Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 01.04.2020

Інформдень: 01.04.2020

Стало відоме ім’я військового, який загинув на Донбасі 31 березня

22-річний Олександр Маланчук загинув в наслідок обстрілу – ЛБ.

Увечері 31 березня на Донбасі загинув лейтенант 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади Олександр Маланчук.

Про це повідомив колишній військовий капелан Львівської Академії сухопутних військ, єпископ УГКЦ Степан Сус.

“Від рук ворогів України, окупантів, які хочуть зняття санкцій і жити, так ніби нічого й не було, у зоні проведення бойових дій загинув офіцер Олександр Маланчук – випускник Національної академії сухопутних військ, який служив у 10 окремій гірсько-штурмовій бригаді”, – повідомив він у фейсбуці.

Львівське видання Zaxid.net уточнює, що загиблому було 22 роки. Його смерть підтвердили в пресслужбі 10-й ОГШБр.

Нагадаємо, що це вже друга смерть на фронті за дві доби. 30 березня загинув молодший сержант Володимир Мовчанюк із 57-ї окремої мотопіхотної бригади імені кошового отамана Костя Гордієнка.

 

На Донбасі – 15 порушень “тиші”, поранені троє бійців ЗСУ

01 квітня збройні формування РФ, всупереч взятим на себе зобов’язанням, 15 разів обстріляли позиції Об’єднаних сил.

Про це повідомляє пресцентр штабу ООС – Укрінформ.

«Упродовж доби противник відкривав вогонь із «відведених» за Мінськими домовленостями артилерійських систем калібру 152 мм та 122 мм, мінометів калібру 120 мм та 82 мм, озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Для припинення ворожих обстрілів українські захисники використали чергові вогневі засоби», йдеться у повідомленні.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Північ” противник уперше за тривалий час вдався до застосування артилерійських систем великих калібрів у поєднанні з мінометним вогнем. Загалом 1 квітня тут зафіксовано чотири обстріли.

Так, у вечірній час окупанти з напрямку населеного пункту Голубівське розпочали інтенсивний обстріл позицій Об’єднаних сил поблизу Новотошківського. Протягом двох годин російські найманці випустили у бік наших захисників близько 25 артилерійських снарядів калібру 152 мм та 122 мм та понад 170 мінометних мін 120-го калібру. Українські військовослужбовці вжили вичерпних заходів для припинення ворожого вогню, давши зрозуміти противнику усю безперспективність повторення подібних дій у майбутньому.

Вчора з мінометів калібру 82 мм окупанти обстріляли позиції Об’єднаних сил неподалік Хутора Вільного й Новоолександрівки. По оборонцях Хутора Вільного ворог також застосував великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.

Надвечір підрозділи противника відкривали вогонь з гранатометів різних систем по українських позиціях поблизу Оріхового.

Українські захисники, добре знайомі з підступною тактикою окупантів, вчасно реагували на кожен обстріл та дали ворожим підрозділам гідну відсіч.

Уже кілька днів поспіль традиційно високу активність противник проявляє в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід”. Тут зафіксовано 11 обстрілів.

Зранку окупанти обстріляли з озброєння бойових машин піхоти, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів наших захисників поблизу Павлополя. Уже надвечір обстріл з БМП-1 було зафіксовано в районі Пісків.

Із гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів ворог двічі відкривав вогонь по околицях Мар’їнки та один раз – по позиціях в районі Красногорівки.

Тричі упродовж дня були обстріляні позиції Об’єднаних сил біля Новомихайлівки. Тут російські найманці вели вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Двічі ворог влаштував провокації із застосуванням стрілецької зброї поблизу Пісків та один раз – біля Миколаївки.

Внаслідок ворожих обстрілів троє військовослужбовців зі складу Об’єднаних сил отримали поранення. Постраждалих вчасно доправили до військово-медичного закладу, де їм надали належну медичну допомогу.

Під час обстрілів минулої доби військовослужбовці Збройних Сил України діяли рішуче та прицільним вогнем по опорних пунктах противника подавляли активність окупантів. Будь-які злочинні дії збройних формувань РФ й надалі будуть оперативно припинятися українськими захисниками за допомогою наявних вогневих засобів.

«З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.

За поточну добу втрат серед українських захисників немає.

Випадків захворювання на коронавірусну інфекцію серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано», – зазначають у штабі.

 

В Україні вже 794 випадки коронавірусу, 20 смертей

В Україні зафіксовано 794 випадки коронавірусної хвороби COVID-19.

Про це повідомляє Телеграм-канал МОЗ “Коронавірус_інфо” – Укрінформ.

“За даними ЦГЗ, станом на 22:00 1 квітня в Україні 794 лабораторно підтверджені ПЛР-дослідженням випадки COVID-19”, – йдеться в повідомленні.

Усього в Україні зафіксовано 20 летальних випадків від COVID-19.

Загалом 13 людей вже одужали – повторне лабораторне дослідження не виявило вірусу в організмі, зазначають у МОЗ.

 

Кількість інфікованих коронавірусом у світі наближається до мільйона осіб

2 квітня. УНН. Станом на 5:50 четверга загальна кількість померлих від інфекції, викликаної новим коронавірусом SARS-CoV-2, у світі складає 47208 осіб. Про це повідомляє УНН з посиланням на Центр системних досліджень та інжинірингу при Університеті Джона Хопкінса (США).

Найбільше у світі смертей зафіксовано в Італії – 13155 осіб, в Іспанії – 9387, США – 5116 і Франції – 4043. У Китаї – 3316 осіб.

Всього у світі 935817 інфікованих. У свою чергу, одужали 193700 людей.

Країнами з найбільш швидким поширенням коронавірусу залишаються США (215417), Італія (110574), Іспанія (104118), Німеччина (77981), Франція (57763) та Іран (47593).

Нагадаємо, в Україні зафіксовано 794 випадки коронавірусної хвороби, 20 людей померли.

 

Кількість інфікованих коронавірусом у світі наближається до мільйона – ВООЗ

За розрахунками ВООЗ незабаром кількість летальних випадків унаслідок коронавірусу у світі може досягти позначки 50 000. А число хворих — зрости до мільйона.

Про це повідомляє BBC – Укрінформ.

“У світі протягом найближчих кількох днів налічуватиметься мільйон підтверджених випадків та 50 000 смертей”, – повідомив очільник Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Адханом Гебреісус.

За його словами, протягом останнього місяця відбулося майже експонентне зростання кількості нових випадків коронавірусу. Водночас кількість летальних випадків у світі протягом останнього тижня збільшилася більш ніж удвічі.

Голова Всесвітньої організації охорони здоров’я заявив, що “глибоко стурбований швидкою ескалацією та глобальним поширенням” коронавірусної інфекції.

Згідно з останніми даними сайту Worldometer, станом на 18.00 кількість підтверджених випадків Covid-19 у світі становить 885 864, з них летальних – 44 220, одужали 185 226 осіб.

В Україні зафіксовано 669 випадків Covid-19, з яких 17 летальних, 10 осіб одужали.

 

Боротьба з пандемією не має порушувати права людини – ПАРЄ

У Парламентській асамблеї Ради Європи наголошують, що боротьба з пандемією коронавірусу має вестися із дотриманням соціальних та економічних прав громадян.

На цьому наголосили у комітеті ПАРЄ із соціальних питань, здоров’я та сталого розвитку, повідомляє власний кореспондент Укрінформу в Страсбурзі.

«Як ніколи після Другої світової війни, пандемія Covid-19 показала необхідність посиленого захисту прав людини, в тому числі економічних і соціальних», – заявив голова комітету ПАРЄ Луїс Лейте Рамос.

Він повідомив, що комітет підтримав проєкт відповідної резолюції під назвою «Covid-19 – ефективна відповідь із забезпеченням прав людини».

У документі, зокрема, зазначається, що під приводом боротьби з пандемією деякі країни ухвалюють рішення, які суперечать демократичним принципам.

Як повідомлялося, ПАРЄ скасувала весняну сесію через загрозу коронавірусу та заборону влади Франції проводити масові заходи.

За останніми даними, у світі підтверджено понад 905 тис. випадків Covid-19. 45 371 хворий помер, 190 710 осіб одужали.

 

Китай збрехав про кількість хворих і загиблих від коронавірусу – розвідка США

Звіти американської розвідки свідчать, що уряд Китайської Народної Республіки навмисно применшував кількість заражених і померлих від коронавірусу COVID-19 на своїй території, починаючи з грудня минулого року.

Про це повідомило в середу американське інформагентство Bloomberg із посиланням на три офіційних джерела в адміністрації США – Укрінформ.

Китай приховав масштаби спалаху коронавірусу на своїй території, скоротивши у своїх доповідях як загальну кількість захворювань, так і летальних випадків від цієї хвороби”, – зауважили американські чиновники на умовах анонімності.

Вони не вдавалися в деталі розвідувального звіту, пославшись на секретність інформації. Однак, чиновники підкреслили, що дані американської розвідки вказують на свідоме применшення китайською владою наслідків від COVID-19.

При цьому вказується на те, що китайський уряд постійно змінював методологію підрахунку хворих. Крім того, у звіті йдеться про тисячі урн для загиблих у провінції Хубей.

Спалах коронавірусу почався в китайській провінції Хубей наприкінці 2019 року. Офіційний Пекін публічно повідомив лише про 82 тис. випадків захворювання й 3,3 тис. смертей. У США наразі налічується понад 200 тис. інфікованих осіб і понад 4 тис. летальних випадків.

Як заявив у цьому зв’язку віцепрезидент США Майк Пенс, світ краще би підготувався до пандемії, якби Китай розповів про реальний стан речей. Водночас, координаторка команди Білого дому щодо реагування на спалах коронавірусу Дебора Біркс наголосила у вівторок, що офіційна звітність Китаю бралася за основу для вивчення природи вірусу й розрахування моделей поширення хвороби в інших місцях світу.

Зараз у світі налічується 905 279 хворих коронавірусом людей. При цьому, 45 371 особа померла, 190 710 людей повністю одужали.

 

Китай залишиться стратегічним суперником США після пандемії — Помпео

Попри досягнуті домовленості в переговорах у сфері торгівлі між США і Китаєм, а також згоду обох країн разом боротися з викликами пандемії коронавірусу COVID-19, офіційний Вашингтон і надалі бачить у КНР стратегічного суперника.

Так оцінив характер протистояння на нинішньому етапі між двома найбільшими економіками світу державний секретар США Майкл Помпео, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Відносно Китаю, існують величезні виклики – в тих місцях, де, за визначенням президента (Трампа – ред.), немає взаємності”, – зауважив глава зовнішньополітичного відомства США.

Він уточнив, що йдеться про сферу торгівлі, про поводження китайської влади з журналістами й свободою інформації. Хоча, за словами Помпео, США продовжать знаходити можливості працювати з китайською стороною, у тому числі по другій частині торговельної угоди.

“Отже, надалі (Китай – ред.) залишатиметься тим самим, як ми визначали раніше в адміністрації, справжнім стратегічним суперником Сполучених Штатів. Я не очікую, що це зміниться, але ми вивчили певні уроки”, – підкреслив Помпео.

Як повідомлялося, відносини між США і Китаєм загострились в період президентства Дональда Трампа, який звинувачував Пекін у нечесній конкуренції, крадіжці інтелектуальної власності, агресивних діях та встановив митні бар’єри для китайської продукції. Це викликало зворотну реакцію, що згодом було названо початком “торговельної війни”. Суперечку вдалося вгамувати шляхом укладення “першої фази” торговельної угоди між двома країнами.

Водночас після оголошення пандемії коронавірусу COVID-19 Пекін почав необгрунтовано звинувачувати США в штучному поширенні хвороби через Китай. У США назвали це конспірологічними теоріями змови. Після розмови лідерів США й КНР минулого тижня сторони оголосили, що докладатимуть спільних зусиль у протистоянні викликам пандемії у світі.

 

Україна і Китай зацікавлені у розвитку стратегічного партнерства – МЗС

Україна і Китай зацікавлені у розвитку і зміцненні стратегічного партнерства зокрема, у контексті реалізації ініціативи КНР “Один пояс – один шлях”.

Про це повідомляє пресслужба МЗС за результатами телефонної розмови міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби з членом Державної Ради, міністром закордонних справ Китаю Ван Ї – Укрінформ.

“Україна зацікавлена у розвитку стратегічного партнерства з Китаєм. Ви і я маємо усі можливості, аби наповнити його амбіційними проєктами, що приведуть до зустрічі лідерів наших держав”, – сказав Кулеба.

Міністр закордонних справ КНР підтвердив готовність розвивати та укріплювати стратегічне партнерство з Україною, зокрема, у контексті реалізації ініціативи КНР “Один пояс – один шлях”. Він відзначив гігантський потенціал співробітництва двох країн.

Як відомо, за підсумками минулого року Китай став найбільшим торговельним партнером України. Обсяг двосторонньої торгівлі сягнув рекордних 12,8 млрд дол. США.

Раніше міністр закордонних справ Дмитро Кулеба наголошував, що у рамках ініціативи “Один пояс – один шлях” Україна має значний потенціал для розвитку своєї економіки. Йдеться не лише про транзит китайських товарів до країн ЄС, а і про інвестиції Китаю в розвиток української промисловості, виробництво на території України товарів для внутрішнього ринку та ринку ЄС.

 

Кулеба обговорив з послом Кореї збільшення інвестицій в економіку України

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба прийняв посла Республіки Корея в Україні Квон Кі Чанга.

Про це повідомляє пресслужба МЗС – Укрінформ.

“Ми розглядаємо цей рік як рік нових можливостей. Існуюча криза повинна не гальмувати, а спонукати нас до пошуку нових шляхів задля розвитку”, – наголосив Кулеба

Зазначається, що сторони висловили обопільну зацікавленість у розвитку торгівлі та розширенні бізнес-контактів, попри негативний вплив пандемії на світові економічні процеси.

Кулеба закликав посла Республіки Корея сприяти збільшенню обсягів корейських інвестицій в економіку України.

Своєю чергою посол Квон поінформував його про досвід успішних корейських інвестпроеєктів в Україні та запевнив у зацікавленості розвивати діяльність у цій сфері.

Співрозмовники також обмінялися інформацією щодо заходів з протидії поширенню коронавірусу. Кулеба подякував корейській стороні за сприяння в оперативній закупівлі 100 тис. лабораторних тестів на коронавірус, які надійшли до України 30 березня.

Міністр звернувся до корейської сторони з проханням розглянути можливість надання Україні гуманітарної допомоги з метою подолання хвороби, тестування та лікування громадян України.

Спірозмовники також обговорили взаємодію в політичній сфері, зокрема організацію візитів на найвищому рівні.

 

В окупованому Криму “шиють” справу ще одному імаму

Ще одного імама (проповідника) мусульманської громади в окупованому Криму звинуватили в “незаконній місіонерській діяльності” і порушили проти нього адміністративну справу.

Про це повідомляє в Facebook Крымская солидарность – Укрінформ.

“Прокуратурою Алушти порушено адміністративну справу відносно імама релігійної громади “Алушта” Аширова Юсуфа за “незаконну місіонерську діяльність”, – йдеться в повідомленні.

Аширова запросили до “прокуратури” по телефону, не пояснивши причину. Тільки після прибуття імама “влада” повідомила про порушення проти нього адміністративної справи.

За словами адвоката Лілі Гемеджі, на момент вручення Юсуфу Аширову постанови про порушення адміністративної справи він був позбавлений права на захист. Він також не зміг залучити для роз’яснення своїх дій фахівця релігієзнавця.

Як підкреслила адвокат, її підзахисний, будучи імамом офіційно зареєстрованої громади, проводив хутби (проповіді) щоп’ятниці серед своїх одновірців, прихожан мечеті.

“Це не є “незаконною місіонерською діяльністю”, адже відповідно до законодавства “незаконною місіонерською діяльністю” вважається діяльність, спрямована на поширення свого віровчення серед осіб іншої конфесії, або серед осіб, які не є послідовниками цього віровчення”, – відзначила адвокат.

За її словами, ця громада зазнає тиску не вперше. Так, голову релігійної громади “Алушта” Ленура Халілова і члена ревізійної комісії Руслана Месутова було затримано і заарештовано 10 червня 2019 року після обшуків у будинках чотирьох кримських татар, які проживали в м. Алушта, в селі Ізобільне і в селищі Малий Маяк.

Гемеджі нагадала, що арешт голови релігійної громади м.Алушта відбувся за 2 тижні до судового засідання, на якому мав розглядатися позов релігійної громади м. Алушта до “Раді міністрів” в особі так званого міністерства майна.

“Позов був поданий у зв’язку з тим, що місцевій релігійній громаді, головою якої був Ленур Халілов, у користування була передана міська мечеть розпорядженням Ради міністрів у 1994 році. Пізніше, без скасування акта про передачу, мечеть була передана ДУМК”, – пояснила адвокат.

На її думку, “влада” не тільки чинить тиск на Юсуфа Аширова, а й порушує його конституційні права, наражаючи на ризик його життя в умовах пандемії коронавірусу.

“Необхідно зазначити, що в умовах карантину, порушуючи ті заходи, які прийнято в умовах пандемії коронавірусу COVID-19, прокуратура викликала його у справі, яка не є невідкладною, чим порушила конституційні права імама релігійної громади на охорону здоров’я і піддала його ризику зараження коронавірусною інфекцією», – додала Гемеджі.

Як повідомлялося, 3 березня 2020 року в окупованому Криму “влада” оштрафувала на 5000 рублів (близько 2000 грн) імама сімферопольської мечеті Расіма Дервішева, якого звинуватила в “незаконній місіонерській діяльності”.

 

Чубаров повідомив про перенесення “Маршу на Крим” через коронавірус

Дата проведення міжнародної ненасильницької акції “Світ проти насильства і окупації. Марш гідності” буде визначена з урахуванням епідеміологічної ситуації в Україні.

Про це повідомив глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у своєму Facebook – Укрінформ.

Захід планувалося провести 3 травня, однак наразі важливіше дотримуватися карантинних заходів.

“У такій ситуації, коли здоров’я і безпека життю людей можуть бути забезпечені лише за умови дотримання спеціальних запобіжних заходів від зараження COVID-19, Штаб міжнародної ненасильницької акції «Світ проти насильства і окупації. Марш гідності» – організованої пішої ходи з території материкової України на територію тимчасово окупованого Російською Федерацією Криму – оголошує про перенесення дати її проведення, раніше призначеної на 3 травня 2020 року”, – написав Чубаров.

Глава Меджлісу зазначив, що штаб акції продовжує свою роботу з її підготовки у віддаленому режимі та формат локальних зустрічей.

Нагадаємо: раніше Чубаров заявляв, що на проведення “Маршу на Крим” може вплинути коронавірус, а не нова кримінальна справа, яку російські слідчі в Криму завели проти нього.

 

На блокпостах біля Севастополя чергують колаборанти з “Руської весни” – правозахисники

У Криму на під’їздах до Севастополя на п’яти блокпостах, виставлених у зв’язку з протидією коронавірусу, задіяні колаборанти, які активно сприяли окупації півострова Росією.

Про це повідомляється на офіційному сайті Кримської правозахисної групи – Укрінформ.

“У заходах задіяні активні учасники “Руської весни”, які чергували на блокпостах навесні 2014 року”, – йдеться у повідомленні.

Уточнюється, що п’ять блокпостів встановлено в ніч з 30 на 31 березня на під’їздах до Севастополя, зокрема, на 44-му км дороги Сімферополь – Бахчисарай – Севастополь, на 43-му і 57-му км дороги Ялта – Севастополь, на 11-му км дороги Танкове – Оборонне і на 2-му км дороги Орлівка – Бахчисарай.

Кримській правозахисній групі стало відомо, що вранці 31 березня через встановлені блокпости не пропустили кілька десятків машин.

Інформацію про вибірковий пропуск громадян через блокпости підтвердив КПГ один із жителів Севастополя.

За даними правозахисників, на сайті окупаційного “уряду” Севастополя повідомляється, що “блокпости працюватимуть як мінімум до кінця цього тижня і через них пропускають всіх”.

При цьому документів, які регулюють роботу цих блокпостів, на сайтах окупаційної влади Кримській правозахисній групі виявити не вдалося.

 

Окупанти на Донбасі продовжують перешкоджати роботі спостерігачів ОБСЄ

Бойовики російських збройних формувань протягом 31 березня та 1 квітня продовжували перекривати патрулям Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ доступ до окупованих районів Донбасу.

Про це повідомляється в опублікованому в середу ввечері оперативному звіті CММ ОБСЄ №7/2020, передає власний кореспондент Укрінформу.

“31 березня та 1 квітня члени збройних формувань знову не пропускали патрулі Місії до непідконтрольних урядові районів офіційним дорожнім коридором”, – ідеться у звіті.

Як зазначається, у ці два дні на блокпості за 200 м на південь від мосту поблизу Станиці Луганської (15 км на північний схід від Луганська) бойовики російських окупаційних військ не дозволили патрулям СММ пройти до непідконтрольних урядові районів, посилаючись на “накази від керівництва”.

“Ці регулярні заборони доступу Місії на блокпостах збройних формувань під час спроб перетину до непідконтрольних урядові районів розпочалися 21 березня в Донецькій області та 23 березня в Луганській області. Такі обмеження свободи пересування СММ через лінію зіткнення перешкоджають виконанню її мандата по всій країні”, – наголосили в СММ ОБСЄ.

 

У Росії зібрали тисячі військових на підготовку до параду

У розпал пандемії коронавірусу влада Росії не відмовилася від ідеї проведення пропагандистського параду на 9 травня і зібрала на тренування тисячі військових.

Про це повідомляє група “Інформаційний спротив” із посиланням на блогера Фашика Донецького – Укрінформ.

“Москва. Підготовка до параду. Як думаєте, скільки з цього натовпу не доживуть до 9 травня?” – написав він у Telegram, опублікувавши відповідне відео.

“Тим часом, російська пропаганда бадьоро рапортує, що особовий склад, який братиме участь у параді, пройшов поглиблене медичне обстеження. В рамках підготовки до нього вжито заходів щодо боротьби з коронавірусом. Зокрема, встановлено бактерицидні ультрафіолетові лампи, створено запас дезінфікуючих засобів, медикаментів та засобів індивідуального захисту в місцях проживання учасників параду – у військових частинах московського гарнізону та навчальних закладах Міноборони”, – йдеться в повідомленні.

Однак у такому скупченні людей, як зазначає “ІС”, усі ці заходи абсолютно марні, а тому спалах інфікування серед військових РФ – це справа часу, зазначається також у повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, у 35 регіонах Росії за останні 24 години зафіксували 440 нових випадків коронавірусу (COVID-19), загальне число діагнозів у країні зросло до 2 777. Число регіонів із хворими на коронавірус збільшилося до 75. За минулу добу в РФ зафіксували 7 летальних випадків, пов’язаних із коронавірусом. За весь період епідемії в Росії було 24 смерті.

Раніше 16 випадків COVID-19 було зареєстровано в окупованому Росією Криму.

 

Євросоюз засуджує указ Путіна про землю в окупованому Криму

Європейський Союз засудив рішення Російської Федерації зарахувати Крим та Севастополь до «прикордонних» територій РФ, де людям, які не є громадянами Росії, заборонено володіти земельними ділянками.

Відповідна заява речника ЄС оприлюднена на сайті Європейської служби зовнішніх дій – Укрінформ.

«Росія щойно додала, відповідно до президентського указу, більшу частину Криму та міста Севастополь до переліку прикордонних територій Російської Федерації, де негромадянам Росії не дозволено володіти землею. Європейський Союз не визнає нелегальну анексію Кримського півострова Росією, яка є прямим порушенням міжнародного права. Таким чином, Європейський Союз не визнає цей указ, який є ще однією спробою насильницької інтеграції незаконно анексованого півострова до Росії. Крим є частиною України», – йдеться у документі.

Як зазначає речник ЄС, російський указ також є порушенням міжнародного гуманітарного права, оскільки є ще одним кроком до нав’язування російського громадянства жителям півострова. Це може призвести до свавільного позбавлення людей їхньої власності.

«Європейський Союз очікує, що Росія зупинить всі порушення міжнародного законодавства на Кримському півострові. Європейський Союз є непохитним у підтримці незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів», – йдеться у заяві речника ЄС.

Як повідомлялося, президент РФ Володимир Путін вніс практично всю територію анексованого Криму до переліку тих територій, на яких землею не можуть володіти особи без російського громадянства. До переліку увійшли земельні ділянки таких районів: Бахчисарайського; Джанкойського; Кіровського; Красноперекопського; Ленінського; Нижньогірського; Роздольненського; Сакського; Сімферопольського; Радянського; Чорноморського. А також прикордонні земельні ділянки міських округів Алушти, Армянська, Євпаторії, Керчі, Сак, Судака, Феодосії і Ялти.

Євросоюз продовжив до 15 вересня 2020 року санкції проти Росії за анексію Криму, санкції проти осіб і організацій, причетних до анексії Криму.

 

НАТО бачить масштабну військову активність Росії біля кордонів Альянсу – Столтенберг

Північноатлантичний альянс разом із реалізацією заходів із боротьби з коронавірусом зберігає свою оперативну спроможність до оборони і захисту країн-союзниць та для реагування на загрози, включаючи військову активність Росії поблизу кордонів НАТО.

Про це у середу під час віртуальної пресконференції напередодні міністерської зустрічі країн-членів Альянсу, що має відбутися 2 квітня, заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Важливо, щоб навіть в умовах заходів із стримування вірусу НАТО було спроможним продовжувати операції. Тому що загрози й виклики, які постають перед нами, нікуди не поділися внаслідок кризи COVID-19. Ми все ще маємо терористичні загрози, ми все ще маємо Аль-Каїду та «Ісламську державу», хоча, водночас, бачимо унікальну можливість для досягнення миру в Афганістані. Ми, безумовно, бачимо масштабну військову активність поблизу кордонів НАТО, нові навчання у західних військових округах Росії та її військову присутність у Північному морі», – зауважив керівник НАТО.

Він наголосив, що НАТО продовжуватиме патрулювання повітряного та морського простору, забезпечить свою присутність в повітрі, на суходолі та у морі.

«Ми зберігаємо нашу операційну спроможність, вона не була підірвана (вірусом). Ми зробили певні уточнення до програми навчань, деякі з них скасували, деякі – уточнили, але це не змінює та не підриває нашу оперативну спроможність. Ми продовжуємо патрулювати наш повітряний простір та захищати наші кордони, продовжуємо боротися з тероризмом, тому що ці загрози продовжують існувати», – наголосив Столтенберг.

 

Столтенберг розповів про внесок НАТО у боротьбу з пандемією

Військові спроможності НАТО від початку пандемії Covid-19 використовувалися для підтримки зусиль цивільних структур у протидії поширенню вірусу – і це триватиме й надалі.

Про це під час віртуальної пресконференції напередодні зустрічі глав МЗС країн НАТО, що має відбутися 2 квітня у відеоформаті, заявив генсек Альянсу Єнс Столтенберг, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Від початку цієї кризи ми бачили, яким чином військові спроможності були спрямовані на підтримку цивільних зусиль у боротьбі з Covid-19. Союзники знають краще, якої саме допомогу вони потребують, і як використовувати збройні сили з цією метою. НАТО якраз допомагає координувати такі зусилля. Завжди можна шукати шляхи, аби діяти швидше. Це саме та причина, з якої тема Covid-19 визначена як ключова в порядку денному завтрашньої віртуальної зустрічі міністрів”, – розповів Столтенберг.

Він припустив, що боротьба з вірусом може тривати довгий час, тож НАТО зважить, куди спрямовувати основні зусилля для стримування та подолання пандемії.

“Військові спроможності були частиною цієї роботи від початку, вони залишатимуться частиною таких цивільних зусиль протягом наступних тижнів і місяців. Ми будемо продовжувати координувати та організовувати допомогу країнам-членам, будемо намагатися робити це на випередження, навіть швидше, ніж вони надсилатимуть запити про допомогу”, – наголосив генеральний секретар НАТО.

За останніми даними, у світі підтверджено 927 539 випадків коронавірусу. 46 472 хворих померли, 193 431 особа одужала.

 

Молдова просить у НАТО допомоги в боротьбі з COVID-19

Молдова стала ще однією країною-партнером, яка попросила у НАТО допомоги у боротьбі з корона вірусом.

Про це повідомляється на сайті Північноатлантичного альянсу – Укрінформ.

“1 квітня EADRCC (Євроатлантичний координаційний центр реагування на природні лиха та катастрофи) отримав запит на міжнародну допомогу від уряду Молдови у відповідь на глобальну пандемію коронавірусу COVID-19”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, 23 березня до Євроатлантичного координаційного центру реагування на природні лиха та катастрофи із запитом про міжнародну допомогу у подоланні глобальної пандемії коронавірусу Covid-19 офіційно звернулися Збройні сили України.

НАТО отримало також запити про допомогу від чотирьох країн-членів, – Італії, Іспанії, Чорногорії та Північної Македонії.

 

Україна може направити до Італії бригаду медиків – Зеленський

Президент України Володимир Зеленський не виключає направлення до Італії бригади українських медиків для допомоги у боротьбі з коронавірусом.

Про це він заявив на щоденній селекторній нараді, повідомляє пресслужба глави держави – Укрінформ.

«Було б добре надати Італії бригаду з кількох наших фахівців, скажімо анестезіологів, до того, як у нас настане пік хвороби. Тоді вони повернуться з неоціненним досвідом боротьби з пандемією. Однак ми повинні забезпечити їхню повну безпеку та найкращі умови роботи в Італії», – наголосив Зеленський.

Зазначається, що Президент сказав це після того, як міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив, що Італія звернулася до України з проханням допомогти з бригадами медиків. Низка країн уже надала італійській стороні таку підтримку.

Голова МВС також запропонував допомогти Італії, надавши спирт для медичних потреб, додали в Офісі Президента.

Як повідомлялось, у світі станом на ранок 1 квітня офіційно зафіксували 722 435 випадків інфікування коронавірусом, з них 33 997 пацієнтів померли, а 151 991 – одужав.

Найбільшу кількість інфікованих зафіксували у США – 142 502. Італія на другому місці за кількістю інфікованих – там 97 689 випадків.

 

У Нідерландах змінився головний прокурор, який займався справою МН17

Головний прокурор Нідерландів Фред Вестербеке, який, зокрема, займався розслідуванням справи МН17, з 1 квітня 2020 року йде з посади генпрокурора.

Натомість він очолить поліцію Роттердама, повідомили кореспонденту Укрінформу в Гаазі в пресслужбі правоохоронного органу.

“З 1 квітня 2020 року Фред Вестербеке буде новим начальником поліції Роттердама”, – поінформували в пресслужбі.

На посаді генпрокурора Вестербеке був з 2014 року. Він відповідав, серед іншого, за кримінальне розслідування збиття літака рейсу MH17 та інші справи щодо тероризму та організованої злочинності.

Він зазначив, що дуже мотивований, щоб взяти на себе зобов’язання в поліції в Роттердамі.

Також Вестербеке за ініціативою родичів загиблих у катастрофі MH17 було вручено нагороду за роботу у справі розслідування про збиття літака. Зокрема, він отримав Орден Оранських-Нассау – це орден Нідерландів, який вручається за особливі заслуги перед державою.

 

В армії скоротять 17 генеральських посад – Хомчак

В рамках реформи ЗСУ в армії буде скорочено 17 генеральських посад, а парламент незабаром має розглянути законопроект про реформу генеральських звань.

Про це розповів головнокомандувач Збройних Сил України Руслан Хомчак в інтерв’ю АрміяInform – Укрінформ.

“Передбачаю, що наразі здивую багатьох наших критиків. У процесі нинішньої реформи в нашому війську скорочується 17(!) генеральських посад”, – заявив Хомчак.

За його словами, до Верховної Ради вже подано законопроєкт про реформу генеральських звань.

“Ми запропонували нашим законотворцям запровадити генеральські звання з національними особливостями, а саме: однозірковий, як у НАТО, бригадний генерал, двозірковий — генерал-хорунжий, тризірковий — генерал-поручник, і чотиризірковий-генерал”, – розповів головнокомандувач ЗСУ.

Він зазначив, що не всі депутати готові дослухатися до військових в питанні щодо системи звань, але в міністерстві продовжують переконувати, що нова система має базуватися як на українській історичній спадщині, так і на світовій практиці.

“У багатьох країнах-партнерах є і національні найвищі військові звання (не за посадою), як, у Польщі, США й не лише. І ми теж подали пропозицію: за особливі військові заслуги перед Україною, присвоювати найвище генеральське звання — “генерал армії України”. Бригадні генерали у нас будуть на тих посадах, на яких нині однозіркові генерали. Дехто помилково вважає, що генеральське звання присвоюватимуть комбригам”, – розповів Хомчак.

Як повідомляв Укрінформ, 28 березня 2020 р. Президент України Володимир Зеленський призначив Руслана Хомчака головнокомандувачем Збройних сил України.

 

Хомчак розповів, як розподілилися обов’язки між Міноборони та Генштабом

Головнокомандувач ЗСУ Руслан розповів, як розподілилися обов’язки між ним та начальником Генерального штабу після впровадження чергового етапу реформування армії.

Про це Хомчак повідомив в інтерв’ю АрміяInform – Укрінформ.

«Головнокомандувач ЗС України є найвищою військовою посадовою особою в державі. Він відповідає за готовність до виконання покладених завдань і за безпосереднє військове керівництво та управління застосуванням ЗС, інших складових сил оборони. Начальник Генерального штабу ЗС України підпорядковується Головнокомандувачу ЗС України та відповідає за виконання завдань і функцій, покладених на Генеральний штаб ЗС України, зокрема щодо визначення вимог до спроможностей сил оборони, потреб у ресурсах, необхідних для належного виконання завдань ЗС України та іншими складовими сил оборони, стратегічного планування застосування і розвитку ЗС України, їх технічного оснащення, підготовки та всебічного забезпечення», – розповів Хомчак.

Він нагадав, що згідно з принципами країн НАТО, оборонне відомство як орган центральної влади має здійснювати демократичний цивільний контроль над військом, ресурсне забезпечення армії, а також визначати оборонну політику, а Збройні Сили — реалізовувати її. У результаті реформи важливо чітко розмежувати не лише функції між Міноборони та Генштабом, а й провести чітке розмежування функцій і в ЗСУ. Зокрема, провести розподіл між органами військового управління, які здійснюють генерування (розвиток, підготовку, комплектування, забезпечення ЗСУ) та застосування військ.

Хомчак також повідомив, що у підпорядкування Генерального штабу від Міноборони передано понад сотню військових частин та установ, зокрема частини медичного забезпечення, квартирно-експлуатаційні та частково заклади військової освіти. За його словами, триває лише перший етап розмежування завдань між Міністерством оборони та Збройними Силами, однак планується передача ще певної кількості частин та установ від Міноборони до Генштабу.

Як повідомляв Укрінформ, 28 березня 2020 р. Президент Володимир Зеленський призначив Руслана Хомчака головнокомандувачем Збройних сил України.

 

Президент підписав закон щодо харчування військових

Президент Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення зміни до закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо безперервного забезпечення харчування військовослужбовців», який Верховна Рада ухвалила 30 березня.

Про це повідомляє пресслужба глави держави – Укрінформ.

Згідно з пояснювальною запискою, ухвалення цього закону обумовлене тим, що підприємство – переможець закупівлі послуг з харчування особового складу ЗСУ відмовилося надавати послуги з харчування в регіонах України у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19. Вказана обставина могла призвести до зриву харчування особового складу Збройних сил України та інших складових сил безпеки, зокрема залучених до проведення ООС, та негативно вплинути на обороноздатність держави.

Документ, який підписав Президент, доповнює закон «Про Державний бюджет України на 2020 рік» статтею 27, відповідно до якої Міністерство оборони та Міністерство внутрішніх справ отримують право продовжувати у 2020-му дію договорів, укладених у 2019 році із суб’єктами господарювання, з метою недопущення зриву харчування військовослужбовців.

Харчування особового складу буде здійснюватися в межах бюджетних асигнувань, передбачених Міністерству оборони та Міністерству внутрішніх справ на вказані цілі за відповідними бюджетними програмами.

 

У Міноборони заперечують блокування роботи Проєктного офісу реформ

Інформація про блокування керівництвом Міністерства оборони роботи Проєктного офісу реформ відомства не відповідає дійсності.

Переселення його до будівлі Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗСУ пов’язано з перебуванням там усіх служб, з якими членам Проєктного офісу необхідно взаємодіяти за напрямками реформування, заявила під час брифінгу речниця Міноборони Світлана Павловська – Укрінформ.

«Вчора у соціальних мережах зацікавленими колами поширювалась інформація начебто про утиски Проєктного офісу реформ Міністерства оборони України, що не відповідає дійсності», – наголосила Павловська.

У Міноборони нагадали, що Проєктний офіс реформ є дорадчо-консультативним органом, а реформуванням в оборонній сфері займається Комітет реформ Міноборони та ЗСУ, який було введено указом Президента у 2016 році на виконання рішення РНБО. Головою Комітету реформ є міністр оборони. До Комітету входять 5 підкомітетів та 26 робочих груп по напрямках реформування.

«Група Проєктного офісу є елементом діяльності Комітету як консультативний орган і за регламентом повинна збиратися раз на місяць для обговорення діяльності за напрямками. За останні пів року Проєктний офіс жодного разу не збирався», – наголосила Павловська.

Вона також зазначила, що Проєктний офіс перенесено з приміщення Міноборони до Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗСУ для взаємодії усіх служб, що опікуються різними напрямками реформи.

Водночас вона звинуватила працівників Проєктного офісу у неналежному виконання трудової дисципліни.

«Відповідно до наказу начальника Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних сил було проведено перевірку виконання розпорядку дня та розпорядку роботи працівниками Центру. З’ясувалось, що цивільні експерти, які є членами Проєктного офісу, просто не ходять на роботу», – повідомила речниця, додавши, що деяким цивільним експертам у зв’язку з цим оголошено догану.

Вона також повідомила, що троє експертів «взагалі звільнились за власним бажанням».

У Міноборони закликали діючих цивільних експертів Проєктного офісу зайнятися безпосередньо діяльністю, яку вони оголосили для себе пріоритетною.

Як повідомлялось, 31 березня керівник Проектного офісу реформ МОУ Олеся Фаворська заявила, що робота Офісу фактично заблокована. Зокрема, за її словами, з 16 березня 2020 року Проєктному офісу реформ за дорученням держсекретаря Міноборони наказано звільнити використовуване досі приміщення та переміститися у інше військове містечко. Наступним кроком стало скорочення відділу цивільних експертів Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу ЗСУ, більшість працівників якого становили члени Проєктного офісу реформ (команда реформи оборонних закупівель, команда реформи системи харчування), сказала вона. За словами Фаворської, з 26 березня 2020 року усі перепустки експертів Проєктного офісу до Міноборони та Генштабу було заблоковано і, як наслідок, остаточно заблоковано можливість роботи над проєктами з оборонної реформи, оскільки позбавлено можливості брати участь в робочих нарадах, узгоджувати питання, отримувати кореспонденцію, працювати та комунікувати з підрозділами Міноборони та Генштабу.

За словами Фаворської, станом на 30 березня 2020 року Проєктним офісом реформ не було отримано жодної офіційної інформації щодо причин позбавлення права доступу та про осіб, які ухвалили таке рішення.

Проєктний офіс реформ звернувся до міністра оборони з офіційним листом за роз’ясненнями.

 

Ураження цілі – 120 кілометрів: в Україні випробували ракету “Вільха-М”

Державним Київським конструкторським бюро “Луч” проведено чергове успішне випробування ракети “Вільха-М”. Вперше в Україні в умовах замкнутого циклу досягнуто ураження цілі на відстані 120 км.

Про це повідомив секретар РНБО Олексій Данілов – Укрінформ.

“Ніякий коронавірус не зупинить виконання української ракетної програми! Маємо гарну новину – ДККБ “Луч” 30-31 березня проведено чергове успішне випробування ракети “Вільха-М”. Вперше в Україні в умовах замкнутого циклу досягнуто ураження цілі на відстані 120 км. Незважаючи на складні метеоумови, за яких відбувалися випробування, усі запуски були успішними”, – повідомив Данілов.

За інформацією секретаря РНБО, реалізація української ракетної програми проходить за активної участі Міністерства оборони України та Генерального штабу ЗСУ.

 

МЗС: Припинення РФ вогню на Донбасі – кращий елемент протидії COVID-19, ніж її показні дії

МЗС України поділяє стурбованість наших французьких та німецьких партнерів щодо відсутності прогресу у процесі мирного врегулювання на Донбасі на тлі пандемії COVID-19, висловлену 30 березня у спільній заяві міністрів закордонних справ цих країн.

Про це повідомляє пресслужба МЗС – Укрінформ.

Зазначається, що саме у цей день на Донбасі від російських обстрілів загинув ще один захисник України, а троє інших були поранені. Така активність російських окупаційних сил на Донбасі свідчить про те, що глобальну загрозу коронавірусу вони сприймають як сприятливий час для ескалації, зауважили у зовнішньополітичному відомстві.

«Разом з нашими партнерами по Нормандському формату – ФРН та Францією – ми закликаємо РФ, як сторону міжнародного збройного конфлікту, негайно виконати свої безпекові зобов’язання за Мінськими домовленостями, зокрема забезпечити стале припинення вогню на Донбасі. Ми розглядаємо цей крок не лише як необхідну передумову для прогресу на інших напрямках мирного процесу, але й як важливий елемент глобальних зусиль з протидії поширенню COVID-19, у дусі мирних закликів Генерального секретаря ООН», – наголосили в МЗС.

Українські дипломати зазначили, що розглядають цей крок не лише як необхідну передумову для прогресу на інших напрямках мирного процесу, але й як важливий елемент глобальних зусиль з протидії поширенню COVID-19, у дусі мирних закликів Генерального секретаря ООН.

У МЗС нагадали, що Україна вже привертала увагу міжнародної спільноти до критичної неспроможності протидіяти поширенню коронавірусу на окупованих територіях.

«В умовах продовження бойових дій та фактичного закриття окупованої частини Донбасу для СММ ОБСЄ, установ ООН, Міжнародного комітету Червоного Хреста та інших міжнародних гуманітарних неурядових організацій, місцеві мешканці опинилися у ролі заручників, беззахисних перед загрозою пандемії», – зазначили у зовнішньополітичному відомстві.

У цьому контексті у МЗС підкреслили, що РФ повинна забезпечити повний і безперешкодний доступ до тимчасово окупованих територій України, у тому числі до ділянки українсько-російського державного кордону.

«Це зобов’язання Росії за Мінськими домовленостями, яке було підтверджено під час останньої зустрічі лідерів у Нормандському форматі 9 грудня 2019 року, але досі залишається невиконаним», – констатували в МЗС.

Насамкінець українські дипломати закликали РФ забезпечити у повному обсязі право на життя та доступ до медичного забезпечення незаконно ув’язнених українців, забезпечити безперешкодний та безпечний доступ представників моніторингових місій та Міжнародного комітету Червоного Хреста, а також українських лікарів до населення тимчасово окупованих територій з метою проведення кваліфікованого медичного обстеження та лікування.

«Замість показних і розрахованих на відбілювання власної репутації дій, Росія мала б здійснити крок, здатний по-справжньому допомогти міжнародній боротьбі зі смертельним вірусом, – припинити агресію проти України», – резюмували у МЗС.

 

Представник України при ЄС вважає спроби Росії послабити санкції “нездійсненною задумкою”

Представник України при Європейському Союзі Микола Точицький прогнозує, що Росії не вдасться використати ситуацію з COVID-19 на свою користь і домогтися послаблення міжнародних санкцій

Про це дипломат написав у статті для «Європейської правди» – Укрінформ.

«Розмивання санкційної політики ЄС щодо Росії наразі виглядає як нездійсненна кремлівська задумка. Нещодавно Євросоюз продовжив персональні санкції на наступний піврічний період. Триває робота над тим, щоб у разі подальшого невиконання Росією Мінських домовленостей у повному обсязі були продовжені і секторальні санкції», – зазначив Точицький.

У цьому контексті він зауважив, що в заяві Європейської служби зовнішньої діяльності від 27 березня чітко позначена відповідальність Росії за продовження збройної агресії проти України. Зокрема, ЄС висловив очікування, що «Росія використає свій суттєвий вплив на збройні формування для того, аби добитися стійкого і мирного політичного урегулювання конфлікту на сході України», нагадав Точицький.

Представник України при Європейському Союзі також звернув увагу на те, що декому хотілося б скористатися пандемією, щоб зруйнувати не лише єдність Євросоюзу, але й відкласти на далеку полицю питання стратегічної співпраці ЄС з країнами-партнерами.

«Ми вже бачимо, як Росія намагається використати ситуацію з COVID-19 на свою користь. Чуємо заклики до послаблення міжнародних санкцій. У РФ не приховують прагнення до ерозії засадничих принципів та цінностей. Проте хочу розчарувати таких “деструктивних стратегів”. У діалозі України з Євросоюзом немає жодних ризиків, які б могли призвести до зміни засадничих принципів нашої стратегічної співпраці», – запевнив представник України при ЄС.

 

США отримали “гумдопомогу” з Росії за гроші – Держдеп

Поставки в США російських медпрепаратів та засобів індивідуального захисту, які в Москві назвали “гуманітарною допомогою”, були придбані американською стороною за гроші після телефонної розмови президентів Трампа й Путіна.

Про це йдеться в офіційному коментарі Державного департаменту США, оприлюдненого в середу – Укрінформ.

“У продовження телефонної розмови 30 березня між президентом Трампом і президентом Путіним, США погодилися придбати у Росії необхідні медичні засоби, включно з вентиляторами та засобами індивідуального захисту, які були передані Федеральному агентству з надзвичайних ситуацій США 1 квітня в Нью-Йорку”, – зауважили в Держдепі.

При цьому, зазначається, що минулого тижня країни G20 домовилися працювати разом, щоби перемогти коронавірус. “І ми тісно співпрацюємо з цими країнами, а також іншими державами, щоби забезпечити необхідне постачання для тих, хто цього потребує”, – йдеться в коментарі.

Нагадаємо, Сполучені Штати наразі лідирують у світі за кількістю виявлених осіб, інфікованих на коронавірус COVID-19. Наразі в США зареєстровано понад 215,4 тис. хворих з 937 тис. в усьому світі.

 

“ЄС скоро розвалиться”: РФ продовжує ширити фейки довкола пандемії – звіт

Росія продовжує використовувати глобальну коронавірусну кризу для поширення пропаганди та дезінформації.

Про це йдеться у новому звіті East Stratcom, команди Європейської служби зовнішніх дій, з яким ознайомилась “Європейська правда“.

Звіт опублікований у середу і охоплює період 20-27 березня. East Stratcom – спеціальний підрозділ, до мандату якого належить розвінчання фальшивих новин з Росії.

Фахівці East Stratcom зафіксували понад 150 випадків прокремлівської дезінформації про COVID-19 з 22 січня.

Російські прокремлівські джерела, зокрема, поширювали твердження, що Європейський Cоюз не може впоратись з пандемією і “ось-ось розвалиться”, а також що “ЄС егоїстичний і зраджує власним цінностям”.

Наприклад, в Україні катастрофічні повідомлення про неминучий крах ЄС поєднувались із представленням України як “неспроможної держави” (failed state), яку “покинули її європейські союзники”.

Також повідомляється, що російські державні ЗМІ зосередили свою увагу на підкресленні готовності Росії до боротьби зі спалахом.

Крім того, вони широко висвітлювали російську допомогу Італії, стверджуючи, що “Росія допомагає Італії, а ЄС ні”.

“Деякі держави і підтримувані державою суб’єкти прагнуть використати кризу суспільної охорони здоров’я для просування геополітичних інтересів, часто безпосередньо кидаючи виклик авторитету Європейського Союзу та його партнерів”, – підсумовує East Stratcom.

Нагадаємо, в середині березня Європейська служба зовнішніх дій випустила документ, у якому звинуватила Росію у кампанії з дезінформації щодо коронавірусу.

 

У Києві викрили інтернет-агітаторів, які за гроші РФ поширювали фейки про коронавірус

Служба безпеки України в Києві викрила та припинила діяльність групи інтернет-агітаторів, які за гроші з РФ поширювали в українському сегменті Facebook фейковий контент про COVID-19.

Про це повідомляє пресслужба СБУ – Укрінформ.

«Оперативники спецслужби встановили, що двоє зловмисників виконували замовлення з Росії на публікацію неправдивої інформації про поширення коронавірусу. Їх метою було спричинення паніки, дискредитація дій влади та дестабілізація суспільно-політичної ситуації в Україні. Для популяризації фейків про COVID-19 вони активно використовували мережу бот-акаунтів, недостовірну інформацію цілеспрямовано брали із заборонених російських соцмереж. Завдання ставились замовниками через закриту групу в «Вконтакте», де інтернет-агітатори звітували й про виконану роботу», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що винагорода за протиправну діяльність надходила з гаманців електронних платіжних систем РФ із максимальною анонімізацією замовників.

Наразі викриті жителі Києва визнали свою провину, надали доступ до акаунтів у закритих спільнотах і сприяють виявленню осіб «кураторів».

Тривають невідкладні заходи для встановлення як безпосередніх замовників, так й інших можливих спільників інтернет-агітаторів.

Як повідомлялося, за період дії карантину Служба безпеки України загалом виявила 81 особу, які поширювали фейки про коронавірус, із них – 6 інтернет-агітаторів, що діяли за завданням російської сторони.

 

Британський банк оштрафували за порушення санкцій проти Росії

Уряд Британії оштрафував лондонський банк Standard Chartered PLC за порушення санкцій, які Євросоюз запровадив проти Росії за анексію українського Криму у 2014 році.

Про це повідомляє The Wall Steet Journal – Укрінформ.

«Британський банк повинен заплатити 20,47 мільйона фунтів стерлінгів (25,41 мільйона доларів) за порушення санкцій ЄС проти Росії», – йдеться у рішенні Управління з впровадження фінансових санкцій Британії при Міністерстві фінансів Великої Британії.

Як зазначається, штраф на Standard Chartered Bank було накладено за надання ряду позик турецькому банку DenizBank у 2014 році, який на той час був дочірньою компанією російського “Сбербанку” і перебував під санкціями.

У період з квітня 2015 року по січень 2018 року лондонський банк видав DenizBank понад 100 кредитів, а російський “Сбербанк” перебував під європейськими санкціями з 2014 року.

 

Чи повинна влада повертати українців після закриття кордону

Понад 30% українців вважають, що влада повинна повертати усіх громадян додому після закриття кордону, і стільки ж — що ні.

Про це свідчать результати опитування, проведеного Соціологічною групою “Рейтинг” – Укрінформ.

“34% вважають, що влада повинна повертати усіх громадян додому після закриття кордону, 24% вважають, що потрібно повертати, але вибірково. 34% взагалі вважають, що взагалі не потрібно нікого повертати після закриття кордону“, – йдеться у повідомленні.

Опитування проводилося серед населення України віком від 18 років в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: I хвиля 1000 респондентів (25-27 березня 2020 р.), ІІ хвиля 1000 респондентів (28-30 березня 2020 р.). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 4%. Метод опитування: CATI (computer-assisted telephone interviews – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера). На основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів.

Як повідомляв Укрінформ, 26 березня Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна з 27 березня повністю закриває державний кордон, а про українців, які не встигнуть повернутися, подбають дипломати з урахуванням стану епідеміологічної ситуації в місцях їхнього перебування.

Зі свого боку, Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що Україна із 28 березня зупинить пасажирський рух через кордон в обидва боки.

25 березня Кабінет міністрів запровадив режим надзвичайної ситуації на всій території України та продовжив карантин до 24 квітня з метою запобігання поширенню Covid-19.

Раніше, 14 березня, Кабінет міністрів ухвалив рішення про тимчасову заборону в’їзду в Україну іноземців та закрив міжнародне пасажирське сполучення. З 18 березня в Україні припинено все внутрішнє пасажирське міжміське сполучення: залізничне, автобусне та авіаційне.

Станом на 10:00 1 квітня в Україні 669 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 17 летальних, 10 пацієнтів одужали. За добу було зафіксовано 120 нових випадків.

 

Майже 70% українців вважають карантин ефективним

Майже 70% українців вважають запроваджений карантин ефективним, чверть дає протилежні оцінки.

Про це свідчать результати опитування, проведеного Соціологічною групою “Рейтинг” – Укрінформ.

“Майже 70% вважають запроваджений карантин ефективним, чверть дає протилежні оцінки. Дещо частіше неефективними вважають карантинні заходи мешканці півдня та сходу, молодші опитані та чоловіки. При цьому, майже 80% опитаних підтримують рішення уряду про продовження карантину до 24 квітня 2020 року”, – йдеться у повідомленні.

Більше половини опитаних заявили, що обмежили вихід з дому у зв’язку з карантином. Третина зазначила, що дотримуються часткових обмежень. Лише кожен десятий зазначив, що не дотримується карантину. Частіше про повне самообмеження зазначали жителі центру, жінки та представники найстаршої вікової групи.

Попри карантин, 18% опитаних повідомили, що виходять з дому кілька разів на день, 31% – один раз на день. Водночас 43% заявили, що виходять лише раз на кілька днів, 7% – взагалі намагаються не виходити. Частіше про високий рівень обмежень виходу з дому зазначали жителі міст, жінки та найстарші опитані.

Головною причиною виходу на вулицю опитані зазначили похід в магазин за продуктами (73%). 28% – виходять через необхідність роботи, стільки ж – через похід в аптеку. По 5-7% зазначили, що виходять на вулицю, щоби прогулятися з дітьми, заради занять спортом, прогулянок з домашніми тваринами. По 3-4% виходять через зустрічі з друзями та знайомими або задля візиту до лікаря.

52% заявили, що готові залишатися вдома, не виходячи на вулицю більше 5-ти днів, за умови запровадження заборони на вихід з дому. 12% – заявили, що можуть побути вдома 4-5 днів, 20% – 2-3 дні, 10% – не більше одного дня. Найбільше останніх серед чоловіків, бідніших та заможних респондентів. Цікаво, що серед останньої категорії також найбільше тих, хто готовий бути на домашньому карантині більше 5-ти днів.

Водночас 42% опитаних зазначили, що мають захисні маски в достатній кількості, 39% – мають але недостатньо, 19% – не мають взагалі. 57% заявили, що мають вдома дезінфекційні засоби в достатній кількості, 29% – мають, але недостатньо, 14% – не мають. Захисні рукавиці в достатній кількості мають 40% респондентів, в недостатній – 23%, не мають взагалі – 37%. Частіше захисні та дезінфекційні засоби використовують жителі західних та центральних регіонів, містяни, жінки та молодші респонденти. Ті, що їх мають в достатній кількості, користуються ними частіше.

Згідно з опитуванням, три чверті опитаних хвилюються через те, що хтось з їхнім близьких захворіє коронавірусом, водночас про своє власне здоров’я хвилюються менше (58%), а 42% – не хвилюються.

При цьому 44% респондентів оцінили свій емоційний стан за останній тиждень як спокійний, 23% – як напружений. Вищий рівень тривожності фіксується серед жінок та старшого населення. 80% опитаних оцінюють протягом останнього тижня відносини з людьми, з яким проживають, як спокійні, лише 8% – як напружені.

Оцінюючи інформацію, яку подають українські засоби масової інформації, 38% опитаних вважають, що вони ситуацію применшують, 23% вважають, що подання новин є об’єктивним, 19% – думають, що інформацію перебільшують. 21% – не змогли відповісти на це запитання.

Опитування проводилося серед населення України віком від 18 років в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: I хвиля 1000 респондентів (25-27 березня 2020 р.), ІІ хвиля 1000 респондентів (28-30 березня 2020 р.). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 4%. Метод опитування: CATI (computer-assisted telephone interviews – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера). На основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів.

Як повідомляв Укрінформ, з 12 березня в Україні запроваджено карантин у навчальних закладах та низку інших заходів з протидії поширенню коронавірусної інфекції. Зокрема, в рамках карантину закрито ТРЦ, театри, кінотеатри, заклади громадського харчування, а також заклади торгівлі, крім продуктових магазинів, аптек, автозаправок і банків.

25 березня надзвичайну ситуацію запроваджено по всій Україні. Карантин подовжено до 24 квітня.

Станом на 10:00 1 квітня в Україні 669 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 17 летальних, 10 пацієнтів одужали. За добу було зафіксовано 120 нових випадків.

 

Поширення коронавірусу: українці оцінили реакцію Зеленського

Реакцію Президента Володимира Зеленського на загрозу поширення коронавірусу в Україні вважають ефективною 56% українців, 30% – дають протилежні оцінки.

Про це свідчать результати опитування, проведеного Соціологічною групою “Рейтинг” – Укрінформ.

“56% опитаних вважають реакцію Президента Зеленського на загрозу розповсюдження коронавірусу в Україні ефективною, 30% – дають протилежні оцінки”, – йдеться у повідомленні.

Стосовно Міністерства охорони здоров’я, то 38% опитаних вважають дії відомства ефективними, 46% – неефективними. Щодо Міністерства внутрішніх справ, то 37% вважають дії цієї інституції ефективними, 33% – неефективними, 30% – не змогли оцінити.

Щодо ефективності дій Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, то 44% опитаних було важко відповісти на це питання. 30% – оцінили його дії як ефективні, 26% – як неефективні. За останні два тижні оцінки ефективності дій зазначених інституцій стосовно реакції на загрозу коронавірусу зросли.

При цьому 53% опитаних переконані, що влада, подаючи інформацію про поширення коронавірусу, применшує ситуацію. 21% вважають, що ця інформація є об’єктивною, 11% переконані, що в цій інформації є перебільшення.

Опитування проводилося серед населення України віком від 18 років в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: I хвиля 1000 респондентів (25-27 березня 2020 р.), ІІ хвиля 1000 респондентів (28-30 березня 2020 р.). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 4%. Метод опитування: CATI (computer-assisted telephone interviews – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера). На основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів.

Як повідомлялося, станом на 10:00 1 квітня в Україні 669 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 17 летальних, 10 пацієнтів одужали. За добу було зафіксовано 120 нових випадків.

 

Майже половина українців – “за” надзвичайний стан

Можливе введення надзвичайного стану в Україні підтримали б 49% українців, 43% виступили б проти.

Про це свідчать результати опитування, проведеного Соціологічною групою “Рейтинг” – Укрінформ.

“Щодо можливого введення надзвичайного стану в Україні думки респондентів розділилися: 49% – підтримали б таку ініціативу, 43% – ні”, – йдеться у повідомленні.

При цьому 83% підтримують можливу заборону на проведення масових заходів, страйків, мітингів в умовах надзвичайного стану в країні; 71% – не заперечують проти можливого обмеження в’їзду та виїзду в окремі міста та області; 65% – можливого обмеження руху транспортних засобів та їхнього огляду, 58% – можливого оголошення комендантської години в містах.

Водночас стосовно можливого надання державі права примусово вилучати майно у юридичних та фізичних осіб в умовах надзвичайного стану абсолютна більшість (80%) проти таких заходів. Лише 14% – підтримують.

Як зазначається, 74% опитаних вважають, що потрібно запровадити штрафи для людей за порушення карантину, 19% – проти такої ініціативи.

Згідно з даними опитування, 58% українців вважають запроваджені владою заходи щодо боротьби з коронавірусом оптимальними. 28% взагалі стверджують, що вони є занадто м’якими. Лише 6% переконані, що заходи є надто жорсткими.

Опитування проводилося серед населення України віком від 18 років в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: I хвиля 1000 респондентів (25-27 березня 2020 р.), ІІ хвиля 1000 респондентів (28-30 березня 2020 р.). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 4%. Метод опитування: CATI (computer-assisted telephone interviews – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера). На основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів.

Як повідомлялося, станом на 10:00 1 квітня в Україні 669 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 17 летальних, 10 пацієнтів одужали. За добу було зафіксовано 120 нових випадків.

 

87% українців бачать реальну загрозу поширення коронавірусу

Абсолютна більшість українців (87%) бачить реальну загрозу поширення коронавірусу в Україні.

Про це свідчать результати опитувань, проведених Соціологічною групою «Рейтинг» – Укрінформ.

«Результати опитувань, проведених Соціологічною групою «Рейтинг» (I хвиля: 25-27 березня, ІІ хвиля: 28-30 березня), продемонстрували, що абсолютна більшість респондентів бачать реальною загрозу розповсюдження коронавірусу в Україні. У порівнянні з початком карантину, кількість тих, хто бачить загрозу, зросла (з 73% до 87%)», – йдеться у повідомленні.

При цьому 51% опитаних вважають реальною загрозу коронавірусу особисто для себе та для їхніх родин. 41% – протилежної думки. За останні два тижні у цьому питанні думки респондентів майже не змінилися. Відносно частіше про загрозу говорили жителі західних та центральних регіонів країни та містяни.

Оцінюючи рівень захворюваності на коронавірус в Україні за 5-ти бальною шкалою, 28% опитаних оцінили його як дуже високий або ж високий, 34% – середній, 32% – як низький або ж мінімальний. Частіше про високий рівень захворюваності говорили жителі півдня, містяни, та представники старшої вікової категорії.

Водночас оцінюючи ситуацію з захворюваністю у своєму регіоні, респонденти вважають її менш загрозливою, аніж по країні загалом. Так, лише 13% опитаних зазначили, що рівень захворюваності у їхній місцевості є високим, 65% вважають його низьким, або ж мінімальним. Остання думка переважає серед жителів східних областей та селян.

Опитування проводилося серед населення України віком від 18 років в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: I хвиля 1000 респондентів (25-27 березня 2020 р.), ІІ хвиля 1000 респондентів (28-30 березня 2020 р.). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 4%. Метод опитування: CATI (computer-assisted telephone interviews – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера). На основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів.

Як повідомлялося, станом на 10:00 1 квітня в Україні 669 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 17 летальних, 10 пацієнтів одужали. За добу було зафіксовано 120 нових випадків.

 

Кабмін посилив карантин в Україні – що забороняється

Кабінет міністрів посилив вимоги до обмежувальних заходів у зв’язку з карантином.

Про це повідомляє Урядовий портал – Укрінформ.

“Зважаючи на щоденне зростання кількості хворих на COVID-19 в Україні більше, ніж на 10%, та враховуючи рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій і досвід міжнародної практики, уряд вважає за потрібне запровадити більш жорсткі вимоги щодо карантину”, – йдеться у повідомленні.

Зокрема, під час карантину, який триватиме до 24 квітня на всій території України, діятиме заборона на:

перебування в громадських місцях без маски чи респіратора;

переміщення групою осіб більш ніж дві особи, крім випадків службової необхідності та супроводу дітей;

перебування в громадських місцях осіб, які не досягли 16 років, без супроводу повнолітніх;

відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон, крім вигулу домашніх тварин однією особою та у випадку службової необхідності;

відвідування спортивних та дитячих майданчиків;

проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування тощо.

Зазначається, що деякі обмежувальні заходи вже введені в дію місцевою владою.

Всі інші нововведення будуть опрацьовані з урахуванням пропозицій Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової та профільних міністерств і відомств.

Як повідомляв Укрінформ, на засіданні Кабміну 1 квітня ухвалено зміни до постанови Кабінету міністрів № 211 щодо заходів з протидії поширення на території України COVID-19. Постановою визначається термін карантину до 24 квітня.

 

Українські медики підрахували, скільки коштує лікування Covid-1901.

В Україні лікування пацієнта, хворого на Covid-19, обійдеться у суму від 5 до 10 тисяч гривень.

Про це головний лікар Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні Тарас Масляк сказав у коментарі Укрінформу.

“Ми в нашому закладі підрахували, що вартість лікування пацієнта, хворого на Covid-19, становить від 5 до 10 тисяч гривень”, – зазначив Тарас Масляк.

Як повідомлялося, станом на 22:00 1 квітня в Україні лабораторно підтверджено 794 випадки Covid-19. 20 хворих померли, 13 одужали.

 

Зеленський підписав закон про соціальні та економічні гарантії під час пандемії

Президент Володимир Зеленський підписав закон про забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусу.

Про це повідомляється на сайті глави держави – Укрінформ.

“Президент України Володимир Зеленський підписав Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)” № 540-IX, який парламент ухвалив 30 березня 2020 року”, – ідеться в повідомленні.

Документом передбачені додаткові соціальні та економічні гарантії для підтримки громадян і бізнесу в умовах протидії поширенню коронавірусу в Україні. Закон, зокрема, передбачає доплату в розмірі до 300% заробітної плати медикам та іншим працівникам, задіяним у лікуванні хворих на COVID-19, а працівникам соціального захисту населення, які надають послуги громадянам, котрі перебувають удома, – до 100% заробітної плати.

Крім того, уряд отримує право на період карантину встановлювати граничні ціни на товари протиепідемічного призначення та соціально значущі товари. Закон також передбачає, що операції з увезення в Україну ліків, медичних виробів та обладнання для протидії COVID-19 та їхнє постачання звільняється від сплати ПДВ.

Закон також дасть змогу вирішити питання із забезпеченням антисептиками – встановлено нульовий акциз та спрощено адмінпроцедури виробництва і закупівель спирту для дезінфекторів.

Документом передбачено й виплату допомоги з часткового безробіття працівникам малих і середніх підприємств, для яких будуть збережені робочі місця під час карантину.

Крім того, спрощується оформлення дистанційної роботи – працівники мають право розподіляти робочий час на свій розсуд, а виконання дистанційної роботи не призводить до будь-яких обмежень трудових прав чи зменшення зарплати.

Зазначається, що всі соціальні виплати на період карантину будуть продовжені автоматично – громадянам не потрібно наражати себе на небезпеку та з’являтися у відповідні установи.

Документом також встановлюється заборона підвищувати відсоткові ставки за всіма кредитними договорами. А споживчі кредити, взяті до 2017 року, тимчасово звільняються від штрафів та пені.

Водночас законом вводиться збільшення лімітів для груп платників єдиного податку фізичних осіб – підприємців: перша група – з 300 тис. до 1 млн грн, друга група – з 1,5 млн до 5 млн грн, третя група – з 5 млн до 7 млн грн.

 

Люди з “епіцентру” коронавірусу на Тернопільщині звернулися до Зеленського

Мешканці Монастириського району на Тернопільщині заявляють про критичну ситуацію із поширенням у регіоні коронавірусу та незадовільне забезпечення місцевої лікарні і медиків засобами захисту та ліками.

Про це вони заявили у відеозверненні до Президента Володимира Зеленського – Укрінформ.

За словами авторів звернення, заява новопризначеного голови Тернопільської ОДА Володимира Труша про те, що Монастириська лікарня має високе матеріально-технічне забезпечення і найкраще в області підготовлена готова приймати хворих з COVID-19, – не відповідають дійсності.

Натомість, люди, стверджують, що медики, лікарні в Монастириську фактично опинилися сам на сам з проблемою: “адже у Монастириську уже кілька років поспіль не функціонує інфекційне відділення лікарні (напівзруйнована будівля!), а медичні працівники залишилися у безвиході», – йдеться у відеозверненні.

Також автори заяви стверджують, що лікарі самі намагаються закупити апаратуру і все необхідне за кошти громади. І у той час, “коли місцева влада демонструє бездіяльність і містечко може перетворитися на “український Ухань”.

Люди закликають Президента зреагувати на критичну ситуацію в районі й зробити відповідні розпорядження щодо впровадження жорстких карантинних заходів, а також забезпечення Монастириської лікарні відповідними необхідними засобами захисту для медиків, а також медикаментами.

Як повідомляв Укрінформ, станом на 1 квітня, у Монастириському районі підтверджено 77 випадків коронавірусу, з них 32 медики. Загалом в Тернопільській області – 98 випадків COVID-19.

В Україні станом на 10.00 середи, 1 квітня, офіційно підтверджено 669 випадків зараження коронавірусом, з них 17 летальних, 10 пацієнтів одужали.

Станом на ранок 1 квітня 2020 року до Центру громадського здоров’я України надійшло 536 повідомлень про підозру на COVID-19.

 

Ердоган обіцяє допомогти Україні з респіраторами та захисними костюмами

Президенти України та Туреччини Володимир Зеленський і Реджеп Таїп Ердоган досягли низки практичних домовленостей щодо координації зусиль у боротьбі з коронавірусом.

Про це йшлося під час телефонної розмови лідерів, повідомляє пресслужба Президента – Укрінформ.

“Співрозмовники обговорили ситуацію довкола поширення коронавірусу у світі та заходи, які вживаються в обох країнах з метою забезпечення захисту громадян. Було досягнуто низки практичних домовленостей щодо координації зусиль і співпраці між Україною та Туреччиною стосовно боротьби з пандемією та її наслідками”, – ідеться в повідомленні.

За даними ОП, Президент Туреччини пообіцяв невідкладно розглянути запити української сторони щодо постачання респіраторів і захисних костюмів.

Крім того, Зеленський подякував за послідовну підтримку Туреччиною територіальної цілісності та суверенітету України, засудження незаконної анексії Криму, а також за підтримку кримських татар.

Зазначається, що у цьому зв’язку президенти висловили задоволення реалізацією домовленостей, досягнутих під час їхньої особистої зустрічі 3 лютого цього року, зокрема щодо будівництва житла в Херсоні та Генічеську для вимушених переселенців з Криму.

Як розповіли в ОП, окремо глави держав обговорили ситуацію, що склалася для українських автоперевізників на турецько-болгарському кордоні у зв’язку із забороною в’їзду до Туреччини. В ОП зауважили, що Ердоган запевнив, що відповідальні турецькі міністерства отримають доручення, і ситуація найближчим часом буде розв’язана.

 

Медики, які лікують хворих з коронавірусом, отримають додатково три оклади – МОЗ

Медичні працівники, зайняті лікуванням хворих з коронавірусом, уже за березень отримають доплату в розмірі трьох посадових окладів.

Про це повідомляє пресслужба Міністерства охорони здоров’я у Facebook – Укрінформ.

“Вже за березень медичні працівники України, зайняті лікуванням пацієнтів з лабораторно підтвердженими випадками COVID-19, отримають доплату в розмірі трьох посадових окладів”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що наказом, який підписав міністр охорони здоров’я України Максим Степанов, визначено перелік посад медичних працівників, яким з березня 2020 року здійснюється доплата:

– екстрений медичний технік;

– лікар-пульмонолог;

– лікар-інфекціоніст;

– лікар-патологоанатом;

– лікар-епідеміолог;

– лікар-лаборант;

– лікар-анестезіолог;

– лікар-радіолог;

– лікар-бактеріолог;

– лікар-рентгенолог;

– лікар-вірусолог;

– лікар загальної практики

– сімейний лікар;

– лікар-терапевт;

– лікар-педіатр;

– лікарі інших спеціальностей, безпосередньо зайняті лікуванням лабораторно підтверджених випадків COVID-19;

– сестра медична;

– молодша медична сестра (всіх найменувань);

– реєстратор медичний;

– сестра-господиня;

– водій.

Відповідно до наказу МОЗ доплати здійснюватимуться у період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Як повідомлялося, в Україні станом на 10.00 середи, 1 квітня, офіційно підтверджено 669 випадків зараження коронавірусом, з них 17 летальних, 10 пацієнтів одужали.

Станом на ранок 1 квітня 2020 року до Центру громадського здоров’я України надійшло 536 повідомлень про підозру на COVID-19.

 

Уряд прописує поняття самоізоляції та обов’язкової обсервації у постанові

Кабінет міністрів визначить в оновленій постанові поняття самоізоляції та обов’язкової обсервації на 14 днів після приїзду з-за кордону.

Про це сказав Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання уряду 1 квітня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми прописуємо в оновленій редакції постанови №211 поняття самоізоляція, обсервація, обов’язкова ізоляція. Звичайно, що на період карантину буде прописано проходження обов’язкової обсервації для всіх громадян, які прибувають в Україну. Ми наголошуємо на цьому – всі, хто в’їжджає в Україну зараз, мають проходити обов’язкову обсервацію та ізоляцію на 14 днів”, – сказав Шмигаль.

Він додав: передбачається, що працівники санітарно-карантинних підрозділів у пунктах пропуску на кордонах забезпечуватимуть здійснення необхідних заходів з метою обсервації та ізоляції осіб, які повернулись з країн, де зафіксовано спалахи Covid-19.

“Для посилення контролю за поширенням інфекції планується запровадити медико-санітарне спостереження за особами, які перебувають на обсервації або ізоляції”, – додав Шмигаль.

Він наголосив, що дії уряду спрямовані на те, щоб максимально швидко пройти період надзвичайної ситуації та карантинних заходів.

Як повідомлялося, з 12 березня в Україні введено карантин у зв’язку з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19.

За даними Центру громадського здоров’я, станом на 10:00 1 квітня в Україні 669 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 17 летальних (4 за останню добу), 10 пацієнтів одужало. За добу було підтверджено 120 нових випадків. Найбільше інфікованих у Чернівецькій – 104, Тернопільській – 98, Івано-Франківській – 64 областях.

Станом на ранок 1 квітня у світі зафіксовано 858 892 випадки коронавірусу, 178 100 пацієнтів одужали, летальних випадків – 42 158.

 

МВС більше не дасть згоди на жоден чартер для евакуації – Аваков

Міністерство внутрішніх справ більше не дасть згоди на жоден авіаційний чартер.

Про це у Facebook написав міністр внутрішніх справ Арсен Аваков – Укрінформ.

“МВС не дасть більше згоди на жоден авіаційний чартер. Пасажирське авіасполучення – закрито. Винятки будуть рідкісні й лише окремим рішенням – зі 100% обсервацією під контролем санлікарів з наступним тестом ПЛР. Тільки так”, – зазначив він.

Свою позицію міністр пояснив поведінкою українців, які прибули з Катару і Балі, які опиралися обсервації. “Це – свинство, не по закону, не по суду – по совісті. Ви погуляли, а тепер хочете додому за будь-яку ціну, а може минеться, і плювати вам на безпеку інших. Так не можна… це не чесно щодо мільйонів людей, які живуть у країні. Більш як 75% випадків зараження коронавірусом у Києві – ті, хто прилетів, 25% вторинне зараження від них же – вже у Києві”, – уточнив Аваков.

Він підкреслив, що порушників режиму обсервації, тих, хто втік від неї, чекають штрафи. “Ті, хто втік з автобусів і ухилився від обсервації на цей момент вже отримали адміністративні протоколи або будуть піддані цієї санкції (всі громадяни встановлені) – санкція: штраф до 17 000 гривень. Якщо у когось із пасажирів рейсу буде виявлений вірус – поліція прийме рішення про висунення звинувачень відповідно до ст. 325 – аж до арешту і тримання під вартою до 3 років. Жодних іграшок і жартів, у нас уже загинуло від вірусу 17 осіб”, – зазначив Аваков.

Як повідомляв Укрінформ, станом на 22.00 31 березня, в Україні зареєстровано 645 випадків COVID-19. Померли 17 людей.

 

В Одесі після відеозвернення лікарів перевірять готовність “опорного” медзакладу

Спеціальна комісія перевірить факти, викладені у відеозверненні трьох анестезіологів Одеського клінічного медичного центру, які заявили, що інформація про готовність їхньої лікарні до прийому інфікованих коронавірусом не відповідає дійсності.

Про це повідомив глава Одеської облдержадміністрації Максим Куций на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Стосовно ситуації із забезпеченням Одеського обласного клінічного медичного центру. Одеська ОДА спільно з Національною службою здоров’я України перевіряє відповідність поданих документів лікарні щодо забезпечення медичними кадрами та апаратами ШВЛ. Ми разом із НСЗУ та громадськими діячами з’ясовуємо реальний стан речей. Деталі розслідування будуть оприлюднені протягом доби”, – зазначив Куций.

Він підкреслив, що за даними, які щодня подаються керівництвом медзакладу до Одеської ОДА, станом на 31 березня в лікарні працюють більше 100 співробітників і в наявності мають бути засоби індивідуального захисту. Зокрема, 60 захисних костюмів, 12 тисяч респіраторів, 1 тисяча хірургічних масок, 1 тисяча 750 захисних рукавиць і 150 багаторазових захисних окулярів.

Натомість у відеозверненні до керівництва держави трьох лікарів-анестезіологів Одеського обласного клінічного медичного центру фігурують зовсім інші цифри щодо кадрів та оснащення.

«У відділенні працює шість лікарів анестезіологів. Ставок – 12, але працюють шість. Що стосується медсестер, то тільки чотири з них поки не звільнилися, інші за віком були в зоні ризику і написали заяви про звільнення з посад, оскільки їм більше 60 років. Зараз у відділенні всього дві санітарки», – зазначили лікарі.

Крім того, за їх словами, у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії в робочому стані наявні не 10 апаратів штучної вентиляції легень, як повідомлено обласним штабом Одеса vs Covid. Насправді у відділенні всього п’ять апаратів ШВЛ, причому до середини березня їх було лише три – два апарати надали наприкінці березня підприємці-благодійники.

«Потрібні також витратні матеріали: катетери, шприци, ліки, інтубаційні маски зі змінними фільтрами. Та ще й просто немає рук, щоб комусь допомогти. І найголовніше – наша лікарня взагалі не може приймати інфекційних хворих, як це заявлено», – резюмували лікарі-анестезіологи, “опорного” медичного центру, додавши, що намагалися обговорити виниклі проблеми з головлікарем Вадимом Шухтіним, але безрезультатно.

Як повідомляв Укрінформ, Одеський обласний клінічний медичний центр визначений штабом Одеса vs Covid як медустанова, яка буде приймати інфікованих на першому етапі розгортання госпітальної бази.

 

У Франції протестують препарат, що має допомогти тяжким пацієнтам з COVID-19

Препарат на основі гемоглобіну морських хробаків, який здатний доставляти в 40 разів більше кисню, ніж гемоглобін людини, можна використовувати для допомоги пацієнтам з тяжкими ускладненнями COVID-19. У Франції 10 пацієнтів дали дозвіл на клінічні випробування.

Про це повідомляє французьке видання Le Express з посиланням на інформації. компанії Hemarina – Укрінформ.

Бретонські науковці вважають, що кров морських хробаків Arenicolaes – це нова надія допомогти серйозним випадкам захворювання на коронавірус, йдеться у публікації. Відео з науковим поясненням дії молекул компанія оприлюднила в Інтернет.

HEMARINA from Khent Design on Vimeo.

За даними видання, 10 пацієнтів із COVID-19 згодні пройти тестування препарату в клінічного випробування. Усім їм введуть розчин, призначений для пацієнтів, які страждають на гострий респіраторний дистрес-синдром (ГРДС – загрозливе для життя запальне ураження легень), що виробляється з гемоглобіну морського черв‘яка.

За словами керівника Hemarina, доктора біологічних наук Франка Зала, фахівці компанії чекають на рішення Комітету захисту пацієнтів (CPP), знаючи, що Національне агентство з безпеки лікарських засобів та медичних препаратів (ANSM) вже підтвердило результати випробування.

Зал додав, що продукт з назвою HEMO2life вже пройшов випробування у США на людях з мозковою гіпоксією. «Принцип залишається тим самим. Крім того, HEMO2life вже використовується під час трансплантації нирок», – запевнив Франк Зал.

Hemarina має намір відправити 100 доз розчину до паризьких лікарень Жоржа Помпіду та де-ла-Пітьє-Салптрієре, які невдовзі почнуть клінічні випробування. Компанія вже заявила, що у разу успіху готова одразу надати 5 тис. доз розчину та може у короткий проміжок часу виробити додатково 15 тис. доз.

Як повідомлялося, за даними Worldometers, кількість підтверджених випадків СOVID-19 у світі становить 873 008, з них летальних – 43 275, одужало 184 596 осіб.

 

Зберігаймо спокій та холодну голову – звернення Президента (повний текст)

Президент Володимир Зеленський звернувся до українців щодо ситуації з коронавірусом в Україні

Бажаю здоров’я, дорогі українці!

Щодня триває наша боротьба з поширенням коронавірусної інфекції в Україні.

До Києва прибув черговий вантаж з Китаю, який доставив кілька десятків тисяч респіраторів, стільки ж костюмів захисту, 300 тисяч експрес-текстів, а також 40 тисяч пар захисних окулярів. Такої кількості окулярів вистачить, щоб забезпечити кожного українського лікаря, який сьогодні протидіє коронавірусу. Наголошую, що на місцях ці окуляри мають бути розподілені саме серед медичних працівників, а не серед родичів або друзів.

Окрім цього, окремою доставкою вже прибули в Україну 100 тисяч тестів ПЛР.

А також із Женеви доставлено гуманітарний вантаж від Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Дякую їм за це.

Підкреслю, що і цей, і всі попередні вантажі рівномірно розподіляються та відправляються у кожен регіон України. Наголошую, що після прибуття – і мери, і голови ОДА несуть відповідальність за долю вантажів. Все, що надійшло в область, ви зобов’язані повністю та безперебійно передавати в місцеві лікарні та аптеки.

Сьогодні у заходах з протидії коронавірусу задіяно більше 20 тисяч працівників поліції та нацгвардії. Серед іншого, вони ведуть боротьбу з неправдивою інформацією про вірус, з онлайн-шахрайством та розповсюдженням медичних засобів сумнівного походження. За цей час знайдено більше ста дезінформаторів, заблоковано низку інтернет-посилань, які використовували в злочинних цілях, а також – заблоковано банківські рахунки онлайн-шахраїв. За цими фактами розпочато 30 кримінальних проваджень. Усіх громадян я закликаю бути пильними, користуватись тільки офіційними джерелами інформації, не вірити панічним дописам та оголошенням про незрозумілі ліки, які врятують вас від усіх хвороб.

Ми працюємо над тим, щоб забезпечити місця для обов’язкової обсервації громадян, які повертаються з-закордону. Без неї повернення додому буде неможливим. А тим громадянам, які ламають двері аеропорту, я можу сказати лише одне: держава не дозволить вам бути егоїстами.

Якщо хтось не розуміє, що створює потенційний ризик для оточення, якщо комусь байдуже, то саме держава буде захищати здоров’я мільйонів інших громадян. Не «умовляннями і рекомендаціями». А жорсткими діями.

Також антимонопольний комітет України здійснює щоденний моніторинг цін на продукти і товари першої необхідності. Як було сказано раніше: наживатись на українцях у складні часи ми не дозволимо нікому.

Окрім цього, іде спільна підготовка до оперативного розгортання мобільних госпіталів, в окремих регіонах України, у разі виникнення такої потреби.

Окремо хочу сказати наступне. Щодня, більшість новин присвячена коронавірусу та цифрам захворілих громадян.

Але ми не маємо забувати, що окрім боротьби з невидимим ворогом, у нас іде війна на Сході Україні. За минулий тиждень в зоні проведення Операції об’єднаних сил, на жаль, загинуло двоє наших бійців та восьмеро отримали поранення. Мої щирі співчуття родинам загиблих та побажання найскорішого одужання усім пораненим. Дякую українським воїнам за службу!

А ще я хочу вкотре подякувати нашим українським медикам. Знаю, як вам зараз нелегко. Знаю, що є певні проблеми з забезпеченням.

Цілодобово ми стараємося вирішити всі ці питання. Хочу зараз, не лише як Президент, а й просто по-людськи сказати вам: дякую. За те, що ви робите.

За те, що тримаєтесь.

Також сьогодні відбулось засідання уряду, на якому прийнято кілька важливих рішень. Дякую за підтримку ініціативи про щомісячну доплату у розмірі 500 гривень людям старше вісімдесяти років. Розуміємо, що це не ідеал, але людям стане хоч трішечки легше.

Ще хочу відзначити рішення про виплату в цьому місяці однієї тисячі гривень тим громадянам, які мають пенсію менше п’яти, а також певним вразливим категоріям населення. Важливою є і запланована на 1 травня 2020 року індексація пенсій.

Всі ці ініціативи потребують ухвалення змін до Державного бюджету України.

Я впевнений, що народні депутати найближчими днями проголосують за ці зміни і не заберуть у людей таку важливу підтримку.

Окремо хочу звернути увагу уряду на наступне. Зараз в Україну повернулось дуже багато громадян з-закордону. Це добра новина, нехай і обставини такого повернення не найприємніші. Але рано чи пізно коронавірус обов’язково пройде і карантин закінчиться. Вважаю, що ми повинні зробити все і втримати цих людей на Батьківщині. Нам дуже потрібні ваші знання та вміння.

Тому, пропоную уряду розробити окремий механізм, який створить в Україні додаткові мільйони робочих місць. Саме в цьому контексті, знаковим є продовження програми Велике будівництво. Тисячі кілометрів нових доріг та інфраструктурні об’єкти дадуть той необхідний імпульс для економічного розвитку та створять нові робочі місця.

Дуже хочеться, щоб після карантину всі ми: і ті, хто працював тут, і ті, хто повернувся з-за кордону, разом будували Україну.

Дорогі громадяни! Продовжуємо зберігати спокій та холодну голову.

Продовжуємо залишатися вдома! Я вкотре прошу вас подорослішати!

Знаєте, є відомий факт, як після аварії на Чорнобильській АЕС влада збирала людей на першотравневу демонстрацію. Ніхто тоді не боявся, бо ж «радіація невидима». Так от – коронавірус теж невидимий. Більше того, ми нікого не збираємо, а навпаки – благаємо вас залишатися вдома. Пляжі ніхто не вкраде і пісок вагонами не вивезе. Парки нікуди не зникнуть. Прогулянки – почекають.

А шашлики можуть вилізти боком. Усвідомте все це!

Ми українці. Ми вистоїмо. І обов’язково відзначимо нашу спільну перемогу на площах, в парках, на пікніках і пляжах. Але цієї перемоги треба дочекатись. А поки – залишаємось вдома.Будьте здорові, дорогі українці! Бажаю вам 36,6!

 

Кернес стверджує, що Харків готовий протистояти коронавірусу

Харків забезпечений необхідним медичним обладнанням, тестами на виявлення коронавірусу, а містянам будуть безкоштовно видавати захисні маски.

На цьому наголосив мер Харкова Геннадій Кернес в інтерв’ю виданню “Українська правда” напередодні, повідомляє прес-служба Харківської міськради – Укрінформ.

“В місті були своєчасно введені карантинні заходи, що дозволило мінімізувати можливості поширення вірусу. Ми забезпечені тестами ПЛР, є апарати штучної вентиляції легенів, а також інше медичне обладнання для лікування хворих, яке придбали для міських лікарень харківські підприємці… Крім того, у нас є можливість допомагати літнім і малозабезпеченим людям продуктовими наборами та аптечками”, – наголосив мер.

За його словами, крім медзакладів, які визначені для лікування хворих на коронавірус, у Харкові також передбачені додаткові місця для розгортання лікарень.

“Ми розглядали в якості додаткового майданчика для лікування хворих Палац спорту. Там великий виставковий зал, де можна розгорнути лікарню. Також опрацьовували й інші варіанти на випадок, якщо в місті буде спалах коронавірусу”, – додав Кернес, зазначивши, що найближчим часом городяни і медики будуть забезпечені захисними масками.

“Ми зобов’язані забезпечити засобами захисту не тільки медперсонал, а й жителів міста. Тому ми виділили з резервного фонду міста 40 млн грн, з яких за 16 млн грн придбали 1 млн масок. Ці маски ми будемо роздавати безкоштовно жителям міста, лікарям, передавати у дитячі садки, школи та ін. Решту 24 млн грн ми направимо на придбання ще 20 апаратів ШВЛ”, – повідомив Кернес.

У Харкові наразі не зафіксовано жодного випадку захворювання на коронавірус. На Харківщині офіційно підтверджено 1 випадок захворювання.

 

Магазини Львова мають надавати можливість придбати маски – Садовий

З четверга, 2 квітня, у Львові всі супермаркети та великі продуктові магазини (мережі) повинні забезпечити своїм відвідувачам можливість придбати маску просто в цих закладах.

Про це сьогодні повідомив міський голова Андрій Садовий на брифінгу за результатами роботи комісії з надзвичайної ситуації у Львові – Укрінформ.

«Від завтрашнього дня є обов’язковою робота магазину, який забезпечує можливість для людей бути присутніми там у масках… Я так розумію, що кількість масок буде збільшуватися в продажу, але великі супермаркети мають можливості і кошти, щоби все це організувати», – сказав Садовий.

Мер Львова навів як приклад роботу «Епіцентру», у який, за його словами, можна прийти і купити маску просто на місці, у магазині.

Садовий також нагадав, що батькам категорично не рекомендується і забороняється гуляти з дітьми на дитячих майданчиках, бо це є зона ризику. Мер Львова повідомив, що муніципальна варта посилить патрулювання зон відпочинку в місті, бо у вихідні було виявлено дуже багато випадків, коли містяни влаштовували пікніки, палили вогонь, смажили шашлики, а це на сьогодні неприпустимо.

 

В Україні стартувала Програма медичних гарантій

Сьогодні в Україні стартувала в повному обсязі Програма медичних гарантій (ПМГ).

Про це йдеться в пресрелізі Національної служби здоров’я (НСЗУ), який є в розпорядженні Укрінформу.

“1 квітня стартувала Програма медичних гарантій – перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту. Договори з НСЗУ на надання медичних послуг за Програмою медичних гарантій станом на сьогодні підписали 1 524 заклади спеціалізованої медичної допомоги. З них 50 приватних. Це 90% закладів, які подали свої пропозиції НСЗУ. Ще 138 проєктів договорів очікують на підписання”, – повідомляють в НСЗУ.

Таким чином, практично всі комунальні медичні заклади (районні, міські, обласні лікарні) країни увійшли в реформу і будуть отримувати кошти за договором із НСЗУ. Відсьогодні гроші підуть за пацієнтом у поліклініки та спеціалізовані заклади.

Загалом проєкти договорів отримали 1 662 надавачі спеціалізованої медичної допомоги. Найбільше договорів підписали у Харківській області – 132, Дніпропетровській – 110, Львівській – 102.

Є відмови у підписанні: 3 – через те, що заклад не автономізований, 20 – відсутня ліцензія на медичну практику, 9 закладів подали невірні статистичні дані.

В НСЗУ зазначили, що більшість закладів подали пропозиції та отримали проєкт договору на всі 26 пакетів медичної допомоги. Отже, ця допомога буде доступною громадянам. “Відтепер лікарні отримуватимуть гроші за медичні послуги, надані конкретному пацієнту. Ефективні лікарні, яких обиратимуть пацієнти, зможуть збільшити своє фінансування за новою системою. Приблизно у 40% медзакладів збільшився бюджет порівняно з минулорічним державним та місцевим фінансуванням. Загалом у 67% закладів бюджет за ПМГ більший за фінансування через медичну субвенцію”, – наголошують у НСЗУ.

Серед регіонів, в яких велика кількість закладів отримає значно більше фінансування, Полтавська область.

На забезпечення ПМГ виділено 70,4 млрд грн. Приблизно 18,7 млрд грн отримає первинна ланка, всі заклади якої (понад 1500) переуклали договори з НСЗУ. Також підписані контракти з усіма центрами екстреної медичної допомоги (в Україні їх 25), на оплату їхніх послуг передбачено приблизно 4,7 млрд грн.

Загалом ПМГ порівняно з медичною субвенцією збільшує фінансування на ряд медичних послуг – гемодіаліз, лікування інсульту та інфаркту, надання акушерської та неонатальної допомоги, онкологічне лікування. Вперше виділені окремі кошти на паліатив (мобільний і стаціонарний) та медичну реабілітацію.

Програма медичних гарантій – перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно. Скористатися ним може кожен громадянин України, а також особи, прирівняні до громадянства.

Аби отримати доступ до безоплатних послуг, пацієнт повинен мати направлення від лікаря первинки (для цього спочатку потрібно укласти декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром) або лікуючого лікаря. Направлення не потрібне до гінеколога, психіатра, стоматолога і нарколога.

Екстрена медична допомога надається безоплатно кожному і незалежно від наявності декларації.

Національна служба здоров’я має договір з практично усіма комунальними медичними закладами, які надають весь спектр медичної допомоги. Пацієнт з 1 квітня отримує перелік гарантованих медичних послуг і вільний вибір лікаря не лише на первинці, а і для спеціалізованої допомоги. Відтепер місце реєстрації жодним чином не впливатиме на те, де людина зможе лікуватися. Критерієм вибору місця надання послуги буде наявність медичного обладнання, якість надання послуги та комфорт. НСЗУ заплатить тому медичному закладу, якого обере пацієнт.

 

Коронавірус не завадить медреформі в Україні – депутат

Реформа вторинної ланки медицини стартує в України 1 квітня, як і планувалося: лікарні переходять на нову модель фінансування, коли за кожну надану пацієнтові послугу медзакладові буде платити Національна служба здоров’я.

Про це заявила народний депутат від фракції «Голос», член Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Ольга Стефанишина, повідомляє пресслужба політсили – Укрінформ.

«Карантин — не привід відкладати медреформу. Навпаки — запуск другого етапу дозволить ефективно використовувати кошти і спрямувати гроші не в стіни лікарень і утримання ліжкомісць, а на конкретного пацієнта. Вперше в лікарів буде шанс отримати нормальні зарплати, а в пацієнтів — лікуватися безоплатно і вибирати лікаря не за пропискою, а за власним бажанням. Наразі також розглядається можливість сформувати окремий тариф для лікування коронавірусу», — зазначила Стефанишина.

За даними НСЗУ, майже всі медзаклади вже автономізувалися, понад 90% українських лікарів зареєструвалися в електронній системі охорони здоров’я. Відтепер, щоб потрапити до лікаря-спеціаліста, буде потрібне направлення від сімейного лікаря. Безоплатними будуть послуги первинної, амбулаторно-поліклінічної, стаціонарної медичної, екстреної, паліативної медичної допомоги та реабілітації. Весь перелік можна подивитися на сайті НСЗУ.

Як повідомлялося, реформа вторинної ланки медичної допомоги має стартувати 1 квітня 2020 року.

Кабінет міністрів 25 березня запровадив режим надзвичайної ситуації на всій території України та продовжив карантин до 24 квітня з метою запобігання поширенню COVID-19.

За даними Центру громадського здоров’я, станом на 10:00 1 квітня в Україні 669 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 17 летальних (4 за останню добу), 10 пацієнтів одужало. За добу було підтверджено 120 нових випадків. Найбільше інфікованих у Чернівецькій – 104, Тернопільській – 98, Івано-Франківській – 64 областях.

Станом на ранок 1 квітня у світі зафіксовано 858 892 випадки коронавірусу, 178 100 пацієнтів одужали, летальних випадків – 42 158.

 

Роботу медзакладів, які лікують хворих на COVID-19, оплачуватимуть за спецтарифом

Робота медичних закладів, задіяних у боротьбі з поширенням коронавірусної інфекції та лікуванням хворих на COVID-19, оплачуватиметься за спеціальним тарифом.

Про це повідомляє Міністерство охорони здоров’я у Telegram – Укрінформ.

“Національна служба здоров’я України передбачила спеціальний тариф для оплати роботи закладів охорони здоров’я, що надають медичну допомогу хворим на COVID-19”, – йдеться у повідомленні.

У МОЗ нагадали, що з 1 квітня система охорони здоров’я в Україні працює в іншому режимі – розпочався другий етап медичної реформи.

Як повідомляв Укрінформ, 11 березня уряд ухвалив постанову про встановлення з 12 березня на усій території України карантину, заборонено відвідування закладів освіти її здобувачами; проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Згодом карантин було подовжено до 24 квітня.

За даними Центру громадського здоров’я, станом на 10:00 1 квітня в Україні 669 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 17 летальних (4 за останню добу), 10 пацієнтів одужало. За добу було підтверджено 120 нових випадків. Найбільше інфікованих у Чернівецькій – 104, Тернопільській – 98, Івано-Франківській – 64 областях.

 

До загального фонду держбюджету у І кварталі надійшло майже на 15% більше

У І кварталі 2020 року до загального фонду державного бюджету надійшло 110,8 млрд грн, що на 14,3 млрд грн, або на 14,9% більше, ніж минулого року.

Про це повідомляє Державна податкова служба – Укрінформ.

“До загального фонду державного бюджету у І кварталі 2020 року надійшло 110,8 млрд грн, що на 14,3 млрд грн, або на 14,9% більше, ніж минулого року”, – йдеться в повідомленні.

У службі зазначили, що зростання надходжень порівняно з відповідним періодом минулого року по основних бюджетоформуючих платежах відбулось наступним чином: ПДВ (сальдо) +10,1 млрд грн, або +63,8%, акцизний податок +2 млрд грн, або +19,0%, податок та збір на доходи фізосіб +4,1 млрд грн, або +16,8% та податок на прибуток +4,6 млрд грн, або +15,8%.

Зменшення надходжень спостерігається лише по рентній платі (-5,5 млрд грн, або -48,8%), що пов’язано з двократним зменшенням ціни на природний газ та, як наслідок, зменшенням обсягів його видобутку.

Також на 0,9 млрд грн, або на 58,1% скоротились порівняно з 2019 роком надходження від акцизного податку на електроенергію. Причиною цього стало виведення з бази оподаткування операцій з реалізації електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел.

Без урахування платежів, які фактично не залежать від ефективності адміністрування з боку Державної податкової служби, а є відображенням зміни законодавства та макроекономічних факторів (акциз з електроенергії та рента за видобування корисних копалин) індикатив Міністерства фінансів на І квартал виконано у повному обсязі – 100,2%, або +0,2 млрд грн.

«Цифри свідчать, що обсяг податкових надходжень зростає попри сповільнення економіки. Ми виводимо з тіні ті сфери та підприємства, які раніше платили не повністю, ухилялись від сплати. Чим забезпечуємо рівні правила гри та чесну конкуренцію для тих підприємців, які чесно платять податки. В цьому і полягає функція податкової», – наголосив голова ДПС Сергій Верланов.

 

Супрун попросила Маска відправити в Україну апарати ШВЛ

Колишня очільниця Міністерства охорони здоров’я України Уляна Супрун попросила главу компаній Tesla і SpaceX Ілона Маска відправити Україні апарати штучної вентиляції легень (ШВЛ).

Про це вона написала у Twitter – Укрінформ.

«Мене звуть Уляна Супрун, я колишній міністр охорони здоров’я України. Україна дуже потребує апаратів ШВЛ. У нас у відділеннях інтенсивної терапії їх лише 3 500, а населення – 37 мільйонів. Будь ласка, допоможіть нам!» – прокоментувала вона твіт Маска, в якому бізнесмен запропонував безкоштовно розіслати в лікарні по світу апарати ШВЛ для порятунку важких пацієнтів з коронавірусом COVID-19.

Раніше Маск написав: «У нас є додаткові схвалені FDA (Управлінням США із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів – ред.) апарати для вентиляції. Доставимо до лікарень по всьому світу в регіонах доставки Tesla», – написав він, зазначивши, що самі пристрої та доставка будуть безкоштовними.

Однак на даний момент Україна не входить в ці регіони.

Раніше Маск закупив і передав Каліфорнії понад 1000 апаратів штучної вентиляції легень (ШВЛ).

Як повідомлялося, станом на 10:00 1 квітня в Україні 669 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 17 летальних, 10 пацієнтів одужали. За добу було зафіксовано 120 нових випадків.

 

Коронавірус: в Україні готові виробляти 10-20 тисяч ПЛР-тестів, справа за фінансами

УП

Фахівці Інституту молекулярної біології та генетики запевняють, що готові виробляти 10-20 тисяч ПЛР-тестів для діагностики коронавірусу, та чекають на фінансування держави.

Джерело: повідомлення ІМБГ у Facebook

Дослівно: “Сподіваємося, що попри вимушене скорочення державного бюджету для багатьох галузей, в т.ч. і науки, фінансування такої надважливої справи, як виготовлення ПЛР-тестів, не буде скорочено і надійде якомога швидше”.

Деталі: Зазначається, що наприкінці січня 2020 р. на замовлення РНБО вчені ІМБГ першими в Україні розробили тест-системи для діагностики вірусу SARS-CoV-2. Ці тест-системи були сертифіковані. Після виявлення першого захворювання набори на 600 тестів-реакцій надійшли в Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ та Центр громадського здоров’я МОЗ у Києві.

Інститут чекає на кошти, щоб реалізовувати угоди з виробниками реактивів, які використовуються для виготовлення тест-систем: окремі інститут змушений замовляти в Естонії, Німеччині та інших країнах.

Фахівці відзначають, що собівартість їхніх ПЛР-тестів (250 грн.) є майже вдвічі меншою за зарубіжні аналоги. Чия реальна вартість зростає ще й, враховуючи авіадоставки з-за кордону.

Зазначається, що на наявному в Інституті обладнанні фахівці можуть виготовити близько 10-20 тис. ПЛР-тестів на тиждень. Із залученням додаткових спеціалістів Інститут спроможний продукувати до 50 тис. тестів щотижня.

З огляду на брак у регіонах лабораторій та спеціалістів, які спроможні працювати з ПЛР-тестами, Інститут молекулярної біології та генетики розробив план навчання для фахівців з різних областей України та готовий надавати їм відповідний науковий супровід.

Вчені наголошують, що загроза коронавірусу не зникне за кілька місяців, а вірус зазнає мутацій, тож вірогідно, восени постане потреба у цілковито нових тест-системах.

Дослівно: “В Україні є вчені, і зокрема науковці Інституту молекулярної біології та генетики, які можуть за добу модифікувати тест під інший штам коронавірусу. Це важливий інтелектуальний ресурс, який є не в кожній в країні. Його треба зберегти.

Вкладаючи кошти у вітчизняного виробника тестів, держава не лише зекономить на вартісних імпортних закупівлях, а й виграє час для порятунку хворих та підтримає цілу галузь вітчизняної науки й перспективних фахівців, імена багатьох з яких знані у світі”.

Нагадаємо: Станом на 10.00 1 квітня в Україні в цілому підтвердили 669 випадків COVID-19 з них 17 випадків – смертельні, 10 осіб одужали.

 

За сумерками – солнце!

Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ

Мне не хочется ни читать новости, ни писать тексты…

Хочется спать и посмотреть фильм не про вирус. Но открываю ноут – читаю ленты новостей и фейсбука…

Поток фактов, мнений и неточной информации. Много умных мыслей и много откровенной чуши и смятения.

У меня, по специфике моей работы – много реальной информации – потому много печали, много дел, ответственности перед вами – поэтому, попробую поделиться фактами, прогнозами и пожеланиями.

Начну с эпизода… Я не бодхисатва, и потому злюсь, как и многие из вас…

Картинка:…Прибыл рейс из Бали-Катара…шум, скандал, возмущения: попираются права…, неоправданное хамство некоторых пассажиров, тупость некоторых же исполнителей из некоторых министерств при обустройстве обсервации… нервы людей… человека с высокой температурой везут в больницу на анализ… женщина на 8-м месяце беременности… разбегающийся прямо из обсервационного автобуса люди…

Людей жалко, они устали, пограничников жалко – на них вымещается бестолковая злость, полицейские и нацгвардейцы пытаются успокоить голосом разума и объяснениями… в отеле Казацкий идиоты-организаторы приема отключили отопление… включаем…

Заказываю в погранслужбе табличку-аналитику, к ночи получаю – и… хочется материться…

И вот почему:

13-го марта Президент Зеленский обратился к Украинцам с призывом вернуться в страну, в связи с надвигающейся эпидемией… а тут смотрю – каждый третий вернувшийся вчера на этом скандальном специально организованном рейсе… улетел из страны на Бали… 13, 14, 15 марта (!!!)…

То есть, наплевал на предупреждение и просьбу вернуться (не уезжать) . В мире бушует пандемия, а они решили через полмира в отпуск слетать – погуляли, пляж, газ-квас, сходили в СПА, рестораны, побыли пару недель на курорте и… потребовали их возвращать!

Это – свинство, не по закону, не по суду – по совести. Вы погуляли, а теперь хотите домой любой ценой, авось пронесет, и плевать вам на безопасность других??

Так нельзя! Это не честно по отношению к миллионам людей, живущих в стране. Более 75% случаев заражения коронавирусом в Киеве – прилетевшие на самолетах люди, 25% вторичное заражение от них же – уже в Киеве…

Ведь понятно же, почему нужна обсервация, медицинский осмотр и тест… Или тысячи смертей в Европе ничему не учат?…

Из этих дней авиа-чартерной истерии и инцидентов – несколько выводов:

– МВС не даст больше согласия ни на один авиационный чартер. Пассажирское авиасообщение – закрыто. Исключения будут редки и только отдельным решением – со 100% обсервацией под контролем санврачей с последующим тестом ПЦР. Только так – и не нужно проклятий, которые мне шлют из-за рубежа, ради безопасности миллионов – мы пойдем на неудобства для нескольких тысяч. Точка.

– Те, кто находится сейчас на обсервации в Киевских отелях: завтра и послезавтра – по решению главного санитарного врача -все сдадут анализ на ПЦР тест. По факту результата теста – если поражения вирусом не выявлено – полиция развезет всех по домам, под жесткое обязательство, с жесткой домашней изоляцией и контролем со стороны полиции и санврачей. Неповиновение – санкции ст. 325 КПК.

– Те, кто сбежал из автобусов и уклонился от обсервации на этот момент – уже получили административные протоколы или будут подвергнуты этой санкции (все граждане установлены) – санкция: штраф до 17 000 гривен. Если у кого-то из пассажиров рейса будет выявлен вирус – полиция примет решение о выдвижении обвинений в соответствии со ст.325 – вплоть до ареста и содержания под стражей до 3-х лет. Никаких игрушек и шуток… у нас уже погибло от вируса 17 человек!

Всем пассажирам рейса, тем не менее – желаю здоровья! А скорой роженице – спокойных родов и здорового малыша!

Теперь, не по эпизоду, а по большому счету.

Никто не готов во всем мире к этой пандемии. Мы не исключение. Испытание для всех. Испытание для Украины – испытание для системы власти. На кону – жизни украинцев сейчас и качество жизни каждого из нас ПОСЛЕ.

В исполнительной власти – нет растерянности. Тысячи управленцев делают свою работу.

Мы рано начали ограничительные меры – посмотрим, возможно это нас убережет от худшего. Если я прав – проклятья в сторону власти за дискомфорт – когда-то сменятся пониманием того, что все в меру возможного делали правильно.

Каждое утро Президент с ключевыми управленцами проводит короткую летучку по осуществлению стратегии противодействию эпидемии. Тактические шаги, поручения, кто что делает – деньги, поставки, правила… дипломатия… медикаменты… Каждое утро. Коротко – с фиксированными задачами и исполнителями. Решения принимаются быстро. Далее все работают по своим направлениям.

Премьер-министр руководит постоянно действующей комиссией по чрезвычайным ситуациям. Правительство практически каждый день собирается на чрезвычайные заседания – для принятия решений.

Иногда на правительстве очень бурный дискурс – и непростые решения, но сейчас нельзя прятаться от решений, миндальничать и медлить… Важно действовать адекватно смело и четко. Все министры и многие управленцы весь день в постоянном обороте событий и действий – делают то, что должны.

Надеюсь, мы сделаем все, что возможно. Кто и как сделает, насколько качественно – время покажет. Важно действовать точно!

Все спрашивают – когда закончится карантин и ограничения.
Многие устали сидеть в четырех стенах. Многие переживают за свою работу и бизнес. У многих просто нет средств – им не за что быть в пассивном состоянии – им нужно зарабатывать…

Постараюсь дать ответы на некоторые вопросы.

  1. Никто в нашей стране не знает, когда завершится эпидемия и отменится карантин – а кто говорит, что знает – врёт. Все будет зависеть от развития ситуации и нашей успешности в борьбе с вирусом.

Пока карантин отменен только в Китае. Страны вокруг нас каждый день ужесточают меры ограничений… от Польши, с 1 апреля вводящей более жесткий режим карантина, до комендантского часа в Ницце и запрета выходить на улицы во Франции, Испании, Италии и той же Москве и Нью-Йорке.

Посмотрим, как будут развиваться события в Европе, которую волна вируса накрыла раньше нас… Но, если честно… надо быть реалистами…

МОЯ ТОЧКА ЗРЕНИЯ: страна начнет возвращаться к нормальной жизни – не раньше 15 мая. И это – предположения оптимиста.

С другой стороны – сейчас очень ответственный момент атаки эпидемии… если не будем массово обниматься и шашлышить в парках, награждая друг друга вирусом – можем сбить пик вируса, не доходя до уровня трагических потерь. ВСЕ В НАШИХ РУКАХ и РУКАХ БОГА КОНЕЧНО.

  1. В ближайшие дни необеспеченные граждане начнут получать помощь государства. Деньгами. Чтобы выдержать этот непростой период. Это решение Президента и Правительства. Одна категория людей будет получать деньги совсем скоро, другая – после утверждения Парламентом поданных Кабмином изменений в бюджет на внеочередном заседании (несколько дней).
  2. И во время карантина, и когда карантин закончится – есть пакет помощи реальному сектору экономики. О чем-то я уже писал и это уже имплементировано, что-то на подходе, и есть еще дополнительные меры, чтобы разогнать экономику после вынужденного простоя. Мы не можем себе позволить не работать 6 месяцев… нам бы рвануть со всеми преференциями и возможностями в мае… Будем надеяться.

Пакет необходимых мер и решений будет. Важно не допустить безработицу и сохранить рабочие места! Это очень четко понимают в правительстве.

  1. . С продовольствием проблем не будет.
  2. . Рынок уже насыщается средствами индивидуальной защиты – за счет собственного производства и импорта. Каждый день грузы отправляются по регионам.

Все больницы и скорые помощи или уже обеспечены, или должны быть обеспечены средствами защиты в ближайшие 4 дня – с минимальным запасом, но везде. Затем будет наращиваться запас не мене 30-дневый – защитные костюмы, респираторы, очки, перчатки, дезинфекторы. Обеспечение медиков – задача N1.

  1. Полицейские, Спасатели ДСНС, Пограничники, Нацгвардия – обеспечены защитой – наращиваем полноту и запас.
  2. Внутренний рынок защитных масок и респираторов (аптеки, крупные ретейлы и интернет) начал насыщаться. Централизованные поставки средств защиты из Киева + усилия местных властей существенно сбивают внутренние цены. А вчерашнее решение Верховной рады, отменившее акцизы на дез средства – надеюсь, в ближайшие дни, обеспечит на полках аптек и магазинов дезинфекторов с ценой втрое ниже сегодняшней. Это специальная программа. Этим занимаемся и будем контролировать.
  3. На международных полях всего мира идет битва, в которой участвуют украинские дипломаты и бизнесмены – конкуренция за контракты на покупку аппаратов искусственной вентиляции легких и кислородных концентраторов. Сотни этих важнейших для лечения приборов уже завозятся в страну. По всем областям.
  4. Препараты и медикаменты для лечения – действует отдельная программа. Министр здравоохранения расскажет об этом в ближайшие дни. Действуем агрессивно, с учетом последнего международного опыта лечения и международных протоколов лечения от коронавируса.

…etc.etc…

В общем – трудно, кривая заболевших ползет вверх и самые ответственные и непростые дни впереди.

Помогите!! – соблюдайте дисциплину, побудьте дома! Прошу вас!

Нам очень важно пройти эту атаку вируса с минимальными потерями. Все решат ближайшие несколько дней. Важнейшие дни четких действий, дисциплины и ответственности!

Не устану повторять – каждый на своем месте должен делать то, что должен!

На сегодня все. Спим быстро! Час сорок ночи – фильм на ночь отменяется🙂

Делаем то, что должны, и – остаемся оптимистами!

За сумерками – всегда восходит солнце!🌞

 

Порушення обсервації у готелі “Козацький”: поліція склала понад 50 адмінпротоколів

Поліцейські склали понад 50 адмінпротоколів відносно осіб, які самовільно залишили готель “Козацький”, де перебували в обсервації після повернення з Катару.

Про це заявив заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко в ефірі телеканалу “112 Україна”, повідомляє Укрінформ.

“На сьогодні поліція склала понад 50 адмінпротоколів відносно осіб, які порушили обсервацію”, – сказав він.

За словами посадовця, у законодавстві є певні неточності, якими скористалися люди, які перебували у готелі на обсервації.

При цьому заступник глави МВС підкреслив, що громадяни самі повинні розуміти свою відповідальність і будуть виплачувати штраф.

“Силових дій ми не застосовували щодо цих осіб. Кожен, хто вийшов з-під обсервації самовільно, буде оплачувати штраф 17 тис. грн. Це покарання за порушення правил обсервації. Просто деякі громадяни дуже багаті у порівнянні з більшістю населення України, можуть собі дозволити платити штрафи. За кожен вихід з-під обсервації, а за тим, хто втік один раз, буде постійний контроль, будуть платити 17 тис. грн, за кожен вихід”, – зазначив Геращенко.

Також у МВС закликали українців не піддавати ризику зараження оточення і піклуватися про здоров’я.

“Треба, щоб наші громадяни розуміли важливість власної відповідальності за те, якщо вони заражені вірусом, заразять ще когось, то в такому випадку ми будемо піддавати їх кримінальному покаранню за ст. 325 КК. На сьогоднішній момент наша позиція чітка – МВС не погоджує жоден приліт жодного чартеру в Україну. Ми пропонуємо всім нашим громадянам і вимагаємо від вас, щоб ви дотримувалися умови обсервації”, – підсумував Геращенко.

Як повідомлялося, 30 березня українців, які повернулися з Балі й Катару, розмістили на обсервацію в готелі “Козацький” на Майдані Незалежності в Києві. Три автобуси в супроводі автомобілів поліції доправили їх з аеропорту до місця обсервації. Згодом українці почали самовільно покидати місце обсервації.

У зв’язку з цим міністр внутрішніх справ Арсен Аваков вважає недоцільною подальшу евакуацію українців з-за кордону, які не встигли повернутися на батьківщину до закриття кордонів 27 березня. Зараз евакуації в різних країнах світу очікують близько 11 тисяч українців.

 

Херсонські депутати просять Зеленського ветувати “земельний” закон

Депутати Херсонської міської ради просять Президента накласти вето на закон про ринок землі.

Відповідне звернення до Президента України та Верховної Ради України депутати Херсонської міської ради підтримали на позачерговій сесії у середу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Ви знаєте, що в ніч з 30 на 31 березня Верховною Радою було, з порушенням регламенту, прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». У мене є пропозиція з відповідним зверненням до Президента України, до Верховної Ради… Суть його полягає в тому, що ми не погоджуємося з прийнятим, всупереч регламенту Верховної Ради України, рішенням та просимо Президента накласти вето на Закон України, який було прийнято», – зазначив депутат міської ради Єгор Устинов.

Ініціатор звернення також зазначив, що у разі, якщо вето не буде накладено, то депутати міської ради просять депутатів Верховної Ради, які не підтримували даний законопроєкт, звернутися до Конституційного суду. Також у зверненні, за словами Устинова, йдеться про необхідність широкого суспільного обговорення питання щодо запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення за участі органів місцевого самоврядування та винесення цього питання на всеукраїнський референдум.

За звернення проголосували 35 депутатів з 39, присутніх у сесійній залі.

Як повідомляв Укрінформ, у ніч проти 31 березня Верховна Рада на позачерговому засіданні ухвалила Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення” (№2178-10). Відповідне рішення підтримали 259 депутатів.

У першому читанні Рада ухвалила цей законопроєкт 6 лютого 2020 року.

 

Немчінов: Міністерства мають формувати політику, а реалізовувати її – профільні агенції

Апарати міністерств мають формувати політику, а реалізовуватимуть її та контролювати виконання повинні профільні агенції, інспекції, служби.

Про це заявив міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов в інтерв’ю UA-Times, частина якого опублікована на ютуб-каналі агентства – Укрінформ.

“Маленькі апарати міністерств мають формувати політику, а реалізовувати її і контролювати виконання повинні профільні агенції, служби, інспекції”, – сказав Немчінов.

Він також додав, що велике питання виникає щодо існування об’єднаного Міністерства енергетики та екології.

“Особливо екологи на це нарікають. Моє глибоке переконання, що не можна роз’єднувати міністерство економіки та АПК, тому що економіка це єдине ціле”, – сказав Немчінов.

Він також висловив думку, що створення будь-яких галузевих міністерств – це повернення до радянської системи.

Як повідомлялося, 29 серпня 2019 року Верховна Рада проголосувала за створення Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, в яке об’єднали Мінекономрозвитку та Мінагрополітики.

Також в результатів об’єднання Мінприроди та Міністерства енергетики та вугільної промисловості було утворено одне Міністерство енергетики та захисту довкілля.

 

Кабмін готовий перейти на “повний онлайн” – Немчінов

Кабінет міністрів готовий працювати онлайн, якщо ситуація з поширенням коронавірусу значно погіршиться.

Про це міністр Кабінету міністрів України Олег Немчінов повідомив у інтерв’ю UA-Times – Укрінформ.

“Ми готові перейти в роботі на повний онлайн. Ми знаємо, що лідери світу переходять на самоізоляцію. Ви знаєте про факти виявлення коронавірусу у світових лідерів. Наприклад, це британський політик Борис Джонсон, спадковий принц Чарльз, канцлер Німеччини Ангела Меркель. Вони всі перебувають на самоізоляції. Ми готові до такого режиму”, – сказав Немчінов, відповідаючи на запитання, як буде працювати Кабмін, якщо ситуація з поширенням коронавірусу значно погіршиться.

Крім того, він зауважив, що в уряду є засоби, які дозволять ухвалювати рішення за допомогою телекомунікацій.

Також Немчінов вважає, що наразі нема потреби у введенні надзвичайного стану. “Тобто, режим надзвичайної ситуації дозволяє комісії ТЕБ та НС та, відповідно, головному санітарному лікарю… на це впливати. Без обмеження прав і свобод громадян”, – додав Немчінов.

Він зауважив, що комісія з питань техногенно-екологічної безпеки (ТЕБ) та надзвичайного стану (НС) – це той основний механізм, через який Кабмін впливає на ліквідацію надзвичайної ситуації, яка оголошена в Україні до 24 квітня через поширення коронавірусу.

Як повідомлялося, з 12 березня в Україні ввели карантин у навчальних закладах та низку інших заходів з протидії поширенню коронавірусної інфекції COVID-19. В Україні станом на 10.00 1 квітня, офіційно підтверджено 669 випадків зараження коронавірусом.

 

В «Просвіті» в Аргентині пропонують під час карантину вивчати українську

В Українському культурному товаристві «Просвіта» в Аргентині рекомендують під час карантину та вимушеного перебування вдома через COVID-19 вивчати українську онлайн.

Про це йдеться на сторінці УКТ «Просвіта» у Facebook – Укрінформ.

«Ми просимо всіх наших викладачів та учнів дотримуватися правил карантину та гігієнічних умов, щоб уникнути зараження. #ЗалишайсяВдома! Давайте скористаємося саме цією обставиною для вивчення української мови», – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, викладачі та студенти контактують та продовжують свою діяльність. «А якщо ви ще не робите це (навчаєтеся – ред.) віддалено, на цій сторінці ми допоможемо вам із інтернет-сайтами, щоб вас навчити: ось перший. Якщо вам потрібна допомога, – зв’яжіться з нами», – зазначається у дописі.

У «Просвіті» поділилися посиланням на освітній сайт «Крок до України», реалізований у рамках освітнього проекту Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) Національного університету «Львівська політехніка».

Також в дописі розмістили посилання на допис Крок до України – МІОК у Facebook, в якому пропонуються корисні матеріали для викладачів української як іноземної.

«Друзі, де б ви не були, за кордоном чи в Україні, на робочому місці чи вдома, продовжуємо знайомити із нашими напрацюваннями! Цього разу для вчителів та викладачів української мови як іноземної. Отже, вам на допомогу такі рубрики порталу «Крок до України»:

– методичка (рекомендації та статті – і для тих, кому потрібне теоретичне підґрунтя в контексті УМІ, і для тих, хто практикує);

– ресурси (корисні посилання, необхідні для організації навчального процесу);

– ігри (ігрові вправи за мовними рівнями для ще активнішого навчання);

– наочність (постери та навчальні картки для візуалізації граматичного матеріалу та тематичної лексики)», – йдеться у дописі.

За даними Worldometers, кількість підтверджених випадків СOVID-19 у світі становить 873 008, з них летальних – 43 275, одужало 184 596 осіб.

В Україні зафіксовано 669 випадків Covid-19, з яких 17 летальних, 10 пацієнтів одужало.

 

Справа Шеремета: суд продовжив арешт Кузьменко до 30 травня

Печерський районний суд Києва продовжив тримання під вартою до 30 травня дитячому хірургу Юлії Кузьменко, яка є підозрюваною у справі вбивства журналіста Павла Шеремета.

Відповідне рішення суд ухвалив 1 квітня, повідомив у коментарі Укрінформу адвокат Тарас Беспалий.

“Печерський районний суд продовжив Юлії Кузьменко запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 30 травня”, – сказав він.

Як повідомлялося, 12 грудня 2019 року міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про затримання та оголошення підозр фігурантам справи щодо вбивства журналіста Павла Шеремета. Слідство підозрює п’ятьох осіб – лікаря й волонтера Юлію Кузьменко, медсестру одного з парашутно-десантних батальйонів Яну Дугарь і ветерана АТО Андрія Антоненка.

13 грудня Печерський райсуд обрав запобіжний захід Дугарь у вигляді цілодобового домашнього арешту, Антоненку і Кузьменко – у вигляді тримання під вартою без визначення застави.

23 грудня Апеляційний суд Києва залишив без змін рішення суду стосовно Антоненка. Також Апеляційний суд Києва залишив під вартою і Юлію Кузьменко.

 

З 2 квітня на порталі “Дія” запустять комплекс електронних послуг для ФОПів

Другого квітня на порталі “Дія” Міністерство цифрової трансформації України планує запустити комплекс електронних послуг для фізичних осіб-підприємців.

Про це віцепрем’єр-міністр — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив у Telegram – Укрінформ.

“Завтра на порталі “Дія” ми запускаємо комплекс електронних послуг для фізичних осіб – підприємців: відкриття, внесення змін та закриття. Це будуть дуже зручні та прості сервіси для громадян, мінімум кліків та часу – так, як ми мріємо зробити для всіх послуг”, — заявив він.

Федоров додав, що ідеальним цифровим послугам заважає один старий рудимент – книга обліку доходів та податків, яку потрібно купувати та особисто реєструвати в органах Державної податкової інспекції. Законопроєкт про осучаснення цього архаїзму вже готовий до другого читання в парламенті, але час прийняття в умовах сьогодення невідомий, додав він.

Тому сьогодні в уряді, уточнив він, ухвалили рішення, яким дозволено до завершення карантину не купувати та не реєструвати ФОПам ці книги, що вкрай незручно та майже недоступно в поточних умовах.

Як повідомлялося, на час карантину фізичні особи-підприємці можуть вести облік доходів і витрат без використання книги обліку доходів, якщо ведення книги повинно було розпочатися після встановлення карантину.

 

У ЦВК визнають, що провести вибори на окупованому Донбасі неможливо – Рахманін

Голова фракції партії «Голос» Сергій Рахманін стверджує, що Центральна виборча комісія визнала неможливість провести найближчим часом виборів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

Про це Рахманін повідомив на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

«Отримав відповідь голови Центрвиборчкому Олега Діденка на свій депутатський запит. На запитання – за яких умов можуть відбутися вибори на окупованих територіях Донбасу, – керівник ЦВК відповів вичерпно. Я перекладу зміст листа з юридичної мови на загальнолюдську: ці вибори неможливо провести в осяжному майбутньому», – зазначив Рахманін.

Водночас він назвав ряд умов проведення виборів, які навів у своєму листі очільник ЦВК. Зокрема, йдеться про припинення тимчасової окупації та збройної агресії, виведення російських окупаційних військ, їх військової техніки, роззброєння всіх незаконних збройних формувань і найманців, відновлення повного контролю над державним кордоном, відновлення конституційного ладу й правопорядку на тимчасово окупованих територіях, відновлення діяльності правоохоронних органів, безумовне забезпечення безпеки громадян, створення належних умов для повернення внутрішньо переміщених осіб, обстеження житлового й адміністративного фонду на предмет безпечності для людей, повне розмінування, відновлення діяльності місцевих організацій політичних партій, визначення переліку населених пунктів, що реально існують, а також встановлення реальної кількості громадян, що мають право голосу, та поновлення бази даних державного реєстру виборців.

При цьому Рахманін наголосив, що повне розмінування триватиме роки.

Як повідомляв Укрінформ, раніше керівник Офісу Президента Андрій Єрмак висловив сподівання, що на наступному “нормандському саміті” вдасться домовитися про те, щоб місцеві вибори в ОРДЛО пройшли наприкінці жовтня 2020 року разом з виборами на всій території країни.

Ліквідація СЕС: суд призначив дату засідання

Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження у справі про оскарження ліквідації Кабінетом міністрів України Державної санітарно-епідеміологічної служби та призначив підготовче засідання на 21 квітня.

Про це інформує пресслужба суду – Укрінформ.

«Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження у справі щодо оскарження ліквідації урядом Державної санітарно-епідеміологічної служби. Справа буде розглядатись за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 21 квітня 2020 року», – ідеться в повідомленні.

На думку позивача, ліквідація компетентного органу з питань санітарного та епідемічного благополуччя населення унеможливлює реалізацію положень закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», сприяє їх поширенню та порушує конституційні права громадян на охорону здоров’я і життя, як найвищу соціальну цінність.

У пресслужбі нагадують, що позов про визнання протиправними та нечинними окремих пунктів постанови Кабінету міністрів, якою було ліквідовано Держсанепідслужбу, надійшов до суду минулого тижня.

Зазначається, що у позові йдеться про положення п. 2, 3 і 4 постанови КМУ №348 від 29 березня 2017 року «Деякі питання санітарно-епідеміологічної служби».

 

Справа “Золотого мандарину Ойл”: Бернацькій продовжили запобіжний захід

Вищий антикорупційний суд продовжив дію процесуальних обов’язків одній із підозрюваних у справі щодо заволодіння та легалізації понад 54,179 млн гривень державних коштів, а саме: колишній першій заступниці міністра юстиції.

Про це інформує пресслужба Спеціалізованої антикорупційної прокуратури у Facebook – Укрінформ.

“Суд погодився з доводами прокурора САП та продовжив до 1 червня 2020 року процесуальні обов’язки, визначені при внесенні застави у 7 млн грн”, – йдеться у повідомленні.

Зокрема, експосадовець зобов’язана прибувати до детектива, прокурора, слідчого судді, суду за кожною вимогою; не відлучатися за межі місця проживання без дозволу детектива, прокурора або суду; повідомляти детектива, прокурора або суд про зміну свого місця проживання та роботи; утримуватися від спілкування з іншими підозрюваними у справі; здати на зберігання до Державної міграційної служби України свої паспорти для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд з України; носити електронний засіб контролю.

У САП нагадали, що у вересні 2013 року представник товариства «Золотой Мандарин Ойл», підконтрольного колишньому народному депутату України та за його безпосередньою вказівкою, підготував та надіслав до Європейського суду з прав людини заяву про стягнення з державного бюджету України 54,179 млн гривень в якості невиплаченої заборгованості із боку ПАТ «Київенерго» перед підприємством щодо зберігання мазуту, яке нібито з 2009 року органами виконавчої служби не виконувалося.

Проте слідством було встановлено, що попри рішення суду на свою користь, «Золотой Мандарин Ойл» не звертався до виконавчої служби за його реалізацією. Однак про цей факт Європейський суд не повідомив.

Крім того, було приховано і факт відступлення права вимоги до ПАТ «Київенерго» на користь іншої приватної компанії, також афільованої з колишнім народним депутатом – організатором схеми, що сталося за пів року до звернення до ЄСПЛ.

У подальшому, за версією слідства, для супроводу справи в Європейський суд колишній народний обранець домовився з керівництвом Міністерства юстиції України, за сприяння якого Урядовий уповноважений у справах ЄСПЛ підготував декларацію про дружнє врегулювання спору, на підставі якої зобов’язався сплатити на користь підконтрольного нардепу «Золотого Мандарину Ойл» 54,179 млн гривень із державного бюджету України за зобов’язаннями, які виникли між двома приватними юридичними особами. На підставі цього у лютому 2016 року Міністерством юстиції України було перераховано вказану суму коштів.

У САП зазначили, що частина підозрюваних вже висловили готовність співпрацювати зі слідством та надати викривальні свідчення щодо обставин вчиненого кримінального правопорушення.

Наразі досудове розслідування триває, встановлюються інші особи, причетні до вчинення злочину.

Як повідомляв Укрінформ, 4 лютого ВАКС обрав запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 7 млн грн колишній першій заступниці міністра юстиції Наталії Бернацькій, яка фігурує у так званій справі “Золотого мандарина Ойл”.

Пізніше Бернацька внесла 7 млн застави.

 

ДБР розслідує 20 справ відносно експрезидента

У минулому році у провадженні Державного бюро розслідувань перебувало 20 кримінальних справ, у яких фігурує колишній президент України, 55 – відносно народних депутатів і 45 – стосовно членів уряду.

Відповідна інформація оприлюднена у звіті відомства за 2019 рік – Укрінформ.

“Правопорушення, вчинені президентом України, повноваження якого припинено – 20”, – написано у статистичному звіті.

Також у документі йдеться, що працівники бюро розслідують 55 справ відносно народних депутатів, 45 справ за фактом правопорушень, вчинених членами Кабінету міністрів, першими заступниками й заступниками міністрів.

Загалом детективи бюро розслідують 50 кримінальних справ відносно посадовців категорії “А”.

У звіті наводиться статистика щодо справ відносно правоохоронців і суддів. Зокрема, у провадженні ДБР перебуває 365 справ відносно працівників Служби безпеки, 6 тис. 808 справ — відносно працівників Нацполіції, 414 справ – відносно працівників Нацгвардії, 188 справ – стосовно працівників Національного антикорупційного бюро, 64 справи стосовно працівників Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, 347 справ, у яких фігурують працівники Державної прикордонної служби, 48 справ відносно працівників Державної служби надзвичайних ситуацій і 1 тис.29 кримінальних справ відносно суддів.

Крім того, детективи бюро розслідують 15 тис.542 кримінальні справи за фактом вчинення військових злочинів.

 

Лерос відмовився особисто отримати повістку – СБУ

Служба безпеки підтвердила інформацію про візит до народного депутата від “Слуги народу” Гео Лероса з метою вручення йому повістки.

Про це повідомили кореспондентові Укрінформу у пресцентрі СБУ.

“Головне слідче управління СБУ здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом незаконного використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації для відеофіксації зустрічей Дениса Єрмака, тобто злочину, передбаченого ч. 2 ст. 359 Кримінального кодексу України”, – зазначили в СБУ, додавши, що відеоматеріали були оприлюднені 29 березня депутатом Гео Леросом на його сторінці у соцмережі “Фейсбук”.

Тому, як заявили в пресцентрі, для встановлення об’єктивної істини та притягнення винних осіб до відповідальності, під час досудового слідства Головним слідчим управлінням СБУ народному депутату Гео Леросу направлено повістку про його виклик на допит як свідка у кримінальному провадженні.

1 квітня з метою вручення повістки співробітники Головного слідчого управління СБУ прибули за місцем проживання Гео Лероса, однак він відмовився особисто отримати повістку про виклик та запропонував звернутися до його адвоката, додали в пресцентрі.

Триває досудове слідство у кримінальному провадженні.

Пізніше адвокат народного депутата – Масі Найєм – написав у Фейсбук, що разом зі своїм підзахисним увечері 1 квітня прийде до офісу СБУ за повісткою.

Як повідомлялося, у середу, 1 квітня, депутат Лерос, який опублікував “плівки Єрмака”, заявив, що до нього приїхали співробітники СБУ вручати повістку, однак його в цей час не було вдома.

Лерос 29 березня опублікував у Facebook кілька відео, на яких брат глави ОП Андрія Єрмака обговорює зі співрозмовниками питання нібито призначення на державні посади.

У свою чергу Андрій Єрмак заявив, що подав заяви до Служби безпеки та Державного бюро розслідувань у зв’язку із оприлюдненим відео з його братом Денисом Єрмаком.

Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький порушив кримінальну справу за зверненням народного депутата Гео Лероса щодо отримання хабарів під час призначення на державні посади.

У свою чергу ДБР порушило кримінальну справу за заявою Єрмака щодо поширення матеріалів про нібито продаж державних посад.

Брат голови Офісу Президента України Андрія Єрмака Денис Єрмак визнав, що це саме він на скандальних “плівках Лероса”, але вважає це спецоперацією з дискредитації керівника Офісу Президента.

 

Брат Єрмака визнає, що це він на “відео Лероса”, однак вважає скандал спецоперацією

Брат голови Офісу Президента України Андрія Єрмака Денис Єрмак визнав, що це саме він фігурує на оприлюднених народним депутатом від “Слуги народу” Гео Леросом відео, але вважає це спецоперацією з дискредитації керівника Офісу Президента.

Про це він заявив на своїй сторінці у Facebook.

“Хто писав ці плівки мені, на жаль, невідомо, а дуже прикро, тому що робити «нарізку» із вирваним контекстом – це вже проходили багато багато людей. Хто під мене «підкладав» деякі «торпеди» та з якою ціллю, та ще й використовуючи спеціальне складне обладнання – не знаю, але зрозуміло, що це спрямована атака на мого брата Андрія Єрмака, який дуже заважає певним олігархам та особливо російським спецслужбам”, – заявив він.

Єрмак додав, що визнає, що на плівках був саме він, але підкреслив, що на них зафіксовано його зустрічі з різними людьми, які пропонують різноманітні проєкти та ідеї, а також висвітлюють існуючі проблеми і корупційні схеми, які є у відповідних структурах.

“Той факт, що мій брат працює в Офісі Президента, не має обмежувати мої законні права на трудову діяльність. Я український громадянин і свої права знаю… На плівках я зустрічаюсь із різними людьми, які пропонують різноманітні проєкти та ідеї, а також висвітлюють існуючі проблеми і корупційні схеми, які є в відповідних структурах”, – заявив він.

Він називає публікацію цих плівок “діями, спрямованими на підрив державної влади”.

“Я так розумію, що в рамках спецоперації по дискредитації державного діяча (мого брата) це буде продовжуватися, але в Україні є закон, який чітко розділить суто журналістську діяльність та дії, які спрямовані на підрив державної влади”, – заявив Денис Єрмак.

Як повідомлялося, 29 березня народний депутат Гео Лерос (фракція “Слуги народу”) опублікував у Facebook кілька відео, на яких брат глави ОП Андрія Єрмака обговорює зі співрозмовниками нібито питання призначення на державні посади.

Глава Офісу Президента Андрій Єрмак звернувся у зв’язку із оприлюдненим відео з його братом Денисом до Служби безпеки та Державного бюро розслідувань, оскільки, за його словами, йдеться про сплановану акцію і питання національної безпеки.

Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький порушив кримінальну справу за зверненням народного депутата Гео Лероса щодо отримання хабарів під час призначення на державні посади.

ДБР порушило кримінальну справу за заявою Єрмака щодо поширення матеріалів про нібито продаж державних посад.

 

Депутати від “Слуги народу” закликають силовиків унеможливити переслідування Гео Лероса

Ряд народних депутатів із фракції “Слуга народу” закликали правоохоронні органи першочергово розслідувати факти в оприлюднених їхнім колегою по фракції Гео Леросом відеозаписах, де фігурує брат керівника Офісу Президента Денис Єрмак.

Про це повідомив народний депутат від “Слуги народу” Микита Потураєв у Facebook – Укрінформ.

“Ми звертаємося до правоохоронних органів, а саме Генпрокуратури, ДБР, НАБУ та МВС, стосовно необхідності першочергово розслідувати безпосередньо суть оголошених на плівках записів. А ще закликаємо їх унеможливити дії, що можна було б трактувати як тиск чи переслідування народного депутата України”, – написав Потураєв.

Він зауважив, що народні депутати з фракції «Слуга народу» вкрай занепокоєні ситуацією, яка склалася навколо інформації, оприлюдненої Гео Леросом.

“Інформація може свідчити про торгівлю державними посадами за участі посадовців Офісу Президента України”, – підкреслив Потураєв.

Водночас він додав, що реакція деяких правоохоронних органів у цих обставинах була «вкрай дивною – адже запитання у них виникли не до змісту оприлюднених записів, на що в першу чергу ті повинні були б звернути увагу, а до факту того, що вони стали можливими».

«Вважаємо такі дії загрозливими для громадянського суспільства та його базових прав і свобод”, – зазначив Потураєв.

За словами депутата, керуючись такою логікою, подібні звинувачення можна було б висунути на адресу переважної більшості проєктів розслідувань українських ЗМІ, а також щодо переслідувань багатьох політиків, які відбувались в Україні у недавньому минулому.

У той же час, народний депутат від “Слуги народу” Євген Петруняк оприлюднив зазначене звернення народних депутатів до правоохоронних органів з приводу опублікованих Гео Леросом записів.

Під зверненням підписалися, зокрема, члени фракції “Слуга народу” Ігор Василів, Єлизавета Богуцька, Дмитро Гурін, Лада Булах, Богдан Яременко, Микита Потураєв, Тетяна Циба, Іван Юнаков.

Як повідомлялося, 29 березня народний депутат Гео Лерос (фракція “Слуги народу”) опублікував у Facebook кілька відео, на яких нібито брат глави ОП Андрія Єрмака обговорює зі співрозмовниками питання призначення на державні посади.

У свою чергу Андрій Єрмак заявив, що подав заяви до Служби безпеки та Державного бюро розслідувань у зв’язку із оприлюдненим відео з його братом Денисом Єрмаком.

Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький порушив кримінальну справу за зверненням народного депутата Гео Лероса щодо отримання хабарів під час призначення на державні посади.

ДБР порушило кримінальну справу за заявою Єрмака щодо поширення матеріалів про нібито продаж державних посад.

 

«Любі друзі Зеленського». Перший корупційний скандал ЗЕ! Команди

УП

Ще півроку тому один із найближчих соратників Володимира Зеленського ділився з “Українською правдою” своїми страхами:

“Ми боїмося лише одного – щоб ніхто не влип у корупційний скандал. Тільки корупція може вбити довіру до президента”.

Зрозуміле побоювання, адже під час виборчої кампанії Зеленський нещадно критикував оточення тодішнього президента Петра Порошенка за причетність до корупції.

У ніч після першого туру колишній керівник “Кварталу 95” навіть заочно звернувся до Порошенка: “У мене тільки одне питання, я думаю, що він побачить це. Так ви – маріонетка Свинарчука чи Свинарчук – ваша маріонетка?”.

Не минуло й року президентства Зеленського, як керівник Офісу президента і близький друг глави держави Андрій Єрмак опинився у центрі корупційного скандалу.

Минулого тижня депутат президентської фракції “Слуга народу” Гео Лерос опублікував серію відео, де людина, схожа на рідного брата Єрмака Дениса, проводить переговори про працевлаштування на різні посади поки що невідомих людей. Працевлаштування за хабар.

“45 мільйонів, вибачте. Я гроші бачив, мені дуже подобаються ці цифри”, – на одному з відео звертається невідомий голос до людини, схожої на брата Єрмака.

“Зараз приїде брат, я поїду на Банкову, ми все обговоримо”, – відповідає незнайомцю на відео нібито Денис Єрмак. Щоправда, про які гроші йшлося, з відео – так і не зрозуміло.

Опубліковані Леросом відео – це не буденна заява про корупцію. Це у прямому сенсі оголошення війни одному з найвпливовіших людей країни – главі Офісу президента.

Реакція мала місце миттєво. У неділю Андрій Єрмак у дуже емоційному пості у Fаcebook пообіцяв Леросу проблеми. Вони почали з’являтись уже вранці понеділка у вигляді кримінальних справ у ДБР та СБУ.

Скандал навколо глави Офісу наочно продемонстрував, як можуть діяти підконтрольні владі силові органи, виконуючи обіцянки президента “Весна прийде – саджати будемо”.

Тепер ДБР розслідує справи за перевищення повноважень (!), розголошення державної таємниці і втручання у діяльність державного діяча. СБУ відкрила справу за незаконне використання записувальної спецапаратури.

Усі ці провадження з’явились з легкої руки генпрокурора Ірини Венедіктової, яка просто блискавично, без перерви на вихідні, відгукується на скарги Єрмака.

Красномовними відео, які опинились у Лероса, здавалось, ніхто не цікавився взагалі. Аж поки САП, не чекаючи НАБУ, не порушила справу сама.

Але найбільш цікавою у всій цій історії є реакція президента Зеленського. Точніше її повна відсутність.

Кажуть, влада змінює людей. І, схоже, це правда.

Зеленський-кандидат миттєво реагував на корупційні скандали, записував відеозвернення, запускав флешмоби.

А Зеленський-президент ніби й не помічає, що найближча до нього людина опинилась в епіцентрі першого корупційного скандалу, і, можливо, була причетна до продажу державних посад.

Президент ніби не бачить, як перед його очима відбуваються події, здатні перерости у перше гучне політичне переслідування, коли проти викривача потенційних фактів корупції відкривають п’ять (!) кримінальних справ за два дні.

Президент ніби вірить, що йому вдасться відмовчатись, не помітити, перебути.

Хоч цілком очевидно, що у цій ситуації не відмежуватись – значить стати співучасником.

“Українська правда” вирішила розібратися у позиціях сторін конфлікту.

Глава Офісу президента Єрмак у вівторок дуже розлого відповів на запитання УП під час онлайн брифінгу.

А з депутатом Леросом ми зв’язались у режимі відеозв’язку та в прямому ефірі на Facebook “Української правди” розпитали про всі деталі скандалу після його повернення з НАБУ.

Андрій Єрмак: “Я – за повне розслідування. Але це не буде, як з Гончаруком”

Глава Офісу президента відреагував на публікацію Лероса майже миттєво. Однак після першого різкого посту Єрмак взяв паузу.

Порушити мовчання він вирішив аж у вівторок. Єрмак несподівано зібрав онлайн брифінг, на якому для годиться розповів про “Мінський процес”, а тоді перейшов до теми скандальних записів свого брата.

Пропонуємо цю частину виступу Єрмака прочитати повністю:

“Що стосується відео, де начебто зображений мій брат Денис Єрмак.

Я перше, що зробив, як і обіцяв, звернувся із заявою у ДБР та Службу безпеки. Також, як я знаю, порушена справа САПом.

Я радий, що президенту і нашій команді вдалося збудувати незалежні правоохоронні органи, і вони дадуть повну оцінку тому, хто ці відео робив, на чиє замовлення, що на цих плівках. І я гарантую, що влада не буде на це впливати.

Безумовно, я маю свою особисту позицію. Вона полягає в наступному.

Я розглядаю появу цих плівок в неділю, за день до засідання парламенту, коли ми всі бачили, як розглядались дуже важливі питання… ви бачили, що там відбувалося… Як розумні люди ви розумієте, хто і як робив там усе, щоб Україна опинилася на порозі дефолту, щоб Україна ніколи не прийняла дуже важливі для неї закони.

Я думаю, що ви як п’ята влада маєте багато інформації і доказів. Ці плівки з’явилися в неділю у пана, який називає себе Гео Лерос… Так от я вважаю, що він є інструментом, який використовують люди, які сьогодні борються не тільки зі мною, вони борються з українською владою і з командою президента.

Як це іронічно не звучить, у себе в кабінеті в Офісі президента я зупинив спробу цього пана, який є депутатом партії “Слуга народу”, незаконним шляхом призначити в одному із міністерств на посаду заступника міністра людину з минулої влади, яка працювала в Київській державній адміністрації.

Спочатку цю людину нам пропонували до КМДА призначити, потім ця людина з’явилася в останньому рішенні Кабінету міністрів пана Гончарука. Я зупинив це.

У пана Лероса після цього до мене відповідне ставлення, що мене не дивує. А тому я вважаю, що найбільш правильно буде дочекатися висновків правоохоронних органів.

Якщо ви співставите факти, терміни, коли це відбувається, як це відбувається, на яких ресурсах це відбувається, то вам все стане зрозуміло.

Я не можу, не хочу і не буду давати будь-які оцінки щодо дій пана Лероса. Нехай цим займаються правоохоронні органи.

Чому я звернувся до Служби безпеки і до ДБР? Тому що я вважаю, що це є спланована акція, операція. Якщо ви прослідкуєте, як це відбувається, то вони працюють, як по методичці.

Я займаю посаду керівника Офісу президента, тому це є безпека, національна безпека. Якщо до цього долучаться ще якісь правоохоронні органи, я буду тільки за.

Я – за повне розслідування кожного факту, кожної деталі. Повірте, це не буде, як з Гончаруком, коли, на жаль, ми ще досі не отримали відповідей. Я вважаю, що це треба робити більш ефективно, більш відкрито для суспільства”.

Гео Лерос: “Я б на місці президента чимшвидше звільнив Єрмака”

– Андрій Єрмак на своєму брифінгу заявив, що ваш конфлікт почався з того, що він не дав вам пролобіювати призначення в одне з міністерств свою людину. Про кого мова і чи так це?

– Почати треба з того, що Андрій Борисович Єрмак – любитель вигадувати різні плітки і розганяти їх. На брифінгу він якраз цим і займався.

Стосовно того, що це була за людина і як вона рекомендувалась. Це Ілля Сагайдак, він працював у штабі Зеленського ще півтора роки тому експертом в економічному блоці. Але він ухвалив рішення не йти у новий склад уряду, бо розуміє, що йде на дно разом з усім кораблем. От і все.

– Так а ви його лобіювали?

–  Ілля знайомий з Владом Криклієм, до якого він і йшов, ще з часів інституту. Це була ініціатива самого Влада, кого брати собі в команду. А розповіді Єрмака, хто кого лобіював – це повна маячня.

 

Лерос – заступник голови комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики.

У мистецьких колах депутат відомий не як політик, а скоріше як автор десятків муралів по Україні.

Лерос є засновником одного з найбільших міжнародних проєктів “Art United Us” та ГО “Сіті-Арт”. Свого часу працював радником міністра інформаційної політики Юрія Стеця та радником мера Києва Віталія Кличка з питань культури.

– З чого тоді почалась напруга у ваших з Єрмаком стосунках?

– Напруга з’явилась з часу підписання “Мінських угод” (мається на увазі меморандум про створення Координаційної ради в рамках ТКГ – УП). Це “червона лінія”, за яку я не перейду. І багато хто у нас у фракції не перейде. Це прямо принципова позиція.

Панівний настрій у нас у фракції, що Єрмак зливає нашу країну, він працює на руку росіянам.

– Крім тебе багато депутатів підписали заяву проти “координаційної ради”. Але чому саме ви один пішли в атаку проти Єрмака?

– Я наведу приклад. В часи Порошенка були такі люди, як Заліщук, Лещенко і Найєм. Вони теж не одразу зважились говорити про корупцію всередині своєї фракції.

Це важко дається, коли у тебе репресії з усіх боків. Тому багато хто не готовий говорити. Ви ж бачите, що проти мене щодня відкривають по 2-3 справи, сьогодні ще 2 справи відкрили.

Варто було розуміти, що такого слід сподіватись від політики Єрмака. Але це важке рішення.

У мене ж немає якихось інтересів, якогось бізнесу. Я прийшов зі сфери культури, і мене тут тримає тільки якась ідеологія. А у багатьох залишився якийсь бізнес, у батьків щось є і так далі – важелів для тиску маса.

– Ви кажете, що за день у вас “плюс дві” справи. Це хто їх відкрив і за що?

– Венедіктова підписала. Юркомпаня “Міллер” виклала документи уже. Там щодо прослушки, стеження…

Після заяви Лероса відкрито п’ять кримінальних проваджень.

Перше провадження зареєстровано у САП за заявою самого народного депутата.

Друге – зареєстроване в ДБР за перевищення повноважень.

Третє – зареєстроване в ДБР. У фабулі йдеться, що окремі працівники правоохоронних органів України розголосили відомості оперативно-технічних заходів, що становлять державну таємницю.

Четверте – зареєстроване в ДБР. У фабулі написано, що невстановлені особи за змовою з окремими працівниками правоохоронних органів намагалися перешкодити виконанню представниками влади службових обов’язків.

П’яте – займається СБУ. У фабулі йдеться, що невстановлені особи незаконно використовували спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації для відеофіксації зустрічей Дениса Єрмака, що були оприлюднені Леросом.

– Це скільки загалом справ тепер проти вас?

– Ну, у мене уже п’ять справ.

– “Серйозна людина”…

– За два дні. Але абсурд ситуації в тому, що Єрмак написав пост в неділю, а в понеділок о 9 ранку уже з СБУ зайшли документи у ДБР. Хай би вони з такою швидкістю реальних корупціонерів ловили.

Хай би Жеваго, який мільярди “висить” державі, чи інших корупціонерів. Мангера б з такою швидкістю посадили, якого підозрюють у смерті Каті Гандзюк.

– У вас було спілкування з Єрмаком після того, як ви підписали те велике звернення, правильно?

– Так, була зустріч. Він покликав представників ініціативної групи. Були я, Микита Потураєв, Єгор Чернєв і помічниця першої леді, яка цю зустріч і змодерувала.

Зустріч тривала порядка двох годин, з яких годину Єрмак розповідав, хто який поганий, що стіни “дихають”, десь якісь люди, хтось когось “представляє”, вселенська змова. Це якась параноя почалась. Якщо у нього в день по 8-9 зустрічей, то половину часу він, я так розумію, витрачає на подібну маячню.

– А у вас була якась особиста зустріч після цього всього?

–  Ні.

– А з президентом?

–Теж ні. Я про своє звільнення (з посади радника президента – УП) дізнався зі ЗМІ.

– А як ви взагалі для себе пояснюєте, що відео з’явились в неділю, зараз уже вівторок, а від президента зовсім ніякої реакції?

– На жаль, я думаю, що це наслідок політики Андрія Єрмака. І я б на місці президента чимшвидше звільнив цю людину. І тоді все стало б на свої місця.

– Він не дає Зеленському щось говорити? Чи президент не вміє дивитись відео?

– Я не знаю, хто кому не дає говорити. Але Володимир Олександрович бачить, що главу Офісу президента звинувачують у корупції – через брата – в лобіюванні інтересів, за гроші призначення на посади.

Я вважаю, що президент мав би відреагувати на все це і звільнити Єрмака. Тим паче у такий видатний день – рівно рік з дня першого туру виборів президента.

– Коли у вас з’явились ці відео?

– У п’ятницю (24 березня – УП).

– І тоді ви передали їх журналістам?

– Я подивився, що на флешці. І тоді передав відео журналістам програми “Схеми”, і ще через день – “Bigus.info”. У понеділок уже передав оригінал флешки в САП.

– Що за флешка? Де вона взялась?

– Де взялась, я сьогодні казав у НАБУ, тому це тепер частина слідства. Рано чи пізно вони розкажуть деталі. Попросили мене не казати поки.

– Для чого ви виклали ці відео в неділю, якщо ви до цього передали їх журналістам?

– Я їх попередив, що почав кампанію з викривання корупції і збираюся деякі відео викладати.

– Скільки на флешці відео?

– Близько 30 годин. Я так вибірково, пальцем в небо, відкривав і дивився, що там.

– Тобто ви все відео не переглядали?

– Ні. 30 годин сидіти?

– Тобто ви не знаєте, чи там лише брат Єрмака, чи є і хтось інший?

– Абсолютно.

– Чому ви одразу не пішли до правоохоронців, а спершу вийшли в публічність?

– Це була п’ятниця вечір, коли я отримав матеріали. В понеділок одразу пішов (до правоохоронців – УП).

– Ви ж розумієте, що станом на зараз є частиною команди влади, і ця ситуація прилипає не лише до Єрмака, але й до Зеленського?

– Я розумію, до чого ви хилите. Але коли ухвалив рішення, що йду на вибори і стаю депутатом, то брав на себе певні зобов’язання. В тому числі – чесність. Я не відступаю від жодного пункту передвиборчої кампанії президента. Від жодного.

– Ви не боїтеся, що вас можуть використовувати у великій грі для розміну когось на когось?

– Та яка гра! Це уже починається Єрмак з його вселенськими змовами. Хто в чиїхось інтересах перед голосуванням… Маячня. Який стосунок мають закони і факти корупції його брата?

– Єрмак на брифінгу сказав, що це робили люди, які “зривали голосування”…

– Які? Порошенко проголосував. З ОПЗЖ я ментально інший…

– Може, ті, кому не потрібен був закон про банки?..

– Коломойський? Ну, це у Єрмака така штука, якщо не той, то інший винен. Якщо не Порошенко, то Коломойський. Він не може прийняти, що все робиться не з метою комусь підграти, а з метою викорінити це корупційне шобло звідти.

– Вас хтось просив це зробити?

– Ніхто не просив. Абсолютно. Але я сподіваюсь, що депутати, які зараз пишуть слова підтримки, оберуть вектор – говорити.

– Ви знаєте хто і як робив ці відеозаписи?

– Не маю уявлення. І мене це не цікавить. Сподіваюсь, що НАБУ чи САП знайдуть цих людей, бо вони можуть бути свідками.

– У неділю пост Єрмака у відповідь вам фактично був чимось між погрозами і залякуванням…

– Це була реальна погроза, те, що він написав. “Ти перейшов червоні лінії, тобі доведеться відповідати”.

– Один із читачів запитує, чи після цього всього ви не боїтеся, що в українських судах не вдасться знайти справедливості?

– Я чудово віддавав собі звіт, що збираюся робити. Якщо ви проаналізуєте хронологію моїх дій, то я дав доволі різке інтерв’ю “Цензору”, після чого мене зняли з позиції радника президента.

Це не була образа, що мене зняли і я потім дав інтерв’ю. Це моя громадянська позиція: Єрмак зараз продає Україну в Мінську. Він розколює державу. Він робить все на руку Кремля. Це мої червоні лінії, які я ніколи не переступлю.

– Наші читачі запитують, чи ви будете подавати до суду на Єрмака за наклеп? Ви ж кажете, що голова ОПУ сказав про вас неправду стосовно посад у Кабміні.

– Я вас благаю! Якщо буду кожного разу доганяти те, що Єрмак каже неправду… Він спочатку запрошує одних депутатів – нісенітницю озвучує, запрошує інших депутатів – таку ж нісенітницю говорить.

Я так весь час витрачу, щоб подавати на Єрмака до суду за наклеп.

– Яка ваша кінцева мета виступу проти Єрмака? Ви хочете, щоб його звільнили?

– Його мають звільнити. І суд повинен розглянути всі ці справи. А якщо буде доведена його провина – його посадять.

– Які провадження проти вас відкрили у вівторок?

– Я був з адвокатом, я сам ще не ознайомився з документами.

– Тобто ви самі не знаєте, які це провадження?

– Я читав там: злочинна організація з ціллю наживи ще щось, але це все разом світить до 20 років позбавлення волі.

– Справи проти вас є в СБУ і в ДБР?

– Одна в СБУ, одна в ДБР і три в Генпрокуратурі.

– За фактом вашого звернення справу зареєструвала САП, правильно?

– Так, це по Єрмаку.

– Тобто п’ять проти одного?

– Так, але завтра я ще додам на додачу з нових документів.

– Ви не хвилюєтеся, що у вас мандат заберуть за ваші вчинки?

– Ні, не боюся. Я ж за ідею борюся. Якщо в нас почнуть забирати мандати у людей, які відстоюють загальноприйняті ідеологічні догми, то який сенс існування парламенту? Давайте тоді закриємо його і не будемо обирати депутатів.

– Ми не можемо не запитати про Андрія Богдана. У вас з ним дружні відносини.

– Ні-ні! Я навіть з ним не друг. Про це вигідно говорити Єрмаку. Я з Богданом познайомився в листопаді чи наприкінці жовтня. Мене зовсім інша людина рекомендувала в команду.

– З огляду на останні події: це брак голосів у Раді, коронавірус, якісь нові скандали – як ви вважаєте, владі Зеленського вдасться контролювати ситуацію? Які можуть бути наслідки?

– На сьогоднішній день я вважаю, що через Андрія Єрмака вся політична команда і сам президент стрімко йдуть на дно.

Я дуже сподіваюся, що президент прийме правильне рішення, звільнить цю людину і візьме на роботу технократа, хорошого менеджера, який очолить його Офіс.

І нарешті почнеться нормальна робота. Тому що зараз відсутня нормальна комунікація з фракцією… До речі, вчорашня відсутність голосів у Раді – це ознака відсутності комунікації Офісу президента з фракцією.

– Яка у вас взагалі ситуація у фракції? Куди вона рухається? Всередині створюються якісь нові групи?

– Про існування якоїсь групи не можу ні підтвердити, ні спростувати. Є маленький колектив, який зібрався за ідеологічними переконаннями. Це було якраз з історією Мінських домовленостей.

Це зовсім різні люди, з різних комітетів. І тут не було цілі об’єднатися у якусь підгрупу впливу чи щось схоже. Тут виключно ідеологічні складові.

– Цілісною і формалізованою ця група у фракції не буде?

– Ні, не буде.

– Тобто ви зібралися і наслідком цього є ваші проблеми?

– Це не наші особисті проблеми. Це державні проблеми. Ви ж бачили реакції людей на нові документи в Мінську. Це напружує людей. Згадайте, який накал був у суспільстві, коли документи злили в інтернет. Це не була заява ОПУ. Це випадково документи злили в мережу, і потім довелося це доганяти.

Не можна так робити, з людьми треба комунікувати. Знову ж таки – це ще одна велика помилка Андрія Єрмака.

– Як зараз Єрмак комунікує з фракцією?

– Ніяк… Можливо, Єрмак з кимось і комунікує, можливо, із замами голови фракції чи ще кимось. Але якщо говорити про більшість депутатів, то я не можу сказати, що Офіс комунікує з фракцією.

– Які ваші подальші плани? Ви будете ще щось публікувати?

– Якщо мене у найближчий час не посадять, то точно щось цікавеньке знову викладу. У п’ятницю йду на допит в ДБР, подивлюся чим він закінчиться.

– Нещодавно ви опублікували пошту, на яку просили скидати вам дані…

– О! І понеслося туди на пошту. Ви не уявляєте, яка кількість всього приходить мені на пошту: з деталями про корупцію, скільки, хто, де… Фокус зайшов далеко за межі Офісу президента.

– З того, що понеслося, яких сфер стосується?

– Абсолютно різних. Почали скидати справи, пов’язані з тим чи іншим міністерством, з людьми, які зараз займають посади.

– Тобто фактично ви зараз визнаєте, що нова влада так само займається корупцією.

– Дивіться, я ж не публікую інформацію, яку не перевірив. Я опублікував те, що отримав і що перевірив.

– Я про те, чи президент Зеленський не знає цієї ситуації? Він її не бачить? Чи він у ній учасник?

– Я думаю, що ви як авторитетні журналісти авторитетного видання можете звернутися з цього приводу до президента.

– Ви знаєте, хто координує відкриття проти вас проваджень у правоохоронних органах ?

– Єрмак, звісно. Кому зараз підпорядковується Генпрокуратура, ДБР, СБУ? Ці призначення були від Офісу президента. Це повний контроль трьох структур. Ці три структури мене зараз по повній намагаються клепати.

– Те, що ви зараз говорите – це звинувачення у політичних репресіях.

– А по-вашому, те, що за кілька днів проти мене відкрили п’ять проваджень, це не політичні репресії?

Роман Романюк, Роман Кравець, УП

 

Напередодні нового світового порядку

Драматичні події тепер не рідкість, про них ми дізнаємося мало не щодня. Карантинні заходи ведуть до зупинки економік ряду провідних країн. Авторитетні інвестбанки дають апокаліптичні прогнози про глибину майбутньої рецесії в світовій економіці. Фондові індекси періодично падають так глибоко, що залишається дивуватися відсутності самогубств серед учасників ринку цінних паперів. Не менш драматично розвиваються події і на ринку нафти.

 Богдан Данилишин , Академик НАН України, – ЛБ

Коли я написав, що японський банк Mizuho прогнозує вже в цьому році негативні ціни нафти через те, що скоро її просто ніде буде зберігати, ймовірно, багато читачів відреагували так: цього не може бути. Але в нинішній час, схоже, краще утриматися від вживання словосполучення «не може бути».

Оператори нафтових трубопроводів у США вже звертаються з проханнями до виробників про скорочення видобутку нафти. Зокрема, з таким проханням виступила Plains All American Pipeline LР, одна з найбільших американських компаній, що надають послуги з транспортування нафти і газу. «Ми надсилаємо цей завчасний запит до наших постачальників з проханням вжити заходів щодо скорочення видобутку нафти у відповідь на пандемію», – говорилося в листі Plains All American Pipeline LР.

Схоже наближається ситуація, за якої кількість нафти перевищить обсяги сховищ. Запаси нафти будуть переповнювати звичайні сховища, потужності на танкерах і трубопроводи, оскільки коронавірус знижує на неї попит. Навіть, незважаючи на колосальне падіння ціни нафти.

А зараз остаточно «уб’ю» тих, хто говорив «не може бути»! «Мінус 19 центів» за барель. Така ціна вже була зафіксована на сорт нафти Wyoming Asphalt Sour. Компанія Mercuria Energy Group Ltd пропонувала доплачувати покупцям по 19 центів за кожен барель, вивезений з її нафтосховища. Про всяк випадок надаю принт-скрін (зверніть увагу на четвертий і п’ятий стовпці).

Так, нафта сорту Wyoming Asphalt Sour високосірчиста, тому використовується в основному в хімічній промисловості (для виробництва асфальту і бітуму). Так, після падіння нижче нуля ціна піднялася до 2 доларів за барель. Але ж в кінці лютого цей сорт нафти торгувався по 25-27 доларів за барель!

Це не перший випадок, коли котирування нафти падають нижче нуля. Подібне було під час нафтової кризи 2014-2016 років, коли використовувана для виробництва автомобільного палива нафта з Північної Дакоти передавалася нафтопереробним заводам з доплатою в розмірі 0,5 долара за барель. Правда, тоді не було COVID -19…

Хочу звернути увагу читачів на важливий момент. Коли ми кожен день дивимося на котирування нафти, то бачимо вартість ф’ючерсів на еталонні сорту Brent і WTI. Вони різко обвалилися і торгуються близько 25 доларів за барель. А ось вартість нееталонних і неключових сортів набагато нижче – наприклад Canadian Western Select торгується нижче 5 доларів за барель, ціна Oklahoma Sour нижче 7 доларів за барель.

Ціна російського сорту Urals на минулому тижні падала до 16-17 доларів за барель. Це – найнижчий показник за останні 20 років. Допускаю, що не дивлячись на численні оптимістичні заяви високопоставлених чиновників Росії, їх нафта може не скоро повернутися в прийнятні для російського бюджету цінові параметри. Через економічний спад, що відбувається внаслідок пандемії коронавірусу, падає попит на нафтопродукти і нафтопереробні підприємства знижують обсяги переробки. Це змушує продавців різко знижувати вартість сировини. Все це співпало з дивною, якщо не сказати авантюрною, грою керівників російської енергетики проти ОПЕК в цілому і Саудівської Аравії зокрема. Внаслідок чого ціна нафти отримала додатковий потужний імпульс до зниження, оскільки Саудівська Аравія, бажаючи витіснити РФ з ряду ринків, пропонує великі знижки.

Як все це позначиться на Україні? Звичайно, ослаблення економіки країни-агресора, погіршення ситуації з її держбюджетом, можлива дестабілізація через це внутрішню ситуацію в ній – це позитивно для жертв агресії. «Ціна відсікання» для бюджету Росії становить 42 долара за барель. Нехай навіть міністр фінансів РФ А. Силуанов сказав, що витрати бюджету Росії будуть профінансовані навіть в разі падіння котирувань до 30 доларів за барель. Поки ціною російської нафти і до 30 доларів дуже далеко, вона істотно нижче. А прогнози попиту на нафту грають не на користь зростання вартості нафти.

Але нас це має ще й серйозно насторожувати. Зрозуміло, що Путін не залишить в складному становищі своїх друзів-олігархів і погіршення становища відчують на собі прості росіяни. Яких, з одного боку шкода, а з іншого боку, вони ж самі обрали собі такого «вождя» – це їх право, їх справа, їх проблеми.

А нас повинно турбувати наступне – авторитарні імперіалістичні режими для відволікання уваги населення від внутрішніх проблем нерідко вдаються до зовнішньої агресії. Тому, повинен бути зроблений максимальний акцент на підтримці боєздатності армії України, на розробці та виробництві нових систем озброєнь (чому абсолютно не сприятиме можливе різке скорочення витрат держбюджету на науку).

Якісна оборонна політика, реальні структурні перетворення в армії – ось що повинно бути по важливості прирівняне до порятунку економіки країни. Я не експерт у військових питаннях, але «стандарти НАТО» і зміни в структурі управління армією – необхідні, але не достатні заходи. Наприклад, незважаючи на безліч розмов про «стандарти НАТО», наша армія на тактичному рівні, як і раніше організована за радянською моделлю.

Повернуся до близьких мені проблем економіки та науки (тему цінників на українських АЗС залишу поза цієї статті). Видатний футуролог Е.Тоффлер стверджував, що спосіб ведення воєн відображає спосіб створення багатств. Всю історію людства війни були двигуном наукового прогресу. Якщо вже так сталося, що нашій країні доводиться воювати, значить необхідно за прикладами з нашого ж минулого бачити в ВПК і сферах науки, які його обслуговує, ту саму ланку, за твердженням успішного політичного авантюриста В.Леніна, «за яку треба всіма силами вхопитися, щоб утримати весь ланцюг». А потім і витягнути нашу економіку до зростання!

Найсильніший технологічний кластер світу – Кремнієва долина – також значною мірою відбувся завдяки військовим замовленням американського уряду. Тому замість деструктивного підходу – тотального скорочення витрат держбюджету на науку – потрібен селективний підхід до підтримки науки, заснований на пріоритеті підтримки прикладної науки, в тому числі тієї, яка працює на підвищення рівня обороноздатності. Можливо, навіть необхідно збільшення фінансування найбільш перспективних і важливих напрямків досліджень. Богдан Данилишин , Академик НАН України

 

Суспільне радіо починає мовлення ще у 13 містах

Суспільне радіо розширює далі свою FM-мережу в Україні.

Про це повідомляє пресслужба мовника – Укрінформ.

“З 1 квітня канали Суспільного радіо UA: Українське радіоUA: Радіо Промінь та UA: Радіо Культура розпочинають FM-мовлення загалом ще в 13 містах України”, – ідеться в повідомленні.

Як зазначається, UA: Українське радіо відтепер мовить у таких містах: Токмак (Запорізька обл.) — 90,2 FM; Попільня (Житомирська обл.) — 89,9 FM; Добровеличківка (Кіровоградська обл.) — 90,7 FM; Зачепилівка (Харківська обл.) — 103,7 FM.

UA: Радіо Промінь: Вінниця — 100,3 FM; Запоріжжя — 106,2 FM; Полтава — 100,0 FM; Рівне — 103,0 FM; Дубровиця (Рівненська обл.) — 99,5 FM; Зарічне (Рівненська обл.) — 104,9 FM; Куп’янськ (Харківська обл.) — 98,9 FM.

UA: Радіо Культура: Миколаїв — 100,1 FM; Полтава — 89,5 FM.

“Суспільне радіо активно освоює нові частоти, формуючи наймасштабнішу в Україні FM-мережу. Наша мета — щоб якнайбільше українців отримали доступ до якісного радіоконтенту. Саме тепер, коли Україна бореться з епідемією COVID-19, цінність об’єктивної правдивої інформації стає очевидною. Ми не маніпулюємо фактами й не обстоюємо нічиїх інтересів, окрім інтересів громадянського суспільства. Ми інформуємо, пояснюємо й допомагаємо знайти рівновагу”, — прокоментував член правління UA: Суспільне мовлення, відповідальний за платформу радіо, Дмитро Хоркін.

На Суспільному нагадали, що UA: Українське радіо — найбільша FM-мережа України. Вона охоплює понад 190 FM-частот.

FM-мережа UA: Радіо Промінь впродовж останніх п’яти років збільшилася вп’ятеро. Нині це 63 FM-частоти у 24 областях України.

FM-мережа UA: Радіо Культура зросла втричі — до 49 FM-частот у 23 областях України.

 

Послугою єМалятко можна буде скористатись і на карантині — Мінцифри

Центри надання адміністративних послуг і під час карантину зможуть надавати послугу єМалятко.

Про це Міністерство цифрової трансформації України повідомляє на своєму Telegram-каналі – Укрінформ.

“єМалятко входить до переліку невідкладних послуг, які надаватимуться у ЦНАП під час карантину… Якщо єМалятко не працює у вашому місті, ви можете звернутися до ЦНАП, щоб зареєструвати народження дитини і оформити виплати на неї”, – йдеться в повідомленні.

У відомстві уточнили, що перед візитом до ЦНАП варто подзвонити туди і дізнатися, якими є години прийому під час карантину.

Як повідомлялось, єМалятко – це комплексний сервіс в Україні, який об’єднує 10 послуг, пов’язаних із народженням дитини, в одну.

Вперше послуга єМалятко запустилася на початку січня у Харкові. Ця комплексна послуга покликана заощадити час молодих батьків.

 

В Австрії – найбільше з 1946 року безробіття

Пандемія коронавірусу призвела до найбільшого з 1946 року рівня безробіття в Австрії, яке зросло на 52,5% порівняно з березнем минулого року.

Про це повідомляє Австрійське агентство преси АРА – Укрінформ.

“Пандемія коронавірусу призвела до зростання показника безробіття в Австрії до історичного рівня з 1946 року. Наприкінці березня без роботи було на 52,5% більше людей, ніж в аналогічному місяці рік тому”, – йдеться у повідомленні.

Всього у майже 9-мільйонній Австрії без роботи зараз знаходяться 562 тис. осіб, з них 193 тисячі опинилися в такій ситуації через пов’язану з коронавірусом кризу.

Найбільше безробітних появилося у сфері готельного бізнесу та громадського харчування (+60,8 тис. осіб, зростання на 145%), на будівництві (+28 тис. осіб, зростання на 95%) та у транспортній сфері (+13,7. тис. осіб, зростання на 83%).

Найбільш стрімке зростання безробіття зафіксовано у Тіролі, Зальцбургу та Штирії.

Як повідомляв Укрінформ, 18 березня уряд Австрії повідомив, що на подолання наслідків кризи, пов’язаної з поширенням коронавірусу в країні, буде виділено 38 млрд євро. Зокрема, 4 млрд євро піде на збереження робочих місць та забезпечення ліквідності підприємств, 9 млрд євро – для гарантій і зобов’язань по кредитах, 15 млрд євро – для екстреної допомоги особливо постраждалим галузям економіки, ще 10 млрд євро – на відстрочку зі сплати податків.

 

“Коронакриза” коштуватиме Європі сотні мільярдів євро – експерти

Зупинка виробництва та закриття установ у зв’язку з пандемією коронавірусу коштуватиме європейським економікам сотні мільярдів євро.

Про це йдеться у підготовленому Мюнхенським інститутом економічних досліджень (Ifo) прогнозі втрат деяких європейських країн від корона кризи – Укрінформ.

«Боротьба з коронавірусом призведе до простоїв виробництва. Вони обійдуться країнам Європи в сотні мільярдів євро. Якщо компанії будуть залишатися закритими понад місяць, втрати виробництва швидко сягнуть розмірів, які значно виходять за рамки того, що було під час усіх попередніх рецесій або стихійних лих в історії Європейського Союзу», – заявив президент Ifo Клеменс Фуест.

Він вважає, що існує нагальна потреба у заходах, які поєднали б відновлення виробництва з подальшим стримуванням епідемії.

Так, для Австрії експерти Ifo прогнозують втрати від 34 до 57 мільярдів євро за умови часткового закриття на два місяці. Це знижує річний темп зростання економіки на 8,5-14,2 процентних пунктів. Якщо простій триватиме три місяці, втрати вже сягнуть від 47 до 83 мільярдів євро, або від 11,9-20,9 процентних пунктів зростання. Кожен тиждень коштує австрійській економіці від 3 до 7 мільярдів євро.

Для Швейцарії перший варіант (часткове закриття на 2 місяці) призведе до втрат у межах від 49 до 81 мільярдів євро та уповільнить річний темп зростання економіки на 7,8 до 12,9 процентних пунктів; за 3 місяці показники вже досягають від 69 до 119 мільярдів євро та 11-19 відсоткових пунктів відповідно. Лише один тиждень виробничого карантину у Швейцарії спричиняє додаткові втрати у розмірі від 5 до 10 мільярдів.

Збитки Італії сягатимуть, за прогнозами Ifo, від 143 до 234 мільярдів євро, залежно від сценарію, та знизять річний темп зростання на 8-13,1 процентних пунктів; за три місяці втрати вже дорівнюватимуть від 200 до 342 мільярдів євро або від 11,2 до 19,1 процентних пунктів зростання. Один «неробочий» тиждень в Італії спричиняє додаткові втрати від 14 до 27 мільярдів євро.

В Іспанії, яка також сильно постраждала від коронавірусу, Інститут Ifo очікує втрати від 101 до 171 мільярд євро за умови часткового закриття на 2 місяці, що знизить річний темп зростання на 8,1 та 13,8 процентних пунктів. За три місяці витрати вже сягнуть 141-250 мільярдів євро або зменшать зростання на 11,3 до 20%. Один тиждень простою спричиняє додаткові втрати в Іспанії від 10 до 20 мільярдів євро.

Що стосується Франції, то вона, за даними Ifo, за два місяці часткового закриття компаній втрачатиме від 176 до 298 мільярдів євро, від 7,3 до 12,3 процентних пунктів економічного зростання; за три місяці збитки сягнуть вже від 247 до 436 мільярдів євро, або втрати від 10,2 до 18,0 відсоткових пунктів зростання. Один тиждень продовження карантину у Франції спричиняє додаткові збитки від 18 до 35 мільярдів євро.

У Великій Британії, яка нещодавно вийшла зі складу ЄС, два місяці часткового закриття можуть призвести до втрати від 193 до 328 мільярдів євро та зниження річного темпу приросту ВВП на 7,7-13 відсоткових пунктів; за три місяці витрати сягнуть 271-480 мільярдів євро, або 10,7 до 19,0 відсоткових пунктів зростання економіки. Один тиждень простою спричиняє додаткові втрати в розмірі від 19 до 38 мільярдів.

Як повідомлялося, у світі, за останніми даними Worldоmeters, зафіксовано 911,578 випадків коронавірусу. Одужали 190,920 людей, 45 538 – померли.

 

Меркель – про «карантинний» Великдень: Пандемія не визнає свят

Заходи з обмеження контактів між людьми, введені в Німеччині 22 березня, ближчими днями пом’якшені не будуть.

Про це заявила канцлер ФРН Ангела Меркель після телеконференції з прем’єр-міністрами федеральних земель 1 квітня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Пандемія не визнає свят… Думати про послаблення заходів зарано», – сказала Меркель.

Вона попросила людей відсвяткувати Великдень в колі самих близьких, з тими, з ким вони ділять одне помешкання, утриматися від поїздок і відвідувань, у тому числі родичів.

Керівники держави і земель одностайно вирішили, що обмеження не будуть зняті щонайменше до 19 квітня включно, але посилення заходів при цьому не відбудеться. Отже громадянам «рекомендується зменшити контакт з іншими людьми поза їхнім домогосподарством до абсолютного мінімуму, навіть під час Великодня».

19 квітня майже у всіх федеральних землях закінчуються великодні свята школярів. Після цього залежно від динаміки поширення коронавірусу буде прийматися рішення, як діяти далі.

Наразі динаміка поширення коронавірусу в Німеччині все ще занадто висока. Думати про адаптацію заходів можна тоді, коли кількість заражених по всій країні буде подвоюватися кожні 10 днів (зараз у країні це відбувається кожні 5–6 днів), сказала Меркель.

За даними Інституту Роберта Коха, кількість інфікованих у ФРН сягає 67 366 осіб (що на 5 453 більше, ніж напередодні).

 

“Мандри Сокільські”: поблизу Львова прокладуть нові туристичні маршрути

У Бібрській ОТГ на Львівщині планують створити щонайменше 6 нових піших і велосипедних туристичних маршрутів, до яких увійде понад 100 об’єктів регіону.

Про це повідомляється на Facebook-сторінці БФ “Cпадщина.UА”, який реалізує проєкт “Мережа туристичних маршрутів #Мандри_Сокільські” у межах Програми мінігрантів для культурної спадщини “ReHERIT: Спільна відповідальність за спільну спадщину” та за угодою з Лабораторією міського простору – Укрінформ.

“Територія Бібреччини з центром у м. Бібрка у 30-км зоні Львова, яка має неймовірний туристичний потенціал та має на своїй території значну кількість цінної української, польської, німецької та єврейської спадщини, слабо представлена на ринку та недооцінена як туристична дестинація. Наш проєкт дасть змогу розробити та впровадити нові туристичні маршрути культурного, ностальгійного, екологічного та іншого регіонального туризму, пов’язані з локальною історією, визначними особистостями та пам’ятками краю”, – йдеться в повідомленні.

Зокрема, автори проєкту планують створити базу “100+ історичних та природних об’єктів Бібреччини, які Вам варто відвідати». На їхній основі має бути розроблено щонайменше 6 універсальних, сімейних та ностальгійних маршрутів пішого, велосипедного та мобільного регіонального туризму.

Ця робота супроводжуватиметься попередніми експедиціями, історичними розвідками, фотофіксацією, визначенням “опорних” об’єктів, громадськими обговореннями та презентаціями туристичних продуктів, які зможуть найкраще презентувати громаду Бібреччини та її спадщину.

Мережа туристичних маршрутів отримає назву “Мандри Сокільські”, бо будь-які подорожі Бібреччиною в межах проєкту починатимуться зі знайомства з її майбутнім культурно-туристичним центром – будівлею патріотично-руханкового товариства “Сокіл”, яким сьогодні опікується БФ “Спадщина.UА “.

За інформацією Zaxid.net, серед найцікавіших об’єктів цього регіону – гора Камула, Свірзький замок, будинок “Сокола” та оборонний костел в Бібрці, П’ятничанська вежа, Соколівський оборонний костел, дерев’яна церква в селі Вільхівець, місця зустрічей Івана Франка і Уляни Кравченко.

 

Краудфандингову кампанію проєкту «Портал «Український освітній всесвіт» для діаспори продовжили

Краудфандингову кампанію проєкту «Портал «Український освітній всесвіт» (карта та форум українських суботніх шкіл) для діаспори днями було продовжено.

Про це повідомили в Міжнародному інституті освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» (МІОК) у Facebook – Укрінформ.

У МІОК, зокрема, зазначили, що продовжили кампанію, «оскільки отримали багато повідомлень із проханнями продовжити термін для переказу коштів».

На платформі StartЕra, де розміщено проєкт, заначається, що до закінчення кампанії залишається ще 8 днів.

Здійснити пожертву можна за посиланням.

Як повідомляв Укрінформ, у вересні 2019 року МІОК у соцмережі закликав фінансово підтримати важливий проєкт для українського шкільництва діаспори – новий освітній «Портал «Український освітній всесвіт» (карта та форум українських суботніх шкіл) та його мобільну версію.

Зазначалося, що спільнокошт піде на важливу справу, адже усі, хто підтримає цей соціальний проєкт, допоможуть українському педагогові та українській дитині за кордоном.

Ідея проєкту народилася в середовищі педагогів та керівників шкіл в результаті обговорень у 2018 році під час Першого світового форуму українознавчих суботніх та недільних шкіл, що відбувся 17-22 серпня 2018 року. Саме тоді педагоги з 36 країн звернулися до колективу МІОКу із проханням розробити такий комунікаційний онлайн-майданчик.

Портал «Український освітній всесвіт: інтерактивна карта та форум для комунікації педагогів» – це комунікативна онлайн-платформа для обміну досвідом та навчальними матеріалами, модернізації та запровадження інновацій в освітній процес українських шкіл за кордоном, а також для поширення знань про українську культуру та історію у країнах проживання.

Це перша комунікаційна платформа, яка в онлайн-режимі дасть змогу швидко і якісно створювати новий інтелектуальний продукт, обмінюватися досвідом, шукати та знаходити нові підходи до роботи із дітьми різних вікових категорій.

Проєкт покликаний допомогти українським суботнім та недільним школам за кордоном, у яких викладають предмети українознавчого циклу, налагодити ефективну фахову комунікацію.

Цінність проєкту його розробники вбачають у тому, що він сприятиме мережуванню, формуванню освітнього середовища, розвитку й зміцненню української школи за кордоном, учні якої в майбутньому будуть носіями правдивих знань про Україну та українську культуру в країнах проживання.

Як зазначається, проєкт підтримують Світовий конґрес українців, Світова федерація жіночих організацій, Національна українська освітня рада при Конґресі українців Канади, Союз українських організацій Австралії тощо.

 

Експортна ціна російської нафти стала негативною

УНН. Формульні ціни на російську нафту, які визначають ціноутворення на внутрішньому ринку, стали негативними. Про це повідомляє УНН з посиланням на міжнародне цінове агентство Argus.

Котирування Argus fip “Західний Сибір” 30 березня дорівнювало мінус 1 007 рублів за тонну, а у вівторок – мінус 1 200 рублів за тонну.

Це означає, що витрати на транспортування, оплату експортного мита та деяких інших витрат на ці суми перевищували середню вартість Urals в ці два дні.

За інформацією Argus, постачальники турбуються, що тривалий період низьких цін буде сприяти нульовій або навіть негативній дохідності продажів нафти в Росії.

Нагадаємо, угода ОПЕК+ щодо скорочення видобутку нафти припинила свою дію з 1 квітня.

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Голосів: 1 Рейтинг: 5,00 out of 5)
Loading...
Переглядів: 423

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua