Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 08.01.2020

Інформдень: 08.01.2020

Окупанти випустили понад 40 мін під Хутором Вільним, поранені двоє бійців ЗСУ

Станом на 18.00 середи російські окупаційні війська двічі обстріляли позиції Об’єднаних сил на Донбасі.

Про це повідомляє пресцентр штабу ОС у Facebook – Укрінформ.

“Упродовж поточної доби збройні формування Російської Федерації двічі порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв позиції наших підрозділів із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм, а також гранатометів різних систем”, – зазначається у повідомленні.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Північ” ворог двічі відкривав вогонь поблизу населеного пункту Хутір Вільний із загальною витратою 42 мін калібру 120 мм.

Внаслідок ворожих обстрілів два військовослужбовці Об’єднаних сил отримали поранення.

 

На Донбас прибули снайперські групи окупантів – розвідка

На Донбас прибули зведені мобільні снайперські групи, інтенсивна підготовка яких здійснювалась під керівництвом російських кадрових офіцерів наприкінці грудня 2019 року.

Про це під час брифінгу повідомили в Міноборони з посиланням на інформацію Головного управління розвідки Міноборони – Укрінформ.

“До передових підрозділів 1 (Донецьк), 2 (Луганськ) АК прибули зведені мобільні снайперські групи, інтенсивна підготовка яких здійснювалась під керівництвом російських кадрових офіцерів наприкінці грудня 2019 року”, – повідомили в міністерстві.

Крім того, впродовж свят окупанти на передових позиціях облаштовували вогневі точки для провокування відкриття вогню та завдання збитків особовому складу ЗСУ. Розвідгрупи противника здійснювали активний пошук уразливих місць в обороні підрозділів Об’єднаних сил та потенційних цілей для снайперів.

 

На Луганщині окупанти вивели з місць зберігання заборонену “Мінськом” зброю

За інформацією української сторони СЦКК, на тимчасово окупованій території Луганської області виявлено озброєння збройних формувань РФ, яке знаходиться там у порушення Мінських домовленостей.

Про це повідомляє пресслужба штабу ООС – Укрінформ.

“Українська сторона Спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін повідомляє, що збройні формування Російської Федерації та їхні найманці продовжують грубо порушувати Мінські домовленості, розміщуючи військову техніку як з порушенням ліній відведення, так і за межами виділених місць зберігання озброєння. У звіті Спеціальної моніторингової Місії ОБСЄ від 7 січня оприлюднена інформація, що 4 січня на непідконтрольній урядові України території на полігоні в районі н. п. Міусинськ міні-БПЛА зафіксував 7 одиниць реактивних систем залпового вогню (БМ-21 “Град”, 122 мм), що були розміщені з порушенням ліній відведення”, – йдеться в повідомленні.

Крім того, як зазначається, в той же день міні-БПЛА зафіксував озброєння, яке було розміщене за лініями відведення, але за межами виділених місць зберігання. Зокрема, на полігоні в районі н. п. Міусинськ зафіксовано 10 самохідних гаубиць (2С1 “Гвоздика”, 122 мм), 12 буксируваних гаубиць (Д-30 “Жаба”, 122 мм) та 3 танки (Т-64), а неподалік н. п. Хрустальний –18 буксируваних гаубиць (2А65 “Мста-Б”, 152 мм — 10 од.; 2A36 “Гіацинт-Б”, 152 мм — 8 од.) та 10 танків (Т-64).

Українська сторона СЦКК зазначає, що своїми діями збройні формування Російської Федерації та їхні найманці вкотре демонструють небажання дотримуватись Мінських домовленостей.

 

ОБСЄ фіксує порушення “тиші” в районі розведення біля Богданівки

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ зафіксувала порушення режиму припинення вогню на ділянці розведення сил і засобів у районі Петрівського та Богданівки.

Як повідомляє “Новинарня“ з посиланням на звіт СММ ОБСЄ від 8 січня – Укрінформ.

“…Того ж дня (7 січня 2020 року), здійснюючи моніторинг за 2 км на схід від Богданівки, СММ ОБСЄ звітує про ще два вибухи невизначеного походження, а також 30 пострілів і черг із великокаліберного кулемета та стрілецької зброї — усе орієнтовно за 1–2,5 км на південний схід. Це відбувалося в межах ділянки розведення в районі Петрівського.

Патрулюючи на західній околиці Петрівського та на північ від нього, спостерігачі чули один вибух невизначеного походження та приблизно 120 пострілів і черг із великокаліберного кулемета та стрілецької зброї.

За оцінкою, усе поза ділянкою розведення, проте у межах 5 км від її краю”, – йдеться у звіті СММ на сайті ОБСЄ.

Розведення військ на ділянці №3 біля Богданівки й Петрівського відбулося 9-11 листопада 2019 року (після ділянок Станиця Луганська і Золоте-Катеринівка).

 

З початку грудня окупанти понад 60 разів перешкоджали роботі ОБСЄ на Донбасі

Українська сторона СЦКК повідомила про чергові обмеження свободи пересування патрулів СММ ОБСЄ з боку РФ.

Про це повідомляє пресслужба штабу ООС – Укрінформ.

“З початку грудня 2019 року по теперішній час СММ ОБСЄ зафіксувала понад 60 обмежень свободи пересування патрулів Місії через блокпости у зазначений вище район. Найбільше відмов та затримок у проїзді було зафіксовано на блокпостах біля населених пунктів Верхньошироківське (кол. Октябр) (25 обмежень), Заїченко (12 обмежень), Нова Мар’ївка (4 обмеження)”, – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, у щоденному звіті від 7 січня 2020 року СММ ОБСЄ поінформувала про чергову відмову патрулю Місії у проїзді на тимчасово окуповану територію через блокпости біля населених пунктів Верхньошироківське (кол. Октябр) та Нова Мар’ївка.

“Такі дії збройних формувань Російської Федерації можуть мати за мету приховати заборонену діяльність, зосередження, пересування або підготовку військ”, – наголосили в пресслужбі.

В штабі ООС також нагадали, що згідно з п. 5 Меморандуму про виконання положень Протоколу за підсумками консультацій Тристоронньої контактної групи від 19 вересня 2014 року заборонено розміщувати важке озброєння і військову техніку в районі, обмеженому населеними пунктами Комсомольське, Кумачове, Новоазовськ та Саханка на півдні Донецької області при моніторингу ОБСЄ.

 

У Криму заарештували за звинуваченням у “держзраді” жительку Севастополя

Затриману в окупованому Криму за “держзраду” 64-річну жительку Севастополя, заарештували до 26 січня 2020 року.

Про це повідомляє Кримська правозахисна група – Укрінформ.

“Кримська правозахисна група з’ясувала, що затримана в листопаді 2019 року працівниками ФСБ за підозрою “в державній зраді” жінка – це 64-річна жителька Севастополя Галина Долгопола, яка народилася в Бахчисараї”, – йдеться в повідомленні.

За даними КПГ, що посилається на прес-службу ФСБ РФ, жінка, нібито була завербована українськими спецслужбами й за завданням Головного управління розвідки “цілеспрямовано здійснювала збір секретних відомостей військового характеру”.

27 листопада 2019 року “Ленінський районний суд” Севастополя стосовно Галини Долгополої обрав запобіжний захід у вигляді взяття під варту на 2 місяці – до 26 січня 2020 року.

Жінці інкримінують ст. 275 КК РФ, яка передбачає безальтернативне покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 12 до 20 років.

 

Росія відправила найманців до Лівії на підкріплення військ Хафтара

Росія відправила військові літаки та своїх найманців для підтримки Лівійської національної армії генерала Халіфи Хафтара, яка у квітні 2019 року почала наступ на Триполі.

Про це повідомляє Anadolu – Укрінформ.

За останні три дні в аеропорту Бенгазі приземлилися два російських військових літака з бойовиками з російських охоронних компаній Moran і Schit.

Наголошується, що на підтримку військам Хафтара були спрямовані найманці, які до цього часу воювали в Сирії. Деякі сирійські громадяни, які працюють на російські війська, також були відправлені до Лівії.

Раніше повідомлялося, що у столицю Лівії – Триполі – вже прибули перші загони Збройних сил Туреччини для підтримки армії Уряду національної згоди Фаїза Сараджа.

Як відомо, у квітні минулого року на сході Лівії сили на чолі з генералом Халіфом Хафтаром розпочали наступ на столицю країни, щоби скинути офіційно визнану ООН, але слабку владу.

 

ЄС не визнає меморандум між Лівією і Туреччиною щодо розділу юрисдикцій у морі

Нещодавно укладений меморандум про порозуміння між Туреччиною і Лівією щодо делімітації морських юрисдикцій у Середземному морі не відповідає міжнародному Морському праву та не має правових наслідків для третіх країн.

Про це у середу під час зустрічі з прем’єр-міністром уряду національної згоди Лівії Фаїзом аль Сарраджем (Fayez al-Sarraj) завив Президент Європейської Ради Шарль Мішель. Відповідне повідомлення оприлюднене на сайті Європейської Ради – Укрінформ.

«Президент Мішель підняв питання щодо нещодавнього Меморандуму про порозуміння між Туреччиною і Лівією щодо делімітації морських юрисдикцій у Середземному морі, та висловив позицію Євросоюзу, за якою цей документ порушує суверенні права третіх держав і не відповідає Морському праву, отже не може мати жодних правових наслідків для третіх країн», – йдеться у повідомленні.

Під час зустрічі з керівником уряду Лівії Президент Європейської Ради Шарль Мішель та Високий представник ЄС Жозеп Боррель наголосили на тому, що Євросоюз нарощуватиме зусилля з пошуку мирного політичного розв’язання поточної кризи у Лівії.

Зокрема, Президент Європейської Ради висловив глибоке занепокоєння військовою ескалацією у Лівії та наголосив на тому, що поточна криза в країні не має військового рішення. Отже, лише політичний процес може повернути в Лівію мир і стабільність, при цьому самі лівійці мають ухвалювати рішення щодо власного майбутнього. У цьому контексті Євросоюз висловив повну підтримку Берлінському процесу з врегулювання в Лівії, головною метою якого є саме пошук такого широкого політичного рішення.

Високий представник ЄС Жозеп Боррель проінформував лівійську сторону про результати вчорашньої зустрічі міністрів закордонних справ країн-учасниць Берлінського процесу – Франції, Німеччини, Італії та Великої Британії, – та наголосив на важливості реалізації послідовних кроків з врегулювання в Лівії, які обговорювалися під час цієї зустрічі.

 

Путін та Ердоган запустили “Турецький потік” в обхід України

У Стамбулі запустили в експлуатацію газопровід “Турецький потік”, який пролягає в обхід України.

Церемонію провели президенти Туреччини і РФ Реджеп Таїп Ердоган та Володимир Путін, повідомляє кореспондент Укрінформу в Туреччині.

«Завдяки реалізації цього проєкту… 15,75 млрд кубічних метрів газу (потужність однієї «нитки» – ред.) будуть напряму постачатися в нашу країну», – заявив президент Туреччини.

На церемонії також були присутні президент Сербії Олександр Вучич і прем’єр-міністр Болгарії Бойко Борисов.

Як повідомлялося, газогін “Турецький потік” включає дві гілки потужністю 15,75 млрд кубометрів газу на рік кожна, одна з яких призначена для постачання газу в Туреччину, а інша – для транзиту в країни Південно-Східної Європи.

Протяжність гілок газопроводу «Турецький потік» – більше 930 км кожна. Постачання газу з території РФ до Туреччини забезпечується компресорними станціями «Русская» в Анапі та прийомним терміналом у Кийиккьой.

Європейська комісія вже заявила про те, що застосовуватиме до європейської гілки “Турецького потоку” загальні енергетичні правила Євросоюзу, зокрема, положення Газової директиви ЄС, яка передбачає обмеження щодо монопольної експлуатації газопроводів.

 

ЄС поширить на “Турецький потік” загальні правила “газової директиви”

Європейська Комісія застосовуватиме до європейської гілки “Турецького потоку” загальні енергетичні правила Євросоюзу, зокрема, положення “Газової директиви ЄС, яка передбачає обмеження щодо монопольної експлуатації газопроводів – Укрінформ.

Про це у середу під час брифінгу для преси заявив речник Європейської Комісії з питань кліматичних змін та енергетики Тім Макфі (Tim McPhie). Він відповів на запитання болгарського журналіста щодо відповідності болгарської частини “Турецького потоку” так званому 3-му енергетичному пакету ЄС, з огляду на те, що більше 90 відсотків потужностей цього газпроводу законтрактовано “однією компанією”, – Газпромом.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Дуже коротка відповідь. Єврокомісія відстежує ситуацію уважно, і ми будемо застосовувати відповідні правила ЄС у сфері енергетики до всіх трубопроводів на території ЄС без будь-якої дискримінації”, – зазначив речник Єврокомісії.

Як вже повідомлялося, президент РФ Володимир Путін розпочав у середу візит до Туреччини, де має намір взяти участь у офіційному відкритті газопроводу “Турецький потік”. Цей газогін складається з двох гілок потужністю 15,75 мільярда кубометрів на рік газу кожна, одна з яких призначена для постачання газу в Туреччину, а інша – для транзиту в країни Південно-Східної Європи.

Продовженням цього газопроводу на території Болгарії стане “Балканський потік” з потужністю понад 12 мільярдів кубометрів газу на рік, який поєднує цей транзитний шлях із Сербією. Зацікавленість в отриманні газу цим маршрутом, який прокладений в обхід України, висловила також Угорщина. За повідомленнями міжнародних ЗМІ, Президент Туреччини Реджеп Ердоган запросив до участі у церемонії відкриття “Турецького потоку” прем’єр-міністра Болгарії Бойко Борисова.

 

Путін висловив співчуття Зеленському у зв’язку з катастрофою літака МАУ

Президент Росії Володимир Путін надіслав Президенту України Володимиру Зеленському телеграму, в якій висловив співчуття у зв’язку з катастрофою українського літака під Тегераном.

Про це повідомляється на сайті Кремля – Укрінформ.

“Володимир Путін надіслав Президенту України Володимиру Зеленському телеграму, в якій висловив щирі співчуття у зв’язку з трагічними наслідками аварії українського пасажирського літака під Тегераном”, – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що Путін “передав слова співчуття і підтримки рідним і близьким загиблих”.

Як повідомляв Укрінформ, у середу, 8 січня, орієнтовно о 6:00 за тегеранським часом (близько 4:30 за київським часом) після зльоту з тегеранського аеропорту ім. Імама Хомейні розбився літак Boeing-737 української авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України”, що здійснював рейс PS752 за маршрутом Тегеран-Київ.

За даними РНБО, на борту літака було 177 осіб: 168 пасажирів і 9 членів екіпажу. Серед них 11 українців – двоє пасажирів і дев’ять членів екіпажу. Всі вони загинули.

Більшість загиблих в авіакатастрофі українського літака в Тегерані є громадянами Ірану (82) і Канади (63). Серед загиблих також було 10 громадян Швеції, 4 – Афганістану, і по 3 громадян ФРН і Великої Британії.

 

Берлін: Візит Меркель до Москви не пов’язаний з ліквідацією Сулеймані

Візит канцлера ФРН Ангели Меркель до Москви 11 січня не викликаний розвитком подій на Близькому Сході, але ця тема буде однією з центральних на порядку денному переговорів у Кремлі.

Про це сказав 8 січня на брифінгу в Берліні офіційний представник федерального уряду Німеччини Штеффен Зайберт, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“План цієї поїздки був складений не після військової операції проти генерала Сулеймані, плани перемовин у Москві обговорювалися ще до (католицького) Різдва… Воно (вбивство) не було причиною для візиту”, – пояснив Зайберт.

За його словами, у візиту “багато підстав і цілей”. “Звичайно, мова піде про подальший розвиток у виконанні Мінських угод на сході України”, – зауважив Зайберт.

Також ітиметься про міжнародні питання, “які цікавлять Німеччину і Росію”, зокрема щодо ситуації в Лівії, де ФРН задіяна в рамках так званого “берлінського процесу”, метою якого є припинення вогню та введення дієвого ембарго на озброєння, пошук політичного рішення. Також йтиметься про ситуацію в Іраку після вбивства Сулеймані, про напруження, яке виникло між США та Росією, додав речник.

Зайберт поінформував, що напередодні, 7 січня, Меркель провела телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом, з яким також говорила на ці теми. “Логічним і необхідним” Зайберт назвав те, що Берлін перебуває в постійному контакті з США, “своїм найближчим союзником”, але зустрічей на вищому рівні між лідерами двох держав наразі не анонсується.

Як повідомлялося, Меркель здійснить 11 січня короткий робочий візит до Москви, в якому її буде супроводжувати глава МЗС країни Гайко Маас. Там відбудуться переговори з президентом РФ Володимиром Путіним.

 

Адвокат Яни Дугарь: Зеленського підставили цією справою, або це змова

У середу, 8 січня, о 14:00 в Апеляційному суді Києва за адресою вул. Солом’янська, 2-а відбудеться засідання у “справі Шеремета” щодо запобіжного заходу для Яни Дугарь – медсестри 25-ї повітрянодесантної бригади ДШВ ЗСУ, пишуть TEXTY.ORG.UA.

Раніше, в грудні, Печерський райсуд відправив дівчину під домашній арешт. За версією поліції, вона нібито проводила “розвідку” і виявляла камери відеоспостереження, перед тим як інші уявні учасники групи закладали вибухівку під авто журналіста, – нагадує Новинарня.

Про якісь мотиви для скоєння Яною злочину щодо Шеремета не йдеться. Слідчі поліції висувають єдиний “доказ” причетності Дугарь до цієї справи – візуальна подібність до “розвідниці”, буцімто зафіксованої на камері. Але захист дівчини-військовослужбовця підготував два відео, які вказують на фальсифікацію цього “єдиного доказу”. Також адвокати подали до ДБР заяву про злочин з боку слідства.

На думку захисту, є декілька ознак злочину:

притягнення завідомо невинної до кримінальної відповідальності шляхом штучно створених доказів обвинувачення (стаття, яка передбачає до 10 років позбавлення волі); завідомо неправдивий висновок експерта та незаконне затримання.

Коломієць наголошує: або Зеленського і Рябошапку підставили цією справою, або це “глобальна змова на рівні міжнародних домовленостей”.

За його словами, в цій справі головне не процесуальний статус – притягнення до кримінальної відповідальності. Найголовнішим є приниження гідності.

– Для нас це справа про захист верховенства права в Україні. В глобальному значенні – це справа про збереження суверенітету України як правової держави, – каже адвокат.

 

Апеляційний суд залишив Дугарь під домашнім арештом

Апеляційний суд Києва залишив під домашнім арештом військову медсестру Яну Дугарь, яка є підозрюваною до причетності до убивства журналіста Павла Шеремета.

Відповідне рішення суд ухвалив у середу, 8 січня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Так, колегія Апеляційного суду скасувала ухвалу Печерського райсуду столиці про обрання Дугарь запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту у Дніпропетровській області.

Водночас суд постановив нову ухвалу, якою зобов’язав Дугарь перебувати під цілодобовим домашнім арештом у місті Києві.

Термін дії запобіжного заходу спливає 8 лютого 2020 року.

Як повідомляв Укрінформ,12 грудня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про затримання та оголошення підозр фігурантам справи щодо вбивства журналіста Павла Шеремета. Слідство підозрює п’ятьох осіб – лікаря й волонтера Юлію Кузьменко, добровольців АТО Владислава та Інну Грищенків, медсестру одного з парашутно-десантних батальйонів Яну Дугарь, ветерана АТО Андрія Антоненка.

У Кузьменко й Антоненка 12 грудня було проведено обшуки.

13 грудня Печерський райсуд обрав запобіжний захід Яні Дугарь у вигляді цілодобового домашнього арешту, Антоненку і Кузьменко у вигляді тримання під вартою без визначення застави.

23 грудня Апеляційний суд Києва залишив без змін рішення суду стосовно Антоненка. Також Апеляційний суд Києва залишив під вартою і Юлію Кузьменко.

 

Антоненко о подозрении по делу Шеремета: Это операция ФСБ – Ліга-нет

Журналист задал Антоненко вопрос, почему, по его мнению, следствие решило объявить подозрение в этом деле именно ему

Подозреваемый в деле об убийстве журналиста Павла Шеремета  Андрей (Riffmaster) Антоненко допускает, что преследование его по этому делу – “операция ФСБ руками высших должностных лиц страны”. Об этом Антоненко рассказал в интервью TheБабелю.

Журналист задал Антоненко вопрос, почему, по его мнению, следствие решило объявить подозрение в этом деле именно ему.

Антоненко ответил, что на этот счет у него “мысли разные”.

“1. Это операция ФСБ руками высших должностных лиц страны. Я – известная и влиятельная личность в ССО. Добраться до меня сепарам и россиянам трудно. Поскольку я имею прямое влияние на оборонную способность Украины, возможно, таким образом пытаются меня устранить, дискредитировать ССО и вооруженные силы”, – сказал подозреваемый.

“Я очень боюсь за жизнь своей семьи, жены и детей. Не исключаю, что могут, как Шеремету, подложить взрывчатку в мою машину. Считаю, что это дело одних и тех же людей. Уверен, что те, кто пытается оболгать и обвинить нас, знают, кто это”, – добавил он.

Также Антоненко предполагает, что объявление ему подозрения по делу Шеремета связано с “политической карьерой” главы МВД Арсена Авакова – “любым образом удержаться в должности или получить кресло премьера”.

 

Антоненко заявляє, що погодився на всі слідчі дії у справі Шеремета

Підозрюваний у справі убивства журналіста Павла Шеремета музикант Андрій Антоненко погодився пройти усі слідчі дії.

Про це він повідомив в інтерв’ю TheБабель – Укрінформ.

“Так. Попри повну вигадку, хвору фантазію, фальсифікацію підозри, ми даємо свідчення і погодилися на всі слідчі дії, хоча слідство поводиться дещо дивно. Вони не повідомляють моїм адвокатам завчасно про слідчі дії, не надають матеріали, а після цього починають перекручувати так, ніби ми відмовляємося від слідчих дій – це теж брехня”, – сказав Антоненко.

При цьому він заявив, що слідство постійно намагається “підсунути” йому державного адвоката на слідчі дії і розраховує, що він погодиться. “Але це незаконно, бо в мене є захисники, які мають бути присутніми обов’язково. А слідство починає маніпулювати”, – наголосив Антоненко.

Також Антоненко назвав обвинувачення у справі Шеремета сфабрикованими, а себе – політв’язнем у власній країні.

“Це повністю сфабрикована, брехлива, огидна справа. Політичне переслідування під копірку РФ. Можливо, договір у «нормандському форматі», – сказав він.

Як повідомляв Укрінформ,12 грудня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про затримання та оголошення підозр фігурантам справи щодо вбивства журналіста Павла Шеремета. Слідство підозрює п’ятьох осіб – лікаря й волонтера Юлію Кузьменко, добровольців АТО Владислава та Інну Грищенків, медсестру одного з парашутно-десантних батальйонів Яну Дугарь, ветерана АТО Андрія Антоненка.

У Кузьменко й Антоненка 12 грудня було проведено обшуки.

13 грудня Печерський райсуд обрав запобіжний захід Яні Дугарь у вигляді цілодобового домашнього арешту, Антоненку і Кузьменко у вигляді тримання під вартою без визначення застави.

23 грудня Апеляційний суд Києва залишив без змін рішення суду стосовно Антоненка. Також Апеляційний суд Києва залишив під вартою і Юлію Кузьменко.

 

Експертиза засвідчила, що Антоненко вищий за чоловіка з камер спостереження – ЗМІ

Чоловік з камер відеоспостереження, який брав участь у закладенні вибухівки під машину журналіста Павла Шеремета, нижчий за підозрюваного в організації цього злочину Андрія Антоненка.

Про це свідчать дані експертизи, які є в розпорядженні theБабеля – Укрінформ.

Зазначається, що відповідну експертизу провели кілька років тому – 25 серпня 2016 року. Експерт аналізував відеозаписи з камер спостереження, розташованих у кварталах навколо місця вибуху і місця проживання Шеремета. На записах чоловік і жінка з пакетом у ніч з 19 на 20 липня 2016 року йшли до машини Шеремета, жінка підходила до машини та, на думку слідства, чіпляла вибуховий пристрій, потім вони вдвох залишили місце події.

Згідно з результатами експертизи, зріст чоловіка на відео 170 см. Можливе відхилення, яке заклав експерт, +\- 3%. Ця похибка повʼязана з нечітким зображення, постійним рухом підозрюваного, кепкою на голові, а також тим, що експерту невідома висота підошви та підборів на взутті. Отже, за висновками експерта, зріст людини на відео може коливатися від 164,9 см до 175,1 см. Водночас адвокати Антоненка, посилаючись на документ, який вони мають у своєму розпорядженні, повідомили, що його зріст 180 см.

Зріст жінки, яка закладала вибухівку і яку слідство ототожнює з лікаркою Юлією Кузьменко, згідно з експертизою, 165 см. Якщо врахувати ту саму похибку в 3%, її зріст коливається від 160,05 см до 169,95 см. Точний зріст Кузьменко на момент публікації уточнити не вдалося.

Знайомі з матеріалами справи джерела theБабеля підтвердили, що така експертиза справді проводилась і інформація, вказана в ній, відповідає дійсності. Ті самі джерела стверджують, що станом на кінець 2019 року жодних інших експертиз, які б визначали зріст осіб з камер спостереження, не було.

Як повідомлялося, Павло Шеремет загинув 20 липня 2016 року. Вибуховий пристрій прикріпили біля місця водія.

12 грудня 2019 року міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про затримання та оголошення підозр фігурантам справи щодо вбивства журналіста Павла Шеремета. Слідство підозрює п’ятьох осіб – лікаря й волонтера Юлію Кузьменко, добровольців АТО Владислава та Інну Грищенків, медсестру одного з парашутно-десантних батальйонів Яну Дугарь, ветерана АТО Андрія Антоненка.

Антоненко фігурує в розслідуванні як організатор, Кузьменко нібито в супроводі Антоненка закладала вибухівку під авто, а Дугарь нібито фотографувала камери спостереження напередодні вбивства.

Ключовим доказом слідства є експертиза ходи. Затримані заперечують свою причетність до вбивства і стверджують, що не схожі на вбивць, зафіксованих на камерах.

 

Справа Шеремета: Антоненка не доставили до суду, розгляд апеляції перенесли

Апеляційний суд Києва переніс на 10 січня розгляд другої апеляції на запобіжний захід у вигляді тримання під вартою музиканту Андрію Антоненку, якого підозрюють у причетності до убивства журналіста Павла Шеремета.

Про це повідомив у коментарі Укрінформу його адвокат Дмитро Круговий.

“Андрія Антоненка не доставили на судове засідання, тому суд переніс розгляд апеляції 10 січня”, – сказав він.

Адвокат додав, що апеляція призначена на 11.30 у п’ятницю.

Як повідомляв Укрінформ,12 грудня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про затримання та оголошення підозр фігурантам справи щодо вбивства журналіста Павла Шеремета. Слідство підозрює п’ятьох осіб – лікаря й волонтера Юлію Кузьменко, добровольців АТО Владислава та Інну Грищенків, медсестру одного з парашутно-десантних батальйонів Яну Дугарь, ветерана АТО Андрія Антоненка.

У Кузьменко й Антоненка 12 грудня було проведено обшуки.

13 грудня Печерський райсуд обрав запобіжний захід Яні Дугарь у вигляді цілодобового домашнього арешту, Антоненку і Кузьменко – у вигляді тримання під вартою без визначення застави.

23 грудня Апеляційний суд Києва залишив без змін рішення суду стосовно Антоненка. Також Апеляційний суд Києва залишив під вартою і Юлію Кузьменко.

27 грудня мав відбутися розгляд другої апеляції на арешт Антоненка, але засідання перенесли на 8 січня у зв’язку з тим, що не були передані матеріали справи.

 

Антоненко заявляє, що погодився на всі слідчі дії у справі Шеремета

Підозрюваний у справі убивства журналіста Павла Шеремета музикант Андрій Антоненко погодився пройти усі слідчі дії.

Про це він повідомив в інтерв’ю TheБабель – Укрінформ.

“Так. Попри повну вигадку, хвору фантазію, фальсифікацію підозри, ми даємо свідчення і погодилися на всі слідчі дії, хоча слідство поводиться дещо дивно. Вони не повідомляють моїм адвокатам завчасно про слідчі дії, не надають матеріали, а після цього починають перекручувати так, ніби ми відмовляємося від слідчих дій – це теж брехня”, – сказав Антоненко.

При цьому він заявив, що слідство постійно намагається “підсунути” йому державного адвоката на слідчі дії і розраховує, що він погодиться. “Але це незаконно, бо в мене є захисники, які мають бути присутніми обов’язково. А слідство починає маніпулювати”, – наголосив Антоненко.

Також Антоненко назвав обвинувачення у справі Шеремета сфабрикованими, а себе – політв’язнем у власній країні.

“Це повністю сфабрикована, брехлива, огидна справа. Політичне переслідування під копірку РФ. Можливо, договір у «нормандському форматі», – сказав він.

Як повідомляв Укрінформ,12 грудня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про затримання та оголошення підозр фігурантам справи щодо вбивства журналіста Павла Шеремета. Слідство підозрює п’ятьох осіб – лікаря й волонтера Юлію Кузьменко, добровольців АТО Владислава та Інну Грищенків, медсестру одного з парашутно-десантних батальйонів Яну Дугарь, ветерана АТО Андрія Антоненка.

У Кузьменко й Антоненка 12 грудня було проведено обшуки.

13 грудня Печерський райсуд обрав запобіжний захід Яні Дугарь у вигляді цілодобового домашнього арешту, Антоненку і Кузьменко у вигляді тримання під вартою без визначення застави.

23 грудня Апеляційний суд Києва залишив без змін рішення суду стосовно Антоненка. Також Апеляційний суд Києва залишив під вартою і Юлію Кузьменко.

 

Російський корабель-розвідник “крутився” поблизу Азовського узбережжя

Підрозділи Об’єднаних сил, які беруть участь в операції на Приазовському напрямку, перешкодили кораблю берегової охорони ФСБ здійснювати збір розвідувальних даних поблизу Азовського узбережжя.

Про це повідомляє пресслужба штабу ООС – Укрінформ.

“У підрозділах Об’єднаних сил, які беруть участь в операції на Приазовському напрямку тривають заходи з протидії розвідувальної та диверсійної діяльності з боку російських спецслужб. Зокрема, під час планової роботи з висвітлення підводної та надводної обстановки вертольотом Морської авіаційної бригади на дистанції близько 10 морських миль виявлено корабель берегової охорони ФСБ Росії, що здійснював збір розвідувальних даних”, – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, після кількох обльотів над акваторією якірної стоянки, морські авіатори примусили екіпаж російського корабля відійти від українського берега на відповідну відстань. Даний захід відбувався у тісній взаємодії підрозділів Військово-Морських Сил із артилерійськими та піхотними підрозділами, що тримають оборону на узбережжі, повідомляють в пресслужбі.

 

Посольство США в Іраку обстріляли ракетами – ЗМІ

09.01.2020

Дві ракети системи реактивного залпового вогню розірвалися поблизу посольства США в Іраку.

Про це із посиланням на власні джерела у міністерстві внутрішніх справ Іраку пише Xinhua – Укрінформ.

“Обстріл трапився близько півночі, коли дві ракети приземлилися поблизу посольства США у “зеленій зоні”, в якій також розміщуються деякі ключові іракські урядові будівлі”, – стверджує Xinhua.

Наразі інформації про постраждалих унаслідок обстрілу немає.

“Зелена зона” у Багдаді займає близько 10 км кв на західному березі ріки Тигр, що протікає через столицю Іраку.

 

Зеленський терміново повертається до Києва через катастрофу літака в Ірані

Президент України Володимир Зеленський терміново повертається з Оману до Києва через катастрофу літака МАУ в Тегерані.

Про це йдеться в неофіційному Тwitter глави держави – Укрінформ.

“Президент України Володимир Зеленський через катастрофу літака МАУ у Тегерані терміново перервав поїздку до Оману і повертається до Києва”.

Як повідомлялося, літак МАУ Boeing 737 розбився поблизу іранської столиці незабаром після зльоту з аеропорту Імама Хомейні в Тегерані рано в середу.

Літак прямував з Тегерана до Києва. Попередньо причиною катастрофи називають технічні неполадки.

Точна кількість людей на борту та скільки серед них було громадян України уточнюється.

Представник агентства з надзвичайних ситуацій Ірану Пір Хоссен Куліванд заявив, що ніхто з тих, хто перебував на борту літака МАУ, не вижив.

За його словами, рятувальники намагаються знайти тіла загиблих.

Українське посольство в Ірані поінформувало CNN, що уточнює список загиблих пасажирів.

 

Президент звернувся до українців у зв’язку з катастрофою літака МАУ

9.01.2020, 06:57

Президент України Володимир Зеленський записав відеозвернення до українців у зв’язку з катастрофою українського літака компанії “Міжнародні Авіалінії України” (МАУ). Про це повідомляє УНН з посиланням на Офіс Президента України.

Глава держави виразив співчуття родичам і близьким одинадцяти загиблих громадян України.

“Ранок 8 січня 2020 року став чорною сторінкою в історії і України, і всього світу. Мої щирі співчуття родичам і близьким одинадцяти загиблих громадян України: Володимира Гапоненка, Олексія Наумкіна, Сергія Хоменка, Катерини Статнік, Ігоря Матькова, Марії Микитюк, Дениса Лихна, Валерії Овчарук, Юлії Сологуб, Олени Малахової та Ольги Кобюк”, йдеться у зверненні Президента.

Їхнім родинам держава надасть усю необхідну допомогу, повідомив Зеленський.

9 січня оголошено днем національної жалоби.

Президент також висловив співчуття родинам інших загиблих. Відомо, що це громадяни Ірану, Канади, Швеції, Афганістану та Великої Британії.

“Безперечно, пріоритетом для України є встановлення причин авіакатастрофи. Ми обов’язково дізнаємося правду. Для цього буде проведено детальне й незалежне розслідування відповідно до норм міжнародного права”, наголосив Президент.

Як повідомив Зеленський, Розслідування авіакатастрофи здійснить комісія, створена Організацією цивільної авіації Ісламської Республіки Іран.

Відомо, що до Ірану у складі пошуково-рятувальної групи о 3:30 вже прибули 45 наших фахівців, зокрема з Державної авіаційної служби, Національного бюро розслідувань авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами та представники МАУ. Незабаром вони вирушать до місця катастрофи.

“Ми очікуємо, що всі вони будуть включені до роботи комісії, зокрема до розшифровки записів “чорних скриньок”, сподівається Глава держави.

Президент наголосив, що у разі необхідності до складу комісії можуть залучатися й інші необхідні експерти, які також прибули до Тегерана. Це представники РНБО, Служби безпеки України, ДСНС, Міноборони, міністерств закордонних справ, внутрішніх справ та інших державних інституцій. Це найкращі фахівці нашої країни, які мають великий досвід експертиз. Вони ж здійснять ідентифікацію та репатріацію загиблих українців.

Сьогодні Зеленський проведе телефонну розмову з президентом Ірану щодо посилення співпраці з українською стороною задля встановлення істини.

“Закликаю й міжнародну спільноту, зокрема Канаду, долучитися до розслідування обставин авіакатастрофи українського Боїнга-737”, заявив Президент.

Зеленський також акцентував увагу на тому, що в Україні буде проведено позапланові та повні перевірки стану безпеки польотів МАУ та інших вітчизняних авіакомпаній.

Українським громадянам рекомендовано утриматися від відвідання Ірану. До з’ясування всіх причин катастрофи українським авіакомпаніям заборонені польоти в повітряному просторі Ірану та Іраку, нагадав Президент.

Зеленський звернув увагу, що й до відправлення українського літака, й після нього в міжнародному аеропорту Тегерана сідали та злітали літаки міжнародних, зокрема і європейських авіакомпаній. Польоти припинили тільки Сполучені Штати Америки.

“Жодна інша країна не забороняла польоти своїх авіакомпаній над Іраном та не скасовувала рейси до ранкової авіакатастрофи”, заявив Президент.

Президент просить утриматися від маніпуляцій в умовах інформаційної війни і дочекатися попереднього звіту роботи комісії з розслідування.

“І наостанок. Зараз наш інформаційний простір сповнений численними теоріями та домислами стосовно трагедії. Зрозуміло, що всі ми хочемо якнайшвидше дізнатися правду. Але в таких справах швидкість може заважати істині. Потрібно дочекатися хоча б попереднього звіту роботи комісії з розслідування. І я прошу всіх – а особливо, коли Україна перебуває в умовах інформаційної війни, – утриматися від маніпуляцій, спекуляцій, теорій змови, поспішних категоричних оцінок і неперевірених версій. Це не тема для хайпу, лайків у соцмережах, сенсацій та конспірологічних теорій. Нам потрібні терпіння, витримка та мудрість”, наголосив Зеленський.

“А ще ця страшна історія повинна навчити всіх нас – і кожного громадянина України, і кожного світового лідера – цінувати людські життя. І робити це до того, як вони так стрімко й болюче обриваються”, підсумував Президент.

Раніше 8 січня державні засоби масової інформації Ірану повідомили, що рейс PS752 “Міжнародних авіаліній України” розбився неподалік від Тегерана приблизно через три хвилини після зльоту з міжнародного аеропорту Імама Хомейні, в результаті чого загинули всі пасажири і члени екіпажу на борту.

На борту літака перебувало 11 громадян України (2 пасажири та 9 членів екіпажу), 63 – Канади, 82 – Ірану, 3 – Німеччини, 10 – Швеції, 4 – Афганістану, 3 – Великої Британії.

Серед названих можливих причин авіакатастрофи пасажирського лайнера Boeing 737 авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України” в Ірані – технічні причини. Також, той факт, що літак уже горів у небі до того, як розбився, викликало припущення, що літак був збитий.

При цьому Федеральне управління цивільної авіації США (FAA) ввело обмеження на польоти у регіоні. “FAA заявило у вівторок, що забороняє невійськовим літакам США “працювати в повітряному просторі над Іраком, Іраном, водами Перської затоки і Оманської затоки”, вказало раніше CNN.

Водночас у повідомленні посольства України в Ірані було вказано, що “за попередньою інформацією, літак розбився внаслідок аварії двигуна через технічні причини“. Згодом його відредагували, вказавши, що “інформація щодо причин авіакатастрофи з’ясовується комісією“.

За даними РНБО України, на борту літака МАУ, який зазнав аварії в Ірані, було 168 пасажирів і 9 членів екіпажу. МАУ опублікувала список пасажирів літака, який розбився в Ірані.

Президент Зеленський відреагував на авіакатастрофу українського Boeing 737 в Ірані.

З 9 січня українським авіакомпаніям заборонили польоти над Іраном.

Зеленський оголосив 9 січня днем жалоби в Україні у зв’язку з катастрофою літака МАУ.

 

Літак МАУ міг бути збитий – OPS GROUP

Вихідним припущенням причин авіакатастрофи літака МАУ під Тегераном слід вважати його збиття ракетою.

Про це йдеться у заяві міжнародної моніторингової групи з оцінки авіаційних ризиків OPS GROUP – Укрінформ.

“Причина падіння літака “Міжнародних авіаліній України” рейсу PS752 при вильоті з Тегерана ще не відома, і, з огляду на політичні обставини, навряд буде визначена ближчим часом. Суто з точки зору оцінки ризику для операцій з Тегераном та Іраном в цілому, ми б рекомендували вважати  вихідним припущенням те, що це був пов’язаний зі збиттям інцидент, подібний до MH17 – до тих пір, поки не з’явиться чітких доказів протилежного”, – йдеться у повідомленні групи.

В OPS GROUP зазначили, що на фотографіях з місця падіння, з якими були ознайомлені експерти групи, “видно чіткі осколкові отвори на фюзеляжі та крилі”. Водночас, поки чітко не зрозуміло, чи ці осколки були частиною двигуна чи осколком ракети.

 

Літак МАУ міг бути збитий ракетою – IGTDS

Літак рейсу PS752 “Міжнародних авіаліній України” міг бути збитий біля аеропорту Тегерана з переносного зенітно-ракетного комплексу типу “Ігла”, ракета якого влучила в двигун.

Такий висновок роблять експерти аналітичного центру The Institute for Global Threats and Democracies Studies (IGTDS) на основі аналізу пов’язаних з авіакатастрофою радіолокаційних даних, фото-та відеоматеріалів – Укрінформ.

“Літак зник з радарів о 02:48 UTC після зльоту з аеропорту Хомейні на висоті близько 5700 футів. Радіолокаційні дані польоту свідчать про те, що, злетівши, літак перейшов до набору висоти та не виявляв ознак спроб зниження.

Аналіз фотографій свідчить, що лайнер, скоріш за все, був збитий переносним зенітно-ракетним комплексом в районі аеропорту. Про це свідчать як спосіб пошкодження крил літака, так і спосіб пошкодження двигуна, а також висота, типова для використання ПЗРК”, – йдеться у матеріалі.

Експерти звернули увагу на те, що на фотографіях з місця падіння літака МАУ видно, що на крилах авіалайнера є сліди осколкових уражень.

Зазначається, що аналогічні ураження були присутні на фюзеляжі рейсу МН17, збитого російським “Буком” в небі над Донбасом у 2014 році.

“Відмінність у масштабах уражень пояснюється різними боєприпасами. У випадку MH17 використовувався зенітно-ракетний комплекс “Бук”. У Тегерані літак був вражений переносним зенітно-ракетним комплексом типу “Ігла” з осколковою боєголовкою високої вибуховості”, – йдеться у матеріалі.

Вказується на те, що такі ж ураження були на військово-транспортному літаку Ан-26 ВПС ЗС України, збитому з допомогою ПЗРК на Донбасі 2 липня 2014 року.  А на фотографії із залишками двигуна літака рейсу PS752  також видно ураження, “які не можуть бути завдані від пожежі чи фізичного зіткнення із землею”.

Поруч з цим, експерти аналітичного центру звертають увагу на те, що на відео з падінням лайнера МАУ видно, що він горить: “Таким чином, вогонь був на літаку ще під час польоту. Це суперечить заявам Ірану, що рейс не зв’язувався з диспетчерами та не повідомляв про технічні несправності. Також Іран не повідомляє про сигнали SOS з боку екіпажу літака”.

Літак впав за 28 км від краю злітно-посадкової служби аеропорту, в координатах 35.501609, 50.925865. При цьому, згідно з відео, він пролетів ще десь 5-7 км перед падінням на земля з моменту початку запису відео. Таким чином, екіпаж, який складався з досвідчених пілотів, “мав достатньо часу, щоб повідомити про вогонь в двигуні та надзвичайну ситуацію”.

Крім того, літака Boeing 737 оснащений системою пожежогасіння двигуна, індикаторами надзвичайного підвищення температури двигуна: “Тож екіпаж мав можливість у разі пожежі ввімкнути систему пожежогасіння (якщо вона не включилася автоматично), а також повідомити управління повітряного руху про інцидент”.

Аналітики IGTDS переконані, що Тегеран “приховує інформацію про причини аварії та факт запиту про допомогу з боку екіпажу до служби контролю повітряним рухом”.

Окремо вказується на те, що Іран висловив готовність передати “чорні скриньки” до “певної” країни. Скоріш за все цієї країною буде Росія. Однак в такому випадку є велика ймовірність того, що дані “чорних скриньок” будуть або знищені, або змінені. Експерти IGTDS вказують на те, що Росія вже розпочала інформаційно-психологічну операцію, спрямовану на просування версії Тегерана про причини авіакатастрофи авіалайнера МАУ , а також дискредитацію США.

 

Українці не зверталися до посольства в Ірані по допомогу в поверненні додому – МЗС

Громадяни України наразі не зверталися до посольства в Ірані з проханнями допомогти повернутися на Батьківщину в зв’язку з припиненням польотів українських авіакомпаній у повітряному просторі Ірану.

Про це Укрінформу повідомив заступник директора Департаменту – начальник управління консульського забезпечення МЗС Василь Кирилич.

“До посольства (України в Ірані.- Ред.) такі звернення не надходили”, – сказав дипломат.

Як повідомлялося, авіакомпанія “Міжнародні авіалінії України” (МАУ) запропонує пасажирам скасованих рейсів з та до Тегерана (Іран) зміну маршрутів або поверне кошти за невикористані квитки.

Раніше авіакомпанія повідомила про скасування з 8 січня 2020 року на невизначений термін усіх власних регулярних рейсів між Києвом та Тегераном, зумовлене забороною Державної авіаційної служби України щодо польотів у повітряному просторі Ірану для всіх повітряних суден української реєстрації.

Як відомо, 8 січня орієнтовно о 6:00 за тегеранським часом (близько 4:30 за київським часом) після зльоту з тегеранського аеропорту ім. Імама Хомейні розбився літак Boeing-737 української авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України”, що мав виконати рейс PS752 за маршрутом Тегеран-Київ.

За останніми даними, на борту літака було 176 осіб: 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Всі вони загинули. Серед них 11 українців – двоє пасажирів і дев’ятеро членів екіпажу. Також, за даними МЗС, серед загиблих 82 громадян Ірану, 63 – Канади, 10 – Швеції, 4 – Афганістану, а також по 3 громадян ФРН і Великої Британії.

Пізніше Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук заявив про те, що українська сторона ухвалила рішення про припинення роботи українських авіакомпаній в повітряному просторі Ірану.

 

Уряд ухвалив рішення про відправлення пошукової групи до Ірану

Кабінет міністрів на позачерговому засіданні в середу, 8 січня, ухвалив рішення про відправлення пошуково-рятувальної групи до Ірану для здійснення спільних заходів щодо розслідування причин трагедії та репатріації тіл загиблих громадян України.

Про це повідомив Прем’єр-міністр Олексій Гончарук у своєму Telegram-каналі – Укрінформ.

“Щойно уряд ухвалив рішення про відправлення пошуково-рятувальної групи до Ірану для здійснення спільних заходів щодо розслідування причин трагедії та репатріації тіл загиблих громадян України. Готуємо групу до вильоту. Наразі тримаємо зв’язок із рідними загиблих для здійснення аналізу ДНК”, – зазначив він.

Як повідомляв Укрінформ, у середу, 8 січня, орієнтовно о 6:00 за тегеранським часом (близько 4:30 за київським) після зльоту з тегеранського аеропорту ім. Імама Хомейні розбився літак Boeing-737 української авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України”, що здійснював рейс PS752 за маршрутом Тегеран-Київ.

За останніми даними, на борту літака було 176 людей: 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Всі вони загинули. Серед них 11 українців – двоє пасажирів і дев’ять членів екіпажу. Також, за даними МЗС, серед загиблих 82 людини – громадяни Ірану, 63 – Канади, 10 – Швеції, 4 – Афганістану, а також по троє громадян ФРН і Великої Британії.

Імовірною причиною катастрофи літака називають займання двигуна.

 

Соцмережі: світ співчуває жахливій трагедії в Тегерані

Українські та світові лідери співчувають жахливій авіакатастрофі, яка сталася сьогодні рано вранці в Тенерані.

 

Президент Ірану: Остаточна відповідь на вбивство Сулеймані – вигнання сил США з регіону

Президент Ірану Хассан Рухані заявив, що остаточною відповіддю на вбивство в результаті американського авіаудару іранського генерала Касема Сулеймані буде “вигнання” усіх сил США з регіону.

Відповідна заява опублікована на сторінці президента Ірану у Twitter – Укрінформ.

“Генерал Сулеймані героїчно бився проти “ІДІЛ”, “Аль-Нусри”, “Аль-Каїди” та інших. Якби не його війна з терором, європейські столиці були б зараз у більшій небезпеці. Наша остаточна відповідь на його вбивство полягатиме в тому, щоб вигнати усі сили США з регіону”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомлялося, вночі проти 3 січня США влаштували ракетний обстріл неподалік Міжнародного летовища Багдада — внаслідок цього, зокрема, був убитий командир елітного підрозділу “Ель-Кудс” Корпусу вартових ісламської революції Касем Сулеймані.

8 січня американську військову базу в Іраку обстріляли ракетами. Відповідальність за це взяв на себе Корпус вартових Ісламської революції Ірану. У своїй заяві вони закликали американські війська вийти з території Іраку, як це вирішив парламент країни в неділю, 5 січня.

У Пентагоні атаку підтвердили та заявили, що цілями атаки були щонайменше дві військових бази: на заході Іраку в провінції Анбар та в Ербілі, столиці Іракського Курдистану.

 

Сенатори-республіканці закликали Трампа утриматися від помсти Ірану

Сенатори-республіканці закликали президента США Дональда Трампа до деескалації напруги у відносинах з Тегераном після ракетного обстрілу іранцями американських баз в Іраку.

Про це повідомляє The Hill – Укрінформ.

“Республіканські сенатори закликають адміністрацію Трампа знизити напруженість у відносинах з Іраном після ракетних ударів у вівторок ввечері по двох іракських базах, де базуються американські військові”, – йдеться у повідомленні.

Один із головних союзників Трампа у Сенаті, республіканець Ліндсі Грем, заявив, що наразі не час думати про помсту. “Необхідно висловити наші стратегічні цілі щодо Ірану просто та переконливо”, – наголосив він.

Сенатор Майк Лі додав, що президент Трамп повинен піти на деескалацію ситуації та порадитися з Конгресом щодо наступних кроків у відповідь Ірану.

Лідер більшості в Сенаті Мітч Макконнелл закликав Трампа уникати конфлікту та непотрібних втрат.

Як повідомлялося, напередодні Іран випустив кілька ракет класу “земля-земля” по американській військовій базі “Аін Аль-Асад” на заході Іраку, де також дислоковані контингенти інших країн, як помсту за вбивство іранського генерала Касема Сулеймані.

Ситуація в регіоні Близького Сходу різко загострилася після того, як у ніч проти 3 січня внаслідок американського повітряного удару був убитий іранський генерал Касем Сулеймані та заступник голови іракського шиїтського ополчення Абу Махді аль-Мухандіс. Іран заявив про “жорстоку помсту” США. Парламент Іраку висловився за виведення американських військ з країни.

 

Штатам більше не потрібна близькосхідна нафта – Трамп

Президент США Дональд Трама звернеться до НАТО із закликом активніше долучитися до процесів на Близькому Сході.

Про це він заявив у своєму зверненні до нації 8 січня, передає власний кореспондент Укрінформу.

“Сьогодні я збираюся попросити НАТО активніше долучитися до близькосхідного процесу. За останні три роки під моїм керівництвом наша економіка стала сильнішою, ніж будь-коли, й Америка досягла енергетичної незалежності”, – сказав він.

За словами Трампа, це досягнення, про які ніхто не думав, що це можливо “Зараз ми є виробником нафти і природного газу номер один в світі. Ми незалежні і нам не потрібна близькосхідна нафта”, – зауважив Трамп.

Американські збройні сили, за його словами, були повністю перебудовані під його керівництвом, що обійшлося в 2,5 трильйона доларів. “Збройні сили США сильніші, ніж будь-коли раніше. Наші ракети – великі, потужні, точні, смертоносні і швидкі. Створюються надзвукові ракети. Однак той факт, що у нас є ця чудова армія і техніка, не означає, що ми повинні її використовувати”, – сказав президент США.

За його словами, США не хочуть використовувати ці потужності. Американська сила, як військова, так і економічна, є найкращим стримуючим фактором, підкреслив Трамп.

Три місяці тому, нагадав він, було на 100% знищено ІДІЛ і його територіальний халіфат. “Ми вбили несамовитого лідера ІДІЛ Аль-Багдаді, який був відповідальний за численні смерті, зокрема за масові страти християн, мусульман та всіх, хто стояв на його шляху”, – наголосив Трамп.

Як повідомляв Укрінформ, на Близькому Сході останніми днями різко загострилася безпекова ситуація після того, як США повітряним ударом поблизу аеропорту Багдада вбили іранського генерала Сулеймані. В ніч на 8 січня Іран завдав ракетного удару по військових об’єктах США та інших учасників міжнародної коаліції проти так званої “Ісламської держави” на території Іраку.

 

Катастрофа літака МАУ: Штати готові надати Україні всю необхідну допомогу

Сполучені Штати Америки готові надати Україні всю необхідну допомогу, пов’язану з розслідуванням катастрофи літака Міжнародних авіаліній України.

Про це заявив державний секретар США Майк Помпео, повідомляє The Telegraph – Укрінформ.

“Сполучені Штати продовжуватимуть уважно стежити за цим інцидентом та готові запропонувати Україні всю можливу допомогу. США закликають до цілковитої співпраці з будь-яким розслідуванням причин аварії”, – заявив Помпео.

Також Державний секретар висловив співчуття з приводу авіакатастрофи.

“Державний департамент США висловлює найглибші співчуття родинам та друзям 176 пасажирів та членів екіпажу, загиблих у трагічній катастрофі рейсу PS 752 Міжнародних авіаліній України”, – сказав держсекретар США.

Як повідомлялося, у середу, 8 січня, орієнтовно о 6:00 за тегеранським часом (близько 4:30 за київським часом) після вильоту з тегеранського летовища ім. Імама Хомейні розбився літак Boeing-737 української авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України”, що мав виконати рейс PS752 за маршрутом Тегеран-Київ.

За останніми даними, на борту літака було 176 осіб: 167 пасажирів та 9 членів екіпажу. Всі вони загинули. Серед них 11 українців – двоє пасажирів та дев’ятеро членів екіпажу. Також, за даними МЗС, серед загиблих були 82 громадян Ірану, 63 – Канади, 10 – Швеції, 4 – Афганістану, а також по 3 громадян ФРН та Великої Британії.

 

Головною країною у розслідуванні катастрофи літака МАУ є Іран — МЗС

Незалежну комісію з розслідування авіакатастрофи літака української авіакомпанії МАУ поблизу Тегерану, згідно з міжнародним правом, має створити Іран як країна, в якій стався трагічний інцидент.

Про це написав у Facebook політичний директор МЗС України Олексій Макеєв. – Укрінформ

“Розслідування авіакатастроф – це справа фахівців… Вони регламентуються міжнародним правом, зокрема додатком 13 до Чиказької конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року. І відбувається у співробітництві багатьох держав. Головною у розслідуванні є держава, у якій сталася катастрофа. Саме вона утворює незалежну комісію з розслідування. Вона також має оперативно повідомити про катастрофу державу, де зареєстроване судно, державу-оператора (в обох останніх випадках це – Україна), державу, де повітряне судно було спроєктоване/виготовлене, а також ІКАО (Міжнародна організація цивільної авіації – ред.) – зазначив Макеєв.

Він додав, що у розслідуванні можуть також брати участь згадані вище держави, а також держави, громадяни яких постраждали у катастрофі.

Політичний директор МЗС нагадав, що Україна заявила про свій намір долучитися до роботи комісії з розслідування.

“Це було підкреслено, зокрема, під час сьогоднішньої телефонної розмови міністра закордонних справ України з міністром закордонних справ Ірану. Україна зацікавлена у розслідуванні причин цієї жахливої катастрофи. І робитиме все належне з цією метою”, – резюмував Макеєв.

Як повідомляв Укрінформ, у середу, 8 січня, орієнтовно о 6:00 за тегеранським часом (близько 4:30 за київським часом) після зльоту з тегеранського аеропорту ім. Імама Хомейні розбився літак Boeing-737 української авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України”, що здійснював рейс PS752 за маршрутом Тегеран-Київ.

За останніми даними, на борту літака було 176 осіб: 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Всі вони загинули. Серед них 11 українців – двоє пасажирів і дев’ятеро членів екіпажу. Також, за даними МЗС, серед загиблих 82 громадяни Ірану, 63 – Канади, 10 – Швеції, 4 – Афганістану, а також по 3 громадян ФРН і Великої Британії.

Ймовірною причиною катастрофи літака називають загоряння двигуна.

 

Канада забезпечить повноцінне розслідування катастрофи в Ірані — Трюдо

Канада разом із міжнародними партнерами працюватиме над цілісним розслідування причин падіння пасажирського літака “Міжнародних авіаліній України” в Ірані.

Про це в Оттаві заявив прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Наш уряд продовжить тісну співпрацю із міжнародними партнерами, аби забезпечити всебічне розслідування цієї катастрофи й надання відповідей на усі запитання канадців”, – сказав Трюдо.

Він наголосив, що безпека канадців залишається найвищим пріоритетом уряду. “Міністр закордонних справ перебуває на зв’язку з урядом України та спілкується із належними органами та міжнародними партнерами. Міністр транспорту також працює разом із держслужбовцями з його відомства, та спілкується зі своїми міжнародними колегами”, – зауважив прем’єр-міністр.

Трюдо також висловив співчуття усім близьким загиблих у катастрофі. “Від імені уряду Канади ми з дружиною висловлюємо найглибші співчуття усім, хто втратив родичів, друзів та близьких у цій трагедії”, – зазначив він.

Як повідомлялося, у середу, 8 січня, орієнтовно о 6:00 за тегеранським часом (близько 4:30 за київським часом) після вильоту з тегеранського аеропорту ім. Імама Хомейні розбився літак Boeing-737 української авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України”, що мав виконати рейс PS752 за маршрутом Тегеран-Київ.

За останніми даними, на борту літака було 176 осіб: 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Всі вони загинули. Серед них 11 українців – двоє пасажирів і дев’ятеро членів екіпажу.

Також, за даними МЗС, серед загиблих 82 громадяни Ірану, 63 – Канади, 10 – Швеції, 4 – Афганістану, а також три громадянина ФРН і три – Великої Британії.

Кабінет міністрів України на позачерговому засіданні 8 січня ухвалив рішення про відправлення пошуково-рятувальної групи до Ірану для здійснення спільних заходів щодо розслідування причин авіакатастрофи та репатріації тіл загиблих громадян України.

 

Дипломатам США заборонили зустрічатися з іранськими опозиціонерами

Майк Помпео надіслав до всіх американських дипломатичних місій за кордоном телеграму з наказом до дипломатів не зустрічатися з іранськими опозиційними групами без попереднього погодження, оскільки це може посилити напруженість у відносинах з Тегераном.

Про це повідомляє CNN – Укрінформ.

“Багато іранських опозиційних угрупувань намагаються регулярно контактувати з американськими дипломатами, щоб принаймні показати мовчазну підтримку та привернути увагу до себе. Помпео зазначив, що багато з цих організацій раніше застосовували насильницькі засоби для досягнення своїх політичних цілей.

Пряма взаємодія уряду США з цими угрупованнями може виявитись контрпродуктивною для нашої політики щодо пошуку всебічної угоди з іранським режимом, з метою припинення його дестабілізаційних дій”, – Помпео у телеграмі.

Як зазначається, Помпео надіслав розпорядження на початку цього тижня, це його непряма спроба налагодження дипломатичних контактів з Іраном, яка з’явилася на тлі повідомлення, що адміністрація Трампа відмовилася видавати візу іранському міністру закордонних справ Мухаммеду Джаваду Заріфу.

Як повідомлялося, напередодні Іран запустив кілька ракет по американській військовій базі “Аін Аль-Асад” на заході Іраку, де також дислоковані контингенти інших країн, як помсту за вбивство США іранського генерала Касема Сулеймані.

Ситуація в регіоні Близького Сходу різко загострилася після того, як у ніч проти 3 січня внаслідок американського повітряного удару був вбитий іранський генерал Касем Сулеймані та заступник голови іракського шиїтського ополчення Абу Махді аль-Мухандіс. Іран заявив про «жорстоку помсту» США. Парламент Іраку висловився за виведення американських військ з країни.

Кілька європейських країн, зокрема Німеччина, Румунія, Словаччина та Хорватія, заявили про виведення своїх військових з Іраку.

 

США навряд чи має план дій після знищення Сулеймані – ексглава секретаріату Радбезу ООН

Іран не зацікавлений у реальній конфронтації зі США.

Про це колишній голова секретаріату Ради Безпеки ООН Олександр Мацука сказав Укрінформу, коментуючи ситуацію, що склалася після ліквідації іранського генерала Касема Сулеймані.

“Для Ірану пряма конфронтація зі США не потрібна. По-перше, він її не витримає, а по-друге, йому треба нафтою торгувати. З раціональної точки зору силові дії проти інтересів та союзників США в регіоні, навряд чи принесуть Тегерану бажаний результат”, – зазначив експерт.

Водночас Мацука передбачає серйозні зміни в політичних розкладах у регіоні й частково в усьому світі. “Можливе подальше поглиблення розколу арабського світу за конфесіями – суніти проти шиїтів, оскільки Сулеймані представляв шиїтський напрямок мусульманства, що панує в Ірані, а суніти, яких багато в Іраку, його не сприймали”, – зазначив він.

За його словами, характерним є те, що в іракському парламенті, який проголосував за виведення американських військ з Іраку, були відсутні представники сунітів та курдів. “Тобто таким рішенням іракські шиїти підтримали своїх братів по вірі”, – сказав експерт.

Це свідчить про те, що країна перебуває на порозі громадянського конфлікту, додав Мацука.

Щодо позиції США, то “Іран давно був подразником для Трампа, і він жорстко критикував Обаму за поступливу політику у відносинах з Тегераном”.

“Тож коли Трампові доповіли про загрозу з боку Сулеймані, він уже був психологічно готовий віддати наказ про його ліквідацію. Інша справа, чи прорахували ті, хто підштовхував президента до такого рішення, політичні та безпекові наслідки знищення Сулеймані”, – зазначив він.

Експерт висловив сумнів, що США має стратегічний план подальших дій у регіоні.

За словами експерта, ця ситуація поставила перед вибором Росію. “Москва зіткнулася з важкою альтернативою, відкрито підтримати свого союзника, Іран, у конфронтації зі США і тим самим ще більше погіршити й так непрості відносини з Вашингтоном чи ж відсидітися в кущах, аби потім засуджувати агресивні дії американців проти Ірану, як вони досі це роблять щодо бомбардування Югославії у 1999 році”.

Зберігаючи мовчанку, Москва, за його словами, ризикує істотно погіршити відносини зі своїм “вірним союзником”.

Як повідомлялося, в ніч на 3 січня США влаштували ракетний обстріл неподалік Міжнародного летовища Багдада — внаслідок цього, зокрема, був убитий командир елітного підрозділу “Ель-Кудс” Корпусу вартових ісламської революції Касем Сулеймані.

8 січня американську військову базу в Іраку обстріляли ракетами. Відповідальність за це взяв на себе Корпус вартових Ісламської революції Ірану. У своїй заяві вони закликали американські війська вийти з території Іраку, як це вирішив парламент країни в неділю, 5 січня.

 

Берлін розкритикував відмову Штатів видати візу главі МЗС Ірану

У Берліні вважають неправильним рішення США відмовити у візі главі МЗС Ірану Мохаммаду Джаваду Шаріфу, який планував приїхати до Нью-Йорка на засідання Ради безпеки ООН.

Про це заявив 8 січня на брифінгу представник МЗС Німеччини Райнар Бреуль, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Для нас зрозуміло, що особливо в часи великої міжнародної напруги важливим є те, щоб ООН була доступним майданчиком для переговорів для всіх країн-членів. Це право належить до основоположних принципів”, – заявив речник Міністерства закордонних справ ФРН.

Дипломат нагадав, що питання видачі віз регулюється між ООН і американським урядом на підставі Договору 1947 року. Втім, він вважає, що урядовці повинні мати безперешкодний доступ до Організації Об’єднаних Націй і не бути залежними від двосторонніх відносин США з іншими державами.

Вирішення проблеми має бути в компетенції генерального секретаря ООН, додав Бреуль.

Як повідомлялося, США відмовили главі МЗС Ірану Шаріфу у візі.

 

Брюссель не має наміру відкликати делегацію з Іраку — речник ЄС

У контексті напруги, що виникла навколо Іраку та Ірану, безпека всіх європейців, які зараз перебувають на Близькому Сході, залишається головним пріоритетом ЄС.

Про це у середу під час брифінгу заявила речниця Єврокомісії Дана Спінант, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Очевидно, що безпека європейських громадян, які зараз знаходяться на Близькому Сході, зокрема, поблизу напруги, що виникла навколо Ірану та Іраку, є для нас головним пріоритетом. У всіх контактах з консульськими органами країн-членів це перше питанням, яке ми постійно порушуємо, і це частина політики, як проводить високий представник ЄС», – зауважила Спінант.

Речник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Пітер Стано уточнив, що наразі європейські дипломати та інші працівники ЄС у цьому регіоні перебувають у безпеці.

«Я можу запевнити вас, що всі вони зараз перебувають у безпеці. Зараз не існує жодних пропозицій щодо евакуації. Ми, зрозуміло, продовжуємо уважно слідкувати за розвитком ситуації», – зауважив Стано.

Водночас він підкреслив, що Європейський Союз рішуче налаштований продовжувати виконання власних зобов’язань щодо Іраку.

«Ми маємо делегацію ЄС і Цивільну місію в Іраку і не маємо наміру виходити звідти. Ми налаштовані на продовження нашого залучення, особливо в тих сферах, які дозволяють надавати допомогу населенню Іраку», – додав Стано.

Як повідомляв Укрінформ, на Близькому Сході останніми днями різко загострилася безпекова ситуація після того, як США повітряним ударом поблизу аеропорту Багдада вбили іранського генерала Касема Сулеймані.

У ніч на 8 січня Іран запустив кілька ракет класу “земля-земля” по американській військовій базі “Аін Аль-Асад” на заході Іраку як помсту за вбивство США іранського генерала Сулеймані.

Крім того, після вбивства Сулеймані Тегеран заявив, що відмовляється від останніх обмежень щодо ядерної угоди, укладеної в 2015 році. Іранська влада додала, що продовжить співпрацю з МАГАТЕ й повернеться до виконання своїх зобов’язань з ядерної угоди, якщо санкції щодо країни скасують, а її інтереси врахують.

 

Українські канадці закликали ретельно розслідувати катастрофу літака в Тегерані

Українська громада Канади висловила  щирі співчуття близьким усіх загиблих у катастрофі літака авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України” (МАУ) в Ірані.

Про це заявила президент Конгресу українців Канади Олександра Хичій, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Від імені Конгресу українців Канади висловлюю співчуття родичам та близьким жертв цього жахливого інциденту. Ми глибоко засмучені цією жахливою трагедією та приєднуємося до України, Канади й міжнародної спільноти у траурі. Особливо трагічно, що так багато жертв були молодими людьми. Вічна пам’ять загиблим”, – сказала Хичій.

Вона також закликала “уряди усіх залучених держав співпрацювати заради повного розслідування”.

Як повідомлялося, у середу, 8 січня, орієнтовно о 6:00 за тегеранським часом (близько 4:30 за київським часом) після вильоту з тегеранського летовища ім. Імама Хомейні розбився літак Boeing-737 української авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України”, що мав виконати рейс PS752 за маршрутом Тегеран-Київ.

За останніми даними, на борту літака було 176 осіб: 167 пасажирів та 9 членів екіпажу. Всі вони загинули. Серед них 11 українців – двоє пасажирів та дев’ятеро членів екіпажу. Також, за даними МЗС, серед загиблих були 82 громадян Ірану, 63 – Канади, 10 – Швеції, 4 – Афганістану, а також по 3 громадян ФРН та Великої Британії.

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо пообіцяв “продовжити тісну співпрацю із міжнародними партнерами, аби забезпечити розслідування цієї катастрофи”.

 

США запустили процес, над яким не мають контролю – експерт

І демократи, і республіканці у США заклопотані процесами, які були запущені внаслідок ліквідації іранського генерала Касема Сулеймані і над якими не мають контролю.

Про це в коментарі Укрінформу сказав директор Програми розвитку миру та прав Інституту вивчення прав людини Колумбійського університету професор Дейвід Філліпс, який раніше обіймав посаду старшого радника Державного департаменту США.

“І демократи, і республіканці дуже нервують. Ніхто не шкодує про смерть Сулеймані. Але обидві партії заклопотані процесами, які ми запустили і над якими не маємо контролю”, – зазначив він.

За його словами, дії президента Трампа “згуртували іракців у протистоянні США”. Це призвело до голосування про виведення американських військ з іракської землі. “Це також об’єднало іранські угруповання, які виступають проти “великого сатани” (презирлива назва американців у Ірані. – Авт.)”, – сказав експерт.

Він додав, що вбивши Сулеймані, США, можливо, позбулися противника, але й підірвали своє становище в Іраку, спричинили антиамериканські виступи”.

На думку Філліпса, “якщо Іран розпочне акції відплати, США вирішать відповісти”. “Це може спричинити ланцюг насильства, що призведе до великої війни”, – зауважив він.

За словами експерта, президенту Трампу “потрібно розібратися, чого він хоче досягти і в який найкращий спосіб це зробити”. Нинішній курс, вважає професор, “не є ефективним і послідовним”.

“Цей момент надзвичайно мінливий і небезпечний. Маємо недосвідченого і вередливого президента, який ніколи не стикався з зовнішньополітичною кризою. Те, як він поводиться, матиме великий вплив як на Близький Схід, так і на відносини з нами в усьому світі”, – додав він.

Як повідомлялося, в ніч на 3 січня США влаштували ракетний обстріл неподалік Міжнародного летовища Багдада — внаслідок цього, зокрема, був убитий командир елітного підрозділу “Ель-Кудс” Корпусу вартових ісламської революції Касем Сулеймані.

8 січня американську військову базу в Іраку обстріляли ракетами. Відповідальність за це взяв на себе Корпус вартових Ісламської революції Ірану. У своїй заяві вони закликали американські війська вийти з території Іраку, як це вирішив парламент країни в неділю, 5 січня.

 

Інші країни до сьогодні не застерігали перевізників від польотів в Іран та Ірак — Украерорух

Інші країни до 8 січня не застерігали національних перевізників від польотів в Іран та Ірак.

Про це йдеться на сторінці Державного підприємства обслуговування повітряного простору України “Украерорух” у Facebook – Укрінформ.

“Авіаційні влади інших країн до сьогодні не застерігали національних перевізників від польотів у цьому регіоні. Це підтверджує табло відправлення рейсів з аеропорту Тегеран до країн Європи, Близького Сходу, що свідчить про виконання рейсів у нічний час таких авіакомпаній, як Lufthansa, Turkish Airlines, Austrian Airlines, Qatar, AtlasGlobal”, – йдеться у повідомленні.

В “Украерорусі” також звернули увагу на те, що станом на 15:00 за київським часом 8 січня 2020 року заборони для міжнародної цивільної авіації на використання повітряного простору Ірану від компетентних органів цієї країни не введено. Це підтверджують офіційні публікації аеронавігаційної інформації Ірану.

“Закриття або обмеження використання повітряного простору тієї чи іншої країни – компетенція держави, під суверенітетом якої перебуває цей повітряний простір.

У той же час Федеральна авіаційна адміністрація CША (FАА) сьогодні близько 00:00 за UTC видала повідомлення про заборону використання повітряного простору в зоні польотної інформації Багдада, Тегерана, Перської та Оманської затоки. Адміністрація заборонила цивільним повітряним суднам США виконувати польоти в цьому просторі. Ця заборона стосується всіх американських перевізників та експлуатантів повітряних суден, що мають реєстрацію США”, – зазначили у держпідприємстві.

Як повідомляв Укрінформ, рішенням Державіаслужби України заборонені польоти українським авіакомпаніям у повітряному просторі Ірану та Іраку з 00:00 9.01.2020 – до з’ясування причин катастрофи літака авіакомпанії МАУ, що виконував рейс PS 752.

Авіаційні влади країн світу вже переглядають рекомендації щодо польотів національних перевізників до Ірану, Іраку, країн Перської та Оманської затоки. Авіакомпанії багатьох країн світу скасовують польоти над Іраном та Іраком.

 

Розвиток ситуації навколо Іраку та Ірану є дуже небезпечним – Боррель

Останній розвиток подій в Іраку, в Ірані та в усьому регіоні є надзвичайно тривожним, адже загрожує ескалацією напруги та руйнує багаторічні зусилля міжнародної коаліції у боротьбі з так званою Ісламською державою.

Про це у середу у Брюсселі заявив високий представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель на брифінгу за підсумками ранкового засідання Єврокомісії, яке було присвячене розвитку подій в Іраку, Ірані та Лівії, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Одна річ є очевидною: поточна ситуація піддає ризику зусилля минулих років та має наслідки для важливої роботи коаліції з боротьби проти “Ісламської держави”. Останні ракетні атаки на повітряні бази в Іраку, що використовуються США та силами коаліції, включаючи європейські сили, є ще одним прикладом ескалації та зростаючої конфронтації. Інтересам жодної зі сторін не відповідає подальше розкручування цієї спіралі насильства”, – наголосив Боррель.

Він нагадав, що у п’ятницю, 10 січня, ця ситуація буде розглянута у Брюсселі у форматі Ради ЄС за участю 28 міністрів закордонних справ, включаючи оцінку щодо негайних, середньострокових та довгострокових заходів для стабілізації в регіоні.

“Ми з колегами обговорили також ситуацію з СВПД (Спільний всеохоплюючий план дій щодо ядерної програми Ірану – ред.), який сьогодні є більш важливим, ніж будь-коли, тому що це єдине місце, де ми можемо сісти поряд із росіянами і китайцями для переговорів на багатосторонній основі щодо багатьох ризиків, які постають перед нами. Це (СВПД – ред.) є одним із найбільш важливих інструментів (ядерного) нерозповсюдження та регіональної безпеки”, – повідомив Боррель.

Він нагадав, що запросив міністра закордонних справ Ірану Джавада Заріфа до Брюсселя, і висловив сподівання, що така зустріч відбудеться для обговорення ситуації навколо СВПД. ЄС доклав багато зусиль для продовження дії цього документа після виходу з нього Сполучених Штатів та має намір відігравати роль координатора для виконання положень “ядерної угоди” з Іраном.

Високий представник ЄС окремо торкнувся ситуації в Лівії, ситуацію в якій він окреслив як “дуже небезпечну”. Він висловив підтримку так званому Берлінському процесу з врегулювання в Лівії за участю чотирьох європейських країн – Німеччини, Франції, Італії і Великої Британії. За його словами, міністри згаданих країн вчора скасували візит до Лівії з міркувань безпеки і сьогодні чекають на зустріч з прем’єр-міністром Лівії Фаізом аль Сарраджем у Брюсселі. Після цього європейська сторона має намір зустрітися з іншими лівійськими лідерами, щоб проаналізувати ситуацію разом з ними.

Як повідомляв Укрінформ, на Близькому Сході останніми днями різко загострилася безпекова ситуація після того, як США повітряним ударом поблизу аеропорту Багдада вбили іранського генерала Касема Сулеймані.

У ніч на 8 січня Іран запустив кілька ракет класу “земля-земля” по американській військовій базі “Аін Аль-Асад” на заході Іраку як помсту за вбивство США іранського генерала Сулеймані.

Крім того, після вбивства Сулеймані Тегеран заявив, що відмовляється від останніх обмежень щодо ядерної угоди, укладеної в 2015 році. Іранська влада додала, що продовжить співпрацю з МАГАТЕ й повернеться до виконання своїх зобов’язань з ядерної угоди, якщо санкції щодо країни скасують, а її інтереси врахують.

 

Опублікували імена екіпажу літака, який розбився у Тегерані

Міністерство інфраструктури України оприлюднило імена членів екіпажу літака авіакомпанії МАУ, який розбився в Ірані 8 січня.

На борту літака перебувало троє пілотів та шестеро бортпровідників, повідомляє пресслужба Мінінфраструктури у Facebook – Укрінформ.

Пілоти: Наумкін Олексій Євгенович, Гапоненко Володимир Іванович, Хоменко Сергій Анатолійович.

Бортпровідники: Статнік Катерина Олегівна, Матьков Ігор Валерійович, Микитюк Марія Михайлівна, Лихно Денис Михайлович, Овчарук Валерія Євгеніївна, Сологуб Юлія Миколаївна.

У відомстві також висловили співчуття родинам і близьким загиблих.

Як повідомляв Укрінформ, у середу, 8 січня, орієнтовно о 6:00 за тегеранським часом (близько 4:30 за київським часом) після зльоту з тегеранського аеропорту ім. Імама Хомейні розбився літак Boeing-737 української авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України”, що здійснював рейс PS752 за маршрутом Тегеран-Київ.

За даними РНБО, на борту літака було 177 осіб: 168 пасажирів і 9 членів екіпажу. Серед них 11 українців – двоє пасажирів і дев’ять членів екіпажу. Всі вони загинули.

Більшість загиблих в авіакатастрофі українського літака в Тегерані є громадянами Ірану (82) і Канади (63). Серед загиблих також було 10 громадян Швеції, 4 – Афганістану, і по 3 громадян ФРН і Великої Британії.

 

На літак із Тегерана до Києва не сіли двоє пасажирів — Данілов

На рейс літака Boeing-737 компанії “Міжнародні авіалінії України”, що розбився неподалік Тегерана, зареєструвалися 169 пасажирів, втім двоє людей не сіли в літак.

Про це сказав секретар РНБО Олексій Данілов на брифінгу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Стосовно наявності дипломатів або інших представників, які там є під дипломатичним імунітетом, можемо надати наступну інформацію, що ми мали списки всіх 169 громадян, які були зареєстровані на цей рейс, у нас списки ці є. На рейс сіли 167 громадян, 2 громадянина не сіли на рейс, який вирушав з Тегарана”, – сказав Данілов.

Як зазначив Прем’єр-міністр Олексій Гончарук наразі з’ясовуються деталі цієї трагедії. “Списки людей будуть опубліковані, після цього говоритимемо про якісь імена… Наразі рано говорити про причини. Ми не хочемо поширювати різноманітні версії до моменту, поки розслідування не встановить офіційні причини”, – сказав Гончарук.

Він зазначив, що рішення про припинення роботи українських авіакомпаній в авіаційному просторі Ірану було прийнято лише сьогодні, оскільки до цього не існувало таких передумов.

Як повідомляв Укрінформ, у середу, 8 січня, орієнтовно о 6:00 за тегеранським часом (близько 4:30 за київським часом) після зльоту з тегеранського аеропорту ім. Імама Хомейні розбився літак Boeing-737 української авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України”, що мав виконати рейс PS752 за маршрутом Тегеран-Київ.

За останніми даними, на борту літака було 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Серед них 11 українців — двоє пасажирів та дев’ятеро членів екіпажу. Всі загинули.

Більшість загиблих в авіакатастрофі українського літака в Тегерані є громадянами Ірану (82) та Канади (63). Серед загиблих також було 10 громадян Швеції, 4 – Афганістану, та по 3 громадян ФРН і Великої Британії.

 

Літак МАУ могли випадково збити іранською ракетою — ЗМІ

Boeing 737 «Міжнародних авіаліній України», на борту якого перебувало, за різними даними, від 167 до 180 осіб, могли випадково збити ракетою під час обстрілу Іраном військових баз США в Іраку.

Про це повідомляє Медуза з посиланням на йорданське видання Al-Hadath – Укрінформ.

“Іранські ЗМІ назвали причиною катастрофи літака «технічні проблеми». При цьому йорданське видання Al-Hadath повідомило, що лайнер могли випадково збити ракетою: в ніч катастрофи Іран завдавав ракетного удару по двох військових базах США в Іраку”, – зазначає видання.

Як відомо, вночі 3 січня США влаштували ракетний обстріл поблизу Міжнародного аеропорту Багдада, в результаті цього, зокрема, був убитий командир елітного підрозділу «Ель-Кудс» Корпусу вартових ісламської революції Касем Сулеймані.

8 січня американську військову базу в Іраку обстріляли ракетами. Відповідальність за це взяв на себе Корпус вартових Ісламської революції Ірану. У своїй заяві вони закликали американські війська вийти з території Іраку, як це вирішив парламент країни в неділю, 5 січня.

У Пентагоні атаку підтвердили та заявили, що цілями атаки були як мінімум дві військові бази: на заході Іраку в провінції Анбар і в Ербілі, столиці Іракського Курдистану.

 

МЗС Іраку викликало іранського посла через авіаудари по військових базах

Міністерство закордонних справ Іраку засудило ракетні удари Ірану по американських військових базах на своїй території та викликало посла Ірану в Багдаді для висловлення протесту.

Про це повідомляє агенція SPA – Укрінформ

“Міністерство закордонних справ Іраку сьогодні викликало посла Ірану, щоб повідомити йому, що Багдад засуджує дії його країни, а саме ракетні удари по військових базах на іракській території, оскільки такі дії порушують суверенітет Іраку”, – йдеться у повідомленні.

МЗС Іраку закликало всі зацікавлені сторони до стриманості та роботи в напрямку послаблення напруги в регіоні та не перетворення території Іраку на майданчик військових дій.

Як повідомлялося, напередодні Іран запустив кілька ракет по американській військовій базі “Аін Аль-Асад” на заході Іраку, де також дислоковані контингенти інших країн, як помсту за вбивство іранського генерала Касема Сулеймані.

Ситуація в регіоні Близького Сходу різко загострилася після того, як у ніч проти 3 січня внаслідок американського повітряного удару був убитий іранський генерал Касем Сулеймані та заступник голови іракського шиїтського ополчення Абу Махді аль-Мухандіс.

Іран заявив про «жорстоку помсту» США. Парламент Іраку висловився за виведення американських військ з країни.

 

У мережі з’явилися знімки наслідків удару Ірану по військовій базі США

У мережі опублікували супутникові знімки, на яких видно наслідки ракетного удару, завданого Іраном по військовій базі США Айн аль-Асад в іракській провінції Анбар.

Про це повідомляє NPR – Укрінформ.

“Супутникові знімки, зроблені в середу, показують, що іранський ракетний удар завдав великої шкоди авіаційній базі Айн аль-Асад в Іраку, де базуються американські та коаліційні війські контингенти”, – йдеться у повідомленні.

На фото, наданому компанією Planet та Інститутом міжнародних досліджень Мідлбері, видно пошкоджені ударами ракет ангари та інші будівлі.

У NPR відзначають, що, судячи з наявних світлин, щонайменше п’ять будівель отримали значні ушкодження.

“Деякі з влучень виглядають так, ніби ракета влучила в саме яблучко”, – заявив аналітик Інституту Мідлбері Девід Шмерлер.

 

Єврокорпус очолив сухопутний компонент сил швидкого реагування НАТО

Єврокорпус розпочав командування у сухопутній компоненті сил швидкого реагування НАТО (NRF).

Військова церемонія передачі командування пройшла у середу у Страсбурзі, повідомили власному кореспонденту Укрінформу у пресслужбі Єврокорпусу – Укрінформ.

«Єврокорпус має особливий подвійний досвід, адже може бути розгорнутий в інтересах, як Європейського Союзу, так і НАТО. І тому він ідеально адаптований для нинішньої місії сил швидкого реагування», – заявив командувач Єврокорпусу генерал-лейтенант Збройних сил Франції Лоран Колоджей.

За своєю нинішньою місією, Єврокорпус готовий управляти сухопутною компонентою сил швидкого реагування НАТО у випадку виникнення кризових ситуацій.

За своїми можливостями, Єврокорпус спроможний здійснювати командування угрупованням до 65 тис. військовослужбовців.

Місія Єврокорпусу на чолі наземної компоненти сил швидкого реагування НАТО триватиме до січня 2021 року.

Як повідомляв Укрінформ, Єврокорпус пройшов сертифікацію на виконання завдань у складі сил швидкого реагування Північноатлантичного альянсу у листопаді 2019 року.

Єврокорпус є незалежним європейським форматом військового-політичного співробітництва, створеним у 1992 році за ініціативи Франції і Німеччини. Єврокорпус існує у складі багатонаціонального штабу і бригади забезпечення.

Основними учасниками Єврокорпусу є Франція, Німеччина, Бельгія, Іспанія і Люксембург.

Греція, Італія, Польща, Румунія і Туреччина є асоційованими членами Єврокорпусу.

 

Міжнародні резерви України сягнули семирічного максимуму – $25,3 мільярда

Міжнародні резерви України на 1 січня 2020 року сягнули $25,3 млрд в еквіваленті, чого не спостерігалося з грудня 2012 року.

Про це повідомляє пресслужба Національного банку України – Укрінформ.

“За підсумками 2019 року міжнародні резерви України зросли на 22% і на 01 січня 2020 року сягнули 25,3 млрд дол. США (в еквіваленті). Такий обсяг резервів не лише перевищив останній прогноз Національного банку (23 млрд дол. США в еквіваленті, згідно з Інфляційним звітом за жовтень 2019), а й сягнув семирічного максимуму – востаннє більший від вищезазначеного обсяг було зафіксовано ще у грудні 2012 року”, – йдеться у повідомленні.

У Нацбанку зазначають, що збільшити міжнародні резерви загалом на 4,5 млрд дол. США за рік вдалося завдяки сприятливій ситуації на валютному ринку, яка зумовлювалася прискоренням економічного зростання і стійким припливом в країну іноземного капіталу.

Упродовж року пропозиція валюти на міжбанківському ринку значно переважала попит. Високий рівень пропозиції забезпечували українські компанії-експортери, передусім, аграрії, які, навіть попри певне погіршення умов торгівлі на світових ринках, нарощували обсяги продажу, а також іноземні інвестори, які продали $4,3 млрд для купівлі гривневих державних облігацій (ОВДП).

Водночас, за оцінками НБУ, попит імпортерів на валюту торік був помірним, зокрема завдяки зниженню світових цін на енергоносії. Також меншими були обсяги репатріації дивідендів бізнесу за кордон.

Національний банк діяв відповідно до Стратегії валютних інтервенцій і викуповував надлишок валюти для поповнення міжнародних резервів, не перешкоджаючи ринковому тренду на зміцнення гривні.

“За підсумками року чиста купівля валюти Національним банком сягнула 7,9 млрд дол. США, що є найвищим показником за останні 14 років”, – звітують у НБУ.

У помісячному вимірі міжнародні резерви найбільше зросли у грудні – на 15,4%, або 3 370,5 млн дол. США. Це пояснюється кількома чинниками. Зокрема, завдяки активному продажу валюти приватним сектором економіки, державними компаніями, а також іноземними інвесторами НБУ вдалося поповнити міжнародні резерви за місяць на 2 933,3 млн дол. США (чиста купівля валюти).

Нинішній обсяг міжнародних резервів покриває 3,9 місяця майбутнього прогнозованого імпорту і є достатнім для виконання зобов’язань України та поточних операцій уряду і Національного банку.

Як повідомляв Укрінформ, міжнародні резерви України у листопаді 2019 року зросли на $0,5 млрд і на 1 грудня становили $21,9 млрд.

 

На посаду голови Нацслужби здоров’я – вісім претендентів

На посаду голови Національної служби здоров’я України є восьмеро претендентів.

Відповідний перелік кандидатів оприлюднено на сайті Національного агентства з питань державної служби – Укрінформ.

Так, згідно з документом, на посаду керівника Національної служби здоров’я претендують: співробітник НСЗУ Андрій Віленський; народний депутат 7 та 8 скликань Андрій Шипко; Ексзаступник директора держпідприємства “Комітет з гігієнічного регламентування Державної санітарно-епідеміологічної служби України” Юлій Хомутовський, голова громадської організації Revival Institute for Future Вадим Арістов; заступник голови Чернівецької ОДА Василь Гостюк, в.о. голови НСЗУ Оксана Мовчан; заступниця голови НСЗУ Наталія Рябцева; підприємиця Марина Алтухова.

Як поінформували в Національному агентстві з питань держслужби, 9 січня о 10 годині розпочнеться тестування кандидатів на знання законодавства, о 13 годині – тестування з англійської мови.

Як повідомлялося, посада голови Національної служби здоров’я України є вакантною з листопада 2019 року, коли тодішній керівник Олег Петренко подав у відставку.

Національна служба здоров’я України здійснює виплати медичним закладам за наданням громадянам України медичних послуг згідно з Програмою медичних гарантій. На 2020 рік бюджет Програми медичних гарантій становить 72 млрд грн.

 

Новий закон про працю може легалізувати гнучкий графік та дистанційну роботу

Урядовий законопроєкт № 2708 “Про працю” передбачає визначення в законодавстві гнучкого режиму робочого часу та дистанційної (надомної) роботи.

Про це йдеться у тексті законопроєкту “Про працю”, оприлюдненому на сайті Верховної Ради – Укрінформ.

“За погодженням між працівником і роботодавцем для працівника може встановлюватись гнучкий режим робочого часу на визначений строк або безстроково як при прийнятті на роботу, так і згодом”, – йдеться у тексті законопроєкту.

Так, гнучкий режим робочого часу може передбачати: фіксований час, протягом якого працівник повинен бути присутнім на робочому місці та виконувати свої посадові обов’язки; при цьому може передбачатися поділ робочого дня на частини; змінний час, протягом якого працівник на власний розсуд визначає періоди роботи в межах встановленої на підприємстві (в установі, організації) норми тривалості робочого часу; час перерви для відпочинку і харчування.

Передбачається, що у разі виробничо-технічної необхідності та/або для виконання невідкладних чи непередбачуваних завдань роботодавець може тимчасово (на термін до одного місяця протягом календарного року) застосовувати до працівників, яким установлено гнучкий режим робочого часу, загальновстановлений графік роботи.

У цьому випадку застосування до працівників, яким установлено гнучкий режим робочого часу, загальновстановленого графіку роботи не вважатиметься зміною істотних умов трудового договору.

У разі відрядження на працівника буде поширюватися режим робочого часу того підприємства (установи, організації), до якого його відряджено.

Крім того, законопроєкт передбачає, що сторони трудового договору можуть домовитися про виконання роботи дистанційно. Умови такої роботи встановлюються у трудовому договорі.

Згідно з текстом законопроєкту, дистанційна (надомна) робота – це така форма організації праці, коли робота виконується працівником за місцем його проживання чи в іншому місці за його вибором у тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, але поза приміщенням роботодавця.

Передбачається, що дистанційні працівники розподілятимуть робочий час на свій розсуд, на них не поширюватимуться правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не передбачено у трудовому договорі. При цьому загальна тривалість робочого часу не може перевищувати нормальну тривалість робочого часу.

Виконання роботи дистанційно не тягнутиме за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.

У разі ухвалення законопроєкт набирає чинності через шість місяців з дня, наступного за днем його опублікування.

Як повідомляв Укрінформ, урядовий законопроєкт №2708 “Про працю” зареєстрований у Верховній Раді 28 грудня 2019 року. Він складається з 98 статей і 10 глав.

 

Урядова програма: від українців чекають ідей щодо соцполітики

Міністерство соціальної політики почало збирати пропозиції громадськості щодо державних політик, напрацьованих відповідно до Програми діяльності уряду, затвердженої парламентом у жовтні 2019 року.

Про це повідомила міністр соціальної політики Юлія Соколовська, інформує пресслужба відомства – Укрінформ.

“Сьогодні ми презентуємо проєкти концепцій державних політик, які конкретизують досягнення цілей у нашій частині. Оскільки ми працюємо для вас, нам важлива ваша думка щодо цих пропозицій. Найкращі ідеї ми, як завжди, врахуємо у фінальному документі”, – зазначила Соколовська.

За її словами, свої пропозиції та відгуки кожен може надіслати за адресою um@mlsp.gov.ua або залишити їх безпосередньо на сайті після попередньої авторизації.

Дедлайн подачі пропозицій – 18:00 15 січня 2020 року.

У відомстві нагадують, що відповідно до Програми діяльності уряду, у Мінсоцполітики є 4 основних напрями роботи: гідний рівень життя, підтримки та догляду осіб з інвалідністю, виховання дітей у формах виховання, наближених до сімейних, допомога сім’ям у складних життєвих обставинах, яка спрямована на швидкий вихід із кризи та достойне й активне життя людей похилого віку.

 

На Закарпатті тільки 3,4% лікарів зареєструвалися в е-системі НСЗУ

На Закарпатті наразі готові до укладання контракту з Національною службою здоров’я України лише половина медзакладів краю, зареєструвалися в електронній системі охорони здоров’я усього 3,4% усіх закарпатських лікарів.

Про це йдеться в повідомленні Закарпатського обласного центру здоров’я – Укрінформ.

“На Закарпатті в турборежимі готуються до контрактування медзакладів. До запуску чергового етапу медреформи лишилося менш як три місяці, а повністю підготувалися трохи більш ніж половина закладів”, – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що для того, аби реформа відбулася з 1 квітня 2020 року, медзаклади, що надають спеціалізовану медичну допомогу обов’язково повинні встигнути автономізуватися, комп’ютеризуватися та зареєструватися в електронній системі охорони здоров’я.

За даними НСЗУ, станом на 8 січня 2020 року, тобто менше ніж за три місяці до старту реформи, автономію отримали майже 89,77% закладів області, які планують надавати медичні послуги через договори з НСЗУ. Це другий показник у Західному регіоні, який разом із Закарпатською об’єднує Волинську, Хмельницьку, Львівську, Івано-Франківську, Тернопільську, Чернівецьку та Рівненську області.

Щодо комп’ютеризації наразі повністю укомплектувалися технікою лише 48,58% лікарень. Найнижчим показником на Закарпатті є реєстрація всіх лікарів в електронній системі охорони здоров’я (яка розпочалась з 19 грудня 2019 року) – усього 3,41%.

 

Розпочалися конкурси на посади керівників територіальних органів Держгеокадастру

Сьогодні, 8 січня, 2020 року, розпочато перші конкурси на посади керівників територіальних підрозділів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Про це повідомляє пресслужба Держгеокадастру – Укрінформ.

“Сьогодні розпочалися перші 11 конкурсів на зайняття вакантних посад керівництва територіальних органів Держгеокадастру у новому форматі. Відтепер етапи проходження кандидатами конкурсу транслюватимуться онлайн”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що за перебігом етапів конкурсів можна буде стежити на офіційному сайті Держгеокадастру у розділі “Онлайн-трансляція кадрових конкурсів”.

Як повідомляв Укрінформ, Кабінет міністрів України 28 листопада 2019 року призначив Дениса Башлика головою Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. На початку грудня у Держгеокадастрі було оголошено конкурс на зайняття вакантних посад керівників територіальних органів. Зокрема, конкурс оголошено на посади начальників головних управлінь Держгеокадастру у Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Луганській, Одеській, Харківській, Херсонській областях.

 

МЗС запрошувало посла Польщі в Україні через “історичні” заяви

Міністерство закордонних справ України 8 січня запросило посла Польщі в Україні Бартоша Ціхоцького у контексті обговорення його спільної з послом Ізраїлю заяви з історичних питань.

Про це повідомила пресслужба МЗС – Укрінформ.

“8 січня до МЗС України було запрошено надзвичайного і повноважного посла Республіки Польща в Україні Бартоша Ціхоцького. Під час бесіди та у контексті обговорення факту спільної заяви послів Республіки Польща та Держави Ізраїль від 2 січня увагу польського посла було привернуто до контрпродуктивності публічної дискусії щодо внутрішніх питань української політики”, – йдеться у повідомленні.

Як поінформували в МЗС, також було зазначено, що в ході контактів на вищому рівні керівництва України і Польщі домовлено про розбудову діалогу з історичних питань на експертному рівні, що потребуватиме додаткових зусиль, у тому числі дипломатичних, у напрямку забезпечення конструктивної співпраці фахівців у сфері історичної пам‘яті.

“Домовлено про конкретні кроки у цьому напрямі”, – повідомили у зовнішньополітичному відомстві України.

Як повідомляв Укрінформ, посол Держави Ізраїль в Україні Джоель Ліон та посол Республіки Польща в Україні Бартош Ціхоцький 2 січня зробили спільну заяву, в якій висловили занепокоєння тим, що в Україні на регіональному рівні відзначають історичні події та вшановують пам’ять осіб, яких, на їхню думку, потрібно “раз і назавжди засудити”.

У цьому контексті дипломати зауважили, що Львівська облрада ухвалила постанову про вшанування пам’яті Андрія Мельника та письменника Івана Липи і його сина Юрія Липи, а КМДА виставила на своїй будівлі банер із зображенням Степана Бандери.

 

Княжицький розкритикував заяви послів Ізраїлю та Польщі щодо діячів УНР і ОУН

03.01.2020

Співголова групи Верховної Ради з міжпарламентських зв’язків з Польщею Микола Княжицький вважає, що посли Ізраїлю та Польщі Джоель Ліон і Бартош Ціхоцький допустили неправдиві твердження у своїй заяві стосовно діячів УНР і ОУН.

Про це народний депутат написав у Facebook – Укрінформ.

“Які етнічні чистки міг пропагувати, наприклад міністр уряду УНР Іван Липа, який народився в Керчі, а помер у 1923 році у Винниках під Львовом? Нічого подібного не було. Та й позиції Бандери і Мельника були протилежними. Якщо вже хтось і розпалює антисемітизм і міжнаціональну ворожнечу, то це Володимир Путін, який от щойно звинуватив в антисемітизмі увесь польський народ. І ми тут маємо солідаризуватися з заявами польських урядовців про засудження таких наклепницьких російських оцінок”, – написав він.

Княжицький зазначив, що “ми по різному ставимося до різних дій українських історичних постатей, але завжди шануватимемо борців за волю України“.

За його словами, рівень антисемітизму в Україні значно нижчий, ніж у Польщі, а поляків українці вважають найбільшими приятелями з усіх народів.

Як повідомляв Укрінформ, посли держави Ізраїль та Польщі Джоель Ліон і Бартош Ціхоцький висловили занепокоєння тим, що в Україні відзначають історичні події та вшановують пам’ять осіб, яких, на їхню думку, треба “раз і назавжди засудити”.

Зокрема, дипломати зауважили, що Львівська облрада прийняла постанову про вшанування пам’яті Андрія Мельника та письменника Івана Липи і його сина Юрія Липи, а КМДА виставила на своїй будівлі банер із зображенням Степана Бандери.

Андрій Мельник – полковник армії Української Народної Республіки, військовий і політичний діяч, один з найближчих соратників Євгена Коновальця. Організатор формації Січових Стрільців у Києві, один з організаторів Української військової організації. З 1938 — голова Проводу ОУН; в’язень німецьких концтаборів. З 1945 — в еміграції. Борець за незалежність України у ХХ сторіччі.

Іван Липа (літературні псевдоніми — Петро Шелест, Іван Степовик) – український громадський і політичний діяч, письменник, за фахом лікар. Співзасновник таємного товариства «Братство тарасівців». Український комісар Одеси (1917), член ЦК Української партії соціалістів-самостійників, міністр віросповідань УНР (1919).

 

Прокуратура просить суд визнати недійсною угоду Укрексімбанку на 1,3 мільярда

Прокуратура звернулась до суду з позовом про визнання недійсною збиткової для державного банку угоди на суму понад 1,3 млрд гривень.

Про це інформує пресслужба Офісу генерального прокурора – Укрінформ.

“Прокуратура звернулась до суду з позовом в інтересах держави в особі Кабінету міністрів України та «Укрексімбанку» до одного з приватних акціонерних товариств про визнання недійсним збиткового для держави договору на суму понад 1,3 млрд гривень”, – йдеться у повідомленні.

Встановлено, що між АТ «Укрексімбанк» та зазначеним товариством у 2018 році підписано кредитний договір, який передбачав заміну для підприємства-боржника зобов’язань на нові, зокрема значно відтерміновано кінцевий строк погашення боргу – до 25 грудня 2031 року, а також суттєво зменшено розмір відсотків за користування кредитом.

У прокуратурі нагадали, Спеціалізована антикорупційна прокуратура здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, яке розслідують детективи Національного антикорупційного бюро України, за фактом зловживання своїм службовим становищем службовими особами АТ «Укрексімбанк» у ході цивільно-правових відносин із зазначеним товариством, надаючи йому незаконні переваги, чим спричинено тяжкі наслідки державному банку, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем) ККУ.

 

Президент Естонії відмовилася від кримського вина, подарованого їй Росією

Президент Естонії Керсті Кальюлайд відмовилася від пляшки кримського вина, подарованої посольством Росії в день її 50-річчя.

Про це в середу повідомляє естонське видання Eesti Ekspress – Укрінформ.

“Російське посольство надіслало президенту Керсті Кальюлайд квіти, шоколад і пляшку кримського ігристого вина на її 50-річчя. Останню повернули з офісу президента в посольство Росії”, – йдеться в повідомленні.

Глава естонської держави відзначила свій ювілей 30 грудня 2019 року.

Як повідомляв Укрінформ 12 грудня 2019 року президент Естонії Керсті Кальюлайд під час форуму лідерства “Польща-Естонія, спільність цілей в Раді Безпеки ООН” заявила, що Еcтонія як непостійний член Ради безпеки ООН має намір протягом найближчих 2 років порушувати тему України з метою “зберегти цю дискусію на форумі Ради Безпеки ООН“.

 

Ратифікація угоди про кордон із Росією малоймовірна – прем’єр Естонії

Естонський прем’єр-міністр Юрі Ратас підтвердив, що ратифікація договору про державний кордон між Естонією і РФ в найближчі роки малоймовірна.

Про це повідомляє портал національного телерадіомовлення ERR – Укрінформ.

За словами прем’єра Естонії, ратифікація прикордонного договору з Росією в найближчі роки навряд чи відбудеться, в першу чергу, у зв’язку з незацікавленістю в ратифікації угоди Держдуми РФ. «Роки показали, що насправді у Державної думи немає до цього інтересу. Найімовірніше, від цього (там) відмовилися», – пояснює Ратас.

На думку естонського прем’єр-міністра, договір все ж таки варто було б ратифікувати. «Краще, щоб була конкретика, ясність, це потрібно. Але я не думаю, що в найближчі роки це дуже ймовірно», – заявив Ратас.

Він зазначив, що нинішня естонська панівна коаліція не має єдиної позиції з цього питання. Ратас, водночас, підкреслив, що кажучи про прикордонний договір з Росією, не можна забувати і принципи Тартуського мирного договору 1920 року (згідно з яким територія Естонії була більше, але після окупації країни Радянським Союзом частина території була передана зі складу Естонської РСР до складу РРФСР).

При цьому Ратас вважає, що Естонія і Росія повинні «намагатися підтримувати діалог», але «зрозуміло, на платформі тих цінностей, які важливі для Естонії та її союзників».

Як повідомлялося, напередодні спікер Рійґікоґу (парламенту) Естонії Хенн Пиллуаас заявив, що панівна в Естонії коаліція не має наміру давати хід ратифікації угоді про кордон з РФ, підписаній в 2014 році.

За його словами, ратифікація угоди про кордон призведе до втрати сили положень підписаної в 1920 році Тартуської мирної угоди, згідно з якою частина території нинішньої РФ була закріплена за незалежною Естонією.

Естонія – парламентська республіка. Після виборів в березні 2019 року в Рійгікогу (101 депутат) партії, що зайняли 2-4 місця, сформували правлячу коаліцію: Центристська партія (26 місць), Консервативна народна партія Естонії, EKRE, (19), Партія Isamaa/Вітчизна (12) . Спікер парламенту Хенн Пиллуаас входить до EKRE, прем’єр-міністр Юрі Ратас – до Центристської партії.

 

Український дрон здатний виявляти міни з точністю до сантиметра — АрміяInform

Українське підприємство у кооперації з іноземною компанією розробило спеціальні магнітометричні датчики для БПЛА, здатні виявляти боєприпаси, що не розірвалися. Безпілотник може безпомилково ідентифікувати міни калібру 82 та 120 міліметрів з точністю до сантиметра.

Про це повідомляє АрміяInform – Укрінформ.

“Одне з вітчизняних підприємств у кооперації з іноземною компанією розробили спеціальні магнітометричні датчики для БПЛА, здатні виявляти боєприпаси, що не розірвалися. Ці датчики монтують на безпілотний літальний апарат типу “коптер”, який виконує обліт необхідної ділянки місцевості на висоті 5-10 метрів і визначає не лише місця перебування вибухонебезпечних предметів, а і їхні контури. Саме фахівці Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки визначали можливості застосування безпілотника в розмінуванні місцевості”, – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, за словами начальника управління наукових досліджень та випробувань озброєння і військової техніки Повітряних Сил Юрія Камака, під час випробувань безпілотник, обладнаний згаданими датчиками, безпомилково ідентифікував міни калібру 82 та 120 міліметрів з точністю до сантиметра. Причому вони здатні це робити як удень, так і вночі. Отриману інформацію можна передавати як у режимі реального часу, так і після повернення з польотного завдання. У другому випадку за допомогою таких відомостей оператор складає карту місцевості з нанесенням місць закладки мін.

Застосування таких безпілотних апаратів, наголошується в повідомленні, заощаджує час на розвідку місцевості, у порівняні з працею сапера, який використовує робототехніку, підвищує точність визначення небезпечних предметів й убезпечує особовий склад від зайвої необхідності ризикувати життям.

 

Новий освітній портал допоможе безробітним працевлаштуватись

У державній службі зайнятості стартував новий проєкт для успішного працевлаштування українців – Освітній портал державної служби зайнятості.

Про це поінформувала директор Державного центру зайнятості Ольга Макогон, повідомляє Урядовий портал – Укрінформ.

«Новий сервіс допоможе безробітним розвивати власні навички, необхідні для вдалого працевлаштування, отримати нові компетенції та пройти професійне навчання», – зазначила Макогон.

На сайті будуть впроваджуватися нові освітні програми, розроблені спільно з роботодавцями, проводитимуться вебінари та дистанційне навчання. Більшість матеріалів буде розміщуватися у відеоформаті.

Завдяки новому сервісу зможуть також підвищувати свою кваліфікацію і працівники державної служби зайнятості. Це буде найбільша база можливостей.

«Портал допоможе реалізувати найважливіше для служби завдання – знайти достойну роботу кожному українцеві та кваліфікований персонал кожному роботодавцеві», – підкреслила Макогон.

Новий сервіс дозволить: розвивати особисті компетенції, затребувані на ринку праці; отримати актуальну інформацію щодо пошуку роботи та підбору персоналу; навчитися складати резюме сучасного формату; підготуватися до співбесіди з роботодавцем; обрати освітні курси та вебінари для безробітних, зокрема ті, які проводяться центрами професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.

Освітній портал Державної служби зайнятості розроблено на виконання Програми діяльності Кабміну, указу Президента України №837/2019.

 

2020 року Україна має реалізувати три великі спортивні проєкти – МКМС

Новий, олімпійський 2020 рік обіцяє бути дуже важливим для українських атлетів, розвитку та реформування спортивної галузі.

Як повідомив на власній сторінці у Facebook заступник міністра культури, молоді та спорту України Володимир Шумілін, наша країна у 2020-у має реалізувати три великі проекти – Укріноформ.

“По-перше, нінішній рік – олімпійський. Саме тому забезпечення підготовки національних олімпійської та паралімпійської збірних команд до виступу в Токіо є першочерговим завданням Міністерства культури, молоді та спорту. Ми ведемо роботу у трьох напрямках: спортивному (спільно з федераціями), організаційному (разом із НОК, КМУ, ВРУ) та фінансовому (КМУ і Мінфін). І, якщо за першими двома напрямками все йде згідно планів, то передноворічний збій у фінансуванні спортивних програм нагадав нам про необхідність мати запасний варіант роботи у кризових режимах. Проте, маємо надію, що це не знадобитися”, – заявив Шумілін.

Він підкреслив важливість проведення в Україні експерименту передачі функцій управління видами спорту від держави федераціям.

“По-друге. Еексперимент щодо передачі функцій управління видами спорту від держави федераціям – це безальтернативний шлях реорганізації спорту як галуз, – сказав урядовець. – Вкрай необхідно бути послідовним: адже федерації – один із базових елементів системи управління. Основна мета експерименту – не лише отримати вміння працювати з бюджетними грошима, а й необхідність забрати у держави не властиві її функції саме через створення самодостатніх та фінансово стійких громадських спортивних організацій. У них держава хоч і замовник, але не єдиний. Спектр послуг, що надаються, має відповідати потребам суспільства та ринку. Саме тому експеримент необхідно не просто продовжувати, але й виводити на новий рівень: із прискіпливим підходом до законодавчої бази та із залученням до нього інших федерацій”.

Володимир Шумілін також наполягає на реформуванні системи українського спорту, на який у 21-у століття варто дивитися не як на виключно соціальну сферу, а побачити в ньому частину економіки країни.

“По-третє, реформування системи спорту. Настав час проаналізувати роботу всієї системи спорту країни: від шкільних активностей, уроків фізкультури і спортивних секцій, кваліфікації та мотивації тренерів, географії, якості організації та популярності національних змагань, до зведеного відсотка і джерел фінансування. Необхідно подивитися на спорт 21 століття не як на виключно соціальну сферу, а побачити в ньому частину економіки країни. Зробити висновки та запланувати зміни. А чергові Олімпійські ігри обов’язково відбудуться. І спортсмени України в них обов’язково візьмуть участь і переможуть. Але це не буде стресом для всієї країни. Адже спорт –  це все-таки свято та позитив”, – зазначив заступник міністра.

 

Музей сучасного мистецтва з картинами Марчука відкриють за кілька років — МКМС

У планах уряду вже за кілька років створити в Україні Музей сучасного мистецтва, де буде зібрано картини Івана Марчука та інших видатних українських художників.

Про це сказала заступниця міністра культури, молоді та спорту Світлана Фоменко у коментарі журналістам під час виставки в Мистецькому Арсеналі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“В плані уряду є позиція щодо створення Музею сучасного мистецтва в Україні і, звичайно, наповнення цієї колекції. Я думаю, що окремий виставковий зал, окреме крило, має бути присвячене саме таким митцям, як Іван Марчук і багато інших видатних сучасних українських художників”, – зазначила Фоменко.

Вона підкреслила, що питання створення такого музею вже давно на часі і “проблема нашого сучасного мистецтва – це фізична відсутність музею, який би акумулював роботи наших видатних майстрів”.

“Робота запланована з цього року, і вона триватиме до 4-5 років, тому що поки що ми не маємо чіткого рішення, чи це буде будівництво музею, чи може бути приміщення, яке вже існує, і потрібна його ревіталізація і переосмислення. Але, безумовно, це мають бути паралельні процеси – концепція сучасного музею, його матеріальне втілення і разом з тим наповнення колекції. Тобто держава має купувати твори, які потім виставлятиме і зберігатиме в цьому музеї”, – сказала заступниця міністра культури, молоді та спорту.

 

В Україні скоротилося металургійне виробництво

За 2019 рік в Україні виробництво чавуну, сталі та металевого прокату зменшилося порівняно з 2018 роком.

Про це повідомляється на сайті об’єднання підприємств “Укрметалургпром” – Укрінформ.

“За попередніми даними ОП «Укрметалургпром», 2019 року металургійними підприємствами України вироблено: чавуну 20,05 млн т (97,53% відносно 2018 року), сталі 20,82 млн т (98,69%), прокату 18,16 млн тонн (98,87%)”, – йдеться в повідомленні.

Як повідомлялося, за 2018 рік в Україні за уточненими даними ОП «Укрметалургпром» було вироблено 20,56 млн т чавуну (на 5% більше, ніж у 2017 році); 21,1 млн тонн сталі (на 1% більше); 18,36 млн т металопрокату (на 3% більше).

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Голосів: 1 Рейтинг: 5,00 out of 5)
Loading...
Переглядів: 726

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua