Головна » Стратегії » ЗБРОЯ ДЛЯ УКРАЇНИ: ЧОГО ЧЕКАТИ ВІД США?

ЗБРОЯ ДЛЯ УКРАЇНИ: ЧОГО ЧЕКАТИ ВІД США?

6st

Адміністрація Обами поки не готова допомагати Україні в конфлікті з Росією прямими поставками летальної зброї. Але з огляду на існуючі настрої в американському Конгресі ситуація може з часом змінитися.

 

Існує ще один варіант – купити необхідне озброєння, зокрема, комплекси протиповітряної оборони, протитанкові установки, бронетехніку та інше устаткування оборонного характеру в Сполучених Штатах. Перспективи цих двох можливостей у коментарі Укрінформу оцінив директор Центру відносин США-Україна у Вашингтоні Микола Грицковян.

 

За його словами, для закупівлі іноземною державою в Сполучених Штатах навіть простої снайперської гвинтівки, країна має, передусім, пред’явити сертифікат із запитом від національного уряду. “Для України це питання не проблема, оскільки вона, по-перше, має мотивацію, а по-друге, сама є зацікавленою стороною”, – зазначив Грицковян.

 

У свою чергу, американська фірма-постачальник повинна отримати експортну ліцензію для продажу конкретного виду зброї в Україну. Такого роду документ видається Держдепартаментом США і Пентагоном, зауважив експерт. Процес документального оформлення забирає певний час і може тривати від місяця до півроку, й більшою мірою залежить від політичної волі уряду США, додав він.

 

Крім того, коли країна купує складні системи, наприклад, ППО, виникає необхідність провести навчання її військовослужбовців, як ефективно використовувати цю зброю. Це також забирає час і передбачає додаткові витрати. А загалом йдеться дуже великі гроші. Тільки один підрозділ на базі протиповітряного комплексу “Patriot”, який в Україні хотіли би бачити на озброєнні замість існуючих систем радянського зразку, обійдеться у кілька мільярдів доларів. Можна закупити і не нову зброю, наприклад ту, що зараз виводять з Афганістану. Натомість витрати будуть не набагато меншими. Отже, виникає запитання: чи може собі це дозволити Україна за нинішніх умов?

 

Що ж стосується прямого постачання летальної зброї в якості допомоги з боку Сполучених Штатів, в Білому домі, незважаючи на цілковиту підтримку цієї ідеї Конгресом, поки “не хочуть втягувати США у збройне протистояння з Росією”. Принаймні, таким формулюванням пояснюють позицію адміністрації Обами деякі американські ЗМІ.

 

Водночас, як зазначає Микола Грицковян, не виключено, що до кінця року Білий дім може змінити свою риторику. “Існує така можливість, що Конгрес найближчим часом може прийняти законопроект S.2828, який має назву “Акт на підтримку свободи України – 2014”, – зазначив експерт. Він нагадав, що документ передбачає серед іншого надання Україні статусу основного партнера США поза НАТО, який упродовж останніх 25-ти років отримали п’ятнадцять країн. Цей статус, за його словами, спрощує багато процесів постачання американської зброї в іноземну державу, оскільки, як мінімум, позбавляє необхідності щоразу проходити тривалі процедури отримання сертифікатів та ліцензій.

 

У законопроекті також йдеться про надання Україні військової допомоги, яка, крім забезпечення летальною зброєю, враховує також навчання підрозділів та обмін розвідданими про ситуацію в зоні конфлікту. Для України в сьогоднішніх умовах це мало би вирішальне значення.

 

“Та навіть, якщо S.2828 буде прийнятий Конгресом, це не означатиме, що справу завершено”, – підкреслив експерт. Документ лише “уповноважує президента допомагати Україні, але не зобов’язує його робити це”. Посилити процеси на напрямку підтримки українського питання можна, якщо створити спеціальну робочу групу в Сенаті.

 

“Законодавці мають певні важелі впливу на виконавчу гілку влади,- пояснив Микола Грицковян. – Будь-який сенатор може зателефонувати президенту і запитати, що він робить для впровадження конкретного закону в життя, і той повинен надати законодавцю вичерпну відповідь”. Водночас, існує цілий ряд справ, по яких президент мусить звертатися до Сенату, наприклад, затвердити послів, міністрів та їх заступників, федеральних суддів. Тут члени Конгресу мають дуже сильні механізми впливу, і вони постійно їх використовують.

 

Тож, на переконання керівника Центру відносин США-Україна, робоча група в Сенаті здатна сконцентрувати та посилити вплив на Білий дім в питанні допомоги Києву.

 

Як зазначив експерт, процеси щодо створення такої групи тривають, і зробити це абсолютно реально. Однак існує ще фактор часу: Конгрес зможе повернутися до законотворчої діяльності не раніше другої половини листопада, оскільки нині в США проходить виборча кампанія. Втім використати цей фактор можна й на користь, підключивши багатотисячну українську громаду – виборців із правом голосу, яка здатна власною активністю посилити важливість українського питання для своїх сенаторів і конгресменів, підсумував експерт.

 

Ярослав Довгопол, Вашингтон.

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 751

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua