Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 26 вересня

Інформдень: 26 вересня

Ситуація у Калинівці, де сталася пожежа та детонація боєприпасів на військових складах, є контрольованою і ключове завдання всіх служб – потурбуватися про безпеку людей.

Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман в ефірі телеканалу «Прямий»,  передає  прес-служба КМУ – Укрінформ.

«Мобілізовані всі служби, всі працюють, ситуація контрольована, вживаються заходи по гасінню пожежі, мобілізована техніка й особовий склад. Зараз всі роблять все можливе. Кожен підрозділ виконує свої функції – ДСНС, Нацполіція, Міноборони», – сказав Прем’єр-міністр.

Він підкреслив, що ситуація серйозна, але Уряд вже має досвід подолання подібних ситуацій, і наразі головне, аби ніхто не постраждав.

«Наразі проводиться евакуація людей, вся територія в радіусі 5 км відпрацьовується, є достатня кількість транспорту, аби перевезти громадян, які виявлять бажання поїхати (у безпечне місце). Вже розгорнуті три пункти розміщення людей, там є все необхідне. Все буде добре. Я просив би не розганяти паніку», – сказав Володимир Гройсман.

Він також зазначив, що наразі відпрацьовуються різні версії причин події, і, ймовірно, йдеться про зовнішні чинники.

«Втім, це будуть коментувати компетентні органи. Зараз головне – потурбуватися про безпеку людей і максимально швидко подолати наслідки події».

 

У Генеральному штабі не виключають можливість диверсії як причини виникнення пожежі на складах в Калинівці.

Про це повідомив керівник управління по зв’язках з громадськістю Генштабу ЗСУ Богдан Сеник в ефірі одного з українських телеканалів – Укрінформ.

“Не виключено і інформація про диверсію, яка була озвучена журналістами. Різні версії розглядаються, в таких випадках не слід відкидати жодну з них”, – розповів Сеник.

Він також додав, що склад був закритим, режимним об’єктом, тому сторонні люди не могли туди зайти “просто так”.

Сеник зазначив, справжня причина пожежі буде названа в результаті роботи фахівців правоохоронних органів та експертів, які зараз працюють на складі.

Підтверджує цю версію і журналіст Юрій Бутусов.

Він відзначає той факт, що арсенал у Калинівці був одним з трьох найбільших складів боєприпасів в Україні, поряд з Балаклією. Площа зберігання боєприпасів становила близько 1000 гектарів. Це приблизно на 10% менше, ніж розмір підірваного арсеналу в Балаклії Харківської області.

“Непрямі чинники однозначно дозволяють стверджувати про російську диверсії як основну версію катастрофи. Калинівка – це четвертий склад боєприпасів підірваний в Україні за останні два роки війни. Всі вибухи відбувалися не в жарку пору року, з високо пожежонебезпекою, а в холодну. Ніяких повідомлень про пожежу до моменту вибуху не надходило, місцеві жителі не чули ніяких сирен. Про можливість здійснення диверсії на території Вінницької області саме в цей день було відомо Службі безпеки, і влада зробила масштабний пошук диверсантів. Цей день – день народження президента Петра Порошенка, і диверсія в його рідній Вінницькій області не може бути збігом. Тому ніяких сумнівів в тому, що 48 арсенал знищений противником у мене немає”, – написав він на своїй сторінці у Facebook.

Раніше повідомлялось, що на місце події прибули начальник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко, глава СБУ Василь Грицак.

 

У Запоріжжі 11-13 жовтня 2017 року відбудеться другий Міжнародний форум по кооперації територіальних громад за участю Президента України Петра Порошенка.

Про це на прес-конференції повідомив начальник управління зовнішньо-економічних відносин Запорізької ОДА Артур Бойко – Укрінформ.

“Запоріжжя виробляє третину електроенергії України, це сільськогосподарський центр. Однак тільки налагодження співпраці з покупцями, партнерами може надати імпульс для розвитку потенціалу. Саме з метою надати такий імпульс минулого року було проведено перший InCoForum”, – висловив думку представник ЗОДА.

Він анонсував, що участь у форумі цього року вже підтвердив Президент України  Петро Порошенко, ряд народних депутатів, а також представники Торгово-промислової палати.

“Це не лише дискусійний майданчик, а й місце, де можна здійснити реальні контакти. Паралельно з форумом проходить низка галузевих експозицій. Під час форуму реалізуються реальні проекти. Всі угоди, які були підписані на форумі минулого року, вже втілені в життя”, – підкреслив Бойко.

Він зазначив роль децентралізації в розвитку області.

“У цьому році InCoForum присвячений потенціалу територіальних громад. В рамках форуму ви побачите експозицію громад, а також будуть представлені інвестиційні паспорти на рівні громад”, – додав Бойко.

 

Моніторинги Національної ради з питань телебачення і радіомовлення доводять, що в ефірі місцевих і регіональних радіостанцій домінує українська мова.

Про це повідомив у  Facebook  член Нацради Сергій Костинський – Укрінформ.

“Тенденція 2017 року така: місцеві та регіональні радіомовники перевиконують квоту ведення передач державною мовою в середньому на 38%. Якщо квота вимагає мінімум 50%, то в реальності середній показник по країні становить 88%”, – зазначив Костинський.

При цьому він назвав ТОП-5 регіонів за обсягом ведення передач українською. Відкрили цей рейтинг Волинська, Рівненська, Чернівецька області з показником у 100%. На другому місці опинилась Кіровоградщина (99%), на третьому – Львівщина (98%), четверте місце розділили між собою Чернігівська та Івано-Франківська області (95%), а п’яте посіла Тернопільщина (94%).

“Луганська і Запорізька області є абсолютними лідерами серед областей сходу та півдня (8 місце) з показником 89%. Взагалі, середній показник української в ефірі радіостанцій сходу та півдня є надзвичайно високим. Це вказує на міфологічність тези про те, що в цих регіонах місцеві жителі  не знають і не розуміють державної мови”, – уточнив Костинський.

Як повідомляв Укрінформ, частка україномовних пісень в ефірі регіональних і місцевих радіостанцій на сьогодні в середньому становить 45%. У  Нацраді  очікують, що наступного року цей показник збільшиться ще на 5%. За прогнозами, зростання показників може відбутися, передусім, за рахунок місцевих і регіональних радіостанцій, які мовлять на півдні, сході та в центральній частині України.

 

Угорщина вважає підписання Президентом Петром Порошенком закону про освіту “ганебним” та має намір блокувати євроінтеграційні прагнення України.

Про це заявив у вівторок міністр закордонних справ та торгівлі Угорщини Петер Сіярто, повідомляється на сайті угорського  Міністерства закордонних справ – Укрінформ.

“Угорщина блокуватиме всі кроки в рамках Європейського Союзу, які передбачатимуть поступ у процесі європейської інтеграції України в дусі програми “Східне партнерство”, – йдеться у заяві.

“Ми можемо гарантувати, що це матиме болісний вплив на майбутнє України”, – вказав міністр.

Заява була зроблена в Сінгапурі, де Сіярто перебуває з візитом у складі офіційної делегації на чолі з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном.

Сіярто також назвав підписання закону Президентом України «ганебним і обурливим».

«Петро Порошенко досі говорив про європейську Україну, але про всі ці наміри і цілі тепер він може забути”, – заявив глава  МЗС  Угорщини. За його словами, Угорщина блокуватиме всі ініціативи, які могли б бути сприятливими для України на всіх можливих майданчиках та у всіх міжнародних організаціях, перш за все, в рамках ЄС.

У заяві міністр здебільшого критикує Президента України за те, що він поставив свій підпис під законом про освіту.

«До цього часу президент Порошенко говорив про те, що хоче приєднати Україну до Європи, але з сьогоднішнім рішенням він просунувся далеко від Європи та зробив величезний крок у зворотному напрямку”, – заявив Сіярто.

Як повідомлялося, увечері 25 вересня Президент України підписав закон “Про освіту”, ухвалений Верховною Радою 5 вересня.

Застереження проти мовної статті цього закону нього висловили Румунія, Болгарія, РФ та Молдова. У законі про освіту передбачено, що діти нацменшин в Україні продовжуватимуть вивчати рідну мову, а з середньої школи починатимуть вчитися державною мовою. Якщо мова нацменшини відноситься до мов Європейського Союзу, можливе викладання також нею однієї або декількох дисциплін.

Україна направила на експертизу до Ради Європи мовну статтю закону про освіту.

 

Конструктивний діалог стосовно мовної статті закону про освіту дозволить зняти непорозуміння із сусідніми країнами.

Про це написав у  Твіттері  міністр закордонних справ України Павло Клімкін – Укрінформ.

“Ми працюємо над тим, щоб громадяни України угорського походження почувалися максимально комфортно і в ЄС, і в Україні. Більше мов – більше можливостей. Конструктив у діалозі дозволить зняти непорозуміння”, – написав Клімкін.

Як повідомлялося, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що уряд Угорщини вирішив блокувати всі подальші рішення Європейського Союзу, спрямовані на зближення ЄС з Україною. Таке рішення стало відповіддю офіційного Будапешта на підписання Президентом Петром Порошенком закону “Про освіту”.

Верховна Рада 5 вересня ухвалила закон «Про освіту», який, зокрема, регулює питання використання української мови у сфері освіти. 25 вересня його підписав Президент України Петро Порошенко.

Водночас у ряді країн, які мають діаспору в Україні, висловили протест з приводу статті закону про навчання дітей нацменшин українською мовою.

Разом з тим у законі про освіту передбачено, що діти нацменшин в Україні продовжуватимуть вивчати рідну мову, а з середньої школи починатимуть вчитися державною мовою. Якщо мова нацменшини відноситься до мов Європейського Союзу, можливе викладання також нею однієї або кількох дисциплін.

Україна направила на експертизу до Ради Європи мовну статтю закону про освіту.

 

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич розчарована наміром уряду Угорщини блокувати подальше зближення України та ЄС у зв’язку з підписанням Президентом Петром Порошенком закону про освіту.

Про це Гриневич сказала в ефірі “112 Україна” під час робочої поїздки до Івано-Франківської області, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Мене це надзвичайно розчаровує, тому що дивно, що наші угорські партнери не можуть бути зацікавлені, щоб українські громадяни, зокрема угорського походження, також мали європейські перспективи”, – підкреслила міністр.

Гриневич  зазначила, що розраховує на відкритість керівництва сусідніх країн при обговоренні мовної статті закону про освіту, додавши, що потрібно більше порозуміння замість таких ультиматумів.

“Ми будемо проводити консультації з нашими партнерами, будемо доводити, як буде впроваджуватися закон, показувати навчальні плани, з якими ми хочемо йти в ці школи, надавати підтримку вивченню української мови, підвищенню кваліфікації вчителів цих шкіл нацменшин. Тому, мені здається, нам потрібно більше порозуміння замість таких ультиматумів, ми були б вдячні за відкритість керівництва Угорщини почути нас, наші аргументи і ті плани, які ми хочемо реалізувати для наших маленьких українців, що навчаються в школах мовами нацменшин”, – сказала Гриневич.

Вона зауважила, що навколо закону “Про освіту” склалося багато міфів, які не відповідають дійсності. Зокрема, про те, що школи з викладанням мовами нацменшин будуть закривати, як це нещодавно було заявлено парламентом Угорщини.

Міністр освіти і науки наголосила, що Україна не має наміру закривати школи з мовою викладання нацменшин. Навпаки, закон про освіту розширює права і можливості дітей представників національних меншин, зокрема, щодо подальшого навчання, можливостей стосовно роботи на державній службі тощо. В той же час зберігається викладання і угорською мовою, сказала вона.

“Ми зберігаємо всі ці школи, ми лише розширюємо можливість навчання українською мовою в цих школах, тому що ми фіксуємо сьогодні порушення прав дітей угорського походження, які здобувають повну загальну середню освіту в Україні і не володіють українською мовою. Це означає, що вони не мають доступ до вищої освіти, це означає, що вони не можуть обіймати в майбутньому державні посади, посади в органах місцевого самоврядування. Нам треба розширити їхні освітні права. Ми при цьому збережемо частину викладання угорською мовою. Діти будуть вчити угорську мову, але вони зможуть інтегруватися повноцінно в українське суспільство, знаючи, володіючи українською мовою також на хорошому рівні”, – зауважила Гриневич.

Вона нагадала, що виникнення таких міфів тим більше прикро, що МЗС Україні та Міносвіти провели зустріч з представниками 11 країн, на якій пояснили, яким чином впливатиме новий закон на школи з викладанням мовами нацменшин.

Як повідомляв Укрінформ, у вівторок, 26 вересня, міністр закордонних справ та торгівлі Угорщини Петер Сіярто назвав підписання Президентом Петром Порошенком закону про освіту “ганебним” та заявив про намір його країни блокувати євроінтеграційні прагнення України.

Порошенко увечері 25 вересня підписав закон “Про освіту”, ухвалений Верховною Радою 5 вересня.

Застереження проти мовної статті цього закону нього висловили Румунія, Болгарія, РФ та Молдова. У законі про освіту передбачено, що діти нацменшин в Україні продовжуватимуть вивчати рідну мову, а з середньої школи починатимуть вчитися державною мовою. Якщо мова нацменшини відноситься до мов Європейського Союзу, можливе викладання також нею однієї або декількох дисциплін.

Україна направила на експертизу до Ради Європи мовну статтю закону про освіту.

 

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич анонсувала дату переговорів між Україною та Угорщиною щодо закону “Про освіту”, зустріч заплановано на 19 жовтня.

Про це вона заявила в  ефірі “112 Україна” – Укрінформ.

“Ми зустрічаємося в середу з міністром освіти Румунії, у мене заплановано на 19 жовтня зустріч з міністром, який відповідає за освіту в Угорщині. Я сподіваюся, що під час цих зустрічей у нас буде не тільки політична розмова, а й професійна розмова, педагогічна, освітня розмова”, – сказала вона.

Раніше Гриневич заявляла, що узгоджено зустрічі з міністрами Угорщини та Румунії, при цьому зустріч із міністром освіти Румунії відбудеться вже цієї середи, 27 вересня.

Нагадаємо, сьогодні міністр закордонних справ Угорщини Петер Сиятро заявив, що уряд Угорщини вирішив блокувати всі подальші рішення Європейського Союзу, спрямовані на зближення ЄС з Україною через закону “Про освіту”.

Як повідомлялося, 25 вересня Президент України Петро Порошенко підписав закон “Про освіту”, давши таким чином старт реформі освіти.

5 вересня депутати запровадили 12-річку для школярів, зарплату для освітян у розмірі трьох мінімальних зарплат (на сьогодні це 9 600 грн), а також поступове підвищення виплат.

Найбільш дискусійною нормою стала стаття про мову навчання представників національних меншин та корінних народів України. Закон забороняє існування шкіл з викладанням мовами національних меншин і корінних народів, залишаючи лише можливість створювати класи в україномовних школах, де навчання будуть проводити мовою нацменшини поряд з державною мовою.

Вивчення мови корінного народу або нацменшини гарантується в школах або через національні культурні товариства. У вузах за бажанням учнів створюють умови для вивчення мови нацменшини як окремої дисципліни.

Виключення із загального правила становлять школярі з числа національних меншин, які почали навчатися до 1 вересня 2018 року. До 1 вересня 2020 року вони зможуть навчатися за колишніми правилами, потім поступово збільшуватиметься кількість предметів, які викладають українською.

Згодом у МЗС Румунії висловили стурбованість ухваленим ВРУ законом про освіту, а Угорщина заявила, що припиняє підтримку України на міжнародній арені. Голова Міністерства людських ресурсів Угорщини Золтан Балог звернувся з офіційним листом до міністра освіти і науки України  Лілії Гриневич  і попросив про особисту зустріч, щоб обговорити новий закон про освіту.

 

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич вважає запрошення від міністра Угорщини на 25 вересня у Берегово не зовсім етичним, оскільки воно прийшло запізно.

Про це Лілія Гриневич розповіла в Івано-Франківську, відповідаючи на запитання журналістів щодо запрошення міністра Угорщини – Укрінформ.

“Запрошення міністра потрапило на скриньку міністерства у п’ятницю, після восьмої години вечора. А в понеділок треба бути в Берегово, коли той день розпланований до вечора. Таким чином, це не зовсім етичне запрошення, яке і запрошенням не назвеш. Справа не в тому, що я не бажала приїхати. Просто все було зроблено так, щоб ми не могли приїхати туди”, – розповіла Гриневич.

Вона зауважила, що зустріч з міністром відбудеться 19 жовтня, про що “попередньо домовлено”. А в середу, зазначила Гриневич, вона  зустрінеться з міністром освіти Румунії.

Відомо, що  міністр людських ресурсів Угорщини Золтан Балог в офіційному листі попросив про особисту зустріч з міністром освіти і науки України  Лілією Гриневич. Міністр Угорщини побажав зустрітись з Лілією Гриневич 25 вересня, на відкритті навчального року в угорськомовному Інституті ім. Ференца Ракоці ІІ в Берегові, що на Закарпатті. Зі слів Балога, він мав намір обговорити деякі побоювання, які виникають в угорської влади щодо нового українського закону.

 

Низка громадських організацій анонсували проведення 27 вересня біля Генконсульства Румунії в Чернівцях мітингу. 

Організатори мітингу хочуть закликати румунську сторону звернути увагу на дії, спрямовані на розхитування ситуації в області на національному грунті. Про це кореспонденту Укрінформу повідомив керівник ГО «Побратими України» в Чернівецькій області Сергій Качмарський – Укрінформ.

«Мене обурює ганебна поведінка та принизливі вислови деяких румунських політиків стосовно «міфічного» утиску румуномовного населення на Буковині. Останнім часом усе більших обертів набирає непорозуміння навколо прийнятого Верховною Радою України Закону «Про освіту». Закон регулює питання використання державної української мови в процесі навчання, а не принижує та обмежує національні меншини, як це дехто намагається подати», – зазначає Качмарський.

Спонукала місцевих активістів узятися за організацію анонсованого під румунським консульством мітингу так звана декларація щодо прав румунів в Україні, зачитана 20 серпня на конференції «Сторіччя об’єднання та Бессарабія» у парламенті Румунії низкою організацій, які утворили «Альянс сторіччя». Організатори мітингу, серед яких є також представники політичної сили “Національний Корпус”, мають намір передати Генеральному консулу Румунії Елеонорі Молдован звернення, підписане низкою громадських організацій Буковини, якому йдеться про стурбованість чернівчан діями румунів, які втручаються у внутрішні справи України.

Качмарський підкреслює: суть проблеми, яку роздмухують недруги України, полягає в тому, що з 1 вересня 2018 року в початковій школі діти зможуть отримувати освіту національною мовою, паралельно вивчаючи державну мову, якою в Україні є українська. А з 5 класу діти навчатимуться державною мовою, а свою рідну мову вивчатимуть як окрему дисципліну. За його інформацією, на Буковині є понад 60 румуномовних шкіл, а українських шкіл в Румунії – лише одна.

Спілка «Побратими України» в Чернівецькій області об’єднує учасників бойових дій в АТО краю, є активною організацією, яка займає патріотичну позицію серед місцевих громадських організацій.

 

Голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко заявляє, що візитівкою нинішньої угорської влади став грубий тиск на сусідів, зокрема на Україну щодо закону про освіту.

Про це вона написала у  Facebook – Укрінформ.

“На жаль, агресивна риторика і грубий тиск на сусідів став візитною карткою нинішньої угорської влади. Подібних нападок зазнавали і Словаччина, і Румунія, і тепер – Україна. Очевидно, проблема не в сусідах Угорщини, а у вкрай низькій політичній культурі і агресивності деяких будапештських політиків. Можливо, це пов’язане з наближенням виборів в Угорщині, можливо, з надто теплими зв’язками з путінським режимом”, – зазначила Гопко.

Вона зауважила, що закон України “Про освіту” запускає важливу реформу і створення нової якісної системи освіти європейського взірця замість пострадянської.

“Мовна стаття цього закону, як Україна неодноразово пояснювала угорським колегам, цілком відповідає Конституції України, європейській практиці і ратифікованим Україною міжнародним угодам. І наша ініціатива про експертизу цієї статті в Раді Європи демонструє цілковиту відкритість України в цьому питанні”, – підкреслила Гопко.

Згідно з новим законом, як зазначила народний депутат, представники угорської меншини зможуть за бюджетний рахунок отримувати освіту угорською мовою в дитсадках і початковій школі.

“В базовій і профільній школі, а також в інших освітніх закладах включно з університетами частина предметів зможе також викладатися угорською мовою як мовою  ЄС. Тому всі заяви про «порушення прав» є абсурдними. Навпаки, сьогодні до 70% випускників угорськомовних шкіл на Закарпатті не можуть скласти тест ЗНО з української мови, бо вони її просто не знають, перебуваючи в штучно створеному “мовному гетто”, – зазначила Гопко.

Заяву міністра закордонних справ Угорщини Петер Сіярто про рішення угорського уряду блокувати всі подальші рішення ЄС, спрямовані на зближення з Україною, Гопко вважає шантажем.

“Коли дипломат, міністр європейської держави погрожує “боляче вдарити по майбутньому» сусідньої європейської держави і блокувати її ініціативи в міжнародних організаціях, то такий посадовець принижує насамперед самого себе і свою країну… Спроби називати біле чорним і вдаватися до шантажу щодо України – марні”, – наголосила Гопко.

Як повідомлялося, Верховна Рада 5 вересня ухвалила закон “Про освіту”, який, зокрема, регулює питання використання української мови у сфері освіти. 25 вересня його підписав Президент України Петро Порошенко.

Водночас у ряді країн, які мають діаспору в Україні, зокрема в Угорщині, висловили протест з приводу статті закону про навчання дітей нацменшин українською мовою.

Разом з тим у законі про освіту передбачено, що діти нацменшин в Україні продовжуватимуть вивчати рідну мову, а з середньої школи починатимуть вчитися державною мовою. Якщо мова нацменшини відноситься до мов Європейського Союзу, можливе викладання також нею однієї або декількох дисциплін.

Україна направила на експертизу до Ради Європи мовну статтю закону про освіту.

 

Реакція офіційного Будапешта на український закон про освіту пов’язана з майбутніми парламентськими виборами в Угорщині та є спробою відвернути увагу від власних проблем.

Про це заявив заступник глави Адміністрації президента України Костянитин Єлісєєв, повідомляє  Еспресо.TV – Укрінформ.

“Усі ці істеричні заяви угорської сторони пов’язані передусім із парламентськими виборами в Угорщині, які відбудуться наступного року, а також із тим, що Угорщина хоче відвернути увагу від проблем у відносинах із ЄС, зокрема в контексті міграційних питань. Нам у цій ситуації треба діяти спокійно, зважено, ми маємо продемонструвати, що ми є велика європейська нація, ми маємо національні інтереси, в нас є свій хребет і нас на цьому шляху не зламати”, – сказав Єлісєєв.

Чиновник зазначив, що в цьому питанні Україна готова як до двостороннього діалогу, так і до залучення міжнародних експертів.

“Тут важливо йти на діалог. На жаль, угорська сторона, замість того, щоб урегулювати цю проблему в двосторонньому форматі, вирішила йти на більш широкі формати. Але ми готові найближчим часом організувати двосторонні консультації та залучити експертів, щоб довести, що цей закон відповідає найкращим європейським стандартам і як інтересам угорської нацменшини, так і української сторони”, – додав  Єлісєєв.

Як повідомлялося, МЗС Угорщини погрожує заблокувати всі майбутні зближення України з ЄС.

 

Політична активність сусідів України навколо освітнього закону скоро спаде – Огризко

Спалах політичної активності навколо підписаного Президентом Петром Порошенком закону “Про освіту” скоро спаде і ситуація увійде в спокійне русло. Таку думку в ексклюзивному коментарі кореспонденту  УНН  висловив екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко.

“Я думаю, що ситуація не ускладнюється, а насправді спрощується. Вона б ускладнилася, якби Президент не підписав цей закон, але, слава Богу, цей закон підписано в тій редакції, яка визначена, і ця редакція є абсолютно адекватною”, – зазначив він.

З його слів, ця редакція повністю відповідає вимогам, які передбачені в плані захисту національних меншин в численних міжнародних конвенціях.

“Тому я думаю, що після цього спалаху політичної активності з боку деяких наших сусідів ситуація увійде у спокійне русло… Думаю, що ситуація заспокоїться, тому що немає підстав для того, щоб були претензії щодо України”, – сказав В.Огризко.

На думку експерта, українська держава повинна забезпечити, “щоб усі громадяни України, а особливо молоді, повною мірою знали українську мову, а отже були інтегровані у суспільство”.

Також він зазначив, що всі представники національних меншин, які проживають в Україні, повинні мати можливість вивчити свою рідну мову, але водночас і мати можливість вивчити мову країни, в якій вони живуть і яка є їхньою Батьківщиною, та працювати в Україні, а не їхати за кордон.

“Я думаю, що цей закон чітко і ясно говорить не про дискримінацію нацменшин, а про те, що насправді він дає можливість всім представникам нацменшин нормально жити і працювати в нашій державі”, – резюмував В.Огризко.

Нагадаємо,  Президент України Петро Порошенко підписав закон про освіту.

5 вересня народні депутати України  ухвалили в другому читанні та в цілому проект закону “Про освіту”, який, зокрема, визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є українська.

Таким чином пропонується, що в Україні  впроваджується з 5 класу обов’язкове навчання українською мовою  для учнів, які належать до нацменшин, окрім корінних народів.

Угорщина та Румунія висловили незадоволення ухваленням закону “Про освіту”.

Як повідомляв  УНН, Угорщина  звернулася до ОБСЄ, ООН і ЄС через освітній закон  України.

 

Філантроп, винахідник, засновник SpaceX Ілон Маск показав симуляцію польоту міжпланетного космічного корабля на Марс.

П’ять відеосимуляцій про це він виклав в  Instagram – Укрінформ.

“Моделювання того, як працюватиме міжпланетний космічний корабель SpaceX і який дизайн матиме ракета. Нову версію презентуємо у п’ятницю на IAC Adelaide. Деякі аспекти нового дизайну та його додатків будуть несподіваними”, – написав він.

Більше деталей Маск пообіцяв розповісти у п’ятницю на конгресі IAC Adelaide.

Раніше Маск показав, як у повний зрост виглядатиме космічний скафандр  SpaceX.

 

Апеляційне засідання суду у справі генерал-майора Назарова, що розглядалося у Дніпрі, не завершилося прийняттям рішення щодо апеляції, розгляд справи продовжиться 3 жовтня.

Про це кореспонденту Укрінформу повідомив адвокат потерпілих Віталій Погосян.

За його словами, засідання тривало майже чотири години. Сторони висловились стосовно апеляції. На початку розгляду Назаров подав клопотання щодо відводу прокурора, проте воно не було задоволено.

Адвокат зазначив, що  Назаров  при розгляді апеляції дотримувався позиції “я не я, і хата не моя”. Бо вважає, що “наказ про його призначення (начальником Штабу антитерористичної операції – ред.) не має юридичної сили, а тому і не має юридичних наслідків”.

Крім того, за словами Погосяна, представники генерального штабу та Міністерства оборони як цивільні відповідачі підтримують апеляцію Назарова та його захисту щодо скасування вироку.

Насамкінець Назаров у суді висунув вимогу повторного опитування всіх свідків справи. Таке клопотання буде розглянуто на засіданні 3 жовтня.

Як повідомлялося, 17 грудня 2015 року в Павлоградському міськрайонному суді на Дніпропетровщині розпочався судовий процес у справі про загибель 49 українських військовослужбовців у літаку Іл-76, збитому 14 червня 2014 року озброєними бойовиками в аеропорту Луганська. На лаві підсудних генерал-майор Віктор Назаров, який на момент трагедії був начальником Штабу антитерористичної операції. Його обвинувачено у вчиненні злочину, передбаченого частиною 3 статті 425 Кримінального кодексу України (недбалому ставленні до служби, вчиненому в бойовій обстановці, що призвело до тяжких наслідків). Суд присудив йому 7 років ув’язнення, однак генерал подав на апеляцію.

 

Якщо парламент проголосує за пенсійну реформу у перших числах жовтня, то можливо буде провести розрахунки для підвищення пенсій із сьомого жовтня.

Про це заявив Прем’єр-міністр Володимир Гройсман в ексклюзивному  інтерв’ю Укрінформу.

“Останній термін для ухвалення пенсійної реформи, щоб люди отримали підвищення пенсій уже в жовтні — це перші дні наступного пленарного тижня засідання Верховної Ради України. У нас 12 млн пенсіонерів. Із них 9 млн мають отримувати підвищені пенсії. По кожному з них треба провести розрахунки і всім підняти виплати. І це теж потребує часу. А вже 7 жовтня люди почнуть отримувати пенсії”, – зазначив Глава уряду.

Водночас  Гройсман запевнив, що урядовий проект пенсійної реформи “гарантовано ні для нікого не несе загрози”, проте, за його словами, у парламенті йде “банальне” затягування часу.

“Я закликаю їх (народних депутатів — ред.) отямитися, бо це не політична боротьба – це величезна неповага до простих українців. Якщо вони зі мною хочуть боротися – то не треба, особливо ціною нехтування інтересами 9 млн пенсіонерів. Боріться краще за Україну! Бо те, що робиться зараз — це неправильно, це не державницька позиція. І коли парламент проголосує, це буде не моя особиста перемога, це буде перемога українських пенсіонерів”, – наголосив Прем’єр-міністр.

Він також нагадав, що МВФ підтримав урядовий варіант пенсійної реформи.

Як повідомляв Укрінформ, 13 липня Верховна Рада 282-ма голосами підтримала у першому читанні законопроект № 6614, який передбачає, зокрема, осучаснення пенсій та скасування оподаткування пенсій для працюючих пенсіонерів.

6 вересня профільний комітет ВР підтримав законопроект, пропонований до другого читання.

 

Канада дуже серйозно ставиться до будь-яких загроз для власного суверенітету з боку Росії і вживає заходів для захисту своїх союзників.

Про це в ексклюзивному  інтерв’ю  Укрінформу розповів міністр оборони Канади Харджит Саджан.

«Наш уряд сприймає російську агресію дуже серйозно і відповідально ставиться до суверенітету над північними територіями. Через це ми не лише продовжили нашу місію в Україні на два роки, а й робимо багато іншого, наприклад очолили багатонаціональний батальйон в Латвії», – сказав Саджан.

За його словами, батальйон військ  НАТО  у повному бойовому спорядженні в Латвії «є показовим для Росії». «Ми також збільшили свою взаємодію із Альянсом, долучившись до авіапатрулювання над Румунією. Окрім цього, біля узбережжя Західної Європи перебуває наш бойовий фрегат», – наголосив глава оборонного відомства Канади.

«Канада хоче бути відповідальним партнером у світі й зменшити агресивність Росії. Хтось сказав, що Канада – це найбільш українська держава після самої України. Для нас це так і є», – зазначив Саджан.

Він додав, що канадці також хочуть грати позитивну роль на світовій арені. «Ми – народ, який усвідомлює свою відповідальність та роль на світовій арені. Тому ми зайняли дуже рішучу та відповідальну позицію у підтримці України», – зазначив глава оборонного відомства Канади.

Також на початку березня уряд Канади оголосив про своє рішення на два роки, до 31 березня 2019 року, продовжити військову тренувальну місію UNIFIER в Україні. У рамках цієї операції близько 200 канадських військових інструкторів із позаминулого року проводять заняття з українськими військовослужбовцями. За цей час канадці провели 130 навчальних курсів, до яких долучилися більше 5580 українських військових.

 

Країни Заходу все більше відчувають натиск дезінформації й пропаганди з боку РФ, і для того, щоб ефективно протистояти йому, потрібна спільна відповідь усієї трансатлантичної спільноти.

Так прокоментував ситуацію екс-заступник генсека НАТО, нині дослідник Центру Брента Скоукрофта з міжнародної безпеки Александер Вершбоу, передає власний кореспондент Укрінформу.

“США, НАТО та ЄС зараз докладають більше зусиль, ніж раніше, і я думаю, це важливо, оскільки якщо ми хочемо ефективно протистояти російській дезінформації, нам потрібна трансатлантична відповідь”, – підкреслив колишній високопоставлений дипломат, який також був послом США в Росії.

Він нагадав, що сама дезінформація як явище, що зараз використовується як зброя, була створена ще КДБ часів Йосипа Сталіна.

“Сьогодні, за часів путінського режиму, це явище, вочевидь, перевершує своїх творців за рівнем агресивності”, – наголосив Вершбоу.

Експерт зауважив, що росіяни використовують дезінформацію для того, щоб створити розкол всередині  НАТО  та ЄС, підірвати довіру громадян у західні цінності та демократичні інституції.

“А також щоб створити опозицію політиці, яку не сприймає Росія – на кшталт санкціям, запровадженим через її агресію в Україні, або ж посиленню стримуючої позиції НАТО”, – підкреслив він.

Колишній посол також зазначив, що росіяни “підігрівають” тему міграції, намагаються посилити страх перед тероризмом, щоб підтримати радикальні партії, в надії підірвати стабільність урядів, які зайняли тверду позицію проти РФ.

У цьому зв’язку він висловив переконання, що для посилення відповіді на дезінформацію Росії потрібно використати набагато більше ресурсів власних зусиль.

“Наша громадськість повинна більше знати про це, а для цього політикам потрібно глибше вникнути в проблему та поділитися з громадянами, щоб це було не просто припущенням, а чимось абсолютно значимим для наших демократичних суспільств, які мають функціонувати належним чином”, – підкреслив екс-заступник генерального секретаря НАТО.

 

Папа Римський закликав будувати світ без ядерної зброї

Папа Римський Франциск закликав до побудови світу без ядерної зброї шляхом виконання Договору про нерозповсюдження. Про це він написав у своєму Twitter, передає  УНН.

“Давайте присвятимо себе світу без ядерної зброї, здійснивши Договір про нерозповсюдження ядерної зброї, щоб відмовитись від цієї зброї смерті”, – написав понтифік.

7 липня 2017 року 122 країни-члени ООН схвалили текст Договору про заборону ядерної зброї. Договір вводить заборону на розробку, випробування, зберігання, придбання і транспортування ядерної зброї.

Нагадаємо, країни НАТО виступили проти нового Договору ООН про  заборону ядерної зброї.

 

Поліція наразі розглядає основною версією нападу на керівника ПрАТ “Київобленерго” Івана Поливяного пограбування з метою наживи.

Про це у коментарі Укрінформу заявив речник поліції Київської області Микола Жукович.

“Основна версія – пограбування з метою наживи. А інші версії ми з’ясовуємо. Можливо, конфлікт через те, що він був винен комусь гроші, можливо, пов’язано із службовою діяльністю. Всі ці версії ми будемо відпрацьовувати”, – сказав Жукович.

Водночас речник поінформував, що дружина загиблого не зверталася до поліції із проханням про надання їй охорони.

Як повідомлялося, керівника ПрАТ “Київобленерго” Івана Поливяного невідомі  вбили  у його помешканні в с. Білогородці Києво-Святошинського району.

 

Більшість голосувань у Верховній Раді України у вересні стосувалися судової реформи, всі політичні сили безвідповідально поставились до розгляду пропонованих поправок.

Про це заявив голова Комітету виборців України Олексій Кошель, повідомляється на  сайті  КВУ – Укрінформ.

“Більшість голосувань Ради у вересні стосувалася правок до законопроекту №6232 щодо судової реформи. Загалом всі без винятку політичні сили безвідповідально поставилися до їх розгляду. Навіть депутати “Самопомочі” і “Батьківщини”, які подали найбільше правок, взяли участь лише в половині голосувань”, – зазначив Кошель.

Депутати від фракції Радикальної партії Ляшка, груп  “Волі народу” і “Відродження”, за словами Кошеля, взагалі самоусунулися від розгляду відповідного законопроекту.  “До прикладу, 22 вересня в парламенті голосував лише один депутат РПЛ із 20 і по двоє з “Відродження” і “Волі Народу”, 21 вересня хоча б раз проголосували 10 депутатів РПЛ, 8 – “Відродження” і 3 – “Волі Народу “, – додав голова Комітету виборців.

За даними  КВУ, народні депутати із фракції РПЛ, груп “Відродження” та “Волі Народу” пропустили 90% голосувань у вересні. Так, у середньому один депутат РПЛ за місяць взяв участь у 8% голосувань, “Волі Народу” – 7%, “Відродження” – 6%.

Що стосується голосування інших фракцій, то, за даними КВУ, депутати “Самопомочі” голосували у 58% випадків, “Батьківщини” – 35%, БПП – 29%, НФ – 21%, Опоблоку – 14%.

Загалом чверть депутатів “Відродження” (6 із 24) не проголосували жодного разу за місяць. Це Віталій Барвіненко, Віктор Бондар, Олександр Пресман, Володимир Кацуба, Валерій Писаренко та Ігор Шкіря.

Загалом у вересні відбулося 933 голосування, із яких 856 стосувалися голосувань за поправки до законопроекту №6232.

 

Усіх акторів московського театру “Гоголь-центр” привезли у Слідчий комітет РФ. Із чим пов’язаний виклик артистів до слідчого, не уточнюється.

Про це у  Facebook  повідомив поет Ігор Іртеньєв, батько актриси “Гоголь-центру” Яни Іртеньєвої – Укрінформ.

“Зателефонувала моя донька Яна і повідомила, що всіх акторів Гоголь-центру, в тому числі і її, викликали до Слідчого комітету. Там вони зараз, судячи з усього, і знаходяться. Дивно, що працівників гардеробу поки не чіпають. Втім, як кажуть, ще не вечір”, – пише Іртеньєв.

У серпні затримали художнього керівника “Гоголь-центру” Кирило Серебренніков. Його обвинувачують у розкраданні 68 мільйонів рублів, виділених для театральної трупи “Сьома студія”. У цій справі також проходять колишній директор “Гоголь-центру” Олексій Малобродский, директор “Сьомої студії” Юрій Ітін і колишній бухгалтер Ніна Масляєва.

За версією СК, фігуранти справи вкрали гроші, виділені театральної компанії  Серебреннікова  “Сьома студія” для роботи над проектом “Платформа”. Слідство, зокрема, стверджує що були викрадені гроші, виділені на виставу “Сон у літню ніч”, який в результаті нібито не був поставлений. Насправді він пройшов з великим успіхом і досі залишається в репертуарі “Гоголь-центру”.

Серебренніков перебуває під домашнім арештом. Він відкидає обвинувачення, називаючи їх “абсурдними”. Російські та світові діячі культури вимагають звільнити режисера.

 

МЗС України вкрай стурбоване інформацією про зняття Російською Федерацією та підконтрольними їй бойовиками, які діють на території ОРДЛО, охорони з об’єктів Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.

Про це йдеться у  заяві Міністерства закордонних справ.

“Після відомих проблем із забезпеченням безпеки Донецького офісу СММ ОБСЄ, позбавлення передової патрульної бази СММ ОБСЄ у м. Горлівка фізичної охорони і захисту розглядаємо не інакше, як продовження свідомої практики залякування спостерігачів Місії”, –  йдеться у документі.

Як зазначили в МЗС, поза сумнівом, ці цілеспрямовані кроки покликані, серед іншого, створити додаткові штучні аргументи на користь запропонованої Росією і не підтриманої Україною та її міжнародними партнерами ініціативи щодо розміщення миротворчих сил ООН виключно з метою захисту персоналу СММ  ОБСЄ  уздовж лінії розмежування.

У зовнішньополітичному відомстві підкреслили, що гарантування безпеки спостерігачів СММ ОБСЄ під час виконання визначених мандатом Місії завдань залишається одним з ключових зобов’язань у контексті імплементації Мінських домовленостей, підпис під якими поставила також і Російська Федерація як сторона конфлікту.

“Вимагаємо від Російської Федерації невідкладно вжити вичерпних заходів для забезпечення повної безпеки персоналу, об’єктів та майна СММ ОБСЄ на тимчасово окупованій території ОРДЛО, а також надати Місії повний і безперешкодний доступ до усіх районів, тимчасово непідконтрольних уряду України, включно з усією неконтрольованою ділянкою українсько-російського державного кордону”, – наголосили у МЗС.

 

Соціальна мережа Facebook може бути заблокована на території Росії у 2018 році, якщо не виконає російський закон про локалізацію персональних даних.

Про це повідомив журналістам глава Роскомнагляду Олександр Жаров у вівторок, повідомляє  Інтерфакс – Укрінформ.

“Закон обов’язковий для всіх. У будь-якому разі ми або доб’ємося того, щоб закон був виконаний, або компанія припинить працювати на території Російської Федерації, як, на жаль, сталося з LinkedIn. Тут винятків немає”, – сказав Жаров, відповідаючи на запитання про терміни виконання соцмережею  Facebook  відповідного закону.

“Ми будемо наполягати, щоб 242-й закон компанією Facebook був дотриманий. У 2018 році все буде точно”, – наголосив Жаров. Він пояснив, що терміни для вирішення цієї проблеми визначені, і вони будуть дотримані.

Він розповів, що позиція компанії полягає в тому, що вони розглядають варіанти, як вони виконуватимуть цей закон, офіційних листів від них не надходило. “У нас в плані перевірок по цьому напряму до кінця 2017 року Facebook’a немає, в 2018 році ми подумаємо, можливо, перевіримо”, – уточнив Жаров.

Він нагадав, що компанія Twitter вже визначила термін локалізації персональних даних – середина 2018 року.

Як відомо, у вересні 2015 року в РФ набули чинності поправки до закону “Про персональні дані”. Відповідно до них будь-яка російська або зарубіжна компанія, орієнтована на роботу з російськими користувачами, має забезпечувати запис, систематизацію, накопичення, зберігання, уточнення персональних даних росіян з використанням баз даних, таких, які знаходяться на території РФ.

 

Українська державна будівельна експертиза дала позитивний висновок щодо проектної документації реконструкції будівель Київського академічного драматичного театру на Подолі.

Про це повідомили в корпорації  “Roshen”, яка виступа меценатом проекту по завершенню реконструкції – Укрінформ.

“За результатами розгляду проектної документації встановлено, що вона була розроблена відповідно до вихідних даних на проектування з дотриманням вимог до міцності, надійності та довговічності об’єкта будівництва, його експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, в тому числі щодо дотримання нормативів щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, санітарного й епідеміологічного благополуччя населення, пожежної безпеки, техногенної безпеки й енергозбереження”, – наголошується в повідомленні.

У корпорації також повідомили, що даний експертний звіт з позитивним висновком від 21.09.2017 року переданий до Державної архітектурно-будівельної інспекції України для отримання дозволу на введення будівлі в експлуатацію.

Як повідомляв Укрінформ, 29 листопада 2016 року в Києві на Андріївському узвозі відкрили фасад нової будівлі  Театру  на Подолі, який викликав суперечки серед громадськості. Тоді ж на сайті Київради була зареєстрована петиція про відновлення історичного вигляду театру.

Корпорація “Roshen” виділила 165 млн грн на реконструкцію Театру на Подолі.

 

Уряд планує розширити площу зрошуваних сільськогосподарських угідь, щоб підвищити як стійкість агровиробництва до змін клімату, так і загальну продуктивність сільськогосподарської галузі. 

Про це розповів міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак під час засідання Координаційної ради з питань відновлення роботи та розвитку зрошувальних систем,  повідомляє  Урядовий портал – Укрінформ.

Семерак зауважив, що неефективне управління розгалуженою інфраструктурою водного господарства, зрошення та дренажу, а також застаріле обладнання призводять до втрат майже третини води, поданої у зрошувальні системи.

«В останні десятиліття площа зрошуваних земель в Україні зменшилася в рази. Високі втрати води, пов’язані з погіршенням технічного стану об’єктів інфраструктури, а також тривалими застарілими управлінськими підходами», – пояснив  Семерак.

За словами міністра, Уряд поставив перед собою завдання розширити площу зрошуваних сільськогосподарських угідь, щоб підвищити як стійкість агровиробництва до змін клімату, так і загальну продуктивність сільськогосподарської галузі.

Зокрема, під час засідання розглядалися пропозиції та зауваження до проекту Стратегії відновлення роботи та розвитку зрошувальних систем України, яка має бути реалізована у три етапи та передбачає створення Національної водної ради і басейнових рад, а також містить обов’язкові  цільові індикативні  показники і передбачає збільшення площ зрошення та відновлення водорегулювання системи дренажу.

«Крім роботи над цією Стратегією, ми також працюємо над Концепцією реформування Державного агентства водних ресурсів України. Це дозволить привести організаційну структуру водогосподарської галузі до кращих практик європейського законодавства», – повідомив міністр.

Він сподівається, що ухвалення Стратегії відновлення роботи та розвитку зрошувальних систем України, робота над якою триває вже не перший рік, буде ухвалено найближчим часом.

«Концепція реформування водного агентства та Стратегія зрошення – на сьогодні ключові документи, які мають базуватись на кращих міжнародних і європейських принципах та бути адаптованими до українських реалій. Хочу подякувати партнерам з Мінагрополітики, наукових інститутів, усім залученим сторонам, а також Світовому банку – за напрацювання і прогрес, якого вдалося досягнути протягом останнього року», – резюмував Семерак.

За результатами засідання Координаційної ради в цілому схвалено пропозиції до проекту Стратегії, напрацьовані експертами Світового банку, українськими науковцями та фахівцями міністерств. Проект має бути доопрацьований з урахуванням обговорення та оформлений відповідно до вимог Регламенту Кабінету Міністрів і винесений на розгляд Уряду.

 

Заступник глави Адміністрації президента Костянтин Єлісєєв заявляє, що останні звинувачення в продажу Україною зброї пов’язані з конкуренцією на ринку.

Про це повідомляє  Радіо Свобода – Укрінформ.

«Це питання пов’язане з певною конкуренцією на ринку озброєнь. Для нас є важливим, щоб ця військова співпраця йшла в руслі резолюцій Ради безпеки ООН і відповідала міжнародним стандартам. Якщо це так, то я не бачу ніяких сенсацій», – сказав він.

Єлісєєв наголосив, що Україна є важливим і відповідальним партнером на ринку озброєнь.

«У нас є потужна система державно-експертного контролю. До речі, яка свого часу була створена за допомогою американської сторони. Були звинувачення і щодо нібито причетності України до розробки певних видів озброєння для Північної Кореї. Все це інсинуації, які через кілька днів всі забудуть», – додав він.

Як повідомлялося, у звіті, опублікованому 25 вересня, міжнародна організація Amnesty International заявила, що в 2014 році державна компанія «Укрінмаш» підписала контракт з компанією з ОАЕ на постачання тисяч кулеметів, мінометів, РПГ і мільйонів боєприпасів до Південного Судану.

Водночас державна фірма «Укрінмаш» заявила, що не постачала і не постачає зброю до Південного Судану. У фірмі пояснили, що договір із компанією-посередником, про який йдеться в звіті Amnesty, був підписаний, але не виконаний і виконаний не буде через те, що не було отримано дозволу на експорт цієї зброї з України.

 

У Рівному 30 вересня та 1 жовтня вдруге відбудеться фестиваль-ярмарок “Бульба-фест”.

Як зазначається на  офіційному сайті  заходу, що має стати своєрідною туристичною “родзинкою” міста, організатори планують зібрати разом товаровиробників з різних регіонів України, фермерів, майстрів народно-ужиткової творчості. Також відвідувачам запропонують  смачні страви, розваги, конкурси й музичну програму – Укрінформ.

До участі запрошують виробників, які презентуватимуть регіони: виноробів із Закарпаття, сироварів із Львівщини та Київщини, медоварів із Волині та Полтавщини. Місцеві фермери продаватимуть овочі за низькими цінами, а кращі товаровиробники зможуть презентувати свої новинки.

Організатори фестивалю-ярмарку обіцяють численні конкурси та розваги, безпрограшні лотереї, майстер-класи з приготування старовинних страв та багато сюрпризів.

Музичною програмою передбачено виступи місцевих молодих виконавців–учасників фестивалю “Ми талановиті”, також приїдуть з автентичними співами колективи з районів області. Хедлайнерами стануть “Лісапетний батальйон” та “Фіолет”.

 

Масована російська пропаганда проти канадських військових, дислокованих у Латвії, не принесе очікуваного у Москві результату.

Таку думку в ексклюзивному  інтерв’ю  Укрінформу висловив міністр оборони Канади Харджит Саджан – Укрінформ.

“Ми добре готуємо своїх військових… Вони – професіонали найвищого рівня, і це не дозволить неправдивій інформації, яку поширює Росія, укорінитися”, – сказав Саджан.

При цьому він додав, що  Канада  все ж вживатиме заходів для протидії російській інформаційній війні. “Тим не менше, ми продовжуватимемо протидіяти будь-якій дезінформації, яку росіяни спробують запустити”, – зазначив міністр оборони Канади.

Як повідомлялося, під час саміту НАТО у 2016 році Канада погодилася надіслати свої війська разом із технікою до Латвії та очолити багатонаціональний батальйон, який перебуватиме у Прибалтиці з метою стримування можливої російської агресії. По батальйону виділили також США, Німеччина та Велика Британія, які вже розгорнули свої війська в інших прикордонних із Росією державах-членах Північноатлантичного альянсу.

Одразу після прибуття канадців на місце дислокації поблизу Риги місцеві російськомовні ЗМІ поширили цілу серію неправдивих повідомлень про них.

 

Українські офіцери зі штабу литовсько-польсько-української бригади (ЛитПолУкрбриг) у Любліні беруть участь у найбільших в цьому році навчаннях Збройних сил Польщі “Драгон-2017”.

Про це в коментарі кореспонденту Укрінформу повідомив заступник командира бригади полковник Володимир Юданов.

“У рамках навчань “Драгон-2017” на полігоні “Нова Демба” ми проводимо командно-штабне тренування (КШТ) “Брейв Бразер”. Загалом у навчаннях беруть участь 15 українських офіцерів зі складу  ЛитПолУкрбриг”,- заявив Юданов.

За його словами, під час цих КШТ відпрацьовується наказ командира бригади, який в подальшому буде використовуватися під час проведення наступних багатонаціональних навчань “Кленова арка-2017”. Ці навчання відбудуться з 5 по 18 листопада також на полігоні “Нова Демба”.

Литовсько-польсько-українська бригада (ЛитПолУкрбриг) 5 жовтня в Любліні отримає бойовий прапор, який  мають вручити командуванню бригади міністри оборони України, Литви та Польщі, повідомив Юданов.

“Було прийнято рішення відсвяткувати 5 жовтня другу річницю створення бригади. Під час проведення цього заходу планується вручення бойового прапора”, – сказав він.

За його словами, на заході очікують міністрів оборони України, Польщі та Литви Степана Полторака, Антонія Мацеревича та Юозаса Олєкаса.

“Наш міністр оборони підтвердив свою присутність в Любліні нещодавно, під час навчань “Рапід Трайдент”. Є також підтвердження від литовського міністра. Оскільки це була ініціатива польського міністра, очікуємо і на його присутність”, – констатував Юданов.

Полковник повідомив, що на навчання “Кленова арка-2017” до Польщі прибудуть підрозділи з Канади, України та Литви. До них, зокрема, залучатиметься штаб першого батальйону ЛитПолУкрбриг, який дислокується в Україні.

Як повідомлялося, навчання “Драгон-2017”, в яких загалом беруть участь 17 тис. військовослужбовців та 3,5 тис. одиниць військової техніки, тривають одночасно на кількох польських полігонах і завершаться 29 вересня. Сценарій навчань має характер реагування на нинішні виклики, зокрема гібридні загрози.

Під час навчань, що мають оборонний характер, ЗС Польщі співпрацюватимуть з підрозділами держав НАТО, які дислокуються на території країни. Окрім українців, йдеться також про військовослужбовців з іще 10 країн – США, Литви, Латвії, Великої Британії, Німеччини, Словаччини, Італії, Болгарії, Румунії та Грузії.

 

Диверсійні групи незаконних збройних формувань у районі Горлівки та на ділянці фронту Павлопіль – Широкине обстрілюють власні позиції із “сірої зони”, щоб згодом звинуватити в цьому українську сторону.

Про це заявив на брифінгу у вівторок речник Міністерства оборони з питань АТО Олександр Мотузяник, повідомляє кореспондент Укрінформу.

За інформацією Головного управління розвідки  Міноборони, активність терористів під Горлівкою та на ділянці фронту Павлопіль – Широкине пов’язана з тим, що розвідники російсько-терористичних угруповань навмисне нагнітають обстановку. “Диверсанти  виходять у “сіру зону”, відкривають вогонь у бік власних позицій, а згодом звинувачують в цьому українську сторону”, – сказав Мотузяник.

Він додав, що також трапляються епізоди, коли окупанти своїми обстрілами підпалюють траву та чагарники, щоб спробувати змусити українські війська відійти з займаних позицій. “Збройні провокації – улюблений інструмент кремлівських маріонеток”, – підкреслив речник МОУ.

 

Віталій Кличко вимагає усунути диспропорцію для бюджету столиці у головному кошторисі країни та внести зміни до Бюджетного кодексу щодо зарахування до доходів загального фонду Києва 100% податку на доходи фізичних осіб.

Про це він заявив  на засіданні Київради – Укрінформ.

“Сьогодні я сподіваюся ми ухвалимо ще одне важливе рішення, яке стосується життєзабезпечення столиці, а саме – “Звернення Київської міської ради до Верховної Ради України та Кабінету міністрів України щодо справедливого розподілу податку на доходи фізичних осіб між державним бюджетом та бюджетом міста Києва, – зазначив Віталій Кличко. – В проекті рішення ми вимагаємо усунути диспропорцію для бюджету міста Києва в Державному бюджеті України на 2018 рік. Та внести зміни до Бюджетного кодексу України щодо зарахування до доходів загального фонду бюджету столиці 100 відсотків податку на доходи фізичних осіб”.

Мер відзначив, що сьогодні багато говорять про децентралізацію, про реформу місцевого самоврядування. А на справах виходить так, що коштів на здійснення органами місцевого самоврядування своїх повноважень, коштів на розвиток громад залишають все менше.

“Яскравим прикладом цьому є подані Кабінетом міністрів до Верховної Ради проекти законів України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” та “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України”. Вони є абсолютно дискримінаційними по відношенню до територіальної громади міста Києва”, – наголосив  Кличко.

Мер на прикладі розповів, чому проекти законів є дискримінаційними. Він відзначив, що перегляд формули утримання галузі “Освіта” для місцевих бюджетів мало наслідком у 2017 році передачу повноважень без передачі фінансових ресурсів. Освітня субвенція була передбачена тільки на заробітну плату педагогічного персоналу.

“У 2018 році за результатами аналізу проекту закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” для бюджету столиці пропонується не тільки зменшення напрямів використання субвенції, але й зменшення обсягу субвенції на 369 млн грн. І це при задекларованому зростанні заробітної плати освітян! Невже наслідок освітньої реформи для педагогів Києва – це зменшення заробітної плати?” – наголосив Кличко.

Ситуація в галузі “Освіта”, відзначив Київський міський голова, ускладнюється передачею на утримання бюджету міста Києва 29 державних вищих навчальних закладів I-II рівня акредитації. “На це орієнтовно потрібно майже 262 млн грн. Але фінансових ресурсів з держбюджету Києву не надають! На відміну від інших регіонів, яким на ці цілі передбачено 16,5 млрд грн”, – підкреслив Віталій Кличко.

Столичний голова відзначив, що дорожня інфраструктура Києва також не врахована. “У 2017 році Бюджетним кодексом України передбачено експеримент зі спрямування понадпланових надходжень митних платежів на утримання і розвиток дорожньої інфраструктури. З 1 січня 2018 року в структурі державного бюджету повинен діяти цільовий дорожній фонд. Але в поданому проекті  Держбюджету для бюджету столиці кошти дорожнього фонду не передбачені взагалі! Знову ж таки, на відміну від інших регіонів, куди сумарно заплановано 11,4 млрд грн”, – відзначив Кличко.

Анахронізмом в обліку місцевих бюджетів в контексті нових бюджетних відносин мер Києва назвав і заборгованість перед державою за середньостроковими позиками. Їх уряд надавав в минулі роки на покриття розривів між доходами місцевих бюджетів та видатками на делеговані повноваження. “Безумовно, що така заборгованість місцевих бюджетів підлягає списанню в найкоротший термін. Зокрема 3,7 млрд грн боргу бюджету міста Києва”, – зазначив Кличко.

Мер Києва наголосив, що викликає занепокоєння і практика регулювання частки акцизу на нафтопродукти. Так, часта зміна алгоритму розрахунків в режимі ручного управління призвела до недоотримання територіальними громадами ресурсів. І ця практика продовжується. Замість частки місцевих бюджетів в 17,66% від загального обсягу надходжень акцизу, що урівнювало б місцеві бюджети в темпах росту з державним бюджетом, пропонується в змінах до Бюджетного кодексу України залишити частку в 13,44%, яка діяла у 2017 році.

 

Розвиток туристичного потенціалу Києва дасть можливість збільшувати надходження до міського бюджету та створювати нові робочі місця.

Про це  заявив  мер Києва Віталій Кличко, розповідаючи про Інвестиційний форум столиці – Укрінформ.

Він наголосив, що Київ презентує значну кількість інвестиційних проектів, і один з напрямків – туристичний.

“Київ має колосальний туристичний потенціал. І наше завдання – розвивати його. Щороку кількість туристів, які приїздять до Києва, зростає”, – сказав Віталій Кличко в ефірі Громадського радіо.

Мер Києва нагадав, що цього року до столиці завітали 1 млн 200 тисяч іноземних та 700 тисяч внутрішніх туристів. “Але це ніщо у порівнянні, наприклад, з Прагою, яку відвідали 15 млн туристів минулого року”, – зауважив Київський міський голова.

Він зазначив, що зростання кількості туристів дозволить значно збільшити надходження до міського бюджету, створювати нові робочі місця, розвивати інфраструктуру.

Віталій Кличко  також додав, що Київ презентував інвестиційні проекти щодо будівництва канатної дороги, облаштування парків, зокрема, Гідропарку, розвитку велосипедної інфраструктури та інші.

“Київ – місто-парк. Цього року ми, наприклад, відкрили парк “Наталка” і це золотий стандарт. Наше завдання, над яким ми працюємо, – щоб наступного року парки такого рівня відкрилися в кожному районі міста”, – підкреслив мер.

 

З метою активізації роботи з перетворення ДП “Студія “Укртелефільм” на публічне акціонерне товариство (ПАТ) до робочої комісії, що спеціально утворюється, увійдуть також представники Національної суспільної телерадіокомпанії України та Наглядової ради НСТУ.

Про це повідомив голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко під час засідання колегії комітету, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Три головні завдання ми маємо вирішити. Перше – це виконати закон “Про Суспільне телебачення і радіомовлення” і постанову Кабінету міністрів про реорганізацію в публічне акціонерне товариство студії “Укртелефільм” – і потім, відповідно, про приєднання її до ПАТ НСТУ. Друге – ми маємо зробити кроки… щоб відновити його роботу (Укртелефільму) як підприємства, що є статутною вимогою, зі створення різного роду фільмів, тобто повернути його до творчої діяльності. Це можливо тільки в одному варіанті – після приєднання до НСТУ. Самостійно це зробити йому нереально. Третє питання – це соціально захистити всіх людей, які сьогодні працюють в Укртелефільмі”, – сказав Наливайко.

Водночас він додав, що без залучення інвестора , без вирішення проблем з мировою угодою розв’язати цю проблему не вдасться.

“Віктор Підлісний (гендиректор Укртелефільму – ред.) працював півроку і зробив величезну дипломатичну роботу і по мировій угоді, і по пошуку інвестора. Це дуже важливо. Але будь-яке рішення не повинен приймати Держкомтелерадіо, враховуючи те, що у нас створений Суспільний мовник, у нас повноцінно працює Наглядова рада. Тому, як тільки вийшли на кінцевий варіант і стосовно мирової угоди, і стосовно інвестиційної угоди, я зустрівся з Наглядовою радою, з головою правління НСТУ – і було прийнято рішення, що ми маємо рухатись разом, абсолютно відкрито, без підкилимних домовленостей. Тому було прийнято рішення розширити комісію з реорганізації Укртелефільму з тим, щоб до неї увійшли представник Наглядової ради і представник-юрист від  НСТУ. І тоді ця комісія має спільно рухатися далі і виступати з якимись пропозиціями… Це спільний шлях, як виконати постанову Кабінету міністрів, а потім спільно вирішувати ті проблеми, які є тягарем на шиї колективу студії і особисто генерального директора”, – підкреслив Наливайко, зазначивши при цьому, що держава не має права зняти проблеми, які виникли в “Укртелефільму”, за допомогою фінансування з держбюджету.

Як додав заступник голови Держкомтелерадіо Богдан Червак, створення такої комісії передбачається постановою Кабінету міністрів, а комісія в розширеному складі дасть можливість провести процедуру перетворення “Укртелефільму” на ПАТ безболісно, бо до її складу відтепер будуть залучені всі суб’єкти, які сьогодні займаються “Укртелефільмом” і які будуть займатися ним завтра.

Водночас Червак запропонував Підлісному надати свої пропозиції щодо складу цієї комісії, а також план дій щодо виходу студії з кризи.

За словами Підлісного, “Укртелефільм” “теж зацікавлений в тому, щоб комісія почала спокійно працювати”.

“І я, і колектив розуміємо, що ми повинні виконати постанову. Але сума заборгованості у нас залишається, вона не вирішується. Суми, які ми отримуємо на сьогодні, дають нам можливість покрити лише вартість електрики, води і деяку виплату заробітної плати. Тобто самотужки вийти з кризової ситуації і покрити всі фінансові витрати не є можливим. Значить, студія не зможе існувати і функціонувати, а залишиться в такому ж стані, в якому вона є”, – сказав гендиректор “Укртелефільму”.

Зазначалося, що на першому етапі ДП “Українська студія телевізійних фільмів “Укртелефільм” має бути перетворене на ПАТ “Укртелефільм”, другий етап передбачає його приєднання до ПАТ НСТУ як його філії або як дочірнього підприємства.

Як повідомлялося, Кабінет міністрів 18 серпня ухвалив постанову “Питання перетворення державного підприємства “Українська студія телевізійних фільмів “Укртелефільм” у публічне акціонерне товариство “Укртелефільм”. Ця постанова визначає механізм перетворення державного підприємства у ПАТ, яке, відповідно до закону, має увійти до складу суспільного мовника.

 

22-23 вересня пройшли Дні Києва в Стамбулі, в рамках яких було представлено туристичний та культурний потенціал української столиці.

Про це повідомляється на офіційному  сайті  Генерального консульства України в Стамбулі – Укрінформ.

“Ключовими елементами днів Києва були проведення 22 вересня в приміщенні Асоціації турецьких туристичних агентств круглого столу з презентаціями від провідних київських туроператорів основних туристичних місць Києва та України та 23 вересня – концертної програми з виступами Українського академічного фольклорно-етнографічного ансамблю “Калина”, а також творчих колективів Української громади в Стамбулі”, – йдеться у повідмоленні.

Окрім того, в рамках заходів, діаспорою Стамбула було організовано благодійну виставку-ярмарок виробів народної творчості та української кухні.

 

Фахівці, які досліджують стародавній курган бронзової епохи поблизу Кривого Рогу, знайшли на місці розкопок 15 поховань віком від 3 до 5 тис. років.

Серед унікальних знахідок – ритуальна яма у формі стопи та могила “Патріарха”, йдеться в сюжеті  5 каналу – Укрінформ.

Зазначається, що яма, яка за формою схожа на стопу й обкладена камінням, розташована в центрі кургану на півметровій глибині. Тисячі років тому тут проводили магічні обряди та ритуали. За словами археологів, для Україні така знахідка унікальна, бо єдина.

Біля ритуальної ями виявлено могилу людини, яку археологи умовно назвали “Патріархом”. Її поховали 5 тис. років тому, а персональний курган свідчить про особливий статус небіжчика. Саме місце погребіння має вигляд кола, що означає зверненого в кільце змія – символ підземних сил.

Поруч із “Патріархом” вчені розкопали ще дві могили. Одна з них прикрита стелами, що мають форму людських тіл. В другій археологи знайшли наконечники двох стріл та рештки ритуальної маски. “Похована доросла людина, воїн, весь засипаний червоною охрою, і стопи, і руки, і череп. І найцікавіше, що він був вбитий двома стрілами – одна була в грудній клітці, друга в районі тазу”, – розповіла археолог-дослідник Ірина Стебина.

Закінчити розкопки, що розпочалися в липні, археологи планують до кінця вересня. Після детального вивчення знахідок обіцяють передати їх до музею.

 

В Одесі 26-27 жовтня триватиме VII Міжнародний форум “Дні польського бізнесу”. 

Про це  повідомляється  на сайті Форуму.

Зазначається, що захід об’єднає представників влади та бізнес-спільноту України і  Польщі.

Форум проводиться з метою розвитку польсько-українських торгово-економічних відносин, пошуку і реалізації бізнес-проектів та сприяння притоку інвестицій в українську економіку. Участь у ньому візьмуть представники державних та місцевих органів влади, фінансових установ, спеціальних економічних зон, інвестори,підприємці та провідні експерти.

Організаторами форуму виступають Міжнародний правовий центр EUCON та Асоціація українського бізнесу в Польщі.

Співорганізатори заходу – Міжнародне товариство польських підприємців в Україні, Конфедерація Роботодавців Левіатан та Комітет Верховної Ради України з питань транспорту.

Як повідомлялося, Форум розпочав свою історію в 2014 році і відтоді щороку проходить восени у Києві та навесні – у Варшаві.

 

Українська та німецька культури об’єднаються на спільному заході Oktoberfest, який відбудеться 21 жовтня у Лондоні.

Про це йдеться на сторінці заходу у  Фейсбуці – Укрінформ.

“Тільки за одну ніч ми знову об’єднаємо дивовижні українські та баварські культури, де ви зможете насолодитися смачним пивом з Мюнхена і смачною їжею з України та Південної Німеччини в чудовій атмосфері”, – зазначається в анонсі події.

Розважати публіку буде діаспорський гурт COV KOZAKS.

Кількість місць обмежена, тому організатори просять бронювати квитки за номером: 07850 241175.

Вартість квитка становить 10 фунтів стерлінгів, що включає 1/2 літрів пива.

Дрес-код фестивалю – український або німецький національні костюми.

Захід триватиме з 19:00 до 00:30 в Українському клубі “Карпати” за адресою: 154 Holland Park Avenue, W11 4UH Лондон.

 

Світовий конгрес українців запрошує до участі в міжнародній конференції високого рівня “СКУ в 50 років і далі: європейський і євроатлантичний форум”, яка відбудеться 7 листопада в Брюсселі в рамках заходів з нагоди 50-ліття СКУ.

Про це повідомляє  прес-служба  СКУ – Укрінформ.

“Міжнародна конференція в Брюсселі є однією із серії конференцій, які Світовий конгрес українців проводить у 2017 р. для залучення різних регіонів світу до аналізу своїх успіхів до сьогодні та до розробки дорожньої карти на майбутнє,” – заявив президент СКУ Евген Чолій.

Зазначається, що в конференції візьмуть участь політики, державні діячі, вчені та представники громадянського суспільства з держав, членів ЄС і НАТО, та України.

Конференція розгляне п’ять наступних тем: європейська інтеграція України, євроатлантична інтеграція України, план Маршалла для України, людські права та протидія російській дезінформації.

Учасники конференції матимуть змогу підсумувати прогрес по кожному з цих питань та сформулюють політичні рекомендації на майбутнє.

Захід відбудеться о 9:00 в приміщенні Європейського економічного і соціального комітету за адресою: Rue Belliard 99-101.

Щоб ознайомитись з програмою конференції та отримати реєстраційну форму учасника перейдіть за  посиланням.

 

Російські ЗМІ розповсюджують несправжні документи у справі українського бійця Нацгвардії Віталія Марківа.

Відповідна заява оприлюднена на  сайті НГУ – Укрінформ.

“Так, нещодавно на Інтернет-сайті “Русская весна” з’явилось  повідомлення  із заголовком “Документ “РВ” помогли італьянцам прийти к выводу – репортёра Роккелли “убрали” ВСУ, чтобы он не мешал Киеву”. До статті додавалась псевдодовідка від 7 липня 2017 року № 287 нібито за підписом т.в.о. командира військової частини 3066 Національної гвардії України полковника Рихтіка К.В. Зазначимо, що полковник Рихтік К.В. на той час дійсно тимчасово виконував обов’язки командира цієї військової частини. І це єдине, що відповідає дійсності”, – йдеться у повідомленні.

Уточнюється, що ця “довідка” містить у собі багато розбіжностей, які свідчать про її недостовірність.

Зокрема, у прізвищі адресата “доповідної записки” допущено помилку, а саме прізвище генерал-полковника  Аллерова Ю.В. налічує одну літеру “л”, хоча насправді їх має бути дві. Вищезазначена довідка у військовій частині 3066 не видавалась. Під вихідним № 287 від 7 липня 2017 року не міститься жодного документа. Вихідна документація військової частини 3066 має відповідний індекс, який відрізняється від того, що використали російські пропагандисти. Крім того, кутовий штамп, який міститься на даній довідці, не відповідає дійсності, так як у військовій частині 3066 вихідну та вхідну кореспонденцію штампують мокрою печаткою іншого затвердженого зразку. Також військова частина 3066 не є у прямому підпорядкуванні Головному управлінню Національної гвардії України, а є структурним підрозділом одного з територіальних об’єднань НГУ, тому будь-які документи військова частина на ім’я командувача Національної гвардії України не надає.

І, насамкінець, вихідна кореспонденція військової частини 3066 не затверджується гербовою печаткою оскільки має відповідний мокрий кутовий штамп. Сама гербова печатка виглядає нечітко: при її збільшенні та детальному перегляді виявляються ознаки підроблення, поінформували у НГУ.

У відомстві зазначили, що “таким чином, чітко відслідковується російський слід у фабрикуванні доказів смерті італійського журналіста шляхом підробки службових документів Національної гвардії України”.

Як повідомляв Укрінформ, поліція Італії 30 червня заарештувала бійця Нацгвардії Марківа. Прокуратура міста Павія (регіон Ломбардія) обвинувачує Марківа в умисному вбивстві з міномета італійського фотографа Роккеллі 24 травня 2014 року біля окупованого на той час Слов’янська Донецької області.

Генеральна прокуратура України стверджує, що Марків не міг цього зробити, оскільки на озброєнні Національної гвардії, в лавах якої служить  Марків, тоді взагалі не було мінометів. У ГПУ також нагадали, що на той час згадану територію не контролювала українська влада і що Роккеллі перебував у зоні бойових дій без належного узгодження з владою України.

 

Міністерство закордонних справ України вітає доповідь Управління Верховного Комісара ООН з прав людини “Ситуація з правами людини у тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)”. 

Про це йдеться у коментарі, поширеному  прес-службою  МЗС – Укрінформ.

“Масштаб міжнародно-протиправних діянь та правопорушень, що вчиняються російською окупаційною владою в Криму, засвідчують зухвале ігнорування Росією своїх міжнародно-правових зобов’язань, які випливають з Гаазьких та Женевських конвенцій”, – йдеться у документі.

У МЗС акцентували, що окрім відверто кримінальних злочинів, що вчиняються окупаційною владою в Криму проти кримських татар, українців та всіх, хто продовжує  виступати проти російської окупації, у доповіді наводяться конкретні випадки незаконних затримань, примусових зникнень та викрадень, позасудових страт та інших порушень основоположних свобод та прав людини.

“Виходимо з того, що доповідь є першим кроком на шляху до системної імплементації положень Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 71/205, яка разом з Резолюцією ГА ООН 68/262 є засадничими документами, що підтверджують територіальну цілісність України, засуджують тимчасову окупацію Росією частини території України – АР Крим та м.Севастополь – та не визнають анексію півострова”, – підкреслили у зовнішньополітичному відомстві.

У МЗС наголосили, що лише за умови комплексного виконання згаданих Резолюцій ГА ООН та консолідації міжнародного тиску на Росію як країну-окупанта можна досягти часткового покращення ситуації з правами людини, включно із виконанням Росією наказу Міжнародного суду ООН у справі України проти Російської Федерації стосовно застосування Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

У зовнішньополітичному відомстві зазначили, що Україна на всіх етапах підготовки доповіді сприяла УВКПЛ та Місії ООН з прав людини в Україні, доклала максимум зусиль для забезпечення доступу експертів Місії на тимчасово окуповану територію Криму. “На жаль, всупереч вимогам Резолюції 71/205 та численним закликам міжнародного співтовариства, Російська Федерація і цього разу проігнорувала мандат ООН, внаслідок чого спостерігачі не мали змоги безпосередньо відвідати окуповану територію півострова”, – констатували у МЗС.

Насамкінець у зовнішньополітичному відомстві закликають Генерального секретаря та Верховного комісара ООН і далі докладати зусиль для повного виконання Резолюції 71/205.

“Очікуємо від міжнародного співтовариства продовження системного тиску на Російську Федерацію з метою припинення порушень прав людини та основних свобод в незаконно окупованому Криму, а також деокупації півострова”, – резюмували у МЗС.

Як повідомляв Укрінформ, 25 вересня було оприлюднено тематичну доповідь Управління Верховного Комісара ООН з прав людини на тему: “Ситуація з правами людини у тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)”. Вона є результатом копіткої роботи зі встановлення фактів системних порушень прав людини Російською Федерацією в незаконно окупованому Криму, логічним об’єднанням та узагальненням порушень прав людини, які фіксувалися та документувалися УВКПЛ у період з лютого 2014 пор вересень 2017 року.

 

Народний депутат Антон Геращенко вважає, що посилення економічних санкцій проти Росії – більш ефективний шлях до вирішення конфлікту на сході України, ніж введення миротворчої місії ООН на Донбас.

Про це він  повідомив  в ефірі телеканалу “112 Україна” – Укрінформ.

“Єдиний на сьогодні найбільш ефективний варіант – це посилення економічних і дипломатичних санкцій проти РФ як Україною, так і нашими партнерами, ЄС, США, Канадою та Японією. Через економічні санкції економіка Росії несе величезні збитки, вони вже вимірюються сотнями мільярдів доларів, і це виснажує російську економіку…”, – сказав Геращенко.

За його словами, допомога міжнародних організацій у врегулюванні конфлікту мала позитивні сторони в історії, однак існують і негативні.

“Примирення з допомогою міжнародних організацій, таких як ООН. Були позитивні варіанти примирення, наприклад в Індонезії… Є і негативні варіанти, коли за участі миротворців ООН, наприклад, на Кіпрі вже 45 років не можуть вирішити питання об’єднання Північного Кіпру, який був захоплений турецькими військами. Є варіант, коли миротворча місія ООН з одного боку, здавалося б, потрібна для примирення Грузії і Абхазії, але оскільки миротворцями є російська армія, то Абхазія фактично стала російською провінцією. Нам не потрібен абхазький сценарій примирення, коли Росія буде пропонувати, щоб російські війська окупували цю територію”, – додав нардеп.

Нагадаємо, міністр закордонних справ Павло Клімкін заявив, що Україна внесе проект резолюції про миротворчу місію ООН на Донбасі після узгодження позицій з міжнародними партнерами.

 

Каталонська поліція візьме під контроль всі кабінки для голосування перед каталонським референдумом про незалежність.

Про це заявили в іспанському уряді, повідомляє  Reuters – Укрінформ.

«Регіональна поліція візьме під контроль будь кабінки для голосування перед каталонським референдумом про незалежність у ці вихідні», – йдеться в повідомленні.

Прокурор Каталонії наказав регіональної поліції взяти під контроль всі кабінки для голосування починаючи з п’ятниці.

В іспанському уряді підтвердили, що перекрили всю логістику для проведення референдуму.

«Сьогодні ми можемо підтвердити, що в  Каталонії  не буде ефективного референдуму. Вся логістика референдуму була демонтована», – заявив представник іспанського уряду Каталонії Енрік Мілло.

У свою чергу каталонський регіональний уряд заявив, що все одно проведе голосування 1 жовтня і відправить каталонцям повідомлення з інформацією про їх виборчих дільницях.

 

В Іспанії було заблоковано понад 140 веб-сайтів, що підтримують проведення референдуму про незалежність Каталонії.

Про це повідомляє  EFE – Укрінформ.

«Іспанські операції по гарантуванню безпеки з метою зірвати спірний референдум у північно-східному регіоні Каталонії продовжилися у вівторок, було перекрито доступ до онлайн-операцій на більш як 140 веб-сторінках, що підтримують незалежність», – йдеться у повідомленні.

Згідно з джерелами видання, серед заблокованих  поліцією  сайтів було послання на сайт Національної асамблеї Каталонії – організації, яка просуває незалежність регіону від Іспанії. Веб-сторінка, як і раніше, доступна через її доменне ім’я в Європейському Союзі (.eu).

Парламент Каталонії проголосував за проведення референдуму про незалежність від Іспанії, який має відбутися 1 жовтня.

Уряд Іспанії не визнає це рішення і всіляко протистоїть організації референдуму. Так, прокуратура Іспанії наказала поліції конфіскувати урни для голосування і виборчі листівки і початку розслідування по 700 каталонських мерів, а 13 вересня влада Іспанії закрила офіційний сайт референдуму.

 

Президент Франції Еммануель Макрон у вівторок, 26 вересня, у виступі перед студентами в паризькому університеті Сорбонна запропонував масштабну реформу Європейського Союзу до 2024 року.

Про це повідомляє  DW – Укрінформ.

” Президент Франції вважає, що Єврозона потребує спільного бюджету та міністра фінансів, а ЄС варто створити спільні сили швидкого реагування та спільне агентство з надання притулку”, – йдеться у публікації.

За словами президента Франції, країни Єврозони потребують спільного бюджету для “фінансування спільних інвестицій та забезпечення стабільності в часи економічних потрясінь”. Створення спільного бюджету передбачатиме і посаду міністра фінансів, а також парламентський нагляд на європейському рівні.

При цьому, зауважив Макрон, не йдеться про перенесення боргових тягарів окремих країн на інші, чого остерігаються в Німеччині, а також не про вирішення проблем окремих держав. Але такий крок, на думку президента Франції, дозволить “скоротити безробіття, від якого потерпає кожен п’ятий молодий європеєць”.

Наповнювати бюджет президент Франції запропонував, зокрема, шляхом запровадження у всій Європі єдиного податку на фінансові операції, який вже існує у Франції та Великобританії. “Давайте візьмемо цей податок і поширимо його на решту Європи”, – заявив він, зазначивши, що кошти від цього податку мають йти на розвиток. Ще одне джерело наповнення бюджету – оподаткування великих інтернет-компаній, які мають сплачувати податки в тих країнах, де заробляють гроші, а не де зареєстровані.

У сфері безпеки французський президент пропонує створити до початку наступного десятиліття спільні для Євросоюзу сили швидкого реагування та спільний оборонний бюджет, а також спільну доктрину.  Ще один напрям – створення спільних підрозділів цивільної оборони.

Макрон зазначив, що тільки об’єднана Європа зможе ефективно захищати зовнішні кордони та надавати притулок тим, хто цього потребує. Він запропонував створити загальноєвропейське агентство з надання притулку, яке прискорить та уніфікує відповідні процедури. Також Макрон вважає необхідним поступове створення спільної прикордонної служби. Крім того, Макрон запропонував запровадити стандартні ідентифікаційні документи для всього Євросоюзу.

Ще один важливий напрям реформи Євросоюзу, на думку президента Франції, – скорочення бюрократії. “Ми потребуємо Європи, яка є простішою, транспарентнішою та менш забюрократизованою”, – наголосив Макрон. Зокрема, він запропонував скоротити кількість членів Єврокомісії в перспективі до 15-ти, оскільки чинне правило, коли кожна країна делегує єврокомісара, “не має сенсу і не відображає суть Європейського проекту”.

Під час виступу Еммануель Макрон закликав Німеччину підтримати його реформи. Він запропонував Німеччині “нове партнерство” та поставити за мету до 2024 року повністю інтегрувати ринки обох держав.

 

Президент Франції Еммануель Макрон закликав об’єднати всі сили оборони країн ЄС в єдину армію союзу для більш активної боротьби з тероризмом.

Таку пропозицію французький лідер зробив під час виступу перед студентами Сорбонни,  передає Бі-Бі-Сі – Укрінформ.

“Безпека – це основа будь-якого політичного співтовариства, між тим Європа зіткнулася з подвійним випробуванням – відчуженням США і загрозою тероризму”, – сказав Макрон.

На думку французького лідера, загальноєвропейська армія повинна з’явитися до 2020 року на додаток до збройних сил НАТО.

Крім того, Макрон вважає нинішню Європу “занадто слабкою, занадто повільною, дуже неефективною” та впевнений, що європейські народи повинні відтворити незалежну, єдину і демократичну Європу.

Як раніше повідомляло агентство, президент Франції Еммануель Макрон зазнав першої невдачі на виборах до Сенату, що відбулися в неділю, – його партія “Вперед, республіко!” (LREM) може отримати менше місць, ніж очікувалося.

 

Глава МЗС ФРН: Макрон виступив проти націоналізму в Європі

Міністр закордонних справ ФРН Зігмар Габріель назвав виступ президента Франції Еммануеля Макрона в Сорбонні мужнім і пристрасним закликом проти націоналізму в Європі, передає  УНН  з посиланням на заяву міністра опубліковану на сайті МЗС Німеччини.

“Сьогодні Еммануель Макрон тримав мужній, пристрасний заклик проти націоналізму в Європі – Європі, яку він хоче реформувати. Зараз ми повинні скористатися цією можливістю, щоб використовувати франко-німецькі ініціативи, і зробити Європу більш демократичною, залучати громадян і краще формувати майбутнє”, – йдеться в заяві.

У заяві наголошується, що Еммануель Макрон підкреслив ключові проблеми, на які Європі необхідно знайти більш переконливі і загальні відповіді, оскільки горизонт національних рішень вже давно неадекватний.

“У сфері міграційної політики управління нашими зовнішніми кордонами у зовнішній політиці і політиці безпеки для зростання зайнятості, зміцнення єврозони і загальної кліматичної політики”, – також повідомляється.

З.Габріель висловив переконання, що “тільки разом ми можемо стояти за наші цінності і принципи. Тільки рішеннями ми знову можемо надихнути людей Європи на Європу.

“Однак у всьому цьому нам потрібно не тільки усвідомлення того, що нам потрібні європейські рішення, але нам також потрібна спільна європейська воля для вирішення цих завдань разом. Еммануель Макрон сьогодні показав: Він виступає за цю волю. Він може розраховувати на нас”, –  повідомляється.

Нагадаємо, президент Франції Еммануель Макрон у вівторок, 26 вересня,  виступаючи перед студентами в паризькому  університеті Сорбонна запропонував масштабну реформу Європейського Союзу до 2024 року.

 

Федеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр застеріг від зростання антисемітизму й ксенофобії в країні після парламентських виборів.

Про це він сказав у вівторок у Берліні, повідомляє кореспондент Укрінформу в ФРН.

“Вибори в неділю змінили політичну ситуацію в країні. Ми як суспільство повинні не віддалятися ще більше один від одного, а шукати те, що нас зближує”, – заявив Штайнмайєр.

Політик застеріг від небезпеки зростання в суспільстві антисемітизму, ксенофобії та ненависті, не назвавши при цьому жодну партію, але явно маючи на увазі прихід до Бундестагу правопопулістської “Альтернативи для Німеччини”.

Політик вказав на появу у деяких людей недовіри до демократичного порядку і демократичних інститутів, а також страхів. Завдання влади – повернути віру в ці інститути, в стабільність і єдність, зазначив він.

За словами президента, до нього вже надійшло чимало запитань з-за кордону щодо розвитку подій в ФРН.  Штайнмайєр  вважає, що ще зарано говорити про те, чи не постраждав імідж Німеччини за кордоном – з огляду на результати виборів. (Вперше в післявоєнній історії до Бундестагу пройшла політична сила “АдН”, яку багато хто порівнює з нацистами.)

Він зазначив, що демократія передбачає суперечки, часом гострі, але демократичний устрій передбачає також правила та існування “червоних ліній”, які жодній політичній силі переходити не можна. Ці кордони відносяться, в тому числі, до поваги політичних супротивників і незгодних, “а також є відповідальністю за німецьку історію”.

Глава держави зазначив, що Німеччина стоїть перед дуже складним процесом утворення уряду. При цьому він висловив упевненість, що “врешті це буде працездатний уряд”.

Як повідомляв Укрінформ, за підсумками виборів до Бундестагу, що відбулися 24 вересня, християнські союзи (ХДС/ХСС) отримали в новому парламенті 200 місць, соціал-демократи – 153, ліберали – 80, пост-комуністи – 69, Зелені – 63, “Альтернатива для Німеччини” – 94.

 

Другу золоту медаль на рахунок збірної України на ІІІ Іграх нескорених (Invictus Games) в Торонто записав 28-річний військовослужбовець Міністерства оборони Василь Пашкевич з Києва.

У змагання з пауерліфтингу у середній ваговій категорії Пашкевич у вівторок показав 1-й результат, піднявши 175 кг, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Друге місце відійшло представнику Австралії Тирону Гавсорну, який відстав від українця на 15 кг. Третій результат (155 кг) показав американець Мет Грешен.

Для України, яка вперше бере участь у  Іграх нескорених, це друга золота медаль. Рахунок золотим нагородам збірної України вчора відкрив Олег Зімніков, який прибіг першим у перегонах на 1500 м.

Усього ж в скарбничці збірної України наразі є чотири медалі: дві золоті, одна срібна та одна бронзова.

Нинішні змагання триватимуть до 30 вересня.

 

Народний депутат Сергій Тарута за допомогою лобістів поширює неправдиву інформацію про нібито слухання у Конгресі Сполучених Штатів Америки, присвячені діяльності української влади та Національного банку.

Про це повідомляє  прес-служба НБУ – Укрінформ.

“За наявною у Національного банку України інформацією, у Конгресі США не відбувалось сьогодні або іншими днями жодного офіційного слухання чи наради, які б становили офіційні заходи Конгресу США та теми, визначені у комунікаціях депутата Тарути. В дійсності, у орендованій кімнаті відбувся малочисельний (до 20 осіб) неофіційний захід, організатором та модератором якого виступив представник лобістської компанії “LibertyInternationalGroup”, а спікерами виступили Сергій Тарута та екс-співробітник НБУ Олександр Завадецький. Жодні офіційні представники Адміністрації та Конгресу США участі у цьому заході не брали”, – зазначили в  НБУ.

У центробанку вважають розповсюджувану інформацію такою, що направлена на підрив міжнародного авторитету країни, успішності проведених реформ, дестабілізацію української банківської системи, та спробу дискредитації Національного банку в очах міжнародних фінансових організацій.

“Ми також звертаємось до правоохоронних органів та міжнародної спільноти щодо надання відповідної правової оцінки безпрецедентній брехні та спробам Сергія Тарути використати офіційні урядові організації інших країн для реалізації власних інтересів”, – наголосили в НБУ.

 

Депутат Київської обласної ради від “Блоку Петра Порошенка” побив депутата від ВО “Батьківщина” Владислава Хахуліна.

Про це повідомив депутат Київської облради Олег Кищук на своїй сторінці у  Facebook – Укрінформ.

“Під час проведення сесії Київської обласної ради відбувся напад депутатів від БПП на депутата від БЮТ Владислава Хахуліна”, – написав Кищук. За його словами, колеги надали постраждалому, який втратив свідомість, першу невідкладну допомогу.

У  “Батьківщині”  повідомили, що голова Київської обласної ради Ганна Старикова викликала поліцію і написала заяву про побиття депутатом від  БПП Віталієм Карлюком депутата Хахуліна.

«За фактом побиття, яке вчинив Віталій Карлюк, на місце злочину я викликала поліцію і склала заяву щодо замаху на моє життя та побиття депутата Владислава Хахуліна», – зазначила голова Київоблради.

За словами Старикової, депутата від «Батьківщини» госпіталізовано: у нього щонайменше струс мозку та вибитий зуб.

 

Законопроект щодо звітності громадських об’єднань копіює практики РФ – правозахисники

Українські правозахисні організації закликали негайно відхилити законопроекти №6674 і №6675, які надмірно обмежують свободу об’єднань і асоціацій в Україні та успадковують практики недемократичних країн. Таку заяву оприлюднив Центр інформації з прав людини, передає УНН.

Про вимоги відхилення законопроектів №6674 і №6675 авторства Президента України Петра Порошенка від 10 липня 2017 року йдеться у заяві понад 70 українських неурядових організацій (НУО), яку оприлюднила голова правління Центру інформації з прав людини Тетяна Печончик.

“Влада використовує риторику, що законопроекти Петра Порошенка відповідають практиці ЄС і США, але це неправда: вони, навпаки, копіюють Казахстан і Росію. Незважаючи на уявну турботу про прозорість та підзвітність, запроваджене регулювання в цих країнах призвело до майже повного знищення непідконтрольних владі громадських об’єднань і тотального наступу на громадянське суспільство”, – заявила вона.

Жодними міжнародними договорами не передбачена вимога такого роду контролю держави щодо діяльності громадських об’єднань, оскільки за міжнародними стандартами громадські об’єднання мають право на свободу від втручання держави в їхню діяльність, зазначено в заяві.

На початку липня 2017 року у Верховній Раді були зареєстровані законопроекти №6674 і №6675 авторства президента Петра Порошенка, які встановлюють обов’язкову публічну звітність для громадських об’єднань в Україні. За ненадання звітів організації будуть позбуватися статусу неприбутковості, що фактично заблокує їх роботу.

Нагадаємо, Національне агентство з питань запобігання корупції підтримало законопроект, який пропонує зміни до антикорупційного законодавства, зокрема,  скасування декларування антикорупційних громадських організацій.

 

Новий закон про державну мову буде ухвалений парламентом, якщо на те буде політичне рішення.

Про це заявив віце-прем’єр-міністр України В’ячеслав Кириленко в ексклюзивному коментарі Укрінформу після засідання Міжвідомчої комісії з питань національно-патріотичного виховання, що відбувалося у місті Батурині Чернігівської області.

“Новий законопроект про державну мову готовий, і внесений депутатами, громадськістю, але за підписами народних депутатів із практично всіх фракцій, тому це питання політичного рішення: якщо буде політичне рішення, то закон буде прийнятий. Але в будь-якому випадку жити далі по  закону Колесніченка-Ківалова  ганебно і з політичної, і зі світоглядної точки зору”, – наголосив Кириленко.

Він пояснив, що відповідний законопроект внесений до Верховної Ради ще минулого року, потім доопрацьований, змінений в тих місцях, які критикувалися, і внесений заново влітку 2017 року.

Кириленко також зазначив, що у парламенті є ще кілька законопроектів щодо державної мови.

За його словами, треба обговорювати всі й обирати один, за який голосуватиме парламент.

 

Центр демократії та верховенства права пропонує Державному комітету телебачення і радіомовлення організувати експертне обговорення щодо можливості державної підтримки реформованим виданням місцевої сфери розповсюдження.

З такою пропозицією виступила юрист Інституту Медіа Права Центру демократії та верховенства права Катерина Кулина 26 вересня під час засідання громадської ради при Держкомтелерадіо, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Місцева преса – це ті джерела інформації, яким довіряють місцеві жителі. Наразі триває процес роздержавлення. Багато місцевих видань у зв’язку з цим отримують одночасно і свободу у своїй редакційній політиці, але при цьому вони є дуже фінансово нестабільними. Тому було би добре розробити таку модель державної підтримки, яка могла би гарантувати, що місцеві видання стануть фінансово незалежними, але разом з тим вони будуть покращувати свою якість. Для того, щоб розробити таку модель, ми пропонуємо зібрати експертне обговорення, до якого залучити представників  Держкомтелерадіо, громадських організацій і, можливо, представників місцевих видань”, – сказала Кулина.

При цьому вона зазначила, що метою не є збереження всіх реформованих видань, а проведення натомість прозорого конкурсу.

“Практика інших країн полягає у тому, що ті видання, які найбільше хочуть вижити і показують, що вони здатні створювати власний якісний контент і яким довіряють, вони можуть на конкурсних засадах отримати цю підтримку”, – уточнила юрист Інституту Медіа Права.

Для прикладу вона навела досвід міжнародної громадської організації “Артикль-19”, яка в 2012 році на підставі резолюцій Парламентської Асамблеї Ради Європи та стандартів західних країн розробила стандарти державної фінансової підтримки, яку надають з метою розвитку плюралізму. Разом з тим визначені критерії, на основі яких вона надається,  зокрема наклад. При цьому уповноважений держорган і редакції щорічно мають звітувати за розподіл і використання коштів.

 

Володимир Гройсман – Премєр-міністр України: «Є всі підстави говорити, що 2018 буде набагато стабільнішим і прогнозованішим за цей рік

Другий рік поспіль Уряд вчасно затвердив та подав на розгляд Верховної Ради проект державного бюджету на 2018 рік. Відтепер і до моменту його прийняття  навколо головного фінансового документа країни в Раді триватимуть дискусії. Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман уже заявив про свою готовність йти на компроміси в «технічних» питаннях, але є принципові позиції, на зміну яких в Кабміні не підуть у жодному разі.

Глава Уряду розповів Укрінформу, що це за принципові позиції, про закладені у бюджет-2018 пріоритети, а також про те, що буде боротись в питанні проведення реформ і відступати не збирається.

– Володимире Борисовичу, уряд вніс на розгляд парламенту проект держбюджету відповідно до вимог законодавства, 15 вересня. Чи вже обговорювали ви його з депутатами, з фракціями? Чи видно вже, які точки є найбільш болючими та дискусійними?

– Є бюджетний процес і ми його дотримуємося. Ми вчасно подали бюджет у парламент і таким чином створили майданчик для обговорення його деталей і параметрів.

Це бюджет економічного зростання. Він збалансований, чітко структурований за цілями та пріоритетами відповідно до наших доходів та витрат.

Ми тільки розпочинаємо дискусію. Спочатку я презентував проект бюджету та його параметри на засіданні уряду, а минулої п’ятниці його представили з трибуни парламенту. Тепер документ оцінюватимуть та обговорюватимуть депутати з експертним середовищем.

Будемо робити усе необхідне, аби до другого читання цей проект закону був обговорений з усіма зацікавленими сторонами та зрозумілий для усіх. Поступово і логічно ми вийдемо на фіналізацію документу.

– Ви провели низку зустрічей з експертами. Які у них були зауваження до бюджету?

– Поки що були, скоріше, не зауваження, а запитання. Експертне середовище також зараз ще вивчає цей документ.

Хоча на етапі його підготовки Міністерство фінансів попередньо уже працювало з експертами і там йшла певна дискусія щодо того, яким цей документ має бути вже після завершення бюджетного процесу.

Зазначу, що уряд абсолютно відкритий і в бюджеті немає якихось речей, які б ми хотіли приховати або прикрасити.

Ми закладаємо зростання ВВП на рівні 3%, дефіцит бюджету — 2,4%, інфляцію на рівні 7%, бо вважаємо такий показник прийнятним в 2018 році.

Окрім того, значні кошти закладаємо на оборону та безпеку. Так, 60 млрд грн піде на забезпечення діяльності Збройних Сил України. На розвиток, закупівлю і модернізацію військової техніки – більш як 16 мільярдів.

Наступного року на підтримку розвитку агропромислового комплексу та фермерства передбачаємо спрямувати 7,3 млрд грн. Видатки на розвиток дорожньої інфраструктури – 44 млрд грн, а фонд енергоефективності поповниться до 1,6 млрд грн, 400 млн грн передбачено на видачу “теплих” кредитів.

Крім всього іншого, усе це призведе також до створення додатково десятків тисяч робочих місць. І такими конкретними речами ми робимо свій внесок в розвиток національної економіки.

До речі, я вважаю, що закладене на наступний рік 3-відсоткове зростання економіки може бути пришвидшене, але потрібні структурні реформи. Зокрема, нам необхідно врешті решт  врегулювати питання ефективного управління державним майном, а ті підприємства, які не є стратегічно важливими, виставити на публічний продаж. Маю на увазі ухвалення нового закону про приватизацію, який дасть усім потенційним інвесторам рівні можливості. Той, хто зацікавлений, зможе відкрити сайт та подивитися активи державних підприємств, куди можна вкласти свої гроші для того, щоб створити сучасне виробництво. І це теж дозволить створити нові робочі місця і зробити нашу країну більш конкурентною.

Україна має 3,5 тисячі державних підприємств, більшість з яких є абсолютно збитковими. Вони не носять стратегічного характеру, але закриті для інвестицій з боку малого, середнього або великого бізнесу, бо їхні теперішні керівники отримують прибутки для себе, а тому тримаються обома руками і ногами за ці підприємства. Звісно, стратегічні підприємства за будь-яких умов залишаються у власності держави і це не обговорюється.

– Володимире Борисовичу, ви говорили, що готові йти на компроміси у певних питаннях щодо бюджету. А що є таким, від чого уряд не відмовиться?

– У першу чергу, нам треба зберегти баланс бюджету. По-друге, – оборона та безпеки, АПК та усі ті пріоритети, про які я вже сказав, – це те, від чого я не відступлю.

Підтримка освіти є надзвичайно важливою. Питання підвищення заробітної плати українським вчителям, щонайменше, на 25%, тобто, в середньому на півтори тисячі гривень, не може бути предметом дискусії. До речі, ми наступного року направляємо 1 млрд грн на модернізацію 1-4-х класів навчання.

Охорона здоров’я – я не відмовлюся від програми «Доступні ліки». Ми передбачаємо на неї 1 млрд грн. У цьому році ми відкриємо 13 кардіоцентрів, а в наступному плануємо не менше, щоб там рятували життя наших співвітчизників. Маємо боротися за зменшення показника смертності від серцево-судинних захворювань в Україні. За ініціативою Президента, в бюджет закладені додаткові кошти на сільську медицину. В цілому, видатки на охорону здоров’я збалансовані і також не можуть бути предметом для поступок.

Пріоритет наступний – це будівництво українських доріг. Звісно, він також є непохитним. Ми вже вийшли на нові обсяги будівництва доріг і будемо це продовжувати.

Соціальний захист: пенсійна реформа, субсидії та інші види державної допомоги – ми також будемо зберігати.

Реформа державного управління, яка також закладена в бюджет на наступний рік, є важливою. Окрім того, ми збільшуємо видатки на електронне врядування. Нещодавно ми схвалили концепцію розвитку електронного урядування в Україні, впроваджуємо електронний документообіг, е-послуги. Все це не тільки підвищить якість управління і зручність послуг для громадян, але є також і дієвим способом запобігання корупції.

– Є така сфера, яка раніше не потребувала потужного фінансування — інформаційна безпека та кібербезпека. Але зараз йде війна. Чи передбачені ці видатки?

– Звісно, ці видатки закладено, в тому числі, й на оновлення програмного забезпечення для спеціальних структур. Є інші спеціальні видатки, про які я не можу говорити, – координуючу роль в цьому питанні відіграє Рада національної безпеки та оборони.

– Ви неодноразово говорили про допомогу держави на розвиток АПК. Про які програми та кошти йдеться?

– Це також пріоритет, який не може бути змінений. Загалом у 2018 році на підтримку розвитку агропромислового комплексу та фермерства уряд передбачає спрямувати 7,3 млрд грн.

Ми вперше в Україні зробили окрему програму підтримки фермерських господарств, на яку виділяємо 1 млрд грн. До речі, готували цю програму не чиновники, а самі фермери – Асоціація фермерів спільно з Міністерством АПК. Я дуже хочу зробити все для того, аби в нашій державі з’явився справжній фермерський клас, щоб були ті, хто дає якісну продукцію, створює робочі місця.

Крім того, планується надання майже 1 млрд грн  на здешевлення вітчизняної с/г техніки, а 2,3 млрд грн — на розвиток тваринництва. Ми передбачаємо компенсацію кредитів на створення нових ферм, молочно-тваринних комплексів для того, щоб повноцінно відродити тваринництво в Україні. Це буде дуже позитивно впливати на розвиток національної економіки, на експортний потенціал, а з іншого боку – дасть можливість забезпечити український ринок якісною вітчизняною продукцією, знизити та зробити стабільними ціни на м’ясну продукцію.

Так от, думаємо, що, заклавши у цю програму 2 мільярди, ми можемо залучити у галузь більш як 20 млрд капітальних інвестицій. Я провів багато консультацій з різними підприємцями в аграрній сфері, і вони дуже позитивно сприймають цю програму.

Коли ми почнемо відновлювати поголів’я, збільшувати переробку, у нас буде більший експорт.

Розумію, що зараз людям важко, за останній рік ціни на різну продукцію коливалися, бо був неврожай на фрукти та ягоди, різко зменшилося поголів’я худоби. Все це негативно вплинуло на ціни, зокрема – на м’ясо. Ще й розширення експорту і вихід на світові ринки теж підтягнув ціни. Але зараз є всі підстави говорити, що 2018 рік, з точки зору цін буде набагато стабільнішим і прогнозованішим, ніж 2017 рік.

– Курс на децентралізацію є незмінним?

– Я розпочинав реформу децентралізації ще у 2014 році у першому уряді після Революції гідності на чолі із Арсенієм Яценюком. Децентралізація стала одним з пріоритетів передвиборної програми Президента Петра Порошенка. За три роки вона вже довела свою ефективність, місцеві бюджети зростають, тому ми будемо продовжувати реформи з децентралізації.

Зберігається державна підтримка регіонального розвитку на рівні у 10 млрд грн. Звісно, ми будемо вимагати підвищення відповідальності місцевої влади, і це абсолютно нормально.

Окрім цього, центр допомагатиме регіонам у деяких глобальних питаннях. Так, наприклад, у проекті Держбюджету на 2018 рік уряд передбачив кошти на модернізацію служби надзвичайних ситуацій. Ми збільшимо заробітну плату для працівників ДСНС майже на 2 тисячі гривень. Крім того, хочемо, щоб люди, які рятують наші життя, мали якісне забезпечення, нормальну техніку.

– Володимире Борисовичу, проект бюджету-2018 є найбільш гуманітарно-орієнтованим. Вперше пропонується виділити сотні мільйонів на розвиток культури та освіти…

– Культура і освіта є базовими для будь-якого суспільства, тому  цьому варто приділяти значну увагу. Ми чітко усвідомлюємо, наскільки це важливо. Українську культуру обов’язково будемо підтримувати, тому збільшили витрати на розвиток культури у 2018 році до 4,1 млрд грн. Зокрема, на національний кінематограф передбачаємо виділити 500 млн грн – процес уже цього року пішов, всі переконалися, що ми можемо знімати якісні українські стрічки.

Слава Богу, парламент нарешті ухвалив Закон «Про освіту», і це означає, що у нас буде нова система, адаптована до сучасних реалій. Цей закон уже підписаний Президентом і ми приступаємо до впровадження цієї надважливої реформи. Також ми запроваджуємо нову модель фінансування наукових досліджень.

Окремо хочу сказати, що вже за три роки в Україні будуть ліквідовані черги в дитячі садочки. І хоча це компетенція місцевих органів влади, їхній обов’язок, і на місцевому рівні уже є достатньо коштів, ми допоможемо і підтримаємо місцеві органи влади. Маленькі українці не будуть стояти в чергах на доступ до дитячого садочка.

– Чи планує Уряд відновити фінансування держпрограм забезпечення молоді житлом, компенсації іпотечних кредитів?

–  Нам, у першу чергу,  треба боротись за зростання доходів людей. Ми працюємо над підвищенням рівня життя українців, над тим, щоб їхні доходи зросли, і над доступністю кредитів. Українці повинні мати доступ до дешевих кредитних ресурсів, в тому числі, іпотечного кредитування. Це – наша мета і спосіб вирішення житлових проблем.

– Яким чином у проекті Держбюджету відображені плани щодо реформування економіки у контексті співпраці з МВФ? Як Ви оцінюєте нині таке співробітництво?

– Ви знаєте, ми за час роботи нашого уряду уже двічі переглядали, тобто продовжували програму (програму розширеного фінансування EFF – Ред.), що є дуже позитивним сигналом для України, для нашого уряду. Ми працюємо і далі в програмі, бачимо ряд реформ, які необхідно втілити у життя.

Наша програма співпраці з Міжнародним валютним фондом потрібна не МВФ, а Україні. Можна сказати, вона стимулює до проведення низки необхідних змін. Йдеться і про правильне управління держкомпаніями або їхній продаж, про що я вже говорив. Це дозволить залучити більше інвестицій, а є інвестиції – буде більше продукції, більше ВВП. А коли зростає економіка, можна робити інші важливі кроки. Наприклад, проводити пенсійну реформу. Бо ж ніхто з нами не захоче мати справу, якщо постійно матимемо величезні витрати бюджету та дефіцит Пенсійного фонду. І МВФ, до речі, підтримав саме той варіант пенсійної реформи, який ми запропонували.

Або ж якщо говорити про ефективну боротьбу з корупцією – це теж потрібно Україні, а не МВФ. Звісно, нам треба запровадити судову інституцію, яка буде займатись ефективним судочинством у сфері корупції.

У нас створена вся інфраструктура антикорупційних органів – САП, НАБУ, НАЗК. Всі вони працюють, корупціонерів затримують, ведеться розслідування, а потім суди їх випускають, бо немає справедливого суду. Нам вкрай необхідно створити антикорупційну судову інституцію. І коли усе це запрацює разом — побачимо результат. Я вважаю, що дискусії, які зараз точаться стосовно того, чи це має бути антикорупційний суд, чи антикорупційна палата, лише затягують прийняття рішення. Наголошую: краще створити незалежну антикорупційну інституцію, яка буде швидко організована, до якої будуть швидко обрані абсолютно нові судді. Вона має дуже швидко запрацювати. Оце і є технічним завданням для фахівців зі створенню антикорупційної судової інстанції.

Боротьба з корупцією — це питання честі, совісті, і, врешті-решт, майбутнього нашої країни.

– На будівництво доріг Уряд знову виділяє десятки мільярдів. На жаль, якість будівництва та ремонту не завжди відповідає затраченим ресурсам. Яскравим прикладом є дорога Київ – Одеса, яку капітально ремонтували до Євро-2012, але зараз вона знову розбита і постійно ремонтується.  Як ви плануєте контролювати якість будівництва та ремонту доріг?

– Ми запроваджуємо прозору систему і доведемо, що не красти – можливо. Я побудував у своєму житті не одну дорогу і точно знаю, що можна зробити дешево та якісно, а можна зробити дорого та погано.

Зараз дуже важливо, щоб контроль був жорсткий. Тому новий керівник «Укравтодору» Славомір Новак працює над цим. Ми бачимо, що якість стає кращою.

Але я ще поставив завдання перед Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, щоб вони дуже прискіпливо подивилися на всі будівельні роботи і зробили аналітику. Якщо хтось десь щось вкрав – його треба посадити в тюрму. Українці мають право і будуть їздити якісними дорогами.

А всі ті, хто намагатимуться вкрасти на дорогах, – я їх буду просто знищувати у рамках закону.

Хочу повідомити, що наступного року ми плануємо зробити великий ривок по дорозі Львів-Тернопіль-Хмельницький-Вінниця-Умань-Одеса-Миколаїв-Херсон. Ми заклали на це у бюджет майже 4 млрд грн. Навесні, із настанням нормальних погодних умов, можна буде робити реконструкцію та модернізацію цієї дороги, а також інших запланованих доріг.

– Люди очікують на 1 жовтня, бо уряд обіцяв підвищити пенсії, Верховна Рада не поспішає голосувати. Що будете робити, якщо парламент так і не схвалить пенсійну реформу найближчим часом?

– Я вважаю, що наш уряд запропонував абсолютно унікальну та справедливу реформу пенсійної системи, яка гарантовано ні для нікого не несе загрози.

Минулого четверга я дуже розраховував, що Верховна Рада нарешті проголосує. Прийшов у парламент та звернувся до депутатів з проханням ухвалити цей законопроект, бо це дуже важливо.

Ми, в принципі, могли її прийняти ще влітку, однак є певні процедури розгляду законопроектів, тому не ухвалили.

Але пенсіонери не можуть чекати ще місяць, ще два місяці. Уряд знайшов рішення, кошти у нас є, треба тільки проголосувати і ми зможемо це зробити. Я бачив, скільки зусиль  голова парламенту Андрій Парубій докладав для того, щоб це відбулося минулого тижня. Фракція «Блоку Петра Порошенка», «Народний фронт», «Радикальної партії» Олега Ляшка, окремі народні депутати об’єдналися, але не вистачило всього 7 голосів, щоб продовжити роботу парламенту і прийняти необхідне рішення.

На жаль, йде банальне затягування часу. Окремі депутати подали дуже багато правок до кодексів, вже скільки днів розглядають, йдуть по кожній правці, чи потрібна вона чи ні. Згідно з законодавчою процедурою,  вони ніби все роблять правильно. Та чи насправді це робиться з метою того, щоб дійсно вдосконалити кодекси?! Я сумніваюсь.

– Очевидно, це – політична боротьба, адже скоро мають початися виборчі перегони…

– Я закликаю їх отямитися, бо це не політична боротьба – це величезна неповага до простих українців. Якщо вони зі мною хочуть боротися – то не треба, особливо ціною нехтування інтересами 9 млн пенсіонерів. Боріться краще за Україну! Бо те, що робиться зараз — це неправильно, це не державницька позиція.

І коли парламент проголосує, це буде не моя особиста перемога, це буде перемога українських пенсіонерів.

Останній термін для ухвалення пенсійної реформи, щоб люди отримали підвищення пенсій уже в жовтні — це перші дні наступного пленарного тижня засідання Верховної Ради України. У нас 12 млн пенсіонерів. Із них 9 млн мають отримувати підвищені пенсії. По кожному з них треба провести розрахунки і всім підняти виплати. І це теж потребує часу. А вже 7 жовтня люди почнуть отримувати пенсії.

Сподіваюся, ми все встигнемо. Звісно, це вже будуть трошки інші терміни, але моє завдання полягає в тому, аби вже в жовтні пенсіонери отримали підвищені пенсійні виплати.

До речі, іноді деякі політики говорять, що усе це неправильно, бо уряд і так може підняти пенсії. Це неправда. Я іноді дивлюся на них і думаю: чи вони взагалі розуміють, про що говорять?

Сьогодні дефіцит ПФУ становить 140 мільярдів, а звідки це? Тому що маємо неправильно побудовану пенсійну систему, і якщо її не виправити, то у наступному році буде 200 або 250 мільярдів, – це кроки до банкрутства. Але ж якщо ми зараз це змінимо, система почне продукувати не «мінус», а «плюс» – зменшення дефіциту, зростання пенсій.

– У проекті бюджету закладено середній курс долара на рівні 29,3 грн. Чи не призведе такий прогноз до падіння національної валюти, ажіотажного попиту на валюту серед населення?

– Це суто технічна цифра, такі розрахунки нам надав Національний банк України. Але я наразі не бачу об’єктивних підстав, щоб на кінець наступного року долар так виріс.

Наголошую на тому, що все залежатиме від темпів реформ та економічного зростання. Якщо парламент ухвалить десяток-півтора необхідних законів – це дозволить нам пришвидшити розвиток економіки та забезпечити стабільність.

Тому говорити про те, що долар буде під 30 грн, – зараз немає підстав.

– На наступний рік уряд заклав 55,1 млрд грн на субсидії. Та, можливо, вже пора відмовлятися від такої допомоги?

– Субсидія – це тимчасовий захід, якого зараз потребують люди. І, до речі, на сьогодні ми автоматично робимо призначення субсидій всім, хто вже мав цей вид допомоги торік, коштів на це вистачить.

Але головне — це збільшення доходів громадян і ми працюємо над цим.З початку наступного року буде збільшена на 500 грн мінімальна заробітна плата, вона буде уже на рівні 3723 гривні.

Пригадую, як уряд критикували за підвищення мінімальної заробітної плати вдвічі – до 3200. Деякі політикани кричали, що це не треба, що буде катастрофа. А потім вимкнули свої гучномовці і тепер мовчать. Тепер зрозуміло, що це був абсолютно виправданий і правильний крок.

– Критики цього рішення пророкували зменшення кількости малих підприємств внаслідок такого підвищення мінімальної зарплати. Вже очевидно, що цього не сталося…

– Так, не сталося. Всі малі підприємства, які реально працювали, так і залишилися працювати. А підвищення “мінімалки” призвело до того, що тепер ми можемо підвищити пенсії та зменшити дефіцит ПФУ. Закрилися, переважно,  “сплячі” підприємства, які існували лише на папері. А якщо говорити про ті, що реально працюють, то кількість нових малих підприємств, що відкрилися після цього рішення Уряду, у 2,3 рази вища, ніж тих, що закрилися — понад 200 тисяч.

І тепер, за кроком у 3200 грн, буде крок у 3700 грн, я це гарантую. Буде й підвищення пенсій. Треба тільки, щоб парламент проголосував за пенсійну реформу, за бюджет. Але головне, що росте не тільки мінімальна зарплата. Оживає економіка — ростуть показники середньої зарплати. Особливість цього бюджету в тому, що в його основі — не збільшення податкового навантаження, а саме — економічний ріст. Саме тому ми називаємо його бюджетом зростання і я впевнений, країна буде змінюватися, розвиватися, і все буде добре.

Марина Сингаївська, Олена Собко, УКРІНФОРМ.

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Голосів: 1 Рейтинг: 5,00 out of 5)
Loading...
Переглядів: 800

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua