Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 19 червня

Інформдень: 19 червня

У разі підписання безпекової угоди між Україною та США передбачається розміщення американських військових резервів на території Української держави.

Про це заявив у прямому ефірі “Свободи слова” на ICTV Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, передає кореспондент Укрінформу.

“Вона (безпекова угода – ред.) передбачає проведення спеціальних операцій, проведення спільних науково-технічних розробок і навіть розміщення на території України військових резервів Сполучених Штатів Америки. Вона виводить на новий рівень співпрацю України та США”, – сказав він.

Спікер зазначив, що практику подібних угод давно використовують у США: такі документи підписані з Японією, Австралією та Ізраїлем.

За його словами, угода надає прерогативне право на надання оборонної летальної зброї.

Нагадаємо, у ході робочого візиту до США 12-16 червня, Голова ВР запропонував укласти двосторонню безпекову угоду між Україною та Сполученими Штатами Америки. Ця угода, за його словами, не заперечує членства України у НАТО, а навпаки – сприятиме пришвидшенню набуття Україною членства в Організації Північноатлантичного договору.

 

Парубій: Турчинов представив концепцію закону про деокупацію Донбасу

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов на засіданні фракції “Народного фронту” презентував концепцію закону про деокупацію окремих районів Донецької та Луганської областей. Про це повідомив спікер Верховної Пади Андрій Парубій, що також брав участь у засіданні, передає Depo.ua з посиланням на “Громадське”.

“Зараз обговорюють саме концепцію, і це правильний підхід, щоб на початковому етапі визначити його основні позиції. Власне, це зміна статусу, визнання окупованих територій формально окупованими і найголовніше — це визначення юридичних передумов для ведення бойових дій і воєнних операцій, щоб цей закон давав таке законодавче право для головнокомандувача і РНБО”, — сказав Парубій. Спікер парламенту наголосив, що текст законопроекту поки що не готовий, йдеться виключно про концепцію.

Раніше Турчинов заявив, що в Україні потрібно завершити антитерористичну операцію і перейти до нового формату захисту країни від гібридної війни з РФ. Зокрема, він наголосив, що необхідно не просто визнати окремі райони Луганської та Донецької областей окупованими РФ, але й чітко на законодавчому рівні визначити основи державної політики щодо їхнього звільнення.

 

Запропонований законопроект про деокупацію окремих районів Донецької та Луганської областей дозволить використовувати всі військові підрозділи без обмеження демократичних процедур та визнає території ОРДЛО окупованими.

Про це заявив у прямому ефірі “Свободи слова” на ICTV Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, передає кореспондент Укрінформу.

“Це, перш за все, створити законодавчу базу, яка би дозволила використовувати всі силові підрозділи без обмеження демократичних процедур”, – сказав він.

Також у запропонованій концепції, за словами Парубія, передбачено створення єдиного оперативного штабу, який має управляти не тільки всіма військовими підрозділами, силовими, сектором безпеки, а й місцевими військово-цивільними адміністраціями.

“І, звичайно, визнання окупованих територій окупованими територіями”, – додав спікер.

При цьому він підкреслив, що даний законопроект описує компромісний варіант і об’єднає як прихильників, так і критиків воєнного стану.

Як раніше повідомлялося, Секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов у понеділок на засіданні фракції “Народного фронту” презентував концепцію закону про деокупацію окремих районів Донецької та Луганської областей.

 

В Україні станом на 19 червня обліковано 1 586 709 переселенців або 1 276 743 сім’ї з Донбасу і Криму.

Про це повідомляє  прес-служба  Мінсоцполітики – Укрінформ.

«Станом на 19 червня 2017 року, за даними структурних підрозділів соціального захисту населення обласних та Київської міської державних адміністрацій, взято на облік 1 586 709 переселенців або 1 276 743 сім’ї з Донбасу і  Криму», – йдеться у повідомленні.

Водночас станом на 19 червня 2017 року отримувачам допомоги профінансовано 1 405 970 тис. грн.

 

Через бойові зіткнення на Донбасі без води може залишитися 1 мільйон людей.

Про це повідомляє ОБСЄ у  Тwitter – Укрінформ.

“Бойові зіткнення загрожують залишити понад 1 млн осіб без  води. Необхідні стійке припинення вогню, відведення зброї і розведення сил”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, 10 червня в результаті бойових дій у Ясинуватському районі поблизу с. Василівка на непідконтрольній території сталося пошкодження двох високовольтних ліній електропередач та трансформаторної підстанції, що призвело до припинення електропостачання насосної станції першого підйому Південнодонбаського водогону, яка забезпечує водою чотири фільтрувальні станції, а саме: Карлівську (с. Карлівка), Великоанадольську (м. Волноваха), Старокримську №1 та №2 (м. Маріуполь). Без централізованого водопостачання залишилося 72 населених пункти (388 тис. осіб) у 5 районах області (Покровський, Селидовський, Волноваський, Добропільський, Мар’їнський) та смт Олександрівка. Нині водопостачання відновлено.

 

Підрозділи російсько-терористичних військ у понеділок 21 раз обстріляли українських захисників, двічі застосувавши заборонені Мінськими домовленостями системи озброєння. 

Про це повідомляє  прес-центр  штабу АТО – Укрінформ.

“Приморський напрямок. Ще вночі незаконні збройні формування відкривали вогонь невисокої інтенсивності з мінометів калібру 82 мм по укріпленнях сил АТО поблизу Павлополя. З гранатометів різних модифікацій, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї противник неодноразово обстрілював наші опорні пункти в районі Широкиного, Водяного, Талаківки та Березового. Окрім того, неподалік Талаківки українських воїнів обстрілював ворожий снайпер”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що на Донецькому напрямку окупанти ще до світанку тричі обстрілювали з великокаліберних кулеметів та гранатометів підрозділи сил АТО, які тримають оборону у південному передмісті  Авдіївки. А вже по опівдні проросійські бандформування здійснили обстріл  позицій українських військових у районі н.п. Новолуганське, що на Світлодарській дузі. Там під прикриттям вогню зі станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів й стрілецької зброї українських захисників намагався поцілити снайпер.

Як повідомили у штабі АТО, на Луганському напрямку перша ворожа збройна провокація була зафіксована вночі поблизу Станиці Луганської, де бойовики відкрили вогонь з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї. Згодом загарбники двічі щільно били з гранатометів різних систем по опорних пунктах сил АТО, що розташовані неподалік Новозванівки. Від 11.00 і до цього часу противник знову активізувався в районі Бахмутської траси. Там підрозділи російсько-окупаційних військ вже декілька разів відкривали вогонь по наших оборонних укріпленнях в районі Кримського. Застосовував противник 120-мм й 82-мм міномети та піхотне озброєння.

“Унаслідок бойових дій двоє військовослужбовців ЗС України сьогодні зазнали поранень”, – інформує прес-центр.

 

Викриття хакерської групи “Шалтай-Болтай” та її куратора – полковника ФСБ Сергія Михайлова – стало ударом у відповідь ГРУ ГШ РФ на підривну діяльність ФСБ проти військової розвідки.

Про це  повідомляє  проект “Центр управління розслідуваннями” (ЦУР)  Укрінформ.

“В останні роки Головне розвідувальне управління (ГРУ) Генштабу РФ терпить провал за провалом. Списки пагентів під прикриттям “гуляють” по інтернету, співробітників висилають після шпигунських скандалів, високопоставлені розвідники гинуть при дивних обставинах, а все керівництво спецслужби сидить під американськими санкціями. Грушники пов’язують це не лише з успіхами зарубіжної контррозвідки, але і з підривною діяльністю рідної ФСБ. Їх відповіддю чекістам, як з’ясував Центр управління розслідуваннями, стало викриття хакерської групи “Шалтай-Болтай” та її куратора—полковника ФСБ Сергія Михайлова”, – йдеться в повідомленні.

Нагадується, що 15 липня 2014 року відбувся масовий злив російських військових розвідників, що працюють під прикриттям. В опублікованому матеріалі, зокрема, розповідалося про те, що між російськими спецслужбами йде запекла підкилимна війна за фінансові потоки, а президент Володимир Путін з самого приходу в Кремль послідовно знищує кращі кадри ГРУ: “Незважаючи на те, що кілька років тому ГРУ значною частиною розчинилося в ФСБ на Луб’янці вважають, що цього недостатньо. ФСБ не дають спокою зарубіжні активи ГРУ, які й донині являють собою підпільні бізнес-імперії”. Також був опублікований список з 79 співробітників ГРУ ГШ РФ, що працюють під прикриттям в США, Європі, Азії і Південній Америці.

Опубліковану на сайті “Військові матеріали” замітку разом зі списком грушників встигли передрукувати десятки російських і іноземних сайтів, на спеціалізованих форумах почалося обговорення. Приміром, на одному з популярних українських  сайтів  з’ясувалася інформація, що в списку фігурує Костянтин Гусєв раніше працював по церковній лінії в Києві, а тепер числиться радником у посольстві Молдови, а Володимир Краскевич був представником “Аерофлоту” в Нідерландах, а потім його перевели в Вашингтон.

Як розповіло джерело ЦУРа в МО РФ, “такої підстави в історії ГРУ ще ніколи не було?—?всі мужики ходили в шоці”.

Через рік після “зливу” в мережу резидентури  ГРУ ГШ РФ  в міноборони РФ розгорівся новий гучний скандал: на електронну пошту міністра оборони Сергія Шойгу прийшов лист від хакерського угруповання “Анонімний інтернаціонал” (він же “Шалтай-Болтай”) з пропозицією застрелитися або подати у відставку. Своє “прохання” хакери обґрунтували тим, що їм вдалося зламати поштову скриньку помічниці колишнього начальника департаменту військового будівництва генерала Романа Филимонова — 30-річної Ксенії Большакової і в їх розпорядженні опинилися документи під грифом “Цілком таємно”.

На початку липня 2015 року цей лот був виставлений на продаж на Біржі інформації”, пізніше “Шалтай-Болтай” виклав скріншоти декількох листів. Поки керівництво МО РФ вирішувало, як реагувати на події, хакери опублікували відкритий лист з приводу злому начальнику військової контррозвідки ФСБ генерал-полковнику Олександру Безверхнему. В кінці свого послання “Шалтай-Болтай” запропонував Безверхнему викупити оцінений в 350 биткоинов (за курсом на дату листа — 6,2 млн руб.) архів помічниці Большакової зі знижкою 50%.

“Можете собі уявити, що відчував Шойгу, коли директор ФСБ Бортніков розклав перед президентом паперу і став доповідати про знущання в листі до контррозвідки, “зливі” нашої резидентури в інтернет і хронічному бардаку в центральному апараті Міноборони”, —розповів все той же джерело ЦУР в МО РФ.

Після цього міністр оборони РФ С. Шойгу зажадав “терміново знайти тих, хто стоїть за хакерами”. В результаті військова розвідка встановила, що автором листа міністру оборони Шойгу і в ДВКР ФСБ був один із засновників “Шалтай-Болтай” Володимир Анікєєв (Льюїс).

“Здивувалися грушники, коли виявили, що Анікєєв-Льюїс завербований ФСБ, а його безпосереднім куратором є керівник одного з підрозділів ЦІБ ФСБ полковник Сергій Михайлов, який боровся з тими, хто розповсюдив список резидентури ГРУ сайтам. До всього іншого військова розвідка встановила, що Михайлов мав негласні контакти з американськими спецслужбами”, – повідомляється в с розслідуванні.

Як зазначають у ЦУР, Шойгу про все доповів Путіну і той викликав “на килим” директора ФСБ Олександра Бортнікова. Після розбору польотів у Путіна ФСБ взяли в оперативну розробку полковника Михайлова і його хакерську агентуру. Незабаром у рамках кримінальної справи про неправомірний доступ до комп’ютерної інформації були заарештовані члени “Шалтая-Болтая” Володимир Анікєєв (Льюїс), Олександр Пугачьов і Костянтин Тепляков (Березневий заєць). Слідом за держзраду заарештували самого Михайлова, його заступника Дмитра Докучаєва та голову відділу розслідувань комп’ютерних інцидентів “Лабораторії Касперського” Руслана Стоянова.

За версією слідства, користуючись службовим становищем, вони регулярно забезпечували інформацією представників спецслужб США. Попутно позбувся посади безпосередній керівник Михайлова — начальник ЦИБ ФСБ генерал Андрій Герасимов, який входив до опікунської ради Ліги безпечного інтернету.

Кореспондент ЦУРа зустрівся в Лондоні з авторитетним хакером на прізвисько Аврора, який вісім років тому залишив Росію. Він не заперечував, що причетний до багатьох зломів поштових скриньок високопоставлених чиновників і силовиків з Росії.

“Я знайомий майже з усіма “Шалтая-Болтая” і з Льюїсом теж. Як тільки він став працювати під дахом ФСБ, то втратив почуття небезпеки. Я його про це кілька разів попереджав, а він казав, що все нормально і побоюватися нічого. А Некрасов взагалі з’явився перед арештами і не при справах. Він тільки в частині продажу інформації і не в курсі всієї технології. Тепер, щоб ФСБ відзвітувала перед Путіним, на них повісять все”, – прокоментував хакер “справа Шалтай-Болтая”.

 

Президент України Петро Порошенко заявив, що Угода про асоціацію України з Європейським Союзом пройде останню процедуру ратифікації цього тижня та почне діяти 1 вересня нинішнього року.

На цьому він наголосив у понеділок, під час першого дня робочого візиту до Вашингтона, передає власний кореспондент Укрінформу.

“Прямо з Вашингтона я лечу до Брюсселя, щоб взяти участь у передачі ратифікаційних грамот, які підписані його Величністю королем Нідерландів. Це остання країна, яка завершує процес ратифікації, і Україна з 1 вересня має високу честь, що угода про асоціацію вступить в силу”, – заявив Глава Української держави.

Він також підкреслив, що Російська Федерація намагалася “не дати ратифікувати Угоду про асоціацію (України – ред.) з Європейським Союзом”, у зв’язку з чим Україна подолала “шалений опір й добилася успіху.

Як повідомляв Укрінформ, президент України 19 червня розпочав візит до США, під час якого заплановані його зустрічі з вищим керівництвом країн. У Вашингтоні його супроводжує урядова делегація.

 

Президент України Петро Порошенко повідомив, що під час візиту до Вашингтона планує провести зустрічі в Білому домі, Державному департаменті, Пентагоні, в інших міністерствах та відомствах США.

Про це він заявив під час зустрічі з українською громадою в понеділок ввечері, одразу після прибуття до Вашингтона, передає власний кореспондент Укрінформу.

“У нас буде дуже велика кількість зустрічей: будуть зустрічі в Білому домі, в Державному департаменті з Тіллерсоном, у міністерстві оборони з Меттісом, у міністерстві торгівлі з міністром, будуть зустрічі у міністерстві енергетики”,- зазначив президент.

За його словами, такого потужного візиту не було ніколи “саме для того, щоб ми зараз мали можливість переговорити і щодо нашої співпраці в безпековій сфері, в політичній сфері і економічній сфері”.

Він підкреслив, що дуже важливо провести зустрічі у Вашингтоні саме зараз “для того, щоб усі були озброєні інформацією”, і нікому не залишити жодного шансу на те, щоб скривдити справедливість.

Водночас він назвав “чудовим подарунком” рішення Сенату США про санкції проти Росії. “Санкції — це є цивілізований механізм примушення агресора”, – наголосив Порошенко.

Разом із Президентом України до Вашингтона прибули Ірина Геращенко, Павло Клімкін, Ігор Насалик, Володимир Омелян, Костянтин Єлісєєв, Дмитро Шимків, Віктор Муженко.

 

Російська сторона заявила, що не виключає ураження системою ППО американських літаків у Сирії, якщо вони перебуватимуть у зоні дій сирійських урядових сил. Американці не спасували та пригрозили, що неодмінно захищатимуть себе і союзників. 

Таку реакцію озвучив речник Пентагону капітан Джефф Девіс, якого процитувало в понеділок американське видання  The Washington Examine – Укрінформ.

“Будь-які повітряні цілі, в тому числі літаки й безпілотники Міжнародної коаліції, виявлені в місцях проведення операцій на захід від річки Євфрат російськими військово-повітряними силами, будуть супроводжуватися російськими наземними комплексами і літаками ППО в якості повітряних цілей”, – навело видання заяву російського міноборони.

У відповідь на це наводяться слова речника Пентагону, який наголосив, що американська сторона залишає за собою право на захист.

“Ми знаємо про заяву російської сторони. Ми не шукаємо конфлікту з будь-якої сторони в Сирії, крім ІДІЛ, але ми не вагатимемося, коли йтиметься про захист наших сил та наших партнерів, якщо вони опиняться під загрозою”, – заявив офіційний представник Міністерства оборони США.

Новий виток напруження між Сполученими Штатами і Росією на рівні оборонних відомств виник після того, як у понеділок винищувач ВПС США F/A-18E “Супер Хорнет” збив сирійський Су-22, що бомбив сили сирійської опозиції, яких підтримують Штати.

Як заявили в командуванні армії США,  удар  по сирійському літаку було завдано “в рамках колективних заходів самозахисту військ-партнерів антитерористичної коаліції”, а саме Альянсу сирійської опозиції і курдських формувань “Сил демократичної Сирії” (SDF) на південь від Табки.

Після цього російська сторона заявила про припинення взаємодії з американськими силами та односторонній вихід з Меморандуму про безпеку польотів між РФ і силами Міжнародної коаліції.

 

Об’єднані Арабські Емірати попередили Катар, що введені проти нього сусідніми країнами санкції можуть тривати протягом багатьох років, якщо Доха не погодиться з умовами, які арабські країни оголосять найближчими днями.

Про це повідомляє  Reuters – Укрінформ.

Катар  зрозуміє, що відносини в регіоні кардинально змінилися, й ізоляція може тривати роками”, – заявив заступник міністра закордонних справ ОАЕ Анвар Гаргаш в Парижі.

“Якщо вони мають намір і далі сидіти в ізоляції через свою збочену точку зору на власну політичну роль, то нехай вони будуть ізольовані. Вони все ще знаходяться на стадії заперечення і гніву”, – додав він.

Як відомо, вже дев’ять країн розірвали дипломатичні відносини з Катаром. Основна претензія цих країн – підтримка катарською владою ісламських терористів, проти яких бореться коаліція держав під керівництвом США. Окремі країни розірвали й економічні відносини з Катаром.

 

Кінцева декларація п’ятого саміту “Східного партнерства”, підготовка до якого розпочалася, має бути конкретною і мати стратегічний характер.

Про це під час спільної прес-конференції за результатами саміту глав урядів “Вишеградської групи” і Бенілюксу у Варшаві заявила прем’єр-міністр Польщі Беата Шидло, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Хочемо підкреслити єдність усіх зацікавлених сторін у складному політичному моменті. Польща робитиме все можливе, щоб декларація, яку ми приймемо, була якомога конкретнішою і мала стратегічний характер”, – заявила Шидло.

За її словами, позиції країн “четвірки” і Бенілюксу щодо східної політики збігаються.

“Ми бачимо потребу активного залучення до розвитку  “Східного партнерства”  і підтримки реформ, зокрема в Україні”, – наголосила польський прем’єр.

Вона підкреслила, що учасники варшавського саміту підтримують відкриту політику щодо інших країн “Східного партнерства”, які хочуть ближче співпрацювати зі Спільнотою і здійснювати проєвропейські реформи.

Наступний саміт “Східного партнерства” відбудеться в листопаді у Брюсселі.

 

У німецькому містечку Гундельфінген, федеральна земля Баварія, продають пам’ятники лідерам комуністичного руху – Володимиру Леніну, Йосипу Сталіну, Ернсту Тельману, Клементу Готвальду – всього 6 скульптур.

Про аукціон повідомляє  Potsdamer Neueste Nachichten – Укрінформ.

«Потсдамський торговий дім Auktionspunkt влаштував у Баварії аукціон статуй  Леніна  і Сталіна. Зацікавлені є у всьому світі», – пише видання.

Фігури стоять на території колишньої шахти пліч-о-пліч, хоча в реальному житті нерідко ворогували один з одним, йдеться в репортажі. Статуї з граніту і піщанику опинилися у Баварії після розвалу Східного блоку. Наприклад, 12-метровий, 80-тонний Ленін з червоного граніту виготовлений до 25-річчя НДР для Дрездена. За нього просили 150 тисяч євро. Наступний за розмірами – пам’ятник Сталіну – 3,7 метри заввишки, він стояв раніше у Чехословаччині. Найменший за розмірами з лотів – Ернст Тельман, керівник Компартії Німеччини, з бронзи, всього 1,4 м.

Організатори порахували, що такі пам’ятники можуть зацікавити цінителів. Втім, коло таких не надто велике. Хоча запити надходили з Китаю, Росії і Молдови.

 

Наміри адміністрації президента США Дональда Трампа поліпшити відносини з Росією не суперечать позиції Вашингтона на підтримку України – ці питання в Білому домі чітко розділяються, й санкції проти РФ через її агресію зберігатимуться й надалі.

Таке переконання висловив у  ексклюзивному інтерв’ю  Укрінформу президент Українського конгресового комітету Америки Андрій Футей – Укрінформ.

“Передусім, я не думаю, що така позиція розглядається в Білому домі всупереч інтересам України”, – відповів представник найбільшої організації української діаспори на запитання, чи не суперечать ініціативи зближення з Росією підтримці України з боку США.

Він звернув увагу, що і сам президент Трамп, і віце-президент Пенс, і держсекретар Тіллерсон, а також офіційні представники Білого дому постійно наголошують, що “санкції  проти Росії зберігатимуться, поки вона не поверне Крим та не виведе свої війська з території України”. Це тверда позиція адміністрації, зауважив глава УККА.

Він також прокоментував висловлювання держсекретаря США Рекса Тіллерсона під час слухань у Конгресі щодо закликів з боку країн-партнерів до США поліпшити діалог з РФ. “Очевидно, що світ хоче убезпечитися від розв’язання світової війни”, – зауважив Футей.

За його словами, з метою просування українського питання на порядку денному зовнішньої політики США українська громада Америки докладає постійних зусиль. Це відбувається як у контактах з конгресменами й сенаторами, так і з представниками адміністрації США.

 

Депутати від “Самопомочі” у міській раді Миколаєва – районного центру Львівщини – проголосували проти прийому твердих побутових відходів зі Львова. Загалом для ухвалення рішення забракло одного голосу.

Про це у коментарі  “Варіантам”  повідомив міський голова Миколаєва Андрій Щебель – Укрінформ.

“Так, від фракції “Самопоміч” двоє з трьох проголосували “проти”, один утримався; від Блоку Петра Порошенка “Солідарність” “за” проголосували троє з чотирьох; від Народного руху України – чотири з п’яти; від ВО “Батьківщина” – двоє з трьох; від ВО “Свобода” – двоє з трьох; від партії “УКРОП” – один з трьох”, – йдеться у повідомленні.

Водночас, голова ОДА Львівщини Олег Синютка теж згадав цей факт, додавши, що  голодування Березюка нагадує йому “політичну виставу”.

“Вчинок пана Олега сьогодні обговорюватимуть по всіх всеукраїнських каналах, а я б хотів, щоб всі загальноукраїнські канали сьогодні говорили про те, що на сесії Миколаївської міськради, де вирішувалося питання про прийняття сміття  з території Львова, одного голосу не вистачило для ухвалення рішення. За це рішення не дала жодного голосу фракція “Самопоміч”, – зазначив губернатор.

Загалом рішення підтримали 13 депутатів, для погодження міською радою Миколаєва прийому сміття зі Львова не вистачило одного голосу.

Найближча сесія Миколаївської міськради запланована на середу на 10:00.

Як відомо, 21 квітня у Львові підписали меморандум, згідно з яким міста Львівщини, серед яких і Миколаїв, прийматимуть щодня львівське сміття, натомість від міської й обласної рад отримуватимуть два роки по 100 млн грн.

10 травня на засіданні виконавчого комітету Львівська міськрада виділила 500 тис. грн субвенцій Миколаєву за захоронення сміття зі Львова. 12 травня депутати Миколаївської міськради скасували рішення виконкому, чим відмовили у прийомі сміття зі Львова.

Як повідомлялося, сьогодні голова парламентської фракції Олег Березюк оголосив голодування на підтримку львів’ян, які вже тривалий час потерпають від “сміттєвої кризи”.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман сьогодні закликав місцеве самоврядування відгукнутися на прохання мера Львова, якщо воно надійде, і тимчасово прийняти львівське сміття на своїх муніципальних полігонах.

Львівська влада звернулася до уряду з вимогою оголосити в місті надзвичайну екологічну ситуацію через проблеми з вивезенням сміття.

За даними міськради, на сьогодні у Львові назбиралося понад 8,5 тис. тонн відходів. У мерії заявляють, що ситуація критична і загрожує небезпекою для здоров’я населення та життєдіяльності міста Львова.

 

Голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка вбачає у рішенні глави парламентської фракції “Самопоміч” Олега Березюка оголосити голодування на знак солідарності з львів’янами ознаки політичної вистави.

Про це він сказав телеканалу  “112 Україна” – Укрінформ.

“Вчинок пана Олега сьогодні обговорюватимуть по всіх всеукраїнських каналах, а я б хотів, щоб всі загальноукраїнські канали сьогодні говорили про те, що на сесії Миколаївської міськради, де вирішувалося питання про прийняття сміття з території Львова, одного голосу не вистачило для ухвалення рішення. За це рішення не дала жодного голосу фракція “Самопоміч”. У мене якась ірреальність зародилася. У мене враження, що це все-таки такий, знаєте, великий політичний спектакль, заручниками якого стали прості мешканці нашого міста”, – заявив Синютка.

Водночас він наголосив, що міський голова Львова Андрій Садовий (лідер “Об’єднання “Самопоміч”) не виїхав до жодної громади, щоб врегулювати питання вивезення твердих побутових відходів. “Він тільки один раз збирав перевізників, щоб дійсно подивитися на стан речей”, – додав голова ОДА.

Як повідомлялося, сьогодні голова парламентської фракції Олег Березюк оголосив голодування на підтримку львів’ян, які вже тривалий час потерпають від “сміттєвої кризи”.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман сьогодні закликав місцеве самоврядування відгукнутися на прохання мера Львова, якщо воно надійде, і тимчасово прийняти львівське сміття на своїх муніципальних полігонах.

Львівська влада звернулася до уряду з вимогою оголосити в місті надзвичайну екологічну ситуацію через проблеми з вивезенням сміття.

За даними міськради, на сьогодні у Львові назбиралося понад 8,5 тис. тонн відході.

У мерії заявляють, що ситуація “критична” і загрожує небезпекою для здоров`я населення та життєдіяльності міста Львова.

 

Верховна Рада вже рік не може ухвалити закон “Про освіту”, без якого Україна не розпочне реформування середньої школи.

Про це міністр освіти та науки Лілія Гриневич написала в авторській колонці на сайті видання  “Українська правда” – Укрінформ.

“Реформа української середньої освіти – це проектування майбутнього нашої країни, адже саме школа формує мислення абсолютної більшості наших дітей, які візьмуть на себе керівництво державою та відповідальність за її економіку. Тим не менш, закон “Про освіту“, що було прийнято парламентом у першому читанні майже рік тому та без якого системна реформа не є можливою, досі не проголосовано. … Головне, що я хочу донести депутатам та всьому українському суспільству: цей закон необхідний, аби створити підгрунтя для сталого розвитку нашої країни. Без освітньої реформи цивілізаційна трансформація не відбудеться, а ми так і залишимося на перехресті між Європою та СРСР”, – написала Гриневич.

Міністр наголосила, що реформа стосується інтересів понад 22 мільйонів осіб, серед яких безпосередньо 4 млн школярі, 18 млн – батьки та близькі люди учнів середньої школи.

 

Міністерство інформаційної політики веде перемовини з великими готельними мережами в усьому світі, щоб у їхніх закладах транслювалися українські телеканали.

Про це сказав держсекретар Міністерства інформаційної політики України Артем Біденко на прес-конференції в Укрінформі, повідомляє кореспондент агентства.

“Звичайно, ми комунікуємо з великими готельними мережами в різних країнах, для того щоб лобіювати саме українське телебачення, для того щоб українські туристи могли їх (вітчизняні телеканали – ред.) бачити. Ми запустили новий супутник, і це саме спрямовано на те, щоб готелі, наприклад, в Північній і Західній Європі мали змогу отримувати сигнал”, – сказав Біденко.

Він зазначив, що у цьому питанні “працює” ринок, адже з яких країн найбільше туристів, то ті телеканали і намагаються показувати в готелях.

“Сьогодні ми фіксуємо по кількох країнах зміну цього вектору, тобто – менше російських туристів, більше українських туристів. Це – Туреччина, частково Єгипет, і там така тенденція є. Як тільки власники розуміють, що більше українців, вони вмикають українські телеканали”, – розповів він.

Держсекретар уточнив, що йдеться не лише про державний телеканал «UA|TV», а й про приватні телеканали, які “мовлять на весь світ”.

 

Міністр інформаційної політики Юрій Стець не має наміру відкликати свою заяву про відставку.

Про це він заявив на прес-конференції в Укрінформі.

“Я не передумаю. Я не бачу для себе можливим повертатися працювати в Кабінет міністрів. Моя оголошена заява про відставку — це не є політичний крок”, – зазначив Стець.

Урядовець розповів, що торік переніс складну операцію, перейшов з ІІІ-ї на ІІ-у групу інвалідності. Тепер йому потрібно 3-6 місяців присвятити виключно своєму здоров’ю.

У цьому зв’язку він закликав парламентаріїв підтримати його відставку.

Як повідомлялося, 31 травня Стець написав заяву про відставку з посади глави міністра інформаційної політики України. Причиною такого кроку він назвав погіршення стану здоров’я.

 

Міністерство інформаційної політики постійно контактує з журналістами та блогерами, але у цій співпраці є певна межа, яку переступати не варто.

Про це сказав міністр інформаційної політики Юрій Стець на прес-конференції в Укрінформі, повідомляє кореспондент агентства.

«Чи ми маємо співпрацювати із блогерами? Це так само, як і з журналістами. Моя відповідь «так». Ми маємо співпрацювати з журналістами та з блогерами. Питання тільки у тому, де та межа, за яку не можна зайти», – сказав Стець.

Міністр запевнив, що особисто спілкується із блогерами. Але, зазначив він, важливо, щоб таке співробітництво не вилилося у вказівки, «темники» чи щось подібне.

“За будь-яких обставин, я тішуся, що блогери почали спілкуватися між собою, не тільки … у соціальних медіа, а й очі в очі. Це дуже важливо”, – зазначив він.

Але, наголосив глава МІП, спілкування блогерів між собою не має відбуватися під егідою Мінінформполітики, бо тоді відомство можуть звинуватити в тому, що воно існує для того, щоб займатися пропагандою.

 

Міністерство інформаційної політики протягом двох годин оприлюднить на своєму сайті список сайтів, які мають бути заблоковані в Україні як такі, що шкодять державі.

Про це сказав міністр інформаційної політики Юрій Стець на прес-конференції в Укрінформі, повідомляє кореспондент агентства.

“Зараз я офіційно прошу держсекретаря розблокувати і забрати статус документа “ДСК”. За дві години ми зможемо опублікувати список на сайті МІП, і ви побачите перелік сайтів, які ми подали до СБУ”, – сказав Стець.

За його словами, йдеться про ті сайті, які, на переконання МІП, мають бути заблоковані. “Ви там не знайдете ні “Яндекс”, ні “Одноклассников”, але ви там побачите сайти “Новороссия”, “Малороссия” та інші ресурси, які по факту, на нашу думку, завдають шкоди Україні більше, ніж, наприклад, “Яндекс”, – додав він.

Міністр зазначив, що список переданий до СБУ та має бути розглянутий на засіданні  РНБО.

 

Команда Міністерство інформаційної політики у вересні презентує план своєї діяльності на 2018 рік.

Про це заявив міністр інформполітики Юрій Стець на прес-конференції в Укрінформі.

“У вересні місяці вже Еміне (Джапарова — ред.) і команда міністерства зроблять свою візію, представлення свого бачення, як міністерство працюватиме протягом 2018 року”, – сказав він.

Водночас Стець висловив сподівання, що ще до того моменту, коли Верховна Рада проголосує за його відставку, будуть завершені 4 проекти, напрацьовані за час його перебування на посаді міністра, а уряд найближчим часом ухвалить стратегії інформаційної реінтеграції Донбасу і Криму.

Крім того, він анонсував, що 21 червня в Укрінформі відбудеться спільна прес-конференція з японською стороною щодо передачі обладнання Суспільному телерадіомовленню України.

“У середу в Укрінформі буде прес-конференція моя і посла Японії та Зураба Аласанії як представника НСТУ щодо проекту про передачу технічного обладнання на суму близько 2,5 млн гривень від японської сторони Суспільному телебаченню України”, – розповів міністр.

 

Міністр інформаційної політики Юрій Стець переконаний, що Еміне Джапарова у статусі виконувача обов’язків міністра ніколи не стане запроваджувати цензуру в Україні.

Про це він заявив під час прес-конференції в Укрінформі.

“Із того моменту (коли ВР проголосує за відставку Стеця. – Ред.) виконуючим обов’язки міністра інформаційної політики офіційно буде Еміне Джапарова, що мені особисто дуже подобається, тому що я вважаю, що це та людина, яка всередині процесів, по-перше, і що не менш важливо, – це та людина, яка ніколи не принесе у своїй діяльності цензуру в Україну”, – підкреслив Стець.

Водночас він висловив сподівання, що цієї середи профільний комітет підтримає його  відставку, а у четвер відповідне рішення буде ухвалене у сесійній залі парламенту.

“Засідання комітету може бути в середу. Якщо в середу на комітеті буде розглянуто питання моєї відставки, у четвер воно може стояти на розгляді у залі”, – уточнив Стець.

Як повідомлялося, 31 травня Стець написав заяву про відставку з посади міністра інформаційної політики України. Причиною такого кроку він назвав погіршення стану здоров’я.

Він назвав нинішнього першого заступника міністра Еміне Джапарову своєю наступницею.

 

Перший заступник міністра інформполітики Еміне Джапарова вважає, що повільне відновлення мовлення на територіях, контрольованих Україною, пов’язане не з політикою, а з “інфраструктурними питаннями”.

Про це вона повідомила у понеділок на прес-конференції в Укрінформі “Звіт та перспективи розвитку інформаційної політики України”, повідомляє корреспондет Укрінформу.

“Тут я точно скажу, що це питання інфраструктури, а не політичний саботаж… Це питання оптимізації мовлення на контрольованій нами території”, – повідомила Джапарова.

Вона відзначила, що “коли окуповували наші вежі у Донецьку і Луганську, це позбавило можливості мовлення на ці території”, тому, на її думку, “наразі для нас постає завдання установки веж-передавачів для того, аби українські ЗМІ, це і радіо, і телебачення, мали доступ на ці території”.

Як підкреслила Джапарова, нині МІП працює над кількома законопроектами до українського парламенту, “які допоможуть полегшити відновлення мовлення у Донецькій та Луганській областях”.

Вона також відзначила, що склад Комісії з відновлення українського мовлення на Донбасі “переформатовано”.

“Наразі вона складається з трьох основних інституцій: МІП, Нацрада з питань телебачення і радіомовлення та Міністерство у справах окупованих територій. Ця тріада по факту визначає напрямок і завдання з відновлення мовлення”, – повідомила перший заступник міністра інформполітики.

Джапарова уточнила, що окрім двох веж на Карачуні у Донецькій області та на Чонгарі у Херсонській області, планується установка вежі у райцентрі Покровськ Донецької області та Бахмутівці Луганської області. Також на окуповані території на сході України запущено середні хвилі, завдяки яким мовлення доходить до Ростова.

“Щодо мовлення на окуповані території – одна з головних новин: ми запустили середні хвилі на частоті 837. Сьогодні по факту громадяни на окупованій території можуть слухати українське радіо саме завдяки середнім хвилям. І, до речі, говорять, що сигнал доходить до Ростова”, – відзначила вона.

 

Питання реінтеграції окупованих українських територій Донбасу і Криму залишається стратегічним в Міністерстві інформаційної політики України. 

У зв’язку з цим завершено роботу над двома важливими документами – “Стратегією інформаційної реінтеграції Криму” і “Стратегією інформаційної реінтеграції Донбасу”, які найближчим часом будуть винесені на затвердження до Кабінету Міністрів України.

Про це в понеділок на прес-конференції в Укрінформі повідомила перший заступник міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова.

“Приводом для нашої прес-конференції, в тому числі, є звіт про нашу діяльність за останні півроку, і ми готові вам його надати. Питання, яке я веду в міністерстві і яке залишається стратегічним – реінтеграція окупованих територій – Донбасу і Криму … якщо говорити про головні результати – це два документи, які є основою нашої діяльності “, – розповіла Джапарова.

За її словами, в Мінінформполітіки погодили документи з “ключовими гравцями”.

“Ці документи фіналізовані. Мало того, ми їх обговорили з ключовими гравцями і Донбасом, і Кримом. Це і місцеві журналісти, які працюють на Донбасі, а також на Херсонщині – пул журналістів-переселенців з Криму. Це і громадські організації. По Криму ключовим для нас було співробітництво з Меджлісом кримськотатарського народу, з яким ми узгоджували Стратегію по Криму … ми запустили документи в органи влади для того, щоб зібрати пропозиції і, думаю, скоро вони будуть винесені на затвердження Кабінету Міністрів”, – повідомила заступник іністра інформполітики.

Вона нагадала, що у грудні 2016 року Кабінет Міністрів України затвердив дорожні карти щодо реалізації двох цих стратегій.

“Перший крок ми вже зробили, другий – документи реалізовані, третій – затвердження самих документів відбудеться скоро, після чого ми плануємо скласти план заходів, що представляє чітку дорожню карту, яка складатиметься з конкретних кроків з метою реалізації документів”, – зазначила Джапарова.

Вона додала, що за звітний період з метою створення комунікаційної платформи для вирішення проблем Криму і Донбасу були проведені два міжнародні форуми.

“Це наша спроба не дати забути тему Криму і Донбасу. У цих форумах брали участь і дипломати, і міжнародні експерти, і громадські діячі, і журналісти”, – зазначила вона.

Крім того, відомством було проведено чотири комунікаційні компанії. Зокрема, до 18-травня була компанія, присвячена дню депортації, “яку Україна визнала геноцидом кримськотатарського народу”, а в лютому, до Дня спротиву кримчан російській окупації пройшла кампанія, яка розповідає “про українців, які живуть по той бік окупації”.

“Про це розповідали борди, сітілайти, ролики, які ми розіслали по телеканалах і які транслювалися в статусі соціальної реклами … Скоро також відбудеться інформаційна кампанія до Дня кримськотатарського прапора. Все це – просвітницька діяльність, яка розповідає українському суспільству про те, хто такі кримські татари”, – резюмувала Джапарова, зазначивши, що” суспільний запит на цю інформацію сьогодні ще є “.

Як повідомляв Укрінформ, у понеділок глава Міністерства інформполітики України Юрій Стець підтвердив, що йде у відставку за станом здоров’я і заявив, що наступним міністром МІП повинна бути Еміне Джапарова.

 

Президентський законопроект щодо реінтеграції окремих районів Донбасу може бути внесений до парламенту у липні, аби розглянути його на останньому пленарному тижні поточної сесії.

Про це журналістам розповів народний депутат від фракції “Блок Петра Порошенка” Олексій Гончаренко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Таке завдання (щодо правого статусу військових дій і окремих районів Донецької і Луганської областей – ред.) поставив Президент. В РНБО ця робота йде, до неї долучені деякі народні депутати. Ще нема остаточної версії  законопроекту. Він може бути внесений Президентом, можливо, наступного (пленарного) тижня, якщо він буде готовий для того, щоб бути розглянутим у липні на останньому нашому пленарному тижні”, – сказав депутат.

Гончаренко наголосив, що законопроект передбачає повернення тимчасово окупованих територій політико-дипломатичним шляхом, “тобто виконуючи Мінські домовленості, підсилюючі Мінські домовленості”.

За словами депутата, робоча назва законопроекту – “Повернення державного суверенітету над окремими районами Донецької та Луганської областей”.

Останній пленарний тиждень поточної сесії Верховної Ради, згідно з календарним планом – 11 – 14 липня. Сесія завершується 21 липня.

 

У Донецькій області 69,6% боргу за електроенергію – це борги по неконтрольованій території регіону.

Про це у понеділок на своїй сторінці у  Facebook  повідомив голова Донецької військово-цивільної обласної адміністрації Павло Жебрівський, який брав участь у селекторній нараді з Прем’єром України Володимиром Гройсманом з приводу підготовки до опалювального сезону.

«Ключова проблема, у якій нам потрібне рішення уряду, – борги по неконтрольованій території: із 5,6 млрд гривень боргу за електроенергію – 3,9 млрд  заборгувала  неконтрольована Україною територія і без рішення Уряду ми самі не зможемо впоратися з цим питанням», – написав очільник області.

При цьому він констатував, що сьогодні по області (контрольованої Україною території) розрахунки населення за комунальні послуги на рівні 111 відсотків, коли надійдуть проплати по субсидіям та пільгам по газу від держави, показник вийде на рівень 143 відсотка, по електроенергії – понад 100 відсотків.

Жебрівський також зазначив, що в регіоні гостро стоїть проблема блокування рахунків комунальних підприємств за старі борги. «Нині рахунки «Води Донбасу» та Комуненерго заблоковані саме по пеням та штрафам. Отримав розуміння з цих двох проблем від очільника уряду та профільних міністрів», – пояснив керівник ОВЦА.

Він додав, що обговорив з Прем’єр-міністром й проблему забезпечення водою Донецької області. «Прем’єр-міністр Володимир Гройсман та міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко відзначили роботу області та ДСНС у тому, що змогли втримати під контролем ситуацію, яка склалася внаслідок пошкодження під час обстрілу насосної станції у Ясинуватському районі, та забезпечили підвезення питної й технічної води для понад 380 тисяч населення. Натомість завтра зустрічаємо заступника міністра регіонального розвитку Едуарда Кругляка, обговоримо можливі альтернативні варіанти безперебійного водопостачання контрольованої Україною території Донецької області», – написав Жебрівський.

Він констатував, що доповів Прем’єру, що 25 відсотків з 2,6 мільярдів гривень, наданих області, виділено на ЖКГ; найбільше грошей спрямовано на енергоефективність, заміну теплотрас, котельні тощо.

 

Депутат Європарламенту від Німеччини Ребека Гармс назвала засудження керівниками урядів ФРН і Австрії нових санкцій, схвалених американськими сенаторами, помилковим.

Про це йдеться в коментарі політика, переданому Укрінформу.

“Реакція німецьких і австрійських урядів на рішення Сенату США повністю помилкова”, – вважає Гармс.

За її словами, не може бути “німецько-австрійського пакту” проти зусиль Сенату знову підтвердити надійність політики Сполучених Штатів щодо Росії. Гармс вважає, що вотум Сенату є “актом стримування” по відношенню до президента Трампа в цьому питанні. Особливо актуально це у світлі останнього саміту НАТО, уточнює вона.

Депутат ЄП упевнена, що питання про подальше розширення позицій Газпрому на ринку ЄС не має вирішуватися тільки у Берліні. Вона вважає поведінку в цьому питанні австрійського канцлера Крістіана Керна і в ще більшому ступені ФРН Ангели Меркель такою, що суперечить загальній політиці безпеки ЄС і здатною викликати справжнє занепокоєння у країнах на північ і схід від ЄС, особливо в Україні.

Гармс братиме участь у сьогоднішній зустрічі Східного партнерства у Раді із закордонних справ, де звернеться до міністрів у своїй ролі співголови групи Euronest Парламентської асамблеї.

Як повідомляв Укрінформ, міністр закордонних справ, віце-канцлер ФРН Зігмар Габріель і канцлер Австрії Крістіан Керн відреагували на рішення Сенату  США  про посилення антиросійських санкцій, висловивши свою незгоду. Вони закликають не пов’язувати політичні інструменти санкції з економічними інтересами. І зазначають, що це привносить «абсолютно нову і дуже негативну якість у європейсько-американські відносини», оскільки компаніям у Німеччині, Австрії і інших європейських країнах загрожують втрати, якщо вони братимуть участь у проектах відносно природного газу, таких як Nord Stream II з Росією і фінансуватимуть їх.

 

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука заявив, що народні депутати працюють над визначенням і введенням поняття “колаборант” у юридичне поле.

Про це він сказав під час засідання круглого столу в парламентському Комітеті з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування щодо діяльності військово-цивільних адміністрацій, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Що стосується дострокового припинення діяльності місцевих органів влади (на Донбасі – авт.), я мав зустріч з деякими народними депутатами Верховної Ради, триває робота над визначенням і введенням в юридичне поле такого поняття як колаборант. На жаль, до сьогоднішнього дня термін відсутній (у законодавстві – авт). Треба негайно вводити такий термін і застосовувати відповідні якщо не кримінальні, то хоча б адміністративні дії до таких людей”, – сказав він.

Тука в цьому контексті згадав Лисичанську міську раду.

“Як має реагувати громадянин України, незважаючи на те, яку посаду він обіймає, коли новообрана Лисичанська міська рада намагається приймати звернення до Президента з вимогою виведення добровольчих батальйонів з Лисичанська. З моєї точки зору, щонайменше така рада має бути розігнана”, – сказав він.

 

Громадські активісти і правозахисники, колеги і родичі політичних бранців Кремля закликали Євросоюз ввести як секторальні обмежувальні санкції, так і персональні санкції проти керівництва РФ, відповідального за кричущі порушення прав людини.

Відповідний відкритий лист опубліковано на сторінці у  Facebook  президента Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Михайла Гончара – Укрінформ.

“Ми, родичі, колеги, правозахисники політичних бранців Кремля, репресованих російським режимом, закликаємо Вас до виведення “на перший план прав людини”, як це зазначено в Глобальній стратегії ЄС. Тому необхідно введення в подальшому як персональних обмежувальних заходів проти керівництва Росії, відповідального за кричущі порушення прав людини, так і санкцій секторального характеру”, – йдеться у листі.

Зазначається, що ЄС має у своєму розпорядженні “потужну невійськову силу, яку він ще не задіяв”. “Ми закликаємо вас використати свою м’яку силу задля примусу агресора до миру, звільнення політичних бранців на окупованих територіях України”, – заявили автори листа.

На їх погляд, режим санкцій має включати: заморожування у західних фінансових установах персональних активів кремлівської клептократії, включно з членами родини і “колом друзів” Путіна; поступове заміщення імпорту до ЄС російської нафти, нафтопродуктів, газу та вугілля неросійськими; відмову ЄС та країн-членів від російських проектів безтранзитних газотранспортних систем на зразок проекту “Північний потік-2”.

“Ніщо не коштує так дорого як життя і свобода. Росія має відчути це. Сподіваємося, що права і свободи людини усе ще є цінностями для західного політикуму та переважають підхід “бізнес, як зазвичай”. Едмунд Бьорк писав: “Усе, що потрібно для тріумфу зла – щоб добрі люди нічого не робили». Для нас, українців, чиї родини обпекло полум’я російської агресії, НАТО та ЄС лишаються останніми цитаделями в боротьбі проти Мордору сучасності – репресивного російського режиму”, – йдеться у листі.

За словами Гончара, цей лист сьогодні надісланий до очільників ЄС та НАТО.

“На нашу думку, просто зберігати санкції проти агресора, як це робить ЄС, недостатньо. Ці санкції не мають зупиняючого характеру, вони лише дещо пригальмовують російську агресію. Підтвердження – репресії, що продовжуються у Криму. Тому ЄС має діяти спільно з НАТО, і взірцем має стати підхід Сенату США до санкцій щодо Росії”, – зазначив Гончар.

Підписи під листом поставили:

від імені Об’єднання родичів політичних бранців Кремля – Ігор Котелянець, координатор

від імені кримськотатарського народу – Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу

Центр громадянських свобод – Олександра Матвійчук, голова правління

Кримська правозахисна група – Ольга Скрипник, Голова правління

Медійна ініціатива за права людини – Марія Томак, координатор

Інститут світової політики – Альона Гетьманчук, директор

Інститут демократії ім. Пилипа Орлика – Наталя Беліцер, експерт

Центр глобалістики “Стратегія ХХІ” – Михайло Гончар, Президент Центру

Український незалежний центр політичних досліджень – Юлія Тищенко, керівник програм

Громадська Ліга “Україна – НАТО” – Сергій Джердж, голова

“ЄвроМайдан Прес” – Аля Шандра, керуючий редактор

Журнал “Чорноморська безпека” – Павло Лакійчук, заступник головного редактора.

 

Міноборони назвало атаку США на сирійський Су-22 військовою агресією.

Про це повідомляє  РІА Новости – Укрінформ.

“У Міноборони наголосили, що знищення сирійського літака в повітряному просторі цієї країни – цинічне порушення її суверенітету. При цьому під час операції в Ракку командування сил коаліції не використовувало канал зв’язку з Росією для запобігання інцидентів в повітрі. Також Москва припинила співробітництво з американською стороною в рамках меморандуму про запобігання інцидентам в небі над  Сирією. У Міноборони зажадали від Вашингтона провести ретельне розслідування інциденту і надати його результати”, – йдеться в повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, винищувач ВПС США в неділю, 18 червня, збив військовий літак сирійської національної армії, який бомбив територію в районі Ракка поблизу позицій збройних опозиціонерів, підтримуваних Вашингтоном.

За повідомленням командування армії США, удар по літаку було завдано “в рамках колективних заходів самозахисту військ-партнерів антитерористичної коаліції”, а саме альянсу сирійської опозиції і курдських формувань “Сил демократичної Сирії” (SDF) на південь від Табки. За даними Вашингтона, кілька повстанців були поранені, інші змушені були покинути місто після того, як авіація сирійського президента Башара Асада почала бомбити Табку.

ВС Сирії раніше в той же день повідомили про збитий винищувач, заявивши, що він виконував місію по боротьбі з терористичним угрупованням ІДІЛ.

 

Речниця Міністерства закордонних справ України Мар’яна Беца на конференції Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) у Відні закликала Росію негайно припинити переслідування українських журналістів Романа Сущенка та Миколи Семени.

Про це Беца повідомила у своєму  Twitter – Укрінформ.

“#fomconf2017 Закликала РФ негайно припинити незаконне і політичне переслідування українських журналістів Романа Сущенка та Миколи Семени”, – зазначила вона.

У ході виступу на конференції ОБСЄ Беца також наголосила на грубих порушеннях Росією свободи слова та ЗМІ в окупованому  Криму  та на Донбасі.

Як відомо, у Відні 19-20 червня проходить міжнародна конференція ОБСЄ “Свобода ЗМІ у нестабільних середовищах”.

Власного кореспондента Укрінформу у Франції Романа Сущенка, порушуючи міжнародні правила, затримали 30 вересня 2016 року в Москві, куди він прибув з приватною поїздкою. 7 жовтня йому було висунуто обвинувачення в “шпигунстві”. У ФСБ Росії заявили, що Сущенко є співробітником Головного управління розвідки Міноборони України. У ГУР МОУ спростували цю заяву. 18 травня 2017 року Мосміськсуд відмовив захисту Сущенка у скарзі на подовження терміну його утримання під вартою до 30 червня.

Сущенко працює в Українському національному інформаційному агентстві “Укрінформ” з 2002 року, а власним кореспондентом у Франції – з 2010 року.

Як повідомлялося, 7 грудня 2016 року слідчий в анексованому Криму висунув журналісту Миколі Семені обвинувачення в остаточній редакції в кримінальному злочині, передбаченому частиною 2 статті 280.1 Кримінального кодексу Росії “Публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Російської Федерації”. Кримінальна справа, порушена слідчими, має шість томів.

На допиті ФСБ Микола Семена заявив, що в своїх матеріалах реалізував право на “вільне висловлювання думки”.

 

Генеральна прокуратура України повідомила про підозру першому заступнику голови Генерального штабу Російської Федерації Миколі Богдановському.

Про це свідчить відповідь ГПУ на запит  РБК-Україна – Укрінформ.

“За фактом віроломного вбивства українських військовослужбовців під час виходу з оточення в районі м. Іловайськ Донецької області повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України, першому заступнику начальника Генерального штабу Збройних Сил Російської Федерації генерал-полковнику Богдановському М.В., якого оголошено у розшук, судом надано дозвіл на його затримання”, – зазначається у відповіді.

Як відомо, наприкінці серпня 2014 року бійці сил АТО потрапили в оточення під Іловайськом на Донеччині. Військові регулярних частин Збройних сил Росії, що вторглися до України під прикриттям підтримуваних ними сепаратистів, обстріляли коридор, яким, за домовленістю, мали виходити українські силовики.

За офіційними даними, тоді в так званому Іловайському котлі загинули 366 українських військових і правоохоронців, 429 були поранені, 128 потрапили в полон, 158 вважаються зниклими безвісти.

 

Законопроект “Про особливості державної політики щодо відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями Донецької і Луганської областей” є “гібридною відповіддю” України і дозволяє ЗСУ проводити військову операцію зі звільнення окупованих росіянами територій без юридичного стану війни з РФ. 

Про це написав на своїй сторінці у  Facebook  народний депутат, член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони Дмитро Тимчук, інформуючи про засідання робочої групи з доопрацювання цього законопроекту.

“Сьогодні усі розуміють, що це – не внутрішній конфлікт, а агресія Кремля. Але і зараз, як би кому не хотілося, ми не можемо взяти і оголосити війну Росії (враховуючи, що вона і тепер завзято заперечує свою агресію на Донбасі) – просто не зможемо буцатися військовими і економічними потенціалами “безпосередньо”, в ході відкритого військового протистояння двох держав. Така нинішня “де-факто війна без війни де-юре” – і є суть путінської “гібридної агресії”. На ці реалії ми знайшли не менш “гібридну відповідь” у вигляді цього законопроекту, коли українська армія може використовуватися для звільнення окупованих росіянами територій без юридичного стану війни з РФ”, – йдеться в повідомленні.

Водночас,  нардеп зазначив, що АТО дозволила зупинити наступ росіян на Донбасі і здійснити звільнення досить великих територій: “Навесні 2014-го це був найбільш прийнятний формат, коли разом із запереченням Путіним своєї агресії і серйозна частина міжнародного співтовариства, включаючи наших партнерів, не вірила в “російські корені” конфлікту”.

Тимчук також відповів на запитання, чому питання переформатування АТО виникло тільки зараз, на 4-му році війни. “Так, питання про невідповідність АТО реаліям конфлікту стояло давно, але останньою краплею став фактичний зрив Москвою Мінського процесу, коли з початку 2017 року Росія визнала “документи” “Л/ДНР”, ввела в окупованих районах Донбасу “рублеву зону”, захопила українські підприємства під виглядом “націоналізації”, а зараз вустами Путіна і його шавок роздумує про подальшу по суті інтеграцію “Л/ДНР” у РФ. Ці кроки росіян примушують нас форсувати питання визнання цих територій окупованими (так, це потрібно було зробити давно, але це не означає, що з цієї причини не потрібно цього робити зараз) і переформатувати АТО, оскільки поняття деокупації і антитерористичної операції несумісні”, – заявив нардеп.

За його словами, АТО пропонується, по суті, замінити, “військовою операцією, керованою не  СБУ  (як зараз, у режимі АТО), а Оперативним штабом”. “Загальне керівництво Оперативним штабом здійснюватиме Президент як Верховний Головнокомандувач, з питань оборони також керівництво здійснює Генштаб. Президентові надається право як вирішувати питання використання сил і засобів ВСУ в операції, так і залучати інші силові структури, але під загальним керівництвом військових. Усі нинішні військово-цивільні адміністрації або військові адміністрації у разі створення останніх також “замикаються” на Оперативному штабі”, – написав Тимчук.

Він також відзначив, що законопроект дозволяє вводити воєнний стан на розсуд Президента України. “Проте потрібно розуміти, що Закон про правовий режим воєнного стану – це не інструмент використання ВСУ, як чомусь чимало упевнених. Воєнний стан (а він, згідно з тим же Законом, може вводитися і без стану війни, а лише у разі загрози) полегшує в певних ситуаціях забезпечення використання ВСУ. В цілому ж він спрямований на вирішення адміністративних питань “під військових”, на обмеження прав громадян і ЗМІ тощо”, – заявив Тимчук.

Нардеп також підкреслив, що ухвалення цього законопроекту не означає відмову України від Мінського процесу. “У жодному разі. Навпаки, після фактичної відмови Росії від Мінських угод, ухвалення цього законопроекту і переформатування АТО дозволить вдихнути життя в Мінський процес, зміцнивши найважливішу складову – що стосується питань безпеки. Україна, як і раніше, робить ставку на політико-дипломатичний спосіб розв‘язання конфлікту на Донбасі. Проте захистити себе і змушувати будь-якими шляхами Росію до виконання Мінська – наше святе право і обов’язок”, – написав Тимчук.

За його словами,  робота над законопроектом завершується, йде узгодження деяких деталей, незабаром він буде представлений у Верховній Раді.

 

Законопроект про особливості державної політики з відновлення державного суверенітету визначає правовий статус військових дій в районі проведення АТО.

Про це розповіла представник Президента в парламенті Ірина Луценко на засіданні Погоджувальної ради, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми говоримо в цьому законі про правовий статус військових дій, ми говоримо про визнання правового статусу окремих районів Луганської і Донецької області, ми говоримо про поліпшення соціально-економічного управління з метою вирішення належним чином проблем людей у зоні конфлікту: свідоцтво про народження, нотаріальні довідки і так далі”, – сказала вона.

Луценко наголосила, що законопроект направлений на посилення спроможності захисту і оборони держави в зоні проведення антитерористичної операції. “Це окремі райони Донецької і Луганської областей”, – зазначила вона.

За її словами, в законопроекті закладається основа для розробки  стратегічного бачення того, як відновити суверенітет і територіальну цілісність над окремими районами Донецької і Луганської областей.

“Наші колеги з демократичної опозиції пропонують закон про окупацію, ми говоримо про деокупацію і основне його направлення – на реінтеграцію Донбасу в Україну”, – підкреслила представник Глави держави.

Вона повідомила, що робота над законопроектом тривала в робочій групі минулого тижня, а також у понеділок, 19 червня.

Раніше перший заступник голови парламенту Ірина Геращенко повідомила, що цей законопроект має бути обговорений на засіданні Ради національної безпеки та оборони.

 

Представник Президента у Верховній Раді, народний депутат Ірина Луценко заявила, що основні тези законопроекту про деокупацію Донбасу належать Президенту України Петру Порошенку, а у складі робочої групи працюють близько 20 нардепів від коаліції.

Про це Луценко сказала під час брифінгу після Погоджувальної ради у парламенті, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Основна ідея і основна теза прописана Президентом як автором, але він опрацьовує цей законопроект у координації з коаліцією, у робочу групу входять депутати – Пашинський, Бурбак, Княжицький, Ірина Геращенко, Іонова, Курячий, Артур Герасимов, Ірина Луценко, Володимир Ар’єв, нас чоловік 20”, – сказала представник Президента.

Вона додала, що до роботи над законопроектом залучено РНБО.

Луценко зазначила, що наразі консультації робочої групи щодо законопроекту ще тривають і він буде презентований на засіданні Міської групи.

Як повідомляв Укрінформ, найближчим часом відбудеться засідання РНБО, на якому буде розглянуто напрацьований робочою групою законопроект про  деокупацію  і реінтеграцію Донбасу. Про це написала у Facebook перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко.

 

Найближчим часом відбудеться засідання РНБО, на якому буде розглянуто напрацьований робочою групою законопроект про деокупацію і реінтеграцію Донбасу.

Про це повідомила у  Facebook  перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко – Укрінформ.

“Сьогодні ми (робоча група щодо доопрацювання законопроекту про деокупацію і реінтеграцію Донбасу – ред.) працювали кілька годин, дошліфовуємо певні дискусійні моменти законопроекту “Про особливості державної політики з відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованою територією Донецької та Луганської областей України”. Найближчим часом відбудеться  РНБО, де буде розглянуто цей законопроект і прийнято остаточне рішення”, – написала Геращенко.

Вона поінформувала, що за дорученням Президента України, разом з експертами і секретаріатом РНБО робота над цим проектом триває “певний час”.

“Важливо: Україна залишається відданою політико-дипломатичному шляху врегулювання війни на Донбасі, інспірованої РФ, при цьому ми боремося за деокупацію і повернення територій. Саме це і є філософією законопроекту”, – наголосила перший заступник Голови Верховної Ради.

 

Свідки у кримінальному провадженні щодо вчинення на території Донецької та Луганської областей членами терористичних організацій “ДНР” та “ЛНР” широкомасштабних та систематичних порушень законів і звичаїв ведення війни повідомили про масові страти, скоєні бойовиками “ДНР/ЛНР” і військовими РФ на Донбасі.

Про це свідчить відповідь Генеральної прокуратури України на запит  РБК-Україна – Укрінформ.

Зазначається, що на цей час у досудовому розслідуванні допитано як потерпілих понад 900 осіб, які безпосередньо утримувалися у полоні та зазнали тортур, катування та нелюдського поводження з ними з боку представників терористичних організацій.

“Зокрема, потерпілі повідомили, що вони були свідками  вбивства  134 військовослужбовців та цивільних осіб, 121 з яких на цей час не ідентифіковано. Разом із тим, під час розслідування виявлені факти вбивства військовослужбовцями Збройних сил Російської Федерації та учасниками терористичних організацій “ДНР” і “ЛНР” полонених військовослужбовців та цивільних осіб. На цей час з показань допитаних потерпілих ідентифіковано 13 осіб, що були вбиті учасниками терористичних організацій “ДНР” і “ЛНР”, – йдеться у відповіді.

Підкреслюється, що, відповідно до показань, мали місце факти масових вбивств у містах Слов’янськ, Горлівка, Макіївка та в районі м. Іловайськ Донецької області. На причетність до вчинення вказаних злочинів на даний час слідчим шляхом перевіряється більше десяти осіб з числа бойовиків терористичних організацій “ДНР” і “ЛНР” та військовослужбовців Збройних сил РФ.

Минулого літа в доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини “Відповідальність за вбивства в Україні з січня 2014 по травень 2016 року” зазначалося, що в результаті страт на Донбасі загинули кілька сотень людей.

 

Асоціація українців Сіднея надала фінансову підтримку публікації в Австралії наукових досліджень, присвячених методам ведення гібридної війни з боку Росії проти України.

Про це повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Гібридна війна  – це той аспект українсько-російського конфлікту, який цікавий австралійському політичному і науковому середовищу, тому ми вдячні усім сторонам, які відгукнулися на запит посольства щодо можливості публікації і розповсюдження цих матеріалів в Австралії», – повідомили в посольстві України в Австралії.

За інформацією української дипустанови, зважаючи на значний інтерес до згаданої тематики з боку австралійського політичного та експертного середовища, посольство проводило перемовини про можливість друку в Австралії праць на тему гібридної війни з кількома дослідницькими інституціями. Одними з найкращих у цій сфері, на думку експертів Австралійського національного університету, є книга російського професора Юрія Федорова «Hybryd war a la russe» та українських науковців Валентина Бадрака та Дмитра Козлова «The Kremlin’s information front».

Після того як позитивні рецензії на згадані публікації було отримано від австралійських експертів, посольство звернулося за дозволом на друк публікацій до Центру досліджень, армії і конверсії, який володіє правами на згадані публікації, а згодом і до українських організацій Австралії з проханням профінансувати згаданий друк.

«Ми побачили у цьому проекті реальну можливість вплинути на політичну та експертну думку в Австралії», – наголосила професор Центру європейських студій Австралійського національного університету, член Асоціації українців Сіднея Соня Мицак.

Завдяки спільним зусиллям проект було реалізовано. Опубліковані в Австралії посібники буде розповсюджено серед політиків та експертів, депутатського корпусу та науковців, а також надіслано до провідних експертно-аналітичних центрів Зеленого континенту.

 

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман пригрозив керівникам областей персональною відповідальністю, якщо населенню прийдуть неправомірно нараховані рахунки за житлово-комунальні послуги.

Про це він заявив під час селекторної наради щодо підготовки до опалювального сезону, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Боронь Боже, щоб хтось із Вас виставив зайві  рахунки  людям! Будете нести за це персональну відповідальність, наголошую на цьому, щоб хтось в областях виставив додаткові рахунки”, – звернувся Гройсман до обласних губернаторів та інших керівників.

При цьому він запевнив, що все, що стосується державних зобов’язань, зокрема, боргів по субсидіях, держава профінансує, але місцева влада також має закрити питання щодо своїх зобов’язань.

 

Кабінет міністрів внесе до Верховної Ради проект пенсійної реформи уже найближчими днями.

Про це під час засідання Погоджувальної ради сказав перший віце-прем’єр-міністр України Степан Кубів, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Щодо  Пенсійної реформи  – Президент України та Національна рада реформ підтримали уряд та розроблений нами проект реформ. Уже найближчими днями ми внесемо законопроект до Верховної Ради і очікуємо на підтримку депутатів. Адже йдеться про гідні пенсії для наших громадян», – сказав Кубів.

Він додав, що Пенсійна реформа передбачає, що 5,6 мільйона українських пенсіонерів будуть отримувати підвищену пенсію вже з жовтня 2017 року.

«Передбачається також введення єдиного підходу нарахування пенсій для пенсіонерів з використанням показника середньої заробітної платина рівні 3764 гривні. Таким чином, частина пенсіонерів після перегляду пенсій отримуватимуть майже вдвічі більше», – додав перший віце-прем’єр.

За його словами, уряд також пропонує, щоб з 1 жовтня було переглянуто мінімальні пенсії.

«Вона (пенсія – ред.) зросте до 1373 гривні. Тобто зростання виплат торкнеться майже 9 мільйонів з 11,9 мільйонів пенсіонерів», – пояснив Кубів.

 

Парламентська фракція “Народний фронт” вимагає розглянути законопроект “Про державну мову”, яким закріплюється функціонування української мови як державної.

На цьому наголосив голова фракції Максим  Бурбак  на засіданні Погоджувальної ради, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Вважаємо за необхідне прийняття законопроекту 5670, про функціонування української мови як державної, в першому читанні”, – сказав він, додавши, що таким чином Україна має також вести війну інформаційну проти країни-агресора.

Законопроект 5670 зареєстрований у січні 2017 року групою народних депутатів від коаліції, фракцій “Батьківщина”, “Самопоміч”.

 

У понеділок, 19 червня, Рада ЄС у закордонних справах продовжила на рік обмежувальні заходи у відповідь на нелегальну анексію з боку Росії АР Крим та Севастополя.

Рішення ухвалили без обговорення міністри закордонних справ країн-членів Євросоюзу, повідомляє власний кореспондент Укрінформу у Брюсселі.

«Рада ЄС продовжила обмежувальні заходи у відповідь на нелегальну анексію Криму та Севастополя Росією на один рік – до 23 червня 2018 року», – заявили у Раді ЄС.

Як повідомляв Укрінформ, у 2014 році ЄС запровадив секторально-економічні обмежувальні заходи проти російської економічної діяльності на території тимчасово окупованої АР Крим та міста Севастополя.

Йдеться про заборони та обмеження для компаній та приватних осіб з ЄС щодо діяльності в Криму у торговельно-економічній, фінансовій та інвестиційних сферах, енергетиці, туристичній галузі.

Європейці та зареєстровані в ЄС компанії не можуть купувати нерухомість або юридичні компанії у Криму, фінансувати кримські компанії або надавати їм супутні послуги. Туристичним операторам ЄС заборонено надавати послуги в Криму та Севастополі. Зокрема, європейські круїзні судна не зможуть заходити до портів Кримського півострова, за винятком екстрених випадків.

Окрім цього, заборонено експорт деяких товарів і технології кримським компаніям або для використання в Криму. У зворотному напрямку заборонений імпорт товарів із Криму за винятком, якщо вони мають сертифікат походження, виданий уповноваженим органом влади України.

Заборони та обмеження стосуються транспортної, телекомунікаційної та енергетичної галузей, пошуку, розвідки і видобутку нафти, газу та мінеральних ресурсів.

 

Охоронця нардепа Б.Розенблата піймали на хабарі у 200 тис. дол. – джерело

В одному із ресторанів Києва, який розташований на вулиці Володимирській, співробітники НАБУ затримали охоронця народного депутата Борислава Розенблата за підозрою в отриманні хабаря. Про це УНН повідомили джерела у правоохоронних органах.

“Співробітники НАБУ затримали охоронця народного депутата Б.Розенблата за підозрою в отриманні хабара. При ньому були 200 тис. дол.”, – повідомило джерело.

За словами співрозмовника, спецоперація відбувалась в одному із ресторанів Києва, розташованого на вулиці Володимирській.

 

В Черкасах чоловіку повідомили про підозру за пости в Facebook

Прокуратурою Черкаської області повідомлено про підозру жителю Черкаси у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 109 КК України (розповсюдження публічних закликів до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу)

Про це повідомляє Depo.ua із посиланням на прес-службу прокуратури Черкаської області.

Досудовим розслідуванням установлено, що чоловік розміщував на своїй сторінці в Facebook статті, які містять заклики до насильницького повалення конституційного ладу.

На цей час вирішується питання щодо обрання стосовно підозрюваного запобіжного заходу.

Протиправна діяльність вказаної особи припинена прокуратурою області спільно з УСБ України в Черкаській області.

Довідка: санкцією ч. 2 ст. 109 КК України передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк до 3 (трьох) років з конфіскацією майна.

 

Створення військових судів – нагальна необхідність для підтримання дисципліни й правопорядку в армії, що воює

Немає сенсу заперечувати очевидне. Поштовхом для публічної дискусії в українському соціумі довкола можливості поновлення військових судів стала справа генерал-майора Віктора Назарова. Це емоційна і водночас – суперечлива історія, яка стала можливою саме тому, що країна в умовах зовнішньої агресії й війни намагається жити за правилами та правовими нормами мирного часу – Укрінформ.

ПЕРЕДІСТОРІЯ

Втрату 49 життів молодих людей, їх обірваний шлях, трагедії їхніх родин – це неможливо навіть усвідомити, не те що одягти в казенну броню юридичних формул. Очевидним є й те, що не український генерал збив той Іл-76 у трагічному 2014 році, жахливий злочин скоїли навчені й озброєні Росією терористи – це доведений факт. Якби генерал не послав літаки на Луганське летовище – його б зараз притягували до суду за загибель усіх захисників аеропорту,  які перетворилися б на приречений гарнізон у суцільному оточенні ворога, без підкріплення, без боєприпасів, без продовольства, без надії…

Ці нотатки не є спробою обілити або виправдати генерала Віктора Назарова. Врешті, він отримав свій вирок, і нині його долю вирішуватимуть апеляційні інстанції, професійні юристи. Але навіть вони не зможуть дати відповідь на правовий парадокс, пов’язаний із цією справою. Цивільний суд країни, яка офіційно не вступала у війну, виніс вирок у 7 років ув’язнення генералу за бойовий наказ, який віддавався в умовах війни на захист країни. Тієї війни, яку сама країна не змогла назвати війною, обмежившись дивною абревіатурою АТО.

Жорстоке питання – про що має думати командир під час бою? Про те, як виконати наказ, знищити ворога, мінімізувати втрати? Або ж він має утриматися від рішень та дій, які є ризикованими для підлеглих? Жоден цивільний суд не надасть правильної відповіді на це запитання.

Адже цивільна людина не розуміє того, що є аксіомою для будь-якого військового. Нерішучість або вагання командира в умовах бою обертається поразкою, втратою позицій та знищенням цілих підрозділів, що само по собі є військовим злочином. Командир, за визначенням, зобов’язаний думати, особливо під час війни, якої ніби немає, але яка щодня вбиває як українських військових, так і мирних мешканців Донбасу.

Висновок. Військова діяльність взагалі, і особливо під час бойових дій із захисту Батьківщини, є специфічною соціальною функцією, правові аспекти якої мають оцінювати люди, які розуміються у військовій справі. Військові прокурори. Військові поліцейські. Слідчі з бойовим досвідом. Військові суди. Ті суди, які були «під корінь» знищені у 2010 році, за «новаціями» генпрокурора Пшонки, разом із військовими прокуратурами, що були в пожежному порядку відроджені лише після початку агресії проти України у 2014 році.

Тоді, за часів Януковича,  була знищена, фактично, вся система військової юриспруденції. Чому і навіщо? Варто розібратися.

ХТО, ЯК І НАВІЩО НИЩИВ ВІЙСЬКОВУ ПРАВОВУ СИСТЕМУ?

Приємно та безпечно всі огріхи списувати на «папєрєдніків», але це не завжди працює.

Прийнято вважати, що система військових судів, як, власне, і військових прокуратур, припинила існування у 2010 році. У вересні, 14 числа, тодішній президент В.Ф.Янукович підписав Указ «Про ліквідацію військових апеляційних та військових місцевих судів». Це був уже кінець історії, лише завершення процесу, про наслідки якого ми ще поговоримо.

Варто лише поверхово заглибитися в архіви, щоб з’ясувати, – початок цієї історії був закладений у 2004 році, за часів президента Леоніда Кучми. Тоді, з подання тодішнього міністра юстиції пана Олександра Лавриновича, 19 жовтня був підписаний Указ Президента України № 1262/2004 «Про ліквідацію окремих військових місцевих судів та внесення змін до мережі і кількісного складу суддів військових апеляційних та військових місцевих судів». Вже тоді військові суди оголосили рудиментом, що віджив своє і взагалі суперечить європейським цінностям та інтеграційним процесам України.

Враховуючи бурхливі громадські події, які відбувалися у 2004 році й завершилися Помаранчевою революцією, можна лише припускати – чи то був підступний задум замаскованих кремлівських агентів, чи то Президент Леонід Кучма намагався догодити міжнародній юридичній спільноті знищенням «недемократичної структури» на фоні гучних скандалів, які один за одним розгорталися довкола його імені.

Але тоді, у 2004 році, військові суди, як не дивно, встояли.

Цікаво, що «помаранчевий» Президент Віктор Ющенко не зміг розгледіти таку системну помилку. У травні 2006-го він схвалив Концепцію вдосконалення судівництва  для  утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів. За наявності купи благозвучної «проєвропейської» правової риторики, цей  документ, точніше, його 4-й пункт, прямо приписує:

«У  судовій  системі  України  не  повинно бути такого виду судів,  як військові суди.  Судді військових судів мають особливий статус, зокрема перебувають на військовій службі, мають військові звання,  отримують доплати  за  військові  звання.  Це  суперечить принципу  єдності  статусу  суддів,  є  несумісним з вимогами щодо незалежності та безсторонності судді і не відповідає  європейським стандартам, як їх тлумачить Європейський суд з прав людини».

Тож у 2010 році Віктор Янукович лише поставив крапку в процесі ліквідації системи військової юриспруденції. За доволі дивних обставин, до речі.

Цікаву думку щодо суті цього рішення висловив колишній перший заступник Міністра оборони і колишній начальник генерального штабу ЗС України генерал-полковник запасу Анатолій Лопата. Свою ремарку він зробив на початку червня в рамках вже згаданого обговорення в Інституті ім. В.М.Корецького.

«Військові суди ліквідували тому, що це було передумовою для ліквідації Збройних Сил. Щоб ліквідувати Збройні Сили та розікрасти все це майно, треба було ліквідувати військові суди, і військові прокуратури. Саме це й стало причиною. Сьогодні обставини примушують нас захищати державу від ворога, тож Збройним Силам конче потрібен військовий суд. Якщо захист держави є вагомим для нашого суспільства, без військових судів нам не обійтися», – сказав тоді генерал-полковник Анатолій Лопата.

Варто зауважити, що Анатолій Васильович Лопата – це один із тих українських генералів, які користуються беззаперечною довірою і повагою у офіцерів Збройних Сил. Тож було б просто неприпустимо не почути або ігнорувати ці його слова.

Але, врешті, кожен має розум і свободу думок, щоб робити власні висновки.

ВІЙСЬКОВІ СУДИ: «ЗА» І «ПРОТИ»

Частина аргументів «проти» вже згадувалася у наведеній вище цитаті з Концепції вдосконалення судівництва від 2006 року. Цей документ ще й нині відображає настрої певної частини правової спільноти, за якою система військової юстиції в принципі не може відповідати міжнародним стандартам і є атавізмом колишньої радянської системи.

Як випливає із вже згаданих виступів на експертному рівні, такі переконання зберігаються навіть на рівні правління Союзу юристів України. Ці фахівці продовжують наполягати, що в жодному разі Україна не повинна повертатися до системи військової юриспруденції, і навіть війна на Сході не переконує їх у зворотному. Ці опоненти твердять, що поновлена практика військових судів, як місцевих, так і апеляційних, створить замкнену корпоративну систему, яка дозволятиме вищим військовим керівникам уникати будь-якої відповідальності та порушуватиме права військовослужбовців у рівному доступі до правосуддя. Саме тому, наполягають опоненти, справи щодо злочинів, скоєних військовими, мають розглядатися у загальній системі судочинства.

Під час круглого столу в Інституті держави і права ім. В.М.Корецького керівник секретаріату комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони Тетяна Блистів повідомила, що голова  Комітету ВР з питань правової політики і правосуддя Руслан Князевич у відповідь на офіційний запит щодо можливості поновлення військових судів зауважив: його комітет готовий розглянути відповідні пропозиції, але має певні критичні зауваження. Зокрема, створення особливих та надзвичайних судів не передбачено законодавством. Серед вищих спеціалізованих судів законодавство визначає Вищий суд з питань інтелектуальної власності й Вищий антикорупційний суд, і жодних інших. Крім того, процесуальне законодавство України не передбачає категорій справ, підсудних військовим судам, та порядку їх розгляду.

Таким чином, можна зробити висновок, що пропозиція про поновлення військових судів має супроводжуватися ґрунтовними змінами до чинного законодавства. Справа ця, як свідчить практика, довга та складна. Опосередковано такий висновок підтверджується фактом, що законопроект про поновлення військових судів вже два роки перебуває у профільному комітеті Верховної Ради без жодного руху, і вже в силу цієї обставини потребує доопрацювання.

Але є й інша частина цього шановного юридичного співтовариства – з числа прихильників ідеї. Ці експерти посилаються на досвід 40 розвинених країн світу, які не страждають на атавізми і при цьому таки мають систему військових судів. З них – 12 країн у Європі, включно з Великобританією, Нідерландами, Польщею й навіть Францією, яка колись скасувала військові суди і вимушена була поновити їх за кілька років потому.

Ці ентузіасти говорять про те, що в Україні місцеві цивільні суди, до підсудності яких після скасування військових судів віднесено розгляд кримінальних справ по злочинах і правопорушеннях, скоєних військовими, вкрай неохоче беруться за них, тому що інколи гадки не мають про природу цих вчинків. Цивільні слідчі органи поліції, які мають розслідувати ці справи, вкрай неохоче виїжджають у військові частини, і особливо в ті, що виконують завдання в АТО, адже хто їх, військових, розбере з їхніми статутами, інструкціями й наказами. Ці слідчі не погані, просто в них своїх справ «по вуха», і взагалі вони щиро переконані у підслідності всіх військових справ військовій прокуратурі.

У результаті кількість «військових» справ, які чекають на судові рішення, вимірюється вже тисячами, і, враховуючи темпи розгляду, вони загрожують перетворитися у паперове цунамі, що здатне поглинути будь-яку цивільну судову інстанцію. Саме тому, говорять ентузіасти, створення військових судів є нагальною необхідністю, у тому числі для підтримання дисципліни й правопорядку в армії, що воює.

Деякі з прихильників ідеї категорично не погоджуються з посиланнями скептиків на нібито невідповідність військових судів європейським практикам. Зокрема, адвокат та колишній заступник військового прокурора Центрального регіону України Анатолій Маркевич під час дискусії в тому ж Інституті ім. В.М.Корецького зауважив, що в минулому році Європейський суд з прав людини однозначно прийняв рішення у відомій справі «Міхно проти України», і 1 вересня минулого року констатував, що військові суди в Україні відповідали всім критеріям незалежності.

«Погоджуюсь, що в 90-х роках до системи військових судів в Україні були претензії. На той час вони матеріально забезпечувалися Міністерством оборони, і звання офіцерам присвоював Міністр оборони. Ці обставини були  враховані у змінах в законодавство, і ще наприкінці  90-х років було чітко зазначено, що військові суди матеріально забезпечуються через судову адміністрацію, як і всі інші суди, а військові звання суддям присвоює президент. Тож питання про будь-яку залежність цих судів від військового командування було зняте», – заперечив досвідчений юрист будь-яким закидам з боку скептиків.

Як досвідчений юрист, Анатолій Маркевич нагадав, що в умовах військового конфлікту об’єктивність місцевих судів при розгляді справ, які стосуються військових, може викликати сумнів, адже судді, переважно – це місцеві жителі, і кожному з них «у голову не заглянеш» стосовно настроїв, переконань та подвійних стандартів.

«Якби усі справи щодо військовослужбовців  розглядалися виключно військовими судами, які жодним чином не пов’язані ані з місцевою владою, ані з військовим командуванням, це було б підґрунтям для зменшення нарікань щодо вибіркового правосуддя. Зараз така проблема є», – наполягає він.

ВІЙСЬКОВА ПОЛІЦІЯ ПРИЙДЕ – ПОРЯДОК НАВЕДЕ

Законопроект про Військову поліцію, в яку має перетворитися нинішня Військова служба правопорядку, із наданням новоствореному органу повноважень щодо проведення досудового розслідування, узгоджується в профільних комітетах та інституціях вже протягом трьох років і переживає чи не четверту редакцію. Тобто, законопроекту про поновлення військових судів, який «гуляє» лише два роки, є куди «зростати».

Якісь непевні чутки виникли довкола того, що головні складності з погодженням законопроекту про Військову поліцію виникли… на рівні Головної військової прокуратури, слідчі якої зараз на свій розсуд визначають підслідність собі будь-яких військових (або не військових – таких, за відкритими джерелами, більше 52 відсотків!) справ. За чутками, складнощі виникли вже на початковому етапі, адже представники Військової прокуратури просто відмовилися розглядати це питання без будь-яких додаткових пояснень.

А ще дається взнаки прискіпливість Міністерства внутрішніх справ, від якого до законопроекту про військову поліцію раптово почала надходити величезна купа зауважень, в тому числі по тих статтях, які вже були узгоджені під час погоджувальних нарад.

Оптимісти обережно говорять навіть, що обидва  законопроекти, як про військові суди, так і про військову поліцію, не мають жодних шансів, адже відсутня політична воля до їх прийняття.

Можна припускати, що причиною такого відвертого зволікання є конкуренція ідей. Відомо про існування альтернативного законопроекту, яким передбачено утворення Державного бюро військової юстиції, як центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом, ініціатором якого, судячи з усього, є Генеральна прокуратура України.

Державне бюро військової юстиції має перебрати на себе функції попередження, виявлення, розслідування та розкриття злочинів, кримінальних вчинків, віднесених до його підслідності. Ця ж структура, за задумом, відповідатиме за здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законності й правопорядку в Збройних Силах України  та інших військових формуваннях, захищатиме інтереси держави в чутливих сферах оборони та національної безпеки, як і законні інтереси й права військовослужбовців.

Особовий склад нового Державного бюро має формуватися з військовослужбовців та державних службовців. Принаймні, частину цієї структури складатиме військової поліція, яка має бути сформована на основі існуючої Військової служби правопорядку.

Може бути й так. Але за всіх організаційних нюансів варто не забувати – час спливає. Війна продовжується, і це ставить перед правоохоронною системою нові, не відомі досі завдання, серед яких оцінка дій командира на полі бою – не найскладніша функція.

Отже, військовою справою мають займатися військові юристи, досвідчені як у правових питаннях, так і в складних військових взаєминах. Але це потрібно робити прямо зараз. Точніше – це треба було робити ще вчора. Адже правопорядок і висока дисципліна у військах – запорука їх боєздатності.

Дмитро Шкурко, Київ

КОМЕНТАР СПЕЦІАЛІСТА:

Оскільки певні думки, наведені у матеріалі, виглядають як полемічні, Укрінформ звернувся за коментарем до фахівця,  начальника Управління правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України полковника Максима Кушніра:

– Для практикуючих правників є абсолютно очевидним – військові суди матимуть виключно позитивний вплив як на судову систему країни в цілому, так і на стан військової дисципліни у Збройних Силах України та інших військових формуваннях.

Хотів би привернути вашу увагу ще до одного аспекту – до оперативності розгляду справ. Наприклад, гучна і величезна за обсягом документів, свідків, потерпілих кримінальна справа щодо Скнилівської трагедії розглядалася колегією суддів військового апеляційного суду Центрального регіону України менше ніж 6 місяців. Водночас, кримінальне провадження по обвинуваченню генерала Назарова В.М. у недбалості, про яке згадується у статті,  розглядалося Павлоградським міськрайонним судом Дніпропетровської області з грудня 2015 року до березня 2017 року, хоча сама справа значно менша за обсягом.

Насправді, це серйозна проблема.

Наведу просту статистику. За інформацією Військової служби правопорядку Збройних Сил України, з початку 2017 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 1275 кримінальних правопорушень стосовно 1476 військовослужбовців. Із зазначеної кількості розпочатих кримінальних проваджень судами прийнято рішення щодо 46 осіб. Варто усвідомити, що це менше 3 відсотків від числа осіб, які притягуються до відповідальності.

Більшість скоєних кримінальних правопорушень, – близько 80 відсотків, стосуються ухилення від військової служби, порушення при поводженні зі зброєю, викрадення або знищення майна. Це складні справи, які потребують розуміння військової системи підпорядкування і забезпечення. Цивільним фахівцям це робити об’єктивно важко, при тому, що ми жодним чином не ставимо під сумнів їхню правничу компетентність.

За станом на сьогодні суди прийняли рішення ледь по третині кримінальних проваджень військової спрямованості, внесених до ЄРДР. Ми розуміємо, що такий стан обумовлений низкою причин, серед яких велика завантаженість суддів, потреба у додатковому часі для розуміння невійськовими суддями порядку і особливостей проходження військової служби. Час є необхідним також для пошуку та ознайомлення з додатковою нормативно-правовою базою, зокрема, наказами Міністерства оборони України, статутами і настановами – а це величезний масив!, – які є необхідними для прийняття об’єктивного рішення.

Але це проблема. Головний метод запобігання злочинам і правопорушенням – не стільки жорсткість покарання, скільки його невідворотність. Таку невідворотність важко забезпечити, коли суди фізично не справляються з обсягом справ, що призводить до затягування процесів і негативно відбивається на тому ж стані дисципліни і правопорядку у військах. Таке замкнуте коло треба рішуче розірвати.

Ще один нюанс. У системі військових судів мають існувати спеціальні процедури. Наприклад, раніше практикувалися виїзні судові засідання, які сприяли не лише оперативності розгляду кримінальних проваджень, але й правовому вихованню військовослужбовців,  зміцнювали дисципліну, що особливо важливо в умовах бойових дій.

Важливо також, що з відновленням військових судів Україна створить правову інституцію, яка отримає повноваження на притягнення до відповідальності посадових осіб Російської Федерації за вчинення воєнних злочинів на території України.

Погляньте, що робить Слідчий комітет РФ – вони щодня порушують справи проти українських військовослужбовців, які діють в АТО. Ми не лише маємо надати правовий захист нашим військовим, але й активніше збирати доказову базу стосовно злочинів, які Росія і російські військові й найманці щодня вчиняють на окупованих територіях України. В умовах збройної агресії з боку Російської Федерації відновлення діяльності військових судів є нагальною необхідністю, щонайменше на особливий період.

На наше переконання, військові суди в Україні мають бути відновлені та стати складовою всієї системи військової юстиції. Зрозуміло, що ця робота має здійснюватися у відповідності до чинного законодавства, з урахуванням кращого національного та міжнародного досвіду.

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 612

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua