Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 24.01.2020

Інформдень: 24.01.2020

В Україні – День пам’яті загиблих під час обстрілу терористами Маріуполя

В Україні 24 січня – День пам’яті загиблих під час обстрілу терористами мікрорайону “Східний” у Маріуполі.

Про це повідомляє Укрінформ.

Цього дня у 2015 році терористи завдали удару з реактивних систем залпового вогню БМ-21 «Град» та «Ураган» по Орджонікідзевському району м. Маріуполя (мікрорайон «Східний») та прилеглому до нього селищу Виноградне Волноваського району. Внаслідок цього злочину загинули 30 осіб, з них 2 дітей, 108 – було поранено, пошкоджено 30 житлових будинків, 7 закладів освіти, об’єкти інфраструктури та лінію електропередач. Частково зупинив роботу металургійний комбінат «Азовсталь».

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ встановила, що обстріл мікрорайону «Східний» був здійснений саме терористами так званої «ДНР». Служба безпеки України навела докази, що обстріл житлових кварталів Маріуполя здійснювався з російської артилерії та за наказом офіцерів російської армії.

Ввечері 24 січня Україна попросила терміново зібрати Радбез ООН для прийняття рішень та заяви щодо ситуації на Донбасі. Проте, російська сторона заблокувала цю заяву.

У зв’язку з трагедією у Маріуполі, Указом Президента в Україні 25 січня 2015 року було оголошено днем жалоби. У червні 2015 року в Маріуполі встановили пам’ятник жертвам обстрілу мікрорайону «Східний».

 

Окупанти 17 разів порушили “тишу” – гатили із забороненої зброї, є поранений

За останню добу окупанти 17 разів на Донбасі – 12 обстрілів пролунало 24 січня і ще 5 – з початку цієї доби.

Про це йдеться у ранковому зведенні штабу сил ООС – Укрінформ.

“24 січня збройні формування Російської Федерації 12 разів порушили режим припинення вогню. Також була присутня снайперська активність. Внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

Вісім обстрілів по наших позиціях лунали у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід”, а саме:

два рази неподалік Талаківки – зі станкового протитанкового гранатомета – 21 постріл, а також великокаліберного кулемета та іншої стрілецької зброї;

двічі поруч з Пісками – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;

поблизу Павлополя – зі станкового протитанкового гранатомета – 3 постріли, а також снайперської гвинтівки та іншої стрілецької зброї;

два рази в районі населеного пункту Опитне – зі 120-мм міномету противник випустив 14 мін, а також 1 постріл з протитанкового ракетного комплексу;

неподалік Невельського – з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Чотири ворожих обстріли було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Північ”, а саме:

поблизу Новолуганського – зі станкового протитанкового гранатомета – 4 постріли та великокаліберного кулемета;

двічі неподалік населеного пункту Луганське – з міномета калібру 82 мм противник випустив 2 міни, а також гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;

поруч з Оріховим – з артилерійських систем калібру 122 мм – 9 снарядів.

“З початку цієї доби російські окупаційні війська зі станкового протитанкового гранатомета здійснили 5 пострілів по позиціях захисників Павлополя, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід”. За поточну добу втрат немає”, – додали у штабі ООС.

Учора повідомлялося, що окупанти дев’ять разів порушили “тишу”, в результаті чого був поранений військовий.

 

Офіс генпрокурора відкрив справу через підрив окупантами Донецького аеропорту

Офіс генпрокурора відкрив кримінальне провадження через віроломний підрив російсько-терористичними військами будівлі Донецького аеропорту в січні 2015 року.

Про це 24 січня інформує пресслужба відомства – Укрінформ.

Зазначається, що прокурори додатково проаналізували дані у кримінальних провадженнях, що розслідуються слідчими СБУ, за фактами грубого порушення норм міжнародного гуманітарного права учасниками незаконних збройних формувань РФ “ДНР”.

Як повідомили в Офісі генпрокурора, мова йде про детальне вивчення обставин підриву будівлі Донецького аеропорту, загалом щодо оборони ДАП розслідується понад сотня злочинів, скоєних учасниками терористичних організацій проти українських військовослужбовців.

Було встановлено, що в діях бойовиків та їхніх ватажків наявні ознаки віроломства, що прямо заборонено статтею 37 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року.

“20 січня 2015 року бойовики запросили у військовослужбовців ЗС України, що обороняли ДАП, припинення вогню нібито з метою евакуації загиблих та поранених з поля бою. А насправді діяли з метою отримання військової переваги та прихованого ведення бойових дій. Перебуваючи в районі позицій підрозділів ЗСУ, встановили вибухівку на елементи конструкції нового терміналу аеропорту. Після закінчення перемир’я бойовики, підконтрольні ЗС РФ, підірвали конструктивні елементи терміналу, внаслідок чого бетонні перекриття і стеля у багатьох секціях будівлі обвалилася, ховаючи під собою українських захисників. Це другий зареєстрований факт щодо віроломства після Іловайської трагедії”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, за цим фактом Офіс генпрокурора порушив кримінальне провадження за вчинення злочину проти українських військовослужбовців під час оборони Донецького аеропорту за ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни, поєднані з умисним вбивством).

Як повідомляв Укрінформ, понад 5 років тому завершилися бої за Донецький аеропорт, оборона якого тривала 242 дні.

20 січня 2015 року проросійські бойовики, скориставшись перемир’ям для евакуації своїх убитих і поранених, замінували перекриття будівлі і підірвали новий термінал Донецького аеропорту. Унаслідок підриву терміналу загинули 58 захисників-“кіборгів”.

Після того військовим керівництвом було прийнято рішення відвести українських бійців, і 22 січня останні захисники залишили зруйнований термінал.

 

ЄСПЛ зареєстрував скаргу на затримання архієпископа Климента в окупованому Криму

Європейський суд з прав людини зареєстрував скаргу, у зв’язку з затриманням російськими силовиками архієпископа Кримської єпархії Православної церкви України Климента весною 2019 року на автовокзалі в Сімферополі.

Про це в Facebook повідомив юрист українського Регіонального центру з прав людини Сергій Заєць.

“Європейський суд зареєстрував скаргу на затримання Архієпископа Сімферопольського і Кримського Климента (керуючого Кримською єпархією Православної церкви України в Криму) владою РФ на початку березня 2019 року. Тоді він збирався виїхати до Ростова для участі в судовому засіданні у справі Павла Гриба”, – написав Заєць.

Як повідомлялося, російські силовики затримали архієпископа Кримської єпархії ПЦУ Климента 3 березня 2019 року на автовокзалі в Сімферополі, коли він планував виїхати до Ростова-на-Дону з метою відвідати судовий розгляд у справі заарештованого в Росії громадянина України Павла Гриба. Пізніше архієпископа Климента відпустили без складання протоколу і висунення обвинувачень.

 

Американські дипломати закликали Росію припинити приховувати інформацію про ситуацію в Криму

Представники США в ОБСЄ закликали Росію припинити придушення вільного потоку інформації про ситуацію в анексованому Криму. Про це повідомляється на офіційній сторінці представництва в Twitter, передає УНН.

“Крим є і залишається невід’ємною частиною України. США закликає російську окупаційну владу в Криму припинити зусилля з придушення вільного потоку інформації про ситуацію на півострові”, — йдеться в повідомленні.

Крім того, американські дипломати закликали дозволити громадянам України вільно пересуватися в межах своєї країни.

У міжнародній правозахисній організації Human Rights Watch звинуватила Росію в спробі заглушити потік інформації з Криму через заборону українським журналістам їздити на півострів.

У Національній спілці журналістів України назвали заборону українським журналістам на в’їзд на територію Росії та анексованого нею Криму “частиною репресивного арсеналу”.

Українські правозахисники закликали міжнародну спільноту посилити тиск на Росію для припинення тиску на журналістів, блогерів та активістів в Криму.

Нагадаємо, Human Rights Watch заявило, що в Україні найбільше порушують права пенсіонерів, журналістів та кримських татар.

 

Зеленський закликав спікера Кнесету Ізраїлю ратифікувати угоду про ЗВТ

Президент Володимир Зеленський наголосив на важливості ратифікації ізраїльською стороною Угоди про вільну торгівлю між державами, яку Україна ратифікувала минулого року в серпні.

Про це він заявив під час зустрічі зі Спікером Кнесету Держави Ізраїль Юлієм Едельштейном, повідомляє пресслужба глави Української держави – Укрінформ.

“Запровадження зони вільної торгівлі може допомогти вдвічі збільшити товарообіг між країнами у короткостроковій перспективі”, – зазначив Зеленський.

Крім того, як зауважили в офісі Президента, учасники зустрічі позитивно оцінили традиційно активний двосторонній політичний діалог та висловили сподівання на збереження його високої динаміки після парламентських виборів в Ізраїлі.

Було відзначено також останні досягнення у розвитку двосторонніх відносин за останнє десятиліття, зокрема щорічне зростання туризму.

За даними ОП, сторони відзначили, що з 2010 року, коли був впроваджений безвізовий режим між Україною та Ізраїлем, туристичні потоки збільшилися в понад десять разів.

Як повідомлялося, 23-24 січня Президент України Володимир Зеленський перебуває з робочим візитом в Ізраїлі.

Відомо, що переговори про зону вільної торгівлі між Україною та Ізраїлем почалися у 2015 році. 21 січня 2019 країни підписали Угоду про ЗВТ. Верховна Рада України ратифікувала угоду 11 липня 2019 року, Президент Володимир Зеленський підписав закон про ратифікацію угоди 6 серпня 2019 року.

Наразі угода залишається нератифікованою з боку Ізраїлю.

 

Зеленський обговорив інвестиції з ізраїльськими бізнесменами

Президент Володимир Зеленський в Єрусалимі зустрівся з представниками ділових кіл Ізраїлю та наголосив на важливості залучення в Україну великих інвестицій.

Про це повідомляє пресслужба глави держави – Укрінформ.

«Сьогодні перед вами Україна – молода, дуже енергійна, яка хоче змінюватися, вивчає технології, хоче бути економічно ліберальною. Україна хоче бачити великі інвестиції», – сказав Президент, звертаючись до представників ізраїльського бізнесу.

Він також запевнив, що в Україні ухвалюють закони, які допомагають бізнесу, зокрема, закони про деофшоризацію, дерегуляцію та про концесію.

«Щойно ми ухвалюємо закони, одразу бачимо результат. Наприклад, ми розпочали концесію портів. У нас відбулися конкурси, і вже заводять гроші в один з портів. Туди заходять інвестиції у розмірі понад мільярд доларів», – зазначив Зеленський.

Також він представив програми, які Україна пропонує інвесторам, і розповів про сучасні проєкти, що полегшать життя бізнесу та людям у країні.

«Ми хочемо бути серед перших у розвитку технологій у світі. Ми розробляємо великий проєкт «Держава у смартфоні». Всі можливі державні послуги будуть у смартфоні», – розповів Президент. Також він продемонстрував у своєму телефоні, як працюватиме ця система. Наприклад, за допомогою смартфона можна буде отримати водійські права та оформити різні документи.

Офісі Президента зауважили, що учасники зустрічі погодилися, що Україна має поліпшувати податкову систему, зменшувати вплив державної бюрократії на бізнес і захищати інвестиції від корупції.

За даними ОП, у зустрічі взяли участь представники цифрового бізнесу, ІТ, власники будівельних, інфраструктурних компаній, фірм, що виготовляють обладнання, керівники венчурних фондів тощо із сукупним бюджетом у мільярди доларів.

Як повідомлялося, 23-24 січня Президент України Володимир Зеленський перебуває з робочим візитом в Ізраїлі.

 

В Ізраїлі задоволені тим, як Зеленський вшанував жертв Голокосту – посол

Ізраїльське суспільство та політикум позитивно сприйняли те, як Президент України Володимир Зеленський вшанував пам’ять жертв Голокосту в Єрусалимі.

Про це в коментарі Укрінформу повідомив посол України в Ізраїлі Геннадій Надоленко.

«Президент Зеленський сьогодні був у «Яд Вашемі» і сам поклав вінок і квіти до меморіалу. Тут (в Ізраїлі. – Ред.) це було сприйнято дуже позитивно», – сказав дипломат.

Він також запевнив, що ізраїльські політики з повним розумінням поставилися до рішення української делегації поступитися своїми місцями на Всесвітньому форумі пам’яті Голокосту людям, які пережили цю трагедію.

За словами Надоленка, місцеві політики вважають, що цей вчинок «був геніальним рішенням Президента», а з приводу негативних коментарів щодо цього порадив  «не читати ворожі ЗМІ».

Дипломат також нагадав, що Володимир Зеленський сьогодні зустрівся з вищим керівництвом Ізраїлю – президентом Реувеном Рівліном, прем’єр-міністром Біньяміном Нетаньягу і спікером Кнесету Держави Ізраїль Юлієм Едельштейном та ізраїльським бізнесменами.

На переконання посла України, це доводить «повний позитив у відносинах між нашими країнами».

Як повідомлялося, Президент України Володимир Зеленський разом з дружиною Оленою Зеленською відвідав сьогодні Меморіальний комплекс «Яд Вашем» у Єрусалимі.

Посол Ізраїлю в Україні Джоель Ліон показав Зеленському та його дружині місце пам’яті знищеної єврейської громади Кривого Рога у Меморіальному комплексі «Яд Вашем»

Президент і перша леді поклали квіти до ділянок монумента «Долина знищених громад», присвячених пам’яті єврейських громад України та Польщі, частково або повністю знищених під час Голокосту.

Як відомо, 23-24 січня Президент України Володимир Зеленський перебуває з робочим візитом в Ізраїлі, де проходять заходи у межах Всесвітнього форуму пам’яті Голокосту, присвяченого 75-й річниці звільнення концтабору Аушвіц.

У четвер зранку Президент заявив, що українська делегація поступилася своїми місцями на Всесвітньому форумі пам’яті Голокосту людям, які пережили цю трагедію.

 

Зеленський пояснив, навіщо потрібен прямий діалог з Путіним

Тільки прямий діалог з президентом Росії Володимиром Путіним дозволяє повернути на батьківщину утримуваних на окупованому Донбасі та на території РФ українців.

Про це заявив Президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю ізраїльському “9-му каналу” – Укрінформ.

“Повернення моряків та кораблів – питання, пов’язані з Мінськом і нормандським форматом. Це прямий діалог між мною і президентом РФ”, – зазначив президент України.

За його словами, немає іншого способу закінчити війну та повернути в Україну полонених.

“Є люди, які на тій стороні перебувають у тюрмах, українці, активісти, кримчани, яких перевезли на територію Росії”, – додав Зеленський.

Він наголосив, що про такі питання слід говорити з тим, хто “вирішує все в Росії”.

“По-іншому нічого ми не закінчимо, нікого не повернемо. Є люди, які на тій стороні знаходяться в тюрмах там. Різні, наші люди, українці, активісти, кримчани, яких перевезли на територію Росії. Значить з ким мені їх вирішувати? Мені треба їх вирішувати з тим, хто все вирішує там. Це президент Російської Федерації. Я по-іншому людей не заберу”, – переконаний Глава держави.

Президент також зазначив, що повернення людей для нього є важливішим, ніж питання етикету: “дипломатично чи ні”.

Як повідомлялося, 7 вересня 2019 року між РФ і Україною відбувся обмін утримуваними особами у форматі “35 на 35”. В Україну повернулися 35 осіб, зокрема 11 незаконно засуджених і 24 моряки, захоплені у районі Керченської протоки у листопаді 2018 року.

 

Президент: Бойовики, які стріляли в українців, мають бути покарані

Президент України Володимир Зеленський вважає, що бойовики, які стріляли в українців на Донбасі, мають бути покарані.

Про це Зеленський заявив в інтерв’ю ізраїльському “9 каналу” – Укрінформ.

“Дивіться, найстрашніше — загинули люди, це вже покарання нам усім. І всі, хто в цьому брав участь, вони не будуть прощені. Ну, звичайно, люди, які стріляли в українців, бойовики, вони, звичайно, повинні бути покарані”, – наголосив він.

Глава держави також додав, що питання покарання винних у вбивстві українських громадян на Донбасі має вирішуватися за процедурою, прийнятою у цивілізованому світі – через суд.

 

Конфлікт із Росією не вирішити без повернення Криму та Донбасу — Президент

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна має намір повернути всі тимчасово окуповані території – на Донбасі та в Криму.

Про це заявив Президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю ізраїльському “9-му каналу – Укрінфрм”.

“Ми не бачимо взагалі вирішення конфлікту без повернення нашої територіальної цілісності. У нас дуже велика країна. Там кілька мільйонів українців. Ми, звичайно, маємо повернути всі наші території… Я зараз навіть не про міжнародні інституції, суди. Це серйозний прецедент для всього світу, що так можна… Якщо це так закінчиться в Україні, що ми не повернемо наші території, я впевнений, що це не остання історія”, – наголосив Глава держави.

За його словами, тільки Росія може вивести війська з окупованого Донбасу.

“У плані виведення військ з тимчасово окупованої території, тут, звичайно, тільки Росія це може зробити, тільки вони. Ці війська повинні бути виведені з нашої території. Тут я поки що не бачу рішення”, – заявив Зеленський.

Президент також переконаний, Мінські угоди на сьогоднішні — єдиний документ, на підставі якого можна вести діалог за припинення війни та врегулювання ситуації на Донбасі. При цьому, за його словами, наразі розробляються інші майданчики для врегулювання ситуації на Донбасі.

 

Зеленський: Нас чекає велика подорож у кадрові зміни

Президент України Володимир Зеленський заявив, що нинішню українську владу очікує ще багато кадрових змін до тих пір, поки не буде сформована ідеальна команда.

Про це він сказав у інтерв’ю ізраїльському “9-му каналу” – Укрінформ.

“Ми зміною людей, зміною еліт, зміною уряду показуємо це, що ми інша країна. І не тільки зараз кадровими змінами, які будуть багато разів змінюватися. І я впевнений, що нас чекає велика подорож в кадрові зміни, і це нормально. Треба міняти, міняти, міняти. Підбирати ідеальну команду”, – сказав Президент.

Він також прокоментував своє рішення залишити Прем’єр-міністра Олексія Гончарука на посаді.

“Він, як хороша машина, не наїздив ще ту кількість кілометрів, після якої ви змінюєте автомобіль. Я не порівнюю його з річчю, це просто алегорія. Молодий, як мені здається, дуже потрібний цій країні, цього часу зараз людина”, – сказав Зеленський.

Як повідомляв Укрінформ, Прем’єр-міністр Олексій Гончарук написав заяву про відставку і передав її Президенту з правом внесення на розгляд Верховної Ради.

Президент Володимир Зеленський розглянув звернення Олексія Гончарука про відставку з посади Прем’єр-міністра і вирішив дати шанс уряду за умови виконання ряду умов.

15 січня на YouTube-каналі “Як обдурити президента” був опублікований аудіозапис нібито розмови Гончарука із заступником голови Національного банку України Катериною Рожковою та міністром фінансів Оксаною Маркаровою. На аудіозаписі людина з голосом, схожим на голос Гончарука, говорить про те, що у Президента дуже примітивне розуміння економічних процесів.

Пізніше Гончарук y Facebook заявив, що злиті у мережу файли змонтовані з фрагментів записів нарад в уряді: “Їх зміст штучно створює уявлення, ніби я і моя команда не поважаємо Президента, який є нашим політичним лідером. Багатьом групам впливу, які прагнуть отримати доступ до фінансових потоків, вигідно, щоб так виглядало. Але це неправда”.

 

Зеленський підтвердив, що не має наміру балотуватися на другий термін

Президент України Володимир Зеленський заявив, що не має наміру балотуватися на другий термін після завершення своєї каденції на посту Глави держави.

Про це він розповів в інтерв’ю ізраїльському “9-му каналу” – Укрінформ.

Президент зазначив, що після завершення першого терміну, він хоче “передати країну іншій людині”.

Таку відповідь Зеленський дав на запитання, чи вдасться йому зробити те, що зміг Василь Голобородько – головний герой серіалу “Слуга народу”.

“Ви мені про це скажете через чотири роки. І ось ці ключики від ось цієї нової України – це ось останній пункт. І ось ці ключики від нової України передати іншій людині, якій буде вже легше. Це амбіція”, – заявив Президент.

 

У Болгарії затримали підозрюваного в нападі на Гандзюк

На території Болгарії затримали Олексія Москаленка (Левіна), який розшукувався за підозрою у причетності до нападу на активістку Катерину Гандзюк.

Про це повідомили в Офісі генерального прокурора – Укрінформ.

“Щойно працівниками правоохоронних органів Болгарії разом із представниками Офісу Генерального прокурора та Служби безпеки України на території Болгарії затримано Олексія Москаленка (Левіна), який розшукується за підозрою у причетності до нападу на К. Гандзюк”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, Катерину Гандзюк 31 липня 2018 року облили сірчаною кислотою біля під’їзду її будинку в Херсоні. Опіками було уражено 40% тіла. Гандзюк перенесла кілька операцій, але 4 листопада померла.

За підозрою у причетності до її вбивства були затримані п’ятеро людей, а 12 листопада 2018 року стало відомо про арешт Ігоря Павловського – колишнього помічника народного депутата Миколи Паламарчука.

Також 11 лютого 2019 року Генпрокуратура оголосила голові Херсонської обласної ради Владиславу Мангеру підозру в організації вбивства Гандзюк. Суд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, але той вийшов під заставу у 2 млн 497 тис. 300 гривень. 25 квітня стало відомо, що Мангеру змінили підозру – на “замовлення завдання тілесних ушкоджень”.

6 червня 2019 року п’ятеро безпосередніх виконавців нападу були засуджені на строки від 3 до 6,5 років позбавлення волі. Але ні замовники вбивства, ні посередники досі не засуджені і не покарані.

20 січня 2020 року під час спецоперації у Херсоні проведено понад 30 обшуків та оголошено підозру 9 особам. Правоохоронці під час спецоперації у Херсоні затримали Ігоря Павловського.

Офіс генпрокурора заявив, що правоохоронці проводили спецоперацію з метою припинення діяльності злочинної організації, яка вчиняла у Херсонській області насильницькі дії щодо громадян та підпали їхнього майна, та з метою відшукати додаткові докази у кримінальному провадженні за фактом нападу на активістку Катерину Гандзюк.

21 січня Печерський суд міста Києва обрав запобіжний захід для Павловського у вигляді взяття під варту до 4 березня 2020 року.

Адвокати голови Херсонської обласної ради Владислава Мангера заявили, що звернулися до Європейського суду з прав людини щодо грубого порушення його прав.

 

Шпигунський скандал у Болгарії: двох дипломатів РФ оголосять персонами нон грата

Двоє російських дипломатів, яких у Болгарії запідозрили у шпигунській діяльності, будуть оголошені персонами нон грата.

Про це повідомляє The Sofia Globe з посиланням на міністра закордонних справ Болгарії Екатерину Захарьєву – Укрінформ.

“Захарьєва заявила, що у п’ятницю до міністерства буде викликаний “на килим” російський посол, а двоє дипломатів будуть оголошені персонами нон грата”, – йдеться у повідомленні.

Раніше генпрокуратура Болгарії виявила двох росіян із дипломатичним імунітетом, які займалися шпигунством в країні на користь Москви.

Як повідомлялося, вчора Генеральна прокуратура Болгарії оголосила підозру трьом росіянам за спробу вбивства власника заводу з виготовлення зброї Еміліана Гебрева та ще двох людей.

 

У Болгарії викрили ще двох російських шпигунів-дипломатів

Генпрокуратура Болгарія виявила двох росіян із дипломатичним імунітетом, які займалися шпигунством в країні на користь Москви.

Про це повідомляє The Sofia Globe з посиланням на заяву відомства – Укрінформ.

“Генпрокурор Болгарії Іван Гешев повідомив МЗС країни, що двоє росіян з дипломатичним імунітетом здійснювали шпигунську діяльність”, – йдеться у повідомленні.

За даними прокуратури, один росіянин, який обіймав посаду першого секретаря в консульському відділі посольства РФ у Софії, з 2017 року збирав інформацію, пов’язану з механізмами щодо виборчих процесів Болгарії.

Інший росіянин працював в торговельному відділі в російському представництві. З жовтня 2018 року він збирав інформацію, контактуючи з громадянами Болгарії, які мали доступ до сфери енергетики й енергетичної безпеки країни. Потім він відправляв всю зібрану інформацію до штаб-квартири ГРУ у Москві.

Як зауважили в Генпрокуратурі, через дипломатичну недоторканність вказаних росіян подальше розслідування було призупинено.

Зазначається, що у жовтні минулого року один із перших секретарів в посольстві РФ був змушений залишити країну після того, як його ідентифікували як людину, яка причетна до шпигунської діяльності в Болгарії.

Як повідомлялося, вчора Генеральна прокуратура Болгарії оголосила підозру трьом росіянам за спробу вбивства власника заводу з виготовлення зброї Еміліана Гебрева та ще двох людей.

 

Неонацистську бойову групу, виявлену у США, курували з Росії

Американець Рінальдо Наззаро керував створеною в США неонацистською групою з Росії.

Група мала на меті повалення уряду та розпалення міжрасової ворожнечі, інформує BBC. – Укрінформ

“Американську бойову неонацистську групу “База” курували з Росії”, – виявило розслідування BBC.

Документи судової справи описують організацію “База” як расово ненавистницьку насильницьку екстремістську групу, що прагнула повалити уряд США, розпалити расову війну та створити “білу” етнодержаву.

Організація, заснована у липні 2018 року, шукала прихильників в Інтернеті, спілкуючись за допомогою зашифрованих програм для обміну повідомленнями та заохочуючи до участі у воєнізованій підготовці.

 

РНБО просять забезпечити Луганщину “заглушками” для сепаратистського радіо та росТБ

Очільник Луганщини Сергій Гайдай звернувся до РНБО щодо забезпечення області комплексами придушення ворожого сигналу.

Про це він заявив під час робочої наради з проблемних питань захисту інформаційного простору області, повідомляє офіційний сайт Луганської обласної військово-цивільної адміністрації – Укрінформ.

«Інформаційну війну ми сьогодні програємо. Вздовж лінії розмежування чутний сигнал усіх сепаратистських FM-радіо. Аналогічна ситуація з російським телебаченням. Тому я звернувся до секретаря РНБО України Олексія Данілова з проханням про виділення мобільних комплексів, здатних ефективно протидіяти ворожому сигналу», – заявив Гайдай.

Представник Національної ради з питань телебачення і радіомовлення України у Луганській області Володимир Горобець поінформував, що днями має відбутись кодування сигналу 20 найбільш рейтингових українських телеканалів. Проте на території області приймаються 117 супутникових каналів. Крім того, більшість населення є користувачами кабельних мереж, власники яких переважно вже уклали відповідні угоди з медіа-групами, що «закривають» свої програми, тож для них ситуація взагалі не зміниться.

Разом з тим, були обговорені проблемні питання залучення національних мовників для збільшення обсягів україномовного контенту та розвитку мережі малопотужного FM-мовлення вздовж українсько-російського кордону та поблизу лінії розмежування. Було також відзначено, що найближчим часом в рамках міжнародної технічної допомоги Луганщина отримає три потужних цифрових передавача (1 кВт).

Водночас, на РТС у Бахмутівці планується встановити ретранслятор, який буде працювати в режимі модуляції, найкращому для розповсюдження сигналу на тимчасово окуповану частину області. Це дозволить луганчанам по той бік лінії розмежування дивитись проукраїнські російськомовні телеканали: інформаційний UA:TV1 та розважальний UA:TV2.

 

СБУ блокувала діяльність адміністратора сепаратистських груп у соцмережах

Служба безпеки України викрила та припинила у Чернігові діяльність проросійського агітатора, який поширював через соцмережі сепаратистські матеріали.

Про це повідомляє пресцентр СБУ – Укрінформ.

“Оперативники та слідчі спецслужби встановили, що мешканець обласного центру створював та адміністрував у соцмережах, у тому числі заборонених у нашій країні, сепаратистські групи та сторінки. Агітатор, зокрема, закликав до повалення конституційного ладу, зміни меж території та державного кордону України”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що для наповнення інтернет-ресурсів зловмисник використовував матеріали з пропагандистських сайтів країни-агресора та незаконних збройних формувань.

Під час обшуку за місцем проживання фігуранта справи співробітники СБУ вилучили комп’ютери та мобільні пристрої із доказами здійснення сепаратистської діяльності.

Як додають у Службі, агітатор уже має непогашену судимість за скоєння аналогічного злочину.

Слідчими СБУ розпочато кримінальне провадження за ч. 1 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років. Вирішується питання щодо оголошення зловмиснику про підозру та обрання міри запобіжного заходу.

 

Кібернапад на МЗС Австрії здійснили підконтрольні ФСБ хакери – ЗМІ

Безпрецедентний кібернапад на МЗС Австрії, який досі триває з 3 січня, скоріш за все, здійснило підконтрольне російському ФСБ хакерське угрупування Turla, також відоме як Venomous Bear (“Отруйний ведмідь”) з використанням свого нового шпигунського інструменту Topinambour.

Про це йдеться у статті австрійського суспільного телерадіомовника ORF – Укрінфрм.

“Загальний хід кібернападу, як і обрана для атаки ціль високого рівня, є характерним для групи Turla, яка відома своєю агресивною “зовнішньою розвідкою”. Після виявлення Turla завжди вступає в жорсткі кібербої з технарями атакованих мереж. Зараз це якраз все ще відбувається у міністерстві закордонних справ республіки”, – йдеться у матеріалі ексредактора спеціалізованого австрійського сайту “Futurezone”, ІТ-експерта Еріха Мохеля.

За словами експерта, велика ймовірність того, що Turla використала у ході атаки на комп’ютерну мережу МЗС Австрії свій новий “суто шпигунський інструмент”, розроблений торік – Topinambour. Використання цього “Топінамбура” та пов’язаних із ним нових модулів ускладнило як саме виявлення атаки, так і протистояння їй.

У своєму матеріалі автор нагадав, що влітку 2019 року “Лабораторія Касперського” опублікувала аналіз, присвячений появі “Топінамбура” в арсеналі Turla, також відомої як Venomous Bear (“Отруйний ведмідь”), Waterbug та Uroboros. Сам по собі “Топінамбур” є NET-модулем, що використовується на початкових стадіях атаки та призначений для завантаження вже відомого “троянця” цього угрупування KopiLuwak, написаного на JavaScript, та його нових аналогів, розроблених на базі PowerShell та .NET.

Створення “Турлою” цього шкідливого ПЗ із практично однаковими функціями, але різними мовами програмування дуже сильно ускладнило виявлення хакерського проникнення: після того, як на комп’ютері жертви було помічену одну з версій KopiLuwak, запускається аналог “троянця” іншою мовою. Крім того, ризики виявлення зводяться до мінімуму завдяки використанню системного реєстру Windows для зберігання зашифрованих даних, які потім експлуатуються шкідливим ПЗ. І на додачу: вся ця шпигунська ІТ-інфраструктура практично не залишає слідів – єдиним файловим доказом на комп’ютері жертви залишається крихітний стартовий додаток.

Як зазначає Еріх Мохель, відразу після виявлення хакерського втручання два тижні тому ІТ-спеціалісти австрійського МЗС намагалися встановити файєрволи між різним підрозділами для фільтрації внутрішнього трафіку та ідентифікації інфікованих файлів. Однак, зробити це надзвичайно складно. Ця “безфайлова” атака, як її називають технарі, дає змогу “Отруйному ведмедю” реагувати на контрзаходи, які вживають захисники: щойно ІТ-спеціалісти очистили мережевий сегмент, “як прилітають нові рядки Windows з оновленнями Turla, які знову все руйнують”. При цьому, просто “відімкнути” величезну ІТ-мережу МЗС неможливо, оскільки вона забезпечує безперебійне функціонування понад 100 посольств та представництв по всьому світу.

Згідно з експертом, незалежно від того, як довго Turla знаходиться в сплячому режимі в цільовій мережі, вона атакує через якийсь привід: “Ці ведмеді стають активними, як тільки Москві треба щось дізнатися про зовнішню політику”. Для прикладу, він вказує на те, що у випадках з атаками на урядові цілі в Німеччині вони відбувалися тоді, коли “політичне протистояння між кранами НАТО та Росією через конфлікт в Україні сягали апогею і йшла мова про нові санкції”.

Припускається, що кібератака на австрійське МЗС пов’язана зі зміною уряду в країні та можливим поворотом в австрійській зовнішній політиці: проросійського курсу – як було при колишній главі МЗС Карін Кнайссль – уже не буде точно, але й самі австрійські політичні оглядачі гадають, як поводитиме себе Австрія: суворий нейтралітет чи все ж – дрейф у бік НАТО.

Водночас, кібератаки Turla завжди “пов’язані з політичними процесами” і несуть певний меседж – адже нападники точно знали, що рано чи пізно втручання буде виявлено і нахабна атака на добре захищену мережу не може довго залишатися непоміченою. З огляду на це, експерт висловлює припущення: “Австрія, напевно, зробила протягом останніх місяців певний крок на дипломатичному та глобальному політичному рівні, який Росії дуже не сподобався”.

Детальніше про найбільшу в історії Австрії кібератаку читайте в матеріалі на сайті Укрінформу.

 

Міноборони призупинило постачання армії БТР-4Е

Міністерство оборони тимчасово призупинило приймання бронетранспортерів БТР-4Е.

Про це повідомляє пресслужба Міноборони – Укрінформ.

“24 січня робоча група перевірила наявність пошкоджень зміцнюючої наплавки на зварних з’єднаннях бортів бронетранспортерів БТР-4Е в місцях постійної дислокації. За попередніми даними пошкодження наплавки підтверджені на кількох бронетранспортерах”, – йдеться в повідомленні.

На початку січня 2020 року під час виконання заходів вхідного контролю фахівцями 85 військового представництва Міністерства оборони України на корпусах бронетранспортерів БТР-4Е виробництва товариства з обмеженою відповідальністю “Лозівський ковальсько-механічний завод” були виявлені пошкодження “зміцнюючої наплавки” на зварних з’єднаннях бортів. З метою з’ясування усіх причин та обставин, що призвели до цієї ситуації, фахівцями Міноборони спільно з Держконцерном “Укроборонпром” було створено спільну робочу групу.

Як зазначається, наразі члени робочої групи спільно з представниками підприємств визначаються обставини і причини виникнення дефектів. Одночасно проводиться розробка організаційно-технічних заходів стосовно недопущення виникнення дефектів у подальшому виробництві.

“З метою недопущення постачання до ЗСУ неякісної продукції та до часу з’ясування всіх обставин, Міноборони тимчасово призупинило приймання бронетранспортерів БТР-4Е”, – повідомляють в оборонному відомстві.

Окрім того, міністерство з’ясовує можливі факти неналежного виконання посадових обов’язків службовими особами, які відповідають за цей процес. У разі встановлення винних у цій ситуації, керівництвом Міноборони буде вжито заходів щодо притягнення їх до відповідальності згідно чинного законодавства України.

 

В Укроборонпромі не виявили пошкоджених корпусів бронетранспортерів БТР-4Е

Робоча група, до якої ввійшли фахівці Міністерства оборони й держконцерну Укроборонпром, не знайшла пошкоджень на бронетранспортерах БТР-4Е, які передали концерну у кінці 2019 року.

Про це у Facebook повідомив заступник генерального директора концерну Мустафа Найєм – Укрінформ.

“За результатами перевірки жодних дефектів, у тому числі непроварів, тріщин та несплавлень не було знайдено. Уся поставлена техніка повністю відповідає технічній документації.”, — написав він.

Найєм уточнив, що акти перевірок та детальну інформацію офіційно оприлюднять 25 січня.

“Перевірка комплектуючих інших (не поставлених) машин буде продовжена. Завтра до Харкова виїде додаткова група Концерну з Києва”, — додав він.

Нагадаємо: Міністерство оборони тимчасово призупинило приймання бронетранспортерів серії БТР-4Е через те, що нібито робоча група, про яку повідомив Найєм, знайшла пошкодження зміцнюючої наплавки на зварних з’єднаннях бортів бронетранспортерів БТР-4Е у місцях постійної дислокації.

В оборонному відомстві заявили, що з’ясовують можливі факти неналежного виконання посадових обов’язків службовими особами, відповідальних за цей процес. У разі встановлення винних у цій ситуації керівництво Міноборони буде “вживати заходів щодо притягнення їх до відповідальності”.

 

В Україні презентували перший підручник з НАТОзнавства

В Україні анонсували вихід посібника, який висвітлює діяльність Північно-Атлантичного альянсу не лише як безпекового блоку, а й організації, яка взяла за основу своєї діяльності міжнародне право, демократичні цінності та права людини.

Про це йшлося під час круглого столу в Укрінформі на тему: “Нове сприйняття НАТО в Україні. Навчальний спецкурс “НАТО – сила, що захищає мирних громадян”.

Вперше в Україні такий посібник був розроблений як для викладачів, так і для студентів і школярів, зазначили учасники презентації. Спецкурс «НАТО — сила, що захищає мирних громадян» був розроблений Всеукраїнською спілкою викладачів суспільних дисциплін і громадянської освіти за підтримки уряду Великої Британії.

“Україна задекларувала свій шлях Євроатлантичної інтеграції, зараз це положення зафіксовано в Конституції України. І ніколи ще підтримка вступу України до НАТО не була такою високою. Минулого тижня я бачив результати опитувань, які зафіксували ці цифри – вище 50%. Але залишається ще багато роботи, аби всі в Україні знали що таке НАТО і що за ним стоїть. Ось чому ця робота є такою цінною в Україні. Я думаю, що освіта та навчання є ключовими речами”, – наголосив під час виступу перший секретар Посольства Великої Британії в Києві Олівер Фаірламб.

Він також поінформував, що Посольство Великої Британії профінансувало ще декілька проєктів в цій сфері в Україні.

Своєю чергою д.ю.н., викладач Військового інституту КНУ ім. Тараса Шевченка Ірина Шопіна наголосила, що Україна вже багато десятиліть намагається подолати наслідки перебування у складі Радянського Союзу і викорінити із суспільної свідомості радянський спадок, в якому досить переконливо більшу частину населення виховували в тому, що “НАТО це та сила, яка прагне втягнути нашу державу в Тертю світову війну”. “На жаль, є люди, які поділяють такі погляди… Іноді вони знаходься в системі освіти і виховують нове покоління. Тому проблема є надзвичайно загрозливою… Цей підручник необхідно однозначно вітати і вважати дуже актуальним, оскільки він формує нову картину світу у молоді та юнацтва”, – зазначила Шопіна. Вона також наголосила, що новий підручник — це не 30 сторінок занудного тексту, який ніхто не буде читати, а “це яскраві приклади, це цитати з законодавства, це тести, малюнки, цікавий матеріал, який буде легко засвоюватись”.

Крім того, за словами авторів роботи, підручник дуже наочний та живий, він повністю заснований на достовірному об’єктивному нормативному матеріалі, а ті правові акти, які процитовані, дійсно чинні.

Як зазначали учасники презентації, посібник всебічно охоплює ключові функції НАТО в контексті захисту цивільних осіб у миротворчих операціях. Висвітлює зусилля НАТО з метою зменшення шкоди для цивільних у ситуаціях конфлікту, сприяння Альянсом створенню безпечного середовища, полегшення доступу цивільних до основних потреб. Курс в підручнику також включає аналіз гібридної інформаційної війни РФ, спрямованої на створення іміджу НАТО, як агресора.

Одна з авторок посібника Тамара Бакка нагадала, що в Україні вже проводилися освітні пілотні проєкти з інформування учнів про НАТО, в яких були задіяні школи різних областей. В стислій довідці про НАТО тоді повідомлялось, що 7 травня 1997 року в Україні був створений центр “Україна-НАТО”, який вперше відкритий в країні, що не є членом Альянсу. Вона також відзначила, що лише у 2017 році у програмі “Нова українська школа” підручник і предмет “Громадянська освіта” містив інформацію по НАТО і всі учні почали її отримувати.

“І тільки сьогодні цим посібником ми зможемо розширити матеріал та дати більше знань про НАТО”, – зазначила Бакка.

За інформацією організаторів заходу, посібник буде розміщений у відкритому доступі.

 

ЄС та 16 країн погодились на тимчасовий механізм врегулювання суперечок у СОТ

Євросоюз та 16 країн-членів Світової організації торгівлі погодилися створити багатосторонній тимчасовий механізм з врегулювання суперечок, який дозволить країнам-учасницям вирішувати спірні питання на період, поки діяльність Апеляційного органу СОТ залишається заблокованою.

Про це у п’ятницю, 24 січня, під час брифінгу поінформував речник Єврокомісії з питань торгівлі і сільського господарства Даніель Розаріо, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Сьогодні зранку у Давосі ЄС і 16 членів СОТ прийняли спільну заяву, в якій погодилися працювати разом над тимчасовим апеляційним механізмом, що гарантує членам СОТ, які беруть у ньому участь, можливість доступу до зобов’язуючої, неупередженої та високоякісної системи врегулювання суперечок. Це тимчасовий захід, він буде застосовуватися лише до моменту, коли Апеляційний орган СОТ знову стане функціональним», – сказав речник Єврокомісії.

За його словами, цей тимчасовий механізм із врегулювання суперечок відкритий для інших країн СОТ, які матимуть бажання приєднатися до нього.

Розаріо також зауважив, що Євросоюз залишається занепокоєним нинішньою недієздатністю Апеляційного органу СОТ та буде прагнути вирішення цієї проблеми, зокрема, шляхом необхідних реформ у цій організації.

Як йдеться у роз’ясненні Єврокомісії, тимчасовий багатосторонній механізм базуватиметься на статті 25 Меморандуму СОТ щодо врегулювання суперечок (DSU). Такий механізм надасть країнам-учасницям, до переліку яких входять Австралія, Бразилія, Канада, Китай, Чилі, Колумбія, Коста Рика, Європейський Союз, Гватемала, Республіка Корея, Мексика, Нова Зеландія, Норвегія, Панама, Сінгапур, Швейцарія та Уругвай, можливість брати участь у ефективному та зобов’язуючому процесі врегулювання можливих суперечок в ході торговельних операцій між ними.

Як повідомлялося, у грудні минулого року Євросоюз виступив з ініціативою створити для членів СОТ тимчасовий механізм з врегулювання суперечок. Така ініціатива була пов’язана з тим, що внаслідок процедурних дій з боку окремих країн СОТ робота Апеляційного органу СОТ була практично заблокована, він втратив здатність приймати рішення. Така ситуація виникла на тлі торговельної суперечки між ЄС і США, які послідовно подали до СОТ взаємні позови щодо порушень правил конкуренції та державних субсидій з підтримки національних авіаційних виробників, відповідно – Airbus та Boeing.

 

Deutsche Bahn офіційно повідомив про домовленість з Укрзалізницею

Deutsche Bahn, домовився з українською стороною про співпрацю щодо надання підтримки Укрзалізниці.

Про це німецький концерн повідомляє на своєму сайті – Укрінформ

“Україна домовилась про співробітництво з Deutsche Bahn”, – йдеться у повідомленні.

У ньому конкретизується, що інженерно-консалтингова компанія Deutsche Bahn з питань інфраструктури, мобільності та транспорту – DB Engineering & Consulting – “консультуватиме та надаватиме підтримку Українській залізниці з питань підприємницької та технічної діяльності”.

22 січня 2020 року в Давосі було підписано відповідну угоду. Подальші деталі співпраці, включаючи участь у питаннях оперативного управління, обговорюються, додали в компанії.

Також повідомляється, що на початку лютого 2020 року член правління DB, відповідальний за питання інфраструктури, Рональд Пофалла та представники українського уряду підпишуть у Києві меморандум про стратегічне партнерство, в якому будуть визначені подальші деталі співпраці.

Як повідомляв Укрінформ, 22 січня у Давосі (Швейцарія) під час економічного форуму в присутності Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука міністр інфраструктури Владислав Криклій підписав Угоду про наміри між Міністерством інфраструктури України і компанією Deutsche Bahn AG щодо подальшої співпраці у транспортній галузі та розвитку АТ “Укрзалізниця”.

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук заявив 23 січня на Українському сніданку, що українська сторона “хоче віддати німцям на 10 років в управління залізну дорогу”. При цьому він зауважив, що хоча політичні рішення щодо цього вже ухвалено, про деталі ще треба домовлятися, що офіційні документи ще мають бути підписані.

DB E&C – одна з провідних та найбільших інженерних компаній у транспортному секторі. У компанії працюють близько 5 тис. осіб із 80 країн.

 

В Україні створили оперативний штаб із запобігання коронавірусу

Уряд затвердив чіткий план дій щодо запобігання потрапляння коронавірусу на територію України, в Міністерстві охорони здоров’я створено оперативний штаб.

Про це повідомив Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук на брифінгу після засідання уряду 24 січня повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Сьогодні ми відреагували на ту інформацію, яка поширюється в світі про епідемію коронавірусу. Ми ухвалили рішення про чіткий план дій, що має бути зроблено, вже створено оперативний штаб на рівні міністерства охорони здоров’я під керівництвом міністра” – сказав Гончарук.

Він додав, що уряд останні декілька днів активно комунікує із Всесвітньою організацією охорони здоров’я для того, щоб мати всю інформацію, розуміти і контролювати ситуацію.

“Станом на сьогодні жодних підстав для занепокоєння в Україні немає, немає жодного підтвердженого зафіксованого випадку подібного захворювання на території України”, – запевнив Гончарук.

За його словами, 24 січня також відбудеться координаційна нарада з усіма служба, які забезпечують контроль при перетині кордону для того, щоб прослідкувати, щоб вірус не потрапив на територію України.

Крім того, прем’єр зауважив, що 24 січня ввечері МОЗ “вийде з окремою комунікацією”, щоб детально розказати людям про новий вірус.

Як повідомляв Укрінформ, через новий коронавірус, який поширюється світом, у Китаї померли вже 26 осіб.

Зареєстровано понад 800 випадків захворювання, спричинених новим коронавірусом. Вірус був підтверджений у сусідніх з Китаєм країнах – Таїланді, Південній Кореї, Японії, Тайвані, РФ, В’єтнамі, а також у США та Франції.

Влада Китаю закрила вже 13 міст у провінції Хубей через поширення нового коронавірусу.

 

Гончарук: Мін’юст раніше був “лавочкою”, яка за гроші допомагала відбирати майно

Міністерство юстиції до приходу нової команди не було тим відомством, що допомагало людям, які потрапили у скрутне становище. Але тепер усе змінилося.

Про це Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук сказав у вечірньому ефірі телеканалу “Україна” 24 січня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“П’ять місяців тому ми змінили команду у Міністерстві юстиції. А до того це Міністерство було “лавочкою”, де у людей за гроші забирали майно, квартири переписували, у реєстрі записи виправляли. Ви мали квартиру, а могли прокинутися, а вона вам вже належить, і правду ви могли не знайти. Як правило, не знаходили. Зараз цього немає”, – сказав Гончарук.

За його словами, нині люди, які потрапили у біду, можуть цілодобово звертатися за допомогою до Мін’юсту, і вони знають, що їхні права відновлюють.

“Я вам скажу більше, кожен нотаріус, кожен державний реєстратор, який дозволяє ще за хабарі такі вибрики, одразу відключається від державного реєстру. І так буде тривати доти, доки останній покидьок не позбавиться повноважень”, – запевнив глава уряду.

 

Прем’єр заявляє, що Україна не зійде з курсу на євроінтеграцію

Курс України на європейську інтеграцію є незмінним, як це й закріплено в Конституції.

Про це Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук сказав у вечірньому ефірі телеканалу “Україна” 24 січня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Україна зберігає курс на євроінтеграцію, євроатлантичну інтеграцію. Це вибір, який зробив український народ і ми цим шляхом йдемо”, – сказав Гончарук.

За його словами, нині Україні для того, щоб рости та розвиватися, необхідно ознайомитися із досвідом розвинених країн світу.

“Ми маємо талановитий, крутий, класний народ, який може зробити країну сильною”, – додав глава уряду.

Раніше Голова Верховної Ради Дмитро Разумков заявляв, що позиція української влади щодо процесу євроінтеграції залишається незмінною, і Україна продовжує рухатися у векторі європейського розвитку.

“Я думаю, що позиція і української влади, і Президента, і громадян нашої країни не змінилася, і Україна рухається у векторі європейського розвитку”, – сказав Разумков.

Як повідомляв Укрінформ, напередодні, 22 січня, під час виступу в Українському домі в Давосі глава депутатської фракції “Слуга народу” Давид Арахамія висловився щодо політики гармонізації власного законодавства з ЄС і створення вигідних для України правил гри. “Ці слова можуть бути не популярними в Європарламенті або деінде, але ми повинні зайняти якесь унікальне місце, поки не станемо сильнішими, і вже тоді можемо синхронізуватися”, – зазначив депутат.

Ця заява Арахамії викликала дискусію у ЗМІ, соціальних мережах і серед опозиційних політиків з приводу нібито відмови України від євроінтеграції.

Пізніше політик у повідомленні в Facebook уточнив, що виступає за договір про Асоціацію з ЄС і максимальну інтеграцію з європейськими сусідами, але при цьому Україна повинна відстоювати свої інтереси, інтегруючись у Європейський Союз.

“Я за договір про Асоціацію з ЄС і максимальну інтеграцію з європейськими сусідами. Водночас інтереси України повинні бути пріоритетом номер один для української влади. Всі держави в ЄС відстоюють свої інтереси, так само і Україна повинна відстоювати свої, інтегруючись у Європейський Союз. Все інше – lost in translation”, – зазначив він.

Зі свого боку, віцепрем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба підкреслив, що Україна не відмовиться від євроінтеграції. “Україна буде і надалі системно адаптувати своє законодавство до європейського, тому що курс на членство в ЄС залишається незмінним і незворотним”, – запевнив віцепрем’єр.

 

Ірану варто негайно передати “чорні скриньки” з літака МАУ — глава МЗС Канади

Канада та її міжнародні партнери закликають Іран якнайшвидше делегувати повноваження із розшифровки “чорних скриньок” зі збитого літака МАУ Україні чи Франції.

Про це під час брифінгу заявив міністр закордонних справ Канади Франсуа-Філіп Шампань, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Я висловив міністру закордонних справ Ірану бажання Канади та міжнародної координаційної групи, аби чорні скриньки були швидко відправлені до України чи Франції”, – розповів Шампань про своє нещодавнє спілкування з іранським колегою.

Він додав, що цього тижня ще раз нагадав іранській владі про це бажання.

“Я написав своєму іранському колезі, аби наголосити ще раз на бажанні Канади, координаційної групи та, хотілося б вірити, міжнародної спільноти, що “чорні скриньки” мають бути відправлені куди належить”, – наголосив міністр.

Як повідомлялося, 8 січня після вильоту з тегеранського аеропорту ім. імама Хомейні зазнав аварії літак “Міжнародних авіаліній України”. На його борту перебувало 176 осіб, всі вони загинули. Серед них 11 українців — двоє пасажирів і дев’ятеро членів екіпажу. Пасажирами авіалайнера також були громадяни Ірану, Канади, Швеції, Афганістану, ФРН і Великої Британії.

 

Катастрофа літака МАУ: Зеленський продовжить тиск на Іран щодо покарання винних

Президент України Володимир Зеленський обіцяє продовжувати тиснути на Іран в питанні покарання винних в ураженні українського Boeing 737.

Про це стало відомо із його заяви в інтерв’ю ізраїльському “9-му каналу” – Укрінформ.

“Ми обов’язково доб’ємося, що всі винні будуть покарані. Я вважаю, що ми зробили кілька важливих кроків, які дали нам можливість натиснути на іранську сторону, і вони визнали, що це була не технічна поломка або помилка нашого екіпажу літака МАУ, який, ви знаєте, що він 2016 року, досить новий літак”, – заявив Зеленський.

За його словами, версія, що виключає теракт, була запропонована посольством України. Але українська сторона була впевнена, що причиною аварії лайнера МАУ в Тегерані не могли бути технічні помилки екіпажу, проблеми, неправильний курс або непрофесійне керування літаком. Зеленський також розумів, що катастрофа вдарить по іміджу України.

Президент зазначив, що саме під тиском України Іран надав докази, на підставі яких потім були зроблені висновки, що літак збитий ракетою.

Як повідомлялося, літак Міжнародних авіаліній України зазнав катастрофи 8 січня після вильоту з тегеранського аеропорту ім. Імама Хомейні. На його борту перебувало 176 чоловік, усі вони загинули. Серед них 11 українців – двоє пасажирів і дев’ять членів екіпажу. Пасажирами авіалайнера також були громадяни Ірану, Канади, Швеції, Афганістану, ФРН і Великої Британії.

Спочатку іранська сторона стверджувала, що аварія сталася через технічну проблему літака. Але 11 січня Іран заявив, що український авіалайнер був випадково збитий військовими.

17 січня глава МЗС України Вадим Пристайко заявив, що Іран готовий надати доступ до “чорних скриньок” збитого літака МАУ спільній групі експертів на місці авіакатастрофи, а потім передати їх українській стороні.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов пізніше зазначив, що перемовини щодо повернення в Україну бортових самописців збитого в Ірані пасажирського літака складні і напружені.

 

Іран прислухається до родичів жертв авіакатастрофи МАУ — глава МЗС Канади

Іранська влада дотримується побажань родичів жертв авіакатастрофи МАУ поблизу Тегерана.

Про це під час пресконференції заявив міністр закордонних справ Канади Франсуа-Філіп Шампань, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“За наявною в мене інформацією від наших консулів, які безпосередньо працюють із родинами 57 загиблих громадян та 28 постійних мешканців Канади, до побажань родичів ставляться із повагою”, – сказав Шампань.

Він наголосив, що дуже серйозно ставиться до повідомлень про протилежне.

“Кожного разу, як я чую підозри про нібито неповагу до побажань членів родини жертв, ми дуже серйозно до них ставимося й розслідуємо зусиллями власної команди в Ірані та іранської влади”, – зазначив міністр.

Як повідомлялося, 8 січня після вильоту з тегеранського аеропорту ім. імама Хомейні зазнав аварії літак “Міжнародних авіаліній України”. На його борту перебувало 176 осіб, всі вони загинули. Серед них 11 українців – двоє пасажирів і дев’ятеро членів екіпажу. Пасажирами авіалайнера також були громадяни Ірану, Канади, Швеції, Афганістану, ФРН і Великої Британії.

Тіла двох загиблих канадців уже були доправлені до Канади й уряд перебуває у процесі репатріації ще 13 тіл. 61 громадянин й постійний мешканець Канади вже були поховані в Ірані, відповідно до побажань родичів.

Іран не визнає подвійного громадянства, що ускладнює перемовини про репатріацію тіл.

 

Зеленський заявив, що не міг публічно говорити про збиття Іраном літака МАУ

Президент України Володимир Зеленський заявив, що не міг говорити про збиття Іраном літака публічно, коли вже це знав та версію “технічної несправності” вже прибрали. Про це Зеленський сказав в інтерв’ю ізраїльському “9 каналу”, передає УНН.

“І я до них поїхав (до родичів загиблих — ред). Я до них поїхав, я не міг в публічному полі говорити: “Нас збили”, але я приїхав до них і сказав: “Крім співчуття і так далі, я приїхав до вас з важливою інформацією. Хочу, щоб ви точно знали, це на сто відсотків не технічна помилка. І не помилка ваших рідних, і не помилка нашого професійного екіпажу”, — сказав президент.

Президент заявив, що вже на другий день після катастрофи йому було відомо, що літак МАУ збили збройні сили Ірану. “Але в публічне поле не виходив, потрібні були дані і докази”, — зазначив він.

“Я вважаю, що ми зробили кілька важливих кроків, які дали нам можливість натиснути на іранську сторону, і вони визнали, що це була не технічна поломка або помилка нашого екіпажу і літака МАУ”, — сказав Зеленський. — “Ми домоглися їх зізнання, завдяки, до речі, не тільки нашим професіоналам, не тільки нашої комісії, яка на місці там працювала, завдяки й Сполученим Штатам Америки, й Великобританії, й Канаді, і, чесно кажучи, у нас було спілкування та з ізраїльською стороною теж”.

“Ми змогли добитися того, що на рівні президента, не тільки міністра оборони, але і на рівні президента, на всіх дипломатичних рівнях іранська сторона визнала, що український літак був збитий їх ракетою”, — підкреслив Зеленський.

Зеленський також додав, що найважливішу роль у зізнанні Тегерану зіграли саме українські спеціалісти, що вилетіли на місце аварії для розслідування.

“Ми зібрали 45 кращих фахівців, вони на місці нам показали і натиснули”, — сказав Президент.

Нагадаємо, літак МАУ зазнав аварії недалеко від столиці Ірану Тегерана, незабаром після вильоту, вранці 8 січня.

На борту літака було 167 пасажирів (більшість з них громадяни Ірану і Канади) і 9 членів екіпажу — громадяни України. Всі вони загинули. У ніч на 11 січня Іран визнав, що український літак був збитий ракетою.

 

Сенцов в ООН закликав боротися за звільнення українських політв’язнів у РФ

Український режисер, письменник і сценарист, колишній бранець Кремля Олег Сенцов закликав міжнародних партнерів України продовжувати боротьбу за звільнення утримуваних Росією українських політичних в’язнів.

Про це Сенцов заявив 24 січня на круглому столі у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку, організованому постійним представництвом України при ООН, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Україна та її міжнародні партнери мають продовжувати боротися за наших людей, як утримуються у в’язницях як в окупованому Криму, так і на території Росії», – сказав він. За його словами, після кількох обмінів полоненими «наші люди залишаються у в’язницях Криму та в Росії».

За його словами, ситуація з правами людини в тимчасово окупованому Криму «жахлива і продовжує погіршувалися». Завдання міжнародної спільноти, передусім ООН, підкреслив він, постійно тримати проблему окупації Криму та Донбасу на порядку денному.

«Росія витрачає величезні ресурси на пропаганду», – зазначив він. Російська пропаганда, за його словами, спрацювала в Італії, де «без жодних доказів» було засуджено українського нацгвардійця Віталія Марківа до 24 років позбавлення волі за звинуваченням у причетності до загибелі італійського журналіста на Донбасі. «Про це теж треба постійно говорити», – підкреслив Сенцов.

Відповідаючи на запитання учасників делегацій, він розповів, що був добре обізнаний про тиск, який чинила міжнародна спільнота на Росію щодо його звільнення, зокрема про ухвалення Генеральною Асамблеєю ООН резолюції про порушення прав людини в Криму, у якій вказувалося його ім’я. «Адвокат тримав мене в курсі справ», – зазначив він. Ці резолюції Сенцов вважає ключовими у звільненні його та інших політичних в’язнів Кремля.

Він також подякував делегаціям країн, котрі долучилися до процесу його звільнення.

Як повідомлялося, ухвалена у грудні 2018 року Генеральною Асамблеєю ООН резолюція щодо ситуації з правами людини в анексованому Росією Криму визнавала утримуваних у російських в’язницях кримчан Володимира Балуха, Олега Сенцова і Еміра-Усеїна Куку політичними в’язнями.

 

Джонсон підписав історичну угоду про вихід Британії з Євросоюзу

Голова уряду Великої Британії Борис Джонсон підписав угоду про вихід Сполученого Королівства з Євроспільноти, який відбудеться 31 січня.

Про це повідомив The Telegraph – Укрінформ.

“Борис Джонсон підписав законопроєкт про вихід з ЄС, що передбачає виведення Великої Британію зі спільноти 31 січня”, – йдеться у повідомленні.

Над законопроєктом працювали два уряди Консервативної партії при двох різних прем’єр-міністрах, документу знадобилося більше року для остаточного ухвалення у парламенті.

Борис Джонсон сказав, що це “фантастичний момент”, який втілює в життя результат референдуму 2016 року.

Угода завершує процес переговорів між Великою Британією та ЄС та розпочинає перемовини між сторонами щодо майбутніх відносин після Brexit.

Як повідомляв Укрінформ, 24 січня президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн та президент Європейської ради Шарль Мішель підписали угоду про вихід Великої Британії з ЄC (Brexit), що відкриває шлях до ратифікації цього документу Європейським парламентом. Вихід Британії з ЄС відбудеться опівночі 31 січня 2020 року.

 

Лідери ЄС підписали угоду щодо Brexit

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн та президент Європейської ради Шарль Мішель підписали угоду про вихід Великої Британії з Євросоюзу (Brexit).

Про це написала фон дер Ляєн у Twitter – Укрінформ.

“Чарльз Мішель і я щойно підписали Угоду про вихід Великої Британії з ЄС, що відкриває шлях до її ратифікації Європейським парламентом”, – повідомила вона.

29 січня Європарламент збереться для обговорення угоди і, як очікується, її ратифікації.

Як повідомляв Укрінформ, Велика Британія має вийти з ЄС після 31 січня 2020 року.

У середу, 22 січня, під час виступу на Всесвітньому економічному форумі в Давосі президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зауважила, що вже на початку січня ЄС розпочне переговори з Великою Британією щодо параметрів майбутнього партнерства та економічної співпраці.

 

Закони ЄС діятимуть для Британії до кінця перехідного періоду

Європейська комісія оприлюднила роз’яснення, що трапиться 1 лютого, після того, як о півночі 31 січня Велика Британія вийде із Європейського Союзу.

Відповідний інформаційний матеріал розміщений на сайті Європейської Комісії. – Укрінформ

«Велика Британія вийде з Європейського Союзу опівночі 31 січня 2020 року (за Брюссельським часом). Країна більше не буде членом Європейського Союзу. Це рішення, з приводу якого ЄС шкодує, але яке поважає», – йдеться у документі.

Зазначається, що досягнута шляхом напружених переговорів угода про вихід Об’єднаного Королівства Великої Британії та Північної Ірландії з Європейського Союзу та Європейської спільноти з атомної енергії 24 січня, була підписана Президентом Європейської Ради Шарлем Мішелем та Президентом Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. Прем’єр-міністр Борис Джонсон підписує цю угоду також сьогодні у Британії. Це один з останніх кроків в процесі ратифікації угоди про вихід, яка буде укладена 30 січня Радою ЄС після отримання згоди від Європейського Парламенту 29 січня.

«Коли Велика Британія вийде з Європейського Союзу 31 січня 2020 року, після повної ратифікації угоди про вихід, ми входимо у перехідний період. Цей обмежений по часу термін був погоджений як частина угоди про вихід, та триватиме, принаймні, до 31 грудня 2020 року. До цієї дати, для громадян, споживачів, бізнесу, інвесторів, студентів та дослідників як в ЄС, так і у Британії, буде продовжуватися «бізнес як завжди». Велика Британія більше не буде представлена в інституціях, агентствах або установах ЄС, але закон ЄС буде все ще застосовуватися у Британії до завершення перехідного періоду», – пояснює Єврокомісія.

Протягом перехідного періоду ЄС і Британія мають погодити нову та справедливу угоду щодо майбутнього партнерства, на основі Політичної декларації, яку сторони погодили у жовтні 2019 року. Єврокомісія прийме широкі попередні рекомендації щодо проведення таких переговорів до 3 лютого, після чого Рада ЄС із загальних справ має ухвалити мандат на переговори. Після цього сторони можуть формально розпочати переговорний процес.

Перехідний період, який триватиме до кінця року, може бути продовжений один раз на термін від одного до двох років. Таке рішення, якщо у ньому буде потреба, має бути спільно ухвалено ЄС і Британією до 1 липня 2020 року.

На час перехідного періоду дія всіх законів ЄС буде розповсюджуватися на Велику Британію.

Зокрема, країна залишатиметься у Митному союзі ЄС із дотриманням всіх «чотирьох свобод» – вільного руху товарів, осіб, послуг і капіталів, продовжить участь у заходах внутрішньої та правової політики ЄС, зобов’язується поважати всі міжнародні угоди, підписані ЄС, але не укладатиме нових угод, які належать до виключної компетенції ЄС, якщо сам ЄС не надасть таких повноважень.

Британія також може у цей період брати участь у спільній зовнішній політиці ЄС та у політиці у сфері безпеки, продовжувати брати участь в операціях ЄС в рамках такої політики.

У роз’ясненні окремо наголошується, що сторони поважатимуть Протокол стосовно Ірландії/Північної Ірландії, який дозволяє уникнути встановлення «жорсткого кордону», захищає поєднану економіку на острові та підтримує зобов’язання сторін відповідно до досягнутої у Белфасті угоди «Доброї п’ятниці» у всіх її вимірах. Цей Протокол застосовуватиметься і після завершення перехідного періоду.

 

Газпром заплатив вдвічі більше, ніж фактично прокачав газу — Оржель

Газпром заплатив Україні вдвічі більше тієї суми, на яку він фактично прокачав газу з початку 2020 року.

Про це у Facebook повідомив міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель – Укрінформ.

“Газпром заплатив вдвічі більше, ніж фактично прокачав газу. Це стало можливо через фіксацію мінімальних об’ємів прокачки газу у транзитному договорі. Щомісяця Газпром повинен прокачувати не менше 178 млн куб м. А фактично до 22 січня було прокачано лише 47% від оплачених об’ємів”, – написав міністр.

Оржель додав, що на цьому хороші новини не закінчуються. “Підписання договору дозволило стабілізувати ситуацію на ринку, а відповідно є всі позитивні фактори для зменшення цін. І сьогодні на Кабміні прийняли відповідні рішення”. Усі деталі міністр обіцяє у понеділок.

Як повідомлялося, 30 грудня 2019 року у Відні завершився фінальний етап переговорів між Україною та Росією щодо транзиту газу. Україну представляв “Нафтогаз”, а Росію – “Газпром”. За підсумками перемовин, країни остаточно узгодили контракт для здійснення транзиту. Згідно з ним, Росія транспортуватиме газ через українську територію впродовж найближчих 5 років.

“Нафтогаз” виступає компанією-організатором транзиту російського газу з 1 січня 2020 року і бере на себе відповідні ризики. Також “Нафтогаз” і “Оператор ГТС України” уклали транспортну угоду, а “Газпром” і “Оператор ГТС України” – міжоператорську угоду. Компанія-організатор повинна забронювати потужності ГТС України в загальному обсязі 225 млрд кубометрів газу терміном на 5 років: у 2020 році – 65 млрд кубометрів, в 2021-2024 роках – по 40 млрд кубометрів.

В контракт закладено принцип “качай або плати”.

 

Кількість поранених на базі в Іраку військових США виявилася в рази більшою – Пентагон

Загальна кількість американських військових, які постраждали в результаті ракетного удару по базі Аль-Асад в Іраку, виявилась в рази більшою, ніж раніше заявляли в оборонному відомстві США.

Про це стало відомо із заяви 24 січня речника Пентагону Джонатана Гофмана, повідомляє телеканал CNN – Укрінформ.

“Після іранської атаки на американські сили в Іраку на початку цього місяця травматичні струси мозку були діагностовані у 34 американських військових”, – заявив представник американського Міноборони.

Як повідомлялося, одразу після ракетної атаки на базу Аль-Асад 8 січня, Пентагон і президент США заявили про відсутність жертв. Крім того, не було надано жодної інформації про постраждалих.

Пізніше Пентагон підтвердив госпіталізацію щонайменше 11 військових із симптомами струсу мозку важкого ступеню після ракетного удару. При цьому повідомлялося, що деякі військовослужбовці можуть не повернутися до виконання своїх обов’язків через отримані поранення.

На початку цього тижня президент США Дональд Трамп заявив, що не вважає струс мозку таким уже серйозним пораненням у порівнянні з бойовими втратами. Він сказав, що знав про те, що багато військових “мають головний біль і пару інших речей”, але вирішив, що це “не дуже серйозно”.

За інформацією Пентагону, про-іранські сили випустили 16 ракет по військовій базі, де розміщувався військовий контингент США.

 

Цьогоріч уряд запланував зміцнення системи екстреної медицини — Гончарук

Уряд запланував серйозне зміцнення системи екстреної медичної допомоги у 2020 році.

Про це Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук сказав у вечірньому ефірі телеканалу “Україна” у п’ятницю, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“На цей рік заплановано дуже серйозне зміцнення системи екстреної медичної допомоги. Ми плануємо понад 200 приймальних відділень побудувати по Україні та кожне відділення ми вже зараз проєктуємо”- сказав Гончарук.

За його інформацією, нині в Україні ситуація є дуже складною, адже багато людей помирає з тих, хто міг би вижити, якби система охорони здоров’я працювала краще.

“Насправді ці 160 тисяч людей ми можемо рятувати, якщо наша медична система була б ефективнішою. За один день не зробиш”, – наголосив прем’єр-міністр.

За його словами, проблеми є всюди, від корупції та відкатів на закупівлі медичного обладнання та транспорту до відсутності довіри до медиків.

 

Туреччина не планує виводити своїх солдатів з Лівії

Туреччина не планує відкликати своїх солдатів з Лівії попри досягнуту кілька тижнів тому на міжнародній конференції в Берліні домовленість не надавати підтримки жодній зі сторін конфлікту в цій країні.

Про це заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган на спільному з канцлером ФРН Ангелою Меркель брифінгу після переговорів у Стамбулі 24 січня, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Ми не залишимо (прем’єр-міністра Лівії Фаїза) Сараджа самого. Ми надамо йому свою підтримку», – заявив Ердоган.

При цьому він запевнив, що метою турецьких військових є виключно навчання лівійських колег. Таке рішення було схвалене турецьким парламентом 2 січня, отже, всі необхідні законодавчі підстави для цього створені. Солдати направлені на запрошення уряду Лівії, який визнаний законним Радою безпеки Організації Об’єднаних Націй, а Сарадж – легітимним прем’єром, заявив Ердоган.

Натомість командувач Лівійською національною армією (ЛНА) генерал Халіфа Хафтар не має такого офіційного визнання з боку РБ ООН, підкреслив Ердоган, але водночас деякі країни допомагають йому зброєю та людьми. Турецький лідер при цьому згадав Абу-Дабі, Єгипет, «тих, хто стоїть за відомою групою «Вагнер», Судан – загалом від 5 тисяч до 6 тисяч вояків, «і це факт».

Ердоган також зауважив, що Хафтара приймали у Москві та в Берліні.

Турецький лідер звинуватив Хафтара в тому, що той не має наміру дотримуватися режиму припинення вогню, що він не підписав документ із 55 пунктів, який було погоджено в Берліні на конференції щодо Лівії.

Меркель зі свого боку також згадала 55 пунктів документу, який має бути затверджений Радбезом ООН, та визнала, що попри домовленості порушення режиму припинення вогню є. Однак вона назвала позитивним результатом те, що інтенсивність конфлікту стала значно меншою. Зараз, за словами Меркель, найважливішим є те, щоб якнайшвидше зібрався військовий комітет за формулою 5+5, склад представництва якого був погоджений 19 січня.

Як повідомляв Укрінформ, міжнародна конференція з питань Лівії на запрошення канцлера Німеччини Ангели Меркель відбулася 19 січня у Берліні. Зустріч, яка зібрала світових та регіональних лідерів, мала на меті переконати уряди держав, що підтримують ворогуючі сторони в Лівії, відмовитися від протистояння, а також постачання зброї, фінансів та військової допомоги.

Уряд національної єдності Лівії під керівництвом Фаїза Сараджа, що базується у Тріполі, 12 січня оголосив про призупинення бойових дій на заході країни. Того ж дня про припинення вогню оголосила Лівійська національна армія, очолювана генералом Хафтаром.

 

Дезір у лютому може приїхати до України

Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір готовий забезпечити юридичний перегляд законопроекту про боротьбу з дезінформацією, щоб гарантувати, що він повністю відповідатиме міжнародним стандартам.

Про це повідомив голова НСЖУ Сергій Томіленко у Facebook – Укрінформ.

“За інформацією джерел НСЖУ, з 4 по 7 лютого пан Арлем Дезір здійснить візит до України. Власне, як і йдеться у вчорашній критичній заяві Представника ОБСЄ з питань свободи медіа, пан Дезір готовий взяти участь в обговоренні з владою та забезпечити юридичний перегляд законопроекту про боротьбу з дезінформацією, щоб гарантувати, що він не вплине негативно на свободу ЗМІ та повністю відповідатиме міжнародним стандартам”, – йдеться у дописі.

Томіленко пояснив, що “фактично, дипломат найвищого рівня буде працювати із керівництвом Міністерства культури України, аби воно не штовхало Україну на шлях порушення зобов’язань у сфері свободи ЗМІ”.

Також передбачається зустріч із керівництвом Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики, яке є автором законопроекту “Про медіа”, додав голова НСЖУ.

Як повідомляв Укрінформ, Міністерство культури, молоді та спорту України 20 січня оприлюднило проєкт закону щодо забезпечення національної інфобезпеки та права на доступ до достовірної інформації, відомого як “законопроєкт про дезінформацію”.

У міністерстві запросили до участі представників ЗМІ, профільних інституцій та громадських організацій, медіаекспертів та медіаюристів.

У МКМС наголосили, що законопроєкт покликаний забезпечити реалізацію права громадян на доступ до достовірної збалансованої інформації через запровадження механізмів боротьби з дезінформацією в інформаційному просторі України та підвищення рівня медіаграмотності населення в умовах гібридної агресії РФ.

 

“Інформбезлад” vs свобода слова: МКМС спростує міфи про законопроєкт щодо протидії фейкам

Міністерство культури, молоді та спорту готує інформаційний кейс «Дезінформація про закон щодо протидії дезінформації», покликаний розвінчати найпоширеніші міфи та негативні оцінки напрацьованої законодавчої ініціативи.

Про це повідомив 1-й заступник міністра культури, молоді та спорту Анатолій Максимчук 24 січня під час міжнародної конференції «Саморегулювання ЗМІ vs регулювання», повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Публічна дискусія щодо законопроєкту потрібна, її мета – збагатити цей текст, доопрацювати його… Уже по цьому законопроєкту з’явилося дуже багато дезінформації, тобто перекручення, маніпуляції – і ми зараз готуємо такий чудовий кейс, який називається «Дезінформація про закон щодо протидії дезінформації», оскільки насправді дуже багато в медійному середовищі зараз всього-всього, і це також підтверджує те, що треба вводити певні інструменти для того, щоби все-таки… Мені сподобався термін, який європейці почали використовувати, – «інформаційний безлад», коли у нас уже не свобода слова, а просто такий дійсно безлад. От якраз ці дискусії та певні інструменти я б хотів, щоб це були власне інструменти, які створені самим журналістським середовищем, щоб вони впорядкували цей безлад, але так, щоб це не було зазіханням на свободу слова і свободу вираження поглядів», – зазначив Максимчук.

Як повідомляв Укрінформ, Міністерство культури, молоді та спорту України 20 січня оприлюднило проєкт закону щодо забезпечення національної інфобезпеки та права на доступ до достовірної інформації, відомого як «законопроєкт про дезінформацію».

У міністерстві запросили до участі представників ЗМІ, профільних інституцій та громадських організацій, медіаекспертів та медіаюристів.

У МКМС наголосили, що законопроєкт покликаний забезпечити реалізацію права громадян на доступ до достовірної збалансованої інформації через запровадження механізмів боротьби з дезінформацією в інформаційному просторі України та підвищення рівня медіаграмотності населення в умовах гібридної агресії РФ.

 

Протидія фейкам: МКМС виявить у законопроєкті всі норми, що можуть зашкодити свободі слова

Перший заступник міністра культури, молоді та спорту Анатолій Максимчук вважає, що Україні не вдасться ефективно протидіяти поширенню дезінформації в медіа та протистояти інформатакам з боку країни-агресора без саморегулювання журналістського середовища.

Таку думку урядовець висловив 24 січня під час міжнародної конференції “Саморегулювання ЗМІ vs регулювання”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“На жаль без саморегулювання журналістів напевно не вдасться професійно та ефективно протидіяти дезінформації, нам не вдасться ефективно протидіяти агресору. І тут питання в тому, чи саме середовище організується і спробує врегулюватися, чи держава допоможе… Ми розуміємо, що жоден законопроєкт, навіть суперідеальний, не здатний впорядкувати певні відносини без того, щоб до цього долучилися спільнота і профільне середовище. Завдання держави – створити певну рамку, яка дасть певні умови, а далі сенсом буде наповнювати її вже сама спільнота, оскільки саморегулювання передбачає, що саме журналістська спільнота почне захищати свої права відповідно до того інструментарію, який надається”, – зазначив Максимчук.

За його словами, найкращим інструментом боротьби із дезінформацією є поширення достовірної інформації, саме тому МКМС вважають, що діалог і відкрита дискусія, яка буде проведена, мають збагатити текст законопроєкту важливими для журналістської спільноти положеннями. Але при цьому Максимчук підкреслив, що важливо не вихолостити потенційний закон. Не зробити його таким, що існуватиме, але не буде ефективним.

“Саме для того, щоб отримати якісну дискусію, ми відводимо місяць на обговорення. Як я вже анонсував на різних майданчиках, 28 січня буде проведено перший стратегічний діалог зі сейкхолдерами, під час якого буде виявлено кожну больову точку цього законопроєкту, кожну дискусійну норму, яка може бути використана на шкоду свободі слова. І власне знайдено спосіб як вирішити питання, але так, щоб передбачити певні запобіжники”, – уточнив заступник міністра.

Як повідомляв Укрінформ, Міністерство культури, молоді та спорту України 20 січня оприлюднило проєкт закону щодо забезпечення національної інфобезпеки та права на доступ до достовірної інформації, відомого як “законопроєкт про дезінформацію”.

У міністерстві запросили до участі представників ЗМІ, профільних інституцій та громадських організацій, медіаекспертів та медіаюристів.

У МКМС наголосили, що законопроєкт покликаний забезпечити реалізацію права громадян на доступ до достовірної збалансованої інформації через запровадження механізмів боротьби з дезінформацією в інформаційному просторі України та підвищення рівня медіаграмотності населення в умовах гібридної агресії РФ.

 

Про законопроєкт щодо дезінформації пишуть багато неправди — Бородянський

Про проєкт закону щодо забезпечення національної інформбезпеки та права на доступ до достовірної інформації, відомого як “законопроєкт про дезінформацію”, пишуть багато неправди.

Про це міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський сказав у вечірньому ефірі телеканалу “Україна” у п’ятницю, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ви знаєте, щодо нашого проєкту закону, який ми тільки написали, за вчорашній день, наприклад, ми назбирали близько 20 неправдивих тверджень. Система пручається”, – сказав Бородянський.

За його словами, законопроєкт про дезінформацію не  має на меті ув’язнили “незручних” журналістів,  але підвищує їхню відповідальність.

Урядовець вкотре наголосив на тому, що у проєкті закону є багато запобіжників, щоб захистити професійного журналіста, якщо він чесно виконує свої обов’язки.

Автори документу пропонують присвоєння засобам масової інформації знаку якості — так званого Індексу довіри.

Бородянський вважає, що Україна не до кінця якісно захищає свій інформаційний простір від дезінфекції, а цей законопроєкт, у разі схвалення, допоможе це робити.

Як повідомляв Укрінформ, на 28 січня призначено наступний етап публічного обговорення законопроєкту про дезінформацію.

Міністерство культури, молоді та спорту України 20 січня оприлюднило проєкт закону щодо забезпечення національної інформбезпеки та права на доступ до достовірної інформації, відомого як “законопроєкт про дезінформацію”.

У МКМС наголосили, що законопроєкт покликаний забезпечити реалізацію права громадян на доступ до достовірної збалансованої інформації через запровадження механізмів боротьби з дезінформацією в інформаційному просторі України та підвищення рівня медіаграмотності населення в умовах гібридної агресії РФ.

 

Війна за уми: як у Зеленського створюють телеканал для окупованих територій – РБК-Україна

Міністерство культури спільно з Офісом президента працює над створенням нового каналу для окупованих територій Донбасу і Криму. Розпочати мовлення новий інформаційно-розважальний телеканал повинен в середині лютого.

У медіаспільноті не в захваті від планів української влади, оскільки цей проект створюється замість UATV, який вів трансляцію за кордоном. Докладніше про те, як і навіщо у Зеленського створюють новий канал – в матеріалі РБК-Україна.

Українська влада планує запустити інформаційно-розважальний телеканал для жителів тимчасово окупованих районів Донбасу і Криму. Про таку ідею Володимир Зеленський розповів ще перед першим туром президентських перегонів. Говорячи про своє бачення реінтеграції окупованих територій Донбасу, він заявив, що Україна повинна вести “серйозну інформаційну війну”.

Про цю ініціативу в команді Зеленського знову заговорили в липні. Заступник глави Офісу президента, який відповідає за інформаційну політику, Кирило Тимошенко анонсував створення міжнародного російськомовного каналу “для боротьби за уми”. Отримавши парламентську більшість і свій уряд, команда Зеленського стала втілювати ідею про новий канал в життя.

“Ми розуміємо, наскільки важливо в умовах інформаційної війни боротися за свідомість українських громадян, що перебувають на тимчасово окупованих територіях і не мають альтернативної думки. Їхні уявлення про нинішню Україну здебільшого складаються з програм російського телебачення”, – пояснив РБК-Україна заступник голови Офісу президента Юрій Костюк.

За його словами, основну роботу над створенням телеканалу веде Міністерство культури. Тоді як представники Офісу, в тому числі і сам Костюк, беруть участь у запуску каналу “на рівні консультацій”. Крім того, до створення проекту залучені “всі великі медіа-групи України”.

“Ми маємо великий досвід у медіа і можемо допомогти. Плюс, мова йде про канал, що матиме стратегічне значення, тому логічно, що Офіс президента залучений до вирішення цієї задачі. Ми – і ОП, і міністерство – точно знаємо, яка інформація і характер контенту потрібен там, як технічно його туди доставити”, – пояснив заступник голови ОП.

У Мінкульті заявили, що спільно з МЗС працюють над “пакетом меседжів”, які буде ретрансльовувати новий канал для жителів непідконтрольних Києву територій.

Крім інформаційного блоку власного виробництва, на каналі будуть показувати україно- і російськомовні розважальні програми, серіали та фільми українського виробництва. Старт мовлення намічений на 15 лютого.

Гендиректора телеканалу мають обрати до кінця січня, до того часу його обов’язки виконує заступник директора Юлія Островська. Примітно, що раніше вона працювала директором виробництва “Студії Квартал 95”.

Керівником інформаційного мовлення стала Олена Трибушна, раніше – головний редактор “24 каналу”. Але, не пропрацювавши й місяця, вона покинула телеканал. За словами Трибушної, вона по-різному бачить реалізацію цієї ідеї з “іншими новими керівниками проекту”.

Між тим, за інформацією РБК-Україна, останнім часом на телеканал неодноразово навідувався режисер серіалу “Слуга народу” Олексій Кирющенко. У прес-службі Мінкульту в коментарі виданню зазначили, що не володіють інформацією про причетність “Кварталу” або Кирющенка до запуску нового телеканалу.

Засіб інформаційної війни

Новий телеканал запускається на базі державного UATV (Державне підприємство “Мультимедійна платформа іномовлення України”), який був створений Міністерством інформполітики в 2015 році для трансляції закордоном. Із середини січня він припинив трансляцію у прямому ефірі, натомість показуючи програми в запису.

Канал виходив в ефір декількома іноземними мовами, у тому числі англійською та кримськотатарською, через супутники і кабельні мережі майже в 70 країнах світу й частково на окупованих територіях України, де це дозволяло покриття.

Діяльність UATV, а також державного інформаційного агентства “Укрінформ”, регламентується спеціальним законом, ухваленим у 2016 році, “Про систему іномовлення України”.

Обидва медіа фінансуються з держбюджету. Сума цього фінансування також закріплена в законі і становить не менше ніж 0,06% від видатків загального фонду держбюджету за минулий рік.

Хоча на ділі близьку до цієї цифри суму UATV і “Укрінформ” отримали тільки у 2018 році – приблизно 480 млн гривень. У 2019 році на іномовлення виділили 350 млн гривень.

У держбюджеті 2020 року на UATV і “Укрінформ” заплановано майже 440 млн гривень. Фінансувати новий телеканал для окупованих територій будуть в межах видатків для іномовлення, передбачених чинним держбюджетом, повідомили РБК-Україна в прес-службі Мінкульту.

Але для повноцінного запуску нового каналу необхідно змінити чинний закон про іномовлення. Ці зміни наприкінці минулого року ініціювала група депутатів зі “Слуги народу”, запропонувавши переписати в законі територію і мову іномовлення. У січні Рада прийняла їхній законопроект (№ 2521) у першому читанні.

“Думаю, на початку лютому ми проголосуємо його в другому читанні”, – сказала РБК-Україна один зі співавторів документа Євгенія Кравчук (СН).

З документа випливає, що іномовник зможе вести трансляцію не тільки закордоном, але і всередині країни – на тимчасово окупованих територіях, суміжних із ними районах, районах вздовж кордону з РФ та іншими країнами.

Водночас, за словами міністра культури Володимира Бородянського, новий канал буде вести мовлення лише на окупованих територіях і суміжних районах.

З чинного закону також вилучається норма, яка встановлює, що не менше ніж 50% контенту повинно бути англійською мовою, зазначає Кравчук. “Тобто контент на цьому каналі буде не тільки україномовний, але й російськомовний, очевидно, будуть також кримськотатарські програми”, – пояснила заступник голови фракції “Слуга народу”.

Вона додала, що для окупованих територій новий канал зможе транслюватися не тільки по супутнику, але й через ефірне наземне мовлення. До того ж, за інформацією видання, у Мінкульті вже розглядають варіанти захисту сигналу від блокування з боку Росії і сепаратистів ОРДЛО.

Питання пріоритетів

Ініціатива української влади не знайшла повної підтримки серед медіаспільноти. На сайті президента вже з’явилася петиція про відновлення роботи UATV.

Канал для окупованих територій потрібен, але не ціною відмови від іномовлення, каже член Громадської ради при Національній раді з питань телебачення й радіомовлення Олександр Глущенко.

Шеф-редактор “Детектора медіа” Наталія Лігачова припустила, що створення цього каналу замість іномовлення – підготовка електорального грунту для “Слуги народу” на майбутніх виборах в ОРДЛО за рахунок бюджетних коштів. Проте заступник голови президентської фракції Євгенія Кравчук це заперечує.

“Ми ніколи не розглядали і не розглядаємо канали чи інші ЗМІ з державним фінансуванням як інструмент реалізації наших політичних планів. Після перемоги на виборах ніхто з нас не біг, щоб якнайшвидше встановити контроль над такими ЗМІ. Ми туди не рвемося і зараз”, – уточнила депутат.

Разом з тим член Нацради з питань телебачення і радіомовлення Сергій Костинський вважає запуск нового каналу на базі UATV логічним рішенням. Інакше уряду довелося б створювати окреме державне підприємство й нову матеріальну базу, а на це міг піти цілий рік.

“Думаю, це гібридне рішення пов’язане з тим, що спеціалізовані канали повинні створюватися на державній базі. Оскільки державного телебачення у нас практично немає, всі державні телеканали наразі – це або іномовлення, або телеканал “Рада”. Логічно, що в міністерстві створюють новий канал на базі UATV”, – пояснив РБК-Україна Костинський.

Але, на його думку, мовлення на окуповані території не повинно заміняти іномовлення – це мають бути окремі проекти.

“За останні роки було багато зроблено для іномовлення за кордоном. Хотілося, щоби це розвивалося і кількість таких мовників збільшувалася, щоби все не обмежувалося мовленням на окуповані території. Все ж це різні напрями”, – зазначив Костинський.

З огляду на економічну ситуацію та раціональне використання коштів було прийнято рішення зробити телеканал, який буде мовити на окуповані території за вже закладені в бюджет кошти, каже Кравчук.

“Зараз це питання пріоритетів – нам важливо інформаційно працювати з нашими громадянами, які проживають на тимчасово окупованих територіях”, – пояснила виданню заступник голови фракції “Слуга народу”.

В інтерв’ю “Детектор медіа” Бородянський розповів, що в міністерстві незадоволені показниками переглядів UATV. А тому, на думку міністра, державні гроші витрачаються неефективно. При цьому в Мінкульті запевняють, що відмовлятися від іномовлення не збираються – воно просто буде переформатовано.

“Пріоритетом номер один є мовлення на тимчасово окупованих територіях: якісне донесення української точки зору нашим людям, які проживають у Криму, Донецьку, Луганську. І пріоритет номер два – це донесення нашої інформації у світі”, – заявив Бородянський.

У планах міністерства – запустити ще один, суто інформаційний телеканал для окупованих територій протягом цього року. Він також буде транслюватися на базі UATV.

Що ж стосується долі іномовлення, то в Мінкульті розраховують створити для цього нову платформу за допомогою Національної суспільної телерадіокомпанії України та “Укрінформ”. Але поки що це питання – на стадії консультацій. (Уляна Безпалько, кореспондент РБК-Україна)

 

Законопроєкт про референдум ще треба доопрацювати – Стефанчук

У Верховній Раді підготовлено законопроєкт про всеукраїнський референдум, але він ще потребує доопрацювання.

Про це повідомив у Facebook перший віцеспікер парламенту Руслан Стефанчук за результатами засідання робочої групи із розробки законопроєктів з питань народовладдя та прямої демократії, на якому обговорювався підготовлений проєкт закону “Про всеукраїнський референдум”.

“Підготовлений учасниками робочої групи проєкт закону України “Про всеукраїнський референдум” не є остаточною редакцією; він ще потребує суттєвого доопрацювання, однак під час його розробки вже було досягнуто згоди між учасниками групи стосовно таких істотних і дискусійних питань, як предмет референдуму та участь всеукраїнських громадських організацій у проведенні референдуму, а також термінологічно приведено норми законопроєкту у відповідність до Виборчого кодексу України”, – поінформував Стефанчук.

Він зауважив, що процес доопрацювання зазначеного законопроєкту триває, є ряд питань, насамперед, процедурних щодо проведення всеукраїнського референдуму, які неможливо вирішити без активного обговорення цих проблем представниками Центральної виборчої комісії, Комітету Верховної Ради з питань цифрової трансформації та Міністерства цифрової трансформації.

Як повідомлялося, Президент України Володимир Зеленський наприкінці листопада 2019 року пообіцяв, що законопроєкти про народовладдя, які стосуються, зокрема, й процедури проведення референдумів, будуть ухвалені у Верховній Раді найближчим часом.

Голова ВР Дмитро Разумков 18 січня заявив, що над законопроєктом про референдум триває “ювелірна робота”.

“В цьому напрямку (напрямку закону про референдум – ред.) не можу сказати, що є “турборежим”. Тут навпаки йде ювелірна робота”, – сказав спікер.

 

Порошенко каже, що в ДБР відмовляються його допитувати

П’ятий Президент Петро Порошенко вийшов з будівлі Державного бюро розслідувань після допиту у справі про “державну зраду” і повідомив, що його відмовлялися допитати.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Сьогодні більше години велася дискусія про те, що вони відмовляються мене допитувати… Їм потрібне шоу. Шоу пишуть відомі сценаристи “Сватів” чи “95 кварталу”. Наголошую: шоу ми їм робити не дамо. Друга жахлива обставина: ті фігуранти, які присутні у відомих аудіозаписах “Трубу прорвало” і хто отримував незаконні вказівки з Офісу Президента, сьогодні брали участь у цих слідчих діях”, – сказав Порошенко журналістам на виході з ДБР.

Він додав, що “все це носить характер політичних переслідувань”.

Порошенко також зауважив, що був змушений скасувати міжнародний візит у Давос, щоб потрапити на допит 24 січня.

Політик підозрює, що співробітники ДБР моніторять його переписку, і побачивши замовлення квитків саме в день міжнародного візиту, призначили його допит як свідка.

Порошенко також додав, що просив слідчих ДБР допитати його у всіх без винятку справах, які вони порушили за “незаконною заявою про злочин, яку зробив пан Портнов”.

Крім того, Порошенко повідомив, що йому не вдалося передати заяву від родичів Героїв Небесної сотні т.в.о. директора ДБР Ірині Венедиктовій, оскільки вона не була присутня у приміщенні Держбюро.

Як повідомляв Укрінформ, раніше у ДБР заявили, що викликали експрезидента Порошенка 21 і 24 січня на допити як свідка у двох кримінальних провадженнях, відкритих у листопаді та грудні 2019 року, зокрема у справі про можливе вчинення державної зради під час підписання Мінських угод про врегулювання ситуації на Донбасі у 2015 році.

У свою чергу його адвокат Ігор Головань поінформував, що Порошенко 20 січня особисто прийшов до ДБР, аби отримати повістки про виклик свідка у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом.

За його словами, Порошенку вручили повістки про виклики на допити на 24 і 31 січня, а також на 11 лютого. Водночас виклику на допит на 21 січня Порошенко не отримав.

Зранку 24 січня Порошенко прийшов до ДБР. Також туди прибули народні депутати з фракції “Європейська солідарність”.

 

Порошенко заявляє, що кримінальні справи проти нього інспірує “п’ята колона”

П’ятий Президент України, лідер партії “Європейська солідарність” Петро Порошенко заявляє, що кримінальні провадження проти нього інспіровані представниками “п’ятої колони”.

Про це він сказав журналістам після того, як відвідав слідчих ДБР, повідомляє пресслужба “Євросолідарності” – Укрінформ.

“Провадження, які відкриті Державним бюро розслідувань, зокрема, за Мінські угоди, прохід українських кораблів через Керченську протоку чи націоналізацію ПриватБанку – це політичні переслідування, інспіровані представниками “п’ятої колони”. А основним замовником цих “шоу-вистав” є Російська Федерація”, – наголосив Порошенко.

За словами експрезидента, у слідчих ДБР немає доказів будь-яких правопорушень з його боку.

“Було жахливо слухати те, що відбувалося по Мінських домовленостях. Я ніколи нічого подібного не чув. Слідчий ховав очі і це було дуже поганим спектаклем. Наголошую, що і по моряках, де правота України підтверджена Гамбурзьким трибуналом, позицією Радбезу ООН і Генеральною асамблеєю, рішеннями Ради Європейського Союзу, яка застосувала Азовський пакет санкцій проти Росії; де чітко визначено, що Україна діяла правильно; по Мінських домовленостях Україна все виконує, вони допомогли нам зупинити російську навалу і за якими запроваджені санкції проти РФ – у нас на сьогоднішній день ДБР діє на боці Росії”, – переконаний Порошенко.

“Безумовно це все носить характер політичних переслідувань. Якщо є помста Порошенку з боку керівництва країни або керівництва правоохоронних органів, будь ласка, але вони шкодять Україні”, – підсумував експрезидент.

однак слідчі, за словами експрезидента, відмовлялися його допитати.

“Більше години велася дискусія, бо мене відмовлялися допитувати. Бо їм потрібне шоу”, – зазначив він.

Також Порошенко зауважив, що був змушений скасувати міжнародний візит у Давос, щоб потрапити на допит 24 січня.

Раніше у ДБР заявили, що викликали експрезидента Порошенка 21 і 24 січня на допити як свідка у двох кримінальних провадженнях, відкритих у листопаді та грудні 2019 року, зокрема у справі про можливе вчинення державної зради під час підписання Мінських угод про врегулювання ситуації на Донбасі у 2015 році.

У свою чергу його адвокат Ігор Головань поінформував, що Порошенко 20 січня особисто прийшов до ДБР, аби отримати повістки про виклик свідка у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом.

 

ДБР заявляє, що депутати “Євросолідарності” порушили закон

Народні депутати, які намагалися у п’ятницю, 24 січня, проникнути до Державного бюро розслідувань, порушили законодавство.

Про це заявили у пресслужбі ДБР – Укрінформ.

“Державне бюро розслідувань є державним правоохоронним органом. Відповідно до частини 2 статті 4 закону України «Про Державне бюро розслідувань» забороняється незаконне втручання державних органів, їхніх посадових і службових осіб у діяльність Державного бюро розслідувань”, – йдеться у повідомленні.

Таким чином, роз’яснюють у ДБР, намагання народних депутатів проникнути у приміщення Державного бюро розслідувань Бюро розцінює як пряме порушення вищевказаної норми закону.

Як повідомляв Укрінформ, група народних депутатів від партії “Європейська солідарність” прийшла 24 січня до ДБР, де відбувається допит п’ятого Президента України Петра Порошенка у справі про “державну зраду”. Депутати намагалися пройти у приміщення ДБР, але їх не пропустили.

Згодом депутати заявили, що не намагалися пройти на допит разом з Порошенком, а прийшли для того, аби разом з родинами Героїв Небесної сотні висловити протест проти призначення Олександра Бабікова на посаду першого заступника директора Держбюро розслідувань.

За його словами, Порошенку вручили повістки про виклики на допити на 24 і 31 січня, а також на 11 лютого.

 

Євросолідарність” подасть до суду через інформацію на сайті ДБР

Народні депутати з “Європейської солідарності” написали заяву про вчинення злочину Державним бюро розслідування через недопуск парламентаріїв до приміщення ДБР, а також подадуть до суду через розміщення на сайті ДБР інформації про нібито спроби депутатів здійснити незаконне втручання у роботу держорганів.

При цьому поліція діалогу, присутня в холі ДБР, не зафіксувала порушень з боку депутатів, заявила співголова фракції “Європейська солідарність” Ірина Геращенко в коментарі журналістам, повідомляє пресслужба політсили.

“Не пускати народних депутатів, принижувати Героїв Небесної Сотні і їхню пам’ять, а тепер ще й вішати неправдиву інформацію – це велика ганьба”, – наголосила співголова фракції.

Як зазначається у повідомленні, Геращенко звернулася до представників поліції діалогу, які весь цей час перебували в приміщенні ДБР, із запитаннями – чи вдирався хтось з депутатів до приміщення ДБР, чи всі стояли і лише просили виконати норми законів. Поліцейські підтвердили, що жодних фактів порушення громадського порядку не було.

“Тепер ми змушені подати до суду щодо неправдивої інформації, яка розміщена на офіційному сайті ДБР. Ми будемо звертатися до всіх ЗМІ надати нам відео сьогоднішнього ранку, для того, аби в суді довести, що ніякого вдирання тут не було, що це була проста вимога виконувати законодавство і Конституцію України. І, звичайно, це відео, яке сьогодні знімали і прихильники, і люди, які по-іншому ставляться до присутніх тут народних депутатів, будуть безцінними свідченнями того, що тут відбувалося”, – підкреслила Геращенко.

“А всім платникам податків, українцям, я хочу сказати наступне: протягом всього ранку ми всі телефонували по всіх можливих номерах, які є на сайті ДБР. І жоден телефон не відповів. Там не було ні діалогу, ні монологу, нічого, просто ніхто не брав слухавку. Хоча всі ми з вами з наших податків оплачуємо цю прекрасну будівлю ДБР. Відповідати на телефон – це їхня робота. За 5 годин, які ми тут стоїмо, до нас до 15 хвилин вийшов якійсь хлопчик, який познімав нас камерою, і якийсь пан із красивою шкіряною папкою зачитав, що це є установа державна, режимна. Власне, це весь контакт, який сьогодні відбувся, народних депутатів України з відповідною структурою”, – зазначила вона.

Співголова фракції “Європейська солідарність” Артур Герасимов теж наголосив, що жодних порушень правопорядку з боку парламентаріїв здійснено не було.

“Хочу підкреслити, що щойно журналісти звернулися до представників поліції, які весь цей час знаходяться тут, і вони підтвердили офіційно, що жодних спроб вдертися в приміщення ДБР чи жодних порушень громадського порядку в холі не було”, – сказав він.

Як повідомляв Укрінформ, раніше 24 січня у пресслужбі ДБР заявили, що народні депутати, які намагалися у п’ятницю, 24 січня, проникнути до Державного бюро розслідувань, порушили законодавство.

Група народних депутатів від партії “Європейська солідарність” прийшла 24 січня до ДБР, де відбувається допит п’ятого президента України Петра Порошенка у справі про “державну зраду”. Депутати намагалися пройти у приміщення ДБР, але їх не пропустили.

Згодом депутати заявили, що не намагалися пройти на допит разом з Порошенком, а прийшли для того, аби разом з родинами Героїв Небесної сотні висловити протест проти призначення Олександра Бабікова на посаду першого заступника директора Держбюро розслідувань.

 

Очільниця ДБР відреагувала на протести нардепів під будівлею бюро: це виглядає як вплив на слідство

Т.в.о. директора Держбюро розслідувань Ірина Венедіктова відреагувала на спроби народних депутатів потрапити до будівлі бюро на тлі допиту п’ятого президента України та парламентаря Петра Порошенка. Відповідна заява була розміщена на сайті ДБР, передає УНН.

“Стосовно невідкладного прийому депутатів особисто мною”, — почала Венедіктова. — “Шановні народні депутати, я працюю, в мене розписаний графік, в мене є зустрічі і наради, я працюю заради інтересів й інших громадян України, а не живу лише інтересами народних депутатів. І все ж рішення Конституційного Суду чітко вказує, що таке невідкладний прийом народного депутата — це той, який не може бути відкладений на тривалий час і здійснюється раніше прийому інших посадових осіб та громадян”.

“Якщо Ви вважаєте за необхідне зустрітися зі мною — давайте зустрінемось! Але я дуже прошу — не робіть це паралельно із допитом громадянина Порошенка. Тому що це виглядає як вплив на слідчі дії”, — заявила Венедіктова, та додала, що Порошенко вже 27 разів не з’являвся на допити.

Очільниця ДБР також прокоментувала напругу, що зросла на тлі розслідування справ розстрілів на Майдані новим керівництвом ДБР.

“Що стосується звернень родин Небесної Сотні, повідомляю, що сьогодні слідчі підрозділу у „справах Майдану“ намагались взяти це звернення та зареєструвати. Зверталися безпосередньо до Петра Олексійовича (Порошенко), але отримували відповідь, що він це зробить у спосіб, який забажає.

На всі звернення громадян, які надходять до ДБР поштою, через скриньку, через канцелярію, через слідчих, ми відповідаємо у чітко встановлений Законом строк. Тому тут не треба маніпулювати — ми відповідаємо на звернення абсолютно всіх громадян.

А щодо діалогу з родинами Небесної Сотні, то ми завжди до нього відкриті і я це демонструвала й особистими зустрічами, і тим, що наші слідчі підрозділу у „справах Майдану“ були делеговані 22 січня на зустріч та брифінг. Вони були готові відповідати на всі питання, які їм ставилися. Тому мені здається, що в даному випадку ми показали готовність до діалогу і орієнтування на результат”, — заявила т.в.о директора ДБР Венедіктова.

“Крім того, я хочу повідомити Петра Олексійовича. Я не буду спілкуватися телефоном. І не знаходьте будь-який інший привід, як то звернення громадян. Я не є керівником органом досудового розслідування, тому, будь-ласка, стосовно всіх кримінальних проваджень по яких Ви проходите свідком, спілкуйтесь із слідчими”, — сказала Венедіктова.

“Давайте починати жити по Закону, давайте починати поважати Закон і давайте кожен почне з себе”, — резюмувала очільниця правоохоронного органу.

Раніше, зранку 24 січня, депутати від “Європейської Солідарності” прийшли до офісу Державного бюро розслідувань, щоб передати керівництву ДБР звернення родин Героїв Небесної Сотні, які занепокоєні розслідуванням та виступають проти призначення заступником директора ДБР Олександра Бабікова, який був адвокатом екс-президента Віктора Януковича.

Тоді у ДБР відреагували на спробу нардепів прорватися в бюро, та заявили, що вбачають в цьому порушення закону.

Нагадаємо, у ДБР раніше заявляли, що готують Порошенку примусовий привід на допит.

 

Баканов зустрівся із Сайдіком та новим спецпредставником від ОБСЄ

Держава має напрацювати дієві механізми захисту і підтримки громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях.

Про це заявив голова СБУ Іван Баканов під час зустрічі з Хайді Грау – новим спеціальним представником голови ОБСЄ у складі Тристоронньої контактної групи з реалізації мирного плану на сході України та Мартіном Сайдіком, котрий займав цю посаду раніше, повідомляє сайт СБУ – Укрінформ.

«На тимчасово окупованих територіях дуже багато людей, які попри дії окупантів не полишають надії жити в єдиній Україні та вважають себе українцями. Тож ми маємо підтримати їх, показати, що держава дбає про них і вдячна за проукраїнську позицію», – зазначив Баканов.

Він додав, що особливо актуальним це питання є у контексті незаконної «російської паспортизації» на території так званих ЛНР/ДНР.

Також голова СБУ подякував представникам Тристоронньої контактної групи за їхню роботу.

Окремо сторони обговорили можливості поглиблення подальшої співпраці з ОБСЄ для якнайшвидшого досягнення миру на сході України.

 

Український фонд стартапів відібрав 12 претендентів, які позмагаються за $75 000

В Українському фонді стартапів обиратимуть переможця серед 12 претендентів на отримання грантового фінансування для свого проєкту.

Про це повідомляється на сторінці Українського фонду стартапів у Facebook – Укрінформ.

“В Українському фонді стартапів обиратимуть переможця серед 12 претендентів”, – йдеться в повідомленні.

Серед претендентів є різнопланові проєкти: це і мобільний додаток для зменшення впливу на навколишнє середовище, і український сталий бренд жіночого одягу з власним швейним виробництвом та дослідницьким центром з дослідження, розробки та інновацій текстильних виробів та технологій, і технологія нанополімеризації, що дозволяє на молекулярному рівні зв’язати крохмаль та отримати біокомпаунд (або біопластик) з високими фізико-механічними властивостями.

Стартапи, які візьмуть участь у Pitch Day:

  1. Правомен. Повністю автоматизований помічник із побутових юридичних питань, спрямований на надання юридичних консультацій, формування документів, а також роз’яснення для населення можливостей та ефективності е-сервісів, створених державою.
  2. WellSpeak. Мобільний додаток, який дає змогу практикувати навички розмовної англійської для тих, хто живе не в англомовному середовищі. Стартап застосовує технологію розпізнавання голосу, а також штучний інтелект та машинне навчання.
  3. Pytag. Торгово-аналітична платформа для торгівлі зерном, яка використовує унікальні алгоритми для збору та оброблення всіх доступних цифрових даних про ринок торгівлі зерном, щоб знайти об’єктивно найкращі торгові пропозиції для продавців та покупців, а також включає необхідні супутні сервіси.
  4. GeoDesign. Аналітичний онлайн-сервіс, що надає інформацію про переваги та ризики відкриття магазину/кафе/перукарні або інших закладів залежно від локації (місця розташування).
  5. ТОВ “МОССТ”. Перетворює мобільний пристрій (телефон, планшет) на повноцінну мобільну систему для прийому будь-яких видів оплати за товари та послуги.
  6. BIOC. Технологія нанополімеризації, що дає змогу на молекулярному рівні зв’язати крохмаль та отримати біокомпаунд (або біопластик) з високими фізико-механічними властивостями.
  7. BioBin. Мобільний застосунок для зменшення впливу на довкілля завдяки кращому управлінню споживанням та відходами.
  8. FRAMIORE. Український сталий бренд жіночого одягу з власним швацьким виробництвом та R&D центром із дослідження, розробки та інновацій текстильних виробів і технологій.
  9. POS-технології. Створення інноваційної лінійки спеціалізованих POS-принтерів і хмарного фронт-офісу на Android відповідно до вимог нової технології, що дасть змогу підприємствам торгівлі оптимізувати кошти та розширити функціонал.
  10. АероДрон. Впроваджує комплексні рішення на базі безпілотних літаків, які є провідними щодо корисного навантаження та тривалості польоту, що забезпечує ефективне виконання різних галузевих завдань.
  11. FieldBI. Комплексна аналітично-експертна система, що допомагатиме покращувати результативність рішень для всіх стейкхолдерів ринку.
  12. FlameBlocks. Інноваційне рішення для повноцінного бухгалтерського, фінансового та управлінського обліку малого та середнього бізнесу.

Переможець отримає $75 000 ($25 000 на pre-seed етапі та $50 000 на seed етапі), повідомляє Міністерство фінансів.

Як повідомлялось, у липні 2019 року уряд презентував Український фонд стартапів. 2 грудня фонд почав приймати заявки на отримання грантів. Загалом до Українського фонду стартапів надійшло понад 300 заявок на отримання грантів.

 

У Давосі говорили, як молоде покоління змінює Україну

Молодь може змінити Україну, і вік – не головне.

На цьому наголосила депутатка та заступниця голови делегації України до Парламентської Асамблеї НАТО Соломія Бобровська під час панельної дискусії в Давосі “Молоде покоління змінює Україну: історії нової України”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Не важливо скільки вам років і звідки ви, головне, що ви готові служити країні. Головне бути відданим своїй країні й максимально докладати зусиль”, – сказала вона.

За її словами, ключ до успіху та змін – бути професіоналом. А ще завжди пам’ятати про Революцію гідності та війну.

“Я постійно думаю про те що, якщо ви хочете відчути справжнє життя, відчути компас, якщо так можна сказати… вам треба відправитись на схід, щоб зрозуміти, що таке добро, що таке зло і лише там ви зрозумієте, що таке справжнє життя, і чи ви щось можете прогавити. Навіть зараз, на цій події в Давосі, ми не приділяємо достатньої уваги питанню того, що відбувається там і в Криму. Ми говоримо про щастя, інновації, стабільність і т.д., але ми не можемо не згадувати про війну, ми не можемо ігнорувати людей, які там гинуть” , – зазначила Бобровська.

Як повідомляв Укрінформ, 21-24 січня у швейцарському Давосі проходить щорічне засідання Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ).

 

Житло для українців: уряд працює над програмою для окремих категорій громадян

За дорученням Прем‘єр-міністра України Олексія Гончарука була створена міжвідомча робоча група для розробки державної житлової програми для окремих категорій громадян.

Про це розповів голова правління Державної спеціалізованої фінансової установи “Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” Сергій Комнатний під час зустрічі з журналістами 24 січня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Було дано доручення Прем’єром, була створена робоча група, очолює її міністр економіки Милованов, туди входять всі центральні органи виконавчої влади, які є дотичними до галузі…Ми працюємо над концепцією комплексної державної житлової програми для окремих категорій громадян”, – розповів Комнатний.

Він додав, що програмою буде чітко передбачено те, які категорії громадян України на яку державну підтримку мають право, що їм необхідно зробити для участі в такій програмі і який державний орган буде її реалізовувати.

За словами Комнатного, програма буде розроблена або на 3, або на 5 років. Її кінцевою метою є забезпечення 50 тис. українських сімей житлом.

Посадовець зазначив, що комплексна державна програма має бути затверджена урядом до кінця І півріччя 2020 року, після цього будуть ухвалені відповідні зміни до Державного бюджету України.

 

КСУ “забракував” підвищення пенсійного віку для людей на шкідливій роботі

Конституційний Суд України визнав неконституційними положення закону № 213 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 2 березня 2015 року, якими було передбачено поетапне збільшення пенсійного віку для окремих категорій осіб.

Про це інформує пресслужба суду, повідомляє Укрінформ.

“Цим рішенням Конституційний Суд України визнав неконституційними положення, якими передбачено підвищення пенсійного віку для окремих категорій осіб. Йдеться про поетапне збільшення на 5 років віку для виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років для працівників, визначених в оспорюваних нормах закону № 213”,- йдеться у повідомленні.

Зазначається, що перевіряючи положення закону на відповідність Конституції, КС виходив з того, що працівники, які працювали в шкідливих умовах, і погоджувалися на таку працю через можливість отримання окремих пільг, мали об’єктивні очікування, що у них є право виходу на пенсію на умовах, визначених законом України “Про пенсійне забезпечення” від 5 листопада 1991 року № 1788–XII.

Водночас після внесення змін законом № 213, їх право виходу на пенсію на певних умовах звужено. КС розцінив це як погіршення їх юридичного становища щодо права призначення пенсії.

Крім того, КС вирішив закрити конституційне провадження у справі в частині, що стосується тверджень народних депутатів про неконституційність інших оспорюваних положень у зв’язку з їх невідповідністю вимогам закону “Про Конституційний Суд України”.

Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

 

Суд змінив Дугарь цілодобовий домашній арешт на нічний

Печерський районний суд Києва обрав запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту військовій медсестрі Яні Дугарь, яка є фігурантом справи про вбивство журналіста Павла Шеремета.

Про це повідомив у коментарі Укрінформу її адвокат Микола Ореховський.

“Суд частково задовольнив наше клопотання і змінив запобіжний захід з цілодобового домашнього арешту на нічний домашній арешт”, – сказав він.

Запобіжний захід триватиме до 8 лютого.

За словами адвоката, захист Дугарь просив суд відпустити її на поруки.

Як повідомлялося, 13 грудня 2019 року Печерський райсуд обрав Дугарь запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. Термін його дії спливає 8 лютого 2020 року. Захист Дугарь подав клопотання про зміну запобіжного заходу.

Про затримання та оголошення підозр фігурантам справи щодо вбивства журналіста Павла Шеремета повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков 12 грудня 2019 року. Слідство підозрює п’ятьох осіб: лікаря й волонтера Юлію Кузьменко, добровольців АТО Владислава та Інну Грищенків, медсестру одного з парашутно-десантних батальйонів Яну Дугарь, ветерана АТО Андрія Антоненка.

 

У Кропивницькому розповіли, як перетворюватимуться на “магніт” для туристів

У Кропивницькому презентували програму розвитку туристичної галузі міста на 2020-2022 роки та концептуальну версію туристичного вебпорталу.

Про це повідомляє пресслужба Кропивницької міськради – Укрінформ.

“Кропивницький є достатньо привабливим для туризму містом. Йому є чим насправді вразити своїх гостей. Водночас хотілося б, щоб інформації про наш обласний центр було набагато більше у загальному доступі. Саме тому й отримала своє життя нова галузева програма з розвитку сфери туризму в Кропивницькому”, – зазначив заступник міського голови Андрій Паливода.

Серед пріоритетів програми, зокрема, названо розвиток туристично-рекреаційної інфраструктури; збільшення кількості туристів та екскурсантів; промоція туристичного потенціалу міста; створення конкурентоспроможного на туристичного продукту; розвиток матеріально-технічної бази та сучасної інфраструктури; ефективне використання природного, історико-культурного та туристично-рекреаційного потенціалу; створення сприятливих умов для залучення інвестицій в туристичну галузь; проведення унікальних фестивалів та театралізованих екскурсій.

Крім того, за словами Паливоди, в місті планують створити сучасний туристичний вебпортал та розробити мобільний додаток “Кропивницький туристичний”; виготовити інформаційно-презентаційну та сувенірну продукцію; встановити інформаційно-туристичні стенди; брати участь у міжнародних, національних, регіональних туристичних виставках та форумах; проводити рекламні прес- та інфотури; зняти проморолик про туристичний потенціал міста; організувати та провести туристичний форум; проводити соціологічні дослідження та опитування в галузі туризму для здійснення аналізу та оцінки її стану; проводити заходи, присвячені туризму.

“На спеціалізованому туристичному вебсайті буде розміщена актуальна інформація про туристичні об’єкти Кропивницького, місця, де можна зупинитися переночувати, заклади харчування. Важливо, що інформація буде  подана двома мовами: українською й англійською”, – підкреслила менеджер проєкту Марина Пемахова.

 

ЄС та 16 країн погодились на тимчасовий механізм врегулювання суперечок у СОТ

Євросоюз та 16 країн-членів Світової організації торгівлі погодилися створити багатосторонній тимчасовий механізм з врегулювання суперечок, який дозволить країнам-учасницям вирішувати спірні питання на період, поки діяльність Апеляційного органу СОТ залишається заблокованою.

Про це у п’ятницю, 24 січня, під час брифінгу поінформував речник Єврокомісії з питань торгівлі і сільського господарства Даніель Розаріо, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Сьогодні зранку у Давосі ЄС і 16 членів СОТ прийняли спільну заяву, в якій погодилися працювати разом над тимчасовим апеляційним механізмом, що гарантує членам СОТ, які беруть у ньому участь, можливість доступу до зобов’язуючої, неупередженої та високоякісної системи врегулювання суперечок. Це тимчасовий захід, він буде застосовуватися лише до моменту, коли Апеляційний орган СОТ знову стане функціональним», – сказав речник Єврокомісії.

За його словами, цей тимчасовий механізм із врегулювання суперечок відкритий для інших країн СОТ, які матимуть бажання приєднатися до нього.

Розаріо також зауважив, що Євросоюз залишається занепокоєним нинішньою недієздатністю Апеляційного органу СОТ та буде прагнути вирішення цієї проблеми, зокрема, шляхом необхідних реформ у цій організації.

Як йдеться у роз’ясненні Єврокомісії, тимчасовий багатосторонній механізм базуватиметься на статті 25 Меморандуму СОТ щодо врегулювання суперечок (DSU). Такий механізм надасть країнам-учасницям, до переліку яких входять Австралія, Бразилія, Канада, Китай, Чилі, Колумбія, Коста Рика, Європейський Союз, Гватемала, Республіка Корея, Мексика, Нова Зеландія, Норвегія, Панама, Сінгапур, Швейцарія та Уругвай, можливість брати участь у ефективному та зобов’язуючому процесі врегулювання можливих суперечок в ході торговельних операцій між ними.

Як повідомлялося, у грудні минулого року Євросоюз виступив з ініціативою створити для членів СОТ тимчасовий механізм з врегулювання суперечок. Така ініціатива була пов’язана з тим, що внаслідок процедурних дій з боку окремих країн СОТ робота Апеляційного органу СОТ була практично заблокована, він втратив здатність приймати рішення. Така ситуація виникла на тлі торговельної суперечки між ЄС і США, які послідовно подали до СОТ взаємні позови щодо порушень правил конкуренції та державних субсидій з підтримки національних авіаційних виробників, відповідно – Airbus та Boeing.

 

Лукашенко: Я не хочу бути останнім президентом Білорусі

Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що республіка не може бути частиною будь-якої країни, навіть частиною “братньої Росії”.

Про це повідомляє державне агентство БелТА – Укрінформ.

“У нас є своя країна. Ми суверенні й незалежні. Ми своїми мізками й руками, що змогли, заробили, будуємо свою країну. І ми не можемо бути частиною будь-якої країни. Я не можу вас зрадити й розчинити Білорусь, нехай навіть у нашій братній Росії”, – сказав Лукашенко, відвідуючи білоруське місто Шклов.

За його словами, “навіть якщо я на це (входження Білорусі до складу Росії, – ред.) піду, то білоруси мене з’їдять протягом одного року після прийняття подібного рішення”.

“Я не хочу бути останнім президентом Білорусі. Почесно бути першим, але останнім бути не хочу. Я хочу, щоб діти наші жили на цьому клаптику землі в мирі, злагоді. В обіймах із російською людиною, росіянами. Вони нам не чужі. Росіяни – це наші люди. Від них, правда, мало що залежить зараз”, – сказав Лукашенко.

Він також висловив надію на нормалізацію відносин із Росією. “Ви маєте знати: ми не граємось в якісь ігри. Ми не хочемо надмірно напружувати нашого головного союзника. Це дійсно наш головний союзник. Може, (російська влада, – ред.) схаменеться і повернеться до нормальних відносин. Ми хочемо працювати з ними, але на рівних умовах. Люди, підприємства мають бути в рівних умовах, і країни повинні бути в рівних умовах”, – підкреслив білоруський лідер.

Раніше в п’ятницю, виступаючи в Шклові, білоруський президент звинуватив Росію у використанні податкового маневру з метою тиску на Білорусь і прагненні позбавити його країну незалежності.

Як повідомлялося, з початку 2020 року практично відсутні поставки російської нафти до Білорусі. Невеликі обсяги постачають лише НК групи “Сафмар” Михайла Гуцерієва.

У січні Лукашенко заявив про намір Росії постачати нафту до республіки за цінами вище світових.

 

Лукашенко: нас раком поставили по вуглеводнях, і ніхто на це не подивився

Президент Білорусі Олександр Лукашенко 24 січня здійснив робочу поїздку в Шклов, де розповів про причини труднощів і конфлікту з російською стороною в сфері поставок енергоресурсів – газу і нафти. Відповідне відео розмістив у себе в Twitter журналіст з кремлівського пулу Дмитро Смирнов, передає УНН.

“Нас раком поставили по вуглеводнях, і ніхто на це не подивився. Плювати на всі союзи. А ми тремтимо, боїмося свою країну захистити”, – заявив Лукашенко.

Як повідомлялося в УНН, за словами білоруського лідера, його країна є суверенною і незалежною країною, а прийняття керівництвом республіки рішення про її входження до складу Росії буде вважатися зрадою.

Нагадаємо, також Лукашенко раніше розповів про причини енергетичного конфлікту Білорусі та РФ.

За словами президента Білорусі, незгода і конфлікт з Росією відбулися через те, що від Мінська вимагали за нафту платити ціну більшу, ніж світову.

“Що стосується газу, нас кинули – не вивели нас на рівні ціни. Що стосується нафти: платіть більше, ніж вони продають полякам і німцям. Де таке бачено?” – обурився глава держави.

 

“За дурнів тримають”: Лукашенко розповів про причини енергетичного конфлікту Білорусі та РФ

Президент Білорусі Олександр Лукашенко розповів про причини труднощів і конфлікту з російською стороною в сфері поставок енергоресурсів – газу і нафти, заявивши, що РФ “кинула” Білорусь у питанні газу і пропонувала ціну за нафту, вищу від світової. Про це повідомляє БЕЛТА, інформує УНН.

За словами президента Білорусі, незгода і конфлікт з Росією відбулися через те, що від Мінська вимагали за нафту платити ціну більшу, ніж світову.

“Що стосується газу, нас кинули – не вивели нас на рівні ціни. Що стосується нафти: платіть більше, ніж вони продають полякам і німцям. Де таке бачено?” – обурився глава держави.

“Ми поставили питання: брати, дорогі, старший брат, так же не робиться. Не можна ж нас за дурнів тримати. Там це взяли, в податок внесли. Притому до цента, до долара. Ні більше, ні менше, саме стільки. І коли ми стали розбиратися, мені безпосередньо доповіли люди, які готували ці нормативно-правові акти, закони, укази, постанови уряду, що це зроблено спеціально. З метою натиснути на Білорусь. Навіщо тиснути, здогадайтеся з трьох разів. Різні були теорії, висновки і так далі. Ви їх чули. і всі вони, напевно, мають місце”, – підсумував Лукашенко.

Як повідомлялося раніше в УНН, Лукашенко заявив, що не може “розчинити” Білорусь навіть у “братній Росії”.

 

В Україні стали відкритими дані про координати земельних ділянок

Інформація про межі земельних ділянок (координати поворотних точок) із 2 січня 2020 року перебуває у відкритому доступі для інженерів-землевпорядників, інженерів-геодезистів, оцінювачів за експертною грошовою оцінкою та органів місцевого самоврядування.

Про це розповів Голова Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Денис Башлик, повідомляє пресслужба Держгеокадастру – Укрінформ.

“Від 2 січня платити за координати поворотних точок не потрібно, адже ця інформація перебуває у відкритому доступі для інженерів-землевпорядників, інженерів-геодезистів, оцінювачів за експертною грошовою оцінкою та органів місцевого самоврядування. Вже є перші результати: з моменту запуску функціоналу дані про координати знадобилися для 30 600 ділянок”, – сказав Башлик.

За його словами планується ініціювати зміни в законодавстві, аби зробити дані про координати земельних ділянок доступними і за межами професійної спільноти.

Як відомо, координати поворотних точок — це базовий параметр для визначення місця розташування земельної ділянки. Таких координат може бути від трьох (для трикутної ділянки) до декількох десятків (для ділянки складної форми). Чинними нормативно-правовими актами передбачено, що межа земельної ділянки закріплюється саме у поворотних точках. При будь-яких змінах (поділ, об’єднання) необхідно заново отримувати координати меж земельної ділянки. До 2 січня 2020 року доступ до інформації про координати поворотних точок мали лише державні кадастрові реєстратори.

 

Споживачі 30 міст можуть залишитися без опалення через борги тепловиків – Нафтогаз

Споживачі 30 міст можуть залишитися без теплопостачання через борги 37 виробників тепла перед НАК “Нафтогаз України”.

Про це повідомляє НАК «Нафтогаз України» – Укрінформ.

“Нафтогаз повідомляє про ризик припинення газопостачання з 1 лютого 2020 р. 37 виробників тепла, які не виконують вимоги щодо розрахунків для отримання газу в межах ПСО. Неналежні розрахунки таких підприємств за газ створюють загрозу для теплопостачання споживачів в 30 містах в опалювальний період. Компанія письмово повідомила ці підприємства про необхідність проведення термінових розрахунків для уникнення припинення газопостачання, – йдеться у повідомленні.

Зокрема, виробники тепла заборгували НАК 454,4 млн грн за грудень. Для продовження отримання газу з 1 лютого в рамках ПСО кошти треба сплатити до 25 січня.

Урядова постанова № 867 передбачає, що для отримання газу виробники тепла мають підписати договір з Нафтогазом відповідно до законодавства, а також виконати одну з трьох умов: дотримання рівня розрахунків не нижче 90% (без урахування штрафних санкцій); укладення з Нафтогазом та виконання договору про реструктуризацію заборгованості; погодження з Нафтогазом та виконавчим органом місцевої ради графіку погашення заборгованості до 2021 року, його дотримання та сплата поточних платежів.

“У всіх інших випадках Нафтогаз за законом не може постачати газ тепловиробникам на пільгових умовах”, – наголосили у компанії.

 

Кличко прокоментував інформацію про розкрадання у Київметробуді

Внутрішні конфлікти на ПАТ “Київметробуд” жодним чином не повинні вплинути на хід і терміни будівництва метро на Виноградар.

Про це заявив мер Києва Віталій Кличко час інспекції будівництва метро на Виноградар, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Я переконаний, що міністр юстиції має більше інформації… “Київметробуд” не є компанією, якою володіє місто, – це приватна компанія, і внутрішні конфлікти в приватних компаніях не є зоною відповідальності мерії. Наше завдання – щоб кожна компанія, яка взяла на себе зобов’язання перед містом, повністю їх виконала. І жодна копійка щоб не була вкрадена”, – сказав Кличко.

За його словами, те, що стосується внутрішніх конфліктів на підприємстві, жодним чином не повинно вплинути на хід робіт з будівництва метро.

“Тому ми постійно контролюємо зі сторони міста, щоб всі зобов’язання, яке взяло “Київметробуд” перед громадою міста, були виконані”, – заявив Кличко.

Він також прокоментував інформацію щодо розкрадань коштів на підприємстві “Київметробуд”.

“Ще раз запевняю, що кожна копійка, яку ми виділяємо, контролюється зі сторони КМДА. Більше того, ми звернулися до контролюючих органів для того, щоб використання коштів громади було ефективним”, – сказав Кличко.

Він зазначив, що будівництво двох станцій метрополітену коштуватиме майже 6 млрд гривень з бюджету міста. “На сьогодні виділено 4 млрд грн на закупівлю обладнання, на підготовчі роботи і виконання робіт. Повністю контролюємо кожну копійку, яка зараз використовується”, – наголосив мер столиці.

Як повідомлялося, 22 січня “Київметробуд” заявив про чергову спробу захоплення підприємства.

«Вже вдруге, 21 січня 2020 року, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань всупереч чинній ухвалі Господарського суду Київської області по справі № 911/3136/19 від 19.12.2019 року було внесено запис про незаконну зміну генерального директора ПАТ «Київметробуд». Попередня спроба зміни генерального директора, яка відбулась 27 грудня 2019 р., вже була скасована наказом міністра юстиції №4296/5 від 28.12.2019, але приватний нотаріус Змисловська, всупереч чіткій забороні змінювати директора товариства, що встановлена ухвалою суду, зареєструвала чергового незаконно обраного директора товариства», – стверджують у «Київметробуді». У компанії впевнені, що ці дії є проявом тривалої спроби рейдерського захоплення товариства ексголовою «Укрбуду» Максимом Микитасем, прямого та незаконного втручання у господарську діяльність ПАТ «Київметробуд» з метою заволодіння та розтрати наявних у товариства активів та коштів.

Тим часом Печерський райсуд Києва 16 січня заарештував кошти на банківських рахунках ПАТ «Київметробуд» та його відокремлених підрозділів. За даними Офісу генпрокурора, це зроблено з метою запобігання їх розкраданню під час будівництва метро на житловий масив Виноградар.

Будівництво метро на Виноградар планують завершити до 2021 року. Це передбачено договором, який уклали Київський метрополітен та переможець тендеру на Prozorro ПАТ “Київметробуд” щодо продовження Сирецько-Печерської гілки.

Відповідно до документа, роботи триватимуть до 2021 року, а їх бюджет становить 5 млрд 993 млн грн.

У рамках першої черги робіт на ділянці у майже 4 кілометри передбачається спорудження двох станцій – “Мостицька” та “Проспект Правди” – і відгалуження у бік станції “Виноградар” для подальшого продовження лінії.

 

САП закрила справу проти ексглави Центрвиборчкому Охендовського

Спеціалізована антикорупційна прокуратура закрила кримінальну справу стосовно колишнього голови Центральної виборчої комісії Михайла Охендовського.

Про це повідомила у коментарі Укрінформу прессекретар САП Ольга Постолюк.

“Процесуальний керівник закрив кримінальну справу відносно Михайла Охендовського”, – сказала вона.

Постолюк уточнила, що справа закрита на підставі п.3 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу (не встановлені достатні докази для доведення винуватості особи в суді і вичерпані можливості їх отримати).

Як повідомлялося, в грудні 2016 року САП оголосила підозру Охендовському в отриманні хабарів на 1,2 млн гривень, що зафіксовано в “чорній бухгалтерії” Партії регіонів.

Зазначалося, що справжність підписів ексглави ЦВК в “амбарний книзі” ПР підтвердили дві експертизи.

Суд обрав Охендовському запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання.

У червні 2017 року САП повідомила про тимчасове призупинення розслідування у справі Охендовського. У САП обіцяли поновити розслідування після виконання запитів відомства про міжнародно-правову допомогу.

3 квітня 2018 року Солом’янський райсуд Києва скасував постанову керівника САП Назара Холодницького про призупинення розслідування у справі проти Охендовського. 24 квітня за рішенням Солом’янського райсуду САП відновила слідство у справі Охендовського.

Однак 25 квітня САП знову зупинила слідство у справі Охендовського.

28 травня Холодницький наголосив, що перспективи судового розгляду справи щодо голови ЦВК Охендовського будуть відомі після отримання відповіді на всі міжнародно-правові доручення.

 

Російський хакер визнав провину у суді США

Росіянин Олексій Бурков, у листопаді екстрадований до США з Ізраїлю, пішов на угоду зі слідством. На суді в США він визнав провину в крадіжці особистих даних власників кредитних карток і відмиванні грошей.

Про це повідомляється в стрічці новин NBC – Укрінформ.

«Російський громадянин визнав себе винним у відкритті веб-сайту, який допоміг здійснювати шахрайство з кредитними картками на суму понад 20 мільйонів доларів. Двадцяти дев’ятирічний Олексій Бурков уклав угоду про визнання провини в федеральному суді в Олександрії», – йдеться в повідомленні.

ЗМІ уточнюють, що після часткового визнання провини та угоди зі слідством росіянину загрожує максимум 15 років ув’язнення замість 80, як раніше.

Як відомо, програміста Олексія Буркова було затримано 2015 року в аеропорту Тель-Авіва за запитом Вашингтона. У листопаді 2019 року росіянина екстрадували до США, попри протести Росії. Москва пропонувала Ізраїлю обміняти ймовірного хакера на ізраїльтянку Нааму Іссахар, яку незадовго до цього засудили до семи з половиною років колонії за звинуваченням у контрабанді наркотиків.

23 січня під час свого візиту до Ізраїлю президент Росії Володимир Путін зустрівся з матір’ю Іссахар. Він пообіцяв урахувати її прохання про помилування дочки під час ухвалення остаточного рішення. Сама засуджена в Росії ізраїльтянка відмовилася просити Путіна про помилування. Вона вважає, що звернення її матері і керівництва Ізраїлю достатньо для прийняття рішення.

 

У “Голосі” вимагають звільнити ексадвоката Януковича з ДБР

Перший заступник голови комітету ВР з питань правоохоронної діяльності, депутат від фракції “Голос” Андрій Осадчук вимагає звільнити ексадвоката Януковича Олександра Бабікова з посади першого заступника директора Держбюро розслідувань.

Про це повідомляє партія “Голос” у Facebook – Укрінформ.

“Представник інтересів експрезидента Віктора Януковича, обвинуваченого у державній зраді та численних корупційних злочинах, за жодних умов не повинен працювати на такій важливій посаді, як перший заступник директора Державного бюро розслідувань. Адже за законом саме перший заступник здійснює повноваження директора ДБР в разі його відсутності. Цей конфлікт інтересів не може бути врегульований інакше ніж звільненням з цієї посади Олександра Бабікова — адвоката Януковича, який представляв його інтереси безпосередньо у кримінальних справах щодо злочинів та вбивств людей у зв’язку з масовими протестами під час Революції Гідності 2013–2014 років”, – йдеться у повідомленні.

Як зауважують у пресслужбі “Голосу”, депутатське звернення з відповідною вимогою надіслав очільникам ДБР і НАЗК депутат фракції “Голосу”, перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності Андрій Осадчук.

“Про те, що Бабікова призначено на посаду з усвідомленням конфлікту інтересів, свідчить нещодавній перерозподіл повноважень між заступниками директора ДБР — професійного учасника “справ Майдану” на посаді першого заступника голови ДБР позбавили прямого впливу на розслідування “справ Майдану”. Однак це не виключає такого впливу і, відповідно, повністю не врегульовує конфлікт інтересів”, – зазначають у “Голосі”.

У партії “Голос” нагадують, що закон “Про запобігання корупції” передбачає можливість врегулювання системного конфлікту інтересів саме звільненням з посади, і вимагає від ДБР застосувати саме цю норму закону.

Як повідомлялося, 21 січня першим заступником директора Державного бюро розслідувань призначений Олександр Бабіков.

Раніше організації Родини Героїв Небесної сотні заявили, що призначення Бабікова, який працював у юридичній фірмі Aver Lex, що захищала експрезидента Януковича, є конфліктом інтересів, оскільки відомство продовжуватиме слідство у “справах Майдану”.

Водночас т.в.о. директора ДБР Ірина Венедіктова зазначила, що особисто курує “справи Майдану”.

 

“Голос” визначився зі кандидатом у члени ВРП

Депутатська фракція політичної партії “Голос” завершила проведення конкурсу на визначення кандидата до Вищої ради правосуддя та пропонуватиме на посаду члена ВРП суддю Октябрського районного суду Полтави Ларису Гольник.

Про це повідомляє пресслужба політсили – Укрінформ.

“На конкурс подалося шестеро фахових кандидатів. За результатами внутрішнього голосування членів фракції, кандидаткою було обрано саме Ларису Гольник. На її користь також зняли свої кандидатури народний депутат VIII скликання, правник Леонід Ємець та адвокат-активіст Роман Маселко”, — йдеться у повідомленні.

Народний депутат від фракції “Голосу” Ярослав Юрчишин висловив сподівання, що парламент підтримає кандидатуру Гольник і продемонструє готовність делегувати до Вищої ради правосуддя компетентну та незалежну суддю.

“Лариса Гольник має великий досвід роботи у судових органах. Але головне, і це те, чого критично не вистачає сьогодні у суддівському корпусі, – вона доброчесна, не заражена вірусом кругової поруки. Саме вона зможе допомогти ВРП розблокувати проведення судової реформи, яка знаходиться під тиском корупціонерів”, — зазначив політик.

Лариса Гольник навчалася у Національній юридичній академії ім. Я. Мудрого (спеціаліст – правознавство). Нагороджена спеціальною відзнакою міжнародної організації Blueprint for Free Speech – за мужність та доброчесність у вимозі належного розслідування корупції у судовій сфері. Суддя Октябрського районного суду міста Полтави.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 3 грудня не призначила адвоката, колишню першу заступниця міністра юстиції Олену Сукманову членом Вищої ради правосуддя. Водночас, відповідно до статі 208 Регламенту, Голова ВР Дмитро Разумков доручив апарат парламенту оприлюднити на офіційному вебсайті парламенту інформацію про новий прийом від депутатських фракцій і груп щодо кандидатів на посади Вищої ради правосуддя.

 

Ізраїль хоче поглиблення співпраці з Україною в IT-сфері та туризмі – Нетаньягу

Ізраїль налаштований на поглиблення співпраці з Україною у сфері IT та туризму, а також на спільну протидію силам та режимам, які зазіхають на демократичні цінності.

Про це заявив прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу перед початком зустрічі з Президентом України Володимиром Зеленським у Єрусалимі, що транслювалася наживо на сторінці глави Української держави у Facebook – Укрінформ.

“Сьогодні ми зустрілися, щоб обговорити посилення та поглиблення наших відносин … Ми з вами будемо обговорювати співробітництво у сфері ІТ, у сфері туризму. Ми також обговоримо, як ми можемо спільно протистояти у сьогоднішньому світі проти сил і режимів, які зазіхають на наші демократичні цінності. Сподіваюсь, що наші сьогоднішні переговори відбудуться у дусі дружби і взаєморозуміння”, – сказав Нетаньягу.

Він зазначив, що вчора відбулася знакова подія в історії єврейського та українського народів – вшанування пам’яті тих, хто загинув у концентраційному таборі Аушвіц.

“Багато людей там було з Радянського Союзу, і ми безмежно і вічно будемо вдячні вам за ту підтримку, яку ви надавали єврейському народові у протистоянні цим жахливим злочинам і цим трагедіям”, – акцентував прем’єр-міністр Ізраїлю.

Він також висловив щирі співчуття українському народові та особисто Президенту Зеленському у зв’язку із збиттям Іраном українського літака.

Нетаньягу нагадав, що відповідальність за це взяв на себе Корпус вартових ісламської революції, але, за його словами, для ізраїльської сторони від самого початку було зрозуміло, хто винен у цій катастрофі.

“Вони намагалися це приховати, але зрештою демократичний світ змусив їх визнати цю велику трагедію”, – резюмував прем’єр-міністр Ізраїлю.

Як повідомляв Укрінформ, Президент України Володимир Зеленський перебуває з дводенним робочим візитом в Ізраїлі.

 

Зеленський поділився з Нетаньягу історією своєї родини часів Голокосту

Президент Володимир Зеленський запевнив, що український народ розуміє трагедію Голокосту як ніхто інший, і передав прем’єр-міністру Ізраїлю Беньяміну Нетаньягу лист з описом трьох історій про порятунок євреїв в Україні, у тому числі про свою родину.

Про це Зеленський заявив перед початком зустрічі з главою уряду Ізраїлю в Єрусалимі. Наживо захід транслювався на сторінці глави Української держави у Facebook – Укрінформ.

“Український народ як ніхто розуміє трагедію і велику кількість втрачених життів українських євреїв під час Другої світової війни. Я підготував лист, який би хотів зачитати у Вашій присутності, усім євреям з приводу цієї страшної трагедії”, – сказав Зеленський.

Він зазначив, що у листі містяться три життєві історії про євреїв в Україні часів Другої світової війни.

Президент, зокрема, розповів прем’єр-міністру Ізраїлю про кримську татарку Сеїде Аріфову, яка врятувала 88 євреїв, та священника УГКЦ Омеляна Ковча, який рятував євреїв, видавши їм понад 600 церковних метрик про хрещення.

“Ці історії, насправді, про одне: твоя національність, релігія, вік, стать, місце народження втрачають значення, коли є добре серце, що рухає тобою, і тотальне зло, якому ти протистоїш”, – підкреслив Зеленський.

Він також поділився історією своєї родини, зауваживши, що в сім’ї було четверо братів, троє з яких разом з рідними стали жертвами Голокосту, “їх розстріляли німецькі окупанти, що увірвалися до України”.

“Залишився четвертий брат – у той час він був на фронті, повернувся живим, пройшов Другу світову війну, зробивши внесок у перемогу над нацизмом та людиноненависницькою ідеологією. Через два роки після війни у нього народився син, а через 31 рік у нього народився онук, через 40 років онук став президентом”, – зазначив Зеленський.

Президент зачитав та передав главі ізраїльського уряду листа з описом цих життєвих історій.

У свою чергу, Нетаньягу подякував за розповідь і зворушливі історії про те, як рятували євреїв в Україні.

“Дякую, це дуже чутливі історії про те, як неєвреї рятували євреїв. Особливо чутлива ця історія про Вашу сім’ю, про боротьбу за життя заради майбутнього. Мені дуже приємно бути з Вами тут сьогодні”, – наголосив Нетаньягу.

Як повідомлялося, 23-24 січня Президент України Володимир Зеленський перебуває з робочим візитом в Ізраїлі, де проходять пам’ятні заходи у межах Світового форуму Голокосту, присвяченого 75-й річниці звільнення концтабору “Аушвіц”.

У четвер зранку Президент заявив, що українська делегація поступилася своїми місцями на Всесвітньому форумі пам’яті Голокосту людям, які пережили цю трагедію.

 

Інвестори з оптимізмом дивляться на програму реформ Зеленського – FТ

Україна продала 1,25 млрд євро нового боргу при рекордно низьких відсотках за позиками, скориставшись оптимізмом інвесторів щодо програми реформ Президента Володимира Зеленського.

Про це йдеться у статті Financial Times – Укрінформ.

Зазначається, що у середу, 22 січня, продаж нових 10-річних єврооблігацій у євро перевищив ліміт підписки й встановив відсоток доходу з облігацій на рівні 4,375%. Після обрання Зеленського навесні минулого року інвестфонди активно інвестували в український борг, вважаючи, що президентська програма економічних реформ стимулюватиме зростання.

“Це країна, де відбуваються серйозні реформи, а економіка знаходиться в хорошому стані”, – сказав Віктор Сабо, менеджер боргового портфеля ринків, що розвиваються, в Aberdeen Standard Investments, який купив облігації в середу. Він зазначив, що відсоткова прибутковість все ще є привабливою в умовах, коли прибутковість у багатьох великих європейських економіках залишається у негативній зоні.

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук, який виступив вранці у четвер, 23 січня, в кулуарах Всесвітнього економічного форуму в Давосі, описав продаж облігацій як вотум довіри, що сприятиме подальшому скороченню рівня боргу, замінивши дорожче фінансування, відзначає FT.

Співвідношення боргу до ВВП країни впало до 52% приблизно із 80% чотири роки тому, коли економіка відреагувала на наслідки анексії Криму Росією у 2014 році.

“Ми випустили найдешевші єврооблігації в історії України”, – сказав Гончарук.

Аналітик компанії BlueBay Asset Management Тімоті Еш, заявив, що це “неймовірно”, що Україна змогла продати борг за такої низької прибутковості.

“Ще рік тому Україна не змогла б отримати менш як 10 відсотків”, – написав він в аналітичній записці, зазначає видання.

“Що мене зараз трохи хвилює, так це самовдоволення”, – сказав Еш, додавши, що доступність дешевого фінансування з ринків облігацій може зменшити запал Зеленського у справі просування сприятливих для ринку реформ, що позначиться і на впливі Міжнародного валютного фонду (МВФ) в Києві.

Зазначається, що випуск облігацій відбувся після виступу Зеленського в Давосі, у якому він пообіцяв прискорити реформи та рішуче протидіяти корупції. Президент оголосив про плани запропонувати п’ятирічне звільнення від податку на прибуток для інвесторів, які вкладуть в країну понад 10 млн доларів або візьмуть участь у приватизації сотень державних підприємств.

“Виклики, які стоять перед нами, українцями, мобілізують нас і змушують рухатися швидше, надихають нас робити неймовірне і неможливе”, – сказав тоді Зеленський.

Як нагадує FT, прагнучи залучити прямі іноземні інвестиції й таким чином стимулювати зростання економіки, українські чиновники оголосили на Економічному форумі в Давосі про намір підписати угоду з найбільшим залізничним оператором Німеччини Deutsche Bahn на 10 років щодо управління та радикальної перебудови Укрзалізниці.

Також під час зустрічей у Давосі з директором-розпорядником МВФ Крісталіною Георгієвою Зеленський і Гончарук обговорили заходи, які необхідно здійснити до того, як правління МВФ затвердить нову кредитну програму в розмірі 5,5 млрд доларів, зазначається в статті.

Крім того, наголошується, що BNP Paribas, JPMorgan і Raiffeisen Bank International виступили головними менеджерами й реєстраторами в новій угоді про продаж українських єврооблігацій.

 

Держава має достатньо коштів для нормального функціонування — Маркарова

На казначейському рахунку України знаходиться 27 мільярдів гривень, що цілком достатньо для нормального функціонування держави.

Про це в ефірі “Свобода слова” сказала  міністр фінансів України Оксана Маркарова, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Питання про ліквідність: чи достатньо у нас коштів на рахунку? Ми щодня моніторимо наш так званий казначейський рахунок. Ще у нас є валютні рахунки. Станом на сьогодні близько 5 мільярдів гривень у нас на гривневому рахунку. А на валютних рахунках, якщо порахувати в еквіваленті – ще 22 мільярди”, – зазначила Маркарова.

Вона також додала, що цих коштів достатньо для того, щоб нормально функціонувала держава.

Як раніше повідомляло агентство, у Міністерстві фінансів запевнили, що всі захищені видатки з державного бюджету фінансуються у звичному режимі.

 

Помпео потрапив у скандал після запитань про Україну

Державний секретар США Майкл Помпео потрапив у черговий скандал після того, як дав інтерв’ю радіо NPR та накричав на ведучу, яка стверджує, що він розлютився через запитання про Україну й посла Марі Йованович.

Про це ведуча Мері Луїза Келлі розповіла в одній із програм NPR після інциденту – Укрінформ.

“Мене (після запису інтерв’ю – ред.) відвели до приватної вітальні держсекретаря, де він уже чекав на мене й почав кричати приблизно стільки ж часу, скільки зайняло саме інтерв’ю. Він був нерадий, що його запитували про Україну”, – розповіла журналістка на шоу Арі Шапіро на своїй же радіостанції.

За її словами, Помпео запитав: “Ви думаєте, що американці дбають про Україну?”. Крім того, він попросив показати Келлі Україну на карті, попросивши помічників принести йому карту без написів.

“Я вказала на Україну. Він відклав карту”, – зазначила журналіста. Після цього, за її словами, Помпео сказав, що “люди почують про це”.

Під час інтерв’ю, стенограму якого оприлюднило і радіо NPR, і Державний департамент США, держсекретар Помпео зазначив у розмові, що погоджувався на неї лише задля питань щодо Ірану. Втім, попри натиск ведучої, глава Держдепартаменту відповів на кілька запитань щодо України.

Зокрема, він підкреслив, що пишається тим, що адміністрація Трампа зробила для України.

“Нинішня адміністрація забезпечила українцям можливість захищатися. Президент Обама надавав сухпайки. Ми надали ракети Javelin. Попередня адміністрація нічого не зробила, щоб знищити корупцію в Україні. Ми над цим працюємо. Ми продовжимо це робити”, – зазначив Помпео.

Крім того, журналістка почала розпитувати про те, чи став він на захист посла Марі Йованович, коли президент Трамп вимагав її звільнення.

“Я ставав на захист кожного представника Державного департаменту. Ми створили чудову команду. Колектив, який працює тут, робить дивовижну роботу по всьому світу… Я захищав кожну окрему людину в цій команді”, – підкреслив Помпео.

Коли журналістка почала поглиблюватися в запитання щодо Йованович, держсекретар США завершив інтерв’ю.

 

З’явилась програма візиту Помпео до Києва

Державний секретар США Майк Помпео прибуде до Києва 30 січня і зустрінеться з трьома українськими високопосадовцями. Про це йдеться у заяві речниці Держдепартаменту США, передає УНН.

Помпео матиме переговори з президентом України Володимиром Зеленським, міністром закордонних справ Вадимом Пристайком та міністром оборони Андрієм Загороднюком «для підкреслення підтримки Сполученими Штатами суверенітету й територіальної цілісності України».

Держсекретар також вшанує тих, хто загинув на Донбасі. Церемонія покладання квітів відбудеться біля Михайлівського Золототверхого монастиря.

Помпео проведе зустрічі з релігійними лідерами, представниками громадянського суспільства та лідерами ділових кіл.

Після Києва Помпео відвідає Білорусь, Узбекистан, Казахстан та Велику Британію.

Раніше стало відомо, що Держсекретар США Помпео прибуде з візитом у Київ 30 січня.

Держсекретар США планував бути в Києві 3 січня, але тоді його візит був відкладений через загострення на Близькому Сході.

 

У ЗМІ з’явився запис, на якому Трамп вимагає “позбавитися від Йованович”

Американський центральний канал ABC News оприлюднив аудіозапис, зроблений начебто під час розмови бізнесмена Лева Парнаса й глави Білого дому Дональда Трампа, де президент вимагає відставки посла США в Україні Марі Йованович.

Аудіо, доступне на сайті ABC News, з’явився в розпал судового процесу з імпічменту президента в Сенаті США – Укрінформ.

На аудіо чутно голос, який, за інформацією видання, належить Леву Парнасу: “Думаю, ми маємо почати з того, щоби позбавитися від посла (Йованович – ред.). Вона прийшла з адміністрації Клінтона… Вона, по суті, ходить і каже всім, мовляв, зачекайте, йому (президенту Трампу – ред.) буде оголошений імпічмент, тільки зачекайте”.

У відповідь на це глава Білого дому розлютився й тут же озвучив розпорядження щодо звільнення Марі Йованович з посади.

“Позбавтеся її! Позбавтеся її завтра. Мені все одно. Приберіть її завтра. Позбавтеся її. ОК? Зробіть це”, – чутно на запису голос, який, за інформацією каналу, належить Дональду Трампу.

За словами джерела, аудіо було зроблене під час приватної вечері 30 квітня 2018 року в готелі Trump International у Вашингтоні. Поява цього запису спростовує заяви Трампа, що він не мав жодних справ з Парнасом і взагалі не знає його.

Нагадаємо: після оприлюднення кілька тижнів тому Палатою представників доказів, наданих Парнасом, вперше стало відомо про можливе стеження за Марі Йованович, коли вона була на посаді посла США в Україні.

 

У Харкові презентували книгу спогадів видатного мовознавця Юрія Шевельова

Книгу спогадів видатного українського мовознавця, історика української літератури, критика Юрія Шевельова, вперше видану в Харкові, презентували у громадський організації “Кіноклуб “Нова Україна”.

Подію кореспонденту Укрінформу прокоментував засновник клубу, заслужений журналіст України, координатор Харківського Євромайдану Володимир Чистилін.

“Книгу спогадів харків’янина Юрія Шевельова, який увійшов в історію як всесвітньо відомий українсько-американський славіст-мовознавець, історик української літератури, літературний і театральний критик, активний учасник наукового та культурного життя української еміграції, під назвою “Я – мене – мені… (і навкруг)” видано у видавництві, яке засновано земляком, кандидатом філософських наук Олександром Савчуком та зазнало відомості книгами про видатних українців”, – зазначив Чистилін.

За його словами, сам Шевельов цю книгу, видану свого часу у Нью-Йорку (де він, професор Гарвардського та Колумбійського університетів, жив та був похованій у 2002 році), називав історією великої і ще не закінченої війни, маючи на увазі історію взаємовідношень України і Росії. “Його творча спадщина становить понад 900 праць, а його теза про найстрашніших ворогів України всіх часів досі не втрачає актуальності”, – сказав Чистилін.

За його словами, за ініціативою відомого українського письменника Сергія Жадана – члена організації “Кіноклуб “Нова України”, Юрія Шевельову у Харкові буде встановлено меморіальну дошку.

Як повідомлялося, меморіальну дошку Юрію Шевельову, встановлену за громадської ініціативи 3 вересня 2013 року у центрі Харкові на гроші, зібрані фондом національно-культурних ініціатив ім. Гната Хоткевича, вже через три години демонтували троє невідомих. Тоді пресслужба головного управління МВС у Харківській області повідомила, що міліція проводить перевірку за фактом демонтування пам’ятної дошки, але винуватців не було знайдено.

 

Сурков пішов з посади радника Путіна

Владислав Сурков, який займав посаду радника президента РФ Володимира Путіна, покинув російську держслужбу. Про це пише Meduza із посиланням на телеграм-канал директора Центру політичної кон’юнктури РФ Олексія Чеснакова, який є наближеним до Суркова, передає УНН.

“Протягом найближчого місяця він буде займатися медитацією. Після цього обіцяв повідомити про причини прийнятого ним рішення і про подальші плани”, — написав Чеснаков.

За словами директора Центру політичної кон’юнктури, рішення піти з держслужби було прийнято Сурковим через “зміну курсу на українському напрямі”.

За даними головного редактора “Ехо Москви” Олексія Венедиктова, українським напрямком в адміністрації президента замість Суркова займеться колишній віце-прем’єр РФ Дмитро Козак.

Нагадаємо, останній раз Сурков фігурував у публічній частині політики між Україною та Росією, коли увійшов до російської делегації на “нормандській зустрічі”.

 

Обрання нового нардепа на Харківщині: Центрвиборчком створив ОВК для виборів

УНН. Центрвиборчком створив окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу № 179, що у Харківській області. Про це йшлося на засідання Центральної виборчої комісії, що відбулось 24 січня, передає УНН.

Зазначається, що комісія “залишила без розгляду подання Політичної партії „Єдина Країна“ щодо кандидатури до складу окружної виборчої комісії ОВО № 179 на проміжних виборах народного депутата України 15 березня 2020 року, оскільки вказана партія не належить до суб’єктів внесення такого подання під час організації підготовки і проведення цих проміжних виборів народного депутата України”.

“Наступною постановою ЦВК утворила окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 15 березня 2020 року в одномандатному виборчому окрузі № 179 у складі 12 осіб”, — йдеться у повідомленні.

Додається, що відповідне рішення “було прийнято після розгляду подань політичних партій, депутатські фракції яких зареєстровані в Апараті Верховної Ради України поточного скликання: Політичної партії “Європейська Солідарність”, Політичної партії “Опозиційна платформа — За Життя”, політичної партії “Слуга Народу”, щодо кандидатур до складу вказаної ОВК, кандидатури від яких до її складу включаються обов’язково. А також подань політичних партій — суб’єктів виборчого процесу, кандидатів у народні депутати України від яких було зареєстровано у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, та подання Голови Комісії щодо чотирьох кандидатур до складу цієї комісії, внесеного 24 січня 2020 року“, — повідомили у пресцентрі ЦВК.

Зокрема, було затверджено роз’яснення щодо внесення змін до відомостей про кандидатів у народні депутати україни.

Так, ЦВК затвердила Роз’яснення щодо розгляду звернень з питань внесення змін до постанов Комісії про реєстрацію кандидатів у народні депутати України на проміжних виборах народного депутата України 15 березня 2020 року в ОВО № 179.

“У Роз’ясненні виписаний механізм внесення змін до відомостей про кандидатів у народні депутати України, які відповідно до закону оприлюднюються, а також виправлення в них технічних помилок”, — пояснили у комісії.

“Зокрема, з метою забезпечення достовірності відомостей про кандидатів у депутати такі рішення приймаються Комісією з власної ініціативи (у разі виявлення технічних помилок) та за зверненнями відповідних суб’єктів виборчого процесу”, — додали у повідомленні.

Окрім того, з метою недопущення порушення визначених законом строків оприлюднення інформації про зареєстрованих кандидатів у депутати, виготовлення їхніх інформаційних плакатів, а також виборчих бюлетенів, забезпечення при цьому достовірності та об’єктивності інформації про кандидатів у депутати всі звернення стосовно уточнення відомостей про них будут розглядатись Центрвиборчкомом до 18 лютого 2020 року включно.

“Інформація, що міститься у таких зверненнях, які надійшли до ЦВК після вказаної дати, береться Комісією до відома. Рішення про внесення змін до постанов Центральної виборчої комісії про реєстрацію кандидатів у депутати за такими зверненнями не приймаються”, — повідомили у пресслужбі.

Як повідомляв УНН раніше, 16 січня 2020 року розпочався виборчий процес проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 179 (Харківська область).

 

Верещук: фінансування відрядження до Давоса з боку Пінчука не є корупцією

Фінансування українським бізнесменом Віктором Пінчуком поїздки депутатів із владної фракції “Слуга народу” на щорічні збори Всесвітнього економічного форуму у швейцарському Давосі не можна вважати корупцією. Про це заявила народна депутатка Верховної Ради Ірина Верещук у коментарі для Радіо Свобода, передає УНН.

“Я навіть дзвонила по консультацію у НАЗК (Національне агентство з питань запобігання корупції — ред). НАЗК стверджує, що це не є корупція, якщо вони були у відрядженні. Навіть якщо це відрядження профінансоване не з державного бюджету, це не корупція. А якщо не були у відрядженні і отримали, це був би подарунок, і вони б мусили пояснювати, за що такий подарунок”, — сказала представниця владної партії, яка сама в Давосі не була.

До Давоса їздила численна делегація народних депутатів України. Як пише Радіо Свобода, до фінансування їхньої поїздки в одне з найдорожчих місць світу, на яке на час проведення форуму перетворюється Давос, дотичний український олігарх Віктор Пінчук.

Нагадаємо, Прем’єр-міністр Олексій Гончарук за підсумками форуму в Давосі висловив переконаність в тому, що довіра міжнародних партнерів до України посилюється.

 

“ОПЗЖ” має намір дізнатися у керівництва ВР, хто оплачував поїздку до Давосу народним депутатам – Бойко – Інтерфакс-Україна

Фракція “Опозиційна платформа – За життя” має намір звернутися до керівництва Верховної Ради із запитом, за чий рахунок їздили народні депутати на Всесвітній економічний форум у Давосі (Швейцарія), заявляє лідер фракції Юрій Бойко.

“Наразі ми розбираємося, за рахунок кого вони туди їздили, чи не постраждав від цього бюджет і відповідний запит ми вже направляємо керівництву Верховної Ради”, – сказав Бойко у програмі “Подробиці тижня” в п’ятницю в ефірі телеканалу “Інтер”.

Він зазначив, що не пам’ятає, щоб якась країна “відправляла до Давосу 20-30 парламентаріїв, як це було у нас”.

Як повідомлялося, більше ніж 20 народних депутатів відвідали цього тижня Всесвітній економічний форум у Давосі.

 

Держава збільшить фінансування 17 вишів

Держава відходить від принципу фінансування вишів за кількістю студентів, відтепер фінансування вишів буде здійснюватися за кількома критеріями.

Про це на брифінгу сказав заступник міністра освіти та науки Єгор Стадний, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми починаємо шлях відходу державного фінансування від кількості студентів, які навчаються на бюджеті. Вже цього року цей показник буде впливати на відсотків 70-80%. І планомірно ми спустимо його вплив на рівень 50%. Натомість з 2020 року фінансування університетів визначає декілька показників”, – сказав Стадний.

Перший показник, це регіональний коефіцієнт, який буде застосовуватися до вишів, які розташовані поза межами Києва. Так для університетів столиці цей коефіцієнт становитиме 1, для вишів Львова та Харкова – 1,03, для університетів інших обласних центрів — 1, 07.

Стадний пояснив такий принцип тим, що вступники зазвичай обирають виші в великих містах, тоді як в регіональних університетах якість освіти може бути не гіршою.

Також на державне фінансування впливатиме показник масштабу університету.

“Вперше уряд говорить мовою економічних стимулів до університетів об’єднуватися. Якщо до цього вся історія про об’єднання університетів супроводжувалася адміністративним впливом, то тепер якщо університети об’єднуються, то вони починають отримувати більше коштів. … Нас цікавлять сильні університети і якщо будуть з’являтися слабкі університети, для них варіантом буде приєднання до сильнішого закладу. Новоутворенний заклад отримує більше фінансування”, – наголосив заступник міністра.

Наступний показник – кількість студентів у виші, його вага, за словами Стадного за наступні три роки має знизитися до 50% в системі розподілу фінансування. Водночас за одного студента, який навчається на технічній спеціальності, держава буде сплачувати більше на 60%, ніж за студента економічних чи гуманітарних спеціальностей.

“Ми стимулюємо в першу чергу технічні університети не втрачати свій профіль, вкладатися в технічні інженерні спеціальності, яких на сьогодні бракує. І держава тут робить крок на зустріч, підтримуючи такі технічні програми”, – сказав Стадний.

Наступним буде показник обсягу коштів, які виш залучив від бізнесу чи міжнародних грантів.

“Якщо хтось довірився грошима університету, це неодмінний показник високої репутації. Держава має зважати на цей показник і так само винагороджувати тих, хто має попит у бізнесу, який робить такі замовлення, або виграє міжнародні гранти”, – сказав Стадний.

Також буде враховуватися місце університету в міжнародних рейтингах – QS World University Rankings, The Times Higher Education World University Rankings та Academic Ranking of World Universities.

Показник, який буде діяти з 2021 року – працевлаштування випускників вишів.

“Якщо випускники будуть працевлаштовуватися на посадах, які вимагають вищої освіти, університет буде отримувати більше фінансування. Якщо таких випускників менше певного рівня, виш отримуватиме менше”, – сказав Стадний.

Так, у 2020 році фінансування за новою формулою отримають 136 закладів вищої освіти та 12 їхніх філій, які мають власні кошториси. З них 94 заклади отримають 100-120% від бюджету 2019 року, а 54 – 95-99% від бюджету 2019 року.

Завдяки розрахунку фінансування за формулою у 2020 році 17 університетів отримали збільшення фінансування на понад 15 мільйонів гривень. З-поміж них – Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського – 84,4 млн грн, Львівська політехніка – 69 млн, Харківський політехнічний інститут – 40,4 млн грн, Сумський державний університет 33,6 млн грн, Ужгородський національний університет – 21,9 млн грн, Львівський національний університет ім.Франка – 58,3 млн грн, Національний університет біоресурсів та природокористування – 41,9 млн грн, Харківський національний університет ім. Каразіна – 38,3 млн грн, Запорізька політехніка – 31, 8 млн грн тощо.

Загалом на заклади вищої освіти в 2020 році МОН витратить 16, 26 млрд грн.

У 2020 році новація буде стосуватися закладів вищої освіти, які підпорядковуються Міністерству освіти та науки, у 2021 році планується розширити цю систему на ЗВО, які підпорядковуються МОЗ, МКМС та інших державних замовників.

Розподіл коштів між заклади вищої освіти в 2020 році оприлюднений на сайті Міністерства освіти та науки.

 

У Чернігові пройшов перший в Україні конгрес STEM-освіти

У Чернігові, на першому конгресі STEM-освіти, йшлося про актуальність розвитку даного напрямку в Новій українській школі, необхідність підвищення інтересу школярів до вивчення математики, а також профорієнтацію випускників на інженерні та природничо-математичні спеціальності.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Чернігівська область – перша в Україні, де порушується зазначена тема. Ми робимо це тому, що 2020 рік оголошений Роком математики, і питання STEM-освіти в Новій українській школі набуває особливої актуальності. Річ у тім, що результати ЗНО з математики, фізики, природничих предметів сьогодні – дуже плачевні, а державі не вистачає фахівців з відповідними знаннями. Це говорить про те, що рівень освіти у школах треба підіймати”, – пояснила суть проблеми заступниця голови ГО “Центр освітніх реформ “Наші діти” Лариса Почечун.

За словами організаторів, участь у конгресі взяли понад 200 людей: вчителі, директори шкіл, начальники управлінь освіти, представники Міністерства освіти і науки України, керівники ОТГ і районів, науковці та бізнесмени. Вони говорили про STEM-освіту як напрям, що розвиває логічне мислення, розуміння природи сучасних технологій та вміння ними користуватися; як інструмент зменшення дефіциту кадрів у всіх сферах діяльності; про створення умов для реалізації STEM-освіти в навчальних закладах, підготовку відповідних кадрів тощо.

“Ми маємо проблему, що випускники шкіл не вступають на математичні, природничі та інженерні спеціальності, виключенням є лише комп’ютерні науки. Впроваджуючи STEM-освіту, ми робимо профорієнтацію учнів на зазначені спеціальності, готуємо їх до повсякденного життя, демонструємо важливість математичної підготовки та її місце в реальному світі”, – сказав ректор Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. Ушинського Анатолій Заліський.

Представниця Державної наукової установи “Інститут модернізації змісту освіти” Ірина Василашко підкреслила, що Міністерство освіти й науки цього року “зробило важливі кроки для того, щоб STEM-освіта була профінансована і розвивалася”.

На сесіях, які в межах заходу проводилися для кожної категорії присутніх окремо, йшлося про людський капітал і місце STEM-освіти в сучасному світі; її можливості й виклики, світовий та український досвід; розпорядок та умови фінансування у 2020 році; плани й перспективи в громадах; очікувані результати впровадження STEM-освіти для учасників освітнього процесу та громад.

“На практичних локаціях були, зокрема, представлені прийоми й методики для вчителів, які вони зможуть використовувати на уроках для підвищення зацікавленості учнів у математиці. Їм розповіли, як математика поєднується з фізикою, хімією, біологією, надали багато іншої корисної інформації”, – поінформувала Почечун.

Як приклад на конгресі наводили мультимедійний навчальний контент KM MEDIA ED PROFI, який розробило видавництво “Країна мрій”. Відеоуроки та навчальний контент затверджені МОН, і вже використовуються у Новій українській школі.

Як відомо, акронім STEM розшифровується наступним чином: S – science (наука), T – technology (технологія), Е – engineering (інженерія), М – mathematics (математика). Це – напрям в освіті, за якого в навчальних програмах посилюється природничо-науковий компонент у поєднанні з інноваційними технологіями. Багато розвинених країн, такі як Австралія, Китай, Великобританія, Ізраїль, Корея, Сінгапур, США проводять державні програми в галузі STEM-освіти. Нині цей тренд активно впроваджується в Україні в межах концепції Нової української школи.

Перший конгрес STEM-освіти у Чернігові ГО “ЦОР “Наші діти” організувала за підтримки Чернігівської обласної державної адміністрації.

 

Кто мы: чего не учел Дубилет в эксперименте с переписью украинцев – Ліга-нет

Дарья Михайлишина, экономист Центра экономической стратегии

Оценка Кабинетом министров численности населения показывает лишь то, сколько людей живет на территории страны, а не кто мы (укр.)

23 січня  міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет презентував результати оцінки кількості населення (так званий електронний перепис) України. За цими даними, в країні зараз проживає 37,3 млн людей.

Разом з тим, як зазначав сам міністр, називати цю оцінку переписом некоректно. Перепис – це суцільний підрахунок усього населення, який при цьому дозволяє дізнатись не лише про кількість, а й про характеристики населення. А оцінка – лише приблизне визначення кількості населення, яке показує, скільки залишилось українців, а не те, ким саме є ці українці.

Тому, щоб дізнатись не лише скільки нас, а й хто ми, вкрай важливо провести справжній перепис вже цього року.

Як проводили оцінку?

Для оцінки кількості населення в Кабміні використовували три методи:

– Дані мобільних операторів, які були скориговані на інформацію щодо середньої кількості сімкарт на людину в різних групах населення.

Дані реєстрів.

– Дані реєстрів, скориговані на статево-вікову структуру населення.

Оскільки за допомогою цих  методів роблять багато припущень на основі даних реєстрів, які часто є неповними, їх результати можуть бути неточними. Але, напевно, важливішим за проблеми з тими даними, які були презентовані є те, що багато інформації отримати за допомогою такої оцінки просто неможливо.

Яких даних ми не отримали?

– Склад та структура домогосподарств

Припустимо, що ми дійсно отримали правдиву інформацію про кількість населення. Припустимо, навіть, що інформація про статево-вікову структуру населення порахуваликоректно. Однак, така оцінка нічого нам не каже про те, в яких сім’ях живуть українці. Яка кількість дітей живе у повних сім’ях? Скільки живуть разом чи поруч з бабусями та дідусями? Відповіді на ці питання надзвичайно важливі для державної політики щодо соціальної допомоги, розподілу коштів на дошкільну освіту тощо.

– Економічні характеристики  домогосподарств

Хоча за допомогою реєстрів, ми можемо подивитись скільки податків платить кожен українець та, відповідно, які доходи він чи вона отримує офіційно, велика кількість наших співгромадян працюють неофіційно, а  їх доходи не відображені у таких реєстрах.

Окрім того, перепис зазвичай містить детальні питання щодо житлових умов, допомогаючи краще зрозуміти якість життя кожної людини. Така інформація дозволила б краще оцінити рівень бідності та зробити соціальну підтримку більш ефективною та націленою саме на тих, хто потребують її найбільше.

– Етнічні, мовні характеристики населення

За допомогою простої оцінки кількості населення, ми не можемо зрозуміти, скільки людей вважають себе українцями, а скільки росіянами, угорцями, кримськими татарами тощо. Відсутність такої інформації не дозволяє виробити ефективну культурну політику, політику щодо підтримки національних меншин, а також врахувати ризики для національної безпеки.

– Дані щодо міграції

Хоча проведена оцінка дозволяє приблизно порахувати кількість емігрантів, ми не маємо інформації щодо статево-вікової структури еміграції, а також даних щодо внутрішньої міграції. Без розуміння того, хто і чому виїжджає, держава не може проводити політику, яка б переконала б емігрантів повернутись.

– Усі вище наведені показники на рівні окремих сіл, районів

Велика перевага повноцінного перепису – це величезна кількість даних, яку він дає. Кожна людина має змогу перевірити, хто проживає саме в її селі чи районі, а місцева влада зможе проводити політику, засновану на даних щодо потреб конкретного міста.

Оцінка кількості населення за допомогою даних мобільних операторів може бути доповненням до повноцінного перепису та проводитись у роки між переписами, але не може бути його заміною.

Експерименти з використанням таких даних для кращого розуміння суспільства уже відбулись у Кенії, Грузії, Колумбії, Швеції, Філіпінах та Об’єднаних Арабських Еміратах, однак жодна з цих країн не відмовилась від повноцінного перепису.

Враховуючи низьку якість даних у державних реєстрах, традиційний перепис залишається найкращим варіантом отримання якісної та повної інформації, необхідної для державної політики.

 

Глава Google: ИИ может быть угрозой для человечества – Ліга-нет

Искусственный интеллект может превратиться в мощное оружие против людей

Искусственный интеллект может быть угрозой для человечества, сообщает mind.ua со ссылкой на главу Google Сундара Пичаи.

Во время выступления на экономическом форуме в Давосе, он рассказал насколько важен для человечества разрабатываемый его компаниями ИИ. Также Пичаи указал на угрозу его превращения в мощное оружие.

“ИИ – одно из самых значимых изобретений, над которым мы работаем как человечество. Оно более значимо, чем огонь или электричество”, – заявил глава Google.

Пичаи отметил, что ИИ обладает потенциалом “для улучшения жизни миллиардов людей”. Эта технология должен ускорить инновации, удешевить производство, помочь в борьбе с раком, считает топ-менеджер.

“Однако человечеству нужно приготовиться к возможным злоупотреблениям –  от дипфейков до тотального контроля государств над своими гражданами”, – подытожил он.

По убеждению Пичаи, миру необходимо установить “правила использования ИИ и регулировать их на международном уровне”.

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 928

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua