Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 8 січня 2019 року

Інформдень: 8 січня 2019 року

У Міністерстві ветеранів готують установчі збори Громадської ради

Розпочався прийом заяв для участі в установчих зборах Громадської ради при Міністерстві у справах ветеранів України.

Про це повідомляється на сайті відомства – Укрінформ.

“Запрошуємо стати учасниками установчих зборів Громадської ради при Міністерстві у справах ветеранів України представників громадських об’єднань, релігійних, благодійних організацій, творчих спілок, професійних спілок та їх об’єднань, асоціацій, організацій роботодавців та їх об’єднань, недержавних засобів масової інформації, які зареєстровані в установленому порядку і провадять діяльність на території України у сфері, що пов’язана з діяльністю Мінветеранів, та в статуті (положенні) яких визначені відповідні цілі й завдання діяльності”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, заяви прийматимуть до 28 січня. Подавати документи необхідно в електронній та друкованій формі.

Інформація про вимоги до оформлення документів є на офіційному сайті Мінветеранів.

Установчі збори Громадської ради при Мінветеранів відбудуться 28 лютого о 10:00 у Києві, в Центральному будинку офіцерів Збройних сил України. Під час цих зборів, окрім інших питань, буде визначений кількісний склад Громадської ради.

 

Українська сторона СЦКК спростувала фейк окупантів про “обстріл”

«Фейковими» заявами про нібито обстріл підрозділами Об’єднаних Сил представників СММ ОБСЄ окупаційна адміністрація намагається дискредитувати Україну та її Збройні Сили.

Про це повідомляє прес-центр ООС, представляючи реальну ситуацію про те, що сьогодні, 8 січня, українська сторона СЦКК отримала запит від регіонального офісу СММ ОБСЄ щодо надання додаткових гарантій безпеки для забезпечення роботи снігоприбиральної техніки по розчищенню ділянки автомобільної дороги у районах Первомайськ–Новоолександрівка – Укрінформ.

“Представники збройних формувань Російської Федерації та їхні найманці розповсюдили хибну інформацію нібито підрозділи Об’єднаних сил обстріляли вказаний район, що призвело до зриву виконання цих робіт”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що очищення згаданої ділянки автошляху необхідне для безперешкодного пересування патрулів СММ в рамках діючого Мандата.

“Необхідні гарантії безпеки з боку ЗСУ були забезпечені у повному обсязі”, – запевнили у штабі ООС.

Окрім того, як підкреслюється, поширюються дезінформаційні повідомлення про можливі обстріли з боку підрозділів Об’єднаних сил БПЛА СММ ОБСЄ, що є відвертою провокацією.

Українська сторона СЦКК заявляє, що подібні заяви та повідомлення не мають під собою жодних підстав і не відповідають дійсності.

Водночас збройні формування Російської Федерації та їхні найманці із завидною регулярністю перешкоджають співробітникам СММ ОБСЄ виконувати свої завдання з моніторингу дотримання режиму припинення вогню.

Українська сторона СЦКК заявляє, що об’єднане угруповання російських окупаційних військ вкотре демонструє відверте нехтування Мінськими домовленостями, намагається зірвати оголошене новорічне і різдвяне перемир’я та прагнення до подальшого загострення збройного конфлікту на Донбасі.

 

Окупанти обстріляли позиції ЗСУ в районі Новотошківського із гранатометів

Станом на 18:00 8 січня обліковано один випадок порушення режиму припинення вогню з боку російських окупаційних військ.

Про це повідомляє прес-центр ООС – Укрінформ.

“Опорні пункти наших військ були обстріляні з гранатометів різних систем та стрілецької зброї поблизу селища Новотошківське на Луганському напрямку. Унаслідок обстрілів російсько-окупаційних військ жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав”, – йдеться у повідомленні.

Водночас, незважаючи на погіршення погодних умов, українські військові продовжують надійно контролювати дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Ситуація в районі проведення ООС залишається під контролем українських військових, запевнили у штабі.

 

Фігуранта “справи Веджіє Кашка” Чапуха госпіталізували через внутрішню кровотечу

Фігурант справи “Веджіє Кашка” Асан Чапух потрапив до лікарні через внутрішню кровотечу, що виникла на тлі гастриту.

Адвокат Айдер Азаматов, який відвідав його, передбачає, що заплановане на завтра засідання “суду” у даній справі, швидше за все, буде перенесено.

Про це адвокат повідомив “Кримській правозахисній групі” – Укрінформ.

“Сьогодні, 8 січня, я відвідав Асана Чапуха, який перебуває в 6-й міській лікарні. В ніч на 7 січня його екстрено вивезли до лікарні, оскільки, перебуваючи під домашнім арештом, він упав через те, що йому раптово стало зле … Це пов’язано з гастритом, викликаним лікарськими препаратами, які він приймає у великій кількості після умов 11-місячного утримання в СІЗО”, – повідомив Азаматов.

За словами лікарів, у Чапуха відкрилося внутрішня кровотеча і, щонайменше, 10 днів він змушений буде перебувати під наглядом лікарів.

Як зазначив адвокат, завтра, 9 січня, в “Київському райсуді” планувалося продовжити розгляд кримінальної справи “Веджіє Кашка”, фігурантом якої є його підзахисний, але “швидше за все судове засідання буде відкладено”.

Як повідомляв Укрінформ, 7 січня вночі одному з фігурантів так званої кримінальної справи «Веджіє Кашка» Асану Чапуху раптово стало зле, його госпіталізували в 6-у міську лікарню Сімферополя. Чапуха, як і трьох інших фігурантів справи Казима Аметова, Руслана Трубача й Бекіра Дегерменджі затримали 23 листопада 2017 року за, нібито, вимагання грошей у громадянина Туреччини, який довгий час не повертав борг ветерану кримськотатарського національного руху Веджіє Кашка. Силовики намагалися затримати і саму 83-річну жінку, проте їй стало зле, і вона померла в машині швидкої допомоги. Окупаційна влада відмовилися розслідувати причини смерті Кашка. На прохання родичів загиблої адвокат Микола Полозов почав власне розслідування причин смерті Веджіє Кашка.

 

Балух привітав Епіфанія з наданням автокефалії Православній церкві України

Український патріот кримчанин Володимир Балух, якого утримують в Керченській колонії, привітав митрополита Київського і всієї України Епіфанія з наданням автокефалії ПЦУ.

Як повідомляє Кримська правозахистна група, про привітання стало відомо після відвідування Балуха адвокатом – Укрінформ.

“Шановний пане Предстоятелю Митрополит Київський і всієї України, Владико Епіфаній! Дозвольте привітати Вас, а в Вашій особі і всіх священнослужителів, парафіян і простих мирян Канонічного Православ’я України із знаковою історичною подією – поверненням автокефалії нашій Святій Церкві!”, – звернувся українець у своєму привітанні до митрополита.

Кримчанин відзначив величезне історичне значення Томоса про автокефалію Православної церкви України. Він зазначив, що природна і непоказова духовність споконвіку є невід’ємною чеснотою українського народу і стрижнем омріяної державності України.

Своє звернення Балух закінчив словами “Слава Україні!”

Як повідомлялося, ФСБ Росії затримала Володимира Балуха в окупованому Криму 8 грудня 2016 року. Співробітники ФСБ стверджували, що знайшли на горищі будинку, де живе активіст, 90 патронів і кілька тротилових шашок. Захист Балуха і правозахисники стверджують, що він став жертвою репресій за свою проукраїнську позицію – через прапор України, який повісив у себе в дворі.

Підконтрольний Росії “Верховний суд Криму” засудив Балуха до 4 років і 11 місяців колонії і штрафу в розмірі 10 тисяч рублів.

Загалом у Росії та анексованому Криму утримують близько 70 українських політв’язнів, серед них і журналіст Укрінформу Роман Сущенко, якого в РФ засудили до 12 років колонії суворого режиму за нібито шпигунство.

 

Порошенко присвоїв Філарету звання “Герой України”

Президент України Петро Порошенко високо оцінив вклад Патріарха Філарета в боротьбу за власну помісну церкву в Україні, вирішивши присвоїти йому найвищу відзнаку – звання “Герой України”.

Про це він повідомив на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Ще не придумано тої міри, якою можна виміряти внесок Патріарха Філарета в боротьбу за власну помісну церкву. Він був, є і залишається духовним лідером української церкви, духовним лідером українського народу. Ось чому прийняв рішення присвоїти йому звання «Герой України»”, – написав глава держави.

Як повідомлялося, Вселенський патріарх Варфоломій у суботу, 5 січня, підписав Томос про автокефалію Православної церкви України.

У неділю, 6 січня, в Патріаршому храмі Святого Георгія відбулося вручення Томоса та божественна літургія, яку спільно відправили Вселенський патріарх Варфоломій та предстоятель Православної церкви України, митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

 

Українці в Азербайджані долучилися до акції «жовто-блакитний кораблик»

Українська громадська організація ім.І.Франка у місті Сумгаїт взяла участь у флешмобі на підтримку полонених моряків у Росії.

Про це повідомляється на сторінці організації у Facebook – Укрінформ.

«Українська громада ім. І. Франка приєдналася до флешмобу Всесвітнього руху патріотів України з підтримки українських військових моряків, захоплених у полон в РФ. Члени української громади Сумгаїту прикрасили свої оселі та ялинки жовто-блакитними паперовими корабликами», – йдеться у повідомленні.

Як повідомлялося, 24 українських моряків знаходяться у полоні в Росії після військової акції в Керченській протоці. У неділю, 25 листопада, в районі Керченської протоки російські прикордонники застосували зброю проти корабля ВМС ЗС України та захопили українські судна разом з екіпажами.

 

Турецькі рятувальники знайшли тіло загиблого біля Самсуна українця

Турецькі рятувальники зі складу підрозділів сил Берегової охорони підняли тіло українця, який загинув під час катастрофи судна вчора (7 січня) зранку біля берегів Самсуна.

Про це у Twitter повідомив Надзвичайний і Повноважний посол України у Туреччині Андрій Сибіга – Укрінформ.

«Станом на зараз пошукові роботи сил Берегової охорони тривають, піднято одне тіло загиблого українця», – повідомив посол.

Потерпілих українських моряків у лікарні відвідав губернатор Самсуна Осман Каймак.

«Вдячні турецькій стороні за турботу та порятунок наших співвітчизників», – наголосив дипломат.

Як відомо, раніше потерпілих відвідав консул разом із представниками української громади. Зранку 7 січня біля берегів Самсуна через погодні умови затонуло торговельне судно. З 13 членів екіпажу 11 були громадянами України. Загинуло четверо українців.

У Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб повідомили, що вантажне судно Volgo-Balt 214 під прапором Панами, що зазнало аварії та затонуло біля берегів Туреччини, перевозило вугілля з порту Азов (Російська Федерація) до порту Самсун (Туреччина).

 

НАЗК назвало топ-10 порушників антикорупційного законодавства

Національне агентство з питань запобігання корупції оприлюднило топ-перелік виявлених ознак порушень антикорупційного законодавства за грудень.

Про це йдеться на офіційному сайті агентства – Укрінформ.

“На першому місці рейтингу, складеного прес-службою Національного агентства з питань запобігання корупції – обґрунтований висновок щодо зафіксованих ознак незаконного збагачення та декларування недостовірної інформації народним депутатом України Євгенієм Гєллєром, який був направлений до Національного антикорупційного бюро України. Друге та третє місця правопорушення: подання недостовірних відомостей у деклараціях. Два обґрунтовані висновки складені стосовно народного депутата України Дениса Омельяновича та один обґрунтований висновок – стосовно депутата Київської міської ради Сергія Харчука”, – йдеться у повідомленні.

На четвертому та п’ятому місцях – адмінпротоколи за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів, які складені стосовно народних депутатів України Сергія Дунаєва та Георгія Логвинського.

Також до переліку топ-порушників грудня потрапили голова Луцької РДА Тарас Яковлев, прокурор Київської місцевої прокуратури Кристина Шиліна, проректор з науково-педагогічної роботи Одеського НМУ Владлена Дубіліна та депутат Івано-Франківської міської ради Олександра Федорук.

Загалом, Національне агентство у грудні 2018 року зафіксувало 111 порушень антикорупційного законодавства.

У НАЗК також зауважили, що затвердження обґрунтованого висновку, направлення його до правоохоронних органів, а також складення протоколу і направлення його до суду є підставою для здійснення досудового розслідування або провадження у справі про адмінправопорушення у судовому порядку.

 

НАЗК внесло приписи Кубіву, Омеляну та Мартинюку

НАЗК внесло приписи про порушення вимог законодавства першому віце-прем’єру Степану Кубіву, міністру інфраструктури Володимиру Омеляну та в.о. міністра аграрної політики Максиму Мартинюку, а також начальнику ГУ ДСНС у Луганській області Михайлу Пшику – за те, що не забезпечили виконання підлеглими вимог антикорупційного законодавства.

Про це сьогодні повідомляє прес-служба НАЗК – Укрінформ.

“Національне агентство внесло 4 приписи про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших порушень закону. … Приписи внесено першому віце-прем’єр-міністру України – міністру економічного розвитку і торгівлі Степану Кубіву стосовно директора ДП «ДНІПРО-ВДМ» Ігоря Ковтуненка та міністру інфраструктури України Володимиру Омеляну стосовно директора казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба» Віктора Сударева у зв’язку із встановленням фактів непередачі в управління іншій особі належних їм корпоративних прав у товариствах з обмеженою відповідальністю протягом 30 днів з моменту призначення Ковтуненка та Сударева на вказані посади у порядку, передбаченому законом”, – йдеться в повідомленні.

Також внесено припис в.о. міністра аграрної політики та продовольства України Максиму Мартинюку стосовно голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів Володимира Лапи, який не прийняв рішення щодо врегулювання конфлікту інтересів у зв’язку з отриманням повідомлення про наявність потенційного конфлікту інтересів від начальника Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві Олега Рубана.

Крім того, Національне агентство внесло припис начальнику Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області Михайлу Пшику стосовно порушення його підлеглим Андрієм Велігошею вимог закону про запобігання корупції під час роботи у складі комісії з питань медико-психологічної реабілітації особового складу.

Як зазначається, приписи Національного агентства з питань запобігання корупції є обов’язковими до виконання. За невиконання цих приписів керівник органу, підприємства, установи, організації несе відповідальність, передбачену статтею 188-46 КУпАП.

У НАЗК наголосили, що “припис Національного агетства вноситься керівнику, який має забезпечувати організацію роботи із запобігання корупції (згідно з ч. 2 статті 12 Закону України «Про запобігання корупції»)”.

 

ЦВК зареєструвала ще чотирьох кандидатів у президенти

Центральна виборча комісія зареєструвала ще 4 кандидатів у президенти України.

Таке рішення ухвалено на засіданні у вівторок, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Зокрема, ЦВК зареєструвала кандидатами на посаду Президента народного депутата Сергія Капліна, самовисуванця Віталія Скоцика, висуванця від “Громадсько-політичного руху Валентина Наливайченка “Справедливість” Валентина Наливайченка та висуванця від партії “Об’єднання Самопоміч” Андрія Садового.

Як повідомлялося, в Україні 31 грудня розпочався виборчий процес чергових виборів Президента України, призначених на 31 березня 2019 року.

Висування кандидатів політичними партіями або шляхом самовисування на пост глави держави та подання кандидатами документів до ЦВК триватиме до 3 лютого 2019 року.

Перед поданням до Центрвиборчкому документів кандидат або партія, яка його висунула, має внести грошову заставу у розмірі 2,5 млн гривень.

Реєстрація кандидатів у Президенти триватиме до 8 лютого включно.

МВФ застеріг Україну від популізму на виборах, особливо щодо фінансової політики

Серед ризиків для нової програми кредитування МВФ для України експерти Фонду назвали популізм, а також заклики змінити фінансову політику країни, які є у передвиборчий період.

Про це йдеться в аналітичному звіті МВФ щодо нової програми Stand-by для України та завершення попередньої програми розширеного фінансування EFF, текст якої Укрінформ отримав у своє розпорядження.

“Ризики для нової програми є високими, особливо, враховуючи нерозв’язаний конфлікт у східній частині України, нестійке світове економічне середовище, а також акценти на популістську політику чи політичні зміни (всередині України – ред.) напередодні майбутніх виборів”, – зауважили у Фонді.

Щоправда, як підкреслили у МВФ, ці ризики пом’якшуються завдяки активним заходам. У цьому зв’язку, як фактори пом’якшення вказуються: затвердження бюджету на 2019 рік та суттєве зовнішнє фінансування на підтримку реформ, яке включає також нове фінансування з боку Світового банку та ЄС.

“Тим не менше, неухильне впровадження (нинішньої – ред.) політики влади буде вирішальним для успіху програми”, – підкреслили в Міжнародному валютному фонді.

Як повідомляв Укрінформ, 18 грудня Виконавча рада МВФ затвердила нову 14-місячну програму кредитування Stand-by (SBA) для України на загальну суму 3,9 млрд доларів США. При цьому, експерти Фонду спрогнозували значне зростання реального ВВП України впродовж наступних двох років, яке, за аналізом експертів Фонду, може збільшитися з нинішніх 3,447% до 4,433% у 2020 році.

 

МВФ планує дати Україні ще два транші до кінця 2019

Нова 14-місячна програма кредитування МВФ для України Stand By передбачає виділення трьох траншів, у тому числі двох на загальну суму $2,6 млрд – до кінця 2019 року.

Про це йдеться в останньому аналітичному звіті Фонду, текст якої Укрінформ отримав у своє розпорядження.

Зокрема, у графіку запланованих переглядів виконання Україною умов програми, після яких Виконавча рада Фонду приймає рішення про виділення наступного траншу, вказані три дати. Перша – 18 грудня 2018 року, коли нова програма Stand By для України була затверджена керівництвом Фонду з рішенням виділити $1,4 млрд в якості першого траншу.

Виділення другого й третього кредитів за програмою передбачені після завершення переглядів МВФ, спланованих, відповідно, на 15 травня та на 15 листопада 2019 року. Суми спланованих траншів рівнозначні – по $1,3 млрд.

Нагадаємо, 18 грудня Виконавча рада МВФ затвердила нову 14-місячну програму кредитування Stand-by (SBA) для України на загальну суму 3,9 млрд. доларів США. При цьому, було прийняте також рішення про дострокове завершення програми розширеного фінансування EFF для України.

 

У МВФ констатують стале відновлення економічного зростання в Україні

Українська економіка відновлюється: високі фінансові дефіцити різко впали, державний борг іде донизу, валютний курс є гнучким, інфляція знижується.

Такі висновки оприлюднені в заяві заступника виконавчого директора МВФ від України Владислава Рашкована, текст якої має у своєму розпорядженні Укрінформ.

“Українська економіка відновлюється стійкими темпами попри потрясіння від поточного військового конфлікту. Зростання ВВП прискорилося до 2,5% у 2017 році та, за оцінками, становило 3,2% за перші дев’ять місяців 2018 року завдяки вигідним умовам торгівлі та міцному внутрішньому попиту, як у споживанні, так і в інвестиціях”, – зауважив Рашкован.

Це вдалося зробити після імплементації низки ключових реформ, зокрема зміцнення незалежності та управління центробанком, очищення банківської системи, прийняття пенсійної реформи, підвищення тарифів на газ та створення нових незалежних інституцій для боротьби з корупцією.

Серед позитивних факторів Рашкован також відзначив рівень зростання споживання, підтриманий суттєвим зростанням реальної заробітної плати, пенсійних виплат та грошових переказів трудових мігрантів. Крім того, за його словами, поліпшилися бізнес-очікування, а інвестиції зросли завдяки сприятливому зовнішньому ціновому середовищу, вирівнюванню курсу гривні, фундаментальним факторам економіки та зниженню інтенсивності боїв на Донбасі.

Заступник виконавчого директора Фонду також звернув увагу на постійне зростання експорту товарів на тлі сприятливих світових цін на сировину, на значне збільшення кількості основних торговельних партнерів України та високі врожаї. Проте, імпорт в Україну зростав швидше, ніж експорт, за рахунок потужного внутрішнього попиту та зростання цін на енергоносії.

Нова програма МВФ Stand By, за словами заступника виконавчого директора МВФ, допоможе покрити потреби платіжного балансу України шляхом зміцнення довіри та розблокування зовнішнього фінансування й підтримки необхідного коригування.

 

МВФ очікує зменшення дефіциту Пенсійного фонду та збільшення пенсій

Експерти МВФ очікують, що завдяки пенсійній реформі в Україні, прийнятій у 2017 році, дефіцит Пенсійного фонду зменшиться до 4,25% від ВВП, а розмір пенсій підвищиться щонайменше на 8,5-9,5%.

Про це йдеться в аналітичному звіті МВФ щодо нової програми Stand By для України та завершення попередньої програми розширеного фінансування EFF, текст якого має Укрінформ.

“Пенсії будуть підвищені відповідно до правил індексації нового Пенсійного закону, прийнятого в 2017 році. Пенсійні виплати в середньому збільшаться на 8,5%, тоді як пенсіонери, чиї пенсії дорівнюватимуть прожитковому мінімуму, отримуватимуть більше на 9,5%”, – зазначається у прогнозах Фонду.

При цьому зауважується, що з початком імплементації нового Пенсійного закону в Україні в 2018 році очікується, що витрати на пенсії цього року становитимуть близько 10% від ВВП, а дефіцит Пенсійного фонду має зменшиться до 4,25% ВВП у 2019 році – порівняно з подібним показником у понад 6% ВВП від 2016 року.

Водночас, у Фонді підкреслили важливість пенсійної реформи для України через несприятливі демографічні тенденції, враховуючи низьку народжуваність та старіння населення, а також виїзд за кордон дедалі більшої кількості працівників.

Надалі експерти МВФ очікують, що Україні вдасться зменшити дефіцит Пенсійного фонду до 3% від ВВП.

 

МВФ і Україна визначили основні завдання для Києва на 2019 рік

Міжнародний валютний фонд і Україна визначили так звані “маяки”, які українська сторона має виконати впродовж нинішнього року для отримання повного фінансування за програмою кредитування МВФ в режимі Stand By.

Серед них – прийняття ряду законів у фінансовій та банківській сферах, продовження антикорупційних зусиль, просування реформ у сфері приватизації, повідомляє Укрінформ.

“Ми будемо просуватися далі з прийняттям законодавства, яке має критично важливе значення для створення надійного середовища для роботи й розвитку наших фінансових ринків”, – йдеться в аналітичному звітіФонду щодо нової програми Stand By для України та завершення попередньої програми розширеного фінансування EFF.

У цьому зв’язку у МВФ очікують затвердження Верховною Радою до кінця березня 2019 року законопроекту №2413а, який позбавить наглядових повноважень нинішню Нацкомісію держрегулювання ринків фінансових послуг та розподілить їх між НБУ та Нацкомісією цінних паперів та фондового ринку.

Крім того, МВФ разом зі Світовим банком обіцяють до кінця березня 2019 року узгодити поправки до закону про банки та банківську діяльність в Україні для вирішення “законодавчих прогалин”. У Фонді очікують, що парламент до середини 2019 року прийме ряд законів у фінансовому секторі, зокрема, про деривативи та фінансові ринки, захист прав споживачів та грошові перекази.

Окрему увагу Міжнародний валютний фонд приділяє подальшим зусиллям викорінення корупції в Україні. “Дуже важливо, щоб нові антикорупційні установи – НАБУ, Спеціальна антикорупційна прокуратура та Вищий антикорупційний суд – зберігали свою незалежність і чесність”, – підкреслили у Фонді.

Зокрема, що стосується Антикорупційного суду, у МВФ очікують призначення до кінця квітня 2019 року принаймні 35 суддів “з бездоганною репутацією та відповідними професійними навичками” відповідно до закону 2018/2447 та правил процедури щодо забезпечення об’єктивності й прозорості процесу. При цьому, у МВФ сподіваються, що Антикорупційний суд розпочне свою діяльність до кінця червня 2019 року.

По НАБУ у Фонді очікують завершення зовнішнього аудиту групою авторитетних експертів з міжнародним досвідом. У МВФ також сподіваються до кінця червня 2019 року ухвалення ВР України законодавства щодо посилення повноважень НАБУ.

Крім того, серед “маяків”, визначених МВФ у подальшій співпраці з Україною, вказана необхідність значного просування в процесі приватизації та реформ підприємств, які перебувають у державній власності, а також подальше зміцнення врядування в банківській сфері.

Як повідомляв Укрінформ, 18 грудня Виконавча рада МВФ затвердила нову 14-місячну програму кредитування Stand-by (SBA) для України на загальну суму 3,9 млрд. доларів США. Програма передбачає три транші, у тому числі два на суму 2,6 млрл до кінця нинішнього року.

Українці зможуть обмінювати валюту у поштових відділеннях – НБУ

Населення України зможе купувати і продавати іноземну валюту не лише в банках і пунктах обміну валют небанківських фінансових установ, а й у поштових відділеннях.

Таку можливість Національний банк України надає в рамках переходу до нової ліберальної системи валютного регулювання, передбаченої Законом України “Про валюту і валютні операції”, інформує прес-служба НБУ.

Відповідні зміни затверджено постановою Правління НБУ від 02 січня 2019 року № 9 “Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України” та набирають чинності з 7 лютого 2019 року разом із введенням в дію Закону України “Про валюту і валютні операції”.

Відповідно до постанови, оператори поштового зв’язку зможуть отримувати від Національного банку ліцензію на здійснення валютних операцій за наявності у них не менше 50 структурних підрозділів, розташованих на території від 50% областей України; отримання не менше ніж 50% доходів від діяльності у сфері надання послуг поштового зв’язку та відповідності вимогам до фінансового стану, структури власності, ділової репутації (в тому числі їхніх керівників і власників істотної участі) та професійної придатності керівників.

Крім того, Національний банк пом’якшив умови видачі ліцензій на здійснення діяльності з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі небанківським фінансовим установам (НФУ). Зокрема, вдвічі зменшив мінімальний розмір власного капіталу НФУ – з 10 до 5 млн грн – за умови, що фінансова установа здійснюватиме таку діяльність із використанням не більше ніж 50 структурних підрозділів. Кожне наступне збільшення кількості структурних підрозділів на 50 одиниць потребуватиме збільшення мінімального власного капіталу на 5 млн грн замість 10 млн грн.

Регулятор також скасував вимогу щодо наявності в НФУ не менше п’яти структурних підрозділів, приміщення яких відповідають вимогам Національного банку, що регулюють порядок проведення валютно-обмінних операцій та з питань організації захисту приміщень НФУ.

“Небанківські фінансові установи та національний оператор поштового зв’язку, які вже мають генеральні ліцензії на здійснення валютних операцій, матимуть шість місяців перехідного періоду, щоб привести свою діяльність у відповідність до нових вимог. Відлік перехідного періоду стартує з дати введення в дію Закону “Про валюту і валютні операції”, тобто з 7 лютого 2019 року, і триватиме до 7 серпня 2019 року”, – акцентували в НБУ.

Також небанківські фінансові установи та національний оператор поштового зв’язку, які мають генеральні ліцензії на здійснення діяльності з обміну валют, отримані до дня введення в дію Закону України “Про валюту і валютні операції”, зможуть і надалі здійснювати валюто-обмінні операції на підставі цих ліцензій.

 

В Одесі привітали звільнення моряка Новічкова та подякували за це Президенту

Голова Одеської облради Анатолій Урбанський висловив подяку Президенту України Петру Порошенку за звільнення моряка-одесита, старшого помічника капітана Андрія Новiчкова з іранської в’язниці.

Подяка Урбанського розміщена на офіційному веб-порталі Одеської облради – Укрінформ.

“Шановний Петре Олексійовичу! Висловлюю щиру подяку за підтримку рішення вісімнадцятої сесії обласної ради сьомого скликання «Про звернення депутатів Одеської обласної ради до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України з приводу вжиття невідкладних заходів щодо захисту громадянина України Новiчкова Андрія Олександровича від смертної кари”, – сказав Урбанський.

Він додав, що понад рік громадянин України, одесит, старший помічник капітана, Андрій Новiчков перебував у іранській в’язниці за звинуваченням у вбивстві, якого він не скоював. “Якщо суд шаріату визнав би його винним, то нашому земляку загрожувала би смертна кара через повішення”, – зазначив Урбанський.

“Завдяки рішенню складного дипломатичного завдання на найвищому рівні та Вашій безпосередній підтримці, врятовано від смертної кари громадянина України Андрія Олександровича Новiчкова”, – наголосив голова Одеської облради.

На своїй сторінці у Facebook Урбанський акцентував: “Україна своїх не кидає. Завдяки зусиллям Петра Олексійовича Порошенка і українських спецслужб звільнений український моряк Андрій Новічков. Я поздоровляю всіх небайдужих громадян, депутатів усіх рівнів, в тому числі наших колег-депутатів Одеської облради, хто взяв участь у спасінні одеського моряка”.

Окремо Урбанський привітав бабусю моряка – Олену Миколаївну, яка не впадала у відчай.

Також і Профспілка працівників морського транспорту України подякувала Президенту України за допомогу у звільненні одеського моряка Новічкова.

“Саме завдяки Вашій підтримці, Вашому особистому втручанню до цієї справи вдалося домогтися справедливості. Увесь час працівники профспілки були на зв’язку з Андрієм, усіляко підтримували його бабусю – єдину рідну людину моряка, допомагали, писали листи, звернення, добивалися якнайшвидшого його звільнення і повернення в Україну”, – зазначив голова профспілки Михайло Кірєєв.

Як повідомляв Укрінформ, сьогодні Президент Петро Порошенко повідомив про звільнення українського моряка Новічкова. Зараз Андрій перебуває на території Посольства України в Ірані.

Одеський моряк Андрій Новічков виїхав з України в листопаді 2016 року. Він підписав контракт на роботу старшим помічником капітана іранського судна Arezoo. На 18-й день плавання у Південно-Китайському морі у Новічкова стався конфлікт з одним з матросів. За словами українця, той грубіянив, намагався вдарити його, після чого вистрибнув за борт. Судно зупинили, розпочали пошуки, однак матроса не знайшли.

Після інциденту екіпаж судна розпустили. Однак у лютому 2017 р. Новічкова вивели на берег та доправили до поліції, де від нього вимагали зізнання в убивстві. Восени 2017-го моряк оголосив голодування, а на 11-й день його звільнили з-під варти під особисте зобов’язання консула, заборонивши залишати Іран до кінця розслідування.

За час розслідування справу моряка перекваліфікували з убивства через необережність у навмисне вбивство. Українцю загрожувала страта через повішання.

17 травня 2018 року Одеська облрада на позачерговій сесії ухвалила звернення до Президента та Верховної Ради з проханням вжити заходів для порятунку українського моряка Андрія Новічкова.

 

Рушник Національної Єдності презентують у Києві до 100-річчя Соборності України

Презентація Рушника Національної Єдності відбудеться 21 січня у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику з нагоди 100-річчя Дня Соборності України.

Про це повідомляє прес-служба Міністерства культури України, за підтримки якого відбудеться презентація.

“Захід стане початком презентації Рушника в кожній області України впродовж 2019 року. Його організаторами є Благодійний фонд “Український Рушник” спільно з Національним Києво-Печерським історико-культурним заповідником”, – ідеться в повідомленні.

Як зазначається, презентація розпочнеться о 12:00 у Дзвіниці Успенського Собору. Під час заходу планується спільна молитва учасників за Соборність України, демонстрація шляху Рушника Національної Єдності країнами світу, а також виступи запрошених гостей.

 

У Рівному розпочався фестиваль “Різдвяні піснеспіви”

Одразу в чотирьох храмах Рівного розпочався 15-й обласний фестиваль пісенно-музичного мистецтва “Різдвяні піснеспіви”.

Про це повідомляє прес-служба Рівненської ОДА – Укрінформ.

“Учасники фестивалю розпочнуть колядувати у Свято-Троїцькій церкві, Церкві святого Миколая Чудотворця, у Свято-Покровському кафедральному соборі та Свято-Воскресенському храмі. Цього ж дня триватиме Різдвяна феєрія за участю кращих колядників на майдані Незалежності обласного центру”, – йдеться в повідомленні.

Також зазначається, що 14 січня на центральному майдані Рівного лунатимуть вітання від учасників фестивалю та фольклорного колективу молодіжного культурного центру з польського міста Краків.

А заключний гала-концерт учасників відбудеться 19 січня в Рівненському міському будинку культури.

 

У Будапешті відбувся різдвяний флешмоб української колядки

Українці в Угорщині, співаючи колядок,  пройшлися святковою різдвяною ходою головною вулицею угорської столиці у рамках флешмобу «Колядує Будапешт».

Про це повідомляється на сторінці Державного Самоврядування українцівУгорщини у Facebook – Укрінформ.

«На перший день світлого свята Різдва Христового, 7 січня, за організацією Столичного Самоврядування українців та за ініціативи його голови Ліліани Грекси відбувся різдвяний флешмоб української колядки у Будапешті. Під час святкової ходи з різдвяними зірками головною пішохідною вулицею Будапешта – Váci utca – колядники співали найвідоміші колядки: “Нова радість стала”, “Добрий вечір тобі”, ” У Вифлеємі нині новина”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що учасники ходи такожі роздавали перехожим українські цукерки, «ділячись таким чином святковим настроєм і знайомлячи іноземців з автентичною традицією Українського Різдва».

У святковій ході взяли участь, зокрема, представник української меншини в Парламенті Угорщини Брігітта Суперак, президент Державного самоврядування українців Угорщини Юрій Кравченко та депутати самоврядування, голови та депутати місцевих українських самоврядувань багатьох районів Будапешта, дипломати Посольства України в Угорщині.

“Дякую всім, хто взяв участь та допомагав в організації флешмобу! Ми, депутати Столичного самоврядування українців, дуже раді, що так багато людей долучилося до нашого заходу. Для мене особисто збулась давня мрія, щоби будапештські українці разом змогли презентувати цю чудову українську традицію в столиці Угорщини”, – ззазначила Голова Столичного Самоврядування українців Ліліана Грекса.

У пресс-службі Посольстві України в Угорщині повідомили, що такий захід в Будапешті відбувся вперше.

Як зазначається на сторінці Державного Самоврядування українців Угорщини у Facebook, 5 січня 2019 року в приміщенні Державного самоврядування українців в Угорщині з великим успіхом пройшло відзначення Різдвяних свят, організоване для учнів Української недільної школи. У програмі заходу, зокрема, були кутя, вертеп, колядки, виступи творчих колективів.

А 16 грудня Столичне самоврядування українців Угорщини організувало для українських діточок Свято Миколая.

 

Греція почала процедуру визнання автокефалії Православної церкви України

Грецька православна церква розпочала процедуру визнання єдиної помісної автокефальної Православної церкви України.

Відповідне рішення було прийнято на засіданні священного синоду ГПЦ, повідомляє Ortodoxia Info – Укрінформ.

Зазначається, що на засіданні обговорили лист Вселенського патріарха Варфоломія у зв’язку з обранням першого предстоятеля нової автокефальної церкви України, а також відповідний лист патріарха РПЦ Кирила. Священики прийняли рішення передати справу в священний синод ГПЦ про визнання церквою Греції нової автокефальної церкви України.

Як повідомляв Укрінформ, Вселенський патріархат проголосив створену в Україні автокефальну Церкву своєю духовною дочкою з кафедрою в Києві.

 

Євстратій Зоря спростував російський фейк про несправжність Томоса

Томос про автокефалію української церкви набув чинності 6 січня, що засвідчено підписом Вселенського патріарха, тож ставити під сумнів дійсність документа через те, що наразі там немає підписів членів Синоду, означає підозрювати Варфоломія у неправді.

Про це заявив архієпископ Чернігівський і Ніжинський Православної церкви України Євстратій (Зоря) на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Технічно Томос – це є рішення Вселенського Патріарха та Святого і Священного Синоду про автокефалію, внесене у відповідний Кодекс. Грамота, передана у неділю, 6 січня, – публічна офіційна копія для України. Саме про це сказано в Томосі наприкінці: “цей Патріарший і Синодальний Томос, написаний і підписаний у Кодексі нашої Великої Христової Константинопольської Церкви, вручений у ідентичній копії Блаженнійшому предстоятелю Святійшої Церкви України кир Епіфанію і Його Високоповажності Президенту країни пану Петру Порошенку”. Дата на публічній копії для України – рік 2019, місяця січня, 6 числа. Отже, ставити під сумнів дійсність Томосу на тій підставі, що там поки що немає підписів синодальних митрополитів – означає підозрювати Вселенського патріарха у публічному неправдомовстві. Адже Його Всесвятість поставив підпис на грамоті, засвідчуючи, що в Кодексі Патріархату відповідне рішення вже написане і підписане”, – підкреслив Зоря.

За його словами, те, що Томос набув чинності саме з 6 січня, засвідчене не лише і не стільки підписом Вселенського патріарха Варфоломія (хоча сам по собі цей підпис вже робить грамоту-копію дійсною), скільки літургійним співслужінням з митрополитом Епіфанієм як предстоятелем помісної церкви.

“Тож не слід, як це зараз кинулися робити у російських засобах масової дезінформації, намагатися у технічній деталі знайти чергову зачіпку, щоби повторювати: “Це неправильні бджоли і вони дають неправильний мед”. Бо російським ЗМІ брехати – як дихати. І після того, як 9 січня розпочнеться чергова сесія Синоду і його члени поставлять також підписи під грамотою, – не буде нічого дивного, якщо вони придумають ще якусь брехню, щоби далі доводити, що “автокефалія не справжня”, – зазначив Зоря.

Раніше російські ЗМІ з посиланням на архімандрита Кирила (Говоруна) поширили інформацію про те, що Томос, підписаний лише Вселенським патріархом, без підписів членів Синода, не є дійсним.

Як повідомлялося, 6 січня відбулася церемонія вручення Томоса, який було підписано напередодні за участі Президента України Петра Порошенка, митрополита Київського і всієї України Епіфанія та Вселенського патріарха Варфоломія. 7 січня документ було представлено у Софії Київській.

 

На Буковині до ПЦУ готові приєднатися ще 15 церковних громад

Представникам ПЦУ відомо про 15 церковних громад, які готові перейти від Московського патріархату до нової Православної Церкви України.

Про це вони розповіли на брифінгу після спільного богослужіння, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«На сьогодні мені відомо про не менш ніж 15 церковних громад, які виявили бажання почати процес об’єднання та перейти до нашої церкви. Це лише перші громади. Ми нікого не змушуємо переходити і нікого не стимулюємо. Наші двері завжди відкриті, для всіх громад, які мають бажання перейти з Московського патріархату, або вже правильно казати – з Російської Православної Церкви до єдиної канонічної Української Православної Церкви», – сказав архієпископ Чернівецький і Кіцманський Онуфрій.

Архієпископ нагадав, що наразі у Чернівецькій області вже чотири церковні громади прийняли відповідне рішення про приєднання до ПЦУ.

Крім того, сьогодні представники колишньої УАПЦ та УПЦ КП, а нині єдиної Православної Церкви України архієпископ Чернівецький і Кіцманський Онуфрій та архієпископ Буковинський і Хотинський Герман у Чернівцях провели спільне Богослужіння в Соборі Різдва Христового.

 

ПЦУ: на Буковині після переходу громад нацменшин їм збережуть мову богослужіння

Представники Православної Церкви України на Буковині повідомили, що при переході церковних громад національних меншин до єдиної української церкви, їм збережуть мову богослужіння, до якої вони звикли.

Про це під час брифінгу після спільного богослужіння розповіли архієпископ Чернівецький і Кіцманський Онуфрій та архієпископ Буковинський і Хотинський Герман, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“У багатьох румунських засобах масової інформації ще перед Об’єднавчим Собором розповідали, що, буцімто, буде суцільна українізація церкви, а наша область, як відомо, багатонаціональна. Таким чином, лякали румуномовне населення Буковини, що, нібито, зараз українці прийдуть і заберуть вашу мову, ваші традиції тощо. Але це неправда. Наша церква відкрита абсолютно для всіх, незалежно від того, хто якою мовою розмовляє чи якою мовою хоче звершувати богослужіння”, – сказав архієпископ Буковинський і Хотинський Герман.

Церковник навів приклад однієї з перших буковинських громад, які прийняли рішення перейти від Московського патріархату до ПЦУ та яким залишили церковнослов’янську мову богослужіння.

«Ось, наприклад, парафія села Шишківці Кіцманського району. Після переходу до єдиної української церкви люди попросили залишити церковнослов’янську мову у богослужінні. Вони до неї звикли, то чому ми маємо бути проти? Запитали у блаженнішого митрополита Епіфанія, він також підтримав це рішення, я благословив, і залишили там церковнослов’янську мову. Так само і з румуномовними селами нашої області. Якщо люди захочуть, то залишать румунську мову богослужіння, якщо захочуть – перейдуть на українську. Ніщо не повинно бути перешкодою для об’єднання», – додав архієпископ.

 

Священики Єдиної церкви на Буковині звинуватили колег із МП у крадіжці святині

Архієпископ Чернівецький і Кіцманський Онуфрій звинуватив керівника Чернівецько-Буковинської єпархії Московського патріархату Мелетія у крадіжці церковної святині антимінсу.

Про це він розповів під час брифінгу після спільного богослужіння, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Процес об’єднання на Буковині проходить не так гладко, як хотілося б. Йдуть дискусії, поширюється неправдива інформація, бувають навіть гострі дискусії, які днями були у селі Карапчів Вижницького району. Це парафія, яка уже провела збори щодо переходу до нашої Православної Церкви України. А в неділю керуючий Чернівецько-Буковинською єпархією митрополит Мелетій із секретарем та «групою підтримки» зайшли у церкву, виманили з приміщення місцевого священика і забрали уже підписаний мною антимінс – святиню, на якій служать літургію. Зробили це у святий вечір напередодні Різдва», – сказав архієпископ Чернівецький і Кіцманський Онуфрій.

Щоправда, після звернення до правоохоронних органів, священики Московського патріархату повернули святиню та повідомили, що сталася прикра помилка.

«Заяв про вчинення крадіжки до нас не надходило. Було тільки повідомлення про міжконфесійне непорозуміння щодо реалізації релігійних канонів, а саме заміни антимінсу при переході від УПЦ МП до ПЦУ», – розповіли у прес-службі Нацполіції у Чернівецькій області.

Представники ПЦУ дивуються не лише зухвалості московських священиків, а й тому, що їм не вистачило сміливості попросити у своїх колишніх прихожан вибачення за фактично зірване свято Різдва.

«На пораду їм вибачитися, у них не хватило духу. Покаятися, що вони взяли не своє, вони не захотіли, навпаки, призиваючи інших до покаяння. Але для нас, на превеликий жаль, це не стало великим сюрпризом. Хоча ми думали, що вони вищі духовно», – додав архієпископ Онуфрій.

Антимінс – посвячена хустина із зашитою частиною мощів святих на престолі у православних церквах. На антимінсі звершується під час літургії таїнство Євхаристії. Без антимінса не можна служити літургії.

 

Перша громада УПЦ МП на Рівненщині перейшла до Єдиної церкви

Громада Хрестовоздвиженського храму села Деражне Костопільського району на Рівненщині оголосила про перехід із Української православної церкви Московського патріархату до Православної церкви України.

Це сталося 7 січня після святкової літургії, розповів у коментарі Радіо Свобода староста храму Микола Гаврилюк – Укрінформ.

«Громада виявила бажання, щоб у нашому селі була створена українська православна церква. Під час цього церква була вщерть заповнена людьми. Отець Віктор (Чабан) підтримав це рішення і готовий далі служити громаді», – сказав Гаврилюк.

За його словами за це рішення проголосували понад 300 членів громади. Жодного парафіянина, який був би проти, не було.

Це перший випадок переходу громади УПЦ МП до ПЦУ в Рівненській області.

Загалом після Об’єднавчого собору в Києві 15 грудня і створення помісної Православної церкви України вже понад 40 громад Української православної церкви Московського патріархату заявили, що переходять до нової структури. За підрахунками УПЦ МП, наприкінці 2012 року в її складі перебували 11 393 парафії.

6 січня у Стамбулі, в резиденції Вселенського патріархату на Фанарі, Вселенський патріарх Варфоломій урочисто вручив главі новоствореної помісної Православної церкви України митрополитові Епіфанію Томос про визнання канонічної автокефалії ПЦУ. Обидва предстоятелі спільно відслужили службу Божу.

7 січня Томос урочисто представили в Києві на різдвяній богослужбі в соборі Святої Софії.

 

Священика МП заочно засудили за підтримку окупантів

За матеріалами СБУ Новоайдарський райсуд Луганської області до шести років позбавлення волі заочно засудив священика МП.

Про це йдеться у повідомленні СБУ – Укрінформ.

“Співробітники СБУ встановили, що у квітні 2014 року настоятель одного з храмів Новоайдарського району приєднався до лав терористів”, – ідеться у повідомленні.

На чолі групи антиукраїнськи налаштованих осіб клірик організував блокування автошляху до Луганська, перешкоджаючи переміщенню сил і засобів ЗСУ до району проведення АТО.

Суд визнав пособника терористів винним у перешкоджанні законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань. Вирок набув законної сили. Початок терміну виконання покарання обчислюватиметься з дня його затримання. Засудженого оголошено в розшук.

 

УПЦ КП в Криму до окупації була ізгоєм – Джемілєв

Кримськотатарський лідер Мустафа Джемілєв розповів про становище Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) на території Кримського півострову до окупації Росією у 2014 році. Про це повідомляє УНН із посиланням на інтерв’ю для видання Крим.Реалії.

“Поки триває окупація, триватимуть переслідування української церкви. Навіть при незалежній Україні, ще до окупації, УПЦ КП перебувала на становищі ізгоя. Митрополит Лазар (митрополит Сімферопольський і Кримський УПЦ МП — ред.) називав її „єретичною“ церквою, і коли створювалося об’єднання за участю всіх конфесій, він категорично відмовився приймати туди УПЦ КП. Тоді, за рішенням Меджлісу, муфтіят Криму теж не увійшов в цю структуру. Зараз Російська православна церква вже не може посилатися на „неканонічність“ ПЦУ, але вона буде створювати перешкоди в її діяльності”, — зазначив кримськотатарський лідер.

Зокрема, Джемілєв додав, що поки триватиме окупація півострова, триватимуть і переслідування української церкви.

У свою чергу, священик Православної Церкви України (ПЦУ) ієромонах Меркурій (Скороход) розповів про сучасну ситуацію ПЦУ в Криму.

“Зараз ми можемо здійснювати богослужіння не тільки у внутрішньому церковному просторі України, а й маємо вихід у православний світ… Зараз Російська православна церква вже не може посилатися на „неканонічність“ ПЦУ, але вона створюватиме перешкоди в її діяльності”, — заявив Скороход.

Як повідомляв УНН, 5 січня відбулася процедура підписання Томосу Вселенським патріархом Варфоломієм.

А вже наступного дня, 6 січня, Томос доставили в Україну.

Сьогодні в Соборі святої Софії відбулась святкова літургія за участі Президента України Петра Порошенка та Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, на яку до Софії Київської привезли оригінал Томоса.

Також нагадаємо, що за результатами Об’єднавчого собору в Києві під головуванням представника Вселенського патріархату 15 грудня було створено Автокефальну Помісну Православну Церкву України і затверджено статут нової церкви.

Об’єднавчий собор обрав предстоятелем єдиної помісної УПЦ митрополита Епіфанія.

 

Настоятель храму УПЦ МП зняв купол з церкви на знак протесту

Настоятель храму Олександра Невського, який розташований на території училища Департаменту поліції охорони МВС у Вінниці, зняв купол із церкви після того, як керівництво навчального закладу повідомило про розірвання договору оренди із церковною громадою. Про це повідомив прес-секретар Вінницької єпархії УПЦ МП протоієрей Володимир Пучков в коментарі кореспонденту УНН.

“Громада, яка при цьому храмі була зареєстрована, мала в ньому певну власність – все начиння церковне, а також купол. Він встановлювався за кошти громади. Тому, коли керівництво училища поставило громаду перед фактом, що вона має залишити приміщення, вони, звісно, забрали із собою свою власність, включаючи й купол. Купол зняли, поклали його на землю. Громада просто забрала своє майно, тому що її поставили перед фактом, що вона має залишити приміщення”, – зазначив протоієрей.

За його словами, розірвання договору оренди із церковною громадою відбулось у зв’язку із тим, що вона належить до УПЦ МП, “на яку чиниться зараз певний тиск”.

При цьому він додав, що цей храм знаходився у школі поліції і діяв там за договором з 2005 року. Наразі громада шукає нове приміщення для храму.

Водночас, у прес-службі ПЦУ факт зняття купола підтвердили. “Він (настоятель храму Віктор Парандюк – ред.) вважає, що треба купол знімати, коли йому особисто через його політичні погляди вказали на двері, він через те церкву розбирає”, – наголосив керівник прес-служби Вінницької єпархії Православної церкви України протодиякон Владислав Демченко.

Утім, такі дії поліцію не зацікавили. “Це не наша компетенція, ми не втручаємося в церковні справи. Повідомлень з цього приводу не було”, – зазначили у секторі зв’язків із громадськістю ГУ НП у Вінницькій області.

Нагадаємо, блаженніший митрополит Київській та всієї України Епіфаній закликав українців відкинути заклики до розпалювання ворожнечі та молитись за єдину помісну автокефальну українську православну церкву.

На Вінничині жителі села Сокиринці звернулась до настоятеля храму протоієрея Віталія Дахновського з пропозицією приєднатись до Православної церкви України, однак священик відмовив у цьому парафіянам.

 

Гундяєва можуть звільнити через отримання Україною Томоса – Ар’єв

Патріарх московський Кирил (Володимир Гундяєв) може невдовзі втратити посаду, оскільки не зміг завадити отриманню Томоса про автокефалію Православної Церкви в Україні.

Таку інформацію з посиланням на власні джерела оприлюднив у Facebook народний депутат, голова делегації України в Парламентській асамблеї Ради Європи Володимир Ар’єв – Укрінформ.

«Томос виявився зброєю. В Криму окупанти привели системи ППО в повну боєготовність, коли українська делегація ще летіла за ним в Стамбул. А останні новини з півночі такі: оскільки Кирил (Гундяєв) не впорався із завданням зірвати Томос для України, головний по РФ зело осерчав і поїхав святкувати у Санкт-Петербург, а не в храм Христа Спасителя. І головне – навіть бачити невдаху не схотів. Вочевидь, когось через певний час розжалують (справді, не жарт – джерело новини дуже серйозне)», – заявив Ар’єв.

Народний депутат наголосив, що отримання Томоса доводить значимість геополітичної перемоги України.

Як повідомляв Укрінформ, Вселенський патріархат проголосив створену в Україні автокефальну Церкву своєю духовною донькою з кафедрою у Києві.

 

Туреччина і США провели “продуктивні” переговори щодо Сирії

У столиці Туреччини Анкарі відбулися перемовини між американськими та турецькими посадовцями.

Про це повідомляє Anadolu – Укрінформ.

«Після зустрічі турецької й американської делегацій представник Ради національної безпеки Вашингтона заявив, що обидві сторони провели «продуктивну дискусію», – йдеться у повідомленні.

Один з членів американської делегації Гаррет Маркіс заявив журналістам, що нещодавнє рішення американського президента Дональда Трампа вивести близько 2 тис. військовослужбовців з північно-східної частини Сирії було головною темою розмови делегацій під керівництвом прес-секретаря турецького президента Ібрагіма Каліна та радника з національної безпеки президента США Джона Болтона.

“У США з нетерпінням чекають на проведення подальших консультацій між військовими щодо нашої співпраці у Сирії”, – сказав Маркіс.

Переговори проходили у президентському палаці в Анкарі та тривали близько двох годин.

Раніше президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що його країна не може прийняти заяву помічника президента США Джона Болтона про те, що американські війська виведуть із Сирії лише після того, як у Вашингтоні будуть впевнені, що Анкара не переслідуватиме курдів, які живуть на цих територіях.

 

Ердоган розкритикував заяву Болтона щодо курдів і відмовився від зустрічі

Туреччина не може прийняти заяву помічника президента США Джона Болтона про те, що американські війська будуть виведені із Сирії лише після того, як у Вашингтоні будуть впевнені, що Анкара не переслідуватиме курдів, що живуть на тих територіях.

Про це президент Туреччини заявив сьогодні, виступаючи в парламенті, повідомляє кореспондент Укрінформу в Туреччині.

«Ми не можемо прийняти заяву, яку зробив пан Болтон. Вони знають, як і я, різницю між курдами, які є громадянами в цій країні, і курдами з YPG (Сирійські курдські сили – ред.)», – сказав Ердоган.

Він наголосив на тому, що Туреччина бореться проти тероризму, зокрема членів організацій PKK/PYD/YPG (Робітнича партія Курдистану/Партія демократичного союзу/Сирійські курдські сили), якої б національності вони не були – курди, араби чи турки.

«Болтон зробив дуже серйозну помилку», – прокоментував президент Туреччини заяву Болтона.

Як повідомляє Bloomberg, президент Туреччини мав намір зустрітися із Джоном Болтоном під час його візиту в Анкару, але скасував зустріч.

Як відомо, помічник президента США приїхав до Туреччини для обговорення теми виведення американських військ із Сирії. Раніше президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган та президент США Дональд Трамп провели телефонну розмову, в ході якої обговорили ситуацію в Сирії, зокрема питання, що стосуються безпеки та боротьби з тероризмом та домовилися про координацію дій в регіоні.

 

У Трампа розглядають три місця для його зустрічі з Кім Чен Ином — CNN

Адміністрація Дональда Трампа розглядає Бангкок, Ханой та Гаваї як місця для проведення особистої зустрічі глав держав США та Північної Кореї.

Про це інформує CNN з посиланням на власні джерела – Укрінформ.

«Бангкок, Ханой та Гаваї відвідали представники протокольної служби Білого дому у пошуках місця для потенційного другого саміту між північнокорейським лідером Кім Чен Ином та президентом США Дональдом Трампом», – повідомило джерело, обізнане з процесом планування зустрічі.

У неділю Трамп заявив, що США “ведуть переговори про місце зустрічі” для проведення другого саміту з Кім Чен Ином.

Як зазначається, США ще не прийняли рішення і список можливих локацій досі не був представлений північнокорейській стороні. У КНДР заявили, що хотіли б, аби саміт відбувся у Пхеньяні, але навряд чи США погодяться на це.

Деякі експерти занепокоєні тим, що організація саміту у в’єтнамській столиці Ханої стане хибним сигналом щодо політики США стосовно цієї країни, оскільки передбачає порівняння Північної Кореї з В’єтнамом.

У жодній з цих локацій поки що не проводилися зустрічі між американськими та північнокорейськими офіційними особами.

Як повідомляв Укрінформ, перший саміт за участю Дональда Трампа та Кім Чен Ина відбувся 12 червня 2018 року у Сінгапурі.

 

Суд відмінив заборону Парубія на депутатські відрядження у пленарні тижні

Окружний адміністративний суд міста Києва ухвалив рішення про часткове задоволення адміністративного позову народного депутата Сергія Власенка до голови Верховної Ради щодо визнання протиправною заборони депутатських відряджень у пленарні тижні.

Розгляд справи тривав з березня 2018 року, інформує прес-служба суду – Укрінформ.

“Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправним та скасував абзац третій пункту 4 Розпорядження голови Верховної Ради “Про деякі питання дотримання прав, виконання обов’язків та посилення відповідальності народного депутата України у Верховній Раді України”, де мова йде про те, що не здійснюються відрядження народних депутатів у тижні, які відведені для пленарних засідань парламенту відповідно до календарного плану роботи чергової сесії Верховної Ради, окрім відряджень для участі в офіційних парламентських делегаціях”, – йдеться у повідомленні.

Також суд визнав протиправними дії спікера щодо підготовки та направлення листа, яким відмовлено у погодженні відрядження народних депутатів.

Суд ухвалив відповідне рішення зважаючи на те, що повноваження спікера, які встановлені Конституцією та законом “Про регламент Верховної Ради України”, не можуть розумітися як повноваження, які наділяють правом голови парламенту встановлювати нові права/обов’язки або створювати обмеження у роботі народного депутата при виконанні ним своїх повноважень, зокрема, у здійсненні відряджень.

Суд дійшов висновку, що відповідно до закону “Про статус народного депутата України”, ніхто не має права обмежувати повноваження парламентаря, окрім випадків, передбачених Конституцією та законами України.

 

Назвали найпопулярнішого композитора 2018 року

Згідно зі статистикою концертів за 2018 рік, естонець Арво Пярт восьмий рік поспіль став композитором, чиї твори виконують найчастіше у світі.

Відповідний рейтинг розмістили на сайті класичної музики Bachtrack, який проводить підрахунки. Експерти сайту засновували свої оцінки на даних про 33 578 музичних подій 2018 року.

Найбільш виконуваної сучасною композиторкою стала росіянка татарського походження Софія Губайдуліна, яка з 1991 року живе в Німеччині.

Варто відзначити, що Арво Пярт, який посів перше місце в рейтингу виконуваності нині живих композиторів, опинився на 46-й сходинці в переліку всіх композиторів в історії музики. Перші три місця в ньому посідають Бетховен, Моцарт і Бернстайн.

Арво Пярт народився 1935 року в естонському місті Пайде. Його вважають новатором в академічній музиці, адже він створив авторський стиль tintinnabuli, в якому специфічно втілив принципи техніки мінімалізму і естетики «нової простоти».

Уже кілька десятків років музика Пярта звучить не тільки в концертних залах по всьому світу, але також у кіно. Зокрема, його композиції стали саундтреками фільмів “Джеррі” Гаса Ван Сента і “Вигнання” Андрія Звягінцева. Більше того, композицію Пярта «Spiegel im Spiegel» можна почути в одному з епізодів мультсеріалу “Сімпсони”.

 

Викрадення даних VIP-персон: хакер розповів поліції Німеччини деталі злочину

На заході Німеччини затримали особу, яка ймовірно виставила у мережу персональні дані сотень німецьких політиків та інших публічних осіб.

Про це у вівторок повідомляє DW з посиланням на Федеральне управління кримінальної поліції ФРН – Укрінформ.

“Затриманим є 20-річний юнак, який мешкає у місті Міттельхессен, що у федеральній землі Гессен. За даними ЗМІ, поліція затримала його ще 6 січня, однак тільки зараз він визнав вину у скоєному та розповів деталі крадіжки даних відомих у Німеччині людей”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомлялося, напередодні німецькі правоохоронці провели обшук у квартирі 19-річного програміста з міста Гайльбронн, який є свідком у цій справі, та допитали його. Він був знайомий з хакером, який скоїв крадіжку даних публічних осіб.

Про масовий витік даних німецьких політиків стало відомо 4 січня. Зокрема, були опубліковані особисті дані відомих німців: їхні номери телефонів, дані кредитних карт, адреси, особисті та внутрішньопартійні документи, як от дані паспортів і рахунків, листи, запрошення, заявки на відвідування партійних з’їздів і навіть вміст чатів депутатів всіх партій, представлених у Бундестазі, а також депутатів земельних ландтагів, німецьких членів Європарламенту і політиків комунального рівня.

Серед відомих політиків, які, ймовірно, стали жертвами такої акції, – канцлер ФРН Ангела Меркель, федеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр та екс-голова Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) Зігмар Габріель.

 

Німецька поліція відпустила хакера, який виклав дані тисячі VIP-персон

Німецька поліція відпустила після допиту хакера, який виклав в інтернет персональні дані тисячі відомих у Німеччині людей.

Про це заявили на прес-конференції у вівторок представники органів по боротьбі зі злочинністю, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Двадцятирічний хлопець ще навчається в школі, він живе з батьками. З огляду на те, що раніше він не скоював протиправних дій і відсутні передумови до того, що він може втекти, його відпустили», – повідомив представник Центрального управління боротьби з кіберзлочинністю Генеральної прокуратури Георг Унгефук.

Він додав, що якщо за подібного роду протиправні дії дорослому може загрожувати до 3 років в’язниці або грошовий штраф, то для підлітків діють інші міри покарання та обмежень, в першу чергу виховного характеру.

За словами правоохоронців, про мотиви жителя Гессена, який називає себе Orbitі GOD, поки що не відомо, однак ніяких праворадикальних матеріалів у нього виявлено не було. Сам юнак заявив, що викладав дані людей, висловлювання яких його «дратували». Діяв він, імовірно, один, без спільників. Комп’ютер юнак намагався знищити, поліція конфіскувала те, що залишилося від машини.

Унгефук додав, що у слідчих, які допитували хакера з минулої неділі, склалося враження, що він не до кінця усвідомлював тяжкість проступку і його наслідки, сприймаючи це швидше як «велику комп’ютерну гру».

Персональні дані майже тисячі німецьких політиків, журналістів, артистів викладалися з 1 до 24 грудня в інтернет в Твіттер-акаунті у вигляді різдвяного календаря. Щодня відкривалося нове «віконце», в якому містилися лінки та посилання.

Як повідомлялося, про масове просочення даних німецьких політиків, журналістів, артистів стало відомо 4 січня. Зокрема, були опубліковані номери телефонів, дані кредитних карт, адреси, особисті та внутрішньопартійні документи, такі як дані паспортів і рахунків, листи, запрошення, заявки на відвідання партійних з’їздів і навіть зміст чатів депутатів всіх партій, представлених у Бундестазі, а також депутатів земельних ландтагів, німецьких членів Європарламенту і політиків комунального рівня.

Серед відомих політиків, які, ймовірно, стали жертвами такої акції – канцлер ФРН Ангела Меркель, федеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр та екс-голова Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) Зігмар Габріель.

 

Клімкін розповів, що потрібно для вступу України в НАТО

Вступ України до ЄС і НАТО можливий у середньостроковій перспективі, тож не слід вірити ані обіцянкам приєднання до них за рік чи два, ані прогнозам, що це станеться через 30 років.

Про це заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін в ефірі програми “Сніданок з 1+1” 8 січня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Вступ до ЄС і вступ до НАТО – це історія, яка має середньострокову перспективу. Якщо вам хтось скаже, що ми вступимо за рік чи за два, – ніколи не вірте, це чиста брехня і введення людей в оману. Але якщо хтось вам каже, що це справа мінімум на 30 років – теж не вірте, оскільки досвід свідчить зовсім про інше”, – сказав Клімкін.

За словами міністра, для вступу України до НАТО потрібен консенсус всередині Альянсу і необхідно дещо зробити в Україні, “оскільки ми самі не готові, ми чесно маємо казати”.

Водночас Клімкін акцентував, що для вступ до ЄС буде можливий, якщо ми будемо по- справжньому працювати і змінюватися.

“Так, як сьогодні Україна (реформується. -ред.)… вона в ЄС ні за рік, ні за два, ні за п’ять не вступить”, – вважає міністр.

 

Клімкін про звільнення заручників Кремля: Росія буде грати на вибори

Міністр закордонних справ Павло Клімкін переконаний, що Росія буде використовувати питання звільнення захоплених моряків і політв’язнів для технологічної гри у контексті виборів в Україні.

Про це він заявив в ефірі програми “Сніданок з 1+1” 8 січня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Насправді, всім прекрасно зрозуміло, що спочатку буде суд (над захопленими моряками – ред.) – так буде грати Росія. Росія буде грати на вибори. І всі наші друзі і партнери, які розмовляли і з російським президентом, і з усіма, кажуть: у нас дуже чітке відчуття всередині, що вони будуть грати на вибори. Тобто, це не означає, що вони не можуть бути звільнені до виборів, але те, що буде технологічна гра на вибори – або на президентські, або на парламентські, і це стосується не тільки моряків, це стосується інших політичних в’язнів – це сто відсотків”, – сказав Клімкін.

Відповідаючи на запитання ведучого, чи означає це, що до виборів нікого з українців не вдасться звільнити з російських в’язниць, міністр сказав, що не втрачає надії.

“Ми на це працюємо, намагаємося допомогти… У нас є контакти з усіма – і офіційні, і неофіційні”, – сказав Клімкін.

 

На Львівщину приїхали діти учасників бойових дій з Грузії та Херсонщини

На Львівщину на різдвяні канікули прибули діти учасників бойових дій з Грузії та з Херсонщини.

Про це повідомила прес-служба Львівської ОДА – Укрінформ.

“10 грузинських дітей, батьки яких брали участь у війнах за територіальну цілісність та суверенітет Грузії в 1991-1993 та 2008 рр, а також 6 дітей учасників АТО (ООС) з Херсонщини прибули на зимовий відпочинок до Львова на запрошення Благодійного товариства «Мій тато захищає Україну» за підтримки та сприяння Львівської обласної державної адміністрації”, – зазначили в ОДА.

Упродовж десяти днів перебування на гостей чекає насичена та цікава культурно-розважальна програма, що передбачатиме також екскурсію до Ужгородa та Мукачева, що в Закарпатській області, ознайомлення з культурними, історичними та релігійними пам’ятками цих міст, відвідання музеїв та дитячих театрів, активне залучення гостей з Грузії до святкування Різдва Христового за традиційними українськими звичаями, майстер-класи, святкові ярмарки тощо.

Поїздка є частиною спільної програми співпраці між українською та грузинською сторонами. Зокрема, в березні 2018 року група дітей загиблих бійців АТО побували в грузинському місті Бакуріані. Така поїздка відбулась завдяки розпочатій співпраці між Посольством України в Грузії та Благодійним товариством «Мій тато захищає Україну».

У липні 25 українських дітей побували на відпочинку в місті Батумі, де їх прийняли завдяки співпраці із Міжнародним благодійним фондом «Аліло-2015».

Така співпраця продовжуватиметься і надалі, адже і цього року заплановані поїздки дітей українських захисників на відпочинок у Грузію. Прийматимуть дітей із Львівщини також партнери із Херсонщини.

 

У Нідерландах заявили про причетність Ірану до двох політичних убивств

Спецслужби Нідерландів мають свідчення причетності Ірану до двох політичних убивств, які призвели до запровадження Євросоюзом нових санкцій проти Тегерана.

Про це йдеться у листі міністра закордонних справ Нідерландів Стефа Блока до парламенту, повідомляє Reuters – Укрінформ.

За словами Блока, голландська розвідувальна служба “має явні свідчення того, що Іран був причетний до вбивств двох голландських підданих іранського походження: в Алмере в 2015 році і в Гаазі в 2017 році”.

Раніше глава МЗС Данії Андерс Самуельсен повідомив у Twitter, що Євросоюз погодився запровадити санкції проти іранської розвідки через її наміри здійснити убивства на території ЄС.

Водночас він не вказав, які саме будуть вжиті санкції та проти кого їх застосують.

Як відомо, 30 жовтня 2018 року міністерство закордонних справ Данії викликало іранського посла в Копенгагені після того, як стало відомо про підготовку іранською розвідкою теракту на території Королівства.

Пізніше співробітники шведської поліцейської агенції Sapo заарештували підозрюваного іранського шпигуна, який планував вбивство на території Данії.

У відповідь МЗС Ірану також викликало посла Данії Данні Аннана, щоб висловити рішучий протест проти висловлювань деяких данських політиків щодо Ірану.

 

Вбивство “Сармата”: апеляційний суд залишив під вартою двох підозрюваних

У Запорізькому апеляційному суді 8 січня розглянули апеляційні скарги адвоката щодо зміни запобіжного заходу для підозрюваних у вбивстві бердянського активіста Віталія Олешка («Сармат») – Максима Владимиренкова та Миколи Ломаки.

Про це повідомляє з судової зали кореспондент Укрінформу.

Судове засідання проходило в режимі відеоконференції. Владимиренков наразі знаходиться у Запорізькому слідчому ізоляторі №3, його захисник — Юрій Чернявський — у Кіровському районному суді.

«Прошу відпустити мене під цілодобовий домашній арешт за місцем проживання. У мене два тижні тому народилася дитина, я не збираюсь переховуватись», – звернувся до суду підозрюваний Владимиренков.

Прокурор Антон Купенко був проти зміни запобіжного заходу, аргументуючи це тим, що підозрювані можуть сприяти знищенню доказів. За його словами, Владимиренков та Обухов виїздили до Бердянська за кілька днів до скоєння вбивства.

«Видалено відео перебування вказаних осіб у готелі за три дні. Відео видалені за півгодини після скоєння вбивства. Владимиренков може сприяти знищенню доказів, в разі, якщо йому буде змінена міра запобіжного заходу. Він також може планувати тиск на свідків, уникнути явку до суду», – сказав прокурор і попросив залишити ухвалу суду без змін.

Також судді розглянули апеляційну скаргу щодо зміни запобіжного заходу для другого підозрюваного — Миколи Ломаки.

«Пан Ломака перебував за кермом «Таврії», яка використовувалась для вчинення злочину — для під’їзду до помешкання Олешка і швидкого від’їзду. Він сидів за кермом, поки Матюшин вийшов і здійснював постріли. Він чув постріли. Будь-яка інша людина задала б питання. Однак пан Ломака продовжив рух. Потім усі четверо підозрюваних (Артем Матюшин, Олександр Обухов, Максим Владимиренков та Микола Ломака – ред.) пересіли на Mazda і покинули Бердянськ», – сказав прокурор.

За словами Ломаки, він дійсно був за кермом «Таврії», проте про злочинні плани Матюшина (він вже зізнався про скоєння вбивства – ред.) не знав.

«Я не знав, що Матюшин скоїв злочин та застрелив людину. Тому прийняв рішення поїхати», – сказав Ломака й додав, що просить суддю відпустити його, адже в нього хвора мати, якій важко самостійно пересуватись.

Після обговорення колегія суддів прийняла рішення залишити скаргу адвоката без задоволення. Владимиренков та Ломака залишиться під вартою до 20 січня.

Що стосується третього підозрюваного — Олександра Обухова, то сьогодні виявилося, що у його захисника Сергія Поляха сплив термін дії повноважень. Тож, судове засідання перенесли на 17 січня. До цього часу родичі підозрюваного мають або продовжити договір з Поляхом, або обрати іншого захисника, або ж Обухову запропонують державного адвоката.

Як раніше повідомлялось, бердянський активіст Віталій Олешко був застрелений 31 липня 2018 року. 3 січня 2019 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Запорізького апеляційного суду розглянула матеріали кримінального провадження за апеляційними скаргами захисників підозрюваного Сигіди Михайла Дмитровича на ухвалу Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 22 листопада 2018 р., якою задоволено клопотання слідчого та продовжено строк дії запобіжного заходу підозрюваному у виді тримання під вартою строком на 60 днів, до 20 січня цього року.

 

Укренерго зекономило 190 мільйонів завдяки аукціонам на ProZorro

ДП “НЕК “Укренерго” торік провело 2,4 тис. тендерів на ProZorro з очікуваною вартістю закупівель більш як 4 млрд грн, зекономивши 189,4 млн грн.

Про це інформує прес-служба Укренерго – Укрінформ.

“За рік Укренерго провело 2,4 тис. тендерів на ProZorro з очікуваною вартістю закупівель більше 4 млрд грн. При цьому економія склала 189,4 млн гривень завдяки системі ProZorro”, – йдеться у повідомленні.

Для зменшення вартості закупівель Укренерго також застосовує методику прогнозування вартості товарів, робіт і послуг на основі сформованого довідника цін.

«В європейських компаніях показник ефективного планування закупівель становить від 5 до 15% економії. Укренерго вже досягло цього рівня», — прокоментувала директор з управління ланцюгами поставок Укренерго Марина Безрукова.

Крім цього, впродовж 2018 року Укренерго співпрацювало разом з ProZorro.Продажі.

“На відкритих аукціонах Укренерго реалізувало майна на суму 169,1 млн грн. На продаж виставляється усе, що списувалось і накопичувалось в електроенергетичних системах роками — від автомобільних шин та використаного трансформаторного масла до великогабаритного металобрухту, обладнання та старих автівок”, – зазначили у компанії.

Зароблені кошти компанія вкладає у розвиток мереж. “У 2018 році 113 млн грн спрямовані у тому числі на реконструкцію підстанції 330 кВ «Кременчук», встановлення групи однофазних трансформаторів на підстанції 400 кВ «Мукачеве» та реконструкцію низки ліній електропередачі 330 кВ із заміною грозозахисного тросу”, – розповіли у компанії.

Як повідомлялося, Укренерго приєдналася до системи ProZorro у 2015 році. Учасником ProZorro.Продажі компанія стала у квітні 2018 року.

 

В Укроборонпромі всі операції з продажу та оренди проводитимуть через ProZorrо

Підприємства оборонного комплексу, що входять до державного концерну “Укроборонпром”, в своїй роботі з продажу та оренди активів використовуватимуть систему Prozorro.

Про це повідомляє прес-служба концерну – Укрінформ.

“Нова система має прозоро охопити всі продажі активів концерну, матиме механізми автоматизованого контролю, планування такої діяльності тощо. Ці продажі здійснюються за стандартами, критеріями та технологією системи електронних закупівель Prozorro”, – зазначають в прес-службі.

В Укроборонпромі нагадали, що 29 жовтня 2018 року концерном було підписано меморандум щодо співпраці у побудові прозорої та ефективної системи реалізації майна із ДП “ProZorro.Продажі”. Завдяки цьому було сформовано чітку “дорожню карту”, яка визначила основні етапи створення сучасної системи реалізації та надання в оренду майна держпідприємств концерну у форматі прозорих електронних торгів. Вже на початку грудня 2018 року одним із провідних підприємств кластеру радіолокації, зв’язку та РЕБ концерну Запорізьким науково-виробничим комплексом “Іскра” було оголошено перший тендер з реалізації майна у системі “ProZorro.Продажі”. Збут 40 тонн брухту чавуну у форматі електронних торгів, який здійснювався за стандартами Prozorro, дозволив отримати 16% додаткової вартості.

Поінформовано, що наразі у концерні триває робота й з іншими підприємствами-учасниками щодо налагодження організації роботи в системі “ProZorro.Продажі”.

 

За рік підприємства оборонного комплексу оголосили 43 тисячі тендерів — Укроборонпром

Підприємствами, що входять до складу державного концерну “Укроборонпром”, за минулий 2018 рік було оголошено 43 тисячі комерційних електронних тендерів.

Про це повідомляє прес-служба концерну – Укрінформ.

“У 2018 році підприємствами-учасниками ДК “Укроборонпром” було створено більше 43 тисячі комерційних електронних тендерів. Загалом, за період використання електронних торгових майданчиків, кількість оголошених тендерів підприємствами Концерну сягнула 140 тисяч. Такі показники стали результатом цілеспрямованої роботи із налагодження прозорих та підзвітних закупівель, адже Укроборонпром був одним із перших державних об’єднань, де запроваджено прозорі електронні торги ще у 2014 році, до того, як вони стали обов’язковими”, – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, особливістю 2018 року стало те, що концерном було проведено відкритий конкурс з відбору електронного торговельного майданчика для проведення закупівель. За результатом оцінки отриманих пропозицій від 27 претендентів, максимальну кількість балів здобув майданчик SmartTender. Він був визнаний таким, що максимально відповідає вимогам зручності, надійності, сучасності системи обробки та зберігання даних, має можливості протидії кібератакам та власну матеріально-технічну базу. Крім того, SmartTender надає широкий функціонал для організаторів, учасників торгів, а також для моніторингу закупівель.

Як повідомляють у прес-службі, станом на початок листопада 2018 року 61 підприємство Укроборонпрому перейшло до проведення закупівель через SmartTender. Ще 7 підприємств використовували систему ProZorro для допорогових та надпорогових закупівель, відповідно до закону України “Про публічні закупівлі”.

У 2018 році також була скасована кваліфікаційна процедура для постачальників і закупівлі проводилися без неї. Натомість перевірка контрагентів здійснювалася лише внутрішніми підрозділами безпеки підприємств. Крім того, Укроборонпром розробило та затвердило новий порядок моніторингу платежів, що пришвидшило здійснення оплати за укладеними договорами.

Наразі на веб-сайті концерну створено окремий розділ щодо закупівель, в якому, зокрема, сконцентровані всі комерційні тендери підприємств концерну.

 

У США водій Uber зізнався у вбивстві шістьох людей

Американець Джейсон Далтон, який працював водієм в Uber, зізнався у скоєнні шести вбивств у штаті Мічиган у лютому 2016 року.

Про це повідомляє у вівторок BBC – Укрінформ.

“48-річний американець Джейсон Далтон, що працював водієм в Uber, зізнався у скоєнні шести вбивств, які він вчинив в місті Каламазу (штат Мічиган) у лютому 2016 року. Також Далтон визнав себе винним у здійсненні ще кількох замахів на вбивство з використанням вогнепальної зброї”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається також, що загалом тепер вже колишнього таксиста звинувачують у 16 злочинах. Йому загрожує довічне ув’язнення без права дострокового виходу на свободу.

Під час судового процесу чоловік заявив, що зізнатися в злочинах вирішив з власної волі – попри те, що його адвокат був проти цього. За словами Далтона, він “хотів цього доволі давно”.

Як зазначила сторона обвинувачення, чоловікові не пропонували жодної угоди зі слідством в обмін на зізнання. Оголошення вироку суду заплановане на 5 лютого.

В ході судового процесу Далтон розповідав, що став “маріонеткою” додатку Uber, який, на його думку, контролював його розум і тіло та змушував стріляти в людей протягом п’ятьох годин.

Повідомляється, що чотирьох людей Далтон вбив у ресторані Cracker Barrel, двох – в автосалоні Kia. Ще одну стрілянину він влаштував у житловому кварталі. Жоден із загиблих чи постраждалих не був клієнтом Uber, але в проміжки часу між злочинами Далтон продовжував приймати замовлення в додатку таксі.

Усі три випадки стрілянини сталися в один день – ввечері 20 лютого 2016 року.

Після арешту Далтона в компанії Uber того ж вечора заявили, що відчувають “жах” через скоєне чоловіком. Там пояснили, що той пройшов перевірку базових біографічних даних, оскільки до того ніколи не порушував закон.

 

Новий мобільний додаток занурить у світ Девіда Бові

До 72-ї річниці від дня народження легендарного британського музиканта Девіда Бові запустили мобільний додаток “Девід Бові – це…”. Для його створення використали технології віртуальної реальності.

Як повідомляється у прес-релізі на сайті артиста, в основу додатку лягла однойменна виставка, присвячена життю і творчості Девіда Бові. Вперше вона пройшла 2013 року в лондонському Музеї Вікторії та Альберта, а потім протягом кількох років подорожувала світом, відвідавши 12 міст – Укрінформ.

Розробники додатку зазначають, що їхній проект дасть можливість повністю дослідити виставку наодинці з собою, без скляних бар’єрів та натовпу відвідувачів.

Віртуальну версію експозиції виставки “Девід Бові – це…” створила компанія Sony Music Entertainment. За допомогою їхнього мобільного додатку можна на 360 градусів роздивитися костюми, в яких виступав Девід Бові, його музичні партитури, рукописні тексти пісень і навіть сторінки з щоденника.

Озвучив додаток відомий голлівудський актор і друг Бові Ґері Олдмен. Додаток доступний на платформах iOS та Android.

 

Українці створили інтерактивну VR-подорож світом осетрів

Українське представництво Всесвітнього фонду природи (WWF) презентувало інтерактивний WebVR-проект про дунайських осетрів. Його можна переглядати з будь-якого браузера на комп’ютері.

Проект було створено у межах кампанії “Життя дунайським осетровим”, який покликаний захистити цей вид риб та протидіяти їхньому вилову і незаконній торгівлі.

Відвідавши веб-сайт проекту, за 10 хвилин можна потрапити на місце впадання Дунаю в Чорне море, що на кордоні з Румунією, побувати у човні рибалки, дізнатися, який штраф передбачено за незаконний вилов осетрів, та навіть політати над дельтою річки на дроні.

Цю VR-мандрівку створила українська студія New Cave Media, яка спеціалізується на зйомках відео у технології 360°. За словами її співзасновника, українського фотографа Сергія Полежаки, в першу чергу, проект цікавий через нову інформацію, упаковану в незвичайну історію та представлену у свіжому форматі.

“Ми отримали незвичайний запит від WWF в Україні: крім розповіді історії про те, як живуть осетрові і що їм загрожує, потрібно було допомогти фонду опитати українську аудиторію, як вони вибирають чорну ікру, де вони її купують. Таким чином, не тільки аудиторія отримує новий цікавий і корисний контент, а й фонд дізнається щось нове про звички та інтереси українців. Маленький спойлер – сама форма-опитування інтегрована у п’яту сцену. Її побачать ті, хто проходить експірієнс до кінця”, – розповів Укрінформу Сергій.

Формат WebVR, в якому створили мандрівку Дунаєм, дає можливість показувати місцевість на 360° та використовувати додаткові інтерактивні елементи – фото, відео, звук, інтерфейс і графіку, які можна переглядати на екрані комп’ютера.

“На відміну від “класичної” віртуальної реальності, для занурення в яку потрібні спеціальні окуляри, цей проект відкривається як звичайний сайт, тому й називається WebVR”, – пояснює Сергій Полежака.

Кожен етап віртуальної подорожі супроводжується різними видами інтерактивного контенту. Це спливаючі фотографії та ілюстрації, масштабна інфографіка, голосування, а також аудіосупровід від дослідниці іхтіології Інни Гоч, яка розповідає історію проекту.

 

Туристи зможуть пройтися над стародавніми похованнями в Анталії

У південній провінції Туреччини Анталії в березні 2019 року древній некрополь, виявлений під час будівництва культурного центру, прийме перших туристів. Тут відкриють музей просто неба.

Як заявив помічник генерального секретаря муніципалітету Анталії Бедрулла Ерчін, 2500-річні поховання, які розташовуються на площі понад  9136 метрів, перетворять на пам’ятку після завершення будівельних робіт до лютого, повідомляє otpusk.com – Укрінформ.

Ерчін додав, що музей має бути відкритий для відвідувачів до березня, але виставкові та дизайнерські проекти можуть зайняти ще один рік. У музеї буде концертний і конференц-зали.

Археолог Мехмет Шенгюльу свою чергу зазначив, що некрополь є частиною стародавнього міста Атталея, яке датується ІІІ століттям до нашої ери. Ним будуть прокладені пішохідні стежки зі скла, що дадуть змогу відвідувачам побачити поховання й артефакти.

Варто зазначити, що давній некрополь випадково виявили в 2008 році під час будівельних робіт в межах проекту “Східний гараж”, який здійснює муніципалітет Анталії.

 

Експерти пояснили значне зростання ціни капусти з початку року

Ціни на капусту з початку нового року на гуртових ринках країни зросли одразу на 15% – до 8-13 грн/кг, фактично встановили черговий рекорд.

Про це повідомляє портал «Інфо-Шувар» – Укрінформ.

«Зростання зараз відбувається як в мінімальному, так і в максимальному діапазоні ціни, що свідчить про загальне скорочення пропозиції на ринку. Ситуація пов’язана не тільки з підвищеним попитом на свята, загальна пропозиція якісної капусти в Україні цього року є меншою. Наші фермери це розуміють і не поспішають продавати обсяги, які знаходяться на зберіганні. Виробники сподіваються на те, що ситуація буде розвиватись за сценарієм минулого сезону, коли з листопада по квітень ціни на капусту зросли в 2,5 раза. Про системний імпорт, поки що, говорити зарано, в сусідніх країнах ціни на капусту теж достатньо високі. За таких обставин зростання ціни в Україні є цілком логічним», – коментує ситуацію Тетяна Гетьман, керівник інформаційно-аналітичного центру «Інфо-Шувар».

За даними «Інфо-Шувар», на початку січня 2019 року, ціни на капусту в Україні вперше від початку сезону переросли ціни на польську капусту. У сусідній Польщі капуста сьогодні коштує 0,25-0,28 EUR/кг. Протягом грудня ціни на капусту в Польщі майже не змінювались, втім, оператори польського ринку не виключать поновлення тенденції до зростання у другій половині сезону, через загальне скорочення виробництва в країнах ЄС.

Згідно з офіційними даними ЦСУ Польщі, у 2018 році загальний врожай білоголової капусти у цій країні знизився на 10%.

 

Адміністрація Трампа понизила статус представництва ЄС у Вашингтоні – DW

Адміністрація президента США Дональда Трампа понизила дипломатичний статус представництва Євросоюзу в США, офіційно не повідомивши про це Брюссель.

Цю інформацію підтвердив у інтерв’ю DW представник ЄС, обізнаний щодо процедури – Укрінформ.

“Ми точно не знаємо, коли вони це зробили, оскільки вони забули повідомити нам про це… Можу підтвердити, що цей крок не був добре сприйнятий у Брюсселі”, – заявило джерело, додавши, що офіційна відповідь ЄС на цей крок ще обговорюється.

На думку дипломатів, зниження рангу місії з дипломатичним статусом держави-члена до рівня міжнародної організації, імовірно, відбулося наприкінці жовтня – початку листопада 2018 року.

Також співробітники представництва звернули увагу на те, що глава місії Девід О’Салліван не отримав запрошення на низку заходів, що проходили у Вашингтоні у цей період. Зокрема, на церемонію прощання з 41-м президентом США Джорджем Бушем-старшим 5 грудня він був запрошений не в звичайному хронологічному порядку, а у кінці списку. Звернувшись до організаторів похорону представництво ЄС отримало відомості про фактичну зміну статусу місії.

“Очевидно, що йдеться не просто про протокольне питання, у нього є очевидний політичний мотив”, – зазначив базований у Вашингтоні дипломат однієї з країн ЄС.

На запит дипломатів Євросоюзу у Держдепартаменті США відповіли, що “забули повідомити” їм, і пояснили, що “прийняли відповідне рішення, оскільки керівник протокольної служби вважав його доцільним”.

Співрозмовник DW зазначив, що зміни у протоколі – не рідкість, але зниження статусу представництва будь-якої з країн зазвичай відбувається зі зміною адміністрації, а не через два роки після перестановок у керівництві країни. Крім того, відповідну місію повідомляють про подібні кроки наперед – письмово.

 

Єврокомісія прокоментувала пониження статусу делегації ЄС у Вашингтоні

Європейська Комісія проводить консультації з представниками американської адміністрації щодо змін у протокольному статусі делегації ЄС у Вашингтоні, при цьому статус ЄС як міжнародної організації не підлягає жодному сумніву.

На цьому у вівторок 8 січня наголосила речник Єврокомісії Майа Косьянчич, відповідаючи на запитання преси щодо реакції ЄС на протокольні дії Вашингтона, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Як ми розуміємо, нещодавно відбулися зміни в тому, як сформовано перелік дипломатичних представництв за протоколом США. Зараз ми обговорюємо це питання з відповідними службами в адміністрації щодо того, яким чином це може відобразитися на діяльності делегації ЄС у Вашингтоні. Але, зрозуміло, це питання (щодо причин зміни у статусі) має адресуватися безпосередньо американській адміністрації», – зазначила речник Єврокомісії.

Вона наголосила, що цей інцидент не додає жодних змін у стратегічний характер відносин між ЄС і США, а також не зменшує важливість трансатлантичної співпраці.

«Наше партнерство (зі США) у багатьох питаннях є життєво важливим не лише для європейців або американців, але для країн та народів по всьому світу. Саме тому ми переконані: які б неузгодженості ми не мали з американською адміністрацією, ми залишатимемося природними партнерами, природними друзями», – сказала Косьянчич.

Вона також додала, що ЄС залишається міжнародною організацією, “і це всім добре відомо”.

 

Футбол: Кубок африканських націй-2019 відбудеться в Єгипті

Єгипет стане країною-господаркою Кубка африканських націй з футболу 2019 року.

Про це повідомляє Twitter Африканської конфедерації футболу – Укрінформ.

Матчі пройдуть з 15 червня по 13 липня. У нинішньому розіграші уперше в історії візьмуть участь 24 команди континенту.

Нагадаємо, єдиним конкурентом Єгипту у боротьбі за право провести турнір була ПАР. Спочатку Кубок мав проходити в Камеруні, але у листопаді у нього відібрали це право через затримку у будівництві стадіонів.

Єгипет до цього приймав Кубок Африки чотири рази, востаннє – 2006 року.

 

Оголосили претендентів на премію Рильського 2018 року

На здобуття премії імені М. Рильського, якою відзначають письменників і поетів за переклад українською мовою творів видатних зарубіжних авторів або за переклад творів українських класиків та сучасних авторів мовами народів світу, цього року висунули 11 номінантів та 13 художніх творів.

Про це повідомляє прес-служба Державного комітету телебачення і радіомовлення України – Укрінформ.

“У конкурсі на здобуття премії, зокрема, беруть участь 7 перекладачів англомовної літератури: Юлія Джугастрянська – роман Ред΄ярда Кіплінга “Кім” (видавництво “Навчальна книга-Богдан”); Соломія-Любов Гумецька – твір американського письменника Деніела Гоулмана “Емоційний інтелект” (“Віват”); Оксана Постранська – роман американського письменника Майкла Каннінгема “Години” (“Віват”); Дар’я Березіна – роман американської письменниці Дженді Нельсон “Я віддам тобі сонце” (“Віват”); Тетяна Скрипник – твір британського письменника Артура Кестлера “Століття жадання” (“Віват”); Тетяна Некряч – твір “На схід від Едему” Джона Стейнбека (ТОВ “Видавнича група КМ-Букс”). А також Єлєна Даскал, яка переклала з англійської твори “Чорний принц” Айріс Мердок та “Шістка воронів” Лі Бардуго (“Віват”)”, – ідеться в повідомленні.

Як зазначається, на здобуття премії висунуто переклади Сергія Дзюби та Ганни Маджуги з італійської мови творів Лариси Шутько “Гуртожиток у лісі” (ТОВ “Домінант”) та “Чи є душа у дерева?” (видавництво “Десна Поліграф”). А також переклади Сергія Дзюби з казахської мови віршів “У ковчезі часу” Галимкаіра Мутанова (видавниче підприємство “Український пріоритет”) та Олексія Абраменка з французької мови твору “Літак без неї” Мішеля Бюссі (“Віват”).

Валерій Кіор номінується на премію за переклад з української мови на грецьку (урумську) видання “Кобзар” Тараса Шевченка (ПрАТ “Газета “Приазовський робочий”).

Премія імені М. Рильського була заснована 1972 року і відновлена 2013 року за ініціативою Держкомтелерадіо, благодійної організації “Фонд Максима Рильського “Троянди й виноград”, Українського фонду культури України та НСПУ. Присуджується щороку на конкурсних засадах у розмірі 20 тисяч гривень. Звання лауреата Премії присвоюється винятково одному номінантові.

Перше нагородження Премією імені М. Рильського відбулося 2014 року. Відтоді її лауреатами стали письменники-перекладачі Роман Гамада за книги перекладів з перської мови “Захоплюючі розповіді” Алі Сафі та “Бахтіяр-наме”; Максим Стріха за переклад з італійської поеми Данте Аліг’єрі “Божественна комедія. Пекло”; Іван Рябчій за переклад з французької книги “Двоє добродіїв із Брюсселя” французько-бельгійського письменника Еріка Емманюеля Шмітта; Василь Степаненко за переклад з грецької мови поеми Віцендзоса Корнароса “Еротокрит”; Ніна Баликова за переклад з давньояпонської мови збірки оповідань та легенд Кенко-Хоші “Нотатки знічев΄я”.

 

Нацкомісія змінить порядок взаєморозрахунків між операторами телекомунікацій

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) схвалила проект змін до Порядку взаєморозрахунків між операторами телекомунікацій в частині міжнародного телефонного трафіку.

Проект цього рішення був схвалений на засіданні НКРЗІ 8 січня 2019 року, про що повідомляється на офіційному сайті комісії – Укрінформ.

“Відповідно до пункту 7 частини першої статті 18 Закону України «Про телекомунікації» Комісія прийняла за основу проект рішення НКРЗІ «Про внесення змін до Порядку взаєморозрахунків між операторами телекомунікацій» та установила строк, що з дня оприлюднення до 08 лютого 2019 року від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань прийматимуться зауваження та пропозиції до проекту акта та аналізу регуляторного впливу”, – йдеться у повідомленні.

Текст документу наразі відсутній на сайті НКРЗІ.

Порядок взаєморозрахунків між операторами телекомунікацій був затверджений 9 липня 2009 року рішенням НКРЗІ №1586.

Згідно з чинним Порядком, оператор фіксованого місцевого телефонного зв’язку, з мережі якого ініційоване з’єднання, отримує оплату за початок міжнародного з’єднання від оператора міжнародного (міжміського) телефонного зв’язку, який надав відповідні послуги.

Розмір оплати при наданні послуг фіксованого міжнародного телефонного зв’язку визначається на договірних засадах та не може бути меншим, ніж встановлений розмір оплати за послуги розрахунків з абонентами при наданні послуг фіксованого міжміського телефонного зв’язку.

 

Чемпіон WBC Хосе Рамірес готовий боксувати з Ломаченком у першій напівсередній вазі

Чемпіон WBC у першій напівсередній вазі Хосе Рамірес заявив, що готовий битися з чемпіоном WBA і WBO в легкій вазі українцем Василем Ломаченком, якщо той підніметься у ваговій категорії.

26-річний американський боксер Хосе Рамірес, зокрема, зазначив, що такий поєдинок можливий, оскільки обох боксерів представляє одна промоутерська компанія – Укрінформ.

“Я легко роблю 63,5 кг і, думаю, що якщо буде можливість битися з Ломаченком, то я скористаюся нею перед тим, як піти за іншими поясами в першій напівсередній вазі. І наш бій можливий, оскільки ми обидва боксери Top Rank. Ну а якщо я об’єднаю пояси в своєму дивізіоні і відчуватиму, що моє тіло може більшого, то 2020 року можу піднятися в напівсередню вагу до Теренса Кроуфорда, який також із Top Rank. Але 2019 року потрібно багато чого доводити в моєму дивізіоні”, – цитує Раміреса XSPORT.

Як повідомляв Укрінформ, чемпіон WBA і WBO в легкій вазі український боксер Василь Ломаченко очолив рейтинг кращих боксерів світу незалежно від вагової категорії (Pound for pound) за версією BoxingTalk, а Всесвітня боксерська асоціація (WBA) визнала його поєдинок з венесуельцем Хорхе Лінаресом кращим у 2018 році.

 

Молдові вигідно купувати електроенергію в Україні – експерти

Біржові ціни на румунську електроенергію майже на 30% вищі, ніж в інших країнах регіону.

Про це поінформували в прес-службі румунського оператора з постачання електроенергії та природного газу (OPCOM), повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Ціна на електроенергію в Румунії становить трохи більше 83 євро за мегават-годину, в той час, коли в інших країнах регіону цей показник коливається від 62 євро за мегават-годину в Чехії до 63,7 євро в Словаччині», – йдеться у повідомленні.

Наголошується також, що різниця між найнижчою ціною в Чехії і найвищою в Румунії становить іноді майже 36%.

Молдавські економічні експерти наголошують у зв’язку з цим, що найвигіднішою для споживачів Молдови є ціна на електроенергію, отримувану з України – близько 50 євро за мегават-годину.

 

Україна різко збільшила експорт яблук у листопаді – експерти

Місячний обсяг експорту українського яблука вперше перевищив 8 тис. тонн, зрісши по відношенню до листопада 2017 року більше ніж у півтора рази – на 55%.

Про це повідомляють аналітики EastFruit – Укрінформ.

«Україна вперше в історії експортувала за місяць понад 8 тис. тонн яблука, якщо не брати до уваги лише українське яблуко. І хоча як і раніше значний обсяг експорту яблука з України, близько 51%, призначається для реекспорту до Росії, про що свідчать поставки в Білорусь і Молдову, зростання експорту за іншими напрямками вражає», – вважає керівник Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Федір Рибалко.

Він також наголосив, що позитивним моментом є збільшення відвантажень українського яблука в країни Євросоюзу, Близького Сходу і Південно-Східної Азії.

“За нашими оцінками, близько чверті всього яблука пішло в країни ЄС, щоправда, половина з нього – це органічне яблуко для переробки на сік, пюре і яблучний концентрат. Крім того, вже близько 12% яблука експортується в країни Близького Сходу, а якщо не враховувати промислове яблуко, то частка Близького Сходу в експорті українського яблука вже становить 14%”, – акцентував керівник УПОА.

Лідером серед країн ЄС за обсягом імпорту українського яблука для свіжого ринку стала Болгарія, на яку припала майже половина всіх експортних відвантажень свіжого яблука з України в Євросоюз. Другим найбільшим імпортером стала Швеція з часткою близько 27% всього яблука для свіжого ринку, експортованого Україною в ЄС.

 

Загибель у квест-кімнаті: у Польщі перевірили 400 і закрили більше 50 закладів

У Польщі через загибель в минулу п’ятницю у пожежі п’яти дівчат перевірено стан пожежної безпеки в понад 400 квест-кімнатах і закрито 53 з них.

Про це розповів начальник Пожежної служби Польщі Лешек Суський, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Ми визначили 548 закладів, які займаються комерційною діяльністю, перевірили понад 400 з них. …У результаті 53 з них було закрито”, – заявив Суський.

За його словами, у ході перевірки встановлено, що до діяльності кожної квест-кімнати було, в середньому, по чотири зауваження з питань безпеки.

Начальник Пожежної служби РП звернув увагу, що такі квест-кімнати реєструються упродовж одного дня і не вимагають спеціальних дозволів від пожежної служби. Тому він закликав батьків, які планують дозволити дітям відвідати такі квест-кімнати, спочатку упевнитися, що ці заклади обладнані засобами пожежогасіння і там є можливість швидкої і безпечної евакуації в разі небезпеки.

Як відомо, у п’ятницю, 4 січня, у місті Кошалін на північному заході РП п’ятеро дівчат загинули під час пожежі у квест-кімнаті, з якої, за завданням гри, треба вийти, розв’язуючи спеціальні завдання. Всім дівчатам було по 15 років, вони навчалися в одному класі гімназії і святкували день народження однієї з них.

Органи прокуратури арештували на три місяці 28-річного власника квест-кімнати, висуваючи йому звинувачення у свідомій недбалості, що призвело до трагічних наслідків.

За даними прокуратури, пожежа виникла через витік газу з одного із газових балонів у приміщенні. Причиною смерті дівчат стало отруєння чадним газом. За інформацією таблоїду Super Express, дівчата з кімнати дзвонили про допомогу в пожежну службу і батькам. Спільна церемонія поховання загиблих дівчат відбудеться у четвер.

У зв’язку з трагічною подією у Польщі перевірку квест-кімнат буде проведено також у Чехії.

 

Рятувальники Києва розповіли, за яких умов прийдуть на перевірку квест-кімнат

Державна служба з надзвичайних ситуацій зможе перевірити квест-кімнати у Києві на предмет пожежної безпеки лише у випадку скарги або згідно з графіком перевірок.

Про це Укрінформу розповіла керівник прес-служби ДСНС у Києві Світлана Водолага.

“Поки що такі заклади ми не можемо перевіряти, якщо вони не подавалися районом, і якщо вони не знаходяться на території якогось торговельно-розважального центру. Перевірити такий заклад ми можемо тільки з дозволу. Ми подаємо заявку на підставі доручення уряду, на підставі якщо йдуть скарги, якщо самі власники цього об’єкту подають заяву, щоб ми їх перевірили. Ми подаємо цю заявку до ДРСУ (Державна регуляторна служба України – ред.), і вони нам дають чи не дають дозвіл на цю перевірку. Тобто так просто піти на цей об’єкт ми зараз не можемо, якщо об’єкт не внесений у графік”, – зазначила Водолага.

За її словами, ДСНС вже провела низку перевірок у торговельно-розважальних центрах Києва. Водолага нагадала, що з 1 січня дія мораторію на перевірки закінчилася.

“Зараз перевірки проводитимуться згідно з графіком, який ми подавали до Державної регуляторної служби. Коли нам підписали ці графіки, ми маємо дозвіл на перевірки згідно з ними”, – зазначила Водолага.

За її словами, графік складався з урахуванням ситуації в кожному районі. “Тобто кожний район подавав ті об’єкти, які потребують перевірки, тому що є різні об’єкти з різним ступенем небезпеки, і кожен об’єкт перевіряється в певний період, або раз на два роки, або раз на три роки, залежно від об’єкту”, – підкреслила вона.

Як повідомлялось, у Польщі п’ятеро дівчат загинули під час пожежі у квест-кімнаті, з якої, за завданням гри, треба вибратися, розв’язуючи спеціальні завдання. Всім дівчатам було по 15 років. Трагедія сталася у місті Кошалін на півночі країни. Також у вогні дуже постраждав 25-річний чоловік, якого госпіталізували з багатьма опіками. За даними медіа, це працівник квест-кімнати.

 

Теракт у Брюсселі: майже половина потенційних присяжних відмовилися від участі в процесі

Майже половина людей, викликаних на суд над ісламським терористом у Брюсселі в якості присяжних, знайшли привід відмовитися від участі в процесі.

Про це повідомляє бельгійське видання flxandersnews.be – Укрінформ.

«Усього 200 людей були викликані з тим, щоб заповнити 24 місця у суді – 12 присяжних, і ще 12 – в якості резервних присяжних. Кожен з тих, хто отримав такий виклик, могли представити аргументи, чому вони не зможуть залучитися до слухання. 33 надали такий відвід до засідання, яке розпочалося в понеділок. Ще 60 надіслали письмові повідомлення про причини відмови від участі в юридичному процесі», – зазначає видання.

Як виявилося, деякі з наведених причин є більш вагомими за інші. Наприклад, такі як “я кататимуся на лижах 26-го січня”, або “я проживаю далеко від місця суду”, а також довідки від лікарів, були прийняті судом. В той же час, аргументи на кшталт “не можу з питань совісті”, “мене потребують на робочому місці”, “я читав про цю справу в газеті і не можу зробити об’єктивного судження”, або “я і сам адвокат” – всі були відхилені.

За даними, наведеними у публікації, для участі у процесі над Немушем були обрані 8 чоловіків та 4 жінки, які виноситимуть вердикт щодо його винуватості або її відсутності. Резерв присяжних складається з 9 жінок та 3 чоловіків.

Як вже повідомляв Укрінформ, в понеділок 7 січня у Брюсселі розпочався процес над французом алжирського походження Меді Немушем (Mehdi Nemmouce), якого звинувачують в нападі на Єврейський музей у 2014 році, внаслідок чого загинули чотири особи. Під час затримання підозрюваного у французькому Марселі у нього була вилучена відеокамера із записом злочину, зброя та прапор терористичної організації Ісламська держава.

 

Волинські громади майже на 100% освоїли кошти інфраструктурної субвенції

У 2018 році об’єднані територіальні громади Волині на 99,1% освоїли кошти інфраструктурної субвенції.

Про це повідомляє відділ інформаційної політики Волинської ОДА – Укрінформ.

“У 2018 році тергромади Волині на 99,1 % освоїли кошти інфраструктурної субвенції… Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури 40 волинських громад становила 106 млн 421,900 тис. грн. За рахунок цих коштів реалізували 192 проекти, а касові видатки становлять 105 млн 450,252 тис. грн субвенції”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначили в ОДА, спочатку кількість проектів була дещо меншою. Однак під час їх реалізації виникала економія, за рахунок якої вдалося реалізувати додаткові проекти. Найчастіше в ОТГ здійснювали капітальний ремонт, реконструкцію та будівництво вуличного освітлення, ремонт вулиць, реконструкцію та ремонт закладів освіти, культури, адміністративних будівель, купували спецтехніку для місцевих комунальних підприємств тощо.

Нині в області функціонує 51 ОТГ. Наприкінці грудня минулого року відбулися перші вибори у дев’яти волинських об’єднаних територіальних громадах.

Станом на 1 січня 2019 року найвищий відсоток освоєння (100 %) отриманих коштів субвенції спостерігається в 16 ОТГ.

Загалом розмір субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад у 2018 році складав 1,9 млрд грн. Ці кошти розподілили між 665 об’єднаними громадами країни, створеними у 2015-2017 роках, пропорційно до території та кількості сільського населення.

 

До місцевих бюджетів торік надійшло понад 230 мільярдів – ДФС

Надходження до місцевих бюджетів упродовж січня-грудня 2018 року зросли на 41 млрд грн – до 230,5 млрд грн.

Про це повідомляє прес-служба Державної фіскальної служби України – Укрінформ.

“Протягом 2018 року до місцевих бюджетів сплачено 230,5 млрд гривень. Порівняно з 2017 роком надходження зросли на 21,6%, або на 41 млрд гривень. За 12 місяців 2017 року до місцевих бюджетів було спрямовано 189,5 млрд гривень”, – йдеться у повідомленні.

У профільній службі зазначили, що у грудні минулого року до місцевих бюджетів надійшло 20,8 млрд грн, що на 18,7%, або на 3,3 млрд грн більше грудня 2017 року.

У грудні 2018 року платники спрямували 25,2 млрд грн податку та збору на доходи фізичних осіб, що на 19,7%, або на 4,1 млрд грн більше грудня 2017 року.

“Податку та збору на доходи фізичних осіб до зведеного бюджету протягом 2018 року сплачено 229,9 млрд грн. Цей показник на 23,8%, або на 44,2 млрд грн перевищує надходження 2017 року”, – акцентували у ДФС.

 

На Донеччині вже тиждень голодують працівники шахт

На Донеччині вже тиждень тривають протести на шахтах ДП “Селідіввугілля”. До голодуючих працівників шахти “Курахівська” приєдналася ще одна лаборантка.

Про це повідомляє прес-служба Конфедерації вільних профспілок України – Укрінформ.

“На ДП “Селидіввугілля” сьому добу триває голодування працівників непромислової групи. Сьогодні до акції протесту приєдналася лаборант вуглехімічної лабораторії №3 шахти «Курахівська»”, – йдеться у повідомленні.

Крім неї, голодування продовжують дві відбірниці проб ВТК та лаборант відділу якості.

За словами заступника голови місцевої організації НПГУ міст Селидового та Новогродівки Сергія Павлова, на ДП “Селидіввугілля”, також не приступають до виконання своїх посадових обов’язків працівниці лабораторії, відділів технічного контролю, планового та інших, вимагаючи виплати заборгованої за понад чотири місяці зарплати.

“Люди сумлінно ходять на роботу, однак, як і попереджали після зборів трудового колективу, до безпосереднього виконання своїх обов’язків не приступають. Тому підприємство й надалі не здає звітів, не вирішуються й інші питання”, – зазначив Павлов.

Як повідомляв Укрінформ, протести розпочалися з 2 січня у зв’язку із існуючою заборгованістю по зарплаті майже за півроку. Голодування розпочали двоє працівників, до них долучилися ще троє, але пізніше одна з голодуючих припинила акцію через погіршення стану здоров’я. У п’ятницю, 4 січня, працівникам ДП “Селідіввугілля” почали перераховувати заборговані зарплатні кошти за червень і вересень 2018 року, але вони заявили, що протести триватимуть до повного погашення заборгованості.

 

Катастрофа МН17: родичі загиблих можуть подати позов про компенсацію

Нідерланди нададуть безкоштовну юридичну допомогу рідним загиблих у катастрофі рейсу МН17.

Про це повідомляє De Telegraaf – Укрінформ.

“Родичі загиблих у катастрофі рейсу МН17 в Україні можуть отримати безкоштовну юридичну допомогу, якщо вони хочуть приєднатися до кримінального провадження як потерпіла сторона. Якщо судовий процес вже розпочався, вони можуть подати позов про відшкодування завданої шкоди”, – йдеться у повідомленні.

Міністр юстиції Нідерландів Ферден Грапперхаус радить рідним на законних підставах розглянути можливість позову і отримати консультації експертів щодо цього питання.

У листі, адресованому парламенту, він зазначив, що подання позовів найближчими родичами є юридично дуже складною процедурою, і наголосив, що родичі жертв можуть отримати безкоштовну юридичну допомогу, якщо хочуть приєднатися до кримінальної справи. Також вони можуть подати позов про виплату компенсацій.

Як повідомляв Укрінформ, приміщення суду, де буде відбуватися розгляд справи МН17, готове до процесу.

Судовий комплекс “Схіпхол”, що знаходиться за близько 50 км від Гааги й за кілька кілометрів від аеропорту “Схіпхол”, може вмістити близько тисячі осіб – учасників процесу, родичів загиблих, представників ЗМІ.

За інформацією, оприлюдненою у травні 2018 року прокуратурою Нідерландів, у справі МН17 з’явилися нові важливі свідки, які погодилися співпрацювати зі слідством.

Як відомо, Boeing-777 Малайзійських авіаліній, що виконував рейс MH17 із Амстердама в Куала-Лумпур, був збитий над Донбасом у липні 2014 року. На борту лайнера було 283 пасажири і 15 членів екіпажу, всі вони загинули.

 

У Солсбері знесуть будинок отруєних “Новічком” Скрипалів

Будинок колишнього офіцера ГРУ Сергія Скрипаля та його доньки Юлії, яких отруїли нервово-паралітичною речовиною “Новічок” у Солсбері, знесуть.

Про це повідомляє видання The Guardian – Укрінформ.

“Рада Вілтшира направила листи сусідам Сергія та Юлії Скрипалів, попереджаючи їх про певні труднощі, спричинені глибоким очищенням (території, де розташований будинок Скрипалів – ред.) та будівельними роботами, що, як очікується, триватимуть близько чотирьох місяців”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, у перший місяць буде встановлено риштування і будинок накриють «герметичною рамою». Після цього протягом двох тижнів планується зняти дах із будівлі та гаража.

За словами представниці місцевого департаменту охорони здоров’я Трейсі Дашкевич, всі демонтовані елементи будуть загорнуті та закриті. Вона запевнила, що всі роботи будуть виконані із високим рівнем безпеки, а ризик для оточення буде малим.

Як повідомляв Укрінформ, 5 березня офіцер ГРУ Сергій Скрипаль і його донька Юлія були знайдені непритомними в Солсбері і потрапили до лікарні з отруєнням невідомою речовиною, яку згодом ідентифікували як нервовий реагент «Новічок» російського походження.

В Організації із заборони хімічної зброї дійшли висновку, що влада Британії правильно ідентифікували речовину, якою були отруєні Скрипалі, і підтвердили російське походження “Новічка”.

Пізніше 30 червня сталося отруєння “Новічком” двох людей у сусідньому місті Еймсбері. Мати трьох дітей Дон Стерджесс померла. Її партнер, 45-річний Чарлі Роулі, вижив.

5 вересня прокуратура Великої Британії назвала імена двох росіян, яких підозрюють у спробі замаху на Скрипалів. Британська розвідка з’ясувала, що підозрювані – «Олександр Петров» (справжнє ім’я Олександр Мішкін) і «Руслан Боширов» (справжнє ім’я Анатолій Чепіга) – офіцери ГРУ.

 

Реабілітаційний центр для ведмедів у Синевирі святкує ювілей

Виповнилося 30 років з часу заснування Національного природного парку «Синевир» у Закарпатській області. Тут знаходяться унікальні праліси, найбільше високогірне озеро Карпат, а також Центр реабілітації бурих ведмедів.

Про це сьогодні повідомляється на офіційній сторінці Нацпарку “Синевир” – Укрінформ.

“Цими днями виповнилося 30 років з часу заснування національного природного парку «Синевир». Створений у 1989 році, «Синевир» став одним з перших національних парків України. Його площа 43 тис. га”, – йдеться в повідомленні.

Основні території Національного природного парку „Синевир” зайняті хвойними, здебільшого ялиновими лісами, але є тут і букові праліси, які отримали статус Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО.

Визначною пам’яткою природи парку є озеро Синевир – водно-болотне угіддя міжнародного значення і одне з семи природних чудес України. Воно розкинулось між горами на висоті 989 метрів над рівнем моря.

Не менш привабливим є Дике озеро, що знаходиться на схилі гори Гропа, а сфагнові оліготрофні болота Глуханя і Замшатка, де зростає ряд рідкісних видів, завжди служать об’єктом посиленої уваги вчених.

У 2011 році в НПП «Синевир» створено Реабілітаційний центр бурих ведмедів, де здійснюється реабілітація звірів цього виду, які зазнали жорстокого поводження у неволі. Центр займає площу 12 га. Зараз тут у напіввільних умовах утримується 26 бурих ведмедів.

Мальовнича природа Національного природного парку «Синевир» приваблює туристів з усього світу, а це спонукає здійснювати активну рекреаційну та еколого-освітню діяльність. Тут діють мотелі, розроблені екологічні, науково-пізнавальні стежки і туристичні маршрути.

Об’єктом уваги відвідувачів також стають давні дерев’яні церкви – пам’ятки архітектури місцевої етнічної групи бойків. З унікальною природою і культурною спадщиною регіону відвідувачів знайомить екологічний візит-центр та 2 туристично-інформаційні центри.

 

Україна перебуває під інформаційним вогнем Кремля – EUvsDisinfo

Україна перебуває, фактично, під інформаційним вогнем з боку російських пропагандистів, які спрямовують потік дезінформації як на широку російську аудиторію, так і на українців та на громадян європейських країн.

Про це йдеться у статті на EU vs Disinformation – Укрінформ.

“Після п’яти років конфлікту між Росією і Україною інтенсивність використання Кремлем інформаційної зброї не знижується, тож Україна все ще залишається країною, образ якої найбільше спотворено у прокремлівських медіа”, – йдеться у публікації.

Видання нагадує, що Україна найчастіше зазнавала інформаційних атак з боку Росії протягом 2018 року – у базі даних EUvsDisinfo зареєстровано 461 брехливе повідомлення російських ЗМІ щодо України з більш ніж 1000 зареєстрованих випадків.

За даними незалежного російського видання Инсайдер, з 212 випадків фейкових новин, які були розкриті на його сторінках у 2018 році, 60 були спрямовані проти України та стосувалися її боргів, армії та президента.

Портал StopFake, що базується у Києві, представив 10 найпоширеніших випадків російської дезінформації, яка була спрямована проти України у 2018 році. Серед них – репортажі про те, що українських дітей примушують гратися із ляльками в образі Адольфа Гітлера, що українських студентів змушують зрекатися родичів, які проживають у Росії, і що Українська православна церква «перетворюється на християнську версію ІДІЛ».

При цьому європейське видання зазначає, що цільовою аудиторією хвилі кремлівської дезінформації є населення Росії, України та країн Заходу.

Для внутрішньої аудиторії російські пропагандисти поширюють інформаційні наративи, які “дегуманізують” українців та представляють дії владних структур у Києві як “відновлення нацизму 20-го століття”. Така інформаційна стратегія має на меті перетворити Україну в очах російської громади у “прийнятну” ціль для військової агресії Кремля.

Європейське видання зазначає, що українська аудиторія не вірить наведеним вище тезам. Водночас, такий інформаційний фон може підривати впевненість українських громадян у військових спроможностях країни, а також має на меті підірвати моральний дух українців у тривалому конфлікті з Росією. Наприклад, російське телебачення заявило, що Україна втратила третину власного флоту під час нещодавнього інциденту в Азовському морі, що не є правдою.

Західна аудиторія також є ціллю російських пропагандистів, які намагаються представити Україну “винною стороною” у конфлікті з Росією. Вони це роблять з метою вивести Росію з-під відповідальності за дії проти України, включаючи збройну провокацію в Азовському морі, та посіяти сумніви стосовно ролі Росії у катастрофі рейсу MH17.

Окремий “кластер” російської дезінформації спрямований проти подій Євромайдану, і головною метою таких дій є представити Україну як “державу-невдаху”. Європейське видання наводить приклад, коли російські пропагандисти зробили репортаж про особу, яка звинувачує Україну, при цьому на роль «розчарованого» українця запросили білоруського актора.

“Такого роду репортажі спрямовані на ту частину російської аудиторії, яка потенційно хотіла б бачити зміни, подібні до українських, у власній країні, а також адресовані громадськості країн, які межують з Росією, які також могли б надихнутися прикладом України”, – зазначається у статті.

Як зазначають автори, аудиторії на Заході намагаються “прищепити” думку, що Україна не є “справжньою” державою, що росіяни й українці – це один народ. Такі дії Кремля спрямовані на руйнацію почуття солідарності західного суспільства з Україною та на підрив допомоги, яку Україна отримує від західних партнерів. Як сподіваються російські пропагандисти, західні партнери рано чи пізно можуть проковтнути цю “інформаційну пігулку” та визнати Україну “зоною інтересів” Кремля, зазначається у статті.

 

Україна досі є головним об’єктом інформаційної війни Росії

Минулого року Україна фігурувала в 461 з тисячі випадків дезінформації в російських ЗМІ.

Про це йдеться у звіті EU vs Disinformation за минулий рік – Укрінформ.

“Прокремлівська дезінформація про Україну націлена на аудиторію в Росії, в Україні та в третіх країнах, включаючи Захід. Внутрішньої аудиторії РФ показує повідомлення, спрямовані на дегуманизацию українців і показують українську владу сучасними послідовниками нацизму”, – йдеться в повідомленні.

Наголошується, що найчастіше російські СМ брешуть про Україну те, що влада в ній належить “спадкоємцям нацизму”, саме Україна “винна” в конфлікті з Росією і катастрофи рейсу MH17. Окремий блок дезінформації російських ЗМІ спрямований на представлення подій Революції Гідності і змін після них як “провал”.

“Через 5 років з початку військового конфлікту використання Кремлем інформаційного зброї проти України не скоротилося: в повідомленнях прокремлівських ЗМІ інформація про Україну все ще подається найбільш спотвореною“, – йдеться в повідомленні.

Яскравим прикладом подобної пропаганди став сюжет про “розчарованих в революції Гідності українцях”, який нещодавно вийшов на російському ТБ. У сюжеті такого “розчарованного” зіграв актор з Білорусі.

 

Україна ще сміливіше продовжуватиме реформи, аби стати сильною – Порошенко

У 2019 році Україна продовжить рухатися шляхом реформ, які наближають нашу країну до Європи і віддаляють від Москви.

Про це написав у Facebook Президент Петро Порошенко – Укрінформ.

“2018 рік був надзвичайно плідний на реформи і показав, наскільки рішуче Україна рухається вперед. Припинення дії Договору про дружбу з Росією, вихід з СНД, закріплення курсу на вступ до ЄС та НАТО в Конституції України, затвердження вітання «Слава Україні! Героям Слава!» як офіційного вітання у Збройних Силах, ухвалення Закону про реінтеграцію Донбасу, прийняття Закону «Про національну безпеку України» – все це частина нашої державницької стратегії, яка наближає нас до Європи. І крилата фраза українського письменника Миколи Хвильового: «Геть від Москви! Дайош Європу!» – влучно описує цю стратегію”, – зазначив Глава держави.

Він додав, що ми не зупинятимемось на досягнутому і ще сміливіше продовжуватимемо реформи, щоб Україна стала сильною, успішною європейською країною.

 

Стартувала реєстрація на пробне ЗНО

З 8 січня розпочинається реєстрація на пробне зовнішнє незалежне оцінювання.

Про це повідомляє Український центр оцінювання якості освіти – укрінформ.

“Зареєструватися для участі в пробному зовнішньому незалежному оцінюванні можна з 8 до 31 січня 2019 року на сайті регіонального центру оцінювання якості освіти”, – йдеться у повідомленні.

У день проведення пробного тестування кожен зареєстрований учасник може скласти тест з одного навчального предмета: 16 березня – з української мови і літератури, а 23 березня – з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, англійської, іспанської, німецької, французької мов.

Учасники пробного зовнішнього незалежного оцінювання мають можливість: ознайомитися з процедурою проведення зовнішнього незалежного оцінювання; виконати пробний тест, що відповідає вимогам програм ЗНО, характеристиці і структурі сертифікаційної роботи зовнішнього незалежного оцінювання 2019 року; попрактикуватися в заповненні бланків відповідей; навчитись ефективно розподіляти час на виконання тесту; отримати правильні відповіді та дізнатися результат тестування; оцінити рівень готовності до проходження зовнішнього незалежного оцінювання.

Участь у пробному зовнішньому незалежному оцінюванні є платною послугою. Вартість тестування визначає регіональний центр оцінювання якості освіти. Докладніше про проходження пробного тестування, у тому числі про вартість, можна дізнатися на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.

 

Уряд Латвії доручили сформувати уродженцю США

Президент Латвії Раймондс Вейоніс, після двох безуспішних спроб сформувати уряд, доручив це лідеру партії «Нова єдність», депутату Європарламенту Кріш’янісу Каріньшу, який є уродженцем США і має подвійне громадянство.

Про це повідомляє Радіо Свобода – Укрінформ.

“54-річний Каріньш – уродженець США, він має подвійне громадянство. Він став третім кандидатом на посаду прем’єра після жовтневих виборів”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що очолювана Каріньшем партія «Нова єдність» має в парламенті найменшу фракцію. Однак, за словами президента, Каріньш здобув підтримку кількох правих і центристських парламентських фракцій, які раніше не могли домовитися між собою.

Очікується, що до нової коаліції увійдуть Національне об’єднання, Нова консервативна партія, партійне об’єднання «Для розвитку/За!» і популістська партія «Кому належить країна?» В опозиції залишаться Союз зелених і селян, а також партія «Згода», за яку голосують насамперед російськомовні жителі Латвії. Вона посіла на виборах перше місце, але цього не вистачило, щоб сформувати уряд.

 

Ексімбанк США після 5-річної перерви повертається в Україну

Експортно-імпортний банк Сполучених Штатів Америки після п’ятирічної перерви прийняв рішення відновити своє співробітництво з Україною.

Про це йдеться в повідомленні Посольства України в США на офіційній сторінці у мережі Facebook – Укрінформ.

“Сполученими Штатами переглянуто ризики ведення комерційної діяльності в Україні з урахуванням забезпечення макроекономічної стабільності в нашій державі. Це дало можливість Ексімбанку США зняти обмеження на проведення операцій з державним і приватним сектором України щодо програм експортного кредитування, гарантування кредитів та експортного страхування”, – зазначається в повідомленні.

Як підкреслили в посольстві, це рішення дасть змогу збільшити обсяги українсько-американської торгівлі. Крім того, це стало “додатковим сигналом інвесторам про покращення умов ведення бізнесу в Україні”.

У цьому зв’язку Посольство України у Вашингтоні пообіцяло продовжити тісну співпрацю з Ексімбанком США “з метою реалізації амбітних українсько-американських проектів”.

 

Посол в Австрії: Треба не дати ситуації навколо журналіста Вершютца стати проблемою

В МЗС Австрії й України погоджуються з тим, що відмова в акредитації австрійського журналіста Крістіана Вершютца для роботи в зоні ООС на Донбасі не має негативно впливати на двосторонні відносини.

Про це в коментарі кореспондентові Укрінформу повідомив Надзвичайний та Повноважний посол України в Австрії Олександр Щерба, коментуючи свою зустріч у вівторок у генеральному секретаріаті МЗС Австрії з цього приводу.

“Генеральний секретар МЗС Австрії відверто сказав про стурбованість свого уряду. Я зробив те саме – з боку України. Ми погодилися, що особливо важливо не дати ситуації навколо Крістіана Вершютца стати проблемою, яка обтяжить двосторонні відносини. Поки що кожна сторона має власне уявлення щодо шляхів вирішення проблеми. Дипломатія тут ще не сказала свого останнього слова. Працюємо”, – заявив посол.

Напередодні “Австрійське агентство преси” (АРА) повідомило, що кореспондент австрійського суспільного телерадіомовника ORF Крістіан Вершютц, якому на початку грудня 2018 року було відмовлено в акредитації для роботи в зоні проведення ООС на Сході України, подав 31 грудня 2018-го нову заявку на отримання акредитації – для себе та ще двох своїх співробітників.

Згідно з АРА у відповідь на запит щодо причин відмови в командуванні ООС повідомили агентству, що ця інформація належить до службової таємниці. Водночас, наводиться особиста думка речниці СБУ, яка заявила, що публікації кореспондента ORF Вершютца були спрямовані проти України і що вона його вважає “проросійським пропагандистом” .

Як повідомляв Укрінформ, кореспондент ORF на Балканах і в Україні Крістіан Вершютц знайшов себе у списку  “Посіпака – агент Кремля” – OSINT проекту українського аналітичного центру “Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння”. В дописі, зокрема, наводяться приклади тенденційності у висвітленні Вершютцем подій в Україні та підігрування кремлівській пропаганді.

Вершютц написав наприкінці грудня листа своєму керівництву та уряду Австрії із скаргою на переслідування журналістів в Україні.

Ця ситуація отримала реакцію з боку міністра закордонних справ Австрії Карін Кнайссль, яка розкритикувала медійну політику України, звинувативши Київ у нерозумінні значення свободи ЗМІ, та заявила про “зростаюче обмеження свободи преси в Україні”.

У відповідь наці звинувачення віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Клипмуш-Цинцадзе нагадала про українських журналістів, які наразі перебувають у полоні та у в’язницях РФ і долею яких австрійський міністр не переймалася.

 

У Литві вважають, що Росія під час виборів може організувати кібератаки

Цього року Росія може організувати кібернетичні атаки з метою вплинути на результати виборів в Литві.

Про це повідомила Адміністрація президента Литви – Укрінформ.

“Під час трьох виборів цього року в Литві вірогідні агресивні кібернетичні атаки третіх країн, перш за все – Росії, з метою вплинути на хід і результати виборів”, – йдеться в повідомленні.

Одночасно адміністрація президента зазначає, що Литва має достатній імунітет до подібних загроз, а “можливості третіх країн у справі здійснення впливу на Литву обмежені”. У повідомленні також йдеться, що в цілому рівень загроз Литві в 2018 році, в порівнянні з колишніми роками, значно не змінився.

Цю позицію прес-служба президента країни Далі Грібаускайте оприлюднила після засідання Державної ради з оборони (ДРО).

ДРО також затвердила довгострокові оперативні стратегії для розвідувальних служб – Департаменту державної безпеки і Другого департаменту оперативних служб при Міністерстві національної оборони – щоб вони могли ефективно працювати в умовах, що змінюються, і гарантувати національну безпеку.

 

Поляки найбільше довіряють президенту Дуді

Президент Польщі Анджей Дуда користується найбільшою довірою у громадян РП.

Про це йдеться в дослідженні центру IBRIS, проведеному на початку січня для Onet.pl – Укрінформ.

За результатами опитування, президенту РП довіряє сьогодні 41,4% поляків. Глава польської держави випереджає голову Ради міністрів Польщі Матеуша Моравецького з 40% підтримки.

Високий рівень підтримки серед поляків зберігають також лідер опозиційної Польської селянської партії Владислав Косіняк-Камиш (38%), віце-прем’єр-міністр РП Беата Шидло (32,6%), а також опозиційний діяч лівого спрямування Роберт Бєдронь (32,4%).

Дослідження було проведено 3-4 січня методом телефонного опитування групи 1,1 тис. дорослих поляків.

 

У Мінкультури не виключили, що і у 2019-му Україні не повернуть “скіфське золото”

Повернення колекції “скіфського золота” в Україну цього року залишається під питанням через тривалі судові розгляди, які тягнуться багато років. Про це в ефірі одного з телеканалів повідомив міністр культури України Євген Нищук, передає УНН.

“Я не буду забігати наперед і говорити, що цього року вона (колекція скіфського золота – ред.) буде повернута, тому що ми знаємо, що всі ці судові процеси тягнуться багато років”, – сказав Нищук.

Як повідомляв УНН, наступний розгляд апеляції у справі щодо повернення “Скіфського золота” в Україну відбудеться в березні 2019 року.

Наразі “Скіфське золото” знаходиться в музеї Амстердаму.

Зазначимо, Київ і музеї окупованого Криму протягом деякого часу вели судову тяжбу за повернення колекції золота. 14 грудня 2016 року суд в Амстердамі прийняв рішення повернути “скіфське золото” Україні.

Після цього музеї окупованого Криму подали апеляцію на рішення суду Амстердама про повернення “скіфського золота” Україні.

 

Мінкульт зафіксував факти зникнення ікон з Києво-Печерської лаври

Під час інвентаризації Києво-Печерської лаври перевірка виявила зникнення деяких ікон.

Про це заявив міністр культури Євген Нищук у відповідь на прохання прокоментувати дії Мінкульту для запобігання вивезення культурних цінностей з України в ефірі телеканалу “Прямий” – Укрінформ.

“Так, до нас надходили і депутатські звернення, і звернення від людей. Ми вже частково повну інвенаризацію зробили, повні звіти нам зараз надсилають. Є деякі втрати ікон з Києво-Печерської лаври. Ми про це окремо будемо робити брифінг. Я попередньо про це кажу, щоб потім не “висіпували з контексту” і не казали про заяви. Так, ми робили ці звірки”, – зазначив він.

Міністр припустив, що вивезення згаданих цінностей могло відбутись ще в період до 2003 року.

“Зараз на базі цієї звірки йдуть кримінальні провадження. Вся документація направляється в правоохоронні органи”, – зауважив Нищук.

Раніше повідомлялося про проведення Міністерством культури України перевірки святинь, які знаходяться у Києво-Печерській лаврі.

 

Євросоюз вніс іранських розвідників до списку терористів

Євросоюз ухвалив внесення одного з підрозділів Міністерства розвідки Ірану та двох його службовців до списку терористів за планування вбивств у Європі. Про це повідомляє УНН з посиланням на Reuters.

Таке рішення означає заморозку фінансових рахунків, що належать одному з підрозділів та двом іншим службовцям іранської розвідки, пише видання.

Франція заявила, що не має сумнівів стосовно причетності Міністерства розвідки Ірану до невдалого нападу у Парижі.

Рішення стосовно санкцій було прийнято без обговорення на зустрічі європейських міністрів у Брюсселі.

Раніше УНН повідомляв, що Євросоюз ухвалив санкції проти іранської розвідки, яку підозрюють у плануванні нападу на території Данії.

Нагадаємо, спецслужби Данії заявили про підозру розвідки Ірану у плануванні вбивства лідера діючого в Ісламській Республіці сепаратистського угрупування “Арабський рух боротьби за звільнення Ахваза”, який перебуває на території королівства.

Поліція Данії 28 вересня перекрила рух на двох мостах і призупинила поромне сполучення з Німеччиною та Швецією в рамках спецоперації по запобіганню нападу. У зв’язку з цим громадянин Норвегії іранського походження був затриманий у шведському Гетеборзі 21 жовтня.

 

Екс-глава румунського Управління по боротьбі з корупцією подала позов до ЄСПЛ

Колишній керівник румунського Управління по боротьбі з корупцією Лаура Кодруца Ковесі опротестувала своє звільнення в Європейському суді з прав людини.

Про це вона поінформувала через прес-службу Генеральної прокуратури Румунії, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«У грудні 2018 року я звернулася з позовом до Європейського суду з прав людини, в якому опротестувала процедуру мого звільнення з посади головного прокурора Управління по боротьбі з корупцією. Справа в тому, що під час прийняття Міністерством юстиції рішення про звільнення були порушені мої права на захист, передбачені Європейською конвенцією», – зазначила Ковесі.

Екс-глава румунського управління особливо наголосила, що після відмови президента Клауса Йоганніса підписати указ про її звільнення Міністерство юстиції Румунії звернулося до Конституційного суду з повторним позовом про звільнення, однак і в Конституційний суд під час розгляду заяви Мін’юсту вона не була запрошена на слухання у справі . Отже, вона була позбавлена права захищати свою позицію.

У зв’язку з тим, що рішення Конституційного суду Румунії остаточні, президент Йоганніс був змушений підписати указ про звільнення Ковесі.

Після звільнення Лаури Ковесі її запросили на роботу в Генеральну прокуратуру, де донині вона керує одним з підрозділів.

З травня 2018 року посада керівника Управління по боротьбі з корупцією в країні залишається вакантною.

 

Трамп виступив зі зверненням до американської нації

Президент США Дональд Трамп увечері 8 січня виступив з телевізійним зверненням до жителів країни. Виступ транслювали всі найбільші американські телеканали, передає УНН.

У своєму зверненні глава держави спробував переконати жителів США в необхідності прийняття його плану дій для зміцнення безпеки на кордоні з Мексикою. Суперечка між республіканцями і демократами щодо фінансування президентської ініціативи призвела до часткового закриття роботи уряду, яке триває вже 18 днів.

Президент заявив, що в результаті нелегальної імміграції страждають всі жителі США. Він назвав південний кордон країни з Мексикою “ситом”, через яке щодня надходять наркотики і проникають злочинці.

В результаті передозування від наркотиків, за словами президента, щотижня гинуть 300 американців. “Це — гуманітарна криза”, — заявив президент. Він додав, що нелегальні іммігранти часто використовують неповнолітніх дітей в якості інструменту для проникнення в країну. За словами Трампа, банди використовують дітей в якості пішаків, і саме діти є головними жертвами незаконної міграції.

Як заявив президент, він прийняв “тверде рішення” припинити цю гуманітарну кризу. Адміністрація Трампа представила Конгресу детальний план, в якому детально розписується рішення цієї проблеми.

“Ці ресурси необхідні для забезпечення безпеки всієї країни”, — підкреслив Трамп.

Він розповів про основні пункти своєї програми: Білий дім попросив законодавців виділити кошти на прийом на роботу нових прикордонників, співробітників служб безпеки, імміграційних суддів, на будівництво нових центрів тимчасового утримання порушників кордону.

При цьому Трамп підкреслив, що на прохання демократів, на кордоні буде збудовано сталевий бар’єр, а не бетонна стіна. Він запевнив, що будівництво бар’єру дуже швидко окупиться: в США буде потрапляти значно менше наркотиків, на боротьбу з якими зараз витрачаються мільярди доларів.

Трамп заявив, що сенатор-демократ Чак Шумер в минулому неодноразово виступав за створення на кордоні з Мексикою фізичного бар’єру. Однак демократи негайно поміняли свою позицію, як тільки Трамп виступив з ідеєю будівництва стіни.

“Демократи в Конгресі відмовляються визнати існування кризи … шатдаун триває тільки з однієї причини: демократи відмовляються профінансувати безпеку на кордоні”, — заявив президент.

Трамп додав, що він запросив лідерів обох партій Конгресу на зустріч в Білий дім, яка відбудеться 9 січня. Він висловив надію, що законодавцям вдасться “піднятися над міжпартійними відмінностями”, щоб подолати кризу.

Відразу після звернення президента з відповідним словом виступили спікер Палати представників Ненсі Пелосі і лідер демократичної меншості в Сенаті Чак Шумер. Вони обидва закликали президента негайно відновити повну роботу уряду і не робити американський народ заручником недалекоглядної політики Трампа.

Так, Ненсі Пелосі заявила, що демократи виступають за зміцнення безпеки кордону і готові виділити кошти з бюджету на конкретні потреби. Однак американський платник податків, за словами спікера Палати представників, “не платитиме за дорогу і неефективну стіну”. Вона додала, що необхідно вести боротьбу зі злочинністю, проте, на думку Пелосі, “жінки і діти не є гуманітарною загрозою” для безпеки США.

У свою чергу, Чак Шумер підкреслив, що необхідно відокремити питання фінансування безпеки кордону від закриття уряду. За його словами, потрібно припинити шатдаун і потім вже, на двопартійної основі, обговорювати проблему прикордонної безпеки.

“Символом Америки повинна бути Статуя Свободи, а не стіна на кордоні”, — уклав сенатор Шумер.

Нагадаємо, 21 грудня конгрес США не зміг досягти згоди щодо окремих пунктів державного бюджету і відвернути “шатдаун”.Тому з 22 грудня через технічну відсутність фінансування американських урядових установ велика кількість держустанов закрита, а їх співробітники відправлені у відпустку за свій рахунок.

“Шатдаун” скасовує всі відпустки і лікарняні для особливо важливих співробітників. Отже близько 420 тис. чиновників були змушені повернутися до роботи без зарплати.

Чиновники федеральної системи США подали в суд на уряд, який не платить їм зарплату за “шатдаун”.

 

Трамп не оголосив надзвичайного стану, однак заявив про “гуманітарну кризу”

Президент США Дональд Трамп під час звернення до нації не оголосив надзвичайного стану в країні у зв’язку з обстановкою на південному кордоні, як допускали і демократи, і республіканці, однак назвав ситуацію “гуманітарною кризою”.

Глава Білого дому виступив у прямому ефірі з Овального офісу ввечері вівторка, передає власний кореспондент Укрінформу.

“Уряд залишається закритим за однієї – й лише за однієї причини: демократи відмовляються фінансувати безпеку кордону”, – заявив президент США, вкотре поклавши провину за “шатдаун” на демократів, втім утримавшись від оголошення надзвичайного стану.

Він заявив, що ситуація з нелегальною міграцією на південному кордоні США є “гуманітарною кризою”, від якої страждають всі американці.

“Ця ситуація може бути вирішена за 45 хвилин зустрічі”, – зазначив Трамп, оголосивши, що запрошує на переговори з цього питання до Білого дому в середу лідерів Конгресу.

Водночас, одразу після виступу президента, американські телеканали протранслювали відповідь демократів – спікера Палати представників Ненсі Пелосі й лідера демократичної меншості в Сенаті Чака Шумера.

Демократи звинуватили Трампа у роздмухуванні кризи та навмисному затягуванні “шатдауна” з метою отримання грошей на стіну, яка є далеко не ефективним та аморальним засобом забезпечення прикордонної безпеки. Вони нагадали Трампу, що під час виборів той обіцяв змусити Мексику фінансувати його ідею, однак коли цього не вдалося, звернувся до Конгресу з вимогою виділити мільярди на зведення нової стіни.

“Президент Трамп має припинити утримувати американців у заручниках та повинен покласти край створенню кризи, він мусить повинен знову відкрити уряд”, – заявила Пелосі.

Чак Шумер, зі свого боку, наголосив, що замість об’єднання нації, нинішній президент працює на розкол. Сенатор-демократ підкреслив, що його партія готова до подальших обговорень про посилення безпеки кордону більш сучасними засобами й методами, ніж стіна, однак спершу треба покласти край “шатдауну”.

“Існує двопартійне законодавство, яке підтримали і демократами, і республіканці, щоб поновити роботу уряду й водночас дозволити подальші обговорення про безпеку кордону”, – заявив Шумер. Він закликав президента “відокремити “шатдаун” від аргументів щодо безпеки кордону”

 

Росіянку Наталію Весельницьку звинуватили в США у шахрайстві

У США винесені звинувачення в шахрайстві наближеній до Кремля громадянки РФ Наталії Весельницькій, яка фігурує в розслідуванні Мюллера як представник Росії, що пропонувала команді Трампа вкрадений компромат на Гілларі Клінтон.

Про це повідомило у вівторок американське інформагентство Associated Press – Укрінформ.

“Російський адвокат, яка опинилася в центрі розслідування щодо можливої змови між виборчою кампанією Дональда Трампа й росіянами, була звинувачена в перешкоджанні правосуддю у вівторок”, – зазначається в публікації.

Зокрема Весельницькій закидають подання неправдивих декларацій судді у цивільному провадженні, пов’язаному з розслідуванням шахрайської схеми в процесі повернення податків із Росії. За матеріалами слідства, злочинна схема охоплює суму $230 млн, й тепер Весельницька, яка виступала адвокатом у цій справі, є в розшуку через навмисне введення в оману американських слідчих.

Як повідомляв Укрінформ, Наталія Весельницька у розпал виборчої кампанії 2016 року в США була учасником скандальної зустрічі в Trump Tower у Нью-Йорку, де вела переговори, в тому числі з Дональдом Трампом-молодшим, зятем Трампа Джаредом Кушнером, а також Полом Манафортом та іншими посадовцями.

За інформацією, оприлюдненою у ЗМІ, Весельницька пропонувала команді Трампа компромат на Гілларі Клінтон, який допоміг би виграти вибори республіканському кандидату на виборах в США.

 

Манафорт обговорював “мирний план” по Україні з Килимником у 2016 році

Команда адвокатів Пола Манафорта, екс-керівника кампанії Трампа, випадково поширила документальне підтвердження, яке вказує на факт його зустрічі з колишнім російським розвідником Костянтином Килимником та обговорення ними українського “мирного плану”.

Про це йдеться в оприлюдненому адвокатами в вівторок судовому документі із заретушованим текстом, який легко можна скопіювати й прочитати в іншій програмі, повідомляє Укрінформ.

“Уряд робить висновок у цьому зв’язку, що перші відповіді пана Манафорта на запит щодо його зустрічей та взаємодії з паном Килимником були брехнею прокурорам та слідчим Офісу спеціального прокурора… Після розкриття документів, пан Манафорт “погодився”, що він обговорював чи міг обговорювати мирний план по Україні з паном Килимником більше ніж один раз”, – зазначається в оприлюдненому судовому документі.

Водночас, після того, як Манафорту було повідомлено про перебування Килимника в Мадриді в той самий день, коли там був Манафорт, екс-керівник виборчої кампанії Трампа “визнав” факт зустрічі.

В оригіналі заретушований текст виглядає таким чином:

“The Government concludes from this that Mr. Manafort’s initial responses to inquiries about his meetings and interactions with Mr. Kilimnik were lies to the OSC attorneys and investigators. (See, e.g., Doc. 460 at 5 (After being shown documents, Mr. Manafort “conceded” that he discussed or may have discussed a Ukraine peace plan with Mr. Kilimnik on more than one occasion); id. at 6 (After being told that Mr. Kilimnik had traveled to Madrid on the same day that Mr. Manafort was in Madrid, Mr. Manafort “acknowledged” that he and Mr. Kilimnik met while they were both in Madrid)).

Як повідомляв Укрінформ, минулого місяця із судових документів стало відомо, що Пол Манафорт збрехав розслідуванню Мюллера принаймні по п’яти суттєвих епізодах після того, як почав співпрацювати зі слідством. При цьому йшлося про спроби екс-керівника кампанії Трампа приховати зв’язки з Костянтином Килимником, якого пов’язують з російською розвідкою. Втім подробиці цих контактів не розкривалися раніше.

 

Ставлення чехів до України покращилося

Ставлення чехів до України та українців значно покращилося.

Про це йдеться у звіті чеського Центру досліджень громадської думки – Укрінформ.

Станом на грудень 2018 року позитивно до України ставляться 62% чехів, негативно – 23%. У січні 2015 року позитивне ставлення до України висловлювали 49% чехів, негативне – 35%.

Найкраще ставлення чехи мають до Словаччини (95%), Польщі (91%), Угорщини та Австрії (по 89%), найгірше – до Саудівської Аравії (28%), Сирії (25%) та Ірану (22%).

До Росії позитивно ставляться 58% чехів, негативно – 33%.

“Єдине, над чим нам варто було б замислитися, це те, що, за словами соціологів, позитивно оцінюють відносини з Україною більше чеські чоловіки, ніж жінки. Врахуємо”, – зазначив посол України у Чехії Євген Перебийніс.

 

Після “жовтих жилетів” на вулиці Франції вийдуть “червоні хустки”

Рух “червоних хусток”, утворений у Франції на знак протесту проти постійних погромів і блокування автострад учасниками руху “жовтих жилетів”підтримав ініціативу про проведення маніфестації в Парижі. Про це заявив ініціатор акції “Республіканський марш свобод”, узгодженої до проведення 27 січня в Парижі, повідомляє УНН з посиланням на ТАСС.

“Я об’єднав сили з рухом ”червоних хусток“, щоб організувати цю подію”, — повідомляє організатор акції, відомий під ім’ям Лоран.

Він нагадав, що погодив з керівництвом столичної поліції проведення тематичного маршу від площі Республіки до площі Бастилії 27 січня і попередив, що ця акція буде проходити під охороною співробітників правоохоронних органів.

Інженер з Тулузи, як користувач сам описує себе в соцмережах, вирішив провести подібну акцію після виступу президента країни Еммануеля Макрона. Глава держави в той день оголосив про виконання низки ключових вимог руху “жовтих жилетів”, проте учасники руху заявили, що продовжать виходити на вулиці міст, а їхні гасла з вимогами зниження податків змінилися ультиматумами політичного спрямування. Спочатку він охрестив свою акцію “Марш на підтримку Еммануеля Макрона і Республіки”, проте пізніше змінив назву, заявивши, що підтримують не Макрона особисто, а главу держави і інститути влади в цілому.

“Червоні хустки” — це не антипод “жовтих жилетів”, їх вимоги гідні того, щоб їх відстоювати, — публікує слова представника “червоних хусток” Тео Пулара газета Le Figaro. — Це, перш за все, громадянський марш, покликаний зібрати більше людей, ніж учасників нашого руху “.

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 804

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua