Головна » Блоги » Громадянська війна в Росії 1941-1945 рр.

Громадянська війна в Росії 1941-1945 рр.

Історія так званої Великої Вітчизняної війни Радянського Союзу проти гітлерівської Німеччини за 74 роки так і не написана. Її намагалися зліпити пропагандисти Сталіна, продовжили їхні колеги при Хрущові, натхненно взялися за цю справу при Брєжнєві і, зрештою, суворо і величаво заявили про написання найправильнішої історії ВВв при Путіні.

Та цієї історії так і не буде написано. Бо з брехні не можна зліпити нічого, крім брехні і облуди. Але є одна тема в історії Другої світової війни, яка представляє інтерес для всіх народів колишнього СРСР. Це національний вклад в боротьбу проти нацизму і власна історія цієї боротьби.

Тут хотів би звернути увагу на один аспект, який досі залишається в тіні. Це боротьба російського (русского) народа проти сталінського комуністичного режиму в період Великої Вітчизняної війни. Звісно, це тема для серйозних наукових досліджень, втім, попробуємо окреслити масштаби цього дійства. І тут не доречний термін «колабораціонізм», яким прикривається масштаб протистояння всередині Росії в цей період.

Громадянська війна в імперії, яка буяла після Жовтневого перевороту (вислів В.І. Лєніна, визнання перевороту революцією відбулося за 10 років ) на початку 20-х років минулого століття була завершена перемогою більшовицького режиму. В окремих регіонах (Україна, Середня Азія. Кавказ) боротьба продовжувалася до середини 30-х років.

З початком війни на території СРСР у 1941 році народи радянської імперії відновили боротьбу за своє визволення від поневолення. Російський (русский) народ розпочав черговий етап громадянської війни 20-х років, адже значна частина так званих «антирадянських елементів» залишалася не знищеною сталінським терором. А те, що більшість населення боялася і ненавиділа тодішній режим, є безсумнівним.

За різними даними росіян (русских) на службі у Гітлера нараховувалося від 400 тисяч до двох мільйонів. Складність підрахунків пояснюється небажанням держави (Кремля) з’ясовувати цю цифру. Ті, хто намагається довести справжні цифри і факти, попадають в немилість. Як приклад, історія з істориком Кирилом Александровим (цифра 400 тисяч – його). Протягом майже 20 років він збирав дані щодо руху генерала А. Власова, улюбленця Сталіна і рятівника Москви (як його тоді представляли в радянських газетах) у 1941 році. Завершив ці наукові розвідки у 2016 році захистом докторської дисертації, в якій серед іншого наводив історії життя і соціальний зріз командного складу власівського руху (вивчав зарубіжні архіви, втім із 29 томів архіву щодо Власова, які є у розпорядженні ФСБ, йому дозволили і то за великі гроші, надані німцями, ознайомитися з 24). За рік наказом міносвіти і науки РФ відмінили рішення дисертаційної ради про присудження йому звання доктора. Мабуть, це лояльне покарання, у 1937 за подібне оголошували ворогом народу.

Український військовий історик Вадим Махно 2009 року у Севастополі видав довідник «Полный перечень объединений и соединений 3-го рейха из граждан СССР и эмигрантов, а также из жителей Прибалтики, Западной Белоруссии и Украины». На 160 сторінках наводиться лише перелік армій, дивізій, бригад, полків і батальйонів та подекуди короткий бойовий шлях цих військових утворень. Левова частка припадає на долю росіян (русских), на них і зупинимося цього разу.

Наведемо деякі цифри із довідника, які співпадають загалом із даними інших дослідників, але в цьому випадку є найбільш концентрованими.

Збройні сили «Союзної держави» (Русский комитет и Конгресс освобождений народов России – КОНР)

Збройні сили Конгресу: 1 армія, 4 корпуса, 8 дивізій, 8 бригад.

Російська Визвольна Армія Конгресу Визволення Народів Росії: 3 дивізії, 2 бригади.

Армії вермахта:

Російська Визвольна Армія Вермахту – 13 охоронних корпусів, 13 дивізій (за іншими даними 16), 30 (за іншими даними 40) бригад.

Російська Визвольна Народна Армія – 5 полків, 18 батальйонів.

Російська Національна Народна Армія – 3 полки, 12 батальйонів.

Російська Національна Армія – 2 полки, 12 батальйонів.

Всі частини і підрозділи зараз не перерахувати, обмежимося ще частинами СС (різного підпорядкування):

Добровольчий полк СС «Варяг».

1-ша російська національна бригада СС «Дружина» (3 полки, 12 батальйонів).

15-й козачий кавалерійський корпус СС.

29-та гренадерська дивізія СС «РОНА» (1-ша російська).

30-та гренадерська дивізія СС (2-а російська).

36-та гренадерська дивізія СС «Дирлевангер».

15-й Козачий російський корпус військ СС ФХА-СС 3 дивізії, 16 полків.

29-я Російська ФХА-СС – 6 полків.

30-я Російська ФХА-СС, 1-го формування 1944р., – 5 полків.

1-а Гвардійська бригада РОА «Зондеркоманда Љ113» СД – 1 батальйон, 2 роти.

Бригада СС «Центру протибільшовицької боротьби» (ЦПББ) – 3 батальйони.

Розвідувально-диверсійний з’єднання Головної Команди «Росія – Центр» зондерштаба «Цепелін» РСХА- СС – 4 загони спецпризначення.

Наведеного достатньо для представлення загальної картини. Слід враховувати, що дані не враховують російські військові формування поліції, абверу, крігсмаріне, люфтвафе, воєнізовані організації Тодта (будівництво), Шпеєра (транспорт) тощо.

Тому цифра навіть в 1 мільйон росіян (русских) виглядає досить достовірною (хоча, звісно, потребує детальної наукової перевірки). Це чисельність майже двох радянських фронтів. («Загальна чисельність Воронезького фронту (який згодом став 1 Українським – В. С.) на 1 серпня 1943 року становила 693 554 особи, в тому числі бойового складу 458 167. Воронезький фронт був найсильнішим стратегічним об’єднанням … серед всіх п’яти радянських фронтів, які перейшли в загальний контрнаступ в середині липня 1943 року». В.В. Замулин, «Боевой и численный состав войск Воронежского фронта перед началом операции «Полководец Румянцев»….)

Крім того, нема досліджень і місцевих збройних формувань та добровільних помічників (Hilfswilliger). Автор наводить лише приклад Російського антирадянського ополчення (Русское антисоветское ополчение) Локотського округу Брянської області. Офіційна назва «Русское государственное образование — Локотское окружное самоуправление», проіснувало з листопада 1941 до серпня 1943 року. Ще до приходу на територію гітлерівців це ополчення, яке нараховувало до 20 тисяч осіб, контролювало 25 районів з населенням до 1,5 млн мешканців.

До речі, ініціатива створення «государственного образования» йшло знизу – сільські старости зібралися разом із депутатами і призначили ще до приходу німців губернатора «Локтя і навколишньої землі» інженера заводу з виробництва спирту Костянтина Воскобойника.

У тому ж Криму в 1943 році в 26 районах і 7 містах існували «Русские комитеты Крыма», які мали реальну адміністративну владу і, зокрема, формували військові частини РВА (РОА) для вермахта.

Скільки таких чи інших «государственных образований» існувало наразі невідомо, однак в тому, що вони були сумнівів немає. Окремі дані підтверджують існування російських (русских) партизанських загонів, які боролися проти радянської влади до 1951 року.

Наведені факти потребують детального дослідження і об’єктивних висновків. Це наразі закрита для вивчення тема, хоча окремі публікації періодично з’являються в російській пресі. Цікавою видається вивчення і антирадянських рухів народів СРСР, діяльність яких розвіює міф про єдність «братських народів СРСР у боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками».

Радянська влада теж вела боротьбу проти власного народу в період війни і, зокрема в армії. Ось як про це пише Павло Гутіонов, секретар спілки журналістів РФ: «За роки війни трибуналами було засуджено 2 530 663 людини. З них смертний вирок винесено 284 344. З них розстріляно 157 593. Сто п’ятдесят сім тисяч п’ятсот дев’яносто три особи! Приблизно п’ятнадцять дивізій! …За що ж судили? За військові злочини – 792 192 особи, за загальнокримінальні – 1 266 483 і, нарешті, за контрреволюційні – 471 988. Майже півмільйона контрреволюціонерів було знешкоджено, подумати тільки!»

Тема реальної громадянської війни в Росії на тлі Другої світової війни видається надзвичайно цікавою, оскільки вона дає бачення багатьох процесів в нинішній РФ, зокрема «побєдобєсія» 9 травня.

Валерій Скрипнюк

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Голосів: 4 Рейтинг: 4,75 out of 5)
Loading...
Переглядів: 917

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua