Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 13.02.2020

Інформдень: 13.02.2020

Від початку доби – п’ять ворожих обстрілів: працювали міномет і гранатомети

Станом на 18.00 четверга російсько-окупаційні війська п’ять разів обстріляли позиції Об’єднаних сил на Донбасі. Втрат серед українських військових немає.

Про це повідомляє пресцентр штабу ОС у Facebook – Укрінформ.

“Упродовж поточної доби збройні формування Російської Федерації п’ять разів порушили режим припинення вогню. Противник вів вогонь по наших позиціях із забороненого Мінськими домовленостями міномета калібру 82 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї”, – зазначається у повідомленні.

Так, у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід” противник здійснив чотири обстріли позицій ЗСУ: поруч із Лебединським – з ручного протитанкового гранатомета, великокаліберного кулемета та стрілецької зброї; неподалік населеного пункту Березове – зі стрілецької зброї; у районі Славного – з автоматичного станкового гранатомета та великокаліберного кулемета; поблизу Новомихайлівки – з ручного протитанкового гранатомета та великокаліберного кулемета.

Один ворожий обстріл зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Північ” – поруч із Новотошківським із міномета калібру 82 мм противник випустив шість мін.

Внаслідок ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

 

Внаслідок обстрілу в окупованому Березівському поранений мирний житель

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні зафіксувала поранення 80-річного чоловіка внаслідок обстрілу в населеному пункті Березівському на території ОРЛО.

Про це йдеться у моніторинговому звіті місії за 12 лютого – Укрінформ.

“Спостерігачі уточнювали інформацію про 80-річного чоловіка, який 26 січня отримав поранення в результаті обстрілу в н. п. Березівське (непідконтрольний урядові, 53 км на північний захід від Луганська). 30 січня медпрацівники лікарні у н.п. Голубівка (колишній Кіровськ; непідконтрольний урядові, 51 км на захід від Луганська) повідомили спостерігачам, що 28 січня до лікарні було доправлено чоловіка з осколковими пораненнями правої гомілки”, – йдеться у звіті.

Медики повідомили, що чоловік отримав поранення раніше, однак прийшов до лікарні тільки після того, як його стан почав погіршуватися.

“10 лютого дружина постраждалого розповіла, що він 10 днів знаходився у лікарні Голубівки, де з його ноги дістали осколок”, – повідомили у місії ОБСЄ.

Як зазначається, 26 січня команда СММ зафіксувала вибухи невизначеного походження та черги із великокаліберного кулемета у районі Березівського.

 

Сенцов підтримав російського активіста Котова, що виступав проти анексії Криму

УНН. Колишній політв’язень, український режисер Олег Сенцов виступив на підтримку засудженого російського активіста Костянтина Котова, який раніше виходив з пікетами проти анексії Криму. Про це Сенцов написав на своїй сторінці у Facebook та опублікував фото в футболці з портретом Котова, передає УНН.

“На суді він був у футболці з моїм портретом, тому що вважає, що моя історія якимось чином спонукала його на протест. Сьогодні я роблю йому алаверди, напередодні його дня народження і апеляційного суду. Свободу Костянтину Котову і всім політичним в’язням!” — написав Сенцов.

Він додав, що буде підтримувати тих росіян, які “борються з режимом Путіна і вважають, що Крим — це Україна”.

Раніше повідомлялося, що Верховний суд Росії не скасував вирок активістові Костянтину Котову, засудженому на чотири роки колонії — за повторну участь у несанкціонованих мітингах.

 

Росія скликає Радбез ООН для обговорення Мінських угод

Росія вимагає скликання засідання Ради безпеки щодо України у зв’язку з п’ятою річницею Мінських домовленостей. Попередньо домовилися на 18 лютого.

Про це повідомляє «Інтерфакс» із посиланням на заступника постійного представника РФ при ООН Дмитра Полянського – Укрінформ.

«У зв’язку з п’ятою річницею Комплексу заходів щодо реалізації Мінських угод, яка відзначається 12 лютого, а також у зв’язку з п’ятою річницею ухвалення резолюції РБ ООН 2202 (17 лютого) Росія запросила проведення брифінгу Ради безпеки», – сказав Полянський.

За його словами, засідання можуть призначити на другу половину дня 18 лютого.

30 січня 2020 року Парламентська асамблея Ради Європи прийняла резолюцію, в якій визнала Росію «стороною Мінських домовленостей».

Раніше Президент Володимир Зеленський заявляв, що не згоден з послідовністю дій щодо Донбасу, коли спочатку мають відбутися вибори, а після цього Україна зможе повернути контроль над кордоном із Росією.

23 січня представник України в політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи з урегулювання конфлікту на Донбасі в Мінську Олексій Резніков заявив, що Україна наполягатиме на перегляді Мінських угод.

 

Справа МН17: Нідерланди відмовилися, щоб РФ судила підозрюваних росіян

У жовтні 2019 року Росія запропонувала Нідерландам розглянути можливість передачі їй кримінального провадження щодо трьох підозрюваних росіян у справі МН17. Нідерланди таку пропозицію РФ відхилили.

Про це заявив міністр юстиції Нідерландів Ферд Грапперхаус у листі до парламенту, повідомляє кореспондент Укрінформу в Гаазі.

“17 жовтня 2019 року Міністерство юстиції та безпеки отримало лист від російської влади. У листі російська сторона запитувала, чи хочуть Нідерланди розглянути питання про передачу кримінального провадження щодо трьох підозрюваних росіян в Росію. Було надано відповідь, що передача провадження стосовно трьох підозрюваних нідерландською владою – не варіант, і не була прийнята до уваги”, – наголосив Грапперхаус.

Як повідомляв Укрінформ, раніше підполковник спецназу ГРУ РФ Олег Пулатов виявив бажання долучитися до судового процесу і буде представлений у суді нідерландською юридичною фірмою. Пулатова захищатимуть два нідерландських адвокати й один російський.

Суд щодо збиття літака Boeing 777 рейсу МН17 розпочнеться 9 березня 2020 року у судовому комплексі “Схіпхол”, що розташований приблизно за 50 км від Гааги.

19 червня 2019 року Міжнародна спільна слідча група назвала імена чотирьох підозрюваних, яких вважають причетними до транспортування та бойового застосування ракетного комплексу “Бук”, яким був Справа МН17: Нідерланди відмовилися, щоб РФ судила підозрюваних росіянзбитий літак рейсу МН17. Троє з них – росіяни. Це колишній офіцер ФСБ, так званий колишній міністр оборони “ДНР” Ігор Гіркін (Стрєлков); генерал, а на час збиття літака полковник ГРУ Генерального штабу Збройних сил РФ, глава “ГРУ ДНР” Сергій Дубинський і підполковник спецназу ГРУ Олег Пулатов. Четвертий – українець Леонід Харченко, який воював на боці “ДНР”. Четвірку було оголошено в міжнародний розшук. Їхню присутність у залі суду називають малоймовірною. Однак це не завадить судовому процесу.

Пасажирський літак Boeing-777 “Малайзійських авіаліній”, що виконував рейс МН17 з Амстердама до Куала-Лумпура, був збитий збройними силами РФ над окупованим Донбасом 17 липня 2014 року. На борту лайнера перебували 283 пасажири й 15 членів екіпажу, всі вони загинули.

 

Amnesty почала кампанію за звільнення шести кримських політв’язнів

Міжнародна неурядова організація Amnesty International розпочала кампанію солідарності, в рамках якої закликає Росію звільнити Еміра-Усеїна Куку і ще п’ятьох фігурантів ялтинської “справи Хізб ут-Тахрір”.

Термін їх утримання під вартою сягнув 4 років, повідомляє в Facebook “Кримська солідарність” – Укрінформ.

“11 лютого 2020 року — четверта річниця взяття під варту кримського татарина, мусульманина Еміра-Усеїна Куку. У зв’язку з цим міжнародна правозахисна організація Amnesty International розпочинає кампанію, в рамках якої закликає Росію звільнити політв’язня Еміра-Усеїна Куку і ще п’ятьох кримських татар-мусульман, що проходять з ним у даній кримінальній справі”, – йдеться в повідомленні.

Amnesty International зазначає терміни ув’язнення всіх політв’язнів, які проходять разом із Еміром-Усеїном Куку, – нагадує Amnesty International, в одній кримінальній справі: “Муслім Алієв – 19 років в колонії суворого режиму, Інвер Бекіров – 18 років в колонії суворого режиму, Вадим Сірук та Емір-Усеїн Куку – по 12 років в колонії суворого режиму, Рефат Алімов – 8 років в колонії суворого режиму, Арсен Джеппаров – 7 років в колонії суворого режиму “.

Міжнародна організація акцентує на важливості привертання уваги всього світу до ситуації, яка склалася в окупованому Росією Криму, а також до судових процесів, на які світові ЗМІ все менше звертають увагу.

“Увага до ситуації в Криму і судових процесів над кримськими татарами вщухає. Світові та українські ЗМІ все менше пишуть про Крим. Тому дуже важливо зараз звернути увагу всього світу на порушення прав людини на півострові”, – цитує правозахисну організацію “Кримська солідарність”.

Як повідомлялося, російські силовики затримали Еміра-Усеїна Куку, а також Вадима Сірука, Рефата Алімова, Мусліма Алієва, Інвера Бекірова і Арсена Джеппарова в лютому-квітні 2016 року в Ялті, звинувативши в причетності до забороненої в Росії ісламської політичної організації “Хізб ут-Тахрір”.

 

Катер “Бердянськ” був пробитий снарядом з російського вертольота – Україна в ОБСЄ

Балістична експертиза засвідчила, що катер “Бердянськ” був пробитий бронебійним снарядом, випущеним з російського вертольота Ка-52, що лише підтверджує агресивний характер нападу РФ на українські кораблі в листопаді 2018 року.

Про це заявив заступник постійного представника України при міжнародних організаціях у Відні Ігор Лоссовський під час засідання форуму ОБСЄ зі співробітництва в галузі безпеки у Відні, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Ми хотіли б звернути увагу делегацій на результати балістичної експертизи пошкоджень, завданих під час атаки на три українських кораблі та їхні екіпажі з боку Російської Федерації 25 листопада 2018 року. Ці кораблі було повернуто Росією до України в листопаді минулого року відповідно до обов’язкового наказу Міжнародного трибуналу з морського права. Пробоїна у бронетанковому катері “Бердянськ” виникла в результаті прямого попадання бронебійним снарядом, випущеним з ударного вертольота Ка-52 ВМФ Росії”, – заявив він.

Представник України наголосив, що ці докази “чітко підтверджують агресивний та незаконний характер дій, які Росія здійснила в Чорному морі в листопаді 2018 року”.

Інші два кораблі, “Яни Капу” та “Нікополь”, були відправлені на завод для ремонту. Українська делегація раніше вже надавала Форуму ОБСЄ з безпекового співробітництва детальну інформацію про серйозні пошкодження та факти мародерства, здійснені російською стороною на захоплених катерах, додав Лоссовський.

Як повідомляв Укрінформ, 25 листопада 2018 року російські прикордонники біля берегів окупованого Криму обстріляли й захопили три кораблі Військово-морських сил України: катери «Бердянськ», «Нікополь» і буксир «Яни Капу», що прямували з Одеси до Маріуполя, а також їхні екіпажі. У полон потрапили 24 українці, троє з них були поранені.

18 листопада 2019 року, після 358 днів незаконного захоплення, катери «Бердянськ» і «Нікополь» та буксир «Яни Капу» були передані Україні у нейтральних водах, відповідно до рішення Міжнародного трибуналу з морського права.

20 листопада вони прибули на базу ВМС України в Очаків. Захоплені ворогом судна прийшли не своїм ходом, а за допомогою буксирів, у практично знищеному стані. До цього часу їх не відновлювали у зв’язку зі слідчими діями та проведенням балістичної експертизи.

 

ОБСЄ зафіксувала понад 340 військових, що потрапили на Донбас через пункти пропуску РФ

Від 17 вересня 2019-го до 28 січня 2020 року через російські пункти пропуску “Гуково” і “Донецьк”, де присутні спостерігачі ОБСЄ, на окуповану територію Донбасу пройшла 341 особа у військовій формі.

Про це заявив постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Євген Цимбалюк на засіданні Постійної ради ОБСЄ, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Незважаючи на обмежений мандат, невеликий розмір та значні обмеження, місія продовжує надавати корисну інформацію, демонструючи підтримку Росією її збройних формувань на Донбасі. Протягом звітного періоду було зафіксовано 341 перетин кордону людьми у військовій формі одягу з Російської Федерації в Україну та назад”, – заявив Цимбалюк у відповідь на доповідь глави місії спостерігачів ОБСЄ на двох російських пунктах пропуску Дьордя Варги.

Крім того, спостерігачі місії зафіксували 29 автомобілів швидкої допомоги та вісім авто ритуальних служб, які перетинали неконтрольовану урядом України ділянку кордону в обох напрямках – у тому числі транспортний засіб з російськими номерними знаками та табличкою “Груз-200”. Також протягом цього періоду на Донбас надійшли 12 так званих “гуманітарних конвоїв”, направлених Росією з порушенням суверенітету та територіальної цілісності України.

“Я нагадаю, що ці дані були зібрані лише з двох пунктів пропуску на загальній ділянці у 409 км українсько-російського державного кордону, який зараз контролюється з обох боків російською владою. Саме тому Російська Федерація, одна із 57 країн-учасниць ОБСЄ, заперечує з 2014 року проти розширення географічного охоплення місії”, – зазначив Цимбалюк.

Він підкреслив, що у поєднанні з фактами, встановленими СММ ОБСЄ в Україні в тимчасово окупованих районах Донбасу, висновки спостерігачів на двох російських пунктах пропуску “засвідчують військове вторгнення РФ на суверенну територію України”.

Цимбалюк окремо вказав на те, що Росія забороняє представникам ОБСЄ на пунктах пропуску “Гуково” і “Донецьк” використовувати будь-які інструменти спостереження, включаючи біноклі та безпілотники. І так само “рекомендує” не говорити з людьми, які перетинають українсько-російський кордон.

Як повідомлялося, місія спостерігачів ОБСЄ на російських пунктах пропуску “Гуково” і “Донецьк” є окремою від СММ ОБСЄ в Україні спостережною місією. Вона виконує свою діяльність з 29 липня 2014 року згідно з рішенням Постійної ради ОБСЄ, доповідаючи про ситуацію на цих двох пунктах та про пересування через кордон.

Місія у складі двох десятків осіб розташована лише на невеличкій ділянці українсько-російського державного кордону, 409 км якого зараз із обох боків контролює Росія.

Україна, США, ЄС виступають за розширення мандату цієї місії ОБСЄ на всі пропускні пункти вздовж тимчасово окупованої ділянки кордону, а також за покращення її забезпечення технічними засобами. Однак це блокується Росією, яка використовує принцип консенсусу в ОБСЄ.

 

Досі невідомо, куди етапували двох кримських татар з російського СІЗО – Денісова

Наразі невідоме місцеперебування двох затриманих кримських татар Теймура Абдуллаєва та Узеіра Абдуллаєва.

Про це повідомила Уповноважений ВР України з прав людини Людмила Денісова у Telegram – Укрінформ.

“Місцеперебування незаконно утримуваних кримських татар Теймура Абдуллаєва та Узеіра Абдуллаєва, які раніше перебували “ФКУ СИЗО 2 ГУФСИН России по Ростовской области” досі невідоме”, – зазначила вона.

Денісова повідомила, що ув’язнених українців 10 лютого 2020 року вивезли з пенітенціарної установи на території Ростовської області.

“Звертаюся до Уповноваженого з прав людини Тетяни Москалькової терміново вжити заходів для встановлення місцеперебування громадян України, адже адвокату та рідним не повідомили, куди саме етапують наших співгромадян”, – наголосила омбудсман.

Як повідомлялося, фігурант “справи Хізб ут-Тахрір” (перша сімферопольська група) Теймур Абдуллаєв отримав 16 років і 6 місяців позбавлення волі, плюс 1 рік 4 місяці адміністративного нагляду, його брат Узеїр Абдуллаєв – 12 років і 6 місяців позбавлення волі.

Вирок обом політв’язням було залишено у силі після розгляду апеляційної скарги у Верховному суді РФ, який лише на пів року зменшив терміни кожному з них.

 

У незаконно засудженого в РФ провідника Укрзалізниці проблеми зі здоров’ям — Денісова

Незаконно засуджений в РФ українець Сергій Бугайчук поскаржився на неналежні умови отримання в СІЗО.

Про це повідомила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова у Telegram – Укрінформ.

“Незаконно засуджений до 9,5 років позбавлення волі Сергій Бугайчук, який у СІЗО в Брянській області чекає вручення вироку та апеляції, поскаржився на неналежні умови утримання”, – написала вона.

Зокрема, за даними омбудсмена, йдеться про недотримання санітарно-гігієнічних норм в камерному приміщенні, відсутність вентиляції повітря, гарячого водопостачання та недодержання норми площі з розрахунком на одну особу.

“Громадянин України скаржиться на постійний моральний тиск з боку співкамерників через його національну приналежність, а також на погану якість харчування”, – повідомила Денісова.

Бугайчук також зазначив, що адміністрація пенітенціарної установи після звернення українського омбудсмена так і не надала необхідної медичної допомоги, додала Денісова.

“Сергій Бугайчук за час перебування незаконно засудженого в РФ провідника Укрзалізниці проблеми зі здоров’ям — Денісовая у місцях несвободи на території РФ схуд на 30 кілограмів. У нього з’явився біль у правому боці та проблеми з серцем, а шкіра по всьому тілу вражена грибковими захворюваннями”, – повідомила Уповноважена.

Денісова звернулась до російського омбудсмена Тетяни Москалькової з вимогою відновити права незаконно засудженого: “забезпечити належні умови тримання, сприяти в проведенні повного медичного обстеження та надання кваліфікованої лікарської допомоги відповідно до міжнародних стандартів”.

“Закликаю представників міжнародних правозахисних організацій та дипломатичного корпусу України сприяти відновленню порушених прав громадянина України. Та спільно змусити країну-окупанта дотримуватися міжнародних стандартів прав людини”, – додала український омбудсмен.

Як повідомляв Укрінформ, у 2018 році російський юрист Марк Фейгін поінформував, що у СІЗО в Москві з’явився ще один українець, затриманий ФСБ Росії, – провідник із Рівного Сергій Бугайчук, який обвинувачується у нібито переправленні зброї через українсько-російський кордон для подальшого перепродажу.

 

Україна в ОБСЄ: Росія не дозволяє спостерігачам на кордоні навіть біноклі

Росія забороняє спостерігачам місії ОБСЄ на російських пунктах пропуску “Гуково” і “Донецьк” використовувати будь-які інструменти спостереження, включаючи біноклі та безпілотники.

Увагу на цьому акцентував постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Євген Цимбалюк на засіданні Постійної ради ОБСЄ у четвер, 13 лютого, у Відні, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Ми цінуємо той факт, що глави місії спостерігачів не ухиляється від надання вичерпного переліку перешкоджань діяльності місії з боку російської влади. Найбільш серйозні з них включають обмеження свободи пересування в межах прикордонного пункту пропуску, заборона використання будь-яких інструментів спостереження, включаючи біноклі, обладнання для технічного спостереження та БПЛА, а також так звані “рекомендації” приймаючої країни для спостерігачів не ініціювати розмови із перехожими”, – заявив Цимбалюк у своїй заяві у відповідь на доповідь глави місії спостерігачів ОБСЄ на двох російських пунктах пропуску Дьордя Варги.

Він наголосив, що Україна рішуче засуджує ці обмеження, вжиті Росією як приймаючою країною щодо спостерігачів місії ОБСЄ, та закликає до їх негайного зняття.

Очільник української місії при ОБСЄ наголосив, що питання кордону між Україною та РФ на Донбасі та забезпечення незалежного міжнародного моніторингу на цій ділянці продовжує залишатися критично важливим для мирного врегулювання конфлікту.

Як повідомлялося, місія спостерігачів ОБСЄ на російських пунктах пропуску “Гуково” і “Донецьк” є окремою від СММ ОБСЄ в Україні спостережною місією. Вона виконує свою діяльність з 29 липня 2014 року згідно з рішенням Постійної ради ОБСЄ, доповідаючи у своїх звітах про ситуацію на цих двох російських пунктах пропуску та пересування через кордон.

При цьому російська делегація в ОБСЄ продовжує блокувати розширення мандату цієї місії ОБСЄ на усі пропускні пункти вздовж тимчасово окупованої ділянки українсько-російського кордону, як і покращення її забезпечення технічними засобами.

 

Ватажкам банди “Сомалі” повідомили про підозри за обстріл Авдіївки з “Градів” – СБУ

СБУ встановила обставини теракту, вчиненого в Авдіївці на Донеччині 26 січня 2015 року бойовиками незаконного збройного формування “Сомалі” так званого “міністерства оборони ДНР.”

Про це йдеться у повідомленні СБУ – Укрінформ

“Слідчі спецслужби задокументували, що обстріл мирних житлових кварталів районного центру із населенням у кілька десятків тисяч людей реактивними системами залпового вогню «Град» здійснювався із території, тимчасово підконтрольної терористам. Унаслідок терористичного акту загинули двоє мирних жителів, ще двох було поранено, повністю або частково були знищені жилі квартири і будинки, дитячий садок, лікарня, інші комунальні заклади. Уникнути набагато більшої кількості жертв вдалося лише через попередній обстріл терористами міста зі ствольної артилерії. Більшість жителів Авдіївки залишалась у бомбосховищах”, – йдеться у повідомленні.

Слідчі СБУ встановили безпосередню участь в обстрілах бойовиків двох підрозділів 1-ї окремої батальйонно-тактичної групи «Сомалі» так званого “міноборони ДНР”. Гаубичною батареєю командував «гвардії підполковник» із позивним «Море», який безпосередньо надавав необхідні для прицілювання розрахунки та координати. Артилерійська реактивна батарея у складі двох одиниць реактивної системи залпового вогню БМ-21 «Град» виконувала вказівки свого ватажка на прізвисько «Академік». Він після узгодження обстрілів із командиром «Сомалі» «Гіві» віддавав команду відкрити вогонь.

Перехоплені СБУ переговори терористів «Сомалі» засвідчують, що саме вони координували та здійснювали обстріл «Градами» міста, де на той час не перебувало жодного українського військового. Слідчі СБУ задокументували весь ланцюжок організації, координації та виконання бойовиками бандформування цього злочину проти мирного населення.

Наразі найманцю проросійського НЗФ «гвардії підполковнику Морю» повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 258-3, ч. 2 ст. 260, ч. 3 ст. 258, п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115, його спільнику «Академіку» – ч. 3 ст. 258, п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115, ч. 1 ст. 263 Кримінального кодексу України.

Обох бойовиків оголошено в розшук.

Триває досудове розслідування у кримінальному провадженні за понад 30 епізодами обстрілів Авдіївки проросійськими бойовиками.

 

Україна в ООН має заявити про видачу російських паспортів як порушення “Мінська” – Клімкін

Українська сторона на ініційованому Росією засіданні Ради Безпеки ООН має акцентувати увагу на такій формі кремлівської агресії, як видача російських паспортів на окупованому Донбасі у контексті порушення Мінських домовленостей.

Таку думку висловив у Twitter ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін – Укрінформ.

“На засіданні РБ ООН, якщо воно відбудеться, Росія має почути, що видача російських паспортів є частиною російської агресії і змінює логіку Мінських домовленостей”, – написав Клімкін.

Як повідомлялося, 20 лютого з ініціативи України Генеральна асамблея ООН проведе спеціальне засідання щодо ситуації на тимчасово окупованих територіях України.

12 лютого стало відомо про російську ініціативу скликати напередодні цього заходу, зокрема 18 лютого, засідання Радбезу ООН для обговорення стану виконання Мінських домовленостей.

У МЗС України 13 лютого заявили, що українська дипломатія готова протистояти російським сценаріям в ООН, тож представники України візьмуть участь в обох заходах.

 

МЗС Росії: В Україні хочуть витіснити російськомовні ЗМІ

Російське МЗС вважає, що в законопроєкті про медіа, підготовленому Міністерством молоді, культури і спорту, “важко не побачити виключно антиросійську спрямованість”.

Про це повідомляє ТАСС з посиланням на офіційного представника МЗС РФ Марію Захарову – Укрінформ.

За її словами, в українському законопроєкті про медіа “важко не угледіти виключно антиросійську спрямованість”.

“Ми вкотре закликаємо Київ до дотримання взятих на себе міжнародних зобов’язань у сфері свободи слова та ЗМІ”, – сказала Захарова.

Вона кваліфікувала проєкт закону як “чергову спробу української влади повністю витіснити російськомовний інформаційний контент і позбавити населення можливості отримувати неупереджену та об’єктивну інформацію про події, що відбуваються у країні та світі”, а також як “спробу позбавити власне населення можливості мати альтернативну, додаткову точку зору”.

Захарова вважає, що Україна нібито продовжує “цілеспрямовану політику посилення державного контролю над ЗМІ й тиску на неугодні інформаційні джерела”.

При цьому російське державне інформагентство стверджує, що підготовлений у грудні 2019 року Міністерством культури, молоді та спорту України законопроєкт про медіа “посилює контроль за роботою ЗМІ в країні, а також докладно описує обмеження щодо підготовки журналістських матеріалів про Росію”.

Як повідомляв Укрінформ, законопроєкт “Про медіа” (№ 2693), який був зареєстрований у Верховній Раді 27 грудня 2019 року, пропонує запровадити спільне регулювання у сфері медіа як поєднання функцій і засобів державного регулювання і галузевого саморегулювання.

17 січня 2020 року Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендував прийняти законопроєкт “Про медіа” в першому читанні.

Слід зазначити, що в Росії на даний момент фактично відсутні незалежні ЗМІ. Крім того, в РФ існує кримінальна відповідальність за пости і репости в соцмережах, у таких справах були винесені вироки з реальними тюремними термінами.

 

У Рябошапки пояснили необхідність слідчих експериментів на Інститутській

Слідчі експерименти на вулиці Інститутській у справах Майдану можуть проводитися повторно, якщо, наприклад, у суді під час розгляду кримінальних проваджень захист поставить під сумнів певні докази у справі, тому на частину вулиці накладено арешт.

Про це під час брифінгу заявив прокурор Офісу генерального прокурора Олексій Донський, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Він наголосив, що первинні слідчі експерименти були проведені ще у 2014 році, частина з них — у 2015 році.

“Коли провадження передається до суду, і стороною захисту ставляться під сумнів певні докази, отримані у кримінальному провадженні, виникає необхідність перевірки цих доказів саме в аспекті тих доводів, які висуваються стороною захисту. Відповідно, з цією метою можуть проводитися повторні слідчі експерименти”, – зазначив Донський.

Окрім того, уточнив Донський, можуть з’являтися нові відеодокази, яких не було у розпорядженні слідства на момент проведення первинних слідчих експериментів.

“Ми виходимо з того, що до моменту ухвалення судами кінцевих рішень у цих кримінальних провадженнях, так чи інакше можуть виникати обставини, за яких під сумнів будуть ставитися раніше отримані докази у провадженні. Тобто, якщо ми проведемо, наприклад, слідчий експеримент зараз, чи якщо говоримо щодо слідчого експерименту, який був проведений три-чотири року тому, немає ніде гарантії, що цей слідчий експеримент сторона захисту не спробує поставити під сумнів. Тому ми розуміємо неможливість будь-яких цих змін (на Інститутській — ред.), поки не буде остаточних судових рішень у цих провадженнях. Тому і було винесено постанову слідчого, і в подальшому ухвалою Київського апеляційного суду було накладено арешт на ці земельні ділянки”, – наголосив Донський.

У свою чергу, слідчий ДБР Олександр Чорноблавський зазначив, що через те, що ці земельні ділянки на вулиці Інститутській є речовими доказами у межах матеріалів кримінальних проваджень щодо подій Майдану, то будь-які зміни, наприклад, бруківки або забудови, там заборонені і проводитися не будуть.

Як повідомляв Укрінформ, 19 травня 2019 року на алеї Героїв Небесної сотні представники родин загиблих, активісти та правозахисники виступили проти руйнування вулиці Інститутської заради будівництва меморіального комплексу.

Вони тоді загороджували вулицю обмежувальною стрічкою і встановили таблички, де вказувалося, що алея Героїв Небесної сотні є історичною пам’яткою і її руйнування тягне за собою кримінальну відповідальність.

20 червня 2019 Київський апеляційний суд наклав арешт на ділянку вулиці Інститутської, де розташована Алея Небесної Сотні.

30 січня 2020 року генеральний директор Національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло нагадав, що на Алеї Героїв Небесної сотні поки що тривають слідчі дії, накладено арешт на територію, де заплановано будівництво музею.

 

Слідчий ДБР стверджує, що Бабіков не втручається у справи Майдану

Перший заступник директора Держбюро розслідувань Олександр Бабіков, який раніше представляв у суді інтереси експрезидента Віктора Януковича, не втручається у хід розслідування справ Майдану.

Про це сказав на пресконференції у четвер слідчий Бюро Артем Яблонський, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Жодного впливу від першого заступника директора ДБР на результати і хід розслідування справ Майдану немає”, – зазначив він.

За словами Яблонського, між слідчими і прокурорами у справах Майдану існує порозуміння. Водночас у разі втручання Бабікова у справи слідчий пообіцяв про це повідомити громадськості.

У свою чергу, слідчий Олександр Чорноблавський поінформував, що новосформований відділ ДБР у справах Майдану уже отримав від ГПУ на розслідування 47 кримінальних справ. Сам відділ знаходиться у столиці за тією ж адресою, де перебувало розформоване Управління спецрозслідувань ГПУ, – по вул. Борисоглібській, 18. Тут працюють 37 слідчих у спрвах Майдану, які раніше розслідували ці провадження, перебуваючи у штаті Управління спецрозслідувань.

Як повідомлялося, 20 січня 2020 року т.в.о. голови ДБР Ірина Венедіктова заявила, що за результатами конкурсу підписала накази про призначення заступників директора Бюро. Одним із них став Олександр Бабіков, який працював в адвокатському об’єднанні Aver Lex, що захищало експрезидента Віктора Януковича.

Раніше організації Родини Героїв Небесної сотні заявили, що призначення Бабікова є конфліктом інтересів, оскільки відомство продовжуватиме слідство у справах Майдану.

Водночас Венедіктова зазначила, що особисто курирує справи Майдану.

 

Україна у МАГАТЕ: Росія захопила ядерні установки в Криму

У ході незаконної окупації Криму Росія також захопила ядерні установки та матеріали на півострові, що є власністю України й щодо яких застосовуються Гарантії МАГАТЕ.

Про це заявив заступник міністра енергетики та захисту довкілля з питань європейської інтеграції України Костянтин Чижик у своєму виступі на конференції МАГАТЕ з фізичної ядерної безпеки (ICONS 2020), яка триває з 10 по 14 лютого у Відні, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Російська Федерація порушила принципи міжнародного права та незаконно окупувала АР Крим та місто Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей, захопила ядерні установки та матеріали на півострові, які є власністю України і щодо яких застосовуються Гарантії МАГАТЕ згідно з чинною угодою про гарантії та Додатковим протоколом до неї між МАГАТЕ та Україною”, – заявив Чижик, який очолює делегацію України на ICONS 2020.

Тим самим країна-агресор “унеможливила необхідний регуляторний контроль” над цими матеріалами та установками, включаючи науково-дослідницький реактор та інші ядерні установки Севастопольського національного університету ядерної енергетики та промисловості.

Як підкреслив заступник міністра, необхідність посилення та адаптації режиму фізичного захисту ядерних установок і матеріалів в Україні в останні роки “пов’язана із загрозами, що випливають із триваючої агресії Росії”.

При цьому, у ході виступу Чижик наголосив, що Україна, як країна, яка володіє однією з найбільших ядерних програм, послідовно підтверджує свої наміри у мирному використанні ядерної енергії та забезпечує високий рівень фізичного захисту ядерних матеріалів і ядерних установок, що неодноразово підтверджено МАГАТЕ та нашими міжнародними партнерами.

Він також додав, що Україна спільно з Міжнародним агентством з атомної енергії підготувала Інтегрований план підтримки фізичної ядерної безпеки на 2019-2021 роки.

Конференція ICONS 2020 відбувається раз у 4 роки та є важливим заходом у сфері фізичної ядерної безпеки на майданчику Міжнародного агентства з атомної енергії. У рамках цієї платформи учасники мають змогу виступити з відповідними національними заявами, а також провести двосторонні зустрічі.

Зокрема, на ICONS 2020 відбулася зустріч глави делегації України Костянтина Чижика з генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гросі, де обговорили питання щодо подальшої співпраці із розвитку програм технічної співпраці для підвищення безпеки об’єктів ядерної енергетики.

Ключовим підсумком ICONS 2020 стало ухвалення міністерської декларації, яка визначатиме напрямки розвитку співробітництва з метою подальшого зміцнення міжнародного режиму з фізичної ядерної безпеки.

До складу делегації України увійшли представники Мінекоенерго, Постійного представництва України при міжнародних організаціях, Державного агентства з управління зоною відчуження, Інституту ядерних досліджень Національної академії наук, ДП «НАЕК «Енергоатом», ДСП «Об’єднання «Радон», ДСП «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами».

 

Україна візьметься за питання води для Криму, коли звідти підуть окупанти – комітет Ради

Питання водопостачання українського Криму має вирішуватися після відновлення контролю на ним.

Про це у коментарі Укрінформу повідомив голова Комітету ВР з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин Дмитро Лубінець (депутатська група “За майбутнє”).

“Учора (12 лютого, — ред.) під час виїзного засідання комітету в Херсонській області ми дійсно розглядали питання водопостачання на територію Автономної Республіки Крим. Ми виходили з того, що наразі територія АР Крим і місто Севастополь є анексованими, тобто юридично це українська територія, але фактично ми її не контролюємо. Питання щодо водопостачання на територію АР Крим має бути розглянуто після повернення фактичного контролю над цієї територією. І вирішуватися це питання повинно згідно з рішенням Ради національної безпеки і оборони України”, — прокоментував Лубінець.

Він уточнив, що відповідне рішення підтримали одностайно всі десять присутніх членів комітету (загалом у комітеті працює 17 депутатів).

Як повідомляв Укрінформ, 11 лютого голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія в ефірі телеканалу “Прямий” заявив, що допускає можливість пустити воду в анексований Крим в обмін на поступки з боку президента РФ Путіна щодо Донбасу.

Наступного дня Арахамія приніс вибачення перед тими, кого образили його слова, і наголосив, що це висловлювання було вирвано з контексту.

13 лютого народний депутат із фракції “Європейська солідарність” Олексій Гончаренко у Facebook повідомив про те, що Комітет ВР з питання прав людини, деокупації і реінтеграції окупованих територій Криму і Донбасу, національних меншин і міжнаціональних відносин ухвалив рішення “про неможливість поставок води в Крим до його деокупації”.

 

Іркутський чиновник на чолі “ДНР” засвідчує пряму роль Росії у конфлікті – Україна в ОБСЄ

Призначення віцегубернатора Іркутської області Володимира Пашкова на посаду “прем’єр-міністра” російської окупаційної адміністрації в Донецькій області України (так звана “ДНР”) засвідчує пряму роль Росії у конфлікті.

На цьому наголосив заступник Постійного представника України при міжнародних організаціях у Відні Ігор Лоссовський під час засідання Форуму ОБСЄ зі співробітництва в галузі безпеки у Відні, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ситуація на українському Донбасі залишається нестабільною, попри зменшення порушень режиму припинення вогню, через постійне небажання Російської Федерації припинити ворожі дії та покласти край конфлікту, який вона розпочала і продовжує підтримувати. Крім того, на тлі заперечення Росією, що вона є стороною конфлікту, колишній віцегубернатор Іркутської області РФ був призначений так званим “прем’єр-міністром” російської окупаційної адміністрації в Донецькій області України”, – сказав він.

Представник України наголосив, що такий крок “не лише відображає пряму роль Росії в конфлікті, але чітко вказує на її наміри консолідувати та зміцнити окупаційну владу”.

Лоссовський закликав РФ припинити свою агресію проти України, скасувати незаконну окупацію Криму, деокупувати частини українського Донбасу та відновити свободу судноплавства через Керченську протоку та в Азовське море.

“Росія повинна повністю виконати свої зобов’язання в рамках Мінських домовленостей, включаючи виведення своїх сил, незаконних збройних формувань та озброєння з тимчасово окупованих територій України”, – підкреслив він.

Раніше стало відомо, що новим “главою уряду” на окупованій Росією території Донеччини став колишній віцегубернатор Іркутської області Володимир Пашков. У Кремлі, коментуючи цей факт, заявили, що Пашков очолив “уряд” так званої “ДНР” як “приватна особа” і не делегований Російською Федерацією.

 

Кучма обговорив з Гербстом Мінський процес

Представник України у Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кучма обговорив з експослом США в Україні Джоном Гербстом перебіг Мінського процесу.

Про це повідомила у Facebook прессекретарка Кучми Дарка Оліфер – Укрінформ.

“Сьогодні в Києві Леонід Кучма зустрівся з Джоном Гербстом, директором Євразійського центру Атлантичної ради США, Послом США в Україні (2003-2006 рр.). У розмові йшлося про широкий спектр двосторонніх українсько-американських відносин, а також про перебіг Мінського процесу”, – написала Оліфер.

Вона поінформувала, що Кучма висловив вдячність США за системну підтримку України, її територіальної цілісності та суверенітету, а Гербст зазначив, що допомога Україні з боку Сполучених Штатів Америки надходитиме й надалі.

 

Український документальний фільм про анексію Криму виклали в інтернет

Повнометражний документальний фільм “Крим, як це було” виробництва #BABYLON’13 та DocNoteFilms можна подивитися онлайн.

Про це повідомляє Нове українське кіно – Укрінформ.

“Повнометражний документальний фільм “Крим, як це було” виробництва #BABYLON’13 та DocNoteFilms можна подивитися онлайн. Це історія офіцерів, солдатів та матросів, які під час захоплення Криму не зрадили свою присягу на вірність народу України. Продовжуючи виконання своїх військових обов’язків на землі, морі та в повітрі, безпосередні учасники розповідають про окупацію українського Криму”, – йдеться у повідомленні.

Режисер фільму “Крим, як це було” – Костянтин Кляцкін, оператор — Володимир Усик, режисер монтажу / звукорежисер — Павло Липа, композитор — Роман Вишневський. Продюсер стрічки Олександр Братищенко, виконавчий продюсер — Сергій Малярчук.

У серпні 2016 року фільм переміг у Rivne International Film Festival «Dreams city», у номінації повнометражний документальний фільм. Покази стрічки пройшли в Бельгії, Польщі, Ізраїлі, Німеччині, Канаді, Іспанії, Литві та Португалії.

В український прокат картина виходила у 2016-му році.

Як повідомляється на сайті фільму “Крим, як це було” в Facebook, ще у вересні 2019 року фільм набрав 412 тисяч переглядів і викликав “феноменальний сплеск зацікавленості з боку ботів”.

Стрічку можна подивитися за посиланням.

Фільм “Крим. Як це було” зняли до другої річниці російської анексії півострова. В нього увійшли унікальні кадри документальних свідчень українських військовослужбовців, які під час захоплення Криму російськими військами в 2014 році захищали тут українські військові частини і залишилися вірними присязі.

Міжнародний фестиваль “Місто мрії” (Rivne International Film Festival “Dream City”) щорічно проводиться в Рівному.

 

Волинець заявляє про надзвичайну ситуацію на шахті “Південнодонбаська 1”

Голова Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець заявив, що на шахті “Південнодонбаська 1” вимкнули електрику. Їй і сусідній шахті ім. Сургая загрожує затоплення.

Про це Волинець повідомив у Facebook – Укрінформ.

“Півтори години тому відключили вентилятори головного провітрювання — йде загазування гірничих виробок на всіх горизонтах. Виключені генератори головного водовідливу”, – повідомив Волинець.

За його словами, вже за 4,5 години будуть затоплені камери центрального водовідливу нижнього горизонту. При цьому виникає пряма загроза затоплення сусідньої шахти їм. Сургая – найновішої, найпотужнішої шахти, яка видобуває дефіцитне вугілля марки “К”, наголосив Волинець.

У відеозверненні він заявив, що заборгованість за електроенергію становить 27 млн грн і виникла за останні три місяці. Водночас дві державні структури, Держвуглепостач і Центренерго, заборгували шахті 189 млн грн, які дозволили б розрахуватися і за електроенергію, і з боргами по зарплаті.

Як повідомляв Укрінформ, про можливість відключення електроенергії і ризик затоплення шахти “Південнодонбаська 1” у Вугледарі раніше попереджав голова Донецької обласної держадміністрації Павло Кириленко. Він зазначив, що на початку тижня шахта отримала 17 млн грн, які мали б частково закрити питання боргу за електроенергію. Але шахтарі спрямували на оплату електроенергії лише 6 млн грн, а решту пустили на зарплату.

 

На Донеччині гірники відмовилися підніматися з шахти – вимагають погасити зарплатні борги

На Донеччині 72 гірники шахти “Краснолиманська” відмовилися підніматися на поверхню, вимагаючи погасити заборгованість із заробітної плати за чотири місяці 2019-2020 роки.

Про це повідомив у Facebook голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець – Укрінформ.

“72 гірники шахти Краснолиманська залишилися під землею на горизонті 545 метрів у камерах колошахтного двору. Робітники першої зміни відмовилися підійматися на поверхню та вимагають повного погашення заборгованості за жовтень, листопад, грудень 2019 року, січень 2020-го”, – наголосив Волинець.

Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський 4 лютого на нараді за участю представників Кабінету міністрів і Верховної Ради, зокрема, наголосив на важливості вирішення питання виплати заборгованості по зарплаті шахтарям та розробки концепції реорганізації вугільної галузі. За його словами, на 1 січня 2020 року заборгованість перед гірниками становила 922 млн грн.

5 і 10 лютого Кабінет міністрів переказав по 163 млн грн для погашення заборгованості з виплати заробітної плати працівникам шахт за грудень минулого року.

 

У Шанхаї вчені виділили штам нового коронавірусу

Група дослідників з Шанхая оголосила про успішне виділення зі зразка хворого штаму коронавірусу нового типу.

Про це повідомляє Сіньхуа – Укрінформ.

Зазначається, що до складу наукової групи входять вчені Шанхайського медичного інституту при університеті Фудань і міського центру по контролю й профілактиці захворювань. Вони завершили секвенування й аналіз генома.

Виділення штаму коронавірусу нового типу провели в мегаполісі вперше. Це, як вважають дослідники, надасть великі можливості для розробки вакцин, відповідних препаратів, а також для уточнення патогенного механізму вірусу.

Академік Інженерної академії Китаю Вень Юймей повідомила, що виділення штаму допоможе у відстеженні варіації вірусу у режимі реального часу, проведенні скринінгу препаратів і, таким чином, дасть змогу прискорити процес дослідження пневмонії COVID-19.

Як повідомлялося, станом на 13 лютого у світі зареєстровано понад 60 тисяч випадків нової коронавірусної інфекції, 1 310 людей померло.

 

У Китаї за день від коронавірусу померли понад 250 осіб

У четвер кількість смертей унаслідок коронавірусу у Китаї сягнула 254-х осіб, що є найбільшим досі зафіксованим добовим зростанням.

Про це пише AP – Укрінформ.

Китай у четвер повідомив про 254 нові випадки смерті та зростання випадків зараження коронавірусом до 15152 після того, як в найбільш постраждалій провінції Хубей застосували нову систему обліку хворих, що розширює перелік діагнозів вірусу, котрий поширився на понад 20 країн”, – йдеться у повідомленні.

Новий діагностичний підхід з’явився того самого дня, коли у провінції Хубей та місті Ухань замінили вищих посадових осіб через критику очільників місцевої влади щодо неналежного реагування на епідемію.

Загальна кількість загиблих у материковому Китаї з початку спалаху інфекції в грудні становить 1367, загальна кількість підтверджених випадків зараження зросла до 52526. Ця цифра наразі включає понад 13000 випадків “клінічного діагностування” у провінції Хубей, що базуються на аналізах у поєднанні з томографією легенів, на відміну від очікування результатів лабораторних досліджень, як було раніше.

Як повідомляв Укрінформ, крім КНР, ще у 25 країнах виявлено понад 400 випадків зараження.

Інкубаційний період коронавірусу у середньому становить від 2 до 12 діб і протікає безсимптомно.

 

В Ужгороді громадянин Китаю сам “здався” на карантин

Громадянин Китаю, який напередодні звернувся до обласної інфекційної лікарні в Ужгороді, повністю здоровий, але знаходитиметься в інфекційному боксі на карантині 14 днів.

Про це на брифінгу в конференцзалі КНП “Обласна інфекційна лікарня” повідомив директор медзакладу Михайло Поляк – Укрінформ.

“Громадянин Китаю, який напередодні звернувся до обласної інфекційної лікарні в Ужгороді, повністю здоровий та навіть не потребував додаткових аналізів після первинного обстеження. Він знаходиться у боксі на карантині, попередньо — на термін в 14 днів. Якщо ВОЗ найближчими днями затвердить 24-денний карантин, то карантин для цього громадянина в обласній інфекційній лікарні продовжать”, – сказав Поляк.

За його словами, хлопець летів літаком з Китаю з пересадками в Дубаї та Києві.

Головний лікар обласної інфекційної лікарні також звернув увагу закарпатців, які були в Китаї останнім часом, бути свідомими та звернутися до медиків для обстеження.

У лікарні наразі є 7 боксів, які можна використовувати для лікування та карантину, за необхідності в медзакладі готові відвести під це більше приміщень, додав він.

 

Коронавірус є першим у переліку ризиків для глобальної економіки – єврокомісар

Зимовий економічний прогноз ЄС на 2020-2021 роки свідчить про стійкість економіки Єврозони, але виклики, серед яких спалах коронавірусу, глобальні торговельні суперечки, створюють ризики.

Про це у четвер під час пресконференції у Брюсселі сказав єврокомісар з питань економіки Паоло Джентілоні, який представив традиційний «зимовий» прогноз розвитку європейської економіки на період поточного та наступного років, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«За прогнозом, зростання ВНП єврозони залишатиметься стабільним на рівні 1,2% у 2020 та у 2021 роках. В цілому для ЄС дещо уповільниться до 1,4 % у 2020 та у 2021 роках, що нижче за показник у 1,5 відсотка у 2019 році», – повідомив він.

При цьому Джентілоні зауважив, що ділове середовище продовжує стикатися з різноманітними викликами, при цьому баланс таких ризиків має тенденцію до погіршення, у зв’язку з чим економіка єврозони все ще постає перед високим рівнем невизначеності. При цьому першим фактором ризику є спалах коронавірусу, непередбачуваний за своїми наслідками, підкреслив він.

«Першим фактором ризику є розповсюдження коронавірусу та збитки, які він завдає світовій економіці. Той факт, що тривалість та небезпека цього спалаху все ще залишаються невідомі на цій стадії, породжує непевність навколо короткострокових економічних перспектив у Китаї та по усьому світу. Вона пов’язана зі зниженням темпів промислового виробництва та ускладненням транскордонних каналів постачання. Через вірус також будуть наслідки для сфери послуг, включаючи транспорт і туризм, як у Китаї, так і за його межами. Що довше триватиме спалах коронавірусу, тим вищими є ризики», – зауважив представник Єврокомісії.

Другим фактором ризику він назвав глобальні торговельні суперечки. Зокрема, за його словами, нещодавня угода з врегулювання протиріч, досягнута між США і Китаєм, все ще не виключає нової ескалації та появи нових торговельних бар’єрів, запровадження більш жорстких умов для фінансування.

Третім головним фактором ризику для європейської економіки є все ще незрозумілий характер відносин між ЄС і Великою Британією після завершення перехідного періоду вже наприкінці цього року. Це може вразити темпи економічного зростання у Великій Британії, але також і в країнах ЄС.

Наступний, «весняний» економічний прогноз Єврокомісія оприлюднить 7 травня 2020 року.

Як повідомлялося, станом на 13 лютого 2020 року у світі зареєстровано 60 331 лабораторно підтверджених випадків нової коронавірусної інфекції COVID-19, з них 1369 – летальні.

 

Місія ЮНЕСКО оцінила стан Софійського собору та Києво-Печерської лаври

Моніторингова місія ЮНЕСКО/ІКОМОС за результатами нинішнього візиту до столиці та оцінки стану збереження Собору Святої Софії й Києво-Печерської лаври вкаже у своєму звіті на певну динаміку у цьому питанні.

Про це заступник міністра культури, молоді та спорту з питань європейської інтеграції Світлана Фоменко повідомила на брифінгу в Укрінформі за результатами зустрічі з експертами місії – Укрінформ.

“Думаю, що у тому письмовому звіті, який ми отримаємо за результатами місії, і який буде доступний на сайті ЮНЕСКО, ми побачимо позитивні зрушення щодо оцінки нашої роботи”, – сказала Фоменко.

За її словами, фахівці місії відвідали об’єкти, де звертали увагу в першу чергу на фізичний стан Собору Святої Софії та прилеглих монастирських споруд, Києво-Печерської лаври, вплив антропогенних та інших факторів на їх збереження. Також вони враховували стан буферної зони об’єктів, візуальність, тобто, ті точки, з яких відкривають види й можна побачити цілість, автентичність об’єктів, пейзаж.

“Ми можемо констатувати, і це констатували експерти, що серйозних проблем навколо об’єктів та у самих об’єктах немає”, – додала заступник міністра.

Вона нагадала про те, що у Міністерстві культури, молоді та спорту затвердили нові буферні зони в Києві, зокрема об’єднали зони Софії Київської та Києво-Печерської лаври, аби краще захистити, та відправили документи про це в ЮНЕСКО.

“У липні, коли ми будемо представляти і захищати свою позицію перед комітетом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, будемо мати сильні аргументи на користь стану збереження нашого об’єкту. До того часу Міністерство культури молоді та спорту планує затвердити історико-архітектурний план міста Києва, який має стати частиною загального генерального плану столиці. Ми дуже виважено підходимо до цього питання. Звичайно, це відкрита дискусія. Ми будемо проводити і фокус-групи, і найближчим часом на нашому сайті з’явиться алгоритм того, яким чином ми розглядатимемо цей історико-архітектурний план. Будемо спиратися на думку фахівців, науковців, враховувати думку мешканців міста Києва та київської громади”, – наголосила Фоменко.

Вона також нагадала про те, що попередня місія ЮНЕСКО/ІКОМОС приїздила до України у 2017 році. Відтоді українська влада працювала над усуненням певних недоліків та стабілізацією ситуації довкола пам’яток.

 

Україна візьме участь у місії НАТО в Іраку – Загороднюк

Під час участі в роботі в рамках зустрічі міністрів оборони НАТО українська сторона підтвердила намір України брати участь у тренувальній операції НАТО в Іраку.

Про це під час зустрічі з пресою за підсумками візиту до брюссельської штаб-квартири НАТО розповів міністр оборони України Андрій Загороднюк, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми чітко заявили, що ми будемо брати участь. Вірогідність вкрай висока. Всі країни, які мають до цього відношення, вони так само це підтримують. Для нас це важливо, тому що ми зацікавлені стратегічно в збільшенні своєї участі в програмах (операціях) НАТО. Це і наш досвід, і нам досвід, всім від цього користь”, – сказав керівник військового відомства.

Відповідаючи на уточнююче запитання журналістів, він зауважив, що наразі Україна не має конкретних пропозицій щодо кількості персоналу або формату участі у такій тренувальній місії, тому що сам Альянс ще в процесі визначення власного залучення в Іраку, і вирішує, коли саме вона буде відновлена повною мірою.

“Ми ведемо зараз цю роботу, з визначення конкретних людей, конкретних завдань і обсягів. Щойно все це відбудеться, ми, звичайно, про це повідомимо”, – додав Загороднюк.

Як повідомляв Укрінформ, тренувальна місія НАТО в Іраку у кількості близько 500 військовослужбовців була започаткована у 2017 році. У січні поточного року після ліквідації американськими силами іранського генерала Сулеймані поблизу аеропорту Багдада парламент Іраку на екстреному засіданні ухвалив резолюцію з вимогою вивести з країни іноземні війська. Частина країн НАТО призупинили свою участь у тренувальній місії. При цьому представники Альянсу заявляли, що тренувальна місія залишатиметься в країні доти, доки буде там потрібною. Єнс Столтенберг щойно заявив, що НАТО залишатиметься в Іраку виключно на запрошення уряду країни.

 

Загороднюк розповів про хід переговорів з НАТО

Україна продовжує переговори з НАТО щодо приєднання до програми Партнерства розширених можливостей, яка може відкрити для ЗСУ нові шляхи до опанування стандартами альянсу.

Про це у Брюсселі на зустрічі з журналістами за підсумками візиту до штаб-квартири НАТО заявив міністр оборони України Андрій Загороднюк, передає власний кореспондент Укрінформу.

“Статус партнера з розширеними можливостями – це було центральне питання в усіх наших перемовинах. Ми подали заявку на програму ЕОР (Enhanced Opportunity Partners). Цю заявку ми подавали ще у 2016 році, і місяць тому ще раз її підтвердили. Це була перша зустріч після такого підтвердження, тому ми говорили про шлях до цього статусу, про ймовірні перешкоди і про те, якими є очікування від країн-партнерів”, – розповів Загороднюк.

За його словами, на багатосторонніх зустрічах значна кількість країн НАТО заявили, що підтримують таку участь України.

“Деякі зауважили, що підтримують з урахуванням впровадження реформ, з деякими ще будемо працювати”, – додав міністр оборони.

Він нагадав, що в EOP є низка переваг, вигідних для України, адже ця програма може значно підвищити інтенсивність реформ та спростити шлях до поставлених цілей у досягненні взаємосумісності з військовими підрозділами країн-членів НАТО.

Як повідомлялося, Україна звернулася до НАТО з проханням надати їй статус учасника Партнерства розширених можливостей.

Віцепрем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба пояснював, що в рамках такого партнерства наша країна може отримати пріоритетний допуск до сертифікації заходів, які відбуваються за лінією НАТО – Україна. Крім того, ця програма передбачає розширене співробітництво у сфері розвідки та можливість для представників країн-партнерів отримувати посади у штаб-квартирі або в структурах Альянсу.

За словами Кулеби, програма розширених можливостей не є заміною Плану дій щодо членства у НАТО (ПДЧ), якого прагне Україна.

 

Загороднюк пояснив, чому Україна не квапиться купувати Patriot

Україна зацікавлена у закупівлі американських систем протиповітряного захисту “Patriot”, але на цьому етапі розглядає це лише як перспективне питання.

Про це у четвер у Брюсселі під час зустрічі з журналістами за підсумками візиту до штаб-квартири НАТО заявив міністр оборони України Андрій Загороднюк, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Зараз ми не проводимо переговори щодо “Patriot”, хоча у нас є теоретична можливість розпочати такий діалог. Наразі у нас є дещо інші пріоритети. У нас обмежений ресурс, ми вирішили, що у цьому році ми його сплануємо іншим чином. Хоча стратегічно нам, звичайно, це було б цікаво. Ми порушували це питання як принципову можливість, але це поки й все”, – сказав міністр, відповідаючи на запитання Укрінформу, яким чином Україна буде відповідати на ракетні та ядерні загрози з боку Росії й чи розглядає у практичній площині можливість закупівлі іноземних зразків техніки, таких як система “Patriot”.

Загороднюк зауважив, що переговорний процес навколо цього питання є надзвичайно складним і може тривати роками. Наразі політика спрямована на зближення позицій зі Сполученими Штатами в форматах переговорів, і коли вони будуть достатньо близькими, українська сторона зможе порушити таке питання щодо “Patriot”, сказав він.

При цьому Загороднюк наголосив на тому, що військове відомство і Збройні сили активно працюють над розробкою власних спроможностей у сферах повітряної та протиракетної оборони.

“Щодо наших власних можливостей. Ми їх опрацьовуємо. Через деякий час буде оприлюднена стратегія щодо розвитку протиповітряної оборони. Тоді ми зможемо коментувати, наразі це питання в роботі. Є робоча група в Збройних силах, яка постійно працює, щоб дати відповідь, як має виглядати наша ППО, яким чином вона буде забезпечена. Тож рішення буде скоро”, – додав керівник військового відомства України.

 

Міністри оборони України та Канади визначили пріоритети двостороннього співробітництва

Міністр оборони України Андрій Загороднюк обговорив з міністром національної оборони Канади Харджитом Сінгхом Сейджжаном підсумки та наступні напрями двостороннього оборонного співробітництва.

Про це повідомляє пресслужба МОУ – Укрінформ.

“Андрій Загороднюк та Харджит Сінгх Сейджжан обговорили поточний стан двостороннього оборонного співробітництва. Йшлося про те, що протягом 2015-2020 років… на базі чотирьох навчальних центрів на території України було підготовлено понад 6700 українських військовослужбовців. Наразі в Україні перебувають 150 канадських інструкторів”, – зазначається в повідомленні.

Як повідомляється, у військових навчальних закладах Канади успішно завершили навчання понад 800 військовослужбовців та працівників ЗСУ. Сьогодні навчання у Канаді проходять 6 представників ЗСУ.

Як відомо, міністр оборони України Андрій Загороднюк наразі знаходиться в Брюсселі у штаб-квартирі НАТО.

 

Загороднюк закликає НАТО розглянути заявку України до Програми розширених можливостей

Міністр оборони Андрій Загороднюк заявив, що Україна відповідає критеріям для приєднання до програми Партнерства розширених можливостей НАТО та закликав Альянс розглянути заявку України на участь у цій програмі.

Про це він сказав під час робочого сніданку на запрошення міністра національної оборони Канади за участю генсекретаря НАТО (29+1) у Брюсселі, повідомляє пресслужба Міноборони – Укрінформ.

“Наші партери по НАТО знають, що приєднання до програми Партнерства розширених можливостей НАТО (Enhanced Opportunity Partnership) є абсолютним пріоритетом для України. Україна зробила значний прогрес у впровадженні стандартів Альянсу і вже відповідає військовим критеріям для приєднання до Програми. Ми готові і наразі є чудове вікно можливостей”, – цитує Загороднюка пресслужба.

Він також акцентував увагу на тому, що приєднання України до партнерства розширених можливостей НАТО є ключовим елементом у посиленні європейської безпеки та поглибленні співробітництва й партнерства. Крім того, Загороднюк наголосив, що Україні є що запропонувати Альянсу. Серед напрямків міністр виокремив продовження участі українських військових в операціях під егідою НАТО, обмін досвідом, отриманим під час протистояння російській агресії на сході України, включаючи гібридну складову, обмін розвідданими, а також забезпечення безпеки в акваторії Чорного моря.

Очільник оборонного відомства закликав партнерів розглянути заявку України на участь у програмі та підтримати це рішення.

Як повідомлялося, Україна у січні 2010 року звернулася до НАТО з проханням надати їй статус учасника партнерства розширених можливостей.

Віцепрем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба пояснював, що в рамках такого партнерства Україна може отримати пріоритетний допуск до сертифікації заходів, які відбуваються за лінією НАТО-Україна. Крім того, ця програма передбачає розширене співробітництво у сфері розвідки та надання можливості представникам країн-партнерів отримувати посади у штаб-квартирі або в структурах НАТО.

За словами Кулеби, програма розширених можливостей не є заміною Плану дій щодо членства у НАТО (ПДЧ), якого прагне Україна.

 

Укрзалізниця планує “вдихнути життя” у півсотні маленьких станцій

За підсумками другого півріччя 2019 року із переліку малодіяльних станцій буде виведено 53 станції, й вони повернуться до сталого функціонування.

Про це повідомляє пресслужба АТ “Укрзалізниця” з посиланням на директора з розвитку бізнесу Андрія Рязанцева, який узяв участь у селекторній нараді у Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України – Укрінформ.

Укрзалізниця готова використовувати усі дієві механізми для підвищення ефективності роботи малодіяльних залізничних станцій та виводу їх на оптимальну потужність…Ми завжди готові йти назустріч, проте ми хочемо бачити, що підприємства і місцева влада також шукають варіанти, як зменшити свої видатки та підвищити ефективність роботи”, – наголосив Рязанцев.

За його словами, за підсумками другого півріччя 2019 року із переліку малодіяльних станцій буде вилучено 53 станції, й вони повернуться до сталого функціонування.

Зазначається, що у селекторній нараді під головуванням заступника міністра економіки Тараса Висоцького взяли участь представники міністерства, профільних асоціацій, Укрзалізниці, облдержадміністрацій та об’єднаних територіальних громад.

Як зазначив директор департаменту комерційної роботи Укрзалізниці Андрій Мірошніков, нині до переліку малодіяльних входить близько 300 залізничних станцій.

“Відповідно до законодавства, регіональні філії АТ “Укрзалізниця” зверталися до місцевих органів влади з пропозицією погодити закриття малодіяльних станцій, або розв’язувати питання відшкодування втрат, пов’язаних з обслуговуванням малодіяльних об’єктів інфраструктури. Загалом отримали 9 погоджень на закриття”, – наголосив Мірошніков.

Він додав, що Укрзалізниця не отримала пропозицій щодо можливого відшкодування або іншого конструктивного розв’язання проблеми.

Учасники наради погодились, що найефективнішим механізмом повернення малодіяльних станцій до нормальної роботи є збільшення обсягів перевезення завдяки спільній роботі місцевих органів влади, територіальних громад та бізнесу.

Обговоривши можливості компенсації збитків УЗ від діяльності малодіяльних станцій, присутні дійшли висновку, що одним із механізмів такої компенсації може стати повернення Укрзалізниці сплаченого до місцевих бюджетів земельного податку на землю, на якій розташована така станція, або збільшення відшкодування за перевезення пільгових категорій пасажирів.

 

Вступна кампанія-2020: у Міносвіти розповіли про “еволюційні” зміни

У вступній кампанії 2020 року передбачено кілька новацій, і як заявляють у Міносвіти, вони будуть еволюційними.

Зокрема, іноземна мова при вступі на магістратуру з більшості спеціальностей, пілотний проєкт із запровадження мотиваційних листів від абітурієнтів, при вступі на мистецькі спеціальності в конкурсному балі може збільшитися вага творчого конкурсу, розповів Укрінформу генеральний директор Директорату вищої освіти та освіти дорослих МОН Олег Шаров.

“Змін не так багато, і вони будуть еволюційними, характеризуватимуть розвиток ситуації. Наприклад, для вступу на магістратуру збільшиться кількість спеціальностей, де буде обов’язковим складання єдиного вступного іспиту з іноземної мови. В 2020 році цей іспит не торкнеться спеціальностей галузей знань 01 “освіта та педагогіка”, 20 “аграрні науки”, 25 “військові науки і державна безпека” і окрема спеціальність 025 “музичне мистецтво”. Всі інші складатимуть єдиний вступний іспит з іноземної мови. Хочу зазначити, що коли людина йде в магістратуру вдруге чи втретє, то вона не складає єдиний вступний іспит з іноземної мови, а складає іспит закладу вищої освіти, крім двох спеціальностей – право і міжнародне право, де в будь-якому випадку складається іспит з іноземної мови. Відповідно до закону в 2021 році це буде вже стосуватися всіх спеціальностей”, – сказав Шаров.

Друга зміна, за словами Шарова, – подача абітурієнтом до обраного закладу вищої освіти мотиваційного листа. Ця новація передбачена в законі, наразі до Умов прийому до закладів вищої освіти на 2020 рік вносяться відповідні зміни.

“У цій вступній кампанії пройде певне пілотування запровадження мотиваційного листа при вступі на бакалаврат. Це сучасний, цивілізований, апробований на заході інструментарій відбору саме тих студентів, які прагнуть навчатися в даному закладі вищої освіти, поділяють його цінності і готові їх прийняти. Мотиваційний лист має подаватися набагато раніше, ніж вступна кампанія. Тому що до 20 травня, до початку ЗНО має бути завершена кампанія за мотиваційними листами, тобто до 20 травня заклади вищої освіти повинні вже оприлюднити на своїх сайтах остаточні оцінки — кому скільки вони дають балів за мотиваційний лист. І далі це вже не підлягає змінам. Це одна з жорстких норм закону, зараз вона прописується в Умовах прийому”, – сказав Шаров.

Він наголосив, що в цьому році кампанія з мотиваційних листів буде тільки апробовуватися, оскільки зміни до закону про вищу освіту, які передбачають введення мотиваційних листів, були схвалені в грудні 2019 року. За його словами, більшість ЗВО скоріше за все відкладуть кампанію зі збору мотиваційних листів абітурієнтів до 2021 року.

“Для закладів освіти є проблемою, що умови прийому набудуть чинності на початку квітня, тобто треба провести кампанію за півтора місяця, тому в цьому році це пілот з мотиваційними листами”, – сказав Шаров.

Наразі зміни до Умов прийому до ЗВО в 2021 році знаходяться на громадському обговоренні.

Також серед новацій цьогорічної вступної кампанії Шаров назвав збільшення в конкурсному балі абітурієнта питомої ваги творчого конкурсу при вступі до мистецьких закладів.

“Для мистецьких закладів заявляється можливість збільшити питому вагу творчого конкурсу – з 50% до 60%. Але хочу зазначити не за рахунок зменшення ваги коефіцієнтів сертифікатів ЗНО, які мають високу довір, а можливо тільки за рахунок зменшення ваги атестата, але така можливість для мистецьких закладів також передбачена”, – сказав Шаров.

 

На Херсонщині збудують містечко для переселенців з Криму – Зеленський

Президент України Володимир Зеленський домовився з Туреччиною про будівництво в Херсонській області містечка для переселенців з окупованого Криму.

Про це він сказав під час зустрічі з постійним представником Президента України в Автономній Республіці Крим Антоном Кориневичем та його заступницями Дар’єю Свиридовою та Тамілою Ташевою, повідомляє пресслужба глави держави – Укрінформ.

Зокрема, як заявив Президент, “у Херсонській області планується побудувати містечко для переселенців з Криму, серед яких – понад 500 сімей кримських татар”. За словами Зеленського, відповідних домовленостей досягнуто під час його зустрічі з Президентом Туреччини.

«Ми хочемо побудувати таке містечко. Цього року ми маємо почати це робити. З вашого боку потрібні комунікація та контроль», – наголосив Зеленський.

Крім того, за його словами, на контрольному пункті в’їзду-виїзду «Чонгар» на адміністративній межі з тимчасово окупованим Кримом буде створено спеціальний хаб з розвиненою інфраструктурою для комфортного перетину українцями КПВВ, побудовано якісні дороги та забезпечено транспортне сполучення.

«Моя ідея в тому, щоб вони побачили, як ми ставимося до людей, до кримчан. Ти приїздиш, а тут – «місто-сад». Відчуваєш різницю, адже тут все на вищому рівні: заправка, школа, дитсадок, будинки», – зазначив Президент і закликав Кориневича стати рушієм цього проєкту.

Зеленський також зробив акцент на важливості реалізації програми, яка спрощує процедуру навчання дітей з окупованих територій в українських закладах вищої освіти.

«Щоб одразу на КПВВ вони отримували всі документи та знали про можливість вступити до будь-якого вишу», – зазначив глава держави.

Своєю чергою представник Президента повідомив, що 12 лютого на КПВВ «Чонгар» відбулося виїзне засідання Комітету Верховної Ради з прав людини за участю мешканців півострова. Під час цієї зустрічі кримчани розповіли про порушення їхніх прав у Криму, а також про важливість безперешкодного доступу до якісних медичних, освітніх, адміністративних та інших послуг.

Кориневич подякував Зеленському за увагу до діяльності Представництва в АР Крим та наголосив на важливості подальшої спільної роботи щодо проблематики окупованих територій, «щоб Крим постійно був на порядку денному».

Крім того, Кориневич просив Президента сприяти пришвидшенню доопрацювання законопроєкту щодо захисту політичних в’язнів, представив бачення концепції перехідного правосуддя та наголосив на важливості підтримки кримськотатарського народу.

Зеленський підтримав пропозицію про створення спеціального фонду, який надаватиме талановитим кримчанам гранти на розвиток, навчання, представлення нашої держави на міжнародних майданчиках, поінформували в пресслужбі.

«Це виключно гуманітарна ініціатива. Вона покаже, що ця держава їх чекає, що Україна – справді Європа та свобода», – заявив Кориневич.

 

Комітет ВР ухвалив пакет рекомендацій для захисту прав кримчан

Комітет з прав людини на виїзному засіданні на Херсонщині ухвалив пакет рекомендацій для захисту прав кримчан.

Про це повідомляє Інформаційне управління Апарату Верховної Ради – Укрінформ.

“Комітет з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин 12 лютого на виїзному засіданні в Херсонській області ухвалив низку рекомендацій уряду, міністерствам та відомствам щодо захисту прав жителів тимчасово окупованого Криму”, – йдеться у повідомленні.

За словами голови комітету Дмитра Лубінця, на засіданні, що відбулося на КПВВ “Чонгар”, комітет схвалив низку рекомендацій до уряду, РНБО, Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Мін’юсту, Державної міграційної служби, Міністерства інфраструктури, Мінкульту та МОН.

Серед рекомендацій, зокрема, створення МФО “Рідна Херсонщина”, скасування вільної економічної зони «Крим», створення сервісних центрів з надання всіх видів послуг, спрощення процедури встановлення особи та реєстрації фактів народження і смерті на тимчасово окупованих територіях.

Комітет також звернувся до РНБО щодо розгляду питання доступу жителів окупованих територій до українського ТБ через кодування телеканалів.

Як розповів Лубінець, до списку рекомендацій увійшли вимоги організувати регулярне транспортне сполучення між КПВВ та найближчими населеними пунктами, розслідувати факти незаконних поборів на автовокзалі при пункті пропуску через адмінкордон з боку організованої злочинності, відремонтувати дорогу, облаштувати пункти цілодобового надання медичної допомоги, а також створити при Міносвіти робочу групу з вирішення проблемних питань, з якими стикаються жителі тимчасово окупованих територій в цій сфері.

Також Комітет висловив чітку позицію щодо неприпустимості розгляду питання водопостачання до Криму поки півострів залишається анексованим Росією.

“Розраховую, що ці рекомендації негайно будуть взяті в роботу усіма державними установами, до яких вони спрямовані. Разом усі гілки влади повинні максимально повно захистити законні права та інтереси наших громадян, які живуть в умовах окупації. Лише забезпечивши права людей, ми зможемо говорити про справжню реінтеграцію, бо вона починається з людини, а потім вже з території”, – наголосив Лубінець.

 

Чубаров пропонує запровадити покарання для тих, хто незаконно переселяється в окупований Крим

З території Криму витісняють громадян України, а на їх місце незаконно заселяють росіян, тому необхідно передбачити зміни у законодавстві для покарання тих, хто незаконно потрапляє в ТОТ АР Крим на проживання.

Про це на КПВВ “Чонгар”, де відбулося виїзне засідання Комітету Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської областей, АРК та міста Севастополя, заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми маємо працювати над законопроєктами і у нас були певні напрацювання. Я візьму лише одну сферу – це ж не просто репресії (в АР Крим – ред.). Це витісняються кримські татари та етнічні українці. Одночасно туди переселяються громадяни Росії. Хто нам заважає вносити у кримінальний кодекс поправки, як будуть переслідуватися ті люди, які поселилися у Криму (попри те, з якої вони країни, якої вони національності) попри законодавство України”, – зазначив Чубаров.

За його словами, це не просто порушення кордонів України, це колонізація нашої території.

 

PEN Ukraine виступив на підтримку телеканалу ATR

PEN Ukraine виступив із заявою про підтримку кримськотатарського телеканалу ATR, який опинився на межі закриття через блокування казначейством держфінансування.

Текст заяви опублікований на офіційному сайті PEN Ukraine – Укрінформ.

“Сьогодні телеканал ATR є одним із небагатьох голосів нескореного Криму, а також важливим комунікаційним майданчиком між неокупованою частиною України та півостровом. Окрім того, кримськотатарське мовлення, що здійснюється телеканалом, є інструментом збереження мови корінного народу України, яка, за даними ЮНЕСКО, перебуває під загрозою зникнення”, – йдеться в заяві.

В PEN Ukraine відзначають, що позбавлення каналу ATR державної підтримки з моральної точки зору неприпустимий крок.

“Водночас, це ще й груба політична помилка. Для кримських татар і наших закордонних партнерів така ситуація стане сигналом, що питання деокупації Криму більше не є у фокусі уваги України. Відсутність державної підтримки буде видимою ознакою капітуляції у війні, яку Росія веде проти України”, – заявили в правозахисній організації.

Тому в Українському ПЕН вважають неприпустимим блокування державного фінансування кримськотатарського телеканалу та закликає органи влади якомога швидше відновити підтримку ATR.

Як повідомляв Укрінформ, 10 лютого кримськотатарський телеканал ATR, який після окупації Криму Росією з 2015 року веде мовлення з Києва, заявив про те, що йому заблокували фінансування.

Телеканал запустив марафон #SaveATR з ефірами без ведучих і гостей.

Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський пояснив, що на 2020 рік телеканалу передбачено 50 мільйонів гривень, МКМС відкрило асигнування на 8,4 мільйона. Проте Державне казначейство не провело цю операцію, тому що виявилися розбіжності в трактуванні закону про публічні закупівлі між ATR та казначейством.

 

У Тернополі презентували документальну книгу про архів УПА

Документальне видання про архів УПА, збережений у криївці в церкві села Кордишів на Тернопільщині, презентували у четвер в обласному центрі.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

«До книги «Бандерівська скриня: архів УПА з криївки в Кордишеві на Шумщині» увійшли унікальні документи, які випадково у 2011 році були виявлені на горищі сільської церкви. У старій скрині, своєрідному «сейфі», повстанці зберігали сотні архівних документів-свідчень боротьби воїнів УПА із німецькими окупантами та підрозділами НКВС. Це – різноманітні накази, агітаційні матеріали, звернення, листівки, інструкції, датовані кінцем 40-х, початком 50-х років минулого століття», – розповів уродженець села, а нині – начальник обласного управління культури Григорій Шергей.

За його словами, минулого року коли продовжилися дослідження сакральної споруди у Кордишеві, було знайдено ще одну замасковану криївку.

В обох підпільних сховищах було виявлено зброю, набої, одяг та побутові предмети, якими користувалися українські повстанці.

У новій книзі подано матеріали, зібрані експедицією Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини.

Під час презентації видання виступили учасники згаданої експедиції, сільські краєзнавці, тернопільські науковці. Вони зійшлися на тому, що показ окремих, знайдених у криївці документів та матеріалів разом із книгою буде продовжено в різних населених пунктах Тернопільщини.

 

Справа проти заводу “Артема”: Укроборонпром виграв суд у російської компанії

Концерн “Укроборонпром” виграв суд у російської компанії “Авіа-ФЕД-Сервіс” у справі проти заводу “Артема” – компанія вимагала повернути майже 2,3 млн доларів за контракти на виготовлення товарів подвійного призначення.

Про це заступник гендиректора Укроборонпрому Мустафа Найєм повідомив у Facebook – Укрінформ.

“У нас для вас перемога приблизно на 55 мільйонів гривень. Тільки що Укроборонпром виграв суд у російської компанії “Авіа-ФЕД-Сервіс” по справі проти заводу “Артема”. Росіяни вимагали в українського оборонного заводу у примусовому порядку та всупереч санкціям і здоровому глузду повернути майже $2,3 млн за контракти на виготовлення товарів подвійного призначення”, – повідомив Найєм.

За його словами, до цього суди протягом двох років неодноразово ставали на сторону росіян.

Найєм зазначив, що завод “Артема” – один із стратегічних виробників авіаційних керованих ракет класу “повітря-повітря”, автоматизованих комплексів для підготовки і технічного обслуговування авіаційних керованих засобів ураження, протитанкових керованих ракет, а також приладів та обладнання для авіаційних літальних апаратів.

 

У відносинах України з НАТО відбувся “тектонічний” зсув — Кулеба

Вступ України до НАТО є лише питанням часу, адже Україна становить інтерес для Альянсу.

Про це віцепрем’єр-міністр з європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба сказав у ході робочої поїздки до Харківської області, повідомляється на Урядовому порталі – Укрінформ.

“Я регулярно спілкуюся з представниками Північноатлантичного альянсу. І чую багато слів подяки за можливість вчитися у Збройних сил України. Не просто приїжджати ділитися досвідом, а вчитися, як потрібно захищати свою країну. Це тектонічний зсув у наших відносинах з НАТО. Ми більше не прохачі, які просять про допомогу. Ми маємо досвід. Ми важливі одне для одного. Все інше – питання часу. І цей час обов’язково настане”, – заявив Кулеба.

Він переконаний, що для вступу до Альянсу потрібно послідовно працювати на цю мету і “не смикатися”. “Для мене початок російської агресії став переломним моментом, який означав: ми більше не будемо “смикатися”. Я думаю, крапки розставлені. Зрозуміло, де ворог, а де союзники”, – зазначив він.

Також віцепрем’єр позитивно відзначив велику кількість стандартів НАТО, впроваджених у Харківському національному університеті Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, а також рівень володіння англійською, за якого 77% бакалаврських робіт минулого року курсанти захистили англійською мовою. Він подякував за цей розвиток керівництву і викладачам.

Кулеба поінформував про амбітну ціль уряду досягнути за 5 років критеріїв членства у Північноатлантичному альянсі. За його словами, інтеграція до НАТО необхідна, насамперед, самій Україні та її громадянам.

Він також зауважив, що один з базових принципів Альянсу – це людиноцентричність: коли військовослужбовці мають гідні умови служби, якісну екіпіровку, зброю та техніку, належне фінансове забезпечення та соціальний захист, набувають високого рівня фахових навичок, а їхні права та гідність під час служби захищені.

 

Велике фото та “сховані” дані – як може виглядати е-паспорт українця

Віцепрем’єр-міністр та міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров оприлюднив декілька варіантів дизайну електронного паспорта, над якими працюють у Мінцифрі.

Пропозиції урядовець оприлюднив у Facebook – Укрінформ.

“Ми довго обговорювали дизайн паспорта. Що потрібно виносити на лицьову сторону, що сховати в розгорнуте відображення за натиском (там буде схована вся-вся інформація: строк дійсності, стать, громадянство та інше”, – зазначив Федоров.

За його словами, розробники вважають, що найголовніші дані паспорта: фото, ПІБ, номер документа. Все інше можна сховати. Тому, на відміну від водійських посвідчень, вони збільшили фото (заклали ідею його збільшення за натиском).

Віцепрем’єр-міністр повідомив, що згодом можливість отримати в мобільний додаток цифровий документ матимуть змогу власники закордонного паспорта та ID-картки.

“За допомогою паспорта в смартфоні у нас з вами буде можливість пересуватися країною на потягах та літаках, ідентифікувати особистість у державних установах, отримувати посилки (і ще багато життєвих ситуацій)”, – підкреслив він.

Федоров додав, що як і на водійських посвідченнях там діятиме QR-код для перевірки дійсності документа.

 

Порошенко: Ми залучимо всі правові механізми для відновлення фінансування АТR

П’ятий Президент України, лідер партії «Європейська солідарність» заявив, що за потреби залучить всі необхідні політико-правові механізми для поновлення фінансування кримськотатарського телеканалу АТR.

Про це він заявив в ефірі телеканалу, повідомляє пресслужба “Євросолідарності” – Укрінформ.

«Найближчим часом я підпишу звернення до Кабінету міністрів України, прем’єр-міністра, міністрів фінансів, культури і запропоную свої пропозиції. Оскільки, як я розумію, в законі України «Про державний бюджет» відповідна програма існує. І зараз я не можу навіть уявити, щоб хтось намагався забрати ці гроші у кримськотатарського народу – у ATR», – зазначив Порошенко.

Водночас, за його словами, якщо ці кроки не допоможуть, то “Євросолідарність” звертатиметься до міжнародної громадськості, оскільки це виходить за межі виключно українського питання. “Всі свої міжнародні зв’язки ми також долучимо до того, щоб захистити ATR і його право на мовлення, право доносити правду глядачам – як кримським татарам, так і української національності», – додав Порошенко.

При цьому він заявив, що якщо з’ясується, що фінансування припинене внаслідок цілеспрямованої політики нинішньої влади, – це буде означати роботу на країну-агресора.

«Я буду звертатися до правоохоронних органів, якщо це є цілеспрямована державна політика по знищенню кримськотатарського каналу АТR. Я твердо переконаний, що тоді це буде означати не просто некомпетентність тих посадових осіб, які мали вирішити це питання, а це вже будуть елементи русифікації України, роботи на країну-агресора, яка буде займати абсолютно іншу, кримінальну кваліфікацію і класифікацію. Звичайно, що ми також не будемо залишатися осторонь, якщо ці підозри підтвердяться», – сказав Порошенко.

«Всі українці мають об’єднатися для того, щоб захистити ATR», – підсумував Порошенко.

Як повідомляв Укрінформ, кримськотатарському телеканалу ATR, який після окупації Криму Росією з 2015 року організував мовлення з Києва, заблокували фінансування.

ATR 10 лютого заявив про блокування його фінансування і запустив марафон #SaveATR, з ефірами без ведучих і гостей.

Водночас міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський пояснив, що на 2020 рік телеканалу передбачено 50 млн грн, МКМС відкрило асигнування на 8,4 млн грн. Однак Державне казначейство не провело цю операцію, оскільки виникли розбіжності у трактуванні закону про державні закупівлі між ATR і казначейством.

Тим часом телеканал ATR заявив, що вже в п’ятницю, 14 лютого, може припинити мовлення на Крим. Зокрема, через борги з боку телеканалу Концерн радіомовлення, радіозв’язку і телебачення (КРРТ) може вже 14 лютого відключити ATR від чотирьох телевеж, які здійснюють мовлення на окупований Крим.

 

Порошенко візьме участь у Мюнхенській безпековій конференції

П’ятий Президент України, лідер партії “Європейська солідарність” Петро Порошенко 14-16 лютого на запрошення організаторів візьме участь у Мюнхенській безпековій конференції.

Про це повідомляє пресслужба політсили – Укрінформ.

“Під час обговорення проблематики регіональної безпеки, а також у ході двосторонніх зустрічей Петро Порошенко планує порушити питання невиконання Російською Федерацією Мінських домовленостей, наголосити на необхідності зміцнення проукраїнської міжнародної коаліції та посилення санкційного режиму щодо Росії у відповідь на триваючу агресію проти України,а також створення міжнародної платформи стосовно відновлення суверенітету України над Кримом”, – йдеться у повідомленні.

Окрім цього, Порошенко обговорить шляхи прискорення європейської та євроатлантичної інтеграції України та збільшення міжнародної підтримки на цілі впровадження реформ.

Як повідомлялося, 56-та Мюнхенська конференція з питань безпеки проходитиме 14-16 лютого. Президент України Володимир Зеленський 14-15 лютого здійснить робочий візит до ФРН для участі у Мюнхенській конференції.

 

Зеленський їде на Мюнхенську безпекову конференцію

Президент Володимир Зеленський 14-15 лютого перебуватиме з робочим візитом у Німеччині, де візьме участь у Мюнхенській конференції з питань безпеки.

Про це повідомляє пресслужба глави держави – Укрінформ.

“14-15 лютого Президент України Володимир Зеленський здійснить робочий візит до Федеративної Республіки Німеччина для участі у 56-й Мюнхенській конференції з питань безпеки”, – йдеться в повідомленні.

Планується, що у межах конференції Президент виступить на окремій сесії, присвяченій Україні, а також проведе двосторонні зустрічі з лідерами іноземних держав.

 

В Оман, коли там був Зеленський, прилітав секретар Ради безпеки Росії – Схеми

Президент Володимир Зеленський повернувся з Оману в Київ чартерним літаком Bombardier Global Express 6000 в той же день, коли тим же бортом в Оман прилетів секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев.- УП.

Джерело: програма “Схеми: корупція в деталях” (спільний проєкт Радіо Свобода та телеканалу “UA: Перший”)

Деталі: За даними журналістів, 8 січня вночі із Москви в Оман прилетів чартерним літаком із бортовим номером 9H-VJN Микола Патрушев.

Ввечері того ж дня тим же бортом скористався президент Володимир Зеленський, щоб повернутися в Київ.

Президент прилетів до Києва майже через 19 годин після того, як в ОПУ повідомили про термінове повернення президента з Оману.

Розслідувачі також повідомляють, що за два тижні до Оману, Патрушев у Москві зустрічався із мером Харкова Геннадієм Кернесом і Робертом Тедеєвим, двоюрідним братом екснардепа від “Партії регіонів” Ельбруса Тедеєва. Останні нібито їздили до Москви лікувати зуби.

Новопризначений керівник Офісу президента Андрій Єрмак протягом трьох скликань Верховної Ради працював помічником Ельбруса Тедеєва.

До відома: Патрушев з 1999 до 2008 року був директором ФСБ Росії. З 2008 року обіймає посаду секретаря Ради безпеки Російської Федерації.

У Росії його називають “другою людиною” після президента Володимира Путіна.

Передісторія:

До Оману Зеленський разом з родиною полетів 5 січня. У пресслужбі повідомили про офіційний візит, проте президент скористався послугами рейсового літака за власні кошти.

За спостереженням програми “Схеми”, Зеленський прилетів з Оману майже через добу після авіакатастрофи українського літака МАУ в Ірані.

ЗМІ припускали, що президент в Омані міг зустрічатися із представниками РФ. У Зеленського таку версію назвали спекуляцією.

 

 

США обговорять у Мюнхені протидію російській агресії в Україні – Держдеп

Адміністрація США має намір провести переговори із союзниками й партнерами під час Мюнхенської конференції безпеки цього тижня щодо протистояння російській агресії в Україні.

Як інформує Держдепартамент США, американську делегацію на переговорах представлятиме керівник Бюро з питань Європи і Євразії Держдепартаменту США посол Філіп Рікер, повідомляє власний кореспондент Укрінформу у Вашингтоні.

“Під час перебування в Мюнхені посол Рікер проведе двосторонні зустрічі з ключовими союзниками та партнерами для обговорення координації глобальних викликів, включаючи необхідність протидії російській агресії проти України”, – зауважили в зовнішньополітичному відомстві.

У цьому контексті повідомляється, що Рікер також приєднається до роботи державного секретаря США Майкла Помпео під час заходів на Мюнхенській конференції з питань безпеки.

Після Мюнхена посол Рікер відправиться з візитами до Парижа й Брюсселя. Там він обговорить “взаємодію по цілому ряду питань, у тому числі зміцнення трансатлантичних відносин для подолання проблем безпеки у всьому світі”.

 

Мюнхен-2020: Хто їде до столиці безпекової політики

Аналітики Мюнхенської конференції з безпеки склали рейтинг конфліктів у світі, Україна – на десятому місці – Укрінформ

Мюнхенська конференція з безпеки, або MSC, – щорічна подія, яка відбувається у столиці Баварії у готелі Bayerischer Hof, проводитиметься вже 56-й раз.

MSC неодмінно збирає вельми достойну компанію політичних лідерів, перелік яких постійно розширюється та оновлюється.

Розширюється й коло тем, які потребують обговорення. Нинішні зустрічі будуть присвячені темам від війн і роззброєння до клімату й здоров’я. Основним профілем конференції є, втім, кризовий менеджмент, а криз, які потребують обговорення, – цілих 27 (!) від А (Афганістану) до Y (Ємену).

«Україна залишається важливим пунктом європейської безпекової політики», – заявив багаторічний голова конференції Вольфганг Ішингер напередодні початку форуму.

На жаль чи на щастя, українська тематика не зникає з порядку денного конференції вже 6 років. На щастя – тому що не забувають. На жаль – тому що війна ще не завершена, інакше не треба було б говорити.

У звіті-2020, який випустила MSC до цьогорічної конференції, є розділ «10 конфліктів, які треба відстежувати в 2020 році». Міжнародна кризова група, яка його готувала, поставила Україну на останнє, 10-те місце, оскільки вважає, що є набагато більш гарячі точки. І вони такими дійсно є.

«Новий український президент привніс нову енергію в намагання завершити 6-річний конфлікт між Києвом і підтримуваними Росією сепаратистами в східному регіоні Донбасу. Утім, якщо мир і здається зараз трохи більш правдоподібним, ніж рік тому, все ще далеко не визначено – нещодавні плани щодо встановлення більш всеохопного режиму припинення вогню та роззброєння можуть рухнути, а бої – стануть ще більш запеклими», – дослівно записано у звіті.

УКРАЇНСЬКИЙ ВИХІД

Для самого Володимира Зеленського в Мюнхені, де він як гість MSC буде вперше, підготовлена ціла програма. Як повідомив Вольфганг Ішингер, буквально в минулі вихідні вдалося знайти «хороше рішення» щодо виступу українського лідера. Доповідь планується на панелі, яка триватиме, за попередньою інформацією, з 11.45 до 12.45 (за місцевим часом) у суботу.

Того ж дня, 15 лютого, одразу після виступу Президента поруч почнеться Український ланч у Мюнхені, який учетверте організує Фонд Віктора Пінчука та Ялтинська європейська стратегія (YES). Тема – «Україна, що рухається вперед». Очікується багато цікавих персоналій, зокрема, заступник генерального секретаря НАТО Мірча Джоане, президент Естонії Керсті Кальюлайд, глава МЗС Словаччини Мирослав Лайчак і міністр оборони Швеції Петер Гульквіст, колишній посол США у РФ Майкл Макфол. Серед запрошених – Вікторія Нуланд і Френсіс Фукуяма та багато інших.

Чи завітає Зеленський на ланч, на якому будуть говорити про його політику, президентський протокол не повідомляє.

Але що точно буде в робочій програмі, так це двосторонні зустрічі. Власне, ця частина участі в форумі є не менш важливою, аніж виступ на сцені.

Своя програма також – у міністра закордонних справ Вадима Пристайка. Зокрема, не виключена зустріч «нормандських» міністрів (хоча Ішингер і заявив журналістам, що нічого про це не знає), захід за участі голів МЗС країн, громадяни яких загинули внаслідок січневої трагедії з українським літаком в Ірані, двосторонні перемовини.

Наразі неясно, чи будуть якісь окремі зустрічі стосовно газогону Nord Stream 2, але загалом ця тема обговорюватиметься на полях конференції, адже безпосередньо стосується енергетичної безпеки. Не випадково ж до Мюнхена прямує новий міністр енергетики США Ден Бройлет.

Традиційно в конференції беруть участь українські парламентарії, експерти та бізнесмени.

МЮНХЕНСЬКІ ПРЕМ’ЄРИ

Прем’єрною цього року стане участь у форумі не лише президента України Володимира Зеленського, а ще й Франції – Еммануеля Макрона, прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо та ряду інших політиків.

Франк-Вальтер Штайнмаєр бував на MSC на посаді міністра закордонних справ, а ось як президент ФРН – буде вперше. Він виступить на відкритті конференції в п’ятницю.

Торік промову тут мала канцлерка Ангела Меркель. Але цього разу вона в Мюнхен не збирається. По-перше, за традицією, вона їздить туди раз на 2 роки (в 2019-му вона виголосила реально сильну промову). По-друге, занадто багато проблем у Берліні. Та й, відверто кажучи, Меркель хоча й все ще залишається «політичним важковаговиком», але «погоду» роблять уже інші, принаймні, на теренах ЄС. Та й самій канцлерці, здається, не дуже цікаво, вона добре розуміє, що залишилося їй керувати не так уже й довго.

Утім, до Мюнхена з’їдеться чи не половина її уряду. Включаючи міністерку оборони Аннегрет Крамп-Карренбауер, яка цього тижня стала основним хедлайнером німецьких новин.

Потужнішою, аніж будь-коли, буде делегація США. Ні, Дональд Трамп, звичайно ж, «вище» цієї тусовки. Але будуть державний секретар Майк Помпео (який минулого року виступив із промовою в дусі «анти-Меркель), міністри оборони Марк Еспер і, як вже зазначалося, енергетики Ден Бройлет, ціла купа конгресменів. А також – найзапекліший опонент Трампа у нього вдома – спікерка Палати представників парламенту Ненсі Пелосі.

Загалом – близько 40 голів держав і урядів та понад 100 міністрів закордонних справ і оборони з усіх континентів. Приїдуть і ряд членів нової Європейської комісії на чолі з її главою Урсулою фон дер Ляєн, яка ще минулого року брала участь у конференції на посаді очільниці Бундесверу, а також генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Дуже намагався Ішингер затягнути до Мюнхена делегацію Північної Кореї. Але план зірвався. А було б цікаво.

ПУТЬОМКІНСЬКА ДЕРЖАВА

Це не наш тролінг. Саме так називається у цьогорічному звіті MSC глава, присвячена Росії.

Не дивно, що РФ приділено в документі чимало уваги, хоча її лідер після свого «запального» виступу в 2007 році на конференції не з’являвся, а відправляє віддуватися за всіх міністра закордонних справ Сергія Лаврова. Адже ця країна є «найбільш безпосереднім і відвертим викликом» Заходу останніми роками.

«Москва зробила дуже мало, якщо взагалі зробила щось, аби полегшити протистояння на Сході України, тим самим не залишаючи Європейському Союзу іншого вибору, окрім того, щоб продовжувати санкції», – наголошують автори звіту. Вони також нагадують, що Москва неодноразово провокувала європейців, намагаючись втрутитися в європейські вибори, кидаючи виклик ядерній стабільності, поширюючи «смішні історичні спотворення», дискредитуючи західні ліберальні інститути й цінності, здійснюючи «екстериторіальні вбивства» – напади з отрутою в Солсбері та з вогнепальною зброєю – на колишнього чеченського командира в Берліні.

Водночас, згідно зі звітом, багато європейців скептично ставляться до того, чи в інтересах Європи посилене протистояння з Росією. Вони аргументують свою позицію тим, що навіть якщо Росія на даний момент і не може бути надійним політичним партнером, стабільне економічне партнерство з нею є і можливим, і бажаним. А стосовно санкцій у звіті висловлюється ще й така думка: саме Москва продемонструвала, що має більше «стратегічного терпіння», яке європейські політики приписують собі.

«БЕЗЗАХІДНІСТЬ» ЗАХОДУ

Для назви неодноразово згаданого вище звіту Мюнхенської конференції з безпеки його автори вигадали неологізм – Westlessness. Слово, яке не можна перекласти, хіба що так само неологізмом – «Беззахідність». Отже, поняття фіксує той стан, коли Захід, на який всі звикли орієнтуватися, є безпорадним. А світові бракує його сили. Спостерігається ситуація невизначеності та туги за колективним лідером.

«Наразі спостерігається подвійний феномен у зовнішній політиці: Захід стає все менш Західним, і світ у цілому стає менш Західним… Чому ми є такими тотально нездатними?», – гірко скаржився Ішингер журналістам на початку тижня.

«Ми маємо сьогодні більше жахливих криз, аніж раніше, ми маємо непростимий збій у роботі міжнародної спільноти», – продовжував дипломат, який є «вкрай розчарованим нездатністю європейської спільноти». Йому «дуже соромно», що ЄС не може продемонструвати свою дієздатність, яку він повинен був би показати, у багатьох кризах, зокрема, сирійській.

Схоже Ішингер, який є господарем конференції з 2008 року, або був не в дусі, або хотів розжалобити журналістів. Щоправда, він загалом схильний згущувати фарби та щороку виступає на брифінгу в тональності: світ ще ніколи не був таким небезпечним.

Автори докладу теж скептично ставляться до безпорадності Заходу: «Зростаюче небажання Заходу долучатися до вирішення важких конфліктів за його кордонами не означає, що ці конфлікти зникнуть самі по собі. Навпаки, вони стають ще більш кривавими», – констатують вони.

«У наші дні важко уникнути враження, що Захід знаходиться у відступі, у занепаді та під постійною атакою – і зсередини, і ззовні», – йдеться у звіті. Втім, далі слідує цілком бадьорий висновок: «Однак причин для ліберального оптимізму ще багато… Автократичні уряди не обов’язково перебувають на нескінченному переможному марші».

Отже, шефе, не все ще пропало!

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ

Перед початком конференції у декого виникало питання, чи не відмінять її раптом. Адже саме в Баварії зафіксовано всі півтора десятка відомих у Німеччині на даний момент випадків захворювання коронавірусом.

Але ж ні. Організатори запевнили, що вжили всіх необхідних запобіжних заходів, а також зробили можливою участь у конференції гостей із Китаю. Делегацію КНР очолює глава зовнішньополітичного відомства Ван Ї.

Загалом тема здоров’я на тлі останніх подій виявляється не менш важливою, ніж війни та конфлікти. На тлі спалаху коронавірусу, взяти участь у мюнхенській конференції зажадав генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Адханом Гебрейєс.

Добре, що до четверга закінчився ураган «Сабіне», який лютував у Баварії з початку тижня. Якщо б шторм із поривами вітру до 160 км/г тривав, жоден літак із поважними гостями не приземлився би в Мюнхенському аеропорту, з перебоями рухалися б і потяги та міський транспорт. Хоча розслаблятися ще рано: у вихідні на місто може насунутися новий ураган.

Клімат стає більш непередбачуваним і суворим. Отже тема кліматичної безпеки вперше внесена у список тих, що заслуговують на обговорення. Привид Грети Тунберг витає над лютневим Мюнхеном. Щоправда, сама вона не приїде. Мабуть, занадто образилася на німецьких залізничників із Deutsche Bahn.

А ось генеральний директор Facebook Марк Цукерберг буде на конференції «в натурі». Вперше. Він та чимало інших лідерів міжнародного бізнесу розповідатимуть про вирішальну роль технологій та торгівлі в міжнародних справах. Це дійсно так у нашу епоху тотального Інтернету та соціальних мереж, які стають невідомо якою владою, але точно не останньою.

Як завжди, на полях MSC пройдуть десятки побічних подій і сотні, якщо не тисячі двосторонніх та багатосторонніх зустрічей. Мюнхенська конференція з безпеки – це бренд. Хотілося б лише, щоб за правильними та розумними розмовами слідували конкретні справи. Хоча й просто поговорити сильним світу – теж час від часу треба.Ольга Танасійчук. Берлін-Мюнхен

 

У Росії оштрафували Twitter і Facebook

Суд у Москві оштрафував платформи Facebook і Twitter на суму по 4 млн рублів ($62,9 тис.) за відмову перенести свої сервери з даними про російських користувачів до Росії.

Про це повідомляє «Новая газета» з посиланням на пресслужбу Таганського районного суду – Укрінформ.

«Мировий суд Таганського району Москви оштрафував соцмережу Twitter на 4 мільйони рублів за недотримання вимоги про локалізацію даних росіян», – заявили в суді.

Зазначається, що рішення суд виніс за частиною 8 статті 13.11 Кодексу про адміністративні правопорушення Росії – «невиконання оператором під час збору персональних даних зобов’язання щодо збереження персональних даних громадян РФ з використанням баз даних, що знаходяться на території Росії».

Як нагадує видання, обидві соцмережі штрафували й раніше – але тоді сума штрафу становила 3 ​​млн рублів ($47,1 тис.), після чого російські депутати підвищили максимальний штраф до 6 млн рублів ($94,3 тис.).

Йдеться про закон про збереження персональних даних, що діє в РФ з вересня 2015 року. Російські законодавці зобов’язали компанії зберігати й обробляти персональні дані росіян на території країни.

Як повідомляв Укрінформ, Роскомнагляд 31 січня порушив адміністративне провадження відносно Facebook і Twitter у зв’язку з тим, що вони не повідомили вчасно про виконання вимог РКН.

У липні 2019 року Роскомнагляд оштрафував компанії Google на 700 тис. рублів за відмову фільтрувати результати пошукових запитів відповідно до реєстру забороненої в РФ інформації.

2016 року через відмову виконувати закон про соціальну мережу LinkedIn внесли до реєстру порушників закону в Росії. Доступ до сайту в РФ заблокували.

 

В окупованому Криму вже почав діяти закон “про ізоляцію Рунета”

В окупованому Криму вже спостерігаються проблеми із захистом особистих даних користувачів інтернету.

Про це заявила експерт Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова – Укрінформ.

“Діють обмеження щодо блокування деяких сайтів, які Росія вважає «неправильними», екстремістськими, або ж просто небажаними … Ми знаємо, що російські соцмережі видають доступ до персональних даних людей, яких держава вважає екстремістами чи терористами, або ж не сподобався якийсь допис. Вони можуть відкрити кримінальну справу і запитати ці дані у власника сайту через спецслужби. Такі випадки теж були, ми це фіксуємо “, – сказала вона.

Як наголошується, в РФ з 1 листопада набув чинності закон «Про стійкий інтернет в Росії» (ЗМІ його називають «законом про надійний (безпечний) Рунет» або «про ізоляцію Рунета»). Його офіційна мета — забезпечити стійку роботу інтернету в Росії в разі “ворожих дій” інших країн.

Згідно з положеннями цього закону за наявності загрози безпеці Роскомнагляд може брати на себе централізоване керування мережею, тобто, керувати трафіком і блокувати доступ до того чи іншого сайту без попередження.

Анексований Крим, фактично, буде також охоплений дією цієї системи, наголошують правозахисники.

 

Найбільший світовий портовий оператор DP World заходить в Україну

Глобальний портовий оператор DP World придбав контроль над приватним контейнерним терміналом ТІС, розташованим по сусідству з державним підприємством “Морський торговельний порт “Південний”.

Про це повідомив в Facebook Андрій Ставніцер, співвласник групи приватних терміналів “Трансінвестсервіс” (ТІС) – Укрінформ .

“Сьогодні DP World заходить в Україну! Один з лідерів світової портової індустрії оголосив про придбання контролю в TIS Container Terminal Ukraine. Таким чином, Україна стане 51-ю країною, де оперує DP World”, зазначив Ставніцер.

За його словами, угоду організувала і провела команда SD Capital, але не розкрив ціну, сплачену за термінал ТІС-КТ компанією з Об’єднаних Арабських Еміратів.

“Для нас з Philipp Grushko це вже третя СП зі світовими стратегами за останні 2 роки, і ми пишаємося цим. Щиро вважаємо – чим більше мультинаціоналів, їх стандартів якості, тим менше шахер-махеру, корупції і домовленостей. Це – наш внесок в економіку , наш патріотизм і віра в нову Україну“, – наголосив співвласник ТІС.

Ставніцер додав, що “термінал ТІС-КТ добудований в серпні 2008… Старт вийшов складний, це якщо коротко. Але, судячи з результату, ми непогано впоралися”.

Він нагадав, що компанія DP World входить в ТОП-3 портових операторів світу. У 2019 році компанія обробила 71 млн TEU (20-футових контейнерів). Це в 71 раз більше, ніж всі українські порти разом. Компанія оперує 78 морськими терміналами і найбільшим індустріальним парком світу – Jebel Ali Free Zone (JAFZA).

Як повідомлялося, ТІС – найбільший морський транспортний вузол в Україні, розташований в акваторії порту “Південний” (Одеська обл.). Оперує п’ятьма високотехнологічними морськими терміналами. Близько 700 суднозаходжень на рік пов’язують ТІС з більше ніж 1 500 портами по всьому світу.

У 2018 році ТІС обробив 25,6 млн тонн вантажів, у 2019 році – 33 млн тонн.

Термінал ТІС-КТ розташований біля причалів №21-22. Їх довжина 600 метрів, глибина – 15 метрів, потенціал терміналу – до 800 тис. TEU.

 

Команда «Тузловських лиманів» не підтримує проєкт режиму рибальства для Чорного моря

Команда Національного природного парку «Тузловські лимани» виступає проти розробленого Держрибагентством проєкту наказу, яким пропонується затвердити режим рибальства для Чорного моря на 2020 рік.

Про це на пресконференції в Укрінформі заявила керівник Національного парку «Тузловські лимани» Ірина Вихристюк.

“Інформаційним проводом став документ на сайті Мінекоенерго – проєкт наказу про затвердження режиму рибальства для Чорного моря на 2020 рік”, – зазначила керівник нацпарку.

За словами Вихристюк, окрім того, що цей документ був розроблений із запізненням майже на два місяці, що вже порушує право на працю великої кількості рибалок, він також міститить положення, які несуть серйозні ризики.

У пресконференції також взяли участь доктор біологічних наук, еколог, член ГО “Відродження природної спадщини” Іван Русєв та начальник відділу держохорони природно-заповідного фонду НПП “Тузловські лимани “Заповідні території для біосфери та прийдешніх поколінь” Віталій Дімов.

Вони наголошували, що європейська практика збереження та відтворення рибних ресурсів ґрунтується на забороні промислового вилову у прибережних морських екосистемах. Натомість українські реалії – це узурпація природних водойм для рибогосподарських цілей.

“У Європі сьогодні немає такого безглуздого підходу до використання природних ресурсів, в тому числі рибних. Там, наприклад, немає лову в мілководних затоках чи лиманах. На відміну від ситуації кілька десятків років тому, коли було дуже багато промислових видів риби, зараз ми маємо лише кілька видів в Чорному морі, які можуть називатися промисловими. Ми втрачаємо щодня ці дуже важливі природні ресурси”, – підкреслив Русєв.

Учасники заходу також наголосили, що зусиллями Держрибагентства на сьогодні заповідні території фактично перетворюються на рибогосподарські об’єкти шляхом маніпуляцій законодавчими нормами.

“В Україні лише 6% заповідних територій. І це дуже мало у порівняно з тим, що мають Європа і країни Американського континенту. Згідно з ратифікованими Україною міжнародними конвенціями, ми зобов’язалися перед міжнародною спільнотою, перед Європейським Союзом створити щонайменше 15% заповідних територій вже станом на 2020 рік, проте це зобов’язання не виконане. Більше того, згідно з наказом Мінекоенерго, у запропонований режим рибальства фактично пропонується включити природно-заповідний фонд”, – зазначив Русєв.

Також учасники пресконференції звинуватили Держрибагентство у схоластичному підході до оцінки запасів водних біоресурсів, що призводить до дискредитації рибогосподарської науки.

Підсумовуючи свою позицію, учасники заходу наголосили, що ігнорування концепції традиційного рибальства як моделі сталого збалансованого розвитку, яке знайшло своє відображення і в запропонованому проєкті режиму рибальства, суперечить європейській практиці та порушує права місцевих громад на доступ до природних ресурсів.

На думку керівника національного парку, документ в оприлюдненій на сайті Мінекоенерго редакції не може бути зареєстрований у Міністерстві юстиції.

“Цей документ не можна подавати на юстування в Міністерство юстиції”, – стверджує Вихристюк.

Як повідомлялось, проєкт наказу Мінекоенерго «Про затвердження режиму рибальства в басейні Чорного моря у 2020 році» був оприлюднений на сайті міністерства 22 січня.

 

Під МВС пройшла акція на підтримку Дугарь

Під будівлею Міністерства внутрішніх справ у Києві пройшла акція на підтримку підозрюваної у справі щодо вбивства журналіста Павла Шеремета медсестри Яні Дугарь.

На акцію прийшло близько 20 людей, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Захисники підозрюваної заявили, що слідчі поширюють недостовірну інформацію про причетність Дугарь та багатьох інших до цього злочину.

“Ми вчергове можемо пересвідчитись у нікчемності експертизи, коли слідчі, наприклад, плутають відео, зроблене влітку, із записом, зробленим взимку. Оце рівень дилетантства”, – сказав один із адвокатів Микола Ореховський.

Протестувальники та адвокати Дугарь хотіли зустрітися з керівництвом МВС, але до них ніхто не вийшов. На акції були також присутні захисники Андрія Антоненка, іншого підозрюваного у цій справі.

Як повідомлялося, про затримання та оголошення підозр фігурантам справи щодо вбивства журналіста Павла Шеремета заявив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков 12 грудня 2019 року.

Слідство підозрює лікаря й волонтера Юлію Кузьменко, медсестру одного з парашутно-десантних батальйонів Яну Дугарь та ветерана АТО Андрія Антоненка.

Кузьменко й Антоненко наразі перебувають у СІЗО. Дугарь обрано запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту.

Журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016 року в Києві від вибуху автомобіля.

 

У МКМС обіцяють сприяти міжрелігійному діалогу

У Києві пройшов Всесвітній тиждень міжконфесійної гармонії.

Релігійні діячі підбили його підсумки під час пресконференції в Укрінформі.

“Було дуже багато подій, і ми навіть не сподівалися, що так багато людей, релігійних чи державних організацій приєднаються до нас для того, щоб ми дійсно збудували гармонійну, милосердну і справедливу Україну”, – сказав головуючий у Всеукраїнській раді релігійних об’єднань, головний рабин України та Києва, громад прогресивного іудаїзму Олександр Духовний.

Він зазначив, що Всеукраїнська рада релігійних об’єднань вже вдруге проводить тиждень міжконфесійної гармонії.

Духовний розповів, що під час цього тижня відбулося відкриття фотовиставки «Єдність у розмаїтті: релігійні споруди світу». Також пройшла науково-практична конференція «Гармонізація міжконфесійних та міжрелігійних відносин: стратегія та перспективи порозуміння в сучасній Україні».

Радник міністра культури, молоді і спорту України Денис Коляда зазначив, що релігійні діячі в Україні відіграють велику роль у поширенні ідей миру і доброти. За його словами, коли представники різних релігій говорять, що вони за мир та за діалог, то це великий меседж для політиків, урядовців, суспільства.

“Міністерство завжди сприятиме таким діалогам, бо в першу чергу йдеться про мир в Україні. … А міжрелігійний діалог завжди буде пріоритетом держави, яка думає про гармонію і мир в своїй країні. Тому нам важливе проведення таких майданчиків”, – сказав він.

Ініціатори проведення в Україні Всеукраїнського тижня міжконфесійної гармонії: Всеукраїнська рада релігійних об’єднань (ВРРО) за сприяння Департаменту у справах національностей і релігій Міністерства культури, молоді та спорту України, відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г. Сковороди НАН України, Українська асоціація релігієзнавців, Релігійно-інформаційна служба України (РІСУ) .

Проведення Всесвітнього тижня міжконфесійної гармонії базується на Резолюції Генасамблеї ООН – A/65/PV.34 про Всесвітній тиждень гармонійних міжконфесійних відносин.

 

Кабмін затвердив кандидатуру Живицького на посаду голови Сумської ОДА

Кабінет міністрів затвердив кандидатуру першого заступника міністра розвитку громад та територій України Дмитра Живицького на посаду голови Сумської обласної державної адміністрації.

Цю інформацію Живицький підтвердив у коментарі Укрінформу.

Кабмін затвердив, цієї середи… триває спецперевірка. Далі, сподіваюся, буде указ (Президента – ред)”, – сказав Живицький, відповідаючи на запитання, чи відповідає дійсності інформація деяких ЗМІ про затвердження урядом його кандидатури на посаду голови Сумської ОДА.

Як повідомлялося, Дмитро Живицький із вересня 2019 року є першим заступником міністра розвитку громад та територій України. До цього призначення працював керівником апарату Сумської ОДА.

 

Люди – найцінніше, що є в України: Зеленський нагородив молодих вчених

Президент Володимир Зеленський вручив сертифікати й нагрудні знаки лауреатам державної премії для молодих вчених 2019 року та наголосив на важливості максимально широкого й комплексного впровадження наукових напрацювань.

Про це він сказав під час зустрічі з науковцями у Національній бібліотеці України імені Вернадського, повідомляє пресслужба глави держави – Укрінформ.

“Я радий сьогодні відзначити українських вчених державними преміями у галузі науки та техніки. Я неодноразово казав і повторюватиму: найцінніше, що є в України, – це наші люди. Їхній розум, таланти, креативність та працьовитість. І це доводять наші науковці”, – сказав Зеленський.

Глава держави зазначив, що лауреатами цьогорічної премії стали 40 наукових робіт у сферах інфраструктури, енергетики, оборони, сільського господарства, медицини, екології, кібербезпеки тощо.

Він ознайомився з роботами лауреатів премії, оглянув експозицію Фонду Президентів України та вручив лауреатам премії свідоцтва й нагрудні знаки.

“Ці роботи модернізують процеси, дозволяють державі потенційно зекономити або заробити мільярди гривень, здатні покращити життя як окремих галузей, так і всіх громадян України. Саме тому цього року ми кардинально змінили концепт заходу. Ми хочемо, щоб роботи переможців не загубились у довгих ящиках столу й були впроваджені не лише окремими українськими підприємствами, а максимально широко та комплексно – наскільки це можливо”, – зауважив Зеленський.

За його словами, на сьогоднішню зустріч, крім науковців, були запрошені міністри та представники бізнесу, щоб вони змогли познайомитись одне з одним і запланувати початок співпраці.

“Це важливий крок, щоб відновити ефективну комунікацію та партнерство між наукою, владою та бізнесом. Я знаю, що низка робіт уже зацікавила наші міністерства – Міністерство інфраструктури, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Міністерство енергетики та захисту довкілля. Ми всі дуже сподіваємося, що це принесе користь, дивіденди нашій державі і вам, поважні вчені та науковці”, – наголосив Президент.

Водночас він нагадав, що українці здійснили вагомий внесок у багато сфер – від підкорення космосу до ІТ-технологій, та додав, що треба зробити все, аби українські вчені змогли реалізувати себе не у Кремнієвій долині, а на рідній землі.

На його думку, для цього потрібна підтримка і держави, і приватного сектору.

“Це стосується фінансування, розвитку нових досліджень, маркетингу наукових ідей та впровадження цих ідей у життя. Ми повинні надати імпульс для розвитку української науки. Відкрити Україні та світу наших нових Сікорських, Вернадських, наших Корольових”, – переконаний Зеленський.

 

У столиці з’явився ще один бібліохаб

Бібліотеку «Свічадо» Святошинського району столиці перетворили на сучасний хаб.

Про це повідомили у Департаменті культури КМДА – Укрінформ.

“Бібліотеку “Свічадо” Святошинського району (бульвар Ромена Роллана, 13-В) перетворили на сучасний хаб, який має власну айдентику, фірмовий стиль, логотип і якому присвоєно власні кольори – жовтий і сірий”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, у бібліотеці виконали капітальний ремонт, оновили всі меблі й встановили сучасне обладнання – 3D-принтер, техніку для людей із порушенням зору, проєктор, підвісні мікрофони тощо. Головною відмінністю бібліотеки «Свічадо» від інших оновлених бібліотек є поділ на зони, а також тактильні лінії для слабозорих, які розташовані в усьому приміщенні.

«Справжня радість – спостерігати наш спільний розвиток і бачити, як змінюються бібліотеки одна за одною. Ми накопичуємо досвід, і на сьогодні «Свічадо» є однією з кращих у нашій сім’ї бібліохабів», – зазначила директорка Департаменту культури Діана Попова.

Проєкт «Сучасний бібліотечний простір – БібліоHUB» розпочато у 2017 році. На сьогодні його учасниками стали 7 районів (Шевченківський, Дніпровський, Святошинський, Деснянський, Подільський, Голосіївський і Дарницький) та 8 бібліотек, які отримали новий фірмовий стиль, сучасний вигляд та інноваційні технології.

 

5 принципів, за якими потрібно змінювати бібліотеки в Україні

Тамара Сухенкоспівзасновник благодійного фонду “Бібліотечна країна”, психолог, фасилітатор12 лютого 2020 УП

Держава в роздумах, що робити з бібліотеками.

Або, більш ймовірно, вирішила нічого не робити.

Серед політичних лозунгів – 100 шкіл, 100 стадіонів, на жаль, немає 100 бібліотек, або хоча б мрії про одну надсучасну українську.

Чому варто трансформувати публічні бібліотеки, й у що саме

Якщо думати тактично, то політиків можна зрозуміти.

Косметичні зміни і навіть тисячі нових книжок не дадуть швидких та помітних перемог.

Розгрібати авгієві конюшні нудно і затратно.

Та й за часів незалежності бібліотеки зникли з думок українців як місця доступу до книжок, і не з’явилися в новій ролі. Читання, як вид дозвілля, поступився іншим більш пасивно-споживацьким.

Щоб відповідати сучасним викликам громадян, громад і держави бібліотеки мають здійснити квантовий стрибок, а політики взяти лідерство і з думками про наступні покоління запропонувати їм нову і більш проактивну роль – модераторів і просторів для розвитку та навчання протягом життя, лабораторій місцевих ініціатив, інформаційних та соціальних центрів.

Нещодавно я була в найсучаснішій бібліотеці в Європі – Oodi в Гельсінкі.

У мене не перевірили документи на вході й в режимі читання я мала доступ до усіх фондів без виключень.

Я побачила інклюзивний відкритий простір, де комфортно себе почували батьки з дітьми, літні люди та читачі на візочках, студенти та туристи.

Натомість у нас для цих категорій людей існують окремі бібліотеки – дитячі, юнацькі, університетські та спеціалізовані – медичні, для незрячих тощо.

Як тут не замислитися – з якою метою ми продовжуємо радянську традицію сепарувати людей за віковими, професійними ознаками та особливими потребами?

Ви знали, що і досі у великих містах дорослі, підлітки та діти мають обслуговуватися в окремих бібліотеках?

Цікаво, в нерадянській Україні якою є мета збереження такого поділу?

Не дивлячись на скепсис щодо перспектив паперової книги і ризиків цього тренду для бібліотек, вони живі та потужні як інституції в цивілізованому світі  – адже мають багато свободи і дуже швидко адаптуються до нових потреб громадян.

Бібліотеки в Україні сьогодні я би дуже умовно розділила на живі та мертві.

Живі тримаються на ентузіазмі керівників та деяких працівників, інколи підтримці локальної влади та меценатів, і в них завжди багато відвідувачів.

Мертві – навіть якщо гарно відремонтовані та оснащені – пусті.

Розмірковуючи над принципами, які є в основі багатьох бібліотек у світі, які би могли забезпечити їх життєстійкість та функціональність в Україні та мають бути виписані в законі, я би запропонувала наступні:

  1. Принцип відкритості

Усі бібліотеки крім певних в закритих установах (тюрми, лікарні, школи) мають стати публічними і відкрити свої двері усім громадянам та гостям країни.

Зокрема, я пам’ятаю, що для доступу в Національна бібліотеку України імені В. І. Вернадського в Києві мені потрібно було принести довідку, що я пишу дисертацію.

Другий аспект – відкриті фонди. Чи знаєте ви, що більшість книжок у бібліотеках – під замком?

У нас має з’явитися доступ до всіх фондів бібліотек, адже на сьогодні існує таке поняття як сховище, і туди мають доступ тільки працівники бібліотек.

Зрозуміло, що є виключення – цінні книжки до яких є доступ тільки в читальних залах, але їх має бути небагато.

Відкритість має стосуватись і організації простору – замість окремих кімнаток та закутків один загальний великий відкритий простір.

Бібліотека і школа, куди хочуть приходити діти і батьки: історія успіху ОТГ на Дніпропетровщині

Наступне – відкриті прозорі вікна, через які книжки мають запрошувати відвідувачів. Я так багато бачила непомітних бібліотек, що впевнена – якщо в один день усі жалюзі та тюлі зникнуть з усіх бібліотек країни – кількість читачів збільшиться в рази.

Коли директорка Центральної бібліотеки ім. Т. Г. Шевченка для дітей в Києві зробила цей крок, почали заходити жителі сусідніх будинків і питати:

– А що, тут відкрилась нова бібліотека?

– Та ні,  вона вже тут 100 років… Просто вперше через вікна стало видно книжки.

Мало хто з бібліотекарів зважується навіть на такий легкий крок, аргумент – “так усе ж буде видно”.

Відкритість та публічність також передбачають, що річні звіти про діяльність з визначеними показниками ефективності можна побачити у вільному доступі на сайтах.

  1. Принцип інклюзивності

Він передбачає, що в житті суспільства беруть участь різні люди і жоден з них, незалежно від зовнішності, походження, гендеру, фізичних даних, віку, стану здоров’я, орієнтації і будь-яких інших ознак, не відчуває себе виключеним.

Інклюзивність знімає бар’єри, які заважають людині отримати доступ до культури, освіти тощо.

На допомогу цьому приходять принципи універсального дизайну, в центрі уваги якого знаходиться людина і який враховує потреби всіх у найрізноманітніших ситуаціях та не передбачає створення окремих або спеціальних можливостей для доступу та користування.

  1. Принцип гостинності та клієнтоорієнтованості

Часто клієнти бібліотек скаржаться на те, що відчувають себе непроханими гостями.

І справді, раніше в бібліотеках головними були книги. Але зараз настав інший час, коли ними мають стати – люди.

Відвідувачі очікують від бібліотекаря заохочення, які комунікуються через контакт очей, посмішку, активне привітання.

Одна директорка районної бібліотеки якось нам поскаржилася, що вони не можуть приймати багато відвідувачів, проводити заходи, бо прибиральниця працює на півставки і вона навіть кабінет директора не встигає прибрати, а відвідувачі – це ще більше роботи.

Гостинність – це і про те, що є доступ до питної води, є де лишити візок чи велосипед, туалети в хорошому стані… І все комунікує, що тобі тут раді.

До того ж, бібліотеки часто мають такий же графік як і більшість працюючого населення, з 9.00 до 18.00, обмежуючи тим самим багатьох користувачів у можливості скористатися послугами.

  1. Принцип партнерства

Йдеться про співробітництво з усіма зацікавленими сторонами, націлене на розвиток людей та громад.

Раніше бібліотеки орієнтувалися лише на державу, на вказівки з обласних та райониих адміністрацій.

Зараз через реформу децентралізації управляти ними будуть місцеві громади, ключовим KPI на місцях має стати розвиток громад, інтеграція з життям громад.

Зокрема, активні громадяни можуть взяти участь у роботі Громадської ради при бібліотеці, яка опікується її розвитком.

Бібліотекарі часто скаржаться та сприймають як загрозу, а не як можливість, громадську активність читачів.

Наприклад, вони можуть обмежити в праві провести певний захід, бо “наша бібліотека під цим депутатом” і в нашому районі він має монополію на “активність”, якщо впустимо когось з вулиці – він перестане нам допомагати.

  1. Принцип розвитку

Ми наздоганяємо світ в багатьох сферах і еволюційно нам потрібно більше соціальних просторів та середовищ для розвитку дорослих.

Скандинавські країни зробили прорив, коли усвідомили потребу масової громадянської освіти для дорослих – народні школи спочатку з’явилися в сільській місцевості.

У Великій Британії бібліотеки називають народними університетами.

Але щоб стати модераторами розвитку перш за все потрібно розморозити ініціативу бібліотек, у яких є багато регуляторних перепон для власних змін.

І якщо в інформаційну епоху бібліотека – це простір для задоволення культурних, освітніх та комунікаційних потреб громади, відтак – має бути свобода робити все, що вписується в цю рамку.

Наразі нам потрібен новий закон про бібліотеки (старий датовано 1995 роком), який врахує зміни, які відбулися і ще відбудуться в світі, який визначить нову роль бібліотек в державі та ключові принципи, за якими вони мають функціонувати.

І наостанок про соціальну функцію – сучасне суспільство дуже атомізоване, споживання інформації через індивідуальні пристрої та соціальні мережі сприяють цьому ще більше.

Чи з’являться серед середовищ для спілкування – барів та вулиці – бібліотеки?

Це виклик для еліт.

Тамара Сухенко, співзасновник благодійного фонду “Бібліотечна країна”, психолог, фасилітатор, спеціально для УП.Життя

 

У “Слузі народу” розповіли, чому Зеленський відкликав законопроєкт щодо децентралізації

Реформу децентралізації влади можливо провести до місцевих виборів, вважає голова партії “Слуга народу”, перший заступник голови фракції “СН” у Верховній Раді Олександр Корнієнко.

Про це він заявив в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна” – Укрінформ.

“Так, у нас є план. Можна за дві сесії встигнути, якщо планувати на початку четвертої сесії 3-4 вересня голосувати 300 (300 голосів за законопроєкт “Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)” – ред.). Четверта сесія якраз дуже вдало розпочинається – першого вересня, а виборчий процес (на місцевих виборах – ред.) розпочинається п’ятого вересня”, – сказав Корнієнко.

За його словами, у найближчі два тижні в регіонах буде проведено обговорення законопроєкту “Про внесення змін до Конституції про децентралізацію влади”. Парламентарій розповів, що вони відбудуться у форматі, в якому обговорювалося питання про ринок землі – на невеликих форумах, по кількасот людей.

“Ці обговорення завершаться 25 лютого великим зібранням у Києві, де будуть представники асоціацій, мери, керівники місцевих органів влади, експерти всілякі, представники донорів. Після нього ми виходитимемо на концепцію, потім – комісія з правової реформи, де все це фіналізується. Тобто приблизно наприкінці лютого – початку березня ми плануємо вийти на текст”, – повідомив Корнієнко.

Він також розповів, що паралельно в уряді допрацьовують перспективні плани об’єднаних територіальних громад (ОТГ). “Ми їм дали такі повноваження – самим їх формувати”, – зазначив народний депутат.

Корнієнко також нагадав, що наразі готується до другого читання законопроєкт №2653 про внесення змін до закону “Про місцеве самоврядування в Україні”, після ухвалення якого Кабмін зможе внести новий проєкт адміністративного устрою країни, “в якому і відбудуться місцеві вибори”.

Корнієнко розповів, що основною причиною для відкликання Президентом з Верховної Ради законопроєкту №2598 “Про внесення змін до Конституції (щодо децентралізації влади)” стали заяви мерів, які не схвалювали реформу в такому вигляді.

“Було дві заяви мерів: один – на першому етапі внесення, коли Президент вперше вніс законопроєкт (13 грудня 2019 року – ред.) – там було майже 150 підписантів, на другому етапі – (доопрацьований законопроєкт, внесений у ВР 27 грудня минулого року – ред.) – тоді було вже майже 300 підписантів… Більшість із них – це мери, члени асоціації мерів, голови ОТГ і депутати ОТГ”, – сказав Корнієнко.

Як повідомляв Укрінформ, 13 грудня 2019 року Президент Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №2598 “Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)”.

Згідно з ним, для адміністративного нагляду за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування, координації діяльності територіальних органів центральних органів виконавчої влади пропонується запровадити інститут префектів. Префекта призначає на посаду та звільняє з посади за поданням Кабінету міністрів Президент. Передбачається, що префект може зупиняти дію актів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду.

Окрім того, законопроєктом передбачено, що у разі ухвалення головою громади, радою громади, окружною, обласною радою акта, що не відповідає Конституції та створює загрозу порушення державного суверенітету, територіальної цілісності чи загрозу національній безпеці, Президент за поданням префекта зупиняє дію відповідного акта з одночасним зверненням до Конституційного суду, тимчасово зупиняє повноваження голови громади, складу ради громади, окружної, обласної ради та призначає тимчасового державного уповноваженого.

Комітет Верховної Ради з питань правової політики рекомендував спрямувати до Конституційного суду президентський законопроєкт №2598.

Водночас 16 січня в Офісі Президента повідомили, що Зеленський за результатами зустрічі із керівництвом фракції “Слуга народу” вирішив відкликати законопроєкт про внесення змін до Конституції щодо децентралізації влади та відправити його на доопрацювання.

3 лютого Олександр Корнієнко заявив, що новий текст змін до Конституції щодо децентралізації буде внесено в Раду до кінця лютого.

 

У “Слузі народу” не хочуть вписувати до Конституції “особливий статус” ОРДЛО

У партії “Слуга народу” залишаються на позиції не закріплювати в Конституції України особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО).

Про це заявив керівник партії, перший заступник голови однойменної фракції Олександр Корнієнко в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна” – Укрінформ.

“Наша позиція та позиція Президента Володимира Зеленського – особливий статус до Конституції не вписувати. І обидва проєкти закону (першого варіанту і доопрацьованого, а пізніше відкликаного, про внесення змін до Конституції щодо децентралізації – ред.) були без будь-якого “особливого статусу”, – сказав Корнієнко.

Відповідаючи на запитання, як просувається робота над текстом нового законопроєкту “Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей”, він нагадав, що Верховна Рада продовжила дію закону “Про особливий порядок місцевого самоврядування в ОРДЛО” до 31 грудня 2020 року включно.

“Чекаємо зовнішньополітичного сигналу від Президента”, – сказав Корнієнко.

Як повідомляв Укрінформ, 13 грудня 2019 року Президент Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №2598 “Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)”.

Згідно з ним, для адміністративного нагляду за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування, координації діяльності територіальних органів центральних органів виконавчої влади пропонується запровадити інститут префектів. Префекта призначає на посаду та звільняє з посади за поданням Кабінету міністрів Президент. Передбачається, що префект може зупиняти дію актів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду.

Окрім того, законопроєктом передбачено, що у разі ухвалення головою громади, радою громади, окружною, обласною радою акта, що не відповідає Конституції та створює загрозу порушення державного суверенітету, територіальної цілісності чи загрозу національній безпеці, Президент за поданням префекта зупиняє дію відповідного акта з одночасним зверненням до Конституційного суду, тимчасово зупиняє повноваження голови громади, складу ради громади, окружної, обласної ради та призначає тимчасового державного уповноваженого.

Комітет Верховної Ради з питань правової політики рекомендував спрямувати до Конституційного суду президентський законопроєкт №2598.

Водночас 16 січня в Офісі Президента повідомили, що Зеленський за результатами зустрічі із керівництвом фракції “Слуга народу” вирішив відкликати законопроєкт про внесення змін до Конституції щодо децентралізації влади та відправити його на доопрацювання.

3 лютого Олександр Корнієнко заявив, що новий текст змін до Конституції щодо децентралізації буде внесено в Раду до кінця лютого.

 

“Слуга народу” ретельніше підійде до відбору кандидатів на місцевих виборах – Корнієнко

Партія “Слуга народу” врахує помилки виборчої кампанії до Верховної Ради та підійде до відбору своїх кандидатів на місцевих виборах ретельніше.

Про це заявив її голова, перший заступник голови однойменної фракції у Верховній Раді Олександр Корнієнко в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна” – Укрінформ.

“Треба ретельніше відбирати. Головне – це час, а у нас його не було: було два тижні – місяць від сили. Тут у нас є фактично пів року. І цей відбір ми в ідеалі бачимо з березня до липня” – сказав Корнієнко.

За його словами, “буде і перевірка безпеки щільніша, зважаючи на минулий досвід таких кейсів, як в Іванісова (народний депутат із фракції “Слуга народу” Роман Іванісов – ред.), які важко зі старту розгадати”.

Корнієнко також розповів, що кандидати в депутати пройдуть “і онлайн-навчання, як елемент відбору, щоб зрозуміти мотивацію людей”, і оффлайн-навчання.

“У результаті депутати будуть більш підготовленими. У такий спосіб ми йдемо від класичного формування місцевих команд, коли хтось з якимись списками кудись приходив і казав: “Це класні хлопці і треба їх брати!”. Їх брали, а потім вони п’ять років у Верховній Раді займалися казна-чим”, – зазначив Корнієнко.

Як повідомляв Укрінформ, восени 2019 року в соцмережах з’явилася інформація, що народний депутат Роман Іванісов був судимий у 1996 році за частиною 3 статі 117 Кримінального кодексу України (зґвалтування неповнолітньої) і частиною 2 статті 118 (зґвалтування неповнолітньої у неприродний спосіб).

Сам Іванісов цю інформацію назвав фейком.

20 листопада на брифінгу генпрокурор Руслан Рябошапка озвучив інформацію, що народний депутат України від “Слуги народу” мав судимість за зґвалтування неповнолітньої.

25 листопада Президент Володимир Зеленський заявив, що депутата Іванісова виключено з партії “Слуга народу”.

3 грудня фракція партії “Слуга народу” офіційно виключила зі свого складу народного депутата Іванісова.

 

BezBid: онлайн сервіс інтернет-гігієни країни проти кіберзлочинності

За даними Національного Банку України в Україні налічується 42,6 мільйона тримачів платіжних карт. Що забезпечує вашу кібербезпеку, як користувачів сьогодні? – Укрінформ

Онлайн-сервіс BezBid версія якого вже успішно функціонує в українському сегменті Інтернет. Це безкоштовний сервіс для громадян України, які хочуть убезпечити своє перебування в мережі.

В наш час сайти стали обов’язковою умовою існування, вони створюються у величезних кількостях, при цьому досить часто з метою крадіжки особистих даних, зокрема платіжних систем, коштів або потрібних даних.

BezBid розроблений як ефективний інструмент для поширення знань з кібергігієни для інтернет-користувачів. Команда BezBid переконана, що кібергігієна – основа кібербезпеки країни.

Цiлi та завдання проекту

Цифровий сервіс виявляє та розкриває природу тіньових сайтів. З цією метою він перевіряє web-ресурс на вразливість, реєстраційні дані, справжність, законність, ніші ресурсу, а також виявляє клоакинг в режимі онлайн.

Наразі зарубіжні та вітчизняні інституції не мають відкритих для користувачів інструментів, які пропонує команда засновників BezBid.

Пересічний громадянин країни читає лиш в новинах про те як все нові і нові експерти публікують звіти про кібербезпеку, але жодна з організацій не дає відкритого доступу до своїх інструментів кібергігієни.

Можливості ресурсу:

Інформація про домен. При порушенні будь-якого закону (в т.ч. закону про медіа) у BezBid є інформація про IP-адреси, реєстратора домену, хостера, що допоможе знайти порушників і притягнути до відповідальності.

Історія домену. Ресурс надає можливість бачити всю історію (на кого і коли переоформлювався домен), хто був власником домену в певний період часу. Якщо кіберзлочин був вчинений та власник сайту з метою уникнення відповідальності змінив дані whois, наш сервіс покаже всю історію змін.

Наявність SSL сертифікату. 36% українців регулярно роблять покупки в інтернеті. Велика частка з них стають жертвами хакерів. Хакери через незахищеність сайтів крадуть дані користувачів (ПІБ, платіжні дані тощо). SSL є невід’ємною складовою кібербезпеки, вдосконалення якої є великим пунктом у стратегії державних органів.

Віруси. Наявність на сайті вірусів також може призвести до випадків інтернет-шахрайства.

Стоп Слова. Завдяки стоп-словам система зможе проводити пошук сайтів, що займаються реалізацією незаконних товарів та сервісів (наркотики, зброя казино чи виявлення агресії Російської Федерації проти України).

Перевірка на клоакінг. Клоакінг – ще один шлях незаконного отримання персональних та платіжних даних користувачів, також за допомогою клоакінгу злодії росповсюджують товари обдуривши Google.

Перевірка на редіректи. Фішинг – редіректи реалізовуються з метою перенаправлення коритувачів на сторонні сайті.

Авторитет домена. Демонструє рівень довіри до сайту.

Основною метою кіберзлочинів є отримання персональних даних, паролів, інформації про банківські рахунки та іншої особиста інформації.

Отже BezBid пропонує відкрите рішення з:

Поширення знань для інтернет-користувачів;

Захист споживачів у кіберпросторі;

Вдосконалення сфери кіберзахисту;

Створення безпечних умов для інтернет-споживачів у кіберпросторі;

Мінімізація випадків інтернет-шахрайства;

Пошук нових технологій у глобальному кіберпросторі;

Виявлення ресурсів з нелегальними товарами та послугами.

Функціональними можливостями бета-версії сервісу BezBid є перевірка інтернет-ресурсів на захищеність даних користувачів: а саме наявність сертифікату SSL, історія сайту та доменного імені, наявність вірусів на сайті, клоакінг, редіректи, перевірка сайту в базі заборонених сайтів, наявність 18+ інформації тощо. Для поширення знань інтернет-користувачів кібербезпеці в розділі

Розділ “Енциклопедія” постійно публікує матеріали, які зроблять досвід користування веб-сайтами безпечним.

Автором сервісу BezBid є Громадська Організація “З захисту споживачів у кіберпросторі”, членами якої є експерти в галузі кіберзахисту Стояновський Кирило, Веремейчук Володимир, Євген Забарило, Наталія Литвинова та інші.

Перевірити сайт, що вас цікавить, а також прийняти участь в бета-тестуванні сервісу BezBid можна за посиланням: bezbid.com. Відгуки про сервіс та пропозиції щодо його розвитку приймаються на електронну адресу: bezbid.com@gmail.com.

У 2020 році кожен українець має можливість зробити свій вклад у безпечне майбутнє свого середовища життя. Кіберзлочинність в умовах глобалізованої сучасності є великим цивілізаційним викликом. Боротьба з глобальним агресором організованою кіберзлочинністю є вагомою частиною стратегій захисту громадян та критичних інфраструктур держави. В свою чергу, Україна має можливість стати першою ланкою майбутньої системи захисту безпеки у кіберпросторі в умовах цивілізаційної глобалізації.

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 580

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua