Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформаційний резонанс доби: 13.08.2020

Інформаційний резонанс доби: 13.08.2020

На Донбасі зберігається “тиша”, бойових втрат немає

14.08.2020 07:35

13 серпня на усіх ділянках відповідальності наших підрозділів обстрілів з боку противника не зафіксовано.

Про це повідомляє пресцентр штабу ООС, передає Укрінформ.

“Минулої доби українськими воїнами задокументовано одне порушення збройними формуваннями Російської Федерації домовленостей, досягнутих 22 липня в рамках Тристоронньої контактної групи. Зокрема, поблизу тимчасово окупованого населеного пункту Золоте-5 противник здійснював інженерне обладнання позицій у бік наших підрозділів”, – йдеться у повідомленні.

Бойових втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Водночас, 13 серпня, у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», підірвалися на невідомому вибуховому пристрої два військовослужбовця зі складу Об’єднаних сил. Один із них, на жаль, загинув, інший – отримав поранення. Пораненого воїна оперативно доправлено до медичного закладу, де йому надається необхідна лікарська допомога.

Командування Об’єднаних сил висловлює глибокі співчуття рідним і близьким загиблого захисника України, а пораненому воїну бажає швидшого одужання.

“Від початку поточної доби, 14 серпня, запроваджений режим тиші зберігається повною мірою. У смугах відповідальності наших бригад не зафіксовано жодної збройної провокації чи обстрілу”, – пише штаб.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Українські захисники продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.

 

Окупанти риють окопи біля Золотого-5 у бік позицій ЗСУ

Від початку доби 13 серпня зафіксовано порушення противником домовленостей, досягнутих 22 липня в рамках Тристоронньої контактної групи – поблизу населеного пункту Золоте-5 ворог здійснював інженерне обладнання позицій у бік наших підрозділів.

Як передає Укрінформ, про це у Фейсбуці повідомляє пресцентр штабу Об’єднаних сил.

У штабі зауважили, що від початку доби на ділянках відповідальності українських підрозділів, які виконують завдання у районі проведення операції, обстрілів з боку противника не зафіксовано.

Бойових втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Разом із тим, зазначається, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід” внаслідок відхилення від маршруту слідування підірвалися на невідомому вибуховому пристрої два військовослужбовці зі складу Об’єднаних сил. Один із них загинув, інший – отримав поранення. Пораненого оперативно доправлено до лікувального закладу, де йому надається необхідна медична допомога.

Наразі ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Українські військовослужбовці продовжують виконувати завдання за призначенням та готові надати відсіч у разі загрози їхньому життю чи здоров’ю.

Як повідомляв Укрінформ, з 27 липня на Донбасі встановлений режим повного і всеосяжного припинення вогню. Про це домовилася Тристороння контактна група під час засідання у форматі відеоконференції 22 липня.

 

Джапарова: закордонне українство – «народний голос» українців за кордоном

Перший заступник міністра закордонних справ України Еміне Джапарова назвала закорднне українство важливим елементом зовнішньополітичних зусиль України та «народним голосом» українців за кордоном.

Як передає Укрінформ, про це вона написала у Фейсбук за результатами відеозустрічі з президентом Світового Конґресу Українців (СКУ) Павлом Ґродом, віцепрезидентом Стефаном Романівим, виконавчою директоркою Марією Купріяновою та директором представництва СКУ в Україні Сергієм Касянчуком.

За словами Джапарової, роботу, яку проводить СКУ для подолання російської агресії, розбудови потужної європейської України, збереження української ідентичності у світі важко переоцінити.

«Попереду багато роботи по різним напрямкам, зокрема у реалізації спільних проєктів, зокрема проведенню інформаційно-роз’яснювальних кампаній за кордоном, підтримці українського шкільництва, визнанню Голодомору 1932 – 1933 років в Україні геноцидом Українського народу та визнанню геноцидом депортації кримськотатарського народу у 1944 році», – йдеться у дописі.

 

СКУ запрошує діаспорян на менторський семінар

Світовий Конґрес Українців (СКУ) запрошує представників українських громадських організацій у діаспорі на черговий менторський семінар.

Про це СКУ повідомляє на сторінці у Фейсбук, передає Укрінформ.

«Вже в цю суботу, 15 серпня, спеціально запрошені спікери будуть говорити про «Мистецтво адвокації: як громадам взаємодіяти з державою»», – йдеться у дописі.

Модератом виступить виконавчий директор СКУ Марія Купріянова, спікерами – Борис Вжесневський, колишній депутат парламенту Канади; Микола Мирослав Петрецький, депутат парламенту Румунії, президент Союзу українців Румунії та Тарас Багрій, голова Конгресу українців Канади – відділ Торонто, керівник менторської програми СКУ.

Даний семінар відбудеться о 16:00 за київським часом (9:00 за Торонто).

Для участі необхідно проти реєстрацію за посиланням.

 

У Росії вирішили ліквідувати Сибірський центр української культури

Влада Росії ухвалила рішення ліквідувати Сибірський центр української культури «Сiрий клин» в Омську.

Як передає Укрінформ, про це УНІАНу повідомив регіональний віце-президент Всесвітнього конгресу українців по Росії і країнам Середньої Азії, голова міжрегіональної громадської організації «Культурно-освітнє об’єднання «Український конгрес» Сергій Винник.

“Омський обласний суд зареєстрував заяву управління Мін’юсту щодо ліквідації регіональної громадської організації “Сибірський центр української культури “Ciрій Клин”, – сказав Винник.

Засідання суду з розгляду адміністративного позову призначено на 28 серпня.

За словами Винника, про причини ліквідації офіційно не повідомляється, проте в таких випадках використовуються надумані приводи.

Заступник міністра закордонних справ Василь Боднар назвав це «черговими репресіями».

“Чергові репресії російської влади проти української громади РФ. Треба думати над адекватною відповіддю, а не емоційною реакцією!”, – написав Боднар у Твіттер.

Як повідомляв Укрінформ, 27 січня 2010 року рішенням Верховного суду РФ була остаточно ліквідована Федеральна національно-культурна автономія українців Росії (ФНКА УР), що існувала з 27 березня 1998 року. Позов Мін’юсту РФ базувався на скарзі активіста фонду “Родина” Миколи Журавльова, який заявляв, що ФНКА УР “веде політичну діяльність, прославляє бандерівців і виливає негатив на Росію”.

У 2012 році Верховний суд Російської Федерації задовольнив позов Міністерства юстиції РФ щодо ліквідації Об’єднання українців Росії. Також його виключили з єдиного державного реєстру юридичних осіб.

 

Кулеба – українцям Сибіру: Докладемо всіх зусиль, аби ви зберегли право на ідентичність

Україна докладатиме зусиль для забезпечення можливості етнічних українців у Росії зберегти свою ідентичність попри цілеспрямовану репресивну політику Кремля проти громадських організацій українців у Російській Федерації.

Про це заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на онлайн-брифінгу 13 серпня, звертаючись до українців Сірого Клину, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Дорогі українці Сірого Клину та інші українці, які живуть на території Росії… Ми вважаємо усіх вас невід’ємною частиною українського народу. Ми уважно стежимо за всіма протиправними діями Росії проти вас і докладатимемо всіх зусиль, аби ви зберегли право на розвиток українських традицій, української мови, української культури і української ідентичності. Ви фізично далеко від України, але ми завжди поруч з вами і будемо використовувати будь-які наявні інструменти для того, щоб вам допомогти”, – сказав Кулеба.

Дипломат назвав заплановану російською владою ліквідацію Сибірського центру української культури “Сірий Клин” продовженням репресивної політики Росії проти громадських організацій українців у Росії. У цьому контексті він нагадав, що у 2010 році була закрита Федеральна національна культурна автономія українців у Росії, у 2012 році – Об’єднання українців у Росії, у 2017 році – Бібліотека української літератури у Москві, а у 2019 році генеральна прокуратура РФ визнала Світовий конгрес українців небажаною організацією на території РФ.

“Ми рішуче протестуємо проти цих репресивних дій і вимагаємо від РФ дотримуватися норм міжнародного права і визнаних демократичних норм у цьому питанні”, – зазначив глава МЗС.

Як повідомлялося, влада Російської Федерації ініціювала ліквідацію Сибірського центру української культури “Сірий клин” в Омську – Омський обласний суд зареєстрував заяву управління Мін’юсту щодо ліквідації регіональної громадської організації “Сибірський центр української культури “Ciрий Клин”.

Засідання суду з розгляду адміністративного позову призначено на 28 серпня.

 

#УкраїнськийДонецьк: обласна влада запускає флешмоб

Донецька ОДА запускає флешмоб до Дня Незалежності, щоб привітати українських громадян в ОРДО – заручників російських окупантів.

Як передає Укрінформ, про це 13 серпня повідомляється на сайті Донецької військово-цивільної обласної адміністрації.

«Донецька ОДА запускає флешмоб до Дня Незалежності України… Напишіть на Фейсбуці свої привітання з Днем Незалежності України до мешканців окупованої Донеччини із гештеґом #УкраїнськийДонецьк, а ми подбаємо про те, щоб доправити ці привітання до адресатів», – йдеться у повідомленні.

В ОДА нагадали, що мільйони українців в ОРДО зараз залишаються заручниками російських окупантів, для них українська незалежність – це мир, це свобода, це мрія.

«Ми знаємо і віримо, що окуповані території обов’язково повернуться під український суверенітет. А вже зараз ми можемо подарувати свято, тим, хто живе з Україною в серці», – наголосили в ОДА та закликали громадян взяти участь в цьому флешмобі.

У повідомленні назвали міста Донеччини, які зараз окуповані, – це Новоазовськ, Сніжне, Харцизьк, Макіївка, Горлівка, Єнакієве, та десятки інших міст, селищ і сіл, які «завжди були, є і будуть Україною».

 

Кравчук допускає “ширше” застосування російської мови на Донбасі

Представник від України в Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кравчук вважає, що мова не поверне Донбас, але він допускає “ширше” застосування російської на цій території.

Як передає Укрінформ, про це Кравчук сказав в інтерв’ю Українському радіо у четвер.

“Не думаю, що мова поверне Донбас. Сьогодні на Донбасі ніхто не заборонив української мови, і не забороняє. Якщо це питання виникне на Донбасі, то згідно з європейськими законами ми можемо піднімати питання не державності російської мови, а питання застосування цієї мови, бо Конституцією гарантується розвиток та застосування мов національних меншин”, – сказав він.

При цьому він підкреслив, що тут не йдеться про російську як другу державну мову, а лише про можливість ширшого її застосування. “І в цих регіонах можна зробити кроки про більш широке застосування російської мови, і це не буде порушенням українського закону”, – зазначив Кравчук.

Як повідомляв Укрінформ, 30 липня своїм Указом Президент вивів зі складу делегації України для участі у Тристоронній контактній групі другого Президента України Леоніда Кучму і ввів першого Президента Леоніда Кравчука.

Наступне засідання Тристоронньої контактної групи у Мінську заплановане на 18 серпня.

 

Через події в Мінську ТКГ могла б збиратися у Швеції, – Кравчук

“Якщо раптом не буде такої можливості проводити там зустрічі, то ми шукатимемо інше місце”. – ЛБ

Глава делегації України в Тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі, перший президент України Леонід Кравчук не виключає зміни місця переговорів через події в Білорусі.

Про це він повідомив в інтерв’ю “Українському радіо”.

“Якщо раптом не буде такої можливості проводити там зустрічі, то ми шукатимемо інше місце. Спочатку були не Мінські угоди. Спочатку була Женева. Можна взяти зовсім нейтральну державу. Та сама Швеція. Можемо їх попросити. Це можливо”, – сказав Кравчук.

Він також наголосив, що Україна не втручається в події в Білорусі.

“Я думаю, це питання білоруський народ вирішить без нас. Ми не можемо втручатися в їхні внутрішні справи. Білорусь участі в Тристоронній групі не бере”, – зазначив Кравчук.

Говорячи про протести в Білорусі, він зазначив, що є посадовою особою, тому утримується від якоїсь оцінки.

“Я був і лишаюся людиною, яка дотримується міжнародного права. Поки я був сам по собі, не мав жодної посади, я давав оцінки і Путіну, і Лукашенку. Зараз я посадова особа, і будь-які мої слова можуть бути розцінені, як втручання у внутрішні справи країни. Тому коментувати я не можу і не буду. Україна має діяти за принципом міжнародного права – не втручатись. Якщо буде потрібна допомога, то вона буде через звернення, і Україна повинна її надати. Поки що такого звернення немає. Україна має прийняти будь-якого президента, будь-яку раду, створену в іншій державі. Україна в цьому участі не брала і поважає будь-який вибір, поважає народ”, – сказав Кравчук.

Нагадаємо, наступне засідання Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на Донбасі (ТКГ) відбудеться 18 серпня. Серед головних питань, які розглядатимуть на найближчому засіданні ТКГ, – продовження дотримання режиму тиші та взаємне звільнення утримуваних осіб. Засідання пройде в режимі відеозв’язку.

 

Зеленський закликав українців утриматися від поїздок до БілорусіУП

Президент України Володимир Зеленський закликав українців утриматися від поїздок до Білорусі, де 5 добу тривають протести.

Джерело: Зеленський під час відвідин Бориспільської лікарні

Пряма мова: “Я би зараз радив українцям утриматися від поїздок до Білорусі, поки не встановиться якась більш-менш стабільна ситуація”.

Деталі: Зеленський назвав ситуацію у Мінську “складною і нестабільною” та закликав владу Білорусі “налагодити діалог із власним суспільством”.

Глава країни додав, що наразі в Білорусі затримані 3 громадян України. За його словами, МЗС України веде переговори із білоруською стороною щодо звільнення громадян України.

При цьому президент не зміг спрогнозувати, чи вплине ситуація у Білорусі на засідання ТКГ, яке запланували на 18 серпня, але висловив упевненість, що переговори у цьому форматі не зупиняться.

 

Росія поширює COVID-фейки про канадських військових у Латвії

Російська пропаганда поширює дезінформацію про дислоковані у Латвії сили НАТО, суттєво завищуючи кількість хворих на COVID-19 військових.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє CBC News.

“Очолювана Канадою бойова група у Латвії стала мішенню пов’язаної з пандемією дезінформаційної кампанії. Командувачі Альянсу вважають, що походить вона з Росії”, – йдеться у матеріалі.

Зазначається, що в розпал пандемії COVID-19 у деяких прибалтійських та східноєвропейських ЗМІ поширювалася інформація про те, ніби на території військової бази “Адажі”, де перебувають канадські й інші військові НАТО, виявлено велику кількість інфікованих. “Це точно було неправдою”, – розповів командувач канадської тактичної групи “Латвія” полковник Ерік Ляфорест.

За його словами, керівництво Латвії й НАТО швидко зреагувало, спростувавши інформацію. “Латвійська влада одразу внесла ясність, оскільки йшлося про підрозділи, дислоковані в їх країні. Швидко, протягом кількох годин вони прояснили ситуацію”, – зазначив командувач.

Він додав, що раніше військові протистояли дезінформації, беручи активну участь у житті місцевої громади, однак пандемія припинила цю практику. З огляду на це, посилену увагу довелося звернути на соціальні мережі. “На переконання Ляфореста, зусилля із протидії неправдивій інформації були успішними, оскільки подальших намагань посіяти розбрат не спостерігалося”, – інформує CBC News.

Загалом у Латвії в рамках операції НАТО несуть службу 540 канадських військових

 

Україна передала ОБСЄ оновлений список з обміну утримуваними – Зеленський

УП

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна в рамках підготовки до чергового засідання Тристоронньої контактної групи передала до ОБСЄ оновлені списки для обміну утримуваними особами.

Джерело: Зеленський на брифінгу у Борисполі 13 серпня

Пряма мова: “Ми до ОБСЄ передали новий список, в ОБСЄ підтвердили наш список на обмін. Там близько ста людей. Зараз ми чекаємо з тої сторони, що вони теж нададуть свій узгоджений список, і потім ОБСЄ повинна визначитися в нашому форматі, Україна – Росія – ОБСЄ, коли може технічно вже робитися  обмін”.

Деталі: Зеленський нагадав, що наступна зустріч ТКГ запланована на 18 серпня. Президент не зміг спрогнозувати, чи вплине сьогоднішня ситуація у Білорусі на засідання ТКГ, але висловив упевненість, що переговори у цьому форматі не зупиняться.

18 серпня на зустрічі планують також розглянути питання продовження режиму тиші.

 

ОАЕ визнали Ізраїль: країни заявили про встановлення дипломатичних відносин

УНН. У четвер Ізраїль і Об’єднані Арабські Емірати оголосили про те, що вони встановлюють повні дипломатичні відносини в рамках угоди, укладеної за посередництва США. Про це пише Associated Press, передає УНН.

“Історична угода принесла ключову зовнішньополітичну перемогу президенту Дональда Трампа, який домагається переобрання, і відбила зміни на Близькому Сході, де загальна стурбованість з приводу Ірану в значній мірі обійшла традиційну підтримку палестинців з боку арабів”, — йдеться в повідомленні.

Угода робить ОАЕ третьої арабською країною після Єгипту і Йорданії, що має повні дипломатичні відносини з Ізраїлем. Вони оголосили про це в спільній заяві та повідомили, що в найближчі тижні очікуються угоди між Ізраїлем і ОАЕ в таких сферах, як туризм, прямі авіарейси і посольства.

Зазначається, що прес-секретар президента Палестини Махмуд Аббас заявив, що угода рівносильна “зраді” і повинна бути скасована.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху підкреслив: “Сьогодні ми вступаємо в нову еру миру між Ізраїлем і арабським світом. Є хороший шанс, що незабаром до цього приєднаються ще більше арабських країн”.

Проте Нетаньяху сказав, що план анексії Західного берегу Йордану знаходиться на “тимчасовому призупиненні”.

Нагадаємо, раніше Ізраїль заявив, що анексія Західного берегу Йордану за “планом Трампа” — “не на часі, адже усі зайняті”. Ізраїль і ОАЕ не мають спільного кордону і ніколи не воювали. Але ОАЕ, як і більшість країн арабського світу, давно відкинули дипломатичні відносини з Ізраїлем під час відсутності мирної угоди про створення палестинської держави на землях, захоплених Ізраїлем в 1967 році. Однак в останні роки ця непохитна підтримка палестинців почала слабшати в значній мірі через загальну ворожнечю по відношенню до Ірану і іранським ставленикам в регіоні. Правитель ОАЕ, наслідний принц Мухаммед бен Заїд Аль Нахайян також поділяє недовіру Ізраїлю до ісламістських угруповань, таким як “Брати-мусульмани” і правляче в секторі Газа войовниче угруповання ХАМАС.

 

Ізраїль і США випробували систему протиракетної оборони Arrow 2

Ізраїль та США завершили успішне випробування передової системи протиракетної оборони Arrow 2.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє The Times of Israel.

Система успішно перехопила ціль, що імітувала ракету класу “земля-земля” великої дальності з боєголовкою.

Платформа була протестована Міністерством оборони країни в центральній частині Ізраїлю за сприяння Israel Aerospace Industries.

“Під час випробування були перевірені оновлені можливості системи Arrow для боротьби з поточними та майбутніми загрозами”, – заявили в Міноборони.

В оборонному відомстві не уточнили, на якій висоті було перехоплено ціль.

Arrow – система протиракетної оборони, розроблена відповідно до планів ізраїльського уряду, які передбачали створення ефективного засобу ПРО, що за своїми характеристиками мав перевершити американський зенітно-ракетний комплекс Patriot. Фінансування та виробництво системи здійснюється спільними зусиллями США та Ізраїлю. Розробкою комплексу, яка розпочалася в 1986 році, керує ізраїльське Міністерство оборони. Основними розробниками виступають компанії Israel Aerospace Industries та Boeing.

Комплекс складається із гіперзвукової ракети-перехоплювача Arrow, радіолокаційної станції раннього попередження з АФАР EL/M-2080 Green Pine, пункту управління Golden Citron та центру управління пуском Brown Hazelnut. Всі компоненти системи є пересувними й можуть переміщатися на спеціально підготовлені місця.

 

Угорщина підписала зі США найбільшу в історії угоду щодо купівлі озброєнняУП

Угорщина підписала в середу декларацію про наміри закупити у США ракети приблизно на 1 мільярд доларів.

Угоду підписали міністр оборони Угорщини Тібор Бенко і посол США в Угорщині Девід Корнстайн, повідомляє “Європейська правда” з посиланням на AP.

Посольство США назвало цю угоду “найбільшою в історії оборонною закупівлею Угорщини у Сполучених Штатів”.

За даними міністерства оборони Угорщини, вона включає в себе ракети класу “повітря-повітря” і “земля-повітря”.

Розкриваючи плани свого уряду щодо забезпечення зброєю американського виробництва, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив минулого року, що ” будівництво сучасної угорської армії відбувається зараз”.

Уряд Орбана збільшив щорічні витрати на оборону приблизно з 2015 року після глибоких скорочень у роки, що послідували за фінансовою кризою 2008 року. У 2014 році члени НАТО домовилися поступово збільшити витрати на національну оборону до 2% ВВП до 2024 року.

Згідно з бюджетним планом Угорщини на 2021 рік, витрати на оборону, за прогнозами, досягнуть 778 мільярдів форинтів (2,25 мільярда доларів) в наступному році, або близько 1,66% ВВП.

 

Трамп розкритикував Євросоюз і заявив, що ЄС “не набагато кращий за Китай”

На думку президента США, ЄС використовує Америку і при цьому не платить гроші до бюджету НАТО. – ЛБ

Президент США Дональд Трамп розкритикував Європейський Союз, заявивши, що ЄС використовує США.

Про це він розповів в інтерв’ю ведучій телеканалу Fox Business Марії Бартіромо, передає “Інтерфакс-Україна”.

“ЄС не набагато кращий за Китай. Нікому не подобається, коли я говорю так. Люди кажуть: вони ж наші союзники. Але вони жорстко використовують нас, вони не платять (до бюджету) НАТО”, – сказав Трамп.

“Німеччина витрачає мільярди і мільярди доларів. Ми вважаємо, що захищаємо їх, а вони платять величезні гроші Росії за нафту та газ, вони платять Росії за газопровід мільярди і мільярди доларів, а ми думаємо, що захищаємо їх від Росії”, – додав він.

Нагадаємо, Трамп неодноразово критикував Німеччину за низькі витрати на НАТО. Також, на його думку, низькі витрати на Альянс – у Данії.

Країни НАТО домовилися довести свої оборонні витрати до 2% ВВП протягом 10 років. Президент США, проте, наполягає, щоб до 2024 року вони становили “не менш ніж 2%”.

 

Die Welt: 24 держави ЄС висловили протест через тиск США на “Північний потік-2”

УНН. 24 держави Європейського союзу висловили Держдепартаменту протест в зв’язку з санкційним тиском США на учасників проекту газопроводу “Північний потік-2”. Про це повідомила газета Die Welt, зазначає УНН.

За інформацією її джерел, протест був виражений під час відеоконференції 12 серпня. До демаршу не приєдналася лише три країни, які саме, не уточнюється.

Держави ЄС висловили стурбованість “санкціями США проти європейських підприємств і інтересів”, пише видання. “ЄС вважає екстериторіальне застосування санкцій порушенням міжнародного права”, — відзначають держав співтовариства.

У Німеччині неодноразово заявляли, що вважають санкції США проти учасників будівництва газопроводу неприйнятними.

Відзначимо, Євросоюз  твердо виступає проти  односторонніх санкцій і погроз їх застосування з боку США щодо газопроводів “Північний потік-2” і “Турецький потік”, оскільки подібні заходи суперечать міжнародному праву. Про це йшлося в поширеній заяві верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля.

 

Суперник Лукашенка висунув владі Білорусі три вимоги

14.08.2020 03:28

Штаб Віктора Бабарика, якому ЦВК Білорусі відмовила в реєстрації кандидатом на виборах президента країни, озвучив ключові вимоги до чинної влади.

Як передає Укрінформ, відповідні вимоги Віктор Бабарико оприлюднив у Фейсбуці.

Вони включають три пункти: кінець насильству; свободу політв’язням; чесні нові вибори.

Від влади вимагають негайно припинити застосування фізичної сили і затримань. «Сховайте кийки, гранати, кулі. Приберіть з вулиць міст війська і ЗМОП. Припиніть переслідувати людей за квіти, браслети, велосипеди, думка, пісні, прогулянки, прапори, оплески», – закликають у штабі Бабарика.

Поряд із цим заявляється про необхідність негайно випустити всіх політичних в’язнів, а також затриманих на мирних акціях та протестах: «Всі вони мають бути звільнені негайно без судів і штрафів. Виплатити компенсацію всім затриманим, побитим і покалічених силовиками білорусам».

Останній пункт передбачає оголошення нових виборів до 15 вересня за участю всіх альтернативних кандидатів. Вибори мають відбутися під наглядом міжнародних організацій з новими виборчими комісіями, новим ЦВК, відеоспостереженням, відкритим підрахунком голосів.

Як повідомлялося, 9 серпня в Білорусі відбулися президентські вибори. За оголошеними ЦВК попередніми результатами, чинний президент Олександр Лукашенко набирає 80,23%, в опозиційного кандидата Світлани Тихановської – 9,90% голосів.

У ніч на понеділок, 10 серпня, в містах Білорусі почалися акції протесту проти фальсифікації виборів. Силовики жорстоко розганяють протестувальників, застосовуючи гумові кулі, світлошумові гранати і водомети. З початку протестів були затримані  близько 7 тис. осіб.

 

Епіфаній: Православна церква Білорусі має право на Томос

14.08.2020 01:51

Митрополит Київський і всієї України Епіфаній закликав білоруський народ захистити демократичне і незалежне майбутнє своєї держави.

Як передає Укрінформ, про це Епіфаній написав у Фейсбуку.

“Хочу побажати білоруському народу з Божою допомогою знайти свою власну відповідь на виклики сьогодення, захистити свої гідність та свободу, демократичне і незалежне майбутнє своєї держави. Долучаю свій голос до заяв тих численних держав, міжнародних та громадянських інституцій, хто наполегливо закликає до негайного припинення насильства, звільнення тисяч невинно затриманих та проведення конструктивного діалогу між керівництвом Білорусі та громадянським суспільством задля мирного виходу з кризи”, – написав Епіфаній.

Окрім того, він зазначив, що Православна церква Білорусі має підстави та право просити про Томос.

“З волі віруючого народу та за благословенням нашої спільної Матері-Церкви, Вселенського Патріархату, Українська Церква утвердилася серед автокефальних Церков-Сестер. Православна Церква Білорусі має ті ж самі підстави та право просити Матір-Церкву про Томос, коли на те буде її бажання”, – наголосив предстоятель ПЦУ.

Як повідомлялося, 9 серпня в Білорусі відбулися президентські вибори. За оголошеними ЦВК попередніми результатами, чинний президент Олександр Лукашенко набирає 80,23%, в опозиційного кандидата Світлани Тихановської – 9,90% голосів.

У ніч на понеділок, 10 серпня, у містах Білорусі почалися акції протесту проти фальсифікації виборів. Силовики жорстоко розганяють протестувальників, застосовуючи гумові кулі, світлошумові гранати й водомети.

 

Понад тисячу затриманих уже відпустили – глава Ради республіки Білорусі

13.08.2020 23:47

Голова верхньої палати парламенту Білорусі Наталія Качанова заявила про те, що правоохоронці відпустили на волю більше тисячі затриманих учасників акцій протесту.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє TUT.BY.

Голова Ради республіки Національних зборів Білорусі Наталя Кочанова у зверненні до народу заявила, що Олександр Лукашенко почув думку трудових колективів і доручив розібратися з усіма фактами затримань.

«Президент почув думку трудових колективів і доручив розібратися з усіма фактами затримань, які відбулися в останні дні. Зараз іде інтенсивна робота в цьому напрямку, вже на вечір сьогоднішнього дня випущені понад тисячу осіб під зобов’язання про неучасть у несанкціонованих заходах, а неповнолітні – передані під розписку батькам», – заявила Кочанова в ефірі телеканалу« Білорусь 1».

Вона додала, що «всім нам не потрібна бійка, не потрібна війна». Кочанова закликала «припинити самознищення» і не руйнувати «власними руками все, що створили за роки незалежності нашої країни».

Своєю чергою глава МВС Білорусі Юрій Караєв заявив про те, що бере на себе відповідальність за жорстокі розгони протестувальників.

«Я беру відповідальність і перепрошую за травми випадкових людей на протести, які потрапили під роздачу», – сказав він в ефірі каналу ОНТ.

Разом з тим глава МВС зазначив, що під час акцій біло скоєно 11 наїздів на правоохоронців, а в цілому поранені понад 50 співробітників міліції.

 

Президенти Польщі та держав Балтії висунули три вимогами Лукашенку

13.08.2020 20:27

Президенти Литви, Латвії, Естонії та Польщі у спільній заяві в четвер висунули вимоги білоруському президенту Олександру Лукашенку, виконання яких, на їх думку, дозволить Мінську уникнути міжнародної ізоляції.

Відповідна заява розміщена на офіційних сайтах президентів цих країн, зокрема Анджея Дуди – Укрінформ.

«Ми, президенти Литви, Польщі, Латвії та Естонії як регіональні сусіди Білорусі, члени НАТО і ЄС, хочемо, щоб Білорусь була стабільною, демократичною, незалежною і процвітаючою країною», – зазначається у заяві.

Глави держав задля цього закликали Лукашенка виконати три пункти: деескалація ситуації і негайне припинення застосування сили проти білоруського народу; термінове звільнення всіх затриманих учасників протесту, припинення подальшого переслідування; негайно розпочати діалог з білоруським народом, організувавши круглий стіл з національного примирення за участю представників уряду та громадянського суспільства.

Президенти закликали білоруського колегу «слухати голос своїх громадян і дозволити їм говорити вільно», що стало б «відповідним кроком до початку справжнього національного діалогу».

«Ми твердо віримо, що діалог – це завжди кращий шлях для соціального розвитку, обговорення реформ і майбутнього вашої країни», – йдеться в заяві-зверненні.

За словами президентів, якщо білоруська влада виконає ці вимоги, «двері для співпраці з міжнародним співтовариством залишаться відчиненими».

Окрім цього, президенти запропонували свої «посередницькі зусилля» для досягнення мирного врегулювання в Білорусі та зміцнення її суверенітету.

Як відомо, ЄС обмірковує можливість введення санкцій проти Мінська через останні події в Білорусі та, ймовірно, запровадить їх наприкінці серпня.

В Білорусі вже п’яту добу поспіль тривають антивладні протести. У ніч на понеділок, 10 серпня, у містах Білорусі розпочалися акції протесту проти фальсифікації виборів. Силовики жорстоко розганяють протестувальників, застосовуючи гумові кулі, світлошумові гранати й водомети. З початку протестів були затримані близько 6,7 тис. осіб. У лікарні потрапили не менше 250 людей.

 

У Білорусі після побиття силовиками помер чоловік – ЗМІ

13.08.2020 22:07

У лікарні білоруського міста Жодіно помер чоловік, якого під час протестів побили силовики.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Telegram-канал Кулуари KYKY.

«Просто зараз жителі Жодіно зустрічаються з мером міста. На цьому мітингу лікар швидкої допомоги заявив, що в лікарні міста після побиття силовиками помер чоловік», – йдеться в повідомленні.

Зараз відомо, що в ході придушення протестів у Білорусі загинули троє людей.

У Білорусі п’ятий день тривають протести громадян, не згодних з офіційними результатами президентських виборів – на них, за даними ЦВК, з великою перевагою переміг Олександр Лукашенко.

Кількість затриманих силовиками людей вже більш як 6,7 тис.

 

Журналісти державних ЗМІ Білорусі – про звільнення колег: це не фейк, а поклик сумління

13.08.2020 21:08

Журналісти державних ЗМІ Білорусі підготували офіційне звернення на адресу міністра інформації.

Вони наголосили, що звільнення їхніх колег – не фейк, а поклик сумління. І просять допомогти у звільненні затриманих журналістів, не позбавляти жителів країни якісного зв’язку і не перешкоджати роботі новинних порталів. Як передає Укрінформ, про це повідомляє TUT. by.

Лист міністру інформації Ігорю Луцькому, уточнили журналісти, буде передано йому особисто завтра. На 14 серпня представників білоруських ЗМІ запросили туди на зустріч з міністром і представниками МВС.

Підписанти нагадали, що бачать події, які відбуваються з 9 серпня у Білорусі не лише по ТВ-екранах і в стрічках офіційних медіа, а ще й на власні очі.

«Те, що сьогодні багато наших колег із державних ЗМІ звільняються, – це не фейк, не політтехнологія, не проплачена піар-акція. Це поклик сумління і неможливість спокійно дивитися на насильство, що відбувається. Вибираючи свою професію, а не місце роботи, ми уявляли, що будемо об’єктивними провідниками часом полярних думок», – зазначається у зверненні.

Там же зазначається, що за законом про ЗМІ одним з принципів роботи журналіста є різноманітність думок. Монополізація ЗМІ державними органами не допускається. «Журналісти – не учасники акцій. Згідно із законом про ЗМІ, Конституцією і міжнародним правом, вони можуть висвітлювати акції. Більше того, ЗМІ зобов’язані всебічно розповідати про події, що відбуваються. Застосування насильства з боку правоохоронців стосовно журналістів, які виконують свої професійні обов’язки, – неприпустимо», – наголошують автори звернення.

Вони закликають Мінінформ вжити термінових заходів і посприяти в тому, щоб правоохоронні органи негайно припинили напади і затримання колег, зупинили їхні переслідування.

Також вони просять не позбавляти всіх жителів Білорусі якісного зв’язку: не відключати інтернет, не перешкоджати роботі месенджерів, інформаційних і новинних порталів. «Це перешкоджає здійсненню нами, журналістами, нашої професійної діяльності та порушує конституційне право громадян на отримання повної, достовірної, своєчасної інформації», – пишуть автори звернення.

Вони також нагадують, що застосування сили для придушення протестів має бути винятковим і крайнім заходом. І потрібно відрізняти агресивних людей і провокаторів від мирних демонстрантів, які хочуть реалізувати своє право висловлювати думку і незгоду. «Затримання, тим паче ті, що здійснюються насильницьким чином, як заявляли вже офіційно в МВС,” з метою профілактики” – це незаконно і негуманно. Ми вимагаємо припинити необґрунтоване насильство і знущання стосовно вже затриманих».

Під зверненням досі збирають підписи. На даний момент під ним вже залишили свої імена 40 осіб. Серед них – більш як десять співробітників БЕЛТА (від кореспондентів до редакторів). У тому числі Сергій Пелюшкевич, який у минулому очолював пресслужбу президента.

Також підписалися кореспонденти видань «Беларусь Сегодня», «Минская правда», «Витебские вести», «Настаўніцкай газеты», головний редактор дитячої «Смугастої газети». Плюс співробітники телеканалів ОНТ і «ТВ-3», радіо «Білорусь», журналісти TUT.BY і Onliner.

За даними Білоруської асоціації журналістів на вечір 13 серпня, залишаються затриманими 23 журналісти з усієї Білорусі.

Всього, починаючи з 9 серпня, були затримані 68 співробітників ЗМІ. А 30 осіб стали жертвами насильства й отримали травми.

9 серпня в Білорусі відбулися президентські вибори. За оголошеними ЦВК попередніми результатами, чинний президент Олександр Лукашенко набирає 80,23%, у опозиційного кандидата Світлани Тихановської – 9,90% голосів.

У ніч на понеділок, 10 серпня, в містах Білорусі почалися акції протесту проти фальсифікації виборів. Силовики жорстоко розганяють протестувальників, застосовуючи гумові кулі, світлошумові гранати і водомети. З початку протестів було затримано більш як 6,7 тис. осіб. У лікарні потрапили щонайменше 250 осіб.

 

“Голос” ініціюватиме позачергову Раду через події у Білорусі – депутатка

13.08.2020 19:11

Партія “Голос” вимагатиме скликання позачергової сесії Верховної Ради, щоб зафіксувати позицію України з приводу подій у Білорусі, а також для розгляду відповідної постанови.

Про це заявила заступниця голови партії “Голос”, народна депутатка Інна Совсун. Як передає Укрінформ, відеозапис з відповідним зверненням Совсун біля посольства Білорусі оприлюднено у Фейсбуці.

“Необхідно, щоб Україна як держава висловила свою позицію. Саме тому партія “Голос” почала реєстрацію проєкту постанови Верховної Ради і буде вимагати скликання позачергового засідання українського парламенту для того, щоб розглянути цю постанову, аби зафіксувати позицію України як держави з приводу того, що відбувається в Білорусі“, – повідомила Совсун.

Так, “Голос” пропонує, щоб Україна чітко сказала, що не визнає вибори в Білорусі в такому вигляді, як вони відбулися.

“Друге: ми повинні звернутися до парламентів Європи, парламентів демократичних країн з тим, аби вони так само відреагували на те, що відбувається в Білорусі. І я хочу нагадати, що коли ми з вами стояли на Майдані, ми чекали кожної вісточки з-за кордону, кожне слово підтримки для нас мало значення — воно означало, що наша боротьба не даремна”, – зазначила Совсун.

Як повідомлялося, 9 серпня в Білорусі відбулися президентські вибори. За оголошеними ЦВК попередніми результатами, чинний президент Олександр Лукашенко набирає 80,23%, в опозиційного кандидата Світлани Тихановської – 9,90% голосів.

У ніч на понеділок, 10 серпня, у містах Білорусі розпочалися акції протесту проти фальсифікації виборів. Силовики жорстоко розганяють протестувальників, застосовуючи гумові кулі, світлошумові гранати й водомети. З початку протестів було затримано понад 6,7 тис. осіб. У лікарні потрапили не менше 250 осіб.

Тихановська була змушена залишити Білорусь, вона зараз перебуває у Литві.

 

Заступник начальника юридичного управління адміністрації Лукашенка звільнився в знак протесту

“Більш не вважаю за можливе бути юристом на державній службі”, – прокоментував своє рішення Проскалович.  – ЛБ

Заступник начальника юридичного управління адміністрації президента Білорусі Олександра Лукашенка Артем Проскалович звільнився з посади у знак протесту.

Про це він повідомив у Instagram.

Він також опубікував фото своєї заяви та посвідчення держслужбовця.

“Більш не вважаю за можливе бути юристом на державній службі”, – прокоментував своє рішення Проскалович.

Нагадаємо, 9 серпня в Білорусі пройшли президентські вибори. Одразу після закриття виборчих дільниць у Мінську та понад 20 містах країни на вулицю вийшли десятки тисяч людей. Відбулися сутички з силовиками, які використовували проти протестувальників світлошумові гранати, водомети і гумові кулі. Незважаючи на жорсткі розгони і затримання, масові акції у країні тривають досі.

Лукашенко, який, за попередніми даними ЦВК, виграв вибори, заявив, що на протести виходять “люди з кримінальним минулим і безробітні”, і порадив їм улаштуватися на роботу. Раніше, коментуючи явку на голосуванні, президент заявив, що вибори пройшли “як свято”. Він також назвав мітингувальників “вівцями, які не знають, що роблять”, бо ними керують з-за кордону.

Станом на сьогодні офіційна кількість затриманих під час протестів у Білорусі перевищила 6,7 тис. осіб.

Тим часом, по державному ТБ Білорусі показують побитих і заляканих мітингувальників, які просять пробачення за участь у протестах. З кількох держканалів почали звільнятися співробітники.

Мобілізовані білоруські силовики запустили флешмоб, у якомму викидають свою форму і переходять на бік народу.

 

Голова Європарламенту закликав Лукашенка припинити насильство та звільнити затриманих

“Народ Білорусі має право протестувати”. – ЛБ

Голова Європейського парламенту Давід Сассолі звернувся до президента Білорусі Олександра Лукашенка і закликав його припинити насильство стосовно мирних протестувальників.

Про це він написав у Twitter.

“Я закликаю президента Лукашенка припинити насильство та негайно звільнити затриманих. Народ Білорусі має право протестувати. Застосування жорстокої сили з боку державних органів повинно мати наслідки відповідно до міжнародного права”, – наголосив Сассолі.

Нагадаємо, перші протестні акції в Білорусі розпочалися відразу після оголошення екзитполів президентських виборів, згідно з якими чинний президент Олександр Лукашенко набирав близько 80% голосів, а його головна опонентка Світлана Тихановська, яка напередодні збирала велелюдні мітинги, – лише близько 7%.

Протести тривали до пізньої ночі й охопили не тільки столицю, а й інші міста. До мітингувальників застосували силу. Мешканці повідомляли про вимкнення інтернету та мобільного зв’язку, не працювали місцеві ЗМІ. Акції тривають досі. Силовики застосовують проти мирних демонстрантів силу та спецзасоби. Тисячі людей затримані та поранені.

Голова дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель збере в п’ятницю, 14 серпня, нараду Ради ЄС на рівні міністрів закордонних справ для обговорення, зокрема, президентських виборів у Білорусі.

Державний секретар США Майк Помпео закликав Білорусь до нових президентських виборів, які мають відбутися у присутності міжнародних спостерігачів.

 

Маск запитав у білорусів, чим їм допомогтиУП

Засновник компанії Tesla, відомий американський бізнесмен Ілон Маск запропонував у соцмережі допомогу Білорусі, де уже 5 добу тривають протести.

Джерело: Twitter

Деталі: Користувачі соцмереж активно просять іноземних зірок поширювати інформацію про події у Білорусі на свою аудиторію.

З таким же проханням у Twitter звернулися до Маска. Він відповів: “Шкода це чути. Чим ми можемо вам допомогти?”

 

Білоруси просять Маска під’єднати країну до інтернету Starlink

На відомій платформі Change.org з’явилася петиція з проханням до засновника SpaceX Ілона Маска провести в Білорусь супутниковий інтернет Starlink через блокування інтернету з боку білоруської влади під час протестів.

Як повідомляє Укрінформ, про це йдеться в описі самої петиції.

Як зазначають підписанти, білоруська влада заблокувала інтернет, у результаті чого місцеві користувачі протягом трьох днів не мали доступу до мережі.

За їх словами, це було зроблено навмисно, щоб демонстранти не змогли координуватися між собою і правда про поліцейське свавілля не з`явилася в світових новинах.

Підписанти звернулися до Маска з проханням допомогти покласти край цій несправедливості і повернути їм право на свободу думок і їх вільне висловлення через інтернет.

На даний момент петицію підписали більш як п’ять тисяч осіб.

Зазначається, що Starlink – супутникова мережа нового покоління, яка в разі успішного функціонування зможе забезпечити людей по всьому світу широкосмуговим доступом до інтернету. Нині компанія SpaceX Ілона Маска вже вивела на орбіту сотню таких супутників.

Як повідомлялося, 9 серпня в Білорусі відбулися президентські вибори. За оголошеними ЦВК попередніми результатами, чинний президент Олександр Лукашенко набирає 80,23%, в опозиційного кандидата Світлани Тихановської – 9,90% голосів.

У ніч на понеділок, 10 серпня, в містах Білорусі почалися акції протесту проти фальсифікації виборів. Силовики жорстоко розганяють протестувальників, застосовуючи гумові кулі, світлошумові гранати і водомети. З початку протестів було затримано близько 6 тисяч осіб. У лікарні потрапили не менш як 250 осіб.

Тим часом Світлана Тихановська була змушена залишити Білорусь, вона зараз знаходиться в Литві.

 

У Мінську за Лукашенка проголосували 64,5% виборців, за Тихановську 14,9% – ЗМІ

13.08.2020 16:32

У Мінську за Лукашенка проголосували 64,5% виборців, за Тихановську 14,9%.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє TUT.by.

«За Лукашенка свої голоси віддали 64,5% виборців, за Світлану Тихановську 14,9%», – говориться в повідомленні.

Найактивніше за чинного президента голосували в Ленінському та Фрунзенському районах, за Світлану Тихановську – у Заводському районі.

Рішення Мінська міська комісія передала в ЦВК.

Засідання комісій з виборів президента Білорусі пройшли в усіх регіонах країни 11 і 12 серпня, проте рішення обласні комісії поки що не публікують.

Як повідомлялося, 9 серпня в Білорусі відбулися президентські вибори. Згідно з останніми офіційними даними ЦВК, Олександр Лукашенко набрав 80,08% голосів білоруських виборців, Світлана Тихановська – 10,09%.

У ніч на понеділок, 10 серпня, в містах Білорусі розпочалися акції протесту проти фальсифікації виборів. Силовики жорстоко розганяють протестувальників, застосовуючи гумові кулі, світлошумові гранати й водомети. З початку протестів було затримано понад 6,7 тис.осыб. У лікарні потрапили не менше 250 осіб.

Тихановська була змушена залишити Білорусь, вона зараз знаходиться в Литві.

 

Білоруські силовики звільняються на знак протесту – не без проблем

УП

Кілька представників силових структур Білорусі заявили про звільнення після жорсткого розгону акції протесту, Іван Колос перестав виходити на зв’язок, а затриманий Єгор Ємельянов уже виправданий.

Джерело: “Meduza” з посиланням на білоруські ЗМІ

Деталі: 11 серпня, через два дні після початку демонстрацій у Білорусі, співробітник Департаменту охорони МВС, капітан міліції з Новополоцька Єгор Ємельянов опублікував в інстаграмі фото своїх погонів і службового посвідчення зі словами: “17 років служби закінчено… Моя совість чиста… Міліція з народом… “. Його пост зібрав майже 400 тисяч лайків.

13 серпня його дружина Марина Ємельянова розповіла ресурсам “Наша Ніва” і Tut.by, що після посту в інстаграмі Ємельянова затримали. На нього склали протокол про порушення порядку організації мітингів (ст. 23.34 КоАП РБ).

Марина Ємельянова підтвердила, що чоловік вирішив піти зі служби, щоб не брати участь у розгоні акцій протесту, хоча через розрив контракту повинен повернути державі 5 тисяч білоруських рублів.

При цьому в Департаменті охорони сказали, що Ємельянова звільнено за прогул.

Суд над Ємельяновим пройшов 13 серпня. Його дружина повідомила “Російській службі Бі-бі-сі“, що суддя виправдав її чоловіка, його відпустили на свободу – сім’я чекає його вдома.

Також 11 серпня про звільнення в інстаграмі розповів кінолог новополоцького Департаменту охорони МВС Віктор Шарковіч.

А за інформацією Tut.by, після масових затримань і побиття протестувальників у Бресті рапорти про звільнення подали чотири співробітники одного з районних ВВС.

13 серпня у білоруських опозиційних телеграм-каналах з’явилися відеозвернення, на яких колишні спецпризначенці викидають у сміттєві баки форму й розпізнавальні знаки, протестуючи проти розгону мирних демонстрацій.

А телеграм-канал Nexta опублікував відеозвернення людини, яка представилася дільничним інспектором міліції Іваном Колосом. Він закликав колег не застосовувати насильство до протестувальників і заявив, що не виконуватиме “злочинні накази”.

Колос розповів Tut.by, що після публікації звернення до нього “приходили під приводом забрати посвідчення і жетон”, він скинув усе з балкону.

Пізніше Колос перестав виходити на зв’язок, пише Tut.by.

Передісторія:

У Білорусі після виборів президента 9 серпня 5-ту добу тривають акції протесту, які супроводжувалися сутичками, насильством із боку силовиків, затриманнями і блокуванням інтернет-медіа. Робітники влаштовують страйки, жінки виносять квіти на вулиці на знак протесту з діями влади.

Опозиційну кандидатку Світлану Тихановську представники влади вивезли до Литви.

Після цього інший білоруський опозиціонер Валерій Цепкало заявив з України про створення Фронту національного порятунку Білорусі.

 

Студенти КНУ хочуть позбавити Лукашенка докторського ступеню вишуУП

Ініціативна група випускників та студентів Київського національного університету імені Тараса Шевченка просить ректора та членів вченої ради університету скасувати звання Почесного доктора КНУ Олександру Лукашенку.

Джерело: випускниця КНУ Олена Нікуліна у Facebook

Дослівно зі звернення: “Звертаємося до вас із проханням ініціювати позбавлення Олександра Григоровича Лукашенка звання Почесного доктора Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Олександр Лукашенко є відповідальним за неприйнятну жорстокість проти мирних протестувальників та спробу сфальсифікувати демократичні вибори Президента Білорусі 2020 року. Ця особа не є прогресивним державним і політичним діячем та не заслуговує на високе звання Почесного доктора”.

Деталі: Диплом Почесного доктора Лукашенку вручив 5 листопада 2009 року теперішній ректор Леонід Губерський.

Станом на 15:00 звернення підписали понад 130 осіб. Документ продовжують підписувати.

Передісторія:

У Білорусі п’яту добу тривають протести проти дій президента Олександра Лукашенка після виборів глави держави, які відбулися 9 серпня.

Акції супроводжуються насильством силовиків, пострілами та затриманнями, а мітингарі вже почали використовувати “коктейлі Молотова“. Серед протестувальників є загиблі.

 

Грибаускайте про Білорусь: диктатор з закривавленими руками має пітиУП

Експрезидентка Литви Даля Грибаускайте виступила з різкою заявою щодо останніх подій у Білорусі.

Як пише “Європейська правда“, про це вона заявила у своєму Twitter.

“Лукашенку, диктаторе з закривавленими руками – йди зараз. Ти визначив свою долю – у тебе немає майбутнього на білоруській землі”, – написала Грибаускайте.

Нагадаємо, напередодні чинний президент Литви запропонував план врегулювання для Білорусі з трьох пунктів: припинити застосування сили проти громадян, звільнити кілька затриманих та почати діалог зі своїм громадянським суспільством, створивши Національну раду у складі представників уряду та громадянського суспільства.

Литовський МЗС заявив, що уряд Литви розглядає можливість прийняти громадян Білорусі, які постраждали під час масових акцій протесту проти результатів виборів президента.

Перед цим Литва виступила за санкції ЄС проти Білорусі через політичні репресії.

Нагадаємо, після четвертої доби протестів білорусів проти попередніх результатів виборів МВС країни заявило про ще 700 затриманих. Таким чином, загальна кількість затриманих наблизилася до 7 тисяч осіб. Серед них і щонайменш троє громадян України.

 

На протест вийшли працівники БелАЗуУП

Опівдні працівники білоруського автомобільного заводу БелАЗ вийшли до центральної прохідної, щоб зустрітися з керівництвом і вимагати чесних виборів.

Джерело: TUT.BY з посиланням на інформацію, отриману від співробітників підприємства

Пряма мова одного з працівників БелАЗу: “Зараз якраз збираємося перемовлятися з керівництвом. Ми вийшли до центральної прохідної і вимагаємо чесних виборів. Людей багато, важко порахувати. Керівництво вийшло до нас, зараз буде говорити…

На заводі настрої протестні, люди не згодні з результатами виборів. Завод працює, тому що нам потрібно годувати свої сім’ї. Але якщо нічого не зміниться, потрібно страйкувати”.

Деталі: Повідомляється, що кілька сотень робітників БелАЗу призупинили роботу і вийшли до пресового цеху. До заводу також прийшли жителі Жодіно, кричать: “Влада з народом!”, “БелАЗ, дякуємо”. Через дорогу люди шикуються в ланцюг, а автомобілісти сигналять. Міліції на місці збору людей не видно.

Тут присутнє керівництво міста і підприємства. Люди обурені тим, що автобуси БелАЗу виділялися міліції для затримання протестувальників.

Керівництво заводу просить їх розійтися.

Основна вимога робітників – щоб з міста прибрали ОМОН. Вони сказали керівництву міста, що не розійдуться, поки їх вимогу не виконають. Співробітники підприємства кричать, щоб керівник дзвонив начальнику жодінской міліції.

Люди обурені тим, що 9, 10 і 11 серпня спецназ і ОМОН затримували мирних громадян, які просто поверталися з роботи. Серед них були і робітники БелАЗу.

В. о. гендиректора заводу Олег Степук повідомив TUT.BY, що, за його даними, тільки два співробітники БелАЗу затримані, вони зараз намагаються дізнатися, де ці люди і в якому вони стані. Самі робітники кажуть, що затримано набагато більше.

Степук також сказав, що не допустить звільнення з політичних мотивів. “Ми почули людей, готові вести переговори з владою і просимо людей повернутися на їхні робочі місця”, – зазначив він. Люди кричать: “У вас три години!”

Кілька десятків робітників повернулися в цехи, але все більше людей збирається за прохідною БелАЗу — вже кілька сотень.

Мер міста в розмові з кореспондентом TUT.BY запевнив, що робітників БелАЗа, які вийшли висловити свою думку, не затримають.

На питання, чи можуть з міста прибрати ОМОН, глава Жодіно заявив, що сьогодні ж буде зустрічатися з начальником міліції і просити про це. “Якщо силами ГУВС Жодіно можна забезпечити громадський порядок, я особисто буду просити, щоб ОМОН та інші сили відкликали з міста”, – запевнив він.

Нагадаємо: Після виборів президента Білорусі 9 серпня люди масово вийшли на протести проти фальсифікації результатів голосування. Вони виступають проти Олександра Лукашенка й на підтримку його головної суперниці Світлани Тихановської, яка, на їхню думку, перемогла діючого президента з великим відривом.

Акції супроводжуються насильством силовиків, пострілами та затриманнями, а мітингарі вже почали використовувати “коктейлі Молотова“. Серед протестувальників є загиблі.

 

У четверту ніч протестів у Білорусі затримали 700 людейУП

Міністерство внутрішніх справ Білорусі повідомило про затримання 700 осіб в масових акціях в ніч з 12 на 13 серпня.

Джерело: прес-служба МВС Білорусі

Дослівно: “За участь в несанкціонованих масових заходах з 12 на 13 серпня затримано близько 700 осіб. Заворушення по країні втратили масовість, проте рівень агресії по відношенню до правоохоронців залишається високим.

Всього в результаті протиправних дій громадян 9-13 серпня постраждали 103 правоохоронця, з яких 28 госпіталізовано”.

Деталі: У МВС країни повідомили в Мінську “фіксувалися факти і спроби перекриття проїжджої частини проспекту Незалежності в районі ЦУМу, в мікрорайонах “Малинівка” і “Серебрянка”, по вулиці Сурганова”.

Також в Мінську і в Барановичах “були здійснені навмисні наїзди автомобілями на співробітників ДАІ”.

Відзначається, що для зупинки “порушників” правоохоронці використовували зброю.

Крім того, в Мінську співробітники ОМОНа затримали двох молодиків 18 і 19 років, які наповнювали пляшки запальною сумішшю.

Таким чином станом на 13 серпня у Білорусі затримали 6,7 тисяч осіб. Так, 10 серпня МВС Білорусі повідомляло про затримання близько 3 тисяч протестувальників. 11 серпня – вже про більше 2 тисяч, 12 серпня – про 1 тисячу затриманих.

Наразі місцеві ЗМІ повідомляють, що багатьох затриманих відпускають з ізоляторів. Начебто в деяких СІЗО не вистачає місця для нових затриманих. Зазначається, що деяких протестувальників відпустять через 9 днів з часу затримання, а деяких – через 3.

Нагадаємо:

У Білорусі після затримання силовиками помер 25-річний житель Гомеля.

МВС Білорусі підтвердило смерть 10 серпня ввечері протестувальника у Мінську. Він загинув від вибуху. МВС стверджує, що це вибухнув саморобний пристрій, який той хотів кинути в силовиків. Однак присутні журналісти зазначають, що на той час силовики стріляли у бік демонстрантів шумовими гранатами.

 

У Білорусі тривають акції протесту, люди із самого ранку вишиковуються у “ланцюги солідарності”

Білоруси не погоджуються з офіційними результатами виборів президента. –  ЛБ

Уранці 13 серпня люди знову вийшли на вулиці в різних районах Мінська і стали в “ланцюг солідарності”. Машини сигналять їм про підтримку, інформують білоруські ЗМІ.

12 серпня в Мінську та інших білоруських містах четвертий день тривали масові акції протесту у зв’язку з оголошенням Олександра Лукашенка переможцем наступних президентських виборів.

Про це повідомляє білоруське бюро “Радіо Свобода”.

Протести 12 серпня розпочалися в другій половині дня – жінки по всій Білорусі вийшли на вулиці з квітами та сформували “ланцюги солідарності” проти жорстокості силовиків під час розгону протестувальників. Акції відбулися в різних районах Мінська, а також у Гродні, Вітебську, Бресті, Могильові, Бобруйську, Барановичах, Жодіно, Ліді, Вавкавиську, Слуцьку, Маріїні Горці, Мозирі, Жлобині та інших містах.

Увечері у Мінську знову були закриті станції метро. Багато магазинів, кафе та інших державних установ зачинилися раніше, ніж зазвичай.

Увечері люди продовжували виходити на вулиці в різних районах Мінська. Вони формували “ланцюги солідарності”, просто збиралися і стояли або ходили разом з квітами, кричали “Хай живе Білорусь”, співали.

До учасників акцій силовики підтягнули автозаки та мікроавтобуси з ОМОНом, людей розігнали, але вони знову зібралися. В одному з районів люди зупинили рух транспорту на кілька хвилин. Протестувальників затримали, деяких побили, іноді силовики використовували шумові гранати та гумові кулі.

Міністерство внутрішніх справ повідомило про те, що затримало двох 18- та 19-річного жителів Мінська, які виготовляли коктейлі Молотова.

Акції також відбувалися у Гродні, Могильові, Гомелі, Бресті, Вітебську, Борисові, Барановичах, Бобруйську, Ліду, Смолевичах та інших містах.

12 серпня близько 200 медичних працівників поїхали до Медичного університету в Мінську, щоб протестувати проти насильства силовиків.

Учасників акції відвідав міністр охорони здоров’я Білорусі Володимир Каранік і запропонував поговорити в актовій залі Медичного університету, але лікарі відмовилися, сказавши: “Поговоріть з нами тут і зараз”.

До протестувальників силовики підтягнули автозаки і броньовану техніку.

Пізніше Каранік сказав в офіційному коментарі, що йому “сумно бачити, як саме інсценізована подія описується медиками як стихійний протест. Після акції солідарності медики затримали реаніматора лікарні швидкої допомоги.

Увечері стало відомо про другу жертву протестів у Білорусі. 25-річний Олександр Віхор з Гомеля помер у лікарні, де його у неділю доставили з автозаку. За словами матері загиблого, Олександр не брав участі в акції, він пішов до дівчини.

12 серпня в Мінську затримали українських правозахисників Костянтина Ревуцького та Євгена Васильєва. Проти них порушили карну справу щодо масових заворушеннях у Мінську 10-12 серпня. Їхні білоруські колеги стверджують, що українці участі в акціях протесту не брали.

Також у Білорусі, незважаючи на обіцянки міністра внутрішніх справ “не торкатися журналістів”, продовжували затримувати працівників ЗМІ. Політичного оглядача Білоруської служби Радіо Свобода Віталія Циганкова і його дружину Ольгу, кореспондентів “Белсату” Любов Луньову та Дмитра Солтана затримали в Мінську. Журналіста “Бобруйського кур’єра” Андрія Шобіна затримали в Бобруйську.

Одразу п’ять ведучих звільнилися з державного телебачення.

Уранці 13 серпня стало відомо, що співробітникові “Белсату” Дмитру Казакевичу, який був затриманий у Вітебську в день виборів 9 серпня, дали 10 діб адміністративного арешту. Фотокореспондента “Народних новин Вітебська” Ігоря Матвєєва відпустили з ІТТ вночі 12 серпня, через три доби після затримання. Проте з’ясувалося, що 10 діб дали його однофамільцеві, у якого ще й однакові ініціали, пише TUT.BY.

У ніч на 13 серпня із СІЗО у Мінську на вулиці Окресцина було звільнено близько 100 протестувальників. Очевидно, це ті, кого затримали в ніч на 10 серпня і пізніше засудили до трьох днів адміністративного арешту.

Були повідомлення про звільнення людей у Жодзіні та Гомелі, передає БелаПАН.

Нагадаємо, у Білорусі 9 серпня відбулися президентські вибори. За попередніми офіційними даними, чинний президент Лукашенко набирає близько 80% голосів, його основна суперниця Тихановська – близько 10%.

Після закриття виборчих дільниць у Мінську та понад 20 містах країни на вулицю вийшли десятки тисяч людей. Відбулися сутички з силовиками, які використовували проти протестувальників світлошумові гранати, водомети і гумові кулі.

Лукашенко заявив, що на протести виходять “люди з кримінальним минулим і безробітні”, і порадив їм улаштуватися на роботу.

Раніше, коментуючи явку на голосуванні, Лукашенко заявив, що вибори пройшли “як свято”. Він також назвав мітингувальників “вівцями, які не знають, що роблять”, бо ними керують з-за кордону.

Незважаючи на жорсткі розгони і затримування, масові акції у країні тривають.

 

Затримання українців у Білорусі: у правозахисниці, де зупинилися чоловіки, обшукУП

У Мінську пройшов обшук у правозахисниці Тетяни Ревяко, у якої зупинялися затримані напередодні українські волонтери і правозахисники Костянтин Рєуцький та Євген Васильєв.

Джерело: член правління благодійної організації “Восток SOS”, координатор Офісу з розробки гуманітарної політики України Олександра Дворецька у Facebook

Пряма мова: “У правозахисниці Тетяни Ревяко, проходить обшук. Обшук пов’язаний із затриманням українських правозахисників Костянтина Рєуцького і Євгенія Васильєва, в рамках справи за статтею 293 КК РБ. Вони зупинялися у Ревяко на час перебування в Мінську”.

Деталі: За даними Дворецької, обшук тривав півгодини, проводив його Слідчий Комітет по місту Мінську. Силовики вилучили комп’ютер Рєуцького, комп’ютер Тетяни і паспорт Васильєва.

Дворецька нагадала, що Рєуцького та Васльєва затримали співробітники ДПС (ГАИ) в Мінську біля Площі Перемоги. До того Рєуцький знімав на телефон затримання іншого перехожого хлопця в тому ж місці. Волонтерка припускає, що саме це і стало приводом для затримання українців.

Місцезнаходження хлопців наразі невідоме.

За словами Дворецької, МЗС Білорусі заявляв, що причина затримання в тому, що українці працювали без акредитації. При цьому вона наголосила, що Васильєв і Рєуцький перебували в Білорусі на законних підставах, при перетині кордону до них не було питань у прикордонників.

Що було раніше: МЗС України 12 серпня повідомило, що білоруські правоохоронці затримали у Мінську двох громадян України, волонтерів благодійної організації “Восток SOS” Костянтина Рєуцького та Євгена Васильєва.

 

МЗС Чехії викликало посла Білорусі через слова Лукашенка про керівництво протестамиУП

Посла Білорусі викликали в МЗС Чехії після заяви Александра Лукашенка про те, що поствиборчими  протестами в країні нібито керували, в тому числі з Чехії.

Про це заявив глава МЗС Чехії Томаш Петршичек в ефірі Ceska Televize, повідомляє “Європейська правда”.

Міністр закликав Лукашенка надати докази твердження про те, що Чехія причетна до організації антиурядових протестів, якщо він налаштований серйозно.

“Ці заяви абсолютно недоречні. Чеський уряд не брав участь в організації демонстрацій. Ми вже давно намагаємося підтримати громадянське суспільство, народ Білорусі має право висловлюватися в громадських справах. Свобода слова і зборів повинна бути стандартом в Європі”, – сказав глава чеської дипломатії.

За словами Петршичека, представники міністерства не згодні з тим, що відбувається в Білорусі, але також і з ходом виборчої кампанії, арештом опозиційних кандидатів і недопущенням в’їзду в країну міжнародних спостерігачів.

“Це явне свідчення того, що вибори не були вільними і не відповідали стандартам демократичних виборів”, – сказав міністр закордонних справ.

Нагадаємо, Лукашенко раніше заявив, що протестами в Білорусі керували з кількох європейських країн, в тому числі з Польщі і Чехії.

Міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович своєю чергою заявив, що протести в Білорусі не є результатом впливу інших країн.

 

Вибори в Білорусі: виборці прислали інтернет-платформі “Голос” 450 тисяч копій своїх бюлетенівУП

Білоруси надіслали інтернет-платформі “Голос” 450 тисяч фото своїх заповнених виборчих бюлетенів.

Джерело: “Голос” в Facebook

Деталі: Станом на 14:00 12 серпня, інтернет-платформі для чесного підрахунку результатів виборів, яку створили в об’єднаному штабі кандидата в президенти Білорусі Світлани Тихоновської, виборці вже відправили 450 тисяч фото своїх бюлетенів. Всього в ініціативі беруть участь 1 235 307 осіб.

Дослівно: “Більш 120 тисяч сфотографованих бюлетенів прийшло тільки за сьогоднішній ранок. Коли країні повернули інтернет.

Прямо зараз команда платформи “Голос” разом з ініціативами “Чесні люди” і “Зубр” обробляє інформацію. Ми зіставляємо дані підсумкових протоколів з кількістю фотографій від виборців по конкретним виборчим дільницям.Фальсифікацій дуже багато.

Незабаром ми дамо детальний звіт. А також опублікуємо на карті конкретні виборчі дільниці, де людей обдурили і де їх вибір вкрали”.

Довідка: За офіційною інформацією ЦВК Білорусі, на шостих президентських виборах за кандидата Світлану Тихановську проголосували 10.09% виборців або 580 494 білоруса. Чинного президента країни Олександра Лукашенко нібито підтримали 4 605 408 громадян це 80.08% виборців, які взяли участь у голосуванні. Всього на цих виборах право голосу мали 6 844 932 громадянина Республіки Білорусь, явка становила 84%.

Нагадаємо:

Після виборів президента 9 серпня у Білорусі протестують проти Олександра Лукашенка й на підтримку Світлани Тихановської. Акції супроводжуються насильством силовиків, пострілами та затриманнями, а мітингарі вже почали використовувати “коктейлі Молотова” і нібито один намагався кинути вибуховий пристрій – і сам загинув.

Світлана Тихановська подала скаргу до Центрвиборчкому і вимагає визнати недійсними результати виборів, за якими Лукашенка знову переобрали на посаду президента.

Ключові білоруські інтернет-видання з дня виборів заблоковані.

Засновник Telegram Павло Дуров заявив про запровадження у месенджері інструментів проти цензури, щоб білоруси могли і надалі користуватись платформою.

 

Білоруські демобілізовані силовики викидають свою форму і переходять на бік народу

Вони запустили флешмоб. – ЛБ

У Білорусі демобілізовані бійці силових формувань запустили флешмоб: вони викидають свою форму і знаки відмінності в сміттєві баки. Про це повідомляє телеграм-канал NЕХТА Live.

Військові у такий спосіб намагаються “присоромити” своїх товаришів, які жорстоко розганяють мирні акції протесту по всій країні, а також демонструють солідарність з народом.

Подібні відео записали, зокрема, представники бригади спецназу внутрішніх військ (ВЧ 3214), яка була залучена до придушення протестів. Один з колишніх військових на відеозапису говорить: “3214, ганьба вам! Ганьба. Ніколи не думав, що таке станеться”, і підпалює свою військову форму.

Нагадаємо, у Білорусі сьогодні приземлився спецборт Повітряно-космічних сил Росії.

За даними сервісу FlightRadar, Ту-134АК з бортовим номером RA-65690 в середу, 12 серпня, о 9:44 вилетів з військового аеродрому Чкаловський у Московській області РФ. Потім його сигнал зафіксували в районі населеного пункту Замок у Мінській області Білорусі.

Невідомо, кого перекинули у Білорусь цим спецбортом, чи він відправлений з іншою метою – прийняти когось на борт або доставити вантаж.

Ту-134АК – літак з салоном підвищеної комфортності на 24 місця і салоном люкс на 13 пасажирів. Борти такого типу, як правило, мають засоби спецзв’язку і призначаються в основному для урядових перевезень. Також VIP-лайнер відрізняється наявністю других дверей з вбудованим трапом для пасажирів.

Відомо, що RA-65690 – це борт ПКС Росії VIP-класу. На ньому літають російські військові рангом не нижче від заступника міністра оборони РФ з обслугою.

 

Пандемія: у США заявили, що не матимуть вакцини проти COVID-19 до листопада

УНН. Вакцини від коронавірусу, які розробляються у США, навряд чи будуть зареєстровані до листопада. Про це повідомило агентство Reuters з посиланням на главу Національного інституту охорони здоров’я США Френсіса Коллінза, пише УНН.

За його словами, потенційні вакцини в рамках програми американської адміністрації Operation Warp Speed, швидше за все, не отримають схвалення з боку регуляторів раніше, ніж в листопаді — грудні. Це пов’язано з необхідністю масштабних клінічних випробувань. Як зазначив Коллінз, залучення близько 10 тис. добровольців дозволить зібрати достатньо інформації про безпеку та ефективність препаратів для широкого застосування.

Як заявив у вівторок президент Дональд Трамп, США в разі отримання схвалення з боку фахівців вироблять близько 600 млн доз вакцин.

Влада США надала 1,2 млрд доларів британсько-шведській фармацевтичної компанії AstraZeneca, яка розробляє вакцину спільно з вченими з Оксфордського університету (Велика Британія). Також вашингтонська адміністрація направила на ці цілі 486 млн доларів американської біотехнологічної компанії Moderna і 456 млн доларів — фармацевтичної Johnson & Johnson. Створенням вакцини від коронавірусу в США також займаються компанії Merck і Pfizer. За даними Білого дому, в цілому адміністрація інвестувала 12 млрд доларів.

У той же час, президент США Дональд Трамп був проінформований про створену в Росії вакцину від нового коронавірусу “Супутник V”. 11 серпня президент Росії Володимир Путін повідомив про реєстрацію в РФ “першої в світі вакцини від коронавірусу”.

 

Які пункти до якої карантинної зони: уряд опублікував перелік

Міністр Кабінету Міністрів Олег Немчінов опублікував детальний перелік населених пунктів, які розподілено на чотири зони, відповідно до епідеміологічної ситуації.

Про це Немчінов написав у Телеграмі за результатами засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 12 серпня – Укрынформ.

“З 00 годин 00 хвилин 17 серпня (понеділок) почне діяти нове епідемічне зонування. До червоної зони буде віднесено: Городенківський та Косівський райони Івано-Франківської області; місто Самбір Львівської області; місто Біляївка Одеської області; міста Дубно, Костопільський та Рівненський район Рівненської області; Кіцманський район Чернівецької області”, – написав Немчінов.

Також він зауважив, що до помаранчевої зони віднесено: Луцький та Любешівський райони Волинської області; місто Ужгород, Перечинський, Тячівський та Ужгородський райони Закарпатської області; міста Івано-Франківськ, Бурштин та Коломия, Тисменицький район Івано-Франківської області; міста Львів, Борислав, Дрогобич, Моршин, Новий Розділ, Стрий, Трускавець та Червоноград, Бродівський, Буськ, Городоцький, Дрогобицький, Жидачівський, Жовківський, Золочівський, Кам’янка-Бузький, Миколаївський, Мостиський, Перемишлянський, Пустомитівський, Радехівський, Самбірський, Сколівський, Сокальський, Старосамбірський, Стрийський, Турківський та Яворівський райони Львівської області.

До помаранчевої зони віднесли також Миколаївський та Саратський райони Одеської області; місто Острог, Гощанський та Здолбунівський райони Рівненської області; місто Чортків, Тернопільський район Тернопільської області; місто Чернівці, Глибоцький район Чернівецької області.

Крім того, до жовтої зони віднесли місто Київ; міста Луцьк, Володимир-Волинський та Нововолинськ, Горохівський, Іваничівський, Ківерцівський, Маневицький та Ратнівський райони Волинської області; місто Хуст, Виноградівський, Іршавський, Міжгірський, Мукачівський, Рахівський та Свалявський райони Закарпатської області;місто Калуш, Богородчанський, Верховинський, Галицький, Долинський, Калуський, Коломийський, Надвірнянський, Рогатинський, Рожнятівський, Снятинський та Тлумацький райони Івано-Франківської області;міста Одеса, Білгород-Дністровськ, Ізмаїл та Теплодар, Ананьївський, Арцизький, Березівський, Біляївський, Болградський, Лиманський, Овідіопольський та Савранський райони Одеської області.

За повідомленням Немчінова, до жовтої зони віднесли також міста Рівне та Вараш, Березнівський, Володимирецький, Демидівський, Дубенський, Зарічненський, Корецький, Млинівський, Острозький, Радивилівський, Рокитнівський та Сарненський райони Рівненської області; міста Тернопіль та Бережани, Бережанський, Гусятинський та Чортківський райони Тернопільської області; місто Харків, Богодухівський, Валківський, Золочівський, Краснокутський, Нововодолазький, Первомайський та Чугуївський райони Харківської області; Вижницький, Герцаївський, Заставнівський, Кельменецький, Новоселицький, Путильський, Сокирянський, Сторожинецький та Хотинський райони Чернівецької області.

Як раніше повідомляв міністр охорони здоров’я Максим Степанов під час онлайн-брифінгу за результатами засідання Комісії з питань техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій щодо встановлення рівнів епідемічної безпеки поширення СOVID-19, в Україні оновили розподіл на карантинні зони, зважаючи на встановлені рівні епідеміологічної небезпеки – червоний, помаранчевий, жовтий, зелений. Оновлений поділ діятиме протягом 14 днів з 17 серпня.

Cтаном на 13 серпня в Україні 86 140 підтверджених випадків COVID-19, з них за добу зафіксовано 1 592.

 

В українській армії на СOVID-19 хворіють 354 особи

Станом на 13 серпня у Збройних силах України на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, хворіють 354 особи, за добу 47 нових випадків.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Командування Медичних сил ЗСУ.

«Станом на 13 серпня в Збройних силах України на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, хворіють 354 особи. За минулу добу зареєстровано 47 нових випадків захворювання на COVID-19», – йдеться у повідомленні.

З них у закладах охорони здоров’я перебуває 7 осіб.

На лікуванні вдома під наглядом медичної служби перебувають 39 осіб. Стан здоров’я пацієнтів задовільний, отримують необхідне лікування.

Загалом за час пандемії одужали – 727 осіб, летальних випадків – 6.

На ізоляції (в тому числі самоізоляція) перебувають 680 осіб. Кількість військовослужбовців, у яких закінчується ізоляція найближчих три доби – 274 особи.

Як повідомляв Укрінформ, в Україні станом на 13 серпня лабораторно підтверджено 86140 випадків COVID-19, з них за добу – 1592.

 

Пандемія: ВООЗ зафіксувала 276 тисяч нових випадків COVID-19 у світі за добу

УНН. Кількість підтверджених випадків інфікування новим коронавірусом у світі перевищила 20,43 млн, збільшившись за 24 години більш ніж на 276 тис. Згідно з опублікованими в четвер даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), кількість летальних випадків зросла майже на 7 тис. і перевищила 744 тис., передає УНН.

Станом на 11:00 за київським часом 13 серпня, в світі було зареєстровано 20 439 814 інфікованих і 744 385 померлих. Інфікованих стало за добу більше на 276 398, кількість померлих збільшилася на 6 933.

Статистика ВООЗ враховує тільки офіційно підтверджені відомості про випадки зараження і смерті, що надаються державами.

Регіон Північної та Південної Америки займає перше місце за кількістю інфікованих — 10 950 220. За добу цей показник виріс на 151 158. Кількість померлих там збільшилася на 4 502 і досягло 398 229. В Європейському регіоні зареєстровано 3 668 652 інфікованих і 218 255 померлих. За 24 години кількість інфікованих зросла на 26 107, померли 504 людини.

Третю позицію за кількістю інфікованих у світі займає регіон Південно-Східної Азії. Там кількість інфікованих досягла 2 830 404, зафіксовано 56 636 смертей. За добу кількість заражених збільшилася на 72 582, померлих — на 1 072.

Найбільше інфікованих зареєстровано у США — 5 094 500. Далі йдуть Бразилія (3 109 630), Індія (2 396 637), Росія (907 758), ПАР (568 919), Мексика (492 522), Перу (489 680), Колумбія (410 453), Чилі (378 168) і Іран (333 699).

 

В Україні за добу – 1 592 випадки коронавірусу

13.08.2020 08:40

В Україні станом на 13 серпня лабораторно підтвердили 86 140 випадків COVID-19, із них за добу – 1 592.

Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на ресурс РНБО з моніторингу поширення епідемії коронавірусу.

Протягом доби зафіксовано 22 нових летальних випадків. Одужали — 530 осіб.

Загалом в Україні зареєстровано 1992 смертей від COVID-19. Одужали – 45 216 пацієнтів. Зараз хворіють – 37 932.

Як повідомлялося, напередодні в Україні за добу зареєстрували 1433 випадки коронавірусу.

 

Нові антирекорди COVID: 1 592 хворих, 315 госпіталізованих, Харківщина – антилідер

УП

В Україні за добу 12 серпня встановлено новий антирекорд із захворюваності на коронварусну хворобу: COVID-19 підтвердили у 1 592 осіб, крім того 22 хворих померли, 530 осіб одужали.

Джерело: дані РНБО

Деталі: Харківська область – рекордні 209 нових випадків, 1 летальний.

Львівська область – 166 нових випадків, 4 летальних.

Івано-Франківська область – 138 нових випадків, 3 летальних.

Київ – 133 нових хворих, 2 летальних випадки.

 

У Києві вже понад 10 тисяч осіб заразилися коронавірусом

За минулу добу в Києві виявлено 133 нові випадки коронавірусу, двоє людей померли.    ЛБ  13 серпня 2020, 11:06

Станом на ранок 13 серпня в Києві вже 10 002 підтверджені випадки захворювання на COVID-19. Захворіли, зокрема, і 6 медиків.

Про це повідомив мер столиці Віталій Кличко.

За минулу добу в Києві виявлено 133 нові випадки коронавірусу, двоє людей померли. До лікарень столиці госпіталізували 22 пацієнтів.

Найбільше випадків захворювання 12 серпня виявили в Дарницькому (38), Солом’янському (19) і Деснянському (16 випадків) районах.

За весь період коронавірус забрав життя 149 киян.

У МОЗ повідомили, що Київ увійшов до списку регіонів, яким заборонено переходити до наступного етапу послаблення карантину.

Нагадаємо, 11 серпня у столиці виявили 182 нових інфікованих коронавірусом. 10 серпня показник був значно нижчим – виявили лише 66 нових інфікованих.

 

Роботодавці Естонії оскаржать у суді рішення про депортацію 12 українців

Прокуратура Естонії відхилила заяву місцевих фермерів, які виступають проти депортації 12 українських робітників за порушення карантину. П’ять фермерських господарств у зв’язку з цим рішенням подають до суду.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє портал ERR.

«Нашу заяву про перегляд рішення, щоб працівників усе-таки залишили в країні, не було задоволено. Тепер вони мають залишити шенгенську зону в цю п’ятницю не пізніше півночі», – розповів один з фермерів, Тійт Нійло.

П’ять сільгосппідприємств Південної Естонії мають намір звернутися до суду для отримання первинної правової допомоги, а також для оскарження рішення поліції про депортацію українських робітників із країни.

Однак заступник гендиректора департаменту поліції та прикордонної охорони Егерт Беличев наполягає, що українські робітники не виконали вимоги про самоізоляцію на 14 днів. Тому вони мають бути депортовані.

Своєю чергою керівник Естонської сільськогосподарсько-торгової палати Роомет Сирмус, підтримуючи всі норми карантину, вважає, що в цьому конкретному випадку рішення про депортацію українців не можна назвати справедливим, про що свідчить і реакція естонських фермерів.

Група сезонних робітників з України кількістю понад 150 осіб прибула в Естонію оплаченим фермерами спецрейсом 21 липня. Всіх протестували на COVID-19 у Талліннському аеропорту (позитивними виявилися три проби), а потім помістили на карантин на два тижні перед початком роботи, після чого знову протестували.

У ході проведеної під час карантину перевірки з’ясувалося, що правила самоізоляції в різному вигляді були порушені 46 разів. У тому числі були обґрунтовані підозри, що 17 осіб, яким слід було перебувати на самоізоляції, працювали. Після цього міністр внутрішніх справ Март Хельме заявив, що порушники мають бути покарані за всією суворістю закону. Міністр закордонних справ Урмас Рейнсалу наголосив, що їх слід вислати з країни.

Станом на сьогодні винесено приписи про депортацію лише 12 заробітчан, обвинувачених у порушенні карантинних вимог.

Фермери запевняють, що українці, яких хочуть депортувати, не працювали на полях, а облаштовували свої житлові приміщення, розташовані під одним дахом з основною будівлею ферми. Однак, за оцінкою департаменту здоров’я Естонії, об’єкт, про який йдеться, все-таки не можна розглядати як житлове приміщення, тому рішення про депортацію є правильним.

 

Замість “нуля” – 1700% річних: НБУ застерігає від кредитів без паспорта

Національний банк закликає громадян обережно ставитися до кредитів “без паспорта та довідки про доходи”, “кредити під 0% за 10 хвилин”, “клієнтам з поганою кредитною історією” тощо.

Клієнти мають пам’ятати, що ставка 0% або 0,01% за мікрокредитом може діяти впродовж пільгового періоду, наприклад, 5 днів, після чого вступають у дію звичайні тарифи, 100%, 700% і навіть 1700% річних, передає Укрінформ з посиланням на пресслужбу НБУ у Фейсбуці – Укрінформ.

Національний банк України наводить три головні правила, які допоможуть запобігти ситуаціям, коли кредит “під 0%” на ділі виявляється кредитом “під 1 700%”.

Правило перше – звертайте увагу, що ставка 0% або 0,01% за мікрокредитом може діяти впродовж пільгового періоду, наприклад, 5 днів. Після цього вступають у дію звичайні тарифи. А тут можуть ховатися 100%, 700% і навіть 1700% річних.

Правило друге – звертайте увагу, що небанківські фінустанови вказують ставку за кредитом 1-2%. Виглядає привабливо. Але це ставка за один день. Зважаючи на невеликий платіж, умовно 10–20 гривень у день, клієнт може не перейматися через прострочення та невчасне виконання своїх зобов’язань. Проте після цього спрацьовують штрафи, комісії та нараховується пеня.

Правило третє – відразу чітко розберіться з графіком погашення кредиту та штрафами у випадку прострочення. Саме штрафи можуть збільшити ваш борг у рази.

Деякі мікрофінансові компанії у випадку прострочки автоматично збільшують ставку за кредитом. До того ж додається ще й штраф (наприклад, 2% від простроченого платежу в перший день прострочки і ще плюс 2% кожного наступного дня) та пеня (наприклад, 1,5% від суми кредиту за кожен день прострочки).

Так, фінансова установа могла не пояснити детально умови кредиту та штрафи. Але ж і клієнт міг не розібратися. Зігнорувати. Просто підписати договір, отримати свою позику, не зрозумівши, яку відповідальність взяв на себе. Кредит так не працює. Це угода. Тому варто ще на старті розібратися з умовами.

Зазначається, що Національний банк для захисту споживачів, підтримує зміни до законодавства, які поширять вимоги до розкриття повної процентної ставки за кредитом на кредити менше однієї мінімальної зарплати та терміном менше одного місяця. Йдеться про законопроєкт № 1109, який наразі готується до другого читання в парламенті. Документ також пропонує встановити максимальну планку штрафів, які фінансова компанія матиме право нарахувати клієнту. Це захистить громадян від штрафів та пеней, сума яких сьогодні в рази і навіть десятки разів може перевищувати суму кредиту. Також НБУ планує встановити вимоги до розкриття небанківськими фінансовими компаніями інформації про послуги, в тому числі в рекламних матеріалах. Вони будуть зобов’язані повідомляти реальні процентні ставки та інформувати клієнтів про наслідки порушення договору.

Як повідомляв Укрінформ, із 1 липня 2020 року Нацбанк став регулятором ринку небанківських фінансових послуг.

 

Вибух на Позняках: Зеленський каже, що всі постраждалі сім’ї отримали квартири

Нове житло отримали всі родини, які постраждали внаслідок вибуху в багатоповерховому будинку на столичних Позняках наприкінці червня.

Про це повідомив Президент Володимир Зеленський, інформує пресслужба глави держави – Укрінформ.

«На жаль, ми не можемо повернути рідних сім’ям, які втратили близьких через вибух. Але ми зробили те, що обіцяли», – зауважив Зеленський.

За його словами, через тривалі бюрократичні процедури та оформлення документів процес забезпечення новим житлом зазвичай затягується в часі, проте на сьогодні всі жителі зруйнованих вибухом квартир отримали нові помешкання.

«Вдячний нашій команді, що ми це зробили. Обіцяли до кінця літа – і ми це виконали. Всі отримали нарешті нові квартири в нових будинках», – сказав Президент.

На переконання Зеленського, тепер обов’язок місцевої влади – допомогти постраждалим з ремонтом помешкань, щоб забезпечити людям комфортні умови проживання.

Як повідомлялося, вибух у багатоповерхівці на Позняках у Києві стався 21 червня. Було пошкоджено 40 квартир одного під’їзду, зруйновано 16 квартир з 4-го по 9-й поверх. П’ятеро осіб загинули. Загалом у цих 40 квартирах було зареєстровано 125 мешканців.

У кінці червня Президент вручив сертифікати на перші 12 нових квартир. Помешкання підбирали за принципом метражу, який люди втратили, та кількістю кімнат. Площа квартир – від 60 кв. м до 80 кв. м.

 

У державних і приватних компаній мають бути рівні права на кошти для ОПК – експерт

Приватні компанії оборонно-промислового комплексу не мають права використовувати державні кошти на розвиток виробництва, на відміну від державних.

Про це сказав член Правління Українського інституту безпекових досліджень (УІБД), директор інформаційно-консалтингової компанії «Дефенс Експрес» Сергій Згурець під час круглого столу в Укрінформі, організованого Українським інститутом безпекових досліджень (УІБД).

“Питання, яке хвилює приватні компанії, це використання державних коштів на розвиток виробництва. Ми хочемо мати рівні права з державними компаніями. Але правила гри побудовані таким чином, що існуючі державні кошти, які передбачають розвиток виробництва, можуть використовуватися тільки державними компаніями”, – сказав Згурець.

Він зазначив, що наразі приватні компанії не можуть бути повноцінними учасниками процесу використання цих коштів, і ці правила гри потрібно змінювати. Згурець наголосив, що на підготовку виробництва йдуть гроші платників податків, тож виникає питання, як саме державні підприємства використали ці гроші.

“Коли ми згадаємо про ті проєкти, які реалізуються за рахунок державного сектору щодо підготовки виробництва…, то по кожному з тих напрямків виникають питання щодо нераціонального використання коштів. Це означає, що створивши зразок озброєння, маючи певний ступор у підготовці виробництва, ми зводимо нанівець той науковий потенціал, який нам на першому етапі дозволяв пишатися нашою оборонною промисловістю. Тобто ми створили техніку, але не забезпечили серійне виготовлення”, – сказав Згурець.

Він додав, що це той виклик, який має лягти на плечі віцепрем’єр-міністра, який зможе знайти можливість координувати ці абсолютно різношарові рівні виконання завдань.

Як повідомляв Укрінформ, 22 липня Кабінет міністрів ухвалив постанову про утворення Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості, відповідального за формування та забезпечення реалізації державної промислової політики у сферах розвитку стратегічних галузей промисловості.

Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що це стало першим етапом реформування ОПК. Другим етапом буде трансформація організаційно-правової форми роботи підприємств “Укроборонпрому”.

 

Протидіяти агресії РФ треба через реформу “оборонки” – Бадрак

Асиметричний підхід протидії російському агресору може бути дієвим і ефективним.

Про це сказав член Правління Українського інституту безпекових досліджень (УІБД), директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) Валентин Бадрак під час круглого столу в Укрінформі, організованого УІБД.

“Ми можемо радіти, що в Росії спостерігається така технологічна деградація. Але насправді ми розуміємо, що бойові потенціали порівняно з Україною незрівнянні. І тому саме асиметрична зброя, асиметричний підхід протидії агресору може бути дієвим і ефективним”, – сказав Бадрак.

Він зазначив, що в асиметричному підході технології посідають значне місце, такий вид протидії агресору потрібно реалізувати через реформу оборонної промисловості.

Бадрак розповів, що ідея, формат і структура реформи оборонної промисловості з’явилась саме в РНБО. “Не може армія саме себе реформувати, не може промисловість сама себе реформувати, має бути координуючий систематизуючий орган. І в Україні це традиційно РНБО”, – сказав він.

Як повідомляв Укрінформ, 22 липня Кабінет міністрів ухвалив постанову про утворення Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості, відповідального за формування та забезпечення реалізації державної промислової політики у сферах розвитку стратегічних галузей промисловості.

Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що це стало першим етапом реформування ОПК. Другим етапом буде трансформація організаційно-правової форми роботи підприємств Укроборонпрому.

 

Справа Суркісів: ПриватБанк заявляє, що суддя Вовк порушив закон

ПриватБанк звернувся до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) із заявою про вчинення суддею Печерського районного суду м. Києва Сергієм Вовком кримінального правопорушення.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у пресрелізі, що був наданий агентству.

У заяві, з якою ПриватБанк 12 серпня 2020 року звернувся до НАБУ, стверджується, що визначення судді для розгляду заяви у справі за позовом до банку 6 компаній-нерезидентів, пов’язаних із родиною Суркісів, здійснювалося з порушенням встановленого порядку. У заяві, зокрема зазначається, що суддя Вовк в порушення вимог законодавства, зловживаючи службовим становищем, прийняв до розгляду заяви позивачів.

У банку вважають, що зазначені дії грубо порушують право на повноважний суд, ставлять під сумнів справедливість та незалежність суду та підривають авторитет і престиж судової влади в суспільстві. У діях судді Вовка позивач вбачає ознаки зловживання владою та втручання в роботу автоматизованої системи документообігу суду.

Як повідомлялося, 10 серпня 2020 року ПриватБанк звернувся до Печерського районного суду міста Києва з заявою про відвід судді Вовка від розгляду цивільної справи за позовом 6 компаній-нерезидентів, пов’язаних із родиною Суркісів, про зобов’язання банку повернути близько 350 млн дол.

 

Гречка подешевшала на 7% і дорожчати не буде – експерт

Ціна на гречку в Україні минулого тижня знизилася на 7%, до 15,15 тис грн за тонну, і подорожчання цієї крупи найближчим часом не очікується.

Про це Укрінформу повідомив заступник директора Інституту аграрної економіки Микола Пугачов.

За інформацією Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, в цьому році гречкою засіяно 74 тис. га, на 10 тис. га більше, ніж торік. За пару тижнів розпочнеться збирання урожаю гречки, і на ринок надійде крупа нового урожаю. Близько 500-600 тонн крупи гречаної має поставити на ринок АТ “Аграрний фонд” зі своїх запасів. Вже минулого тижня (3-7 серпня) закупівельні ціни на гречку, за словами заступника директора ІАЕ, знизилися на 7%, до 15,15 тис. грн за тонну. З огляду на це фахівці Інституту аграрної економіки не прогнозують у наступні місяці значного підвищення цін на гречані крупи.

За словами Пугачова, подорожчання гречаної крупи в Україні сталося через запровадження у березні 2020 року карантину, пов’язаного із епідемією COVID-19, що сприяло підвищенню попиту на продовольчі товари. Вже в квітні цього року середні споживчі ціни на крупи гречані зросли на 17,99%. У торговельній мережі гречка пропонувалася за ціною понад 30 грн за кг.

“Підвищення цін обумовлено також тим, що у 2019 році в Україні зібрали рекордно низький урожай гречки – 85 тис. тонн. Це на 38% менше, ніж роком раніше. Головною причиною зменшення обсягів виробництва стало скорочення посівних площ майже удвічі порівняно з попереднім сезоном”, – додав науковець.

Також він нагадав, що у минулі роки Україна імпортувала гречані крупи з Казахстану, Росії та Білорусі, які у 2020 році заборонили експорт гречаної крупи.

“Намагаючись відновити баланс на ринку, 2 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України заборонив експорт вітчизняної гречки. Цим тимчасовим заходом уряд дав сигнал товаровиробникам, що попит на гречку є високим, то ж варто збільшувати посівні площі під цією культурою”, – пояснив Пугачов.

Також, на думку науковців ІАЕ, стримуванню цін сприятимуть не тільки згадані чинники.

“Слід брати до уваги й те, що при збільшенні ціни понад 30 грн за кг суттєво скорочується попит на гречку. Адже при низьких доходах громадяни не в змозі купувати дорогу продукцію. Продавцям доведеться обирати оптимальний рівень ціни, який забезпечить достатньо високий обсяг продажу гречаної крупи і доходів від цього. Крім того, з метою відновлення нормальних умов міжнародної торгівлі та забезпечення продовольчої безпеки Україна продовжує вести переговори з країнами – виробниками гречки щодо зняття заборони на експорт. Це дозволить стабілізувати ситуацію на українському ринку”, – підсумував Пугачов.

За даними Держстату, роздрібні ціни на гречану крупу в липні 2020 року в середньому по Україні зросли у 2,3 раза порівняно із липнем 2019 року, до 37,18 грн за кг.

Також подорожчали хлібобулочні та макаронні вироби. Ціна хлібу пшеничного з борошна вищого ґатунку у липні 2020 року в середньому по країні становила 24,94 грн за 1 кг (на 3,0% більше, ніж роком раніше); хліба пшеничного першого ґатунку — 20,12 грн за 1 кг (на 5,5% більше); хліба житнього та житньо-пшеничного — 21,04 грн за 1 кг (на 3,7% більше); батона — 14,03 грн за 0,5 кг (на 3,4% більше). Макаронні вироби з м’яких сортів пшениці за вказаний період подорожчали на 5,2%, і у липні 2020 року середня ціна на них становила 19,26 грн за кг.

Інші крупи і борошно порівняно із липнем 2019 року подешевшали: пшоно – на 44,0% (до 20,20 грн за кг у липні 2020 року); ячна крупа — на 6,2% (до 11,38 грн за кг). Борошно пшеничне з липня 2019 року зменшилося в ціні на 1,4% і у липні 2020 року в середньому по Україні продавалося по 11,67 грн за кг.

 

“Золоті”: яблука в Україні коштують як заморські фрукти

З липня 2019 року по липень 2020 року яблука в Україні подорожчали у 2,2 раза, до 38,06 грн за кг.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Державна служба статистики.

Овочі “борщового набору” з липня 2019 року по липень 2020 року суттєво подешевшали: картопля – на 17,2%, до 12,67 грн за кг, ріпчаста цибуля — на 44,6% (до 6,78 грн за кг); буряк — на 33,8% (до 7,56 грн за кг); морква — на 11,3% (до 14,48 грн за кг); капуста — на 28,8% (до 6,30 грн за кг).

Яблука за вказаний період подорожчали у 2,2 раза і у липні 2020 року в середньому по Україні коштували 38,06 грн за кг.

Цукор за рік подешевшав на 5,2% і у липні 2020 року коштував в середньому по країні 14,79 грн за кг, соняшникова олія – на 1,7% (до 34,31 грн за 1 л).

Як повідомляв Укрінформ, споживчі ціни у липні 2020 року проти червня 2020 року зменшилися на 0,6%; проти грудня 2019 року вони зросли на 1,4%, проти липня 2019 року – на 2,4%. Загалом за січень-липень 2020 року ціни на споживчому ринку зросли на 2,4% порівняно із аналогічним періодом минулого року.

 

Концесії Харківського авіапідприємства не буде – Шмигаль

Уряд не розглядає варіант передачі у концесію Харківського державного авіаційного виробничого підприємства.

Про це заявив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль у коментарі журналістам у рамках робочої поїздки до Харківської області, передає кореспондент Укрінформу.

«Концесія підприємства не розглядається і сьогодні не обговорювалася. Ми про це в принципі не ведемо мову. Тому що йдеться про розвиток державних підприємств і ефективне їх управління. Стосовно списання боргів – це також буде предметом обговорення робочої групи, відповідні законопроєкти підготовлені, але в уряд вони поки що не надходили (на погодження перед внесенням у Верховну Раду – ред.), але законопроєкти такі є. Ми з народними депутатами обговорили й вони через комітети готові їх підтримати, внести у парламент. Будемо дивитися, як це можна зробити, чи у рамках цьогорічного бюджету чи у наступний закладати», – сказав Шмигаль.

За його словами, найближчим часом буде створена робоча група під керівництвом віцепрем’єр-міністра – міністра з питань стратегічних галузей промисловості Олега Уруського, яка напрацює план розвитку Харківського державного авіаційного виробничого підприємства. «Критично важливо прийняти рішення про розтермінування або реструктуризацію цього боргу, це дасть змогу затвердити план санації підприємства і розблокувати його роботу», – додав прем’єр.

Шмигаль зазначив, що із керівництвом підприємства обговорив на нараді питання заборгованості із заробітної плати, та поки що не може обіцяти, що найближчим часом його вдасться розв’язати, бо це буде неправдою. «Заборгованість є і за листопад минулого року, дійсно доволі тривалий час. Пряме відшкодування з державного бюджету на виплати заробітної плати заборонено Бюджетним кодексом, тому подрібнений механізм – через замовлення оживити роботу підприємства і крок за кроком забезпечити регулярну заробітну плату. І ми це відверто на нараді проговорювали. І наступний механізм – через можливі зміни або до закону, або інші фінансові механізми, механізм створення державної лізингової компанії… тоді буде відбуватися погашення боргу із зарплати, який на цьому підприємстві складає близько 230 млн грн. Як ми говорили з головою облдержадміністрації, це половина заборгованості по заробітній платі цілої Харківської області», – пояснив глава уряду.

В цілому боргові зобов’язання підприємства, в тому числі і перед державою, становлять 2 млрд грн. Зарплатні борги – 235 млн грн.

Як повідомляв Укрінформ, у четвер, 13 серпня, Шмигаль перебуває з робочою поїздкою у Харкові. Він вже оглянув Харківське державне авіаційне виробниче підприємство , поспілкувався із ЗМІ.

Також Шмигаль ознайомиться з діяльністю АТ «Турбоатом».

 

Чеський концерн планує інвестувати у “Південмаш” мінімум 50 мільйонів євроУП

Чеський концерн Witkowitz, який спеціалізується на виготовленні машинобудівного обладнання, планує інвестувати в український “Південмаш” мінімально 50 млн євро для створення на його базі нових виробничих потужностей.

Про це повідомляє прес-служба Державного космічного агентства України.

“Основним завданням співробітництва є розбудова нових проєктів з реконструкції залізничних дизельних двигунів та виробництва водневих двигунів.

Орієнтовний запуск виробництва планують на кінець 2020 року. До цього часу буде створено три окремі виробничі зони: цех з ремонту колісних пар з обсягом інвестиції до 10 млн євро, цех з ремонту вагонів з обсягом до 2 млн євро і цех з ремонту локомотивів – до 10 млн євро. Крім цього, планується формування торговельного майданчику авторизованого дилера концерну Witkowitz”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що проєкт передбачає довгострокове співробітництво, в результаті якого будуть створені авторизовані сервісні центри з обслуговування локомотивів та дизельних двигунів, а також центр з капітального ремонту вагонів та колісних пар. У подальших планах – завод з виробництва устаткування для виготовлення водню і центр з переобладнання локомотивів.

“Співробітництво з Witkowitz – це ще один міжнародний проєкт для Південмашу, який допоможе створити необхідне навантаження для підприємства та задіяти його виробничий потенціал”, – заявив голова Державного космічного агентства Володимир Усов.

Witkowitz – один з найпотужніших машинобудівних заводів Центральної Європи. Він був заснований у XIX столітті і на сьогодні є всесвітньо відомим брендом з інноваційними технологічними рішеннями.

Нагадаємо:

Державне космічне агентство, Південмаш і південнокорейська компанія Caris підписали Меморандум щодо виробництва 5 тисяч електробусів на 23 млрд гривень.

 

Реформа ОПК передбачає зміни й у приватному оборонному секторі – Уруський

Запланована реформа оборонно-промислового комплексу передбачає не тільки зміни у Державному концерні Укроборонпром, а й у приватному оборонному секторі.

Про це віцепрем’єр-міністр – міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Олег Уруський сказав журналістам у рамках робочої поїздки на Харківщину, де він перебуває разом із Прем’єр-міністром, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“З точки зору реформування ОПК – воно полягатиме не тільки у реформуванні державного концерну Укроборонпром, це стосуватиметься і приватного сектору, зрештою, ми потребуємо загальної реформи оборонної промисловості, а не тільки державного сектору. Передбачається, що найближчим часом Верховна Рада розглядатиме проєкти законів, які вже внесені у парламент і підготовлені як урядом, так і народними депутатами і які дозволять відкрити дорогу до процесу реформи ОПК. Це закон про корпоратизацію підприємств, особливості управління у сфері оборонно-промислового комплексу України, і таким чином ми передбачаємо трансформації”, – сказав Уруський.

За його словами, відсутність протягом останнього десятиліття дієвого центрального органу виконавчої влади, який би відповідав за формування промислової політики, призвела до тієї хаотичної та безсистемної ситуації, яка утворилася з промисловим виробництвом. “Ми стоїмо на порозі суттєвих змін у плані реформування нашого оборонно-промислового комплексу” – додав урядовець.

Раніше повідомлялося, що ДК “Укроборонпром” планують розділити на шість самостійних кластерів – вертикально інтегрованих корпорацій, які розвиватимуть окремі напрямки досліджень, розробки, виробництва і збуту продукції оборонного призначення.

За словам Уруського, керівництво та менеджмент ДК “Укроборонпром” змінять найближчим часом.

Литовець Айварас Абромавичус у 2014 році отримав українське громадянство, був міністром економічного розвитку і торгівлі. У червні 2019 року був призначений членом наглядової ради Укроборонпрому, а у вересні того ж року – гендиректором концерну.

 

Уруський анонсував створення аерокосмічного холдингу з “Антоновим”

“Укроборонпром” хочуть трансформувати у дві керуючі державні холдингові компанії. –  ЛБ

Державний концерн “Укроборонпром” планують трансформувати у дві керуючі державні холдингові компанії.

Про це повідомив віцепрем’єр – міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський, передає Інтерфакс-Україна.

“Ми передбачаємо, що трансформація державного концерну “Укроборонпром” полягатиме (в тому), що ми реально отримаємо дві керуючі холдингові компанії державні: одна з них буде зосереджена на функціях оборонних галузей, а авіацію ми разом із космосом хочемо перевести в державну холдингову компанію “Аерокосмічні системи України”, – сказав Уруський на брифінгу під час візиту прем’єр-міністра Дениса Шмигаля на Харківське державне авіаційне виробниче підприємство (ХДАВП).

Віцепрем’єр додав, що підприємства Національного космічного агентства України також реформуватимуть.

“Там також буде здійснено корпоратизацію. Ми вважаємо, що синергія таких двох високотехнологічних галузей промисловості України, якими є авіапромисловість і ракетно-космічна галузь, дасть нам змогу суттєво поліпшити показники, які ми маємо на сьогодні, і найголовніше – створити механізми для залучення інвестицій у ці галузі, щоб вони могли конкурувати в цьому дуже непростому середовищі світових ринків”, – заявив Уруський.

Нагадаємо, 16 липня Верховна Рада України призначила Олега Уруського на посаду віцепрем’єр-міністра – міністра з питань стратегічних галузей промисловості. Його кандидатуру підтримали 250 парламентарів.

Незадовго після призначення на посаду Уруський поділився планами повної трансформації “Укроборонпрому”.

 

Уруський має підготувати план розвитку Харківського авіапідприємства

Робоча група під керівництвом віцепрем’єр-міністра – міністра з питань стратегічних галузей промисловості Олега Уруського, яка напрацює план розвитку Харківського державного авіаційного виробничого підприємства, буде створена найближчим часом.

Як повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль журналістам у рамках робочої поїздки до Харківської області, такої домовленості було досягнуто на нараді з питань діяльності підприємства, передає кореспондент Укрінформу.

“Треба забезпечити державне замовлення для тих літаків, які вже виготовлені, забезпечити і сприяти розвитку експорту. Сьогодні підприємство має лише сервісні функції. Але ми домовилися, що буде створена невідкладно робоча група під керівництвом віцепрем’єр-міністр – міністра з питань стратегічних галузей промисловості, яка практично у найближчі два-три тижні напрацює підходи з Міністерством фінансів із затвердження плану санації і розвитку цього підприємства. Це дасть змогу відкрити замовлення, отримувати кошти і витрачати їх на розвиток, на закупівлю комплектації. А наступний етап – це розвиток програми сприяння експорту”, – сказав Шмигаль.

За його словами, на нараді також обговорювалися законодавчі зміни, які необхідні ухвалити, йшлося про конкретні кошти, які необхідні для того, щоб підприємство працювало.

Як повідомляв Укрінформ, у четвер, 13 серпня, Шмигаль перебуває з робочою поїздкою у Харкові. Він вже оглянув Харківське державне авіаційне виробниче підприємство, поспілкувався із ЗМІ.

Також Шмигаль ознайомиться з діяльністю АТ “Турбоатом”.

 

17 млрд грн на розробки, й критично низька наукоємність ВВП: дослідження МОН щодо стану науки

Наталiя Бушковська, журналістка УП.Життя

Міністерство освіти та науки оприлюднило масштабне дослідження, яке аналізує стан української науки у 2019 році.

Дослідження проаналізувало стан фінансування наукової сфери, кількісні показники наукових досліджень та науково-технічних розробок, публікаційну діяльність, фундаментальні наукові дослідження тощо.

Зокрема, торік на наукові дослідження і розробки в Україні з усіх джерел було витрачено 17 млрд 254 млн грн.

Найбільшу частину профінансувала держава  – 38,3%.

Частка коштів вітчизняних замовників становила 28,1%, іноземних джерел – 22,3%, власних коштів – 10%, інших джерел – 1,3%.Водночас наукоємність ВВП, як і в попередні роки, залишилася критично низькою.

2019 року цей показник становив 0,43% (рекордний мінімум за останні 10 років), а за рахунок коштів держбюджету – 0,17%.

Для порівняння: за даними 2018 року, наукоємність ВВП країн ЄС-28 у середньому становила 2,12%.

З держбюджету наукова сфера фінансувалася 20-ма головними розпорядниками коштів через 49 програм.

У їхніх межах було профінансовано 9 млрд 312 млн грн, з яких понад 70% – це загальний фонд.

Одним із найважливіших показників ефективності використання бюджетних коштів з фінансування досліджень і розробок є рівень впровадження наукової (науково-технічної) продукції.

Так, з 19453 одиниць продукції, створеної за кошти держбюджету, впроваджено майже 76%.

Але при цьому рівень впровадження продукції, створеної за рахунок загального фонду, становить 70,6%, а створеної за рахунок спецфонду – майже 90%.

Така ж ситуація спостерігається і за всіма видами продукції. Наприклад, в категорії “Матеріали” різниця між впровадженням за кошти загального і спецфонду становить понад 40%.

Скільки в Україні науковців

У 2019 році кількість працівників, залучених у виконання досліджень і розробок, зменшилась у порівнянні з 2018 роком на 10,0% і становила 79,3 тис. працівників (з урахуванням сумісників та людей, які працюють за договорами цивільно-правового характеру).

З них: 64,5% – дослідники, 9,4% – техніки, 26,1% – допоміжний персонал.

Докторів наук та докторів філософії (кандидатів наук) серед виконавців досліджень і розробок – 29,6%, серед дослідників – 45,6%.

Частка жінок у загальній кількості дослідників становила 44,3%, з яких 7,8% мали науковий ступінь доктора наук і 34,6% – доктора філософії (кандидата наук).

У 2019 році частка виконавців досліджень і розробок (дослідників, техніків і допоміжного персоналу) у загальній кількості зайнятого населення України становила 0,48 % (у 2018 році – 0,54%), у тому числі дослідників – 0,31% (у 2018 – 0,35 %).

За даними Євростату, у 2017 році найвищою ця частка була в Ісландії (3,39% і 2,07%), Данії (3,37% і 2,30%), Норвегії (3,33% і 2,27%) та Фінляндії (3,02% і 2,25%); найнижчою – у Румунії (0,54% і 0,33%), Північній Македонії (0,55% і 0,46%), Сербії (0,86% і 0,61%), Кіпрі (0,90% і 0,64%) та Туреччині (0,97% і 0,77%).

 

«Не хочу жити у великій вязниці» Протести в Білорусі очима учасників. – УП

12.08.20

Эта неделя стала уникальной для Беларуси. Не активностью власти, которая годами “закручивает гайки” в своей стране. И даже не активностью оппозиции, большая часть которой попала под каток репрессий еще до начала протестов. Но активностью общества, годами терпевшего режим Лукашенко.

Эта неделя началась для Беларуси протестами, которые быстро переросли в столкновения с силовиками. Власти не стали выжидать и бросили на борьбу за место под солнцем все силы.

От огнестрельного оружия и беспорядочных задержаний (там такие называют “хапун”) до давления на главную, хоть и техническую, оппонентку Лукашенко – как еще можно объяснить ее резкий отказ от борьбы, зачитанное с листочка обращение и выезд из страны? 

Силовики в первый же день выплеснули на соотечественников жестокость, к которой украинская власть во время Майдана шла неделями, а то и месяцами. В первый же день на протестах погиб человек. Тысячи были задержаны.

“Украинская правда” поговорила с участниками протестов, чтоб рассказать о событиях в Беларуси их глазами. По личной просьбе ответы беларусов на вопросы УП публикуем анонимно, учитывая угрозу их свободе и жизни.

Коротко о ситуации в Беларуси на данный момент

Как и когда начались протесты? Вечером 9 августа официальные (что фактически означает государственные) экзитполы сообщили об абсолютной победе Александра Лукашенко на президентских выборах. После этого на улицы вышли несогласные граждане. Они считают результаты голосования сфальсифицированными.

Самыми горячими стали события в Минске. Однако акции также проходят в Бресте, Гомеле, Витебске, Гродно, Могилеве, Пинске и других городах. Как минимум 25 населенных пунктов присоединились к протестам. Ночью с 9 на 10 августа люди разошлись ближе к утру, однако возвращались в следующие вечера.

Кто возглавляет протесты? Как такового лидера уличных протестов нет. Всех своих основных противников власть “обезвредила” или еще до выборов, или сразу во время. Были арестованы как новые лидеры оппозиции, такие, как кандидаты в президенты Виктор Бабарико и Сергей Тихановский, так и более “опытные” коллеги, как Павел Северинец и Николай Статкевич.

Валерий Цепкало, тоже претендовавший на наивысший пост, под угрозой уголовного преследования покинул страну. А за ним – и его супруга.

Накануне и во время голосования в разных городах задерживали активистов, доверенных лиц и представителей штабов оппозиционных кандидатов.

“Лидером перемен” стала жена Тихановского Светлана. Фактически – технический кандидат, вокруг которой объединились тысячи несогласных с режимом. Однако на второй день протестов она отступила. Судя по всему, под давлением.

Как ведет себя власть? Еще до начала протестов, в день голосования, в стране начались проблемы с интернетом, были заблокированы крупнейшие независимые СМИ. Иностранным журналистам не выдавали аккредитацию, а когда те приезжали без нее – задерживали их и высылали из страны.

В первую же ночь протестов силовики принялись жестко их разгонять. В ход пошли водометы, светошумовые гранаты, избиение дубинками. По активистам стали стрелять – сначала сообщали о резиновых пулях, впоследствии власти подтвердили, что кое-где использовали огнестрелы с боевыми патронами.

Правоохранители массово задерживают людей, в том числе журналистов. Беларусы публикуют видео, как ОМОН и милиция целится в окна, стреляет по тем, кто гуляет с собакой, массово задерживают жителей села, которые несли коллективную жалобу местным властям. На протестующих открывают дела о “массовых беспорядках” и “нападении на силовиков”.

Сколько человек задержаны и пострадали? На данный момент точно известно об одном погибшем в Минске. Смерть мужчины от взрывного устройства якобы у него же в руках официально подтвердили власти, хоть и не сразу. Вечером 12 августа СМИ также сообщили о смерти парня, который умер после задержания, в больнице, когда у него ухудшилось состояние здоровье.

За первые три ночи протестов (с 9 по 12 августа) задержали 6 тысяч человек.

Сотни людей получили повреждения во время столкновений. Официально сообщали о более чем 250 пострадавших среди гражданских и около полусотни среди силовиков.

Как отреагировали международные лидеры? В ряде европейских стран, таких, как Польша, Германия, Украина, Чехия, а также в США власти выступили с заявлениями, в которых призвали остановить насилие, сказали о необходимости диалога, поддержали беларусов или назвали выборы несвободными.

В то же время с победой на выборах Лукашенко поздравили его коллеги, у которых дома тоже есть проблемы с демократией. Такие, как президент России Владимир Путин, глава Китая Си Цзиньпин, президент Венесуэлы Николас Мадуро и другие.

Что говорит Лукашенко? “Основа всех этих так называемых протестующих – люди с криминальным прошлым и безработные. Нет работы, значит, “гуляй дядя по улицам и проспектам”. Поэтому я по-хорошему прошу и предупреждаю всех: устроиться на работу тем, кто не работает”, – сказал президент Беларуси на “совещании по актуальным вопросам” 12 августа.

Раньше он говорил, что выборы – это праздник, а кому-то захотелось его испортить: “Мы их увидели — они засветились еще ярче этой ночью”.

Лукашенко считает, что протестами управляют из-за границы – Польши, Великобритании, Чехии, а также что есть поддержка со стороны приезжих из России и Украины. При этом своих сограждан, которыми якобы управляют, глава государства назвал “овцами”.

В общем, “майдана не будет”, “страну разорвать мы не позволим”.

“Настрой на улицах решительный, все понимают: жить в Северной Корее не вариант, а тут уже Северная Корея”

Первым участником беларуских протестов, с которым мы поговорили, был Андрей (для безопасности его имя изменено). Мужчине чуть больше 30, он живет в Минской области в городе Солигорск, где работает на крупнейшем предприятии региона.

Как рассказывает Андрей, он активно ходит на митинги уже много лет. И в этот раз, в ночь после выборов в Беларуси, пришел на центральную площадь своего города, чтобы требовать честного подсчета голосов. Во время разгона протеста ему удалось уйти, но он стал свидетелем того, как жестоко хватали и задерживали горожан, которые мирно стояли на улице.

– Андрей,  скажите в одном предложении, почему вы против Лукашенко?

– Не хочу жить в стране, которая представляет из себя большую тюрьму, в которой тебе заткнут рот, если ты с кем-то не согласен.

Я активно участвую в митингах уже около 15 лет, был на них в 2006 году, в 2010-ом. Но сейчас протест совершенно другой. Раньше это была активная молодежь с романтическими идеалами, а сейчас наступил какой-то переломный момент и люди проснулись, от подростков до бабулек. Пришло понимание, что мы находимся в тупике.

За 26 лет правления Лукашенко в стране почти ничего не делали. Дороги плохие, пенсии нищенские, зарплаты маленькие. Мы все больше интегрируемся с Россией, у людей нет возможности видеть мир. Только недавно шенгенские визы стали по 35 евро.

Как жить людям, у которых зарплата 200 долларов?

– На улицы людей вывели экономические причины или вопросы демократии и свободных выборов?

– Все вместе. В стране трудно открыть и вести бизнес, много других экономических проблем.

На площадях собираются люди разных профессий, разных сфер. Дело не именно в том, что должен уйти Лукашенко, дело в честных подсчетах на выборах. Все понимают, что это за подсчеты, если у Лукашенко 80%, но никто из их знакомых не поддерживает действующую власть. Все понимают, что это наглое и циничное вранье.

Еще в мае люди не питали надежд на эти выборы, они не планировали даже идти на голосование. Но когда посадили Тихановскогопосадили Бабарико, кончилось терпение. Ну и стало понятно, что Лукашенко испугался, и его страх вселил надежду на то, что изменения возможны.

Только за первых два дня протестов у нас более 300 задержанных. В нашем городе даже не хватило мест и их развозили по соседним городам в отделения.

– Как вы относитесь к заявлению Тихановской о том, что людям нужно расходиться по домам?

– Я не смотрел это видеообращение – не вижу смысла. Я знаю, как это делается, когда муж сидит в тюрьме. Это как во время Второй мировой войны немцы хватали партизан и заставляли целовать портрет Гитлера: поцелуешь – отпустят.

Никто не обижается на Тихановскую, она – как символ протеста, символ свободы. За нее голосовали даже старики, которые раньше голосовали против всех. После всех этих арестов беларусы готовы были голосовать хоть за столб во дворе, но только не за Лукашенко, чтобы показать, что с нами так нельзя.

– Есть ли какое-то субъективное мнение, какой процент голосов был за кандидатов?

– У нас вообще нет достоверной социологии. Крупные интернет-порталы, на которых зарегистрированы сотни тысяч людей, делали опросы, и в них у Лукашенко было 6% поддержки, 3% поддержки, что даже стало мемом. В том числе после этих опросов он слетел с катушек полностью. Его это зацепило.

Понятно, что проголосовавшие на сайте – это группа людей определенного возраста, которая имеет доступ к интернету. Но это дает понять размер пропасти, которая возникла между кандидатами.

– Как организуетесь на протесты в отстутствие интернета?

– В основном через телеграм-каналы. Но координироваться сейчас действительно очень тяжело. В течение рабочего дня с помощью разных ухищрений, таких, как vpn, хотя бы как-то можно подключиться к интернету, но после 6 вечера все, тишина.

У нас в городе, когда мы договариваемся о встрече в каком-то чате, все понимают, что в этом же чате могут сидеть менты и сразу подъехать к точке сбора.

Они сейчас уже совсем озверели, принимают всех подряд: 14-летних, людей идущих на работу, в супермаркет и пакуют жестко. Это цепляет даже тех беларусов, кто изначально не был против Лукашенко, был аполитичным. Они настроили против себя абсолютное большинство

– По вашим ощущениям, насколько решительный настрой у людей на улицах?

– На предприятиях заговорили об общенациональной забастовке. Это уже серьезно. В моем родном городе Солигорске, например, много зависит от работы “Беларуськалия”, если оно остановится, это будет мощнейший сигнал.

Настрой на улицах решительный, все понимают: жить в Северной Корее не вариант, а тут уже Северная Корея.

При этом мало кто говорит о силовом свержении власти, все настроены на мирный протест. Но когда их начинают паковать, приходится отвечать на агрессию, в ход идет тротуарная плитка, летят фаера. То есть люди сейчас защищаются, а первоначально все пришли за мирный протест, за демократические выборы. Но на нас наплевали, украли наши голоса. О чем можно говорить, когда на участках даже протоколы голосования не вывешивали?

Ключевым моментом станет, если большие предприятия объявят о забастовке. Понятно, что провластные профсоюзы не будут на себя это брать, но это могут сделать рабочие, коллективы. Важно, чтобы эти предприятия остановили, не ездил общественный транспорт, провести акцию гражданского неповиновения, чтобы показать: мы не будем эту власть кормить. В этой ситуации лучший способ что-то сделать – ничего не делать.

– Насколько к таким действиям готово гражданское общество, созрело ли оно?

– Одно дело, когда разгоняют митинги, задерживают протестующих, совсем другое – когда человек идет с работы домой, а его метелят дубиной и пакуют. Тут у любого пропадет терпение. Своими действиями власть настроила против себя даже тех, кто раньше не задумывался о таких вещах, как права человека, свобода слова.

Майдан в Киеве тоже разросся не за один день. Мы, конечно, не можем говорить о ближайшей перспективе, что день-два и все изменится, но я верю в нас.

– Начали ли люди на протестах самоорганизовываться? Кто-то доставляет воду, пищу?

– Да, в Минске есть такие бригады, которые распространяют адреса, где можно спрятаться. У нас в Солигорске моя подруга, детский анестезиолог-реаниматолог, собирает подписи среди медработников под обращением к правоохранителям, чтоб они не применяли силу, давали свободный доступ к раненым.

– Оказывается ли помощь раненым, приезжают ли скорые?

– На данный момент да.

– Как вы думаете, сформируется ли во время этих митингов тот политический костяк, который и станет реальной оппозицией в стране? Появятся ли полевые лидеры?

– Еще перед протестами власть превентивно посадила всех возможных лидеров, и людям пришлось созреть, чтобы самоорганизоваться. Когда есть какой-то один человек, всегда просто прийти его и забрать, а когда такие все – уже сложнее.

Нас в этом плане тяжело сравнивать с Украиной. В Украине было совсем другое политическое поле, была хоть какая-то демократия, была оппозиция.

У нас же все поняли, что лидер нам не нужен, достаточно иметь общую цель и идеалы. Все просто хотят честных выборов и жить в новой стране.

– Представьте ситуацию, что вдруг Лукашенко под влиянием протестов уходит, оппозиции как таковой нет, будет ли кому перенять власть, чтоб не наступил хаос?

– Я уверен, что будет. У нас в стране много грамотных, образованных людей, которые специалисты в своих областях. Сейчас же у нас только прикорытники, старые номенклатурщики еще с советских времен. Эти люди топчутся на одном месте, им не нужны никакие реформы, сближение с Европой. Их интересует дешевые нефть и газ из России, такая себе углеводородная игла.

Страна по сути открыта только для россиян, сейчас Беларусь – для россиян.

– Говоря о России… Майдан в Украине стал костью в горле Владимира Путина, который оккупировал Крым и развязал войну на Донбассе. Задумывались ли вы о таких сценариях?

– Донбасс и Крым были преимущественно населены россиянами, жителями с пророссийскими взглядами.

– Не совсем так, этнические россияне превалировали разве что в Севастополе. Ну, и вся эта история с защитой русскоязычных в Украине – просто ширма.

– Я не исключаю такой вариант. Но это очень маловероятно. У нас нет такого вообще – нет областей, где бы проживало русское население. Тут не так, как было в Украине.

Майдан начинался с поворота Януковича в сторону России, с отказа от ассоциации с ЕС. Украинцы же были настроены на европейские ценности на уход от РФ. Здесь вообще никто об этом не говорит, идет разговор о честных выборах. Тот же Бабарико, который сейчас сидит, не скрывал того, что он считает, что нужно поддерживать хорошие отношения с Россией.

Никто не двигается в сторону Европы и не заявляет об этом.

– То есть пророссийский вектор кандидата не помешает ему выиграть на честных выборах в Беларуси, если, например, избиратели поверят в его программу? Вектора на Европу в этих протестах нет?

– Я не вижу проблемы в том, чтобы дальше поддерживать отношения с Россией, развиваться многовекторно, договариваться с Европой о безвизовом режиме и т.д.

Никто на протестах не говорит об евроинтеграции. Люди готовы были голосовать за Бабарико, который не скрывал своих симпатий к России, все понимали, что это образованный человек, который не колхозник, не хам и были готовы принять и этот вариант. Тут речь о свободах, о гласности, правах человека, отсутствии цензуры. Вот и все.

“Едут сигналящие машины, развеваются бело-красно-белые флаги. Слышатся громкие взрывы”

Из-за проблем со связью с еще одним участником протестов Сергеем (имя также изменено) “Украинской правде” поговорить по телефону не удалось. Сергей – 35-летний журналист из Минска.

События  ночи после выборов он описал в небольшом повествовании от первого лица, где рассказал о том, что происходит на улицах беларуской столицы и как он пережил сутки в гуще минских протестов.

Уже к обеду воскресенья 9 августа перестал работать интернет. Легли все зарубежные сайты, соцсети, мессенджеры и новостные агенства. Кое-как ещё работает vpn и свежие прокси-сервера в telegram, но скоро отключаются и они.

Мы сидим небольшой компанией друзей в квартире, где заранее договорились встретиться в случае отключения интернета. И вот интернет отключили, и всё новые люди стучат и стучат в двери. Мы в центре города, на улицах почти нет людей, светит тёплое августовское солнце.

Кое-кто из нас пытается читать новости, остальные обсуждают дальнейшие действия. Среди нас сидят прекрасные дамы в платьях и, по их мнению, победить мы сможем только любовью. Парни настроены более решительно, обсуждают эффективность баррикад и планируют, в какую сторону мы можем идти.

На бумажке от шоколадки “Алёнка” мы делаем ставки, какой официальный процент “набирает” действующий президент. Но никто даже близко не угадывает цифру, которую даёт государственный экзитпол, — по нему за Лукашенко отдали свои голоса 79 процентов избирателей.

Наступает 8 часов вечера, в это время закрываются избирательные участки, и на них должны быть вывешены официальные протоколы голосования.

Мы выдвигаемся на улицу и двигаемся на центральный проспект, чтобы встретить ещё знакомых. Во дворах паркуются машины и из них выходят люди разных лет, мужчины и женщины. Небольшие группы людей по 5-7 человек передвигаются по улицам.

Недалеко от площади Якуба Коласа мы замечаем скопление людей. Это избирательный участок в одной из минских гимназий. Под участком избиратели ожидают окончательных результатов голосования. Неожиданно под участок подгоняется жёлтый автобус МАЗ, такой же, как и все автобусы общественного транспорта. Появляется версия, что туда будут паковать тех, кто стоит возле участка (как позже окажется, автобусы предназначены для членов избирательных комиссий).

В какой-то момент возникает паника, некоторые люди начинают бежать. В компании нескольких друзей мы забегаем во двор, там уже стоит тонированный бус с ОМОНом, и мы возвращаемся на проспект. Наши прекрасные дамы, в платьях и с причёсками, довольно быстро прощаются с нами и идут прятаться в квартиру. С нами остаётся лишь одна девушка, а мы пока пытаемся встретится с теми, кого потеряли в суматохе.

Пока идём, проходим мимо двух избирательных участков, там висят протоколы, из которых следует, что победил Лукашенко. Соотношение голосов примерно 5/1. На одном участке за Лукашенко 1000, за Тихановскую 200, на другом за Лукашенко 500, за Тихановскую 100.

Совсем недавно в телеграм-канале Nexta был опубликован план встречаться возле Стеллы и музея ВОВ. Когда мы вновь собираемся вместе своей компанией, решаем двигаться туда. Интернет окончательно отключён, никто не знает, что происходит в стране.

Власти говорят, что проблемы с интернетом связаны из-за зарубежных ddos-атак. Тем не менее, без проблем открываются сайты государственной пропаганды: газеты “Советская Белоруссия” – sb.by, белорусского телеграфного агенства belta.by, официальный сайт Президента и прочее, работает оплата картами банков и просто на космической скорости летает сайт доставки из гипермаркета e-dostavka.by, принадлежащий семье Лукашенко. В это время не работает телеграм, новостные агенства и сми, tut.by, naviny.by, euroradio.fm, svaboda.org.

Место отключенного интернета активно занимают слухи. Информация узнается у встречных прохожих, только мобильная связь работает и все звонят, пытаются узнать новости. Слухи такие: Лукашенко вместе с семьей улетел то ли в Турцию, то ли в Катар, в Молодечно протестующие захватили Райисполком, в пяти городах омон сложил щиты перед протестующими, в Бресте перевернули автозак, на многочисленных участках Тихановская победила с 90-процентным отрывом от Лукашенко. Впоследствии только некоторые из этих слухов окажутся правдой.

По мере приближения к Стелле народа становится всё больше. В основном это молодые мужчины 20-40 лет, но хватает и девушек. Мимо едут сигналящие машины, полные людей, развеваются бело-красно-белые флаги. Начинают слышаться громкие взрывы и шум толпы.

Мы выходим на проспект Машерова — его уже перекрыли многочисленные автомобили. Впереди цепочка из щитов силовиков, посередине синий “утюг” — водомёт и разрушитель баррикад с включенной световой сигнализацией. Распыляется газ, взрываются светошумовые гранаты и омон постепенно сдвигает протестующих вдоль проспекта, люди не сопротивляясь отступают.

В итоге правоохранительные силы останавливаются возле перекрёстка проспекта Машерова и улицы Сторожовской. Напротив них собираются протестующие. Люди стекаются со всех сторон. Часть молодых людей выстраивается в сцепку. Протестующие занимают ближайшие холмы и включают фонарики на телефонах, направляя их на силы омона. Люди скандируют: пять городов сложили щиты, бросай щиты, жыве беларусь!

Один человек приближается к цепи омона и предлагает им бутылку воды, щиты расступаются и на протестующего набрасываются бойцы, но человек успевает отбежать. Уже давно за полночь и заметно, как все устали — и силовики, и протестующие. Со стороны омона продолжают прилетать светошумовые гранаты, через какое-то время начинается стрельба резиновыми пулями.

— Аптечка!!! — слышу крик в 10 метрах от себя. У меня в кармане бинт и перекись. Я направляюсь на крик. Подбегаю. Мужчине лет 40 попали резиновой пулей в область глаза. Медикаменты уже принесли и пострадавшему промывают раны.

Неожиданно слева, где люди стояли на холме, начинается атака омона. Вначале люди в панике бегут от них, а потом часть протестующих разворачивается и бежит в контратаку. Омон отступает. Так происходит несколько раз, и в конце концов омон оттесняет людей дальше. Народ рассыпается по дворам.

На часах уже 2:30 ночи, мы с товарищами оказываемся отрезанными от места нашего сбора в центре колоннами автозаков и силовиков. Как выяснится позже, по дворам всю ночь будут ездить микроавтобусы с омоном и хватать всех, кого встретят на своём пути.

Мы поднимаем руку в надежде поймать попутку. Останавливается первая же машина и забирает нас с собой. В машине двое мужчин, они активно сигналят. Но даже на машине нам не подъехать к нужному дому. И тогда водитель отвозит нас за город на дачу к одному из наших товарищей.

В садовом товариществе тихо, по полям стелется туман, пахнет сеном и трудно представить, что совсем рядом обезумевший от власти диктатор стреляет и кидает в своих граждан гранаты.

На следующий день протесты продолжаются, в результате взрыва светошумовой гранаты погибает мужчина.

Без четкого плана все это дело сойдет на нет в ближайшие 5-7 дней”

С третим собеседником УП разговаривала, когда уже начинался четвертый вечер протестов. Михаил (имя изменено) живет в беларуской столице, работает в сфере культуры, занимается организацией и ведением мероприятий. Как и многие на его родине, раньше мужчина никогда не ходил на протесты.

Михаил говорит, что у его народа сейчас исторический момент, точка кипения: “95% людей, которые стоят на баррикадах, до этого никогда не выходили”. И если ничего не изменить, то станет хуже – начнут “закручивать гайки”.

– Михаил, сейчас будет уже четвертая ночь. Расскажите, поменялись ли как-то протесты? И в какую сторону?

– Со стороны силовиков меняется, они с каждым разом набирают обороты, вводят абсолютно новые стратегии перехвата и блокировки дорог и прочее. Что касается мирного населения, горожан, то тут все осталось по-прежнему – не знаю, к счастью или нет. Потому как люди выходят просто с мирными акциями.

Сегодня у нас женский марш, марш солидарности – женщины всех городов выходят на площади, на центральные улицы, одеты в белом, что символизирует чистоту намерений.

– Сейчас, я так понимаю, появился интернет?

– Да, есть такое.

– Это как-то влияет, помогает? Появляются какие-то стратегии?

– Честно говоря, я как человек, который, возможно, буду говорить завуалированно, хотел бы что-то сделать, четких инструкций никаких не вижу. Потому как нет никакого плана, нет идейных людей, лидера, который повел бы за собой.

По факту, все сейчас превращается в какие-то элементарные, однотипные мероприятия а-ля “давайте выйдем посигналим”. И как мы видим, чем это все заканчивается – просто нас сгребают пачками. Мест уже нет в столице, поэтому везут в соседние города.

Поэтому здесь, с точки зрения стратегии народа, к сожалению, есть большие минусы. Мы видим, что это ничего не меняет, и параллельно по телевизору рассказывается о том, что вся оппозиция – это 100-200 радикалов, половина алкоголиков, половина наркоманов, из неблагополучных семей или бывшие заключенные и так далее.

А на практике – это просто люди, заинтересованные в благополучном будущем, в конце концов, желающие быть услышанными.

Пообщался с народом в толпе – многие выходят даже не с той целью, чтоб как-то навредить или может быть какой-то клочок земли отбить в этих стычках, а чтобы элементарно СМИ, те же Euronews нас увидели, услышали, ну и соответственно весь мир о нас узнал. Вот такие мнения в народе.

– У вас лично какая первоначальная цель? Это уход Лукашенко, честные выборы?

– Я думаю, что в любом случае это поступательные моменты, и одно без другого не может быть. Поэтому здесь, конечно, отставка – неважно, самостоятельная либо с помощью. Ну и проведение честных выборов. Иначе в этом просто нет никакого смысла.

И, это мои собственные рассуждения и логические доводы, есть большая опасность в том, что если сейчас народ не отстоит свое слово, честь и право быть услышанными, то наш замечательный и несвергаемый в эти моменты как раз-таки тестирует новый элемент давления. Все эти годы у него не было такого карт-бланша, не было таких полулегитимных возможностей протестировать свою силу, инструменты своего давления.

Сейчас он упивается этой свободой. Как собственно и те, кто все это дело исполняют, потому что мы видим, с каким фанатизмом они это делают. Одно дело – разогнать митингующих, отогнать с какой-то точки, отбить район, квартал и так далее. Другое дело – когда 5-7 силовиков целенаправленно избивают одного лежачего на земле. А он и так безоружный, он не сможет дать отпор. Учитывая, что люди с голыми руками, максимум, что у них есть с собой – это телефон.

– Как узнают, где находятся задержанные? Как их спасать? Отбивают ли их прямо у силовиков?

– Бывают, конечно, и такие, когда отбивают, но это частные случаи.

Что касается, как узнают. У моих знакомых сегодня выяснилось, что отца ищут уже двое суток, не могут найти, скорее всего, он (задержан – УП) в Жодино (город в Минской области – УП). Потому что была такая информация: если вдруг вы не можете дозвониться другу, родственнику, коллеге, скорее всего он в Жодино, потому что Минск уже переполнен.

На протяжении 3 дней забирали от 2 до 3 тысяч человек – это достаточно большое количество людей, их тоже надо где-то размещать. Возможно, уже какие-то спортзалы заполняются. Потому что такого количества мест точно нет. Поэтому и везут в Жодино.

У нас недавно забрали общественного деятеля, который занимался тем, что поставлял спецоборудование и всякие медицинские необходимости в больницы в связи с пандемией. И он реально очень многим помог, ему благодарны все больницы не только Минска, но и Беларуси в целом, потому что они с ребятами задействовали все свои ресурсы, связи, знакомства, собирали деньги с народа и все это дело завозили. В то время, когда от государства не было практически никакой помощи.

Сейчас он задержан, опять-таки в Жодино, 15 суток ему дали. Что будет дальше – непонятно, потому что связи с ним нет.

А по поводу вопроса, как узнают: узнают или по факту, или через случайных знакомых, кто где-то был рядом, кто где-то как-то видел и что-то где-то как-то случайно узнал. Никакой официальной информации, конечно, нет.

– Как вам кажется, насколько хватит сил, энергии на то, чтобы выходить на улицы? Хватит ли их на то, чтобы отстоять до конца?

– Человеческого ресурса полно с точки зрения единиц, человеческих душ. Но мотивация у людей будет заканчиваться. И сейчас практически каждый день может быть последним, идти по ниспадающей.

Поэтому здесь опять-таки без четкого плана, без лидера, который все это дело каким-то образом бы регулировал… Я в первый день, когда окунулся в ту атмосферу, понял, что люди готовы, они заряжены, они готовы выходить, что-то делать, но нет четких действий, стратегии, нет ничего. Поэтому люди разбросаны по дворам, по 2, 3, 5 человек, кто-то на машинах куда-то едет. Такой неконтролируемый хаос, и все это дело очень быстро блокируется спецслужбами, потому что у них больше ресурсов, больше осведомителей, которые так же в толпе бегают в гражданском с телефонами и контролируют процесс.

Без четкого плана все это дело сойдет на нет в ближайшие 5-7 дней. Возможно, это будет переходить в перманентные митинги, но все с меньшим и меньшим количеством людей. Пока это все не ограничится 2-3 людьми, идейными, который будут стоять до конца.

Но мы же видим, что народ мирный, никто не выходит с вилами, с палками, с дубинами, арматурами, как это все сообщается по республиканским каналам, для бабушек и дедушек, целевой аудитории, которая голосовала, потому что именно там они черпают информацию. И пока не будет четкого плана, ничего не изменится.

– Есть ли какие-то ожидания от соседних стран, европейских лидеров? Каких заявлений вы ждете?

– Понятно, что будет, скорее всего, экономическое давление, всяческие санкции. Но кто пострадает в этом всем? Естественно, народ беларуский. Потому что из всех ныне живущих здесь самый защищенный – это наш лидер. Ресурсов у него хватает на 100 лет санкций.

Поэтому здесь было бы хорошо понять, что есть какая-то реакция извне, но не в адрес народа, а, конечно, главы.

Катерина Рещук, Соня Лукашова, УП

 

У другий тур знову вийшли б Порошенко і Зеленський, – Центр Разумкова і SOCIS

Якби вибори відбулися найближчої неділі.  – ЛБ

Петро Порошенко залишається головним опонентом президента Володимира Зеленського. Якби президентські вибори відбулися найближчої неділі, у другий тур знову вийшли б Зеленський і Порошенко. Про це свідчать результати соціологічного опитування, проведеного Центром Разумкова і Центром SOCIS з 21 по 28 липня.

Серед тих, хто визначився і піде на вибори, за Володимира Зеленського готові віддати голоси 33,4%, за Петра Порошенка – 17,8%. За Юрія Бойка готові проголосувати 15,7%, за Юлію Тимошенко – 8,8%.

Ігор Смешко – 7%, Анатолій Шарій і Олег Ляшко – по 2,9%, Андрій Білецький – 1,0%, інший кандидат – 10,5%.

57,9% опитаних підтримують вступ України до Європейського Союзу, 26,9% – проти. 47,7% опитаних готові проголосувати за вступ України до НАТО, проти – 32,8%.

59,5% опитаних вважають Росію країною-агресором, 23,8% вважають РФ сусідською країною, з якою треба підтримувати добрі стосунки, для 9,1% опитаних Росія є братньою країною.

64,5% опитаних вважають, що українська мова має бути єдиною державною мовою. 17,7% допускають для російської мови статус офіційної в окремих регіонах, 15,2% вважають, що в Україні мають бути дві державні мови.

Опитування проводили з 21 по 28 липня 2020 року методом інтерв’ю «face-to-face». Загалом було опитано 4000 респондентів віком від 18 років.

Вибори мера Києва: Кличко утримує перше місце, за ним Пальчевський і Попов, – опитування

Верещук і Притула не увійшли у трійку лідерів електоральних уподобань киян.   ЛБ   13 серпня 2020, 14:52

 

Центр Разумкова оприлюднив дані дослідження електоральних уподобань киян станом на кінець липня – початок серпня.

Про це повідомляє Еspreso.tv.

Так, згідно з результатами опитування, якби вибори мера Києва проходили найближчим часом, найбільшу підтримку виборців на них отримав би чинний мер Віталій Кличко – за нього готові проголосувати 36% усіх опитаних, або 41% тих, хто готовий узяти участь у виборах і визначився.

На другому-третьому місцях – Андрій Пальчевський (відповідно 8% і 9%) і Олександр Попов (відповідно 7% і 8%).

У кандидатки від “Слуги народу” Ірини Верещук – відповідно 5,5% і 6%.

Сергій Притула, який іде на вибори від “Голосу”, має відповідно 5% і 5,5%, Ігор Смешко, лідер партії “Сила і Честь” – відповідно 4% і 5%, Олександр Омельченко – відповідно 3% і 4%, Михайло Добкін – відповідно 3% і 3%, Олексій Гончаренко – відповідно 3% і 3%, Андрій Іллєнко – відповідно 2% і 2,5%, Микола Томенко – відповідно 2% і 2%, Борислав Береза – відповідно 2% і 2%, Олександр Дубінський – відповідно 1% і 1,5%, Віталій Нестор – відповідно 1% і 1%, Андрій Білецький – відповідно 1% і 1%, Юрій Левченко – відповідно 1% і 1%.

Нагадаємо, згідно з даними липневого опитування, на виборах мера Києва зараз переміг би чинний голова міста Кличко.

Згідно з результатами опитування групи “Рейтинг, Кличко випереджає найближчого конкурента у 3,5 рази.

 

Нова соціологія: до Ради проходить 5 партійУП

Якби вибори до Верховної Ради проходили найближчої неділі, то партію “Слуга народу” підтримали б 25,5% тих, хто визначився і піде голосувати.

Джерело: результати опитування Центру Разумкова і центру “Социс”, проведеного 21-28 липня

Деталі: “Опозиційну платформу – За життя” готові підтримати 18,3%, “Європейську солідарність” – 18,1%, ВО “Батьківщина” – 10,4%, політичну партію “Сила і честь” Ігоря Смешка – 6,5%.

Інші партії набирають менше 3% голосів.

Опитування проходило 21-28 липня. Методом стандартизованого інтерв’ю “face-to-face” за місцем проживання респондентів було опитано 4000 осіб у віці від 18 років по всій території України за винятком анексованого Криму і окупованих територій Донбасу.

Передісторія:

Згідно з опитуванням “Центру Разумкова” від 17-24 червня партію “Слуга народу” готові були підтримати 30% тих, хто візьме участь у виборах і визначився, за яку партію голосуватиме.

 

Суд відклав розгляд апеляції прокуратури на запобіжний захід Стерненку

Суд відклав до 3 вересня розгляд апеляції прокуратури на запобіжний захід у вигляді нічного арешту активісту Сергію Стерненку.

Як передає Укрінформ, про це активіст повідомив у Телеграм-каналі.

“Розгляд апеляційної скарги прокурора із вимогою відправити мене під цілодобовий домашній арешт відклали на 3 вересня о 14:30”, – написав він.

Як повідомляв Укрінформ, 6 серпня Стерненку змінили запобіжний захід – до 21 вересня він перебуватиме під нічним домашнім арештом. Таке рішення суд прийняв в ході розгляду клопотання прокуратури про продовження запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту.

Стерненку 11 червня оголосили про підозру у вчиненні злочинів за ст. 115 ч. 1 (умисне протиправне заподіяння смерті іншій людині) та ст. 263 ч. 2 (носіння холодної зброї без передбаченого законом дозволу) Кримінального кодексу.

Увечері 24 травня 2018 року двоє зловмисників напали на Стерненка та його дівчину. Відбиваючись, активіст смертельно поранив одного з них ножем у живіт. Ножові поранення були і в самого Стерненка та у другого нападника, якого поліція невдовзі затримала, але відразу відпустила, надавши йому статус свідка, а пізніше – державну охорону.

30 липня Стерненко поінформував, що суд обмежив йому строки для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження щодо нього до 11 серпня.

 

Стерненко отримав від СБУ обвинувальний акт

Активіст Сергій Стерненко отримав у СБУ обвинувальний акт у його справі.

Як передає Укрінформ, про це активіст повідомив на своєму Телеграм-каналі.

“Приходили із адвокатом Ореховським забирати мій обвинувальний акт по сфабрикованій справі. По тій самій справі, в якій мене звинувачують у тому, що я захистив своє життя. На відміну від всіляких “суддів вовків” я не ховаюсь, не боюсь, прийшов сам і буду процесуально битись. Під СБУ для нас нагнали 2 автозаки, автобус поліції, пріус патрульних та ще купу людей в цивільному”, – повідомив він.

Стерненко також зауважив, що надалі справу мають відправити у Приморський райсуд Одеси для розгляду по суті.

“Проте ми будемо звертатись до Верховного суду з вимогою змінити підсудність на один з судів м. Києва”, – додав активіст.

Як повідомляв Укрінформ, 6 серпня Сергію Стерненку змінили запобіжний захід – до 21 вересня він перебуватиме під нічним домашнім арештом. Таке рішення суд прийняв в ході розгляду клопотання прокуратури про продовження запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту.

Стерненку 11 червня оголосили про підозру у вчиненні злочинів за ст. 115 ч. 1 (умисне протиправне заподіяння смерті іншій людині) та ст. 263 ч. 2 (носіння холодної зброї без передбаченого законом дозволу) Кримінального кодексу.

Увечері 24 травня 2018 року двоє зловмисників напали на Стерненка та його дівчину. Відбиваючись, активіст смертельно поранив одного з них ножем у живіт. Ножові поранення були і в самого Стерненка та у другого нападника, якого поліція невдовзі затримала, але відразу відпустила, надавши йому статус свідка, а пізніше – державну охорону.

30 липня Стерненко поінформував, що суд обмежив йому строки для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження щодо нього до 11 серпня.

 

Рада може внести зміни до Виборчого кодексу до місцевих виборів – Разумков

Про це сказав Голова Верховної Ради Дмитро Разумков журналістам на брифінгу в Сумах, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Я знаю, що є ініціативи від наших колег, щоб ще до того, як відбудуться вибори, навіть під час виборчого процесу це можливо, внести деякі зміни для того, щоб унормувати проблемні аспекти, які зараз по ходу будуть з’являтися. Якщо чесно, хотілося б, щоб ми це зробили раніше, але Виборчий кодекс — достатньо громіздкий документ”, – зазначив Разумков.

Спікер нагадав, що в ухвалений в липні законопроєкт, який вносив зміни до Виборчого кодексу, було внесено велику кількість поправок, і цей документ “достатньо заполітизований”.

“Не можу сказати, що він на 100% досконалий, але будемо сподіватися, що вибори відбудуться належним чином”, – сказав Разумков.

Як повідомлялося, 16 липня Верховна Рада ухвалила закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення виборчого законодавства” (№3485). Він вносить зміни до чотирьох книг Виборчого кодексу. Також вдосконалено окремі положення чинних законів “Про Центральну виборчу комісію”, “Про Державний реєстр виборців”, Кримінального кодексу та інші закони.

У Верховній Раді 10 серпня було зареєстровано законопроєкт №3971 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення окремих виборчих процедур”, який пропонує доопрацювати Виборчий кодекс з урахуванням затвердження нового адміністративно-територіального устрою.

Як повідомляв Укрінформ, Комітет виборців закликав Верховну Раду внести зміни до Виборчого кодексу і виправити деякі помилки, щоб не допустити загрози виникнення організаційних проблем під час місцевих виборів 25 жовтня.

Як зазначали у КВУ, чинний Виборчий кодекс може допустити проблеми з формуванням виборчих округів у Києві. Експерти також вказували на технічну помилку парламентаріїв під час внесення змін до Виборчого кодексу в частині надання виборцям матеріалів агітації.

 

Мінцифри й ОПОРА готують освітній серіал про місцеві вибори

Міністерство цифрової трансформації та громадянська мережа ОПОРА підписали меморандум про співпрацю у виробництві освітнього проєкту про місцеві вибори.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє пресслужба Мінцифри.

“Мінцифри з ОПОРОЮ готують просвітницький мінісеріал про місцеві вибори. Для цього Мінцифри та ОПОРА підписали меморандум про співпрацю. Просвітницький мінісеріал буде відзнятий у серпні-вересні”, – йдеться у повідомленні.

Готовий проєкт буде у безкоштовному доступі розміщений на платформі Дія.Цифрова освіта.

Як повідомляв Укрінформ, у серпні Міністерство цифрової трансформації за підтримки Нацбанку й Ощадбанку запустили освітній серіал “Дружні цифрові фінанси”. Також Мінцифри за підтримки МВС запустило освітній серіал “Онлайн-інструменти протидії домашньому насильству”.

 

Інститут нацпам’яті запустив анімаційні ролики проти історичних фейків РФ щодо України

Український інститут національної пам’яті розпочинає новий напрям діяльності.

У його межах він поширюватиме історичні знання про минуле степової України та деконструюватиме російські імперські міфи про історію Північного Причорномор’я, повідомляє пресслужба УІНП – Укрінформ.

“Першим етапом в межах цієї інформаційно-просвітницької кампанії під назвою “Південь без міфів” стало створення серії анімаційних роликів про ранню історію Одеси, Дніпра та Маріуполя. Ролик про Одесу, який Інститут презентує 13 серпня, дав старт кампанії”, – йдеться у повідомленні.

За словами ініціатора проєкту, заступника голови УІНП Володимира Тиліщака, ідея з хіп-хопом та анімацією полягає у тому, щоб у зрозумілий для молодої аудиторії спосіб донести невідомі та малодосліджені факти з історії степової України.

“Тому козаки у нас сканують QR-коди, щоб дізнатися інформацію про територію, куди вони в’їжджають, купці замовляють послуги охорони, переправи через річку та ночівлі онлайн, а полковники у паланці (адміністративна одиниця Січі) рекламують себе з білбордів. Попри легкий стиль, відео базується на фактах та конкретних історичних дослідженнях”, – розповідає він, принагідно подякувавши групі істориків, що допомагали з верифікацією, зокрема доценту кафедри історії України з Дніпровського національного університету імені О.Гончара Олегові Репану.

Як зазначається, кампанія “Південь без міфів” покликана вивести історію Північного Причорномор’я за межі поширеного російського імперського дискурсу. Адже об’єктивна історія краю охоплює також історію Кримського ханства і Речі Посполитої, козацьке освоєння степових просторів. Ці наративи маловідомі в українському суспільстві. Наприклад, що задовго до приходу Російської імперії в причорноморських степах розвивались міста і йшла жвава торгівля.

Натомість, починаючи з часів правління Катерини II, активно впроваджувався колонізаційний дискурс про те, що на простори Північного Причорномор’я цивілізацію принесла саме Росія, яка відвоювала ці землі в Османської імперії. Так виник концепт «Новоросії» як нових освоєних імперією земель. Під цей концепт сформували міфи про заснування Російською імперією міст краю. Щоб укорінити ці міфи, імперська влада перейменовувала міста регіону. Одеса є прикладом такого перейменування. Місто було відоме ще з XV століття як Кочубіїв, пізніше Хаджибей і лише наприкінці XVIII століття указом Катерини II перейменоване в Одесу. Сучасна Росія використовує цю імперську міфологію для виправдання своєї агресії проти України.

В УІНП поінформували, що надалі в межах кампанії планується створення роликів інших форматів, відеолекцій про історію південної України, друк і поширення тематичних видань. А також у місті Дніпрі відбудеться наукова конференція про історію Півдня України за участі провідних українських дослідників.

 

Гогольfest переїжджає до Херсона: організатори готують сюрпризи

У Херсоні 4-6 вересня вперше відбудеться Міжнародний мультидисциплінарний фестиваль сучасного мистецтва Гогольfest.

Один з його концертів глядачі зможуть побачити лише з човнів, інший – з балконів готелю. Про це на пресконференції у Херсоні, що відбулася на одній з локацій Dream Гогольfest на Трофейному мосту, повідомив директор Гогольfest Максим Демський, передає кореспондент Укрінформу.

«Це фестиваль, якому вже 14 років. І от нарешті він приїхав у Херсон. Ряд проєктів, які представляються на Гогольfest – це Шевченківські лауреати і один з них виступить просто на цьому мосту (гурт «ДахаБраха» – ред.). Це відбудеться 4 вересня о 21 годині. Тут буде побудована велика сцена, вона буде у вигляді великого корабля. Називатися буде сам перформанс «І корабель пливе». Суть у тому, що даний проєкт буде направлений на воду, і глядач, який зможе спостерігати за цим дійством, – це глядач, що зможе сюди дістатися на човнах, на плотах, на байдарках», – зазначив Демський.

За словами Демського, організатори дбають про те, щоб фестиваль відбувався з дотриманням всіх карантинних вимог. Тому більшість проєктів, які здійснюються – унікальні, нестандартні, і люди, які зможуть прийти на заходи, «природно зберігатимуть дистанцію».

Як підкреслив Демський, ситуація з пандемією змушує фестивалі переосмислювати свої концепції і перетворити свої проєкти на проєкти спеціальні, коли люди будуть зберігатимуть дистанцію «природнім шляхом». Ще в рамках одного такого проєкту, який передбачає природну дистанцію, музичну сцену встановлять перед одним з готелів і побачити дійство зможуть лише ті глядачі, що вийдуть (по 3-4 людини) на балкони його номерів.

Ще одна з анонсованих подій фестивалю – опера-реквієм «Йов».

Як зазначили на пресконференції, фестиваль у Херсоні відбудеться за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), його партнерами стали Херсонська ОДА, міська рада, Херсонський академічний музично-драматичний театр ім. Куліша, креативний простір Urban CAD.

За словами голови Херсонської ОДА Юрія Гусєва, ідея провести Гогольfest виникла влітку минулого року і домовилися про його проведення з командою фестивалю за 15 хвилин. На думку голови ОДА, такі фестивалі – це можливість для просування регіону, популяризації Херсонщини.

 

Меморіальний центр Голокосту передав бібліотекам України понад 800 книжок

Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» у співпраці із Українською бібліотечною асоціацією розпочав систематичне розповсюдження книжок по бібліотеках країни.

Про це повідомляється на сайті центру – Укрінформ.

“Більше 800 книжок вже були відправлені у 123 бібліотеки різних населених пунктів. Зокрема, книги вже були розповсюджені по бібліотеках Києва, Одеси, Кіровограда, Кропивницького, Чернівців, Львова, Луганська, Тернополя, а також низки сіл та селищ міського типу”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, розсилка охопила бібліотеки різних типів – обласні, районні, наукові, університетські, шкільні, сільські.

«Наша мета – забезпечити читачів новими та актуальними виданнями задля підвищення обізнаності про Голокост в Україні та світі і про трагедію Бабиного Яру зокрема», – наголосив директор видавничих проєктів Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» Олег Шовенко.

Він також додав, що відчувається нестача подібної літератури на місцях. «Представники бібліотек, звертаючись до нас, озвучували запит на літературу, яка допомогла б у дослідженні теми Голокосту, наголошували, що таких книг у їхніх бібліотеках дуже мало. Вчителі історії просили допомогти з історичною літературою, зокрема, із книгами про Другу світову, оскільки часто їх доводиться купувати за власні кошти», – розповідає Шовенко.

Для розсилки Меморіальний центр «Бабин Яр» запропонував 7 книг, видання яких підтримав Меморіал: нещодавно видана вперше українською мовою «Чорна книга» Іллі Еренбурга та Василя Гроссмана, «Геноцид: вступ до глобальної історії» Адама Джонса, «Ми хотіли жити» Бориса Забарка, «Маус. Сповідь уцілілого» Арта Шпігельмана, «Щоденник Анни Франк. Графічна адаптація» Арі Фолмана та Давида Полонського, Каталог пам’ятників жертвам Геноциду в Україні (видання Меморіального центру Голокосту). Також для розсилки була запропонована книга Тімоті Снайдера «Чорна земля».

Майже всі бібліотеки висловили бажання отримати усі представлені їм видання.

Книги були відправлені на місця Укрпоштою. Розсилка робилася у співпраці з бібліотечної асоціацією, тому обов’язковою умовою для бібліотеки, яка хотіла отримати набір книг, було членство у ній.

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Голосів: 1 Рейтинг: 5,00 out of 5)
Loading...
Переглядів: 318

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua