Головна » Без рубрики, Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 19.08.2019

Інформдень: 19.08.2019

ООС: бойовики застосували безпілотник із гранотометом, є поранений

Впродовж доби збройні формування Російської Федерації та її найманці шість разів порушили режим припинення вогню. Ворог обстрілював позиції наших підрозділів з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. З метою нанесення якнайбільшої шкоди нашим військовослужбовцям на одному з напрямків ворог застосував безпілотний літальний апарат споряджений гранатометним пострілом (ВОГ-25). Про це повідомляє УНН із посиланням на прес-центр штабу ООС.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід” противник здійснив 6 обстрілів позицій Об’єднаних сил:

неподалік Новотроїцького з напрямку Докучаєвська — з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;

двічі поблизу Водяного з напрямку Ужівки та Азова — з ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;

неподалік Талаківки з напрямку Пікуз — з автоматичного гранатомета;

двічі поблизу Павлополя з напрямку Верхньошироківського — застосував безпілотний літальний апарат споряджений гранатометним пострілом (ВОГ-25) та автоматичний гранатомет, внаслідок чого 1 військовослужбовець отримав поранення.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Північ” ворожого вогню по позиціях Об’єднаних сил не зафіксовано.

У прес-центрі нагадали, що 18 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці тринадцять разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Факти ворожого вогню зафіксовано поблизу населених пунктів Пищевик, Водяне, Лебединське, Талаківка, Павлопіль, Піски, Новолуганське, Луганське.

За минулу добу втрат з нашого боку внаслідок ворожих обстрілів не було.

Додається, що військово-цивільні адміністрації та правоохоронні органи в районі проведення операції працювали у штатному режимі.

 

На Луганщині жінка телефоном передавала розвіддані терористам з “ЛНР”

На Луганщині повідомлено про підозру особі, яка телефоном передавала терористам “ЛНР” розвідувальну інформацію. Про це повідомляє пресслужба прокуратури Луганської області, передає УНН.

“Прокуратурою Луганської області здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, розпочатому за матеріалами 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, за фактом сприяння діяльності терористичної організації”, — йдеться у повідомленні.

Так, досудовим розслідуванням встановлено, що з серпня 2015 року мешканка смт Станиця Луганська збирала відомості військового характеру щодо кількості, озброєння, переміщення та місць дислокації підрозділів Збройних Сил України на території населеного пункту.

Як зазначили у прес-службі, у подальшому жінка у телефонному режимі “передавала вказані дані своєму кураторові — “радіотелефоністу” так званої “4-ї окремої мотострілкової бригади народної міліції ЛНР”.З метою конспірації для передачі такої інформації використовувалися умовні назви для різних видів бойової техніки“.

“Факт передачі розвідувальних даних сприяв представникам терористичної організації „ЛНР“ в здійсненні збройного опору силам АТО та ООС”, — відзначають у прес-службі.

“Наразі інформаторці терористів повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України”, — повідомили у прокуратурі, додавши, що санкція ч. 1 ст. 258-3 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від 8 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.

Нагадаємо, колишнього бойовика “ДНР” викрили на Київщині.

 

Окупанти зривають ремонт мосту у Станиці – СЦКК

Російські окупанти затягують демонтаж фортифікаційних споруд та початок робіт з ремонту мосту у Станиці Луганській на Донбасі.

Про це з посиланням на українську сторону в СЦКК повідомляє пресцентр штабу операції Об’єднаних сил на своїй сторінці у Facebook.

“У зв’язку із завершенням вилучення вибухонебезпечних предметів на ділянці зруйнованого мосту в Станиці Луганській українська сторона готова провести, дзеркально, демонтаж фортифікаційних споруд. Проте зі сторони тимчасово окупованої території надійшло повідомлення про прийняте рішення продовження робіт на протилежній стороні до 25 серпня, що унеможливлює українською стороною розпочати зазначені вище роботи”, – йдеться в повідомленні.

У штабі вважають, що такі дії противника свідчать про навмисний зрив запланованих заходів.

Як повідомляв Укрінформ, учасники Тристоронньої контактної групи на зустрічі в Мінську 17 липня дійшли порозуміння щодо ремонту й експлуатації мосту в Станиці Луганській. Згідно з досягнутими домовленостями сторони одночасно мають розпочати ремонт мосту: українська сторона відновить завалений проліт, а ОРЛО – покриття та огородження.

31 липня Тристороння контактна група домовилася про початок розмінування прилеглих до мосту в Станиці Луганській територій з 1 серпня.

16 серпня сапери Державної служби з надзвичайних ситуацій завершили розмінування близько 2 гектарів території навколо зруйнованого мосту в Станиці Луганській.

 

Окупанти затягують демонтаж укріплень у Станиці – СЦКК

Російсько-окупаційні війська заявили про відтермінування демонтажу фортифікаційних споруд у районі Станиці Луганської з боку тимчасово непідконтрольної території до 25 серпня.

Про це повідомляє пресслужба штабу ООС з посиланням на інформацію української сторони СЦКК.

“Українська сторона спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін повідомляє, що у зв’язку із завершенням вилучення вибухонебезпечних предметів на ділянці зруйнованого мосту в Станиці Луганській, українська сторона готова провести, дзеркально, демонтаж фортифікаційних споруд”, – йдеться в повідомленні.

Водночас зі сторони тимчасово окупованої території надійшло повідомлення про прийняте рішення продовження робіт на протилежній стороні до 25 серпня, що унеможливлює українською стороною розпочати зазначені вище роботи.

“Дії противника свідчать про навмисний зрив запланованих заходів”, – наголошують в пресслужбі.

У штабі також нагадали, що зазначені роботи проводитимуться в рамках виконання домовленостей щодо розведення сил і засобів на ділянці в районі Станиці Луганська.

 

Робоча група обговорила будівництво обхідного шляху біля Станиці – СЦКК

У неділю, 18 серпня, зруйновану ділянку мосту в Станиці Луганській відвідали заступник керівника офісу Президента, інженери з питань будівництва мостів, губернатор Луганської області, керівник районної державної адміністрації.

Про це повідомляє пресслужба штабу ООС.

“Українська сторона спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін повідомляє, що 18 серпня район зруйнованої ділянки мосту в Станиці Луганській відвідали заступник керівника офісу Президента, інженери з питань будівництва мостів, губернатор Луганської області, керівник районної державної адміністрації”, – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, під час зустрічі робоча група оглянула зруйновану ділянку мосту, а також обговорила питання з будівництва обхідного шляху для забезпечення роботи КПВВ та безперешкодного проходу місцевого населення з обох напрямків на період ремонтних робіт.

Як уточнили кореспондентові Укрінформ в пресслужбі СЦКК, робочу групу очолював представник Офісу Президента Ігор Горбенко, нарада тривали близько години та стосувалась технічних питань.

 

СБУ затримала “бойового кота”, якого “ДНР” оголосила у розшук

Співробітники контррозвідки Служби безпеки України затримали на Запоріжжі бойовика терористичної організації “ДНР”.

Про це повідомляє пресцентр СБУ – Укрінформ.

“Оперативники спецслужби встановили, що мешканець Шахтарська, перебуваючи на території Донецької області у місцях позбавлення волі за скоєння тяжкого злочину, у квітні 2014 року був звільнений з в’язниці за умови приєднання до лав незаконних збройних формувань. У Слов’янську він приєднався до терористичної групи під керівництвом Гіркіна (Стрелкова). Перебуваючи на посаді стрілка, він брав активну участь у захопленні адміністративних будівель Слов’янська, постачанні з Росії на територію Донецької області зброї та боєприпасів, виконував завдання з коригування артилерійських обстрілів сил антитерористичної операції, а також зі зброєю в руках протистояв Збройним силам України”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, згодом бойовик перейшов до терористичного підрозділу “Бойові коти” 7-ї окремої мотострілкової бригади 2-го армійського корпусу народної міліції “ДНР”. Встановлено, що у 2017 році на тимчасово непідконтрольній українській владі території Донеччини бойовика було звинувачено у розбої і оголошено у розшук так званими правоохоронними органами “ДНР”.

Наприкінці липня 2019 року зловмисник прибув на територію Запорізької області, де переховувався у своїх родичів, які переїхали у регіон з початком бойових дій на Донбасі. Правоохоронці затримали колишнього бойовика за місцем тимчасового проживання.

Слідчі Служби безпеки України повідомили зловмиснику про підозру в скоєнні злочину, передбаченого ст. 258-3 Кримінального кодексу України. Вирішується питання щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Тривають слідчо-оперативні дії.

 

В окупованому Донецьку відновив роботу залізничний вокзал

З Донецька пустили потяг до Оленівки, яка розташована біля КПВВ, інформує 112.ua.

В окупованому Донецьку відновив роботу залізничний вокзал після п’ятирічної перерви. Про це повідомляється на одному з інформресурсів бойовиків.

“Відкрив рух о 07:50 потяг до Оленівки, де розташовано один з основних КПП на лінії розмежування між “Донецькою народною республікою” і територією, підконтрольною Україні. Дорогою до кінцевого пункту призначення потяг робить зупинки на станціях Рутченкове, Мандрикіне і Доля. Тривалість поїздки – півтори години”, – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що всього до Оленівки і Мандрикіного і в зворотному напрямку курсуватимуть шість приміських потягів.

Нагадаємо, що у бойовиків розпочалися роботи з модернізації інфраструктури на контрольно-пропускному пункті біля Оленівки. Завершити усі роботи планують до кінця осені. Пропускну здатність збираються збільшити вп’ятеро.

Як повідомлялося, до мосту в Станиці Луганській курсуватиме електромобіль.

 

Фігурантів “справи 2 травня” відпустили під заставу

У Миколаєві вийшли із СІЗО під заставу фігуранти “справи 2 травня”, подій в Одесі у 2014 році, – громадянин Росії Євген Мефьодов і одесит Сергій Долженков, яких раніше звинувачували у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України.

Про це повідомляє Громадське з посиланням на адвоката Валентина Рибіна  – Укрінформ.

«Сьогодні о 9 ранку я вніс заставу за Сергія Долженкова, а мій батько Володимир Рибін – за Євгена Мефьодова. Цю суму нам допомогли зібрати народні депутати від «Опозиційної платформи – за життя» за активної участі Миколи Леонідовича Скорика (член Опозиційного блоку – ред.) і його друзів», – сказав Рибін.

Як повідомлялося, у справі щодо масових заворушень 2 травня 2014 року в Одесі обвинувачувалися 19 антимайданівців. У вересні 2017 року суд міста Чорноморськ виправдав їх усіх через те, що «слідство не зібрало достатніх доказів провини».

Усіх антимайданівців відпустили на волю, але одразу після оголошення вироку до судової зали зайшли співробітники СБУ й повторно затримали росіянина Євгена Мефьодова й українця Сергія Долженкова, він же «Капітан Какао», який був одним із лідерів одеського проросійського руху. Обом оголосили підозру в сепаратизмі, дотепер вони сиділи у СІЗО.

У серпні 2019 року Центральний районний суд Миколаєва призначив проросійським учасникам сутичок 2 травня 2014 року в Одесі Долженкову і Мефьодову заставу в розмірі 153,680 грн за кожного.

 

Лисичанському водоканалу відрізали світло, без води – 100 тисяч жителів

ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» 19 серпня вимкнуло енергопостачання Лисичанське комунальне підприємство “Лисичанськводоканал”.

Про ситуацію в місті у зв’язку з цим повідомляє пресслужба Лисичанської міської ради – Укрінформ.

«Термінове засідання місцевої комісії техногенно-екологічної безпеки (ТЕБ) було скликано у зв’язку з припиненням постачання електричної енергії на об’єкти Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства «Лисичанськводоканал», що призвело до неможливості здійснення водопостачання та водовідведення у містах Лисичанську, Новодружеську, Привілля. Без водопостачання залишилось 55,6 тис. населення центральної частини міста Лисичанська, міст Новодружеська та Привілля, 24,4 тис. населення південної частини міста Лисичанська та об’єкти соціальної сфери», – йдеться в повідомленні.

За результатами обговорення, комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій вирішила зобов’язати ТОВ «Енера Схід», ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» виконувати вимоги статті 6 закону України «Про питну воду та питне водопостачання» стосовно безперебійного електропостачання об’єктів водоканалу.

Лисичанському міському управлінню Головного управління ДСНС України у Луганській області та міському автотранспортному підприємству доручено забезпечувати підвіз питної та технічної води населенню міст Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля, в першу чергу, на об’єкти соціальної сфери (лікарні, дитячі садки та інші), які залишились без водопостачання.

Окрім того, члени комісії вирішили направити листи з інформацією про загрозу виникнення надзвичайної ситуації Президенту України Володимиру Зеленському, Прем’єр-міністру Володимиру Гройсману, народним депутатам, а також до прокуратури Луганської області, Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях та Головного управління Національної поліції в Луганській області.

Як повідомлялося, Лисичанський водоканал заборгував більше 142 млн грн за спожиту електроенергію. Через саботаж більшості депутатів міської ради представницький орган не може ухвалити рішення про виділення коштів з міського бюджету бодай на часткове погашення борг

 

У Зеленського не можуть знайти заяви про відставку “членів команди”

В Офісі Президента України не можуть знайти заяви про відставку фахівців, які прийшли разом з Володимиром Зеленський і Андрієм Богданом, про наявність яких після скандалу з “відставкою” Богдана заявляв сам Президент.

Про це йдеться у відповіді ОПУ на інформаційний запит Українських Новин.

“Прийнято рішення про продовження строку розгляду зазначеного запиту до 20 робочих днів з дати його надходження”, – йдеться у відповіді ОПУ.

Раніше, після появи в інтернеті “заяви” про відставку глави ОПУ Богдана Зеленський публічно заявив, що у нього є подібні заяви не тільки Богдана, а й усіх “членів команди”, які спільно входили в президентський офіс.

“Ми – всі ключові люди, які зі мною прийшли, – домовилися з самого початку, напишемо заяви на звільнення. Якщо суспільство або Президент будуть відчувати, що та чи інша людина не може впоратися з поставленими Україною завданнями, то в будь-який момент ця людина, не тримаючись за крісло, піде у відставку”, – заявив він.

При цьому, в ОПУ з початку серпня стали довго не знаходити не тільки заяви членів “команди Зеленого”, а й інші запитувані документи.

Так, Українським Новинам заявили, що не можуть знайти підготовлений в ОПУ і проаннотований самим Зеленський законопроект про ринок землі, а також програму візиту і склад делегації, яка супроводжувала Зеленського в поїздці до Туреччини 7-8 серпня 2019 року.

 

Зеленський увільнив очільника Миколаївської ОДА, якому пропонував писати заяву

Президент України Володимир Зеленський увільнив В’ячеслава Боня від тимчасового виконання обов’язків голови Миколаївської обласної державної адміністрації.

Про це йдеться у розпорядженні глави держави №603/2019 від 19 серпня 2019 року  – Укрінформ.

“Увільнити Боня В’ячеслава Валентиновича від тимчасового виконання обов’язків голови Миколаївської обласної державної адміністрації”, – зазначається в документі.

Як повідомляв Укрінформ, Президент України Володимир Зеленський 17 липня в аеропорту Миколаєва, куди він прибув із робочою поїздкою, запропонував в.о. голови Миколаївської обласної державної адміністрації В’ячеславу Боню писати заяву про звільнення.

Так, до Президента звернувся підприємець, який тривалий час не може отримати землевідведення через відсутність підпису Боня. Водночас, почувши, що той заявляв про небажання працювати з Президентом Зеленським, зауважив: “Так в чому справа? Пишіть заяву!”

На запитання, коли в області буде новий голова ОДА, Президент відповів: «У мене немає кандидатури. Ніхто не хоче йти сюди працювати. Допоможіть. Складіть мені шорт-лист з 5-7 осіб. Ми подивимося, вивчимо і, якщо підійде, призначимо протягом тижня», – підкреслив Зеленський.

 

Президент призначив нового начальника СБУ на Житомирщині

Президент Володимир Зеленський звільнив Василя Панасюка з посади начальника управління СБУ в Житомирській області та призначив на неї Олега Головаша.

Про це йдеться у відповідних указах, оприлюднених на сайті глави держави – Укрінформ.

“Звільнити Панасюка Віктора Степановича з посади начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області”, – йдеться в указі №604/2019.

Водночас в іншому своєму указі №605/2019, Зеленський розпорядився призначити на зазначену посаду Олега Олеговича Головаша.

Як повідомлялося, 12 серпня Зеленський доручив звільнити керівників поліції та Служби безпеки Житомирської області, обгрунтувавши це їхньою, за словами Президента, причетністю до схем із незаконного видобутку бурштину.

Відповідь, що СБУ працює і управління вилучило понад 13 тонн бурштину, Зеленського не з задовольнила, так само, як і пояснення начальника поліції області, що викрили начальника Олеського району і взагалі покращили результати. Останньому Президент відповів, що може він і нормальна людина, але нічого не може зробити з “бурштиновими піратами”.

 

Дружина Нетаньяху по дорозі в Київ влаштувала скандал в літаку і кинула на землю хліб-сіль

Скандальний епізод стався в ніч на понеділок, 19 серпня, в літаку “Ель-Аль”, в якому глава уряду Біньямін Нетаніягу прямував до Києва. Сара Нетаніяху, що супроводжує свого чоловіка під час візиту, відчитала командира корабля за те, що той не привітав її належним чином при посадці в літак. Про це повідомляють Вести Ізраїлю, пишуть Українські новини.

Сара Нетаньяху у гніві схопилася зі свого крісла і попрямував до кабіни пілотів. Проте в кабіну її не пустили, що ще більше розлютило дружину прем’єра. В результаті командир корабля знову привітав подружжя Нетаніягу на борту – за 45 хвилин до посадки в Києві.

Насправді командир корабля вітав Сару Нетаніягу і перед зльотом, але вона, можливо, цього не розчула, що і призвело до інциденту. Вдруге ім’я дружини прем’єра прозвучала “акцентовано”: “Бажаємо чолі уряду і його дружини, пані Сари Нетаніягу, вдалого візиту”.

В канцелярії глави уряду заперечують, що саме охоронці Нетаніягу припинили “прорив” дружини прем’єра в кабіну пілотів. Тут також додали, що мова йде про непорозуміння, яке було негайно вичерпано, далі політ проходив в рутинному режимі.

В “Ель-Аль” у відповідь заявили, що “подружжя Нетанияхгу постійно користуються послугами авіакомпанії під час візитів”. “Ми були раді взяти на борту нашого літака прем’єр-міністра і його дружину під час польоту в Київ”, – говориться в офіційній реакції.

Втім, цим справа не закінчилася. Коли подружжя Нетаніягу зійшли з літака в Києві, їх вітали три дівчини в традиційних українських строях та з короваєм хліба і сіллю. Глава уряду, вже знайомий з цим ритуалом, відламав шматочок хліба, вмочив у сіль і надкусив. Після цього він передав скибочку дружини Сари, але та кинула його на землю.

Нагадаємо, що це перший візит Біньяміна Нетаніягу в Київ за останні 20 років. Розпочнеться він о 10:30 – з офіційної зустрічі з українським президентом в Маріїнському палаці.

Як повідомляли Українські Новини, прем’єр-міністр Ізраїлю Нетаньягу хоче бути посередником в переговорах Путіна і Зеленського.

 

Дружина Нетаньягу не хотіла проявити неповагу до України, і ніщо не може затьмарити важливість візиту прем’єра Ізраїлю – прес-секретар Зеленського

Дружина прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу Сара не хотіла проявити якусь неповагу до України, і такі незначні казуси не можуть нівелювати важливість його візиту до Києва, сказала прес-секретар президента України Юлія Мендель – Інтерфакс-Україна.

“Це було зроблено ненавмисно і в жодному разі не є проявом неповаги до України. Цей випадок не може затьмарити важливості й масштабності візиту прем’єр-міністра Ізраїлю до України, який відбувся вперше за 20 років і став для обох країн важливим поштовхом до розвитку відносин в економічній, освітній, культурній сферах і в IT”, – сказала Мендель у відповідь на запитання агентства “Інтерфакс-Україна” в понеділок.

Раніше цього дня журналіст 9 Каналу ІТВ Дмитро Дубов, який супроводжує ізраїльську делегацію в Україні, оприлюднив на своїй сторінці в соцмережі Facebook відео, на якому дружина глави ізраїльського уряду нібито кидає хліб під час церемонії зустрічі високих гостей в аеропорту “Бориспіль”.

 

Нетаньягу про “подію з хлібом” його дружини Сари: Схоже, ми винайшли спосіб привернути увагу

Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу повідомив, що його дружина Сара з поваги до України спеціально вибрала для візиту до Києва жовто-блакитний одяг, і назвав інцидент з хлібом в аеропорту “Бориспіль” “способом привернути увагу” – Інтерфакс-Україна.

“Я роблю історичний візит в Україну. Але сумніваюся, чи отримав би він освітлення в ЗМІ, якби не було “події з хлібом””, – сказав він на відео, оприлюдненому на сторінці політика в соцмережі Фейсбук у понеділок.

Нетаньягу процитував слова керівника Офісу президента України Андрія Богдана, про те, що пані Нетаньягу не мала наміру проявляти неповагу до України.

“Більше того, я вам скажу, вона спеціально вибрала одяг національних кольорів України. Вона вийшла з літака в одязі жовто-блакитного кольору саме з поваги до України. Але що я вам скажу? Якщо це потрібно, щоб звернули увагу на візит, який приносить договір про зону вільної торгівлі, представництво України в Єрусалимі і будуть інші важливі досягнення, нехай так і буде”, – сказав прем’єр Ізраїлю.

Він також пожартував: “Схоже, ми винайшли спосіб привернути увагу. Продовжимо”.

Раніше цього дня журналіст 9 Каналу ІТВ Дмитро Дубов, який супроводжує ізраїльську делегацію в Україні, оприлюднив на своїй сторінці в соцмережі Facebook відео, на якому дружина глави ізраїльського уряду нібито кидає хліб під час церемонії зустрічі високих гостей в аеропорту “Бориспіль”.

Пізніше прес-секретар президента України Юлія Мендель заявила, що дружина Нетаньягу Сара не хотіла проявити якусь неповагу до України, і подібні незначні казуси не можуть нівелювати важливість його візиту до Києва.

 

Посол Лион отреагировал на скандал в СМИ с женой премьера Израиля

Посол израильского государства в Украине Джоэль Лион отреагировал на инцидент, который произошел с супругой премьера Израиля Биньямина Нетаньяху Сарой Нетаньяху в аэропорту, и который растиражировали украинские СМИ. Об этом сообщает Jewish.

Напомним, пресса сообщала о том, что Сара Нетаньяху якобы выбросила кусок приветственного каравая и пренебрегла украинскими традициями.

Посол Лион заявил следующее в своем Twitter:

Только что говорил с главой Офиса Президента Андреем Богданом, он сказал мне, что весь инцидент с караваем был очевидно непреднамеренным и неважным, и, конечно, не стоил такого внимания СМИ.

Руководитель Объединенной еврейской общины Украины Михаэль Ткач также дал заявление по поводу происходящего в украинской прессе.

Объединённая еврейская община Украины не исключает, что данные новости культивируются и распространяются с целью испортить и очернить исторически важное событие — визит Премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху в Украину и его встречу с Президентом Украины Владимиром Зеленским, а также подписание стратегически важных соглашений между государствами.

Объединённая еврейская община Украины выступает против подобного предвзятого отношения к непроверенным фактам и призывает украинские СМИ прекратить искусственное разжигание конфликта, которого нет. – заявил Михаэль Ткач на своей странице в Facebook.

Напомним, что сегодня Биньямин Нетаньяху встретился с Владимиром Зеленским, подписал ряд соглашений, а также почтил жертв Бабьего Яра.

 

Осторожно, Россия ведет информационную войну для дискредитации визита Нетаньяху – Юрий Бутусов

Русскоязычные СМИ Израиля распространили дискредитирующую информацию, что якобы жена премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху во время визита в Украину вначале бестактно отчитала экипаж самолета, а затем выбросила кусок хлеба, которым ее угостили по прилете в Украину, пишет Юрий Бутусов на Цензор.НЕТ.

К сожалению, ряд уважаемых украинских изданий перепечатали эту полную чушь.

Во-первых, нет никаких подтверждений, никаких имен, никаких свидетелей относительно какого-то инцидента с женой премьер-министра в самолете.

Во-вторых, на видео, где встречают супругов Нетаньяху, очевидно, что если Сара Нетаньяху и уронила какой-то кусочек хлеба, то явно случайно, никаких бросков она не производила, и вообще старалась вести себя благожелательно и согласно протоколу.

На наших глазах мы сами создаем с чужой подачи информационный шум и микшируем важнейшее событие в истории украино-израильских отношений.

Впервые во время войны с РФ премьер-министр Израиля посещает нашу страну, и этот прорыв очень болезненно воспринят в РФ. Москва прекрасно понимает, что укрепление связей Украины с Израилем будет направлено прямо или косвенно на противодействие российскому влиянию.

За последние годы Израиль продал в Украину средства радиоэлектронной борьбы для двух наших ведомств, средства связи для одной из воинских частей, и программы сотрудничества расширяются. Речь идет о модернизации истребителей, о продаже радаров. Вся эта техника на порядок выше классом любых российских образцов. Израиль заинтересован в сдерживании РФ, чтобы ограничить экспансию Путина в Сирии, чтобы противодействовать союзу России с террористами “Хезболлах” и Ирана.

Российские информационные войны направлены на приуменьшение важности визита Нетаньяху, чтобы отвлечь внимание от прорывного политического значения этого визита. Не стоит вестись на такие провокации.

 

“Забули Голодомор?” У мережі повстали проти дружини Нетаньягу за витівку з короваєм

У мережі викликав шквал обурень скандал із дружиною прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, Сарою, яка викинула шматочок короваю із сіллю після урочистої зустрічі в аеропорту “Бориспіль” – Obozrevatel.

Багато відомих українці й звичайні громадяни вибухнули гнівом через зневажливий вчинок жінки, про що написали у Facebook.

“Питання є: чому держава Ізраїль досі не визнала Голодомор актом геноциду? Дружина Нетаньягу просто кинула шматок хліба на підлогу. Просто чудовий приклад поваги до нашої держави і наших традицій”, – обурюється блогер Михайло Макарук.

“Дружина прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу Сара викинула шматок традиційного короваю, яким її разом із чоловіком пригощали після прильоту до Києва. Нічого. Проковтнемо…” – пише український політтехнолог Олексій Голобуцький.

“Навіть не знаючи слов’янських традицій і не маючи поваги до нашої країни, вихованою людиною вона повинна була бути! Дружина прем’єр-міністра Ізраїлю Сара Нетаньягу смітить собі під ноги! Це прокол не служби протоколу прем’єр-міністра Ізраїлю, а прокол батьків у її вихованні!” – вважає кандидат у народні депутати України Ігор Турчик, який балотувався до Верховної Ради на позачергових виборах.

Водночас деякі користувачі допускають, що скандальний інцидент трапився через недопрацювання команди президента України Володимира Зеленського.

“Сара Нетаньягу не стала шанувати українську традицію зустрічі гостей короваєм. І викинула шматок хліба. Є інша сторона медалі. Такі речі повинен відпрацьовувати протокол. Тому що причини можуть бути різні, в тому числі – релігійні. Непрофесіоналізм команди Зеленського знову нагуляв Україні дипломатичну проблему”, – написали на сторінці спільноти “Баба і кіт”.

Однак в цілому більшість українців все ж схилилися до того, що дружина прем’єр-міністра Ізраїлю належним чином не знає правил етикету. Своє невдоволення у зв’язку з цим фактом люди висловили в численних коментарях у мережі.

 

Україна та Ізраїль підписали низку двосторонніх документів

Україна та Ізраїль підписали двосторонні документи про співпрацю у сферах сільського господарства, економіки, освіти, культури, а також молоді та спорту – Інтерфакс-Україна.

“У присутності президента України Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Держави Ізраїль Беньяміна Нетаньягу відбулося підписання українсько-ізраїльських двосторонніх документів”, – повідомляє прес-служба глави Української держави в понеділок.

Так, в.о. міністра аграрної політики та продовольства Ольга Трофімцева і посол Ізраїлю в Україні Йоель Ліон підписали Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством аграрної політики та продовольства України та Міністерством сільського господарства й розвитку сільських територій Ізраїлю щодо співпраці в галузі сільського господарства.

Крім того, посол України в Ізраїлі Геннадій Надоленко та посол Ліон підписали угоду про сприяння вивченню івриту в навчальних закладах України й вивченню української мови в навчальних закладах Ізраїлю.

Посли також підписали програму співробітництва в галузі освіти, культури, молоді та спорту між Кабінетом Міністрів України та урядом Ізраїлю на 2019-2022 роки.

Держсекретар Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) Олексій Перевезенцев і Ліон підписали меморандум про взаєморозуміння між Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та ізраїльським патентним відомством Міністерства юстиції держави Ізраїль.

 

Україна та Ізраїль мають намір розширити угоду про ЗВТ на сферу послуг

Україна та Ізраїль розпочнуть роботу щодо розширення угоди про зону вільної торгівлі (ЗВТ) між країнами на сферу послуг і створять центри високотехнологічного розвитку для обміну досвідом – Інтерфакс-Україна.

“Ми також домовилися без затримок розпочати роботу щодо розширення угоди й на сферу послуг”, – сказав президент України Володимир Зеленський під час брифінгу за підсумками зустрічі з прем’єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу в понеділок.

За словами Нетаньягу, під час візиту, крім розширення угоди про ЗВТ, було прийнято також рішення створити центри високотехнологічного розвитку в Єрусалимі та Києві.

“І в Києві, і в Єрусалимі слід відкривати центри високотехнологічного розвитку. Отже, ми обмінюватимемося технологіями й залучатимемо українців у нашу індустрію високих технологій. Тому, що ми робитимемо спільні інвестиції в цю сферу тут, в Україні”, – зазначив Нетаньягу.

За його словами, наразі “квінтесенцією розвитку будь-якої держави є інновації”, і Україна має великі таланти й можливості для цього.

“Ізраїльські компанії тут працюють, і ми співпрацюємо з десятками тисяч, десь близько 50 тис. українських комп’ютерних інженерів, математиків, учених, тих, хто задіяний у сфері сучасних технологій”, – додав прем’єр Ізраїлю.

Як повідомлялося, 11 липня 2019 року Верховна Рада України ратифікувала міжнародну угоду про вільну торгівлю між Україною та Ізраїлем. 7 серпня Зеленський підписав проект закону №0223 про ратифікацію угоди про ЗВТ.

Відповідно до угоди про ЗВТ, Ізраїль скасовує близько 80% ввізних мит для українських промислових товарів і понад 9% – для товарів агросектора. Водночас Україна скасовує близько 70% ввізних мит на ізраїльську промислову продукцію і понад 6% – для сільськогосподарських товарів.

Угода набуде чинності через 60 днів після ратифікації парламентом України й ізраїльським кнесетом.

 

В’їзд українців до Ізраїлю: Зеленський і Нетаньягу домовилися врегулювати проблему

Президент України Володимир Зеленський домовився з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу остаточно розв’язати проблему з відмовою українцям у в’їзді до Ізраїлю.

Про це Зеленський заявив на спільному брифінгу з Нетаньягу в Києві, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Останнім часом наші держави активно співпрацюють і в міграційній сфері. Йдеться про численні відмови громадянам України на в’їзд до Ізраїлю. Ми домовилися остаточно вирішити цю проблему”, – сказав Зеленський.

Він додав, що громадяни обох держав повинні користуватися перевагами безвізового режиму, а українські громадяни “не повинні тисячами затримуватися на кордоні Ізраїлю”.

Як повідомлялося, за даними Держприкордонслужби, у 2017 році до Ізраїлю не впустили 4,5 тис. українців, у минулому році – 3,5 тис., а вже з початку цього року – 2,6 тис.

Водночас в Україну не пропустили торік близько 200 громадян Ізраїлю, з початку цього року – 700 людей.

При цьому між Україною та Ізраїлем діє безвізовий режим.

 

Аваков обговорив з Нетаньягу міграційну політику

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков обговорив з прем’єр-міністром Держави Ізраїль Беньяміном Нетаньягу питання міграційної політики.

Про це інформує пресслужба МВС.

“Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та прем`єр-міністр Держави Ізраїль Беньямін Нетаньягу під час візиту ізраїльського політика до Києва обговорили питання спільних поїздок громадян”, – йдеться у повідомленні.

Зокрема, Аваков заявив, що завдяки спільній і послідовній роботі між двома правоохоронними відомствами України та Ізраїлю вдалося вирішити проблему перетину кордону між Україною та Ізраїлем.

Міністр внутрішніх справ відмітив, що після підписання Декларації про інтенсифікацію співробітництва, яке відбулося 11 липня, були вирішені проблемні питання при перетині кордону.

Він нагадав, що за статистикою Держприкордонслужби 4,5 тисячі громадян України отримали відмову у перетині кордону в 2017 році, а 3,5 тисячі українці не пропустили в 2018 році, а наразі, за пів року, відвідати Ізраїль не змогли 2,5 тисячі українців.

У той же час, як уточнюють у МВС, за минулий рік до України не змогли потрапити 220 осіб, цього року – 716 громадянам Ізраїлю було відмовлено у в`їзді, але з 24 липня жодної відмови з української сторони не було.

“На сьогоднішній день нам вдалося забезпечити належне ставлення до українських та ізраїльських громадян під час проходження прикордонного та митного контролів, зменшити час очікування зворотних рейсів, у разі відмови перетину кордону надавати громадянам офіційний документ з причиною відмови”, – наголосив Аваков.

У свою чергу Нетаньягу зазначив, що тісне двостороннє співробітництво між МВС України та Ізраїлю дозволило урегулювати проблеми відмов при перетині кордону.

Окрім того, силові відомства активно співпрацюють у питаннях забезпечення безпеки туристів обох країн, протидії незаконного найму та працевлаштування громадян.

 

Зеленський і Нетаньягу вшанували пам’ять загиблих у Бабиному Яру

Президент України Володимир Зеленський і Прем’єр-міністр Держави Ізраїль Біньямін Нетаньягу вшанували пам’ять жертв масових розстрілів у Бабиному Яру та жертв Голокосту.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Український народ завжди пам’ятатиме про ці злочини проти людства. Ми ніколи не забудемо, до чого призводить ксенофобія та расизм… Пам’ять про жертв має слугувати попередженням про те, що ідеологія нетерпимості та насильства відбирає найдорожче та найцінніше – людське життя. Сьогодні тут, у Бабиному Яру, ми закликаємо міжнародне співтовариство об’єднати зусилля, щоб не допустити будь-яких проявів антисемітизму та нетерпимості на расовому чи національному грунті”, – сказав Зеленський у виступі на церемонії.

Він додав, що Україна разом з усім цивілізованим світом демонструє єдність і стоїть на сторожі гуманізму, толерантності, свободи і демократії.

Прем’єр-міністр Ізраїлю у свою чергу подякував Президенту і уряду України за збереження пам’яті про жертв масових розстрілів у Бабиному Яру та жертв Голокосту.

“Ви справді робите значний внесок у боротьбу з антисемітизмом… Україна та Ізраїль крокують разом нога в ногу. Разом ми пам’ятаємо ті трагедії, котрі вже були, і разом ми пророкуємо гарне майбутнє. І понад усе ми просимо далі вшановувати пам’ять загиблих у Бабиному Яру і пам’ятати про цю трагедію, щоб це ніколи не повторилося знову”, – наголосив Нетаньягу.

Як повідомляв Укрінформ, глава ізраїльського уряду перебуває в Україні з дводенним візитом

 

Зеленський закликав Ізраїль визнати Голодомор геноцидом

Президент України Володимир Зеленський звернувся до Держави Ізраїль із закликом визнати Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Про це Зеленський заявив на спільному брифінгу в Києві з Прем’єр-міністром Держави Ізраїль Біньяміном Нетаньягу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Україна та Ізраїль мають давні тісні історичні зв’язки. Наші народи спільно пережили усі трагедії новітньої історії – Голодомор і Голокост, Другу світову війну, тоталітарний радянський режим. Я знаю, як засоби масової інформації позитивно висвітлюють відвідання у ході візиту Прем’єр-міністром Ізраїлю Національного меморіалу жертв Голодомору. Розумію, як тепло це буде сприйнято українським суспільством. Я звернувся до ізраїльської сторони із закликом визнати Голодомор актом геноциду українського народу”, – сказав Зеленський.

Він нагадав, що разом з Нетаньягу вшанує жертв масових розстрілів та Голокосту в Бабиному Яру.

“Все це гіркі моменти нашої спільної історії, які повинні об’єднувати нас з надією про світле майбутнє та неможливість повторення подібних трагедій”, – акцентував Президент України.

Як повідомляв Укрінформ, у Києві відбулась офіційна церемонія зустрічі Президента України Володимира Зеленського і Прем’єр-міністра Держави Ізраїль Біньяміна Нетаньягу.

Це перший за останні 20 років візит в Україну очільника уряду Ізраїлю.

 

Україна буде запозичувати оборонний досвід Ізраїлю — Зеленський

Досвід Ізраїлю у сфері безпеки та оборони важливий для України, і наша держава обов’язково його запозичуватиме.

Про це заявив Президент України Володимир Зеленський на спільному брифінгу в Києві з Прем’єр-міністром Держави Ізраїль Біньяміном Нетаньягу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми детально обговорили наші двосторонні відносини та шляхи їх поглиблення. Ми почали з питання, в якому наші ізраїльські друзі знаються краще за інших — це питання війни та безпеки”, – сказав Зеленський.

Він подякував ізраїльській стороні за незмінну підтримку територіальної цілісності України та стійку позицію щодо війни на сході України й анексії Криму з боку Російської Федерації.

“Нам як державі є чому вчитися в Ізраїлю, особливо в питаннях безпеки та оборони, і ми обов’язково будемо це робити”, – підкреслив Президент.

Як повідомляв Укрінформ, у Києві відбулась офіційна церемонія зустрічі Президента України Володимира Зеленського і Прем’єр-міністра Держави Ізраїль Біньяміна Нетаньягу.

Це перший за останні 20 років візит в Україну очільника уряду Ізраїлю.

 

Нетаньягу запросив Зеленського до Єрусалима — уже домовилися про строки

Прем’єр-міністр Держави Ізраїль Біньямін Нетаньягу запросив Президента України Володимира Зеленського до Єрусалима.

Про він це сказав під час спільного брифінгу з Зеленським у понеділок в Києві, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Я тут був 20 років тому і бачу ті зміни, що відбулися, і бачу ваші бажання пришвидшувати ці зміни. Отже, хочу скористатися можливістю та запросити вас до Єрусалима. Ми вже погодилися, що це буде наступного тижня… Ну, якщо не наступного тижня, то, принаймні, дуже скоро. Запрошуємо до нашої столиці”, – сказав Нетаньягу.

Він додав, що “обидві наші країни є молодими і наші народи мають дуже багато чого спільного протягом століть”.

Як повідомляв Укрінформ, прем’єр-міністра Держави Ізраїль Біньямін Нетаньягу перебуває з дводенним візитом у Києві. Це перший за останні 20 років візит в Україну очільника уряду Ізраїлю.

 

Зеленський резюмував свою зустріч з прем’єром Ізраїлю Нетаньягу

Президент України Володимир Зеленський резюмував зустріч з прем’єр-міністром Ізраілю Беньяміном Нетаньягу. Про це Зеленський повідомив на своїй сторінці у Facebook, передає УНН.

“Це була історична зустріч. Перший за довгі роки візит ізраїльського лідера на українську землю. Дуже радий знайомству з Беньяміном Нетаньягу, у якому я відчув надійного партнера та друга України”, — написав президент України.

Він зазначив, що Україні та Ізраїлю “є чого вчитися один в одного”.

“Ізраїль для нас завжди буде прикладом того, як треба захищати свою землю та берегти життя своїх бійців, своїх громадян. Але справа не лише у прикладі. Співпраця України та Ізраїлю виходить на новий рівень”, — додав Зеленський, перелічивши ознаки поглиблення співпраці між державами.

“По-перше, ми очікуємо ратифікації Угоди про вільну торгівлю новим складом Кнесету (парламент Ізраїлю – ред) після виборів 17 вересня. Це збільшить обсяги торгівлі між нашими країнами.

По-друге, підписано чотири важливі документи, які розширять контакти між Україною та Ізраїлем в освіті, культурі і спорті. Крім того, чекаємо на тісну співпрацю в агросекторі.

По-третє, я запросив ізраїльські компанії приходити працювати в Україну: будувати дороги та інфраструктуру, вкладати в медицину, освіту, енергозбереження та, звісно, в ІТ. У наступні п’ять років ми будемо стрімко зростати, тож Україна сьогодні — найпривабливіше місце для стратегічних інвесторів”, — розповів український президент.

Він також нагадав, що разом із Прем’єр-міністром Ізраїлю вони ушанували пам’ять жертв Голокосту в Бабиному Яру.

“Це — справа спільної пам’яті наших народів, справа майбутнього, у якому не буде місця нетерпимості та насильству”, — написав Зеленський.

“Україна має стати світовим брендом прогресу, інновацій та технологій. Цьому ми присвятимо п’ять найближчих років. Упевнений, що партнерство з Ізраїлем дасть нам можливість пришвидшити досягнення цієї мети”, — резюмував президент України.

Нагадаємо, Президент України Володимир Зеленський закликав міжнародну спільноту не допустити проявів антисемітизму.

 

Причина популярності Зеленського – в його прагненні нормалізувати відносини з Росією, – The National Interest

The National Interest зазначає, що негативне ставлення українців спрямоване проти російського уряду, а не проти народу Росії, який часто вважають жертвою диктаторського режиму, а не співучасником, пише 112.ua.

Справжнє джерело підтримки Володимира Зеленського серед українського народу криється у його прагненні до нормалізації відносин з Росією. Такої думки дотримується колишній помічник Державного департаменту США з питань політики щодо Радянського Союзу при президенті Джорджі Буші, професор політології в Університеті Род-Айленда, США Ніколай Н. Петро, повідомляє видання The National Interest.

Головне занепокоєння американського політолога полягає у тому, чи зможе Зеленський “уникнути пастки націоналізму, що відчужує принаймні половину країни”.

“Багато хто з українців, з якими я розмовляв у Києві, Львові, Вінниці, Житомирі та Одесі, зменшують вплив Росії на конфлікт на сході України, але при цьому досі вірять, що “народ Росії” і “народ України” поділяють історичний та культурний зв’язки”, – зазначив журналіст видання Ілай Кауль у статті “Чи отруїть корупція нового президента України?”.

Він пише, що негативне ставлення українців спрямоване проти російського уряду, а не проти народу Росії, який часто вважають жертвою диктаторського режиму, а не співучасником.

У статті наголошується, що Порошенко був обраний через його обіцянки припинити військові дії на Сході країни, але відтоді конфлікт був заморожений. Крім того, явні економічні проблеми на мирній території України не показали жодних ознак поліпшення.

Незважаючи на створення нових правоохоронних органів, спрямованих на боротьбу з корупцією в державних структурах, багато людей, які працюють в нижніх ешелонах влади, як і раніше, спостерігають корупційну практику на аналогічних, якщо не на більш високих рівнях, ніж у попередньому десятилітті.

Тому, на думку Кауля, іншою причиною народної підтримки Зеленського, є відчуття, що він – людина, яка може вирішити проблеми України з корупцією, неефективністю і владою олігархії в економічних і політичних справах країни.

У партії “Опозиційна платформа – За життя” також зазначили, що президент Володимир Зеленський і його партія “Слуга народу” отримали потужну підтримку українських громадян на виборах. Але, прийшовши до влади, президент і його політична команда не бажають виконувати своїх передвиборчих обіцянок.

 

Полторак та Хомчак зустрілися зі стратегічними радниками НАТО

Міністр оборони України Степан Полторак та начальник Генштабу ЗСУ Руслан Хомчак зустрілись зі стратегічними радниками високого рівня, які представляють держави-члени НАТО.

Про це повідомляє пресслужба Міноборони.

“Міністр оборони України Степан Полторак разом з начальником Генерального штабу ЗС України генерал-лейтенантом Русланом Хомчаком провели зустріч зі стратегічними радниками високого рівня від держав-членів НАТО”, – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, сторони обговорили досягнення оборонної реформи України та необхідність подальшого розвитку та реформування оборонного відомства та ЗСУ для досягнення сумісності з НАТО.

Міністр оборони Степан Полторак наголосив на тому, що багато зроблено за останні роки, враховуючи відкриту збройну агресію Російської Федерації на Сході країни.

“Потрібно далі розвивати сектор безпеки та оборони, правильно оцінювати наявні загрози та власні спроможності”, – цитує міністра пресслужба.

Він висловив слова вдячності стратегічним радникам за послідовну та ефективну співпрацю у реформуванні оборонного відомства, а також за підтримку України у нелегкі часи.

 

Полторак окреслив плани Міноборони на найближчий час

Проаналізувати результати реформ в оборонному секторі та надати висновки до РНБО, забезпечити прямі закупівлі Міністерством оборони для армії імпортованої продукції, розробити проекти автономних військових баз для Сходу України та Азовського узбережжя.

Ці та інші завдання озвучив міністр оборони України Степан Полторак під час засідання Комітету реформ Міноборони та ЗСУ за участі представників Офісу Президента, РНБО, Нацгвардії, радників країн НАТО в Україні, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Зроблено багато, але попереду не менш важливі завдання з завершення реформи. Рухатись ще треба дуже довго і шлях цей буде непростий. Виходячи з цього, хотів би зупинитись на стратегічних завданнях, які керівництво Міноборони, Генштабу має виконати. Перше — Міжвідомчій робочій групі доручено забезпечити організоване проведення оборонного огляду на засадах спроможностей з використанням можливостей Спільної робочої групи Україна — НАТО з питань воєнної реформи високого рівня”, – повідомив Полторак.

За його словами, до 30 вересня 2019 року необхідно подати до РНБО України висновки з оцінки безпекового середовища на середньострокову перспективу, інформацію про досягнення стратегічний цілей за результатами реформування, оцінку стану ЗСУ. У тримісячний строк після завершення оборонного огляду подати до РНБО звіт про результати його проведення.

Крім того, у чотиримісячний строк після затвердження нової Стратегії Нацбезпеки України та за результатами проведення оборонного огляду Полторак доручив подати на розгляд Уряду проєкт Стратегії воєнної безпеки України.

Крім того, за інформацією чинного глави оборонного відомства, заступникам міністра оборони доручається найближчим часом забезпечити прямі закупівлі міністерством оборони продукції (робіт послуг) оборонного призначення за імпортом та впровадити інфраструктурні проєкти.

До 20 грудня 2019 року міністр доручив створити єдиний закупівельнй орган Міноборони для закупівель озброєння, військової техніки, матеріальних ресурсів та послуг для ЗСУ. А до 20 листопада вже наступного 2020 року в Міноборони планують розробити проєкт автономної військової бази на Сході України та військово-морської бази на узбережжі Азовського моря.

Серед озвучених на засіданні планів велика увагу приділялась і інформаційній складовій. Так Полторак доручив “забезпечити ефективну взаємодію з МЗС, Мінінформполітики, МінТОТ, Мінветеранів, Службою зовнішньої розвідки та СБУ для захисту національних інтересів.

Окремо доручення отримав і Генштаб: до 20 грудня 2019 завершити реорганізацію та розпочати злагодження підрозділів Генштабу ЗСУ в нових штатних структурах.

Також планується унормувати структуру, порядок розроблення та затвердження Плану оборони держави, трансформувати систему морально-психологічного забезпечення ЗСУ відповідно до принципів НАТО та ін.

 

Полторак сказав, що саме полегшило РФ окупацію Криму та Донбасу

Недооцінка військових загроз з боку Росії та розвал армії у 2012-2013 роках призвели до втрати Криму і східних областей України.

Про це заявив міністр оборони України Степан Полторак під час засідання Комітету реформ Міноборони та ЗСУ за участі представників Офісу Президента, РНБО, Нацгвардії, радників країн НАТО в Україні, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“За весь час незалежності України і особливо в 2012-2013 роках недооцінка військових загроз призвела до того, що ЗСУ з початку агресії Росії проти України не були достатньо спроможними захистити територіальну цілісність і виконати свій функціональний обов’язок. Це пов’язано з низкою чинників”, – повідомив Полторак.

Зокрема, серед таких чинників Полторак назвав фінансування потреб оборони до 2014 року за залишковим принципом на рівні менше 0,1% ВВП, дезорганізацію системи управління армії, організаційну та кадрову руйнацію ЗСУ.

“Все це призвело до того, що ми, на жаль, втратили Крим та частину Донецька та Луганська. В таких умовах ми вимушені були кардинально змінити підходи та пріоритети”, – повідомив Полторак.

Головним пріоритетом у 2014 році в міністерстві визначили вступ до НАТО та реформу ЗСУ. Перші два роки були спрямовані на формування ЗСУ, розгортання нових сил та планування, підготовку і прийняття документів стратегічно-оборонного характеру.

Звітуючи про реформу апарату міністерства, Полторак повідомив, що було розформовано 15 структурних підрозділів. Натомість створено 8 підрозділів та чотири військові частини, безпосередньо підпорядковані Міноборони. Штатну чисельність апарата скоротили на 179 посад (23%). Ці та інші зміни дозволили зробити роботу міністерства більш ефективною, вважає міністр.

Крім того, Полторак повідомив, що наразі кардинально збільшена чисельність ЗСУ. “Чисельність Збройних сил була збільшена практично вдвічі і досягла 250 тисяч чоловік. Суттєво був нарощений бойовий склад ЗСУ”, – повідомив міністр. Так, загальна кількість бригад, полків зросла з 99 у 2014 році до 142 на зараз.

“Збройні сили планово переходять на професійну складову. На сьогодні 92% Збройних сил — це люди, які підписали контракт і є професійними військовими, які мають досвід, пройшли навчання, і тільки 8% – це військові строкової служби”, – повідомив Полторак.

Також міністр доповів про удосконалену загальну структуру ЗСУ, відновлення структури мобілізаційної готовності, створення нової системи тероборони, покращення грошового забезпечення, технікою та озброєнням.

“Зараз перший етап реформ знаходиться на стадії завершення, треба переходити на наступний – другий, і нам треба чітко розуміти пріоритети — ракетобудування, підвищення можливості ППО, впровадження нових технологій і рішень щодо системи радіоелектронної боротьби та ін.”, – зазначив Полторак.

 

У 2014-2019рр в ЗСУ поставлено майже 12тис. зразків ОВТ та близько 1,4 млн одиниць засобів ураження

Протягом 2014-2019 років Збройним силам України поставлено більше 11,9тис. зразків озброєння і військової техніки (ОВТ), близько 1,4млн одиниць засобів ураження, а також відновлено понад 12 тис. одиниць ОВТ, повідомив міністр оборони Степан Полторак – Інтерфакс-Україна.

“Протягом 2014-2019 років Збройним силам поставлено більше 11тис. 900 основних зразків озброєння і військової техніки та близько 1,4млн одиниць засобів ураження. Крім того, прийнято на озброєння 120 зразків, відновлена справність більше 12 тис. одиниць ОВТ. Також були прийняті заходи з освоєння виробництва ракет і боєприпасів на національних підприємствах, затверджено Програму ракетобудування. Завершується випробування реактивного комплексу “Вільха”, прийнятий комплекс заходів щодо посилення сил і засобів ППО, зокрема, зенітно-ракетного прикриття, впроваджується нова система логістики”, – сказав Полторак під час засідання Комітету реформ Міноборони і ЗСУ, повідомляє в понеділок увечері прес-служба міністерства.

За словами міністра, за ці роки від іноземних партнерів, насамперед від США, було отримано матеріально-технічної допомоги на суму понад $ 360млн. Також Міністерство оборони України отримало повноваження на закупівлю озброєнь з імпорту у закордонних партнерів.

Також Полторак повідомив про розроблену концепцію і введення в дію тимчасового припису з логістичного забезпечення, проведення ключових заходів щодо створення єдиної ефективної системи логістичного забезпечення сил оборони.

Крім того міністр повідомив, що зараз триває експеримент з логістичного забезпечення за принципами НАТО, вдосконалена система речового забезпечення, введено 17 стандартів НАТО, понад 100 нових предметів речового майна та уточнені норми забезпечення.

Говорячи про реформу системи харчування ЗСУ, Полторак зазначив, що зараз у Збройних силах здійснений перехід 73 військових частин на нову систему продовольчого забезпечення із застосуванням каталогу продуктів харчування.

“Міністр оборони України підкреслив, що зазначені пріоритети повинні залишитися і на перспективу”, – йдеться в повідомленні.

 

Полторак готовий ділитися “шпаргалками” з наступниками у МОУ

Міністр оборони Степан Полторак не має політичних амбіцій і готовий цивілізовано передати владу своєму наступнику.

Про це він заявив в інтервʼю нформагентству Міноборони АрміяInform.

“Політичних амбіцій у мене точно немає. Вважаю, що людина, яка хоче не наслідити, а залишити слід, має працювати практично… Я свідомий того, що мене очікує. Але, відверто кажучи, ще не думав над тим, чим займатися. Однозначно, що намагатимусь бути максимально корисним для України і Збройних Сил”, – сказав Полторак.

Він заявив, що готовий консультувати всіх, від кого залежить доля українського війська і оборони держави. “Я не ховаю під ковдрою всі напрацювання, які є. Можу говорити про поточні проблеми, готовий пояснити, чому і в яких аспектах не вдалося знайти вихід із становища. Мій пріоритет абсолютно неамбітний – аби справа, яку ми розпочали, і реформи рухалися вперед, адже найбільше, чого я не хочу, це повернення в 2014 рік”, – зазначив міністр оборони.

І додав, що цивілізована передача влади є величезною проблемою української політичної культури та традиції. На жаль, наші політики не завжди роблять висновки й це відбувається тому, що деякі політичні сили і окремі діячі попереду всіх проблем ставлять власні амбіції, чи зведення якихось рахунків. “Все, що завгодно, тільки не інтереси країни. Я чесно сказав президенту Володимиру Зеленському під час інавгурації, що допрацюю до останнього дня каденції на посаді міністра оборони. І що Збройні Сили виконуватимуть завдання за призначенням і я зроблю все можливе, аби цей перехідний період у війську не відчули, і щоб підготувати нормальну базу новому керівництву оборонного відомства”, – сказав Полторак і додав, що у нового керівництва буде змога чітко і плавно увійти до виконання своїх обов’язків. “Я готовий їм допомагати та підтримати”, – заявив він.

Як повідомлялося, Президент Володимир Зеленський 30 травня вніс до Верховної Ради подання про звільнення Полторака з посади міністра оборони. Втім, профільний комітет ВР не підтримав подання.

 

Полторак розповів, хто гальмує реформу харчування армії

Міністр оборони Степан Полторак вважає, що впровадженню в армії нової системи харчування заважають монополісти, які втратили надприбутки.

Про це він заявив в інтервʼюАрміяInform.

“Окремі люди і компанії, коли ми почали кардинальні зміни /у системі харчування — ред/, втратили надприбутки. Раніше вони, перебуваючи у становищі недоторканих монополістів, платили копійки за оренду їдалень, складів, обладнання – це все не ремонтувалось, не оновлювалось. І ми нікого не виганяли з ринку. Але вони хочуть, аби було як колись, коли можна красти й наживатися на армії”, – сказав Полторак.

Він зауважив, що жодного разу не чув від військових чи кого-небудь, що стара система харчування має якісь переваги перед новою. “Дивуюсь, що суд блокує наші реформи”, – підкреслив міністр оборони.

У 73 частинах, де діє нова система харчування, відремонтовані їдальні, закуплено сучасне обладнання, підготовлені професійні військові кухарі, продукти почали постачати найрізноманітнішого спектру. “Ми пройшли великий шлях у цьому аспекті. І багато виробників, до їхньої честі, змінилися”, – сказав Полторак.

 

Військовим виплатять премії до Дня Незалежності

Військовослужбовцям до Дня Незалежності України виплатять премії.

Про це заявив міністр оборони Степан Полторак в інтервʼю інформагентству Міноборони  АрміяInform.

“Президент ухвалив рішення щодо виплат премій військовим до Дня Незалежності – у нас фінансовий ресурс дозволяє це реалізувати. І я підпишу відповідний наказ про належні виплати”, – сказав Полторак.

Водночас він не озвучив конкретні цифри премій.

Також Полторак вважає, що у законодавстві необхідно визначити, коли і з якої нагоди в Україні мають проводитися військові паради.

“Цьогоріч вирішено не проводити парад (на День Незалежності – ред.) – це його (Верховного головнокомандувача – Президента України – ред.) право, і таке рішення ми маємо виконувати. І для того, аби не існувало навколо військових парадів дискусій, нам слід чітко законодавчо визначити порядок проведення парадів. Тобто, коли і з якої нагоди проводити, з якою метою”, – сказав Полторак.

Міністр також висловив сподівання, що Верховна Рада, ухвалюючи новий бюджет, чітко виконає норми закону «Про національну безпеку України» і передбачить на оборону не менш ніж 3% від ВВП, чого поки що не виконується.

За словами Полторака, в контексті запровадження середньострокового бюджетного планування на три роки Міністерство фінансів розробило й подало на розгляд Кабміну бюджетну декларацію, що визначає загальні обсяги видатків на оборону та національну безпеку. Загальний обсяг ресурсу на безпеку і оборону на 2020-2022 роки передбачено в розмірі 5% ВВП щороку. Нині РНБОУ готує пропозиції щодо розподілу зазначеного обсягу між силовими міністерствами й відомствами. Полторак підкреслив, що загальні потреби Міноборони на 2020 рік – 218,7 мільярдів гривень, 2021-й – 222,7 мільярди, і на 2022 рік – 248 мільярдів гривень. “Але скільки отримаємо фактично – ще невідомо”, – міністр.

Як повідомлялося, на початку липня Президент України Володимир Зеленський заявив, що вирішив скасувати традиційний військовий парад до Дня Незалежності, а зекономлені 300 мільйонів гривень направити на премії військовим.

Водночас пізніше в Офісі Президента повідомили, що у День Незалежності в Києві відбудеться Хода гідності за участі Зеленського.

 

Військові паради повинні бути врегульовані законодавчо, – Полторак

Міністр оборони Степан Полторак виступає за законодавче врегулювання проведення військових парадів.

Про це він сказав в інтерв’ю інформаційному агентству Міноборони “АрміяInform“, передають Українські Новини.

“Для того, щоб не було навколо військових парадів дискусій, нам слід чітко законодавчо визначити порядок проведення парадів. Тобто, коли і з якої нагоди проводити, з якою метою”, – заявив міністр.

Він зазначив, що Президент Володимир Зеленський як Верховний головнокомандувач має право одноосібно приймати рішення про проведення чи не проведення військового параду.

Полторак також сказав, що фінансовий ресурс дозволяє замість параду виплатити премії військовослужбовцям.

Як повідомляли Українські Новини, 9 липня Зеленський вирішив замість параду на День незалежності виділити 300 млн гривень на премії військовим.

Раніше Офіс Президента не погодив з ветеранами план маршу до Дня незалежності. Однак, організатори альтернативного “Маршу захисників України” домовилися з Офісом Президента про зміщення часу проведення ходи в День незалежності України.

Також Кабмін затвердив план заходів на День незалежності.

 

Полторак зустрівся з новообраними депутатами Ради, які працювали у ЗСУ

Міністр оборони України Степан Полторак зустрівся з групою народних депутатів, серед яких Мар’яна Безугла (“Слуга народу”), Михайло Забродський (Європейська солідарність), Жан Беленюк (“Слуга народу”) та ін.

Про це на своїй сторінці Facebook повідомив міністр оборони України Степан Полторак.

“Зустрівся із новообраними депутатами, які проходили службу та працювали в Збройних Силах України та, які вже скоро розпочнуть свою роботу у новому парламенті. Подякував за службу, мужність та самовідданість справі, якій вони присвятили не один рік свого життя”, – наголосив міністр.

Він висловив сподівання, що у Верховній Раді новообрані депутати будуть, перш за все, відстоювати інтереси Збройних Сил та на законодавчому рівні зміцнювати українську армію.

 

Екс-голова “Смарт-холдингу” Тимофєєв може очолити “Укроборонпром

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман подав подання на призначення генеральним директором держконцерну “Укроборонпром” відомого менеджера, екс-голову “Смарт-холдингу” Олексія Тимофєєва – Інтерфакс-Україна.

“Остаточне рішення щодо кандидатури генерального директора концерну “Укроборонпром” приймає президент… Цього рішення ще немає. Подання прем’єр-міністра – це проміжний документ. Не квапте події”, – прокоментував цю подію Тимофєєв на своїй сторінці у Facebook у понеділок.

Раніше він уточнював, що процес відбору вела наглядова рада концерну.

“Для того щоб зрозуміти мотивацію, треба подивитися на проект моїми очима. Це більше ніж $1 млрд доларів виручки на сьогодні з групи компаній, понад 60 тисяч осіб, кілька дивізіонів, мета вирости втричі за п’ять років, розробити експортні стратегії, в рази збільшити показники з ефективності, вирватися зі старої колії “придворної” контори і так далі”, – пояснив Тимофєєв рішення подати свою кандидатуру.

За його словами, рідко який бізнес ставить такі масштабні завдання.

Як повідомлялося, Тимофєєв обіймав посаду генерального директора “Смарт-холдингу” з квітня 2014 року до серпня 2015 року. До цього з листопада 2013 року обіймав посаду директора з операційної діяльності ПрАТ, а з липня 2011 року був керівником компанії “Смарт Енерджі”.

Наразі він є головним операційним директором американської Trident Acquisitions Corp, яку було визнано переможцем конкурсу з розробки на підставі угоди про розподіл продукції (УРП) вуглеводневої ділянки “Дельфін” на шельфі Чорного моря, результати якого оскаржуються в суді.

Нині “Укроборонпром” очолює Павло Букін, якого призначив на цю посаду в лютому 2018 року екс-президент Петро Порошенко.

Згідно зі статутом “Укроборонпрому”, наглядова рада є вищим органом управління і включає п’ять членів, трьох з яких призначає президент, а двох – уповноважений орган управління (уряд). Указами в червні та липні цього року президент Володимир Зеленський призначив членами наглядової ради держконцерну міністра економічного розвитку України в 2014-2016 рр. Айвараса Абромавичуса (потім був обраний головою наглядової ради), свого позаштатного радника Андрія Загороднюка та Давида Арахамія, який у 2014-2017 рр. очолював Раду волонтерів при Міністерстві оборони України.

Ще одним членом наглядової ради “Укроборонпрому” є закордонний радник держконцерну, екс-глава Агентства передових оборонних дослідницьких проектів США (DARPA, 2001-2009 рр.) Ентоні Тетер (Anthony Tether), введений до неї урядом у січні 2018 року. Одне місце в наглядовій раді за квотою уряду залишається вакантним.

 

Особовому складу Сухопутних військ представили нового командувача

Начальник Генштабу ЗСУ Руслан Хомчак представив особовому складу командувача Сухопутних військ ЗСУ генерал-лейтенанта Олександра Сирського.

Про це повідомляє пресслужба Сухопутних військ.

“Сьогодні, 19 серпня, начальник Генерального штабу — Головнокомандувач Збройних Сил України генерал-лейтенант Руслан Хомчак в штабі Командування Сухопутних Військ представив особовому складу, призначеного Указом Президента України № 578 від 5 серпня 2019 року, командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України генерал-лейтенанта Сирського Олександра Станіславовича”, – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, Хомчак висловив переконання в тому, що особовий склад Сухопутних військ на чолі із Олександром Сирським надалі продовжить виконувати на високому рівні захист незалежності та територіальної цілісності України. Він також подякував за роботу колишньому очільнику Сухопутних військ Сергію Попку та поінформував, що розглядається питання про його призначення на вищу посаду в Міністерство оборони України.

Як повідомляв Укрінформ, 5 серпня Президент України Володимир Зеленський призначив Олександра Сирського командувачем Сухопутних військ Збройних сил України.

 

“Зрада” у соцмережах: харківський офіцер шокований ситуацією і готовий дати пояснення

Автор скандальних постів у соцмережах, доцент Харківського національного університету “ХПІ” Геннадій Бондарев прокоментує ситуацію у мережі Facebook.

Про це кореспонденту Укрінформу сказав т.в.о. начальника інформаційного відділу Інформаційного агентства Міноборони Дмитро Чалий.

“Геннадій Володимирович сам розповів на кафедрі про те, що відбувається. Він в шоці і готовий дати пояснення. Дійсно колись – до 2014 року – він спілкувався в “Одноклассниках”, однак після 2014 року, коли цей ресурс був заблокований, жодного разу туди не заходив, і з тих пір, як і зараз, спілкується в ФБ. Офіцер Бондарев готовий постояти за себе і, як він обіцяє, сам дасть пояснення в ФБ. Кафедра надала йому це право”, – прокоментував Дмитро Чалий.

Раніше українські ЗМІ з посиланням на Facebook-сторінку спільноти “Зрадники військової присяги ХІТВ” повідомили, що викладач кафедри тактико-спеціальних дисциплін, доцент (раніше викладач психології на кафедрі офіцерів запасу) Геннадій Бондарев в забороненій в Україні соціальній мережі “Однокласники” розміщує пости, що свідчать про його стійку антиукраїнську позицію, а також про підтримку “русского мира” і анексії Криму. В цих постах викладач українського військового інституту нібито захоплюється російськими військовими і представниками терористичних організацій “Л/ДНР” і висловлює скорботу за загиблими бойовиками і російськими окупантами, підтримує знищення територіальної цілісності і посягання на недоторканність України.

Як відомо, доступ до російських соцмереж “ВКонтакте”, “Однокласники” і ряду інших пропагандистських ресурсів був обмежений указом п’ятого президента Петра Порошенка в травні 2017 року. Заборона була введена терміном на три роки, тобто він буде діяти до травня 2020 року.

 

Луценко розповів, що змінилося в ГПУ за його керівництва

Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що під час його роботи на посаді відбулося підвищення зарплати прокурорам, була створена Генінспекція, а також прокурорське самоуправління.

Про це він повідомив у інтерв’ю Цензор.нет.

“Мені не поталанило, що перший крок реформи був дійсно до мене і задекларований, і зроблений. Йдеться про затвердження місцевих прокурорів на конкурсах. На жаль, тоді конкурси були декоративними. Спеціальна комісія подавала трьох кандидатів генеральному прокурору і він сам, незважаючи на тести, визначав, хто з них буде місцевим прокурором. До закінчення п’ятирічного терміну нікого з призначених через такий “конкурс” людей я звільнити не міг”, – сказав Луценко.

За його словами, це “не змінювало правила гри”.

“Що ми зробили? Будь-яке призначення – тільки через відкритий конкурс і лише тест є підставою призначення. Тому з новопризначених працівників – 73% з-поза системи. Друге – ми удвічі підвищили зарплату. Третє, ми разом з американськими колегами створили Генеральну інспекцію, яка днями відзначилася ювілейним 60 спійманим на отриманні хабара прокурором, ми скоротили кількість прокурорів”, – додав він.

За його словами, “найважливіша реформа системи ГПУ – це створення прокурорського самоуправління”.

“Це було однією з вимог отримання безвізу. Позбавлення генпрокурора та його заступників кадрових функцій, передавання їх обраній на з’їзді КДПК і раді прокурорів, яка власне веде кадрову роботу тепер в органах прокуратури, є базовою ознакою демократії та незалежності прокурорів”, – підкреслив Луценко.

Він уточнив, що “наступний наш крок – можливо, найважливіший, найреволюційніший”.

“Це – відмова від функцій слідства. З листопада слідство ГПУ має бути остаточно скасоване, а справи передані до НАБУ або ДБР. По-перше, це норма Конституції ще 96-го року, хто пам’ятає матчастину. Але завжди знаходилися бажаючі якось її тимчасово, в перехідних положеннях визначити. Сподіваюся, що мій наступник не зазіхне на це і в листопаді ми остаточно будемо знати, що є прокуратура з функціями процесуального керівництва і підтримання обвинувачення, а є слідчі підрозділи у вигляді ДБР, СБУ, поліції тощо. І ніхто не подумує знову з’єднати ці дві функції. З’єднання цих функцій призводить знову-таки до політичних і бізнесових репресій і до ГПУ у вигляді погано замаскованого НКВС”, – додав Луценко.

На його переконання, краще завершити ці внутрішні зміни двома найважливішими кроками.

“Перше – об’єднати НАБУ і ДБР, штучність роз’єднання яких підриває ефективність і породжує конкуренцію відомств. ДБР мають розслідувати всі справи, а при виході на чиновників категорії А – передавати справу своїм колегам”, – додав Луценко.

Другий крок, як він наголосив — це створення Служби фінансової безпеки і ліквідація економічних функцій МВС і СБУ.

“Цього давно вимагає бізнес, замордований візитами 5-6 підрозділів різних відомств”, – уточнив Луценко.

 

Розстріл Майдану: Луценко сподівається, що його наступник матиме право заочного засудження

Генеральний прокурор Юрій Луценко сподівається, що Верховна Рада продовжить термін дії процедури заочного засудження для направлення справ про вбивства на Майдані до суду.

Про це він сказав в інтерв’ю Цензор.нет.

“Ми ще минулого вересня фактично завершили ключове слідство Майдану, але через Горбатюка і неприйняття ним взагалі інституту заочного засудження, а також егоїзму частини парламенту ця справа лежить лише у мене на столі. Дуже сподіваюсь, що наступний керівник зможе отримати знову право заочки і провести давно очікуваний Україною і світом судовий процес”, – заявив Луценко.

Він наголосив, що ще під час призначення на посаду розумів, що справи Майдану без заочного судочинства завершити неможливо.

“Всі вищі посадовці-підозрювані знаходяться в Москві. Уся середня ланка – в Москві. Частина нижньої ланки – в Москві. Тобто без заочки не обійтись ніяк”, – зазначив він.

За словами Луценка, він розуміє, що йде з посади, і йому не дають спокою дві-три незавершені справи.

“Якби мені зараз хоча би на тиждень дали право заочки – Янукович, Захарченко, Шуляк, Солодовник, Якименко отримали би повідомлення про завершення слідства і передачу його в суд. На жаль, парламент не дав мені такої можливості. Навіть якби треба було передати справу від Горбатюка до тих, хто використовує всі можливості. Як, наприклад, у справі про державну зраду Януковича”, – зазначив Луценко.

Він додав, що ходив у парламент п’ять разів з проханням продовжити механізм заочного засудження “ну хоча би щодо справ злочинів проти держави і особи”.

“Тобто не економіка, а виключно держзрада і вбивства-каліцтва. І завжди депутати не додавали мені голосів”, – уточнив генпрокурор.

Як повідомлялося, 27 травня генпрокурор закликав Верховну Раду ухвалити законопроєкт щодо внесення змін до КПК, який передбачає продовження терміну дії механізму заочного засудження, – щоб відправити справу про розстріли на Майдані до суду. Цей механізм заочного судочинства завершив свою дію із створенням Державного бюро розслідувань.

За словами Луценка, справу про розстріли під час Революції гідності буде відразу направлено до суду після відповідного рішення парламенту.

 

Луценко каже, що спілкувався з Богданом і до Майдану, і після

Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що спілкувався з керівником Офісу Президента Андрієм Богданом і до Майдану, і після.

Про це він повідомив у інтерв’ю Цензор.нет.

“Спілкувався. У нас певний збіг по характеру. Тому спілкувалися і до Майдану, і після”, – зазначив Луценко.

Він заявив, що знайомий з Богданом через ексрадника Віктора Януковича Андрія Портнова, з яким йому порадила поспілкуватися Юлія Тимошенко.

“Власне, тоді ми (з Портновим — ред.) познайомились, бо він був близьким до Тимошенко. Тимошенко порекомендувала мені з ним поспілкуватися, а він порекомендував адвоката, який має прізвище Богдан. Тому і Богдана я знаю з того часу. Як адвоката”, – зазначив Луценко.

На запитання, що він відчув, коли Портнов повернувся в Україну, генпрокурор зазначив, що “щодо Портнова нічого особливо не відчував”.

“Коли він (Портнов — ред.) повернувся… я з ним на різних полюсах політичного життя, але як генпрокурор не маю питань”, – заявив Луценко.

Водночас на запитання, які у нього наразі відносини із олігархом Ігорем Коломойським, Луценко зазначив: “ну які у мене з ним стосунки? Напевно, ми обоє любимо запрошувати на каву”.

 

“Відставкою” Богдана суспільство відволікли від “ядерної бомби в українській політиці та судочинстві” – записів з ОАСК, – Луценко

Найрезонанснішою і найважливішою справою останнього часу були записи, зроблені в Окружному адміністративному суді Києва (ОАСК).

Таку думку в інтерв’ю Цензор.НЕТ висловив генеральний прокурор України Юрій Луценко.

” Найрезонанснішою і найважливішою справою, яка мала ефект ядерної бомби в українській політиці та судочинстві, були плівки з ОАСК. Для того, щоб це дуже не обговорювали, вас зманили на манівці нібито відставки Богдана”, – заявив він.

Генпрокурор порівняв записи переговорів суддів з “плівками Мельниченка”.

“Я б це назвав “плівками Мельниченка”, але не під диваном в АП, а в суді. Ми розуміємо, що “плівки Мельниченка” – це страшне звинувачення тій системі влади, яка була за Кучми. Але юридично з цього мало що можна отримати. Принаймні без записуючого пристрою і певних показань, визначених фігурантів. Так і тут. Прес-конференція Ситника і Горбатюка – це просто “чорна мітка” суддям і політикам з фактичним пожертвуванням правовою стороною справи”, – підкреслив він.

Луценко зазначив, що офіційно всі оригінали документів перебувають у ГПУ, а негласні слідчі дії проводило НАБУ.

На його думку, брифінг, проведений директором НАБУ Артемом Ситником і керівником Управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури України Сергієм Горбатюком “був дуже шкідливим для провадження”.

“Це дуже дивна історія. У слідчих Горбатюка з 2014 року є справа про можливі кримінальні правопорушення суддів часів Автомайдану. Справа опиняється чомусь у Чернігівській СБУ і слідчий Чернігівської СБУ визначає в цю групу слідчих Горбатюка і детективів НАБУ. При тому, що в групі прокурорів представників САП немає. Тобто за директивами НАБУ немає процесуального нагляду. Що скажуть в суді про допустимість доказів, здогадуєтеся? Тим не менш, вони працюють 7 місяців, чекаючи, як тепер я вже знаю, хабарі в ОАСК.

Чекають їх, чекають, чекають, і раптом – бах! Все це в сторону. Горбатюк виходить на один день з відпустки, тому що потрібно терміново провести прес-конференцію з Ситником. Викидаються плівки в суспільство, вірніше, нарізка з плівок, тому що “так треба”. Ясно, що є 7 місяців записів. Ясно, що вони навіть ще не переведені з дисків на папір. Але з того, що я бачу, це більше політико-юридичний документ, ніж юридичний”, – повідомив Луценко.

За його словами, при цьому закон не передбачає можливості зняття копій з матеріалів негласних слідчих дій ні до розсекречення, ні після. Генпрокурор підкреслив, що у справі плівок ОАСК він, Горбатюк, Ситник та інші підписали документ про нерозголошення.

Нагадаємо, НАБУ і ГПУ провели обшуки в Окружному адмінсуді Києва. Як пояснили у відомстві, ГПУ в рамках розслідування справ Майдану перевіряла на причетність до скоєння злочинів суддів Окружного адмінсуду Києва.

Пізніше стало відомо, що прокуратура підготувала повідомлення про підозру для керівництва і чотирьох суддів Окружного адміністративного суду Києва за фактами втручання в діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

НАБУ опублікувало матеріали негласних слідчих дій, з яких випливало, що Людмила Денісова подала позов про скасування рішень НАЗК проти неї. Суддя Вовк використав цей факт для того, щоб “переконати” Денісову допомогти йому провести нові конкурси на членів ВККС і забезпечити перемогу “потрібних” людей. Денісова “почула” прохання голови ОАСК і переможцем конкурсу став Микола Сірош, який попередньо пройшов співбесіду у Вовка. Після цього був звільнений єдиний член ВККС, який користувався підтримкою громадськості, – Андрій Козлов, і на його місце оголошено конкурс.

Сергій Горбатюк заявив, що керівництво ГПУ затягує підписання підозр суддям Окружного адмінсуду.

Ініціатива “Декларація небайдужих” зажадала від Зеленського, СБУ, ВР і Денісової реакції на справу Окружного адмінсуду Києва.

Вовк вважає, що аудіозаписи Національного антикорупційного бюро нібито з його голосом у справі про імовірне втручання суду в роботу держорганів змонтовані, а розмови спотворені.

Крім того, Вовк переконаний, що нинішнє керівництво країни в особі президента Володимира Зеленського та його команди не має стосунку до обшуків у суді і кримінального переслідування суддів. Джерело: https://censor.net.ua/ua/n3143687

 

Луценко: Не бачу Порошенка у справі по ICU

Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що не бачить у справі щодо інвестгрупи ICU експрезидента Петра Порошенка.

Про це він повідомив у інтерв’ю Цензор.нет.

“Щодо справи по ICU, то я в ній Порошенка не бачу. Події стосуються 2013 року і оборудок між Аграрним фондом, Брокбізнесбанком і Нацбанком. Частина з перелічених структур вже в судах, частину – дорозслідує група Кулика (прокурор Костянтин Кулик – ред.)… Ми зараз говорили про епізод ICU, в дужках – Аграрний фонд, Брокбізнесбанк. От в ньому зараз і пред’явлені підозри пану Стеценку і пані Гонтаревій”, – сказав Луценко.

Водночас він зазначив, що ексзаступник глави Адміністрації Президента Олексій Філатов викликався вже по справі UMH, і він вже прийшов на допит і дав показання.

Як повідомлялося, на виклик до Генпрокуратури у справі Сергія Курченка прийшов лише колишній заступник глави Адміністрації Президента Олексій Філатов.

Раніше Філатов повідомив, що його покликали з приводу купівлі Курченком медіахолдингу UMH у 2013 році. Журналістам він пояснив, що супроводжував процес купівлі-продажу як адвокат, і зазначив, що виклик у цій справі вважає втручанням в адвокатську діяльність.

До ГПУ для вручення підозр запрошували також ексміністра екології Миколу Злочевського, бізнесмена Костянтина Стеценка та ексголову Нацбанку Валерію Гонтареву, але вони не прийшли.

 

Експертиза підтвердила, що розмова Курченка і Саакашвілі не змонтована – Луценко

Експертиза підтвердила, що розмова українського бізнесмена-втікача Сергія Курченка і експрезидента Грузії, ексголови Одеської ОДА Міхеїла Саакашвілі незмонтована.

Про це у інтерв’ю Цензор.нет повідомив генпрокурор Юрій Луценко.

“… Якщо про Саакашвілі, у мене є для вас новина. Буквально минулого тижня ГПУ отримала зрештою експертизу, яка підтверджує, що розмова Курченка і Саакашвілі, яка носить ознаки державної зради, є незмонтованою, а голоси відповідають голосам Курченка і Саакашвілі”, – зазначив Луценко.

За його словами, цю експертизу робив Київський науково-дослідний інститут судових експертиз (КНДІСЕ) Мін’юсту.

На запитання, чи думає він, що це матиме продовження після того, як Саакашвілі повернувся в Україну указом президента Володимира Зеленського, Луценко зазначив, що це не впливало на справу, і все упиралося саме в експертизу.

“Вона закінчена. Значить, слідчі СБУ і прокурор ГПУ будуть іти далі”, – уточнив генпрокурор.

Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський указом № 329/2019 повернув громадянство України експрезиденту Грузії та колишньому голові Одеської ОДА Міхеїлу Саакашвілі шляхом внесення змін до указу експрезидента Петра Порошенка.

Український паспорт Саакашвілі отримав у 2015 році. Тоді він був призначений на посаду голови Одеської обласної державної адміністрації. Восени 2016 року пішов у відставку, а вже 26 липня 2017 року президент Порошенко позбавив Саакашвілі українського громадянства.

У 2017 році генпрокурор Юрій Луценко заявив, що організовані Саакашвілі протести під будівлею Верховної Ради було профінансовано соратниками експрезидента Віктора Януковича. Луценко назвав, у тому числі, ім’я олігарха Сергія Курченка і оприлюднив аудіозапис, де соратник Саакашвілі розмовляє з довіреною особою олігарха. Ексголова Одеської ОДА назвав ці звинувачення “фейком”.

У кінці грудня 2017 року правоохоронці підтвердили автентичність голосів на зафіксованих розмовах між Михеїлом Саакашвілі і Сергієм Курченком.

 

У “Слузі народу” засудили грубе висловлювання обраного нардепом Бужанського на адресу представниці ЗМІ

Партія “Слуга народу” засудила грубе висловлювання обраного на позачергових парламентських виборах народним депутатом Максима Бужанського на адресу кореспондента журналу “Новое время” Ольги Духніч, при цьому вважають подію “зрозумілою реакцією” на оціночні судження представниці ЗМІ – Інтерфакс-Україна.

“Ми засуджуємо висловлювання обраного народного депутата Максима Бужанського щодо журналістки журналу “Новое время”. Керівництво партії та фракції “Слуга народу” принесло пані Духніч вибачення”, – йдеться на сторінці партії у Facebook у понеділок.

Водночас у повідомленні наголошується, що висловлювання Бужанського було, “хоч і надмірною та неетичною, але достатньо зрозумілою реакцією на оціночні судження стосовно особистих почуттів, які обраний народний депутат нібито має до СРСР і певних українських політиків”.

“Тому ми просимо представників засобів масової інформації утримуватися від таких оціночних суджень, адже вони в подальшому сприяють наклеюванню ярликів та упередженому ставленню до політиків”, – зазначили в “Слузі народу”.

Як раніше повідомляли деякі ЗМІ, Бужанський образив Духніч 18 серпня в Telegram у відповідь на її публікацію в журналі “НВ”, в якій кореспондент написала, що Бужанський ностальгує за часами СРСР і екс-президентом України Віктором Януковичем.

 

В Україні підтримали політика, який назвав журналістку “тупою вівцею”

Обранець до парламенту від “Слуги народу” назвав журналістку “Нового времени” “тупою вівцею”. Партія назвала його висловлювання “достатньо зрозумілою реакцією”. Цькування видання не припинилось, пише DW.

Кілька українських політиків та популярний блогер приєднались до обраного від партії “Слуга народу” народного депутата Максима Бужанського, який образив журналістку видання “Новое время” Ольгу Духнич, назвавши її “тупою вівцею”. Приводом для таких слів стало зауваження журналістки щодо того, що депутат “ностальгує за СРСР і часами Віктора Януковича”. Бужанський також назвав видання “одіозним”.

У понеділок, 19 серпня, однопартійця підтримав обраний до парламенту Олександр Дубінський. “Зустрілися з депутатом Бужанським. Зустріч проходила саме так, як її описують журналісти НВ: “поностальгували по СРСР, згадали Януковича” і, як заповідав Петро Олексійович, почитали телеграм-канал Портнова. Тремтіть, бандерлоги”, – написав Дубинський у своєму Telegram-каналі.

Пізніше політик і юрист, колишній заступник глави адміністрації президента-утікача Віктора Януковича Андрій Портнов назвав видання “Новое время”, а також “Громадське”, “Радіо Свобода” і “24 канал” “помийними ямами”. Відповідний допис Портнов опублікував у Telegram-каналі.

Згодом до образ приєднався блогер Анатолій Шарій, чия партія на виборах до Верховної Ради отримала 2,23 відсотка голосів виборців. “Чому це не смітник? Це смітник. Набитий тупими смердючими вівцями. Ці смердючі брудні вівці сидять у своєму загоні і звідти бекають”, – заявив Шарій.

Партія вважає слова Бужанського “зрозумілою реакцією”

Між тим партія “Слуга народу” назвала слова Бужанського щодо журналістки неприпустимими та повідомила, що принесла журналістці вибачення. Водночас у партії додали, що образливі слова Бужанського були, хоч і неетичною, але “достатньо зрозумілою реакцією” на оціночні судження. “Слуга народу” закликала представників ЗМІ утримуватися від такого роду оціночних суджень, щоб не сприяти наклеюванню ярликів та упередженому ставленню до політиків.

Головний редактор “Нового времени” Віталій Сич назвав заяви політиків “роял-флешем”. “Як редактор я можу прийняти претензію до фактів, викладених в публікації, але не до самого факту публікації. На нього мені дає право Конституція України. Поміняйте Конституцію, і тоді оціночні судження журналістів будуть поза законом”, – написав він на своїй сторінці у Facebook.

 

Бужанський як нове обличчя Зеленського

«Слуги» продовжують плодити ворогів серед журналістів, пише Главком.

Поспіх, з яким новий президент Зеленський формував свою команду (особливо це стосується кандидатів в народні депутати по мажоритарних округах), тепер їм «вилазить боком». Ще новообрані депутати не склали присяги, а перші «факапи» окремих представників нової команди жваво обговорюються в соцмережах. Але замість того, щоб «Слуга народу» давала швидку оцінку цим депутатам, керівництво спочатку намагається не реагувати на скандали, і тільки коли суспільний розголос набуває лавиноподібного стану, починають виправляти помилки. І ще більше ввязуються у скандали.

Як відомо, на вихідних соцмережі підірвав скандал між новоспеченим народним депутатом від «Слуги народу» блогером Максом Бужанським і журналісткою Ольгою Духніч. Бужанський в своєму Telegram обізвав жінку «тупою вівцею».

Приводом для образи стало опубліковане інтерв’ю, яке Духніч взяла у глави партії та, вірогідно, майбутнього спікера – Дмитра Разумкова. Одне з питань було сформульоване таким чином: «Депутатами вашої партії стали Максим Бужанський, який ностальгує по СРСР і часам Віктора Януковича, Ірина Борзова, яка веде бізнес в окупованому Криму, і ще кілька яскравих особистостей. Ви згодні з ними розділити репутацію партії?». Бужанський образився на таку характеристику і написав у себе в Telegram: «Чергова тупа вівця, яка представляється журналісткою одіозного ЗМІ НВ, в інтерв’ю з представником «Слуги народу» заявила, що я ностальгую за СРСР і «часами Януковича». Розумію, що деякі колеги занадто стримані, щоб називати речі своїми іменами, тому, прийду їм на допомогу. Тупа вівця з одіозного ЗМІ».

Журналістка відреагувала на образу блогера так: «Щось відповідати панові Бужанському – це як спроба з’ясувати стосунки з голубом, який нагадив вам на рукав пальто. Хто з вас цим займається? Я, наприклад, ні. Голуб живе просто: їсть і гадить, їсть і гадить. Сподіваюся, робота Бужанського як депутата буде продуктивніше, різноманітніше і на благо країни». Разом із тим, вона підкреслила, що якщо не перед нею, то принаймні перед редакцією видання «слуга» мав би вибачитися.

Хто такий Бужанський

Макс Бужанський – блогер, чиє ім’я стало відомим завдяки покровительству телеведучої Наталі Влащенко, яка вважає його думку авторитетною, а відтак, співавтором та співведучим її програм в ефірі телеканала ZIK. До Верховної Ради 9-го скликання потрапив по 25-му округу в Дніпрі. Бужанський відкрито критикує Революцію Гідності, співчуває учасникам проросійської акції «Бессмертный полк» та не приховує, що 10 років тому голосував за Партію регіонів, а Віктора Януковича він вважає хоч і не найвдалішим, але легітимним президентом. Бужанський визнає, що своєю перемогою на окрузі завдячує виключно бренду «Слуга народу».

Скандал із Духніч – не перший випадок публічного хамства, у центрі якого опинився блогер. Він не раз відверто хамив як політикам, так і журналістам. А в кінці листопада минулого року, який на той момент тоді був співведучим Влащенко у програмі «Народ проти» на каналі ZIK, дозволив собі у прямому ефірі двічі назвати нардепа Сергія Рудика «твариною».

Історія з Бужанським – це не просто історія рівня політичних дискусій. Це ще й тест для нової влади, яка тепер несе відповідальність за свого представника. І відсутність швидкої реакції – ще раз підтверджує теорію стосунків нової влади з журналістами, політологами та опонентами, яка полягає у відомій сентенції – «хто не з нами, той проти нас».

За президентства Януковича теж було кілька подібних випадків, коли депутати провладної партії фактично накидалися з кулаками на журналістів. Згадати хоча б скандал навколо побиття депутатом від ПР уже покійним Олегом Калашніковим журналістів телеканалу СТБ (при цьому в них депутат також відібрав касету з відзнятим матеріалом). Закінчилось все тим, що «Партія регіонів» виключила Калашнікова зі своєї фракції.

Тепер – всі за одного і проти журналістів?

Але навряд чи піде таким шляхом «Слуга народу». Замість визнання помилок і присікання – ще більше загрузають у болоті. Саме так можна розцінювати офіційну реакцію політсили. У партії заявили, що вважають «неприпустимими особисті образи будь-якого громадянина України, у тому числі й представників засобів масової інформації». «Ми засуджуємо висловлювання обраного народного депутата Максима Бужанського стосовно журналістки журналу «Новое Время». Керівництво партії та фракції «Слуга Народу» принесло пані Духніч вибачення», – йдеться в офіційній заяві політсили.

«Разом з тим, – йдеться нижче, – ми розуміємо, що висловлювання обраного народного депутата Максима Бужанського були, хоч і надмірною та неетичною, але достатньо зрозумілою реакцією на оціночні судження стосовно особистих почуттів, які обраний народний депутат нібито має до СРСР та певних українських політиків. Тому ми просимо представників засобів масової інформації утримуватися від такого роду оціночних суджень».

Неоднозначність подібних заяв можна розглядати в контексті манер, у яких «слуги народу» спілкуються з журналістами. В тому числі і правої руки президента Зеленського – глави Офісу президента Андрія Богдана, який відверто зізнався, що їм не потрібні журналісти як посередники для спілкування із суспільством.

Тому не дивно, що в унісон з Бужанським заговорив не тільки ще один новообраний депутат і блогер Олександр Дубинський, але й колишній заступник глави адміністрації президента Януковича і близький товариш обох Андрій Портнов.

Товсті і тупі

Історія з Духніч – не лише про неповагу до журналістів, а й про неповагу до жінок. І сам Бужанський, і «слуги» загалом дуже цим грішать. Так, нардеп-блогер у своїх дописах неодноразово обзивав журналістку Соню Кошкіну «дурною і товстою» (за що, до речі, користувачі соцмереж його критикували у коментарях). Крім того, об’єктом його постійного тролінгу стала мовна активістка Лариса Ніцой.

До слова, свої дописи Бужанський часто починає зі звернення «братцы» – у коментарях під цими постами жінки зауважують, що дописи блогера читають ще й «сестрицы».

Зневагу до жінок можна назвати спільною рисою «слуг». На початку серпня новообраний парламентар від цієї політсили, борець греко-римського стилю Жан Беленюк опублікував сексистський допис в Instagram: фото з нагородження з медаллю і підписом «Бабе – цветы, спортсменам – медали! Смотри, не перепутай, Кутузов!». Інтерпретація цитати з радянського фільму викликала обурення серед коментаторів, причому не лише жінок, а й чоловіків.

Подібні вислови дозволяють собі не лише рядові члени, а й голова партії. У червні Дмитро Разумков, виступаючи на ток-шоу «Право на владу» на питання опонента про те, «чи варто ґвалтувати Верховну Раду?» відповів: «Йти на зґвалтування точно не треба, та й «дівчина» така собі». Щоправда, пізніше Разумков перепросив за цей вислів.

Своєрідний сексистський антирекорд поставив президент України Володимир Зеленський, який дозволив собі зневажливо висловитися про українських жінок за кордоном, причому на той момент він перебував на посаді менше місяця. «Завжди було уявлення у всіх у світі про те, що Україна – це, перш за все, сільське господарство, шахти, металурги. А туристи завжди казали, що в Україні дуже красиво, дуже смачно і дуже вродливі люди, особливо жінки. Так, це все є, і воно залишається нашим брендом, але є й інші цифри, які говорять про те, що IT-індустрія, IT-технології та компанії дуже швидко розвиваються в Україні», – зазначив Зеленський.

Заради справедливості зазначимо, що Зеленський – не перший президент України, який потрапив під шквал критики через сексистські висловлювання. Свого часу ексглава держави Віктор Ющенко 8 березня вітав «найчарівніших та найвродливіших» українських жінок «зі святом жіночої краси»; президент-втікач Віктор Янукович у 2011 році казав іноземцям про те, як «почнуть роздягатися жінки – побачите таку красу»; у лютому минулого року експрезидент Петро Порошенко звернувся до журналістки «дорогенька моя».

Що ще відомо про блогера Бужанського?

Тележурналіст (який раніше працював у «Праві на владу» на «1+1») Сергій Іванов вважає, що на Бужанського не варто ображатися – «чувак поводиться абсолютно органічно, він прийшов до успіху і прикидатися людиною йому більше не потрібно». «Він не просто окреслив своє ставлення до преси – думаю, це тут не головне. Облаявши журналістку, він показав, наскільки глибоко похй йому ті цінності, на спекуляції якими він зробив собі кар‘єру – все це д’артаньянство і карикатурна радянська мужність виявились показушними. В принципі, важко було очікувати іншої поведінки від істоти, яка кілька років таскає свою сім’ю по судах, як я колись і казав», – підкреслив Іванов.

В інтерв’ю виданню «Страна» Бужанський заявляв, що не підтримає фракцію, якщо та раптом вирішить скасувати День перемоги. «Я проголосую «проти» і запитаю: «Що ж ви за дебіли?», – зазначив він. Бужанський також розкритикував ідею залишити в офіційному календарі тільки день пам’яті і примирення – 8 травня. «У мене є питання про день, який називають днем «Пам’яті і примирення», який святкує В’ятрович (Володимир В’ятрович, директор Інституту Національної пам’яті, – «Главком») і Ко – а що конкретно ви пам’ятаєте і з ким вирішили миритися? Жодна людина поки не відповіла на це питання. Примирення з сучаними німцями? А навіщо? з ними ми і так живемо в мирі. Примирення з тими німцями, які повішені після Нюрнберзького трибуналу? З ними я не згоден миритися», – пояснив свою позицію тоді ще кандидат в депутати.

Власне питання щодо святкування 9 травня досить дипломатично висловлювався і Разумков. На його думку, в Україні потрібно обговорювати не перенесення вихідного дня з 9 на 8 травня, а ставлення людей до цих днів. «Думаю, що на сьогодні це може залишатись в тому форматі в якому є сьогодні і питання не в переносі вихідного дня», – сказав Разумков, а також нагадав, що для України значно важливіше шукати спільні цінності для суспільства.

Мова

Ще одна спільна риса «слуг» – критичне ставлення до української мови. І Бужанський, і багато інших членів партії (а донедавна – і Разумков) у публічному просторі послуговувалися лише російською мовою. Блогер-нардеп з презирливістю поставився до ухвалення парламентом закону про мову – принаймні, такий висновок можна зробити з його допису у Facebook.

І хоча джерело в партії запевнило кореспондента «Главкома», що змінювати закон про мову «слуги» не планують, існує чимало дотичних ознак того, що популяризація української мови значно зменшиться. Так, сам Зеленський неодноразово казав, що планує переглянути мовні квоти на радіо та телебаченні – у бік зменшення.

Друзі Портнова

Ще однією спільною та дещо дивною рисою деяких соратників Зеленського є… дружба з одіозним ексзаступником глави Адміністрації президента Януковича, юристом Андрієм Портновим. Так, в одному з дописів Бужанський нарікає, що Портнову не дали можливості викладати в Київському Національному університеті ім. Тараса Шевченка: «Андрій Портнов не намагався влаштуватися у владу. Не намагався обійняти якусь посаду. Не намагався сісти на потоки. Не намагався сховатися за депутатською недоторканністю. Хотів викладати… Так ось, друзі, намагатися вчити, це не реванш».

Бужанський у себе в Telegram публікував фото Портнова з аеропорту «Бориспіль», коли той повернувся в Україну після перемоги Зеленського. Певно, таким чином привітав друга із поверненням. Як відомо, після Майдану юрист Януковича виїхав за межі країни і проживав у Москві та Відні.

У свою чергу Портнов у скандалі з журналісткою заступився з Бужанського. На його думку, «тупа вівця» – це «дуже м’яка відповідь».

Глава Офісу президента Андрій Богдан не приховує, що вже багато років дружить із Портновим. Як розказали «Главкому» обізнані джерела, вони не лише друзі, а й куми. Сам юрист Януковича схвалює усі законотворчі ідеї команди Зеленського. Останній приклад – люстрація усіх чиновників періоду правління Порошенка. Портнов сприйняв її із захватом: «Немає ніякого значення, приймуть його (законопроєкт про люстрацію, – «Главком») чи ні. З цього моменту почалася абсолютна маргіналізація і девальвація того закону про люстрацію, який під керівництвом Порошенка, БПП і НФ був прийнятий в 2014-му році».

Наостанок зауважимо, що у період висунення кандидатів від «Слуги народу» на мажоритарних округах у соцмережах лунали прохання до керівництва партії прибрати зі своїх лав Бужанського. Однак цього не сталося. На початку липня керівник виборчого штабу партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко казав, що скандальний кандидат в народні депутати Бужанський не 100% «зашкварний», як каже про це Facebook». (Наталія Сокирчук, «Главком»)

 

Ціну на електроенергію для непобутових споживачів можна знизити на 20%

Ціну на електроенергію для непобутових споживачів можна знизити на 20%, вважає представник президента України в Кабінеті Міністрів Андрій Герус – Інтерфакс-Україна

“Необхідно розглянути три рішення, які сумарно мать привести до суттєвого зниження ціни електроенергії для непобутових споживачів”, – сказав він на брифінгу за результатами наради за участю президента України Володимира Зеленського щодо функціонування нової моделі ринку електроенергії та підготовки до осінньо-зимового періоду в понеділок у Києві.

Зокрема, за його словами, необхідно переглянути постанову уряду про покладання спеціальних зобов’язань на ПрАТ “Укргідроенерго” і НАЕК “Енергоатом” у такий спосіб, щоб на “Укргідроенерго” покладання цих зобов’язань було збільшено.

“Це дасть можливість знизити тариф “Укргідроенерго” більше ніж утричі. Наразі це 32 коп. на кВт/год, а очікується 8-9 коп”, – сказав Герус.

Крім того, за його словами, необхідно врегулювати питання з так званими прайс-кепами. Зокрема, є сенс підвищити на близько 10% максимальну нічну ціну, а максимальну денну ціну знизити на 15-20%.

“Якщо ці три заходи вжити, то може бути близько 20% зниження для кінцевого споживача для всіх споживачів: великих, середніх і малих, бюджетних установ та організацій”, – констатував представник президента України в Кабміні.

 

У “Нафтогазі” відреагували на російські заяви про борг перед Газпромом

У НАК “Нафтогаз України” відреагували на повідомлення російських ЗМІ про борг української сторони перед Газпромом у розмірі 3,7 млрд доларів. Про це повідомляє УНН з посиланням на пресслужбу НАК “Нафтогаз України”.

“Російські рупори розповсюджують інформацію начебто борг України перед Росією складає 3,7 млрд доларів. Але лише ми вимагаємо від Росії 5,2 млрд доларів відшкодування за захоплені активи в Криму. А це більше ніж сукупний борг Грузії, Молдови та Вірменії перед РФ”, — вказано у повідомленні.

У “Нафтогазі” також додали, що: “арбітраж розглядає справи у кілька етапів. Перший — з’ясовує, чи питання у його компетенції. Другий етап — чи дійсно Росія має бути відповідачем і, нарешті, перейшли до заключного етапу — визначення суми компенсації. Просимо Трибунал зобов’язати Росію виплатити 5,2 млрд (доларів)”.

У компанії також пояснили, що РФ заплатить не тільки українській стороні.

Гаазький арбітраж підтримав ПриватБанк у позові проти Росії за втрачене через анексію Криму майно. Банк хоче отримати відшкодування в розмірі понад 1 млрд доларів.

Міжнародний арбітраж ухвалив рішення про стягнення з Росії на користь Ощадбанку 1,3 мільярда.

“Також, Росія захопила активи багатьох невеликих компаній, які ймовірно вимагатимуть компенсації збитків”, — також додали у пресслужбі.

 

У “Слузі народу” націлилися на 7-відсоткове зростання ВВП

Українські та закордонні експерти обговорюють Українські та закордонні експерти обговорюють зростання українського ВВП Українські та закордонні експерти обговорюють зростання українського ВВП зростання українського ВВП, про що заявили в Державному комітеті статистики. Дехто навіть заговорив про повторення успіху сусідньої Польщі, йдеться в сюжеті ТСН.

Приріст ВВП у 4,6% за другий квартал 2019 року порівняно за аналогічним періодом торік – цими змінами вихваляється Держкомстат. “У мене є відчуття, що це перемога Держстату – не перемога країни, а перемога Держстату”, – зізнався секретар національної інвестиційної ради Давид Арахамія. Він не вірить у такі позитивні цифри, хоча загалом у майбутнє дивиться позитивно і ставить владній команді “Слуги народу” ще амбітніші цілі: “Ми намагаємось зробити 7%. Це реально, але це дуже дуже важко”.

ВВП України зріс завдяки успіхам у сільському господарсві та в царині послуг, а от у промисловості тенденції гірші – розповідає економіст Олег Устенко. Зростання обнадіює, хоча радіти зарано, адже стартові позиції України – значно гірші за інші країни. Наприклад, за прогнозами фахівця, українська економіка надолужить утрати від окупації частини території лише на початку наступного року. “Ми зростаємо приблизно так само, як наші сусіди на західному кордоні. Але інше питання, що цього недостатньо для нас”, – каже експерт.

 

Кабмін спрогнозував зростання цін та ВВП на наступні кілька років

Економіст Dragon Capital Олена Білан наголошує, що Україні потрібні не лише польські темпи економічного зростання, але й їхня постійність. “Завдання влади – щоб зростання було постійним на 4-5 відсотків”, – каже вона.  І досягнути цього можна – для цього новій владі варто оперативно провести кілька ключових реформ. Зокрема, судову, а також захистити права власності та знизити рівень корупції. “Робочий ринок землі подвоїв би її вартість, залучив би півтора мільярда доларів нових інвестицій у сільське господарство щороку та збільшив би зростання ВВП України на близько 2% щорічно”, – вважає Карл Більдт.

Президент Володимир Зеленський уже дав зрозуміти, що наступного року українську землю таки виставлять на продаж. Економіст Олег Устенко радить спершу продати частину державної, щоби вивчити ефективність такого кроку. І лише за кілька років повністю відкрити ринок землі. Давид Арахамія обіцяє, що нова влада зменшить регуляцію бізнесу та боротиметься з монополіями. Фахівці застерігають – у влади вкрай мало часу, адже за всіма ознаками в найближчі два роки на світ чекає чергова криза, і, традиційно, найсильніше вона вдарить по слабких економіках.

 

Доля Інституту нацпам’яті залежить від нового уряду – В’ятрович

Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович переконаний, що їхні досягнення за п’ять років є незворотніми.

Про це він заявив у своєму інтерв’ю “Українській правді”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Я впевнений, що з роботою, яку ми провели за ці п’ять років, вже нічого не буде. Декомунізацію вже ніхто назад не поверне. Тим паче, що ми отримали дуже правильне рішення Конституційного суду, який визнав конституційність цього закону”, – сказав В’ятрович.

Він зазначив, що майбутнє Інституту національної пам’яті буде вирішуватися за результатами того, як буде сформований уряд вже у вересні.

“Виходячи з того, що ми будемо мати абсолютну більшість від партії “Слуга народу”, то очевидно, що саме від рішення цієї партії і буде залежати майбутнє Інституту. У мене не дуже оптимістичні прогнози, зважаючи на те, які заяви щодо гуманітарної політики, питань, пов’язаних з політикою національної пам’яті, звучать в оточенні пана Зеленського. Як мінімум, ці заяви свідчать про нерозуміння важливості такої політики і такого інструмента, як Інститут національної пам’яті. Але поки що говорити про це зарано”, – заявив він.

Водночас В’ятрович додав, що Інституту національної пам’яті провів велику інформаційну роботу: десятки виставок, десятки тисяч накладів видань, аудіо- та відеопродуктів, які також є незворотніми змінами.

“Я думаю, що проведена нами робота буде гарантією того, що спроби розвернути країну на 180 градусів у питаннях гуманітарної політики будуть невдалими. Як би цього не хотіли окремі відверто проросійські політики”, – сказав голова УІНП.

В’ятрович також наголосив, що протягом п’яти років Інститут національної пам’яті мав абсолютну більшість підтримки в парламенті, підтримку в Адміністрації президента, Кабміні.

“Інститут був ефективним саме тому, що мав різносторонню підтримку. В теперішній ситуації я сумніваюся, що це реально”, – зауважив він.

 

Вятрович: Украина и Россия ведут войну за национальную идентичность

Историк считает, что отсутствие собственного государства на протяжении многих лет сделало украинцев инфантильными

Глава Украинского института национальной памяти Александр Вятрович считает, что то, что сегодня происходит между Россией и Украиной – война за национальную идентичность. Такое мнение он высказал в интервью «Украинской правде», пишет Главком.

Историк отметил, что Институты национальной памяти существуют, как правило, только в странах постсоветского пространства, поскольку тогдашняя идеология не позволяла развиваться нациям. Как пример, в США или Великобритании таких Институтов нет, и они не нужны, поскольку граждане знают свою историю, ценят традиции, уважают язык и так далее.

Что касается украинцев, то Вятрович отметил, что наша нация – посткоммунистическая, постгеноцидная и постколлегиальная. Он пояснил, что тоталитарный режим менял мышление людей, ломал общество. Голодомор заставил боятся власть, чувствовать зависимость от нее. А отсутствие собственного государства сделало украинцев инфантильными, не умеющими отвественно воспринимать серьезные вызовы.

«Наше общество готово слышать какие-то сладкие речи, даже осознавая, что они ложные, даже понимая, что от сказанного будут отрекаться, называть это шутками. Это, к сожалению, последствия нашей тяжелой истории», – пояснил он.

Вятрович сравнил закон о функционировании украинского языка как государственного, закон о декоммунизации, языковые квоты и так далее, с костылями, на которые украинцы должны опираться, пока до конца не изменится их постсоветское сознание.

По его словам, активно мышление украинцев начало меняться именно после событий во время Революции достоинства, а также по причине войны против страны-агрессора на востоке Украины.

«На самом деле то, что сейчас происходит между Россией и Украиной, – это война за национальную идентичность. Если Украина потеряет достижения в этом аспекте, РФ не нужно будет оккупировать еще какую-то область или всю Украину, достаточно того, что здесь будут русскоговорящие граждане, лояльные к России», – подчеркнул директор УИНП.

Напомним, специальный представитель Госдепа США по вопросам Украины Курт Волкер считает, что мир на Донбасс придет после вывода российских войск.

 

Уряд Гройсмана готує перехідні документи для наступників

Кабінет міністрів готує перехідні документи про діяльність за останні роки для своїх наступників.

Про це заявив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, відкриваючи конференцію “Нова школа: виклики та перспективи освітньої реформи”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Дуже важливо не зупинятися, продовжувати те, що вже було зроблено. Тому ми як уряд, що залишає свої посади, готуємо сьогодні перехідні матеріали, де буде чітко визначено, які перед нами стояли завдання, які ми приймали рішення, які проблеми вирішували. Освіту й надалі слід лишати у пріоритеті”, – наголосив Гройсман.

Як повідомлялося, у Києві розпочалася традиційна Всеукраїнська серпнева конференція з питань підготовки до нового навчального року.

 

Від 20 до 70%: Гройсман розповів, як зросте зарплата вчителів

З наступного року в Україні буде впроваджено нову систему оплати праці освітян, тож розмір вчительських зарплат зросте від 20 до 70%.

Про це заявив прем’єр-міністр України Володимира Гройсман, відкриваючи конференцію “Нова українська школа: виклики та перспективи освітньої реформи”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Освіта визначає і сьогодення, і майбутнє. Тема освіти та освітян має лишатися домінуючою в Україні. Дуже важливо, щоб пріоритетність освіти була збережена. Зокрема, щодо оплати праці освітян. Цього літа ми ухвалили рішення про те, щоб замінити оплату праці, зробити її більш сучасною, що дасть можливість підвищити заробітну плату уже у 2020 році для українських вчителів від 20 до 70%. Особливо це має торкнутися молодих вчителів”, – зазначив Гройсман.

 

За останні роки на українську школу вклали понад 7 мільярдів – Гройсман

За останні роки в оновлення освітньої галузі в Україні було вкладено понад 7 млрд грн.

Про це заявив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, відкриваючи конференцію “Нова українська школа: виклики та перспективи освітньої реформи”, повідомляє кореспондент Укрінформа.

“За декілька років в нову українську школу було вкладено понад 7 мільярдів гривень. Через державний фонд регіонального розвитку, через субвенції соціально-економічного розвитку у нас постали сотні і тисячі модернізованих, реконструйованих або побудованих садочків та шкіл. Ми маємо зробити так, щоб єдиний освітній простір був сформований. Розв’язання проблем у освітній галузі мають стати чітким пріоритетом на новий політичний період, наступні 5 років. Дуже важливо не зупинятися і продовжувати все те, що вже було зроблено”, – сказав Гройсман.

 

Україна потрапила у світовий тренд освітніх змін — Гриневич

Завдяки впровадженню освітніх реформ Україна потрапила у світовий тренд змін галузі.

Про це заявила міністр науки та освіти Лілія Гриневич під час конференції “Нова українська школа: виклики та перспективи освітньої реформи”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Освітня криза — явище, що притаманне не лише Україні. Вона крокує усім світом. Освіта має підготувати нас до майбутніх реалій: економічних, екологічних, економічних. Треба навчати інакше. Треба спроєктувати архітектуру освітньої системи. Ми оновлюємо нормативно-правове поле”, – сказала Гриневич.

За її словами, успішна демократія потребує ґрунтовної освіти для кожної людини.

“Більшість голосує за рішення, що впливають на долю кожного. Можна вивчити дитину в елітній школі, але в якому суспільстві вона житиме і реалізовуватиме себе… Тож кожному громадянину потрібна хороша освіта, що дозволить себе реалізувати, відповідно до талантів. Нам потрібні спільні цінності, що об’єднують та допомагають розуміти один одного”, – наголосила Гриневич.

На її переконання, єднальною метою розвитку української освіти має стати побудова суспільства освіченого загалу.

“Це суспільство має бути інклюзивним та інноваційним. Суспільство, в якому кожен громадянин має можливість реалізувати свій потенціал, навчатися впродовж усього життя та бути щасливим”, – сказала Гриневич.

Як повідомлялося, у Києві розпочалася традиційна Всеукраїнська серпнева конференція з питань підготовки до нового навчального року.

Участь у конференції беруть близько 650 осіб – вчителі з усієї України, викладачі, представники місцевої влади, голови об’єднаних громад, а також представники міжнародних організацій, які мають представництва в Україні. Традиційною складовою конференцій є виставки підручників, що видані коштом державного бюджету, презентація електронних освітніх ресурсів та новітніх засобів навчання.

 

В Україні майже половина будівель шкіл у незадовільному стані

В Україні близько 40% будівель шкіл перебувають у незадовільному стані, 10% шкіл – без туалетів у приміщенні, а 90% шкіл повністю не передбачені для дітей з інвалідністю, повідомив заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та регіонального розвитку і ЖКГ Лев Парцхаладзе – Інтерфакс-Україна.

“У нас близько 40% будівель шкіл перебувають у незадовільному стані”, – сказав він на освітньому форумі “Всеукраїнська серпнева конференція” в понеділок у Києві.

Крім того, за словами Парцхаладзе, наразі в 47% шкіл температура взимку не перевищує + 16°, 10% шкіл без туалетів у приміщенні, 90% шкіл повністю не передбачені для дітей з інвалідністю, 30% сільських шкіл є малокомплектними, а в 50% міських шкіл діти навчаються в переповнених закладах, і є друга зміна.

 

Представник “Слуги народу” Новосад готова очолити Міносвіти за умови сильної команди

Обрана народним депутатом Верховної Ради 9-го скликання від партії “Слуга народу” Ганна Новосад готова очолити Міністерство освіти і науки України за умови, що в неї буде хороша й сильна команда – Інтерфакс-Україна.

“Я готова працювати в будь-якій ролі, яку буде запропоновано, буде це міністерство чи комітет. Я думаю, що найближчими тижнями це буде визначено, хто куди йде… Мені відповідальність брати не страшно, за умови, що в мене буде хороша й сильна команда. Без команди, навіть якщо ти найкращий у світі міністр, ти нічого не зробиш. Тому, якщо вдасться зібрати таку команду, цю відповідальність варто брати”, – сказала вона в коментарі агентству “Інтерфакс-Україна” в понеділок.

Водночас, як і ще один кандидат на посаду міністра освіти – обраний депутатом від партії “Слуга народу” Сергій Бабак, Новосад наголосила, що зарано говорити про можливі кандидатури, доки не визначено, хто буде прем’єр-міністром.

Відповідаючи на запитання, чи є в Міністерстві освіти ті люди, які могли б залишитися у відомстві після переформатування уряду, Новосад зазначила, що в міністерстві багато професіоналів, і “ті, хто працював над упровадженням “Нової української школи”, – це люди, які мають повагу суспільства, і треба дуже добре думати, перш ніж когось змінювати”.

Щодо команди партії “Слуга народу”, яка працюватиме в профільному комітеті Верховної Ради, то, на думку Новосад, там є хороші експерти в галузі.

“З нашого боку комітет буде набагато активнішим, ніж було до цього”, – вважає вона.

Новосад зазначила, що одне з завдань партії – це продовжити вже розпочату реформу середньої освіти “Нова українська школа”, а також здійснити реформування профосвіти та вищої освіти.

“Найбільшим питанням, на яке має дати відповідь наступний уряд, – запускати чи не запускати швидше цю реформу в контексті старшої профільної школи”, – додала вона.

Новосад  (1990 року народження) з березня по листопад 2014 року обіймала посаду радника міністра освіти, після чого в грудні 2017 року очолила управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції МОН. З грудня 2017 року почала працювати генеральним директором директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міносвіти.

 

Українських школярів запрошують на навчання до спеціалізованих ліцеїв Франції

Українських старшокласників запрошують на навчання до спеціалізованих ліцеїв у Франції.

Про це написала засновниця та директорка Української школи в Парижі (École Ukrainienne de Paris) Олена Місталь на своїй сторінці у Facebook.

«Червень 2019 рік. Випускний в Український паризькій школі. Святкували 15 років школі. Сотні випускників за всі роки. А зараз – підготовка до нового навчального року! Я запрошую до нас не тільки до 1 класу! Ми чекаємо і на старшокласників в наших ліцеях у Нормандії», – йдеться у дописі.

Олена Місталь нагадала, що з 2011 року українських школярів приймають до спеціалізованих ліцеїв у Франції. «Готельно- ресторанні професії, туризм, мода, логістика… найкращі державні ліцеї Нормандії та Парижа», – написала Олена Місталь.

За її словами, головна умова для навчання – володіння французькою мовою, блискуче виховання і неймовірна мотивація бути успішним учнем. «Для учбових закладів, які є нашими партнерами, як Хтек Кнтеу (Харьковский торгово-экономический колледж КНТЭУ – ред.), робимо окрему групу», – йдеться у дописі.

Олена Місталь зазначила, що українські студенти жодного разу не зіпсували імідж України. «До зустрічі у вересні! Château des Art чекає на вас!», – запросила Олена Місталь.

Як відомо, Олена Місталь – президент Франко-української асоціації Нормандії, президент Франко-української асоціації Парижа, директор Української паризької школи, президент Асоціації культурно-освітнього центру «Замок мистецтв».

 

На материковій Україні на обліку перебуває понад 40 тис. переселенців з Криму — міністерство

На материковій частині України офіційно на обліку перебуває 40 733 переселенці з окупованого Криму і міста Севастополя, що є окремою від АР Крим адміністративною одиницею. Про це проектові Радіо Свобода Крим.Реалії повідомили у відділі організації соцзахисту внутрішньо переміщених осіб Мінсоцполітики України, передає УНН.

За даними на 15 серпня, найбільше внутрішньо переміщених осіб із півострова зареєстровано в Києві — 12 750. У Херсонській області їх 3 902, в Одеській — 3 261, у Львівській — 2 497. Найменше переселенців із Криму і Севастополя на неокупованій частині Луганської області — 156 осіб.

Станом на 19 серпня, за даними Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, обліковано 1 401 447 переселенців із усіх окупованих територій України — частин Донецької і Луганської областей та АР Крим і Севастополя.

 

«Соціальне таксі» отримала вже п’ята тергромада на Житомирщині

На Житомирщині послуги соціального таксі людям, яким складно пересуватися самостійно, надають у 5 об’єднаних територіальних громадах (ОТГ).

Про це повідомляє Житомирська облдержадміністрація.

«Авто для служби «Соціальне таксі» отримала Хорошівська ОТГ минулого тижня від Мінсоцполітики. Це вже п’ятий такий автомобіль, який передали безкоштовно для області цьогоріч», – йдеться у повідомленні.

Загалом у Хорошівській ОТГ запрацювала сьома в області служба «Соціальне таксі», що значно поліпшує обслуговування ветеранів війни, одиноких непрацездатних громадян та осіб з інвалідністю, які не можуть самостійно пересуватися. Таку послугу можуть також отримати жителі Баранівської, Білокоровицької, Брусилівської та Любарської ОТГ та міст Житомира і Коростеня.

У Хорошівській ОТГ проживає понад 1200 людей з інвалідністю, з яких 68 осіб – з порушеннями опорно-рухового апарату, 28 користуються інвалідними візками. З 96 дітей з інвалідністю, які проживають у громаді, 35 мають порушення опорно-рухового апарату, 10 – користуються інвалідними візками.

Новий спецавтомобіль Peugeot, який придбало Міністерство соціальної політики, укомплектований пасажирським підйомником, що керується дистанційним пультом. Для зручності він має перехідний місток. Основні технічні параметри відповідають директивам безпеки ЄС.

 

Зубко повідомив про нові можливості для ОСББ в енергомодернізації будинків

Наглядова рада Фонду енергоефективності затвердила Програму з енергомодернізації багатоповерхівок.

Про це у Facebook написав віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко – Укрінформ.

“Наш Фонд енергоефективності вже має Програму з енергомодернізації багатоповерхівок, яку у п’ятницю затвердила Наглядова рада Фонду! Вже з вересня ОСББ зможуть подаватись на участь у програмі, отримувати гранти і модернізувати свої будинки, зменшувати енергоспоживання. Дуже непроста робота протягом кількох останніх років: законодавство, переговори та співпраця з ЄС та урядом Німеччини, отримання фінансування, розробка процедур, тестування – і нарешті, повноцінний старт”, – написав Зубко.

Віце-прем’єр нагадав, що програма Фонду передбачає часткове відшкодування витрат на заходи з енергоефективності у розмірі 40% вартості прийнятних заходів та робіт для пакету «Легкий» та 50% для пакету «Комплексний».

Зубко також зазначив, що перші 300 заявок також отримають додатковий грант у розмірі 20%.

Як повідомлялося, Фонд енергоефективності надає підтримку об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) для впровадження енергоефективних заходів шляхом надання грантів та запровадження комплексних технічних рішень. Діяльність Фонду фінансується за рахунок коштів Держбюджету України, фінансової підтримки ЄС та уряду Німеччини.

Програма Фонду енергоефективності реалізовується у співпраці з Міжнародною фінансовою корпорацією – IFC, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH та Програмою розвитку ООН (ПРООН).

 

Землевпорядників Дніпропетровщини вчили управляти головним ресурсом

Генеральні плани одразу чотирьох сіл замовила Софіївська ОТГ на Дніпропетровщині. Важливий документ отримають села Миколаївка, Любимівка, Запорізьке та Олександро-Білівка.

Про це під час проведення семінару «Актуальні питання організації планування та забудови територій населених пунктів ОТГ», проведеного на базі Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою», розповіла провідний спеціаліст земельного відділу Софіївської ОТГ Руслана Ільїна, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Це важливо і дуже потрібно для того, щоб встановити межі населеного пункту та зробити нормативно-грошову оцінку земель. Якщо не мати таких генеральних планів, то це зробити неможливо», – зазначила Ільїна.

Наразі цей семінар став третім, які проводить «U-LEAD з Європою» з метою детального дослідження тематики просторового планування тергромад.

Участь у ньому взяли землевпорядники та спеціалісти земельних відділів ОТГ області.

Як відзначила директор Дніпропетровського ЦРМС Олена Тертишна, об’єднані територіальні громади отримали повноваження управління земельними ресурсами та землю за межами населених пунктів і тепер мають навчитися ефективному їх використанню.

«Ми маємо 62 ОТГ, які отримали у комунальну власність землі державного значення, а отже питання ефективного управління земельними ресурсами стає пріоритетним для Дніпропетровщини. Тим більше, що саме земельні податки суттєво збагатили бюджети громад» – сказала Тертишна.

За інформацією радника з питань місцевих фінансів Дніпропетровського ЦРМС Андрія Мужевського, надходження ОТГ області із сплати орендної плати за користування земельними ділянками становлять 169,0 млн. грн. Порівняно із 2018 роком надходження збільшилися на 43,5 млн. грн. (+34,6%). Земельного податку до бюджетів об’єднаних територіальних громад надійшло 53,8 млн грн. Порівняно із минулим роком додатково отримано 10,6 млн грн. (або +24,51%).

Як наголосив модератор семінару експерт з просторового планування Програми «U-LEAD з Європою» Олександр Гнітецький, з червня 2019 року постановою Кабінету міністрів було розширено можливості щодо створення комісій по стягненню збитків для сільських, селищних і міських рад. «Раніше це було лише в компетенції міст обласних значень та райдержадміністрацій, а тепер таку можливість має кожна ОТГ. Загалом метою заходу є зібрати землевпорядників, ознайомити з повним інструментарієм, надати зразки документів. Тобто, насправді якість виконання землевпорядниками ОТГ своєї роботи на сьогодні залежить лише від них, бо мають в доступі абсолютно всю інформацію та шаблони документів до роботи, а також – підтримку експертів Програми «U-LEAD з Європою», – говорить Гнітецький.

Також розглядалися питання, як створити громадські пасовища. Процедура їх створення досить складна, але це досить важливе питання для сільського населення.

Насправді пасовищ в Україні як таких, що від початку до кінця створені, лише декілька. Все інше – люди випасають свою худобу, де й раніше, однак через те, що ці землі належно не оформлені, вони хвилюються, що можуть їх втратити.

Експерт Програми «U-LEAD з Європою» запропонував до п’яти варіантів надходження бюджету від управління землею.

Насамперед сільські території мають провести інвентаризацію своїх сільгоспземель, не витребуваних, не успадкованих паїв, використати відкриті ресурси з відкритими даними для проведення аудиту та збільшення надходжень.

Новим явищем на селі є земельні аукціони, де лотами стає право на оренду земельної ділянки.

За словами Гнітецького, у минулому році півтора мільйона гектарів усіх земель було передано Держгеокадастром і багато громад уже долучилися до процесу проведення аукціонів.

«При цьому ціна зростає в рази, наприклад, якщо у Царичанському районі здають паї і в цілому у них виходить 8 тисяч гривень за пай у 4 гектари, а через аукціон – вже є такі прецеденти, виходить по 10 тисяч гривень за гектар. Це у п’ять разів більше. Це все гроші. Бо ми говоримо про одну ділянку, а їх може бути триста. Тому питання організації планування та забудови територій населених пунктів ОТГ дуже важливі для того, щоб громади були справді спроможними», – говорить Гнітецький.

Крім грошей для спроможності тергромадам важливо мати і керівників, які вміють приймати виважені й мудрі стратегічні рішення, які надалі будуть лиш збагачувати досягнення ОТГ. У цьому плані зростає роль землевпорядника, який насправді відіграє ключову роль, адже земельні надходження майже завжди є другими після надходжень ПДФО.

Серед слабких місць громад експерт виділив невикористання геоінформаційних систем та технологій. Тут має місце відсутність зацікавленості до сучасних інструментів саме у спеціалістів, хоча програмне забезпечення і навчання з використання програми проводилося безкоштовно. Однією з ключових проблем є недостатня мотивація персоналу в контексті зарплатні. Не сприяє роботі й те, що середній вік землевпорядників по Україні наближується до поважного, в якому спеціалісти вже дійсно не мають потягу до освоєння сучасних інструментів та прийняття їх в практичну роботу.

Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом і його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

 

В Україні запустили інформкампанію для безпечних покупок онлайн

Міністерство юстиції розпочало кампанію “Споживач в мережі”, присвячену захисту прав споживача під час купівлі товарів та послуг онлайн.

Про це ідеться на сторінці відомства у Twitter.

“Друзі, в рамках “Я маю право!” розпочинаємо кампанію “Споживач в мережі”, присвячену захисту прав споживача при купівлі товарів та послуг онлайн”, – ідеться в повідомленні.

Зазначається, що перші підготовлені матеріали містять інформацію про основні правила придбання товарів та замовлення послуг в Інтернеті, зокрема — рекомендації, на що звертати увагу під час вибору інтернет-магазину для купівлі товару та що необхідно з’ясувати перед покупкою.

 

Землю ПЦУ в Сімферополі окупанти віддали римо-католикам

Виділену в Сімферополі землю для кафедрального собору Кримської єпархії Православної церкви України (ПЦУ) віддали Римсько-католицькій церкві.

Про це Крим.Реалії заявив архієпископ Кримської єпархії ПЦУ Климент.

За його словами, землю під будівництво було виділено ще до анексії Криму.

«2012-2013 рік: рішенням Сімферопольської міської ради нам було виділено земельну ділянку біля української гімназії по вулиці Київській розміром 0,5 гектара. Потім почався рух, щоб нам цю землю не давати, тому що фірма «Моноліт» зацікавилася цією земельною ділянкою. На другому етапі вирішили, що ми відсунемося вглиб поля. Є державний акт про те, що ця земля перебуває в користуванні в управлінні Кримської єпархії», – розповів Климент.

Після російської анексії, продовжив священнослужитель, він спробував переоформити цю землю за російським законодавством, але цього так і не вдалося зробити. Пізніше на цю землю почали претендувати в Римсько-католицькій церкві.

«Римсько-католицька громада, яка була зареєстрована при Україні, шукала земельну ділянку. І їм її не давали. Потім 2014 року з Петербурга приїжджає громадянин Росії, ксьондз католицький. Він починає активно шукати землю під своє управління єпархії. Він знав, що ця земля належить православним. Їм було запропоновано три земельні ділянки. Вони зупинилися на цій земельній ділянці, яка була раніше виділена Кримській єпархії під православний кафедральний собор. Римські католики зносять православний хрест і розпочинають роботи з будівництва», – пояснив архієпископ Климент.

Він додав, що намагався дізнатися від російської влади Криму, кому належить земля, але відповіді так і не отримав.

«На мої запити до Аксьонова (російського «очільника Криму» Сергія Аксьонова – ред.) повідомили, що «Міністерство майнових і земельних відносин Криму» не знає, кому належить ця земля, і вона належить місту. А місто дало відповідь, що вони не скажуть, кому саме вони віддали цю земельну ділянку, так як це суперечить російському законодавству. А я маю довести, що ця земельна ділянка належить мені», – сказав він.

У Католицькій церкві в Криму підтвердили виданню, що вони дійсно планують будівництво на вулиці Київській.

«На даний момент будівництво навіть не починалося. Земля міська, і в нас там лише оренда. Ми плануємо побудувати кафедральний собор. Землю було отримано за звичайною процедурою виділення землі релігійним організаціям. Ми отримали її ще давно», – сказав отець Данило, додавши, що не знає точно, яка ділянка належала Православній церкві України.

Раніше в управлінні російського «Міністерства юстиції Криму» повторно відмовили в реєстрації української православної парафії на півострові.

Як повідомлялося, в Кафедральному соборі святих рівноапостольних Володимира та Ольги в Сімферополі проводила богослужіння громада Кримської єпархії УПЦ КП, яка перейшла до Православної церкви України.

Російське «Міністерство майнових і земельних відносин Криму» в лютому 2019 року вимагало звільнити будівлю собору, пояснивши це закінченням терміну дії договору з Кримською єпархією УПЦ КП.

Підконтрольний Росії Арбітражний суд Криму 28 червня зобов’язав передати в користування російського «Мінмайна Криму» приміщення собору. Архієпископ Кримської єпархії Православної церкви України Климент повідомив, що оскаржуватиме це рішення.

В середині червня в будівлі храму розпочалися будівельні роботи, ініційовані «Мінмайна Криму» і без узгодження з Кримською єпархією.

 

В ООН закликають країни-донори збільшити підтримку цивільних на Донбасі

У Всесвітній день гуманітарної допомоги координаторка системи Організації Об’єднаних Націй в Україні Оснат Лубрані закликає країни-донори збільшити фінансову підтримку для мільйонів цивільних громадян на сході України.

Про це повідомили у Представництві ООН в Україні – Укрінформ.

«Ми вдячні донорам за їхню підтримку нашої діяльності. Цього року понад 650 000 людей отримали допомогу та захист. Проте через нестачу коштів мільйони людей позбавлені вкрай необхідної допомоги», – сказала Лубрані, зазначивши, що поки що в цьому році мобілізовано менш ніж 30% фінансування, необхідного для гуманітарних заходів 2019 року.

За її словами, через брак коштів було припинено постачання води водовозами для близько 20 тисяч людей та надання продовольчої допомоги для майже 30 тисяч найбільш незахищених людей на Донбасі. “За останні два роки шість гуманітарних організацій змушені були зупинити свої програми через відсутність фінансування», – зазначила Лубрані. Наразі гуманітарні організації терміново потребують 52 мільйона доларів США, щоби задовольнити невідкладні потреби до кінця 2019 року. «Ми швидко наближаємось до зими, коли вразливість людей загострюється. Є певні гуманітарні потреби, які просто не можуть залишитися незадоволеними», – підкреслила Лубрані.

Вона наголосила, що за умови швидкої мобілізації фінансування тисячі дітей у понад 30 школах зможуть продовжити навчання в безпечному середовищі, більш ніж 25 тис. людей одержать необхідні продуктові набори та майже 30 тис. родин, які проживають у пошкоджених будинках, отримають вугілля та іншу підтримку для зимового періоду.

Крім того, за її словами, якщо буде залучено кошти, тисячі сімей матимуть воду, та завдяки гуманітарним проєктам понад 80 000 людей одержать медичні послуги. «Саме у Всесвітній день гуманітарної допомоги варто нагадати сторонам конфлікту про необхідність робити все можливе для полегшення складної ситуації, у якій опинилося цивільне населення, шляхом покращення доступу до пенсій, сприяння свободі пересування та зменшення жертв серед цивільних громадян та пошкоджень важливої інфраструктури», — підсумувала Лубрані.

Як повідомлялося, Всесвітній день гуманітарної допомоги відзначають щороку 19 серпня. За даними ООН, у різних регіонах світу потерпають від гуманітарних криз 132 мільйонів людей.

 

Трагедія у “Токіо Стар”: озвучили робочу версію причини пожежі

З усіх висунутих першочергових версій щодо пожежі у одеському готелі “Токіо Стар” робочою залишається версія про порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки.

Про це інформує пресслужба Нацполіції у Facebook.

“За результатами судово-медичного обстеження причина смерті усіх загиблих – отруєння продуктами горіння. Тому з усіх висунутих першочергових версій події робочою залишається версія про порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки”, – йдеться у повідомленні.

У відомстві нагадали, що наразі поліцейські встановили особи шести загиблих.

Зокрема, двоє з них – жителі Одеської області (хлопець 2002 р.н. та дівчина 2001 р.н.), двоє – кияни (чоловік 1995 р.н. та жінка 1996 р.н.), 58-річний житель Дніпропетровщини та 73-річна громадянка Австралії.

Заходи з ідентифікації осіб ще трьох загиблих, серед яких – одна дитина, тривають.

Водночас зазначається, що власникові згорілого одеського готелю Вадиму Чорному повідомлено про підозру. Йому інкримінують порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, що спричинили загибель людей (ст.270 ч.2 ККУ). “Чоловік затриманий в порядку статті 208 КПК, вирішується питання про обрання йому запобіжного заходу”, – додали у МВС.

Наразі інших підозрюваних у кримінальному провадженні немає.

Як повідомлялося, в Одесі в ніч на суботу, 17 серпня, сталася пожежа в готелі “Токіо Стар” по вул. Водопровідна,1, у результаті чого загинули щонайменше 9 осіб, 10 постраждалих госпіталізовано.

17 серпня у поліції повідомили, що правоохоронці розслідують три версії виникнення пожежі у готелі “Токіо Стар”, що спричинила людські жертви: коротке замикання в електрощитовій, навмисний підпал та необережне поводження з вогнем.

Станом на 19 серпня ідентифіковані тіла шістьох загиблих. Серед них – п’ять українців і громадянка Австралійського Союзу

 

Власник готелю “Токіо Стар” написав Зеленському – звинувачує охоронців

Власник готелю “Токіо Стар” Вадим Чорний вважає, що працівники охоронної фірми “Карабінер” не виконали договірних зобов’язань у ніч на 17 серпня щодо екстреного виклику рятувальників ДСНС на пожежу, що виникла в цьому закладі.

Бізнесмен у листі до Президента України, оприлюдненому ЗМІ, посилається на те, що було укладено договір з охоронною фірмою, до пульта якої підключена протипожежна система готелю.

“Що виникло у нас (в готелі “Токіо Стар” – ред.) з причин, які поки що не встановлено? Коли виникла пожежа, автоматика (протипожежної системи готелю – ред.) послала сигнал на пульт охоронної компанії “Карабінер”. Але компанія не викликала пожежників. Поліція намагалась оглянути цей пульт “Карабінерів”, однак їх не допустили. Мої співробітники зателефонували до ДСНС, і тільки після цього дзвінка прибули пожежники”, – зазначив Чорний.

Одеський бізнесмен також поскаржився, що його, нібито, тримали “дві доби без сну і добу без води – слідчий намагався витрясти з мене хоч щось без звинувачення. Тому що у нього не було нічого, крім вашого поста (у Facebook – ред.) і бажання вислужитися”, – пише він Президенту.

Також Чорний зауважив, що пожежні норми украй застарілі, і їх виконання не гарантує безпеки.

Як повідомляв Укрінформ, сьогодні Київський райсуд Одеси розгляне подання слідчого ГУ НП в Одеській області та прокуратури стосовно обрання запобіжного заходу власнику згорілого готелю “Токіо Стар” Чорному, якого притягнуто до відповідальності за порушення вимог пожежної безпеки у цьому закладі, що спричинило загибель дев’яти осіб (ч. 2 ст. 270 Кримінального кодексу України).

За словами речниці Одеської облпрокуратури Інни Верби, слідчий оголосив підозру затриманому власнику готелю 18 серпня. Також проводяться допити інших осіб, що можуть бути причетними до скоєння злочину.

Водночас заступник очільника відділу комунікацій Одеського главку Нацполіції Світлана Білецька спростувала оприлюднену інформацію про затримання у рамках провадження ще трьох працівників одеського готелю “Зірка”, що теж належить бізнесмену Чорному.

У пожежі в ніч на 17 серпня загинули 9 постояльців готелю «Токіо Стар», багатьох госпіталізували з опіками та отруєнням чадним газом. У суботу 51 постояльця, що вибігли з готелю без документів, міська влада Одеси тимчасово розмістила в помешканні Одеського ліцею «Олімпієць» в районі Дача Ковалевського.

 

Згорілий готель “Токіо Стар” у документах значився як склад

Будівля згорілого одеського готелю “Токіо Стар” за документами вважалася складом

Про це повідомляє “Думская”, пише Прямий.

Як зазначається, згідно з даними Одеської Державної архітектурно-будівельної інспекції у деклараціях, які видавала Державна інспекція архітектурно-будівельного контролю, будівля готелю значиться як “складські приміщення”. Ніяких документів про переобладнання приміщень в готель в держслужбу не надходило.

“Ми підняли документи і знайшли п’ять декларацій. В усіх деклараціях вказані складські приміщення, і ніде не згадується готель або місце для проживання людей”, – розповів заступник директора департаменту ДАБІ в Одеській області Ігор Черкасов.

За словами виконувачки обов’язків голови Одеської ОДА Світлани Шаталової, ця інформація може стати приводом для відкриття нового кримінального провадження щодо правомірності видачі дозволів.

Нагадаємо, в ніч на 17 серпня в Одесі сталася пожежа в готелі “Токіо Стар”, загинуло 8 осіб, ще 10 постраждали.

18 серпня в Одесі та області оголошено днем жалоби за загиблими в результаті пожежі в готелі “Токіо Стар”.

 

Прослуховуючі спецзасоби в кабінеті заступника Генпрокурора

Про це речниця генпрокурора Лариса Сарган повідомила у Фейсбуці:

У вівторок, 20 серпня, о 9.00 у Сарненському суді Рівненщини відбудеться чергове засідання по розгляду адміністративного протоколу, пов’язаного із корупцією, складеного на директора НАБУ Артема Ситника через порушення ним обмежень при одержанні подарунків, а саме відпочинку на одній із мисливських баз у Рівненській області.

Завтра суд має заслухати як свідків сторони обвинувачення, так і свідків сторони захисту.
Акцентую увагу, що судове засідання відкрите, зокрема і для ЗМІ.

Сам А.Ситник має бути присутнім у приміщенні Солом’янського райсуду м. Києва (вул. М.Кривоноса, 25)для відеоконференції із Сарненським судом.

Зазначу також, що в суботу у службовому кабінеті заступника Генерального прокурора було виявлено несанкціоновані прослуховуючі спецзасоби. На місце була викликана слідчо-оперативна група СБУ, яка зафіксувала даний факт.

Ми пов’язуємо це із тим, що саме цей заступник – Анжела Стрижевська – є керівником прокурора, який підтримує адмінпротокол по А.Ситнику.

Для санкціонованого прослуховування кабінету одного з керівників ГПУ необхідний дозвіл або від заступника Генпрокурора, або від самого Генерального прокурора. Відповідно, у даному випадку мав би бути дозвіл від керівника САП-заступника Генпрокурора. Натомість жоден із заступників ГПУ, Генпрокурор чи керівник САП таку «прослушку» не санкціонували.

За фактом виявлення несанкціонованої «прослушки» в кабінеті заступника Генпрокурора СБУ було зареєстроване кримінальне провадження.

 

ГПУ розпочала розслідування через можливе втручання в роботу суддів ОАСК

Генеральна прокуратура України розпочала досудове розслідування за фактом можливого незаконного втручання в роботу суддів Окружного адміністративного суду міста Києва (ОАСК). Про це повідомляє пресслужба Окружного адміністративного суду міста Києва, передає УНН.

“За результатами розгляду заяви суддів Окружного адміністративного суду міста Києва Генеральною прокуратурою України 2 серпня 2019 року розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом можливого вчинення незаконного втручання в діяльність суддів ОАСК співробітників Управління спеціальних розслідувань ГПУ та НАБУ при обшуку у приміщеннях суду 26-27 липня 2019 року, під час якого було вилучено справи щодо повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України”, — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що листі ГПУ, досудове розслідування розпочато за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого Ч.2 ст.376 Кримінального кодексу України.

Додатково інформується, що “відповідні звернення суддів Окружного адміністративного суду міста Києва про втручання в їх діяльність було направлено до Генеральної прокуратури України та Вищої ради правосуддя ще наприкінці липня”.

Нагадаємо, Вища рада правосуддя у справі ОАСК отримала клопотання про відсторонення суддів-фігурантів.

 

Адвокат Гримчака заявляє, що у справі відкрилися нові обставини

Адвокат заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій Юрія Гримчака Тетяна Матяш заявила, що під час розгляду апеляційних скарг на рішення Деснянського райсуду Чернігова сторона захисту в суді відкриє деякі нові обставини.

Про це вона повідомила у коментарі Укрінформу.

“Ще не подані апеляції. Я гадаю, що вам (журналістам — ред.) буде дуже цікаво в апеляційному суді, – будуть деякі нові обставини відкриті стороною захисту. Коли буде (апеляційний розгляд — ред.) – ми всіх повідомимо в обов’язковому порядку”, – сказала Матяш.

Як повідомляв Укрінформ, Юрія Гримчака та рідного брата його дружини Ігоря Овдієнка затримали за підозрою у вимаганні 1,1 млн долара хабаря. За версією слідства, чоловіки попалися “на гарячому” під час одержання частини коштів у розмірі 480 тис. доларів. На суді зазначалося, що гроші знайшли у квартирі Овдієнка. Наразі Гримчак звинувачується у заволодінні чужим майном шляхом шахрайства за попередньою змовою з групою осіб в особливо великих розмірах.

Гримчак працює на посаді заступника міністра з березня 2017 року. За даними МінТОТ, затримання не пов’язане з виконанням ним посадових обов’язків.

16 серпня Деснянський районний суд Чернігова задовольнив клопотання прокуратури про обрання запобіжного заходу для заступника глави МінТОТ Юрія Гримчака у вигляді арешту на 60 діб з можливістю внесення застави.

Після того, як суддя завершила зачитувати ухвалу, Матяш зауважила, що в ухвалі підозрюваного називають Михайлович, хоча він Миколайович. У зв’язку з цим юристка вимагала, щоб заступника міністра випустили з-під варти, бо в ухвалі йдеться про іншу людину.

17 серпня, Деснянський райсуд Чернігова виправив помилки, допущені напередодні в рішенні щодо обрання запобіжного заходу Юрію Гримчаку і таким чином залишив його під вартою.

Також адвокат Юрія Гримчака Тетяна Матяш повідомляла, що захист оскаржить постанови Деснянського районного суду Чернігова про взяття під варту з помилкою в батькові, а також постанові про виправлення помилки в першому документі.

 

Херсонський суд арештував судно, підозрюване у поставках палива в окупований Крим

Суд у Херсоні наклав арешт на судно, підозрюване в поставках палива в окупований Крим для Чорноморського флоту.

Про це кореспонденту Укрінформу повідомили у пресслужбі Херсонського апеляційного суду.

Так, судом було скасовано ухвалу слідчого судді суду першої інстанції, якою було відмовлено у задоволенні клопотання про арешт судна.

“Апеляційний суд скасував цю ухвалу і постановив нову ухвалу, якою задовольнив клопотання, тобто наклав арешт на судно “Мрія”, – повідомили у пресслужбі суду і зазначили, що наразі було оголошено лише резолютивну частину.

Своєю чергою у прокуратурі АР Крим Укрінформу сказали, що нині тривають заходи для виконання рішення суду щодо накладення арешту на судно, що поставляло паливо для ЧФ РФ.

“Все що можемо зараз сказати – що виконуються заходи для виконання ухвали суду”, – зазначили у пресслужбі прокуратури.

Як повідомлялося, 10 серпня в ході кримінального провадження за фактом порушення порядку в’їзду/виїзду на тимчасово окуповану територію прокуратура АР Крим провела обшук на судні, яке підозрюється у перевезенні контрабанди нафтопродуктів.

У червні 2015 року це саме судно, але під назвою “Вілга”, поставляло паливо для підрозділів Чорноморського флоту РФ в м. Севастополь.

13 серпня Херсонський міський суд відмовив у задоволенні клопотання СБУ та прокуратури АР Крим про арешт судна, яке поставляло паливо для підрозділів Чорноморського флоту РФ.

15 серпня судно “Мрія”, за даними MarineTraffic, залишило порт у Херсоні, взявши курс на Одесу, а потім вийшло в нейтральні води Чорного моря.

 

Виконавча служба арештувала 93% акцій Укртелекому за борги перед Ощадбанком

Виконавча служба наклала арешт на майже 93% акцій Укртелекому за борги ТОВ “ЕСУ” (власник пакета акцій Укртелекому) перед Ощадбанком.

Про це повідомляє прес-служба Ощадбанку – Економічна правда

“У встановлені проспектом емісії строки ТОВ “ЕСУ” не здійснило погашення облігацій та не сплатило нарахований купонний дохід, у зв’язку з чим Ощадбанк стягнув заборгованість у судовому порядку”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що судові процедури тривали майже два роки.

“При цьому ТОВ “ЕСУ” намагалось у судовому порядку отримати розстрочку виконання рішень судів, однак Верховний Суд визнав обґрунтованою позицію Ощадбанку, і розстрочку було скасовано”, – заявили у прес-службі Ощадбанку.

Підкреслюється, що арештовані акції Укртелекому мають бути продані в процедурі виконавчого провадження з прилюдних торгів для погашення боргів ТОВ “ЕСУ” перед банком у розмірі майже 1,8 мільярда гривень.

Нагадаємо:

Ощадбанк відстояв у Верховному Суді свою позицію у спорі з Укртелекомом щодо розірвання договору купівлі-продажу облігацій, заборгованість за якими становить майже 1,5 мільярда гривень.

15 вересня 2015 року Укртелеком уклав із банком договір, згідно з яким Ощадбанк зобов’язався передати у власність Укртелекому, а останній – не пізніше 15 березня 2017 року прийняти та оплатити облігації ТОВ “ЕСУ” (власник контрольного пакета акцій Укртелекому) серії С у кількості 1 млн шт. за ціною 1 млрд грн плюс накопичений купонний доход за облігаціями.

У серпні 2017 року, щоб уникнути виконання зобов’язань за договором (сплати банку понад 1 млрд грн), Укртелеком подав до Господарського суду Києва позовну заяву про розірвання договору та визнання зобов’язань за договором припиненими.

 

Трохимець вважає справу “Роттердам+” спробою тиску на приватний бізнес

Справа НАБУ щодо “Роттердам+” політично мотивована та є спробою тиску на приватний бізнес. Про це заявив президент Асоціації енергетики України Олександр Трохимець в коментарі журналісту Українських новин.

“Крім політичних мотивів, я тут жодних інших не вбачаю. Справа по так званому “Роттердам+” Національним антикорупційним бюро була відкрита ще у 2017 року. Тобто, два роки вони нічого не змогли нарозслідувати. І за інформацією, яка була в ЗМІ, були проведені судово-економічні, я підкреслюю, експертизи ще тоді, які підтвердили законність даної постанови і економічну обґрунтованість. За цей час представником президента сьогоднішнім Андрієм Герусом було двічі намагання оскаржити формулу “Роттердам+” в суді адміністративному, і двічі суд її визнавав обґрунтованою і законною. І раптом Артем Ситник прокидається і вручає підозри”, – заявив Трохимець.

На думку експерта, звинувачення НАБУ у завданні збитків через запровадження формули “Роттердам+” є безпідставними. Представники НАБУ не змогли відповісти, ні як вони рахували збиток, ні якому суб’єкту він був нанесений.

“Я йому (Артему Ситнику) задавав питання, як взагалі рахується збиток. Тому що для того, щоб порахувати збиток, потрібно взяти ціну вугілля іншу. І я його запитував, яку ви брали і звідки. Можна гіпотетично уявити, що будь-яку ціну поставити, 20 доларів. Але чи можливо її купити? Тобто, збиток це гіпотетичний. Насправді його, на мою думку, в розумінні кримінального права точно не було. Більше того, збиток повинен бути певному суб’єкту нанесений. Хто суб’єкт в цьому кримінальному процесі, взагалі незрозуміло. І Артем Сергійович так і не зміг відповісти на моє питання”, – розказав Трохимець.

Експерт вважає, що справою “Роттердам+” здійснюється тиск на приватний бізнес, зокрема компанію ДТЕК, та наголосив, що це є неприпустимим в правовій державі.

“Ми так ніколи правову державу не побудуємо. Ми будемо жити у вічному протистоянні одних з іншими.  Одні прийшли до влади – тиснуть інших. Інші прийшли – мстяться попередникам. Так не повинно бути. Повинно бути чітке правове регулювання в рамках правового поля”, – заявив Трохимець.

Нагадаємо, раніше член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук заявив, що справа “Роттердам+” свідчить про некомпетентність і політичну заангажованість НАБУ, оскільки застосована у формулі методика імпортного паритету використовується в більшості країн Європи, і доцільність та економічна обгрунтованість її використання в Україні не викликає сумнівів.

Заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький вважає, що справа НАБУ щодо “Роттердам+” не має судової перспективи. Адже суди раніше вже визнали формулу законною, а імпортний паритет, на якій вона заснована, є міжнародною практикою.

Формулу “Роттердам+” було введено постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) №289 від 3 березня 2017 року “Про затвердження порядку формування прогнозованої оптової ціни електричної енергії”. Згідно з постановою, у ціну електроенергії закладено вартість вугілля з огляду на котирування індексу API2 європейського хабу Амстердам – Роттердам – Антверпен.

 

Справа Роттердам+: Вовк не збирається в Україну, бо не вірить у незалежність судів

Підозрюваний у справі “Роттердам+” колишній голова НКРЕКП Дмитро Вовк заявив, що не готовий повертатися в Україну, бо не вірить у незалежність судової системи.

Про це він написав у Facebook – Укрінформ.

За словами Вовка, в Україні судова система та правоохоронні органи, зокрема Національне антикорупційне бюро і Спеціалізована антикорупційна прокуратура, не є незалежними.

“У мене немає “баришивських” чи “солом’янських” судів, немає такого “Богдана” чи “Ситника”, тому вважаю за краще перебувати в країні, де закон і право не порожній звук. Я б з задоволенням прибув на суд. Але не готовий брати участі в судилищі”, – написав він.

Раніше, за даними ЗМІ, Національне антикорупційне бюро оголосило в розшук колишнього голову НКРЕКП Дмитра Вовка.

Вовку заочно вручили підозру у причетності до завдання 18,87 млрд грн збитків від впровадження формули “Роттердам+”. Його викликали до НАБУ на 14 серпня, проте той так і не з’явився. Тому правоохоронці оголосили його в розшук. Також на виклик не з’явився начальник відділу управління енергоринку Нацкомісії Володимир Бутовський, якого теж оголосили в розшук.

Як повідомляв Укрінформ, у 2016 році Національна комісія з регулювання енергетики і комунальних послуг на чолі з Дмитром Вовком постановою № 289 “Про затвердження Порядку формування прогнозної оптової ринкової ціни електричної енергії” (формула “Роттердам+”) затвердила нову методику визначення оптової ринкової ціни на електроенергію. Це ціна, за якою ТЕС продають електроенергію на ринок. Відповідно до цієї методики, вартість вугілля у виробництві вугільно-теплової генерації рахується за формулою “вартість вугілля у порту Роттердам плюс вартість його доставки в Україну”.

За інформацією ЗМІ, через застосування нової формули теплові генерації, в тому числі генерації ДТЕК Ріната Ахметова і державне “Центренерго”, почали продавати електроенергію дорожче.

У березні 2017 року НАБУ розпочало досудове розслідування за фактом можливого зловживання службовим становищем посадовцями НКРЕКП через так звану формулу “Роттердам+”.

19 червня 2019 року представник Президента України в Кабміні Андрій Герус заявив про “фактичну ліквідацію” Роттердам+”. Він додав, що заради формальної ліквідації цієї формули Президент Володимир Зеленський подав до ВР відповідний законопроєкт.

8 серпня 2019 року детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів САП за оперативної підтримки СБУ повідомили ексголові НКРЕКП Дмитру Вовку та ще п’ятьом особам, причетним до запровадження так званої формули “Роттердам+”, про підозру у вчиненні дій, в результаті яких споживачам електроенергії завдано 18,87 млрд грн збитків.

 

Українці переплачують за дороги принаймні вдвічі за сусідню Словаччину

В Україні кошти, виділені на дороги, витрачають у 2-2,5 рази менш ефективно, ніж у Словаччині.

Такого висновку дійшли експерти Центру економічної стратегії  – Економічна правда.

Висновок ґрунтується на основі показника Індексу ефективності витрат, який обчислюється в розрахунку: 1 євро витрат на 1 км автомобільних доріг.

“Основна причина менш ефективного використання коштів – відсутність цільових показників, яких ми прагнемо досягти, витративши кошти, а також невідповідність розподілу коштів на дороги державного значення об’єктивним критеріям”,  – зазначається у висновках.

Експерти звернули увагу на те, що у 2007-2017 роках був наявний політичний розподіл коштів на ремонтно-будівельні роботи на дорогах.

Окрім того, частка капітального ремонту у дорожніх витратах є низькою. На думку експертів, цьому є декілька причин.

“По-перше, кошти, виділені міжнародними інституціями, не використовуються повністю. По-друге, горизонт довгострокового планування в Україні вкрай низький: лише 5 років. У той же час у Словаччині – 20”, – підкреслюють експерти.

І додають, що конкуренція на тендерах із ремонтно-будівельних робіт в Україні при цьому є вкрай низькою. “У середньому 2 учасники тендеру. В той же час у Словаччині їх 4-5”, – пояснили фахівці.

Також вони нагадали, що в останні три роки в Україні зростає фінансування доріг через Дорожній фонд. При цьому постає питання, яким чином використовувати це фінансування ефективно.

На думку експертів Центру економічної стратегії, щоб використовувати виділені на ремонт доріг кошти ефективно, в Україні потрібно:

запровадити вимірювані цільові критерії для відстеження ефективності дорожніх витрат;

запровадити автоматизований збір даних про інтенсивність руху;

враховувати інтенсивність руху при розподілі дорожньої субвенції;

запровадити довготермінове планування на 10 років уперед замість 5 років;

запровадити інструменти для планування транспортних коридорів;

створити умови для посилення конкуренції серед підрядників, що виконують проектні, ремонтно-будівельні та інші роботи на українських дорогах.

Нагадаємо:

У червні повідомлялося, що в Україні з’явилися дороги європейської якості.

У липні “Укравтодор” анонсував створення онлайн-інструментів для відстеження стану дорожнього покриття та ремонту доріг.

Станом на кінець липня “Укравтодор” відремонтував 50% запланованих на цей рік доріг.

А 13 серпня керівник “Укравтодору” розповів, у скільки обійдеться ремонт 24 тисяч кілометрів доріг.

 

СМИ: Китайцы выплатят Украине 3 миллиарда за право купить акции «Мотор Сичи»

Поступление этих средств в специальный фонд уже предусмотрено пунктом 9 статьи 11 закона о госбюджете Украины на 2019 год – 2,8 млрд грн по курсу на момент принятия госбюджета

Китайские компании Skyrizon Aircraft и Xinwei Technology Group в случае получения разрешения Антимонопольного комитета на покупку свыше 50% акций «Мотор Сич» предоставят авиастроительной отрасли Украины грантовое финансирование на сумму 100 миллионов долларов.

Об этом сообщил агентству «Интерфакс-Украина» информированный источник в правительстве, пишет Хвиля.

«Поступление этих средств в специальный фонд уже предусмотрено пунктом 9 статьи 11 закона о госбюджете Украины на 2019 год – 2,8 млрд грн по курсу на момент принятия госбюджета», – сказал собеседник агентства.

Он отметил, что это условие – одно из ключевых в согласованных в правительстве договоренностях между китайскими инвесторами и «Укроборонпромом» вместе с передачей украинской госкорпорации блокирующего пакета в размере более 25% акций с целью совместного управления «Мотор Сич».

Источник напомнил, что указанный проект по вопросам развития авиадвигательного производства в Украине и строительства крупноузлового производства в китайском г. Чунцин был начат в 2015 году на базе договоров о сотрудничестве между «Мотор-Сич», Skyrizon и Xinwei Group.

В его рамках украинское предприятие в 2016 году уже получило льготное кредитное финансирование в размере 100 млн долларов, а в Чунцине к настоящему времени начато строительство сборочного производства.

Базовым документом по проекту является договор о сотрудничестве от 27 апреля 2018 года между Украиной в лице «Укроборонпрома» и группами компаний Skyrizon и Xinwei, прошедший независимую экспертизу по британскому праву одной из крупнейших мировых юридических компаний, отметил собеседник агентства.

По его словам, 7 июня этого года в АМКУ было подано совместное заявление от имени государства Украина в лице «Укроборонпрома» и китайских компаний Skyrizon и Xinwei на концентрацию соответственно более 25% и 50% акций «Мотор Сичи» с целью совместного управления и контроля над предприятием.

Затем 19 июня подписан основной пакет договоров, который вступит в силу автоматически на основе позитивного решения антимонопольного ведомства, которому он также передан для изучения, добавил источник.

АМКУ в начале июля сообщил об открытии дела по данной концентрации для ее углубленного исследования и приеме замечаний и предложений до 22 июля, однако окончательное решение ведомства пока отсутствует.

 

Держдеп США : Україна не відповідає мінімальним критеріям фіскальної прозорості

Україна не відповідає критеріям мінімальної прозорості бюджету, йдеться у Звіті фіскальної прозорості, опублікованому Державним департаментом США 15 серпня – Голос Америки.

Хоча у звіті і відзначається прогрес у забезпеченні доступу до інформації про управління державним боргом, а також те, що основні бюджетні документи наявні в публічному доступі, а дані незалежного аудиту бюджету публікуються без значних затримок, автори звіту не внесли Україну до переліку країн, що досягли значного прогресу на шляху підвищення прозорості бюджету.

Зокрема, критика торкнулась недостатньої прозорості в сфері управління надходженнями державних підприємств та звітності фондів соціального страхування.

Автори звіту надали чотири рекомендації Україні з підвищення прозорості управління бюджетними коштами:

Надання публічної детальної інформації в документах бюджету про надходження від та до державних підприємств.

Забезпечення належного аудиту на нагляду за всіма позабюджетними фондами.

Запровадження міжнародних стандартів обліку.

Забезпечення виконання правил укладання контрактів та виділення ліцензій в сфері видобутку природних ресурсів.

 

У Гетьманській столиці лунатиме “Viva Батурин!”

Національний історико-культурний заповідник “Гетьманська столиця” запрошує гостей на великий концерт “Viva Батурин”, присвячений 350-й річниці заснування в місті гетьманської резиденції та 10-літтю відкриття після реставрації Палацу Кирила Розумовського.

Про це повідомляється на сторінці події в Facebook.

“Концерт “Viva Батурин!” відбудеться 23 серпня 2019 року, в День Прапора України, на території палацово-паркового ансамблю гетьмана Кирила Розумовського, з метою відзначення на високому мистецькому рівні двох значимих дат для історії Батурина та нашої держави: 350-ї річниці заснування гетьманської резиденції у Батурині та 10-ї річниці з дня відкриття для відвідування єдиного гетьманського палацу на теренах України після реставрації 2003-2009 рр.”, – ідеться в повідомленні.

Зазначається, що в концерті візьмуть участь популярні українські гурти та виконавці: “Антитіла”, “Ot Vinta”, Христина Соловій. Ведучий заходу – Сергій Притула.

Вхід на концерт – вільний.

“Творчий задум концерту покликаний розкрити головний меседж: Батурин – це серце Гетьманщини! Батурин дає розуміння України, її величі та її трагедій, стверджує її здатність до відродження”, – підкреслюється в анонсі заходу.

Як відомо, особливий статус Батурина було визначено Глухівськими статтями 6 (16) березня 1669 року, а вже з квітня тут постійно проживав гетьман Дем’ян Ігнатович. За три роки його змінив Іван Самойлович, а ще через 15 – Іван Мазепа. Під час правління останнього політична роль Батурина була піднесена на найвищий щабель. Тому місто й потрапило на жертовний вівтар виступу Мазепи проти Москви. Восени 1708 р. гетьманська столиця України була знищена.

Пам’ятка архітектури національного значення – Палац Кирила Розумовського в Батурині – була відреставрована у 2003-2008 роках. Урочистості з нагоди відкриття палацу відбулися 22 серпня 2009 року.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 18 грудня 2018 року, 350-річчя створення в Батурині гетьманської резиденції в Україні відзначається на державному рівні.

 

Найкращого українського плавця ніхто не привітав з медаллю чемпіонату світу

Плавець Михайло Романчук, який на останньому чемпіонаті світу у приніс єдину нагороду збірній Україні, розповів що вдома його не привітали навіть СМСкою, пише Главком.

На чемпіонаті світу з водних видів спорту, який проходив у південнокорейському Кванджу, єдину медаль збірній України з плавання приніс рівнянин Михайло Романчук. Вдруге в своїй кар’єрі 23-річний спортсмен став срібним призером світової першості на дистанції 1500 м вільним стилем. Цього разу дистанції українець подолав за 14,37,63.
Діана Серебрянська, Наталія Михайлова, Катерина Дудченко, Наталія Довгодько – попри свою величезну силову складову, академічне веслування не заважає дівчатам залишатися привабливими та жіночними

Під час нетривалого відпочинку у рідному місті, спортсмен дав інтерв’ю місцевому телеканалу «UA:Рівне», в якому розповів, що на малій батьківщині його міжнародний успіх проігнорували.

-Це проблема не тільки рівного, а українського спорту в цілому. Можливо менталітет такий у людей. Але мені здається, що дуже багато що залежить від нашого керівництва. От наприклад за чемпіонат світу мене не привітали ні в міській ні в обласній адміністрації. Здається одна єдина медаль чемпіонату світу збірної України – для Рівного це подія. Але навіть дякую ніхто не сказав, – відзначив Михайло Романчук, – Прикро, що таке ставлення. Я роблю свою роботу якнайкраще, стараюся представити свою країну, своє рідне місто, а у відповідь получаю просто ноль. Таке ставлення не тільки до мене, а ставлення до всього спорту в Рівненській області загалом. Одна єдина медаль чемпіонату світу – а ніхто не запросив, навіть не написав СМСку. Так пройшло, ніби у нас кожного дня виграють ці медалі

 

Україна почала імпортувати картоплю з Білорусі

Підвищувальний ціновий тренд на ринку картоплі в Україні зберігався і на поточному тижні, повідомляють аналітики проекту EastFruit, пишуть Аграрії разом

Як і тижнем раніше, цьому сприяло досить обмежена пропозиція цієї продукції на ринку. Так, на даний момент основні продажі картоплі ведуться в межах 8-12 грн/кг ($0,32-0,47 /кг), що в середньому на 20% дорожче, ніж наприкінці минулого робочого тижня. При цьому експерти проекту зазначають, що незважаючи на підвищення цін у даному сегменті, попит на картоплю на українському ринку залишається досить високим.

Слід також зазначити, що сформована ситуація сприяла початку поставок картоплі з Білорусі. Імпортна продукція на даний момент надходить у продаж від 8 грн/кг, однак її якість не завжди влаштовує українських покупців. Варто відзначити, що вже сьогодні ціни на картоплю в Україні в середньому в 2, 5 рази вище, ніж у середині серпня 2018 року. Тоді відвантаження цієї продукції велися не дорожче 5 грн/кг. При цьому, враховуючи активні темпи збуту картоплі, багато українських фермерів заявляють про свій намір уже наступного тижня зробити чергові спроби підвищити ціни в цьому сегменті.

 

На саміт G7 запросили лідерів восьми країн-партнерів

Саміт “Великої сімки” 24-26 серпня у французькому місті Біарріц пройде у розширеному форматі за участю лідерів 8 країн-партнерів та глав декількох міжнародних організацій.

Про це повідомляє Міністерство закордонних справ Франції, яка цього року головує у G7, передає власний кореспондент Укрінформу.

“G7 у Біарріці розпочнеться у суботу в оновленому форматі за безпрецедентною участю лідерів 8 запрошених країн та декількох міжнародних організацій”, – заявили у французькому головуванні у G7.

Участь запрошених лідерів поза форматом “Великої сімки” пов’язана із головною проблематикою французького головування – боротьбою з нерівністю у світі.

Серед запрошених країн-партнерів – Австралія, Чилі, Індія, ПАР, Буркіна-Фасо, Єгипет, Руанда та Сенегал.

 

Макрон і Меркель обговорять Brexit із британським прем’єром

Президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Ангела Меркель цього тижня проведуть зустрічі з прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном.

Про це повідомляє Reuters – Укрінформ.

Президент Франції Макрон прийме Джонсона у четвер, 22 серпня, у Єлисейському палаці у форматі робочої вечері. Сторони обговорять Brexit, а також кризові ситуації у Сирії та навколо Ірану.

Напередодні у середу з британським прем’єром у Берліні планує зустрітися канцлер Німеччини Ангела Меркель.

Це будуть перші європейські міжнародні візити Джонсона після обрання прем’єр-міністром. Як наголошує Джонсон, Велика Британія вийде з Євросоюзу 31 жовтня, незалежно від того, чи укладуть сторони угоду про умови Brexit, або таких домовленостей не буде.

Як повідомляв Укрінформ, у понеділок президент Франції Макрон приймає у своїй літній резиденції на півдні країни президента Росії Путіна.

 

Макрон приймає Путіна у резиденції на півдні Франції

Президент Франції Еммануель Макрон зустрів президента Росії Володимира Путіна у своїй літній резиденції форті Брегансон, що на Лазурному узбережжі.

Путін прибув до резиденції, яка розташована на невеликому острові, на вертольоті, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

За програмою робочого візиту, сторони спочатку зроблять заяви для представників ЗМІ.

Далі делегації візьмуть участь у робочій вечері та проведуть переговори.

У порядку денному переговорів – відновлення зустрічей на найвищому рівні у нормандському форматі, чого особливо прагне президент Франції, ситуація навколо Ірану та Сирії, а також двосторонні відносини.

 

Україна є однією з тем переговорів Макрона і Путіна у Франції

Президент Франції Емманюель Макрон 19 серпня проведе переговори зі своїм російським колегою Володимиром Путіним, які, як очікуються, будуть зосереджені на темі конфлікту в Україні – Радіо Свобода.

Зустріч пройде на півдні Франції, в літній резиденції голови французької держави Форт де Брегансон біля села Борм-ле-Мімоза. У 2017 році Макрон проводив переговори із Путіним у Версалі під Парижем.

Очікується, що президенти також обговорять напруженість навколо ядерної програми Ірану і конфлікт у Сирії.

Зустріч відбудеться після того, як на початку цього місяця президент України Володимир Зеленський закликав Путіна «вплинути» на підтримуваних Росією бойовиків на Донбасі, щоб зупинити війну. Наполягаючи на тому, що мир Україні можна повернути лише шляхом дипломатії, Зеленський також закликав до нового раунду переговорів у «нормандському форматі» (Франція, Німеччина, Україна і Росія).

«Президент Зеленський зробив пропозиції, на які, як нам здається, президент Путін повинен відповісти обнадійливо», – цитує агентство AFP неназваного французького чиновника.

Радник Кремля із зовнішньої політики Юрій Ушаков заявив, що діалог між Москвою і Парижем «активізувався» в останні місяці і що візит Путіна до Франції – «логічне продовження» його контактів із Макроном.

У червні Макрон заявив, що планує прийняти Путіна, «щоб вивчити всі форми співпраці щодо ключових тем дестабілізації чи конфлікту, без наївності, але не зачиняючи двері».

Візит Путіна до Франції триватиме один день.

 

Макрон пов’язує можливе повернення Росії до G8 із ситуацією в Україні

Можливе повернення Росії до формату “Великої вісімки” залежить від прогресу у вирішенні ситуації відносно України.

Про це заявив президент Франції на пресконференції з президентом Росії Володимиром Путіним у понеділок у резиденції Брегансон, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Сьогодні відносини між Росією і Європейським Союзом порушені розбіжностями відносно України. З 2014 року ми не вирішили цієї проблеми. І це буде ключовим для зміни формату G7 на G8”, – переконаний Макрон.

Він наголосив, що необхідно “продовжувати тиск, щоб вирішити цю проблему”.

Водночас президент Франції підкреслив, що, незважаючи на запроваджені проти Росії санкції, франко-російські економічні та культурні відносини розширилися.

 

“Нормандський” саміт може відбутися найближчими тижнями – Макрон

Президент Франції Еммануель Макрон сподівається домовитися про проведення Нормандської зустрічі на рівні чотирьох лідерів у найближчі тижні.

Про це президент Франції заявив пресі на початку зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним у понеділок у резиденції Брегансон, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Ми утрьох – президент Зеленський і канцлер Меркель обговорили можливість провести новий саміт у Нормандському форматі у найближчі тижні», – заявив Макрон.

Він пояснив, що на сьогодні обговорення можливості переговорів у Нормандському форматі проходить за нових обставин, які пов’язані з позицією Президента України Володимира Зеленського.

«Президент Зеленський ухвалив деякі короткотермінові рішення. Ми їх обговоримо та обміняємося нашими розуміннями відносно цих рішень. Я сподіваюся, що ми досягнемо успіху за найближчі дні та тижні, щоб створити нову динаміку згідно з тим, що визначено у Мінську. Це дозволить нам продуктивно рухатися вперед», – заявив французький лідер.

Як він наголосив, «нормандський» саміт може відбутися, якщо будуть підготовлені дієві рішення про спільні дії.

За словами президента Франції, упродовж декількох днів дипломатичні радники почнуть готувати цей саміт.

Макрон також додав, що Франція і Росія мають розбіжності у позиціях відносно України.

У свою чергу, Путін вкотре почав говорити про компроміс для досягнення результату у Нормандському форматі, для чого Україна повинна надати особливий статус Донбасу.

Він також заявив, що поінформує Макрона про останні телефонні розмови з Президентом України.

 

Франція рада поверненню Росії до РЄ – Макрон

Париж схвалює повернення Росії до Ради Європи, заявив президент Франції Емманюель Макрон – Інтерфакс-Україна.

“Я знаю, що Росія – це європейська країна, і тому у неї є своє місце в європейській архітектурі. Ось чому ми схвалюємо повернення Росії до Ради Європи, і ми дуже раді, що було знайдено це компромісне рішення”, – сказав він на прес -конференції перед початком переговорів із президентом Росії Володимиром Путіним.

“Тому що для нас дуже важливо, що, коли відбуваються вибори, щоб вони супроводжувалися дотриманням свободи словами, відкритості, рівноправності, й наше головне завдання – зробити так, щоб Європа була вільною територією”, – додав Макрон.

 

Макрон пропонує провести перезапуск відносин ЄС-Росія

Президент Франції Емманюель Макрон виступає за перезапуск відносин між Євросоюзом і Росією, відсутність діалогу призведе до подальшого зближення Москви з Пекіном – Інтерфакс-Україна.

Макрон висловив переконання, що навіть за наявності розбіжностей “потрібно шукати точки дотику і перезапускати наші відносини – відносини РФ і Євросоюзу”.

“Якби ми в Раді Європи продовжували лаятися, Росія грюкнула б дверима. У росіян не було б, наприклад, можливості звертатися до Європейського суду з прав людини”, – сказав французький лідер.

Він зазначив також, що відмова від діалогу з РФ призвела би до того, що “ми відштовхнули б велику державу – Російську Федерацію, вона відвернулася б від Європи і повернулася б повністю до Китаю, а це не в інтересах Франції, Євросоюзу”.

 

Макрон заявив, що Зеленський зробив цілий ряд мужніх кроків у питанні врегулювання ситуації на Донбасі

Президент Франції Еммануель Макрон сподівається, що у ситуації врегулювання конфлікту на Донбасі вдасться знайти нову динаміку. Про це повідомляє сайт Кремля, на якому наводяться слова Макрона під час спільного спілкування разом з президентом РФ Володимиром Путіним з пресою в Борм-ле-Мімоза, на півдні Франції, передає УНН.

Так, президент Франції зазначив, що український президент Володимир Зеленський зробив “кілька короткострокових заходів” з метою зміни ситуації на Донбасі.

“Необхідно відзначити, що є з боку Зеленського цілий ряд мужніх кроків, вчинків у цьому конфлікті, який триває вже п’ять років, і який просто привів до того, що цивільне населення живе в жахливих умовах”, — заявив Макрон.

При цьому президент Франції наголосив, що “необхідно пам’ятати про регіональну ролі Росії”.

“Я сподіваюся, що за наступні години, дні, місяці ми знайдемо нову динаміку, і те, що нам дасть змогу корисно обговорити і просунутися вперед. Є, звичайно, питання у безпековій сфері”, — сказав Макрон.

“Ми повинні проводити саміт „нормандської четвірки“ за умови, якщо буде справді досягнуто відчутних результатів, а не зустріч заради зустрічі. І ми обговорюємо все ті кроки, які ми можемо вжити з кожного боку. Через кілька днів буде проведено зустріч наших дипрадників для того, щоб підготувати наступну „нормандську зустріч“ на вищому рівні”, — додав президент Франції.

Нагадаємо, Макрон сподівається на зустріч у нормандському форматі через кілька тижнів.

 

Путін заявив, що альтернативи нормандскому формату не існує

Президент Росії Володимир Путін заявив, що альтернативи нормандскому формату не існує. Про це він заявив у понеділок під час спільної пресконференції зі своїм французьким колегою Еммануелем Макроном перед переговорами з ним, передає УНН.

“Я вважав і зараз вважаю що будь-яка зустріч, у тому числі, і нормандскому форматі, повинна приводити до конкретних результатів. І, на мій погляд, потрібно домагатися того, про що ми домовлялися раніше”, – сказав Путін.

Він зазначив, що є “низка питань, про які ми повинні домовитися”.

“Але, на мою думку, альтернативи нормандського формату не існує. І, безумовно, ми будемо його підтримувати”, – заявив президент РФ.

Нагадаємо, раніше Путін заявляв, що Росія готова до переговорів у будь-якому форматі, але зустріч повинна бути опрацьована, а в Києві має бути сформований уряд.

 

Путін: до саміту в “нормандському форматі” потрібно владнати низку питань

Президент РФ Владімір Путін на пресконференції з президентом Франції Еммануелем Макроном заявив, що перед зустріччю у “нормандському форматі” на рівні лідерів Україні слід зробити низку кроків.

Про це повідомляє “Європейська правда”.

“Я дійсно вважав і зараз вважаю, що будь-яка зустріч, зокрема і зустріч в “нормандському форматі”, повинна приводити до конкретних результатів. І на мій погляд, потрібно домагатися того, про що ми домовлялися раніше”, – сказав Путін.

“Наприклад, 2016 року ми пішли на значний компроміс, коли фактично видозмінили імплементацію закону про особливий статус Донбасу. Тоді колишній президент Порошенко наполягав на тому, щоб це було змінено і нинішній президент, а тоді міністр закордонних справ Німеччини Штайнмаєр зробив компромісну пропозицію. Ми з цим погодилися, пішли на цей компроміс”, – розповів Путін.

Він додав, що компроміс полягав у тому, щоб закон був імплементований на тимчасовій основі в день голосування на місцевих виборах в Україні, а на постійній основі – після підведення підсумків та підтвердження результатів виборів структурами ОБСЄ.

“Треба це зробити врешті-решт, треба якось це оформити. Те ж саме стосується деяких інших питань, наприклад, питання, пов’язаного з амністією. Є низка питань, про які ми маємо домовитися”, – сказав Путін.

Макрон зазначив, що Зеленський зробив низку “хоробрих кроків” щодо врегулювання на сході України після свого обрання президентом. Він також уточнив, що не хоче, щоб саміт лідерів пройшов як “зустріч заради зустрічі”.

Макрон також заявив, що сподівається узгодити проведення “нормандської” зустрічі на рівні лідерів найближчими тижнями, а Путін відзначив “обережний оптимізм” після розмов із Зеленським.

Путін перед бесідою з Макроном заявив про “обережний оптимізм” після розмов із Зеленським

Президент РФ Владімір Путін перед переговорами з президентом Франції Еммануелем Макроном 19 серпня заявив, що розмови з президентом України Володимиром Зеленським “вселяють обережний оптимізм”.

Про це повідомляє “Європейська правда”.

Водночас Макрон заявив, що має намір обговорити з російським лідером можливість підготовки саміту в “нормандському форматі” з врегулювання ситуації на Донбасі.

“Звичайно, поговоримо про Україну. Ми уточнимо ті позиції, які займають наші країни, і (поговоримо) про заяви, які недавно зробив президент Зеленський. Я знаю, що президент Путін також поспілкувався з президентом Зеленським. І ми обговоримо разом цю ситуацію і, можливо, підготуємо майбутні зустрічі між нами спільно з канцлером Меркель і з президентом Зеленським у “нормандському форматі”, – сказав Макрон, цитує “Інтерфакс-Україна”.

Макрон також сказав, що сподівається узгодити проведення “нормандської” зустрічі на рівні лідерів найближчими тижнями.

Путін відвідує Францію з одноденним візитом, в ході якого обговорить з Еммануелем Макроном двостороннє співробітництво і Україну.

 

“Акт гостинності”: з’явилося відео підльоту винищувачів Швейцарії до літака з Пєсковим

У мережі з’явилося відео зі швейцарськими винищувачами, які супроводжували урядовий літак з російською делегацією і журналістами кремлівського пулу, що висвітлюватимуть зустріч президентів РФ і Франції.

Про це повідомляє “Європейська правда”.

Винищувачі швейцарських ВПС не вперше супроводжували літак з делегацією Росії і журналістами кремлівського пулу, заявив прессекретар президента Дмитрій Пєсков, коментуючи інцидент.

За його словами, “це непогано”. Пєсков також повідомив, що свої дії в Швейцарії пояснили тим, що це був прояв гостинності.

“Ми направляли ноту, і швейцарці відповіли, що це такий акт гостинності”, – сказав Пєсков, цитує ТАСС.

Відео, зняте з салону російського літака, опублікував журналіст кремлівського пулу.

 

“Жодної загрози немає”. Путін прокоментував вибух на військовому полігоні під Сєвєродвінськом

Унаслідок вибуху на військовому полігоні в Сєвєродвінську Архангельської області підвищення радіаційного фону не сталося, ситуація під контролем, заявив президент РФ Володимир Путін – Гордон.

19 серпня під час зустрічі з президентом Франції Еммануелем Макроном президент РФ Володимир Путін заявив, що вибух на полігоні під російським Сєвєродвінськом не становить загрози. Трансляцію розмови вів “RT на русском”.

“Якщо ви маєте на увазі інцидент у Сєвєродвінську, то жодної загрози там немає, жодного підвищення радіаційного фону там теж немає. Туди скерували експертів, зокрема незалежних, які контролюють ситуацію. Я одержую доповіді від наших експертів, і військових, і цивільних. Ми серйозних змін там не бачимо, але превентивні заходи вживають, щоб не було жодних несподіванок”, – сказав Путін.

За його словами, “люди, які постраждали і загинули, безумовно, виконували дуже важливу державну функцію”.

“Усіх їх буде подано до нагород РФ”, – підкреслив він.

8 серпня 2019 року на військовому полігоні в Архангельській області прогримів вибух. Інцидент стався під час випробування рідинного реактивного двигуна, викидів шкідливих речовин в атмосферу не сталося, радіаційний фон залишався в нормі, стверджували в міністерстві оборони РФ.

За даними міської влади Сєвєродвінська, підвищення радіаційного фону було. Росія обмежила судноплавство в Білому морі після події.

Спочатку повідомляли, що двоє людей загинуло, шістьох – поранено. 10 серпня стало відомо, що внаслідок вибуху загинуло п’ятеро співробітників “Росатому”.

Лікарів не попередили, що постраждалі під час вибуху в Архангельській області були заражені радіацією, пише The Moscow Times.

У російській держкорпорації повідомили, що причиною інциденту став “збіг обставин”, і це часто трапляється під час випробувань нових технологій. За даними “Росатому”, вибух на морській платформі полігону ВМФ Росії стався після випробування ракети, назви якої не уточнили.

Експерт із ядерної зброї Джеффрі Льюїс 9 серпня припустив, що у РФ могли випробовувати крилату ракету з ядерною установкою. Цю інформацію з посиланням на розвідку США 12 серпня підтвердило видання The New York Times.

Радник президента Сполучених Штатів із національної безпеки Джон Болтон заявив, що інцидент є прикладом того, як Росія веде роботи зі створення засобів доправлення ядерної зброї, використовуючи, зокрема, украдені у Штатів технології.

 

Вибух під Архангельськом: у Росії “замовкли” дві станції моніторингу радіації – ЗМІ

Дві російські станції моніторингу радіації припинили передавати дані через два дні після вибуху ракети під Сєвєродвінськом.

Про це повідомляє Newsweek.

«Як повідомляється, станції моніторингу поблизу місця невдалого випробування ракетної ядерної зброї на півночі Росії припинили передачу даних, це посилює занепокоєння, що Кремль намагається приховати докази аварії», – йдеться у публікації.

Виконавчий секретар Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (CNBTO) Лассіна Зербо заявив, що дві станції поблизу припинили передавати дані через два дні після вибуху, повідомляє The Wall Street Journal.

Як зазначається, ці станції моніторингу, Дубна і Кіров, є частиною глобальної мережі, що забезпечує дотримання країнами правил Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань, хоча він ще не був офіційно затверджений на міжнародному рівні.

Зербо повідомив WSJ, що його організація зв’язалася зі станціями стосовно того, чому вони перестали передавати дані. У відповіді йому пояснили, що йдеться лише про проблеми зі «зв’язком і мережею».

Виконавчий директор Асоціації з контролю над озброєннями Деріл Кімбол заявив виданню: “Це дуже дивний збіг, що ці станції припинили відправку даних незабаром після інциденту 8 серпня. Ймовірно, вони хочуть приховати технічні деталі ракетно-рухової системи, яку вони намагаються і не можуть розробити, але це не є законною причиною для припинення передачі даних моніторингу заборони випробувань”.

Як повідомляв Укрінформ, 8 серпня міністерство оборони РФ заявило про загибель двох і поранення шести осіб у результаті вибуху на ракетному полігоні Біломорської військово-морської бази поблизу села Ньонокса в Архангельській області. Відомство зазначило, що НП сталася під час випробувань рідинної реактивної рухової установки.

10 серпня держкорпорація Росатом заявила про загибель п’ятьох своїх співробітників і поранення ще трьох у результаті вибуху на військовому полігоні в Архангельській області. При цьому в компанії заявили, що аварія сталася “в період робіт, пов’язаних з інженерно-технічним супроводом ізотопних джерел живлення на рідинній руховій установці”.

За інформацією ЗМІ, це перше офіційне підтвердження, що вибух стався на об’єкті, який міг бути джерелом радіації. Адже згадане у пресрелізі Росатому ізотопне джерело живлення – це генератор, який виробляє електрику з тепла, одержуваного при розпаді радіоактивного палива. На відміну від атомного реактора, в ізотопних джерелах не відбувається ланцюгової реакції – паливо розпадається природним чином.

Після вибуху район Двінської затоки Білого моря на місяць закрили для вільного плавання.

Пресслужба адміністрації міста Сєвєродвінська повідомляла про короткочасне підвищення радіаційного фону до двох мікрозівертів на годину при максимально допустимих 0,6 мікрозіверта.

 

Олександр Демченко, аналітик–міжнародник з питань глобальної та інформаційної безпеки: У Путіна і Макрона складаються гранично цікаві взаємини, які теплішають

Сьогодні в літній резиденції президента Франції, у замку Форт Брегансон, який розташований недалеко від Тулона, відбуваються переговори між Еммануелем Макроном і російським лідером Володимиром Путіним. Порядок денний зустрічі було заздалегідь відомо: двосторонні відносини, співпраця Росії та Європейського союзу, ситуація в Україні, Сирії та Лівії, Ірані, пише Гордон.

Українське питання є одним із найпріоритетніших для французького президента. Причина гранично проста: Макрон нині намагається стати єдиним лідером вільної Європи. Глава республіки використовує складну ситуацію на європейському континенті у своїх інтересах: вихід Британії зі складу Євросоюзу, ослаблення позицій Меркель і перманентний політичний хаос, у якому перебуває Італія, грають на руку офіційному Парижу.

Перед початком переговорів президенти Путін і Макрон дали пресконференцію.

Макрон: “Європа має переглянути концепцію своєї суверенності. У неї є свої союзники. Й у світі, де західну гегемонію постійно ставлять під питання, Європі потрібно відіграти свою роль. Тому діалог між Євросоюзом і Росією абсолютно необхідний для того, щоб ЄС знову міг віднайти свою вагу, свою роль”.

Уже зараз французи поступово перехоплюють у британців та німців ініціативу у Східній Європі. І Україна тут не виняток. Макрон чітко усвідомлює: зупини він війну між українцями і росіянами, поверни Росію з ізоляції, перервавши санкції, – і він стане першою скрипкою у європейському оркестрі. Навіть більше, перемога на цьому напрямі забезпечить йому другий президентський строк. Ось чому переговори з Путіним проводять за тиждень до зустрічі лідерів Великої сімки у Франції, яка відбудеться, до речі, у тому самому Форті Брегансон. Макрон у такий спосіб надсилає сигнал Путіну: мовляв, прийми мої умови, створи видимість – саме видимість – перезапуску так званого мирного процесу, і я допоможу відновити позиції Росії в Європі.

І в цій системі координат Зеленський для французького президента – виграшний лотерейний квиток: адже він дає можливість трансформувати політику протидії Росії, від якої європейці шалено втомилися, у політику умиротворення агресора. Причому, як продемонструвала історія з українськими моряками і з поверненням Росії в ПАРЄ, інтереси України для Макрона – не головне. Усе має бути зроблено показово умовно, головне, як писав Микола Гоголь, щоб було видно діяльність градоначальника.

Усе це побічно підтверджують слова помічника президента РФ Юрія Ушакова, сказані в контексті ймовірного відновлення відносин Росії та Євросоюзу. Виступаючи перед пресою, він прямо заявив: Франція й особисто Макрон можуть сприяти відновленню діалогу, адже ті вже зайняли “конструктивну роль” у питанні відновлення прав російської делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи. Нагадаю, що тоді французький президент домігся виконання негласних угод в односторонньому порядку, допустивши російську делегацію в ПАРЄ, однак забувши про звільнення українських моряків. Водночас рішення про поновлення прав делегації РФ ухвалювали ще за часів президентства Порошенка.

Макрон: “Ми маємо наново переглянути архітектуру довіри між Росією та Європейським Союзом. Франція у цьому плані відіграє свою роль. […] Оскільки Росія є європейською країною, у неї є повноправне місце в європейській сім’ї. Саме тому Франція доклала всіх зусиль для того, щоб Росія повернулася в лоно Ради Європи”.

Наразі в Путіна і Макрона складаються гранично цікаві взаємини, їх слід було б назвати такими, що поступово тепліють. Якщо відразу після інавгурації французький лідер принизив главу РФ, прямо назвавши під час офіційного прийому впливові російські ЗМІ – RT і Sputnik – пропагандистськими, то потім усе тому самому Макрону під час Петербурзького економічного форуму довелося підлещуватися до Путіна, який навіть запропонував французам послуги російських збройних сил.

Слід наголосити й на частоті самих зустрічей президентів: лише минулого року їх було п’ять. Протягом останніх кількох місяців це вже другі переговори. До речі, 24 червня російський прем’єр Дмитро Медведєв поспілкувався з главою французького уряду Едуардом Філіпом у Гаврі. А 9 вересня в Москві заплановано проведення Ради співпраці у сфері безпеки у форматі “2+2” за участю міністрів закордонних справ та міністрів оборони Росії і Франції. Такі заходи сторони не проводили із 2012 року. Усе це свідчить про явне зближення позицій двох країн.

Не варто, мабуть, обговорювати зростання товарообігу, який, як повідомив той самий Ушаков, лише протягом минулого року виріс більше ніж на 11%, сягнувши показника $17,2 млрд. Це навряд чи цікаво широкій аудиторії. А ось з’ясувати причини такої поведінки французької влади, зрозуміти, чому насправді Макрон намагається налагодити відносини з Путіним, – гранично важливо і цікаво.

Навіщо, приміром, президент Франції вирішив обговорити з главою РФ іранське питання? Тому, що в їхніх розрахунках є спільний знаменник – нафта. Утім, цей індикатор по-різному сприймають переговірники. Через санкції, накладені США проти Ірану, французькі великі компанії не можуть купувати нафту близькосхідної країни й інвестувати в її економіку. Вигаданий європейцями механізм міжбанківського розрахунку – аналог американської системи SWIFT – не працює. Через це у Франції разом з іншими європейськими країнами доводиться закуповувати російську нафту, яка має схожі якісні показники з іранською.

Лише за останні півроку через штрафні заходи, вжиті Сполученими Штатами проти іранських і венесуельських нафтових компаній, Росії на постачанні “чорного золота” вдалося заробити майже мільярд доларів.

Іншими словами, Франція змушена домовлятися з Росією і закуповувати її нафту. Москві, зрозуміло, вигідні американські санкції щодо Ірану. Отже, російське керівництво в переговорах із європейцями публічно заявлятиме про необхідність збереження ядерної угоди з Іраном і про зняття обмежувальних бар’єрів із цієї країни, а насправді паралельно провокуватиме між американцями і персами нові конфлікти, що допоможе Кремлю збільшити продаж власного енергоресурсу в Європу, зокрема й у Францію.

Між тим не будемо забувати, що французька нафтогазова компанія Total уже ввійшла в п’ятірку найбільших закупників російської стратегічної сировини. Згідно з досягнутим контрактом, РФ отримала понад $7 млрд. Буквально нещодавно керівництво компанії заявило про бажання стати частиною нового проєкту російського “Новатек” із розроблення родовищ в Арктиці, що дасть можливість постачати російський скраплений газ у країни Європи й Азії. Поки що французи беруть участь у проекті “Ямал СПГ”, доправляючи російський скраплений газ у Китай та у Британію.

Енергетична сфера об’єднує Росію і Францію. І Макрон, звісно ж, зацікавлений у посиленні співробітництва та знятті санкцій проти РФ. Особливо зараз, коли країни домовилися про довгострокове партнерство в галузі атомної енергетики. “Росатом” допомагатиме французам споруджувати і підтримувати експлуатацію АЕС великої потужності. Буквально минулого року сторони уклали мільярдний контракт на перероблення французького регенерованого урану. Загалом, як кажуть, business as usual.

Путін: “Що стосується торговельно-економічних зв’язків, то вони останнім часом зростають. Об’єм товарообігу зростає. […] Нагадаю, що сукупні інвестиції російських компаній у французьку економіку становили понад три мільярди доларів, а французьких у російську – 17 млрд. 500 французьких компаній працюють на російському ринку”.

Наступне питання, яке цікавить Макрона, – Лівія. Точніше, російська присутність в африканській країні, яка раніше була підпорядкованою Франції. Згідно з даними британських видань Times і Telegraph, нині там перебувають 300 російських найманців із так званої “приватної військової компанії Вагнера”, яку пов’язують із “кухарем Путіна”, бізнесменом, що перебуває під американськими санкціями, – Євгеном Пригожиним. Окрім того, як повідомляв таблоїд The Sun, розвідка Великобританії поінформувала про завезені РФ протикорабельні ракети “Калібр” і комплекси С-300, призначені для ураження повітряних цілей.

“Десятки офіцерів ГРУ і спецпризначенці вже висадилися на сході країни, займаючись тренуваннями й організацією зв’язку”, – ішлося у статті.

Що таке Лівія? Це не тільки нафтова держава, це – пункт, який дає змогу росіянам посилити свою військову присутність у Середземномор’ї, а крім того, це – ворота, що раніше стримували сотні тисяч африканців від міграції до Європи. Іншими словами, хто контролює Лівію, той керує міграційними потоками. Макрон, як і інші європейські лідери, розуміє: Путін використає лівійську карту, щоб шантажувати, підкорити Європу.

Однак не тільки це турбує президента Франції та його генералів. Найбільше хвилювання викликає поступове проникнення Росії вглиб африканського континенту. Раніше репортери компанії CNN уже повідомляли, як ЦАР поступово переходить під м’яке управління Росії, як там функціонують загони бойовиків із ПВК “Вагнер”, а російську пропаганду, яку фінансує Євген Пригожин, чути й видно звідусіль.

Схожа ситуація і в щонайменше 13 інших африканських державах: Мавританії, Судані, Конго, Чад, Замбії тощо. Там також активно діють російські найманці. Із їхньою допомогою Кремль хоче створити на континенті так званий єдиний стратегічний центр. Як раніше писала газета The Guardian, Росія проводить кампанію “з ліквідації Франції та наближених до неї режимів”.

В Африці будують новий “русский мир”. І цього боїться французький уряд, що досі намагається впливати на свої колишні африканські колонії, фінансуючи політичні сили або скеровуючи свої миротворчі контингенти в гарячі африканські точки.

Макрон, загалом, перебуває у кремлівській пастці. Він у руках Путіна. Нинішня ситуація для нього – це глухий кут, із якого необхідно якось вибиратися. Чи є в нього козирі у грі з Путіним? Навряд чи. Сирія і так під контролем росіян. Єдине, що можуть запропонувати французи, – відновити інфраструктуру цієї близькосхідної країни. Зняття санкцій? Москва незабаром і сама зможе досягти цієї мети за допомогою поставлених нею популістських урядів, наприклад, в Італії. Якщо ж цього не станеться, а французи, наприклад, чинитимуть опір, завжди можна профінансувати чергову Марін Ле Пен, задіяти свої спецслужби під час маршу руху “жовтих жилетах” або організувати кілька терактів, задіявши мігрантів.

Що стосується України, то вона може стати козирем у руках у Макрона, якщо, звісно, усе правильно розіграти. Однак тут уже нам слід розуміти: ми в цій грі будемо всього лише розмінною картою.

Макрон: “Є такий подразник у відносинах Росії та ЄС, як Україна. Урегулювання цього конфлікту є чарівною паличкою, здатною відкрити двері Росії для повернення у клуб Великої сімки, що може стати вісімкою”.

 

Газпром” втрачає частку на ринку газу ЄС

Два найбільших постачальника природного газу в Європу, норвезький Equinor і російський “Газпром”, втратили свої частки ринку вперше щонайменше за чотири роки на тлі потроєння імпорту скрапленого природного газу (СПГ) за останні 10 місяців.

Про це повідомляє “Європейська правда” з посиланням на Reuters.

Імпорт СПГ в Європу підскочив на тлі нижчого, ніж очікувалося, спотового попиту з боку Азії, зокрема через що європейські ціни на газ впали до 10-річних мінімумів.

Частка СПГ серед газу, що постачається у Західну та Центральну Європу, зросла до 14% у період з жовтня 2018 року по серпень 2019 року з 5% за той же період 2017-18 років.

Частка норвезького газу знизилася до 33% з 38% – це багаторічний мінімум, показують підрахунки Refinitiv.

Частка “Газпрому” знизилася на 1%, до 32%. Але це було перше зниження з 2014-2015 рр., коли “Газпром” постраждав через низький попит на газ у Європі.

Частка СПГ зі США, який доставили в північно-західну Європу, становила 2% від загальної кількості постачань газу в регіон.

Незважаючи на втрату частки ринку, загальний експорт природного газу в Європу збільшився, оскільки регіон імпортував на 9% більше газу з жовтня по серпень порівняно з аналогічним періодом 2017-2018 років.

“Найбільша частина приросту, яку ми спостерігаємо в поточному році щодо постачань з Росії, припадає на Словаччину та Чехію – країни, які не мають прямого доступу до СПГ, і яким потрібно підготувати сховища на випадок, якщо транзит через Україну зупиниться з січня 2020 року”, – сказала Марина Циганкова, аналітик ринку газу.

Договір про транзит газу між Росією та Україною закінчиться наприкінці цього року. Відсутність прогресу в переговорах спонукає Європу накопичувати газ, щоб запобігти можливим перебоям у постачанні взимку.

 

Фінський суд відхилив апеляцію екологів щодо “Північного потоку-2”

Вищий адміністративний суд залишив у силі рішення Регіонального управління органів державної влади Південної Фінляндії, згідно з яким російський проєкт Nord Stream 2 AG може провести дві труби газопроводу по території економічної зони Фінляндії.

Про це повідомляє “Європейська правда” з посиланням на телерадіокомпанію Yle.

Зареєстрована в Польщі екологічна організація Client Earth Prawnicy dla Ziemi подала апеляцію на рішення Регіонального управління органів державної влади в адміністративний суд міста Вааса, який, у свою чергу, відмовився її розглядати. Причина відмови полягає в тому, що суд визнав територіальну діяльність екологічної організації такою, що не поширюється на економічну зону Фінляндії.

Вищий адміністративний суд негайно розглянув апеляцію. Згідно з висновком суду, процедура оцінки впливу будівництва газопроводу на навколишнє середовище, що стосується економічної зони Фінляндії, була проведена відповідно до міжнародних угод.

Проєкт “Північний потік-2” передбачає будівництво двох ниток газопроводу загальною потужністю 55 млрд куб. м газу на рік від узбережжя Росії через Балтійське море до Німеччини.

За планом газопровід хочуть запустити наприкінці 2019 року.

Як повідомлялося, вимоги Данії можуть відкласти “Пі

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Голосів: 1 Рейтинг: 5,00 out of 5)
Loading...
Переглядів: 723

коментарі закриті

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua