Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 28.11.2019

Інформдень: 28.11.2019

Сенцов за три дні у Страсбурзі дав 45 інтерв’ю

Український режисер Олег Сенцов у Страсбурзі за три дні дав сорок п’ять інтерв’ю.

Про це він написав у Facebook – Укрінформ.

“Залишаючи Страсбург. Ці нескінченно щільні три дні, нарешті, закінчилися, хоча попереду чекають точно такі ж. Крім виступу на пленарному засіданні Європарламенту, було ще безліч зустрічей з депутатами, лідерами партій і зборів з їхніми фракціями. Президент європейського законодавчого органу і мер Страсбурга. Пресконференція і сорок п’ять інтерв’ю (кажуть, що це місцевий рекорд, але мене від усіх цих питань вже нудить)”, – зазначив режисер.

Він підкреслив, що не скаржиться, а сприймає все це як якусь роботу, яку зобов’язаний робити.

“Говорити, говорити і говорити європейцям про Україну, російську агресію і наших полонених. Дуже хочеться вірити, що мене почули, але надіятися нам все одно краще на самих себе”, – написав Сенцов.

Як повідомляв Укрінформ, у вівторок, 26 листопада, під час пленарного засідання законодавчого органу Євросоюзу в Страсбурзі колишньому політичному в’язню Кремля, українському режисерові Олегу Сенцову вручили премію Європарламенту імені Андрія Сахарова «За свободу думки», присуджену йому в минулому році.

Сенцов став лауреатом правозахисної премії Сахарова у 2018 році, перебуваючи в ув’язненні. Нагороду замість нього отримали його сестра Наталя Каплан і адвокат Дмитро Дінзе.

Сенцов разом зі ще 34 українцями повернувся з російського ув’язнення 7 вересня цього року в результаті обміну утримуваними особами з Росією.

З 1988 року Європарламент присуджує премію «За свободу думки» імені Сахарова особам і організаціям, які захищають права людини та основні свободи.

 

Росія відправила на Донбас черговий “гумконвой” – вантажівки напівпорожні

У четвер, 28 листопада, через російські пункти пропуску “Матвєєв Курган” та “Донецьк” на в’їзд в Україну прослідував черговий так званий “гуманітарний конвой” РФ.

Про це повідомляє Держприкордонслужба – Укрінформ.

“Через російські пункти пропуску “Матвєєв Курган” та “Донецьк” з 5.00 до 6.15 28 листопада на в’їзд в Україну прослідувало 2 колони так званого російського “гумконвою”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що 93 “гумконвой” складався з 42 автомобілів.

Держприкордонслужба заявляє, що його переміщення, як і попередніх, відбувалося з грубим порушенням норм міжнародного та вітчизняного законодавства і погоджених з Міжнародним комітетом Червоного Хреста модальностей. Українська міжвідомча група здійснювала лише візуальне спостереження без виконання контрольних функцій.

У вантажівках нібито перевозили дитяче харчування, медобладнання та медикаменти. Однак враховуючи те, що вантаж переміщувався у закритих упаковках, зведеній українській групі з прикордонників та митників не вдалось отримати достеменну інформацію про його вміст, характер та номенклатуру.

Крім того, завантаженість транспортних засобів складала близько 70%.

“В цьому році це дев’ятий такий “гумконвой”, – додають у ДПСУ.

 

Прикордонники повідомили про новий порядок перетину лінії розмежування

З 28 листопада набирає чинності новий Порядок перетину лінії розмежування.

Про це повідомляє Держприкордонслужба – Укрінформ.

“Сьогодні, 28 листопада, набирає чинності Порядок в’їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій, що затверджений Постановою КМУ”, – йдеться у повідомленні.

Зокрема, у ньому зазначено, що в’їзд/виїзд осіб, у тому числі транспортних засобів, за допомогою яких вони переміщуються, а також переміщення товарів на тимчасово окуповані території та з таких територій здійснюється виключно через визначені контрольні пункти. Їх кількість та місцезнаходження визначаються рішенням командувача Об’єднаних сил.

Для перетинання лінії розмежування іноземцями та особами без громадянства необхідно пред’явити будь-який документ, визначений статтею 15 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” і мати дозвіл фізичній особі.

Зазначається, що громадяни України в напрямку тимчасово окупованої території можуть слідувати за умови пред’явлення паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, тимчасового посвідчення громадянина України на підставі дозволу фізичній особі.

Також діють вимоги щодо неповнолітніх українців. Так, громадяни України, які не досягли 14-річного віку прямують на ТОТ за паспортом громадянина України для виїзду за кордон або свідоцтвом про народження, а громадяни України віком від 14 до 16 років – за паспортом громадянина України або паспортом громадянина України для виїзду за кордон з дотриманням вимог пунктів 3-6 Правил передбачених Постановою Кабміну від 27 січня 1995 р. № 57. Дозвіл фізичній особі на них видається особі, що здійснює супровід.

У ДПСУ додають, що нотаріально-посвідчена згода другого з батьків (усиновлювачів) не вимагається у разі, коли дитина повертається на ТОТ у супроводі того законного представника, з яким здійснила виїзд.

Крім того, з метою забезпечення права громадян України на освіту надано можливість в’їзду на ТОТ та виїзду з неї громадян України віком від 14 до 16 років, які навчаються в закладах освіти на контрольованій українською владою території, без супроводу законних представників, які проживають на ТОТ, – за наявності документа, що підтверджує навчання у закладі освіти на контрольованій території України та на підставі дозволу фізичній особі.

Також зазначається, що в’їзд на тимчасово окуповану територію України громадян України, які виїхали з цієї території для оформлення документів, здійснюється за умови пред’явлення довідки, виданої територіальним органом або територіальним підрозділом ДМС.

“Під час виїзду з тимчасово окупованих територій громадяни України повинні мати дозвіл фізичній особі та пред’явити будь-який документ, що підтверджує громадянство України”, – додають у відомстві.

Крім того, перетин лінії розмежування в напрямку підконтрольної українській владі території громадянами України, які не досягли 14-річного віку відбувається за умови пред’явлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон або свідоцтва про народження, а громадянами України віком від 14 до 16 років – за паспортом громадянина України або паспортом громадянина України для виїзду за кордон в супроводі законних представників на підставі дозволу фізичній особі, виданого особі, що здійснює супровід.

Виїхати з ТОТУ можливо і за довідкою, що підтверджує подання документів для подальшого оформлення і отримання паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, яка видана територіальним органом або територіальним підрозділом ДМС. Також громадяни України, які народилися на ТОТ і не отримали свідоцтво про народження українського зразку, виїжджають з тимчасово окупованої території разом з супроводжуючою особою та за її паспортним документом і документами, що підтверджують факт їхнього народження.

Держприкордонслужба звертається до усіх громадян із проханням детально ознайомитись з умовами перетинання лінії розмежування та за необхідності оформити для дітей паспорти громадян України або закордонні паспорти, аби під час перетинання лінії розмежування не виникало проблемних питань.

Як повідомляв Укрінформ, Кабмін постановою №815 від 17 липня 2019 року затвердив новий порядок перетину лінії розмежування на ТОТ у Донецькій та Луганській областях.

 

В Україні ініціюють перегляд правового режиму територій зони відчуження

Державне агентство з управління зоною відчуження розробило законопроєкт про зонування зони відчуження відповідно до норм безпеки Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ).

Про це під час виступу у парламенті сказав т. в. о. голови Державного агентства з управління зоною відчуження Олександр Ковальчук, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Перегляд правового режиму територій у ЧЗВ забезпечить ефективне їх використання. Агентством розроблено законопроєкт щодо зонування радіоактивно забрудненої території на основі можливих варіантів її подальшого використання. Ухвалення цього закону забезпечить приведення критеріїв зонування забруднених територій у відповідність до міжнародних норм безпеки МАГАТЕ“, – повідомив Ковальчук.

Він назвав пріоритетні напрямки діяльності зони відчуження: безпека поводження з радіоактивними відходами, розвиток біосферного заповідника, розвиток туризму.

“Сьогодні це найбільший в Україні біосферний заповідник. Це природний буфер між радіоактивно забрудненою територією і рештою території України”, – розповів Ковальчук.

Він додав, що агентство розробило законопроєкт щодо особливостей функціонування та встановлення природоохоронного режиму чорнобильського заповідника, який має усунути суперечності у законодавстві.

Ковальчук закликав профільне міністерство та парламент підтримати його законодавчі ініціативи.

 

Гранатомети, кулемети та СПГ: окупанти п’ять разів порушили “тишу” на Донбасі

Упродовж поточної доби збройні формування Російської Федерації п’ять разів порушили режим припинення вогню.

Про це повідомляє пресцентр штабу ООС – Укрінформ.

“Противник обстріляв позиції наших підрозділів з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що два обстріли позицій українських захисників російські окупаційні війська здійснили у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “ПІВНІЧ”:

неподалік Новолуганського – з РПГ та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно;

поблизу Троїцького – зі станкових протитанкових і автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “СХІД” противник здійснив 3 обстріли по укріпленнях Об’єднаних сил: неподалік Новотроїцького – з ручних протитанкових гранатометів; поблизу Березового – зі стрілецької зброї; біля Красногорівки – з СПГ та великокаліберних кулеметів.

“Поточної доби втрат внаслідок обстрілів серед військовослужбовців зі складу Об’єднаних сил не було”, – додали у пресцентрі.

 

Кольченко у Відні: Листи політв’язням підтримують їх і зв’язують руки тюремникам

Важливим є продовження боротьби за звільнення усіх незаконно утримуваних Росією українців, і не лише з боку української влади, а й суспільства в Україні, Європі та самій Росії.

На цьому наголосив колишній політв’язень Кремля Олександр Кольченко під час організованого ГО “Unlimited Democracy” заходу у Відні, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Цей захід, передусім, спрямований на те, щоб нагадати про усіх тих, хто досі залишається у російських тюрмах. Важливо, щоб не лише українська влада, а й громадянське суспільство, як в Україні, так і в Європі та самій Росії, порушували це питання, активно виступали з вимогою звільнення незаконно ув’язнених українців”, – заявив Кольченко.

За словами колишнього політв’язня, акції солідарності та на підтримку українських заручників, написання листів “дуже важливі, бо це підтримує моральний дух ув’язнених, а також певною мірою це зв’язує руки адміністрації тюрем, щоб вони не перегинали палицю”.

“В адміністрації бачать потік кореспонденції, що приходить до ув’язненого, і це їх стримує. Також листи – одне з джерел інформації ззовні, бо в тюрмах є лише російська пропаганда”, – зазначив він.

За словами Кольченка, його часто запрошують на різноманітні заходи та зустрічі в європейських країнах, на яких він порушує тему українських політв’язнів у РФ.

У контексті майбутнього саміту “Нормандської четвірки” активіст зазначив, що хоче сподіватися на якийсь прогрес, але “здається, що Путін намагатиметься просувати мир на власних умовах”.

На його думку, повне повернення Україні окупованих районів Донбасу та Криму можливе “лише у випадку якогось повстання у Росії та, можливо, розпаду російської імперії”.

Катерина Бутко з “Центру громадянських свобод” поінформувала присутніх про деякі результати глобальної ініціативи SaveOlegSentsov, яка була започаткована задля визволення всіх заручників Кремля – і незаконно утримуваних у Росії та окупованому Криму, і в ОРДЛО. “Солідарність сильніша за російські тюрми” – головне гасло ініціативи, заходи якої пройшли у 2019 році у 80 містах світу. За словами активістки, у визволенні українських заручників Кремля дуже важливим є збереження цього питання у порядку денному та привертання уваги до нього міжнародної спільноти.

“Не варто забувати про те, що в Росії та окупованому Криму наразі за гратами залишаються щонайменше 86 осіб, переважна більшість із них – це кримські татари, якім навісили ярлик “терористи”. Крім того, в полоні на окупованій території Донбасі, за деякими даними, перебуває 220 українських військових і цивільних заручників. Серед них чоловіки жінки та діти. Але ці цифри – лише верхівка айсберга, тому що навіть міжнародні організації не можуть сказати, яка точна кількість людей перебуває в цій “сірій зоні”на території Донбасу. І про всіх цих людей не можна забувати”, – підкреслила Бутко.

Присутній під час заходу постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Євгеній Цимбалюк вказав на те, що українська делегація постійно тримає в центрі уваги ОБСЄ питання звільнення українських політв’язнів та заручників Кремля. “Ми дуже раді бачити колишнього політв’язня Кремля Олександра Кольченка живим та здоровим і на волі. Як відомо, в рамках ОБСЄ, і лише там, ми постійно порушуємо в усіх форматах питання щодо звільнення українських політв’язнів, заручників Кремля. Намагаємося згуртувати міжнародну спільноту щодо цих питань, забезпечити підтримку та, безумовно, тиск на РФ з метою реалізації наших планів щодо звільнення незаконно утримуваних українців”, – заявив він.

Дипломат вказав на те, що питання визволення українських політв’язнів буде обговорюватисяна високому рівні, у т.ч. числі під час засідання Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ 5-6 грудня у Братиславі. “У Братиславі також передбачені заходи, спрямовані на вирішення питання визволення українських в’язнів. Великі надії в цьому плані покладаємо і на засідання “Нормандської четвірки” у Франції, яке має відбутися якраз після міністерського засідання ОБСЄ. Сподіваємося, що вдасться домовитися та практично реалізувати кроки, які дозволять бачити усіх наших в’язнів усміхненими та вільними, яким ми бачимо сьогодні Кольченка у Відні”, – заявив Цимбалюк.

У дискусії, організованоій Unlimited Democracy, узяли участь дипломати, активісти та представники громадянського суспільства України і Австрії.

Кольченко у четвер також зустрінеться з представниками української громади Відня.

 

У Мін’юсті ще думають, чи оскаржувати рішення ЄСПЛ про люстрацію

У Міністерстві юстиції поки не визначилися, чи будуть оскаржувати рішення ЄСПЛ, яким він постановив, що звільнення державних службовців на підставі Закону України “Про очищення влади” (люстрацію) призвело до порушення їхніх прав.

Про це в коментарі Укрінформу сказав заступник міністра юстиції – уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина.

“Зараз ми розглядаємо це питання. Ще рішення нема. Оскаржувати чи не оскаржувати – ми зараз збираємо інформацію, подивимося, які в нас є підстави… І чи є взагалі там підстави для оскарження, а там досить вузький перелік підстав для оскарження. Але ми розглядаємо, звісно, це питання”, – сказав Ліщина.

Він додав, що оскаржити можна до січня 2020 року.

Як повідомляв Укрінформ, 17 жовтня 2019 року Європейський суд з прав людини у Страсбурзі ухвалив рішення, яким постановив, що звільнення державних службовців на підставі Закону України «Про очищення влади» (люстрацію) призвело до порушення їхніх прав.

Зокрема, у рішення ЄСПЛ зазначається, що закон про люстрацію порушує дві статті Європейської конвенції з прав людини – № 6 (право на справделивий суд) та № 8 (право на повагу до приватного життя).

ЄСПЛ постановив, що Україна має сплатити кожному із 5 заявників 5000 євро на відшкодування моральної шкоди.

Рішення Суду ще не набуло чинності, адже сторони, включаючи державу Україна, яка попередньо програла справу, мають три місяці, щоб подати апеляції.

 

Форум ООН у Женеві: Росію закликали припинити расову дискримінацію в Криму

Росія повинна негайно припинити расову дискримінацію українців та кримських татар у Криму, включаючи придушення української та кримськотатарської мов у сферах освіти, культури, науки, торгівлі та ЗМІ, та виконати відповідний наказ Міжнародного суду правосуддя від 2017 року.

На цьому наголосив експерт Кримськотатарського ресурсного центру (КРЦ) Борис Бабін під час 12-ї сесії Форуму з питань меншин Ради ООН з прав людини, який проходить 28-29 листопада у Женеві, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Ми вимагаємо від Росії негайно припинити расову дискримінацію українців та кримських татар у Криму, включаючи придушення української та кримськотатарської мов у сферах освіти, культури, науки, торгівлі та ЗМІ, виконати наказ Міжнародного суду правосуддя від 2017 року та забезпечити справедливий, практичний, недискримінаційний та прозорий доступ до освіти кримськотатарською та українською мовами в Криму”, – заявив Бабін від імені КРЦ під час форуму, головною темою якого є “Освіта, мова і права людини меншин”.

Колишній постійний представник Президента України в АРК підкреслив, що з початку незаконної окупації та спроби анексії Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (Крим) “мовні та освітні права кримських татар та українців у Криму надзвичайно, непропорційно та свавільно обмежені новою де-факто владою”. Він повідомив про те, що державні школи та класи з викладанням українською мовою в окупованому Криму були реорганізовані в школи з викладанням російською мовою. “І навіть дві останні школи, де до 2020 року формально навчання мало бути частково українською мовою, наразі навчають учнів лише російською мовою. Кількість шкіл та класів з кримськотатарською мовою навчання також суттєво зменшилася з 2014 року, також існує сильний тиск з боку де-факто влади та керівництва шкіл на батьків учнів не обирати кримськотатарську мову як мову освіти”, – заявив він.

За словами Бабіна, українська та кримськотатарська мови в нинішньому Криму використовуються “лише формально, для символічних питань”. “Більше того, російська влада фактично заборонила використовувати латинську абетку для кримськотатарської мови, яка більше підходить для цієї фонетичної мови та використовується кримськими татарами в діаспорі і на материковій частині України”, – додав він.

Водночас, кримськотатарська мова, як мова корінного народу Криму – кримських татар, знаходиться в небезпечній ситуації і визначена ЮНЕСКО як одна з мов, що перебувають під загрозою зникнення. В Україні ж кримськотатарська мова має статус мови корінного населення України і є офіційно визнаною мовою в Автономній Республіці Крим (Україна).

Експерт вказав на те, що такі дії російської окупаційної влади, які підтверджуються звітами та документами низки міжнародних організацій, порушують багато міжнародних правових актів, включно з відповідними деклараціями ООН.

“Така триваюча російська нелегальна діяльність, яка придушує навчання українською та кримськотарською мовами, також є прямим порушенням положень Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації (ICERD), що знайшло свій відгук у справі, ініційованій Україною щодо застосування цієї Конвенції і яка розглядається зараз у Міжнародному суді правосуддя (ICJ)”, – заявив він.

Експерт нагадав, що Міжнародний суд у 2017 році зобов’язав Росію забезпечити наявність освіти в Криму українською мовою, однак це не було зроблено РФ, яка лише імітує виконання. “Ми очікуємо справедливого рішення Міжнародного суду у цій справі, в тому числі щодо питання придушення навчання українською та кримськотатарською мовами як інструменту расової дискримінації в сучасному Криму, незаконно окупованому Росією”, – заявив він.

Окремо Борис Бабін закликав українську владу “зробити додаткові кроки на підтримку кримськотатарської мови як мови корінних жителів на материку України, включаючи збереження вищої педагогічної освіти для вчителів, підтримку кримськотатарських ЗМІ, шкільної освіти та культури”.

“Ми пропонуємо міжнародним установам, урядам інших країн та неурядовим організаціям забезпечити надання Україні та Меджлісу кримськотатарського народу технічну та іншу допомогу для підтримки мови корінних жителів Криму, вимагати від Росії виконання наказу Міжнародного суду і припинити расову дискримінацію українців та кримських татар у Криму, у тому числі забезпечивши справедливий, практичний, недискримінаційний та прозорий доступ до освіти кримськотатарською та українською мовами в Криму”, – наголосив експерт КРЦ.

 

Україна направила ноту ООН через візит “представників Криму” на форум у Женеві

Україна зробила низку кроків для попередження керівництва Форуму з питань меншин Ради ООН з прав людини про нелегітимність участі у ньому представників окупаційної влади Криму та їх поплічників.

Про це повідомляється на сторінці у Facebook Постійного представництва України при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві – Укрінформ.

“28-29 листопада в Женеві проходить чергова 12-та сесія Форуму з питань меншин. Як і інші форуми Ради ООН з прав людини, цей захід є відкритим майданчиком для участі представників держав, міжнародних організацій, громадянського суспільства та й просто зацікавлених осіб для обговорення питань, що винесені на розгляд. Цього року головною темою Форуму з питань меншин є “Освіта, мова і права людини меншин”, – поінформували в українській дипломатичній місії.

Зазначається, що делегація України вже на першому ранковому засіданні дала ґрунтовні роз’яснення щодо реалізації в державі закону про освіту та інших аспектів мовної політики, “в тому числі реагуючи на деякі закиди”.

Плануються й інші предметні виступи на наступних засіданнях.

“Усвідомлюючи абсолютно відкритий характер Форуму, що дозволяє відвідувати його і виступати фактично будь-кому, хто виявив до цього інтерес і встиг зареєструватися, Україна, втім, зробила низку превентивних кроків для попередження секретаріату і керівництва Форуму про нелегітимність можливої участі у ньому представників окупаційної влади Криму та їх поплічників”, – зазнається у повідомленні.

Зокрема, Постійне представництво України в Женеві “завчасно надіслало офіційну вербальну ноту з цього приводу Управлінню Верховного комісара ООН з прав людини в Женеві та Управлінню з правових питань штаб-квартири ООН у Нью-Йорку, а також продовжує проводити відповідну роз’яснювальну роботу із залученням міжнародних партнерів”.

Резюме дводенних дискусій Форуму буде підготовлено Спеціальним доповідачем з питань меншин Ради ООН з прав людини Ф. де Варенном і представлено ним на розгляд 43-ї сесії Ради.

 

Росія привезла на форум ООН колаборанта Бальбека з окупованого Криму

На форум ООН з меншин від РФ присутній незаконно обраний до Держдуми Росії від окупованого Криму колаборант Руслан Бальбек.

Про це у Facebook написав колишній постійний представник Президента України в Криму, громадський і політичний діяч, доктор юридичних наук, професор Борис Бабін – Укрінформ.

“Як виявилося, на Форум ООН з меншин РФ привезла Руслана Бальбека, який наразі спокійно собі сидить на місці російської делегації”, – повідомив Бабін.

Він також висловив жаль, що на міжнародному форумі немає представників України, уповноважених розповісти правду про ситуацію в Криму.

“Дуже хотілося б почути офіційне реагування, бо нас уже зранку спробували поливати лайном у власних виступах і російська й угорська делегації. Втім на зауваження угорців український дипломат все ж сьогодні відповів”, – написав Бабін.

Як повідомляв Укрінформ, 13 жовтня Туреччина прийняла парламентську делегацію з Російської Федерації, до складу якої увійшли два “депутати Держдуми” від анексованого Криму – Наталія Поклонська та Руслан Бальбек. У відповідь на це МЗС України направило ноту протесту Туреччині.

 

Кримського політв’язня помістили в ШІЗО за міфічні “86 порушень”

Дружина політв’язня, фігуранта “справи Хізб ут-Тахрір” Зеврі Абсеїтова після побачення з чоловіком розповіла, що його без пояснення причин помістили в ШІЗО, де він пробув більше місяця.

Про це повідомляє у Facebook Кримська солідарність – Укрінформ.

“У ході розмови Зеврі Абсеїтов розповів дружині про те, як проходило його етапування з Ростова у П’ятигорськ, про те як його помістили у ШІЗО, де він пробув більше місяця”, – повідомляє Кримська солідарність.

Помістили його туди нібито тому, що “у нього така стаття” і “86 порушень”, про які він навіть не знає.

Розповідаючи про умови перебування чоловіка у штрафному ізоляторі, Фатма Абсеїтова зазначила, що “це волога кімнатка десь 1,5 х 1,5 метра, туалет знаходиться там же, ліжко опускається тільки на ніч і ти не маєш права на нього лягти”.

Вона також повідомила, що чоловік готує скаргу з приводу того, що його помістили у ШІЗО, оскільки у нього не було жодних порушень з того моменту, як його заарештували.

Фатма розповіла, що перебування в умовах неволі, а також етапування її чоловіка спочатку з Криму в Ростов, звідти у Новочеркаськ, потім у П’ятигорськ, а тепер – у Ставрополь, негативно позначилися на його здоров’ї.

“Стало відомо, що у Зеврі Абсеїтова з’явилися проблеми зі шлунком через неправильне харчування. До свого затримання він уже мав ряд захворювань, у тому числі гіпертонію 2 ступеня, а також проблеми із судинами головного мозку”, – розповіла жінка.

На даний момент Абсеїтов відбуває строк у колонії Ставропольського краю, за більш як 800 км від Криму.

Фігурант «справи Хізб ут-Тахрір» (перша бахчисарайська група) Зеврі Абсеїтов до арешту працював стоматологом.

Він був затриманий 12 травня 2016 року в Бахчисараї за обвинуваченням в «участі в терористичній організації» разом з Енвером Мамутовим, Рустемом Абільтаровим і Ремзі Меметовим. Рішенням Північно-Кавказького окружного військового суду він був засуджений до 9 років позбавлення волі. Вини своєї не визнав, зазначаючи про “політично вмотивований характер” кримінальної справи.

 

Французький корвет візьме участь у навчаннях PASSEX під Одесою

Команда корвета ВМС Франції Commandant Birot, що прибув з дружнім візитом до Одеси, візьме участь у морських тренуваннях типу PASSEX разом з ракетним катером ВМС ЗС України “Прилуки” та інших спільних заходах.

Про це повідомляє пресслужба ВМС ЗС України у Facebook – Укрінформ.

“У цьому році представники французьких ВМС вже відвідували Україну. Минулого разу тральщик M653 Capricorn разом з ракетним катером ВМС ЗС України “Прилуки” проводили спільне тренування типу PASSEX в Чорному морі. По закінченню чергового візиту французького військового корабля, також планується проведення тренування даного типу”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що “під час морських навчань є можливість вдосконалити майстерність та морську виучку особового складу кораблів, обмінятися досвідом з колегами-моряками, які керуються у своїй повсякденній діяльності стандартами НАТО”.

Крім того, є можливість відпрацювати навички протиповітряної та протимінної оборони, патрулювання і зв’язку. Ціль тренувань типу PASSEX – довести дії екіпажів кораблів до автоматизму.

Планується, що, крім інших заходів, днями корабель відвідають курсанти Інституту Військово-Морських сил Одеської національної морської академії.

У рамках візиту корабля в місті відбудеться урочисте відкриття пам’ятника на честь французьких льотчиків, що загинули під час Першої світової війни. У деяких заходах візьме участь Посол Франції в Україні Етьєн де Понсен.

Як повідомлялося, французький військовий корабель перебуватиме в Одесі до 1 грудня.

Легкий корвет F796 Commandant Birot введено до складу ВМС Франції в 1984 році. Його довжина – 80 м, ширина – 10 м, швидкість – 24 вузли, дальність плавання – 4500 миль, екіпаж – 90 осіб. Озброєння: 100-міліметрова корабельна універсальна артустановка 100 mm AA Mle 68; дві 20-мм гармати АА F2; чотири 12,7 мм кулемети; чотири торпедні апарати 550 mm L 5 mod 4; один ПЗРК SIMBAD; чотири ракети Exocet MM40.

Основні завдання – підтримка стратегічних підводних сил ВМС Франції і НАТО, розвідка і спостереження за морськими пересуваннями.

 

Ексзаступниця Криклія прокоментувала скандал зі своїм звільненням

Ексзаступник міністра інфраструктури Олександра Клітіна вважає, що причин для її звільнення немає.

Про це вона написала у Facebook – Укрінформ.

“На жаль, брифінгу не буде – я дуже захворіла, все це публічне цькування нелегко пережити. Але я прокоментую тут. Причин для мого звільнення немає. Скандал, листування — це всього лише привід мене прибрати з посади”, – зазначила Клітіна.

За її словами, якщо Криклій вважає це листування правдою, “то чому Галущак і Кравцов ще не звільнені?”.

“Я вважаю що менеджмент УЗ і Наглядову раду, що прикриває Кравцова як тільки може, потрібно гнати, скільки б іноземців там не сиділо”, – зазначила Клітіна.

Вона підкреслила, що на своїй посаді “заважала і чинила спротив непрозорим речам — таким як закриття малодіяльних станцій, заважала здати нишком в оренду залізничний вокзал Київ Пасажирський замість концесії, критикувала IPO УЗ”.

“Ну самі подумайте, який адекватний інвестор буде купувати акції компанії перед реструктуризацією? Це просто спроба УЗ у майбутньому залишитись квазі монополією під назвою “холдинг” після реформи і дискримінувати приватних операторів”, – додала Клітіна.

На її думку, УЗ має бути розділено на трьох незалежних операторів.

“Створення холдингу, як хоче Кравцов, — це зайві корупційні ризики й, до речі, мою позицію підтримує Світовий банк”, – додала вона.

Вона наголосила, що її також дуже турбує тендер на локомотиви.

“Я не розумію, чому міністр і менеджмент УЗ ведуть переговори тільки з китайськими виробниками, а наприклад компанія Alstom місяцями благає про зустріч з міністром. Ще й Кравцов нахабно заявляє, що виграють китайці, бо ціна в них нижча. А скільки ми заплатимо потім за сервіс, чи за фінансові умови? Зі свого боку я вимагаю звільнення Кравцова і Галущака! Чи міністру забракне тут сміливості”, – уточнила ексзаступника міністра інфраструктури.

Як повідомлялося, нещодавно в Інтернеті було опубліковано листування нібито Клітіної з пранкером “Джокером”. У переписці Клітіна, серед іншого, звинуватила міністра інфраструктури Владислава Криклія в корупції.

У свою чергу, Криклій заявив, що ініціюватиме звільнення Клітіної, підкресливши, що якщо у неї є реальні факти зловживань чи корупції серед членів команди, вона має повідомити про них для розслідування компетентним органам.

Кабінет міністрів на засіданні 27 листопада звільнив Олександру Клітіну з посади заступника міністра інфраструктури з питань європейської інтеграції.

 

На Івано-Франківщині – новий прокурор: що про нього відомо

Заступник генерального прокурора Віктор Трепак представив колективу прокуратури Івано-Франківської області нового керівника.

Про це інформує пресслужба ГПУ – Укрінформ.

“У четвер, 28 листопада 2019 року, заступник генерального прокурора Віктор Трепак представив колективу прокуратури Івано-Франківської області нового очільника Юрія Фреїшина”, – йдеться у повідомленні.

Трепак зазначив, що позитивні зрушення у напрямах боротьби з корупцією і протидії кримінальним правопорушенням – ті зміни, на які чекає суспільство, і вони можливі лише при належній взаємодії правоохоронних органів.

У свою чергу, Фреїшин подякував за довіру та запевнив, що разом із колективом прокуратури докладе максимум зусиль задля утвердження верховенства права та підвищення довіри громадян до органів прокуратури.

Фреїшин Юрій Михайлович народився у 1981 році в Калуші Івано-Франківської області. В органах прокуратури працює з 2003 року. До призначення на посаду прокурора Івано-Франківської області працював начальником відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні.

 

Крок на шляху до ЄС — Кулеба про дозвіл на переробку батарейок

Україна відправить 20 тонн батарейок на переробку у Румунію.

Про це у Twitter написав віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба – Укрінформ.

“Батарейки здалися. Організація “Батарейки, здавайтеся” вперше в Україні отримала дозвіл на переробку батарейок у ЄС! 20 тонн поїдуть до Румунії. Реформа системи відходів за європейськими стандартами — це крок на шляху до ЄС”, – уточнив він.

Як раніше повідомлялося, український громадський рух “Батарейки, здавайтеся” отримав дозвіл на переробку перших 20 тонн батарейок на заводі GreenWEEE в Румунії.

З 2016 року рух “Батарейки, здавайтеся” спільно з представниками громадськості та бізнесу (GP, Varta, Watsons, Епіцентр та інші), добиваються втілення реформи за європейським зразком — модель розширеної відповідальності виробника (щоб за переробку батарейок почали платити їх виробники з доходів із продажів).

У 2018 році в цьому напрямку був зроблений прорив — укладено партнерство про переробку українських батарейок із заводами Redux в Німеччині та Recupyl в Польщі.

Також активісти добилися, що дві торговельні мережі — Епіцентр та Ватсонс – заявили про оплату переробки у Європі перших 55 тонн батарейок, які будуть зібрані в рамках цих мереж. Наприкінці 2019 року планується відправити 40 тонн батарейок з України на переробку за кордон.

На сьогодні рух “Батарейки, здавайтеся” уже підтримують 786 фізичних осіб та 33 компанії.

 

Європарламент оголосив надзвичайний кліматичний стан

Європарламент під час пленарного засідання у Страсбурзі прийняв дві резолюції, які оголошують надзвичайний стан у сфері збереження клімату й охорони довкілля та підтверджують намір ЄС досягти “кліматичної нейтральності” до 2050 року.

Відповідне повідомлення оприлюднене на сайті Європарламенту – Укрінформ.

“Напередодні Конференції ООН з кліматичних змін у Мадриді 2-13 грудня (англ. – COP25), Європейський парламент у четвер ухвалив резолюцію, яка оголошує кліматичний та природоохоронний надзвичайний стан в Європі та по усьому світу. Депутати також доручили Європейській Комісії забезпечити повне узгодження усіх відповідних законодавчих та бюджетних пропозицій завданнями, що пов’язані із зусиллями по обмеженню глобального потепління показником нижче 1.5 °C”, – йдеться у документі.

Окремою резолюцією Європарламент закликав ЄС представити стратегію досягнення кліматичної нейтральності щонайшвидше, найпізніше – до 2050 року, для її включення у Конвенцію ООН з кліматичних змін. Депутати також закликали нового президента Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн включити ціль щодо скорочення викидів двоокису вуглецю на 55% до 2030 року до положень так званої Європейської Зеленої Угоди.

Євродепутати наголосили на необхідності привести у відповідність із зазначеними цілями щодо скорочення шкідливих викидів в атмосферу таких ключових секторів європейської економіки, як морські та авіаційні перевезення.

Європарламентарії наголосили, що країни ЄС мають, принаймні, подвоїти власні внески у міжнародний Зелений кліматичний фонд (Green Climate Fund). На сьогодні країни-члени ЄС вже є найбільшими постачальниками бюджетних витрат на кліматичні цілі, тож бюджет ЄС має повною мірою відповідати його міжнародним зобов’язанням у цій сфері.

Депутати також зауважили, що внески розвинутих країн не досягли колективно погодженої цілі у 100 мільярдів доларів США на рік до 2020 року.

Ще одним важливим положенням документу є заклик до всіх країн ЄС негайно виключити всі прямі та непрямі субсидії у сфері використання звичайних вуглецевих видів пального до 2020 року.

Резолюція Європейського парламенту, яка оголошує кліматичну та природоохоронну надзвичайну ситуацію, була прийнята більшістю голосів: 429 – “за”, 225 – “проти”, 19 – утрималися. Окрема резолюція до Конференції ООН з кліматичних змін у Мадриді, яка доручає ЄС представити стратегію досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року, також прийнята більшістю голосів – 430 – “за”, 190 – “проти”, 34 – утрималися.

 

ВРП внесе Зеленському подання на призначення пів сотні суддів

Вища рада правосуддя внесе Президенту України Володимиру Зеленському подання про призначення 49 суддів.

Про це повідомляється на сайті ВРП – Укрінформ.

“Вища рада правосуддя внесе Президентові України подання про призначення 49 суддів”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що повноваження суддів припинилися у зв’язку із закінченням строку, на який їх було призначено, однак вони обіймають посади у відповідних судах, а отже, ці посади не є вакантними.

Судді пройшли кваліфікаційне оцінювання на відповідність займаній посаді, та рішенням ВККСУ їх визнано такими, що відповідають займаній посаді, та рекомендовано для призначення на посаду.

Тож ВРП внесе подання президенту про призначення 49 суддів, із прізвищами яких можна ознайомитися на сайті відомства.

Водночас ВРП вирішила відкласти розгляд матеріалів щодо внесення Президентові України подання про призначення Ірини Голенко на посаду судді господарського суду Луганської області; Андрія Анохіна на посаду судді Козелецького районного суду Чернігівської області та Ольги Шалпегіної на посаду судді Заводського районного суду міста Запоріжжя.

 

В “зелену енергетику” за 5 років інвестували $4,8 мільярда – Гончарук

У сферу відновлюваної енергетики в Україні за останні 5 років інвестовано 4,8 мільярдів доларів.

Про це сказав Прем’єр-міністр Олексій Гончарук у ході зустрічі з генеральним директором Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA) Франческо Ла Камера, повідомляє Урядовий портал – Укрінформ.

«Сьогодні в Україні реалізується низка проектів відновлюваної енергетики загальною потужністю в 2,5 гігават. Це найбільший показник за всі роки незалежності нашої держави. В цю сферу інвестовано 4,8 мільярдів доларів протягом останніх 5 років», – зазначив Гончарук.

Він наголосив, що метою уряду є збільшення частки відновлюваної енергетики.

«Наразі ми розробляємо стратегію переходу на відновлювану енергетику до 2050 року. Ми би високо оцінили співпрацю з IRENA у цьому напрямку», – додав прем’єр.

Генеральний директор IRENA висловив підтримку діям українського уряду: «Україна йде в правильному напрямку. Ви можете розраховувати на нас у питаннях розвитку системи відновлюваної енергетики в вашій країні».

Крім цього, на зустрічі обговорювали впровадження аукціонної системи закупівлі електроенергії, виробленої ВДЕ, для стимулювання розвитку відновлюваної енергетики. Перший аукціон має відбутися вже в квітні 2020 року.

Міжнародне агентство з відновлюваних джерел енергії засноване в 2009 році для підтримки використання державами всіх форм відновлюваних джерел енергії. Україна стала членом IRENA 24 лютого 2018 року. Україну було обрано до складу Програмно-стратегічного комітету IRENA на 2019 – 2021 роки 26 червня ц.р. під час сімнадцятого засідання Ради IRENA. Також домовлено про включення України до складу комітету з повноважень десятого засідання Асамблеї IRENA.

Як повідомляв Укрінформ, за даними звіту Climatescope 2019, підготовленого дослідницькою агенцією Bloomberg New Energy Finance, цьогоріч Україна посіла 8 місце в світі за привабливістю інвестицій в альтернативну енергетику, піднявшись відразу на 55 позицій у рейтингу. Торік вона займала 63 сходинку у цьому рейтингу.

 

Посольство України обурене через перейменування вулиці у Перемишлі

Посольство України у Польщі обурене через скасування міською владою Перемишля рішення про присвоєння одній з вулиць ім’я єпископа Української греко-католицької церкви Йосафата Коциловського.

Про це повідомляє Посольство України у Польщі у Facebook.

“Поспішне та необачне рішення міської ради у Перемишлі про скасування назви вулиці Блаженного греко-католицького єпископа Йосафата Коциловського. Маніпулювання авторів резолюції аргументами, вирваними з контексту, небажання почути польських громадян української національності – рівноправних жителів Перемишля, цього разу, на жаль, перемогли. Зазіхання на добре ім’я Блаженного, а відтак на рішення Католицької церкви та св. Івана Павла ІІ, який у 2001 році проголосив єпископа Йосафата Блаженним, є безпрецедентним явищем у Польщі і не може бути виправдане”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомляли ЗМІ, 28 листопада під час засідання Ради міста Перемишля прийнято постанову про скасування вулиці Йосафата Коциловського і приєднання її до прилеглої вулиці Івана Снігурського.

 

У Краматорську відкрилася фотовиставка “Іловайськ-2014”

У Краматорському художньому музеї відбулось відкриття фотовиставки «Іловайськ-2014», на якій представлено 60 робіт військових фотографів.

Про це повідомили в Краматорській міській раді – Укрінформ.

«У Краматорському художньому музеї 27 листопада відбулось відкриття фотовиставки «Іловайськ-2014», на якій представлено 60 робіт військових фотографів О. Глядєлова, М. Левина, М. Лисейка, М. Дондюка», – йдеться у повідомленні.

Зазначено, що організаторами виставки є благодійний фонд «Карітас – Краматорськ» та учасник бойових дій, ексбоєць, стрілець-санітар Андрій Поляков. На сьогодні він голова правління військово-патріотичного об’єднання учасників бойових дій «Справедливість».

Бої за Іловайськ, відомі також як Іловайський котел, розгорнулися під містом у Донецькій області у серпні 2014 року. Це одна з найтрагічніших сторінок російсько-української війни. Тоді загинуло понад 1000 патріотів. Серед яких – 600 офіційно підтверджені загиблі та зниклі безвісти, але офіційно не враховані добровольці, які не були оформленими в складі добровольчих батальйонів, волонтери та медсестри.

 

Зеленський підписав закон про передачу справ новому оператору ГТС

Президент Володимир Зеленський підписав закон “Про внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі” у зв’язку з відокремленням діяльності з транспортування природного газу”.

Про це свідчать дані на сайті Верховної Ради – Укрінформ.

Зазначається, що закон було підписано у четвер, 28 листопада.

Як повідомлялося, Верховна Рада 14 листопада в цілому прийняла закон “Про внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі” у зв’язку з відокремленням діяльності з транспортування природного газу” (№2249 ).

 

Абромавичус — про купівлю Мотор Січі: Угода дісталася нам “у спадок”

Державний концерн “Укроборонпром” направив до Антіномонопольного комітету України запит про продовження на два місяці розгляду заявки на придбання акцій підприємства “Мотор Січ”.

Про це розповів директор держконцерну Айварас Абромавичус в інтерв’ю виданню “Економічна правда” – Укрінформ.

“Вчора ми направили до Антимонопольного комітету запит про продовження термінів на два місяці. Сподіваюся, протягом цього часу комітет прийме рішення”, – повідомив він.

Абромавічус розповів, що угода дісталася нинішньому керівництву “Укроборонпрому” “у спадок”: акції приватного підприємства були придбані китайськими інвесторами. Зокрема, за його словами, покупець попросив про можливість консолідувати більше 50% акцій заводу.

Абромавичус вважає, що за ці два місяці буде проведено аудит взаємин конструкторського бюро “Івченко прогрес” і “Мотор Січі”.

“Ми хочемо домовитися з новими власниками про наші взаємини, вони хочуть підписати нові ліцензійні договори. Тому ще два місяці буде така ситуація. Використовуємо цей час для конкретизації”, – зазначив він.

На його думку, компанію “Мотор Січ” держава повинна контролювати.

Директор “Укроборонпрому” також висловив думку про необхідність прийняти такий же закон, як і в інших розвинених країнах, що при покупці іноземними інвесторами критично важливих підприємств держава повинна мати право вето.

Як повідомляв Укрінформ, раніше Президент Володимир Зеленський заявив, що пріоритетом для держави є збереження “Мотор Січі”, крім того, необхідно з’ясувати, хто хотів знищити це стратегічне підприємство.

Як повідомлялося, в серпні США попереджали Україну про ризики продажу “Мотор Січі” китайському бізнесу. Раніше видання The Wall Street Journal повідомило, що угода про “Мотор Січ” сприймається американськими чиновниками як черговий крок Китаю до розширення свого військового потенціалу. Повідомлялося також, що придбання компанії “Мотор Січ” буде сприяти нарощуванню військових сил КНР, що Вашингтон намагався стримати через введення ембарго на продаж товарів військового призначення.

 

Обшуки у Звіробій: в “ЄС” шоковані діями правоохоронців

Обшуки Державного бюро розслідувань у помешканні волонтера Марусі Звіробій є частиною політичних репресій.

Про це йдеться у заяві політичної партії “Європейська Солідарність – Укрінформ”

“Наступ на Звіробій – це не лише реакція на її критичні зауваження щодо відступу на фронті. Це – частина політичних репресій, якими влада марно сподівається призупинити турбопадіння довіри з боку виборців, розчарованих її нездатністю виконати жодну зі своїх передвиборних обіцянок”, – наголошують у політсилі.

При цьому в партії “шоковані неспівмірною реакцією правоохоронних органів” на заяву Марусі Звіробій.

“Спецпідрозділ «Альфа» – це явно занадто для обшуку вдома у жінки-волонтера. Це принизливо для самих правоохоронців. Їх тренували явно не для цього. Три танки чи три БТРи логічно би доповнили три автобуси «Альфи» у цій феєричній спецоперації”, – підкреслили в “Євросолідарності”.

Як повідомляв Укрінформ, службовці Державного бюро розслідувань вранці 28 листопада прийшли з обшуком до помешкання Марусі Звіробій.

Раніше ДБР направило до ГПУ проєкт підозри народному депутату від “Європейської солідарності” Софії Федині та волонтерці Марусі Звіробій, яким інкримінують погрозу вбивством на адресу Президента Володимира Зеленського.

Федина та Звіробій, коментуючи висловлювання Зеленського у Золотому під час спілкування з ветеранами АТО 26 жовтня, заявили про неприпустимість такої поведінки Президента, звинувачували його у спробі капітуляції перед агресором та висловлювали припущення, що на передовій “ненароком може вибухнути граната, а ще там обстріли бувають”.

Сама волонтерка Маруся Звіробій, справжнє ім’я якої Олена Біленька, заявила, що під час обшуків працівники ДБР у неї вилучили блокнот, зброю, яка була зареєстрована, і мобільний телефон.

Водночас у партії “Європейська солідарність” розцінюють кримінальну справу проти Федини як політичне переслідування.

 

Співробітники ДБР вилучили дитячий пластиковий пістолет і флешку з гімном, – Звіробій

Українська волонтер Маруся Звіробій заявила, що під час обшуків працівники ДБР вилучили у неї також пластиковий пістолет дитини і флешку з гімном України.

Про це вона розповіла на брифінгу журналістам, трасляцію вів телеканал “5 канал”, інформують Букви.

Нагадаємо, сьогодні вранці до будинку активістки і волонтера Марусі Звіробій у місті Калинівка прийшли з обшуком детективи Державного бюро розслідувань.

У ДБР повідомили, що під час обшуку вдома у волонтера Марусі Звіробій вилучили три одиниці зброї.

За її словами, під час обшуку у неї забрали зброю, флешку і телефон.

“Що вони у мене могли забрати? Телефон, флешку забрали. Вони не мали права забирати мою зареєстровану зброю, але це вже адвокати вирішуватимуть. Це був пластиковий пістолет дитини, а на флешці музика – там був гімн України, нехай послухають. Я з цієї флешкою ​​їздила по фронту, там все АТОшні пісні. Флешку їм подарую, а пістолет ні – він подобається моїй дитині”, – розповіла Звіробій.

Адвокат Андрій Писаренко заявив, що під час обшуку в будинку Звіробій вилучили мисливський карабін калібру 7-62 АКМ і гладкоствольну мисливську рушницю 12 калібру турецького виробництва Hatsan Escort, які були зареєстровані. Слідчий заявив, що зброя зберігається без достатньої правової підстави. На це правозахисник Звіробій відповів, що зброя не є вилученою і обмеженоюв цивільному обороті, а дії слідчого незаконними. Однак зброю все одно забрали.

“Також вилучили масогабаритний макет рушниці, непридатний для стрільби. Колись це була гвинтівка Мосіна, трьохлінійка, зразка 1891 року. Вона була з фрезерованим стволом, на затворі не було екстрактора і бойка. Зброя взагалі не придатна до використання і не виключена з цивільного обороту”, – пояснив він.

З автомобіля Звіробій вилучили пневматичний пістолет калібру 4.5, який не вимагає яких-небудь спеціальних дозволів на користування і, за словами адвоката, теж не є обмеженою і виключеною з цивільного обороту. Також в транспорті слідчі помітили пластиковий пакет з пневматичними кулями, який був віддалено схожий на ручну гранату. Через його виявленнє слідчі дії хотіли зупинити і викликати вибухотехніків. Однак все ж було з’ясовано, що це звичайний пакет.

Звіробій також повторила свої слова на адресу президента України Володимира Зеленського після того, як в її будинку провели обшуки. Також вона пообіцяла прийти в ДБР і влаштувати їм шоу.

“Я підтверджую кожне своє слово в повному обсязі. У нас в Україні всі мають право говорити. І приїзд ДБР до мене додому не скасовує права на свободу слова. Мене попросили відвідати їх в понеділок. Ну, понеділок, так понеділок. Вони хотіли шоу? значить будемо робити шоу усією країною. Перетворили ДБР, СБУ, ГПУ в цирк. значить, будемо тримати цю лінію партії “, – розповіла вона.

Нагадаємо, напередодні стало відомо, що правоохоронці відкрили кримінальне провадження через висловлювання народного депутата від “Європейської Солідарності” Софії Федини та волонтера Марусі Звіробій про Президента України Володимир Зеленський.

Йдеться про різкі репліки Федини про можливі загрози життю Зеленського, які прозвучали в її спільному з блогером Марусею Звіробій відео. Ролик був присвячений скандальній розмові Зеленського з добровольцями в Золотому на Донбасі, під час якої голова держави в різкій формі вимагав від них здати зброю. Зокрема, Федина сказала, що Зеленський був недостатньо екіпірований під час поїздки на передову, а там “ненароком може вибухнути граната”.

Фракція “Європейської солідарності” закликала правоохоронців закрити кримінальні провадження проти Федини та Звіробій.

29 жовтня фракція “Слуги народу” всім складом вийшла до трибуни Верховної Ради, щоб закликати ВР разом із правоохоронцями розібратися в ситуації, пов’язаній із висловлюваннями депутата від “Європейської Солідарності” Софії Федини на адресу президента України Володимира Зеленського.

 

Суд залишив під вартою ветеранку АТО “Пуму”

Київський апеляційний суд залишив без змін рішення суду першої інстанції щодо обрання запобіжного заходу ветерану АТО Інні Грищенко (позивний “Пума”) у вигляді тримання під вартою.

Про це у коментарі Укрінформу повідомила прессекретар суду Тетяна Геведзе.

“Залишено без змін рішення суду першої інстанції”, – сказала Геведзе.

Як повідомлялося, 6 листопада Печерський райсуд столиці обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 діб для ветерана АТО Інни Грищенко.

Засновник Pizza Veterano Леонід Остальцев повідомив, що правоохоронці провели обшуки у київській піцерії, де працювала Інна Грищенко, а також у його помічника Дмитра Терещенка. Він зазначив, що Грищенко працювала у нього три роки тому, а Терещенка підозрюють у причетності до замаху на вбивство на Прикарпатті.

За даними ЗМІ, чоловіка “Пуми” Владислава Грищенка (позивний “Буча”) затримали у вересні 2019 року за підозрою в замаху на підприємця з Івано-Франківської області. Бізнесмен в липні 2018 року знайшов під своєю машиною вибуховий пристрій. Тепер за цією ж справою затримали й Інну Грищенко.

Крім того, за даними джерел у правоохоронних органах, подружжя Грищенків також перевіряють на причетність до убивства у 2016 році журналіста Павла Шеремета.

 

Суд звільнив екскомандира харківського “Беркута” з-під варти за “законом Савченко”

Колишнього командира харківського “Беркута” Віктора Шаповалова, обвинуваченого у злочинах проти активістів Євромайдану, суд звільнив з-під варти напередодні за “законом Савченко”.

Про це повідомляється на сторінці Адвокатської дорадчої групи у Facebook – Укрінформ.

“(27.11) Київський апеляційний суд звільнив з-під варти Віктора Шаповалова, обвинуваченого у перевищенні влади та службових повноважень 18 лютого 2014 року під час протистоянь у центрі міста, що призвело до тяжких наслідків. Суд пом’якшив запобіжний захід Шаповалову на нічний домашній арешт (з 22 до 6 ранку), без носіння браслета”, – йдеться у дописі.

Зазначається, що таке рішення суд ухвалив на підставі того, що згідно з ч.5 ст 72 КК (т.зв. “закон Савченко”) обвинувачений провів під вартою “9 років” (зарахування “день за два” згідно з вищенаведеною нормою) із 10 років, тобто максимально можливого строку позбавлення волі, передбаченого для злочинів, у яких обвинувачується Шаповалов.

При цьому в Адвокатській дорадчій групі наголошують, що ані потерпілих, ані їхніх представників не повідомили про подану захистом Шаповалова апеляційну скаргу на останнє продовження тримання його під вартою Подільським судом 22 жовтня 2019 року та дату її розгляду.

На нинішньому етапі у справі щодо Шаповалова, яка слухається Подільським судом, триває допит потерпілих. При цьому засідання суду часто зриваються через неявку захисників Шаповалова, яких у нього троє, заявляють правозахисники.

Наступне засідання у справі Шаповалова має відбутися 18 грудня.

Як повідомлялося, 10 березня 2016 року Подільський райсуд Києва розпочав розгляд справи щодо екскомандира роти харківського підрозділу “Беркут” Віктора Шаповалова. Йому інкримінують перевищення службових повноважень, що призвели до загибелі або поранення 110 активістів Євромайдану 18 лютого 2014 року в Києві.

3 жовтня 2016 року Шаповалов у суді визнав свою провину, попросив вибачення та назвав прізвища колишніх колег, які отримували набої зі свинцевою картеччю замість гумових куль.

Шаповалов перебував під вартою з 2015 року.

 

Захист ексберкутівців стверджує, що вони мали право стріляти на Майдані — Закревська

Захист ексбійців “Беркуту”, обвинувачуваних у розстрілах учасників Революції Гідності 20 лютого у Києві, стверджує, що вони мали право стріляти.

Про це повідомила в інтерв’ю Укрінформу адвокат сімей героїв Небесної сотні Євгенія Закревська.

“У нас у суді по розстрілу 20 лютого прослизає позиція обвинувачених: вони мали право стріляти”, – заявила вона.

За словами адвоката, ідеться про п’ятьох “беркутівців” із так званої чорної роти.

“Захист подає ситуацію так, що вони мали право стріляти, і це святе право міліції, нині – поліції. І вони вважають людей, які ігнорують смертельну небезпеку, тих, хто йде і збирає поранених, – ненормальними, наркоманами, бойовиками. І вони явно воювали, вони були на одному боці, протестувальники були на іншому боці. Їхня філософія: вони мали перемогти і вони мали право мститися”, – зазначила Закревська.

Вона також додала, що про каяття серед обвинувачених не йдеться.

“Коли давав свідчення контрснайпер, він давав оцінку по відео. Він каже, що навіть якщо вони вважали, що хтось там серед натовпу зі зброєю і являє собою загрозу, то потенційно це може бути точкова стрілянина. Але навіть точкова стрілянина в такій ситуації більше шкодить, ніж може запобігти. Тобто стріляти не можна! Тому що там дуже багато людей, і кулі можуть летіти і поранити, і вбивати абсолютно не причетних ні до чого громадян. Так і відбувалося. Пам’ятаєте історію з медсестрою Олесею Жуковською? Її поранило кулею, яка була відстріляна з бетонної барикади. Вона, слава Богу, вижила, а от буквально поруч з нею стояв хлопець (він загинув), у якого кулю вилучили та ідентифікували, вона з автомата одного з тих беркутівців “чорної роти”, який втік. І вона теж відстріляна з бетонної барикади. Тобто, ви розумієте, наскільки це було небезпечно?! Увесь Майдан був мішенню”, – сказала Закревська.

Як повідомлялося, за даними Генпрокуратури, всього під час подій Революції Гідності постраждали 2,5 тисячі людей, 104 з них загинули. Згодом загиблих учасників акцій протесту почали називати Небесною сотнею.

Так, у період 18-20 лютого 2014 року в центрі Києва загинули близько ста осіб, кілька десятків зникли безвісти, більше тисячі дістали поранення, а сотні – були заарештовані та піддані тортурам.

 

САП проситиме для Альперіна арешту та 288 мільйонів застави — джерело

Спеціалізована антикорупційна прокуратура клопотатиме у суді про обрання одеському бізнесмену Вадиму Альперіну запобіжного заходу у вигляді арешту з можливістю внесення застави у 288 млн грн.

Про це Укрінформу повідомив обізнаний співрозмовник.

“САП клопотатиме у суді про арешт Альперіна з можливістю внесення застави у 288 млн грн”, – сказало джерело.

Як повідомляв Укрінформ, детективи Національного антикорупційного бюро України 27 листопада затримали одеського бізнесмена Вадима Альперіна.

Альперін пропонував хабар у сумі 800 тис. дол. детективам НАБУ за зняття арештів з рахунків підконтрольних йому підприємств.

30 листопада 2017 року в ГПУ повідомили, що Печерський районний суд заарештував Альперіна на 2 місяці з можливістю внесення застави у сумі 21 млн грн. Пізніше Апеляційний суд Києва зменшив суму застави для Альперіна до 141 тис. грн. Після внесення застави він вийшов з-під варти.

18 травня 2018 року ГПУ повідомила, що завершила досудове розслідування проти Альперіна.

 

Мерія Чернівців просить Зеленського скасувати касові апарати для ФОПів

Депутати Чернівців звернулися до Президента та Верховної Ради України з проханням скасувати закон, яким запроваджується обов’язкове введення касових апаратів для фізичних осіб-підприємців.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Просимо підтримати скасування законів України №128 «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та 129 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі», – йдеться у прийнятому зверненні депутатів міськради.

Відповідний проєкт рішення підтримали 24 депутати, що складає більше половини складу ради.

Під час обговорення цього питання секретар міської ради Василь Продан повідомив, що до депутатів звернулись більше тисячі підприємці Калинівського ринку та ринку “Добробут”, які просили підтримати відповідне звернення.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 20 вересня ухвалила закон про детінізацію розрахунків у сфері торгівлі та послуг і про реєстратори розрахункових операцій у смартфоні, а також схвалила відповідні зміни до Податкового кодексу України.

30 вересня у Києві, під Офісом Президента, зібрались понад 500 підприємців з усіх регіонів України з вимогою ветувати закони №1053-1 та №1073, які вони розцінюють як тиск на бізнес.

Президент Володимир Зеленський 17 жовтня підписав закони про детінізацію розрахунків у сфері торгівлі та послуг і про внесення відповідних змін до Податкового кодексу.

 

Під Мінекоенерго вимагали поновити Недашковського на посаді глави Енергоатома

Працівники ДП НАЕК “Енергоатом” у четвер, 28 листопада, провели під стінами Міністерства енергетики та захисту довкілля попереджувальну акцію протесту із вимогою поновити на посаді президента компанії Юрія Недашковського.

Про це повідомляє пресслужба підприємства – Укрінформ.

“Вчорашнє рішення про звільнення Юрія Недашковського відбулося у таємному режимі без експертного обговорення, на останніх хвилинах засідання Кабінету міністрів України з порушенням процедури, без жодної особистої зустрічі міністра з Юрієм Недашковським. Опубліковані сьогодні на офіційному сайті Мінекоенерго звинувачення на адресу НАЕК “Енергоатом” є маніпулятивними, неправдивими та свідчать про відсутність реальних приводів для відставки президента НАЕК “Енергоатом”, – йдеться у повідомленні.

Учасники акції звернулися до Президента Володимира Зеленського з проханням негайно втрутитись у ситуацію.

Під час акції наголошувалося на знущанні зі стратегічної для України ядерної галузі і висловлювалася думка, що новопризначений міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель її повністю ігнорує.

“Вчорашнє рішення про звільнення Юрія Недашковського, яке ініціював Олексій Оржель, призведе до повної дестабілізації роботи ядерної галузі та збурить людей у містах-супутниках АЕС”, – йдеться у резолюції мітингу, що направлена на адресу Президента.

Атомники наполягають, що в особі Юрія Недашковського атомна енергетика країни має досвідченого та ефективного керівника.

Натомість заяви новопризначеного міністра “ставлять хрест не лише на майбутньому розвитку держави Україна, а й на поточній безпечній та надійній роботі українських АЕС”, стверджують учасники мітингу.

Як наголошувалося, українська електроенергія з АЕС є найдешевшою у світі – 56,7 копійок за 1 кВт-год. Проте нині заради імпорту російсько-білоруської електроенергії обмежується виробництво вітчизняної атомної електроенергії. Та, незважаючи на це, АЕС України працюють стабільно, максимально скорочуючи терміни ремонтних кампаній.

“При найнижчому тарифі в світі лише за 2018 рік Енергоатом сплатив 11,5 млрд гривень податків, реалізував інвестиційні проєкти на суму 12,8 млрд гривень. Чому він вважається неефективним?”, – зазначають у зверненні до Президента України учасники мітингу.

“Абсолютно безпідставно ініціюючи звільнення Юрія Недашковського, міністр робить це саме у той час, коли голова держави перебуває з офіційним візитом за кордоном, а сам наступного дня просто тікає у відрядження, ховаючись від запитань атомників”, – обурювалися мітингувальники.

Як повідомляв Укрінформ, 27 листопада з ініціативи міністра енергетики та захисту довкілля уряд схвалив рішення про звільнення глави ДП “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом” Юрія Недашковського.

Серед основних причин цього рішення у Мінекоенерго назвали неефективний менеджмент, підозру у розкраданні держкоштів, безгосподарність у закупівлях, недотримання графіків ремонтів АЕС, невиконання фінпланів, збільшення витрат на обслуговування кредитів.

Наголошувалося, що кількість порушень у роботі атомних станцій з моменту призначення у 2014 році Недашковського почала зростати. Зокрема, за 2018 рік зафіксовано 22 порушення, хоча у 2014-му фіксувалося 10.

 

Мінекоенерго назвало основні причини звільнення Недашковського

Міністерство енергетики та захисту довкілля назвало основні причини звільнення президента ДП “НАЕК “Енергоатом” Юрія Недашковського і запевнило, що це ніяк не вплине на роботу атомних електростанцій.

Про це повідомляє офіційний сайт Мінекоенерго – Укрінформ.

“Конкурс на посаду президента НАЕК “Енергоатом” оголосять найближчим часом. Наголошуємо, звільнення Юрія Недашковського не вплине на роботу атомних електростанцій України: всі працюватимуть у штатному режимі”, – зазначили у міністерстві.

Мінекоенерго серед основних причин звільнення Недашковського називає неефективний менеджмент, підозру у розкраданні держкоштів, безгосподарність у закупівлях, недотримання графіків ремонтів АЕС, невиконання фінпланів, збільшення витрат на обслуговування кредитів.

“Кількість порушень в роботі атомних станцій з моменту призначення Недашковського у 2014 році почала зростати. За 2018 рік зафіксовано 22 таких порушення… Для порівняння в 2014-му фіксувалося 10 таких порушень”, – зазначає міністерство.

Мінекоенерго обіцяє оприлюднити більше деталей за результатами внутрішнього аудиту, що зараз проводиться.

Як повідомляв Укрінформ, вчора, 27 листопада, за ініціативою міністра енергетики та захисту довкілля уряд схвалив рішення про звільнення Недашковського

 

Турбобюджет, імпічмент і не тільки: “Слуги народу” назвали досягнення “дев’ятої” Ради

Верховна Рада ІХ скликання за три місяці роботи ухвалила 86 законопроектів і 218 постанов, і це більше, ніж за аналогічний період встигли прийняти депутати під час минулої каденції.

Про це повідомляється на сторінці політичної партії “Слуга народу” у Facebook у контексті оприлюднених результатів дослідження громадської організації “Комітет виборців України” – Укрінформ.

“Ми не гналися за кількістю законопроєктів. Так, за три місяці роботи ми ухвалили більшу кількість, ніж попереднє скликання (86 проти 65). І в нас більше постанов – 218 проти 143”, – йдеться у повідомленні.

При цьому в політсилі наголошують, що важливо було ухвалити саме ті документи, які “забезпечать тектонічний зсув української політики”.

Недоторканність депутатів, імпічмент Президента, перезапуск судової реформи, новий склад ЦВК, закони про поліпшення бізнес-клімату, земельна реформа – кожна з цих ініціатив варта тисячі умовних законів “про дематюкацію” (зареєстровані Ольгою Богомолець і Ольгою Черпаковою законопроєкти щодо дематюкації мови комітет з питань свободи слова повернув обидва документи авторам на доопрацювання, – ред.)”, – наголошують у “Слузі народу”.

Пресслужба партії також акцентує на тому, що закон про держбюджет на 2020 рік було ухвалено в середині листопада, а не під Новий рік. (При цьому варто зауважити, що торік парламент 23 листопада ухвалив держбюджет-2019, а основний фінансовий документ країни на 2018 рік було прийнято 7 грудня 2017 року.)

“Ми працюємо заради змін, а не для кількісних показників”, – заявили у “Слузі народу”.

Як повідомляв Укрінформ, Комітет виборців України 27 листопада презентував результати дослідження “Верховна Рада: підсумки перших 100 днів роботи”, в якому, зокрема, вказав на те, що за перші три місяці роботи Верховної Ради ІХ скликання було зареєстровано 1193 законопроєкти (із них 842 — це проєкти законів), що становить 30 документів на одне пленарне засідання. Натомість у парламенті попереднього скликання за аналогічний період було зареєстровано 1831 проєкт.

За даними КВУ, ВР ІХ скликання вже ухвалила 72 закони (минуле скликання — 60 за цей же період).

При цьому в КВУ наголошують, що в середньому більше половини законопроєктів, зареєстрованих упродовж перших трьох місяців роботи ВР ІХ скликання, не є якісними документами.

 

Перепис населення “обкатають“ на одному з районів Києва

З 1 грудня в частині Оболонського району м. Києва та Пісківській об’єднаній територіальній громаді (ОТГ) Бородянського району Київської області буде проведено пробний перепис із застосуванням інноваційних технологій.

Про це йшлося на брифінгу голови Держстату Ігоря Вернера, повідомляє пресслужба відомства – Укрінформ.

“Пробний перепис населення (ППН-2019) – це підготовчий етап до проведення Всеукраїнського перепису населення 2020 року (ВПН-2020). Де відбудеться: частина Оболонського району м. Києва та Пісківська об’єднана територіальна громада (ОТГ) Бородянського району Київської області. Коли: 01-26 грудня 2019 року”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, основним завданням пробного перепису є підготовка до ВПН-2020: 1. Апробація програми та переписного інструментарію. 2. Визначення методів та основних організаційних заходів. 3. Апробація застосування інноваційних технологій. 4. Визначення оптимальних дат і тривалості проведення. 5. Визначення концепції технології оброблення даних. 6. Визначення механізмів взаємодії органів державної статистики з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Пресслужба акцентує, що ППН-2019 не ставить за мету визначити кількість населення на обраних територіях.

Під час пробного перепису населення у кожному приміщенні запишуть усіх осіб, які станом на 00.00 годин 01 грудня 2019 року проживали в ньому, враховуючи й тих, що тимчасово мешкають. Із числа тих, що постійно мешкають, запишуть також тимчасово відсутніх.

На сайті роз’яснюється, як саме мешканцям вказаної території треба діяти під час пробного перепису: 1. 01–10 грудня (інтернет-раунд) – самостійно заповнити анкету (переписний лист) на спеціальному порталі в мережі інтернет (потрібно мати електронний підпис).

АБО 2. 14–23 грудня – надати відповіді переписувачу, який завітає до помешкання ­ і заповнить анкету (переписний лист) на планшеті.

АБО 3. 14–23 грудня – прийти до переписного відділу або інструкторської дільниці та надати відповіді на питання анкети (переписного листа) тимчасовому переписному персоналу.

Контрольний обхід окремих приміщень відбудеться 24-26 грудня.

Як повідомляв Укрінформ, Міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет поділився планами щодо проведення перепису 2020 року. Він зазначив, що перепис заплановано провести в електронному вигляді, зекономивши таким чином 2-3 мільярди гривень.

 

Дубілет пояснив, як на переписі населення хочуть зекономити до 3 мільярдів

Міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет вважає, що на переписі населення, запланованому на 2020 рік, можна зекономити 2-3 мільярди гривень, використавши сучасні технології.

Про це Дубілет поінформував на своїй сторінці у Facebook – Укрінформ.

“Хочу поділитися, як ми заощадимо в наступному році 2-3 млрд грн на переписі населення. Перепис населення України — один з моїх топ-20 проектів. Його проведення було заплановано на кінець наступного року, і в бюджеті на нього було передбачено 3.4 млрд грн”, – написав він.

Високопосадовець зазначив, що перепис – це важливий захід, ось тільки на сьогодні його проведення в існуючому досі форматі — недозволена розкіш для України. Тому після багатьох зустрічей і дзвінків з різними потенційними користувачами і з огляду на терміновість запитів було вирішено провести т.зв. електронний перепис.

“Разом з фахівцями з математики і соціології ми проводимо його за таким алгоритмом.

  1. Збираємо анонімну інформацію у мобільних операторів про кількість користувачів та їх розташуванні.
  2. Збираємо дані з реєстрів про дітей (РАЦСи) і пенсіонерів (Пенсійний Фонд). Адже ці групи мають менше проникнення мобільних.
  3. Проводимо “калібруючі” соціологічні опитування. Уточнюємо, скільки сім-карт припадає в середньому на одного українця в різних групах.
  4. Вставляємо ці дані в математичну модель. У підсумку ми отримуємо досить точну модель того, скільки людей мешкає в яких населених пунктах. Ці дані будуть, можливо, більш точними, ніж від традиційного перепису, оскільки далеко не всі українці відкривають двері тим, хто проводить опитування”, – поділився планами міністр.

Таким чином, зазначив Дубілет, “в бюджет 2020 ми знизили бюджет на перепис з 3.4 млрд грн до 1.4 млрд. А якщо все піде, як заплановано, думаю, потім ми зможемо заощадити ще під 1 млрд. Заощаджені гроші пішли на медицину та інші важливі програми. Ми плануємо оприлюднити результати нашого дослідження вже цього року”.

Міністр Кабінету міністрів подякував операторам Київстар (Alexander Komarov), Vodafone (Ольга Устінова), Lifecell (TC Ismet Yazici), а також Ігореві Вернеру (і всій команді Держстату), Олегові Чертову, Володимиру Саріогло і Kostya Patsera за активну участь у цьому проекті. А також Прем’єр-міністру України Олексієві Гончаруку.

 

Британський аналітичний центр вибачився за помилку із Севастополем

Британський аналітичний центр Міжнародний інститут стратегічних досліджень (IISS) вибачився через те, що у своєму журналі Survival помилково назвав Севастополь частиною Росії.

Про це йдеться на Twitter-сторінці журналу – Укрінформ.

“Ми вибачаємося за редакційну помилку, яка в жодному разі не відображає позицію IISS або Survival щодо незаконної анексії Криму Росією. Онлайн-текст буде відкорегований, і корекції з’являться в наступному друкованому випуску Survival”, – наголошується у заяві.

Як повідомлялося раніше, посольство України у Великій Британії висловило обурення Міжнародному інституту стратегічних досліджень, через те, що той назвав Севастополь російським містом. Посольство України вимагає відображення правильної інформації.

“Ми вкрай розчаровані останнім випуском журналу Survival, який видає Міжнародний інститут стратегічних досліджень, де Севастополь позначено як частину РФ. Нагадуємо, що РФ окупувала Крим у 2014 році. Ми очікуємо від IISS видалення неправильного зображення та відображення правильної інформації”, – йдеться у дописі.

 

У Міноборони кажуть, що дві третини українських аеродромів “на ладан дишуть”

Держава має звернути увагу на проблеми авіації, адже з 24 аеродромів, зареєстрованих у держреєстрі, до експлуатації на законних підставах можуть бути допущені лише сім.

Про це заявив перший заступник міністра оборони Іван Руснак під час круглого столу в Комітеті ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Які основні проблеми (у галузі державної авіації – ред.)? Перш за все, низька укомплектованість льотним складом по всіх структурах, справність гарантійної авіаційної техніки у військах, недостатня кількість сучасних тренажерних комплексів у відповідних вузах, центрах. Аеродроми державної авіації у зв’язку з їх тривалим терміном експлуатації потребують проведення капітальних ремонтів. На сьогодні з 24 аеродромів, які зареєстровані в державному реєстрі аеродромів, допущені до експлуатації на всіх законних підставах 7 аеродромів», – наголосив Руснак.

Він додав, що оскільки Україна перебуває в особливому періоді через війну на Донбасі, до експлуатації додатково було допущено 16 летовищ.

Руснак також повідомив, що на аеродромах державної авіації експлуатуються застарілі зразки засобів зв’язку, радіотехнічного, світлотехнічного забезпечення тощо, тож необхідно знайти ресурси для відновлення летовищ.

Заступник міністра також поінформував, що на сьогодні підготовка персоналу для державної авіації проводиться в навчальних закладах Міноборони, МВС та цивільних вишах. Проте й з підготовкою кадрів є проблеми, які необхідно вирішувати на рівні держави.

Руснак звернувся до народних депутатів з проханням ухвалити необхідні зміни до законодавства, які допоможуть вирішити ці проблеми. «У нас є прохання до вас в плані прийняття закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань вдосконалення державного регулювання у галузі державної авіації України». Мова йде про необхідність внесення змін до закону про Повітряний кодекс України, внесення змін до законів про Кабінет міністрів, про оборону країни», – наголосив заступник міністра.

Ухвалення цих документів, переконаний Руснак, створить безпечні умови для функціонування державної авіації.

 

Зеленський обговорив з Меркель підготовку до “нормандського саміту”

Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель, під час якої обговорив питання майбутньої зустрічі в “нормандському форматі”.

Про це повідомляє пресслужба глави держави – Укрінформ.

“Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель. Під час розмови були обговорені питання підготовки зустрічі у “нормандському форматі” 9 грудня цього року”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, саміт за участю лідерів України, Франції, Німеччини та Росії (так званої нормандської четвірки) запланований на 9 грудня в Парижі.

Президент Зеленський заявив, що має намір на цій зустрічі порушити питання про конкретні терміни деокупації Донбасу, повернення заручників, вирішення безпекової ситуації та місцеві вибори.

Також Зеленський обіцяв, що новий закон про особливий статус Донбасу буде розроблено у “співробітництві та публічному обговоренні з усім українським суспільством”.

 

Макрон сказав, чого чекає від “нормандського саміту”

Президент Франції Еммануель Макрон упевнений, що проведення 9 грудня у Парижі зустрічі лідерів у “нормандському форматі” забезпечить довіру і безпеку в Європі.

Про це він заявив на пресконференції за результатами зустрічі з генеральним секретарем НАТО у четвер у Парижі, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Ми працюємо над цим із канцлером Меркель. Ми проведемо “нормандський саміт” 9 грудня з метою імплементації мінських домовленостей. Я переконаний, що ми забезпечимо сильний європейський суверенітет та розбудуємо нову архітектуру довіри й безпеки в Європі”, – заявив Макрон.

Він відзначив, що йдеться про стабільність, яка забезпечить відсутність заморожених конфліктів, зокрема, в Україні.

“Йдеться про мир і стабільність в Європі, над чим ми працюємо”, – сказав президент Франції.

Як повідомляв Укрінформ, саміт за участю лідерів України, Франції, Німеччини та Росії (так званої нормандської четвірки) запланований на 9 грудня в Парижі.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що має намір на цій зустрічі порушити питання про конкретні терміни деокупації Донбасу, повернення заручників, вирішення безпекової ситуації та місцеві вибори.

Також Зеленський обіцяв, що новий закон про особливий статус Донбасу буде розроблено у “співробітництві та публічному обговоренні з усім українським суспільством”.

 

Макрон закликає НАТО до тіснішої взаємодії з Росією

Президент Франції Еммануель Макрон закликав Північноатлантичний альянс (НАТО) до тіснішої взаємодії з Росією. Про це повідомляє УНН із посиланням на DW.

“Чи є Росія нашим ворогом? Я так не вважаю”, — заявив він у четвер, 28 листопада, після зустрічі з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом у Парижі, додавши, що спільним ворогом Альянсу є “тероризм”, цитує агенція новин AFP. Макрон наголосив, що хоче створити “нову архітектуру довіри та безпеки в Європі”, а це передбачає тісніше залучення Росії.

Він також закликав європейські країни-члени НАТО взяти участь у переговорах з Росією та США щодо нового договору про ядерне роззброєння. “Йдеться про безпеку Європи (…) Ми не можемо бути задоволені двосторонніми угодами”, — наголосив Макрон.

Французький президент також підтвердив, що написав листа російському колезі Володимиру Путіну, в якому, згідно з повідомленнями ЗМІ, йдеться про розгляд пропозиції Росії щодо мораторію на розміщення ядерної зброї середньої дальності в Європі Він переслав цей лист усім партнерам по НАТО, запевнив Макрон.

Щодо своїх слів про “смерть мозку НАТО”, які він сказав раніше в інтерв’ю британському виданню The Economist, Макрон зазначив, що вважає їх “сигналом для пробудження”. З огляду на поточні виклики в політиці безпеки було б “безвідповідально”, якби військовий союз й надалі зосереджувався виключно на своєму фінансуванні та технічних питаннях, наголосив президент Франції.

“Справжній союз заснований на діях, а не на словах”, — сказав Макрон. Він закликав зокрема до “більшої участі союзників” у операції Франції проти джихадистів в африканському регіоні Сахель, де зараз перебувають 4,5 тисячі французьких солдатів.

Нагадаємо, в інтерв’ю The Economist Макрон сказав, що через брак керівної ролі США НАТО “перебуває в комі”. Він вважає, що наразі “те, що ми переживаємо, є смертю мозку НАТО”. За його словами, президент США Дональд Трамп “не поділяє нашої ідеї європейського проєкту”. Також Макрон зазначив, що європейські учасники Альянсу “повинні переосмислити те, чим є НАТО у світлі зобов’язань Сполучених Штатів”.

 

Столтенберг – Макрону: ЄС не може оборонити Європу без НАТО

Євросоюз не спроможний захистити Європу без підтримки НАТО.

На цьому наголосив генеральний секретар Північноатлантичного Альянсу Єнс Столтенберг на спільній пресконференції із президентом Франції Еммануелем Макроном у четвер у Парижі, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Європейський Союз не зможе захистити Європу”, – висловив переконання Столтенберг у відповідь на політичну позицію президента Франції Макрона про необхідність розбудови європейського суверенітету у сфері оборони.

Як відзначив глава Альянсу, європейська єдність не може замінити трансатлантичну.

“Сильний НАТО та сильний Європейський Союз є двома сторонами на одній монеті. Обидва є незамінними для подальшої свободи та процвітання у Європі”, – підкреслив Столтенберг.

Генсек НАТО і президент Франції також обговорили зміцнення Альянсу.

“Ми мали добрі та відкриті дискусії заради вирішення широкого кола питань – вирішення, як ми можемо у подальшому зміцнити і модернізувати НАТО, а також, як ми можемо бути разом перед новими і складними безпековими викликами”, – сказав глава Альянсу.

Столтенберг також відзначив значну роль Франції у боротьбі з тероризмом.

“У час невизначеності ми потребуємо багатосторонні інституції на кшталт НАТО”, – додав генсек Альянсу.

За його словами, НАТО є єдиною організацією, де Північна Америка та Європа можуть спільно вирішувати проблеми, зокрема: боротьба з тероризмом; як діяти із більш рішучою Росією; посилення впливу Китаю.

Столтенберг також висловив упевненість у непорушності колективної безпеки Альянсу.

Як повідомляв Укрінформ, президент Франції Еммануель Макрон на початку листопада в інтерв’ю The Economist заявив, що Європа більше не може покладатися на захист США як союзника по НАТО. Крім того, за його словами, Європа має почати думати про себе як про “геополітичну силу”, оскільки Північноатлантичний альянс нині переживає “смерть мозку”.

Раніше Макрон неодноразово заявляв, що пріоритетом для Франції є будівництво єдиної європейської оборони при співпраці з НАТО.

 

Міністр оборони Британії: РФ випробовує рішучість НАТО використовуючи Україну

Глава Міністерства оборони Великобританії Бен Уоллес заявив, що Росія представляє загрозу для НАТО, тому їй потрібно протистояти посилюванням міжнародного співробітництва. Про це Уоллес заявив під час передвиборних дебатів в Об’єднаному королівському інституті з дослідження питань безпеки і оборони RUSI (Royal United Services Institute for Defence and Security Studies), передає УНН.

“Є реальна загроза з боку Росії, наприклад для НАТО. Росія крок за кроком, міліметр за міліметром випробовує нашу рішучість. Частково вона використовує Україну, щоб зробити це, використовує гібридний спосіб ведення війни”, — сказав міністр.

“Є загроза, а єдиний спосіб усунути цю загрозу — через міжнародне співробітництво, НАТО, Five Eyes (FVEY, взаємодія спецслужб Австралії, Канади, Нової Зеландії, Сполученого Королівства та США — ред), там, де це підходить — разом з ЄС , де це підходить — ситуативно, ми повинні разом взяти це під контроль, дати рішучу відсіч Росії”, — сказав Уоллес.

Нагадаємо, раніше в МЗС РФ заявили, що “Британія взяла нову висоту в антиросійській політиці”.

 

Кабмін призначив нового голову Держгеокадастру

Головою Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру призначено Дениса Башлака.

Про це написав міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов у Facebook – Укрінформ.

“Денис Башлик призначений головою Держгеокадастру. Кабінет міністрів також дав доручення Геокадастру відсторонити всіх керівників та заступників керівників регіональних відділень та провести Міністерству економіки комплексну перевірку порушень законодавства з врядування землею”, – написав Милованов.

Він зазначив, що Мінекономіки має у місячний термін перевірити роботу Держгеокадастру та його територіальних органів. Зокрема, в частині дотримання вимог законодавства під час розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності, реєстрації земельних ділянок та розгляду звернень щодо продовження (поновлення) договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності за період 2018 – 2019 років.

Також наголошується, що Мінекономіки має надати уряду інформацію про результати перевірки у двотижневий термін з дня її завершення.

Як повідомляв Укрінформ, Прем’єр-міністр Олексій Гончарук заявляв, що мета реформування Держгеокадастру, як частина комплексної земельної реформи, – створити клієнтоорієнтований сервіс, який надасть громадянам та органам місцевого самоврядування якісні послуги, де взаємодія з чиновником буде максимально зменшена. У вересні 2019 року було змінено 20 обласних керівників відділень в структурі Держгеокадастру.

Денис Башлик закінчив Київський національний університет ім. Т.Шевченка, спеціальність “Міжнародні відносини”. Працював у 2013-2015 роках помічником народного депутата України, у 2016-2017 роках головним спеціалістом відділу міжнародних відносин Департаменту міжнародної співпраці та ринку земель Держгеокадастру у Луганскій області, з 2017 року – директор Департаменту міжнародної співпраці та ринку земель Держгеокадастру.

 

Депутат “Слуги народу” Богданець розповів про свою судимість

Народний депутат Андрій Богданець (“Слуга народу”) пояснив, що отримав судимість за те, що у 2015 році вдарив чоловіка під час конфлікту на дорозі.

Про це він написав у Facebook – Укрінформ.

“Тоді (у 2015 р. – ред.) добровольцем брав участь у бойових діях на Донбасі у складі батальйону особливого призначення «Січ». Перебуваючи у короткій відпустці між ротаціями, натрапив дорогою на людину, яка спочатку провокувала, а згодом ледь не стала винуватцем аварії за нашої спільної участі. Зупинилися, почалася лайка. Під час словесної перепалки плюнув мені в обличчя”, – розповідає депутат.

За його словами, опонента він “у відповідь один раз вдарив, не розрахувавши сили”.

Депутат визнав, що той чоловік мав проблеми зі здоров’ям після інциденту. Богданець запевнив, що провину свою визнав і лікування потерпілому оплатив.

“Даний факт був відомий, не замовчувався під час виборчої кампанії та не вплинув на вибір тернополян”, – зазначив парламентарій.

Він наголосив, що згідно з чинним законодавством такі події “жодним чином не впливають ані на можливість бути депутатом, ані на його власне бажання справжніх позитивних змін в Україні”, заради чого він і йшов на вибори.

“І нехай цей епізод з мого життя залишиться на розсуд моїх виборців і Господа Бога, а не тих, кому свербить хоч якось вставити палки у колеса і розвалити ефективну парламентську більшість”, – зазначив Богданець.

Раніше ексдепутат Ігор Мосійчук повідомив у Telegram, що 17 серпня 2015 року Тернопільський міськрайонний суд засудив Андрія Богданця до двох років обмеження волі з випробувальним терміном в один рік, визнавши його винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 296 (Хуліганство) і ч. 1 ст. 122 (Умисне заподіяння тілесних ушкоджень середньої тяжкості) Кримінального кодексу України.

 

РФ має припинити політично умотивоване переслідування литовських суддів – Європарламент

Європарламент закликає Росію припинити політичне умотивоване переслідування литовських суддів, які засудили осіб за військові злочини, скоєні у Вільнюсі 13 січня 1991 року.

Про це йдеться в ухваленій у четвер резолюції Європарламенту, повідомляє власний кореспондент Укрінформу у Страсбурзі.

“Росія повинна припинити політично умотивоване переслідування литовських суддів. Країни-члени й Інтерпол повинні ігнорувати запити Росії щодо ордеру на арешт”, – заявили у ЄП.

Аналогічний запит від РФ висунутий до Інтерполу також й щодо литовських прокурорів, які підтримували обвинувачення.

За скоєні у 13 січня 1991 року військові злочини литовський суд засудив 67 осіб.

Члени Європарламенту закликали країн-члени ЄС не передавати жодних персональних даних до Росії, які можуть бути використані для кримінального провадження проти литовських суддів та прокурорів.

Як відомо, 13 січня 1991 року після оголошення Литвою незалежності від СРСР 14 мирних демонстрантів були вбиті та близько 800 отримали поранення при штурмі радянськими військами телецентру у Вільнюсі.

У березні 2019 року литовський суд визнав винними 67 осіб у скоєнні військового злочину.

Росія не відповіла на запит Литви про правову допомогу.

 

Судова реформа: іноземні партнери запропонували кандидатів до етичної комісії при ВРП

Іноземні партнери України запропонували кандидатів до складу Комісії з питань доброчесності та етики при Вищій раді правосуддя і повідомили про це Офіс Президента України.

Про це повідомляє пресслужба глави держави – Укрінформ

“27 листопада Агентство США з міжнародного розвитку та Посольство Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в Україні надіслали на адресу Вищої ради правосуддя пропозиції щодо міжнародних експертів до складу Комісії з питань доброчесності та етики. Про номінування експертів вони повідомили також Офіс Президента, який ініціював реформування судової системи”, – йдеться у повідомленні.

Зокрема, до складу Комісії з питань доброчесності та етики було запропоновано:

– Карлоса Кастресану – ексголову Міжнародної комісії проти безкарності у Гватемалі, створеної Організацією Об’єднаних Націй, члена Міжнародної антикорупційної консультативної ради (МАКР) в Україні;

– Джованні Кесслера – колишнього генерального директора Європейського бюро з боротьби з шахрайством, члена Міжнародної антикорупційної консультативної ради в Україні;

– Роберта Корді – члена Державної комісії з питань етики, колишнього начальника федерального Управління боротьби з корупцією в державній сфері (США).

Крім того, до переліку експертів було включено Клаудіу Ескобар – екссуддю апеляційного суду Гватемали, яка отримала нагороду за розвиток демократії Democracy Award від Національного фонду підтримки демократії (NED) за відданість справі боротьби з корупцією та підтримки прав людини на випадок, якщо хтось із трьох запропонованих експертів з певних причин не зможе виконувати функції члена Комісії.

Усі четверо експертів були раніше запропоновані до складу Громадської ради міжнародних експертів, створеної відповідно до Закону України «Про Вищий антикорупційний суд».

“Таким чином, Агентство США з міжнародного розвитку та Посольство Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в Україні виконали норму ст. 28-1 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», за якою міжнародні та іноземні організації подають пропозиції щодо міжнародних експертів протягом двадцяти днів з моменту набрання чинності законом”, – акцентували у пресслужбі.

Іще трьох членів до складу Комісії з питань доброчесності має делегувати Вища рада правосуддя.

“Очікуємо, що процес формування Комісії з питань доброчесності та етики відбудеться без будь-яких зволікань та затягувань”, – зазначили в Офісі Президента.

Як повідомлялося, 16 жовтня Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування». Документ, зокрема, передбачає створення Комісії з питань доброчесності та етики, яка має повноваження оцінювання членів Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та суддів Верховного Суду на відповідність критеріям доброчесності та професійної етики, і, у разі виявлення невідповідності, ініціювати їхнє звільнення.

 

Усі країни ЄС мають ратифікувати Стамбульську конвенцію – Європарламент

Європарламент виступив із резолюцією про нагальну необхідність ратифікації конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульська конвенція) усіма країнами-членами ЄС.

Голосування за відповідну незаконодавчу резолюцію відбулося у четвер, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Усі країни-члени повинні без затримки ратифікувати Стамбульську конвенцію», – наголосили європарламентарії.

У резолюції також зазначено, що насильство проти жінок повинно бути включено до переліку злочинів, визнаних на рівні Євросоюзу як організації.

Стамбульську конвенцію підписали, але не ратифікували такі країни ЄС як Болгарія, Чехія, Угорщина, Литва, Латвія, Словаччина та Велика Британія.

Депутати закликали Єврокомісію включити заходи із боротьби проти насильства відносно жінок до наступної Європейської гендерної стратегії.

Парламентарії також підтвердили позицію щодо виділення 193.6 млн євро на програму заходів із запобігання та протидії насильства на гендерному підґрунті.

 

Уряд пропонує ухвалити законопроєкт про інфраструктуру геопросторових даних

Уряд пропонує Верховній Раді ухвалити проєкт закону №2370 про національну інфраструктуру геопросторових даних, який передбачає, зокрема, безплатний доступ громадян та суб’єктів господарювання до відповідної інформації.

Законопроєкт на засіданні аграрного комітету парламенту презентував заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Закон № 2370 про національну інфраструктуру у сфері геопросторових даних – це, без перебільшення, можливість створити другу революцію у сфері земельних відносин. Перша відбулася в 2013 році, коли кадастр був створений. Зараз пропонується створити єдину інфраструктуру геопросторових даних. Це означає, що близько 14 наборів даних – інформація про всі природні ресурси, дороги, електромережі, дані Держстату – все буде об’єднано на одній платформі”, – поінформував Висоцький.

За його словами, створення єдиної інфораструктури геопросторових даних дасть змогу уникнути дублювання, що заощадить суб’єктам господарювання до 100 млн грн

“Закладаємо кошти в бюджеті на адміністрування і розраховуємо, що люди, бізнес, підприємці будуть користуватися (єдиною інфраструктурою геопросторових даних — ред.), і це буде зменшувати їхні витрати, стимулюватиме розвиток, і бюджету це повернеться сторицею. В тому числі, за нашим розрахунком, можна зекономити до 100 млн грн через (уникнення – ред.) дублювання… Користувач зможе автоматично і безкоштовно отримати всю повну інформацію”, – наголосив заступник міністра.

Як зазначено у пояснювальній записці, проєктом закону №2370 пропонується: встановити правові основи діяльності зі створення, функціонування та розвитку національної інфраструктури геопросторових даних; забезпечити міжгалузеву інтеграцію геопросторових даних та даних кадастрів. При цьому в мережі Інтернет будуть у відкритому доступі геопросторові дані та метадані, які створюються у публічному секторі та підприємствами – монополістами.

За розрахунками авторів проєкту, у зв’язку із припиненням плати за пошук, перегляд, копіювання та роздрукування відомостей з Державного земельного кадастру про координати меж об’єктів кадастру та оприлюдненням цих відомостей у відкритому доступі, надходження до державного бюджету України скоротяться на 114,7 тис. на рік (за даними 2018 року). Компенсувати цей розмір надходжень до держбюджету планується за рахунок скорочення штату Держгеокадастру чи його територіальних органів.

 

Нацбанк позивається до Дубінського через інформацію про “злодійську схему”

Національний банк позивається до народного депутата Олександра Дубінського щодо захисту ділової репутації, Солом’янський райсуд Києва вже відкрив провадження за цим позовом.

Про це повідомляє пресслужба НБУ – Укрінформ.

“Солом’янський районний суд міста Києва 12 листопада відкрив провадження за позовом Національного банку України до депутата Верховної Ради Олександра Дубінського про захист ділової репутації центрального банку”, – йдеться у повідомленні.

Як наголошується, Національний банк вимагає від Дубінського спростувати недостовірну інформацію, поширену ним у мережі Інтернет у обліковому записі DubinskyPro на вебресурсах youtube.com та facebook.com.

“Зокрема, депутат повідомив, що керівництво Національного банку в особі голови НБУ Якова Смолія та першого заступника голови Катерини Рожкової нібито організувало “злодійську схему”, яка полягає у цілеспрямованому виведенні банків із ринку за хабарі від їхніх акціонерів для подальшої виплати їм компенсації з держбюджету. Депутат навів приклад виведення “Радикал Банку” з ринку у 2015 році та нібито здійсненої сплати з боку Національного банку на користь бізнесмена-втікача Сергія Курченка майнової шкоди у розмірі 128 млн грн”, – уточнює регулятор.

У цьому зв’язку в НБУ наголошують, що звинувачення в організації злодійської схеми з виведення банків з ринку є безпідставними та абсурдними, вводять в оману суспільство, “мають на меті очорнити бездоганну ділову репутацію керівництва НБУ, дискредитувати реформу банківського сектору та підірвати довіру до Національного банку”.

Натомість, Радикал Банк був виведений із ринку через грубе порушення у сфері готівкового обігу, яке загрожувало збереженню довірених банку коштів вкладників, підкреслюють у Нацбанку.

Як зазначається, також не відповідає дійсності інформація, що Національний банк “допомагає Сергію Курченку, виплачуючи йому з бюджету 128 млн грн”.

“Національний банк не відшкодовував і не допомагає ані Сергію Курченку, ані акціонеру Радикал Банку ТОВ “Промислова інноваційна компанія”. Офіційне спростування щодо цього питання Національний банк вже публікував у вересні цього року”, – заявили у НБУ.

Нацбанк вимагає від Олександра Дубінського спростувати необґрунтовані звинувачення, які зводять наклеп на керівництво НБУ та рішення центробанку, поширивши на вебресурсах youtube.com та facebook.com спростування, зміст якого наводиться у позові.

Раніше Правління Національного банку України заявило, що атаку на НБУ, яка вже триває кілька тижнів, здійснює ексвласник ПриватБанку Ігор Коломойський, який заборгував державі 5,5 млрд дол. Головним “виконавцем” цих атак у регуляторі вважають депутата Олександра Дубінського, за визначенням НБУ – “фігуранта антикорупційних розслідувань, якого в медіа називають рупором олігарха Коломойського”.

Як повідомлялося, уряд України 18 грудня 2016 року, пославшись на пропозицію НБУ і колишніх акціонерів ПриватБанку (найбільші – бізнесмени Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов), вирішив націоналізувати найбільший на українському ринку банк.

Щоб урятувати його, держава здійснила докапіталізацію на понад 155 млрд грн.

Ексвласники банку вважають націоналізацію незаконною. Тривають судові спори (і в Україні, і в закордонних юрисдикціях).

 

Трепак представив нового прокурора Житомирщини

Заступник глави ГПУ Віктор Трепак представив нового прокурора Житомирської області Олега Василіва.

Про це повідомляє пресслужба прокуратури Житомирської області – Укрінформ.

“Заступник Генерального прокурора Віктор Трепак представив колективу прокуратури Житомирської області новопризначеного керівника – Олега Василіва”, – йдеться у повідомленні.

До призначення Василів був першим заступником прокурора Житомирської області.

Олега Василів народився у 1984 році. Вищу освіту здобув у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича, у 2008 році закінчив Національну академію прокуратури України. В органах прокуратури працює з 2006 року. За цей час обіймав посади прокурора, а також керівні посади в органах прокуратури.

 

У Бородянського хочуть, аби музеї і театри стали “місцями діалогів”

Театри, музеї, бібліотеки повинні існувати не для того, щоб була статистика, а для того, щоб бути майданчиками для налагодження спілкування в певному середовищі.

Про це сказала заступник міністра культури, молоді і спорту Ірина Подоляк на виїзному засіданні комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики у Луцьку, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Наше завдання – це бути самим переконаним у тому, що музеї, театри мають стати майданчиками, мають стати нашими місцями діалогів… Мати театри чи бібліотеки для того, щоб мати статистику, це ж нам нецікаво, і це точно нецікаво нашим дітям. А мати такі заклади як місця для того, щоб люди зустрічалися і говорили один з одним. Тільки тоді такі місця культури матимуть значення», – зазначила вона.

Також Подоляк наголосила, що не буде ні Волині, ні Полісся, ні Галичини, ні Слобожанщини, якщо у нас будуть тільки добрі дороги, хороша медицина, освіта і будуть задоволені людські базові потреби, адже вони є неповними без гуманітарного простору.

«Людям просто буде нецікаво жити. Коли людина не має можливості розвиватися, думати, дискутувати, тоді припиняється життя. Ми хочемо, аби в наших ОТГ, квітучих селах у майбутньому були музеї, бібліотеки, будинки культури, були майданчиками для діалогів», – зазначила вона.

Також заступник міністра МКМС додала, що дуже важливо не зменшувати темп і не втратити те позитивне, що зробила попередня влада в культурній галузі.

Виїзне засідання комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики проходить 28-29 листопада у м.Луцьку Волинської області.

 

Корупція, комуналка і Донбас: як українці оцінюють роботу влади

Оцінюючи роботу нової влади, 51% українців не схвалюють її дії у справі вирішення конфлікту на Донбасі, 70% кажуть, що не бачать успіхів у боротьбі з корупцією і розслідуванні резонансних справ, а 75% – у зниженні тарифів.

Про це свідчать результати опитування, проведеного з 22 по 25 листопада Київським міжнародним інститутом соціології і оприлюдненого на сайті КМІС – Укрінформ.

Згідно з результатами опитування, оцінюючи успішність нової влади у справі вирішення конфлікту на Донбасі, 51% вважають, що вона справляється не успішно, 40% – що успішно. На початку листопада ці показники були такі: 44% на 46%.

Оцінюючи успішність нової влади у справі боротьби з корупцією у вищих ешелонах влади, 70% не бачать успіхів, 22% – вважають, що успіхи є.

Половина опитаних (47%) вважають, що нова влада успішна в забезпеченні свободи слова, 44% – що не успішна. На початку листопада ситуація була така: трохи більше половини (55%) бачили успіхи в забезпеченні свободи слова, більше третини (36%) були не згодні з цим.

Більшість опитаних не бачить просування в розслідуванні резонансних кримінальних справ (таких 71%), відзначають успіх тільки 17%. Така ж ситуація була і на початку листопада.

75% респондентів також не бачать успіхів нової влади у справі зниження тарифів ЖКГ, 16% – бачать, 46% учасників дослідження не бачать успіхів у справі вирішення проблеми надійного постачання газу в Україну і його транзиту в Європу через нашу територію, 28% – бачать.

КМІС проводив опитування з 22 по 25 листопада методом CATI (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, computer-assisted telephone interviews) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. До вибірки не включаються території, які тимчасово не контролюються владою України – АР Крим, окремі райони Донецької та Луганської областей. У ході опитування проведено 1500 інтерв’ю, похибка вибірки з імовірністю 0,95 не перевищує 3%. Дані цього дослідження порівнюються з результатами опитувань КМІС, які були проведені з 4 по 7 листопада, з 9 по 11 жовтня та з 6 по 19 вересня 2019 року.

 

Зняття недотороканності з Порошенка підтримують 74% українців — КМІС

Зняття недоторканності з п’ятого президента України, а нині народного депутата від “Європейської солідарності” Петра Порошенка тою чи іншою мірою підтримує 74% українців, 21% — не підтримує.

Про це свідчать результати опитування, проведеного з 22 по 25 листопада Київським міжнародним інститутом соціології і оприлюдненого на сайті КМІС – Укрінформ.

Так, оцінюючи заяву лідера партії «Слуга народу» Олександра Корнієнка про те, що їхня фракція підтримає зняття недоторканності з народного депутата, п’ятого президента Порошенка, якщо такий запит надійде до Верховної Ради, 74% опитаних тією чи іншою мірою підтримали це рішення, а 21% – не підтримали.

КМІС проводив опитування з 22 по 25 листопада методом CATI (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, computer-assisted telephone interviews) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. До вибірки не включаються території, які тимчасово не контролюються владою України – АР Крим, окремі райони Донецької та Луганської областей. У ході опитування проведено 1500 інтерв’ю, похибка вибірки з імовірністю 0,95 не перевищує 3%. Дані цього дослідження порівнюються з результатами опитувань КМІС, які були проведені з 4 по 7 листопада, з 9 по 11 жовтня та з 6 по 19 вересня 2019 року.

 

На референдумі 59% українців проголосували б проти продажу землі – КМІС

Якби всеукраїнський референдум про продаж землі сільськогосподарського призначення проходив найближчої неділі, то за нього проголосувало б лише 22% українців, 59% – проти, 14% не брали б участі у голосуванні.

Про це свідчать результати опитування, проведеного з 22 по 25 листопада Київським міжнародним інститутом соціології і оприлюдненого на сайті КМІС – Укрінформ.

Згідно з опитуванням, ухвалення Радою законопроєкту про ринок землі в першому читанні підтримали 29% респондентів, не підтримали – вдвічі більше – 64%.

Учасники дослідження дали такі оцінки позиціям та голосуванню партій у парламенті щодо продажу землі: 20% схвалили голосування «Слуги народу», 39% – не схвалили (баланс -19%); 23% схвалили голосування «Опозиційної платформи – За життя», 24% – не схвалили (баланс -1%); 25% схвалили голосування «Батьківщини», 23% – не схвалили (баланс +2%); 15% схвалили голосування «Європейської солідарності», 28% – не схвалили (баланс -13%); 15% схвалили голосування «Голосу», 22% – не схвалили (баланс -7%).

Опитування також показало, що у випадку, якщо іноземці зможуть купувати землю в Україні до проведення відповідного референдуму, про який говорив Президент Володимир Зеленський, то на думку 43% респондентів, відповідальність за це буде на Верховній Раді; на думку 17% – на Кабінеті міністрів; на думку 51% – на Зеленському; на думку 10% – на Конституційному Суді; на думку 14% – на партії «Слуга народу»; на думку 14% – на правоохоронних органах (Генпрокуратура, МВС); на думку 10% – на Верховному Суді.

КМІС проводив опитування з 22 по 25 листопада методом CATI (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, computer-assisted telephone interviews) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Вибірка репрезентативна для дорослого населення України (віком 18 років і старше). До вибірки не включаються території, які тимчасово не контролюються владою України – АР Крим, окремі райони Донецької та Луганської областей. В ході опитування проведено 1500 інтерв’ю, похибка вибірки з імовірністю 0,95 не перевищує 3%. Дані цього дослідження порівнюються з результатами опитувань КМІС, які були проведені з 4 по 7 листопада, з 9 по 11 жовтня та з 6 по 19 вересня 2019 року.

Як повідомляв Укрінформ, 13 листопада Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт про ринок землі (№2178-10). Його підтримали 240 народних депутатів.

Проєкт закону, зокрема, передбачає з 1 жовтня 2020 року скасування заборони на продаж землі.

Очікується, що особами, які можуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, є громадяни України, територіальні громади, держава, юридичні особи України та іноземні громадяни і особи без громадянства у разі набуття в порядку спадкування та обов’язком відчужити ділянку протягом року.

Президент України Володимир Зеленський прогнозує, що Верховна Рада найближчим часом також зможе ухвалити пакет законопроєктів про народовладдя, які стосуються, зокрема, й процедури проведення референдумів.

 

Рейтинги влади падають – КМІС

З початку листопада рейтинг Президента України Володимира Зеленського погіршився на 10%, уряду – на 7%, а Верховної Ради – на 9%.

Про це свідчать результати опитування, проведеного з 22 по 25 листопада Київським міжнародним інститутом соціології і оприлюдненого на сайті КМІС – Укрінформ.

Згідно з опитуванням, наприкінці листопада порівняно з початком місяця на 10% стало менше тих, хто схвалює роботу Президента (з 64% до 54%), і на 13% зросла частка тих, хто не схвалює його дії (з 23% до 36%).

Погіршилась і оцінка респондентів за цей місяць роботи уряду: на 7% стало менше тих, хто схвалює його роботу (44% і 37%), і на 11 процентних пунктів стало більше тих, хто не схвалює роботу Кабміну (з 37% до 48%). Оцінка роботи уряду загалом за результатами опитування погіршується з жовтня.

Що стосується роботи Верховної Ради, то з початку листопада на 9% стало менше тих, хто схвалює її роботу (45% і 36%), і на 12% стало більше тих, хто не схвалює роботу Ради (з 40% до 52%). Оцінка роботи Ради, як і уряду також погіршується з жовтня.

Результати опитування також показали, що до Зеленського позитивно ставляться наприкінці листопада 52% опитаних, негативно – 19%. При цьому упродовж осені частка тих, хто ставиться до Зеленського позитивно, зменшувалась: 73% у вересні, 66% – у жовтні, 64% – на початку листопада, 52% – наприкінці листопада. Водночас частка тих, хто ставиться до Президента негативно, протягом осені зростала: 7% – у вересні, 9% – у жовтні, 12% – на початку листопада і 19% – наприкінці листопада.

До Прем’єр-міністра Олексія Гончарука, згідно з опитуванням, позитивно ставляться 11% опитаних, негативно – 25%. Протягом осені зменшувалась частка тих, хто не знає Гончарука: 49% – у вересні, 48% – у жовтні, 40% на початку листопада, 36% – наприкінці листопада. Водночас збільшувалась частка тих, хто ставиться до нього негативно: 9% – у вересні, 14% – у жовтні, 18% – на початку листопада, 25% – наприкінці листопада.

До Голови Верховної Ради Дмитра Разумкова позитивно ставляться наприкінці листопада 24% опитаних, негативно – 16%. Частка тих, хто ставиться до Разумкова негативно, значуще зросла у порівнянні з початком листопада: 16% и 9% відповідно.

КМІС проводив опитування з 22 по 25 листопада методом CATI (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, computer-assisted telephone interviews) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. До вибірки не включаються території, які тимчасово не контролюються владою України – АР Крим, окремі райони Донецької та Луганської областей. У ході опитування проведено 1500 інтерв’ю, похибка вибірки з імовірністю 0,95 не перевищує 3%. Дані цього дослідження порівнюються с результатами опитувань КМІС, які були проведені з 4 по 7 листопада, з 9 по 11 жовтня, та з 6 по 19 вересня 2019 року.

 

Секретар РНБО не підтвердив готовність України до прямих перемовин з “Л/ДНР”

Наразі не можна говорити про те, що Україна погодиться на прямі перемовини з керівництвом терористичних “ДНР/ЛНР”.

Про це за результатами панельної дискусії “Припинення вогню та розведення військ на Донбасі: безпекові та гуманітарні аспекти” заявив секретар РНБО України Олексій Данілов, відповідаючи на питання щодо заяви міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова про необхідність прямого діалогу президента України з владою “ДНР/ЛНР” – Укрінформ.

«Давайте зрозуміємо, що словосполучення Лаврова «влада Донецька і Луганська» – це хто? Я людина, яка до цього часу прописана у місті Луганську, і коли мова йде про вибори, про багато речей, я хотів би розуміти: зі мною буде хтось спілкуватись? Тому, звичайно, наші опоненти, вороги будуть робити все, щоб ми пішли на якісь стосунки з цими… От треба розуміти з ким, і чи можуть вони відповідати за свої слова, чи є в них такі повноваження. Ситуація доволі складна, нам треба нормандська зустріч. Я впевнений, що президент Володимир Зеленський жодного кроку на якісь поступки, які не будуть на користь нашої держави, не зробить», – зазначив Данілов.

Він укотре наголосив, що Україні дуже потрібна зустріч у “нормандському форматі”, аби напряму поставити деякі питання президенту РФ Володимиру Путіну.

 

РНБО відпрацьовує п’ять сценаріїв реінтеграції Донбасу – Данілов

Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов заявив, що наразі існує п’ять сценарії реінтеграції окупованих частин Донецької та Луганської областей.

Про це він сказав під час панельної дискусії “Припинення вогню та розведення військ на Донбасі: безпекові та гуманітарні аспекти”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми маємо чітко розуміти, що і як робити. В Раді безпеки і оборони є 5 сценаріїв, в який спосіб ми маємо зробити реінтеграцію Донбасу”, – заявив Данілов, додавши, що не може назвати ці сценарії, але запевнив що робота в цьому напрямку триває з першого дня.

Данілов також підкреслив, що в РНБО аналізують не лише процеси, які відбуваються в середині країни, а й те, що відбувається ззовні, тому пропозиції Президенту готуються з огляду великих обсягів даних від розвідувальних органів та міжнародних партнерів, якими володіє РНБО.

Серед першочергових завдань голова Радбезу назвав повернення полонених, припинення вогню по всій лінії фронту, повернення під контроль України ділянки російсько-українського кордону, проведення виборів за українським законодавством на тимчасово окупованих частинах Донецької та Луганської областей.

Він також зазначив, що гуманітарний акцент є на сьогодні для керівництва держави пріоритетним, адже певна частина громадян України опинилась в окупації.

“Ми маємо дати можливість перетинати лінії зіткнення, а насправді це лінія фронту, в людський спосіб… І наше завдання – зробити якнайбільше пунктів (КПВВ – ред.), щоб громадяни України могли вільно пересуватись”, – наголосив Данілов.

Відповідаючи на питання про можливість розведення військ по всій лінії зіткнення, секретар РНБО повідомив: “Я хочу сказати – так, ми за розведення. Але воно має бути в наших інтересах. Це розведення має гарантувати нам, що негативні наслідки від цього розведення будуть дорівнювати нулю. Якщо цього не буде, то ніякого розведення й не буде”.

Він також нагадав, що є технологічні питання й українська сторона не на всіх ділянках готова робити розведення.

 

Закон про незаконне збагачення набув чинності

В Україні сьогодні набув чинності президентський Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за придбання таких активів”.

Цей документ доповнює Кримінальний кодекс України статтею 368-5 “Незаконне збагачення”, згідно з якою набуття такими особами активів, вартість яких більш ніж на 6,5 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує їхні законні доходи, карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Під активами розуміються грошові кошти (зокрема готівкові кошти, кошти, що перебувають на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах), інше майно, майнові права, нематеріальні активи, зокрема криптовалюти, обсяг зменшення фінансових зобов’язань, а також роботи чи послуги, надані особі, уповноваженій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Внесено також зміни до Цивільного процесуального кодексу України, згідно з якими справи про визнання активів необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави розглядає Вищий антикорупційний суд.

Стаття 290 Цивільного процесуального кодексу України передбачає, що позов про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави пред’являється щодо активів, набутих після дня набрання чинності цим законом, якщо різниця між їхньою вартістю та законними доходами особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у 500 і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також щодо доходів від цих активів.

Як повідомлялося, у серпні Президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за набуття таких активів”, визначивши його як невідкладний.

Парламент ухвалив його 31 жовтня.

25 листопада закон підписав Президент, а 27 листопада документ був опублікований у парламентському виданні “Голос України”. Згідно з законом, він набуває чинності наступного дня після опублікування.

26 лютого Конституційний Суд визнав неконституційною ст. 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачала притягнення до кримінальної відповідальності чиновників за незаконне збагачення. В результаті було закрито 65 кримінальних проваджень щодо народних депутатів, міністрів, керівників держустанов, військових прокурорів, заступників голови СБУ та інших топчиновників, які підозрювалися в корупційних діях та незаконному збагаченні.

 

ОАСК просять визнати протиправним втручання Інституту нацпам’яті у перейменування в Харкові

Харківська міська рада пішла судом на Український інститут національної пам`яті і вимагає не втручатися в її дії щодо найменування чи перейменувань у Харкові.

Про це стало відомо з Ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі – Укрінформ.

«Визнати протиправним втручання Українського інституту національної пам`яті у здійснення Харківською міською радою, Харківським міським головою, виконавчими органами та посадовими особами Харківської міської ради функцій і повноважень, визначених Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про присвоєння юридичним особам та об`єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат. назв і дат історичних подій», «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», іншими законами, щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території міста Харкова», – йдеться у позовній заяві.

Міськрада вимагає «зобов`язати Український інститут національної пам`яті утриматися від втручання» у роботу мера, виконавчих органів, повноваження яких визначені певними законами.

Суд дійшов висновку, що ця адміністративна справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін і проведенням судового засідання.

Розгляд по суті призначили на 9 грудня.

Як повідомляв Укрінформ, 5 вересня Харківський окружний адміністративний суд задовольнив позовні вимоги ряду громадських організацій і громадян, у тому числі депутатів Харківської міськради та Харківської обласної ради, та визнав протиправним і скасував рішення міськради від 19 червня 2019 року, яким проспекту Григоренка повернули назву проспекту Маршала Жукова.

10 вересня Харківський міський голова Геннадій Кернес заявив у мережі, що оскаржуватиме рішення суду про заборону повернення назви Маршала Жукова проспекту Григоренка.

8 листопада Другий апеляційний адміністративний суд не задовольнив скаргу міськради на рішення про незаконність перейменування проспекту Григоренка на Маршала Жукова.

Інститут національної пам’яті ще влітку заявив, що особа Жукова підпадає під закон про декомунізацію.

 

ЄС має надати перспективу членства країнам Східного партнерства – депутат Бундестагу

Євросоюз має не тільки вимагати від країн Східного партнерства виконання критеріїв членства, а й гарантувати, що їхні прагнення можуть реалізуватися.

Таке переконання висловив депутат німецького Бундестагу Родеріх Кізеветтер на зовнішньополітичному форумі в Берліні, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Якщо ми маємо якусь мету щодо Східного партнерства, вона має бути чітко визначена та сформульована – це набуття членства в ЄС і нічого іншого», – заявив політик.

Такий підхід базується на Паризькій хартії, яка передбачає свободу вибору альянсів і непорушення кордонів, підкреслив Кізеветтер.

На його думку, ключовий інтерес ЄС має полягати в тому, щоб запропонувати країнам справжній вибір, і зі свого боку бути відкритими для нових членів. Тобто не лише вимагати виконання критеріїв відповідності, не обіцяючи нічого взамін.

Кізеветтер визнав, що ЄС стосовно України був «занадто орієнтованим на контрольний список, а не на цінності». Те саме, за його словами, стосується Грузії, якій не було надано достатньої підтримки, навіть моральної.

Він зазначив, що «спроби великого сусіда на Сході зупинити процес розширення» завдали шкоди не тільки відносинам між Заходом і Сходом, а й відносинам усередині самого Східного партнерства. Він поділяє думку, що стратегічний інтерес Росії полягає в тому, аби зруйнувати згуртованість ЄС. І ця тактика є досить ефективною, визнав політик.

Водночас Кізеветтер підтримує лінію Берліна на налагодження відносин з Москвою та «готовність співпрацювати, в тому числі зі структурами, створеними Росією і її партнерами», аби тримати двері відкритими й запропонувати РФ програму співробітництва та лібералізувати з нею візовий режим.

Німецький депутат також вважає, що варто було порадити політикам у країнах Східного партнерства краще комунікувати з власним населенням, створювати більше відкритості та інклюзивності. З другого боку, на його думку, необхідно переконати в ЄС тих, хто неохоче ставиться до ідеї розширення.

«Якщо ми не будемо достатньо щирими в цьому питанні, ми будемо годувати авторитарні держави, авторитарні течії, у тому числі всередині ЄС. Ми маємо краще пояснити власним народам, у чому полягає вигода відкритості до розширення», – сказав парламентарій.

Програма Східного партнерства була започаткована 2009 року з метою зміцнення стосунків ЄС зі східними сусідами – Україною, Молдовою, Грузією, Білоруссю, Вірменію та Азербайджаном. ,

 

Сондленда звинуватили в домаганнях три жінки

Ключового свідка у розслідуванні щодо імпічменту президента США, посла у ЄС Гордона Сондленда три жінки звинуватили в непристойній сексуальній поведінці.

Про це повідомляє Daily Beast – Укрінформ.

«Ніколь Вогель повідомила, що Сондленд намагався її поцілувати, а коли вона ухилилася, відмовився від свого бажання інвестувати кошти в її бізнес», – пише видання.

Як стверджує Вогель, Сондленд погодився інвестувати в її проєкт журналу у 2003 році. «Він запропонував їй подивитися один із номерів у своєму готелі Lucia і там нібито попросив обійняти його, потім схопив її за обличчя, щоб поцілувати, проте вона ухилилася», – зазначається в публікації.

Вогель погодилася ще на одну вечерю з Сондлендом, і того разу він нібито поклав руку на її стегно, коли вони їхали з закладу. Вона знову ухилилася. Згодом Сондленд повідомив електронною поштою, що не може «брати участь» у її проєкті.

Друга жінка, Жана Соліс, яку Сондленд узяв на роботу для проведення перевірок з безпеки та тренінгів у своїх готелях, стверджує, що у 2008 році він оголився перед нею і засунув «язик до горла». Соліс сказала, що вибачилася перед ним, аби якось вийти з цієї ситуації. Через кілька місяців Сондленд запросив її в апартамент у пентхаусі готелю Theodore. Там він запропонував жінці сісти на диван, а потім нібито збирався її поцілувати. За словами Соліс, вона впала з дивана, намагаючись звільнитися від нього.

Третя жінка, Наталі Септ, заявила, що у 2010 році погодилася пообідати й випити коктейль із Сондлендом за умови, що вони обговорять її працевлаштування.

Однак Септ вирішила покинути бар, коли відчула, що Сондленд намагався фізично наблизитися до неї. Коли він проводжав її до машини, то нібито схопив за плечі й намагався поцілувати. Вона відіпхнула його й поїхала геть. Після того Сондленд більше ніколи не зв’язувався з нею з приводу роботи.

Сондленд та його адвокат заперечили будь-які обвинувачення, при цьому посол заявив, що вони були «підготовлені» та «узгоджені з політичною метою».

«У них немає жодних підстав, і я категорично все це заперечую», – зазначив Сондленд.

Його адвокат Джим Макдермотт додав, що три жінки «переслідували посла Сондленда за фінансову вигоду», а їхні претензії нібито покликані «підірвати довіру до нього як свідка в розслідування щодо імпічменту».

 

Вплив Коломойського на ситуацію в Україні слабне – Данилюк

Вплив олігарха Ігоря Коломойського на керівництво України постійно зменшується, переконаний колишній секретар РНБО Олександр Данилюк.

Про це Данилюк заявив на дискусії «Україна після виборів: куди прямує Президент Зеленський», яка відбулась у Берліні, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Моє чітке переконання, що вплив Коломойського – не на Зеленського, а на ситуацію в країні, я так на це дивлюся – значно зменшився. Я це бачу», – заявив Данилюк.

На його переконання, численні інтерв`ю та коментарі олігарха підтверджують, що він втрачає вплив – і «цей процес буде тільки підсилюватися».

Водночас екссекретар РНБО визнав, що події навколо ПриватБанку у вересні мали вплив на його рішення залишити команду Зеленського.

У зв’язку з цим Данилюк нагадав, що саме його підпис стоїть під документами, які перевели ПриватБанк у державну власність.

 

Зеленський у Парижі може опинитися один проти трьох – експерти

На зустрічі у «нормандському форматі» 9 грудня у Парижі Президент України може опинитися в ситуації, коли йому доведеться протистояти не лише Путіну, а й західним партнерам.

Про це йшлося на дискусії «Україна після виборів: куди прямує Президент Зеленський» за участю німецьких та українських експертів, яку в Берліні організувала фракція Зелених у Бундестазі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Якщо 9 грудня все пройде нормально, ми матимемо від усіх сторін нові зобов’язання… продовжувати роботу на всіх рівнях. Плюс певні нові міри довіри. Плюс, можливо, нові розведення. Плюс, можливо, новий добрий обмін бранцями. Але не думаю, що в політичному процесі будуть досягнуті будь-які прориви. Адже в останні два місяці стало зрозуміло: Росія – і це велика проблема – жодним чином не змінила свою позицію», – заявив експерт Німецької ради зовнішньої політики (DGAP) Вільфрід Їльге.

Він зауважив, що «формула Штайнмаєра» не несе з собою нічого нового, вона є не більше ніж визначенням послідовності дій проведення виборів та запровадження особливого статусу. Але Росія, змусивши Україну погодитися з цією формулою, домагається визнання пункту, що має стояти у самому кінці Мінського процесу.

Росія, за словами Їльге, «намагається обіграти дуже молоде, політично недосвідчене керівництво» та змусити його визначитися з останнім пунктом Мінських домовленостей, пропускаючи інші, зокрема, стосовно встановлення безпеки, обміну заручниками, амністії, жоден з яких не вирішений з 2015 року.

Аналітик зауважив, що Німеччина не може заповнити вакуум, який виник після того, як стало зрозуміло, що президент США (країни, яка вважалася найбільшим союзником України в цій ситуації) готовий ставити умови для надання безпекової допомоги та йти на змову, маючи свої внутрішньополітичні цілі. А президент Франції Макрон узагалі «розвернувся» у бік Путіна, що спричинило велику недовіру до нього серед українців.

Експерт звернув увагу на те, що Зеленський має чітко окреслити «червоні лінії», аби їх бачили не лише українці, а й іноземні партнери – бо інакше вони не зможуть йому допомогти. Для цього в самій Україні має бути консолідована позиція, чого зараз подеколи бракує, і нерідко з Києва лунають доволі суперечливі заяви.

Їльге очікує від ФРН, що не буде жодних поступок у тому, що політичному процесу має передувати безпековий елемент. Берлін і Париж мають натиснути на Росію та змусити її зробити кроки зі свого боку, зокрема, у відведенні своїх військ з Донбасу.

Багато червоних ліній у контексті перемовин не потрібно, і до них із розумінням мають ставитися Німеччина та Франція, наголосив екссекретар РНБО Олександр Данилюк.

«Виходити (на переговори – ред.) без того, що є повне розуміння цих ліній – безвідповідально», – переконаний він. Серед таких червоних ліній Данилюк назвав неприпустимість федералізації та проведення виборів на Донбасі без досягнення усталеної безпеки.

Депутат Верховної Ради від «Слуги народу», голова парламентського комітету з питань антикорупційної політики Анастасія Красносільська заявила, що Україна «дуже сподівається і має право розраховувати на те, що Росію змусять виконувати її безпекові зобов’язання».

«Ми очікуємо, що інтереси України будуть захищені в розмові з Росією», – зазначила депутат, додавши, що Україна свої зобов’язання виконує в дуже складній ситуації.

Ексдепутат і колишня голова Комітету ВР у закордонних справах Ганна Гопко підтвердила, що в України є «надзвичайне велике розчарування президентом Макроном», його незрозумілою для нас «метаморфозою». Умиротворення агресора – те, чим займається зараз Макрон, – ще ніколи не приносило Європі справжнього миру, нагадала Гопко учасникам дискусії.

Вона переконана, що Зеленський помилився, погодившись на розведення сил, адже, за її словами, в нього не було розуміння того, що Франція і Німеччина, які повернули РФ до ПАРЄ, могли вимагати від РФ певних поступок, у тому числі припинення вогню хоча б на місяць.

«Попри ваші прагматичні інтереси, такі як «Північний потік 2», пам’ятайте про ті геополітичні наслідки, які можуть бути в разі зради України нашими ключовими партнерами в «нормандському форматі», – закликала Гопко.

Депутат Бундестагу від Зелених, глава міжпарламентської групи дружби з Україною Омід Нуріпур зі свого боку заявив: «Ми маємо підтримати Україну та не допустити ситуації «один проти трьох».

Німецькі Зелені, наголосив Нуріпур, є друзями України, які солідарні з нею в часи російської агресії. І вони будуть наполягати, аби рішення «нормандського» саміту 9 грудня не зашкодили Україні, не порушили її суверенітету.

 

У Відні Оржель обговорив з російським колегою питання транзиту газу – Міненерго

28 листопада у Відні відбулася двостороння зустріч міністра енергетики та захисту довкілля Олексія Оржеля з міністром енергетики РФ Олександром Новаком.

Зустріч пройшла у рамках підготовки до підписання договору про транспортування газу українською ГТС, інформує Міністерство енергетики та захисту довкілля – Укрінформ

“Сторони обговорили можливість підписання договору відповідно до європейських правил та домовилися активізувати роботу. Перемовини продовжуватимуться як у двосторонньому, так і у тристоронньому форматі з європейською стороною”, – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що підписання довгострокового договору на транспортування газу відповідно до європейського законодавства та на економічно-обгрунтованих умовах – це питання енергетичної безпеки не лише України, а і Європи.

“Ми, як надійний партнер, повинні забезпечити стабільність та безперебійність транспортування природного газу на європейські ринки”, – наголошують у Міненерго.

 

Очільник Мінінфраструктури розповів з ким в першу чергу Україна буде розвивати річкові перевезення

Україна після прийняття законодавства розпочне налагодження річне сполучення із Білоруссю. Про це сказав міністр інфраструктури Владислав Криклій в етері ток-шоу “Право на владу”, передає УНН.

“По річках в першу чергу, після того як буде прийнятий закон, ми будемо сполучення з Білоруссю розвивати”, — сказав Криклій.

Він додав, що очікується, що Верховна Рада прийме законопроект про ринок річних перевезень.

Раніше очільник мінінфраструктури заявив, що Україна показує хорошу динаміку розвитку авіації серед країн Європи.

 

Криклій анонсував трикратний ріст річкових перевезень

Міністр інфраструктури Владислав Криклій анонсував зростання в Україні річкових перевезень у три рази. Про це повідомляє УНН з посиланням на пресслужбу Кабміну.

“Річкові перевезення мають зрости втричі. Розвиток річкових перевезень дозволить розвантажити дороги та захистити їх від руйнування, а також сприятиме створенню нових робочих місць за рахунок збільшення замовлень для українських суднобудівельних компаній”, – розповів Владислав Криклій.

За словами міністра, важливою ланкою, яка замикає річкові, залізничні та автомобільні перевезення в Україні є морські порти. Тому уряд приділяє особливу увагу розвитку портової галузі.

“Саме тут, у портах Ольвія та Херсон реалізуються перші концесійні проекти. На черзі Маріуполь, Миколаїв, Одеса, та поромний комплекс у морському порту Чорноморськ. Такий формат державно-приватного партнерства дозволить залучити у галузь необхідні інвестиції та забезпечити гідні умови праці для людей”, – сказав Владислав Криклій.

Нагадаємо, Криклій хоче ухвалення до кінця року євроінтеграційних законів щодо інфраструктури.

 

Українцям заборогували: борги по зарплатам ростуть третій місяць поспіль

Борги по зарплатах за жовтень зросли до 2,28 млрд грн.

Заборгованість економічно активних підприємств по виплаті зарплат на початок листопада виросла на 15,8% до 2,28 млрд грн. Борги роботодавців ростуть вже три місяці поспіль.

Про це повідомляє Держстат, пише | Соцпортал.

Найбільше, майже в 15 разів, в жовтні виріс борг по оплаті праці в сфері мистецтва, розваг, спорту та відпочинку.

Підприємства Сумської області заборгували своїм працівникам найбільшу суму, більше 301 млн грн. Найменше боргів у підприємств Чернівецької області – 87 тисяч грн.

Нагадаємо, що 27 листопада Кабмін прийняв рішення виділити майже півмільярда гривень на виплату заборгованості по зарплаті вчителям і лікарям.

Всі новини про ринок праці читайте в розділі #Соціалка на Соцпорталі.

За несвоєчасну індексацію зарплат роботодавці можуть отримати штраф

Чи втрачає Київ робочі руки? Зміни напрямків трудової міграції в Україні

 

Іншого виходу у нас немає: Мін’юст хоче закривати в’язниці

Міністерство юстиції має намір закривати в’язниці через недофінансування, а також дозволити роботу приватних слідчих ізоляторів (СІЗО).

Про це йдеться в повідомленні прес-служби Кабінету Міністрів, передають Українські Новини.

“На жаль, у сьогоднішньому бюджеті ми не змогли отримати збільшення фінансування пенітенціарної системи, тому єдиним виходом для того, щоб досягти цих цілей, буде закриття в’язниць”, – сказав міністр юстиції Денис Малюська.

Він також зазначив, що необхідно скоротити кількість персоналу там, де в’язниці не заповнені.

“Це буде тяжко, це буде складно, це потребуватиме багато ресурсів, але іншого виходу у нас немає”, – сказав він.

Міністр також зазначив, що в пенітенціарній системі накопичилось багато проблем, тих, хто перебуває у в’язниці, зовсім не готують до повернення в суспільство.

Крім того, він сказав, що величезною проблемою системи є корупція.

Як повідомляли Українські Новини, станом на травень 2019 року у в’язницях і СІЗО України було близько 57 тисяч “вільних” місць.

 

Темний лицар, Джокер, Соросята, Як анонімні Телеграм-канали запустили війну компроматів – УП

Війна політичних “зливів” у Телеграм-каналах охопила Україну близько півроку тому. Автори деяких з них відкрито публікують інсайди, непідтверджені чутки та компромати на колег, інші – ховаються під маскою анонімності.

Ілюзія безкарності призвела до того, що навала анонімних “зливів” у Телеграм перетворилась на епідемію. Це спотворює реальну картину світу читача, який часто сприймає написані нібито “по секрету” плітки, як достовірне джерело інформації. Але скільки там правди, знає лише автор каналу, який, нагадуємо, своє ім’я приховує.

Як працює схема з легалізації “зливів”?

Інформацію підхоплюють ЗМІ, що відстоюють інтереси зацікавлених у появі “зливу” людей. Так анонімний допис піднімається на загальнодержавний рівень і б’є по своїй цілі набагато сильніше.

Цей метод – не новий. Раніше з такою метою використовувались ЗМІ з сумнівною репутацією, в народі – “зливні бачки”. Після них інформацію підхоплювали інші медіа з трохи кращою репутацією і так далі, поки мета не була досягнута. Метою зазвичай було поширення компромату чи просто інформаційне “вбивство” когось з опонентів.

В пошуках інших каналів впливу медіакілери звертаються до модного Телеграму, який позиціонує себе як месенджер, що цінує анонімність і захищає своїх користувачів.

Свою справу робить і формат: підписники отримують інформацію у вигляді особистих повідомлень, що посилює відчуття обраності. І кількість прихильників політичних каналів невпинно зростає.

“Ті, хто зливає інформацію, можуть переслідувати різні цілі.

Це можуть бути як розбірки всередині влади, так і боротьба нових проти старих або ж зовнішній вплив для послаблення держави”, – пояснює мету створення анонімних каналів керуючий партнер комунікаційної групи PlusOne Максим Саваневський.

Експерт говорить, що маніпулювати свідомістю читача можна у різний спосіб, наприклад, підмішуючи в правдиву інформацію брехню. Або ж публікувати дописи, які однобоко описують якогось персонажа або подію.

Кому вигідний цей процес і хто стоїть за щоденними повідомленнями у смартфонах тисячів українців? “Українська правда” розібрала основні Телеграм-канали, які час від часу стають джерелами скандалів, та дізналась, що про них думають у команді Зеленського.

Як працюють анонімні канали в Україні та де їх “відмивають”

Джокер

Скриншот телеграм-каналу

Кількість підписників: 66,6 тисКоли створений: 31 жовтня

Про що: “Джокер” став одним із перших і найбільш обговорюваних Телеграм-каналів. Він спілкується з чиновниками і депутатами від імені інших високопосадовців і публікує скріншоти цих листувань.

Повіривши у пранк, жертви “Джокера” не соромляться відверто обговорювати внутрішню кухню “слуг”.

Під приціл зазвичай потрапляють герої інших скандалів. Так, першою жертвою став депутат Богдан Яременко. Його напередодні створення Телеграм-каналу зловили за листуванням з жінками.

І поки нардеп розгрібав цей скандал, розповідаючи про розіграш журналістів, втрапив у інший, вже з “Джокером”. Якщо вірити переписці, опублікованій пранкером, саме він змусив Яременка написати пост-вибачення.

Однією з останніх, хто попався “на гачок”, була заступниця міністра інфраструктури Олександра Клітіна. Незадовго до цього вона стала жертвою іншого скандалу із сексистським підтекстом. Щоправда, сама Клітіна, як і більшість її колег, автентичність повідомлень не підтвердила. У відповідь на запитання журналістів вона лише розповідала про “маніпуляції” і “хакерську атаку”.

Але найбільше від “Джокера” дісталось нардепу Миколі Тищенку. Опубліковане листування з колишнім ресторатором складалось із майже 50 скріншотів. При цьому пранкер підкреслив, що Тищенко – кум помічника президента Андрія Єрмака, який має зв’язки у Росії та бере участь у перемовинах із тамтешнім керівництвом.

Серед інших жертв, за словами “Джокера”, був депутат Михайло Радуцький, який одразу ж підтвердив справжність оприлюдненого листування, ексголова Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович, міський голова Чернігова Владислав Атрошенко, депутат Роман Іванісов, який перед тим став відомим через кримінальне минуле.

Читайте також: Захиститись від Джокерів. Як пранкери зливають листування

Де відмивають: Про “Джокера” вперше написало онлайнвидання “Страна”. Там скріншоти листування з’явились навіть до створення Телеграм-каналу. Пізніше видання також писало про нові “подвиги” пранкера, а окремі фрагменти листувань передавались “Страні” для ексклюзивної публікації.

Юридичний власник “Страни” – Ігор Гужва, медіаменеджер із проросійськими поглядами. Нині він переховується в Австрії. “Страна” відома своєю прихильністю до подібного штибу скандалів та історій з пікантними подробицями.

За діяльністю “Джокера” також уважно стежить блогер Анатолій Шарій, який і собі переховується в Європі. Він, як і “Страна”, випередив публікацію у Телеграм, показавши листування у себе на Youtube-каналі та розповівши про нього на власному сайті.

Темный Рыцарь

Скриншот телеграм-каналу

Кількість підписників: 39,6 тис

Коли створений: 16 вересня

Про що: “Тут будуть найтемніші інсайди Зе. ЧекайТе”, – таким було перше повідомлення у новоствореному Телеграм-каналі, яке відкрито обіцяло багато “зливів” про роботу команди Зеленського.

Об’єктами нападок “Темного Лицаря” неодноразово ставали різні представники президентської фракції. Він жорстко висміює своїх “жертв”, називає прізвища депутатів, які нібито є “агентами НАБУ”. Особливу увагу приділяє главі фракції Давиду Арахамії, якому приписує американське громадянство.

Крім того, що у Телеграм-канал періодично зливаються внутрішньофракційні документи та переписки, “Темний Лицар” активно паразитує на всіх скандалах, від яких останнім часом штормить “слуг”.

Зокрема, він розганяв Криворожгейт, скандал із заступницею міністра інфраструктури Олександрою Клітіною, а також скандал навколо кримінального минулого виключеного з фракції Романа Іванісова.

Щодо того, хто є автором або авторами “Темного Лицаря”, існують декілька припущень. Наприклад, Давид Арахамія стверджує, що знає, хто веде Телеграм-канал, але поки не скаже ім’я, щоб “зберегти інтригу”.

Проте як всередині фракції, так і зовні найчастіше лунають прізвища депутатів Дубінського та Бужанського. Вони обидва відомі своїми зухвалими заявами, тролінгом та сумнівними жартами. Така сама манера спілкування притаманна “Темному Лицарю”.

Де відмивають: Постійних користувачів інформації “Темного Лицаря” встановити не вдалося. Його “зливами” час від часу користуються різні ЗМІ.

Посилання на канал з’являлися на “Страні”, 112 Україна, NewsOne, “Шарий.нет”, коротку замітку йому присвятило онлайн-видання журналіста Дмитра Гордона.

Белый Рыцарь

Скриншот телеграм-каналу

Кількість підписників: 3 тисячі

Коли створений: 24 листопада

Про що: “Білий Лицар” виник як головний антипод “Темного” із заявкою на публікацію “правдивих фактів” про команду Зеленського.

Як ідеться у першому повідомленні, Телеграм-канал створений, щоб “звичайні люди розуміли, що відбувається і чому безбожно мочать слуг народу”.

На появу “Білого Лицаря” “Темний” одразу відреагував коментарем: канал зареєстрував олігарх Валерій Хорошковський і “написав новину на своєму ЗМІ”.

“Білий Лицар” у свою чергу відповів, що з Хорошковським не знайомий та опублікував фото депутата, якого назвав основним автором “Темного Лицаря”. Ним виявився вже згадуваний раніше Максим Бужанський.

Такий взаємний піар двох запеклих супротивників виглядає дивним. Адже те, що про “Білого Лицаря” першим згадав його темний антагоніст, лише допомогло новоствореному каналу розкрутитися та отримати свою першу тисячу підписників.

Серед самих депутатів ширяться чутки, що автором “Білого Лицаря” може бути депутат-“слуга” Мар’ян Заблоцький. Примітно, що Дубінський, якого, крім Бужанського, називають автором “Темного Лицаря”, подав заяву до САП на Заблоцького через його можливу корупційну діяльність.Такий собі майже середньовічний лицарський двобій.

Де відмивають: Сповіщаючи про появу “Білого Лицаря”, “Темний” прикріпив до допису скріншот новини інформагенції “Українські новини”, яку пов’язав з Хорошковським.

Лицар не знає, що останній офіційно не володіє агентством ще з 2013 року, коли продав її разом зі всіма своїми медіаактивами іншому олігарху, Дмитру Фірташу. Наразі “Укрновини” пов’язують з партнером Фірташа, ексголовою Адміністрації Януковича Сергієм Льовочкіним.

Але першим про Телеграм-канал розповіли не вони, а сайт “24 каналу”, який належить дружині незмінного мера Львова Андрія Садового.

Питання про те, звідки про створення нового Телеграм-каналу дізнались журналісти “24-го”, залишається відкритим. Адже на момент їхньої публікації у “Лицаря” було лише декілька десятків підписників. “Українська правда” звернулася з цим питанням до редакції телеканалу, там пообіцяли, що журналіст перетелефонує, однак на момент публікації матеріалу цього так і не сталося.

На хвилі хайпу навколо “зливів” у Телеграмі новину про створення “Білого Лицаря” після “24-го” почали поширювати інші медіа, зокрема вже згадані “Укрновини”, “Газета по-українськи”, “Страна”.

Трубу прорвало

Скриншот телеграм-каналу

Кількість підписників: 21,5 тис

Коли створений: 19 листопада, дописи з’являлись лише цього дня

Про що: Телеграм-канал був створений під конкретний “злив” інформації щодо глави Державного бюро розслідувань Романа Труби. На ньому з’явилася низка аудіозаписів розмов, які, за версією авторів каналу, відбулись у кабінеті Труби наживо або телефоном.

Співрозмовниками очільника ДБР нібито були глава Офісу президента Андрій Богдан, заступник Богдана Андрій Смірнов та інші.

Як пише Телеграм-канал, у розмовах Труба координує дії відомства з главою ОП Андрієм Богданом. Особлива увага в аудіозаписах приділяється справі експрезидента Порошенка, яку називають “пріоритетною”. Нібито команди вручати підозру Порошенку віддає сам Зеленський.

Також у розмовах згадується підготовка підозри колишній очільниці МОЗ Уляні Супрун. В іншій частині імовірний Труба озвучує повідомлення нібито від Богдана про те, що не можна “чіпати Приватбанк, поки в Україну приїхала місія МВФ”.

Перевірити інформацію і підтвердити приналежність голосів реальним людям зараз неможливо.

Сам Труба назвав аудіозаписи “фейком” та сказав, що у відставку через скандал йти не збирається.

Проте Рада в першому читанні вже ухвалила законопроєкт про реформування ДБР, після ухвалення якого Трубі таки доведеться піти. Як тільки закон вступить у силу, на посаду очільника Бюро буде призначений конкурс.

Де відмивають: Очікувано, що телеканал “П’ятий” і “Прямий”, які підконтрольні Порошенку, почали одними з перших транслювати інформацію з цього Телеграм-каналу.

На сайті “Прямого” вживаються формулювання, які не припускають думки, що голоси належать комусь іншому, або записи можуть бути підробкою.

“З’явився аудіозапис, на якому чутно, як глава Державного бюро розслідувань Роман Труба “радиться” з главою офіса президента Андрієм Богданом щодо наступного виклику до ДБР п’ятого президента України Петра Порошенка”, – формулюють журналісти у новині на сайті “Прямого”.

За словами співрозмовників УП у Генпрокуратурі, саме у штаб Порошенка передавали записи перед тим, як вони опинились у мережі.

Про правдивість інформації, опублікованої в Телеграм-каналі, заявив головред “Цензор.Нет” Юрій Бутусов. Видання асоціюють з частиною “Народного Фронту” Турчинова-Пашинського, яка була близькою до експрезидента Петра Порошенка.

Соросята

Скриншот телеграм-каналу

Кількість підписників: 3,2 тисячі

Коли створений: 29 жовтня

Про що: Канал позиціонує себе як джерело інсайдів і таємниць про команду Зеленського. Головний меседж цих “таємниць” давно знайомий в Україні. “Знімаємо маски із заокеанських покровителів нової влади”, – йдеться в описі “Соросят”, сама назва яких дуже промовиста.

Канал поширює популярну теорію змови, яку полюбляє російська та проросійська пропаганда: про контроль американського мільярдера Джорджа Сороса над українськими політиками.

До списку “соросят” зарахували як політиків (від Мустафи Найєма до Олексія Гончарука), так і організації (від “Української правди” до Київської школи економіки). При цьому звинувачення та ярлики автори каналу вішають без особливої аргументації, подаючи їх як факт, майже ніколи не обґрунтовуючи зв’язок із тим самим Соросом.

У негативному контексті згадується підтримка ЛГБТ-активістів або нібито нетрадиційна орієнтація окремих службовців.

Серед публікацій – переважно коментарі подій, що стались, опис декларацій чиновників тощо. Обіцяних “інсайдів” тут небагато.

Де відмивають: Автори каналу уникають очевидних проросійських посилів і навіть намагаються від них відмежуватись: в описі йдеться, що “якщо з прокремлівськими зрозуміло все, то в історії з “Соросятами” болото каламутне”.

Однак з усіх всеукраїнських ЗМІ “зливи” цього каналу використовують лише ті, кого пов’язують з депутатом і кумом президента РФ Віктором Медведчуком. Це телеканали Zik, 112 Україна і NewsOne, які офіційно належать соратнику Медведчука Тарасу Козаку.

Перша публікація у Телеграм-каналі – це листування у месенджері нібито прем’єр-міністра Олексія Гончарука із головою митниці Максимом Нефьодовим. За кілька днів скріншоти з’явились на Zik, але без прямого посилання на “Соросят” – до цього вони пройшли перепост і публікацію на невідомому сайті.

В іншому випадку 112 Україна і NewsOne посилались на цей анонімний Телеграм-канал, пишучи про доходи “Слуги народу” і глави комітету з питань антикорупційної політики Анастасії Красносільської.

***

Вищезгадані Телеграм-канали належать до другої хвилі війни компроматів, яка докотилась до рівня загальнодержавних медіа.

Перша хвиля виникла ще кілька місяців тому. Її відмінною рисою, окрім проросійського тону, також було змішування реальності з начебто крутими кулуарними інсайдами, що створювало в читачів відчуття дотичності до владних перипетій.

І хоча в їхніх авторів не вдалося втягнути ЗМІ у вигадану ними реальність, варто згадати найпопулярніші серед тих, що виникли раніше і вже частково пішли з інформаційного простору.

Наприклад:

“Шаурма Зеленского”. Канал тролив дії нової влади, швидко набрав декілька десятків тисяч підписників та зник.
Замість нього з’явилась інша “Шаурма”, але дописи стали кардинально іншого тону – лояльні до команди Зеленського.

“Легитимный”. Канал симпатизує представникам нової команди, обирає або нейтральні, або комплементарні формулювання щодо Зеленського та його оточення. Публікує начебто “ексклюзивні” інсайди та політичну кухню.

“Женщина с косой”. Канал називає себе колегою “Легітимного” і транслює схожий за настроєм контент.

“Зрада чи перемога”. Телеграм-канал зазвичай зливає чутки, часто – проросійського характеру, їх потім шерять ЗМІ сепаратистів Донбасу та російські медіа.

Що думають про Телеграм-канали у команді Зеленського

У керівництві “Слуги народу” кажуть, що деструктивні канали працюють на розкол фракції.

Там припускають, що розхитування відбувається зсередини. Мовляв, анонімні публікації містять у собі частину правди, але й частину вигадки. Через це між депутатами зароджується недовіра до керівництва, яке їм нібито щось недоговорює. Ширяться інтриги та підозри одне до одного.

Керівництво Офіса президента і “Слуги народу” намагається власноруч вирахувати анонімів у своїх лавах. Для цього депутатів перевіряють групами, аналізуючи, що саме з’являється у мережі.

“Ми надсилали перевірочні тексти в різні канали для того, щоб побачити, де вони з’являться. Це спрацювало”, – розповідав журналістам голова фракції Давид Арахамія.

Про цей метод УП також розповіли у керівництві Офіса президента.

Однак називати імена та висловлювати претензії довгоязиким “слугам” поки не поспішають. Депутати комунікують між собою, отже, є ризик, що інформацію у мережу зливає не той, хто першим її отримав. Тому перевірки все ще тривають.

“Зараз ми звужуємо коло підозрюваних. Поки не говоримо, хто це. Але вони будуть покарані”, – каже співрозмовник в ОП.

Серед підозрюваних у причетності до “Темного Лицаря” фігурують Поляков і Бужанський.

“Джокера” депутати сприймають як окреме явище, його постать часто обговорюють у кулуарах, але конкретне ім’я не називає жоден зі “слуг народу”.

Джерела у фракції “Слуга народу” навіть припускають, що за пранкером стоїть Офіс президента.

За словами одразу кількох наближених до ОП співрозмовників, в Офісі президента створили кілька Телеграм-каналів, щоб злити те, що не можуть сказати офіційно. Джерела не уточнюють, про які саме канали йдеться, але додають, що серед них – популярні, на які посилаються журналісти.

У фракції сподіваються, що навала Телеграм-каналів – тимчасове явище. Але зараз не знають точно, як з цим боротися.

“Ми нічого з цим зробити не можемо. Який вихід – блокувати Telegram? Йти шляхом РФ – це ж дурня. Тому єдиний вихід, який ми бачимо – це налагодження комунікації всередині фракції, щоб депутати менше сумнівалися у всьому”, – каже один з керівників “Слуги народу”.

Серед планів з протидії анонімам – своєрідна контрпропаганда.

Наступного року “Слуга народу” отримає державне фінансування. Ці гроші мають піти в тому числі й на піар.

Анонімні Телеграм-канали партія збирається перебивати власними каналами, рекламою та соцмережами. Планують робити регулярні відеоблоги про фракцію (як ведучого цих влогів розглядають Олександра Скічка, який до депутатства був ведучим), наймати редакторів, операторів, звукорежисерів, СММників, робити більше контенту для соцмереж.

***

Люди люблять відчувати свою причетність до чогось втаємниченого, доступного лише обраним. Підглядати у шпаринку за життям мешканців владних кабінетів.

Експлуатуючи такий інтерес, голлівудські сценаристи колись створили шалено популярний серіал “Картковий будинок”, де кожен глядач міг відчути себе знавцем політичних інтриг.

За таким саме принципом в Україні виросла купа Телеграм-каналів, які позиціонують себе як джерело правди про темні справи, що відбуваються всередині команди Зеленського. Проте ЗМІ зазвичай не цитують головного героя Кевіна Спейсі як першоджерело інформації, на відміну від каналів у Телеграм. Хоча і в першому, і в другому випадку інформація може бути відвертою вигадкою.

Тож, можливо, варто ставитися до анонімних новин так само, як до створеного сценаристами тексту? Розуміючи, що правда там тісно переплетена з вигадкою. Соня Лукашова, Катерина Рещук

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 690

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua