Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 10.03.2020

Інформдень: 10.03.2020

Загинув український захисник, ще один помер від отриманих поранень

10 березня збройні формування Російської Федерації 17 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з протитанкового ракетного комплексу, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Окрім цього, відмічена робота снайперської пари.

Вісім обстрілів було зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід”, а саме:

три рази поруч з населеним пунктом Піски – з протитанкового ракетного комплексу – 2 ракети, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;

неподалік Новоселівки Другої – з мінометів калібру 82 мм – 10 мін, а також з гранатометів різних систем;

поруч з Авдіївкою – з мінометів калібру 82 мм – 5 мін, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;

поблизу Василівки – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;

в районі населеного пункту Павлопіль – снайперський вогонь;

неподалік Широкиного – з мінометів калібру 82 мм – 11 мін.

Також дев’ять обстрілів противник здійснив у районі оперативно-тактичного угруповання «Північ», а саме:

два рази поблизу Оріхового – з мінометів калібру 120 мм ворог випустив 10 мін, з 82-мм міномету – 5 мін, а також вівся обстріл зі станкового протитанкового гранатомету;

неподалік населеного пункту Хутір Вільний – з мінометів калібру 82 мм – 10 мін, а також зафіксовано обстріли з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;

у районі Новоолександрівки – з міномету калібру 120 мм – 2 міни, а також 3 постріли зі станкового протитанкового гранатомету;

поруч з Луганським – з мінометів калібру 82 мм – 9 мін, а також ворог вів обстріл з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;

неподалік Миронівського – зі 120-мм міномету – 2 міни;

поряд Новолуганського та Залізного – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;

у районі Новгородського – з міномету калібру 82 мм – 4 міни, а також вогонь вівся з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

На усі ворожі обстріли підрозділи Об’єднаних сил прицільними вогневими ударами давали адекватну відповідь.

Також, вчора 10 березня, противник тричі відкривав провокаційні обстріли з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї у районі ділянки розведення №3 Богданівка – Петрівське. Підрозділи Об’єднаних сил вогонь у відповідь не відкривали, дотримуючись режиму тиші.

Вчора, 10 березня, російські окупанти обстріляли з протитанкового ракетного комплексу військовий вантажний автомобіль одного з підрозділів Об’єднаних сил поблизу населеного пункту Піски.

Внаслідок влучання протитанкової керованої ракети у вантажівку один український захисник загинув на місці. Згодом ще один військовослужбовець помер від отриманих поранень. Сім військових зазнали поранення різного ступеня важкості, ще одного захисника госпіталізовано з бойовим травмуванням.

Окрім цього, внаслідок ворожих обстрілів наших позицій один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув та ще один отримав бойове травмування.

 

Стало відоме ім’я одного з бійців, загиблих біля Пісок

У зоні ООС у вівторок поблизу с. Піски на Донеччині під час евакуації з поля бою загинув боєць із Вінниччини Андрій Ведешин.

Про це повідомляє департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА – Укрінформ.

«Старший солдат Ведешин Андрій Олександрович загинув сьогодні близько 9.30 ранку в районі с. Піски Донецької області при евакуації з поля бою у гелікоптері (обставини уточнюються)», – йдеться у повідомленні.

Згідно з повідомленням, військовослужбовець Сухопутних військ Збройних Сил України Андрій Ведешин був призваний Тульчинським РВК на військову службу за контрактом у травні 2017 року.

Загиблий проживав разом з батьками у селі Кинашів Тульчинського району. У 35-річного героя залишились мати, брат та восьмирічна донька.

Поховають Андрія Ведешина у рідному селі Кинашів у четвер, 12 березня.

 

Україна зазнала втрат на Донбасі: двоє бійців загинули, дев’ятеро поранені

Від початку поточної доби російсько-окупаційні війська дев’ять разів обстріляли позиції Об’єднаних сил на Донбасі. Серед українських військових є загиблі, поранені й травмовані.

Про це у Facebook повідомляє пресцентр Штабу ООС – Укрінформ.

“Упродовж поточної доби збройні формування Російської Федерації дев’ять разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з протитанкового ракетного комплексу, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї”, – зазначається у повідомленні.

Так, п’ять обстрілів було зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід”, а саме: тричі поруч з населеним пунктом Піски – з протитанкового ракетного комплексу – 2 ракети, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;  неподалік Новоселівки Другої – з міномета калібру 82 мм – 9 мін, а також з гранатометів різних систем; поруч з Авдіївкою – з міномета калібру 82 мм – 5 мін, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Чотири обстріли противник здійснив у районі оперативно-тактичного угруповання «Північ», а саме: двічі поблизу Оріхового – з мінометів калібру 120 мм – 10 мін, з 82-мм міномета – 5 мін, також вівся обстріл зі станкового протитанкового гранатомета; у районі Новоолександрівки – з міномета калібру 120 мм – 2 міни, також 3 постріли зі станкового протитанкового гранатомета; неподалік населеного пункту Хутір Вільний – з мінометів калібру 82 мм – 10 мін, також зафіксовано обстріли з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

На усі ворожі обстріли підрозділи Об’єднаних сил прицільними вогневими ударами давали адекватну відповідь.

10 березня російські окупанти обстріляли з протитанкового ракетного комплексу військовий вантажний автомобіль одного з підрозділів Об’єднаних сил поблизу населеного пункту Піски.

За уточненими даними, внаслідок влучання протитанкової керованої ракети один український захисник загинув на місці. Згодом ще один військовослужбовець помер від отриманих поранень. Сім військових зазнали поранень, ще одного захисника госпіталізовано з бойовим травмуванням.

Окрім цього, внаслідок ворожого обстрілу позицій ЗСУ ще один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав бойове травмування.

Усім пораненим українським захисникам надається комплексна медична допомога у військово-медичних закладах.

 

У штабі ООС розповіли про відповідь на обстріл автомобіля з військовими

11.03.2020 02:39

Обстріл українських захисників російськими окупантами із застосуванням ПТРК в районі населеного пункту Піски не міг залишитися без відповіді.

Про це інформує пресцентр штабу ООС – Укрінформ.

«Завдяки застосуванню сучасних оптико-електронних приладів, які нещодавно надійшли на озброєння українських підрозділів, наші захисники помітили відхід бойового розрахунку ПТРК противника із житлового сектору окупованого населеного пункту. Відхід цього розрахунку російські окупанти прикривали вогнем зі своїх позицій», – ідеться в повідомленні.

Як зазначається, підрозділи Об’єднаних сил застосували всі наявні чергові засоби ураження для повного придушення вогневої активності російсько-окупаційних військ та знищення розрахунку ПТРК, який підбив автомобіль з українськими воїнами. По позиціях окупантів, з яких вівся вогонь, було завдано низки ударів, що поклали край вогневій активності ворога.

«Розрахунок ПТРК як бойова одиниця перестав існувати – один оператор був убитий, інший важко поранений», – зазначається у зведенні.

У штабі ООС додали, що для вивезення вбитих та поранених окупанти залучили до чотирьох медичних евакуаторів. На цій ділянці противник утратив до трьох убитих та до п’ятьох поранених.

Як повідомлялося, 10 березня російські окупанти обстріляли з протитанкового ракетного комплексу військовий вантажний автомобіль одного з підрозділів Об’єднаних сил поблизу населеного пункту Піски.

Унаслідок влучання протитанкової керованої ракети один український захисник загинув на місці. Згодом ще один військовослужбовець помер від отриманих поранень. Сім військових зазнали поранень, ще одного захисника госпіталізовано з бойовим травмуванням.

Окрім цього, внаслідок ворожого обстрілу позицій ЗСУ ще один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав бойове травмування.

 

Атака окупантів під Пісками: журналіст Цаплієнко показав поранення українських воїнів після влучання ПТКР в автомобіль ЗСУ. ФОТО

Журналіст Андрій Цаплієнко показав, яких поранень зазнали українські військові внаслідок сьогоднішньої атаки російських окупантів на вантажівку ГАЗ-66 під Пісками.

Про це повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на сторінку Цаплієнка в фейсбуці.

“Довго думав, чи публікувати ці фото. Але, на мій погляд, ситуація на фронті і, особливо, в тилу, вимагає того, щоб суспільство знало: втрати під час “перемир’я” наближаються до рівня 2015 року”, – написав він.

«Сподівання, що атака нового вірусу відверне увагу кремлівських упирів від українського фронту, не справдилися. Довго думав, чи публікувати ці фото. Але, на мій погляд, ситуація на фронті і, особливо, в тилу, вимагає того, щоб суспільство знало: втрати під час “перемир’я” наближаються до рівня 2015 року. Сьогодні в Пісках потужний бій. Російська зброя обстрілювала наших людей. Бій розпочався о 09:30, о 09:44 була підбита вантажівка ГАЗ-66. Десятеро наших бійців отримали важкі поранення. Загиблих – двоє. І майже годину після початку бою, як мені повідомили, українські гармати мовчали у відповідь. Мовчання гармат – це що, нова оборонна доктрина України?»

Нагадаємо, сьогодні внаслідок влучання найманців РФ протитанковою керованою ракетою в автомобіль українських воїнів у районі Пісків (Донецька область) двоє військових загинуло, 11 зазнали поранень різного ступеня тяжкості.

 

Окупанти атакували українські позиції на Донецькому напрямку

Сьогодні, 10 березня, російсько-окупаційні війська атакували позиції українських захисників на Донецькому напрямку.

Про це йдеться на сайті Міноборони – Укрінформ.

“Російські окупанти вели вогонь по позиціях Об’єднаних сил із застосуванням забороненого Мінськими угодами озброєння, зокрема, з мінометів калібрів 120 мм, а також застосовували гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю. Наразі бій закінчився”, – йдеться у повідомленні.

Для придушення вогню противника підрозділи операції Об’єднаних сил використовували наявні вогневі засоби та дали російським окупантам адекватну відповідь.

Крім того, противник здійснив обстріл військового вантажного автомобіля одного з підрозділів операції Об’єднаних сил з протитанкового ракетного комплексу. Внаслідок влучання протитанкової керованої ракети є втрати серед українських захисників.

Також у районі проведення операції у готовності до застосування перебувають підрозділи резерву зі складу Об’єднаних сил. Ситуація контрольована. Втрати противника уточняються.

 

У Дніпрі лікарі рятують двох важкопоранених бійців

У Дніпропетровській обласній клінічній лікарні ім. Мечникова рятують двох важкопоранених бійців, які були доставлені напередодні 8 березня.

Про це повідомив головний лікар лікарні Сергій Риженко на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

«Двоє поранених доставлені в Мечникова в день 8 березня. Два влучення протитанкової ракети в автомобіль у районі Водяного. Доля двох інших бійців, з якими вони були, не відома», – написав Риженко.

За його словами, 39-річний водій Сергій доставлений з контузією, акубаротравмою, розривом слухового проходу, родом він з Херсонської області.

33-річний старшина Дмитро родом з Кіровоградської області. Йому осколок пробив око, поранення грудної клітини, живота, лівого плеча, передпліччя, кисті, стегна.

«Обличчя було скривавленим, коли він поступив до Мечникова. Офтальмологи ДОКОЛ (Дніпропетровська обласна клінічна офтальмологічна лікарня – ред.) Провели складну операцію з порятунку ока», – повідомив Риженко.

На ранок вівторка стан бійців з позитивною динамікою, а до Дмитра приїхала дружина, додав доктор.

Як повідомляв Укрінформ, російсько-окупаційні війська вдень 8 березня 4 рази обстріляли позиції Об’єднаних сил на Донбасі. У результаті бойових дій один український військовий загинув, ще шестеро поранені.

 

Прокуратура відкрила справу через обстріл санітарного автомобіля ЗСУ

Прокуратурою розпочато досудове розслідування за фактом обстрілу санітарного автомобіля Збройних сил України представниками терористичної організації «ДНР», підконтрольними Росії.

Про це повідомляє пресслужба прокуратури Донецької області – Укрінформ.

«За процесуального керівництва прокуратури Донецької області розпочато досудове розслідування за фактом обстрілу санітарного автомобіля Збройних сил України представниками терористичної організації «ДНР», що діють під контролем Російської Федерації», – йдеться у повідомленні.

У ході досудового розслідування встановлено, що 9 березня 2020 року, близько 12:50, в районі с. Гнутове Донецької області бойовиками з безпілотного літального апарату скинуто дві гранати на санітарний автомобіль 10-ї гірсько-штурмової бригади ЗСУ «Едельвейс», який мав зображення червоного хреста на даху. Внаслідок ворожої атаки автомобіль зазнав пошкоджень.

За цим фактом внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 1 ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни) Кримінального кодексу України.

Вказані дії є грубим порушенням положень Конвенції про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях від 12.08.1949 та Додаткового протоколу від 08.06.1977 (Протокол І).

 

Інститут нацпам’яті звернувся до СБУ через повернення проспекту Жукова

Український Інститут національної пам’яті (УІНП) звернувся до СБУ через рішення Харківської міськради щодо реабілітації Жукова, а саме – перейменування проспекту Петра Григоренка на честь маршала Жукова.

Цей факт кореспонденту Укрінформу телефоном підтвердили у приймальному відділенні УІНП.

“Інститут звернувся до СБУ з відповідною заявою, тому що рішення Харківської міськради щодо перейменування проспекту Петра Григоренка на честь маршала Георгія Жукова є незаконним”, – зазначили у приймальному відділенні.

Інститут також звернеться з відповідними заявами до Генпрокуратури України та до Нацполіції.

Як повідомляв Укрінформ, 28 лютого Український інститут національної пам’яті оприлюднив на своєму сайті заяву, де зазначається, що рішення Харківської міськради про перейменування порушує відповідний закон України, що прямо забороняє присвоювати імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади у Комуністичній партії та вищих органах влади Радянського Союзу. Георгій Жуков підпадає під дію цієї статті, оскільки обіймав низку керівних посад в СРСР, зокрема, був міністром оборони у 1955-1957 роках і членом Президії ЦК КПРС у 1957 році.

Інститут має намір звернутися з приводу незаконності рішення Харківської міськради до правоохоронних органів та наполягатиме на персональній відповідальності усіх причетних до порушення закону.

Як зазначив тоді ж начальник пресслужби прокуратури Харківської області Дмитро Чубенко, за необхідності прокуратура перевірить законність рішення сесії та при наявності порушень зможе подати позов щодо його скасування у суді.

26 лютого депутати Харківської міськради вдруге більшістю голосів перейменували проспект Петра Григоренка в Харкові на честь маршала Георгія Жукова, посилаючись на результати громадського обговорення. Перейменування обійдеться міському бюджету у 110 тис. грн.

 

В Італії за гратами – 158 українських моряків

В Італії у пенітенціарних центрах перебуває 158 громадян України за перевезення нелегальних мігрантів.

Про це повідомляє DW з посиланням на МЗС України – Укрінформ.

“Станом на початок березня 2020 року в пенітенціарних центрах півдня Італії як засуджені або затримані перебувають 158 громадян України. З них – 131 особа засуджена і відбуває покарання, а 27 утримаються під вартою, повідомили у вівторок, 10 березня, у департаменті консульської служби міністерства закордонних справ України на запит DW”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається також, що у 2015-2018 роках на півдні Італії було заарештовано 161 громадянина України за підозрою у перевезенні нелегальних мігрантів. У 2019 році в Італії затримали 32 українців, 18 звільнили. Цього року вже теж затримано одного українського моряка.

У МЗС також запевнили, що питання захисту прав затриманих та засуджених за перевезення нелегальних мігрантів українських моряків, перебуває на особливому та постійному контролі міністерства.

Крім того, за даними МЗС, у Греції тільки протягом 2019 року затримали 36 українських моряків, цього року – двох. Минулого року там засудили за нелегальне перевезення мігрантів 29 українських моряків, а у 2020 році – дев’ятьох.

DW повідомляє, що з часу початку кризи біженців в ЄС у 2015 році українським громадянам, які шукали роботу, пропонували працювати на яхтах у Середземному морі, зокрема займатись перевезенням туристів з Туреччини. А вже під час прибуття до портів Італії чи Греції з’ясовувалося, що на борту яхт перебували нелегальні мігранти.

 

Держдума підтримала “обнулення” президентських термінів Путіна

Державна дума Росії підтримала поправку про обнулення президентських термінів, внесену сьогодні раніше депутатом від “Єдиної Росії” Валентиною Терешковою.

Про це повідомляє Інтерфакс – Укрінформ.

“Депутати Держдуми після зустрічі з президентом Володимиром Путіним підтримали поправку про обнулення президентських термінів після ухвалення нової Конституції. 380 депутатів проголосували за, 43 – проти, один утримався”, – йдеться у повідомленні.

У поправці йдеться, що пропоноване в законопроекті обмеження для однієї і тієї самої соби у вигляді двох президентських термінів “не перешкоджає особі, яка обіймала і (або) обіймає посаду президента Російської Федерації на момент набуття чинності цією поправкою, брати участь як кандидату на виборах президента Російської Федерації після включення зазначеної редакції в текст Конституції РФ на встановлену поправкою допустиму кількість термінів, незалежно від кількості термінів, протягом яких зазначена особа обіймала і (або) обіймає цю посаду на момент набуття чинності цією поправкою”.

Обнулити президентські терміни для чинного президента раніше 10 березня запропонувала депутат від “Єдиної Росії” Валентина Терешкова. На її думку, також можна було б розглянути можливість прибрати з Конституції обмеження президентських термінів в принципі.

Путін, який приїхав до Держдуми, щоб виступити перед депутатами, заявив, що виступає проти того, щоб виключити з Основного закону обмеження президентських термінів. Однак, додав він, допустимим є обнулення термінів для чинного президента, якщо таку поправку Конституційний суд визнає такою, що не суперечить Основному закону.

 

Бульварщина: Анкара розкритикувала російські ЗМІ за “чорну пропаганду”

У Туреччині розкритикували висвітлення у РФ візиту Реджепа Тайїпа Ердогана до Москви, заявивши, що російські ЗМІ здійснювали спроби ведення “чорної пропаганди”.

Про це сьогодні в рамках круглого столу в агентстві “Анадолу” заявив міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Це неповага з боку російських ЗМІ. Російські ЗМІ перетворили це на новину в стилі бульварної преси, що є неправильним. Вони розпочинають чорну пропаганду при наявності найменших розбіжностей (у відносинах двох країн – ред.). Щойно відносини нормалізуються, про негатив забувають”, – заявив Чавушоглу.

За його словами, зустріч у Москві відбувалася згідно з протоколом і жодних причин для появи таких сюжетів не було.

“Є протокол, місце зустрічі. Два лідери приходять з різних точок. Якщо наш президент чекав 30 секунд, Путін також чекав 30 секунд”, – сказав Чавушоглу.

Така заява була зроблена стосовно сюжетів російських ЗМІ, в яких поширювалися інформація про те, що президенту Туреччини Реджепу Тайїпу Ердогану довелося чекати перед закритими дверима до зали, де відбувалися переговори під час останньої зустрічі в Москві 5 березня. Як йшлося у деяких з повідомлень, очікування тривало “більше двох хвилин” й нібито “примусило нервуватися” турецького лідера.

Наразі частина повідомлень такого змісту, зокрема відеосюжети, недоступні для перегляду. У текстових повідомленнях російські ЗМІ вказують, що це могла бути “психологічна гра” російського президента, який не раз примушував очікувати себе, зокрема папа Франциск чекав на нього годину, а Віктор Янукович, який на той час обіймав президентський пост, чекав чотири години.

Як повідомляв Укрінформ, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган 5 березня відвідав Російську Федерацію, де зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним. Під час шестигодинної зустрічі вони досягли угоди щодо припинення вогню в сирійському Ідлібі.

 

Віталій Портников: Путіну потрібна нова криза біженців

09.03.2020, Укрінформ

Росія робить все можливе, щоб загострити війну в Ідлібі

Саме масовий вихід біженців з Сирії створив абсолютно новий образ Європи, змінив її політичний ландшафт. Європейські ж політики один за іншим повторюють, що криза 2015 року не повинна повторитися.

Дедалі популярнішими у виборців стають популістські партії, які або пов’язані з Кремлем фінансовими зобов’язаннями, або просто є “корисними ідіотами” російської влади. Намітився розкол між “старою Європою” та центральноєвропейськими державами, жителі яких готові приймати щедру допомогу сусідів, але не бажають брати на себе зобов’язання. Щороку продовження санкцій проти Росії стає справжнім дипломатичним і політичним випробуванням для європейців, доказом того, що для багатьох країн ЄС цінності – порожній звук, що вони підтримують європейську солідарність швидше з прагматичних причин.

Але Путіну всього цього, звичайно ж, мало. Йому необхідно домогтися капітуляції ЄС. І це не таке вже й важке завдання, як здається. Досить дочекатися політичної кризи в Німеччині й формування уряду правих популістів в Італії. І тоді від санкцій залишиться один спогад. Президент Франції з легким серцем запропонує дати Росії шанс, якщо вже в Римі так противляться продовженню санкцій. Шлях на Київ для Путіна буде відкрито. А йому це необхідно, тому що часу до 2024 року, коли в Кремлі хотіли б створити спільну державу з Україною і Білоруссю, майже не залишилося.

Нова міграційний криза допоможе вирішити обидва завдання. Біженці сьогодні на кордонах Євросоюзу і робиться все можливе, щоб залишити їх в Туреччині. Але на Європу тисне не тільки Путін, а й турецький президент Ердоган, який використовує ситуацію для посилення власного політичного впливу. Ердоган домагається підтримки Заходу в протистоянні з Росією і одночасно створює умови, які потрібні Путіну. Саме тому Росія робить все можливе, щоб загострити війну в Ідлібі. Страждання сирійського народу стали для Кремля невичерпним резервуаром політичного успіху і дестабілізації не тільки Близького Сходу, а й Європи, і пострадянського простору. І Путін не збирається від цього успіху так просто відмовлятися.

 

Путін готовий “обнулитися”, якщо так вирішить Конституційний суд

Президент РФ Путін виступив проти продовження повноважень президента за підсумками голосування щодо поправок до Конституції, однак при цьому готовий обнулити свої президентські терміни, якщо це підтримає Конституційний суд РФ.

Про це повідомляє портал Meduza з посиланням на пряму трансляцію засідання Держдуми – Укрінформ.

Виступаючи в Держдумі, Путін зазначив, що він проти скасування обмежень на кількість президентських термінів. Але потім додав: “В принципі, такий варіант був би можливий, але за однієї умови, а саме: якщо Конституційний суд РФ дасть офіційний висновок, що така поправка не суперечитиме засадам та основним положенням Основного закону”.

Згідно з розшифруванням промови Путіна в держагентстві ТАСС, лідер Росії розраховує, що разом з депутатами зробить багато для країни до 2024 року, “а там буде видно”.

Раніше 10 березня депутат Держдуми Валентина Терешкова винесла на обговорення парламенту поправку про обнулення президентських термінів Володимира Путіна або скасування обмеження на переобрання на вищу керівну посаду.

 

Суд над Путиным

09.03.2020

Виталий Портников, «Детали».

Сегодня, 9 марта, в Гааге начинается международный судебный процесс по факту уничтожения малазийского пассажирского самолета в небе над Донбассом в июле 2014 года.

Российские власти загодя обвинили организаторов процесса в предвзятости, а пресс-секретарь МИД России Мария Захарова заявила, что нидерландские власти оказывают давление на судей. Если так они говорят еще до начала суда, можно себе представить, что будет, когда он начнется.

Кремль делал все возможное, чтобы этого процесса не было вообще – заявлял о неправомочности нидерландского правосудия, пытался сбить с толку следствие, инициировал появление самых неправдоподобных версий гибели самолета, затруднял доступ к возможным свидетелям. Пожалуй, самым ярким доказательством заинтересованности Москвы в том, чтобы процесс в Гааге не состоялся или, хотя бы, ни к какому серьезному выводу не пришел, стала спецоперация по освобождению Владимира Цемаха, ценного свидетеля по делу о гибели самолета.

После того, как украинским спецслужбам удалось выкрасть Цемаха с территории оккупированного россиянами Донбасса, Кремль развил невиданную политическую активность для его освобождения. Для того, чтобы предотвратить появление Цемаха на судебном процессе в Гааге, Владимир Путин согласился на освобождение большой группы политических заключенных, в том числе и кинорежиссера Олега Сенцова, которого на протяжении многих лет безуспешно требовали выпустить из тюрьмы многие известные деятели культуры во всем мире.

Имя Цемаха было включено в список освобождаемых с украинской стороны буквально в самый последний момент, когда новый украинский президент Владимир Зеленский уже успел анонсировать большой обмен пленных. Причем было подчеркнуто, что без Цемаха никакого обмена не будет. Шантажировал неопытного украинского президента лично Путин, с которым Зеленский договаривался об обмене.

Уже из этого видно, насколько сильно российский правитель опасается Гааги. Но почему? Ведь если следствие по делу малазийского «Боинга» продолжалось несколько лет, то столько же – три-четыре года, как минимум – могут тянуться судебные слушания. При этом, даже если будут названы конкретные виновники трагедии, им ничего не угрожает – Россия их не выдаст, в очередной раз обвинив в предвзятости нидерландское правосудие.

Однако Путин думает и о настоящем, и о будущем. Процесс, который будет продолжаться постоянно, и постоянно напоминать о новых и новых аспектах трагедии на Донбассе, а также о возможной причастности высшего российского политического и военного руководства к уничтожению самолета, не даст расслабиться. И это в то время, когда Кремль близок к политическому успеху в Украине, где новое руководство страны вынуждено сотрудничать с пророссийскими силами и идет на уступки Москве на переговорах по Донбассу, и к примирению с Западом, где все большее влияние приобретает мнение о необходимости «предоставить России шанс».

Процесс будет напоминать, что договариваются с преступниками, и шанс дают преступникам. В этой ситуации Эммануэлю Макрону, Владимиру Зеленскому и другим политикам, которые готовы увидеть в глазах Владимира Путина желание прекратить войну, будет гораздо труднее объяснить свои действия. Вот почему процесс в Гааге так опасен для Путина сегодня.

Но он опасен для Путина и завтра. Потому что, если будет вынесен обвинительный приговор, пусть даже не конкретизированный для высших руководителей страны, он превратит их из заурядных коррупционеров и узурпаторов власти в России в военных преступников. А это означает, что любые перемены в самой России, пусть даже косметические, будут нести серьезные риски для их безопасности.

Путину может напоминать об этом судьба сербского диктатора Слободана Милошевича, который после отставки с поста президента страны оказался в тюремной камере в Гааге и умер еще до вынесения приговора. Это явно не то будущее, которое Путин готовит для себя и своих подельников. Вот почему процесс в Гааге так его раздражает.

 

Справа МН17: ГРУшника Пулатова не арештують, якщо він буде свідком у суді

У разі, якщо підполковник ГРУ РФ Олег Пулатов — обвинувачений у справі збитого літака рейсу МН17 вирішить дати свідчення у судовому процесі, йому можуть надати гарантії того, що його не заарештують.

Про це 10 березня під час виступу в суді заявив нідерландський прокурор Тайс Бергер, повідомляє кореспондент Укрінформу в Гаазі.

“Якщо суд вирішить, що до червня ми маємо допитати Пулатова, то існує два логічні варіанти. Його можна допитати або в РФ, або тут під час судового розгляду. Також можна провести відео зв’язок”, – сказав Бергер.

За його словами, якщо Пулатов приїде в Нідерланди на суд як свідок, йому буде забезпечено безпеку.

“Якщо Пулатова буде викликано як свідка, то тоді стаття 12 параграф 1 Європейської конвенції щодо взаємодопомоги говорить про те, що якщо він з’являється перед судом як свідок, то він не може бути заарештований. Якщо ж Пулатов вирішить виступити як відповідач, то його не можна буде викликати як свідка і дати гарантії. Свідку ми можемо гарантувати безпеку від арешту”, – зазначив прокурор.

Раніше Бергер сказав, що прокуратура Нідерландів хоче бачити Пулатова у суді. За його словами є два варіанти: Пулатов може приїхати в Нідерланди щоб дати свідчення у суді як свідок або дати свідчення у Росії, представникам нідерландської сторони.

Як повідомляв Укрінформ, у судовому комплексі “Схіпхол” о 10:00 за місцевим часом розпочалося друге судове засідання у справі МН17. Слухання безпосередньо у судовій залі фіксують п’ять камер, ведеться пряма трансляція нідерландською та англійською мовами.

19 червня 2019 року Міжнародна спільна слідча група назвала імена чотирьох підозрюваних, яких вважають причетними до транспортування та бойового застосування “Бука”. Троє з них – росіяни. Це колишній офіцер ФСБ, так званий колишній міністр оборони “ДНР” Ігор Гіркін (Стрєлков), генерал, а на час збиття літака полковник ГРУ Генерального штабу ЗС РФ, глава “ГРУ ДНР” Сергій Дубинський і підполковник спецпризначенців ГРУ Олег Пулатов. Четвертий – українець Леонід Харченко, який воював на боці “ДНР”.

Один з підозрюваних – підполковник спецназу ГРУ РФ Олег Пулатов виявив бажання брати участь у судовому процесі у справі МН17. Його інтереси представлятимуть адвокати з Нідерландів.

Пасажирський Boeing-777 “Малайзійських авіаліній”, що виконував рейс МН17 із Амстердама до Куала-Лумпур, був збитий збройними силами РФ над окупованим Донбасом 17 липня 2014 року. На борту лайнера перебувало 283 пасажири і 15 членів екіпажу, всі вони загинули.

Міжнародна слідча група повідомила, що літак рейсу MH17 був збитий зенітно-ракетним комплексом “Бук”, який належить 53-ій зенітно-ракетній бригаді протиповітряної оборони російських збройних сил, дислокованій у Курську.

У травні 2018 року Нідерланди та Австралія офіційно обвинуватили Росію у причетності до катастрофи рейсу МН17.

 

Справа МН17: прокуратура Нідерландів хоче отримати свідчення ГРУшника Пулатова

Прокуратура Нідерландів хоче отримати свідчення одного зі звинувачених у справі МН17 – підполковника ГРУ РФ Олега Пулатова у суді, який раніше заявив про своє бажання брати участь у судовому процесі.

Про це під час слухання справи збитого літака заявив один із нідерландських прокурорів, повідомляє кореспондент Укрінформу в Гаазі.

Прокурор запропонував кілька варіантів, як можна було б отримати свідчення Пулатова. Зокрема, він може приїхати в Нідерланди щоб дати свідчення у суді. Ще один можливий варіант, за словами прокурора, дати свідчення у Росії, представникам нідерландської сторони.

Прокурор також закликав Ігоря Гіркіна, Сергія Дубинського та Леоніда Харченко пояснити свої заяви щодо катастрофи рейсу МН17.

Так, прокурор повідомив, що в одному з інтерв’ю Харченко заявив, що не причетний до збиття літака, однак докази говорять про його причетність до розгортання комплексу “Бук”.

Дубинський також “має багато чого пояснити”. Наприклад, через місяці після збиття MH17 стало відомо про його причетність до катастрофи. Дубинський підтвердив, що його голос дійсно можна почути в розмовах в яких йшлося про збиття літака, але потім заперечив, що знав про це.

“Тепер у нього є можливість пояснити, як ми маємо зрозуміти ці різні заяви”, – зазначив під час свого виступу нідерландський прокурор Тайс Бергер.

Як повідомляв Укрінформ, у судовому комплексі “Схіпхол” о 10:00 за місцевим часом розпочалося друге судове засідання у справі МН17. Слухання безпосередньо у судовій залі фіксують п’ять камер, ведеться пряма трансляція нідерландською та англійською мовами.

Головуючий суддя Гендрік Стейнгаюс. Інші двоє суддів – Дагмар Костер і Гелен Керстенс-Фокенс.

19 червня 2019 року Міжнародна спільна слідча група назвала імена чотирьох підозрюваних, яких вважають причетними до транспортування та бойового застосування “Бука”. Троє з них – росіяни. Це колишній офіцер ФСБ, так званий колишній міністр оборони “ДНР” Ігор Гіркін (Стрєлков), генерал, а на час збиття літака полковник ГРУ Генерального штабу ЗС РФ, глава “ГРУ ДНР” Сергій Дубинський і підполковник спецпризначенців ГРУ Олег Пулатов. Четвертий – українець Леонід Харченко, який воював на боці “ДНР”.

Один з підозрюваних – підполковник спецназу ГРУ РФ Олег Пулатов виявив бажання брати участь у судовому процесі у справі МН17. Його інтереси представлятимуть адвокати Сабіна тен Дуссхате та Баудевейн ван Ейк з нідерландської юридичної фірми Sjöcrona Van Stigt.

Пасажирський Boeing-777 “Малайзійських авіаліній”, що виконував рейс МН17 із Амстердама до Куала-Лумпур, був збитий збройними силами РФ над окупованим Донбасом 17 липня 2014 року. На борту лайнера перебувало 283 пасажири і 15 членів екіпажу, всі вони загинули.

Міжнародна слідча група повідомила, що літак рейсу MH17 був збитий зенітно-ракетним комплексом “Бук”, який належить 53-ій зенітно-ракетній бригаді протиповітряної оборони російських збройних сил, дислокованій у Курську.

У травні 2018 року Нідерланди та Австралія офіційно обвинуватили Росію у причетності до катастрофи рейсу МН17.

 

Уряд призначив в. о. міністра економіки

За рішенням Кабінету міністрів на Павла Кухту було покладено тимчасове виконання обов’язків міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

Про це він написав на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Сьогодні за рішенням уряду на мене було покладено тимчасове виконання обов’язків міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Для нашої команди важливо, щоб зміни та реформи, які нам вдалося запустити за 6 місяців роботи (а це ринок землі, запуск приватизації, реформа держпідприємств, створення інструментів для залучення інвестицій та багато іншого), не пропали безслідно та продовжувалися на благо народу України. Зі свого боку, ми докладемо максимум зусиль для того, щоб процес зміни уряду ніяким чином не позначився на злагодженості та якості роботи міністерства та пройшов непомітно для наших громадян, а всі напрацювання були передані наступникам”, – написав Кухта.

Як повідомляв Укрінформ, міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов не погодився залишатись у новому уряді оскільки вважає, що зробив усе від себе залежне. Павло Кухта був першим заступником міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

 

Уряд призначив нового очільника Держпраці

Кабінет міністрів України призначив Ігоря Дегнеру головою Державної служби з питань праці.

Про це повідомляє пресслужба Мінекономіки – Укрінформ

“Відповідне рішення прийнято на черговому засіданні уряду у вівторок, 3 березня”, – йдеться в повідомленні.

За словами заступника міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Юлії Свириденко, офіційна робота, безпечні умови праці та біла зарплата мають бути у кожного українця. Тому серед головних завдань Держпраці – детінізація зайнятості та захист працівників.

“На посаді голови служби Ігор Дегнера посилить роботу із бізнесом з легалізації працівників та підвищення їх захисту, у тому числі, у випадку травмування”, – зазначила Свириденко.

У міністерстві додали, що Дегнера має понад 10 років досвіду роботи у Держпраці, де пройшов шлях від провідного спеціаліста до директор департаменту з питань праці. Дегнера обіймає позицію т.в.о. голови служби із грудня 2019 року.

 

Віцепрем’єр Резніков дав у борг $1 мільйон

Олексій Резніков, якого Верховна Рада 4 березня призначила віцепрем’єр-міністром – міністром реінтеграції тимчасово окупованих територій, задекларував 6 земельних ділянок у Київській області, дві квартири у Києві та орендований приватний будинок за 2019 рік.

Про це свідчать дані його декларації за 2019 рік, розміщеної на сайті НАЗК – Укрінформ.

За 2019 рік посадовець задекларував готівкою 300 тисяч євро, 125 тисяч доларів США на рахунках та позичені кошти третім особам – 1,1 млн доларів США.

Резніков також задекларував автівки Porsche Boxter 2003 року, AUDI А8 2010 року та Volkswagen Amarok 2009 року, причіп TIKI-TREILER, багі Kawasaki TERYX UTV 2010 року, квадроцикл Kawasaki BRUTE FORCE ATV 2009 року.

Крім того, посадовець задекларував два мисливських карабіни та три годинники – Vacheron Constantin, Patek Philippe та Breguet.

У розділі “Корпоративні права” Резніков зазначив, що має 30% від загального капіталу ТОВ SIA Freeways.me та 33,3% – в ТОВ LLC Life earth. Передача корпоративних прав в управління в обох випадках, згідно з декларацією, не відбулась.

 

Уряду неприпустимо провалювати комунікацію, коли в країні відбуваються зміни – Зеленський

УНН. Президент України Володимир Зеленський заявив, що уряд покращуватиме комунікацію із суспільством щодо чутливих питань земельної та медичної реформ. Про це Глава держави сказав у розмові з журналістом видання Bloomberg, передає УНН з посиланням на пресслужбу ОП.

“Що стосується медичної реформи, на думку Глави держави, спротив її реалізації пов’язаний із нерозумінням особливостей змін, що відбудуться. Так, Президент висловив задоволення першим етапом медичної реформи, який дав змогу підвищити заробітні плати сімейних лікарів, покращити матеріально-технічний стан медустанов та збільшити прозорість фінансування системи охорони здоров’я. Водночас Глава держави акцентував увагу на необхідності поліпшення комунікації між урядом і суспільством, роз’яснення деталей земельної та медичної реформ”, — зазначають в ОП.

Повідомляється, що Президент також зазначив, що “для уряду неприпустимо провалювати комунікацію у той момент, коли в країні відбуваються докорінні зміни”.

“Це не про ваші особисті рейтинги, не про те, що вас „знесуть“, а про те, що просто, можливо, в країни більше не буде шансу”, — наголосив він.

Як повідомляв УНН, на думку Президента, уряд Олексія Гончарука провалив комунікацію щодо платіжок за газ для населення.

 

Зеленський сказав Bloomberg, що попри “спам” закон про ринок землі ухвалять

Володимир Зеленський наголошує, що земельна реформа та реформа системи охорони здоров’я будуть завершені, а уряд покращуватиме комунікацію із суспільством щодо чутливих питань цих реформ.

Про це він заявив у розмові з журналістом видання Bloomberg, повідомляє сайт Президента – Укрінформ.

«Земельна реформа – це реформа і Президента, і уряду – ми всі несемо відповідальність. Найскладніша реформа, тому що впродовж майже 30 років ніхто не міг навіть почати обговорення законопроєкту (про ринок земель сільськогосподарського призначення. – ред.) у комітетах. Ми закінчимо цю реформу», – сказав Зеленський.

Він зазначив, що голосування за законопроєкт про ринок землі у другому читанні – це лише перший етап земельної реформи. Надалі необхідно ухвалити закон про референдум і впорядкувати земельні кадастри.

Також Президент вважає за доцільне відновити Міністерство аграрної політики. «Адже коли така складна річ, як земельна реформа, – потрібні окремі люди в Україні, окрема інституція. Це має говорити й робити профільний міністр», – вважає він.

Водночас Президент переконаний, що, попри опір опозиції та блокування «спамом» правок, закон про ринок земель сільськогосподарського призначення буде ухвалений Верховною Радою.

«Це справді найскладніший законопроєкт. У нас там тисячі правок. Ми можемо лише вимагати й працювати», – наголосив Зеленський.

Що стосується медичної реформи, на його думку, спротив її реалізації пов’язаний із нерозумінням особливостей змін, що відбудуться. Так, Президент висловив задоволення першим етапом медичної реформи, який дав змогу підвищити заробітні плати сімейних лікарів, покращити матеріально-технічний стан медустанов та збільшити прозорість фінансування системи охорони здоров’я.

Водночас Зеленський акцентував увагу на необхідності поліпшення комунікації між урядом і суспільством, роз’яснення деталей земельної та медичної реформ.

Він зазначив, що для уряду неприпустимо провалювати комунікацію у той момент, коли в країні відбуваються докорінні зміни.

«Це не про ваші особисті рейтинги, не про те, що вас «знесуть», а про те, що просто, можливо, в країни більше не буде шансу», – наголосив Президент.

 

Зеленський анонсував закон, що не дасть повертати банки колишнім власникам

В Україні триває робота над підготовкою законопроєкту щодо функціонування банківської системи, який зробить неможливим повернення банків їхнім колишнім власникам.

Про це поінформував Президент Володимир Зеленський під час розмови з журналістом видання Bloomberg, повідомляє сайт глави держави – Укрінформ.

«Не лише Офіс Президента, не лише (міністр юстиції – ред.) Малюська, а ще велика кількість фахівців, юристів – вони працюють. Думаю, нам потрібно ще трохи часу на узгодження цього законопроєкту», – сказав він.

Президент також звернув увагу, що серед актуальних питань так званого банківського законопроєкту – можливі проблеми з точки зору оцінки його конституційності.

«Я занепокоєний цим. Я неодноразово зустрічався з МВФ. Тому юристи все й пропрацьовують», – пояснив Президент.

Зеленський також додав, що продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом важливе для України не лише з точки зору отримання чергового траншу, а й для підтримки довіри міжнародних інвесторів.

«Ми вже виконали більше, ніж будь-який попередній уряд, і вони (представники МВФ – ред.) це підтверджують. У нас залишилася земля (земельна реформа – ред.) і банківський закон. Я взяв на себе зобов’язання ухвалити закон про землю й закінчити з банківським законом – ми це зробимо», – наголосив глава держави.

Він також додав, що новий міністр фінансів України Ігор Уманський виступає за якнайшвидше підписання меморандуму з МВФ, і вже найближчим часом разом з Прем’єр-міністром Денисом Шмигалем вони планують відбути на зустріч у США.

 

Мендель спростувала фейки довкола статті про Зеленського у The Guardian

Вихід статті про Володимира Зеленського у The Guardian супроводжувався великою кількістю дезінформації в онлайн-просторі, заявила речниця Президента Юлія Мендель.

Спростування цих фейків “заради збереження здорового підходу до інформації” Мендель розмістила у Facebook – Укрінформ.

“Фейк про те, що стаття була проплачена. Сказати, що обкладинку The Guardian проплатили, може лише той, хто звик, що журналістику проплачують. Офіс Президента цінує якісну журналістику та свободу слова. Я роками працювала з іноземними виданнями. Проплатити обкладинку та статтю в The Guardian неможливо. Як неможливо й перевірити статтю перед публікацією”, – написала прессекретар глави держави.

Вона також назвала фейком твердження про те, що стаття не вийшла в журналі: “The Guardian – це й онлайн-газета, і журнал. Обкладинка з Президентом України вийшла в журналі. В цьому немає жодної помилки”.

Ще один фейк, за словами Мендель, стосується того, що Офіс Президента нібито цензурує матеріали західних журналістів.

“Стаття в The Guardian – не оригінал інтерв’ю. Це повноцінний журналістський матеріал, написаний на основі вражень, особистої думки репортерів, з додаванням фактів із минулого Володимира Зеленського, аналітики його політичного життя, опису важливих подій. Матеріал і написаний у формі статті, а не запитань-відповідей, як це відбувається під час інтерв’ю. Заради ознайомлення аудиторії не лише з враженнями журналістів, а й із самим інтерв’ю Офіс Президента надав увесь текст – із запитаннями та відповідями. Це і є “сухий” оригінал, без інших інформаційних нашарувань”, – зазначила Мендель.

Вона додала, що ще жоден український Президент не з’являвся на обкладинках таких видань як Time чи The Guardian, не мав статей-портретів у The New Yorker.

“Стаття отримала багато позитивних відгуків від міжнародної аудиторії. І це важливо для Президента і для України”, – підсумувала речниця керівника держави.

 

Канада пропонує заборонити “Новічок” на рівні ООН

Канада розробила та винесла на ухвалення Організації із заборони хімічної зброї законодавство, що вносить до переліку заборонених “Новічок” та три інші нові типи отруйних хімікатів.

Про це заявили у міністерстві закордонних справ Канади, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Сьогодні Канада виносить на розгляд зміни до Конвенції про заборону хімічної зброї, що передбачають додавання чотирьох нових категорій контрольованих хімікатів, у тому числі “Новічка”, як було погоджено під час 24 сесії Конференції держав-учасниць Конвенції про заборону хімічної зброї, що пройшла у Гаазі в листопаді 2019-го”, – повідомили у МЗС.

У відомстві додали, що Канада заборонить ці чотири нові групи отруйних хімікатів і на національному рівні. “Канада також вносить законодавство, покликане запровадити зміни у Законі про виконання Конвенції про хімічну зброю, уточнивши перелік підконтрольних хімікатів для тих, хто працює у цій сфері. Це гарантуватиме, що імплементація Канадою Конвенції залишається постійно актуальною”, – йдеться у заяві.

У МЗС нагадали, що минулої осені підписанти Конвенції про хімічну зброю одностайно погодилися внести “Новічок” до переліку заборонених речовин, що сталося вперше із часу набуття Конвенцією чинності у 1993 році.

Як повідомляв Укрінформ, 5 березня 2018 року колишнього офіцера ГРУ Сергія Скрипаля та його доньку Юлію знайшли без свідомості в британському Солсбері і госпіталізували з отруєнням невідомою речовиною, яку згодом ідентифікували як нервово-паралітичний реагент “Новічок” російського походження.

30 червня “Новічком” отруїли двох людей у місті Еймсбері. Мати трьох дітей Дон Стерджесс померла, її партнер – 45-річний Чарлі Роулі – вижив.

5 вересня прокуратура Великої Британії назвала імена двох росіян, підозрюваних у спробі замаху на Скрипалів. Британська розвідка встановила, що підозрювані – “Олександр Петров” (справжнє ім’я Олександр Мишкін) і “Руслан Боширов” (справжнє ім’я Анатолій Чепіга) – є офіцерами ГРУ.

 

Не коронавірусом єдиним: російська біологічна зброя загрожує світові

Країні, яка порушила Будапештський меморандум, ніщо не заважає так само вчинити з Конвенцією про біологічну зброю – Укрінформ

Стрімке розповсюдження Світом нового коронавірусу Covid-19 актуалізувало для багатьох країн проблему організації захисту від небезпечних хвороб.

Ця проблема виглядатиме ще більш масштабною, якщо пригадати, що в Світі є країна, яка успадкувала від СРСР арсенал й ідеологію ведення наступальної біологічної війни. Наразі все свідчить про те, що в РФ готові до застосування будь-яких засобів, аби з останніх потуг довести свою спроможність диктувати світові власні умови. Біологічна зброя тут займає особливе місце.

АМЕРИКАНЦІ ПОПЕРЕДЖАЮТЬ…

Наприкінці лютого цього року в американському щотижневику Washington Examiner вийшов розлогий матеріал “Коронавірус, супер-чума, і чому нам потрібне ядерне стримування проти біологічної війни”. Автор статті розмірковує над тим, який ефект відчує людство від поширення світом відносно не дуже загрозливого коронавірусу Covid-19 і що може статися, якщо буде застосовано якийсь із видів бойової біологічної зброї СРСР, що залишилась у спадок сучасному російському режимові.

У статті наводяться свідчення, що “росіяни розробили “супер-чуму”, яка “не є вірулентною у формі, призначеній для зберігання, але може легко перетворитися на смертельно стійку до антибіотиків у час, коли це потрібно для використання її у якості зброї”. Причому наявна в РФ методика, розроблена ще понад 30 років тому, дозволяє цю трансформацію проводити в невеликому біореакторі безпосередньо на носії такої зброї. Автор статті стверджує – є всі підстави вірити в те, що Путін, в порушення Конвенції про заборону розробки, виробництва та накопичення запасів бактеріологічної і токсинної зброї зберіг контроль над нарощуванням можливостей по розробці та виробництву біологічної зброї.

При цьому в РФ віддають перевагу розробкам «унікальних» видів зброї, що унеможливлюють вчасне та адекватне реагування на їх застосування. Аналізуючи випадок із замахом на вбивство Скрипалів у Солсбері за допомогою бойової речовини “Новічок”, в результаті чого постраждали громадяни Великобританії, автор статті доходить висновку, що Путін може застосувати будь-яку унікальну збою, бо не боїться відплати.

Для убезпечення Сполучених Штатів автор пропонує негайно розпочати думати про контрзаходи. А для того, щоб відбити у будь-кого бажання ініціювати подібний біологічний «армагеддон», для початку попередити тих, хто планує використати проти США біологічну зброю, про можливість отримати ядерний удар у відповідь…

ПЕКЕЛЬНИЙ СПАДОК РАДЯНСЬКОГО МОНСТРА

Побоювання американців не є безпідставними. РФ отримала у спадок від СРСР не лише найбільший у світі арсенал біологічної зброї, а й усі напрацювання у вигляді цілих секретних бібліотек із результатами біологічних досліджень, технічною документацією з виробництва біологічної зброї та інструкціями із її застосування. Десятки тисяч вчених, медиків, інженерів, технічних працівників, військових, що працювали над цією темою, та сотні таємних лабораторій, полігонів і виробничих майданчиків – доповнюють арсенал можливостей РФ по поверненню до концепції ведення біологічної війни.

І хоча на початку 1990-х років в РФ пішли на знищення наявних запасів біологічної зброї, це, скоріше, було пов’язано просто з розумінням того, що агенти, які підходять під списання, краще знищити за американські чи британські гроші, а в разі потреби – завжди можна швидко виростити тонни свіжих бойових бактерій, рікецій, токсинів та інших біологічних агентів. Бо все необхідне для цього є…

Проведені на цей час дослідження щодо створення в СРСР біологічної зброї доказово підтверджують – Радянський Союз планомірно готувався до ведення біологічної наступальної війни, розгорнувши потужну мережу науково-дослідних установ, випробувальних майданчиків та виробничих об’єднань, що були залучені в процесі постійного удосконалення існуючих та розробки нових видів біологічної зброї.

До такого висновку приходять більшість дослідників проблеми. Так, наприклад, автори книги “Радянська програма біологічної зброї: історія”, що видана видавництвом Гарвардського університету, Мілтон Лейтенберг і Реймонд Зілінскас стверджують, що всупереч взятим на себе міжнародним зобов’язанням – Радянський Союз активно розробляв біологічну зброю, і радянське керівництво розглядало можливість її використання в разі війни зі США. Вже після підписання у 1975 році Конвенції про біологічну зброю та про її знищення – Радянський Союз не лише не згорнув цю програму, а навпаки – розширив її.

З цією метою в 1973 році в СРСР був створений гігантський концерн «Біопрепарат» (підприємство з поштовою скринею А-1063) – науково-виробниче об’єднання, яке, крім звичайного виробництва медичних ліків і вакцин, розробляло секретну біологічну зброю. До нього входили понад 40 підрозділів – інститути, підприємства, військові об’єкти, які працювали і фінансувалися до початку 1990-х років.

Мілтон Лейтенберг у своїх інтерв’ю для преси стверджував, що це була масштабна програма, яка продовжила набирати обертів після рішення ЦК КПРС на початку 1970-х років. Йшлося не лише про об’єднання “Біопрепарат”. Лабораторії з розробки біологічної зброї та підприємства з її виробництва перебували під контролем міністерства оборони, міністерства сільського господарства, дослідні лабораторії – під контролем міністерства охорони здоров’я СРСР. Більше того, над біологічною зброєю працював також підзвітний Раді міністрів СРСР “Главмікробіопром”, в який входили, крім “Біопрепарату”, близько 40 наукових інститутів і виробництв. У них були зайняті десятки тисяч вчених і фахівців.

У книзі Кена Алібека та Стівена Хендельмана «Обережно! Біологічна зброя!” описуються вже ближчі до нас часи і розповідається про те, що в СРСР розробляли десятки видів біологічної зброї, серед яких – бойові штами тифу, лихоманки Ку, туляремії, бруцельозу, сапу, сибірки, чуми, бойові рецептури на основі віспи, лихоманок Ебола та Марбург, болівійської геморагічної лихоманки та ряду інших страшних хвороб. Серед іншого для військового використання вивчали придатність найрізноманітніших вірусів – включаючи вірус імунодефіциту, що викликає СНІД. (Цілком можливо, російських спадкоємців радянських збоченців від біологічної науки зацікавили й “корисні” властивості коронавірусу Covid-19…).

Автори цієї книги стверджують, що, незважаючи на серйозні економічні проблеми в Радянському Союзі й декларовану зовнішньополітичну миролюбність горбачовського «нового мислення», на розробки біологічної зброї на той час була виділена сума, еквівалентна одному мільярду доларів!

Своєю чергою російський дослідник Лев Федоров, у своїй книзі “Радянська біологічна зброя: історія, екологія, політика” також доходить обґрунтованого висновку про те, що “Радянський Союз створив найпотужніший у світі потенціал біологічного нападу, хоча жодної необхідності в створенні цього потенціалу не було, бо біологічною зброєю Радянському Союзу ніхто не погрожував…” При цьому “суспільство взагалі не отримало ніяких даних про радянську підготовку до наступальної біологічної війни, навіть про біологічні та медичні наслідки цієї підготовки” для самих себе. Ставлячи запитання “Що буде далі?”, автор сам на нього й відповідає: «За нинішнього стану справ у Росії…, доти, допоки суспільство не отримає від своєї бюрократії мінімуму необхідної інформації, безхмарне майбутнє в сенсі біологічної безпеки нашій країні (РФ – прим. автора) не світить…» Хочеться додати, що «не світить» нічого гарного, в зв’язку з цим, і решті Світу також…

БІОЛОГІЧНА ЗБРОЯ ГІБРИДНОЇ ВІЙНИ

В РФ, де зробили ставку на гібридні дії, не обійшли увагою можливість гібридного застосування і зброї масового ураження. Напевно, на думку кремлівських стратегів, вона була марно списана на звалище історії. Аналіз російських керівних документів, навчальних програм та іншої інформації – свідчить про те, що РФ суттєво просунулась не лише в сфері створення нових біологічних агентів, але пішла набагато далі. Наразі російське військове керівництво розглядає радіологічну, хімічну та біологічну (РХБ) зброю не як зброю масового ураження (що було за часів СРСР), а як засоби, що можуть застосовуватись локально – як для досягнення певних військово-політичних цілей, так і для вирішення оперативних завдань у ході конфліктів низької та середньої інтенсивності й гібридних військових дій.

Зокрема, з прийняттям нової військової доктрини в РФ розглядають можливість обмеженого застосування на тактичному та оперативному рівнях як ядерних засобів, так і хімічної та біологічної зброї. При цьому метою застосування вже є не завдання критичної шкоди військам та інфраструктурі противника, а досягнення сильного психологічного ефекту, пригнічення волі до спротиву, або виснаження ресурсів противника через наслідки такого застосування.

Ретельне вивчення форумів, на яких курсанти російських військових вишів діляться своїми враженнями від російської військової науки, приводить до цілком конкретних висновків: останнім часом відзначається поступове зміщення ваги різних складових тріади РХБ-зброї. Якщо раніше за ступенем важливості чільне місце посідала радіаційна зброя, потім ішла хімічна й наприкінці цього ряду – стояла біологічна, то наразі в російській армії біологічній зброї віддають найвищий пріоритет. Уже потім, за значущістю, йдуть інші пекельні види зброї – хімічна та радіологічна. Це, зокрема, можна побачити і з аналізу програми підготовки фахівців профільних військово-навчальних закладів ЗС РФ.

Подібне зміщення пріоритетності може бути пов’язане, зокрема, із можливостями контролю за застосуванням такої зброї та фіксації (в тому числі й міжнародно-правової) таких випадків. Для використання в рамках гібридних операцій це є дуже важливим фактором. Зокрема, випадки застосування біологічної зброї практично не піддаються подібній фіксації. Для виявлення випадків застосування хімічної зброї потрібно мати безпосередній доступ до районів застосування. Натомість, випадки радіаційного забруднення територій можуть легко відстежуватися, в тому числі й дистанційно. Саме з цим може бути пов’язаний той факт, що на даний час в путінській Росії активно проводять роботи по створенню засобів ураження, можливості виявлення яких обмежені, як до моменту застосування (за рахунок багатокомпонентного складу), так і після (через короткий термін їх розпаду). Це, зокрема, стосується хімічної зброї. Про прихованість дії біологічної зброї, що маскується під різноманітні розповсюджені хвороби, – дбати треба ще менше.

Говорять фахівці й про ознаки удосконалення Російською Федерацією тактики застосування як хімічної, так і біологічної зброї. Зокрема, є свідчення щодо використання хімічних засобів у Сирії. За окремими оцінками, ЗС РФ могли застосовувати на території цієї країни хімічну зброю кілька десятків разів. При цьому, їхня тактика передбачала використання тих засобів, які мають короткий термін розпаду в локально обмеженому районі, доступ до якого контролюється. Метою такої тактики є саме запобігання виявленню факту застосування та створенню доказової бази. Не виключається й можливість використання біологічної зброї за подібною тактикою. Виявлення випадків такого застосування стає ще більш складним, бо симптоматика наслідків дії цих засобів збігається з симптоматикою типових для регіону хвороб.

Як біологічна зброя можуть застосовуватись і токсини – продукти життєдіяльності бактерій, що мають отруйну дію. Токсини легко зберігати, транспортувати та застосовувати на локальній території, в тому числі й диверсійним методом. При цьому можна уникнути ефекту неконтрольованості подальшого розповсюдження, що може легко трапитися при застосуванні інших видів біологічної зброї (бактерій, вірусів, рікецій та грибків). Слід відзначити, що Радянський Союз свого часу далеко просунувся в розробці токсинної зброї, й вона, поряд з іншими видами біологічної зброї, чи не найліпше відповідає російській стратегії та тактиці гібридних дій.

ЩО РОБИТИ?

Що робити з цією невіртуальною загрозою? Американці вже пропонують внести поправки до стратегічних документів, які б дозволяли відповідати на напад на США із застосуванням біологічної зброї ядерним ударом.

А яким чином діяти в такій ситуації Україні? Питання далеко не риторичне для країни, яка вже шість років поспіль протистоїть гібридній агресії РФ. Наразі є лише примарне сподівання на те, що до гібридних інструментів, які застосовуються путінським режимом проти України, в якийсь час не додасться біологічна зброя…

Але це велике питання і для цілого світу – того світу, який ще й досі не розуміє, як легко країні – порушнику Будапештського меморандуму, яка мала гарантувати безпеку та недоторканість України в обмін на відмову від власної ядерної зброї, таким самим чином вчинити й із Конвенцією про біологічну зброю. Подібні дії з боку РФ можуть призвести до вимирання людства від страшних хвороб. Чим раніше розуміння цього настане, тим краще буде для всього світу.Валерій Рябих, Defense Express – для Укрінформу

 

КВУ: “радикали” і “слуги народу” – лідери за витратами у 2019 році

Політичні партії “Радикальна партія Олега Ляшка” та “Слуга народу” витратили найбільше коштів на свою діяльність серед усіх політсил за 2019 рік.

Про це повідомляє Комітет виборців України у Facebook, посилаючись на дані фінансових звітів партій, поданих до НАЗК – Укрінформ.

“Лідерами за витратами стали Радикальна партія Олега Ляшка та “Слуга народу”. Так, РПЛ упродовж року витратила на статутну діяльність 493 млн грн, “Слуга народу” – 479 млн”, – йдеться у повідомленні.

На третьому місці за витратами ВО “Батьківщина” – 375 млн грн. За нею – “Європейська солідарність” (270 млн грн) та “Голос” (255 млн грн).

Менші витрати в “Опозиційного блоку” – 179 млн грн, “Української стратегії Гройсмана” – 117 млн грн і ВО “Свобода” – 100 млн грн.

Партія “Сила і честь” витратила 35 млн грн, “Партія Шарія” – 9 млн грн.

Як зазначають у КВУ, всього українські партії витратили у 2019 році близько 2,5 млрд грн. З них 63% витрат – це оплата парламентської та президентської виборчих кампаній.

“Отримані дані розвінчують міф про сліпу віру в нові обличчя. Як і раніше, успіх на виборах потребує серйозних фінансових вливань. Фінансовий звіт “Слуги народу” підтверджує цю тезу. Організація виборів потребує значних коштів, і жодна партія не може повністю покладатися лише на роботу власних волонтерів, підтримку віртуальних інтернет-команд чи залучення громадян на низовому рівні. Українські вибори все ще залишаються надзвичайно дорогими, і самого лише ентузіазму партійного апарату чи підтримки громадян замало для проведення повномасштабної кампанії в рамках всієї країни”, – зазначив голова КВУ Олексій Кошель.

Як зауважують у Комітеті виборців, до уваги бралися витрати партій, які на останніх парламентських виборах набрали понад 2% голосів.

Дані наведено без інформації про “Опозиційну платформу – За життя”, звіт якої не дає змогу оцінити загальні витрати за 2019 рік.

 

Суд обрав Федині запобіжний захід

Печерський районний суд Києва обрав народному депутату Софії Федині запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання.

Про це оголосила суддя Крістіна Константінова, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Слідчий суддя ухвалив клопотання задовольнити частково. Застосувати до Софії Федини Романівни, народного депутата України, запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання”, – сказала Константінова.

Також суд поклав на Федину наступні обов’язки: з’являтися за вимогу до слідчого, прокурора, суду; інформувати слідчого, прокурора, суд про зміну місця проживання, не виїжджати за межі Києва і Київської області без дозволу слідчого, прокурора, суду.

Водночас суд відмовився зобов’язати Федину здати на зберігання свої документи для виїзду за кордон, оскільки визнав обґрунтованим твердження про те, що це обмежить її депутатські повноваження.

Термін дії ухвали — до 12 квітня.

Як повідомляв Укрінформ, 25 лютого Федині під час допиту у Державному бюро розслідувань було вручено клопотання щодо обрання їй міри запобіжного заходу у вигляді особистого зобов’язання.

12 лютого народний депутат від “Європейської солідарності” Софія Федина отримала повідомлення про підозру в Державному бюро розслідувань.

ДБР викликало на 6 лютого Федину для вручення письмового повідомлення про підозру. Депутат тоді не з’явилася в Бюро.

Cлідчі центрального апарату ДБР наприкінці листопада 2019 року направили на погодження до ГПУ проєкт повідомлення про підозру “у погрозі вбивством щодо Президента України” народному депутату Федині та волонтерці Марусі Звіробій.

Вони є фігурантками справи, порушеної за фактом їхніх висловлювань на адресу Президента Зеленського 26 жовтня 2019 року.

 

Кабмін може у травні внести до Ради законопроєкт про адмінустрій

Кабінет міністрів може у травні винести до Ради законопроєкт про затвердження адміністративно-територіального устрою.

Про це поінформувала керівник експертної групи розвитку місцевого самоврядування Міністерства розвитку громад і територій Оксана Павлюк 10 березня під час засідання “круглого” столу на тему “Реформування законодавства, що регулює місцеві вибори”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Звичайно, завершення адмінтерреформи тісно пов’язано з прийняттям парламентом, знову ж таки, політичного рішення – це прийняття закону #2653… За нашим планом, якщо буде прийнято в березні цей законопроєкт, то фактично в нас готовий устрій базового рівня… у нас є на 99% карта базового рівня. Після ухвалення цього закону Кабінет міністрів зможе затвердити цей адмінтерустрій і подати на Верховну Раду уже в травні, за нашим планом, проєкт закону про затвердження адмінтерустрою, – це й орієнтовно, сто районів, і приблизно 1400 громад”, – зазначила Павлюк.

Як повідомляв Укрінформ, раніше перший заступник голови фракції “Слуга народу” у Верховній Раді Олександр Корнієнко повідомив, що законопроєкт №2653 про внесення змін до закону “Про місцеве самоврядування в Україні” готується до другого читання, а після його ухвалення Кабмін зможе внести новий проєкт адміністративного устрою країни, “в якому і відбудуться місцеві вибори”.

Законопроєкт №2653 про внесення змін до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” було ухвалено у першому читанні 17 січня 2020 року.

 

Уряд призначив виконувача обов’язків міністра енергетики

Уряд уповноважив першого заступника міністра енергетики та захисту довкілля України Віталія Шубіна на тимчасове виконання обов’язків міністрів.

Відповідне рішення було ухвалене на позачерговому засіданні Кабміну 10 березня, повідомляє Урядовий портал – Укрінформ.

Віталій Шубін працював першим заступником міністра енергетики та захисту довкілля України з листопада 2019 року.

Народився 1982 року. Закінчив у 2004 році «Київський університет туризму, економіки і права» за спеціальністю «Правознавство», кваліфікація – юрист, та у 2011 році Національну академію державного управління при Президентові України за спеціальністю «Державне управління», кваліфікація – магістр державного управління.

З 2004 по 2011 рік був юрисконсультом відділу претензійно-позовної роботи, юрисконсультом ІІ категорії, юрисконсультом І категорії, провідним юрисконсультом, начальником юридичного відділу Департаменту правового забезпечення Державного підприємства «Енергоринок».

З 2011 по 2014 рік займав посади у «ДТЕК».

У 2014 — 2016 роках працював у ТОВ «Енергетичні ресурси України».

Протягом 2017 – 2018 років – працював директором, директором за сумісництвом ТОВ «Арцизька вітрова електростанція», а також очолював за сумісництвом ТОВ «Ізмаїльська вітрова електростанція», ТОВ «Кілійська вітрова електростанція», ТОВ «Суворівська вітрова електростанція» на Одещині.

З 02.2018 до моменту призначення першим заступником міністра працював директором ТОВ «Дніпро-Бузька вітрова електростанція» на Херсонщині.

 

В Україні ще не сформовані 350 тергромад – Шмигаль

В Україні вже утворено 1045 об’єднаних територіальних громад (ОТГ), необхідно сформувати ще 350.

Про це сказав Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час години запитань до уряду у Верховній Раді, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“На сьогодні практично сформовано 1045 об’єднаних територіальних громад з 1400 орієнтовно, які плануємо. Тобто 350 громад ще в нас сьогодні не сформовані й вибори в них не проведені. Вони будуть проводитись згідно з постановою ЦВК уже під час чергових виборів 25 жовтня, у 1400 громадах будемо проводити вибори”, – сказав Шмигаль.

Він додав, що до кінця березня в Україні планують 100% території охопити перспективними планами громад, Сумська та Дніпропетровська області, не охоплені перспективними планами, це питання допрацюють наступного тижня.

Шмигаль додав, що територія АР Крим також не охоплена перспективними планами. “Решта областей перспективні плани затвердили, подали, Кабінет міністрів їх прийняв”, – сказав глава уряду.

Він уточнив, що в Україні має бути сформовано близько 100 районів або округів. У кожній ОТГ має бути свій Центр надання адміністративних послуг, які мають бути доступними для громадян.

У Верховній Раді Шмигаль акцентував увагу і на тому, що необхідно прийняти зміни до Конституції щодо децентралізації влади. “Будемо готувати кілька варіантів, які піднімемо знизу від людей, від громадських організацій, асоціацій для того щоб тут, у парламенті, дискусія була предметною, і ми не мали сумніву в тому, що пропозиції, які розглядаємо, підняті від людей і від громад”, – сказав Шмигаль.

Як повідомляв Укрінформ, 13 грудня 2019 року Президент Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №2598 “Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)”.

Згідно з ним, для адміністративного нагляду за додержанням Конституції й законів України органами місцевого самоврядування, координації діяльності територіальних органів центральних органів виконавчої влади пропонується запровадити інститут префектів. Префекта призначає на посаду та звільняє з посади за поданням Кабінету міністрів Президент.

Передбачається, що префект може зупиняти дію актів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду.

Окрім того, законопроєктом передбачено, що у разі ухвалення головою громади, радою громади, окружною, обласною радою акта, що не відповідає Конституції та створює загрозу порушення державного суверенітету, територіальної цілісності чи загрозу національній безпеці, Президент за поданням префекта зупиняє дію відповідного акта з одночасним зверненням до Конституційного суду, тимчасово зупиняє повноваження голови громади, складу ради громади, окружної, обласної ради та призначає тимчасового державного уповноваженого.

Комітет Верховної Ради з питань правової політики рекомендував спрямувати до Конституційного суду президентський законопроєкт №2598.

16 січня цього року Президент Володимир Зеленський відкликав законопроєкт про внесення змін до Конституції щодо децентралізації влади та відправив його на доопрацювання

 

У “Слузі народу” пропонують скоротити кількість депутатів облрад

Перший заступник голови депутатської фракції політичної партії “Слуга народу” Олександр Корнієнко вважає за необхідне скоротити кількісний склад депутатів обласних рад на 10-15% задля поліпшення ефективності їхньої роботи.

Таку думку політик висловив 10 березня під час засідання “круглого” столу на тему “Реформування законодавства, що регулює місцеві вибори”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Щодо представництва та кількісного складу моя думка не дуже популярна у Верховній Раді, на жаль. Я би дещо зменшив кількісний склад на 10-15%, враховуючи статистику реальної роботи рад. Ми проаналізували обласні, міські ради, то чим нижче рівень, тим краще, до речі, тому тут чим нижче рівень, тим менше я би скорочував. Тому що сільські, селищні ради, там люди ходять гарно; не ходить, може, одна людина, яка захворіла або в неї є поважна причина якась. А от обласні ради, там десь так чверть – третина людей пасують. Тут питання ефективності. Навіщо додаткові ресурси витрачати? Тому що секретаріати і вся обслуговуюча система від кількості депутатів теж залежить”, – пояснив Корнієнко.

Як повідомляв Укрінформ, 2020 року чергові місцеві вибори мають відбутися 25 жовтня. Центральна виборча комісія 12 лютого ухвалила рішення про те, що наступні перші вибори в об’єднаних територіальних громадах мають відбутися одночасно з черговими місцевими виборами в Україні.

 

Місцеві вибори біля лінії розмежування: у Раді планують створити робочу групу

У Верховній Раді планують створити міжвідомчу робочу групу задля напрацювання рішення щодо можливості проведення місцевих виборів у територіальних громадах на контрольованій Україною території біля лінії розмежування в Донецькій і Луганській областях.

Про це сказав перший заступник голови фракції “Слуга народу” Олександр Корнієнко 10 березня під час засідання “круглого” столу на тему “Реформування законодавства, що регулює місцеві вибори” – Укрінформ.

“Щодо Донецької та Луганської областей, ми розуміємо, що в нас є така в країні ситуація, і це, на жаль, не може розглядатися окремо від усього мирного процесу, який відбувається. Будемо дивитися, як мирний процес буде відбуватися, будемо приймати рішення разом – депутати всі в залі (засідань Верховної Ради, – ред.). Єдине що – технічні моменти: ми зараз з командою працюємо над цим, щоб покращити. І другий момент – політико-самоврядуванський: у нас там є низка громад біля лінії розмежування, нам треба розуміти, яким чином там проводити вибори, тобто яка там зараз безпекова ситуація для виборів. Тому що, знов-таки, вибори з проблемою безпековою краще не проводити на місцевому рівні, відтермінувати або що. Думаю, що ми створимо таку міжкомітетську і міжвідомчу групу із кількох комітетів, які цим займаються, тобто комітет із окупованих територій, наш комітет (з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, – ред.), хто виборами займається, також із віцепрем’єром новопризначеним ми це скомунікуємо, з його міністерством з реінтеграції для того, щоб ці рішення напрацювати, теж їх паралельно видати”, – пояснив Корнієнко.

Попередньо передбачається, що до складу міжвідомчої робочої групи може увійти віцепрем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.

Як повідомляв Укрінформ, Центральна виборча комісія 12 лютого ухвалила рішення про те, що наступні перші вибори в об’єднаних територіальних громадах мають відбутися одночасно з черговими місцевими виборами в Україні.

2020 року чергові місцеві вибори мають відбутися 25 жовтня.

 

У світі уже налічується 119 тисяч осіб інфікованих коронавірусом

УНН. Станом на 5:50 середи загальна кількість померлих від пневмонії, викликаної новим коронавірусом SARS-CoV-2, у світі складає 4284 особи. Про це повідомляє УНН з посиланням на Центр системних досліджень та інжинірингу при Університеті Джона Хопкінса (США).

Кількість заражених в Китаї сягнуло 80956 осіб. Всього у світі 119086 інфікованих. У свою чергу, у світі одужали 65762 людини.

Країнами з найбільш швидким поширенням коронавірусу залишаються Італія (10149), Іран (8042) і Південна Корея (7755).

Нагадаємо, загалом із підозрою на COVID-19 у лікарні Чернівців наразі перебувають 5 осіб.

У Чернівцях 3 березня був офіційно зареєстрований перший в Україні випадок зараження новим типом коронавірусу.

 

Через коронавірус в світі 363 млн учнів і студентів не мають доступу до освіти

УНН. Згідно з даними, опублікованими ЮНЕСКО, в даний час криза через коронавірус зачіпає близько 363 мільйонів учнів у всьому світі, від дошкільнят до учнів старших класів, в тому числі 57,8 мільйонів студентів вищих навчальних закладів. Про це повідомляє УНН з посиланням на ЮНЕСКО.

Таким чином, в зв’язку з епідемією коронавірусу COVID-19 кожен п’ятий учень в світі позбавлений доступу до шкільної освіти, а кожен четвертий – до вищої освіти.

Влада 15 країн прийняла рішення закрити школи по всій країні, а в 14 країнах було здійснено закриття шкіл на місцевому рівні. Таким чином, закриття шкіл торкнулося Азії, Європи, Близького Сходу і Північної Америкт.

“Ми вступаємо на незвідану територію і працюємо з країнами над пошуком високотехнологічних, низькотехнологічних і нетехнологічних рішень для забезпечення безперервності процесу навчання”, – заявила генеральний директор ЮНЕСКО Одре Азула.

З метою координації глобальних заходів реагування, ЮНЕСКО оголосила про створення надзвичайної цільової групи ЮНЕСКО-COVID19, яка підтримуватиме заходи реагування на національному рівні і ділитиметься ефективними заходами політики, приділяючи особливу увагу найбільш вразливим країнам.

Раніше повідомлялося, що 290 мільйонів учнів не відвідують школу через епідемію COVID-19.

 

Чат-бот про коронавірус запустили у Львові

Чат-бот Lvivcityhelper bot відтепер дає у Telegram та Facebook відповіді на запитання, пов’язані із коронавірусом.

Про це повідомляє Львівська міськрада – Укрінформ.

«Чат-бот охоплює дві категорії: «Важливе про вірус» та «Готовність Львова». Перша розповідає про те, що таке коронавірус, як він передається, хто в групі ризику, як не захворіти тощо. Друга – чи готовий Львів до можливого поширення захворювання на територію міста, що робить міська влада, аби не допустити цього, та де можна отримати більше інформації», – йдеться у повідомленні.

Як нагадали у мерії, у Львові працює штаб оперативного реагування та ухвалення рішень щодо ситуації з коронавірусом. До штабу входять медики, фармацевти, а також інші фахівці, які допомагають діяти оперативно і швидко у разі виявлення вірусу.

Lvivcityhelper bot розпочав роботу в жовтні 2018 року. Досі він надавав львів’янам інформацію про структуру міськради, найближчі дитсадки та школи, ремонт доріг, розклад міського транспорту тощо.

Як повідомлялося, за інформацією МОЗ, в Україні підтверджено один випадок зараження коронавірусом – у Чернівцях.

 

Лідери ЄС проведуть екстрені переговори щодо коронавірусу

Лідери країн ЄС у вівторок проведуть екстрені переговори щодо реагування на подальше поширення коронавірусу в Європі.

Про це повідомляється на сайті Європейської ради – Укрінформ.

“10 березня члени Європейської ради обговорять шляхи координації зусиль ЄС щодо реагування на спалах COVID-19. Конференція розпочнеться о 17:00 (18:00 за Києвом — ред.). У дискусії також візьмуть участь президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та президент Європейського центрального банку Крістін Лагард”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, президент Європейської ради Шарль Мішель вирішив провести відеоконференцію після консультацій з главами країн ЄС.

У своєму Twitter він повідомив, що обговорив ситуацію щодо коронавірусу з італійським прем’єр-міністром Джузеппе Конте.

“Я щойно говорив з прем’єр-міністром Джузеппе Конте про екстраординарну ситуацію, з якою стикається Італія, і підготовку до відеоконференції з членами Європейської ради. Наш обов’язок – посилити скоординований підхід ЄС”, – повідомив він.

Також з Конте поговорила і президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Як повідомляв Укрінформ, станом на 10 березня кількість інфікованих вірусом Covid-19 у світі зросла до 114 448 осіб.

З початку спалаху епідемії Covid-2019 у світі вже одужали 64 156 осіб. Померли від недуги 4 026 пацієнтів.

 

У Миколаєві бракує апаратів штучної вентиляції легень для лікування інфекцій

Миколаївському обласному центрі лікування інфекційних хвороб (колишня обласна інфекційна лікарня) бракує апаратів штучної вентиляції легень (ШВЛ) та іншого необхідного обладнання в умовах наближення епідемії коронавірусу. Замість шести необхідних ШВЛ є лише два.

Про це на своїй сторінці у Facebook написала в.о. директора центру Світлана Федорова – Укрінформ.

«Апарати штучної вентиляції легень (ШВЛ). Це те, що необхідно при важких пневмоніях. Будь-яких. Не лише коронавірусних. Ось є у нас реанімація на 6 ліжок, в ідеалі має бути 6 апаратів експертного класу (це мінімум). Ми маємо в інфекціонці працюючих, не експертклас, два. Вела і Евент Еволюшн. 2009 року випуску. Це ніщо. Кисневих концентраторів теж лише 2, до речі. Потрібно 10. Шість в реанімацію, по одному на відділення», – написала Федорова.

Вона також звертається до підприємців Миколаєва із закликом допомогти все це придбати для лікарні.

«Місто підприємців, зерновиків і багатих людей! Слабо купити 2 апарати. Так, по «ляму» кожен (це «середній» китаєць). Ну, хлопці! Вас же ж не повезуть рятувати до Швейцарії чи Німеччини! Сьогодні кожен сам за себе. Це той випадок, коли на лікування не приймуть ні в Києві, ні за кордоном. І в «модні» лікарні теж не приймуть. Тому як база – ми. І це правильно», – наголосила головлікар.

Вона також повідомила, що завдяки управлінню охорони здоров’я ОДА, яке перекинуло певну суму коштів на екстрений напрямок, лікарня зараз має (хоч і дуже мало) захисні костюми, респіратори та окуляри для персоналу.

Як повідомлялося, Миколаївський обласний центр лікування інфекційних хвороб підготував 7 боксів, де можна розмістити 14 пацієнтів у разі виявлення у них коронавірусу. В цілому ж, за необхідності, лікарня готова прийняти у себе 200 хворих.

 

У Чехії та Польщі заборонили масові заходи

У Чехії та Польщі забороняють масові заходи через спалах коронавірусу.

Уряд Чеської Республіки заборонив усі заходи, участь у яких беруть понад 100 людей. Про це повідомив його глава Андрій Бабіш на пресконференції після проведення чергового засідання Ради державної безпеки, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Враховуючи епідемію в Європі, ми вирішили вжити надзвичайних заходів: з 10 березня 18:00 забороняються театральні, музичні, кіно-, спортивні, релігійні та мистецькі вистави за участі понад 100 людей», – сказав Бабіш.

Рішення було ухвалене, зокрема, у зв’язку з діагностуванням хвороби в празького таксиста, джерело зараження якого встановити неможливо. Це означає, за словами заступника міністра охорони здоров’я Романа Примули, що настав «переломний момент, коли інфекція, схоже, поширюється в суспільстві».

Також через коронавірус у республіці відсьогодні заборонено відвідування лікарень (за винятком дитячого чи пологового відділення), будинків для літніх людей і хоспісів.

Окрім того, на десяти прикордонних пунктах пропуску на півдні та заході країни вибірково вимірюють температуру особам, котрі прибувають з-за кордону.

З 11 березня скасовується заняття в загальноосвітніх школах, училищах та професійно-технічних навчальних закладах по всій Чеській Республіці.

У Чехії вже зафіксовано 40 випадків інфікування коронавірусом.

Влада Польщі також ухвалила рішення скасувати усі масові заходи, які мають відбутися найближчим часом.

“Під час ранкового засідання урядової групи кризового реагування ми ухвалили рішення про скасування всіх масових заходів”,- заявив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький під час пресконференції у Варшаві.

Він зауважив, що Німеччина і Франція також зараз запроваджують заборону проведення масових заходів, але визнають, що це зроблено запізно.

“Ми намагаємося діяти з випередженням”,- констатував Моравецький.

Міністр внутрішніх справ й адміністрації Польщі Маріуш Камінський поінформував, що від сьогодні 100% подорожуючих, які перетинатимуть кордон Польщі з Україною, Білоруссю та Росією, проходитимуть санітарний контроль. Санітарний контроль також здійснюватиметься на кордоні Польщі з Литвою, Німеччиною, Чехією та Словаччиною.

За інформацією міністра охорони здоров’я Польщі Лукаша Шумовського, станом на ранок 10 березня у Польщі зафіксовано 18 випадків зараження коронавірусом. Відтак, з вечора 9 березня виявлено два нових випадки зараження коронавірусом. Стан двох заражених оцінюється як тяжкий.

Як відомо, 31 березня у Хожові на півдні Польщі має відбутися матч національних збірних України та Польщі з футболу. Станом на 9 березня на цей матч вже було продано десятки тисяч квитків.

 

Президент Європарламенту пішов на карантин після візиту до Італії

Президент Європарламенту Девід Сассолі оголосив у вівторок, що, з огляду на протягом минулих вихідних, добровільно починає 14-денний профілактичний карантин за місцем проживання у Брюсселі.

Ця заява була зроблена у другий день сесійного засідання ЄП у Брюсселі і оприлюднена на сайті Європейського парламенту -Укрінформ.

“Уряд Італії поширив захищену зону на всю національну територію. Це має важливі наслідки для італійських депутатів Європарламенту. З цієї причини, я вирішив після відвідування Італії протягом минулих вихідних, у якості перестороги та відповідно до погоджених заходів, виконувати обов’язки президента Європарламенту з мого дому у Брюсселі протягом 14 днів, як це визначається медичним протоколом”, – йдеться у заяві Сассолі.

Він окремо наголосив, що всі запобіжні заходи, які вживаються в Європарламенті, спрямовані на збереження дієздатності цієї Євроінституції під час поширення коронавірусу COVID-19.

“Виходячи з ситуації в Італії, Європарламент оновив заходи із захисту здоров’я, що має забезпечити продовження законотворчої та бюджетної діяльності, а також функціонування внутрішніх структур Європарламенту. СOVID-19 зобов’язує всіх бути відповідальними та обережними. Для всіх нас це дуже делікатний момент. Але парламент продовжить роботу з виконання покладених обов’язків. Жоден вірус не може заблокувати демократію”, – наголосив президент Європарламенту.

Як повідомляв Укрінформ, станом на 10 березня кількість інфікованих вірусом COVID-19 у світі зросла до 114 448 осіб.

Із початку спалаху епідемії COVID-2019 у світі вже одужали 64 156 осіб. Померли від недуги 4 026 пацієнтів.

 

Папа Римський звернувся до хворих на коронавірус

Папа Римський Франциск звернувся зі словами підтримки до хворих на коронавірусну хворобу та медичного персоналу, який їх лікує та закликав виявити солідарність із ними.

Про це повідомляє Vatican news – Укрінформ.

“Я хочу ще раз висловити свою близькість хворим на коронавірус і медичним працівникам, що ними опікуються, а також цивільній владі та всім, хто бере участь у наданні допомоги пацієнтам та в протидії інфекції”, – написав Папа у соцмережах.

Як повідомлялося, раніше Папа Франциск через коронавірус дозволив упродовж найближчих днів транслювати ранкові Меси в прямому ефірі.

Станом на 10 березня кількість інфікованих вірусом Covid-19 у світі зросла до 114 448 осіб.

Із початку спалаху епідемії Covid-2019 у світі вже одужали 64 156 осіб. Померли від недуги 4 026 пацієнтів.

 

Україна отримає додаткові 50 тест-систем на коронавірус

Найближчим часом Україна отримає 50 додаткових тест-систем на коронавірус.

Про це на брифінгу сказав заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“У нас очікується надходження додаткових 50 систем, які будуть досліджувати близько 100 зразків на одну систему. Вони вже вилетіли з Копенгагена, сьогодні-завтра ми очікуємо їх в Україні, і їх буде запущено в роботу”, – сказав він.

Ляшко зазначив, що швидкі тест-системи, які повинні були приїхати 10 березня, очікуються 15 або 16 березня. За його словами, причиною цього є перебої з поставками.

“Швидкі тести, це тести які робляться біля ліжка хворого медичним працівником, там не потрібна лабораторна освіта. А наші тест-системи – це системи? які використовуються в межах вірусологічної лабораторії, і там інші умови потрібні для дослідження…”, – сказав він.

Як повідомляв Укрінформ, за даними сервісу з відстеження поширення коронавірусу від Центру системних досліджень Університету Джона Гопкінса, кількість інфікованих вірусом Covid-19 у світі зросла до 114 448 осіб.

Від початку спалаху епідемії коронавірусу Covid-2019 у світі вже одужали 64 156 осіб. Померли від недуги 4 026 пацієнтів.

У Китаї загальна кількість хворих становить 80 754 особи, 3136 осіб померли.

За інформацією МОЗ, в Україні підтверджено один випадок зараження коронавірусом.

 

У кожному регіоні визначили по дві госпітальні бази, які прийматимуть хворих на коронавірус

У кожному регіоні України визначено як мінімум дві госпітальні бази, які першими прийматимуть хворих на коронавірус.

Про це на брифінгу сказав заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко, повідомляє кореспондент Укрінформу

“В кожному регіоні визначено як мінімум дві госпітальні бази, і для дітей, і для дорослих, які першими будуть приймати хворих на коронавірусну інфекцію. В подальшому, в разі масового надходження хворих на коронавірусну інфекцію, відбувається перепрофілювання інших закладів. І ці схеми перепрофілювання розроблені, кожна область і місто має такі схеми. І в подальшому людей, які потребуватимуть госпіталізації будуть розміщувати в закладах охорони здоров’я”, – сказав він.

Ляшко зазначив, що в той же час, як показує статистика інших країн, близько 80 % людей, навіть ті, які захворіли на коронавірус, будуть вдома, і медична допомога їм надаватиметься дистанційно. За його словами, у разі масового надходження хворих на коронавірус, головним завданням буде забезпечення стабільної роботи системи охорони здоров’я.

“Окрім коронавірусних інфекцій будуть існувати інші інфекційні хвороби, і продовжують існувати”, – додав Ляшко.

Як повідомляв Укрінформ, за даними сервісу з відстеження поширення коронавірусу від Центру системних досліджень Університету Джона Гопкінса, кількість інфікованих вірусом Covid-19 у світі зросла до 114 448 осіб.

Від початку спалаху епідемії коронавірусу Covid-2019 у світі вже одужали 64 156 осіб. Померли від недуги 4 026 пацієнтів.

У Китаї загальна кількість хворих становить 80 754 особи, 3136 осіб померли.

За інформацією МОЗ, в Україні підтверджено один випадок зараження коронавірусом.

 

У Чернівцях за день – троє госпіталізованих із підозрою на коронавірус

Протягом дня 10 березня до лікарні Чернівців госпіталізували одразу трьох людей, яких перевірять на коронавірус.

Про це повідомляють у пресслужбі Чернівецької ОДА – Укрінформ.

“Із підозрою на коронавірус до обласної клінічної лікарні впродовж дня госпіталізовано трьох людей. Всі вони мають ознаки інфекційного захворювання. Таким чином, із підозрою на Covid-19 у лікарні наразі перебувають 5 осіб”, – йдеться у повідомленні.

Також в обласній державній адміністрації повідомили, що стан єдиного хворого на коронавірус пацієнта стабільний.

“Лондонська лабораторія підтвердила результати українських досліджень щодо інфікування чернівчанина вірусом Covid-19. Стан чоловіка стабільний, лікування триває”, – додали в обласній адміністрації.

Станом на 10 березня, за даними Центру системних досліджень Університету Джона Гопкінса, кількість інфікованих вірусом Covid-19 у світі зросла до 116 166 людей. З початку епідемії Covid-2019 у світі вже одужали 64 387 осіб. Померли від недуги 4088 пацієнтів.

За інформацією МОЗ, в Україні підтверджено один випадок зараження коронавірусом.

 

Ізраїль через коронавірус обмежує в’їзд для всіх іноземців

Уряд Ізраїлю з 12 березня запроваджує обмеження на в’їзд до країни для іноземних громадян у зв’язку із поширенням коронавірусу Covid-19.

Про це повідомляє пресслужба Посольства України в Ізраїлі – Укрінформ.

“У зв’язку із збільшенням кількості випадків захворюваності на коронавірус Covid-19 на території Ізраїлю урядом країни з 20 год. 12 березня запроваджуються обмежувальні заходи щодо іноземних громадян, які планують відвідати Ізраїль”, – йдеться у повідомленні.

Зокрема, іноземці, що подорожують в Ізраїль, можуть отримати дозвіл на в’їзд в країну виключно у разі можливості забезпечити своє перебування у домашньому карантині протягом двох тижнів. Під час перетину кордону іноземні громадяни мають повідомити співробітникам імміграційної служби постійну адресу свого перебування у карантині. В разі відсутності можливості перебування у карантині протягом 14-денного періоду іноземцям буде відмовлено у наданні дозволу на в’їзд в Ізраїль.

У Посольстві звернули увагу громадян України, що в даний чаc, режим дотримання домашнього карантину перевіряється співробітниками Міністерства охорони здоров’я та правоохоронних органів Ізраїлю. У разі встановлення факту порушення умов перебування у карантині особи, винні у таких діях, можуть бути притягнути до кримінальної відповідальності з максимальним строком покарання сім років позбавлення волі.

“У зв’язку із викладеним вище Посольство України в Державі Ізраїль рекомендує громадянам України, які планують у найближчий час відвідати Ізраїль та не зможуть забезпечити перебування у карантині протягом 14 днів, утриматися від подорожі або здійснити її після скасування обмежувальних заходів”, – зазначили у диппредставництві.

Як повідомляв Укрінформ, станом на 10 березня кількість інфікованих вірусом Covid-19 у світі зросла до 114 448 осіб.

Із початку спалаху епідемії Covid-2019 у світі вже одужали 64 156 осіб. Померли від недуги 4 026 пацієнтів.

 

Сі Цзіньпін приїхав в Ухань вперше з початку спалаху коронавірусу

Голова КНР Сі Цзіньпін 10 березня приїхав до міста Ухань для інспектування робіт із запобігання та протидії поширенню коронавірусу у найбільш ураженій епідемією провінції Хубей.

Про це повідомляє Xinhua – Укрінформ.

“Президент Китаю Сі Цзіньпін у вівторок відвідав мешканців, які перебувають на карантині вдома у місті Ухань, епіцентрі спалаху вірусу COVID-19, після зупинки у лікарні Хуошеншань, для інспекції заходів щодо запобігання епідемії”, – йдеться у повідомленні.

Сі Цзіньпін проінспектував зусилля місцевої влади щодо запобігання та контролю епідемії та забезпечення нормальної життєдіяльності людей. Він висловив подяку мешканцям громади та медичним працівникам.

Як повідомлялося, кількість інфікованих вірусом COVID-19 у світі зросла до 114 448 осіб. За інформацією МОЗ, в Україні підтверджено один випадок зараження коронавірусом.

 

Рекомендації МОЗ для тих, хто повернувся з країн із коронавірусом

Міністерство охорони здоров’я розробило рекомендації, які допоможуть знизити ризик на інфікування для тих, хто повернувся з країн, де зафіксували випадки COVID-19 – Укрінформ.

За даними сервісу з відстеження поширення коронавірусу від Центру системних досліджень Університету Джона Гопкінса, кількість інфікованих вірусом COVID-19 у світі зросла до 114 448 осіб.

Із початку спалаху епідемії COVID-2019 у світі вже одужали 64 156 осіб. Померли від недуги 4 026 пацієнтів.

У Китаї загальна кількість хворих становить 80 754 особи, 3136 осіб померли.

В Італії на коронавірус хворіють 9 172 особи, 463 особи померли.

За інформацією МОЗ, в Україні підтверджено один випадок зараження коронавірусом. Загалом у світі інфікування вірусом COVID-19 виявлено у 115 країнах.

 

Кличко не виключає закриття метро, якщо коронавірус “дійде” до Києва10.03.2020 18:35

Віталій Кличко припускає, що в разі виявлення коронавірусу в Києві можуть закрити школи й дитсадки, а якщо у столиці буде дійсно великий спалах хвороби, то не виключає й закриття метро.

Про це він сказав у розмові з BBC News Україна – Укрінформ.

За словами міського голови, жодних гарантій того, що хворих на коронавірус у Києві найближчим часом не виявлять, влада дати не може.

“Ми не можемо гарантувати, що хворих на коронавірус у Києві не буде. Ми ж бачимо, що немає жодної країни у Європі, де б не було хворих на коронавірус. А Італія навіть ввела карантин, закрила аеропорти”, – сказав Кличко.

За його словами, столична влада готова до будь-якого розвитку подій: “Слідкуємо за тим, як розвивається ситуація. Закупили експрес-тест машини…, проводимо пояснювальну роботу в школах та садочках, вимірюємо температуру дітям. Якщо є підвищена температура, такі діти мають залишатися вдома”.

“Також проводимо пояснювальну роботу з киянами, розповідаємо, як примітивно можна уберегтися. Ми бачимо, як ця хвороба поширюється у європейських країнах, і робимо все можливе, аби бути готовими”, – наголосив Кличко.

Окрім того, столична влада, додав він, вже підготувала сім шпиталів, де хворих готові прийняти інфекційні відділення для дітей та дорослих. “Готуємося, сподіваємося на краще”, – сказав Кличко.

На запитання про те, чи можуть в разі виявлення коронавірусу в Києві закрити школи й дитсадки, міський голова відповів ствердно.

“Якщо почнеться поширення цієї хвороби, то ми готові й до такого розвитку ситуації, коли будуть заборонені всі заходи, де є скупчення людей, і ми будемо закривати школи та дитячі садки, щоб ця хвороба не розповсюджувалася”.

Так само, зазначив Кличко, не виключений і сценарій закриття в Києві громадського транспорту, зокрема метро.

“Для цього повинен бути дійсно великий спалах хвороби. Ви зараз говорите вже про надзвичайні заходи – закрити метро. Я сподіваюся, що до цього не дійде, щоб ми закривали транспорт”, – сказав мер.

Він додав, що влада здійснює превентивні заходи на транспорті. Наприклад, двічі на день проводять дезінфекцію.

Станом на 10 березня, за даними Центру системних досліджень Університету Джона Гопкінса, кількість інфікованих вірусом Covid-19 у світі зросла до 116 166 людей. З початку епідемії Covid-2019 у світі вже одужали 64 387 осіб. Померли від недуги 4088 пацієнтів.

За інформацією МОЗ, в Україні підтверджено один випадок зараження коронавірусом.

 

Мінцифри працює над веденням е-голосування на виборах

У Міністерстві цифрової трансформації України працюють над запровадженням електронного голосування на виборах

Про це повідомляється на сторінці відомства у Facebook  – Укрінформ.

“Ми працюємо над тим, щоб запровадити електронне голосування на виборах. Минулого тижня народні депутати комітетів з цифрової трансформації та з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Центральна виборча комісія та Мінцифри на спільній нараді обговорювали майбутній законопроєкт про електронне голосування”, – йдеться в повідомленні.

У Мінцифри пояснили, що вже зараз у відомстві є: дослідження, що підтверджує доцільність запровадження нових виборчих технологій, проведене міжнародними партнерами IFES Ukraine за підтримки USAID Ukraine – USAID Україна та UK aid; робоча група, яка працює над майбутнім законопроєктом; перша концепція законопроєкту від депутатів; концепція пілотного е-голосування на закордонних виборчих дільницях.

У відомстві додали, що на місцевих виборах, які мають відбутися 25 жовтня 2020 року, повноцінного е-голосування ще не буде.

Як повідомлялось, Президент Володимир Зеленський заявив, що запровадження електронного голосування на президентських, парламентських чи місцевих виборах є “амбітним, але досяжним” викликом.

 

Приватизація та концентрація: АМКУ роз’яснив правила гри для бізнесу

Набуття у власність більш ніж 50% акцій, часток чи паїв об’єктів приватизації може підпадати під визначення концентрації та потребувати дозволу Антимонопольного комітету України (АМКУ).

Відповідне застереження оприлюднено на сайті АМКУ – Укрінформ

“Придбання, набуття у власність іншим способом чи одержання в управління (безпосередньо або опосередковано) часток (акцій), що забезпечує досягнення чи перевищення 50% голосів у вищому органі управління відповідного суб’єкта господарювання, активів, що забезпечують здійснення господарської діяльності, зокрема шляхом відкритих конкурсних процедур (аукціону), може підпадати під визначення концентрації і потребувати отримання дозволу Комітету у випадках перевищення порогових показників”, – йдеться у повідомленні.

В АМКУ наголосили, що концентрація, яка потребує дозволу Комітету, забороняється до надання цього дозволу, і, поки він не буде отриманий, учасники концентрації зобов’язані утримуватися від дій, які можуть призвести до обмеження конкуренції.

У відомстві підкреслили, що для АМКУ, так само як і для бізнесу, важливо вчасно оцінити необхідність отримання попереднього дозволу на концентрацію і запобігти порушенню конкурентного законодавства.

При цьому, відповідна заява може подаватись як до початку конкурсної процедури з придбання об’єкту приватизації, так і після, але не пізніше тридцяти днів з дати оголошення переможця конкурсу, якщо інше не передбачено законом.

Як повідомляв Укрінформ, 3 березня 2020 року уряд передав на приватизацію 435 об’єктів державної власності. Зокрема, завод “Більшовик” (АТ “Перший київський машинобудівний завод”), АТ “Державна продовольчо-зернова корпорація України”, ДАК “Хліб України”, ДП “Артемсіль”.

 

Компанія Risoil представила проєкт розвитку терміналу в порту “Чорноморськ”

Керівництво швейцарської компанії Risoil S.A., що спеціалізується на перевалці зернових та рослинних олій, представило на зустрічі з головою Одеської облдержадміністрації проєкт розвитку терміналу в акваторії Чорноморського порту.

Про це повідомляє пресслужба Risoil S.A – Укрінформ.

“Передбачається проєктування двостороннього пірсу, який дасть можливість завантажувати одночасно 2 судна, в результаті чого обсяг перевалки збільшиться на 60 тисяч тонн на добу. Реалізація проєкту також дозволить збільшити вантажообіг компанії та надходження до бюджетів усіх рівнів”, йдеться в повідомленні.

Зазначається, що представники компанії Risoil S.A., найбільшого портового оператора та інвестора з розвитку інфраструктури Чорноморського порту Шота Хаджишвілі та Євген Садовий, взяли участь у нараді держпідприємства “МТП” Чорноморськ” під головуванням голови Одеської ОДА Максима Куцого, на якій продемонстрували проєкт з розвитку порту Чорноморськ.

Очільник ОДА, який відвідав один із діючих об’єктів Рисоіл Термінал, акцентував, що готовий виступити медіатором між приватним бізнесом і держсектором з метою економічного розвитку Одеського регіону.

У 2019 році на території зернового терміналу компанії в порту Чорноморськ споруджено 8 нових силосів обсягом зберігання 150 тисяч кубометрів зерна. Після розширення терміналу загальний обсяг одноразового зберігання збіжжя досяг 350 тисяч кв. метрів.

Виробничі потужності терміналів Risoil у Чорноморському порту дозволяють щорічно обробляти орієнтовно 2 млн тонн зерна і 1,5 млн тонн наливних вантажів.

Як відомо, група агропромислових компаній RISOIL заснована в Женеві, Швейцарія. RISOIL S.A. представлена в Україні компаніями: Risoil Terminal — найбільший універсальний експортно-імпортний термінал по перевалці українських харчових рослинних олій і зернових в Чорноморському регіоні; «Рісойл-південь» — термінал з перевалки олії в Південному; «Роздільнянський елеватор» (Одеська область); «Морський технічний центр» – спеціалізується на наданні комплексних послуг з перевалки контейнерів і навалювальних вантажів.

 

Трамп не приїде на парад до Москви

Американська сторона дипломатичними каналами повідомила Кремлю, що президент США Дональд Трамп не приїде в Москву на урочистості 9 травня.

Про це сказав речник Кремля Дмитро Пєсков, повідомляє Інтерфакс – Укрінформ.

Чиновник заявив, що Кремль отримав дипломатичними каналами інформацію про те, що президент США Дональд Трамп не зможе приїхати в Москву на святкування 75-річчя Перемоги. “Який буде рівень американської делегації на цих заходах, поки що незрозуміло”, – додав Пєсков.

Раніше про те, що Вашингтон передав Москві таку інформацію, повідомив “Коммерсантъ” з посиланням на джерела в російських держструктурах. За їхніми відомостями, американська сторона, втім, запевнила, що буде представлена на високому рівні і направила список з кількох високопоставлених осіб, які можуть увійти до складу делегації.

 

На Херсонщині після скандальних танців “полетіли голови” у керівництві ОДА

На Херсонщині звільнений керівник апарату ОДА, погоджується питання про звільнення заступниці голови облдержадміністрації та відсторонене все керівництво профільного управління.

Про це у вівторок, 10 березня, заявив під час селекторної наради голова Херсонської ОДА Юрій Гусєв, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Почнемо з найбільш резонансної події, яка відбулася минулого тижня…6 березня у приміщенні зали засідань Херсонської обласної ради святкування Міжнародного жіночого дня – я був присутній на офіційній частині, я вже коментував, що на неофіційній частині я був відсутній. І те, що я побачив вчора в мережі Інтернет мене неприємно вразило. Я вважаю неприпустимим у приміщенні обласної державної адміністрації виступи в такому форматі і вважаю, що за це має бути персональна відповідальність людей, які займалися організацією такого святкування Міжнародного жіночого дня… Тому я прийняв низку кадрових рішень: з сьогоднішнього дня звільнений керівник апарату Володимир Клюцевський, з сьогоднішнього дня не працює в нашій команді заступник голови обласної державної адміністрації Світлана Чепіга – її звільнення буде погоджено з Офісом Президента і у встановленому порядку затверджене, і з сьогоднішнього дня відсторонюється все керівництво управління культури, молоді і спорту. Кадрові рішення по керівництву управління я прийму до кінця тижня», – зазначив Гусєв.

Напередодні у соцмережах та ЗМІ з’явилось відео зі святкування Міжнародного жіночого дня, коли у сесійній залі обласної ради, де вітали працівниць апарату ОДА та облради, виступала група «Степ» у супроводі танцівниць у сценічних костюмах в стилі Go-Go.

Голова ОДА 9 березня, після того, як відео зі святкування було оприлюднене у соцмережі, повідомив у Facebook про те, що буде проведене службове розслідування щодо того, хто допустив такий ганебний виступ.

Відзначення у такому форматі викликало хвилю обурення у соцмережах. Про почуття «сорому і гніву» через такий розважальний захід, що був проведений під прапором України, в залі засідань обласної ради, написав на своїй сторінці у Facebook депутат облради Ігор Йосипенко. На його думку, захід скомпрометував депутатський корпус обласної ради.

Учасники гурту «Степ», коментуючи свій виступ «UA: ХЕРСОН», зазначили, що вони здивовані тим обговоренням, що відбувається в Інтернеті після їх виступу, підкресливши, що це звичайний їх репертуар і звичайні для цієї групи сценічні костюми, і на той момент зала облради була для них концертною залою. Як розповіли артисти, виступити і привітати жінок Херсонщини з Міжнародним жіночим днем вони пообіцяли, коли «Степ» відзначав своє 25-річчя.

Спілкуючись з журналістами на пресконференції 10 березня, перед селекторною нарадою, Юрій Гусєв зазначив, що виступала група «Степ» за власною ініціативою, ніяких коштів з бюджету чи позабюджетних коштів на це не виділяли, те, в якій формі відбувався виступ, також визначали самі артисти.

Він також підкреслив, що відомий у Херсоні гурт не вперше виступав на офіційних заходах облдержадміністрації.

Відповідаючи на запитання кореспондента Укрінформу щодо того, чи не варто взагалі переглянути те, як відзначається в області Міжнародний жіночий день, Гусєв зазначив, що варто переглянути святкування в області не лише 8 березня.

«Варто переглянути не лише святкування 8 березня, а взагалі те, яким чином відбувається відзначення і державних, і традиційних свят в області. Вчора Президент під час вручення Шевченківської нагороди сказав про те, що ми воюємо за культуру. Нам треба попрацювати над тим, щоб культура в нашій області була зразковою, в тому числі й тому, що наша область межує з тимчасово окупованою територією Крим, ми маємо показувати європейську культуру і високий рівень цієї культури в нашій області», – зазначив Гусєв.

Він також попросив вибачення через скандальний виступ гурту “Степ” в адмінбудівлі ОДА та облради.

 

Україна зацікавилася швейцарським досвідом децентралізації

Голова ВР Дмитро Разумков зустрівся з Президентом Швейцарської Конфедерації Симонеттою Зоммаругою та висловив сподівання на подальше посилення взаємодії держав.

Зустріч пройшла в рамках офіційного візиту Разумкова до Швейцарії, повідомляє пресслужба Апарату Верховної Ради – Укрінформ.

“Взаємодія уряду Швейцарії та парламенту України є важливою складовою ефективності двосторонніх відносин. Ми вдячні за підтримку реформ в Україні й сподіваємось на подальше посилення взаємодії наших держав”, – зазначив Разумков.

Зокрема, серед напрямів, за якими Україна може залучати швейцарський досвід, Голова Верховної Ради назвав реформу децентралізації та норми прямої демократії. “У Швейцарії успішно працює практика, коли народ є суб’єктом законодавчої ініціативи. Україна також робить перші кроки. Вже розроблено законопроєкти, якими мають бути розширені форми прямої демократії: закріплено механізми загальнонаціонального та місцевих референдумів, народного вето, відкликання депутата. Сподіваюсь, найближчим часом ми зможемо їх розглянути”, – зауважив Разумков.

Він також підкреслив, що реформи, які впроваджуються в Україні, спрямовані на створення сприятливих рамкових умов для інвесторів. “Ми раді, що Швейцарія є однією із найбільших іноземних країн-інвесторів в Україну, і сподіваємося, що така тенденція зберігатиметься й надалі”, – зазначив він.

Окрім того, Разумков подякував Президенту Швейцарії за технічну та гуманітарну підтримку, яку держава надає Україні. “Ми сподіваємось, що в майбутньому така допомога буде розширена. Це одне з ключових питань, адже Швейцарія – єдина країна, яка надає допомогу як громадянам, що живуть на лінії зіткнення, так і тим, хто вимушено залишається за нею”, – підкреслив Голова Верховної Ради.

Разумков також привітав Зоммаругу з обранням на посаду президента Швейцарської Конфедерації.

Як повідомлялося, 9-10 березня Разумков перебуває з офіційним візитом у Швейцарській Конфедерації.

 

Разумков пояснив, чому за призначення міністрів голосували “пакетом”

Голова ВР України Дмитро Разумков заявив, що не розуміє “претензій” з приводу голосування за призначення нових міністрів “за списком”.

Про це він зазначив в ефірі “112 Україна” у відповідь на прохання журналістів роз’яснити, чому парламент призначив новий склад Кабміну “за списком” – Укрінформ.

“Я знаю про цю історію, про це говорили й навіть ми бачили демарш окремих депутатів із зали. Однак, я не зовсім розумію тут претензій, тому що за всі уряди, згідно з законом України, є можливість голосування за списком. Немає голосування “пакетом”,” кульком” чи якось по-іншому. Є голосування списком і завжди так відбувалось”, – заявив він.

Разумков наголосив, що “з точки зору консолідованої позиції монобільшості все було зроблено відповідно до закону і відповідно до тих обіцянок і пропозицій, які були висунуті монокоаліцією”.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада України 4 березня затвердила склад нового Кабінету міністрів, який представив парламентаріям Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Представники фракцій “Голос” і “Євросолідарність” вимагали, щоб голосування за призначення членів Кабінету міністрів відбувалося за кожного кандидата окремо, а не списком.

 

“Митниця не друкує гроші”: Нефьодов пояснив скорочення надходжень у бюджет

Надходження до державного бюджету від митниці на початку 2020 року були меншими, ніж планувалося, через зміну курсу долара та спад у промисловості.

Про це в ефірі радіо НВ сказав глава Державної митної служби Максим Нефьодов – Укрінформ.

“Фіскальні органи – це не скарбничка, яка друкує кошти. Митниця збирає певний відсоток від імпорту, який надходить в країну. Бюджет, який був складений на цей рік, складався ще влітку минулого року в зовсім іншій макроекономічній ситуації. Курс тоді був вищий за 27 грн, і при цьому імпорт активно зростав. У бюджет цього року закладений середній курс на рівні 27 грн за долар та закладено зростання імпорту на рівні 11,3%, тоді як зараз курс складає 24,8, а імпорт не зростає, а падає”, – сказав Нефьодов.

Окрім цього, факторами, що вплинули на обсяг надходжень до митниці, є загальне падіння цін через уповільнення світової економіки, а також падіння в українській промисловості.

Митниця має працювати, “як коректний калькулятор”, не має права закривати очі на заниження митної вартості чи підміну одних товарів іншими, наголосив Нефьодов.

Як повідомляв Укрінформ, Президент України Володимир Зеленський 4 березня розкритикував уряд Олексія Гончарука за неефективну боротьбу із контрабандою та падіння промисловості.

За словами Президента, недовиконання держбюджету за два місяці 2020 року становило майже 16 млрд грн, з них 13 млрд грн – це провал надходжень від митниці.

Того ж дня Верховна Рада відправила у відставку Олексія Гончарука і призначила Прем’єр-міністром Дениса Шмигаля.

 

Голова Держказначейства вважає значною “діру” в бюджеті

У попередніх роках бюджет України демонстрував недовиконання дохідної частини, проте в січні цього року цифра становила 24%, що досить таки суттєво.

Про це сказала голова Державної казначейської служби Тетяна Слюз в інтерв’ю UBR.ua – Укрінформ.

“Я хочу сказати, насправді в попередніх роках теж було невиконання, але в цьому році особливо”, – сказала Слюз, при цьому додавши, що це досить відчутне падіння щодо недоотримання доходів.

Як повідомляв Укрінформ, доходи державного бюджету за січень 2020 року становили 42,6 млрд грн, що на 13,8 млрд грн (24,5%) менше планового показника на цей місяць.

Головною причиною недовиконання доходів у Мінфіні вказують істотні зміни макроекономічних показників у порівнянні з прогнозом уряду, затвердженим у жовтні 2019 року.

За підсумками 2019 року до державного бюджету України не надійшло близько 0,9% запланованих у бюджеті доходів.

У Мінфіні зазначають, що причиною недовиконання бюджету на близько 9 млрд грн ($366,9 млн) (якщо зіставити із запланованими на цей рік доходами) була зміна в макроекономічній ситуації.

 

Мінцифри та Data Group підписали меморандум, у планах — безпечний Wi-Fi у школах

Міністерство цифрової трансформації України та всеукраїнський оператор зв’язку для бізнесу та дому Data Group підписали меморандум про співпрацю.

Про це міністерство повідомляє у Facebook – Укрінформ.

“Мінцифра і всеукраїнський оператор зв’язку для бізнесу та дому Data Group підписали меморандум про співпрацю”, – йдеться у повідомленні.

У Мінцифри пояснили, що підписання меморандуму дозволить стимулювати створення умов для реалізації цифрових прав громадян та поширення серед підприємців технологічних рішень для ефективного захисту інформації та кіберзахисту, покращить обмін компетенціями та досвідом щодо ефективного розвитку інформаційно-телекомунікаційних систем.

У міністерстві додали, що у планах — спільна реалізація пілотного проєкту з безпечного Wi-Fi у школах, який дозволить контролювати та фільтрувати інтернет-трафік.

Як повідомлялося, Міністерство цифрової трансформації України та компанія Ericsson підписали меморандум про консультаційну підтримку у сфері фіксованих і мобільних систем зв’язку нового покоління 4G (LTE-Advanced) та 5G.

 

Ефективний розподіл грошей на медреформу залежить від Служби здоров’я – Держказначейство

На проведення медичної реформи грошей у бюджеті на цей рік порівняно з минулим трохи більше, але ефективність їхнього розподілу залежатиме від Національної служби здоров’я.

Про це заявила глава Державної казначейської служби Тетяна Слюз в інтерв’ю UBR.ua – Укрінформ.

“На цей рік, починаючи з 1 квітня, є окрема бюджетна програма за медичними гарантіями, на яку всього передбачено 72 млрд грн. Звідки взяли цю цифру, я не знаю, мене не залучали до аналітики. Очевидно, коли готувався закон про державний бюджет на 2020 рік, Міністерство охорони здоров’я спільно з Міністерством фінансів якоюсь аналітикою займалися. У минулому році у нас було два джерела – медична субвенція на суму 56 млрд грн і 16 млрд – за бюджетною програмою, тобто аналогічна сума в 72 млрд грн. Але цього року 72 млрд грн – з 1 квітня, а адже в першому кварталі ще була й медична субвенція. Тому грошей на цей рік порівняно з минулим трохи більше”, – сказала Слюз.

Вона також зазначила, що інше питання полягає в тому, чи готові будуть лікувальні заклади.

“Виходячи з фінансування, яке проводилося в минулому році, технічно вони були готові, але ж зараз хочуть розширити фінансування і на сільські райони. Все залежатиме від того, як ефективно спрацює Національна служба здоров’я (НСЗУ)”, – сказала Слюз.

 

Сформувати Вищу кваліфікаційну комісію суддів можливо лише після зміни законів – ВРП

Сформувати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України (ВККСУ) можливо лише після внесення змін до закону № 193-ІХ “Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування”.

Про це інформують у ВРП – Укрінформ.

“Єдиним шляхом врегулювання ситуації є внесення змін до Закону № 193-IX, які б враховували критичні зауваження вітчизняних та міжнародних експертів та врегульовували питання формування конкурсної комісії з відбору членів ВККСУ”, – ідеться в повідомленні.

Як зазначається, 10 березня спливає термін формування конкурсної комісії з відбору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

ВРП, яка за законом має затвердити склад цієї комісії, вже двічі відкладала дату її створення, втім, ВККСУ не сформована.

У відомстві нагадують, що оцінювати кандидатів до нової ВККСУ має конкурсна комісія, яка згідно із законом № 193-IX складається із шести членів: трьох представників Ради суддів України і трьох міжнародних експертів.

Квота іноземних представників у конкурсній комісії відповідно до закону має складатися з-поміж експертів, запропонованих міжнародними організаціями, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції. Тобто йдеться про ті ж організації, що делегували своїх представників до Громадської ради міжнародних експертів (ГРМЕ), яка у 2018 році брала участь у доборі членів Вищого антикорупційного суду України, пояснюють у ВРП.

Як зазначається, тоді іноземних експертів запропонували п’ять міжнародних організацій – Рада Європи, Європейський Союз, Європейське бюро боротьби з шахрайством (OLAF), Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), Організація економічного співробітництва та розвитку (OECD).

“ВРП звернулася до них із пропозицією делегувати міжнародних експертів до складу конкурсної комісії відразу після оголошення конкурсу з добору членів ВККСУ – 12 грудня 2019 року. Однак відповідей не отримала”, – ідеться у повідомленні.

Як уточнюється, не виявила наміру брати участь у створенні конкурсної комісії й жодна із дванадцяти міжнародних організацій, з якими Україна працює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів.

Таким чином, конкурсна комісія з добору кандидатів до складу ВККСУ не була сформована.

“Закон № 193-IX не передбачає випадків, коли міжнародні організації не подають пропозицій щодо представників у конкурсній комісії, відповідно і не визначає дії ВРП у такому разі. Тобто проведенню конкурсу перешкоджає відсутність чітко прописаних законодавчих процедур”, – наголошують у ВРП.

Водночас повідомляється, що згаданий закон отримав низку зауважень від міжнародних експертів, також – негативний висновок Венеційської комісії.

Як повідомлялося, 7 листопада 2019 року набув чинності Закон “Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування”.

Закон запроваджує новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, за яким призначення на посади членів ВККС здійснюватиметься Вищою радою правосуддя за результатами конкурсу.

Раніше у ВРП поінформували, що Міжнародні експерти відмовилися від делегування своїх представників до складу конкурсної комісії з формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України через нечітке врегулювання процедур, визначених законом № 193-IX “Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування”.

 

Україна та ЄС торік “наторгували” агропродукцією на рекордні $10,6 мільярда

Торгівля сільськогосподарською продукцією між Україною та Європейським Союзом у 2019 році зросла на 18% у порівнянні із 2018 роком, до рекордних 10,6 млрд доларів.

Про це повідомляється на сайті Інституту аграрної економіки” (ІАЕ) – Укрінформ.

“У 2019 році взаємна торгівля сільськогосподарською продукцією між Україною і Європейським Союзом майже на 18% перевищила рекордний показник 2018 року і вперше сягнула позначки у 10,6 млрд дол. При цьому додатне сальдо становило 4,3 млрд дол.”, – йдеться у повідомленні.

Зокрема, імпорт аграрної продукції з країн – членів ЄС минулого року перевищив 3,1 млрд доларів, що на 16,3% більше, ніж у 2018 році. Найбільше у 2019 році Україна витратила на закупівлю в ЄС напоїв, переважно алкогольних, – 343 млн доларів. На готові харчові продукти, екстракти і концентрати – 314 млн доларів. Поставки з Європи тютюну і виробів з нього збільшилися торік порівняно із 2018 роком більш ніж на 60%, до 279 млн доларів. Обсяги поставок з ЄС на український ринок м’ясної продукції за 2019 рік становили 147 млн доларів. Насіння олійних закупили торік на 140 млн доларів.

Головними європейськими партнерами для України залишились Нідерланди, Польща, Іспанія, Німеччина, Італія і Франція, Бельгія. На ці країни припадає понад 78% сумарного вітчизняного торговельного обороту агропродукції з Європейським Союзом.

 

Економісти пишуть уряду: ситуація в світовій економіці погіршується щодня

Українська економіка перебуває на порозі серйозних випробувань, спричинених швидким поширенням коронавірусу в світі та нестабільністю на світових фінансових ринках. Наслідки цього для українців критично залежать від швидкості та фаховості рішень влади. Лист економістів VoxUkraine опублікований на Ліга.Бізнес.

Зростання ВВП, %

За поточними прогнозами, світова економіка може уповільнитись до 1,5-2,0% після 3,0% зростання у 2019 році. Але, у випадку пандемії, зростання в світі може повністю зупинитись, як це було у 2009 році під час світової фінансової кризи. В той рік українська економіка скоротилась на 15%, а гривня знецінилась на 37%.

Наскільки постраждає українська економіка цього разу та як швидко буде відновлюватись – залежатиме від розвитку подій у світі та від дій української влади.

Ситуація в Україні ускладнюється піковими виплатами за зовнішнім державним боргом та високими потребами у запозиченнях для фінансування бюджету. Цього року загальні потреби у фінансуванні бюджету становлять $13 млрд. Схожі суми і наступного року. Сумарно – це практично весь золотовалютний запас країни. Внутрішніх ресурсів для покриття потреб бюджету не вистачить. Доступ до світових фінансових ринків наразі відсутній, і його відновлення важко спрогнозувати.

Нещодавня зміна уряду та звільнення Генерального прокурора без зрозумілих та об’єктивних підстав викликали негативну реакцію інвестиційної та бізнес-спільноти.

Найбільше занепокоєння викликає імовірне згортання реформ, обмеження незалежності НБУ та відмова від співпраці з МВФ. А непрогнозовані кадрові рішення збільшують і без того високий рівень невизначеності та підвищують вірогідність негативного сценарію, що безумовно позначиться на рівні життя кожного українського громадянина.

Інший сценарій – проведення системних реформ та мінімізація наслідків зовнішнього шоку. Для цього необхідні злагоджені, швидкі та професійні дії всіх гілок влади за підтримки громадянського суспільства, бізнесу, експертної спільноти та міжнародних організацій.

Що необхідно зробити першочергово

  1. Відновлення співпраці з МВФ та іншими міжнародними кредиторами. Сьогодні їхня допомога стає не просто потрібною, а необхідною, щоб втримати ситуацію під контролем та уникнути дефолту.
  2. Підготовка стабілізаційних заходів для стримання можливого відпливу депозитів та виводу капіталу.
  3. Налаштування соціальної підтримки для захисту людей, які будуть тимчасово непрацездатними чи втратять роботу через можливе поширення вірусу чи скорочення виробництва в окремих секторах. Безумовно, така підтримка має бути в рамках можливостей бюджету та розподілятись прозоро.
  4. Чітка та злагоджена комунікація з боку Уряду, НБУ, Парламенту та Президента.

Ситуація в світовій економіці погіршується щодня. Часу і ресурсів для популізму, емоційних рішень та внутрішньої боротьби немає. Це питання доль мільйонів українських громадян.
Підписи:

Юрій Городніченко, University of California – Berkeley, VoxUkraine

Олена Білан, Dragon Capital, VoxUkraine

Ілона Сологуб, VoxUkraine

Тетяна Тищук, KSE, VoxUkraine

Олена Шкарпова, Prozorro, VoxUkraine

Денис Нізалов, De Montfort University, VoxUkraine

Олег Нів’євський, KSE, VoxUkraine

Олександр Талавера, University of Birmingham, VoxUkraine

Вероніка Мовчан, IERPC, VoxUkraine

Олександр Жолудь, VoxUkraine

Олександра Бетлій, IERPC, VoxUkraine

Алекс Нікольсько-Ржевський, University of Lehigh, VoxUkraine

Зоя Милованова, VoxUkraine

 

Російський ринок акцій відкрився обвалом індексів

У вівторок, 10 березня, ринок акцій РФ відкрився обвальним падінням цін та індексів на фоні падіння цін на нафту; за хвилину торгів вони обвалилися на 10-10,9%.

Про це повідомляє Інтерфакс із посиланням на дані Московської біржі – Укрінформ.

“До 10:01 індекс МосБіржі становив 2448,04 пункта (-10%) – мінімум з березня 2019 року, індекс РТС -1120,63 пункта (-10,9%) – мінімум з початку січня 2019 роки; ціни більшості основних “фішок” на Московській біржі впали в межах 17,4%”, – йдеться у повідомленні.

Зокрема, подешевшали акції “Мечелу” (-17,4%), “ЛУКОЙЛу” (-14,8%), “Газпром нафти” (-14,4%), ВТБ (-14,2%), “Сургутнафтогазу”(-14%), “Татнафти”(-13,4%), “Роснафти”(-13,4%), Сбербанку (-13%), “Газпрому”(-12,9%), АФК “Система”(-12,7%), “Магніту”(-12,6%),” НОВАТЕКу “(-12,4%), “Аерофлоту”(-11,6%), “Распадської”(-11,1 %), “РусГідро” (-11%).

Виросли папери ПАТ “Полюс” (+ 3,1%), Polymetal (+ 0,2%).

10 березня вранці під час початку післясвяткових торгів на Московській біржі рубль впав до бівалютного кошика на фоні обвалу на світових нафтових майданчиках, повідомляє Інтерфакс.

“Перші угоди щодо долару США пройшли в діапазоні 72,11-72,99 руб ./$1, за підсумками першої хвилини торгів курс становив 72,8025 руб ./$ 1 (+4,23 рубля до рівня попереднього закриття); долар виявився на максимумі з березня 2016 року. Євро подорожчав до 82,5 руб. / EUR1 (+4,99 рубля), максимум з кінця лютого 2016 року. Бівалютний кошик ($0,55 і EUR0,45) виріс на 4,57 рубля до рівня закриття п’ятниці, до 77,17 рубля”, – йдеться у повідомленні.

Уточнюється, що долар при цьому опинився на 5,285 рубля вище рівня чинного офіційного курсу, євро – на 6,66 рубля вище офіційного курсу.

ЦБ РФ вирішив підтримати рубль за допомогою попереджувальної продажі валюти з 10 березня. До дій з підтримки рубля підключився і “Газпром” – монополія відновила регулярний продаж іноземної валюти на російському ринку.

Як повідомляв раніше Укрінформ, після обвалення світових цін на нафту через зрив угоди ОПЕК + щодо зниження видобутку нафти (додатковий тиск на ринок чинять побоювання прискорення поширення коронавірусу за межі Китаю) курс долара на міжнародних валютних ринках перевищив 74,9 руб. (11.10 мск), курс євро – 85,6.

Російські папери 9 березня також продемонстрували найбільше зниження на Лондонській фондовій біржі FTSE. Найбільше впали папери “Сбербанку” – вони звалилися на 30%, пізніше скорегувалися до 25,3% ($ 9,6). Папери “Татнафти” впали на 24,8% ($ 43,5), “Роснафти” на 23,7% ($ 4,4), X5 Retail Group – 22,5%, Магніт – 19,9%, “Лукойл” – 22,1%.

 

Експерти назвали ТОП-50 українських стартапів року

Експерти обрали ТОП-50 українських стартапів 2019 року.

Про це повідомляє видання MC.today – Укрінформ.

“Редакція MC.today публікує результати ТОП-50 найбільш перспективних українських стартапів країни. Фіналістів ми обрали за допомогою оцінок експертів, редакції та читацького голосування”, — йдеться у матеріалі.

Як повідомляється, за час проведення конкурсу опитали майже 100 тис. користувачів.

За результатами конкурсу, найкращим виявився стартап IntelSoft Technologies — проєкт автоматизує поглиблену внутрішню аналітику для фінансових установ. Також до десятки увійшли: додаток для автоматизації співбесід NUWORK, бот для реєстрації торговельних марок PatentBot, платформа профорієнтації ChoiZY, платіжна платформа PayCore.io, бот-бухгалтер у Telegram ReporTax, платформа для організації онлайн-хакатонів CASERS, платформа для роботи з документами AxDraft, сервіс для маркетологів Plerdy. 10 та 11 місця розділили одразу два проєкти – платформа для рекрутингу Skyworker і платформа для розпізнавання настрою та поведінки клієнтів uTrigg.

 

Міграційна криза: ЄС готовий йти назустріч Туреччині, якщо це буде взаємно

Зустріч між представниками ЄС та президентом Туреччини Реджепом Ердоганом, яка відбулася 9 березня в Брюсселі, стала початком діалогу навколо врегулювання ситуації на грецько- турецькому кордоні.

Про це під час пресконференції за підсумками зустрічі заявила президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, повний текст її виступу оприлюднений на сайті Єврокомісії – Укрінформ.

«Є добрим, що лінії комунікацій з Туреччиною залишаються відкритими та активними. Таке конструктивне залучення є передумовою будь-якого рішення для поточної ситуації, яку ми маємо на грецько-турецькому кордоні, та для полегшення у становищі мігрантів у цьому регіоні», – зауважила президент Єврокомісії.

Вона наголосила: мігранти та Греція потребують допомоги, але й Туреччина також потребує підтримки. На цей час сторони мають розбіжності у позиціях, але можуть їх обговорювати в рамках конструктивного діалогу.

«Ми визначили сфери, в яких можемо співпрацювати в інтересах як ЄС, так і Туреччини …Ми чітко висловили президенту Ердогану готовність просуватися вперед у цих питаннях, якщо це буде взаємним рухом. Тож, вважаю, сьогодні був добрий початок», – сказала фон дер Ляєн.

Своєю чергою, президент Європейської ради Шарль Мішель наголосив, що європейська сторона пояснила Туреччині порядок виконання фінансових зобов’язань згідно Заяви ЄС-Туреччина, за якою вже мобілізовано 6 мільярдів євро для допомоги біженцям, що знаходяться на території Туреччини, а також нагадала про відповідальність, яку Туреччина прийняла на себе у піклуванні про біженців на своїй території.

«Ми мали можливість також обговорити проблеми безпеки в регіоні, в Сирії, та наголосили на нашій готовності підтримати будь-яке політичне рішення, яке принесе більше стабільності. Ми підкреслили, перш за все, наше величезне занепокоєння гуманітарною ситуацією в Ідлібі, а також у регіонах на кордоні між Туреччиною і Сирією, та шляхи, якими ЄС може спробувати надати підтримку у цих регіонах», – сказав Мішель.

За його словами, сторони доручили Високому представнику ЄС та міністру закордонних справ Туреччини організувати активне обговорення імплементації двосторонніх домовленостей між ЄС і Туреччиною «впродовж кількох наступних днів».

Як повідомляв Укрінформ, після загострення бойових дій в сирійському Ідлібі Туреччина заявила про відкриття власних кордонів для біженців, що прямують до Європи. В результаті на кордон між Туреччиною і Грецією почали прибувати десятки тисяч мігрантів, що спричинило безпрецедентну міграційну кризу. Під міграційним тиском знаходяться й інші країни, зокрема, Болгарія і Кіпр, а також потенційно – країни регіону Західних Балкан. Євросоюз заявив про рішучість захистити зовнішні кордони та активував допомогу Греції, включаючи мобілізацію на морських кордонах та на суходолі додаткових спроможностей Агентства ЄС з охорони кордонів Frontex. Водночас, ЄС залучився до активного дипломатичного діалогу з Туреччиною для пошуку шляхів виходу з поточної кризи.

 

У “Слузі народу” закликали не давати партіям регіональні назви

Перший заступник голови фракції політичної партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко закликав не використовувати місцеву топоніміку в назвах партій.

Про це він сказав під час засідання «круглого» столу на тему «Реформування законодавства, що регулює місцеві вибори», повідомляє кореспондент Укрінформу.

«До чого б я закликав – поки що це на моральному, психологічному рівні, але може, це на рівні закону зробити – це все-таки не використовувати місцеву топоніміку в назвах партій. Тому що партія «За Луганщину», «За Крим» – в таких назвах є вже натяк на певну відцентровість. Таких би натяків я би все-таки уникав», – зауважив Корнієнко.

Водночас на сайті Мін’юсту зазначені зареєстрованими ціла низка партії з місцевими топонімами в назвах: Всеукраїнське об’єднання «Черкащани», партії «Біла Церква разом», «Кияни передусім!», «Патріоти Волині», «Херсонці», «Наш дім – Одеса», «Ми – кияни», «За Одещину» тощо.

Як повідомлялося, Олександр Корнієнко заявив, що вважає за необхідне скоротити кількісний склад депутатів обласних рад на 10-15% задля поліпшення ефективності їхньої роботи.

 

Суспільне просить в уряду допомоги – інакше робота зупиниться

Суспільний мовник України опинився під загрозою повної зупинки роботи й припинення мовлення всіх теле-, радіо- та діджитал-каналів.

Про це йдеться у відкритому листі Суспільного до Кабінету міністрів – Укрінформ.

Як зазначається, є лише дві причини такої ситуації, і правління Суспільного мовника переконане, що обидві вони можуть бути вирішені за негайного втручання уряду.

«Найперша проблема, що торкнулася всіх без винятку працівників телерадіокомпанії — затримка виплати заробітної плати. Понад чотири тисячі працівників Суспільного мовника не отримали заробітної плати в лютому й можуть не отримати її і в березні, адже досі не затверджено паспорт відповідної бюджетної програми та не внесено належних змін до постанови Кабінету Міністрів України (від 25 січня 2017 року №30) щодо порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки ПАТ «НСТУ». Оскільки змінився головний розпорядник бюджетних коштів для телерадіокомпанії (раніше це був Державний комітет телебачення і радіомовлення України, наразі ж — Міністерство культури, молоді та спорту України)», – наголошують у Суспільному.

Як зазначається, усі необхідні документи зі свого боку Суспільний мовник подав ще в січні, відбувалося погодження у відповідних міністерств, а зі зміною складу уряду вся процедура відбулася повторно.

«Залишати працівників найбільшого незалежного медіа країни без жодної оплати праці через затягування документарних процедур – неприпустимо в демократичній правовій державі. Змушені констатувати, що тривалі затримки з виплатами можуть призвести до звільнення найбільш професійних працівників, серед яких основну частину становитимуть журналісти», – йдеться у листі.

У зв’язку із ситуацією, що склалася, правління Суспільного мовника звертається до новообраного Кабміну з проханням на найближчому засіданні розглянути питання та внести необхідні зміни до постанови від 25 січня 2017 року №30, а також пришвидшити затвердження паспорта бюджетної програми відповідним головним розпорядником.

Другим і найбільшим викликом для Суспільного мовника залишається блокування рахунків телерадіокомпанії.

«Ще з лютого Суспільний мовник не може здійснювати жодних видатків, адже постановами Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 18 лютого 2020 року та від 20 лютого 2020 року №61321781 було накладено арешт на кошти, що є на рахунках Суспільного мовника, у межах виконавчого провадження щодо стягнення із Суспільного боргу в сумі 10 млн 591 тис. 224 євро 48 центів та 73 080 грн судового збору на користь акціонерного товариства «Євроньюз», – зазначається у зверненні.

Також нагадується, що співпраця колишньої державної Національної телекомпанії України з «Євроньюз» розпочалася 2010 року ще до створення Суспільного мовника. Згодом із бюджету було припинене виділення коштів на оплату ліцензійних платежів за договором про створення українськомовної версії «Євроньюз», що й спричинило появу боргу та відповідний судовий процес.

Суспільний мовник отримав цей борг у спадок як правонаступник усіх прав та обов’язків колишньої державної Національної телекомпанії України, яка припинила свою діяльність.

«Наразі арешт рахунків уже зупинив підготовку до трансляції в Україні Олімпіади-2020, унеможливлює належне представлення та участь у Євробаченні-2020, також повністю зупинив усі нові проєкти Суспільного, зокрема запуск нової Суспільної студії в ефірі телеканалу UA: ПЕРШИЙ. Робота телерадіокомпанії, а це два національні телеканали (UA: ПЕРШИЙ та UA: КУЛЬТУРА), три національні радіоканали (UA: Українське радіо, UA: Радіо Промінь, UA: Радіо Культура), а також діджитал-платформи та теле- й радіоканали в кожному куточку країни, потребує щоденних видатків: оплати трансляції, відряджень журналістів, оплати робіт та послуг підрядників, комунальних платежів, обов’язкових зборів. Із замороженими рахунками робота Суспільного незабаром зовсім зупиниться. Окрім того, телерадіокомпанія має низку зобов’язань перед міжнародними партнерами, виконувати які не зможе через блокування рахунків», – підкреслюється у листі.

У зв’язку з цим Суспільний мовник звертається до Кабінету міністрів з проханням ініціювати виділення з державного бюджету окремих коштів для погашення наявної заборгованості колишньої державної компанії (10 млн 591 тис. 224 євро 48 центів та 73 080 грн судового збору), а також 1,6 млн євро виконавчого збору, що телерадіокомпанія має сплатити додатково.

Як наголошується, вищезазначені рішення з боку уряду дадуть змогу розблокувати роботу Суспільного мовника, забезпечити планову підготовку країни до участі в міжнародних подіях та їх висвітлення в Україні, а також належне виконання зобов’язань перед контрагентами й міжнародними партнерами.

 

Випадків гендерної дискримінації в ЗСУ не зафіксовано – Міноборони

УНН. У Міноборони заявили, що про випадки гендерної дискримінації в українській армії не відомо. Про це повідомила головна спеціалістка департаменту військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України, під час заходу присвяченого гендерній рівності у сфері оборони, передає кореспондент УНН.

“В мене такої інформації немає, що в нас є такі проблеми. В нас є гаряча лінія й звернень не надходило”, – сказала Гуменюк.

За її словами “кричущі випадки”, що відомі за останні роки не були підтверджені фактами.

Нагадаємо, в українській армії 12% особового складу – жінки.

У ЗСУ на керівних посадах працює більше тисячі жінок.

Уже 25 тисяч українок служать за контрактом в ЗСУ, з них більше 3000 офіцерів.

У жовтні 2018 року набув чинності закон про рівність чоловіків і жінок в армії.

 

В українській армії 12% особового складу – жінки

УНН. У Збройних силах України 12% особового складу – це жінки. Про це повідомила головна спеціалістка департаменту військово освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України, під час заходу присвяченого гендерній рівності у сфері оборони, передає кореспондент УНН.

“Сьогодні отримала свіжу інформацію, щодо військовослужбовців-жінок, якщо майже три місяців назад мали 11% жінок, то наразі маємо 12%. Це від загальної чисельності”, – сказала Гуменюк.

Нагадаємо, у ЗСУ на керівних посадах працює більше тисячі жінок.

Уже 25 тисяч українок служать за контрактом в ЗСУ, з них більше 3000 офіцерів.

 

Зеленський вніс до Ради невідкладний законопроєкт про реформу СБУ

УНН. Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради проєкт закону про внесення змін до закону України “Про Службу безпеки України” щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності СБУ (№ 3196). Про це повідомляє УНН з посиланням на сайт парламенту.

Президент визначив цей законопроєкт як невідкладний.

Документ уже перебуває на розгляді керівництва Верховної Ради.

Тексту проєкту на сайті парламенту ще немає.

Президент також вніс до парламенту законопроєкти “Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку з новою редакцією закону України “Про Службу безпеки України” (№ 3197) та “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України у зв’язку з новою редакцією закону України “Про Службу безпеки України” (№ 3198).

Нагадаємо, Рада внесла зміни до закону про нацбезпеку України.

 

Угорщина продовжить блокувати засідання Україна-НАТО

Угорщина продовжить блокувати засідання комісії Україна-НАТО доти, поки Київ не відновить “права національних меншин”.

Про це заявив глава МЗС Угорщини Петер Сійярто в угорському парламенті, повідомляє Hungary Toda – Укрінформ.

“Угорщина продовжить блокувати засідання Ради Україна-НАТО, доки в Україні не будуть відновлені права меншин, заявив міністр закордонних справ Петер Сійярто”, – йдеться у повідомленні.

Сійярто назвав “абсурдом” зображення позиції Угорщини на глобальній арені як дружньої до Росії.

Він додав, що для Угорщини спільнота етнічних угорців, яка в Україні нараховує близько 150 тис. осіб, набагато важливіша за будь-які геополітичні міркування.

Він також зазначив, що його український колега Дмитро Кулеба, якого Президент України Володимир Зеленський попросив працювати з метою відновлення двосторонніх відносин з Угорщиною, має відвідати Будапешт 26 березня.

“Ми готові і ми запропонуємо розумні пропозиції”, – заявив Сійярто.

За його словами, з точки зору двосторонніх відносин Угорщини з сусідніми країнами, її відносини з Україною є найбільш складними.

“Хоч Угорщина підтримує Україну у питаннях територіальної цілісності і суверенітету, вона повинна не забувати, що в Україні відбувається багато порушень прав угорської національної меншини”, – сказав угорський міністр.

Як повідомлялося, Угорщина блокує участь України на рівні міністрів оборони та закордонних справ на рівні формату НАТО через мовну статтю українського закону про освіту.

В Україні 28 вересня 2017 року набув чинності Закон “Про освіту”, який визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова, але відповідно до освітньої програми одна або кілька дисциплін можуть викладатися на двох і більше мовах.

Деякі країни, зокрема Угорщина, розкритикували закон через те, що він нібито обмежує права національних меншин. Верховна Рада 16 січня 2020 року ухвалила Закон “Про повну загальну середню освіту”, який регулює, зокрема, надання середньої освіти мовами національних менших.

Після цього в МЗС висловили сподівання на розблокування Угорщиною діалогу України з НАТО на високому рівні.

 

Місця для незалежної України в путінській картині світу немає – Маринович

Місця для незалежної України в путінській картині світу немає, переконаний радянський дисидент, український правозахисник, проректор Українського католицького університету Мирослав Маринович.

Таку думку в інтерв’ю він висловив Liga.net – Укрінформ.

Зокрема, Маринович зазначив, що «є злочинці, які перевиховуються, є ті, які ні. У випадку Путіна, Суркова, Російської імперії у мене немає відчуття, що вони можуть змінитися. Чому немає такого відчуття? Тому що Російська імперія в принципі неможлива без України. В Україні її легітимація. Тому що в Україні є Київ. Без Києва Російська імперія не має сенсу. Без Києва Росія перетворюється на Московію. Про це говорила Лілія Шевцова. Той, хто ставить за мету відновити Російську імперію, з цим змиритися не зможе. Тому про перевиховання Російської імперії не йдеться».

Маринович вважає, що «може йти мова про катарсис російського народу. Так, як було у німецького народу. Німці шаленіли від своєї величі не менше, ніж путінська камарилья. Але врешті-решт настав час, коли цьому народу довелося пройти через катарсис. Так само буде і з російським народом. Я в це вірю, тому що Бог не створював злочинних народів за своєю суттю. Кожен народ має власну функцію. Якусь невідому нам роль. І свою функцію російський народ збагне після того, як вони пройдуть через катарсис».

У відповідь на запитання: «Функція України в Європі зараз – бути фортецею чи мостом?» Маринович сказав: «Думаю, що ні тим, ні тим. Роль мосту вона не може виконувати, тому що цей міст не потрібний жодному з берегів. А немислимо говорити про міст, в якому не зацікавлені обидва береги. Росія не має потреби в українському мості в Європу, і Європа чудово собі справляється з Росією. Україна поки що виконує в Європі роль trouble-maker».

На думку українського правозахисника, самим своїм існуванням Україна підриває легітимність постялтинського статусу. «nofollowТому що вона не вписується в ті координати, які були виписані в Ялті. Тому Путін хоче ініціювати Ялту-2. Хоче перезавантажити систему безпеки під свої імперські інтереси», – переконаний Маринович.

І тому, вважає він, «місця для незалежної України в путінській картині світу немає».

«Ми знову заважаємо, створюємо проблеми. Тому що Європа вже давним-давно уклала б з Росією мирні пакти, якби не Україна. Зі своїм правом на самовизначення, з інтересами якої Європа не може не рахуватися, тому що почасти таким є ціннісний каркас цього світу. Не можна просто так відмовитися від України, сказати, що нехай Росія робить з нею все, що хоче. А відтак, ми створюємо проблеми», – наголосив правозахисник.

 

Маринович: Складність України в тому, що у нас немає ще власної суб’єктності

Складність України в тому, що у нас немає ще власної суб’єктності, вважає радянський дисидент, український правозахисник, проректор Українського католицького університету Мирослав Маринович.

Таку думку він висловив в інтерв’ю Liga.net – Укрінформ.

За його словами, “складність України в тому, що у нас немає ще власної суб’єктності. Ми багато зробили, і наші Майдани – це великі кроки вперед. Не можу сказати, що ми перебуваємо в стані 1991 року. Ні, ми просунулися вперед. Але саме тому наша напівсуб’єктність стала вже помітною. Нашу початкову суб’єктність помітили сусіди. І відразу відреагували на неї. Скажімо, Польща, Угорщина, навіть Словаччина, Румунія. Всі відразу помітили, що тут з’явилося якесь тіло, якого раніше не було. Тому що до цього була Росія з власними інтересами. А тепер тут тіло, яке суперечить їхнім уявленням про цей простір, про те, що повинно там бути. І, відповідно, вони відреагували досить негативним чином”.

Як зазначив Маринович, “суб’єктність України почала з’являтися, але вона неповна. Тобто ми, як держава, народ, все ще не є цілісним тілом. Ми все ще розколоті, розбиті, ми все ще не усвідомлюємо себе цілісно. І ми не можемо в європейських структурах грати осмислені ролі, які автоматично зрозумілі всім. І для українців, і для світу. Уявіть собі польську еліту, яка працює в європейських структурах. Вони мислять по-різному, у них є різні преференції, але всі захищають інтереси Польщі. У нас вже з’являються експерти, які готові захищати українські інтереси, але трапляються і такі, які проводять проросійську політику. І це створює враження, що Україна сама не знає чого хоче, що це “недодержава”.

“Коли я говорю про неповну національну суб’єктність, то не хочу підігрувати російській версії про “недодержаву”. Ми повинні бути цілісним об’єднаним організмом, яким ми пробували бути на Майдані. Але щось нас постійно відхиляє від цього. Російська агресія спочатку об’єднала нас, але далі почалася втома від війни і занепад духу”, – наголосив Маринович.

На його думку, “біда наша в тому, що Україна не артикулює своє бачення нового світового порядку, де вона могла б посісти законне місце. Вона навіть не думає про це. Наша політична еліта навіть не формулює пропозиції для Європи, які вона могла б осмислити. У свою чергу, це ефективно робить РФ з ідеєю Ялти-2. А в цей час Україна і далі перебуває в аморфному стані”.

 

Люди голосовали за новые лица и думали, что придут новые ценности. Это не так, – Маринович

09.03.2020, 11:07 Ліга Нет

Почему Украина – trouble-maker для Европы, чего добивается Путин, как Зеленскому мешает стремление к популярности: интервью с Мирославом Мариновичем

Могут “старые лица” творить изменения? Означает ли компромисс капитуляцию? Как президент Владимир Зеленский представляет себе украинскую идентичность? Эти вопросы LIGA.net задала Мирославу Мариновичу – советскому диссиденту, украинскому правозащитнику и интеллектуалу, проректору Украинского католического университета.

“Украина пока выполняет в Европе роль” trouble-maker”

– Вы поставили подпись против “12 пунктов”, которые были представлены на Мюнхенской конференции. В одном из пунктов говорится о “запуске всеукраинского общенационального диалога по определению новой идентичности Украины, который учтет взгляд соседей Украины”. Как вы это поняли?

– Прежде всего, этот документ унизительный для Украины. Я себе представляю, как бы отреагировала Польша, если бы ей предложили согласовать ее модерную идентичность при помощи украинцев, словаков, немцев. Это вызвало бы бурю возмущения. Это было бы национальным унижением. И это и есть национальное унижение для Украины. Предложение, чтобы Россия, которая ведет агрессию и которая ставит под сомнение нашу идентичность отличную от России… Чтобы она участвовала в формировании нашей идентичности. Это парадокс, это безумие. Думаю, что авторы этого документа так увлеклись абсолютно справедливой идеей win-win – которую я так же поддерживаю – что не заметили того, что речь идет о сотрудничестве с агрессором, а это напоминает мне Мюнхенский сговор 1938 года. Поэтому я этого не принимаю.

Во всем цивилизованном мире принято так: если есть преступник, нарушающий определенные стандарты общежития, он должен быть наказан. Изолирован. Нельзя с убийцей сотрудничать во благо общества. Это абсурдно. Поэтому win-win имеет свои пределы. И этих пределов я в документе не увидел. А наоборот, увидел размытую благостную позицию. Не сомневаюсь, что авторы этого документа хотели добра, но получилось как всегда.

– Можно ли преступника перевоспитать?

– Есть преступники, которые перевоспитываются, есть те, которые нет. В случае ПутинаСуркова, Российской империи у меня нет ощущения, что они могут преобразоваться. Почему нет такого ощущения? Потому что Российская империя в принципе невозможна без Украины. В Украине ее легитимация. Потому что в Украине есть Киев. Без Киева Российская империя не имеет смысла. Без Киева Россия превращается в Московию. Об этом говорила Лилия Шевцова. Тот, кто ставит цель восстановить Российскую империю, с этим смириться не сможет. Поэтому о перевоспитании Российской империи речь не идет.

Может идти речь о катарсисе русского народа. Так, как было у немецкого народа. Немцы впали в раж своего величия не меньше, чем путинская камарилья. Но в конце концов настало время, когда этому народу пришлось пройти через катарсис. Так же будет и с русским народом. Я в это верю, потому что Бог не создавал преступных народов по своей сути. Каждый народ имеет свою функцию. Какую-то неизвестную нам роль. И функция русского народа будет им постигнута после того, как они пройдут через катарсис.

В случае Путина, Суркова, Российской империи у меня нет ощущения, что они могут преобразоваться. Потому что Российская империя в принципе невозможна без Украины. В Украине ее легитимация. Без Киева Россия превращается в Московию

– Функция Украины в Европе сейчас – быть крепостью или мостом?

– Думаю, что ни тем, ни тем. Роль моста она не может выполнять, потому что этот мост не нужен ни одному из берегов. А немыслимо говорить о мосте, в котором не заинтересованы оба берега. Россия не нуждается в украинском мосте в Европу, и Европа прекрасно себе справляется с Россией. Украина пока выполняет в Европе роль “trouble-maker”. Самим своим существованием Украина подрывает легитимность пост-ялтинского статуса. Потому что она не вписывается в те координаты, которые были выписаны в Ялте. Поэтому Путин хочет инициировать Ялту-2. Хочет перезагрузить систему безопасности под свои имперские интересы.

И поэтому места для независимой Украины в путинской картине мира нет. Мы снова мешаем, создаем проблемы. Потому что Европа уже давным-давно заключила бы с Россией мирные пакты, если бы не Украина. Со своим правом на самоопределение, с интересами которой Европа не может не считаться, потому что отчасти таков ценностный каркас этого мира. Нельзя просто так отказаться от Украины, сказать, что пусть Россия делает с ней все, что хочет. А раз так, мы создаем проблемы.

Беда наша в том, что Украина не артикулирует свое видение нового мирового порядка, где она могла бы занять законное место. Она даже не думает об этом. Наша политическая элита даже не формулирует предложения для Европы, которые она могла бы осмыслить. В свою очередь, это эффективно делает РФ с идеей Ялты-2. А в это время Украина и дальше находится в аморфном состоянии.

– Попробуем сформулировать это представление. Как должны измениться мы и те, кто вокруг нас?

– Сложность Украины в том, что у нас нет еще собственной субъектности. Мы многое сделали, и наши Майданы – это большие шаги вперед. Не могу сказать, что мы находимся в состоянии 1991 года. Нет, мы продвинулись вперед. Но именно поэтому наша полусубьектнисть стала уже заметной.

Нашу начальную субъектность заметили соседи. И сразу отреагировали на нее. Скажем, Польша, Венгрия, даже Словакия, Румыния. Все сразу заметили, что здесь появилось какое-то тело, которого раньше не было. Потому что до этого была Россия со своими интересами. А теперь здесь тело, которое противоречит их представлениям об этом пространстве, о том, что должно там быть. И соответственно они отреагировали довольно негативным образом.

Итак, субъектность Украины начала появляться, но она неполная. То есть мы как государство, народ все еще не являемся целостным телом. Мы все еще расколоты, разбиты, мы все еще не осознаем себя целостно. И мы не можем в европейских структурах играть осмысленные роли, которые автоматически понятны всем. И для украинцев, и для мира. Представьте себе польскую элиту, которая работает в европейских структурах. Они мыслят по-разному, у них есть разные преференции, но все отстаивают интересы Польши. У нас уже появляются эксперты, которые готовы отстаивать украинские интересы, но попадаются и такие, которые проводят пророссийскую политику. И это создает впечатление, что Украина сама не знает чего хочет, что это “недогосударство”.

Когда я говорю о неполной национальной субъектности, то не хочу подыгрывать российской версии о “недогосударстве”. Мы должны быть целостным объединенным организмом, которым мы пробовали быть на Майдане. Но что-то нас постоянно отклоняет от этого. Российская агрессия сначала объединила нас, но дальше началась усталость от войны и упадок духа.

– С теми соседями, которые обратили внимание на это новое – Украину. Как сделать так, чтобы совместное проживание было как у нормальных соседей?

– Нам надо избежать двух крайностей. С одной стороны – назвать всех соседей извечными врагами и начать с ними игру с нулевой суммой. То есть считать, что наши интересы предусматривают их проигрыши. И наоборот. Это ошибочный вариант. Это столкновение национальных эгоизмов.

Вторая крайность – сказать себе: поскольку мы должны сотрудничать (что вполне правильно), то мы якобы должны “обтесать” со своей идентичности все то, что не нравится Европе, Польше, Венгрии. Потому что мы никогда не угодим. Чтобы угодить, нужно исчезнуть как независимое образование. Потому что с российской идентичностью они научились сосуществовать, а с украинской еще нет.

Следовательно, нужно понимать их проблемы, но также осознавать и свои, и таким образом поступать мудро, спокойно, отстаивая свои интересы. Быть самими собой.

Украина пока выполняет в Европе роль “trouble-maker”… Мы снова мешаем, создаем проблемы. Потому что Европа уже давным-давно заключила бы с Россией мирные пакты, если бы не Украина

“Злые силы в этом мире научились, как свергать нежелательных руководителей”

– Как бы вы оценили попытку президента Зеленского в новогоднюю ночь высказаться по поводу идентичности?

– Интересно, что речь диаметрально по-разному восприняли на Западе и в Украине. На Западе ее прочитали в стиле win-win и очень радуются, что в Украине появился президент, который так отчетливо заявил о якобы инклюзивном подходе. В Украине это прочитали иначе. И я могу сказать, как я прочитал. Инклюзивное определение своей идентичности не равносильно отсутствию идентичности. То есть надо впитать в свою идентичность различные субидентичности, которые есть в Украине. Мы должны уважать друг друга. И творить одно целое. Но это не значит, что при этом не должно быть никакой идентичности. Ибо “какая разница?” означает именно это. Отсутствие идентичности. Нечувствительность к элементам идентичности. А это прямо противоположно тому, что должна сделать Украина. Вот поэтому я негативно прочитал это обращение. Хотя я понимаю, что президент как раз думал, что тем самым он якобы объединяет Украину, говоря, что не имеет значения, как называется улица.

– Вести диалог с соседями невозможно без собственной идентичности?

– Да. Иначе это аморфность. Мы будем приспосабливаться ко всем.

– Перед президентскими выборами 2019-го вы сказали: “У многих из нас есть ощущение, что у наших избирателей, у наших ворот стоит большой троянский конь – привлекательный и очень милый. Мы, как жители Трои, заинтересованно наблюдаем за этим конем. Но у нас есть ощущение, что если мы впустим этого коня на площадь нашего города, из его внутренностей выпадут воины не нашей армии”. Ваши ощущения оправдываются или наоборот все не так страшно?

– Оправдываются. То есть я не подозреваю самого Зеленского в каких-то преступных намерениях относительно Украины. Но я думаю, что за его спиной или в его “внутренностях” есть силы, которые готовы к ползучему реваншу. Они понимают, что если навязать реванш очень быстро, это вызовет сопротивление. А ползучий пойдет гораздо легче. Потому что собака не замечает, когда ей немного укорачивают поводок. Она все равно бегает вокруг. Но поводок укоротили. И можно потихоньку укорачивать, и ей будет казаться, что у нее есть свобода действий. Так примерно и здесь.

Концентрация власти в руках Зеленского очень велика. Он, к счастью, не использует эту власть в авторитарной манере. Но его очень легко можно заменить. Знаете, злые силы в этом мире научились, как свергать нежелательных руководителей. Его можно легко заменить и этой концентрацией власти может воспользоваться другой человек, к которого будут амбиции Януковича. Это опасные вещи. И моя тревога еще не исчезла.

– У всех великих реформаторов было четкое видение новой страны, у Зеленского его нет, – говорили вы в сентябре прошлого года. За пять месяцев что-то изменилось?

– Не могу сказать, что каждое его действие отрицательно. Скажем, я несколько дней назад совершенно искренне приветствовал решение установить День сопротивления оккупации Крыма. И в целом несколько его жестов в сторону крымских татар. Это нормальные государственнические шаги. Я избегаю черно-белой картины. Однако я бы сказал, что полной картины утверждения украинской государственности у него нет. И это подтверждают мне инсайдеры из его окружения.

Очень отчетливо видно, что Зеленский стремится к популярности. Он очень болезненно переживает, когда его в чем-то обвиняют. Это чисто человеческая черта, я это могу понять. Но политик, который руководит государством в переходный период, должен быть готовым к тому, чтобы принимать непопулярные решения. И правильно говорит Портников, когда вспоминает о де Голле, который принял очень непопулярное решение об Алжире (в 1962 году Алжир, который до того был колонией Франции, стал независимым государством – ред.). Но оно было на пользу Франции. Я переживаю за то, что стремление нравиться может завести Зеленского в совсем другую сторону. Не в ту, что надо. Это стремление значит, что у него нет программы. Нет стратегии. В конце концов, он сам говорил, что нет времени на стратегию, есть время только на тактику.

Я не подозреваю самого Зеленского в каких-то преступных намерениях относительно Украины. Но я думаю, что за его спиной есть силы, которые готовы к ползучему реваншу. Они понимают, что если навязать реванш очень быстро, это вызовет сопротивление. А ползучий пойдет гораздо легче

– Про Зеленского вы как-то сказали: “Чтобы очистить нас от всякой скверны, небо временами выбирает “скребок”, который выглядит очень неуклюже”. Зеленский эффективно выполняет роль скребка?

– Я имел в виду вот что. Наша страна производит впечатление квазисоветской. Сейчас мы ее называем олигархической. Но она все равно не соответствует лучшим образцам успешного государственного менеджмента. Мы никак не можем это внедрить: изменить олигархическую систему. Потому что нет скребка, мощной силы, которая могла бы принять решение и утвердить новые правила игры.

Помните, как начинали при Порошенко с реформы полиции? Хорошо, начали с полиции. Но система осталась прежней. Суды старые. Поэтому все затормозилось, потому что нельзя “построить коммунизм в отдельно взятом” органе власти. Должно быть комплексное государственное решение, трансформация, а ее можно принять, когда есть четкая программа. А для этого нужен скребок, потому что сопротивление велико. А пока мы видим, что в вопросе Коломойского Зеленский не хочет быть скребком. Идет на взаимопонимание, и еще неизвестно чем закончится история с “Приватом”. Следовательно, он пока что не является скребком.

– Но в целом его роль в истории может быть такой?

– У нас были идеальные шансы. Было абсолютное большинство в парламенте. Если бы была правильная стратегия, это были бы идеальные условия для правительства. И об этом говорили на Западе: у вас есть колоссальные возможности изменить Украину. Но не было стратегии. И об этом нельзя не говорить. Потому что эта сила, которая пришла, совершенно не готова к власти.

“Старые лица” могут творить изменения, но должен произойти переломный момент”

– Вы неоднократно говорили, что мечтаете о том, чтобы к власти пришло молодое поколение 25 – 40 лет. Средний возраст депутата новой Рады 41 год (на семь меньше, чем предыдущей). Правительство Гончарука по состоянию на сентябрь 2019 было самым молодым в Европе. Вы довольны их работой?

– В общем нет. Я говорил о тех людях, которые являются носителями новых ценностей. Я организовываю различные семинары с людьми, которые стали успешными в своих проектах. Успешными без коррупции, вопреки ей. Они для меня являются носителями этих ценностей. Я предполагал, что за новыми лицами должны прийти новые ценности.

Но как целостностный организм – это новые лица без нового качества. Без новых ценностей. Когда люди голосовали за новые лица, они автоматически подсознательно представляли, что придут новые ценности. Но это не так! И в формуле “сделаем их вместе” я слышу давнюю формулу “мы разведем их как котят”. Это не новые ценности, это старые ценности под видом новых лиц.

Изменения в правительстве показали, что в поединке “МВФ-олигархат” победил олигархат. Похоже, Зеленский наконец определился и пришел к выводу, что по старой протоптанной лыжне идти будет гораздо легче, чем прокладывать новую. Пожалуй, это назовут “набрался опыта управления”

– “Старые лица” могут творить изменения?

– Могут. Предстоит основополагающий переломный момент. Старая элита должна почувствовать, что дальше уже отстаивать старую систему управления государством бесперспективно. И она должна принять коллективный договор: мы меняем правила игры, и для нас так будет лучше. Нужно, чтобы старая элита не была спикером прошлого. Нужно, чтобы они решили работать на новую систему. Тогда старая элита сможет работать.

Я могу привести пример трансформации, которая состоялась в ЮАР после апартеида. Там удивительную роль сыграла Комиссия правды и примирения. Она дала возможность старой элите с одной стороны покаяться: надо было написать большой отчет о своей деятельности и признать ошибочность своих действий. Если элита это делала, ее не судили. И она начинала работать на будущее, не стремясь уже ради собственной безопасности сохранять старый порядок, сняла с себя груз ответственности.

А что мы имеем в Украине? Старую элиту, которая боится, что внедрение верховенства права повлечет за собой наказание их же за их грехи. Поэтому она пытается сохранить себя. Не создает новую систему, а сохраняет старую. Поэтому мы никак не можем вырваться из той петли.

(Во время подготовки интервью к публикации Верховная Рада проголосовала за отставку правительства и избрала новый Кабмин).

– Каково ваше отношение к этим изменениям?

– Изменения в правительстве показали, что в поединке “МВФ-олигархат” победил олигархат. Похоже, что президент Зеленский наконец определился и пришел к выводу, что по старой протоптанной лыжне идти будет гораздо легче, чем прокладывать новую. Пожалуй, это назовут “набрался опыта управления”.

Этот президент уже не скажет людям: затяните пояса, потому что нужно провести важные структурные реформы. Разворот в сторону “правительства для людей” на самом деле означает лишь одно: олигархи вольют в социалку определенные средства, чтобы люди почувствовали “улучшения” и осенью на местных выборах проголосовали за слуг народа. И когда страна уже полностью будет в руках этой политической силы, мы вернемся ко всем “старым добрым” реалиям олигархической экономики. Однако самое страшное, что старая лыжня поведет руководство государства еще дальше, а именно: к так называемому “взаимопониманию с Россией”. И мера связанных с этим компромиссов будет зависеть исключительно от нашего гражданского общества.

“Мир может быть достигнут только на основе правды”

– Как должен выглядеть путь к миру? И кто должен играть главную роль в этом?

– Путь к миру должен быть путем к миру, а не к капитуляции. Это почти очевидная вещь. Я хочу предостеречь, потому что не хочу даже рассматривать всерьез любые варианты капитуляции.

– Это слово “капитуляция” – сильное. Как вам кажется, его сейчас используют правильно? Это не преувеличение?

– Это может быть преувеличением. Ваш вопрос правильный. Я бы сказал, что не каждый компромисс, а он неизбежен в строительстве мира, является капитуляцией. Тогда как политические оппоненты власти часто склонны называть капитуляцией все. Я это понимаю. Но вместе с тем представлять себе, что Путин посмотрит в глаза Зеленскому и подумает: “Боже, какой прекрасный человек, надо пойти на уступки” – этого не будет. Это жестокая борьба, соревнования. Иллюзий о том, что мы сядем, посмотрим в глаза друг другу и все изменится, не должно быть, это капитуляция.

Что должно быть? Четкое определение: на какие шаги мы можем пойти. Западу нужно объяснить, что мы имеем в виду под словами “движение к миру”. Простое реагирование на давление в Минске не является осознанной политикой мира. Это неправильно, это результат нашей слабости. Должно быть представление, четко расписанное по шагам.

Представлять себе, что Путин посмотрит в глаза Зеленскому и подумает: “Боже, какой прекрасный человек, надо пойти на уступки” – этого не будет. Это жестокая борьба. Иллюзий о том, что мы сядем, посмотрим в глаза друг другу и все изменится, не должно быть. Это капитуляция

– Какими могли бы быть первые шаги к миру?

– Это принуждение России к прекращению агрессии. Я требовал бы от Запада, чтобы на переговорном уровне была признана роль России в этом конфликте. Ведь Путин озвучил свою позицию “Нас там нет”, и Запад с этим мирится. Замалчивает. Мол, ради мира, ради диалога лучше не будем это ворошить. Мир может быть достигнут только на основе правды. На основе ситуативных замалчиваний может быть достигнуто лишь перемирие, но не мир. На Западе часто путают одно с другим, там главное, чтобы просто перестали стрелять, а что там будет дальше – видимо, неинтересно.

Нам нужен мир. Мир может быть достигнут только на основе правды, которая доказана тысячи раз западной разведкой. Что Россия является участницей этого конфликта. Поэтому должна бы быть и апелляция со стороны Украины: все, хватит половинчатых решений, иначе это гибридная война, иначе это гибридный мир. Все гибридное!

– На какие компромиссы Украина может пойти ради прекращения войны? И на какие нет?

– Для меня модельным является компромисс, на который в свое время пошел Аденауэр, когда СССР оккупировал Восточную Германию и взял ее в свою орбиту. Это был тяжелый компромисс: надо было признать, что пока Восточная Германия не входит в наше государство. Западная Германия не отреклась от прав на Восточную. Они признали статус-кво. Аденауэр пошел таким путем: хорошо, пока Восточная Германия не наша, нам надо обустроить Западную. Так обустроить, чтобы она была привлекательной для Восточной. И это сработало. Сделало Западную Германию витриной западного мира для Востока.

Конечно, повторы не всегда работают, и в Украине будут свои особенности. Но главная мысль, что вместо того, чтобы как можно быстрее восстанавливать суверенитет над оккупированными территориями Востока, что является реализацией путинского плана, я бы говорил о временном отделении этих территорий, для того, чтобы по всей Украине утвердить и усилить наше государство. Я не знаю было бы это решающим, потому что есть проблемы идентичности, языка, но экономическая составляющая всегда важна.

– А сейчас есть идея, которая может объединить всех людей, живущих на территории Украины?

– Думаю, что сейчас все эти объединительные идеи подупали. Не исчезли, но подупали. Нынешняя Украина несмотря на все попытки ее объединить, пока не объединяется. Пока наш дух падает, а в состоянии духовного упадка все объединительные теории не действуют. Теряется доверие друг к другу.

Для меня объединительной идеей были ценности Майдана. Опять же они сегодня “притушены”. Потому что ценности Революции Достоинства – это ценности win-win, инклюзивности. На Майдане не было важно, на каком языке люди говорят, какого они происхождения, из какой они церкви. Все держались, стояли и были объединены одной мыслью. Я понимаю, что это духовный подъем. Но на энтузиазме нельзя долго прожить. Однако в памяти людей живет это роскошное чувство единства, которое было на Майдане. Люди теряют веру, что это можно реализовать в обычных условиях. Но вместе с тем каждый Майдан откладывает в нас понимание: yes, we can! Мы на самом деле можем подняться к этой модели, она не является абсолютно утопической.

– О желании Зеленского лично говорить с Путиным. В советские времена вам неоднократно приходилось общаться с сотрудниками КГБ. Какие советы Вы можете дать Зеленскому?

– Хорошо вышколенные сотрудники КГБ могут прекрасно демонстрировать чувство доверия и умеют его вызвать. Работает специальная подготовка, специальные приемы. И человек, который опрометчиво воспринимает за чистую монету все, что слышит, попадает в ловушку. В петлю, которую для него приготовили. Нужно не поддаваться на доверительные приемы. А надо, чтобы этот человек имел четкое понимание своих ценностей и своей позиции. Как только вы плаваете в своей позиции, с вами достаточно легко расправиться. Только когда вы построили крепость из своих убеждений, ценностей, тогда вы можете говорить. Если этого нет, это очень опасно.

– По словам Зеленского, папа Франциск назвал его президентом мира. Как вы это трактуете?

– Думаю, что папа Франциск, который сам является человеком мира, очень положительно реагирует на риторику господина Зеленского. И не он один, даже политики секулярного поля хорошо реагируют на эту риторику. Стремление Зеленского к м ру не является чем-то преступным! Я так же хочу мира. Мы являемся союзниками в главном: желании мира.

Но я предполагаю, что папа Франциск полагается на те советы, которые дают ему епископы курии по российско-украинским отношениям. Среди ватиканской дипломатии доминирует старая версия умиротворения всего мира. А именно, что с Россией должен быть диалог любой ценой.

Представьте себе. Вы пришли на рынок. Хотите купить какой-то товар. И продавец знает, что вы обязательно купите, потому что вам это нужно. Что делает продавец? Он поднимает цену. Примерно то же происходит в отношениях Ватикан-Москва. Россия прекрасно знает, что Ватикан не может оборвать отношения. Соответственно Москва играет свою партию не оглядываясь и спекулируя на теме мира, на том, что “нас там нет”. Приходится отметить, что ни один ватиканский представитель до сих пор, насколько я знаю, не заявил о том, что Россия является участницей конфликта в Украине. Всегда речь идет о конфликте “в Украине”, а за этим почти стоит русская версия гражданской войны. Это может быть дипломатическим приемом, чтобы не дразнить Россию. Не думаю, что в Ватикане не доверяют результатам разведки западных стран. Для диалога с Россией, надо бы формально признать, что “их там нет”. А это ошибочная история. Как по мне, нельзя строить мир на лжи.

– Какую роль уже играет и еще может играть церковь как институт в решении конфликта?

– Для меня церковь – это мистическое тело Христово. А Христос является правдой. Мне очень больно, когда церковь из каких-то дипломатических соображений не отстаивает правду. Модель Христа такова: он отстаивал правду несмотря на то, сколько ему это стоило. Его возненавидели из-за того, что он говорил правду. Для меня это правильная осанка, правильное поведение. И простите, что назову диссидентство как пример такой духовной осанки. Нам также дорого обошлось слово правды. Мы шли в лагеря, а кто-то умирал в заключении. Но была правильная осанка, которая все-таки, так или иначе повлияла на падение преступной коммунистической системы.

Ватикан смог сыграть фантастическую роль в освобождении, скажем, патриарха Иосифа Слепого из заключения (в 1963 году – ред.). Именно церковь тогда договорилась с Советским Союзом, именно церковная дипломатия. Я не хочу, чтобы создалось впечатление, что я против церковной дипломатии, но есть мера в том, чтобы закрывать глаза на ложь.

И второй аспект не связан ни с Россией, ни с оккупированными территориями. Я очень тяжело пережил как Новые Санжары, так и молебен в Галичине против того, чтобы туда привезли автобус с эвакуированными из Уханя. Для меня очень убедителен тот исторический факт, что первые христиане победили Римскую империю тем, что добровольно заходили в зачумленные села и помогали больным. Сами очень часто подвергаясь смерти. Но они выполняли свою миссию перед Богом. И это была моральная победа. Без этого христиане бы не выиграли соревнования с такой мощной властью.

Здесь в Украине мы имеем факт молебна против того, чтобы Бог допустил якобы зараженных. И я ожидал от украинских церквей, чтобы они совместно сказали: пусть по всей территории Украины каждая община скажет: “Везите их к нам”. Вы представляете, какой фантастический эффект бы это дало?! Как бы мы подтвердили христианскость своего поступка. А этот эффект был фактически потерян. Я очень благодарен тем христианским лидерам, которые призвали к милосердию. Но не хватало инициативы в ответ. Не хватало подъема духа украинцев на то, чтобы помочь своим собратьям. (Евгений Савватеев, для LIGA.net)

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Голосів: 1 Рейтинг: 5,00 out of 5)
Loading...
Переглядів: 409

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua