Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 21.11.2019

Інформдень: 21.11.2019

Окупанти стріляють із гранатометів і ПТРК, травмовані троє українських бійців

У четвер російсько-окупаційні війська чотири рази обстріляли позиції Об’єднаних сил на Донбасі. Троє українських військовослужбовців отримали бойові травми.

Про це повідомляє пресцентр штабу ОС у Facebook – Укрінформ.

“Впродовж поточної доби збройні формування Російської Федерації чотири рази порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв позиції наших підрозділів із ПТРК, озброєння БМП, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів”, – зазначається у повідомленні.

Так, два обстріли позицій українських захисників російські окупаційні війська здійснили у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Північ”: неподалік від Шумів – із протитанкового ракетного комплексу; біля Кіндрашівки-Нової – з підствольних гранатометів.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід” противник також здійснив два обстріли по укріпленнях Об’єднаних сил: біля Водяного – з гармат БМП-1 та автоматичних гранатометів; неподалік Невельського – з великокаліберних кулеметів.

Бойові травми внаслідок обстрілів отримали троє військовослужбовців зі складу Об’єднаних сил.

 

Наслідком війни на Донбасі стала поява “Дикого Сходу” – євродепутат

Усі злочини Росії та її найманців на окупованих територіях Криму та Донбасу мають стати результатом ретельного розслідування і обов’язково слухатимуться у Міжнародному трибуналі з військових злочинів.

Таке переконання 21 листопада у Європарламенті під час круглого столу “Збройний конфлікт на Сході України: політичні в’язні та доступ до правосуддя” висловив євродепутат Петрас Ауштревічус, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Наслідком війни стала поява так званого “дикого сходу”, де відсутні будь-які правові норми та справедливість. Між тим, ситуація потребує ефективного розслідування всіх випадків порушення прав людини, покарання винуватих та виплати компенсацій постраждалим. Особливу увагу ми маємо приділяти долі 87 політичних в’язнів, які за політичними звинуваченнями перебувають у тюрмах Росії та в Криму, а також не менше 227 військовополонених та цивільних заручників, які знаходяться у підвалах на території так званих ЛНР і ДНР, що контролюються Кремлем. Повернення цих заручників має бути передумовою будь-якого діалогу з Росією“, – зазначив євродепутат.

Він зауважив, що злочини, які окупанти здійснюють проти місцевого населення та українського військового персоналу, мають системний характер, за умови практично повної відсутності правового розслідування або захисту. Все це є наслідком широкої безкарності, адже більшість персон, які здійснили злочини, досі не понесли за це відповідальність.

“Переконаний, що всі документи і факти одного дня стануть основою для слухання у Міжнародному трибуналі з військових злочинів, які були скоєні проти України з боку Російської Федерації”, – наголосив європейський політик.

Ауштревічус нагадав, що Україна разом з усією Європою відзначала нещодавно 30-ту річницю падіння Берлінської стіни, яке символізує завершення холодної війни і возз’єднання Європи. В той же час, Україна вже 5 з половиною років протистоїть війні з боку Росії. Більше 11 тисяч життів втрачено у цій війні, близько території країни знаходяться під окупацією, і щодня громадяни України продовжують сплачувати за дуже високу ціну у цьому конфлікті.

“Нині в Європі створено нову стіну – “стіну Путіна”, яка відділила Схід України і Крим від решти України. Героїчний спротив та оборона країни стали повсякденною справою для українців, що часто забувається на Заході, де це представляють майже як “внутрішній український конфлікт”. Але він не є таким. Ми маємо уникати пропаганди, яка поширюється з боку Росії та її прихильників, і називати речі своїми іменами”, – заявив депутат Європарламенту.

Круглий стіл під назвою “Збройний конфлікт на Сході України: політичні в’язні та доступ до правосуддя” проходить 21 листопада в Європарламенті за ініціативою відразу двох політичних груп – Соціалістів і Демократів та Оновлення Європи. У круглому столі взяли участь українські правозахисники, європейські політики, дипломати, представники неурядових правозахисних організацій.

 

Провокацію з “вибухами” під Петрівським могли влаштувати російські сапери – штаб ООС

Українська сторона СЦКК заявляє, що 19 листопада не зафіксовано жодних обстрілів в межах ділянки розведення сил поблизу Петрівського.

Водночас 22 вибухи, які чули спостерігачі Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, могли бути провокацією російських окупантів з метою дискредитації Збройних сил України, повідомляє пресслужба штабу ООС у Facebook – Укрінформ.

“Обидва патрулі СММ ОБСЄ чули вибухи з однаковими характеристиками (час, кількість та напрямок вибухів). З огляду на вищезазначене можна стверджувати, що патруль СММ ОБСЄ біля населеного пункту Петрівське міг помилково зазначити дальність почутих вибухів, які сталися набагато далі (мінімум в 2-2,5 рази) від зазначеного у звіті місця. Також у звіті є інформація, що незадовго до зазначених вибухів на ділянку розведення №3 прибули 10 саперів ЗФ РФ. А вже через деякий час сталися зазначені у звіті вибухи. Тому не виключається можливість підриву саперами ЗФ РФ, без повідомлення СММ ОБСЄ, знайдених вибухових предметів (мін, снарядів тощо) неподалік від ділянки розведення №3 Петрівське, зокрема й з метою дискредитації ЗС України”, – йдеться у повідомленні.

У штабі ООС нагадали, що в звіті СММ ОБСЄ зазначено, що “…19 листопада, здійснюючи моніторинг орієнтовно за 2 км на північ від н. п. Петрівське (непідконтрольний урядові, 41 км на південь від Донецька), спостерігачі чули 22 вибухи невизначеного походження за 3–5 км на південно-південний захід (за оцінкою, у межах ділянки розведення). Час спостереження порушень: 09.56 – 10.06 (10 вибухів) та 10.06 – 10.38 (12 вибухів)…”.

Однак, зауважили в штабі, зазначене порушення камерою спостереження СММ ОБСЄ, яка розташована біля н.п. Петрівське, з визначенням траєкторії польоту боєприпасів не зафіксовано. Так само не підтверджується факт зазначених вибухів в межах ділянки розведення трьома офіцерами СЦКК, які цілодобово знаходяться на спостережних пунктах у західному, південно-західному та південному районах біля ділянки розведення №3.

Інший патруль СММ, за інформацією штабу, здійснюючи моніторинг орієнтовно за 1,5 км на схід від н.п. Богданівка (підконтрольний уряду, 41 км на південний захід від Донецька) також чув у період часу з 09.53 до 10.30 22 вибухи невизначеного походження за 2-5 км на південно-південний захід (за оцінкою поза межами ділянки розведення №3). Час вибухів: 09.53-10.07 (10 вибухів), 10.09-10.30 (12 вибухів).

“Провівши порівняльний аналіз даних з додатку до звіту двох патрулів СММ ОБСЄ виходить, що вони обидва з великою долею вірогідності чули одні й ті ж самі вибухи. Напрямок, часові межі та кількість вибухів в обох патрулів СММ ОБСЄ однакові. Також у звіті СММ ОБСЄ патрулем, що знаходився орієнтовно за 1,5 км на схід від н.п. Богданівка, не зафіксовано даних про вибухи в межах ділянки №3, хоча від неї він (патруль СММ ОБСЄ) знаходився на відстані, що дозволила б зафіксувати порушення (у разі їх скоєння)”, – йдеться у повідомленні.

У штабі також зауважили, що, за даними української сторони, порушень режиму припинення вогню, у цей час з обох сторін не зафіксовано. Запитів на введення режиму “Тиша” з боку офіцерів чергової зміни СЦКК та з боку СММ ОБСЄ не надходило.

Українська сторона СЦКК також нагадала, що визначити відстань до джерела звуку за одним напрямком, не враховуючи його потужність, метеоумови (напрямок вітру), вплив рельєфу місцевості (відлуння), типів боєприпасів, без візуального спостереження моменту підриву та вимірювання часу надходження звуку до спостерігача неможливо.

У штабі ООС переконані, що, входячи з вищевикладеного, припущення патруля СММ щодо вибухів у межах ділянки розведення сил та засобів не підтверджується, а з метою виключення людського фактору, – набуває актуальності питання щодо фіксації порушень технічними засобами спостереження.

Як повідомляв Укрінформ, розведення військ на ділянці №3 в районі населених пунктів Богданівка – Петрівське Донецької області розпочалось 9 листопада о 12 годині за київським часом.

29 жовтня так само о 12.00 розпочався процес розведення сил і засобів з обох сторін на ділянці №2 у районі населеного пункту Золоте-4 Луганської області.

26 червня українські військові відійшли з позицій поблизу КПВВ “Станиця Луганська” в рамках відведення сторін від околиць Станиці Луганської.

19 листопада представники СММ ОБСЄ повідомили, що чули 22 вибухи в межах ділянки розведення сил поблизу Петрівського.

 

Росія перекинула на Донбас черговий “гумконвой”

У четвер, 21 листопада, через російські пункти пропуску «Матвєєв Курган» та «Донецьк» на територію України зайшов так званий «гуманітарних конвой» з РФ.

Про це повідомляє пресслужба Держприкордонслужби – Укрінформ.

«Переміщення дев’яносто другого т.зв. «гумконвою» відбувалося з грубим порушенням норм міжнародного та вітчизняного законодавства і погоджених з Міжнародним комітетом Червоного Хреста модальностей», – йдеться у повідомленні.

Українська міжвідомча група здійснювала лише візуальне спостереження без виконання контрольних функцій.

Загалом, за даними ДПСУ, з 5.00 до 5.45 21 листопада через російські пункти пропуску «Матвєєв Курган» та «Донецьк» на в’їзд в Україну прослідувало 2 колони так званого «гумконвою» у складі 23 автомобілів.

У вантажівках нібито перевозили дитячі харчові набори. Однак враховуючи те, що вантаж переміщувався у закритих упаковках, зведеній українській групі з прикордонників та митників не вдалось отримати достеменну інформацію про його вміст, характер та номенклатуру.

Крім того, завантаженість транспортних засобів становила близько 70%, додали у прикордонному відомстві.

Також підкреслюється, що в цьому році це восьмий такий «гумконвой», перший і другий були в липні і вересні, і по три в жовтні та листопаді.

Як повідомлялося, загалом Росія з серпня 2014 року незаконно відправляє на Донбас колони вантажівок, які називає “гуманітарним конвоєм”.

Офіційний Київ заявляє, що російський “гумконвой” потрапляє на територію України з порушенням усіх процедур, оскільки його не перевіряють належним чином ні українські прикордонники і митники, ні представники Міжнародного комітету Червоного Хреста. МЗС неодноразово вимагало від Росії припинити порушення суверенітету України під приводом так званої “гуманітарної допомоги”.

 

У Білостоці відкрили виставку про Голодомор – радянський геноцид в Україні

Виставка фотографій і документів, присвячених історії Голодомору 1932-33 рр. в Україні, відкрилася  у польському Білостоці.

Експозиція розповідає про один із найбільших злочинів комуністичного режиму, повідомляє Polskie Radiо – Укрінформ

«У виставково-конференційному центрі Білостоцької архієпархії можна побачити фотографії та документи, присвячені історії Голодомору в Україні. Виставку під заголовком «Совєтський Голодомор – геноцид в Україні. Нас вбивали, бо ми – українці» привезено до Білостока з Києва, на запрошення Музею пам’яті Сибіру. Виставка розповідає про штучний голод, до якого влада СРСР довела у 1930-х роках. За підрахунками істориків, жертвами Голодомору могли стати 7 мільйонів українців, переважно жителі села», – сказала доктор Юлія Коцур з Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» в Києві.

У Польщі виставку показано вперше, і це є результатом співпраці музеїв з Білостоку та столиці України, повідомив директор Музею пам’яті Сибіру, професор Войцєх Слєшинський.

«Ми починаємо вже практичну співпрацю з Україною, а точніше – з музеєм Голодомору в Києві (Національним музеем «Меморіал жертв Голодомору»). Відкриваємо виставку, що розповідає про цей період, який був одним із найскладніших в історії України ХХ століття. Варто про це нагадувати, адже трагедію, яка сталася в 30-ті роки в Східній Україні, ми зазнаємо в дещо іншому вимірі після 17 вересня 1939 року вже на наших східних землях», – зазначив Слєшинський.

Як відомо, у суботу, 23 листопада, в Україні відзначатимуть День пам’яті жертв голодоморів. Щороку в четверту суботу листопада українці в Україні та в цілому світі проводять також акцію «Запали свічку», присвячену пам’яті мільйонів жертв голодної смерті.

 

В ОАЕ День Гідності та Свободи відзначили разом із українськими воїнами

День Гідності та Свободи українці в ОАЕ відзначили разом із групою українських військовослужбовців, які перебувають на реабілітації.

Про це йдеться на сторінці Посольства України в ОАЕ у Facebook – Укрінформ.

«Дорогі українці, щиро вітаємо вас з одним з нових знакових свят у новітній історії України – Днем Гідності та Свободи! Сьогодні відзначаємо це свято разом з нашими військовослужбовцями, які зараз проходять курс реабілітації в ОАЕ», – повідомляється у дописі.

На сторінці диппредставництва зазначається, що Посольство України в ОАЕ та Консульство України в м.Дубай разом з небайдужими в Еміратах продовжують заходи з організації відпочинку та реабілітації поранених українських військовослужбовців. Чергова група поранених перебуває в ОАЕ з 18 по 25 листопада 2019 р.

У дипустанові також запросили усіх небайдужих долучатися до процесу організації прийому військовослужбовців, створення та реалізації програми їх перебування в ОАЕ. Контактна особи в Посольстві – Дмитро Василенко (т. 056-774-85-04).

День Гідності і Свободи відзначається 21 листопада як день початку двох українських революцій: Помаранчевої революції 2004 року та Революції гідності 2013 року.

 

Річниця революцій: на Майдані проходить Віче гідності

До Дня гідності та свободи у Києві на Майдані Незалежності проходить Віче гідності.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

До заходу долучилось щонайменше 200 осіб, люди періодично прибувають на віче.

Учасники заходу виконали гімн, також зі сцени поблизу Монумента Незалежності наразі лунають пісні.

Захід проходить мирно, на віче чергують правоохоронці та карета Швидкої допомоги.

Як повідомлялось, Об’єднання “Рух опору капітуляції” закликало українців прийти у День гідності та свободи 21 листопада на Майдан Незалежності в Києві й взяти участь у Віче гідності. Мета заходу – “захистити свободу, національну ідентичність, демократію та цивілізаційний вибір України”.

Організатори віче також закликали “без партійних прапорів” долучитись до заходу усіх представників патріотичних сил.

Як повідомлялося, День гідності і свободи відзначається щороку 21 листопада згідно з указом Президента від 13 листопада 2014 року. Його встановлено на честь початку двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції 2004 року та Революції гідності 2013 року.

 

Річниця Революції Гідності: на Майдані Незалежності відбулось віче – УП

У шосту річницю подій Євромайдану, в День Гідності та Свободи, на Майдані Незалежності в Києві проходило віче “Ми маємо гідність”.

За даними МВС, до заходу долучилось щонайменше 5000 осіб.

На віче прийшли люди з портретами загиблих учасників Революції Гідності, вони співали реквієм “Пливе кача по Тисині”.

Учасники заходу також співали гімн. Зі сцени поблизу Монумента Незалежності виступали учасники подій Євромайдану. На віче виступив лідер партії “Голос” Святослав Вакарчук, ветеран АТО Ігор Мазур , колишній спікер ВР Руслан Кошулинський.

Зокрема, зі сцени виступив батько героя Небесної сотні Романа Гурика.

Учасники скандували “Герої не вмирають!” та хвилиною мовчання вшанували всіх загиблих за незалежність України.

Зі сцени “Рух опору капітуляції” звернувся до лідерів “норамндської четвірки” Еманюеля Макрона та Ангели Меркель з вимогою не тиснути на Україну, не змушувати йти на поступки агресору.

Учасники віче скандували “Ні капітуляції!”.

На кінець заходу учасники акції рушили через алею Героїв Небесної Сотні до Офісу президента, де і завершилося віче.

Віче організоване “Рухом опору капітуляції”. Об’єднання закликало продемонструвати владі, що українці рішуче налаштовані захистити гідність, незалежність та Конституцію України. Організатори акції закликали патріотичні сили взяти участь у віче без використання партійних прапорів.

 

Беріть теплі речі і дрова: активісти 8 грудня зберуться на акцію на Банковій

Активісти “Руху опору капітуляції” анонсували нову акцію на Банковій на 8 грудня. Про це мітингувальники заявили під стінами Офісу Президента України, передає кореспондент УНН.

“Беріть теплі речі і дрова. Сьогодні ми підемо звідси, а 8 грудня – вже не підемо”, – наголосили активісти.

Мітингувальники зазначили, що збирають мітинг перед “нормандським самітом”, аби попередити капітуляцію.

Також під час заходу активісти ще раз виголосили свої вимоги, а також нагадали, що “Майдан – близько” і виконали гімн України.

Нагадаємо, сьогодні у День Гідності та Свободи на Майдані Незалежності розпочалося віче “Ми маємо Гідність”, яке організоване громадськими діячами з “Руху опору капітуляції”.

Додамо, що близько 1300 нацгвардійців підтримують безпеку громадян в центрі Києва.

 

Із фаєрами та вимогами до Зеленського: як у Києві відзначають річницю Майдану

Активісти у Києві відзначають річницю Майдану із фаєрами, прапорами України та гаслами. Крім того, мітингувальники уже встигли виголосити вимоги до Президента України Володимира Зеленського, передає кореспондент УНН.

Вимоги до Президента під час мітингу озвучили коррдинатори “Руху опору капітуляції”.

Так активісти вимагають, аби Зеленський звільнив керівника Офісу Президента України Андрія Богдана, керівника ДБР Роману Трубу та голову комітету ВР з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Богдана Яременка.

Також мітингувальники поставили Президенту декілька вимог – жодного статусу ОРДЛО, жодного розведення військ на Донбасі.

Нагадаємо, сьогодні у День Гідності та Свободи на Майдані Незалежності розпочалося віче “Ми маємо Гідність”, яке організоване громадськими діячами з “Руху опору капітуляції”.

Додамо, що близько 1300 нацгвардійців підтримують безпеку громадян в центрі Києва.

 

Разумков запевняє, що розслідування злочинів Майдану не “поставлять на паузу”

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков у Маріуполі запевнив, що розслідування злочинів проти учасників Революції гідності дуже важливі і не будуть припинені.

Про це 21 листопада повідомили в Департаменті інформаційної та внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації – Укрінформ.

«Розслідування злочинів проти учасників Революції Гідності – важливі і не будуть припинені», – наголосив Разумков, відповідаючи на питання журналістів стосовно річниці початку Євромайдану.

Як повідомляв Укрінформ, прокуратура з 20 листопада втрачає функцію слідства. Водночас, прокуратура продовжить керувати розслідуваннями у провадженнях, які перейдуть до органів досудового розслідування.

В Україні День Гідності і Свободи відзначається щороку 21 листопада згідно з указом Президента від 13 листопада 2014 року. Його встановлено на честь початку двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.

 

Експерти вважають основні цілі Майдану досягнутими

Експерти вважають, що головні цілі Євромайдану, серед яких зміна політичних еліт і зовнішньополітичного вектора України, були досягнуті.

Такі дані наведені в експертному опитуванні щодо шостої річниці Євромайдану, проведеному Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та презентованому 21 листопада, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Основні цілі Майдану були досягнуті – це, перш за все, зміна влади (повалення режиму Віктора Януковича та оновлення політичних еліт), а також зміна зовнішньополітичного вектора (європейська та євроатлантична інтеграція), включно з підписанням Угоди про асоціацію з Європейським Союзом (50 і 46 експертів із 80-ти відповідно – ред.)”, – йдеться в опитуванні.

Водночас експерти вважають, що повністю або частково були досягнуті й інші цілі Майдану, зокрема старт необхідних реформ і посилення ролі громадянського суспільства.

Також, за даними опитування, сталою залишається думка експертів упродовж шести років стосовно того, що Майдан загалом переміг. При цьому про абсолютну перемогу Майдану говорять лише 17 опитаних із 80-ти, а більшість (47 експертів) відповіли “скоріше, так”.

Окрім того, у Фонді “Демократичні ініціативи” зазначають, що опитані експерти переважно характеризують Євромайдан як Революцію гідності: виступ суспільства за демократизацію та європейський вибір. Паралельно події Майдану також мали характер протесту передусім проти встановлення авторитарного режиму та повстання проти чинної влади та корумпованої системи. Висловлювалися також думки, що події Євромайдану були боротьбою за незалежність і встановлення політичної нації в Україні.

Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва 7-19 листопада 2019 року провів опитування експертів, присвячене оцінці подій на Євромайдані, наслідків і уроків на майбутнє. В опитуванні брали участь 80 експертів.

 

Місія ООН закликає до безперервного розслідування “справ Майдану”

Моніторингова місія ООН з прав людини закликала Генпрокуратуру та Держбюро розслідувань забезпечити безперервність розслідування “справ Майдану”.

Про це йдеться у заяві організації на офіційній сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Шість років тому в цей день розпочалися протести на Майдані. 96 чоловіків та 2 жінки були вбиті або померли в результаті насильства між 21 січня та 20 лютого 2014 року. Донині розслідуванням не встановлені винні у вбивстві 17 протестувальників (серед них – одна жінка), а також 13 правоохоронців”, – йдеться у заяві.

В організації наголосили, що “вкрай важливо не допустити будь-якого переривання розслідування, яке вже позначено затримками”.

“Ми закликаємо Генеральну прокуратуру та Державне бюро розслідувань забезпечити, щоб передача розслідувань справ Майдану не призвела до затримок”, – зауважили в Моніторинговій місії ООН з прав людини.

Раніше у Генпрокуратурі для передачі “справ Майдану” до органів слідства, таких як ДБР, НАБУ, СБУ і Нацполіція, створили спеціальну інвентаризаційну комісію.

Як повідомляв Укрінформ, прокуратура з 20 листопада втрачає функцію слідства. Водночас, прокуратура продовжить керувати розслідуваннями у провадженнях, які перейдуть до органів досудового розслідування.

В Україні День Гідності і Свободи відзначається щороку 21 листопада згідно з указом Президента від 13 листопада 2014 року. Його встановлено на честь початку двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.

 

Зеленський: Нам потрібні реальні результати розслідування справ Майдану

Президент України Володимир Зеленський наголошує на важливості реальних результатів розслідування злочинів щодо учасників Революції гідності.

Про це він сказав під час заходів до Дня гідності та свободи у четвер у Києві, повідомляє пресслужба глави держави – Укрінформ.

“Для вшанування пам’яті кожного загиблого музею недостатньо. Нам потрібні реальні результати розслідування справ Майдану”, – сказав Президент.

Зеленський зазначив, що родини загиблих та все суспільство мають обов’язково отримати відповіді, а винні – покарання.

Спілкуючись з членами родин героїв Небесної сотні та учасниками Євромайдану на місці майбутнього музею Революції гідності, Президент укотре наголосив, що розслідування справ Майдану продовжиться.

“Ми просили посилити групу слідчих, об’єднати їх. Я думаю, що вони спільно працюватимуть і в прокуратурі, і в ДБР. Там буде 52 людини. Мі всі хочемо результату”, – зазначив Зеленський.

Рідні загиблих попросили главу держави посилити відповідальність за паплюження пам’яті героїв, які віддали життя за незалежність України. Також вони наголосили на важливості поліпшення соціального захисту родичів загиблих.

“Я вам обіцяю і зроблю все, про що ви сказали. Ми вдячні за ваших рідних, за близьких, які віддали свої життя”, – зазначив Президент.

Родини загиблих героїв Небесної сотні щороку 20 лютого збираються, щоб ушанувати їхню пам’ять і помолитися за них.

“Було б добре, щоб 20 лютого ми були вже з якимось результатом. Дуже хотілось би”, – зауважив Президент.

Глава держави також підтвердив готовність зустрічатися з родинами героїв Небесної сотні.

Як повідомлялося, День гідності та свободи відзначається щороку 21 листопада згідно з указом Президента від 13 листопада 2014 року. Його встановлено на честь початку двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції 2004 року та Революції гідності 2013 року.

20 листопада у Генпрокуратури завершуються повноваження слідства. Усі кримінальні справи, зокрема і щодо злочинів під час Революції гідності, мають бути передані за підслідністю до Нацполіції, Національного антикорупційного бюро, Служби безпеки і Державного бюро розслідувань.

У Державному бюро розслідувань створили підрозділ, який займатиметься розслідуванням справ Майдану.

Зі свого боку, у Генпрокуратурі для передачі справ Майдану до органів слідства, таких як ДБР, НАБУ, СБУ і Нацполіція, створили спеціальну інвентаризаційну комісію.

14 листопада, під стінами Офісу Президента відбулася акція “Майдан. Забуттю не підлягає”. Активісти вимагали ефективного розслідування справ Майдану та не допустити замороження справ на невизначений термін.

 

Президент у день Гідності та Свободи закликав українців до єдності

Президент Володимир Зеленський привітав українців з днем Гідності та Свободи і закликав до єдності заради майбутнього країни.

Про це він сказав під час виступу на місці майбутнього Музею Революції Гідності у центрі Києва, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Історично у складні моменти українці демонструють згуртованість і єдність… Ми стоїмо один за одного незалежно від віку, статі, мови та віросповідання. Сьогодні як ніколи ми потребуємо також єдності заради захисту країни, заради нашої незалежності, заради нашої свободи і права самостійно обирати наше власне майбутнє, майбутнє країни, яку ми збираємося залишити у спадок нашим дітям. Все це повинно нас об’єднувати. Будьмо єдиними, що б разом побудувати нову Україну. З днем Гідності та Свободи я вас всіх вітаю”, – сказав Зеленський.

Він додав, що єдність та свобода — невід’ємні складові нашого ДНК і саме тому українці не на словах знають, як захищати свою гідність та виборювати свободу на барикадах.

“У цій боротьбі, на жаль, ми сплатили найвищу можливу ціну — це людські життя. У місці, де ми з вами знаходимося, обов’язково з’явиться Музей Революції Гідності, і це дуже важливо”, – підкреслив Президент.

Водночас він наголосив, що для вшанування пам’яті кожного загиблого під час Революції Гідності створення Музею недостатньо, обов’язково треба “отримати відповіді, а винні — обов’язково отримати покарання”.

Як повідомлялося, День Гідності і Свободи відзначається щороку 21 листопада згідно з указом Президента від 13 листопада 2014 року. Його встановлено на честь початку двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції 2004 року та Революції гідності 2013 року.

 

Гончарук у Лондоні вручив ордени трьом британським парламентаріям

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук розпочав свій візит до Лондона із вручення державних нагород – орденів «За заслуги» ІІІ ступеня трьом британським парламентаріям.

Про це він повідомив у Facebook – Укрінформ.

“Розпочав свій візит до Лондона із вручення відповідно до Указу Президента Володимира Зеленського державних нагород – орденів “За заслуги” ІІІ ступеня британським парламентаріям – пану Джону Віттінгдейлу, пані Полін Летем та пану Міку Антоніву”, – написав Гончарук та додав: “ці нагороди є символом глибокої вдячності українців за принципову позицію на підтримку суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України, яку парламентарії підтвердили й своїми діями”.

Також Гончарук розповів, що “Джон Віттінгдейл – голова Багатопартійної парламентської групи дружби з Україною. Завдяки його зусиллям питання України було в порядку денному Парламенту. Неодноразово бував на Сході нашої країни.

Полін Летем є найбільш відомою постаттю, яка упродовж десятиліть вимагає визнати голодомор 1932-1933 геноцидом українського народу та включити тему Голодомору до шкільної програми.

Мік Антонів був ініціатором та автором резолюції Комітету ЄС з питань регіонів, в якій засуджувалась тимчасова окупація Криму Росією.

Джон, Полін та Мік – три британці, імена яких будуть назавжди включені в історію двосторонніх відносин України та Великобританії”, – резюмував прем’єр.

Як повідомлялося, Прем’єр-міністр Олексій Гончарук 21-22 листопада перебуватиме з робочим візитом у Лондоні для участі в першому інвестиційному саміті Європейського банку реконструкції та розвитку для країн-членів Східного партнерства.

 

Зеленський нагородив орденами й медалями 25 військових

Президент Володимир Зеленський відзначив державними нагородами 25 військовослужбовців з нагоди Дня Десантно-штурмових військ Збройних Сил України.

Відповідний указ №854/2019 опублікований на сайті глави держави – Укрінформ.

Зазначається, що нагороди присвоєно “за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, зразкове виконання військового обов’язку та з нагоди Дня Десантно-штурмових військ Збройних Сил України”.

Президент, зокрема, відзначив захисників орденами Богдана Хмельницького, «За мужність» та медалями «За військову службу Україні» й «Захиснику Вітчизни».

Як відомо, День десантно-штурмових військ Збройних Сил України відзначається щорічно 21 листопада від 2017 року.

 

Суд допитує Парубія як свідка у справі розстрілу Майдану

Народний депутат із фракції “Європейська солідарність” і колишній голова Верховної Ради Андрій Парубій у Святошинському суді свідчить по справі обвинувачення співробітників Беркуту у розстрілі учасників Революції Гідності.

Судове засідання транслюється на youtube-каналі “Судова влада України” – Укрінформ.

“Символічно, що допит відбувається саме в цей день. Рівно шість років тому, коли було прийнято остаточне рішення Миколи Азарова про те, що Україна не підпише Угоди про асоціацію з ЄС, тоді після засідання Верховної Ради я повернувся в готель “Київ”, де живу й зараз. У мене був черговий мегафон, бо я часто брав участь в акціях протесту… І близько пів дев’ятої вечора до мене передзвонив Святослав Цеголко і сказав, що на Майдані збираються люди. Тоді я дав пост на “Українській правді”, де я написав. Що йду на Майдан, і закликав усіх також іти на Майдан на акцію протесту. Близько дев’ятої вечора, коли я прийшов, там була невелика кількість людей, а кількість працівників міліції була більша, ніж протестувальників. І було намагання правоохоронних органів відтіснити мітингувальників із Майдану Незалежності”, — зазначив Парубій під час допиту.

Як інформує “5 канал”, колишнього спікера ВР суд допитує вже майже 2 години. Зазначається, що ініціатором його допиту була сторона захисту ексспівробітників “Беркута” .

За словами Парубія, здійснювали загальну координацію лідери парламентських опозиційних партій – Яценюк, Кличко, Тягнибок і Турчинов як координатор об’єднаної опозиції. Вони вели перемовини і відповідали за контакти з владою.

Ексспікер поінформував, що 19 січня один із лідерів Автомайдану оголосив, що вони вирушають до ВР. Звернулися до самооборони. “Вирушили підрозділом. І побачили, що стоять техніка, автобуси, які перешкоджають. Зупинились і вимагали розблокувати. У якийсь момент без причин в сторону мітингувальників почали кидати гранати: і димові, і ті, що вибухають. Шоком було те, що гранати були обмотані шматками заліза і під час розриву осколками вражали пікетувальників”, – зазначив Парубій.

Також у суді ексголову ВР запитали, хто фінансував Майдан, на що він відповів, що це робив український народ. “Український народ. Були скриньки для пожертв. Публічно підраховували, багато людей були присутні і вирішувалося що йшло на харчування тощо. Чи фінансувала майдан “Батьківщина”? Мені про це не відомо. Чи відомо, скільки витратили грошей? Не відомо. Розпорядником був Степан Кубів, він займався господарською сферою”, – уточнив Парубій.

За його словами, Майдан – “це величезне явище самоорганізації”.

Як повідомлялося, Святошинський райсуд розглядає по суті справу проти п’яти ексберкутівців: Павла Аброськіна, Сергія Зінченка, Олександра Маринченка, Сергія Тамтури та Олега Янішевського. Їм інкримінують перевищення службових повноважень, незаконне поводження зі зброєю, умисне вбивство та завдання тілесних ушкоджень активістам Майдану.

Усього, за даними ГПУ, вдалось ідентифікувати 25 правоохоронців, які стріляли на Інститутській. 20 із них зараз у розшуку.

У лютому минулого року суд об’єднав кримінальні провадження щодо колишніх працівників спецпідрозділу “Беркут” Олександра Маринченка, Сергія Тамтури, Олега Янишевського, обвинувачуваних у розстрілі 49 активістів Євромайдану, з провадженням щодо Зінченка і Аброськіна, яких обвинувачували в убивстві 39 майданівців 20 лютого 2014 року на вулиці Інститутській.

За даними Генпрокуратури, всього під час Євромайдану постраждали 2,5 тисячі людей, 104 з них загинули. Згодом загиблих учасників акцій протесту почали називати Небесною сотнею.

За даними МВС, від 18 лютого по 2 березня 2014 року під час виконання службових обов’язків у центрі Києва загинули також 17 силовиків.

 

“Охоронець Яроша”: Багато планів для волі, головніше — живим повернутися

Український політв’язень у Росії Олександр Шумков, який знаходиться у колонії у Тверській області, написав листа українській активістці у Латвії Тетяні Лазде, в якому висловив побоювання за своє життя й здоров’я.

Про це Лазда повідомила кореспондентові Укрінформу, передавши копію листа.

“Після того, як мене для годиться відвідала (Надія, – ред.) Єгорова (омбудсмен по Тверській області), я остаточно зрозумів, що в РФ всі ці інституції – це цілковита фікція. Жодного з тих моментів, про що говорили на зустрічі – так і не зроблено. Навіть на рахунок такої дрібниці, як книги — вкрадені з листа книги, так мені й не дали, і я їх не бачив”, – пише Шумков.

Він також повідомляє, що у нього “купа думок і ідей, які на волі в Україні потрібно буде втілювати у життя, але зараз найголовніше – живим повернутися”.

15 листопада Шумкова відвідував український консул. Під час зустрічі йшлося про обмін, але, як пише Шумков, “я так розумію, що мені про ці сподівання краще забути”. Він також побоюється, що за рік терміну, який залишився, його можуть відправити у ПКТ (єдине приміщення камерного типу), “а там вже можуть забрати здоров’я, а то й ще гірше”.

Лист датовано 19 листопада, у ньому Шумков привітав усіх з майбутніми святами, очевидно, маючи на увазі День Гідності і свободи, що відзначається в Україні 21 листопада.

Раніше в листі родичам, датованому 16 листопада, Шумков повідомляв, що вже 2 доби знаходиться в ШІЗО, яке призначили за відмову прибирати у прогулянковому дворі. У новому листі, латвійській активістці, Шумков уточнив, що йому дали 12 діб, отже, його перебування у ШІЗО має закінчитися 26 листопада.

Як повідомляв Укрінформ, колишній охоронець Дмитра Яроша херсонець Олександр Шумков зник наприкінці серпня 2017 року. 4 грудня 2018 року Севський суд Брянської області РФ засудив Шумкова до чотирьох років ув’язнення. У вироку йшлося про те, що Шумков з 17 листопада 2014 року по 23 серпня 2017 року брав участь у діяльності “Правого сектора”, яка була “направлена ​​проти інтересів Росії”.

Шумков оголосив голодування з 14 жовтня з вимогою призупинити шантаж із боку Росії з використанням укладених на переговорах у мінському і нормандському форматах домовленостей. На медогляді, в зв’язку з початком голодування, йому відмовили у медобстеженні, незважаючи на скарги, на постійний головний біль. Його перевели у тюремну лікарню російського міста Торжок. Олександр Шумков призупинив голодування через загрозу примусового годування. Після завершення голодування у політв’язня значно погіршився стан здоров’я.

Український омбудсмен Людмила Денісова звернулася до уповноваженого з прав людини РФ Тетяни Москалькової вжити заходів для відновлення прав українського політв’язня Шумкова у російській колонії.

Світова управа Спілки української молоді (СУМ) просить Президента України Володимира Зеленського включити політв’язня Олександра Шумкова до переліку осіб, щодо яких ведуться переговори про якнайшвидше повернення в Україну.

 

Правосуддя на Донбасі у перехідний період: ГПУ підготувала законопроєкти

У Генеральній прокуратурі підготували два законопроєкти в рамках перехідного правосуддя на Донбасі.

Про це йдеться у повідомленні на сайті ГПУ – Укрінформ.

“20 листопада 2019 року за ініціативи генерального прокурора Руслана Рябошапки, як співголови Комісії з питань правової реформи, відбулося засідання робочої групи щодо реінтеграції тимчасово окупованих територій. Під час зустрічі обговорили напрацьований пакет законодавчих актів щодо правосуддя перехідного періоду”, – йдеться у повідомленні.

Так, Рябошапка зазначив, що було розроблено дві ініціативи: проєкт засад державної політики у сфері захисту прав людини в умовах подолання наслідків збройного конфлікту та проєкт закону про соціально-правовий захист осіб, позбавлених свободи внаслідок збройної агресії проти України, які в найкоротші строки мають бути передані на розгляд Президенту України.

“Сьогоднішній день історичний, бо ми робимо важливу справу для країни”, – сказав він. Генеральний прокурор відзначив, що напрацьовані законопроєкти узагальнюють світовий досвід застосування норм перехідного правосуддя для України.

“Фактично, це є “дорожньою картою”, що застосовується у світі для виходу зі збройного конфлікту, подолання його наслідків, досягнення миру, гарантування неповторення конфлікту, розслідування найтяжчих злочинів, вчинених під час збройного конфлікту і гарантування захисту прав людини”, – констатував Рябошапка.

“Правосуддя перехідного періоду – це той механізм, який, як показує міжнародний досвід, може допомогти впоратися з завданням подолання наслідків конфлікту, реінтеграції територій та людей. Одним з його основних елементів є притягнення винних до відповідальності за скоєння найтяжчих міжнародних злочинів. Це і воєнні злочини, і злочини проти людяності”, – зазначив заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов.

Він додав, що з цією метою в структурі Генеральної прокуратури створено Департамент нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, до складу якого входить два управління для нагляду та інформаційно-аналітичної роботи у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованій території АР Крим і м. Севастополя, а також у Донецькій і Луганській областях та в умовах збройного конфлікту. Головним завданням Департаменту є напрацювання єдиної методики розслідування таких злочинів.

Як повідомляв Укрінформ, Комісія з питань правової реформи є консультативно-дорадчим органом при Президентові України. Її основне завдання – сприяння подальшому розвитку правової системи держави на основі конституційних принципів верховенства права, пріоритетності прав і свобод людини та громадянина з урахуванням міжнародних зобов’язань.

За словами Президента Володимира Зеленського, Комісія з питань правової реформи повинна зосередитися на продовженні конституційної реформи в частині децентралізації, змінах до розділу Основного закону про права людини, стратегії з деокупації територій Криму та Донбасу, а також реформах СБУ і прокуратури.

Одним із пріоритетів роботи комісії Президент назвав правові питання реінтеграції тимчасово окупованих територій. Зокрема, він наголосив, що потрібно розробити концепцію перехідного правосуддя для подолання наслідків збройного конфлікту та досягнення миру.

 

Російсько-окупаційні війська в темну пору доби приховано переміщують на нові позиції озброєння, яке підлягає відведенню від лінії розмежування.

Про це під час брифінгу повідомив речник Міноборони Максим Праута – Укрінформ.

“Зросла інтенсивність тренувань з управління вогнем артилерійських розрахунків підрозділів, розташованих поблизу ділянок розведення сторін. Крім того, у темну пору доби приховано переміщується на нові позиції озброєння, яке підлягає відведенню від лінії розмежування. При цьому у залишених окопах противник розміщує несправну техніку, евакуацію якої намагатиметься видати за виконання домовленостей щодо її відведення”, – повідомив речник.

За словами Праути, аби приховати ці “махінації”, російське командування обмежило допуск представників ЗМІ до лінії розмежування під виглядом начебто загрози обстрілів підрозділами Об’єднаних сил.

 

Загороднюк — про розведення на Донбасі: Ми не віримо, що у бойовиків є свобода вибору

Україна не вірить в те, що бойовики на непідконтрольних територіях Донецької і Луганської областей контролюють питання розведення військ.

Про це заявив міністр оборони Андрій Загороднюк в інтерв’ю Лівому берегу, відповідаючи на питання, хто контролює розведення сил з боку бойовиків – місцеві колаборанти чи безпосередньо росіяни – Укрінформ.

“Ми ні секунди не віримо в те, що у місцевих бойовиків є свобода вибору”, – заявив Загороднюк.

Відповідаючи на запитання, чи довіряє керівництво Міноборони даним ОБСЄ, які контролюють процес розведення військ з боку бойовиків, глава оборонного відомства відповів: “Скажімо так, ми читаємо дані ОБСЄ. Формально, це ті дані, на основі яких приймаються рішення, але, звичайно ж, у нас є своя інформація і не з одного джерела”.

Загороднюк також підтвердив, що ОБСЄ дійсно в процесі розведення виступає своєрідним арбітром, проте керівництво Міноборони може надавати спостерігачам свої дані і в разі потреби сперечатися з ними.

Як повідомлялося, у процесі підготовки до “нормандської зустрічі” Україна узгодила так звану “формулу Штайнмаєра” і погодила розведення сил і засобів на трьох ділянках лінії розмежування: Станиці Луганській, Золотому і Петровському.

 

Україна – на п’ятому місці у світі за кількістю жертв мін

Упродовж 2018 року в Україні від наземних мін і вибухових пристроїв загинули або отримали поранення 325 осіб.

Такі дані містяться в доповіді “Landmine Monitor 2019”, яку у четвер, 21 листопада, представила в Мюнхені міжнародна неурядова організація Handicap International, повідомляє DW.

Тож Україна опинилася на п’ятому місці у світі в рейтингу країн з найвищою кількістю жертв цього різновиду боєприпасів. На першому місці цього списку – Афганістан, де було зафіксовано 2234 жертв розривів мін та вибухових пристроїв. Далі йдуть Сирія, Ємен та М’янма.

Загалом протягом 2018 року в світі від мін та вибухових пристроїв загинули або отримали поранення 6897 людей. Більшість жертв – мирні жителі, з яких понад половина – діти. Статистика охоплює тільки офіційно зареєстровані й підтверджені випадки смерті чи каліцтва від мін та аналогічних вибухових пристроїв.

У доповіді наголошується, що кількість жертв унаслідок вибухів мін та вибухових пристроїв вже четвертий рік поспіль залишається вкрай високою, попри дію Оттавської конвенції про заборону протипіхотних мін.

Також автори доповіді додають, що в Україні площа замінованих територій оцінюється приблизно в сім тисяч квадратних кілометрів. Утім, це лише приблизні підрахунки, тож справжній показник замінованої площі може відрізнятися від цих оцінок.

Ситуацію з розмінуванням ускладнює той факт, що деякі частини української території залишаються недоступними для урядових сил та української влади, зазначається в доповіді.

Щодо вибухових пристроїв, то в Україні більшість з них були так звані “розтяжки”, тобто пастки із застосуванням ручних гранат для враження живої сили, йдеться в доповіді.

Як повідомлялося, в червні пресслужба українського міністерства з питань тимчасово окупованих територій заявила, що за більш ніж п’ять років окупації на Донбасі від вибухів мін і ВЗВ (вибухонебезпечних залишків війни. – ред.) загинули 977 цивільних, ще 1528 осіб отримали поранення.

 

Генштаб доповів групі з оборонного нагляду про планування ресурсів

Міжвідомча робоча група з питань проведення оборонного огляду за участю представників Генштабу ЗСУ, Офісу Президента, Апарату РНБО та Секретаріату Кабміну обговорила планування ресурсів.

Про це повідомляє пресслужба Міноборони – Укрінформ.

“Сьогодні, 21 листопада, відбулося чергове засідання Міжвідомчої робочої групи з питань проведення оборонного огляду… Метою засідання було розглянути та обговорити результати виконання третього завдання основного етапу оборонного огляду – планування ресурсів”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, представник Генштабу поінформував про визначення потреби для створення необхідних спроможностей на середньо- та довгострокову перспективу, оцінки ресурсів, необхідних для забезпечення наявних спроможностей, визначення потреби у додаткових фінансових ресурсах для забезпечення розвитку критичних спроможностей, опрацювання моделей структур сил та їх спроможностей з різними ресурсними показниками щодо їх утримання.

Присутніх також поінформували про стан виконання заходів оборонного огляду у Національній гвардії України, Державній прикордонній службі України та Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України.

 

Нормандський саміт “розморозить” ситуацію щодо Донбасу — Разумков

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков переконаний, що результати саміту за участю лідерів України, Франції, Німеччини та Росії дозволять пришвидшити врегулювання конфлікту на Донбасі.

Про це спікер заявив під час брифінгу в рамках регіональної поїздки до міста Маріуполь, повідомляє пресслужба парламенту – Укрінформ.

“Часу на його (нового законопроєкту про особливий статус ОРДЛО – ред.) розробку дійсно небагато, але я впевнений, що Верховна Рада докладе максимум зусиль для того, аби цей процес запустити. Саме від нормандської зустрічі багато хто очікує тих змін, які дозволять вийти з тієї замороженої ситуації, яку ми з вами спостерігаємо і у форматі “Мінська”, і у нормандському форматі вже декілька років”, – зауважив Разумков.

Він акцентував на тому, що конфлікт на Донбасі є ключовою проблемою регіону і України загалом.

“Це проблема усього цивілізованого світу, який сьогодні розуміє, що фактично ми є форпостом”, – зазначив спікер.

Голова ВР також прокоментував позицію України стосовно стратегії повернення тимчасово окупованих територій, зазначивши, що для того, “аби повернути територію, потрібно спочатку повернути людей”.

“Для того, аби їх повернути фізично, їх необхідно повернути ментально. Сьогодні важливо їм показати, що ми дійсно прагнемо цього – мають бути реалізовані конкретні проєкти, зокрема, з інформаційної та економічної політики”, – пояснив Разумков.

Як повідомляв Укрінформ, саміт за участю лідерів України, Франції, Німеччини та Росії (так званої нормандської четвірки) запланований на 9 грудня в Парижі.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що має намір на цій зустрічі порушити питання про конкретні терміни деокупації Донбасу, повернення заручників, вирішення безпекової ситуації та місцеві вибори.

Також Зеленський обіцяв, що новий закон про особливий статус Донбасу буде розроблено у “співробітництві та публічному обговоренні з усім українським суспільством”.

 

На Донеччині вшанували пам’ять Героя України Пантелєєва, вбитого на Інститутській

На Донеччині вшанували пам’ять Героя України, учасника Євромайдану Івана Пантелєєва, якого було вбито на Інститутській під час протистоянь 20 лютого 2014 року.

Про це 21 листопада повідомили в Департаменті інформаційної та внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації – Укрінформ.

«21 листопада у Слов’янському районі на честь Дня гідності і свободи вшанували пам’ять Героя України, учасника Євромайдану Івана Пантелєєва… Вбили Івана на Інститутській під час протистоянь 20 лютого 2014 року, тоді йому було 33 роки», – йдеться у повідомленні.

До могили Героя поклали квіти його мати Людмила Пантелєєва, друзі загиблого, громадський і політичний діяч, комендант Майдану під час Революції Гідності, ексміністр Ігор Жданов, фахівець Національного музею Революції Гідності Северин Наливайко, представники облдержадміністрації.

Іван Пантелєєв поїхав до Києва 10 грудня після того, як дізнався про силовий розгін Євромайдану вночі 30 листопада 2013 року. Весь час, поки був у Києві, він жив у наметі на вулиці Інститутській. Його рідні постійно стежили за ситуацією в Києві, та на прохання повернутися додому хлопець відповідав відмовою.

 

Морська справа: Росія хоче зробити закритими слухання у Гаазі – Зеркаль

У Гаазі закінчилися перші процесуальні слухання Арбітражного трибуналу у справі щодо порушення імунітету трьох українських військово-морських суден та 24 членів їхніх екіпажів (Україна проти Російської Федерації). Між сторонами відбувся обмін позиціями та аргументами.

Про це повідомляє заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль у Facebook.

“Символічно, що саме сьогодні, в день Гідності та Свободи, ми відстоюємо Свободу і Гідність України та наших моряків на арбітражному “майданчику” в Гаазі. Ці слухання стосуються захоплених РФ рік тому наших військових кораблів та хлопців, але вони мають процедурний характер”, – написала Зеркаль.

Вона також повідомила, що за результатом цих слухань Арбітраж прийме своє перше рішення та вже завтра затвердить правила своєї роботи, визначить назву справи та засади транспарентності, а саме можливість доступу широкого загалу до матеріалів справи, а також можливість трансляції слухань в режимі онлайн.

“Ми наполягаємо на тому, що справа є терміновою, оскільки попри те, що у вересні РФ звільнила наших моряків, кримінальні справи проти них тривають. Тобто, вона і надалі продовжує заперечувати імунітет українських моряків. Три дні тому – майже через рік після того, як 25 листопада 2018 року їх було захоплено – РФ звільнила наші кораблі, вилучивши з них зброю, комунікаційне обладнання і документи. Таким чином, РФ продовжує порушувати Наказ Міжнародного трибуналу з морського права від 25 травня 2019 року та Конвенцію ООН з морського права. Трибунал має покласти край цим порушенням. Відтак, Україна вимагає остаточного, обов’язкового рішення про визнання РФ винною у порушенні низки статей Конвенції”, – наголосила Зеркаль.

За її словами, РФ намагається зробити слухання закритими.

“Попри те, що предметом справи є одне просте питання – кричуще порушення РФ фундаментального принципу міжнародного морського права – абсолютного імунітету військових суден та членів їхніх екіпажів, РФ намагається вибороти стільки ж часу для розгляду цієї справи, як і у справі стосовно порушення прав прибережної держави в Чорному і Азовському морях та у Керченській протоці. Крім того, Росія прагне зробити слухання максимально закритими”, – зазначила вона.

Як повідомляв Укрінформ, 25 листопада 2018 року російські силовики в районі Керченської протоки атакували українські катери “Бердянськ”, “Нікополь” і буксир “Яни Капу”, які здійснювали плановий перехід від порту Одеси в порт Маріуполя. 24 українські моряки були захоплені в полон, троє з них були поранені.

Підконтрольний Росії “суд” в окупованому Криму заарештував усіх затриманих українських моряків і звинуватив їх у нібито незаконному перетині російського кордону (ч.3 ст.322 КК Росії, передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до шести років).

Міжнародний трибунал з морського права 25 травня зобов’язав Росію негайно звільнити всіх моряків і дати їм можливість повернутися в Україну, а також повернути кораблі.

7 вересня між Україною і Росією відбувся обмін у форматі 35 на 35, в рамках якого, зокрема, були звільнені 24 полонені моряки.

18 листопада в акваторії Чорного Моря РФ передала Україні катери “Бердянськ”, “Нікополь” та буксир “Яни Капу”.

20 листопада вони прибули в український порт Очаків.

 

Це мародерство” – звільнений моряк про стан повернутих кораблів

Члени екіпажів українських військових кораблів, захоплених Росією біля берегів Криму рік тому, побували на судах.

Як розповів Крим.Реалії старший матрос Андрій Артеменко – старший комендор малого броньованого артилерійського катера “Бердянськ”, розголошувати інформацію про стан кораблів члени екіпажу не можуть, однак готові докласти всіх можливих зусиль для якнайшвидшого відновлення суден – Укрінформ.

“Ми раді, що кораблі повернулися, але кораблі не в дуже хорошому стані. Що стосується відновлення – це питання до командування, ми як екіпаж будемо робити все можливе для відновлення. Ми дуже раді, що кораблі вдома”, – сказав Артеменко.

Як розповів Крим.Реаліі звільнений з полону разом із моряками співробітник СБУ Василь Сорока, він на кораблях не був, але знайомий зі станом суден із загальнодоступних джерел.

“Окрім як мародерство не знаю, як це назвати. Президент пообіцяв, що за три місяці докладе зусиль для відновлення кораблів. Думаю, моя допомога там не потрібна”, – зазначив Сорока.

Як повідомляв Укрінформ, 25 листопада 2018 року російські кораблі в Керченській протоці атакували українські катери “Бердянськ”, “Нікополь” і буксир “Яни Капу”, які здійснювали плановий перехід від порту Одеси в порт Маріуполя. 24-х українських моряків захопили в полон, троє з них дістали поранення.

Підконтрольний Росії “суд” в окупованому Криму заарештував усіх затриманих українських моряків і звинуватив їх у нібито незаконному перетині російського кордону (ч.3 ст.322 КК Росії, передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до шести років). Усіх військовополонених доставили з Криму до московських СІЗО “Лефортово” і “Матросская тишина”.

Міжнародний трибунал з морського права 25 травня 2019 року зобов’язав Росію негайно звільнити всіх моряків, а також повернути Україні кораблі.

7 вересня між Україною і Росією відбувся обмін у форматі 35 на 35, в рамках якого було звільнено 24 полонених моряків.

18 листопада 2019 року в акваторії Чорного моря, в нейтральних водах РФ передала Україні захоплені кораблі.

У штабі ВМС ЗС України 19 листопада повідомили Укрінформу, що українські бронекатери “Бердянськ”, “Нікополь” і буксир “Яни Капу” після повернення на базу національного військового флоту пройдуть експертизу. 20 листопада кораблі були доправлені в Очаків.

У Міністерстві оборони України повідомляли, що з українських кораблів, які після річного полону повернулися в Україну, були демонтовані деякі засоби зв’язку, навігаційне обладнання, а також сантехніка (унітази), плафони й розетки.

 

ФСБ запевняє, що Росія повернула Україні судна у “нормальному стані”

Федеральна служба безпеки (ФСБ) заявила, що військові судна, які повернули Україні, були в нормальному стані, і назвала «проблемою України», якщо українська сторона за час переходу від Криму до Очакова нібито змогла «угробити» кораблі.

Про це повідомляють РБК, коментуючи наданий ФСБ відеоролик – Укрінформ.

«Військові судна були передані Україні в нормальному стані, про що свідчить відеозапис. Якщо за час переходу від берегів Криму до Очакова українська сторона зуміла «угробити» судна і довести сантехніку до неналежного стану, то це проблема самої української сторони», – заявили в ФСБ.

На опублікованому відео кораблі зняті зсередини під час їх перебування на рейді і ззовні у момент їх передачі українській стороні і процедури підписання актів приймання-передачі українським представникам.

Президент Володимир Зеленський після огляду катерів в Очакові відзначив, що на катерах не вистачає деякого обладнання, а також частини озброєння. Україна буде з цього питання звертатися до Росії.

Як повідомляв Укрінформ, 25 листопада 2018 року російські кораблі в Керченській протоці атакували українські катери “Бердянськ”, “Нікополь” і буксир “Яни Капу”, які здійснювали плановий перехід з порту Одеси в порт Маріуполя. Під час агресивних дій Росії 24 українські моряки були захоплені в полон, троє з них дістали поранення.

Підконтрольний Росії “суд” в окупованому Криму заарештував всіх затриманих українських моряків і звинуватив їх в нібито незаконному перетині російського кордону (ч.3 ст.322 КК Росії, що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до шести років). Всіх військовополонених доставили з Криму до московських СІЗО “Лефортово” і “Матросская тишина”.

Міжнародний трибунал з морського права 25 травня 2019 року зобов’язав Росію негайно звільнити всіх моряків, а також повернути Україні кораблі.

7 вересня між Україною і Росією відбувся обмін у форматі 35 на 35, в рамках якого було звільнено 24 полонених моряків. 18 листопада 2019 року в акваторії Чорного моря було розпочато процес повернення зазначених українських кораблів. Їх передача відбулася в нейтральних водах. За українським буксиром “Яни Капу” і катерами “Бердянськ” і “Нікополь” з Одеси відправили буксири “Титан”, “Гайдамака” і “Сапфір”.

У штабі ВМС ЗС України 19 листопада повідомили Укрінформу, що українські бронекатери “Бердянськ”, “Нікополь” і буксир “Яни Капу” після повернення на базу національного військового флоту будуть піддані експертизі. 20 листопада кораблі були доставлені в Очаків.

У Міністерстві оборони України повідомляли, що з українських кораблів “Яни Капу”, “Нікополь”, “Бердянськ”, які після річного полону повернулися до України, були демонтовані деякі засоби зв’язку, навігаційне обладнання, а також сантехніка (унітази), плафони і розетки.

 

Уряд змінив перелік стратегічних підприємств

Кабінету міністрів на засіданні 20 листопада ухвалив постанову, згідно з якою був змінений перелік підприємств, що мають стратегічне значення для економіки й безпеки держави.

Про це повідомляє пресслужба Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства – Укрінформ.

“Сьогодні, 20 листопада, на своєму засіданні уряд оптимізував Перелік об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави”, – йдеться у повідомленні.

Ухваленою на засіданні Кабміну постановою до діючого переліку стратегічних підприємств включено 4 об’єкти:

– АТ “Укрзалізниця”, оскільки підприємство входить до реєстру великих платників податків та є природним монополістом.

– ДП “Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім Я. Осади”, оскільки воно відповідає критеріям стратегічних підприємств, частка продукції яких на загальнодержавному ринку товарів має важливе соціально економічне значення.

– ПАТ “Національна суспільна телерадіокомпанія України”, оскільки кількість працюючих працівників товариства перевищує 5000 осіб, а також воно є великим платником податків.

– ДСП “Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами”, оскільки воно відповідає трьом критеріям стратегічних підприємств: внесено до категорії цивільної оборони; є підприємством, контроль за діяльністю яких з боку держави гарантує захист громадян від наслідків впливу неконтрольованого виготовлення, використання або реалізації небезпечної продукції; є виконавцем загальнодержавних цільових науково-технічних програм і державних замовлень.

Також цією постановою уряд виключив з переліку стратегічних підприємств 39 об’єктів, з них: 4 об’єкти Мінекономіки, діяльність яких не відповідає жодному з критеріїв, 4 об’єкти, на базі яких утворено АТ “Українська залізниця”, які припинені як юридичні особи та 31 об’єкт Держкомтелерадіо, які були реорганізовані шляхом приєднання до ПАТ “Національна суспільна телерадіокомпанія України”.

Також у міністерстві зазначили, що законодавством не передбачена заборона на приватизацію підприємств, які включені до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.

Як повідомляв Укрінформ, 20 листопада Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук на брифінгу за результатами засідання уряду повідомив, що погоджено 339 підприємств, які мають бути передані Фонду державного майна для великої та малої приватизації.

 

Водний шлях Е40: Нідерланди зацікавлені у співпраці з Україною

Нідерландські компанії зацікавлені у співпраці з Україною в рамках розбудови міжнародного водного шляху (МВШ) Е40, який має з’єднати Балтійське та Чорне моря.

Про це кореспонденту Укрінформу в Гаазі повідомила заступниця міністра інфраструктури України з питань європейської інтеграції Олександра Клітіна.

За її словами, ці нідерландські компанії готові поділитися досвідом і взяти безпосередню участь в реалізації українських проєктів розвитку внутрішнього водного транспорту, зокрема, відновлення судноплавства Дніпром.

“Я бачила чотири компанії, що зацікавлені у співпраці. Інтерес дуже сильний до України. Багато компаній ми зустрічали, багато компаній зацікавлені допомогти нам модернізувати нашу інфраструктуру, взяти участь разом з українськими компаніями у майбутньому тендері на реконструкцію річкової інфраструктури”, – сказала вона.

Клітіна наголосила, що закон “Про внутрішній водний транспорт” – це ключ до розвитку річкових вантажних перевезень. Вона також зазначила, що Україні для розвитку коридору Е40 потрібно модернізувати судноплавні шлюзи на Дніпрі.

“Фактично без модернізації нашої річкової інфраструктури ми не зможемо ефективно приймати судна з інших країн. Якщо вантажопотік збільшиться, то це буде реальною проблемою черг і надійності системи шлюзів загалом. Тому, насамперед, необхідно забезпечити модернізацію річкової інфраструктури. Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) зацікавлені фінансувати модернізацію річкової інфраструктури, і нідерландська компанія теж зробила аналіз інвестиційних потреб. Вони становлять більше 100 мільйонів євро, але існує єдина проблема, що для залучення цього фінансування необхідно все-таки ухвалити реформу внутрішнього водного транспорту. Європейська комісія уважає, що без законодавства, без імплементації європейських директив, без визначення ринку річкового транспорту й основного закону неможливо фінансувати зараз річкову інфраструктуру і ринок у тому вигляді, в якому він є”, – зазначила Клітіна.

За її словами, Нідерланди мають технології та досвід модернізації річкової інфраструктури, що дуже потрібно Україні.

“Щоб рухатися в напрямку Е40, нам потрібно модернізувати шлюзи, щоб модернізувати шлюзи – потрібно, як мінімум, ухвалити законопроєкт, укласти фінансові угоди з банками, бо без цього неможливо буде реалізувати сповна такий проєкт”, – підкреслила Клітіна.

Заступниця міністра інфраструктури наголосила, що запуск річкового транспорту суттєво би знизив логістичні витрати і підвищив конкурентоспроможність українських товарів на міжнародних експортних ринках.

“По-перше, це новий транспортний коридор, яким Україна може користуватися, річковий транспорт найбільш економічний, найбільш екологічний та ефективний, це зниження логістичних витрат для українських перевізників, для українських виробників експортерів. Крім того, якщо через нашу територію будуть проходити судна інших країн, то це теж сприятиме розвитку. Вони не захочуть іти порожніми, наприклад, назад. Вони захочуть щось завантажити з України. Десь спиняться, десь відремонтуються, заправляться. Це економічно буде вигідно”, – зазначила вона.

Як повідомлялося, міжнародний водний шлях Е-40 довжиною 2352,8 км входить до Переліку внутрішніх водних шляхів міжнародного значення, затвердженого Європейською угодою про найважливіші внутрішні водні шляхи міжнародного значення, до якої Україна приєдналась у 2009 році.

Водний шлях Е-40 проходить через територію Польщі, Білорусі та України і простягається від Балтійського до Чорного моря за наступним маршрутом: Гданськ (Польща) – Херсон (Україна) через ріки Вісла – Буг – Мухавець -Дніпровсько-Бузький канал – Піна – Прип’ять – Дніпро.

 

Рожкова — про переговори з МВФ: Особливих складнощів уже не бачу

У Національному банку вже не бачать особливих перешкод для успішного завершення переговорів із МВФ про надання Україні нового кредиту.

Про це сказала перший заступник голови Національного банку України Катерина Рожкова в інтерв’ю Liga.Фінанси – Укрінформ.

“Особливих складнощів я вже не бачу: закон про незаконне збагачення прийнято, бюджет – теж, анбандлінг Нафтогазу підписаний Президентом, наскільки я знаю, невдовзі буде сформовано нові незалежні наглядові ради держбанків (Мінфін доукомплектував наглядові ради Ощадбанку й Укрексімбанку 20 листопада – ред.). Навіть щодо найскладнішого питання – повернення грошей, витрачених на банки-банкрути – теж останнім часом є прогрес”, – сказала Рожкова.

За її словами, на переговорах із місією МВФ, яка перебуває наразі у Києві, затримання колишнього заступника голови НБУ Олександра Писарука “як таке не обговорювали”.

“Ми говорили в основному про програму (співпраці з МВФ – ред.), і там, безумовно, звучав меседж, що місія бачить прогрес, який відбувається завдяки спільній роботі ОП, Кабміну і Нацбанку. Але при цьому, всі розуміють, що в країні продовжують “працювати” сили, які прагнуть зірвати наше співробітництво”, – зазначила Рожкова.

В НБУ прогнозують, що до кінця року принципову згоду МВФ на відкриття нової кредитної програми для України буде отримано.

“Наш базовий сценарій – Staff Level Agreement (принципову згоду Фонду прокредитувати країну – ред.) ми отримаємо до кінця року”, – сказала перший заступник голови НБУ.

Як повідомляв Укрінформ, місія МВФ на чолі з Роном ван Роденом 14 листопада розпочала свою роботу в Києві. Місія МВФ продовжує обговорення з представниками української влади нової програми в форматі розширеного фінансування (EFF), розрахованої на три роки.

У Нацбанку вважають, що Україні потрібно укласти нову довгострокову програму співпраці з Міжнародним валютним фондом на загальну суму 5-10 млрд дол.

11-12 листопада про підозру в заволодінні стабілізаційним кредитом було повідомлено 8 особам, серед яких діючі та колишні чиновники Нацбанку, “VAB Банку” та низки приватних компаній, пов’язаних із власниками “VAB Банку”. У справі фігурує голова правління “Райффайзен Банку” Олександр Писарук, який до 2015 року обіймав посаду заступника голови Нацбанку.

15 листопада Вищий антикорупційний суд обрав Писаруку запобіжний захід у вигляді внесення застави у 5 млн грн. Райффайзен Банк Аваль вніс за Писарука заставу.

 

Рожкова про завищену вартість банківських застав під рефінанс: “Важко стверджувати”

У докризовий період були інші ціни на активи, тому зараз важко стверджувати, що вартість застав під кредити рефінансування, отриманих банками, істотно завищена.

Про це сказала перший заступник голови Національного банку України Катерина Рожкова в інтерв’ю Liga.Фінанси – Укрінформ.

“НБУ в багатьох випадках приймав застави під виданий рефінанс задовго до приходу команди (Валерії – ред.) Гонтаревої, і це був докризовий період з іншими цінами на активи. Всім відомо, що під час кризи – ціна активів падає. Тому часто важко сказати, що вартість активів істотно завищена. Якщо ви сьогодні порівняєте ціни на активи з цінами докризового періоду, то побачите серйозну несумісність”, – зазначила Рожкова.

Вона додала, що влітку 2014-го, коли в НБУ прийшла команда Гонтаревої, сума виданого рефінансу вже становила 112 млрд грн.

“Якраз у цей момент почалася війна і втеча вкладників. Наше завдання полягало в тому, щоб погасити паніку найменшими обсягами виданого рефінансування. При цьому, все було не “бездумно”: Нацбанк переглянув умови видачі: наступні кредити видавалися виключно за умови введення в банк куратора і цільового призначення грошей – на виплати вкладникам до 200 000 грн. Також зобов’язали власників банків давати особисту поруку за погашення кредитів”, – розповіла перший заступник голови НБУ.

Відповідаючи на запитання про свою першу реакцію на новину про затримання колишнього заступника голови НБУ Олександра Писарука, Рожкова відповіла: “Щось середнє між обуренням і образою”.

“По-перше, я абсолютно впевнена в Олександрі, він не міг зробити того, в чому його підозрюють. По-друге, я не сумніваюся в наших процедурах: у НБУ абсолютно все побудовано на колегіальних рішеннях. Одноосібного впливу на процеси немає, і 2014 року теж не було”, – підкреслила перший заступник голови НБУ.

Як повідомлялося, 11-12 листопада про підозру в заволодінні стабілізаційним кредитом було повідомлено 8 особам, серед яких діючі та колишні чиновники Нацбанку, “VAB Банку” та низки приватних компаній, пов’язаних із власниками “VAB Банку”. У справі фігурує голова правління “Райффайзен Банку” Олександр Писарук, який до 2015 року обіймав посаду заступника голови Нацбанку.

У НАБУ повідомили, що в жовтні 2014 року “VAB Банк”, віднесений до категорії проблемних банків, звернувся до НБУ з клопотанням надати йому стабілізаційний кредит під заставу нерухомого майна. Незважаючи на те, що банк не надав усіх необхідних документів, правління Нацбанку дало згоду на його пропозицію. При цьому вартість нерухомості, що передавалась у заставу Нацбанку, було завищено майже в 25 разів.

15 листопада Вищий антикорупційний суд обрав Писаруку запобіжний захід у вигляді внесення застави в 5 млн грн. Райффайзен Банк Аваль, у якому Писарук зараз обіймає посаду голови правління, вніс заставу.

 

Мендель прокоментувала “сенсаційні” новини про несправність президентського літака

Повідомлення щодо несправності президентського літака увечері 20 листопада перед прибуттям Володимира Зеленського в Очаків для зустрічі українських кораблів відволікали увагу від більш важливих і необхідних речей.

Таку думку висловила прессекретар Президента Юлія Мендель у Facebook – Укрінформ.

“Поки ми перелітали вертольотами та літаками, переїжджали по бездоріжжю Луганщини та Миколаївщини автівками, поки обмінювалися павербенками й шукали вайфай, з‘являлися другорядні новини: про те, що ми не вилетіли з Харківщини, про те, що 20 років не ламався президентський борт. Ці другорядні новини – приклад того, як можна відвертати увагу від важливих речей. І вони ніяк не вплинуть на те, що команда Президента наполегливо йде до мети й виконує поставлені завдання”, – зазначила речниця глави держави.

Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський зустрів у порту Очакова українські військові кораблі “Бердянськ”, “Нікополь” та “Яни Капу”, які повернулися 20 листопада з російського полону.

 

Експерти не вважають перемогу Зеленського на виборах “електоральним Майданом”

Експерти вважають, що перемога Володимира Зеленського на президентських виборах і партії “Слуга народу” – на парламентських є свідченням радикальних змін, а не “електоральним Майданом”.

Такі дані наведені в експертному опитуванні, присвяченому шостій річниці Майдану, яке Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва презентував 21 листопада, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Оскільки перемогу Зеленського інколи називають “електоральним Майданом”, це досить популярно, нам було цікаво це дослідити. Насправді більшість експертів (34 із 80-ти) зійшлися на тому, що це справді радикальні зміни, але все ж не Майдан“, – зазначила директор Фонду “Демократичні ініціативи” Ірина Бекешкіна, презентуючи результати опитування.

Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва 7-19 листопада 2019 року провів опитування експертів, присвячене оцінці подій на Майдані, наслідків і уроків на майбутнє. В опитуванні брали участь 80 експертів. Для порівняння використовуються результати аналогічного експертного опитування, проведеного у 2014-2018 роках.

 

Суд Іспанії розслідує причетність Москви до референдуму у Каталонії

Національний суд Іспанії розслідує ймовірне втручання російських спецслужб у проведення референдуму в Каталонії у 2017 році.

Про це повідомляє El País.

“Суддя Національного суду Мануель Гарсія-Кастельон відкрив провадження, закрите для публіки, щодо можливого втручання російських спецслужб під час спроби проведення референдуму в Каталонії“, – повідомили джерела El Pais – Укрінформ.

Суд санкціонував розслідування стосовно спеціальної розвідувальної групи під кодовою назвою “29155”, з якою спецслужби кількох країн пов’язують спроби дестабілізації ситуації в Європі. Слідство доручили Генеральній інформаційній комісії Національної поліції Іспанії, що спеціалізується на боротьбі з тероризмом.

Про існування цього військового підрозділу російської розвідки писали незалежні російські ЗМІ. На міжнародному рівні про нього заговорили після публікації The New York Times. Серед результатів діяльності цієї групи – отруєння у березні 2018 року колишнього російського шпигуна Сергія Скрипаля та його дочки Юлії у Великій Британії.

Кілька західних спецслужб також пов’язують підрозділ “29155” з двома невдалими спробами вбивства болгарського торговця зброєю у 2015 році та з дестабілізаційною кампанією у Молдові. Кремль завжди заперечував будь-яку причетність до цих подій. Прокремлівські ЗМІ демонстративно висміюють інформацію про цю групу.

 

Заворушення завдали туристичній індустрії Барселони мільйонних збитків

28.10.2019

За тиждень заворушень після ув’язнення лідерів каталонських сепаратистів економічна активність у районах туристичної індустрії Барселони знизилася на 30-50%.

Про це повідомляє The Guardian із посиланням на оцінки туристичної асоціації Barcelona Oberta.

«Економічна активність у центрі міста – переважно в секторах роздрібної торгівлі й готельного бізнесу – знизилася на 30-50% упродовж тижня після оголошення вироків 14 жовтня», – йдеться в повідомленні.

Серед очевидних причин називаються побоювання клієнтів потрапити в епіцентр насильства, а також закриття закладів через страх пошкоджень або пограбування.

У районах, де відбувалися зіткнення, торгівля впала майже на 60%. Крім того, під час зіткнень приблизно в 70 ресторанах було зруйновано відкриті тераси – учасники заворушень загалом завдали шкоди майну на суму орієнтовно 2 мільйонів євро.

Як зазначає видання, найбільше постраждала престижна торгівельна вулиця Passeig de Gràcia, де майже 60% продажу припадає на туристів – там економічна активність впала на 30%.

А наведення ладу після заворушень обійшлося місту щонайменше у 3 мільйони євро.

Як повідомлялося, масові протести в Каталонії розпочалися після того, як Верховний суд Іспанії 14 жовтня засудив дев’ятьох лідерів сепаратистів до 9-13 років ув’язнення. Їх звинуватили в організації нелегального референдуму за незалежність Каталонії восени 2017 року.

 

САП проситиме 50 мільйонів застави для Садового

Спеціалізована антикорупційна прокуратура клопотатиме у суді обрати для мера Львова Андрія Садового запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 50 млн грн.

Про це повідомила у коментарі Укрінформу прессекретар відомства Ольга Посталюк.

“Будемо просити заставу у розмірі 50 млн грн”, – сказала вона, відповідаючи на запитання щодо запобіжного заходу меру Львова.

Як повідомлялося, САП вручила підозру міському голові Львова Садовому у зловживанні владою. Справа стосується виділення у 2015 році землі для будівництва індустріального парку в Рясному Львівської області.

 

В Україні пропонують створити Агентство з розвитку оборонних технологій

Національний інститут стратегічних досліджень та Український інститут безпекових досліджень запропонували Кабінету міністрів та Міністерству оборони України створити Агентство з розвитку оборонних технологій.

Про це повідомляє інформагентство Оборонно-промисловий кур’єр – Укрінформ.

“З метою формування ефективної системи організації та проведення наукових досліджень зі створення інноваційних оборонних технологій для розробки на їхній основі високотехнологічних озброєнь доцільно Кабінету Міністрів України, Міністерству оборони України розглянути питання щодо: утворення Агентства з розвитку оборонних технологій як центрального органу виконавчої влади, в межах граничної чисельності Збройних Сил України, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України; фінансування діяльності Агентства в межах обсягів бюджетних призначень, визначених головному розпоряднику – Міністерству оборони України, окремим рядком у Державному бюджеті України, а також з інших джерел, не заборонених законодавством; механізму грошового забезпечення співробітників Агентства (цивільного персоналу та військовослужбовців), який дозволив би укомплектувати його висококваліфікованими спеціалістами”, – йдеться в повідомленні.

Аргументуючи необхідність створення агентства, представники згаданих інститутів наводять оцінку співвідношення військових потенціалів Російської Федерації та України, яка свідчить не на користь останньої. Як зазначається, за кількісними та за якісними показниками російський військовий потенціал значно перевищує відповідні показники України. До того ж, розрив у їхніх якісних параметрах має тенденцію до зростання: в останні роки Росія прискорено оновлює арсенал звичайних засобів збройної боротьби.

“На початок 2019 року загальна оснащеність російських збройних сил сучасними зразками озброєння і військової техніки (ОВТ) зросла до 61 % (у сухопутних військах – 48,3 %, у повітряно-космічних силах – 74 %, у військово-морському флоті – 62,3 %, у повітряно-десантних військах – 63,7 %). Водночас у силах оборони України цей показник не перевищує 10 %. Основу їх технічного оснащення становлять зразки ОВТ 70 – 80 років минулого століття, які морально і фізично застаріли. Це суттєво знижує спроможності наших сил оборони, обмежує можливості опанування ними нових форм і способів ведення збройної боротьби, у тому числі з асиметричної протидії російській агресії”, – йдеться в повідомленні.

На думку експертів, в Україні наразі відсутня ефективна система наукових досліджень і впровадження новітніх технологій для створення сучасних ОВТ. Переоснащення ж української армії сучасними зразками зброї може стати основою стримування значно переважаючого за чисельністю та оснащенням противника від подальшої ескалації збройного конфлікту, а також здійснення ним повномасштабної агресії проти України. Тому створення агентства дасть поштовх такому переоснащенню, вважають в інститутах.

 

Україна ініціюватиме угоди з Канадою і США у сфері цифрових послуг

Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, торговий представник України Тараса Качка заявив, що Україна планує ініціювати угоди у сфері цифрових послуг з Канадою і США.

Про це Качка сказав в інтерв’ю РБК-Україна – Укрінформ.

Він розповів, що в Баварії спілкувався з представниками компанії Siemens, які постачають медичне обладнання.

“Запитую: як наша країна може бути всередині цього ланцюжка? У відповідь: Україна вже є. Всі складові обладнання виробляються в Німеччині, Франції, Китаї і поставляються безпосередньо звідти. Але при цьому в Україні і ще кількох державах є “айтішна” складова, яка не тільки обслуговує, але і розвиває це обладнання”, – сказав Качка.

Він додав, що розвиток у сфері IT є пріоритетом для України.

“Ми зараз є глобальним переговорником угоди щодо електронної комерції в рамках СОТ. Ми говоримо про інтеграцію в цифровий союз з ЄС в рамках Угоди про асоціацію”, – зазначив Качка.

Він також повідомив, що Україна буде пропонувати Канаді і США угоду в сфері IT.

“Ми будемо пропонувати Канаді укласти саме такий розділ в угоді, який вони мають зі США та Мексикою щодо цифрових послуг. Про те саме ми будемо говорити зі Штатами. Ось такий сюжет я бачу, коли говоримо про залучення нашої промисловості та збільшення частки високих технологій у нашому експорті”, – заявив посадовець.

 

Туск висловив занепокоєння ЄС щодо політичного переслідування опозиції в Україні

Будь-яка спроба залякати представників опозиції в Україні буде приводом для занепокоєння в Євросоюзі.

Про це заявив президент Європейської ради Дональд Туск на пресконференції у Загребі, коментуючи касетний скандал в Україні, в якому нібито керівник Офісу Президента інструктує директора ДБР, як вести справу проти експрезидента Петра Порошенка, повідомляє “Прямий” – Укрінформ.

“Будь-яка спроба залякати представників опозиції буде приводом для занепокоєння в Євросоюзі”, – наголосив Туск, висловивши сподівання, що “Україна залишиться тією країною, де правоохоронні та судові органи поважають верховенство права і де немає місця політично вмотивованим переслідуванням”.

Туск, якого 20 листопада обрали лідером Європейської народної партії, також заявив, що чув про касетний скандал у Києві: “Я чув про цей потенційний скандал. Хоч я і не маю інформації про окремі деталі чи загальний контекст, але моє перше враження, що це дійсно небезпечно”.

Крім того Туск, партія якого перебуває в опозиції до влади у Польщі, заявив, що особисто знає, що таке політичні переслідування. “Повірте мені, я знаю, про що кажу, бо у мене є свій власний досвід з цього приводу… Завжди, коли влада чи люди у владі використовують систему правосуддя проти політичних опонентів, це у будь-якому випадку чи у середньо-, чи у довгостроковій перспективі стане трагедією не лише для жертв переслідувань, а й для всієї країни”.

Туск додав, що стежить за подіями у Києві: “Ви знаєте, скільки емоцій і думок ми інвестували в Україну. Я думаю, мені не треба пояснювати, як я особисто переживав за усе, що відбувається в Україні. Ми завжди дуже уважно спостерігаємо за подіями у Києві”.

Напередодні, 20 листопада, експрем’єр-міністр Польщі та президент Європейської ради Дональд Туск став новим очільником Європейської народної партії. У той же день експрезидент України, голова партії “Європейська солідарність” Петро Порошенко зустрівся з Туском.

Як повідомляв Укрінформ, днями у Telegram з’явився канал під назвою “Трубу прорвало”, де було опубліковано записи нібито прослуховування директора ДБР Романа Труби.

Як повідомляли ЗМІ, на одному із аудіозаписів, опублікованих у цьому Telegram-каналі, чути, як людина з голосом, схожим на голос Труби, отримує вказівки від нібито генпрокурора Руслана Рябошапки та керівника Офісу Президента Андрія Богдана зупинити обшуки в Дніпровській міській раді, ПриватБанку та Нацбанку на термін перебування в Україні місії МВФ. Також аудіозаписи, як пишуть ЗМІ, нібито стосуються особи колишнього в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун і колишнього президента Петра Порошенка, та інших тем. Хто створив канал і збирав аудіозаписи – невідомо: Telegram-канал анонімний.

Повідомлялося також, що Державне бюро розслідувань направило до Генпрокуратури проєкт повідомлення про підозру п’ятому президенту Петру Порошенку. Наразі проєкт підозри Порошенку і подання у Верховну Раду на зняття з нього депутатської недоторканності опрацьовуються у підрозділах ГПУ.

Проєкт повідомлення про підозру Порошенку в пресслужбі п’ятого Президента України вважають російським замовленням на заподіяння шкоди його репутації.

Водночас у Державному бюро розслідувань повідомили, що ДБР здійснює досудове розслідування у 13 кримінальних провадженнях, учасником яких є Порошенко. У більшості з них заявником виступає ексзаступник глави Адміністрації президента Януковича Андрій Портнов.

 

“Крутезна штука”: Дубілет анонсував запуск е-довіреностей

Уряд пропонує запустити в Україні електронні довіреності.

Про це міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет повідомив на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Ми плануємо запустити для громадян крутезну штуку – електронні довіреності. Дуже красиво виходить… Отже, уявіть собі, що ви оформлюєте у нотаріуса довіреність. І ось, крім того, що він вам дає її на стандартному паперовому бланку, він також вам надсилає pdf-файл (поштою, у мессенжер, на флешці – не важливо) зі своїм накладеним електронним підписом”, – пояснив Дубілет.

На його переконання, це дуже зручно. Якщо людині потрібно терміново передати довіреність в інше місто або в інший район, то замість того, щоб передавати паперовий бланк поштою або їхати кудись, можна буде просто скинути її кому потрібно е-поштою або в мессенжер, підкреслив міністр.

Крім зручності, наголосив він, є ще одна важлива перевага – файли з е-підписами більш безпечні, адже частина випадків рейдерства трапляється саме через підроблені бланки довіреностей.

Можливо, додав Дубілет, в якийсь момент Мін’юст ухвалить, що для ризикових операцій паперові довіреності не підходять, а система прийматиме лише електронні. Це буде ще один крок у боротьбі з рейдерством.

“Для впровадження цього рішення вже все є. У нотаріусів і так є е-підпис, вони і зараз можуть накладати його в пару кліків на будь-які файли. Треба лише змінити пару рядків у законах і підзаконці. Саме цим ми зараз з Мін’юстом та Нотаріальною палатою і займаємось”, – написав міністр.

Водночас він звернув увагу на те, що електронні довіреності, принаймні на першому етапі, будуть лише у додаток до паперових.

Уряд планує найближчим часом подати відповідний законопроєкт у парламент, додав Дубілет.

 

Цілодобова 500-денна акція у Києві претендує на національний рекорд

У Києві більше року триває цілодобова акція за збереження історично-культурної національної спадщини, яка претендує на національний рекорд.

Про це у коментарі Укрінформу повідомив учасник громадської організації “Коаліція учасників Помаранчевої революції” Петро Михайленко.

“У рамках акції у нас і концерти, і фотовиставки, майстер-класи, екскурсії, було розроблено дитячий квест. Провели артмарафон “Тисячолітня історія України у 100 метрах”, пройшла виставка картин про княгиню Ольгу у коміксах. Постійно щось відбувається… 23 листопада буде реєстрація національного рекорду ”, – сказав Михайленко.

Активіст поінформував, що акція триває близько 520 днів.

Михайленко додав, що у цій акції постійно перебувають близько 170 осіб, серед яких і художники, і мистецтвознавці, і дизайнери, і археологи, залучилися до цього процесу близько 15 громадських організацій.

 

Раду просять продовжити дію податкової пільги підприємствам УТОС

Нульову ставку ПДВ для спеціалізованих підприємств Українського товариства сліпих (УТОС) можуть анулювати з 1 січня 2020 року.

Про це в Укрінформі під час пресконференції “Сліпий… Та ще й безробітний?!” заявив директор Київського учбово-виробничого підприємства №2 УТОС Олександр Вінковський.

“Пільга щодо нульової ставки ПДВ на продукцію, яка виготовляється підприємствами всеукраїнських громадських організацій інвалідів, передбачена пунктом 8 розділу 20 перехідних положень Податкового кодексу. На жаль, це правило діє до 31 грудня 2019 року, і з 1 січня 2020 року ми можемо позбутися цієї пільги”, – сказав Вінковський.

За його словами, у Верховній Раді минулого скликання для продовження дії цієї пільги не вистачило кворуму в день голосування, і тому дія цієї спеціальної податкової норми для підприємств інвалідів по зору не була продовжена.

“Ми сподіваємося, що Верховна Рада зможе прийняти закон, яким продовжить дію цього правила”, – наголосив директор підприємства.

Президента просять ветувати закон, яким продовжить дію цього правила”, – наголосив директор підприємства.

Він зазначив, що УТОС – це не лише участь осіб з інвалідністю у громадському житті, а ще й доволі серйозне виробництво.

“За рік підприємства, а їх у нас більше 50, виготовляють продукції більш ніж на 800 млн грн. Номенклатура нашого виробництва містить 500 найменувань. Зокрема, це будівельне обладнання, обладнання для хімічної промисловості”, – повідомив Вінковський.

За його словами, втрата діючої пільги для таких спеціалізованих підприємств може загрожувати їхній діяльності і залишити без роботи тисячі інвалідів по зору.

Як повідомлялося, Українське товариство сліпих об’єднує громадян України з глибоким ураженням зору. Зокрема, до складу УТОС входять 24 обласні організації, 141 міжрайонна первинна організація, 60 спеціалізованих підприємств.

 

Nord Stream 2 дасть мільярди, які РФ може використати для посилення агресії — сенатор США

Якщо газопровід Nord Stream 2 (“Північний потік-2”) буде завершений, то це тільки посилить позицію президента РФ Путіна та спонукатиме його до ще більшої агресії у світі.

Про це на слуханнях у Комітеті закордонних справ Сенату США заявив сенатор-республіканець Тед Круз – Укрінформ.

“Якщо Nord Stream 2 буде завершено, це допоможе Росії. Це посилить Путіна. Це згенерує мільярди доларів, які можуть бути використані для збільшення російської агресії”, – заявив американський сенатор.

Водночас, за словами Круза, збудований газопровід зробить Західну Європу більш залежною від російської енергетики, і Nord Stream 2 може бути використаний як інструмент для шантажу з боку Кремля.

Сенатор також закликав колег ухвалити законопроєкт, який має двопартійну підтримку та націлений на введення санкцій проти російських суден, що допомагають у будівництві газопроводу.

Як повідомлялося, проєкт Nord Stream 2 передбачає будівництво нової нитки газопроводу від узбережжя РФ через Балтійське море до Німеччини на додаток до вже діючого Nord Stream. Передбачається, що потужність другої гілки Nord Stream 2 становитиме 55 млрд кубометрів газу щороку, довжина — більш як 1,2 тис. км.

Наприкінці жовтня Енергетичне агентство Данії видало компанії Nord Stream 2 AG дозвіл на будівництво частини газопроводу на території данських територіальних вод у Балтійському морі. Данія була останньою країною, яка не видавала дозвіл на будівництво російського газопроводу.

Газопровід будує російський “Газпром” спільно з європейськими компаніями Engie, Uniper, OMV, Shell і Wintershall. Планувалося завершити проєкт до кінця 2019 року.

Україна виступає проти будівництва Nord Stream 2. Крім того, противниками Nord Stream 2 є США, Польща і країни Балтії, які застерігають, що ЄС у такому випадку підсяде на російську газову голку. Президент США Дональд Трамп погрожував заблокувати проєкт санкціями.

 

Найєм підтвердив, що є заступником гендиректора Укроборонпрому

Колишній народний депутат Мустафа Найєм на сьогодні обіймає посаду заступника генерального директора державного концерну “Укроборонпром”.

Таку інформацію Найєм підтвердив 21 листопада під час пресконференції на тему “Річниця Майдану: що не вдалось попередній владі й застороги для нової”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Так, дійсно, я зараз там працюю – заступником генерального директора”, – сказав Найєм.

Як повідомлялося, у вересні гендиректор “Укроборонпрому” Айварас Абромавичус заявив, що концерн трансформується у холдингову компанію, головний офіс якої буде центром прийняття ключових рішень.

 

Керівництво АРМА відсторонили через зрив опалювального сезону у двох містах

Керівництво АРМА відсторонили від виконання обов’язків через зрив приватною фірмою — управителем теплоцентралі опалювального сезону у містах Новояворівськ і Новий Роздол.

Про це повідомляє Урядовий портал.

“В Кабміні заявили про притягнення до дисциплінарної відповідальності керівництва АРМА за допущення зриву опалювального сезону в регіоні та відсторонення його від виконання обов’язків”, – йдеться у повідомленні.

Укрінформ звернувся за коментарями до Кабінету міністрів та керівництва АРМА.

Як повідомлялося, у містах Новояворівськ і Новий Роздол на Львівщині було зірвано опалювальний сезон. Там ТЕЦ, які належать братам Дубневичам, арештували через крадіжку значних обсягів газу.

Раніше агентство АРМА передало теплоцентралі в управління приватній фірмі “Гарант Енергія М”. Фірма торік також допустила зрив опалювального сезону в багатотисячних містах, проте цього року вдруге виграла конкурс, і знову не впоралася із запуском опалювальних систем.

ЛОДА оголосила ситуацію надзвичайною і звернулась по допомогу до уряду. На ТЕЦ побував Прем`єр-міністр України Олексій Гончарук. Також було визначено нового управителя — дочірнє підприємство “Нафтогазу України” – “Нафтогазтепло”.

Повернутися на ТЕЦ запросили працівників, котрі звільнились із підприємств через зарплатні борги. (Відсутність фахівців була однією з основних проблем, що перешкоджала запуску ТЕЦ.) На роботу повернулись майже 300 колишніх працівників.

 

Стефанчук хоче повернути в бюджет компенсацію за житло — Арахамія

Перший заступник Голови Верховної Ради Руслан Стефанчук написав заяву щодо повернення із заробітної плати в бюджет суми компенсації, яку він раніше отримав для оплати оренди житла.

Про це заявив голова фракції “Слуга Народу” Давид Арахамія на брифінгу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Він (Стефанчук — ред.) усе робив законно, там особиста є історія, але він написав заяву на Голову Верховної Ради повернути власним коштом всі відшкодування, які йому відшкодували, щоб повернули назад із його зарплати”, – зазначив Арахамія.

За його словами, таку заяву Стефанчук написав учора.

Як повідомляв Укрінформ, згідно з законодавством народні депутати отримують компенсацію за оренду ними житла або оплату готельного номера за умови, що у них немає житла в Києві і вони зареєстровані за місцем проживання на відстані більше ніж 30 км від Києва.

За даними громадського руху “Чесно”, 120 народних депутатів ВР IX скликання отримали компенсацію за житло у розмірі близько 3,29 млн гривень, у тому числі і Руслан Стефанчук. Як заявили активісти, перший віцеспікер винаймає квартиру у своєї тещі як іногородній.

Пізніше Голова ВР Дмитро Разумков висловив думку, що народні депутати могли би обійтися без компенсації за оренду житла, і що їхні привілеї не мають бути довічними.

 

Зараз вдалий час: Зеленський пропонує Orascom Investment Holding інвестувати в Україну

Президент Володимир Зеленський зустрівся з виконавчим головою компанії Orascom Investment Holding Нагібом Онсі Савірісом і запропонував йому інвестувати в Україну.

Про це повідомляється на сайті глави держави – Укрінформ.

“Я чув, що ви протягом кількох років цікавилися інвестиційними можливостями в Україні, але не наважувалися (почати роботу. – ред). Зараз дуже вдалий час”, – сказав Президент єгипетському бізнесмену.

Він розповів про оновлення українського парламенту та формування нового уряду, що дасть змогу реалізувати структурні реформи в короткі терміни.

“Нашим пріоритетом є фокус на зростанні економіки, і ми розуміємо, що це можливо лише із залученням іноземних інвестицій”, – наголосив Зеленський.

Він зазначив також, що уряд і парламент працюють над створенням сприятливого бізнес-клімату в країн. Серед основних змін глава держави назвав земельну реформу, проведення приватизації, розвиток цифрових технологій, телекомунікацій, фінансового сектору, а також збільшення прозорості надрокористування.

“Ми почали процес приватизації з себе – першими підприємствами, які передано на приватизацію, були саме підприємства, що підпорядковувалися Офісу Президента. Серед них є цікаві об’єкти для інвестицій у нерухомість, зокрема – готелі “Україна” та “Дніпро”. Оскільки у вашому портфоліо є низка дуже успішних проєктів у сфері туризму та готельного бізнесу, хочу запросити вас взяти участь у конкурсах на приватизацію. Також вам можуть бути цікавими туристичні об’єкти по всій Україні”, – зауважив Президент, звертаючись до Нагіба Савіріса.

Глава держави також запропонував бізнесмену розглянути можливість інвестування у банківський сектор України.

 

Ексрадниця Трампа назвала вигадкою РФ “втручання України в американські вибори”

Колишня радниця президента США з питань Росії Фіона Гілл закликала Конгрес не поширювати наратив про начебто “втручання України” у вибори в США, назвавши це вигадками російських спецслужб.

Про це вона заявила в четвер під час слухань у Палаті представників щодо справи імпічменту президента США, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Це вигаданий наратив, який створюють і поширюють російські спецслужби. Прикра правда полягає в тому, що Росія й була тією іноземною силою, що систематично нападала на наші демократичні інститути в 2016 році. Це публічний висновок наших спецслужб, підтверджений у звітах обох партій Конгресу”, – наголосила ексрадниця Трампа.

Як заявила Гілл, у Конгресі США продовжують мати місце спроби захисників Трампа легалізувати зовсім протилежну історію про те, що Україна, а не Росія, є противником, який атакував демократію США в 2016 році. “Ці вигадки приносять шкоду, навіть якщо використовуються в чисто внутрішньополітичних цілях”, – наголосила Гілл.

Вона підкреслила, що навіть якщо деякі основні деталі російського впливу залишаються засекреченими, вплив “успішної кампанії” Росії в 2016 році залишається очевидним і сьогодні.

“Мета президента Путіна й російських спецслужб полягає в протистоянні зовнішньополітичним зусиллям США в Україні, де Москва хоче поновити своє політичне панування. Я кажу це як реаліст”, – наголосила колишня радниця президента США.

Як повідомлялося, деякі члени Конгресу США з-поміж Республіканської партії з метою захисту президента Трампа в розслідуванні з імпічменту продовжують поширювати “теорію змови” про начебто втручання України в попередні вибори президента США.

 

Мінцифри та Visa підписали меморандум про консалтингові зони для малого бізнесу

Віцепрем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров та старший віцепрезидент і директор регіонального розвитку підрозділу компанії VISA в країнах СНД та Південно-Східної Європи Віра Платонова уклали меморандум про співпрацю у створенні консалтингових зон для малого і середнього бізнесу.

Про це повідомляє Урядовий портал – Укрінформ.

“Міністерство цифрової трансформації України і компанія VISA оголошують про співпрацю у створенні консалтингових зон для малого і середнього бізнесу та в сфері розвитку державних послуг онлайн”, – йдеться у повідомленні.

Нещодавно Мінцифри оголосило про свої наміри створити консалтинг-зони для підприємців у форматі онлайн-платформ і офлайн-хабів у кожному регіоні України.

“Мета такого проєкту вбачається в очікуваному позитивному впливі на економіку України через сприяння підвищенню рівня знань та компетенцій підприємців і, як результат, успішності українського бізнесу. VISA підтримуватиме реалізацію даного проєкту та спрямує зусилля на розробку інформаційно-освітніх матеріалів для малого та середнього бізнесу з цифрової грамотності, використання сучасних технологій для прийому платежів (технологія Tap to Phone, що перетворює звичайний смартфон на мобільний POS-термінал, та QR коди)”, – прокоментували в міністерстві.

Також сторони планують спільно запровадити технологічні рішення для оплати за адміністративні та інші електронні послуги через мобільний додаток та онлайн-сервіс державних послуг (diia.gov.ua), напрацювати рекомендації із застосуванням новітніх технологічних рішень для цифровізації виплат, які здійснюються державою громадянам.

 

В Укренерго пояснили обмеження для вітростанцій на початку листопада

Керівник НЕК «Укренерго» Всеволод Ковальчук пояснив вимушене обмеження диспетчерами генерації на вітрових електростанціях (ВЕС) на початку листопада аномально високою для цього місяця температурою повітря.

Про це повідомляє пресслужба ПрАТ НЕК “Укренерго” – Укрінформ.

“Аномально висока для листопада температура повітря, збільшення генерації електроенергії на ТЕЦ через початок опалювального сезону, значне збільшення частки СЕС і ВЕС в енергосистемі, значно завищені планові обсяги купівлі-продажу електроенергії – ці фактори зумовили необхідність обмежити велику кількість енергоблоків ТЕС. А коли були вичерпані всі пропозиції учасників ринку для балансування, довелось обмежувати й генерацію великих ВЕС”, – пояснили в Укренерго.

У компанії нагадали, що 5 листопада диспетчер Укренерго вперше обмежив виробіток вітроелектростанцій Ботієвська, Приморська-1, Орловська (всі входять до групи ДТЕК).

Таке обмеження становило 300-400 МВт в окремі години ночі.

 

Брюссель перевірить німецький варіант “газової директиви” – євродепутат

У Брюсселі з певним занепокоєнням слідкували за ухваленням у німецькому Бундестазі змін до закону про енергетичну промисловість щодо імплементації Директиви ЄС про загальні правила внутрішнього ринку природного газу, та мають намір ретельно їх вивчити.

Про це в коментарі Укрінформу заявила депутат Європарламенту Віола фон Крамон.

“Ми маємо це перевірити. І можливо, так мені, принаймні, сказали в Брюсселі, буде потрібно внести зміни. Останнє слово в цій справі має звичайно ж ЄС”, – сказала німецька політик.

Вона висловила сподівання, що цього разу європейське законодавство буде повністю застосовано в розумінні правил ЄС та прозорого Енергетичного союзу.

Депутат зазначила, що в ЄС після того, як стало відомо про внесення комітетом з економіки Бундестагу певних змін до Доктрини, виникло сильне занепокоєння тим, що федеральний уряд “занадто сильно враховує інтереси “Газпрому” і, можливо, підриває газову Директиву ЄС завдяки можливості робити виключення”. Але, додає вона, Берлін запевнив Брюссель, що внесені пропозиції не передбачають, по суті, жодних змін до Директиви, що парламент і уряд ФРН своїми рішеннями діють узгоджено з цим документом.

У разі застосування національним регулятором “виключень”, Брюссель буде про це поінформований. Сказати, як далі будуть розвиватися події – чи то буде накладено “вето”, чи з німецькою стороною будуть проведені перемовини, та наскільки ЄС зможе застосувати тиск по відношенню до Берліна, депутат сказати не може. Вона припускає спроби використати “владні відносини”. Але, підкреслює фон Крамон, не повинно бути такого, щоби робилися виключення для фірми “Газпром”. Отже, цілком логічними є скарги польських або балтійських представників на те, чому для німецької сторони мають бути зроблені виключення, чому ЄС має поступатися на користь німецько-російських угод.

Також політик висловила жаль у зв’язку з тим, що її батьківщина “по дуже багатьох темах” вимагає для себе виключень. “Дуже шкода. На жаль, це не єдиний випадок”, – сказала вона та назвала проєкт Nord Stream 2 “одною з найбільших стратегічних помилок канцлера Ангели Меркель”.

Фон Крамон сподівається, що в даному випадку, “коли йдеться про дуже великі гроші, йдеться про дуже важливі стратегічні рішення, йдеться про ще більшу залежність, ЄС буде вирішувати дійсно незалежно.

Для України ж, зауважила політик, надзвичайно важливим є зараз те, аби надходження від транзиту газу були гарантовані, щоб це було закріплено у формі угоди, довгостроково. Водночас євродепутат визнала, що “всі знають, наскільки Росія відчуває себе зобов’язаною виконувати угоди – не дуже глибоко та не дуже довго”. Вона побоюється, що коли Росія не буде готова платити, ніхто не наважиться розпочати наступ на Росію так, щоби, наприклад, вдатися до нових санкцій.

Тим часом у Берліні речник уряду ФРН Штеффен Зайберт заявив: “для федерального уряду зрозуміло і завжди було зрозумілим, що Україна повинна залишатися транзитною країною і після введення в експлуатацію Nord Stream 2”. При цьому він підкреслив, що питання продовження транзиту мають вирішити між собою Росія та Україна, а Європейський Союз лише виступає як сторона, яка підтримує цей процес. За його словами, “політичний вимір” проєкту полягає саме в майбутньому транзиті газу через Україну.

Як повідомлялося, керівництво ФРН та канцлер неодноразово заявляли, що Nord Stream 2 є виключно підприємницьким проєктом. Утім, більше року тому Меркель визнала, що він має “політичний вимір”.

Бундестаг 13 листопада підтримав урядовий законопроєкт про внесення змін до Закону про енергетичну промисловість щодо імплементації Директиви ЄС 2019/692 про загальні правила внутрішнього ринку природного газу, яким буде регулюватися діяльність газопроводу Nord Stream 2.

Голосування у Бундесрат заплановане на 29 листопада. Потім документ має підписати президент.

 

У Чернівцях обговорили, які конституційні зміни необхідні для завершення децентралізації

Представники об’єднаних територіальних громад Чернівецької області разом із фахівцями з децентралізації обговорили перспективи прийняття конституційних змін для завершення процесу реформування місцевого самоврядування.

Круглий стіл на тему конституційних змін відбувся за ініціативи Чернівецького Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою», повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Зміни до Конституції – сміливий крок, про який говорили останні чотири роки реформи та який зараз набуває нової актуальності. Ми доходимо до такої точки, коли має бути фінал цього законодавчого оформлення процесу децентралізації. І ми входимо у цю точку у дуже цікавих умовах. Адже процес реформування місцевого самоврядування розпочинався при одній владі, а завершується – при іншій. Але якщо під час процесу зміни влади у багатьох людей, які так чи інакше дотичні до цієї реформи, були застороги у її продовженні, то за тією концепцією, яка зараз розробляється новою владою, реформа децентралізації практично не змінилася. Адже процес децентралізації не розроблявся політиками, його формували у більшій мірі експерти, люди, які працювали з місцевим самоврядуванням», – наголосив радник з питань децентралізації Чернівецького ЦРМС Тарас Прокоп.

За його словами, головною метою реформи було зробити місцеве самоврядування дійсно великою силою в Україні. І зараз у процесі децентралізації основною ланкою у владі має стати якраз низовий рівень, рівень громади, додав Прокоп. Він підкреслив, що дуже важливо, щоб при розробці концепції районного чи окружного рівня, регіонального рівня, їх взаємовідносин з громадами тощо включалися голови уже створених ОТГ.

«Щоб ви не мовчали і не чекали, коли з уряду пришлють розроблену кимось концепцію, а самі вносили пропозиції, на основі яких і будуть формувати конституційні зміни щодо реформи місцевого самоврядування. Потрібно, щоб голови громад були рушіями цих змін», – зазначив радник з питань децентралізації.

Він вважає, що свою позицію голови громад можуть доносити і через народних депутатів, обраних від їхнього округу. Оскільки саме Верховна Рада буде приймати рішення про зміни в Конституцію.

«Насправді, багато із нинішніх депутатів Верховної Ради не так давно у політиці і, можливо, не дуже добре обізнані у цій реформі. Важливо, щоб ви їм доносили вашу позицію, позицію громади, якими вона бачить майбутні відносини між різними ланками влади», – сказав Прокоп.

Фахівці з децентралізації коротко ознайомили присутніх з концепцією можливих конституційних змін в частині децентралізації.

«У нас, по суті, встановлюється трирівнева система адміністративно-територіального устрою. Хоча кардинально в цьому плані нічого не змінюється. Але з’являються інші поняття – округи, префектури тощо. Також в концепції чітко прописано, що новий адміністративно-територіальний устрій має бути закріплений у Конституції», – зазначив Прокоп.

Радниця з юридичних питань Чернівецького ЦРМС Вікторія Чебан розповіла присутнім про основні законодавчі аспекти, які необхідно врахувати для завершення процесу децентралізації.

«У Конституції приймаються більш загальні речі, а більш конкретні ініціативи відображаються у нормах конкретних профільних законів. Для того, щоб говорити про формування нового адміністративно-територіального устрою, важливе значення має прийняття закону «Про засади адміністративно-територіального устрою» і від цього буде вже залежати формування цього устрою. У цьому законі мають визначити, яким чином буде рухатись далі адміністративна реформа – чи з урахуванням норм діючої Конституції, чи вже за нормами конституційних змін», – пояснила Чебан.

Але основою нового адміністративно-територіального устрою мають стати перспективні плани, які розробляються обласними адміністраціями.

Крім того, присутніх ознайомили і з основними змінами у методиці формування спроможності громад – нерозривність території, наявність не менше 250 учнів і 100 дошкільнят у громаді та наявність навчального закладу в цілому. Крім того, будуть враховувати і такі оціночні фактори – індекс податкоспроможності, кількість населення, площа території, наявність власних доходів тощо.

Програма «U-LEAD з Європою» фінансується спільно Європейським Союзом і державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

 

Зеленський призначив заступника Баканову і зробив кадрові перестановки в СБУ

Президент Володимир Зеленський звільнив Сергія Андрущенка з посади начальника Департаменту захисту національної державності Служби безпеки та призначив його заступником голови СБУ.

Відповідні укази опубліковані на сайті глави держави – Укрінформ.

“Призначити Андрущенка Сергія Анатолійовича заступником Голови Служби безпеки України”, – зазначається в указі №859/2019.

Попередньо Президент указом №856/2019 звільнив Андрущенка з посади начальника Департаменту захисту національної державності СБУ.

Водночас начальником Департаменту захисту національної державності спецслужби призначено Анатолія Дублика (указ №860/2019).

Крім того, глава держави звільнив Олександра Бондарука з начальника управління СБУ у Львівській області (указ №857/2019), а Юрія Гончарова – управління СБУ в Чернігівській області (указ №858/2019).

Водночас Гончарова Президент наступним указом №861/2019 призначив начальником управління СБУ на Львівщині.

 

Милованов повідомив, де найбільше незареєстрованих сільгоспземель

Миколаївська область посідає перше місце в Україні за площею незареєстрованих сільськогосподарських земель з показником у 409 тис. га.

Про це написав міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов у Facebook – Укрінформ.

“Топ 5 областей за обсягом незареєстрованих с/г земель. 1. Миколаївська – 409 000 га”, – написав міністр.

Друге місце у цьому антирейтингу посідає Одеська область (282 тис. га незареєстрованих сільськогосподарських земель); третє — Луганська (270 тис. га); четверте — Запорізька (265 тис. га); п’яте — Херсонська область (263 тис. га).

Як повідомляв Укрінформ, 20 листопада Милованов презентував мапу супутникової класифікації всіх посівів в Україні, в тому числі на незареєстрованих у Державному земельному кадастрі землях. Міністр представив геопортал map.geoportalua.com, на якому було зібрано результати обробки даних дистанційного зондування земель України, а також підключено публічну кадастрову карту України.

Також, повідомлялося, що площа державних і комунальних сільськогосподарських земель за останні 4 роки скоротилася на 10% — до 9,4 млн га.

 

Держдума РФ дозволила визнавати громадян “іноагентами”

Державна дума Росії прийняла у третьому читанні поправки до закону про іноагентів, які дозволяють визнавати “іноземними агентами” фізичних осіб.

Про це повідомляється на сайті Держдуми РФ з посиланням на прийняті поправки.

Документ підтримали 311 російських депутатів, четверо утрималися.

«Іноагентамі можуть бути визнані фізичні особи, які поширюють матеріали ЗМІ – іноземних агентів або беруть участь у їх створенні, а також отримують гроші або майно з-за кордону або від російських юросіб, які фінансуються з іноземних джерел», – йдеться в повідомленні.

Уточнюється, що ЗМІ, які визнані іноземними агентами, для роботи в Росії зобов’язані заснувати російську юрособу у статусі іноагента. Всі інформаційні матеріали повинні містити позначку, що їх поширює іноЗМІ-іноагент.

Автор ініціативи, голова комітету Держдуми з інформаційної політики Леонід Левін, уточнював, що “якщо фізична особа пише або поширює матеріали про культуру, спорт або музику, то такого роду співпраця навряд чи може нести у собі ризики включення до списків іноземних агентів”. А ось якщо людина пише матеріали, пов’язані з суспільно-політичною ситуацією, то ризики подібного включення є досить великими. У кожному конкретному випадку це буде визначати Мін’юст спільно з МЗС.

Як повідомлялося, закон про “іноземних агентів” був прийнятий у Росії в 2012 році. Будь-яка некомерційна організація або громадський рух можуть бути внесені до списку “агентів”, якщо вони отримують фінансову підтримку з-за кордону і ведуть політичну діяльність. Критерії, за якими визначається така діяльність, у законі не є чітко визначеними. Організації, які потрапили до реєстра, повинні періодично звітувати про свою фінансову діяльність, а також вказувати в інтернеті і у всіх публікаціях в ЗМІ, що вони є “іноземним агентом”. Порушення можуть привести до мільйонних штрафів.

У листопаді 2017 року в Росії було прийнято закон, який дозволяє визнавати “іноземними агентами” засоби масової інформації, які отримують фінансування з-за кордону. Мін’юст відніс до “іноагентів” десять ЗМІ: “Голос Америки”, “Idel.Реалии”, “Кавказ.Реалии”, “Крым.Реалии”, телеканал “Настоящее время”, Татаро-башкирську службу Радио Свобода (Azatliq Radiosi), Радио Свободная Европа / Радио Свобода (PCE / PC), “Сибирь.Реалии”, “Фактограф” і “Север.Реалии”.

Представники російської влади неодноразово стверджували, що “закон про ЗМІ – іноземних агентів” є “дзеркальною реакцією” на вимоги американського законодавства про реєстрацію телеканалу Russia Today як “іноземного агента”. У відповідь керівництво РСЕ / РС заявило, що “привітало б таку ситуацію, при якій медіакорпорація діяла б в Росії на тих же умовах, на яких Russia Today працює у США”. RT веде цілодобове телемовлення у кабельних мережах по всій території країни, у той час як в Росії доступ до кабельних мереж і ефірного теле- і радіомовлення для іноземних ЗМІ є значно обмеженим.

 

Газетярі знову вимагають звільнити гендиректора Укрпошти

Учасники ініційованої НСЖУ Всеукраїнської наради редакторів звернулися до Кабміну з проханням провести незалежний аудит тарифів “Укрпошти” та розглянути питання про звільнення гендиректора “Укрпошти” Ігоря Смілянського.

Нарада відбувалася у Будинку профспілок України, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“За п’ять років тарифи на передплату і доставку періодики зросли більш як у 4 рази. Це призвело до падіння накладів газет і навіть до припинення друку низки видань – як місцевих, так і загальноукраїнських. Останнє підвищення тарифів “Укрпошти”, яке сталося у вересні цього року робить газети недоступними для сотень тисяч читачів. Така політика поштового монополіста знищує друковану пресу. Уряд має невідкладно призначити незалежний аудит тарифів “Укрпошти” для вгамування апетитів керівництва поштового відомства, у складі якого десятки офіційних мільйонерів ”, – йдеться у зверненні.

У своєму зверненні газетярі зазначають, що багатьом незалежним місцевим газетам доводиться працювати в умовах тиску з боку місцевої влади, вузькому рекламного ринку, а доходи читачів не дозволяють підняти вартість видань до економічно обґрунтованих.

Крім того, редактори наголошують, що закриття поштових відділень на селі, постійне підвищення тарифів, скорочення листонош,зміна в односторонньому порядку маршрутів і графіку доставки робить газети залежними від пошти, а не від читача.

Також у своєму зверненні Всеукраїнська нарада редакторів звертає особливу увагу на становище друкованих ЗМІ на сході України, де газети часто стають єдиним джерелом достовірної місцевої інформації.

 

КСУ визнав неконституційним президентський законопроєкт про уповноважених ВР

Конституційний суд визнав таким, що не відповідає вимогам ч.1 ст. 157 Конституції запропонований Президентом законопроєкт №1016 стосовно внесення змін до ст. 85 і 101 Основного Закону щодо уповноважених Верховної Ради України.

Про це інформує пресслужба суду – Укрінформ.

“Висновком Конституційний суд України визнав законопроєкт про внесення змін до ст. 85 та 101 Конституції України (щодо уповноважених Верховної Ради України) (реєстр. № 1016) таким, що не відповідає вимогам частини першої статті 157 Конституції України та відповідає вимогам частини другої статті 157, статті 158 Конституції України”. – йдеться у повідомленні.

У висновку Суду вказується, що запропоновані законопроєктом зміни до ст. 85 та 101 Конституції України передбачають запровадження нового виду парламентського контролю, який може вийти за межі контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина та потенційно може становити ризик надмірного втручання парламенту через уповноважених за додержанням Конституції України і законів у різні сфери суспільних відносин без дотримання балансу приватних і публічних інтересів, зокрема у підприємницьку діяльність, у діяльність інститутів громадянського суспільства, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а отже, може призвести до порушення та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

«Конституційний суд України застерігає від запровадження такого контролю за додержанням Конституції України, який суперечитиме Конституції України та може спричинити юридичну невизначеність, оскільки це є несумісним із принципом верховенства права – однією з основоположних гарантій дотримання прав і свобод людини і громадянина. Для людини і громадянина така невизначеність є загрозою сваволі з боку органів публічної влади та їх посадових осіб», – йдеться у висновку КС.

Судді дійшли висновку, що запровадження нового виду парламентського контролю через інститут уповноважених Верховної Ради «за додержанням Конституції України і законів в окремих сферах» може призвести до звуження сфери діяльності та обмеження повноважень Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також до обмеження права кожного звертатися за захистом своїх прав до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини згідно з частиною третьою статті 55 Конституції України, що не відповідає вимогам ч.1 ст 157 Конституції України.

У Висновку зазначається, що внесення до Конституції змін, запропонованих законопроєктом, призведе до встановлення невизначених меж повноважень Верховної Ради усупереч конституційному принципу поділу державної влади та до порушення системи стримувань і противаг між законодавчою, виконавчою та судовою гілками влади, що є загрозою для забезпечення прав і свобод людини і громадянина.

КСУ констатував, що запропоновані у законопроекті зміни до ст. 85 та 101 Конституції не спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України, однак вони не узгоджуються із конституційними принципами верховенства права та поділу державної влади, засадами демократичної, правової держави та у разі запровадження загрожуватимуть правам і свободам людини і громадянина, а отже, є такими, що не відповідають ч.1 ст.157 Конституції.

КСУ також вказав на те, що на час надання ним цього висновку рішення про введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану за процедурою, визначеною Конституцією, не ухвалено, тому юридичних підстав, які б унеможливлювали внесення змін до Конституції України, немає.

“З огляду на викладене Конституційний суд України вважає, що законопроєкт відповідає вимогам частини другої статті 157 Конституції України”, – йдеться у повідомленні.

У Висновку зазначається, що парламент протягом року законопроєкт не розглядав та впродовж строку своїх повноважень не змінював положення статті 85 Конституції, а отже, законопроєкт відповідає вимогам ст. 158 Основного Закону.

“З огляду на наведене Конституційний суд України вважає, що законопроєкт не відповідає вимогам частини першої статті 157 Конституції України та відповідає вимогам частини другої статті 157, статті 158 Конституції України”. – резюмували у КС.

 

Влада все робитиме, щоб суднобудування в Миколаєві розвивалося – Зеленський

Контракт на придбання 20 патрульних катерів у Франції є дуже важливим для України, але влада все робитиме для того, щоб суднобудування розвивалося і в Миколаєві.

Про це сказав Президент України Володимир Зеленський, який в ніч на 21 листопада побував в Очакові на Миколаївщині, відповідаючи на запитання журналістів стосовно того, чому цей контракт не виконується на миколаївських заводах, які стоять без роботи, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Для нас цей контракт на будівництво патрульних кораблів у Франції важливий, він розроблявся ще до мого президентства, але я його підтримую. Адже там значна частина замовлення буде виконуватися на українських заводах. Виходили з того, скільки ми наразі можемо зробити. Але для нас в будь-якому разі важливо підтримувати вітчизняне суднобудування, зокрема, і миколаївські заводи. Щоб люди, які поїхали за кордон на заробітки, бо тут нічого не будувалося, повернулися», – сказав Президент.

Він також зазначив, що у в планах є і будівництво корвету в Миколаєві. Проте на запитання журналістів коли саме це може бути відповів, що наразі конкретних дат немає. Триває підготовка.

Як повідомлялося, днями Кабінет міністрів України узгодив закупівлю у Франції для потреб Держприкордонслужби 20 французьких патрульних кораблів ОСЕА. Вартість контракту – 136,5 мільйона євро.

 

Україна піднялася на п’ять позицій в Індексі громадянств світу

В Індексі громадянств світу (QNI) Україна посіла 75-те місце, поліпшивши свій результат на п’ять позицій у порівнянні з попереднім роком.

Оновлений рейтинг оприлюднила компанія Henley&Partners на сайті QNI – Укрінформ.

Зазначається, що Україна посідає 75-ту позицію з показником 38,2%. Згідно з даними, за останній рік Україна піднялася на п’ять позицій.

Найближчими “сусідами” України у рейтингу є Республіка Нікарагуа (74-те місце) та Туреччиною (76-те).

На першому щаблі Франція з оцінкою 83,5%. Далі з однаковими показниками у 82,8% — Німеччина та Нідерланди. Аутсайдери рейтингу – Афганістан (15,4%) та Сомалі (13,8%).

Загалом у рейтингу представлено 160 країн.

Індекс QNI (Quality of Nationality Index) аналізує масив статистичних даних для надання об’єктивної картини про можливості та обмеження кожного громадянства. Індекс розглядає як внутрішні чинники (масштаб економіки, розвиток людського потенціалу, громадський порядок і стабільність), так і зовнішні (безвізовий доступ для тимчасових поїздок і можливість безвізового проживання і роботи в інших країнах), що впливають на якісні показники того чи іншого громадянства.

 

Майже половина американців вважають ЗМІ несправедливими до Трампа

ЗМІ упереджено висвітлюють розслідування щодо імпічменту президента США – так вважає майже половина американців.

Про це свідчать результати опитування Hill-HarrisX, оприлюднені в четвер, повідомляє The Hill – Укрінформ.

«46% американців заявили, що ЗМІ упереджені до Трампа, 12% вважають, що медіа прихильні до президента. Значна частина, 42%, не побачила жодного упередження у висвітленні розслідування», – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, результати значною мірою залежать від партійних уподобань респондентів.

Так, несправедливими до Трампа вважають ЗМІ 67% прихильників Республіканської партії. А з-поміж прибічників Демпартії з цим твердженням погодилися лише 27%.

50% американців, котрі не підтримують жодної партії, дотримуються такої самої думки, як і республіканці.

В опитуванні Hill-HarrisX, яке проводилося з 16 і 17 листопада, взяли участь 1000 зареєстрованих виборців. Похибка становить 3,1%.

 

Данілов: Підготовка депортації мешканців Донбасу – фейк

Жодних документів про начебто підготовку депортації мешканців Донбасу – як про це твердять російські ЗМІ – не існує, заявив секретар РНБО Олексій Данілов.

Про це Данілов сказав у коментарі проєкту Радіо Свобода, Радіо Донбас.Реалії – Укрінформ.

За його словами, відповідний «документ», який поширюють російські ЗМІ та інформаційні ресурси підконтрольних Росії угруповань «Л/ДНР» є фейковим.

«Ми до нього не маємо ніякого відношення. Перш за все треба уважно дивитися на те, що там написано. Навіть такої вулиці не існує, яка там є в цьому «документі», – зазначив секретар РНБО.

Він наголосив: «Росія продовжує працювати з фейками. Їм треба чимось підживлюватися, для того, щоб вони щось там говорили. Більшої дурниці  складно було б знайти».

Раніше низка російських ЗМІ й інформаційних ресурсів «Л/ДНР» поширили повідомлення про «лист», який секретаря РНБО нібито надіслав на адресу Офісу Президента, СБУ та Прем’єр-міністра України. У ньому, зокрема, буцімто йдеться про те, що більшість жителів Донбасу не є «проукраїнськими» і мають бути переселені в Росію або центральні й західні області України.

 

Україна в ОБСЄ завжди пов’язує питання Криму й Донбасу – постпред Цимбалюк

Україна в ОБСЄ постійно нагадує про анексію Росією Кримського півострову, порушуючи це питання разом із проблемою агресії РФ на Донбасі.

Про це заявив Постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Євгеній Цимбалюк під час заходу на тему “Заборона мирних зібрань як інструмент дискримінації в окупованому Криму”, організованого Кримськотатарським ресурсним центром на полях Додаткової наради з людського виміру у штаб-квартирі ОБСЄ, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Крим забутий не буде, ми цього не дозволимо. І ми завжди розглядаємо питання Криму поруч із Донбасом. Ситуація в Криму обговорюється не лише на тематичних заходах – ми порушуємо цю тему щотижня під час засідання Постійної ради ОБСЄ за пунктом порядку денного, який називається “Триваюча агресія Росії проти України та нелегальна окупація Криму”. Для нас дуже важливо, щоб при обговоренні ситуації в Україні країни-учасниці не забували про Крим, щоб не концентрувалися лише на Донбасі”, – заявив Цимбалюк.

Під час засідання Постійної ради у четвер, коли обговорювалося забезпечення свободи слова, українська делегація також звернула увагу присутніх на утиски, які чинить окупаційна влада в Криму проти журналістів та блогерів.

“Ми щотижня говоримо про те, що російська окупація та агресія є незаконними і привертаємо увагу до цього наших міжнародних партнерів. І ми не поодинокі в цьому питанні. Ми вдячні нашим партнерам, які завжди нас підтримують – це і США, і Канада, і Велика Британія, весь ЄС загалом робить заяву, а також окремі його країни-члени. У підсумку ми не дозволяємо РФ закрити обговорення питання Криму в ОБСЄ”, – наголосив очільник місії України.

Він також підкреслив, що РФ мусить дотримуватися міжнародних вимог та “не має права заміщати своїм законодавством чинне законодавство території, яка тимчасово окупована”. Як прямий приклад порушення цієї норми міжнародного права Цимбалюк навів недавнє неправомірне рішення військового суду РФ щодо вироку шістьом кримським татарам – членам організації “Хізб ут-Тахрір”, легальної в Україні, однак забороненої в РФ.

Цимбалюк наголосив, що ситуація з правами людини в Криму, включно з правом на зібрання, має піддаватися інтенсивному моніторингу з боку міжнародних організацій, у тому числі СММ ОБСЄ.

“Нам потрібно більше інформації про ситуацію з правами людини в Криму. Ми сподіваємося, що Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ, яка має мандат на всю територію України, зробить додаткові кроки в напрямку здійснення моніторингу ситуації з правами людини в Криму”, – заявив дипломат.

 

“Слуга народу” підтримає поправку, яка дозволяє розслідувати справи Майдану – Арахамія

Фракція “Слуга народу” підтримає поправку №318 до другого читання законопроєкту про зміни до закону про Держбюро розслідувань щодо вдосконалення його діяльності.

Про це сказав Давид Арахамія в ефірі ток-шоу “Право на владу” на телеканалі “1+1”, звертаючись до адвоката Євгенії Закревської, яка оголосила голодування, доки поправка №318 не буде ухвалена Радою, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Я вам особисто гарантую, що позиція нашої фракції буде цю поправку проголосувати. Я думаю, підтримає весь зал… До 3 грудня це з об’єктивних причин неможливо – люди працюють в округах, тому треба потерпіти до 3 грудня”, – сказав Арахамія.

Він запевнив, що цю поправку Верховна Рада розгляне 3 грудня.

Поправка №318 до законопроєкту №2116 про внесення змін до Закону “Про Державне бюро розслідувань” передбачає, що для забезпечення безперервності й ефективності досудових розслідувань слідчі органів прокуратури, прокурори можуть бути переведені за їхньою згодою в ДБР без обов’язкового проведення конкурсу – якщо вони на час набрання чинності цим законом проводять досудове розслідування або здійснюють процесуальне керівництво (не менше 4 місяців поспіль входили до складу груп слідчих або прокурорів) у кримінальних провадженнях щодо акцій протесту з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року, і які підлягають передачі за підслідністю до ДБР, але не пізніше, ніж 11 січня 2020 року.

 

Адвокат родин героїв Небесної сотні оголосила голодування

Євгенія Закревська, адвокат родин героїв Небесної сотні, оголосила голодування, вимагаючи прийняття ВР поправки, яка дозволить продовжити розслідування справ Майдану після втрати Генпрокуратурою слідчих функцій.

Про це Закревська заявила в ефірі програми «Право на владу» на телеканалі «1+1», повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Я відсьогодні, коли припинилося це розслідування, не буду їсти – до того часу, поки не приймуть поправку, не створять це управління (в ДБР – ред.) і не переведуть туди всіх слідчих (які займалися справами Майдану – ред.), я вам це обіцяю», – сказала Закревська.

Вона нагадала, що розслідування справ Майдану зупинилося, в тому числі через те, що Верховна Рада не ухвалила поправки до закону про ДБР, внаслідок чого не було створено спеціального управління, до якого б перевели слідчих Генпрокуратури, що займалися цими справами.

Як відомо, розслідуванням справ Майдану займалося управління спецрозслідувань ГПУ, яке очолював прокурор Сергій Горбатюк. Але з 20 листопада прокуратура втратила повноваження на розслідування кримінальних проваджень, і управління Горбатюка було розформовано.

У вересні в ГПУ створили департамент процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про злочини, скоєні у зв’язку з масовими протестами у 2013–2014 роках, до нього ввійшли три відділи.

До кінця листопада більшу частину справ про події на Євромайдані мали передати для розслідування до ДБР, а також СБУ, Нацполіцію і НАБУ. У ГПУ повідомляли, що співробітникам управління спеціальних розслідувань запропонували або перейти на роботу в ДБР, щоб і надалі займатися розслідуванням майданівських справ, або після атестації продовжити роботу в ГПУ у новому департаменті процесуального керівництва у справах Майдану.

15 листопада Рада почала розглядати законопроєкт №2116 про внесення змін до Закону України «Про Державне бюро розслідувань» щодо вдосконалення діяльності ДБР, але не встигла розглянути всі правки. Наступне пленарне засідання парламенту заплановано на 3 грудня.

 

Світові не цікаві політичні скандали України – Кулеба

Віцепрем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба впевнений, що ні Європі, ні світові не цікаві внутрішньополітичні скандали, які відбуваються в Україні.

Про це Кулеба заявив у програмі «Право на владу» на телеканалі «1+1», передає кореспондент Укрінформу.

Таким чином віцепрем’єр відповів на запитання, чи впливають на відносини України та Європи останні скандали у вітчизняній політиці,

«Нам всім, звісно, хочеться, щоб люди в Європі прокидалися з думкою про Україну та лягали спати з нею, стежили за нашими внутрішніми «розборками» і скандалами, Але насправді такого немає. Є вузьке коло людей, які щодня моніторять ситуацію в Україні, але більшість колег, з якими я працюю, мислять великими категоріями, великими перспективами відносин з Україною», – сказав Кулеба.

Він також зазначив, що в Європі й надалі готові підтримувати Україну в її реформах та на шляху євроінтеграції.

«Востаннє, коли я був у Брюсселі два тижні тому, настрій (у партнерів України – ред.) був позитивний. Ми будували плани на майбутнє, як поглиблювати інтеграцію. Жодної фрази про згортання (співпраці з нашою країною – ред.), про розворот я не те що не чув, я навіть між рядків не бачив», – підкреслив віцепрем’єр.

 

Гончарук: диверсифікація постачань газу – ключовий фактор безпеки Європи

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук під час виступу в британському Королівському інституті міжнародних справ Chatham House наголосив на важливості консолідації зусиль у протидії РФ як агресору.

Про це глава Кабміну повідомив у Facebook – Укрінформ.

“Мав честь щойно виступити в Королівському інституті міжнародних справ Chatham House та відповісти на низку питань аудиторії. Аудиторія вражаюча – понад 200 дійсно сильних представників бізнесу, урядових установ та журналістів. Говорили про комплексні, складні, але дуже цікаві питання, про реформи на порядку денному українського уряду. Забезпечення верховенства права. Демонополізацію енергетичного ринку. Закон про обіг земель”, – написав прем’єр.

Як зазначив голова уряду, він укотре наголосив на важливості консолідації зусиль європейських держав у протидії Росії як країні-агресору, зокрема в енергетичній сфері – в контексті будівництва Північного потоку-2.

“Відзначив важливість диверсифікації поставок газу в Європу. Це є ключовим фактором енергетичної безпеки європейських країн та якості послуг в рамках регіонального енергетичного ринку”, – додав Гончарук.

Як повідомлялося, Прем’єр-міністр Олексій Гончарук 21-22 листопада перебуває з робочим візитом у Лондоні для участі в першому інвестиційному саміті Європейського банку реконструкції та розвитку для країн-членів Східного партнерства.

 

На Грицака відкрили справу: стала відома кваліфікація

Національне антикорупційне бюро відкрило кримінальне провадження за фактом можливого вчинення ексголовою СБУ Василем Грицаком перевищення влади або службових повноважень. Про це журналісту УНН повідомили в пресслужбі НАБУ.

“Ми виконали ухвалу Вищого антикорупційного суду від 25 жовтня 2019 року. На виконання цієї ухвали за заявою заявника внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань 1 листопада цього року за ознаками вчинення кримінального правопорушення за ч.1 ст. 365 ККУ (перевищення влади або службових повноважень – ред.)”, — сказали в пресслужбі.

Так, 10 жовтня 2019 року до Вищого антикорупційного суду надійшла скарга від особи із вимогою зобов’язати компетентних посадових осіб НАБУ внести до ЄРДР відомості щодо злочинної діяльності колишнього Голови СБУ за ст. ст. 28 (вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією), 364 (зловживання владою або службовим становищем), 365 (перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу), 366 (службове підроблення), 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), 111 (державна зрада), 114 (шпигунство) КК України, відкрити кримінальне провадження та розпочати досудове розслідування за цією заявою та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати йому витяг з ЄРДР.

У результаті, 25 жовтня Антикорупційний суд ухвалив зобов’язати уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою особи від 4 жовтня 2019 року про вчинене кримінальне правопорушення.

Додамо, що раніше українські ЗМІ повідомляли, що проти Василя Грицака відкрили справу.

Нагадаємо, 29 серпня 2019 року Верховна Рада України підтримала подання Президента України про звільнення Василя Грицака з посади глави Служби безпеки України.

 

Росія переслала Польщі матеріали про “участь” Мазура у Чеченській війні

Росія переслала Польщі матеріали “чеченської справи”, за якою поляки затримали громадянина України Ігоря Мазура. Про це сам Мазур розповів у коментарі “Радіо Свобода“, передає УНН.

За його словами, з документами 22 листопада має ознайомитись український консул.

“Має консул завтра зустрітися із прокурором окружним, йому дадуть, я думаю, подивитися ці документи. Я думаю, це ті покази, які вибиті з Миколи Карпюка, Станіслава Клиха, який зараз лікується у психіатричній лікарні після тих катувань; ще покази кількох росіян, які сиділи у російських тюрмах за кримінальні злочини, а потім через 20 років згадали, що ще й “у Чечні воювали”. Тобто це – надумані покази, бо, за тими матеріалами, я був командиром підрозділу, де служив Арсеній Яценюк, брати Тягнибоки, служили хлопці, які на той час були взагалі дітьми – не можна воювати у три з половиною роки”, – зазначив Мазур.

Нагадаємо, Ігоря Мазура, одного з лідерів УНА-УНСО, учасника Євромайдану та бойових дій на Донбасі затримали 9 листопада на кордоні з Польщею. Затримання відбулося за запитом Росії, яка звинувачує Мазура в участі у боях на площі Мінутка у Грозному під час Першої чеченської війни.

Мазур заперечив, що брав участь в бойових діях під час війни у Чечні. За його словами, він був там в якості журналіста.

Як повідомляло УНН, 10 листопада українця віддали на поруки українському консулу.

 

Портнов перевірив “слугу”-гвалтівника раніше за ГПУ: оприлюднено вирок Іванісову

Ексзаступник голови Адміністрації Президента Януковича Андрій Портнов у своєму Telegram-каналі оприлюднив копію вироку суду 1996 року про визнання винним Романа Іванісова, який нині є народним депутатом від “Слуги народу”, за згвалтування неповнолітньої, передає УНН.

“…вирок суду про визнання винним депутата Романа Іванісова, який вже четвертий день приховує Генеральний прокурор.

Фігурант був визнаний винним в скоєнні злочинів, передбачених:

– ст.ст.17, 117 ч.3 КК України (1960 року), – замах на зґвалтування, вчинене групою осіб;

– ст. 118 ч.2 КК України (1960 року), – задоволення статевої пристрасті неприродним способом із застосуванням фізичного насильства, вчинене групою осіб).

Засуджений до 3 років 6 місяців позбавлення волі (обласний суд знизив покарання до 2 років 6 місяців)”, – написав Портнов.

Раніше Портнов у своєму Telegram-каналі оприлюднив копію указу другого Президента України Леоніда Кучми про помилування Романа Іванісова.

Як повідомляв УНН, з посиланням на правоохоронні органи, нардеп Іванісов 1996 року був засуджений за зґвалтування неповнолітньої і відбув покарання у вигляді 2 роки 6 місяців у колонії загального режиму. Сам народний депутат Іванісов ці факти заперечує та навіть розмістив на своїй сторінці у Facebook фото-копію довідки про відсутність судимості.

Коментуючи УНН інформацію про наявність в біографії Іванісова такого факту, голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія заявив, якщо з’ясується, що нардеп від “Слуги народу” Роман Іванісов дійсно був засуджений за зґвалтування неповнолітньої, то це питання буде винесене на розгляд фракції.

Пізніше Генеральний прокурор України Руслан Рябошапка повідомив, що перевірка підтвердила той факт, що народний депутат з фракції “Слуга народу” Роман Іванісов відбув тюремний строк за згвалтування неповнолітньої.

 

Поляков поділився ще одним аудіозаписом розмови “Слуг народу”: подробиці

Народний депутат України Антон Поляков поділився ще одним аудіозаписом розмови народних депутатів від “Слуги народу”. Про це повідомляє УНН із посиланням на Telegram нардепа.

“Ну що, всі готові до ще одного фрагменту розмови депутатів з Околиці? Все вирішує Баканов, або давайте 50 на 50”, — написав Поляков.

Так, на оприлюдненому аудіозаписі відбувається розмова між кількома особами.

“Делікатні питання з приводу металобрухту і ігрового бізнесу ми з вами радимося. За наркотики і зброю ми навіть не обговорюємо … ”, – говорить перший співрозмовник.

“Ми будемо йти вперед, делікатні 50  на 50  ми радимося, чорнуху ми вбиваємо. Це не обговорюється… Тобі потрібен колектив. Тобі потрібна команда, я маю на увазі, що заступників і всіх інших — ми обговоримо”, — говорить другий співрозмовник.

Додамо, що цей запис може бути ще одним фрагментом розмови “Юзіка” зі “Слуги народу” з поліцією у Кривому Розі, яку раніше оприлюднив Поляков.

Раніше голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія заявив, що для того, щоб виключити народного депутата Антона Полякова з фракції “Слуга народу” не вистачає 5 голосів.

 

Арахамія став на захист “Юзіка”

Голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія не бачить криміналу в опублікованих аудіозаписах розмови народних депутатів, зокрема нардепа зі “Слуги народу” Юрія Корявченкова. Про це він заявив журналістам у четвер, передає кореспондент УНН.

“Ви самі чули ці плівки? Ви там бачите якусь корупцію чи щось таке? Я бачив особисто, те, що я почув – що приїхали люди в рідне місто Президента, це група людей, не пов’язана один з іншим, група нардепів з різних кіл. Вони кажуть: там є у вас, як і в моєму рідному Миколаєві, нелегальна якась там “ігорка”, металобрухтом займаються нелегально, наркомани якісь там, і таке інше. Вони кажуть: хто б вам не казав, що з Києва будуть телефонувати, шліть всіх подалі і робіть свою роботу”, – сказав Арахамія.

З його слів, на аудіозапису він почув, як нардепи “хочуть навести у цьому місті нормальний порядок, щоб показати всій країні, що прийшли зміни”.

“Я спілкувався з Корявченко, я спілкувався з Неклюдовим, і вони кажуть: слухай, там нічого не було. Як Неклюдов з Корявченко, з різних, так би мовити, таборів, люди, не могли б разом щось робити кримінальне… Ця інформація з’явилась в оперативних джерелах, як пояснюють зараз правоохоронці, ще 3 місяці тому. Вони переслухали і зрозуміли, що немає криміналу, а зараз воно видається за якийсь “гейт”, – додав голова фракції.

Нагадаємо, 18 листопада в мережі оприлюднили розмову народного депутата від фракції “Слуга народу” Юрія Корявченкова (“Юзік” з “95 кварталу” — ред.), яку він провів разом зі своїми колегами у Кривому Розі з представниками місцевої поліції.

 

Військові РФ отримують дані про стан справ на Донбасі по спеціальних каналах – Кремль

Російські військові отримують інформацію про регіонах, прилеглих до кордонів РФ, в тому числі про стан справ на Донбасі (території під контролем бойовиком так званих “республік”), по спеціальних каналах. Про це заявив журналістам прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков, пише УНН з посиланням на російське агентство ТАСС.

“Російських військ там (на Донбасі) не було і немає, але це не означає, що наші військові не мають каналів по отриманню інформації про регіони, прилеглі до наших кордонів. Це абсолютно нормальна практика”, — сказав він, відповідаючи на питання українського журналіста, від яких військових глава російської держави отримував інформацію про нібито “продовження обстрілів на Донбасі з української сторони”.

Володимир Путін 20 листопада на форумі “Росія кличе!” заявив, що днями отримав доповідь від військових про те, що обстріли з української сторони нібито тривають.

Як зазначав УНН раніше, прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков в ефірі програми “Москва. Кремль. Путін” на федеральному телеканалі “Росія 1” назвав “закон про особливий статус Донбасу наріжним”. За його словами, “Нормандська четвірка” не розуміє, як Україна буде узгоджувати закон з бойовиками так званих “Донецької і Луганської народних республік”.

 

Глава УГКЦ Святослав Шевчук: “Дуже небезпечно говорити про необхідність закінчити війну, нехтуючи правдою і справедливістю”

Одна з перших дій, яку зробив Володимир Зеленський на посту президента, – запис відеозвернення до жителів окупованих територій спільно з главами українських церков. У мирному процесі церква справді може зіграти важливу роль. Якою має бути формула досягнення миру, чи можливо подолати ненависть і як це зробити – у нашому інтерв’ю з головою Української Греко-Католицької Церкви, Блаженнішим Святославом Шевчуком.

Мир без справедливості

В.Г.: Чимало священиків УГКЦ залишилися на окупованих територіях – як на Донбасі, так і в Криму. Чи ви підтримуєте з ними зв’язок? Чи знаєте, які настрої там у людей?

У нас п’ять парафій в Криму і одинадцять парафій на окупованих територіях. Не всі вони регулярно обслуговуються священниками, але там регулярно відбуваються богослужіння.

Люди там почувають себе дуже часто нікому не потрібними. Це близько до розпачу. Часом вони почуваються в пастці. Я недавно прочитав, що зробили якесь соціологічне опитування на Донбасі, і це для мене дуже смішно. Уявіть собі опитування в сталінські часи. Хто матиме відвагу сказати правду? Не знаючи, хто перед ним, і як він використає це одкровення.

У віруючої людини в таких драматичних обставинах виникають дуже фундаментальні запитання. Перше: чому це сталося? Чому саме зі мною? Чи Бог мене забув? Чи я маю майбутнє? Ті зусилля, які я сьогодні можу зробити, чогось вартують?

Тобто це дуже і дуже глибокі питання. І на ті питання жоден з політиків, жоден з державних діячів не надасть адекватної відповіді.

Для цих людей найбільший знак уваги – це бути поруч. Це знак надії, що все ж про них хтось пам’ятає і їх життя чогось варте. Для них це просто рятівне коло.

І кожного разу, коли ми публічно говоримо про страждання цих людей – це тамує їхній біль. Я про це говорив навіть особисто Папі Римському. Сказав: кожен раз, коли Ви згадуєте про страждання українців, ми розуміємо, що не забуті.

Наша війна, на жаль, на Заході отримала назву “забута війна”. Ніхто вже не хоче говорити і писати про неї. І багато навіть християн, які завжди були з нами солідарними, ніби не усвідомлюють, що українців продовжують вбивати.

Богослужіння у Святотроїцькому храмі (УГКЦ) у м. Ялта, 8 грудня 2016 року.

О.Б.: Чому так сталося? Їм некомфортно тривалий час думати про війну?

Я не вповні маю відповідь на це питання, але постійно її шукаю. Думаю, тут є кілька елементів. Перший: про війну в Україні дуже багато спочатку писали, а якщо якась новина повторюється часто, то вона перестає бути новиною. Такі от правила, на жаль.

Другий: в мене є таке відчуття, що часом ми звикаємо до війни. Це велика небезпека. Ми не звертаємо уваги на смерть, страждання, каліцтво людини. По-третє, це є тактика нашого ворога: зробити так, щоб про нашу війну якомога менше говорили, щоб її сприймали як якийсь внутрішній конфлікт.

І найбільш небезпечно, що і ми тут в Україні починаємо жити так, ніби війни нема. Що робити, щоб не звикати до війни? Відвідувати час від часу військовий шпиталь. Очі молодих хлопців зі скаліченими кінцівками вам все скажуть. Їм потрібно відчувати, що їх страждання – це не просто так. Що вони виборюють для нас мирне життя.

Дуже небезпечно, коли в таких обставинах хтось буде говорити про необхідність за будь-яку ціну, нехтуючи правдою і справедливістю, закінчити війну. Вочевидь для тих, хто так говорить, це як комп’ютерна гра – вимкнув війну і пішов випив каву. Або зробив рестарт і почав наново. Але грати у війну не можна. Сьогодні йдеться про дуже глибокі і серйозні речі, від яких залежить наше майбутнє.

О.Б.: В контексті війни і миру є дуже важка тема – це подолання ненависті. Попри те, що ми маємо справу із зовнішнім агресором, багато наших співгромадян підтримало його і всередині України. Ці люди ненавидять Україну і пішли воювати під російськими прапорами, працювати на окупантів. Рано чи пізно настане примирення і нам доведеться шукати формулу співіснування з цими людьми, до яких ми маємо очевидні моральні та правові претензії. Чи можливо це в принципі?

Тут є дві крайнощі, дві небезпеки. Перша – це піддатися агресору, задля так званого миру, тобто, здатися, підняти руки вгору. Це мені дуже нагадує підступну логіку нацистської пропаганди у Європі в контексті гітлерівської агресії. Були ж такі миротворці, навіть в Британії, які говорили: “Ми за мир! Треба прийняти ті умови, які нам висуває німецький лідер, і не противитися йому!”. Ця крайність є неприпустимою, бо в такому випадку війна насправді не припиняється, вона проходить мутацію. Якщо ми піддамося агресору – то допустимо цю агресію на всі рівні українського суспільства, і це поставить під питання взагалі існування української держави і нашого народу. Я думаю, що за таку ціну сьогодні ніхто не хоче миру. Тим більше, такого несправедливого миру, миру без правди.

О.Б.: Ви думаєте, що ніхто?

Я сподіваюся. Очевидно, що той, хто хоче війни, є злочинцем. Жоден християнин не може бути розпалювачем війни чи вихваляти війну. Але ми як християни повинні говорити правду про мир, щоб це поняття не було знецінене.

Ми маємо на своїй землі чужинця, який нас вбиває. П’ять років ми кажемо: перестаньте нас вбивати, тоді почнемо говорити про все інше. Чи можемо ми просто перестати стріляти? Мабуть, все не так просто.

Коли я когось скривдив, я повинен цю кривду виправити. Коли я щось вкрав – я мушу віддати. Тоді тільки заіснує справедливість. І народиться наступний крок, що ми по-християнськи розуміємо як прощення, зцілення ран. І тоді справді ми зможемо сказати, що ми перемогли війну. Не просто зупинили конкретні бойові дії, а завдали удар причинам. Це дуже складний процес і тут немає простих рецептів.

Є інша крайність – коли ненависть виливається у сліпе насильство щодо того, хто має іншу думку. Якщо ми зможемо не допустити насильства як в політичній боротьбі, так і всередині суспільства, тоді ми зможемо знайти справжню дорогу, справжній вихід. І зможемо говорити про справедливий мир і як його крок за кроком досягнути.

Подолання ненависті, зокрема, до ворога, це є перемога над війною. Коли я почну ненавидіти навіть того, хто мене атакує, хто мене вбиває, тоді я буду ним поневолений. Це запускає цілу серію феноменів, наприклад, так званий стокгольмський синдром. Ненависть де-факто є кайданами на моїх руках. Я починаю імітувати поведінку ворога, починаю відповідати ненавистю на ненависть, злом на зло. Християнська відповідь – ніколи, за жодних обставин, не допустити ненависті в своє серце. Навіть тоді, коли маєш обов’язок зупинити агресора і маєш діяти адекватно до тих засобів, якими користується сам агресор.

Що робити? Зрозуміло, що це все дуже складно і не може бути простих рецептів. Потрібен діалог.

Історія показала, що для людини неприродно жити в ненависті. Людина створена для любові. Від ненависті ми змучуємось. А коли робимо добро – воно надає нам сенсу, робить нас кращими.

Я вірю, що той глибинний механізм, який заклав сам Творець, зробивши людину для добра, спрацює. І ми зможемо дійти до моменту, коли вдасться перемогти агресію, дати іншій людині відчути, що її поважають, що вона важлива, що ми разом хочемо будувати наше майбутнє. І тоді ми зможемо говорити про прощення. Це є справді дуже світлий момент для християн. Бо ми всі пам’ятаємо слова Христа: “Якщо твій брат згрішив, докори йому. Якщо він покається, тобто, визнає зло і пожалкує про нього, пробач йому. Якщо сім разів на день буде просити прощення – сім разів на день прости”.

Але для того, щоб процес прощення міг бути запущений, потрібно спочатку докорити, сказати правду. Я все ж таки вірю, що якщо ми всі будемо хотіти справжнього миру, хотіти виявити правду, то дійдемо й до наступних кроків.

Вийти з самотності

В.Г.: Ви говорили, що основна задача душпастиря – це допомогти людині вийти з самотності. Яким чином сучасну людину можна витягнути з її кокона самотності?

Це дуже непросте екзистенційне питання. Ми живемо в постіндустріальному, інформаційному світі. І нові засоби для спілкування між людьми часто дають зворотній ефект: ти ніби можеш бути в контакті з цілим світом, але натомість стосунки стають дуже бідними і неглибокими.

Також дається взнаки такий тренд сучасної глобальної культури як крайній індивідуалізм. І в українському контексті він ще більше підсилюється нашою травмою від минулого, від радянської насильної колективізації та нівелювання особистості в угоду колективу. Як з цим бути? Відповім як християнин.

Ми віримо, що один із елементів, який спричиняє ізоляцію – це людська гріховність. Вона має багато причин. І полягає, зокрема, в тому, що людина є зациклена сама на собі і не здатна побачити, відчути іншу людину. Самолюбство деколи стає вбивчим. І для того, щоб кокон самотності розкрився, людині потрібна допомога. Християни вірять, що сила, яка здатна допомогти людині жити в екстазі, тобто, вийти з себе (екстаз в перекладі з грецької дослівно означає бути поза собою, – LB.ua), це є сила Духа Святого, сила Божої Любові. Яка може так торкнути в серце, що людина просто раз – і розкриється.

Але також очевидно, що допомогти людині вийти з самотності може інша людина. Тому ми кажемо, що сім’я – це є божественний рецепт виходу з людської самотності.

Сьогодні ми бачимо велику небезпеку для церкви – часом ми перетворюємося на спільноту “анонімних християн”. Церква таким анонімним християнам уявляється як певне приміщення для задоволення приватних духовних потреб – прийшов, поставив свою свічку перед своєю іконою, прочитав свою особисту молитву і пішов геть. Це, на жаль, дуже поширений спосіб духовного життя.

Але насправді бути християнином означає бути членом спільноти. Хрестячись, ми входимо в товариство, в спільноту церкви. Тому ми маємо хресних батьків. Потім вони мають ввести нас в життя спільноти. От коли при храмі є спільнота людей, які спілкуються не тільки з Богом, а й між собою, зустрічаються не тільки для молитви, творять якісь інші формати, то можна говорити про те, що парафія відбулася.

Отже, відповідаючи на ваше питання, людські стосунки – це те, що допомагає вийти з кокону самотності.

В.Г.: Дотичне питання – як церква виживає в умовах, коли в суспільстві зростає не те що недовіра, а навіть нетолерантність до церкви? Коли показний атеїзм стає модним, а от демонструвати релігійність дуже часто означає наразитися на висміювання.

Знаєте, Nihil novi sub sole (Немає нічого нового під сонцем). Тобто, все нове – це добре забуте старе. Коли я чую дискусії про відчуття сорому чи, можливо, страху бути осміяним, згадую радянські часи. В радянській армії я молився, не публічно, але хто був поруч – той бачив. І от наш замполіт, якому було треба працювати над атеїстичним вихованням, звернувся до мене: “Славічєк, ну ти же умний чєлавєк. Как ти можеш вєріть в Бога?». Тоді я почав з ним спілкуватися, пояснювати йому, що вірити в Бога – це не означає перекреслити свій розум і поринути в світ якогось невідомого містицизму. Святий Августин каже: “Я вірю для того, щоби розуміти, і розумію для того, щоб вірити”. Тобто це речі, які доповнюють одна одну.

Але кожна людина має пройти свій шлях дозрівання у вірі. Для того, щоб віра дозріла, часто потрібно пережити кризу і знецінення, випробувати все на справжність. Для того, щоб отримати новий досвід, зрозуміти, яким чином Бог є реально присутній в моєму житті сьогодні. Тому дуже добре, що люди критикують, що сумніваються, в тому немає нічого поганого. І цього не треба боятися, страх взагалі поганий порадник.

Крім того, критикуючи віру або церкву, люди дуже часто критикують певні стереотипи або свої приватні уявлення. Тому діалог дуже важливий. Кожен з нас, і я в тому числі, потребує провідника у духовному житті.

В.Г.: Що б ви сказали людині, яка відчуває потребу у вірі, але перед нею стоять численні перепони – негативний досвід, новини про мерседеси священників, сприйняття в суспільстві і так далі?

Краще пізнати. Якщо тебе щось скандалізує – нехай це буде закликом пізнавати і цікавитися. Не все, що говориться, це правда. А навіть якщо ми чуємо правду, то часто бачимо тільки одну сторону медалі.

Я думаю, що сучасне інформаційне суспільство змусить церковні осередки пройти процес потужного очищення. Бо казав Христос: «Немає нічого тайного, яке б не стало явним». Тому кожного дня ми повинні бути готовими до абсолютної прозорості. Не просто державні інституції або чиновники, а будь-яка особа.

Також очевидно, що сьогодні роль, місце і функція церкви як інституції потребує переосмислення. Ми не можемо жити за церковними звичаями, які були сформовані в доіндустріальну аграрну епоху. Треба якось пережити процес інтеграції нашої віри, нашого християнського спадку в сучасні обставини, в сучасну культуру. Тоді ми зможемо заговорити з сучасною людиною її мовою, заговорити тими категоріями мислення, якими живе сучасна людина. Це є не просто. Але, думаю, рано чи пізно це обов’язково має статися.

О.Б.: На ваш погляд, церква зараз адекватно реагує на виклики, трансформуючи свою роль у суспільному житті?

Думаю, що вона намагається. Не знаю, наскільки це адекватно. І, думаю, інколи ми не встигаємо за певними процесами. Але ми намагаємося йти за своїми вірними, бути поруч, розуміти їх і вести діалог з тією живою людиною, яка сьогодні перебуває в досить складних суспільних обставинах.

О.Б: Власне, в світі постправди знайти правду дуже важко. Теорії постправди кажуть, що правда є множинна, правд є багато і вона у кожного своя. Як, на вашу думку, людині знаходити правду в сучасному світі?

Справді, сучасній людині важко. Саме тому, що наше покоління живе в період зміни суспільної парадигми. Міняються значення слів, відбувається мутація понять. Маленький приклад: слово «традиційний». Коли ми говоримо про традиційні цінності або традиційну сім’ю, відбувається така легенька зміна поняття, мовляв, традиційне – це щось, що мене обмежує і зв’язує стереотипами, що віджили. Тому деколи я намагаюсь слова “традиція” уникати. Я говорю про вічні цінності, це щось таке всеохоплююче.

Криза поняття “правда” почалася вже давно. Коли ми відійшли від відчуття об’єктивної дійсності, істини, і живемо так, ніби кожен має свою особисту правду. Нічого більше нема об’єктивного, все тільки суб’єктивне. Я сам собі починаю не вірити, тому що вчора думав одне, а завтра буду думати інше. Тобто, навіть моє особисте розуміння правди може мінятися. Сьогодні питання усвідомлення людиною самої себе проходить постійну мутацію.

Ми, як християни, все ж віримо в певний досвід, досвід істини. Для нас істина не є щось, але є Хтось. Це мій рецепт – у світі постправди, фейків та підробок орієнтуватися не на своє розуміння правди, а на досвід чогось справжнього, автентичного.

Коли я відчуваю, що є щось справжнє, то це для мене велика знахідка, на яку можна орієнтувати своє життя. Колись, будучи ще юнаком в Радянському союзі, я познайомився з підпільним греко-католицьким священником, який відсидів кілька термінів у тюрмі, і я відчув, що це є справжня людина і те, як він живе, є справжнім. Можливо, через той досвід автентичності я тоді пішов далі і зробив відкриття, хто він такий і що за ним стоїть.

Тому для сучасних християн, я думаю, не важливо, якими концептами вони оперують, а важливо те, як вони живуть. Бо насправді сьогодні маємо багато християн, які живуть не по-християнськи.

В.Г.: Але їх можна називати християнами?

За певними ознаками, так. Втілити свої переконання у конкретні вчинки – це проблема всіх людей. Але в українському контексті вона має свої особливі риси, оскільки подвійне життя було однією з норм радянського суспільства. І те роздвоєння особистості продовжується і підсилюється сучасними обставинами. І питання духовного зцілення чи навіть духовного дозрівання – це питання, як виховати інтегральну особистість.

Серце української громади

О.Б.: Кілька мільйонів українців виїхали на заробітки, і серед них багато греко-католиків. Чи можна сказати, що кількість вірних Греко-Католицької Церкви на території України зменшується, але збільшується в Західній Європі?

Я б не сказав, що в Україні зменшується кількість вірних. Якщо в 90-ті в Європу в основному виїжджали люди з Західної України, і серед них дійсно багато греко-католиків, то сьогодні різко зросла кількість емігрантів і з Центральної, і зі Східної України. Ми бачимо їх в наших громадах за кордоном, і, можливо, їх кількість сьогодні навіть перевищує кількість галичан. Дуже часто вони не є воцерковлені, але оскільки асоціюють себе з Україною, то стають частиною української громади, а тоді вже занурюються в релігійне життя. Також часто церква є тим єдиним місцем, де наші емігранти можуть зустріти один одного, отримати підтримку та допомогу.

О.Б.: Тобто, фактично, осередки Греко-католицької Церкви є центрами збереження української ідентичності для тих, хто виїхав?

Це є серце української громади, і так воно завжди було.

О.Б.: Люди знаходять церкву чи церква знаходить людей? Як це відбувається за кордоном?

В нас є таке гасло: «Твоя церква завжди і всюди з тобою». Нашу церкву по світу рознесли наші люди. Вони несуть її в собі, і вони є її частиною. Людина, яка переїжджає в нову країну, прагне своєї церкви. Мені надходять листи з проханнями: “Ми тут є, нам потрібен священник!”. І церква намагається допомогти.

Нещодавно відбулася історична подія – створення нового екзархату нашої церкви в Італії. Нашу церкву в Італії заснували, фактично, жінки, які приїхали туди в 90-х роках на заробітки. Вони відразу почали гуртуватися, і ми намагалися дати їм адекватну опіку. І от сьогодні вже створена ціла структура з того насіння, яке ці жінки мали в своєму серці.

О.Б.: Скільки приблизно людей, наприклад, в Італії, є вірним Греко-Католицької Церкви і воцерковленими?

На це питання важко відповісти. Бо є офіційна статистика, а є реальні цифри. Ми говоримо приблизно про півмільйона людей. Можу також сказати, що близько 20 000 український дітей сьогодні відвідують наші суботні та недільні школи по всій Італії.

Минулого року на вшанування пам’яті жертв Голодомору в Неаполі зібралося близько 6 тисяч людей. І це велике число, адже зрозуміло, що не всі змогли приїхати. Масштаби еміграції в Італії вражаючі.

О.Б.:На якому етапі починається асиміляція?

Останні хвилі еміграції асимілюються надзвичайно швидко. Люди намагаються пошвидше інтегруватися в суспільство країни, в якій вони живуть, і це означає відмежування від українського контексту та походження. Розкажу конкретний приклад. Нещодавно у черзі на реєстрацію на рейс до Риму переді мною стояла молода мама з маленькою дівчинкою, бабуся їх проводжала. Мама з дитиною говорила італійською, а для бабусі окремо перекладала українською, що каже онучка. Мені було дуже прикро бачити цю картину. Бо якщо мама не говорить до своєї дитини українською, значить, ця мова вже не є рідна.

Чому так відбувається? Ми мусимо над цим серйозно замислитися. Наступний рік в нашій церкві по цілому світі буде присвячений саме такому замисленню. У серпні відбудеться Патріарший Собор нашої церкви, і його центральною темою буде еміграція і глобальна єдність Української Греко-Католицької Церкви. Ми стоїмо на порозі зміни парадигми суспільного буття. Закінчується не просто історичний період, закінчується ціла епоха. Ми різко переходимо від статичного до дуже динамічного суспільства. Ми всі дуже швидко рухаємося – як в межах однієї єпархії чи однієї країни, так і в контексті цілого світу. І ось ми сьогодні бачимо, що дуже часто мережа церковних структур не співпадає з фактичною присутністю людей. Де ми є? Як зробити, щоб церква йшла за своїми людьми? Тому гасло нашого Собору: «Твоя церква завжди і всюди з тобою».

О.Б.: Як ви думаєте, є шанс, що ці люди, українські емігранти, повернуться?

Це складне питання. Я з 90-х років душпастирювання серед наших мігрантів у Європі і можу трохи поділитися своїми спостереженнями.

На першому етапі люди, які виїжджають, зокрема, до країн Західної Європи, не є емігрантами. Це заробітчани, які шукають роботу географічно недалеко від дому, щоб утримувати свою сім’ю. Якщо жінка або чоловік знаходяться на заробітках 2-3 роки, то починається наступний етап – родина переживає глибоку кризу. Бо 2-3 роки сепарації це насправді довго, і діти потребують тата чи маму. Далі або родина розпадається, або жінка чи чоловік повертаються додому, досягнувши безпосередньої мети – заробивши грошей. Або третій варіант – той, хто був на заробітках, перетягує всю родину до себе. І от в такому випадку ми вже маємо родину емігрантів.

Ці люди намагаються віднайти себе на новому місці, але в певний момент усвідомлюють кілька дуже гірких істин. Перша – що утримувати сім’ю в Україні значно дешевше, в країнах Західної Європи за ці гроші впоратися важко. Друга – що європейські країни все ж є національними країнами. Навіть якщо українець отримав португальське громадянство, його не будуть вважати португальцем. Навіть якщо дитина народилася в Португалії в родині емігрантів, вона не буде там настільки своєю, як португальці.

Тоді наступний етап – або людина вирішує розбудовувати свою власну країну в європейському ключі і повертається. Таких прикладів багато. Або вирішують їхати в інші країни, збудовані емігрантами, – США або Канаду. Де вже принаймні діти зможуть повністю інтегруватися в суспільство і бути його рівноправними членами.

Отже, повернення цих людей це дуже складна дорога. Ми багатьох губимо, наші люди розпорошуються по світу. Тому ще одне питання, яке ми хочемо поставити на Соборі, це як нам, розселюючись по світу, не втрачати своєї єдності.

(Олег Базар, Главный редактор LB.ua, Вікторія Герасимчук, журналістка, заступник головного редактора)

 

Хатинка на дереві й Карстовий міст: туристична Тячівщина отримала проморолик

У мережі оприлюднили промоційний ролик “Тячівщина туристична” з яскравими гірськими пейзажами й найцікавішими туристичними локаціями цього району Закарпаття.

Роботу презентувало Управління туризму та курортів ДЕРТ Закарпатської облдержадміністрації в Facebook – Укрінформ.

“Ми вважаємо, що всі райони Закарпаття туристичні та в свому роді – унікальні і особливі. Приміром, Тячівщина є одним із найбільших районів в області, а запаси солі у Солотвинському родовищі складають біля 700 мільйонів тонн. А щоб полюбуватись красою району на власні очі, пропонуємо ось це відео”, – йдеться в описі до ролика.

У 3-хвилинному відео, зокрема, зображено, хатинку на дереві в с. Чумальово, рекреаційну зону селища Солотвино, римокатолицький собор святого Іштвана (1333 рік), церкву св. Миколи Чудотворця, збудовану 1470 року, в с. Колодне, пам’ятник опришку Пинті, Карстовий міст, Вишовадські водоспади.

Промоційний ролик виготовлено в межах реалізації заходів програми розвитку туризму і курортів у Закарпатській області на 2016-2020 роки.

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 946

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua