Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 3 січня 2019 року

Інформдень: 3 січня 2019 року

13-річна українка з Норвегії склала вірша про Україну в серці

Юлія Богдана Клепп з Норвегії склала вірша про Україну.

Твір дівчинки бере участь у конкурсі патріотичної поезії імені Олени Теліги та Олега Ольжича, повідомляється на сайті організаторів конкурсу – Культурної референтури ОУН (КР ОУН) – Укрінформ.

«КР ОУН публікує твори, надіслані на Конкурс патріотичної поезії імені Олени Теліги та Олега Ольжича. Відгуки та «лайки» уважних читачів патріотичних віршів поетів-початківців будуть враховані при підбитті підсумків конкурсу учасниками журі. Автор: © Юлія Богдана Клепп, 13 років, учениця Української суботньої школи «Еллісів», м. Осло, Норвегія», – йдеться у повідомленні.

***

Не знаю, плачу я чи віоліна,

Зливаюсь з нею я в одне на мить,

Я народилась вдалині від України,

Але чомусь вона мені болить.

Норвезька скрипка гра, а з неї лине

Говерли оксамит й Дніпра блакить.

Я Скандинавської землі дитина,

Чому ж Вкраїна так мені болить?

Чи то маленьке серце відчуває

Історію, яка була давно,

Голодомор мені в душі палає,

Смертельний біль, і сльози, і зерно.

Я бачу, коли скрипка моя грає,

Як наяву, голодних тих людей,

Колоссячко, що дівчинка тримає

І притискає до своїх грудей.

Я граю, й туга та пшенична

Так обгортає, що бракує слів,

Як déjà vu, як пам’ять генетична,

Дійшла до мене з глибини віків.

Швидким вібрато плаче віоліна

Чи то вже я…  й рука моя тремтить.

Я маю в серці Маму-Україну,

І ось тому вона мені болить.

©Julia Bogdana Klepp

Листопад 2018.

Оргкомітет конкурсу також опублікував листа від Юлії, в якому вона розповідає про себе і про болючі сторінки з історії України, що спонукали її до написання вірша.

«Доброго дня! Мене звати Юлія Богдана. Мені 13 років. Я народилася і живу в місті Осло. Це в Норвегії. Моя перша мова – норвезька,  я вільно розмовляю англійською мовою, а ще в школі я вивчаю французьку мову.  Але я також українка, тому я ходжу щосуботи вивчати українську мову до Української cуботньої школи «Еллісів».  Я граю вже багато років на скрипці і на фортепіано. Я дуже люблю читати книжки і писати. Можливо, я стану письменницею та скрипалькою.

В українській школі ми вивчаємо українську мову, а ще історію, культуру і традиції нашого народу. Кожного року в нас у школі проводять урок пам’яті жертв Голодомору в Україні. Тоді нам усім стає дуже сумно, ми думаємо про тих дорослих та дітей, які загинули. Ця тема мене дуже хвилює, я завжди переживаю.  Я люблю слухати «Мелодію» композитора Скорика, тож мені й захотілося заграти її на скрипці. Я чую там багато сумних нот, це біль українського народу, це його сльози.  А ще я уявляла  тих діток, які просили їсти під час Голодомору, у яких не було навіть хлібчика.  Мені здається, що скрипка справді плаче, коли грає «Мелодію». Ось про це мої рядки, які підказала мені скрипка.  Це наш із  нею вірш. А мама трошки допомогла нам підібрати правильні слова, бо ми дуже хвилювалися.

Цього року я вперше побувала у Львові. Я дізналася багато нового про історію України. мене дуже зацікавила історія УПА, ми купили книжки, сувеніри, також побували в «Криївці».  Я дуже пишалася, що я знала, як треба відповісти, коли при вході мені сказали «Слава Україні!». Я сама правильно відповіла «Героям Слава!».  Тепер я буду  розповідати про УПА та українських героїв у своїй норвезькій школі.

Слава Україні! Героям Слава!

З повагою,

Юлія Богдана»

Як зазначається на сайті ОУН, Всеукраїнський дитячий конкурс патріотичної поезії імені Олени Теліги та Олега Ольжича оголошений у жовтні 2018 року.

До участі в конкурсі запрошується українська учнівська молодь – юні поети і поетеси віком від 7 до 17 років. Кожен учасник чи учасниця конкурсу подає один рукопис обсягом щонайбільше 10 власних віршів українською мовою, з яких щонайменше один вірш мусить мати виразне громадянське, патріотичне звучання.

Оцінювати поезії буде журі у складі літературознавців, поетів, прозаїків, дитячих письменників, пердставників ОУН. Твори учасників конкурсу в процесі розгляду публікуватимуться на сайті Культурної референтури ОУН http://kroun.info, на сторінці КР ОУН у соцмережі Фейсбук http://fb.com/KultReferenturaOUN.

Оголошення результатів конкурсу і нагородження переможців відбудеться 3 лютого 2019 року, в день 90-річчя ОУН.

 

Поляків агресія Росії лякає більше, ніж українських політиків — Геращенко

За даними польського Центру досліджень громадської думки, поляки назвали Керченську кризу найважливішою міжнародною подією 2018 року, на відміну від українських політиків, які назвали її “нападом Порошенка”.

Про це написала перший заступник Голови Верховної Ради Ірина Геращенко у Facebook – Укрінформ.

“Поляки назвали захоплення українських екіпажів та суден і кризу в Керченській протоці найважливішою подією 2018 року. Наші найближчі сусіди прекрасно усвідомлюють, що означає ескалація конфлікту на Донбасі, пряма військова агресія на морі й важливість відсічі. Вони бояться стати наступними. Українські політики назвали захоплення українських екіпажів: “Порошенко напав на Азовське море, щоб зупинити вибори”, – написала Геращенко.

Вона зазначила, що українські телеканали змагалися, хто більше запросить “експертів” і опозиціонерів і “дошкульніше познущається над воєнним станом”. Натомість, за словами Геращенко, мінімально давали слово військовим, які підтримали рішення РНБО щодо введення воєнного стану.

Перший віце-спікер також підкреслила, що півкраїни не усвідомлюють безпекових ризиків і слухають “стьоб” над Головнокомандувачем воюючої країни.

“На Майдан, усвідомлюючи ризики для країни у разі відмови від євроінтеграції, теж вийшли не всі 48 мільйонів, а лише активна меншість. Вони врятували й зберегли країну. Так само меншість, що не ховалася від повісток в армію, й не кричала, що це розправа над ними Порошенка, який «напав на Донбас», пішла в 14-му на фронт і захистила країну”, – написала Геращенко.

Вона висловила впевненість, що Україна переможе й у 2019-му. Геращенко додала, що від кожного активного громадянина сьогодні залежить ключове — брати на себе частину роз’яснювальної роботи в умовах інформаційних війн і спроб спотворити реальну картину загроз і викликів.

Як повідомляв Укрінформ, наприкінці грудня Центр дослідження громадської думки Польщі провів опитування щодо найважливіших міжнародних подій 2018 року. Найважливішою подією минулого року поляки визнали атаку російського флоту на українські кораблі в Азовському морі.

 

Польща пропонує призначити посла генсека ООН щодо України і змінити “нормандський” формат

Польща пропонує створити посаду спеціальногопосла Генсека ООН для України. Про це в інтерв’ю Handelsblatt повідомив Міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович, передає УНН.

“Я пропоную спеціального посла Генерального секретаря ООН для України”, – сказав він.

Крім того голова МЗС додав, що до так званого нормандського формату (Німеччина, Франція, Україна, Росія) повинні приєднатися США і ЄС.

“Німеччина і Франція, можливо, вважають, що вони представляють Європу, але, на нашу думку, так не є”, – підкреслив він.

“Газопровід руйнує наслідки санкцій, Nord Stream 2 вбиває Україну”, –  додав польський міністр.

“Коли транзит російського газу територією України буде припинений, ця країна втратить не тільки серйозні прибутки, але перш за все гарантію захисту перед черговою російською агресією”, – сказав міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович.

Міністр висловив жаль через те, що не вдалося узгодити спільної європейської позиції в цій справі.

Як повідомляв УНН, президент Польщі Анджей Дуда в інтерв’ю для телеканалу TVP Info заявив, що санкції проти Росії повинні бути збережені або посилені, а “Північний Потік 2” призведе до гегемонії “Газпрому” на європейському ринку.

 

Чубаров повідомив, що росіяни склали фальшиві списки ДРГ на території РФ

Народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров на своїй сторінці в Facebook опублікував фотографію документа спецслужб РФ, на якому складено список нібито “диверсантів” на території федерації, передає УНН.

“В одному з документів російських спецслужб, які стали нам відомими останнім часом, стверджується про те, що „на територію Російської Федерації з метою здійснення ДТА (диверсійно-терористичних акцій) здійснено проникнення диверсійної групи“”, — написав він на власній сторінці.

Він також додав, що: “Можливо, ми не стали б виносити зміст зазначеного документа на загальний огляд, хіба що з похмілля може привидітися співробітникам „розвідуправління військ національної гвардії Росії“, проте вже дуже колоритним нам здався склад цієї „ДГ“: тут тобі і директор середньої загальноосвітньої школи в Херсонській області, і докторант одного з турецьких вузів, а також просто інші не менш гарні і чесні люди”.

“А якщо серйозно, ми не виключаємо того, що ці маревні твердження, що містяться в „орієнтуванні“, вже внесені російськими окупантами в сфальсифіковані ними протоколи допитів громадян України, незаконно позбавлених волі, або готуються до внесення найближчим часом”, — повідомив політик.

Чубаров також зазначив, що наразі майже з усіма у списку він особисто вийшов на зв’язок та уточнив, що усі вони перебувають на території материкової України.

Як повідомляв УНН, суд в окупованому Криму розгляне апеляцію про взяття під варту активіста Бекірова 10 січня.

 

Захисників Вільного обстріляли з гранатометів, втрат немає

Протягом поточної доби, у період з 00.00 до 18.00, російські окупаційні війська один раз порушили режим припинення вогню.

При цьому випадків застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами, не зафіксовано, повідомляє у Фейсбуці прес-центр штабу ООС – Укрінформ.

“Опорні пункти наших військ були обстріляні з гранатометів різних систем у районі хутора Вільний на Луганському напрямку. Внаслідок обстрілів російсько-окупаційних військ жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав”, – йдеться у повідомленні.

Українські військові і далі надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов повного припинення вогню.

Ситуація у зоні ООС залишається під контролем українських військових.

Окупанти тричі обстріляли українські позиції, один боєць поранений

3 січня російські окупаційні війська 3 рази порушили режим припинення вогню. При цьому випадків застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами не зафіксовано.

Про це повідомляє прес-центр ООС – Укрінформ.

“Опорні пункти наших військ двічі були обстріляні з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї в районі хутора Вільний на Луганському напрямку та поблизу населеного пункту Зайцеве на Горлівському напрямку”, –

Протягом минулої доби один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

У відповідь на провокації противника підрозділи Об’єднаних сил застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 3 січня, двоє окупантів отримали поранення.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Українські військові продовжують надійно контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов повного припинення вогню.

 

На Донбасі окупанти захопили в полон українського військового – ЗСУ

Відео з поясненнями військовослужбовця ЗСУ Андрія Качинського, який потрапив у полон на Донбасі, отримані під тиском.

Українська сторона робить все можливе для його найшвидшого повернення додому, повідомляє прес-служба 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади Сухопутних військ України – Укрінформ.

“У зв’язку з поширенням підконтрольним російсько-окупаційним військам ЗМІ відео з поясненнями Андрія Качинського, повідомляємо наступне: так, на відео дійсно військовослужбовець нашої бригади. Ми розуміємо, що дані пояснення отримані під тиском та жодним чином не засуджуємо його за це. Більш того, підкреслюємо, що він не може нести відповідальність за свої слова”, – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, бригада робить все можливе для найскорішого повернення бійця додому. До процесу переговорів залучені міжнародні організації, близьким українського захисника надається всебічна підтримка.

Як повідомляв Укрінформ, у ніч проти 29 грудня 2018 року зник військовослужбовець 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади Сухопутних військ України. За цим фактом військовою прокуратурою було внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Раніше російські ЗМІ з посиланням на підконтрольні окупантам інформаційні ресурси повідомили про захоплення у полон українського військовослужбовця, який нібито “брав участь у спробі проникнення” на територію “ДНР” на південному напрямку.

 

На Донбасі окупанти зганяють на передову “російських добровольців”

На тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей розгорнуто і обладнано польові табори для підготовки так званих “російських добровольців”.

Про це повідомив речник Міноборони Максим Праута з посиланням на дані головного управління розвідки Міноборони – Укрінформ.

“За інформацією Головного управління розвідки Міністерства оборони України, командування російсько-окупаційних військ вживає заходів щодо посилення передових позицій з’єднань і частин 1 (Донецьк) та 2 (Луганськ) АК Збройних сил Російської Федерації. Зокрема, передбачається забезпечити чергову ротацію особового складу окремих передових підрозділів за рахунок так званих “добровольців” – громадян РФ, які мають досвід військової служби та участі у бойових діях”, – наголосив Праута.

За його словами, у тилових районах російсько-окупаційних військ на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей розгорнуто пункти прийому і обладнано польові табори для підготовки так званих “російських добровольців”. Під час спеціалізованих курсів окупанти вдосконалюватимуть навички за військово-облікованими спеціальностями – артилеристи, навідники-оператори бойових машин, снайпери тощо. Після закінчення курсів “добровольців” буде розподілено для подальшого проходження служби у складі з’єднань і частин російсько-окупаційних військ, повідомив Праута.

У Слов’янську за добу впіймали п’ятьох найманців бойовиків

 

У Слов’янську Донецької області за добу правоохоронцями виявлено п’ятьох пособників бойовиків.

Про це у четвер повідомили в Слов’янському відділу поліції Донецької області – Укрінформ.

«За добу в Слов’янську виявлено п’ятьох пособників бойовиків… Відкриті кримінальні провадження за ч. 2 ст. 260 (Створення не передбачених законом збройних формувань або участь у їх діяльності) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає до 8 років позбавлення волі», — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що затримані — найманці віком від 20 до 47 років, здійснювали незаконну фільтрацію громадян. Чоловіки «охороняли» в’їзди до міста, чергували біля захоплених адмінбудівель та незаконно перевіряли автотранспорт на постах бандформувань.

Правоохоронці підкреслили, що у рамках антидиверсійних заходів співробітники поліції продовжують виявляти та притягувати до відповідальності осіб, які своїми діями сприяли військовій агресії та захопленню українських міст бойовиками. Незважаючи на те, що з моменту злочину більше 4 років, правоохоронці збирають докази їх протиправної діяльності.

 

Дочка Бекірова закликала взяти участь у мітингу на його підтримку

Минуло рівно три тижні, як заарештований в окупованому Криму Едем Бекіров, що страждає на кілька важких захворювань, знаходиться в жахливих умовах спецблоку сімферопольського СІЗО. Дочка Бекирова закликала всіх небайдужих вийти на мітинг на підтримку її батька.

Заклик вона оприлюднила на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Оголошення. 4 січня 2019 року об 11.30 у смт Новоолексіївка Генічеського району на площі біля Мечеті відбудеться мітинг на підтримку мешканця Новоолексіївки Едема Бекірова. Запрошуємо до участі представників громадськості, політичних сил та партій, усіх небайдужих до долі громадського активіста нашого району”, — написала Бекірова.

За її словами, сьогодні надійшла інформація з Криму про те, що до Бекірова в СІЗО не доходять передачі.

“Під питанням залишається і то, надають йому медичну допомогу та належний догляд, яких він потребує щодня”, — заявила донька активіста.

“Я не можу передати стану дочки яка не може заїхати на територію Криму і зробити все залежне від мене! Тому я звертаюся до громадськості і людей, які компетентні в цьому питанні! Допоможіть врятувати мого батька”, — написала вона.

Як повідомляв Укрінформ, 12 грудня 2018 року близько 8.30 на в’їзді до окупованого Криму з боку Чонгара під час проходження паспортного контролю на території, контрольованій російськими окупантами був затриманий громадянин України, житель селища Новоолексіївка Херсонської області Едем Бекіров. Він прямував до Криму до 78-річної матері. 13 грудня щодо Бекірова “суд” обрав запобіжний захід — утримання під вартою в СІЗО до 11 лютого. Його звинуватили у зберіганні й передачі “секретному” свідкові 14 кг боєприпасів та зброї.

В червер представник Уповноваженого з дотримання прав жителів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Ісмаїл Халіков у Генічеську зустрівся із Гульнарою Бекіровою, дружиною Едема Бекірова, ув’язненого в Криму.

Бекіров — інвалід першої групи.

США та ЄС закликали Росію звільнити Едема Бекірова.

 

ФСБ спробує вибити свідчення з Бекірова – глава Генічеської РДА

Російська ФСБ намагатиметься вибити з ув’язненого в окупованому Криму Едема Бекірова неіснуючі свідчення на його дружину, яка працює заступником голови РДА прикордонного з Кримом Генічеського району.

Таке переконання у коментарі кореспонденту Укрінформу висловив у четвер голова Генічеської райдержадміністрації Олександр Воробйов.

“Забрати до катівень інваліда, хвору людину у такому стані – це просто злочин. Ну які претензії можуть бути до такої людини? Я думаю, що це зроблено з метою або спровокувати дружину (Гульнару Бекірову – ред.), мого заступника, або в цілому зібрати якусь недостовірну інформацію і розповсюдити її через ЗМІ у тій же Росії, або через Інтернет. Бекірова хочуть зламати, щоб вибити якісь неіснуючі свідчення на дружину, на прикордонні адміністрації, і так далі. Не знаю, яку саме мету вони переслідують, але думаю, що це пов’язано, швидше за все, з адміністративною роботою”, – сказав Воробйов.

Він зазначив, що кілька місяців тому Едем Бекіров офіційно був у Криму, відвідував там могилу батька. І до нього у нинішньої “влади” Криму та російських спецслужб тоді не було жодних претензій: він спокійно, безперешкодно в’їхав на півострів і так само виїхав з нього, сказав Воробйов, наголосивши, що арешт Бекірова у Криму переходить усі межі блюзнірства. “Вони навіть до його речей не підійшли – хоч би у рамках пристойності підійшли і оглянули речі, і вже тоді сказали, що він щось перевозить. Вони не заморочуються над тим, що треба хоч якісь докази. Мовляв, він віз 12 кілограмів тротилу – та він більше 5 кілограмів підняти не може, у нього ребра розрізані, крім того, що немає ноги і так далі”, – наголосив голова РДА.

Воробйов зазначив, що Гульнара Бекірова як передчувала, що з чоловіком в окупованому Криму може трапитись щось недобре і відмовляла його від цієї поїздки. Проте Бекіров відповів, що відчуває, що жити йому залишилося недовго, і він хоче побачити матір, після чого викликав таксі і поїхав у Крим, розповів Воробйов. Проте назад таксі повернулося лише з речами, які Бекіров взяв із собою, додав він.

Як повідомляв Укрінформ, 12 грудня 2018 року близько 8.30 на в’їзді до окупованого Крим з боку Чонгара під час проходження паспортного контролю на території, контрольованій російськими окупантами, був затриманий громадянин України, житель селища Новоолексіївка Херсонської області Едем Бекіров. Він прямував у Крим до 78-річної матері. 13 грудня щодо Бекірова “суд” обрав запобіжний захід – утримання під вартою в СІЗО до 11 лютого. Його звинуватили у зберіганні й передачі “секретному” свідкові 14 кг боєприпасів та зброї.

Бекіров – інвалід першої групи.

США та ЄС закликали Росію звільнити Едема Бекірова.

2 січня 2019 року Гульнара Бекірова, дружина Едема Бекірова, оприлюднила на своїй сторінці у Facebook звернення, в якому просить українську та світову спільноту допомогти врятувати її чоловіка. За її словами, для Едема Бекірова, як для хворої людини, відсутність лікування, динамічного спостереження з обов’язковим контролем результатів лабораторних аналізів та корекції лікування існує високий ризик загрози життю. Утримання його у в’язниці, додала Бекірова, означає для нього фактичний смертний вирок.

4 січня у смт Новоолексіївка Генічеського району відбудеться мітинг на підтримку ув’язненого у Криму Бекірова.

 

Канада виводить війська з Румунії

Канада завершила місію з авіапатрулювання у Румунії та повністю виведе свій військовий контингент з країни.

Про це заявили у Міністерстві оборони Канади, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Канадська повітряна тактична група завершила свою чотиримісячну участь у місії НАТО з авіапатрулювання в Румунії”, – зазначили у Міноборони – Укрінформ.

У відомстві додали, що 5 дислокованих у Румунії винищувачів та близько 135 канадських військових й обслуговуючого персоналу повернуться до Канади наприкінці січня. “Окрім авіапатрулювання, повітряна тактична група також регулярно тренувалася разом із румунськими колегами, у повітряних операціях, медичній підтримці, авіабезпеці, обслуговуванні літаків, командуванні та керуванні, а також підтриманні військового правопорядку”, – пояснили у Міноборони Канади.

Як відомо, військовослужбовці Збройних сил Канади вперше долучилися до авіапатрулювання в Румунії ще на початку 2014 року і з того часу двічі поверталися до країни на ротаційній основі. Ця місія є складовою операції REASSURANCE – внеску Канади до заходів із НАТО із підтримки безпеки у Центральній та Східній Європі.

 

Заборонена КПУ назвала Симоненка кандидатом у президенти

Заборонена в Україні Комуністична партія висунула свого лідера Петра Симоненка кандидатом на пост Президента.

Відповідне рішення прийнято на позачерговому з’їзді партії в четвер, повідомляє прес-служба КПУ – Укрінформ.

“Делегати з‘їзду одностайно прийняли рішення висунути кандидатом на пост Президента України від Комуністичної партії України Симоненка Петра Миколайовича, першого секретаря ЦК. Схвалено передвиборну програму кандидата на пост Президента України від Компартії України”, – ідеться в повідомленні.

Зазначається, що в з’їзді брали участь делегати від усіх 25 регіональних парторганізацій.

З’їзд також зобов’язав партійні комітети і партійні організації завершити до 20 січня 2019 року збір добровільних внесків для грошової застави кандидата на пост Президента Симоненка.

Як повідомлялося, 16 грудня 2015 року Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов Міністерства юстиції і заборонив діяльність Комуністичної партії України, але Компартія оскаржувала це рішення в Київському апеляційному адміністративному суді.

У липні 2018 року кіберполіція припинила роботу сайту «kpu.ua» за поширення комуністичної символіки.

В Україні 31 грудня стартувала виборча кампанія з виборів Президента України. Висування кандидатів та подання документів кандидатів у Президенти триватиме до 3 лютого включно, а їх реєстрація відбудеться протягом п’яти днів і закінчиться 8 лютого 2019 року.

 

Партія “Громадянська позиція” назве свого кандидата у президенти 11 січня

ХІІІ з’їзд політичної партії “Громадянська позиція”, на якому буде ухвалене рішення щодо висунення кандидата на посаду Президента України на виборах 31 березня 2019 року, відбудеться 11 січня 2019 року.

Про це йдеться в оголошенні, опублікованому в №1 (7007) 3 січня 2019 року газети “Голос України” – Укрінформ.

“З’їзд політичної партії відбудеться 11 січня об 11:00 за адресою: АККО Інтернешнл, пр. Перемоги, 40б”, — зазначається в оголошенні.

Окрім того повідомляється, що 11 січня о 13.00 після завершення з’їзду за адресою АККО Інтернешнл, пр. Перемоги, 40б відбудеться також Форум демократичних сил за участю представників громадського сектора, експертного середовища та представників політичних партій “Громадянський рух “Хвиля”, “Європейська партія України” та “Громадський рух “Рідна країна”. Як повідомлялося, на 22 січня заплановано передвиборчий з’їзд Радикальної партії, а на 2 лютого — партії “Народний фронт”.

Президентські вибори в Україні призначено на 31 березня 2019 року.

 

Садовий подав до ЦВК документи на реєстрацію кандидатом у президенти

Міський голова Львова Андрій Садовий подав до ЦВК документи для реєстрації кандидатом на посаду президента на виборах 31 березня.

Про це Укрінформу повідомили у прес-службі Центрвиборчкому.

“Документи Садового вже у комісії”, – зазначили у ЦВК.

Раніше у четвер документи для реєстрації на посаду глави держави принесли народний депутат Сергій Каплін, голова Аграрної партії України Віталій Скоцик та голова партії “Справедливість” Валентин Наливайченко.

Таким чином, станом на вечір 3 січня шість осіб подали до ЦВК для реєстрації кандидатами у президенти. Крім вказаних політиків, ЦВК отримала документи від екс-міністра екології Ігоря Шевченка та юриста Володимира Ратуша.

Як повідомлялося, в Україні 31 грудня розпочався виборчий процес чергових виборів президента України, призначених на 31 березня 2019 року.

Висування кандидатів політичними партіями або шляхом самовисування на посаду глави держави та подання кандидатами документів до ЦВК триватиме з 31 грудня 2018 року до 3 лютого 2019 року. Перед поданням до Центрвиборчкому документів кандидат або партія, яка його висунула, має внести грошову заставу у розмірі 2,5 млн грн.

Реєстрація кандидатів у президенти триватиме до 8 лютого включно.

 

ЦВК вже отримала документи п’ятьох кандидатів у президенти

Голова Аграрної партії України Віталій Скоцик та голова партії «Громадсько-політичний рух Валентина Наливайченка «Справедливість» Валентин Наливайченко подали до Центрвиборчкому документи для реєстрації кандидатами на пост Президента на виборах 31 березня.

Про це Укрінформу повідомили в прес-службі ЦВК.

“Сьогодні Каплін, Наливайченко і Скоцик принесли документи”, – поінформували в ЦВК.

Таким чином, станом на 17-ту годину четверга документи для реєстрації кандидатами на пост глави держави до ЦВК подали п’ятеро осіб. Це – екс-міністр екології Ігор Шевченко, юрист Володимир Ратуш, парламентарій Сергій Каплін, Наливайченко та Скоцик.

Як повідомлялося, в Україні 31 грудня розпочався виборчий процес чергових виборів Президента України, призначених на 31 березня 2019 року.

Висування кандидатів політичними партіями або шляхом самовисування на пост глави держави та подання кандидатами документів до ЦВК триватиме до 3 лютого 2019 року. Перед поданням до Центрвиборчкому документів кандидат або партія, яка його висунула, має внести грошову заставу у розмірі 2,5 млн гривень.

Реєстрація кандидатів у Президенти триватиме до 8 лютого включно.

 

Більше двох третин українців готові йти на вибори

Понад 77% громадян України висловили готовність взяти участь у голосуванні на майбутніх виборах Президента й більше 76% – Верховної Ради.

Такі результати соціологічного опитування оприлюднив директор Центру “Соціальний моніторинг” Дмитро Дмитрук на прес-конференції, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми запитували традиційно про рівень готовності брати участь у голосуванні (на президентських виборах – ред.), то він коливається від 68% до 78%, із наближенням виборів він завжди зростає. Середній відсоток нині 77,4″, – зазначив він.

Дмитрук додав, що захід, центр і частково північ демонструють вищу електоральну активність, південь і схід країни – нижчу.

“По вікових групах немає значної різниці, але традиційно ми розуміємо, що чим старші респонденти, тим вища їх готовність прийти на вибори”, – підкреслив експерт.

За даними опитування, 77,4% респондентів заявили, що готові під час виборів Президента прийти на виборчі дільниці; 17,7% – не голосуватимуть; 4,9% – не визначились, чи голосуватимуть або ухилилися від відповіді.

Крім того, 76,1% опитаних висловили готовність взяти участь у виборах парламенту; 18,2% сказали, що не готові йти голосувати; ще 5,7% вагаються.

Опитування громадської думки було проведено з 16 до 22 грудня 2018 року спільно Центром “Соціальний моніторинг” та Українським інститутом соціальних досліджень імені Олександра Яременка. Опитування охопило всю територію України за винятком тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей й АР Криму. Вибіркова сукупність репрезентативна за віком (населення від 18 років і старші), статтю, типом населеного пункту та регіоном. Усього опитано 2045 респондентів. Стандартні відхилення при достовірних 95% не перевищують 2,2%. Метод отримання інформації: індивідуальне інтерв’ю за місцем проживання респонденти віч-на-віч”.

Як повідомлялося, Верховна Рада 26 листопад 2018 року призначила чергові вибори Президента України на неділю, 31 березня 2019 року. Згідно з чинним законодавством, чергові вибори парламенту мають відбутися наприкінці жовтня 2019 року.

 

Обмежити демократію заради порядку готові 69,8% українців

Проблемами, які наразі найбільше турбують українців, є військовий конфлікт на Донбасі, рівень заробітної плати і пенсій, зростання тарифів на комунальні послуги, інфляція, безробіття й корупція.

Такі результати соціологічного опитування оприлюднила директор ГО “Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка” Тетяна Бондар на прес-конференції, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Щодо проблем країни, які особисто є найважливішими для респондентів, то рейтинг залишається незмінним. На першому місці вже багато місяців є військовий конфлікт на сході країни, на другому місці — питання соціально-економічні”, — розповіла Бондар.

Так, за даними опитування, серед найбільших проблем країни військовий конфлікт назвали 58% респондентів; низький рівень зарплат і пенсій — 57%; підвищення тарифів на комунальні послуги — 52%; підвищення цін на основні товари, інфляцію — 35,9%, безробіття — 25,2%; хабарництво та корупцію — 23,3%;.

Також важливою проблемою держави 17% опитаних назвали неможливість отримати якісне медичне обслуговування. Водночас 63,7% респондентів вважають, що Україні сьогодні потрібні радикальні зміни; 14,1% бажають, щоб усе лишилися так, як є; 14,9% вважають, що краще було раніше; ще 7,3% респондентів не визначилися.

Також, відповідно до результатів опитування, 69,8% респондентів дотримуються думки, що “Україні потрібно сьогодні більше порядку, навіть якщо для цього доведеться йти на деякі обмеження демократичних принципів і свобод”, тоді як 18,2% вважають, що “Україні потрібно більше свобод демократії, навіть якщо це спричинятиме відсутність порядку”.

Опитування громадської думки було проведено з 16 до 22 грудня 2018 року спільно Центром “Соціальний моніторинг” та Українським інститутом соціальних досліджень імені Олександра Яременка. Опитування охопило всю територію України за винятком тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей й АР Криму. Вибіркова сукупність репрезентативна за віком (населення від 18 років і старші), статтю, типом населеного пункту та регіоном. Усього опитано 2045 респондентів. Стандартні відхилення при достовірних 95% не перевищують 2,2%. Метод отримання інформації: індивідуальне інтерв’ю за місцем проживання респондента віч-на-віч.

 

Президентські вибори обійдуться дорожче за парламентські: ЦВК затвердила кошторис

Центральна виборча комісія затвердила кошториси за бюджетними програмами щодо проведення виборів Президента України та Верховної Ради цього року на суму понад 2,3 млрд і 1,9 млрд гривень відповідно.

Відповідні рішення ухвалено на засіданні ЦВК у четвер, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Зокрема, ЦВК затвердила кошторис за бюджетною програмою “Проведення виборів Президента України” на 2019 рік на суму 2 млрд 354 млн 880 гривень.

Крім того, затверджено кошторис за бюджетною програмою “Проведення виборів народних депутатів України” на 2019 рік на суму 1 млрд 949 млн 620 гривень.

Також ЦВК затвердила цьогорічний кошторис за програмою “Функціонування Державного реєстру виборців” на суму 223 млн 539 тис. 600 гривень.

Водночас на засіданні затверджено і кошторис видатків Центральної виборчої комісії на підготовку та проведення Президента 31 березня на суму 266 млн 30 тис. 808 гривень.

Як повідомлялося, в Україні 31 грудня розпочався виборчий процес чергових виборів Президента України, призначених на 31 березня 2019 року.

Висування кандидатів політичними партіями або шляхом самовисування на пост глави держави та подання кандидатами документів до ЦВК триватиме з 31 грудня 2018 року до 3 лютого 2019 року. Перед поданням до Центрвиборчкому документів кандидат або партія, яка його висунула, має внести грошову заставу у розмірі 2,5 млн гривень.

Реєстрація кандидатів у президенти триватиме до 8 лютого включно.

Проведення передвиборчої агітації розпочинається наступного дня після дня реєстрації кандидата на пост глави держави і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем голосування, тобто 29 березня.

Голосування на виборах Президента проводитиметься 31 березня 2019 року з 8 до 20 години.

Результати голосування ЦВК має встановити до 10 квітня.

Не пізніше як через 30 днів після оголошення офіційних результатів новообраний Президент має вступити на посаду.

 

Трьом громадським організаціям дозволили спостерігати за виборами президента

Центральна виборча комісія надала дозвіл мати офіційних спостерігачів на виборах Президента України 31 березня першим трьом громадським організаціям – Укрінформ.

Відповідні рішення ухвалено на засіданні ЦВК у четвер, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Так, ЦВК дозволила Всеукраїнській громадській організації “Передові правові ініціативи”, громадським організаціям “Свідома громадськість” та “Чернігівська правозахисна спілка” мати офіційних спостерігачів під час чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року.

Як повідомлялося, в Україні 31 грудня розпочався виборчий процес чергових виборів Президента України, призначених на 31 березня 2019 року.

Висування кандидатів політичними партіями або шляхом самовисування на пост глави держави та подання кандидатами документів до ЦВК триватиме з 31 грудня 2018 року до 3 лютого 2019 року. Перед поданням до Центрвиборчкому документів кандидат або партія, яка його висунула, має внести грошову заставу у розмірі 2,5 млн гривень.

 

Реєстрація кандидатів у Президенти триватиме до 8 лютого включно

Проведення передвиборчої агітації розпочинається наступного дня після дня реєстрації кандидата на пост глави держави і закінчується о 24-й годині останньої п’ятниці перед днем голосування, тобто 29 березня.

Голосування на виборах Президента проводитиметься 31 березня 2019 року з 8-ї до 20-ї години.

Результати голосування ЦВК має встановити до 10 квітня.

Не пізніше як через 30 днів після оголошення офіційних результатів новообраний Президент має вступити на посаду.

 

Наливайченка висунули кандидатом у президенти

Голову партії “Громадсько-політичний рух Валентина Наливайченка “Справедливість” Валентина Наливайченка висунули кандидатом на посаду Президента України на виборах, що відбудуться 31 грудня 2019 року.

Відповідне рішення ухвалено делегатами на XIX позачерговому з’їзді політичної партії “Громадсько-політичний рух Валентина Наливайченка “Справедливість”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Кандидатом на пост Президента України від політичної партії “Громадсько-політичний рух Валентина Наливайченка ” Справедливість” обрано Валентина Наливайченка”, – оголосив головуючий з’їзду Руслан Колєсніков.

Він зазначив, що рішення ухвалено одноголосно 202 делегатами з’їзду.

Наливайченко у коментарі журналістам додав, що необхідний пакет документів подасть до Центральної виборчої комісії вже у четвер 3 січня.

“Якщо з’їзд висунув (кандидатом -ред.) зараз, то зараз і поїдемо до Центральної виборчої комісії”, – сказав Наливайченко.

Як повідомлялося, в Україні 31 грудня розпочався виборчий процес чергових виборівПрезидента України, призначених на 31 березня 2019 року.

Висування кандидатів партіями або шляхом самовисування на пост глави держави та подання кандидатами документів до ЦВК триватиме з 31 грудня 2018 року до 3 лютого 2019 року. Перед поданням до Центрвиборчкому документів кандидат або партія, яка його висунула, має внести грошову заставу у розмірі 2,5 млн гривень. Реєстрація кандидатів у Президенти триватиме до 8 лютого включно.

 

Кандидати у президенти вже почали агітацію у 18 регіонах — ОПОРА

Згідно з моніторингом громадянської мережі “ОПОРА” за листопад, у 18 з 25 регіонах йде дочасна агітаційна кампанія потенційних кандидатів в президенти України.

Про це на прес-конференції розповіла голова правління громадянської мережі “ОПОРА” Ольга Айвазовська, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«У першу чергу протягом листопада, коли наші спостерігачі оцінювали хід кампанії, політичну активність в регіонах, ми відзначили, що з 25 регіонів, до яких ми зараховуємо 24 області і м. Київ, значна активність відбувалася у 18 , зокрема і за безпосередньої участі кандидатів», – сказала Айвазовська.

До такої активності в “ОПОРІ” віднесли розміщення зовнішньої реклами, розповсюдження друкованих матеріалів де-факто агітаційного змісту, активність потенційних кандидатів щодо дочасної агітації аудіовізуальних ЗМІ, відвідання потенційним кандидатами регіонів та населених пунктів потенційними кандидатами, участь в масових заходах, участь в заходах з залученням представників місцевої влади, а також благодійна діяльність, яка може бути пов’язана з тим чи іншим потенційним кандидатом.

Зазначається, що на поточний момент, згідно зі звітом, домінує зовнішня реклама, масове розміщення такої реклами “ОПОРА” фіксувала в 25 регіонах – Юлії Тимошенко, 24 регіонах – Петра Порошенка, 18 регіонах – міського голови Львова Андрія Садового.

У рейтингу активності потенційних кандидатів або їх місцевих команд щодо розповсюдження друкованих матеріалів де-факто агітаційного змісту, найбільше фіксувалося такої реклами стосовно Юлії Тимошенко – у 18 регіонах, Андрія Садового – у 13 регіонах, Олега ЛяшкА та Арсенія Яценюка – у 10 регіонах.

За орієнтовним даними «ОПОРИ» потенційні кандидати менше використовують аудіовізуальні та друковані ЗМІ. Так масове розміщення матеріалів, які «ОПОРА» відносить до дочасної агітації, фіксувалося у 9 регіонах стосовно Юлії Тимошенко, у 8 регіонах стосовно Олега Ляшка, у 6 – стосовно Петра Порошенка.

«ОПОРА» також досліджувала відвідуваність потенційними кандидатами регіонів та населених пунктів.

«Найбільш активними за кількістю відвіданих населених пунктів є Олег Ляшко. Ця тенденція відповідає і жовтню, хоча на національному рівні через зовнішню рекламу складається дещо інще враження. На другому місці Валентин Наливайченко – 13 населених пунктів, на третьому місці Юлія Тимошенко – 12 і Олександр Шевченко -11. Але найбільш активною з точки зору проведення зустрічей або кількості заходів в межах відвідування цих регіонів займає Юлія Тимошенко серед зафіксованих регіонів і візитів. Це 28 заходів», – поінформувала Айвазовська.

Експерти відзначили, що попри те, що дочасна агітація відбувалася і раніше, тільки зараз Центральна виборча комісія відзначила це явище.

«У цьому місяці ЦВК вперше оголосила свою позицію щодо цього явища. Незважаючи на те, що в своїй заяві ЦВК зазначила відсутність юридичних механізмів протидії чи попередження дочасної агітації до моменту регістрації кандидатів, важливо, що ЦВК продукує певні суспільні дискусії, як забезпечити принцип рівності можливостей різних кандидатів. Незважаючи на те, що буде надмірним меседж, що дочасна агітація поза законом, на рівні Верховної Ради з залученням ЦВК, експертних організацій треба продовжити діалог про найкращі механізми забезпечення прозорості виборчої кампанії», – сказав аналітик Громадянської мережі «ОПОРА» Олександр Клюжев.

За результатам моніторингу «Опора» надала рекомендації і потенційним суб’єктам виборчогопроцесу, зокрема , забезпечити належне розмежування посадової та політичної активності, з власної ініціативи оприлюднити обсяги та джерела фінансування заходів дочасної передвиборчої агітації. В той же час, на думку експертів, Верховна Рада має оперативно ухвалити зміни до законодавства у сфері відповідальності за порушення виборчого законодавства, а посадові та службові особи органів влади мають попереджувати втручання державних службовців до політичного та виборчого процесу згідно з законодавством та міжнародними стандартами.

 

Крулько: першим рішенням нової влади буде зниження ціни газу та комунальних тарифів

Першим рішенням, яке нова влада ухвалить у соціальній сфері, буде рішення про зниження ціни на природний газ і зменшення навантаження на людей по сплаті комунальних послуг. Про це заявив заступник Голови партії “Батьківщина”, народний депутат Іван Крулько під час прямого ефіру на телеканалі NewsOne, передає УНН з посиланням на прес-службу “Батьківщини”.

За його словами, лідер “Батьківщини” Юлія Тимошенко знизить ціни на газ удвічі одразу після обрання її президентом.

“Це пораховано експертами і це можливо зробити – знизити ціну на газ. Зменшення цього тягаря одразу за собою потягне зниження комунальних послуг. По-друге, не буде й такого тиску на ціни у торгових мережах, як від нинішніх комунпослуг. І бізнесу стане легше, і кожній людині”, – зазначив Іван Крулько.

Депутат наголошує, що ситуація, коли більшість населення країни не може оплатити зі своїх доходів комунальні послуги, є ненормальною. “Люди йдуть до держави, просять як жебраки субсидію, що йде напряму до олігархів та монополістів. Люди стають заручниками ситуації, коли нічого не можуть придбати, змушені весь час думати, щоб із них не зняли субсидію”, – пояснив народний депутат.

Іван Крулько вважає, що під час переговорів із МВФ влада не повинна була забезпечувати баланс бюджету за рахунок людей. Потрібно було запропонувати міжнародному кредитору більш дієві інструменти наповнення казни, наприклад, через механізми деофшоризації та детінізації економіки. Таким шляхом має йти влада, яка прагне не забирати у людей останнє, а навпаки – підвищувати соціальні стандарти, переконаний політик.

“Оновлення влади дозволить перезавантажити стосунки – як усередині країни, між громадянами та владою, так і зовні – із нашими зовнішніми партнерам, нашими міжнародними кредиторами та МВФ. Бо всі вже зрозуміли, що нинішня влада включно із президентом – дорівнює корупції, подальшому невиконанню обіцянок перед людьми, що вона не веде до миру і звільнення заручників”, – резюмував Іван Крулько.

Нагадаємо, у результаті підвищення ціни на природний газ для населення на 23,5% з 1 січня 2019-го зросли комунальні тарифи на опалення і гарячу воду.

 

Брунат, бурштиняк чи каннук: українцям пропонують обрати нову назву міцного напою

За Угодою про асоціацію з ЄС, Україна до 2026 року має відмовитися від використання захищеного географічного зазначення “коньяк” для вітчизняної продукції, українцям пропонують проголосувати за нову назву.

Про це повідомляє у Facebook проект “Географічні зазначення в Україні” – Укрінформ.

“Відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС, Україна зобов’язалася з 2026 року відмовитися від використання захищеного географічного зазначення “коньяк” для продукту вітчизняного виробництва. На вашу думку, яке з наведених нижче слів може замінити назву “коньяк”?“ — йдеться на сторінці опитування.

До голосування запропоновано 32 варіанти назви. Серед них є “Гайстер” — одна з назв лелеки, яка відсилає до відомого молдовського бренді “Белый аист”, добре обігрується в латинському написанні; “Каннук” — назва, утворена з перших літер слів “кращий алкогольний національний напій українських коньячистів” — за звучанням близьке до слова “коньяк”; “Брунат” — асоціація з кольором напою; “Бурштин”, або “Буршти́нок”, “Бурштиняк” — асоціація з кольором напою та зі схожими передумовами постання: дерево, сонце, тривалий час; один із варіантів “Укрньяк” або “Украньяк”.

Організатори опитування наголошують, що в пошуку нової назви для українського коньяку взяли участь представники виробників, торговельних мереж, ресторанного бізнесу, а також влада, профільні асоціації, освітяни й науковці, маркетологи, сомельє і навіть філологи.

“Під час обговорень, серед критеріїв нової назви найчастіше називалися унікальність, автентичність, милозвучність (зокрема й іншими мовами), але при цьому простота й запам’ятовуваність. Загалом у процесі роботи було запропоновано понад півтори сотні робочих версій нової назви. Ми склали список із тих, які здобули найбільшу підтримку у фокус-групах, і зараз виносимо їх на громадське голосування”, — повідомили в проекті.

Як відомо, марка географічного зазначення є знаком, що наноситься на продукт і засвідчує його високу якість, багаторічну традицію виробництва й особливий зв’язок з територією, де його виготовляють. Географічні зазначення допомогли здобути світову славу таким продуктам, як шампанське, коньяк, сири рокфор, пармезан і багато інших.

 

Бельгійська залізниця судитиметься через кадри реальної аварії у фільмі Netflix

Бельгійська залізнична компанія NMBS вивчає можливість правового переслідування американської компанії, яка займається наданням послуг прямої трансляції.

Приводом є використання кінокомпанією Netflix в одному із трейлерів до нового детективу відеозапису реальної залізничної катастрофи, яка трапилася у Бельгії в 2010 році та призвела до численних жертв, повідомляє бельгійське видання flandersnews.be – Укрінформ .

«Залізнична компанія та родини загиблих вкрай незадоволені таким розвитком. Залізнична компанія не була проінформована про те, що ці зображення використовуватимуться», – йдеться у повідомленні.

У детективній художній стрічці були використані повітряні знімки реальної залізничної катастрофи поблизу бельгійської станції Бізінген (Buizingen), що на відстані 12 км від Брюсселя, яка трапилася 15 лютого 2010 року внаслідок лобового зіткнення місцевого потяга, який перевозив велику кількість людей у «годину пік», зі швидкісним потягом міжміського сполучення. В результаті катастрофи, яка стала найбільшою у Бельгії за останні 50 років, загинули 19 пасажирів, ще понад 300 отримали ушкодження.

«Ми будемо вимушені реагувати. Нашого дозволу ніхто не питав. Наша відповідь є необхідною, як знак пошани до жертв залізничної катастрофи та всіх, хто був до неї причетним, – залізничного персоналу та рятувальників. Це було для нас шоком. Це шок також для родин загиблих та постраждалих», – зазначив з цього приводу речник залізничної компанії Дімітрій Теммерман.

Гостроти ситуації додає та обставина, що судовий процес у цій справі досі не завершений. Після тривалого розслідування лише у липні 2018 року перед судом постав машиніст місцевого потяга, якого звинувачують у відсутності реакції на червоний сигнал світлофора. Захист машиніста звернувся до суду з вимогою перекласти матеріали слідства з нідерландської на французьку мову (46 томів справи), що може призвести до затягування процесу на 34 місяці.

Водночас, за бельгійським законодавством, для такого роду справ існує «статутне обмеження», яке передбачає, що «доцільний час» для судового розгляду може сплинути у 2021 році. Таке затягування справи викликає обурення родин, які постраждали від катастрофи. За повідомленнями місцевих ЗМІ, не виключено, що внаслідок правової колізії розгляд справи може бути переданий до суду сусідньої Франції, де таких обмежень не існує.

 

ТОП влогерів від Forbes очолив 7-річний хлопчик, який заробив $22 мільйони

Журнал Forbes склав ТОП-10 найбільш прибуткових влогерів 2018 року на YouTube, підрахувавши, скільки і за що можна заробляти на відеохостінгу.

Про це повідомляє Радіо Свобода – Укрінформ.

Так, п’ятеро з десяти найбільш прибуткових влогерів – це геймери. Зокрема, 27-річний геймер PewDiePie (Фелікс Чельберг) не лише стрімить відеоігри, але має найбільшу кількість підписників на YouTube – понад 72 мільйони. Заробив у 2018 році $15,5 млн.

Крім того, до рейтингу потрапили Jacksepticeye – найвідоміший ірландський ютубер, який коментує, стрімить відео-ігри, а також, зокрема, співпрацює з одним із найбільших фінансових конгломератів індустрії розваг у світі – компанією Disney. Має власну лінію одягу. Канал Jacksepticeye має понад 20 млн підписників та заробив у 2018 році $16 млн.

Також, в рейтингу опинився канадський геймер Vanoss Gaming, що має понад 23 млн підписників та заробив у 2018 році $17 млн.

Ще один геймер з рейтингу – Markiplier, виходець з Гаваїв, що грає на приставці PlayStation, має лінію одягу та кілька програм на YouTube. Підписників у Markiplier понад 22 млн осіб. Заробив у 2018 $17,5 млн.

Британський геймер DanTDM (найбільше переглядів на YouTube у 2015 році) також має власну лінію одягу та понад 20 млн. Заробив у 2018 $18,5 млн.

До рейтингу також потрапив автор комедійних влогів Джейк Пол, що має понад 17 млн підписників та заробив у 2018 році $21,5 млн.

7-річний американський хлопчик Ryan ToysReview зі своїм оглядом іграшок потрапив до ТОП-10 з понад 17 млн підписників та $22 млн, заробленими на оглядах у 2018 році.

Також до ТОП-10 потрапив американський актор і відеоблогер Лоґан Пол, який має свою лінію одягу та веде на YouTube комедійні влоги. Має понад 18 млн підписників та заробив у 2018 $14,5 млн.

Американська інтернет-зірка Джеффрі Штайнінґер з указаного ТОП-10 знімає відео про макіяж, дизайн, пише музику, має лінію косметики. Має понад 11 млн та заробив у 2018 році $18 млн.

Команда із 5 колишніх баскетболістів Dude Perfect (Кобі та Корі Коттон, Ґарретт Гілберт, Коді Джонс, Тайлер Тоні) веде на YouTube спортивно-розважальний канал. Має понад 36 млн підписників та заробила у 2018 $20 млн.

Із ТОП-10 осіб у цьому списку – всі чоловіки. Всім у середньому – 20-30 років. Окрім одного, найбільш прибуткового влогера 2018 року – 7-річного хлопчика, який заробив за рік 22 мільйони доларів.

Дані про заробіток влогерів – у період з 1 червня 2017 року до 1 червня 2018-го – це суми до вираховування відповідних податків, різних сплат агентам, менеджерам, юристам тощо.

 

У Брюсселі заборонили Uber

Суд Брюсселя з розгляду комерційних справ визнав сервіс платних поїздок Uber незаконним в бельгійській столиці.

Про це повідомляє The Brussels Times – Укрінформ.

“Суд Брюсселя визнав сервіс Uber незаконним (в бельгійській столиці – ред.)”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомляє The Brussels Times, суд з розгляду комерційних справ, зокрема, аргументував своє рішення тим, що чинний закон дозволяє працювати лише тим службам таксі, чиї водії мають відповідну ліценцію.

Суд також відхилив аргумент Uber, що компанія не є службою таксі, а лише сервісом каршерінгу. Саме такий аргумент компанія використовувала на судах в інших країнах, інколи навіть успішно.

Зазначається, що позов був поданий Асоціацією таксистів Брюсселя, яка поскаржилися на Uber через те, що компанія працює на нерівних умовах зі звичайними службами таксі, чиї водії, зокрема, мають обов’язки щодо дрес-коду та поведінки з клієнтами. Водночас у водіїв Uber таких обов’язків немає

 

Uber оштрафували у Франції через витік даних (20.12.2018)

Національна комісія Франції з інформатики та свобод (CNIL) оштрафувала американську компанію Uber на 400 тисяч євро за те, що вона невчасно повідомила про масштабний витік персональних даних.

Про це повідомляє EUobserver – Укрінформ.

“Регуляторний орган із захисту даних Франції оштрафував американську компанію Uber на 400 тисяч євро за те, що вона (невчасно – ред.) повідомила про масштабний витік персональних даних”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомляє EUobserver, йдеться про витік даних у 2016 році. Uber повідомив користувачів лише в листопаді 2017 року про інцидент, який торкнувся 1,4 млн користувачів у Франції.

Як повідомлялося, 27 жовтня стало відомо, що Офіс комісара інформації Великої Британії та Агентство із захисту даних користувачів Нідерландів оштрафували американську компанію Uber на відповідно 385 тисяч фунтів та 600 тисяч євро за те, що вона не змогла захистити персональну інформацію мільйонів клієнтів протягом кібератаки у 2016 році.

 

Британія та Нідерланди оштрафували Uber за витік даних клієнтів (27.11.2018)

Регуляторні органи Великої Британії та Нідерландів оштрафували американську компанію Uber за те, що вона не змогла захистити персональну інформацію мільйонів клієнтів протягом кібератаки у 2016 році.

Про це повідомляє Reuters – Укрінформ.

“Британські й нідерландські регуляторні органи оштрафували Uber за те, що компанія не змогла захистити персональну інформацію мільйонів клієнтів протягом кібератаки у 2016 році”, – йдеться у повідомленні.

Так у Британії Офіс комісара інформації наклав штраф на американську компанію розміром близько 490 тисяч доларів.

Водночас нідерландське Агентство із захисту даних користувачів стягне з Uber близько 678 тисяч доларів.

Як повідомлялося, 24 вересня Антимонопольний комітет Сінгапуру наклав штрафи на компанії Grab та Uber та ввів обмеження на їх діяльність після того, як їх злиття у березні призвело до подорожчання послуг на ринку.

 

Uber запровадив нові функції задля безпеки пасажирів (17.10.2018)

Uber оголосив про запуск в Україні нового набору інструментів безпеки.

Про це пише The Village – Укрінформ.

Нові функції мають підвищити безпеку для всіх користувачів.

Пасажири зможуть скористатися кнопкою виклику допомоги. Також користувачі можуть обрати п’ять друзів або членів сім’ї в якості «довірених контактів» і одним натисканням ділитися з ними інформацією про поїздку.

Новий вбудований в додаток інформаційний хаб, де користувачі можуть знайти інформацію про деякі ключові інструменти безпеки, включаючи цілодобову підтримку, інформацію про водія і автомобіль, GPS-відстеження поїздки і систему оцінки та зворотного зв’язку.

Функція “Сповіщення швидкості” нагадує водіям про необхідність дотримуватися безпечної швидкості в межах встановлених обмежень швидкості.

 

Торік Google вивів в офшор щонайменше €20 мільярдів

З метою зменшення податкових відрахувань, Google минулого року вивів 19.9 млрд євро на рахунки на Бермудських островах.

Про це йдеться у поданих до Голландської торговельної палати документах, пише Reuters – Укрінформ.

“У 2017 році Google перерахував 19.9 млрд євро через голландську офшорну компанію на рахунки на Бермудських островах у рамках угоди, що дозволяє компанії зменшити свої податкові відрахування закордоном”, – стверджує Reuters.

Ця законна схема дозволяє Google протягом останніх десяти років сплачувати у ЄС суттєво нижчі податки на доходи. Так, у 2017 році, підрозділ Google у Голландії сплатив усього 3.4 млн євро податків з доходів, що перевищили 13.5 млрд євро.

Reuters додає, що в 2017 році Google вивів з ЄС до офшору на 4 млрд євро більше, ніж роком раніше.

Водночас у самій ІТ компанії заявили, що дисципліновано сплачують усі належні податки в усіх країнах, де ведуть діяльність.

 

Австрія введе податок для Facebook і Amazon (29.12.2018 )

В Австрії буде впроваджений, на додачу до запланованого спільного європейського, національний податок на великі компанії, які працюють у сфері інтернету та технологій, такі як Facebook та Amazon.

Про це заявив федеральний канцлер Австрії Себастіан Курц – Укрінформ.

“Такого не має бути, що концерни, такі як Facebook та Amazon, заробляють в Австрії великі прибутки, але при цьому не платять жодних податків. Австрія, додатково до планів ЄС, введе власний цифровий податок для інтернет-гігантів”, – заявив він.

За словами Курца, мова йде саме про необхідність справедливого оподаткування, яке повинно бути не лише для малих та середніх підприємств, а й для інтернет-гігантів.

Очікується, що міністерство фінансів Австрії представить пропозиції з цього приводу всередині січня.

Як повідомляв Укрінформ, уряд Франції з 1 січня 2019 року запроваджує спеціальний податок на діяльність компаній, які відносяться до світових технологічних гігантів, так званих GAFA.

Питання податку для інтернет-гігантів обговорюється на рівні усього Євросоюзу, але країни-члени поки що не досягли консенсусу.

Група технічних гігантів GAFA включає такі американські компанії, як Google, Apple, Facebook та Amazon.

 

Чехія оштрафувала Booking.com за заборонені угоди

У Чехії наклали штраф розміром 8,3 млн крон на систему інтернет-бронювання житла Booking.com за укладання заборонених угод.

Про це повідомляє Radio Praha – Укрінформ.

“Управління із захисту конкуренції Чеської Республіки оштрафувало систему інтернет-бронювання Booking.com на 8,3 млн крон (330 тис. євро) за укладання заборонених угод. Вони забезпечили сервісу більш вигідні ціни за проживання для клієнтів у готелях та інших установах, що пропонують короткострокове проживання”, – йдеться в публікації.

На думку відомства, Booking.com змушував місцевих готельєрів, які співпрацюють з системою, пропонувати широкий паритет цін і доступності, через що вони не могли запропонувати більш вигідні ціни на своїх сайтах і конкуруючих майданчиках. Такі договори укладалися в період з травня 2009 року по червень 2015 року.

Booking.com існує з 2005 року, належить американському холдингу Priceline, який також контролює аналогічні системи Kayak і Agoda.com. Booking.com пропонує розміщення у понад 700 тис. готелів у 200 країнах.

Нагадаємо, що 2016 року стало відомо про відкриття прокуратурою АР Крим кримінального провадження щодо Booking.com за бронювання номерів у готелях анексованого Криму.

 

Інтернет асоціація запускає гарячу лінію “Провайдер SOS”

Інтернет Асоціація України (ІнАУ) запускає проект “Провайдер SOS”, мета якого – оперативне сповіщення про надзвичайні ситуації та протиправні дії стосовно членів Асоціації.

Про це повідомляється на сайті ІнАУ – Укрінформ.

“Мета проекту – оперативне сповіщення про надзвичайні ситуації та протиправні дії з боку державних, правоохоронних органів, інших осіб і організацій у відношенні до членів ІнАУ, не лише ISP (Internet Service Provider, інтернет-провайдерів, – ред.) а й інших підприємств галузі ІКТ (інформац́ійно-комун́ікаційних технологій, – ред.)”, – йдеться у повідомленні.

Як обіцяють в Інтернет Асоціації, сигнал буде оперативно опрацьовано та надано всебічну підтримку з боку керівництва та адміністрації ІнАУ. Крім того, ІнАУ має намір широко привертати увагу громадськості у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

Як відомо, останніми роками почастішали випадки обшуку українських IT-компаній силовими структурами з подальшим вилученням обладнання. У цьому зв’язку у Верховній Раді було зареєстровано законопроект №3719 про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо окремих питань слідчих дій. Як наголошувалося в пояснювальній записці до проекту, правоохоронними органами продовжується безпідставне вилучення комп’ютерної техніки, серверів, носіїв інформації при обшуках IT-компаній, фіксується невідповідність обсягу вилученого майна меті обшуку та потребам досудового розслідування та надмірне застосування спецзаходів при обшуках. Законопроект №3719.

Законопроект пройшов перше читання, проте під час другого читання в лютому 2017 року був відхилений та знятий з розгляду.

 

Мовні квоти: радіостанції торік оштрафували на 1,7 мільйона

Нацрада з питань телебачення і радіомовлення упродовж минулого року оштрафувала за невиконання мовних квот 21 радіостанцію на суму понад 1,7 мільйона гривень.

Про це член Нацради Сергій Костинський повідомив на своїй сторінці у Facebook, перераховуючи досягнення у сфері телебачення і радіомовлення у 2018 році – Укрінформ.

“Щоб забезпечити виконання закону про мовні квоти, Національній раді довелось оштрафувати 21 радіостанцію на суму більше 1,7 млн грн. В більшості випадків ми штрафували саме за невиконання квоти пісень українською”, – зазначив Костинський.

За його словами, внаслідок впровадження мовних квот на радіо відбувся шалений розвиток української музики. За підсумками двох років дії квот більш ніж половина пісень в ефірі українських радіостанцій звучать саме українською мовою, підкреслив Костинський.

Як повідомлялося, в Україні 8 листопада 2016 року набув чинності Закон “Про внесення змін до Закону України “Про телебачення і радіомовлення” (щодо частки пісень державною мовою в музичних радіопрограмах і радіопередачах)”.

Згідно із законом, квота на пісні українською мовою у радіоефірі щодоби та в часових проміжках із 7:00 до 14:00 та з 15:00 до 22:00 вводилася поступово. Так, протягом першого року їх має бути щонайменше 25%, другого – 30% і третього – 35%. Водночас ведення передач державною мовою протягом першого року дії закону має становити 50%, другого – 55%, третього – 60%.

Санкцією за порушення вимог закону є стягнення штрафу у розмірі 5% від загальної суми ліцензійного збору. Його мовники зобов’язані плати до державного бюджету упродовж 30 днів після ухвалення Нацрадою відповідного рішення. Найбільший штраф за два роки було сплачено радіостанцією «Радіо НВ» – 349 тис. 449 грн.

 

Безхатьків обіцяють за місяць “виселити” з київського залізничного вокзалу

Очистити Центральний вокзал Києва від скупчення кримінального елементу та безхатьків планується за місяць.

Для цього вокзал обладнають сотнею відеокамер, а на патрулювання щодня заступатимуть понад 50 бійців спецпідрозділу «ТОР» патрульної поліції, повідомив заступник міністра інфраструктури Юрій Лавренюк у Facebook – Укрінформ.

“Вже найближчим часом на вокзалі з’явиться справжня сервісна служба Національної поліції. В експлуатацію буде введено сотню відеокамер. А найголовніше — щоденно на патрулювання буде заступати понад 50 бійців спецпідрозділу “ТОР” Департаменту патрульної поліції України”, — написав він.

Лавренюк уточнив, що відповідну ініціативу розробило Міністерство інфраструктури спільно з керівництвом Патрульної поліції України, а в.о. керівника Укрзалізниці Євген Кравцов підтримав її.

“Останнім часом криміногенна ситуація на території вокзалу суттєво погіршилась. Поодинокі крадіжки почали набувати системного характеру, з’явились випадки відкритих та зухвалих пограбувань, особливо пасажирів, які відправляються у міжнародне сполучення”, — додав заступник міністра.

Лавренюк зауважив, що за місяць планується навести лад на вокзалі і “позбавити його від скупчення кримінального елементу та безхатченків”.

Заступник міністра інфраструктури сподівається, що цього року реалізують подібний експеримент у всіх містах – “мільйонниках”. Він також наголосив на необхідності повернення до практики супроводу пасажирських поїздів нарядами правоохоронців.

 

Порошенко показав свій 2018 рік

Президент Петро Порошенко опублікував фотографії із зображенням основних подій за його участі в 2018 році.

Посилання на фотопідбірку Глава держави виставив на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Таким був мій рік 2018… Дякую усім, хто був поруч!” – підписав Порошенко опубліковані світлини.

Загалом Президент виставив  271 фото.

 

Жадан, Гузар і книжки про Донбас: що радить прочитати Порошенко

Президент України Петро Порошенко відзначив топ-книжки 2018 року, які він радить до прочитання.

Про це Президент України написав у Twitter – Укрінформ.

“Не буду зраджувати своїй щорічній традиції — книжки 2018 року, які для мене стали найбільш знаковими. Рекомендую до прочитання”, — зазначив Порошенко.

Список відкриває нова збірка віршів Сергія Жадана “Антена”. “Сподобалось, що, пишучи про життя і любов під час війни, автор все ж завершує тим, що війна нарешті закінчилася, настав довгоочікуваний мир”, — підкреслив Президент.

Щодо видання “Грязь [*Khaki]” Сергія Сергеєвича (Сайгона) Порошенко зазначив, що велику частину його книжкової полиці займають сучасні військові книжки. “Почав читати збірку фронтових оповідань “Грязь [*Khaki]” розвідника Сергія Сайгона. Жорстка, але чесна розповідь про війну на Сході”, — відзначив він.

За словами Порошенка, на його книжковій полиці почесне місце зайняла також книжка Олексія Петрова “Кофе с привкусом пепла” з автографом автора: “Цікаві роздуми про те, як нас змінила війна, чому ми продовжуємо цю боротьбу, і чому перемога неминуча”.

На думку Президента, “Наші інші. Історії українського різноманіття” Олесі Яремчук —  цікава збірка репортажів про національні меншини в Україні. “Важливо знати про базові труднощі та відмінності “наших інших” українців, кожен з яких робить свій внесок у розбудову держави”, — наголосив він.

Порошенко також радить переглянути фотокнигу “Донбасс и мирные” — 11 портретів мирних жителів Донбасу, життя яких війна розділила на “до” і “після”.

Особливо він відзначив книжку “Любомир Гузар. Хочу бути людиною” Катерини Щоткіної, що вийшла 2017 року у видавництві “Vivat”.

“Моя мрія — бути людиною”, — у цих словах блаженнішого Любомира Гузара відкривається розуміння сенсу людського життя. Його віра в Бога та людей надихала і надихає мільйони українців. Повернутися до цієї книги зараз, коли збувається мрія українського народу про незалежну церкву, — означає знайти підтвердження своїх прагнень і укріпитися у вірі в Бога і людей”, — переконаний Президент.

 

Усик – кращий боксер року за версією BoxingScene

Український чемпіон отримав чергове визнання спортивних ЗМІ.

Абсолютний чемпіон світу з боксу в першій важкій вазі Олександр Усик став кращим боксером року за версією BoxingScene – Укрінформ.

На звання кращого боксера року претендували Теренс Кроуфорд, Майкі Гарсія, Моріс Хукер, Косей Танака, Джош Воррінгтон.

У 2018 році Олександр Усик став переможцем Всесвітньої боксерської суперсерії, здолавши Майріса Брієдіса і Мурата Гассієва. Перед боєм з росіянином Усик володів поясами WBO і WBC у важкій вазі, а після перемоги над Гассієвим українець став володарем ще двох титулів WBA і IBF.

Також в листопаді Усик успішно захистив свої чемпіонські титули, в Манчестері здолавши британця Тоні Беллью.

Нагадаємо, Усик став найкращим боксером за версією ESPN, Yahoo! Sports,  WBA і The Ring.

 

Турецька авіація вдарила по курдах в Іраку

Військово-повітряні сили Туреччини напередодні здійснили авіаудари по сховищах, складах зі зброєю та боєприпасами, укриттям бойовиків Робітничої партії Курдистану на півночі Іраку.

Про це Міністерство оборони Туреччини повідомило сьогодні на своїй сторінці у Twitter.

“Внаслідок повітряних операцій, здійснених 2 січня 2019 року в північних районах Іраку: Зап, Метина, Авашін-Басйан і Гара, були знищені об’єкти сепаратистської терористичної організації (РПК – ред.), зокрема сховища, склади зі зброєю та боєприпасами, укриття”, – вказано у повідомленні.

Як відомо, ВПС Туреччини час від часу проводять такі операції, що спричиняє напруженість між Іраком та Туреччиною. Зокрема, здійснені ВПС Туреччини операції на початку грудня минулого року призвели до того, що МЗС Іраку викликало посла Туреччини в Багдаді для висловлення протесту через удари турецької авіації по позиціях курдів на півночі Іраку та порушення повітряного простору країни. Цього разу авіаудари відбулися напередодні візиту новообраного президента Іраку Бархама Саліха до Анкари, в ході якого сторони домовилися про поглиблення співпраці у боротьбі з тероризмом.

 

Денісова просить Москву повідомити, де зараз політв’язень Панов

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова звернулася до російської омбудсмена Тетяни Москалькової та інших урядовців з проханням повідомити про місцезнаходження Євгена Панова.

Про це Денісова повідомила у Facebook – Укрінформ.

“Для уточнення інформації, я звернулася до уповноваженого з прав людини в РФ Тетяни Москалькової, директора Федеральної служби виконання покарань РФ Геннадія Корнієнка та радника посланника тимчасового повіреного України у справах України в РФ Василя Покотила з проханням повідомити про місцезнаходження Євгена Панова”, — зазначила Денісова.

Вона додала, що 2 січня до неї звернулася Віра Котелянець — мати українського політв’язня Євгена Панова, якого раніше утримували у Сімферопольському СІЗО.

“Євгена вже тривалий час етапують з одного СІЗО до іншого, і мати занепокоєна через відсутність зв’язку з ним”, — зазначила Денісова.

Як повідомлялося, 5 грудня засудженого у справі “українських диверсантів” політв’язня Панова етапували до анексованого Криму з Москви. У Москві Панов перебував у СІЗО-1 “Матросская тишина”, там його нещодавно відвідав український консул.

Панова етапували з Сімферопольського СІЗО в Москву 9 жовтня.

25 жовтня Верховний суд Росії залишив у силі вирок політв’язню Панову, незаконно засудженому в анексованому Криму у “справі диверсантів”, до 8 років колонії суворого режиму.

ФСБ Росії 10 серпня 2016 року заявила про затримання 7 серпня “організатора терактів” і ліквідацію “агентурної мережі Головного управління розвідки України”, одним з яких начебто є громадянин України Панов Євген Олександрович.

Фігурантів справи “кримських диверсантів” Євген Панов і Андрій Захтей спершу утримували в московському СІЗО “Лефортово”.

Всього в Росії і анексованому Криму утримують близько 70 українських політв’язнів, серед них і журналіст Укрінформу Роман Сущенко, якого в РФ засудили до 12 років колонії суворого режиму за нібито шпигунство.

 

Окуповану Керч “завалило” сміттям

В окупованій Керчі через невивезення сміття комунальними службами у всіх районах міста переповнено сміттєві контейнери й територію поруч з ними.

Як повідомляє Крим.Реалії, на деяких центральних вулицях Керчі сміття почали складати прямо на пішохідних зонах – Укрінформ.

Як зазначається, на центральному ринку Керчі гори сміття знаходяться поруч із торговими рядами, де торгують овочами та фруктами, а також поряд з корпусом, де продають молочні продукти.

Російська влада міста офіційно ситуацію з не вивезенням сміття поки що не коментує.

Комунальне підприємство «Аршинцево» – одне з найбільших муніципальних керуючих підприємств, яке обслуговує майже третину міста, визнано банкрутом, його працівникам заборгували 2 мільйони 710 тисяч рублів (близько 1 млн грн) зарплати.

На позачерговій сесії «міськради» Керчі в грудні 2018 року депутати прийняли рішення виплатити заробітну плату співробітникам КП «Аршинцево» з міського бюджету.

Раніше повідомлялося, що Комітет російської Держдуми з питань екології спрогнозував «сміттєвий колапс» у деяких регіонах Росії і в анексованому Криму.

 

Чорногорія почала видавати громадянство в обмін на інвестиції

Чорногорія запустила програму надання громадянства 2 тисячам іноземцям в обмін на інвестиції протягом наступних 3 років.

Про це повідомляє Reuters із посиланням на заяву чорногорського уряду, зроблену в четвер.

«Чорногорська влада офіційно розпочала втілювати в життя програму надання громадянства іноземцям-інвесторам. Протягом наступних 3 років близько 2 тисяч таких осіб отримають чорногорські паспорти», — йдеться в повідомленні – Укрінформ.

Для отримання чорногорського паспорта іноземний громадянин має інвестувати €100 тис. у проекти в менш розвинених районах країни або €250 тис. в більш розвинених приморських областях, або ж €450 тис. в проекти у столиці Чорногорії.

На думку влади, така практика відчутно сприятиме економічному розвитку Чорногорії.

Як повідомлялося, Подгориця ще кілька років тому анонсувала даний крок. Такий «продаж» громадянства практикують уже 13 європейських країн, зокрема Мальта, Латвія, Португалія.

Чорногорія є балканською державою на Адріатичному узбережжі з населення 620 тис. осіб та наймолодшим членом НАТО. Зараз чорногорський паспорт забезпечує безвізовий режим із 117 державами.

 

Шість радіостанцій вже мовлять у напрямку Донецька — Костинський

Шість українських радіостанцій вже мовлять у напрямку окупованого Донецька.

Про це член Національної ради України з питань телерадіомовлення Сергій Костинський повідомив на своїй сторінці у Facebook, перераховуючи досягнення в сфері телебачення і радіомовлення у 2018 році.

“У 2018 році була побудована вже четверта телевежа – у 20 кілометрах від Донецька – в Гірнику. Наразі на об’єкті, висота якого становить 190 метрів, поступово встановлюється обладнання для організації мовлення українських радіостанцій, цифрових і аналогових телеканалів. Шість радіостанцій вже мовлять із Гірника в напрямку Донецька”, – написав Костинський.

За його словами, розвиток українського телерадіомовлення на територіях з особливим режимом мовлення (Донецька і Луганська області, південь Херсонської області) отримав потужний поштовх в рамках роботи профільної комісії при Міністерстві інформаційної політики.

 

У Нацраді заявляють, що проти них готують провокації

Готується чергова спроба тиску на членів Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.

Про це заявив член Національної ради Сергій Костинський на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Як мені стало відомо, один з українських телеканалів замовив певному українському інформаційному агентству низку провокацій та збір інформації про членів Національної ради та їхні родини… На підставі зібраної інформації телеканалом-замовником будуть створені і оприлюднені сюжети з “компрометуючими матеріалами”. Метою замовлення є примус членів Національної ради відмовитися від моніторингу телерадіоінформаційного простору на предмет розпалювання ворожнечі, заперечення територіальної цілісності України і поширення фейків під час поточного передвиборчого процесу виборів Президента України”, – написав Костинський, не назвавши цей телеканал та інформагентство.

Водночас він уточнив, що “ця команда” раніше співпрацювала з екс-президентом Віктором Януковичем та Віталієм Захарченком, який, перебуваючи на посаді міністра МВС, на початку 2014 року видав наказ про застосування вогнепальної зброї проти активістів Євромайдану.

“Відмінність нового замовлення, як очікую, полягає в найбільш цинічній формі провокацій і фейків, що готуються до оприлюднення. Тому прошу уважно слідкувати за розвитком подій”, – зазначив член Нацради.

Костинський також додав, що у Нацраді вже проходили через подібні форми тиску упродовж останніх чотирьох років роботи.

“Але жодного разу ініціаторам замовних кампаній, які використовували в цій роботі журналістів і підконтрольні медіа, не вдавалося змінити позицію членів Національної ради”, – заявив він.

 

У Росії звинуватили у шпигунстві американця — ЗМІ

У Росії звинуватили у шпигунстві громадянина США Пола Вілана, якого раніше затримали в Москв.

Про це в четвер повідомляє “Інтерфакс” з посиланням на інформоване джерело – Укрінформ.

“Обвинувачення висунуто. Вілан його не визнає”, — сказав співрозмовник агентства.

Пізніше адвокат Володимир Жеребенков повідомив, що запобіжний захід для Вілана оскаржено.

“Сьогодні я надіслав поштою апеляційну скаргу, в якій прошу Мосміськсуд скасувати рішення про арешт Вілана й обрати йому інший запобіжний захід — у вигляді застави”, — сказав адвокат. Він зазначив, що вид і розмір застави залишені на розсуд суду.

За словами Жеребенкова, Лефортовський суд Москви 29 грудня санкціонував арешт громадянина США до 28 лютого.

Разом з тим, адвокат відмовився від коментарів щодо обвинувачення свого підзахисного, посилаючись на дану ним слідчому підписку про нерозголошення даних слідства.

Як повідомлялося, співробітники ФСБ затримали Вілана у Москві наприкінці грудня за підозрою у шпигунстві. Брат Вілана Девід повідомив, що Пол приїхав у Москву на запрошення на весілля. Брат затриманого також розповів, що Вілан – відставний морський піхотинець. Сім’я затриманого звернулася за допомогою у Конгрес США, посольство США в РФ і Держдеп.

 

Колишні дипломати радять американцям відмовитися від поїздок до Росії

Після арешту в Москві й звинувачень у “шпигунстві” громадянина США Пола Вілана, колишні американські посли порадили іншим американцям відмовитися від ідеї подорожей до Росії з огляду на гарантії власної безпеки.

Про це йдеться в серії Twitter-повідомлень, оприлюднених екс-дипломатами в четвер, повідомляє Укрінформ.

“Мене часто запитують, чи безпечно їхати до Росії в якості туриста або студента. Я завжди говорив – так, і з ентузіазмом. Проте після арешту Вілана, я зміню свої поради”, – зазначив у одному з останніх дописів колишній посол США в Росії Майкл Макфол.

Зараз Макфол працює професором у Стендфордському університеті в США.

Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер, який нині очолює російський й український напрями в Інституті Брукінгса, назвав дії уряду РФ щодо іноземців свавіллям.

“Поїздки в Росію, мабуть, безпечні для більшості американців. Однак, враховуючи свавільний норов російського уряду слідувати власним законам, американець не може подорожувати туди з тією ж упевненою безпекою, що він/вона має під час відвідання більшості інших країн”, – написав Пайфер.

Як відомо, 28 грудня ФСБ Росії затримала в Москві громадянина США Пола Вілана, який приїхав туди на весілля друга, звинувативши у шпигунстві. Про факт арешту російська влада повідомила американську сторону лише через три дні, 31 грудня, а консульський доступ надала лише 2 січня. Державний секретар США Майк Помпео закликав офіційну Москву надати всі деталі у справі і в разі, якщо арешт був неправомірним, негайно звільнити громадянина США.

 

У консульстві Туреччини чекають на інформацію про обставини вбивства студенток у Харкові

Дипломати чекають на інформацію від поліції про обставини смерті у Харкові двох студенток з Туреччини.

Про це журналістам розповіли у Почесному консульстві Турецької Республіки в Харкові, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Посольству Туреччини в Україні вже повідомлено про загибель студенток. Дипломати мають зв’язатися з родинами студенток. Чекаємо на інформацію про обставини їхньої смерті”, – зазначили у консульстві.

Як підкреслили у Головному управлінні Нацполіції в Харківській області, зараз проводяться слідчі та розшукові дії щодо розкриття злочину: “Відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство) Кримінального кодексу України з санкцією від 10 до 15 років позбавлення волі”.

У мережі інтернет з’явилися нові кадри відео з місця вбивства іноземних студенток у Харкові, надані поліцією.

У мережі також з’явилася інформація про можливого вбивцю студенток, але поліція її не підтверджує.

Як повідомляв Укрінформ, 3 січня близько 09:30 до Київського відділу звернувся 19-річний чоловік з проханням встановити місцезнаходження його подруг, з якими він разом навчається на другому курсі університету. Студентки з 31 грудня не відповідали на телефонні дзвінки.

У арендованій квартирі в багатоповерхівці на вул. Валентинівській у Київському районі Харкова працівники поліції виявили два тіла жінок у віці 20 та 22 роки з ознаками насильницької смерті: обидві мають колото-різані ножові поранення.

Як стало відомо, обидві дівчини – з Туреччини, навчалися на другому курсі медичного факультету Харківського національного униіверситету ім. Каразіна. У лаконічному коментарі до події в університеті сказали, що батькам дівчат вже повідомлено.

 

Трамп заявив, що “шатдаун” влаштували демократи

Президент США Дональд Трамп висловив думку, що нинішній урядовий “шатдаун” в країні влаштували демократи, щоб здобути перемогу на президентських виборах, які мають відбутися у США наприкінці 2020 року.

Про це він написав у четвер у Twitter – Укрінформ.

“Шатдаун” відбувається лише через те, що в 2020 році пройдуть президентські вибори. Демократи знають, що вони не зможуть виграти, враховуючи всі досягнення Трампа, тому докладають усіх зусиль (для перешкоджання – ред.) вкрай необхідної стіни та безпеки на кордоні – а також переслідування президента. Для них це – виключно політика!”- написав Трамп.

Як повідомляв Укрінформ, у Сполучених Штатах більше 12 днів триває так званий частковий урядовий “шатдаун”, коли сотні тисяч працівників бюджетних установ не можуть отримувати зарплату. Криза виникла через вимоги президента Трампа виділити в бюджеті 2019 року $5,6 млрд на його передвиборчу обіцянку – будівництво нової стіни на кордоні з Мексикою. Цю ініціативу не підтримали демократи в Сенаті, а також окремі республіканці.

У середу відбулася зустріч у Білому домі президента Трампа з представниками лідерів Конгресу. Коли демократи напряму запитали, чому Трампу не припинити “шатдаун”, він відповів, що зробив би це, однак лише за умови виділення грошей на будівництво прикордонної стіни.

Тим часом, у четвер розпочинається нова сесія американського Конгресу, і демократи тепер виступають у більшості в Палаті представників. Вони мають намір ухвалити в прискореному порядку два законопроекти. По-перше, це спрямоване на відновлення фінансування урядових структур, тобто припинення “шатдауну”, а по-друге, можливість продовжити обговорення щодо виділення грошей на безпеку на південному кордоні США.

 

Палата представників США прийняла законопроекти для зупинки “шатдауну”

Нижня палата Конгресу США, яка віднині має демократичну більшість, у четвер прийняла два законопроекти, спрямовані на припинення урядового “шатдауну” в США, а також на продовження діалогу щодо виділення фінансів для посилення безпеки на кордоні.

Голосування відбулося у четвер увечері, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

Перший законопроект передбачає продовження фінансування Міністерства внутрішньої безпеки США до 8 лютого на рівні $1,3 млрд. Це відкриває можливість для подальших переговорів стосовно посилення безпеки на кордоні. Законопроект був прийнятий 241 голосом проти 190.

Другий проект закону пропонує відновити фінансування для інших федеральних установ, які припинили працювати через “шатдаун”. За нього проголосувало 239 законодавців, проти – 192.

Обидві законодавчі ініціативи не передбачають виділення мільярдних асигнувань на ініціативу президента Трампа щодо побудови стіни на кордоні з Мексикою. Через це зберігається ймовірність, що вони в нинішньому вигляді не пройдуть узгодження в Сенаті та не будуть підписані президентом Трампом, який категорично наполягає на виділення $5,6 млрд у 2019 році для побудови нової стіни.

 

Ненсі Пелосі офіційно обрана спікером Палати представників США

Палата представників США в четвер обрала лідера демократичної більшості, досвідчену конгресвумен зі штату Каліфорнія, 78-річну Ненсі Пелосі спікером нижньої палати Конгресу США.

Голосування відбулося в перший день нового скликання Конгресу, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

На посаду спікера Палати представників претендував також лідер республіканської меншості Кевін Маккарті. “За” Ненсі Пелосі проголосувало 220 законодавців, Маккарті підтримали 192 конгресмени.

При цьому, принаймні 12 демократів, які й раніше виступали проти консервативних партійних поглядів, відмовилися підтримувати лідера більшості. Ще троє представників Демократичної партії утрималися. Шестеро республіканців проголосували проти Маккарті.

Таким чином, Ненсі Пелосі вдруге стала спікером нижньої палати Конгресу. Вперше вона була обрана на цю посаду 4 січня 2007 року та переобрана в 2009 році. З 2011 по 2019 рік вона продовжувала очолювати демократичну меншість у Палаті представників, яка в цей період контролювалася республіканцями.

Повернення демократами контролю над нижньою палатою означає, що вперше за останні чотири роки Конгрес буде розділеним (республіканці зберігають більшість у Сенаті). Як зазначила Пелосі, вона зосередиться на конституційній відповідальності Конгресу щодо контролю за діями адміністрації президента США.

 

США вимагають від Ірану не запускати космічні ракети

Офіційний Вашингтон наполягає, що плани іранського керівництва провести запуски космічних ракетоносіїв впродовж найближчих місяців порушують резолюцію Ради безпеки ООН, яка забороняє випробування Іраном будь-яких балістичних технологій.

Про це йдеться в заяві державного секретаря США Майка Помпео, поширеній у четвер, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Міністерство оборони Ірану публічно оголосило про плани запустити три космічні ракетоносії (SLV) найближчими місяцями. Такі дії вкотре продемонструють порушення Іраном Резолюції Ради безпеки ООН 2231, яка закликає іранський режим не здійснювати жодної діяльності, пов’язаної з балістичними ракетами, здатними доставляти ядерну зброю”, – наголосив керівник Держдепартаменту США.

Він уточнив, що технології ракетоносіїв SLV ідентичні міжконтинентальним балістичним ракетам (МБР), у тому числі дальністю понад 10 тис. км, які можуть досягати Сполучених Штатів.

“Іранський режим багато разів запускав балістичні ракети з часу прийняття Резолюції РБ ООН 2231 і продовжує це робити”, – підкреслив Помпео.

Зокрема, 1 грудня Тегеран здійснив тест міжконтинентальної балістичної ракети середньої дальності, здатну переносити кілька боєголовок. Пізніше командувач аерокосмічних сил Корпусу стражів Ісламської революційної заявив, що Іран щороку тестує від 40 до 50 балістичних ракет.

“Запуски балістичних ракет і космічних ракетоносіїв іранським режимом мають дестабілізуючий вплив у регіоні й за його межами. Франція, Німеччина, Сполучене Королівство та багато країн з усього світу також висловили глибоку стурбованість”, – наголошується в заяві.

У зв’язку з цим держсекретар США назвав Іран “найбільшою державою-спонсором тероризму у світі”, який розповсюджує ракети та ракетні технології серед своїх прибічників на Близькому Сході, що лише більше порушує резолюцію РБ ООН.

“Ми радимо (іранському – ред.) режиму переглянути плани щодо цих провокативних запусків і покласти край всім діям, пов’язаним із балістичними ракетами, щоб уникнути глибшої економічної та дипломатичної ізоляції”, – зауважив глава Державного департаменту США.

 

В Італії опублікували щоденник солдата, який воював на території України

Щоденник італійського солдата, який воював на території України за часів Другої Світової війни, опублікували в Італії.

Записи військового вийшли книгою «А серце б’ється у надії…», повідомляє Посольство України у Римі на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

«У Посольстві сьогодні відбулася тепла зустріч зі школярами італійської середньої школи міста Пістойя (Pistoia, Toscana). Італійські підлітки реалізували проект, розшифрувавши щоденник італійського солдата, який воював на території України під час Другої Світової війни, та перетворили його на книгу «Il cuore batte nel pensiero», – йдеться у повідомленні.

«За сумним збігом обставин, зараз відбуваються бойові дії на тій самій території. Проте, паралелі минулого і сьогодення мають головну спільну рису — надію на мир», – зазначили у пресс-службі української дипмісії.

Посольство висловило подяку учням та їх вчителям за чудову ініціативу і сподівання на подальшу співпрацю.

 

“Океан Ельзи” дасть благодійний концерт у Києві

Гурт “Океан Ельзи” за ініціативи Святослава Вакарчука проведе в Національній опері України благодійний концерт 21 січня.

Про це повідомляється на сторінці гурту у Facebook – Укрінформ.

“Я, Святослав Вакарчук , з великою радістю запрошую вас на благодійний концерт, який разом з групою “Океан Ельзи” та оркестром “Київські солісти” ми проведемо 21 січня 2019 року в Національній опері України. Ідея такого благодійного концерту народилася нещодавно, коли ми провели аналогічну подію у Вільнюсі, зігравши концерт у чудовому місцевому костелі з камерним оркестром імені святого Криштофора”, – сказав Вакарчук.

За словами музиканта, кошти, зібрані під час того виступу, були передані на допомогу Луганському дитячому будинку, який після початку війни був перенесений в приміщення Сєвєродонецького інтернату.

Вакарчук наголосив, що зібрані з квитків на концерт 21 січня кошти гурт передасть сім’ям, дітям загиблих захисників України. “Це саме ті, хто потребують нашої і моральної і матеріальної підтримки. Я вважаю, що дуже важливо забути хоч на мить про наші буденні проблеми, про передвиборчу лихоманку і решту речей, які відволікають увагу від справді важливого. Щиро сподіваюсь, що цей концерт, ця добра справа об’єднають нас усіх», – сказав він.

Цього разу “Океан Ельзи” обіцяє показати спеціальну візуальну історію, яка додасть чарівності події. До Києва з Вільнюса запросили відомого литовського художника-освітлювача Арвідаса Буінаускаса, який розробив спеціальне світлове шоу для виступу ОЕ з оркестром.

Квитки уже в продажу. Коштують вони від 1 000 до 15 000 грн. Квитки у партері вже викуплені.

 

Супрун розповіла, чому її викликають до суду

Юристи МОЗ щотижня по 20 разів перебувають в судах. Останній раз, зокрема, 2 січня, в.о. міністра охорони здоров’я Уляну Супрун викликали у Печерський райсуд Києва через заяви народного депутата Сергія Власенка та Рахункової палати.

Про це Уляна Супрун заявила 3 січня на брифінгу у Львові, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Юридичний департамент МОЗ щотижня по 20 разів перебуває в судах по справах, які подають звільнені за корупцію керівники лікарень, ректори медуніверситетів, а також, як у даному випадку, депутати. Останні позови надійшли від депутата Власенка і Рахункової палати. Вчора вже під вечір, десь о 17-й годині прийшли два листи, в яких були п’ять викликів у Печерський суд через “скоєні мною адмінпорушення”. Вони були подані депутатом у зв’язку із тим, що в міністерстві нібито вчасно не відповіли на його запити. Чотири із тих заяв мали дату 4 грудня і одна — 19 грудня. Але чомусь нам їх вислали лише 29 грудня, що можна прослідкувати на сайті Укрпошти”, – зазначила Супрун.

За її словами, з’явитись на засіданні Печерського райсуду вона вже не могла, оскільки виїжджала до Львова.

“Так виглядає, що це було умисне зроблено, щоб я не змогла прийти, щоб суд міг вирішувати проти мене, мотивуючи, що я не з’явилася у суді”,- сказала очільниця МОЗ.

Як наголосила Супрун, це вже відбувається не вперше. Є й інші справи, що знаходяться, зокрема, в Окружному суді Києва.

“Сподіваюсь, коли відбудеться реформа судової системи, такі рішення не будуть прийматися в останні хвилини. Було б добре знати наперед, коли розглядатиметься справа, щоб вчасно задіяти адвоката тощо”, – сказала Супрун.

 

ДП “Антонов“ закликає Авакова особисто розібратися з побиттям авіаконструктора

Колектив державного підприємства “Антонов” надіслав листа міністру внутрішніх справ Арсену Авакову з проханням втрутитись у ситуацію з побиттям працівника ДП Віктора Ковальського та покарати винних.

Скан-копію листа від льотного складу ДП “Антонов” до Авакова розміщено на сторінці підприємства у Facebook – Укрінформ.

“Звертаємося до вас від імені льотного складу ДП “Антонов” з приводу ситуації, що склалася з провідним інженером-конструктором нашого підприємства Ковальським Віктором Павловичем. За наявною інформацією, йому були нанесені тяжкі побиття співробітниками поліції. Наш колектив обурений такою поведінкою представників правозахисних органів України. Адже “Антонов” — велика родина, яка в жодному разі не дозволить знущання над тими, хто віддав всі свої знання та частину життя на її благо. Керуючи літаками в небі, ми всі маємо свої чіткі обов’язки та можемо бути впевнені у надійності наших “Анів”, яка забезпечена такими фахівцями, як В.П. Ковальський”, — йдеться у листі.

У ДП “Антонов” наголосили на тому, що побиття літньої людини неприпустиме в жодному разі. “Ми повинні бути впевнені у безпеці та захисті наших рідних, близьких, колег, — поки ми працюємо в небі, вони працюють на землі. Саме в цьому полягає місія, покладена на правозахисні органи держави, імідж якої ми щохвилини підтримуємо своєю працею на міжнародному рівні”, — підкреслюється у листі.

У зв’язку з цим Авакова закликають особисто розібратися в цій ситуації та покарати винних.

“З огляду на зазначене вище, просимо Вас особисто розібратися в цій ситуації, покарати винних та відшкодувати моральні та матеріальні збитки поважній людині, яка все своє життя присвятила сумлінному служінню авіаційній галузі України. Чекаємо на вашу відповідь та рішучі дії”, — додали у ДП “Антонов”.

Як повідомлялося, 2 січня у Києві біля метро “Шулявська” 81-річного авіаконструктора заводу “Антонов” Віктора Ковальського побили п’ятеро осіб, серед яких, за даними ЗМІ, було двоє патрульних.

Речник поліції Києва Оксана Блищик повідомила, що за фактом побиття Ковальського відкрито кримінальне провадження.

Слідчі територіального управління ДБР з’ясовують оприлюднену в ЗМІ інформацію щодо причетності працівників поліції до побиття авіаконструктора. За фактом слідчими територіального управління ДБР в Києві внесені відомості до ЄРДР за ч. 1 ст. 365 (перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу). Проводяться необхідні першочергові слідчі дії.

 

У “зелену” енергетику України торік інвестували понад 730 мільйонів євро

В Україні протягом 2018 року з’явилося 813 МВт нових потужностей “зеленої” енергетики, у яку інвестували загалом понад 730 млн євро.

Про це інформує прес-служба Держенергоефективності – Укрінформ.

“У 2018 р. зафіксовано динамічний розвиток української «зеленої» енергетики. За рік встановлено 813 МВт нових потужностей, що генерують електроенергію з відновлюваних джерел. У встановлення 813 МВт потужностей об’єктів відновлюваної електроенергетики інвестовано понад 730 млн євро”, – йдеться у повідомленні.

Зокрема, протягом 2018 року в Україні встановили: 646 МВт сонячних електростанцій; 70 МВт СЕС приватних домогосподарств (дані за 9 місяців); 68 МВт вітроелектростанцій; 13 МВт станцій, що генерують електроенергію з біомаси; 12 МВт об’єктів, що виробляють електроенергію з біогазу; 4 МВт малих ГЕС.

Загалом, на сьогодні в країні працює 2240 МВт потужностей, які генерують «чисту» електроенергію, що у 1,5 разу більше, ніж на кінець 2017 року (близько 1500 МВт).

Крім того, протягом 2018 року встановлено майже втричі більше потужностей відновлювальної енергетики, ніж впродовж 2017 року.

 

Аеропорти Лондона отримали військове обладнання для боротьби із дронами

Найбільші аеропорти Великобританії: лондонські Гетвік на Хітроу – закупили сучасне військове обладнання для боротьби із дронами.

Цю інформацію Reuters підтвердили в адміністрації обох летовищ – Укрінформ.

“Хоча я не маю права деталізувати, що саме ми маємо, можу підтвердити, що це – інвестиція у кілька мільйонів фунтів, яка дозволить нам досягти рівня Збройних сил”, – прокоментував закупівлю обладнання речник аеропорту Гетвік.

Він додав, що нове обладнання працює на летовищі вже більше тижня.

Керівництво Хітроу, найзавантаженішого аеропорту Європи, також заявило, що закупило подібне обладнання. “У адміністрації додали, що тісно співпрацюють із владою, у тому числі правоохоронними органами, та шукають технології, що дозволять побороти небезпеку дронів”, – пише Reuters.

Нагадаємо: минулого місяця присутність дронів спровокувала серйозні ускладнення роботи Гетвіка, другого за кількістю пасажирів аеропорта Великобританії. Унаслідок інцидента було скасовано близько 1000 рейсів та зазнали вимушених змін плани 140 тис пасажирів. Аби поновити безпечну роботу аеропорта, до боротьби із дронами було залучено армію.

 

СБУ у 2018 році розслідувала кримінальні справи стосовно 2 тисяч 699 осіб

Слідчі Служби безпеки України у 2018 році розслідували кримінальні провадження стосовно 2 тисяч 699 осіб.

Про це повідомляє офіційний веб-сайт СБУ – Укрінформ.

“10 тисяч 931 кримінальних впроваджень стосовно 2 тисяч 699 осіб здійснювали слідчі СБУ у 2018 році”, – йдеться у повідомленні.

 

Торік МЕРТ зареєструвало нових проектів міжнародної допомоги на $950 мільйонів

Міністерство економічного розвитку і торгівлі у 2018 році зареєструвало 264 нових проекти міжнародної технічної допомоги.

Про це повідомляє прес-служба МЕРТ – Укрінформ.

“У 2018 році Мінекономрозвитку зареєструвало 264 нових проекти міжнародної технічної допомоги з загальним обсягом фінансування понад 953 млн дол. США, що на 50% більше, ніж у 2017 році. Загалом наразі в Україні реалізовуються 486 проектів технічної допомоги на загальну суму 6,1 млрд дол. США”, – йдеться в повідомленні.

На період 2018-2022 років Мінекономрозвитку залучило кошти від організацій системи ООН на суму 675 млн дол. США за напрямами: стале економічне зростання, навколишнє середовище і зайнятість, рівний доступ до якісних та інклюзивних послуг і соціального захисту, демократичне врядування, верховенство права і громадська участь та безпека громадян, соціальна єдність і відновлення з особливим акцентом на Сході.

Також фінансову допомогу Україні на 2019-2024 роки виділив ЄС у розмірі 272,5 млн євро, з яких: 104 млн євро – на підтримку енергоефективності, 55,5 млн євро – на підтримку державного управління фінансами для України, 37 млн євро – на підвищення потенціалу органів державної влади України щодо виконання Угоди про асоціацію та ПВЗВТ, 58 млн євро – на підвищення ефективності реформ у сфері професійно-технічної освіти в Україні та 8 млн євро – для професійних обмінів та короткострокового професійного стажування у країнах – членах ЄС.

Крім того, у 2018 році Мінекономрозвитку залучило технічну допомогу від уряду США у розмірі 78 млн дол. США. З них 23,6 млн дол. США – на покращення законодавчого та стратегічного середовища відповідно до європейських стандартів, удосконалення функцій громадського нагляду та участі громадян у процесах врядування, зростання рівня підзвітності уряду України громадянам та дотримання норм верховенства права та 54,4 млн дол. США – на підвищення доступності інвестицій для потреб середнього класу, зміцнення потенціалу приватного сектору економіки, підвищення рівня енергетичної безпеки та збільшення обсягів сільськогосподарського виробництва.

 

Рахункова палата та НАБУ спільно боротимуться з корупцією – меморандум

Національне антикорупційне бюро України та Рахункова палата уклали Меморандум про співпрацю.

Про це інформує прес-служба НАБУ – Укрінформ.

“НАБУ та Рахункова палата розвиватимуть співпрацю у сфері запобігання та протидії корупції. Наміри сторін обмінюватися інформацією для недопущення, виявлення, припинення і розкриття кримінальних корупційних правопорушень закріплені у двосторонньому Меморандумі. Цей документ 28 грудня 2018 року підписали Директор НАБУ Артем Ситник і Голова Рахункової палати Валерій Пацкан”, – йдеться у повідомленні.

Так, згідно з документом, Рахункова палата зобов’язується інформувати НАБУ про виявлені під час аудитів ознаки корупційних правопорушень, а НАБУ у свою чергу — належним чином реагувати на повідомлення Рахункової палати.

“Крім того, сторони домовилися про вироблення єдиних рекомендацій у сфері запобігання та протидії корупції, надання одна одній документів та інформації, проведення спільних заходів та спільного розроблення проектів законів та інших нормативно-правових актів”, – поінформували у НАБУ.

 

Роботу шахти “Курахівська” на Донеччині паралізував страйк

На шахті “Курахівська” ДП “Селідіввугілля”, що на Донеччині, тривають протести проти невиплати зарплат: п’ятеро голодують, працівники непромислової групи відмовляються виконувати свої обов’язки.

Про це повідомляє прес-служба Конфедерації вільних профспілок України – Укрінформ.

“На шахті «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» другий день продовжують голодування п’ятеро працівників – головний геолог Олена Дорда, дільничний маркшейдер Андрій Нечипорук, пробовідбірниці ВТК Наталія Мєднікова і Катерина Богдан та представниця вуглехімічної лабораторії №3 Тетяна Анайко”, – йдеться у повідомленні.

Працівниці непромислової групи ДП «Селидіввугілля» приходять на робочі місця, але свої виробничі обов’язки не виконують. Тому робота підприємства практично паралізована, бо бухгалтери не здають звітів, не виконують посадових обов’язків і працівниці інших відділів – технічного контролю, планового, лабораторії та інших, зазначають у КВПУ.

Протестувальники вимагають виплати заробленого за вересень, жовтень, листопад і грудень 2018 року, а також недоплачених 18% зарплати за червень працівникам непромислової групи підприємства.

За повідомленням голови первинного осередку НПГУ шахти «1/3 Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» Сергія Павлова, сьогодні зранку на підприємство зателефонували із Міненерговугілля й повідомили, що підприємству виділили 39 млн грн на виплату заборгованої зарплати і вони мають до кінця дня надійти на рахунок підприємства.

«Якщо ці 39 млн грн й справді надійдуть, то їх вистачить, аби повністю закрити червень і, можливо, виплатити працівникам непромислової групи усіх чотирьох шахт, що входять до складу ДП «Селидіввугілля», зарплату чи її частину за вересень і жовтень. Але з цих коштів не вдасться використати жодної копійки на сплату податків, сума заборгованості з яких у підприємства вже складає майже 150 млн грн. А це, як відомо, загрожує незарахуванням цього періоду до трудового стажу тим працівникам підприємства, яким надійшов час оформлювати пенсію. Та й саме підприємство може наразитися на штрафи за несвоєчасну сплату податків», – попередив Павлов.

Він додав, що інформацію про обіцяне надходження коштів учасникам акції протесту повідомили. Однак вони припиняти боротьбу наміру не мають, доки не отримають коштів на власні рахунки.

 

Гройсман планує за 5 років з’єднати всі обласні центри якісними трасами

Уряд планує за 5 років з’єднати всі обласні центри якісними трасами.

Про це Прем’єр-міністр Володимир Гройсман написав на своїй сторінці у Facebook.

“На місцеві дороги виділяємо 14,7 млрд грн. Плануємо за 5 років з’єднати всі обласні центри якісними трасами”, – зазначив Гройсман – Укрінформ.

Він додав, що якість українських доріг стала кращою. Кожного року влада реконструює та будує все більше доріг.

На 2019 заклали у бюджет близько 55 млрд грн на відбудову українських шляхів, нагадав він.

 

Бельгійський бізнесмен відкриває торговельний клуб Бенілюкс-Україна

Почесний консул України у Королівстві Бельгія Кріс Бекерс започатковує торговельний клуб заради просування економічних інтересів України.

Про це він повідомив власному кореспонденту Укрінформу в ексклюзивному коментарі.

«Україна демонструє значний прогрес у своєму економічному розвитку. Прозахідний уряд, що також зосереджує зусилля на імплементації реформ та зміцненні національної економіки та інституцій – ось це є шлях для економічної політики держави», – наголосив Бекерс

Він зазначив, що започатковує економічний проект – Бенілюксо-Український клуб – та запрошує європейських й українських підприємців взяти у ньому участь.

«Україна є відкритою для українського бізнесу», – підкреслив бельгійський підприємець.

Бекерс також закликав європейських підприємців вкладати інвестиції в українську економіку.

«Україна є географічним центром Європи, що робить її ідеальним торговельним центром для ЄС, Середнього Сходу та Азії», – зазначив Бекерс.

 

Змерзла Сміла: в.о. мера повідомили про підозру за зрив опалювального сезону

Депутату Смілянської міської ради, який виконував обов’язки мера, повідомили про підозру у неналежному виконанні обов’язків, яке призвело до зриву опалювального сезону 2017-2018 рр.

Про це повідомляє прес-служба прокуратури Черкаської області – Укрінформ.

“Прокурором повідомлено про підозру одному з депутатів Смілянської міської ради у вчиненні злочину, передбаченому ч. 2 ст. 367 (неналежне виконання службовою особою своїх службових обов’язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом інтересам юридичної особи, що спричинило тяжкі наслідки) Кримінального кодексу України”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначили в прокуратурі, ця особа підозрюється в тому, що виконуючи обов’язки міського голови достовірно знала, що комунальне підприємство не мало коштів на оплату послуг товариства з обмеженою відповідальністю і номінацій на природний газ. Будучи письмово повідомлений директором комунального підприємства про необхідність додаткового фінансування, маючи повноваження та можливість, посадовець своєчасно не скликав і не виніс на розгляд сесії міської ради питання щодо фінансування комунального підприємства, що унеможливило вчасне здійснення платежів за договором й отримання номінацій на газ на лютий 2018 року. Зазначене призвело до несанкціонованого відбору газу та спричинило матеріальну шкоду комунальному підприємству у вигляді збільшення боргових зобов’язань на суму понад 29 млн грн.

На цей час досудове розслідування триває, слідчими та процесуальними керівниками вживаються заходи щодо повного, всебічного та неупередженого встановлення усіх обставин справи та встановлюється причетність інших осіб до вчинення кримінального правопорушення.

За вчинення правопорушення посадовцю загрожує позбавлення волі на строк від 2 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та зі штрафом від 250 до 750 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

Як повідомляв Укрінформ, у місті Сміла до 15 листопада не розпочинався опалювальний сезон. Без тепла залишалися не тільки житлові будинки, а й лікарні, дитячі садки та школи. 12 листопада у місті запровадили надзвичайний стан. Жителі міста Сміла перекривали дороги, вимагаючи забезпечити місто теплом.

Президент Петро Порошенко 15 листопада доручив за кілька годин розпочати опалювальний сезон у Смілі.

Станом на 17 листопада у місті були запущені та працювали всі котельні.

 

Рада не відправляла Семенченка у відрядження до Грузії

Народний депутат України від фракції “Самопоміч” Семен Семенченко перебував із дипломатичним паспортом у Грузії не у відрядженні.

Про це йдеться у відповіді Голови Верховної Ради Андрія Парубія на запит першого заступника Голови ВР Ірини Геращенко, оприлюдненій на її сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Вищезазначений депутат не звертався до мене для оформлення йому у встановленому порядку відрядження до Грузії та жодним чином не інформував щодо своїх намірів відвідати цю країну у вказаний період”, – йдеться у відповіді Парубія.

Як видно з офіційної інформації, Семенченко не інформував про своє відрядження Апарат ВР, парламент, зі свого боку, не направляв депутата у жодне відрядження в Грузію.

“Безумовно, кожен політик сам визначає графік своїх міжнародних поїздок і зустрічей, це його повне право. Разом з тим, правила використання дипломатичного паспорта дозволяють брати цей документ лише в офіційні відрядження, а не приватні поїздки”, – підкреслила Геращенко.

Вона закликала народних депутатів у приватні поїздки в Чехію, Грузію та інші країни їздити зі звичайними закордонними біометричними паспортами. “Благо, є безвізовий режим, хоч проти нього інтригували саме ті депутати, які й досі в приватних цілях використовують дипломатичні паспорти. Користуйтеся перевагами безвізу, друзі, й катайтеся світами зі звичайним паспортом. Не варто поліцейським у Празі чи Тбілісі тикати в ніс український дипломатичний паспорт у приватних поїздках , це незаконно і нечесно”, – підкреслила віце-спікер.

Міністерство внутрішніх справ Грузії 2 грудня провело спеціальну операцію, під час якої було затримано шістьох громадян України й одного громадянина Грузії. За даними грузинських силовиків, розслідування проводять за ч. 3 і 6 ст. 236 Кримінального кодексу Грузії (протиправне придбання та зберігання вогнепальної зброї, боєприпасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв групою осіб). Цього дня у ЗМІ з’явилася інформація про те, що серед затриманих був Семенченко, але начебто він уникнув арешту завдяки дипломатичному паспорту.

3 грудня політик спростував інформацію про своє затримання в Грузії. Тоді перший віце-спікер Верховної Ради України Ірина Геращенко заявила про наміри оформити депутатський запит із вимогою перевірити інформацію про неправомірне використання дипломатичного паспорта нардепом від “Самопомочі” Семеном Семенченком у Грузії.

 

МІП проводить комунікаційну кампанію на підтримку Екологічної стратегії – 2030

Міністерство інформаційної політики України проводить комунікаційну кампанію з підвищення екологічної свідомості громадян та підтримки Екологічної стратегії – 2030 – Укрінформ.

Про це повідомляється на сторінці відомства у facebook. “Піклуйся про свою країну – сортуй відходи! Комунікаційна кампанія Міністерства інформаційної політики України з підвищення екологічної свідомості громадян та підтримки Екологічної стратегії – 2030”, – йдеться у повідомленні.

Автори ролику закликають українців сортувати сміття, адже несортоване не підлягає переробці, а отже шкодить навколишньому середовищу. Громадяни мусять піклуватися про свою країну, тим більше, якщо хочуть наблизитися до європейських цінностей.

В іншому ролику йдеться про пластик. Українців тут просять зменшити використання одноразового пластику, який частіше за все не переробляється та дуже сильно шкодить екології.

Є відео, у якому автори просять співвітчизників замислитися над проблемою нестачі води та почати використовувати її раціонально.

Ролики можна переглянути на youtube або у соціальних мережах.

Як наголошував раніше міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак, ухвалення законопроекту «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року» змінить екологічний курс країн на європейський. Охорона довкілля має бути у пріоритетах державної політики, українці мають дивитися на всі сфери життя крізь екологічну призму, а бізнес – поступово переходити до екологічно дружніх процесів виробництва.

 

Фестиваль Docudays UA закликає підтримати кінотеатр “Київ”

Команда міжнародного фестивалю документального кіно Docudays UA попросила громадськість та українські медіа долучитися до висвітлення ситуації, яка склалася навколо київських кінотеатрів в останні місяці.

Про це повідомляється в офіційній заяві, опублікованій на сайті фестивалю – Укрінформ.

“Docudays UA занепокоєний тією ситуацією, яка склалася навколо культурних осередків міста Києва і зокрема, закликає міську владу надати свої роз’яснення та просить громадськість всіляко долучитися до інформаційної кампанії по підтримці київських кінотеатрів. Адже з 1-го жовтня припинили свою роботу кінотеатри «Україна» та «Кінопанорама»”, – йдеться у зверненні.

Звернутися до можновладців і громадськості команду Docudays UA спонукали події, які розгорнулися навколо кінотеатру “Київ” в останні дні 2018 року. А саме – спочатку відсутність інформації щодо продовження оренди кінотеатру, а потім плани про припинення оренди з 4 січня 2019 року.

 

Перед випискою додому здають іспит із материнства: українка про пологи у США

У США на третій день після пологів, перед випискою із пологового будинку, проводять іспит із материнства. Якщо новоспечена мама його не складе, додому присилають медсестру, яка навчає доглядати за дитиною.

Про свій досвід розповіла українка Марія Вітер, яка народжувала в Маямі, повідомляє gazeta.ua – Укрінформ.

“Коли мене привезли у госпіталь, нас зустріли медсестри, посадили у крісло і повезли на 2-й поверх. Дорогою розважали мене, щоб не хвилювалася. Завезли відразу в пологову залу – це величезна палата, в ній 3 великих комп’ютерних екрани. Перший для дитини, де весь час спостерігають за її станом, дві камери направлені на породіллю і ще одна на обладнання”, – розповідає Марія.

Також в палаті був телевізор, душ та туалет. Найбільше вразило ліжко – воно величезне. На ньому жінка провела усі перейми. Коли прийшов час народжувати, його трансформували у пологове крісло. Одразу підвезли столики з усіма необхідними речами для лікаря.

“Під час переймів від мене не відходили медсестри, яких було семеро. У кожної своя робота – хтось носив воду, хтось судно, хтось міняв пелюшки. Для чоловіка у палаті були крісло і столик. Для дитини – спеціальний бокс із теплою лампою”, – каже Марія.

Вона зазначила, що з лікарні виписують за 10 хвилин. Але поїхати додому не дозволять, якщо в автомобілі немає спеціального дитячого крісла.

“Лікар хвалив, бо відмовилася від епідуральної анестезії, яка входила у контракт і коштувала 800 доларів. Ці гроші нам повернули. Доньку одразу виклали на живіт. Пуповину не перерізали хвилин 30. Потім забрали на обстеження. Поки відпочивала принесли обід – бульйон, салат, гамбургер, соки. Потім перевели в іншу палату, де дали можливість побути разом зі сім’єю”, – каже Марія. Вона підрахувала, що за два дні їх обслуговувало 18 людей персоналу.

 

Минулого року в Україні вкоротили собі віку понад 5 тис. осіб

За інформацією Державної служби статистики України, за період з січня по жовтень 2018 року в країні вчинили самогубство понад 5,4 тис. осіб. Про це УНН повідомили у Держстаті у відповідь на інформаційний запит.

Згідно зі статистикою Держстату: у січні вкоротила собі віку 441 людина; лютий – 380 осіб; березень – 445 осіб; квітень – 636 осіб; травень – 694 особи; червень – 599 осіб; липень – 634 особи; серпень – 604 особи; вересень – 500 осіб; жовтень – 501 особа. Крім того, в установі повідомили, що у 2017 році в Україні самогубство вчинили 6 488 людей.

Так, за інформацією держслужби, статистика була надана без урахування даних з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та частини тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях.

У Держстаті зазначили також, що статистична інформація щодо кількості смертей за окремими причинами смерті формується щомісячно накопичувальним підсумком із січня до кінця звітного періоду на підставі медичних документів (лікарських свідоцтв про смерть, фельдшерських довідок про смерть), які складаються у закладах охорони здоров’я.

Відповідно до плану, формування статистичної інформації щодо розподілу випадків смерті за віком померлих, окремими причинами смерті в розрізі регіонів у цілому здійснюється раз на рік. Орієнтовний термін оприлюднення остаточних даних за 2018 рік — червень 2019 року.

Як повідомляв УНН,  у парку на Одещині знайшли повішеним 20-річного юнака.

 

Папа Франциск скликає головних єпископів із усього світу через сексуальний скандал

Папа Римський Франциск у четвер піддав критиці єпископів із США через їх міжусобні сварки та нездатність проявити єдність перед обличчям серйозної кризи навколо сексуальних домагань католицьких священиків.

Про це повідомляє Reuters із посиланням на звернення Папи – Укрінформ.

«Віруючі люди та місія Церкви продовжують дуже страждати внаслідок зловживання владою і свідомістю та сексуальних домагань, а також через незадовільний спосіб боротьби з цим. Єпископи більше вказують пальцями на інших, аніж шукають шляхи до примирення та єдності», – йдеться в повідомленні.

У своєму довгому та незвичному листі до американських єпископів понтифік розпочав масштабний аналіз поточної кризи в католицькій церкві, пов’язаної з розкриттям численних фактів сексуальних домагань з боку священиків, в тому числі до неповнолітніх.

А в наступному місяці Папа скликає всіх головних католицьких єпископів із усього світу до Ватикану для обговорення питання захисту підлітків від домагань духовенства.

Як відомо, у США стало відомо про те, що 301 священик у штаті Пенсильванія сексуально експлуатували підлітків впродовж 70 років. Після цього інші штати розпочали власні розслідування. Папа Римський у минулому році активно почав піднімати дане болюче для церкви питання.

 

Помісна церква застерігає від фейкових сторінок Епіфанія у Фейсбуці

Керівник Чернігівської єпархії Православної церкви України, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій (Зоря) застерігає користувачів Facebook від фейкових сторінок митрополита Епіфанія.

Про це він написав у соцмережі – Укрінформ.

“Після низки однакових питань у месенджері – вирішив відповісти для всіх тут. На фото внизу – єдина автентична ФБ-сторінка Митрополита Епіфанія. Ця сторінка – не особиста, а представництво Митрополита як публічної особи та релігійного діяча”, – зазначив Зоря.

Він поділився лінком сторінки Епіфанія і наголосив: “Інші сторінки, де у назві використовується ім‘я “Епіфаній” чи співзвучне — клони/фальшивки”.

Раніше радник Президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко спростував фейк, поширений у ЗМІ, про те, що буцімто в Адміністрації Президента дано вказівку підготувати позови щодо припинення оренди громадам УПЦ (МП).

 

Чийгоз: Отримання Томосу — ще один крок до деокупації Криму

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз вважає, що створення єдиної Православної церкви України — це ще один крок до деокупації Криму.

Про це він заявив в ефірі «5 каналу», пише ATR – Укрінформ.

«Отримання Томосу — це дійсно дуже важлива подія для нашої держави, і здобуття ще однієї форми незалежності — це теж дуже важливо для кримських татар. Ми всі ці роки, з моменту розвалу Радянського Союзу, ми активно брали участь у цих успіхах нашої країни. Український народ історично нам близький, він культурно близький, у нас дуже багато спільного, і тут немає питання відмінності релігій. Тут є спільна боротьба, спільне майбутнє. Я знаю, що в Криму з надією і радістю сприйняли цей черговий успіх нашої країни. Адже це ще один крок до деокупації Криму», — сказав Ахтем Чийгоз.

Як повідомлялося, глава об’єднаної української церкви отримає Томос 6 січня.

Об’єднавчий собор Українських православних церков 15 грудня обрав керівником помісної Православної церкви в Україні митрополита УПЦ КП Епіфанія. Вселенський патріарх Варфоломій запросив митрополита Епіфанія в Стамбул для отримання Томосу.

 

Радник Порошенка спростував фейк про припинення оренди для УПЦ МП

Радник Президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко спростовує інформацію, поширену в ЗМІ, про те, що буцімто в Адміністрації Президента дано вказівку підготувати позови щодо припинення оренди громадам УПЦ (МП).

Про це він написав у Facebook – Укрінформ.

“У низці видань, які не гребують інформаційними провокаціями, із здивуванням побачив: виявляється, «джерело, близьке до мене», повідомило, що хтось дав комусь доручення готувати позови щодо припинення оренди громадам МП… Заявляю відповідально: це маячня”, – зазначив Павленко.

Водночас він порадив церковним структурам перевіряти інформацію, “перш ніж посилатися на фейки”.

 

Мукачевці виконають “Нова радість стала” разом з усією країною

Мукачево планує долучитися до масштабної акції одночасного виконання колядки “Нова радість стала”, яку ініціює харківський фестиваль “Вертеп-фест”.

Про це повідомляють у прес-службі Мукачівської міської ради – Укрінформ.

Мешканці Мукачева матимуть змогу заспівати колядку з усією Україною на винному фестивалі “Червене вино-2019”, який пройде 12 січня у парку Перемоги.

“12 січня о 14.30 запрошуємо Вас і Вашу родину, колядницькі та співочі гурти, гостей наймасштабнішого мукачівського фесту “Червене вино-2019” та всіх, хто любить колядувати, стати учасниками всеукраїнського флеш-мобу в Мукачеві – разом заспівати колядку “Нова радість стала”, – йдеться у повідомленні.

Акція “Нова радість стала” – це одночасне виконання однойменної колядки в містах України, а цього року і за кордоном. Тим, у кого не вийде прийти у зазначене місце акції, можна заспівати “Нова радість стала” вдома і зробити під відеоселфі, розмістивши його на своїй сторінці у Facebook чи Instagram з хештегами #НоваРадість та #ВертепФест2019.

 

Колядку «Нова радість стала» одночасно заспівають 30 міст

У Харкові 12 січня відбудеться акція, в якій найвідоміша українська колядка «Нова радість стала» прозвучить у понад 1000 голосів. Подія відбудеться у межах Вертеп-фесту на площі Свободи у центрі міста.

Про це журналістам розповіла головна координаторка Вертеп-фесту, який проводить благодійний фонд «Харків з тобою», Олена Рофе-Бекетова, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Ми координуємося з іншими зимовими фестивалями, центрами культури інших міст з тим, щоб в один день і час – 12 січня о 14:30 – заспівати разом цю відому і улюблену колядку. Сподіваємося, що до її виконання у Харкові долучаться всі учасники вертеп-параду, і «Нова радість» прозвучить більш ніж у 1000 голосів. Хочемо, щоб вона звучала над Україною і захищала всіх як своєрідний купол добра і надії», – зазначила Рофе-Бекетова.

За словами координаторки фестивалю, колядка лунатиме під час харківського Вертеп-фесту вже втретє. У 2017 році в акції взяли участь три міста, у 2018-му приєдналися ще два, а цього року акція охопить 30 міст і сіл України та п’яти інших країн – Великобританії, Австрії, Нідерландів, Польщі та Німеччини.

«До події долучаться творчі колективи, громадські організації та державні установи з усієї України: від Львова, Івано-Франківська та Хмельницького до Полтави і Сум, а також Донецької та Луганської областей. Цього року в акції візьме участь і молодь з Німеччини та Польщі. У польському місті Прошовіце за згодою місцевого муніципалітету співатимуть колядку на великому міському фестивалі», – розповіла координатор Олена Рофе-Бекетова.

За її словами, кожен охочий може стати організатором всеукраїнської акції у своєму місті. Також можна приєднатися до виконання колядки, прийшовши до обраної локації в одному з міст-учасників.

Організатори пропонують не тільки заспівати «Нова радість стала», але й зробити під час співу відеоселфі та розмістити його на своїй сторінці у соціальних мережах, на сторінці Вертеп-Фест у Харкові у Facebook чи Instagram з хештегами #НоваРадість і #ВертепФест2019.

Як повідомляв Укрінформ, у всеукраїнського Вертеп-феста, який 12-13 січня втретє пройде в Харкові під гаслом “Вертепуй разом з друзями!“, з’явився туристичний путівник – мобільний додаток Wayley. Він допоможе орієнтуватися в місті та у програмі заходів “Вертеп-фесту”. Додаток розробила група студентів Харківського національного університету “ХПІ”. Завдяки Wayley можна знайти житло, подивитися визначні пам’ятки, відвідати цікаві івенти, вибрати заклад харчування та отримати знижку.

Також розробники додали корисні фільтри: пошук по стравах, віддаленість місця від центру та локації для фото. Крім того, в додатку є інформація про екскурсійну та ігрову програми фестивалю ”Вертеп-квест”. Wayley можна безкоштовно завантажити в Google Play.

 

Новорічний концерт під керуванням Оксани Линів з успіхом пройшов у Тіролі

Новорічний концерт під керуванням видатної української диригентки Оксани Линів пройшов з успіхом в австрійському Тіролі.

Про це повідомляється на сайті Посольства України в Австрії – Укрінформ.

«У рамках фестивалю «Winter-Festspiele der Vielfalt» в Тіролі відбувся Новорічний концерт під керуванням видатної української мисткині, шеф-диригентки Грацької опери та Грацького філармонічного оркестру Оксани Линів. Вітаємо пані Линів з черговим творчим успіхом та бажаємо всім щасливого Нового року!», – йдеться у повідомленні.

«Це дійсно особливі відчуття, коли збирається публіка, тисячні зали, які приходять заради цих моментів – насолодится високою класикою, отримати натхнення і емоційний заряд на цілий рік», – зазначила Оксана Линів у відеоповідомленні на своїй сторінці у Facebook.

Як відомо, Оксана Линів – диригент зі світовим ім’ям. Вона належить до трійки найкращих жінок-диригентів світу, виступала на різних світових майданчиках.  Кілька сезонів Оксана Линів  працювала помічником генерального музичного директора Баварської державної опери. У 2015 році була визнана кращим диригентом цієї опери в номінації «Класична музика», нагороджена титулом «Зірка 2015 року» в номінації «Класика» і призом Мюнхенського оперного фестивалю. Служила помічником диригента Одеської опери, є арт-директором в Ysou/Молодіжний Симфонічний оркестр України та арт-директор LvivMozArt тощо.

 

Польська православна церква знову прокоментувала Об’єднавчий собор

31 грудня 2018 року на адресу предстоятеля Української православної церкви МП митрополита Онуфрія надійшов лист від Митрополита Варшавського і всієї Польщі Сави, в якому Предстоятель Польської православної церкви повідомляє про свій лист Патріарху Константинопольському Варфоломію та додає його копію до відома Предстоятеля УПЦ МП, інформує УНН з посиланням на публікацію прес-служби УПЦ Московського патріархату.

Даний лист митрополита Сави є його відповіддю на лист Патріарха Константинопольського Варфоломія від 24 грудня 2018 року, який був розісланий з Фанару предстоятелям усіх Помісних Православних Церков. В даному листі Патріарх Варфоломій повідомляє Предстоятелів Помісних Церков про результати Об’єднавчого собору, який відбувся в Києві 15 грудня 2018 року, і висловлює надію на визнання новоутвореної Православної церкви України.

У відповідь на цей лист з Константинополя митрополит Варшавський і всієї Польщі Сава викладає позицію Польської Православної Церкви, згадуючи попередні заяви з цього питання.

Зокрема, в листі ще раз передана позиція Архієрейського Собору Польської Автокефальної Православної Церкви від 9 травня 2018 року, де наголошено на тому, що “Польська Церква виступає за принципове дотримання канонічних норм церковного життя, згідно з яким статус автокефалії може бути наданий, тільки якщо в одній країні існує одна Церква. Оскільки в Україні існує декілька розкольницьких церковних груп, то вони повинні спочатку покаятися і повернутися в канонічне лоно Церкви. Тільки тоді може початися дискусія про надання автокефалії. Сама ж автокефалія, згідно з переконанням Помісних Православних Церков, надається за поданням Матері-Церкви після консультацій з усіма Предстоятелями Помісних Православних Церков. Недотримання цих вимог може призвести до подальших розділень, оскільки у питаннях догматичного та канонічного характеру не слід керуватися політичними міркуваннями”, — переконані в Польській Церкві.

Далі у листі згадується про спільний заклик Предстоятелів Александрійської та Польської Православних Церков від 21 вересня 2018 року, лист патріарху Варфоломію від 26 вересня 2018 року та висловив критику про участь у соборі так званих “розкольників” (на думку РПЦ, самокерованої у її складі УПЦ МП та ряду інших церковних структур — ред.).

В заключній частині свого листа Патріарху Варфоломію Митрополит Сава наголошує, що “так званий „Об’єднавчий Собор“, який відбувся 15 грудня 2018 року в Києві, не усунув проблему, але, навпаки, посилив її, привносячи в життя суспільства багато хворобливих явищ не тільки церковних, а й соціально-політичних”, — вирішив настоятель Польської православної церкви.

Нагадуємо, у листопаді, речник УПЦ КП прокоментував рішення Собору Єпископів Польської Автокефальної ПЦ.

 

РПЦ стверджує, що на кордоні України “затримали послання патріарха Кирила”

РПЦ стверджує, що “українські прикордонники затримали тираж різдвяного послання патріарха Кирила”, який був спрямований в країну напередодні свята. Про це в своєму Telegram повідомив глава синодального відділу із взаємин Російської православної церкви з суспільством і ЗМІ Володимир Легойда, передає УНН.

Легойда посилається на “джерела в Україні”. За їхньою інформацією, тираж послання, яке традиційно зачитується на святковому богослужінні 7 січня, затримали за недотримання митних формальностей.

“Але часи не ті: можна і зі смартфона зачитати”, — додав представник РПЦ.

Нагадуємо, Адміністрація Президента не давала вказівок готувати судові позови щодо припинення українськими заповідниками оренди громадам української православної церкви московського патріархату. Про це повідомив радник Президента України Ростислав Павленко у своєму Facebook.

 

Парафія УПЦ МП на Дніпропетровщині підтримала приєднання до ПЦУ

Віряни Свято-Покровського храму Української православної церкви Московського патріархату в селі Рубанівському Васильківського району Дніпропетровської області підтримали перехід до складу Православної церкви України. Про це повідомляє УНН з посиланням на Радіо.Свобода.

Так, за словами представників храму, настоятель церкви отець Василь 30 грудня після служби виніс на розсуд вірян пропозицію приєднання храму до новоствореної єдиної канонічної помісної автокефальної української православної церкви.

“Ми цього не заперечуємо і не приховуємо. Я думаю, це перший крок. А після надання Україні томосу 6 січня буде певна послідовність кроків, мабуть, нам будуть допомагати юристи, напевно, треба буде зареєструвати новий статут в місцевих органах”, – повідомив помічник настоятеля храму Володимир Дерев’янко.

Також він додав, що віряни організували збір підписів за перехід до складу ПЦУ.

Водночас, в інформаційному відділі Дніпропетровської єпархії УПЦ (МП) заявили, що інформація про перехід Свято-Покровського храму в селі Рубанівському до складу ПЦУ “не відповідає дійсності”.

“Громада й надалі перебуває в юрисдикції Дніпропетровської єпархії Української православної церкви”, – повідомили в єпархії.

Раніше УНН повідомляв, що понад 30 парафій УПЦ МП перейшли до Православної церкви України після Об’єднавчого собору.

Нагадаємо, 15 грудня під час Об’єднавчого собору в Києві було ухвалено рішення про створення єдиної помісної Православної церкви України. Об’єднавчий собор обрав предстоятелем єдиної помісної УПЦ митрополита Епіфанія.

 

Біткоїн витіснить золото – інвестор

Твердження про те, що біткоїн – цифрове золото, давно не є абстракцією. Про це заявив венчурний інвестор Лу Кернер, передає УНН з посиланням на CNN.

“Золото – це ринок, який сьогодні важить 8 трильйонів доларів. Сумарна капіталізація біткоїна сьогодні становить приблизно 60 мільярдів доларів. Таким чином, у криптовалюти є всі можливості, щоб повністю витіснити золото з позиції, яку займає цей метал в сучасній фінансовій системі”, – заявив він.

Кернер також підкреслив, що криптовалюта як феномен є дуже потужною технологією.

“Навіть потужніше, ніж інтернет”, – підкреслив інвестор.

Він вважає, що слідом за біткоїном з’являться нові криптомонети, які будуть більш просунутими і отримають значно більше поширення і визнання, ніж біткоїн.

Всупереч оптимістичним прогнозам Кернера, сьогодні легалізації криптовалюти побоюються багато країн світу. Серед них – Америка і Японія.

Україна також не поспішає врегульовувати ринок цифрових грошей на законодавчому рівні. Зокрема, Нацбанк вважає, що для цього поки немає відповідних проектів ЗУ.

У парламенті – іншої думки. Сьогодні на сайті ВР зареєстровано кілька законопроектів про легалізацію цифрових грошей. Автором одного з них є нардеп від РПЛ Сергій Рибалка. Він вважає, що майбутнє країни – за цифровими грошима, попри те, що саме його законопроект експерти Bitcoin Foundation назвали безглуздим і популістським.

Законопроект Рибалки розкритикували також і його колеги по партії. Справа в тому, що Рибалка зробив співавтором свого законопроекту про біткоїни свою ж цивільну дружину Анастасію Байбородіну. Саме цей вчинок колеги радикала назвали “неетичним”.

 

Володимир Єльченко, Постійний представник України при ООН:

ООН не ухвалювала б ці рішення, якби питання Криму було б справді «закрите».

Нинішній Постійний представник України при ООН, киянин Володимир Єльченко – один із найбільш досвідчених та авторитетних українських дипломатів. За три десятиліття дипслужби він працював і у Києві, й у Нью-Йорку, й у Відні, й у Москві. Звістки про розпад СРСР і незалежність України зустрів у своєму першому відрядженні до ООН. Брав участь у миротворчій місії у Хорватії. А вже окупація Криму і початок російської агресії проти України припали на його роботу послом у Росії. Тоді він був негайно відкликаний до Києва і за півтора року очолив українську делегацію в ООН.

Ми зустрічаємося для інтерв’ю у постійному представництві України на 51-й східній вулиці Манхеттена. Природно, що левова частка нашої розмови присвячена саме дипломатичному фронту війни з Росією. Лише на тижні, що передував інтерв’ю, Генеральна асамблея ухвалила дві надважливі “кримські” резолюції. Щоправда, крім здобутків є й проблеми. Про них ми поговорили також.

ОКУПОВАНИЙ КРИМ: НІ ЗАБУТИ, НІ ОБМІНЯТИ НЕ ВДАСТЬСЯ

– Що вдалося і що не вдалося Україні в ООН за цей рік?

– Рік був дуже напружений. І хоч на його початку ми вийшли з Ради Безпеки ООН, питання України у Радбезі розглядалися навіть частіше, ніж коли ми там були. Це пов’язано не з нашим членством, а лише з тим, що цього року було більше провокативних дій. І довкола Криму, й в Азовському морі, і незаконні вибори на Донбасі 11-го листопада. Все це, звісно, вимагало реакції Радбезу. Нам із нею допомагали наші партнери, яких ми завчасно про це просили. Окремо хочу відзначити делегації Польщі, Сполучених Штатів, Великої Британії, Швеції, Нідерландів та Франції. Та і, власне, всіх західних країн, які буквально відразу бралися за наші питання. У результаті конфлікт між Росією і Україною, і всі пов’язані з ним події розглядалися у Радбезі у різних форматах, щонайменше шість разів.

Відбулися три засідання Радбезу ООН. У травні – під головуванням Польщі, у жовтні, напередодні незаконних виборів на Донбасі, – під головуванням Болівії й наприкінці листопада вже під час головування Китаю – після провокації Росії у Керченській протоці й захоплення наших кораблів і 24 моряків. На початку року, до річниці окупації Криму, відбулося спеціальне засідання за так званою “формулою Арріа”. Ще двічі тема України розглядалася під час неофіційних консультацій Радбезу. Ми не були там присутні, але знаємо, що польські колеги порушували українське питання.

Це свідчить про те, що немає ніякої “втоми від України”, як деякі вважають.

Саме протилежного домагалася Росія: щоби про кримське питання забули

Ще один цікавий поворот. Я прекрасно пам’ятаю, як у 2015-2016 роках нам деякі партнери дорікали, що ми багато уваги привертаємо до ситуації на Донбасі, а кримська тематика мало звучить. Мовляв, як би це не призвело до того, що Крим забутий і перетворився на таку напівіснуючу проблему, яка де-факто вже Росією вирішена. Цього року сталося протилежне. Крим стояв на порядку денному набагато частіше, ніж ситуація на окупованих територіях українського Донбасу. Думаю, це хороша тенденція. Бо саме протилежного домагалася Росія: щоби про кримське питання забули. Ну, є багато думок на цей час… Обміняти Крим на Сирію, обміняти на Донбас (тобто піти з Донбасу, але “закрити” питання Криму). Цього нічого не буде. А ще додайте кілька резолюцій Генасамблеї ООН, які присвячені суто кримському питанню. Весь світ побачив, що кримське питання дуже далеке від того, щоб бути закритим.

– До речі, стосовно Генеральної асамблеї. Тут простору для дій більше, ніж у Радбезі?

– У Генасамблеї нам вдалося провести у цьому році дві дуже важливі резолюції. Підготовка проектів, фактично, тривала з весни. На відміну від Радбезу, нам вдається проводити тут конкретні рішення. Причина очевидна. На жаль, право вето Росії у Радбезі не дозволяє нам, фактично, нічого там схвалити. Росія блокує хронічно, практично будь-які спроби – починаючи від миротворчої операції ООН на сході України і закінчуючи тими ж подіями в Азові.

РОСІЙСЬКИХ ВІЙСЬК У КРИМУ НИНІ БІЛЬШЕ, НІЖ РАДЯНСЬКИХ У ЧАСИ СРСР

– Чим важливі ті дві резолюції Генасамблеї, про які ви згадали?

– Одна з них взагалі вперше схвалювалася на Генеральній асамблеї. Йдеться про резолюцію щодо проблеми мілітаризації Криму, Азовського і Чорного морів. Ми її запропонували ще навесні. Звісно, ніхто не знав і не міг передбачити події, які сталися у Керченській протоці наприкінці листопада. До речі, саме так можна виміряти ефективність дипломатів – за їхньою здатністю передбачати події. Ми саме тому і порушили це питання ще навесні, бо знали: рано чи пізно до цього призведе оця повзуча мілітаризація, яка продовжується у Криму фактично з першого дня спроби анексії Російською Федерацією. Нині увесь півострів перетворився на величезну воєнну базу. Мені здається, російських військових сил там зараз навіть більше, ніж за радянських часів. Йдеться і про новітні ракетні комплекси, і про все інше. Кількість військової техніки у Криму і довкола нині перевищує всі допустимі ліміти, у тому числі угоди, які обмежують військову присутність Росії на південному фланзі.

Наша резолюція із самого початку була підтримана групою з двадцяти країн так званої core group (англ. “ група ключових свівавторів” – ред.). З цієї миті вона вже не належала лише Україні. Це, з одного боку, перевага, бо всі ці країни працюють над текстом, і відповідно, над збільшенням підтримки. А от недолік – у тому, що Україна не може одноосібно вносити зміни у текст. З іншого боку, у нас була повна підтримка партнерів і нам вдалося зробити текст максимально жорстким. Ну, а той інцидент, та провокація 25 листопада у Керченський протоці – вона лише привернула ще більше уваги до проблеми. Важко сказати, чого домагалися росіяни цими діями. Але те, що воно мало зворотний ефект – у сенсі збільшення підтримки цієї резолюції членами Генасамблеї – це доконаний факт.

– Цей документ справді містить цілу низку безпрецедентних, нових формулювань. Якщо виділити головне, чим саме він жорсткіший за попередні?

– От я собі на мить уявляю цю резолюцію, яка лежить у Лаврова чи Путіна на столі, і вони читають її текст. Ну настільки ганебної мови резолюції для одного із п’яти постійних членів Радбезу ООН, думаю, за 73 роки існування організації раніше не було! Знаєте, дехто поважає, дехто просто боїться цю п’ятірку. Тому ніколи такі речення не виносяться на схвалення. Бо вважається, що постійні члени Ради Безпеки набагато сильніші за будь-яку іншу країну. У них є важелі заблокувати будь-яку небажану для них ініціативу. Й у тому числі зробити все, щоб ось така резолюція не була схвалена. А Росії це не вдалося, незважаючи на шалені зусилля. Вони тиснули на всіх, розуміючи, що кількість країн, які підтримають, приблизно відповідатиме кількості тих, хто раніше проголосував за праволюдську резолюцію. Вони намагалися радикально зменшити це число. Аж до того, щоби резолюція була провалена. Результат виявився зворотним. І це ж ми ще самі наполягли, щоб схвалювалося двома третинами від кількості голосуючих, як усі рішення, які мають важливість для міжнародного миру і безпеки.

Більше того, проти праволюдської голосували 26, а проти резолюції щодо мілітаризації Криму – лише 19 держав-членів. Тобто Росію підтримали всього 18 країн. Це насамперед країни, які існують за її рахунок: Венесуела, Куба, Північна Корея, Південний Судан. Клієнти Росії, які або виживають за рахунок постачань російської зброї, або мають звичні для будь-якого авторитарного режиму проблеми. Серед цієї групи прикро бачити і наших колишніх партнерів по СНД – Вірменію й Білорусь.

З іншого боку, приємно, що цього разу не пішли проти нашої резолюції Індія, Китай, Казахстан і Південна Африка. До речі, ПАР із 1 січня наступного року стає членом Радбезу разом з Індонезією, яка займає нейтральну позицію. Я думаю, ми отримаємо ще й більш сприятливу атмосферу серед членів Ради Безпеки ООН.

ЩО КРАЩЕ – БІЛЬШЕ ГОЛОСІВ ЧИ ЖОРСТКІШІ ФОРМУЛЮВАННЯ?

– А критики кажуть, що у березні 2014-го 100 країн підтримали Україну, а нині лише 67. Що ви могли би їм відповісти?

– Достатньо прочитати текст резолюції 2014-го року. Вона дуже коротка, шість пунктів, у загальних словах підтверджує територіальну цілісність України. Слова “Росія” жодного разу немає. Це загальна рамкова резолюція. У той час вона мала важливе значення, оскільки схвалювалася під час пікової ситуації. Щойно відбулася спроба анексії Криму, він був повністю окупований, і була висока моральна підтримка. А оскільки там не було прямих закидів у бік Росії, це дозволило багатьом країнам, які у подальшому почали утримуватися чи не голосувати, тоді піти проти Росії. Але головне – це текст.

На жаль, у нас багато експертів, які коментують все – від футболу до збору врожаю – не читаючи, що вони коментують. Резолюції ж короткі, зазвичай всього одна-дві сторінки, і текст кожної говорить сам за себе. Раджу всім уважно їх читати.

Можна запитати, до речі, думку стосовно останніх резолюцій будь-якого адвоката з тих десятків юристів, які нині захищають Україну у міжнародних судах.. Будь-який із них підтвердить: це дуже сильні докази, схвалені найвищим органом ООН. Маючи такі документи на руках, будь-який адвокат сміливо піде в суд, бо знатиме, що виграє його.

ЯК РОСІЯ ХОТІЛА “ПОХОВАТИ” РЕЗОЛЮЦІЮ ЩОДО ПРАВ ЛЮДИНИ У КРИМУ

– Буквально кілька днів тому була ухвалена вже третя з серії резолюцій щодо порушень Росією прав людини у тимчасово окупованому Криму. Що додалося у порівнянні з попередніми двома документами?

– Дещо робить її унікальною серед такого роду документів Генасамблеї ООН. По-перше, у ній містяться прізвища конкретних людей, які були незаконно засуджені російськими судами і отримали величезні тюремні строки. Йдеться про бранців Кремля. У цій резолюції згадуються поіменно троє з них – Олег Сенцов, Омар-Усеїн Куку і Володимир Балух. Ми не могли назвати всіх, звісно, оскільки їх щонайменше сімдесят людей. Але цей пасаж буде використовуватися задля тиску на російську владу, щоб вона нарешті звільнила всіх наших політв’язнів. До цього в історії ООН у таких резолюціях згадувалися лише два імені – Нельсон Мандела і колишня лідерка м’янмарської опозиції Аун Сан Су Чжи. Більше такого я не пригадую. Це свідчить про те, що ситуація екстраординарна і така згадка необхідна.

Окремий параграф резолюції зобов’язує всю систему ООН називати Крим тимчасово окупованим Росією

Був ще один принциповий момент, який пройшов здебільшого поза увагою. Ми всі знаємо, що час від часу деякі видавництва і всесвітні носії інформації, такі як Google, наприклад, малюють Крим то частиною Росії, то штрихують як спірну територію. Кожен раз виникає питання: як із цим боротися? Це ж частина повзучої окупації. Росія намагається таким чином поступово привчити світову суспільну, експертну і географічну думку до переконання, що Крим – це вже Росія, і все – питання більше не існує. У цій резолюції міститься цілий окремий параграф, який зобов’язує всю систему ООН називати Крим тимчасово окупованим Росією. Це створює нові докази і підстави тиснути на медіа-ресурси, географічні ресурси, ту ж саму Вікіпедію. Адже саме на них орієнтується багато національних видавництв. Тепер є підстави вимагати від них дотримуватися рішення Генеральної асамблеї, яке наполягає, що Крим має називатися так, як це відповідає дійсності, окупованим Російською Федерацією, і жодним чином не “спірною територією”.

Якби питання Криму було справді “закрите”, як каже Росія, хіба ООН ухвалювала б усі ці рішення?

Резолюція, звісно ж, вимагає негайно звільнити наших бранців і встановлює правила поводження з ними до звільнення. Вона також повторює всі ті вимоги, які Росія не виконала раніше: скасувати заборону Меджлісу, забезпечити викладання українською мовою, відновити всі закриті та репресовані медіа-ресурси у Криму, особливо кримськотатарські.

А реакція Росії зводиться до спроби переконувати, що “питання Криму закрите”. Якби воно було закрите, хіба ООН витрачала би час на ухвалення всіх цих рішень?

– А що там з фінансуванням? Росіяни кажуть, що резолюція не пройшла фінансовий комітет?

– Це розрахунок на те, що люди, які не знають внутрішньої оонівської кухні, поведуться на цю вигадку, мовляв, резолюцію не схвалив фінансовий комітет. Насправді все було по-іншому. У документі є новий елемент, який доручає Генеральному секретареві підготувати доповідь щодо виконання Росією цієї резолюції. Чи радше невиконання. Адже основною перешкодою залишається те, що Росія не пускає жодну моніторингову місію ООН чи групу експертів, які б дійсно перевірили – чи насправді у Криму все так чудово, як кажуть росіяни, і це якийсь “Wonderland” (англ. “Країна чудес” – ред.), де немає жодних проблем, і все лише стало краще. Якщо це справді так, чому не пустити місію ООН?

Отже, для підготовки такої доповіді потрібно тимчасово найняти експерта, робота якого, включно з відрядженням, коштуватиме на рік – аж! – 70 тисяч доларів. Для порівняння, подібна резолюція про порушення прав людини у М’янмі передбачає фінансові наслідки у більш як 20 мільйонів доларів. От вам і “ціна питання”. Так от Росія заблокувала виділення цієї суми…

– А це Росія заблокувала?

– Так. Вони намагалися цю резолюцію взагалі “поховати” вже у фінкомітеті, аби вона навіть не була винесена на схвалення ГА ООН. Коли це не вдалося – бо це просто смішно, і таких прецедентів не було ніколи – вони почали казати: “Це ж така сума коштів, а вона буде не зрозуміло куди витрачена”. Секретаріат ООН на це відповів: “Ну, добре, ми тоді знімемо це з іншої статті. Бюджет ООН достатній, аби знайти таку суму коштів”. І коли це Росії не вдалося, єдине що вони могли зробити – це поставити цю резолюцію в один ряд з іншими рішеннями, в яких теж були спірні питання по сумі коштів. Все це було схвалено консенсусом, без голосування, хоча ми були впевнені, що навіть голосуванням наша резолюція би пройшла. Отже, вся різниця, якої домоглася російська делегація у фінансовому комітеті, – що там не написано “буде виділено 70 тисяч”, а написано “виділимо з існуючих коштів”, але від цього сума не зменшиться. От вам ще один приклад перекручення інформації.

ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНІ КРИМ ТА ДОНБАС – НА ПОРЯДКУ ДЕННОМУ-2019

– Окрім цих двох резолюцій, які ще важливі рішення щодо України були ухвалені цього року?

– До порядку денного ООН був включений новий пункт: “Ситуація на тимчасово окупованих територіях України”. Його відсутність раніше певною мірою звужувала наші можливості. Кожного разу, коли ми хотіли порушити якесь питання у Генасамблеї, нас питали: “А з якого пункту?” Є і загальні пункти, до яких можна було прив’язатися, – підтримання миру і безпеки, мирне врегулювання конфліктів… Але вони всі необособлені. Нам дуже важливо було мати конкретний пункт, який чітко стосується окупованих територій України – Криму та Донбасу. Тепер він є.

Це рішення ми провели через так званий Генеральний комітет Генасамблеї, який схвалює порядок денний на весь наступний рік. Без спротиву Росії не обійшлося. Було важко. Адже для росіян це додатковий подразник. Їм це дуже не подобалося.

Спеціальні дебати з цього питання попередньо заплановані на кінець лютого 2019 року. Це саме річниця початку конфлікту. Хороша нагода зробити, у тому числі, екскурс в історію – чому власне почався конфлікт, чому почалася російська агресія, її причини і наслідки, аналіз подій, які відбулися за ці 5 років. Ми поки не думали над якимось проектом рішення. Подивимося. Можливо, спочатку послухаємо, що скажуть у залі Генасамблеї інші делегації, і потім, можливо, будемо виносити якесь рішення, у вигляді проекту.

Не менш важливою була декларація про Голодомор. Цього року вона вже набрала майже 40 співавторів. Підтримка збільшилася на 8 країн. Може, це й небагато, але все ж таки – наша головна мета не просто згадати про цю трагічну подію, а все-таки перейти до поступового визнання її геноцидом українського народу. Це важко. Поки приблизно 20 парламентів у світі визнали Голодомор, але ці рішення – різних форм, часто це не зобов’язуючі декларації, а не лише закони чи підзаконні акти. І якщо зараз винести таке жорстке рішення на Генасамблею, то ми отримаємо ці 20 чи менше голосів підтримки. Цей шлях займе час. Ми знаємо, наскільки довго Ізраїль домагався світового визнання Голокосту геноцидом. Щонайменше, здається, 50 років. Тому для нас важливий кожен голос. Навіть ті 8 додаткових країн, які долучилися цього року. Це свідчення, що у світі поступово з’являється розуміння, що саме трапилося в Україні у 1932-1933 роках.

Наостанок, невеличкий штрих, який також стосується Голодомору. У другому економічному комітеті ГА вже багато років щорічно схвалюється загальна резолюція про продовольчу безпеку. Нам цього року вдалося вперше туди включити короткий параграф про необхідність запобігання загибелі людей від голоду. За цим теж стоїть ідея визнання Голодомору геноцидом. Це маленький, але важливий крок. Ми і надалі плануємо знаходити такі рішення ООН, у яких можна відобразити згадку або щодо сучасної ситуації в Україні й конфлікту з Російською Федерацією, або щодо трагічних подій, таких як Голодомор.

КРЕМЛЬ ЧЕКАЄ НА ЗГОВІРЛИВОГО НОВОГО ПРЕЗИДЕНТА В УКРАЇНІ. МАРНО?

– Що стосується миротворців ООН. Україна ще чотири роки тому пропонувала розмістити миротворчу місію на сході. І от у вересні 2017 року, раптом, Путін визнає, що так, можливо, він погоджується, але не на таку, а на якусь іншу місію. Як гадаєте, чи взагалі розглядали росіяни цю ідею серйозно?

– Це їхня типова поведінка. Відволікти увагу, «перевести стрілки». Я думаю, у той момент російська дипломатія зрозуміла, що питання починає визрівати, починається певний рух. Що не лише Україна порушує питання про необхідність такої операції, а вже й інші країни. Про це почали говорити США, деякі країни Європейського Союзу. Й у Кремлі вирішили зіграти на випередження. Внесли свій проект, який просто ніякий… Якісь неозброєні сили ООН, які будуть захищати спостерігачів ОБСЄ. Звісно, це не було сприйнято серйозно. Тому над російським проектом ніхто серйозно навіть і не працював. Він так сам собі й вмер.

Тут треба розуміти головне. Для започаткування справжньої миротворчої операції потрібне рішення Радбезу ООН. Але для того, щоб він почав розглядати це питання, воно спочатку має бути хоча б приблизно означено у “нормандському” чи “мінському” форматі.

Ми чули, що чергове засідання “Нормандії” планувалося на грудень цього року – воно не відбулося. Називалася середина січня – ну, певний час я вже не чую й про січень. Всі чудово розуміють, що, на жаль, маючи там Росію, яка проти всього буде виступати, серйозних рішень там ухвалити не вдасться. Подивіться також на трек Волкер-Сурков, який не збирався вже рік. Здається, рік тому в Об’єднаних Арабських Еміратах востаннє зустрілися – й на цьому контакти закінчилися. Тому виникає питання – а що власне починатиме розглядати Радбез ООН? Там сидить та сама Росія. Якщо вона не хоче чи не здатна домовлятися ні про що у “нормандському” форматі, то зрозуміло, що й у Радбезі не буде жодного результату.

Тобто можна сказати, що ми у Нью-Йорку чекаємо – все залежить від політичної волі.  Путін вже декілька разів сказав, що не бачить ані сенсу, ані можливості домовлятися із нинішньою українською владою. Що вона, мовляв, “недоговороспособна”. Росіяни не будуть нічого робити до президентських виборів в Україні. У мене є великі сумніви, чи будуть вони щось робити і після, але побачимо…

Ніхто не піде на поступки Росії. Україна просто не дозволить новому президентові це зробити

– Чому?

– Тому що вони чекають якогось приходу гіпотетичного проросійського президента, який все поміняє.

– А ви гадаєте, це неможливо?

– Ну, я серед усіх претендентів (а зараз їх там вже майже двадцять) не бачу поки жодного проросійського кандидата. Я не можу уявити, що хтось із них готовий здати Україну. Ніхто не піде на поступки Росії, бо сьогодні ця людина вже керуватиме абсолютно іншою Україною. І ця Україна просто йому чи їй не дозволить цього зробити. Може, такі сподівання і є у Кремлі – але у них немає шансів справдитися.

КОЛИ СУСІД ЗАГРАВСЯ У ХОЛОДНУ ВІЙНУ

– Я днями дивився – іноді вдаюся до такого мазохізму – повний випуск недільного Соловйова. Щоб зрозуміти рівень риторики. Таке враження, що вони справді вірять, що є, з одного боку, український народ, який начебто хоче дружити з Росією, і є, з іншого, якийсь “режим” чи влада, яка нагнітає русофобію. Як гадаєте, звідки у них такі уявлення?

– Провівши більше трьох років у Москві, я все це бачив і чув раніше. Навіть при так званих “нормальних” стосунках із Росією. Хоча вони вже не були нормальними з 2012 року, коли почалися торговельні обмеження, тиск на Україну щодо євроінтеграції, ціни на газ і т.ін. Я мав завжди враження, що вони залишилися жити у якомусь 1988-му році. Вони просто не здатні відчувати зміни довкола своєї країни. Це ж не 1970-ті роки, не Холодна війна. Є ж інтернет, країна не закрита, можеш дивитися все, що завгодно. При всій закритості й обмеженості росіян, у порівнянні з західними країнами чи навіть Україною, все таки дефіциту інформації немає.

НАТО Росію ворогом не вважає, а от Росія чомусь вважає, що НАТО – її ворог

Є або небажання сприймати інформацію, або, дійсно, якась національна риса, яка мені не зрозуміла: слухати тільки себе, не зважати на той прогрес, який відбувається довкола країни, і не аналізувати – чому так виходить, що Росія сьогодні оточена ворогами. Вони ж так вважають. І керівництво, і російські люди. Що навколо – самі вороги. Там – Китай якийсь незрозумілий, тут – Україна, яка йде у НАТО, там – Польща, Фінляндія. Всі вороги. А може варто подумати – може, ти сам не зовсім нормальний, якщо так вважаєш? Всі ці країни, я впевнений, не вважають Росію своїм ворогом. НАТО Росію ворогом не вважає, а от Росія чомусь вважає, що НАТО – її ворог. Це ненормально. Але історія підтверджує, що так було завжди, на жаль. Ще більше шкода, що саме Україна опинилася поруч. Якщо б ми були як Соломонові Острови – десь далеко, спокійно, і можемо собі думати про Російську Федерацію. Але, на жаль, це не так.

– Ви багато бачили в ООН й у самій Росії, до того ж, думаю, знаєте багатьох дипломатів, які досі займають високі пости у Росії. Що за трансформація із ними трапилася?

– Не називаючи прізвищ, скажу, що у мене є кілька якщо не друзів, то добрих старих знайомих, які з МЗС Росії перейшли свого часу – хтось давно, хтось не дуже – у Секретаріат ООН, стали незалежними міжнародними чиновниками. Ну, може якась залежність від Росії залишається, але загалом вони все одно себе відчувають набагато вільнішими. Так от всі ці люди мені кажуть відверто під час зустрічей одну і ту саму річ: “Слава Богу, що я вже там не працюю!”. Це люди у віці, не молоді. Вони дійсно відверто радіють, що їх там вже нема.

ВПЕРЕД У МИНУЛЕ?

– Вам це подвоєння реальності не нагадує пізні радянські часи?

– Можливо, що і так. Але мені здається, що самі росіяни тоді щиро вірили у вихід РСФСР з Радянського союзу. Ну, принаймні, еліта, яка на той час була у Росії. Але щось потім змінилося у їхньому сприйнятті реальності. Важко сказати, що саме. Я думаю, це все-таки якийсь генетичний код. Нам цього, можливо, вже не зрозуміти, бо ми все-таки ці 27 років йшли в інший бік. А вони чи стояли на місці, чи поверталися кудись у минуле. Найбільш прикро, коли нині часто – і у нас часом також, але у Росії дуже часто – все більше згадують, як добре жилося в СРСР. Ковбаса дешева, проїзд безкоштовний, квартири давали, машину раз у 10 років можна було купити. Чомусь ніхто не пригадує всього поганого. Залишилися якихось п’ять хороших спогадів: безкоштовний дитячий садочок, докторська ковбаса по 23 копійки і горілка по рублю з чимось. А про те, що країна була закрита, що нікуди поїхати не можна було, що все було у дефіциті – всі чомусь забули. Так, були пенсії. Зараз вони набагато менші. Але це проблема, можливо, для старшого покоління, а для молодого – вже ні. І говорити нині, що в СРСР жилося краще ніж сьогодні – я думаю, це, щонайменше, перекручування. А може, це й свідомо робиться.

– Ви зустріли розпад СРСР теж тут, у Нью-Йорку. Тоді, мабуть, ніхто не міг його передбачити. Може щось настільки ж непрогнозоване статися нині з Росією?

– Я не дуже вірю у розпад Росії. Все-таки, ця країна стає все більш тоталітарною. Я чув цифру: якщо порахувати всіх військових, поліцейських і сили спецпризначення – їх там нині вдвічі більше, ніж у колишньому СРСР. Це з удвічі меншим населенням і набагато меншою територією. Виникає питання – для чого це все? Я думаю, відповідь дуже проста. Цим шляхом йшли всі тоталітарні режими. Поступове нарощування військової міці, потім починається закриття Інтернету, обмеження соцмереж, країна замикається і стає такою собі величезною Північною Кореєю… Саме таким шляхом іде Росія.

ТРИ СПРАВЖНІ КРОКИ ДО МИРУ, ЯКІ ВИ НЕ ПОБАЧИТЕ НА БІЛБОРДАХ

– 2019-й – рік виборів. І нині на виборчий порядок денний виносяться, у тому числі, питання зовнішньої політики. Зокрема, серед обіцянок часто лунає швидке здобуття миру. Українські дипломати тут в ООН щодня працюють над його досягненням, тому цікавий ваш погляд. Чи реалістичні такі обіцянки?

– Не думаю. Нам треба готуватися до… не буду казати скількох років, цього ніхто не знає. Я теж не можу сказати – п’яти, десяти чи більше. Але треба думати не про роки, а про те, що робити, аби прискорити процес. Для цього є прості три речі.

Перше – зміцнення міжнародної коаліції, яка підтримує Україну. Вона вже фактично існує, але її потрібно підтримувати.

Друге – продовження і посилення санкцій. Це єдине, що може вплинути на зміни у політиці Росії. Скільки б вони не розповідали, що Росія, мовляв, навіть краще себе почуває під режимом санкцій – це свідчить лише про те, що досі не залучені всі ресурси, яких ще дуже багато. Це й відключення від системи SWIFT, і персональні точкові санкції, замороження рахунків. Ми нині живемо у дуже прозорому в фінансовому сенсі світі. Кожна людина – під мікроскопом і всі чудово знають, скільки у кого лежить грошей в американських банках. Я думаю, що, якби сьогодні у пари сотень людей, які входять у верхівку Росії, заморозити їхні рахунки у США і ЄС, ми почули би абсолютно іншу розмову.

Одна справа, коли якийсь “РУСАЛ” постраждав, чи Дерипаска загубив 6 мільярдів – це нікого не хвилює. Коли ж давитимуть по конкретних кишенях – це вже буде зовсім інша розмова. У новому пакеті американських санкцій, який нині розглядається, йдеться, зокрема, про заборону рейсів “Аерофлоту” до США. Це вже конкретний крок. Ще можна посилити візовий режим. Бо легко сидіти у Москві й розповідати про провокації України, а на вихідні літати у Париж отоварюватися, чи у Лондон. Коли не зможуть літати – залишаться Таганрог і Воронеж. Там теж є магазини. Спробують там скупитися.

Ми звикли до комфортного існування, навіть в умовах конфлікту з Росією

Перше – коаліція, друге – санкції, і третє, вже суто наше завдання, – це зміцнення нашої обороноздатності. Я думаю, що, попри всю критику, отой воєнний стан, який був запроваджений минулого року, дав результат. Це була тест-проба. Ми побачили, чи може наша держава існувати у такому режимі. Бо це ж не просто закриття банку якогось чи комендантський час – це набагато складніше. Просто ми звикли до комфортного існування, навіть в умовах конфлікту з Росією. Коли у Києві всі ресторани працюють, іномарки їздять такі, що у Нью-Йорку на Манхеттені ніхто не бачив ніколи – і це в умовах війни з РФ. Я дійсно щиро сподіваюся, що наші спеціалісти подивилися і побачили – що треба міняти, що треба впроваджувати. Тому що так теж не може бути – два паралельних життя: одне – на фронті, в Авдіївці, а інше – у Києві, де всі гуляють і святкують Новий Рік.

ПРО ТОЧКИ НЕПОВЕРНЕННЯ І НЕПРОЩЕННЯ

– Деякі оглядачі, коментуючи безвізовий режим, а згодом – автокефалію Української церкви, кажуть, що Путін вже втратив Україну. Погоджуєтеся?

– Я взагалі таку тезу завжди повторював – хоч і не я її вигадав – що за останні 5 років Путін більше зробив для незалежності України, ніж усі попередні українські президенти. Це справді так. Вже пройшло 5 років, і це немало. А буде, на жаль, більше, бо це не закінчиться на шостому чи навіть сьомому році. Якщо взяти покоління, яке народилося після 1991-го року і виросло у незалежній Україні, і додати півмільйона людей, які пройшли через фронт… Це люди, які вже ніколи не змиряться, не простять Росії те, що вона зробила з Україною, тим більше – абсолютно безпідставно.

Знаєте, якщо б ми провокували Росію на щось, можна було б ще думати – чи насправді все, як ми думаємо, чи ні? А відбулося те, що відбулося. І сьогодні вже молоді люди – а їх більшість – вони думають зовсім по-іншому. І Томос – це лише частина. Між іншим, думаю і Томосу не було би, якби не події останніх років. Так і жили би далі. Ніхто би не задумувався. Так, були церковні проблеми – але й були б собі. У цьому – головний позитив цієї трагедії – якщо у трагедії бувають позитиви! – що ми сьогодні прокидаємося в абсолютно іншій державі.

– А ви думаєте, точка неповернення пройдена?

– Я думаю, що вже пройдена.

– Бо в історії були випадки, коли Україна виривалася з орбіти Кремля, а потім поверталася до неї.

– “Точка неповернення” – може, не зовсім правильний термін. Чи пройдена точка неповернення в іншому: ставленні українців до Росії? Чи все ж повернуться до того стану, який був? Я думаю, навіть якщо на сто відсотків вірити тим опитуванням, що все таки 50 відсотків українців люблять Росію, а 50 – ні (хоча я думаю, що це не зовсім так) – нам треба не “любити” чи “не любити”, а просто – розуміти, що відбувається.

– На завершення, поділіться планами на 2019 рік. Чого хотілося б досягти?

– Сподіваюся побачити хоч якийсь прогрес у питанні розміщення миротворчої місії в Україні. Звісно, потрібен час і на схвалення рішення, потім щонайменше ще півроку чи рік – поки ми побачимо хоч якісь наслідки і вже конкретне розгортання якихось контингентів. Але все одно, якщо почнеться цей процес, – це саме по собі буде позитивом. Тому що у присутності миротворців ООН вже не будуть продовжуватися кожен день обстріли і провокації, перестануть гинути люди. І це вже саме по собі буде серйозним і позитивним результатом.

По-друге, хотілося би все-таки, щоби люди більше вірили в силу і значення рішень, які ухвалюються в ООН. При всій критиці цієї організації, і з правом вето Росії, і з тим, що ми не можемо ухвалити рішення Радбезу ООН, – все таки вона потрібна. І той факт, що вона існує, і всі сюди приїжджають і хочуть приймати рішення, каже про те, що ця організація може дати свої результати. Так, не швидко це робиться, на жаль, і для цього треба насамперед працювати дипломатам (що ми й робимо), але хотілося би від людей більше терпіння і розуміння, як все непросто.

Наступного року ми входимо у цілих шість нових органів ООН. Економічна і соціальна рада ЕКОСОР, Комітет ООН з конференцій, ЮНІСТРАЛ (Комісія з міжнародного торговельного права), Комісія соціального розвитку, Виконавча рада Фонду народонаселення ООН і Програми розвитку ООН. Всі ці органи – соціально-економічного спрямування, не політичні, але можуть принести нам чимало користі.

Пріоритетний напрямок, у якому ми будемо рухатися, – це реінтеграція і відбудова Донбасу. Можливо, це питання не завтрашнього дня, але на перспективу також треба думати. Встановити мир на Донбасі або повернути Крим – це одне, і зовсім інша справа – що робити далі. До цього треба готуватися вже сьогодні, і робота у згаданих органах допоможе нам таку роботу провести.

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 698

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua