Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 28.06.2019

Інформдень: 28.06.2019

Зеленський дав звання Герой України трьом “чорнобильським водолазам”

Президент Володимир Зеленський підписав Указ “Про присвоєння звання Герой України” трьом ліквідаторам аварії на Чорнобильській атомній електростанції, які запобігли можливому другому вибуху на ЧАЕС.

Про це повідомляє прес-служба Глави держави – Укрінформ.

“Згідно з документом № 468/2019, старший інженер-механік реакторного цеху ДП “Чорнобильська АЕС” у 1983-1989 роках Олексій Ананенко, старший інженер турбінного цеху атомної електростанції у 1986 році Валерій Беспалов та начальник зміни цього ж підприємства у 1976-2005 роках Борис Баранов (посмертно) удостоєні найвищої державної нагороди за героїзм і самовіддані дії, виявлені під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, що сталася 26 квітня 1986 року. Усі троє, ризикуючи життям, запобігли можливому другому вибуху на ЧАЕС”, – йдеться у повідомленні.

У прес-службі нагадали, що Ананенко, Беспалов та Баранов спустилися в басейн-барботер під зруйнованим реактором і відкрили запірні клапани, щоб звільнити його від води. Завдяки цьому вдалося уникнути контакту розплавленого ядерного матеріалу з водою, внаслідок якого з високою ймовірністю міг статися повторний вибух.

Як відомо, чорнобильська катастрофа сталася в ніч на 26 квітня 1986 року. Два теплові вибухи і руйнування четвертого реактору ЧАЕС спричинили викид великої кількості радіоактивних речовин. Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічними збитками.

 

Президент дав звання Героя бійцю ООС – посмертно

Президент Володимир Зеленський підписав Указ № 467/2019 про присвоєння звання «Герой України» з удостоєнням ордена «Золота Зірка» старшому солдату Андрію Волосу посмертно.

Про це повідомляє пресслужба Президента – Укрінформ.

“Військовий відзначений високою нагородою за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі”, – йдеться у повідомленні.

Андрій Волос у різний час у 2015-2017 роках виконував бойові завдання у зоні проведення Антитерористичної операції, а у 2018-му – операції Об’єднаних сил на території Донецької та Луганської областей.

28 червня 2018 року поблизу населеного пункту Південне Донецької області старший солдат разом із товаришами по службі намагався евакуювати пораненого офіцера. Під час евакуації Андрій Волос отримав поранення внаслідок снайперського пострілу й дорогою до шпиталю помер.

Як поінформували у пресслужбі, іншим указом Президент відзначив державними нагородами військовослужбовців, які виявили особисту мужність і самовіддано діяли, захищаючи Україну. Зокрема, орденами «За мужність» II та III ступенів, медалями «За військову службу Україні» та «Захиснику вітчизни» нагороджено 40 бійців, 11 з них – посмертно.

 

Президент посмертно нагородив Тимчука – орденом “За мужність”

Президент України Володимир Зеленський нагородив орденом «За мужність» ІІІ ступеня народного депутата України Дмитра Тимчука посмертно.

Про це йдеться в Указі №470/2019, оприлюдненому на сайті глави держави – Укрінформ.

“Нагородити орденом «За мужність» ІІІ ступеня Тимчука Дмитра Борисовича (посмертно) – народного депутата України”, – йдеться у документі.

Глава держави цим же Указом відзначив державними нагородами України і присвоїв почесні звання з нагоди Дня Конституції України ще понад 60 особам.

Як повідомляв Укрінформ, 19 червня в Києві загинув один з координаторів і співзасновників групи “Інформаційний спротив”, народний депутат і підполковник запасу Збройних сил України, військовий журналіст Дмитро Тимчук.

У поліції повідомили, що розглядають кілька версій загибелі депутата: вбивство, самогубство та необережне поводження зі зброєю.

За фактом загибелі Тимчука відкрито кримінальне провадження за статтею 115 Кримінального кодексу (умисне вбивство).

20 червня двадцять народних депутатів підписали звернення до Президента з пропозицією посмертно нагородити Дмитра Тимчука орденом «Свободи».

 

Балух почав друге голодування через нелюдські умови утримання – Денісова

Омбудсмен Людмила Денісова стурбована звісткою про голодування українського політв’язня Володимира Балуха і звернулася до російської колеги Тетяни Москалькової з проханням перевірити умови його тримання й забезпечити йому зустріч із консулом України.

Про це Денісова повідомила у Facebook – Укрінформ.

“Стурбована звісткою про те, що український політв’язень Володимир Балух, якого утримують у колонії Тверської області РФ, знову оголосив голодування. Це вже друге його голодування. Минулого року Володимир голодував 205 днів. Це неабияк підірвало його здоров’я. Друге голодування є небезпечним для його життя”, – написала омбудсмен.

Вона наголосила, що нелюдські умови утримання, зокрема перебування більше двох місяців у штрафному ізоляторі та позбавлення права зустрічі з консулом, змусили Балуха знову вдатися до такого радикального кроку.

“Український консул в РФ тричі марно намагався зустрітися з українським політв’язнем. Адміністрація установи попри те, що Володимир неодноразово заявляв, що є громадянином України, наполягає на його російському громадянстві через кримську прописку”, – зазначає Денісова.

Український омбудсмен звернулася до Уповноваженого з прав людини в РФ: “Я звертаюся до Уповноваженого з прав людини в РФ Тетяни Москалькової з проханням перевірити умови тримання Володимира Балух та вжити заходів з відновлення його права на зустріч з консулом України”.

Як повідомляв Укрінформ, адвокат Данило Берман в інтерв’ю «Новій газеті» повідомив, що український політв’язень, кримський активіст Володимир Балух, який відбуває покарання в колонії Тверської області Росії, оголосив нове голодування з вимогою допустити до нього консула.

 

Балух тримає “сухе голодування” – адвокат

Українського активіста Володимира Балуха, який раніше оголосив голодування в російській колонії, відвідала адвокат Ольга Дінзе.

У коментарі Крим.Реаліі вона розповіла, що активіст уже два дні не спить і не п’є воду – Укрінформ.

«Він повідомив мені про те, що дійсно оголосив голодування на знак протесту порушення його права на зустріч з консулом України. Оскільки він є громадянином України, він має безумовне право на зустріч з консулом. Наразі він відмовляється від вживання їжі та води. Тобто в даний час він знаходиться на сухому голодуванні. Природно, довго на сухому голодуванні жити він не зможе, тому що при відмові від вживання води виникає швидке порушення роботи не тільки внутрішніх органів, а й також порушення роботи нервової системи, що пов’язано з повною втратою сну. В даний час він вже не спить взагалі вже дві доби », – розповіла Дінзе.

Адвокат додала, що сьогодні написала заяву на ім’я начальника колонії з проханням надати Балуху цілодобову медичну допомогу, а також помістити його в медичну частину.

«Європейський суд безпосередньо декларує те, що особі мусять надавати повну, комплексну допомогу, не порушуючи її права на відмову від вживання їжі. Тобто тут і медична допомога, тут і допомога інших профільних лікарів, включно психолога. У зв’язку з цим я в заяві вказала на те, що я прошу дозволити допуск до Балуха в даний час лікаря судово-медичного експерта з більш ніж 30-ти річним стажем для його попереднього огляду і обстеження», – зазначила адвокат.

У четвер, 27 червня, єпископ Апостольської православної церкви (АПЦ) Росії, член Правозахисної ради Санкт-Петербурга Григорій Міхнов-Вайтенко повідомив, що Володимир Балух, який відбуває покарання в колонії Тверській області Росії, знову оголосив голодування.

Декількома днями раніше українського активіста Володимира Балуха перевели в штрафний ізолятор російської колонії в Тверській області. Раніше Балуха поміщали в ШІЗО, де він провів, в цілому, близько двох місяців. Після цього його перевели в тюремну лікарню.

Володимир Балух – кримський фермер, член Конгресу українських націоналістів. Після анексії Криму Росією відмовився від російського громадянства. Взимку 2013 року Балух повісив на своєму будинку прапор України, пізніше прикріпив на будинку табличку «Вулиця Героїв Небесної Сотні».

В кінці 2016 року Володимира Балуха затримали співробітники ФСБ Росії. Вони стверджували, що на горищі будинку Балуха знайшли патрони і тротилові шашки. Підконтрольний Росії суд в Криму засудив його до 5 років позбавлення волі за двома кримінальними справами: зберігання боєприпасів і за інцидент, який назвали «побиттям начальника Роздольненського ізолятора тимчасового утримання».

Правозахисний центр «Меморіал» визнав Володимира Балуха політичним в’язнем.

 

Зеленський надав громадянство 14 добровольцям-іноземцям

Президент Володимир Зеленський підписав указ про надання громадянства особам, які брали участь у захисті територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України.

Про це повідомляє прес-служба Глави держави – Укрінформ.

“Відповідно до документа, українські паспорти отримають 14 осіб. До громадянства України прийнято Дмитра Бєлогорцева, Давіда Гачечіладзе, Абдула Джаліла, Тачі Джафарова, Рудольфа Єгоренка, Тенгіза Занадзе, Гіоргі Кахніашвілі, Валерія Колота, Мераба Концелідзе, Мамуку Музашвілі, Юрія Савілова, Левані Хуцішвілі, Арсланбека Карімова та Юлію Толопу”, – йдеться у повідомленні.

Як поінформували у прес-службі, Президент запевнив, що це лише перші рішення щодо надання громадянства України особам, які захищали суверенітет і територіальну цілісність Української держави.

“Наступні будуть ухвалені після надходження матеріалів від Міграційної служби та їхнього розгляду у встановленому порядку”, – зазначив Зеленський.

Він також підкреслив, що відтепер з боку Президента не буде штучного гальмування чи затягування цього процесу, як це було у минулі роки.

Текст Указу наразі на офіційному сайті Президента відсутній.

 

Звільнені з полону в ОРДЛО українці прилетіли до Києва

Четверо українців, які перебували в полоні в окремих районах Донецької та Луганської областей, прибули до Києва.

Літак сів в аеропорту “Жуляни”, повідомляє “112 Україна” – Укрінформ.

В Україну в результаті переговорів повернувся військовий Дмитро Великий. Його взяли в полон 11 вересня 2016 року. Згодом засудили до 15 років позбавлення волі нібито за тероризм.

Повернувся в Україну також Яків Веремейчик, якого бойовики взяли в полон 25 травня 2018 року, на нього бойовики завели кілька карних справ.

Третій звільнений – військовий Максим Горяїнов, старшина 53 ОМБр. Його взяли в полон 25 травня 2019 року і вже встигли провести суд, який призначив бійцеві 15 років позбавлення волі. Нагадаємо, що Максим Горяїнов – один із восьми бійців, яких 22 травня бойовики взяли в полон у районі Новотроїцького. Бійці разом зі старшиною, рухаючись на вантажівці, помилково відхилилися від визначеного маршруту та потрапили на тимчасово окуповану територію, де їх і затримали НВФ.

Звільнений з полону також Едуард Міхєєв. Його взяли в полон 16 жовтня 2017 року, засудили нібито за держзраду і засудили до 12 років позбавлення волі.

Як розповів журналістам один із звільнених Дмитро Великий, їм не пояснювали, чому їх доправили з спершу до Ростова-на-Дону, потім до Мінська, а звідти до Києва.

“Нам нічого не пояснювали і що буде обмін, нічого не говорили”, – сказав Великий.

Він відмовився відповідати на запитання про обставини, за яких потрапив у полон, лише сказав, що його утримували у Макіївській колонії, де сидить ще “багато наших хлопців, близько 20 з тих, що я знаю”.

Віктор Медведчук повідомив журналістам, що Мінськ як майданчик для передачі українців було обрано стороною бойовиків.

Наразі звільнені з полону українці та їхні родичі продовжують спілкування з журналістами.

Нагадаємо, домовленість про передачу утримуваних в ОРДЛО українців була досягнута в Мінську під час переговорів голови політради партії “Опозиційна платформа – За життя” Віктора Медведчука з ватажками “ЛДНР” Денисом Пушиліним і Леонідом Пасічником.

 

СБУ: Один зі звільнених полонених в ОРДЛО – у розшуку за дезертирство

Звільненого 28 червня з полону бойовиків українця Дмитра Великого раніше було оголошено у розшук за підозрою у дезертирстві.

Про це повідомила речниця СБУ Олена Гітлянська під час зустрічі звільнених полонених в Міжнародному аеропорті «Київ» ім. Сікорського, пише Громадське – Укрінформ.

«Є така людина, яка на підставі рішення суду була оголошена в розшук», — повідомила Гітлянська, відповідаючи на запитання про порушену справу щодо одного зі звільнених українців.

Речниця СБУ уточнила, що відповідна інформація опублікована на сайті Міністерства внутрішніх справ України.

«Справу веде військова прокуратура. Звичайно, ми повідомили військову прокуратуру, слідчі будуть здійснювати всі необхідні заходи, але щодо запобіжного заходу, щодо подальших дій буде вирішувати слідчий військової прокуратури», — заявила Гітлянська.

Крім того, вона повідомила про фільтраційні заходи щодо перевірки звільнених українців на предмет співпраці з бойовиками.

«У нас є звичайна процедура перевірки, яку ми здійснюємо щодо всіх звільнених. Перевіряємо, оскільки ми розуміємо, що люди перебували під тиском, їх могли схилити до співробітництва, але ви знаєте, що у нас, відповідно до Кримінального кодексу, якщо людина добровільно повідомить про те, що її схилили недобровільно, вона буде звільнена від кримінальної відповідальності», — заявила Гітлянська.

«Тому, якщо у хлопців так не дай Боже сталося, є можливість зараз про це заявити і щодо них не буде жодних кримінальних переслідувань», — підкреслила речниця СБУ.

Вона також додала, що звільненим заручникам завжди пропонується пройти реабілітацію.

При цьому Гітлянська уточнила, що Великий з трьома іншими звільненими українцями зараз поїде в клініку для обстеження.

Водночас вона зазначила, що Служба безпеки України не веде справу Великого, і тому не має підстав вручати йому підозру. «Але слідчі в курсі, і я думаю, що вони будуть діяти виключно в межах українського законодавства», — додала вона.

Раніше повідомлялось, що до Києва 28 червня прибув літак зі звільненими з полону бойовиків українцями. Літак з українцями прибув з Білорусі. До Мінська їх привезли з Ростова-на-Дону.

У Службі безпеки заявили, що не мають інформації щодо 4 людей, про звільнення яких з «ДНР» і «ЛНР» домовився Медведчук. Він показав чотири українські паспорти, але не відкрив їх. На запитання про те, навіщо вони привезли звільнених у Мінськ, Медведчук заявив: «Вони прибули з Ростова, вони тут транзитом».

Востаннє обмін заручників відбувся 27 грудня 2017 року. За даними СБУ, на підконтрольну територію повернулися 73 заручники. Україна передала на окуповану територію 233 людини.

 

Геращенко припускає, що Путін звільнив чотирьох українців через зустріч із Трампом

Перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко зазначає, що окупанти повинні негайно звільнити всіх українців, які незаконно утримуються в Донецьку і Луганську.

Про це вона зазначила на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Добре, коли українців відпускають з тюрем в окупації, я завжди радію за родини звільнених. Й було б правильно, щоб окупанти також негайно звільнили тих, хто більше чотирьох років незаконно утримується в Донецьку і Луганську, й наших військових – героїв, й журналіста, й жінок. Їх прізвища добре відомі і Москві, де приймаються рішення, й кремлівським маріонеткам з ОРДЛО, й всім іншим”, – наголосила Геращенко.

Вона додала, що Україна бореться за всіх заручників і наголошує, що окупанти мають відпустити й тих, кого мордують роками і безпідставно викреслюють зі списків для звільнення. На думку Геращенко, героїв використовують у кремлівських ігрищах.

“В рамках Мінської групи ми сотні разів включали ці прізвища в списки й боляче, що героїв і досі тримають, використовуючи в своїх кремлівських ігрищах. Рік тому, коли раз за разом, з тижня в тиждень, в рамках офіційної переговорної Мінської групи і ТКГ нам відмовляли в звільненнях і блокували всі наші ініціативи, я зробила прогноз – Путін і його маріонетки віддадуть когось перед виборами, президентськими чи парламентськими, й це буде певна частина виборчої кампанії певних політичних сил. Хоч, можливо, зараз це й частина зустрічі американського і російського президентів на G20, де потрібен був бодай якийсь прогрес по Україні”, – написала перший віцеспікер.

Геращенко також побажала членам Мінської групи досягти прогресу в переговорній роботі і витягнути українських полонених.

“Щиро бажаю тим колегам, які зараз офіційно призначені і працюють в рамках Мінської групи, аби їм вдалося досягти прогресу в переговорній роботі і витягти наших героїв. Всіх – і моряків, і політв‘язнів, і заручників – чекаємо вдома. Й якби була воля Путіна, який тримає їх всіх як розмінну монету в своїх іграх, то ці чоловіки і жінки давно б були вдома, в Україні”, – зазначила Геращенко.

Вона додала, що правило “нічого про Україну і без України, за спиною України” має жорстко відстоюватися владою.

“Про Україну – тільки з Україною і за участі України. Поки що з цим є питання”, – підкреслила Геращенко.

Як повідомлялося, четверо українців, які перебували в полоні в окремих районах Донецької та Луганської областей, прибули до Києва. Домовленість про передачу утримуваних в ОРДЛО українців була досягнута в Мінську під час переговорів голови політради партії “Опозиційна платформа – За життя” Віктора Медведчука з ватажками “Л/ДНР” Денисом Пушиліним і Леонідом Пасічником.

 

Окупанти стріляють із важкої артилерії та БМП – 14 порушень “тиші” за день

Від початку доби, 28 червня, російські окупаційні війська 14 разів відкривали вогонь по позиціях Збройних сил України, втрат та поранених серед військовослужбовців немає.

Про це повідомляє пресцентр штабу операції Об’єднаних сил – Укрінформ.

“Від початку доби ворог чотирнадцять разів порушив режим припинення вогню. Збройні формування Російської Федерації обстрілювали позиції наших підрозділів із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм, а також із гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї”, – йдеться у повідомленні.

Так, в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід” противник здійснив 8 обстрілів позицій Об’єднаних сил: поблизу населеного пункту Широкине, з напрямку Саханки – зі стрілецької зброї; неподалік Опитного, з напрямку Спартака – з артилерійських систем калібру 122 мм; три рази біля Авдіївки, з напрямку Яковлівки та Ясинуватої – з мінометів калібру 120 мм; двічі поблизу Водяного, з напрямку Азова – з міномету калібру 82мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї; в районі населеного пункту Лебединське, з напрямку Ужівки – з мінометів калібру 82 мм та великокаліберного кулемета.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Північ” російські збройні формування здійснили шість обстрілів позицій Об’єднаних сил: поблизу населеного пункту Новгородське, з напрямку шахти імені Гагаріна – з мінометів калібру 120 мм; околиці Кримського, з напрямку Сентянівки – з гранатометів різних систем, озброєння БМП та великокаліберних кулеметів; три рази поряд Новолуганського, з напрямку Доломитіно – з мінометів калібру 82 мм та автоматичного гранатомета; район населеного пункту Південне, з напрямку шахти імені Гагаріна – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Впродовж доби втрат серед українських військовослужбовців немає. На обстріли з боку збройних формувань Російської Федерації наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати противника уточнюються.

 

Окупанти випустили майже півсотні мін по позиціях ЗСУ під Авдіївкою

Станом на 12-ту годину п’ятниці російські окупаційні війська здійснили 9 обстрілів, активно застосовуючи заборонені міномети, втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

Про це повідомив речник Міноборони полковник Максим Праута під час брифінгу щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил – Укрінформ.

“Станом на 12-ту годину сьогодні, 28 червня, російсько-окупаційні війська здійснили 9 обстрілів, противник активно застосовує заборонені міномети”, – повідомив Праута.

Так, за його словами, що на Луганському напрямку о 4.35 розпочався тривалий обстріл з боку шахти імені Гагаріна опорних пунктів підрозділів Об’єднаних сил поблизу Новгородського. До 5.20 на цій ділянці фронту окупанти випустили 35 мін 120-го калібру.

Неподалік Кримського російські військові формування з 9.45 до 10.05 з боку Сентянівки вели вогонь з озброєння БМП, ручних протитанкових і автоматичних станкових гранатометів та кулеметів великого калібру.

На Донецькому напрямку вночі противник влаштував провокацію з використанням стрілецької зброї біля Широкиного, а по позиціях ЗСУ, обладнаних поблизу Опитного, випустив 3 артилерійські снаряди калібру 122 мм.

Зранку в епіцентрі бойових дій опинилися позиції ООС в районі Авдіївки. Російсько-окупаційні війська тричі з боку Яковлівки та Ясинуватої обстрілювали підступи до міста з мінометів калібру 120 мм, випустивши загалом 47 мін.

Неподалік Лебединського зранку розірвалися 3 міни калібру 82 мм. Біля Водяного з 6-ї ранку упродовж 45 хвилин окупанти вели вогонь зі станкових і ручних протитанкових гранатометів.

“За наявною інформацією, втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. Втрати ворога в результаті вогню у відповідь з боку наших військ уточнюються. Ситуація на лінії зіткнення перебуває під надійним контролем підрозділів Об’єднаних сил”, – наголосив речник.

 

На Донбасі воюють кілька тисяч російських солдатів — ексглава ЦРУ

За оцінками США, у конфлікті на Донбасі задіяні кілька тисяч російських військовослужбовців – Укрінформ.

Про це в інтерв’ю НВ повідомив американський генерал, колишній глава ЦРУ Девід Петреус.

Коментуючи інформацію про те, що Конгрес США виділив на безпекову допомогу Україні $200 млн у поточному році і $250 млн — у наступному, Петреус сказав: “Давайте одразу пояснимо, що цей бюджет допомоги США формують спільно з НАТО, чия підтримка України є системною і постійною. І ми підтримуємо розвиток українського військового потенціалу перед загрозою вторгнення сил, підтримуваних Росією, де воюють, за нашими підрахунками, кілька тисяч російських солдатів”.

За його словами, $200 млн разом з тією сумою, яку надають інші союзники, “це буде вже цілком серйозна сума”. І через це, підкреслив генерал, для США та інших союзників Києва важливо переконатися, “що Україна продовжує реформи й підсилює свій захист у військовому плані”.

Петреус додав, що це питання потрібно розглядати в контексті всієї України. “Ми бачимо результати (президентських ред.) виборів, які показують сподівання українців — вони хочуть боротьби з корупцією, реформування судової системи, а також продовження інших дуже важливих реформ”, – заявив американський генерал.

Петреус очолював Центральне розвідувальне управління США в 2011—2012 роках, за часів президентства Барака Обами, а до цього командував військовими операціями на Гаїті, в Боснії, Іраку і Афганістані. Сьогодні він входить до складу керівників інвестиційного фонду KKR і є одним з ключових аналітиків програм військової допомоги США.

 

Кучма поїхав у Станицю Луганську, щоб побачити розведення сил

Керівник української делегації в ТКГ Леонід Кучма відвідав Станицю Луганську, де відбувається розведення сил і засобів – Укрінформ.

Голова ТКГ заявив, що збереження життів кожного українського воїна й кожного мирного мешканця прифронтових територій – один із найбільших і найпріоритетніших національних інтересів так само, як і територіальна цілісність, повідомляється на сайті Президента України.

Як зазначається, головною метою візиту є оцінка стану справ безпосередньо на лінії зіткнення в районі Станиці Луганської, де, відповідно до рамкового рішення ТКГ, має бути завершене розведення сил і засобів.

«Твердо наголошую: Україна йтиме до миру, не втрачаючи жодного зі своїх національних інтересів. Збереження життів кожного українського воїна й кожного мирного мешканця прифронтових територій – один із найбільших і найпріоритетніших національних інтересів. Так само, як і наша територіальна цілісність», – сказав Кучма.

Згідно з рамковим рішенням, протилежна сторона повинна відійти за лінію, визначену Меморандумом від 19 вересня 2014 року, зокрема прибрати укріпну споруду поблизу української частини КПВВ «Станиця Луганська». У 2016 році НЗФ ОРЛО захопили цю територію всупереч Мінським домовленостям.

Кучма поспілкувався з українськими військовими, які несуть службу в зоні проведення ООС, прикордонниками, котрі працюють на КПВВ, та місцевими мешканцями й представниками місцевої влади. Він також підкреслив, що перебуває на Луганщині виключно як керівник української делегації в ТКГ. Кучма повідомив, що, відповідно до рішення Глави держави, на початку наступного тижня до Станиці Луганської приїде спеціальна урядова комісія, яка має визначити перелік соціально-економічних проблем цієї прифронтової території та окреслити шляхи їхнього вирішення.

Опівдні 26 червня у Станиці Луганській почалося розведення сил. Українські військові відійшли з однієї із позицій поблизу КПВВ “Станиця Луганська” в рамках відведення сторін від околиць Станиці Луганської.

27 червня спостерігачі ОБСЄ зафіксували біля Станиці Луганської відведення підрозділів і озброєння як Збройних сил України, так і бойовиків так званої «ЛНР».

 

У Росії підрахували “збитки” від перебування Криму у складі України

Упущена вигода за період перебування Криму в складі України (за час від розпаду СРСР і до анексії півострова Росією) оцінюється у 2,5 трильйона рублів.

Про це заявили в «Госсовете» анексованого Росією півострова, повідомляє ТАСС – Укрінформ.

«Глава підгрупи, яка аналізувала економічний блок і ЖКГ, заступник голови комітету з економічної, бюджетно-фінансової і податкової політики Ольга Виноградова повідомила, що для аналізу економічних втрат за основу був узятий показник внутрішнього валового продукту станом на 1991 і 2013 роки, таким чином, сума упущених вигод склала 2,5 трлн рублів », – йдеться в повідомленні.

За її словами, попередній «збиток», понесений суб’єктами господарювання, склав 1 млрд рублів, недоотриманих вигод – 1,5 млрд рублів.

Ще одна претензія «Госсовета» Криму до України полягає в тому, що «по лінії ЖКГ на утримання водопровідних, каналізаційних систем, насосних станцій виділялося тільки 5% від норми». За словами Виноградової, «це призвело до того, що до 2014 року знос устаткування водостічних станцій склав 87%, водопровідних і насосних – 76%, каналізаційних – 54%, мережі водопостачання – 55%. Тобто наочно видно – Крим було недофінансовано», – наводяться слова Виноградової в повідомленні.

Як повідомлялося, президія підконтрольного Росії «Госсовета Крыма» 9 квітня сформувала робочу групу для аналізу «збитку», нібито, нанесеного автономній республіці під час перебування у складі України з моменту розпаду Радянського Союзу і до часу незаконної анексії Криму Росією у березні 2014 року.

У березні спікер Держдуми РФ В’ячеслав Володін запропонував за допомогою європейських парламентських структур зобов’язати Україну компенсувати Криму «економічні втрати від перебування в її складі».

Як відомо, в травні 2014 року міністр юстиції України Павло Петренко заявив, що збитки України від російської анексії Криму на той момент перевищили один трильйон гривень.

Міністр підкреслив, що розмір збитків постійно оновлюється, постійні щоденні втрати України також ростуть, оскільки Україна не має змоги користуватися підприємствами, які знаходяться на окупованій території, а також РФ незаконно видобуває і викрадає газ, який належить Україні.

У березні 2016 року головний військовий прокурор України Анатолій Матіос уточнив, що один трильйон гривень – це попередньо доведена експертами сума збитків України від втрати нерухомості та інфраструктури держпідприємств, без урахування територіальних втрат і приватної власності на території півострова.

У позові України до Росії про компенсацію економічних втрат від анексії Криму, поданому до Європейського суду з прав людини (лютий 2019 року) сума збитку України оцінювалася в 100 мільярдів доларів.

26 листопада 2018 року Арбітражний суд в Парижі прийняв рішення задовольнити вимогу про компенсацію збитків “Ощадбанку” (Київ), завданих анексією Криму Росією, у розмірі $ 1,3 млрд,

 

Los Angeles Times назвала Ялту “російською”

Видання Los Angeles Times назвало Ялту в анексованому Криму “російською Санта-Барбарою”.

Про це йдеться у туристичному путівнику Los Angeles Times – Укрінформ.

«Я переконаний, що Ялта – це Санта-Барбара (або, можливо, Ла Хойа) в Росії», – написав автор статті Джеф Опдік.

Матеріал починається з твердження, що історія Криму довга та заплутана, що нині український півострів «перебуває під контролем РФ, як це й було з 1783 року». Лідер СРСР Микита Хрущов нібито «подарував» його Україні у 1950-тих «як символічний жест, коли вона не існувала як держава, а була лише однією з республік у складі СРСР». Також автор вказує, що у 2014 році Російська Федерація «відірвала» Крим у «нині незалежної країни» — крок, що призвів до міжнародного засудження та запровадження санкцій. Крім того, в’їзд до Криму з РФ є порушенням українського законодавства, ті, хто так чинить, піддаються кримінальному переслідуванню в Україні, що може включати можливу заборону на в’їзді або ув’язнення.

Водночас автор пише, що лише цього року відвідував окупований Крим 5 разів — й іншим також рекомендує.

 

Міллер висунув Україні умову підписання контракту на транзит газу

Україна не зможе підписати новий контракт на транзит газу по законодавству ЄС до кінця року, проте “Газпром” готовий подовжити чинний контракт.

Про це 28 червня заявив на прес-конференції глава “Газпрому” Олексій Міллер, повідомляє ТАСС – Укрінформ.

“Умова досить проста. Україна до кінця року, до кінця закінчення діючого контракту на транзит не зможе підписати новий контракт на транзит по законодавству ЄС. Цей потяг уже пішов, цьому потягу можна подивитися тільки услід. Ми говоримо, що ми готові подовжити чинний контракт на транзит. І ми говоримо, що цей контракт має бути економічно доцільним для російської сторони “, – сказав Міллер.

До цього Міллер додав, що Україна, на його думку, “повинна насамперед думати не про продовження транзиту російського газу через територію країни, а про власне газопостачання”.

Як відомо, термін дії нинішнього газового контракту між Україною і Росією збігає в кінці 2019 року. РФ наполягає на підписанні контракту, в якому також буде закладено принцип «бери, або плати».

Виконавчий директор НАК “Нафтогаз України” Юрій Вітренко 18 червня заявив, що в разі відсутності транзитного контракту з Газпромом з 1 січня 2020 року Нафтогаз може запропонувати російській компанії запасний варіант – “своп” (обмін) газу: “Газпром буде передавати нам певний обсяг газу на кордоні Україна – РФ, а ми будемо передавати точно такий самий обсяг на кордоні Україна – ЄС “.

 

Моряки “в обмін” на ПАРЄ: що ховається за публічним конфліктом Зеленського та Клімкіна

28 червня 2019,— Сергій Сидоренко, Європейська правда, Страсбург-Київ

Цього тижня увага тисяч українців була прикута до подій у ПАРЄ, де Україна, вперше від початку війни з РФ, програла битву за збереження санкцій. Наші європейські друзі та партнери віддали перевагу “діалогу” з агресором, повернули росіян до Асамблеї без жодних обмежень, без виконання жодних умов. А щоби враження було ще сильнішим – вони ще й закрили очі на включення до делегації РФ одіозних та підсанкційних депутатів.

Здавалося, що нічого не зможе “перебити” цю новину за важливістю – аж доки на арену не вийшов президент.

Володимир Зеленський зібрав пресу, щоби оголосити про недовіру до голови МЗС Павла Клімкіна, який діє, за його словами, без погодження із президентом, а часом і всупереч його волі. Причиною такого жорсткого конфлікту стала нота про полонених моряків, спрямована до РФ без погодження із Банковою.

Однак події з ПАРЄ та скандал навколо моряків насправді є тісно пов’язаними.

“Європейська правда” з’ясувала, що стало причиною цього конфлікту, чи суперечили дії МЗС домовленостям Зеленського із з Меркель та Макроном, а також чи обґрунтована та критика, яка звучить у цій історії на адресу президента.

МММ: моряки, Макрон та Меркель

Терміново зібраний брифінг Володимира Зеленського та його вкрай емоційна реакція свідчили:  йдеться не про просту образу Зеленського на те, що йому не доповіли про чергову ноту МЗС. Зрештою, досі президент не надто цікавився навіть найгострішими питаннями зовнішньої політики.

Чи є це нормальним та чи мав Клімкін звертатися до росіян, не отримавши згоду Банкової – окреме питання, і на ньому ми зупинимося окремо. Та заяви президента давали підстави припустити, що існував певний непублічний план, у який не вписувалися дії голови МЗС.

Ба більше. “Європейська правда” чула про існування такого плану у наших західних партнерів ще до нинішнього конфлікту, а після нього – отримала підтвердження.

І, на жаль, безпечним для України його не назвеш.

За ним звільнення полонених українських моряків та повернення кораблів мало би бути частиною ширшої домовленості Заходу та Росії. І дарма, що Москва повинна була зробити це сама, за рішенням трибуналу ООН з морського права – за виконання цього рішення РФ виторгувала поступки від Заходу.

10 днів тому, під час візитів Зеленського до Парижа та Берліна, українському президентові дали зрозуміти, що на поступки доведеться йти, і Україна не має іншої опції, як із цим змиритися.

За цим планом, Захід повертає Росії повноваження у ПАРЄ без жодних, навіть найменших виняткiв. Росія у відповідь знаходить схему звільнення моряків та допускає до Криму моніторингову місію Ради Європи. І, звісно – але України це вже не дуже стосується – Москва відновлює платежі до бюджету РЄ, де вона вже накопичила борг близько 70 мільйонів євро.

Володимир Зеленський був чесним на брифінгу у четвер, коли заявив, що рішення про повернення РФ до ПАРЄ Захід ухвалив ще до його приходу на посаду.

За даними ЄП, сигнали про такий пакет надходили до українських дипломатів ще наприкінці президентства Порошенка, але у якості “ультиматуму”, чи то “пропозиції, від якої не можна відмовитися”, Меркель та Макрон поставили його перед українською стороною лише зараз, пiд час візитів президента України до Парижа та Берліна. “Нам продають те, про що вони вже домовилися із Росією”, – зауважив тоді один зі співрозмовників ЄП, поінформований про хід перемовин.

Щоби зняти різночитання, відразу зауважу:

згоди Зеленського на цю оборудку Макрон та Меркель не отримали.

Україна не погодилася із безумовним поверненням росіян до ПАРЄ і, за даними ЄП, не планує це толерувати. Однак на Банковій вирішили все ж використати елемент “чужого” плану щодо звільнення моряків.

Окрема проблема – те, що, по суті, йдеться про першу домовленість про Україну за її спиною. Нехай ця домовленість і не визнається офіційно.

За президента Порошенка принцип “нічого про Україну без України” був основою зовнішньої політики, і на це погодилися усі наші партнери, включаючи німців, французів та американців. Київ знав про зміст усіх переговорів наших партнерів із Путіним та Лавровим та погоджував ключові сигнали, що на них звучали. Це обмежувало Захід у діях і, напевно, їм це не подобалося – але всі дотримувалися домовленостей.

Доводиться констатувати: цей принцип вже не є абсолютним. Зміна влади в Україні стала зручним приводом відкинути формальності, що працювали за попереднього президента.

Небезпеки російського плану

Ще одним побічним підтвердженням того, що це – все ж домовленість, а не збіг позицій, стали дії Росії.

Москва була переконана, що зняття з неї санкцій у ПАРЄ – то вирішена річ. А коли асамблея, згуртована навколо німців та французів і мобілізована ними же, на безпрецедентному нічному засіданні схвалили “вбивання” механізму санкцій. Настала черга для кроку другої сторони, тобто Росії.

Саме так з’явилася нота Росії із пропозицією про звільнення моряків. Звісно ж, за російським сценарієм. Росія надіслала цей документ до Києва у вівторок ввечері – тобто за день після першого рішення ПАРЄ щодо санкцій та за день до другого голосування, яке мало би остаточно підтвердити повноваження росіян без жодних обмежень. Це логічно – коли сторони не довіряють одна одній, то доводиться рухатися меленькими кроками, щоби ніхто не “кинув” іншого.

І, до речі, Зеленський справді наперед не знав про появу такої ноти (адже всі ці перемовини, нагадаємо, проходили без участі України).

Навряд чи Берлін та Париж, погоджуючи із росіянами цю пакетну домовленість, проговорювали юридичні деталі того, як саме Росія планує випускати військовополонених. Але саме у деталях були заховані проблеми.

Своєю згодою на план РФ Київ мав, по суті, визнати юрисдикцію російських судів у Криму!

Лишається процитувати Клімкіна. “Росія а) вимагає від нас визнати, що наші моряки могли вчинити злочин, б) схиляє нас до визнання правомірності судового процесу над ними за російським законодавством, в) запрошує прогнутися перед кримінально-процесуальним кодексом РФ, а заразом і опосередковано визнати окупацію Криму”.

То що ж, виходить, що Зеленський хотів здати Крим, раз він “наїхав” на МЗС з цього питання?

Ні. Доведеться розчарувати тих, хто шукає просту картину світу.

За даними ЄП, навіть у команді Зеленського визнають, що з юридичної позиції нота-відповідь нашого МЗС росіянам була бездоганною.

Зеленський не дарма заявив на брифінгу в четвер, що він “знає, що таке міжнародне право”. Насправді є всі підстави для сумнівів, що він справді добре знається на цій темі, але його напевно проінформували, що українська відповідь росіянам важлива не лише сама по собі. Вона є частиною процесу Україна проти РФ в арбітражі ООН з морського права, яку веде команда Олени Зеркаль.

І майже напевно цю ноту писали саме юристи – або ж її принаймні погоджували із Зеркаль.

Однак у Зеленського ставлять питання – чи варто було поспішати із відповіддю, чи не було сенсу зайти у переговірний процес? Або для того, щоби все ж звільнити моряків (звісно ж, не визнаючи “російський Крим”, це не розглядається), або для того, щоби показати світові, що Україна спробувала, навіть почала переговори, але РФ, як завжди, поводилася неконструктивно.

За даними ЄП, цi претензії прозвучати у розмові Банкової  з МЗС. Клімкін відповівпублічно: він вважає, що саме його шлях якнайкраще показує неконструктивність росіян на Заході

Яка з цих двох стратегій була правильнішою та більш виграшною? Непросте питання, і ЄП від відповіді на нього утримається. Але навіть без цього є достатньо даних, щоби зробити висновок, хто був неправий у цій історії.

Ні обіцянок, ні істерик

Павло Клімкін може бути 100 разів правий у тому, як саме треба було вести переговори з росіянами, але те, як саме він відповів на претензії міністра, викликає щонайменше подив.

Так, глава МЗС справді має право самостійно, без жодних погоджень, робити заяви чи підписувати документи від імені України. Але це не змінює норм конституції про те, що саме президент “представляє державу в міжнародних відносинах, здійснює керівництво зовнішньополітичною діяльністю держави”. Подобається комусь конкретна людина, що обіймає посаду глави держави, чи ні – але це його зобов’язання.

Далеко не всі дипломатичні ноти потрібно погоджувати з Банковою чи особисто із Зеленським, але з ключових питань такий діалог повинен бути. А те, що це питання напевно належить до ключових – не викликає сумніву.

Але чи прагнув Зеленський такого діалогу досі? Відповідь категорична – ні.

І тому звинувачувати у завеликій самостійності МЗС він мав би передусім самого себе

Протягом місяця у владі Володимир Зеленський зробив чимало, щоби довести всім – і дипломатам, і експертам, і суспільству – що він прагне бути першим в українській історії президентом, якому загалом байдужа зовнішня політика. Попри те, що вона є однією з його основних функцій.

Зеленський не повідомляє про ключові події чи перемоги першим, як це було правилом за його попередника. Кількість розмов із західними колегами незрівнянно нижча і явно не відповідає викликам часу.

Візьмемо ту ж історію із ПАРЄ.

Так, не Зеленський винний у нашій поразці. Так, рішення “злити” нас було ухвалене ще до його інавгурації, а швидше – й до перемоги. Але що зробив президент, щоби зменшити наслідки?

Чи приїхав він у ПАРЄ, щоби задіяти свою популярність та авторитет і переконати когось? Ні, це й не розглядалося. Чи спробував він сформувати коаліцію держав-сусідів для спільного демаршу? Ні, це довелося робити без нього (хоча його допомога була би дуже потрібна). Чи виходив він до преси в Берліні та Парижі? Ах, так, у Парижі спробував це зробити – і довів, що не готовий до навіть простої дискусії з цього питання (про це вже йшлося у аналітиці ЄвроПравди).

Президент напевно і сам усвідомлює брак розуміння зовнішньої політики. При тому, що його фаховість дiйсно росте. Це було дуже помітно під час перших візитів, і є сподівання, що з часом ситуація вирівняється.

Але доки цього не сталося – бажано не псувати відносини із фаховими дипломатами.

І Зеленський мав би це нарешті зрозуміти. Бо невдовзі саме його сприйматимуть як винуватця проблем на зовнішньому фронті. Бо відповідальним за цей фронт він є вже зараз.

 

Російська пропозиція щодо моряків була пасткою – Волкер

Пропозиція РФ повернути полонених українських моряків на умовах продовження кримінального переслідування в Україні – це зневага до правосуддя та ООН, переконаний Курт Волкер.

Про це спецпредставник Держдепу США по Україні заявив у коментарі Polygraph.info – Укрінформ.

“На думку Волкера, російська “пропозиція” Україні взяти участь у кримінальному провадженні щодо моряків була зневагою до правосуддя, адже для їх затримання не було підстав. Це також зневага до ООН та українського суверенітету”, – зазначає видання.

Розповсюдивши посилання на цю публікацію у Twitter, Волкер додав, що пропозиція Росії була “пасткою”.

Як повідомляв Укрінформ, Президент України Володимир Зеленський висловив обурення тим, що міністр закордонних справ Павло Клімкін без погодження з ним відповів на ноту МЗС Росії щодо звільнення українських моряків згідно з рішенням Міжнародного трибуналу ООН з морського права. Згодом Клімкін назвав російську пропозицію “пасткою”.

 

Мей на саміті G20 закликала Путіна звільнити українських моряків

Прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей в рамках “Великої двадцятки” провела двосторонню зустріч з президентом РФ Володимиром Путіним, під час якої закликала російську сторону звільнити українських моряків.

Відповідне повідомлення оприлюднене на вебсторінці офісу британського Прем’єра на Даунінг Стріт 10 (10 Downing Street) – Укрінформ.

Ця заява пролунала в контексті загального обговорення відносин між Великою Британією і Росією, а також оцінки безвідповідальних зовнішньополітичних дій Росії, які підривають позиції цієї країни у світі.

Укрінформ наводить повний переклад повідомлення, оприлюдненого урядом Великої Британії з цього приводу.

«Прем’єр-міністр зустрілася з президентом Путіним на саміті G20. Вона сказала президенту, що не може бути нормалізації у двосторонніх відносинах, поки Росія не припинить безвідповідальні та дестабілізуючі дії, які загрожують Великій Британії та її союзникам, – включаючи ворожі вторгнення в інші країни, дезінформацію та кібернетичні атаки, – які підривають позиції Росії у світі.

Прем’єр-міністр сказала, що використання смертельної нервово-паралітичної речовини на вулицях Солсбері є частиною тенденції неприйнятної поведінки, і було дійсно підлим актом, який призвів до смерті британської громадянки Дон Стержес (Dawn Sturgess). Вона чітко заявила, що Велика Британія має неспростовні докази, що за цією атакою стояла Росія, – основані на результатах ретельного розслідування та на співпраці із союзниками.

Вона наголосила: така поведінка ніколи не має повторитися, і Британія хоче бачити, що дві особи, відповідальні за злочини, притягнуті до відповідальності.

Прем’єр-міністр підкреслила, що ми (Велика Британія – ред.) залишаємося відкритими до різноманітних відносин, але для того, щоб це сталося, російська влада має обрати інший шлях.

Прем’єр-міністр сказала, що Британія буде продовжувати беззаперечно підтримувати ліберальну демократію та захищати права людини та рівність всіх груп, включаючи людей, які належать до ЛГБТ.

Як два постійні представники в Раді Безпеки ООН, вони також обговорили проблеми глобального характеру, включаючи важливість збереження ядерної угоди з Іраном та необхідність для президента Путіна припинити наступ Асада і Ідлібі. Прем’єр-міністр підкреслила, що її країна буде жорстко відповідати на будь-яке подальше використання хімічної зброї цим режимом.

Вона також сказала, що дії Росії в Україні викликають глибоке занепокоєння, і що для будь-якого прогресу необхідно досягти деескалації конфлікту та звільнити 24 українських моряків, чиї кораблі були силою захоплені у Чорному морі».

 

Юнкер перед зустріччю G20 згадав Україну серед ключових торговельних партнерів ЄС

Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер зауважив, економічний успіх Євросоюзу досягнутий завдяки розвинутим торговельним відносинам із зовнішнім світом, і назвав Україну серед ключових торговельних партнерів Євросоюзу.

Таку заяву він зробив під час прес-конференції перед початком зустрічі G20, – «великої двадцятки», – у японському місті Осака (Osaka). Відповідне повідомлення оприлюднене на веб-сайті Європейської комісії – Укрінформ.

Президент Єврокомісії нагадав, що Євросоюз вже сім років поспіль забезпечує економічне зростання, і кожна з країн-членів робить свій внесок у цей прогрес.

«Значна частина цього успіху досягнута завдяки тому, що Європа відкрита для чесного бізнесу. Євросоюз є найбільшим торговельним партнером для 80 країн по усьому світу. Ми уклали 72 торговельні угоди, і лише за мандатом цієї Єврокомісії відкрили торговельні відносини з 15-ю країнами – від Канади і Японії до України і Еквадору. Багато добрих новин ще попереду. Цієї неділі ми підпишемо нову угоду між ЄС і В’єтнамом щодо торгівлі та інвестицій», – зазначив Жан-Клод Юнкер.

Він зауважив, що проблеми, з якими стикається людство, є глобальними. Серед них – кліматичні зміни, нові виклики, які пов’язані із бурхливим технологічним та цифровим розвитком. Всі вони потребують спільної та всеохоплюючої відповіді в рамках багатонаціональної світової системи.

«Наше послання світу є чітким і зрозумілим: Європа має намір підтримати, – і якщо необхідно, – вдосконалити, світову систему, основану на законах. Ми готові працювати з усіма для того, щоб це відбулося», – додав Президент Єврокомісії.

 

Україна, кібербезпека й Паризька угода: що обговорюють на саміті G20

Лідери кількох європейських держав та глава уряду Канади в рамках саміту Великої двадцятки обговорили геополітичне становище України.

Про це розповіли у Офісі прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Лідери поділилися думками стосовно ряду геополітичних викликів, у тому числі суверенітету й безпеки України, а також шкідливої кібернетичної діяльності держав”, – заявили у Трюдо.

Серед інших важливих тем обговорені були також пріоритети майбутньої співпраці у рамках G20, особливо важливість міждержавного партнерства у питанні підтримки заснованого на правилах міжнародного порядку й ключових інститутів, що сприяють цьому, в тому числі ВТО.

“Прем’єр-міністр та його європейські колеги підтвердили свою відданість Паризькій угоді та визнали потребу у єдності членів G20 та необхідність вчинення кліматичних дій, зокрема щодо змін клімату та захисту океанів”, – зауважили в Офісі канадського прем’єра.

Зазначимо, що серед учасників перемовин в Осаці, окрім Джастіна Трюдо, були президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Ангела Меркель, прем’єр-міністр Італії Джузеппе Конте, глава уряду Нідерландів Марк Рютте, прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчез, президент Європейської Ради Дональд Туск, прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей і глава Європейської комісії Жан-Клод Юнкер.

 

Україна увійшла у ТОП-3 експортерів агропродукції до ЄС

За підсумками року, з травня 2018 р. по квітень 2019 р., Україна увійшла у трійку найважливіших експортерів до країн Євросоюзу сільськогосподарських товарів і у двадцятку країн, які найбільше імпортують з Європи таку продукцію.

Відповідні статистичні дані оприлюднила у п’ятницю Європейська комісія – Укрінформ.

«Найбільші зміни у річних показниках (мільярди євро/відсоткові зміни відносно періоду 2017-18) досягнуті у сільськогосподарському експорті до США (+1,1/+5%), Єгипту (+0,4/+30%), Алжиру (+0,3/+13%), Японії (+03/+5%), Росії (+0,3/+4%), України (+0,3/+14%) та Ізраїлю (+0,2/+13%)… Найбільш важливими напрямки імпорту за минулі 12 місяців (у мільярдах євро) були США (12,9), Бразилія (11,7), за якими йдуть Україна (6,3) і Китай (5,9)», – йдеться у поширеній інформації.

Як свідчать оприлюднені таблиці, Україна посідає третю позицію серед найважливіших сільськогосподарських експортерів до ЄС після США і Бразилії, випередивши такі країни як Китай, Аргентина, Швейцарія та Туреччина.

У вимірі європейського імпорту до третіх країн Україна займає 16-ту позицію з обсягом імпортованих сільськогосподарських товарів на суму 2 мільярди 171 мільйони євро (приріст на 274 мільйони євро, або 14,4 відсотки у порівняння з періодом з травня 2017 по квітень 2018 року).

 

“Північний потік-2” збудують в обхід Данії

Компанія Nord Stream 2 AG відмовилася від прокладення газопроводу основним маршрутом через територіальні води Данії.

Про це інформує Deutsche Wellе – Укрінформ.

“Компанія-оператор Nord Stream 2 AG відкликала свою заявку на прокладення газопроводу “Північний потік-2″ через територіальні води Данії. Повідомлення про це в п’ятницю, 28 червня, розповсюдила прес-служба компанії. Як заявив глава Nord Stream 2 AG Маттіас Варніг, компанія вважала себе зобов’язаною зробити такий крок, оскільки за два роки, що минули після подачі заявки, уряд Данії не продемонстрував жодних ознак до прийняття рішення”, – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що йдеться про основний маршрут газопроводу, який мав пройти на південь від острова Борнгольм, що належить Данії. Як указується в повідомленні, у компанії є два альтернативні маршрути, один з яких має пройти на північний захід, а другий – на південний схід від острова. Вони будуть прокладені в міжнародних водах, тобто дозволу на будівництво від МЗС Данії не буде потрібно.

Енергетичне агентство Данії заявило, що взяло до відома рішення Nord Stream 2. Пропоновані маршрути проходять поза територією Данії, тож можуть бути відхилені тільки з екологічних міркувань або можливих обмежень для судноплавства, підкреслили у відомстві.

 

Путін назвав лібералізм “застарілим”, Туск жорстко відповів

Президент Європейської Ради Дональд Туск у п’ятницю присоромив Владіміра Путіна незвично різко, заявивши, що він “категорично не згоден” зі словами глави РФ, який назвав лібералізм “застарілим”.

Про це, як повідомляє “Європейська правда”, пише Euractiv.

У інтерв’ю Financial Times кремлівський лідер сказав, що “ліберальна ідея” зараз “конфліктує” з тим, чого хочуть люди в усьому світі.

“(Ліберали) не можуть просто диктувати нікому нічого, як вони намагалися зробити протягом останніх десятиліть”, – сказав він, оскільки популістські рухи отримують підтримку в Європі та США.

Путін розкритикував рішення німецького канцлера Ангели Меркель дозволити понад мільйон біженців у Німеччині як “кардинальну помилку” і похвалив президента США Дональда Трампа за його зусилля, спрямовані на зупинення потоку мігрантів з Мексики.

“Ця ліберальна ідея передбачає, що нічого не потрібно робити. Що мігранти можуть вбивати, грабувати і ґвалтувати безкарно, тому що їхні права як мігрантів повинні бути захищені”, – сказав він.

“Ліберальна ідея застаріла. Вона вступила в конфлікт з інтересами переважної більшості населення”.

Туск, перебуваючи в Осаці на саміті G20, прокоментував: “Я повинен сказати, що я категорично не згоден з головним аргументом, що лібералізм є застарілим”, – сказав президент Європейської ради.

“Той, хто стверджує, що ліберальна демократія є застарілою, також стверджує, що свободи застарілі, верховенство права застаріле і права людини застарілі”, – додав він.

Це є “найважливішими і трепетними цінностями” для європейців, сказав Туск.

“Я вважаю, що справді застарілими є авторитаризм, культи особистості, панування олігархів, навіть якщо іноді вони здаються ефективними”, – сказав Туск.

 

Климпуш-Цинцадзе розкритикувала інтерв’ю Путіна для Financial Times

Віце-прем’єр міністр з європейської інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе розкритикувала інтерв’ю британського видання Financial Times з президентом РФ Володимиром Путіним через відсутність в ньому згадок про Україну, MH17 і військовополонених. Про це вона повідомила у себе в Facebook, передає УНН.

“Дуже тривожне інтерв’ю Financial Times з Путіним про “все”, але без згадок про триваючу агресію проти України, Крим, MH17, політв’язнів і військовополонених. Ця нова “норма” – забути про незручну правду, щоб приємно поговорити з диктатором?”, – запитала віце-прем’єр.

Нагадаємо, у своєму інерв’ю для FT Путін заявив, що ліберальна ідея пережила свою мету, коли суспільство виступило проти імміграції та мультикультурності. Він вважає, що останні кілька десятиліть ліберали намагалися диктувати свою волю світу, проте допустили серйозні помилки.

У відповідь Президент Європейської ради Дональд Туск висловився, що не згоден з думкою, що ліберальна демократія застаріла, навпаки, він вважає застарілими культ особистості і владк олігархів в державі.

 

Флешмоб Вакарчука під Радою намагалася зірвати “Партія Шарія”

Представники партії “Голос” зі своїм лідером Святославом Вакарчуком влаштували флешмоб “Беремо Раду в свої руки”.

Захід відбувся на площі Конституції перед Верховною Радою, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Якщо ми візьмемось усі разом за руки, ми візьмемо Верховну Раду, в буквальному сенсі, у свої руки, і оточимо її поки що стільки, скільки дозволяють нам ці мури і паркани, які поставила влада”, – сказав Вакарчук.

Лідер партії “Голос” пообіцяв, що територія навколо Ради буде відкрита, коли його партія зайде в парламент.

У флешмобі взяли участь близько сотні людей. Вони взялися за руки і вишикувалися навпроти будівлі Верховної Ради.

Перед початком флешмобу на площу прийшли кілька десятків людей з червоними повітряними кульками, які назвалися представниками “Партії Шарія”. Вони заважали проводити флешмоб, зайнявши частину площі перед будівлею ВР та ігноруючи прохання відійти з центру площі. На місці працювала поліція діалогу, яка запобігала виникненню конфліктів між учасниками акції.

Святослав Вакарчук виступив зі сцени перед Верховною Радою перед початком флешмобу і закликав змінити стару політичну систему.

На площі Конституції лунали пісні “Океану Ельзи”.

 

Зеленський запускає флешмоб до Дня Конституції

Президент Володимир Зеленський привітав українців із Днем Конституції і закликав долучатися до флешмобу “Моя улюблена стаття”.

Про це Президент заявив у відеозверненні, опублікованому у Facebook – Укрінформ.

“Дорогі українці, я вітаю вас усіх з Днем Конституції. Нещодавно на Книжковому арсеналі журналісти мене запитали: “Як гадаєте, яку книгу повинен прочитати кожен українець?” Відповідь була очевидна – це Конституція України. Я дуже хочу, щоб ми любили День Конституції не тільки тому, що це черговий вихідний і можна поїхати за місто “на шашлички”. Тому давайте всі собі пообіцяємо — знати нашу Конституцію, а головне — дотримуватися і поважати”, – наголосив Зеленський.

Він запропонував флешмоб і закликав українців записувати коротке відео з розповіддю про одну зі статей Конституції і публікувати його під хештегом #мояулюбленастаття.

Президент розпочав флешмоб із себе, процитувавши статтю 3 Основного Закону: Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

“Наші народні депутати, до речі, участі можуть не брати, ми і так чудово знаємо їх улюблену статтю — це стаття 80 про недоторканність. Жартую, долучайтесь усі бажаючі”, – сказав Президент.

Зеленський також розповів про ініціативу створення Конституції для наймолодших.

“Наостанок хочу розповісти про одну хорошу нашу ініціативу — це створення книги Конституція для наймолодших, для наших майбутніх громадян. Думаю, це дуже класно — зробити Конституцію для дітей, яка буде їм дійсно цікава”, – наголосив він.

 

Зеленський виклав у Facebook замальовки до “дитячої Конституції”

На думку Президента України Володимира Зеленського, Конституція в коміксах буде цікавою і зрозумілою для маленьких українців.

Про це він написав у Facebook, додавши кілька ескізів до майбутньої книги.

“Чудова, а головне потрібна ініціатива від видавництва “Основи” – створити «Конституції України» для дітей. Цікаву й зрозумілу нашим маленьким громадянам. Поки що це робочі ескізи. Впевнений, що все вийде! »- написав Зеленський – Укрінформ.

Як повідомляв раніше Укрінформ, створення електронних коміксів для дітей про Конституцію анонсував співзасновник видавництва “Зелений пес” Віталій Капранов. За його словами, книга в доступній формі розповість про Основний закон та застосування його в реальному житті.

Український культурний фонд виділив на проєкт 270 тис. грн, комікс вийде в жовтні 2019 р. і буде у вільному доступі на сайті видавництва “Зелений пес”. Також автори проєкту планують у розповсюдженні книги співпрацювати з освітніми ресурсами та Міністерством освіти і науки, і вважають, що книга може використовуватися в навчальному процесі.

 

В Україні немає єдиного уніфікованого тексту Конституції – Стефанчук

Найбільш важливі і невідкладні зміни в Конституцію повинні бути внесені протягом найближчого року.

Про це представник Президента у Верховній Раді Руслан Стефанчук сказав в інтерв’ю агентству“Інтерфакс-Україна” – Укрінформ.

“Я думаю, що найбільш важливі речі повинні бути проведені в перший рік. Тому що в цей перший рік у нас, по-перше, є велика підтримка від народу України. По-друге, маючи напрацьовані механізми, у нас є можливість провести їх через Верховну Раду. І, по-третє, у нас є можливість промоніторити, наскільки вони досягли своєї мети”, – сказав Стефанчук.

Також він зазначив, що проведений аналіз всіх останніх змін у Конституцію показав, що близько 20 або навіть більше статей не мають остаточно точної юридичної редакції. “Сьогодні ми прийшли до ситуації, коли у нас немає єдино вірного юридично витлумаченого тексту Конституції. Це результат не виваженої, що не вивіреної і не спланованої роботи Верховної Ради, яка сьогодні призвела до того, що у держави, яка святкує День Конституції, немає просто єдиного уніфікованого тексту Конституції“, – зазначив він.

Представник президента у ВР також вважає неправильним, що будь-яка реформа Конституції стосувалася зміни повноважень органів державної влади, але жодного разу не йшлося про гарантії прав людини і громадянина.

Стефанчук наголосив, що необхідно провести “функціональний аудит держави” і чітко визначити, який інститут за що відповідає. Також він додав, що можливість прийняття нової Конституції – поки що питання дискусії, і є різні підходи.

 

ЗМІ оприлюднили цікаві факти про Конституцію України

Конституція України була прийнята Верховною Радою о 9:20 ранку 28 червня 1996 року. Депутати весь день і всю ніч працювали над проектом, залишаючись в сесійному залі без перерв – Укрінформ.

До Дня Конституції сайт “Львів-місто натхнення” підібрав 11 цікавих фактів про Основний закон.

“За” ухвалення Основного закону проголосували 315 народних депутатів з 300 необхідних.

Конституція України 1996 року стала першою загальновизнаною у всьому світі Конституцією незалежної української держави. Вона визначає основи суспільного і державного ладу, права і свободи людини і громадянина, порядок організації і функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Факти про Конституцію України:

1) Процес підготовки Конституції України затягнувся на шість років – з 1990 по 1996 рік. Прийняття документа гальмувалося протистояннями між президентом України та парламентом на фоні тривалої соціально-економічної кризи в країні.

2) Протягом 1990-1996 рр. було запропоновано 15 проектів Конституції України – від Конституційної комісії, політичних партій, науковців. Зокрема, комуністи пропонували зберегти назву УРСР, відновити радянську форму правління, обмежити права президента і увійти в новий Союз. А Крим міг би втратити статус автономії, якби була прийнята редакція Конгресу українських націоналістів.

3) Найбільш гострі дискусії точилися навколо питань розподілу повноважень між гілками влади, державної символіки, приватної власності, статусу Республіки Крим та російської мови.

4) За півроку до прийняття документа в російській газеті “Независимая газета” вийшов матеріал під назвою “Україна може отримати дуже хорошу Конституцію”, в якому московські експерти дуже позитивно відгукнулися про документ.

5) Активний період роботи над документом зайняв три місяці. У березні 1996 року проект документа був винесений на обговорення Конституційної комісії і рекомендований до розгляду Верховною радою. 2 квітня проект Конституції внесли до порядку денного засідань, а після двох місяців доопрацювання проект прийняли в першому читанні. При підготовці до другого читання в документ внесли близько шести тисяч поправок.

6) Засідання Верховної ради, на якому розглядався проєкт Основного Закону тривало цілу добу. 27 червня 1996 року парламент вирішив розглядати проект на одному засіданні без перерв. У результаті бурхливих дискусій за підсумками безперервної 24-годинної роботи депутатам вдалося узгодити всі положення документа. Голосування проводилося по кожній статті окремо і цілими розділами. Голосування за Конституцію України в цілому відбулося о 9:20 ранку 28 червня 1996 року.

7) “Є Конституція!”, – такі були перші слова голови Верховної ради Олександра Мороза після прийняття Конституції 315 голосами.

8) 21 червня 1996 року було прийнято доповнення Мороза про виключне право народу визначати і змінювати конституційний лад і про те, що це право не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

9) Конституція України могла бути не прийнята 28 червня, бо напередодні історичного засідання парламенту Президент України видав указ про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 року про прийняття нової Конституції України. Однак після ухвалення Конституції цей указ був скасований.

10) Президент України Леонід Кучма не був присутній на доленосному засіданні парламенту, однак за кілька хвилин до остаточного прийняття депутатами Конституції прийшов до сесійної зали. Кучма у своєму короткому виступі назвав прийняття Конституції історичною подією.

11) Міжнародне співтовариство привітало ухвалення Конституції України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.

 

В окупованих Донецьку та Луганську розклеїли привітання з Днем Конституції України

Непідконтрольні українському уряду міста на Донбасі обклеїли вітальними листівками з Днем Конституції України. Про це повідомляє “Радіо.Свобода” з посиланням на фото, надіслані жителями підконтрольних “Д/ЛНР” міст, передає УНН.

Так, на адмінбудівлях, поблизу місцевих ринків та зупинок громадського транспорту з’явилися постери, на яких зображені ватажки “ДНР” та “ЛНР” та написами російською мовою “з Днем Конституції України”.

Зокрема, в окупованому Донецьку листівки помітили на будівлі “адміністрації” Пролетарського району міста, проспекті Миру, вулиці Челюскінців та біля пам’ятника Маргелову.

А в Луганську – біля скверів Матусовського та 1-го травня, а також поблизу стадіону “Авангард”. Такі ж листівки, за словами місцевих жителів, з’явилися в селищі Старобешеве та селі Новий Світ.

Крім того, з безпілотника над окупованими Донецьком та Луганськом українські волонтери розкидали жовто-блакитні листівки з вітальними словами до Дня Конституції України. На їх відеозаписі, зокрема, видно момент скидання листівок в районі вулиці Артема та провулку Покришева у Донецьку неподалік будівлі “міністерства оборони ДНР”.

Зокрема, на одній з листівок процитовані слова Пилипа Орлика: “Хоч би які великі були московські насильства, вони не дають москалям жодного законного права на Україну”.

Нагадаємо, сьогодні в Україні відзначають День Конституції – 23-ю річницю з моменту набуття чинності Конституції держави.

 

Парубій і Гройсман привітали українців з Днем Конституції

Голова Верховної Ради Андрій Парубій та Прем’єр-міністр Володимир Гройсман привітали українців із Днем Конституції.

Звернення опубліковані на сайті Верховної Ради та у Facebook – Укрінформ.

“Наш Основний Закон – це правовий фундамент життя та розвитку Української держави і Народу. У цей день моя особлива вдячність справжнім захисникам Конституції України – мужнім українським воїнам. Дякую вам, бійці, що можемо святкувати 23-тю річницю Конституції у вільній, незалежній, європейській країні”, – сказав Парубій.

Голова ВР наголосив, що український конституціоналізм налічує понад триста років, ведучи свою історію від Конституції гетьмана Пилипа Орлика, що мала назву “Договори і постановлення прав і вольностей Війська Запорозького”.

“А загалом традиції українського писемного законотворення вже близько тисячі років – від часу запровадження першого кодексу Руси-України “Руської Правди” Ярослава Мудрого. Саме у цій традиції – справедливості і права – формувалася і гартувалася українська європейська нація”, – зазначив Парубій.

Володимир Гройсман зацитував пункт із першого розділу Конституції УНР 1918 року: “Не порушуючи єдиної своєї власти, УНР надає своїм землям, волостям і громадам права широкого самоврядування, додержуючи принципу децентралізації”.

Прем’єр зазначив, що закладену в документ децентралізацію, із декларації в реальність вдалося перетворити лише сто років потому.

“Сьогодні відзначаємо 23-річчя вже сучасної Конституції. Саме час закріпити децентралізацію в Основному Законі держави. Впевнений, це дасть поштовх подальшому розвитку нашої країни. Зміцнення демократичної і соціальної держави, забезпечення прав людини і гідного для неї життя – цінності нашого суспільства, закладені в Конституції. І кожне наше рішення базується саме на цих пріоритетах”, – наголосив Гройсман.

 

Епіфаній порівняв Конституцію з Біблією

Так само, як християни керуються у житті законом Божим – Біблією, громадяни країни мають дотримуватися Основного закону держави – Конституції.

Про це у Facebook написав глава Православної церкви України митрополит Епіфаній у своєму привітанні з Днем Конституції – Укрінформ.

“Дорогі брати і сестри! Вітаю Вас із Днем Конституції України. Ми як християни керуємося у житті законом Божим – Біблією, а як громадяни своєї країни дотримуємося Основного закону держави – Конституції”, – написав митрополит.

Він також нагадав, що у преамбулі Основного закону “йдеться про те, що Верховна Рада України ухвалила її від імені українського народу, усвідомлюючи відповідальність перед Богом. Цю відповідальність за справедливість, рівність та розвиток незалежної демократичної держави несе кожний громадянин України, адже коли хтось не дотримується Божих заповідей, то руйнує свою душу, а якщо зневажає закони державні – шкодить власній країні”.

Глава Православної церкви України побажав усім шанувати права та свободи, “які надані нам Господом та гарантовані Конституцією. Творімо щасливе майбутнє у правовій державі разом, із Божою допомогою!”, – закликав Епіфаній.

Як відомо, сьогодні Україна відзначає День Конституції.

 

Порошенко: Українська Конституція – одна з найдемократичніших у світі

П’ятий Президент Петро Порошенко привітав українців з Днем Конституції.

Привітання оприлюднено у Facebook – Укрінформ.

“Сьогодні Конституції України виповнюється 23 роки. Цей документ успадкував ідеї і принципи, закладені ще три століття тому в “Пактах і Конституціях прав і вольностей Війська Запорозького” Пилипа Орлика. Українська Конституція зараз – один з найдемократичніших Основних Законів у світі”, – зазначив Порошенко.

Він акцентував, що великою перемогою стало закріплення у Конституції курсу України до ЄС та НАТО.

“Ми йдемо до парламенту, щоб не дати нікому зійти з цього шляху”, – підкреслив лідер політичної партії “Європейська солідарність”.

 

Діаспорян Латвії запрошують на публічну дискусію “Війна в Україні очима латишів”

Українську діаспору в Латвії запрошують відвідати 1 липня публічну дискусію “Війна в Україні очима латишів”.

Про це повідомляється на сторінці заходу у Facebook, організованому Посольством України в Латвії, Центром культури “Латвія-Україна” та “SOS palīdzība Ukrainas armijai” – Укрінформ.

Війна на сході Україні триває більше 5 років. З початком бойових дій багато небайдужих латишів відгукнулися і прийшли на допомогу українцям. До Дня Конституції України відомі латвійські волонтери, журналісти, які неодноразово відвідували Україну, вирішили розповісти про те, що насправді відбувається на сході України – внутрішній конфлікт чи зовнішня агресія? Як змінилась українська армія за останні роки? Яку роль відіграють волонтери? Та коли настане омріяний мир?”, – йдеться у описанні події.

Спікерам заходу стануть: Єва Бранте (юрист), Яніс Вінґріс (ведучий та режисер), Ґатіс Прієде (військовий доброволець та волонтер), Імантс Лієпіньш (журналіст), Інґус Захарченокс (військовий доброволець та волонтер).

Модератор заходу: Атіс Клімовичс (журналіст). Спеціальний гість – Алєкс Григор’євс (політолог)

Дискусію відкриє Посол України в Латвії Олександр Міщенко.

Спікери розкажуть про свої поїздки на Донбас, про реальну ситуацію там, як змінилася Україна за цей час, як вони допомагають Україні.

Під час заходу гості зможуть ознайомитися з виставкою фотографій, зроблених на сході України.

Публічна дискусія відбудеться у Воєнному музеї Латвії 1 липня 2019 р. 15.00-17.00

 

Зубко побачив продовження децентралізації у програмах “Слуги народу” й “Голосу”

Зміни до Конституції щодо децентралізації влади, відкриють для місцевого самоврядування маршрутну карту, за якою вони зможуть вибудовувати свою стратегію і почнуть створювати виконавчі комітети на рівні районних та обласних рад – Укрінформ.

Про це віцепрем’єр-міністр, міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко заявив у прямому ефірі на 5 каналі, повідомляє прес-служба віце-прем’єра.

«Лише після отримання місцевим самоврядуванням усіх повноважень разом з державною фінансовою підтримкою, дозволить вибудувати міцний фундамент незалежної країни. Тому що саме реформа децентралізації практично зшиває країну на базовому рівні. І припиняє будь-які сепаратистські та реваншистські прояви. Зміни у Конституції — це ще й момент захисту людей. І держава після передачі повноважень, можливостей та ресурсів на місцевий рівень, повинна мати ефективний інструмент впливу для забезпечення цього», — підкреслив Зубко.

Таким інструментом, за його словами, є інститут префектів, котрі з’являться в областях та районах після того, як будуть прийняті ці зміни до Конституції. Саме вони координуватимуть усі дії органів виконавчої влади та правоохоронної системи, і захищатимуть громадян від незаконних рішень місцевого самоврядування чи від його бездіяльності.

«Але, найперше мають з’явитися виконкоми, які візьмуть на себе виконання фінансових функцій та втілення стратегій розвитку. А вже після цього з’являться префекти. Вони не матимуть жодного доступу до грошей, але матимуть можливість чітко наглядати за виконанням місцевою владою законів і повноважень, які їй передані. А також контролювати виконання тих державних програм, які фінансуються центром — освіта, охорона здоров’я, будівництво доріг тощо», — зазначив Зубко.

Урядовець пояснив, що підготовленого префекта у країні, який би міг відразу приступити до роботи, зараз просто нема. Бо це зовсім інший рівень компетентності, досвіду. Таку людину не можна взяти з інституту, вона повинна мати життєвий досвід, мати управлінський досвід, пройти кожну ланку, щоби зрозуміти, як усе працює на місцях. На жаль, нинішня Національна Академія при президентові України не здатна сьогодні запропонувати таких фахових людей.

Зубко впевнений, що саме зміни до Конституції є сьогодні топ-завданням, пріоритетом у роботі як парламенту, так і президента та виконавчої влади на місцях. Він підкреслив, що «сьогодні нам потрібно проводити комунікацію з будь-якою політичною групою, з будь-якою партією щодо продовження децентралізації. У програмах партій «Голос» і «Слуга народу» я побачив задатки волі до продовження децентралізації. Бо ними піднімається питання щодо скасування місцевих адміністрацій та створення інституту префектів. Поки що там не говориться про зміни у Конституції, але ця політика точно передбачена, як наступний крок», — вважає Зубко.

 

Діаспора закликає Канаду пом’якшити візовий режим для українців

Конгрес українців Канади обіцяє й надалі переконувати офіційну Оттаву скасувати візи для українців.

Про це йдеться у підготовлених Конгресом українців Канади рекомендаціях канадським депутатам й урядовцям, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“КУК продовжуватиме виступати за запровадження безвізового режиму подорожей до Канади для українців, що сприятиме активізації двосторонніх відносин і покращенню економічних зв’язків”, – зазначається у документі.

У Конгресі пропонують поширити на громадян України систему попередньої електронної авторизації, на кшталт тієї, що вже діє в Канаді для бразильців.

“КУК закликає уряд Канади надати тим українцям, які виявили прихильність канадським міграційним принципам та в минулому дотримувалися міграційного законодавства Канади, можливість отримувати попередню електронну авторизацію”, – наголошується у рекомендаціях.

З 2017 року громадяни Бразилії, яким протягом минулих 10 років було надано канадську туристичну візу, мають змогу для наступних подорожей до Канади отримувати лише електронну авторизацію, що за кілька хвилин оформлюється онлайн й коштує 7 доларів.

 

У Європі історичні пам’ятки перетворять на майданчики для показу кінокласики

Класичні європейські фільми, які вже стали частиною культурної спадщини людства, цього літа безкоштовно демонструватимуть у визначних культурних центрах та історичних спорудах в 13 європейських країнах.

Про це повідомляється на сайті Єврокомісії – Укрінформ.

«Європейська культурна спадщина, включаючи фільми, які належать до великої класики, має бути доступною для всіх. Приємно знати, що Сезон класичних фільмів відкриває таку можливість для всіх зацікавлених людей по всій Європі, від великих столиць до маленьких містечок», – зауважив з цього приводу єврокомісар з питань освіти, культури, молоді та спорту Тібор Наврачич (Tibor Navracsics).

Вже завтра «сезон фільмів» стартує в ході художнього фестивалю в Болоньї з презентації реставрованих фільмів, які були серед перших кольорових стрічок. Серед художніх фільмів, які демонструватимуться протягом літа – стрічка Фріца Ланга «Метрополіс» (1927), Франсуа Трюффо «400 ударів» (1959), та «Сінема прадізо» Джузеппе Торнаторе (1988). Ці та інші класичні фільми демонструватимуться в історичних місцях, таких як Площа Аристотеля (Aristotelous Square) у Тесалоніках, Греція, Замок Кілкенні (Kilkenny Castle) в Ірландії та Пьяцца Маджоре (Piazza Maggiore) в італійській Болоньї.

 

“Стіну” на кордоні з РФ на Харківщині побудували на 90%

Роботи з облаштування кордону з Росією в Харківській області завершено на 90%.

Про це заявив заступник міністра внутрішніх справ Вадим Троян під час наземного та повітряного моніторингу кордону України з РФ, повідомляє Урядовий портал – Укрінформ.

“Сьогодні з радістю констатую, що роботи по облаштуванню кордону в Харківській області завершилися на 90%. Прикордонники вже розгорнули нові підрозділи. І це вже дає перші результати – на цій ділянці майже немає порушень державного рубежу. На сьогодні у Харківській області облаштовано понад 10 опорних пунктів та обладнано 4 комплекси відеоконтролю і сигналізації, ще 5 встановлять найближчим часом”, – заявив Троян.

За його словами, система інтелектуального інженерно-технічного облаштування кордону – це цілодобове технічне спостереження, мережі інтегрованих веж, автоматизовані місця операторів і сучасні автомобілі, вертольоти та безпілотні літальні апарати.

Троян повідомив, що протяжність контрольованої ділянки кордону з Росією – 1500 кілометрів. Ще понад 400 кілометрів доведеться облаштовувати після того, як буде звільнено Донбас. Водночас, додав він, облаштування кордону йде не тими темпами, як очікувалось. Вже декілька разів довелося відтерміновувати дату закінчення робіт.

“Сам проєкт облаштування кордону виконати непросто, адже місцевість неоднорідна – це і ліси, і болота. Часто роботи доводиться виконувати лише в теплу пору року. Також складнощі виникають і через розслідування НАБУ, які лише затягують роботу”, – пояснив урядовець.

Заступник міністра також зауважив, що при інженерно-технічному облаштуванні кордону виникають проблеми з тим, що велика кількість землі державного кордону перебуває у приватній власності, а значить держава повинна компенсувати людям вартість цієї землі.

“У Верховній Раді вже на другому слуханні лежить ініційований нами законопроєкт №6677, який би дозволив швидше розв’язувати питання відчуження землі державного кордону із приватної власності”, – зазначив він.

Як повідомляє Урядовий портал, Вадим Троян також провів повітряний моніторинг облаштування кордону в Луганській області. Там уже облаштовано понад 100 км протитанкового рову, протитранспортного брустеру та понад 65 км рокадної дороги. Ще в цьому році планується облаштувати близько 50 кілометрів, поінформував урядовець. Загалом, за його словами, всі роботи на кордоні з країною-агресором мають бути завершені до 2021 року.

“Для реалізації плану у 2019 році з бюджету виділили 123 мільйони гривень. І хоч це 30% із запланованої суми, однак ми продовжуємо облаштовувати ділянки українсько-російського кордону, а також адмінмежу з ТОТ АР Крим”, – зазначив заступник міністра внутрішніх справ.

Урядовий Портал нагадує, що інтелектуальна система охорони кордону – це спочатку конусний рів (чотириметровий вгорі і звужується донизу до двох метрів, за ним йде вал (два метри у висоту і стільки ж в ширину), потім — контрольно-слідова смуга, рокадна дорога і загородження. Крім цього, передбачається облаштування ділянки спостережними вежами, камерами відеоспостереження, тепловізорами та прокладання сенсорного кабелю. Передбачено і технічне оснащення ділянки державного кордону в межах Харківської області, зокрема, бойовими модулями типу «Тритон». Це броньований автомобіль, на якому встановлений тен радіолокаційної вежі, відео і тепловізійне спостереження. І все це об’єднано з системою ведення вогню.

На сьогодні закуплено 4 таких бойових модуля, які будуть використовуватися на віддалених важкодоступних ділянках, не прикритих інженерними спорудами, – наприклад, в заболоченій місцевості, оскільки там неможливо поставити огорожу і викопати рів або на ділянках, де з’являється загроза безпеки.

 

Кандидати від “Слуги народу” підписують меморандум проти кнопкодавства

Кандидати у народні депутати від партії “Слуга народу” підписують Меморандум про відповідальність.

Про це повідомляє партія “Слуга народу” у Facebook – Укрінформ.

“Кандидати у народні депутати від партії «Слуга Народу» підписують Меморандум про відповідальність. У ньому, зокрема, передбачене зобов’язання голосувати особисто та добровільне складання повноважень”, – ідеться в повідомленні.

Зазначається, що процес підписання розпочався 28 червня.

“Це наша позиція на наступні 5 років. Бути депутатом – це відповідальність, а не просто красивий значок. І я вірю, що ми зможемо стати єдиною командою, яка працюватиме над реалізацією цієї відповідальності”, – звернувся до кандидатів голова партії «Слуга Народу» Дмитро Разумков.

 

Верховний Суд відхилив апеляцію ЦВК на участь Саакашвілі у виборах

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду відхилив апеляційну скаргу ЦВК щодо реєстрації кандидатів у народні депутати від партії “Рух нових сил” Міхеїла Саакашвілі.

Відповідне рішення ухвалено вночі 29 червня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Тобто суд залишив чинним рішення Шостого апеляційного адміністративного суду міста Києва, який скасував постанову ЦВК про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати від партії “Рух нових сил” Міхеїла Саакашвілі та зобов’язав повторно розглянути подані цією політсилою документи.

“Спірна постанова Центральної виборчої комісії від 23 червня 2019 року №1205 є протиправною та підлягає скасуванню. З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов законного та ґрунтовного висновку про задоволення позову. Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційний інстанції залишає скаргу без задоволення… Керуючись статтями 271-273, 278, 308, 310, 315, 316, 321, 322 КАС України, Верховний Суд постановив: апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії залишити без задоволення, рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2019 року – без змін. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарження не підлягає”, – ідеться в рішенні суду.

Таким чином, ЦВК має повторно розглянути документи партії “Рух нових сил”, подані на реєстрацію для участі в позачергових парламентських виборах.

Присутні на засіданні після оголошення рішення скандували “Суду – повага”. Другий номер у списку “Руху нових сил” Давід Сакварелідзе повідомив, що сьогодні вдень партія повторно подаватиме документи до ЦВК.

Також Сакварелідзе зазначив, що партія буде “доводити політичну і кримінальну вину ЦВК”.

Як повідомляв Укрінформ, 25 червня Шостий апеляційний адміністративний суд міста Києва скасував постанову ЦВК про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати від політичної партії “Рух нових сил” Міхеїла Саакашвілі та зобов’язав повторно розглянути подані політсилою документи.

Голова ЦВК Тетяна Сліпачук на брифінгу 26 червня заявила, що Верховний Суд поставить юридичну крапку в суперечці навколо відмови реєструвати кандидатів від партії “Рух нових сил” на позачергових парламентських виборах.

23 червня ЦВК відмовила в реєстрації кандидатів у народні депутати, включених до виборчого списку партії “Рух нових сил”. У ЦВК зазначили, що указ Президента України про позачергові вибори народних депутатів 21 липня було видано 21 травня. Отже, розгляд 8 травня на засіданні ради політичної партії “Рух нових сил” Міхеїла Саакашвілі питань, пов’язаних з її участю в позачергових виборах 21 липня не міг бути здійснений.

 

Депутат Донецької облради постачав у “ДНР” обладнання для шахт – СБУ

Служба безпеки України викрила протиправну діяльність групи осіб, учасники якої організували механізм постачання промислового обладнання для вугільних шахт на тимчасово окуповані території Донеччини.

Про це повідомляє пресцентр СБУ – Укрінформ.

Оперативники спецслужби встановили, що протягом 2018-2019 років вітчизняне машинобудівне підприємство за документами нібито експортувало гірниче обладнання на адресу російських компаній. Насправді промислове обладнання доставлялося на вуглевидобувні підприємства, розташовані у терористичній організації «ДНР».

Після перетину українсько-російського кордону продукція за схемою «перерваного транзиту» доправлялася організаторами протиправної схеми до так званої «ДНР» для використання на «націоналізованих» підприємствах.

Співробітники СБУ задокументували, що зловмисники переправили бойовикам обладнання на загальну суму понад 50 мільйонів гривень. Отримані кошти спрямовувались як на фінансування «установ «ДНР», зокрема силового блоку, так і на інші заходи для утримання терористами захоплених територій Донецької та Луганської областей.

Під час проведення санкціонованих слідчих дій в адміністративних будівлях підприємства та за місцями проживання фігурантів провадження правоохоронці вилучили документацію, електронні носії інформації, чорнові записи, які містять дані з підтвердженням здійснення оборудки. Також вилучено вибухові пристрої та понад півмільйона гривень, заявляють у пресцентрі СБУ.

Наразі прокурором Донецької області організатору протиправної діяльності, який є депутатом Донецької обласної ради, оголошено про підозру за ч. 2 ст. 258-5 Кримінального кодексу України. Вирішується питання щодо повідомлення про підозру іншим двом учасникам протиправної діяльності та обрання їм запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Триває слідство.

Операція проводилась співробітниками Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, що залучені до операції Об’єднаних сил, спільно з Головним управлінням контррозвідувального захисту економіки держави СБУ під процесуальним керівництвом Донецької обласної прокуратури.

 

Лідер Китаю назвав головну загрозу для світової економіки

Лідер Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін розкритикував протекціонізм і політику тиску з боку деяких країн.

Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на директора департаменту у справах Африки МЗС КНР Дай Біна – Укрінформ.

«Будь-яка спроба просувати свої інтереси на шкоду іншим державам ніколи не стане успішною», – підкреслив Сі Цзіньпін за словами Дай Біна.

Сі засудив протекціонізм та “практику залякування” у ході зустрічі з африканськими лідерами перед самітом G20.

Коментарі надійшли за день до зустрічі Сі з президентом США Дональдом Трампом, з яким лідер Китаю намагається врегулювати торговельну війну, а також інші важливі питання, такі як ситуація з Huawei Technologies Co. і Південно-Китайським морем.

Як відомо, сьогодні в японській Осаці стартував саміт Великої двадцятки.

 

Китай відмовляється обговорювати Гонконг на саміті G20

24.06.2019

Китай не дозволить обговорювати проблеми мітингів в Гонконзі під час саміту Великої двадцятки в Осаці.

Про це заявив помічник міністра закордонних справ Китаю Чжан Цзюнь, повідомляє AFP – Укрінформ.

«Я можу з упевненістю сказати вам, що G20 не обговорюватиме проблему Гонконгу, і ми не дозволимо G20 обговорювати проблему Гонконгу», – сказав Чжан на брифінгу для преси, що передує участь Сі20 в G20.

За словами Чжана, G20 – це форум, присвячений глобальним економічним проблемам, а справи Гонконгу «є чисто внутрішніми справами Китаю, і жодна іноземна країна не має права втручатися», – зазначив він, нагадавши, що місто є особливим адміністративним районом Китаю.

Як зазначає видання, президент США Дональд Трамп планує підняти питання про масові протести в місті під час своєї зустрічі з президентом Сі Цзіньпіном в кулуарах саміту Великої двадцятки в м. Осака, Японія.

9 червня десятки тисяч людей вийшли на вулиці Гонконгу проти закону, який, на думку його критиків, може дозволити КНР затримувати політичних опонентів на території міста. Суперечливий законопроєкт про екстрадицію дозволить відправляти підозрюваних у злочинах на континентальний Китай для подальшого судового процесу.

Однак уже 17 червня демонстранти розблокували головні дороги в регіоні після того, як депутати відмовилися вносити законопроєкт на голосування в зал.

 

Клімкін привітав нового главу МЗС Данії

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін привітав Еппе Кофода з призначенням на посаду очільника МЗС Данії і висловив надію на подальшу співпрацю у боротьбі проти російської агресії.

Привітання Клімкін оприлюднив у Twitter – Укрінформ.

“Вітаю Еппе Кофода з призначенням міністром закордонних справ Данії. З нетерпінням чекаю продовження плідної двосторонньої співпраці й боротьби з російською агресією за кращий і безпечніший світ”, – написав Клімкін.

Він подякував ексміністру закордонних справ Андерсу Самуельсену за непохитну підтримку України Данією і його особистий внесок у це.

Як повідомлялося, новий прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен в четвер, 27 червня, представила свою команду з 20 міністрів, до складу якої увійшов колишній член Європарламенту Єппе Кофод.

Кофод очолював Спеціальний комітет з питань податкових злочинів, ухилення від сплати податків та уникнення податків у Європарламенті і був голосним критиком скандалу з відмиванням грошей, зокрема російських, у данському Danske Bank. Він також виступав з ініціативою заблокувати російський проєкт “Північний потік-2”.

 

Естонії варто було б вийти з ПАРЄ після повернення Росії повноважень – глава МВС

Естонії варто було б припинити членство в Парламентській асамблеї Ради Європи після того, як повноваження російської делегації були повністю відновлені.

Таку думку висловив міністр внутрішніх справ Естонії Март Хельме, повідомляє Postimees – Укрінформ.

“Західній Європі потрібно дати потужний сигнал, що державно-правовий нігілізм неприйнятний. Естонія має припинити свою участь у ПАРЄ, співпрацювати з країнами Східної Європи, які одноголосно або в більшості голосували проти повернення російської делегації”, – вважає він.

За словами Хельме, таке рішення, прийняте стосовно країни, яка вчинила військовий напад на дві держави-члени Європейської ради, показало, якою буде реакція європейських інститутів на можливу військову агресію щодо країн Балтії.

“Буде осуд і символічне покарання, яке скасують після закінчення п’яти років, щоб зберегти діалог з агресором”, – переконаний естонський політик.

Як повідомляв Укрінформ, 25 червня ПАРЄ прийняла резолюцію, яка передбачає безумовне повернення Росії в Асамблею.

Цього самого дня російські депутати з’явилися в ПАРЄ і були присутні на засіданні. Українська делегація на знак протесту припинила роботу в літній сесії, за винятком розгляду повноважень російської делегації.

26 червня Асамблея ратифікувала повноваження російської делегації.

Делегації України, Грузії, Литви, Латвії, Естонії, Польщі та Словаччини заявили про початок консультацій з національними парламентами й урядами про спільні дії у відповідь на безумовне підтвердження повноважень і повернення всіх прав в Асамблеї російській делегації.

 

Прем’єрка Молдови – проти федералізації країни

Прем’єр-міністр Молдови Майя Санду вважає, що врегулювання Придністровського конфлікту шляхом федералізації країни неможливо, адже федералізація посилить вплив Росії в регіоні.

Про це повідомляє власний кореспондент Укрінформу в Молдові.

«Безумовно, федералізація не є вирішенням Придністровської проблеми. Федералізація стала б засобом збільшення зовнішнього впливу, точніше, впливу Росії», – зазначила Санду.

Врегулювання Придністровського конфлікту, за її словами, може статися в особливому контексті, коли для цього з’явиться відповідна геополітична можливість. Прем’єрка заявила у зв’язку з цим, що велике значення має і взаєморозуміння між великими світовими державами щодо того, що відбувається в регіоні.

Молдавська прем’єрка додала також, що найближчим часом вона виступить із конкретними ініціативами щодо скорочення контрабанди в Придністровському регіоні, усунення корупційних схем, які підживлюють Тираспольський режим.

Очільниця молдавського уряду звернула особливу увагу і на те, що вона завжди виступала проти федералізації і за виведення російських військ і боєприпасів з лівобережжя Дністра.

Це питання Санду обговорювала і під час зустрічі в Кишиневі зі спеціальним представником Росії з торговельно-економічного співробітництва з Молдовою, віцепрем’єром Дмитром Козаком.

 

Остання спроба: у Відні “група 4+1” намагається врятувати ядерну угоду щодо Ірану

Заступники міністрів закордонних справ Ірану і так званої “групи 4+1” – Росії, Китаю, Франції, Великої Британії та Німеччини – проводять у п’ятницю зустріч в столиці Австрії щодо ядерної програми ІРІ.

Переговори під загальним головування представника ЄС проходять у віденському палаці Кобург, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

Як зазначають австрійські ЗМІ, зустріч є останньою спробою порятунку угоди щодо ядерної програми ІРІ. Під час переговорів буде обговорено усі можливості продовження імплементації Спільного всеосяжного плану дій (JCPOA) у всіх його аспектах, а також виклики, які виникли після виходу та поновлення санкцій з боку США проти Ірану, та після нещодавнього оголошення з боку Ірану стосовно виконання власних ядерних зобов’язань.

Як повідомлялося, з 15 травня поточного року Іран офіційно призупинив виконання частини своїх зобов’язань за умовами СВПД, та повідомив про це всі сторони цієї міжнародної угоди, з якої близько року тому в односторонньому порядку вийшли США. 20 травня Іран оголосив про збільшення в чотири рази ступеня збагачення низькозбагаченого урану.

Євросоюз, а також уряди Великої Британії, Франції та Німеччини, закликали Іран дотримуватися положень СВПД. Цей План дій європейські учасники вважають основою регіональної стабільності та дотримання міжнародного режиму нерозповсюдження ядерної зброї.

 

Іран заявляє, що стимулів повернення до ядерної угоди недостатньо

Тегеран, імовірно вийде зі Спільного всеохоплюючого плану дій (СВПД) — так званої ядерної угоди зі світовими державами.

Про це було заявлено на переговорах у Відні заступника міністра закордонних справ Ірану Аббаса Аракчі з головою Європейської зовнішньополітичної служби Хельгою Шмід та представниками Франції, ФРН та Великої Британії, інформує DPA – Укрінформ.

«Європейські пропозиції щодо активізації бізнесу з Іраном є кроком уперед, але, ймовірно, цього буде недостатньо, щоб зупинити Тегеран (від виходу з ядерної угоди з світовими державами – ред.)», – заявив у п’ятницю заступник міністра закордонних справ Ірану Аббас Аракчі.

Дипломати з п’яти держав, включаючи Велику Британію, Францію та Німеччину, зустрілися з Аракчі у Відні після того, як Тегеран пригрозив поступово припинити реалізацію угоди 2015 року. Іранська погроза стала реакцією на рішення США відійти від пакту та відновити санкції, спрямовані проти експорту нафти Ісламської Республіки та міжнародних фінансових операцій.

У п’ятницю європейські держави оголосили про початок роботи багатоцільової програми “INSTEX”, бартерної системи для європейсько-іранської торгівлі, що покликана уникати санкцій США. “INSTEX відтепер працює, перші операції обробляються, більше країн-членів ЄС приєднуються”, – повідомила глава Європейської зовнішньополітичної служби Хельга Шмід, яка очолює зустріч у Відні.

Як повідомлялося, з 15 травня поточного року Іран офіційно призупинив виконання частини своїх зобов’язань за умовами СВПД, та повідомив про це всі сторони цієї міжнародної угоди, з якої близько року тому в односторонньому порядку вийшли США. 20 травня Іран оголосив про збільшення в чотири рази ступеня збагачення низькозбагаченого урану.

Євросоюз, а також уряди Великої Британії, Франції та Німеччини, закликали Іран дотримуватися положень СВПД. Цей План дій європейські учасники вважають основою регіональної стабільності та дотримання міжнародного режиму нерозповсюдження ядерної зброї.

 

Волкер очолить американську делегацію на конференції щодо реформ в Україні

На конференції з підтримки реформ в Україні наступного тижня у Канаді буде присутня делегація зі США під головуванням спецпредставника Держдепу по Україні Курта Волкера.

Про це він написав на офіційній сторінці у Твіттері – Укрінформ.

«Для мене честь очолювати потужну американську делегацію на цьому важливому заході», – написав він.

Американський дипломат додав, що конференція допоможе прискорити ключові реформи, сприяти більш тісним економічним зв’язкам та “звільнити потенціал добробуту для українців”.

Як повідомляв Укрінформ, Президент України Володимир Зеленський 1-3 липня відвідає Канадуз візитом для участі у щорічній конференції з підтримки реформ в Україні.

Програмою візиту передбачені зустрічі з Прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, міністром закордонних справ Христею Фріланд, членами парламенту і представниками ділових кіл.

Крім того, Зеленський зустрінеться з українською громадою Канади.

 

Спостерігачі ПАРЄ приїдуть в Україну перед виборами

Наступного тижня делегація Парламентської асамблеї Ради Європи відвідає Україну з метою оцінки ходу кампанії перед парламентськими виборами 21 липня.

Візит відбудеться 2-3 липня, повідомляє власний кореспондент Укрінформу у Страсбурзі.

«Делегація Парламентської асамблеї Ради Європи здійснить передвиборчий візит 2-3 липня 2019 року до України, щоб оцінити хід виборчої кампанії та політичний клімат перед проведенням позачергових парламентських виборів 21 липня», – повідомили у ПАРЄ.

У Києві делегація зустрінеться із Президентом України, міністром внутрішніх справ, українською делегацією в ПАРЄ, а також із головою ЦВК.

Окрім цього, заплановані зустрічі з лідерами та представниками політичних партій, які беруть участь у виборах, представниками НГО, ЗМІ, міжнародних організацій та дипломатичного корпусу.

До складу делегації ПАРЄ увійшли парламентарії від Нідерландів, Польщі, Сан-Марино та Азербайджану.

Як повідомляв Укрінформ, українська делегація у ПАРЄ залишила літню сесію Асамблеї у відповідь на безумовне повернення російської делегації.

Перший заступник голови Верховної ради України Ірина Геращенко, голова української делегації у ПАРЄ Володимир Ар’єв заявили, що Україні доцільно відкликати запрошення Асамблеї надіслати до Україну місію із спостереженнями за проведенням позачергових парламентських виборів 21 липня, адже до делегації можуть увійти представники країни-агресора.

 

Рішення ПАРЄ щодо Росії ставить під сумнів майбутнє Ради Європи – УККА

Український Конгресовий комітет Америки (УККА), найбільше представництво української громади в США, засудив рішення ПАРЄ повернути Росію до Асамблеї та заявив, що такі кроки ставлять під сумнів майбутнє існування Ради Європи.

Про це йдеться в офіційній заяві УККА, текст якої є у розпорядженні Укрінформу.

“У результаті безпрецедентного тиску й фінансового шантажу Російської Федерації Парламентська асамблея Ради Європи беззастережно поступилася своєю правомірністю, відновивши прав голосу Російської Федерації, ігноруючи власні висновки про те, що Росія неодноразово порушувала Статут Ради Європи і зобов’язання Росії перед Радою”, – підкреслюється в заяві.

У цьому зв’язку нагадується, що після російського вторгнення РФ в Україну в 2014 році ПАРЄпозбавила РФ право голосу та прийняла резолюції, які засуджують дії Росії:

– за порушення прав меншин у Криму, зокрема кримських татар і українців;

– за обмеження доступу до Криму міжнародним організаціям, включаючи органи з прав людини Ради Європи;

– за припинення роботи кримськотатарського телеканалу ATR, загрози кримськотатарським організаціям, заборону діяльності кримськотатарського Меджлісу заборону повернутися до Криму членам парламенту України Мустафі Джемілеву й Рефату Чубарову.

З 2015 року ПАРЄ прийняла численні резолюції, які вимагали від РФ вивести всі російські війська, звільнити всіх заручників, військовополонених і незаконно утриманих осіб, а також негайно скасувати незаконну анексію Криму.

Крім того, нагадується про відмову Росії виконувати рішення Трибуналу ООН з морського права щодо звільнення українських моряків і суден; про оголошення офіційних звинувачень щодо ураження російською системою ППР цивільного рейсу MH-17; про застосування хімічної зброї в Солсбері; а також про активне прагнення Кремля дестабілізувати демократію по всій Європі.

“УККА засуджує рішення Ради Європи відновити повноваження Росії в ПАРЄ та виступає разом з народами України, Грузії, Естонії, Латвії, Литви, Польщі й Словаччини щодо їхнього рішучого демаршу в ПАРЄ. Позиція незгоди цих делегацій, продемонстрована європейському континенту ставить під сумнів майбутнє Ради Європи, яка, на їхню думку, “втрачає довіру людей, яких вона захищає”, – наголосили в Комітеті.

Сьогодні громадяни Криму та райони на сході України “живуть під постійною загрозою терору” з боку російських окупантів, а понад 100 українців досі перебувають у російських в’язницях. В УККА підкреслили, що завдяки міжнародному тиску, санкціям США і ЄС на Росію продовжуватиметься тиск для примушення її припинити порушення міжнародного права і вивести всі свої сили з міжнародно визнаної території України.

Як повідомляв Укрінформ, у ніч проти 25 червня ПАРЄ прийняла резолюцію, що дозволяє російській делегації повернутися до роботи в Асамблеї вперше після 2015 року. Резолюція вносить поправки в регламент ПАРЄ і виключає можливість позбавляти будь-яку делегацію права голосу, навіть якщо повноваження членів делегації оскаржуються або переглядаються. Вони також не можуть бути позбавлені права на виступ і права на представництво в Асамблеї та її структурах.

Українська делегація на знак протесту припинила роботу в літній сесії, за винятком розгляду повноважень російської делегації.

 

Ар’єв заявив про наступний “бій” в ПАРЄ після рішення Венеціанки

У Парламентській Асамблеї ради Європи розглянули лише одне заперечення повноважень російської делегації, друге відправили у Венеціанську комісію для отримання правових висновків, які можуть стати підставою для “наступного бою” з росіянами в ПАРЄ у січні 2020. Про це повідомив народний депутат України Володимир Ар’єв у Facebook, передає УНН.

“Тепер, коли емоції з повернення РФ по ПАРЄ трохи вщухли, мушу сказати важливу річ: війна не програна. І не лише через те, що внаслідок моєї вимоги таємного голосування Слуцького провалили на посаду віце-президента ПАРЄ. Головне в іншому. Заперечень повноважень російської делегації було 2. Розглянули і провалили лише одне”, – повідомив Ар’єв.

Він зазначив, що його заперечення було з процедурних ознак – через наявність в делегації РФ підсанкційних депутатів та депутатів, обраних незаконними голосами мешканців Криму в загальноросійському окрузі за партійними списками.

“І саме це заперечення залишилося! Росіяни, які обіцяли, що не братимуть участь в роботі ПАРЄ до повного підтвердження повноважень, збрехали і проковтнули цей факт. Завдяки нам з Сергієм Кіралом, питання легітимності депутатів Думи, обраних голосами кримчан, регламентний комітет ПАРЄ відправив у Венеціанську комісію для отримання правових висновків. І це спричинило неабияку біганину в Раді Європи. Вчора проросійські сили намагалися зірвати цей сценарій, але безуспішно. Ми не дали”, – пояснив депутат.

На його думку, для Венеціанської комісії рішення щодо російської делегації стане тестом на принципи, а для України – шансом отримати справедливу правову оцінку участі кримчан в російських виборах і наслідків цієї участі.

“Наступний бій може бути у січні 2020, але це залежить від рішення Венеціанки. Ну і роботи українських дипломатів і юристів в цьому напрямку. Ми, як парламентарі, зробили все що змогли, коли запустили цю історію і підвісили росіян на гачок. Далі буде”, – додав він.

Як повідомляв УНН, ПАРЄ цього тижня повернула повноваження делегації РФ в повному обсязі.

 

У партії Порошенка застерігають: після обшуків у МОУ можуть узятися за волонтерів

Будь-які інсинуації з приводу обшуків в Міністерстві оборони, окремих військових частинах та помешканнях волонтерів мають яскраво виражене політичне забарвлення.

Про це генерал-лейтенант, Герой України, представник команди партії «Європейська Солідарність» Михайло Забродський заявив сьогодні на прес-конференції у Відкритому офісі партії – Укрінформ.

Довіра до Збройних сил України перевищує довіру до церкви, нагадав Забродський. Це все досягалось величезними зусиллями, в тому числі і волонтерів, які упродовж останніх 5 років допомагали відродити українське військо.

«Якщо хтось забув, з чого починалися добровольчі батальйони, Національна гвардія, решта складових сектору безпеки і оборони, то я можу нагадати. Це була дужа слабка в плані матеріального забезпечення структура. Я дуже добре пам’ятаю і бабусь, які передавали консерви власного виробництва і людей, які вирішували більш серйозні питання. Наприклад, постачання для армії приладів нічного бачення, які потрібно було завозити через кордон», – нагадав Забродський.

Він також розповів, як в окупованому Криму, у місті Сімферополь виготовлялися певні військові прилади, які потім «контрабандним» шляхом доставлялися на підконтрольну українській владі територію і використовувалися за призначенням.

«Невже наступне звинувачення волонтерів буде в контрабанді?!», – запитав Забродський.

Генерал Забродський наголосив, що команда партії «Європейська Солідарність» буде жорстко протистояти усім проявам проросійського реваншу, а також спробам послабити Збройні сили України.

Як повідомляв Укрінформ, раніше партія “Європейська Солідарність” заявила, що в її офісі плануються обшуки, які мають на меті паралізувати роботу виборчого штабу партії. Крім того, в Україні розпочалась масштабна брудна кампанія, спрямована на дискредитацію Збройних Сил, заявили у Євросолідарності.

 

У Трампа не розкрили деталі зустрічі з Путіним на саміті G20

Радник з питань національної безпеки США Джон Болтон заявив, що зустрічі, які глава Білого дому провів у п’ятницю на саміті G20 у Японії, були продуктивними та спрямованими на зміцнення відносин США з іншими країнами.

Про це високопоставлений радник Трампа написав на офіційній сторінці у Twitter – Укрінформ.

“Сьогодні президент провів продуктивні зустрічі на саміті G20 в Осаці з лідерами Японії, Індії, Німеччини, Росії й Бразилії. Президент Трамп продовжує боротися за американський народ, зміцнюючи наші відносини за кордоном”, – зауважив Болтон.

Тим часом, американські ЗМІ поцікавились ходом переговорів президента Трампа з Путіним, однак, на відміну від попередніх коментарів, глава Білого дому уникнув розгорнутої відповіді.

У офіційному повідомленні Білого дому лише зазначили, що сторони “обговорили ситуацію в Ірані, Сирії, Венесуелі й Україні”. У Путіна ж назвали діалог “інтенсивним” та повідомили, що запросять Трампа до Москви на святкування 9 травня наступного року. Щоправда, американська сторона поки не надала офіційної відповіді.

Як повідомляється, у другий день саміту в Японії, в суботу, президент США планує зустрітися з китайським лідером Сі Цзіньпінем. Ці переговори в Сполучених Штатах називають одними з ключових, оскільки на них сторони мають знайти вихід із “глухого кута”, пов’язаного з торговельним протистоянням, що загрожує світовій економіці.

 

У Кремлі заговорили про можливе відродження “нормандського формату”

Обрання Володимира Зеленського Президентом України дає можливість говорити про реанімацію “нормандського формату”, вважає прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков.

Про це повідомляє Інтерфакс – Укрінформ.

“У цілому, справді всі кажуть, що, враховуючи факт нового президента в Україні, слід говорити про реанімацію “нормандського формату”, – сказав Пєсков в інтерв’ю одному з російських телеканалів.

Він зазначив, що питання зустрічі в “нормандському форматі” порушувалося в ході бесіди Путіна і Макрона на саміті G20 в Осаці.

“Аби збиратися в “нормандському форматі”, потрібно спочатку зробити домашню роботу. В цьому плані ми очікуємо, що в осяжній перспективі помічники глав держав зберуться, щоб подивитися, чи є грунт, необхідний для зустрічі у верхах”, – додав Пєсков.

Як повідомляв Укрінформ, голова партії “Слуга народу” Дмитро Разумков заявив, що будуть докладатися зусилля для розширення “нормандського формату” переговорів за рахунок підписантів Будапештського меморандуму, зокрема, представників Великобританії та США.

Разумков, зокрема, сказав: “Якщо ми говоримо про вирішення цієї проблеми, то в основному – це було заявлено давно – це формат пожвавлення “нормандського формату”. Бо якщо ми подивимося: за кілька років – ефективність цієї структури перестала діяти. Плюс можливе його розширення за рахунок підписантів Будапештського меморандуму. Ми будемо докладати до цього зусилля, будемо сподіватися, що це вийде за рахунок представників Великої Британії та Сполучених Штатів Америки як підписантів Будапештського меморандуму і, в принципі, як одних з ключових лобістів інтересів нашої держави на світовій арені”.

 

Українська діаспора допомагатиме Канаді боротися з кремлівськими фейками

З наближенням у Канаді парламентських виборів кількість російських кібернетичних атак на демократичні інститути держави може суттєво зрости.

Про це йдеться у підготовлених Конгресом українців Канади рекомендаціях канадським депутатам й урядовцям, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“У той час, як уряд Канади запроваджує нову систему кібернетичного захисту, Конгрес продовжуватиме виступати за надання адекватної відповіді на російські кібернапади на наші демократичні й державні інститути. Кількість та складність цих атак, вірогідно, зростатиме із наближенням виборів цього року”, – зазначається у документі.

В українській організації наголосили, що не послаблятимуть зусиль із викриття російських фейків. “КУК й надалі працюватиме з українськими та канадськими установами, дослідницькими центрами й іншими організаціями, що займаються боротьбою з дезінформацією, а також виявленням у новинах фейків й пропаганди”, – стверджується у рекомендаціях.

У чинному державному кошторисі Канади передбачено майже 145 млн дол. протягом п’яти років на зміцнення кібербезпеки критичної інфраструктури країни й посилення демократичних інститутів.

Парламентські вибори заплановані у Канаді на 21 жовтня цього року.

 

Поки РФ воює проти України, Трампу не слід їхати на парад у Москву – Пайфер

Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер вважає, що Дональду Трампу не варто приймати запрошення президента РФ відвідати парад 9 травня 2020 року в Москві.

Про це Пайфер написав у Twitter, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Було б добре знайти спосіб відзначити досі живих радянських ветеранів, які зробили так багато для перемоги над нацистською Німеччиною у Другій світовій, але Дональду Трампу було би вкрай недоречно їхати до Москви, допоки Росія веде конфлікт проти України», – зауважив дипломат.

Як повідомляв Укрінформ, 28 червня в японському місті Осака розпочався саміт G20, на якому зустрілися президенти Трамп і Путін.

Російський президент запросив американського колегу відвідати 9 травня 2020 року парад Перемоги у Москві. За словами помічника Путіна Юрія Ушакова, Трамп зреагував позитивно.

Нагадаємо, нинішньому господареві Білого дому до вподоби військові паради. 14 липня 2017 року він брав участь у такому заході у Парижі, а в лютому 2018-го повідомив, що хотів би провести парад у Вашингтоні, хоча такої традиції в США ніколи не існувало. Парад так і не відбувся, а Трамп звинуватив владу міста у завищенні ціни на проведення заходу.

 

Прем’єр Японії пропонує обговорити правила цифрової економіки

Сіндзо Абе закликає провідні країни світу “послабити обмеження щодо інформаційного потоку”.

Про це повідомляє NHK – Укрінформ.

“На саміті G20 в Осаці прем’єрміністр Японії Сіндзо Абе запропонував створити нові міжнародні рамки для обговорення правил цифрової економіки. Японський уряд називає такі рамки “осакським треком”, – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що Абе вперше висловив цю ідею на Всесвітньому економічному форумі в Давосі цього року.

Прем’єр Японії закликав лідерів інших країн-членів G20 послабити обмеження щодо інформаційного потоку. Він сказав: “Для максимізації величезного потенціалу процесу цифровізації, що стрімко розвивається, вкрай необхідні міжнародні правила, які б не відставали від цієї тенденції”.

Як інформує NHK, Абе також заявив: “Особливо нам необхідно створити правила щодо інформаційного потоку та електронної торгівлі, які є рушійною силою епохи цифровізації”.

 

Росію, Китай і Трампа назвали головними загрозами США кандидати-демократи у другий день дебатів

Кандидати у президенти від Демократичної партії назвали головними геополітичними загрозами для США Росію, Китаю, а також чинного президента Дональда Трампа. Про це повідомляє УНН із посиланням на Голос Америки.

У другий день передвиборних дебатів сенатор від штату Колорадо Майкл Беннет і бізнесмен Ендрю Янг заявили, що Росія становить серйозну загрозу, але при цьому розкритикували зовнішньополітичний підхід Трампа до Китаю.

Янг назвав Росію “найбільшою геополітичною загрозою” для країни, оскільки їй вдалося “зламати демократію”.

“Вони реготали з цього приводу останні пару років”, — сказав він про росіян.

Янг також засудив Китай за несправедливі торговельні практики, однак висловив думку, що запровадження у відповідь мита на китайський імпорт — не вирішення проблеми.

“Китай розкрадає нашу інтелектуальну власність. Це величезна проблема. Але мита і торгова війна лише карають бізнесменів, виробників і робітників з обох сторін”, – підкреслив він.

Сенатор Беннет критикував передусім Росію.

“Я вважаю, що у першу чергу найбільшу загрозу для нашої національної безпеки становить Росія, а не Китай”, — заявив він.

Мер міста Саус-Бенд в Індіані Піт Буттіджіч також засудив тарифну політику Трампа.

“Головне, що нам потрібно робити, — це інвестувати у власну конкурентоспроможність”, — підкреслив він.

Сенатор Камала Гарріс, у свою чергу, заявила, що, на її думку, зміна клімату “є екзистенційною загрозою для нас як біологічного виду”.

“Ви запитували, що є найбільшою загрозою для безпеки Сполучених Штатів? — продовжила вона. — Це Дональд Трамп … Він заперечує науку … Він з розпростертими обіймами приймає Кім Чен Ина, диктатора, заради піару … Він вірить російському президенту більше, ніж американській розвідці, коли йдеться про загрозу нашій демократії і нашим виборам”.

Сенатор Берні Сандерс, відкрито називає себе соціалістом, також виступив з критикою на адресу президента, назвавши його “патологічним брехуном і расистом”.

Тим часом губернатор Колорадо Джон Хікенлупер висловив думку, що різкий ухил вліво з ключових політичних питань у кінцевому підсумку завадить демократам у передвиборній боротьбі.

“Якщо ми чітко не визначимо, що ми не соціалісти, республіканці будуть атакувати нас усіма можливими способами і називати нас соціалістами”, — застеріг він.

Колишній віце-президент США Джо Байден постарався обійти стороною міжпартійні суперечності, зосередившись на критиці на адресу Трампа.

“Дональд Трамп вважає, що Америку побудували люди з Уолл-стріт. Америку побудували звичайні американці з середнього класу, — заявив він. — Дональд Трамп поставив нас в жахливу ситуацію. У нас величезна майнова нерівність”.

Імміграційну політику Трампа засудили всі кандидати, включно з сенаторкою Кірстен Джіллібранд, яка сказала, що президент похитнув моральні підвалини, розлучаючи сім’ї іммігрантів.

Письменниця Меріенн Вільямсон, несподівано висунула свою кандидатуру і більшу частину дебатів трималася на задньому плані, висловилася ще різкіше, порівнявши політику розлучення сімей з “викраденням” і “жорстоким поводженням з дітьми“.“Це злочини, схвалені державою”, — заявила вона.

Нагадаємо, Трамп вважає, що теледебати учасників передвиборної гонки демократів пройдуть дуже слабо.

 

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 805

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua