Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 6 січня 2019 року

Інформдень: 6 січня 2019 року

Бойовики уповільнили пропуск через КПВВ: жінки і діти мерзли у довжелезних чергах

Представники російських збройних формувань діючи в умовах грубого порушення прав людини, уповільнюють пропуск громадян через лінію розмежування та здійснюють накопичення людей і транспорту на тимчасово окупованій території України, передає УНН із посиланням на прес-центр ООС.

“Прикордонними підрозділами зі складу Об’єднаних сил забезпечено безперебійна робота контрольних пунктів в’їзду-виїзду та належний рівень безпеки для громадян. В той же час представники російських збройних формувань діючи в умовах грубого порушення прав людини, уповільнюють пропуск громадян через лінію розмежування та здійснюють накопичення людей і транспорту на тимчасово окупованій території України”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомили у прес-центрі, зі слів громадян, що слідували з тимчасово окупованої території України, прикордонникам зі складу Об’єднаних сил, стало відомо, що минулої доби російсько-окупаційні війська здійснювали пропуск в пріоритетному порядку лише окремої категорії осіб.

Решта громадян, за інформацією прес-центру, особливо люди похилого віку, жінки та діти, змушені в холодну пору тривалий час перебувати в довжелезних чергах перед блокпостами проросійських бойовиків та очікувати на виїзд з тимчасово окупованої території України.

Нагадаємо, вчора, після прибуття з тимчасово окупованої території України, на жаль, померло двоє громадян України, 65-річний чоловік та 79-річна жінка. Незважаючи на оперативні заходи по наданню невідкладної медичної допомоги нашим співвітчизникам, врятувати їх життя не вдалося.

 

Доба в ООС: 5 порушень режиму припинення вогню, проте без втрат та поранених

За добу 6 січня російські окупаційні війська 5 разів порушили режим припинення вогню.

Про це йдеться у ранковому зведенні штабу ООС.

“Опорні пункти наших військ були обстріляні противником з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї в районі хутора Вільний на Луганському напрямку, населених пунктів Новомихайлівка, Мар’їнка, Красногорівка на Донецькому напрямку та поблизу селища Гнутове на Маріупольському напрямку”, – йдеться у повідомленні.

У відповідь на провокації противника підрозділи Об’єднаних сил застосовували чергові вогневі засоби.

При цьому випадків застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами не обліковано.

Також у штабі повідомили, що упродовж минулої доби жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.

“За даними розвідки, 6 січня, один окупант загинув та один отримав поранення”, – зазначили у штабі ООС.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

“Незважаючи на погіршення погодних умов, українські військові продовжують надійно контролювати дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов повного припинення вогню”, – наголосили військові.

 

На Донбасі протягом дня зберігалася тиша

У неділю, 6 січня, станом на 18 годину російсько-окупаційні війська не порушували режим припинення вогню.

Про це повідомляє прес-центр ООС у вечірньому зведенні – Укрінформ.

“Протягом поточної доби, у період з 00.00 до 18.00, порушень режиму припинення вогню з боку російських окупаційних військ не обліковано”, – йдеться в повідомленні.

Водночас, відзначено в зведенні, незважаючи на погіршення погодних умов, українські військові продовжують надійно контролювати дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Ситуація в районі проведення ООС залишається під контролем українських військових.

 

Командувач ООС привітав українських воїнів з Різдвом

Командувач Об’єднаних сил генерал-лейтенант Сергій Наєв привітав із Різдвом Христовим воїнів Об’єднаних сил, мешканців Донецької та Луганської областей.

Про це повідомляє прес-центр Операції Об’єднаних Сил – Укрінформ.

“Різдво – народження надії на спасіння, надії на мир, надії на справедливість. …Нехай у це свято замовкнуть гармати та автоматні черги! Нехай бог дасть тишу і відпочинок, а духовне тепло Великого християнського свята – Різдва Христового наповнить ваші домівки миром та злагодою, розумінням та любов’ю. … У це чудове світле свято мрії стають реальністю, то ж нехай здійсниться і найзаповітніша – настане мир на нашій рідній землі після нашої перемоги!” – йдеться у привітанні.

 

Військові зворушливо привітали українців з Різдвом

Військовослужбовці ООС зняли зворушливе відеозвернення до українців з нагоди Різдвяних свят.

Відеоролик опублікували на сторінці штабу ООС у Facebook – Укрінформ.

“Сьогодні, коли український народ долає серйозні випробовування, надзвичайно важливими є єдність у справах і помислах, наполеглива праця заради добробуту нашого народу, зміцнення та розквіту Української держави”, – йдеться у вітанні.

Армійці зазначають, що наш народ демонструє всьому світові дивовижну силу волі та спільними зусиллями будує європейську країну.

Військові побажали найзаповітнішого: миру на нашій рідній землі після перемоги.

До привітань долучився також командувач Об’єднаних сил генерал-лейтенант Сергій Наєв.

“Нехай у це свято замовкнуть гармати та автоматні черги! Нехай Бог дасть тишу і відпочинок, а духовне тепло великого християнського свята – Різдва Христового – наповнить ваші домівки миром та злагодою, розумінням та любов’ю”, – звернувся до українців Наєв.

 

Канадські військові привітали українців із Різдвом

Дислоковані в Україні канадські військові привітали українців із Різдвом Христовим.

Відеопривітання розміщене на Facebook-сторінці Збройних сил Канади в Україні – Укрінформ.

У спеціальному відеокліпі канадські військові та допоміжний персонал українською мовою бажають веселого Різдва.

Як відомо, з 2015 року близько 200 канадських військовослужбовців навчають навичкам сучасного бою членів ЗСУ в рамках тренувальної місії UNIFIER. За три роки через канадське навчання пройшло більше 10.000 українських військових. Чинний мандат місії завершується у березні наступного року. Україна уже зробила запит на її продовження.

Окрім цього, канадські військові допомагають у реформуванні Збройних сил та Міністерства оборони України.

 

Томос вже в Україні

Ввечері в неділю, 6 січня, у Києві приземлився літак з Томосом про автокефалію Православної церкви України.

Про це в прямому ефірі повідомив Прямий канал.

Як зазначила кореспондент каналу, кортеж з Томосом вже прямує до Софії Київської.

Як повідомлялося, сьогодні, 6 січня 2019 року у патріаршому храмі Святого Георгія в Стамбулі відбулася церемонія передачі Томоса про автокефалію об’єднаної Православної церкви України. Вселенський патріарх Варфоломій передав Томос митрополиту Київському і Всієї України Епіфанію.

У соборі Святої Софії у Києві 15 грудня 2018 року відбувся Об’єднавчий собор православних церков України. На ньому духовенство УПЦ Київського патріархату, УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви створили єдину помісну Православну церкву України, ухвалили її статут і обрали предстоятеля – митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

 

Цієї зими нам, як нації, вперше повернули те, що належало по праву – Забужко

Відома українська письменниця Оксана Забужко привітала співвітчизників із надзвичайно важливою подією – отриманням Томосу про автокефалію Православної церкви.

Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Вітаю всіх українців! (Оце так Різдво! Оце поколядували наші в Цареграді, – аж на небі звеселились, і в Києві сонечко, вперше за місяць, виглянуло!”, – зазначила Забужко.

На її думку, ця подія (отримання Томосу – ред.) має епохальну вагу не тільки в церковній історії, і навіть не тільки в історії “великої і ще не закінченої” українсько-російської війни, чи історії модерної Європи. Але є й ще один важливий аспект, на який звертаємо незаслужено мало уваги. Після 15 грудня люди несподівано стали згадувати забуті історії своїх предків, потерпілих у 1930-ті за Українську автокефальну церкву.

“Раптом виявилося, що це важливо – оце відтерпле почуття “історичної справедливости”: важливо бачити, що вона дійсно є, в реальності, а не на білбордах негідників, яким, на добрий лад, місце у в’язниці. Що Божі млини мелють помалу, зате певно. Що історія має сенс – навіть така жахна й кривава, якою була наша в 20-му ст. Якщо вдуматися, канонічне відновлення своєї Помісної Церкви – це, по суті, перший системний акт Реституції, на який спромоглась Україна після 1991 р. А тим самим – і перший серйозний крок до реабілітації нашої прибитої-згніченої-споневаженої правової свідомості”, – підкреслила письменниця.

Забужко наголосила, що там, де ще вчора чинилися масові злочини проти людяності, а після того впродовж трьох поколінь панувала мовчанка, – там правової держави постати не може за визначенням: на іноземні ґранти вона не будується.

“Щоб була правова держава, спочатку в суспільстві має утвердитися правова свідомість – із виразним розумінням, що крадене, на довгу дистанцію, ніколи “не платиться”, і його завжди доведеться повертати: навіть якщо крадене – це ціла церква, злодій – ціла імперія, а термін давности – 333 роки. Цієї зими нам, як нації, вперше вернули те, що належало нам по праву. Вдумаймося в ці слова: по праву”, – відзначила вона.

Як повідомлялося, Вселенський патріарх Варфоломій у суботу, 5 січня, підписав Томос про автокефалію Православної церкви України. В неділю, 6 січня, в Патріаршому храмі Святого Георгія відбулося вручення Томосу та божественна літургія, яку спільно відправили Вселенський патріарх Варфоломій та предстоятель Православної церкви України, митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

 

Погрози Кирила Вселенському патріарху є ознакою слабкості – Філарет

Лист з погрозами патріарху Варфоломію від глави Російської православної церкви є ознакою слабкості Кирила.

Про це сказав почесний патріарх Православної Церкви в Україні Філарет в інтерв’ю телеканалу “Прямий”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Московські патріархи йшли проти волі Божої і терплять крах. От останній виступ патріарха Кирила проти Вселенського патріаха. Я коли прочитав те, що написав патріарху Варфоломію патріарх Кирил (він пригрозив Варфоломію “страшним судом” за Томос Україні – ред.), подумав: до якої низькості опустився патріарх, що виступає проти свого співбрата – Вселенського патріарха, і так його принижує. І це є ознака слабкості. Сильна людина, сильна держава ніколи не погрожує”, – підкреслив Філарет.

Як повідомлялося, 6 січня 2019 року у патріаршому храмі Святого Георгія в Стамбулі відбулася церемонія передачі Томоса про автокефалію об’єднаної Православної церкви України. Вселенський патріарх Варфоломій передав Томос митрополиту Київському і Всієї України Епіфанію.

У соборі Святої Софії у Києві 15 грудня 2018 року відбувся Об’єднавчий собор православних церков України. На ньому духовенство УПЦ Київського патріархату, УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви створили єдину помісну Православну церкву України, ухвалили її статут і обрали предстоятеля – митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

 

Філарет: Захоплення храмів УПЦ МП – не наш шлях

Захоплення церков УПЦ МП в Україні не відбудеться, перехід здійснюватиметься мирним шляхом.

На цьому наголосив почесний патріарх ПЦУ Філарет в інтерв’ю телеканалу “Прямий”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми будемо робити все, щоб ніякого протистояння не було. Ми не хочемо силою захоплювати чи храми, чи лаври. Це – не наш шлях. Але те, що ми об’єднаємося, я тільки переконаний, що це буде. Бо зараз уже багато парафій по всій Україні переходять в Українську Православну Церкву – автокефальну, визнану Вселенським патріархом. І так поступово будуть переходити не тільки парафії, а й архиєреї, тому що у них іншого шляху не буде. Буде все законно”, – сказав Філарет.

Водночас він зазначив, що Москва на цьому тлі хоче створювати в Україні конфлікти з метою мати привід для втручання.

“Тепер уже не звинувачують, що російська мова в Україні зазнає утисків, тепер хочуть, щоб виглядало так, ніби православні українці зазнають утисків з боку автокефальної Української Церкви. Ми будемо намагатись не давати їм приводів для цього”, – запевнив Філарет.

 

Філарет: Українську церкву визнають патріархатом

Почесний патріарх Православної Церкви в Україні Філарет вірить, що Українську церкву визнають патріархатом і розколу у світовому православ’ї не буде.

Таке переконання він висловив в інтерв’ю телеканалу “Прямий”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Поки що нас визнали як митрополію, і ми з цим згідні. Хоч ми 25 років були патріархатом, але зараз погодились на те, що ми – митрополія, але митрополія для всього православ’я. Ми маємо претензію на патріархат тому, що ми – велика церква. Ми маємо надію, що Українську Церкву з часом константинопольський Вселенський патріарх визнає і патріархатом. Це – майбутнє, але це буде”, – сказав Філарет.

За його словами, з отриманням Томосу про автокефалію української церкви значна, більша частина православних церков увійде у спілкування з нею.

“Частина помісних церков, а також російська церква, антіохійська церква та деякі інші не ввійдуть у спілкування з українською церквою, але це – тимчасово. Поступово всі ввійдуть в молитовне єднання і з Вселенським патріархом, і з українською церквою. В тому числі і російська, тому що іншого шляху нема. Раз ми православні, то повинні триматись єдності”, – підкреслив Патріарх.

Він зазначив, що той, хто не тримається єдності, може опинитися в розколі.

“Може трапитись, що російська церква, яка звинувачувала нас в розколі, сама може опинитися на деякий час в розколі… Але ж вона не буде вже великою, бо українська церква від неї відокремиться. Вона вже відокремилась, і тому вже російська церква не така велика, якою вона була. А раз вона не велика, то вона і впливу не буде мати, змушена буде під тиском і єпископів, і віруючих, і духовенства шукати єдності з усім православ’ям”, – сказав Філарет.

Його Святість висловив переконання, що розколу, розділення на віки у православ’ї не буде.

 

Наша церква стане другою по величині серед правосланих у світі – Філарет

Рано чи пізно українці об’єднаються в одну велику церкву, що стане другою по величині у світі серед православних церков.

Таке переконання висловив почесний патріарх ПЦУ Філарет в інтерв’ю телеканалу “Прямий”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Об’єднання всіх православних українців обов’язково буде. Іншого шляху немає. Раз є держава, є своя українська церква, то православні мусять належати до цієї церкви. Зараз багато українців належать до російської православної церкви – під виглядом української. А ось тепер, коли ми отримали Томос і в Україні проголошена одна православна церква, то українські віруючі будуть приєднуватися до Української Православної Церкви”, – сказав Філарет.

Він зазначив, утім, що таке об’єднання може затягнутися, але воно буде.

“Це не значить, що в Україні не буде існувати російська православна церква. Буде. Але вона буде маленька, невелика”, – підкреслив Філарет.

Він додав, що вона буде мати такі ж права, як і українська православна церква.

“Але працювати нам треба багато, тому що силою не можна привести до єдності, як і ворожнечею, і звинувачуваннями. Цього не повинно бути, тому що об’єднує людей любов, а гріх роз’єднує. Якщо ми хочемо об’єднатись, треба любити один одного, не поминати минуле”, – наголосив Філарет.

Він закликав духовенство, єпископів, віруючих УПЦ ставитись з любов’ю до віруючих РПЦ в Україні.

“Тоді ми з’єднаємось і створимо велику церкву. Українська церква після об’єднання всіх православних українців буде другою після російської церкви по величині… А це значить, що вона буде відігравати у світовому православ’ї відповідну роль, тому що вона – велика. Так само, як і Україна. Україна через церкву зміцниться. І церква повинна впливати на наше суспільство морально – викорінювати неправду, несправедливість, корупцію, будувати справедливе життя на державних законах”, – сказав Його Святість.

 

Митрополит Епіфаній у Константинополі закликає церкви молитися за мир в Україні

Предстоятель новоствореної Православної церкви України митрополит Епіфаній у Константинополі закликав церкви молитися за мир в Україні та за українських полонених.

Про це він сказав після отримання з рук Вселенського патріарха Варфоломія Томоса про автокефалію Православної церкви України, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Разом з молитвами подяки ми також сьогодні підносимо до Бога прохання про наш український народ, який вже 5 років страждає від війни, принесеної ззовні в наш мирний дім. Ми просимо вашу Всесвітність, всю Матір-церкву та всі помісні церкви молитися про справедливий мир для України і віримо, що як Бог почув наші спільні молитви про мир і єдність для нашої церкви та виконав на благо те, про що ми просили, так і почує в ці молитви і дасть державі нашій мир”, – сказав Епіфаній.

Він зазначив, що особливо у молитвах просить Божої допомоги для тих українців, які зараз терплять полон, несправедливе ув’язнення чи переслідування, страждає від війни та поневолення.

Митрополит наголосив, що завдяки підтримці Вселенського патріарха Варфоломія, Священного синоду та підтримці української держави і Президента Петра Порошенка, розділення, яке донедавна мало місце в нашій церкві, усунене . “І єднання відновлене. Видимою ознакою цього є ми, українські ієрархи, хто на ваше запрошення, Ваше всесвятості, прибули сюди”, – додав він.

Як повідомлялося, у Софійському соборі Києва 15 грудня відбувся Об’єднавчий собор зі створення єдиної української помісної православної церкви, який обрав її предстоятелем митрополита Епіфанія. Тоді Вселенський патріарх Варфоломій запросив митрополита Епіфанія на вручення Томоса у Константинополь. У Константинополі 5 січня вселенський патріарх Варфоломій у патріаршому храмі Святого Георгія на території Вселенського патріархату підписав Томос про автокефалію Православної Церкви в Україні. Вручення підписаного томоса предстоятелю УПЦ митрополиту Епіфанію відбулося вранці 6 січня.

 

Справедливість відновлена, і українська церква зросла та утвердилася — Епіфаній

Справедливість відновлена, і українська церква нарешті зросла та утвердилася.

Про це предстоятель новоствореної Православної церкви України митрополит Епіфаній сказав, отримавши від Вселенського Патріарха Варфоломія Томос про автокефалію Православної церкви України, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Тож як після темряви нічної знову сходить сонце, завдяки мудрості Вашої Всесвятості та священного синоду, великою матір’ю-церквою Христовою усунута несправедливість, а справедливість відновлена. І нині дочка українська з волі Божої та завдяки турботі нашої церкви-матері зросла та утвердилася”, – зазначив Епіфаній.

За його словами, саме на Об’єднавчому соборі православних церков України, який пройшов у соборі Святої Софії у Києві 15 грудня, відбулася справжня подія об’єднання. На ньому духовенство УПЦ Київського патріархату, УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви створили єдину помісну Православну церкву України.

“Колись ми були поділені, а тепер ми єдині. Тому як раніше інші дочки великої церкви Христової , зокрема в країнах балканських, зверталися до цього апостольського, Вселенського патріаршого престолу за благословенням на автокефальний устрій свого життя і отримали те, чого просили, так і наша помісна церква звернулася до Вашої Всесвятості і отримала те, чого просила. Благословенна ця мить”, – сказав Епіфаній.

Як повідомлялося, Вселенський патріарх Варфоломій у суботу, 5 січня, підписав Томос про автокефалію Православної церкви України. Згідно з цим документом, Вселенський патріархат проголошує створену в межах України автокефальну Церкву своєю духовною донькою з кафедрою у Києві.

17 квітня 2018 року Президент України Петро Порошенко вперше заявив про офіційне прохання до Вселенського патріарха про надання автокефалії. Рішення надати Томос про автокефалію православній церкві в Україні було ухвалене Синодом Вселенського патріархату 11 жовтня.

Російська православна церква та очільники Української православної церкви Московського патріархату відмовилися визнавати рішення Вселенського патріархату та чинили опір процесу. Утім, 3 листопада Президент Петро Порошенко та Вселенський патріарх Варфоломій підписали у Константинополі Угоду про співпрацю та взаємодію між Україною та Вселенським патріархатом.

Віримо, що у 2019-му об’єднаємо українське православ’я та отримаємо мир – Епіфаній

Митрополит Київський і всієї України Епіфаній вірить, що у 2019 році українське православ’я об’єднається навколо київського престолу, а в Україні запанує мир.

Про це він сказав у привітанні з Різдвом Христовим, оприлюдненому на сайті Президента України – Укрінформ.

“Ми святкуємо не тільки цю велику радість приходу у світ нашого Спасителя, який прийшов заради нашого спасіння. Ми радіємо і покладаємо в подальшому нашу надію на Бога і віримо, що в прийдешньому новому 2019 році, отримавши цей великий дар – визнання автокефалії Української Православної Церкви, ми об’єднаємо все українське православ’я навколо київського престолу”, – наголосив Епіфаній.

Він також додав: “Ми віримо в те, що в наступному році запанує той довгоочікуваний мир в Україні: буде завершена війна на Сході, ми повернемо окуповані території, повернемо Крим, і все в нас буде йти так, як ми цього прагнемо, бо Господь засвідчив до цього часу, сприяючи і допомагаючи нам у цьому”.

Як повідомлялося, сьогодні, 6 січня 2019 року у патріаршому храмі Святого Георгія в Стамбулі відбулася церемонія передачі Томоса про автокефалію об’єднаної Православної церкви України. Вселенський патріарх Варфоломій передав Томос митрополиту Київському і Всієї України Епіфанію.

У соборі Святої Софії у Києві 15 грудня 2018 року відбувся Об’єднавчий собор православних церков України. На ньому духовенство УПЦ Київського патріархату, УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви створили єдину помісну Православну церкву України, ухвалили її статут і обрали предстоятеля – митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

 

Варфоломій: Бажаю, щоб Ісус, який приніс мир на землю, приніс мир в Україну

Вселенський Патріарх Варфоломій привітав українців з отриманням Томоса та Різдвоми Христовим.

Його вітання оприлюднене на офіційному сайті Призидента України – Укрінформ.

“Ви народилися для Христа, але хрещення отримали від Константинополя. Бажаю, щоби маленький Ісус, який приніс мир на землю, приніс мир в Україну. Благодать новонародженого Спасителя хай благословить всіх українців у новому, 2019 році”, – побажав Вселенський Патріарх Варфоломій.

Він підкреслив, що “підписання Томосу – це особлива місія. І це радість не тільки для українців, які живуть в Україні, але і за її межами”.

“Я буду завжди молитися за Україну, як і робив це до сьогоднішнього дня”, – сказав Вселенський патріарх.

Як повідомлялося, сьогодні, 6 січня 2019 року у патріаршому храмі Святого Георгія в Стамбулі відбулася церемонія передачі Томоса про автокефалію об’єднаної Православної церкви України. Вселенський патріарх Варфоломій передав Томос митрополиту Київському і Всієї України Епіфанію.

У соборі Святої Софії у Києві 15 грудня 2018 року відбувся Об’єднавчий собор православних церков України. На ньому духовенство УПЦ Київського патріархату, УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви створили єдину помісну Православну церкву України, ухвалили її статут і обрали предстоятеля – митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

 

Господь зробив нам величезний подарунок на Святвечір — Порошенко

Президент України Петро Порошенко вважає, що отримання Томоса про автокефалії є великим подарунком Бога народу.

Про це він зазначив у зверненні після церемонії вручення 6 січня Томоса в Стамбулі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Сьогодні Господь на Святвечір нам зробив величезний подарунок, і сьогодні абсолютна більшість українців абсолютна щаслива. Я вітаю всіх вас зі святом”, – сказав Глава держави. Він подякував Вселенському патріарху Варфоломію та Священному синоду, предстоятелям українських церков, його святості Філарету та його Блаженству Макарію, ієрархам церков, які доклали зусиль для того, щоб цей день став можливим.

“Сьогодні в цьому місці був Бог – і ми це відчували. Бо без Божої допомоги та ласки цього б не відбулося”, – додав Порошенко.

Глава держави зазначив, що спостерігав за обличчями тих людей, які були у церкві, і бачив, що вони були дійсно щасливі.

Як повідомлялося, сьогодні, 6 січня 2019 року у патріаршому храмі Святого Георгія в Стамбулі відбулася церемонія передачі Томоса про автокефалію об’єднаної Православної церкви України. Вселенський патріарх Варфоломій передав Томос митрополиту Київському і Всієї України Епіфанію.

У соборі Святої Софії у Києві 15 грудня 2018 року відбувся Об’єднавчий собор православних церков України. На ньому духовенство УПЦ Київського патріархату, УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви створили єдину помісну Православну церкву України, ухвалили її статут і обрали предстоятеля – митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

 

Порошенко запрошує українців на Софійську площу – разом молитись за ПЦУ

Президент України Петро Порошенко вкотре привітав співвітчизників із тим, що Автокефальна Православна Церква України отримала Томос, та закликав 7 січня о 10-й ранку зібратися на Софійській площі, аби спільно помолитись.

Про це він написав на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Завтра у величне свято Різдва Христового Предстоятель Православної Церкви України Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній звершить Божественну літургію – історичну та знакову для всієї України. Закликаю всіх небайдужих українців зібратись 7 січня о 10 ранку на Софійському майдані, аби спільно помолитись Господу Богу за те, що відродив та утвердив Єдину Помісну Православну Церкву України”, – зазначив Президент.

Як повідомлялося, Вселенський патріарх Варфоломій у суботу, 5 січня, підписав Томос про автокефалію Православної церкви України.

В неділю, 6 січня, в Патріаршому храмі Святого Георгія у Стамбулі відбулося вручення Томоса та божественна літургія, яку спільно відправили Вселенський патріарх Варфоломій та предстоятель Православної церкви України, митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

 

Муфтій Саїд Ісмагілов привітав православних християн з отриманням Томоса

Муфтій Духовного управління мусульман України “Умма” Саїд Ісмагілов привітав православних християн з отриманням Томосу про автокефалію помісної Православної церкви України.

Про це муфтій написав у на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

«Від імені мусульман України, вітаю православних християн з отриманням Томосу про автокефалію Української Помісної Православної Церкви! Ця подія вже увійшла в історію України як великий крок з розбудови не лише незалежної та всесвітньо визнаної Православної Церкви, але і як великий крок по розбудові та зміцненню незалежної Української Держави», – зазначив він.

Муфтій падкреслив, що саме в століття Соборності України, яке ми будемо відзначати цього року, українська нація здобула “один з найпотужніших духовних чинників, що забезпечуватиме та охоронятиме справжню незалежність України – Помісну Православну Церкву”.

Він також побажав митрополиту Київському та всієї України блаженнійшому Епіфанію плідної роботи у подальшій розбудові Церкви, та висловив сподівання на подальше поглиблення міжрелігійного діалогу та плідної співпраці між християнами та мусульманами України.

“Всевишній Господь у Священному Корані констатує, що християнство та іслам є близькими релігіями, і між нами багато спільного, особливо в духовно-моральних цінностях та традиціях доброчинності”, – написав муфтій Саїд Ісмагілов.

 

Глава УГКЦ вітає українців з Томосом: Ми можемо збудувати майбутнє

Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав привітав українців із врученням Томосу про надання Константинополем автокефалії Православній Церкві України – Укрінформ.

Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ з посиланням на щорічне різдвяне інтерв’ю для «5 каналу», яке вийде в ефір напередодні Різдва.

“Вітаю братів православних з цією, без перебільшення, історичною подією, на яку чекало наше суспільство, зокрема православна спільнота, впродовж століть. І Матірна Церква древнього Константинополя зробила крок назустріч своїм дітям в Україні», – сказав Предстоятель

За словами Блаженнішого Святослава, завдяки цій історичній події православні, греко-католики зможуть краще пізнати свою тотожність, ким “ми є як діти нашої Київської Церкви. Ми зможемо відкрити правду про наше коріння».

Бо дуже часто, нагадав духовний лідер українців, історія Київського християнства або була замовчувана, або була зманіпульована в угоду тим чи іншим імперським геополітичним інтересам і перетворена на ідеологію.

«Ми не можемо змінити історію, – наголосив Блаженніший Святослав, – але ми можемо збудувати майбутнє. І тому ось це визнання Церкви-матері, що її київська дочка дозріла для того, аби бути самостійною автокефальною Церквою, перш за все у православному контексті розуміння цього поняття, є дуже важливим. Це знак зрілості».

Глава УГКЦ також відзначив, що це також гарна нагода нарешті вийти з внутрішньої ізоляції і заговорити потужним голосом до світового християнства. «І тут я сподіваюся, що УГКЦ і наша сестра Православна Церква України будемо разом одним голосом говорити правду про Україну, правду про наші болі і страждання», – додав Предстоятель УГКЦ.

Також Глава Церкви бачить у об’єднанні православних Церков України здатність України перемогти російського агресора. «Чому? Бо коли ми зростаємо у внутрішній єдності, єдності, яка консолідує наш народ, усуває лінії роздорів, розколів, які є між нами, ми стаємо сильнішими. Наша християнська єдність може стати необхідною платформою для єдності народної, суспільної, єдності державної. І тоді, безперечно, ми зможемо протистояти всім зовнішнім силам, які намагаються знищити нашу церковну, національну тотожність, а також знищити нашу з вами державність – соборність українського народу, століття відновлення якої ми урочисто святкуватимемо в цьому році», – вважає Блаженніший Святослав.

 

Митрополит Канади порівняв передачу Томоса із хрещенням Русі

Значення передачі Томоса про автокефалію об’єднаної Православної церкви України співставне у масштабі історичного впливу лише із хрещенням Русі.

Таку думку висловив Первоієрарх української Православної церкви в Канаді Юрій, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Отримання Православною церквою України Томоса поступається у значенні як історичної події лише хрещенню Київської Русі. Це – символ духовної незалежності усередині незалежної держави”, – сказав митрополит Юрій.

Він наголосив, що отримання Томоса свідчить одночасно про “незалежність та єдність”. “Православна церква України стає п’ятнадцятою адміністративною одиницею серед однієї Православної церкви, рівною серед усіх інших”, – зазначив Первоієрарх.

Як повідомлялося, 6 січня 2019 року у патріаршому храмі Святого Георгія в Стамбулі відбулася церемонія передачі Томоса про автокефалію об’єднаної Православної церкви України. Вселенський патріарх Варфоломій передав Томос митрополиту Київському і Всієї України Епіфанію.

У соборі Святої Софії у Києві 15 грудня 2018 року відбувся Об’єднавчий собор православних церков України. На ньому духовенство УПЦ Київського патріархату, УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви створили єдину помісну Православну церкву України, ухвалили її статут і обрали предстоятеля – митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

 

Україна відійшла від Росії і в релігійній сфері – австрійські ЗМІ

Передача Вселенським патріархом Варфоломієм Томоса про автокефалію об’єднаної Православної церкви України є історичною подією для України, яка через 27 років після здобуття незалежності відходить від Москви і в релігійній сфері.

Про це пише католицьке інформагентство Австрії Kathpress – Укрінформ.

“Незважаючи на різкі протести з боку Москви, історичний факт для України: Вселенський Патріарх Константинополя офіційно визнав нову Православну церкву східноєвропейської країни та надав їй повну автономію (автокефалію). Почесний голова світового православ’я підписав відповідний указ у суботу в Стамбулі… Через 27 років після здобуття незалежності Україна відходить від Москви і в релігійній сфері. Українська Церква офіційно стає рівною з усіма іншими існуючими 14 православними національними церквами”, – йдеться у повідомленні.

Інформагентство відзначило і той факт, що у церемонії підписання Томосу у патріаршому храмі Святого Георгія в Стамбулі взяли участь, зокрема, Президент України Петро Порошенко та спікер парламенту Андрій Парубій.

“Згідно з опитуваннями, більшість українців вважають створення незалежної православної національної церкви найважливішою національною подією 2018 року. Через анексію Росією українського півострову Крим у 2014 році та триваючі бої між підтримуваними Москвою та українськими солдатами на сході України, заклик до власної церкви ставав все голоснішим і голоснішим”, – пише Kathpress.

Зазначається, що Російська православна церква намагалася перешкодити вищому церковно-правовому визнанню Константинополем нової Православної церкви України та зберегти верховну владу на цією країною. При цьому нагадується, що саме Київ вважається “колискою російського православ’я”: “У 988 р. звідти почалася християнізація колишньої східнослов’янської імперії”.

Як повідомлялося, сьогодні, 6 січня 2019 року у патріаршому храмі Святого Георгія в Стамбулі відбулася церемонія передачі Томоса про автокефалію об’єднаної Православної церкви України. Вселенський патріарх Варфоломій передав Томос митрополиту Київському і Всієї України Епіфанію.

У соборі Святої Софії у Києві 15 грудня 2018 року відбувся Об’єднавчий собор православних церков України. На ньому духовенство УПЦ Київського патріархату, УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви створили єдину помісну Православну церкву України, ухвалили її статут і обрали предстоятеля – митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

 

Польські ЗМІ: автокефалія української церкви стала фактом

Незалежність української православної церкви від Росії стала фактом.

Про це пишуть польські ЗМІ, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

Як зазначає видання Gazeta Wyborcza, підписуючи Томос, Вселенський патріарх Варфоломій дав українській православній церкві незалежність, роблячи її повністю незалежною від Москви.

Видання зауважує, що проти надання автокефалії українській церкві дуже рішуче виступала Російська православна церква, яка до сьогодні відігравала домінуючу роль у релігійному житті України. Адже УПЦ (МП) підпорядковано в Україні більшість парафій та монастирів. Часопис зазначає, що українська влада вимагає, аби “українська” церква Московського патріархату змінила назву на “російську”, визнаючи свою залежність від Росії, яка веде війну з Україною, окупувавши частину її території. Як звертається увага, патріарх РПЦ Кіріл у своєму листі до Константинопольського патріарха Варфоломія апелював, що слово “російська” у назві церкви принижує релігійну організацію в очах українців.

Як підкреслює Gazeta Wyborcza, після формального визнання незалежності слід очікувати на перехід “московського” майна в “українські” руки, що президент Росії Володимир Путін уже назвав “грабунком”. Видання звертає увагу, що згідно з українським законодавством церкви в Україні належать релігійним громадам, і лише вони вирішують, якому патріарху підпорядковуватися. Натомість монастирі є власністю держави, яку церква лише орендує.

“Незважаючи на це, “московські” ієрархи наголошують, що захищатимуть “своє” силою”, – констатує польський часопис.

Польське видання також підкреслює, що автокефалія України “струсонула” світове православ’я. Зокрема у Москві кажуть, що тепер саме РПЦ є світовим центром православ’я, навколо якого повинні зосередитися всі інші церкви, відмовляючись підкорятися Вселенському патріархові. У цьому контексті польська газета зауважує, що на боці Москви стала і Польська автокефальна православна церква.

Польське агентство преси (РАР) звертає увагу, що в недільній урочистості передачі Україні Томоса, що було останнім етапом надання Українській церкві незалежності, брало участь керівництво України на чолі з Президентом Петром Порошенком.

Польське агентство наголошує, що Томос передано митрополиту Епіфанію в день Святої Вечері 6 січня.

РАР звертає увагу на те, що РПЦ протидіє автокефалії для Української церкви, вважаючи Україну своєю канонічною територією. Інформується, що на сьогодні УПЦ (МП) має в Україні 11,9 тис. своїх парафій, а новостворена українська церква – 5,5 тисячі. Водночас зауважується, що після оголошення Томоса до Української церкви почали приєднуватися парафії, які належали УПЦ (МП): донині це вже зробили 40 парафій.

 

На Дніпропетровщині УПЦ МП звільнив настоятеля та кліриків за “ухилення в розкол”

На Дніпропетровщині трьом священикам УПЦ МП – настоятелю та клірикам Свято-Покровського храму с. Рубанівське Васильківського району – заборонили служіння за «ухилення у розкол».

Про це повідомив сайт Дніпропетровської єпархії УПЦ МП – Укрінформ.

«Наказом Керуючого Дніпропетровською єпархією Української Православної Церкви митрополита Дніпропетровського і Павлоградського Іринея настоятель та клірики Свято-Покровського храму с. Рубанівське Васильківського району Дніпропетровської області: протоієрей Василь Пишний, священик Володимир Дерев’янко та священик Павло Тєпін, на підставі 10, 11 та 39-го правила святих Апостолів, 2-го правила Антиохійського Собору, за ухилення у розкол, грубе порушення присяги священнослужителя … звільняються з посади настоятеля та кліриків … та забороняються у священнослужінні без права причастя Святих Христових Таїн”, – йдеться в повідомленні єпарїії.

Раніше у ЗМІ була оприлюднена інформація про перехід цього храму до помісної Православної церкви України. Вказував на це й ресурс РІСУ, позначивши її на карті переходів до ПЦУ від УПЦ МП ще 15 грудня 2018 року.

Однак, Дніпропетровська єпархієя УПЦ МП 28 грудня 2018 року дала спростування цього.

Свято-Покровський храм (Червона церква) у Рубанівському збудовано на кошти спадкової дворянки Катерини Павлівни Василенко над похованням її чоловіка – губернського та повітового гласного Івана Григоровича Василенка в середині 19 сторіччя. Вона також заснувала Знаменський монастир.

У радянські часи храм пережив розруху і перебудови, а в 1991 році після відновлення знову став чинним. Наразі тут покояться мощі ігумені Знам’янського монастиря Єлизавети і священномученика ієрея Олександра, змученого більшовиками в 1918 році. Поблизу будівлі залишилися поховання священиків і засновника села козака Рубана. На території храму розташований історико-культурний заповідник, упорядковується фруктовий сад, город, квітники, у дворі знаходиться колодязь.

Поруч з церквою влаштовано музей-хату Івана Манжури, відновлено надгробки поховань священиків, життя і діяльність яких пов’язана з Червоною церквою, будуються нові споруди церковного комплексу.

Як повідомлялося, у соборі Святої Софії у Києві 15 грудня 2018 року відбувся Об’єднавчий собор православних церков України. На ньому духовенство УПЦ Київського патріархату, УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви створили єдину помісну Православну церкву України, ухвалили її статут і обрали предстоятеля – митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

Сьогодні, 6 січня 2019 року у патріаршому храмі Святого Георгія в Стамбулі відбулася церемонія передачі Томоса про автокефалію об’єднаної Православної церкви України. Вселенський патріарх Варфоломій передав Томос митрополиту Київському і Всієї України Епіфанію.

В УПЦ МП и РПЦ звинуватили Варфоломія за надання Томосу Православній церкві України та заявили, що він “ухилився в розкол”.

 

Парубій розповів, як Рада допомагатиме українській православній церкві

Верховна Рада і надалі виконуватиме свої функції, які сприятимуть об’єднанню української православної церкви.

На цьому наголосив Голова ВРУ Андрій Парубій після передачі Вселенським патріархом Варфоломієм Томоса про автокефалію Православної церкви України предстоятелю новоствореної ПЦУ митрополиту Епіфанію, повідомляє кореспондент Укрінформу

“Врегулювання таких питань є не втручанням держави у справи церкви, а навпаки виконанням своїх обов’язків. Можу запевнити, що Верховна Рада і надалі буде виконувати свої обов’язки, щоб був мир і благополуччя у церковному житті України і щоб українська єдина церква змогла об’єднати усіх”, – сказав Парубій.

Він нагадав, що законопроект про перехід парафій Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) до нової Православної церкви України вже підготовлений. “Для громад надзвичайно важливо, щоб цей перехід відбувався законно і максимально безболісно і безконфліктно. І наше завдання як найвищого законодавчого органу, моє завдання, щоб це законопроект був прийнятий якнайшвидше, щоб спростити механізм переходу для всіх громад по всій Україні від сходу до заходу”, – сказав голова парламенту. Водночас він запевнив, що ВР щодо цього законопроекту перебуває у постійному контакті з церквою і готова реагувати на усі її пропозиції та прохання.

Як повідомляв Укрінформ, Голова Верховної Ради Андрій Парубій у Стамбулі заявив, що у січні планує внести на розгляд народних депутатів законопроект про врегулювання процедури переходу парафій Московського патріархату до Православної церкви України.

Українська делегація на чолі з Президентом Петром Порошенком 5-6 січня перебуває з робочим візитом у Стамбулі, де відбудеться підписання Томоса Вселенським патріархом Варфоломієм та вручення документа предстоятелю ПЦУ Епіфанію.

У соборі Святої Софії у Києві 15 грудня відбувся Об’єднавчий собор православних церков України. На ньому духовенство УПЦ Київського патріархату, УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви створили єдину помісну Православну церкву України, ухвалили її статут і обрали предстоятеля – митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

Відомо, що черговий пленарних тиждень Верховної Ради заплановано на 15-18 січня.

 

Варфоломій назавжди залишиться в історії православної церкви – Порошенко

Президент Петро Порошенко переконаний, що Вселенський патріарх Варфоломій як провідник православних вірян назавжди залишиться в історії церкви і в історії православних народів.

Про це він заявив у зверненні після церемонії вручення Томоса в Стамбулі 6 січня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Радіємо, що Вселенський Патріарх, як духовний провідник сотень мільйонів православного люду, як постать глобального масштабу, почув наш голос і наші прохання. Невтомна праця Його Всесвятості на духовній ниві назавжди залишиться в історії Церкви і в історії народів, особливо православних”, – підкреслив Порошенко.

Як раніше повідомлялося, сьогодні, 6 січня 2019 року у патріаршому храмі Святого Георгія в Стамбулі відбулася церемонія передачі Томоса про автокефалію об’єднаної Православної церкви України. Вселенський патріарх Варфоломій передав Томос митрополиту Київському і Всієї України Епіфанію.

У соборі Святої Софії у Києві 15 грудня 2018 року відбувся Об’єднавчий собор православних церков України. На ньому духовенство УПЦ Київського патріархату, УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви створили єдину помісну Православну церкву України, ухвалили її статут і обрали предстоятеля – митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

 

Москва розгнівана, бо Константинополь відхилив її претензії до України — Порошенко

Москва дуже розгнівана на Константинополь, бо він відхилив будь-які претензії Росії до України як її канонічної території.

Про це Президент Петро Порошенко заявив у інтерв’ю грецькій газеті TаNеа, розкритикувавши заяви РФ про нібито фінансові вигоди, які Вселенський Патріархат отримав від процедури надання Томоса, повідомляє прес-служба глави держави – Укрінформ.

«Кремль вкладає всі зусилля в свій образ, ніби він бездоганний, непереможний і всемогутній. Це просто ще одна підробка. Тому Москва дуже розгнівана на Константинополь, бо він відхилив будь-які претензії Росії щодо України як її канонічної території», – сказав Порошенко.

Він зазначив, що після усіх подій навіть не очікував від Москви чогось іншого. «У таких твердженнях немає нічого здорового. Вони є злом як таким. Але, чесно кажучи, після років російської агресії і нашої боротьби за відновлення суверенітету і територіальної цілісності, ми не очікували нічого іншого від Москви. Той, хто пригадує російські історії про «зелених чоловіків» у Криму, «відпочиваючих» на Донбасі, MH-17 і Солсбері, не повинен знову потрапити у пастку Кремля», – сказав Порошенко.

Глава держави нагадав, що російське керівництво відоме своєю брехливістю та фальшивими новинами. “Багато разів вони були спіймані на гарячому, поширюючи брехню, але вони продовжують. Сама природа війни, яку Путін і його режим ведуть проти демократичного світу, передбачає дискредитацію, маркування і підробки», – додав він.

Водночас Президент зауважив, що ця підробка, створена Кремлем, є досить показовою, оскільки показує, як Москва сприймає світ. «Вони вважають, що без фінансової винагороди нічого неможливо. Я вважаю, що коли справа стосується впевненості і віри в Бога, і особливо відновлення історичної правди, немає місця для фінансових вигод. Ті, хто думають по-іншому або пропагують такі фейки, є слугами Кремля в його прагненні проти незалежності України і вільного світу як такого», – зауважив Порошенко.

«У світі немає грошей, які могли б купити таких людей як Його Всесвятість Варфоломій. Думаю, люди в Кремлі знають це – і таким чином намагаються фальсифікувати його мотиви. Проте Бог і історія знають правду. А ті, хто поширює брехню, в кінцевому підсумку зазнають краху. Якщо і є щось, від чого Його Всесвятість Патріарх отримав користь, то це від справжньої відданості України силі віри і силі Божій. Автокефальна Православна Церква України збагатить світове православ’я», – підкреслив Президент.

При цьому він додав, що Кремль навіть не приховує того факту, що вважає Російську православну церкву одним із ключових інструментів утримання України в орбіті і в межах «русского мира».

«Москва, Кремль занадто звикли використовувати церкву як один з інструментів у своїй гібридній агресії. Створення незалежної Православної Церкви України позбавляє її цих можливостей, або серйозно обмежує їх», – сказав Президент.

«Всі претензії Москви стосуються влади і контролю над територією, а не віри і любові», – також зауважив Порошенко, нагадавши, що ситуація в українському православ’ї обговорювалася в Раді безпеки Росії під головуванням російського президента.

Як повідомлялося, Вселенський патріарх Варфоломій у суботу, 5 січня, підписав Томос про автокефалію Православної церкви України. В неділю, 6 січня, в Патріаршому храмі Святого Георгія відбулося вручення Томоса та божественна літургія, яку спільно відправили Вселенський патріарх Варфоломій та предстоятель Православної церкви України, митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

 

Українська церква не буде залежною від Константинополя – екзарх Даниїл

Православна церква України духовно об’єдналася з церквою-матір’ю, але не буде залежною від Константинополя.

У цьому запевнив екзарх Вселенського патріархату, архієпископ Памфілійський Даниїл зі США в інтерв’ю телеканалу “Прямий” – Укрінформ.

“Деякі особистості почали закидати Вселенській патріархії, що в Томосі вписана якась духовна залежність Української церкви від Константинополя. Звісно, це є церква-матір. Ми маємо духовні стосунки з церквою-матір’ю. Це не означає, що Українська православна церква є залежною від Константинополя — вона має духовне споріднення з нею, вона визнає звершність Вселенського патріарха як першого серед рівних. Але це не означає, що вона має якусь залежність від Константинополя”, – сказав архієпископ Даниїл.

Як повідомлялося, в неділю, 6 січня, в Патріаршому храмі Святого Георгія відбулося вручення Томоса та божественна літургія, яку спільно відправили Вселенський патріарх Варфоломій та предстоятель Православної церкви України, митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

 

Полторак пояснив, що дає українській армії непереможний дух

Міністр оборони України Степан Полторак переконаний у тому, що армія, яка має силу духу та віру, буде непереможною.

Про це він сказав журналістам у Стамбулі після надання Томосу про автокефалію Православній церкві України, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Це церква, яка молилася за Україну і за нашого воїна. Це дуже важливо. Для армії це дуже важливо. Тому що армія, яка не має духу, не має віри, вона є дуже вразливою, а армія з духом і з вірою — непереможна”, – сказав Полторак.

Як повідомлялося, Вселенський патріарх Варфоломій у суботу, 5 січня, підписав Томос про автокефалію Православної церкви України.

У неділю, 6 січня, в Патріаршому храмі Святого Георгія відбулося вручення Томосу та божественна літургія, яку спільно відправили Вселенський патріарх Варфоломій та предстоятель Православної церкви України, митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

У Стамбулі на урочистостях, пов’язаних з підписанням та врученням Томоса, перебуває українська делегація на чолі з Президентом Петром Порошенком.

 

Майбутній кафедральний собор ПЦУ має складну історію — завідуюча музеєм

Михайлівський Золотоверхий собор, який стане серцем об’єднаної Православної Церкви України і відтепер буде кафедральним для ПЦУ, має складну історію.

Про це розповіла завідувачка Музею історії Михайлівського Золотоверхого монастиря Наталія Селівачова, повідомляє 5 канал – Укрінформ.

“Це був останній собор, в якому були присутні мозаїки і фрески. І вийшло, що це останні мозаїки Київської Русі, які зробили. Потім уже Ломоносов намагався відновити. Але це була вже зовсім інша мозаїка”, – сказала Селівачова.

За її словами, Собор, який витримав монгольську навалу, не пережив іншого нашестя. У середині 30-х років ХХ століття більшовики, які постановили перенести столицю УРСР із Харкова до Києва, знищили Михайлівський – під прикриттям зведення нового урядового центру. А на місці собору мала постати частина грандіозного монумента Леніну. “Робити місто соціалістичним. Як це розуміли: першим ділом руйнувати церкви, звичайно”, – зазначила завідувачка музею.

Про більш ніж вісімсотлітній собор зараз розповідають хіба фрески та мозаїки, демонтовані зі стін перед руйнуванням споруди. Частину з них виставляють у Софії Київській та музеї історії Михайлівського монастиря. Але деякі артефакти, як от мозаїка “Дмитро Солунський”, зберігаються у російських музеях, куди їх забрали на виставку і так і не повернули.

Після зруйнування собору в 1937-му фактично 60 років на його місці був пустир та футбольне поле, на якому тренувалися вихованці розташованої неподалік спортивної школи. У нинішньому вигляді Михайлівський Золотоверхий постав лише після здобуття Україною незалежності.

Відновлений монастир із собором з’явився у 1998-му. Спочатку, у первісному вигляді постала дзвіниця, а вже після неї і сам храм. Відтоді його використовували для богослужінь православної церкви Київського Патріархату.

Важливу роль відігравав Михайлівський монастир під час Революції Гідності. Після силового розгону Євромайдану в ніч на 30 листопада тут уперше прихистили частину людей, що втекли від нападу міліції. Продовжували це робити і впродовж усієї зими 2014-го. Тепер в історії Михайлівського Золотоверхого собору починається новий етап.

 

Україна відтепер має вести дуже делікатний діалог про об’єднання — Ющенко

Україна після отримання Томосу про автокефалію помісної Православної церкви має розпочати вести дуже обережний та делікатний діалог про об’єднання.

Таку думку висловив третій Президент України (2005–2010) Віктор Ющенко у Стамбулі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Треба вести дуже кропіткий і дуже делікатний внутрішній православний діалог. Коли ми говоримо про те, як скористатися нашою автокефалією, нашим Томосом, то це все через діалог. Цей діалог тисяч громад, щоб не писали всяку єресь про те, що відбулося, як сьогодні Москва оголошує про якийсь “розкол” і так далі. Ми відновили те, що наше було, на своїй землі. Відновили ту метрополію, яка була”, – сказав Ющенко.

Він не розуміє, що такого відбулося страшного, заради чого Москва не визнає наші права.

“Домашнє завдання для нас справді просте, а з іншого боку складне. Бо йдеться про почуття людей, і їм не можна сказати, що завтра вони ходять в іншу церкву. Такого ніколи не буде. Я великий прихильник процесу, і якщо він йде добровільно через слово, він займе певний час”, – додав Ющенко.

Як повідомлялося, Вселенський патріарх Варфоломій у суботу, 5 січня, підписав Томос про автокефалію Православної церкви України.

В неділю, 6 січня, в Патріаршому храмі Святого Георгія відбулося вручення Томосу та божественна літургія, яку спільно відправили Вселенський патріарх Варфоломій та предстоятель Православної церкви України, митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

У Стамбулі на урочистостях, пов’язаних з підписанням та врученням Томоса, перебуває українська делегація на чолі з Президентом Петром Порошенком.

 

Світовий Конгрес Українців вітає надання Томосу про автокефалію ПЦУ

Світовий Конґрес Українців (СКУ) вітає надання Томосу про автокефалію Православної Церкви України (ПЦУ).

Про це йдеться у заяві на сайті СКУ – Укрінформ.

«Томос, отриманий від Константинопольської Матері-Церкви, повертає українське православ’я до свого історичного коріння, відновлює історичну справедливість та скріплює гідність усіх віруючих та України, – заявив Президент СКУ Павло Ґрод. – Ми приєднуємось до заклику Вселенського Патріарха Варфоломія до всіх предстоятелів автокефальних православних Церков визнати автокефалію новоствореної Православної Церкви України», – повідомляється у заяві.

Зазначається, що проведення 15 грудня 2018 р. Об’єднавчого Собору, який створив єдину помісну автокефальну Православну Церкву України і обрав її Предстоятеля, та вручення Томосу Вселенським Патріархом Варфоломієм є твердим фундаментом для відновлення єдності православ’я в Україні.

У той же час, йдеться у заяві, Православна Церква України стає суб’єктом міжнародного релігійного простору, утверджуючи та розширюючи свій авторитет не тільки в православному світі, але й серед усіх християнських Церков та міжнародних релігійних організацій.

Повідомляється, що 5 січня 2019 р. члени офіційної делегації України та Світового Конґресу Українців взяли участь в урочистій церемонії підписання Томосу Вселенським Патріархом Варфоломієм та у спільній молитві у Патріаршому храмі Св. Георгія.

6 січня 2019 р. у Стамбулі, Турецька Республіка, Вселенський Патріарх Варфоломій після спільної Божественної Літургії урочисто вручив Томос Блаженнішому Епіфанію, Митрополиту Київському і всієї України, цим самим завершивши історичний процес надання автокефалії Православній Церкві України. Церемонія вручення Томосу символічно відбулася під час святкування Надвечір’я Різдва Христового в Україні.

На церемонії вручення Томосу були, зокрема, присутні Президент України Петро Порошенко, Голова Верховної Ради України Андрій Парубій та ієрархи Вселенського Патріархату і Православної Церкви України. СКУ на цьому  урочистому заході представили Президент СКУ Павло Ґрод та Директор Представництва СКУ в Україні Сергій Касянчук.

 

У ПЦУ з’явився власний сайт

Православна Церква України відкрила власний сайт. Про це повідомляється на сторінці ПЦУ у Facebook, передає УНН.

“Повідомляємо про відкриття веб-сторінки Православної Церкви України за адресою http://pomisna.info. Прохання зважати, що це тимчасова версія. За кілька місяців буде повноцінна. Матеріали додаватимуться поступово”, — йдеться в повідомленні.

Як повідомляв УНН, в УПЦ МП заявили, що не будутьпроводити спільні богослужіння з Православної Церквою України.

 

Законопроект про перехід парафій Московського патріархату ще “сируватий” — Луценко

Законопроект про законодавче врегулювання процедури переходу парафій Московського патріархату в Православну церкву України варто доопрацювати і після цього ухвалити, не затягуючи час.

Таку думку висловила народний депутат України, представник Президента у Верховній Раді Ірина Луценко в ефірі телеканалу “Прямий”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Закон “сируватий” і не відповідає ще всім тим моментам, які потрібно сьогодні узгодити. Тому на цьому (15-18 січня – ред.) пленарному тижні, я думаю, ми розпочнемо цю дискусію. У залі політики висловлять свою думку, напрацьовані будуть у політичних дискусіях правильні правила переходу, надання можливості і глибокої покрокової процедури кожній громаді, як зібратися, якою кількістю голосів, як це має відбуватися, що має бути з майном, як має поводитися держава, якщо це державне чи комунальне майно, яким чином має переходити громада. Це має бути закон, який не залишить крапок. Це закон, який має прописати чітку процедуру, він не повинен бути рамковим”, – сказала Луценко.

Водночас вона не сумнівається в тому, що дискусія увійде у конверсійну площину, та в будь-якому разі законопроект має бути таким, який забезпечить плавний та безболісний перехід.

Раніше Голова Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що на найближчому пленарному засіданні парламенту в січні планує винести на розгляд народних депутатів законопроект про законодавче врегулювання процедури переходу парафій Московського патріархату в Православну церкву України.

У соборі Святої Софії у Києві 15 грудня відбувся Об’єднавчий собор православних церков України. На ньому духовенство УПЦ Київського патріархату, УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви створили єдину помісну Православну церкву України, ухвалили її статут і обрали предстоятеля – митрополита Київського і всієї України Епіфанія. Відомо, що черговий пленарний тиждень Верховної Ради заплановано на 15-18 січня.

 

Військове духовенство ПЦУ закликає вірян не піддаватися на провокації Кремля

Військові священики Православної Церкви України звертають увагу вірян на імовірність здійснення провокацій у різних регіонах України з боку Кремля.

Про це повідомляє Синодальне управління військового духовенства Православної Церкви України у Facebook – Укрінформ.

“До Синодального управління військового духовенства Православної Церкви України надходить інформація від військових священиків (капеланів) з різних регіонів України про те, що, начебто, від імені “Правого Сектору” організовуються провокації на релігійному ґрунті. Організатори даних провокацій закликають застосувати силу до вірян та кліриків РПЦ в Україні. Провокації мають відбуватися на камери для створення медійної картинки “гонінь” та “релігійної війни” в Україні, про які постійно говорять у кремлівських ЗМІ”, – йдеться у повідомленні.

Військове духовенство закликає бути пильними, не піддаватися на провокаційні дії ворога. “Не даймо агресору зіпсувати свято українцям у ці історичні дні – отримання Томоса про автокефалію Православної Церкви України”, – застерігають вони.

 

Парубій отримав Андрія Первозванного від Вселенського патріарха

Сьогодні, у день вручення Томоса про автокефалію Православної церкви України, Вселенський патріарх Варфоломій нагородив Голову Верховної Ради Андрія Парубія хрестом святого Андрія Первозванного.

Про це повідомив сам Парубій на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Щиро дякую Вселенському Патріарху за високу нагороду. Для мене велика честь, що Патріарх Варфоломій удостоїв мене церковної нагороди – хрестом святого Андрія Первозванного у цей великий день у святому місці”, – написав спікер українського парламенту.

За його словами, у квітні 2016 року, коли він був обраний Головою Верховної Ради, одразу спільно з однодумцями вони почали обговорювати стратегію об’єднання православ’я в Україні і здобуття автокефалії для єдиної помісної Православної церкви в Україні.

“У червні 2016 року Верховна Рада України ухвалила Звернення до Вселенського Патріарха Варфоломія про надання Томосу про Автокефалію. Там ми описали весь шлях і стратегію для досягнення цієї мети. Визнання незаконною анексію Київської Митрополії у 1686 року, скликання Об’єднавчого собору і врешті надання Томосу”, – розповів Парубій.

Він зауважив, що тоді скептики казали йому, що цей сценарій нереальний.

За словами Парубія, у листопаді 2016 року він вперше зустрівся з Вселенським патріархом Варфоломієм на Фанарі і обговорював з ним стратегію здобуття автокефалії для єдиної помісної Української православної церкви.

Як повідомлялося, Вселенський патріарх Варфоломій у суботу, 5 січня, підписав Томос про автокефалію Православної церкви України.

В неділю, 6 січня, в Патріаршому храмі Святого Георгія відбулося вручення Томосу та божественна літургія, яку спільно відправили Вселенський патріарх Варфоломій та предстоятель Православної церкви України, митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

У Стамбулі на урочистостях, пов’язаних з підписанням та врученням Томоса, перебуває українська делегація на чолі з Президентом Петром Порошенком.

 

Патріарх Сербії назвав Томос “узаконенням розколу” – УПЦ МП

Сербський патріарх Іриней назвав надання Україні Томоса “не канонічним діянням” та “узаконенням розколу”, а реальною причиною цих дій вважає політику. Про це повідомляє прес-служба української православної церкви московського патріархату з посиланням на сербське видання “ТВ Храм”, передає УНН.

“Константинопольський Патріарх взяв право на себе це вирішувати, і вирішує по-своєму те, що було вирішене 300 років тому. Реальна причина цього не канонічного діяння — політика. Бажання сильних світу цього… мати кращий контроль на цій землі. На цей шлях став і Патріарх Константинопольський, не консультуючись ні з ким, ймовірно, у згоді з деякими іншими силами цього світу, прийняв катастрофічне рішення. Таким чином, розкол в Україні буде узаконений і продовжений”, – сказав патріарх Іриней.

Водночас, як йдеться на сайті УПЦ МП, він зазначив, що сербська православна церква не вболіває за жодну зі сторін, а керується лише канонами.

“Не вболіваємо ні за Константинополь, ні за Росію, а дотримуємося канонів, в яких усе чітко зазначено. Українська Православна Церква була у складі Руської Православної Церкви, після отримала автономію і сьогодні існує в Україні. Ця Церква налічує близько 90 єпархій, 90 єпископів і найбільшу кількість вірян… Відносно інших церков в Україні все зрозуміло: якщо відкинути політику, то канонічний момент дуже ясний”, – зазначив Іриней.

Нагадаємо, Сербська православна церква відмовилася визнавати рішення Константинополя щодо Української церкви.

Як повідомляв УНН, в УПЦ МП заявили, що не будуть проводити спільні богослужіння з ПЦУ.

 

В УПЦ МП заявили, що не будуть проводити богослужіння з ПЦУ

Українська православна церква московського патріархату не буде проводити спільні богослужіння з Православною Церквою України. Про це ТАСС повідомив голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ архієпископ Климент (Вечеря), передає УНН.

“Богослужіння з “новою” церквою ми проводити не будемо. Якщо б ми вели такі богослужіння, то стали б такими ж розкольниками, як і вони, і тоді нас не буде визнавати помісна церква”, – сказав Климент.

За його словами, нова церква “є неканонічною релігійної організацією”.

“Тобто як православна церква ця релігійна організація не є такою, тому співслужити з її релігійними діячами ми не можемо”, – повідомив Климент.

 

Для УПЦ МП Томос про автокефалію ПЦУ не має “затьмарити Різдво” – митрополит

Для Української православної церкви Московського патріархату отримання помісною Православною церквою України томосу про канонічну автокефалію і незалежність від Москви стало подією, що не має “затьмарити” свято Різдва, заявив один із чільних діячів українського підрозділу Російської православної церкви. Про це повідомляє УНН із посиланням на Радіо Свобода.

Як заявив керуючий справами УПЦ (МП) митрополит Антоній (Паканич), отримання томосу є “подією земного характеру”.

“Таких подій у нашій історії було дуже багато. Їх вважали великими, а потім вони стали ганьбою і для церковної історії, і для людей, які підписували ці документи”, — заявив митрополит після привітання вірян у Києво-Печерській лаврі, що наразі в користуванні УПЦ (МП), зі Святвечором.

“Дуже часто такі церковні документи слугували труднощами, а сьогодні про них знають лише церковні історики”, — додав він.

Раніше 6 січня інший чільний діяч УПЦ (МП), голова синодального інформаційно-просвітнього відділу архієпископ Климент (Вечеря) в інтерв’ю російському державному агентству “ТАСС” заявив, що його церковна структура нині не бачить можливості для діалогу з ПЦУ і не буде проводити з її священнослужителями спільні богослужби. Архієпископ також стверджував, ніби надання томосу узаконило і ще поглибило “розкол” в українському православ’ї.

Нагадаємо, 6 січня, у Стамбулі відбулася церемонія передачі Томосу митрополитові Київському і всієї України Епіфанію.

Як повідомляв УНН, вчора, 5 січня, відбулася процедура підписання Томосу Вселенським патріархом Варфоломієм.

Нагадаємо, за результатами Об’єднавчого собору в Києві під головуванням представника Вселенського патріархату 15 грудня було створено Автокефальну Помісну Православну Церкву України і затверджено статут нової церкви.

Об’єднавчий собор обрав предстоятелем єдиної помісної УПЦ митрополита Епіфанія.

 

Порошенко закликає пам’ятати українського героя Василя Стуса

Президент України Петро Порошенко нагадав про день народження поета, мислителя, дисидента Василя Стуса і закликав пам’ятати українського героя.

Про це глава держави написав у Тwitter – Укрінформ.

“81 рік тому народився Василь Стус – поет, мислитель, дисидент, який до останнього подиху боровся проти тиранії. На долю випало багато страждань, але він залишився чесним і непохитним борцем, людиною з відкритим і хоробрим серцем. Пам’ятаємо українського Героя!” – написав Порошенко.

Він нагадав слова Стуса: “До самої смерті я буду стояти на обороні правди від брехні, чесних людей від убивць, Ісуса Христа від диявола”.

Василь Стус народився 6 січня 1938 року на Вінниччині, але його дитинство і юність минули на Донеччині. Навчався в Донецькому педагогічному інституті, трохи вчителював на Кіровоградщині, потім – армія. Під час навчання і служби став писати вірші. Його перші публікації з’явилися в 1959 році в «Літературній Україні». Восени 1963 року вступив до аспірантури Інституту літератури ім. Т. Шевченка Академії наук УРСР. У вересні 1965 року під час прем’єри фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» у кінотеатрі «Україна» в Києві взяв участь в акції протесту. За участь у цій акції його відрахували з аспірантури, за ним почало стежити КДБ.

У січні 1972 року його вперше арештували. Впродовж майже 9 місяців поет перебував у слідчому ізоляторі. Покарання відбував у мордовських і магаданських таборах. Після повернення восени 1979 року до Києва він приєднався до гельсінської правозахисної спілки. Попри те, що його здоров’я було підірване, Стус заробляв на життя, працюючи робітником на заводі.

У травні 1980 був знову заарештований, визнаний особливо небезпечним рецидивістом і у вересні засуджений на 10 років примусових робіт і 5 років заслання. Покарання відбував у таборі особливо суворого режиму ВС 389/36 у с. Кучино Чусовського району Пермської області. На знак протесту проти жорстокого поводження табірної адміністрації з політв’язнями він кілька разів оголошував голодування. У січні 1983 року за передачу на волю зошита з віршами на рік був кинутий у камеру-одиночку. 28 серпня 1985 року Стуса відправили до карцеру за те, що читаючи книгу в камері, він сперся ліктем на нари (хоча це й не порушення режиму; офіційна причина, за свідченням співв’язнів поета, була наклепом). На знак протесту він оголосив безстрокове сухе голодування. Загинув у ніч з 3 на 4 вересня, в карцері, можливо, від переохолодження. Офіційна версія смерті поета – зупинка серця. Василь Стус був похований спочатку на табірному кладовищі і лише у 1989 році разом із побратимами – Юрієм Литвином і Олексою Тихим був перепохований на Байковому кладовищі Києва

 

В Аргентині відійшла у вічність відома громадська діячка Марія Патинок-Мороз

Відома українська громадська активістка Марія Патинок-Мороз померла 5 січня в Аргентині.

Про це повідомляє Голова українського культурного товариства «Просвіта» Юрій Данилишин на сторінці товариства у Facebook – Укрінформ.

«З глибоким сумом повідомляємо українській громаді в Аргентині, що 5 січня після тяжкої недуги відійшла у вічність Марія Патинок-Мороз», – йдеться у повідомленні.

«Марія Патинок-Мороз виховувала своїх дітей у патріотичному дусі, не шкодувала часу на спільноту, відзначалася чесністю, наполегливістю та працьовитістю. Українська громада і, зокрема, організації, пов’язані з «Просвітою», втрачають видатного співробітника. Хай Аргентинська земля стане їй пухом, а її пам’ять – вічною серед нас!», – зазначається з цього приводу.

Марія Патинок-Мороз народилася 10 травня 1936 року у місті Беріссо (Провінція Буенос-Айрес, Аргентина) в родині українських емігрантів Катерини Морикишка та Василя Патинка. Вони прибули в Аргентину у 1928 -1929 роках і  включились у громадську роботу в рядах Українського Культурного Товариства «Просвіта» – філія Беріссо.

Після народження Марії родина перебралась в Док-Суд (передмістя Буенос-Айреса), де згодом взяла участь у роботі місцевої Філії Док-Суд УКТ «Просвіта». Марія навчалась в щоденній українській школі, брала участь в танцювальному ансамблі під керівництвом Василя Авраменка (пізніше під керівництвом Галини Крупи).

У 1950-х роках Марія вступає в ряди Секції Української Молоді УКТ «Просвіта», (пізніше – Спілка Української Молоді (СУМ),  де зустріла Степана Мороза, із яким побралась у 1958 році. У молодої пари народжуються донька Христина (в 1965 році) і син Данило ( у 1970 році).

На початку 1972 року Марія почала працювати педагогом СУМ у Київському відділенні відділення Уайльда АМУ “Просвіта” і приєдналася до нещодавно створеного Союзу жінок «Просвіти», яку вона очолювала як голова Наглядової ради у період 1998-2015 рр. З 1976 року і до 2009 року вона обіймає посаду скарбника Директивної комісії штабу АМУ «Просвіта».

У 1999 році Марія бере участь у діяльності Центрального представництва України в Аргентинській Республіці, в якому з 2007 по 2015 рік очолює Аудиторський комітет.

Марія Патинок-Мороз з 2009 по 2015 рік була віце-президентом Світової федерації українських жіночих організацій у Південній Америці.

Велика громадська робота принесла Марії почесне членство в Організації українських жінок (2003), Українському культурному товаристві «Просвіта» (травень 2006 р.),  Світовій федерації українських жіночих організацій (серпень 2007 р.), відзначена вітальними листами від Посольства України в Аргентинській Республіці та дипломом Державного комітету України у справах національностей та міграції.

Свої співчуття рідним і близьким Марії Патинок-Мороз в Аргентині та Україні висловили, зокрема,  Центральна Управа УКТ «Просвіта»,  Центральна Управа Об’єднання жінок «Просвіта», Крайова Управа Спілки Української молоді.

 

Українські кораблі у Керченській протоці обстріляли з великокаліберної гармати – адвокат

Російські військові під час атаки у Керченській протоці 25 листопада обстрілювали українські кораблі з великокаліберної гармати. Про це в ефірі радіостанції “Ехо Москви” повідомив адвокат Ілля Новіков, передає УНН.

Новіков наголосив, що “російська сторона намагається подавати цю ситуацію, як “ми бачили, що вони порушують кордон, ми зобов’язані були це припинити”.

“Це “зобов’язані були припинити” вилилося в стрілянину з великокаліберної гармати. За спостереженнями мого підзахисного Романа Мокряка, було витрачено близько 1200 снарядів”, – зазначив Новіков.

Захисник, посилаючись на слова свого підзахисного – затриманого внаслідок інциденту українського моряка Романа Мокряка, повідомив, що вогонь по українським кораблях вів російський прикордонний корабель “Смарагд”.

Як повідомляв УНН, 25 листопада прикордонні кораблі ФСБ РФ обстріляли і захопили три судна Військово-морських сил ЗС України у складі двох малих броньованих артилерійських катерів “Бердянськ” і “Нікополь” і рейдового буксира “Яни Капу”, які здійснювали плановий перехід з порту Одеси в Чорному морі в порт Маріуполь в Азовському морі.

 

Трамп заявив про ліквідацію одного з найрозшукуваніших терористів “Аль-Каїди”

Президент США Дональд Трамп заявив, що під час повітряного удару в Ємені знищили члена угрупування “Аль-Каїда” Джамала аль-Бадаві, передає УНН із посиланням на ВВС.

“Наші могутні військові вчинили правосуддя заради вбитих та поранених героїв під час підлої атаки на американську команду “Коул” (есмінець Cole 12 жовтня 2000 року атакували терористи в порту єменського міста Аден, тоді загинули 17 американських моряків – ред.)”, – сказав Трамп.

Представники оборонного відомства США повідомили, що “точного удару” завдали у вівторок на схід від єменської столиці, міста Санаа.

Раніше з’явилася інформація про ліквідацію члена “Аль-Каїди”, але офіційного підтвердження не було.

 

Трамп заявив, що ніколи не обіцяв швидкого виведення військ США з Сирії

Президент США Дональд Трамп заявив, що ніколи не обіцяв швидкого виведення військ США з Сирії. Він також не став називати журналістам конкретні терміни їх виведення. Виступ американського лідера транслював в неділю телеканал Fox News.

“Ми йдемо з Сирії, ми будемо виводити звідти наші війська, я ніколи не говорив, що ми зробимо це настільки швидко”, — сказав він.

“Ми йдемо з Сирії, але ми зробимо це таким чином, що ми не підемо остаточно, поки з Ісламською державою не покінчено”, — підкреслив Трамп, додавши, відповідаючи на уточнююче запитання, що це станеться незабаром.

Президент також зазначив, що боротьбу з ІД можуть вести без участі США інші країни.

“Ми допомагаємо іншим країнам, коли робимо це (боремося з ІД — ред), не варто про це забувати. Іран ненавидить ІД ще більше, ніж ми, наскільки це можливо, Росія ненавидить ІД ще більше, ніж ми. Туреччина ненавидить ІД, можливо, не так сильно як ми, але все це — країни, які ненавидять ІД, так що вони теж можуть взяти участь в боротьбі (з ІД — ред)”, — заявив президент.

Нагадаємо, ЗМІ дізналися про плани США допомагати союзникам в Сирії всупереч виведенню військ.

 

“Жовті жилети” у Парижі атакували офіс спікера уряду

У суботу під час чергових протестів “жовтих жилетів” в Парижі був атакований офіс спікера уряду Франції.

Про це повідомляє АР – Укрінформ.

“Було скоєно напад на будівлю, в якій знаходився офіс спікера уряду Франції”, – йдеться в повідомленні.

Речник французького уряду Бенджамін Гріво і його команда були евакуйовані після того, як парадні двері будинку були частково зруйновані.

“Це був напад не на мене. Це був напад на інститути, демократичну форму правління”, – зазначив пізніше Гріво.

Це була перша подібна атака на державну власність з тих пір, як почалися суботні протести «жовтих жилетів».

За оцінками міністра внутрішніх справ Крістофа Кастанера, цього разу близько 50 000 людей взяли участь в акціях протесту по всій Франції, в самому Парижі нарахували близько 3500 протестувальників.

Нагадаємо, у Франції з 17 листопада проходять акції руху «жовтих жилетів». Активісти виступають проти підвищення цін на паливо, урядової податкової політики в цілому і вимагають відставки президента і прем’єр-міністра.

Уряд Франції пішов на економічні поступки протестувальникам і відтермінував на рік підвищення цін на паливо, а також наклав мораторій на підвищення протягом зими тарифів на газ і електроенергію.

 

Британія опиниться на “незвіданій території”, якщо угоду Brexit не приймуть — Мей

Прем’єр-міністр Британії Терези Мей заявила, що країна опиниться на «незвіданій території», якщо парламент відхилить угоду щодо Brexit.

Про це повідомляє Reuters  – Укрінформ.

«Ми знаходитимемося на незвіданій території. Я не думаю, що хтось може точно сказати, що станеться з точки зору реакції, яку ми побачимо в парламенті», – сказала вона.

Як зазначається, більшість членів очолюваної Мей Консервативної партії виступає проти її угоди з Брюсселем, схиляючись до виходу з ЄС без угоди.

Нагадаємо, Велика Британія повинна вийти з ЄС 29 березня 2019 року. 10 грудня 2018 року прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей вирішила відкласти фінальне голосування в британському парламенті щодо угоди про вихід країни з ЄС через питання кордону з Північною Ірландією. Нове голосування в Палаті представників щодо угоди про вихід Великої Британії з ЄС може відбутися до 21 січня 2019 року.

 

РФ розгортає у Британії нову шпигунську мережу — ЗМІ

Росія намагається створити у Великій Британії нову шпигунську мережу після викриття підозрюваних у хімічній атаці в Солсбері.

Про це повідомляє Daily Mail  Укрінформ.

«Як стверджується, Росія намагається створити нову шпигунську мережу у Великій Британії після того, як її підрозділ було розкрито після нападу з нервово-паралітичною речовиною у Солсбері», – йдеться в повідомленні.

Розвідка Британії занепокоєна спробами РФ відновити свої позиції в країні. Місцеві чиновники впевнені, що ГРУ було ліквідовано після провалу отруєння Сергія Скрипаля та його доньки у Солсбері, і шпигунські операції тепер очолює Служба зовнішньої розвідки (СЗР).

«Якщо Москва зараз виділяє більше ресурсів для СЗР і більше свободи для роботи у Великій Британії, що, як ми вважаємо, і відбувається сьогодні, то це викликає набагато більше занепокоєння, оскільки вони професійніші», – зазначило державне джерело видання.

Як повідомляв Укрінформ, 5 березня офіцер ГРУ Сергій Скрипаль і його донька Юлія були знайдені непритомними в Солсбері і потрапили до лікарні з отруєнням невідомою речовиною, яку згодом ідентифікували як нервовий реагент «Новічок» російського походження.

5 вересня прокуратура Великої Британії назвала імена двох росіян, яких підозрюють у спробі замаху на Скрипалів. Британська розвідка з’ясувала, що підозрювані – «Олександр Петров» (справжнє ім’я Олександр Мишкін) і «Руслан Боширов» (справжнє ім’я Анатолій Чепіга) – офіцери ГРУ.

 

У Чорне море прямує десантний корабель ВМС США

В акваторію Чорного моря прямує американський десантний корабель-док USS Fort McHenry.

Про це повідомляється на сайті командування 6-го оперативного флоту ВМС США – Укрінформ.

«Докове десантне судно класу Whidbey Island USS Fort McHenry (LSD 43) у складі елементів 22-ї морської експедиційної групи почало свій північний транзит через протоку Дарданелли на шляху до Чорного моря», – йдеться в повідомленні.

За словами командувача шостого оперативного флоту ВМС США віце-адмірала Лайзи Франчетті, транзит корабля підтверджує «нашу колективну рішучість забезпечувати безпеку Чорного моря і зміцнює наші міцні відносини з союзниками по НАТО і партнерами в регіоні».

На борту 190-метрового корабля можуть розміщуватися близько 500 американських морпіхів, також судно забезпечено доковою камерою для п’яти транспортних катерів на повітряній подушці, призначених для висадки морської піхоти і бойової техніки. Крім цього, корабель оснащено зенітною артилерією і ракетною зброєю.

Раніше Британія також відправила свій корабель-розвідник HMS Echo на підтримку України в акваторію Чорного моря. Судно вийшло в море ввечері 17 грудня.

 

Морська експедиційна група США йде до Чорного моря

Десантний корабель USS FortMcHenry (LSD 43) Військово-морського флоту США в складі елементів 22-ї морської експедиційної групи США здійснює перехід через Дарданелли до Чорного моря. Про це повідомила прес-служба 6 Флоту США на сторінці у Twitter, передає УНН.

Як відзначає Український мілітарний портал, цей корабель може розмістити на своєму борту до півтисячі морських піхотинців. Для їх висадки на борту передбачено розміщення десантних кораблів на повітряній подушці LCACs (до 5 одиниць) або десантних катерів LCM-6s (до 21 одиниці).

Також на борту корабля розміщений майданчик для посадки та зльоту повітряних суден типу гелікоптер чи конвертоплан.

Наводяться і короткі технічні характеристики корабля:

Водотоннажність: 16 100 тонн

Довжина: 186,0 метрів

Ширина: 26,0 метрів

Осадка: 5,0 метрів

Екіпаж: 22 офіцери 391 моряк

Швидкість: 22 вузли

Десантомісткість: 504 бійців

Озброєння: 2×25-мм Mk 38

2×20-мм Phalanx CIWS

6×12,7-мм M2 Browning

2×RIM-116 Rolling Airframe Missile

Як відзначає видання, 22-а морська експедиційна група (англ. 22nd Marine Expeditionary Unit (22nd MEU) є однією з семи морських експедиційних груп, що існують в морській піхоті США. Це робоча група морської піхоти з чисельністю близько 2200 осіб.

Раніше до Чорного моря зайшло судно SLNC York з військовим вантажем, що вже дійшов до порту Константа у Румунії.

Нагадаємо, в Азовському морі з’явиться новий катер-перехоплювач.

 

У Польщі передали до суду справу про підпал Товариства угорської культури в Ужгороді

Мазовецький відділ Національної прокуратури Польщі передав до суду матеріали справи, зібрані разом з Агенцією внутрішньої безпеки РП, щодо трьох громадян країни, які на початку лютого 2018 року організували і вчинили підпал будинку Товариства угорської культури Закарпаття.

Згідно з матеріалами розслідування, особи, яким висунуто звинувачення у тероризмі, отримали за підпал від замовника – німецького журналіста, який, що правдоподібно, діяв на замовлення спецслужб Росії, по тисячі злотих (понад 7 тис. грн), інформує tvp.info – Укрінформ.

“Це була провокація, яка мала призвести до погіршення українсько-угорських відносин. Це на руку Росії, яка зацікавлена в дестабілізації свого західного сусіда, де вже триває гібридна війна на Донбасі”, – цитує tvp.info офіцера ABW, який займався цією справою.

За його словами, втягнення до цього злочину польських хуліганів було корисним для Росії, оскільки у разі їх потрапляння у поле зору правоохоронців була можливість також погіршити відносини між поляками та українцями, які й так не є найкращими.

За матеріалами справи, головним підозрюваним є 28-річний Міхал П., який має вищу освіту і є спеціалістом у сфері безпеки. Він пов’язаний з неофашистською організацією Falanga і проросійською партією Zmiana, лідер якої Маріуш П. вже третій рік поспіль перебуває у слідчому ізоляторі і якого підозрюють у співпраці з російською і китайською розвідками.

Як оцінюють слідчі, Міхал П. завербував до виконання цього завдання двох інших поляків – Адріана М. і Томаша Ш., даючи їм гроші на закупівлю запалювальної суміші, а також мобільні телефони, сім-картки і куртки. Зловмисники мали записати на відео момент підпалу і переслати йому, що мало означати виконання завдання.

Загалом, Міхал П. мав схиляти до скоєння цього злочину п’ятьох осіб. Він відмовився визнавати провину.

Однак співпрацювати зі слідством погодився 22-річний електрик Адріан М. Він поінформував слідчих, що під час однієї із зустрічей Міхал П. попросив його намалювати на фасаді ТУЗК в Ужгороді свастику і знак “88”, що символізує напис Heil Hitler, переконуючи, що таким чином хоче скомпрометувати “українських бандерівців”. Перед цим Міхал П. 13 січня сам перетнув польсько-український кордон, перевіривши, чи він не матиме жодних проблем на кордоні. Упевнившись, що все відбулося нормально, він почав планувати детальну операцію, завербувавши до операції також 26-річного перекладача Томаша Ш., який мав зняти відео з підпалу.

Перед відправкою двох зловмисників до Ужгорода він передав їм 500 євро на виконання завдання, повідомивши, що отримав їх від “замовника з ЄС”.

Обидва злочинці 3 лютого вирушили в Україну через польсько-словацький кордон, залишивши свої телефони вдома і забираючи до Ужгорода ті, які їм було видано організатором. Вночі 4 лютого вони намалювали на офісі ТУЗК знак “88” і кинули у розбите вікно пляшку із запалювальною сумішшю, яка однак не спалахнула. Відправивши відео з операції, вони отримали від Міхала П. відповідь, що “угорці не задоволені , і було б добре краще закоптити стіну”. Через три години зловмисники знову з’явилися на місці злочину, запихаючи намочену бензином куртку одного з них у розбите вікно. Після цього злочинці отримали на телефон відповідь “Ok”, що означало виконання завдання. Того ж дня вони виїхали з України до Польщі.

Як наголошує видання, зловмисники “почистили” свої телефони. Однак у поле зору українських правоохоронців вони потрапили завдяки камерам спостереження, розміщеним на будинку ТУЗК, на автозаправці, де вони купували каністру з бензином, а також через оренду кімнати в одному з ужгородських хостелів на своє прізвище. Після повернення до Кракова вони отримали від Міхала П. свої особисті телефони і гроші за виконану роботу – по 1 тис. злотих. Через кілька тижнів, 22 лютого, зловмисників затримала польська ABW.

Адріан М. відразу визнав свою провину, розповівши польським правоохоронним органам, що діяв на замовлення. На переконання польської спецслужби, замовлення на здійснення злочину надійшло Міхалу П. від німецького журналіста, який, правдоподібно, діяв на прохання російських спецслужб.

Як повідомлялося, голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль раніше інформував, що підпал офісу ТУЗК на початку лютого минулого року здійснили двоє громадян Польщі: житель Кракова Адріан Марглевський та житель міста Бидгощ Томаш Шимковяк. Лідер руху Falanga Бартош Бекєр в інтерв’ю одному з проросійських ЗМІ в Польщі переконував, що йому нічого невідомо про дії його соратників в Україні і, скоріш за все, це є “провокацією українських спецслужб”. Водночас у ніч проти вівторка, 27 лютого, в Ужгороді знову підпалили цей офіс Товариства угорців. Вигоріло близько 25 кв. м будівлі, а пожежі передував вибух біля будівлі. Імовірно, це був коктейль Молотова, який кинули у вікно.

 

Голлівудська акторка вразила українською вишиванкою

Голівудська акторка Кетрін Зета-Джонс вдягла білу вишиванку з традиційними орнаментами від українського дизайнера.

Сукню створив український бренд Vita Kin, повідомляє видання ua.news – Укрінформ.

«Зірка опублікувала знімок в Instagram, на якому позує у приголомшливій сукні з глибоким вирізом на фоні пальм разом із чоловіком Майклом Дугласом», – йдеться у повідомленні.

«Кохання в раю», – підписала фото 55-річна акторка.

Раніше стало відомо, що український дизайнер Євгенія Франківська зшиє костюм для дружини принца Гаррі.  Стиліст Меган Маркл обрав брючний костюм скульптурного крою одного з відтінків синього кольору. А одна з найбільш високооплачуваних моделей світу Джиджи Хадід на тижні моди в Нью-Йорку з’явилася у незвичайному вбранні  від українського бренду Gasanova, яке нагадує кольчугу. Українських дизайнерів полюбляє також сестра Джиджи – Белла Хадід. Фотографи відзняли модель на виході з готелю Le Majestic у білосніжному піджаку від українського бренда Flow the Label.

Також одяг від українських дизайнерів можна було побачити на Сандрі Буллок (сукня від ELENAREVA), Ріанні, доньці Бейонсе, Діті фон Тіз тощо.

 

Боєздатність Білорусі опинилася під загрозою через політику Кремля — експерт

У білорусько-російських відносинах помітне похолодання, особливо в оборонній сфері.

Таку думку висловив військовий аналітик Олександр Алесін, повідомляють “Белорусские новости” – Укрінформ.

«Росії дуже потрібна наша територія, але вони не хочуть надмірного посилення білоруської армії.  Експерти говорять про дві причини. По-перше, росіяни думають, що коли ми зовсім ослабнемо, то самі запропонуємо їм створити військову базу на своїй території, щоб захищати нас. По-друге, якщо події в Білорусі почнуть розвиватися за українським сценарієм, щоб білоруську армію було легше “заламати”. Так думають песимісти», – сказав Алесін.

За його словами, наприкінці 2018 року через ускладнення економічних відносин пішли чутки про те, що Росія може здійснити в Білорусі кримський сценарій.

«Але тут є принципова різниця. У Криму ніхто не чинив опору, оскільки Крим хотів до складу Росії – чи то з ментальних, чи з економічних міркувань. А в Білорусі, якщо вірити опитуванням соціологів, близько 94% громадян не хочуть входити до складу Росії. Хочуть торгувати, бути номінальними союзниками Росії, але не хочуть до її складу», – пояснив військовий експерт.

Він нагадав про те, що наприкінці 1999 року Білорусь і Росія підписали договір про створення Союзної держави, в якому серед іншого було проголошено про формування загального оборонного простору двох країн. Але насправді РФ не хоче організовувати в Білорусі спільне військове виробництво, але й відмовляється постачати союзнику сучасне озброєння.

Ситуацію, яка склалася у сфері військово-технічного співробітництва між Білоруссю і Росією, Алесін називає дивною.

 

МЗС Німеччини закликає Росію зняти з озброєння “проблемну” ракету

Міністр закордонних справ ФРН Хайко Маас вважає, що для збереження Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності (ДРСМД) російська сторона повинна зняти з озброєння крилату ракету, яка, очевидно, змусила США заявити про вихід з договору.

Про це глава німецького МЗС заявив недільному виданню газети Welt – укрінформ .

«Ключ до збереження ДРСМД лежить в Москві … Якщо Росія хоче зберегти договір, вона повинна роззброїтися так, щоб це можна було перевірити», – заявив Маас.

Він зауважив, що «російська сторона порушила договір, розробивши і ставлячи на озброєння військ заборонену крилату ракету».

Йдеться про ракету для комплексів “Іскандер”, які РФ розміщує, в тому числі, в Калінінграді.

Берлін з моменту, коли США оголосили про намір вийти з ДРСМД, наголошує на необхідності збереження його як механізму, який десятиліттями гарантував безпеку Європи.

Німеччина, яка з 1 січня є непостійним членом Ради безпеки ООН, одним зі своїх завдань ставить питання просування переговорів про роззброєння. Більш того, Маас має амбіції залучити до угоди, яка була відразу двосторонньою, інші держави, які володіють ракетами середньої дальності.

«Терези після холодної війни змінилися. Нам потрібно розробити нові глобальні правила прозорості та контролю. І саме тому ми беремо участь в дискусії, яка включає такі країни, як Китай і Індія », – додав він.

Як повідомлялося, на початку грудня США дали Москві 60 днів для виконання вимог в рамках ДРСМД, після чого пригрозили вийти з документа, підписаного США і СРСР у 1987 році.

 

Росія провела ракетні навчання в окупованому Криму

Російські військові провели в окупованому Криму ракетні вчення, метою яких були випробування протикорабельного берегового ракетного комплексу “Бал”.

Про це повідомляє Міноборони РФ – Укрінформ.

Зазначається, що відбулось “планове навчання з відпрацюванням практичних навичок з нанесення умовних ракетних ударів при розгортанні з маршу”.

“Екіпажі стартових батарей відпрацювали способи розміщення техніки на різних позиціях, виконуючи завдання по виходу, розгортання, зміні бойового порядку і розташування після застосування зброї”, – йдеться в повідомленні.

Наголошується, що розрахунки бойової техніки виконали висунення в призначені райони, розгортання і підготовку зброї до застосування у відповідність з діючими тимчасовими нормативами.

Під час навчання розрахунки виконали електронні пуски ракет.

Раніше Росія перекинула в Крим більше десяти винищувачів. Понад десяти російських винищувачів Су-27 і Су-30 в прибутку на аеродром Бельбек під Севастополем.

 

Закарпаття готується до ювілейної “Ужгородської палачінти”

В обласному центрі Закарпаття на території Боздоського пaрку відбудеться ювілейний, 10-й фестивaль “Ужгородськa палачінта 2019”.

Дійство триватиме впродовж 8-10 лютого, повідомляє прес-служба Управління туризму та курортів ДЕРТ Закарпатської ОДА – Укрінформ.

Зазначається, що “Ужгородська палачінта” – це гастрономічний фестиваль з різноманітною культурною тa розважальною програмою, що поєднує українські традиції тa сучасні тенденції. Назва фестивалю походить від угорського слова “palacsinta”, що нa закарпатському діалекті означає “млинець”.

У програмі фестивалю – народні гуляння, концертна програма, веселі розваги тa конкурси для дорослих і дітей; призи для сміливців, що вилізуть нa стовп; конкурс нa нaйсмaчніші млинці, нaгородження переможців.

Крім того, відвідувачі зможуть скуштувати традиційні закарпатські страви, продегустувати напої, вино, мед, млинці тощо. На території фестивалю діятимуть тематичні фотозони, безпрограшна лотерея, благодійні акції.

Також організатори обіцяють фaєр-шоу й спалення опудала зимової “мaри”.

 

Британці назвали Ryanair “найгіршим авіаперевізником”

Бюджетна компанія опинилася наприкніці списку, складеного під час опитування фірми Which, що спеціалізується на дослідженнях споживчого ринку.

Про це пише ВВС – Укрінформ.

Такі результати Ryanair “здобуває” шостий рік поспіль, – опитані Which користувачі поставили її на останнє, 19 місце, у списку авіакомпаній, якими вони користуються.

На верхівці списку – Aurigny Air Service, Swiss Airlines, Jet2, Norwegian та KLM.

З осені компанія Ryanair, яка є одним з найбільших лоукостерів у Європі, почала виконувати рейси і з України – з Києва та Львова.

 

У Лос-Анджелесі оголосили переможців 76 “Золотого глобуса”

Ввечері у неділю в Лос-Анджелесі, США, журі Голлівудської асоціації іноземної преси оголосило переможців 76 церемонії однієї з найпрестижніших кінопремій США “Золотий глобус”.

Цьогоріч фільмами-переможцями стали “Богемна рапсодія” у номінації “Драма”, “Зелена книга” у номінації “Комедія чи мюзикл”, “Метод Комінськи” у номінації “Комедійний серіал”.

Журі обрало кращим режисером мексиканця Альфонсо Куарона, відзначивши його роботу над стрічкою “Рим”.

Звання найкращого актора у номінації “Драма” завоював Рамі Малек, який виконав головну роль легендарного Фредді Мерк’юрі у фільмі “Богемна рапсодія”. Водночас у номінації “Комедія або мюзикл” переміг Крістіан Бейл за перевтілення у політика Діка Чейні у фільмі “Влада”. Кращим актором телесеріалу обрали Річарда Маддена за роль у фільмі “Охоронець”. Майкл Дуглас отримав “Золотий глобус” у номінації “Найкращий актор у комедійному серіалі” за гру у “Методі Комінські”.

Звання найкращої акторки у номінації “Драма” здобула Гленн Клоуз за фільм “Дружина”. Олівія Колман перемогла у номінації “Найкраща акторка у комедії або мюзиклі” за гру у “Фаворитці”. Ведуча церемонії нагородження Сандра О завоювала звання кращої акторки серіалу за свою роботу у трилері “Вбиваючи Єву”.

Найкращими акторами другого плану журі премії обрало Магершалу Алі за гру у “Зеленій книзі”, Бена Вішоу за виконання ролі у телесеріалі “Дуже англійський скандал”. Найкращими акторками другого плану було оголошено Патрісію Кларксон за гру у “Гострих предметах”, Реджину Кінг за виконання ролі у «Якби Білл-стріт могла заговорити».

Крім того, цьогоріч вперше вручалася спеціальна премія за значний внесок у телебачення. Її отримала американська акторка, співачка і комедіантка Керол Бернетт, відома завдяки своєму “Шоу Керол Бернетт”. Премія надалі називатиметься її іменем.

Спеціальну премію імені Сесіля Б.ДеМілля отримав американський актор, співак і продюсер Джефф Бріджес.

Загальний список всіх номінацій та переможців:

Найкращий фільм (драма):  «Богемна рапсодія»;

Найкраща комедія або мюзикл: «Зелена книга»;

Найкращий серіал (драма): «Американці»;

Найкращий режисер: Альфонсо Куарон, «Рим»;

Найкращий сценарій: Пітер Фарреллі, Нік Валлелонга, Брайан Каррі, «Зелена книга».

Найкращий телефільм або міні-серіал: «Вбивство Джанні Версаче»;

Найкращий комедійний серіал: «Метод Комінськи».

Найкраща акторка (драма): Гленн Клоуз, «Дружина»;

Найкраща акторка в комедії або мюзиклі: Олівія Колман, «Фаворитка»;

Найкраща акторка серіалу: Сандра О, «Убиваючи Єву»;

Найкраща акторка у комедійному серіалі: Рейчел Броснаген, «Дивовижна місіс Мейзел»;

Найкраща акторка у телефільмі або міні-серіалі: Патріція Аркетт, «Втеча із Даннемори»;

Найкраща акторка другого плану: Реджина Кінг, «Якби Білл-стріт могла заговорити»;

Найкраща акторка другого плану в телефільмі або міні-серіалі: Патрісія Кларксон, «Гострі предмети»;

Найкращий актор (драма): Рамі Малек, «Богемна рапсодія»;

Найкращий актор у комедії або мюзиклі: Крістіан Бейл, «Влада»;

Найкращий актор серіалу: Річард Мадден, «Охоронець»;

Найкращий актор у комедійному серіалі: Майкл Дуглас, «Метод Комінськи»;

Накращий актор у телефільмі або міні-серіалі: Даррен Крісс, «Вбивство Джанні Версаче»;

Найкращий актор другого плану: Магершала Алі, «Зелена книга»;

Найкращий актор другого плану в телефільмі або міні-серіалі: Бен Вішоу, «Дуже англійський скандал»;

Найкращий фільм іноземною мовою: «Рим» (Мексика);

Найкраща музика: Джастін Гурвіц, «Перша людина»;

Найкраща пісня: «Мілина», «Народження зірки»;

Найкращий анімаційний фільм: «Людина-павук: Навколо Всесвіту».

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 324

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua