Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 17.02.2020

Інформдень: 17.02.2020

У Славутичі помер “кіборг” Ареф’єв

У Славутичі Київської області на 47 році помер захисник Донецького аеропорту Євген Ареф’єв.

Про це повідомляє Славутицька міська рада у Facebook – Укрінформ.

“На 47 році пішов із життя славутичанин Євген Ареф’єв. Захисник України, військовий за покликанням серця, справжній офіцер-професіонал, що мав позивний Спартак. Відповідальний командир, який завжди піклувався про солдат. Кіборг, який воював за Донецький аеропорт”, – йдеться у повідомленні.

Наголошується, що Ареф’єв пішов з життя справжнім захисником країни. За проявлену особливу мужність він був нагороджений орденом Богдана Хмельницкого ІІІ ступеня.

Міськрада висловила співчуття рідним та близьким героя.

 

Окупанти зривають “тишу” на Донбасі — стріляють біля шести населених пунктів

Російські окупаційні війська станом на 18.00 понеділка, 17 лютого, 7 разів обстріляли позиції Об’єднаних сил на Донбасі, втрат серед українських військових немає.

Про це повідомляє пресцентр штабу ОС у Facebook – Укрінформ.

“Упродовж поточної доби збройні формування Російської Федерації 7 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів”, – зазначається у повідомленні.

Так, у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід” противник здійснив п’ять обстрілів по наших позиціях:

поруч з населеним пунктом Гнутове – зі станкового протитанкового гранатомета – 12 пострілів та великокаліберного кулемета;

неподалік Павлополя – з міномета калібру 82 мм – 7 мін; поблизу Пісків – з автоматичних станкових гранатометів;

у районі Водяного – зі станкового протитанкового гранатомета – 8 пострілів та великокаліберного кулемета;

поруч з Березовим – зі станкового протитанкового гранатомета – 8 пострілів.

Окрім цього, у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Північ” противник двічі обстріляв захисників Оріхового, випустивши по наших позиціях 3 міни зі 120-мм міномета, 4 міни з міномета калібру 82 мм.

Унаслідок ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

 

У Житомирі відкрилася фотовиставка «Погляд АТО – 1000 облич»

У Житомирській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олега Ольжича відкрилася фотовиставка портретів військовослужбовців «Погляд АТО – 1000 облич».

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Ідея проєкту «Погляд АТО – 1000 облич» з’явилася восени 2014 року, а на День захисника України у 2015 році відбулася перша презентація з портретами військових, й з того часу їх постійно стає більше. Зараз уже є понад 150 світлин, частина з яких експонується в обласній адміністрації, а інші відсьогодні у бібліотеці. Крім того, в електронному вигляді маю ще понад 500 фотографій», – розповів автор виставки, фотограф Леонід Шрайбікус.

За його словами, на світлинах портрети військових з різних куточків України, але більшість – із 95-ї окремої десантно-штурмової бригади, яка дислокується у Житомирі. Фотограф каже, що виїжджає і в інші міста, аби зробити фото.

«У моєму проєкті задіяні військові від солдата до генерала, від тих, хто не має нагород до Героя України. Для нас вони усі герої і всі рівні. Головна мета проєкту – подякувати військовим, які захищали Україну на Донбасі, повернулися і продовжують нести службу. Крім того, прагнемо, аби кожна виставка сприяла підвищенню авторитету захисників України та патріотичному вихованню молоді», – додав фотограф.

У рамках проєкту «Погляд АТО – 1000 облич» з’явилося паралельно 16 напрямків патріотичного виховання. Один із них – «Прапор гідності та честі», започаткований Леонідом Шрайбікусом спільно із Героєм України Михайлом Забродським. Державний прапор із підписом Забродського передавали школам Житомира.

Крім того, фотограф ініціював створення календарів «Погляд АТО – 1000 облич» із зображенням світлин учасників АТО/ООС, волонтерів та воїнів-афганців.

В обласній бібліотеці вона діятиме до 1 березня.

 

Глава Мюнхенської конференції Вольфганг Ішингер потрапив до бази “Миротворця”

Голова Мюнхенської конференції з безпеки Вольфганг Ішингер потрапив до бази сайту “Миротворець” за підписання плану з мирного врегулювання на Донбасі.

Про це йдеться на самому сайті – Укрінформ.

Автори ресурсу звинувачують Ішингера в “замаху на суверенітет і територіальну цілісність України”, “участі в пропагандистських заходах Росії (країна-агресор) проти України” та “маніпулюванні суспільно значущою інформацією”.

Документ, по суті, має на меті відновлення співпраці Заходу з Росією без деокупації Криму та без виконання вимог України щодо Донбасу. Він пропонує, зокрема, поступове зняття санкцій з Росії та її зближення із Євросоюзом. Також планом пропонується запуск “всеукраїнського загальнонаціонального діалогу” щодо визначення нової ідентичності України, який врахує погляди сусідніх країн, включаючи Росію.

“Він пропонує, зокрема, поступове зняття санкцій з Росії, зближення  РФ з Євросоюзом. Також планом передбачено запуск всеукраїнського загальнонаціонального діалогу щодо визначення нової ідентичності України, який врахує погляди сусідів України, включаючи Росію”, – йдеться на сайті Миротворця.

Як повідомляв Укрінформ, 14 лютого три європейські неурядові організації, включаючи авторитетну Мюнхенську безпекову конференцію, у співпраці з Російською радою міжнародних справ, оприлюднили документ під назвою “Дванадцять кроків до посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні“.

Пізніше керівництво Мюнхенської конференції оприлюднило заяву, про те, що не визнає “Дванадцять кроків до посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні” офіційним документом. Підкреслювалося, що документ є приватною ініціативою, і його було видалено з офіційного сайту конференції.

Однак у суботу, 15 лютого, план “Дванадцять кроків до посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні” знову з’явився на сайті Мюнхенської безпекової конференції.

 

Пристайко про “12 кроків”: Документ не враховує вимоги до Росії піти з України

Запропонований групою іноземних експертів документ “12 кроків до миру на Донбасі” не враховує погляду України на можливий розвиток подій, а також вимоги міжнародного права до Росії піти з  нашої території та віддати Крим.

Про це заявив міністр закордонних справ Вадим Пристайко в ефірі програми “Свобода слова на ICTV”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми дійсно вважаємо, що цей інтелектуальний продукт не враховує багато чого з того,  що є на місці,  він не враховує той можливий розвиток (подій), як його бачить Україна і точно не враховує міжнародне право, яке вимагає від Росії просто залишити українську територію і віддати Крим”, – сказав Пристайко.

За його словами, в цьому документі “остаточно і повністю вишибає всіх” останній пункт, який говорить про те, що Україна має розпочати пошук нової власної ідентичності з урахуванням думки сусідніх країн.

“Дякую дуже, ми впевнені, що розберемося, треба нам чи не треба це робити”, – зауважив міністр.

Він додав, що “12 кроків” – не перший план, який пропонується Україні, аби владнати те, що на думку багатьох людей, українська влада “не може, не здатна, не бачить, яким чином зробити”.

“Є люди, які щиро хочуть допомогти та пропонують свої плани, є люди, які виконують певне політичне замовлення. Якщо вибирати між цими двома крайнощами, то, напевно, той план, який був запропонований з “12 кроків”, посередині, але ближче, на мою думку, до тих, хто виконує певне політичне замовлення”, – зазначив Пристайко.

Як повідомляв Укрінформ, 14 лютого три європейські неурядові організації, включаючи авторитетну Мюнхенську безпекову конференцію, у співпраці з Російською радою міжнародних справ, оприлюднили документ під назвою “Дванадцять кроків до посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні“.

Цей документ, по суті, має на меті відновлення співпраці Заходу з Росією без деокупації Криму та без виконання вимог України щодо Донбасу. Він пропонує, зокрема, поступове зняття санкцій з Росії та її зближення із Євросоюзом. Також планом пропонується запуск “всеукраїнського загальнонаціонального діалогу” щодо визначення нової ідентичності України, який врахує погляди сусідніх країн, включаючи Росію.

Пізніше керівництво Мюнхенської конференції оприлюднило заяву, про те, що не визнає “Дванадцять кроків до посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні” офіційним документом. Підкреслювалося, що документ є приватною ініціативою, і його було видалено з офіційного сайту конференції.

Однак у суботу, 15 лютого, план “Дванадцять кроків до посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні” знову з’явився на сайті Мюнхенської безпекової конференції.

 

Пристайко проситиме ООН про миротворчу місію на всій території ОРДЛО

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко у виступі на засіданні Генеральної асамблеї ООН, говоритиме про необхідність розгортання миротворчої місії на окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

Про це Пристайко заявив в ефірі програми “Свобода слова на ICTV”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Я від’їжджаю завтра у Нью-Йорк, щоб говорити з генеральним секретарем і виступити на  Генеральній асамблеї ООН, зокрема, щоб нагадати про це питання, що ми очікуємо, наскільки це можливо, цю (миротворчу) операцію, і не на лінії дотику як пропонує Російська Федерація, а на всій окупованій території України”, – сказав Пристайко.

У цьому контекстові він зауважив, що питання розгортання миротворчої місії постає на кожній зустрічі  нормандському форматі на рівні лідерів чи міністрів, а також  на засіданнях ТКГ у Мінську.

Нагадаємо: відсутність пункту про миротворців у мінських домовленостях дозволяє Росії, яка “чіпляється до кожної букви, кожної коми”, постійно знімати його з обговорення, констатував глава МЗС.

 

Росію вважають агресором більш як 54% українців

Росію вважають агресором, який загрожує існуванню України як держави та від якого необхідно захищатися і не підтримувати жодних відносин, 54,4% українців.

Такими є результати соціологічного дослідження “Соціально-політична ситуація в Україні – лютий 2020”, проведеного центром Socis.

Так, відповідаючи на запитання: “Якщо говорити про Ваше ставлення до Росії, то з яким із тверджень на даний час Ви найбільше згодні?”, 54,4% респондентів зазначили, що “Росія – агресор, який загрожує існуванню України як держави, від якого необхідно захищатися і не підтримувати жодних відносин”.

Водночас 30,9% опитаних вважають, що “Росія – звичайна сусідська держава, з якою необхідно підтримувати добросусідські відносини, як і зі всіма іншими країнами”.

Ще 8,6% опитаних переконані, що “Росія – дружня та братня для нас країна, з якою необхідно розвивати теплі та дружні стосунки”.

Згідно з дослідженням, загрозу від Путіна та Росії для незалежності та територіальної цілісності України продовжують вважати реальною 57,8% опитаних.

Водночас те, що загроза від Путіна та Росії для незалежності та територіальної цілісності України скоріше є надто перебільшеною, вважають 35,4% опитаних. Ще 6,9% відмовилися відповідати на запитання щодо загрози від Путіна або сказали: “Не знаю”.

Дослідження проводилося 1-10 лютого 2020 року методом стандартизованого інтерв’ю face-to-face з використанням планшетів за місцем постійного проживання респондентів. Опитування проводилося за вибіркою, яка репрезентує доросле населення країни в цілому, за такими ознаками як: стать, вік (від 18 років), тип поселення (місто/село) та поділ на регіони. Загалом було опитано 2000 респондентів. Статистична похибка дослідження: +/– 2,1% (з імовірністю 0,95).

 

Прохідний бар’єр на виборах до Ради долають чотири партії – Socis

Якби вибори до Верховної Ради України відбулися наступної неділі, то п’ятивідсотковий бар’єр подолали б чотири партії: “Слуга народу”, “Європейська солідарність”, “Опозиційна платформа – За життя” та Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”.

Такими є результати соціологічного дослідження “Соціально-політична ситуація в Україні – лютий 2020”, проведеного центром Socis – Укрінформ.

Згідно з дослідженням, якби вибори до парламенту відбулися наступної неділі, то партія “Слуга народу” набрала б 30,1%; “Європейська солідарність” — 10,1%; ОПЗЖ – 10%; ВО “Батьківщина” – 8,1%; партія “Сила і честь” – 2,9%; партія “Голос” – 2,5%; партія “Радикальна партія Олега Ляшка” – 2,5%; партія “Громадянська позиція” – 2,2%. Решта політсил набирають менш як 2% голосів.

Водночас, відповідаючи на запитання: “Хто, на Вашу думку, зараз є реальною опозицією до нової влади в Україні?”, 25,5% опитаних назвали партію “Європейська солідарність”; 22,5% – ОПЗЖ; 16,7% – ВО “Батьківщина” та 5,5% – партію “Голос”.

Дослідження проводилося 1-10 лютого 2020 року методом стандартизованого інтерв’ю face-to-face з використанням планшетів за місцем постійного проживання респондентів. Опитування проводилося за вибіркою, яка репрезентує доросле населення країни в цілому, за такими ознаками як: стать, вік (від 18 років), тип поселення (місто/село) та поділ на регіони. Загалом було опитано 2000 респондентів. Статистична похибка дослідження: +/– 2,1% (з імовірністю 0,95).

 

МЗС висловило протест Росії через затримання українських рибалок

У понеділок, 17 лютого, до Міністерства закордонних справ України викликали тимчасового повіреного у справах РФ та висловили протест у зв’язку із затриманням російською стороною чотирьох українських рибалок в Азовському морі.

Про це повідомляє пресслужба МЗС – Укрінформ.

“Вимагаємо від російської сторони неухильно дотримуватися своїх міжнародно-правових зобов’язань і міжнародних договорів, стороною яких вона є, і невідкладно надати вичерпну інформацію щодо обставин затримання українського риболовецького судна та чотирьох членів його екіпажу”, – зазначається у повідомленні.

У ході зустрічі російській стороні було передано вимогу невідкладно звільнити українських рибалок, риболовецьке судно та повернути весь риболовецький інвентар.

“Українська сторона вчергове підтверджує принципову позицію щодо незмінності закріпленого в Конституції України та міжнародно визнаного статусу Автономної Республіки Крим та м. Севастополь як невід’ємної частини суверенної території України”, – йдеться у коментарі.

Як повідомляв Укрінформ, 15 лютого співробітники прикордонного управління ФСБ Росії в окупованому Криму, в західній частині Азовського моря затримали маломірне судно з чотирма громадянами України на борту, як стверджується, без документів, що засвідчують їхні особи. В ФСБ заявили, що українські рибалки нібито займалися незаконним виловом риби.

Раніше СБУ заявляла, що фіксує порушення норм міжнародного права з боку співробітників ФСБ Росії щодо громадян України, які здійснюють вилов риби в акваторії Азовського моря.

Останнім часом Чорне й Азовське моря, а також Керченська протока стали місцями активних дій військово-морського флоту й інших морських формувань Росії, які створюють загрози й цивільному судноплавству, і діям українських військових моряків.

 

Чубаров – про затримання Межмедінова: Поки Крим окупований, РФ поповнюватиме “обмінний фонд”

Поки Крим окупований, Кремль постійно буде поповнювати свій “обмінний фонд” все новими і новими заручниками.

Такими словами голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров прокоментував у Facebook затримання в окупованому Криму Нарімана Межмедінова, обвинуваченого в участі в батальйоні імені Челебіджихана – Укрінформ.

“Нескінченний процес обміну/звільнення можна зупинити лише відновивши суверенітет України над Кримом та окремими районами Донецької й Луганської областей. Все інше, якщо не від лукавого, то самообман, за яким настане гірке прозріння”, – зазначив Чубаров.

Як повідомлялося, в понеділок стало відомо, що співробітники ФСБ РФ затримали в Криму Нарімана Межмедінова – жителя Чорноморського району, якого підозрюють в участі в незаконному збройному формуванні – батальйоні імені Н. Челебіджихана.

У російській спецслужбі стверджують, що підозрюваний влітку у 2016 році виїхав на материкову Україну, де вступив до лав згаданого батальйону, а повернувшись до окупованого Криму, “не звернувся в правоохоронні органи із заявою про це, тим самим продовживши свою злочинну діяльність, тобто участь у батальйоні”.

 

Правозахисники заявляють про дискримінацію в Україні кримських пенсіонерів і абітурієнтів

Для переселенців із Криму існує окремий порядок виплати пенсій, а кримські діти не можуть вчитися на підконтрольних Україні територіях там, де вони хочуть.

Про це заявила голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник на пресконференції в Укрінформі.

За її словами, Коаліція правозахисних організацій, яка опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок збройного конфлікту, внесла це у свій звіт, який надіслала до Женеви на сесію профільного Комітету ООН, який відбувається сьогодні, 17 лютого.

Як стверджують правозахисники, для переселенців із Криму існує окремий порядок виплати пенсій, який відзначається від такого ж для внутрішньо переміщених осіб з інших тимчасово окупованих територій.

Люди, які виїхали з Криму і отримали довідку ВПО, місяцями не можуть отримати пенсію, заявила Скрипник. За її словами, виявляється, Україна звертається до Росії, надає всі персональні дані пенсіонера і чекає, коли звідти надішлють пенсійну справу. Весь цей час люди живуть без пенсій.

“Пенсійний фонд посилається на чинне законодавство, яке у нас є з Росією. Хоча поширюється воно на громадян, які постійно проживають у Росії. Але ж Крим – це Україна, і не можна застосовувати це законодавство щодо наших громадян-переселенців. Мало того, від кримчан вимагають ще писати добровільну заяву, що вони хочуть, щоб був такий запит до Росії”, – обурюється правозахисниця.

Також, за її словами, кримські діти обмежені у можливостях продовжити навчання на підконтрольній Україні території та у виборі місця навчання.

“Документи про кримську освіту Україна не визнає, що позбавляє можливості кримських дітей переїхати сюди і продовжити навчання або працювати. Коли питання хотіли частково вирішити, то створили освітні центри “Крим-Україна” та “Донбас-Україна”, і через них діти можуть вступати у виші на підконтрольній території, але перелік таких закладів обмежений і територіально наближений до тимчасово окупованих територій”, – сказала Скрипник і наголосила, що таке не всім підходить.

Так, за даними правозахисників, у 2017 році пропозицією навчатися на підконтрольних Україні територіях скористалися лише 204 молодих людей із 10 тисяч випускників у Криму на рік.

Як повідомлялося, міністр освіти і науки України Ганна Новосад у жовтні 2019 року заявила про необхідність переглянути правила вступу для абітурієнтів з Криму та Донбасу, надавши їм доступ до всіх вищих навчальних закладів України.

За її даними, у 2019 році 1600 вступників з непідконтрольних територій Донбасу і 265 вступників з окупованого Криму вступили до українських вишів за спрощеною процедурою. Міністр підкреслила, що це – найбільший показник за останні 4 роки, і означає, що є інтерес до навчання в Україні.

 

Жителі окупованих територій обмежені в соціальних правах та адмінпослугах — правозахисники

Жителі тимчасово окупованих територій України обмежені в соціально-економічних правах та наданні адміністративних послуг.

Такого висновку дійшли в Коаліції правозахисних організацій, яка опікується захистом прав осіб, постраждалих внаслідок конфлікту, заявила на пресконференції в Укрінформі юристка благодійного фонду Stabilization Support Services Ганна Дудінська.

Представляючи альтернативний урядовому звіт для ООН, Дудінська звернула увагу на ускладнені процедури надання адміністративних послуг постраждалим внаслідок конфлікту громадянам.

Вона зазначила, що законодавець не визнає жодних документів, виданих так званою “владою” на тимчасово окупованих територіях. Винятком є лише документи, які підтверджують факт народження й смерті. Та отримати на їхній основі документ українського зразка можна лише через суд.

“І хоча процедура є спрощеною, практика показує, що вона є затягнутою, і це тягар на людину. Їй треба кілька разів виїхати, сплатити судовий збір. І в результаті не більше 37% дітей, народжених на тимчасово окупованих територіях, мають свідоцтво про народження українського зразка”, – сказала Дудінська, нагадавши, що факт реєстрації народження є дуже важливий, бо відкриває доступ до публічних послуг – медичних, освітніх, соціальних.

Також на сьогодні немає окремої процедури для жителів тимчасово окупованих територій, яка б дозволила їм реалізувати своє конституційне право на пенсію, заявила Дудінська, додавши, що вони змушені користуватися дискримінаційною процедурою для переселенців.

“Відповідно ми не маємо актуалізованої статистики щодо ВПО, ми не можемо відслідкувати їхні реальні потреби, ми маємо величезне навантаження на пункти в’їзду-виїзду з тимчасово окупованих територій і ставимо у соціально незахищене становище наших громадян, які стали заручниками окупації”, – сказала правозахисниця.

У звіті Коаліції правозахисних організацій пропонується запровадження ефективної позасудової процедури визнання фактів народження-смерті на тимчасово окупованих територіях, розроблення і запровадження таких норм, які дозволять громадянам на тимчасово окупованих територіях реалізувати своє право на пенсію.

 

Сенцов: Путін легше віддасть Кремль, ніж Крим

Єдиною стратегією в питанні деокупації Криму може бути лише тиск на Росію з боку України і світової спільноти. Сам Путін ніколи не поверне Крим.

Таку думку український режисер, колишній політв’язень Олег Сенцов висловив в інтерв’ю виданню “Українська правда” – Укрінформ.

“Тут потрібно розуміти, що Путін Крим не віддасть, це неможливо. Він простіше віддасть Кремль, ніж віддасть Крим. Значить, продовжувати намагатися з ним домовитися про Крим не можна. Донбас він теж на наших умовах не поверне. Значить, потрібно тиснути – це єдина стратегія як України, так і світової спільноти”, – вважає Сенцов.

За його словами, тиск на Путіна має “не дати йому стабілізувати політичну, економічну, соціальну ситуацію всередині Росії”.

Як зазначив колишній політв’язень, нинішній режим у РФ “все одно приречений”.

“Він авторитарний, він побудований на брехні, на залякуванні, на обмані. Він не може існувати вічно. Там немає жодної інституції в Росії. Є лише Путін. Це такий стовп, на який поставлено всі решта – парламент, ЗМІ, поліцейські, спецслужби, армія. Все залежить лише від однієї людини, приймає рішення тільки одна людина – Путін”, – сказав Сенцов.

 

Пристайко — про перестановки в команді Путіна: Спостерігатимемо, що планує Козак

Офіційний Київ вивчає конституційні зміни, які нещодавно вніс до Держдуми РФ президент Володимир Путін. Разом з тим Україну цікавлять зміни в оточенні Путіна.

Про це міністр закордонних справ України Вадим Пристайко сказав в інтерв’ю чеському виданню Respekt – Укрінформ.

“Ми все ще їх (зміни до Конституції РФ — ред.) аналізуємо, як і решта світу. Нас цікавлять трохи інші зміни в оточенні Путіна, обмін його радника Суркова на віце-прем’єр-міністра Козака. Дехто каже, що прихильника війни Суркова замінив прихильник миру Козак. Але з “руським міром” треба бути обережними. Ми спостерігатимемо, що планує Козак”, – сказав Пристайко.

На його думку, заміна цих двох може бути “ознакою певної трансформації”.

Україна, за словами Пристайка, не може ігнорувати російського сусіда, він завжди буде сусідом. Водночас він зауважив, що РФ уже перестала бути нашим найбільшим бізнес-партнером України, і двосторонні зв’язки дедалі слабшають. Для того, щоб так не було, росіяни повинні змінити своє ставлення, підкреслив Пристайко.

Як повідомлялося, у січні Путін своїм указом призначив колишнього віцепрем’єра Дмитра Козака заступником керівника адміністрації президента РФ.

25 січня з’явилася інформація, що помічник президента Росії Владислав Сурков залишив державну службу. Він, зокрема, відповідав за формування політики РФ щодо України. Чиновника також називали “архітектором” війни на Донбасі і головним ідеологом створення терористичних утворень “ДНР” і “ЛНР” на сході України.

За словами директора російського Центру політичної кон’юнктури Олексія Чеснакова, Сурков вирішив піти з держслужби через “зміну курсу на українському напрямку”. Формалізованого пояснення цього формулювання відтоді не з’явилося.

11 лютого речник глави Кремля Дмитро Пєсков підтвердив, що заступник глави адміністрації президента РФ Дмитро Козак куруватиме “українські справи і питання інтеграції”.

 

Домовленості з Росією: Пристайко нагадав Земану про вигнання Януковича

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заочно порадив президенту Чехії Милошу Земану, відомому своїми проросійськими поглядами, утримуватися від укладення таємних угод з Росією.

Про це український дипломат сказав в інтерв’ю чеському виданню Respekt – Укрінформ.

«Будьте обережні, коли укладаєте домовленості з Росією. І коли ви змушені, не робіть закулісних угод. Це завжди погано закінчується», – сказав Пристайко.

Він нагадав, що такий урок Україна, зокрема, отримала в 2013 році, коли в тодішнього президента Януковича, який поїхав на розмову з президентом Росії Путіним в Ялту напередодні підписання давно підготовленої Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, «виникла чудова ідея, що він нічого не підписуватиме з Європою, бо йому обіцяли 3 мільярди доларів позики».

Але українці не погодилися з таки формулюванням питання, і через кілька місяців Янукович опинився у вигнанні, зауважив Пристайко.

Український міністр також визнав, що Земан є не єдиним політиком у Євросоюзі з проросійською позицією.

Пристайко сказав, що Україна зацікавлена в візиті до Чехії свого лідера Володимира Зеленського, якого запросили на зустріч прем’єр-міністрів країн Вишеградської четвірки. Водночас Пристайко нагадав, що пройшло одинадцять років, перш ніж чеський прем’єр-міністр приїхав до України (Андрій Бабіш відвідав Україну в листопаді минулого року, до цього Мірек Тополанек у 2008 році).

 

США не призначатимуть спецпредставника з питань Донбасу – Гербст

Посол США в Україні у 2003-2006 роках, почесний президент Українсько-американського університету Конкордія Джон Гербст сумнівається, що США призначатимуть свого спецпредставника з питань Донбасу.

Про це він сказав в інтерв’ю “Радіо НВ”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Волкер дуже талановитий дипломат… і те, що він пішов – це певна втрата. Наскільки я знаю, вони вирішили його не замінювати, не буде нового надзвичайного посла саме для цієї справи – не по Україні, а по питаннях Донбасу”, – сказав Гербст.

Щодо нового посла США в Україні, то Гербст зазначив, що не знає, коли його призначать.

“Хоча я уважно стежу за українським питанням і російським питанням у Вашингтоні, я не зовсім розумію, чому зараз немає призначення (посла США в Україні – ред.). Я думаю, що буде якесь призначення через кілька місяців, але коли – не знаю”, – сказав він.

Експосол США в Україні також назвав тимчасово повірену у справах США в Україні Крістіну Квін компетентною дипломаткою.

Як повідомлялося, у грудні 2019 року Міністерство закордонних справ України поінформувало американську сторону про зацікавленість у призначенні нового спецпредставника Держдепу США з питань України після відставки Курта Волкера, який обіймав цю посаду з липня 2017 року по жовтень 2019 року.

 

Гербст: Обидва “Мінська” мають недоліки, але вони потрібні для санкцій

І перші Мінські угоди, і другі мають значні недоліки, але вони потрібні Україні, бо роблять можливими санкції, які накладають на Росію інші країни.

Про це посол США в Україні 2003-2006 роках, почесний президент Українсько-американського університету Конкордія Джон Гербст заявив у інтерв’ю “Радіо НВ”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Мінські угоди, обидві, мають великі недоліки, і я розумію невдоволення української сторони з цим договором. Але, не дивлячись на недоліки, “Мінськ” – він якраз потрібен для санкцій. Тому що Євросоюз наполягає на тому, що Росія має все робити за цими угодами, і, якщо Росія цього не робить, то Європа має накласти санкції. Звісно, вони і наклали, і наразі кожен рік наново їх роблять, і тому вже майже 6 років Росія під санкціями — саме через їх агресію на Донбасі. І з цієї точки зору Мінськ Україні потрібен”, – сказав Гербст.

Як повідомлялося, у липні 2014 року Європейський Союз запровадив економічні санкції проти Росії за незаконну анексію Криму та дії з дестабілізації на сході України. У вересні 2014 року ці санкції посилили.

У березні 2015 року Європейська рада пов’язала дію обмежувальних заходів із невиконанням Росією Мінських домовленостей. Відтоді щопівроку ЄС розглядає питання про продовження економічних санкцій проти РФ.

 

Бірюков вибачився за пост у соцмережі: Скоїв дурницю на емоціях

Колишній радник п’ятого президента України Петра Порошенка Юрій Бірюков вибачився за свій пост у соцмережі, де назвав “ублюдками” військових, які голосували за Володимира Зеленського на виборах глави держави.

Про це він написав 17 лютого у Facebook – Укрінформ.

“Можна ховати голову в пісок, чекаючи закінчення хайпу. Можна написати багато слів  про контекст. Можна знаходити пояснення. А можна просто написати про те, що скоїв дурницю на емоціях, не вважаючи свої власні думки істиною в останній інстанції. Психонув, сказав дурницю. Реально сам відчував дискомфорт практично відразу ж. Щиро перепрошую за власну дурість у суботньому дописі”, – зазначив він.

Як повідомлялося, 15 лютого Бірюков написав у Facebook пост, в якому побажав “кожному ублюдку зі складу ЗСУ, який навесні минулого року проголосував за Зеленського, вічно бути у спільному патрулюванні з сепарами”.

Після цього, 17 лютого, голова партії “Слуга народу”, заступник голови однойменної фракції у Верховній Раді Олександр Корнієнко запропонував посилити відповідальність за образу військовослужбовців.

Раніше Президент України Володимир Зеленський заявив, що ситуацію на Донбасі у випадку підготовки до місцевих виборів можуть контролювати спільні патрулі представників України, тимчасово окупованих територій і ОБСЄ.

У свою чергу, глава МЗС Вадим Пристайко уточнив, що в процесі обговорення ідеї створення спільних патрулів на Донбасі за участю представників України, тимчасово окупованих територій і ОБСЄ буде враховуватися досвід Хорватії.

 

“Слуга народу” пропонує посилити відповідальність за наклеп на військових

Депутатська фракція партії “Слуга народу” закликає посилити відповідальність за образи та наклеп на адресу військовослужбовців.

Про це повідомив перший заступник голови фракції Олександр Корнієнко 17 лютого під час засідання погоджувальної ради, передає кореспондент Укрінформу.

“Ми хотіли би звернути увагу колег і всіх виборців на те, що зараз відбувається річниця президентської кампанії, і в нас якісь знову сплески тих подій, які були рік тому. Вони пов’язані, в першу чергу, з певним таким підвищенням градусу обговорень у соціальних мережах, навіть поверненням до такої неприємної штуки як мова ненависті. Тобто у нас знову лунають заклики різні, лунають образи в бік зокрема військовослужбовців. І це роблять люди, пов’язані з колишнім Верховним Головнокомандувачем — це теж є неприйнятним. У нас є така пропозиція для обговорення: посилити відповідальність за образи та наклеп на адресу військовослужбовців, тобто винести це окремим пунктом”, – зазначив Корнієнко.

Як повідомлялося, 16 лютого ексрадник президента Порошенка Юрій Бірюков написав у Facebook пост, у якому побажав “каждому ублюдку из состава ВСУ, который весной прошлого года проголосовал за Зеленского, вечно быть в совместном патрулировании с сепарами”.

Згодом Бірюков цей пост видалив.

 

Військові РФ скасували для своїх передових підрозділів на Донбасі режим “тиші”

Російське окупаційне командування скасувало обмеження щодо дотримання режиму припинення вогню для передових підрозділів з’єднань і частин РФ.

Про це йдеться на сайті Міноборони – Укрінформ.

“За повідомленнями Головного управління розвідки Міністерства оборони України, російське окупаційне командування активізувало заходи з провокування напруженості на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях. Зокрема, скасовані обмеження щодо дотримання режиму припинення вогню для передових підрозділів з’єднань і частин 1 (Донецьк) та 2 (Луганськ) АК ЗС РФ”, – йдеться у повідомленні.

Крім того, російськими пропагандистами для нав’язування панічних настроїв серед місцевого населення розповсюджуються повідомлення про нібито підготовку сил і засобів ООС до наступу у формі т.зв. бліцгригу та інша неправдива інформація з метою дискредитації командування та особового складу підрозділів ЗСУ.

 

Російські шпигуни шукали інтернет-кабелі між Європою і США – The Times

Росія відправила до Ірландії кількох шпигунів, щоб вони склали карту точного розташування оптоволоконних трансатлантичних кабелів на океанському дні, які з’єднують Європу з Америкою.

Про це повідомляє The Times – Укрінформ.

“Росія надіслала агентів розвідки до Ірландії для того, щоб встановити місце розташування оптоволоконних кабелів, які з’єднують Європу з Америкою”, – йдеться у повідомленні.

В ірландській поліції висловлюють побоювання, що російські шпигуни можуть шукати вразливі ділянки в кабелях, щоб їх пошкодити в майбутньому.

Місцеві силовики й розвідка також вважають, що відряджені до Ірландії “туристи” є співробітники ГРУ Росії.

Як зазначає видання, Ірландія є точкою, звідки виходять кабелі зв’язку, що забезпечують інтернет-трафік між США, Британією та Європою. Саме ці кабелі дають змогу мільйонам людей спілкуватися і проводити фінансові операції без перешкод.

 

Захопленим ФСБ рибалкам надають юридичну допомогу, жителі Керчі приносять в ізолятор їжу

Українські рибалки, захоплені російськими окупантами в Азовському морі, почуваються нормально, їм надається юридична допомога, а жителі Керчі приносять їм в ізолятор їжу.

Про це Крим.Реалії повідомляє з посиланням на народного депутата від партії “Слуга народу” Павла Мельника – Укрінформ.

“Вони (українські рибалки – ред.) нормально почуваються, у нормальному стані. Плюс до всього, ми займаємося юридичною підтримкою і кваліфікованою допомогою. Ми зустрічалися з їх рідними. Вони підписали всі звернення”, – розповів Мельник.

Як стверджує депутат, українські рибалки вийшли в море без документів.

“Вони були без документів всі. Батько капітана корабля Максима Терехова вже поїхав до Керчі, повіз всі документи хлопцям”, – повідомив депутат.

Як повідомлялося, 15 лютого співробітники прикордонного управління ФСБ РФ захопили в Азовському морі 4-х українських рибалок, які проживають в с. Райнівка Приморського району Запорізької області. 15 лютого Керченський міський “суд” заарештував їх на 10 діб “за незаконний вилов риби”.

Головне управління Національної поліції України в АР Крим за фактом захоплення українського судна розпочало кримінальне провадження за статтями 146 і 278 Кримінального кодексу України.

 

Про затриманих ФСБ українських рибалок розповіли деталі, наймолодшому – 19 років

Народний депутат України Павло Мельник оприлюднив точні дані рибалок, яких затримали російські прикордонники, наймолодшому з них — 19 років.

Про це він повідомив на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

«З’ясували деякі деталі цього інциденту, а саме: вихід в море було здійснено 14 лютого 2020 року на промисловому катері «Стрела» з села Райнівка Приморського району Запорізької області. Точні дані українських рибалок: Гога Сергій Іванович 17.01.1989 р.н. (неодружений, мешканець с. Райнівка); Іванов Олексій Степанович 03.12.2000 р.н.; (неодружений, мешканець с. Райнівка, має лежачу хвору мати після інсульту); Тюркеджи Василь Олександрович, 14.10.1992 р.н.; (неодружений, мешканець с. Райнівка); Тєрєхов Максим Олександрович, 21.12.1980 (мешканець міста Мелітополь, одружений, має доньку)», – повідомив Мельник.

Мати капітана судна Максима Тєрєхова, Наталія, розповіла, що син зателефонував їй зранку 15 лютого та повідомив, що їх захопили.

Як повідомлялося, Керченський «міський суд» арештував на 10 діб чотирьох українських рибалок, які були затримані російськими прикордонниками у західній частині Азовського моря. Рибалок звинувачують у браконьєрстві. На їхньому судні під час затримання знайшли близько 300 рибин камбали.

 

MH17: у міжнародній слідчій групі – четверо представників Офісу генпрокурора

До роботи Міжнародної слідчої групи у справі про збиття малазійського літака рейсу MH17 залучено 4 представників Офісу генерального прокурора.

Про це в коментарі Укрінформу повідомили в пресслужбі ОГП.

“У зв’язку із розповсюдженням інформації щодо розслідування збиття літака рейсу МН17 “Малайзійських авіаліній” повідомляємо про участь української сторони. Наразі до роботи Міжнародної слідчої групи від Офісу генерального прокурора залучено 4 представники Офісу”, – зазначається в повідомленні.

В ОГП також підкреслили, що на національному рівні процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюють 9 співробітників Офісу генпрокурора, а саме: Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту.

Вказується, зокрема, що ці прокурори мають досвід у здійсненні розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності, терактів та інших найтяжчих кримінальних правопорушень. “Це дозволяє забезпечити не лише високий рівень професіоналізму, але також зберігає інституційну пам’ять у розслідуванні загибелі 298 пасажирів літака рейсу МН17 Малайзійських авіаліній”, – йдеться у повідомленні.

В ОГП також зазначили, що під час прийняття рішень у даному кримінальному провадженні Офіс генпрокурора залишається надійним міжнародним партнером та перебуває у постійній комунікації з іноземними колегами.

Як повідомляв Укрінформ, міністр закордонних справ Вадим Пристайко заявив у понеділок, 17 лютого, що звільнення українських прокурорів, які брали участь в розслідуванні справи MH17, не вплине на подальше розслідування.

Раніше нідерландське видання NRC.NL повідомило, що українських прокурорів, які брали участь в розслідуванні трагедії рейсу МН17, було звільнено. А серед них два прокурори, які були від імені України у Міжнародній спільній слідчій групі (JIT), яка займається розслідуванням справи MH17.

Зазначається, що така ситуація може зіграти на руку підозрюваним, які можуть використати звільнення українських прокурорів під час судового розгляду, а також вплинути на подальше розслідування щодо інших можливих підозрюваних.

Суд щодо збиття літака Boeing 777 рейсу МН17 розпочнеться 9 березня 2020 року.

19 червня 2019 року Міжнародна спільна слідча група з розслідування катастрофи МН17 (JIT) також назвала імена чотирьох причетних до катастрофи МН17. Це, зокрема, Леонід Харченко – українець, який воював на боці “ДНР”, Сергій Дубинський – полковник ГРУ Генерального штабу Збройних сил РФ, очільник “ГРУ ДНР”, саме його вважають організатором бойового застосування установки; Олег Пулатов – підполковник запасу російських ПДВ, причетний до перевезення “Бука”, який займався організацією охорони району падіння уламків збитого літака; Ігор Гіркін – відставний офіцер збройних сил РФ, колишній полковник ФСБ, активний учасник російської збройної агресії в Україні. Один з підозрюваних – підполковник спецназу ГРУ РФ Олег Пулатов виявив бажання долучитися до судового процесу і буде представлений у суді нідерландською юридичною фірмою.

Пасажирський Boeing-777 “Малайзійських авіаліній”, що виконував рейс МН17 із Амстердама до Куала-Лумпур, був збитий збройними силами РФ над окупованим Донбасом 17 липня 2014 року. На борту лайнера перебувало 283 пасажири і 15 членів екіпажу, всі вони загинули.

Міжнародна слідча група повідомила, що літак рейсу MH17 був збитий зенітно-ракетним комплексом “Бук”, який належить 53-й зенітно-ракетній бригаді протиповітряної оборони російських збройних сил, дислокованій у Курську.

У травні 2018 року Нідерланди та Австралія офіційно обвинуватили Росію у причетності до катастрофи рейсу МН17.

 

Ротація українських прокурорів не вплине на розслідування справи МН17 – Пристайко

Звільнення українських прокурорів, які брали участь в розслідуванні справи MH17, не вплине на подальше розслідування.

Про це заявив міністр закордонних справ Вадим Пристайко під час спілкування з журналістами після закладення пам’ятного каменя на місці майбутнього меморіалу пам’яті жертв рейсу PS752 в міжнародному аеропорту “Бориспіль”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Що стосується слідчих, то це відома проблема, яка існує при зміні, ротації слідчих. Я запевняю вас, що генеральний прокурор і слідчі, які зайняті у справі… керівництво знає, питання розглядається, але воно відбувається просто в контексті нормальної ротації. Не всі слідчі підуть, слідчі, які працювали, є напрацьовані матеріали”, – сказав Пристайко.

За його словами, звільнення прокурорів було пов’язано з ротацією у рамках реформи ГПУ. Він також наголосив, що українська сторона забезпечить допомогу нідерландській стороні, яка за згодою України веде розслідуванням катастрофи МН17.

Раніше нідерландське видання NRC.NL повідомило, що українських прокурорів, які брали участь в розслідуванні трагедії рейсу МН17 було звільнено. Серед них – два прокурори, які були від імені України у Міжнародній Спільній слідчій групі (JIT), яка займається розслідуванням справи MH17. У Нідерландах занепокоєні, що підозрювані зможуть під час судового розгляду використати факт звільнення українських прокурорів на свою користь.

Як повідомляв Укрінформ, суд щодо катастрофи літака Boeing 777 рейсу МН17 розпочнеться 9 березня 2020 року.

19 червня 2019 року Міжнародна спільна слідча група з розслідування катастрофи МН17 (JIT) назвала імена чотирьох причетних до катастрофи МН17. Це, зокрема, Леонід Харченко – українець, який воював на боці “ДНР”, Сергій Дубинський – полковник ГРУ Генерального штабу Збройних сил РФ, очільник “ГРУ ДНР”, якого вважають організатором бойового застосування установки; Олег Пулатов – підполковник запасу російських ПДВ, причетний до перевезення “Бука”, який займався організацією охорони району падіння уламків збитого літака; Ігор Гіркін – відставний офіцер збройних сил РФ, колишній полковник ФСБ, активний учасник російської збройної агресії в Україні.

Один з підозрюваних – підполковник спецназу ГРУ РФ Олег Пулатов виявив бажання брати участь у судовому процесі у справі МН17. Його інтереси представлятимуть адвокати Сабіна тен Дуссхате та Баудевейн ван Ейк з нідерландської юридичної фірми Sjöcrona Van Stigt.

Пасажирський Boeing-777 “Малайзійських авіаліній”, що виконував рейс МН17 із Амстердама до Куала-Лумпур, був збитий збройними силами РФ над окупованим Донбасом 17 липня 2014 року. На борту лайнера перебувало 283 пасажири і 15 членів екіпажу, всі вони загинули.

Міжнародна слідча група повідомила, що літак рейсу MH17 був збитий зенітно-ракетним комплексом “Бук”, який належить 53-ій зенітно-ракетній бригаді протиповітряної оборони російських збройних сил, дислокованій у Курську.

У травні 2018 року Нідерланди та Австралія офіційно обвинуватили Росію у причетності до катастрофи рейсу МН17.

 

Права постраждалих від конфлікту на Донбасі: правозахисники підготували звіт для ООН

Правозахисники підготували альтернативний звіт для ООН про дотримання соціально-економічних прав осіб, що постраждали внаслідок збройного конфлікту на сході України.

Про це повідомила на брифінгу в Укрінформі менеджер з адвокації Центру прав людини “ZMINA” Альона Луньова.

“Якраз сьогодні, 17 лютого, починається 67-ма сесія Комітету ООН з економічно-соціальних і культурних прав, протягом якої буде заслуховуватись звіт України, а також альтернативні позиції й додаткова інформація, яку надавали громадські організації, міжнародні місії та офіс уповноваженого Верховної Ради з прав людини”, – сказала вона.

Луньова зазначила, що альтернативний звіт підготувала коаліція правозахисних та громадських організацій, до якої увійшли “Донбас СОС”, “Крим СОС”, “Право на Захист”, “Восток-СОС”, “Громадський холдинг “Група впливу”, БФ “Stabilization Support Services»”, Центр прав людини ZMINA та Кримська правозахисна група.

“Ми презентуємо з колегами й сам звіт, який складається з відповідей на питання, які були поставлені профільним комітетом щодо проблематики постраждалих від конфлікту осіб – це ВПО, мешканці окупованих територій та “сірої зони”. А також це і рекомендації державі, які зможуть поліпшити життя людей”, – додала представниця Центру прав людини “ZMINA”.

У звіті окремо розглядається нинішня ситуація на тимчасово окупованих територіях, а також зріз законодавства щодо згаданих осіб. Автори звіту описують, наскільки ВПО адаптовані в громадах та як вирішуються житлові питання. Також правозахисники виокремили у звіті питання права на психічне та ментальне здоров’я, а також право на освіту.

Коаліція правозахисних організацій також звернулась до Комітету ВР з економічних, соціальних та культурних прав із проханням розглянути можливість включення підготовлених правозахисниками рекомендацій до підсумкових зауважень для держави-учасниці.

 

Активісти вимагають не пускати в Україну ще одного російського актора

У Харкові активісти звернулися до правоохоронців із проханням заборонити в’їзд в Україну російському актору Михайлу Поліцеймако.

Про це кореспондентові Укрінформу розповів лідер громадської організації “Світанок” Вадим Поздняков.

“Нам стало відомо, що 3 березня у Палаці студентів Харківського національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого планується комедія “Останній поверх” за участю російського актора Михайла Поліцеймако”, – зазначив Поздняков.

За його словами, Поліцеймако неодноразово виступав у анексованому Криму та занесений до списків сайту “Миротворець” – у лютому 2017 року та в лютому 2015 року він виступав у Севастополі та Сімферополі.

“Ми вже звернулися до СБУ і ДПСУ із електронним листом, вимагаючи заборонити в’їзд даній особі в Україну”, – додав Поздняков.

За його словами, афіші комедії за участю Поліцеймако можна побачити поки що у центрі міста.

Як повідомляв Укрінформ, 6 лютого у Харківському академічному українському драматичному театрі ім. Шевченка скасовано виставу за участю групи російських артистів, у тому числі, Віктора Логінова, який у 2018 році гастролював в анексованому Севастополі.

Раніше в Україну не пустили російську акторку Ларису Удовиченко, а актор Марат Башаров сам відмовився їхати. Обоє планували виступити в Харкові зі спектаклем “Ідея фікс”.

В обох випадках активісти організації “Світанок” зверталися до УСБУ в Харківській області, вимагаючи заборону на в’їзд в Україну російських артистів.

 

КВУ оцінив ризики впливу Росії на місцеві вибори в Україні

У Комітеті виборців України прогнозують, що ризики впливу РФ на місцеві вибори в Україні у 2020 році будуть більшими у порівнянні з президентськими та парламентськими виборами минулого року.

Про це сказав голова КВУ Олексій Кошель під час виступу на міжнародному круглому столі “Посилення російського втручання у виборчі процеси: загрози та реагування” в Києві, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“За оцінкою Комітету виборців, ризики російського впливу на місцеві вибори 2020 року будуть не меншими, навіть більшими, у порівнянні з минулими загальнонаціональними виборчими кампаніями”, – зазначив Кошель.

Він додав, що розглядаючи приклади парламентських та президентських виборів 2019 року, “маємо підстави говорити про втручання Росії в українські вибори в рази більше і значно масштабніше, ніж у наших західних сусідів”.

Кошель зауважив, що втручання РФ у вибори в Україні відбувається в кількох напрямках. Зокрема, він зупинився на інформаційному втручанні. “Зараз російська медійна машина перетворюється на фабрику зі створення українських політичних зірок. Ми бачимо, що деякі українські політики є надзвичайно популярними в російських медіа, пакет російських телеканалів активно підтримує, скажімо, формування іміджу політика Іллі Киви, ця його переписка з Володимиром Жириновським, політика Шарія, вирощеного російськими телеканалами, політика Віктора Медведчука та багатьох інших”, – розповів Кошель.

Він також нагадав про поїздку до Москви Віктора Медведчука напередодні парламентських виборів в Україні минулого року, де той зустрічався з російськими прем’єр-міністром і президентом. “Ця поїздка дуже широко висвітлювалася російським телебаченням, доступ до якого має значна кількість громадян України, а після кодування телеканалів, цей відсоток надзвичайно стрімко зріс”, – зауважив Кошель.

Також КВУ відзначає загрози фейкового спостереження за ходом виборчої кампанії, роботу в соціальних мережах, роботу ботів, антиукраїнських сторінок.

 

Місцеві вибори на окупованих територіях неможливі — ексзаступник голови ЦВК

Проведення місцевих виборів на окупованих територіях Донецької та Луганської областей в нинішніх умовах неможливе.

Про це сказав колишній заступник голови ЦВК Андрій Магера під час виступу на міжнародному круглому столі “Посилення російського втручання у виборчі процеси: загрози та реагування” в Києві, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“На далеку перспективу лишаюся оптимістом, проте з точки зору сьогоднішнього дня проведення виборів на окупованих територіях неможливе,” – сказав Магера.

Він наголосив, що українське виборче законодавство передбачає дотримання певних засад і принципів, що є каркасом виборчої системи, без якого вибори втрачають сенс. “Зокрема, у мене виникає питання, як проводити ті ж вибори на окупованому Донбасі, коли … з об’єктивних причин Україна як держава не може гарантувати дотримання принципів загального виборчого права”, – наголосив Магера.

Він також зауважив, що наразі важко знайти оптимальний спосіб розв’язання питання голосування внутрішньо переміщених осіб.

Окрім того, Магера наголосив на важливості дотримання та забезпечення принципу вільних виборів, створення умов для вільного формування своєї волі — коли виборець сам вирішує, за кого йому голосувати без нав’язування з боку телебачення, сторонніх осіб, коли людина має можливість аналізувати різного роду інформацію і після того приймати рішення. “Чи можливо це зробити сьогодні для виборця на окупованому Донбасі? Моя відповідь є очевидною, що ні”, – вважає Магера.

Він додав, що “в умовах цієї рашистської пропаганди, яка є на телеканалах так званих ДНР і ЛНР”, виборець позбавлений можливості вільно підійти до формування свого бачення, вияву своєї політичної волі.

Водночас неодноразові заяви “офіційних” осіб з окупованих територій про те, що вони не будуть допускати представників українських політичних партій і самі вирішуватимуть, які українські ЗМІ зможуть працювати на виборах, на думку Магери, “звужують можливість проведення виборів на цих територіях фактично до нуля”. “Очевидно, треба бути якимось самогубцем, аби парламент ухвалив рішення про проведення виборів на окупованому Донбасі уже в жовтні 2020 року. Мова іде про 25 жовтня”, – додав він.

Магера зауважив, що “в юридичному сенсі, за Конституцією України, це стаття 75. Призначення чергових як і позачергових виборів на сьогодні – це прерогатива парламенту”. “Проте, на мою думку, є два ланцюжки, які можуть або запустити виборчий процес за назвою, а не по суті на окупованому Донбасі, або не запустити його як такий. Перший – ухвалення рішення парламенту, коли парламент ухвалює постанову про призначення чергових виборів у тому числі на окупованому Донбасі. І другий момент – навіть якщо призначено вибори самим парламентом, у Центральної виборчої комісії і за нині чинним законом про місцеві вибори, і за положеннями Виборчого кодексу залишається можливість ухвалити рішення про встановлення неможливості проведення виборів на окремих територіях в силу неможливості дотримання положень виборчого законодавства”, – зауважив Магера.

Таким чином, наголосив він, “тоді ЦВК буде змушена брати на себе відповідальність: або вони залишають все так, як є, і виконують постанову парламенту, або все ж таки займають позицію здорового глузду і, маючи всі правові механізми, ухвалюють постанову про неможливість проведення виборів на окремих територіях окупованого Донбасу”.

Магера також звернув увагу на високі ризики впливу російського фактора на позицію українських виборців на місцевих виборах.

“Зверніть увагу на вислів президента Путіна про те, що найбільшою геополітичною катастрофою ХХ століття є не Перша чи Друга світові війни, не Голодомор, не Голокост, а розпад Радянського Союзу. Це те, що сидить у голові цієї людини, і вона піде на все, аби спробувати відновити Радянський Союз в будь-яких формах. І вибори — це той спосіб, відносно малою кров’ю, де є можливість відновити вплив, відновити Російську імперію в колишніх кордонах”, – вважає Магера.

Він також наголосив, що всі технічні та організаційні моменти проведення місцевих виборів є другорядними, і “якщо немає дотримання принципів чи засад як таких, виборчий процес не може відбуватися”.

Як повідомляв Укрінформ, Президент України Володимир Зеленський 15 лютого під час виступу на Мюнхенській конференції з питань безпеки заявив, що хотів би провести місцеві вибори, у тому числі й на тимчасово непідконтрольному Донбасі та в анексованому Криму вже у жовтні цього року. Проте без виконання безпекових і політичних умов це неможливо.

 

У Лаврова знову лякають росіян американськими спецслужбами

Російське зовнішньополітичне відомство рекомендувало громадянам РФ при плануванні поїздок до США враховувати “загрозу переслідування американськими спецслужбами”.

Про це повідомляється на сайті МЗС РФ – Укрінформ.

«Хотіли би знову звернути увагу співвітчизників, які виїжджають за кордон, на загрозу зазнати переслідувань від американських правоохоронних органів і спеціальних служб. Така небезпека існує як у самих США, так і за запитами їх влади у третіх країнах», – йдеться у «попередженні».

Тому російський МЗС при плануванні зарубіжних поїздок радить «ретельно зважувати існуючі ризики переслідування з американської сторони, передусім, це стосується виїздів до США і країн, що мають з ними договори про видачу».

Як стверджує російське зовнішньополітичне відомство, з 2008 року на території третіх держав зафіксовано 53 випадки арешту росіян за запитом США.

У МЗС РФ як приклад нагадали про декількох засуджених у США росіян: Марію Бутіну (незаконний лобізм – ред.), Костянтина Ярошенка (транспортування великих партій наркотиків – ред.), Віктора Бута (торгівля зброєю і підтримка тероризму – ред.).

 

“Голос” готує свій план повернення Криму і Донбасу

Фракція партії “Голос” планує найближчим часом представити свій детальний план повернення окупованих українських територій.

Про це повідомляє пресслужба “Голосу” – Укрінформ.

“Україні час зайняти тверду позицію та захистити свої інтереси. Парламент повинен нарешті почати діяти і створити власне рішення. «Голос» вже має напрацьований план. Ми закликали колег по парламенту, експертів та громадськість до його створення ще кілька місяців тому. Тож ми виконали свою обіцянку і готові діяти далі спільно з усіма фракціями”, – йдеться у повідомленні.

Заступник голови фракції Ярослав Железняк уточнив, що представити цей план “Голос” планує найближчим часом.

«На конференції в Мюнхені звучало багато неприємних та неприйнятних для України речей. Але нас більше турбують ті речі, на яких, на жаль, спеціально зараз наголошують представники влади. Це і запровадження зони вільної торгівлі із державою-окупантом, і постачання води до окупованого Криму, і спільне з бойовиками патрулювання окупованих територій, і проведення ймовірних виборів, які можуть відбутись всупереч Конституції, без повернення контролю України, і навіть продовження відведення військ без повного припинення вогню. Ми вважаємо, що це неприпустимо і небезпечно для держави. Саме тому наша фракція як конструктивна сила підготувала свій план повернення окупованих територій Криму і Донбасу. Ми представимо його найближчим часом. Запрошуємо всіх, аби обговорити наш план та напрацювати спільне рішення, оскільки це вже навіть не політичне питання — це питання безпеки нашої країни», – заявив депутат.

 

Рахманін розповів, що передбачає план “Голосу” із повернення Криму та Донбасу

Депутатська фракція політичної партії “Голос” напрацювала власний план деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу.

Про це повідомив голова фракції Сергій Рахманін 17 лютого в програмі “Свобода слова” на телеканалі ICTV, передає кореспондент Укрінформу.

План передбачає припинення вогню на всій лінії розмежування протягом року, припинення бойових дій на рік-два, створення демілітаризованої зони, відбудова економічного потенціалу звільнених територій, повноцінне реформування Збройних сил України, а також уточнення виборчого законодавства та законодавчої бази загалом стосовно постраждалих внаслідок конфлікту.

“План подальшої деокупації, реінтеграції тимчасово окупованих територій означає, що єдиною можливою передумовою будь-яких подальших перемовин і дій є припинення вогню. Без припинення вогню довгостроково будь-які обіцянки, будь-які рухи приречені на невиконання, на політичну смерть. Будь-які рухи починаються тільки з того, коли протягом року, щонайменше, півроку відбудеться припинення вогню на всій лінії розмежування або на всій лінії фронту”, – зазначив Рахманін.

Далі, принаймні, за півроку після того, як вдасться досягти довгострокового припинення вогню на лінії розмежування, переконаний політик, має відбутися “розмова за допомогою посередників, виконувати ролі яких можуть представники ОБСЄ або Тристоронньої контактної групи, про створення демілітаризованої зони”. Згідно з планом політсили, така зона потрібна для убезпечення України на рік-два від ведення бойових дій та можливої ескалації конфлікту.

“Її параметри, координати можуть уточнюватися, але напевно, це має бути смуга завширшки щонайменше у 2,5 км. Припинення бойових дій з обопільної згоди має тривати щонайменше два роки. Причому, в разі порушення умов, створюється тимчасова адміністративна смуга”, – сказав політик.

При цьому він підкреслив, що така тимчасова адміністративна смуга в жодному разі не ставатиме кордоном, а її створення не означати, що Україна відмовляється від “цих людей і цих територій”.

“Просто ми маємо пояснити людям, що на превеликий жаль, держава Україна за наявності певних політичних обставин не в змозі розв’язати проблему упродовж стислого часу. Це означає, що на тимчасовій адміністративній смузі на стаціонарній основі упродовж деякого часу створюється певна зона безпеки, де паралельно ведуться перемовини”, – уточнив Рахманін.

Після цього, за планом “Голосу”, передбачається, що Україна має створити “привабливі умови для прикордонних територій” як Донбасу, так і Криму.

“Ці звільнені території мають отримати найбільший режим економічних преференцій. Точно не йдеться про вільну економічну зону, тому що ця модель в Україні не працює, але про певні пільги, які надаються державою, створення нових робочих місць, додаткових умов для інвесторів, щоби створити зразкові економічні зони”, – пояснив депутат.

Наступним пунктом запропонуваного плану є “повернення порядку денного дипломатичних перемовин щодо питань Криму”. На думку Рахманіна, у зв’язку з цим є потреба в ухваленні нового закону про тимчасово окуповані території, в якому “через кому мають бути Крим і Донбас”.

“Далі йдеться про те, що ми проводимо повноцінну реформу Збройних сил, що важко здійснити в умовах війни… Наступний пункт — це уточнення виборчого законодавства та законодавчої бази загалом, бо є ціла низка питань, які потребують законодавчого врегулювання на далеку перспективу, — від виборчих до майнових прав громадян, які постраждали внаслідок бойових дій”, – додав він.

За його підрахунками, втілення всіх пунктів цього плану може тривати близько п’яти років.

Між тим, Рахманін поінформував, що представити концепцію свого плану повернення Криму та Донбасу фракція “Голосу” планує протягом 24-28 лютого.

Як повідомляв Укрінформ, 17 лютого заступник голови фракція партії “Голос” Ярослав Железняк заявив, що їхня політсила планує найближчим часом представити свій детальний план повернення окупованих українських територій. При цьому в “Голосі” закликали колег по парламенту, експертів і громадськість до його обговорення та напрацювання спільного рішення.

 

Рух опору капітуляції відреагував на “12 кроків для України”

Для того, щоб змусити Росію, як країну-агресора, швидше відновити міжнародний правопорядок, світове співтовариство повинне посилювати санкції, а не прагнути відновити співпрацю з нею.

Про це йдеться у заяві Руху опору капітуляції щодо так званих 12 кроків “мирного врегулювання” для України, яка є в розпорядженні Укрінформу.

“Цьогорічна Мюнхенська конференція з безпеки окрім іншого, на жаль, запам’ятається скандальною заявою “12 кроків для більшої безпеки України та євроатлантичного регіону”, яку буцімто спільно підготували кілька аналітичних центрів з Європи у співпраці з Російською радою міжнародних справ. Промовистим свідченням того, що оприлюднення такої заяви на поважній міжнародній конференції було помилковим рішенням, стало те, що організатори були змушені видаляти цей текст з офіційного сайту Мюнхенської конференції з безпеки. Водночас ця подія не може залишитися поза увагою міжнародної спільноти”, – йдеться у заяві.

Як зазначили її автори, обговорювати виписані в документі положення немає жодного сенсу.

“Цей документ відтворює кремлівський підхід до оцінки “подій в Україні і навколо України”. Росія не визнає збройної агресії проти України та окупації частини її території, натомість кремлівська пропаганда поширює міф про громадянську війну в Україні. Автори “12 кроків” також неприховано запропонували втілити в життя давні забаганки Москви, спрямовані на “перегляд національної ідентичності” України з втручанням в цей процес сусідніх держав; впровадження особливого режиму економічних відносин між Донбасом та Росією; послаблення міжнародних санкцій щодо Росії, незважаючи на продовження збройної агресії та окупації українських територій”, – наголошується у заяві Руху опору капітуляції.

У документі також підкреслюється, що попри наполегливі намагання російської пропаганди сформувати в суспільній уяві вигадану паралельну реальність, неспростовним фактом залишається те, що починаючи з 20 лютого 2014 року Росія веде агресивну війну проти України, окупувала Крим й частину Донецької та Луганської областей.

Таким самим фактом є й те, що Росія розпочала та продовжує приховану війну проти держав НАТО і ЄС, прагнучи поширити хаос та дестабілізувати світовий безпековий порядок, з метою нав’язати ослабленим демократичним державам власну політичну волю. “Вважаємо, що й сама заява про “12 кроків” є черговим прикладом такого руйнівного впливу Кремля на Заході, коли встановлюючи непублічну співпрацю із західними політиками, медіа й аналітичними центрами, зловживаючи свободою слова, Москва насаджує вигідний для себе порядок денний”, – підкреслюють автори заяви.

Водночас вони наголошують, що розв’язання проблем у відносинах Росії з Україною не потребує складних і вигадливих сценаріїв. “Просто Росія, відповідно до норм міжнародного права, має припинити збройну агресію, відновити порушений міжнародний правопорядок, беззастережно вивести всі свої збройні формування з Криму, Донеччини та Луганщини, а також сприяти встановленню українського контролю вздовж всієї лінії державного кордону. Такий покроковий план, зокрема, міститься в Українській доктрині безпеки та миру, ухваленій Стратегічною радою Руху опору капітуляції 31 жовтня 2019 року”, – йдеться у заяві.

Підписанти підкреслюють, що Росія повинна визнати політичну і матеріальну відповідальність за агресію, окупацію української території та наслідки, спричинені цими злочинами. “До того моменту, поки Росія утримує під своїм загальним контролем частину території України, вона зобов’язана підтримувати життєдіяльність на окупованих нею територіях і забезпечувати там повагу до основоположних прав та свобод людини. Для того, щоб змусити агресора швидше відновити міжнародний правопорядок, світове співтовариство має посилювати санкції, а не прагнути відновити співпрацю з державою, яка зухвало і грубо порушує міжнародне право. Тільки такий підхід до розв’язання цієї проблеми забезпечить справедливий і сталий мир”, – зауважують у Русі опору капітуляції.

Як повідомляв Укрінформ, 14 лютого три європейські неурядові організації, включаючи авторитетну Мюнхенську безпекову конференцію, у співпраці з Російською радою міжнародних справ, оприлюднили документ під назвою “Дванадцять кроків до посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні”.

Цей документ, по суті, має на меті відновлення співпраці Заходу з Росією без деокупації Криму та без виконання вимог України щодо Донбасу. Він пропонує, зокрема, поступове зняття санкцій з Росії, зближення РФ із Євросоюзом. Також планом пропонується запуск “всеукраїнського загальнонаціонального діалогу” щодо визначення нової ідентичності України, який врахує погляди сусідніх країн, включаючи Росію.

Пізніше керівництво Мюнхенської конференції оприлюднило заяву, про те, що не визнає “Дванадцять кроків до посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні” офіційним документом. Підкреслювалося, що документ є приватною ініціативою, і його було видалено з офіційного сайту конференції.

Однак у суботу, 15 лютого, план “Дванадцять кроків до посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні” знову з’явився на сайті Мюнхенської безпекової конференції.

 

МОУ: Вітання в армії “Слава Україні!” — “Героям слава!” не скасовували

Втрата чинності закону “Про Стройовий статут ЗСУ” жодним чином не скасує військове вітання “Слава Україні!” — “Героям слава!”, яке буде закріплено у відомчому документі.

Про це інформує пресслужба Міністерства оборони України – Укрінформ.

“Міністерство оборони України зазначає, що втрата чинності Закону України “Про Стройовий статут Збройних сил України” жодним чином не скасує військове вітання, яке буде закріплено у відомчому документі”, – йдеться у повідомленні.

У Міністерстві оборони зазначили, що 5 лютого 2020 року парламент ухвалив закон “Про визнання таким, що втратив чинність Закону України “Про Стройовий статут Збройних сил України”. Метою ухвалення закону є приведення законодавства України у відповідність до вимог статі 92 Конституції України, якою передбачено вичерпний перелік питань, які визначаються чи встановлюються виключно законами України.

Уточнюється, що 11 лютого 2020 року закон направлено на підпис Президенту України.

З набранням чинності закону “Про визнання таким, що втратив чинність Закону України “Про Стройовий статут Збройних сил України”, в оборонному відомстві буде видано наказ Міноборони, де буде визначено: стройові прийоми і рухи військовослужбовців без зброї та із зброєю; строї підрозділів та військових частин у пішому порядку і на машинах; порядок виконання військового вітання, проведення стройового огляду; місце Бойового Прапора військової частини у строю, порядок його внесення і винесення; обов’язки військовослужбовців перед шикуванням і в строю та вимоги до їх стройового навчання.

“У відповідному наказі Міністерства оборони України будуть збережені визначені на даний час вимоги щодо виконання військового вітання, а саме вітання: “Слава Україні!” та відповіді на нього: “Героям слава!”, – наголосили в Міноборони.

 

Підпал авто священника ПЦУ: Авакова і Рябошапку просять узяти справу під контроль

Волинський депутат ВР Ігор Гузь звернувся до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова і генпрокурора Руслана Рябошапки з проханням взяти на особливий контроль справу про підпал авто священника Сергія Місана, який може бути цілеспрямованим залякуванням.

Про це депутат повідомив у Facebook – Укрінформ.

Депутат уже адресував відповідне звернення міністру внутрішніх справ та генпрокурору.

Зазначається, що отець Сергій – настоятель храму в селі Овадне, а також громади Православної церкви України у селі Сусваль. У Сусвалі місяць тому сталася конфліктна ситуація, коли священник УПЦ МП не пустив до церкви похоронну процесію, бо померлий підтримував ПЦУ. Місцеві жителі висловили свій протест і 90% віруючих заявили про рішення перейти до ПЦУ.Фото: cerkva-vv.info

«Підпал авто сам потерпілий та громадськість пов’язують з церковним конфліктом – між прихожанами ПЦУ та УПЦ МП у с. Сусваль. Адже через конфлікт священнику неодноразово погрожували, в тому числі й підпалом автомобіля”, – наголосив Гузь у зверненні.

Як повідомляв Укрінформ, в ніч проти неділі, 16 лютого, у селі Овадне Володимир-Волинського району Волинської області біля будинку отця Сергія згорів його автомобіль Volkswagen T4 разом із документами. Поліція відкрила кримінальне провадження за ч. 2 ст. 194 (умисне знищення майна шляхом підпалу).

У Володимир-Волинській єпархії ПЦУ поінформували, що представники Московського патріархату вже рік блокують храм у селі Сусваль, не допускаючи громаду ПЦУ, яка має всі належні документи для користування храмом.

 

Новий коронавірус менш смертельний, ніж його попередники — ВООЗ

Новий китайський коронавірус COVID-19 не такий смертельний, як його попередники, наприклад SARS та MERS.

Про це на брифінгу заявив очільник Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Адханом Гебреісус – Укрінформ.

“Також виявляється, що COVID-19 не такий смертельний, як інші коронавіруси, включаючи SARS та MERS. Понад 80% пацієнтів мають легку форму COVID-19 та видужують. Приблизно у 14% випадків вірус викликає важкі захворювання, включаючи пневмонію та задишку”, – заявив очільник ВООЗ.

Крім того, зараз є тенденція до зменшення кількості заражених.

Як повідомлялося, станом на ранок 17 лютого у світі зареєстровано 71 710 випадків інфікування коронавірусом (COVID-19), з яких 1 775 – летальні. В Україні жодного випадку нового коронавірусу не зареєстровано.

 

У Скалецької кажуть, що кількість випадків коронавірусу щодня зменшується

Кількість випадків захворювання, спричиненого новим коронавірусом COVID-19, має тенденцію до зменшення.

Про це на брифінгу поінформував заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Впродовж останніх чотирьох днів кожного дня спостерігається тенденція до зменшення кількості випадків (COVID-19), які реєструються за день. Маємо вже за період з 1 січня 2020 року по сьогодні 1775 летальних випадків, є дані з КНР, що понад 11 тис. осіб … одужали після гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом“, – сказав Ляшко.

Він зауважив, що смертність від COVID-19 складає 3%.

Як повідомляв Укрінформ, станом на ранок 17 лютого зареєстровано 71 710 лабораторно підтверджених випадків COVID-19.

 

Ліки проти малярії та Еболи ефективні у боротьбі з коронавірусом

Китайські дослідники встановили, що кілька наявних лікарських препаратів, такі як хлорохінфосфат, фавіпіравір і ремдесівір, вже показують певний результат при лікуванні коронавірусу (COVID-2019).

Про це повідомляє китайський урядовий портал China.org.cn – Укрінформ.

“В ході експериментів in vitro з хлорохінфосфатом, який є препаратом проти малярії та багато років використовується, стало зрозуміло, що він може ефективно стримувати розвиток інфекції нового коронавірусу”, – йдеться у повідомленні.

Нині препарат проходить клінічні випробування у понад 10 лікарнях Пекіна й Гуандуня, де знаходяться понад 100 пацієнтів.

Інший препарат фавіпіравір (для лікування грипу) випробовували на 70 пацієнтах у Шеньчжені, провінція Гуандун на півдні Китаю.

Згідно з початковими результатами дослідження, медпрепарат показав відносно очевидну ефективність та низькі побічні реакції.

Третій препарат ремдесівір, який був розроблений для боротьби з Еболою, також показав досить гарну противірусну активність проти нового коронавірусу на клітинному рівні.

Цей препарат також вже отримав дозвіл на випробовування у 10 лікарнях, які знаходяться в епіцентрі коронавірусу в Ухані.

Як повідомлялося, станом на ранок 17 лютого у світі зареєстровано 71 710 випадків захворювання коронавірусом (COVID-19), з яких 1 775 – летальні. В Україні жодного випадку нового коронавірусу не зареєстровано.

 

З Китаю евакуюють лише тих українців, які не мають жодних симптомів – МОЗ

Українські громадяни, які перебувають в китайському місті Ухань, де запроваджено суворий карантин через спалах коронавірусу, прибудуть на Батьківщину у четвер, 20 лютого.

Про це на брифінгу заявив заступник міністра охорони здоров’я України Віктор Ляшко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Літак відлітає за українцями у вівторок (18 лютого – ред.), прибуття ми очікуємо у четвер (20 лютого – ред) на територію України” – сказав Ляшко.

Він додав, що сьогодні на засіданні урядового оперативного штабу затверджено алгоритм прийому, супроводу і поселення евакуйованих, а також виділено кошти з резервного фонду для їх утримання впродовж 14 днів.

Ляшко наголосив, що евакуйовуватимуть людей без симптомів, їх двічі оглянуть лікарі – китайські медики та українські медики з Центру медицини катастроф безпосередньо перед посадкою в літак. З Уханя планують евакуювати 49 громадян України і близько 25 іноземних громадян, які також по прибуттю в Україну пройдуть 14-денний карантин.

“Це загальноприйнятна практика, що евакуювати будуть здорових людей”, – заявив Ляшко. За його словами, в самому літаку простір буде поділений таким чином, щоб виключити інфікуванням між пасажирами, на випадок якщо у когось з’являться симптоми захворювання чи погіршиться самопочуття – в літаку передбачена окрема зона обсервації, де хворий буде знаходитися до прибуття.

Наразі МОЗ, за інформацією Ляшка, обрало з-поміж 100 два заклади – один основний, один резервний, де будуть знаходитися протягом 14 діб евакуйовані з Уханя українські та іноземні громадяни, екіпаж літака. Водночас Ляшко зауважив, що час карантину може бути змінений, якщо останні наукові дані будуть свідчити, що інкубаційний період вірусу менший або більший за 14 діб.

Також він наголосив, що держава має право встановлювати тимчасові обмеження людей, які прибули з неблагополучних місць на основі закону України про захист населення від інфекційних хвороб, і нагадав, що уряд прийняв відповідне розпорядження 3 лютого. Тимчасове обмеження іноземних громадян здійснюється на підставі міжнародних медико-санітарних правил ВООЗ, які прийняті більшістю країн світу.

Як повідомляв Укрінформ, Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук 12 лютого заявив, що затримка евакуації українців із м. Ухань (Китай) пов’язана з мінімізацією ризиків проникнення коронавірусу Covid-19 в Україну. Прем’єр-міністр запевнив у тому, що уряд шукає можливість провести евакуацію таким чином, щоб не створити додаткових ризиків для місцевого населення. Влада враховує певні тонкощі, те, як поводить себе ця інфекція, та досвід інших країн, яким чином організовувати евакуацію, сказав він.

Міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька 11 лютого зазначала, що зараз у провінції Хубей перебувають близько 80 українців, з яких попередньо 50 осіб оголосили про намір евакуюватися.

 

Центробанк Китаю дезінфікуватиме готівку через коронавірус

Центральний банк Китаю у межах заходів боротьби з коронавірусом COVID-19 запровадив заходи з дезінфекції готівки. Також розглядається можливість знищення готівки, що надходить із районів з високим ризиком зараження.

Про це повідомляє CNN – Укрінформ.

“Центральний банк Китаю реалізував нову стратегію щодо стримування коронавірусу – глибоке очищення та знищення потенційно заражених грошових засобів”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, китайські банки тепер повинні проводити дезінфекцію готівки ультрафіолетовим світлом і високими температурами. Після цього вони мають зберігати грошові засоби протягом 7-14 днів, перш ніж передавати їх у подальше користування клієнтам.

Банкноти, які надходять із районів із високим рівнем ризику зараження вірусом, такі як лікарні та ринки, пройдуть спеціальну обробку. А потім будуть відправлені назад до Центробанку, оскільки в обіг їх вже не повернуть.

У відділенні Центробанку в Гуанчжоу ці банкноти можуть бути знищені, а не просто дезінфіковані.

У Центробанку додали, що, коли це буде можливо, вони надаватимуть нові купюри.

Дії банку КНР називають цілком логічними, оскільки грошові купюри вважаються дуже брудними. В рамках дослідження, проведеного в 2017 році в Нью-Йорку, на поверхні банкноти знайшли 397 видів бактерій, а вірус грипу прожив на купюрі 12 днів.

У Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ) поки не знають, як довго коронавірус може прожити на поверхнях, зокрема на грошах. Згідно з попередніми дослідженнями, він може вижити від декількох годин і більше, але його можна вбити дезінфекцією.

Як повідомляв Укрінформ, у Китаї кількість підтверджених випадків зараження коронавірусом досягла 70 548 осіб, з них 1 770 осіб померли, 10 844 вилікувались.

 

“Євросолідарність” обурена наміром ОПЗЖ їхати на парад 9 травня до Москви

У партії “Європейська солідарність” наполягають, що Президент Володимир Зеленський має повідомити суспільству, чи збирається він їхати на парад у Москві 9 травня, а також вимагають публічної реакції влади на відповідну пропозицію депутатів від фракції “ОПЗЖ”.

Про це йдеться у повідомленні на сайті “Європейської солідарності”– Укрінформ.

“Президент Зеленський і його політична сила мають повідомити суспільству, чи збирається він їхати на парад у Москву і доєднатися до делегації реваншистів з ОПЗЖ. Адже сьогодні в парламенті керівництво “Слуг народу” поблажливо посміхалося під час антиукраїнського провокативного виступу Рабіновича. Не хочеться вірити, що для “Слуг народу”, народу, який стікає кров’ю у боротьбі з Росією, неприйнятність участі України в путінському побєдобєсії не є очевидною і залишиться без їхньої публічної реакції”, – йдеться у заяві політсили.

Зазначається, що “Європейська солідарність” обурена пропозиціями народних депутатів від “Опозиційної платформи – За життя” сформувати парламентську делегацію для участі у так званому параді у Москві 9 травня 2020 року – святковому марші армії, яка здійснює збройну агресію проти України.

“Така ініціатива від п’ятої колони є цілком прогнозованою та очікуваною. Реваншисти все вище підводять голову, а влада дивиться на це крізь пальці. Антиукраїнська виходка Рабіновича, його запальна проросійська промова на Погоджувальній раді не зустріли жодної реакції керівництва парламенту, яке в інших випадках охоче коментує виступи депутатів від демократичної опозиції”, – зазначають у “Євросолідарності”.

Як повідомлялося, співголова фракції “Опозиційна плітформа – За життя” Вадим Рабінович на засіданні Погоджувальної ради у понеділок, 17 лютого, висловив переконання, що Верховній Раді треба сформувати парламентську делегацію для участі в параді 9 травня у Москві.

 

Фейки, боти, тролі: “український” менеджер Facebook назвала головні проблеми

Дезінформація, на яку українці часто скаржаться, зокрема, у Facebook, є однією з проблем, які потребують системних рішень на змін.

Про це менеджер з публічної політики щодо України в Facebook Катерини Крук заявила в інтерв’ю сайту Повага — своєму першому інтерв’ю на новій посаді – Укрінформ.

Коментуючи скарги, які Facebook отримує від українських користувачів, перш за все, вона згадала саме скарги на дезінформацію.

“Наприклад, боротьба з “misinformation”, тобто дезінформацією. Ми дивимося на те, що взагалі відбувається в Україні і котрі з наших глобальних програм можна застосувати, щоб вирішити локальні проблеми”, – пояснила Крук.

Вона додала, що українська влада відкрита до співпраці із Facebook. “Уряд дуже відкритий до діалогу щодо наших спільних викликів. Власне, головне питання до Facebook – це наскільки можна протидіяти зовнішньому втручанню і внутрішньому. Це передусім дезінформація, а також те, що в Україні називається “ботофермами” і “тролями”, – уточнила вона.

Разом з тим Крук підкреслила, що якщо говорити про вимір інформаційної безпеки, “дуже важливо використовувати правильні терміни, бо “бот і троль” – не розкриває суті їх дій”.

Вона нагадала, що “бот” – це акаунт, створений алгоритмом, не жива людина. Та додала, що Facebook постійно видаляє фейкові aкаунти. “Ми видаляємо мільярди акаунтів, які створюються ботами, лише за третій квартал 2019 року ми видалили 1,7 мільярдів фейкових акаунтів, більшість з них відразу після створення”, – підкреслила вона.

З фейковими акаунтами, які створюють реальні особи, що в Україні зазвичай називають “тролями”, ситуація складніша. “Facebook не перевіряє документи в момент створення акаунта”, – підкреслила Крук. Але після скарги користувачів починається перевірка, “хто стоїть за акаунтом”.

Крук підкреслила, що “у контексті України, знаючи нашу специфіку, я прошу нашу команду додатково перевіряти, чи це автентична поведінка”. За її словами, “такі ситуації є, і вони показують, що в Україні це перманентна проблема того, як люди зловживають соцмережею”.

Також Крук підкреслила, що “створення посади менеджера для України є чітким сигналом, що Facebook посилить свої заходи роботи з викликами, з якими ми стикаємося в Україні та посилимо дискусію щодо цих важливих питань”.

Як повідомлялось, Президент Володимир Зеленський зустрівся із засновником соціальної мережі Facebook Марком Цукербергом 15 лютого у Мюнхені на 56-й Мюнхенській конференції з питань безпеки.

 

СБУ заблокувала мережу “ботоферм”, що працювала через російські сервіси

Служба безпеки України заблокувала у різних регіонах країни діяльність розгалуженої мережі “ботоферм”, обладнання яких підтримувалося через російські онлайн-сервіси.

Про це повідомляє 17 лютого пресслужба СБУ – Укрінформ.

“Оперативники спецслужби встановили, що телекомунікаційні платформи використовували для створення і просування фейкових акаунтів та спільнот для проведення незаконних операцій в інтернеті. Загалом угруповання зареєструвало понад 8 тисяч активних акаунтів для поширення у популярних соцмережах недостовірної інформації про ситуацію в Україні, підбурювання протестних настроїв, залякування населення, розсилання повідомлень про мінування об’єктів критичної інфраструктури та здійснення інформаційних атак на акаунти українських високопосадовців”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначили в СБУ, через акаунти також поширювали вогнепальну зброю, вибухові пристрої, наркотичні засоби.

“Реєстрацію цих акаунтів у мережі “Інтернет” здійснювали через російські онлайн-сервіси, які надавали послуги віртуальних мобільних номерів. Частина обладнання використовувалася зловмисниками для нелегального переправлення телефонного трафіку незаконно створених “операторів” “Фенікс” і “Лугаком”, які функціонують на тимчасово непідконтрольних територіях, на мережі вітчизняних операторів. За інформацією спецслужби, цими “послугами” користувалися ватажки незаконних збройних формувань так званих ЛНР і ДНР”, – додали в СБУ.

Там також повідомили, що під час проведення обшуків у Києві, Харкові, Дніпрі, Дубно (Рівненської області) та Ірпені (Київської області) виявлено і вилучено комп’ютерну техніку та спеціальне обладнання (GSM-модеми, шлюзи), понад 22 тисячі SIM-карток операторів стільникового мобільного зв’язку України. Вилучено чорнові записи щодо реєстрації користувачів соціальних мереж, які розміщували провокативні коментарі під публікаціями українських політичних діячів. Наразі перевіряється версія щодо причетності до організації вказаної протиправної діяльності спеціальних та розвідувальних органів РФ.

Операцію провели силами Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки, Управління СБУ у Львівській області та Прокуратури Львівської області.

 

В Україні запускають соціальну рекламу про проєкт “Дія. Цифрова освіта”

Міністерство цифрової трансформації 17 лютого опублікувало соціальний відеоролик і серію соціальних постерів про проєкт “Дія. Цифрова освіта”.

Про це повідомляє пресслужба Міністерства цифрової трансформації України – Укрінформ.

“Соціальний відеоролик демонструє, що володіння цифровими навичками дозволяє жити в країні більш комфортно та щасливо. Також відеоролик інформує про національну онлайн-платформу “Дія. Цифрова освіта” – зручний і доступний сервіс, де можна безкоштовно отримати або покращити свої цифрові навички”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, креативна концепція відеоролика полягає в тому, що жінка Світлана йде повз чергу та розповідає про можливості, які відкриває цифрова грамотність. Світлана давно сплачує всі квитанції в інтернеті, вміє правильно гуглити та перевіряти новини, знає про послугу єМалятко та інші, користується онлайн прогнозом погоди, профі в соцмережах – слухає музику, ділиться рецептами, вітає зі святами.

Планується, що ролик розповсюджуватимуть на національному та регіональному телебаченні, в мережі кінотеатрів і в інтернеті.

Відеоролик знімали в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого. Саме бібліотеки стали першими офлайн-хабами проєкту “Дія. Цифрова освіта”, нагадали у Мінцифрі. 11 січня 2020 року був підписаний меморандум між Міністерством цифрової трансформації та Українською бібліотечною асоціацією, завдяки якому близько 6 000 комп’ютеризованих бібліотек по всій країні долучаються до проєкту.

“Бібліотеки демонструють значний ентузіазм, надають всім охочим доступ до національної онлайн-платформи та допомагають опанувати цифрові навички. Також бібліотеки самі придумали хештег #cyfra_library в соцмережах, щоб ділитися досягненнями проєкту”, – йдеться у повідомленні.

“53% українців володіють цифровими навичками нижче базового рівня. При цьому більше половини населення не прагне навчатися цифровій грамотності. Ми хочемо це змінити і донести меседж, що цифрові навички потрібні кожному громадянину. Вони дозволяють жити без обмежень, здійснювати мрії, зручно спілкуватися”, – прокоментувала запуск соціальної реклами заступник міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції Валерія Іонан.

У Мінцифрі пояснили, що над створенням соціального відеоролика працювало агентство повного циклу Tequila creative house. На виробництво відеоролика не було витрачено жодної копійки державного бюджету. Партнером у створенні соціальної реклами виступив фонд “Східна Європа” в межах реалізації швейцарсько-української програми EGAP.

Крім того, Міністерство цифрової трансформації разом із агенцією Quadrate 28 підготували соціальні постери для проєкту “Дія. Цифрова освіта”. Оскільки проєкт допомагає старшому поколінню говорити однією мовою з молодими людьми, встигати за сьогоднішнім ритмом життя та просто бути “в темі”, було обране комунікаційне повідомлення: “Дія. Цифрова освіта” – будь на часі”.

Планується поширити постери мережею бібліотек і ЦНАПів по всій Україні, у столичному метро та соціальних службах, а також на площинах зовнішньої реклами. Крім того, кожен може роздрукувати постери та популяризувати їх у власному населеному пункті.

Як повідомлялося, 21 січня 2020 року Міністерство цифрової трансформації запустило в тестовому режимі національний освітній портал із цифрової грамотності “Дія. Цифрова освіта”. Наразі платформа працює повноцінно, на порталі доступні три освітні серіали: базові цифрові навички, цифрові навички для вчителів і серіал для батьків “Безпека дітей в інтернеті”.

Запрошеними гостями освітніх серіалів із цифрової грамотності стали українські зірки: акторка, телеведуча, народна артистка України Ольга Сумська; телеведуча, громадська діячка, перший в Україні почесний посол Фонду ООН у галузі народонаселення Марія Єфросініна; українська телеведуча Надія Матвєєва; український режисер Руслан Ханумак. У планах Кабміну – навчити мінімум 6 мільйонів українців цифровій грамотності за 3 роки.

 

У Нафтогазі відзвітували про виконання програми з видобутку газу 20/20

У НАК “Нафтогаз України” переконані, що урядова програми з видобутку газу 20/20 недовиконана не лише в частині видобутку, а й у частині енергоефективності.

Про це на пресконференції повідомив керівник інтегрованого газового бізнесу НАК «Нафтогаз України» Андрій Фаворов, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Що стосується видобутку 20 млрд (на рік у 2020 році – ред.) і програми 20/20? У нас буде недовидобуток приблизно 27% порівняно з тим, що було заплановано. Ми також бачимо, що споживання на 7%, або 1,8 млрд кубометрів вище, ніж заплановано. Це означає, що питання є не лише до видобутку, а й до енергоефективності”, – сказав Фаворов.

Разом з тим, приватні компанії також видобули приблизно на 20% менше від того, що було закладено у програму 20/20.

“Ситуація з балансом газу за останні 5-7 років не змінилася. У чому суть – споживання близько 30 млрд кубометрів залежно від температури, а видобуток – близько 20 млрд. 10 млрд кубометрів ми повинні як країна імпортовувати. Якщо ми імпортуємо третину потреби, ціна імпорту впливає на ціноутворення”, – розповів Фаворов.

Він нагадав складові програми 20/20.

“Програма стосувалася валового газу. Він іде за трьома складовими: безпосередньо товарний газ, який компанії продають у систему ГТС, затрати на власні потреби, третя частина – тут є місце для інтерпретацій. Це як фізично вимірювані втрати газу, так і нормативні. Але ці норми можуть бути сьогодні написані одним чином, а завтра – іншим”, – зазначив Фаворов.

Як повідомляв Укрінформ, у 2016 році Кабінет міністрів України затвердив Концепцію розвитку газовидобувної галузі, що передбачала збільшення видобутку газу в Україні до 27,6 млрд кубометрів у 2020 році. Одночасно планувалося зменшення потреби українських споживачів у цьому виді палива до того ж рівня за рахунок впровадження програм з енергоефективності.

У рамках урядової концепції у 2016 році Укргазвидобування прийняло план збільшення власного видобутку до 20 млрд кубометрів до кінця 2020 року. Погоджуючи програму, уряд висловив готовність підтримувати компанію на шляху до виконання цього плану.

За даними Нафтогазу, у 2019 році в Україні було видобуто 20,7 млрд кубометрів газу, що на 300 млн кубометрів, або близько 1,4%, менше порівняно з 2018 роком.

При цьому підприємство групи Нафтогаз АТ «Укргазвидобування» (УГВ) видобуло 14,9 млрд кубометрів газу (70,9% від загального обсягу видобутку в Україні). Обсяг видобутку УГВ у 2019 році зменшився на 600 млн кубометрів (3,9%) порівняно з 2018 роком.

У НАК пояснили скорочення видобутку газу компанією “Укргазвидобування” “природним падінням на основних родовищах”.

 

Гончарук: Завдання уряду – створення +200 тисяч “білих” робочих місць цьогоріч

Створення цивілізованих умов роботи та легального працевлаштування громадян є одних із головних завдань для уряду.

Про це Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук написав у Telegram – Укрінформ.

“Мета нашого уряду на 2020-й рік – це +200 тис. нових легальних робочих місць та скорочення пошуку роботи в середньому з 3,6 до 2 місяців. За 5 років – 1 мільйон робочих місць”, – заявив Гончарук.

За його даними, нині кожен 5-й українець працює неофіційно. Найчастіше – у сільському господарстві, оптовій та роздрібній торгівлі, будівництві, транспорті та кур’єрській діяльності. “Ці працівники не захищені. Фактично вони безправні у відносинах з роботодавцем”, – заявив Гончарук.

Прем’єр-міністр зазначив, що легальний ринок праці – це не лише податки до бюджету, а передусім створення цивілізованих умов праці для людей, тому уряд вже здійснив кілька кроків, які дозволять виправити ситуацію.

“Перший етап – інформаційний. 600 інспекторів праці по всій Україні провели особисту роз’яснювальну роботу для понад 180 тис. роботодавців у сфері торгівлі, при цьому у понад 56 тис. випадках до візитів долучались Пенсійний фонд, Державна податкова служба, Державна служба зайнятості та органи місцевого самоврядування”, – написав Гончарук.

За його словами, лише за 2 тижні до ДПС надійшло понад 107 тис. повідомлень про укладення трудових договорів з 202 тис. працівниками. Загальна динаміка працевлаштування у сферах, де проводилась інформкампанія, зросла порівняно до січня 2019-го року на 25,8%, стверджує він.

Нині, додав глава уряду, триває другий етап. Це інспекційна кампанія з 10 по 21 лютого. Інспектори перевірятимуть роботодавців, що мають потенційно незадекларованих 4 і більше осіб.

 

Уряд торік скоротив понад 18 тисяч співробітників райадміністрацій

Кабінет міністрів скоротив чисельність працівників районних державних адміністрацій на понад 18 тисяч.

Про це йдеться у звіті виконання програми діяльності КМУ за 2019 рік, оприлюдненому на Урядовому порталі – Укрінформ.

“Підготовлено зведені рекомендації щодо оптимізації структурних підрозділів райдержадміністрацій та граничної чисельності працівників таких підрозділів, з урахуванням яких урядом прийняті акти щодо: скорочення граничної чисельності працівників райдержадміністрацій: скорочено на 18 334 од., з яких вакантних посад близько 7978 од. (43,5 %)”, – йдеться у документі.

Крім того, у РДА зменшено кількість структурних підрозділів з 18 до 9, зокрема, ліквідовано підрозділи економічного розвитку та торгівлі, агропромислового розвитку, туризму та курортів, охорони здоров’я, взаємодії з громадськістю, а окремі підрозділи об’єднано.

 

Кабмін кожні три місяці оцінюватиме ефективність голів ОДА

Уряд запроваджує щоквартальний моніторинг та оцінку ефективності діяльності голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Про це йдеться у звіті виконання програми діяльності Кабміну за 2019 рік, оприлюдненому на Урядовому порталі – Укрінформ.

“Проведення моніторингу та оцінки ефективності діяльності голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій за IV квартал 2019 року. Забезпечення реалізації до 31 грудня 2021 р. експериментального проєкту щодо проведення щокварталу моніторингу та оцінки ефективності діяльності голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій», – йдеться у документі.

Протягом трьох місяців після завершення експериментального проєкту має бути підготовлений висновок про результати його реалізації.

Крім того, планується проведення функціонального аналізу всього державного апарату, подальша оптимізація органів виконавчої влади. Відбудеться зменшення адміністративних витрат державного апарату шляхом оцифрування процесів та інформації.

Уряд буде вимірювати рівень задоволеності громадян від контакту з державним апаратом – від одержання публічної послуги до контакту через колцентр або письмове звернення.

Передбачено, що найближчим часом відбудеться оновлення процесу розроблення та прийняття урядових рішень, зокрема, в частині, що стосується участі в цьому процесі об’єднаних спільними інтересами суспільних груп, шляхом прийняття нової редакції регламенту Кабінету міністрів.

 

Звіт уряду надійшов до Ради

Звіт Кабінету міністрів про свою роботу надійшов до Верховної Ради.

Про це сказав спікер парламенту Дмитро Разумков під час засідання Погоджувальної ради в понеділок, 17 лютого, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Він попросив парламентські комітети розглянути цей звіт на засіданнях у середу, щоб Рада могла заслухати документ у п’ятницю, 21 лютого.

“Надійшов звіт уряду. Він найближчим часом з’явиться на сайті… Є пропозиція, щоб комітети його розглянути в середу на засіданнях, і в п’ятницю, щоб ми мали можливість заслухати уряд замість Години запитань до уряду”, – сказав спікер.

Разумков також запропонував алгоритм роботи під час звіту уряду: 20 хвилин – на виступ Прем’єр-міністра, 40 хвилин – запитання і відповіді.

“Я знаю, що наші колеги ще будуть звертатися з пропозицією заслухати міністра охорони здоров’я про ситуацію, пов’язану з коронавірусом. Тому якщо не буде заперечень, то надати ще до пів години часу замість “Різного” для того, щоб заслухати міністра Скалецьку”, – зазначив Голова ВР.

Він запропонував надати 10 хвилин для доповіді Зоряни Скалецької та 20 хвилин для запитань.

Як повідомлялося, 7 лютого Прем’єр-міністр Олексій Гончарук заявив про завершення підготовки звіту про роботу Кабміну.

Верховна Рада 4 жовтня 2019 року затвердила Програму діяльності уряду. Згідно з законодавством, упродовж року після затвердження цієї програми парламент не може розглядати питання відставки уряду.

 

У Мінекономіки деталізували заходи економічної стратегії на 2020-2024 роки

Уряд ставить перед собою амбітні цілі: за 5 років збільшити ВВП країни на 40%, створити понад 1 млн робочих місць і залучити 50 млрд дол. США прямих іноземних інвестицій

Такі показники успішності має урядова “Економічна стратегія: зростання через інвестиції”, презентована 17 лютого Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, повдіомляє пресслужба міністерства – Укрінформ.

“Саме інвестиції є наріжним каменем цієї стратегії. Інвестиції – це нові робочі місця, а робота – це можливість для українців заробляти та жити краще. Ми працюємо, щоб допомогти людям знайти легальну роботу із “білою” зарплатою, а якщо людина хоче працювати на себе та мати власний бізнес – створити умови для його успішного ведення”, – наголосив міністр економіки Тимофій Милованов.

Враховуючи недоінвестованість вітчизняної економіки (в Україні ступінь зносу доходить до 60%, в той же час як у сусідній Словаччині – трохи більше 35%), інвестиції можуть мати дуже високу віддачу.

“Ми говоримо про інвестиції як в основні засоби та технології, так і в людський капітал. До 2024 Україна має перейти до топової групи індексу людського капіталу, а середня тривалість життя – вирости до 75 років”, – сказав міністр.

Згідно із Стратегією, для стрімкого нарощування інвестицій зусилля концентруються на 3 напрямках:

створення ефективних ринків. Як факторів виробництва (землі, капіталу, праці), так і кінцевої продукції, у тому числі на тих ринках, де сьогодні держава є монополістом. Зокрема, вже демонополізовано ринок спирту. На черзі – створення конкурентних ринків вітчизняних університетів та медичних закладів. Далі – ринки вантажних і пасажирських залізничних перевезень та енергетики;

інвестиційні ініціативи. Насамперед ідеться про державні інвестиції в інфраструктуру. Ефективність вітчизняного бізнесу дуже сильно страждає від “вузьких місць” у транспортній сфері. Тому серед пріоритетів – дороги, розширення доступу залізної дороги до портів, електрифікація залізної дороги, розвиток річкового транспорту, зокрема, модернізація Дніпровського каскаду;

залучення приватних інвесторів у фінансування інфраструктурних об’єктів через механізм державно-приватного партнерства і, зокрема, концесій. Уряд уже провів успішні концесійні конкурси у двох чорноморських портах – Ольвії і Херсоні. На черзі – інші порти, пілотні проєкти ДПП у аеропортах, дослідження залізничних станцій для старту “пілотів” із передачі їх у концесію.

Наступний напрямок залучення приватних інвестицій – це приватизація державних підприємств і банків. Уже протягом цього року уряд планує через Фонд державного майна продати більше 300 об’єктів малої приватизації та 5 великих підприємств. Для останніх інвесторам пропонуються додаткові стимули – “податкові канікули”: звільнення від податку на прибуток на 5 років при інвестиціях від 10 млн дол. США. Водночас, інвестор має виконати інвестиційні умови: зберегти профіль підприємств, включених у ланцюги високотехнологічної доданої вартості.

Також для великих інвестиційних проєктів (понад 100 млн дол. США) уряд планує запровадити спеціальну програму з координації, супроводу та підтримки інвесторів. У відповідних інвестиційних договорах стратегічних інвесторів з урядом та місцевими органами влади можуть бути передбачені інвестиційні стимули, такі як виділення земельних ділянок і забезпечення доступу до інфраструктури, податкові пільги тощо.

Крім того, для забезпечення необхідної інфраструктури і належних умов уряд докладатиме зусиль для подальшого розвитку індустріальних парків. Наразі маємо 43 парки, з яких 7 було створено за останній рік. Упродовж наступних 5 років плануємо повне облаштування усіх парків (наразі 12) і залучення керуючих компаній і учасників. Амбітна ціль – тільки на основі цих парків залучити 5 млрд дол. США інвестицій, що забезпечать створення 50-100 тис. робочих місць.

Ще один напрямок інвестиційних ініціатив – це стимулювання банківського кредитування та страхування. Зокрема, це й підтримка мікро- та малого бізнесу через програму “Доступні кредити 5-7-9%”, і система страхування експортної діяльності, і програми запуску іпотечного кредитування.

Економічна стратегія також передбачає забезпечення сприятливого бізнес-клімату. Ключова увага приділятиметься посиленню верховенства права, зокрема, через налагодження механізмів верифікації через реєстри, створення системи комерційного арбітражу, зміцнення виконавської дисципліни за рішеннями суддів тощо.

Також активно впроваджуються ефективні інструменти системи управління державними фінансами, такі як нова митниця і податкова, фінансовий моніторинг і фінансовий контроль. Окремим елементом забезпечення сприятливого бізнес-клімату має стати податкова система, де є потенціал зниження податків на інвестиції, активності та працю за рахунок додаткового навантаження на негативні ефекти (забруднення, алкоголь, тютюн) та активи.

“Сукупно драйвери інвестицій і зростання мають забезпечити досягнення мети у 40% зростання економіки”, – підсумував міністр.

Головна мета в економічній сфері, зазначили в міністерстві, – забезпечити громадян легальною роботою з гідною оплатою праці та створити умови для успішного власного бізнесу.

 

Уряд планує продовжувати культурний діалог із питань ідентичності та спільних цінностей

Уряд має намір продовжувати активізацію культурного діалогу щодо питань ідентичності, спільних цінностей та творення спільного блага.

Про це йдеться у звіті виконання програми діяльності Кабміну за 2019 рік, оприлюдненому на Урядовому порталі – Укрінформ.

«Активізація культурного діалогу щодо питань ідентичності, спільних цінностей та творення спільного блага: формування візії, місії та цілей творення гуманітарного середовища в Україні на довгострокову перспективу через широке громадське обговорення та затвердження Стратегії гуманітарного розвитку України до 2050 року», – йдеться у документі.

Урядовці також мають намір зосередитися на підвищенні рівня участі громадян у культурних практиках. Зокрема, планується запровадження системи показників результативності для закладів культури щодо контенту, репертуару (представлення протягом року не менше 20 % сучасних українських і сучасних світових мистецьких творів в афішах театрів, концертних організацій, мистецьких колективів).

Крім того, Кабмін планує стимулювання попиту на культуру в громадах та створення середовища для збереження і поширення культурних практик шляхом оголошення року аматорського мистецтва в Україні.

У планах є реалізація інноваційних програм Українського інституту книги у партнерстві з бібліотеками, книговидавцями, ІТ-індустрією, спрямованих на повернення моди на читання, створення цифрових майданчиків для читання, підвищення рівня критичного мислення громадян.

Передбачається, що Кабмін буде формувати екосистему сучасного мистецтва. Зокрема, йдеться про створення Музею сучасного мистецтва для переосмислення сучасної ідентичності та здобутків українського мистецтва. Уряд спрямує 20 млн грн на закупівлю творів мистецтва до державної частини Музейного фонду України, візьметься за врегулювання ринку та переміщення творів мистецтва, зокрема, приватних колекцій та авторських прав митців.

Крім того, у планах міністрів – посилення інтегрованості у загальноєвропейський цивілізаційний простір. Очікується розробка порядку реалізації прав корінних народів та національних меншин, який унормує рівноправні відносини між українською етнічною нацією, корінними народами та національними меншинами.

Уряд у майбутньому запустить роботу безкоштовної онлайн-платформи з вивчення української мови із залученням бібліотек. Це дозволить підвищити компетентності громадян у частині застосування мови у повсякденному житті, знизить комунікаційні бар’єри та підвищить залученість різних груп населення до спільного інформаційно-культурного простору.

 

Уряд забезпечить перехід на сучасну модель управління спортом в Україні.

Про це йдеться у звіті про виконання програми діяльності КМУ за 2019 рік, оприлюдненому на Урядовому порталі.

«Забезпечення початку переходу України на сучасну модель управління спортом, спрямовану на підвищення самоорганізації населення у сфері спорту через інституціоналізацію спортивних клубів як обов’язкового елементу функціонування федерацій, залучення на регулярній основі 40% громадян до занять масовим спортом, збільшення кількості спортивних змагань, підвищення кількості робочих місць та конкурентної оплати праці в сфері спорту, покращення результатів виступів національних збірних команд на рейтингових міжнародних», – йдеться у документі.

Цього, на думку міністрів, можна досягнути після затвердження Стратегії розвитку спорту і фізичної активності України до 2032 року “U-Sport, схвалення парламентом змін до законів “Про фізичну культуру і спорт, “Про громадські об’єднання ,“Про спортивні організації”. Крім того, планується створення Фонду розвитку спорту (аналогічний до Українського культурного фонду), що дозволить запровадити пряме грантове фінансування успішних спортивних ініціатив.

Уряд працюватиме над переходом спортивних федерацій до автономії в управлінні різними видами спорту. Планується старт реалізації проєктів з будівництва: 100 стадіонів нової формації, “Міста спорту”, Міжнародного тренувального центру “Конча-Заспа”, а також продовження реалізації проєктів з будівництва плавальних басейнів, палаців спорту, біатлонних комплексів за рахунок коштів субвенції.

 

Бородянський обговорив із федераціями проєкт змагань Ліги спорту

Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський обговорив із представниками федерацій національний проєкт спортивних змагань – Ліги спорту – та очікує, що протягом місяця вони представлять пропозиції щодо положень для проведення ліг за видами спорту.

Про це міністр повідомив у Тelegram – Укрінформ.

«У рамках реформи системи спорту обговорили із представниками федерацій національний проєкт спортивних змагань – Ліги спорту. Ідея проєкту полягає в організації системи змагань дитячих спортивних клубів із різних видів спорту, які будуть проходити протягом року», – написав Бородянський.

На його думку, запропонований формат дасть можливість кожному клубу пройти шлях від міських змагань до національного фіналу. А федерації зможуть активно включитися в розвиток масового спорту та пошук талантів для спорту вищих досягнень. Національні федерації будуть супроводжувати проєкт протягом всієї дистанції, а у фінальній частині виступлять в ролі організаторів.

«МКМС планує фінансувати змагання в регіонах, за умови місцевого співфінансування на принципах не менше 1+1. Тобто, на 1 гривню центрального бюджету кожен регіон повинен буде виділити не менше 1 гривні», – підкреслив міністр.

За словами Бородянського, протягом місяця федерації представлять проєкти положень для проведення ліг за видами спорту, а міністерство запропонує механізми фінансування.

 

Відомий сучасний кобзар Юрій Фединський вирушає у творче турне Європою

Американський бандурист українсько-ірландського походження Юрій Фединський організовує кобзарювання багатьма країнами та містами Європи.

Про це він розповів у Facebook, передає власний кореспондент Укрінформу.

«Я б хотів повідомити всім про мою наступну кобзарську пригоду. Цього разу – кобзарювання по Європі! Я буду їхати сам, своїм автом, що заповнене усякими унікальними та рідкісними «загубленими» інструментами. Цього разу буде ще два інстументи: «козацький торбан» та «панська бандура», які зараз в майстерні довершуються», – написав майстер-кобзар.

Він повідомив про намір зустрітися з громадами української діаспори, а також із представниками університетів та організацій поза діаспорою.

«Місія гастролей – розповсюджування кобзарського слова та підтримка української громади за кордоном», – відзначив Фединський.

Творча подорож пройде у березні-квітні. Кобзар планує відвідати Польщу, Угорщину, Чехію, Німеччину, Бельгію та інші країни.

Юрій Фединський народився в США, має українсько-ірландське походження, постійно проживає в Україні. Бандурист, композитор, що займається українською кобзарською традицією (співає традиційний кобзарський репертуар під супроводом). Є продюсером народних ансамблів, робить музичні інструменти. Звукорежисер, культурний активіст, педагог.

 

Завершили зйомки короткометражної соціальної драми “Бульмастиф”

Компанія “Фемілі продакшн студіо” представила Державному агентству України з питань кіно завершену виробництвом короткометражну стрічку Анастасії Буковської “Бульмастиф”.

Про це повідомляє пресслужба Держкіно – Укрінформ.

“Кінопроєкт соціальної драми «Бульмастиф» став одним із переможців Одинадцятого конкурсного відбору Держкіно та отримав державну підтримку розміром 1 млн 473 тис. 400 грн. (50% загальної вартості виробництва фільму)”, – йдеться у повідомленні.

Короткометражний фільм «Бульмастиф» розповідає історію ветерана АТО, який прагне віднайти себе в мирному житті. Випадкова зустріч із собакою бійцівської породи змінює його і повертає втрачені на війні почуття.

Зазначається, що фільм є дебютною стрічкою режисерки Анастасії Буковської, автор сценарію картини – Євген Матвієнко, продюсери – Данило Каптюх, Микита Буковський, Анастасія Буковська.

Головні ролі у стрічці виконали актори Євген Ламах, Ніна Антонова та Олексій Горбунов.

Реліз фільму в Україні планується після фестивальної історії стрічки.

 

Секретар РНБО закликає не політизувати розшифровку “чорних скриньок” літака МАУ

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов закликав ЗМІ не політизувати питання розшифровки «чорних скриньок» із літака МАУ, збитого Іраном.

Про це він сказав журналістам в аеропорту «Бориспіль» після закладення пам’ятного каменя на території летовища, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Не треба зараз політизувати дуже багато процесів, які у нас відбуваються (в контексті розслідування авіакатастрофи – ред.), в мене таке до вас прохання… Зараз відбуваються певні дослідження і процедури як на території Ірану, так і на території України. Те, що стосується «чорних скриньок», вона (інформація – ред.) обов’язково буде вилучатися в присутності України… Дуже прошу не політизувати це питання, бо після цього вкрай складно вести перемовини з іранською стороною», – сказав Данілов, відповідаючи на запитання, яка ситуація з «чорними скриньками» з літака.

Він запевнив, що розшифровку бортових самописців буде зроблено фахово.

Відповідаючи на запитання, коли можуть розшифрувати “чорні скриньки”, Данілов наголосив, що все відбувається за процедурою і наразі триває узгодження, оскільки це складний технологічний процес і скриньки є пошкодженими.

«Ми ведемо постійні переговори з іранською стороною, ми розуміємо хід розслідування, який відбувається на території Ірану», – запевнив Данілов.

Як повідомлялося, 8 січня після зльоту з аеропорту столиці Ірану ракетою був збитий літак Boeing-737 авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України”, що здійснював рейс PS752 за маршрутом Тегеран-Київ.

На борту перебували 176 осіб: 167 пасажирів і дев’ять членів екіпажу. Всі вони загинули. Серед них 11 українців – двоє пасажирів і дев’ятеро членів екіпажу. Також серед загиблих – громадяни Ірану, Канади, Швеції, Афганістану, ФРН і Великої Британії.

Спочатку іранська сторона стверджувала, що аварія сталася через технічну проблему літака, заперечуючи можливість того, що лайнер був збитий. Однак під тиском опублікованих провідними країнами світу доказів 11 січня Іран визнав, що український пасажирський літак був помилково збитий бійцями Корпусу вартових Ісламської революції.

Згодом також стало відомо, що літак МАУ був збитий двома ракетами зенітно-ракетної системи “Тор-М1”, яку Іран отримав з Росії. Ця обставина, а також те, що Тегеран досі відмовляється передати Києву “чорні скриньки”, викликало сумніви у деяких експертів щодо того, чи справді український літак збили випадково.

Міжнародна група з координації допомоги жертвам катастрофи літака МАУ наполягає на передачі бортових самописців до Франції, яка має необхідні технічні можливості для розшифрування.

 

Україна домовлятиметься про компенсації жертвам авіакатастрофи в Ірані від імені п’яти країн

Україна вестиме переговори щодо суми компенсацій родинам загиблих в авіакатастрофі українського літака компанії МАУ в Ірані від імені всіх п’яти країн, громадяни яких стали жертвами трагедії.

Про це заявив міністр закордонних справ Вадим Пристайко під час спілкування з журналістами після закладення пам’ятного каменя на місці майбутнього меморіалу пам’яті жертв рейсу PS752 в міжнародному аеропорту “Бориспіль”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Сума компенсації – зараз ми домовилися до такого: Україна буде вести переговори від імені всіх п’яти країн. І те, про що домовиться Україна, буде виплачено громадянам всіх країн, включаючи, до речі, Іран. Це була наша принципова позиція і ми досягли цієї позиції”, – сказав міністр.

За його словами, зараз ведеться робота з іранською владою щодо виплати компенсацій як родинам загиблих, так і компанії МАУ за знищений літак.

Крім того, він зауважив, що МАУ працює зі страховою компанію щодо відповідних виплат.

Водночас Пристайко нагадав, що український уряд надав допомогу родинам загиблих українців, але підкреслив, що то була саме “допомога”, а не “компенсація”.

Як повідомляв Укрінформ, 8 січня після зльоту з тегеранського аеропорту зазнав аварії літак “Міжнародних авіаліній України” рейсу PS752. На його борту перебувало 176 осіб, усі вони загинули. Пасажирами авіалайнера були громадяни України, Ірану, Канади, Швеції, Афганістану, Великої Британії.

Спочатку іранська сторона стверджувала, що аварія сталася через технічну проблему літака та заперечувала можливість того, що лайнер був збитий. Однак під тиском опублікованих провідними країнами світу доказів 11 січня Іран визнав, що український пасажирський літак був помилково збитий бійцями Корпусу вартових Ісламської революції.

Згодом також стало відомо, що літак МАУ був збитий двома ракетами зенітно-ракетної системи “Тор-М1”, яку Іран отримав із Росії.

 

Україна не погодиться визнати винним у збитті літака МАУ “якогось солдата” – Пристайко

Україна вимагає від іранської сторони розкриття всіх обставин збиття українського літака в небі Тегерана і не погодиться визнати винним у цій трагедії лише якогось рядового військового.

Про це заявив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко у виступі на церемонії закладення пам’ятного каменя на місці майбутнього меморіалу пам’яті жертв рейсу PS752 в міжнародному аеропорту “Бориспіль”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Я позавчора зустрічався з міністром закордонних справ Ірану, під час цієї зустрічі ми вимагали справедливого і чесного розслідування. Ми не погодимося визнати (винним) якогось солдата, який збив (літак), ми вимагаємо знати всю правду, що сталося з нашим рейсом, що призвело до загибелі наших людей”, – сказав.

Він акцентував, що МЗС і уряд України активно працюють над тим, щоб відновити справедливість і притягнути всіх винних за жертви нашого народу до відповідальності.

“Я розумію, що нічим не можна відплатити за життя ваших рідних. Єдине, що ми можемо зробити – вимагати справедливу компенсацію. Я впевнений, що ми зможемо доповісти вам про це”, – підкреслив глава МЗС.

Як повідомлялося, 8 січня після вильоту з тегеранського летовища ім. Імама Хомейні був збитий двома ракетами літак Міжнародних авіаліній України. На його борту перебувало 176 осіб, всі вони загинули. Серед них 11 українців – двоє пасажирів та дев’ятеро членів екіпажу. Пасажирами авіалайнера також були громадяни Ірану, Канади, Швеції, Афганістану та Великої Британії.

Тегеран досі відмовляється передати Києву “чорні скриньки”.

 

Експерт розкритикував єдину правку до “земельного” закону, яку підтримали депутати

Старший науковий співробітник Інституту держави і права НАН України Микола Сірий критикує єдину правку до “земельного” закону, яку наразі підтримали депутати.

Про це він заявив під час круглого столу в Укрінформі “Рейдерство в Україні: політико-правові проблеми та шляхи їх вирішення”.

“Ми багато говоримо про земельну реформу. І наразі з 200 правок проголосовано одну: якщо пай всередині поля, то нього має бути дорога. Проголосували як видатне досягнення. Але справа в тім, що для того, щоб врегулювати земельну сферу, треба розуміти, що цілісною власною одиницею є не пай, а поле. Тому, що поле – це відокремлений об’єкт”, – наголосив він.

За словами науковця, правова природа співвласності є такою, що об’єктом регулювання є саме поле, а не пай у межах цього поля.

“Розумна держава, розумний господар розуміє, що має функціонувати цілісний комплекс, і думати стратегічно, як повернутися до відновлення поля. Тому, що якщо ваша ділянка (розташована – ред.) нижче, а над вами інші, то всі хімікати будуть іти до вас йти. Повернувшись до відновлення поля, ти отримуєш об’єкт регулювання”, – підкреслив Сірий.

Як повідомлялось, із 6 по 8 лютого, під час розгляду правок до проєкту закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» Верховна Рада схвалила лише одну правку з понад 200 розглянутих.

Зокрема, депутати погодилися доповнити частину шосту статті 37-1 Земельного кодексу України абзацом другим такого змісту: «Власники та користувачі земельних ділянок усіх форм власності, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення, зобов’язані надавати право сервітуту для забезпечення проходу (проїзду) іншим власникам та користувачам земельних ділянок до належної їм на відповідному праві земельної ділянки».

Даний закон покликаний визначити особливості правового регулювання обігу земельних ділянок сільськогосподарського призначення «на основі ринкових механізмів переходу прав на земельні ділянки». Після набрання чинності цим законом, в Україні буде запроваджено ринок земель сільськогосподарського призначення.

Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення державної власності був запроваджений в Україні в жовтні 2001 року, разом з ухваленням Земельного кодексу.

У 2018 році депутати востаннє продовжили дію земельного мораторію – до кінця 2019 року.

У вересні 2019 року Президент України Володимир Зеленський доручив Кабінету міністрів розробити законопроєкт про введення в країні ринку землі сільськогосподарського призначення.

25 вересня Кабмін подав проєкт закону №2178. Але 13 листопада парламент ухвалив у першому читанні альтернативний законопроєкт №2178-10 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”, авторами якого були депутати фракції “Слуга народу”.

Згідно із позицією Світового банку, зняття мораторію на продаж землі сільгосппризначення і створення прозорого та ефективного ринку в Україні має потенціал прискорити економічне зростання в Україні на 0,5-1,5% на рік протягом наступних 5 років. Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення в Світовому банку називали найбільшою перешкодою для залучення необхідних інвестицій та збільшення продуктивності сектору.

 

Експерт назвав основний інструмент рейдерства в Україні

В Україні гіперболізується поняття рівності прав власності, а режим співвласності став основним інструментом рейдерства.

Про це під час круглого столу в Укрінформі “Рейдерство в Україні: політико-правові проблеми та шляхи їх вирішення” заявив старший науковий співробітник Інституту держави і права НАН України Микола Сірий.

“Насправді, нам треба повертатися до базових фундаментальних речей. І те суспільство, та система управління, яка хотіла би мати економічний розвиток, успіх, перемоги, вона не може ставитися настільки недбайливо, настільки безвідповідально до власності, як те, що ми спостерігаємо. Важлива стратегічна помилка, яка допускається, причому їх декілька, цих стратегічних помилок, вони полягають в наступному. По-перше, гіперболізується поняття рівності власності, тобто, однакового ставлення до всієї власності”, – наголосив науковець.

За словами правника, в Україні склалося таке розуміння права власності, коли чомусь не робиться різниці у ставленні до власника, який набув свою власність у прозорий спосіб, і власника, який набув власність невідомо звідки.

“Неважливо, перед нами особа, яка у відкритий спосіб, своїм розумом, своїми здібностями створила об’єкт власності, і це відомо всім, розвиває цей об’єкт власності. І поряд з нами інша особа, в якої невідомо звідки взялася власність. В якої начебто є документи, які підтверджують. Хоча ці документи настільки непевні, але вони документи. І ми вважаємо, що потрібно однаково ставитися і до першого власника, і до другого”, – зазначив він.

Науковець наголосив, що ця помилка є стратегічною.

“Треба з цією стратегічною помилкою щось робити. Прикриваючись отакими загальнодемократичними фразами (щодо рівності прав власності – ред.), ми робимо серйозні стратегічні помилки, які би бажано нам виправляти”, – підкреслив Сірий.

Друга, за словами науковця, стратегічна помилка у розумінні права власності, яка закріпилася в Україні, – це правовий режим співвласності. Ця помилка, наголосив він, призвела до того, що співвласность у країні стала основним інструментом рейдерства.

“Співвласники – це основний інструмент рейдерства. Для того щоб зайти в процедуру рейдерства, треба зробити перший крок – стати співвласником. Отримати декілька акцій, отримати невелику частку, отримати правову можливість бути всередині конструкції власності. А далі вже починається непорядність, незаконність, корупція і все таке інше”, – підкреслив він.

За словами Сірого, така ситуація в країні розвинулася внаслідок нерозуміння правової політики на всіх рівнях: системи управління, системи виконання і судів.

“Щоб мати успіх у соціальній системі, треба прийняти правильний правовий регулятор. Окрім того, треба на виконання цього правильного правового регулятора, спрямувати суспільство, систему управління, систему виконання. І суд – сходити 10 разів до суддів, і 10 разів їм пояснити, що пріоритетами суспільства на найближчі роки є захист отакої власності. І це не втручання в судову гілку влади. Це – пояснення позиції суспільства і потреб суспільства. <…> Тому що не на всі питання є відповідь у текстах правових актів. Не може бути такої правової системи, яка давала би текстуально відповідь на всі питання”, – підкреслив він.

На думку науковця, тему рейдерства потрібно було закрити щонайменше 10 років тому, а те, що цього не відбулося, вказує на серйозні проблеми і в суспільстві, і в системі управління.

“Те, що ми говоримо про це (про рейдерство – ред.), і те, що ця проблематика актуальна, вказує на дуже серйозні проблеми в нашому суспільстві, в системі управління. На українській землі з’явилися люди, які чомусь вважають, що для переходу права власності достатньо однієї особи під назвою “реєстратор”, і ця особа має сидіти перед комп’ютером. І цього абсолютно достатньо, для того щоб гарантувати надійність функціонування системи власності”, – наголосив Сірий.

Він додав, що хибна філософія режиму співвласності, окрім рейдерства, вже дається взнаки в іншому секторі державного управління – житлово-комунальному господарстві.

“Чому я кажу, що в нас немає належного цього розуміння. Ну, от, наприклад, ми маємо величезну кількість власників квартир. І тут приходить думка: щоб вирішити проблему і скасувати радянський Житловий кодекс, треба створити товариство співвласників – ОСББ. Але цю позицію треба було узгодити з однією простою річчю. Не буває в суспільстві 15-20 мільйонів здатних співвласників. Не буває. Може бути 500 тисяч, може бути 600 тисяч. Але не буває мільйонів. Відповідно, будувати конструкцію на неіснуючих, нездатних, неготових співвласниках – означає демонструвати своє нерозуміння”, – підкреслив він.

Як повідомляв Укрінформ, міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет пропонує запровадити обов’язкову двофакторну авторизацію реєстраторів нерухомості для протидії рейдерству.

 

Законопроєкт про Нацагентство з подолання наслідків агресії РФ – на сайті Ради

Текст законопроєкту №3057 “Про Національне агентство України з питань подолання наслідків збройної агресії Російської Федерації” оприлюднили на сайті Верховної Ради.

Текст проєкту закону та супровідні документи до нього опубліковані в картці законопроєкту – Укрінформ.

Згідно з пояснювальною запискою, метою проєкту є створення правових та організаційних засад функціонування Національного агентства України з питань подолання наслідків збройної агресії Російської Федерації, а також забезпечення правового регулювання суспільних відносин, пов’язаних із узагальненням правової позиції України стосовно збройної агресії РФ та підготовки консолідованої претензії України до Російської Федерації.

Проєктом закону пропонується утворити Національне агентство з питань подолання наслідків збройної агресії Російської Федерації як центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом та визначити його функції та повноваження.

Серед таких функцій – формування та реалізація державної політики з питань вироблення єдиної правової позиції України стосовно збройної агресії Російської Федерації та подолання її наслідків як концептуальної основи для підготовки консолідованої претензії України до РФ щодо встановлення і реалізації міжнародно-правової відповідальності Росії за збройну агресію проти України.

Планується також визначити методологію формування доказової бази для доведення факту збройної агресії Російської Федерації проти України, підрахунків обсягу шкоди і збитків, завданих Україні російською агресією, та складення реєстру воєнних злочинів і злочинів проти людяності, вчинених Російською Федерацією під час збройної агресії проти України.

Крім того, пропонується надати Національному агентству повноваження щодо забезпечення підготовки консолідованої претензії України як держави, що зазнала збройної агресії, до Російської Федерації як держави, що вчинила збройну агресію щодо України та подання узгодженого з іншими органами виконавчої влади проєкту консолідованої претензії України до РФ на розгляд Кабінету Міністрів для остаточного затвердження.

Передбачається, що Національне агентство з питань подолання наслідків збройної агресії РФ визначить загальний обсяг шкоди, заподіяної державі Україна, її юридичним особам та громадянам Російською Федерацією внаслідок збройної агресії та тимчасової окупації території України, а також визначить загальний обсяг збитків, яких зазнала Україна як держава внаслідок ліквідації шкоди, заподіяної Україні, її юридичним особам та громадянам України збройною агресією Російської Федерації та тимчасовою окупацією території України.

Визначення обсягу, видів і форми матеріальної та нематеріальної відповідальності Російської Федерації за збройну агресію проти України та тимчасову окупацію частин території України як складників консолідованої претензії України до РФ також пропонується надати Національному агентству з питань подолання наслідків збройної агресії РФ.

Також Нацагентству пропонується доручити формування та забезпечення ведення реєстру воєнних злочинів і злочинів проти людяності, вчинених вищими посадовими особами РФ, особовим складом збройних сил Російської Федерації та керівництвом окупаційної адміністрації Росії під час воєнних дій та протягом тимчасової окупації частини території України за збройну агресію у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів.

Як повідомляв Укрінформ, законопроєкт №3057 “Про Національне агентство України з питань подолання наслідків збройної агресії Російської Федерації” зареєстровано у Верховній Раді 11 лютого. 17 лютого проєкт направлено на розгляд комітету.

Авторами документа є представники фракцій “Голос”, “Слуга народу”, “Європейська солідарність”, “Батьківщина”, депутатської групи “За майбутнє”.

 

ДБР зареєструвало нове кримінальне провадження у “справах Майдану”

За останній тиждень слідчими Державного бюро розслідувань було зареєстровано одне нове кримінальне провадження стосовно “справ Майдану”.

Про це на пресконференції 17 лютого сказав слідчий ДБР Артем Яблонський, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“За останній тиждень відділом з розслідувань справ Майдану ДБР було зареєстровано одне нове кримінальне провадження, внесено відомості в ЄРДР в ході здійснення розслідувань саме майданівських справ”, – сказав Яблонський.

За його словами, коли здійснюється досудове розслідування, то перевіряється великий обсяг матеріалів, дій правоохоронців, прокурорів, суддів. Він зазначив, що під час досудового розслідування викриваються факти, які мають ознаки кримінального правопорушення, а слідчими ДБР так влаштована робота, щоб ці факти виявлялися, і негайно реєструвалися.

“ДБР продовжує здійснювати досудове розслідування в категорії кримінальних проваджень за участі майданівських справ. Головне, що на даний час не завершилася передача справ з Офісу генерального прокурора. Те що цікавить нас по кримінальних провадженнях, по вбивствах, воно налічує понад 4500 томів матеріалів справи. Дуже багато речових доказів”, – сказав Яблонський.

Слідчий ДБР Олександр Чорноблавський розповів, що наразі Офіс генерального прокурора продовжує передавати справи Майдану, а ДБР відповідно їх приймає.

“Як тільки вони готові їх передати, один, два томи, сто, вісімсот, то одразу ми включаємося і приймаємо їх. Також ми допомагаємо їх формувати, тому відбувається формування, як зі сторони слідчих, так і зі сторони прокурорів, але чи вкладемося ми в термін, чи ні, це залежить від бажання обох сторін. Тільки ми формувати ці справи не можемо, самі собі ми передати їх не можемо. Відповідно за цю роботу рівною мірою відповідає Офіс генерального прокурора, які їх передає, так і відповідно ДБР”, – сказав він.

Як повідомлялося, під час Євромайдану постраждали 2,5 тис. людей, 104 з них загинули. Згодом загиблих учасників акцій протесту почали називати Небесною Сотнею.

За даними МВС, від 18 лютого до 2 березня 2014 року під час виконання службових обов’язків у центрі Києва також загинули 17 силовиків.

Розслідуванням “справ Майдану” займалося управління спецрозслідувань ГПУ, яке очолював прокурор Сергій Горбатюк. Однак із 20 листопада прокуратура втратила повноваження на розслідування кримінальних проваджень, і управління Горбатюка було розформоване.

На початку січня 2020 року керівником відділу ДБР із розслідування “справ Майдану” призначили Олександра Буряка.

 

У “Слузі народу” закликають опозицію зняти частину “земельних” поправок

Фракція партії “Слуга народу” закликає опозицію відкликати поправки до законопроєкту про ринок землі, які повторюються, розблокувавши тим самим можливість ухвалення інших законодавчих ініціатив.

Про це заявив голова Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко 17 лютого під час засідання Погоджувальної ради парламенту, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Мені надзвичайно прикро за останній тиждень під час розгляду закону про землю спостерігати за ефективністю роботи Ради. Мені здається, що опозиція зловживає доброчесністю норм регламенту та своїми правами, пропонуючи правки, які в той чи інший спосіб постійно повторюються. Я б закликав опозицію зняти ці поправки, тому що наразі тільки в нашого комітету п’ять законопроєктів, які не можуть бути прийнятними найближчим часом. Я не кажу вже про постанову щодо відзначення річниці Революції гідності”, – сказав Ткаченко.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 6 лютого розпочала розгляд у другому читанні законопроєкту №2178-10 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”.

За перший день розгляду поправок до законопроєкту парламентарії встигли розглянути 184 поправки з більш ніж 4000. За другий депутати розглянули 216 поправок до земельного законопроєкту.

7 лютого голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія спрогнозував, що Рада зможе вийти на рішення щодо ухвалення закону про ринок землі 16-17 квітня.

Верховна Рада 13 листопада 2019 року ухвалила в першому читанні законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо обігу земель сільськогосподарського призначення (№2178-10), який, зокрема, передбачає скасування з 1 жовтня 2020 року заборони на продаж землі.

Після цього аграрії провели кілька масових акцій протесту проти запуску ринку землі.

У підготовленому до другого читання законопроєкті передбачено, що купувати землю сільськогосподарського призначення зможуть лише українці; концентрація земель в одних руках становить до 10 тис. га; розрахунок за землю — виключно безготівковий з перевіркою походження коштів; забороняється купувати землю у 50-кілометровій зоні від кордону; зафіксовано мінімальну ціну на земельну ділянку; банки не зможуть купувати землю — лише брати у заставу; частина коштів від продажу земель державної та комунальної власності піде на створення Фонду розвитку сільських територій.

 

Милованов каже, що за програмою “5-7-9” бізнес уже отримав кредитів на 27 мільйонів

У рамках державної програми “Доступні кредити 5-7-9%” підприємцям для створення або розширення власного бізнесу видано кредитів на 27 млн грн.

Про це під час презентації стратегії економічного зростання сказав міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми вже видали 27 млн грн (у рамках програми “Доступні кредити 5-7-9%” – ред.) впродовж останніх двох тижнів”, – сказав Милованов.

Як повідомляв Укрінформ, уряд ухвалив постанову для старту програми “Доступні кредити 5-7-9%” із 1 лютого 2020 року. Програма державної підтримки мікро- та малого бізнесу дозволить учасникам отримати до 1,5 млн грн доступного кредиту під 5, 7 або 9% для створення або розширення власного бізнесу. За попередніми оцінками, близько 50 тис. позичальників зможуть взяти участь в цій програмі вже нинішнього року.

За інформацією міністра фінансів Оксани Маркарової, у бюджеті закладено 2 млрд грн на фінансування державної програми “Доступні кредити 5-7-9%”.

До державної програми “Доступні кредити 5-7-9%” вже приєднались 4 держбанки.

 

Google відмовився від проєкту безкоштовного Wi-Fi в усьому світі

Корпорація Google більше не буде підтримувати проєкт Station, що передбачає розвиток безкоштовних мереж Wi-Fi у світі.

Про це повідомляє TechCrunch – Укрінформ.

“У понеділок Google заявив, що завершує проєкт Station – що забезпечив безкоштовний Wi-Fi на більш ніж 400 залізничних станціях Індії та тисячах інших громадських місць у кількох регіонах світу”, – йдеться у повідомленні.

Втілення у життя проєкту Google Station розпочалось у 2015 році. Після Індії, Google розширив свій проект на Індонезію, Мексику, Таїланд, Бразилію Філіппіни, Нігерію та В’єтнам, а три місяці тому запустив Station у ПАР.

Протягом багатьох років Google також обирав способи монетизації проєкту Google Station. Наприклад, компанія почала показувати рекламу, коли користувачі приєднуються до інтернету.

Однак у підсумку компанія відмовилась від розвитку проєкту. Серед причин такого рішення — здешевлення мобільного інтернету у світі.

 

Аваков сказав, навіщо потрібен і як працюватиме закон про колаборантів

Мешканці тимчасово окупованого Донбасу, які виконували соціально важливі функції, не мають бути притягнуті до кримінальної відповідальності.

Про це в ефірі програми “Свобода слова” сказав міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Перед тим як відбудуться вибори (на окупованих територіях Донбасу – ред.), перед тим як ми візьмемо контроль над територією, повинні бути вирішені декілька принципових питань, в тому числі, впевнений, повинен бути прийнятий закон про колаборантів, який приймався в тій же післявоєнній Франції… Цей закон дуже простий і я думаю, цей же принцип і у нас запанує. Дехто говорить, що це закон про амністію, я говорю, що це закон про колаборантів, який потрібно прийняти. Про що він: якщо ти сільський лікар і працюєш у вертикалі так званого міністерства охорони здоров’я ДНР, яке ми не визнаємо, то ти не підлягаєш репресіям, оскільки ти виконуєш соціальну важливу функцію й у тебе немає альтернативи. Теж саме для вчителів, для дрібних клерків”, – сказав Аваков.

Водночас, за словами міністра МВС, відносно тих, хто на тимчасово окупованих територіях виконував репресивну функцію, здійснював в повалення влади насильницьким шляхом, брав участь у вбивствах тощо, має застосовуватися виключно кримінальне переслідування.

 

Аваков сказав, кого не допустять до спільних патрулів на Донбасі

До спільних патрулів у разі виборів на Донбасі не будуть допущені люди, дотичні до злочинів.

Про це в ефірі програми “Свобода слова” сказав міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми виходимо з того, що українська поліція, МВС України, українська юстиція будуть там знаходитися в повній відповідності до закону: поліцейські в повному озброєнні, вони будуть ключовими гравцями на цьому полі. Але, поважаючи перехідний період і страхи територіальних громад, ми готові допустити в спільне патрулювання людей, яких делегують ці нові громади. Ті люди, які дотичні до злочинів, ті люди, які стріляли в наших солдат, вони ніяк не будуть брати участь в такого роду групах, це предмет нашої принципової позиції. Дивлячись на досвід Слов’янська або Краматорська, думаю, що ці люди підуть разом з окупаційними військами”, – сказав Аваков.

Він додав, що ймовірні злочини будуть розслідуватися за українськими законами, в межах слідчих органів, які будуть підлеглими по вертикалі українському МВС.

Також Аваков наголосив, що не йде мова по спільне патрулювання кордонів.

“Про патрулювання кордонів мова не йде. Українська сторона не розглядала компромісні варіанти ані тоді, ані зараз. Ми розглядаємо поетапний вихід на кордон. У нас окупованого кордону достатнього багато, десь 300 з невеликим кілометрів, і ми говоримо про те, що неможливо одномоментно зайняти весь цей кордон. Можливо ми будемо його займати в один день одну дільницю, потім другу, третю. Тут можливі якісь перехідні функції, коли одні відходять, інші приходять, але про спільний контроль кордону не йдеться. Кордон або є, або його немає, держава його контролює, або ні. Ми хочемо контролювати свій державний кордон і нам не потрібні тут ані помічники, ані порадники”, – сказав Аваков.

Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський під час виступу на “Українському ланчі” в Мюнхені заявив, що ситуацію на Донбасі у разі підготовки місцевих виборів можуть контролювати спільні патрулі українського МВС, представників тимчасово окупованих територій та ОБСЄ.

 

У тіні перебуває майже чверть економіки України — дослідження E&Y

Майже четверту частину від офіційного ВВП України, або 846 млрд гривень, становлять тіньові операції.

Такі перші результати дослідження стану тіньової економіки в Україні, що провела компанія Ernst & Young за підтримки Mastercard у рамках укладеного Меморандуму про співробітництво з Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Національним банком України та Державною службою статистики України, повідомляє пресслужба НБУ – Укрінформ.

Загалом у ході аналізу вивчався рівень ВВП України за 2018 рік, рівень її грошової економіки тощо.

За результатами дослідження української економіки, 846 млрд гривень або 23,8% від офіційного ВВП за 2018 рік, перебуває в тіні, з них: 19,7% ВВП (702 млрд грн) становить готівкова тіньова економіка, 4,1% ВВП (144 млрд грн) – домашнє виробництво товарів для власного кінцевого використання, тобто – негрошова тіньова економіка.

Дослідження розділяє “готівкову тіньову економіку” на “наслідкову” та “пасивну”, залежно від того, хто від неї виграє. У так званій “наслідковій тіньовій економіці” дві сторони угоди отримують вигоду від неї, наприклад, при оплаті готівкою замовник не вимагає рахунку та отримує знижку, а постачальник, не реєструючи транзакцію, заощаджує на податкових витратах. У так званій “пасивній тіньовій економіці” вигоду від неї отримує лише продавець цього товару чи послуги, який, наприклад, продає товар за готівку без чеку і не сплачує податки.

Дослідження в Україні свідчить, що більше чверті (26,2%) обсягу “готівкової тіньової економіки” (це 5,3% ВВП або 190 млрд гривень) – це “наслідкова тіньова економіка”, де ініціаторами розрахунку готівкою є обидві стороні – і продавець, і покупець. А решта (73,8%) загального обсягу української тіньової економіки (або 14,4% ВВП – 512 млрд грн) – це “пасивна тіньова економіка”, ініціатором якої є продавець. Стимулювання безготівкових електронних розрахунків має суттєво зменшити саме рівень “пасивної тіньової економіки”.

Ernst & Young провела подібні дослідження у 33 країнах, серед яких Чеська Республіка, Польща, Словенія, Словаччина, Хорватія, Болгарія, Боснія і Герцеґовина, Сербія та інші країни. Історично рівень тіньової економіки серед зазначених країн коливався від 10,1% до 26,9% від обсягу ВВП.

 

ЗМІ: За вбивством Хангошвілі у Берліні стоїть ФСБ

За вбивством громадянина Грузії, колишнього чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі у Берліні стоїть спецпідрозділ Федеральної служби безпеки Росії “Вимпел”.

Такого висновку дійшли автори розслідування, проведеного німецьким виданням Spiegel, британського The Insider та групи Bellingcat – Укрінформ.

“Російське внутрішня розвідувальна служба ФСБ, очевидно, відіграла центральну роль у розстрілі грузина Зелімхана Хангошвілі минулого серпня в Берліні”, – йдеться у дослідженні.

Аналіз даних показує, що підозрюваний вбивця Вадим Красиков перебував у тісному контакті з представниками команди “Вимпел” – об’єднанням колишніх сил ФСБ, – упродовж кількох місяців до нападу на Хангошвілі.

Докази на користь участі у вбивстві ФСБ як центрального гравця базуються, серед іншого, на аналізі даних мобільного телефону Красикова. Вони свідчать, що той регулярно контактував із загалом вісьмома членами команди “Вимпел”. Зафіксовані також розмови з Едуардом Бендерським, головою правління Асоціації колишніх офіцерів спецпідрозділу ФСБ “Вимпел” та володарем кількох приватних охоронних фірм. З березня до серпня 2019 року вони говорили понад 20 разів, активніше за все – перед вбивством Хангошвілі. За три тижні до вбивства Красиков здійснив кілька дзвінків чинним та колишнім членам відділу V ФСБ.

Бендерський іноді виступає де-факто речником Департаменту V ФСБ, групи у складі ФСБ, яка спеціалізується на антитерористичних операціях. Вона є правонаступницею підрозділу «Вимпел» – спеціального підрозділу ФСБ, який спеціалізувався на операціях з дестабілізації за межами Росії та адресних вбивствах.

Аналіз даних на телефоні Красикова також показав, що він імовірно готувався до вбивства у навчальних центрах спеціальних підрозділів ФСБ. Зокрема, у період з лютого по серпень 2019 року, він вісім разів відвідував центр спеціальних операцій та чотири рази був у навчальному центрі ФСБ для спецвійськ в Аверкієво, на сході від Москви. Один із таких візитів тривав чотири дні. У навчальному центрі в Аверкієво проходять спецвишкіл, включаючи спеціальні методи стрільби.

Експерти з німецьких органів безпеки вже минулого року підозрювали, що Красиков може бути колишнім членом підрозділу спецвійськ, на це вказують татуювання на його руках.

Гепрокурор Німеччини Петер Франк наприкінці минулого року взяв справу через її особливе значення під особистий контроль. У найближчі тижні слідчі в Карлсруе хочуть пред’явити звинувачення Красикову. Це, додає видання, може поглибити дипломатичний розлад між федеральним урядом та Кремлем. Минулого року Берлін уже вислав двох російських дипломатів. Натомість Москва відправила додому двох німецьких дипломатів.

Кремль завжди заперечував, що це стосується вбивства.

Як повідомляв Укрінформ, громадянина Грузії Зелімхана Хангошвілі вбили пострілом у голову в центрі Берліна 23 серпня. Поліція затримала підозрюваного у вбивстві відразу.

Хангошвілі був польовим командиром у Чечні. У 2015 році через загрозу життю він втік спочатку в Україну, а потім і до Німеччини, де розраховував отримати притулок.

 

Олег Сенцов: це не біль, це просто бажання зробити все правильно – повернути Крим і покарати агресора

17.02.2020, УП.

Это интервью – наша вторая встреча с Олегом Сенцовым. Мы не были знакомы до крымских событий, его ареста в Симферополе, хотя у нас много общих друзей и на полуострове, и в Киеве.

Все пять лет, пока Олег находился в заключении, я много слышала о нем из чужих рассказов. И о борьбе за него.

После освобождения Олег дал множество интервью, он выступил на десятках мероприятий за границей и в Украине.

Этот разговор больше похож на диалог – о Крыме, Олеге и, конечно же, о кино.

– Олег, здравствуй. Рада тебя видеть. Мы встречаемся в ресторане “Крым”, мы оба с тобой крымчане. Мы встречаемся в феврале – это особенный месяц для нас. Не знаю, как у тебя, но у меня февраль всегда запускает один и тот же триггер, я снова окунаюсь в события 6-летней давности. У тебя нет такого ощущения?

– Даты еще не подошли. Может, позже будет.

– А что ты вообще помнишь о феврале-марте 2014 года?

– 26 февраля я был в штабе Автомайдана, было много работы после революции. И раненые, и погибшие, и медицинская помощь, и какие-то дрова, и какие-то вещи.

Горячая линия, и звонит телефон, и девочки передают мне телефон, мол, звонок, ответь.

Звонит крымский татарин, представился, я не помню уже его имя, говорит: “Ой, мы на митинге там, с “Русским единством” толкаемся. Кипиш. Что делать?” – “Как что делать? Берите покрышки”. – “А потом?” – “Потом поджигайте”. И все. Для него был шок такой: “Как? А? Да?”

И все – они не сделали это, не готовы были идти чуть дальше.

Потому что мы уже были на Революции, уже столько насмотрелись за эти 3 месяца, последние 3 дня, что мы уже ничего не боялись. Когда по тебе стреляли, гибли люди, ты уже ничего не боишься.

А крымчане не готовы были к таким действиям – потолкались и разошлись. И потом уже Путин понял, что все – иначе он потеряет Крым, и сразу отдал команду на захват.

Олег Сенцов: “То, что произошло 27 февраля – это уже следствие, подготовленное в течение 20 с лишним лет, которое Россия готовила, а Украина – нет”

– У тебя было тогда ощущение, что события 26-27-го февраля закончатся 18 марта и оккупацией?

– Когда 27-го февраля утром подняли флаги, я был в штабе, мы смотрели по телевизору это все. Показывали прямую трансляцию. Подняли флаги, спецназ, понятно было, что это россияне.

На самом деле, никто не выходил на улицу, не приветствовал, весь город сразу вымер, улицы – практически пустые, потому что когда появляются автоматчики, люди сразу прячутся по домам.

Ну, я понял, что все – это захват, я сказал: “Ребята, у нас захватывают Крым”. Никто это не воспринял серьезно, потому что у нас был только один крымчанин – я.

Они все это не воспринимали серьезно, потому что они не крымчане, не понимают, что регион специфический очень, какое там влияние России.

И, похоже, не только они не понимали, но и многие в руководстве нашей страны.

– Как ты думаешь, почему так сложилось?

– А кто из руководства нашей страны был из Крыма?

Я поэтому всем и говорю: то, что произошло 27 февраля – это уже следствие, подготовленное в течение 20 с лишним лет, которое Россия готовила, а Украина – нет.

– Причина, наверное, не только в России. Причина и в том, что для Украины Крым был неинтересен, как ты считаешь?

– Не то, что не интересен – не было ни одного руководителя, который бы понимал эту проблему, у которого бы была какая-то взвешенная государственная политика по этому поводу вообще – национальная идея.

– Мы говорим о политической элите, но можно говорить и о культурном аспекте. Почему Крыма так мало было в культурной среде, в той же журналистике?

– Не только в журналистике, культурном, во всех слоях – социальном, политическом слоях – куда ни возьми, Крым немножко был отдельно, и часть населения его всегда была предрасположена к России.

– Почему Крым и спустя 6 лет не так интересует людей? Чья это вина?

– Опять же, такой сложный вопрос – чья это вина? До 2014 года кто у нас был в руководстве Украины из Крыма? Ну никого, Куницын и то. И фигура Куницына – тоже нужно понимать, кто такой Куницын.

А сейчас что изменилось? Кто у нас из крымчан в руководстве страны? Есть несколько, но это средний уровень чиновников.

р– У тебя как у крымчанина нет обиды на Украину из-за такой ситуации?

– У меня нет ни на кого обид, тем более на Украину. Это коллективная вина, и здесь нельзя сказать конкретно, что виноват Кравчук или виноваты какие-то журналисты, какие-то культурные деятели. Это в целом как бы.

Никто не понимал этого, не нашлось человека, который бы говорил: вот это проблема.

Кто-то, конечно, говорил, но воспринимался как какие-то маргиналы, псевдопророки – а ничего не будет, какая война с Россией, что вы такое говорите? Потом оказались правы, но никто этого не ожидал, никто в это не мог поверить.

Даже когда начался захват Крыма, никто не мог как-то поверить, что Россия вводит войска.

Олег Сенцов: “Крым немножко был отдельно, и часть населения его всегда была предрасположена к России”

– Крымская идентичность. О чем она?

– Ну, во-первых, ты же сама, наверное, знаешь, как это.

– Я воспитывалась, жила в Крыму, но мне очень интересно, как ты это видишь.

– Во-первых, это островной менталитет – мы сами по себе и нам никто не нужен. Это раз.

Во-вторых, это туристический регион. Симферополь – единственный большой город, не курорт, все остальные большие – курортные.

И это, соответственно, накладывает отпечаток – использование других людей, приезжающих в плане зарабатывания денег. То есть, такой вот менталитет курортный, барыжный  – зарабатывать на приезжих, временный такой. Сейчас заработаем, а дальше – неважно.

Когда Россия присоединяла Крым, среди круга моих знакомых было очень мало упоротых по политическим мотивам.

В основном говорили: ты ж понимаешь, при России будет лучше – инвестиции, туристы, все зайдет.

Я им тогда говорил: посмотрите на Абхазию, на Приднестровье, как там вообще у них, нормально живется? – Нет, у нас будет не так.

Конечно, Крым сейчас – ни Приднестровье, ни Абхазия, но и не тот цветущий регион, который все ожидали, и даже не то, что было до аннексии.

Севгиль Мусаева: “Любимые места в Крыму – это Коктебель, это гора Митридат в Керчи, это Судакская крепость”

Крымчане очень разные, как коктейль, который подают в курортном кафе

– Помнишь Крым в начале 1990-х?

– Я всю жизнь там прожил – конечно, помню.

– А возвращение крымских татар в Крым?

– Конечно, они возвращались, я еще в школе учился.

– Какое у тебя было тогда ощущение? Как бы ты мог описать предубеждения, которые существовали в отношении крымских татар?

– Поначалу очень негативное было восприятие. Это прям я помню еще со школы, там уже пугали: вот татары едут, как бы все.

И никто же нам не говорил, что это их земля, что они жили здесь 300 лет, что их выселили.

Нам говорили: вот едут татары, там уже проникает контрабанда, на машинах везут все.

Мне историю в школе рассказывали, как на посту остановили водителя, у него бегали глазки. Открыли кабину, а там 3 татарина с ножами.

И это было повсеместно. Потом, когда они уже приехали, когда оказалось, что они точно такие же люди, что это их земля, что их незаконно выселили, преследовали, отношение, конечно, изменилось.

– Но это было большое социальное потрясение для полуострова на тот момент? С оппозицией, разделением…

– Да не было оно потрясением. Может, в первый год. Они в Крыму пугали бандеровцами, вот сейчас перед аннексией, несуществущими кровавыми бандеровцами.

То же самое и раньше – рассказывали сказки про татар, сказки про НАТО, которое вот-вот захватило бы Крым. Такое блуждает не только в Крыму – везде, такой у нас постсоветский менталитет.

В Крыму он был более сильный. Если ты помнишь, там всю жизнь за коммунистов голосовали очень сильно. Это что означает? Что память по Советскому Союзу там намного сильнее. Это фантомная боль по Советскому Союзу, то, что возрождает сейчас Россия.

Олег Сенцов: “У меня нет ни на кого обид, тем более на Украину”

– А ты помнишь, как преподавали всемирную историю и историю Украины в школе? Историю Украины ты, наверное, уже не изучал, я так понимаю, или еще застал?

– Я изучал ее уже в университете. Но она столько раз менялась, я как раз был на переломе. Я застал перестройку, развал Союза, становление Украины.

– Как ты думаешь, все эти исторические процессы – распад Советского Союза, изгнание крымских татар, вообще жизнь в Крыму – повлияли на формирование тебя как режиссера, как творческого человека?

– Да я не знаю.

– Ты не задумывался над этим?

– На человека всегда что-то влияет. Всю жизнь на него что-то влияет – люди, события.

– Ты несешь какую-то крымскую идентичность в своем творчестве?

– Крым – такой намешанный мультирегион, поэтому наша идентичность в нашей разнообразности, получается. То есть, крымчане очень разные, коктейль такой, который подают в курортном кафе. Дорогой, не очень качественный, где намешано куча всего.

– Мы с тобой общаемся как раз после твоей длительной поездки. Ты был в Соединенных Штатах, в Канаде, на кинофестивале Санденс. Наверняка тебя спрашивали о Крыме. Как ты рассказываешь иностранцу о Крыме?

– Они спрашивают, как сейчас там обстановка. Я им говорю, что я там уже не был со времен оккупации, оккупацию застал 2 месяца. Могу сказать вам очень точно про захват – это все было на моих глазах. А про сейчас – я могу только рассказать то, что черпаю из открытых источников и от моих знакомых, друзей.

– Как бы ты описал Крым, если б рассказывал о нем человеку, который там никогда не был?

– Ну, это самое лучшее место на Земле. Я до тюрьмы много путешествовал, всегда я любил путешествовать. Потом много ездил по кино, поездил по миру, посмотрел. Я всегда говорил, что лучше Крыма ничего нет.

– А можешь рассказать о любимых местах в Крыму? Экскурсия по Крыму глазами Олега Сенцова.

– Я не хочу про это говорить.

– Почему?

– Сейчас там не наше и все.

– Давай вернемся в 2013 год. Я, например, знаю эти места для себя. Это Коктебель, это гора Митридат в Керчи, это Судакская крепость.

– Я не привык ковыряться в прошлом, тем более в этой ране ковыряться пальцем, чтобы вызывать эти все рефлексии. Я стараюсь думать о важном, позитивном и правильном. А вот эти ковыряния не по мне.

– Но ты пережил то, что произошло в 2014 году или похоронил это глубоко в себе?

– А пережил и похоронил – это не одно и то же?

– Нет. Пережил – это когда ты можешь найти новую жизнь и новый смысл в этом, а похоронить – это значит забыть и заблокировать…

– Я ничего не забыл и ничего не блокировал. Это не боль, это просто желание сделать все правильно – вернуть Крым и наказать агрессора. Вот и все – есть цель, я к ней иду.

Никаких фантомных болей, каких-то разочарований, обид – этого нет. Есть ситуация, есть цель, которой нужно достигнуть. Так я мыслю, понимаете? Более рационально, прагматично.

Олег Сенцов: “Все зависит только от одного человека, принимает решение только один человек – Путин”

– У тебя есть план возвращения Крыма? Представление о том, как это могло бы произойти?

– Конечно.

– Расскажи.

– Все считают, что я человек творческий. А я совсем не такой и пытаюсь их сразу приземлить, а меня пытаются увести в такие вот разговоры. А я их сразу пресекаю, потому что их не веду. Так в чем вопрос, какой был?

– Вопрос был о Крыме, о том, как ты видишь его возвращение, есть ли у тебя об этом представление?

– Это часто спрашивают, этот вопрос всегда задают на моих встречах, всегда абсолютно.

Тут нужно понимать, что Путин Крым не отдаст, это невозможно. Он проще отдаст Кремль, чем отдаст Крым.

Значит, продолжать пытаться с ним договориться про Крым нельзя. Донбасс он тоже на наших условиях не вернет.

Значит, нужно давить – это единственная стратегия как Украины, так и мирового сообщества. Мы должны на него давить, не дать ему стабилизировать политическую, экономическую, социальную ситуацию внутри России.

Этот режим все равно обречен. Он авторитарный, он построен на лжи, на запугивании, на обмане. Он не может существовать вечно.

Там нет ни одной  институции в России. Есть только Путин. Это такой столп, на который поставлены все остальные – парламент, СМИ, полицейские, спецслужбы, армия.

Все зависит только от одного человека, принимает решение только один человек – Путин. Все. То есть, своим движением глаз, своим словом, своей мыслью. Все просто угадывают, что же он подумал, что же он хотел сказать, что же он хочет.

И это не институт президента, это – институт Путина, соответственно, нельзя поменять фамилию и все останется, как есть. Когда уйдет он, это все рухнет.

Олег Сенцов: “Когда начался захват Крыма, никто не мог как-то поверить, что Россия вводит войска”

– То есть, ты думаешь все изменится после смерти Путина?

– Без сомнения. Он либо может умереть, либо возможна ситуация с дворцовым переворотом. 2024 год впереди, его могут просто “отжать”, потому что он стареет, дряхлеет. Таких стариков могут просто в какой-то момент отстранить. Либо россияне рано или поздно проснутся и все поймут.

То есть, три варианта, и все сейчас представляются невозможными. Но 18 августа 1991 года ни один человек на земле не сказал бы, что через три дня не будет Советского Союза. Три дня – и его нет.

27 февраля 1917 года не мог предположить никто, что через три дня отречется царь, и династия Романовых прекратит свое существование.

Эти вещи происходят всегда неожиданно, но они всегда возможны и предсказуемы. Поэтому при крахе этой власти любой человек, пришедший после Путина, столкнется с дестабилизацией внутри страны.

– Многие говорят, что Крым – некая сакральная вещь не только для Путина, но и для России.

– Они столкнутся с проблемами внутренней дестабилизации, которая приведет не только к экономическим последствиям, но к социальным и, возможно, гражданским конфликтам.

И любой человек, пришедший на смену Путину, будет вынужден искать поддержки за рубежом, чтоб опереться на их политическое влияние и поддержку, потому что внутри страны у него не будет такого.

И в этой ситуации мы можем при помощи западных партнеров занять жесткую позицию по непризнанию новой власти без возврата наших территорий.

Олег Сенцов: “Крым – такой намешанный мультирегион, поэтому наша идентичность в нашей разнообразности, получается”

Никто не знает, что делать с Крымом, потому что не была заложена база сопротивления

– Ты был за границей, у тебя есть ощущение, что западные партнеры готовы поддерживать Украину в этом вопросе?

– Они готовы поддерживать, но они не готовы делать за нас нашу работу, никто не будет этим паровозом впереди нас, никто не будет делать больше, чем мы.

Мы должны делать больше остальных и быть сильнее в этих процессах, быть лидером, быть страной, которая эту повестку, эту стратегию формирует, а остальные к ней присоединятся. А не ждать и говорить: спасите, помогите, сделайте что-нибудь за нас.

Нет. Помогают тем, кто борется. Из-за того, что мы выходили на Майдан и боролись против Януковича, нас поддерживали.

До этого Янукович был точно такой же бандит, но они не могли давить на него, не прислушиваться к мнению народа.

В Крыму не было большого сопротивления – ни народа, ни остатков проукраинской власти, ни военных.

Не было приказа из Киева, ничего не было. Просто сидели и ждали чего-то непонятно чего. Соответственно, мир нас особо не поддерживал.

– У тебя нет ощущения инерции, которая и дальше продолжается в вопросах, связанных с Донбассом, в первую очередь с Крымом?

– С Крымом никто не знает, что делать, потому что тогда не была заложена база сопротивления, не было показано, что мы за него боремся. Мы не боролись за него тогда, не боремся и сейчас.

Донбасс – все ясно, там война, 14 тысяч погибших, стрельба, танки, Россия вводит войска… Все понятно: мы боремся, нас поддерживают.

Если бы мы делали то же самое в Крыму, Путин бы не сунулся на Донбасс, и за Крым было бы легче бороться.

– Когда  ты общался с людьми в Штатах, Канаде, в Европе, ты видел скорее рациональный подход к Украине, или было место и сочувствию?

– Между сочувствием и рациональностью – очень большая пропасть.

Сочувствовать можно бесплатно: да-да, мы все понимаем, мы поддерживаем, такие разговоры можно вести 50 лет.

А рациональность – это понимание, что это угроза и нужно что-то делать, чтобы эта угроза не перекинулась на тебя.

Это понимание больше есть у прибалтов и поляков, у других его меньше. И чем дальше от границы России, тем это понимание уменьшается.

Франция – там уже начинают говорить про культуру, про связи, про то, что нужно как-то разговаривать, что-то делать, поэтому и про Крым у них нет чувства опасности.

Олег Сенцов: “Нужно понимать, что Путин Крым не отдаст, это невозможно. Он проще отдаст Кремль, чем отдаст Крым”

– Очень интересно твое ощущение отношения разных стран к Украине.

– Потому что я проехался, понимаете? Я был, например, в той же Чехии, в Словакии – там половина ватников населения, они голосуют за пророссийских президентов, премьеров, их это устраивает.

В Братиславе, в Словакии, у президента не столько полномочий. Намного больше у премьера, премьер занимает нейтральную позицию.

А глава парламента – спикер, у которого много полномочий, его называют “шпион Кремля”, в открытую. Потому что он ездит каждую неделю в Москву на консультации.

Нужно понимать, что у каждого свои заботы. Европа – это не часть Украины, это не наши области, Макрон – не президент Украины, у него свои задачи, свои цели.

Политика – очень циничная вещь. Есть красивые разговоры, а есть реальные вещи, которые нужно делать. Если их это не волнует, не касается, то они будут делать меньше.

Если мы ничего не можем предложить взамен, а мы им ничего не можем предложить взамен, кроме своих проблем, то, соответственно, в нас меньше заинтересованность.

Олег Сенцов: “Политика – очень циничная вещь”

– Ты уверен, что мы ничего не можем предложить взамен?

– А что?

– То, что происходит в Украине, и то, что мы видим сейчас на Донбассе. Здесь фактически проходят восточные границы западной цивилизации. И наша ценность для Европы состоит в том, что мы сдерживаем Россию.

– Я был в Америке, общался с одним человеком, который глубоко в теме, давно занимается политикой. И он говорит, что после распада Союза в Америке был дискурс: что делать?

Присоединять восточные страны к НАТО либо оставить их буфером? То есть Украину, Молдову оставить буфером для того, чтобы, если будут конфликты, не было прямого конфликта с Россией.

Если будет граница НАТО с Россией, то всегда будут возникать какие-то моменты и, соответственно, есть опасность втягиваться в конфликт.

Проще иметь буферную зону, чтобы конфликты были там. И это мнение оказалось превалирующим. И вот мы имеем то, что имеем.

Олег Сенцов: “С Крымом никто не знает, что делать, потому что тогда не была заложена база сопротивления, не было показано, что мы за него боремся. Мы не боролись за него тогда, не боремся и сейчас”

– Я понимаю, о чем ты говоришь. Год назад, когда я была в Штатах, на встречу со студентами Harvard Kennedy School пришел Джон Керри. Российская студентка задала ему вопрос – это было буквально несколько дней после захвата наших моряков в Керченском проливе, – она спросила его, почему Европа, США фактически провоцируют Россию, укрепляя группировку НАТО в этом регионе.

Меня поразил ответ Керри, который сказал, что он по-другому смотрит на события 2014 года, потому что выбор Украиной евроинтеграционного пути, который поддерживали США и Европа, спровоцировал Россию. Это в итоге привело к оккупации Крыма и войне на Донбассе. Если бы союзники так не педалировали ситуацию, возможно, все было бы иначе.

– Из-за того, что он так мыслит, занимая должность госсекретаря, мы имеем не такую сильную поддержку, которая могла бы быть в те времена.

Не было жесткой позиции и во время активной фазы оккупации. Был бы, грубо говоря, во главе Маккейн, и у него был бы другой вице-президент, госсекретарь, мы бы имели другую поддержку, другое сопротивление. А его такая позиция превалировала.

– Создается ощущение некого конформизма?

– Я не ожидаю от них ничего. Я не понимаю, почему мы должны считать, что кто-то должен решать наши проблемы.

Да, мы подписали Будапештский меморандум, да, и к тем, кто его подписывал – большие вопросы. К тем людям, что отдали бомбу, а получили бумажку, которую Россия даже не считает за договор. То есть, мы отдали бомбу ни за что.

Поздравляю – отличное политическое решение, оставили в Севастополе российский флот – потому что как бы не было другого решения. Пожалуйста, еще одна бомба.

Вопросы к этим людям, вот откуда исходят корни наших сегодняшних проблем. Тогда не было понимания, что нужно рубить концы, иначе нас снова туда утащут.

Все думали – ну, наконец-то Советский союз рухнул, вот заживем. А он снова начал, как армия мертвых, возрождаться.

– Как бы ты назвал такую позицию Украины – комплекс неполноценности?

– Комплекс недальновидности. Никто не вел политику, стратегию на протяжении, например, 20 лет. Никто об этом не думал.

– Меня поразили твои слова на форуме в Мариуполе, когда ты сказал, что Революция Достоинства превратилась в контрреволюцию ненависти. Это было твое ощущение спустя несколько месяцев после возвращения?

– Это был скорее лозунг, как и любой в такой момент, конечно, сгущенный. Но у меня была задача обратить на это внимание – смотрите, во что мы превращаемся, за что мы боролись, и что мы имеем сейчас.

Конечно, не так все плохо, конечно, не все так себя ведут, но такие ситуации есть. Люди этого не замечают на протяжении 6 лет. Да, когда по чуть-чуть у тебя что-то отрезается, что-то меняется, ты не замечаешь, как голубое грязнится и превращается в серое.

А я как человек, который прилетел из прошлого, как из такой временной капсулы, посмотрел и думаю – ребята, что у нас происходит? Поэтому я это сказал.

– Что тебя больше всего разочаровало?

– Меня невозможно разочаровать – я не очаровываюсь, ничего не жду.

– Что тебя удивило?

– Удивило? В хорошем смысле или плохом?

– В плохом. Давай начнем с плохого.

– В плохом, что за 5 лет мы не рванули. У нас нет прорыва в реформах, прорыва в сломе общества, прорыва в сломе системы, прорыва в сломе каких-то отношений – мы буксуем по-прежнему.

– А хорошее?

– Что люди стали меняться.

Олег Сенцов: “Европа – это не часть Украины, это не наши области, Макрон – не президент Украины, у него свои задачи, свои цели”

– В чем ценность Украины для западной цивилизации и для мира, по твоему мнению?

– В том-то и проблема, что нет особой ценности. На нас смотрят: вы борцы, молодцы, боритесь. Это какие-то чувства вызывает искренние, они в этом плане не юлят.

Но вас сильно волнует конфликт в Йемене? Там война до сих пор, они друг друга убивают, там жертв намного больше, чем у нас. Ну да, да, переживаем, но это далеко.

Войны чем ближе, тем это переживается сильнее. Нужно понимать, что это наш конфликт, наши проблемы, наш враг, наш противник, и нам нужно прежде всего самим на это все смотреть, и нас уже будут поддерживать.

Любой нормальный режиссер снимает сам для себя

– Когда ты говорил, что не надо ни на кого рассчитывать, я вспомнила историю, как ты снимал свой первый фильм и решил вложить свои собственные деньги, по-моему, 20 тысяч долларов…

– …это был старт, на самом деле потом было потрачено больше.

– …ты говорил вначале, что ты рациональный человек, но на самом деле это не проявление рациональности – вкладывать собственные деньги в такую авантюру.

– Я не сомневался в успехе просто. Многие, кто меня знает близко, говорят: ну, ты так больше не рискуй, ты очень безбашенные делаешь вещи, которые кажутся сумасбродством.

А на самом деле я просто все рассчитываю, у меня есть план и – стреляет. Не всегда, конечно, но в основном.

– И в Крыму весной 2014 года ты тоже все просчитывал?

– То, что я приехал туда и два месяца занимался сопротивлением? Да, а что мне было делать?

Я не мог не сопротивляться, я понимал, что мы обречены. Я это чувствовал.

Но за нами правда, я не сомневаюсь в этом. Как не сомневался в том, когда начинал снимать свое кино, хотя казалось, что это сумасшествие.

– Я помню, что в этом фильме был не очень хороший звук.

– Дешево, да, конечно, фильм вообще не очень, поэтому нечего обсуждать. Кстати, 11 февраля – 10 лет с начала съёмок.

Олег Сенцов: “Меня невозможно разочаровать – я не очаровываюсь, ничего не жду”

– Олег Сенцов 10 лет назад и сейчас – это разные люди?

– С одной стороны, все меняются. И я постоянно меняюсь. Стараюсь над собой работать, я стараюсь себя улучшать, апгрейдить, бороться с тем, что мне не нравится в себе, и развивать те навыки, которые я хотел бы иметь.

Да, есть вещи, которые я бы хотел в себе исправить, приобрести, я постоянно работаю над собой – это процесс безостановочный.

Когда ты скажешь: я такой молодец, мне уже некуда развиваться – все, ты как личность умираешь.

– У тебя нет страха после длительного перерыва, после первой работы, после заключения и после того, как ты стал символом, символом сопротивления, опять снимать кино?

– Я все эти вещи стараюсь, чтобы мне не заходили, поэтому есть желание снимать кино – я буду снимать кино.

Да, за 10 лет я, считайте, снял 1 фильм, пока мы его сняли – целый год, пока мы его продвинули – еще год, потом мы год пытались получить финансирование на следующее кино, потом мы год готовились к “Носорогу”.

Мы были готовы снимать второе кино еще в 13-м году и тут – тюрьма, война и все закончилось.

– “Носорог”, исходя из всех событий, которые с тобой произошли, будет другим фильмом?

– Нет, ничего не изменилось. Я там кое-что поправил, когда сидел в тюрьме. Это были небольшие поправки, никак не влияющие в целом, потому что все-таки тюрьма современная российская и криминальный мир 1990-х годов – немножко разные вещи, поэтому больших правок не будет.

– Но ты переживаешь относительно того, как воспримут новый фильм Олега Сенцова?

– Вообще нет, вообще не переживаю. Мне важно, как Олег Сенцов воспримет собственную работу, потому что любой нормальный режиссер снимает сам для себя.

– Украинское кино за эти 6 лет, когда тебя не было в Украине, изменилось?

– Ну, я не так много, как вам, может быть, кажется, общаюсь с киношниками. Я и до этого мало общался, не очень люблю эти тусовки, мероприятия, практически никуда не хожу. У меня есть определенный круг общения, но он не широкий.

– Но ты уже успел посмотреть какие-то фильмы?

– Да, фильмы я смотрю, есть фильмы, которые меня порадовали. “Мої думки тихі” однозначно очень хорошее кино, оно не претендует на что-то сильно высокое, но это кино, которое люди смотрят. И вот сарафанное радио сработало – прокаты хорошие, сборы, да и вообще отлично.

Олег Сенцов: “За нами правда, я не сомневаюсь в этом. Как не сомневался в том, когда начинал снимать свое кино, хотя казалось, что это сумасшествие”

– Как думаешь, почему “Мої думки тихі” так хорошо воспринимаются?

– Хорошее кино просто. Хорошее кино хорошо воспринимается.

– Дело же не только в этом. О чем для тебя фильм “Мої думки тихі”?

– Я не знаю… про маму и сына, как он снимал звуки животных, поехали в Карпаты и было весело.

– Мне кажется, он все-таки про жизнь в Украине, людям показалось это близким, и каждый узнал себя.

– Ну, вы должны понимать, что во всем мире есть национальное кино. Везде, в самой задрипанной стране есть национальное кино.

Вы знаете, сколько в Нигерии снимается фильмов? Третье производство в мире, у них там 5 тысяч фильмов в год. Бюджет 500 долларов и полные залы. Потому что оно про них.

Людям интересно смотреть про себя, чтобы был фильм на своем языке, свои лица, свои имена, своя ментальность. Про себя всегда интересно.

– Олег, я знаю, что тебе эта тема не очень приятна, но что все-таки произошло с “Номерами”? (Фильм украинско-польского производства по одноименной пьесе Олега Сенцова. Постановку осуществляли Олег Сенцов и Ахтем Сеитаблаев. Это первый в Украине фильм, производство которого проходило без физического присутствия режиссера, Сенцов был в это время за решеткой. После освобождения режиссер отказывался публично комментировать свое отношение к фильму – УП). Ты не любишь, ты избегаешь эту тему.

– Ну, почему? Нормально с “Номерами”.

Будет премьера в Берлине, через неделю мы едем туда. Я тоже еду, потому что это уважение к создателям, как бы там ни было – люди старались.

Надо смотреть на это кино больше как на социальный проект: люди старались меня поддержать. И я за это всем благодарен, поэтому я поеду.

Я уверен, что многим понравится. Просто у меня, опять же говорю, очень высокие требования к себе, в первую очередь. А я воспринимаю, что это часть меня, моя пьеса, мой сценарий. Я участвовал в постановке, как мог, поэтому это часть соответственно меня.

– История с “Номерами” тебя как режиссера чему научила? Доверять или не доверять до конца людям? Я знаю, что ты очень активно был включен в процесс, выбирал даже размер каблуков для героев. Но все равно получился не твой фильм…

– Я делал все, что мог. Просто одно – это подготовка, а съемка – это совсем другое, понимаете. Самое главное – это сердцевина, этот пульс, душа, это невозможно уловить.

В любом случае, как сказал мой второй режиссер, который меня хорошо знает и который тоже в этом процессе участвовал заочно – это не твой фильм, тебя там нет. Вот в чем проблема главная! Не то, что фильм плохой, а то, что меня там нет.

– Да, я понимаю. Скажи, твоя активная деятельность, поездки не отвлекают от кино, от мыслей? Нет ощущения, что ты повторяешь, возможно, какие-то вещи. Очень сложно, когда тебя постоянно просят где-то выступить, рассказывать что-то новое?

– Я  очень много отказываюсь, еду только на что-то очень важное, ключевое, но это сейчас занимает большую часть моего времени.

Я понимаю, что сейчас есть интерес, сейчас я могу что-то сказать. Пусть это одно и то же, но я каждый раз стараюсь. Я подбираю слова и моменты, чтобы эмоционально зацепить людей, которые присутствуют в данный момент здесь, сконтактировать с ними, чтобы до них все это донести – про наших пленных, про российское вторжение и прочее.

Кино мы занимаемся. “Номера” выходят без меня. После выхода я никак в этот проект не влезал, они делали все сами.

Мы готовимся к “Носорогу”, уже идут кастинги, начнется скоро выбор локаций. И, если все будет хорошо, мы вступим летом в активную подготовку, когда у меня будет мало времени, чтобы ездить, будут съемки.

Кроме того, мы готовим следующий проект на английском языке с иностранными партнерами. Сейчас ищем партнеров. Есть продюсеры, есть заинтересованность, но пока еще рано об этом говорить, он через два года будет в работу пущен.

Олег Сенцов: “Мої думки тихі” – однозначно, очень хорошее кино, оно не претендует на что-то сильно высокое, но это кино, которое люди смотрят”

– Когда ты начал активно ездить, появились какие-то предположения, что у тебя есть планы по построению политической карьеры, ты написал об этом пост…

– Я просто несколько раз про это говорил, и мне пришлось это еще раз подтвердить словами, чтобы развеять все сомнения.

– Но, тем не менее, когда я готовилась к интервью, я спрашивала у знакомых: “Что бы вам было интересно спросить у Олега Сенцова?”,  многие, подумав немного, ответили: “У него есть планы относительно политической карьеры?. Может, он думает в этом направлении?” Никогда не говори никогда…

– Нет. Я понимаю, что “никогда не говори никогда”. Но в планах у меня, правда, такого нет.

Вопросы из опросника Марселя Пруста

– Какие добродетели вы цените больше всего в людях?

– Честность, справедливость.

– Качества, которые больше всего цените в женщинах?

– Искренность.

– В мужчине?

– Наверное, силу.

– Ваше любимое занятие?

– Трудно сказать. Кино, наверное, снимать.

– Ваша главная черта?

– Трудно себя охарактеризовать, поэтому я не знаю.

– Ваша идея счастья?

– Идея счастья? Когда я учился в 5-6 классе, у нас у всех девочек были такие тетрадки – раньше не было интернета, развлекались по-разному – анкета называлось. Я никогда их не заполнял – вопросы какие-то дурацкие. Вот прошло уже 30 лет – вопросы повторяются. Они не стали мне интереснее с той поры.

– Где бы вам хотелось бы жить?

– Сложный вопрос. Я сейчас живу в Киеве, да, и хотелось бы…

Есть у буддистов формула счастья: ты делай все, что можешь, а что не можешь, не думай об этом. То есть отсутствие желания – это и есть счастье. Несчастье – это когда ты чего-то не можешь достичь, чего-то не имеешь.

У меня что-то есть – я этому радуюсь, есть какие-то цели – я к ним иду. То есть, я не думаю о прошлом, не жалею, не рефлексирую, вечерами не сижу и на картинки Крыма не смотрю, на луну не вою.

Я не живу так, я не разлагаю себя. Нет на это времени, ни сил, ни желания этим заниматься.

– Любимый писатель?

– На самом деле, хороший вопрос, потому что я всегда говорил: как узнать про любимого писателя, любимый фильм или музыку. Все очень просто: представьте, что вы летите на Марс на 3 года и можете взять только одну книжку. Какую выберете, вот это и будет ваша любимая.

– И какую бы ты выбрал?

– Я бы взял рассказы Хемингуэя.

– Не могу не спросить о любимом фильме.

– “Зеркало” Тарковского.

– Любимые литературные персонажи?

– Их много, от Буратино до Остапа Бендера, список очень длинный.

– Любимый герой в реальной жизни?

– Тут очень трудно, потому что герой – это такое слово, когда такого человека встречаешь, ты знаешь, что он герой. Ты говоришь ему  об этом, а ему не очень приятно слушать, и ты понимаешь, что лучше об этом не говорить.

Я вот встречался с Глондарем и Кориньковым и сначала написал: “встретился с простыми украинскими героями”. Потом понял – им будет неприятно и исправил на простых украинских хлопцев.

– К чему испытываете отвращение?

– Трудно сказать. Самая неприятная черта характера у людей – это неискренность, лживость, лицемерие, не люблю такого.

– И как бы вы охарактеризовали свое состояние духа в настоящий момент?

– Я всегда в спокойном состоянии.

Севгіль Мусаєва, УП ( повна версія https://www.pravda.com.ua/articles/2020/02/17/7240685/)

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 431

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua