Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 08.10.2019

Інформдень: 08.10.2019

ФСБ понад годину допитувала правозахисника Джеппарова

Затриманого напередодні ввечері при в’їзді в окупований Крим правозахисника Абдурешита Джеппарова більше як годину допитували співробітники ФСБ, цікавлячись його “поглядами і світоглядом”.

Про це в Facebook із посиланням на адвоката Маммета Мамбетова повідомляє телеканал ATR – Укрінформ.

«Ставили багато різних запитань різного характеру: і побутові, і питання, що стосуються його поглядів і світогляду. Подібні випадки вже були, за останній рік Абдурешита Джеппарова вже неодноразово затримували і також вели до вагончика, ставили багато різних запитань», – розповів Мамбетов.

Напередодні ввечері, 7 жовтня, під час перетину адмінкордону з окупованим Росією Кримом на КПВВ «Армянськ» співробітники ФСБ затримали і більше ніж годину утримували Абдурешита Джеппарова – кримськотатарського правозахисника, активіста національного руху кримських татар. Пізніше його відпустили.

Як повідомляв Укрінформ, 27 вересня 2014 року біля кримськотатарського селища Сари-Су в Білогірському районі російські спецслужби викрали сина і племінника Абдурешита Джеппарова – Ісляма Джеппарова і Джевдета Іслямова. Силовики були на чорному авто з тонованим склом, вони схопили хлопців, коли ті йшли тротуаром уздовж дороги. У Криму оголосили в розшук зниклих кримських татар, однак про їх місцезнаходження нічого невідомо. Викрадення сина і племінника Абдурешита Джеппарова розслідують також в Україні – кримінальне провадження відкрито прокуратурою Автономної Республіки Крим.

 

Росія досі не пустила місію ООН в окупований Крим

В окупованому Росією Криму кількість обшуків і рейдів проти кримських татар збільшилася вдвічі порівняно з першим півріччям 2018 року.

Про це інформує прокуратура Автономної Республіки Крим, посилаючись на виступ під час зустрічі з представниками прокуратури голови Моніторингової місії ООН Матільди Богнер.

“У доповіді відзначають, що кількість обшуків і рейдів проти кримських татар в окупованому Криму за перше півріччя 2019 року подвоїлася, у порівняні з першим півріччям 2018 року. Російська влада продовжує вивозити затриманих осіб на територію Російської Федерації, та звинувачує людей в екстремізмі за пости у соцмережах, оприлюднені ще до окупації півострова”, – йдеться у повідомленні – Укрінформ.

Крім того, Богнер зазначила, що місія не може належним чином працювати на окупованих територіях, оскільки “Російська Федерація, як окупаційна влада, досі не надала Місії доступу до півострова, як це передбачено резолюціями Генеральної Асамблеї ООН щодо територіальної цілісності України”.

Нова доповідь щодо ситуації з правами людини охоплює період з 16 травня по 15 серпня 2019 року, уточнили в прокуратурі.

 

Чубаров розкритикував висловлювання Сайдіка у питанні Криму

Спецпредставник голови ОБСЄ в Україні та в Тристоронній контактній групі з врегулювання на Донбасі Мартін Сайдік “дозволив собі суб’єктивні історичні екскурси, що виправдовують спробу незаконної анексії Росією Криму”. Про це в Facebook написав голова Меджлісу кримських татар Рефат Чубаров, коментуючи виступ Сайдіка на форумі Salzburg Europe Summit в Австрії, передає УНН із посиланням на Радіо Свобода.

“Мартін Сайдік на міжнародному форумі в Зальцбурзі не тільки відмовився висловлювати свою позицію щодо незаконної анексії Росією Криму, але при цьому дозволив собі суб’єктивні історичні екскурси, що виправдовують спробу незаконної анексії Росією Криму. Для мене очевидно, що Мартін Сайдік свідомо нехтує всіма принципами, що містяться в Гельсінському Заключному Акті та якими держави — учасниці ОБСЄ мають керуватися у взаємних відносинах”, — написав Чубаров.

За словами Чубарова, з якою б “формулою” Україна не виходила на міжнародні переговори із Росією, разом із такими посередниками, як Мартін Сайдік, Київ чекає поразка.

Голова Меджлісу вважає, що Києву слід вимагати негайного відкликання чинним головою ОБСЄ Мартіна Сайдіка від виконання ним повноважень Спецпредставника голови ОБСЄ в Україні та Тристоронньої контактній групі з врегулювання на Донбасі.

Як зазначає Радіо Свобода, раніше на форумі в Австрії Сайдік відмовився висловлювати свою позицію щодо незаконної анексії Росією Криму та сказав, що коли він буде на пенсії тоді він буде “вільною людиною” і зможе коментувати тему Криму.

Після цього, як зазначає видання, Сайдік ще раз взяв слово, щоб додати “об’єктивності” у кримське питання. Зокрема, Сайдік сказав, що хоч і не говорить про Крим, але присутнім варто знати, що за часів СРСР півострів близько 30 років перебував “у складі Російської Федерації”, потім 37 років — з 1954 року по 1991 рік — у складі Української РСР, а “до цього була Російська імперія”.

Присутній на форумі посол України в Австрії Олександр Щерба висловив здивування з приводу такої позиції Сайдіка.

 

Сенцов дав свідчення для Моніторингової місії ООН з прав людини

Звільнений політв’язень Кремля, режисер із Криму Олег Сенцов дав свідчення для Моніторингової місії ООН з прав людини.

Про це йдеться у повідомленні на сторінці місії у Facebook – Укрінформ.

“Олег Сенцов прийшов до нас в офіс… Ми говорили про його тримання під вартою та ув’язнення в Криму та Російській Федерації. Протягом цих років ми підтримували зв’язок із адвокатом Сенцова та аналізували судові рішення в його справі. Для нас було вкрай важливим зустрітися із Олегом особисто, аби задокументувати порушення прав людини в його справі”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, Сенцов наголосив, що робить все можливе для допомоги людям, які залишаються за ґратами. “Хто краще знає, через що вони проходять?” – додав режисер.

“Як завжди, інформація, отримана під час інтерв’ю, буде використана для аналізу ситуації з правами людини в Криму, підготовки публічних доповідей та адвокації для притягнення винних до відповідальності”, – йдеться також у повідомленні.

У Моніторинговій місії ООН з прав людини також поінформували, що мають намір провести інтерв’ю з усіма затриманими, які були звільнені 7 вересня 2019 року.

Як повідомляв Укрінформ, Олег Сенцов – український кінорежисер, сценарист, письменник. Лауреат Премії імені Андрія Сахарова за свободу думки, Премії Американського ПЕН імені Барбари Голдсміт “Свобода писати”, Національної премії України імені Т. Шевченка.

Був незаконно ув’язнений Російською Федерацією з травня 2014 року і засуджений російським судом до 20 років позбавлення волі. Після понад 5 років ув’язнення – 7 вересня 2019 року – він був звільнений в рамках обміну утримуваними особами з РФ і повернувся в Україну.

 

Україна має відновити контроль над кордоном з РФ до виборів на Донбасі – Брок

До проведення місцевих виборів на території ОРДЛО, окрім іншого, має відбутися відновлення Україною контролю над нині непідконтрольною ділянкою українсько-російського кордону на Донбасі.

Про це в ексклюзивному коментарі власному кореспонденту Укрінформу заявив радник президента Єврокомісії з питань України Ельмар Брок на полях міжнародного форуму Salzburg Europe Summit в австрійському Зальцбурзі.

“У якій саме послідовності це має робитися – це вже мають вирішувати сторони, що домовляються, і передусім, сама Україна. Я тут не можу давати якісь поради. Але, на мою думку, це має відбуватися у тій послідовності, яка дозволить створити передумови для проведення виборів, як то: вільний доступ до ЗМІ, реалізація права голосування для переміщених осіб тощо. Але також, я вважаю, однією з головних передумов має стати відновлення Україною контролю над українсько-російським кордоном”, – заявив Брок, коментуючи питання про послідовність кроків, необхідних для імплементації “формули Штайнмаєра”.

Радник президента Єврокомісії з питань України також наголосив на тому, що послідовність цих кроків Україна має вирішувати сама.

“Все потрібно робити крок за кроком. Якщо сторони перекладатимуть відповідальність одна на одну, то це буде глухий кут. Має бути простір для маневру, і робити все – крок за кроком. Але послідовність цих кроків Україна має вирішувати сама”, – заявив він.

Окремо Брок вказав, що необхідно, щоб Росія припинила відправляти свої війська та техніку на Донбас.

Будь-які ж переговори між сторонами щодо врегулювання конфлікту мають лише вітатися, додав європейський дипломат.

Як повідомляв Укрінформ, президент України Володимир Зеленський 1 жовтня заявив, що Україна погодила текст “формули Штайнмаєра”. За його словами, вона передбачає схвалення в Україні тимчасового закону про особливий статус Донбасу, який стане постійним за умови, якщо ОБСЄ визнає місцеві вибори на цих територіях, які мають пройти за українським законодавством, демократичними.

 

“Формула Штайнмаєра” може бути відправною точкою у реалізації “Мінська” — ОБСЄ

Парламентська асамблея ОБСЄ, твердо відстоюючи захист територіальної цілісності та суверенітету України, вітає останні ініціативи РФ та України з узгодження тексту “формули Штайнмаєра”, що може бути корисним в реалізації Мінських домовленостей.

Про це йдеться у заяві президента Парламентської асамблеї ОБСЄ Георгія Церетелі – Укрінформ.

“Конфлікт не може бути врегульований військовими засобами. Єдиним способом полегшити людські страждання на Сході України, особливо на тлі наближення зими, є покроковий підхід. Попри потребу деяких подальших роз’яснень та уточнень, так звана формула Штайнмаєра могла б стати реальною відправною точкою в досягненні прогресу з реалізації Мінських домовленостей”, – заявив Церетелі.

За його словами, слід опиратися на цей імпульс, який надає затвердження тексту “формули Штайнмаєра”, та забезпечити повне виконання Мінських угод.

Церетелі також додав, що ПА ОБСЄ готова, в разі необхідності, зробити свій внесок у проведення виборів на Донбасі, в разі досягнення домовленості щодо їх проведення.

Як повідомляв Укрінформ, Президент України Володимир Зеленський 1 жовтня заявив, що Україна погодила текст “формули Штайнмаєра”. За його словами, вона передбачає схвалення в Україні тимчасового закону про особливий статус Донбасу, який стане постійним за умови, якщо ОБСЄ визнає місцеві вибори на цих територіях, які мають пройти за українським законодавством, демократичними.

 

Представництво НАТО в Україні підтримало “формулу Штайнмаєра”

У Представництві НАТО в Україні підтримали зусилля, спрямовані на виконання Мінських угод, включно з розведенням військ та погодженням “формули Штайнмаєра”.

Про це заявив голова Представництва НАТО в Україні Александер Вінніков під час брифінгу у Сєвєродонецьку Луганської області, повідомляє hromadske – Укрінформ.

“НАТО повністю підтримує виконання Мінських угод всіма сторонами. Також ми відмітили, що минулого тижня відбулось погодження “формули Штайнмаєра” у Тристоронній контактній групі. Це може привести до повної імплементації Мінських угод”, – заявив голова Представництва НАТО в Україні.

Він також зазначив, що в НАТО закликають Росію “у повному обсязі виконати свої зобов’язання”.

“Ми підтримуємо всі зусилля, які спрямовані на зменшення напруженості та можуть сприяти повному виконанню угод, оскільки це єдиний шлях до політичного врегулювання”, – додав Вінніков.

Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський 1 жовтня заявив, що Україна узгодила текст “формули Штайнмаєра” та домовилася про розведення сил біля Золотого та Петрівського на Донбасі.

За словами глави держави, ця формула передбачає ухвалення в Україні тимчасового закону про особливий статус Донбасу, який стане постійним за умови, що ОБСЄ визнає місцеві вибори на цих територіях демократичними.

Водночас ряд українських партій, активісти та громадські діячі виступили з різкою критикою можливості підписання цього плану На їхню думку, спочатку має бути виконана частина Мінських угод, яка стосується сфери безпеки. Тобто, виведення військ і відновлення контролю України над кордоном мають передувати виборам і визначенню статусу Донбасу.

У неділю, 6 жовтня, в багатьох містах України, зокрема у Києві, Вінниці, Львові, Харкові, Ужгороді, проходили акції проти підписання українською владою “формули Штайнмаєра” щодо Донбасу. У столиці, за даними поліції, участь у віче взяли близько 10 тисяч осіб.

Учасники акції виступили проти дій влади, які можуть призвести до капітуляції України перед Росією, зокрема, через реалізацію “формули Штайнмаєра”, надання “особливого статусу” для Донбасу, відведення українських військ від лінії розмежування.

Тим часом заплановане на 7 жовтня розведення військ біля Золотого і Петрівського не відбулося через обстріли з боку окупантів.

 

Україна зацікавилися досвідом Хорватії з реінтеграції окупованих територій

Заступниця Голови Верховної Ради Олена Кондратюк у день незалежності Республіки Хорватія провела зустріч з Надзвичайним і Повноважним Послом цієї держави в Україні Аніцою Джамич.

Про це повідомляє інформаційне управління апарату парламенту – Укрінформ.

Зазначається, що віцеспікерка українського парламенту подякувала Аніці Джамич за послідовну підтримку України з боку Республіки Хорватія у складний для нашої держави період протистояння агресору, боротьби за відновлення свого суверенітету і територіальної цілісності.

«Республіка Хорватія і дружній хорватський народ є яскравим прикладом самовідданої боротьби за свою свободу і гідність. Ми готові переймати ваш досвід у багатьох питаннях відновлення державного суверенітету, мирної реінтеграції окупованих та анексованих територій, повернення біженців, розмінування, гуманітарної допомоги», – підкреслила Кондратюк.

Сторони обговорили подальше втілення затвердженої парламентом Хорватії Національної стратегії співробітництва з розвитку та гуманітарної допомоги на період 2015-2020 років, якою передбачене надання гуманітарної допомоги Україні. При цьому Кондратюк висловила послу прохання прийняти ще в цьому році групу українських воїнів на реабілітацію в Хорватії.

У ході зустрічі віцеспікерка наголосила на важливості активізації українсько-хорватського міжпарламентського співробітництва, продовженні діалогу на рівні керівництва парламентів, взаємодії парламентських груп дружби.

У контексті майбутнього головуванням Республіки Хорватія в Європейському Союзі, Аніца Джамич запевнила заступницю Голови Верховної Ради в подальшій підтримці України в питаннях її інтеграції до ЄС та НАТО, реалізації конкретних проєктів, зокрема, освітніх. У свою чергу, Олена Кондратюк порушила перед Послом питання правового і соціального захисту українських трудових мігрантів, які легально працюють в країнах Євросоюзу.

Однією з тем, які обговорювалися, став також обмін досвідом у питаннях гендерної справедливості, рівного представництва, можливостей, оплати праці жінок і чоловіків.

 

У ПА ОБСЄ заявили про необхідність роз’яснень та уточнень щодо формули Штайнмайєра

Голова Парламентської асамблеї ОБСЄ Джордж Церетелі, підкреслюючи тверду позицію, яку Асамблея відстоює на захист територіальної цілісності і суверенітету України, вітав недавні ініціативи Російської Федерації і України за погодженням дорожньої карти для реалізації Мінських угод. Про це йдеться в заяві, опублікованій сьогодні на сайті асамблеї, передає УНН.

“Конфлікт не буде врегульовано військовим шляхом. Єдиний спосіб полегшити страждання людей на сході України, особливо в світлі наближення зими – це поетапний підхід. Незважаючи на необхідність додаткових роз’яснень і уточнень, так звана “формула Штайнмайєра” могла б забезпечити таку реальну відправну точку для досягнення прогресу в реалізації Мінських угод. Минулого тижня члени Тристоронньої контактної групи в Мінську затвердили текст формули для застосування в українському законодавстві, узгоджений політичними радниками в нормандському форматі. Ми повинні використовувати цей імпульс”, – сказав Церетелі.

Він повторив те, що сказав минулого тижня в своїй вступній промові на осінній зустрічі ПА ОБСЄ в Марракеші.

“Після п’яти років кровопролиття всі кроки, які можуть принести міцний мир, вітаються, і тому ми знову закликаємо до повного виконання Мінських угод”, – заявив глава ПА ОБСЄ у Марракеші.

Він додав, що ПА ОБСЄ як і раніше готова внести свій вклад, наприклад, після того, як буде досягнута домовленість про те, що попередні умови для проведення місцевих виборів, відповідно до зобов’язань ОБСЄ, виконані. Тим часом суворе дотримання припинення вогню, подальше розведення військ і продовження ремонтних робіт на критично важливій інфраструктурі є ключовими, сказав президент Церетелі.

Нагадаємо, 1 жовтня в Мінську на засіданні Тристоронньої контактної групи по врегулюванню ситуації на Донбасі українська сторона відповіла на лист спецпредставника ОБСЄ в Тристоронній контактній групі Мартіна Сайдіка, що погоджує текст формули Штайнмайєра.

Після цього під Офісом Президента два дні поспіль проходили акції протесту. Напередодні активісти створили рух опору капітуляції і скликають віче на Майдані в Києві.

 

Хомчак про розведення військ на Донбасі: ЗСУ повернуться на позиції 2016 року

Заплановане розведення сил і засобів в районі Петрівського і Золотого має відбутися дзеркально на відстань один кілометр від лінії зіткнення в обидві сторони. Нові позиції українських військових будуть там, де були у 2016 році.

Про це заявив начальник Генерального штабу – Головнокомандувач Збройних Сил України Руслан Хомчак, відповідаючи на питання журналістів щодо запланованого розведення сил і засобів в районі Петрівського і Золотого, повідомляє пресслужба Міноборони – Укрінформ.

“Нові позиції українських військових будуть там, де вони були у 2016 році, коли вперше відбулося розведення сил у згаданому районі, – сказав Хомчак. – Підрозділи Збройних Сил України і надалі повністю контролюватимуть ситуацію”.

Також він додав, що розведення військ має відбутися дзеркально на відстань один кілометр від лінії зіткнення в обидві сторони.

Водночас міністр оборони Андрій Загороднюк вкотре наголосив, що відведення зможе розпочатися виключно тоді, коли російсько-окупаційні війська припинять вогонь у згаданих районах та дотримуватимуться режиму тиші упродовж щонайменше семи діб. Міністр також зазначив, що після завершення процесу розведення, завдання щодо контролю за демілітаризованою зоною покладатиметься на працівників Національної поліції України.

Як підкреслив Загороднюк, українські військові відійдуть на відстань, яка дозволить у випадку порушення домовленостей російсько-окупаційними військами одразу повернутися назад.

“Для цього створено усі передумови, розроблено відповідний план з урахуванням саме такої ситуації”, – зазначив міністр і додав, що координати місць розведення є у Мінських угодах, їх було нанесено ще у 2014 році.

Як повідомлялося, 7 жовтня міністр оборони України Андрій Загороднюк, начальник Генерального штабу Руслан Хомчак, заступник керівника Нацполіції України Вадим Троян, голови Луганської та Донецької ОДА, а також представники української сторони Спільного центру з контролю та координації припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін відвідали з робочою поїздкою смт Станиця Луганська, де в рамках досягнутих домовленостей відбулося розведення сил і засобів та наразі триває процес демонтажу інженерних споруд.

Учасники робочої групи оглянули хід будівництва мосту поблизу Станиці Луганської, проінспектували перебіг робіт з демонтажу інженерних споруд та поспілкувалися з військовими і представниками ЗМІ.

 

У Мінветеранів працюють над церемоніалом поховання полеглих на Донбасі військових- УНІАН

Військові поховання мають бути належно облаштовані та стати частиною національно-патріотичного виховання, впевнені у міністерстві. Один з пріоритетних напрямків Мінветеранів – це пам’ять полеглих захисників / фото facebook.com/ovkChe Міністерство у справах ветеранів має намір закріпити на законодавчому рівні церемоніал поховання українських військовослужбовців, полеглих під час бойових дій на Донбасі.

Як інформує прес-служба Мінветеранів, про це повідомила міністр у справах ветеранів Оксана Коляда під час поїздки на Луганщину. Зокрема, разом з ветеранами вона відвідала кладовище в Старобільську, де наразі поховані 17 українських захисників. У Мінветеранів зазначають, що військові поховання мають бути належно облаштовані та стати частиною національно-патріотичного виховання. Читайте також Уряд наступного року збільшить витрати на оборону – Гончарук “Один з пріоритетних напрямків Мінветеранів – це вшанування пам’яті полеглих захисників, ми маємо розробити програму та затвердити церемоніал поховання, це стосується як великих військових кладовищ, так і окремих могил.

Церемоніал має бути закріплений на законодавчому рівні. І над цим зараз працює наш профільний заступник міністра Олександр Терещенко”, – сказала Коляда. Також у Мінветеранів розповіли, що перших військових тут, поруч із міським кладовищем, поховали восени 2014 року, всіх – як тимчасово невстановлених. “Згодом більшість, після експертизи ДНК, були встановлені та перепоховані. Разом з тим, з‘явились нові могили.

Наразі тут знаходиться 17 могил, 12 з них досі вважаються тимчасово невстановленими”, – сказав член Ради ветеранів при міністерстві Володимир Правенький. Читайте також Як буде працювати перший центр психічного здоров’я та реабілітації ветеранів

Серед похованих на кладовищі в Старобільську – тимчасово невстановлений воїн, який загинув під час бою 5 вересня 2014 року в районі селища Весела гора на околиці Луганщини, коли бойовики влаштували засідку. Хлопець з Луганська, який виїхав з окупованого міста, прихопивши сім‘ю, записався до військкомату та вже в складі Збройних сил пішов відвойовувати рідне місто, але в 2014-му загинув. Місцевий хлопчина, чия мрія здійснилась, він став морпіхом і якого поцілив ворожий снайпер у 2017 році. Наразі територія, на якій розташовані поховання військових, офіційно не є територією кладовища, земля належить лісгоспу. Крім того, облаштування могил, хрестів, догляд за ними всі ці роки лежить на плечах самих ветеранів та волонтерів. Разом з тим, їхніми силами тут вже почали встановлювати капличку. Міністр взяла на особистий контроль питання передачі земельної ділянки до власності громади та відповідного облаштування кладовища.

 

На оборону та безпеку у бюджеті запланували рекордні 5,4% ВВП – Маркарова

Видатки на сферу національної безпеки й оборони у проєкті державного бюджету на 2020 рік закладено на рівні 245,8 млрд грн або 5,4% від ВВП, і це найбільша сума, яка виділялась за всі роки.

Про це на брифінгу в Кабміні щодо фінансування оборони сказала міністр фінансів України Оксана Маркарова – Укрінформ.

“Весь бюджет на безпеку та оборону – це 245,8 млрд грн, це 5,4% від ВВП. 136,6 млрд грн це те, що ми почули як позицію Президента і це 3% на безпосередньо Міністерство оборони. Це буде найбільша цифра, яка виділялась за всі роки саме безпосередньо на оборону“, – сказала Маркарова.

Як запевнив Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук, влада не планує у жодному разі зменшувати фінансування оборонної сфери.

Прикро, наголосив Прем’єр, що окремі люди поширюють фейки про начебто зменшення фінансування або навіть про плани щодо капітуляції.

“Але ми, як уряд, будемо намагатися розвіювати ці фейки, пояснювати, щоб у людей було чітке розуміння того, що держава про жодну зраду, про жодні капітуляції навіть не думає. Ми маємо намір через економічне зростання ставати сильнішими, і як держава, інвестувати усе більше і більше у нашу обороноздатність”, – зазначив Гончарук.

Як повідомлялося, уряд 15 вересня подав на розгляд Верховної Ради проєкт закону про бюджет на 2020 рік. У документі на сферу національної безпеки та оборону разом уряд передбачив 245,8 млрд грн, що на 33,8 млрд грн більше, ніж у 2019.

 

Загороднюк заперечує, що оборонний бюджет-2020 зменшиться

Інформація про зменшення в держбюджеті на 2020 рік фінансування на оборону країни не відповідає дійсності. Навпаки, оборонний бюджет у наступному році зросте.

Про це заявив міністр оборони Андрій Загороднюк під час брифінгу в рамках XVI Міжнародної спеціалізованої виставки “Зброя та безпека – 2019”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Зараз пресою розповсюджується інформація, що начебто зменшено бюджет на озброєння, зменшено бюджет на Міністерство оборони. Це не так, він, до речі, збільшений. Просто цей процес (формування бюджету – ред.) добігає завершення, і я думаю, що всі будуть задоволені результатом”, – запевнив міністр.

Як повідомлялося, уряд 15 вересня подав на розгляд Верховної Ради проєкт закону про бюджет на 2020 рік. У документі на сферу національної безпеки та оборону разом уряд передбачив 245,8 млрд грн, що на 33,8 млрд грн більше, ніж у 2019 році.

 

Зброя та безпека-2019: Загороднюк “придивляється” до новітньої техніки для ЗСУ

У Збройних силах України спостерігається недостатня кількість сучасного озброєння, однак, фокус на новітні зразки, які з’являються на ринку озброєнь, допоможе армії вийти на новий рівень.

Про це міністр оборони Андрій Загороднюк заявив під час брифінгу в рамках XVI Міжнародної спеціалізованої виставки “Зброя та безпека ‑ 2019”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Відсоток нової техніки не є такий, який нам підходить за нашими планами, і тут (на виставці – ред.) знаходяться ті, які нам допоможуть виправити ситуацію. Особливо ми будемо дивитись на технологічні зразки, які допоможуть нам вийти на новий рівень технологій. На цьому буде особливий фокус. І ми будемо дивитись, як на державні підприємства, так і на приватні”, – наголосив Загороднюк.

Цьогорічна виставка “Зброя та безпека ‑ 2019” триватиме Києві з 8 до 11 жовтня 2019 року та має поглибити військову та військово‑технічну співпрацю вітчизняної оборонної промисловості із зарубіжними країнами‑партнерами.

У виставці беруть участь понад 370 учасників, з них – 48 іноземних із 16 країн світу. Зокрема, за США, Польщі, Данії, Фінляндії, Бельгії, Білорусі, Австрії, Чехії, Туреччини, Німеччини, Італії, Латвії, Хорватії, Ізраїлю, Китаю, Казахстану. Національними павільйонами цьогоріч представлені США (9 компаній), Польща (5 компаній), Туреччина (14 компаній) і Чехія (3 компанії). Серед українських учасників можна побачити 36 підприємств, які ходять до складу Державного концерну “Укроборонпром”, 23 підприємства ГО “Ліга оборонних підприємств України”, два підприємства Державного космічного агентства України та ще понад 130 державних і приватних підприємств.

Як розповіли організатори виставки, захід проводиться у форматі двох основних розділів: Озброєння та техніка для армії і правоохоронних органів та Зброя для цивільного населення.

У рамках військової частини виставки гості можуть ознайомитись з такими сегментами: Озброєння і засоби індивідуальної екіпіровки солдата на полі бою; Техніка та озброєння Сухопутних військ; Озброєння і екіпірування правоохоронних органів; Засоби забезпечення прикордонного контролю; Військова авіація.

Цивільна частина експозиції традиційно представлена найрізноманітнішим асортиментом мисливської, спортивної, історичної та холодної зброї, товарів тактичного призначення, для полювання і активного відпочинку.

Як повідомлялось, минулого року у виставці “Зброя та безпека‑2018” взяли участь 346 підприємств, в тому числі 34 іноземні компанії з 14 країн світу (Польща, Чехія, Туреччина, Китай, Італія, ОАЕ, США, Німеччина, Люксембург, Хорватія, Австрія, Казахстан, Данія, Латвія).

Виставку відвідало близько 24 000 спеціалістів, в т.ч. представники іноземних компаній з 46 країн світу. Найбільше відвідало виставку спеціалістів з Туреччини, Польщі, Великої Британії, Литви, Китаю, Німеччини, США та ОАЕ. В цілому експозиції розмістилися на площі більше 30 000 кв.м, з них 27 000 кв.м у трьох павільйонах та більше 3 000 кв.м на відкритих майданчиках.

 

Загороднюк запевняє, що пільги військовим не скасують

Міністр оборони Андрій Загороднюк виключає скасування пільг військовослужбовцям Збройних сил України.

Про це повідомляє пресслужба Міноборони – Укрінформ.

“Позиція уряду абсолютно чітка: пільги ніхто не скасовуватиме, вони залишаться”, – наголосив Загороднюк.

Він також відзначив, що бюджет Міноборони наступного року буде найбільшим бюджетом в історії.

«Бюджет Міноборони у наступному році становитиме 3 відсотки від ВВП. Це 136,6 мільярдів гривень, що є найбільшим бюджетом в історії, який виділятиметься на оборону. Ця сума набагато більша, ніж у поточному році. Цьогоріч бюджет військового відомства становить майже 103 мільярди гривень», – зазначив міністр.

За словами Загороднюка, пріоритетним напрямком для оборонного відомства є зміцнення обороноздатності, зокрема, оновлення військової техніки, озброєння, а також відновлення критичної інфраструктури.

Він зазначив, що Міністерство оборони України продовжує роботу з урядом, Радою національної безпеки і оборони України щодо організації цього процесу і вже найближчим часом громадськість буде поінформовано про розподіл зазначеного бюджету, виділеного на оборону.

“Є програма уряду, там є належне місце для Міністерства оборони. Зараз ми проробляємо саму програму міністерства та план роботи, який ми озвучимо у відповідний термін. Всі абсолютно чітко розуміють, що оборона – це пріоритетне завдання, і в уряді, і в Офісі Президента, і у Верховній Раді немає жодних сумнівів з цього приводу”, – зазначив глава військового відомства.

Як повідомлялося, на початку жовтня голова Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, народний депутат від партії “Слуга народу” Галина Третьякова заявила про необхідність скасувати пільги і соціальні виплати учасникам бойових дій, якщо вони служили за контрактом.

“Ми за аудит держави в цілому, зокрема пільг та соціальних виплат, які нині надають військовослужбовцям. Слід передивитися і перелік пільговиків. Якщо це був контракт, і людина свідомо йшла на отримання високого грошового забезпечення, продавала свою найману силу для того, щоб захищати країну, – це був його вибір і тільки так”, – заявила Третьякова.

 

На виставці “Зброя та безпека-2019” презентували макет гіперзвукової ракети

Конструкторське бюро “Південне” на виставці “Зброя та безпека-2019” у Києві презентувало макети надзвукової авіаційної керованої ракети “Блискавка”, трьох ракет-носіїв та космічного апарату дистанційного зондування Землі.

Про це повідомляє пресслужба КБ “Південне” – Укрінформ.

“Конструкторське бюро “Південне” на цьогорічній виставці презентувало стенд з новітніми перспективними розробками аерокосмічного напрямку, зокрема макет надзвукової авіаційної керованої ракети “Блискавка”, макет реактивного снаряду “Тайфун-1”, макети РН “Циклон-1М”, “Циклон-4М”, “Антарес”, космічного апарату дистанційного зондування Землі “YuzhSat”, деталі та зразки РКТ, виготовлені з використанням адитивних і перспективних технологій”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, виставка “Зброя та безпека – 2019” триватиме Києві з 8 до 11 жовтня 2019 року. В ній беруть участь понад 370 учасників, з них 48 – іноземних із 16 країн світу (США, Польщі, Данії, Фінляндії, Бельгії, Білорусі, Австрії, Чехії, Туреччини, Німеччини, Італії, Латвії, Хорватії, Ізраїлю, Китаю, Казахстану).

На виставці національними павільйонами представлені США (9 компаній), Польща (5 компаній), Туреччина (14 компаній) і Чехія (3 компанії). Серед українських учасників – 36 підприємств, які входять до складу Державного концерну “Укроборонпром”, 23 підприємства ГО “Ліга оборонних підприємств України”, два підприємства Державного космічного агентства України та ще понад 130 державних і приватних підприємств.

 

На корветах для армії “наварили” майже 85 мільйонів – ГПУ відкрила справу

Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу щодо можливих зловживань під час будівництва корветів для потреб Військово-морських сил України.

Про це інформує пресслужба Генпрокуратури – Укрінформ.

“За підсумками аудиту використання бюджетних коштів Міністерством оборони за державним оборонним замовленням, 7 жовтня 2019 року головний військовий прокурор розпочав кримінальне провадження за фактами можливого зловживання службовими особами оборонного відомства, що призвело до втрати 84,5 млн грн бюджетних коштів, під час виконання Державної програми створення та закупівлі корабля класу «корвет»”, – йдеться у повідомленні.

Попередньо факти зловживання оцінено як такі, які містять ознаки правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 ККУ (зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки).

Проведення досудового розслідування доручено Національному антикорупційному бюро.

 

Чому Україна не закрила небо: Нідерланди проведуть додаткове розслідування щодо МН17

Парламент Нідерландів підтримав пропозицію CDA (Християнсько-демократична партія) щодо додаткового розслідування, яке має бути зосереджене на обставинах незакриття повітряного простору над східною Україною на момент збиття рейсу МН17.

Рішення було прийнято одноголосно, повідомляє кореспондент Укрінформу в Гаазі.

“Пропозицію щодо подальшого розслідування того факту, що не був закритий повітряний простір над Україною щойно було прийнято одноголосно”, – написав у Twitter депутат від CDA Кріс ван Дам.

Як повідомляв Укрінформ, минулого тижня під час пленарних дебатів з питаннь розслідування катастрофи МН17 депутати Палати представників знову порушили питання щодо відповідальності України за незакриття повітряного простору на момент збиття МН17.

Міністр закордонних справ Нідерландів Стеф Блок повторив офіційну позицію уряду про відсутність обгрунтованих юридичних доказів для притягнення України до відповідальності, та заявив, що уряд не бачить причин для нового розслідування щодо цього питання. Водночас, депутати Палати представників, посилаючись на висновки дослідження Нідерландської Ради безпеки 2015 року, наполягали, щоб уряд провів “інвентаризацію можливостей щодо найбільш повного розслідування фактів” незакриття Україною повітряного простору.

Посол України в Нідерландах Всеволод Ченцов висловив розчарування тим, що навколо цього питання знову відбуваються спекуляції, які відволікають увагу від реального розслідування та пошуку винних у збитті МН17.

Він також наголосив, що Україна тісно співпрацювала з Нідерландами у розслідуванні збиття МН17 протягом останніх 5 років та надавала усю вичерпну інформацію, у тому числі з питання незакриття повітряного простору.

Пасажирський Boeing-777 “Малайзійських авіаліній”, що виконував рейс МН17 з Амстердама до Куала-Лумпур, був збитий збройними силами РФ на окупованому Донбасі 17 липня 2014 року. На борту авіалайнера перебували 283 пасажири та 15 членів екіпажу, всі вони загинули.

Міжнародна слідча група повідомила, що літак був збитий із зенітно-ракетного комплексу “Бук”, який належить 53-ій зенітно-ракетній бригаді протиповітряної оборони російських збройних сил, дислокованій у Курську.

У травні 2018 року Нідерланди та Австралія офіційно звинуватили Росію у причетності до катастрофи рейсу МН17.

 

У Путіна проти участі США в “нормандському форматі”

Представник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Росія проти пропозицій про приєднання США до переговорів про припинення війни на Донбасі в “нормандському форматі”, учасниками якого є Україна, Росія, Німеччина і Франція.

Про це повідомляє ТАСС – Укрінформ.

“Точка зору про евентуальне приєднання США до цього (нормандського – ред.) формату не знаходить підтримки (в Кремлі – ред.)”, – сказав Пєсков.

Так він відреагував на висловлювання президента Білорусі Олександра Лукашенка, що розв’язати конфлікт на Донбасі буде неможливо без участі США.

На думку представника Кремля, основні зусилля для врегулювання ситуації мають бути сконцентровані в нинішньому “нормандському форматі”: “З загальної точки зору учасників цього формату, альтернативи йому зараз немає”.

Як повідомляв Укрінформ, 1 жовтня, Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна узгодила текст “формули Штайнмаєра”. 3 жовтня Зеленський пояснив українцям останні дії влади щодо врегулювання конфлікту на Донбасі, зокрема щодо “формули Штайнмаєра”. Одним з позитивних наслідків такого рішення він назвав можливість розблокувати зустрічі на найвищому рівні в “нормандському форматі”.

Раніше, ще до інавгурації Володимиром Зеленським висувалася ідея про приєднання до “нормандського формату” США.

 

Экс-глава МИД Испании заявила о смене ролей России и США на мировой арене

Процесс потери лидерства США начался еще при Бараке Обаме, а действия Путина на Украине, в Сирии и Венесуэле привели его к победе на пути возрождения России как глобальной державы, считает она

Москва и Вашингтон меняются позициями на мировой арене: Россия делает большие шаги к глобальному лидерству, а США движутся в противоположном направлении. Такое мнение выразила бывший министр иностранных дел Испании Ана Паласио в колонке для Project Syndicate — портала, публикующего мнения и аналитику по международным вопросам.

По словам бывшего министра, после присоединения Крыма к России и начала военной операции в Сирии мировая общественность негативно воспринимала происходящее и сравнивала Москву с деструктивным фактором мировой политики. Растущее участие России в происходящих в Африке и в Венесуэле процессах во многом рассматривались аналогично.

Однако сейчас Россия считается «подлинным посредником между мировыми силами», отмечает она.

«На Украине принятие Зеленским так называемой формулы Штайнмайера представляет собой важный шаг к нормализации российского присутствия в стране и ее связей с Европой и США. Таким образом, это была значительная победа Путина в его стремлении возродить Россию как глобальную державу», — пишет Паласио. Кроме того, ООН в сентябре сформировал комитет, который займется подготовкой новой сирийской Конституции, — с такой идеей Москва выступила еще в 2018 году, отмечает она.

Экс-глава испанского МИДа считает, что смена положения России на мировой арене произошла отчасти из-за действий Вашингтона. По ее мнению, процесс потери лидерства США начался еще при президенте Бараке Обаме. Она отметила, что большая часть мира по-прежнему считает США главной мировой силой, однако это по большому счету происходит по привычке, так как США в последние годы не показывают готовности лидировать.

«Действительно, судя по тому, что США отказались от крупных глобальных инициатив, таких как ядерное соглашение с Ираном и Парижское соглашение по климату, у США, похоже, имеется небольшой импульс действий», — считает Паласио. Она добавила, что эта тенденция, вероятнее всего, ускорится в связи с началом процедуры импичмента президента США Дональда Трампа.

 

Дмитрий Шушарин (Фекйсбук)

07.10.19

я об этом говорю уже много лет. из книги, вышедшей два года назад:

“После 1989 года произошло именно то, о чем предостерегал Рональд Рейган, – западные элиты приняли элиты постсоветские такими, какими они есть. И нет ничего удивительного в том, что путинские шпионы оказываются отмывальщиками денег, ищущими способы коррумпировать американских парламентариев и чиновников. Как нет ничего особенного в карьере экс-бундесканцлера Шрёдера. Ценностная и коррупционная интеграция элит – вот что мы наблюдаем в последнее десятилетие. То, что не удалось идеологически ограниченным совкам, получается у людей более широких взглядов.

На многих произвели самое приятное впечатление слова Ангелы Меркель о выпадении Путина из реальности. Однако постепенно выяснилось, что всё обстоит с точностью до наоборот. Это западные лидеры и Меркель, в том числе, не поняли, что Путин создал новую реальность. И признавать они этого не хотят – слишком глубоко интегрирована Россия в систему международных отношений.

После захвата Крыма мировые лидеры подумали и решили шока не испытывать. Потом они приняли такое же решение после катастрофы над Донбассом. На ситуацию с малазийским Боингом зря проецируют то, что было при Андропове с Боингом южнокорейским. Тогда все понятно: империя зла. Теперь очень не хочется признавать друга Владимира продолжателем дела Юрия Владимировича. Зачем его огорчать? Но если даже огорчат, такого резонанса, как тогда, не будет – во всем мире цена человеческой жизни понизилась. Да и странно как-то: друг Владимир Крым оттяпал без особых последствий, а тут… ну, недоразумение, трагическая случайность.

Это и есть триумф Путина – молчание ягнят, в которое добровольно погрузился весь мир, становящийся самым верным его союзником. При этом и весь мир, и русские статусные интеллигенты в своих логических построениях совершают одну ошибку. Она бросается в глаза, когда читаешь рассуждения успешных людей о том, как дальше жить в России, как приспосабливаться к новым условиям. Для всех рассуждающих аксиомой, бесспорной истиной, исходным пунктом их построений является сохранение собственного статуса, их неприкосновенность, невовлеченность в построение нового политического строя и нового мира.
А они всего лишь материал для строителей этого мира. И русский журналист, и президент США, и бундесканцлерин. Умиротворение Кремля, Тегерана, Пхеньяна, слабость и нерешительность в подавлении мирового терроризма – все это отказ от собственной субъектности, деградация личности. И это не только их личная проблема – за интеллектуалами и журналистами стоят их читатели, за политиками – их народы.

Притязания Кремля выходят за рамки постсоветского пространства. В поле его внимания вся Европа. Кремль претендует на лидерство в установлении нового мирового порядка. Повлиять на происходящее пока никак нельзя, и Запад не поможет. Скорее он поможет Путину, даже если тот разрушит весь западный бизнес в России. Запад со страху поможет, потому что понял: Кремль способен на все, включая применение ядерного оружия и дестабилизацию любых политических режимов на самом Западе – круг возможностей Кремля расширяется, особенно с ростом влияния путинского фашинтерна. А со своим населением он будет творить все что захочет, и на это у него карт-бланш от самого населения.” https://ridero.ru/books/russkii_totalitarizm/

 

Західна розвідка виявила секретний підрозділ РФ із дестабілізації Європи

Кампанія з дестабілізації в Молдові, отруєння торговця зброєю в Болгарії, переворот у Чорногорії, спроба вбити колишнього російського шпигуна у Британії — спочатку ці операції розглядали як окремі, не пов’язані атаки. Але представники західних служб безпеки дійшли висновку, що всі вони, і, можливо, багато інших є частиною скоординованої та постійної кампанії з дестабілізації Європи, що проводиться елітним підрозділом російської розвідувальної системи, що володіє навичками підривної діяльності, саботажу та вбивств, передає УНН із посиланням на The New York Times.

Так, повідомляється, що група, відома як Підрозділ 29155, діяла принаймні десять років, але західні чиновники виявили її зовсім нещодавно. Співробітники розвідки у чотирьох західних країнах заявили, що неясно, як часто підрозділ мобілізується, і попереджають, що неможливо знати, коли і де будуть діяти його оперативники, пише видання.

“Я думаю, що ми забули, наскільки органічно безжальними можуть бути росіяни”, – сказав колишній офіцер військової розвідки та колишній військовий аташе в посольстві США в Москві Пітер Цвак, заявивши, водночас, що не знає про існування підрозділу.

У текстовому повідомленні, прессекретар президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков направив питання про підрозділ до Міністерства оборони Росії, повідомляє видання.

Підрозділ, який, за даними видання, базується у штаб-квартирі 161-го навчального центру спеціального призначення у східній частині Москви, перебуває в ієрархії командування військового розвідувального управління Росії, широко відомого як ГРУ.

Повідомляється, що офіцери з підрозділу 29155 виконують завдання в європейських країнах. Деякі з них є “заслуженими ветеранами” найкривавіших воєн Росії, в тому числі в Афганістані, Чечні та Україні. Операції підрозділу настільки секретні, згідно з оцінками західних спецслужб, що про його існування, швидше за все, невідомо навіть іншим оперативникам ГРУ.

“Цей підрозділ ГРУ був активним протягом багатьох років по всій Європі”, – сказав один з представників європейської служби безпеки, спілкуючись на умовах анонімності.

“Було дивно, що росіяни, ГРУ, цей підрозділ, не соромилися йти вперед і здійснювати цю вкрай злісну діяльність у дружніх країнах. Це був шок”, – сказало джерело.

Тією чи іншою мірою кожна з операцій, пов’язаних із підрозділом, привернула увагу громадськості, хоча владі потрібен час, щоб підтвердити, що вони пов’язані між собою. Західні спецслужби вперше виявили цей підрозділ після невдалого державного перевороту в Чорногорії у 2016 році, в ході якого два співробітники підрозділу організували змову з метою вбити прем’єр-міністра країни та захопити будівлю парламенту.

Але чиновники почали усвідомлювати конкретну програму руйнування підрозділу тільки після отруєння в березні 2018 року колишнього розвідника РФ Сергія Скрипаля.

Отруєння призвело до геополітичного протистояння: понад 20 країн, включно зі Сполученими Штатами, вислали 150 російських дипломатів у знак солідарності з Великою Британією.

В кінцевому підсумку британська влада викрила двох підозрюваних, які були впізнані як Анатолій Чепіга та Олександр Мишкін. Через шість місяців після отруєння британські прокурори звинуватили обох чоловіків в тому, що вони принесли нервово-паралітичну речовину в будинок Скрипаля в Солсбері.

Рівно за рік до отруєння троє співробітників Підрозділу 29155 вирушили до Великої Британії, можливо, для пробного тренування, повідомили два європейські чиновники. Одним з них був Мишкін. Друга людина використовувала псевдонім Сергій Павлов. Співробітники розвідки вважають, що третій оперативник, який використовував псевдонім Сергій Федотов, курирував місію.

Незабаром офіційні особи встановили, що двоє з цих офіцерів – Федотов і Павлов – були частиною команди, яка намагалася отруїти болгарського торговця зброєю Еміліана Гебрева у 2015 році. Команда двічі намагалася вбити Гебрева: один раз у Софії, а через місяць – в його будинку на Чорному морі.

Виступаючи перед журналістами у лютому на конференції з безпеки у Мюнхені, глава МІ-6 Алекс Янгер висловився про російську загрозу, що зростає, і натякнув на координацію, не згадуючи конкретний підрозділ.

“Ви можете бачити, що існує узгоджена програма дій – і, так, у ній часто беруть участь одні й ті ж люди”, – сказав Янгер, вказуючи конкретно на отруєння Скрипаля та спробу перевороту в Чорногорії.

“Ми оцінюємо постійну загрозу з боку ГРУ та інших російських спецслужб, і до дуже багато чого немає доступу”, – додав він.

За інформацією видання, у 2006 році президент РФ Володимир Путін підписав закон, який узаконив цілеспрямовані вбивства за кордоном. У тому ж році група російських вбивць використовувала радіоактивний ізотоп для вбивства Олександра Литвиненка, ще одного колишнього російського шпигуна, в Лондоні.

За словами чиновників, підрозділ 29155 – не єдина група, уповноважена проводити такі операції. Британська влада приписує вбивство Литвиненка Федеральній службі безпеки, розвідувальному агентству, яке часто конкурує з ГРУ.

Хоча про сам підрозділ 29155 мало що відомо, у публічних російських записах є підказки, які вказують на зв’язок з більш широкою гібридною стратегією Кремля, зазначає автор статті.

У директиві Міноборони Росії 2012 року було призначено бонуси трьом підрозділам за “особливі досягнення у військовій службі”. Одним з них був підрозділ 29155. Інше – підрозділ 74455, яке брало участь у втручанні в вибори в США 2016 року. Третім був підрозділ 99450, офіцери якого, як вважається, брали участь в анексії Кримського півострова у 2014 році.

Колишній офіцер ГРУ, який знайомий з роботою підрозділу 29155 сказав, що воно спеціалізується на підготовці “відволікальних” місій” у групах або індивідуально – вибухи, вбивства, що завгодно”.

“Вони були серйозними хлопцями, які служили там. Це були офіцери, які працювали під прикриттям і як міжнародні агенти”, – сказав відставний офіцер.

Представники європейської безпеки також збентежені очевидною неохайністю в операціях підрозділу. Так, Скрипаль пережив спробу отруєння, як і Гебрев. Спроба державного перевороту в Чорногорії привернула величезну увагу, але в кінцевому підсумку не вдалася. Представники служби безпеки кажуть, що їм ще належить виявити інші, більш успішні операції підрозділу.

Важко зрозуміти, чи непокоїть це Кремль.

“Така розвідувальна операція стала частиною психологічної війни. Справа не в тому, що вони стали набагато агресивнішими. Вони хочуть, щоб їх відчули. Це частина гри”, – заявив колишній глава розвідки в Естонії Еерик-Ніілес Кросс.

Як повідомляв УНН, засновник Bellingcat звинуватив РФ у кібератаках на пошти співробітників.

 

Зрив розведення сил на Донбасі: чого добивається Кремль

Більшість експертів переконані, що Україні необхідно саме зараз пропонувати свою, альтернативну програму дій

Розведення військ у Петрівському і Золотому, яке мало розпочатися в понеділок, 7 жовтня, відкладено через порушення окупантами режиму припинення вогню у цих точках – Укрінформ…

Прес-служба операції Об’єднаних сил (ООС) кілька діб поспіль фіксує у своїх щоденних зведеннях загострення на Донбасі. Приміром, тільки за вчорашній день російські окупанти 27 разів порушили режим припинення вогню. Зокрема, двічі навмисне обстріляли з гранатометів різних систем та стрілецької зброї ділянку розведення сил і засобів в районі Золотого, чим, власне, зірвали заплановане розведення — один з “пунктиків” Москви для зустрічі у “Нормандському форматі”. Але там – у Кремлі – голосом речника Путіна Дмитра Пєскова уже встигли традиційно “відхреститися”: мовляв, “Кремль, безумовно, має певний вплив” на так звані республіки Донбасу, але “республіки Донбасу” в даному разі нібито є “самостійними суб’єктами врегулювання цього конфлікту”.

У неділю, 6 жовтня, на віче “Ні капітуляції!”, яке пройшло в багатьох містах України, було висунуто вимоги, серед яких, зокрема, ніякого розведення сил на Донбасі, яке, на думку мітингувальників відбудеться лише в односторонньому порядку: “Ми відійдемо назад, а противник, в кращому випадку, залишиться на місці, а в гіршому піде у наступ, зайнявши стратегічні позиції (висоти), наприклад, в районі Богданівки. А це — танконебезпечний напрямок, який відкриває дорогу на Маріуполь…”

Проти розведення виступають і мешканці населених пунктів Петрівське та Золоте, які написали колективне звернення до президента Зеленського. “Вважаємо такі дії капітуляцією. Як показала практика такі відведення підрозділів ЗСУ призводили лише до погіршення становища місцевих мешканців (…) ЗС України — це гарантія безпеки нашого життя”, – йдеться у листі, який опублікувала на своїй ФБ-сторінці волонтерка Наталія Воронкова. Водночас міністр оборони України і начальник Генерального штабу побували у Золотому 7 жовтня і стверджують протилежне: більшість місцевих жителів підтримують відвід військ.

Нарешті зачепила “свіжа” з відвертим антиукраїнським присмаком заява спецпредставника ОБСЄ в Україні і в Тристоронній контактній групі Мартіна Сайдіка: “На Донбасі, і не тільки, люди мені говорять, що найважливіше, чого ми хочемо — це мир. А на яких умовах — це вже другорядне”…

У зв’язку з цим напрошується кілька важливих запитань:

Що стоїть за діями Кремля, який руками підконтрольних маріонеток “Л/ДНР” щоразу порушує режим припинення вогню, зриває розведення сил, аби Україна не могла ці умови, причому російські, виконати? Чого насправді добивається РФ?

Як Україні потрібно діяти в цій ситуації?

Чого очікувати надалі?

Укрінформу відповідають:

Віталій Мартинюк, військовий експерт, виконавчий директор Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”:

“Кремль робить відчайдушні кроки для, щонайменше, відтягування зустрічі у “Нормандському форматі”

— Російське керівництво не хоче зустрічі у “Нормандському форматі. Путіну немає чого сказати на перемовинах, бо Росія не тільки не виконала жодного пункту Мінських домовленостей, але й не демонструє намірів їх виконувати. До того ж, “Нормандський формат” – це чітка демонстрація, що врегульовується конфлікт між Росією і Україною. Якісь там “народні республіки” там відсутні. Цей формат нівелює міф Росії про “громадянську війну” в Україні.

Росія була змушена піти на поступки з часткового обміну полоненими, оскільки Захід тиснув на неї, особливо після відновлення російської делегації у ПАРЄ. Не виключено, що Кремль тільки заради цього погодився на гуманітарні заходи. Але піднімаючи ставки у “грі” він змушений все більше втягуватись у переговорний процес, чого не бажає. Тому Кремль робить відчайдушні кроки для, щонайменше, відтягування зустрічі у “Нормандському форматі”.

Україні в даний момент важливо скористатись ситуацією і, по-перше, провести черговий обмін заручниками і полоненими, а по максимуму – завершити обмін усіх на усіх, а, по-друге, максимально інформувати міжнародну спільноту про спроби Кремля зірвати зустріч у “Нормандському форматі” та його небажання іти на справжнє врегулювання конфлікту.

Богдан Петренко, політичний експерт, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму:

Росіянам вигідно відтягувати “нормандську зустріч” хоча б для того, щоб українська влада змогла піти ще на якісь тактичні поступки”

— А чи потрібен Росії взагалі контроль України над Донбасом, навіть на умовах Кремля? Це в Україні Донбас розглядається як ціль нашої політики з відновлення територіальної цілісності. Росія ж Донбас розглядає як метод. Метод досягнення двох цілей. Перша – політичний контроль над Україною. Друга – визнання «російськості» Криму. Але навіть повноцінна реалізація Комплексу дій з виконання мінських угод не вирішує повністю першого (немає гарантії, що зміни до Конституції України, які заплановано, передбачатимуть право вето з боку ОРДЛО на загальнонаціональні рішення). І зовсім не вирішує другого – кримського питання для Росії. Тому вона стратегічно зацікавлена у тому, що затягувати час для того, щоб реалізувати якомога більше своїх інтересів. Саме зараз – найсприятливіший час для того, щоб дотиснути Україну.

Що має робити Україна. Перше – заявляти про те, що виконала всі умови для того, щоб почати розведення сил. Друге – почати висувати свої вимоги щодо зустрічі у нормандському форматі. Третє – сформувати позицію, з якою вона планує їхати на нормандські перемовини. Четверте – це демонстрація того, яку політику вестиме Україна щодо жителів звільнених регіонів для того, щоб задати порядок денний на окупованих територіях. Щоб вони обговорювали, як саме повертатиметься до них Україна, конкретно, а не взагалі.

Як будуть розвиватись події далі – повністю залежить від здатності України проявити свою суб’єктність. Якщо влада і далі сприйматиме «нормандську зустріч» як самоціль – то можна очікувати, що вона таки відбудеться до кінця року. Але до цього часу Росія вижиматиме з нас усі можливі поступки для того, щоб на тій зустрічі вимагати. І на фоні всіх тих російських вимог «формула Штайнмайєра» уже не буде виглядати як капітулятивна. В будь-якому випадку ми зайдемо у глухий кут, бо для влади таки існують «червоні лінії».

Лілія Брудницька, політологиня:

“Мета Росії очевидна – зустріч у нормандському форматі має зірватися через дії України, щоб це було помітно, зрозуміло та беззаперечно”

— …Причому формально РФ в ОРДЛО “немає”, Москва заперечує присутність своїх військ на території України. Треба розуміти, що безрезультатна зустріч у нормандському форматі, незалежно від того, з чиєї вини, викличе реакцію у США і спричинить до серйозних наслідків. У тому числі – наголошую на цьому! – і для Європи, адже Німеччина та Франція виступали гарантами виконання умов, досягнутих на Мінських перемовинах. Сумарно це може призвести до краху нової путінської більш теплої політики щодо Заходу та запровадження нової хвилі санкцій. З іншого боку, є сприйняття такої зустрічі Донбасом, як зради Росією. Такі настрої там присутні, вони теж непокоять Кремль і неабияк дратують кремлівську «партію війни». З третьої сторони, Німеччина і Франція зітхнуть з величезним полегшенням, коли зустріч зірветься, головне, щоб не з їхньої вини. Їм нині краще зірвана зустріч, аніж безрезультатна, що посилить позиції США у регіоні.

Що робити Україні? Озвучити свій план врегулювання, але не декларативний, а конкретний, з діями, датами та наслідками. Думаю, зараз повторюються 2015-2016 роки. Президента України Володимира Зеленського заганяють у той же вузький коридор, як і Петра Порошенка у період першого тижня економічної блокади ОРДЛО. Це означає повтор всього: закликів про необхідність будувати Стіну, кривавих сутичок – аж до листопада 2020 року, до виборів у США. Достатньо продивитися хронологію, щоб зрозуміти – матимемо «другий термін Порошенка без Порошенка» на тій же війні з ефемерною перемогою у кінці тунелю.

Дмитро Сінченко, політолог, голова Асоціації Політичних Наук:

“Чим це може закінчитись? Я впевнений, що зрештою — нашою перемогою”

— Загалом тут нема чого дивуватись – кроки Кремля абсолютно очікувані і прогнозовані. Мета Росії цілком зрозуміла і незмінна – повернення всіх її колишніх територій до складу імперії. Це якщо говорити про довгострокову перспективу. А в короткостроковій перспективі – у Кремлі хочуть, аби Україна визнала російські терористичні маріонеткові адміністрації “ДНР-ЛНР”, і вела з ними переговори. Тому “майбутня нормандська зустріч” загалом мало хвилює нинішню російську дипломатію. Вони на неї підуть лише тоді, коли будуть впевнені, що вона принесе їм міжнародну згоду на подальшу де-факто окупацію України.

Україні теж не вигідна участь у новій нормандській зустрічі. Україна нічого не здобуде, проте може втратити. Нам немає чого запропонувати, окрім того, щоб здатись. А зустрічатись лише для того, щоб зустрітись, нікому зі світових лідерів не цікаво. Часто доводиться чути, ніби Україна не пропонує альтернативи мінським домовленостям, і це дійсно так. Хоча найкращий альтернативний варіант озвучував посол України Олександр Александрович. Єдина альтернатива – це дезінтеграція Росії. Лише розчленована на малі національні держави Росія не становитиме для нас загрози.

Війна на Донбасі триватиме, незалежно від того, чи підемо ми на поступки, чи ні. У разі, якщо Україна капітулює, війна не припиниться, просто вона йтиме на інших територіях, а українці і надалі гинутимуть. Якщо західні країни підуть на замирення з агресором, то через деякий час отримають війну вже на своїх територіях. Тому доки Україна тримає фронт, доти, як би це пафосно не звучало, збережеться мир у світі.

Чим це може закінчитись? Я впевнений, що зрештою – нашою перемогою.

Поговорив Мирослав Ліскович. Київ

 

За рік половина українських волонтерів “згорнули” діяльність

Волонтерською діяльністю в Україні протягом 2019 року займалися 9% громадян.

Про це свідчать результати опитування, проведеного фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), представлені під час публічної дискусії на тему “Громадянське суспільство та громадяни: старі проблеми, нові виклики і перспективи” в Укрінформі.

“Волонтерською діяльністю протягом 2019 року займалися 9% громадян – фактично стільки ж, як у 2012 році (10%), але це значно менше, ніж торік (18%), і менше, ніж у 2017 році (12%), 2016-му (14%) і 2015-му (13%)”, – зазначається в опитуванні.

Найактивніше волонтерством займалися у західному регіоні (14%), у центральному і східному (по 9%), а найменше – у південному (4%).

Разом з тим соціологи уточнюють, що протягом останнього року 25% українців надавали певну благодійну або матеріальну допомогу іншим людям або громадським організаціям. У фонді “Демократичні ініціативи” та КМІСі зауважують, що цей показник є значно меншим, ніж 2018 року (38,5%), 2017-го (41%), 2016-го (14%) і 2015 (13%). Найбільше тих, хто надавав благодійну допомогу, виявилося в західному регіоні (44,5%), а найменше – у південному (6%).

Водночас більшість громадян (50%) визнають, що громадські організації потрібні в їхніх містах чи селах, а 20% вважають, що вони не потрібні.

При цьому дослідники підкреслюють, що у порівнянні з травнем 2018 року відсоток громадян, які бачать потребу у громадських організаціях, зменшився на 10%.

Загалом, уточнюється в дослідженні, майже в усіх регіонах більш ніж половина громадян висловили потребу в існуванні в їхніх містах і селах громадських організацій (58% на заході, 52% – у центрі, 54% – на сході), за винятком південного регіону, де таку потребу відчувають значно менше – 36%.

Водночас лише 7,5 громадян відповіли, що залучені до активної громадської діяльності – фактично скільки ж, як і у 2013 році (3%). При цьому найбільше таких громадян, за даними опитування, у західному регіоні (13%), а найменше – у південному (2%).

Загальнонаціональне дослідження громадської думки населення України було проведене фондом “Демократичні ініціативи” спільно з КМІСом із 8 по 20 серпня 2019 року. Опитування проводилося в 103 населених пунктах у всіх областях України, крім Автономної Республіки Крим. У Донецькій і Луганській областях опитування проводилося тільки на територіях, які контролюються Україною. Усього було опитано 2040 респондентів, які за своїми характеристиками представляють доросле населення (старше 18-ти років). Статистична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

 

Більшість українців не проти, щоб громадські активісти йшли у політику

Більшість українців позитивно ставляться до того, що до Верховної Ради потрапило багато громадських активістів.

Про це свідчать результати опитування, проведеного фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), представлені під час публічної дискусії на тему “Громадянське суспільство та громадяни: старі проблеми, нові виклики і перспективи” в Укрінформі.

“Більшість населення (65%) позитивно ставиться до того, що до Верховної Ради потрапило багато громадських активістів. Так, 32% певні, що ці громадські активісти зможуть здійснювати реальний вплив на ситуацію в країні, 33% вважають, що саме так може відбутися якісне оновлення політики”, – зазначається в опитуванні.

При цьому противників участі громадських активістів у політиці значно менше – 16%. Свою позицію, за даними дослідження, вони аргументують тим, що скоро громадські активісти набудуть негативного досвіду і стануть такими, як і старі політики (9%), і що в громадській діяльності активісти зможуть принести більше користі (8%).

Найбільш позитивно до громадських активістів у ВР ставляться жителі заходу (74%) і центру (73%), а менш прихильними є представники південного регіону (47%).

Водночас більшість українців (69%) позитивно ставляться до діяльності журналістів-розслідувачів, а негативно – 22%.

Загальнонаціональне дослідження громадської думки населення України було проведене фондом “Демократичні ініціативи” спільно з КМІСом із 8 по 20 серпня 2019 року. Опитування проводилося в 103 населених пунктах у всіх областях України, крім Автономної Республіки Крим. У Донецькій і Луганській областях опитування проводилося тільки на територіях, які контролюються Україною. Усього було опитано 2040 респондентів, які за своїми характеристиками представляють доросле населення (старше 18-ти років). Статистична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

 

Проти продажу землі – 73% українців

Проти продажу землі сільськогосподарського призначення іноземцям виступають 81% українців; підтримують — лише 13%.

Про це свідчать дані опитування соціологічної групи “Рейтинг”.

“Продаж землі сільськогосподарського призначення іноземцям підтримують лише 13%. Проти цього – 81% опитаних”, – розповів керівник групи Олексій Антипович.

Він зазначив, що загалом, запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення підтримують лише 19% опитаних, 73% респондентів – проти цієї ініціативи, 8% – не визначилися. Навіть серед молодших та заможніших респондентів, власників паю, які його самостійно обробляють, кількість противників впровадження ринку землі становить не менше 60%.

Також 74% опитаних вважають, що рішення про запровадження продажу земель сільськогосподарського призначення, в Україні повинне прийматися на всеукраїнському референдумі.

58% респондентів вважають, що землі сільськогосподарського призначення повинні бути у державній власності, за зразком Канади, чи Ізраїлю. 22% — не проти запровадження такої моделі ринку землі, як у Італії, де орні землі можуть продаватися чи купуватися.

Наголошується, що за домінування державної власності на землю виступають старіші й бідніші респонденти, та ті, у кого немає паїв. Приватну власність на землю підтримують молодші, заможніші та ті, хто обробляє власні паї.

Основними перевагами запровадження продажу землі сільськогосподарського призначення вважають те, що власники землі зможуть розпоряджатися нею на власний розсуд (26% опитуваних); що вільний ринок землі сприятиме створенню нових робочих місць на селі (18%); що продаж землі сприятиме інвестиціям в Україну (14%); що ринок дозволить отримати справедливу ринкову ціну за землю (13%) та дозволить фермерам брати кредити пiд заставу землi (13%).

Не бачать жодних переваг у знятті мораторію на продаж орних земель 35% опитаних. Власники паїв частіше за інших обирали серед переваг можливість розпоряджатися землею на свій розсуд, сприяння створенню робочих місць та залученню інвестицій в Україну. Серед тих, хто здає свої паї в оренду, більше тих, хто вважає, що немає жодних переваг від вільного продажу землі.

Серед небезпек впровадження ринку землі опитувані, зокрема назвали перспективу того, що земля може бути викуплена іноземцями (41% опитуваних), що власників паїв можуть обманути при продажі землі (31%); що землю скуповуватимуть олігархи (23%); що це призведе до знищення дрібного та середнього бізнесу на селі (16%). Лише 5% опитаних українців не бачать жодних ризиків у запровадженні вільного ринку сільськогосподарських земель.

Аудиторія серед якої проводилося опитування — населення України старше 18 років. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення. Вибіркова сукупність — 2000 респондентів. Помилка репрезентативності дослідження — не більше 2,2%. Дослідження проводилося з 28 вересня по 1 жовтня 2019 року.

 

Формула Штайнмаєра: Херсонська міськрада звернулася до Зеленського та Ради

Депутати Херсонської міської ради на позачерговій сесії підтримали звернення до Президента та Верховної Ради щодо недопущення капітуляції України у російсько-українській війні через підписання так званої “формули Штайнмаєра”.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

Голосування відбувалося у поіменному режимі. За рішення про звернення проголосували 28 депутатів, 6 депутатів утримались.

“За жодних умов не допустити надання “особливого статусу” окупованим територіям ні за т. зв. “формулою Штайнмаєра”, ні шляхом внесення змін до законодавства України”, – йдеться, зокрема, у зверненні депутатів міської ради.

Депутати також вважають, що вибори до органів місцевого самоврядування на тимчасово окупованих територіях треба проводити лише після повної деокупації, завершення адміністративно-територіальної реформи та повної перепаспортизації всього населення.

З трибуни під час обговорення питання депутат міської ради Віталій Урбанський (фракція “Свобода”) повідомив, що в Херсоні створено штаб спротиву капітуляції, до складу якого увійшли представники політичних партій та громадських організацій.

Міський голова Херсона Володимир Миколаєнко наголосив: “Абсолютно принципова позиція – не може бути капітуляції, здачі земель і людей, які там живуть”.

“Мирне населення просить наших військових не відступати”, – сказала почесна громадянка Херсона, координатор обласного волонтерського центру допомоги ЗСУ Галина Уманець, яка їздить у зону проведення ООС.

Батько загиблого в АТО командира батальйону “Херсон” Руслана Сторчеуса, Олександр Сторчеус, наголосив: “Треба вимагати миру з перемогою”.

Депутат міської ради від Батьківщини Дмитро Ільченко підкреслив, що неприйнятна вимога, коли йдеться про відведення українських військ з української території.

Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський 1 жовтня заявив, що Україна погодила текст “формули Штайнмаєра”. За його словами, вона передбачає схвалення в Україні тимчасового закону про особливий статус Донбасу, який стане постійним за умови, якщо ОБСЄ визнає місцеві вибори на цих територіях демократичними.

Як заявив Зеленський, у новому законі не перетнуть жодної “червоної лінії”, й “не буде ніколи ніякої капітуляції”.

Водночас низка українських партій, активісти та громадські діячі виступили з різкою критикою можливості підписання цієї “формули Штайнмаєра”. Вони вважають, що спочатку має бути виконана безпекова частина Мінських угод. Тобто, виведення військ і контроль над кордоном мають передувати виборам і обговоренню статусу Донбасу.

Масові акції проти “формули Штайнмаєра” відбулися у Києві та у регіонах країни 1 та 6 жовтня.

 

Криклій звільнив начальників Дунайського пароплавства і філії АМПУ в Одесі

Міністр інфраструктури Владислав Криклій припинив повноваження Дмитра Чалого на посаді голови правління ПрАТ “Українське Дунайське пароплавство” та начальника Одеської філії Адміністрації морських портів України Ігоря Ткачука.

Про це Укрінформу повідомили у пресслужбі Мінінфраструктури 8 жовтня – Укрінформ.

“Сьогодні, 8 жовтня, міністр інфраструктури Владислав Криклій підписав накази щодо припинення повноважень Дмитра Чалого на посаді голови правління ПрАТ “Українське Дунайське пароплавство” та щодо припинення повноважень Ігоря Ткачука на посаді начальника Одеської філії державного підприємства “Адміністрація морських портів України”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що Чалий і Ткачук звільнені з роботи 8 жовтня 2019 року. Підстава для звільнення – пункт 5 частини 1 статті 41 Кодексу законів про працю (припинення повноважень посадових осіб).

Криклій заявив, що розпочате ним оновлення менеджменту в українських портах триватиме до повного перезавантаження.

Як повідомлялося,2 жовтня Криклій підписав наказ про звільнення директора держпідприємства “Миколаївський морський торговельний порт” Сергія Мітченка.

30 вересня наказами Міністерства інфраструктури звільнено від виконання обов’язків директора ДП «Одеський морський торговельний порт» Віктора Войтка, директора ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ» – Сергія Сєчкіна, директора ДП «Білгород-Дністровський морський торговельний порт» – Костянтина Волощука.

 

Україна експортуватиме газ до Молдови без участі Газпрому

Уряд доручив НАК “Нафтогаз України” вжити дій для забезпечення експорту газу до Молдови без участі російського Газпрому.

Про це йдеться у розпорядженні Кабміну №921-р від 29 вересня 2019 року “Деякі питання опалювального періоду 2019/20 року” – Укрінформ.

“Акціонерним товариствам “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” та “Укртрансгаз”, публічному акціонерному товариству “Вінницягаз””, Вінницькій облдержадміністрації, Міністерству енергетики та захисту довкілля і Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (за згодою), вжити всіх дієвих заходів для забезпечення газом м. Могилева-Подільського Вінницької області для вирішення питання щодо імпорту Республікою Молдова газу з ЄС без участі публічного акціонерного товариства “Газпром”, – йдеться у розпорядженні.

Наразі Молдова купує російський газ у ПАТ “Газпром”, який постачається на її територію транзитом через українську газотранспортну систему. Контракт завершується 31 грудня 2019 року. Молдова висловлює побоювання, що Україна та Росія не дійдуть згоди щодо транзитного контракту, який має розпочати дію з 1 січня 2020 року.

Як повідомлялося, АТ “Укртрансгаз” запропонувало Молдові купувати природний газ через західний кордон України без участі російського Газпрому та зберігати необхідні обсяги в українських підземних сховищах газу.

 

Кабмін планує врегулювати видобуток бурштину: у Раді зареєстрували три законопроєкти

Кабінет міністрів зареєстрував у Верховній Раді три законопроєкти, що стосуються регулювання видобутку бурштину.

Відповідна інформація розміщена на сайті Верховної Ради – Укрінформ.

Так, зареєстровано законопроєкти №2240 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо урегулювання питання видобутку бурштину”, №2241 “Про внесення зміни до статті 252 Податкового кодексу України щодо упорядкування розміру ставки рентної плати за користування надрами для видобування бурштину”, №2242 “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо розподілу рентної плати за користування надрами для видобування бурштину”.

Наразі тексти законопроєктів та супровідні документи до них не оприлюднені. Усі зазначені проєкти законів надійшли до Верховної Ради 8 жовтня і передані на розгляд керівництву.

 

Яніна Соколова — на першому місці у рейтингу “ТОП-100 блогерів”

Журналістка та акторка Яніна Соколова посіла перше місце в рейтингу найпопулярніших блогерів України за версією читачів сайту “Факти. ICTV”.

Про це повідомляється на сайті голосування «ТОП-00 блогерів. Рейтинг Фактів ICTV» – Укрінформ.

Яніна Соколова, яка є ведучою програми «Рандеву» на “5 каналі” та проєкту «Вечер с Яниной» в YouTube, набрала майже 13,5 тисяч голосів.

Друге місце посів Андрій Луганський, за якого віддали 9942 голоси. Він був кандидатом у народні депутати на парламентських виборах 2019 року від партії «Європейська солідарність». Разом з Андрієм Полтавою веде програму «Вата шоу» на Прямому каналі.

Третє місце зайняла колишня виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, яка набрала 6407 голосів.

Як повідомлялося, сайт Факти ICTV вже п’яте провів опитування “ТОП-100 блогерів” України. Користувачі разом з експертним журі обирали найкращих блогерів країни. Голосування тривало з 6 вересня до 6 жовтня.

Головний переможець проєкту буде визначений 16 жовтня за допомогою голосів відвідувачів сайту Факти ICTV, а також голосів експертної комісії – у розподілі 50% на 50%. Організатори проведуть церемонію нагородження в двох номінаціях – ТОП-100 і Народний вибір.

 

Анкара відповіла Трампу: Туреччина не піддається на погрози

Туреччина не реагуватиме на погрози президента США Дональда Трампа на свою адресу, так само як і не дозволить створити біля своїх кордонів “терористичного коридору”.

Про це заявив віцепрезидент Туреччини Фуат Октай з приводу погрози Трампа знищити економіку Туреччини у разі здійснення нею “заборонених дій” у Сирії, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Наше послання міжнародній спільноті зрозуміле: Туреччина – не та країна, яка піддається на погрози”, – сказав Октай на церемонії відкриття навчального року в університеті “Газі” в Анкарі.

Він зазначив, що Туреччина сама вирішує, як діяти, та робить свій вибір самостійно, керуючись, зокрема, інтересами безпеки.

Туреччина ніколи не дозволить створення терористичного коридору або терористичної держави прямо біля своїх кордонів за жодних обставин, незалежно від ціни”, – сказав Октай.

Він також наголосив на тому, що у зони безпеки, створені Туреччиною в результаті операцій “Щит Євфрату” і “Оливкова гілка”, вже повернулися 370 тис. біженців.

Як повідомлялося, Міністерство оборони Туреччини 7 жовтня заявило про завершення підготовки до проведення операції на півночі Сирії, початок якої анонсував на вихідних турецький лідер Реджеп Таїп Ердоган. Після цього відбулися телефонні перемовини президентів США та Туреччини, під час яких сторони обговорили процес створення зони безпеки на півночі Сирії та домовилися зустрітися у Вашингтоні. Згодом стало відомо, що зустріч президентів відбудеться 13 листопада.

Своєю чергою Трамп пригрозив повністю знищити економіку Туреччини, якщо Анкара зробить те, що американський лідер вважає неприпустимим. “Я твердо це раніше заявляв і повторюю зараз: якщо Туреччина зробить що-небудь, що я, при своїй великій і виняткової мудрості, визнаю неприпустимим, я повністю знищу і зруйную економіку Туреччини”, – написав Трамп у Twitter на тлі заяв про підготовку Туреччиною військової операції на півночі Сирії проти сирійських курдів, які були союзниками США в боротьбі з “Ісламською державою”.

 

Трамп обіцяє захищати курдів від Туреччини та підтримувати їх зброєю

Президент США Дональд Трамп після свого рішення про негайне виведення військ із Сирії, яке може спричинити новий спалах конфлікту в регіоні, пообіцяв захистити сирійських курдів від загрози з боку Туреччини та продовжувати їхню підтримку зброєю.

Про це американський президент написав у вівторок у серії твітер-повідомлень – Укрінформ.

“Ми очевидно в процесі виведення військ із Сирії, але в жодному разі ми не полишаємо курдів, які є надзвичайними людьми та чудовими бійцями. Так само наші відносини з Туреччиною, торговельним партнером і партнером по НАТО, є дуже гарними”, – зауважив Трамп в одному з дописів.

Він зазначив, що Туреччина має велике курдське населення.

За його словами, в Анкарі “повною мірою усвідомлюють, що поки у нас залишаються 50 військових у цій частині Сирії, і поки вони не будуть виведені, будь-які несподівані чи недоречні бойові дії з боку Туреччини стануть руйнівними для їхньої економіки та їхньої дуже крихкої валюти”.

Глава Білого дому також додав: “Ми допомагаємо курдам фінансово і зброєю”.

Як повідомляв Укрінформ, напередодні президент США після розмови з президентом Туреччини, без консультацій з Пентагоном, Держдепартаментом, Радою нацбезпеки одноосібно заявив про виведення американських сил з північної та північно-східної частини Сирії. Він також повідомив, що передає контроль над цією територією Туреччині.

У цьому регіоні проживають сирійські курди, які є партнерами США в коаліції протистояння ІДІЛ. Саме курди були головним компонентом сухопутних сил проти ІД в операціях під проводом США. Водночас турецька сторона вважає курдів загрозою та перебуває з ними у стані збройного протистояння.

Рішення Трампа викликало новий скандал у США та обурення в офіційних колах Вашингтона, у тому числі в керівництві Республіканської партії в Конгресі Сполучених Штатів.

 

Туск розкритикував Джонсона через Brexit

Президент Європейської ради Дональд Туск звернувся з критикою до прем’єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона після чуток про можливий провал переговорів щодо угоди про Brexit.

Про це він зазначив у Twitter – Укрінформ.

“Борисе Джонсоне, на карту поставлена не перемога в якійсь дурнуватій грі у взаємозвинувачення. На карту поставлено майбутнє Європи і Великої Британії, а також безпека та інтереси нашого народу. Вам не потрібна угода, ви не хочете відтермінування, ви не хочете скасувати вихід, quo vadis (“куди йдеш” від лат. – ред.)?”, – наголосив він.

Як повідомлялося раніше, угода щодо виходу Британії з ЄС (Brexit) стала “фактично неможливою” після телефонної розмови між прем’єр-міністром Борисом Джонсоном і канцлером Німеччини Ангелою Меркель.

Велика Британія мала вийти з ЄС 29 березня. У квітні Лондону була надана відстрочка до 31 жовтня. Джонсон заявляв, що має намір реалізувати Brexit до цього терміну за будь-яких обставин, у тому числі й без угоди.

Раніше Джонсон зробив Європейському Союзу “останню пропозицію” щодо виходу Великої Британії зі складу спільноти, яка не передбачає жодного контролю на кордоні між членом ЄС Ірландією та Північною Ірландією, що є частиною Великої Британії. В Єврокомісії ж відповіли, що пропозиції Джонсона не дають підстав для завершення переговорів про Brexit.

 

У Брюсселі представили книгу про минуле та майбутнє України

У Брюсселі відбулася презентація добірки літературних есе «Ukraine in Histories and stories» (Україна: історія та розповіді), присвячених минулому, сьогоденню та баченню майбутнього України.

Книга, до якої увійшли твори відомих в Україні людей: письменників, істориків та філософів, політологів та лідерів думок – виконана англійською мовою та орієнтована на західну аудиторію, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

Серед авторів – Сергій Плохій, Андрій Курков, Оля Гнатюк, Ірена Карпа, Ярослав Грицак, Юрій Андрухович, Лариса Денисенко, Вахтанг Кебуладзе, Андрій Портнов, Гаська Шиян, Ганна Шелест, Володимир Рафеєнко, Володимир Єрмоленко, Алім Алієв, Леонід Фінберг, Андрій Бондар.

Проєкт був здійснений українською неурядовою медіа-організацією Internews-Ukraine за фінансової підтримки Українського фонду культури.

У Брюсселі за сприяння Товариства українців в Бельгії добірку представили відомий український письменник Андрій Курков, твори якого перекладені 37-ма мовами світу, програмний директор «Internews Ukraine» Андрій Кулаков та головний редактор англомовного українського видання «Ukraine Analytica» Ганна Шелест.

Протягом жовтня подібні презентації відбудуться у багатьох містах Європи: Страсбурзі, Берлині, Франкфурті-на-Майні, Франкфурті-на-Одері, Кракові та Києві.

Відкриваючи захід, Посол України в Бельгії Микола Точицький зазначив, що минулі кілька днів були багатими на культурні події. Вперше Премію ЄС за досягнення у літературі отримала українська письменниця Гаська Шиян, а до складу міжнародного журі цього конкурсу якраз і входив присутній на презентації книги Андрій Курков.

«Ця книга, як і все, про що пишуть її автори, вбирає у себе вже 28 років (Незалежності України – ред.). Ми маємо це цінувати. Нам потрібні такі яскраві люди й такі твори саме сьогодні, коли ми знаходимось посередині нашої стратегії і нашої історії. Без таких творів було б важко зрозуміти, яким буде наше майбутнє. Це майбутнє – не лише про євроатлантичну інтеграцію країни. Йдеться про перспективу, про нашу молодь, про народ, який створить нову Україну, якою її бачать і мріють про неї багато з нас», – зауважив український дипломат.

У свою чергу, Ганна Шелест під час спілкування з аудиторією зазначила, що «всі ми, автори цієї книги, хотіли, щоб люди, які цікавляться Україною, поглянули на неї нашими очима, з позиції нашого серця й розуму».

Вона розвінчала низку стереотипів щодо України, які сформовані або нав’язуються Західному суспільству.

«Для нас, фахівців у сфері політики, доволі важко пояснити, – що таке inbetweenness (буквально – знаходження між сторонами). Це практично неможливо перекласти українською, і справа не у лінгвістиці та навіть не у психології. Ми просто не вважаємо себе у цьому місті «проміж». Тому що «проміж» – це навіть гірше за визначення «буферна зона», це навіть не terra incognita (невідома земля – лат.) – це просто ніщо, це і не об’єкт, і не суб’єкт, це щось невідоме й незрозуміле. Саме тому inbetweenness – це не про Україну. Ми точно знаємо, на якій стороні знаходимось, це питання нашого, українського вибору», – зауважила головний редактор журналу «Ukraine Analytica».

Український письменник Андрій Курков свій виступ присвятив екскурсу в історію і сьогодення України, яким намагався пояснити походження та своєрідність української ментальності.

«Протягом останніх 20 років кожного року я проводив 6-7 місяців у подорожах, пояснюючи свої книги і пояснюючи Україну. Читачі, люди, які цікавилися Україною, – саме вони примусили мене також стати «пояснювачем України». З метою бути «професійним» пояснювачем я почав спочатку пояснювати Україну самому собі і для цього подорожував разом з родиною на автомобілі вздовж всіх кордонів України», – зауважив всесвітньо відомий автор.

Він нагадав, що у сучасному світі стабільність суспільства складається за рахунок співіснування, принаймні, п’яти просторів. Перший – геостратегічний: це кордони, в межах яких існують правовий та фінансовий простори, які забезпечують функціонування законів та обіг єдиної грошової одиниці на території всієї країни.

«Є ще два простори, які є дуже важливими, але зневажалися протягом багатьох років українськими політиками – це культурний простір та інформаційний простір. Я думаю, що зараз, після трагічних подій 2014 року, уряд, нарешті, розуміє важливість культури та інформації. Можливо, таке усвідомлення прийшло вже запізно, але ніколи не запізно боротися і забезпечити, щоб, принаймні, у майбутньому культурний простір та інформаційний простір не ігнорувалися», – наголосив Курков.

 

Із початку року до суду передали 12 справ за злочини проти журналістів — ГПУ

Із січня по вересень 2019 року правоохоронці розслідували та передали до суду 12 кримінальних проваджень щодо злочинів, скоєних стосовно журналістів.

Про це йдеться у відповіді Генеральної прокуратури на запит Інституту масової інформації щодо стану розслідування злочинів стосовно журналістів, повідомляє ІМІ – Укрінформ.

Зокрема, серед проваджень, які передано за цей період до суду, були: п’ять кримінальних проваджень за статтею 171 Кримінального кодексу (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів); п’ять кримінальних проваджень за статтею 345-1 (погроза або насильство щодо журналіста); два кримінальних провадження за статтею 347-1 (умисне знищення або пошкодження майна журналіста).

Загалом із січня по вересень 2019 року правоохоронці зареєстрували 187 кримінальних проваджень щодо злочинів, скоєних стосовно працівників засобів масової інформації, з яких 58 закрили.

Зокрема, 136 кримінальних проваджень було зареєстровано за ст. 171 (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів) Кримінального кодексу України, з яких 47 були закриті; 38 кримінальних проваджень – за статтею 345-1 (погроза або насильство щодо журналіста), з яких вісім закрито;

10 кримінальних проваджень – за статтею 347-1 (умисне знищення або пошкодження майна журналіста), з яких два закрито.

Також правоохоронні органи зареєстрували три кримінальних провадження за статтею 348-1 (посягання на життя журналіста), з них одне закрито.

Як нагадали в ІМІ, у 2018 році правоохоронці скерували до суду 22 кримінальних провадження щодо злочинів, скоєних стосовно журналістів.

У 2017 році правоохоронці передали до суду 23 кримінальних провадження щодо злочинів, скоєних стосовно працівників засобів масової інформації.

У 2016 році правоохоронні органи з урахуванням минулих років скерували до суду 31 обвинувальний акт щодо злочинів, скоєних стосовно журналістів.

У 2015 році було передано до суду 11 кримінальних проваджень за 171-ю статтею ККУ.

 

Верланов розповів, хто потрапить у “зону особливої уваги” податкової

Нечесні суб’єкти господарювання, чия діяльність завдає шкоди бюджету, мають потрапити в зону особливої уваги податкової служби.

Про це у Facebook повідомив голова ДПС Сергій Верланов за підсумками робочої зустрічі з головою податкової інспекції при міністерстві фінансів Литви Едітою Янусієне та головою служби державних доходів Латвії Євою Яунземе – Укрінформ.

“Торкнулися питання перевірок. Розповів про те, що Нова Податкова націлена на зменшення кількості перевірок серед чесних підприємців. Колеги підтримали тезу, що кожен сумлінний платник податків має отримати всі умови для своєї діяльності та не зазнавати жодних перешкод з боку контролюючих органів. Але нечесні суб’єкти господарювання, діяльність яких завдає шкоди і бюджету, мають потрапити в зону особливої уваги”, – написав Верланов.

За його словами, колеги з Балтії поділилися досвідом, як ці процеси відбуваються в їхніх країнах.

Очільник податкової додав, що корисний досвід та порада – це важливий капітал, “щоб не набивати ґулі там, де можна цього уникнути”. І пообіцяв, що ДПС стане зручним та якісним сервісом для кожного платника податків.

 

ЄС готовий постачати газ до кордону з Україною – 1,3 мільярда кубів на рік

Оператори ГТС центральної та південної Європи підтвердили готовність транспортувати до кордону з Україною 1,3 млрд кубометрів газу на рік через Трансбалканський газопровід.

Про це у Facebook повідомив директор компанії “Оператор ГТС України” Сергій Макогон, коментуючи результати чергової зустрічі операторів ГТС центральної та південної Європи “CESEC gas plenary meeting” – Укрінформ.

“Трансбалканський газопровід має бути здатний транспортувати до кордону з Україною 4,1 млн кубічних метрів на день (1,3 млрд кубометрів на рік). Всі оператори підтвердили готовність. Для України й Молдови це дуже важливо, тому що дасть змогу гарантувати поставки на південь Одеської області в разі блокування поставок газу через територію Придністров’я. В майбутньому Україна зможе за цим маршрутом отримувати каспійський газ, коли такі поставки матимуть економічний сенс”, – написав Макогон.

До цього він додав, що Європа зробила висновки із ситуації 2009 року, коли Газпром зупинив транзит.

За словами Макогона, реалізовано багато проєктів щодо збільшення інтерконекторів між країнами, що дасть змогу оперативно транспортувати газ між країнами. “З 1 січня 2021 року має запрацювати новий ЛНГ термінал у Хорватії потужністю 2,6 млрд м³; ТАР (частина проєкту “Південний газовий коридор”. Очікується, що будівництво TAP буде завершено у 2020 році з тим, і в тому ж році перший азербайджанський газ піде в Європу) завершено на 89% і зараз тільки залишилися роботи у морі. Потужність 10 млрд м³ з можливістю розширення до 20. Фактично це продовження ТАНАР, який транспортує азербайджанський газ через Туреччину до кордону з Болгарією й Грецією; IGB повинен бути завершений у 2021, що дасть змогу постачати газ із ТАР у Болгарію; в Греції активно розвивається новий проєкт ЛНГ терміналу”, – уточнив Макогон.

На його думку, “повільно, але впевнено, регіональний ринок стає більш відкритим і конкурентним. Монополію Газпрому значно знижено”

 

Біденко: Туризм і промоція – це точка росту, з якою необхідно працювати МКМС

Для Міністерства культури, молоді та спорту туризм і промоція України – це точка росту, з якою необхідно якісно та ефективно працювати.

На цьому наголосив державний секретар Міністерства інформаційної політики України Артем Біденко під час панельної дискусії «Розвиток туризму в Україні. Потенціал та виклики», повідомляє пресслужба міністерства – Укрінформ.

«Для Міністерства культури, молоді та спорту туризм і промоція України – це точка росту, з якою необхідно якісно та ефективно працювати. Потенціал для розвитку величезний і найближчим часом ми почнемо його реалізовувати», – сказав Біденко.

Він поділився напрацюваннями Міністерства інформаційної політики у просуванні України у світі з брендом Ukraine NOW та розповів про своє бачення ролі новоствореного міністерства у туризмі.

Експерти обговорили тенденції у світовому секторі туризму та подорожей, а також про майбутнє туристичної галузі в Україні.

Масштабний туристичний форум INSIDE TRAVEL INDUSTRY, що об’єднав всіх зацікавлених у розвитку туризму – учасників індустрії, авіакомпанії, представників влади, міжнародних експертів, гостей з 20 країн світу.

 

Ситник хотів “допомогти Клінтон”: Луценко зробив нову заяву у справі Манафорта

Колишній генпрокурор Юрій Луценко заявив, що директор НАБУ Артем Ситник особисто керівнику САП Назару Холодницькому підтвердив підтримку і зацікавленість в перемозі на американських виборах 2016 року Гілларі Клінтон, головного опонента Дональда Трампа.

Про це Луценко сказав в інтерв’ю Радіо НВ – Укрінформ.

“З розмов із керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури я точно знаю, що на запитання Холодницького “Чому ти, Ситник, порушив заборону розголошувати дані досудового слідства?” він каже: “Я просто хотів допомогти Гілларі”, – сказав колишній генпрокурор.

За словами Луценка, з точки зору українського законодавства такі дії не є незаконними, однак США та особистий адвокат Трампа Рудольф Джуліані розглядають це як втручання у внутрішні справи країни.

“Це запам’ятав Трамп. І тому коли він згадує про Україну, він згадує про те, що він називає Ukrainian collusion — українське втручання у вибори. Причому втручання не журналістів, не звичайних громадян, а державних службовців та політиків”, – заявив Луценко.

Як повідомлялося, 31 травня 2016 року українські ЗМІ опублікували матеріал про “чорну бухгалтерію” Партії регіонів, виходячи з якого, загальна сума витрат на політичні потреби оточення Януковича склала більше $66 мільйонів.

У матеріалах “чорної бухгалтерії” ПР також виявилося прізвище Пола Манафорта – американського політтехнолога, який на той час очолював передвиборний штаб нинішнього президента США Дональда Трампа.

23 жовтня 2017 року Окружний адміністративний суд Києва відкрив провадження у справі за позовом народного депутата Борислава Розенблата до директора НАБУ Артема Ситника і народного депутата Сергія Лещенка, яких ГПУ та САП звинувачують у публікації матеріалів досудового розслідування.

Розенблат розцінив протиправною публікацію матеріалів, в яких фігурує Пол Манафорт, оскільки вона нібито була втручанням у вибори в США і “завдала шкоди інтересам України”.

У грудні 2018 року Київська окружний суд задовольнив позов Розенблата і визнав дії Ситника і Лещенка протиправними.

Луценко неодноразово називав дії Ситника і Лещенка незаконними, а також стверджував, що підпису Манафорта в “амбарній книзі” Партії регіонів немає – під його прізвищем нібито розписався екснардеп Євген Гєллєр.

 

Росія використовувала соцмережі для підтримки Трампа на виборах за вказівкою Кремля — Сенат США

У новому звіті сенатського комітету США з розвідки йдеться про те, що Росія використовувала соціальні мережі на президентських виборах 2016 року у США в рамках зусиль Кремля по поширенню дезінформації і підриву кампанії кандидата від демократів Хілларі Клінтон в підтримку Дональда Трампа, передає УНН з посиланням на The Independent.

У ключовому висновку сенатського комітету в звіті, опублікованому у вівторок, йдеться про те, що російське агентство інтернет-досліджень “прагнуло вплинути на президентські вибори в США 2016 року, завдаючи шкоди шансам Хілларі Клінтон на успіх і підтримуючи Дональда Трампа за вказівкою Кремля”.

“Маскуючи себе під американців, ці оперативники використали цілеспрямовану рекламу, навмисно фальсифіковані новинні статті, контент, що сам по собі генерується та інструменти платформ ЗМІ, щоб взаємодіяти і намагатися обдурити десятки мільйонів користувачів соціальних мереж в Сполучених Штатах”, — йдеться в звіті.

Ця кампанія, згідно зі звітом, прагнула “поляризувати американців на основі соціальних, ідеологічних і расових відмінностей, спровокувала події в реальному світі і була частиною прихованої підтримки іноземним урядом обраного кандидата Росії на президентських виборах в США”.

Як повідомляв УНН, розслідування втручання Росії у вибори в США 2016 року тривало два роки і завершилося в квітні. У підсумковій доповіді Мюллер зазначив, що втручання здійснювалося через соціальні мережі і за допомогою хакерських атак. 29 травня спецпрокурор оголосив про закриття справи і звільнення з Мін’юсту США.

 

Зеленський зустрічався у Нью-Йорку з Кисліним, який фігурує в справі про гроші Януковича – ЗМІ

Під час офіційного візиту Президента України Володимира Зеленського в США 25 вересня біля готелю “Паркер” пройшли дві зустрічі: безпосередньо в готелі і в сусідній будівлі, в ресторані “Російська чайна”. У першій, офіційній, брав участь Зеленський і кілька десятків людей. Друга, неофіційна, пройшла в більш вузькому колі, і Зеленського на ній представляв керівник офісу Президента Андрій Богдан. Згідно фотографій та свідчень двох незалежних один від одного джерел, Сем Кислін, як мінімум, був присутній в місці проведення першої зустрічі і був організатором і учасником другої, передає УНН з посиланням на The Insider.

Згідно з інформацією видання, засновник компанії Trans Commodities в США і виходець з Одеси Сем Кислін відомий як соратник і донор ексмера Нью-Йорка Руді Джуліані, який тепер є радником Трампа, і саме він, як повідомлялося, намагався організувати тиск на українську правоохоронну систему для того, щоб почати розслідування щодо сина Джо Байдена.

На одному з фото видно, як Зеленський виходить з готелю “Паркер” разом з учасниками зустрічі, два джерела підтвердили, що людина в червоному жилеті – Сем Кислін.

Перша з двох зустрічей була відносно публічною. Друга зустріч проходила у вузькому колі та в конспіративній обстановці.

“Це була просто зустріч щодо бізнесу, з інвестицій зі США в Україну і, навпаки, інвестицій українців в нерухомість в США. Сем Кислін зводив людей, говорив, тобі треба поговорити з тим-то, а тобі з тим-то, мої пропозиції слід надсилати такій людині”, – пояснює джерело The Insider.

1 жовтня стало відомо, що Конгрес США викликав Кисліна для надання свідчень разом із Львом Парнасом і Ігорем Фруманом. Вважається, що ці американські громадяни українського походження в минулому році влаштували зустрічі між Джуліані і високопоставленими прокурорами України, з тим, щоб почати розслідування щодо сина Джо Байдена.

У своєму інтерв’ю НТВ Кислін визнав, що саме він переконав Джуліані порадити Трампу розкрутити історію про корупцію в Україні. Як пише видання, у Кисліна є свій корисливий інтерес в підключенні Джуліані та Трампа до розкручування цієї справи. Як пояснило The Insider джерело, знайоме з Кисліним, його мотивація полягає в поверненні активів, заморожених в Україні при Порошенку в рамках розшуку грошей Януковича. Згідно The Insider, мова, швидше за все йде про історію, пов’язану з тим, що в 2014 році Кислін купив кіпрську компанію Opalcore Ltd за 8 млн доларів по дисконту. На її рахунках в українських банках розміщувалися бонди-облігації, вартістю 20 млн доларів, вони перебували під арештом. Разом з відсотками набігло близько 23 млн доларів. Але грошей він не отримав – ці кошти були конфісковані за вироком Краматорського суду у справі Януковича. Поки Порошенко був при владі, Кислін мовчав, а тепер, налагодивши по лінії діаспори зв’язок із Зеленським, різко активізувався.

У серпні він раптово приїхав в Україну і став роздавати інтерв’ю, позиціонуючи себе як борця з корупцією. При цьому в Києві з ним був помічений Дмитро Крючков – фігурант кримінальної справи про привласнення Запоріжжяобленерго і заподіянні шкоди Україні розміром в 346 млн гривень, відкритого НАБУ.

“У Крючкова і Кисліна була зустріч, вийшовши з якої Сем вирішив похизуватися перед журналістами”, – розповіло The Insider джерело в Києві, близьке до слідчих органів. Відповідно до джерела, на слідстві Крючков, який погодився на спрощену процедуру з визнанням провини, після перемоги Зеленського заявив, що “виконував вказівки Порошенка”, а сам він ні в чому не винен.

“Кислін намагається використовувати одночасно і лояльність Зеленського, і пропагандистську машину Кремля. У майже годинній програмі на НТВ, цілком побудованій на інтерв’ю Кисліна, останній кожні кілька секунд з задоволенням повторює, що Порошенко злодій, розповідає, як той вкрав “десятки мільярдів доларів” (диктор рішуче стверджує, що все це підтверджується якимись документами, жоден з яких не наводиться), перемежовуючи це з зовсім вже комічними заявами, наприклад, про те, що у нього є “інсайд” про те, як Порошенко заплатив 600 тисяч доларів за зустріч з Трампом. Насправді цей “інсайд” – вільний переказ відомого матеріалу Бі-Бі-Сі, в якому інформація про хабарі Коену в розмірі 400 тисяч за організацію зустрічі з Трампом публікувалася з посиланням на якесь джерело СБУ. Телеканал пізніше вибачився і визнав, що опублікував неперевірену інформацію”, – пише The Insider.

Сам Кислін від коментарів відмовився.

Як повідомляв УНН, 23-26 вересня Президент України Володимир Зеленський здійснював робочий візит до Сполучених Штатів Америки.

 

СБУ провела на Донбасі спецоперацію – вивезли важливого свідка

Контррозвідники СБУ провели спецоперацію, у результаті якої вивели на підконтрольну територію ще одного свідка збройної агресії РФ в Україні – мешканця міста Сорокине.

Про це повідомляє пресцентр СБУ – Укрінформ.

“Правоохоронці встановили, що через матеріальні труднощі чоловік змушений був вступити до ремонтної роти так званого “2 армійського корпусу народної міліції ЛНР”, де лагодив пошкоджену у боях військову техніку бойовиків. Проте усвідомив хибність свого кроку та виявив готовність надати свідчення щодо злочинної діяльності російсько-терористичних військ на території нашої держави”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що контррозвідники та слідчі СБУ провели ретельну перевірку та встановили, що громадянин України не брав безпосередньої участі у бойових діях та не вчинив інших тяжких злочинів. Також він надав слідству важливі докази збройної агресії РФ в Україні. За рішенням суду його звільнено від кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 258-3 Кримінального кодексу України.

Служба безпеки України нагадує, що особа, крім організатора і керівника терористичної групи чи терористичної організації, яка добровільно повідомила правоохоронний орган про відповідну терористичну діяльність, сприяла її припиненню або розкриттю злочинів, вчинених у зв’язку із створенням або діяльністю такої групи чи організації, якщо в її діях немає складу іншого злочину, звільняється від кримінальної відповідальності.

 

На міжнародній конференції у бібліотеці Вернадського обговорили проблеми “життя в цифрі”

Проблеми правильної організації бібліотеки в цифрову епоху, об’єднання зусиль науковців і практиків у розв’язанні актуальних питань комунікації обговорювали на Міжнародній науковій конференції, що відкрилась у Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського.

Про це Укрінформу повідомила керівник пресслужби бібліотеки Зоя Шарикова.

“Орієнтація на “життя в цифрі” уже стала для бібліотечної сфери стратегічно важливим вибором. Проте бібліотеку цифрової епохи не слід уявляти однобічно – тільки як збір, обробку, використання електронних ресурсів, місце виходу в Інтернет… Бібліотека, яка хоче відповідати вимогам плюралістичного суспільства, має поєднувати, гармонізувати в собі всі види інформаційних ресурсів на всіх видах носіїв інформації… У цифровому середовищі бібліотека зможе повноцінно функціонувати, якщо вона сама буде цифровізованим цілим, а бібліотекар стане інформацієзнавцем”, – вважає почесний генеральний директор бібліотеки ім. Вернадського Олексій Онищенко.

На його думку, бібліотечний сервіс дедалі більше зосереджуватиметься навколо задоволення індивідуальних інформаційних потреб читачів. Адже завдяки цифровим технологіям

Бібліотека може вибрати не лише зі своїх фондів, а й з усіх доступних джерел в інтернет-просторі потрібні читачеві конкретні відомості з конкретної теми у вигляді згрупованого матеріалу і доставити їх у будь-яку точку світу на будь-який мобільний пристрій замовника.

Організаторами цьогорічної Міжнародної наукової конференції традиційно є Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Інформаційно-бібліотечна рада НАН України, Асоціація бібліотек України, Рада директорів наукових бібліотек та інформаційних центрів академій наук – членів Міжнародної асоціації академій наук.

У роботі конференції прийняли участь науковці та спеціалісти бібліотек, архівів, музеїв, видавництв, інформаційних підрозділів установ і громадських організацій, представники органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

 

Генпрокурор призначив Трепака своїм заступником

Генпрокурор Руслан Рябошапка призначив Віктора Трепака на посаду заступника генерального прокурора.

Про це інформує пресслужба відомства – Укрінформ.

“Генеральний прокурор Руслан Рябошапка 8 жовтня 2019 року підписав наказ про призначення Віктора Трепака заступником генерального прокурора”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що Трепак у 1997 році закінчив Львівський державний університет імені Івана Франка, а у 2002 році – Львівський інститут внутрішніх справ при Національній академії внутрішніх справ України за спеціальністю “правознавство”.

З 2000 року був призваний на військову службу в органи Служби безпеки України, де проходив її на оперативних і керівних посадах. З 2015-го по 2016 роки Трепак обіймав посаду першого заступника голови СБУ – начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ.

З липня 2016 року по 31 серпня 2018 року – професор кафедри Національної академії Служби безпеки України, а з 1 вересня 2018 року по жовтень 2019 року – доцент кафедри кримінального права і кримінології Львівського національного університету імені Івана Франка.

Кандидат юридичних наук. Учасник бойових дій на сході України.

Трепак відомий тим, що керував операцією з документування отримання хабаря і подальшого затримання голови Львівського апеляційного адміністративного суду Ігоря Зварича, який став відомий як “суддя-колядник”.

Трепак також брав участь в операції із затримання генерала Олексія Пукача, який згодом був визнаний винним у причетності до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе.

27 травня 2016 року Трепак передав до НАБУ матеріали “чорної бухгалтерії” Партії регіонів, які підтверджували незаконні виплати багатьом високопосадовцям на загальну суму 2 млрд дол.

 

Ткаченко підтвердив, що претендує на посаду голови КМДА

Народний депутат від Слуги народу Олександр Ткаченко підтвердив, що претендує на посаду глави Київської міської держадміністрації.

Про це він заявив в ефірі Радіо НВ – Укрінформ.

“Подав (декларацію про доходи, – ред.). Там (в інформації про те, що Ткаченко може очолити КМДА — ред.) є така ключова фраза — „може“. Пропоную на ній зосередитися, тому що це рішення президента”, — повідомив він.

Раніше про те, що ексгенеральний директор телеканалу 1+1, народний депутат від Слуги народу Олександр Ткаченко може бути призначений головою КМДА вже на цьому тижні, повідомляв журналіст Сергій Лещенко у себе в Telegram-каналі.

Як відомо, Олександр Ткаченко — народний депутат, обраний за списком партії “Слуга народу”, голова комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики.

Як повідомляв Укрінформ, 4 вересня Кабінет міністрів погодив звільнення Віталія Кличка з посади голови Київської міської державної адміністрації та звернувся з відповідним поданням в Офіс Президента.

 

Україна планує до кінця року обговорити оновлення Угоди про асоціацію з ЄС

У ЄС конструктивно ставляться до пропозицій України щодо оновлення Угоди про асоціацію, тож модальності та параметри такої роботи можуть бути конкретизовані ще до кінця року.

Про це у Брюсселі за підсумками переговорів в Генеральному директораті Єврокомісії з питань торгівлі заявив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України – торговий представник України Тарас Качка, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Головне питання, яке порушувалося під час переговорів – це яким чином вийти на оновлення Угоди про асоціацію, адже цей документ передбачає такий періодичний перегляд. Нам дуже цікаво зрозуміти позицію Євросоюзу, наскільки вони налаштовані на цю роботу, і наскільки вони готові її пришвидшити. Те, що ми бачимо сьогодні – це дуже конструктивне ставлення. Ми будемо говорити про модальності, про умови, про календар такої роботи вже цієї осені», – сказав Качка.

Він зауважив, що перед Україною відкриваються принаймні три нагоди обговорити з європейськими партнерами всі чутливі питання стосовно оновлення Угоди та сформувати порядок денний двосторонніх відносин на наступні кілька років.

Першу таку нагоду Україна матиме в рамках Комітету асоціації, який відбудеться на початку листопада, другу – в середині листопада в ході засідання Комітету асоціації у торговому складі, і нарешті в грудні поточного року має відбутися Рада асоціації Україна-ЄС.

Качка нагадав, що сторони зробили перші кроки в цьому напрямку минулого року. Це, зокрема, стосується схвалення додатку до Угоди з енергетики, який був необхідним для подальшого динамічного розвитку відносин між Україною і ЄС у газовій сфері та електроенергії. Другий приклад – домовленість між сторонами стосовно експорту м’яса птиці.

«Обидві сторони розуміють, що Угода, укладена десять років тому, потребує ретельного аналізу, щоб пристосувати її до нових обставин. Обидві сторони зацікавлені в збільшенні обсягів торгівлі… Подальший поштовх для взаємної торгівлі для обох сторін залежить від того, чи ми зможемо інтегрувати митницю, зняти обмеження на автомобільний транспорт, чи зможемо, нарешті, укласти угоду АКА (щодо визнання еквівалентності технічного регулювання). Ми цієї стелі в наших відносинах уже досягли, і тому треба перейти на новий рівень, на новий поверх, на нову якість відносин», – зазначив торговий представник України.

Тарас Качка наголосив, що Україна і Єврокомісія готові до розмови, яким чином прискорити роботу з оновлення Угоди, провести її якісніше та з урахуванням інтересів обох сторін.

 

Прокурори готові до протестів: обурення “дискримінацією від Рябошапки” висловили Зеленському

Працівники органів прокуратури написали листа на ім’я Президента України Володимира Зеленського, в якому вимагають не вважати їх за “баранів” та вимагають проведення реформ законними й людяними методами. Текст вказаного звернення зараз поширюється між прокурорами різних регіонів України та триває збір підписів, передає УНН з посиланням на власні джерела у правоохоронних органах.

Так, у листі до Президента співробітники прокуратури наголошують на тому, що останні кілька років органи прокуратури перебувають у стані постійного так званого “реформування”.

“Більшість працівників прокуратури вже брали участь у „реформі“ та не лякаються взяти участь у новій „реформі“. Як показує практика, працівники прокуратури досить вдало здають тести як професійні, так і на загальні здібності.

У прокуратурах низової ланки немає жодного прокурора, який би не проходив такий відбір, тому нічого страшного в цьому немає. Але нас, як свідомих громадян, які чесно виконують свій професійний обов’язок, обурює те, як Генеральний прокурор (Рябошапка — ред.) підійшов до організації чергового „оновлення“ прокуратури. Те „оновлення“, як його прописано у відповідних Законі та Положенні, не має нічого спільного зі створенням дійсно незалежного органу з незалежними та кваліфікованими прокурорами”, — йдеться у листі.

Далі прокурори наголошують, що мета “чергової реформи Рябошапки” лише у тому, щоб “зачистити неугодних” і замінити їх на “повністю підконтрольних”.

“Як би не піддавалася критиці реформа „Порошенка — Шокіна — Сакварелідзе“, але навіть у порівнянні з нею, та, що зріє — це явний крок назад… у темне середньовіччя”, — йдеться у зверненні до Президента.

Як приклад, у листі наводиться попередження прокурорів про тотальне звільнення та обмеження прав прокурорів у порівнянні з іншими громадянами України.

“Чи відомо Вам, що у заяві про участь в атестації, яку передбачив Генеральний прокурор своїм положенням, прокурорам як вівцям запропоновано погодитися зі звільненням, а також з тим, що при цьому стосовно них кадровими комісіями буде використана якась інформація з анонімних джерел, яка не потребує офіційного підтвердження?

Тобто прокурорам фактично запропоновано погодитися із тим, що попри успішне проходження ними всіх етапів атестації, їх може бути звільнено з невідомих нікому обставин. І це при тому, що згідно із нашим законодавством, усі громадяни мають право на отримання інформації про себе, а анонімні звернення не підлягають розгляду взагалі! Що це як не дискримінація за професійною ознакою? Ви вважаєте це нормальним і допустимим в цивілізованій країні?” — обурюються прокурори.

Наголошується й на тому, що “такого ступеню цинізму та нехтування демократичними і суто людськими цінностями у боротьбі за владу в прокуратурі та взагалі, наше суспільство не спостерігало будь-коли за часи незалежності”.

Крім цього, працівники органів прокуратури також запитали Зеленського, для чого він та підконтрольний йому парламент ухвалюють “відверто дискримінаційні закони, згідно з якими прокурори — це люди другого сорту та не мають суто людських прав, передбачених КЗпП України”.

Прокурори попередили: якщо Президент не дослухається до них, вони будуть вимушені протестувати — хоча усвідомлюють, що прокурори позбавлені законом права на протест.

Як писав УНН, у рамках дії нового “закону про прокуратуру”, працівники органів прокуратури отримали заяви “про переведення на посаду” встановленого зразка на ім’я Генерального прокурора. У разі відмови її підписувати, прокурорам погрожують не допустити їх до процедури проведення атестації.

 

Патрульним в Одесі оголосили підозру в катуванні – Труба

Слідчі Державного бюро розслідувань повідомили про підозру в катуванні двом інспекторам Управління патрульної поліції в Одеській області.

Про це написав у своєму Telegram-каналі директор ДБР Роман Труба – Укрінформ.

“Історія, без перебільшення, жорстока і цинічна. Двоє поліцейських на Одеському залізничному вокзалі незаконно затримали двох осіб та доправили у відділок. Там просто-таки “вибивали” зізнання у вчиненні крадіжки золотого ланцюжка. Психологічний тиск, погрози розправи, застосування гумового кийка, приниження – ось методи, якими правоохоронці хотіли отримати потрібні покази від громадян”, – зазначив очільник Держбюро розслідувань.

Труба додав, що ДБР розслідує декілька кримінальних справ за фактом жорстоких дій з боку правоохоронців.

 

Європарламент не погоджуватиме домовленість про Brexit будь-якою ціною

Домовленість із Великою Британією щодо виходу з ЄС потребує погодження з Європарламентом, який не буде схвалювати таку угоду за будь-яку ціну.

Про це після зустрічі з британським прем’єр-міністром Борисом Джонсоном заявив президент Європарламенту Девід Сассолі.

Відповідна заява оприлюднена на сайті Європейського парламенту – Укрінформ.

«Я прийшов з певною надією почути пропозиції, які можуть просунути переговори вперед. Разом з цим вимушений зауважити, що не було досягнуто жодного прогресу», – заявив Сассолі.

Він наголосив, що Європарламент вважає найкращим варіантом упорядкований Brexit, коли Британія вийде з ЄС за угодою. Як вважалося, ця угода була погоджена з Лондоном ще торік, і це, за словами Сассолі, був текст, з який міг отримати підтримку Європарламенту. Цей документ надавав упевненості громадянам та бізнесу, а також визначав майбутні відносини між ЄС і Великою Британією. За словами президента Європарламенту, така угода залишається найкращою з усіх можливих.

«Як я пояснив пану Джонсону, парламент не погодиться на домовленість за будь-яку ціну. Ми не погодимося на домовленість, яка підриватиме «Угоду доброї п’ятниці» та мирний процес у Північній Ірландії, або порушуватиме цілісність нашого єдиного ринку. Ця позиція чітко висловлена в резолюції, яку ми ухвалили у вересні», – зазначив Сассолі.

Він нагадав, що після вивчення пропозицій британського уряду щодо заміни раніше погодженого backstop (комплексу заходів для уникнення суворого кордону з Ірландією) депутати дійшли висновку, що ці нові пропозиції дуже далекі від того, з чим міг би погодитися Європарламент.

В цих умовах, зазначив президент ЄП, перед Британією залишаються відкритими два варіанти – продовження терміну виходу, або вихід без угоди.

«Стосовно продовження – Європарламент відкритий для такої можливості, якщо буде поважна причина. Але запит про таке продовження є справою Великої Британії, і не мені коментувати політичні суперечності або правові проблеми, які там обговорюються», – зауважив Девід Сассолі.

«У тому, що стосується no deal, виходу без угоди, ми чітко наголошували: це матиме дуже негативний результат. Він спричинить економічну шкоду для обох сторін, але особливо – для Британії. Він матиме дуже серйозні наслідки для острова Ірландія. Він підвищить невизначеність для бізнесу та передусім для громадян. У такому разі уряд Великої Британії нестиме зрозумілу відповідальність за no deal, – додав президент Європарламенту.

Він висловив сподівання, що сценарію «без угоди» все ще можливо уникнути. Але якщо цього не вдасться зробити, ЄС вже вжив належних заходів, щоб підготуватися до такого результату.

«Я продовжую вірити у здоровий глузд та відповідальність, але серед друзів ми зобов’язані говорити одне одному правду», – наголосив Девід Сассолі.

 

Через “жорсткий” Brexit держборг Британії може стати найбільшим за пів століття

Унаслідок виходу з ЄС без угоди державний борг Великої Британії може сягнути найбільших показників з 1960-х років.

Про це свідчать дані аналітичного центру “Інститут фіскальних досліджень” (IFS), повідомляє Sky News.

“Brexit без угоди може призвести до зростання державних позик майже до 100 млрд фунтів на рік (близько $123,3 млрд – ред.), а загальний борг сягне рівнів, які востаннє спостерігалися у 1960-х роках”, – ідеться у повідомленні.

На думку експертів, у разі “жорсткого” Brexit загальний борг країни збільшиться до 90% національного доходу. А різниця між державними видатками та надходженнями наступного року може перевищити 50 млрд фунтів – це понад 2% валового внутрішнього продукту.

“У разі Brexit без угоди уряд повинен тимчасово здійснювати ретельне цілеспрямоване зниження податків та збільшення витрат там, де він може ефективно підтримувати економіку”, – заявив раніше прем’єр Британії Борис Джонсон.

Як відомо, Велика Британія мала вийти з ЄС 29 березня. У квітні країні була надана відстрочка до 31 жовтня. Джонсон заявляв, що має намір реалізувати Brexit до цього терміну за будь-яких обставин, у тому числі без угоди.

Раніше Джонсон зробив Євросоюзу “останню пропозицію”, яка не передбачає контролю на кордоні між членом ЄС Ірландією та Північною Ірландією, що є частиною Великої Британії. Своєю чергою в Єврокомісії зазначили, що такі пропозиції не дають підстав для завершення переговорів про Brexit.

 

Малюська: Маємо намір змінити підходи до написання законів

Міністр юстиції Денис Малюська припускає перехід до нових стандартів написання законів в Україні.

Про це Малюська повідомив на зустрічі з керівниками юридичних служб державних органів, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Я багато років цікавився і ніколи не розумів, чому закон має починатися з повноважень органів державної влади… а суть – ближче до кінця тексту. І те, про що закон та які ключові правила він встановлює, – вже десь наприкінці… Ми, напевно, перейдемо до нових стандартів, як, наприклад, у Британії, коли суть закону, основні правила, які він регулює, мають іти відразу”, – розповів керівник Мін’юсту.

При цьому Малюська наголосив, що законодавство має просуватися в напрямку більшої зрозумілості для пересічного громадянина.

 

Польща повинна спростити легалізацію українських заробітчан – експерт

Головними проблемами українських трудових мігрантів в Польщі є дуже довга процедура легалізації, а також прив’язаність до конкретного роботодавця.

Про це в інтерв’ю Укрінформу розповіла кандидат у депутати Сейму Польщі, голова фундації “Наш вибір”, експерт з питань міграції Мирослава Керик.

“Дуже складними й довготривалими є процедури легалізації, якщо людина хоче залишитися в Польщі трохи довше. Управління, які займаються цими питаннями, рік і більше не видають рішень – і це шкодить не лише мігрантам, а й роботодавцям та економіці країни”, – зазначила Керик.

На її переконання, ситуацію треба змінювати, і вона цим займеться, якщо потрапить до Сейму.

За словами експерта, проблему становить і та обставина, що часто заробітчани в Польщі прив’язані до конкретного місця праці.

“Якщо вони змінюють місце праці й працедавця, то всі дозволи вони мусять робити від початку. Це є тягарем для всієї системи, адже збільшується кількість звернень до управлінь з питань іноземців. Це також прив’язує працівника до працедавця й означає, що той може зловживати владою, тобто відносини працедавець-працівник не є рівноправними. Тому люди, які хочуть швидше легалізуватися, погоджуються на гірші умови праці, нижчу зарплату”,- пояснила Керик.

Вона також зауважила, що й польські роботодавці перебувають у програшній ситуації, оскільки мусять довго чекати рішень для легалізації своїх працівників з України.

“Це шкодить польській економіці, адже людей зіштовхують у сіру зону – не платяться податки, люди не застраховані, не йдуть страхові відрахування. Тому треба спрощувати цю процедуру і розблоковувати роботу регіональних установ, які легалізують іноземців”,- констатувала кандидат у депутати Сейму.

Як повідомлялося, у Польщі за деякими оцінками перебуває приблизно 1,5 млн заробітчан з України

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 853

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua