Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 23.09.2019

Інформдень: 23.09.2019

Окупанти сьогодні гатили по ділянці розведення сил на Донеччині – УНІАН

Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї REUTERS Впродовж поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці сім разів порушили режим припинення вогню, двох військовослужбовців зі складу Об’єднаних сил поранено.

Про це повідомляє прес-центр штабу операції ОС у вечірньому зведенні. “Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї”, – йдеться у повідомленні. Зокрема, в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід” противник здійснив 6 обстрілів позицій Об’єднаних сил: двічі поблизу Новотроїцького з напрямку Докучаєвська – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї; поблизу Пищевика з напрямку Верхньошироківського – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї.

Крім того, зазначили в штабі, противник порушуючи Мінські угоди, тричі обстріляв ділянку розведення №3 (Богданівка-Петрівське) з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї. В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Північ” бойовики здійснили один обстріл позицій Об’єднаних сил: поблизу Зайцевого – зі стрілецької зброї, додали в прес-центрі.

 

Окупанти із БМП обстріляли позиції ЗСУ під Богданівкою

Російсько-окупаційні війська станом на 12.00 23 вересня чотири рази відкривали вогонь по позиціях Об’єднаних сил зі станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та озброєння БМП.

Про це під час брифінгу повідомив речник Міноборони Дмитро Гуцуляк – Укрінформ.

“Від початку поточної доби сьогодні, 23 вересня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано чотири прицільні обстріли наших позицій... За наявною інформацією, внаслідок порушень режиму припинення вогню російсько-окупаційними військами та провокаційними обстрілами наших позицій, втрат серед українських воїнів від початку поточної доби немає”, – повідомив речник.

Як уточнив Гуцуляк, з 01.25 з напрямку від міста Докучаєвськ окупанти вели обстріл з АГС по позиціях українських оборонців Новотроїцького. Також уночі окупанти двічі з напрямку від села Петрівське вели обстріли захисників села Богданівка Донецької області. З 02.35, протягом 20 хвилин, ворог застосовував озброєння БМП, станкові протитанкові гранатомети та великокаліберні кулемети. З 04.05 окупанти поновили тут обстріли вже з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

Крім того, з 10.50 окупанти відкрили вогонь з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї по захисниках населеного пункту Зайцеве, зазначив речник.

 

Українська делегація офіційно відмовилась від участі у сесії ПАРЄ

Делегація України в Парламентській Асамблеї Ради Європи офіційно відмовилась від участі в осінній сесії організації.

Заяву оприлюднено на сайті Верховної Ради – Укрінформ.

“Делегація Верховної Ради України в ПАРЄ заявляє про відмову подавати повноваження нової української делегації на затвердження під час осінньої частини сесії ПАРЄ з 30 вересня до 4 жовтня 2019 року. Зазначене буде способом реагування України на повернення Російської Федерації до сесійної зали ПАРЄ без виконання вимог резолюцій Асамблеї, схвалених у відповідь на російську агресію проти України”, – йдеться у документі.

Українські представники також звертаються до Франції з пропозицією ініціювати консультації за участі президента Емманюеля Макрона та всіх зацікавлених сторін “для широкого обговорення шляхів повернення довіри до Ради Європи та інституційної, а також моральної кризи РЄ, що виникла в результаті добровільної та безпідставної відмови Комітету міністрів та Асамблеї наполягати на дотриманні Росією принципів та стандартів Ради Європи”.

У заяві українські депутати також звертаються до делегацій держав-членів Ради Європи з закликом провести розширені консультації щодо наслідків безумовного повернення РФ до ПАРЄ та вироблення ефективних механізмів відповідальності держав – порушниць статутних документів РЄ та норм міжнародного права.

Як повідомлялося, ПАРЄ позбавила російську делегацію права голосу у квітні 2014 року через анексію Криму. Оскільки Москва не виконала жодної вимоги відповідних резолюцій Асамблеї, санкції проти РФ продовжувалися кілька разів. На знак протесту російські депутати не брали участі в роботі Асамблеї з 2016 року. Влітку 2017 року Москва припинила сплачувати внески до бюджету Ради Європи, пояснюючи це тим, що делегація Держдуми РФ не має повноцінних прав у ПАРЄ. З’явився варіант, що Росія взагалі покине ПАРЄ. Після цього почали говорити, що неучасть Росії в ПАРЄ обмежує права російських громадян, зокрема неможливість оскарження рішень російського суду в ЄСПЛ.

У підсумку в ніч проти 25 червня 2019 року ПАРЄ ухвалила резолюцію, яка дозволила делегації РФ вже 25 червня повернутися в асамблею. Ця резолюція виключає повторне запровадження серйозних санкцій проти російських депутатів. У відповідь на це делегації Латвії, Литви, Естонії, Словаччини, України, Грузії та Польщі залишили залу засідань.

 

На нараді ОБСЄ у Варшаві Денісова розповіла про 113 українських політв’язнів

На території Росії та в окупованому Криму на сьогодні незаконно утримуються 113 громадян України, яких потрібно звільнити.

Затримані українці на окупованих територіях піддаються тортурам, їхні права порушуються, на що повинна звернути увагу міжнародна спільнота – Укрінформ.

На цьому під час свого виступу в понеділок у Варшаві на нараді ОБСЄ з людського виміру, що триває у столиці Польщі до 27 вересня, заявила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова.

“У пенітенціарних закладах в Росії, на території кримського півострова незаконно утримуються 113 громадян України, у тому числі 89 кримських татар. Окупаційна влада продовжує безпідставно затримувати наших громадян у Криму, будь-якій людині загрожує позбавлення волі без будь-яких належних на це підстав і надії на справедливий суд”, – заявила Денісова.

Вона підкреслила, що на території Росії та в окупованому Криму стосовно громадян України порушується принцип презумпції невинуватості, деякі громадян пропадають безвісти.

“Нам відомі факти побиття, застосування електрошоків, психологічного тиску, відсутність кваліфікованої медичної допомоги”,- підкреслила український омбудсмен.

За її словами, аналогічна ситуація спостерігається на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Вона наголосила на наявності інформації про використання окупаційною владою затриманих українців як робочої сили, здійснення щодо них тортур, позбавлення їх доступу до медичного обслуговування, води, опалення. Українські громадяни підтверджують факти жорсткого ставлення до них під час затримання та перебування у місцях утримання в Росії та окупованому Криму.

Денісова підкреслила, що робота щодо повернення громадян України додому продовжується.

“Ми сподіваємося, що незабаром усі наші громадяни будуть на свободі, а територію звільнено. Нам необхідна допомога міжнародної спільноти”,- наголосила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

 

Сенцов заявив, що готовий потиснути руку Путіну заради звільнення політв’язнів

Звільнений український режисер і письменник із Криму Олег Сенцов готовий потиснути руку президенту Росії Володимиру Путіну заради “визволення українських політв’язнів”. Про це 23 вересня він сказав в ефірі “Радіо Крим.Реалії“, передає УНН.

“Якщо треба буде, я і Путіну потисну руку, якщо за кожне це рукостискання буде звільнений одна людина”, — сказав Сенцов.

Нагадаємо, 7 вересня відбувся обмін утримуваними громадянами між Україною і Росією. Літак із 35 українцями приземлився в київському аеропорту “Бориспіль”.

 

У ДБР роз’яснили деталі провадження, в якому фігурує Парубій

Провадження, яке зареєстроване за заявою ексзаступника голови Адміністрації Президента часів Віктора Януковича Андрія Портнова не стосується народного депутата Андрій Парубія. Мова йде про події 2 травня 2014-го року в Одесі. Про це повідомила у коментарі УНН речниця Державного бюро розслідувань Анжеліка Іванова.

“Є провадження, воно не стосовно Парубія. У провадженні, яке зареєстровано за заявою Портнова, мова йде про події, які мали місце 2 травня 2014 року в Одесі”, – сказала Іванова.

За її словами, на думку Портнова, Парубій, який на той час був секретарем Ради національної безпеки і оборони України, може бути причетний до масових заворушень, що призвели до загибелі людей 2 травня 2014 року в Одесі.

“У рамках досудового розслідування ці факти, які викладені заявником будуть перевірені, їм буде надана правова оцінка та прийнято подальше рішення щодо кримінального провадження”, – додала Іванова.

Нагадаємо, народний депутат Андрій Парубій на власній сторінці у Facebook повідомив, що за фактом його дій Державне бюро розслідувань відкрило проти нього кримінальне провадження.

Як повідомлялося раніше, внаслідок масових сутичок на Грецькій площі, а також пожежі у Будинку профспілок загинуло понад 40 людей та постраждали майже дві сотні.

 

“Не розумію упередженості формулювань”: Аваков відреагував на відкриття ДБР справи щодо Парубія – УНІАН

Міністр прокоментував відкриття ДБР справи, де фігурантом вказано екс-спікера ВР. Аваков очікує на закриття цієї справи

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков прокоментував відкриття Державним бюро розслідування справи щодо подій в Одесі 2 травня 2014 року за заявою екс-заступника голова Адміністрації президента часів Януковича Андрія Портнова.

Міністр зазначив, що «не розуміє упередженості формулювань у документі». «Справа ДБР по Парубію та Одесі. Розумію, ще не могли за заявою не відкрити ЄРДР, – вимога КПК. Не розумію упередженості формулювань. Очікую, відповідно до закону та здорового глузду закриття провадження та спростування абсурдних звинувачень», –  написав міністр на своїй сторінці у Twitter.

Як повідомляв УНІАН, сьогодні, 23 вересня, екс-голова ВР, народний депутат від «Європейської солідарності» Андрій Парубій заявив, що Держбюро розслідувань відкрило кримінальне провадження проти нього. «ДБР відкрило проти мене кримінальне провадження. За організацію захисту Одеси весною 2014-го. Щоправда, у своєму листі ДБР це називає «масовими заворушеннями», – написав Парубій у Facebook. «Відчайдушна протидія української влади і громадянського суспільства гібридному захопленню путінською Росією всього нашого південного сходу – восьми українських областей, через захоплення влади проросійськими силами у обласних центрах, зокрема, і в Одесі – тут вже класифікується однозначно, як «факт створення і координування Парубієм А.В. громадських озброєних угруповань з метою вчинення масових заворушень 02.05.2014 на території Одеси», – зазначив він.

У свою чергу екс-заступник глави Адміністрації президента часів Віктора Януковича Андрій Портнов стверджував, що ДБР відкрило кримінальне провадження проти Парубія за його заявою. «Парубій обурився у себе на сторінці, що проти нього розпочато кримінальне провадження щодо подій масової страти в Одесі 2 травня 2014 року. З цією заявою я звернувся до правоохоронних органів ще місяць тому», – зазначив Портнов. Пізніше у ДБР уточнили, що зареєстровано кримінальне провадження на підставі заяви Андрія Портнова, але воно не є провадженням проти Парубія.

 

Парубій не є підозрюваним у справі про події в Одесі 2 травня 2014 року – ДБР – УНІАН

Колишній голова Верховної Ради Андрій Парубій не є підозрюваним у справі про події в Одесі 2 травня 2014 року. Про це в коментарі УНІАН повідомила речниця Державного бюро розслідувань Анжеліка Іванова.

«Дійсно, є кримінальне провадження, яке зареєстровано на підставі заяви Андрія Портнова. Але це не є провадження проти Парубія, це є провадження зареєстроване на підставі заяви Портнова. В рамках досудового розслідування перевіряються факти, викладені в цій заяві», – сказала вона. Іванова додала, що не може сказати, чи буде викликано Парубія на допит. «Наразі перевіряється інформація, викладена у заяві Портнова», – зазначила вона.

Як повідомляв УНІАН, сьогодні, 23 вересня, екс-голова ВР, народний депутат від «Європейської солідарності» Андрій Парубій заявив, що Держбюро розслідувань відкрило кримінальне провадження проти нього. «ДБР відкрило проти мене кримінальне провадження. За організацію захисту Одеси весною 2014-го. Щоправда, у своєму листі ДБР це називає «масовими заворушеннями», – написав Парубій у Facebook.

«Відчайдушна протидія української влади і громадянського суспільства гібридному захопленню путінською Росією всього нашого південного сходу – восьми українських областей, через захоплення влади проросійськими силами у обласних центрах, зокрема, і в Одесі – тут вже класифікується однозначно, як «факт створення і координування Парубієм А.В. громадських озброєних угруповань з метою вчинення масових заворушень 02.05.2014 на території Одеси», – зазначив він. У свою чергу екс-заступник глави Адміністрації президента часів Віктора Януковича Андрій Портнов стверджував, що ДБР відкрило кримінальне провадження проти Парубія за його заявою. «Парубій обурився у себе на сторінці, що проти нього розпочато кримінальне провадження щодо подій масової страти в Одесі 2 травня 2014 року. З цією заявою я звернувся до правоохоронних органів ще місяць тому», – зазначив Портнов.

 

Удари по п’ятах, нирках і вухах: на нараді ОБСЄ озвучили нові факти тортур над Балухом

Російська Федерація грубо порушує свої зобов’язання з прав людини на території окупованого Криму.

Про нові факти катувань фігурантів політично мотивованих справ стосовно громадян України, які стали відомі після їхнього повернення з місць позбавлення волі, на нараді ОБСЄ з людського виміру у Варшаві розповів заступник керівника Кримської правозахисної групи (КПГ) Володимир Чекригін, повідомляє КПГ – Укрінформ.

“Правозахисникам стали відомі нові факти, які не могли бути озвучені раніше через загрозу розправи з боку співробітників виправних установ. Так, наприклад, після звільнення політв’язня Володимира Балуха був продемонстрований відеозапис його свідчень, зроблений під час його перебування у виправній колонії (ВК) № 4 міста Торжок (Тверська область)”, – повідомив правозахисник.

За його словами, Балух також детально описав катування, яких він зазнав у СІЗО № 1 м.Твер і у ВК-4 м.Торжок, після того, як з порушенням Женевської конвенції (IV), був незаконно переміщений з території окупованого Криму в Росію.

Так, під час катувань Володимира Балуха 15 березня 2019 року співробітники СІЗО № 1 м.Твері били українця по п’ятах, по нирках і по вухах, надівши на голову мокру наволочку.

“Також він отримав близько 150 ударів електрошокером по спині, сідницях і ногах. Тортури супроводжувалися елементами сексуального насильства: електрошокер засовувався в анальний отвір жертви. Знущання тривали близько півгодини”, – повідомив правозахисник.

28 березня 2019 року після прибуття Балуха у ВК-4 міста Торжок, він “одразу був побитий групою з 8-10 співробітників ФСВП”.

“Били ззаду, при цьому Володимир стояв обличчям до стіни з широко розставленими ногами, що само по собі завдавало нестерпних фізичних страждань. Його били в ділянку нирок і печінки”, – зазначив правозахисник.

Крім того, Балуха регулярно поміщали на 15 діб у ШІЗО за надуманими приводами, наприклад, за те, що не привітався зі співробітником ФСВП або не заправив робу.

Як свідчить правозахисник, внаслідок переохолодження політв’язня в ШІЗО, а температура там не перевищувала 16 градусів тепла, у Балуха почалися гострі болі в суглобах і постійний головний біль.

“Все це призвело до серйозного погіршення стану здоров’я, він продовжує перебувати в лікарні Києва”, – констатував Чекригін.

Як повідомляв Укрінформ, 7 вересня між Україною і РФ відбувся обмін у форматі 35 на 35. На батьківщину повернулися 11 незаконно засуджених українців: Олег Сенцов, Роман Сущенко, Микола Карпюк, Олександр Кольченко, Володимир Балух, Станіслав Клих, Олексій Сизонович, Павло Гриб, Едем Бекіров, Євген Панов, Артур Панов, а також 24 моряки, які були захоплені Росією в районі Керченської протоки в листопаді 2018 року.

 

На нараді ОБСЄ розповіли про тортури над “українськими диверсантами”

У фігурантів “справи українських диверсантів” Володимира Прісича і Євгенія Панова тортурами електричним струмом дізнавачі домагалися “зізнання” в роботі на розвідку України.

Про це на нараді ОБСЄ з людського виміру у Варшаві розповів заступник керівника Кримської правозахисної групи Володимир Чекригін, повідомляється на сторінці КПГ в Facebook – Укрінформ.

“Прісич був прив’язаний до стільця, до пальців його ніг були примотані дроти. Катування електричним струмом тривало не менше восьми годин, в ході яких Прісича примушували дати свідчення на камеру. Запис, де він зізнається в роботі на розвідку України, було зроблено наступного дня”, – повідомив правозахисник.

За його словами, факту “зізнання” Прісича, звільненого 15 серпня у зв’язку з закінченням терміну покарання, свого часу був присвячений сюжет на телеканалі «Росія-1» з використанням відео спецслужб, який тривав менше хвилини і містить безліч склеювань.

“В реальності запис проводився протягом двох годин, оскільки в результаті перенесених тортур і під дією невідомих ін’єкцій Прісич неодноразово непритомнів і ледь міг читати з аркуша заготовлений спецслужбами текст”, – заявив Чекригін.

Він додав, що згодом російські спецслужби відмовилися від обвинувачень українця в шпигунстві — замість цього в машину Прісича було підкинуто наркотики і щодо українця було сфабриковано справу за ч. 2 ст. 228 КК РФ (Незаконні придбання, зберігання, перевезення, виготовлення, переробка наркотичних засобів).

За словами експерта, аналогічні тортури з електричнимо струмом застосовували і до іншого фігуранта «справи українських диверсантів» – Євгена Панова, який повернувся додому в результаті обміну утримуваними особами між Україною і Росією 7 вересня.

“Крім того, що його також змусили дати свідчення на камеру, Євгенія змусили написати відмову від послуг адвоката, найнятого родичами, на користь адвоката за призначенням”, – зазначив правозахисник.

Згодом, як і у випадку з Прісичем, захист Панова отримав відмову від влади РФ в проведенні розслідування за фактом застосування тортур на етапі слідства та притягнення до відповідальності винних.

Коментуючи зазначені факти, представник КПГ заявив, що Росия порушує зобов’язання ОБСЄ у сфері людського виміру, прийняті в Москві 1991 року.

“У таких умовах тортури і жорстоке поводження стали звичайною практикою, яка застосовується поліцією і ФСБ Росії. Такі методи дозволяють фактичній владі півострова примушувати затриманих до дачі свідчень, схиляти їх до укладення угоди зі слідством, змушувати відмовлятися від послуг адвокатів за договором на користь адвокатів за призначенням, які співпрацюють з ФСБ”, – заявив Чекригін.

Від імені українських правозахисників він виступив з рекомендаціями на адресу РФ припинити практику катувань і переміщення громадян України з території Криму.

Крім того, повідомляється про необхідність допуску до Криму міжнародних організацій, в тому числі Моніторингової місії ОБСЄ, незалежних медичних експертів для проведення обстеження громадян України, які перебувають у місцях несвободи в Росії і в Криму, а також припинення політично мотивованого переслідування та звільнення жертв такого переслідування.

 

На нараді ОБСЄ прокоментували ідею Росії “зробити” з Криму Тавриду

Ініціатива влади Росії перейменувати Крим на Тавриду має на меті протиставити кримських татар іншим нацменшинам на півострові, зокрема грекам, применшити значення кримських татар як корінного народу півострова, а на регіональному рівні внести додаткову напругу у відносини Туреччини і Греції.

Про це в кулуарах наради ОБСЄ з людського виміру, що триває у Варшаві до 27 вересня, в коментарі власному кореспондентові Укрінформу розповів український експерт, генеральний директор Інституту геостратегії імені Ісмаїла Гаспринського Наріман Устаєв.

“Ідея перейменування Криму на Тавриду спрямована на досягнення абсолютно конкретної цілі – знищити ДНК Криму і розірвати зв’язок, який існує між Кримом і корінним народом – кримськими татарами. Таким чином, зникає приналежність корінного народу України – кримських татар – саме до Криму”, – заявив Устаєв.

Він додав, що таким чином російська влада зможе стверджувати, що на території РФ живуть якісь татари, абсолютно свідомо стираючи різницю між татарами у Криму і російському Татарстані.

За його словами, реалізуючи “ідею Тавриди” на локальному рівні, Росія хоче протиставити греків та кримських татар, а на рівні чорноморської регіональної безпеки – загострити відносини між Грецією, яка може зайняти проросійську позицію, і Туреччиною, яка підтримує територіальну цілісність України і приналежність Криму до України.

Він додав, що таким чином Москва додатково підживлює й без того доволі складні відносини між Анкарою й Афінами на міжнародній арені.

Експерт підкреслив, що ідея назвати Крим Тавридою є “абсурдною”, але Росія в умовах ведення гібридної війни використовує всі можливі інструменти на міжнародній арені, аби маргіналізувати кримських татар і стерти будь-яку згадку про Крим, як півострів, приналежність якого до Росії не сприймається міжнародною спільнотою.

Устаєв також підкреслив, що ОБСЄ має звернути увагу на незаконне проведення нещодавно Росією місцевих виборів у Криму.

“Зрозуміло, що Росія має право проводити місцеві вибори на своїй території, але на окупованій території вона не може це робити. Ми звернулися до ОБСЄ визнати ці вибори у Криму незаконними”,- заявив експерт.

На переконання директора Інституту геостратегії імені Ісмаїла Гаспринського, проведення місцевих виборів у Криму має стати черговим аргументом для світової спільноти для посилення економічних та політичних санкцій проти Росії.

Як відомо, постпред Криму при президентові Росії Георгій Мурадов нещодавно заявив, що влада півострова позитивно оцінила ідею затвердити другу офіційну назву регіону – Таврида. Він підкреслив, що з таким проханням до окупаційної влади півострова звернулася грецька діаспора півострова.

Як відомо, Таврійська губернія існувала в царській Росії з 1802 по 1921 роки. До її складу входив кримський півострів, а також частина районів степової частини України.

 

У Крим із РФ етапували 15 кримських татар для пізнання “засекреченим свідком”

З Росії до окупованого Криму етапували 15 кримських татар для пізнання “засекреченим свідком”.

Про це в Facebook повідомляє “Кримська солідарність” – Укрінформ.

“На слідчих діях відбувається пізнання обвинувачених «другої сімферопольської групи» засекреченим свідком. По деяким з фігурантів у Криму вже пройшли судові засідання про продовження арешту. По завершенні слідчих експериментів усіх вивезуть назад до Ростова-на-Дону”, – сказали в адвокатському офісі Еміля Курбедінова.

Як уточнили адвокати, слідчі заходи проводяться так званою Федеральною службою безпеки РФ по Криму і Севастополю стосовно 15 осіб, в числі яких Рустем Шейхалієв, Іззет Абдуллаєв, Сейтвелі Сейтабдієв, Акім Бекіров, Алім Карімов, Асан Янік, Різа Ізетов, Велі Абдулкадиров, Енвер Аметов, Ремзі Бекіров, Осман Аріфмеметов, Фарход Базаров, Тофік Абдулгазієв, Рустем Сейтхалілов і Меджіт Абдурахманов.

У “Кримській солідарності” вважають, що практика “секретних свідків” – дуже зручний для російських силовиків судовий інструмент, за допомогою якого “можна приховувати введених для розробки оперативників або конструювати відсутні в кримінальній справі докази”.

Як повідомлялося, 27 березня 2019 року у Криму пройшли масові обшуки в будинках кримськотатарських активістів, у тому числі учасників громадського об’єднання «Кримська солідарність». Всього було затримано 23 людини. Пізніше були затримані Раїм Айвазов та Ескендер Сулейманов, яких слідство окупантів також включило у провадження “справи Хізб-ут-Тахрір” (друга сімферопольська група).

 

Росія деструктивно впливає на багато регіонів світу – Чапутович

Польща засуджує порушення Росією міжнародного права не лише в Україні та Грузії, але й у багатьох інших регіонах світу. Варшава однозначно підтримує єдність у ЄС щодо санкцій проти РФ в умовах порушення нею міжнародних зобов’язань.

Про це в інтерв’ю польському виданню Wprost заявив глава МЗС Польщі Яцек Чапутович – Укрінформ.

“Польща не погоджується на порушення Росією міжнародного права через застосування військової сили проти України та Грузії. Ця країна також виконує деструктивну роль військовим втручанням у Сирії, Лівії, Венесуелі чи центральній Африці”,- заявив Чапутович.

Він додав, що Польща разом із союзниками очікує на виконання Москвою своїх міжнародних зобов’язань.

Глава польської дипломатії також підкреслив, що Польща прагне збільшити військову присутність НАТО та США в РП, роллю яких буде відлякування потенційного агресора та оборона у випадку агресії. Чапутович зауважив, що Росія намагається протидіяти цьому, як і намагається зробити все можливе, щоб було скасовано накладені на неї західні санкції.

“До цього часу нам вдається зберегти єдність (у питанні санкцій – ред.). Позиція Польщі в цьому питанні є однозначною: це справа поваги до міжнародного права і принципів”, – наголосив Чапутович.

Польський міністр зауважив, що не всі країни в ЄС дотримуються такої позиції і були б не проти змінити політику ЄС щодо Росії.

Польща залишається послідовною, ми цінуємо чесність у міжнародних відносинах. Ми солідаризуємося з Україною”, – констатував глава польської дипломатії.

 

Росія підготувала “партизанів” і снайперів для дій на Донбасі — розвідка

Командування російських окупаційних військ почало більш активно застосовувати диверсійно-розвідувальні та снайперські групи на окупованих частинах Донецької та Луганської областей та залучає підрозділи диверсантів, які три місяці готувалися в Ростовській області РФ до ведення “партизанської війни”.

Про це під час брифінгу повідомив речник Міноборони Дмитро Гуцуляк з посиланням на інформацію Головного управління розвідки Міноборони – Укрінформ.

“Командування російських окупаційних військ на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях підвищує інтенсивність застосування диверсійно-розвідувальних та снайперських груп. Водночас, противник активізував підготовку до застосування підрозділів диверсантів, які прибули після тримісячної підготовки з ведення “партизанської війни” у навчальних центрах на території Ростовської області РФ”, – повідомив Гуцуляк.

Крім того, за словами речника, окупанти проводять випробування ефективності прихованих способів обстрілу підрозділів Об’єднаних сил, опрацьованих на полігонах Південного військового округу ЗС РФ. Зокрема, для дезорієнтації та приховування звуку пострілів, вогонь снайперами ведеться під прикриттям стрільби мінометів та гранатометів.

Як запевнили під час брифінгу, підрозділи Об’єднаних сил готові давати відсіч підступним та провокаційним діям з боку російсько-окупаційних військ на лінії бойового зіткнення.

 

ПАРЄ може провести термінові дебати про насильство на мирних протестах у Москві

Парламентська асамблея Ради Європи на осінній сесії 30 вересня – 4 жовтня може провести термінові дебати про порушення демократичних прав та придушення мирних протестів у Російській Федерації у контексті виборів до Московської міської думи.

Це питання включено до проєкту порядку денного осінньої сесії Асамблеї за терміновою процедурою, повідомляє власний кореспондент Укрінформу у Страсбурзі.

Відповідний запит подала політична група європейських лібералів (ALDE).

Остаточний порядок денний сесії, включаючи це питання, буде затверджено у перший день роботи, 30 вересня.

Як повідомляв Укрінформ, 8 вересня пройшли вибори до Московської міської думи. Чинний режим не допустив до участі у виборах опозиційних кандидатів. Через це 27 липня у російській столиці пройшли масові мітинги протесту. Поліція, застосовуючи силу, затримала близько тисячі людей.

 

В Іспанії арештували каталонських сепаратистів за підготовку терактів

Іспанська поліція у понеділок затримала дев’ять каталонських сепаратистів за підготовку збройних нападів у річницю проведення несанкціонованого референдуму щодо незалежності Каталонії від Іспанії.

Про це повідомляє BBC – Укрінформ.

“Іспанська поліція заявляє, що затримала дев’ятьох людей, підозрюваних у плануванні низки насильницьких заходів до річниці референдуму про незалежність”, – йдеться у повідомленні.

У понеділок о 05:00 за місцевим часом іспанська поліція здійснила рейди за 10-ма адресами у Барселоні, Сабаделі та Санта-Перпетуа-де-Могоде.

Як зазначається, підозрювані планували напади у другу річницю проведення референдуму, що відбувся 1 жовтня 2017 року. У зловмисників знайшли матеріали для виготовлення вибухівки під час запланованих рейдів у Каталонії. У поліції вважають, що затримані належать до групи, що очолювала нещодавні акції протесту у регіоні. Несанкціонований референдум щодо незалежності Каталонії, що влаштували два роки тому, і завдяки якому лідери каталонського уряду намагалася оголосити себе окремою державою та вийти зі складу Іспанії, призвів до триваючої політичної кризи у відносинах Мадридського уряду з очільниками каталонської автономної адміністрації.

 

Нову кліматичну ініціативу Австрії підтримали лідери 32 країн

Напередодні кліматичного саміту ООН у Нью-Йорку глави 32 держав та урядів з чотирьох континентів підтримали нову кліматичну ініціативу, висунуту президентом Австрії Александером Ван дер Белленом.

Ініціатива містить заклик до міжнародного співтовариства вжити більш рішучих і швидких заходів для боротьби із змінами клімату, повідомляє власний кореспондент Укрінформу в Австрії.

“Понад 30 глав держав та урядів з чотирьох континентів – це дає мені надію і впевненість. Багато глав держав, серед яких, наприклад, федеральний президент Німеччини Штайнмаєр, президент Італії Маттарелла, президент Франції Макрон, президенти Південної Кореї, Ізраїлю, Гани, Сербії, Лівану, пообіцяли підтримати мою “Ініціативу за більші кліматичні амбіції”. За кілька днів до початку великого “саміту щодо кліматичних дій” у Нью-Йорку ми робимо 2019 рік роком сміливості щодо захисту клімату”, – заявив Александер Ван дер Беллен, колишній лідер австрійських “Зелених”.

Запропонована “Initiative for more Climate Ambition” є продовженням попередньої ініціативи австрійського президента, яка була висунута напередодні світової кліматичної конференції у Польщі (COP24) і яку підтримали близько 20 глав європейських держав та урядів. Вона більш конкретизована і спрямована на підтримку ініційованого Генсеком ООН Антоніу Гутеррешем саміту світових лідерів щодо викликів, пов’язаних зі глобальними кліматичними змінами, який відбудеться 23 вересня на 74-й сесії Генасамблеї ООН.

Підписанти, зокрема, закликали під час кліматичного саміту ООН запропонувати конкретні плани, які дозволять виконати поставлені раніше цілі щодо скорочення викидів в атмосферу та запобігання кліматичним змінам. Понад 30 глав держав та урядів також закликали усі фінансові інституції спрямувати інвестиції в досягнення довгострокових цілей Паризької кліматичної угоди та відмовитися від інвестування в економіку, пов’язану з викопними видами палива.

 

Росія знову “погоріла” на допінгу – ВАДА вимагає пояснень

Проти Росії можуть продовжити розслідування у зв’язку з невідповідністю отриманих від Російського антидопінгового агентства (РУСАДА) результатів дослідження проб спортсменів на наявність допінгу.

Наразі російська сторона має три тижні на пояснення своєї позиції. Про це йдеться у доповіді виконавчого комітету Всесвітнього антидопіногового агентства (ВАДА), який засідав у Токіо в понеділок – Укрінформ.

«Виконавчий комітет рекомендував ВАДА продовжити процедуру відповідності (порушення правил – ред.) проти РУСАДА», – йдеться у документі.

Таке рішення пояснюється виявленими «невідповідностями» у результатах проб спортсменів , отриманих у січні 2019 року із московської лабораторії РУСАДА.

Наразі російська сторона має три тижні, щоб надати пояснення з цього приводу. В іншому разі дискваліфікація РУСАДА може бути продовжена, що означає заборону на участь російських атлетів у літній Олімпіаді-2020 у Токіо.

Як відомо, після олімпіади у Сочі 2014 року ВАДА виявила масову маніпуляцію і фальсифікацію із пробами російських спортсменів, організовану на державному рівні.

РУСАДА була виключена із Всесвітнього антидопінгового агентства, а РФ – позбавлена права участі в Олімпіадах у Ріо 2016 року, а також в Олімпіаді у Пхьончхані 2018-го. Лише деякі російські атлети змогли виступити під нейтральним прапором.

 

У WADA підтвердили, що Росія видалила позитивні допінг-проби спортсменів- УНІАН

В організації пояснили, за що російські спортсмени можуть отримати нову дискваліфікацію. Росія може отримати чергові санкції / фото: nytimes.com Глава комітету Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA) щодо відповідності Джонатан Тейлор пояснив, за що збірна Росії може бути відсторонена від літньої Олімпіади-2020 в Токіо. Чиновника цитує The New York Times.

“Там були позитивні допінг-проби, які видалені. Питання – чому”, – зазначив Тейлор, додавши, що у російської сторони буде можливість пояснити ситуацію. Читайте також Росію можуть відсторонити від участі в Олімпіаді-2020 Можливі маніпуляції з даними в Московській антидопінгової лабораторії будуть розглянуті через місяць, а через три тижні в WADA чекають офіційної відповіді від Росії. Комітет Тейлора збереться 23 жовтня і буде вирішувати, чи рекомендувати виконкому WADA оголосити про невідповідність Російського антидопінгового агентства (РУСАДА).

Якщо таке рішення буде прийнято, то справа відправиться в Спортивний арбітражний суд для винесення остаточного вердикту. WADA вдалося дізнатися про віддалені проби завдяки базі даних, яку організації надав інформатор Григорій Родченков. Росія на початку 2019 року передала свою версію цієї бази за умов відновлення статусу РУСАДА, після чого були виявлені невідповідності. Нагадаємо, через махінації з допінг-пробами WADA після Олімпіади 2014 року припинило членство РУСАДА. Російське антидопінгове агентство було відновлено в правах лише у вересні 2018 року з умовою, що не пізніше 1 січня 2019 року експерти WADA отримають доступ до баз даних Московської антидопінгової лабораторії. Як повідомляв УНІАН, раніше в Росії похвалилися можливістю виступити на Олімпіаді-2020.

 

Росія оголосила у розшук “суперагента” ЦРУ Смоленкова як безвісти зниклого

МВС Росії внесла колишнього співробітника адміністрації президента РФ Олега Смоленкова, якого ЗМІ називають можливим інформатором ЦРУ, в базу даних тих, хто зник без вісті.

Про це повідомляє “Інтерфакс“, який зробив відповідний запит в МВС РФ – Укрінформ.

“Колишній російський чиновник Олег Смоленков оголошений в розшук як такий, що зник без вісті, після зникнення в 2017 році”, – йдеться у відповіді.

Як зазначається, на сайті МВС РФ існує база даних “Розшук”, інформація про розшукуваних осіб на якій прихована. Отримати її можна за відповідним запитом в цьому розділі на адресу електронної пошти.

Олег Смоленков – колишній співробітник адміністрації президента Росії. Він залишив Росію і перебрався в США, де, за даними ЗМІ, живе під захистом американських спецслужб. Після його зникнення в Росії порушили кримінальну справу про вбивство.

Кілька джерел раніше повідомляли, що Смоленков перестав виходити на зв’язок після того, як у 2017 році відправився з сім’єю у відпустку у Чорногорію. Припускали, що з Смоленковим стався якийсь нещасний випадок, і лише потім виникли підозри, що він втік.

9 вересня американський телеканал CNN повідомив про те, що у 2017 році з Росії було екстрено евакуйовано “найбільш цінного інформатора американських спецслужб у владних структурах РФ”. Пізніше російські ЗМІ повідомили, що високопоставленим російським чиновником, якого завербувало ЦРУ і якого у 2017 році евакуювали з Росії через побоювання в можливому викритті, може бути екс-співробітник адміністрації президента РФ Олег Смоленков.

Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков визнав, що Смоленков, якого раніше називали можливим “суперагентом” ЦРУ в Кремлі, дійсно працював в адміністрації президента, але був звільнений кілька років тому. Працював він, за словами Пєскова, не на високій посаді.

Після цього повідомлялося, що в РФ покарані посадові особи, які допустили виїзд за кордон ймовірного інформатора ЦРУ.

 

Суд зняв заборону Рожковій брати учать у засіданнях правління Нацбанку

Київський апеляційний суд  скасував ухвалу Баришівського райсуду Київської області про заборону Катерині Рожковій брати участь у засіданнях правління Нацбанку України та виконувати обов’язки першого заступника голови НБУ.

Про це повідомляє пресслужба Національного банку – Укрінформ.

“Сьогодні, 23 вересня, Київський апеляційний суд задовольнив апеляційну скаргу Національного банку України та скасував ухвалу Баришівського районного суду Київської області від 11 червня. Нагадаємо, цією ухвалою було заборонено Катерині Рожковій брати участь у засіданнях Правління НБУ та виконувати покладені на неї посадові обов’язки Першого заступника Голови НБУ”, – йдеться у повідомленні.

Крім того, Київський апеляційний суд виніс окрему ухвалу, яка стосується судді Баришівського райсуду Київської обл. Коваленка К.В.

У своїй апеляційній скарзі Національний банк звертав увагу суду на такі аргументи:

суд не має права встановлювати Національному банку та членам його Правління заборону виконувати повноваження;

законодавством не передбачено можливості припинення, призупинення або заборони здійснення повноважень заступника голови Національного банку “за рішенням суду”.

У пресслужбі додали, що допущені суддею Коваленком грубі порушення Національний банк довів до відома Вищої ради правосуддя, а також Національного антикорупційного бюро України.

Як повідомляв Укрінформ, до НБУ надійшов лист від фізичної особи, зі змісту якого випливало, що 11 червня 2019 року, Баришівський районний суд Київської області нібито ухвалив рішення про заборону Катерині Рожковій брати участь у засіданнях Правління та виконувати покладені на неї посадові обов’язки. Водночас у регуляторі заявляли, що не отримували такої ухвали від суду.

У НБУ нагадували, що підстава звільнення заступника голови Національного банку “за рішенням суду” чинним законодавством не передбачена.

 

Окружний адмінсуд взявся за позов ексглави представництва ЄБРР проти Нацбанку

Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження у справі за позовом ексголови представництва Європейського банку реконструкції та розвитку в Україні Шевкі Аджунера до Національного банку України та призначив підготовче засідання на 17 жовтня.

Про це інформує пресслужба суду – Укрінформ.

“Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження у справі щодо визнання протиправним та скасування рішення Комітету НБУ з питань нагляду та регулювання діяльності банків, нагляду (оверсайту) платіжних систем, яким було відмовлено Шевкі Аджунеру у погодженні на посаду Голови Наглядової ради Ощадбанку України”, – ідеться в повідомленні.

Також повідомляється, що суд ухвалив розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 17 жовтня 2019 року.

У пресслужбі нагадують, що екс-голова представництва ЄБРР в Україні Шевкі Аджунер подав позов до Національного банку України.

Серед вимог позову – визнати протиправним та скасувати рішення Комітету НБУ з питань нагляду та регулювання діяльності банків, нагляду (оверсайту) платіжних систем, яким було відмовлено Шевкі Аджунеру у погодженні на посаду Голови Наглядової ради Ощадбанку України.

Позивач вважає оскаржуване рішення НБУ упередженим, незаконним і таким, що прийнято регулятором з перевищенням своїх повноважень.

 

Верховний Суд відхилив скаргу на призначення Богдана главою АП

Велика Палата Верховного Суду відхилила апеляційну скаргу у справі про визнання протиправним і скасування Указу Президента України від 21 травня 2019 року № 304/2019 “Про призначення Андрія Богдана главою Адміністрації Президента України”.

Текст постанови оприлюднено в Єдиному реєстрі судових рішень – Укрінформ.

“Оскільки суд першої інстанції, постановляючи оскаржувану ухвалу, не допустив порушень норм процесуального права, а наведені скаржницею доводи не спростовують викладених у судовому рішенні висновків, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення”, – йдеться в постанові.

Нагадаємо, у своїй позовній заяві позивач просив визнати протиправним і таким, що підлягає скасуванню, Указ про призначення Андрія Богдана. На думку позивача, це призначення суперечило пункту 5 частини першої та пункту 1 частини другої статті 3 Закону України від 16 вересня 2014 року №1682-VII “Про очищення влади”, оскільки на Богдана розповсюджується заборона обіймати посаду голови Адміністрації Президента України.

Відмовляючи у відкритті провадження у справі, суд першої інстанції виходив із того, що Указ є актом індивідуальної дії. Право на оскарження індивідуального акта суб`єкта владних повноважень надано особі, щодо якої цей акт прийнятий або прав, свобод та інтересів якої він безпосередньо стосується. Адміністративним судом не розглядаються справи з відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.

29 травня 2019 року Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду також постановив, що справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Не погодившись із таким судовим рішенням, скаржник подала до Великої Палати Верховного Суду апеляційну скаргу, в якій просила скасувати ухвалу Касаційного адміністративного суду від 29 травня 2019 року, а справу направити для продовження розгляду по суті до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

6 серпня 2019 року Велика Палата Верховного Суду відкрила апеляційне провадження і призначила справу до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження без виклику її учасників на 18 вересня 2019 року.

 

ОБСЄ запустила антикорупційну платформу для Південно-Східної Європи й України

Регіональна антикорупційна платформа (ACP) для управлінь внутрішньої безпеки прикордонних та правоохоронних органів держав-учасниць ОБСЄ Південно-Східної Європи, України та Молдови була запущена 19-20 вересня у Відні.

Про це повідомляється на сайті Організації з безпеки та співробітництва в Європі – Укрінформ.

“ОБСЄ причетна до підтримки держав-учасниць в їх зусиллях щодо зміцнення управління сектором безпеки. Ми переконані, що створення інтерактивної регіональної платформи, на якій відбуватиметься обмін антикорупційними транскордонними практиками, стане корисним та практичним інструментом для подальшого впровадження ефективної антикорупційної політики та заходів на національному та регіональному рівні”, – заявила представник Бюро Координатора ОБСЄ з економічної та екологічної діяльності Ермелінда Мексі.

Головний фокус уваги зустрічі у Відні був спрямований на створенні спільноти регіональної антикорупційної платформи та розвиток “дорожньої карти” для майбутньої діяльності платформи.

Участь у заході у Відні взяли понад 40 новопризначених представників ACP з Албанії, Боснії та Герцоговини, Чорногорії, Молдови, Північної Македонії, Сербії та України, а також члени польових місій ОБСЄ в регіоні та представники низки регіональних і міжнародних організацій, долучених до боротьби з транскордонною корупцією.

 

Медіахолдинг UMH Курченка передали в управління АРМА

Печерський райсуд столиці передав майнові та корпоративні права групи “Український Медіа Холдинг” в управління Нацагентства з питань виявлення, розшуку та управління корупційними активами.

Відповідною ухвалою від 9 вересня поточного року було задоволено клопотання Генпрокуратури – Укрінформ.

“Слідчий суддя ухвалив: клопотання — задовольнити. Передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів для здійснення заходів з управління ними … активи, на які у кримінальному провадженні № 12013220540000400 накладено арешт, та визнані речовими доказами”, – йдеться у резолютивній частині рішення суду.

У мотивувальній частині зазначається, що 20 серпня до суду надійшло клопотання начальника управління Генпрокуратури Костянтина Кулика, у якому він просив передати в управління АРМА активи, які були арештовані у рамках кримінальної справи про створення експрезидентом Януковичем злочинної організації.

Як вказав прокурор, члени злочинної організації легалізували привласнені грошові кошти та інше майно, здобуте внаслідок вчинення зазначених злочинів шляхом проведення низки удаваних, безтоварних фінансово-господарських операцій через підконтрольні суб`єкти підприємницької діяльності з ознаками фіктивності, а також через підконтрольних осіб і банківські установи – АТ “Брокбізнесбанк” та ПАТ “Реал Банк”, з метою приховання джерел походження коштів, їх кінцевих вигодонабувачів та фактичних власників.

У клопотанні зазначалося, що у 2013 році з метою легалізації коштів було придбано акції UMH Group. Частину коштів у розмірі 246,1 млн доларів було сплачено TriLado Enterprise Inc. за рахунок отриманих злочинним шляхом коштів, що надійшли з рахунків підприємств, підконтрольних злочинній організації.

Іншу частину коштів на здійснення угоди у розмірі 160 млн доларів одержано за рахунок кредиту, наданого АТ “Укрексімбанк” для підконтрольного злочинній організації ТОВ “Ветек Медіа Інвест”.

За вказаним кредитним договором банк надав позичальнику грошові кошти шляхом відкриття невідновлювальної мультивалютної кредитної лінії з лімітом, еквівалентним 160 млн. дол. США, з терміном погашення до 27.10.2022.

Прокурор просив арештувати корпоративні права ТОВ “Твоя преса”, ТОВ “Видавничий Дім Український Медіа Холдінг”, ТОВ “Радіогрупа”, ТОВ “ТРК “Киевские ведомости”, ТОВ “Телерадіокомпанія “Пілот-Україна”, ТОВ Телерадіокомпанія “Золоті Ворота”, ТОВ “Радіо-Автотов”, “Телерадіокомпанія “Форум”, ТОВ “Радіо “Довіра”, ТОВ “Кулінарний канал”, ТОВ “КИЇВ-Пресс”, ТОВ “Запоріжжя медіа”, ТОВ “ТРК “Донецьк ФМ”, а також інші компанії медіахолдингу.

Як повідомляв Укрінформ, за даними ГПУ, бізнесмен з оточення колишнього президента-втікача Віктора Януковича Сергій Курченко є активним учасником злочинної організації, що завдала державі збитків на суму понад 14 мільярдів гривень. За даними прокуратури, Курченко з лютого 2014 року переховується в Росії.

 

Зеленський підписав закон про штрафи за руйнування доріг

Президент підписав закони про внесення змін щодо питань здійснення габаритно-вагового контролю та Бюджетного кодексу, спрямованих на залучення додаткових ресурсів для фінансування дорожнього господарства та заходів із забезпечення безпеки дорожнього руху.

Про це повідомляється на сайті глави держави – Укрінформ.

“Президент Володимир Зеленський підписав Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю” № 54-IX, ухвалений Верховною Радою 11 вересня 2019 року”, – ідеться в повідомленні.

Зазначається, що метою документа є запобігання передчасному руйнуванню автомобільних доріг перевантаженими транспортними засобами, зменшення витрат бюджетних коштів на їхнє відновлення, а також підвищення рівня безпеки дорожнього руху.

Законом вносяться зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також до законів “Про джерела фінансування дорожнього господарства України” та “Про автомобільний транспорт”.

Зокрема, передбачається, що порушення правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами тягне за собою накладення штрафу у розмірі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10%.

У разі перевищення габаритно-вагових норм від 10% до 20% накладається штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Перевищення габаритно-вагових норм на понад 20% передбачає штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

“Реалізація закону сприятиме забезпеченню дотримання всіма учасниками ринку автомобільних вантажних перевезень норм законодавства про автомобільний транспорт, підвищенню якості та безпеки перевезень автомобільним транспортом, поліпшенню ділового іміджу України”, – наголосили в ОП.

Крім того, глава держави підписав Закон “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо джерел формування державного дорожнього фонду” № 74-IX, ухвалений парламентом 12 вересня.

Документ унормовує в бюджетному законодавстві питання розширення ресурсного забезпечення будівництва та ремонту доріг, базові засади якого закладено у вказаному раніше законі “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю” № 54-IX.

Закон закріплює у Бюджетному кодексі України спрямування на заходи, що фінансуються з державного дорожнього фонду, зокрема 50% надходжень від адміністративно-господарських штрафів за порушення законодавства про автомобільний транспорт у частині перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм та 50% – від адміністративних штрафів за порушення правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами.

В ОП підкреслили, що набрання законом чинності дозволить залучити додаткові ресурси для фінансування дорожнього господарства та заходів із забезпечення безпеки дорожнього руху.

 

Президент підписав закон про зменшення тиску на бізнес

Президент України Володимир Зеленський підписав закон “Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес”.

Відповідна інформація оприлюднена на сайті Верховної Ради – Укрінформ

“23.09.2019 – повернуто з підписом від Президента”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада ухвалила закон “Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес” 18 вересня.

Цим документом, зокрема, декриміналізується фіктивне підприємництво: ухвалений закон виключає з Кримінального кодексу статтю 205, відповідно до якої визначалося кримінальне покарання за створення або придбання суб’єктів підприємницької діяльності з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення заборонених видів діяльності.

Фіктивне підприємництво каралося штрафом від 30 тисяч до 60 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ), тобто від 510 тис. грн до 1 млн 20 тис. грн, або арештом до півроку чи обмеженням волі до двох років. За повторне порушення штраф становив від 50 тисяч до 100 тисяч НМДГ (від 850 тис. грн до 1,7 млн грн).

Законом також передбачено підвищити розмір сум фактичного ненадходження до бюджету податків, зборів та інших обов’язкових платежів для встановлення наявності ознак складів кримінальних правопорушень, передбачених ст. 212 Кримінального кодексу України.

Авторами закону є група народних депутатів із фракції “Слуга народу”. Президент визначив його як невідкладний.

Цей закон набуває чинності наступного дня після його опублікування в найближчому номері парламентської газети “Голос Україні”.

 

Зеленський підписав закон про підтримку кінематографії

Президент Володимир Зеленський підписав закон про внесення змін до Бюджетного кодексу щодо державної підтримки кінематографії.

Про це повідомляється на сайті глави держави – Укрінформ.

“Президент Володимир Зеленський підписав Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо державної підтримки кінематографії» №76-IX, ухвалений Верховною Радою 12 вересня 2019 року”, – ідеться в повідомленні.

За даними ОП, документ спрямований на забезпечення реалізації механізмів, закладених у Законі «Про державну підтримку кінематографії в Україні», та врегулювання питання фінансової підтримки державою втілення проектів у сфері кінематографії.

Встановлюється, зокрема, що окремі платежі від суб’єктів кінематографії, пов’язані з одержанням ними державної підтримки, зараховуватимуться до спеціального фонду держбюджету і спрямовуватимуться на державну підтримку кінематографії.

Зазначається, що реалізація норм закону сприятиме розвиткові кіноіндустрії в Україні, а також залученню інвестицій у цю сферу.

Як повідомляв Укрінформ, 20 вересня 2019 року Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроект №1058 “Про внесення змін до Закону України “Про державну підтримку кінематографії в Україні” щодо державної субсидії для повернення частини кваліфікованих витрат, здійснених іноземним суб’єктом кінематографії при виробництві (створенні) фільму в Україні”.

Закон передбачає збільшення суми повернення коштів, витрачених в Україні на кіновиробництво, так званих кешрібейтів, з 16,6% до 25% (+5% якщо продукт матиме елементи української культури, наприклад, знятий за мотивами українського твору). Ці витрати будуть компенсуватися лише іноземним виробникам кіно та за умови, що серед бенефіціарів чи в керівних органах компанії-виробника немає резидентів України.

Зміни до Бюджетного кодексу, необхідні для того, щоб вказаний закон запрацював, були прийняті Верховною Радою 12 вересня.

 

Зеленський закликає українців повідомляти про корупцію на “гарячу лінію” НАБУ

Президент Володимир Зеленський закликав українців повідомляти про випадки корупції на “гарячу лінію” Національного антикорупційного бюро.

Відеозвернення глави держави опубліковане на його сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Ми ніколи не подолаємо корупцію, якщо ви будете заплющувати на неї очі. Вимагають хабар? Пропонують «відкат»? Будь ласка, не мовчіть! Звертайтеся на “гарячу лінію” НАБУ – 0 800 503 200. Кожен із вас може почати змінювати країну вже сьогодні!” – підкреслив Президент.

Зеленський переконаний, що шлях України до успіху — це дорога з двостороннім рухом, та запевнив, що влада буде працювати чесно. Водночас він наголосив, що неможливо відродити економіку, якщо люди не платитимуть податки. За його словами, це стосується кожного — від олігарха до водія таксі.

Президент закликав пам’ятати, що Європа починається не з державного кордону, а з недопалка, який летить у смітник; з пристегнутого паска безпеки; з оплачених комунальних послуг та податків; з відмови на пропозицію на тендері “нагнути” державу.

“Дорогі українці, я часто закликав вас узяти участь у якомусь челенджі або флешмобі. Зараз настав час для наймасштабнішого. Взяти участь може кожен громадянин України. Для цього не потрібно записувати ніяких відео, не потрібно ставити ніяких хештегів. Потрібно тільки одне — жити за законом”, – наголосив Зеленський.

 

РГК НАБУ закликає президента не поширювати дезінформації: відомство відреагувало на ролик Зеленського

Через хибну інформацію про повноваження Бюро, гаряча лінія НАБУ буде перевантажена дзвінками щодо порушень, які не є підслідними органу

Рада громадського контролю Національного антикорупційного бюро України на своєму сайті опублікувала повідомлення, в якому зазначила, що НАБУ не розслідує всі корупційні злочини.

Відповідна заява була зроблена після нещодавнього відеозвернення президента України Володимира Зеленського, в якому він закликав телефонувати на гарячу лінію НАБУ з приводу всіх видів корупції.

“Детективи Бюро займаються кримінальними корупційними правопорушеннями, які вчинені вищими посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та становлять загрозу національній безпеці”, – йдеться в тексті повідомлення.

У НАБУ зазначили, що через хибну інформацію про повноваження Бюро, гаряча лінія НАБУ буде перевантажена дзвінками щодо порушень, які не є підслідними органу.

“Такі дії очільника держави можуть призвести до дестабілізації роботи Бюро та викликати шквал негативу населення у зв’язку з тим, що більшість громадян не є спеціалістами у Кримінальному процесуальному кодексі України і цілком довіряють словам Президента. А отже, громадяни вимагатимуть від органу розслідування справ, які йому не підслідні”, – додали в правоохоронному органі.

РГК нагадало, що детективи Бюро здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених статтями 191, 206-2, 209, 210, 211, 354 (стосовно працівників юридичних осіб публічного права), 364, 366-1, 368, 368-2, 369, 369-2, 410 Кримінального кодексу України, з урахуванням умов, визначених частиною 5 статті 216 КПК України, а саме:

1) злочин скоєно:

Президентом України, повноваження якого припинено, народним депутатом України, Прем’єр-міністром України, членом Кабінету Міністрів України, першим заступником та заступником міністра, членом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національної комісії з цінних паперів та Фондового ринку, Антимонопольного комітету України, Головою Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Головою Фонду державного майна України, його першим заступником та заступником, членом Центральної виборчої комісії, Головою Національного банку України, його першим заступником та заступником, членом Ради Національного банку України, Секретарем Ради національної безпеки і оборони України, його першим заступником та заступником, Постійним Представником Президента України в Автономній Республіці Крим, його першим заступником та заступником, радником або помічником Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України; державним службовцем, посада якого належить до категорії “А”;

депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатом обласної ради, міської ради міст Києва та Севастополя, посадовою особою місцевого самоврядування, посаду якої віднесено до І та ІІ категорій посад;

суддею Конституційного Суду України, суддею суду загальної юрисдикції, народним засідателем або присяжним (під час виконання ними цих функцій), Головою, членами, дисциплінарними інспекторами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Головою, заступником Голови, секретарем секції Вищої ради юстиції, іншим членом Вищої ради юстиції;

прокурорами органів прокуратури, зазначеними у пунктах 1-4, 5-11 частини першої статті 15 Закону України “Про прокуратуру”;

особою вищого начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, органів та підрозділів цивільного захисту, вищого складу Національної поліції, посадовою особою митної служби, якій присвоєно спеціальне звання державного радника податкової та митної справи III рангу і вище, посадовою особою органів державної податкової служби, якій присвоєно спеціальне звання державного радника податкової та митної справи III рангу і вище;

військовослужбовцем вищого офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Національної гвардії України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України;

керівником суб’єкта великого підприємництва, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків;

2) розмір предмета злочину або завданої ним шкоди дорівнює або перевищує суму в розмірі 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом на час вчинення злочину (960 500 з грудня 2018 року) за умови, якщо злочин вчинено службовою особою державного органу, правоохоронного органу, військового формування, органу місцевого самоврядування, суб’єкта господарювання, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків;

3) злочин, передбачений статтею 369, частиною першою статті 369-2 Кримінального кодексу України, вчинено щодо службової особи, визначеної в частині 4 статті 18 Кримінального кодексу України або у пункті 1 цієї частини.

Крім того, нагадуємо, що статтею 383 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину.

“Закликаємо президента розтлумачити сферу відповідальності НАБУ та вказати, що з приводу корупційних злочинів, які не входять до компетенції НАБУ, треба звертатися до Національної поліції України, Державного бюро розслідувань та Служби безпеки України”, – наголосили в повідомленні.

Як повідомляв 5.UA, Володимир Зеленський у соцмережах оприлюднив відеозвернення, в якому наголосив, що будь-які факти корупційних дій та протиправних дій мають розслідувати в Національному антикорупційному бюро.

 

Зеленський підписав закон про імпічмент

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон “Про особливу процедуру усунення Президента України з поста (імпічмент)”.

Відповідна інформація оприлюднена на сайті Верховної Ради – Укрінформ.

“Повернуто з підписом від Президента”, – зазначено на сторінці законопроєкту.

Як повідомляв Укрінформ, ВР ухвалила цей закон 10 вересня.

Він передбачає, що може усунути Президента з посади в порядку імпічменту виключно у разі вчинення ним державної зради або іншого злочину. Процедура імпічменту ініціюватиметься більшістю народних депутатів від конституційного складу.

Законом передбачено, що з метою повного, всебічного та неупередженого розслідування створюватиметься спеціальна тимчасова слідча комісія (ТСК), до складу якої входитимуть народні депутати (з урахуванням принципу пропорційного представництва депутатських фракцій та груп), спеціальний прокурор і спеціальні слідчі. Ця ТСК готуватиме висновки і пропозиції за дослідженими обставинами щодо вчинення Президентом державної зради або іншого злочину.

Пленарне засідання Верховної Ради, на якому розглядатимуться ці висновки і пропозиції, буде відкритим (за винятком випадків, коли висновки і пропозиції або додані до них матеріали міститимуть інформацію, що становить державну або іншу охоронювану законом таємницю).

Після ухвалення рішення про звинувачення Президента Рада звертатиметься до Конституційного Суду (для отримання висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента з поста в порядку імпічменту) та Верховного Суду (для одержання висновку про те, що діяння, в яких звинувачується Президент, містять ознаки державної зради або іншого злочину).

Відповідно до закону рішення про імпічмент Президенту прийматиметься лише у разі, якщо висновки КС і ВС засвідчать дотримання вимог Конституції та законів України.

Рішення вважатиметься прийнятим, якщо за нього проголосує не менш як три чверті народних депутатів від конституційного складу ВР.

Також закон визначає, що в разі неприйняття Радою постанови про усунення Президента з поста в порядку імпічменту головуючий від імені парламенту має вибачитися перед главою держави.

 

Депутати б’ють рекорди: у Раду ходять до 94% “слуг народу”

Найвищі показники відвідування засідань Верховної Ради України у вересні продемонстрували народні депутати фракцій політичних партій “Слуга народу” та “Голос”, найнижчі — “Опозиційна платформа – За життя”.

Про це інформує Комітет виборців України у Facebook – Укрінформ.

“Комітет виборців України проаналізував відвідування народними депутатами фракцій Верховної Ради пленарних засідань у вересні 2019 року. В цілому народні депутати всіх фракцій показали високі показники відвідування. Найвищий результат у депутатів “Слуги народу” та “Голосу”,- йдеться в повідомленні.

За інформацією КВУ, у середньому на засіданнях ВР були письмово зареєстровані 94% депутатів із цих фракцій.

Дещо нижчі показники відвідуваності в депутатів групи «За майбутнє» та ВО «Батьківщина» – по 88%, у фракції «Європейська солідарність» показники відвідуваності на рівні 87%.

Як зазначається, порівняно з іншими фракціями найнижчий результат відвідувань у фракції “Опозиційна платформа – За життя” , з якої у середньому на засіданнях ВР були присутні 85% депутатів.

У КВУ уточнюють, що дані відвідуваності отримані відповідно до результатів письмової реєстрації народних депутатів України.

Усього у вересні відбулося 14 пленарних засідань ВР.

 

Нові технології в КБ «Південне» значно скоротили час виготовлення деталей

Завдяки застосуванню нових технологій спеціалісти КБ «Південне» ім. М. Янгеля» можуть вести виготовлення складових частин двигуна без традиційного використання специфічних і трудомістких технологій.

Про останнє досягнення повідомила пресслужба підприємства у Facebook – Укрінформ.

«Cпеціалістами КБ «Південне» розроблено та виготовлено на 3D-принтері змішувальну головку для рідинного ракетного двигуна з допаленням генераторного газу, який працює на паливі «рідкий кисень-гас»», – йдеться в повідомленні.

На підприємстві запевняють, що таке унікальне конструкторське рішення дозволить за допомогою селективного лазерного плавлення (3D-друку) вести виготовлення складових частин двигуна без традиційного використання специфічних і трудомістких технологій – механічної обробки і дорогих оснасток.

Зокрема, у конструкції прототипу змішувача було аж 525 деталей, з’єднаних між собою 119 звареними і 405 паяними швами.

«Зараз же, завдяки новій розробленій конструкції, всього лише в одній деталі сформовані тракти генераторного газу, гасу і пускового пального. Технологічний цикл виготовлення деталі скоротився на порядок. Зараз ми ведемо підготовку змішувача до проведення випробувань», – кажуть на підприємстві.

У КБ впевнені, що таке і подібні рішення зможуть забезпечити конкурентоспроможність і затребуваність української продукції на світовому ринку за рахунок скорочення витрат і часу виготовлення деталей.

 

Добровільний розподіл мігрантів: Єврокомісія вітає ініціативу чотирьох країн

Єврокомісія вітає ініціативу Німеччини, Франції, Італії та Мальти з обговорення тимчасових заходів, пов’язаних із добровільним розподілом навантаження між ними у вирішенні проблем біженців, і хоче винести її на загальноєвропейське обговорення.

Таку заяву в понеділок під час брифінгу зробила речник Єврокомісії Міна Андреєва, відповідаючи на запитання журналістів щодо позиції офіційного Брюсселя відносно зустрічі міністрів внутрішніх справ згаданих країн, які в понеділок прибули до мальтійського міста Вітторіоса (Vittoriosa), повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Міністри обговорять деякі тимчасові заходи, зокрема, щодо розподілу портів для розвантаження суден (із біженцями, яких було врятовано у відкритому морі). Ми вітаємо роботу країн-членів у цьому контексті і готові підтримати її як фінансово, так і організаційно. Важливо, що єврокомісар (з питань міграції та внутрішніх справ) Дімітріс Аврамопулос перебуває сьогодні на Мальті і бере участь у міністерській зустрічі, яка була скликана з ініціативи мальтійської влади. Єврокомісія має намір обговорити цю тему з усіма міністрами під час Ради ЄС з питань юстиції та внутрішніх справ на початку жовтня», – зауважила речник Єврокомісії.

За повідомленням європейських ЗМІ, міністри «четвірки» мають намір знайти вихід із суттєвих суперечок у сфері міграції, які виникли між країнами-ленами у 2015 році, у розпал міграційної кризи, коли деякі з країн ЄС не підтримали ідею Єврокомісії стосовно «справедливого» розподілу квот на прийняття біженців та відповідного навантаження між країнами-членами.

«Нова схема (поводження з мігрантами) визначається як добровільна та тимчасова і охоплюватиме лише чотири країни, – хоча вона може слугувати моделлю для ширшої угоди. Міністр внутрішніх справ Фінляндії, яка очолює ротаційне головування в Європейській Раді, а також офіційні особи Єврокомісії братимуть участь у зустрічі на Мальті», – зазначає з цього приводу європейська версія видання POLITICO.

За оцінкою автора публікації, криза загострилася після рішення попереднього «ультраправого» міністра внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіні не приймати кораблі неурядових організацій, які рятували біженців у відкритому морі. При цьому сама Італія, виходячи з кількості населення, не є такою, що найбільше потерпає від «диспропорції» міграційного тиску, адже найбільше навантаження у цьому сенсі відчувають Кіпр, Греція, Мальта та Люксембург. Італія за співвідношенням кількість населення/шукачів притулку посідає в ЄС лише 13 місце, поступаючись таким країнам, як Франція і Німеччина.

Зазначається, що під час зустрічі на Мальті в понеділок міністри обговорюють, зокрема, зміст термінів «біженці» або «шукачі притулку», та відмінність цих термінів від визначення людей, які прагнуть економічної міграції, оскільки останніх готові прийняти у себе далеко не всі країни Євросоюзу.

 

Скільки нещеплених дітей у школах і дитсадках — дані КМДА

Кількість нещеплених дітей у закладах освіти Києва за рік зменшилася майже вдвічі.

Про це повідомили у пресслужбі КМДА – Укрінформ.

“У садках та школах міста узагальнено інформацію про кількість дітей, які мають щеплення. Аналіз щеплень здійснено на підставі довідок, виданих у медичних установах батькам дітей. Наразі нещеплених дітей у школах Києва – 6,7%, у садочках – 9,6%, включно з учнями та вихованцями, яким вакцинація протипоказана”, – йдеться у повідомленні.

Починаючи з минулого 2018-2019 навчального року, у закладах освіти Києва проведено широку інформаційно-роз’яснювальну кампанію серед учнів, вихованців та їхніх батьків щодо проведення імунізації проти кору. Завдяки спільним зусиллям батьківської громади, столичних освітян та медиків кількість нещеплених дітей у столичних закладах освіти за рік зменшилася майже вдвічі.

Проте медики стверджують, що незважаючи на таку позитивну тенденцію, 16% нещеплених дітей, які кожного дня відвідують школи, дитячі садочки, різноманітні гуртки та секції, – досить великий показник. Тож небезпека спалаху вакцинокерованих інфекційних хвороб у дитячих колективах зберігається на високому рівні.

Департамент охорони здоров’я та Департамент освіти і науки рекомендують усім батькам, діти яких ще не отримали планові щеплення, потурбуватися про здоров’я своїх дітей та здійснити процедуру вакцинації, попередньо отримавши консультацію в сімейного лікаря. Це суттєво вплине на створення колективного імунітету в цілому та убезпечить здоров’я дитини.

У КМДА звертають увагу батьків, що згідно із законами України “Про захист населення від інфекційних хвороб” (статті 12 і 15) та “Про запобігання санітарного та епідемічного благополуччя населення” (стаття 27) із метою запобігання захворюванням на туберкульоз, дифтерію, кашлюк, правець та кір в Україні профілактичні щеплення є обов’язковими.

Відповідно до ст. 15 закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.

Якщо дитина не має щеплень, батьки мають право обрати альтернативну форму навчання. Заклади освіти Києва готові забезпечити доступ до якісної освіти всім учням за індивідуальною траєкторією.

За календарем щеплень, діти до 6 років повинні мати щеплення проти гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту та краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та Хіб-інфекції. У 6 років дітям роблять ревакцинацію проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи та паротиту.

 

Цьогоріч антирейдерська комісія Мін’юсту зареєструвала 2600 скарг

Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України з початку року зареєструвала 2600 скарг.

Про це в інтерв’ю виданню “Agravery.com” розповів директор департаменту державної реєстрації та нотаріату Владислав Власюк – Укрінформ.

“Загалом з початку року було зареєстровано 2600 скарг, з початку червня 1 181 скаргу. Щодо регіонів, то я б сказав, що агрорейдерство – Черкащина, Кіровоградщина, Миколаївщина, Херсонщина. Я не кажу, що там більше рейдерства. Я кажу, що там більше взагалі роботи Агроштабам, бо більше земельних ділянок, більше агробізнесу. І, відповідно, більше виникає різних ситуацій, які в тому числі вирішуються штабами”, – зазначив Власюк, відповідаючи на запитання, аграрії яких областей найбільше скаржаться до комісії.

Водночас він уточнив, що “по 30% скарг, які надходять” комісія відмовляє у початку провадження.

“Значна частина відмов за формальними ознаками, неправильно поданими пакетами документів. Невідповідні реквізити, не зазначені деякі обов’язкові елементи скарги у самій скарзі, неналежним чином оформлені копії документів. Вони повинні бути обов’язково засвідчені. Вони йдуть як додатки до скарги”, – розповів Власюк.

За його словами, нещодавно Кабінет міністрів вніс зміни до постанови, яка регулює розгляд справ антирейдерською комісією.

“І в нас тепер є обов’язок комунікувати зі скаржником з приводу виявлених формальних недоліків скарги. Я вважаю, що це було абсолютно правильно. Відповідно ми очікуємо, що відсоток вимушених, по суті, відмов за формальною ознакою буде зменшуватися”, – розповів Власюк.

Як повідомлялося, 4 вересня 2019 року Кабмін ухвалив постанову № 831 “Про внесення змін до Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації”, яка має спростити процедуру подання скарги до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України.

 

Сайти-дезінформатори заробляють на фейках $235 мільйонів щороку

Сайти, які поширюють дезінформацію, щорічно отримують 235 мільйонів доларів.

Про це повідомляє The Global Disinformation Index (GDI) – Укрінформ.

«Згідно з нашою базою даних про щонайменше 20 тисяч дезінформаційних сайтів, щорічно (сайтам-розповсюджувачам – ред.) виплачується чверть мільярда доларів (235 мільйонів доларів США)», – йдеться у доповіді.

Повідомляється, що фінансують їх рекламні агентства, які працюють на відомі бренди, такі як Audi, Honda, American Airlines, OfficeMax тощо.

Бренди не замислюються над тим, кому вони платять за інтернет-рекламу, а керівництво компаній-замовників в основному не поінформоване про те, на яких сайтах може з’явитися їх реклама. Відбувається це тому, що більша частина онлайн-реклами тепер розміщується «програмно». Щоразу, коли ми завантажуємо веб-сторінку, відбувається миттєвий аукціон, щоб продати рекламне місце за найвищою ціною.

Результати дослідження базуються на вибірці з більше ніж 1700 відомих дезінформаційних доменів.

За оцінками дослідників, технологічний гігант Google обслуговує 70% дезінформаційних сайтів, забезпечуючи 37% їх доходу. AppNexus обслуговує 8% майданчиків дезінформації і забезпечує 25% доходу. Серед інших великих гравців на ринку інтернет-послуг, пов’язаних з поширенням дезінформації, – Amazon, Criteo, OpenX, The Rubicon Project і The Trade Desk.

 

Додон хоче зустрітися із Зеленським на Генасамблеї ООН

Президент Молдови Ігор Додон висловив надію на зустріч з Президентом України Володимиром Зеленським на полях Генеральної асамблеї ООН, що проходить в Нью-Йорку.

Про це повідомляють молдавські ЗМІ – Укрінформ.

«Швидше за все, в ООН ми (президенти Молдови і України – ред.) і зустрінемося», – зазначив Додон.

За його словами, президентські команди ведуть переговори з цього питання.

Торкнувшись власної заяви про те, що «Крим, де-факто, російський», Додон нагадав «про позицію керівництва Республіки Молдова, яка не змінювалася за останні 28 років». Ця позиція, зазначив президент, полягає в тому, що «Молдова протягом всіх років своєї незалежності підтримує суверенітет і територіальну цілісність України».

Перша заява Додона про намір зустрітися з Володимиром Зеленським прозвучало після перемоги Зеленського на президентських виборах навесні нинішнього року.

 

Пристайко про співпрацю з командою Зеленського: Трошки бюрократії не завадило б

Міністр закордонних справ Вадим Пристайко вважає позитивом певний розрив шаблонів командою президента Зеленського, водночас, на його думку, “трошки бюрократії не завадило б”.

Про це Пристайко заявив в інтерв’ю “Громадському” у відповідь на запитання, в чому для нього як для системної людини полягають особливості роботи з позасистемним президентом Зеленським – Укрінформ.

“Мені завжди здавалося, що в нас забагато бюрократії, але вперше я стикаюся з ситуацією, коли мені здається, що трошки бюрократії не завадило б. І оце якраз і є різниця”, – сказав Пристайко.

Водночас він відзначив, що багато речей, які йому самому були неприємні в попередніх жорстких, ієрархічних і складних системах з приходом нової команди “знялися автоматично”.

За словами Пристайка, президент і вся команди абсолютно спокійно відкидають старі шаблони і не соромляться запитувати, чому ті чи інші речі мають відбуватися саме так, а не інакше, чим іноді ставлять його у глухий кут.

“Певний розрив шаблонів, якщо він відбувається в нормальних межах, він дуже-дуже ефективний”, – переконаний глава МЗС.

 

Кандидатури близько 20 нових послів уже погоджені з Президентом — Пристайко

Міністр закордонних справ Вадим Пристайко погодив з президентом Володимиром Зеленським кандидатури близько 20 нових керівників закордонних місій, наразі щодо них визначаються країни призначення.

Про це Пристайко заявив у інтерв’ю “Громадському” – Укрінформ.

“Справді є певний дефіцит призначених послів. Це нормальний процес: при зміні голови держави змінюється дипломатичний корпус. Процес цей довгий хоча б тому, що країна вимагає значного часу на угоду про призначення конкретної людини в конкретну країну. Процес із нашого боку у великій частині завершений. Президенту Зеленському доведена пропозиція міністра щодо близько 20 нових керівників закордонних місій, вони погоджені з ним. Ми надсилаємо зараз країнам, щоб вони визначилися. Якщо вони їх влаштовують, починається процес оформлення”, – сказав Пристайко.

Водночас він висловився категорично проти погодження Офісом президента радників послів, керівників структурних підрозділів МЗС тощо.

“Я про це говорив з президентом Зеленським, і я наполягаю, що це моя відповідальність, і я несу повну відповідальність. Якщо президент Зеленський вважає, що моє рішення неправильне, я готовий звільнити цю посаду, але я вважаю, що він повинен мені довірити. Йому є чим займатися, крім погодження призначення радників, яких є декілька сотень по всьому світу”, – переконаний глава зовнішньополітичного відомства.

 

Україна не знімає питання ПДЧ щодо членства в НАТО — Пристайко

Україна не знімає з порядку денного питання про надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО, однак не порушуватиме його на лондонському саміті НАТО, бо цей захід не передбачає партнерської частини.

Про це заявив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко в інтерв’ю “Громадському” – Укрінформ.

“Питання ПДЧ ми не знімаємо з порядку денного. Ми говоримо про те, що пріоритетом України залишається майбутнє членство в Альянсі та в ЄС. Ми звернемося по нього, коли будемо готові почути позитивну відповідь, і коли Україна буде готова це зробити”, – сказав Пристайко.

Коментуючи оприлюднену раніше експрезидентом Порошенком заяву щодо необхідності розпочати на грудневому саміті НАТО діалог про надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО, глава МЗС зауважив, що в Лондоні буде зустріч глав держав і урядів з нагоди ювілею Альянсу.

“Це захід, на якому не буде партнерської частини, партнери не запрошуються, отже в України немає можливості проведення комісії, на якій звичайно відбуваються такого роду запити”, – констатував він.

Як повідомлялося, черговий саміт НАТО на честь 70-річчя Альянсу відбудеться в Лондоні 3-4 грудня.

7 лютого 2019 року Верховна Рада звернулася до держав-членів НАТО із закликом підтримати наміри України отримати членство в Альянсі й на саміті НАТО в Лондоні в грудні 2019 року розпочати формальний діалог про надання ПДЧ.

 

Пристайко запевняє, що Трамп не тиснув на Зеленського

Міністр закордонних справ Вадим Пристайко вважає, що немає підстав трактувати розмову Президента США Дональда Трампа з Президентом України Володимиром Зеленським як тиск на українського лідера.

Про це він заявив у інтерв’ю “Громадському” – Укрінформ.

“Ми – незалежна держава, у нас є свої таємниці. Президент має право говорити з іншим президентом так, щоб ця розмова залишилася нікому не відомою. Це єдина передумова, лідери все ще обмінюються між собою важливою і часто чутливою інформацією. Американські слідчі мають повне право звертатися в США, діставати цю інформацію. Якщо хтось вважає, що на нашого Президента чинився тиск, вони повинні це визначити. Я знаю, про що була розмова, і я думаю, що ніякого тиску не було. Розмови бувають різні, лідери мають право обговорити всі існуючі проблеми. Ця розмова була довгою, дружньою і стосувалася багатьох питань”, – сказав Пристайко.

На його думку, всі підозри, що Україна допомагала Демократичній партії США, є результатом неповної поінформованості. Пристайко зазначив, що люди, які займаються українсько-американськими відносинами, розуміють, що Україна завжди намагалася цінувати допомогу від обох партій.

“Справді, американські президенти підтримували нас, і ми цінуємо підтримку Конгресу. Але це не означає, що хотіли би допомогти, і навіть могли би в теорії допомогти одній з партій”, – акцентував глава МЗС.

Як повідомляв Укрінформ, скандал зчинився після того, як співробітник розвідки, котрий опрацьовував телефонну розмову Дональда Трампа з “іноземним лідером”, яким може бути Президент України Володимир Зеленський, подав скаргу своєму керівництву. Його непокоїли окремі висловлювання глави Білого дому, що, за даними американських ЗМІ, можуть трактуватися як тиск на українську сторону з метою примусити відкрити розслідування проти родини Джо Байдена, який є головним конкурентом Трампа на наступних виборах президента США.

У п’ятницю видання The Wall Street Journal з посиланням на джерела, ознайомлені з ситуацією, повідомило, що під час телефонної розмови президентів США й України у липні цього року Трамп принаймні вісім разів згадував ім’я Байдена в контексті необхідності ініціювати в Україні розслідування проти його сина.

Перед виходом публікації WSJ Трамп неодноразово заперечував, що говорив про будь-які “невідповідні речі” з іноземним лідером. Крім того, він прямо заявив журналістам у Білому домі, що не обговорював із Зеленським жодних питань стосовно Байдена.

 

Трамп сподівається на “більшу чесність” від Зеленського та України

Глава Білого дому Дональд Трамп заявив, що українське державне керівництво має бути щирим щодо корупції всередині власної країни, оскільки це породжує сумніви щодо доцільності виділення допомоги США в подальшому.

Про це він заявив у кулуарах 74-ї сесії Генасамблеї ООН у понеділок у відповідь на запитання, що він скаже Президенту України про Джо Байдена і його сина, повідомив американський державний телеканал C-Span – Укрінформ.

“Ми хочемо щирості, коли ми маємо справи з (іноземною – ред.) країною, ми хочемо щирості. І я думаю, що з новим президентом України ми побачимо більше щирості в Україні. І це те, чого ми прагнемо”, – наголосив президент США.

У цьому зв’язку він підкреслив, що коли Сполучені Штати підтримують іноземну державу, то хочуть, щоб вона була чесною. “Дуже важливо говорити про корупцію. Якщо ми не говоримо про корупцію, чому ми повинні давати гроші країні, яка, на вашу думку, є корумпованою”, – наголосив Трамп.

Він підкреслив, що одна з причин, чому в Україні був обраний новий президент, пов’язана з тим, що необхідно покласти край корупції.

Трамп також назвав скандал навколо його телефонної розмови з президентом Зеленським і звинувачень щодо тиску на українське керівництво “полюванням на відьом, яке роздмухують демократи”. У цьому зв’язку Трамп укотре звинуватив родину Байденів, що вони начебто мали мільйонні оборудки з Україною та мільярдні – з Китаєм. І тому, за словами Трампа, ексвіцепрезидент США Джо Байден начебто хотів від українського уряду усунути генпрокурора, який вів розслідування проти Гантера Байдена.

Як повідомляв Укрінформ, минулого тижня стало відомо про скаргу так званого викривача з числа співробітників розвідки, які опрацьовують зарубіжні комунікації Білого дому. Він, зокрема, повідомив своєму керівництву, що під час розмови Трампа з іншим “іноземним лідером” (якого американські ЗМІ встановили як президента Зеленського) президент США зробив неприпустиму “пропозицію”. За даними медіа, це могло стосуватися тиску на українську сторону з метою примусити відкрити розслідування проти родини Джо Байдена, який є головним конкурентом Трампа на наступних виборах президента США. Це може вважатися закликом до іноземної держави втрутитися у виборчу кампанію в Сполучених Штатах.

Згодом газета The Wall Street Journal повідомила, що Трамп “принаймні вісім разів закликав Володимира Зеленського співпрацювати з його особистим юристом Руді Джуліані в цьому розслідуванні”. Сам же Джуліані під час інтерв’ю CNN заплутався настільки, що спочатку заперечив, а потім чітко визнав, що вимагав у представників офіційної влади України розпочати розслідування проти родини Байдена.

Тим часом, міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявив, що президент Трамп не чинив жодного тиску на Зеленського під час їхньої телефонної розмови.

 

Пристайко назвав головне завдання зустрічі Зеленського з Трампом

Українська сторона очікує, що президенти України і США Володимир Зеленський і Дональд Трамп під час зустрічі у Нью-Йорку встановлять особистий контакт, обговорять очікування щодо двосторонніх відносин та їхні практичні аспекти.

Про це заявив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко в інтерв’ю “Громадському” – Укрінформ.

“Зустріч із Трампом буде обов’язково, … годинна зустріч, під час якої передовсім ми ставимо перед собою задачу налагодити зв’язок. Президент Зеленський двічі розмовляв по телефону (з Трампом), але ми свідомі, наскільки важливо мати безпосередній контакт двох лідерів”, – сказав Пристайко.

Він зауважив, що лідери відіграють дуже високу роль у дипломатії і взагалі у відносинах між країнами.

“Якщо встановиться нормальне порозуміння і нам вдасться один одному пояснити, чого ми очікуємо, яким бачимо і розвиток двосторонніх відносин, і взагалі виживання України у війні, — це і є основні задачі. Всі задачі я не можу вам відкрити, але, повірте, є цілий список проблем, який ми пройдемо зі США”, – зазначив глава зовнішньополітичного відомства.

За словами Пристайка, іноді це проблеми, іноді — просто бізнес-ідеї. У цьому контексті він навів як приклад енергетичну безпеку України.

“Це одна з ключових задач нашої з вами національної безпеки. Це одне з питань, які обов’язково обговорять президенти”, – запевнив міністр.

Як повідомлялося, Президент Володимир Зеленський 23–26 вересня перебуватиме з робочим візитом у Сполучених Штатах Америки, де візьме участь у 74-й сесії Генеральної асамблеї ООН.

Він виступить із промовою під час загальних дебатів сесії Генасамблеї ООН, а також візьме участь у саміті щодо Цілей сталого розвитку.

Крім того, у Нью-Йорку глава держави проведе низку двосторонніх зустрічей з лідерами іноземних країн, зокрема з президентом США Дональдом Трампом.

 

Єрмак – про “нормандські переговори”: Франція і Німеччина підтримують українську позицію

Помічник Президента Андрій Єрмак упевнений, що позиції України, Франції та Німеччини в переговорному процесі в “нормандському форматі” збігаються.

Про це це він заявив в інтерв’ю виданню “Лівий берег” – Укрінформ .

“Що стосується “нормандського формату“, результати роботи зовнішньополітичних радників Франції та Німеччини свідчать про підтримку нашої, української позиції. Тих принципових моментів, які ми відстоюємо. Я не можу в жодному моменті зафіксувати, що десь Франція зайняла проросійську позицію”, – сказав Єрмак і підкреслив, що “на сьогодні позиції у Німеччині, Франції та України збігаються”.

За його словами, в розмовах президентів Володимира Зеленського і Еммануеля Макрона звучить «повна підтримка української позиції», точно так, як і з боку Німеччини.

Водночас, говорячи про можливу дату зустрічі лідерів країн «нормандського формату», помічник Президента не виключив, що вона може відбутися наприкінці вересня – початку жовтня.

“Під час останньої розмови, яка тривала дві години сорок хвилин, лідери трьох країн – Німеччини, Франції та України – висловилися за кінець місяця як дату зустрічі, саме після Нью-Йорка. Росія не дала підтвердження, але і не сказала «ні». Думаю, це може бути кінець вересня – початок жовтня “, – сказав Єрмак.

Як повідомлялося, раніше Президент Володимир Зеленський заявив, що поки конкретної дати зустрічі лідерів країн “нормандського формату” немає, але Україна наполягає на проведенні такої зустрічі ще у вересні. 18 вересня міністр закордонних справ Вадим Пристайко заявив, що зустріч лідерів країн “нормандського формату” мала відбутися у вівторок, 17 вересня, проте Росія не змогла взяти участь через технічні причини.

 

Помічник Президента: Ми точно не допустимо федералізації

Помічник Президента Андрій Єрмак запевняє, що команда глави держави не допустить федералізації України.

Про це він заявив в інтерв’ю виданню “Лівий берег”  – Укрінформ.

“Ми зібрали велику кількість експертів і, базуючись на тому, що вже існує, виробили свою позицію. Вона лежить в основі всього нашого переговорного процесу. Ми точно ніколи не допустимо федералізації нашої країни. Ми точно ніколи не допустимо втрати наших територій. Ми точно хочемо припинити війну. Ми точно хочемо реінтегрувати Донбас в Україну. Ми точно хочемо, щоб Україна була єдина. І ось на цих основних принципах будується весь переговорний процес “, – сказав Єрмак.

Він додав, що в команді Президента не збираються “поступатися ні на 1% наших інтересів”.

Крім того, помічник глави держави підкреслив, що “особливий статус” так званих “Л/ДНР” не є предметом переговорів ні в Мінську, ні в “нормандському” форматі і “навіть не обговорюється”.

Водночас він висловив думку, що було б правильним, якби вибори на непідконтрольних територіях пройшли одночасно з місцевими виборами на всій території України.

«Я говорю про принцип. Що це було б правильним. Як на практиці, будемо дивитися », – додав Єрмак.

Водночас він підкреслив, що вибори на непідконтрольних територіях розглядаються «виключно» відповідно до українських законів.

 

В Офісі Президента розповіли про бачення проведення виборів на Донбасі

Вибори на непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей будуть розглядатися тільки відповідно до українських законів. Про це повідомив помічник Президента України Андрій Єрмак в інтерв’ю LB.ua, передає УНН.

“Вибори на непідконтрольних територіях розглядаються тільки відповідно до українських законів. Виключно. Ми зацікавлені в тому, щоб ситуація на Донбасі була врегульована, і вибори пройшли якомога швидше. Коли це буде, чесно кажучи, не знаю”, – сказав Єрмак.

Також помічник Президента вважає, що було б правильно, щоб вибори на Донбасі пройшли одночасно з місцевими виборами по всій території України.

Нагадаємо, що в ОБСЄ не бачать передумов для проведення виборів в ОРДЛО за українським законом.

 

Кличко подав у Раду свій законопроєкт про столицю

Мер Києва Віталій Кличко подав до Верховної Ради альтернативний законопроєкт про столицю.

Про це він поінформував під час пресконференції, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми запропонували альтернативний законопроєкт, який зараз зареєстрований у Верховній Раді, де чітко прописано, що все повинно рухатися для того, щоб можливість для киян залишилась обирати владу. І ця влада повинна бути виключно відповідальна перед киянами, а не призначати цю владу”, – сказав Кличко.

Кличко наголосив, що будь-який законопроєкт повинен передусім пройти громадське обговорення.

“Якщо ми говоримо про новий закон про столицю, нам потрібно чітко визначити, чим він викликаний. Ознайомитися із законопроєктом, тим, який був поданий, у нас немає можливості. Ходять різні версії цього закону. Можу чітко сказати, що та версія, яка зараз “гуляє” в ЗМІ, це не законопроєкт, де йдеться про самоврядування, де йдеться про децентралізацію, а навпаки. Я переконаний, що будь-який законопроєкт повинен бути обговорений в першу чергу з киянами, і в жодному разі не забирати можливість обирати владу, яка виключно відповідальна перед киянами”, – наголосив Кличко.

Як повідомлялось, у Верховній Раді 13 вересня зареєстрований проєкт закону “Про внесення змін до Закону України “Про столицю України – місто-герой Київ”, який передбачає проведення позачергових виборів мера та міськради 8 грудня 2019 року.

 

На Одещині сімейна пара кілька років тримала у рабстві близько сотні людей

Під процесуальним керівництвом прокуратури міста Києва слідчими СУ ГУНП в місті Києві завершено досудове розслідування щодо 12 учасників злочинної групи, які кілька років утримували у неволі на Одещині біля сотні людей, примушуючи їх до тяжкої праці.

Про це повідомляє пресслужба прокуратури міста Києва – Укрінформ.

“Як встановлено у ході досудового розслідування, замовниками “живого товару” виявилася сімейна пара — громадянин Грузії і громадянка України – власники сільськогосподарського підприємства, розташованого в Одеській області”, – йдеться в повідомленні.

Упродовж 2015-2018 років на центральних залізничних вокзалах Києва, Одеси, Миколаєва та інших міст найняті ними вербувальники підшуковували осіб, які перебували в уразливому стані та не мали постійного місця проживання.

Зловмисники пропонували їм роботу неподалік Києва із зарплатою від 200 до 500 гривень в день, безкоштовне житло та харчування.

Однак, замість цього завербованих людей доставляли на Одещину, де по приїзду до місця призначення у завербованих робітників відбирали паспорти та мобільні телефони. Потім їх поселяли у барак, де у кожній кімнаті в нелюдських умовах проживали до 15-20 людей, як чоловіки, так і жінки.

При цьому потерпілі постійно піддавалися фізичному та психологічному насильству з боку охоронців. Робітників, які відмовлялися працювати або намагались втекти, жорстоко били в присутності інших робітників задля недопущення таких інцидентів надалі.

За результатами кількамісячної оперативної розробки, проведеної столичною прокуратурою спільно з Нацполіцією, членів злочинної групи вдалося встановити та затримати.

Під час досудового розслідування встановлено 82 потерпілі особи.

На даний час у кримінальному провадженні потерпілими заявлено цивільні позови на загальну суму понад 2, 3 млн гривень.

На майно зловмисників накладено арешт, серед якого 12 автомобілів та 1 мільйон гривень, вилучених при проведенні обшуку.

На даний час завершено ознайомлення сторін з матеріалами кримінального провадження та обвинувальний акт спрямовано до Солом’янського районного суду.

 

У “Слузі народу” планують представити новий трудовий кодекс

У партії “Слуга народу” впродовж двох місяців планують представити новий трудовий кодекс, який буде ліберальним для роботодавців.

Про це на форумі “Порядок денний нового парламенту: діалог громадянського суспільства, бізнесу та влади” поінформувала голова Комітету ВР з питань соціальної політики і захисту прав ветеранів Галина Третьякова, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми вже заблокували сьогодні такий тріумфальний похід трудового кодексу, який був прийнятий у першому читанні Радою попереднього скликання для того, щоб розблокувати в цій сесії внесення свого трудового кодексу. Я думаю, що впродовж півтора-двох місяців побачите трудовий кодекс, який буде дуже ліберальний, може too much (занадто – ред.) ліберальний для роботодавця. Ми будемо намагатися створити для бізнесу дуже прості і дешеві умови відкриття і закриття робочого місця для того, щоб ви створювали таких робочих місць побільше в Україні. Хочемо, щоб ви мільйон таких робочих місць створили впродовж п’яти років”, – сказала Третьякова.

Вона додала, що бізнес, отримавши здешевлення у відкритті й закритті робочих місць, має створити власні накопичення для громадян.

Також, за словами Третьякової, партія “Слуга народу” планує розробити закон про лобіювання, щоб відносини між політиками і бізнесом були прозорими.

“Щоб ми чітко розуміли, на що витрачає бізнес кошти, коли готує якісь законопроєкти, які це кошти, чи йдуть вони в дохід і чи сплачуються з них податки”, – сказала Третьякова.

 

Президент призначив заступницю Богдану

Президент Володимир Зеленський призначив Юлію Ковалів заступником керівника Офісу Президента.

Відповідний указ №714/2019 від 20 вересня опублікований у понеділок на сайті глави держави.

“Призначити Ковалів Юлію Ігорівну заступником Керівника Офісу Президента України”, – зазначається в документі – Укрінформ.

Юлія Ковалів народилася 9 січня 1985 року в м. Івано-Франківську. Освіту здобувала в Національному університеті «Києво-Могилянська академія», де навчалася на факультеті економічних наук, та в Національній академії державного управління при Президентові України.

З 26 червня 2015 року по листопад 2016 року – перший заступник міністра економічного розвитку та торгівлі.

11 вересня цього року була призначена членом наглядової ради НАК “Нафтогаз Україна”.

 

На підвищення освітянам зарплати з першого січня потрібно 45 мільярдів — міністр

Уряд бачить пріоритетом підвищення зарплат освітян, але для цього потрібно розробити дієвий інструмент.

Про це міністр освіти та науки Ганна Новосад сказала в інтерв’ю “Українській правді” – Укрінформ.

“Для нас точно буде пріоритетом підвищення соціального статусу та зарплат педагогів. Ми будемо дотримуватися положень Закону “Про освіту”, де чітко вказано, що до 2025 року маємо вийти на 4 прожиткові мінімуми найменшого посадового окладу педагога. …Працюємо з Мінфіном, з прем’єром, щоб підвищити зарплати освітянам, але найближчим часом буде трошки інший інструмент, як це зробити”, – сказала Новосад.

Вона зазначила, що постанова Кабінету міністрів під керівництвом Володимира Гройсмана про підвищення заробітних плат освітянам від 20 до 70%, яка була ухвалена 10 липня 2019 року, вимагає великих додаткових видатків з держбюджету, але не передбачає джерел цих видатків.

За словами Новосад, на підвищення освітянам зарплати з 1 січня 2020 року потрібно 45 млрд грн.

Водночас, вона зазначила, що рішення стосовно цього питання буде запропоновано до другого читання бюджету на 2020 рік в парламенті.

 

МОН планує змінити держзамовлення у вишах

Міністерство освіти і науки планує змінити схему фінансування закладів вищої освіти.

Про це в інтерв’ю “Українській правді” розповіла міністр освіти та науки Ганна Новосад – Укрінформ.

“Хочемо шляхом зміни системи фінансування і управління почати стимулювати заклади вищої освіти до розвитку. До кінця року подамо ряд проєктів-актів зі зміни фінансування, держзамовлення у вищій освіті, засноване на показниках якості. Зокрема, ми хочемо, щоб на фінансування закладів впливали показники працевлаштування випускників, якість наукової діяльності університету, присутність у міжнародних рейтингах тощо”, – сказала Новосад.

За її словами, це має привести до того, що при розподілі видатків враховуватимуться критерії якості вишу. Планується також впровадити систему, яка дозволить винагороджувати кращих викладачів за їхні результати.

 

Заробляти на смітті: представники ОТГ вивчали вінницький досвід поводження з відходами

Представники об’єднаних громад Житомирської та Запорізької областей вивчали вінницький досвід поводження зі сміттям.

Знайомство з кращими практиками об’єднаних громад відбулося у ході навчального візиту «Механізми поводження з твердими побутовими відходами в ОТГ Вінницької області», організованого Вінницьким Центром розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» – Укрінформ.

«У ході цього візиту до нас завітали представники ОТГ з двох областей – Житомирської та Запорізької. Це профільні заступники, начальники відділів ЖКГ і директори комунальних підприємств. Два дні відбувалося вивчення досвіду поводження з твердими побутовими відходами, механізмів сортування сміття, його захоронення, а також, як організовані профільні комунгоспи, яку вони використовують техніку тощо у трьох ОТГ – в Іллінцях, Тульчині та Калинівці», – повідомив радник з питань муніципальних послуг Вінницького ЦРМС Віталій Швець.

За його словами, у Тульчині учасники навчань відвідали полігон складування ТПВ, створений за програмою DESPRO (швейцарсько-український проєкт «Підтримка децентралізації в Україні») і рекультивований за усіма стандартами охорони довкілля.

В Іллінцях вони побували на сміттєсортувальній станції, оглянули майданчики зі збору сміття і вивчали, як працюють «сміттєві» маршрути. Калинівка ж була для них цікавою тим, що тут зуміли налагодити ефективний збут вторсировини і вже навіть почали на цьому заробляти – Укрінформ

Про особливості поводження у громаді зі сміттям колегам з інших областей розповів голова Калинівської міської ОТГ Анатолій Шамалюк.

«У нашій громаді живе близько 21 тисячі людей і всі вони так чи інакше продукують відходи. Насамперед, це пластик, якого використовується щоразу більше, а позбутися найважче. Місто мало старий полігон зі складування сміття, але сучасним вимогам він не відповідає, бо накопичується непотріб, який природним шляхом розкладається сотні років. Відтак, вирішили налагодити цивілізовану систему поводження зі сміттям і буквально кілька місяців тому в нас запрацювала сучасна сортувальна станція, яка дає нам можливість розділяти сміття на шість фракцій. Поки що дотуємо це підприємство, але вже й заробляти на смітті почали», – розповів Шамалюк.

За його словами, нова сміттєсортувальна станція з усім необхідним комплексом споруд та інфраструктури коштувала близько 8 млн грн. Реалізувати цей проєкт вдалося за співфінансування обласного бюджету, та все ж левова частка витрат – це кошти ОТГ.

Як розповів заступник голови Калинівської міської ОТГ Олександр Щьов, у громаді налагодили систему первинного сортування сміття, встановивши контейнери для роздільного збору. Але тут стикаються з проблемами, характерними сьогодні для всієї країни, – місцеві мешканці лінуються або попри роз’яснювальну роботу не хочуть сортувати сміття. Нині робота з населенням триває і, принаймні, в м. Калинівка та в околицях вже вдалося впоратися з проблемою стихійних сміттєзвалищ. А місцеве комунальне підприємство договорами на вивезення сміття охопило 75% мешканців.

Відтак, абсолютна більшість сміття потрапляє на сміттєсортувальну станцію, яка поки що працює тільки на потреби ОТГ. Ще на первинній стадії комунальники відбирають з контейнерів чисті пластикові пляшки, адже це дозволяє здати їх на перероблення за значно вищою ціною, ніж пет-ємності забруднені. Тут навіть відкручують від них кришечки, адже такий пластик приймають іще дорожче. А зі сміття, яке вже потрапляє на сміттєсортувальну станцію, також відбирають кілька фракцій сировини – пластик, скло, папір, метал тощо. З них формують на спеціально відведених для цього складах великі товарні партії, які продаються дорожче, аніж дрібні.

За словами посадовця, керівники сміттєсортувального підприємства спеціально розшукували покупців на кожний з видів вторсировини, яка збирається у місті, аби забезпечити максимальні надходження до бюджету ОТГ. Відтак, вже у перші три місяці роботи заробили на смітті понад 100 тисяч гривень.

Учасниця навчань Тетяна Кизилова, головний спеціаліст управління містобудування та архітектури, будівництва та ЖКГ Олевської міської ОТГ (Житомирська область), вважає, що досвід вінничан заслуговує на увагу і хоче запозичити напрацювання з роботи з населенням.

«У нашу ОТГ входить 54 населених пункти, і, звісно, в нас також є полігон ТПВ, він розташований десь за 2 км від міста. Сміття там знаходиться на поверхні, його трамбують, рекультивують, а заповнений він десь на 70%. Торік ми закупили контейнери для роздільного сортування сміття. Розташували їх біля багатоповерхівки, зробили гарний майданчик. Цього року з Мінприроди виділили кошти (субвенція) близько 900 тис., за них теж хочемо купити контейнери. Та попри технологічний і організаційний бік питання залишається проблема, як привчити людей до цивілізованої поведінки зі сміттям. Нам цікаво, як це роблять на Вінниччині, тим більше, що в Калинівці, як нам сказали, три чверті населення вже переконали платити за вивезення сміття і знаходять методи переконання, щоб люди його сортували», – наголосила Кизилова.

А Олексій Дяченко, заступник селищного голови з питань економічного розвитку та інвестицій Василівської ОТГ (Запорізька область), найбільше зацікавився фінансовим боком «сміттєвого питання».

«Наша громада займається сортуванням сміття вже упродовж п’яти років, є комунальне підприємство, на якому обладнаний прес для пресування вторинної сировини. Цього року за грантові кошти ми придбали перший інноваційний сортувальний модуль в Україні, виготовлений полтавською компанією. В Калинівці ми побачили велике виробництво, а в нас це знаходиться на базі маленького причіпного фургона. Тобто, ми маємо можливість мобільно реагувати і вивозити його на стихійні сміттєзвалища, де відсортовувати це сміття. Як бачимо, в кожному регіоні все відбувається по-різному. Спільне для усіх – знизилась вартість вторинної сировини, отже, усі ці підприємства дотаційні. Тому цікаво було дізнатися, як тут навчилися заробляти з максимальною ефективністю», – розповів Дяченко.

Усього у навчальному візиті на Вінниччину взяли участь двадцять представників громад з двох областей.

Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом та державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

 

Стали відомі тези виступу Макрона на Генасамблеї ООН

Під час 74-ї сесії Генеральної асамблеї ООН 24-25 вересня у Нью-Йорку президент Франції Еммануель Макрон говоритиме про реалізацію ініціатив нещодавнього саміту G7, зокрема, захист тропічних лісів Амазонії, кліматичні зміни та захист жертв конфліктів.

Про це йдеться у статті, оприлюдненій Єлисейським палацом, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Під час 74-ї сесії Генеральної асамблеї ООН 24-25 вересня 2019 року в Нью-Йорку президент Еммануель Макрон має намір продовжувати ініціативи саміту G7 у Біарріці та просувати питання глобального інтересу. Клімат, глобальне здоров’я, безпека – будуть у центрі дискусій та дій”, – заявили в офісі Макрона.

Зокрема, наголошується на нагальних діях із порятунку тропічних лісів Амазонії, протидії кліматичним змінам, захисту океанів та біорозмаїття, боротьбі із СНІД, туберкульозом та малярією.

У проблематиці захисту населення у регіонах криз йдеться про ситуацію у Перській затоці у контексті іранського питання, боротьбу з тероризмом у регіоні Сахель, кризи у Лівії та Сирії, урегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту.

Слід відзначити, що про Україну та Росію у цьому розділі пріоритетів Макрона не згадується.

 

В ООН сказали, наскільки зросте температура на планеті до кінця століття

ООН виступила з попередженням про те, що середня світова температура повітря може збільшитися до кінця поточного сторіччя на 3,4 градуса Цельсія, закликавши вжити заходів, щоб зупинити глобальне потепління.

У неділю, повідомляє NHK, була опублікована доповідь, в якій зводяться підсумки досліджень Всесвітньої метеорологічної організації та інших об’єднань, з метою проінформувати про ситуацію Саміт ООН щодо заходів у галузі зміни клімату, який відбудеться у Нью-Йорку – Укрінформ.

У доповіді йдеться про те, що, згідно з розрахунками, світова температура повітря у період з 2015 по 2019 рік буде на 0,2 градуса вище, ніж у попередньому п’ятирічному періоді, і на 1,1 градуса тепліше порівняно з доіндустріальним періодом 1850-1900 років.

У документі зазначається: для того, щоб обмежити підвищення температури повітря рівнем в 1,5 градуса щодо доіндустріальної епохи, потрібно активізувати зусилля, що вживаються державами.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликає лідерів усього світу звернути увагу на ці факти і вжити термінових заходів.

Як передавав Укрінформ, 20 вересня у Києві учасники Кліматичного маршу закликали протидіяти змінам клімату та зберегти планету. Вони передали до Офісу Президента лист з шістьма вимогами, реалізація яких, на їхню думку, сприятиме вирішенню низки екологічних проблем.

 

Генсек ООН: Світ у глибокій ямі кліматичної кризи – треба перестати копати

Для боротьби з кліматичною кризою доведеться змінити структуру економік та багато сфер суспільного життя, бо інакше наслідки глобального потепління будуть руйнівними.

Про це генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш заявив на Кліматичному саміті у штаб-квартирі ООН, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Згідно з науковими даними, якщо світ дотримуватиметься нинішньої траєкторії, нам загрожує потепління атмосфери на щонайменше 3 градуси за Цельсієм до кінця цього сторіччя. Мене вже не буде у цей час. Але мої онучки будуть. І ваші онуки також. Я відмовляюся бути співучасником руйнування їхнього єдиного дому”, – заявив Гутерреш.

Він додав, що підвищення температури більш ніж на 1,5 градуса за Цельсієм призведе до значної та непоправної шкоди екосистемам, які підтримують існування людства. Водночас, генсек ООН наводить висновок науковців, що протидіяти цим катастрофічним прогнозам досі не пізно, а обмежити потепління можливо.

“Це потребуватиме фундаментальних трансформацій в усіх сферах суспільного життя: нам доведеться зміни підходи до того, як ми вирощуємо їжу, використовуємо землю, чим заправляємо наш транспорт та де знаходимо енергію для наших економік”, – наголосив він.

Гутерреш закликав до нової моделі економічного розвитку, яку він назвав “справедливою глобалізацією”.

“Все має ціну. Але найбільша ціна буде заплачена за бездіяльність. Найбільша ціна буде сплачена, якщо продовжити субсидувати індустрію горючих корисних копалин, будувати все більше і більше електростанцій на вугіллі, і заперечувати те, що ясно як день: ми у глибокій ямі кліматичної кризи, і щоб з неї вибратися, треба для початку перестати копати”, – заявив генсек ООН.

Як повідомляв Укрінформ, Кліматичний саміт ООН зібрав десятки лідерів та сотні активістів і ключових дійових осіб задля боротьби з кліматом. В ООН наголосили, що чекають від світових лідерів не лише промов щодо змін клімату, а конкретних зобов’язань, зокрема у межах Паризької угоди, щодо внеску у боротьбу з кліматичною кризою.

 

Зеленський підписав закон про “митний безвіз” із Євросоюзом

Президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою Закон «Про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи».

Про це повідомляється на порталі парламенту – Укрінформ.

“23.09.2019. Повернуто з підписом Президента”, – зазначено у картці відповідного законопроєкту №1082.

Зазначено, що Верховна Рада прийняла цей законопроєкт за основу та в цілому 12 вересня 2019 року.

Як повідомили у Міністерстві фінансів, законопроєкт розроблений на виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Документ запроваджує в українському законодавстві положення Конвенції про процедуру спільного транзиту.

На сьогодні Конвенція про процедуру спільного транзиту об’єднує 35 країн європейського регіону (члени ЄС, члени Європейської асоціації вільної торгівлі, Туреччина, Македонія та Сербія), які запровадили єдині для всіх договірних сторін правила декларування та контролю за транзитними переміщеннями товарів із використанням спільного ІТ-продукту (New Computerised Transit System, NCTS).

“NCTS – це ІТ-продукт, який дає можливість налагодити обмін інформацією про етапи митного оформлення товарів з використанням електронних повідомлень у режимі реального часу та підвищити ефективність використання системи аналізу ризиків”, – пояснили у Мінфіні.

Приєднання до Конвенції дозволить Україні запровадити обмін митною інформацією з 35 країнами в режимі реального часу, отримувати інформацію для переміщення товарів транзитом, запровадити спеціальні транзитні спрощення, використовувати єдину митну декларацію для переміщення товарів від країни-відправлення до країни-призначення через треті країни (в межах договірних сторін Конвенції) за єдиними правилами.

У Мінфіні зауважили, що на ухваленні закону робота над приєднанням до Конвенції про процедуру спільного транзиту не завершується. Процедура приєднання є нестандартною для країн-претендентів: спершу претендент має запровадити і використовувати на своїй території положення цієї Конвенції і відповідний ІТ-продукт не менше одного року.

Лише після цього Україна зможе отримати офіційне запрошення приєднатися до Конвенції, підсумували у міністерстві.

 

У ХХІ сторіччі немає місця переслідуванням на релігійному ґрунті – генсек ООН

У світі більшає людей, які зазнають переслідувань і принижень через свої релігійні погляди, тому критично важливо об’єднати зусилля для боротьби зі всіма формами релігійної ненависті.

Про це генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш заявив на заході “Глобальний заклик на захист релігійної свободи” у штаб-квартирі ООН, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Абсолютно неприпустимо у ХХІ сторіччі, аби люди стикалися із дискримінацією, приниженням через свою віру. Переслідування релігійних меншин категорично не буде толеруватися”, – наголосив Гутерреш.

Він додав, що уряди несуть відповідальність за повагу до всіх релігійних меншин, забезпечення прав людини, захисту релігійної свободи.

“У мене серце крається, коли я бачу, як дедалі більшу кількість людей публічно переслідують, принижують просто через їхню віру чи релігійні переконання. Євреїв убивають у синагогах, а їхні могильні плити паплюжать малюнками зі свастиками. В мусульман стріляють у мечетях, а їхні релігійні місця піддаються вандалізму. Християн убивають під час молитви, а їхні церкви підпалюють”, – заявив Генсек.

Гутерреш також наголосив, що напади на релігійні громади відбуваються в усьому світі, в тому числі на ті, які мешкали на своїй території сторіччями, якщо не тисячоліттями.

“Ми мусимо зробити все від нас залежне, аби запобігти релігійним чисткам у суспільствах… Маємо рішуче протистояти тим, хто хоче під прикриттям релігії ширити ненависть”, – наголосив він.

Генсек розповів про дві нові важливі ініціативи ООН, що з’явилися за останні тижні і допоможуть, зокрема, у боротьбі з утисками релігійних свобод у світі. Перша ініціатива – це боротьба з мовою ненависті як коренем проблем. Друга – план дій ООН для повного залучення Організації для захисту святих місць та гарантування безпеки молитовних місць у світі.

“Ненависть становить загрозу для всіх. Тому (протистояти їй – ред.) це завдання для всіх”, – підсумував генсек.

Він також подякував президентові США Дональду Трампу за ініціативу спеціального заходу у рамках Генасамблеї ООН, присвяченого захисту релігійної свободи у світі.

Як повідомляв Укрінформ, у понеділок, 23 вересня, у штаб-квартирі відбувається захід, присвячений захисту релігійної свободи у світі, організований делегацією США. На ньому присутні президент Сполучених Штатів Дональд Трамп і віцепрезидент Майк Пенс. Тема захисту людей, які піддаються нападам та переслідуванню через своє віросповідання, є однією з головних “американських” тем в ООН. Відкриваючи тиждень такою подією, американський лідер прагне, за словами прес-служби Білого дому, “задати тон” Генеральній асамблеї.

 

Юна кліматична активістка звинуватила світових лідерів у провалі

Шведська кліматична активістка Грета Тунберг звинуватила світових лідерів у провалі політики задля протидії змінам клімату.

Про це повідомляє BBC – Укрінформ.

“Шведська кліматична активістка Грета Тунберг заявила світовим лідерам, що вони не змогли вжити належних заходів щодо зміни клімату”, – йдеться у повідомленні

В емоційній промові активістка заявила: “Це все неправильно. Я не маю бути тут. Я повинна бути в школі на іншій стороні океану…

Грета Тунберг закликала світових лідерів терміново діяти, з метою уникнути змін клімату додавши: “Ми будемо спостерігати за вами”.

Як повідомляв Укрінформ, шведська екоактивістка 16-річна Грета Тунберг і її рух Fridays for Future (англ. “П’ятниці заради майбутнього”) 16 вересня були удостоєні звання “Посла совісті” від правозахисної організації Amnesty International.

 

Данилюк розповів канадській делегації про реформу СБУ та Укроборонпрому

Під час зустрічі секретаря РНБО Олександра Данилюка з канадською делегацією сторони обговорили стан імплементації реформ силових органів України, зокрема, СБУ, Нацполіції, а також реформування концерну “Укроборонпром”.

Про це повідомляє пресслужба Радбезу – Укрінформ.

“Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Данилюк провів зустріч із канадською делегацією з питань оцінки та підтримки впровадження реформ у сфері безпеки і оборони України на чолі з послом Канади в Україні Романом Ващуком. Під час зустрічі сторони обговорили стан імплементації реформ силових органів України, зокрема, Служби безпеки України, Національної поліції, а також реформування державного концерну “Укроборонпром”, – йдеться в повідомленні.

За словами Данилюка, завдяки запланованим істотним змінам РНБО України стане провідною державною інституцією, яка розроблятиме концепції забезпечення національної безпеки в усіх сферах, а також координуватиме роботу інших держорганів у сфері нацбезпеки та наглядатиме за реалізацією відповідних рішень.

“Передовсім, маємо відійти від моделі ситуативного реагування на загрози. Важливо системно аналізувати та прогнозувати потенційні кризи. Для цього уже працюємо над стратегію, яка б комплексно відповідала на ключові виклики сьогодення”, – сказав секретар РНБО.

Як зазначається, представники делегації на чолі з Романом Ващуком поділилися досвідом реформування силових органів у Канаді.

 

У Греції заарештували групу мігрантів, що назвалися українськими волейболістами

В аеропорту Афін у неділю заарештували десятьох сирійських мігрантів, які намагалися покинути Грецію під виглядом української волейбольної команди.

Про це повідомляє Ekathimerini – Укрінформ.

«Грецька поліція заарештувала групу з десяти незареєстрованих сирійських мігрантів, які назвалися українською волейбольною командою», – йдеться у повідомленні.

Мігранти були заарештовані в аеропорту Афін у неділю після того, як поліція виявила, що пред’явлені ними українські паспорти були вкрадені або загублені.

Чоловіки були одягнені в однакову спортивну форму, несли однакові спортивні сумки та два волейбольних м’ячі.

У ході допиту було встановлено, що сирійці не були волейболістами. Тепер їм може бути пред’явлено звинувачення у спробі незаконного виїзду з країни з використанням вкрадених або загублених документів.

 

Урок історії для Росії: Естонія нагадала про окупацію країни Радянським Союзом

Міністерство закордонних справ Естонії рішуче відкидає опубліковані напередодні висловлювання МЗС Росії, згідно з якими Радянський Союз звільнив Естонську Республіку від нацистської Німеччини.

Про це повідомляє портал національного телерадіомовлення ERR – Укрінформ.

«Естонська Республіка не брала участі у Другій світовій війні і постраждала як від нацистської Німеччини, так і від радянської окупації. Радянський Союз не звільнив Естонію, а окупував нас майже на п’ятдесят років. Ми глибоко обурені тим, що Росія продовжує поширювати історичну несправедливість і зводити до мінімуму різні злочини радянського режиму», – йдеться у заяві МЗС ЕР.

За оцінкою зовнішньополітичного відомства Естонії, опубліковані російською стороною 22 вересня ствердження у Twitter є “історично невірними”. У своєму повідомленні МЗС РФ відзначив 75-річчя «звільнення Таллінна».

“Ми також засуджуємо неодноразові спроби російського МЗС виправдати пакт Молотова-Ріббентропа”, – додали у МЗС ЕР.

Напередодні в Естонії відзначили День опору, присвячений пам’яті уряду Отто Тійфа, який склав свої повноваження 22 вересня 1944 року.

День опору і День уряду Отто Тійфа відзначається за рішенням естонського парламенту протягом останніх дванадцяти років.

 

Томенко збирається йти в мери Києва

Микола Томенко планує балотуватись на посаду Київського міського голови.

Про це повідомляє пресслужба партії “Громадський рух “Рідна країна” – Укрінформ.

“Сьогодні в Києві відбувся V з’їзд партії Громадський рух “Рідна країна”, на якому визначили кандидата на посаду очільника столиці від політичної сили в разі проведення дочасних виборів. Одноголосним рішенням був обраний лідер партії – Микола Томенко”, – йдеться у повідомленні.

Сам Томенко у своїй промові зазначив, що “час Києву обрати українську владу, яка зробить місто комфортним для киян”.

Як повідомлялося, 19 вересня мер Києва Віталій Кличко звернувся до Верховної Ради щодо розпуску Київради 8 скликання і призначення дострокових виборів у Києві.

 

Зеленський підписав зміни до закону про приватизацію держмайна

Президент Володимир Зеленський підписав Закон про внесення змін до Закону України “Про приватизацію державного і комунального майна”.

Про це повідомляється на сторінці документа на офіційному сайті Верховної Ради – Укрінформ.

Як зазначається у графі про дату і стан проходження, цей закон 23 вересня “повернуто з підписом від Президента”.

Цим закон, зокрема, передбачається скасування статті про створення спеціальної контрольної комісії ВР з питань приватизації.

Як повідомлялося, парламент 11 вересня ухвалив Закон “Про внесення зміни до Закону України “Про приватизацію державного і комунального майна”. Відповідне рішення підтримали 313 народних депутатів.

 

Президент підписав закон про запуск реформи прокуратури

Президент Володимир Зеленський підписав закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури”.

Відповідна інформація оприлюднена на сайті Верховної Ради – Укрінформ.

“23.09.2019 – повернуто з підписом від Президента”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада ухвалила Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури” 19 вересня.

Закон, зокрема, пропонує замість чинної структури органів прокуратури побудувати після проведення атестації прокурорів нову структуру, що має включати Офіс генерального прокурора, обласні, окружні прокуратури. Також закон надає генеральному прокурору право ліквідовувати та реорганізовувати окружні та обласні прокуратури.

Окрім того, ліквідуються військові прокуратури, але водночас встановлюються права генпрокурора у разі потреби утворювати спеціалізовані прокуратури на правах структурного підрозділу Офісу генпрокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур.

Закон також передбачає зменшення максимальної кількості працівників органів прокуратури з 15000 до 10000 осіб.

У документі передбачено надання генпрокурору повноважень затверджувати стратегію розвитку прокуратури; систему оцінювання якості роботи прокурорів; порядок вимірювання та регулювання навантаження на прокурорів; порядок розгляду звернень щодо неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов’язків, встановлених для відповідної адміністративної посади.

Закон передбачає надання можливості для всіх кандидатів із вищою юридичною освітою та стажем роботи у сфері права брати участь у відборі на заміщення посад в усіх органах прокуратури.

Національну академію прокуратури України планують перетворити на Тренінговий центр прокурорів України.

Базовий посадовий оклад прокурора має підвищитися з 12 до 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Встановлюється обмеження в розмірі 25% для максимального розміру премії прокурора за результатами календарного року, яка нараховується виключно відповідно до оцінки роботи прокурора.

Закон також встановлює, що прокурори, які на день набрання чинності законом обіймають посади прокурорів у ГПУ, регіональних, місцевих, військових прокуратурах, можуть бути переведені на посаду прокурора в Офісі генпрокурора, обласних, окружних прокуратурах лише у разі успішного проходження ними атестації. Атестація не поширюється на прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Атестація прокурорів включатиме два етапи – складення письмового іспиту у формі анонімного тестування та співбесіда. У разі непроходження атестації прокурор звільняється з посади. Особи, які не обіймали посаду прокурора на момент набуття чинності закону, матимуть право взяти участь у відкритому конкурсі на вакантні посади прокурора за умови наявності вищої юридичної освіти та стажу роботи у сфері права.

Тимчасово, до 1 вересня 2021 року, планується зупинити повноваження Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.

 

“Вивіз кешу перед відставкою”: нардеп розповів подробиці затримання дружини Князєва – УНІАН

За словами депутата, дружина Князєва намагалася вивезти закордон значну суму коштів до того, як стане відомо про звільнення чоловіка. Вікторію Князєву затримали на кордоні з Польщею

Дружина голови Національної поліції Сергія Князєва Вікторія намагалася вивезти до Польщі 650 тисяч євро у зв’язку із відставкою чоловіка.

Про це у своєму Telegram-каналі написав народний депутат від партії «Слуга народу» Олександр Дубінський.

За його інформацією, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков «ще тиждень тому підписав рапорт про звільнення Князєву». «Тобто, маємо класичний приклад вивезення кешу перед публічною заявою про відставку. Типу, встигнути протягнути… під полом мундира. Сферичний примірник сміття у вакуумі», – написав Дубінський. Як раніше повідомляв УНІАН, дружину Князєва затримали на польському кордоні при спробі провезти незадекларовані 650 тисяч євро.

 

Глава Нацполіції Князєв спростував інформацію про спробу своєї колишньої дружини провезти в Польщу велику суму євро- Інтерфакс-Україна

Голова Національної поліції України Сергій Князєв спростовує інформацію, що з’явилася в ЗМІ і соцмережах про те, що його колишня дружина Вікторія намагалася провезти в Польщу незадекларовану велику суму євро.

“Це брехня, яка не має нічого спільного з реальністю”, – написав Князєв на своїй сторінці в Фейсбук у понеділок увечері.

Він пояснив, що його колишня дружина працює в будівельній компанії “Атлант”, яку очолює Вадим Каган.

“Вони дійсно перетинали разом кордон. На кордоні громадянин Каган заявив польським чиновникам про наявність певної суми готівки, що належить йому. Зазначені грошові кошти були отримані в результаті операції з продажу торгового приміщення в центрі столиці. Природно, угода оформлена відповідно до чинного законодавства і сплаченими податками. Але наявного пакета документів щодо задекларованих грошей польським державним службовцям не вистачило”, – наводить деталі Князєв.

За його словами, польські правоохоронці і Каган прийняли “спільне рішення про пред’явлення ще деяких оригіналів”, після чого “інцидент був вичерпаний”.

Глава Нацполіції вказав, що в цей час в автомобілі знаходилися “український і європейський партнери пана Кагана”, а також найманий співробітник фірми – пані Князєва, “яка працює в компанії не перший рік”.

Крім того, Князєв підкреслив, що цінностей у його колишньої дружини не вилучали. “При собі у дамській сумочці вона мала особисті кошти і готівку на відрядження в сумі 2100 євро, які не зацікавили правоохоронців”, – додав він.

Раніше в соціальних мережах з’явилася інформація про те, що 22 вересня польські митники затримали в автомобільному пункті пропуску “Гребенне – Рава-Руська” трьох громадян України і громадянина Хорватії при спробі провезти до Польщі готівкою незадекларовані EUR650 тис. Вказувалося, що одна з них – Вікторія Князєва , колишня дружина глави Нацполіції України Сергія Князєва.

Водночас, за інформацією ЗМІ, польська митниця спростувала факт затримання громадян України і виявлення такої суми коштів.

У Державній прикордонній службі України агентству “Інтерфакс-Україна” розповіли, що польська сторона їх не інформувала щодо обставин події. “Ми не отримували інформації ні про громадян, які були в автомобілі, ні про те, що перевозилося в авто”, – сказали в прес-службі прикордонного відомства.

Будівельна фірма “Атлант” на ринку Києва та Київської області працює понад 30 років. Її засновник і акціонер – Вадим Каган. Бізнес-партнери – Андрій Посмітюк і громадянин Хорватії Боян Малик, який будує житлові комплекси в Хорватії.

Вікторія Князєва працює заступником директора фірми “Атлант”, виконує функції бізнес-помічника, організовує зустрічі та переговори, а також логістику і трансфери в закордонних відрядженнях протягом останніх п’яти років.

Остання операція з продажу власником фірми “Атлант” супермаркету “Сільпо” приміщення на Дарницькому бульварі в Києві.

 

В’ятрович пояснив, чому хотів скасувати вихідні 8 березня і 9 травня – УНІАН

Екс-очільник Інституту національної пам’яті вважає важливим віддалитися від країни-агресора навіть у питанні календаря. В’ятрович пояснив свій мотив скасувати або перенести дати старих свят /

Колишній глава Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович пояснив, чому при перегляді календаря свят в Україні, вважав одним з головних завдань вийти з єдиного ритму з Російською Федерацією.

За його словами, “головне, щоб не так, як в Росії” – це правильна мотивація для українців, передає Главред. “Переконаний, що єдиний ритм з Російською Федерацією, тобто с державою-агресором, яка ставить під сумнів українську незалежність і свободу, – це те, що робить можливим поневолення України”, – сказав В’ятрович. В’ятрович вважає, що, наприклад, скасування вихідного 8 березня і перенесення вихідного дня з 9 на 8 травня – правильне рішення для того, щоб віддалитися від РФ. “Інший ритм – це те, що віддаляє нас від Росії і йде на користь Україні. А будь-яке зближення з Росією чи схожість з нею буде використано для поневолення України Москвою”, – заявив експерт.

 

У Міноборони озвучили пріоритетні дії відомстваз- РБК-Україна

Міністр оборони обговорив реформування міністерства з канадською делегацією

Пріоритетними діями для Міністерства оборони України є зміна структури міністерства, а також впровадження закону про військової поліції. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на прес-службу Міноборони.

Про це заявив міністр оборони Андрій Загороднюк під час зустрічі з канадською делегацією на чолі з послом Канади в Україні Романом Ващуком. У ході зустрічі сторони обговорили поточний стан співробітництва у сфері реформування Збройних сил України.

“Пріоритетами у діяльності Міноборони поки є необхідність перегляду стратегічних оборонних документів, зміна структури і функціоналу оборонного відомства, внесення змін та впровадження законодавчих ініціатив, таких як закон про військової поліції”, – йдеться в повідомленні.

Повідомляється, що окрему увагу було зосереджено на необхідності подальшого посилення співробітництва та залучення іноземних експертів до пріоритетних напрямів реформування Міноборони України.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Міністерство оборони України не планує скорочувати склад Збройних сил. За словами Загороднюка, в рамках реформи в армії будуть перерозподілені наявні ресурси, а також планується нарощування військових частин.

Також РБК-Україна повідомляло, що Генштаб ЗСУ розробляє план розведення сил і засобів на Донбасі. При цьому розведення сил і засобів не буде відбуватися одночасно по всій лінії розмежування. За словами Загороднюка, розведення сил – це не відступ українських військових.

 

Три події світу. Скандал як прелюдія, формулювання з перепонами та нові прояви гібридності Кремля

Візит Володимира Зеленського до Нью-Йорка ризикує пройти у шлейфі скандалу, пов’язаного з Дональдом Трампом.

Офіційний Київ устами Вадима Пристайка визнав доцільність «формули Штайнмаєра» як каталізатора процесу врегулювання конфлікту на Донбасі, і тепер намагається наповнити віртуальну формулу конкретним змістом. Кремль не має намірів відмовлятися від гібридності як інструмента зовнішньої політики – Укрінформ.

Прагнення команди Володимира Зеленського якнайшвидше організувати зустріч з Дональдом Трампом зіткнулось з серйозними перепонами. У США вибухнув скандал навколо припущення, що американський президент у липні 2019 року у телефонній розмові вимагав від українського колеги порушити кримінальну справу проти сина Джо Байдена, Хантера, пов’язаного з компанією Burisma. Джо Байден, який виглядає найбільш вірогідним кандидатом в президенти від Демократичної партії, вимагає оприлюднити стенограму розмови, у Конгресі вже почали говорити про можливість імпічменту Трампа за перевищення власних повноважень. Діючий американський президент відбивається у властивій йому манері, яка не виключає заперечень очевидного. Володимиру Зеленському у Нью-Йорку доведеться серйозно поставитися щонайменше до спілкування з американськими медіа, зважуючи кожне сказане слово.

Вадим Пристайко минулого тижня визнав, що ще 2 вересня погодився на застосування «формули Штайнмаєра» для врегулювання конфлікту на Донбасі, хоча і Петро Порошенко, і Павло Клімкін, і Костянтин Єлисеєв стверджували, що такого документу в природі не існує. Цей крок обумовлений, як видається, прагненням Зеленського та його команди якомога швидше виконати обіцянку про припинення війни, але наразі зарано говорити про успіх подібного підходу. Леонід Кучма під час зустрічі ТКГ у Мінську висунув додаткові вимоги для фіксації цієї вимоги на папері, а ідея розведення військ не знаходить потужної підтримки серед місцевих мешканців на Донбасі. Помічник президента Андрій Єрмак запевнив, що «формула Штайнмаєра» стане основою законопроекту, на який чекає широке суспільне обговорення.

Росія не має намірів відмовитися від гібридності у власній зовнішній політиці. Наприклад, переговори про постачання газу у Брюсселі між представниками ЄС, Росії та країни тривали всього 40 хвилин, і сторони домовилися зустрітися за місяць, що не завадило російським пропагандистам поширювати різноманітні версії. Принагідно варто нагадати, що запаси «блакитного золота» в українських ПСГ майже сягнули 20 мільярдів кубометрів, що дозволить в разі необхідності пройти опалювальний сезон навіть в умовах мінімізації закупівель енергоносіїв. Міністр оборони Сергій Шойгу у першому за кілька років інтерв’ю активно заперечив можливість війни з Україною, проте висловив готовність допомогти у «приборканні екстремістів». «КоммерсантЪ» повідомив про плани економічної інтеграції Росії та Білорусі на період до 2021 року, на що у Мінську відповіли відновленням дипломатичних відносин зі США на рівні послів та заявою про завершення процедур зі спрощення візового режиму з ЄС.

 

18-й тиждень дипломатії Зеленського-Лівий Берег

23.0919

Черговий тиждень дипломатії Зеленського приніс давно забуте відчуття хаосу в дипломатичній діяльності Києва, що мало б зникнути після перших 100 днів при владі та призначення нової дипломатичної команди. Причиною цього є, передусім, відсутність чіткої та зрозумілої зовнішньополітичної стратегії, в тому числі у врегулюванні ситуації на Донбасі. На жаль, зникли притаманні українській дипломатії попередніх років такі риси, як солідність, передбачуваність, логічність і послідовність у зовнішньополітичних кроках. Київ не витримав одне з перших випробувань на шляху реалізації Мінських домовленостей. Каменем спотикання стала сумнозвісна формула Штайнмаєра, яка, гадаю, перетворилася у страшний сон для представників нової команди. Поступово зникають іллюзії швидкого миру. Згадаймо, відеозаяви президента влітку з пропозиціями “давайте поговоримо” чи заклики “просто перестати стріляти” і все вирішиться саме собою. Жорсткі реалії політики та реакція українського суспільства засвідчили, що період, коли можна було продати обіцянки чи ініціативи у красивій обгортці, вже “не злітають”.

Останніми днями до “мінських небезпек” додався скандал навколо вимог Білого дому до офіційного Києва розпочати розслідування щодо т.зв.справи Байдена. Ця ситуація буде загострюватися і стане випробуванням для українсько-американського партнерства. Поява “українського сліду” в американській виборчій кампанії – ще один небезпечний виклик, який вимагає мудрої та зваженої позиції української сторони.

 Костянтин Єлісєєв , Щоденник Костянтина ЄлісєєваТепер традиційно про підсумки минулого тижня.

Плюси:

  1. Завдяки активній позиції української громадськості та експертних кіл вдалося відстояти червоні лінії України щодо Мінських домовленостей на фоні підвищеного інтересу до формули Штайнмаєра. Президент Зеленський підтвердив, що місцевим виборам має передувати виведення іноземних військ з окупованих територій України. Так само, представник України в ТКГ обумовив реалізацію формули низкою передумов, включаючи повне припинення вогню, ефективний та безперешкодний моніторинг СММ ОБСЄ, виведення з території нашої держави іноземних (читай, російських) збройних формувань, відновлення контролю над кордоном України з РФ, забезпечення належної ролі ЦВК, українських партій, ЗМІ. Добре, що Банкова поки прислухається до позиції суспільства.
  2. Вельми оптимістично (принаймні, за повідомленнями ЗМІ) завершилися переговори у Брюсселі між делегаціями України, РФ і Європейської Комісії щодо транзиту російського газу територією України. Важливо, що дотримано попередній підхід, коли зустріч Україна-ЄС для вироблення спільної позиції передувала тристороннім переговорам по газу. Варто звернути увагу на вперше озвучену готовність російської сторони працювати за правилами ринку ЄС, на чому наполягала Україна всі попередні роки.
  3. Добре спрацювала телефонна дипломатія на американському треку. Маємо три телефонні розмови за стратегічними для нас напрямками: на рівні адміністрацій, оборонних та зовнішньополітичних відомств. Розмова з Віце-президентом Майком Пенсом, з яким Київ завжди мав добрі відносини, відбулася з проекцією на майбутню зустріч президентів Зеленського та Трампа у рамках ГА ООН у Нью-Йорку. Прикро, що перша особиста зустріч глави Української держави з главою Білого дому відбудеться не у Вашингтоні. Очевидно, українській дипломатії так і не вдалося переконати американську сторону в доцільності іншого сценарію першого контакту.
  4. Позитивним сигналом для економіки та міжнародних інвесторів стало проведення президентом Зеленським зустрічей з віце-президентом Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) та делегацією МВФ. Продовжує укріплюватися попередній тренд на зміцнення співпраці з міжнародними фінансовими організаціями. Водночас, ці заходи були знівельовані неоднозначною ситуацією навколо націоналізації “Приватбанку” та відкритим залякуванням колишнього глави НБУ Валерії Гонтарєвої. Ці дві теми стануть справжнім індикатором готовності нової влади гарантувати сприятливий інвестклімат та забезпечити незалежність від колишнього власника “Приватбанку”.

ЕБРР мониторит ситуацию с Приватбанком и Гонтаревой, – вице-президент

  1. До позитивів тижня можна зарахувати спільне засідання Комітету парламенту з питань інтеграції України до ЄС та Комітету з питань зовнішньої політики. Важливо, що до участі у заході долучилися й ключові учасники – віце-прем’єр-міністр і глава МЗС. На тлі вкрай суперечливих зовнішньополітичних сигналів таке парламентське обговорення було своєчасним і корисним. Важливо, що були окреслені пріоритетні сектори інтеграції з ЄС, включаючи енергетику, цифровий ринок, «промисловий безвіз», нові підходи до підготовки РНП 2020, як і пролунали запевнення у незмінності курсу України на європейську та євроатлантичну інтеграцію. Будемо слідкувати, як матеріалізуються ці заяви у конкретні справи.
  2. Однозначним позитивом тижня, який, на жаль, не здобув належної реакції від української влади (що прикро), слід вважати включення пункту «Ситуація на тимчасово окупованих територіях України» до порядку денного сесії Генасамблеї ООН. Те, що спрацював «запас міцності» попереднього періоду зовнішньої політики України, поза сумнівом. Водночас голосування показало справжніх сателітів російської агресії. Маю надію, що МЗС зробить належні висновки та рішуче відреагує на позицію 17 країн, які не підтримали це рішення.

Мінуси:

  1. Київ продовжує форсувати проведення нормандського саміту, до сих пір не розуміючи, які результати для миру на Донбасі він принесе. Дивним виглядає, як нова команда намагається виконати ті умови, які поставив Кремль для проведення Нормандського саміту. Звертаю увагу: не умови для досягнення миру на Донбасі, а лише для до того, щоб цей саміт відбувся. З Кремля голосом Пєскова прилетіла відмова рухатися далі, якщо Київ відмовляється від попередніх домовленостей щодо формули Штайнмаєра. Це стало підтвердженням найгірших підозр, що у гонитві за «швидким миром» нова дипломатична команда може не помітити пастку Кремля та погодитися на програшний для України сценарій.
  2. Здивування викликала теза про «певні ознаки деескалації з боку Росії». Перш за все, не слід обманюватися самим, а також «допомагати» самообманюватися європейцям і всім нашим друзям з приводу конструктиву Москви. Багато хто з радістю пристав би на такі ілюзії. Телефонні розмови Лаврова з Маасом, коментарі Гризлова і Пєскова мали б стати для Києва холодним душем. В той час, коли Київ апробовує нові тактики, Кремль продовжує систематичне і послідовне нав’язування Україні та всьому західному світу ярлика повної відповідальності за ситуацію на Донбасі, як і відповідальність за інспіроване Москвою блокування будь-якого прогресу.
  3. Не порадували і нові одкровення команди Зеленського про те, що миротворці для Донбасу – це, як виявляється, на випадок “якщо інші варіанти не спрацюють”. Не забуваймо, що навіть саме обговорення перспектив міжнародної присутності на Донбасі є і потужним стимулом, і стримуючим чинником проти хижих планів Кремля нав’язати власний порядок денний до вирішення ситуації на Донбасі. Розгортання миротворчої присутності як раз і може бути тією face-saving стратегію для Кремля, до пошуку якої так активно зараз долучився Київ, стверджуючи про ознаки деескалації.
  4. Відсутність домовленостей за результатами чергового засідання ТКГ в Мінську лише вкотре підтверджує, що РФ не збирається змінювати тактику, особливо щодо ув’язки політичних питань з мінімальними поступками з базових безпекових вимог. Блокування розведення у точках, по яких уже були домовленості, показує – Росія і надалі буде шантажувати Україну.
  5. Пробуксовування робочих процесів у новій Верховній Раді України продовжує приковувати до себе увагу. Критика методів роботи «монобільшості» на цьому тижні посилилася демаршем під час формування парламентської групи дружби Україна-США. Варто відзначити, що забезпечення належної представленості має важливе значення для наших американських друзів.
  6. Продовжуємо фіксувати законодавчі новації, які засвідчують перегляд окремих наших міжнародних зобов’язань. Йдеться, передусім, про внесеннях хибних змін до Закону про державну службу. Прогнозую, що ЄС, який інвестував біля 100 млн. євро на цей проект, не буде в захопленні від подібних дій.

Поради небайдужого:

  1. Наступний тиждень має зняти завісу невизначеності щодо того, яким є засадничі підходи для зовнішньої політики України за часів президента Зеленського. Сподіваюся, що перший програмний виступ глави держави з трибуни Генасамблеї ООН не розчарує і допоможе розставити всі крапки над “і”. Серед тих питань, які точно не можна обійти увагою, є триваюча російська агресія і наша висока оцінка міжнародної єдності і солідарності з Україною. Маю надію, що РФ буде названа агресором і окупаційною владою, що буде сформульовано підходи України у зв’язку припиненням дії Договору про РСМД, що буде підтверджена позиція щодо розміщення миротворців ООН на окупованому Донбасі, що будуть окреслені давно обіцяні елементи стратегії деокупації Криму, що буде наголошено на важливості відновлення судноплавства в акваторії Азовського і Чорного морів, що буде звернуто увагу на невиконання Москвою рішення Міжнародного морського трибуналу тощо.
  2. Не менше уваги на наступному тижні і в Україні, і в світі буде прикуто до першої особистої зустрічі президентів Зеленського і Трампа. Те, що саме під цю зустріч у публічний простір вкинуто інсайд про те, що Трамп називав дії США в Україні «безглуздими», лише доводить, якою непростою буде розмова. Свої пропозиції та рекомендації, як критично важливо підготуватися та побудувати бесіду, вже викладав на шпальтах провідного українського інтернет-видання.
  3. П’ята річниця підписання Мінського меморандуму мала б стати нагодою нагадати, наскільки Росія продовжує ігнорувати безпековий компонент, особливо у частині збереження контактної лінії від 19 вересня 2014 року. З того часу Москва її неодноразово порушувала, як і намагалася максимально ігнорувати ці домовленості, щоб зафіксувати фактичну лінію. Цей козир Київ мав би більш активно використовувати. Треба про це нагадувати і українським партнерам по нормандському формату, і США.
  4. У контексті обговорення нових підходів було б доречним спонтанну ідею «формули Зеленського» спробувати перевести у справжню українську формулу для мирного врегулювання на Донбасі. І з цим баченням збиратися на Нормандський саміт. Її очевидними елементами мали б стати три параметри – жодної шкоди державному устрою України, жодної шкоди суверенітету і територіальній цілісності, включаючи Крим, та жодної шкоди правам громадян України. Все інше – розмови про тактику реалізації, включаючи формулу «малих кроків».
  5. Наприкінці жовтня відбудеться візит Північноатлантичної ради на чолі з генеральним секретарем НАТО до Києва. Подія знакова і довгоочікувана, в ході якої варто обговорити весь спектр інтеграції України до Альянсу, включно з оцінкою досягнутого рівня взаємосумісності наших військ. Серед питань, які доцільно порушити у рамках візиту, є початок дискусії про перспективи надання Плану дій щодо членства в контексті підготовки до Лондонського саміту НАТО. Як правильно сказав міністр Пристайко, коли мовчить Україна – мовчать і партнери.

Незалежно від політичних уподобань і кольорів всередині України єдність та солідарність на зовнішній арені – це запорука нашої перемоги! Костянтин Єлісєєв , Щоденник Костянтина Єлісєєва

 

Войцех Яґельський: “Якщо ти вирішив, що потрібно допомагати, то маєш залишити журналістику. Інакше втратиш довіру читача”- Лівий Берег

Войцех Ягельський – польський прозаїк, репортажист, воєнний кореспондент із понад тридцятилітнім досвідом роботи, спеціаліст із Кавказу, Африки й Центральної Азії. У його творчому доробку – 7 репортажних книг, які відрізняються глибоким знанням теми й щирим бажанням уникнути стереотипів про країни та їхніх мешканців.

Цього року у видавництві «Човен» побачив світ український переклад останньої книжки Яґельського «Усі війни Лари» – трагічної історії грузинської чеченки (кістинки) Лари, котра врятувала двох синів від війни на Кавказі, проте втратила їх у Сирії.

Войцех Яґельський презентуватиме «Усі війни Лари» у Львові під час 26 Форуму видавців.Альона Савчук

Як так сталося, що у Польщі 1980-х – а це воєнний стан, «Солідарність», переддень докорінних реформ – вам, політологу за освітою, було не цікаво? Чому міжнародна журналістика, та ще й така екзотична спеціалізація як країни Африки?

Я ніколи не планував бути політологом, завжди хотів займатися міжнародними відносинами й Африкою, зокрема. Так і сталося, після двох років в університеті на політології переключився на історію міжнародних відносин, отримав дозвіл відвідувати заняття в інституті африканістики як вільний слухач. А журналістику завше вважав одним із можливих способів досягти бажаного.

Після університету – це був 1986-й – знайшов роботу в Польській агенції друку (Polska Agencja Prasowa, державна інформагенція Польщі – прим.). Двома роками пізніше редактор відділу зарубіжних новин запропонував окрім Африки займатися також півднем Радянського Союзу. То була «перестройка», активізувалися рухи за незалежність, на Кавказі і в Прибалтиці це добре відчувалося. Редактор сказав, що не може гарантувати мені відрядження в Африку – надто далеко і дорого, та й регіон не настільки важливий, а от у Союз зможу їздити скільки завгодно.

Тоді я ще анічогісінько не знав про Радянський Союз, жодного разу там не бував. Редактор сказав, що на власні очі спостерігатиму за тим рідкісним явищем, свідком якого Капусцінський був в Африці – деколонізацією. Звісно, я подивився на нього як на божевільного: яка там деколонізація Радянського Союзу у 1988-му? Хіба міг я тоді повірити, що через рік цієї імперії не існуватиме? З тих же міркувань мені не хотілося писати про Польщу. Не тому, що складно або ризиковано, через цензуру й комуністів, а тому що ніхто з нас не міг навіть уявити тоді, що комунізм так швидко впаде.

А ось до Африки тягнуло завжди. Не маю переконливої відповіді, чому так. Як би там не було, ця мрія родом з дитинства, а в університеті вона захопила мене ще сильніше. У 1980-му я вперше поїхав за кордон. У Великобританії ходив дивитися на демонстрації під посольством Південно-Африканської Республіки поряд із Трафальґарською площею, зустрівся із юнаками з Африки й працював з чоловіком з Уганди. Мене так вразило тоді, що ось, поряд зі мною людина, яка жила в країні, де тільки щойно прибрали Іді Аміна, одного з найжорстокіших диктаторів континенту. Саме у тій поїздці моя мрія окріпла.

Тобто Кавказ і Афганістан ви не обирали?

Я хотів поїхати на Південь, але спочатку довелося прямувати на Схід. Дорога в Африку виявилася покрученою. Спершу був Кавказ, згодом – Афганістан, бо межує з Узбекистаном і Таджикистаном. Я відразу інстинктивно зрозумів: якщо хочу серйозно займатися Середньою Азією, то мушу включити Афганістан у поле зору. До того ж на початку 1990-х там відбувалися вкрай важливі події – моджахеди воювали за владу на тлі розпаду Радянського Союзу.

Проте сьогодні не можу сказати, що Кавказ був чимось таким, чого я не хотів, але мусив стерпіти. Навпаки, він став для мене відкриттям. Із задоволенням їздив туди за будь-якої нагоди. А можливостей було безліч – сиди безвилазно. Практично увесь початок 1990-х я провів на Кавказі і в Середній Азії, повертався додому тільки для того, щоб змінити речі. Це була можливість на власні очі бачити речі, про які писали й знімали головні газети й телеканали світу. Працювати там, знати усіх цих людей – унікальний журналістський досвід роботи в полі. Мені пощастило, що редактор свого часу відправив мене на Кавказ. Часом студенти запитують мене, як їм домогтися роботи в Судані чи Індонезії, відповідаю, що нехай спочатку їдуть до Грузії. Бо це маленька країна, де усі події відбуваються на одній вулиці, а грузинів навіть розпитувати не потрібно – вони самі все розкажуть.

Ви сказали, що роками сиділи на Кавказі й приїздити додому, щоб змінити одяг. А чи не виникало бажання не повертатися туди? Якось натрапила на відео з американським фотожурналістом Лінсі Аддаріо (воєнний фотограф, двічі потрапляла у полон бойовиків, лауреат Пулітцерівської премії та стипендії Мак-Артура – прим.), у якому вона сказала: «Я змушую себе їздити у ці місця». Знайоме вам відчуття?

Так, слова співзвучні моїм думкам. Не те, що я не хотів їхати, але відрядження для мене передусім були обов’язком. Дуже швидко усвідомив, що журналістика, репортерство – це не професія, а спосіб життя. Я хотів їздити у різні країни з будь-якого приводу і не уявляв, як міг би жити по-іншому, проте ніякого адреналіну цілеспрямовано не шукав. Їхав в Афганістан не тому, що там страшно й небезпечно, а тому, що я ним займався. Якщо редактор пропонував відрядження у Південну Африку, Судан чи Афганістан, бо там щось відбувається, то у мене не було іншого виходу, ніж пакувати валізи.

Вибір дуже простий: якщо я хочу бути журналістом – я туди їду, інакше маю покинути цю роботу й шукати чогось іншого. Проте у моєму випадку, це вибір не професії, а способу життя – що набагато складніше.

Сказане Аддаріо – дуже важливі й чесні слова. Думаю, 90% воєнних журналістів, які розповідають, що тільки під час боїв відчувають смак життя або усвідомлюють, ким вони є насправді, я впевнений, в глибині душі погодяться з нею. Вони це роблять тому, що так треба, бо це їхня професія, а не тому, що сильно хочеться.

А що для вас найскладніше у роботі?

Розмови з жертвами. Для мене ніколи не було проблемою поговорити з політиком, генералом, солдатом, повстанцем, диктатором. Якось у мене запитали, чи хотів би записати інтерв’ю з Осамою бен Ладеном, якби мав нагоду. Звісно, хотів би. І не через гучне прізвище, а тому, що наша робота така – пояснювати читачам, хто, що думає і чому. А ось підійти до людини, котра стала жертвою війни, дуже складно. Адже вона з тієї війни нічого не має, ні проти кого не виступала і нікого не запрошувала. Війна сама прийшла в її дім, постукала в двері й увійшла. Такі розмови, а особливо з жінками, даються мені найважче.

Пам’ятаю, як у таборі біженців в Інгушетії зустрів жінку зі страшною особистою історією: її зґвалтували, чоловіка убили. Мене привели до неї інші жінки, котрі хотіли, щоб вона розповіла про своє горе, а я записав. Слухати про ці жахіття, які можуть трапитися з будь-ким, уже страшно. Проте, як репортер, я повинен не тільки сидіти мовчки й нотувати, а й перевіряти інформацію, уточнювати деталі. Чоловік розповідає, що його сина убили рано-вранці, а я маю перепитати, о котрій саме. О шостій чи восьмій – та яка різниця?! – для нього це ранок. Мушу уточнити, чи було сонячно, чи йшов дощ, щоб згодом співставити. А як таке запитувати у батька, котрий втратив сина вчора-позавчора?

Ще було складно повертатися у табори біженців рік потому і зустрічати тих самих людей, з котрими говорив раніше. І хоча я пояснював при першій зустрічі, що в моїх силах – лише розповісти їхню історію, і вони ніби розуміли це й погоджувалися, проте в глибині душі думали: ось він напише статтю, хтось важливий її прочитає й обов’язково прийде на допомогу. А через рік знову бачать мене у таборі в нових чоботях й куртці, а у них нічого не змінилося. Це нелегкий момент. Не винуватив себе за це, проте по-людськи розумів, чому, можливо, їм хочеться мене звинуватити.

Репортерство потребує певної жертовності, чужі трагедії не минають безслідно. Як розрахувати сили, щоб не втратити себе і не поранити близьких? Чого вас навчили 30 років такої роботи, смерть друга і боротьба дружини? (Кшиштоф Міллер, відомий польський фотограф, напарник Яґельського у багатьох відрядженнях у зони бойових дій, здійснив самогубство у 2016-му. Рік потому вийшов друком альбом його фотознімків під назвою «Фотографії, що не змінили світ».  Дружині Яґельського Ґражині діагностували посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), в процесі подолання якого вона написала книгу «Кохання з каменя» про життя з воєнним кореспондентом – прим.)

Я почав задумуватися про ці речі лише після того, як вони сталися. З Кшиштофом ми подорожували багато років, у 2010-му повернулися з Південної Африки і я відчув, що з ним щось не те, що йому погано. Проте він був з тих чоловіків, які не говорять про свої почуття, не розповідають, що у них на серці, навіть за склянкою віскі. От я і не запитував. У нас була міцна професійна дружба, але не більше того.

Не думаю, що Кшиштоф розчарувався у тому, що його фотографії не змінили світ. Він критично ставився до тих журналістів, які говорять про месіанство. Для журналіста змінювати світ на краще означає робити свою справу якнайпрофесійніше. Це завжди був мій підхід і підхід Кшиштофа. Він був свідком страшних трагедій, і, звісно, йому було дуже сумно від того.

Після того, як він пішов з життя, я розпитував воєнних психологів, чому так сталося. Один із них сказав мені, що є таке поняття як «людина завдання». Це особливість психіки, якої у Кшиштофа не було, і з цим нічого не вдієш. Її неможливо навчитися чи випрацювати. Мені просто пощастило, я вмію фокусуватися на завданні і сприймати навколишні події як частину цього завдання. Це не означає, що я цинік і не переймаюся болем інших людей. Запросто викину готову книгу без жодних сумнівів, якщо через неї хтось може постраждати.

Чи було коли, щоб ви пошкодували про вибір професії? Захотіли займатися чимось іншим, з відчутнішими результатами?

Ні, ніколи. Я жодного разу не сумнівався у значущості журналістики. Розповідати про тих, хто пережив страшні нещастя, про те, що ти бачив, а передусім самому збагнути, що саме бачиш, – це вкрай важливо.

Проте я розумів друзів, які кидали журналістику, щоб займатися правозахистом чи гуманітарною допомогою. Моя добра знайома Петра Прохазкова, чеська воєнна кореспондентка, у якийсь момент почала відкривати сиротинці – спочатку в Ґрозному, потім в Інгушетії та Афганістані. Дуже поважаю її за цю роботу, й інших своїх колег теж. Проте в одному ніколи не міг погодитися. Є простий вибір – або бути репортером, або покинути цю роботу.

Якщо ти вирішив, що потрібно допомагати, то маєш залишити журналістику. Не можна займатися і тим, й іншим водночас, інакше втратиш довіру читача. А робота журналіста базується виключно на цій довірі. Втратиш її – втратиш усе.

Хто ваш читач? Для кого ви пишете?

Звісно, мій перший читач – поляк, бо я сам звідси, усе сприймаю й думаю по-польськи. Проте кожна людина, яка вкладається у свою справу, хоче бути найкращою. Хлопчик з м’ячем на вулиці мріє потрапити у місцевий футбольний клуб, а згодом – в «Динамо» Київ, а далі – в «Барселону». Я теж думав так. Добре, я журналіст, можливо, непоганий, а раптом хтось прочитає мої тексти й захоче видати книгу, а потім її перекладуть закордоном. Досить швидко так і сталося. І тоді я задумався про читачів з інших країн. Скажімо, майже неймовірно, щоб хтось із Африки прочитав книгу про Уганду польською мовою. А от коли її перекладуть англійською, то вже цілком можливо. І мені важливо, щоб люди з далеких країн бачили на цих сторінках справжнє життя, впізнавали місця й події. Якось я отримав листа від молодого поляка, який поїхав в Уганду, саме в ту місцевість, яка описана в моїй книзі. Він написав: «Пане Ягельський, проїздив щойно там-то і хотів сказати вам, що бар, про який ви писали, закрився, але решта залишилось таким, як ви описали». Дзвінки, листи, розмови з людьми з тих країн, які погоджуються з написаним, – це для мене маленька, проте дуже важлива нагорода.

З Лейлою була схожа історія. Я написав книгу польською і навіть не думав, що вона коли-небудь її прочитає. Російською все одно не опублікують, адже я у чорному списку через роботу в Чечні. Польської та англійської Лейла не знає. А от про грузинів не подумав. Кілька місяців потому як книга вийшла польською, її переклали в Грузії. Досить швидко прийшла смс від Лейли з проханням передзвонити. Я чудово розумів, про що ми говоритимемо. Під час розмови вона заплакала й сказала, що усе в тій книзі написано так, як було насправді. Її слова – справжній скарб для мене. Жінка, з якою ми всього двічі бачилися у Тбілісі і ще кілька разів говорили у скайпі, сказала, що я відчув і записав її історію достовірно. Не можу уявити собі більшої радості.

Тож, відповідаючи на запитання, для кого пишу, – для польських читачів і для читачів з інших країн, та передусім для тих, про кого пишу.

А що спонукає вас писати книги? Чому репортажів замало?

Я починав як новинар спочатку в Польській агенції друку, згодом – у «Газеті Виборчій» [Gazeta Wyborcza, щоденна політична газета, одне з найвпливовіших польських видань – Ред.]. Надсилав короткі новинні замітки з місця події. Жодного разу за усю свою тридцятилітню кар’єру не було такого, щоб я підійшов до редактора і сказав: а давай поїду в Південну Африку, завжди за мене вирішував політичний чинник. Їхав туди, де щось траплялося.

І досить швидко засумнівався, що новини, які пишу, дають вичерпну інформацію. У цих замітках було місце президентам і генералам, але не рядовому солдатові. Я подумав, що втрачаю дуже багато, що війни й політичні пертурбації не створюють цілісну картинку, і почав писати репортажі, а вони дали хід книгам.

Перша книга вийшла у 1994-му. У той час закінчилися війни у Нагірному Карабасі, Абхазії, Шеварднадзе прийшов до влади у Грузії, у Вірменії теж все більш-менш прояснилось. І я зрозумів, що закінчився важливий період у регіоні, в який приїздив з кінця 1980-х, і що за 6 років я спостерігав важливі речі не лише про війну й політику. Подумав, що усі написані репортажі можна об’єднати під умовним заголовком «Свобода: як вона уявлялася та якою є насправді». І в Карабасі, і в Абхазії й Осетії, і в Грузії я зустрічав людей, здебільшого розчарованих у тому, за що вони боролися. За новинами й репортажами так і не написав головного: що всі ці війни, конфлікти і люди тяжіли до свободи, проте не реальної, а тієї, яку кожен з них уявляв собі, і що людина, котра воює за свободу для себе, часто відбирає її в іншого.

Друга книга написана з Афганістану, але я б ніколи не сказав, що про Афганістан. Вона про те, яку ціну ми платимо за незгоду піти хоча б на якийсь компроміс.

Кожна чергова книга з’являлася з відповіді самому собі, про що вона має бути. Історія як метафора. Тож не можу сказати, що це чиста журналістика, адже реальні факти й людей я використовую для того, щоб розповісти історію, яка вже склалася у моїй голові.

Мені здається, що «Всі війни Лари» – це книга про людяність. Чи не так? Мало хто пише про знайомі кожному почуття, переживання й обра́зи терористів.

Я вдячний за ці слова. Колись у Польщі до мене підійшов чоловік і з долею обурення сказав, що ця книга відібрала у нього відчуття безпеки, бо я дав терористам людське обличчя. Він був розгублений, бо зрозумів, що нічого не визначено наперед.

А яку книгу з написаних ви вважаєте найважливішою?

Всі вони для мене як діти. Кожну з них я старався написати так добре, як тільки можу. Складно сказати, це ніби оцінювати, яке життя було цікавішим – Нельсона Мандели чи Шаміля Басаєва. Проте якщо вже вибирати, то сказав би, що книга про Лейлу. Вона непублічна людина, тож за Лейлу я відчував величезну відповідальність. Це не вона пішла в політику, вийшла на сцену, щоб її оцінювали, а я взяв її за руку й витягнув під софіти.

Яку історію ви би зараз хотіли розповісти? Які події найважливіші у наш час?

Війни, конфлікти, політичні зсуви – відчуття, ніби скрізь відбувається щось страшне. Так і є насправді, проте так завжди й було. У всі роки люди говорили, що живуть у найкривавіші часи історії. Як на мене, найважливіші процеси, які відбуваються сьогодні, – не політичні і не воєнні, а екологічні. Ми говоримо про кризу біженців у Європі через війни на Близькому Сході. Але люди приїздять сюди, бо там стає неможливо жити через кліматичні зміни. Екологія – це та тема, на якій варто сфокусуватися, шукати взаємозв’язки між процесами, копати вглиб.

Коли був Великий голод в Ефіопії у середині 1980-х, то всі казали, що його спричинила війна. А, можливо, війна виникла через голод, який був наслідком кліматичних змін? Нещодавно я читав у британському The Observer, що через глобальне потепління льодовики у Гімалаях тануть більше, ніж зазвичай, і якщо така тенденція збережеться, то це матиме колосальні наслідки для жителів підніжжя. Мільйони людей перетворяться на біженців і шукатимуть кращої долі, в тому числі в Європі. Криза може виникнути і без війни – про це я хотів би говорити з читачем.

***

Войцех Яґельський — польський письменник та репортажист, журналіст тижневика Tygodnik Powszechny.

До 2012 року працював журналістом Gazety Wyborczej, був кореспондентом ВВС і Le Monde.

Творчий доробок автора – книги репортажів про Кавказ («Хороше місце, щоб померти»), Афганістан («Молитва про дощ»), Чечню («Вежі з каменю») та Африку («Нічні подорожні», «Трубач з Тембіси», «Дорога до Мандели»).

***

«Усі війни Лари» – перший переклад Войцеха Яґельського українською мовою. У 2015 році книга була номінована на премію імені Ришарда Капусцінського – найпрестижнішу польську нагороду для репортажистів.

«Усі війни Лари» — це драматична історія кістинки Лари та двох її синів, що в часі триває від Першої російсько-чеченської війни до виникнення Ісламської держави (ІДІЛ), а у просторі окреслює унікальну географію – від Ґрозного (Чечня) через Панкіську долину (Грузія) до Швейцарії, щоб закінчитись в Алеппо (Сирія).

Войцех Яґельський в інтерв’ю польським медіям зазначав, що книжку написав на основі реальних подій, а Лара (насправді героїню звали Лейла – прим.) – жінка, з якою йому поталанило зустрітися та записати її історію. (Альона Савчук)

 

“Стоунхендж” і палеовулкан: Дніпропетровщина робить ставку на археологічний туризм

У Дніпропетровській області планують зацікавлювати туристів місцевими археологічними “родзинками”. Серед них – скіфські кургани, трипільські поселення, козацькі укріплення, залишки після всесвітнього потопу та давні майдани невідомого походження.

Про розвиток в області археологічного туризму йшлося під час “круглого столу”, що відбувся у Дніпропетровській облдержадміністрації, повідомляє пресслужба ОДА – Укрінформ.

“Традиційно Дніпропетровщина – промислово потужний регіон, на який припадає 10% загальнонаціонального ВВП та 20% експорту в країні. Та на часі – пошук і розвиток нових джерел доходу в скарбницю області. Археологічний туризм – перспективний напрямок. Адже, як свідчить світовий досвід, міжнародний туризм розвивається швидше за торгівлю. В області багато пам’яток різних епох, які можуть зацікавити наших гостей”, – зазначила начальниця управління департаменту економічного розвитку Дніпропетровської ОДА Світлана Лагутенко.

Зазначається, що на Дніпропетровщині – майже 1,8 тис. археологічних пам’яток, із них 13 – загальнонаціонального значення.

“Особливий інтерес у туристів до Дніпровських порогів. Там під водою “ховаються” залишки після всесвітнього потопу. А ще регіон має власний “Стоунхендж”, навіть давніший за англійський “аналог”. Це кам’яна споруда, яка досить реалістично передає форму змії. Розташована поруч із відомим порогом Ненаситець – поблизу села Нікольське”, – розповів вчений та письменник Юрій Шилов.

Серед пам’яток, які, на думку учасників “круглого столу”, можуть зацікавити туристів, – залишки палеовулкану. Вони збереглися в Аполонівці на Солонянщині. А в селі Домоткань Верхньодніпровського району можна подивитися на валуни, що утворилися під час зсуву криги у льодовиковий період.

У різних куточках області розташовані десять давніх майданів різноманітної конфігурації. Про їхнє походження досі точаться дискусії. Найвідоміший – “Мавринський майдан” у формі “краба”. Він – біля села Межиріч Павлоградського району.

Крім того, за словами завідувача відділу археології Дніпропетровського національного історичного музею Олександра Скоріка, у регіоні планують розвивати такий напрямок, як участь туристів у археологічних експедиціях. Це дасть змогу всім охочим відчути себе справжнім шукачем артефактів і безпосередньо доторкнутися до пам’яток давнини. Серед таких, наприклад, залишки козацьких укріплень на Царичанщині.

 

У Львові презентували оновлене перевидання “Листів до сина” Стуса

Оновлене перевидання книжки Василя Стуса “Листи до сина” презентували у Львові під час 26-го Book Forum.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Перше видання було здійснене на початку Незалежності в Івано-Франківську. Це була скоріше брошура, але вона була однією з найбільш успішних у сучасній Україні книжок Стуса. Не зібрання його віршів, не добірка, не антологія, а саме листи до сина. І це є важливим прецедентом, оскільки “Листи до сина” найбільше промовляють до молодшого покоління”, – зазначила Тетяна Стус – невістка поета, дружина його сина Дмитра, якому й були адресовані листи з радянських застінків.

За словами Тетяни, поезія Василя Стуса складна, і в старших класах її вивчення не завжди є достатньо ефективним для розуміння глибоких смислів сучасними підлітками. Тож найкращий і найдоступніший шлях донести ці смисли – листи до власного сина. Це та форма, в якій Стус як людина ідеї, людина змісту знала, як промовляти до молодшого покоління. Розбираючи ці листи на цитати, можна передавати важливий досвід.

“Я вважаю, що сьогодні дуже мало позитивних прикладів, моральних орієнтирів для наших підлітків. Тому хотілося донести до них думки людей, які жили не так давно – за покоління до того”, – зазначив директор видавництва “Ранок”, яке опублікувало книжку, Віктор Круглов.

“Син поета Дмитро Стус зазначив, що справжню глибину татових листів він збагнув уже в зрілому віці. І у мене ці слова викликали не те що заздрощі, але якесь дивне відчуття. Те, що колись мені казав мій батько, я не дуже розумів. І тому заздрю Дмитру, що він іншими очима може дивитися на батькові думки”, – сказав Круглов.

За словами видавця, найбільший попит книжка має у східних регіонах України, де люди хочуть більше дізнатись про Василя Стуса, про його думки і творчість.

 

Зеленський у США запевнив діаспору, що боронитиме Україну – президент УККА

Володимир Зеленський у Нью-Йорку розповів представникам діаспори про свої плани відновлення територіальної цілісності України.

Про це президент Українського конгресового комітету Америки Андрій Футей розповів після завершення зустрічі в ексклюзивному коментарі власному кореспонденту Укрінформу.

Увечері у понеділок, 23 вересня, у рамках візиту до Нью-Йорка для участі у Генеральній асамблеї ООН Володимир Зеленський провів свою першу зустріч – завітав до Українського інституту Америки, де поспілкувався з американською діаспорою.

«Президент був дуже відкритий з нами. Він людина, яка має страшний тягар на своїх плечах у нинішній ситуації. Але він відверто пояснив нам деякі свої плани, зокрема щодо Донбасу, Криму», – зазначив Футей.

Президент УККА повідомив, що громада з приємністю відзначила той факт, що Володимир Зеленський приїхав на зустріч із діаспорою найпершим чином, одразу з літака.

«Він нас запевнив, що його шлях полягає у подальшому захисті української ідентичності, української територіальної цілісності, поверненні всіх наших територій, вигнанні ворога, який окупував Україну», – підкреслив Футей.

За його словами, Президент також розповів про своє бачення ролі американської діаспори, зокрема, у спілкуванні з американською владою стосовно подальшого розвитку України.

«Звісно, кожен хотів би чути більше. Але треба розуміти, що йдуть переговори. Страшні переговори. З нашими союзниками – з Америкою, Канадою, Францією, Німеччиною. І навіть якби Президент хотів сказати всі деталі, зараз цього не можна робити», – пояснив він.

Очільник УККА зазначив, що українці США щиро бажають Президентові вдалих зустрічей у Нью-Йорку. Він також розповів, що громада поділяє занепокоєння з приводу скандалу у внутрішній політиці США, пов’язаного з Україною.

За словами Андрія Футея, Володимир Зеленський пояснив, що очікує від зустрічі з президентом США, насамперед, відкритості.

«Президент чітко сказав, що він хоче почути від Трампа – який його план щодо України», – розповів Футей.

За словами президента УККА, у такий «неприємний час», коли Україна опинилася в епіцентрі політичного протистояння двох американських партій, «головне, щоб ми тримали лінію, щоб надалі й республіканці, і демократи підтримували Україну, – так, як це завжди відбувалося досі».

 

Для купівлі землі передбачаються різні інструменти – Милованов

В Україні передбачається ввести в дію різні фінансові інструменти, які дозволятимуть купувати землю.

Про це міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов повідомив в ефірі “Свободи слова” на ICTV, передає кореспондент Укрінформу.

“Ми плануємо надати різні, дуже різні фінансові інструменти, які будуть дозволяти українцям придбати землю. Один, про який ми говорили, – це компенсація відсоткової ставки. Це означає що людина може взяти під низьку відсоткову ставку (5%, наприклад) кредит і купити землю за ці гроші – або може використати ці гроші на те, щоб розвивати свій бізнес на землі. Будуть і інші інструменти. Наприклад, буде певна кількість землі із зафіксованою низькою ціною, яку можуть викупити саме ті хто працюють на ній”, – розповів Милованов.

Також, за його словами, буде можливість першочергового викупу для тих, хто має право оренди ділянки, або мешкає на ній. Передбачається варіант, коли особа може подати бізнес-план і показати, що хоче робити з цією землею – і тоді отримає або знижку на придбання, або відстрочку, наприклад, погашення частини вартості землі.

“Будуть інші фінансові інструменти. І тут буде як держава задіяна, так і банківська система. А також міжнародні організації, українські організації. Я сьогодні спілкувався з фінансовими інвесторами, вони готові заходити, допомагати”, – заявив міністр.

При цьому він зауважив, що ринок землі в Україні є давно, просто “весь цей час хтось мав доступ до землі, а хтось – ні”.

 

Іноземні компанії обробляють в Україні близько 5% землі – Милованов

Більше тисячі іноземних компаній, які працюють в України, обробляють 4-5% вітчизняних угідь.

Про це розповів міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов в ефірі “Свободи слова” на ICTV, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Сьогодні вже є близько тисячі, тисяча триста компаній, про які ми знаємо, що в них кредитори чи власники – іноземці. Вони сьогодні обробляють 4-5% землі. Ми що з ними будем робити? Ми їх будемо виганяти?” – запитав Милованов.

Він наголосив, шо ці підприємства принесли в країну інвестиції та створили робочі місця.

“Ми їх виженемо? Це неправильно. Наші опоненти пропонують: давайте їм дозволимо, а іншим не дозволимо. Це дискримінація!” – обурився міністр.

На думку Милованова, такий варіант усе одно не спрацює: “Той, хто раніше прибіг і, можливо, десь у сірій схемі був задіяний (а можливо, і не в сірій) – але це все одно не спрацює, тому що вони тоді будуть посередниками, вони собі будуть купувати землю, щоб продати іншим”.

 

Виступ представника невизнаного Придністров’я в ООН обурив Кишинів

МЗС Молдови з подивом і обуренням сприйняло виступ представника невизнаного Придністров’я Леоніда Манакова під час сесії Ради з прав людини ООН, в рамках якого він закликав міжнародне співтовариство визнати незалежність регіону.

Про це йдеться в оприлюдненому комюніке молдавського зовнішньополітичного відомства, повідомляє власний кореспондент Укрінформу в Молдові.

“МЗС Молдови з подивом і обуренням сприйняло виступ Леоніда Манакова на засіданні Ради з прав людини ООН, в рамках якого “від імені народу Придністров’я” він закликав міжнародне співтовариство визнати незалежність Придністров’я. Аналогічні заяви звучали і раніше на засіданнях Ради ООН з прав людини”, – йдеться в повідомленні.

МЗС Молдови вважає подібні заяви провокаційними і контрпродуктивними, здатними лише підірвати переговорний процес щодо Придністровського врегулювання у форматі “5 + 2”, учасники якого виступають за мирне і всеосяжне врегулювання конфлікту з наданням Придністров’ю особливого статусу у складі єдиної молдавської держави.

У зв’язку з цим, Міністерство закордонних справ і європейської інтеграції Молдови закликає керівництво РФ закрити “Фонд соціального і культурного розвитку “Придністров’я”, який відкритий в Москві на початку 2019 року і працює як офіційне представництво Придністров’я в Росії (керівником Фонду і є згаданий Леонід Манаков).

 

Мадуро зустрінеться з Путіним у Москві

Президент Венесуели Ніколас Мадуро заявив, що в найближчі години відправиться в Росію, де він планує зустрітися з президентом Росії Володимиром Путіним. Про це повідомляє УНН з посиланням на трансляцію виступу Мадуро в Twitter.

“Сьогодні вночі я вирушаю до Росії з офіційним візитом, щоб зустрітися з нашим другом – президентом Путіним”, – сказав він в ході виступу.

Нагадаємо, США розглядають усі варіанти дій щодо повалення режиму Мадуро.

 

За клімат мають відповідати країни, які “нагрівають” планету — Меркель

Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявляє, що основна відповідальність за боротьбу проти змін клімату лежить на промислово розвинених країнах світу.

Про це вона заявила під час відкриття саміту ООН з питань зміни клімату у Нью-Йорку у понеділок, 23 вересня, повідомляє DW – Укрінформ.

“Промислово розвинені країни є причиною нагрівання Землі. А страждають переважно країни, що розвиваються”, – наголосила глава німецького уряду.

Тому, за словами Меркель, розвинені країни зобов’язані за допомогою грошей та технологій зупинити підвищення температури на Землі. “Ми усі почули сигнал від молоді”, – зауважила німецький канцлер. Вона повідомила, що ФРН вдвічі збільшить виділення коштів на боротьбу зі змінами клімату у порівнянні з 2014 роком – з двох до чотирьох мільярдів євро.

Вона також наголосила, що ухвалений нещодавно її урядом пакет заходів з метою захисту клімату стане початком “глибинних змін” у Німеччині. Цими заходами ФРН прагне зробити внесок у створення “збалансованої економіки і збалансованого життя в усьому світі”. “Німеччина має один відсоток від усього населення світу та здійснює два відсотки від усієї кількості шкідливих викидів в атмосферу”, – обґрунтувала вона необхідність змін в своїй країні.

Перед початком кліматичного саміту у Нью-Йорку Меркель взяла участь у конференції, присвяченій проблемам Амазонії, де відбуваються масштабні пожежі та вирубки тропічних лісів. Канцлер закликала учасників без зволікань вжити заходів для порятунку лісів не лише в Амазонії, але й в Африці. У понеділок в уряді Німеччини заявили, що мають намір виділити 250 мільйонів євро на захист тропічних лісів.

 

Юна екоактивістка на Кліматичному саміті ООН: Молодь починає розуміти вашу зраду

Пусті балачки світових лідерів і небажання вдаватися до справжніх дій для негайної боротьби з кліматичною кризою крадуть майбутнє наступних поколінь та ставлять під загрозу всю планету.

Про це активістка Грета Тунберг заявила на Кліматичному саміті ООН у Нью-Йорку, звертаючись до присутніх лідерів держав, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Ви досі недостатньо дорослі, щоб називати речі своїми іменами. Ви нас зраджуєте. Але молодь починає розуміти вашу зраду. Очі всіх наступних поколінь нині дивляться на вас. Якщо ви вирішите нас зрадити, я попереджаю: ми ніколи вам цього не пробачимо”, – звернулася вона до присутніх.

Тунберг повідомила, що молоді активісти “не дадуть зробити вигляд, що нічого не відбулося”. Вона заявила, що нині креслить лідерам червону лінію, і додала, що “зміни приходять, подобається вам це чи ні”.

“Все це неправильно. Я взагалі не маю бути на цій сцені! Я маю бути на заняттях в школі з іншої сторони океану. І що? Ви звертаєтеся до нас, молодих людей, по надію? Та як ви можете?” – звернулася Тунберг до присутніх зі слізьми на очах.

Дівчина розповіла, що понад 30 років наука давала абсолютно чіткі дані щодо стану клімату. Вона запитала у присутніх, яке вони мають право нехтувати цими даними та приїжджати до ООН і розповідати, що вони роблять достатньо, попри те, що справжні політичні рішення і близько не ухвалюються.

“Ви вкрали мої мрії та моє дитинство. Всіма вашими пустими балачками. І я ще серед тих, кому пощастило. Люди страждають. Люди помирають. Цілі екосистеми руйнуються. Ми стоїмо на порозі масового зникнення, а все, про що ви здатні говорити – це гроші! І розповідати казки про вічне економічне зростання! Та як же ви можете?” – підвищуючи голос, запитала вона у зали.

Активістка пояснила, що навіть популярна ідея про скорочення викидів вуглецю удвічі за десять років лише дає 50-відсотковий шанс, аби не вийти за межі підвищення температури на 1,5 градуса за Цельсієм і “запуску незворотних ланцюгових реакцій, які виходитимуть поза межі людського контролю”. На її думку, “50-відсотковий ризик” не є достатньою та прийнятною підставою для спокою.

“Ви кажете, що чуєте нас та розумієте нагальність проблеми. Але якою б сумною та злою я не була, я не хочу у це вірити. Бо якби ви справді розуміли ситуацію і все одно не вдавалися до дій, то ви були би повним злом. І я не хочу в це вірити”, – заявила Тунберг.

Активістка нагадала, що задля 67-відсоткового шансу залишити глобальне потепління у межах 1,5 градуса за Цельсієм у цьому сторіччі, світ мав би скоротити 420 гігатонн вуглецевих викидів, які були надлишковими, ще станом на 1 січня 2018. Сьогодні цифра надлишку дещо знизилася – до майже 350 гігатонн.

“Та як ви можете прикидатися, що все це можна вирішити, продовжуючи свої звичайні справи і лише за допомогою якихось “технічних рішень”? – перепитала вона.

Юна активістка стала відомою, оголосивши екопротест «П‘ятниці заради майбутнього» і відмовившись відвідувати школу щоп’ятниці. Таким чином вона прагнула привернути увагу урядів до глобальної загрози зміни клімату та закликати їх до негайних дій. Невдовзі протест дівчини став глобальним, а вона сама – однією з лідерок екоактивізму у світі.

 

Тунберґ звернулась до ООН: ми – на порозі масового вимирання

Шведська активістка Ґрета Тунберґ, яка вже стала символом світового екологічного руху молоді, виступила перед лідерами різних країн, що зібрались на саміті ООН, присвяченому стримуванню зміни клімату. Про це повідомляє УНН з посиланням на Голос Америки.

“Це все – неправильно. Я не маю бути тут. Я маю бути у школі – на іншому боці океану”, – наголосила активістка в емоційному зверненні до лідерів світу.

Тунберґ звинуватила посадовців в тому, що вони не вживають необхідних дій, щоб попередити кризу в сфері клімату і зневажають наукові факти, що підтверджують наближення екологічної катастрофи.

“Ви всі звертається до нас, молоді, у пошуку надії. Як ви можете? – продовжила активістка. – Ви вкрали мої мрії і моє дитинство вашими порожніми словами. Але мені іще пощастило. Люди страждають. Люди вмирають, екосистеми руйнуються. Ми – на порозі масового вимирання, і все, про що ви можете говорити – це гроші, і казочки про вічне економічне зростання. Як ви смієте?”

Разом із 15 молодими активістами з 12 країн Ґрета оголосила про подання скарги до ООН. В скарзі активісти заявляють, що своєю бездіяльністю в сфері збереження клімату, світові лідери порушують права дітей.

Нагадаємо, у Нью-Йорку проходить кліматичний саміт молоді.

 

Президенти США та Польщі обговорили, як зупинити Nord Stream 2

Президенти США та Польщі обговорили заходи, покликані перешкодити реалізації проєкт Nord Stream 2. Про це повідомляє УНН з посиланням на DW.

“Президент США Дональд Трамп і його польський колега Анджей Дуда обговорили можливість перешкодити реалізації проєкту газопроводу “Північний потік-2″, який має зв’язати Росію і Німеччину дном Балтійського моря”, – йдеться у заяві заступника прессекретаря Білого дому Хогана Гідлі.

Як підкреслюється в заяві за підсумками зустрічі Трампа та Дуди в Нью-Йорку, обидва президенти погодилися, що Nord Stream 2 несе загрозу енергетичній безпеці Європи, і обговорили, як краще зупинити цей проєкт.

Американський лідер також поінформував Дуду, що розрахує найближчими тижнями оголосити про прийняття Польщі до Програми безвізового в’їзду.

Нагадаємо, президенти підписали спільну декларацію про розвиток співробітництва у сфері оборони. Трамп відзначив істотний прогрес, досягнутий за “угодою про спільне базування з Польщею”.

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 1 169

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua