютер у загальній кімнаті, щоб легше здійснювати контроль щодо поводження дитини в інтернеті, та застосовувати засоби блокування небажаного контенту і зайвої реклами.

“Встановіть програму, що обмежує час роботи за комп’ютером. Навчіть дитину вигадувати безпечний пароль, який має складатися принаймні з восьми символів, поєднувати цифри, великі й малі літери, та не містити загальновживаних слів – це дозволить їй захистити власну інформацію”, – наголошують патрульні.

Також правоохоронці радять батькам встановити налаштування безпечного пошуку у Google, YouTube та на інших сервісах, які використовують, і привчати дитину ділитися враженнями про відвідання Інтернету та розповідати про все, що викликало у неї хвилювання.

 

НАЗК розподілило бюджетні гроші між партіями — кому і скільки

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) розподілило кошти державного фінансування парламентським партіям.

Про це повідомляє пресслужба агентства – Укрінформ.

“НАЗК розподілило кошти державного фінансування статутної діяльності політичних партій на 2020 рік. Фінансування одержали п’ять політичних партій, які у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року отримали не менше 5% голосів виборців”, – йдеться у повідомленні.

Так, фінансування отримали партії: “Слуга народу”, “Опозиційна платформа – За життя”, “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”, “Європейська солідарність”, “Голос”.

За бюджетною програмою на статутну діяльність політичних партій у 2020 році затверджено видатки в обсязі 283 530,9 тис. грн.

“З цих коштів пропорційно до кількості отриманих голосів виборців політичні партії отримують: “Слуга народу” – 140 577,5 тис. грн; “Опозиційна платформа – За життя” – 42 538,1 тис. грн; “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” – 26 666,1 тис. грн; “Європейська солідарність” – 26 410,95, тис. грн; “Голос” – 18 985,15 тис. грн”, – повідомили у Нацагентстві.

Крім цього, політичні партії “Європейська солідарність” та “Голос” додатково отримують по 14 176,55 тис. грн за дотримання гендерних квот при формуванні виборчих списків.

Як зазначається, НАЗК забезпечить щоквартальне перерахування виділених з державного бюджету коштів політичним партіям у розмірі 25% загального розміру щорічного фінансування на початку кожного кварталу.

Щорічний обсяг фінансування статутної діяльності політичних партій, відповідно до статті 17-2 закону “Про політичні партії в Україні”, зі змінами, які набули чинності 18 жовтня 2019 року, становить 0,01 розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 1 січня року, що передує року виділення коштів державного бюджету, помноженого на загальну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі.

 

Вже відомо, хто очолив пресслужбу нового глави Офісу президента

Прессекретаркою новообраного глави Офісу президента Андрія Єрмака стала колишня шеф-редакторка видання L’Officiel Online, засновниця нетворкінг-платформи Charitum та інтернет-журналу Vector Даша Зарівна.

Про заяву Даші Зарівної, яку та опублікувала у твіттері, розповіло видання “Детектор Медіа” – Укрінформ.

“Хто прессекретар глави Офісу президента України, той я. Рік починається цікаво, що я можу сказати”, — написала вона.

У своєму останньому пості у Facebook Даша Зарівна вказала, що перебуває разом з Єрмаком в Офісі президента, вказавши, що деталі та офіційний коментар будуть згодом.

Нагадаємо: Зеленський звільнив голову Офісу президента Андрія Богдана і призначив на цю посаду Андрія Єрмака.

 

Арахамія вважає, що Єрмак більше уваги приділятиме зовнішній політиці

Голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія вважає, що новопризначений керівник Офісу Президента Андрій Єрмак у своїй роботі приділятиме більше уваги питанням зовнішньої політики України.

Про це депутат сказав в ефірі телеканалу “Наш”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Певно, більше уваги приділятиметься зовнішній політиці, тому що Єрмак традиційно займався зовнішньополітичними питаннями. Скоріш за все, будуть десь у цей бік зміни, тобто це може стати пріоритетом. Єрмак для нас – не зовсім нова людина, а просто тепер він на новій посаді. З точки зору звичайних людей особливо нічого не зміниться. У нас є програма партії, програма діяльності уряду – це і є основи, на які варто орієнтуватися, а люди можуть змінюватися”, – зазначив лідер фракції “Слуга народу”.

При цьому на запитання, чи припиняє влада надалі співпрацю з Андрієм Богданом або ж він “залишається в тіні”, Арахамія відповів: “Відверто кажучи, я не знаю. Для мене було новиною, що це (звільнення Богдана – ред.) відбудеться так швидко, це була свіжа новина зі ЗМІ, по суті. Тому – подивимося”.

Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський 11 лютого звільнив Андрія Богдана з посади керівника Офісу Президента та призначив замість нього Андрія Єрмака.

 

Зеленський сподівається провести вибори на Донбасі восени, але після виведення іноземних військ

Президент України Володимир Зеленський заявив, що у нього є відчуття можливості проведення виборів на Донбасі восени цього року одночасно з місцевими виборами у всій країні, але не виключає заморожування конфлікту.

Про це він сказав в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна” – Укрінформ.

Зокрема, Зеленський заявив, що “місцеві вибори, які відбуваються одночасно у всій країні, об’єднують країну. Це важливий для мене символ”. Він наголосив при цьому, що “вибори на Донбасі можливі лише після завершення там воєнних дій, виведення іноземних збройних формувань”.

“Наскільки це імовірно? Якщо ми домовимося, все одно буде потрібно десь місяці три, як мінімум, щоб там на місці гарантувати безпеку для всіх – і для журналістів, і для ЦВК, для всіх спостерігачів. Я чомусь вірю, що це можливо, чомусь є таке відчуття”, – сказав глава держави.

За його словами, багато що стане зрозуміло після саміту “нормандської четвірки”, який заплановано на квітень. “Якщо там буде знову, скажімо так, хода на місці, шанси на місцеві вибори зменшаться в рази”, – сказав Президент.

Говорячи про обмін утримуваними особами, Зеленський зазначив, що “там довгі списки, їх треба розбивати”. “На тій стороні понад 200 наших, а у нас тут десь 175-180. А це означає, що за раз їх усіх повернути неможливо через підготовку документів. Тому цей процес буде ділитися на кілька обмінів”, – сказав він.

На думку Президента, заморожування конфлікту “нічим не буде відрізнятися від того, що зараз відбувається”. “Розведення по всій лінії – це довгий процес, який займе багато років. Настільки довгий, що навряд чи хтось із лідерів “Норманді” ще залишиться на своїй посаді”, – сказав він.

Головне, про що треба думати, вважає глава Української держави, – це “про людей, які там живуть у війні, і про тих, хто поїхав, але хоче повернутися. На окупованій території багато людей, які хочуть, щоб їх не кинули, і через це є обов’язок спробувати домовитися”, – сказав Зеленський.

Як повідомляв Укрінформ, у комюніке паризького саміту в нормандському форматі зазначалося, що сторони вважають за необхідне ввести “формулу Штайнмаєра” в українське законодавство згідно з версією, погодженою в рамках “Н4” і Тристоронньої контактної групи.

Верховна Рада 12 грудня 2019 року 320 голосами ухвалила зміни до Закону “Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей”, згідно з яким термін його чинності продовжено до 31 грудня 2020 року. Президент Зеленський 18 грудня 2019 року підписав цей закон.

1 лютого 2020 року тодішній помічник Президента України Андрій Єрмак висловив сподівання, що на наступному нормандському саміті вдасться домовитися про місцеві вибори на всій території країни, включаючи ОРДЛО, наприкінці жовтня.

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков заявляв, що чинної нормативно-правової бази достатньо для проведення виборів на тимчасово окупованих територіях України відповідно до Мінських домовленостей.

 

Зеленський вважає, що Росія готова думати над уточненням тексту “Мінська”

Президент України Володимир Зеленський вважає, що Російська Федерація готова “думати” над уточненням тексту Мінських домовленостей, а припинення війни на Донбасі стане перемогою і для самої РФ.

Про це він сказав в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна” – Укрінформ.

“Я називаю це “гнучкість Мінська”. Всі повинні зрозуміти. Мені здається, що Німеччина і Франція це зрозуміли. Мені здається, я відчув настрій, що Росія готова про це думати. На жаль, воно так звучить заплутано і дипломатично, але готова про це думати. Це вже хоч ниточка, можливість про це говорити, що, ну слухайте, так, як там записано, воно не працює”, – зазначив Зеленський.

Він додав, що дискусії про порядок виконання Мінських угод в їхньому нинішньому вигляді або дуже сильно обурюють суспільство всередині України, або дуже сильно не влаштовують Росію, або поза принципами Німеччини та Франції, які наполягають, що “давайте все по Мінську”.

“І мені здається, що на останній зустрічі ми зрушилися. Ми не припинили вогонь, зрозуміло, це мінус, ми отримали людей – це плюс. Але це все одно такий баланс, це не перемога, перемога в питанні війни – це кінець війни, це мир, це перемога, точно, для всіх. Я впевнений, чесно, я не знаю, чи впевнена в цьому Росія, але я впевнений, що це перемога для Росії – кінець війни. Це для них перемога, не над Україною, а над собою. Я в цьому впевнений”, – вважає він.

Як повідомляв Укрінформ, 7 грудня 2019 року, напередодні саміту в нормандському форматі, тодішній помічник Президента України Андрій Єрмак заявив, що Мінські угоди укладалися 5 років тому і зараз потребують уточнень, при цьому Київ розраховує на подальшу підтримку західних партнерів.

Крім того, посол Франції в Україні Етьєн де Понсе наголосив, що Мінські домовленості є базовим документом для просування у врегулюванні збройного конфлікту на Донбасі, але вони містять пункти, які потребують уточнення та деталізації.

 

Призначення Єрмака може означати, що Донбас буде пріоритетом для Банкової – Вакарчук

Голова партії “Голос”, народний депутат Святослав Вакарчук вважає призначення Андрія Єрмака на посаду керівника Офісу Президента ознакою того, що питання Донбасу буде пріоритетом для команди глави держави.

Про це Укрінформу повідомили в пресслужбі “Голосу” – Укрінформ.

“Призначення голови Офісу Президента – право Президента. Андрій Єрмак не просто політик і не просто юрист, він – переговорник команди Президента з Москвою. Це призначення може означати, що питання Донбасу буде пріоритетом для команди Президента”, – сказав Вакарчук.

При цьому він висловив переконання, що дуже важливо, щоб при цьому у будь-яких переговорах ключовим було збереження суверенітету та цілісності України та гарантувалося, що жодне політичне питання не буде обговорюватися, доки не будуть вирішені питання безпеки.

Водночас у партії нагадали, що “Голос” вимагає перегляду невигідних для України Мінських угод, адже “вони підписані під тиском, їх реалізацію не підтримує більшість громадян України”.

Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський 11 лютого звільнив Андрія Богдана з посади керівника Офісу Президента та призначив замість нього Андрія Єрмака.

При цьому голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія прогнозує, що новопризначений керівник Офісу Президента Єрмак у своїй роботі приділятиме більше уваги питанням зовнішньої політики України.

Загалом, за словами заступниці голови фракції Євгенії Кравчук, фракція впевнена у ефективній співпраці з Єрмаком.

 

У Кремлі підтвердили, що заступник глави АП Козак буде куратором “українського напрямку”

Речник глави Кремля Дмитро Пєсков підтвердив, що заступник глави адміністрації президента РФ Дмитро Козак куруватиме “українські справи і питання інтеграції”.

Про це повідомляє Інтерфакс – Укрінформ.

“Принаймні, я зараз можу констатувати, що так, Козак курує і надалі куруватиме на своїй новій посаді українські справи і питання інтеграції”, – сказав Пєсков, відповідаючи на запитання про те, чи означають нещодавні контакти Козака з тематики обміну полоненими те, що кураторство “українською темою” передали саме йому.

При цьому, за словами Пєскова, точне формулювання буде зафіксоване в розподілі обов’язків, які поки ще “не формалізовані”.

Відповідаючи на уточнююче запитання про те, інтеграцією “кого з ким” займатиметься Козак, Пєсков відповів: “Не Росії і України. У Росії багато інтеграційних процесів, в яких вона бере участь вельми успішно”.

Крім того, в ході спілкування з журналістами Пєсков сказав, що прохання про відставку помічника президента РФ Владислава Суркова, який курував український напрямок, не підписане.

Як повідомлялося, раніше в січні Путін своїм указом призначив колишнього віцепрем’єра Дмитра Козака заступником керівника адміністрації президента РФ.

25 січня з’явилася інформація, що помічник президента Росії Владислав Сурков залишив державну службу. Він, зокрема, відповідав за формування політики РФ щодо України. Чиновника також називали “архітектором” війни на Донбасі і головним ідеологом створення терористичних утворень “ДНР” і “ЛНР” на сході України.

За словами директора російського Центру політичної кон’юнктури Олексія Чеснакова, Сурков вирішив піти з держслужби через “зміну курсу на українському напрямку”. Формалізованого пояснення цього формулювання відтоді не з’явилося.

 

У “Слузі народу” впевнені в ефективній співпраці з Єрмаком

У депутатській фракції політичної партії “Слуга народу” впевнені в ефективній співпраці з новопризначеним керівником Офісу Президента Андрієм Єрмаком.

Про це заявила заступник голови фракції Євгенія Кравчук у Facebook – Укрінформ.

“ОП і всі інші органи влади працюють в звичному для себе режимі. У питаннях координації роботи з ОПУ наша фракція працюватиме з тими людьми, яких призначає Президент… Центральною фігурою у політичній системі залишається Володимир Зеленський. Навколо нього можуть змінюватися люди, але порядок денний формує Президент. Тому робота продовжується і не буде зупинятися. Ми вітаємо з призначенням Андрія Єрмака, він, безперечно, член команди Президента. Впевнені, що співпраця із фракцією буде ефективною. Не варто забувати, що Офіс Президента – це структура, яка аналізує ситуацію і готує проєкти рішень, які глава держави, у межах своїх повноважень, ухвалює одноосібно”, — зазначила Кравчук.

При цьому вона уточнила, що команду “Слуги народу” новина про звільнення з посади керівника Офісу Президента Андрія Богдана і призначення на неї Єрмака “застала під час наради щодо проведення з’їзду партії”.

“Але наша робота від цього не зупинилася і цей вівторок не перестав для нас бути таким же робочим днем, як був учора, і яким він планується завтра”, — підкреслила депутат.

Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський звільнив Андрія Богдана з посади керівника Офісу Президента та призначив на цю посаду Андрія Єрмака. Відповідні укази, датовані 11 лютого 2020 року, опубліковані на сайті глави держави.

При цьому голова депутатської фракції “Слуга народу” Давид Арахамія прогнозує, що новопризначений керівник Офісу Президента Єрмак у своїй роботі приділятиме більше уваги питанням зовнішньої політики України.

 

В Офісі Президента впевнені, що Єрмак впорається

Зміна керівника Офісу Президента України жодним чином не впливатиме на політичний курс держави.

Про це йдеться у заяві ОП, опублікованій у Facebook – Укрінформ.

“Відсьогодні Офіс Президента України очолює Андрій Єрмак. Попередній керівник Андрій Богдан подав у відставку. Офіс Президента вдячний за його роботу впродовж цих місяців. Зміна керівника Офісу Президента України жодним чином не впливає на політичний курс держави. Попереду – важливі реформи, й саме на цьому фокусується команда Володимира Зеленського”, – ідеться в повідомленні.

Водночас в ОП висловили упевненість, що новий керівник Андрій Єрмак “впорається з довіреною йому відповідальністю”.

Як повідомлялося, Президент Володимир Зеленський у вівторок, 11 лютого, звільнив Андрія Богдана з посади керівника Офісу Президента і призначив замість нього Андрія Єрмака.

 

Три області досі не подали свої плани з ремонту і будівництва доріг – Зеленський

Президент Володимир Зеленський закликав Сумську, Львівську та Закарпатську області терміново надати плани будівництва та ремонту доріг.

Про це він заявив під час зустрічі в Укравтодорі «Зшити Україну: безпека, будівництво, фінансування», повідомляє пресслужба глави держави – Укрінформ.

«Я розумію, що є причини – щойно змінився голова обласної державної адміністрації у Львові, поки немає призначення голів ОДА у Сумській та Закарпатській областях… Я це розумію, але дуже прошу терміново це (надати плани – ред.) зробити», – сказав Президент.

Водночас він підкреслив, що наразі свої плани з ремонту й будівництва доріг зробили 15 регіонів, ще сім – опрацьовуються.

У свою чергу перший заступник керівника Офісу Президента Сергій Трофімов наголосив, що голови облдержадміністрацій мають розуміти особисту відповідальність за терміни та якість будівництва доріг, а також за цільове використання коштів.

Також, за його словами, очільники областей повинні проводити моніторинг тендерів на виконання робіт для уникнення зловживань.

«Технічний нагляд дотримання проєкту ви маєте здійснювати на всіх етапах реалізації», – підкреслив Трофімов.

Він зауважив, що договори на ремонти доріг повинні містити чіткі гарантійні терміни та відповідальність виконавця робіт за усунення будь-яких дефектів упродовж цих термінів, а також чітко прописані санкції за недотримання графіку виконання робіт.

Як повідомлялося, 1 березня в Україні має розпочатися ремонт та будівництво доріг. Планується побудувати 4 тисяч доріг державного значення та 2,5 тисячі доріг місцевого значення.

 

Президент хоче щотижня отримувати звіт про будівництво доріг

Президент Володимир Зеленський закликав подавати йому щотижнево звіт про будівництво доріг.

Про це він заявив під час стратегічної зустрічі в Укравтодорі на тему: “Зшити Україну: безпека, будівництво, фінансування”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“У мене до вас прохання, я би особисто хотів отримувати звіт щотижнево з приводу будування наших доріг і, якщо можна, теж технічно, щоб ми це не на папері бачили, а щоб технічно суспільство мало можливість бачити, як це будується, бачити зміни цих доріг”, – зазначив Президент.

У свою чергу Прем’єр-міністр Олексій Гончарук запевнив, що перед початком і наприкінці ремонтних робіт відбуватиметься фотозйомка об’єкта, у ході будівництва мобільні групи виїжджатимуть на місця і контролюватимуть його хід.

“У нас зараз є такий принцип: коли починається будівництво об’єкта, ми його фотографуємо, фіксуємо, щоб було видно стан. Після того, як роботи завершено, також фотозвіт з усіма документами, створена навіть відповідна система. Окрім цього, у нас будуть працювати кілька мобільних бригад, які їздитимуть від об’єкта до об’єкта, непередбачувано, будуть з’являтися як небажані гості і фотографуватимуть, фіксуватимуть стан роботи тощо”, – розповів глава уряду.

Раніше Президент Володимир Зеленський повідомив, що з 1 березня розпочинається великий проєкт із будівництва доріг в Україні. Планується побудувати 4 тисяч доріг державного значення та 2,5 тисячі доріг місцевого значення.

 

Зеленський і Гончарук оголосили війну “тендерним тролям”

Президент України Володимир Зеленський закликав компанії, які братимуть участь у тендерних процедурах щодо будівництва доріг, працювати чесно, без відкатів, із законним працевлаштуванням робітників.

Про це він заявив під час стратегічної зустрічі в Укравтодорі на тему: “Зшити Україну: безпека, будівництво, фінансування”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Хотів би ще звернути увагу з приводу компаній, які будуть брати участь в тендерах… Ми готові робити все – ми з урядом, я особисто – залучати інші кошти, знаходити гроші, щоб будувати в рази більше доріг, щоб ця прогресія зростала щороку. Нам потрібна ваша допомога. Перше – це чесність, друге – ніяких відкатів, і третє – сплачуйте податок, правдиво працевлаштуйте людей. Не треба ніяких тіньових робити речей”, – закликав Зеленський.

У свою чергу Прем’єр-міністр Олексій Гончарук висловив сподівання, що проблеми, які виникають під час проведення тендерних процедур, будуть вирішені.

“Є дійсно проблема з “тендерними тролями”, тобто це люди, які свідомо досі використовували систему, усі ці дрібниці бюрократичні для того, щоб блокувати, шантажувати, потім вони приходять до людей і вимагають з них хабаря для того, щоб просто зняти свої юридичні вимоги. Я думаю, що ми також подолаємо ці виклики”, – запевнив глава уряду.

Як повідомлялося, 1 березня в Україні має розпочатися ремонт та будівництво доріг. Планується побудувати 4 тисяч доріг державного значення та 2,5 тисячі доріг місцевого значення.

 

“Стартап” під назвою ямковий ремонт доріг має піти у минуле – Зеленський

Президент Володимир Зеленський попередив, що так званий ямковий ремонт доріг повинен піти у минуле, натомість не менше 80% дорожніх робіт мають становити будівництво і капітальний ремонт.

Про це глава держави заявив під час стратегічної зустрічі в Укравтодорі на тему: “Зшити Україну: безпека, будівництво, фінансування”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Довгі роки у нашій країні існував так званий дуже успішний “стартап”, завдяки якому деякі чиновники побудували собі не один маєточок. Цей “стартап” називається ямковий ремонт. Він повинен піти у минуле. Ми зараз кажемо про будівництво та капітальний ремонт доріг”, – сказав Зеленський.

Він додав, що у загальному обсязі робіт вони мають становити не менше 80%. “Ми також очікуємо, що навесні разом зі снігом не зійде асфальт, тому на всі роботи має бути гарантія та відповідальність підрядника. Ми будуємо один раз і хочеться, щоб це було на довгі роки”, – наголосив Президент.

Як повідомляв Укрінформ, Прем’єр-міністр Олексій Гончарук анонсував старт з 1 березня програми Президента “Велике будівництво”. В рамках програми, окрім іншого, області мають узгодити з Укравтодором перелік доріг, які планують побудувати в рамках Дорожнього фонду. В пріоритеті — дороги до опорних шкіл та лікарень.

 

Ставка за іпотекою до вересня має знизитися до 10% – Президент

Президент України Володимир Зеленський вважає реальним завданням домогтися зниження ставки за іпотечними кредитами до 10% річних.

Про це він сказав в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна” – Укрінформ.

“Уряд і Нацбанк уже працюють над зниженням процентної ставки. На вересень іпотека може бути 10%. Це дуже складне завдання, але вже реальне”, – сказав він.

Глава держави наголосив, що здешевлення іпотеки – це одне з двох основних завдань, яке ставиться, щоб допомогти розвитку сильного середнього класу в Україні й поверненню тих, хто виїхав із країни.

Зеленський додав, що іншим питанням є вигідне оподаткування коштів, зароблене громадянами України за кордоном.

“Має бути поліпшення цієї системи, послаблення податкової політики. І далі – щоб їм було вигідно тут щось робити, вкладати гроші в державу”, – зазначив Президент.

Він також наголосив, що паралельно робиться ставка на великих і середніх інвесторів, і завдання щодо їх залучення також поставлено Мінфіну й Нацбанку.

“Уже розроблено дві програми на збереження та приваблення інвестицій – у 10+ та 100+ мільйонів доларів. Ці програми вже зараз починають функціонувати”, – сказав глава держави.

Відповідно до звіту про фінансову стабільність Нацбанку за грудень 2019 року, на той момент іпотечні кредити за партнерськими програмами з забудовниками пропонували лише сім банків за ставками 19-20% річних на термін до 20 років на суму до 2 млн грн. Водночас на ринку були пропозиції за зниженою ставкою за кредитами до п’яти років.

 

Зеленський заявляє, що відносини з Росією мають бути прагматичними, “без хліба-солі”

Президент України Володимир Зеленський не знає, скільки років необхідно для повернення відносин України та Російської Федерації на довоєнний рівень.

Про це він сказав в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна” – Укрінформ.

“Я не знаю, скільки треба років для відновлення відносин на тому рівні, на якому вони були до війни. Я думаю, що для багатьох людей у країні це неможливо. Тут знову питання поколінь. Для майбутніх поколінь, може, і можливо. Напевно. Час лікує рани”, – заявив Президент.

Крім того, Зеленський зазначив, що Росія може сама сьогодні почати вирішувати це питання.

“Якщо президенти сіли за один стіл і своїм прикладом домовилися, що, слухай, далі так не можна, досить, давай закінчувати війну. Я маю на увазі саме цей рівень розмови: слухай, давай ти сам по собі, ми самі по собі. Але якщо у нас мир, то давай говорити про прагматичні відносини”, – пояснив він.

Зеленський вважає, що в такому прагматичному форматі й можуть бути відносини між українцями та росіянами, якщо не буде війни.

“Тобто з хлібом-сіллю росіян не будуть зустрічати в Україні, але якщо вони будуть приїжджати, коли в нас мир, якщо вони приїдуть, наприклад, у Трускавець, то їм скажуть, о’кей, заплати гроші, живи, будь ласка, лікуйся. Це будуть прагматичні економічні відносини. А які ще потрібно зробити кроки і скільки часу мине, щоб тебе зустрічали знову як близьких людей, я навіть не уявляю”, – наголосив він.

Як відомо, відносини Києва з Москвою загострилися після анексії Росією українського Криму в 2014 році та початку російської агресії на Донбасі.

 

США засуджують блокування Угорщиною євроатлантичної інтеграції України – посол

Сполучені Штати підтримують повернення України до зустрічей на міністерському та найвищому рівні у рамках Північноатлантичного альянсу, що нині блокує Угорщина через мовну статтю українського закону про освіту.

Про це заявила на брифінгу постійний представник США при НАТО посол Кей Хатчисон, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Ми підтримуємо Україну як важливого партнера, включаючи можливість проводити зустрічі на рівні міністра оборони України. Ми дуже сподіваємося, що Угорщина буде з нами співпрацювати, щоб це дозволити”, – сказала посол.

За її словами, двосторонні суперечності повинні вийти із формату Альянсу.

“Ми співпрацюємо з Україною у питаннях дотримання прав людини. Але ми також хочемо, щоб НАТО проводило зустрічі високого рівня з Україною. Вона дуже потребує на підтримку нині”, – наголосила постійний представник Сполучених Штатів при НАТО.

Як відомо, Угорщина блокує участь України на рівні міністрів оборони та закордонних справ на рівні формату НАТО через мовну статтю українського закону про освіту.

 

Міністри оборони країн НАТО розглянуть загрози від російських ракетних систем

У порядку денному зустрічі міністрів оборони країн НАТО, яка відбудеться у Брюсселі 12-13 лютого, буде розгляд заходів з протидії загрозам і викликам, що постають перед союзниками у зв’язку із розгортанням російських ракет SCC-8 (9M729) та інших ракетних систем, які розробляє Росія.

Про це у Брюсселі на пресконференції заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«У перший день ми обговоримо відповідь НАТО на виклики, що постають у зв’язку із використанням Росією нових ракетних систем. Розвиток та розгортання Росією ракет SCC-8 призвело у минулому році до руйнації Договору про ракети малої та середньої дальності (ДРМСД). Союзники по НАТО зберігають єдину позицію щодо порушення Росією цього договору.… SСС-8 є лише одним із викликів. Ми обговоримо нашу відповідь на цілий ряд нових ракетних систем Росії, як звичайних, так і ядерних, які зараз розгорнуті або знаходяться на стадії розробки», – наголосив Столтенберг.

Він зауважив, що ракети SCC-8, як і інші російські ракетні системи, такі як «Авангард», є лише частиною ширшої тенденції у поведінці Росії вже кілька років поспіль. «Ми бачили масштабні інвестиції Росії у розвиток сучасних військових спроможностей, у нові сучасні ракети. НАТО вже почало відповідати на таку тенденцію. Ми погодили скоординований та збалансований пакет оборонних заходів. Водночас ми твердо налаштовані розвивати систему контролю над озброєннями та процес роззброєння», – сказав Столтенберг.

Він нагадав, що серед таких запобіжних заходів – загальне підвищення готовності сил НАТО. Відповідаючи на нові загрози, Альянс вперше у власній історії розгорнув війська на територіях східних країн-союзниць (країни Балтії і Польща – ред.). Союзники по НАТО збільшили власну присутність у повітрі, на суходолі й на морі і стали більше інвестувати у нові сучасні спроможності, включаючи системи протиповітряного захисту та ракетної оборони. «Таким чином, повітряна та протиракетна оборона – це одна із сфер, де ми будемо робити більше. Але при цьому ми також розглядаємо можливість зміцнення контролю над озброєнням. Ми о переконані, що найкращою відповіддю на такі тенденції може бути ефективна система контролю над озброєнням. Ми маємо уникнути нової та великої гонки озброєнь. Це небезпечно й дорого», – наголосив Столтенберг.

Він нагадав, що НАТО не має наміру дзеркально відповідати на те, що робить Росія, і не буде розгортати нові ядерні ракети наземного базування у Європі. Але союзники по Альянсу вживатимуть всі необхідні заходи, щоб забезпечити надійність власної оборони у світі.

 

СБУ зацікавилася листуванням Киви з Жириновським

Підрозділи СБУ врахували інформацію щодо можливого листування народного депутата від “Опозиційної платформи – За життя” Іллі Киви з російським політиком Володимиром Жириновським і у разі підтвердження готові вжити відповідні заходи.

Про це йдеться у відповіді СБУ на запит Укрінформу.

“Запитувана інформація врахована відповідними підрозділами СБУ. У разі отримання даних, які свідчитимуть про вчинення злочинів, віднесених до компетенції СБУ, вживатимуться відповідні заходи згідно з чинним законодавством”, – йдеться у відповіді відомства.

Як повідомлялось, на початку лютого деякі ЗМІ оприлюднили скріншоти переписки Киви з нібито з лідером Ліберально-демократичної партії Росії, депутатом Держдуми Володимиром Жириновським.

Після цього Кива у коментарі ЗМІ з приводу ймовірного листування з Жириновським заявив, що він “парламентар європейської держави” і виступає “за міжпарламентські взаємовідносини, які будуть зміцнювати країну та приносити користь народу”, і що “депутати російської Думи – це такі ж парламентарі”.

 

Британський експерт у справі Шеремета підписав текст експертизи, не знаючи української – юрист

Британський експерт Айван Бірч, до якого зверталися українські правоохоронці у рамках розслідування справи щодо вбивства журналіста Павла Шеремета, не знає української мови, однак на українському тексті експертизи стоїть його підпис.

Про це на брифінгу заявив керівник однієї з юридичних фірм, яка займається захистом підозрюваного у справі щодо вбивства Шеремета музиканта Андрія Антоненка (“Ріффмастера”), – “Сенс Консалтинг” Леонід Маслов, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“На українському тексті стоїть його (Бірча – ред.) підпис. Він не знає української мови, ми це встановили, але текст український (експертизи – ред.) він якимось чином підписав”, – заявив Маслов.

Він уточнив, що “було приховано умови і порядок залучення Бірча; англійський текст висновків нам досі не наданий”.

“Від очей громадськості було приховано і замовчано суворе застереження, яке міститься у висновках Бірча через посилання на британський підручник для судів. Не був наведений переклад основних положень цього підручника. В чому суть: Бірч посилається у своєму висновку, каже, що треба врахувати застереження, які містяться у цьому підручнику. А у цьому підручнику насправді написано, що хода особи не є унікальною і не існує жодних наукових теорій, за якими можна відрізнити одну особу від іншої на підставі ходи”, – зазначив Маслов.

Юрист підкреслив, що такі твердження не були прямо зазначені у висновку експертизи – це було зазначено у англомовній книжці, на яку зроблено посилання, “і таким чином у суді не фігурують ці застереження”.

За словами Маслова, Бірч також отримував усі матеріали від поліції і передавав матеріали поліцейським, “а не так, як має бути за законом – обмінюватися з експертною комісією, саме з Інститутом судових експертиз”.

“Відеофайли передавав для дослідження Бірчу не КНДІСЕ, а такий собі Рибачук Максим Васильович, полковник, начальник відділу міжнародного розшуку осіб департаменту міжнародного поліцейського співробітництва. Він же інструктував Бірча, і це прямо написано в експертному висновку. Тому Бірч не може вважатися незалежним експертом”, – наголосив юрист.

Як повідомлялося, про затримання та оголошення підозр фігурантам справи щодо вбивства журналіста Павла Шеремета заявив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков 12 грудня 2019 року.

Слідство підозрює лікаря й волонтера Юлію Кузьменко, медсестру одного з парашутно-десантних батальйонів Яну Дугарь та ветерана АТО Андрія Антоненка.

На брифінгу 12 грудня заступник глави Нацполіції Євгеній Коваль зазначив, що для проведення експертиз “був залучений один із кращих фахівців Великої Британії Айван Бірч, який опрацював надані матеріали … і надав свої висновки”. Зокрема, Бірч проводив експертизу ходи в справі про вбивство Шеремета.

Кузьменко й Антоненко наразі перебувають у СІЗО. Дугарь обрано запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту.

Журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016 року в Києві від вибуху автомобіля.

 

Зеленський: Якщо у справі Шеремета не вистачить доказів, правоохоронці вибачаться

Президент України Володимир Зеленський радий, що “справа Шеремета” зрушила з мертвої точки, але нагадує про відповідальність правоохоронців за результати розслідування.

Про це він сказав в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна” – Укрінформ.

“Я не жалкую, що прийшов. Я і тоді сказав, що є багато фактів, деякі з них серйозні, деякі слабші… Тому я називав “ймовірні” виконавці, “ймовірні” вбивці. Я був дуже радий, що ми зрушили таку серйозну справу”, – зазначив Зеленський, відповідаючи на запитання, чи не шкодує він про те, що прийшов на презентацію попередніх результатів розслідування.

Водночас, за його словами, “якщо це неправда у справі Шеремета, якщо суд вирішить, що обвинувачення не обґрунтоване до кінця і не вистачає доказів, то всі правоохоронці, хто займався цим, вони вибачаться, як мінімум”.

При цьому він додав: “Вони можуть вибачитися, якщо це просто була помилка, а якщо там були якісь спеціальні речі, то вибаченням не закрити таку справу”.

Як повідомляв Укрінформ, про затримання та оголошення підозр фігурантам справи щодо вбивства журналіста Павла Шеремета повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков 12 грудня 2019 року. На презентації попередніх результатів розслідування вбивства Шеремета був присутній і Президент Володимир Зеленський. Зокрема, слідство підозрює лікаря й волонтера Юлію Кузьменко, медсестру одного з парашутно-десантних батальйонів Яну Дугарь та ветерана АТО Андрія Антоненка.

Печерський райсуд Києва 24 січня обрав Дугарь запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту. Кузьменко й Антоненко наразі перебувають у СІЗО.

7 лютого адвокати Дугарь передали в Офіс генерального прокурора нові докази невинуватості їхньої підзахисної та подали клопотання про закриття справи.

Підозрюваний Антоненко 7 лютого передав лист із СІЗО, в якому заявив, що слідчий перекручує його свідчення і не надає адвокатам доступу до матеріалів слідства.

Журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016 року в Києві від вибуху автомобіля.

 

Вбивство Шеремета: адвокат стверджує, що в Антоненка є алібі

Підозрюваний у справі про вбивство журналіста Павла Шеремета, музикант Андрій Антоненко (“Ріфмастер”) у ніч загибелі Шеремета ночував не близько від місця загибелі журналіста, а за півтора кілометра звідти.

Про це на брифінгу заявив керівник однієї з юридичних фірм, яка займається захистом Антоненка – “Сенс Консалтинг”, Леонід Маслов, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Антоненко дійсно раніше жив в одному кварталі від Павла Шеремета, однак на момент подій вже проживав в іншому місці, на відстані півтора кілометра, по вулиці Старовокзальній, і ночував там, що підтверджують дані трекінгу телефону і Гуглу”, – сказав Маслов.

Він уточнив, що в Антоненка по вулиці Олеся Гончара, 28 б була кімната у комунальній квартирі, і, на його думку, у комунальній квартирі неможливо сховатися. “Із будинку 28 б вхід – в арку будинку № 30, а не № 26, звідки вийшли злочинці”, – зазначив юрист.

Як повідомлялося, про затримання та оголошення підозр фігурантам справи щодо вбивства журналіста Павла Шеремета повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков 12 грудня 2019 року.

Слідство підозрює лікаря й волонтера Юлію Кузьменко, медсестру одного з парашутно-десантних батальйонів Яну Дугарь та ветерана АТО Андрія Антоненка.

Печерський райсуд Києва 24 січня обрав Дугарь запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту. Кузьменко й Антоненко наразі перебувають у СІЗО.

Серед іншого, слідство звертало увагу на адресу Антоненка на вулиці Олеся Гончара: його будинок розташований неподалік від будинку, в якому жив Шеремет.

Підозрюваний Антоненко 7 лютого передав лист із СІЗО, в якому заявив, що слідчий перекручує його свідчення і не надає адвокатам доступу до матеріалів слідства.

Журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016 року в Києві від вибуху автомобіля.

 

Вітренко пропонує виграні у Стокгольмі гроші та ще $7 мільярдів Газпрому розділити між українцями

Виконавчий директор НАК “Нафтогаз України” пропонує витратити на енергоефективність кошти, що були отримані від Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу, гарантовані надходження від транзиту, а також власну премію.

Про це Вітренко написав у заяві щодо невиконання НАК “Нафтогаз України” зобов’язань за трудовим договором – Укрінформ.

“Правильно було б порівну розподілити між всіма українцями не лише мою премію, а й всі кошти, зароблені передусім завдяки моєму внеску”, – написав Вітренко.

Йдеться про 2,9 млрд дол., отримані за рішенням Стокгольмського арбітражу, та ще про 7,2 млрд дол. – гарантований дохід від транзитного контракту з Газпромом.

Загалом, як зазначив виконавчий директор Нафтогазу, від російської компанії буде отримано 10,1 млрд дол., або приблизно 250 млрд грн.

“У перерахунку на кожного громадянина України виходить приблизно 6 тис. грн або більше 16 тис. грн на кожне домогосподарство. Дуже важливо забезпечити ефективне використання цих грошей українцями. Також логічно та справедливо було пов’язати ці виплати зі сферою газу. Тому потрібне обмеження — «на витрати на енергоефективність», – сказав Вітренко.

Виконавчий директор Нафтогазу скаржиться, що премія за виграш у Стокгольмському арбітражі мала бути нарахована йому 30 грудня 2019 року, однак до сьогодні такі виплати не надійшли.

“У даному випадку вже йдеться про безпідставну невиплату заробітної плати громадянам більше ніж за один місяць, вчинену умисно керівником підприємства, при цьому, можливо, невиплата була вчинена внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати”, – вказав Вітренко.

За його словами, він також не отримав відповіді політичного керівництва країни на свою пропозицію.

“При цьому я вчора почув про плани, які передбачають, що цими коштами будуть розпоряджатися політики та чиновники. З цього можна зробити висновок, що моя пропозиція не є актуальною для політичного керівництва країни, і відповідно, за таких обставин я не бачу достатніх підстав для мене не звертати увагу на порушення роботодавцем своїх обов’язків за трудовим договором, тобто на затримку виплати заробітної плати”, – зазначив Вітренко.

Він заявив, що у разі невиконання умов трудового контракту буде звертатися щодо притягнення до відповідальності винних у порушенні законодавства.

Як повідомлялося, у травні 2018 року наглядова рада НАК “Нафтогаз України” вирішила преміювати 41 співробітника компанії на загальну суму 46,3 млн дол. за їхній внесок у перемогу над Газпромом у Стокгольмському арбітражі.

Загальний обсяг виплат становить 1% суми виграшу в арбітражі – 4,6 млрд дол. У 2018 році була виплачена перша частина премій на суму 20,7 млн дол. Решта коштів мала надійти після стягнення з Газпрому 2,6 млрд дол. плюс відсотки. Кошти від російського монополіста надійшли в кінці грудня 2019 року.

 

Конституційний суд взявся за закон про перейменування УПЦ МП

Велика палата Конституційного суду України у вівторок розпочала розгляд справи щодо конституційності закону про перейменування релігійних організацій.

Про це повідомляється на сайті КСУ – Укрінформ.

Зазначається, що розгляд справи у формі письмового провадження розпочато за конституційним поданням 49 народних депутатів щодо відповідності Конституції України закону “Про внесення зміни до статті 12 Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації” щодо назви релігійних організацій (об’єднань), які входять до структури (є частиною) релігійної організації (об’єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України”.

Після заслуховування подання народних депутатів КС перейшов до закритої частини розгляду даної справи.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 20 грудня 2018 року ухвалила закон № 5309, який, зокрема, передбачає, що релігійна організація, центр якої розташований у країні-агресорі, у своїй назві повинна вказувати повну статутну назву свого релігійного центру. Таким чином, закон зобов’язує Українську православну церкву Московського патріархату вказати у своїй назві приналежність до Російської православної церкви.

18 січня 2019 року до КСУ надійшло подання 49 народних депутатів щодо відповідності Конституції згаданого закону.

22 квітня 2019 року Окружний адмінсуд Києва задовольнив позов про скасування наказу Мінкульту, відповідно до якого Київська митрополія УПЦ МП та низка релігійних організацій повинні внести зміни до своєї офіційної назви.

 

8 ЛЮТОГО 1920 – Шостій Січовій дивізії – 100 років! – УП

повна версія https://www.istpravda.com.ua/columns/2020/02/8/157002/

100-літній ювілей славної української 6-ї Січової стрілецької дивізії пройшов абсолютно непоміченим, як тихо минають нині багато інших, не менш достойних ювілеїв

Андрій Руккас, кандидат історичних наук, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Сто років тому (от любимо ми круглі дати, ніде правди діти) 8 лютого 1920 року підполковник Марко Безручко підписав свій перший наказ по 1-й стрілецькій дивізії. У ньому, зокрема, йшлося:

“1. На збірному пункті в Ланьцуті формується Окрема Українська дивізія, яка має по сформуванню переїхати на Україну і стати кадром регулярної армії Української для боротьби з більшовиками.

  1. Я призначен т.в.о. командира цієї дивізії.

…”

Так народилось нове військове з’єднання Армії УНР.

Наказ № 1 по Першій стрілецькій дивізії

Формування відбувалось у польському місті Ланьцут, де місцевий табір для полонених і інтернованих було перетворено на український збірний пункт. До дивізії йшли українські вояки, котрі різним чином опинились у польському полоні.

Однак, умови у Ланьцуті виявились не найкращими, тому у другій половині березня 1920 року дивізію перевезено до Бреста.

Кошти на формування виділяло польське військове міністерство, яке впродовж лише першого місяця асигнувало на ці потреби 18 млн польських марок (до підписання Варшавських домовленостей було ще далеко).

21 березня 1920 року дивізія офіційно була перейменована на 6-ту стрілецьку, відповідно до нової системи нумерації, запровадженої в Армії УНР.

Через місяць, 19 квітня, Головний Отаман Симон Петлюра наказав в найкоротший термін підготувати дивізію, котра являла собою радше кадрове ядро, а ніж повноцінне військове з’єднання, до виступу на фронт.

У цей час польсько-українські переговори щодо союзницької угоди увійшли в завершальну стадію, наближався й день початку наступу польських військ. Виряджаючи дивізію на фронт, Симон Петлюра звертався до її вояків з такими словами:

“На вас, вірні сини України, покладається велика і славна праця визволити рідну землю від москалів – чужинців, що, вигукуючи гарні слова про рівність, братерство і згоду, ось вже третій рік нищать Україну, грабують її робочий люд, вивозячи все на свою Московщину, розстрілюють, ріжуть і б’ють кращих синів рідного краю – ваших товаришів.

Дружня нам Польська армія допоможе Вам в боротьбі проти спільного ворога більшовика-москаля, і коли нашими спільним зусиллям Україна буде звільнена від загального ворога, тоді Військо Польське поверне на свою батьківщину, а ми розгорнемо прапор своєї незалежної держави на всіх просторах України.

Я вірю твердо, що ви, старшини і козаки, загартовані в битвах за рідний край, котрим ніколи не були страшні ні куля, ні голод, ні холод, і тепер станете твердою ногою зі зброєю в руках на рідну землю і, високо піднявши наш Ясний Прапор, звільните змучену Україну від всіх її ворогів”.

Далі був виїзд на театр бойових дій. Спочатку дивізія Марка Безручка, нещодавнього підвищеного у полковники, увійшла до складу другого ешелону польської 2-ї Армії генерала Антоні Лістовського, а з 4 травня – 3-ї Армії генерала Едварда Ридз-Сміглого.

8 травня дивізія була в Києві, а наступного дня взяла участь у спільному з польськими військами параді на Хрещатику. Рівно місяць з’єднання квартирувало в столиці України.

Однак, вже 8 червня, внаслідок погіршення ситуації на фронті, Київ довелось залишити. Далі були важкі бої в районі Ігнатполя, Перги, Більської Волі на Поліссі.

Перебуваючи на відпочинку на західному березі Бугу, наприкінці серпня дивізія нарешті одержала дозвіл польського командування з’єднатись з Дієвою армії УНР, що тримала тоді оборону на лінії Дністра (до цього моменту дивізія воювала окремо, перебуваючи весь час у складі польської 3-ї Армії).

Однак перевезення довелось несподівано перервати, оскільки “червона” 1-а кінна армія Семена Будьонного рушила на Варшаву. Ключові бої точилися за фортецю Замость, обороною якої керував полковник Марко Безручко.

В цих боях брали участь окремі частини дивізії, що знаходились у цьому районі, передусім її технічний курінь.

Після перемоги над Будьонним перевезення 6-ї дивізії було відновлено. 7 вересня вона нарешті у повному складі увійшла до Дієвої армії УНР.

10 вересня її вітав Головний Отаман Симон Петлюра:

“Після довгої, викликаної обставинами, відокремленості від Українського фронту і тримісячного перебування в складі фронту Польського славетна 6-а стрілецька дивізія в цей момент, напередодні загального наступу на рідний терен, знову приєднується в повнім складі до нашої Армії, до нашого фронту.

За час спільної з Польським Військом боротьби… дивізія яскраво виявила… докази цілком регулярної, високо дисциплінованої частини, а також високої боєздатності, мужності і хоробрості.

Бойова її діяльність за увесь час перебування в складі Польського фронту високо піднесла її добре ім’я і славу, заслуживши по правді безсторонню й належну оцінку з боку Вищого Польського Командування”.

Далі було форсування Дністра і швидкий наступ в складі військ Центральної групи, вихід на лінію Збруча і успішне продовження наступу вже на східному березі річки, звільнення південно-західної частини Поділля.

У першій половині жовтня 1920 р. частини дивізії мали важкі бої в районі сіл Охримівці, Возниківці, Женишківці, Гармаки.

Після короткої передишки, що настала внаслідок укладання польсько-радянського перемир’я, 10 листопада бойові дії відновились. Цього разу у наступ перейшли “червоні”.

6-а стрілецька дивізія точила криваві бої в районі сіл Попівці та Кацмазів, зазнавши при цьому великих втрат. Далі був відступ до Збруча. 21 листопада дивізія перейшла на західний берег річки, де її інтернували поляки.

Потім було довге поневіряння вояків по різних таборах. Спочатку це був Олександрів Куявський, з другої половини 1921 р. – Стшалково і Щіпйорно, і нарешті Каліш.

Саме в таборах для інтернованих дивізія взяла собі почесне найменування “Січова”, що міцно закріпилось за нею в подальшому.

6-а Січова стрілецька дивізія Армії УНР як військове з’єднання проіснувала до літа 1924 р., коли її вояки одержали від української влади “безтермінові відпустки”, маючи на перший заклик знову стати в стрій.

Таким чином, формального наказу про ліквідацію дивізії як такої не було.

Саме в таборах інтернованих народилась традиція відзначати 8 лютого як дивізійне свято. Перший раз це сталося у 1921 р. З цього приводу, звертаючись до своїх підлеглих, командир дивізії, вже підвищений у генерала-хорунжого, Марко Безручко писав:

“Сьогодні 8 лютого 1921 року сповнився рік існування нашої 6-ї стрілецької дивізії. Вирвавшись з-за дротів Ланьцута, Ви линули на Україну з великою вірою в успіх, в перемогу над ворогом.

Обходивши майже пів України, Ви покрили себе незабутньою славою, Ви вписали золоті сторінки в історію боротьби за волю свого краю і свого народу.

Вас було не багато, але зв’язані одною думкою, довір’ям один до другого, вірою в свою силу, в непереможність своєї ідеї, Ви дали приміри високого військового знання, – Ви дали Пергу, операції на Бугу і Замостьє.

Ви доказали не тільки ворогам, але цілому світові високу вартість українського старшини і стрільця; доказали, що з таких як Ви можна створити непереможну армію.

Волею судьби, а багато може й дякуючи нашим українським помилкам, залишені самі собі, ми примушені попасти знов за дроти …

Україна горить, Україна бурлить, як море змагаючись скинути своє ярмо. Всі відтак своїми думами і надіями звернуті в нашу сторону і, як в єдиному державному центрі, в нашім Уряді і у нас вони шукають собі морального підтримання й сили.

Серця лишившихся там на Україні б’ються в унісон з нашими серцями. Хай же кожний з Вас, одушевленний незабутніми днями зустрічі нас в Києві, славою Перги і Замостья, стануть як один до праці навчання військового і загальнокультурного і тоді в слушний час ми зможемо во всеоружжу стрункими рядами стати до смертного бою за Україну, за її волю, за щастя й долю – за народ!”.

У наступному, 1922-му році, дивізію з нагоди 2-ї річниці її існування вітав Головний Отаман Симон Петлюра:

“Виявивши велику відданість Батьківщині на полях бою, я певен…, що дивізія такий же героїзм, переносячи тимчасове лихо інтернування, загартує ще більше випробувані риси відданості Батьківщині, розуміння вимог державної та військової дисципліни і на перший клич знову піде на поле бою, щоб новими переможними вчинками придбати славу собі і цілій армії українській.

Вічна пам’ять незабутнім стрільцям 6-ї дивізії, що смертю лицарів полягли за Батьківщину! Слава і честь живим, що не гублять віри та надії в завтрашній день – день волі і слави рідної України!”.

Навіть після інтернування, перебуваючи в еміграції, старі вояки дивізії, “шостаки”, збирались у цей день, 8 лютого, аби відзначити своє дивізійне свято, віддати данину пошани полеглим товаришам, побажати міцного здоров’я живим побратимам, сподіваючись наступного разу зібратись знову у рідному Києві.

От і цього року це міг би бути гарний “інформпривід” (о, цей інформаційний привід – у цьому слові для нас все, без нього ні кроку!), проте як видно не судилось.

100-літній ювілей славної української 6-ї Січової стрілецької дивізії пройде абсолютно непоміченим, як тихо минають нині багато інших, не менш достойних “інформприводів”.

Адже погодьтесь, добре було б, якби у цей день героїчні традиції 6-ї Січової урочисто перейняла б одна з сучасних частин Збройних Сил України – наприклад, через надання їй почесного найменування “Січова” разом з 6-м порядковим номером, а 8 лютого, день старого дивізійного свята, набув би нового значення. Однак…

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 505

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua