Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 30.03.2020

Інформдень: 30.03.2020

На Донбасі загинув український боєць – від кулі снайпера

Внаслідок обстрілу позицій Об’єднаних сил снайпером загинув військовослужбовець ЗСУ.

Про це у Facebook повідомляє пресцентр штабу ОС – Укрінформ.

“Сьогодні, 30 березня, Україна втратила ще одного мужнього захисника. На одній із позиції, що на Донеччині, від ворожого снайперського вогню загинув військовослужбовець Збройних сил України», – йдеться у повідомленні.

Командування об’єднаних сил висловлює щирі співчуття рідним та близьким загиблого військовослужбовця та наголошує, що будь-які злочинні дії окупантів не залишаться безкарними.

Також на Луганщині внаслідок ворожого обстрілу із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї осколкове поранення отримав один український захисник. Його доставлено до військово-медичного закладу та оперативно надано належну медичну допомогу. Стан здоров’я військовослужбовця задовільний.

Для придушення вогню противника підрозділи операції Об’єднаних сил застосували наявне озброєння. Втрати противника уточняються.

 

Кількість інфікованих коронавірусом у світі досягла 785 тисяч осіб

31 березня. УНН. Станом на 5:50 вівторка загальна кількість померлих від інфекції, викликаної новим коронавірусом SARS-CoV-2, у світі складає 37686 осіб. Про це повідомляє УНН з посиланням на Центр системних досліджень та інжинірингу при Університеті Джона Хопкінса (США).

Найбільше у світі смертей зафіксовано в Італії – 11591 особа і в Іспанії – 7716. У Китаї – 3187 осіб за весь час епідемії.

Всього у світі 785709 інфікованих. У свою чергу, одужали 165837 людей.

Країнами з найбільш швидким поширенням коронавірусу залишаються США (164274), Італія (101739), Іспанія (87956), Німеччина (66885), Франція (45170) та Іран (41495).

Нагадаємо, в Україні зафіксовано 548 випадків COVID-19, 13 людей померли.

 

В Україні зафіксували 548 випадків коронавірусу

В Україні станом на 22.00 понеділка, 30 березня, офіційно підтверджено 548 випадків зараження коронавірусом.

Про це повідомляє МОЗ у Facebook – Укрінформ.

“За даними ЦГЗ, станом на 22:00 30 березня в Україні 548 лабораторно підтверджених ПЛР-дослідженням випадків COVID-19. Усього в Україні зафіксовано 13 летальних випадків від COVID-19. Загалом 8 людей вже одужали — повторне лабораторне дослідження не виявило вірусу в організмі”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомлялося, станом на ранок 30 березня в Україні було 480 випадків зараження коронавірусом, з них 11 летальних, 6 пацієнтів одужали.

 

Новий очільник МОЗ Степанов порівняв епідемію коронавірусу з війною

УНН. Новопризначений міністр охорони здоров’я Максим Степанов оприлюднив своє перше звернення і назвав епідемію коронавірусу війною. Про це повідомляє УНН з посиланням на МОЗ.

“Дякую за підтримку кожному, хто розуміє перед яким викликом стоїть Україна. Скажемо прямо: в країні – війна. І не тільки на Сході. Ми всі опинилися в епіцентрі бойових дій – ворог уже біля дверей. Буквально”, йдеться у зверненні.

Як доказ своїх слів міністр послався на світову статистику. “Від моменту появи перших хворих на коронавірус і до позначки у 100 тисяч пройшло два місяці. А від 300 до 400 тисяч – усього лише три дні. Ще раз – три дні. І плюс 100 тисяч хворих людей. А сьогодні ми вже говоримо про більш ніж 760 тисяч інфікованих”, йдеться у повідомленні.

Степанов вважає, що сьогодні політика відійшла на другий план. “На першому – життя та здоров’я мільйонів людей. Закликаю думати про це, а не про рейтинги, розбіжності та власні амбіції. Бо коронавірусу байдуже, хто його жертва – вчитель, шахтар чи народний депутат. Палата інфекційної лікарні рівняє усіх”, зауважив міністр.

За словами очільника МОЗ, світ змінився. “Ми зобов’язані це зрозуміти. І маємо розраховувати лише на власні сили та свою армію – армію медиків. Які мають бути екіпіровані, захищені, організовані. І зі зброєю – усім необхідним обладнанням та медикаментами”, підкреслив міністр.

Степанов наголошує, що дії МОЗу будуть швидкими та системними.

“І головне – я буду боротись за життя кожного українця. Не лише під час епідемії. Бо коронавірус пройде. А українська медицина має ще купу проблем, які чекають на вирішення. І ми їх вирішимо обов’язково. Всі права на помилки вже використані”, йдеться у його зверненні.

Міністр пообіцяв в режимі онлайн інформувати про реальний стан речей.

Нагадаємо, 30 березня Рада призначила Степанова новим міністром охорони здоров’я.

 

Виробництво медичних масок в Україні збільшилося до 800 тисяч на добу

УНН. Виробництво медичних масок збільшилося до 800 тисяч на добу. Про це сказав прем’єр-міністр України Денис Шмигаль в ефірі ток-шоу “Свобода слова”, передає УНН.

“Всього вже виробляється близько 800 тисяч (медичних масок – ред.)…точно більше, ніж пів мільйона”,- сказав Шмигаль.

Він нагадав, що виробництво масок виросло із 460 тисяч масок на добу до 800 тисяч.

Глава уряду відзначив, що все одно цієї кількості не достатньо, тому Україна замовляє медичні маски в Китаї.

“Ринок України, так як і ринок всіх країн не був готовий до такого використання масок”, – додав він.

Нагадаємо, Уряд розглядає кілька сценаріїв подальших дій під час карантину.

В Україні зафіксовано 548 випадків COVID-19, 13 людей померли.

 

Окупанти 18 разів порушили “тишу”: один військовий загинув, четверо поранені

За 30 березня окупанти 18 разів відкривали вогонь по позиціях ЗСУ.

Про це повідомляє пресцентр штабу ООС – Укрінформ.

«30 березня збройні формування Російської Федерації 18 разів порушили режим припинення вогню», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що ворог обстріляв позиції ЗСУ із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, снайперської та стрілецької зброї.

Дванадцять обстрілів було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід”.

По позиціях Об’єднаних сил в районі Водяного та двічі поблизу Лебединського ворог застосовував 82-мм міномети випустивши загалом 22 міни.

Поруч з Павлополем окупанти випустили 15 мін з мінометів 82 калібру та вели вогонь з автоматичного станкового гранатомета.

Оборонців Авдіївки загарбники обстріляли чотири рази – з 82-мм мінометів – 14 мін, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

З гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів ворог двічі обстріляв захисників Пісок.

По околицях Невельського окупанти вели вогонь зі снайперської зброї, а неподалік Мар’їнки – зі стрілецької зброї.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Північ” ворог шість разів обстріляв позиції українських захисників.

По оборонцям Новотошківського та Новгородського противник з мінометів калібру 120 мм випустив 29 мін та застосував станкові протитанкові гранатомети.

Неподалік Новолуганського та Луганського ворог обстріляв позиції військовослужбовців Об’єднаних сил з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Поблизу населеного пункту Хутір Вільний окупанти застосували 82-мм міномет, автоматичний станковий гранатомет та стрілецьку зброю.

По оборонцях Шумів ворог вів вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У штабі повідомляється, що вчора, 30 березня, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець загинув, троє отримали поранення та один – бойове ураження.

З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.

За поточну добу втрат немає.

 

Резніков: Росія — сторона конфлікту на Донбасі, а не “проходила повз”

Україна на засіданнях Тристоронньої контактної групи постійно наголошує, що Росія є стороною конфлікту, а не “проходила повз”.

Про це в інтерв’ю виданню “РБК-Україна” повідомив віцепрем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков – Укрінформ.

“Росія і в цьому випадку намагається зіграти в гру “ми тут проходили повз, випадково зайшли, ми посередники”. Але це не працює. Ми постійно нагадуємо нашим сусідам, що вони – сторона конфлікту”, – зазначив він.

Резніков підкреслив, що у спілкуванні з ними українська сторона послуговується резолюцією ПАРЄ від 30 січня, “де Росія в черговий раз визнана учасником Мінських угод і зобов’язана вивести свої війська з території України”

“Визнана не спостерігачем, не запрошеною стороною. Саме учасником. Нагадаю, їх всього три: дві сторони міжнародного військового конфлікту – Росія і Україна, і, по суті медіатор, ОБСЄ”, – додав міністр.

 

В ОРДЛО та Криму приховують реальну ситуацію з коронавірусом – Резніков

Окупаційна влада в ОРДЛО та в Криму приховує реальну ситуацію із поширенням коронавірусу серед місцевого населення.

Про це повідомив віцепрем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков в інтерв’ю РБК-Україна – Укрінформ.

“Окупаційна влада приховує реальну картину від зовнішнього світу і від громадян, що проживають на цих територіях. Вони діють за старою радянською методикою: коли бахнув Чорнобиль, то теж приховували від людей, правду пізніше всі дізналися, що призвело до того, що багато хто постраждав від радіації”, – зазначив він.

При цьому Резніков констатував, що тестування на окупованих територіях не проводять.

“За різними джерелами, у тому числі від небайдужих громадян, які там проживають, ми знаємо, що навіть якщо відбувається випадок захворювання або смерті, вони це називають “А(H1N1) свин”. Тобто нібито свинячий грип, але з летальним результатом”, – зауважив міністр.

Він також додав, що наразі є факт перекриття кордону між ОРДО і ОРЛО. При цьому Резніков відзначив, що також є інформація про те, що де-факто кордон з РФ теж закрито.

“Насправді проїзд обмежено. Це тільки розповіді, що все відкрито, а обмежує їх свободи Україна. Ні, вони приймають такі ж обмежувальні заходи, але трохи пізніше”, – додав міністр.

Резніков наголосив, що Україна буде намагатись допомогти своїм громадянам на окупованих територіях – в тому числі пропонувати гуманітарні конвої та просити допомоги у Міжнародного комітету Червоного Хреста і гуманітарних місій ООН.

 

Німеччина і Франція стурбовані становищем місії ОБСЄ в ОРДЛО

УНН. На думку Берліна і Парижа, проросійські сепаратисти в ОРДЛО заважають роботі Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ на сході України під приводом захисту від поширення коронавірусу. Про це повідомляє УНН з посиланням на DW.

Як заявили міністр закордонних справ Німеччини Хайко Мас і його французький колега Жан-Ів Ле Дріан, вони “дуже стурбовані” обмеженнями, з якими стикаються співробітники СММ ОБСЄ в Україні з 21 березня 2020 року.

Як вказали дипломати в спільній заяві, спостерігачі повинні мати можливість безпечно і вільно пересуватися по всій території України, а “пандемія коронавірусу не повинна ставати приводом для того, щоб обмежувати свободу пересування членів СММ і їх можливості по виконанню своїх завдань”.

Нагадаємо, 27 березня Україна в зв’язку з пандемією коронавірусу SARS-CoV-2 повністю закрила свої кордони.

Число тих, хто заразилися коронавірусом в Україні досягло 548 осіб. 13 пацієнтів померли від нфекції COVID-19.

30 березня в так званій “ДНР” заявили, що там немає жодного зареєстрованого випадку зараження коронавірусом. В той же день в так званій “ЛНР” повідомили, що на їх території діагноз коронавірусу був підтверджений у одного пацієнта.

 

Кулеба зробив заяву через спроби РФ використати пандемію COVID-19 у політичних цілях

УНН. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зробив заяву щодо спроб РФ використати пандемію COVID-19 у політичних цілях, повідомляє УНН із посиланням на пресслужбу МЗС.

“Пандемія коронавірусу стала загрозою глобального рівня. Гідна відповідь на неї вимагає солідарності та відповідального лідерства. Водночас, пандемія не зменшує інших загроз, але й загострює деякі з них. Серед них – агресивна політика Росії”, – заявив міністр.

З його слів, Росія не лише продовжує обстріли української території попри заклик ООН до перемир’я у час пандемії, але і перешкоджає ефективній боротьбі з пандемією, блокуючи доступ до окупованих територій моніторингових місій ОБСЄ, ООН, МКЧХ.

“Росія намагається переконати, що санкції обмежують її здатність протидіяти пандемії. Ці закиди штучні. Жоден санкційний пакет, запроваджений за агресію РФ в Криму та на Донбасі, не знижує її здатності захищати росіян від коронавірусу чи брати участь у глобальних зусиллях з подолання кризи”, – наголосив Кулеба.

Він вважає, що коли російська сторона використовує пандемію у політичних цілях та закликає до скасування санкцій, це має розглядатися як “брудні маніпуляції та спроба отримати зиск на стражданні мільйонів”.

“Санкції – це інструмент відновлення поваги до міжнародного права. Шлях до їх скасування лежить не через пандемію нового вірусу, а через припинення агресії, яка триває сьомий рік”, – пояснив дипломат.

Лише це, на його думку, може бути єдиною можливою підставою для зміни міжнародним співтовариством своєї політики стосовно РФ.

Як повідомляв УНН, Міністерство закордонних справ України оцінює роботу Росії щодо послаблення чи навіть зняття санкцій з начебто “гуманітарки”, проте планує запобігти такого сценарію.

 

Заходи для боротьби з коронавірусом не мають впливати на бойову готовність ЗСУ — Зеленський

Президент Володимир Зеленський заявив, що будь-які заходи, пов’язані з недопущенням коронавірусної інфекції, не мають впливати на високий рівень готовності Збройних сил України виконувати покладені на них завдання.

Про це він сказав на селекторній нараді з міністром оборони, головнокомандувачем ЗСУ та командувачами видів, родів Збройних сил, повідомляє пресслужба глави держави – Укрінформ.

Нарада була присвячена питанням запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 та забезпечення обороноздатності України.

«Ми зробимо все можливе, щоб наші військові залишалися здоровими. Це наше першочергове завдання. Однак усі заходи, які вживаються заради безпеки від коронавірусу, не повинні вплинути на бойову готовність наших військовослужбовців. Тут усе просто: вони захищають нас, а ми – їх», – наголосив Президент.

Зазначається, що на нараді глава держави заслухав інформацію про стан справ щодо заходів, яких вживає командування задля нерозповсюдження COVID-19 у військах, а також щодо участі військових у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.

Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак, зокрема, запевнив, що ЗСУ готові до відсічі агресору та оборони України.

У робочому порядку також була заслухана інформація про основні проблеми із забезпеченням та дані всі необхідні доручення.

Міністр оборони Андрій Таран доповів, що ситуація контрольована, оскільки пріоритетом для Міноборони є людиноцентричність і піклування про відповідне та повне забезпечення кожного військовослужбовця ЗСУ.

Як повідомлялося, в Україні станом на ранок 30 березня офіційно підтверджено 480 випадків зараження коронавірусом, з них 11 летальних, 6 пацієнтів одужали. За добу було зафіксовано 62 нових випадки.

 

З бюджету армії не заберуть жодної гривні — Шмигаль

Законопроєкт про зміни до державного бюджету не передбачає зменшення фінансування української армії.

Про це Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив на засіданні Погоджувальної ради парламенту, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«В рамках цього бюджету у нас є декілька принципових позицій. Перше, жодна гривня не буде вилучена із бюджету армії та військових», – сказав Шмигаль.

За його словами, це стосується питань модернізації озброєння військових, будівництва житла для військових, а також реформи оборонно-промислового комплексу.

«Війська будуть забезпечені усім необхідним захистом», – запевнив Шмигаль.

Як повідомлялося, законопроєкт №3279 про зміни до державного бюджету передбачає зменшення на 122,9 млрд грн доходів бюджету на 2020 рік, в тому числі по загальному фонду на 121,77 млрд грн.

Планується, що Верховна Рада у понеділок, 30 березня, розгляне та ухвалить зміни до держбюджету.

 

Друга позачергова Рада закрилася – закон про харчування військових ухвалили

Верховна Рада закрила друге позачергове засідання після того, як проголосувала за закон про забезпечення безперервного харчування військових.

За ухвалення змін до державного бюджету на 2020 рік, які дозволять забезпечити безперебійне харчування військовослужбовців ЗСУ та МВС у поточному році, на другому позачерговому засіданні 30 березня проголосували 302 народні обранці, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Зокрема, Міністерство оборони та МВС отримали можливість продовжити у 2020 році дії договорів, укладених у 2019 році із суб’єктами господарювання.

Як зазначалося в пояснювальній записці до законопроєкту, до сьогодні існував реальний ризик зриву забезпечення харчуванням особового складу Збройних сил України та інших складових сил безпеки та оборони у зв’язку з виникненням непередбачуваних обставин. Зокрема, йдеться про відмову ТОВ “ПОНТЕМ.УА”, яке свого часу виграло тендер, надавати послуги з харчування в регіонах України у зв’язку з поширенням коронавірусу COVID-19.

Як повідомляв Укрінформ, перший заступник міністра оборони України Іван Руснак під час направлення урядом до ВР згаданого законопроєкту заявив, що у разі неухвалення змін до держбюджету 252 військові частини могли залишитись без харчування.

У Міноборони запевняють, що Збройні сили України планово переходять на нову якісну систему харчування за каталогом продуктів, і ні про які повернення до старих «схем» не може бути мови. З 1 березня усі без винятку бойові військові частини Збройних сил України харчуються за каталогом продуктів. Мова йде про понад 30 частин, що перейшли на каталог в 2020 році, та близько 70 частин, що вже харчувались за каталогом раніше. Разом це близько 70% тих військовослужбовців, що мають право на безоплатне харчування.

Решта частин – це так звані небойові частини, до яких відносяться, наприклад, склади та арсенали боєприпасів, – переходитимуть на комбіновану систему харчування, де постачальник надає і асортимент продуктів за каталогом, і послугу з організації харчування. Така комбінована система перебуває у процесі розробки і вимагає внесення змін в підзаконні акти, що займе час приблизно до кінця літа.

Починаючи з осені, Міноборони прогнозує, що всі військові частини (бойові та небойові) будуть харчуватися за каталогом. Відмінність між ними буде лише в тому, хто готує їжу та обслуговує в їдальні.

 

СБУ викрила 79 “кіберактивістів”, які поширювали фейки про коронавірус

За період дії карантину Служба безпеки України виявила 79 осіб, які поширювали фейки про коронавірус, із них – 4 інтернет-агітатори, які діяли за завданням російської сторони.

Про це повідомляє пресцентр СБУ – Укрінформ.

«Так фахівці Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки викрили діяльність проросійських «кіберактивістів» з Одеси, Дніпра, Львова та Херсона. Розслідування проводиться у межах кримінальних проваджень, розпочатих за ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України) Кримінального кодексу України», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що ще 28 осіб спільно з Національною поліцією вже притягнуті до адміністративної відповідальності за ст. 173-1 (поширення неправдивих чуток, що можуть викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку) КУпАП.

Також кіберфахівці СБУ заблокували поширення фейкового контенту у понад 1 тисячі інтернет-спільнот, що загалом мають понад 500 тисяч підписників.

У разі підтвердження інформації про сплановані дії зловмисників, зокрема, за вказівкою кураторів з РФ та тимчасово окупованих територій, вони будуть перекваліфіковані згідно з відповідними статтями Кримінального кодексу України.

У пресцентрі також підкреслили, що СБУ зараз орієнтуються на комплексний та проактивний підхід у боротьбі зі зловживаннями через пандемію та недопущення дестабілізації в країні. Зокрема, особливу увагу СБУ приділяє протидії експорту товарів протиепідемічного призначення, заборонених урядом.

Зокрема, згідно з повідомленням, Служба безпеки запобігла спробі незаконного вивезення з України до країн ЄС 80 тисяч респіраторних масок вартістю понад 3,4 мільйона гривень та майже 40 тисяч медичних халатів вартістю 42 тисячі євро.

Також СБУ заблокувала діяльність організованої групи, яка ввозила в Україну неякісні ліки та підроблені експрес-тести для діагностики COVID-19.

Як повідомляв Укрінформ, Кабінет міністрів 25 березня ввів режим надзвичайної ситуації на всій території України і продовжив до 24 квітня запроваджений 12 березня карантин з метою запобігання поширенню COVID-19.

В Україні станом на ранок 30 березня офіційно підтверджено 480 випадків зараження коронавірусом, з них 11 летальних, 6 пацієнтів одужали. За добу було зафіксовано 62 нових випадки.

 

Єврокомісія запускає сайт з протидії фейкам щодо COVID-19

Google, Facebook, Twitter, Microsoft, Mozilla та торговельні онлайн асоціації стикаються з великою кількістю хибного та сфальшованого контенту, що пов’язаний із COVID-19, а також із зусиллями щодо обмеження пандемії.

Такий висновок був оприлюднений в понеділок на сайті Європейської Комісії за підсумками віртуальної зустрічі віцепрезидента Єврокомісії з питань цінностей і прозорості Вери Юрової з представниками онлайн платформ – Укрінформ.

«Платформи підтвердили, що спостерігають постійний потік фальшованої та шкідливої інформації, яка, переважно, пов’язана із охороною здоров’я, яку вони вимушені видаляти у великих обсягах. Таким же чином вони вживають заходи з видалення рекламних додатків, що пов’язані із захисним обладнанням на зразок масок», – йдеться у повідомленні.

Всі згадані інтернет-платформи є учасниками так званого Кодексу поведінки проти дезінформації, започаткованого Єврокомісією ще напередодні Європейських виборів у травні минулого року. Під час телеконференції з керівниками цих компаній Юрова наголосила на необхідності більш активного обміну даними між інтернет-провайдерами та організаціями із перевірки фактів, а також надання урядам країн-членів ЄС для реагування прикладів дезінформації, особливо тієї, що пов’язана із системою охорони здоров’я або з діяльністю ВООЗ проти поширення коронавірусу.

Єврокомісія також оголосила про запуск спеціалізованого сайту з протидії дезінформації навколо COVID-19, який міститиме приклади провокаційного контенту та викриватиме їх шляхом надання точної та правдивої інформації щодо заходів ЄС та міжнародних зусиль у подоланні пандемії.

Як повідомлялося, за даними Worldоmeters, у світі станом на ранок 30 березня зафіксовано 725 230 випадків коронавірусу, з них 34 034 летальних, 152 185 осіб одужали.

 

СБУ вирахувала автора фейку про смерть від коронавірусу на Кіровоградщині

УНН. У Кіровоградській області правоохоронці встановили особу, яка поширила неправдиве повідомлення про смерть жительки Долинського району від коронавірусу. Про це поінформували у прес-групі УСБУ в Кіровоградській області.

СБУ направила матеріали до Нацполіції для складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-1 КУпАП (поширення неправдивих чуток).

Також кіберфахівці провели три роз’яснювальні бесіди з жителями Кропивницького, які систематично публікували у Facebook недостовірні матеріали щодо карантинних заходів та епідеміологічної ситуації в регіоні.

СБУ провела бесіду з жителем Кіровоградщини, який поширив фейк про коронавірус у соцмережі.

Відповідно до статті 173-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, поширення неправдивих чуток, що можуть викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку, тягне за собою накладення штрафу від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку.

 

Формування «Консультативної ради» з ОРДЛО призупинили – Кулеба

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба запевняє, що процес формування Консультативної ради в рамках політичної підгрупи ТКГ за участю представників ОРДЛО наразі не розвивається.

Про це дипломат заявив у інтерв’ю «Європейській правді»  – Укрінформ.

«Був підписаний (11 березня в Мінську. – ред.) протокол про результати засідання. Додаток (до протоколу, де йдеться про формат Консультативної ради. – ред.) ніхто не підписував… Ситуація довкола Консультативної ради не розвивається», – сказав Кулеба.

Він акцентував, що структура Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на Донбасі залишилася незмінною.

«Там є держава, яка напала – Росія, держава, яка захищається – Україна, і ОБСЄ посередині. Позиція МЗС дуже чітка: і міністерство, і я особисто як міністр виступаємо проти будь-якого переформатування ТКГ», – наголосив дипломат.

Кулеба також повідомив, що коли він став міністром, питання створення Консультативної ради вже опрацьовувалося, і він опинився перед фактом, що «такий процес уже існує».

«Але, як я вже сказав, наразі ситуація довкола Консультативної ради не розвивається», – зазначив глава МЗС.

Як повідомляв Укрінформ, на засіданні Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на Донбасі 11 березня, на якому були присутні керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак і заступник керівника Адміністрації президента РФ Дмитро Козак, було досягнуто домовленості щодо запровадження консультативної ради в складі політичної підгрупи ТКГ після консультацій з представниками ОБСЄ, Франції та ФРН щодо виконання домовленостей, досягнутих під час саміту в нормандському форматі.

За словами Єрмака, на засіданні ТКГ не було зроблено жодних кроків, які створювали би правове поле для визнання представників ОРДЛО.

13 березня представники політичної партії “Слуга народу” заявили про неприпустимість участі представників ОРДЛО у переговорах України з РФ у рамках Тристоронньої контактної групи.

Пізніше Єрмак запевнив, що формат перемовин ТКГ у Мінську у складі представників України, Російської Федерації та Організації з безпеки та співробітництва в Європі залишається незмінним

 

Шмигаль — про нових міністрів: Вимоги до кандидатів були дуже високі

Призначені Верховною Радою міністр фінансів Сергій Марченко та міністр охорони здоров’я Максим Степанов зможуть забезпечити ефективну роботу міністерств та спрямують зусилля на подолання спільної загрози.

Про це Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив у Тelegram-каналі – Укрінформ.

«Вимоги до кандидатів були дуже високі, по іншому в цей відповідальний час – ніяк. Розраховую, що Максим Степанов та Сергій Марченко забезпечать ефективну роботу міністерств та спрямують зусилля на подолання спільної загрози», – написав Шмигаль.

Як повідомляв Укрінформ, Верховній Раді з другої спроби вдалося підтримати кандидатуру Максима Степанова на посаду міністра охорони здоров’я. Перед цим парламент призначив Марченка на посаду міністра фінансів.

 

Марченко і Степанов склали присягу в Раді

Новопризначені міністр фінансів Сергій Марченко та міністр охорони здоров’я Максим Степанов склали присягу у Верховній Раді перед вступом на посади.

Складення присяги відбулося під час третього позачергового засідання парламенту 30 березня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Відповідно до статті 10 закону про Кабінет міністрів України, особа призначена на посаду члена Кабінету Міністрів України у день свого призначення перед вступом на посаду складає на пленарному засідання Верховної Ради присягу», – сказав перший заступник голови ВР Руслан Стефанчук, запросивши Марченка та Степанова до трибуни парламенту для складення присяги.

Новопризначені міністри заприсяглися на вірність українському народові, дотримуватися Конституції та законів України.

Участь у роботі третього позачергового засідання ВР бере Президент України Володимир Зеленський.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада під час третього позачергового засідання 30 березня призначила Сергія Марченка на посаду міністра фінансів України, а Максима Степанова – на посаду міністра охорони здоров’я.

 

Зеленський: Для нас дуже важлива допомога МВФ

Президент Володимир Зеленський наголосив на важливості для України допомоги Міжнародного валютного фонду і закликав народних депутатів ухвалити необхідні для її отримання “земельний” і “банківський” закони.

Про це він заявив під час виступу у Верховній Раді, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Зараз усім складно, складно всьому світові, складно дуже Україні, і для нас дуже важлива сьогодні саме підтримка економіки України, людей, які працюють на підприємствах. Для нас дуже важливо, щоб у нас дійсно відбулося підписання меморандуму з Міжнародним валютним фондом, і ви прекрасно знаєте, що дві головні умови – це закон про землю і банківський закон”, – зазначив глава держави.

Зеленський закликав парламент не ділитися наразі на “партію влади” й “опозицію” й підтримати українську економіку.

Як повідомляв Укрінформ, законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності» (№3260) має на меті унеможливити скасування рішення НБУ про націоналізацію/ліквідацію банків та повернення несправедливої компенсації з держбюджету їхнім попереднім власникам.

 

Рада ухвалила “банківський” закон у першому читанні

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності” (№2571-д) і скоротила терміни підготовки його до другого читання.

За відповідне рішення проголосували 267 депутатів на позачерговому засіданні парламенту у понеділок, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Закон унеможливить скасування рішення НБУ про націоналізацію/ліквідацію банків та повернення несправедливої компенсації з держбюджету їхнім попереднім власникам.

Законом пропонується удосконалити регулювання діяльності банків, зокрема шляхом надання Національному банку необхідних інструментів впливу у цій сфері. Передбачається визначити особливості судового провадження у справах щодо оскарження рішень Національного банку про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, про відкликання у банку банківської ліцензії та ліквідацію банку, рішень Фонду про запровадження тимчасової адміністрації у банку, про початок процедури ліквідації банку, про затвердження плану врегулювання та будь-яких інших рішень, ухвалених на його виконання, а також рішень щодо призначення уповноважених осіб Фонду, делегування їм повноважень, рішень КМУ про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку, рішень Міністерства фінансів, ухвалених на виконання таких рішень Кабміну, а також встановлення чітких законодавчих приписів щодо неможливості зупинення або припинення розпочатих на підставі таких рішень процедур.

Документом планується й удосконалення регулювання ліквідаційної процедури банків, механізму відшкодування збитків (стягнення шкоди) з пов’язаних з банком осіб та інших осіб, якими банку та кредиторам банку були завдані збитки (нанесена шкода), розширення та удосконалення механізмів участі держави у виведення банку з ринку.

Як повідомлялося, Кабмін 24 березня зареєстрував у парламенті законопроєкт, що забороняє повертати виведені з ринку банки колишнім власникам.

Цей законопроєкт є однією з двох головних умов МВФ для отримання Україною допомоги. Друга умова – ухвалення законопроєкту про ринок землі.

 

Рада скоротила терміни подання альтернатив «банківському» законопроєкту

Верховна Рада ухвалила рішення скоротити терміни подачі альтернативних законопроєктів до проєкту закону “Про внесення змін до законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності” (№3260).

Відповідне рішення підтримав 271 народний депутат на позачерговому засіданні Верховної Ради у понеділок, 30 березня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Як повідомляв Укрінформ, законопроєкт №3260 підтриманий Комітетом Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.

Законопроєкт унеможливить скасування рішення НБУ про націоналізацію/ліквідацію банків та повернення несправедливої компенсації з держбюджету їхнім попереднім власникам.

Законопроєктом №3260 пропонується удосконалити регулювання діяльності банків, зокрема шляхом надання Національному банку необхідних інструментів впливу у цій сфері.

Передбачається визначити особливості судового провадження у справах щодо оскарження рішень Національного банку про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, про відкликання у банку банківської ліцензії та ліквідацію банку, рішень Фонду про запровадження тимчасової адміністрації у банку, про початок процедури ліквідації банку, про затвердження плану врегулювання та будь-яких інших рішень, прийнятих на його виконання, а також рішень щодо призначення уповноважених осіб Фонду, делегування їм повноважень, рішень КМУ про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку, рішень Міністерства фінансів, прийнятих на виконання таких рішень Кабміну, а також встановлення чітких законодавчих приписів щодо неможливості зупинення або припинення розпочатих на підставі таких рішень процедур.

Документом планується й удосконалення регулювання ліквідаційної процедури банків, механізму відшкодування збитків (стягнення шкоди) з пов’язаних з банком осіб та інших осіб, якими банку та кредиторам банку були завдані збитки (нанесена шкода), розширення та удосконалення механізмів участі держави у виведенні банку з ринку.

 

Рада взялася за “земельний” законопроєкт

Верховна Рада на третьому за день позачерговому засіданні розглядає проєкт закону №2178-10 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

Напередодні Президент Володимир Зеленський закликав Раду невідкладно ухвалити два закони, необхідні для отримання Україною допомоги від міжнародних партнерів, зокрема, про ринок землі.

Як зазначив у понеділок перший заступник голови фракції партії “Слуга народу” Олександр Корнієнко, закон про обіг сільськогосподарських земель може вноситися в позачергову сесію без жодних застережень, тому що він є в розгляді на черговій сесії, і його розгляд може бути перенесений на позачергову сесію.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 6 лютого в пленарному режимі розпочала розгляд у другому читанні законопроєкту №2178-10 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”. Однак розгляд поправок не було завершено, усього їх було понад чотири тисячі.

Верховна Рада 13 листопада 2019 року ухвалила в першому читанні законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо обігу земель сільськогосподарського призначення (№2178-10), який, зокрема, передбачає скасування з 1 жовтня 2020 року заборони на продаж землі.

У підготовленому до другого читання законопроєкті передбачено, що купувати землю сільськогосподарського призначення зможуть лише українці; концентрація земель в одних руках становить до 10 тис. га; розрахунок за землю — виключно безготівковий з перевіркою походження коштів; забороняється купувати землю у 50-кілометровій зоні від кордону; зафіксовано мінімальну ціну на земельну ділянку; банки не зможуть купувати землю – лише брати у заставу; частина коштів від продажу земель державної та комунальної власності піде на створення Фонду розвитку сільських територій.

 

Як народні обранці за ринок землі голосували: результати по фракціях

31.03.2020 01:50

Верховна Рада на позачерговому засіданні вночі 31 березня ухвалила закон про відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення.

За ухвалення відповідного законопроєкту №2178-10 проголосували 259 депутатів при мінімальній потребі у 226 голосів – Укрінформ.

Найбільше голосів дали “Слуги народу” – 206 голосів на підтримку закону, два депутати утрималися, один проголосував проти. 35 членів фракції в залі на момент голосування не було.

За земельну реформу і ринок землі проголосували всі присутні члени фракції “Голос”: 13 голосів. за, сімох депутатів на засіданні не було.

23 голоси за ринок землі віддали депутати від фракції “Європейська Солідарність”. Олексій Гончаренко проголосував проти.

Ще 12 голосів закон отримав від депутатської групи “Довіра”, чотирьох представників якої в залі не було, один проголосував проти.

З 21 позафракційних депутатів за ринок голосували п’ять, чотири – проти, двоє утрималися, а десять утрималися в залі на момент голосування.

Не підтримали законопроєкт фракція ОПЗЖ, всі 12 депутатів з “Батьківщини” та депутатська група “За Майбутнє” – 18 з 22 її членів були відсутні в момент голосування, двоє голосували проти, один депутат не голосував, ще один утримався.

Підсумки голосування виглядають так:

“Слуга народу” – 206,

“Європейська Солідарність” – 23,

“Голос” – 13,

“Довіра” – 12,

Позафракційні – 5.

“Опозиційна платформа – За життя” – 0,

“Батьківщина” – 0,

“За майбутнє” – 0.

Проголосували проти 24 депутати:

“Батьківщина” – 12,

Позафракційні – 4,

“Слуга народу” – 2,

“Опозиційна платформа – За життя” – 2,

“За майбутнє” – 2,

“Європейська Солідарність” – 1,

“Довіра” – 1,

“Голос” – 0.

 

РАДА УХВАЛИЛА ЗАКОН ПРО РИНОК ЗЕМЛІ

31.03.2020 00:42

Верховна Рада на позачерговому засіданні ухвалила закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”.

За ухвалення відповідного законопроєкту №2178-10 проголосували 259 депутатів, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Напередодні Президент Володимир Зеленський закликав Раду невідкладно ухвалити два закони, необхідні для отримання Україною допомоги від міжнародних партнерів, зокрема, про ринок землі.

Як зазначив у понеділок перший заступник голови фракції партії “Слуга народу” Олександр Корнієнко, закон про обіг сільськогосподарських земель може вноситися в позачергову сесію без жодних застережень, тому що він є в розгляді на черговій сесії, і його розгляд може бути перенесений на позачергову сесію.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 6 лютого в пленарному режимі розпочала розгляд у другому читанні законопроєкту №2178-10 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”. Однак розгляд поправок не було завершено, усього їх було понад чотири тисячі.

Верховна Рада 13 листопада 2019 року ухвалила в першому читанні законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо обігу земель сільськогосподарського призначення (№2178-10), який, зокрема, передбачає скасування з 1 жовтня 2020 року заборони на продаж землі.

У підготовленому до другого читання законопроєкті передбачено, що купувати землю сільськогосподарського призначення зможуть лише українці; концентрація земель в одних руках становить до 10 тис. га; розрахунок за землю — виключно безготівковий з перевіркою походження коштів; забороняється купувати землю у 50-кілометровій зоні від кордону; зафіксовано мінімальну ціну на земельну ділянку; банки не зможуть купувати землю – лише брати у заставу; частина коштів від продажу земель державної та комунальної власності піде на створення Фонду розвитку сільських територій.

 

Зеленський прийшов у Раду перед голосуванням за “земельний” законопроєкт

31.03.2020 00:36

Президент Володимир Зеленський присутній на позачерговому засіданні Верховної Ради перед голосуванням у другому читанні за законопроєкт №2178-10 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”.

Про це оголосив перший заступник Голови Верховної Ради Руслан Стефанчук, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Президент зайняв своє місце у сесійній залі парламенту перед голосуванням у другому читанні “земельного законопроєкту”.

Нагадаємо: Верховна Рада 30 березня, на третьому за день позачерговому засіданні розглядає проєкт закону №2178-10 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 6 лютого в пленарному режимі розпочала розгляд у другому читанні законопроєкту №2178-10 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”. Однак розгляд поправок не було завершено, усього їх було понад чотири тисячі.

Верховна Рада 13 листопада 2019 року ухвалила в першому читанні законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо обігу земель сільськогосподарського призначення (№2178-10), який, зокрема, передбачає скасування з 1 жовтня 2020 року заборони на продаж землі.

У підготовленому до другого читання законопроєкті передбачено, що купувати землю сільськогосподарського призначення зможуть лише українці; концентрація земель в одних руках становить до 10 тис. га; розрахунок за землю — виключно безготівковий з перевіркою походження коштів; забороняється купувати землю у 50-кілометровій зоні від кордону; зафіксовано мінімальну ціну на земельну ділянку; банки не зможуть купувати землю – лише брати у заставу; частина коштів від продажу земель державної та комунальної власності піде на створення Фонду розвитку сільських територій.

 

В Україні облаштували понад 200 пунктів прийому хворих на коронавірус

В усіх областях України рятувальники облаштували тимчасові пункти прийому хворих на COVID-19.

Про це повідомляє ДСНС України – Укрінформ.

“У взаємодії з територіальними органами Національної поліції та закладами охорони здоров’я, співробітниками Головних управлінь ДСНС України в областях та в місті Києві облаштовані тимчасові пункти прийому та сортування хворих на коронавірусну хворобу на територіях закладів охорони здоров’я першої хвилі”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що станом на 30 березня 2020 року в усіх областях країни та місті Києві встановлено 217 таких пунктів. Тимчасові пункти прийому облаштовані на базі наметів ДСНС.

В облаштованих пунктах лікарі зможуть проводити первинний огляд людей та ухвалювати рішення щодо подальшої госпіталізації пацієнтів з COVID-19, до спеціалізованих закладів охорони здоров’я.

Встановлення пунктів здійснюється за розпорядженням керівника робіт з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня, пов’язаної з поширенням коронавірусної хвороби.

 

Субсидії і соцдопомога: як захистять українців у разі втрати роботи на карантині

Українці, котрі втратили роботу в період карантину, можуть скористатися програмою субсидій у спрощеному порядку.

Про це інформує пресслужба Міністерства соціальної політики – Укрінформ.

«Для посилення соціального захисту українцям, які у період карантину втратили роботу, надається можливість скористатися програмою субсидій на оплату житлово-комунальних послуг у спрощеному порядку», – ідеться в повідомленні.

Як наголосила міністр соціальної політики Марина Лазебна, з урахуванням складної епідеміологічної ситуації Кабінет міністрів пропонує нові програми соціального захисту населення.

Зокрема, це стосується збільшення соціальних виплати та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг.

Так, за словами міністра, 10,6 млн українців отримають одноразову грошову допомогу в розмірі 1000 гривень, яка не буде враховуватися при призначенні субсидії.

Також з 1 травня буде проведено індексацію пенсій на 11% та встановлено щомісячну доплату до пенсії 1,5 мільйонам пенсіонерам, яким виповнилося 80 і більше років.

Окрім того, як зауважила міністр, для 3,2 млн домогосподарств встановлено додаткову компенсацію витрат на оплату окремих комунальних послуг на період карантину.

Як повідомляв Укрінформ, Кабінет міністрів 25 березня ввів режим надзвичайної ситуації на всій території України і продовжив до 24 квітня запроваджений 12 березня карантин з метою запобігання поширенню COVID-19.

В Україні станом на ранок 30 березня офіційно підтверджено 480 випадків зараження коронавірусом, з них 11 летальних, 6 пацієнтів одужали. За добу було зафіксовано 62 нових випадки.

 

Лазебна обіцяє вчасно і в повному обсязі пенсії та соцвиплати у квітні

Міністерство соціальної політики у квітні спрямує понад 30 млрд гривень на виплату пенсій і соціальних допомог.

Про це інформує пресслужба міністерства – Укрінформ.

“Уже в квітні цього року Міністерство соціальної політики спрямує понад 30 мільярдів гривень на виплату пенсій і соціальних допомог, а також 98 мільйонів гривень – на забезпечення окремих категорій населення технічними та іншим засобами реабілітації”, – ідеться в повідомленні.

Лазебна підкреслила, що графік усіх соціальних виплат складено, усі допомоги будуть виплачені вчасно і в повному обсязі.

Як раніше зазначала заступник голови Офісу Президента Юлія Ковалів, індексацію пенсій проведуть за рахунок запозичень і скорочення витрат держбюджету.

 

Шмигаль розповів, куди підуть гроші з пакета допомоги ЄС

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль подякував ЄС за виділення 80 мільйонів євро допомоги і запевнив, що гроші підуть на підтримку системи охорони здоров’я, економіки й найбільших постраждалих від кризи.

Про це глава уряду зазначив у Telegram – Укрінформ.

“Ми повинні продемонструвати єдність та активізувати нашу співпрацю, щоб спільно подолати поточні виклики! Вдячні представникам Європейського Союзу за підтримку дій Уряду в боротьбі з розповсюдженням COVID-19”, – написав Шмигаль.

Він нагадав, що ЄС “оперативно відреагував” на потреби України в захисті населення від поширення коронавірусу та виділив пакет допомоги у розмірі 80 млн євро (майже 2,5 млрд грн).

За його словами, ці кошти будуть спрямовані на підтримку української системи охорони здоров’я, економіки (зокрема малих і середніх підприємств) та тих, хто найбільше постраждав від кризи.

Раніше Європейська комісія оголосила про виділення коштів на підтримку України. Перший пакет підтримки складає приблизно 80 млн євро.

Як повідомлялося, в Україні станом на ранок 30 березня офіційно підтверджено 480 випадків зараження коронавірусом, з них 11 летальних, 6 пацієнтів одужали. За добу було зафіксовано 62 нових випадки. У Києві зафіксовано 102 випадки COVID-19.

 

Єврокомісія підтримає Україну та країни Східного партнерства

Єврокомісія оголосила у понеділок про те, що спрямовує 140 мільйонів євро, які були призначені для реалізації різних програм в рамках Східного партнерства, на негайну допомогу країнам-партнерам у зменшенні економічної та соціальної шкоди, що завдано сплеском коронавірусу COVID-19 – Укрінформ.

Про це під час віртуального брифінгу для преси у Брюсселі заявила речник Єврокомісії з питань сусідства і розширення, міжнародної співпраці та розвитку Ана Пісонеро (Ana Pisonero).

«У випадку з нашими Східними Партнерами, Єврокомісія переспрямовує 140 мільйонів євро для найбільш негайних потреб в Азербайджані, Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдові й в Україні. Вони будуть переспрямовані в рамках використання існуючих інструментів Східного Партнерства загальним обсягом до 700 мільйонів євро для допомоги у подоланні соціально-економічних наслідків кризи коронавірусу у цих країнах», – сказала речник Єврокомісії.

За її словами, таким же чином Єврокомісія надає негайну допомогу країнам Західних Балкан, яким виділяється 36 мільйонів євро негайної допомоги для подолання надзвичайної ситуації в сфері охорони здоров’я. Така допомога буде спрямована на постачання медичного обладнання, включаючи прилади для вентиляції легень, лабораторні набори, захисні маски, рукавички та костюми. Ці гроші будуть переспрямовані із загальних фондів в обсязі 374 мільйонів євро, що призначені для соціально-економічного відновлення регіону.

За словами речника, під час розподілення цих грошей пріоритет надаватиметься підтримці приватного сектору, посиленню соціального захисту населення, із спеціальною увагою до вразливих груп, і зміцненню стійкості у секторі охорони здоров’я.

 

Кличко б’є тривогу: У громад не буде коштів на зарплати медикам і вчителям

Парламент врахував тільки частину правок і зауважень Асоціації міст України до закону № 3275 щодо заходів із забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку із коронавірусом.

Про це повідомив мер Києва Віталій Кличко, передає пресслужба КМДА – Укрінформ.

“Цей закон – дискримінаційний. Це – грабунок місцевих бюджетів. Так, частину наших правок врахували, але все ж багато пропозицій не було взято до уваги. А це означає, що знову будуть значні недоотримання коштів місцевими громадами”, – сказав Кличко.

Він підкреслив, що він, як голова Асоціації міст України і мери ще 22 міст підписали звернення до Президента, Прем’єр-міністра та Верховної Ради не ухвалювати цей законопроект до його доопрацювання та врахування пропозицій Асоціації міст України.

Всупереч позиції Президента і Прем’єр-міністра, яку вони задекларували на зустрічі з мерами, депутати ухвалили законопроект, в якому створили несправедливі умови для бізнесу та забезпечили окремому великому бізнесу надприбутки за рахунок податків до бюджетів усіх рівнів, вважає Кличко.

Він підкреслив, що через вже запроваджені зміни в податковому законодавстві та заходи з обмеження діяльності деяких суб’єктів господарювання місцеві бюджети втратять щонайменше 15,6 млрд грн. Тільки втрати бюджету столиці – в умовах боротьби з коронавірусом – становитимуть близько 1,6 млрд грн. А через схвалення законопроекту № 3275, у громад не буде коштів на зарплати медикам, вчителям, соцпрацівникам, вихователям, працівникам транспорту і ЖКГ.

“Сьогодні мери інших міст ставлять мені питання, а як нам далі жити в таких умовах? На сьогоднішній день боротьба з коронаврісуом у першу чергу лежить на плечах мерів міст. До нас звертаються з вимогою надати обладнання, тести, маски. Це великі витрати! А в нас ще й забирають гроші”, – обурився Кличко.

Зокрема, АМУ пропонувала замість повного звільнення бізнесу (того, що працює і не працює) від сплати податку на землю та на нерухомість впровадити відтермінування відповідних сплат для непрацюючого бізнесу на березень-квітень. Та надати можливість місцевому самоврядуванню ухвалювати рішення про перегляд податкових ставок по всім видам місцевих податків і зборів для підтримки того бізнесу, що, через впроваджені обмежувальні заходи, наразі поніс найбільші втрати.

Натомість за його словами, парламент схвалив половинчасті рішення. Зокрема, надав і працюючому і непрацюючому бізнесу відстрочку по сплаті податку на землю і нерухомість на квітень. Та надав можливість місцевому самоврядуванню приймати рішення про перегляд ставок лише по єдиному податку. І позбавив у березні громадян коштів від оренди паїв – забезпечивши прибутки агрохолдингам, додав Кличко.

Як повідомляв Укрінформ, 30 березня Верховна Рада на позачерговому засіданні ухвалила закон №3275 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)”.

 

Низка країн зняла обмеження на експорт птиці з України

Станом на 30 березня обмеження на експорт української птиці повністю зняли Ірак та Сінгапур, із збереженням зонування – ще низка країн.

Про це повідомляє пресслужба Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів – Укрінформ.

“Навіть в умовах карантину ми усуваємо торговельні бар’єри – з України зняло обмеження на експорту птиці відразу кілька країн”, – йдеться у повідомленні.

У відомстві перелічили торговельних партнерів, які зняли обмеження з України щодо грипу птиці.

Зокрема, станом на 30 березня 2020 року:

зняли обмеження з території України: Ірак, Сінгапур;

визнали зонування 25 км (від місця, де зафіксовано спалах грипу птиці): Об’єднані Арабські Емірати;

визнали зонування, застосоване Компетентним органом України (10 км): ЄС, Ізраїль, Молдова;

визнали регіоналізацію (обмеження на територію області): Азербайджан, Вірменія, Гонконг, Казахстан, Королівство Саудівська Аравія (КСА), Кувейт.

Як повідомляв Укрінформ, 18 січня 2020 року в приватному підприємстві «Хутір» (с. Бугаків Немирівського району Вінницької області) було зареєстровано загибель птиці. При дослідженні відібраних проб біоматеріалу встановлено діагноз – грип.

22 січня 2020 року Європейський Союз тимчасово призупинив ввезення з України на територію ЄС м’яса птиці, м’ясної продукції з птиці та термічно необроблених продуктів через виявлений у Вінницькій області грип птиці. Яйця та яєчна продукція під ці обмеження не підпадали.

Однак уже 7 березня набуло чинності рішення Європейської комісії щодо внесення України до списку країн, до яких застосовуються принципи зонування під час реєстрації спалаху грипу птиці. Таким чином, із цієї дати експорт курятини до країн ЄС відновлено.

 

Міжнародні інвестори закликають Україну домовитись з МВФ про нову програму

Американсько-українська ділова рада (USUBC) звернулася до керівництва України із закликом докласти зусиль для отримання нової програми МВФ, продовжувати масштабні реформи та за жодних обставин не допустити дефолту.

Про це йдеться в заяві USUBC, текст якої має Укрінформ.

“Уряд України у швидкий та рішучий спосіб має досягти нової угоди з МВФ за програмою розширеного фінансування (EFF), щоби зміцнити свій економічний стан у час нинішньої безпрецедентної кризи та дозволити Україні надалі забезпечувати повну платоспроможність за свій суверенний борг”, – зауважується у заяві.

При цьому підкреслюється, що за останні кілька років співпраці з МВФ Україна “здійснила значну кількість конкретних кроків для підвищення довіри інвесторів приватного сектору та бізнесу” й зробила чимало, щоби довести, що є надійним та стабільним партнером. Банківська та грошово-кредитна система України стабілізувалася й демонструвала зростання. Спостерігалося зміцнення гривні й можливість приватних компаній позичати гроші при знижених процентних ставках.

Тому будь-який інший розвиток подій, ніж продовження співпраці з МВФ, “спричинив би послідовність негативних довгострокових наслідків для інвесторів”, зауважили в USUBC. Крім того, відсутність угоди з МВФ послабила би впевненість бізнесу щодо роботи в Україні, а також вплинула б на підтримку міжнародної спільноти.

“Будь-які обговорення дефолту не повинні розглядатися за жодних обставин”,- підкреслили в Американсько-українській діловій раді.

При цьому, в USUBC додали, що із задоволенням сприйняли останню заяву директора-розпорядника МВФ Крісталіни Георгієвої про “справжній прогрес” у переговорах з українською владою щодо нової програми.

“Керівництву України, Президенту Зеленському, його адміністрації, Прем’єр-міністру, Кабінету міністрів та Верховній Раді необхідно продовжувати шлях стабільності та масштабних реформ навіть в умовах викликів COVID-19”, – зауважили в USUBC.

Напередодні Президент Володимир Зеленський закликав Верховну Раду ухвалити на позачерговому засіданні 30 березня два закони, необхідні для отримання допомоги від міжнародних фінансових партнерів.

 

МКІП дякує всім, хто відстоював збереження видатків на культуру

Міністерство культури та інформаційної політики заявило про збереження в проєкті змін до держбюджету низки видатків на культурний сектор та висловили вдячність представникам культурної спільноти та профільному комітету ВР за допомогу в цьому.

Про це повідомляється на сайті МКІП – Укрінформ.

“Забезпечено функціонування УКФ, збережено програми УІК щодо підтримки української книговидавничої галузі, підтримку отримали, зокрема українські театри і сфера кіноіндустрії”, – ідеться в повідомленні.

За даними МКІП, у зміненому бюджеті планується залишити міністерству загалом близько 7,8 млрд грн.

Зазначається, що попередньо на фінансову підтримку національних театрів виділять 1,27 млрд грн; на забезпечення функціонування Українського культурного фонду, у тому числі здійснення Фондом заходів з підтримки проєктів, – 250,8 млн грн.

Також на забезпечення діяльності Українського інституту книги, підтримку книговидавничої справи та популяризацю української літератури у світі планується надати 50,1 млн грн.

Крім того, на Державне агентство з питань кіно попередньо визначено 463,5 млн грн; на Державний комітет телебачення і радіомовлення України – 1,6 млрд грн.

“МКІП дякує усім небайдужим представникам культурної спільноти, які активно відстояли громадянську позицію та долучились до підтримки сфери, а також культурним інституціям, які миттєво відреагували на ситуацію, яка призвела б до кризи у сфері культури”, – підкреслили в міністерстві.

Також у МКІП запевнили, що розуміють ситуацію, яка склалася в країні, та розраховують, що після завершення карантину зможуть повністю відновити видатки на сферу культури та інформаційної політики.

Як повідомлялося, минулого тижня стало відомо, що у проєкті змін до бюджету передбачено суттєве скорочення видатків на культуру та інформаційну політику.

Уряд закликали не урізати фінансування.

У неділю, 29 березня, Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, що в новій редакції законопроєкту збережено видатки на інфраструктуру, культуру й освіту.

Тим часом Верховна Рада на позачерговому засіданні у понеділок не підтримала зміни до держбюджету на 2020 рік, якими пропонується скоротити дохідну частину на 122,9 млрд грн, а видаткову збільшити на 79,2 млрд грн.

 

Із Південної Кореї в Україну доставили 100 тисяч ПЛР-тестів

В Україну з Південної Кореї прибуло 100 тисяч ПЛР-тестів для виявлення коронавірусу.

Про це повідомляє пресслужба Офісу Президента – Укрінформ.

“З міста Сеула (Республіка Корея) до України прибув літак зі 100 тис. ПЛР-тестів виробництва компанії SolGent для виявлення COVID-19. Постачання здійснила компанія Caremille для потреб системи охорони здоров’я України”, – ідеться в повідомленні.

Зазначається, що після проходження митних процедур з оформлення тест-системи доставлять в інфекційні лабораторії всіх областей країни, які мають належні умови для зберігання.

За даними ОП, Набір тест-системи компанії SolGent містить усі необхідні компоненти для полімеразної ланцюгової реакції. Тому при його використанні немає необхідності в додаткових реагентах. Тестування триває від 105 до 120 хвилин.

Вантаж доправлено в Україну з ініціативи Офісу Президента, координацію здійснював посол України в Республіці Корея Олександр Горін.

Як повідомлялося, в Україні станом на ранок 30 березня офіційно підтверджено 480 випадків зараження коронавірусом, з них 11 летальних, 6 пацієнтів одужали. За добу було зафіксовано 62 нових випадки.

 

МОЗ радить дзвонити на “гарячі лінії”, якщо відмовили у тесті на коронавірус

Міністерство охорони здоров’я закликало українців повідомляти про випадки відмови у тестуванні на коронавірус на “гарячу лінію” відомства чи на телефони, вказані на сайтах облдержадміністрацій.

Про це заявив заступник міністра охорони здоров’я – головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко на брифінгу 30 березня, повідомляє кореспондент Укрінформу

“Ми отримуємо повідомлення від населення про те, що їм відмовляють у тестуванні. Я хочу звернутися до всіх медиків, а також до громадян, які мають підстави для проведення тестування. На нашому сайті МОЗ, а також на сайтах облдержадміністрацій є гарячі лінії. Про кожну відмову в тестуванні, будь ласка, повідомляйте на гарячу лінію”, – сказав Ляшко.

Джерело: сайт МОЗ

Він зазначив, що на національному та регіональному рівні з фахівцями буде розглядатися кожне таке звернення, щоб максимально забезпечити проведення тестувань всіх, хто цього потребує.

В Україні станом на 10:00 30 березня зафіксовано вже 480 випадків коронавірусної хвороби.

Станом на ранок 30 березня у світі на коронавірус захворіли 722 202 особи, з них 151 766 одужали і 33 976 померли.

В Україні підтверджено 480 випадків захворювання на COVID-19.

 

Україна долучиться до платформи ЮНЕСКО з обміну інформацією про коронавірус

УНН. Україна долучиться до відкритої платформи з обміну досвідом, зокрема науковою інформацією, з боротьби та подолання наслідків пандемії COVID-19. Така платформа буде створена під егідою ЮНЕСКО. Про це повідомив перший заступник міністра освіти і науки Юрій Полюхович, який 30 березня взяв участь у віртуальному міністерському діалозі щодо COVID-19 та відкритої науки, передає УНН з посиланням на пресслужбу МОН.

Загалом, за даними МОН, в інтернет-конференції були представлені понад 170 країн.

“Сьогодні під егідою ЮНЕСКО відбувся старт загальносвітового діалогу з проблематики COVID-19 з точки зору науки. Йдеться про об’єднання зусиль вчених усіх країн для подолання пандемії коронавірусу та її наслідків на принципах відкритої науки”, – розповів Полюхович.

Він пояснив, що буде створена єдина платформа, де триватиме обмін науковими даними, ініціативами та інноваціями у сфері індивідуального захисту, лікування, моніторингу та прогнозування поширення вірусу. Вона матиме й блок з подолання соціальних та економічних наслідків, зокрема продовження освітнього процесу.

“Прийняття політичних рішень для подолання пандемії коронавірусу неможливе без врахування професійної експертної думки наукової спільноти. Про це сьогодні було особливо наголошено на високому міжнародному рівні. Інвестиції в науку необхідні навіть в умовах економічної кризи. Це був сигнал для урядів усіх країн, і я робитиму все можливе, щоб його почули в Україні”, – зазначив Полюхович.

Нагадаємо, навчальний рік в Україні закінчиться 1 липня. До цього часу, в травні або червні, учні повернуться до школи доопрацьовувати пропущений матеріал.

 

Штати в понеділок подолали новий рубіж – понад 3 тисячі померлих від COVID-19

Сполучені Штати, які наразі лідирують у світі за кількістю виявлених хворих на коронавірус COVID-19, у понеділок зареєстрували загалом понад 3 тис. померлих від цієї хвороби.

Про це свідчать офіційні дані Медичного університету ім. Джона Гопкінса (США), повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

Так, станом на 00.00 в ніч проти вівторка, у США зареєстровано 3.164 летальних випадків від коронавірусу. Загалом, кількість заражених у Сполучених Штатах становить понад 164,2 тисячі осіб. Це понад у півтора раза більше за кількість хворих в Італії (101,7 тисячі), яка стоїть на другій сходинці. Далі йде Іспанія (87,9 тисячі), Китай (82,2 тисячі) й Німеччина (66,8 тисячі).

Водночас, рівень смертності в США від COVID-19 є достатньо невисоким – приблизно 1,9% від загальної кількості хворих, в той час, як в Італії він перевищує 11,3%, в Іспанії – 8,7%, у Китаї – 4,02%. Найменший показник серед цих країн має Німеччина – 0,9%.

Загалом, у світі зареєстровано 785,7 тисячі інфікованих коронавірусом, 37.810 людей поперли, 165.837 повністю одужали.

 

Французька влада нарахувала вже понад 2 мільйони безробітних через коронавірус

Запобіжні протиепідемічні заходи у Франції спричинили зростання рівня часткового безробіття до 2,2 млн осіб, у зв‘язку з чим 220 тисяч підприємств звернулися до уряду про надання фінансової допомоги.

Про це заявила міністр праці Франції Мюріель Пенік в ефірі радіостанції RTL – Укрінформ.

“У п’ятницю міністерство отримувало від підприємств по кілька тисяч заявок на хвилину. Тільки за добу ця цифра склала 65 тисяч заявок про часткове безробіття, що охопило понад 600 тисяч працівників. Таким чином, в країні зареєстровано понад два мільйони осіб, які тимчасово залишилися без роботи через епідемію коронавірусу”, – сказала вона.

За словами міністра, основними галузями економіки, які страждають від епідемії, є промисловість, готелі та ресторани, будівельні підприємства, непродовольчі магазини та автомобільне обслуговування.

Раніше про можливість введення режиму часткового безробіття, який повністю фінансується державою, оголосив президент Франції Еммануель Макрон. Ці заходи, згідно із заявою міністра праці, дозволили уникнути різкого зростання безробіття в країні. Проте з початку карантинних заходів у Франції стало на 20 тисяч безробітних більше. У зв’язку з епідемією французький уряд ухвалив декрет, який відклав уведення реформи системи виплат допомоги з безробіття. Замість 1 квітня реформа набуде чинності 1 вересня ц.р. Крім того, французька влада закликала великі підприємства заморозити виплати дивідендів своїм акціонерам.

Минулого тижня уряд Франції у зв‘язку з економічними наслідками епідемії коронавірусу вирішив виділити бізнесу позику у розмірі €300 млрд під державні гарантії та ввів надзвичайний план з підтримки середнього та малого бізнесу з бюджетом €4 млрд.

Державна підтримка французького бізнесу передбачає залучення кількох фінансових інструментів. Зокрема, пакет у розмірі €80 млн з програми «Інвестиції для майбутнього», випуск облігацій з можливим доступом до капіталу і призначені для співфінансування приватними інвесторами, загалом не менш як на €160 млн. Крім того, передбачено гарантовані державою готівкові кредити для стартапів у сумі €2 млрд, прискорена виплата інноваційної допомоги на загальну суму €250 млн.

 

Коронавірус коштуватиме туризму до семи років зростання – UNWTO

У Всесвітній туристичній організації ООН (UNWTO) прогнозують, що цьогоріч кількість міжнародних туристів через пандемію коронавірусу скоротиться на 20-30%, як порівняти з показниками 2019 року. Це коштуватиме галузі 5-7 років розвитку – Укрінформ.

Однак, як підкреслюється в оновленому звіті щодо можливого впливу Covid-19 на міжнародний туризм, такі прогнози ґрунтуються виключно на нинішній ситуації, а тому можливі коригування.

В організації зазначають, що очікуване 20-30-відоткове падіння може призвести до зниження надходжень від міжнародного туризму на 300-450 мільярдів доларів США, що становить майже третину від 1,5 трильйона доларів США, отриманих у 2019 році. З огляду на минулі ринкові тенденції, це означатиме втрату від 5 до 7 років зростання.

Водночас зазначається, що 2009 року на тлі глобальної економічної кризи міжнародні туристичні потоки скоротилися на 4%, тоді як спалах атипової пневмонії 2003 року призвів до зниження лише на 0,4%.

Генеральний секретар UNWTO Зураб Пололікашвілі констатував, що туризм – один із найбільш постраждалих через коронавірус секторів економіки.

Пололікашвілі зауважив, що, хоча ще зарано давати повну оцінку ймовірного впливу Covid-19 на туризм, очевидно, що мільйони робочих місць у цьому секторі перебувають під загрозою втрати. Близько 80% усіх туристичних підприємств є малими і середніми, і цей сектор відіграє провідну роль у забезпеченні зайнятості та інших можливостей для жінок, молоді та сільських громад.

Однак UNWTO підкреслює історичну стійкість туризму і його здатність створювати робочі місця після кризових ситуацій, а також наголошує на важливості міжнародного співробітництва і забезпечення того, щоб цей сектор став центральною частиною зусиль з відновлення після пандемії коронавірусу.

Як повідомляв Укрінформ, за даними Всесвітньої ради з туризму та подорожей (WTTC) станом на середину березня 2020 року кількість робочих місць у галузі подорожей і туризму, що перебувають у зоні ризику через пандемію коронавірусу Covid-19, сягнула 75 мільйонів.

 

У Сумську область прибув гуманітарний вантаж із Китаю

У понеділок, 30 березня, з Києва до Сумської області надійшов гуманітарний медичний вантаж від Китаю.

Про це кореспондентові Укрінформу повідомили у пресслужбі Сумської облдержадміністрації.

«У гуманітарному вантажі, призначеному для боротьби з коронавірусом, 4020 медичних респіраторів, 4 тисячі посилених медичних масок, 800 звичайних захисних масок, медичні рукавички та 1080 костюмів біозахисту», – зазначили у пресслужбі.

За її інформацією, цей вантаж буде розподілений між лікарнями області. Захисний одяг, маски – для бригад екстреної допомоги, сімейних лікарів, інфекційних лікарень.

На цьому тижні на Сумщині очікують отримання ще однієї партії гуманітарної медичної допомоги з Китаю. У цілому таких надходжень в область буде декілька.

Як відомо, 29 березня в Україну з Китаю прибули 33 тис. спецкостюмів та 250 тис. респіраторів для лікарів, які приймають хворих на коронавірус пацієнтів. Чергову партію захисних масок, медичного захисного одягу, обладнання та тестових систем в Україну заплановано відправити 31 березня.

 

У Франківську швидкі тести показали коронавірус у 57 пацієнтів із пневмонією – мер

В івано-франківських медичних закладах швидкі тести на коронавірус показали наявність вірусу у 57 пацієнтів з пневмоніями.

Про це у своєму відеозверненні повідомив Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків – Укрінформ.

«У міських стаціонарах з пневмоніями перебувають 154 особи. …Проведено 150 швидких тестів на COVID-19, з них виявлено 57 позитивних результатів», – повідомив Руслан Марцінків.

Він зауважив, що 43 біологічні матеріали від цих пацієнтів вже передані для лабораторного підтвердження коронавірусу.

За словами мера, нині в центральній міській клінічній лікарні Івано-Франківська можна розмістити до 250 пацієнтів, в лікарні №1 – до 150. Втім, у разі потреби, місто може розгорнути додатково ще до 500 ліжок для хворих з коронавірусною інфекцією.

Як повідомлялося, в Україні станом на ранок 30 березня офіційно підтверджено 480 випадків зараження коронавірусом, з них 11 летальних, 6 пацієнтів одужали. За добу було зафіксовано 62 нових випадки. У Києві зафіксовано 102 випадки COVID-19.

 

Єрмак розповів про нові поставки засобів захисту і шалену конкуренцію

Цього тижня для постачання з-за кордону необхідних для боротьби з коронавірусом тестів, засобів захисту і медичного обладнання залучать додаткові літаки, тож об’єми поставок збільшаться.

Про це повідомив керівник Офісу Президента Андрій Єрмак у Facebook – Укрінформ.

“Загалом плануємо довести кількість ПЛР-тестів до 1 мільйона. Я вже не кажу про експрес-тести та різноманітне медичне обладнання. Цього тижня залучимо додаткові літаки, тож об’єми поставок з-за кордону суттєво збільшаться”, – зазначив він.

Керівник ОП нагадав, що протягом останнього тижня суттєво збільшено кількість лабораторних ПЛР-тестів для точної діагностики в усіх областях України. Так, за його словами, з Китаю та Південної Кореї привезли 250 тисяч тест-систем, також розпочато вітчизняне виробництво, і медичні заклади вже отримали перші партії. “Вкрай важливо забезпечити лікарів та працівників інших ключових галузей, бо від них залежить захист життя і здоров’я українців. Тому протягом тижня з-за кордону доставлено 380 тисяч респіраторів, 45 тисяч захисних костюмів та інших захисних засобів”, – підкреслив Єрмак.

Він зауважив, що нещодавно медичні маски були доставлені до військових шпиталів Києва, Харкова, Одеси, Дніпра та Львова, та додав, що за тиждень мільйони додаткових медичних масок будуть спрямовані не лише до лікарень та військових частин, а й до аптек країни. “Сьогодні конкуренція за ці товари у світі шалена. Тому я дуже вдячний всім працівникам Офісу Президента, урядовцям, дипломатам, місцевим чиновникам, головам міст та бізнесменам, які щодня важко працюють, аби придбати для нашої країни усе необхідне”, – наголосив очільник ОП.

До того ж, за його даними, українські компанії розпочинають або збільшують виробництво різних засобів захисту.

Єрмак поінформував, що, крім централізованих поставок, над забезпеченням потреб своїх міст і селищ працює місцева влада. Він запевнив, що державна влада постійно відслідковує ситуацію в усіх регіонах та допомагає їм вирішувати проблеми, наприклад, триває робота для недопущення значного зростання цін на продукти першої необхідності.

Як відомо, 29 березня в Україну з Китаю прибули 33 тис. спецкостюмів та 250 тис. респіраторів для лікарів, які приймають хворих на коронавірус пацієнтів. Чергову партію захисних масок, медичного захисного одягу, обладнання та тестових систем в Україну заплановано відправити 31 березня.

 

Залу, де планували Євробачення, переобладнають для хворих з коронавірусом

Концертна зала у Роттердамі Ahoy, де мало проходити “Євробачення-2020”, тимчасово перетвориться на місце, де надаватимуть допомогу хворим на коронавірус.

Про це повідомляє NU.nl – Укрінформ.

“З понеділка у залі Ahoy, що у Роттердамі, створюватимуть умови для розміщення хворих на коронавірус. Вже почали встановлювати перші 88 ліжок, але за потреби це може до 680 ліжок”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що з квітня концертна зала у Роттердамі прийматиме хворих на коронавірус, які потребують догляду, але яким не потрібна госпіталізація.

Як повідомляв Укрінформ, цьогорічний міжнародний пісенний конкурс “Євробачення”, який мав проходити у Роттердамі, скасували у зв’язку з пандемією коронавірусу.

Через коронавірус Євробачення-2020 офіційно перенесли на наступний рік. Про таке рішення Європейська мовна спілка заявила 18 березня.

За даними Worldоmeter, у світі станом на ранок 30 березня зафіксовано 725 230 випадків коронавірусу, з них 34 034 летальних, 152 185 осіб одужали.

 

Садовий розповів про перші результати масових експрес-тестів у Львові  – Укрінформ

У Львові, де відсьогодні почали масово проводити експрес-тестування на наявність коронавірусу, отримано два позитивні результати: у пацієнтки лікарні та у водійки трамваю.

Про це повідомляє у Facebook міський голова Львова Андрій Садовий – Укрінформ.

“Є два випадки позитивних результатів експрес-тестів на коронавірус у Львові”, – повідомив мер.

За його словами, перший випадок виявлено в пацієнтки 5-ї лікарні (1965 р.н.), яка 25 березня поступила з пневмонією. Всі пацієнти та лікарі, які контактували з нею, зараз обстежуються та ізольовані в приміщенні лікарні.

Другий випадок – водійка трамваю (1970 р.н.). В неї жодних симптомів, взяли матеріал для ПЛР-тесту. Жінку відправлять додому для обсервації під контроль сімейного лікаря.

Зараз трамвай зняли з маршруту, тестують інших водіїв.

Як наголосив Садовий, це результати саме експрес-тестів, які почали масово застосовуватися в комунальних установах серед працівників, що вимушено контактують з великою кількістю людей. Для остаточного підтвердження аналізи відправлені на ПЛР-діагностику.

Як повідомляв Укрінформ, у Львові відсьогодні за допомогою експрес-тестів, які місто закупило за кошти благодійників, почали тестування на коронавірус медиків, соціальних працівників та водіїв громадського транспорту.

В Україні станом на 10:00 30 березня зафіксовано 480 випадків Covid-19. Одинадцять людей померли від коронавірусу, шестеро одужали. На Львівщині підтверджено шість випадків захворювання.

 

У тернопільській лікарні спростували інформацію про звільнення через Сovid-19

Інформацію, поширену деякими ЗМІ, про те, що в одній із тернопільських лікарень через СОVID-19 звільняються лікарі, сьогодні спростували у Тернополі.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Інформація, яку поширили деякі журналісти про те, що нібито у нашій лікарні через боязнь заразитися коронавірусом, звільняються лікарі – не відповідає дійcності. Триває звичайний робочий процес, як в кожному колективі. Хтось йде з роботи, хтось приходить. Так, кілька медичних працівників із середнього персоналу, написали відповідні заяви на звільнення. Але не через боязнь заразитися. Хтось має хронічні захворювання, у когось – пенсійний вік, в інших – мала дитина, ще в одних – потрібен догляд за старими батьками», – сказав кореспондентові агентства у розмові телефоном головний лікар Тернопільської міської лікарні швидкої допомоги Ярослав Чайківський.

За його словами, сьогодні у лікарні достатньо лікарів та середнього медичного персоналу, ШВЛ, тестів, обладнання, антисептиків та інших засобів захисту, щоб протидіяти коронавірусній хворобі.

Нині у Тернопільській міській лікарні швидкої допомоги, за словами головного лікаря, перебуває 5 пацієнтів із СОVID-19.

В обласному управлінні охорони здоров’я кореспонденту Укрінформу також заявили, що інформації про звільнення лікарів з роботи під час запровадженого карантину у них немає.

За даними обласного лабораторного центру за останню добу не зареєстровано жодної підозри захворювання на коронавірус. Зараз в області офіційно підтверджено СОVID-19 у 60 пацієнтів, один летальний випадок.

Як повідомлялося, в Україні станом на ранок 30 березня офіційно підтверджено 480 випадків зараження коронавірусом, з них 11 летальних, 6 пацієнтів одужали. За добу було зафіксовано 62 нових випадки.

 

У США розробили новий тест на коронавірус

Американська хіміко-фармацевтична корпорація Abbott Laboratories розробила тест на коронавірус COVID-19, який показує результат через п’ять хвилин.

Про це повідомляє Los Angeles Times – Укрінформ.

«Компанія Abbott Laboratories представила тест на коронавірус, який може визначити, чи заражена людина, лише за п’ять хвилин. Він настільки малий і портативний, що його можна використовувати майже в будь-яких установах охорони здоров’я», – йдеться у повідомленні.

За словами віцепрезидента з досліджень і розробок Abbott Diagnostics Джона Фрелса, компанія планує поставляти 50 тис. тестів на день, починаючи з середи.

Молекулярний тест шукає ті фрагменти геному коронавірусу, які можна швидко виявити. Зазначається, що ретельний пошук, щоб остаточно виключити інфекцію, може зайняти до 13 хвилин.

При проведенні тесту береться мазок з носа або задньої стінки горла. Після цього отримані фрагменти змішуються з хімічним розчином, що руйнує вірус і вивільняє його РНК. Потім отримана суміш вводиться в систему ID Now — невелику коробку вагою трохи менше 3,18 кг. Система заснована на технології, яка дозволяє ідентифікувати і посилювати окремі послідовності генома коронавірусу.

Компанія Abbott вже отримала дозвіл на екстрене використання від Управління з контролю за продуктами і ліками США.

США намагаються забезпечити достатню кількість тестів для виявлення вірусу, навіть незважаючи на те, що спалах загрожує охопити лікарні в Нью-Йорку, Каліфорнії, Вашингтоні та інших штатах.

«Це дійсно надасть величезну можливість особам, що здійснюють повсякденний догляд, яким необхідно діагностувати безліч інфекцій, подолати розрив з нашим тестуванням», — заявив Фрелс.

 

Рада дозволила лікування Covid-19 препаратами, не включеними до затвердженої інструкції

Верховна Рада 312 голосами ухвалила проєкт закону № 3268 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення лікування коронавірусної хвороби (COVID-19).

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Доцільним є запровадити в Україні практику застосування зареєстрованих лікарських засобів за показаннями, що не включені до затвердженої інструкції для медичного застосування як один з шляхів вирішення питання доступності фармакотерапії на період епідемії коронавірусної хвороби COVID-19”, – йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.

Зазначається, що питання аналізу доказів і, відповідно, прийняття рішення щодо можливості застосування зареєстрованих лікарських засобів за показаннями, що не включені до затвердженої інструкції для медичного застосування, доцільно було б поєднати з розробкою медико-технологічних документів системи стандартизації (клінічних настанов та протоколів медичної допомоги).

Проєкт закону розроблений з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 серед населення України та створення правого підґрунтя для оперативного здійснення державою комплексу невідкладних заходів для попередження та лікування коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема:

– можливість застосування для лікування особи, хворої на коронавірусну хворобу (COVID-19), підтверджену за результатами лабораторного тестування незареєстрованих лікарських засобів, що рекомендовані офіційним органом Сполучених Штатів Америки, країн – членів Європейського Союзу, Великобританії, Швейцарської Конфедерації, Японії, Австралії, Канади, Китайської народної республіки, Держави Ізраїль для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19) у відповідній країні, а також зареєстрованих лікарських засобів за показаннями, незазначеними в інструкції для медичного застосування за умови наявності доведеної ефективності щодо лікування коронавірусної хвороби (COVID-19) та/або рекомендовані офіційним органом Сполучених Штатів Америки, країн – членів Європейського Союзу, Великобританії, Швейцарської Конфедерації, Японії, Австралії, Канади, Китайської народної республіки, Держави Ізраїль для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19) у відповідній країні. Порядок призначення та застосування таких лікарських засобів у тижневий строк має встановити Міністерство охорони здоров’я України;

– затвердження протоколів клінічних досліджень лікарських засобів, для лікування коронавірусної хвороби COVID-19 та суттєвих поправок до останніх у термін до 5 календарних днів;

– проведення експертизи реєстраційних матеріалів та матеріалів щодо внесення змін до реєстраційних матеріалів лікарських засобів для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19), за умови подання реєстраційних матеріалів та матеріалів щодо внесення змін до реєстраційних матеріалів, викладених українською чи англійською мовою, у строк до 5 календарних днів;

– прийняття рішень про державну реєстрацію або про відмову у державній реєстрації таких лікарських засобів у строк, що не перевищує 2 робочих днів з дати надходження до Міністерства охорони здоров’я України висновків щодо якості, безпеки та ефективності лікарських засобів, складених Державним підприємством «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України» за результатами експертизи реєстраційних матеріалів (реєстраційного досьє);

– проведення експертизи матеріалів клінічних випробувань лікарських засобів для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19), та суттєвих поправок до них, у строк до 5 календарних днів;

– здійснення Міністерством охорони здоров’я України невідкладного та постійного оновлення протоколів надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19) лікарських засобів для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19) та моніторингу безпеки та ефективності лікарських засобів, для лікування коронавірусної хвороби COVID-19.

Як повідомлялося, в Україні станом на ранок 30 березня офіційно підтверджено 480 випадків зараження коронавірусом, з них 11 летальних, 6 пацієнтів одужали. За добу було зафіксовано 62 нових випадки. У світі, за даними Worldmeter, станом на ранок 30 березня зафіксовано 722 202 випадків коронавірусу, 151 766 людей одужали, 33 976 померли.

 

“Нова пошта” безоплатно доставить лікарням 120 тонн медичних товарів

Компанія “Нова пошта” за 4 дні безоплатно доставить у 25 регіонів країни 120 тонн медичних товарів.

Про це Укрінформу повідомили у пресслужбі компанії.

За інформацією пресслужби, під час недавньої зустрічі Президента України Володимира Зеленського з представниками українського бізнесу провідні гравці галузей домовилися консолідувати зусилля у боротьбі з епідемією коронавірусу. Будучи найбільшою службою доставки в Україні, компанія “Нова пошта” зобов’язалася забезпечити державу безоплатною доставкою вантажів до медичних закладів по всій території країни. Проєкт стартував 26 березня 2020 року.

Як повідомляється, у координації з Офісом Президента “Нова пошта” доправить до лікарень 24 областей і міста Києва велику партію засобів індивідуального захисту та медичних приладів. Медики одержать більш як 6 млн пар захисних рукавичок, 7,5 тис. шапочок, 14 тис. пар бахіл, 19,5 тис. термометрів, більш як 3,6 тис. пульсоксиметричних датчиків для дітей і дорослих, приблизно 5 тис. вірусо-бактеріальних фільтрів й інше. Загалом до лікарень спрямовано 6,5 млн одиниць медичних товарів.

За словами керівництва компанії, доставка буде виконана протягом п’яти днів – з 26 до 30 березня. Компанія задіяла 6 фур, кожна з яких привезла по 20 тонн вантажу на сортувальні термінали, після чого посилки спрямують в усі області України.

Доставку вантажу виконають безоплатно. “Як і в 2014 році, кожен український бізнес просто зобов’язаний зробити все, що в його силах, щоб захистити Україну від страшної загрози. Ми зробимо те, що вміємо найкраще, – швидко та якісно доправимо рекордну партію медичних товарів до лікарень по всій Україні. Компанія виконає це безоплатно, дотримуючись всіх наших стандартів щодо швидкості. Незважаючи на всі складнощі, наша логістика й інфраструктура працюють надійно та безпечно, жителі України й український бізнес можуть розраховувати на “Нову пошту”, – заявив співзасновник компанії “Нова пошта” В’ячеслав Климов.

Як повідомлялося, в Україні станом на ранок 30 березня офіційно підтверджено 480 випадків зараження коронавірусом, з них 11 летальних, 6 пацієнтів одужали. За добу було зафіксовано 62 нових випадки. У світі, за даними Worldmeter, станом на ранок 30 березня зафіксовано 722 202 випадків коронавірусу, 151 766 людей одужали, 33 976 померли.

 

Конструктори Mercedes Formula One та вчені створили заміну апарату штучної вентиляції легень

Учені з Університетського коледжу Лондона у співробітництві з фахівцями Mercedes Formula One створили пристрій, який доставляє кисень до легень хворого без апарату штучної вентиляції легень (ШВЛ).

Про це повідомляє ВВС – Укрінформ.

«40 нових пристроїв уже доставили в госпіталь Університетського коледжу Лондона та ще в три лікарні Лондона», – йдеться у повідомленні.

Якщо випробування пройдуть успішно, Mercedes зможе виробляти до 1000 таких пристроїв на день, починаючи з поточного тижня.

Британське агентство з регулювання лікарських засобів і медичної продукції (MHRA) вже дало дозвіл на їх використання.

«Зазвичай розробка медичних приладів потребує років, але ми це зробили за кілька днів, тому що ми повернулися до простого існуючого пристрою та переконструювали його для того, щоб вміти швидко і масово його виробляти», – сказала професорка Ребекка Шіплі, директор Інституту медичної інженерії UCL.

Мається на увазі, що науковці розібрали існуючий пристрій постійного позитивного тиску в дихальних шляхах (CPAP), який використовували, зокрема, в Китаї та Італії для лікування хворих на Covid-19. Потім CPAP вдосконалили та адаптували для масового виробництва.

За словами професора коледжу Мервіна Зінгера, цей пристрій є проміжним між простою кисневою маскою та апаратом штучної вентиляції легень.

Як зазначається, пристрій доставляє кисень через рот та ніс пацієнта під тиском, що дозволяє легеням залишатися відкритими та збільшує кількість наявного в них кисню.

Апарат також зменшує зусилля, необхідні для вдиху, особливо коли альвеоли легенів пошкоджені внаслідок дії коронавірусу.

Зазначається, що такий підхід є менш інвазивним, ніж апарат штучної вентиляції легень, для якого пацієнтам у дихальні шляхи вводять спеціальні трубки.

 

У Китаї штучний інтелект допомагає діагностувати коронавірус за 10 секунд

У районній лікарні Пекіна почали використовувати систему на основі штучного інтелекту, яка може встановити COVID-19 за 10 секунд.

Про це повідомляє Xinhua – Укрінформ.

«Госпіталь у пекінському районі Сіаотангшан почав використовувати систему на основі штучного інтелекту, яка пришвидшує діагностування COVID-19», – йдеться у повідомленні.

За словами директора департаменту радіології госпіталю Донга Давея, система може відсканувати всі томографічні знімки, зокрема, легенів та встановити діагноз нового коронавірусу лише за 10 секунд.

Зазвичай аналіз знімків триває до 15 хвилин.

На думку Донга, нова система надаватиме лікарям дані для спеціального лікування конкретних пацієнтів.

Нині у лікарнях вже задіяні роботи зі штучним інтелектом, зокрема для доставка медикаментів та дезінфекції. Пристрої можуть працювати від 8 до 10 годин без підзарядки.

 

Кожна вірусологічна лабораторія може проводити як мінімум 200 тестів на добу — Ляшко

В Україну очікується поставка ще 100 тисяч ПЛР-тестів для діагностики коронавірусу.

Про це заявив заступник міністра охорони здоров’я – головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко на брифінгу 30 березня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Тестами ми забезпечені. Було 50 тисяч. Сьогодні очікується поставка ще 100 тисяч ПЛР-тестів. Ще очікується близько 20 тисяч наборів, які дозволять провести 2 мільйони досліджень для ПЛР-діагностики”, – сказав Ляшко.

Він зазначив, що наразі кожна вірусологічна лабораторія може проводити як мінімум 200 тестів на добу. Водночас є лабораторії набагато потужніші, які можуть на добу проводити до 2 тисяч тестів. “Ми створили експертну бригаду з провідних вірусологів України, які сьогодні проїжджають по всіх лабораторіях і допомагають налаштувати алгоритми тестування”, – додав Ляшко.

В Україні станом на 10:00 30 березня зафіксовано вже 480 випадків коронавірусної хвороби.

Станом на ранок 30 березня у світі на коронавірус захворіли 722 202 особи, з них 151 766 одужали і 33 976 померли.

 

МОЗ створить онлайн-ресурс для лікарів

Міністерство охорони здоров’я створить онлайн-платформу, на якій лікарі зможуть проводити консультації стосовно конкретних випадків захворювання на COVID-19.

Про це на брифінгу 30 березня сказав заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми зараз завершуємо питання із запуском дистанційної онлайн-платформи, яка дозволить нам розглядати кожен конкретний випадок, з консультацією національного експерта. І в прямому ефірі національні експерти будуть співпрацювати з європейською базою спеціалістів для того, щоб консультувати важкі випадки й приймати рішення щодо використання тих чи інших лікарських засобів і лікування”, – сказав Ляшко.

Він поінформував, що зараз є також дистанційні курси для лікарів та працівників бригад екстреної медичної допомоги, а також для лікарів первинної ланки, інфекціоністів, епідеміологів щодо надання меддопомоги при коронавірусній хворобі. Зокрема, такі курси доступні на сайті Центру громадського здоров’я МОЗ.

Також для медиків працює окрема гаряча лінія, на якій вони зможуть отримати фахову консультацію фахівців національного рівня, додав Ляшко.

Як повідомлялося, в Україні станом на ранок 30 березня офіційно підтверджено 480 випадків зараження коронавірусом, з них 11 летальних, 6 пацієнтів одужали. За добу було зафіксовано 62 нових випадки.

 

Визначили 240 лікарень “першої хвилі”, які прийматимуть хворих на коронавірус

В Україні визначено 240 лікарень, які першими прийматимуть хворих на коронавірус.

Про це заявив заступник міністра охорони здоров’я – головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко на брифінгу 30 березня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Було визначено лікарні так званою першої хвилі, їх понад 240, які призначені для прийому хворих з коронавірусною інфекцією. До цих лікарень можуть додаватися інші заклади …. Але ми говоримо про ті 240 закладів охорони здоров’я, які є в підпорядкуванні структурних підрозділів обласних державних адміністрацій. І саме вони будуть по маршруту пацієнта першими приймати хворих на коронавірус”, – сказав Ляшко.

Він зазначив, що ці лікарні доступні, їх перелік є на сайті МОЗ. Кожен самостійно може відслідкувати кількість апаратів штучної вентиляції легень, кількість лікарів, медичних працівників тощо.

Також Ляшко додав, що вчора біля цих лікарень були розгорнуті намети для санітарного сортування на випадок масового надходження хворих на коронавірус. “Ми не повинні запускати усіх до стаціонарного відділення, де проводити сортування. Саме в цих наметах будуть проводити сортування, і в стаціонари, які надалі стануть ізолятором, будуть запускатися тільки особи з коронавірусною хворобою. Всі інші хворі будуть сортуватися в наметах, за межами стаціонару. Це дозволить запобігти внутрішньолікарняному інфікуванню і відсортовувати легких і важких хворих”, – сказав він.

В Україні станом на 10:00 30 березня зафіксовано вже 480 випадків коронавірусної хвороби.

Станом на ранок 30 березня у світі на коронавірус захворіли 722 202 особи, з них 151 766 одужали і 33 976 померли.

 

Лікування Covid-19: МОЗ надасть лікарям нові рекомендації

На поточному тижні Міністерство охорони здоров’я надасть лікарям рекомендації стосовно нових підходів у лікуванні COVID-19 з урахуванням досвіду інших країн.

Про це на брифінгу 30 березня повідомив заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“У світі використовується досить багато різноманітних і різнопланових препаратів для лікування коронавірусної хвороби. ВООЗ до цього часу не затвердила жодного препарату, який призначено для специфічного лікування коронавірусної хвороби. В той же час проводяться певні клінічні дослідження, випробовуються препарати різних груп — протималярійні, проти ВІЛ-інфекції. Тому нами прийнято рішення і у нас створено при МОЗ при штабі з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій експертна група, яка розглядає всі напрацювання Італії, Франції, Китаю. Спільно з Державним експертним центром ми до середи максимум запропонуємо нашим лікарям нові підходи в лікуванні коронавірусної хвороби, але це буде з певними критеріями — коли і які препарати застосовувати”, – сказав Ляшко.

Він нагадав, що 28 березня МОЗ оновило стандарт надання медичної допомоги хворим з коронавірусною хворобою. В той же час, за його словами, у лікарів мають бути юридичні підстави використовувати лікарські засоби поза протоколом лікування.

Як повідомлялося, в Україні станом на ранок 30 березня офіційно підтверджено 480 випадків зараження коронавірусом, з них 11 летальних, 6 пацієнтів одужали. За добу було зафіксовано 62 нових випадки. У світі, за даними Worldmeter, станом на ранок 30 березня зафіксовано 722 202 випадків коронавірусу, 151 766 людей одужали, 33 976 померли.

 

В Україні створили 567 мобільних бригад лікарів, які тестуватимуть на Covid-19 удома

В Україні вже створено 567 мобільних бригад лікарів, які виїжджатимуть на виклики додому до людей з підозрою на коронавірусну хворобу Covid-19.

Про це заявив заступник міністра охорони здоров’я – головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко на брифінгу 30 березня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Наразі вже створено 567 мобільних бригад. Це ті бригади, які будуть виїжджати на місце дислокації пацієнта, забирати зразки і потім логістичними шляхами передавати їх до вірусологічних лабораторій, які проводитимуть дослідження. Система організована, алгоритми працюють”, – сказав він.

Ляшко зазначив, що на першому етапі можливі нестиковки, але про це можна повідомляти для вчасного реагування на затверджені алгоритми і їх подальше напрацювання.

Як повідомляв Укрінформ, при центральних районних лікарнях будуть створені мобільні бригади лікарів, які виїжджатимуть на виклики додому до людей з підозрою на коронавірусну хворобу Covid-19.

В Україні станом на 10:00 30 березня зафіксовано вже 480 випадків коронавірусної хвороби Covid-19.

Станом на ранок 30 березня у світі на коронавірус захворіли 722 202 особи, з них 151 766 одужали і 33 976 померли.

 

Незаконний експорт масок: силовики розкрили змову, у трьох областях провели обшуки

На Харківщині підприємці продали іноземцю понад 300 тисяч медичних масок за ціною трохи більше 1 гривні за штуку, при цьому ринкова ціна цієї партії – майже 61 мільйон гривень.

Про це інформує пресслужба Східного регіонального управління Держприкордонслужби у Facebook – Укрінформ.

«Оперативні співробітники Східного регіонального управління Держприкордонслужби України дізналися про можливу незаконну реалізацію медичних масок та респіраторів українського виробництва. У лютому-березні вкрай затребувані засоби захисту вивозили з України у Іспанію та Китай. Підозрюваними у махінаціях з ухилянням від сплати податків в особливо великих розмірах виявилися працівники двох харківських підприємств. За заниженою ціною вони реалізували громадянину Китаю для подальшого експорту понад 300 тис. засобів захисту дихання», – йдеться у повідомленні.

Суд санкціонував проведення обшуків, які пройшли на восьми об’єктах у Київській, Харківській і Полтавській областях. На складських та у виробничих приміщеннях, офісах та фактичних місцях проживання фігурантів правоохоронці виявили та вилучили фінансово-господарські документи, електронні носії інформації, які свідчать про купівлю та подальший продаж медичних масок, чорнові записи, мобільні термінали, банківські картки, ноутбуки, USB накопичувачі, зразки масок респіраторних, грошові кошти у сумі 243000 доларів США та 14500 євро.

Слідчо-оперативні дії тривають.

Як повідомлялося, Кабінет міністрів на початку березня заборонив експорт медичних масок та інших засобів захисту через зростання попиту на них серед українців у зв’язку з коронавірусом

 

Українську молодь запрошують до участі у Всесвітньому конкурсі коротких оповідань

Українська молодь запрошується до участі у Всесвітньому конкурсі коротких оповідань, започаткованому ЮНЕСКО та Фондом Ідріса Шаха.

Про це йдеться на сайті Постійного представництва України при ЮНЕСКО – Укрінформ.

«Запрошуємо талановиту українську молодь віком від 12 до 18 років (включно) долучитися до участі у Всесвітньому конкурсі коротких оповідань. Конкурс започаткований ЮНЕСКО та Фондом Ідріса Шаха у тісній співпраці з Міжнародною коаліцією інклюзивних і сталих міст ЮНЕСКО (ICCAR) у січні 2020 року з метою заохочення творчої молоді до пошуку інноваційних рішень зниження загроз нашого сьогодення та майбутнього – (це – ред.) зміна клімату, порушення прав людини, конфлікти, расизм і дискримінація», – зазначається у повідомленні.

Тема першого видання 2020 року – «Одного разу в моєму майбутньому».

Для участі у конкурсі необхідно написати коротке оповідання обсягом від 250 до 500 слів англійською або французькою мовою звичайним шрифтом Arial 12. Це має бути оригінальний неопублікований художній твір, присвячений потенціалу майбутнього суспільства бути справедливим, всеосяжним, мирним, стійким, сталим і толерантним.

Оповідання необхідно надіслати на електронну пошту worldtales@unesco.org до 30 квітня 2020 року.

Більш детальну інформацію щодо конкурсу можна знайти на вебсайті ЮНЕСКО.

 

Зернова асоціація і Мінекономіки узгодили Меморандум щодо експорту пшениці

Президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов сьогодні, 30 березня 2020 року, підписав Додаток до Меморандуму, яким встановлено граничний обсяг експорту пшениці в 2019-2020 маркетинговому році на рівні 20,2 млн. т.

Про це Укрінформу повідомили з пресслужби УЗА.

«Цей показник повністю відповідає прогнозу УЗА щодо експорту пшениці з України в поточному маркетинговому році. На сьогодні Україна експортувала майже 18 млн. т пшениці, залишилося експортувати в квітні-червні 2020 року відповідно до протоколу 2,2 млн. т. Такий обсяг є абсолютно типовим для України в останні місяці сезону та не несе жодних ризиків продовольчої безпеки. Окрім того, за всю історію підписання Меморандуму між зерновиками та міністерством не було випадків порушення досягнутих домовленостей та експорту зернових понад встановлений граничний обсяг», – наголосив Горбачьов.

Він також додав, що УЗА тісно співпрацює з урядом та Міністерством економіки, торгівлі та сільського господарства з метою розвитку аграрного сектору, забезпечення продовольчої безпеки та уникнення застосування експортних обмежень.

Як зазначають в УЗА та підтверджують в уряді, наразі відсутній дефіцит зерна на внутрішньому ринку та нема жодних ризиків продовольчої безпеки України.

Як відомо, виробництво зерна в Україні є профіцитним. Так, лише 1/3 урожаю споживається в середині країни, а решта 2/3 щороку експортується, що є суттєвим джерело надходження валюти в країну та запорукою стабільності економіки.

Наразі, Україна експортувала близько 50 млн т зерна та олійних, і планує до кінця маркетингового року експортувати ще близько 10 млн т. При цьому виробництво зерна 2019 року склало близько 98 млн т, що є абсолютним рекордом.

Із зібраного врожаю пшениці понад 28 млн т в цьому році, в Україні залишиться щонайменше 8 млн т, що значно перевищує обсяг споживання пшениці в Україні.

Посівна кампанія в країні успішно розпочалася, аграрії активно сіють ярі культури, і вже в червні ми матимемо перші обсяги пшениці нового врожаю.

Як повідомлялося, у жовтні 2019 року учасники аграрного ринку та Міністерство економіки, торгівлі та сільського господарства підписали Меморандум, в якому закріпили спільну стратегію щодо забезпечення прогнозованого режиму експорту зерна. В цьому меморандумі домовилися не фіксувати конкретний обсяг зернових, однак, кожного останнього понеділка місяця проводиться спільна зустріч з представниками ринку та оцінюються показники, і за потреби визначається граничний обсяг експорту.

 

Добра новина у важкі часи: Столтенберг прокоментував вступ Північної Македонії у НАТО

Північна Македонія стала 30-м членом НАТО, і її прапор піднятий у понеділок в штаб-квартирі у командуваннях Альянсу в Монсі (Бельгія) та в Норфолку (США), що є доброю новиною у складні часи.

На цьому генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг наголосив у статті, яка оприлюднена на сайті Північноатлантичного альянсу – Укрінформ.

«З понеділка прапор Північної Македонії гордо майоріє серед прапорів інших 29 членів. Це момент для святкування, на який ми чекали багато років… Це добра новина у важкі часи, коли увесь світ постає перед необхідністю боротьби з пандемією COVID-19. Кожна держава здійснює безпрецедентні заходи, щоб стримати розповсюдження вірусу, врятувати життя та обмежити шкоду для наших економік. Цей виклик є завеликим для будь-якої окремої країни. Тож зараз більш ніж будь-коли для наших держав важливо триматися разом, працювати разом та підтримувати одне одного. Ми сильніші разом», – зауважив генеральний секретар НАТО.

Він нагадав, що союзники по НАТО допомагають одне одному просто зараз. Армія США доставила суттєве госпітальне постачання до Італії. Німеччина і Люксембург прийняли у себе пацієнтів у відділеннях інтенсивної терапії з Італії і Франції. Важкі транспортні літаки Альянсу вже перевезли більше 200 тонн масок та іншого захисного медичного обладнання з Китаю та Південної Кореї до Словаччини, Чеської Республіки та до Румунії. За останні кілька років НАТО підготувало більше 500 фахівців для Північної Македонії, які навчилися реагувати на надзвичайні ситуації, на кшталт COVID-19.

«Хоча зараз наша увага прикута до глобальної пандемії COVID-19, інші виклики нікуди не поділися. Вони лише посилилися з поточною кризою. Дезінформація щодо коронавірусу набула широкого розповсюдження. Часто вона є частиною довгострокових проявів агресивної поведінки, що включає кібернетичні атаки та спроби підірвати легітимність демократичних інституцій», – наголосив Столтенберг.

Він нагадав, що у листопаді минулого року оперативна група НАТО з протидії гібридним загрозам надавала допомогу Чорногорії за запитом її уряду. Цей підрозділ був спеціально створений для того, щоб допомагати союзникам у протистоянні так званим «гібридним» атакам, які є сумішшю відкритих та таємних операцій, застосування як військових, так і невійськових засобів агресії. Таку практичну допомогу в ці дні, за словами генерального секретаря, НАТО надає союзникам на щоденній основі.

«Безпека, яку надає членство в НАТО, є незрівнянною. Ця безпека була основою для трансатлантичної стабільності та заможності протягом більше 70 років. Стаття 5 основоположного (Вашингтонського) договору говорить, що атака на одного союзника є атакою на всіх. Відтепер Північна Македонія завжди матиме повну підтримку 29 союзників», – підкреслив керівник НАТО.

Він зауважив, що Північна Македонія вже отримала переваги від євроатлантичної інтеграції

«Я вітаю рішення Європейського Союзу запросити Північну Македонію та Албанію до початку переговорів щодо членства», – додав також генеральний секретар НАТО.

Як повідомлялося, офіційна церемонія підйому прапора Північної Македонії, що відбулася 30 березня у штаб-квартирі НАТО у Брюсселі та у Об’єднаних командуваннях Альянсу в Монсі та у Норфолку, була обмежена внаслідок запобіжних заходів проти поширення коронавірусу COVID-19.

 

Facebook інвестує у журналістику ще $100 мільйонів

Компанія Facebook вирішила виділити ще 100 мільйонів доларів США на медіаіндустрію, бо вважає новини важливими під час пандемії коронавірусу COVID-19.

Про це у блозі написала віце-президент компанії Кембелл Браун – Укрінформ.

“Сьогодні ми заявляймо про додаткові інвестиції у 100 мільйонів доларів на підтримку медіаіндустрії. 25 мільйонів будуть передані у надзвичайні фонди для місцевих ЗМІ через програму Facebook Journalism Project та 75 мільйонів доларів, із витрат на маркетинг, будуть витрачені на медіа у світі”, – повідомила вона.

За словами Браун, компанія приняла відповідне рішення адже вважає, що нині під час пандемії нового коронавірусу у світі, новини є важливими для інформування населення та через великі втрати коштів для медіа від реклами через економічні наслідки хвороби.

Зазначається, що раніше Facebook вже виділила 300 мільйонів доларів США для журналістів по всьому світу через різні партнерські програми.

Перші гранти виділяються 50-м місцевим ЗМІ у США й Канаді.

За даними Worldоmeters, в світі станом на ранок 30 березня зафіксовано 725 230 випадків коронавирусу, з них 34 034 летальних, 152 185 осіб одужали.

https://www.ukrinform.ua/rubric-technology/2908170-facebook-investue-u-zurnalistiku-se-100-miljoniv.html

 

Фонд “Таблеточки” передав Охматдиту обладнання на 12,4 мільйона – Укрінформ

Національна дитяча спеціалізована лікарня “Охматдит” отримала новітнє обладнання від благодійного фонду “Таблеточки” на 12,4 мільйона гривень.

Про це Укрінформу повідомили у пресслужбі фонду.

Зокрема, як зазначається, фонд придбав та передав п’ять одиниць медичної техніки: флуоресцентний мікроскоп (1,8 млн грн); ендоскопічний набір (1,36 млн грн); 32-канальну систему нейромоніторингу з витратними матеріалами (1,55 млн грн); мікробіологічний аналізатор (6,9 млн грн); систему черепної фіксації (850 тис. грн).

У пресслужбі також повідомили, що нове обладнання вже працює у лікарні: у відділенні нейрохірургії, генетичній лабораторії та мікробіологічній лабораторії.

Так, команда нейрохірургічного відділення зробила високоточну діагностичну операцію на головному мозку 5-річної дитини, у якої виявили пухлину.

“Вперше спробували таку модальність, як зорові викликані потенціали. У післяопераційному періоді без неврологічного дефіциту, зір збережений! Наразі дитина виписана”, – повідомила Кіра Курисько, нейрофізіолог, яка брала участь у цій операції у складі бригади спеціалістів лікарні Охматдит.

“Якщо раніше під час складної операції на мозку голову дитини потрібно було тримати руками, то тепер у лікарів для цього є система черепної фіксації”, – йдеться також у повідомленні. Зазначається, що з використанням системи черепної фіксації, нейромоніторингу та ендоскопічного набору дітям зробили 42 безпечні операції.

Водночас, як додали у фонді, новий флуоресцентний мікроскоп за місяць збільшив кількість надійно обстежених дітей на 30%. Мікробіологічний аналізатор зробив 929 точних досліджень.

“Лікування будь-якого онкологічного захворювання пов’язане з великими ризиками втратити дитину на будь-якому етапі лікування від інфекційних ускладнень. Поки у нас не було мікробіологічного аналізатора, діагностика інфекційних ускладнень тривала п’ять днів, а тепер – 24 години. Дякуємо всім, хто долучився до цього проєкту, за те, що допомагаєте рятувати наших дітей, бо час рятує життя”, – пояснив завідувач відділення трансплантації кісткового мозку Охматдиту, дитячий лікар-гематолог Олександр Лисиця.

“Це обладнання щороку робитиме лікування понад 21 000 дітей безпечнішим та ефективнішим”, – підкреслила директор фонду по роботі з підопічними та сім’ями Юлія Ноговіцина.

Як повідомили у пресслужбі фонду, кошти, за які придбали нове обладнання, зібрали гості Tabletochki Giving Tuesday Dinner 2019 – щорічного благодійного заходу, яке влаштовує фонд.

Як повідомлялося, “Таблеточки” – один із найбільших благодійних фондів в Україні у сфері дитячої онкології. Щомісяця фонд опікується понад 400 дітьми та їхніми родинами: надає всебічну допомогу від моменту діагностики до завершення лікування та підтримки родин. Крім адресної допомоги онкохворим дітям та їхнім родинам, “Таблеточки” допомагають 17 дитячим онковідділенням по всій Україні, впроваджують паліативну програму, розвивають напрям психосоціальної допомоги, працюють над національною стратегією боротьби з дитячим раком і навчають лікарів та медсестер найкращим світовим практикам лікування.

На реалізацію цих програм допомоги за 2019 рік благодійники “Таблеточок” зібрали понад 84 млн грн. За час роботи фонду більше 4000 сімей отримали адресну допомогу на суму понад 241 млн грн.

 

Справа Гандзюк: суд продовжив арешт Левіна ще на два місяці

Печерський райсуд столиці продовжив іще на два місяці запобіжний захід у вигляді тримання під вартою Олексію (Москаленку) Левіну, який підозрюється у причетності до убивства херсонської активістки Катерини Гандзюк.

Про це інформує у Facebook спільнота “Хто замовив Катерину Гандзюк?” – Укрінформ.

Зазначається, що 2 квітня у Левіна мав закінчитися запобіжний захід, обраний йому судом відразу після екстрадиції 17 березня з Болгарії. Але у зв’язку з продовженням термінів слідства до 29 липня поточного року прокуратура подала клопотання про продовження тримання Левіна під вартою, яке суд задовольнив.

Як повідомлялося, 17 березня Печерський райсуд заарештував Левіна без права внесення застави до 2 квітня, коли у цій справі завершувалися терміни слідства.

У січні Левін був затриманий на території Болгарії. Особу його встановили за відбитками пальців, оскільки він змінив зовнішність.

16 березня Левіна екстрадували з Болгарії в Україну.

Підозрюваний в організації нападу на Катерину Гандзюк залишив Україну в серпні 2018 року, його оголосили у міжнародний розшук.

На думку слідчих, Левін є ключовою фігурою, яка пов’язує виконавців (“групу Торбіна”) і замовників нападу на Гандзюк. Саме він підозрюється в організації цього злочину, підбурюванні до його виконання, наданні інформації, зокрема, щодо місця проживання Гандзюк.

Активістку Катерину Гандзюк 31 липня 2018 року облили сірчаною кислотою біля під’їзду її будинку в Херсоні. Опіками було уражено 40% тіла жінки. Гандзюк перенесла кілька операцій, але 4 листопада того ж року померла.

За підозрою у причетності до її вбивства були затримані п’ятеро людей, а 12 листопада 2018 року стало відомо про арешт Ігоря Павловського – колишнього помічника народного депутата Миколи Паламарчука.

11 лютого 2019 року Генпрокуратура оголосила голові Херсонської обласної ради Владиславу Мангеру підозру в організації вбивства Гандзюк. Суд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, але той вийшов під заставу у 2 млн 497 тис. 300 гривень. 25 квітня стало відомо, що Мангеру змінили підозру – на “замовлення завдання тілесних ушкоджень”.

6 червня 2019 року 5 безпосередніх виконавців нападу були засуджені на строки від 3 до 6,5 років позбавлення волі.

Замовники вбивства і посередники досі не засуджені і не покарані.

Сивохо звільнили з посади радника секретаря РНБО

Сергія Сивохо та Максима Ткаченка увільнили від виконання обов’язків радників секретаря Ради національної безпеки і оборони України на громадських засадах.

Про це 30 березня Апарат РНБО повідомив у відповідь на запит “Детектора медіа” – Укрінформ.

“Станом на 24 березня ц.р. (дата надіслання запиту, – ДМ) Сивохо Сергій Анатолійович не є радником секретаря Ради національної безпеки і оборони України на громадських засадах. Також інформуємо, що Ткаченко Максим Миколайович станом на 24.03.2020 не обіймає посаду радника секретаря РНБО України на громадських засадах”, – йдеться в повідомленні.

Причини звільнення в Апараті РНБО виданню “Детектор медіа” не уточнили.

Раніше частина народних депутатів з фракції “Слуга народу” звернулася до Секретаря Ради національної безпеки і оборони Олексія Данілова, щоб той звільнив свого радника Сергія Сивохо.

Як повідомляв Укрінформ, під час презентації Національної платформи примирення і єдності представники організації “Національний корпус” почали суперечку із радником Секретаря РНБО Сергієм Сивохо, а згодом штовхнули його і назвали зрадником.

Пізніше Сивохо прокоментував конфлікт. Він написав, що нападникам на нього потрібен не мир, а війна, тому що на ній можна заробити.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов назвав неприпустимими дії активістів, які зірвали презентацію Сивохо, але зазначив, що той ніколи не був уповноважений офіційно представляти позицію РНБО.

 

Відео з «братом Єрмака»: САП відкрила справу

Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький порушив кримінальну справу за зверненням народного депутата з фракції «Слуга народу» Гео Лероса щодо отримання хабарів під час призначення на державні посади.

Відповідна інформація оприлюднена на сторінці відомства у Facebook – Укрінформ.

«Заступником генерального прокурора – керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назаром Холодницьким зареєстровано кримінальне провадження за фактом можливого зловживання впливом під час призначення осіб на посади до органів державної влади», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що до САП звернувся народний депутат Гео Лерос щодо вчинення корупційних злочинів під час призначення конкретних осіб на посади голови обласної державної адміністрації та директора державного підприємства. У своєму зверненні депутат просить перевірити причетність керівництва Офісу Президента України до вчинення вказаного злочину.

30 березня 2020 року відомості про можливе вчинення кримінального правопорушення внесено до ЄРДР за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.369-2 КК України (пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі).

Досудове розслідування доручили провести детективам Національного антикорупційного бюро.

Як повідомлялося, 29 березня народний депутат Гео Лерос опублікував у Facebook кілька відео, на яких нібито брат глави ОП Андрія Єрмака обговорює зі співрозмовниками питання призначення на державні посади.

У свою чергу Андрій Єрмак заявив, що подасть заяви до Служби безпеки та Державного бюро розслідувань у зв’язку із оприлюдненим відео з його братом Денисом Єрмаком.

 

В Україні запустять освітній онлайн-курс із пошуку роботи

“Освітній курс з пошуку роботи та “Сучасне резюме онлайн” планують запустити в Україні 10 квітня.

Про це сказала заступниця міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції Валерія Іонан на онлайн-презентації освітнього серіалу «Цифрова грамотність державних службовців 1.0. на базі інструментів Google» в понеділок у Києві, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Освітній курс з пошуку роботи та “Сучасне резюме онлайн” буде доступним на платформі 10 квітня, тобто вже на наступному тижні”, – повідомила вона.

Як пояснив президент Фонду Східна Європа Віктор Лях, цей курс зумовлений соціальними змінами: через COVID-19, багато українців будуть змушені шукати роботу, а також на платформі розробляють курс електронної демократії, додав він.

“Соціальна дистанція і карантин не мають тримати громадян відстороненим від процесу прийняття рішень або впливу на державу, як на локальному, так і на місцевому рівні. Тому ми плануємо запускати курс електронної демократії, де ми будемо розповідати, яким чином люди можуть приймати рішення на рівні держави”, – заявив він.

Як повідомлялося, Мінцифри презентувало новий освітній серіал для держслужбовців.

 

ОПОРА має зауваження до законопроєкту щодо засідань Ради у режимі відеоконференції

Перспектива проведення пленарних засідань парламенту в режимі відеоконференції є неоднозначною.

Про це повідомляє Громадянська мережа ОПОРА – Укрінформ.

“Зареєстрований проєкт Закону №3250 чітко не знімає застереження про його неконституційність. Він не пропонує і реалістичного бачення, як швидко розробити і запровадити захищену систему відеоконференції для проведення засідання парламенту. Важливим зауваженням є і обмеження права народних депутатів України розглядати законопроєкти за повною процедурою”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, проєкт №3250 за авторства Руслана та Миколи Стефанчуків про дистанційну роботу депутатів “не є унікальною ініціативою, а відображає широку світову дискусію впровадження альтернатив функціонування національних представницьких органів влади в кризових умовах”.

“До переваг законопроєкту №3250 ОПОРА відносить наявність процедури ухвалення парламентом виняткових рішень у разі загострення епідеміологічної ситуації, наявність покрокової процедури ідентифікації депутата і встановлення його волевиявлення під час голосування на засіданні у режимі відеоконференції (хоча вона і не позбавлена недоліків), забезпечення трансляції дистанційної участі народних депутатів України у засіданні парламенту на ТБ та радіо, на вебсайті парламенту”, – зауважили в організації.

Серед недоліків законопроєкту є дискусійність його відповідності Конституції України.

Так, відповідно до статті 84 Конституції України парламент проводить засідання відкрито, його рішення приймаються виключно на пленарних засіданнях шляхом особистого голосування народного депутата.

Натомість стаття 91 Конституції передбачає, що Верховна Рада ухвалює закони, постанови та інші акти більшістю від її конституційного складу (крім окремих випадків).

“Ці положення розтлумачив Конституційний суд у своєму рішенні від 17 жовтня 2002 року (№ 17-рп/2002 ), яким визначив, що пленарними засіданнями парламенту є регулярні зібрання народних депутатів України за встановленою процедурою у визначений час і у визначеному місці”, – наголосили у мережі ОПОРА.

В організації зауважили, що тільки Конституційний суд має визначати відповідність законодавства основному закону.

“Можна знайти аргументи “за” і “проти” конституційності пленарних засідань у форматі відеоконференції. Але парламент зобов’язаний вивчити проблему до ухвалення остаточного рішення для попередження можливого визнання рішень парламенту неконституційними”, – відзначили у Громадянській мережі ОПОРА.

В ОПОРІ зауважили, що для визначення можливості подальшого розгляду проєкту Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради необхідно терміново звернутися до Венеціанської комісії та національних експертних організацій за позицією щодо конституційних обмежень для проведення пленарного засідання в режимі відеоконференції.

У разі ж ухвалення законопроєкту Верховній Раді ОПОРА рекомендує звернутись до Конституційного суду для перевірки законопроєкту і до отримання його рішення не застосовувати нову процедуру.

Як повідомляв Укрінформ, законопроєкт першого заступника голови ВР Руслана Стефанчука №3250 про підстави та порядок проведення пленарних засідань Верховної Ради та засідань парламентських комітетів пропонує працювати в режимі відеоконференції протягом двох місяців.

Верховна Рада на позачерговому засіданні 17 березня ухвалила постанову, згідно з якою парламент до 3 квітня працюватиме в режимі роботи комітетів.

 

Мінцифри презентувало освітній серіал для держслужбовців

Міністерство цифрової трансформації запускає освітній серіал для державних службовців на платформі Дія.Цифрова освіта.

Про це сказала заступниця міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції Валерія Іонан на онлайн-презентації освітнього серіалу «Цифрова грамотність державних службовців 1.0. на базі інструментів Google» 30 березня в Києві, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Сьогодні ми презентуємо новий курс “Цифрова грамотність для державних службовців 1.0 на основі інструментів Google”. Після проходження курсу студенти зможуть користуватися інструментами Google. Це самі ті інструменти, з якими держслужбовці стикаються кожного дня”, – повідомила вона.

Освітній серіал буде корисним не лише для людей, які не знайомі з сервісами Google, а й для досвідчених користувачів, заявив народний депутат України, Роман Грищук, який брав участь у зйомках.

“З третьої серії пішла мова про інструменти, про які навіть я, доволі молода і прогресивна людина, не знав. Курс розкриває можливості інструменти Google на повну, я для себе багато нового відкрив”, – заявив він.

Загалом, освітній серіал дозволить опанувати спільне редагування Google Документів, збір даних за допомогою Google Форм, спільне планування за допомогою Google Календаря, використання нотаток Google Keep, налаштування Google Сповіщень, створення віртуальних кімнат Google Classroom, скорочення посилань і аналіз переходів за ними. Як повідомлялося, до кінця року у Мінцифри планують запустити більше 20 освітніх серіалів.

 

Аварійність української ГТС в 7 разів менша за газпромівську – російський аналітик

Кількість аварій на кілометр траси в української газотранспортної системи (ГТС) у 7 разів менша, ніж у російського “Газпрому” на його магістральних газопроводах.

Про це заявив в коментарі власному кореспонденту Укрінформу російський незалежний аналітик нафтогазового сектору, партнер консалтингового агентства RusEnergy Михайло Крутіхін.

“Якщо ми поглянемо на аварійність газотранспортної системи України, і порівняємо її з  газпромівською, то кількість аварій на кілометр траси в української ГТС у 7 разів менша, ніж у російського “Газпрому” на його магістральних газопроводах. За весь час дії 10-річного контракту з “Газпромом” усі відключення, всі скорочення прокачки газу відбувалися за рішенням російської сторони. Тобто, це – одна з найбільш надійних мереж”, – заявив він.

Хоча, звичайно, додає Крутіхін, в української ГТС є деякі проблеми – “треба стики якісь  змінювати, компресорне обладнання міняти, модернізувати загалом”.

Серед хороших перспектив ГТС України – можливість її інтеграції в загальноєвропейську газову систему та залучення підземних газосховищ в інтересах Європи.

За словами Крутіхіна, якщо ЄС дотисне “Газпром” та примусить його “поводитися цивілізовано” на газовому ринку, то оптимальним варіантом, після закінчення нинішнього 5-річного контракту, взагалі був би продаж російського газу європейським країнам на кордоні між РФ та Україною.

Партнер консалтингової компанії RusEnergy припускає, що для керівництва РФ “Північний потік-2” зараз уже “не такий і важливий”, оскільки “ті впливові групи людей, які робили гроші на цьому “Північному потоці”, своє вже отримали.

Потреба в проєкті також зменшується і через провал його головної мети – покарати Україну. На переконання Крутіхіна, будучи елементом гібридної війни, проєкт мав позбавити Україну близько 2 млрд євро щорічного прибутку від транзиту російського газу в Європу. Інша політична ціль “Північного потоку” для керівництва РФ – внести розкол у єдність членів Євросоюзу,

запобігти зменшенню залежності країн ЄС від Росії та збільшити свою присутність у Європі.

“Вихідною позицією всього цього було покарати Україну. Але ж ця ідея провалилася, бо була підписана транзитна угода, вигідна, передусім, українській стороні. Все це провалилося лише по волі американського закону.

І оскільки “Північний потік-2” не запрацював, то довелося підписати з Україною транзитну угоду за принципом “качай або плати”. Хоч і невигідну для “Газпрому” та Росії, але треба було підписувати”, – переконаний російський незалежний експерт.

За його словами, “Газпром” зараз зменшив прокачку газу в Європу по всіх маршрутах, включаючи український, що зумовлено зменшенням попиту на газ в Європі, накопиченням газу в підземних сховищах, теплим зимовим сезоном та ін. “І тому “Газпром” не виконує норму з прокачки, але, з огляду на принцип “качай або плати”, платить за 80% усього домовленого обсягу. І це стосується не лише України. Якщо все скласти, то для “Газпрому” витрати є дуже серйозними. Вони в мінуси виходять”, – стверджує аналітик.

Більш детальніше читайте в матеріалі “Яка реальна вартість “Північного потоку” на сайті Укрінформу.

 

Розслідування справи Шеремета продовжили до червня

Офіс генерального прокурора на прохання слідчих поліції продовжив строки досудового розслідування у справі вбивства журналіста Павла Шеремета ще на два місяці – до 12 червня 2020 року.

Про це з посиланням на прокурора у справі Сергія Зузака повідомляє hromadske – укрінформ.

Слідчі Нацполіції просили продовжити строки досудового слідства за підозрою Яні Дугарь, Юлії Кузьменко та Андрію Антоненку, наголошуючи на необхідності завершення ще близько 20 експертиз та проведення додаткових слідчих дій.

За словами прокурора, без їх завершення передавати справу до суду – зарано. За словами прокурора Зузака, усі троє підозрюваних наразі відмовилися від проходження поліграфу, а також дехто з них від психологічної та антропологічної експертиз.

Водночас адвокати підозрюваних Антоненка, Кузьменко та Дугарь подавали заперечення щодо цього клопотання, наголошуючи на тому, що докази, які б спростовували аргументи захисту, відсутні і сам документ складений з порушеннями.

Також найближчими днями мають відбутися судові засідання щодо продовження запобіжних заходів підозрюваним, які спливають на початку квітня.

Як повідомлялося, у лютому слідчі Нацполіції просили Офіс генпрокурора продовжити строки досудового слідства у справі Шеремета до червня, але тодішній генеральний прокурор Руслан Рябошапка продовжив до квітня. Він наголосив, що наразі доказів у справі недостатньо і потрібно ще попрацювати.

Про затримання та оголошення підозр фігурантам справи щодо вбивства журналіста Павла Шеремета заявив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков 12 грудня 2019 року.

Слідство підозрює лікаря й волонтера Юлію Кузьменко, медсестру одного з парашутно-десантних батальйонів Яну Дугарь та ветерана АТО Андрія Антоненка.

Кузьменко й Антоненко наразі перебувають у СІЗО. Дугарь обрано запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту.

Журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016 року в Києві внаслідок вибуху автомобіля.

 

Коронавірус, стратегія щодо Донбасу, Європа та Китай: велике інтерв’ю глави МЗС Дмитра Кулеби

30.03.2020, УП – Сергій Сидоренко, Європейська правда

Останніми тижнями МЗС перетворилося на “міністерство коронавірусу та евакуації”. Припинені авіарейси, десятки тисяч людей, що застрягли за кордоном, від яких лунають обурення і претензії до держави.

Саме з цього “Європейська правда” почала розмову з міністром Дмитром Кулебою.

Чи визнає Україна помилки під час “коронавірусної евакуації”? Як довго триватиме епідемія і як зміниться світ після неї? Чи має сенс наш безвіз із ЄС за епохи коронавірусу?

Але епідемія – це не все, за що відповідальні дипломати.

На що можна розраховувати у переговорах з РФ щодо Донбасу? Ким є Росія для України? Що буде з дипломатом, який назве РФ “агресором”? Чи розблокує Угорщина наш рух до НАТО? Якими є головні завдання міністра для самого себе? (тізер – у останній відповіді є слово Китай)

Про все це – у великому програмному інтерв’ю нового очільника МЗС, яке він дав “Європейській правді”. Дивіться також відеоверсію цього інтерв’ю.

“Погляньте: в усьому світі одночасно все вибухає”

– Президент Зеленський сказав: “Повернемо всіх”. Вийшло?

– Виходить.

– А коли вийде?

– Насправді ніхто не знає повну кількість українців, які перебувають за кордоном. Ми знаємо лише про тих, хто вже заявив про себе – зареєструвався в системі “ДРУГ”, звернувся до консульства. Зараз їх в районі 20 тисяч.

Але з погіршенням ситуації у світі (а вона погіршується!) ми отримуємо нові звернення.

Наприклад, зараз до дипломатів звернулася по допомогу наша громадянка, бо вона вийшла з джунглів Болівії, де провела останні три тижні, прочитала новини і зрозуміла, що відбувається.

– Можна їй позаздрити.

– І я, чесно кажучи, їй заздрю.

Але ситуація в світі погіршуватиметься, тому й інші люди опинятимуться у скрутному становищі і будуть звертатися по допомогу.

Є хвиля, яка вже розпочалася і набиратиме обертів – це українці, які працюють за кордоном, у сусідніх країнах. Через економічну рецесію в цих країнах почнуть скорочуватися підприємства.

Люди втрачатимуть роботу і захочуть повернутися.

– Тобто може виявитися, що їх не 20, а 100 тисяч?

– Я думаю, що цифра поступово зростатиме в цьому напрямку.

– Люди, які не встигли повернутися – вони “самі винуваті”, як дехто каже?

– Ні. Зараз найгірше, що ми можемо зробити – це перекидати провину один на одного: коли держава звинувачуватиме людей, а люди звинувачуватимуть державу. Зараз – момент солідарності, коли ми маємо розуміти один одного і намагатися один одному допомогти. Я саме так налаштовую систему МЗС і принагідно закликаю громадян так само ставитися до дипломатів.

Я розумію, що коли ти потрапляєш в халепу, тебе не цікавить ніщо, окрім того, щоб твою халепу вирішили тут і зараз. Але у мене немає такої кількості дипломатів. І я хочу, щоб ми запам’ятали одну річ: те, що відбувається, є безпрецедентним не лише для України, але і для світу загалом.

Це немов в усьому світі одночасно все вибухає. Закриваються кордони, зупиняють роботу аеропорти.

У мене є зараз фотографія в телефоні.

Це табло аеропорту Стамбула, одного з найбільших у світі, який завжди був напханий людьми, де сотні рейсів прилітали і відлітали.

А у п’ятницю ввечері там стояли на відліт близько десяти рейсів, і одним з них був рейс у Київ. Зараз реально у світі бувають ситуації, коли на величезний сучасний аеропорт є лише українські консули і група українських громадян, яких вони супроводжують.

Ми здійснюємо дійсно безпрецедентну за масштабами і ефективністю кампанію з повернення українських громадян.

– Ви визнаєте, що з боку України тут були помилки?

– Помилки неминучі, бо ми опинилися в ситуації форс-мажору.

Помилки роблять усі. Подивіться на уряди найбагатших країн Європи, які спочатку офіційно зайняли позицію, що “нічого страшного”, “ми обійдемося малою кров’ю”, і не запровадили суттєвих обмежувальних заходів. Але зрештою і вони перейшли до жорстких обмежень.

– Це Німеччина?

– Це Німеччина, Велика Британія, Нідерланди – тобто це країни, які складно звинуватити в неефективності державних інституцій. Але всі опинилися у ситуації форс-мажору.

А як для форс-мажору – ми справляємося добре.

– Навіщо було скасовувати всі рейси, щоби потім героїчно повертати додому тих людей, у яких були квитки на 17-18-19 березня?

– У мене також була трошки інша ідея, яким чином організувати повернення українських громадян. Але оскільки всі діяли саме в умовах форс-мажору і розуміли, що маємо вжити жорстких заходів зараз, щоб уникнути стрімкого погіршення ситуації – то була запроваджена та модель, яка існує.

Але навіть у цій моделі і МЗС, і Мінінфраструктури, і МОЗ, і інші органи докладають зусиль для того, щоб максимально пом’якшити негативні ефекти.

“Ми вже знайшли, як забезпечувати обсервацію в Україні”

– Президент Зеленський днями пообіцяв, що про людей, які не встигнуть повернутися, подбають українські дипломати. “Подбають” – це як?

– Так вони і досі дбали про громадян, працюючи на межі можливостей. Наші дипломати зараз проходять crash test, і я впевнений, що ми його успішно пройдемо.

Ми знаходимо дуже креативні рішення.

У нас є випадок в Індії, де дружина посла і дружини інших дипломатів об’єдналися і готували їжу, варили борщ і ліпили вареники, і потім привозили їх українцям, які застрягли в аеропорту, щоб вони мали що поїсти – бо в Індії зараз взагалі треш. Там запроваджені такі умови, що дуже складно фізично вижити.

А у п’ятницю я розгорнув програму, яка називається “Захист”. Ми визначили, чим реально можемо допомагати людям на місці, звели це все в один список, і всі посольства та консули отримали моє доручення надавати цю підтримку.

– Після слів, що консул буде піклуватися про всіх громадян за кордоном, хтось чекатиме, що держава зніме житло та забезпечить грошима до відновлення авіасполучення. Може, чесніше сказати, що цього не буде?

– Так, я можу чесно сказати: цього не буде.

Натомість ми будемо працювати з органами місцевої влади відповідних країн, працювати з бізнесом відповідних країн, з українськими громадами в цих країнах, щоб сприяти розміщенню українських громадян, які застрягли, і вирішенню якихось їхніх побутових проблем.

– Тобто буде якась можливість знайти житло за допомогою консульства?

– У нас немає грошей оплачувати оренду квартир чи готелів, але у нас є можливість працювати з органами місцевої влади, з бізнесом і українською громадою у відповідних країнах.

Наприклад, якийсь готель закрився і не працює. Можна ж тимчасово на пару ночей людей туди поселити! Чи у громади є приміщення – можна ж там людей розмістити!

Ми використовуватимемо будь-яку можливість. Навіть якщо одне ліжко десь знайдемо, то будемо намагатися, щоб людина могла там відпочити і дочекатися повернення в Україну.

Або інший приклад допомоги: я доручив, щоб посольство збирало інформацію про аптеки, які працюють за карантину, про режим їхньої роботи, про продуктові магазини, про те, де люди можуть зняти готівку. Цю інформацію треба доводити до відома громадян.

– А евакуація за державний кошт буде?

– Зараз діє модель, коли туди літак летить порожній, а назад людина купує квиток. Для суперекстрених випадків, коли вже все “сиплеться”, можемо розглядати питання направлення класичного евакуаційного літака. У нас вже була така ситуація на кордоні Італії зі Словенією, де застрягли автобуси з людьми.

Але ми робимо ще й інше. Приклад – Індонезія, де наші громадяни застрягли на острові Балі, і це дуже проблемна точка. Ми домовилися з Катарськими авіалініями, на літаки яких у людей були авіаквитки, що, попри згортання польотів, вони здійснять переліт Балі – Доха, а в Доху прилетить вже український літак, підхопить українців і повезе їх додому.

– Коли ці люди можуть повернутися?

– З дня на день. Ми вже знайшли, як забезпечувати обсервацію цих людей в Україні, і рейси з Індонезії будуть першими, на яких ми відпрацюємо цю модель.

Це – ключове.

Люди, які надалі повертаються в Україну авіарейсами, проходитимуть обсервацію.

Ми знайшли можливості для їхнього гідного розміщення на карантинний період, бо абсолютним пріоритетом є здоров’я українців і стримування поширення коронавірусу в Україні.

– А ті, хто буде повертатися наземними кордонами, також проходитимуть обсервацію?

– Модель для автомобільних і пішохідних переходів Міністерство внутрішніх справ зараз відпрацьовує разом з МОЗ, це питання до них.

– Не можу не запитати: чому ж досі всіх пускали безконтрольно, без обсервації, без відстежування їхніх контактів – навіть з проблемних точок, навіть з Італії?

– Моя задача, як міністра закордонних справ, захищати українців, які перебувають за кордоном, збирати їх докупи, створювати їм канали повернення додому. Що відбувається з громадянами, коли вони перетинають кордон – це реально не моя сфера відповідальності.

“Наслідки коронавірусу можуть бути навіть тяжчими, ніж сам коронавірус”

– Як надовго це все?

– Надовго.

– На місяці, на роки?

– Ніхто в світі не дасть вам відповіді на це запитання.

Я думаю, що найбільш критичними є наступні три тижні. У цей період ми побачимо динаміку приросту і здатність нашої системи охорони здоров’я витримувати цей тиск. Потім будемо дивитися на динаміку поширення хвороби в інших країнах, тому що це не унікальна ситуація для нас,

Наразі йдеться про місяці.

– Чи є шанс, що до кінця року авіаперевезення у світі майже не відновляться?

– Як кажуть наші мусульманські брати і сестри, “іншалла” (все в руках бога. – ЄП). На це запитання вам зараз ніхто у світі не надасть відповіді.

– Як зміниться дипломатія у світі після цього?

– Я думаю, що буде три фундаментальні зміни. Перша зміна – технологічна, як-то “віртуальна дипломатія”. Ми з німцями вже організували мій віртуальний візит в Німеччину. Безумовно, це не замінює персонального контакту, але поговорити, пройтися глибинно по порядку денному – цілком можливо. Ну, а віртуальні саміти, засідання парламентів тощо – ми вже бачимо в новинах.

Друга зміна – те, що стосується економіки, тому що наслідки коронавірусу можуть бути навіть тяжчими, ніж сам коронавірус.

Зараз для економік світу починається надзвичайно складний період.

Одна з тез, які обов’язково присутні в моїх розмовах з колегами, це: “Народ, давайте думати на крок вперед. Давайте не забувати про торгівлю, про підтримку малого і середнього бізнесу”.

Бо якщо не виживуть економіки наших країн, то потім докупи збирати буде дуже важко.

І третя зміна, яка для мене є абсолютно очевидною: те, що коли ситуація стабілізується, дуже багато країн, формуючи свою зовнішню політику, насамперед ставитимуть запитання: “А що ця країна зробила для нас під час коронавірусу?”.

Це стане одним із визначальних чинників зовнішньої політики.

Тому Китай зараз шаленими темпами зміцнює позиції у світі.

США зрозуміли це і включилися в гонитву, розгортають кампанію світового лідерства. Але потрібно визнати, що Китай вже на крок попереду.

– Ми готові показати Європі, що ми для них важливі?

– Так. По-перше, ми плануємо допомогти Італії.

– Тільки Італії?

– На даному етапі. Ми абсолютно розуміємо наших італійських друзів, партнерів у тій складній ситуації, в якій вони опинилися.

Після того, як ми переконаємося, що всередині країни у нас достатньо ресурсів для забезпечення потреб українців, ми зможемо розглядати можливості допомоги й іншим країнам.

По-друге, ми вже допомагаємо партнерам в іншому. Наприклад, допомагаємо вивозити їхніх співгромадян з усіх куточків світу. Умовно кажучи, ми надсилаємо літак на 200 людей, а у нас там 190 українців. Тоді ми на 10 місць, які залишаються, беремо громадян інших країн. Так, у Індії, в кришнаїтській спільноті, були литовці, наші великі друзі. Вони нашими літаками прилетіли до Києва і поїхали далі додому.

– Але ж в’їзд іноземців в Україну заборонений!

– Для таких спецситуацій ми маємо спеціальну процедуру і дозволяємо в’їзд за умови миттєвого подальшого виїзду з території України.

“Ми налаштовані домовитися з Угорщиною”

– Бувають ситуації, коли “віртуального візиту” мало. Приклад – зустріч Володимира Зеленського і прем’єра Угорщини Віктора Орбана. Вона відбудеться?

– Безумовно. Ми працюємо над тим, щоб вона відбулася.

Більше того, ми будемо готові організувати її з дотриманням максимальних заходів безпеки, навіть якщо на той момент ситуація з коронавірусом не буде повністю врегульована і ще залишатимуться обмеження.

Організація цієї зустрічі є одним з моїх пріоритетів, і це також пріоритет мого колеги Петера Сійярто.

– Вона буде не віртуальною?

– Ми працюємо на фізичну зустріч, в гарному сенсі цього слова.

– Коли вона буде?

– Будемо намагатися втиснутися в рамки кінець квітня – початок травня. Але проведення зустрічі залежить від здатності обох країн напрацювати те рішення, яке усуне проблемні питання в наших стосунках і дозволить усе розблокувати.

Ви знаєте, 26 березня я мав летіти до Будапешта, де ми мали напрацьовувати рішення для наших лідерів. Візит не відбувся з об’єктивних причин. Але ми провели годинні “віртуальні” перемовини з Петером і його делегацією, і вже розуміємо, куди рухатися і яким шляхом.

Я сподіваюся, що ми з Петером зустрінемося також фізично, знайдемо для цього нагоду, і після цього вийдемо на зустріч прем’єр-міністра Угорщини з президентом України.

– Ви вже домовилися про головне – зняття вето Угорщини в НАТО?

– Ну, це головне для нас, а для них головним є трошки інше – врегулювання ситуації щодо освітнього закону.

Скажу так, ми обоє налаштовані на те, щоби про це домовитися.

– Де ми готові поступитися?

– Скрізь, крім зміни національного законодавства.

– Тобто вони вимагають зміни, а ми їх виключаємо?

– А ми вимагаємо, щоб не було змін.

– Отже, глухий кут?

– Не можна казати дипломатам про “глухий кут”. Мистецтво дипломатії – в тому, щоб навіть у безвихідній ситуації знайти вихід. Я вірю, що ми здатні його знайти. Я бачу з розмов з Петером його налаштованість на пошук рішення.

Не має бути такого, щоб вони нам нав’язали рішення чи ми їм нав’язати. Ми маємо спільно знайти рішення, яке збалансує інтереси України і Угорщини.

– Ми можемо бути певні, що громадяни України угорської національності будуть вчитися також українською мовою, а не лише угорською?

– Це ж вимога українського законодавства. Я не дозволяю собі навіть думки про те, щоб я якимось чином сприяв порушенню законодавства України.

Я вважаю, що ми в Україні маємо пишатися представниками національних меншин, які проживають на нашій території. Національна меншина – це не загроза, національна меншина збагачує суспільство, робить його більш розмаїтим і створює позитивні зачіпки для підтримання стосунків з іншими країнами.

– Угорщина є проросійською?

– Ні.

– Звідки така впевненість? Ви ж бачите зустрічі з Путіним, загравання з РФ, чуєте заяви.

– Всі грають у політику, захищаючи і просуваючи свої інтереси, це абсолютно нормально. Але я знаю дві речі достеменно: Угорщина є проугорською і Угорщина не є антиукраїнською.

“Якщо ви чекаєте на чергову інструкцію, ви явно робите щось не так”

– Ким є Росія для України?

– Державою-агресором. І сусідом.

– Добре, що ви сказали про агресора. А наші посли, наші дипломати за кордоном розуміють, що їм також можна це говорити?

– Я три тижні тому став міністром і успадкував систему, сформовану до того, але мені не відомо про жодне розпорядження чи директиву, яка забороняє послам використовувати термінологію, передбачену законодавством України.

– Вам не може бути не відомо, що президент Зеленський уникає згадок про державу-агресора. Посли це теж чують і бояться наслідків.

– Мені не відомо про випадки страху серед українських послів. Якщо ви уважно подивитеся на заяви МЗС, то побачите, що ми не змінюємо термінологію. Єдине, що я вважаю за доцільне, це перестати вправлятися в красному письменстві і придумувати ще крутіші, ще забористіші метафори щодо Росії.

Є законодавчо визначена термінологія – “держава-агресор”. Є міжнародно-правова термінологія – “держава-окупант”. Ми маємо керуватися нею і жодним чином від неї не відступати до припинення агресії проти України та деокупації Криму й окремих районів Донецької і Луганської областей.

– Часом доводиться чути від дипломатів, що їм бракує інструкцій і роз’яснень щодо того, якою є політика держави.

– Коли я чую від дипломатів, що їм бракує якихось інструкцій і роз’яснень…

Шановні дипломати, вас відправили за тисячі кілометрів від Батьківщини, щоб ви працювали і захищали її інтереси. Якщо ви чекаєте на чергову інструкцію, черговий лист, то ви явно робите щось не так.

І це, до речі, стосується не лише Росії, це стосується і нинішньої кризової ситуації. Чомусь одні посли і дипломати розуміють, що їм робити, а інші кажуть: “Дайте мені лист, дайте мені інструкцію”. Це не проблема системи, це проблема конкретних людей.

Загалом я надзвичайно задоволений зараз роботою абсолютної більшості послів і дипломатів. Вони є патріотами, професіоналами і людьми, які розуміють, у чому сенс і суть українського національного інтересу. А от ті, які постійно розказують, що їм інструкції бракує, або вони хочуть ще один лист міністра, щоб там було конкретно все написано – оцих людей я не розумію.

Дорогі українські дипломати, яким бракує інструкцій! Ну, потрудіться, зайдіть на сайт МЗС, подивіться офіційні заяви МЗС, присвячені РФ, матеріали про мої розмови з колегами-міністрами, де ми обговорюємо неприпустимість зняття антиросійських санкцій.

Мені здається, навіть у цьому інтерв’ю я вже достатньо наговорив, щоб вистачило тим, кому бракує інструкцій і вказівок.

– Ще запитання про Росію. Чи може коронавірус зруйнувати санкції?

– Росія щиро на це сподівається.

Вони заходять здалеку і пропонують з гуманітарних міркувань відмовитися від тих санкцій, які заважають боротися з коронавірусом. Поки що про зняття санкцій, ухвалених у відповідь на російську агресію проти України, вони прямо не говорять. Але ми чудово розуміємо логіку їхніх дій.

Ми працюємо, щоб не допустити цього сценарію.

І сказати, що хтось в Європі не розуміє їхньої стратегії, у мене язик не повернеться.

“МЗС повинно мати роль у Мінському процесі”

– Хто керує українською дипломатією?

– Президент України.

– А закон “Про дипломатичну службу” вважає, що це має робити міністр закордонних справ.

– Крім закону, є Конституція України. Але ясно, що топ-менеджером української дипломатії є міністр закордонних справ.

– Ваш попередник, Вадим Пристайко, визнавав, що мав певний розподіл повноважень із головою ОПУ Андрієм Єрмаком. У вас є подібний розподіл?

– Мені ніякі розподіли у спадок не перейшли, але очевидно, що в Україні сформувалася інституційна інфраструктура для роботи з окупованими територіями. На рівні уряду це віцепрем’єр та міністр з питань реінтеграції Олексій Резніков. Андрій Єрмак як людина, яка глибоко в Мінському процесі та в Нормандському процесі, також займається цими питаннями. Але це не означає, що Міністерство закордонних справ не бере участі у цьому процесі.

Коли я сюди прийшов три тижні тому, то мені розказали колеги, що за останніх пів року залученість МЗС у Мінському процесі постійно знижувалася. Я вважаю, що МЗС має бути залученим в цей процес, має бути гравцем. Та рушійною силою з нашого боку мають бути дві інституції, які я згадав (на чолі з Резніковим та Єрмаком. – ЄП).

Що ж стосується Нормандського формату, то тут, очевидно, провідною є роль МЗС, це класичний дипломатичний формат.

– Я правильно розумію, що ви звинувачуєте Пристайка в тому, що за нього знизилася роль МЗС у Мінську?

– Боже збав! Ми з Вадимом Володимировичем занадто давно знайомі, щоб розуміти логіку дій один одного і підтримувати один одного. Ми з ним є зовнішньополітичними однодумцями. У мене навіть у думках ніколи не було його звинувачувати. Якщо ви простежите публічні заяви міністра Пристайка, ви побачите, що він дуже багато коментував і з приводу “Мінська”, і з приводу “Нормандії”.

Просто на різних етапах історії, починаючи з 2014 року, МЗС різною мірою залучалося в ці процеси. В 2014 році МЗС було скрізь, було максимально залучене. Потім адміністрація президента почала відігравати активнішу роль. Тобто це процес, а не предмет для звинувачень.

– Зараз МЗС знову буде “скрізь”?

– Ні. Я переконаний, що воно не має бути скрізь. Кожен має робити свою роботу.

– Ви кажете, що будете більше залучені у питання “Нормандії” та “Мінська”. Якщо ви побачите, що там відбувається щось, що шкодить Україні, ви готові сказати “ні”?

– Безумовно. Ви про що взагалі?

– Зараз такого не відбулося?

– Ні.

– 11 березня в Мінську було парафовано…

– Ні, це не міжнародний правовий документ, щоб його парафувати. Був підписаний протокол про результати засідання.

– Із ним все ок? Адже у додатку йдеться про формат Консультативної ради

– Додаток ніхто не підписував.

– То він Україною не погоджений?

– Він не підписаний. Більше того, ви ж стежите за розвитком подій і бачите, що ситуація довкола Консультативної ради не розвивається.

– Це є не випадковим?

– Ну, це вам треба провести журналістське розслідування.

…Структура тристоронньої контактної групи залишилася незмінною. Там є держава, яка напала – Росія, держава, яка захищається – Україна, і ОБСЄ посередині.

Позиція МЗС дуже чітка: і міністерство, і я особисто як міністр виступаємо проти будь-якого переформатування ТКГ.

Що стосується Консультативної ради, то коли я став міністром, це питання вже опрацьовувалося, і я постав перед фактом того, що такий процес уже існує. Але, як я вже сказав, наразі ситуація довкола Консультативної ради не розвивається.

– Якими є для нас “червоні лінії” у питанні Донбасу?

– У нас є тільки одна “червона лінія” – це державний кордон України.

– Якось мало. Якщо буде державний кордон і всередині федералізована держава – це окей?

– Я вас благаю! Ні. Для мене, як для міністра закордонних справ і як для громадянина України, є абсолютно неприпустимим сценарій, коли один, два чи три регіони України матимуть більше прав впливати на внутрішньополітичні і зовнішньополітичні рішення України, ніж інші регіони.

А “червона лінія” – це державний кордон України, і РФ має вийти за цю лінію не лише формально, вивівши свої збройні підрозділи, своїх радників і своїх агентів впливу, але й вийти за неї повноцінно.

“‘Придністровізацію’ Донбасу ми не розглядаємо”

– Коли буде саміт “Нормандії”?

– Працюємо на ті дати, на які попередньо погоджувалися – з квітня. Але все залежить від стабілізації ситуації з коронавірусом або здатності придумати формат віртуального саміту. Ну і, звісно, на саміт треба виходити з конкретними результатами.

– У вас є очікування, що ми можемо на квітень вийти з якимись результатами?

– У мене немає очікувань, у мене є робота.

Ми не можемо дозволити заморозити Нормандський процес або Мінський процес. Ми маємо шукати рішення. Не буде так, як, можливо, сподівається частина українського суспільства, що все просто пройде і все буде класно. Ми маємо шукати компроміси, якщо хочемо повернути окуповані території назад. Я хочу їх повернути. І я категорично не сприймаю позицію, що “давайте відріжемо і забудемо”.

В Парижі був підписаний конкретний документ, де намічена подальша логіка подій. І ми хочемо, щоби був обмін полоненими, припинення вогню, щоби відбувалися процеси, які дозволять нам вийти на черговий саміт у Нормандському форматі.

– Росія не виконує навіть перший пункт “Мінська”, про припинення вогню, а ми говоримо про виконання 12-го пункту – про вибори. У чому необхідність?

– Безумовно, не може бути виборів без безпеки. Але якщо ми не будемо про це говорити, не будемо готуватися до моменту, що колись вони відбудуться – то просто марнуватимемо час.

Але ще раз наголошую, що виборів без безпеки не буде.

– Коли вони можуть відбутися теоретично?

– Я не перебуваю у просторі гіпотетичних рішень.

У нас гинуть солдати, у нас поранені. Це – відсутність безпеки. Буде безпека, буде припинення вогню, тоді почнемо розраховувати, коли ми всі на практиці будемо готові для проведення виборів.

– Була ідея, що Україна за рік має обрати опцію подальших дій на Донбасі.

– Президент України казав у інтерв’ю, що не може вічно чекати на конструктивну позицію Росії, і в мене немає сумнівів, що президент об’єктивно оцінює ситуацію.

Але ж наша мета – в тому, щоб різними інструментами стимулювати рух в правильному напрямі. Ніхто не буде через рік відмовлятися від окупованих територій. Це наша земля, наші люди і ми будемо за них боротися.

– Була ідея “заморозити” конфлікт. Умовно, відрізати, але не відмовитися.

– Я вас благаю! У нас же є чудовий приклад того, що відбувається, якщо затягувати це все на десятиліття – це Придністров’я.

Я переконаний, що в суспільстві знайдеться частина людей, які будуть підтримувати цей сценарій. Але особисто я виступаю проти.

– Тобто ми “придністровізацію” не розглядаємо?

– Ні.

– Тоді що ж відбудеться, коли спливе цей умовний рік?

– Ми завжди будемо шукати сценарій, шляхи, кроки для того, щоб український прапор повернувся в Сімферополь, Донецьк і Луганськ.

– Саме планував спитати щодо Криму. Що ми робимо на кримському напрямку?

– Крим буде перебувати на порядку денному МЗС і на моєму порядку денному.

Я нещодавно розмовляв з керівником одного зі структурних підрозділів МЗС, який опікується цим питанням, і зараз чекаю від нього на пропозиції щодо того, що ми можемо робити додатково до того, що вже робиться на кримському напрямі.

– Те, що робилося раніше, лишається?

– Так.

– Щорічна резолюція ООН також?

– Безумовно.

“Ми не маємо чути слів ‘Давайте вже після коронавірусу'”

– Зараз у Європі всюди закриваються кордони. Що буде з нашим безвізом ?

– Буде безвіз.

Якщо Шенген буде формально або, по суті, втрачений, я думаю, що це буде непоправний удар по ЄС. Але ми будемо активно працювати з нашими партнерами, щоб за будь-якого розвитку подій отримані українськими громадянами свободи у відносинах з ЄС, а насамперед – свобода вільного пересування, зберігалися.

– Як коронавірусна криза взагалі вплине на наші відносини з ЄС?

– Вплив є. Зараз процеси трошки загальмовані. Але ми не знімаємо стосунки з ЄС з пріоритетів. І мій улюблений промисловий безвіз нікуди не зникає. Взагалі, моя позиція дуже проста: “війна війною, а обід за розкладом”.

Тобто криза кризою, але стратегічні напрями мають розвиватися.

– Саміт Україна-ЄС буде?

– Саміт за визначенням не може бути скасований. В найгіршому разі дата може бути перенесена, але він відбудеться за будь-яких обставин.

– Є внутрішні завдання, чого ми маємо досягти у відносинах України і ЄС?

– Так, вони встановлені Конституцією України.

– Мені здається, що це занадто оптимістично розраховувати, що міністр закордонних справ Дмитро Кулеба за час роботи, принаймні, у чинному уряді зможе досягти членства України в ЄС.

– Може, у мене буде пару ходок на цю посаду. (посміхається)

А завдання на цей рік, якщо бути реалістичним – втримати на плаву всі ті напрацювання, які були зроблені, і не дозволити процесам зупинитися.

Усе, що було запущено щодо промислового безвізу, Green deal, перегляду Угоди про асоціацію – всі ці процеси мають рухатися вперед. І ми маємо штовхати їх за будь-яких обставин і не дозволяти нікому ані всередині України, ані в ЄС казати щось на кшталт: “Ну, давайте, після Паски”, тобто “Давайте вже після коронавірусу”.

– Щодо НАТО. Кабмін Гончарука мав завдання до 2024 року досягти критеріїв членства в НАТО. Зараз перед урядом стоїть схоже завдання?

– Програма дій уряду залишається чинною, оскільки немає нової програми. Отже, завдання стоїть.

Але для мене це завдання стоїть безвідносно до того, прописане воно десь чи ні. Це стосується як НАТО, так і ЄС.

– Якісь практичні завдання ви ставите стосовно НАТО?

– У нас є три найвищих пріоритети.

Перше – це набуття Україною статусу учасника Програми розширених можливостей. Друге – це модернізація комплексного пакета допомоги Україні. Третє – відновлення повноцінної роботи Комісії Україна-НАТО.

“Я хочу створити нову реальність у відносинах з Китаєм”

– США стали “світовим лідером” у епідемії коронавірусу. Чи доцільно думати про можливість візиту президента України до США за таких умов?

– Завдання дипломатів – думати, що відбудеться після того, як ми “розрулимо” кризу, тому всі питання порядку денного з США залишаються актуальними. Але ви абсолютно праві – на все свій час.

– Тобто до виборів є сенс відкласти візит?

– Ми нічого не відкладаємо. З’явиться можливість здійснити візит влітку – буде влітку; з’явиться за день до виборів – буде за день до виборів; буде така можливість під Різдво – буде під Різдво. Це питання постійно на порядку денному.

– Є думка, що нам самим не вигідно летіти до Вашингтона, бо візит зробить нас гравцем передвиборчої кампанії, яка зараз у розпалі.

– Повірте, і в МЗС, і в Офісі президента всі чудово розуміють контекст. Але дипломатія нині пришвидшується. Якщо сьогодні може здаватися, що цей контекст більш негативний для нас, то завтра карти можуть скластися таким чином, що він стане позитивним.

Тому ви абсолютно праві, що потрібно враховувати цей контекст і мінімізувати стратегічні ризики для України, але ми також готові до зміни контексту в будь-яку секунду.

– Спитаю прямо. Ми готові дати згоду на розслідування справи Байдена і “Бурісми” для того, щоб республіканці отримали додаткові бонуси на цих виборах?

– Головним здобутком української політики на американському напрямі є двопартійна підтримка України з боку республіканців і демократів. І ми працюватимемо над тим, щоб питання України об’єднувало республіканців і демократів, а не роз’єднувало їх.

– Давайте пройдемося по інших державах-партнерах.

Ми вийшли з кризи у відносинах із Польщею? Чи вже видно дружбу в кінці тунелю?

– Ми бачимо дружбу вже в тій точці тунелю, в якій ми перебуваємо.

– Невже українську сторону задовольняє позиція Польщі щодо захисту поховань?

– Ні, у нас є питання, які завжди будуть такими дратівливими для обох сторін. Але тут суть в іншому. Суть у тому, щоб не було якихось фундаментальних питань, які блокують взаємодію між двома країнами. Я таких фундаментальних питань зараз не бачу, а якісь окремі питання – існували, існують і існуватимуть.

– Тобто ситуація із захистом поховань не є таким фундаментальним питанням? Бо там нібито є розбіжності.

– Розбіжності в нас є. Є купа питань, де ми розмовляємо – наприклад, щодо доступу українських автоперевізників до території Польщі, транзиту через неї. Але я не бачу жодних фундаментальних проблем у стосунках з Польщею.

– Чи реально змінити скепсис Франції щодо України?

– Усе реально. Втім, я би не називав це скепсисом. Ми вважаємо Францію нашим надійним другом і партнером, але ми повинні постійно працювати з французькими колегами, щоб Україна займала гідне місце в Європі, якою її бачить президент Макрон.

– Бентежить бажання Франції примиритися з Росією і навіть пробачити їй дещо.

– Світ влаштований так, що рано чи пізно всі миряться і щось один одному пробачають. Питання лише в часових рамках і в умовах цього.

Але Франція має особливий характер стосунків з Росією, історично так склалося. Росія дуже багато інвестувала і інвестує у стосунки з Францією, тому логіка Франції мені цілком зрозуміла.

Але я не бачу ознак того, щоби Франція, як у нас люблять казати, “зливала” Україну.

– І, нарешті, Китай. Ви у статусі віцепрем’єра керували співпрацею з Китаєм.

– Це буде змінено – новим керівником двосторонньої комісії також буде віцепрем’єр. Але це не завадить мені як міністру активно займатися не лише Китаєм, а взагалі Азією, бо я вважаю це абсолютно стратегічним напрямком для стосунків, для української політики.

І взагалі, я б хотів, чесно вам скажу, запам’ятатися як міністр, який створив нову реальність у стосунках України саме з країнами Південно-Східної Азії.

– А чого ми чекаємо від відносин з Китаєм?

– Це тема окремого інтерв’ю. Але якщо коротко, то від відносин з Китаєм ми чекаємо, щоби ця країна мала стратегічні інтереси в Україні, а бачення України як “чогось між Заходом і Росією” назавжди залишилося в минулому.

Я хочу, щоби приходом в Україну потужних гравців з Азії (це не лише Китай; я хочу активнішої ролі Японії, Індії) ми показали, що Україна – це держава, яка має глобальні зв’язки і не знаходиться в тому трикутнику, в який нас постійно заганяють – Америка, Європа, Росія.

Коли ми зруйнуємо остаточно це сприйняття, то відкриємо абсолютно нові обрії для розвитку української економіки і українських позицій у світі.

– Є конкретніші очікування саме щодо Китаю? Припустимо, візит Сі Цзіньпіна.

– Візит туди або сюди – це форма, він має бути наповнений реальним змістом.

По-перше, ми маємо залучити китайців у системні інфраструктурні проєкти в Україні.

По-друге, перевага України в тому, що ми маємо Угоду про асоціацію з ЄС і глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі. Цього не має ніхто у такому масштабі. Тому інтереси українського бізнесу, бізнесу країн ЄС і бізнесу китайського мають зійтися не лише з точки зору логістики товарів з Китаю до ЄС, але з точки зору виробництва. Щоб товари вироблялися тут, насичували внутрішній ринок, а також експортувалися в Європейський Союз.

Ось це – та модель, яку я хочу реалізувати.

* * * * *

– Давайте підсумуємо. Якими є головні завдання Дмитра Кулеби на посаді міністра?

– Я хочу, щоб міністерство ставало ще більш людиноцентричним і сервісно орієнтованим. Щоб це була сучасна інституція. Я хочу, щоб ми відкрили для себе повноцінно Азію. І я хочу зробити внесок на цій посаді у деокупацію Криму та Донбасу. Навіть якщо цього не станеться повноцінно за час мого перебування, але я знатиму, що зробив внесок у цю справу – я буду щасливий.

– Чи існують “червоні лінії”, які міністр Кулеба не може перейти і, якщо це стане реальністю, буде готовий подати у відставку?

– Це взагалі не проблема, у мене вже є досвід звільнення з державної служби в 2013 році. Я був тоді абсолютно переконаний, що роблю правильну річ, і мої принципи не змінилися.

– То що має бути такою “червоною лінією”?

– Це відмова від руху на Захід, тобто від розвитку України як частини європейського політичного і правового простору. Або те, що ви називаєте “федералізацією”, а я називаю наданням окремим частинам України додаткових можливостей впливати на внутрішні і зовнішні політичні рішення. Цього – достатньо.

Інтерв’ю взяв Сергій Сидоренко, редактор “Європейської правди”

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Голосів: 1 Рейтинг: 5,00 out of 5)
Loading...
Переглядів: 455

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua