Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 21.02.2020

Інформдень: 21.02.2020

Окупанти 13 разів порушили “тишу”, один боєць поранений

21 лютого, збройні формування Російської Федерації 13 разів порушили режим припинення вогню.

Про це інформує пресцентр штабу ООС – Укрінформ.

“Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї”, – йдеться в повідомленні.

Сім обстрілів було зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід”:

поблизу Красногорівки – з міномета калібру 120 мм противник випустив 10 мін;

поруч із Павлополем – з міномета калібру 82 мм (10 мін), також вівся вогонь із гранатометів різних систем та стрілецької зброї;

двічі неподалік Лебединського – з 82-мм міномета (21 міна);

в районі Новотроїцького – з ручного протитанкового гранатомета;

поблизу н. п. Піски – з підствольного гранатомета, великокаліберного кулемета та іншої стрілецької зброї.

неподалік Мар’їнки – зі стрілецької зброї.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Північ” ворог учинив шість обстрілів позицій українських захисників:

двічі поруч з Оріховим – з міномета калібру 120 мм – 20 мін, десять мін з 82-мм міномета, а також сім пострілів зі станкового протитанкового гранатомета;

неподалік Луганського – з міномета калібру 120 мм (п’ять мін), також вівся вогонь з гранатометів різних систем;

поблизу Травневого – з 82-мм міномета (дві міни), застосовувалися гранатомети різних систем та великокаліберні кулемети;

у районі н. п. Новотошківське – з міномета калібру 82 мм (вісім мін) та десять пострілів з автоматичного станкового гранатомета;

поруч із Новолуганським – з 82-мм міномета (чотири міни), а також із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Вчора, 21 лютого, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав поранення.

З початком цієї доби російські окупаційні війська двічі обстріляли позиції Об’єднаних сил: поруч із Мар’їнкою зі станкового протитанкового гранатомета противник здійснив три постріли; в районі населеного пункту Новомихайлівка зі 120-мм міномета випустив п’ять мін.

За поточну добу втрат немає, наголошується в повідомленні.

 

Окупанти попередили сестру Джемілєва про “неприпустимість несанкціонованих акцій”

Напередодні шостої річниці всекримського мітингу під стінами ВР Автономної Республіки Крим, учасники якого виступали за збереження територіальної цілісності України, окупаційна влада в Криму вручила так звані застереження активістам кримськотатарського народу.

Про це в Facebook повідомляє Кримська солідарність – Укрінформ.

“19 лютого 2020 року сестрі лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва – Ділярі Сейтвелієвій, яка мешкає в м. Бахчисарай, було вручено застереження про “неприпустимість несанкціонованих акцій”. Документ було вручено їй особисто співробітником поліції”, – йдеться в повідомленні.

Крім того, в п’ятницю, 21 лютого, аналогічний документ, який застерігає від заходів, присвячених  Дню пам’яті Номана Челебіджихана, був вручений голові ЦВК кримськотатарського народу Заїру Смедляєву, який проживає в Красногвардійському районі Криму.

За даними Кримської солідарності, так звана прокуратура Бахчисарайського і Красногвардійського районів у своїх “застереженнях” повідомляє про те, що “за наявною інформацією правоохоронних органів прихильниками Меджлісу кримськотатарського народу, внесеного на території Росії до списку екстремістських організацій”, в період з 23 по 26 лютого 2020 року готуються “акції екстремістського характеру”.

Також у документі зазначено, що Діляра Сейтвелієва і Заїр Смедляєв є нібито учасниками або організаторами майбутніх заходів і “в разі невиконання федерального законодавства” будуть притягнуті до відповідальності.

Коментуючи отримане від окупаційної влади “застереження”, глава ЦВК Курултаю кримськотатарського народу Заїр Смедляєв зазначив, що документ свідчить про чергову спробу тиску на нього.

“У принципі, це – типове застереження, яке виписують усім активістам. Пов’язане воно з майбутніми знаковими для кримських татар датами”, – повідомив Смедляєв.

За його словами, 23 лютого – День пам’яті жертв депортації чеченського та інгушського народів. У цей же день відзначається день пам’яті муфтія мусульман Криму, Польщі, Білорусі та Литви Номана Челебіджихана, у зв’язку з чим традиційно служаться молебні і покладаються квіти до севастопольської в’язниці, в якій було вбито голову першого кримськотатарського Курултаю Челебіджихана.

Як вважає Смедляєв, подібні “застереження” виписують з метою “не дати побачити світові те, що відбувалося і відбувається в Криму“.

Традиційно окупаційна влада розносить активістам “застереження” напередодні 18 травня – Дня пам’яті жертв депортації і 26 червня – Дня кримськотатарського прапора.

У 2016 році окупаційна влада в Криму заборонила представницький орган кримськотатарського народу – Меджліс, внісши його до списку екстремістських організацій. Раніше, в 2014 році Мустафі Джемілєву і Рефату Чубарову було заборонено в’їзд до Росії.

 

Prisoner’s Voice: на підтримку заручників Кремля запускають міжнародну акцію

До шостої річниці окупації Криму правозахисники закликають небайдужих долучитися до міжнародної глобальної акції на підтримку заручників Кремля Prisoner`s Voice.

Про це на пресконференції “Сіль України” в Укрінформі повідомила голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

“На шосту річницю окупації Криму ми разом із партнерами хочемо закликати всіх приєднатися до нової хвилі міжнародної глобальної акції, яка зараз називається Prisoner`s Voice, тому що, на щастя, людина, ім’ям якої вона називалася раніше, Олег Сенцов, вже на свободі”, – зазначила правозахисниця.

Матвійчук розповіла, що в кінці лютого 2014 року Центр громадянських свобод був першою організацією, яка відправила правозахисну мобільну групу в Крим.

“Тоді ми абсолютно не розуміли, що там відбувається. Але ми побачили, що через руки наших моніторів проходять сфабриковані кримінальні і адміністративні справи. Ми зрозуміли,що це кампанія, і їй треба протиставити таку ж потужну правозахисну кампанію. З такої ідеї народилася, розвивалася і врешті перетворилася на міжнародну глобальна акція #SaveOlegSentsov. Це колективна дія людей, які живуть у 35 країнах світу, виходять на синхронні демонстрації з вимогою звільнити політв’язнів, спілкуються зі своїми національними політиками і, як їхні виборці, звертаються з вимогою не забувати про тему Криму, яка, на жаль, поступово сходить з порядку денного”, – пояснила вона.

Спільними зусиллями, зазначає Матвійчук, вдалося добитися прийняття цілої низки нормативних документів, резолюцій в ООН, Раді Європи, ОБСЄ, Європейському Союзі, а також зупинення “негативних речей”, яким піддавалися бранці Кремля в ув’язненні. Але продовження цієї роботи приносить все нові виклики. Наприклад, як у випадку з кримським татарином Джемілєм Гафаровим, який перебуває в СІЗО попри те, що навіть за репресивним російським законодавством людину з його “букетом” медичних діагнозів заборонено утримувати в місцях несвободи.

Тому наразі у Центрі громадянських свобод закликають членів своєї міжнародної мережі та усіх небайдужих роздрукувати логотип і гасло акції з сайту, сфотографувати його на тлі визначної пам’ятки свого населеного пункту, розмістити фото в інтернеті з хештегом #PrisonersVoicе та обов’язково локалізувати і позначити місце знаходження.

Також просять надіслати світлину на ccl.org.ua@gmail.com. Усі отримані фото будуть представлені на квітневій сесії ПАРЄ, щоб нагадати країнам-учасницям Ради Європи про окупацію Криму та спонукати їх внести до моніторингового звіту категоричну вимогу до Росії звільнити усіх незаконно ув’язнених громадян України.

“Це дуже легкий крок. Він символічний. Можна подумати: зробити фотографію, виставити її, вислати нам – що це змінить? Очевидно, що ні одна, ні навіть тисяча фотографій нічого не змінять. Але без наших дій, без нашої відповідальності точно нічого не відбудеться. Люди перебувають в окупації вже шість років. І ми просимо приділити шість хвилин для того, щоб їх підтримати”, – підсумувала Матвійчук.

 

Морський Трибунал ООН відхилив спробу Росії уникнути відповідальності за дії на Азові – МЗС

Сьогодні Арбітражний Трибунал, сформований відповідно до Конвенції ООН з морського права, відхилив спроби Росії уникнути відповідальності за її поведінку в Азовському морі та у Керченській протоці.

Про це йдеться в офіційному коментарі МЗС України – Укрінформ.

“Сьогодні Трибунал відхилив спроби Росії уникнути відповідальності за її поведінку в Азовському морі та Керченській протоці. Росія намагалася виключити ці два життєво важливі міжнародні водні шляхи зі сфери регулювання міжнародного морського права”,- йдеться у коментарі.

У МЗС наголосили, що Трибунал погодився з Україною – вимога Росії про статус внутрішніх вод не є належним приводом для заперечення юрисдикції, це питання слід вирішувати на стадії розгляду справи по суті.

“Рішення означає необхідність здійснення юридичної експертизи незаконного будівництва Росією Керченського мосту та зупинок суден в Азовському морі, які завдають шкоди міжнародному судноплавству”, – підкреслили в українському МЗС.

Таким чином, наголошують у міністерстві, рішення Трибуналу підтверджує “наявний міжнародний консенсус щодо невизнання незаконної анексії Криму Російською Федерацією” і не підтримує вимогу Росії щодо суверенітету.

“Сьогоднішнє рішення є прямим запереченням позиції Росії, що її односторонні дії захищені від юридичних оскаржень”, – зауважили у міністерстві закордонних справ.

Як зазначається, Україна здійснюватиме підготовку для належного представлення справи по суті перед Арбітражним трибуналом, а після вивчення письмових подань сторін Трибунал проведе слухання по суті.

Раніше про рішення у позові України до Росії повідомив міністр закордонних справ Вадим Пристайко.

Як повідомлялося, у вересні 2016 року Україна подала до суду позов, у якому звинуватила Росію в порушенні Конвенції з морського права в українських територіальних водах у Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці.

Україна вимагає припинити в цих акваторіях узурпацію своїх суверенних морських прав. Позов стосується всіх порушень, які вчинила Росія, – перешкоджання навігації, крадіжка корисних копалин, незаконний вилов риби, спорудження Керченського мосту та багатьох інших.

У травні 2017-го відбулося перше процедурне засідання Трибуналу за Конвенцією з морського права ООН, в рамках якого створили арбітраж для розгляду спору України проти РФ.

У лютому 2018-го до Постійної палати третейського суду в Гаазі подали меморандум, тобто пакет доказів того, що Росія порушує суверенні права України в Чорному та Азовському морі й у Керченській протоці, було подано 19 лютого 2018 року.

Зі свого боку Росія подала до Міжнародного трибуналу свої заперечення щодо юрисдикції цієї інституції розглядати позов України проти РФ.

10 червня 2019 постійна палата Третейського суду в Гаазі почала слухати позов України проти Росії щодо порушення права на доступ до власних територіальних вод навколо анексованого Криму.

 

Гаазький арбітражний суд підтвердив юрисдикцію у позові України до Росії

Гаазький арбітражний суд підтвердив свою юрисдикцію у позові України до Росії щодо порушень в Чорному і Азовському морях, а також у Керченській протоці.

Про це у Twitter повідомив глава МЗС Вадим Пристайко – Укрінформ.

“Гаазький арбітражний суд підтвердив свою юрисдикцію щодо розгляду позову України щодо Азовського моря та Керченської протоки, а також щодо експропріації наших природних ресурсів”, – написав він.

Міністр також уточнив, що це стосується незаконного будівництва Керченського мосту з боку Росії, а також переслідування судноплавства в Азовському морі.

Як повідомлялося, у вересні 2016 року Україна подала до суду позов, у якому звинуватила Росію в порушенні Конвенції з морського права в українських територіальних водах у Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці.

У цій справі Україна вимагає припинити в цих акваторіях узурпацію своїх суверенних морських прав. Позов стосується всіх порушень, які вчинила Росія, – перешкоджання навігації, крадіжка корисних копалин, незаконний вилов риби, спорудження Керченського мосту та багатьох інших.

У травні 2017-го відбулося перше процедурне засідання Трибуналу за Конвенцією з морського права ООН, в рамках якого створили арбітраж для розгляду спору України проти РФ.

У лютому 2018-го до Постійної палати третейського суду в Гаазі подали меморандум, тобто пакет доказів того, що Росія порушує суверенні права України в Чорному та Азовському морі й у Керченській протоці, було подано 19 лютого 2018 року.

Зі свого боку Росія подала до Міжнародного трибуналу свої заперечення щодо юрисдикції цієї інституції розглядати позов України проти РФ.

10 червня 2019 постійна палата Третейського суду в Гаазі почала слухати позов України проти Росії щодо порушення права на доступ до власних територіальних вод навколо анексованого Криму.

 

Потураєв в ОБСЄ застеріг від ядерної катастрофи на Донбасі

Російська окупаційна адміністрація на Донбасі затопила шахту, в якій у часи СРСР проводилося випробування ядерної зброї, і тепер радіоактивні води шахти загрожують всьому регіону.

Про це заявив голова делегації Верховної Ради України в ПА ОБСЄ Микита Потураєв у своєму виступі на засідання Парламентської Асамблеї у Відні, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Деякі шахти в регіоні були навмисно затоплені. Ситуація на цих шахтах може вийти з-під контролю у будь-який момент. І тут я б наголосив на одній деталі: у 1970-х роках Радянський Союз в одній з донецьких шахт проводив випробування ядерної зброї. Тепер ця шахта заповнена радіоактивною водою”, – заявив український депутат.

Він додав, що всі, звичайно, розуміють, що РФ “турбується про мову на Донбасі”. “Але вона не переживає про своїх власних громадян у Ростовській області, які можуть отруїтися радіоактивною водою з цієї донецької шахти”, – заявив Потураєв.

Депутат додав, що Україна особливо стурбована ситуацією навколо цієї шахти, “оскільки це може стати для усієї Європи новою ядерною катастрофою в Донецькій області”.

При цьому, російська окупаційна влада забороняє доступ експертам для оцінки ситуації.

Голова української делегації наголосив, що на Донбасі вже відбувається екологічна катастрофа, що спричинено російською агресією. “Ми закликаємо усі країни-учасниці ОБСЄ здійснити тиск на РФ, щоб примусити її припинити агресію проти України. З боку України ми будемо продовжувати зусилля з принесення миру на Донбас”, – заявив Потураєв.

 

Агресія Росії проти України була в центрі уваги сесії ПА ОБСЄ – Потураєв

Російська агресія проти України та окупація Криму були в центрі уваги обговорень на зимовій сесії Парламентської Асамблеї ОБСЄ, яка проходила 20-21 лютого у Відні.

Про це в коментарі власному кореспонденту Укрінформу заявив голова делегації Верховної Ради в ПА ОБСЄ Микита Потураєв.

“Ми дуже задоволені тим, як пройшла зимова сесія Парламентської Асамблеї ОБСЄ. Ми відчули велику підтримку з боку майже всіх промовців. Під час усіх дебатів згадувалася Україна – як держава, що потерпає від найгострішого на сьогодні конфлікту на теренах Європи. Звичайно, обговорювалися різні питання, але тема російської агресії проти України була в центрі уваги протягом обох днів роботи ПА ОБСЄ”, – сказав Потураєв.

За його словами, українська делегація відчула серйозну підтримку нашої країни.

“Вона проявилася в підтримці нашого проєкту резолюції, що фіксує абсолютно неприпустимі порушення міжнародного права, до яких вдалася РФ під час анексії та окупації Криму, збройного вторгнення на Схід України та окупації окремих районів Донецької та Луганської областей”, – повідомив Потураєв.

Він зазначив, що українській делегації вдалося зібрати достатньо підписів, аби розраховувати на підтримку цієї резолюції на літній сесії ПА ОБСЄ у Ванкувері. Це стало можливим завдяки “спільній та злагодженій роботі усіх проукраїнськи налаштованих депутатів”.

“Робота зі збору підписів на підтримку нашої резолюції буде продовжена, звичайно, і між сесіями. Думаю, що резолюція буде підтримана ПА ОБСЄ, і це стане черговим потужним сигналом на підтримку України та ще одним важливим документом, який зможуть використовувати наші друзі, аби підсилювати санкційний, дипломатичний тиск на Росію – щоб змусити її повернутися до виконання базових норм міжнародного права, якими вона відверто нехтує”, – заявив очільник делегації.

Водночас він звернув увагу на те, що в Росії зараз відбувається процес змін до конституції, “згідно з якими вона фактично вийде з-під дії норм міжнародного права”. Однак, підкреслив депутат, українській стороні все одно потрібно продовжувати “роботу на всіх доступних нам напрямках з використанням усіх механізмів, аби держава-агресор, по-перше, дала нам спокій, можливість розвиватися та йти своїм шляхом до родини європейських народів, а, по-друге, щоб вона відповіла за ті злочини, які вчинила проти незалежної України”.

Потураєв додав, що у своїх виступах друзі України не забували про незаконну анексію Росією Кримського півострова: “Не було такого, щоб про окуповані райони Донбасу говорили без згадки про Крим. Тобто позиція наших друзів та колег непохитна: ніхто не збирається пробачати та заплющувати очі на окупацію й анексію Криму”.

 

Росія має почати виконувати “Мінськ” та припинити агресію проти України – віцепрезидент ПА ОБСЄ

Росія має почати виконувати Мінські домовленості та припинити агресію проти України, яка триває вже понад 5 років.

Про це заявила заступник голови парламентської делегації Швеції, віцепрезидент Парламентської асамблеї ОБСЄ Маргарета Цедерфельт під час зимового засідання ПА ОБСЄ у Відні, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Російська агресія проти України триває вже п’ять років, п’ять довгих років. Ця тема є постійно предметом нашого обговорення”, – наголосила шведська депутатка на початку свого виступу.

Вона вказала на те, що у звітах Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ постійно повідомляється про порушення припинення вогню, що відбувається на щоденній основі, та обмеження свободи пересування місії. “Усе це та попереднє насильство певною мірою пов’язано з Росією”, – заявила Цедерфельт.

Віцепрезидент ПА ОБСЄ зазначила, що Росія величезна країна з великим впливом, але також вона має і велику відповідальність.

“І зараз настав час, щоб Росія, через п’ять років, почала виконувати Мінські домовленості, які вона підписала сама і не виконує. І настав час, щоб Росія почала поважати право України на свою територіальну цілісність”, – наголосила Цедерфельт.

 

Комітет ВР створить робочу групу з розслідування атаки окупантів на Донбасі

Члени Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки вирішили створити робочу групу, яка має розслідувати обставини атаки позицій підрозділів Об’єднаних сил 18 лютого, яку здійснили збройні формування Росії.

Про це журналістам повідомив член Комітету з нацбезпеки, голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія після засідання комітету 21 лютого, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми запросили генерала Наєва (заступник начальника Генштабу ЗСУ, – ред.). Він нам пояснив дуже багато додаткових деталей, але деякі військові питали більше деталей, там є оперативні відео, які мають закритий характер. І ми вирішили створити робочу групу. Ті люди, які хочуть увійти від комітету, які мають доступ до державної таємниці, можуть вже в рамках робочої групи ознайомитися зі всіма оперативними деталями, оперативними відео і отримати всю доступну інформацію”, – розповів Арахамія.

Як зазначив політик, до складу робочої групи, очевидно, будуть входити народні депутати Михайло Забродський (член фракції “Європейська солідарність”), Ігор Герасименко (“Слуга народу”) і Роман Костенко (“Голос”), які мають досвід бойових дій.

“Яким чином вони будуть працювати? Робимо запит на Генеральний штаб, домовляємося по часу, коли це може бути. Вони (члени робочої групи – ред.) їдуть до Генерального штабу, бо там є ті сервери, де зберігаються оперативні дані, відео безпосередньо з місця подій, і будуть аналізувати. А потім зроблять висновок щодо роботи робочої групи і буде доповідь на комітеті по висновках і результатах роботи цієї робочої групи”, – зазначив Арахамія.

За словами депутата, Комітет з нацбезпеки, оборони та розвідки вдруге збирався для розгляду питання ескалації на Донбасі через те, що після першого засідання комітету з цього питання 19 лютого не всі члени комітету залишися задоволеними доповіддю силовиків.

“Останнього разу ми запросили представника Генерального штабу для того, щоб він нам детально доповів про ту ситуацію, про обстріл, який відбувся 18 лютого. Тоді нас не задовольнили відповіді, тому що він орієнтувався на службовий рапорт. Там бракувало дуже багатьох деталей, і всі члени комітету прийняли рішення запросити людину, яка безпосередньо була на той час в тому районі для того, щоб доповісти вже зі всіма подробицями. Ми запросили генерала Наєва”, – сказав Арахамія.

Як повідомляв Укрінформ, зранку 18 лютого збройні формування Російської Федерації атакували позиції підрозділів Об’єднаних сил поблизу населених пунктів Новотошківське, Оріхове, Кримське, хутір Вільний.

Окупанти обстрілювали українських військових із забороненого Мінськими угодами озброєння: мінометів калібру 120 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів. Під вогневим прикриттям російські окупанти перейшли до активних наступальних дій та здійснили спробу просування через лінію розмежування.

 

Комітет ВР у закритому режимі заслухав звіт Генштабу про ескалацію на Донбасі

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки заслухав доповідь заступника начальника Генштабу ЗСУ Сергія Наєва щодо загострення ситуації на лінії зіткнення в районі проведення операції Об’єднаних сил 18 лютого 2020 року.

Про це йдеться на інформаційному порталі Верховної Ради України – Укрінформ.

“На засідання Комітету прибув заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил України генерал-лейтенант Наєв Сергій Іванович, який надав інформацію народним депутатам України щодо загострення ситуації на лінії зіткнення в районі проведення операції Об’єднаних сил 18 лютого 2020 року”, – йдеться в повідомленні.

Більш детальної інформації в повідомленні не було вказано.

Як повідомляв Укрінформ, зранку 18 лютого збройні формування Російської Федерації атакували позиції підрозділів Об’єднаних сил поблизу населених пунктів Новотошківське, Оріхове, Кримське, хутір Вільний.

Окупанти обстрілювали українських військових із забороненого Мінськими угодами озброєння: мінометів калібру 120 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів. Під вогневим прикриттям російські окупанти перейшли до активних наступальних дій та здійснили спробу просування через лінію розмежування.

 

Україна потребує нової методики викладання державної мови — Макаров

Інтелектуали мають напрацювати нову методику викладання української мови, оскільки стара, що базується на граматичному підході, безнадійно застаріла і до того ж формує патерналістичне суспільство.

На цьому наголосили учасники круглого столу в Укрінформі, присвяченого Міжнародному дню державної мови, повідомляє кореспондент агентства.

“Викладання української мови потребує нової методики. Якщо українська буде викладатися так, як і досі, – тобто є підмет, є присудок; зробіть аналіз речення тощо, — це точно шлях для того, щоби програти ситуацію. Або потрібна якась надзвичайна мотивація, щоб цей психологічний бар’єр подолати”, – наголосив модератор заходу – голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, головний редактор Суспільного телебачення Юрій Макаров.

Його підтримав перший заступник міністра культури, молоді та спорту України Анатолій Максимчук, який додав, що, крім школярів і студентів, такої методики потребує і доросле населення, й іноземці, що прагнуть вивчити українську мову.

“Ми розуміємо, що багато українського населення розмовляє суржиком, але хотіло би покращити мову, це доросле населення. Або це іноземці. І це має бути спільна робота нашого міністерства і Міністерства освіти. І методика викладання має бути зовсім інша, оскільки вона має залучати, стимулювати, а зараз вона досить нудна”, – сказав Максимчук.

Водночас голова Національної комісії зі стандартів державної мови Орися Демська висловила думку, що напрацювання методики викладання української мови – це не завдання міністерств, а завдання інтелектуалів.

“І ці методики мають входити в ширше коло питань — для чого дитині, для чого людині потрібна мова? Для того, щоб комунікувати, щоб формулювати свої думки. Для того врешті, щоб створити вербальний портрет нашого майбутнього. Тобто якщо ми як інтелектуали не сформулюємо, не побачимо місця мови, чи то рідної, чи то державної, чи будь-якої іншої, в широкому контексті світобачення — відбутися як людини, відбутися як держави, – то ми все життя будемо “няньчити” підмет з присудком і нікуди з цього не вийдемо. І таким чином матимемо в державі покоління за поколінням людей інструментального типу, схильних до патерналізму”, – зазначила вона.

За її словами, тільки-но ми вийдемо в площину “мова для мислення”, “мова як інструмент формування світу, формування себе” і відповідно викладання мови для того, щоб дитина мала інструмент бачити себе, представити себе світові, бути частиною світу – ми тут же забудемо про підмети і присудки.

“Вони залишаться як уявлення про систему, про структуру мови. Але граматичний підхід до вивчення державної мови, будь-якої мови безнадійно застарів. Він формує патерналістичне суспільство”, – підкреслила Демська.

 

У Києві проходить форум “Мова об’єднує”

У Міжнародний день рідної мови у Києві проходить форум “Мова об’єднує”, у якому беруть участь громадські активісти, експерти, представники влади.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

“21 лютого Міжнародний день рідної мови. Сьогодні українська мова … хоча і є державною мовою, але ми не можемо сказати, що українське питання вирішено позитивно і остаточно. Зокрема, це стосується ситуації в Криму, на Донбасі. Окупація наших територій стала наслідком тривалої русифікації. Ми не можемо допустити, щоб подібні речі повторилися”, – сказав співкоординатор руху “Простір свободи”, один з розробників закону про державну мову Тарас Шамайда.

За його словами, учасники форуму планують розглянути реальний стан виконання і факти порушення мовного закону в різних галузях, а також оприлюднять новий план дій з утвердження і захисту української мови.

“Наша спільнота (кілька років тому – ред.) об’єдналася, щоб розпочати роботу над законом про державну мову і сприяти тому, щоб цей закон був у якісному вигляді ухвалений. І тепер наше завдання – відстояти цей закон. Наш форум сьогодні покликаний напрацювати механізми – що ми можемо зробити, що має і може робити влада для того, щоб цей закон був повною мірою втілений”, – зазначив він.

Участь у форумі беруть публіцист Віталій Портников, філософ і релігієзнавець Ігор Козловський, режисер Ахтем Сеітаблаєв, музиканти Тарас Компаніченко та Сергій Фоменко, співачка Анжеліка Рудницька, соціолінгвіст Лариса Масенко, громадська діячка Уляна Супрун та інші.

Світова спільнота 21 лютого відзначає Міжнародний день рідної мови.

 

Міжнародний день рідної мови: цікаві факти про українську

Світова спільнота 21 лютого відзначає Міжнародний день рідної мови.

З цієї нагоди портал «Стожари» поділився 10 цікавими фактами про українську мову від волонтерського руху Мова — ДНК нації – Укрінформ.

Як зазначається, сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.

За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська — 84% спільної лексики. Далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім — російська (62%). До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.

В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких — кличний.

У 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова «мед» і «страва». Це була перша згадка українських слів.

Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва «руська мова».

В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру «П».

Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера «Ф».

В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово «горизонт» має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.

Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.

Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово «вороги» — «вороженьки».

Як повідомляв Укрінформ, Міжнародний день рідної мови був встановлений у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності.

Історія дня, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила мітингувальників (це були переважно студенти), які висловлювали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної – бенгальської, мови. Після проголошення незалежності Бангладеш у 1971 році, цей день відзначають в країні як день мучеників, вшановуючи пам’ять загиблих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

За даними ЮНЕСКО, у світі існує близько 6000 мов, 43% з них знаходяться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли її перестають, з тої чи іншої причини, вживати та вивчати більше 30% носіїв мови. Лише в Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення.

Мова – це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кількатисячолітньої еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Мова – найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління.

Варто нагадати, що згідно з Статтею 10 Конституції України «Державною мовою в Україні є українська мова». Але в Україні є також і мови, які знаходяться на межі зникнення: зокрема, два діалекти ромської мови, кримчацька, урумська мови, а також галицький діалект караїмської мови.

В Україні рідній мові присвячене свято – День української писемності та мови, яке щороку відзначається 9 листопада, в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.

 

Порошенко: Путін – куди більша небезпека, ніж коронавірус

П’ятий президент України Петро Порошенко наголосив, що президент РФ Володимир Путін – “куди більша небезпека, ніж коронавірус”, та закликав українську владу відреагувати на резонансне інтерв’ю Путіна і його висловлювання щодо України.

Про це він написав у Facebook – Укрінформ.

“Володимир Путін – дуже небезпечний ворог України. І його мета – забрати не лише українську землю, а й українську душу. Для того, аби переконатися, що мир з Україною не входить в його плани, не треба зазирати йому в очі. Достатньо послухати, що він говорить”, – зазначив він.

За словами Порошенка, “Путін вважає, що української мови не має існувати. Що української нації не має існувати, що ми з ним – один народ, така собі покалічена західними впливами гілка росіян. Путін вважає, що православна церква має бути тільки Московського патріархату”.

“Це означає тільки одне – Україні життєво необхідні власні армія, власна мова і своя церква. Отже, ми все зробили правильно. Шкода, що нинішня влада занурилася у прикладну вірусологію і традиційно мовчки пропускає атаки Путіна. Путін – куди більша небезпека, ніж коронавірус. Тому закликаю владу у цій ситуації не мовчати”, – зазначив експрезидент.

Як повідомлялося, Путін в нещодавньому інтерв’ю журналісту Андрію Ванденку зробив кілька резонансних заяв щодо України, які стосувалися його погляду на походження українців, української мови, церкви, а також ролі Польщі та Австрії у творенні української ідентичності.

Зокрема, Путін вважає, що до 13-го століття в українців та росіян нібито не було жодної різниці у мові. “І тільки в результаті полонізації у тієї частини українців, яка жила під владою Речі Посполитої, десь, по-моєму, в 16-му столітті, з’явилися перші відмінності”, – стверджує Путін.

Він також поскаржився на спроби “розділити” Російську православну церкву. “Навіщо було руйнувати єдність РПЦ? Ви знаєте, що ця самостійність УПЦ Московського патріархату – вона насправді повна. Вона була повна з точки зору обрання ієрархів УПЦ МП”, – заявив Путін. Водночас єдиним зв’язком УПЦ МП та РПЦ було, за його словами, поминання патріарха Кирила всіма священниками під час богослужінь.

У своєму інтерв’ю Путін також розповів про нібито вплив на творення української ідентичності австрійських спецслужб напередодні Першої світової війни, щоб послабити Росію.

 

Яценюк вкотре нагадав Путіну: Ми – не “единый народ”

Експрем’єр-міністр України Арсеній Яценюк вкотре нагадав президенту Росії Володимиру Путіну, що спільним у українців і росіян є лише те, що обидва народи живуть на одному континенті, але вони зовсім різні.

Про це Яценюк заявив у виступі на 8-му Київському безпековому форумі для молоді на тему: “Старі виклики, нова динаміка: плани на нове десятиліття”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ви бачили, який Путін відправив учора чи сьогодні меседж? Він його постійно відправляє: “Мы единый народ”. Владимир Владимирович, ну сколько раз можно объяснять? Уже українською говорили, російською, англійською, я не знаю, які він там ще мови знає, з часів КДБ, напевно, німецьку знає. Ми – не “единый народ”. Ми знаходимося на одному континенті, але ми зовсім різні”, – сказав Яценюк.

Як повідомлялося, президент Росії Володимир Путін в інтерв’ю ТАСС заявив, що вважає росіян й українців одним народ, який штучно роз’єднують.

 

Франківська облрада просить перевірити заяви Рабіновича про смерть ветерана ОУН

Депутати Івано-Франківської облради просять керівництво держави та СБУ перевірити висловлювання депутата Вадима Рабіновича про смерть ветерана дивізії “Галичина” і, у разі наявності складу злочину, притягнути нардепа до кримінальної відповідальності.

Відповідне звернення обранці Прикарпаття ухвалили на сесії обласної ради, повідомляє кореспондент Укрінформу.

6 лютого Рабінович з трибуни парламенту заявив, що є доброю звісткою смерть Михайла Мулика.

“Звертаємось з проханням перевірити антидержавницькі висловлювання та дії народного депутата України від Партії “Опозиційна платформа – за життя” Вадима Рабіновича й за наявності складу злочину притягнути його до кримінальної відповідальності за розпалювання ворожнечі і поширення українофобських висловлювань”, – йдеться у зверненні депутатів обласної ради.

У ньому обранці навели цитати, які озвучив Рабінович з трибуни ВР України: “Є гарні новини. У Івано-Франківську поховали чергового ветерана Дивізії СС “Галичина” Михайла Мулика. Похорони були державні. Мер міста, люди у фашистській формі… При вас не тільки грабують, але й повністю узаконюють фашизм і фашистів. Біда у нашому домі… Треба ставати на захист. Слава Україні тій, яка покінчить з фашизмом”.

Депутати Івано-Франківської обласної ради у своєму зверненні підкреслили, що совєцька пропаганда досі залишається у головах багатьох людей.

“… Це була українська дивізія, яка захищала наш український народ, нашу землю і до СС ніякого відношення не має. СС збігається тільки з назвою Січові стрільці”, – зазначають депутати у зверненні і додають, що Рабінович – це п’ята колона Москви, бо після свого виступу нардеп з’їздив до Росії, прогулявся Красною площею і у соцмережах опублікував дописи про штучне розпалювання ворожнечі між українцями і росіянами.

Відомо, що своє звернення депутати направили Президенту України Володимиру Зеленському, Голові Верховної Ради Дмитру Разумкову та голові СБУ Івану Баканову.

Ветеран дивізії “Галичина” та почесний громадянин Івано-Франківська Михайло Мулик помер 25 січня. З 1937 року він був членом Організації українських націоналістів.

 

Саміт ЄС не зміг погодити довгостроковий бюджет

Глави держав і урядів ЄС, які зібралися на надзвичайний саміт для ухвалення Багаторічної фінансової перспективи ЄС на 2021-27 роки (БФП), не змогли дійти згоди щодо запропонованого проєкту та вирішили продовжити переговори протягом наступних тижнів і місяців.

Про це 21 лютого після дводенної роботи саміту, яка включала низку двосторонніх та багатосторонніх консультацій, що не припинялися навіть вночі, заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми дуже напружено працювали протягом кількох минулих днів з метою досягти згоди навколо наступного європейського бюджету. На жаль, сьогодні ми побачили, що неможливо досягти угоди, що нам потрібно більше часу. Ми знаємо, що цей європейський бюджет є дуже складною темою для важких переговорів, особливо після Brexit та провалу в 75 мільярдів євро. Ми працювали дуже важко, щоб знайти баланс між різними занепокоєннями, інтересами і думками, але нам потрібно більше часу. Ми подивимося, як ми зможемо працювати разом у майбутньому, щоб досягти угоди та консенсусу”, – зазначив Шарль Мішель.

Відповідаючи на запитання преси, він відмовився коментувати питання щодо термінів досягнення згоди країн-членів навколо БФП, та зауважив, що наступні дні і тижні – стільки, скільки це буде необхідно, будуть присвячені узгодженню позицій навколо бюджету.

Президент Європарламенту Урсула фон дер Ляєн заявила, що після того, як Європейська Рада досягне згоди навколо довгострокового бюджету ЄС, необхідно буде ще погодити ці позиції із Європейським парламентом. Лише після цього бюджетні рішення можна буде реалізувати в конкретних проектах.

“Це питання є терміновим. Якщо ми не завершимо вчасно всі ці кроки, що потребують тривалого часу, – якщо ми цього не зробимо, – тоді у нас не буде бюджету, не буде програми Erasmus, не буде ресурсів для досліджень, для регіонального розвитку або для охорони кордонів. Ми всі постаємо перед спільними викликами – цифрова трансформація, кліматичні зміни, але також наслідки виходу Великобританії. Ми повинні мати Європу, яка здатна діяти, і яка має власний бюджет на наступні 7 років. Саме тому ми будемо напружено працювати протягом наступних тижнів та місяців”, – сказала Урсула фон дер Ляєн.

 

ЄС закликає винести ситуацію в Сирії на розгляд суду в Гаазі

Лідери держав і урядів ЄС, які у четвер розпочали надзвичайний саміт з погодження Багаторічної фінансової перспективи ЄС на 2021-2027 роки, станом на шосту ранку не оголошували жодних результатів обговорення бюджету.

При цьому, в ніч на 21 лютого вони погодили спільну декларацію щодо ситуації в Ідлібі, повідомляється на сайті Європейської Ради – Укрінформ.

«Поновлення військового наступу сирійського режиму та його прихильників в Ідлібі, що спричинило величезні людські страждання, є неприйнятним. ЄС закликає всіх учасників конфлікту припинити насильство негайно… Відповідальність за порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини є надзвичайно важливою. З цієї причини ЄС підтверджує свій заклик винесення ситуації в Сирії на розгляд Міжнародного кримінального суду», – йдеться у повідомленні.

Євросоюз закликав всі сторони конфлікту повною мірою поважати зобов’язання за міжнародним гуманітарним правом та дозволити безперешкодний та прямий гуманітарний доступ до всіх людей, які його потребують.

«Євросоюз повторює заклик: у найкоротші терміни встановити ефективне припинення вогню, гарантувати захист цивільного населення та повною мірою виконати власні зобов’язання за Сочинським меморандумом від 17 вересня 2018 року. ЄС підтримує стійке політичне рішення відповідно до положень резолюції Ради Безпеки ООН 2254 та Женевського комюніке», – наголошується у документі.

Євросоюз підтвердив готовність посилити гуманітарну допомогу цивільному населенню в провінції Ідліб, яке найбільше страждає від поновлення бойових дій.

 

Зеленський каже, що проти ринку землі й евакуйованих з Китаю протестували ті самі люди

Усі замовники і організатори сутичок, що стались напередодні, 20 лютого, біля медичного центру “Нові Санжари”, понесуть відповідальність.

Про це заявив Президент України Володимир Зеленський у своєму відеозверненні – Укрінформ.

“Ми знаємо, що дехто навмисно і свідомо сіяв серед людей паніку, а потім підбурював до цього “дикунства”. Замовники і організатори понесуть відповідальність. Я радий, що не лише правоохоронні органи, а і саме суспільство почало детально розбиратись у вчорашній ситуації”, – зазначив глава держави.

Зеленський наголосив, що телекамери зафіксували обличчя багатьох людей, які організували масовий безлад – і це “відомі світу “вірусологи” у спортивних костюмах”, які раніше протестували проти ринку землі під виглядом аграріїв.

“Усім режисерам-постановникам “погорілого театру”, який, мабуть, готується до нових вистав, я хочу сказати наступне: є моменти, коли немає інтересів влади чи опозиції. Є інтереси України. У такі моменти їй потрібна не фейкова, а справжня солідарність. У такі часи перемоги і поразки спільні. І відповідальність – спільна. Для когось – політична, для когось – кримінальна”, – заявив Президент.

Зеленський підкреслив, що часи, коли можна “заробляти політичні бали ціною громадського порядку та національної безпеки”, скінчились.

“Вчора за вашими настановами не просто кидали каміння в автобуси з людьми, це було каміння у залишки вашої гідності, вашої порядності та честі”, – звернувся глава держави.

Як повідомлялося, вранці 20 лютого в харківському аеропорту приземлився літак із громадянами України та іноземцями, яких евакуювали з китайського міста Ухань, де зафіксовано спалах коронавірусу. Після огляду і проходження прикордонного та митного контролю автобуси з евакуйованими вирушили в Нові Санжари на Полтавщині для розміщення на карантин у медичному центрі Нацгвардії.

Однак місцеві жителі перекрили дорогу, протестуючи проти розміщення евакуйованих з Китаю у медцентрі. Увечері сталися сутички протестувальників з правоохоронцями. Під час них постраждали дев’ятеро поліцейських та один цивільний. Поліція затримала 24 учасників заворушень.

 

Найстрашніший вірус – вірус ненависті: Зеленський звернувся до українців

Історія з евакуацією українців з Китаю є “черговим іспитом” для нашого суспільства.

Про це заявив Президент України Володимир Зеленський у своєму відеозвененні – Укрінформ.

“Історія з коронавірусом та повернення наших громадян – це черговий іспит для нашого суспільства. В першу чергу я хочу привітати наших громадян, які повернулися на Батьківщину. Ми раді, що ви вдома. Ми бажаємо вам міцного здоров’я та щиро віримо, що у найближчі тижні ви зможете повернутись до своїх рідних і близьких”, – сказав він.

Зеленський також подякував екіпажу літака, який здійснював евакуацію, журналістам, котрі супроводжували групу, працівникам міністерств, а також усім, хто доклав зусиль до повернення українців додому.

“У наступні два тижні ми маємо з честю пройти іспит на зрілість. Маємо зберігати холодну голову та відкрите серце. Довіряти не гучним заголовкам та фейкам, а логічному мисленню та здоровому глузду. Пам’ятаймо, що найстрашніший вірус – це вірус ненависті”, – наголосив Президент.

Як повідомляв Укрінформ, вранці 20 лютого в харківський аеропорт прибув літак із громадянами України та іноземцями, яких евакуювали з китайського міста Ухань. Після огляду і проходження прикордонного та митного контролю евакуйованих розмістили на карантин у медичному центрі Нацгвардії в Нових Санжарах на Полтавщині.

Заступник міністра охорони здоров’я Дмитро Коваль повідомив, що прибулі розміщені в номерах по двоє, забезпечені гарячим харчуванням, згодом їм буде надаватися ще й психологічна допомога. Втім, зазначив він, “люди дійсно знаходяться не в п’ятизірковому готелі”.

Загалом з Уханя було евакуйовано 45 українців та 27 іноземців, які після двотижневого карантину повернуться до своїх країн.

 

Прем’єр назвав евакуацію з Уханя безпрецедентною операцією

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що з жителями Нових Санжар не комунікували перед заселенням евакуйованих з Китаю українців та іноземців для уникнення провокацій та гарантування безпеки.

Про це він зазначив під час виступу у Верховній Раді, відповідаючи на запитання, чому не було комунікації з жителями Нових Санжар перед розміщенням там евакуйованих, повідомляє кореспондент Укрінформу

“Проведена операція є безпрецедентною в історії України, тобто ніколи в таких умовах не евакуйовували людей, не потрібно було забезпечувати епідеміологічну безпеку. Це вперше була проведена операція такого масштабу. Перше, про що ми думали – це безпека людей, яких будуть везти і які будуть проживати на територіях навколо. Щодо них могли трапитися провокації, спецоперації тощо. Тому ми навіть маршрут не могли розголошувати, яким їхали”, – сказав Гончарук.

Він додав, що в оперативному штабі щодо евакуації ухвалювали рішення в таємному режимі: “очевидно, що в таких умовах ми не можемо за тиждень-два когось інформувати про те, де це (розміщення евакуйованих – ред.) відбудеться, тому що це могло би підірвати можливість забезпечення безпеки”.

Глава уряду також спростував інформацію, що рішення про розміщення евакуйованих ухвалювались в останній момент: “Це неправда, з самого початку було визначено коло з приблизно 10 об’єктів за параметрами, наданими медиками. За три дні, коли ухвалювалось рішення відправляти літак у Китай, у нас було три об’єкти, готові прийняти цих громадян. Фінальне рішення про те, в який з цих об’єктів ми привеземо людей, було ухвалене за день до цього”, – сказав він

Гончарук додав, що така ситуація з вибором об’єкта для розміщення евакуйованих з Китаю є абсолютно нормальною з точки зору безпеки.

Як повідомляв Укрінформ, вранці 20 лютого в харківському аеропорту сів літак із громадянами України та іноземцями, яких евакуювали з китайського міста Ухань. Після огляду і проходження прикордонного та митного контролю автобуси з евакуйованими вирушили в Нові Санжари на Полтавщині для розміщення на карантин у медичному центрі Нацгвардії.

Однак місцеві жителі перекрили дорогу, протестуючи проти розміщення евакуйованих з Китаю у медичному центрі. Увечері сталися сутички протестувальників з правоохоронцями. Під час них постраждали дев’ятеро поліцейських та один цивільний. Поліція затримала 24 учасників заворушень.

Нові Санжари відвідали очільник МВС Арсен Аваков, голова Національної поліції Ігор Клименко, перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий, Прем’єр-міністр Гончарук та міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька, яка згодом прийняла рішення провести два тижні в карантині з евакуйованими з китайського Уханя громадянами.

Загалом з Уханя було евакуйовано 45 українців та 27 іноземців, які після двотижневого карантину повернуться до своїх країн.

 

Нові Санжари: радник міністра розповів, кого саме затримали поліцейські

Через сутички з правоохоронцями у Нових Санжарах проти одного чоловіка порушено кримінальне провадження.

Про це заявив радник міністра внутрішніх справ Іван Варченко, повідомляє пресслужба Міністерства внутрішніх справ України – Укрінформ.

“Що є на сьогодні. У нас вчора було затримано 24 особи. Одна людина досі затримана. Затримана за ст. 208 Кримінально-процесуального кодексу України і, відповідно, буде притягуватися до відповідальності за 345 ст. Кримінального кодексу України, це – погроза співробітнику правоохоронного органу”, – сказав він.

Варченко додав, що 23 людини вже відпустили, а один затриманий виявився чоловіком, який сів у автомобіль у нетверезому вигляді й намагався наїхати на співробітників Національної гвардії та Національної поліції.

Як повідомляв Укрінформ, вранці 20 лютого в харківському аеропорту сів літак із громадянами України та іноземцями, яких евакуювали з китайського міста Ухань. Після огляду і проходження прикордонного та митного контролю автобуси з евакуйованими вирушили в Нові Санжари на Полтавщині для розміщення на карантин у медичному центрі Нацгвардії.

Місцеві жителі перекрили дорогу, протестуючи проти розміщення евакуйованих з Китаю у медичному центрі. Увечері сталися сутички протестувальників з правоохоронцями. Постраждали дев’ятеро поліцейських та один цивільний. Поліція затримала 24 учасників заворушень.

Нові Санжари відвідали очільник МВС Арсен Аваков, голова Національної поліції Ігор Клименко, перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий, Прем’єр-міністр Гончарук та міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька, яка згодом ухвалила рішення провести два тижні в карантині з евакуйованими з китайського Уханя громадянами.

21 лютого ситуація у Нових Санжарах спокійна, 23 затриманих відпустили, один перебуває під вартою.

Загалом з Уханя було евакуйовано 45 українців та 27 іноземців, які після двотижневого карантину повернуться до своїх країн.

 

Протести на Львівщині: Богуцька попросить Баканова відкрити справу

Народний депутат Єлизавета Богуцька планує 21 лютого передати голові СБУ ініційовану нею заяву з підписами парламентаріїв з проханням порушити кримінальну справу у зв’язку з протестами у місті Винниках, куди мали прибути з Китаю евакуйовані українці.

Про це Богуцька повідомила в ексклюзивному коментарі Укрінформу.

«Наразі вдалося зібрати близько 100 підписів народних депутатів із фракції «Слуга народу». Насправді було б достатньо одного підпису, але їх збираю не лише для того, щоб посилити цю позицію, а щоб кожен народний депутат мав свою точку зору, свою громадянську позицію і підписом засвідчив солідарність із тими громадянами, які прилетіли. Я планую сьогодні вже передати цю заяву. Скільки зберемо підписів, стільки й буде. До речі, навіть не всі члени фракції «Слуга народу» цей лист підписують», – зазначила Богуцька.

Депутат додала, що закликає також і міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, генпрокурора Руслана Рябошапку та очільницю Державного бюро розслідував Ірину Венедіктову «розслідувати, хто міг бути замовником усього цього, платником, хто винаймав підбурювачів».

При цьому Богуцька припустила, що замовниками цих процесів можуть бути політики, зокрема народні депутати.

Як повідомляв Укрінформ, 20 лютого Богуцька ініціювала збір підписів депутатів під зверненням до голови СБУ Івана Баканова з проханням встановити та притягнути до відповідальності винних у заворушеннях через приїзд евакуйованих з Уханя. “Завтра закінчимо збір підписів і передамо в Службу безпеки для встановлення та притягнення до відповідальності тих, хто замовляє музику ненависті й поділу, погрожуючи національній безпеці країни”, – зазначила вона.

Вранці 20 лютого в харківському аеропорту сів літак із громадянами України та іноземцями, яких евакуювали з китайського міста Ухань. Після огляду і проходження прикордонного та митного контролю автобуси з евакуйованими вирушили в Нові Санжари на Полтавщині для розміщення на карантин у медичному центрі Нацгвардії.

Однак місцеві жителі перекрили дорогу, протестуючи проти розміщення евакуйованих з Китаю у медичному центрі. Увечері сталися сутички протестувальників з правоохоронцями. Під час них постраждали дев’ятеро поліцейських та один цивільний. Поліція затримала 24 учасників заворушень.

Нові Санжари відвідали очільник МВС Арсен Аваков, голова Національної поліції Ігор Клименко, перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий, Прем’єр-міністр Гончарук та міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька, яка згодом прийняла рішення провести два тижні в карантині з евакуйованими з китайського Уханя громадянами.

Загалом з Уханя було евакуйовано 45 українців та 27 іноземців, які після двотижневого карантину повернуться до своїх країн.

 

МОЗ заперечує, що українців навмисно евакуювали з Китаю в річницю розстрілів на Майдані

Дата евакуації громадян України з Китаю залежала від низки погоджень з китайською владою і випадково збіглася з роковинами розстрілів Небесної сотні.

Про це заявив заступник міністра охорони здоров’я Дмитро Коваль під час Години запитань до уряду у Верховній Раді, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Є міжнародні правила, якими користуються в тому числі і в Україні. Щодо збігу дат — Україна діяла спільно з представниками уряду Китаю, і відправлення та погодження, чи випустять тих чи інших громадян України чи інших країн, залежало в тому числі і від уряду Китаю. Коли було отримано дозвіл, тоді громадяни і прилетіли”, – сказав Коваль.

Як повідомлялося, у “Європейській солідарності” вважають, що українська влада не випадково вибрала День Героїв Небесної сотні 20 лютого для повернення українців з Уханя, а з метою відволікти суспільну увагу від розслідування справ Майдану.

“Два тижні влада взагалі не переймалася українцями в Ухані. Й акурат в річницю Революції гідності згадала про евакуацію”, – зазначила, зокрема, співголова фракції “Євросолідарність” Ірина Геращенко.

За її словами, влада провалила комунікацію із суспільством щодо цієї евакуації.

 

На Полтавщині захищають людей по обидва боки карантинного “кордону” – заступник Єрмака

Перший заступник керівника Офісу Президента Сергій Трофімов запевнив, що на Полтавщині було вжито всіх заходів безпеки для захисту як евакуйованих з Уханя громадян, так і місцевих мешканців.

Про це він заявив в інтерв’ю Укрінформу.

“По-перше, це наші співвітчизники, громадяни України, які опинилися в біді і повернулися до себе додому. По-друге, там багато молодих людей і є 8-річна дитина. І по-третє, вжито всіх заходів безпеки, щоб захистити людей по обидва боки карантинного “кордону”. Давайте вчитися боротися за життя і благополуччя кожного українця”, – зазначив Трофімов.

Як повідомляв Укрінформ, вранці 20 лютого в харківському аеропорту сів літак із громадянами України та іноземцями, яких евакуювали з китайського міста Ухань. Після огляду і проходження прикордонного та митного контролю автобуси з евакуйованими вирушили в Нові Санжари на Полтавщині для розміщення на карантин у медичному центрі Нацгвардії.

Місцеві жителі перекрили дорогу, протестуючи проти розміщення евакуйованих з Китаю у медичному центрі. Увечері сталися сутички протестувальників з правоохоронцями. Постраждали дев’ятеро поліцейських та один цивільний. Поліція затримала 24 учасників заворушень.

Нові Санжари відвідали очільник МВС Арсен Аваков, голова Національної поліції Ігор Клименко, перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий, Прем’єр-міністр Гончарук та міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька, яка згодом ухвалила рішення провести два тижні в карантині з евакуйованими з китайського Уханя громадянами.

21 лютого ситуація у Нових Санжарах спокійна, 23 затриманих відпустили, один перебуває під вартою.

Загалом з Уханя було евакуйовано 45 українців та 27 іноземців, які після двотижневого карантину повернуться до своїх країн.

 

Скалецька розповіла і показала, як пройшов її робочий день у Нових Санжарах

Міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька поділилась враженнями про свій перший день роботи на території санаторію “Нові Санжари”.

Про це вона розповіла у відеозверненні на Facebook – Укрінформ.

“Перший день пройшов, переважно, в телефоні, переважно, у вирішенні більшості питань, пов’язаних з організацією роботи екіпажу літака і перевіркою готовності закладів охорони здоров’я Полтави приймати в разі необхідності осіб в інфекційні бокси”, – сказала вона.

Трохи згодом міністр також продемонструвала свої умови проживання.

Раніше деякі ЗМІ поширили інформацію про те, що Скалецька начебто покинула територію медичного центру “Нові Санжари”, де перебувають на обсервації громадяни України та іноземці, яких евакуювали з Китаю через спалах коронавірусу.

Згодом Скалецька це спростувала. Також спростували цю інформацію в уряді.

Як повідомлялося, Скалецька увечері 20 лютого оголосила про намір піти на два тижні на карантин разом з українцями, евакуйованими з китайського міста Ухань у зв’язку зі спалахом коронавірусу.

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук під час звіту уряду у Верховній Раді 21 лютого заявив, що міністр зможе працювати дистанційно, поки перебуватиме на карантині.

 

Пентагон стежить за російською “інформепідемією” коронавірусу у соцмережах — ЗМІ

Міністерство оборони США провело масштабну роботу з відстеження російської кампанії дезінформації в соціальних мережах щодо ситуації з поширенням нового коронавірусу COVID19.

Про це повідомило з посиланням на офіційний документ американське видання Newsweek – Укрінформ.

“Органи військового планування активно відстежують кампанію дезінформації, що поширюється через електронні акаунти, які використовує або з якими пов’язаний російський уряд”, – зазначається в повідомленні.

При цьому уточнюється, що в період між 28 січня та 3 лютого хештег “коронавірус” був найбільш використовуваним на російських Twitter-сторінках.

Інформація про кампанію навколо коронавірусу в соціальних медіа викликала занепокоєння серед чиновників Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Вони навіть заявили, що докладають зусиль, аби зменшити “інформепідемію”. Подібні кампанії, хоча і не рідкість, є справжньою перешкодою для ефективного реагування.

Водночас, документ, отриманий від Пентагону, свідчить, що оборонне відомство США також відстежує й аналізує отриману інформацію із соціальних медіа впродовж останнього року. Причиною цього стало занепокоєння Кіберкомандування США щодо можливого втручання Росії у президентські вибори 2020 року. Але ці зусилля допомогли також виявити спроби РФ поширити дезінформацію на тему коронавірусу.

Основними джерелами перекрученої та хибної інформації виявилися, зокрема, Twitter-сторінки таких російських медіа, як Sputnik, RT (раніше відомий як Russia Today), телеканалу російського міноборони “Звезда”. Вони поширювали фейки російською, англійською, іспанською, французькою, німецькою й турецькою мовами.

За даними моніторингу, спалах коронавірусу згадувався в зазначений період 567 разів, водночас хештег #CoronavirusChino” використовувався 91 раз. Іншими популярними хештегами були #Brexit” (151 раз), #Russia (116 разів), #Trump та “Китай” – обидва по 70 разів.

Причому, найбільше вподобань та поширень щодо коронавірусу зібрали обліковий запис RT іспанською мовою (232,7 тис. лайків та 113,3 тис. ретвітів), турецькомовна сторінка Sputnik (134,3 тис. лайків та 19 тис. ретвітів) та англомовний канал RT (75 тис. лайків і 39,9 тис.ретвітів).

 

Звернення до влади щодо Нових Санжар: Полтавська облрада провалила голосування

Депутати Полтавської облради не змогли набрати голоси за звернення до Президента, Верховної Ради та Кабінету міністрів щодо ситуації з розміщенням евакуйованих із Китаю людей у медичному центрові “Нові Санжари”.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу, сесію зібрали позачергово після вчорашньої акції протесту, яка переросла в сутички місцевих мешканців з правоохоронцями.

У зверненні депутати просили відповісти на наступні запитання: “Чому не було проведено жодної роз’яснювальної роботи? Чому органи місцевого самоврядування, які могли взяти на себе значну частину роботи із населенням, дізналися про це в останній момент?”.

Крім того, у зверненні до Кабінету міністрів пропонували виділити 300 млн грн на добудову Полтавського обласного протитуберкульозного диспансеру, у якому можна облаштувати карантинні бокси.

Текст звернення виносили на голосування кілька разів. Частина депутатів вимагала більш суворого формулювання. Зокрема, визнати незадовільними заходи центральної влади щодо організації розміщення евакуйованих громадян у медичному центрі Нових Санжар, у зв’язку з чим просити Зеленського негайно прийняти кадрові рішення.

“У такому м’якому вигляді звернення просто викинуть в урну”, – аргументували прибічники суворих рішень. Противники ж наполягали, що не треба додавати до звернення політику. Тож, після дискусії так ні до чого і не домовилися. А точніше, вирішили винести цей текст на обговорення фракцій.

Текст заяви опублікував сайт 0532. У ній ідеться про те, що реакція місцевих мешканців, без сумнівів, є ненормальною. Проте – закономірною. Адже страшним вірусом людей залякували протягом тривалого часу.

Депутати підкреслюють, що не було проведено жодної роз’яснювальної роботи. А про фактичне направлення евакуйованих саме у Нові Санжари усі дізналися в останній момент. Зокрема, таку заяву зробили голова облради Олександр Біленький та голова обласної адміністрації Олег Синєгубов.

Як повідомляв Укрінформ, вранці 20 лютого в харківському аеропорту сів літак із громадянами України та іноземцями, яких евакуювали з китайського міста Ухань. Після огляду і проходження прикордонного та митного контролю автобуси з евакуйованими вирушили в Нові Санжари на Полтавщині для розміщення на карантин у медичному центрі Нацгвардії.

Однак місцеві жителі перекрили дорогу, протестуючи проти розміщення евакуйованих з Китаю у медичному центрі. Увечері сталися сутички протестувальників з правоохоронцями. Постраждали дев’ятеро поліцейських та один цивільний. Поліція затримала 24 учасників заворушень, пізніше 23 із них відпустили.

Нові Санжари відвідали очільник МВС Арсен Аваков, голова Національної поліції Ігор Клименко, перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий, Прем’єр-міністр Гончарук та міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька, яка згодом прийняла рішення провести два тижні в карантині з евакуйованими з китайського Уханя громадянами.

Загалом з Уханя було евакуйовано 45 українців та 27 іноземців, які після двотижневого карантину повернуться до своїх країн.

 

Представництво ООН засуджує напад на евакуйованих з Уханя

Організація Об’єднаних Націй засуджує вчорашню атаку на громадян, евакуйованих з Уханя, і закликає уряд вжити заходів безпеки щодо всіх людей, яких торкнулася ця ситуація.

Про це йдеться у заяві Представництва ООН в Україні, оприлюдненій у Facebook – Укрінформ.

“Напад на евакуйованих українських громадян минулої ночі в Полтаві не повинен мати місця в сьогоденній Україні. Ці чоловіки та жінки вже пройшли через травматичний період затяжної ізоляції й заслуговують на повагу до гідності та безпечне повернення до України. ООН засуджує насильство та закликає уряд вжити всіх необхідних заходів для гарантування безпеки для всіх, кого торкнулась ця ситуація”, – зазначається в заяві.

У Представництві ООН додали, що продовжують підтримувати заходи українського уряду щодо посилення готовності та реагування на спалах вірусу COVID-19.

Як зазначається в заяві, у нашому роздробленому та розділеному світі здоров’я є однією з небагатьох сфер, яка дає змогу країнам працювати разом заради спільної справи.

“У минулому в ситуаціях зі спалахами хвороб страх і недовіра гальмували, а зовсім не допомагали реагувати на загрозу. Тому зараз – час фактів, а не страху, час раціональності, а не чуток. Це час солідарності, а не стигми”, – резюмували в ООН.

Як повідомлялося, вранці 20 лютого в харківському аеропорту приземлився літак із громадянами України та іноземцями, яких евакуювали з китайського міста Ухань, де зафіксовано спалах коронавірусу. Після огляду і проходження прикордонного та митного контролю автобуси з евакуйованими вирушили в Нові Санжари на Полтавщині для розміщення на карантин у медичному центрі Нацгвардії.

Однак місцеві жителі перекрили дорогу, протестуючи проти розміщення евакуйованих з Китаю у медичному центрі. Увечері сталися сутички протестувальників з правоохоронцями. Під час них постраждали дев’ятеро поліцейських та один цивільний. Поліція затримала 24 учасників заворушень.

Нові Санжари відвідали очільник МВС Арсен Аваков, голова Національної поліції Ігор Клименко, перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий, Прем’єр-міністр Гончарук та міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька, яка згодом прийняла рішення провести два тижні в карантині з евакуйованими з китайського Уханя громадянами.

Загалом з Уханя було евакуйовано 45 українців та 27 іноземців, які після двотижневого карантину повернуться до своїх країн.

 

Евакуйовані з Китаю можуть спілкуватись між собою, але не залишати “Нові Санжари” – МОЗ

Режим обсервації дозволяє евакуйованим з Китаю українцям та іноземцям спілкуватись між собою, але не покидати будівлю медцентру у Нових Санжарах.

Про це заявив заступник міністра охорони здоров’я Дмитро Коваль на брифінгу в Будинку уряду 21 лютого, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Карантин – це комплекс заходів, які застосовуються у джерелі особливо загрозливої інфекції. Ми наразі маємо справу зі здоровими людьми (евакуйованими з Китаю – ред), мова йде про обсервацію. Обсервація є складовою виходу з карантину. Люди були в карантинній зоні в місті Ухань, зараз перебувають в обсервації. Це не СІЗО. Ми не маємо права їх ізолювати, вони можуть вільно спілкуватися один з одним, обмеження стосується лише приміщення”, – сказав Коваль.

Він наголосив, що евакуйовані не покидають будівлю медцентру у Нових Санжарах.

Як повідомляв Укрінформ, вранці 20 лютого в харківському аеропорту приземлився літак із громадянами України та іноземцями, яких евакуювали з китайського міста Ухань, де зафіксовано спалах коронавірусу. Після огляду і проходження прикордонного та митного контролю евакуйованих розмістили на карантин у медичному центрі Нацгвардії в Нові Санжари на Полтавщині.

В МОЗ поінформували, що евакуйовані розміщені в номерах по двоє, забезпечені гарячим харчуванням, згодом їм буде надаватися ще й психологічна допомога.

Загалом з Уханя було евакуйовано 45 українців та 27 іноземців, які після двотижневого карантину повернуться до своїх країн.

 

Голова Полтавської ОДА ініціює збір допомоги для евакуйованих з Уханя

Голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов звернувся до підприємців, керівників господарств та небайдужих людей із закликом допомогти евакуйованим із Китаю українцям.

Про це повідомляє пресслужба Полтавської ОДА – Укрінформ.

«Учорашні події дуже сильно розділили людей. Деякі провокатори перейшли всі можливі межі: людські й громадянські. Я не ділю людей на львів’ян, тернополян чи полтавців. Всі ми люди. І ми повинні демонструвати найкращі якості, які притаманні народу України. Треба зробити проживання евакуйованих комфортним. І якщо є якась потреба в якісному харчуванні, одязі, інших матеріалах, я закликаю допомогти», – сказав Синєгубов.

Посадовець зазначив, що ОДА і він особисто готові виступити координаторами збору і надання цієї допомоги.

Як повідомляв Укрінформ, вранці 20 лютого в харківському аеропорту сів літак із громадянами України та іноземцями, яких евакуювали з китайського міста Ухань. Після огляду і проходження прикордонного та митного контролю евакуйованих розмістили на карантин у медичному центрі Нацгвардії в Нові Санжари на Полтавщині.

Заступник міністра охорони здоров’я Дмитро Коваль повідомив, що прибулі розміщені в номерах по двоє, забезпечені гарячим харчуванням, згодом їм буде надаватися ще й психологічна допомога. Втім, зазначив він, “люди дійсно знаходяться не в п’ятизірковому готелі”.

Загалом з Уханя було евакуйовано 45 українців та 27 іноземців, які після двотижневого карантину повернуться до своїх країн.

 

Голова Полтавської ОДА сказав, кому вигідна провокація у Нових Санжарах

За провокацією в Нових Санжарах стоять певні бізнес- та політичні угруповання.

Про це заявив голова Полтавської облдержадміністрації Олег Синєгубов у п’ятницю на засіданні позачергової сесії Полтавської обласної ради – Укрінформ.

“Мені відомо, що за тими, хто влаштовував провокації в Нових Санжарах, стоять у тому числі й певні бізнес- та політичні угруповання. Вони бояться втратити прибутки, які раніше постійно отримували від корупційних схем. Щоб зберегти свою корупційну ренту, вони перейшли до відвертої дестабілізації, до антидержавної діяльності, яка загрожує національній безпеці”, – сказав голова ОДА.

Він запевнив, що ситуація в області контрольована. Усіх евакуйованих українців з Уханя, серед яких дитина, екіпаж літака, троє медиків й один журналіст, які також перебували на борту, розмістили в медичному центрі Нових Санжар. Територію охороняють правоохоронці. Людей забезпечили індивідуальним харчуванням. Синєгубов підкреслив, що небезпеки для місцевих немає.

Як повідомляв Укрінформ, вранці 20 лютого в харківському аеропорту сів літак із громадянами України та іноземцями, яких евакуювали з китайського міста Ухань. Після огляду і проходження прикордонного та митного контролю автобуси з евакуйованими вирушили в Нові Санжари на Полтавщині для розміщення на карантин у медичному центрі Нацгвардії.

Однак місцеві жителі перекрили дорогу, протестуючи проти розміщення евакуйованих з Китаю у медичному центрі. Увечері сталися сутички протестувальників з правоохоронцями. Постраждали дев’ятеро поліцейських та один цивільний. Поліція затримала 24 учасників заворушень.

Нові Санжари відвідали очільник МВС Арсен Аваков, голова Національної поліції Ігор Клименко, перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий, Прем’єр-міністр Гончарук та міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька, яка згодом прийняла рішення провести два тижні в карантині з евакуйованими з китайського Уханя громадянами.

21 лютого ситуація у Нових Санжарах спокійна, 23 затриманих відпустили, один перебуває під вартою.

Загалом з Уханя було евакуйовано 45 українців та 27 іноземців, які після двотижневого карантину повернуться до своїх країн.

 

Зеленський: Україна називає себе Європою, але вчора здавалося, що з Середньовіччя

Володимир Зеленський заявив, що вчора під час евакуації українців та громадян інших країн з Уханя подеколи Україна нагадувала йому Європу епохи Середньовіччя.

Про це глава держави заявив у виступі на нагородженні переможців конкурсу на отримання грантів Українського фонду стартапів, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“В першу чергу я хочу привітати як Президент усіх українців, які вчора повернулися на Батьківщину з китайського міста Ухань. Я впевнений, ми всі бажаємо їм міцного здоров’я та віримо, що вже найближчими тижнями вони будуть вдома поруч зі своїми рідним та близькими. Ми постійно кажемо, що Україна – це Європа. Так от учора, відверто вам скажу, в деяких епізодах здавалося, що ми Європа епохи Середньовіччя, на жаль. Давайте не забувати, що ми всі з вами люди, а не… Не хочу зараз підбирати неправильне слово”, – сказав Зеленський.

У цьому контексті, звертаючись до учасників церемонії, він висловив сподівання, що “скоро, у найближчому майбутньому” з’явиться “дуже важливий і потрібний нашій країні та й всьому світу стартап, який навчить деяких громадян людяності, поваги, єдності і того, що є у вас, – критичного мислення”.

Як повідомляв Укрінформ, вранці 20 лютого в харківському аеропорту сів літак із громадянами України та іноземцями, яких евакуювали з китайського міста Ухань. Після огляду і проходження прикордонного та митного контролю автобуси з евакуйованими вирушили в Нові Санжари на Полтавщині для розміщення на карантин у медичному центрі Нацгвардії.

Однак місцеві жителі перекрили дорогу, протестуючи проти розміщення евакуйованих з Китаю у медичному центрі. Увечері сталися сутички протестувальників з правоохоронцями. Під час них постраждали дев’ятеро поліцейських та один цивільний. Поліція затримала 24 учасників заворушень.

Нові Санжари відвідали очільник МВС Арсен Аваков, голова Національної поліції Ігор Клименко, перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий, Прем’єр-міністр Гончарук та міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька, яка згодом прийняла рішення провести два тижні в карантині з евакуйованими з китайського Уханя громадянами.

Загалом з Уханя було евакуйовано 45 українців та 27 іноземців, які після двотижневого карантину повернуться до своїх країн.

 

Нові Санжари “хайпували” від того, що опинилися у центрі уваги ЗМІ – речник МВС

Ситуація в Нових Санжарах 20 лютого, де невдоволені жителі влаштували заворушення через розміщення евакуйованих із Китаю українців, нагадувала події квітня 2014 року у Слов’янську, лише з різницею в тому, що сил правопорядку було достатньо і вони забезпечували безпеку.

Такими особистими враженнями від подій поділився директор департаменту комунікацій МВС Артем Шевченко у Facebook – Укрінформ.

“Було дежавю із 12 квітня 2014 у Слов’янську, де подібно налаштовані емоційно люди мітингували під захопленою гіркінцями міліцією. З тою різницею, що нині сил правопорядку у місті було повно, вони діяли й було відчуття повної безпеки”, – зазначив він.

Шевченко працював безпосередньо на місці подій і розповів, що у Нових Санжарах “всепереможний, алогічний страх” переріс у паніку, яка оволоділа переважно жінками.

“Щоденні ТБ-новини про померлих, і то немасово, порівняно із всією кількістю хворих десь далеко за тридев’ять земель – не думав, що потенційна загроза, яку ніхто ще не відчув, може так налякати”, – поділився він.

Крім того, за словами речника МВС, у місцевих жителів спостерігалася тотальна недовіра до всього, що каже будь-хто з влади, та відсутність мінімальної медичної освіченості й культури профілактики.

Також Шевченко переконаний, що новосанжарівці “просто хайпували” від того, що раптом опинилися у центрі уваги всіх ЗМІ, включно зі світовими.

“Намагався згадати, коли останній раз бодай щось було цікаве і привабливе, чи бодай нейтрально-інформативне про Нові Санжари на національному рівні – геть нічого не згадав. Але коли надвечір на брифінгу прем’єра побачив досвіченого фотографа Єфрема Лукацького з Аssociated Press, то почув від нього щось на кшталт «це історія сьогодні номер один для всіх світових медіа. Ти не уявляєш». Як стати провінційному райцентру негативно всесвітньо відомим за два дні без жодного загиблого – це сюди”, – переконаний він.

Речник МВС додав, що за його спостереженнями, у натовпі був “стійкий перегар від підігрітих алкоголем великої кількості новосанжарівців”, здебільшого чоловіків різного віку, хоча запевнив, що вдень було розпорядження закрити всі “наливайки”.

Шевченко навів слова міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, що є такий термін для подібних явищ, як у Нових Санжарах, – індуктивний психоз.

“У людей у такому стані уходять всі стримувачі: моральні, етичні, соціальні, інтелектуальні. Гору бере патологічний страх, який індукується автоматично від людини до людини. І цей психоз буває, що охоплює цілі міста. Випадків багато в історії. А потім люди не можуть згадати, чому так вели себе. Тож залишаймося людьми”, – підкреслив Шевченко.

Як повідомляв Укрінформ, 20 лютого об 11:50 в харківському аеропорту сів літак із громадянами України та іноземцями, яких евакуювали з китайського міста Ухань. Після огляду і проходження прикордонного та митного контролю автобуси з евакуйованими вирушили в Нові Санжари на Полтавщині для розміщення на карантин у медичному центрі Нацгвардії.

Однак місцеві жителі перекрили дорогу, протестуючи проти розміщення евакуйованих з Китаю у медичному центрі. Увечері сталися сутички протестувальників з правоохоронцями. Під час них постраждали дев’ять поліцейських та один цивільний. Поліція затримала 24 учасників сутичок

У Нові Санжари прибули очільник МВС Арсен Аваков, голова Національної поліції Ігор Клименко, перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий.

Також у Нові Санжари вилетів Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук разом міністром охорони здоров’я Зоряною Скалецькою, яка згодом прийняла рішення провести два тижні в карантині з евакуйованими з китайського Уханя громадянами.

Загалом з Уханя було евакуйовано 45 українців та 27 іноземців, які після двотижневого карантину повернуться до своїх країн.

 

Усі затримані у Нових Санжарах є мешканцями Полтавщини – поліція

Усі особи, затримані під час протестів у Нових Санжарах, є жителями Полтавщини, більшість із них мешкають у Новосанжарському районі.

Про це повідомляє “Коло” із посиланням на речника ГУ Нацполіції в Полтавській області Юрія Сулаєва – Укрінформ.

“Усі особи, яких затримували й доставляли до територіальних підрозділів поліції, є жителями Полтавщини. Частина з них – із прилеглих до Нових Санжарів сіл, тобто не із самого селища Нові Санжари. З інших областей серед доставлених не було”, – зазначив Сулаєв.

При цьому, як зазначається, він не назвав точну кількість немісцевих протестувальників.

Як повідомлялося, після сутичок у Нових Санжарах правоохоронці затримали 24 особи. 23 з них уже відпустили – окрім чоловіка, який, керуючи автомобілем у нетверезому стані, намагався наїхати на співробітників Національної гвардії та Національної поліції.

“Одна людина досі затримана – за ст. 208 Кримінально-процесуального кодексу України і, відповідно, буде притягуватися до відповідальності за 345 ст. Кримінального кодексу, це – погроза співробітнику правоохоронного органу”, – повідомив радник міністра внутрішніх справ Іван Варченко.

 

У МОЗ прокоментували звинувачення про погану комунікацію з українцями

УНН. У Міністерстві охорони здоров’я не вважають, що зробили недостатньо для поширення інформації про розповсюдження та попередження коронавірусу. Адже використали усі наявні канали для інформування громадян, якими вже потім користувались чи не користувались ЗМІ. Відповідну заяву зробив заступник Міністра охорони здоров’я України Дмитро Коваль під час засідання Верховної Ради, передає кореспондент УНН.

“Комунікацію МОЗ розпочало з січня, коли проблематика назріла у світі. За цей час на сайті МОЗ є вся інформація будь-якою мовою: простою чи складною. Це перше. Друге, МОЗ спокійно проводило брифінги. На третій-п’ятий брифінг приходило все менше журналістів. Що ще мало зробити МОЗ, щоб прокомунікувати?”, – прокоментував Коваль звинувачення нардепів на адресу міністерства у недостатньому інформуванні громадян.

Нагадаємо, що станом на 5:50 п’ятниці загальна кількість померлих від пневмонії, викликаної новим коронавірусом COVID-19, в Китаї зросла до 2238 осіб.

Як раніше повідомлялося в УНН, евакуйовані з Китаю українці, які зараз перебувають на обсервації на території медичного центру Національної гвардії України “Нові Санжари” у Полтавської області, не скаржаться на умови проживання.

Нагадаємо, у Нових Санжарах, куди перевезли евакуйованих із Китаю українців, сталися сутички. Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що провокації можуть продовжитись.

 

У “Слузі народу” порадили владі задуматися над діяльністю сформованих за 5 років агресивних угруповань

УНН. Влада повинна замислитися над тим, що агресивні угруповання, породжені останніми п’ятьма роками нашої історії, не мають право на насильство. Про це у кулуарах Верховної Ради повідомив народний депутат від “Слуги народу”, голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, передає кореспондент УНН.

На запитання, як влада повинна була упередити сутички у Нових Санжарах, він повідомив, що: “Можливо, роз’яснювальною роботою”.

“Можливо, блокуванням тих деструктивних сил, які, за деякими даними, роздмухували цю ситуацію безпосередньо у населеному пункті і настроювали людей, привозили інших людей для того, аби надати цій акції масовості. Напевно, слід вже владі задуматися над тим, що агресивні угруповання, які породжені останніми п’ятьма роками нашої історії, вони не мають права на насильство, монополію на насильство має лише влада, лише ті органи, які уповноваженні законом. Це є, власне, цивілізоване суспільство, цивілізована держава”, – зазначив Гетьманцев.

На уточнююче запитання, чи є провина влади у тому, що відбулося у Нових Санжарах, Гетьманцев сказав: “Мені здається, що настільки агресивне ставлення людей до своїх співгромадян навряд чи хто міг передбачити”.

“Але, якщо відбувається щось негативне, то в цьому так чи інакше винувата влада. Ми з вами повинні розуміти, які б негативні обставини не були, але влада на те й влада, щоб передбачити, щоб упередити”, – зазначив він.

Нагадаємо, літак із евакуйованими українцями з Уханю приземлився у Харкові. Евакуйованих спеціальним транспортом ДСНС України у супроводі та під охороною поліції доправили на територію медичного центру Національної гвардії України “Нові Санжари” у Полтавської області.

Це спричинило спротив місцевих жителів, сталися сутички.

Зі слів Прем’єр-міністра Олексія Гончарука, що прибув на місце подій через 12 годин після початку протестів, наразі ситуація у Нових Санжарах під контролем уряду.

 

Сутички у Нових Санжарах потрапили в хроніки Reuters, Forbes, BBC, The Guardian і NYT

Вчора, 20 лютого, евакуйованих з Китаю українців та іноземців доставили в селище Нові Санжари в Полтавській області на двотижневий карантин. Однак місцеві жителі спробували блокувати в’їзд співгромадян на територію санаторію і влаштували демонстрації через страх від можливого розповсюдження коронавірусу. В іноземних ЗМІ широко висвітлили масові заворушення в приймаючому евакуйованих населеному пункті, зробивши його “відомим” у всьому світі, передає УНН.

Так, протистояння місцевих жителів з правоохоронцями висвітлили такі іноземні видання, як Reuters, Forbes, BBC, The Guardian, The New York Times, El Heraldo і багато інших.

“Провінційне містечко з населенням 8 тисяч осіб в центральній Україні перетворився на гарячу точку 20 лютого, коли демонстранти зіткнулися з поліцією і перекрили дороги, щоб не дозволити евакуйованим із Китаю прибути в місцевий медичний центр для двотижневого карантину”, – описало подію видання Forbes.

Майже всі видання згадують про те, що місцеві жителі Нових Санжар “брали участь у зіткненнях з поліцією”, “палили шини”, “будували барикади”.

У Reuters описують подію таким чином: “Жителі українського селища в центральній Україні брали участь в зіткненнях з поліцією, палили шини і кидали важкі предмети у колону автобусів, що перевозили евакуйованих із китайської провінції Хубей…”.

Такі видання, як The Guardian, El Heraldo і Express описують заворушення в Нових Санжарах із використаням слів “запеклий”, “хаос”, “гнів”, “страх”.

У виданнях також згадують, що українська сторона зустрічала не тільки своїх співгромадян, а й громадян Аргентини, Домініканської Республіки, Еквадору, Сальвадору, Коста-Ріки та інших країн.

Новини про Україну і, зокрема, про заворушення в Нових Санжарах є також в таких відомих виданнях, як The Washington PostDaily Herald, The Japan Times, Time і AP.

Також сутички в Нових Санжарах фотографували для видання Associated Press.

Нагадаємо, що в четвер, 21 лютого, ввечері, в селище Нові Санжари Полтавської області прибули на карантин три автобуси з евакуйованими із Китаю громадянами.

У цей час на дорогах відбувалися заворушення, так як місцеві жителі не хотіли пускати евакуйованих в санаторій на території області. Зіткнення в селищі почалися ще вранці. Пізніше в автобуси почали кидати камінням, розбивши пару вікон.

Як раніше повідомлялося в УНН, що після всіх пригод, евакуйовані з КНР громадяни успішно були доставлені в санаторій Національної Гвардії в Нових Санжарах і розміщуються в номерах.

Після свого приїзду в селище, прем’єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що ситуація в Нових Санжарах під контролем уряду і підстав для паніки немає.

 

Коронавірус у Китаї: за добу 109 нових летальних випадків

22.02.2020 06:33

За минулу добу кількість померлих унаслідок зараження коронавірусом COVID-19 у Китаї сягнула 2345, підтверджено 76 тис. 288 випадків зараження.

Про це повідомляє Сіньхуа – Укрінформ.

«У Державному комітеті у справах охорони здоров’я КНР у суботу повідомили про отримання… повідомлень про 397 нових підтверджених випадків зараження коронавірусом нового типу, а також про 109 нових летальних випадків за п’ятницю», – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що серед усіх нових летальних випадків 106 сталися в провінції Хубей.

Таким чином, від початку спалаху захворювання в материковому Китаї (без урахування Гонконгу, Аоминю і Тайваню) підтверджено 76 тис. 288 випадків зараження коронавірусом COVID-19. Від викликаної ним пневмонії померли 2345 осіб.

Водночас після одужання з лікарень вже виписалися 20 тис. 659 осіб.

Як повідомлялося, в Україні, за інформацією МОЗ, не зафіксовано жодного підтвердженого випадку захворюванням на коронавірус COVID-19.

 

В Італії зафіксували 16 випадків коронавірусу

В Італії зафіксували 14 випадків зараження коронавірусів у Ломбардії, ще два – у Венето.

Про це повідомляє ANSA – Укрінформ.

«Регіональні чиновники у Ломбардії заявили в п’ятницю, що 14 осіб було заражено коронавірусом у Ломбардії, в той час як джерела ANSA повідомили, що ще два випадки було виявлено у Венето», – йдеться у повідомленні.

Раніше повідомлялося про шість випадків зараження коронавірусом в італійському регіоні Ломбардія.

За даними на ранок п’ятниці, 21 лютого, кількість померлих від коронавірусу COVID-19 зросла до 2247. Кількість інфікованих у Китаї досягла 75 245 осіб. Всього ж у світі – 76 498 осіб.

 

У Китаї зафіксували повторне зараження коронавірусом

У китайській провінції Сичуань виявлено повторне зараження коронавірусом COVID-19.

Про це повідомляє Taiwan News – Укрінформ.

“Китайський пацієнт, який щойно вилікувався від коронавірусу COVID-19, вдруге заразився в провінції Сичуань”, – йдеться в повідомленні.

19 лютого місцеві ЗМІ повідомили, що у чоловіка в столиці Сичуані Ченду був позитивний результат тесту на вірус під час регулярного обстеження через десять днів після його виписки з лікарні.

Сьогодні, 21 лютого, цю інформацію підтвердили.

Чоловік і його сім’я були доставлені до найближчого медичного закладу в четвер вранці.

За даними на ранок п’ятниці, 21 лютого, кількість померлих від коронавірусу COVID-19 зросла до 2247. Кількість інфікованих у Китаї досягла 75 245 осіб. А всього в світі – 76 498 осіб.

 

Пекін обіцяє у березні ліквідувати епідемію коронавірусу в Китаї

Територію Китаю за винятком провінції Хубей буде звільнено від коронавірусу до кінця лютого.

Про це заявив посол КНР в Росії Чжан Ханьхуей, повідомляє Інтерфакс – Укрінформ.

«В інших регіонах, за винятком Хубею, ми зможемо здобути перемогу над вірусом протягом цього місяця, а в центрі епідемії – протягом наступного місяця ми ліквідуємо цю епідемію», – сказав посол на зустрічі з першим віцеспікером Держдуми РФ Іваном Мельниковим.

Дипломат також повідомив, що смертність від коронавірусу в регіоні, що є центром поширення захворювання, становить 2%, а по всій країні – 0,55%.

Раніше заступник голови Держкомітету охорони здоров’я КНР Цзен Ісінь заявляв, що китайські вчені планують створити вакцину проти коронавірусу у квітні-травні поточного року. Її розробка ведеться за п’ятьма напрямками.

Заступник міністра науки і технологій Китаю Сюй Наньпін зазначав, що наразі клінічні випробування проходять три способи лікування захворювання, яке викликається коронавірусом, включаючи використання стовбурових клітин і препарат “Фавіпіравір”. За його словами, є перші позитивні результати.

Наприкінці січня Держкомітет КНР у справах охорони здоров’я повідомляв, що прогноз для більшості пацієнтів із коронавірусом сприятливий. Молоді люди та діти переносять хворобу легко. Найбільш небезпечним Covid-19 є для літніх людей.

Як повідомлялося, станом на 21 лютого кількість померлих від пневмонії, викликаної коронавірусом Covid-19, становить 2247 осіб. Зокрема, в Китаї 2238 людей і ще 9 в інших країнах світу.

Підтверджено 75465 випадків зараження коронавірусом у Китаї, а всього у світі – 76 498.

Також повідомляється, що одужали, за останніми даними, 18 442 особи.

 

В Америці через страх перед коронавірусом нападають на людей азійської зовнішності – CNN

Напади й агресія проти людей азійської зовнішності, особливо якщо вони носять медичні маски, стають непоодинокими в різних містах США через страх перед поширенням коронавірусу COVID19.

Про це йдеться в журналістському дослідженні центрального американського телеканалу CNN.

“Необізнаність та дезінформація про новий коронавірус призвели до расистських та ксенофобських нападів на американців чи іноземців у США азійського походження”, – йдеться в матеріалі.

При цьому наводяться конкретні випадки, коли люди виявляють агресію в метро, на вулиці та інших місцях у різних регіонах США. “У Нью-Йорку чоловік напав на жінку, що носила маску для обличчя, називаючи її “хворою … (з використанням нецензурного слова – ред.). У метро Лос-Анджелеса чоловік викрикував, що китайці – це брудні люди, й наголошував, що “всілякі захворювання, які з’являлися коли-небудь, походили з Китаю”, – зазначається в повідомленні.

І таких випадків стається чимало в різних місцях Сполучених Штатів.

Крім того, людям східної зовнішності відмовляють у заселенні в готелях, про що було повідомлено, наприклад кілька разів зі штату Індіана. Різко (на 70%-80%) впала відвідуваність китайських ресторанів, що помітно б’є по місцевому бізнесу.

“Неправильне сприйняття суспільством інформації про коронавірус ризикує розпалити расизм та ксенофобію”, – зазначає телеканал. При цьому, подібна ситуація відбувається і в інших країнах.

У Сполучених Штатах перші 15 хворих на нову форму вірусу були виявлені в січні. Всі ці люди повернулися до США з міста Ухань. Однак досі жоден з діагностованих пацієнтів не загинув. Водночас, попри стрімке поширення нової форми вірусу світом, у відсотковому відношенні ця хвороба насправді забрала менше життів, ніж грип, підкреслюється в дослідженні.

За даними станом на ранок п’ятниці, кількість осіб, які померли від коронавірусу COVID-19 зросла до 2247. Кількість заражених в Китаї сягнула 75245 осіб. Загалом же у світі — 76498 людей.

 

Перший випадок коронавірусу зафіксували у Лівані

Жінка, у якій виявили коронавірус, прилетіла до Лівану з Ірану у четвер.

Про це повідомляє Asharq Al-Awsat із посиланням на міністра МОЗ Лівану – Укрінформ.

“Ліванський міністр заявив, що тест на коронавірус у жінки, яка прилетіла з іранського Кума у четвер, – позитивний”, – йдеться у повідомленні.

За словами співрозмовника, вона нині перебуває на карантині в одній з лікарень.

Як повідомлялося, в Ірані вже заявили про чотири смерті та 18 нових випадків коронавірусу.

Кількість осіб, які померли від коронавірусу COVID-19, станом на ранок п’ятниці зросла до 2247. Кількість заражених в Китаї сягнула 75245 осіб. А загалом у світі — 76498.

 

Трамп заперечує оцінки розвідки щодо нового втручання росіян у вибори

Після появи у ЗМІ оцінок американської розвідки про втручання РФ у вибори в США президент Трамп звинуватив демократів, що вони ширять чутки, що начебто росіяни підтримують переобрання нинішнього глави Білого дому.

Про це американський лідер зазначив у п’ятницю на офіційній Twitter-сторінці – Укрінформ.

“Демократи в Конгресі запустили чергову кампанію з дезінформації, заявивши, що Росія віддає перевагу мені перед будь-яким кандидатом від нероб демократів”, – зазначив нинішній глава Білого дому.

Він не навів жодних підстав, щодо поширення розвідувальної інформації якимось чином причетна Демократична партія, натомість дорікнув опонентам через неможливість порахувати результати праймеріз в Айові через технічні збої.

Як відомо, напередодні американські ЗМІ поширили інформацію про те, що розвідка США поінформувала Конгрес на секретному брифінгу про спроби Росії знову втрутитися в президентські вибори у США, щоби допомогти Дональду Трампу обратися на другий термін.

Після цього з’явилися повідомлення, що Трамп висловив гнів на в.о. директора національної розвідки Джозефа Магуайра через такі оцінки. Пізніше джерела в адміністрації Трампа повідомили, що він хоче замінити Магуайра на лояльного йому посла США в Німеччині Річарда Гренелла.

 

Зеленський утворив робочу групу з питань медичної реформи

Президент України Володимир Зеленський утворив тимчасову робочу групу з питань реформування системи охорони здоров’я та затвердив її склад.

Відповідний указ № 55/2020 Глава держави підписав 21 лютого, повідомляє сайт Президента – Укрінформ.

У документі зазначається, що робоча група має до 1 березня 2020 року проаналізувати перебіг реформування системи охорони здоров’я України. Зокрема, стосовно реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної допомоги та готовності закладів охорони здоров’я до реалізації цих гарантій для інших видів меддопомоги.

За результатами цього аналізу робоча група має внести пропозиції для подальшого реформування вітчизняної медицини: щодо фінансування, удосконалення системи підготовки та безперервного професійного розвитку лікарів, інших медичних працівників, підвищення рівня їхньої заробітної плати, наукового супроводу системи охорони здоров’я.

Очолив робочу групу голова Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький. До її складу також увійшли такі досвідчені лікарі, як Ілля Ємець, Борис Тодуров, Андрій Безносенко, Олександр Усенко, представники різних медичних закладів та профільних вишів.

Указ набирає чинності з дня його опублікування.

 

Україна за пів року експортувала 16 мільйонів тонн пшениці — експерт

У першому півріччі 2019/2020 маркетингового року українські аграрії продали на зовнішніх ринках майже 16 млн тонн пшениці.

Про це розповів генеральний директор УкрАгроКонсалт Сергій Феофілов у Києві під час першого Agribusiness Wisdom Summit, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Щодо експорту пшениці – характерна особливість поточного сезону – різке зростання вивозу саме в першій половині року. За перші шість місяців експорт пшениці трохи менш як 16 млн тонн. Безумовно, це рекорд“, – сказав Феофілов.

За його словами, основні покупці – це Індонезія, країни Південно-Східної Азії, Туреччина, Китай.

Настільки активне зростання експорту пшениці українського виробництва, на думку експерта, також обумовлене підвищенням якості українського зерна.

“Хочу відзначити кращу якість за підсумками збирання врожаю 2019 року. Те, що був різкий інтерес до закупівель української пшениці, – це теж обумовлене кращою якістю, ніж було в минулому році”, – підкреслив експерт.

Як повідомляє інформаційно-аналітичний портал України, станом на 21 лютого 2020 року було експортовано 16,314 млн т української пшениці – на 3,998 млн т більше, ніж на ту ж дату 2018/2019 маркетингового року.

 

У Абромавичуса обіцяють сприяти слідству у справі Укроборонсервісу

На підприємстві “Укроборонсервіс”, що входить до Державного концерну “Укроборонпром”, сприятимуть усім розслідуванням щодо зловживань екскерівників.

Про це йдеться у повідомленні пресслужби Укроборонпрому – Укрінформ.

“Укроборонсервіс” сприяє всім розслідуванням зловживань попередніх керівників компанії. Під час десятигодинного обшуку керівництво та співробітники компанії всебічно сприяли роботі слідчих та прокурорів у проведенні слідчих дій”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, прокурори Офісу генерального прокурора із залученням спеціалістів внутрішнього аудиту ДК “Укроборонпром” провели обшук у комплексі будівель держпідприємства “Укроборонсервіс”.

 

Укроборонпром за рік експортував озброєння майже на мільярд доларів

У 2019 році експорт озброєння та послуг ДК “Укроборонпром” склав 908 млн доларів США.

Про це повідомив гендиректор ДК Айварас Абромавичус у звіті про підсумки 150 днів своєї роботи, інформує пресслужба концерну – Укрінформ.

“За підсумками 2019 року експорт озброєння та послуг підприємств-учасників концерну “Укроборонпром” склав 908 млн доларів США, що на 19% більше показника 2018 року”, – йдеться у повідомленні.

Абромавичус зауважив, що цього року показники мають зрости: “По динаміці перемовин на ключових ринках можна прогнозувати зростання експорту на 30%”.

 

В Україні за тиждень запускають платформу Дія.Бізнес

Міністерство цифрової трансформації України анонсувало запуску платформи для бізнесменів Дія.Бізнес.

Про це йдеться на Telegram-каналі додатку “Дія” – Укрінформ.

“Тиждень до запуску платформи Дія.Бізнес! Ми прагнемо розвивати українське підприємництво. Тому створюємо зручний і корисний продукт для малого і середнього бізнесу — Національну онлайн-платформу для підприємців Дія.Бізнес”, – йдеться в повідомленні.

У відомстві уточнили, що на новій онлайн-платформі кожен власник малого та середнього бізнесу знайде важливу інформацію: ідеї, перелік сервісів і програм підтримки від держави, а також зможе отримати фахові консультації щодо бізнесу.

Як повідомлялось, 21 січня 2020 року Міністерство цифрової трансформації запустило в тестовому режимі національний освітній портал із цифрової грамотності “Дія. Цифрова освіта”. Наразі платформа працює повноцінно, на порталі доступні три освітні серіали: базові цифрові навички, цифрові навички для вчителів і серіал для батьків “Безпека дітей в інтернеті”.

Запрошеними гостями освітніх серіалів із цифрової грамотності стали українські зірки: акторка, телеведуча, народна артистка України Ольга Сумська; телеведуча, громадська діячка, перший в Україні почесний посол Фонду ООН у галузі народонаселення Марія Єфросініна; українська телеведуча Надія Матвєєва; український режисер Руслан Ханумак. У планах Кабміну – навчити мінімум 6 мільйонів українців цифровій грамотності за 3 роки.

 

Програма медичних гарантій: у МОЗ пояснили, як отримати послуги

Для отримання медичних послуг на вторинній ланці в межах Програми медичних гарантій потрібно укласти декларацію з лікарем первинної ланки і, в разі необхідності, отримати у нього або вузького фахівця електронне направлення на консультацію, обстеження, операцію тощо.

Про це на пресконференції в Укрінформі розповіла директор Департаменту комунікацій Національної служби здоров’я України (НСЗУ) Тетяна Бойко.

“Не тільки для лікарів, головних лікарів, місцевої влади зміна системи фінансування вводить нові правила. Нові правила стосуються також пацієнтів. Для того, щоб скористатися можливостями, які надає Програма медичних гарантій, пацієнти мають укласти декларацію зі своїм сімейним лікарем, терапевтом або педіатром. Для наступного рівня реформи буде дуже важливе електронне направлення, його може надати або сімейний лікар або лікуючий лікар, без електронного направлення можна буде звертатися тільки до стоматолога, гінеколога та психіатра” – сказала Бойко.

Вона наголосила на важливості електронного направлення, оскільки саме за ним в електронній системі охорони здоров’я буде видно, до якого саме спеціаліста, в яку лікарню, за якою медичною послугою звернувся пацієнт. І саме в цей заклад будуть спрямовані кошти від Національної служби здоров’я за надані медичні послуги.

Бойко наголосила, що пацієнт має право вільного вибору лікаря та лікарні, де він хоче проходити обстеження чи зробити необхідну операцію. “Кожен пацієнт вільно обирає лікаря первинки, і далі, коли має електронне направлення, вільно обирає, в якій лікарні це направлення акцептувати. Тобто, це вже не залежить ані від місця проживання, ані від району, ані від прописки. Це вже не має значення. У тій лікарні, яку ви обираєте, в тому місті, де ви хочете, ви це електронне направлення можете акцептувати. Головне, щоб лікарня мала контракт з Національною службою охорони здоров’я””, – сказала Бойко.

Зараз, за її словами, понад 1300 лікарень подали НСЗУ пропозиції щодо надання медичних послуг на більше ніж 7 тисяч пакетів. “Усі лікарні, а їх зараз понад 1,5 тис. по всій Україні, заходять до нас на контрактування, вже 1373 заклади подалися на 7060 пакетів”, – сказала Бойко.

За її словами, в залежності від того, яким вимогам відповідає лікарня, вона може законтрактувати кілька пакетів медичних послуг — 5, 10 або 26.

Загалом на Програму медичних гарантій у 2020 році виділено 72 млрд грн.

 

Суд виніс “таємне” рішення про примусовий привід Порошенка на допит у ДБР – адвокат

Печерський суд Києва виніс рішення про примусовий привід п’ятого Президента України Петра Порошенка на допит у ДБР. Разом з тим суд не повідомив Порошенка про засідання, як цього вимагає Кримінальний процесуальний кодекс.

Про це у Facebook заявив адвокат п’ятого Президента України Ігор Головань, коментуючи чергове неправосудне рішення проти Порошенка – Укрінформ.

“Щойно мені стало відомо, що нібито Печерський суд виніс таємне «рішення» про примусовий привід Петра Порошенка на допит у ДБР у якості свідка. Суд не повідомив народного депутата Порошенка про своє засідання, як цього вимагає стаття 482-2 КПК України порушив територіальну підсудність, тобто ухвала є очевидно неправосудною”, – написав адвокат.

Головань додав, що це взагалі юрисдикція не Печерського суду, а Шевченківського. На його думку, “такий поспіх і повне нехтування законом можна пояснити лише політичним тиском”.

“Це “рішення” порушує практику Європейського суду з прав людини і буде нами оскаржено, ми також подамо скаргу до Вищої ради правосуддя на притягнення судді до відповідальності”, – наголосив Головань.

Адвокат зауважує, що “вкотре сплеск активності правоохоронців приурочений до чергової закордонної поїздки Петра Порошенка, яка запланована на 25 лютого”. Та припускає, що мотивом може бути “спроба влади відволікти увагу від нездатності захищати країну і громадян у кризових ситуаціях – на фронті, в економіці та у медицині”.

Як повідомляв Укрінформ, раніше Петро Порошенко кілька разів не з’являвся на допити, зокрема, як свідок у так званій «справі українських моряків». Йдеться про перехід українських кораблів «Бердянськ», «Нікополь» та «Яни Капу» у листопаді 2018 року з Одеси до Маріуполя, під час якого у Керченській протоці російські кораблі обстріляли і захопили українські судна, здійснивши акт збройної агресії в територіальних водах України.

Порошенко, його адвокат та представники політичної партії “Європейська солідарність” неодноразово заявляли, що слідство спеціально призначає допити на ті дні, коли Порошенко має бути у відрядженні за кордоном. Також наголошувалося, що Порошенко повідомляє слідчих, в які дні він планує бути за межами України.

 

На Банковій розповіли про KPI голів ОДА та основні завдання

Голови обласних державних адміністрацій зараз мають зрозумілі показники ефективності, а також зрозумілі й публічні завдання.

Про це заявив перший заступник керівника Офісу Президента Сергій Трофімов в інтерв’ю Укрінформу.

“Зрозуміло, що створення будь-якого успішного підприємства або формування успішної команди не обходиться без якихось помилок, не всі можуть відразу перебудуватися, реально змінитися. Але можу однозначно заявити, що у голів ОДА сьогодні є зрозумілий KPI, є зрозумілі і публічні завдання. Президент чекає реальних змін життя громадян: це хороші і доступні лікарні, якісні дороги, залучення інвестицій в економіку, створення робочих місць, зростання зарплат, поліпшення інфраструктури”, – зазначив він.

Трофімов нагадав, що відповідає в ОП за реалізацію регіональної політики, але поки що не може сказати, що “цілком задоволений” її реалізацією.

“Я не можу сказати, що цілком задоволений. Але обраний вектор абсолютно правильний, позитивні результати вже є. Звичайно, поки ще не все ідеально. Я нормально сприймаю здорову критику, вона допомагає покращувати роботу”, – підкреслив посадовець.

Серед своїх невдач у регіональній політиці Трофімов назвав п’ять – тобто п’ять голів ОДА, яких уже було звільнено.

“Але я б не називав це провалом або невдачею, це – робочий процес, процес формування команди, де хтось не доходить до фінішу. Такі процеси є не тільки в політиці, адже у вас теж іноді когось звільняють”, – переконаний заступник керівника ОП.

Водночас успішними кадровими рішеннями Трофімов назвав тих голів ОДА, які зараз працюють, а також колишнього очільника Івано-Франківщини Дениса Шмигаля, якого нещодавно парламент призначив віцепрем’єр-міністром – міністром розвитку громад і територій.

 

Кабмін склав показники ефективності для рейтингу голів ОДА

У Кабінеті міністрів склали ключові показники ефективності (KPI) для оцінки голів облдержадміністрацій і формування щоквартального рейтингу.

Про це міністр Кабінету міністрів України Дмитро Дубілет повідомив у Facebook – Укрінформ.

“Ділюсь з вами KPI, які ми склали для оцінки голів обладміністрацій. З цих KPI ми будемо щокварталу складати рейтинг та прив’язувати до нього систему мотивації”, – написав він.

Міністр додав, що показники сформулювали таким чином , щоб усі регіони могли “змагатися” між собою: “Зазвичай ми прив’язуємось до темпу приросту. Це дозволяє порівнювати між собою регіони різних розмірів та різних ступенів розвитку”.

Дубілет зауважив, що в показники включили лише ті, на які очільники ОДА мають безпосередній вплив: “Показники мають постійно оновлюватись на невеликий відсоток. З одного боку, якісь завдання можуть ставати менш актуальними, з іншого боку, система має бути сталою”.

Міністр опублікував такий перелік показників:

– Кількість дітей віком від трьох до п’яти років, охоплених дошкільною освітою

– Кількість дітей з особливими освітніми потребами, охоплених інклюзивним навчанням

– Розширення мережі опорних закладів загальної середньої освіти

– Організація підвезення учнів до закладів загальної середньої освіти шкільним автобусом

– Кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яких влаштували до сімейних форм виховання

– Кількість укладених декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу

– Автономізація закладів охорони здоров’я вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) та екстреної медичної допомоги

– Забезпечення комп’ютеризації та реєстрації в електронній системі охорони здоров’я закладів охорони здоров’я

– Рівень охоплення щепленнями

– Протяжність автомобільних доріг загального користування місцевого значення, на яких проведено капітальний ремонт, реконструкцію

– Забезпечення прийняття в експлуатацію об’єктів незавершеного будівництва комунальної форми власності, проєктний строк реалізації яких перевищено на три та більше років.

Також до переліку входить: охоплення території області спроможними територіальними громадами, які мають високий та середній рівень спроможності; сумарна потужність альтернативних джерел енергії (електричної та теплової); рівень інвентаризації земель регіону державної та комунальної власності; виконання бюджетної програми “Державний фонд регіонального розвитку”; рівень надходжень податку на доходи фізичних осіб на одну особу наявного населення станом на 1 січня попереднього року; рівень виконання доходів загального фонду зведеного бюджету області; обсяг доходів зведеного бюджету області; обсяг капітальних видатків зведеного бюджету області; рівень надходження плати за землю (земельного податку та орендної плати); вартість закупівель в електронній системі закупівель; відкриті торги, які належать до сфери їх управління: прострочена кредиторська заборгованість з виплати заробітної плати (з нарахуваннями) працівникам бюджетних установ, які утримуються за рахунок коштів місцевих бюджетів

Крім того, Дубілет зауважив, що перше підбиття підсумків буде за результатами першого кварталу.

 

У Рахунковій палаті назвали причину “гальмування” бюджетних видатків на 2,2 мільярда

У січні 2020 року не проведено видатків державного бюджету і не надано кредитів на 2,2 млрд гривень. Є ризик непроведення відповідних видатків і в лютому.

Про це повідомляє пресслужба Рахункової палати з посиланням на голову відомства Валерія Пацкана – Укрінформ.

“Понад 40% паспортів бюджетних програм досі не затверджені. Внаслідок відсутності паспортів у січні не проведено видатків і не надано кредитів на 2,2 млрд гривень”, – сказав Пацкан.

Він пояснив, що цього року граничний термін затвердження паспортів бюджетних програм – 17 лютого, однак до Державної казначейської служби станом на 20 лютого не подано 198 із 486 паспортів бюджетних програм.

За інформацією Рахункової палати, за бюджетними програмами Міністерства інфраструктури України не подано 92% паспортів, Міністерства культури, молоді та спорту України – 91%, Національної академії аграрних наук – 75%, Міністерства освіти і науки – 72%, Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства – 68%.

Пацкан додав, що зріс ризик непроведення і в лютому передбачених видатків і ненадання кредитів на загальну суму 1,7 млрд гривень.

Він нагадав, що в грудні минулого року уряд визначив 38 бюджетних програм, за якими до 31 січня 2020 року включно мав затвердити нові порядки використання коштів.

“Станом на 17 лютого цього року затверджено лише 5 порядків використання коштів. За відсутності порядку неможливо розробити і затвердити паспорт бюджетної програми”, – підсумував голова Рахункової палати.

 

Міноборони цьогоріч закупить близько 3 тисяч ракетних комплексів

У 2020 році Міністерство оборони України планує закупити близько трьох тисяч ракетних комплексів та ракет до них на суму понад 2 млрд грн.

Про це повідомляє пресслужба Міноборони – Укрінформ.

“У порівняні з 2019 роком фінансування ракетної програми цьогоріч було збільшено на 300 млн грн. Зокрема, у 2020 році сплановано завершення розроблення з проведенням державних випробувань комплексів “Нептун” та “Вільха” і забезпечено їх фінансування у повному обсязі. Після прийняття їх на озброєння буде здійснено закупівля серійних зразків. Крім того, планується закупити близько 3000 ракетних комплексів та ракет до них на суму понад 2,4 млрд гривень з урахуванням державних гарантій”, – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, відповідно до доручення Президента України, наразі продовжується виконання програми створення Багатофункціонального ракетного комплексу (БФРК). Концепція цієї програми наразі проходить зовнішнє погодження.

В пресслужбі також нагадали, що 18 лютого 2020 року Радою національної безпеки і оборони України було схвалено державне оборонне замовлення на 2020 рік (ДОЗ), яким в інтересах Міноборони та на підставі потреб, визначених Генштабом ЗСУ, передбачено заходи на загальну суму 21,25 млрд гривень. Серед визначених у ДОЗ-2020 пріоритетів: Військово-Морські Сили — розроблення і постачання протикорабельного ракетного комплексу “Нептун”, модернізація фрегата “Гетьман Сагайдачний”, катерів типу “Айленд”, постачання вертольотів, бойових броньованих машин, відновлення державної цільової програми “КорветІ; Війська протиповітряної оборони — відновлення зенітних ракетних комплексів, постачання радіолокаційних станцій, розгортання комплексів засобів автоматизованої системи управління авіацією та протиповітряною обороною; тактична авіація — продовження постачання модернізованих літаків типу МіГ-29, Су-27, Су -25; Сухопутні війська — розроблення та постачання нових зразків ракетного і артилерійського озброєння, бронетехніки, автомобільної техніки, вертольотів, безпілотних авіаційних комплексів, станцій радіоелектронної боротьби, снайперського озброєння.

 

Туреччина не збирається виводити війська з Ідлібу — Ердоган

Туреччина не має наміру виводити свої війська з Ідлібу, оскільки атаки на цивільне населення з боку режиму Асада тривають.

Про це сьогодні в Стамбулі повідомив, спілкуючись із журналістами після традиційної п’ятничної молитви, Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, передає кореспондент Укрінформу.

“Якщо режим продовжуватиме насилля над населенням у Ідлібі, про виведення звідти (військ — ред.) не може йти мови”, – сказав Ердоган.

За його словами, в Ідлібі було нейтралізовано 150 бойовиків режиму Асада, а також 14 артустановок, 12 танків, 5 БТР, 2 військові автомобілі. До кордону з Туреччиною перемістилося близько 1 млн біженців, яких буде розселено у 30-35 кілометровому “коридорів безпеки”.

Він також повідомив, що лідери ФРН та Франції запропонували провести чотиристоронню зустріч у Стамбулі 5 березня, на якій розглянути деескалацію ситуації в Ідлібі та шляхи її розв’язання.

“Реакція на це з боку російської сторони мені невідома”, – уточнив Ердоган.

Сьогодні, о 18.00 за місцевим часом (17.00 за Києвом) з приводу ситуації в Ідлібі Ердоган матиме телефонну розмову з президентом РФ Володимиром Путіним.

 

На осінньому засіданні ПА ОБСЄ розглянуть протидію фейкам

Осіннє засідання Парламентської Асамблеї ОБСЄ пройде 5-7 жовтня у Сан-Марино, а її основною темою стане протидія дезінформації.

Про це було повідомлено під час 19-го зимового засідання ПА ОБСЄ, яке проходить 20-21 лютого у Відні, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Ми готуємося до проведення наступного осіннього засідання ПА ОБСЄ, яке відбудеться у Республіці Сан-Марино з 5 по 7 жовтня цього року. Це дуже важлива для нас зустріч, оскільки за стільки років нашого членства ми вперше отримали можливість прийняти у себе осіннє засідання ПА ОБСЄ. Тематика, яку ми б хотіли розглянути, стосуватиметься протидії дезінформації”, – повідомив голова делегації Сан-Марино у ПА ОБСЄ Оскар Міна.

Він вказав на те, що проблема дезінформації набуває “транскордонних, глобальних форм, у т.ч. завдяки розвитку технічних технологій та соцмереж”.

Як відомо, щорічна літня сесія Парламентської Асамблеї ОБСЄ пройде у Ванкувері (Канада).

Щороку в липні ПА ОБСЄ скликає свою щорічну сесію, де члени Асамблеї обирають посадових осіб ПА та приймають декларації і резолюції, спрямовані на сприяння роботі ОБСЄ і національних парламентів. У лютому члени Парламентської Асамблеї збираються на зимовому засіданні у Відні, яке дає Асамблеї можливість безпосередньої взаємодії з урядовою стороною ОБСЄ. Щоосені одна з держав-членів Організації приймає щорічне осіннє засідання ПА ОБСЄ.

 

Кислиця пояснив, чому Україні потрібна постійна увага ООН до агресії Росії

Одним із завдань української дипломатії є збереження уваги ООН до питання війни Росії проти України.

Про це в інтерв’ю Укрінформу заявив новопризначений постійний представник України при ООН Сергій Кислиця, коментуючи розгляд питання на засіданні Генасамблеї ООН «Ситуація на тимчасово окупованих територіях України» 20 лютого.

«Одним із завдань української дипломатії є збереження на порядку денному Генеральної Асамблеї ООН уваги до питання війни Росії проти України та деокупації захоплених територій», – зазначив він. За його словами, кількість промовців та тривалість дискусії «свідчать про те, що увага до цієї проблеми не тільки зберігається, а й навіть посилюється» (з українського питання виступило близько 30 промовців, дискусія тривала майже 5 годин. – ред.).

Інтерес з боку ООН до цього питання «ще й тому важливий, що Генасамблея ухвалює основоположні рішення, котрі потім стають частиною нашої і доказової бази, і аргументації в міжнародних трибуналах», наголосив Кислиця.

За його словами, інтерес ООН до проблеми агресії РФ проти України також важливий з точки зору перспективи. «Адже закінчення війни – це не лише досягнення миру, що є найголовнішим, а це ще й багато роботи після самої війни, ліквідація її наслідків». ООН має широкий набір і технологій, і засобів, а також досвід, додав постпред. Також Кислиця наголосив, що без активної участі ООН у реінтеграції Донбасу, у його відновленні, Україні буде значно складніше й дорожче подолати цю проблему.

 

Вибори в усій Україні включно з Донбасом призведуть до легітимізації “Л/ДНР” – експерт

Проведення місцевих виборів у 2020 році на всій території України включно з окупованим Донбасом призведе до легітимізації “ЛНР/ДНР”.

Про це заявив співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник під час презентації в Укрінформі дослідження “Україна 2019-2020: широкі можливості, суперечливі результати”.

“Не слід виключати можливості проведення місцевих виборів так, як це уявляє влада, на всій території (України — ред.), в тому числі на окупованих територіях. Але це радше погана, ніж добра новина. Тому що можна бути дуже сильним оптимістом, але якщо є хоч трохи здорового глузду, то зрозуміло, що час, який залишився до проведення виборів, не дозволяє забезпечити достатні умови безпеки для проведення виборів, і тим більше на тих умовах, які виставляють за українським законодавством: участь українських партій, журналістів, міжнародних оглядачів. Плюс динаміка перших двох місяців цього року лише підтверджує подібні висновки”, – заявив Мельник.

Пояснюючи чому не слід виключати сценарію проведення виборів на всій території України, експерт зазначив, що зараз дуже популярно в новій владі орієнтуватися на досягнення результату, незважаючи на засоби, якими він досягається, і не маючи чіткої уяви про механізм реалізації проєкту.

“До чого це може призвести? Насамперед ці вибори не будуть мати нічого спільного з українським законодавством, з міжнародними стандартами, і головна загроза полягає в тому, що ключове в цьому — це рішення української влади — згода на проведення таких виборів”, – пояснив експерт.

Мельник висловив побоювання, що у разі проведення таких виборів “міжнародні партнери висловлять занепокоєння і при цьому все-таки схвалять те, що відбулося”.

“Що ми отримаємо в результаті? Ми отримаємо те, від чого так наполегливо відбивались — це легітимізація так званих представників так званих “ЛНР/ДНР”, – наголосив Мельник.

Як повідомлялося, Президент Володимир Зеленський у своєму виступі на Мюнхенській конференції з питань безпеки сказав, що українська влада хоче провести місцеві вибори на всій території України, включно з окремими районами Донбасу, у жовтні 2020 року, але для цього мають бути створені безпекові та політичні умови. За його словами, «людям на Донбасі потрібні вибори, які будуть визнані Україною, всім світом легітимними. І вони не можуть бути такими, якщо пройдуть не за українським законодавством, під звуки пострілів та без контролю нашого кордону».

 

Зеленський: Хочемо, щоб молоді підприємці втілили свої сміливі ідеї у наше несміливе життя

Президент України Володимир Зеленський вважає, що державна підтримка сучасних прогресивних ідей дасть змогу маленькому бізнесу стати великим, а їхнім авторам допоможе втілити сміливі мрії та ідеї у наше несміливе життя.

Про це глава держави заявив під час виступу на нагородженні переможців конкурсу на отримання грантів Українського фонду стартапів, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Хочу подякувати за можливість нагородити і в цілому побачити живих сучасних людей – їх на Банковій, до речі, не дуже багато… Велику частину свого свідомого життя я присвятив генерації та пошуку нових дуже розумних, цікавих, крутих ідей та найголовніше – людей. Я знаю, чого вартують ідеї у наш час. Сьогодні у 21-му сторіччі це, я вважаю, найцінніше… Я також знаю, наскільки сильно гарним ідеям потрібна підтримка держави і віра в людей, віра у вас, у ці сучасні ідеї, тому ми вас підтримуємо”, – сказав Зеленський.

Він зауважив, що українська земля дуже багата не тільки надрами, а й талановитими людьми, але держава чомусь їх не помічала. За словами Зеленського, з перших днів президентства його команда прагне це змінити, і Український фонд стартапів – важливий крок у цьому напрямку.

“Сьогодні перші переможці отримують державне фінансування своїх стартапів. Це інвестиційні проєкти у різних сферах, які можуть, і так воно й буде, я знаю стовідсотково, поліпшити життя як окремих секторів (економіки), так і звичайних громадян України. Це допомога маленькому бізнесу стати великим бізнесом. Ми хочемо, щоб молоді підприємці отримали реальний шанс втілити свої сміливі мрії і сміливі ідеї у наше несміливе життя, а разом з ними – і нашу спільну мрію про нову сучасну прогресивну Україну”, – акцентував глава держави.

Президент підкреслив, що це “не сліпе слідування тренду і не данина таким модним словам, як стартап, інновації, нанотехнології, діджиталізація”, а розуміння того, що для держави це питання власного виживання у сучасному конкурентному світі.

Як повідомляв Укрінформ, Український фонд стартапів — це загальнодержавна інвестиційна програма, яка надає фінансування найталановитішим українським підприємцям. У липні 2019 року уряд презентував УФС; 2 грудня фонд почав приймати заявки на отримання грантів.

У п’ятницю, 21 лютого, Український фонд стартапів вручив гранти загальною вартістю 350 тисяч доларів першим восьми стартапам.

 

Напади, полон і катування: правозахисники розповіли про переслідування журналістів в Криму

У Києві презентували інформаційно-аналітичну доповідь про переслідування журналістів і блогерів за час окупації Криму.

Захід відбувся в Укрінформі.

“Ми провели цю аналітичну роботу для того, щоб показати, яка ганьба відбувається у Криму з початку окупації. Фактично свобода слова там знищується щодня і кожного місяця ми фіксуємо все нові й нові факти порушень прав журналістів, блогерів і громадянських журналістів”, – зазначила дослідник Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова.

Вона повідомила, що у доповіді використано інформацію моніторингу Центру прав людини ZMINA і Кримської правозахисної групи про ситуацію із свободою слова у Криму з початку фактичної окупації Криму – з кінця лютого 2014 року по вересень 2019 року.

“Найбільш активною фазою тиску на журналістів був період з кінця лютого 2014 року і протягом березня 2014 року. Понад 100 фактів ми зафіксували різноманітного тиску на журналістів – це були і фізичні напади, і знищення техніки. Люди отримували тяжкі травми, їх катували, затримували і тримали у полоні”, – наголосила Сєдова.

У свою чергу журналіст-розслідувач Тетяна Рихтун зауважила, що дії окупаційної влади у Криму призводять до знищення плюралізму думок і фактичної заміни незалежних ЗМІ на джерела російської пропаганди. “До 2020 року можна сказати, що питання незалежної преси в Криму було закрито повністю, на всі 100%”, – додала журналіст.

Як повідомили автори доповіді, за шість років правозахисники задокументували понад 300 фактів тиску на журналістів і блогерів.

“Ми розбили всі порушення прав журналістів на окремі види й порахували, скільки саме таких порушень було: отже, 11 кримінальних справ, 13 адміністративних справ, 8 випадків тортур, 23 фізичних напади – коли на вулицях підбігали й били журналістів, ламали техніку”, – зазначила вона.

Сєдова додала, що також правозахисники зафіксували 47 фактів свавільних затримань, 20 обшуків і 18 допитів. “Було зафіксовано і 48 випадків захоплення або пошкодження техніки – коли просто забирали флешку або ламали камеру”, – додала вона.

Крім того, правозахисники зафіксували 4 заборони в’їзду до Криму, 30 випадків погроз, 18 випадків цензури, 9 DDoS-атак та понад сотню випадків перешкод у зйомці.

Частина задокументованої інформації буде використана в подальшому розслідуванні правозахисників, яке готується для подання в Міжнародний кримінальний суд у м. Гаага

 

“Нехай собі біснуються”: Гриценко відреагував на вирок московського суду

Ексміністр оборони Анатолій Гриценко заявив, що “вирок” російського суду щодо нього не має жодного стосунку ні до права, ні до справедливості.

Про це він написав у Facebook – Укрінформ.

“Московський суд визнав мене “терористом” і виніс вирок: шість років перебування у колонії, а після того – позбавлення на три роки права обіймати посади в органах державної влади і місцевого самоврядування, напевно в російських). Як я до того ставлюся? В моєму розумінні, тероризм – це рейди російських диверсійних груп, які несуть вогонь і смерть на нашу з вами землю; це збиття російським БУКом цивільного лайнера MH17 і вбивство майже трьохсот невинних цивільних, у т. ч. дітей; це отруєння/вбивство російським “Новічком” людей на території чужих держав. Це – дійсно тероризм, і саме так його розуміють у цивілізованому світі. На жаль, тероризм цей – дотепер не покараний”, – зазначив він.

“А те, що вони за вказівкою Кремля витворяють у своєму “військовому суді” – не має жодного стосунку ні до права, ні до справедливості. Нехай собі біснуються”, – додав політик.

Як повідомляв Укрінформ, раніше другий Західний окружний військовий суд Москви заочно “засудив” колишнього міністра оборони України Анатолія Гриценка до шести років колонії за нібито “заклики до терористичних актів на території РФ”.

Крім того, російський суд “позбавив його права обіймати посади в державних органах або органах місцевого самоврядування упродовж трьох років,”.

Підставою для порушення кримінальної справи в Росії щодо колишнього українського міністра стали його виступи 16 липня 2014 року і 2 липня 2017 року.

Як повідомлялося, у 2018 році щодо Гриценка російські слідчі порушили кримінальну справу за ч. 2 ст. 205.2 КК РФ (публічні заклики до здійснення терористичної діяльності) у зв’язку з його виступом в ефірі українського ТБ в 2017 році. Тоді Гриценко, коментуючи підрив авто, в якому загинув командир спецпризначенців Головного управління розвідки Міноборони Максим Шаповал, сказав, що на вбивства українців треба відповідати підривами автомобілів “у Таганрозі або в Москві”.

Влітку 2018 року СК завів проти політика ще одну справу за тією самою статтею через “заклик до здійснення терористичної діяльності в Росії шляхом підриву залізничних поїздів”. Її було відкрито через виступ Гриценка в телеефірі ще в 2014 році під час активної фази російської агресії проти України.

 

Уряду довіряють 28% українців, не довіряють — 64,5%

Повністю підтримують діяльність Кабінету міністрів України 6% українців, при цьому довіряють уряду 28% респондентів, а не довіряють — 64,5%.

Такими є результати дослідження“Оцінка громадянами ситуації в країні, рівень довіри до виконавчих та правоохоронних органів влади, оцінка діяльності уряду (лютий 2020 року)”, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова – Укрінформ.

“Повністю підтримують діяльність уряду України 6% респондентів, підтримують окремі заходи — 34%, не підтримують — 51%. Діяльність Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука повністю підтримують 6%, підтримують окремі заходи — 29,5%, не підтримують — 52%”, — йдеться у дослідженні.

Довіряють уряду 28% респондентів, не довіряють — 64,5%, висловлюють довіру Прем’єр-міністру України Гончаруку 25% опитаних, не довіряють — 63%.

“Рівень довіри до уряду істотно знизився протягом останніх місяців. Найвищих показників він досягав у вересні 2019 року, коли уряду довіряли 57% респондентів, не довіряли — лише 22%”, – наголошується у дослідженні.

Як зазначається, рівень довіри до уряду істотно залежить від політичних симпатій громадян: серед представників електорату партії “Слуга народу” довіряють уряду 65%, не довіряють — 27%, серед представників електорату партії “Опозиційна платформа — За життя” — відповідно 11% і 88%, партії “Європейська солідарність” — відповідно 8% і 89%, ВО “Батьківщина” — відповідно 18,5% і 75%.

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 13 по 17 лютого 2020 року. Було опитано 2018 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення країни за основними соціально-демографічними показниками. Вибірка опитування будувалася як багатоступенева, випадкова із квотним відбором респондентів на останньому етапі. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.

 

Половина українців думають, що країна йде у неправильному напрямку

Понад 50% українців вважають, що події в Україні розвиваються в неправильному напрямі, водночас 25% респондентів мають протилежну точку зору.

Такими є результати дослідження “Оцінка громадянами ситуації в країні, рівень довіри до виконавчих та правоохоронних органів влади, оцінка діяльності уряду (лютий 2020 року)”, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова.

“25% респондентів вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі (у вересні 2019 р. так вважали 57%, у грудні 2019 р. — 44%), 53% — що події розвиваються в неправильному напрямі (у вересні — 17%, у грудні — 36%). Отже, частка тих, хто вважає, що події в Україні розвиваються у неправильному напрямі, істотно перевищила частку тих, хто дотримується протилежної точки зору”, – йдеться у повідомленні.

Порівняно з попередніми місяцями зменшилася частка тих, хто дотримується думки, що Україна здатна подолати наявні проблеми та труднощі протягом найближчих кількох років (у вересні 2019 років такі становили 41%, у грудні — 28%, а за даними останнього опитування — 21%). Частки тих, вважає, що країна здатна їх подолати у більш віддаленій перспективі, становили відповідно 40%, 50% і 49%, що не здатна їх подолати — відповідно 6%, 11% і 15%.

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 13 по 17 лютого 2020 року. Було опитано 2018 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення країни за основними соціально-демографічними показниками. Вибірка опитування будувалася як багатоступенева, випадкова із квотним відбором респондентів на останньому етапі. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.

 

Українці найбільше довіряють армії, а найменше — чиновникам та судам

Серед виконавчих та правоохоронних органів влади українці найбільше довіряють ЗСУ, ДСНС, прикордонникам та Нацгвардії, а найменше — чиновникам, прокуратурі та судовій системі.

Такими є результати дослідження “Оцінка громадянами ситуації в країні, рівень довіри до виконавчих та правоохоронних органів влади, оцінка діяльності уряду (лютий 2020 року)”, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова – Укрінформ.

“Серед виконавчих та правоохоронних органів влади найчастіше довіра висловлюється до Збройних сил України (їм довіряють 69% опитаних), Державної служби з надзвичайних ситуацій (65%), Державної прикордонної служби (60%), Національної гвардії України (60%)”, – йдеться у дослідженні.

Водночас недовіра найчастіше висловлюється державному апарату (чиновникам) – 77%, судовій системі загалом (76%), місцевим судам (71%), прокуратурі (68%), Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (66%), Національному антикорупційному бюро України (65%), Національному агентству з питань запобігання корупції (65%), уряду України (64,5%), Верховному суду (64%), Антикорупційному суду (64%), Конституційному суду України (60,5%).

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 13 по 17 лютого 2020 року. Було опитано 2018 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення країни за основними соціально-демографічними показниками. Вибірка опитування будувалася як багатоступенева, випадкова із квотним відбором респондентів на останньому етапі. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.

 

Іноземні гості параду 9 травня мають пам’ятати, що Росія їх використовує — Дробович

Урочисті заходи в Москві на честь 75-річчя перемоги стануть політичною пасткою для державних лідерів і офіційних делегацій країн, які погодяться взяти в них участь.

Таку думку висловив голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович, відповідаючи на запитання кореспондента Укрінформу щодо можливої участі в них української делегації.

“Росія, яка є країною-агресором, яка порушила міжнародне право, має не тільки низку злочинів за собою, а ще й дуже ганебну практику інструменталізації історії. Тобто використання історичних подій і фактів задля досягнення політичної мети. І військовий парад в Росії на Червоній площі цього року теж буде інструментом для досягнення політичних цілей, а не для вшанування пам’яті жертв Другої світової війни і не для чесного висвітлення даних”, – підкреслив Дробович.

За його словами, відповідно всі, хто захочуть взяти участь у цих заходах, які навіть експертне середовище інакше як “побєдобєсіє” не називає, повинні рахуватися з тим, що вони стануть інструментом російської агресивної політики.

“І це стосується не тільки України, а й будь-яких лідерів держав Європи, Сполучених Штатів Америки, Азії… Будь-хто, хто погоджується брати участь у параді, має бути свідомий того, що з максимально високою імовірністю це буде використано Росією для своїх імперіалістських, загарбницьких цілей або виправдань злочинів Другої світової війни. Така позиція не тільки Інституту національної пам’яті, а й загальний консенсус адекватних науковців і в Україні, і у світі”, – сказав голова УІНП.

Він додав, що це очевидні ризики, і з ними треба рахуватися.

“Фактично це політична пастка для всіх, хто буде навіть помишляти брати участь у параді. А ми, до речі, маємо сказати, що багато європейських лідерів або делегацій планують брати участь у цих заходах. Український інститут національної пам’яті застерігає, що це буде використано Росією з політичною метою”, – ще раз наголосив Дробович.

Як повідомлялося, у фракції “Опозиційна платформа – За життя” запропонували сформувати делегацію Верховної Ради для участі в параді 9 травня в Москві.

 

Мер Глухова звернеться до СБУ через поїздку волейбольної команди на турнір у Росію

Мер Глухова має намір звернутися до СБУ з приводу самовільної поїздки місцевої волейбольної команди на турнір до Росії.

Мер Глухова Мішель Терещенко має намір звернутися до СБУ з приводу участі місцевої команди у волейбольному турнірі в Росії. Про це він повідомив на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Сьогодні з інтернет-ЗМІ стало відомо про те, що мешканці нашого міста взяли участь у волейбольному турнірі пам’яті росіян, які «исполняли военный долг за пределами отечества», що проходив 16 лютого в місті Рильськ. Ми глибоко обурені тим, що ці люди самовільно взяли на себе відповідальність представляти місто Глухів на території агресора в той час, коли в зоні ООС, внаслідок наступальних дій російських військових ідуть важкі бої, і Україна несе болючі втрати. Ми офіційно заявляємо, що не уповноважували будь-які спортивні команди чи то об’єднання брати участь у змаганнях на території ворога від імені глухівчан…

На даний час готується офіційне звернення до Служби безпеки України та інших правоохоронних органів”, – наголосив міський голова, висловивши сподівання, що їхня реакція по відношенню до провокаторів буде “стрімкою та жорсткою”.

Про результати розгляду заяви він пообіцяв інформувати громадськість через ЗМІ та соціальні мережі.

 

У Миколаєві розслідують, як чиновники ОДА перешкоджали журналістам

У Миколаєві поліція проводить розслідування за фактом перешкоджання журналістській діяльності чиновниками облдержадміністрації, зокрема її очільником.

Про це повідомляє відділ комунікації ГУ Нацполіції в Миколаївській області – Укрінформ.

“21 лютого до поліції звернулася журналістка місцевого видання із заявою про перешкоджання її професійній журналістській діяльності. Йшлося про штучно створені чиновниками Миколаївської обласної державної адміністрації обмеження щодо одержання інформації”, – йдеться у повідомленні.

Ведеться розслідування за ч. 1 ст. 171 КК (Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів). Санкція передбачає покарання у вигляді штрафу до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів або арешт до шести місяців, або обмеження волі терміном до трьох років.

Як стало відомо кореспонденту Укрінформу, 21 лютого у приміщенні Миколаївської ОДА відбулася зустріч її голови Олександра Стадніка з представниками обласних, районних та міських друкованих ЗМІ. Зустріч була ініційована Кризовим медіацентром і проходила у форматі “колективного інтерв’ю”. Журналісти отримували відповіді на запитання стосовно суспільно важливих тем, зокрема, ремонту доріг, децентралізації, медичної реформи.

Дізнавшись про захід, кілька інтернет-видань також виявили бажання взяти в ньому участь. Проте їх вигнали з приміщення, де відбувався захід, а двері замкнули.

Коментуючи ситуацію, в.о. начальника управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Олена Іваненко заявила, що формат заходу передбачав участь лише представників газет, а не інтернет-ЗМІ. Тому їх і не пустили.

Варто зауважити, що майже за пів року на посаді голова Миколаївської ОДА Стаднік не провів жодної пресконференції.

 

Новий законопроект про працю: комітет ВР надав негативний висновок

УНН. Комітет ВР з питань інтеграції України з Європейським Союзом надав негативний висновок щодо проекту закону №2708 “Про працю”, поданий Кабінетом міністрів України. Про це повідомляє УНН із посиланням на сайт ВРУ.

“Проект закону в запропонованій редакції послаблює рівень охорони праці, звужує обсяг трудових прав та соціальних гарантій працівників у порівнянні з чинним національним законодавством, що суперечить зобов’язанням України відповідно до Угоди про асоціацію, та не відповідає праву ЄС”, – йдеться у висновку комітету.

Зазначимо, що профільним комітетом у розгляді даного законопроекту є комітет ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, проте, його висновок не розміщений на сайті Ради.

Як повідомляв УНН, за словами міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофія Милованова, законопроект не дозволяє звільнити людину без пояснення причини.

Нагадаємо, у грудні 2019 року Кабінет міністрів вніс у Верховну Раду законопроект про працю.

Пізніше у Міжнародній конфедерації профспілок заявили, що український проект закону про працю позбавить робітників захисту з боку профспілок та дозволить роботодавцям звільняти працівників у будь-який момент.

 

Гончарук вважає, що держава переплачує в 5 разів за освіту дітей у селах

УНН. Держава переплачує в 5 разів за освіту дітей у деяких районах держави. Про це сказав Прем’єр-міністр Олексій Гончарук на ранковому засіданні Верхової Ради під час розгляду звіту уряду, передає кореспондент УНН.

“Ми маємо чіткий план опорних шкіл, який дозволить нам оптимізувати систему середньої освіти і зробити її більш доступною. Я вже казав про це, на окремих ділянках ми витрачаємо на дитину в рік 100 тис. грн, коли середні витрати на дитину складають 20 тис. Ми як держава переплачуємо в 5 разів, в той час як дитина отримує набагато гіршу освіту, ніж її однолітки в містах”, – сказав Прем’єр.

Як повідомляв УНН, раніше Гончарук заявив, що для того, щоб збільшити зарплати для вчителів до 4 тис. доларів, уряду потрібно зменшувати витрати на державний апарат.

 

Ми знизили платіжку, запустили дешеві кредити, подолали рейдерство. Таке в Україні вперше, – звіт Гончарука

УНН. За п’ять місяців роботи Уряд запустив дешеві кредити, знизив платіжку, подолав рейдерство та викорінив корупцію на топ-рівні. І більшість позитивних перетворень відбулися в Україні вперше. На цьому звітуючи перед народними депутатами з трибуни Верховної Ради наголосив прем’єр-міністр України Олексій Гончарук, повідомляє УНН.

“Перше на чому зосередився уряд – це аудит держави. Ми провели оцінку наявного населення, щоби розуміти кількість людей, їхній віковий та гендерний склад. Так само провели аудит державних кадастрів природних ресурсів. Уперше в історії Україні вже об’єднані карти кадастрів. Цієї весни ми плануємо оцифрувати всю територію України. Це дозволить нам проводити інвентаризацію і аналізувати наявні ресурси”, – заявив голова уряду.

На думку прем’єра, вагомим результатом роботи уряду також є викорінення корупції у найвищих ланках влади, що позитивно впливає на довіру до України серед іноземних інвесторів та надає можливість отримувати державі дешеві ресурси.

“Ми викорінили корупцію на найвищому рівні в державі. Це знає бізнес і наші міжнародні партнери. Роботи ще дуже багато, але на топ-рівні корупції в Уряді, Парламенті та Офісі Президента – немає. Нам вдалося повернути довіру до України. Крім цього маємо серйозний прогрес – Уряд викорінив системне рейдерство. Уже ніхто пошепки не переписує в реєстрах власність однієї людини на іншу. Протягом 24 годин ми реагуємо на рейдерство і виключаємо негідників із реєстрів. Уже зараз бачимо, що системного рейдерства дійсно немає”, – наголосив прем’єр Гончарук.

За його словами, також команді уряду, завдяки розв’язанню проблеми з утворенням ціни на газ, вдалось зменшили платіжки на опалення.

“Це завжди було одним з найважливіших питань, які українці ставили перед владою. І я можу сказати, що ми – перший Уряд, який дійсно зменшив платіжку для людей. Багато років ціна на газ в Україні була не прозорою та не ринкова, і тому сума в платіжках для населення тільки зростала. Ми взяли курс на створення ринкових умов і це дало моментальний результат – за грудень 2019 року для більшості українських споживачів платіжка була зменшена. В деякий містах перерахунок сягнув 30%”, – наголосив голова Кабміну.

Окремо він також підкреслив старт державної програми з надання населенню дешевих кредитів для започаткування власної справи під низькі відсотки, яка має простимулювати українців почати займатися бізнесом.

“Для того, щоб перезапустити економіку, людям необхідно забезпечити доступ до дешевих ресурсів. Гроші не мають бути «дорогими». Розуміючи це, президент України виступив з ініціативою створення програми дешевих кредитів “5-7-9%”, яку ми, команда уряду, підтримали та імплементували в короткі строки. І вже в січні вона почала повноцінно працювати.Ми хочемо стимулювати середній клас і робимо це прямо зараз за допомогою надання йому дешевого ресурсу для початку власної справи. Але це не кінцева зупинка, в планах уряду зробити всі кредити з такої ставкою під 5-7-9%. І наступний крок для нас у цьому напрямку – це дешеві іпотеки на житло”, – заявив Гончарук.

За його словами, додатковим стимулом для перезавантаження економіки стануть розпочата урядом програма приватизації збиткових держпідприємств та передача об’єктів у концесію інвесторам.

“Велика приватизація – це ще один крок до ефективності. Приватизація – це про залучення інвестицій і створення нових робочих місць за рахунок передачі у приватну власність збиткових, нестратегічних об’єктів, що належать державі. В Уряді ми провели прозорі конкурси й вже перші 2 порти мають переможців. Туди зайдуть інвестиції. Це величезний крок до розвитку. Наразі ще 12 об’єктів у нас готові до концесійних конкурсів”, – додав керівник уряду.

Крім цього, серед результатів роботи уряду за перші 5 місяців – підготовка до старту програми “Велике будівництво”, презентація додатку “Дія”, створення Офісу протидії рейдерству, об’єднання геокадастрів, закриття нелегальних АЗС та забезпечення готовності Уряду до запуску ринку землі.

 

РПЦ вважає, що Константинополю “не варто втручатися” у справи невизнанної Македонської церкви

УНН. Російська православна церква (РПЦ) застерігає Константинопольський патріархат від втручання в діалог Сербської православної церкви (СПЦ) і невизнаної Македонської церкви. Про це в інтерв’ю сербській газеті Večernje novosti, опублікованому в п’ятницю, заявив голова Синодального відділу зовнішніх церковних зв’язків (ВЗЦЗ) Московського патріархату митрополит Волоколамський Іларіон (Алфєєв), пише УНН.

“Російська церква глибоко переконана, що регулювання канонічного статусу православної церкви в Північній Македонії має вирішуватися виключно шляхом діалогу між СПЦ і невизнаною церквою Північної Македонії. Патріарх константинопольський ніколи не був частиною цього діалогу. Він вирішив, що йому належить право вторгатися на канонічну територію інших помісних церков і вирішувати проблеми, які там існують”, — заявив митрополит.

“Так він спробував вирішити проблему розколу в Україні, спираючись на світових політиків, які йому обіцяли, що якщо він схвалить автокефалію Україні (чи не церкви або народу, а державі) всі єпископи, розкольницькі і канонічні, об’єднаються. Нічого з цього не сталося, тому що канонічна церква в Україні залишилася єдиною, об’єднаною навколо митрополита Онуфрія, який є єдиним канонічним главою православ’я в цій країні. Зміна позиції Варфоломія під впливом політиків, на наш погляд, — канонічний злочин, за який він буде відповідати перед Богом. Якщо він буде втручатися і в відносини між СПЦ і македонською церквою, існують побоювання, що це призведе до схожих наслідків”, — заявив Іларіон.

Македонська православна церква ніким не визнається, однак підтримується світською владою. Північна Македонія є “канонічною територією” Сербської православної церкви, автономною частиною якої є Православна Охридська єпископія в Північній Македонії.

Додамо, представник РПЦ заявив у Сербії, що “гоніння на церкву в Чорногорії і Україні здійснюються за одним сценарієм”.

 

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 398

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua