Головна » На перехресті » Пристрасті навколо бронежилетів

Пристрасті навколо бронежилетів

6pr

На Прикарпатті у травні цього року було сформовано 5 батальйон територіальної оборони. Хоча про його створення йшлося ще у березні на розширеному засіданні колегії Івано-Франківської обласної державної адміністрації, на якому ухвалювалося рішення про створення в області Ради оборони. Саме тоді військовий комісар Івано-Франківщини полковник Ігор Павлюк говорив про те, що хлопці, які проходитимуть у батальйоні військову службу повинні бути забезпечені військовою формою, усім необхідним майном та мати сучасне захисне обладнання: бронежилети та кевларові каски. Каменем спотикання у виділені коштів на придбання необхідних речей стала озвучена військовим комісаром сума коштів: 4,5 мільйони гривень. Ґвалт підняли деякі депутати Івано-Франківської обласної ради та окремі громадські активісти: сума їм здалася просто космічною. Оскільки батальйон – структура Збройних Сил, то і забезпечувати його повинно у повному обсязі Міністерство оборони – таке рішення влаштувало тоді всіх. А оті 4,5 мільйони було запропоновано віддати хлопцям з «Самооборони» та «Воїна-патріота», які, за твердженням громадського активіста Михайла Бойчука, більш відомого на Прикарпатті як «Хімік», вже 20 березня планували виїхати на Схід боротися з тамтешніми сепаратистами та російськими окупантами. Однак за три місяці вони так і не поїхали на війну і тішить тільки те, що й грошей цих від місцевої влади не отримали.

 

30 квітня, коли питання формування в усіх областях підрозділів тероборони вже було справою вирішеною, на пленарному засіданні 28-ї сесії Івано-Франківської обласної ради окремі народні обранці від деяких патріотичних фракцій говорили про батальйон як про щось примарне – такий собі «придуманий військовими» привід витягнути з обласної скарбниці народні кошти. Ще менше вірилося їм у те, що батальйон врешті-решт буде спрямовано на Схід.

Зараз вже ясно, що ані керівництво області, ані депутати, ані громадські активісти попросту не вірили в те, що 5 батальйон територіальної оборони таки буде сформовано. Повірили, коли до батальйону, на той час укомплектованого військовою технікою та озброєнням, стали призивати за мобілізацією військовозобов’язаних івано-франківців.

Відтак і забезпечення вояків усім необхідним обласна влада здійснювала за принципом: від другорядного до першочергового, себто спочатку труси, шкарпетки, пінка для гоління, потім форма, а згодом і бронежилети.

Слід зазначити, що фінансування формування батальйону відбувалося з двох джерел: заробітна плата військовослужбовцям, матеріально – технічно забезпечення проводилось з державного бюджету, а решту забезпечувала Рада оборони Івано-Франківської області із цільового фонду. “На даний момент там більше 5 мільйонів гривень”, – неодноразово наголошував у своїх виступах голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Андрій Троценко. Голова Івано-Франківської обласної ради Василь Скрипничук додавав, що для забезпечення війська довелось ” дещо урізати наші основні програми”, однак і обласна рада, і обласна державна адміністрація доклали всіх зусиль для забезпечення батальйону.

Серед видатків 5 батальйону, які планувалося профінансувати з коштів озвученого головою ОДА цільового фонду – також і закупівля бронежилетів. От тільки, як вже було сказано вище, обласна влада до останнього, схоже, не вірила в те, що підрозділ буде залучено до АТО. А тому кошти на закупівлю захисного спорядження надійшли на рахунок Івано-Франківського обласного військового комісаріату лише 30 травня, коли батальйон вже проходив бойове злагодження на полігоні «Прибан», що поблизу містечка Сторожинець, на Буковині. Хоча офіцери Івано-Франківського обласного військового комісаріату перед тим мало не щодня, починаючи з 17 березня, оббивали пороги Ради оборони області, благаючи тамтешніх керівників вирішити проблему з бронежилетами.

Як вже зазначалося, кошти ці – з обласного цільового фонду, а отже бюджетні. Відтак і витрачати їх можна лише за встановленою процедурою, тобто через тендер, і лише на придбання спорядження, яке є сертифікованим Міністерством оборони як таке, що придатне для застосування у збройних силах.

А це лише бронежилети типу «Корсар М3» та «Корсар 4». Виробляє їх в Україні одне підприємство – товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕМП-3000». Ця фірма має відповідну ліцензію Міністерства оборони на право постачання цієї продукції до Збройних Сил. Швидкість виробництва на підприємстві в середньому 250 бронежилетів на добу. Потреба ж Збройних Сил у захисному спорядженні – 47 тисяч одиниць. Чи варто говорити, що при такій швидкості виробництва нашим солдатам довелося б чекати на очікуваний захист кілька місяців?

За цих умов командування Івано-Франківського обласного військового комісаріату розглядало можливість виробництва бронежилетів для 5 батальйону одночасно у кількох альтернативних компаніях, зокрема, «Матеріалознавство» та «Весь світ бронедверей», кожна з яких також займається виробництвом засобів індивідуального бронезахисту.

Але бюджетні кошти – це є бюджетні кошти. «Я особисто телефонував і спілкувався з начальником Тилу Збройних Сил України генерал-майором Ігорем Павловським, – розповідає полковник Ігор Павлюк, – і він попередив мене, що якщо ми купимо бронежилети іншої, не ліцензованої, фірми і, не дай Боже, хтось загине через їхню погану якість, особисто я нестиму за це кримінальну відповідальність».

Вихід один: продовжувати співпрацю з ТзОВ «ТЕМП-3000» і чекати, поки компанія спроможеться виконати замовлення прикарпатських військових. Та справа не лише у тривалому процесі виробництва. Як вже було зазначено, виділені обласною владою кошти – бюджетні. А отже і витрачати їх можна лише за встановленою законом процедурою і у встановлені законом строки. Зважаючи на той факт, що субвенція з обласного бюджету надійшла лише 30 травня, переговорні процедури з фірмою-виробником бронеспорядження вдалося провести лише 11 червня. Відтак, зважаючи на передбачені законом процедури укладення договору з ТзОВ «ТЕМП-3000» (а без договору, звісно, жодної мови про виробництво продукції йти не може) могло відбутися не раніше 25 червня. Дорогоцінний час катастрофічно втрачався.

Тим часом керівництво Івано-Франківської ОДА на засіданні Ради оборони області 17 червня вирішило, зважаючи на неможливість освоєння виділених коштів у найкоротші терміни, їх відкликати.

Ситуація, здавалося б, безвихідна. І тоді командування Івано-Франківського обласного військового комісаріату приймає альтернативне рішення. «Я звернувся до численних меценатів, – розповідає полковник Ігор Павлюк, – і попросив їх перерахувати кошти і придбати на фірмі «ТЕМП» хоча б 50 бронежилетів у приватному порядку. Саме стільки необхідно для забезпечення тих змін, які нестимуть службу на блокпостах. Зробити так само я попросив і військових комісарів у районах. Скажу вам по секрету: я ініціював зібрання ради сім’ї Павлюків і ми також прийняли рішення виділити необхідну суму коштів для придбання одного бронежилета для наших хлопців».

Ніби все налагодилось, аж раптом у деяких інтернет-ЗМІ активно почали з’являтися матеріали про нібито завищену чи не вдвічі ціну, за якою прикарпатці закупляють «Корсари». Щоб розставити усі крапки над «і» ми знову звертаємось до обласного військового комісара. «Ціна, за якою ми закуповуємо бронежилети на ТзОВ «ТЕМП-3000» – 5 140 гривень за одиницю, – зазначає Ігор Павлович. – Вона не взята зі стелі і не висмоктана з пальця. Це офіційна ціна і кожен може перевірити цю інформацію чи то на сайті компанії, чи безпосередньо звернувшись на фірму. Так, були випадки, коли бронежилети, про які йдеться, замовники отримували за ціною 4200 гривень. Проте у таких випадках йдеться про бронежилети не в повному комплекті, тобто без захисного коміра та без захисту пахової області військовослужбовця. Можете що завгодно про мене говорити, але я ніколи в житті не погоджуся на купівлю захисту у такій комплектації. Адже це життя і здоров’я наших, прикарпатських, хлопців. Я їх призвав до Збройних Сил і я за них відповідаю. Тому їхнє життя і здоров’я для мене найвища цінність».

 

Ярема Ясінський,

Івано-Франківськ

 

P.S. На момент, коли стаття була готова, у 5 батальйоні налічувалося вже 103 бронежилети. 50 з них було придбано коштом Міністерства оборони, решта – заслуга меценатів. Крім того, на рахунок фірми «ТЕМП-3000» від небайдужих прикарпатців надійшли кошти на придбання ще 63 бронежилетів для бійців батальйону. Робота з забезпечення військовослужбовців необхідним захистом триває…

 

Коментар ARMYUA: За результатами звіту в. о. міністра оборони Михайла Коваля про перебіг АТО на Сході України в п’ятницю, 20 червня, під час “години уряду” спікер Верховної Ради Олександр Турчинов зажадав від Генпрокуратури притягнути до відповідальності чиновників АМКУ за створення перешкод у оперативній закупівлі бронежилетів вітчизняного виробництва для військових.

Міністр оборони поінформував, що до військових частин, які діють в зоні АТО, направлено вже 14 тисяч бронежилетів українського виробництва 4 ступеню захисту. Ціна такого бронежилета 4120 гривень. Щодня до війська спрямовується 250 “броників”.

Причина затримки в закупівлі спецспорядження захисту полягала в тому, що Антимонопольний комітет блокував закупівлю бронежилетів, вимагаючи проводити їх закупівлю за ціною 17 тисяч гривень за одиницю.

Однак залишається відкритим питання – чому протягом двох місяців, знаючи про позицію АМКУ, про це ніхто не доповідав очільникам держави, не виходив на трибуну Верховної Ради, не збирав прес-конференції для мас-медіа?

Відповіді поки що риторичні. Революція Гідності має продовжуватись, адже змінились тільки таблички на кабінетах посадових осіб, а сама система влади ще не зазнала необхідних змін.

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 386

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua