Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 04.02.2020

Інформдень: 04.02.2020

Окупанти вісім разів порушили “тишу”, під Новотошківським і Оріховим працювали міномети

Протягом поточної доби російсько-окупаційні формування вісім разів порушили режим припинення вогню, серед українських військових втрат немає.

Про це повідомляє пресцентр ООС – Укрінформ.

“Упродовж поточної доби збройні формування Російської Федерації 8 разів порушили режим припинення вогню. … Сьогодні, 4 лютого, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що противник обстрілював українські позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід” противник здійснив три обстріли по нашим позиціям, а саме:

поруч з Мар’їнкою – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;

неподалік Красногорівки – зі станкового протитанкового гранатомету противник здійснив 4 постріли, а також вів вогонь з великокаліберного кулемету;

у районі населеного пункту Авдіївка – з протитанкового ракетного комплексу – 3 постріли, а також обстріл зі станкового протитанкового гранатомету.

П’ять ворожих обстрілів було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Північ”:

двічі поруч з Новотошківським – з міномета калібру 120 мм – 5 мін та 82-мм міномета – 8 мін.

А також поблизу Травневого – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;

два рази у районі населеного пункту Оріхове – з міномету калібру 120 мм – 32 міни та 82-мм міномету – 6 мін.

 

Франція розчарована, що на Донбасі досі немає “тиші” — посол

Франція дуже розчарована тим, що режим тиші у зоні конфлікту на Донбасі, попри домовленості у нормандському форматі в Парижі, так і не розпочався з 1 січня.

Про це заявив посол Франції в Україні Етьєн де Понсен в інтерв’ю “Громадському” у відповідь на запитання про оцінку результатів торішньої зустрічі та очікування від майбутньої – навесні цього року – Укрінформ.

“Саміт дав можливість вперше зустрітися особисто Зеленському та Путіну. Вони могли між собою поговорити, адже обидва володіють російською. У дипломатії, якщо ми хочемо рухатися вперед, завжди можна діяти через переговорників, через послів, але справи завжди вирішуються у контакті двох лідерів. Тому це досягнення паризького саміту є значним, у порівнянні з ситуацією, яка передувала зустрічі. Водночас ми ще дуже далеко від завершення цієї історії. Ми дуже розчаровані, що припинення вогню, яке мало вступити в дію з 1 січня 2020, так і не розпочалося. Це справжнє розчарування”, – сказав дипломат.

У цьому контексті він зазначив, що тривають переговори у “форматі Мінська“, хоча вони і “не рухаються дуже швидко”.

“Справжні переговори відбудуться під час наступного саміту в квітні, який, вірогідно, пройде у Німеччині. Ми створили умови для поміркованого оптимізму для подальших перемовин”, – вважає де Понсен.

 

Деякі пункти “Мінська” потребують уточнення і деталізації – посол Франції

Мінські домовленості є базовим документом для просування у врегулюванні збройного конфлікту на Донбасі, але вони містять пункти, які потребують уточнення та деталізації.

Про це заявив посол Франції в Україні Етьєн де Понсен в інтерв’ю “Громадському” – Укрінформ.

“Позиція Франції дуже проста: сьогодні немає кращої бази, аніж Мінські угоди. Сьогодні немає кращого тексту, який би давав можливість просуватися у врегулюванні конфлікту… Водночас очевидно, що в самому тексті Мінських угод є пункти, які не є визначеними, які заслуговують на уточнення, пояснення та деталізацію. Особливо це стосується послідовності дій”, – сказав дипломат.

На його думку, потрібно, щоб експерти зібралися за столом та деталізували ці пункти. Водночас, зауважив посол, це не означає, що треба відмовитися від “Мінська”.

“Немає іншої можливості, окрім Мінських угод, адже вони були підписані Україною, і саме вони є основою. Ці угоди треба взяти за основу, далі можуть бути інтерпретації. Так, Мінські угоди були підписані в особливому контексті, і ніхто не каже про те, що обставини були ідеальні. Але якщо ми хочемо досягти миру, ми мусимо відштовхуватися від основи, яку маємо”, – вважає де Понсен.

У цьому контексті він закликав працювати з тим, що маємо, бути прагматичними та рухатися вперед.

“Далі, якщо буде на те згода обох сторін, буде можливість віднайти уточнення та деталізацію деяких пунктів, які допоможуть імплементувати угоди”, – спрогнозував посол Франції.

 

На Харківщині попрощалися з військовою, яка загинула на Донбасі

У Зачепилівці на Харківщині сьогодні попрощалися з 33-річною сержантом 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”, медиком Клавдією Ситник, яка загинула від осколкового поранення 1 лютого в зоні ОСС.

Про це повідомили кореспонденту Укрінформу в Зачепилівському районному військовому комісаріаті – Укрінформ.

“Провести в останню путь нашу землячку приїхали біля 30-ти військовослужбовців із 54-ї бригади, де вона починала свій бойовий шлях, і кілька побратимів із 93-ї ОМБр (бригада залишається на передовій, тож на похорон змогли дістатися не всі бажаючі). Прощання з загиблою відбувалося в дворі її рідного дому, а потім продовжилося на головній площі селища, куди прийшло дуже багато людей”, – зазначили в військкоматі.

Поховали Клавдію Ситник з почестями на місцевому кладовищі.

Як повідомляв Укрінформ, старший бойовий медик механізованої роти 93-ї окремої механізованої бригади сержант Клавдія Ситник загинула 1 лютого під час обстрілу в районі Новотошківського Луганської області.

Ситник народилася 25 лютого 1986 року у смт Зачепилівка на Харківщині, де постійно проживала. Закінчила Красноградський медичний коледж, стала фельдшером, проходила практику на швидкій допомозі.

У лютому 2017 року її призвали на військову службу, у Харківському військкоматі Клавдія уклала 3-річний контракт зі Збройними силами. Служила у 54-й окремій механізованій бригаді, а в жовтні минулого року перейшла до «холодноярців», коли бригада тренувалася на Яворівському полігоні.

У неї залишилася 12-річна донька, а також батьки і молодша сестра, яка має інвалідність.

 

На Луганщині скоро запрацюють “глушилки” сигналів РФ — Гайдай каже, що “зрушили з мертвої точки“

В Україні вже розроблене обладнання для надійного глушіння сигналів російських передавальних станцій, і воно має запрацювати вздовж лінії фронту.

Про це на сьогоднішній пресконференції, відповідаючи на запитання кореспондента Укрінформу, повідомив керівник Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Сергій Гайдай.

«Написали листа на робочій зустрічі, яка була в прем’єра пару днів тому. Вже сконтактував декілька міністерств з конструкторським бюро. Тобто вже ми зрушили з мертвої точки. Розробка в конструкторському бюро вже готова; слід тепер домовитись про фінансування», – розповів Гайдай.

Він додав, що є висновок і РНБОУ, і українських військових про те, що розробка харківських науковців виявилась кращою як за ізраїльські, так і за американські аналоги.

При цьому керівник Луганської обласної ВЦА підкреслив, що кодування супутникового сигналу вітчизняними телеканалами є їхньою приватною ініціативою і значно ускладнить позиції української влади в інформаційному протистоянні з російським агресором.

Як повідомляв Укрінформ, пізно вночі 28 січня чотири провідні телегрупи − StarLightMedia, 1+1 media, «Медіа Група Україна» й InterMediaGroup закодували супутниковий сигнал своїх 22 розважальних телеканалів.

У відкритому доступі на супутнику залишилися ще 72 українські телеканали − державні громадські мовники, інформаційні та регіональні телеканали, а також ряд інших каналів, які не входять до медіагруп.

 

“Справа 26 лютого”: із кримського татарина зняли судимість

Відносно колишнього фігуранта “справи 26 лютого” Мустафи Дегерменджи окупаційна влада винесла постанову про дострокове припинення умовного терміну і зняття судимості.

Про це з посиланням на матір Дегерменджи повідомляє в Facebook Кримська солідарність – Укрінформ.

«Сьогодні в Судакському центральному суді о 14.30 за участю мого сина Мустафи Дегерменджи і адвоката Солодкова пройшло судове засідання, в ході якого розглядалося подане нами 25 грудня 2019 року клопотання про скасування умовного засудження та зняття судимості. Ми дуже переживали, але в засіданні ані прокурор, ані представник УФСІН не заперечували проти клопотання “, – розповіла Аліє Дегерменджі.

За її словами, адвокат надав “суду” документи про працевлаштування Мустафи, а також характеристики та виписку з трудової.

“Зрештою суддя виніс позитивне рішення. Вирок набере чинності через 10 днів”, – прокоментувала Аліє Дегерменджи.

Сам Мустафа Дегерменджи сказав, що не очікував, що “суд” винесе таке рішення. “Радий, що сьогодні все так вийшло. Результатом задоволений. І, чесно, не очікував “, – розповів ексфігурант справи” 26 лютого “.

Як повідомлялося, 26 лютого 2014 року напередодні окупації Криму російськими військовими перед будівлею Верховної Ради АРК пройшов багатотисячний мітинг прихильників і противників російського статусу півострова. З приходом окупаційної влади почався процес над прихильниками територіальної цілісності України: були затримані заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, а також кримські татари Алі Асанов, Мустафа Дегерменджи, Ескендер Кантемирлв, Талят Юнусов, Ескендер Емірвалієв, Арсен Юнусов і Ескендер Небієв.

Пізніше суд розділив «справу 26 лютого» на дві: “справа Чийгоза”, в рамках якої заступник голови Меджлісу підозрювався в “організації масових заворушень”, та інших учасників процесу, обвинувачених в “участі в масових заворушеннях”. Мустафу Дегерменджи засудили до 4 років 6 місяців з випробувальним терміном 3 роки, водночас два роки він провів під вартою в ФКУ СІЗО Сімферополя.

6 квітня 2017 року Центральна районний суд Сімферополя змінив Дегерменджи запобіжний захід на домашній арешт. 19 червня 2018 року Дегерменджи був засуджений до 4 років 6 місяців умовно.

 

Кримські татари заявляють, що працівники ФСБ підкинули їм “заборонені книжки”

Сьогодні на засіданні в Південному окружному військовому суді м.Ростов-на-Дону фігуранти “справи Хізб ут-Тахрір” (красногвардійська група) Рустем Емірусеїнов, Ескендер Абдулганієв і Арсен Абхаїров заявили суду, що наявну в їх справі релігійну літературу їм підкинули під час обшуків співробітники спецслужб.

Про це йдеться в повідомленні Кримської солідарності у Facebook – Укрінформ.

“Суддя запитує Емірусеїнова, чи дійсно не належать йому предмети, перелічені в протоколі обшуку. Емірусеїнов стверджує, що книги йому підкинули співробітники ФСБ за його відсутності”, – йдеться в повідомленні.

Під час оголошення протоколу обшуку в будинку Абдулганієва політв’язень також заявив, що співробітники ФСБ підкинули йому ісламську літературу, причому за його присутності.

“Абдулганієв підтверджує приналежність листів, блокнота, жорсткого диска, телефону і планшета, приналежність брошури і книг заперечує, каже, що підкинули йому три книги і журнал … Каже, книги йому в тумбочку підкинули при ньому. Співробітник ФСБ посміявся на запитання про те, що він робить, сказав: “У суді розберуться”, – повідомляє Кримська солідарність.

Абхаїров після оголошення протоколу обшуку також відмовився від підкинутих йому книг релігійного змісту.

“Після протоколу допиту Абхаїрова, він розповідає про те, як до нього увірвалися додому співробітники ФСБ в масці, накричали, довели матір до болю в серці і тиску, налякали дружину. Стверджує, що книги підкинули, а електронні носії у нього вдома були порожні”, – інформує Кримська солідарність.

“Це повна фабрикація справи, просто зайшли і підкинули. Я про це говорив, але мати була при смерті, і я був зайнятий нею” – розповів Абхаїров.

Що стосується підпису фігурантів справи в протоколах обшуку, двоє фігурантів – Емірусеїнов і Абдулганієв заявили, що їхні підписи підроблені, Абхаїров підтвердив лише частину своїх автографів під протоколом.

Як повідомляв Укрінформ, Ескендера Абдулганієва, Арсена Абхаїрова і Рустема Емірусеїнова було затримано 14 лютого 2019 року в с.Октябрське Красногвардійського району. ФСБ Росії стверджує, що затримані після обшуку кримські татари причетні до організації “Хізб ут-Тахрір”.

Раніше за відмову співпрацювати зі слідством і небажання визнавати себе винними в тероризмі їх помістили в психіатричну лікарню.

Російський правозахисний центр «Меморіал» визнав політв’язнями 11 кримчан, яких переслідують за участь у “Хізб ут-Тахрір”, у тому числі Абдулганієва, Абхаїрова й Емірусеїнова.

 

Чотирьом бойовикам “ДНР” повідомили про підозру за проведення “парадів полонених”

Прокурори повідомили про підозру чотирьом громадянам України за фактами участі у незаконних збройних формуваннях «ДНР» та жорстокого поводження з військовополоненими під час проведення так званого «параду полонених» у 2014 році.

Про це повідомляє пресслужба Офісу генпрокурора – Укрінформ.

«Прокурори Офісу генерального прокурора повідомили чотирьом громадянам України про підозру за фактами участі у незаконних збройних формуваннях «ДНР» та жорстокого поводження з військовополоненими (ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 438 КК України). За версією слідства, вони брали участь у проведенні так званого «параду полонених» в окупованому Донецьку 24 серпня 2014 року», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що 50 військовополонених вишикували у похідну колону та у супроводі озброєних гвинтівками осіб змусили рухались по центральній вулиці окупованого Донецька. При цьому, під час руху колони військовополонені зазнавали образ, ударів та побоїв, чим принижувалась їхня честь і гідність.

У Офісі генпрокурора наголосили, що проведення подібних заходів порушує Женевську конвенцію про поводження з військовополоненими від 12 серпня 1949 року, яка визначає гуманне поводження з ними, гарантує їх захист, зокрема від актів насилля чи залякування, а також від образ та цікавості публіки.

 

У Львові засудили активного прибічника “тихої федералізації” України

На Львівщині за матеріалами Служби безпеки засуджено чоловіка, який спонукав високопосадовця Львівської облради до прийняття рішень, що несуть загрозу конституційному ладу і територіальній цілісності нашої країни.

Про це повідомляє пресцентр СБУ – Укрінформ.

“Досудовим слідством встановлено, що зловмисник намагався дати чиновнику хабар у розмірі 50 тисяч гривень за винесення на розгляд сесії облради проєкту рішення про прийняття звернень до перших осіб держави щодо надання Львівській області спеціального економічного статусу”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що такі звернення є частиною гібридної агресії проти України та мають назву “тихої федералізації”.

Чоловіка визнано винним у скоєнні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 369 (пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі) Кримінального кодексу України, і засуджено до 5 років позбавлення волі.

Апеляційний суд Львівської області залишив рішення суду першої інстанції без змін.

 

Росія продовжує репресії журналістів у окупованому Криму – Freedom House

Попри звільнення 28 січня кримського журналіста Миколи Семени після чотирьох років умовного терміну і заборони залишати Крим, медіа в анексованому Криму залишаються жорстко обмеженими, а професійні та громадянські журналісти зіштовхуються з репресіями через свою роботу.

Про це йдеться в офіційній заяві правозахисної організації Freedom House, оприлюдненій 4 лютого у Facebook – Укрінформ.

“Freedom House вітає зняття судимості з Миколи Семени”, – заявив Марк Берендт, директор програм Freedom House в Європі та Євразії.

За його словами, це є “маленькою перемогою” в захисті свободи медіа в Криму, тому що кримінальні обвинувачення, висунуті проти Семени чотири роки тому, були повністю вмотивовані його критичним висвітленням незаконної анексії півострова Російською Федерацією.

“Але медіа в Криму залишаються жорстко обмеженими, а професійні та громадянські журналісти зіштовхуються з репресіями через свою роботу. Кримськотатарські журналісти, зокрема, піддаються особливо суворим покаранням. Їхні вироки, як і у Семени, мають бути переглянуті. Важливо, щоб Сполучені Штати, Європейський Союз і міжнародна спільнота наполягали на справедливому і ретельному розслідуванні таких випадків”, – додав Берендт.

У Freedom House нагадали, що щонайменше 10 інших професійних і громадянських журналістів та стрімерів з Криму залишаються за ґратами. Більшість із них — кримські татари, пов’язані з правозахисним рухом “Крымская солидарность”. Це: Сервер Мустафаєв, Тимур Ібрагімов, Марлен Асанов, Сейран Салієв, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Осман Аріфмеметов, Рустем Шейхаліев, Наріман Мемедемінов, Ернес Аметов.

Як повідомляв Укрінформ, 28 січня кримський журналіст, автор проєкту Радіо Свобода “Крим.Реалії” Микола Семена отримав постанову від підконтрольного Росії Залізничного районного суду Сімферополя про дострокове припинення випробувального терміну і зняття з нього судимості.

22 вересня 2017 року в Сімферополі підконтрольний Кремлю Залізничний районний суд засудив Семену до двох із половиною років умовно з випробувальним терміном на три роки і забороною займатися публічною діяльністю.

У грудні того ж року підконтрольний Кремлю Верховний суд Криму частково пом’якшив вирок Семені в частині додаткового покарання, скоротивши термін заборони публічної діяльності до двох років.

Семена стверджує, що у своїх матеріалах він реалізовував право на вільне вираження думки.

Міністерство закордонних справ України, Держдепартамент США, Євросоюз і низка міжнародних організацій засудили винесений Семені вирок.

 

Євросоюз засудив рішення США поновити використання протипіхотних мін

Європейський Союз засудив рішення уряду США поновити використання протипіхотних мін, що підриває міжнародні зусилля із повної заборони цього виду зброї, від якого найбільше страждає цивільне населення.

Про це йдеться у заяві речника ЄС Пітера Стано, яка оприлюднена на сайті Європейської служби зовнішніх дій – Укрінформ.

«Рішення уряду США поновити дозвіл на використання протипіхотних мін військовими силами США за межами Корейського півострова підриває глобальні (правові) норми із заборони протипіхотних мін, ті норми, які дозволили врятувати десятки тисяч людей за минулі двадцять років», – йдеться у заяві речника ЄС.

Стано нагадав, що більшість жертв протипіхотних мін припадає на дітей. Переконання у тому, що міжнародне гуманітарне законодавство є несумісним із застосуванням такої зброї, мало наслідком укладення міжнародної Конвенції із заборони протипіхотних мін, членами якої є всі країни-члени Європейського Союзу.

«Використання протипіхотних мін будь-де, будь-коли і будь-ким залишається повністю неприйнятним для Європейського Союзу», – наголосив речник.

Він зауважив, що ЄС і США є головними донорами із протимінної допомоги по всьому світу, в рамках якої підтримують процеси розмінування, підвищують обізнаність цивільного населення із небезпекою протипіхотних мін, надають допомогу людям, які постраждали від мін та вживають заходів щодо знищення складів такої зброї. Поновлення дозволу на використання протипіхотних мін для військових США не лише прямо суперечить таким зусиллям, але також має негативний вплив на міжнародний правопорядок.

«ЄС розраховує, що США залишатимуться партнером та ключовим постачальником допомоги у протимінних заходах», – додав Стано.

Як повідомлялося, Оттавська конвенція про заборону застосування, накопичення запасів, виробництво і передачу протипіхотних мін та про їх знищення була підписана у грудні 1997 року та набула чинності у 1999 році.

Україна ратифікувала Конвенцію у травні 2005 року, і на той час володіла п’ятим за чисельністю арсеналом протипіхотних мін у світі, який включав понад 6 мільйонів мін типу ПФМ радянського виробництва. Останню міну такого типу Україна знищила у 2003 році.

Конвенцію із заборони протипіхотних мін не підписали три постійних члени Ради Безпеки ООН – Китай, Росія і США, а також Індія, Ізраїль, Північна та Південна Корея.

 

Справа MH17: Гіркін не визнає звинувачення Нідерландів і на суд не збирається

Один з колишніх лідерів проросійських бойовиків на Донбасі Ігор Гіркін (Стрєлков) відкидає пред’явлене йому Нідерландами звинувачення у справі про збитий на сході України літак Boeing MH17.

Про це повідомляє Interfax, посилаючись на заяву Гіркіна у вівторок – Укрінформ.

«Я не визнаю пред’явленого обвинувачення і не визнаю, що ці люди мають право пред’являти звинувачення мені», – сказав Гіркін.

Відповідаючи на питання, чи готовий він дати свідчення у цій справі, він відповів: «Не готовий, навіть якби мене доставили туди насильно».

Як відомо, 3 лютого прокуратура Нідерландів пред’явила звинувачення чотирьом фігурантам справи про катастрофу малайзійського Boeing MH17 на сході України і викликала їх для слідчих дій. Йдеться про росіян Стрєлкова, Сергія Дубінського, Олега Пулатова і українця Леоніда Харченка.

Справу розглядатимуть 3 судді Окружного суду Гааги. Засідання будуть транслюватися у прямому ефірі. Перше засідання суду призначено на 9 березня.

Як повідомлялося, рейс MH17 було збито ракетою над підконтрольною проросійськими сепаратистами територією Донбасу 17 липня 2014 року. Всі 298 людей на борту загинули.

 

Адвокати з Роттердама захищатимуть одного з підозрюваних у справі МН17

Двоє адвокатів із Роттердама Сабіна тен Дуссхате та Баудевейн ван Ейк з нідерландської юридичної фірми Sjöcrona Van Stigt захищатимуть одного з чотирьох підозрюваних у судовому процесі у справі МН17.

Про це в коментарі кореспонденту Укрінформу в Гаазі розповів речник юридичної фірми Міртін ван Путтен.

“Так, це правда, що вони захищатимуть одного з чотирьох підозрюваних у справі MH17 Олега Пулатова. Чи буде він сам присутній – мені невідомо”, – сказав речник.

За його словами, нідерландські адвокати співпрацюють з російською колегою Оленою Кутьїною.

Як повідомляв Укрінформ, підполковник спецназу ГРУ РФ Олег Пулатов виявив бажання долучитися до судового процесу і буде представлений у суді нідерландською юридичною фірмою.

Російський адвокат Олена Кутьїна повідомила російському агентству ТАСС, що Пулатова захищатимуть два нідерландських адвокати й один російський.

Минулого тижня Окружний суд Гааги підтвердив, що мінімум один із підозрюваних у справі МН17 виявив бажання долучитися до судового процесу і буде представлений у суді нідерландською юридичною фірмою. Однак суд не розголошував його ім’я та назви юридичної фірми, яка представлятиме інтереси підозрюваного.

Суд щодо збиття літака Boeing 777 рейсу МН17 розпочнеться 9 березня 2020 року у судовому комплексі “Схіпхол”, що розташований приблизно за 50 км від Гааги.

19 червня 2019 року Міжнародна спільна слідча група назвала імена чотирьох підозрюваних, яких вважають причетними до транспортування та бойового застосування ракетного комплексу “Бук”, яким був збитий літак рейсу МН17. Троє з них – росіяни. Це колишній офіцер ФСБ, так званий колишній міністр оборони “ДНР” Ігор Гіркін (Стрєлков), генерал, а на час збиття літака полковник ГРУ Генерального штабу Збройних сил РФ, глава “ГРУ ДНР” Сергій Дубинський і підполковник спецназу ГРУ Олег Пулатов. Четвертий – українець Леонід Харченко, який воював на боці “ДНР”. Четвірку було оголошено в міжнародний розшук. Їхню присутність у залі суду називають малоймовірною. Однак це не завадить судовому процесу.

Пасажирський Boeing-777 “Малайзійських авіаліній”, що виконував рейс МН17 з Амстердама до Куала-Лумпура, був збитий збройними силами РФ над окупованим Донбасом 17 липня 2014 року. На борту лайнера перебували 283 пасажири й 15 членів екіпажу, всі вони загинули.

 

Рада може протягом цієї сесії ухвалити закон про воєнні злочини – Монастирський

Комітет ВР з питань правоохоронної діяльності розгляне 5 лютого законопроєкт, який передбачає кримінально-правове переслідування за міжнародні злочини – геноцид, злочин агресії, злочини проти людяності та воєнні злочини.

А у четвер парламентарії мають намір ухвалити його у першому читанні – Укрінформ.

Про це під час пресконференції на тему “Закон про воєнних злочинців: прийняти – не можна зволікати” розповів голова Комітету ВР Денис Монастирський, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“У нас є законопроєкт (про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права (реєстраційний номер 2689) — ред.), який зареєстрований представниками чотирьох політичних фракцій в парламенті. Завтра буде розглядатись цей проєкт в комітеті до першого читання… У четвер цей законопроєкт стоїть до розгляду”, – сказав голова комітету.

Він також висловив переконання, що на поточній сесії цей законопроєкт буде ухвалений в цілому попри ймовірну затримку через розгляд питання про ринок землі.

Постійний представник Президента України в АР Крим Антон Кориневич наголосив, що українське законодавство давно потребує урегулювання проблеми воєнних злочинів та злочинів проти людяності у зв’язку російською агресією.

“Кримінальний кодекс України, який на сьогодні існує у редакції 2001 року, не пристосований до часів збройного конфлікту, до часів окупації. Зокрема, не пристосована частина, яка стосується міжнародних злочинів, тобто найтяжчих злочинів проти міжнародного права, і українська правова, судова системи ніколи не працювали і не мають досвіду роботи з такими злочинами. Тому, щоб надати правовій спільноті України і правоохоронцям, суддям належний інструментарій, щоб нарешті належним чином переслідувати індивідів за скоєння злочинів і вершити правосуддя, цей законопроєкт дійсно є вкрай важливим”, – зазначив Кориневич.

Він наголосив, що наразі вкрай актуальним є введення поняття злочинів проти людяності та створення каталогу воєнних злочинів, з яким зможуть ефективно працювати і слідчі, і прокурори, і судді.

Кориневич також відзначив, що згаданий законопроєкт є нагальним у контексті ситуації в Криму, оскільки з лютого 2014 року там систематично відбуваються воєнні злочині і злочини проти людяності.

“Переслідування кримських татар, переселення громадян Російської Федерації на тимчасово окуповану територію, злочини проти українців в Криму, катування, тортури, викрадення людей — це все ті найтяжчі воєнні злочини, які вчиняють представники окупаційної адміністрації Російської Федерації на території Криму. Із цим законом ми надаємо нашим правоохоронним органам якісний матеріал, якісний інструмент, щоб вони робили свою важливу роботу. Ми сподіваємось, що в національних судах України або у міжнародній юрисдикції так чи інакше ті особи, які вчиняють найтяжчі злочини, будуть притягнуті до відповідальності”, – заявив представник Президента в АР Крим.

Під час виступу експертка Українського інституту майбутнього Вікторія Мозгова розповіла, що в основу законопроєкту покладені норми міжнародного права.

“За базу бралися європейські норми міжнародного права, в яких прописані ці склади злочинів. Було максимально імплементовано весь комплект воєнних злочинів, він деталізований, кожен склад злочинів продуманий, виписаний з урахуванням нашої термінології Кримінального кодексу, з урахуванням практики міжнародних судів. Всім поняттям, які можуть викликати питання, надані тлумачення, щоб наші слідчі, прокурори максимально занурились у міжнародне гуманітарне, кримінальне право і на практиці могли б це використовувати”, – пояснила Мозгова.

Вона також відзначила важливість того, що воєнні злочини не мають терміну давності.

“Незалежно від того, коли особа вчинила злочин, скільки вона переховувалась від слідства, все одно строки давності не діють, людина повинна понести покарання”, – зазначила експертка.

Проєкт закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права №2689 був зареєстрований у Верховній Раді 27.12.2019 року. Направлений на розгляд профільного парламентського комітету 28.12.2019. 2 січня 2020 року законопроєкт переданий на ознайомлення народних обранців.

 

Олег Сенцов зустрівся з українською діаспорою Канади

У Торонто відбулася зустріч українців Канади з українським кінорежисером, колишнім політв’язнем Кремля Олегом Сенцовим.

Про це йдеться на сторінці СКУ в Facebook – Укрінформ.

«2 лютого 2020 р. в Торонто, Канада, провідники Світового конґресу українців та Конґресу українців Канади зустрілися з колишнім політв’язнем, режисером Олегом Сенцовим. Змістовна та відверта дискусія включала питання про невпинну агресію Росії проти України, підтримку подальшого демократичного розвитку України, а також про роль СКУ і світової української спільноти в зміцненні незалежності та територіальної цілісності України», – йдеться у поідомленні.

В СКУ нагадали, що продовжують підтримувати кампанію «Листівки для політичних в’язнів» на захист усіх політичних в’язнів, які залишаються незаконно ув’язненими Російською Федерацією.

Як повідомило посольство України в Канаді на своїй сторінці в соцмережі, Олега Сенцова в Торонто зустріли гучними аплодисментами. У диппредставництві подякували Лізі українців Канади та фундації BCU Foundation за організацію зустрічі.

Як повідомляється, разом із Сенцовим обговорили фільм Аскольда Курова «Процес: Російська держава проти Олега Сенцова» в кінотеатрі HotDocs.

У вівторок, 4 лютого, в Оттаві разом із Сенцовим дивитимуться фільм Аскольда Курова «Процес: Російська держава проти Олега Сенцова», початок о 19:30. Також 5 лютого з 14:30 відбудеться дискусія в Оттавському університеті.

У свою чергу, Олег Сенцов у Facebook поділився враженнями про українців Канади.

«Канада, Торонто. Українська громада тут не лише найбільша за межами нашої країни, але й найвпливовіша. І вони це одразу продемонстрували, прийшовши величезним натовпом на зустріч. Запитання були дуже гострі та важливі. Ніяких дурниць про борщ та улюблені страви. Потім відбулась ще глибша розмова із провідниками українських організацій в Канаді. Тема одна і головна: Україна, як їй допомогти протистояти агресору та розвитися. Дуже дякую їм усім за підтримку рідної неньки», – написав режисер.

 

Лавров заявив, що Зеленський “виконує ряд домовленостей на Донбасі, попри істерику неонацистів”

Президент України Володимир Зеленський приступив до виконання ряду зобов’язань по Донбасу, незважаючи на нібито “істерику неонацистів всередині країни”. Про це заявив у вівторок міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров за підсумками переговорів з главою МЗС Швеції Анн Лінде, передає УНН з посиланням на пресслужбу зовнішньополітичного відомства РФ.

“Президент Зеленський, незважаючи на істерику неонацистів, знайшов в собі сили і приступив до виконання зобов’язань, які Україна повинна виконати, — зазначив глава російського дипвідомства. — Були зроблені перші кроки по розведенню сил і засобів, була зафіксована на папері „формула Штайнмайера“, що стосується взаємозв’язків між виборами на Донбасі і наданням регіону особливого статусу”.

Російський міністр також заявив, що на саміті “нормандської четвірки” в Парижі Росія і Німеччина були готові підтримати узгоджений раніше підхід, який передбачав розведення сил і засобів не на трьох ділянках, а вздовж усієї лінії зіткнення на Донбасі. “На подив, президент Зеленський і його делегація виявилися не в змозі підписатися під цим кроком, який в повній мірі вписується у вимоги Мінських домовленостей”, — сказав Лавров.

Відповідаючи на питання шведських ЗМІ про розбіжності Росії і Заходу через окупований Крим, глава МЗС РФ знову заявив: “Потрібно поважати волевиявлення кримського народу. Тим, хто бажає переконатися, що це волевиявлення щире, треба просто приїхати до Криму, такі можливості існують”.

Додамо, Лавров відреагував на слова Ердогана про невизнання анексії Криму Росією.

 

Росія втручається у внутрішні справи Литви — розвідка

У Вільнюсі представили щорічну доповідь Департаменту держбезпеки (ДДБ) і другого департаменту оперативної служби при Міністерстві оборони Литви, де особлива увага приділена загрозам з боку Росії, в тому числі через роботу в діаспорі і кіберпростір.

Про це повідомляє портал Делфі – Укрінформ.

“У Кремлі не відмовилися від прагнень втручатися у внутрішні процеси, що відбуваються в нашій державі і використовувати інші заходи впливу: через активну діяльність розвідки або енергокомпаній”, – сказав на пресконференції директор Департаменту держбезпеки Литви (ДДБ) Дарюс Яунішкіс.

Як один з прикладів він розповів про довготривалу операцію, яку проводила ФСБ “стосовно громади російських співвітчизників”. “ФСБ систематично зав’язувало контакти з представниками цих організацій у Литві. Організовували і фінансували заходи на підтримку політики російської історії, в російськомовних ЗМІ поширювали пропаганду, підготовлену ФСБ”, – розповів глава ДДБ.

Він зауважив, що завдяки таким контактам збирали інформацію не тільки про політичне становище, а й про конкретних осіб. “Завдяки зусиллям контррозвідки цю діяльність ФСБ вдалося нейтралізувати, проте я хочу закликати громадян Литви залишатися пильними і повідомляти ДДБ про такого роду підозрілу діяльність та контакти”, – наголосив Яунішкіс.

При цьому, за його словами, можливості впливу Росії нині обмежені, тому що “рівень свідомості громадян значно підвищився”. Яунішкіс зазначив, що наближення парламентських виборів поки що не привернуло увагу ворожих сил, проте така можливість ще існує.

У свою чергу, директор Другого департаменту оперативної служби полковник Ремігіюс Балтренас сказав, що організаторам зовнішніх шкідливих кібератак не вдалося досягти бажаної мети, “завдяки швидкій реакції” литовської сторони.

Балтренас зробив акцент на меседжах, які поширюватиме Росія. “Росія намагатиметься переконати політиків союзних країн і суспільство цих країн у тому, що додаткові заходи безпеки, вжиті НАТО в Балтійському регіоні, збільшують напругу, але завдяки свідомості суспільства, зміцненню оборонних сил Литви і союзників, ціна воєнного конфлікту з країнами НАТО для Росії значно зросла. Це обмежує можливості Росії спровокувати кризу й уникнути масштабного залучення Альянсу, а також швидко завершити конфлікт у сприятливому для неї ключі”, – резюмував Балтренас.

4 лютого в залі для пресконференцій Сейму Литовської Республіки відбулася пресконференція, на якій для ЗМІ було представлено ​​доповідь, звіт з оцінкою національних загроз. На пресконференції були присутні голова комітету з національної безпеки й оборони Сейму Дайнюс Гайжаускас, директор департаменту державної безпеки Даріус Яунішкіс і директор другого слідчого управління полковник Ремігіюс Балтренас.

Звіт подають громадськості щороку відповідно до Закону про кримінальну розвідку Литовської Республіки. Департамент державної безпеки і Другий департамент при МО Литви проводять оцінку національної загрози як один спільно розроблений документ з 2015 року.

 

Спецслужби РФ використовують візові спрощення для вербування іноземців – розвідка Литви

Російські спецслужби ефективно використовують введені в 2019 році візові спрощення для вербування іноземців, оперативна робота починається із ознайомлення з анкетами, під особливу увагу потрапляють політики, бізнесмени, правоохоронці, військовослужбовці та журналісти.

Доповідь розміщений на сайті Міноборони Литви – Укрінформ.

“Спрощення візового режиму і, як наслідок, збільшення кількості іноземців, які подорожують до Росії, особливо вигідні російським спецслужбам. Вони систематично шукають іноземців, здатних надавати дані розвідки про зарубіжні країни або виконувати інші завдання. Федеральна служба безпеки (ФСБ) і ГРУ розробляють і використовують цей метод зовнішньої розвідки, відомий як “розвідка з території”, – сказано в доповіді.

За даними литовської розвідки, “російські спецслужби отримують інформацію про ї іноземців, які прибувають до Росії, в момент подачі ними заяви на візу”. Далі російські спецслужби шукають осіб, які можуть володіти цінною інформацією, а також тих, які можуть сприйматися як уразливих. Особливу увагу спецслужби РФ звертають на колишніх і активних політиків, бізнесменів, працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та журналістів, які подорожують до Росії.

У доповіді стверджується, що в цілому “більшість випадків російського шпигунства, виявлених в країнах Балтії в останні роки, були прикладами розвідки з території; натомість жителі Балтії, які погодилися співпрацювати з російською розвідкою, були завербовані в Росії”.

У 2019 Росія як заходи для стимулювання туризму ввела безкоштовні електронні візи для відвідування Петербурга, Калінінграда і Ленінградської областей для громадян Литви та 52 інших країн.

4 лютого в залі для прес-конференцій Сейму Литовської Республіки відбулася прес-конференція, на якій для ЗМІ була представлена доповідь, звіт з оцінкою національних загроз. На прес-конференції були присутні голова комітету з національної безпеки і оборони Сейму Дайнюс Гайжаускас, директор департаменту державної безпеки Дарʼюс Яунішкіс і директор другого слідчого управління полковник Ремігюс Балтренас.

Звіт подається громадськості щорічно відповідно до Закону про кримінальну розвідці Литовської Республіки. Департамент державної безпеки і Другий департамент при МО Литви проводять оцінку національної загрози як один спільно розроблений документ з 2015 року.

 

Розвідка Литви розповіла про загрози енергобезпеці, які йдуть від Росії

У щорічній доповіді з оцінкою національних загроз Литві визначено головні загрози енергобезпеки країни, серед яких — прагнення РФ зберегти панування на енергоринку, в тому числі, на литовському ринку скрапленого природного газу.

Доповідь розміщена на сайті Міноборони Литви – Укрінформ.

“Найбільший ризик для енергетичної незалежності Литви йде від прагнення Росії зберегти своє панування на енергетичних ринках Балтії. Російські енергетичні компанії прагнуть утвердитися на литовському ринку скрапленого природного газу і намагаються адаптуватися до нових умов, що створюються литовськими проєктами, які забезпечують енергетичну незалежність”, – йдеться в доповіді.

Також зазначено про небезпеку, що йде від Островецької АЕС, яку будують у Білорусі недалеко від Вільнюса і яка не відповідає міжнародним стандартам безпеки. Російська держкорпорація «Росатом» ігнорує несприятливі відгуки білоруських експертів і експертів з інших країн, а також вимоги органів нагляду за будівництвом і прагне приховувати інциденти. Зокрема, розвідка звернула увагу на те, що в липні 2019 року з посади пішов Дмитро Романець, який керував будівництвом станції.

Нагадаємо: звіт з оцінкою національних загроз Литві подають громадськості щороку відповідно до Закону про кримінальну розвідку Республіки. Департамент державної безпеки та Другий департамент при МО Литви проводять оцінку національної загрози як один спільно розроблений документ з 2015 року.

 

Віцемаршалок польського сейму вважвє, що з Росією зараз домовитись неможливо

З Росією зараз домовлятися неможливо з огляду на її дії упродовж останнього десятиліття.

Таку думку під час форуму “Європа-Україна” у вівторок у Ряшеві (Польща) висловила віцемаршалок Сейму Малгожата Госєвська – Укрінформ.

“Чути голоси, що з Росією можна домовитися. Але чи дійсно з нею можна домовлятися? Я думаю, що ні”, – заявила Госєвська.

Вона підкреслила, що Росія здійснила агресію проти Грузії в 2008 році, а з 2014 року продовжує тероризувати Україну.

Польський політик наголосила, що на сході України Київ захищає спокій Заходу і європейські цінності

Щодо польсько-українських відносин вона зазначила, що Варшава виступає за поглиблення польсько-українських відносин, утім неможливо забути про історичні проблеми. При цьому Госєвська наголосила, що у Варшаві усвідомлюють: тема Волинської трагедії використовується третьою стороною для розпалювання ворожнечі між Києвом та Варшавою.

Як повідомлялося, у рамках XIII форуму “Європа-Україна” у польському Ряшеві у 30 дискусійних панелях беруть участь близько 800 експертів.

 

Польща відстоює Cхідне партнерство як інструмент євроінтеграції – віцемаршалок

Для Німеччини Східне партнерство є “нейтральним” інструментом стабільності в регіоні, водночас Польща захищає партнерство як механізм євроінтеграції.

Про йшлося під час форуму “Європа-Україна” у Ряшеві (Польща), повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Східне партнерство – це не про перспективу членства в ЄС…Це нейтральний механізм”,- заявив уповноважений МЗС Німеччини з питань Східного партнерства, експосол Німеччини в Україні Ганс-Юрген Гаймзьот, відповідаючи на питання, чи Німеччина погоджується з позицією Франції, яка наполягає, щоб СП не було механізмом щодо наближення членства країн учасників проєкту до ЄС.

За його словами, Східне партнерство – це питання стабільності в регіоні і на цей проєкт виділяється багато коштів, зокрема і з німецького бюджету.

У свою чергу віцемаршалок Сейму Польщі Малгожата Госєвска наголосила, що СП як нейтральний механізм “є непривабливим для східних партнерів”.

“Ми (Польща) захищали партнерство (як механізм євроінтеграції – ред.) і продовжуватимемо це робити”, – зазначила вона.

Східне партнерство – польсько-шведський проєкт, створений в 2009 році. До нього входять шість пострадянських країн – Україна, Грузія, Молдова, Азербайджан, Білорусь і Вірменія і є механізмом поглиблення співпраці цих шістьох пострадянських країн з ЄС.

У рамках XIII форуму “Європа-Україна” у польському Ряшеві у 30-ти дискусійних панелях беруть участь близько 800 експертів.

 

Форум пам’яті Голокосту: “Яд Вашем” вибачився за спотворення історії в інтересах Путіна

Національний меморіал катастрофи та героїзму “Яд Вашем” вибачився за те, що матеріали, представлені на Всесвітньому форумі до 75-й річниці звільнення нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау, спотворювали історичні факти про роль СРСР у Другій світовій.

Про це повідомляє Haaretz з посиланням на лист глави Міжнародного інституту історії Голокосту при меморіалі “Яд Вашем” Дана Міхмана – Укрінформ.

“Ми приносимо вибачення за цю прикру помилку, що сталася… Ці відеоролики не відображають точку зору “Яд Вашем” по цій темі”, – йдеться у листі професора Дана Міхмана.

Зазначається, що записи, презентовані на Форумі, містять «неточності» та «часткове викривлення фактів»

Меморіальний центр наголосив, що його основне завдання – збереження пам’яті Голокосту на основі історичної правди.

На відеозаписах, показаних на форумі в Єрусалимі у січні, не згадувалося ні про злочини СРСР у Другій світовій війні, ні про його відповідальність за початок війни. Крім цього, у відеоматеріалах була відсутня тема поділу Польщі між СРСР і нацистської Німеччиною в 1939 році, а також окупація Західної Європи в 1940 році.

Також на представлених картах були вказані невірні кордони Польщі та сусідніх країн, і вони не містили жодних посилань на Україну, яка знаходиться в конфлікті з Росією Путіна, відзначається в листі «Яд Вашем». А концентраційні табори були названі «таборами знищення».

У листі «Яд Вашем» фактично визнає, що дав змогу викривити історичні факти про Другу світову війну та Голокост, «щоб служити політичним та дипломатичним інтересам президента Росії Володимира Путіна, всупереч своїм професійним обов’язкам та перш за все, відданості історії».

Водночас у листі не зазначено, в якій мірі «Яд Вашем» відповідав за те, що було показано на церемонії, яка відбулася в інституті.

Як пише видання, провідну роль в організації форуму відіграв В’ячеслав Кантор, президент Європейського єврейського конгресу, бізнесмен і мільярдер, якого вважають близьким до президента Росії Володимира Путіна.

Як повідомляв Укрінформ, 23-24 січня Президент України Володимир Зеленський перебував з робочим візитом в Ізраїлі, де проходили заходи у межах Всесвітнього форуму пам’яті Голокосту, присвяченого 75-й річниці звільнення концтабору Аушвіц.

Пізніше Президент України заявив, що українська делегація поступилася своїми місцями на Всесвітньому форумі пам’яті Голокосту людям, які пережили цю трагедію.

Президент Польщі Анджей Дуда відмовився від участі в форумі, оскільки на ньому буде виступати президент РФ Володимир Путін, промова ж президента Польщі програмою не була передбачена.

 

Порошенко обговорив з послом Франції обстріли українських військових на Донбасі

П’ятий президент України, лідер політичної партії “Європейська солідарність” Петро Порошенко зустрівся з послом Франції в Україні Етьєном де Понсеном та обговорив з ним, зокрема, постійні обстріли українських позицій на Донбасі попри домовленість про перемир’я.

Про це повідомляє у вівторок пресслужба партії – Укрінформ.

Як зазначається, Порошенко подякував Франції за багаторічну підтримку України як на шляху необхідних реформ та європейської інтеграції, так і у відновленні суверенітету і територіальної цілісності держави та протидії триваючій російській агресії.

“Висловлено серйозне занепокоєння через постійні обстріли українських позицій попри домовленість про перемир’я за результатами грудневого паризького саміту нормандської четвірки”, – йдеться у повідомленні.

Лідер “Європейської солідарності” підкреслив важливість збереження санкцій проти Росії до повного виконання нею своїх зобов’язань у рамках мінських домовленостей та повного відновлення суверенітету і територіальної цілісності України, включно з Кримом.

Порошенко також наголосив на необхідності розгортання миротворчої місії ООН на Донбасі.

“Допоки Росія не змінить своєї поведінки, будь-які розмови про повернення до business as usual з Москвою є передчасними і загрозливими”, – заявив п’ятий президент України.

Співрозмовники також докладно обговорили прогрес України на шляху європейської інтеграції.

Підкреслено необхідність інклюзивного підходу у процесі вироблення українського законодавства, який забезпечував би належну участь опозиції, громадянського суспільства та міжнародних партнерів.

“Під час зустрічі було висловлено занепокоєння тривожними тенденціями, що вказують на наміри інструменталізувати правосуддя в Україні проти політичних опонентів та обмежити свободу слова під приводом протидії дезінформації”, – додали в пресслужбі політсили.

 

У “Євросолідарності” вважають проведення виборів в ОРДЛО у жовтні неприпустимим

Співголова фракції «Євросолідарність» Артур Герасимов заявив, що проведення виборів в ОРДЛО в жовтні є неприпустимим, тому що окупанти продовжують обстріли, а українські захисники продовжують гинути.

Про це він сказав під час пленарного засідання Верховної Ради повідомляється на сайті партії – Укрінформ.

«Європейську Солідарність» непокоять плани Банкової проводити місцеві вибори на Донбасі вже в жовтні. Про це свідчать заяви оточення Зеленського. Наголошуємо, що жодних передумов для місцевих виборів в ОРДЛО немає. Російські окупаційні війська залишаються на позиціях і майже кожного дня гинуть наші воїни. Проводити вибори за таких умов – це власними руками приректи Донбас на сценарій так званого Кримського референдуму 2014 року під дулами російських автоматів», – наголосив Герасимов.

За його словами, що лише активними діями громадськості і опозиції Президента примусили відкликати зміни до Конституції в частині децентралізації, які закладали основи для повзучої федералізації.

«Європейська Солідарність» жорстко протистоїть цьому. Ми разом з вами змусили владу відкликати закон про децентралізацію, всередині якого вони сховали федералізацію, «формулу Штайнмаєра» і централізацію замість децентралізації», – зауважив парламентарій.

 

Справа “Золотого мандарину Ойл”: ексзаступниці міністра юстиції призначили заставу

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 7 млн грн колишній першій заступниці міністра юстиції, яка фігурує у так званій справі “Золотого мандарина Ойл”.

Про це інформує пресслужба суду – Укрінформ.

“Слідча суддя Вищого антикорупційного суду обрала запобіжний захід колишній першій заступниці міністра юстиції у вигляді застави у розмірі 7 млн гривень”, – йдеться у повідомленні.

Також на підозрювану покладено обов’язки: прибувати до слідчого, прокурора та суду за першим викликом, повідомляти про зміну свого місця проживання та роботи, утримуватися від спілкування з підозрюваними і свідками у кримінальному провадженні і здати органам Державної міграційної служби України паспорти для виїзду за кордон.

Як повідомлялося, 22 січня 2020 року детективи НАБУ за процесуального керівництва САП повідомили про підозру шістьом особам у заволодінні та легалізації понад 54 млн гривень коштів Держбюджету.

Слідство встановило, що підозрювані впродовж 2013-2016 р.р. організували схему з використанням механізму звернення до Європейського суду з прав людини, при цьому ввівши в оману європейську інституцію, не поінформувавши її про всі обставини спірних правовідносин.

Так, у вересні 2013 року представник ТОВ “Золотий мандарин Ойл”, підконтрольного колишньому народному депутату України, за його вказівкою підготував та надіслав до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) заяву про стягнення з державного бюджету України 54,179 млн грн в якості невиплаченої заборгованості із боку ПАТ “Київенерго” перед підприємством щодо зберігання мазуту, яке нібито з 2009 року органами виконавчої служби не виконувалося.

Однак, як з’ясували детективи НАБУ в ході досудового розслідування, попри рішення суду на свою користь, “Золотий Мандарин Ойл” по його реалізацію до виконавчої служби не звертався. Однак про цей факт у ЄСПЛ не повідомив. Так само, як і приховав від європейської інституції факт відступлення права вимоги до ПАТ “Київенерго” на користь іншої приватної компанії, також афільованої з ексдепутатом-організатором схеми, що сталося за півроку до звернення до ЄСПЛ.

У подальшому, як вважає слідство, для супроводу справи в ЄСПЛ колишній народний обранець домовився з керівництвом Міністерства юстиції України, за сприяння якого Урядовий уповноважений у справах ЄСПЛ підготував декларацію про дружнє врегулювання спору, на підставі якої зобов’язався сплатити на користь підконтрольного нардепу “Золотого Мандарину Ойл” 54,179 млн грн із державного бюджету України за зобов’язаннями, які виникли між двома приватними юридичними особами. У лютому 2016 року Міністерство юстиції України перерахувало вказану суму коштів.

ЗМІ пов’язують “Золотий мандарин Ойл” з екснародним депутатом Георгієм Логвинським.

Варто також зазначити, що колишня перша заступниця міністра юстиції Наталія Бернацька на своїй сторінці у Facebook підтвердила, що їй “підготували підозру за виконання рішення Європейського суду з прав людини”. Вона наголосила, що у цій справі “уповноважений досяг врегулювання з 0 компенсацією”.

“Після виконання рішення у справі, що стала предметом уваги НАБУ, Міністерство юстиції вже в двох інстанціях виграло регресну справу по стягненню виплачених за рішенням ЄСПЛ коштів до державного бюджету з компанії, яка роками під прикриттям мораторію його не виконувала. Таким чином, ми запобігли нарахуванню багатомільйонної компенсації за порушення з боку України, і найближчим часом завершиться розгляд справи проти компанії-порушника”, – зазначила ексчиновниця.

 

Коронавірус вже забрав 490 життів у Китаї, понад 24 тисячі осіб заразилися

05.02.2020 05:28

У Китаї жертвами нового коронавірусу стали 490 осіб, понад 24 тисячі осіб заразилися.

Про це повідомив Державний комітет з питань гігієни та охорони здоров’я КНР – Укрінформ.

“Станом на опівніч, 4 лютого, державний комітет з питань охорони здоров’я отримав з 31 провінції (районів, міст центрального підпорядкування) інформацію щодо 24 324 підтверджених випадків зараження пневмонією, викликаною новим різновидом коронавірусу, з них 3 219 осіб знаходяться у важкому стані, 490 померли”, − йдеться в повідомленні.

За останню добу в Китаї померло 65 осіб (все в провінції Хубей) та виявлено 3,8 тисячі нових випадків захворювання.

Окремо в Гонконзі виявлено 18 підтверджених випадків зараження (у тому числі одна людина померла), Макао − десять і на Тайвані − 11.

Крім того, зареєстровано ще 23,2 тисячі випадків з підозрою на новий тип коронавірусу.

Як повідомляв Укрінформ, станом на вівторок кількість померлих у світі від коронавірусу становила 427 осіб, а загальне число підтверджених випадків зараження досягло 20 606.

За інформацією CNN, існує щонайменше 185 підтверджених випадків захворювання коронавірусом більш ніж у 25 країнах і на територіях, що перебувають за межами материкового Китаю.

 

ВООЗ поки не вважає поширення коронавірусу пандемією

Керівник підрозділу пандемічних і епідемічних хвороб Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Сільві Бріан заявила, що поширення коронавірусу поки не досягло такого рівня, щоб можна було говорити про початок пандемії.

Про це вона заявила у вівторок, повідомляє BBC – Укрінформ.

“Нині ми ще не знаходимося у пандемії (через поширення коронавірусу — ред.)”, – сказала Бріан.

Водночас, вона висловила сподівання, що світ зможе “позбавитися цього вірусу“.

Бріан також наголосила, що нині дуже важливо боротися з безпідставними чутками, які поширюються у зв’язку з вірусом.

Як повідомляв Укрінформ, за минулу добу кількість померлих від китайського коронавірусу зросла до 427 осіб, а загальне число підтверджених випадків зараження коронавірусом нового типу сягнуло 20 606.

Водночас, за даними комітету, після одужання з лікарень виписані 632 особи.

Окрім Китаю, випадки захворювання зафіксовані в 23 країнах.

В Україні наразі жодного підтвердженого лабораторно випадку нового коронавірусу не зареєстровано.

 

МАУ привезла в Україну 203 пасажири і призупиняє повітряне сполучення з Китаєм

До аеропорту “Бориспіль” прибув літак з міста Санья, на борту якого до України прибуло 203 пасажири.

Про це компанія “Міжнародні авіалінії України” повідомила на своїй сторінці в Facebook – Укрінформ.

“Сьогодні МАУ виконала останній рейс за маршрутом Санья – Київ і призупинила повітряне сполучення між Україною і Китаєм. Рейсом PS7878 до столиці прилетіли 203 пасажири. Авіакомпанія і туристичний оператор погодили призупинення рейсів до нормалізації ситуації в регіоні”, – йдеться у повідомленні.

В МАУ зазначили, що авіакомпанія дотримується рекомендацій МОЗ, ВООЗ, Центрів з контролю та профілактики захворювань у США та Федеральної авіаційної адміністрації США щодо вживання заходів для нерозповсюдження коронавірусу.

“Одразу після прибуття рейсу до Міжнародного аеропорту «Бориспіль» лікар санітарно-карантинного пункту Міністерства охорони здоров’я здійснив обов’язковий огляд пасажирів і екіпажу. На повітряному судні проведене поглиблене прибирання, що включає дезінфекцію салону, кабіни пілотів, туалетних кімнат, всіх ніш і багажних відсіків, контейнерів для багажу. Інвентар, використаний для обслуговування пасажирів, і формений одяг членів екіпажу буде утилізовано”, – йдеться у повідомленні.

Загалом, після спалаху епідемії коронавірусу рейсами МАУ додому повернулися 457 пасажирів.

Як повідомляв Укрінформ, за минулу добу кількість померлих у світі від коронавірусу зросла до 427 осіб, а загальне число підтверджених випадків зараження коронавірусом нового типу сягнуло 20 606.

За інформацією CNN, існує щонайменше 185 підтверджених випадків захворювання на коронавірус у понад 25 країнах та на територіях, що знаходяться за межами материкового Китаю.

 

Збиття літака МАУ: Іран запевняє, що продовжить співпрацю при розслідуванні

В Ірані запевнили, що продовжать співпрацювати з іншими країнами у розслідуванні збиття літака “Міжнародних авіаліній України” (МАУ) біля Тегерана. Про це йдеться у заяві Організації цивільної авіації Ірану, опублікованій у вівторок, 4 лютого, передає УНН із посиланням на DW.

Крім того, Тегеран просить “не політизувати” катастрофу.

“Звісно, від усіх сторін очікується, що вони уникатимуть політизації цієї аварії, а також не перешкоджатимуть технічному та спеціалізованому розслідуванню”, — зазначили в Організації цивільної авіації Ірану, цитує інформагентство Reuters. В організації також запевнили, що вона не була попереджена про будь-які запуски ракет перед збиттям українського літака.

Цього ж дня на сайті міністерства закордонних справ Канади з’явилося повідомлення про підсумки телеконференції представників п’яти країн, громадяни яких загинули внаслідок збиття літака МАУ: України, Канади, Швеції, Афганістану та Великобританії.

“Усі країни стурбовані тим, що Іран не передає „чорні скриньки“. Додаток 13 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію вимагає, щоб це відбулося без зволікань”, — йдеться у повідомленні.

Напередодні посадовець Організації цивільної авіації Ірану Хасан Резаїфар заявив, що Іран змушений більше не ділитися свідченнями з Україною у справі катастрофи літака МАУ. Така заява пролунала після того, як ввечері 2 лютого у ЗМІ оприлюднили “запис” розмови 8 січня диспетчера аеропорту Тегерана із пілотом літака іранської компанії, на якому той каже, що бачить у небі світло від ракети, а потім вибух. В Ірані засудили публікацію записів і додали, що це була частина конфіденційного звіту.

Літак Boeing 737-800NG авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України” рейсу PS752 з Тегерану до Києва зазнав катастрофи невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту столиці Ірану вранці 8 січня. Загинули всі 176 людей, які були в літаку, — 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Серед загиблих — громадяни семи країн, у тому числі 11 українців (усі 9 членів екіпажу і 2 пасажирів).

Уранці 11 січня в Ірані після кількох днів заперечень офіційно визнали свою вину за збиття українського літака силами своєї протиповітряної оборони, яке назвали помилковим, і взяли на себе повну відповідальність.

 

Авіатроща в Ірані: глави МЗС п’ятьох країн планують зустріч у Мюнхені

У Мюнхені на полях конференції з безпеки, яка пройде 14-16 лютого, планується зустріч глав МЗС країн, громадяни яких загинули внаслідок збиття Іраном літака МАУ.

Про це заявив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко на спільній з чеським колегою Томашем Петршічеком пресконференції у Празі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Під час Мюнхенської конференції ми плануємо зустріч 5 міністрів закордонних справ націй, які постраждалих через збиття нашого літака в Ірані” – сказав Пристайко.

За його словами, Мюнхенська конференція є дуже зручною ареною для проведення зустрічей.

Відповідаючи на запитання, чи відмовився Президент України Володимир Зеленський від компенсацій з боку Ірану, Пристайко запевнив, що це не так.

«Ми не відмовляємося. Більше того, ми вимагаємо від Ірану визнати не лише свою провину, а одразу без затримки передати нам «чорні скриньки», а по-друге, вирішити питання з компенсаціями родинам загиблих і, врешті-решт, навіть літака, який вони знищили», – сказав міністр.

Він уточнив, що обсяги, які обговорювалися, на думку української сторони, не можуть бути розглянуті як компенсація родинам загиблих, для цього зараз активно працюють страхові компанії, авіалінії.

Як повідомляв Укрінформ, 8 січня після зльоту з тегеранського аеропорту зазнав аварії літак “Міжнародних авіаліній України” рейсу PS752. На його борту перебували 176 осіб, усі вони загинули. Пасажирами авіалайнера були громадяни України, Ірану, Канади, Швеції, Афганістану, ФРН, Великої Британії.

Спочатку іранська сторона стверджувала, що аварія сталася через технічну проблему літака та заперечувала можливість збиття лайнера. Однак під тиском оприлюднених провідними країнами світу доказів 11 січня Іран заявив, що український пасажирський літак був помилково збитий бійцями “Корпусу вартових Ісламської революції”.

Згодом також стало відомо, що літак МАУ був збитий двома ракетами зенітно-ракетної системи “Тор-М1”, яку Іран отримав з Росії. Ця обставина, а також те, що Тегеран досі відмовляється передати Києву “чорні скриньки” викликала сумніви у деяких експертів щодо того, чи справді український літак збили випадково.

 

Канада квапить Іран із розшифровкою “чорних скриньок” літака МАУ

Ірану слід дотриматися міжнародного законодавства та якомога швидше забезпечити розшифровку “чорних скриньок” зі збитого літака МАУ.

Про це в Оттаві заявив міністр закордонних справ Канади Франсуа-Філіп Шампань, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Чорні скриньки повинні бути завантажені й інформація з них проаналізована без затримок. До цього закликає (Чиказька – ред.) конвенція”, – сказав Шампань.

Він додав, що разом із міністром транспорту Канади минулого тижня відвідав штаб-квартиру Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) та закликав керівництво організації долучитися до цього заклику, “оскільки дотримання державами-членами конвенції, її тексту є в інтересах міжнародної спільноти”.

“(Чиказька – ред.) конвенція стверджує, що чорні скриньки повинні негайно розшифровуватися та аналізуватися. І ми просимо Іран дотримуватися Додатка 13. У нас є запитання”, – наголосив міністр.

Як повідомлялося, 8 січня після зльоту з тегеранського аеропорту зазнав аварії літак “Міжнародних авіаліній України” рейсу PS752. На його борту перебували 176 осіб, усі вони загинули. Пасажирами авіалайнера були громадяни України, Ірану, Канади, Швеції, Афганістану, ФРН, Великої Британії.

Спочатку іранська сторона стверджувала, що аварія сталася через технічну проблему літака та заперечувала можливість збиття лайнера. Однак під тиском оприлюднених провідними країнами світу доказів 11 січня Іран заявив, що український пасажирський літак був помилково збитий бійцями “Корпусу вартових Ісламської революції”.

Згодом також стало відомо, що літак МАУ був збитий двома ракетами зенітно-ракетної системи “Тор-М1”, яку Іран отримав з Росії. Ця обставина, а також те, що Тегеран досі відмовляється передати Києву “чорні скриньки” викликала сумніви у деяких експертів щодо того, чи справді український літак збили випадково.

 

Міжнародна спільнота вимагає від Ірану оприлюднити вміст “чорних скриньок”

Іран мусить дотримуватися міжнародного права й негайно передати “чорні скриньки” зі збитого літака МАУ на розшифровку.

Про це йшлося під час розмови представників п’яти країни, чиї громадяни загинули під час авіакатастрофи в Тегерані, повідомили у МЗС Канади – Укрінформ.

“Усі держави стурбовані неспроможністю Ірана надати доступ до чорних скриньок. Додаток 13 Конвенції про цивільну авіацію вимагає, аби це трапилося без затримок. Іран повинен негайно передати чорні скриньки як вияв бажання відновити повну картину цієї події”, – йдеться у поширеній заяві.

Зазначається, що міністр транспорту Канади та глава МЗС країни офіційно висловили свої занепокоєння з цього приводу керівництву ІКАО.

Учасники розмови також погодилися щодо потреби “продовження тиску заради досягнення підзвітності, прозорості та справедливості для жертв рейсу PS752”.

“Більш того, учасники взяли зобов’язання дійти згоди стосовно юридичних варіантів перемовин із Іраном щодо відповідальності за цей вчинок, аби досягти справедливості, у тому числі належних компенсацій для родичів жертв рейсу PS752”, – підсумували у МЗС.

Зауважимо, що участь у розмові брали представники Канади, України, Афганістану, Швеції та Об’єднаного королівства.

Як повідомляв Укрінформ, 8 січня після зльоту з тегеранського аеропорту зазнав аварії літак “Міжнародних авіаліній України” рейсу PS752. На його борту перебували 176 осіб, усі вони загинули. Пасажирами авіалайнера були громадяни України, Ірану, Канади, Швеції, Афганістану, ФРН, Великої Британії.

Спочатку іранська сторона стверджувала, що аварія сталася через технічну проблему літака та заперечувала можливість збиття лайнера. Однак під тиском оприлюднених провідними країнами світу доказів 11 січня Іран заявив, що український пасажирський літак був помилково збитий бійцями “Корпусу вартових Ісламської революції”.

Згодом також стало відомо, що літак МАУ був збитий двома ракетами зенітно-ракетної системи “Тор-М1”, яку Іран отримав з Росії. Ця обставина, а також те, що Тегеран досі відмовляється передати Києву “чорні скриньки” викликала сумніви у деяких експертів щодо того, чи справді український літак збили випадково.

 

МЗС збирає інформацію про українців, які хочуть залишити Китай

МЗС та консульства України в Китаї збирають інформацію про громадян, які хочуть покинути Китай, евакуація українських громадян попередньо планується на поточному тижні.

Про це на брифінгу щодо ситуації з протидії поширенню нового коронавірусу сказав в.о. генерального директора Центру громадського здоров’я Ігор Кузін, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Вчора відбулася нарада на рівні Міністерства інфраструктури, було домовлено про те, що скоріше за все евакуація буде плануватися на цьому тижні. Попередньо через канали МЗС і через консульства, які працюють у Китайській народній республіці, відбувається збір інформації щодо тих осіб, які мають бажання покинути країну і бути евакуйованими до України. Скоріше за все на цьому тижні такий борт уже зможе прибути до країни, і цей процес буде завершено”, – сказав Кузін.

Він додав, що наразі вирішується низка технічних питань цього процесу, а також поінформував, що на нараді в Мінінфраструктури було запропоновано різним перевізникам долучитися до цього процесу.

“Нині різні компанії оцінюють потенційні ризики, і буде визначено остаточно, хто займатиметься таким перевезенням”, – сказав Кузін.

Він також поінформував, що сьогодні очікується останній рейс одного з перевізників, яким до України мають доправити українських громадян. Наразі, за даними, отриманими з борту літака, жоден з пасажирів не повідомив про погіршення самопочуття і не має ознак ГРВІ.

“За нашою інфомацією, це останній рейс, який був запланований. Наразі у нас є інформація, що у жодного з пасажирів немає ознак гострої респіраторної інфекції, за попередніми повідомленнями з борту все проходить нормально. Ми також очікуємо, що фахівці санітарно-карантинних підрозділів проведуть адекватну роботу з прийому цього борту”, – сказав Кузін.

Також Кузін зауважив, що серед тих українців, які повернулися з Китаю раніше, 12 осіб звернулися до своїх лікарів з різними скаргами.

“Ми щоденно отримуємо інформацію про всі такі випадки звернення.Наразі у нас є близько 12 випадків. Це ті пацієнти, які звернулися до свого лікаря з тими чи іншими скаргами на самопочуття, але в жодному випадку не було навіть підозри на інфікування новим коронавірусом. По всіх випадках було проведено повний комплект протиепідемічного розслідування, також було проведено лабораторні дослідження, як того потребували клінічні протоколи”, – сказав Кузін.

За даними ВООЗ, станом на ранок 4 лютого у світі було зареєстровано 20 606 випадків лабораторно підтвердженої коронавірусної інфекції, 427 випадків смерті. Зафіксовані випадки в Китаї та 24 інших країнах. ВООЗ підтверджує, що інкубаційний період захворювання коливається від 2 до 10 діб.

Водночас, ВООЗ і надалі не рекомендує введення специфічних заходів для подорожувальників і залишає незмінними рекомендації щодо недоцільності обмеження торгівлі або сполучення з країнами, де реєструються випадки поширення коронавірусу 2019nCoV.

 

Зеленський закликав уряд і парламент активізувати свою роботу

Президент України Володимир Зеленський провів нараду за участю представників Кабінету Міністрів і Верховної Ради, присвячену виконанню поставлених перед урядом завдань та планам на найближче майбутнє.

Про це повідомляє пресслужба Глави держави – Укрінформ.

“Видано два укази Президента щодо завдань уряду й парламенту з економічних та соціальних питань. 30 завдань виконано, 13 виконані частково або перебувають у процесі виконання, дев’ять завдань не виконано”, – сказав Глава держави на початку зустрічі.

За його словами, Міністерство розвитку громад та територій не виконало завдання щодо розробки законопроєкту про підвищення спроможності Агенції регіонального розвитку щодо посилення конкурентоспроможності регіонів, Міністерство енергетики та захисту довкілля не виконало завдання щодо укладення угоди про розподіл продукції та щодо запровадження системи інтегрованих дозволів на викиди забруднювальних речовин, а також щодо реформи Держекоінспекції, Міністерство інфраструктури не розробило законопроєкт про реформування залізничних перевезень.

Окрім того, Верховна Рада досі не розглянула законопроєкти про внутрішній водний транспорт, про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор, про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо обігу земель сільськогосподарського призначення, про внесення змін до Бюджетного кодексу щодо підвищення ефективності використання коштів Державного фонду регіонального розвитку, щодо посилення прав інтелектуальної власності.

Зеленський закликав уряд і парламент активізувати роботу, наголосивши на важливості розв’язання питання заборгованості зарплат шахтарям та розробки концепції реорганізації вугільної галузі.

“Ситуацію із заборгованостями потрібно врегулювати найближчим часом, – підкреслив Президент. – Тому ми очікуємо від уряду комплексної програми реструктуризації вугільної галузі та результатів аудиту стану державних шахт”.

Також Глава держави поставив Кабінету Міністрів завдання до кінця лютого внести пропозиції щодо реалізації програми «Інвестиційна няня» (англ. Investment nanny).

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук повідомив, що вже створено інвестиційний атлас і Офіс підтримки інвестицій, який працюватиме з іноземними та вітчизняними інвесторами. Він додав, що до уряду вже звернулися українські компанії, які задекларували наміри інвестувати понад $100 мільйонів та попросили про «інвестиційну няню».

Також, за словами Прем’єра, триває робота над покращенням покриття Інтернетом віддалених куточків України.

“Для цього ми разом з мобільними операторами та регулятором домовилися про можливість використання нового діапазону частот. Це дасть нам можливість вже влітку істотно покращити якість зв’язку на малозаселених територіях”, – сказав він.

Гончарук зазначив, що уряд приділяє велику увагу безпеці на дорогах, зокрема камери відеоспостереження вже працюють по всій Україні.

Як раніше повідомляло агентство, Прем’єр-міністр у п’ятницю, 7 лютого, під час години запитань до уряду представить проміжний звіт роботи Кабінету міністрів.

 

Уряд вніс у Раду законопроєкт про часткову приватизацію УЗ і Нафтогазу

Кабінет міністрів України вніс на розгляд Верховної Ради проєкт закону про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.

Як зазначено на сайті парламенту, документ було зареєстровано 3 лютого – Укрінформ.

Водночас текст законопроєкту та пояснювальна записка до нього поки не опубліковані.

Як повідомляв Укрінформ, 15 січня Кабінет міністрів затвердив перелік стратегічних підприємств, які не можна приватизувати.

До переліку акціонерних товариств, у статутних капіталах яких частка корпоративних прав, що належать державі, не може бути меншою за 50 відсотків +1 акція та не підлягає приватизації, увійшли, зокрема, публічне акціонерне товариство “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України”, акціонерне товариство “Магістральні газопроводи України”, “Укртрансгаз”, Публічне акціонерне товариство “Укрнафта”, Акціонерне товариство “Укргазвидобування”, акціонерне товариство “Укртранснафта”.

У списку також є ПАТ “Київський завод “Радар”, Науково-виробниче об’єднання “Київський завод автоматики”, завод “Маяк”, Український науково-дослідний інститут авіаційної технології, Науково-дослідний інститут електромеханічних приладів.

Окрім того, не можна приватизувати Укрзалізницю, Укрпошту, АТ “Хартрон”.

До переліку акціонерних товариств, у статутних капіталах яких частка корпоративних прав, що належать державі, становить 100 відсотків, державних унітарних та казенних підприємств, що не підлягають приватизації, увійшли Національна атомна енергогенеруюча компанія переліку”Енергоатом”, “Укргідроенерго”, Національна енергетична компанія “Укренерго”, “Спецоборонмаш”, Харківський механічний завод, Центральне конструкторське бюро “Протон”.

У списку – Державне підприємство “Антонов”, Житомирський бронетанковий завод, Державне підприємство “Завод імені В. О. Малишева”, Харківський бронетанковий завод та низка інших.

 

Уряд “неформально” відзвітував Президенту — Дубілет

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук та міністри його кабінету 4 лютого відзвітували Президенту Володимиру Зеленському про результати роботи.

Про це у коментарі hromadske розповів міністр Кабміну Дмитро Дубілет – Укрінформ.

“Це був неформальний звіт. Обговорювали широке коло питань, включно з проблемами спиртової галузі і тому подібним. У підсумку ніяких сенсацій — працюємо далі”, — сказав Дубілет.

Він зазначив, що офіційно про підсумки роботи уряд буде звітувати перед Верховною Радою 7 лютого. Водночас Дубілет відмовився відповідати на питання, чи будуть за підсумками звіту урядовців кадрові ротації.

 

Гончарук у п’ятницю прозвітує в Раді

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук у п’ятницю, 7 лютого, під час години запитань до уряду представить проміжний звіт роботи Кабінету міністрів.

Про це інформував перший заступник голови фракції “Слуга народу” Олександр Корнієнко у коментарі журналістам у вівторок, повідомляє кореспондент Укрінформу.

На запитання, коли чекати звіту уряду, Корнієнко відповів: “До 14-го лютого. Але в нас там не пленарний тиждень… Дмитро Олександрович (Разумков – ред.) вчора пропонував таку модель, щоб у п’ятницю також міністр Оржель, якого ми запросили, розказав нам про платіжки, а Прем’єр-міністр 20 хвилин присвятив проміжному звіту. Тому що це проміжний звіт, він не має там чіткої форми, але обов’язково треба заслухати”.

Він зауважив, що у вівторок на засіданні Верховної Ради також буде присутній Прем’єр-міністр але можливості поставити йому запитання не буде, оскільки він тільки представить кандидатуру нового віцепрем’єр-міністра – міністра розвитку громад та територій.

 

Рада на сьогодні не має можливостей для відставки уряду — Разумков

Ухвалена Верховною Радою програма діяльності Кабінету міністрів унеможливлює відставку уряду протягом року.

Про це сказав Голова Верховної Ради Дмитро Разумков 4 лютого під час ток-шоу “Пульс” в ефірі телеканалу “112 Україна”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Станом на сьогодні, оскільки була підтримана програма дій уряду, то є так званий імунітет для уряду, для їхньої роботи, і відправляти у відставку – таких можливостей у Верховної Ради немає”, – зазначив Разумков.

При цьому він висловив переконання, що у разі, якщо “міністри будуть відчувати, що не мають підтримки суспільства, президента, Верховної Ради, то вони самостійно напишуть заяви” на звільнення.

Як повідомляв Укрінформ, 4 жовтня 2019 року Верховна Рада затвердила програму діяльності уряду на наступні п’ять років. Ухвалення документа підтримали 236 народних депутатів.

Відповідно до Конституції України, протягом року після схвалення програми діяльності уряду парламент не може розглядати питання про відповідальність уряду та прийняття резолюції недовіри йому.

 

Гончарук прокоментував затримання чиновника Кабміну на хабарі

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук написав про спільний успішний захід оперативників Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції та ДБР, які затримали начальника управління Секретаріату Кабінетів міністрів за вимагання та отримання від підприємця 2 мільйонів гривень хабаря.

Про це він поінформував у своєму Telegram-каналі – Укрінформ.

“Щойно оперативники Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіціі спільно з ДБР затримали начальника управління Секретаріату Кабінету Міністрів України за вимагання та отримання від підприємця неправомірної вигоди у розмірі 2 мільйонів гривень. Держслужбовця та його посередника затримано в порядку ст. 208 КПК України, вирішується питання щодо повідомлення їм про підозру за ч. 3. ст. 368 Кримінального кодексу України. Тривають слідчі дії”, – йдеться у дописі.

Гончарук зазначив, що у жовтні 2019 року “Уряд створив новий міжрегіональний підрозділ Національної поліції — Департамент стратегічних розслідувань. Його мета — зниження рівня злочинності по всій території України, системна боротьба з організованими формами злочинності, злочинними організаціями, кримінальними авторитетами і “злодіями в законі”. Вдячний оперативникам ДСР за злагоджену та професійну роботу”.

Очільник уряду також додав, що “корупціонерам, які вимагають гроші від бізнесу, не місце в органах державної влади”.

Як раніше повідомляв Укрінформ, слідчі територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, затримали начальника одного з Управлінь Секретаріату Кабінету міністрів України за вимагання та одержання 2,5 млн грн хабаря. «Відкат» призначався за безперешкодне підписання актів виконаних робіт по відновленню фасадів Будинку Уряду України та відкликання судових позовів до підрядника.

 

Розділення тарифу не вплине на сукупну вартість платіжки за газ – Гончарук

У січні українці отримали дві платіжки – окремо за газ і окремо за його транспортування, але це не вплине на сукупну вартість платежу.

Про це написав Прем’єр-міністр Олексій Гончарук у Telegram-каналі – Укрінформ.

“Наразі сплату за транспортування відокремили, щоби в разі потреби була можливість вільно змінювати постачальника. А це — європейські правила ринку та боротьба з монополіями”, – наголосив Гончарук.

За його словами, незважаючи на розділення тарифу на дві частини, сукупна вартість двох платіжок (на газ і транспортування), які надійшли українцям у січні, все одно менша, ніж торік в одній платіжці.

“У грудні вартість платіжок перерахували в 21 області України, знизивши її до 30%. Це стало можливим завдяки механізму, який уряд надав підприємствам-теплокомуненерго для здійснення відповідного перерахунку”, – нагадав Прем’єр.

Водночас він зазначив, що оплата платіжок за транспортування газу тими українцями, які газ не використовують, буде мінімальна. Наприклад, вартість розподілу газу на приготування їжі становитиме 2.8 грн.

“Уряд звернеться до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) з пропозицією затвердити мінімальну оплату за відсутності споживання газу”, – наголосив Гончарук і додав, що КМУ запропонує забезпечити одночасне надходження цих двох платіжок, аби українцям було зручніше сплачувати за спожиті послуги.

Водночас він запевнив, що у лютому Міністерство соціальної політики автоматично нарахує субсидії та пільги за відокремлену послугу з розподілу природного газу за січень і лютий 2020-го року, тому громадянам не потрібно додатково звертатися за цим.

 

Уряд створить Міністерство з питань окупованих територій

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що в Кабміні було прийнято рішення про створення Міністерства з питань окупованих територій.

Про це повідомляє пресслужба Глави держави – Укрінформ.

“Це дасть нам можливість набагато ефективніше працювати над питаннями реінтеграції Донбасу та питаннями роботи з людьми, які залишилися на окупованих територіях або переїхали на підконтрольну територію і є тимчасово переміщеними особами”, – заявив Гончарук.

Міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський зі свого боку зазначив, що триває робота над запуском українського телеканалу, який транслюватиметься на окуповані території.

Також вивчається можливість посилення напрямку спорту у вказаному відомстві, зокрема шляхом створення відповідної агенції.

Олексій Гончарук розповів про заходи з посилення співпраці між урядом і Верховною Радою, на необхідності якої також наголошував Президент під час попередньої зустрічі з Прем’єр-міністром.

Також Прем’єр пообіцяв, що Кабмін готовий надати звіт про свою роботу.

“Домовилися про те, що найближчим часом разом з урядом і головами парламентських комітетів проведемо стратегічну сесію, щоб серйозно поговорити на тему стратегії країни. Також міністри на цьому тижні проведуть у профільних парламентських комітетах презентації того, що було зроблено за 5 місяців і що планується на найближчий рік”, – зазначив прем’єр.

Як раніше повідомляло агентство, Президент підтримав рішення Кабміну обмежити зарплати чиновникам.

 

Дубілет сказав, коли чекати на проєкт єдиної лінії “112” для всіх екстрених служб

Пілотний проєкт єдиної лінії “112” для всіх екстрених служб запустять у лютому.

Про це міністр Кабінету міністрів України Дмитро Дубілет заявив в інтерв’ю Інтерфакс Україна – Укрінформ.

“Ми в лютому запускаємо пілоти (єдиної лінії “112” — ред. ) у Києві, Київській області та, сподіваюся, в Дніпропетровській області. Протягом року, я розраховую, що ми зможемо відпілотувати проєкт, вибрати кращий софт, впровадити його по всіх системах і запустити по всій країні до кінця цього року”, – повідомив він.

Як повідомлялось, проєкт електронного лікарняного вже подали до Кабміну на підпис.

 

Маркарова сказала, коли запрацює електронна акцизна марка

Сервіс перевірки акцизних марок запрацює в режимі сканування телефоном з 14 лютого.

Про це заявила міністр фінансів Оксана Маркарова під час наради за участю Президента, представників Кабінету Міністрів і Верховної Ради, передає пресслужба Глави держави – Укрінформ.

“З 14 лютого цей сервіс запрацює в режимі сканування телефоном… До 1 березня електронна марка в тестовому режимі буде запущена повністю. І після того як ми в тестовому режимі його вивчимо та опрацюємо протягом місяця, ми завершимо законопроєкт, який запровадить не в тестовому режимі, а повноцінно”, – наголосила вона.

Президент, у свою чергу, наголосив на важливості запровадження електронної акцизної марки та імплементації закону “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту” та лібералізації ринку.

Як раніше повідомляло агентство, Зеленський очікує, що Кабінет Міністрів упродовж двох місяців ухвалить усі необхідні підзаконні акти та розпочне підготовку “Укрспирту” до приватизації.

 

Голова Держрезерву сам заявив про спробу дати йому хабаря – Милованов

03.02.2020

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства розраховує на швидке та неупереджене слідство стосовно начальника Управління державного резерву Державного агентства резерву України.

Про це міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов написав у Facebook – Укрінформ.

“Ми уряд, який бореться з корупцією. Сьогодні маємо ще одне підтвердження. Голова Держрезерву Ярослав Погорілий, отримавши пропозицію про неправомірну вигоду, повідомив про це правоохоронним органам, які за його заявою розпочали розслідування. Ми, як міністерство-координатор діяльності Держрезерву, дякуємо правоохоронним органам за проведену операцію та дуже очікуємо на швидке та неупереджене слідство”, – написав Милованов.

Він пояснив, що начальник управління Держрезерву кілька останніх місяців підбурював керівників підприємств, які входять до сфери управління Держрезерву, до надання неправомірної вигоди.

“Він обіцяв керівникам, що допоможе їм зберегти посади. Але реалізувати це можна було лише за участю голови Держрезерву, тому підозрюваний спробував схилити його до одержання неправомірної вигоди від керівників згаданих підприємств. Правоохоронці зафіксували кілька випадків одержання підозрюваним неправомірної вигоди від керівників підприємств нібито для подальшої передачі голові Держрезерву. При чому 20% від цієї суми начальник управління залишав собі, як плату за “послугу”. Під час передачі одного з таких траншів начальника управління викрили “на гарячому”. 31 січня він був затриманий”, – повідомив Милованов.

Як повідомляв Укрінформ, правоохоронці викрили начальника Управління державного резерву Державного агентства резерву України на наданні 40 тисяч доларів неправомірної вигоди голові Держрезерву. Слідством встановлено, що посадовець організував схему отримання неправомірної вигоди від керівників суб’єктів господарювання, які входять до сфери управління Держрезерву, за незвільнення їх із займаних посад та сприяння з боку керівництва Держрезерву у їхній подальшій діяльності та особистому збагаченні, за рахунок отримання частини від неправомірної вигоди, одержаної від керівників суб’єктів господарювання.

 

Управління та фінанси: Шумілін розповів про суть спортивної реформи

Основною суттю Стратегії розвитку спорту та фізичної активності до 2032 року є зміцнення принципів управління та фінансування спорту.

Про це розповів в інтерв’ю Укрінформу заступник міністра МКМС Володимир Шумілін.

“Основна суть реформи (Стратегії розвитку спорту та фізичної активності до 2032 року – ред.) – змінити принципи управління та фінансування спорту. Держава має передати спортивним федераціям права на управління видом спорту, але при цьому – сформувати й профінансувати запит на здоров’я нації та престиж країни. Якщо ж говорити в цілому, то нам, по-перше, потрібні здорові люди, а по-друге – нам потрібен спортивний престиж, тобто медалі. Це можна назвати державним замовленням. Тобто, з нас – фінансування національних збірних, а з вас – виконання замовлення: результати, перемоги, медалі”, – зазначив він.

Як повідомляв Укрінформ, 21 січня очільник МКМС Володимир Бородянський разом зі своїм заступником Володимиром Шуміліним презентували Стратегію розвитку спорту та фізичної активності до 2032 року.

 

В Україні планують забезпечити захист прав споживачів послуг з мікрокредитування

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №1109 “Про внесення змін до деяких законів України щодо розширення переліку кредитних договорів, на які поширюється дія закону України “Про споживче кредитування”.

Відповідне рішення підтримали 369 народних депутатів за мінімально необхідних 226-ти, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Цей законопроєкт усуває несправедливість: на сьогодні закон “Про споживче кредитування” не розповсюджується на так звані мікрокредити, які надані на суму до однієї мінімальної заробітної плати і на строк до одного місця. Таким чином, позичальники не захищені, оскільки на них не поширюється цей закон. З іншого боку, ми пропонуємо встановити мінімальну суму стягнення з боржника кредиту – це подвійна сума взятого кредиту незалежно від домовленості сторін. Це забезпечить права і кредитора, і позичальника”, – пояснив голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, презентуючи законопроєкт.

Так, законопроєктом пропонується шляхом внесення змін до законів «Про споживче кредитування» та «Про організацію формування та обігу кредитних історій», виключивши з переліку договорів, на які не поширюється дія закону «Про споживче кредитування», кредитні договори, що укладаються на строк до одного місяця, та кредитні договори, загальний розмір кредиту за якими не перевищує однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на день укладення кредитного договору.

Також передбачається встановити, що на кредитні договори, загальний розмір кредиту за якими не перевищує однієї мінімальної заробітної плати, не поширюються норми частини другої – сьомої статті 9 Закону (щодо необхідності надання кредитодавцем споживачу до укладення договору паспорта споживчого кредиту за спеціальною формою у Додатку 1 до цього Закону) та статті 19 (щодо черговості погашення вимог за договором про споживчий кредит).

Водночас, пропонується обмежити сукупну суму платежів, що підлягають сплаті споживачем у разі невиконання його зобов’язань, передбачених договором про споживчий кредит (неустойки (штраф, пеня), процентної ставки, інших платежів), загальний розмір кредиту за яким не перевищує однієї мінімальної заробітної плати, подвійною сумою, одержаною споживачем за таким договором, що не може бути збільшена за домовленістю сторін.

Водночас передбачається встановити, що згода споживача на передачу інформації стосовно цього кредиту хоча б в одне бюро кредитних історій, яке включене до Єдиного реєстру бюро кредитних історій, є обов’язковою умовою надання кредиту, а також зобов’язати кредитодавця передавати інформацію щодо всіх споживчих кредитів (включаючи переуступку прав вимоги), в порядку, визначеному Законом України «Про організацію формування та обігу кредитних історій», хоча б в одне бюро кредитних історій, яке включене до Єдиного реєстру бюро кредитних історій.

Окрім того, термін внесення кредитним бюро отриманих від кредитодавця відомостей може бути скорочений із семи до трьох робочих днів.

 

МОЗ спростувало фейк про скандальну заяву неіснуючого заступника міністра

Міністерство охорони здоров’я України спростувало інформацію, яку поширили низка ЗМІ, щодо заяви російського заступника міністра охорони здоров’я під виглядом українського.

Про це йдеться на сайті Міністерства охорони здоров’я – Укрінформ.

“Останніми днями у ЗМІ розповсюджується інформація про заяву російського заступника міністра охорони здоров’я про пенсіонерів під виглядом українського. Наголошуємо, що в Україні немає заступника міністра охорони здоров’я на ім’я Михайло Мальцев. Закликаємо ЗМІ бути обачними та не піддаватися маніпуляціям, перевіряти джерела інформації та дотримуватися інформаційної гігієни”, – йдеться у повідомленні.

У МОЗ нагадали, що офіційними джерелами міністерства є сайт МОЗ, сторінки у Facebook та TwitterYoutube-канал. Для лікарів є телеграм-канал.

На сьогодні заступниками міністра охорони здоров’я України, згідно з інформацією на сайті МОЗ, є: перший заступник міністра Андрій Семиволос, заступники міністра Ірина Шевченко, Дмитро Луфер, Олена Сімоненко, Віктор Ляшко, Дмитро Коваль.

 

Президент підтримав рішення Кабміну обмежити зарплати чиновникам

Президент Володимир Зеленський підтримав рішення уряду щодо обмеження заробітної плати та премій керівникам органів виконавчої влади.

Про це він заявив під час наради на Банковій за участю представників Кабміну і Верховної Ради, інформує пресслужба Глави держави – Укрінформ.

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук повідомив Зеленському про рішення впорядкувати питання виплати зарплат керівникам міністерств.

“Ми домовилися про те, що зарплата міністра, заступника міністра, інших високопосадовців буде прив’язана до середньої зарплати по країні. Зарплата міністрів та їхніх заступників буде в діапазоні від трьох до п’яти середніх заробітних плат. І потрібно припиняти виплати по 200-400% премій – максимальна премія буде не більше ніж один оклад”, – сказав очільник уряду.

Також, за його словами, вся інформація щодо зарплат керівництва Кабінету міністрів буде публічною та оприлюднюється щомісяця.

“Мені здається, дуже справедливо, що ви прив’язуєте платню з коефіцієнтом до середньої заробітної плати по країні, і якщо вона збільшується, то у всіх збільшується, а якщо зменшується, то й у високопосадовців також”, – зазначив Зеленський.

Також Прем’єр поінформував Президента про те, що уряд вирішив попросити наглядову раду “Нафтогазу” призупинити виплату премій топменеджменту компанії за перемогу в Стокгольмському суді над “Газпромом”.

Як повідомлялося, Президент Володимир Зеленський 17 січня розглянув звернення Олексія Гончарука про відставку з посади Прем’єр-міністра і вирішив дати шанс уряду, доручивши виконати ряд завдань. Серед них — представити Главі держави нову концепцію зарплат керівників міністерств, відомств, державних компаній та їх заступників з урахуванням ситуації в країні, врегулювати ситуацію з преміями топменеджерів НАК «Нафтогаз України», провести в уряді кадрові зміни, переформатувати окремі центральні органи виконавчої влади та налагодити співпрацю з парламентом.

 

Зеленський не виключає розширення програми кредитування для бізнесу

Президент України Володимир Зеленський заявив про можливість розширення пільгової програми кредитування мікро- та малих підприємств у майбутньому.

Про це він заявив під час відвідування головного офісу ПАТ АБ «Укргазбанк», де ознайомився з початком роботи Програми фінансової державної підтримки мікро- та малого підприємництва «Доступні кредити 5-7-9%», повідомляє пресслужба глави держави – Укрінформ.

«5-7-9% – це не на місяць, не на рік, а на п’ять років. П’ять років працюватиме програма. А потім побачимо: залежно від кількості клієнтів будемо розширювати програму», – сказав Зеленський

Як зазначили в ОП, представники «Укргазбанку», одного з банків-партнерів програми кредитування, у розмові з Президентом повідомили про високий попит на таке доступне кредитування серед підприємців та зауважили, що сьогодні фінустанова вже підписала кілька десятків кредитних угод з клієнтами.

Зокрема, підприємець Володимир Іщенко розповів Зеленському, що займається оптовою торгівлею деревиною, будматеріалами та санітарно-технічним обладнанням. Він звернувся до банку за позикою у 320 тис. гривень, щоб придбати спеціальне устаткування для переробки відходів деревини на тріску.

«Виробництво вже давно чекає кредитів. 5-7-9% – це нормальна ставка. У людей поки що немає довіри до банківської системи. Мабуть, це сталося після деяких подій за попередньої влади. Хотілося б, щоб люди повірили та понесли гроші у банки», – розповів підприємець.

У ході відвідування “Укргазбанку” Президент також поспілкувався з тими, хто лише подавав документи на отримання кредиту. Зокрема, підприємець Олексій Нестеренко розповів, що йому необхідний кредит на мільйон гривень, щоб придбати комп’ютерну техніку для стартапу – відкриття школи робототехніки для дітей.

«Нам потрібні робочі місця. А у вашому випадку – креативні робочі місця», – наголосив глава держави під час спілкування з підприємцем.

Державна програма «Доступні кредити 5-7-9%» ініційована Президентом та Кабінетом міністрів для широкої підтримки проєктів українських мікро- та малих підприємств.

Надання трьох можливих ставок – 5%, 7% або 9% – за кредитами залежатиме від розміру бізнесу та терміну його діяльності. Додатково ставка кредитування знижуватиметься на 0,5% річних за кожного найманого працівника, але не менше ніж до 5% річних.

 

Пристайко не виключає “нормандської зустрічі” у середині лютого

Міністри країн “нормандської четвірки” – України, Німеччини, Франції та Росії – можуть зустрітися на полях Мюнхенської конференції з безпеки, яка відбудеться 14-16 лютого.

Про це, відповідаючи на запитання кореспондента Укрінформу, сказав міністр закордонних справ України Вадим Пристайко у Празі на пресконференції після переговорів з главою МЗС Чехії Томашем Петршічеком.

“Ми дійсно обговорюємо такого роду ідеї”, – сказав Пристайко.

При цьому він зауважив, що незважаючи на потребу зустрічі, міністри не хотіли би, щоби міністерська зустріч замінила собою саміт, на який дійсно покладаються великі сподівання.

Пристайко нагадав, що лідери країн нормандського формату на саміті в Парижі в грудні минулого року домовилися провести наступну зустріч у квітні.

“Ми подивимося, чи це відбувається”, – додав він.

Як повідомляв Укрінформ, 9 грудня 2019 року у Парижі відбулася зустріч лідерів країн нормандського формату. Участь у зустрічі взяли Володимир Зеленський, Володимир Путін, Еммануель Макрон та Ангела Меркель.

Саміт “нормандської четвірки” відбувся вперше за три роки та водночас став першим за участю глави української держави Володимира Зеленського.

Зеленський назвав головною перемогою саміту в Парижі обмін полоненими до кінця року у форматі всіх на всіх, але визнав, що цього “замало”. Сторони під час зустрічей також обговорили газове питання, контроль кордону на Донбасі, а також домовилися про наступний саміт протягом чотирьох місяців.

 

Пристайко закликає парламент Чехії визнати Голодомор геноцидом

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко у ході зустрічі з головою чеської Палати депутатів Радеком Вондрачеком звернувся до парламенту Чехії із закликом визнати Голодомор актом геноциду українського народу.

Про це Пристайко повідомив у Twitter – Укрінформ.

“З головою чеської Палати депутатів Радеком Вондрачеком обговорили перспективи активізації міжпарламентського діалогу, зокрема, можливий обмін візитами на рівні спікерів парламентів. Звернувся до чеського парламенту із закликом визнати Голодомор актом геноциду українського народу”, – написав Пристайко.

Як повідомлялося, міністр закордонних справ України Вадим Пристайко 4 лютого перебуває з робочим візит у Чеській Республіці.

 

Криклій обіцяє оскаржити рішення суду, що заблокувало концесію порту “Херсон”

Міністерство інфраструктури оскаржить рішення Шостого апеляційного адмінсуду, який зупинив дію наказу про затвердження результатів та визначення переможця конкурсу з концесії ДП “Херсонський морський торговельний порт”.

Про це повідомив міністр інфраструктури Владислав Криклій у Facebook – Укрінформ.

“3 лютого 2020 року ухвалою Шостого апеляційного суду м. Києва зупинено дію наказу Міністерства інфраструктури №16 від 21 січня 2020 року про затвердження результатів концесійного конкурсу та затвердження переможця концесійного конкурсу у порту Херсон. Міністерство інфраструктури оскаржить це рішення”, – написав Криклій.

Він додав, що Міністерство інфраструктури забезпечило відкрите та прозоре проведення перших концесійних конкурсів у морських портах Херсон та Ольвія. Воно прагне залучити у портову галузь концесіонерів, які готові інвестувати у розвиток українських портів та мають ресурси для цього.

Як повідомляв Укрінформ, 21 січня 2020 року Мінінфраструктури ухвалило рішення надати майновий комплекс Херсонського морського торговельного порту в концесію компанії “Рісоіл-Херсон”.

Про початок конкурсів з концесії морських портів “Ольвія” та “Херсон” Міністерство інфраструктури оголосило у вересні минулого року. У жовтні розпочався прийом заявок від компаній на участь в оголошених конкурсах.

У грудні стало відомо, що за перемогу в концесійному конкурсі щодо морського порту “Херсон” змагаються чотири компанії: турецька компанія Busserk Liman і консорціум “Рісоіл-Херсон” (Грузія — Швейцарія), Укрморпорт та “Спеціальна компанія Морський порт Херсон“.

ТОВ “Рісоіл-Херсон” представляє консорціум у складі ТОВ “ПЕТРО ОЙЛ ЕНД КЕМІКАЛС”- 60%, що входить до групи компаній Georgian industrial Group, та українського портового оператора АТ RISOIL S.A. (Швейцарія) – 40%.

Georgian industrial Group є однією з найбільших промислових груп Грузії. GIG працює у різних сферах діяльності з фокусом на енергетичному секторі (виробництво та торгівля електроенергією, заправка та торгівля природним газом). GIG також займається комерційною нерухомістю, будівельними матеріалами та металовиробництвом.

Група агропромислових компаній RISOIL заснована в Женеві, Швейцарія. RISOIL S.A. представлена в Україні компаніями: Risoil Terminal — найбільший універсальний експортно-імпортний термінал по перевалці українських харчових рослинних олій і зернових в Чорноморському регіоні; «Рісойл-південь» — термінал з перевалки олії в Південному; «Роздільнянський елеватор» (Одеська область); «Морський технічний центр» – спеціалізується на наданні комплексних послуг з перевалки контейнерів і навалювальних вантажів.

Шостий апеляційний адміністративний суд зупинив дію наказу Міністерства інфраструктури №16 від 21 січня 2020 року.

Міністерству інфраструктури та створеній Міністерством концесійній комісії і робочій групі заборонено робити будь-які дії, спрямовані на завершення концесійного конкурсу.

Ініціатором позову є ТОВ “Спеціальна компанія Морський порт Херсон” (консорціум ТОВ Аскет-Шиппінг (40%) і ТОВ Глобал Грейн (60%)). Компанія звернулася до суду з вимогою визнати прoтиправним і скасувати наказ Міністерства інфраструктури від 17 січня 2020 року №10 «Про відхилення претендента від участі у кoнцесійному кoнкурсі».

Державне підприємство “Херсонський морський торговельний порт” розташоване у місті Херсон та умовно належить до категорії “малих” морських портів. Є державною стивідорною компанією, що здійснює операційну діяльність в акваторії Херсонського порту, зокрема вантажопереробку всіх видів експортно-імпортних, транзитних і каботажних вантажів, крім наливних. Основні вантажі: зернові, харчові, будівельні матеріали та генеральні вантажі.

Херсонський порт є ключовим морським портом на річці Дніпро, має під’їзні автодороги та залізничне сполучення.

Концесія державних об’єктів передбачає їхню передачу у довгострокове управління приватним компаніям, при цьому такі об’єкти залишаються у власності держави.

 

Співпраця з Німеччиною в транспортній інфраструктурі є стратегічно важливою – Криклій

Співпраця України із Німеччиною у галузі транспортної інфраструктури є стратегічно важливою.

Про це сказав міністр інфраструктури Владислав Криклій під час зустрічі із Надзвичайним і Повноважним Послом Федеративної Республіки Німеччина в Україні Анкою Фельдгузен 4 лютого в Києві, повідомляє пресслужба міністерства – Укрінформ.

«Для України співробітництво з Німеччиною у галузі транспортної інфраструктури має стратегічно важливий характер. Ми зацікавленні у розширенні та поглиблені обопільної взаємовигідної співпраці з розвитку цифрових транспортних коридорів, будівництва доріг і розбудови зручних логістичних маршрутів у сполученні Європа – Азія, розширенні авіаційного та автомобільного сполучення. Ми запрошуємо німецькі компанії до роботи в усіх галузях транспортної інфраструктури, створюємо найкращі умови для інвесторів і гарантуємо відкриті та прозорі конкурси», – підкреслив Криклій.

Міністр інфраструктури повідомив, що німецькі компанії можуть взяти участь в модернізації української залізниці, оновленні парку електровозів та інших інфраструктурних інвестиційних проєктах.

«Ми вітаємо участь німецьких компаній у розвитку інфраструктури Української держави та закликаємо активніше долучатися до роботи з реалізації інвестпроєктів», – заявив Криклій.

Міністр інфраструктури також повідомив про плани з відновлення інфраструктури на Сході України, на підконтрольній Україні території.

У свою чергу Надзвичайний і Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні Анка Фельдгузен відзначила успішний поступальний розвиток українсько-німецьких відносин у сфері транспорту та інфраструктури і запевнила у подальшій підтримці діалогу.

Як повідомлялося, 22 січня у Давосі (Швейцарія) під час економічного форуму в присутності Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука міністр інфраструктури Владислав Криклій підписав Угоду про наміри між Міністерством інфраструктури України і німецькою компанією Deutsche Bahn AG щодо подальшої співпраці у транспортній галузі та розвитку АТ “Укрзалізниця“.

DB E&C – одна з провідних та найбільших інженерних компаній у транспортному секторі. У компанії працюють близько 5 тис людей з 80 країн.

 

Рада упорядкувала ставку ренти за користування надрами для видобування бурштину

Верховна Рада ухвалила Закон “Про внесення зміни до статті 252 Податкового кодексу України щодо упорядкування розміру ставки рентної плати за користування надрами для видобування бурштину”.

Відповідне рішення підтримали 390 народних депутатів при мінімально необхідних 226-ти, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Згідно з документом, ставка рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (бурштину) зменшилася з 25% до 10%.

Відповідну зміну внесено до пункту 252.20 статті 252 Податкового кодексу.

Також закон доповнює «Перехідні положення» нормою про те, що передбачається тимчасово встановити ставку рентної плати за користування надрами для видобування бурштину, визначену пунктом 252.20 статті 252 цього кодексу: до 31 грудня 2020 року включно – у розмірі 5%, а до 31 грудня 2021 року включно – у розмірі 8%.

Цей закон набуває чинності наступного дня після його опублікування в парламентській газеті “Голос України”.

 

Транзит газу: Вітренко повідомив, скільки заплатив Газпром

Оплата за транзит російського газу у грудні 2019 року — січні 2020 року та передплата за лютий 2020 року становили 578,4 млн доларів.

Про це написав виконавчий директор НАК “Нафтогаз України” Юрій Вітренко у Facebook – Укрінформ.

“У січні Нафтогаз отримав 239,5 млн дол. за транзит у грудні, а також 175,1 млн дол. передплати за січень та 163,8 млн за лютий. Всього: 578,4 млн дол. Якщо порівняти з доходами держбюджету за січень 2020, то це майже 33% (третина всіх доходів держбюджету!)”, – наголосив Вітренко.

Для порівняння Вітренко зазначив: якщо був би продовжений попередній контракт на транзит газу, то у січні 2020 року Нафтогаз би отримав лише 239,5 млн доларів через те, що за старим контрактом не було умови передплачувати послуги з транзиту.

“І навіть у лютому за старим контрактом Нафтогаз би отримав значно менше грошей за транзит у січні ніж Газпром сплатив за нього за новим контрактом. Справа в тому, що раніше Газпром сплачував тільки за фактично протранспортовані обсяги, а вони склали лише 46% від законтрактованих. А ось у новому контракті вже діє принцип “качай або плати”, – зазначив виконавчий директор Нафтогазу.

За його словами через дію цього принципу у січні 2020 року фактична ставка транзиту газу для Газпрому була більш ніж у два рази вищою у порівнянні з груднем 2019 року.

Як повідомляв Укрінформ, 30 грудня 2019 року у Відні завершились чотириденні перемовини з ПАТ “Газпром” про транзит газу територією України. Сторони підписали новий транзитний контракт на 5 років з можливістю пролонгації ще на 10 років на аналогічних умовах за принципом “качай або плати”. Мінімальні гарантовані обсяги прокачування — 65 млрд кубометрів газу на перший рік та по 40 млрд кубометрів на наступних 4 роки. Таким чином, згідно з укладеним договором, російська сторона сплачує законтрактований обсяг транзиту, незалежно від того, качає вона газ чи ні.

 

На Донеччині 52 гірники не виходять із шахти – вимагають зарплату

У Донецькій області гірники шахти «Капітальна» ДП «Мирноградвугілля» залишаються під землею, вимагаючи виплати заборгованості із заробітної плати та забезпечення повноцінної роботи підприємства.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив голова Незалежної профспілки гірників України (НПГУ), народний депутат Михайло Волинець – Укрінформ.

«52 особи. Збільшується кількість учасників протесту на шахті «Капітальна» ДП «Мирноградвугілля» (Донецька область). Про це з місця подій повідомляє голова ПО НПГУ шахти Олександр Абрамов», – написав Волинець.

Він нагадав, що головні вимоги гірників шахти «Капітальна» – це виплата заборгованості із заробітної плати та забезпечення повноцінної роботи підприємства.

Станом на 1 лютого зарплатна заборгованість перед працівниками ДП «Мирноградвугілля» накопичена за 3 місяці й сягає 93,12 млн грн.

Раніше Волинець повідомляв, що акцію протесту на шахті «Капітальна» почали 3 лютого, коли на поверхню не піднялися гірники другої та третьої змін, а потім до них ввечері приєдналася частина гірників четвертої зміни.

За словами Волинця, що постачальник електроенергії погрожує відключити від електроенергії шахту «Капітальна», а шахти «5/6» та «Центральна» вже відключені від електропостачання.

Волинець такоє повідомляв, що говорив з Прем’єр-міністром України Олексієм Гончаруком про ситуацію на шахті «Капітальна» та про те, що постачальник електроенергії планує знеструмити цю шахту.

«Прем’єр знає про ситуацію і запевняє, що проблеми будуть вирішені. Проте незрозумілий механізм, спосіб, в який уряд планує вирішити проблеми із заборгованістю перед гірниками, перед шахтами, забезпечити стабільне енергопостачання та роботу підприємств», – констатував депутат.

 

Коштів на казначейському рахунку достатньо для здійснення всіх платежів – Маркарова

На гривневому Єдиному казначейському рахунку (ЄКР) станом на 3 лютого 2020 року обліковується 12,1 млрд грн та додатково на валютних рахунках – еквівалент 42,3 млрд грн.

Про це написала міністр фінансів Оксана Маркарова у Facebook – Укрінформ.

“На 03.02.2020 року на гривневому ЄКР було 12,1 млрд грн і додатково на валютних рахунках – еквівалент 42,3 млрд грн”, – написала Маркарова.

Вона зазначила, що цих коштів достатньо для здійснення в нормальному режимі всіх платежів, і це більше, ніж на цю дату в 2019 році (було відповідно 11,9 млрд плюс 35,9 млрд грн в валюті).

 

Президент підписав закон про ратифікацію угоди з Сінгапуром щодо оподаткування

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про ратифікацію угоди між Україною та Сінгапуром щодо уникнення подвійного оподаткування.

Про це повідомила міністр фінансів Оксана Маркарова у Facebook – Укрінформ.

“Президент Зеленський підписав Закон про ратифікацію Протоколу про внесення змін до Угоди між урядом України і урядом Республіки Сінгапур про уникнення подвійного оподаткування та запобігання ухиленню від сплати податків”, – написала Маркарова.

Як повідомляв Укрінформ, 14 січня 2020 року Верховна Рада ухвалила закон “Про ратифікацію Протоколу про внесення змін до Угоди між урядом України і урядом Республіки Сінгапур про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи”. Необхідність укладення цього Протоколу пояснюється тим, що в процесі переговорів із Сінгапурською стороною були узгоджені зміни, які необхідно внести до Угоди між урядом України і урядом Республіки Сінгапур.

У пояснювальній записці зазначено, що суб’єктами виконання протоколу є Міністерство фінансів України та Державна податкова служба України.

 

Рада змінила порядок денний заради трьох президентських законопроєктів

Верховна Рада змінила порядок денний засідання 4 лютого, щоб розглянути три президентські законопроєкти про внесення змін до Конституції, які депутати планували відправити до профільного комітету на доопрацювання.

Відповідне рішення підтримали 246 народних депутатів, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Із пропозицією про перенесення цих питань виступив голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія. Однак проти такої ініціативи виступили представники фракцій “Європейська солідарність” і “Опозиційна платформа – За життя”.

Йдеться про законопроєкти “Про внесення змін до статті 93 Конституції України (щодо законодавчої ініціативи народу)” (№1015), “Про внесення змін до статей 85 та 101 Конституції України (щодо уповноважених Верховної Ради України)” (№1016), “Про внесення змін до статті 81 Конституції України (щодо додаткових підстав дострокового припинення повноважень народного депутата” (№1027). Так, стосовно кожного з документів КС надав свої висновки, що містять зауваження. Розглянувши їх, Комітет із питань правової політики запропонував парламенту встановити нові терміни їх повторної підготовки та доопрацювання. Відповідно до статті 150 Регламенту, якщо у висновку КС законопроєкт про внесення змін до Конституції в цілому або його окремі положення визнано такими, що не відповідають вимогам статей 157 і 158 Конституції, а також у разі, якщо у висновку КС є застереження до положень такого законопроєкту, Рада має вирішити питання про подальшу роботу над законопроєктом.

Раніше Рада відхилила президентський законопроєкт №1014 “Про внесення змін до статті 106 Конституції України (щодо закріплення повноважень Президента України утворювати незалежні регуляторні органи, Національне антикорупційне бюро України, призначати на посади та звільняти з посад Директора Національного антикорупційного бюро України і Директора Державного бюро розслідувань)”, для якого передбачалося затвердити нові терміни підготовки та доопрацювання.

 

МКМС у п’ятницю розповість про захист об’єктів ЮНЕСКО

Міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський та заступник міністра Світлана Фоменко у п’ятницю, 7 лютого, мають намір провести пресконференцію на тему “Захист об’єктів ЮНЕСКО: нові буферні зони в Києві, об’єкти реставрації в Україні на 2020 рік”.

Про це повідомляє пресслужба МКМС – Укрінформ.

“7 лютого 2020 року о 9:00 у прес-центрі Кабінету міністрів України відбудеться пресконференція на тему “Захист об’єктів ЮНЕСКО: нові буферні зони в Києві, об’єкти реставрації в Україні на 2020 рік”, – йдеться в анонсі.

Захід відбудеться в будинку уряду. Акредитація журналістів проводиться до 18:00 6 лютого.

 

Уряд планує запустити єдину платформу документообігу для всіх міністерств — Дубілет

В уряді планують створити єдину для всіх міністерств платформу для обміну документами.

Про це міністр Кабінету міністрів України Дмитро Дубілет заявив у інтерв’ю Інтерфакс Україна – Укрінформ.

“Зараз я працюю над тим, щоб запустити єдину платформу на всі міністерства, щоб усі працювали в єдиному середовищі, щоб усі документи ходили в одному середовищі, щоб усі співробітники були в одному середовищі, щоб усі завдання фіксувалися в одному середовищі”, – повідомив він.

Дубілет уточнив, що це оупенсорсне (оупенсорс – програмне забезпечення із відкритим сирцевим кодом) рішення, яке раніше розроблялося на базі iGov. Зараз цей софт безкоштовно передали на баланс держави, і його можна розвинути в повноцінний продукт. Таким чином, можна зменшити витрати на підтримку нових систем документообігу в різних держорганах.

Міністр додав, що до кінця лютого в уряді запустять секретаріат уряду і проходження нормативно правових актів в інших міністерствах, а повністю по всьому Кабміну – до кінця першого півріччя.

Як повідомлялося, Кабінет міністрів України скасував дублювання е-декларацій у папері.

 

В Одесі демонтували останній барельєф Жукова

Активісти патріотичних організацій Одеси демонтували сьогодні, 4 лютого, барельєф маршала Жукова університетського гуртожитку на вул. Новосельського. Представники Українського інституту національної пам’яті (УІНП) засвідчили, що при цьому не було порушень законності.

Про демонтаж барельєфа повідомило Південне відділення УІНП на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Сьогодні демонтовано з будівлі гуртожитку №2 Одеського національного університету імені Мечникова (Новосельського, 64) останній у місті барельєф маршалу Радянського Союзу Георгію Жукову”, – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що “представники УІНП на місці засвідчили громадськості і поліції, що роботи з демонтажу виконані цілком в правовому полі, оскільки барельєфи, пам’ятні знаки, пов’язані з діячами Комуністичної партії Радянського Союзу, а цим критеріям відповідає постать Жукова, підлягають обов’язковому демонтажу”.

Протягом попередніх п’яти років громадські активісти неодноразово зверталась до органів місцевого самоврядування з вимогами виконати вимоги закону про декомунізацію, однак безрезультатно.

Адміністрація університету ім. Мечникова дозволила роботи, оскільки барельєф на балансі цього будинку не перебував, а будинкоутримувачем є саме університет.

В УІНП нагадали, що Конституційний Суд України визнав конституційним Закон “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”, і за його порушення винуватці можуть понести в тому числі кримінальну відповідальність.

Три місяці тому, наприкінці жовтня, було також демонтовано барельєф Жукову на будівлі військкомату на розі вулиць Канатної та Пироговської. На його місці планують встановити меморіальну дошку з іменами одеситів, які віддали життя за суверенітет України у боях на Донбасі.

 

Рак непокоїть більше половини населення Землі

Майже 60% людей у світі занепокоєні онкологічними захворюваннями, при цьому близько 70% намагаються знизити ризик виникнення онкології.

Про це свідчать дані дослідження Міжнародного союзу по боротьбі з онкозахворюваннями, проведеного до Всесвітнього дня боротьби з раком – Укрінформ.

Результати міжнародного дослідження показали, що загалом у світі спостерігається високий рівень обізнаності про рак.

Близько 70% опитаних зазначили, що намагаються знизити ризик виникнення онкології. Зокрема, збільшують споживання здорової їжі, зменшують вплив ультрафіолетових променів, обмежують або уникають куріння й тютюнового диму, вживання алкоголю й солодких напоїв.

Найчастіше серед чинників, що можуть підвищити ризик виникнення раку, люди називали паління тютюну (63%), вплив шкідливих ультрафіолетових променів (54%) та тютюнового диму (50%). Найрідше – відсутність фізичних навантажень (28%), вплив певних вірусів чи бактерій (28%) та зайву вагу (29%).

84% опитаних заявили, що очікують рішучих дій від своїх урядів, коли справа стосується раку, а кожен третій вважає, що пріоритетне завдання влади – зробити доступними послуги з лікування онкологічних захворювань.

Участь в опитуванні взяли понад 15 тисяч людей у 20 країнах.

“Восени минулого року почалася робота над Національною програмою контролю за онкологічними захворюваннями. Ми сподіваємося, що вона буде оперативно схвалена і реалізована. Це відразу має підвищити рівень одужання від раку серед дорослих та дітей”, – розповіла директор департаменту з роботи із підопічними благодійного фонду “Таблеточки” Юлія Ноговіцина.

Всесвітній день боротьби з раком відзначається з 2000 року щорічно 4 лютого. Його мета – збільшити обізнаність населення щодо онкологічних хвороб, їх попередження та лікування.

 

У штаб-квартирі НАТО обговорили ключові реформи в оборонному секторі Україні

У штаб-квартирі НАТО в Брюсселі відбулася зустріч Північноатлантичної Ради з членами Консультативно-експертної групи Комітету реформ Міноборони та ЗСУ, в ході якої обговорили пріоритети ключових реформ в українському секторі безпеки й оборони.

Відповідна інформація оприлюднена на сайті НАТО – Укрінформ.

“Союзники по НАТО вітали зусилля експертної Групи у підтримці України в імплементації ключових реформ відповідно до євроатлантичних принципів та у забезпеченні їх змістовності. Зокрема, союзники вітали зусилля з розвитку системи цивільного контролю та демократичного нагляду у секторі безпеки й оборони, у вдосконаленні системи управління Збройними силами, а також у боротьбі з корупцією”, – йдеться у повідомленні.

Заступник генерального секретаря НАТО Мірче Джоане (Mircea Geoană), який головував під час зустрічі, подякував членам Групи радників за тісну співпрацю з Представництвом НАТО в Україні.

Відзначається, що з 2014 року НАТО посилило свою підтримку на адресу України, зокрема, з використанням Трастових фондів, збільшенням кількості радників та наданням практичної допомоги у реалізації програм з розвитку спроможностей.

“Альянс продовжує надавати стратегічну дорадчу допомогу реформам України у секторі безпеки й оборони, відповідно до цілей, визначених у Законі (України) про національну безпеку від 2018 року”, – йдеться у повідомленні.

Консультативно-експертна група Комітету реформ Міноборони та ЗС України – це дорадчий орган, який був заснований у 2016 році для передання досвіду та рекомендацій у сфері оборонних реформ для керівників державних органів України.

 

Рада створила нове міжфракційне об’єднання і закрилась

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков закрив вечірнє пленарне засідання у вівторок.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Вечірнє засідання оголошую закритим», – сказав спікер.

Водночас, перший заступник Голови ВР Руслан Стефанчук повідомив про те, що у парламенті створено нове міжфракційне об’єднання «Жінки. Мир. Безпека», головою якого обрано народну депутатку із фракції «Опозиційна платформа – За життя» Наталію Королевську.

Як повідомляв Укрінформ, у вівторок 4 лютого Верховна Рада призначила Дениса Шмигаля віцепрем’єр-міністром України – міністром розвитку громад та територій України. Досі посаду міністра розвитку громад і територій України обіймала Альона Бабак, яка звільнилася за особистим бажанням. Шмигаль до сьогоднішнього призначення був головою Івано-Франківської обласної державної адміністрації.

Також 4 лютого народні депутати попередньо схвалили законопроєкт №1017 “Про внесення змін до статей 76 та 77 Конституції України (щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України та закріплення пропорційної виборчої системи)”. Законопроєктом пропонується зменшити конституційний склад народних депутатів України до 300 осіб із нинішніх 450.

 

Рада планує створити нацорган інтелектуальної власності

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №2255 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення національного органу інтелектуальної власності”.

Ухвалення відповідного рішення підтримали 307 народних депутатів за мінімально необхідних 226-ти, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Проєкт закону спрямований на створення оптимальної, якісної та ефективної державної системи правової охорони інтелектуальної власності, здатної сформувати, реалізувати прозору публічну модель подолання існуючих викликів та ризиків і запропонувати дієві інструменти сфери інтелектуальної власності як стимули для розвитку споріднених економічних та суспільних чинників.

Законопроєктом передбачається створення Національного органу інтелектуальної власності України (НОІВ) як юридичної особи публічного права, що належить до сфери управління Мінекономіки. Профільне міністерство при цьому забезпечуватиме формування та реалізуватиме державну політику у сфері інтелектуальної власності, а НОІВ виконуватиме окремі публічні функції з реалізації державної політики (видача охоронних документів (патентів, свідоцтв) на об’єкти права інтелектуальної власності).

Окрім того, запропонована модель повністю відповідає принципам діяльності міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які визначені в Законі України “Про центральні органи виконавчої влади”. Так, частиною третьою статті 2 вказаного закону закріплено, що «підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, не можуть здійснювати владні повноваження, крім випадків, визначених законом».

Таким чином, НОІВ після прийняття проєкту закону буде на законодавчому рівні наділений відповідними повноваженнями.

Функції НОІВ виконуватиме державна організація, що буде створена на базі державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (заклад експертизи), та належатиме до сфери управління Мінекономіки.

Прозорість діяльності НОІВ буде забезпечуватись шляхом проведення зовнішнього аудиту (фінансового та управлінського); оприлюднення кошторису фінансів, спрямованих на забезпечення розвитку та функціонування державної системи правової охорони інтелектуальної власності, та напрямів їх використання; проведення електронних публічних закупівель, здійснюваних за кошти державної системи правової охорони інтелектуальної власності; усунення умов для корупційних ризиків у результаті мінімізації суб’єктивного чинника у прийнятті рішень (широке запровадження автоматизації процесів реєстрації правочинів, вчинення їх в режимі реального часу); ухвалення рішень у результаті широкого соціального діалогу та з урахуванням громадської думки; проведення громадського та професійного моніторингу діяльності зазначеного органу.

Фінансування діяльності НОІВ здійснюватиметься за рахунок зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності (наразі ці збори зараховуються до закладу, що здійснює розгляд і експертизу заявок, поданих з метою отримання охоронних документів на об’єкти права інтелектуальної власності). Зазначений підхід повністю відповідає міжнародним зобов’язанням України та досвіду передових держав світу (зокрема, Південної Кореї, Франції, Сінгапуру, Фінляндії, Данії, Грузії).

Проєктом також запропоновано вивести зміни до статті 2 закону України “Про адміністративні послуги”, якими передбачити, що дія цього Закону не поширюється на відносини щодо здійснення дій, пов’язаних з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності (винаходи, корисні моделі, промислові зразки, компонування напівпровідникових виробів, торговельні марки (знаки для товарів і послуг), географічні зазначення (зазначення походження товарів), об’єкти авторського права і суміжних прав, реєстрація і акредитація організацій колективного управління).

Ухвалення законопроєкту призведе до поліпшення якості та підвищення ефективності роботи органів управління державної системи правової охорони інтелектуальної власності, а також спрощення та забезпечення прозорості процедур набуття та розпоряджання правами інтелектуальної власності для фізичних та юридичних осіб, ефективності адміністрування зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності.

 

Рада розблокувала підписання закону про єдиний рахунок для сплати податків і ЄСВ

Верховна Рада відхилила проєкт постанови 1049-П “Про скасування рішення Верховної Ради України про прийняття в другому читанні та в цілому як закон проєкту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (реєстр. № 1049 від 29 серпня 2019 року)”.

Проєкт постанови підтримали 145 народних депутатів, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Таким чином, Закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (1049) може бути підписаний Головою Верховної Ради і переданий на підпис Президентові.

Як повідомляв Укрінформ, Закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” був ухвалений 4 жовтня і є пов’язаним із Законом “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”. Вони запроваджують єдиний рахунок для сплати податків та єдиного соціального внеску.

Закони передбачають запровадження системи сплати податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України (крім ПДВ та акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового), єдиного соціального внеску через Електронний кабінет платника податків на єдиний рахунок, який буде відкрито для платника за його згодою (бажанням) на центральному рівні Державної казначейської служби.

Під час ухвалення законопроєкту №1049 про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у другому читанні було враховано поправки, які підвищують обов’язкову націнку дистриб’юторів, оптовиків та роздрібників на цигарки і тим самим змушують виробників підняти ціни на сигарети.

 

У Раді пройдуть декілька парламентських слухань

Верховна Рада схвалила проведення декількох парламентських слухань.

Відповідні постанови народні депутати підтримали на вечірньому засіданні Верховної Ради у вівторок, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Так, постанова №2748 передбачає проведення слухань 8 квітня на тему: “Захист інвестицій в житлову нерухомість та шляхи вирішення проблем постраждалих інвесторів”.

Іншою постановою № 2760 Рада призначила слухання на тему: “Стратегія деокупації та реінтеграції в Україну тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь”, які відбудуться 18 березня 2020 року.

Також депутати підтримали постанову №2622 про проведення парламентських слухань на тему: “Чорнобильська катастрофа. Стан соціальної захищеності постраждалих осіб та актуальні завдання подолання наслідків”, заплановані на 18 травня 2020 року.

Крім того, постановою№ 2777 Рада призначила слухання “Кібербезпека, критична інфраструктура, електронні комунікації в Україні: стан, проблеми, шляхи їх вирішення”. Вони відбудуться 15 квітня 2020 року.

 

Протидія дезінформації: Рада з питань свободи слова пропонує МКМС створити робочу групу

Рада з питань свободи слова та захисту журналістів вважає неприйнятними низку норм законопроєкту і пропонує Міністерству культури, молоді та спорту створити робочу експертну групу для вироблення ефективних інструментів протидії дезінформації.

Рекомендації Ради опубліковані на сайті “Детектор медіа” – Укрінформ.

“Рада вивчила текст законопроєкту та прийшла до висновку, що його зміст не відповідає основній заявленій меті – боротьбі з дезінформацією в інформаційному просторі України в умовах агресії Російської Федерації. Натомість він у першу чергу серйозно звужує свободу слова в країні, сприяє самоцензурі журналістів та звужує їхні права”, – зазначено у цих рекомендаціях.

Зазначається, що спираючись на експертизу медіаюристів ГО «Платформа прав людини» та ГО «Лабораторія цифрової безпеки», Рада дійшла висновку і вважає неприйнятними такі ініціативи, як введення кримінальної відповідальності для журналістів, надмірні та непропорційні адміністративно-правові санкції, передбачені змінами до Закону «Про інформацію», втручання держави в питання саморегулювання журналістів.

Також представники цієї організації не підтримують штучний розподіл журналістів на «професійних» та просто «журналістів». Вони вважать, що діяльність уповноваженого з питань інформації (нової інституції, яка має з’явитися, якщо буде прийнятий цей законопроєкт) може бути спрямована на обмеження права на свободу вираження поглядів, а не на захист конкретних інформаційних прав громадян.

“Рада поділяє стурбованість щодо цього документу разом із українськими журналістами, представниками громадянського суспільства та міжнародними організаціями. Тому Рада звертає увагу Президента України, уряду та Верховної Ради на неприйнятність прийняття закону в такому вигляді, а також закликає Міністерство культури, молоді та спорту не вносити даний текст законопроєкту на розгляд Кабінету міністрів України як такий, що не відповідає вимогам Конституції України, а також міжнародним практикам”, – йдеться у рекомендаціях.

Рада рекомендує Міністерству культури, молоді та спорту в найкоротші терміни створити робочу експертну групу, завданням якої мало би бути вироблення ефективних інструментів протидії дезінформації в українському інформаційному просторі. Рада також звертає увагу Міністерства, що такі інструменти не обов’язково потрібно шукати лише в законодавчій площині, а закликає застосувати комплексний підхід до протидії дезінформації з боку Російської Федерації.

Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при президентові України — це консультативно-дорадчий орган, створений відповідно до указу президента № 808/2019. До складу ради входять 15 членів, обраних на установчих зборах: шестеро представників медіа, шестеро представників медійних громадських організацій, а також по одному представнику від Офісу президента України, Національної спілки журналістів України, Незалежної медіа-профспілки України. А саме: Вадим Міський, Олександр Бурмагін, Наталія Влащенко, Ірина Городецька, Наталія Гуменюк, Діана Дуцик, Павло Єлізаров, Максим Кречетов, Тетяна Лебедєва, Світлана Остапа, Людмила Писанко, Тетяна Попова, Сергій Томіленко, Тарас Шевченко, Сергій Штурхецький.

Як повідомляв Укрінформ, 17 січня 2020 року міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський і його перший заступник Анатолій Максимчук презентували основні положення законопроєкту про дезінформацію.

 

Патріарха Філарета “виключили” зі Священного Синоду ПЦУ

Під головуванням Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія відбулося засідання Священного Синоду Української Православної Церкви (Православної Церкви України), на якому вирішено зупинити повноваження Почесного Патріарха Філарета як члена Священного Синоду.

У засіданні взяли участь усі члени Синоду, окрім Почесного Патріарха Філарета, відсутнього без поважної причини, повідомляється на офіційному сайті Православної Церкви України – Укрінформ.

“Розглянувши теперішню діяльність Почесного Патріарха Філарета та беручи до уваги особливі заслуги в минулому перед Українською Православною Церквою, Священний Синод вкотре констатував, що Почесний Патріарх Філарет залишається у складі єпископату Православної Церкви України, однак втратив канонічні права і обов’язки, пов’язані з управлінням єпархією. Враховуючи відсутність на шести засіданнях Священного Синоду поспіль, необґрунтовану відмову брати участь у засіданні Священного Синоду попри письмове запрошення, було вирішено зупинити повноваження Почесного Патріарха Філарета як члена Священного Синоду”, – йдеться у повідомленні.

Синод констатував, що Почесному Патріарху Філарету, як архієрею на спокої, канонічно заборонено звершувати будь-які хіротонії. Клірики, іменовані ним у позастатутний спосіб єпископами, не є такими, “зроблене для них і зроблене ними – усе нікчемне (див. 4 правило Другого Вселенського собору)”.

Почесному Патріарху Філарету і його оточенню було вирішено нагадати про заклик Архієрейського Собору до примирення та припинення самоізоляції.

Окрім того, Синод затвердив нагороди Православної Церкви України для єпископату, кліру та мирян.

Синод також розглянув інші церковні питання, йдеться на сайті ПЦУ.

Як повідомлялося, в грудні 2018 року відбувся об’єднавчий церковний Собор, на якому ліквідували УПЦ КП, створили ПЦУ та обрали її предстоятелем митрополита Епіфанія. На Соборі до складу новоствореної церкви увійшли Українська православна церква Київського патріархату, Українська автокефальна православна церква та окремі єпископи УПЦ Московського патріархату. Тоді ж Філарет підписав постанову про ліквідацію УПЦ КП.

На початку січня 2019 року новостворена Православна церква України отримала Томос про автокефалію від Вселенського патріарха.

Однак уже 14 травня почесний патріарх Філарет оприлюднив звернення, в якому оголосив, що Київський патріархат продовжує існувати, а він сам залишається чинним патріархом.

У свою чергу ПЦУ на засіданні Синоду 24 травня висловила повну підтримку своєму Предстоятелю, митрополиту Епіфанію.

29 травня Предстоятель ПЦУ видав указ, згідно з яким документи від імені релігійного об’єднання “Українська православна церква Київського патріархату”, видані після 30 січня 2019 року, є недійсними.

20 червня колишній Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет заявив, що скликаний ним “помісний собор” скасував рішення про ліквідацію УПЦ КП і відновив її діяльність.

24 червня Священний синод Православної церкви України ухвалив рішення підпорядкувати ПЦУ усі парафії та монастирі Київського патріархату.

 

“Слуги народу” знову підуть на тренінги

Народні депутати від фракції “Слуга народу” будуть проходити тренінги в навчальному центрі у партійному офісі.

Про це журналістам у кулуарах парламенту сказав перший заступник голови фракції “Слуга народу” Олександр Корнієнко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми зрозуміли, що зараз з точки зору, скажімо так, витрати державних коштів, тому що наша партія отримує державне фінансування, ми не можемо вже собі дозволити вивозити депутатів у такі дорогі готелі п’ятизіркові. Це за державний кошт недоцільно. Ми перейдемо на формат постійнодіючого навчального центру”, – зазначив Корнієнко.

Він уточнив, що навчальний центр діятиме в офісі партії.

“У нашому офісі в “Парковому” буде здійснюватися навчання, буквально воно розпочинається в березні-квітні. Цієї весни будуть постійно якісь тренінги, вони будуть стосуватися і того, як комунікувати депутатам на ефірах, і не на ефірах, і робота з громадянами, і законотворча робота, теж є питання щодо цього. І, звичайно, якісь такі світоглядні речі знов-таки, які в нашій програмі навчання в Трускавці були”, – розповів Корнієнко.

Як повідомляв Укрінформ, з 29 липня по 4 серпня у Трускавці, в курортному 5-зірковому комплексі «Ріксос-Прикарпаття», пройшло навчання близько 250 народних депутатів, обраних від партії «Слуга народу». Тижневий експрес-курс був підготовлений кращими українськими фахівцями від партії “Слуга народу” у партнерстві з Київською школою економіки. Тоді зазначалося, що це перший треніг у серії навчальних програм для членів фракції, яка буде реалізовуватися протягом усього терміну роботи Верховної Ради IX скликання.

 

Трамп перемагає на внутрішніх виборах республіканців у Айові

Президент США Дональд Трамп перемагає на республіканських кокусах у штаті Айова, де отримав понад 97% голосів.

Про це повідомляє представництво Республіканської партії в Айові у Twitter – Укрінформ.

“Республіканська партія в Айові оголошує, що президент Дональд Трамп із великою перевагою переміг на кокусах в Айові”, – йдеться у твіті.

Як пише USA Today, за результатами підрахунку 95,07% голосів Трампу вдалося набрати 97,1% голосів, у той час як ексгубернатор штату Массачусетс Вільям Уелд, який посів друге місце, отримав лише 1,3%. На третьому місці Джо Волш з 1,1% голосів.

Чинний президент США прокоментував новину у Twitter і подякував за свій результат, назвавши його «великою перемогою».

Водночас, оприлюднення результатів первинних голосувань у штаті Айова в Демократичній партії було відкладено через «невідповідність» у їх результатах, інформує АР.

Як відомо, 3 лютого в США почалися внутрішньопартійні вибори – кокуси та праймеріз, щоб визначити, хто потрапить у виборчий бюлетень від обох партій.

Вибори президента США відбудуться в листопаді 2020 року. Від Республіканської партії в них братиме участь чинний президент Дональд Трамп, який претендує на другий термін.

 

НАБУ завершило розслідування щодо декларації ексглави Укроборонпрому

Національне антикорупційне бюро завершило розслідування справи щодо незадекларованих статків ексгенеральним директором «Укроборонпрому» на понад 13 млн грн.

Про це повідомляє преслужба НАБУ – Укрінформ.

“4 лютого 2020 року детективи Національного бюро за процесуального керівництва САП повідомили колишньому гендиректору ДК «Укроборонпром» про завершення досудового розслідування за фактом внесення ним недостовірних відомостей до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (ст. 366-1 Кримінального кодексу України). Слідство встановило, що ексгенеральний директор не задекларував у 2016 році доходи, нерухоме майно (дві квартири вартістю понад 3 млн грн) та автомобілі (Range Rover) вартістю 10 млн грн, яке є власністю його цивільної дружини”, – йдеться в повідомленні.

У НАБУ нагадали, що детективи бюро за погодженням із прокурорами САП повідомили колишньому гендиректору ДК «Укроборонпром» про підозру у внесенні недостовірних відомостей до декларації 12 листопада 2019 року.

Як повідомляв Укрінформ, розслідування цих фактів детективи бюро здійснювали з серпня 2019 року.

 

Рада відхилила законопроєкт Зеленського про призначення голів НАБУ і ДБР

Верховна Рада відхилила президентський законопроєкт щодо закріплення повноважень Президента утворювати незалежні регуляторні органи, Національне антикорупційне бюро України, призначати директора НАБУ і главу Держбюро розслідувань.

За ухвалення такого рішення проголосували 214 народних депутатів при мінімально необхідних 226-ти, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Конституційний суд у своєму висновку визнав цей законопроєкт №1014 “Про внесення змін до статті 106 Конституції України (щодо закріплення повноважень Президента України утворювати незалежні регуляторні органи, Національне антикорупційне бюро України, призначати на посади та звільняти з посад директора Національного антикорупційного бюро України і директора Державного бюро розслідувань)” таким, що не відповідає вимогам частин першої статті 157 (Основний закон не може бути змінений, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина або якщо вони спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України) і, водночас таким, що відповідає вимогам частини другої статті 157 (Конституція не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану) та статті 158 Конституції (законопроєкт про внесення змін до Конституції, який розглядався Верховною Радою, і закон не був прийнятий, може бути поданий до ВР не раніше, ніж через рік з дня прийняття рішення щодо цього законопроєкту. Водночас парламент протягом строку своїх повноважень не може двiчi змінювати одні й ті самі положення Конституції).

Відповідно до статті 150 Регламенту, якщо у висновку КС законопроєкт про внесення змін до Конституції в цілому або його окремі положення визнано такими, що не відповідають вимогам статей 157 і 158 Конституції, а також у разі якщо у висновку КС є застереження до положень такого законопроекту, Рада має вирішити питання про подальшу роботу над законопроєктом.

Зважаючи на це, Комітет з питань правової політики рекомендував парламенту установити 30-денний строк подання пропозицій і поправок до законопроєкту №1014, доручити комітетам з питань правоохоронної діяльності, з питань антикорупційної політики, з питань бюджету, з питань інтеграції України з Європейським Союзом опрацювати їх і надати правовому комітету висновки в 15-денний строк. При цьому правовому комітету пропонувалося доручити опрацювати пропозиції та поправки й надати народним депутатам у 15-денний строк висновки, порівняльну таблицю та інші необхідні документи.

Після дотримання цієї процедури, протягом семи днів, Верховна Рада могла би розглянути цей законопроєкт на пленарному засіданні.

Як повідомляв Укрінформ, Конституційний суд визнав неконституційним законопроєкт № 1014, який надає Президенту України право призначати директорів НАБУ і Держбюро розслідувань. Відповідне рішення було ухвалене під час засідання Великої палати КСУ 16 грудня.

 

Соціологи назвали п’ять головних запитів українців до Зеленського

Ключовими суспільними запитами до Президента залишаються припинення воєнних дій на сході України (64%) та посилення боротьби з корупцією (45%).

Про це свідчать результати опитування, проведеного Соціологічною групою “Рейтинг” 22-26 січня 2020 року – Укрінформ.

“Припинення воєнних дій на сході України залишається ключовим суспільним запитом до Президента (64%). Посилення боротьби з корупцією очікують 45%, відродження промисловості – 30%, підвищення соціальних стандартів – 24%, підвищення якості медицини – 22%. За останні місяці зросла значимість запитів на припинення війни та відродження промисловості”, – йдеться у повідомленні.

Обираючи між пріоритетами економічного розвитку, куди в першу чергу слід спрямувати державні ресурси, опитані швидше схильні підтримувати розвиток промисловості та інвестицій (65%). 28% – за збільшення розмірів субсидій та соціальних виплат.

Обираючи між збільшенням розмірів заробітних плат медиків та розбудовою шкіл, лікарень та впровадження нових технологій, 59% підтримують останній пріоритет, 29% – за зростання розмірів виплат.

45% опитаних вважають, що для влади є пріоритетним витрачати ресурси на допомогу соціально незахищеним категоріям, з іншого боку – майже стільки ж (46%) за те, щоб їх спрямувати на створення умов для стимулювання активності населення.

46% вважають, що держава швидше повинна зосередитися на виявленні та покаранні корупціонерів, стільки ж стверджують, що першочергово потрібно зменшити можливості для корупції.

Основними маркерами позитивних змін в економіці респонденти вважають відкриття нових підприємств (54%) та створення нових робочих місць (54%). Третина вважають, що про покращення свідчитиме зменшення рівня трудової міграції за кордон, чверть – зростання розміру мінімальної зарплати, кожен п’ятий – зниження цін на основні продукти.

У соціальній сфері ключовими маркерами позитивних зрушень респонденти вважають підвищення якості медицини (50%), зростання розмірів пенсій (41%) та збільшення підтримки соціально вразливих категорій населення (36%).

Чверть вважають індикатором покращення будівництво нових шкіл, дитсадків, лікарень, кожен п’ятий – підвищення якості освіти та збільшення тривалості життя.

Пенсіонери – категорія населення, серед найбільш вразливих, яка, на думку опитаних, потребує першочергової уваги від держави (57%). По 42% респондентів вважають, що владі слід звернути увагу в першу чергу на інвалідів за станом здоров’я або дітей-сиріт. 36% стверджують, що найперше слід допомагати малозабезпеченим сім’ям. По 22-24% так говорять про багатодітні сім’ї та учасників бойових дій, АТО.

76% опитаних бачили новорічне привітання Президента Володимира Зеленського. Серед них дві третини оцінили його позитивно, 22% – нейтрально, 13% – негативно.

“Результати опитування… продемонстрували переважання очікування змін (50%) та надії (42%) серед населення. Попри це третина відчуває розчарування, кожен п’ятий – незахищеність, напруженість або ж обурення, кожен восьмий – відчай та розгубленість. За останні два роки в суспільстві зросли настрої очікування змін та надії, зменшилися – розчарування, напруженості та обурення. Позитивні емоції переважають серед молодшого та більш забезпеченого сегментів респондентів, негативні – у старшого та біднішого”, – зазначається також у повідомленні.

Опитування проводилося Соціологічною групою “Рейтинг” серед населення України віком від 18 років і старше методом особистого формалізованого інтерв’ю (face-to-face). Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення. Вибіркова сукупність: 2500 респондентів. Помилка репрезентативності дослідження: не більше 2,0%.

 

Зеленському довіряють 59% українців – “Рейтинг”

Президенту України Володимиру Зеленському довіряють 59% українців (не довіряють – 32%), а партії “Слуга народу” – 42,2% серед тих, хто визначився та має намір голосувати.

Про це свідчать результати опитування, проведеного Соціологічною групою “Рейтинг” 22-26 січня 2020 року – Укрінформ.

“Лідером за довірою є Президент Володимир Зеленський: довіряють йому 59%, не довіряють – 32%”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що рівень довіри до інших ключових політиків має негативний баланс. Так, Голові Верховної Ради Дмитру Разумкову довіряють 26% опитаних, не довіряють – 44%; співголові фракції “Опозиційної платформи – За життя” Юрію Бойку – 25% та 56% відповідно; лідеру партії “Голос” Святославу Вакарчуку – 22% та 62%; Прем’єр-міністру Олексію Гончаруку – 20% та 53%; лідеру ВО “Батьківщина” Юлії Тимошенко – 20% та 73%; п’ятому президенту України Петру Порошенку – 15% та 78%.

Водночас рейтинг політичних сил очолює партія “Слуга народу”: 42,2% серед тих, хто визначився та має намір голосувати. Партію “Опозиційна платформа – За життя” підтримують 13,5% опитаних, “Європейська солідарність” – 9,5%, “Батьківщина” – 8,1%. Підтримка інших партій – нижче 4%. Тих, хто не визначився, – близько 16%.

Опитування проводилося Соціологічною групою “Рейтинг” серед населення України віком від 18 років і старше методом особистого формалізованого інтерв’ю (face-to-face). Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення. Вибіркова сукупність: 2500 респондентів. Помилка репрезентативності дослідження: не більше 2,0%.

Як повідомляв Укрінформ, згідно з даними загальнонаціонального дослідження, проведеного Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно з Центром Разумкова у грудні 2019 року, позитивний баланс рейтингу довіри, тобто перевагу довіри над недовірою, мали лише два політики – Володимир Зеленський і Дмитро Разумков. Так, Зеленському довіряли 62% (не довіряли 31%), Разумкову – 48% (не довіряли – 38%).

 

Рада попередньо схвалила законопроєкт про “300 депутатів”

Верховна Рада попередньо схвалила законопроєкт №1017 “Про внесення змін до статей 76 та 77 Конституції України (щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України та закріплення пропорційної виборчої системи)”.

Ухвалення відповідної постанови №1017/П1 підтримали 236 парламентаріїв за мінімально необхідних 226-ти, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Законопроєктом пропонується зменшити конституційний склад народних депутатів України до 300 осіб із нинішніх 450, а також вилучити з тексту статті 76 Основного закону принципи загального, рівного і прямого виборчого права, що здійснюється шляхом таємного голосування, оскільки це дублює статтю 71.

Передбачається також запровадити такий виборчий ценз як володіння державною мовою та змінити виборчу систему, закріпивши пропорційну виборчу систему на парламентських виборах.

Прогнозується, що ухвалення цього проєкту закону дасть змогу оптимізувати роботу парламенту та забезпечить ефективне виконання ним своїх функцій.

Відповідно до чинного законодавства, для ухвалення законопроєкту про внесення змін до Конституції у першому читанні (попереднє схвалення) необхідна підтримка простої більшості народних депутатів — мінімум 226 голосів. Після ухвалення у першому читанні законопроєкт, що вносить зміни до Основного закону, на наступній черговій сесії має підтримати конституційна більшість у щонайменше 300 голосів.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада направила цей документ до Конституційного суду 3 вересня.

Рішення щодо визнання його конституційним Велика палата КСУ ухвалила під час засідання 16 грудня, а 13 січня Комітет ВР з питань правової політики рекомендував парламенту попередньо схвалити цей проєкт закону.

 

Рада призначила Шмигаля віцепрем’єром – міністром розвитку громад та територій

Верховна Рада призначала Дениса Шмигаля віцепрем’єр-міністром України – міністром розвитку громад та територій України.

Ухвалення відповідної постанови № 2768 підтримали 278 народних депутатів при мінімально необхідних 226-ти, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Призначити Шмигаля Дениса Анатолійовича віцепрем’єр-міністром України — міністром розвитку громад та територій України”, — йдеться у документі.

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук заявив з парламентської трибуни: “Ось ця людина. Я її вам рекомендую та прошу призначити на посаду віцепрем’єр-міністра України – міністра розвитку громад та територій України. Чому? Дуже просто. Тому що ця людина прекрасно розуміє, як працює регіон, він є чудовим менеджером”.

Як повідомлялося, вранці 17 грудня Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендував Верховній Раді розглянути питання про звільнення Альони Бабак з посади міністра розвитку громад і територій України та підтримати її відставку. Причиною звільнення Бабак є особисте бажання.

Того ж дня профільний комітет рекомендував парламенту призначити Дениса Шмигаля віцепрем’єр-міністром — міністром розвитку громад і територій України.

Денис Шмигаль народився 15 жовтня 1975 року у Львові. Кандидат економічних наук. Був директором ДТЕК Бурштинська ТЕС, заступником генерального директора ПАТ «ДТЕК Західенерго». 1 серпня Президент України Володимир Зеленський призначив Шмигаля головою Івано-Франківської обласної державної адміністрації.

 

Рада звільнила Бабак з посади міністра розвитку громад та територій

Верховна Рада звільнила Альону Бабак з посади міністра розвитку громад та територій України.

Ухвалення відповідної постанови №2767 підтримали 266 народних депутатів при мінімально необхідних 226-ти, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Звільнити Бабак Альону Валеріївну з посади міністра розвитку громад та територій України”, — йдеться у документі.

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук з парламентської трибуни подякував міністру розвитку громад та територій України Альоні Бабак за роботу на цій посаді: “Я хотів би подякувати Альоні Валеріївні за ту важку роботу, яку вона робила протягом цих 4 місяців. Прошу її підтримати”.

Як повідомляв Укрінформ, 17 січня Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендував Раді розглянути питання про звільнення Альони Бабак з посади міністра розвитку громад і територій України та підтримати її відставку. Причиною звільнення Бабак є особисте бажання.

Альона Бабак була депутатом Верховної Ради VIII скликання, членом фракції “Самопоміч”. До набуття депутатських повноважень обіймала посаду директора та співзасновника ТОВ «Інститут місцевого розвитку». 29 серпня 2019 року була призначена міністром розвитку громад і територій України.

 

Бабак – будівельній “мафії”: Радіти на моїх кістках не вийде

Міністр розвитку громад та територій Альона Бабак наголосила, що після її звільнення, боротьба з корупцією в будівельній сфері триватиме.

Про це Бабак сказала у вівторок під час виступу у Верховній Ваді перед ухваленням рішення про її звільнення з посади, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Я попросила це слово для того, щоб сказати тим людям, яких я би назвала сьогодні “злопихателями” в будівельній сфері, які опутали її, як спрут і, думаю, хотіли би дуже радіти на моїх кістках після цього звільнення – не вийде”, – сказала Бабак.

Вона додала, що правоохронні органи розпочали системну боротьбу з тими, хто через “різні клани намагається розгойдати ситуацію як в Офісі Президента, так і в уряді, і спекулюють на цьому”.

“Правоохронні органи бачать те, що зараз через підставні організації намагаються звільняти людей в ДАБІ. Підставними я називаю сьогодні “кишенькові” громадські організації типу “Стоп свавілля”, “Громадська правда”, – сказала Бабак.

Урядовець наголосила, що її звільнення не означає, що Президент припинив боротьбу з корупцією в будівельній галузі, і вона триватиме: “Бійтеся – вам не буде місця в будівельній галузі!”.

Як повідомлялося, 17 грудня Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендував Верховній Раді розглянути питання про звільнення Альони Бабак з посади міністра розвитку громад і територій України та підтримати її відставку. Причиною звільнення Бабак є особисте бажання.

 

Соціолог Головаха відповів на слова депутатки про “діда”

Соціолог Євген Головаха, якого народна депутатка від “Слуги народу” Єлизавета Богуцька назвала “дідом” із позаминулого сторіччя, прокоментував скандальну історію.

Вчений висловив своє ставлення до ситуації в ефірі “Громадського радіо” – Укрінформ.

Зокрема, доктор філософських наук, професор, заступник директора Інституту соціології НАН України Євген Головаха заявив, не має образи з приводу того, що депутатка його не знала, бо він про неї “також не чув”. Проте зауважив, що слова Богуцької були неприємними для нього і побажав молодому поколінню пам’ятати про культуру спілкування.

“Для мене це неприємне, але, до речі, це другорядна справа. Тут тільки єдине – це рівень культури. Я б хотів наголосити на одній деталі — це полеміка. Полеміки можуть бути будь-якими – гарячими, завзятими, але ніколи не треба переходити на особистості. Особливо переходити на певні ознаки — за віком, статтю, етнічним походженням, станом здоров’я і так далі. Це вже у світі всі порядні люди давно зрозуміли. І минулим є саме ось такий підхід – коли людина каже, що “оцей дід стоїть і щось говорить”. Яка різниця – хто говорить? Бо важливо – що говорить… Така культура спілкування – з минулого. І про це я хочу наголосити – що можливо бути формально молодим за віком, а за культурою – бути у далекому минулому, у середньовіччі. І це треба, щоб люди розуміли – що це не залежить від віку…”, – наголосив Головаха.

Нагадаємо, народна депутатка Єлизавета Богуцька написала 31 січня пост у Facebook, де прокоментувала дискусію між міністром Кабінету міністрів Дмитром Дубілетом і Євгеном Головахою у студії “Свободи слова Савіка Шустера”. Зокрема, соціолог опонував міністру, заявляючи про необхідність проведення повноцінного перепису населення. Богуцька написала допис, використовуючи некоректні висловлювання щодо Головахи. Зокрема, вона натякала на нібито поважний вік професора. Згодом депутатка вибачилась.

 

На Закарпатті започаткували проєкт-антизраду про регіон

На Закарпатті стартував новий проєкт “Б’ютифул Карпати”, який презентуватиме на однойменному каналі в YouTube атракції регіону, як-от центр реабілітації ведмедів на Синевирі, а також історії успіху місцевих жителів.

Про це кореспонденту Укрінформу повідомив співзасновник ГО “Б’ютифул Карпати” Ярослав Світлик.

“З колегами в Ужгороді ми започаткували проєкт-антизраду по-закарпатськи, створили ГО “Б’ютифул Карпати” та на однойменному каналі в YouTube розповідатимемо історії про успішних горян-закарпатців, щоб зруйнувати шкідливі стереотипи про “депресивний регіон”, – сказав Світлик.

За його словами, дуже часто високопосадовці (від нардепів до міністрів), говорячи про Закарпаття і Карпати загалом, подають регіон стереотипно, до примітиву спрощено і дискримінаційно. Мовляв, тут одні заробітчани, лісоруби, вівчарі й контрабандисти.

“Насправді, це не так. У горах легко дихати і важко жити — але люди живуть. І працюють, зберігають та розвивають традиції, займаються улюбленою справою, створюють бізнес і дають роботу іншим. У Карпатах є чимало успішних людей і успішних історій. Це – наші теми”, – зауважив співзасновник ГО “Б’ютифул Карпати”.

На каналі вже вийшов перший відеоблог про Реабілітаційний центр бурого ведмедя у Синевирі й про те, як ідея рятувати ведмедів допомогла людям, давши поштовх до розвитку туризму в гірському районі.

Надалі планують створити влог про гуцульську бриндзю – перший український продукт із географічним зазначенням. Потім – про село Колочаву й креативні ідеї в туризмі. Згодом – про підприємство у Великому Бичкові, яке робить меблі для IKEA, та про форелеве господарство, яке на Міжгірщині створили вінничани. Загалом заплановано до двох десятків історій у першій фазі проєкту, яку підтримало Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

“Головне для нас – щоб люди, які хочуть жити і працювати вдома, але сумніваються і думають про заробітки за кордоном, побачили приклади своїх земляків. Вони також сумнівалися і вагалися, але спробували, і в них усе вийшло. Бо, як каже один із наших героїв, молодий рахівський вівчар Олексій Молдавчук: “Рідний край – то є рідний край”, – розповів Світлик.

У ГО “Б’ютифул Карпати” мають  надію, що позитивні мотивувальні історії у перспективі зацікавлять й українські телеканали.

 

Туристам покажуть 52 стилі життя в Карпатах

23.01.2020

В Івано-Франківську презентували транскордонний проєкт «52 стилі життя в Карпатах: відродження традиційних культур праці». Його мета – запропонувати туристам цікаво провести 52 вікенди в чотирьох країнах.

Про це в Івано-Франківську під час презентації розповіла експерт Туристичної асоціації Івано-Франківщини Лада Маланій, передає кореспондент Укрінформу.

«Проєкт цікавий тим, що демонструє повноцінне партнерство чотирьох транскордонних країн… Ідея про 52 вікенди отримала життя. Як провести вікенди, справа кожної людини. Можна просто вдома сидіти на дивані, а можна насолодитися тим, що відкриваєш для себе Карпати…Ми знаємо, який мають вигляд наші старі хати, як готувати кутю, як косити сіно, але пів світу цього не знає. Відкрити ці можливості для відпочивальників, ділитися інформацією про ці принади, відкривати забуті традиції як повноцінні туристичні продукти – це наше завдання в проєкті», – говорить Маланій.

За її словами, кожна з чотирьох країн – Україна, Угорщина, Румунія та Словаччина – береться створити свої 13 нових туристичних продуктів. Не виключено, що їх об’єднають в один, а кількість регіонів зростатиме. Так українська сторона, окрім гірських районів Прикарпаття, хоче долучити до проєкту цікавинки у Закарпатській області. Нині, зазначає експерт, пошуки лише розпочинаються, а всі відкриття – попереду.

«Насамперед маємо віднайти ці стилі життя, людей, які є носіями нематеріальної спадщини, й допомогти їм розвиватися – зробити усе, щоб ці надбання, інколи навіть архаїчні й такі, які можуть зникнути, стали повноцінним туристичним продуктом і конкурентоздатним», – зазначила Маланій.

На всіх людей, які долучаться до проєкту, чекає спеціальне навчання та обмін досвідом про роботу в туристичному бізнесі. Експерти припускають, це допоможе не лише вберегти українську спадщину, але й, в окремих випадках, затримати людей, які в пошуку роботи нині залишають свою країну.

Завершити свій проєкт про 52 стилі життя в Карпатах експерти хочуть міжнародним форумом транскордонного туризму, але до цього – обов’язково створити онлайнмузей, який і допоможе туристам знайти для себе цікаву мандрівку в гори на вікенд. Адже більшість людей, стверджують експерти, нині шукають собі відпочинок саме в інтернеті.

Відомо, що проєкт «52 стилі життя в Карпатах: відродження традиційних культур праці» триватиме до 2021 року. На його реалізацію українська сторона отримала з боку ЄС близько 260 тисяч євро.

 

Освітяни діаспори написали відкритого листа МОН та МЗС

Спілка українських освітян діаспори (СУОД) звернулася з відкритим листом до Міністерства освіти і науки та Міністерства закордонних справ України.

Відповідний лист опубліковано на сторінці СУОД у Facebook – Укрінформ.

Автори листа звертають увагу на важливість розвитку українського шкільництва в діаспорі, розповідають про негативні наслідки у разі ненадання державою достатньої уваги цьому питанню та запрошують представників МОН та МЗС до участі у Першому міжнародному форумі українських освітян діаспори, який відбудеться 27 лютого – 1 березня в італійському місті Єзі.

«Ми тішимось, що хтось в Україні планує гучні конґреси, з метою з’ясувати, що ж буде з українською мовою за кордоном через 50 років, у 2070. Але маємо застерегти, що якщо шкільництво в діаспорі не отримає підтримки, уже наступне покоління українців, наприклад, у Європі 2030, українською не заговорить», – йдеться у листі.

Зауважується, що педагоги українських шкіл за кордоном чинять чи не найбільший опір асиміляції українців за межами Батьківщини, роблячи усе, щоб українська мова, культура і традиції не зникли і не розчинились. Проте, за словами освітян, за майже 30 років незалежної України напрацювання цілого ряду українських інституцій, академічних та інших наукових закладів «так і лишилися паперово-теоретичними, зачасту зовсім без уяви про діаспорні реалії».

Зазначається, що українські школи, створені мігрантами останньої хвилі (30 років тому і пізніше), не мають ані належної матеріальної бази, ані програмно-методичного забезпечення. «Немає програм та підручників з української як іноземної для дітей, які могли б використовуватись у наших школах. Ніхто ніколи їх і не створював, та й спеціалістів таких в Україні не готують», – зауважують автори листа.

Як зазначається, зважаючи на це, українські освітяни за кордоном, які є високоосвіченими, дипломованими, мають наукові ступені, взялися за роботу на цьому напрямку. «Ми створюємо і адаптуємо підручники, ми започатковуємо нові програми, ми накопичили величезний практичний досвід», – розповіли педагоги закордону, зазначивши, що також створили свою професійну спілку і працюють над створенням власних наукових інституцій.

Водночас, освітяни наголошують, що не хочуть замикатися у своєму оточенні, і прагнуть отримувати нові знання, у тому числі, від науковців-теоретиків з України. «Саме тому ми скликаємо наш Перший міжнародний форум українських освітян діаспори «Підвищення рівня професійних компетентностей учителя української школи за кордоном» в італійському місті Єзі 27 лютого – 1 березня 2020. Ми самі обрали й запросили провідних спеціалістів з України, а наші досвідчені вчителі поділяться досвідом і напрацюваннями з директорами та педагогами закордонних шкіл майже з усього світу. Ми розглядаємо цю подію як знакову в новітній історії українського освітянства діаспори», – зазначають автори листа.

Вони запросили міністра освіти і науки Ганну Новосад та начальника Управління з питань закордонного українства та гуманітарного співробітництва МЗС України Ларису Дір відвідати зазначений форум, аби краще дізнатися про проблеми українського шкільництва за кордоном і про те, як освітяни діаспори планують їх вирішувати.

«Ми виховуємо і навчаємо в закордонні діток, які ідентифікують себе українцями, а Україну звуть історичною Батьківщиною. Так що і МЗС, і МОН є нашими профільними міністерствами. Ми і наші учні теж Ваші. Ми запрошуємо МЗС та МОН стати нашими партнерами та спонсорами. Найкраща і найефективніша допомога освітянам за межами України потрібна якраз напряму, без посередників. А ми, в свою чергу, запропонуємо програму розвитку української освіти і збереження української мови за кордоном. Бо ми є ті, хто має не тільки теоретичні знання про справу, а й практичний досвід», – зазначили автори листа.

Відкритий лист підписали голова правління СУОД Марина Буть (Італія) та Керівна група СУОД у складі українських педагогів з Австралії, Італії, Тунісу та Норвегії.

Прочитати повний текст листа можно тут.

Спілку українських освітян діаспори (СУОД, англ. The Union of Ukrainian Educators Abroad) було засновано в червні 2018 року, коли українські педагоги з різних країн світу уперше створили власне міжнародне професійне об’єднання. Як зазначалося, до створення СУОД не було установи чи організації, яка б опікувалася проблемами освітян діаспори.

Метою створення спілки було об’єднати українських вчителів для професійного спілкування, обміну досвідом та розробки стратегічних завдань розвитку української освіти за кордоном, представлення та захисту інтересів освітян діаспори.

 

WADA наполягає на публічному розгляді справи про “російський допінг”

Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA) вважає, що слухання щодо спору з Російським антидопінговим агентством (РУСАДА) мають бути публічними.

Відповідний запит WADA направило до Спортивного арбітражного суду в Лозанні, повідомляє “Радіо Свобода”. –  Укрінформ

На думку гендиректора WADA Олів’є Ніґґлі, відкриті слухання дозволять краще розуміти процес і ознайомитися з аргументами сторін.

Справа в тому, що розслідування, які проводить WADA щодо Росії, зокрема, останній випадок із маніпуляціями з допінговими пробами в московській лабораторії, викликали величезний інтерес у всьому світі. Днями WADA виявило маніпуляції зі 145 із 298 записів про допінг-проби з бази даних Московської антидопінгової лабораторії, які опинилися під підозрою. Глава відділу розслідувань WADA Гюнтер Юнгер запевнив, що всі 298 підозрілих записів будуть перевірені.

Нагадаємо, 9 грудня виконком WADA на чотири роки позбавив Росію права брати участь у міжнародних змаганнях. Причиною стали масштабні допінгові порушення в російському спорті, включно зі спробами внести зміни в базу даних Московської антидопінгової лабораторії.

9 січня WADA звернулося до Спортивного арбітражного суду в Лозанні з позовом щодо Російського антидопінгового агентства.

Допінговий скандал у російському спорті триває вже кілька років. 2015 року WADA відкликало повну акредитацію Московської лабораторії після викриття російської державної допінг-програми. У травні 2016-го ліцензію частково повернули. Однак 22 січня 2020 року WADA знову призупинило ліцензію московської лабораторії після того, як експерти агентства виявили маніпуляції з деякими даними, витягнутими з лабораторії в січні 2019 року.

Російська влада заперечує, що допінгова програма існувала на державному рівні.

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 1 046

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua