Головна » Інформкон'юнктура доби » Інформдень: 11.06.2019

Інформдень: 11.06.2019

У Бродах попрощалися з пілотами вертольота, який розбився 29 травня

У Бродах на Львівщині попрощалися з військовими 16-ї окремої бригади армійської авіації Сухопутних військ Збройних сил України, які загинули на Рівненщині 29 травня під час аварії вертольота Мі-8.

Про це повідомляє прес-служба Львівської обласної державної адміністрації – Укрінформ.

“Сьогодні, 11 червня, у місті Броди прощаються із загиблими військовими вертолітниками, які загинули під час учбово-тренувального польоту на Рівненщині“, – йдеться у повідомленні.

В останню путь провели командира екіпажу – командира 16-ї окремої бригади армійської авіації Сухопутних військ ЗСУ полковника Ігоря Мазепу, льотчика-штурмана старшого лейтенанта Владислава Попенка, бортового авіаційного техніка-інструктора капітана Василя Романюка, бортового авіаційного техніка старшого лейтенанта Павла Дацюка.

Як повідомляв Укрінформ, військовий вертоліт Мі-8 розбився пізно ввечері у середу, 29 травня, під час навчально-тренувального польоту біля села Сестрятин у Радивилівському районі Рівненської області.

 

Окупанти п’ять разів відкривали вогонь, двоє бійців ЗСУ поранені

Сьогодні, 11 червня, окупанти 5 разів відкривали вогонь по позиціях ЗСУ.

Про це повідомляє прес-центр штабу ООС – Укрінформ.

“Від початку доби ворог п’ять разів порушив режим припинення вогню. Збройні формування Російської Федерації обстрілювали позиції наших підрозділів із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм, а також із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї”, – йдеться в повідомленні.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування “Схід” противник здійснив чотири обстріли позицій Об’єднаних сил, з них: двічі в районі населеного пункту Широкине, з напрямку Саханка – з автоматичного гранатомету та снайперської гвинтівки;  Водяне, з напрямку населеного пункту Ужівка – зі стрілецької зброї; поблизу Пісків, зі сторони населеного пункту Веселе – з автоматичного гранатомета, великокаліберного кулемета та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування “Північ” противник здійснив один обстріл позицій Об’єднаних сил: в районі населеного пункту Південне, з напрямку шахти імені Гагаріне – з мінометів калібру 82 мм, станкового протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.

У штабі повідомили, що внаслідок ворожих обстрілів два українських військовослужбовця отримали поранення. На обстріли з боку збройних формувань Російської Федерації наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати противника уточнюються.

 

ОБСЄ зафіксувала під Первомайськом сучасну російську станцію розвідки

СММ ОБСЄ в черговий раз зафіксувала на околиці окупованого Первомайська російську станцію наземної розвідки ПСНР-9 “Кредо-М1″.

Про це повідомляється в опублікованому 10 червня звіті Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ – Укрінформ.

“8 червня cпостерігачі бачили 1 зенітну установку (ЗУ-23, 23 мм) біля н. п. Золоте-5 (Михайлівка; 58 км на захід від Луганська), і 1 переносну станцію наземної розвідки (ПСНР-9 “Кредо-М1») на західній околиці н. п. Первомайськ (58 км на захід від Луганська)», – йдеться у звіті.

Як повідомляв Укрінформ, спостерігачі зафіксували 6 червня переносну станцію наземної розвідки (ПСНР-9 “Кредо-М1”) на західній околиці н. п. Первомайськ.

Раніше місія ОБСЄ вже неодноразово повідомляла про виявлення різноманітних типів російських систем з постановки радіоперешкод та радіоелектронної боротьби, зокрема Р330 “Житель”, “Леер-3” РБ-341В, 1Л269 “Красуха-2”, РБ-109A “Билина”, “Торн”, “Тірада-2”, “Репеллент-1”.

 

Гандзюк посмертно стала лауреатом міжнародної премії

Херсонська активістка Катерина Гандзюк посмертно стала лауреатом міжнародної премії Ukrainian ID Awards за незламне прагнення до справедливості та громадянську гідність.

Церемонія нагородження лауреатів щорічної премії відбулась у Каневі на Тарасовій горі в рамках Міжнародного економіко-гуманітарного форуму Ukrainian ID, повідомляє прес-служба форуму – Укрінформ.

“Нагородами відзначили Катерину Гандзюк, фундацію родини Богдана Гаврилишина та Іллю Бондаренка… Катерина Гандзюк була нагороджена (посмертно) за незламне прагнення до справедливості та громадянську гідність. Нагороду буде передано батькові – Віктору Гандзюку. Катерина захищала інтереси місцевої громади у Херсонській міській раді, а до того працювала в структурах ООН”, – йдеться у повідомленні.

У прес-службі також уточнюють, що номінантів премії визначали члени організаційного комітету та визнані світові лідери думок.

«Ukrainian ID Awards – це відзнака, яка присуджується за видатні досягнення і ефективні практики в ім’я процвітання та гуманізації людства, та покликана стимулювати відповідальний розвиток суспільства. Наш оргкомітет продовжує практику відзначення тих людей, які зробили чималий внесок у розвиток людини та суспільства, але досі не були гідно відзначені в Україні та за кордоном», – наголосила президент Міжнародного економічно-гуманітарного форуму Ukrainian ID Наталія Заболотна.

Як повідомляв Укрінформ, 31 липня 2018 року активістку Катерину Гандзюк облили сірчаною кислотою біля під’їзду її будинку у Херсоні. Опіками було уражено 40% тіла жінки. Гандзюк перенесла декілька операцій, але 4 листопада 2018 року померла.

За підозрою у причетності до її вбивства були затримані п’ятеро людей, а 12 листопада стало відомо про арешт Ігоря Павловського – колишнього помічника народного депутата Миколи Паламарчука.

11 лютого 2019 року Генпрокуратура оголосила голові Херсонської обласної ради Владиславу Мангеру підозру в організації вбивства Гандзюк. У ніч проти 15 лютого суд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із правом внесення застави у розмірі 2 млн 497 тисяч 300 гривень. Заставу вніс адвокат Мангера.

25 квітня стало відомо, що підозру Мангеру змінили – на “замовлення завдання тілесних ушкоджень”.

7 травня Генпрокуратура направила до суду обвинувальний акт щодо п’ятьох осіб, яких підозрюють у нападі на Гандзюк. 6 червня Покровський суд Дніпропетровської області оголосив вироки виконавцям нападу на Гандзюк.

Так, підбурювача та пособника нападу Сергія Торбіна засуджено до 6 років 6 місяців, безпосереднього виконавця Микиту Грабчука – до 6 років, пособників Володимира Васяновича і В’ячеслава Вишневського – до 4, а Віктора Горбунова – до 3 років позбавлення волі.

 

ОПОРА вже фіксує дочасну агітацію і “чорний піар”

В Ужгороді розклеєні листівки, які містять ознаки чорного піару на адресу міського голови Богдана Андріїва, який входить до виборчого списку партії “Опозиційний блок”.

Про це повідомляє Громадська мережа ОПОРА.

“В Ужгороді на дошках оголошень та на деяких парканах можна побачити листівки, які містять ознаки чорного піару на адресу міського голови Ужгорода – Богдана Андріїва. Останній, як відомо, увійшов до списку партії “Опозиційний блок”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, на листівці є фото міського голови Ужгорода та напис «Зупинити мародера». У правому нижньому куті листівки є підпис – Павло Федака, однак немає вихідних даних – інформації про замовника, тираж, установу, що здійснила друк тощо.

Павло Федака, який був депутатом Ужгородської міської ради у 2006-2010 роках, у телефонній розмові з представницею ОПОРИ заявив, що про «чорний піар» можна буде говорити лише тоді, коли кандидата у депутати зареєструють. “Те, що листівка невідомого походження підписана співзвучним іменем, Павло Федака коментувати відмовився”, – повідомили в ОПОРІ.

Крім того, спостерігачі від ОПОРИ помітили в Закарпатській області борди з агітацією від ряда політиків.

“Окремі ймовірні учасники парламентських виборів, будучи ще не зареєстрованими як суб’єкти виборчого процесу, рекламують свої проекти, і це все не в межах виборчого фонду. Бачимо ознаки так званої дочасної агітації. Відтак виборець не знатиме достовірної інформації про кошти, витрачені на таку рекламу, та хто їх оплатив”, – зазначив координатор Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області Ярослав Гулан.

 

Окупанти застосовують міномети та СПГ, поранений український військовий

Внаслідок обстрілів з початку цієї доби один український військовий зазнав поранення.

Про це повідомив на брифінгу речник Міноборони Олександр Мотузяник – Укрінформ.

“Станом на 12.00 сьогодні противник продовжує не дотримуватися режиму перемир’я — від початку поточної доби в районі проведення операції зафіксовано три збройні провокації. З початку цієї доби один український захисник зазнав поранення, стан його здоров’я цілком задовільний. Наразі він отримує медичну допомогу від наших військових лікарів”, – сказав речник.

Мотузяник уточнив, що два ворожі обстріли сталися цієї ночі в районі населених пунктів Піски і Водяне, де окупанти вели вогонь зі стрілецької зброї та гранатометів. Ще один обстріл зафіксовано о восьмій ранку біля села Південне. Саме там противник застосував міномети 82-го калібру, витративши три боєприпаси та ведучи вогонь із СПГ. На цей ворожий обстріл наші захисники відповіли вогнем з озброєння БМП та піхотної зброї, у решті випадків — не реагували.

 

Балуха утримують у тюремній лікарні, дають мінімум ліків

Адвокат українського політв’язня Володимира Балуха Ольга Дінзе підтвердила, що його тримають в тюремній лікарні й дають мінімум медпрепаратів.

Про це повідомляє “Кримська правозахисна група” – Укрінформ.

“Адвокат підтвердила, що українець знаходиться в обласній лікарні УФСІН, м.Торжок (ФКЛПУ ОБ УФСВП Росії по Тверській області) … Ольга Дінзе додала, що Володимир Балух передає всім подяку за листи, на які він з радістю відповідає, і звертається до всіх з проханням продовжувати писати йому листи”, – повідомляє правозахисна організація.

Адвокат розповіла, що Балуха тримають в тюремній лікарні, дають мінімум медпрепаратів і він, нарешті, отримав посилку, яку понад місяць тому йому відправляла його сестра.

“Лікарня належить до системи Федеральної служби виконання покарання, тому Володимира Балуха там тримають в камері. Він отримує мінімальний набір медичних препаратів. Стан здоров’я мого підзахисного трохи покращився за рахунок того, що він отримав посилку з продуктами, яку понад місяць тому відправляла його сестра, також деякі продукти він зміг купити в магазині. Але їсти їжу ФСВП Балух як і раніше відмовляється”, – розповіла Дінзе.

За її словами, українцю необхідна стоматологічна допомога, тому адвокат подала заяву про надання її підзахисному послуг стоматолога.

Крім того, Дінзе повідомила, що раніше подавала на ім’я начальника колонії заяву “про відвідання Балуха лікарем з 30-річним стажем роботи для первинного огляду та постановки можливого діагнозу, але відповіді на цю заяву адвокат досі не отримала”.

Також керівництво колонії не відреагувало на її адвокатський запит про оголошені Балуху стягнення, в тому числі залишилося без відповіді питання про підстави, за якими українець знаходився в штрафному ізоляторі.

У правозахисній організації нагадали, що засуджений в Криму за українську позицію Володимир Балух заперечує свою провину і не визнає рішення російського суду про позбавлення його волі. На знак протесту проти дій окупантів активіст відмовляється вживати їжу, яку готують в місцях позбавлення волі. Він їсть тільки те, що йому передають родичі. Українець також відмовляється носити тюремну робу, висловлюючи таким чином протест проти дій російських окупантів і відстоюючи своє прагнення до свободи.

Як повідомляв Укрінформ, українського активіста Володимира Балуха засудили до 4-х років 11-ти місяців колонії і штрафу в розмірі 10 тис. рублів (близько 4 тис. грн) за сукупністю двох кримінальних справ. Причиною кримінального переслідування Балуха є його проукраїнська позиція в окупованому Росією Криму. Українець з 29 березня 2019 року перебуває в колонії №4 у місті Торжок Тверської області Росії, що є порушенням ст.49 IV Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яким забороняється переміщення жителів окупованих територій на територію країни-окупанта. За перші два місяці перебування в російській колонії Балуха кілька разів за надуманими причинами відправляли в штрафний ізолятор (ШІЗО), що негативно позначилося на його ослабленому здоров’ї.

 

Окупанти, замість відведення сил, укріплюють свої позиції – представник Луганської ОДА

Під Станицею Луганською, де намічено обопільне відведення сил, окупанти нарощують озброєння на старих позиціях.

Такий допис на своїй сторінці в Facebook зробив заступник керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Юрій Клименко – Укрінформ

«На жаль, узгоджене 5 червня усіма учасниками Контактної групи здійснення розведення сил і засобів сторін у Станиці Луганській, намічене на 10 червня, знову було зірване. А тим часом наші військові активно облаштовують нові позиції. Аби, як і передбачалося, відійти вглиб лінії фронту. Активні роботи з облаштування фортифікаційних споруд з нашої сторони тривають уже третій день», – зазначає Клименко.

За його словами, згідно з Мінськими домовленостями нові позиції мають бути на відстані не менш як вісімсот метрів від попередніх. За день військові встигають облаштувати метрів до п’ятдесяти. Усього ж протяжність фактично нової лінії фронту, віддаленої від попередньої, буде до півкілометра.

«Ніби облаштовують нові позиції і відтягують зброю і з тієї сторони. Утім, кажуть військові, ретельно дотримуються Мінських домовленостей бойовики винятково тоді, коли до них приїжджають російські журналісти. Замість відводити сили – підкріплюють позиції новою зброєю», – пише Клименко.

Як зазначається в дописі, засвітла бойовики не стріляють, адже це контрольно-пропускний пункт, який щодня в обидві сторони переходять до десяти тисяч людей. Перша ніч «тиші» минула без провокацій.

 

Делегація представництва ЄС відвідала лікарню та гімназію на Донеччині

Делегація Представництва ЄС та політичних радників посольств країн-членів Європейського Союзу відвідала Мирноградську центральну лікарню та гімназію.

Про це повідомили в Департаменті інформаційної та внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації – Укрінформ.

«Представництво Європейського Союзу в Україні та політичних радників посольств країн-членів ЄС у Мирнограді відвідали центральну міську лікарню… Також гості завітали до загальноосвітньої школи І ступеня – гімназії Мирноградської міської ради Донецької області», – йдеться у повідомленні.

Зазначено, що під час візиту в лікарні делегати оглянули рентгенограф та флюороскоп OPERA T30 італійського виробника медобладнання General Medical Merate S.p.A, яке придбали коштом Європейського інвестиційного банку за Надзвичайною кредитною програмою для відновлення України. Працівники лікарні розповіли про етапи введення обладнання в експлуатацію та результати, які вже отримані завдяки своєчасному використанню.

У навчальному закладі закордонні гості оглянули предметні кабінети, сучасне учнівське обладнання, бібліотеку, ігрові майданчики, комп’ютерні класи.

Вони також взяли участь в круглому столі, присвяченому соціально-економічній ситуації в Донецькій області, стану вугільної галузі у регіоні, проблемам водопостачання регіону, зокрема Бахмутського і Костянтинівського районів з огляду на нещодавнє скорочення електроенергії у зв’язку із змінами в законодавстві України.

Як повідомлялося, 9-10 червня на Донеччину відбувся візит делегації представництва ЄС та політичних радників посольств країн-членів Європейського Союзу до України. Гості відвідали державну шахту «Капітальна» в Мирнограді.

 

Ар’єв звернувся до Зеленського з приводу ситуації у ПАРЄ

Голова української парламентської делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи Володимир Ар’єв звернувся до Президента України Володимира Зеленського з приводу ситуації в Асамблеї і закликав Главу держави зустрітися з українською делегацією в ПАРЄ протягом найближчого тижня. Про це нардеп повідомив на сторінці у Facebook, передає УНН.

“10 днів тому, від імені української делегації в ПАРЄ, я звернувся до Президента Зеленського з приводу ситуації в ПАРЄ. Можливо, новий Президент ще лише входить в курс справ і не встиг занепокоїтися неприємною ситуацією в Раді Європи. Тому я, тепер публічно, прошу Президента зустрітися з українською делегацією в ПАРЄ, щоб делегація могла пояснити, яка може бути реакція вищого посадовця, відповідального за українські зовнішні відносини, на те, що зараз відбувається в ПАРЄ”, – зауважив політик.

Також Ар’єв наголосив: “Сподіваюсь, Адміністрація Президента знайде час для організації такої зустрічі протягом найближчого тижня”.

Раніше Ар’єв заявив, що ситуація у ПАРЄ близька до критичної у зв’язку з ситуацією щодо повернення Росії, і протистояти руйнівному для Ради Європи сценарію стає дедалі складніше.

 

Рада Європи і ПАРЄ стали заручниками Росії – нідерландський депутат

Рада Європи і Парламентська асамблея РЄ стали заручниками Росії, яка не сплачує внески до бюджету організації, не виконує інші зобов’язання, порушує суверенітет і територіальну цілісність України.

Про це йдеться у пояснювальній записці нідерландського парламентарія Марта ван де Вена до проекту доповіді Регламентного комітету ПАРЄ про бюджет і пріоритети Ради Європи на 2020-2021 роки, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Рада Європи і Парламентська асамблея на своє 70-річчя узяті у заручники країною-членом (РФ – ред.), яка відмовилася з 1 липня 2017 року здійснювати річні внески», – заявив нідерландський політик.

Він нагадав, що борг Росії перед бюджетом РЄ, з урахуванням 2019 року, становить близько 90 млн євро.

«Нині необхідно сказати, що багато країн-членів хочуть, щоб Російська Федерація не залишала Організацію, але сплачувала свої внески (поточні і додаткові) до бюджету Ради Європи згідно із своїми фінансовими зобов’язаннями. Відтак, може виникнути запитання: чи ці держави бажають поступитися принципами верховенства права і забути про те, що РФ нехтує своїми зобов’язаннями, узятими під час вступу? Особливо йдеться про неповагу до суверенітету і територіальної цілісності України», – наголосив ван де Вен.

За його словами, неприпустимо, коли «з політичних мотивів країна-член чинить бюджетний тиск на Раду Європи заради досягнення своїх цілей, скеровуючи організацію у прірву».

«Асамблея переконана, що бюджетний тиск, який чиниться на Раду Європи країною-членом, становить серйозні ризики і може дестабілізувати організацію та позбавити її ресурсів», – йдеться у проекті доповіді.

Нідерландський депутат також відзначив, що тиск Росії може призвести до ухвалення у Раді Європи незворотних рішень, які можуть ослабити організацію.

У документі нагадується: якщо РФ не сплачуватиме свої обов’язкові внески до бюджету організації, то це може призвести до позбавлення країни репрезентативних прав у Раді Європи і ПАРЄ.

Як повідомляв Укрінформ, 3 червня регламентний комітет ПАРЄ затвердив проект резолюції, яким пропонується внести зміни до регламенту, що може ускладнити накладання санкцій на російську делегацію та уможливити її повернення до ПАРЄ без виконання міжнародних зобов’язань.

17 травня Комітет міністрів Ради Європи на рівні глав МЗС на річній сесії у Гельсінкі підтримав позицію, що усі країни-члени мусять мати право брати участь у статутних органах організації, включаючи Парламентську асамблею, а також мають голосувати на виборах нового генерального секретаря Організації у червні.

Водночас, рішення Комітету міністрів ще має затвердити у червні ПАРЄ.

Росія у червні 2017 року вдалася до фінансового шантажу РЄ, пояснюючи це накладанням на її делегацію санкцій у ПАРЄ. Водночас, санкції щодо РФ в Асамблеї вже не є чинними від січня 2015 року. Натомість Росія спекулює цим питанням та не заявляє своїх делегатів на сесії Асамблеї.

Нині у Раді Європи діє потужне лобі на чолі із Німеччиною і Францією, яке намагається повернути РФ до ПАРЄ, незважаючи на несплату Москвою внесків до бюджету Ради Європи, порушення норм міжнародного права, продовження агресії проти України.

 

В Україні “замінували” 337 об`єктів за минулу добу

За минулу добу до підрозділів поліції надійшло 37 неправдивих повідомлень про замінування 337 об`єктів у різних містах України.

Про це у Facebook повідомив перший заступник глави Нацполіції – начальник кримінальної поліції В’ячеслав Аброськін – Укрінформ.

“Терористичні угруповання РФ не припиняють спроби дестабілізувати ситуацію в нашій країні. За минулу добу до підрозділів поліції надійшло 37 неправдивих повідомлень про замінування 337 об`єктів в Києві, Дніпрі, Львові, Луцьку, Рівному, Харкові, Запоріжжі, Миколаєві, Полтаві, Черкасах, Одесі, Генічеську”, – написав він.

Заступник глави Нацполіції зазначив, що правоохоронцям довелося евакуйовувати більше 32 тисяч громадян з 77 закладів швидкого харчування, 18 торгівельних центрів, 6 гіпермаркетів, 16 житлових будинків, готелів, 5 станцій Київського метрополітену.

“Вже можна сказати, що більшість повідомлень про замінування надходили на електронні адреси різних організацій та підприємств з поштового сервісу з присвоєною ІР-адресою у вказаний часовий період, яка належить ТОВ, що зареєстровано в РФ”, – зазначив він.

Аброськін наголосив, що працівники поліції мусять реагувати на кожне таке повідомлення.

 

Бадрак розповів про “амбіції” Українського інституту безпекових досліджень

Низка неурядових організацій та аналітичних центрів створили Український інститут безпекових досліджень (УІБД), метою якого є сприяти розвитку структур безпеки.

Про це повідомив на прес-конференції в Укрінформі член правління нової аналітичної структури – директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак.

“Ми хочемо досягти вагомих цілей, утворити постійно діючу комунікацію між владою та експертним середовищем. Амбіції у нас чималі, ми розраховуємо стати українським брендом і, фактично, під це завдання збираємо команду”, – сказав він.

За словами Бадрака, наразі сили оборони – армія, прикордонники та гвардія – налічують понад 350 тисяч. “Лише армія “з’їдає” на утримання понад 70 відсотків оборонного бюджету. І такий підхід не дає зробити гіперстрибок для того, щоб провести переозброєння і за рахунок переозброєння знизити чисельність ЗС і зробити їх суто професійними”, – сказав він.

Бадрак повідомив, що Інститут створено власними зусиллями, але ініціатори розраховують на гранти. “Ми будемо використовувати і власні ресурси, котрі кожна зі структур заробляє самостійно. Ми також готові до співпраці різноманітної, але ми жорстко віддалені від будь-якої політичної сили”, – додав він.

У загальній заяві керівники правління УІБД наголошують, що першочерговими завданнями вбачають запровадження в Україні програми створення професійної цифрової армії та формування раціональної оборонно-промислової політики з акцентом на залучення приватного капіталу та іноземних інвестицій для створення працюючого та розвинутого ОПК.

Критично важливим, на думку членів правління, є отримання чіткого уявлення про технологічну і виробничу базу, створення умов для запуску системи переозброєння сил оборони, чому сприятиме проведення оборонного огляду, а також огляду оборонної промисловості, включаючи аудит держконцерну «Укроборонпром», документів Воєнної доктрини, Стратегії національної безпеки, Стратегічного оборонного бюлетеня, корекцію рамкового закону України про національну безпеку.

“Ми пропонуємо створити експертну групу при Раді нацбезпеки і оборони за обов`язкової участі недержавних експертів, включаючи представників створеного нами Інституту”, – йдеться у заяві.

В УІДБ наголошують, що Україна здатна впровадити Єдину автоматизовану систему управління ЗСУ, оснастити сили оборони закритим зв’язком і сучасними системами РЕБ, створити ефективну державну систему ППО, а також ракетний щит. Необхідно розвивати Сили спеціального призначення та створити дієве розвідувальне співтовариство.

У заяві підкреслюється, що задля налагодження результативної системи переозброєння армії Україні необхідний ефективно працюючий і розвинутий ОПК, що стане можливим виключно за рахунок формування раціональної оборонно-промислової політики, з акцентом на залучення приватного капіталу та іноземних інвестицій. У цьому зв’язку йдеться у про необхідність у майбутньому створення міністерства для реалізації оборонно-промислової політики держави, формування системи держгарантій для підприємств і зміни ставок при кредитуванні оборонних підприємств. На часі також прийняття низки законів, які унеможливлять закупівлі іноземної військової продукції за наявності своїх розробок.

Український Інститут безпекових досліджень (Ukrainian Security Studies Institute – USSI) створено як неурядову неприбуткову аналітичну організацію, що об’єднає низку профільних аналітичних центрів і громадських організацій, а також авторитетних експертів у галузі безпеки і оборони з метою сприяння розвитку структур безпеки України та забезпечення їх альтернативними аналітичними розробками, оцінками та поглядами на підготовку рішень-реакцій держави на поточні виклики, а також, на планування в даній галузі.

До правління Інституту увійшли: директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак, голова правління громадської організації «Експертно-аналітичний центр з питань публічного управління та адміністрування «КУБ» , Сергій Згурець директор Інформаційно-консалтингової компанії Defense Express, автор серії популярних книжок про українські озброєння та військову техніку Сергій Згурець.

До наглядової ради УІНБ, очолюваної академіком, доктором технічних наук Володимиром Горбуліним, увійшли заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони України (2014 – 2019) Олександр Литвиненко, консультант Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони, учасник розробки низки законів і державних документів у галузі безпеки Віктор Плахута.

 

Горбулін про зброю зі США: Javelin недостатньо, потрібні ще й Patriot

Розвиток відносин зі США в оборонній сфері та нарощування взаємодії з НАТО є дуже важливими для України.

Таку думку висловив академік Володимир Горбулін на прес-конференції в Укрінформі.

“Ще один важливий аспект (для оборони – ред.) … – розвиток двосторонніх відносин зі США і нарощування конструктивної взаємодії з НАТО. Стрижневе завдання наших відносин – ставки на отримання критичних технологій, втягування західних компаній в роботу на українському ринку, створення наукоємних спільних підприємств, придбання ліцензій. Ми сьогодні дуже туго рухаємося в цьому напрямку”, – сказав він.

На думку Горбуліна, національне законодавство в цій сфері є недосконалим, і його треба міняти, в першу чергу якщо мова йде про науково-дослідні роботи в держоборонзамовленні вітчизняним приватним підприємствам.

Академік вважає, що Україні недостатньо переносних протитанкових ракетних комплексів Javelin, наданих американською стороною. “Нам Patriot (протиракетні комплекси – ред.) були б набагато важливіші для сьогодення. Я думаю, що ми повинні працювати через громадські інституції, в тому числі щоб переконати американських колег в тому, що Київ – це актив, а не пасив, і що він може перетворитися в збройну, надійно захищену вітрину Заходу”, – заявив Горбулін.

Як повідомляв Укрінформ, екс-секретар РНБО, перший віце-президент НАНУ, академік Володимир Горбулін очолив наглядову раду нової аналітичної структури – Українського інституту безпекових досліджень.

 

Криза в Молдові: Додон передумав розпускати парламент

Президент Молдови Ігор Додон анулював укази про розпуск парламенту і про призначення дати дострокових парламентських виборів, підписані раніше заступником голови Демократичної партії Павлом Філіпом.

Про це повідомляє власний кореспондент Укрінформу в Молдові.

«Ці укази були підписані всупереч Конституції, в якій наголошується, що дата виборів визначається після консультацій з парламентськими фракціями», – зазначив Додон.

За його словами, Філіп не може бути президентом, по-друге, він ні з ким не радився.

Як повідомляв Укрінформ, у неділю, 9 червня Конституційний суд усунув Ігоря Додона з посади президента і призначив Павла Філіпа тимчасово виконуючим обов’язки глави держави. Того самого дня Філіп підписав указ про проведення дострокових виборів 6 вересня 2019 року.

Додон також підписав Указ про оновлення складу Вищої ради безпеки Республіки Молдова, до складу якої ввійшли нові її члени: прем’єр-міністр Мая Санду, спікер парламенту Зінаїда Гречана, глава МВС Андрій Нестасе, віце-прем’єр з реінтеграції Василе Шова, міністр оборони Павел Войку та міністр юстиції Станіслав Павловський.

Як відомо, в суботу, 8 червня, в парламенті Молдови повідомили про створення тимчасової коаліції, до складу якої ввійшли депутати з фракцій Партії соціалістів і політичного блоку ACUM (під угодою підписалися 60 депутатів). Усього в парламенті Молдови – 101 депутат.

На засіданні було обрано спікера парламенту – голову Партії соціалістів Зінаїду Гречану, а також затверджено новий склад уряду на чолі з Маєю Санду.

Однак, Конституційний суд Молдови виніс вердикт про визнання неконституційними всіх прийнятих нинішнім складом парламенту 8 червня і в наступний період рішень, постанов і законодавчих актів. Інстанція вже винесла вердикти про неконституційність обрання Зінаїди Гречаної спікером, а Маї Санду – прем’єр-міністром.

 

Представник Президента у КСУ: Рішення про розпуск Ради мають оголосити до 29 червня

Представник Президента у Конституційному Суді Федір Веніславський не допускає можливості визнання указу Президента про розпуск Верховної Ради 8-го скликання таким, що не відповідає Основному закону.

Про це він сказав у коментарі журналістам у Конституційному Суді, який розпочав розгляд подання народних депутатів щодо неконституційності згаданого указу Президента, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Ми не допускаємо можливості визнання указу Президента неконституційним. Таких підстав не має», – сказав Веніславський.

За його словами, парламентська більшість припинила свою діяльність 29 березня 2016 року після виходу з коаліції фракції Радикальної партії, і відтоді коаліція замість необхідних 226 голосів налічувала лише 216.

Представник Президента також зазначив, що оскільки КС визнав розгляд цього подання невідкладним, рішення у справі має бути оголошене не пізніше 29 червня.

Як повідомляв Укрінформ, у вівторок о 10 годині Велика палата КС розпочала розгляд справи щодо відповідності Конституції указу «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради 8-го скликання та призначення позачергових виборів».

Справу слухатимуть у формі усного провадження.

Крім того, відповідно до статті 75 Закону України «Про Конституційний суд України» Велика палата КС визнала конституційне провадження цієї справи невідкладним.

 

У КСУ заявили, що факт відсутності коаліції в Раді потребує доведення

Факт відсутності коаліції у Верховні Раді України, на чому наполягає Президент України Володимир Зеленський, не є загальновідомим і потребує ретельного доведення і встановлення Конституційним судом. Про це заявив суддя КСУ Ігор Сліденко під час засідання Суду, передає кореспондент УНН.

“Те, є чи немає коаліції в парламенті, відповідно до норм Конституції, може сказати, мабуть, виключно Конституційний суд на підставі цільового і системного тлумачення низки норм Конституції, тому що в самій Конституції існують правові лакуни (прогалини – ред.)”, – зазначив суддя, зазначаючи, що факт відсутності коаліції в парламенті потребує доведення.

За його словами, зокрема, в Конституції чітко не визначено, коли з’являється коаліція, а коли вона зникає.

При цьому представник Президента в КСУ Федір Веніславський визнав, що відсутність коаліції треба доводити, оскільки це не загальновідомий факт.

Нагадаємо, сьогодні о 10 ранку судді Конституційного суду України розпочали засідання у справі щодо визначення конституційності розпуску Верховної РадиПрезидентом Володимиром Зеленським.

 

У Зеленського пояснили, де взяли докази відсутності коаліції

Позиція Адміністрації Президента України щодо відсутності коаліції у Верховній Раді України ґрунтується на аналізі Юридичного департаменту АПУ шляхом аналітики. Про це заявив представник Президента в КСУ Федір Веніславський під час засідання КСУ, передає кореспондент УНН.

“У Президента виникло право достроково припинити повноваження Верховної Ради на підставі Конституції України, оскільки на момент, коли він набув повноважень, коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України була відсутність більш ніж 1 місяць. Докази відсутності коаліції були надані Юридичним департаментом Адміністрації Президента України шляхом аналітики”, – зазначив Веніславський, відповідаючи на запитання судді-доповідача, звідки у Президента інформація про відсутність коаліції.

За його словами, в АПУ пов’язують право Президента на розпуск з юридичним фактом скорочення кількості народних депутатів – членів коаліції до рівня менше, ніж визначеною Конституцією кількістю.

При цьому суддя доповідач Віктор Кривенко додав, що Адміністрація Президента так само, як і Верховна Рада, не надала список членів коаліції. Також він наголосив, що немає доказів, які б доводили факт бездіяльності парламенту.

Нагадаємо, сьогодні о 10 ранку судді Конституційного суду України розпочали засідання у справі щодо визначення конституційності розпуску Верховної Ради Президентом Володимиром Зеленським.

Фактична відсутність коаліції у парламенті стане основним аргументом Адміністрації Президента України під час доведення у Конституційному суді конституційності указу Глави держави про розпуск Верховної Ради.

 

Президент вніс подання на призначення міністра закордонних справ України

Президент України Володимир Зеленський підписав подання про звільнення Павла Клімкіна з посади Міністра закордонних справ та призначення на цю посаду Вадима Пристайка. Про це на брифінгу в Києві заявив заступник глави Адміністрації Президента України Руслан Рябошапка, передає кореспондент УНН.

“Щодо керівника Міністерства закордонних справ, Президент підписав подання про звільнення Клімкіна з посади Міністра закордонних справ, а також вніс подання на призначення Пристайка Вадима Володимировича міністром закордонних справ”, – заявив Рябошапка.

Як повідомляв УНН, Зеленський повторно попросить ВРУ звільнити Грицака, Полторака та Клімкіна, додавши до списку Луценко.

Крім того, Зеленський звільнив керівника ДУС та його заступника.

 

Рожкова сказала, що буде з іноземними інвестиціями в разі дефолту

У випадку оголошення дефолту приплив прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в економіку припиниться.

Про це в інтерв’ю «Голосу Америки» розповіла перший заступник голови Національного банку Катерина Рожкова – Укрінформ.

“Уявіть собі на хвилинку, що ми всі в дефолті. Це значить, що наша країна в середньостроковій перспективі не може вийти на зовнішні запозичення. Це значить, що жодна міжнародна організація не простягне нам руку допомоги. А в нас залишається дефіцитний бюджет. Що з цим робити? Це тільки поглиблює проблему”, – сказала Рожкова.

Вона також зазначила, що якщо Україна ці 5 років будувала репутацію країни, яка йде курсом реформ, стабілізує в себе ситуацію — важко, можливо, десь повільно, але ми будуємо ринкові відносини.

“Нам як країні вкрай потрібні інвестиції — не лише запозичення, а й прямі інвестиції. Дефолт руйнує всю цю роботу. І Україна як позичальник на світовому ринку абсолютно втрачає будь-яку репутацію. І скільки часу знадобиться на те, щоб все це відновити, я навіть не можу уявити”, – зауважила Рожкова.

Як повідомлялося, бізнесмен Ігор Коломойський висловився за тимчасовий дефолт для України за боргами МВФ.

Згодом секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Данилюк заявив, що Президент Володимир Зеленський не розглядає варіант оголошення Україною дефолту.

 

Світ має контролювати “гуманітарні вантажі” з Росії на окупований Донбас – Супрун

Міжнародне співтовариство повинно контролювати доставку “гуманітарних вантажів” з Росії до окупованих територій на сході України з метою недопущення постачання туди озброєння і військової техніки.

Про це заявила в.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун під час Warsaw Humanitarian Expo, повідомляє прес-служба Посольства України у Польщі – укрінформ.

“Надання гуманітарної допомоги не повинно зводитись до звичайного бізнесу, а бути вкладом у розвиток регіонів та людей, які цієї допомоги потребують. Міжнародне співтовариство повинно також контролювати доставку “гуманітарних вантажів” з РФ до окупованих територій на сході України з метою недопущення постачання туди озброєння і військової техніки”, – сказала Супрун.

Warsaw Humanitarian Expo – найбільший міжнародний гуманітарний ярмарок у Центрально-Східній Європі, присвячений глобальній гуманітарній допомозі та допомозі для розвитку.

 

Зеркаль у Гаазі: Росія незаконно зупинила 150 суден

Росія самовільно побудувала міст через Керченську протоку, зупиняє судна в Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці.

Про це під час свого виступу у Постійній палаті третейського суду в Гаазі, де за позовом України щодо порушення Росією права прибережної держави проходять слухання, наголосила заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції, Агент України Олена Зеркаль, повідомляє власний кореспондент Укрінформу в Гаазі.

“Росія втручається у міжнародне судноплавство та морську торгівлю. Вона будує мости, трубопроводи та прокладає кабелі, навіть не консультуючись із нами. Росія самовільно вирішила побудувати низький міст через Керченську протоку. Тепер, з огляду на цей міст, великі кораблі не можуть пройти до важливих українських портів – Маріуполя та Бердянська. А починаючи з квітня 2018 року Росія стала зупиняти судна в Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці та заважати їм. Ба більше, Росія зупиняла судна за кілька миль від українських портів. Ці дії становлять серйозне погіршення спору, який розглядається цим Арбітражним Трибуналом, і ми повідомляли трибунал про це погіршення у своєму листі від 27 листопада 2018 року. У ньому викладено, зокрема, що Росія незаконно зупинила принаймні 150 суден, що прямували до українських портів, і заважала їм, при цьому багато суден були під прапорами третіх держав”, – сказала Зеркаль.

За її словами, у Меморандумі України детально представлено усі порушення Конвенції ООН з морського права. І вкотре наголосила, що юрисдикція у цьому спорі очевидна.

“Аргумент Росії також не має під собою підстав. Він побудований на смішному уявленні, що Крим став незалежним і одразу ж приєднався до Росії. Росія не навела жодного прикладу держави, яка б визнала Крим протягом кількох годин після так званого набуття ним незалежності. Не думаю, що варто нагадувати вам про замовчування Росією цього факту”, – виголосила у своїй промові Зеркаль.

Вона також звернула увагу суду на те, що мета України в даному провадженні полягає у відновленні прав на морі. І нічого більше.

“Після розпаду СРСР, Україна як незалежна держава вважала Конвенцію ООН з морського права основою своїх відносин у сфері морського права, як із сусідньою державою Росія, так і з рештою міжнародного співтовариства. Саме тому у 1992 році ми подали до Секретаріату ООН координати вихідних ліній для визначення межі територіального моря та виключної економічної зони України в Азовському морі. Тоді Росія використала концепцію “внутрішніх вод” в якості зброї проти міжнародного морського права у відношенні Азовського моря та Керченської протоки. Її мета полягає у виключенні застосування Конвенції ООН з морського права. Маю зазначити, що Україна не погоджується із загальним твердженням Росії про те, що режим внутрішніх вод не підпадає під сферу дії Конвенцію ООН з морського права, проте це питання не актуальне в даному провадженні”, – наголосила Зеркаль.

А ще зазначила, що Керченська протока є міжнародною протокою, і посилання на статус Азовського моря та Керченської протоки як внутрішніх вод є хибним.

“Додаткові заперечення Росії просто безпідставні. Наприклад, Росія стверджує, що усі її дії в Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці є «воєнною діяльністю». Чи дійсно Росія вважає розкрадання українського природного газу воєнною діяльністю? Або ж будівництво мосту? Або витіснення рибалок із традиційних зон вилову? А як щодо вилучення з морського дна цінних культурних об’єктів? Відповідь на всі ці питання очевидна”, – сказала Зеркаль.

Слухання триватимуть до вечора. Наживо транслювали лише перші 30 хвилин виступу. В понеділок свою позицію озвучила РФ. Згідно з графіком, завтра в слуханнях оголошено перерву. Другий раунд починається 13 червня, виступатиме Росія. Наступного дня, 14 червня – Україна.

Як повідомляв Укрінформ, Постійна палата третейського суду в Гаазі з 10 по 14 червня проводить слухання щодо попередніх заперечень РФ у справі за позовом України щодо порушення права прибережної держави відповідно до Конвенції ООН з морського права 1982 року, стосовно спору між Україною та Російською Федерацією щодо прав прибережної держави в Чорному і Азовському морях та у Керченській протоці.

Постійна палата третейського суду (ППТС) знаходиться в тій самій будівлі Палацу миру, що й Міжнародний суд ООН, в якому у п’ятницю, 7 червня, закінчилися слухання за позовом України проти Росії.

14 вересня 2016 року Україна ініціювала окреме провадження проти РФ щодо порушення нею Конвенції ООН з морського права і просить суд у Гаазі підтвердити права України в Чорному і Азовському морях та у Керченській протоці.

У травні 2017-го відбулося перше процедурне засідання Трибуналу за конвенцією з морського права ООН, в рамках якого створений арбітраж для розгляду спору України проти РФ. Меморандум, тобто пакет доказів того, що Росія порушує суверенні права України в Чорному та Азовському морі й у Керченській протоці було подано до Постійної палати третейського суду в Гаазі 19 лютого 2018 року. Росія подала до Міжнародного трибуналу свої заперечення щодо юрисдикції цієї інституції розглядати позов України проти РФ.

 

Жодне із заперечень Росії не становить перешкоди для юрисдикції суду у Гаазі – Зеркаль

Постійна палата третейського суду в Гаазі має право розглядати справу за позовом щодо порушення Росією Конвенції ООН з морського права в Чорному та Азовському морях і в Керченській протоці.

На цьому наголосила у виступі заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції, агент України Олена Зеркаль, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Учора Росія відчайдушно намагалась модифікувати предмет цієї справи, аби загнати його у межі заперечень Росії. Сьогодні ж ви побачите справжню суть справи, представленої на ваш розгляд. Відповідно, вам стане зрозуміло, чому жодне із заперечень Росії не становить перешкоди для вашої юрисдикції”, – сказала Зеркаль, звертаючись до членів суду.

За її словами, Росія розкрадає українські ресурси у Чорному морі, не дає доступу до покладів нафти й газу.

“Починаючи з весни 2014 року Росія викрала вже понад 9 мільярдів кубометрів природного газу. Вона намагалась позбавити ліцензій на вироблення електроенергії, що були належним чином видані органами влади України, і видала власні ліцензії російським компаніям. Росія навіть відібрала у нас цінні сучасні мобільні бурові установки, що їх вона пересуває просторами Чорного моря, на які ми маємо право, щоб добувати наш природний газ”, – наголосила вона.

Як повідомляв Укрінформ, слухання триватимуть до вечора. Транслюватимуть наживо лише перші 30 хвилин. У понеділок свою позицію озвучила РФ. Згідно з графіком завтра у слуханнях оголошено перерву. Другий раунд розпочинається 13 червня, виступатиме Росія. Наступного дня, 14 червня, слово матиме українська сторона.

Постійна палата третейського суду в Гаазі з 10 по 14 червня проводить слухання щодо попередніх заперечень РФ у справі за позовом України щодо порушення права прибережної держави відповідно до Конвенції ООН з морського права 1982 року стосовно спору між Україною та Російською Федерацією щодо прав прибережної держави в Чорному і Азовському морях та у Керченській протоці.

Постійна палата третейського суду (ППТС) розміщена в тій самій будівлі, що й Міжнародний суд ООН, в якому 7 червня закінчилися слухання за позовом України проти Росії.

14 вересня 2016 року Україна ініціювала окреме провадження проти РФ щодо порушення нею Конвенції ООН з морського права і просить суд у Гаазі підтвердити права України в Чорному і Азовському морях та у Керченській протоці.

У травні 2017-го відбулося перше процедурне засідання Трибуналу за конвенцією з морського права ООН, в рамках якого створений арбітраж для розгляду спору України проти РФ. Меморандум, тобто пакет доказів того, що Росія порушує суверенні права України в Чорному та Азовському морі й у Керченській протоці, було подано до Постійної палати третейського суду в Гаазі 19 лютого 2018 року. Росія подала до Міжнародного трибуналу свої заперечення щодо юрисдикції цієї інституції розглядати позов України проти РФ.

 

Стало відомо, коли Росія відреагує на українські контраргументи у трибуналі

Росія в Арбітражному трибуналі зможе представити свої зауваження на українські контраргументи в четвер, 13 червня, після чого у п’ятницю, 14 червня, з заключним словом знову виступить Україна. Про це журналістам заявила заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції, агент України на слуханнях Арбітражного трибуналу щодо спору між Україною та РФ про права прибережної держави в Чорному і Азовському морях і в Керченській протоці Олена Зеркаль, передає кореспондент УНН.

Так, на питання про те, як російська сторона реагує на сьогоднішні контраргументи України у трибуналі, Зеркаль зазначила: “Поки що мовчки”.

“У них буде можливість відреагувати в четвер. У четвер вранці ми почуємо протягом трьох годин їх заперечення на нашу позицію, після чого в п’ятницю у другій половині дня ми закінчимо цей тиждень представленням української позиції і будемо чекати після цього вже на позицію суду щодо вирішення справи по юрисдикції”, – пояснила вона.

Як повідомляв УНН, 10 червня у Постійній палаті третейського суду – міжнародному арбітражному суді у Гаазі розпочалися слухання у справі України проти РФ щодо морського права. Першою виступила Росія.

 

Промисловці очікують відновлення річкового судноплавства в Україні – Кінах

Представники тринадцяти асоціацій аграрної, металургійної, будівельної та суднобудівної галузей України звернулися з проханням посприяти відродженню українського річкового судноплавства.

Про це заявив президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах під час прес-конференції в Укрінформі, повідомляє кореспондент агентства.

“Ми в своєму зверненні, аналізі та пропозиціях маємо на увазі ще й те, що це (підтримка річкового судноплавства – ред.) взаємопов’язане з необхідністю формування державних чітких заходів по всьому комплексу відновлення вітчизняного суднобудування”, – підкреслив Кінах.

Автори звернення наголошують, що Верховна Рада має терміново розглянути та прийняти проект Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації Директиви Ради №2003/96/ЄС в частині відновлення конкурентоспроможності судноплавства України на внутрішніх водних шляхах”. Саме ці зміни до Податкового кодексу, впевнені ініціатори звернення, вдосконалять порядок сплати внутрішнім водним транспортом акцизу на паливо. Це дозволить збільшити кількість вантажних перевезень українськими річками, сприятиме покращенню екологічного стану в країні та дозволить Державному дорожньому фонду України суттєво заощаджувати на ремонті доріг.

До того ж у звернені пропонується розглянути на засіданні Ради національної безпеки та оборони питання стану судноплавних шлюзів на українських річках, який наразі є критичним. Автори звернення також закликають українську владу прийняти Національну програму розвитку внутрішнього водного транспорту та закріпити у Бюджетній декларації України на 2020-2022 роки і в проекті Державного бюджету України на 2020 рік перегляд ставок податків на виробництво продукції суднобудування, літакобудування та сформувати процедуру повернення сплаченого акцизу на пальне судновласникам.

Як повідомляв Укрінформ, у 2018 році річковим транспортом України було перевезено майже 3,7 млн тонн вантажів, що на 1,6% більше, ніж за 2017 рік.

 

Грібаускайте в останньому зверненні закликала й надалі підтримувати Україну

Литва повинна продовжувати безумовну підтримку українців в умовах російської агресії.

На цьому наголосила президент Литви Даля Грібаускайте у своєму останньому зверненні до нації у якості глави держави, оприлюдненому у вівторок, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Безумовна підтримка народу України і безумовне засудження агресії – чи то стосується Криму, Керчі (Керченська протока – ред.) або застосування хімічних речовин у Великій Британії – повинна залишатися нашою стратегічною позицією», – заявила Грібаускайте.

Вона зауважила, що незрілі політичні рішення щодо співпраці з ворожими країнами можуть створити жевріючі загрози та перетворити європейців на заручників, коли доведеться обирати між поганим и небезпечним.

«Нові виклики для безпеки, світового порядку, прав людини, клімату і торгівлі повинні перезавантажити діяльність міжнародних інституцій», – переконана литовський лідер.

Як повідомляв Укрінформ, 26 травня у Литві пройшов другий тур президентських виборів, де перемогу здобув незалежний кандидат Гітанас Неуседа. Він підтримує жорсткий курс Литви відносно Росії.

Грібаускайте після двох президентських каденцій у виборах участі не брала.

 

Українська студентка в Данії захистила випускний проект по темі Голодомору

Українська студентка Копенгагенської міжнародної школи (Copenhagen International School) захистила випускний проект по темі Голодомору 1932-33 рр. в Україні.

Про це повідомив на своїй сторінці у Facebook о.Василь Тихович, який здійснює духовну опіку над українцями в королівстві Данія – Укрінформ.

«Ось ця українська дитина, Квітка Перегінець, закінчила Копенгагенську міжнародну школу з відзнакою, написавши випускний проект-дисертацію, фокусуючись на питання Голодомору як способу придушити повстання українців проти більшовиків. Ось вам роль української діаспори у світі!», – йдеться у дописі.

«Бажаю, щоб її ім’я було більше Квітки Цісик», – побажав дівчині о.Василь.

Як зазначається на сайті навчального закладу, Copenhagen International School є школою з міжнародною програмою підготовки до вступу у вищі навчальні заклади «Міжнародний бакалавріат» ( International Baccalaureate, IB), яка пропонує програму початкових курсів IB, програму IB Middle Years і програму IB Diploma.

Диплом IB є потужною академічною програмою, яка зосереджена на традиційних основних дисциплінах і готує студентів до вступу до коледжів, університетів або інших установ, що надають вищу освіту та навчання. Понад 90% випускників школи вступають до університетів та вищих навчальних закладів у всьому світі.

Copenhagen International School з 1973 року акредитована Радою міжнародних шкіл ( Council of International Schools), а останні 30 років також і Асоціацією  New England Association of Schools and Colleges in the USА.

У школі навчаються більше 900 студентів та працюють 180 співробітників 82 національностей.

 

У Північній Кореї виявили понад 300 місць для страт

Група південнокорейських правозахисників Transitional Justice Working Group ідентифікувала на території Північної Кореї сотні місць, де страчують людей.

Про це повідомляє Independent із посиланням на доповідь групи – Укрінформ.

“Група південнокорейських правозахисників заявила про ідентифікацію сотні місць у Північній Кореї, де відбуваються публічні й позасудові страти”, – йдеться у повідомленні.

За даними Transitional Justice Working Group, загалом ідеться про 323 такі місця.

Як пояснили правозахисники, часто страти відбуваються на ринках, школах, а також біля річок, у полях та на пагорбах.

Самі страти відбуваються після показового й нетривалого судового засідання на місцях, без присутності адвокатів.

Водночас членів сімей обвинувачених або їх сусідів змушують дивитися на саму страту.

Зазначається, що про такі місця стало відомо завдяки свідченням 600 громадян КНДР, які втекли до Південної Кореї.

На думку автора доповіді Шим Хі Сока, кількість страт зменшується, проте ймовірно, що багато з них проводяться таємно.

 

Ядерне роззброєння зайшло в глухий кут – глава МСЗ Німеччини

Проблема ядерного роззброєння і нерозповсюдження особливо актуальна сьогодні, коли тема в глибокій кризі.

Про це заявив міністр закордонних справ ФРН Хайко Маас перед від’їздом у Стокгольм, де у вівторок проходить зустріч 16 глав МЗС, присвячена питанням ядерного роззброєння – Укрінформ.

«Роззброєння і нерозповсюдження ядерної зброї знаходяться в кризі. Це загроза миру в усьому світі, і ми маємо протистояти негативній тенденції », – заявив міністр.

Він зазначив, що без Договору про нерозповсюдження ядерної зброї у багатьох держав сьогодні була б ядерна зброя, саме тому його треба всіма силами не тільки зберегти, а й зміцнити. Держави, що володіють ядерною зброєю, повинні виконати свої зобов’язання щодо подальшого роззброєння, і слід перешкодити більшій кількості держав володіти ядерною зброєю.

“Наступного року відбудеться Конференція з розгляду дії ДНЯЗ, і нам потрібен чіткий план узгодження для зміцнення архітектури нерозповсюдження”, – нагадав Маас.

Зазначається, що договір з його трьома наріжними моментами – нерозповсюдження, роззброєння та мирне використання – лежить в основі архітектури контролю над ядерними озброєннями, і Німеччина обіцяє працювати на міжнародному рівні над збереженням документа.

На запрошення міністра закордонних справ Швеції, 11 червня в Стокгольмі зустрінуться 16 міністрів закордонних справ (Аргентина, Ефіопія, Німеччина, Фінляндія, Індонезія, Японія, Йорданія, Канада, Казахстан, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Швеція, Швейцарія, Іспанія, Південна Корея ). Програма зустрічі передбачає обмін думками з питань ядерного роззброєння. Учасники конференції – це держави, що не володіють ядерною зброєю, які об’єднані метою створення світу, вільного від ядерної зброї, хоча і переслідують натомість різні підходи. Зокрема, є країни, які ратують за негайну заборону ядерної зброї, інші, серед яких Німеччина і всі члени НАТО і багато партнерів, проповідують прагматичний підхід: мета ядерного роззброєння стане реалістичною, тільки якщо вона здійснюється невеликими кроками і за участю держав, що володіють ядерною зброєю.

 

Ройтбурд закликає Президента не переносити АП в Український дім, а передати його під музей

Відомий художник, директор Одеського художнього музею Олександр Ройтбурд закликає Президента не переїжджати в Український дім, а віддати цю будівлю під музей сучасного мистецтва.

Про це він написав на своїй сторінці в Facebook – Укрінформ.

«З’явилася інформація, що Президент хоче перевести свою адміністрацію в Український дім. Не робіть цього! Колишній Музей Леніна – єдиний в центрі столиці великий будинок, побудований з урахуванням музейних вимог до клімат-контролю, контролю вологості, безпеки. Устаткування там, звичайно, допотопне, але його можна легко замінити на сучасне. Це ідеальна локація для національного музею сучасного мистецтва України», – наголосив Ройтбурд.

За його словами, якщо в Україні не буде музею сучасного мистецтва, то «воно піде в пісок, як пішли в пісок нонконформізм, трансавангард, мистецтво дев’яностих, нульових і десятих».

«Сьогодні повноцінну колекцію останнього півстоліття українського мистецтва зібрати вже, на жаль, неможливо. Залишимося країною без мистецтва. Втрачені покоління художників – це злочин перед національною культурою», – зазначив художник.

Він закликав главу держави: «Пане Президенте, віддайте Український дім під цей музей – станете нашим Помпіду. Центр Помпіду – головне, що зберегло в історії ім’я другого президента П’ятої Французької республіки. Хороша інвестиція у вічність».

Як повідомляли ЗМІ, Адміністрація Президента розглядає можливість переїзду до Українського дому, ще один варіант – конгрессно-виставковий центр «Парковий», відомий як «вертолітний майданчик Януковича».

 

Колишній суперник Ломаченка виключений з рейтингу WBC

Колишній суперник Василя Ломаченка екс-чемпіон світу в двох вагових категоріях пуерториканець Хосе Педраса виключений з рейтингу Всесвітньої боксерської ради (WBA).

Хосе Педраса вчасно не зареєструвався в програмі допінг-контролю “Чистий бокс” (Clean Boxing Program), яка є обов’язковою для всіх учасників рейтингу. Про це повідомляє Klitschko-brothers.com – Укрінформ.

Встановлений термін складає 90 днів.

Крім Педраси санкцій також зазнали срібний призер Олімпіади Шакур Стівенсон, філіппінець Джоберті Альварес і японець Норіхіто Танака.

Нагадаємо, в грудні 2018 року Педраса програв Ломаченку в бою, який відбувся Нью-Йорку (США). Бій тривав усі 12 раундів, при цьому Педраса двічі побував у нокдауні в одинадцятому раунді. Все судді віддали перевагу Ломаченку – 119:107, 117:109, 117:109.

Наразі чемпіон WBA і WBO в легкій вазі український боксер Василь Ломаченко розпочав підготовку до бою з британцем Люком Кемпбеллом за вакантний титул WBC, який відбудеться в кінці серпня в Лондоні.

2020 року чемпіон світу за версією IBF зустрінеться з чемпіоном світу за версіями WBA, WBO і WBC за титул абсолютного чемпіона світу в легкій вазі.

Ломаченко в своєму останньому бою нокаутом в четвертому раунді переміг Ентоні Кроллу і повторно захистив титул чемпіона світу за версією WBA, а також вперше захистив титул чемпіона за версією WBO.

 

Авіація РФ розбомбила мирні поселення в Сирії, десятки загиблих

У результаті російського авіаудару в Сирії загинули щонайменше 25 людей.

Про це повідомляє Al Jazeera – Укрінформ.

“Щонайменше 25 людей загинули у наслідок повітряного бомбардування, здійсненого російськими бойовиками в регіоні Ідліб”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, атаці піддалося мирне поселення Джабал у провінції Ідліб. На місці події виявлено 13 тіл, серед них жінки та діти.

Крім того, російські літаки здійснили наліт на Хан-Шейхун, Кфар-Батіх і кілька інших сіл, де внаслідок атаки загинули ще 12 мирних жителів.

За даними рятувальників, російські авіаудари спрямовані в тому числі і на те, щоб придушити мирних жителів в опозиційних районах. За минулі шість тижнів, з початку активізації російських військових у квітні, у Сирії вбито більше 1500 осіб, щонайменше половина з яких – цивільне населення.

Росія і сирійська армія заперечують звинувачення у невибіркових бомбардуваннях цивільних районів, стверджуючи, що борються з ісламістськими бойовиками.

 

Ксенофобія і расизм – найбільші занепокоєння в Європі

Ксенофобський популізм і мова ненависті на підґрунті расизму продовжують бути негативними проявами у Європі, які викликають найбільше занепокоєння.

Про це йдеться в оприлюдненій у вівторок доповіді за 2018 рік Європейської комісії проти расизму та нетерпимості Ради Європи, повідомляє власний кореспондент Укрінформу у Страсбурзі.

«Ксенофобський популізм і мова ненависті, що ґрунтується на расизмі, продовжували відзначатися на політичному кліматі у Європі у 2018 році», – наголосили у РЄ.

У доповіді зазначається, що суспільне занепокоєння щодо економічних, геополітичних і технологічних викликів використовуються, зокрема, політиками-популістами, з метою покладання провини за ці негативні явища на мігрантів і представників нацменшин, розділення суспільств за національними, етнічними і релігійними ознаками.

При цьому, у Раді Європи констатують, що такі думки висловлюють не лише політики із крайніми поглядами, але й вони мають поширення серед головних політичних партій і національних урядів.

«Ідеології, які базуються на несумісності між національно-етнічними або релігійними групами, є загрозою для інклюзивних суспільств, та сприяють виправданню «расової переваги», – наголосили у комітеті РЄ проти расизму і нетерпимості.

 

Google заробив на новинах $4,7 мільярда за рік

Корпорація Google у 2018 році заробила на новинному контенті 4,7 млрд доларів. Ця сума приблизно дорівнює виторгу всієї новинної індустрії онлайн у США.

Про це повідомляє News Media Alliance з посиланням на аналіз, проведений консалтинговою компанією Keystone Strategy – Укрінформ.

“Аналіз, проведений консалтинговою компанією зі стратегічних та економічних питань Keystone Strategy, показує, що Google отримав приблизно 4,7 млрд доларів доходу від новинного контенту у 2018 році”, – йдеться в повідомленні.

Згідно з дослідженням, від 16% до 40% результатів пошуку Google становить новинний контент. При цьому, наголошується, фактична цифра може бути вищою, тому що багато різних способів, через які Google отримує вигоду з новинного контенту, важко визначити кількісно, включаючи дохід від реклами та дані, які Google отримує від новинних сайтів.

Дослідження показало, що мінімальний виторг Google від поширення новинного контенту становить усього на 400 мільйонів доларів менше, ніж виторг на рекламі всієї новинної індустрії США в цілому (5,1 млрд доларів).

Також, у повідомленні News Media Alliance підкреслюється, що дослідження почалося в той момент, коли судовий комітет Палати представників США почав своє розслідування питань антимонопольного права у сфері технологій. Перше слухання з цього питання під назвою «Онлайн-платформи і ринкова влада, частина 1: вільна і різноманітна преса» призначено на 11 червня.

У дослідженні зазначається залежність новинних ЗМІ від високих технологій, яка зростає, і що такі компанії, як Google, Facebook і Apple, отримують не співставну вигоду.

«Видавці новин повинні продовжувати інвестувати в якісну журналістику, але вони не можуть цього зробити, якщо платформи беруть те, що хочуть, не сплачуючи за це. Інформація може бути безкоштовною, але журналістам потрібно платити», – підкреслив президент News Media Alliance Девід Чаверн.

Нагадаємо, два роки тому News Media Alliance звернувся до конгресу США з проханням надати йому право на ведення колективних переговорів з Google і Facebook. Члени альянсу звинувачували Google і Facebook в зниженні стандартів якості новин та поширення фейків.

Американський News Media Alliance включає більше 2000 видань, зокрема, такі відомі новинні видання, як The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post та інші.

 

ЗМІ дізналися, коли Huawei запустить власну операційну систему

Китайська компанія Huawei тестує власну операційну систему і може її представити у третьому кварталі 2019 року.

Про це повідомляє Global Times із посиланням на джерела – Укрінформ.

“Huawei тестує власну операційну систему, яку буде названо HongMeng OS для китайського ринку та Oak OS для іноземних ринків, імовірно буде запущена у третьому кварталі 2019 року”, – йдеться у повідомленні.

За словами співрозмовників, це може статися не раніше серпня або вересня.

Раніше, 23 травня, повідомлялося, що китайська компанія Huawei може цього року розробити власну операційну систему після того, як американська компанія Google закрила для Huawei доступ до оновлень Android.

Як повідомлялося, у середині травня президент США Дональд Трамп увів надзвичайний стан у сфері комунікацій, щоб обмежити загрозу з боку Китаю та інших країн у вигляді крадіжки технологій, промислового шпигунства та інших викликів. При цьому китайська компанія Huawei потрапила до “чорного списку” через підозри у промисловому шпигунстві й передачі інформації китайському уряду. Такий крок означає фактичну заборону продажу чи передачі технологій американського виробництва китайському телекомунікаційному гіганту.

Пізніше американська компанія Google закрила для Huawei доступ до оновлень Android.

 

Філарет скликає собор для збереження Київського патріархату

Почесний патріарх Філарет оголосив про рішення скликати помісний православний собор Київського патріархату, хоча статут Православної церкви України такого права йому не дає. Про це повідомляє УНН з посиланням на ВВС-Україна. 

“Ми скликаємо помісний собор, на якому не затвердимо рішення того собору, який був 15 грудня 2018 року. Значить, він для нас не є обов’язковим. Цим ми покажемо, що Київський патріархат був, є і буде. Собор ми скликаємо на 20 червня”, — сказав Філарет.

Також на сьогоднішньому форумі учасники планують затвердити звернення до президента Володимира Зеленського з проханням “підтримати Українську православну церкву — Київський патріархат від будь-якого посягання”.

“Собору помісного Київського патріархату 15 грудня не було, а був збір підписів під постановою помісного собору. Ми ту постанову на помісному соборі відкинемо і він буде для нас не дійсним”, — сказав Філарет.

За його словами, так він зможе “зберегти Київський патріархат. Він хоч буде і маленьким, але виросте у велику церкву”.

Також почесний патріарх продовжив як і раніше звинувачувати предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія у залежності від Вселенського патріархату.

“Епіфаній — слуга Вселенського патріарха. Поставив грека вікарним єпископом, щоб він спостерігав і передавав інформацію Вселенському патріарху, щоб передавав вказівки через нього що робити”, — сказав Філарет.

Він додав, що “так звана ПЦУ служить інтересам греків”.

Як повідомляв УНН, рішення щодо документів УПЦ КП підштовхне Філарета доподальших провокацій.

 

Експерт розповів про наслідки відновлення УПЦ КП для ПЦУ

Для Православної церкви України, відновлення діяльності Української православної церкви Київського патріархату, нічим не загрожує, а навпаки дає можливість прискорити процес переходу до неї парафіяльних храмів УПЦ МП. Таку думку висловив релігієзнавець, директор Центру релігійної безпеки Дмитро Горєвой в коментарі кореспонденту УНН.

“Для ПЦУ це нічим особливо не загрожує, тому що від неї може відколотися одна або декілька ієрархій, які є дуже токсичними. Насправді це піде ПЦУ на користь, тому що тоді процес визнання і приєднання парафій (УПЦ МП до Православної церкви України – ред.) може відбуватися набагато швидше. Оскільки наразі (цей процес –ред.) гальмується через діяльність Філарета”, – сказав Горєвой у відповідь на запитання, чим загрожує відновлення Філаретом діяльності Української православної церкви Київського патріархату для ПЦУ.

Нагадаємо, Філарет скликає собор для збереження Київського патріархату, хоча статут ПЦУ такого права йому не дає.

 

Епіфаній бере участь у святковій літургії на честь іменин Варфоломія

На честь іменин Вселенського Патріарха Варфоломія у храмі Святого Георгія на Фанарі проходить святкова літургія, в якій бере участь Митрополит Київський та всієї України Епіфаній.

Про це повідомив Посол України в Туреччині Андрій Сибіга у своєму Twitter – Укрнформ.

«Сьогодні на Фанарі особливий день – іменини у Вселенського Патріарха Варфоломія! У храмі Святого Георгія розпочалася святкова літургія, участь у ній також бере Митрополит Київський та всієї України Епіфаній. Многія літа Патріарху!» – написав дипломат.

Сьогодні На Фанарі особливий день – іменини у Вселенського Патріарха Варфоломія! У храмі Св.Георгія розпочалася святкова літургія-участь в ній також бере Митрополит Київський та всієї України @Epifaniy Многія літа Патріарху!

Як відомо, напередодні у храмі монастиря «Живоносне джерело» відбулася вечірня, під час якої молилися Вселенський Патріарх Варфоломій, Архієпископ Афінський і всієї Еллади Ієронім та Митрополит Київський і всієї України Епіфаній, ієрархи помісних церков.

 

Філарет підтвердив, що хоче відновити “патріархат”

Почесний патріарх Православної церкви України Філарет у вівторок провів форум інтелігенції “За Київський патріархат”.

На зустрічі почесний патріарх вкотре повторив, що він не задоволений умовами Томосу, що об’єднавчого Собору 15 грудня не було, а було “ситуативне зібрання делегатів УПЦ КП”, що без наявності патріархату церква не є повністю незалежною, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми не такий Томос маємо! Ми маємо такий Томос, який ставить нас в залежність від Константинопольського патріархату… нам треба мати дійсно незалежну церкву, яка б служила тільки своєму народу і своїй державі”,– заявив почесний патріарх Філарет.

На форумі “За Київський патріархат” було близько 150 людей, в тому числі 5 священиків. Аудиторія – люди середнього й літнього віку.

На форумі також поширювалося звернення до Президента України Володимира Зеленського, в якому містилися заклики підтримати “Київський патріархат” та запевнення, що учасники форуму “завжди відкриті до діалогу з українською владою у всіх аспектах національного будівництва, формування гармонійних відносин між церквою та державою”.

Перед початком форуму почесний патріарх Філарет підтвердив журналістам оприлюднену раніше в ЗМІ інформацію про те, що збирається провести 20 червня собор, на якому хоче відновити Київський патріархат.

Водночас у прес-службі почесного патріарха Філарета зазначають, що не мають офіційних даних щодо можливого скликання помісного собору 20 червня.

“Поки що офіційних даних щодо скликання помісного собору немає. Чи відбудеться він 20 червня, ще невідомо”, – зазначив представник прес-служби почесного патріарха Антон Павленко.

Коментуючи інформацію ЗМІ щодо заяви Філарета про скликання cобору задля поновлення офіційної діяльності Української православної церкви Київського патріархату, в прес-службі зазначили: “Я не знаю, в якому контексті журналісти поставили питання Філарету”.

Як повідомляв Укрінформ, у грудні 2018 року в Києві відбувся об’єднавчий церковний Собор, на якому ліквідували УПЦ КП, створили ПЦУ та обрали її предстоятелем митрополита Епіфанія, який на той момент був намісником предстоятеля УПЦ КП Філарета. У ході Собору до складу новоствореної церкви увійшли Українська православна церква Київського патріархату, Українська автокефальна православна церква та окремі єпископи УПЦ Московського патріархату.

На початку січня 2019 року новостворена церква отримала Томос про автокефалію від Вселенського патріарха.

Однак 14 травня почесний патріарх Філарет оприлюднив звернення, у якому оголосив, що Київський патріархат продовжує існувати, а він залишається чинним патріархом.

Також Філарет додав, що Епіфаній порушує домовленості, нібито досягнуті на об’єднавчому Соборі 15 грудня, що призвело до двовладдя у ПЦУ. За його словами, Епіфаній має нести відповідальність за зовнішнє представництво церкви, а патріарх – за внутрішнє церковне життя в Україні.

29 травня предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній видав указ, згідно з яким документи від імені релігійного об’єднання “Українська православна церква Київського патріархату”, видані після 30 січня 2019 року, є недійсними.

Пізніше Православна церква України оприлюднила підтвердження факту ліквідації Української православної церкви Київського патріархату.

 

Сьогодні – день пам’яті засновника «українського Єрусалиму» в США Мстислава Скрипника

Сьогодні, 11 червня, відзначають день пам’яті Мстислава Скрипника (світське ім’я Степан Іванович Скрипник; 1898-1993), українського церковного діяча, патріарха Української автокефальної православної церкви з 1990 року.

Про це повідомляє Укрінформ.

Мстислав Скрипник – небіж (син сестри) Симона Петлюри. У 1918-1921 роках хорунжий Армії УНР, учасник польсько-радянської війни. У 1930-1939 роках був послом (депутатом) до польського сейму, захищав права українців. Один з організаторів і лідерів Волинського українського об’єднання (1931-1939), що виступало за співпрацю з польською владою.

У 1942 році прийняв духовний сан; з 1969 – митрополит УАПЦ у Європі, з 1971 – митрополит Української православної церкви у США. 1992 року обраний патріархом Української православної церкви – Київського Патріархату, однак незабаром підтримав повернення до статусу УАПЦ.

Патріарх Мстислав є засновником і організатором відомого духовного центру українського православ’я в Саут-Баунд-Бруку (США, штат Нью-Джерсі), який і по сьогодні для українців діаспори залишається своєрідним «українським Єрусалимом». У містечку збудовано церкву-монумент св. Андрія Первозванного, присвячену померлим від Голодомору 30-х років в Україні, семінарію св. Софії, школу релігії й українознавства, Дім української культури, концертний зал на 1500 місць, Музей церковних святощів, велику бібліотеку, архів і друкарню, готель для літніх людей та пам’ятники княгині Ользі і митрополитові Василю Липківському.

У крипті храму св. Андрія Первозванного покоїться тіло Патріарха-основоположника, а навколо собору розкинувся багатогектарний пантеон, де поховані визначні українці США й інших країн.

Патріарх Мстислав, уродженець Полтави, є Почесним громадянином Тернополя.

 

Зеленський звільнив керівника ДУСі та його заступника

Президент Володимир Зеленський звільнив керівника Державного управління справами Івана Куцика та його заступника Євгена Сарнацького, натомість призначив Сергія Борзова тимчасовим виконувачем обов’язків керівника ДУС.

Відповідні укази Президента оприлюднені 11 червня на сайті глави держави – Укрінформ.

Так, в указі №360/2019 зазначається: “Звільнити Куцика Івана Марковича з посади керівника Державного управління справами згідно з поданою ним заявою”.

В указі №361/2019 ідеться: “Звільнити Сарнацького Євгена Володимировича з посади заступника керівника Державного управління справами згідно з поданою ним заявою”.

Водночас в указі №362/2019 наголошується: “Заступнику керівника Державного управління справами Борзову Сергію Сергійовичу тимчасово виконувати обов’язки керівника Державного управління справами”.

Як повідомляв Укрінформ, у липні 2016 року тодішній президент Петро Порошенко провів перестановку в керівництві ДУС. Зокрема, указом №308/2016 Порошенко звільнив Сергія Борзова від тимчасового виконання обов’язків керівника ДУС, а указом №309/2016 призначив на цю посаду Івана Куцика, який був заступником голови управління.

23 грудня 2016 року указом №574/2016 Порошенко призначив Куцика керівником ДУС.

Державне управління справами – єдиний орган з матеріально-технічного, соціально-побутового, лікувально-профілактичного забезпечення діяльності Президента України, Верховної Ради, Кабінету міністрів, Ради національної безпеки і оборони та інших державних органів, вищих посадових осіб зарубіжних країн. В управлінні ДУС перебуває понад 60 державних підприємств, установ та організацій.

 

Рівненський музей покаже туристам «Мистецтво одного села»

Увесь багатющий спектр народних традицій одного із сіл Рівненщини відтепер можуть побачити туристи та відвідувачі обласного музею.

Про це повідомляє прес-служба облдержадміністрації – Укрінформ.

«У Рівненському обласному краєзнавчому музеї відкрилася експозиція з циклу «Мистецтво одного села». Цього разу естафету обласної мистецької акції перейняла Кореччина. Творчі доробки майстрів народного мистецтва презентувало село Новий Корець. 23 майстрів села показали свої творчі роботи. Це вироби художньої вишивки, обробки та оздоблення дерева», – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що свої роботи продемонстрували умільці кераміки лозо-, соломо- та паперового плетіння. А ще – вироби із сірників, інкрустовані соломкою та в’язані гачком.

Окрім цього, на виставці презентують ужиткові речі, святковий одяг жителів села та обрядові хліби до весілля.

Відкриття акції супроводжували виступи народного аматорського фольклорного ансамблю «Червоне намисто». Глядачам також показали документальний фільм-розповідь про неповторну історію, звичаї та традиції села Новий Корець.

«Родзинкою» мистецької акції став обряд весілля з усіма старовинними звичаями, після якого усі присутні могли посмакувати смачним короваєм.

Експозиція з циклу «Мистецтво одного села» діятиме в Рівненському обласному музеї до 26 червня.

 

Цього дня два роки тому набув чинності безвіз з ЄС

Два роки тому, у 2017-ому, цього дня для громадян України набув чинності безвізовий режим з Європейським Союзом.

Як відомо, про лібералізацію візового режиму між Україною та Європейським Союзом почали говорити ще від початку президентства Віктора Ющенка. Зі свого боку Україна скасувала візи для громадян ЄС з 1 вересня 2005 року – Укрінформ.

У 2007 році між Україною та Європейським Союзом була підписана Угода про реадмісію, тобто примусове повернення мігрантів, що нелегально потрапили до ЄС з України. Натомість для певних категорій українських громадян візовий режим був спрощений.

У вересні 2008 року на Паризькому саміті Україна-ЄС Віктор Ющенко досяг домовленості із керівництвом ЄС про початок діалогу з визначення умов для безвізового режиму. Офіційно діалог щодо безвізового режиму був розпочатий 9 вересня 2008 року. Через рік, на саміті Україна-ЄС 22 листопада 2010 року у Брюсселі, був ухвалений План дій щодо лібералізації візового режиму між Україною та ЄС – список реформ, які має здійснити Київ для запровадження нових правил перетину кордону із європейськими країнами. Тоді ж українська влада взяла на себе зобов’язання провести ці реформи.

Лише 16 грудня 2015 року Єврокомісія підтвердила виконання Україною всіх критеріїв Плану дій щодо візової лібералізації та 18 грудня 2015 року схвалила шостий і остаточний Звіт, відзначивши успішне виконання Україною всіх необхідних критеріїв для візової лібералізації. За час від прийняття «Плану дій» в Україні змінилося декілька президентів та урядів, пройшла Революція Гідності, почалася війна.

Проте Україні знадобилося ще два роки аби візова лібералізація для її громадян стала реальністю. 6 квітня 2017 року Європейський парламент 521 голосом «за» підтримав надання безвізу Україні, а 26 квітня посли держав-членів Європейського Союзу підтримали рішення Європарламенту. Потім було голосування Ради міністрів закордонних справ ЄС та підписання цього Рішення президентом Європарламенту та представник головуючої країни (тоді це була Мальта). Зрештою, 11 червня 2017 року безвіз для українців почав працювати. З початку запровадження безвізового режиму понад 2,5 млн громадян України скористалися спрощеним порядком поїздок до Європи.

 

Помпео у привітанні з Днем Росії нагадав про демократію

Держсекретар США Майкл Помпео у формальному привітанні з Днем Росії від імені президента Трампа й американського народу нагадав, що СРСР вже давно припинив існувати.

Текст короткого привітання розміщено на сайті Держдепартаменту США, повідомляє Укрінформ.

“В той час, як ви відзначаєте майже три десятки років від початку конституційних реформ у Росії, Сполучені Штати поважають прагнення російського народу до демократичних принципів загальної свободи, громадянських свобод і верховенства права”, – зазначається в документі.

Нагадаємо, День Росії, який відзначається 12 червня, є державним святом у РФ з нагоди прийняття Декларації про державний суверенітет РРФСР 1990 року.

 

З Коломойським ми спілкувалися по-різному, але не сварилися – Рожкова

Нацбанк продовжує співпрацювати з чинним урядом – і готовий працювати з урядом, який прийде йому на зміну.

Про це в інтервʼю “Голосу Америки” розповіла перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова – Укрінформ

“Незалежність центральних банків і полягає в тому, що вони співпрацюють з усіма гілками влади, бо завдання номер один – забезпечення фінансової стабільності. Ми продовжуємо співпрацювати з тим урядом, який є, і готові працювати з тим урядом, який буде. І, звичайно, з адміністрацією президента – бо питання макрофінансової стабільності – це не тільки питання НБУ. А загрозу ми поки що бачимо з боку судових позовів, тому що їх дуже багато. І особливо ці рішення, вони підривають незалежність Національного банку”, – так Рожкова відповіла на запитання, чи не чинить Адміністрація Президента тиску на НБУ.

Коментуючи запитання, чи не боїться вона, що Президент намагатиметься впливати на рішення цих судів стосовно повернення “Приватбанку” Коломойському, Рожкова нагадала: Зеленський заявив публічно, що буде захищати інтереси держави.

“Я не люблю говорити припущеннями. Є якісь події, які відбулись. Є стовідсоткові факти, які відбудуться – і ми про це згадували в розмові: про суди, що для МВФ це буде червона лінія. А решта… Я сподіваюсь, що все буде добре”, – додала перша заступниця голови НБУ.

Коментуючи відносини з Коломойським, вона зазначила, що не спілкувалася з ним з 2016 року.

“Особисто ми не сварилися. Але моя робота полягала в нагляді за банками, тому я мала вимагати від колишніх власників “Приватбанку” докапіталізовувати його, припинити діяльність, яка могла нашкодити кредиторам. В ділових питаннях ми спілкувалися по-різному, жодних інших стосунків у нас не було. Але ми точно голосно не сварилися”, – наголосила Рожкова.

 

Українська делегація в Індії обговорила модернізацію літаків Ан-32

Українська військова делегація відвідала штаб Військово-повітряних сил Індії, щоб обговорити питання модернізації транспортного флоту Індійських ВПС Ан-32.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомляє Державне зовнішньоторговельне підприємство «Спецтехноекспорт».

Водночас, як повідомляє індійське видання India Today з посиланням на свої джерела у військовому відомстві, українська військова делегація провела переговори з керівництвом штабу Військово-повітряних сил Індії з питань прискорення темпів модернізації військово-транспортних літаків Ан-32. Двосторонні зустрічі відбулися через кілька днів після падіння одного з літаків Ан-32 індійських ВПС.

Як нагадує видання, 3 червня військових літак індійських ВПС раптово зник з радарів. Катастрофа сталася в районі високогір’я штату Прадеш, на борту було 8 членів екіпажу та 5 пасажирів. Попри вичерпаний льотний ресурс, літак не проходив процедуру ремонту та подовження терміну експлуатації.

За інформацією газети, у 2009 році Індія та Україна підписали контракт на суму 397,7 млн дол. на модернізацію 105 літаків Ан-32 індійських збройних сил в Україні та Індії у зв’язку із завершенням передбачених строків експлуатації літаків у 25 років. Оновлення авіапарку передбачало не лише подовження терміну експлуатації літаків до 50 років, але й оснащення їх новітньою авіонікою, навігаційним обладнанням тощо.

Згідно з контрактом, в Україні, на «Заводі 410 ЦА», було модернізовано 45 літаків, інші 60 мали пройти модернізацію в Індії. Однак через необхідність проведення імпортозаміщення російських комплектуючих до літака Ан-32, після припинення співпраці України та Росії у сфері ВТС, відбулася затримка у виконанні програми модернізації. До цього часу в Індії було модернізовано лише близько 10 літаків.

Індійські журналісти звернули увагу, що зниклий в Індії літак не був частиною модернізованого авіафлоту, тому військові чиновники наголошують на необхідності пришвидшення темпів модернізації Ан-32.

Відомо, що під час візиту в Індію українська делегація також оглянула об’єкти, на яких здійснюється модернізація літаків Ан-32. Переговірниками від української сторони виступили представники державної компанії Спецтехноекспорт, який входить до складу Укроборонпрому.

За повідомленням Спецтехноекспорту, протягом останніх шести місяців в Індію було поставлено запасні частини до Ан-32 на суму 27 млн дол. Наразі готуються чергові поставки продукції за контрактом, які виконуються щомісяця. Загалом, за домовленістю сторін, умови контракту, що був підписаний у 2009 році, будуть повністю виконані до вересня 2020 року. «Завод «410 ЦА» як постачальник основної номенклатури продукції за цим контрактом успішно виконує усі свої зобов’язання.

«Наприкінці 2018 року ДП ДГЗП «Спецтехноекспорт» досягло додаткових домовленостей з індійськими партнерами щодо модернізації військово-транспортних літаків Ан-32 ВПС Індії. Завдяки ним відвантаження нових партій продукції за контрактом відбуваються регулярно та вчасно. Українська та індійська сторони задоволені теперішнім рівнем співпраці та темпами виконання взаємних зобов’язань», – йдеться у повідомленні.

 

“Тиждень швейцарського кіно” переїхав із заблокованого кінотеатру “Київ”

Фестиваль “Тиждень швейцарського кіно” перенесено із заблокованого кінотеатру “Київ”, де він мав відбутися 12-16 червня, у кінотеатр “Жовтень”, де він пройде 4-7 липня.

Про це повідомляє кінокомпанія Артхаус Трафік – Укрінформ.

“Третій “Тиждень швейцарського кіно” пройде у кінотеатрі “Жовтень” з 4 по 7 липня, у програмі будуть представлені 4 актуальні картини останніх років, відібрані на європейських фестивалях. Фестиваль відкриває мелодрама “Мрія Катріни”. Відкриття відбудеться 4 липня о 18:45″, – ідеться в повідомленні.

Водночас зазначається, що ситуація, яка склалася щодо кінотеатру “Київ”, впливає також на інші культурні заходи, які були заплановані та організовані іншими посольствами та культурними інституціями для киян та гостей міста.

“Посольство Швейцарії в Україні, Британська Рада в Україні та Австрійський Культурний Форум в Україні глибоко стривожені подіями навколо кінотеатру та закликають всі сторони конфлікту вирішити поточні питання без зриву культурних подій та відповідно до закону. Вищезгадані посольства та інституції запрошують сторони, особливо Київську міську державну адміністрацію та мера Києва Віталія Кличка, використати свої повноваження для пошуку конструктивного рішення”, – наголошується в прес-релізі.

Як повідомляв Укрінформ, 11 червня під КМДА проходить акція на захист кінотеатру “Київ”. Зокрема, активісти вимагають від столичної влади до рішення суду призупинити дію договору оренди, який був підписаний між Департаментом комунальної власності КМДА і “Сінема центр”, а також провести новий конкурс.

Раніше директор ТОВ “Культурний центр “Кінотеатр Київ” Вілія Бондаренко заявила, що у будівлі кінотеатру відбувається рейдерське захоплення. Вона також повідомила, що справа за їхнім позовом знаходиться на розгляді в Господарському суді міста Києва. 18 червня відбудеться вже третє засідання в тристоронньому форматі: Департамент комунальної власності (якому належить будівля), ТОВ “Культурний центр “Кінотеатр “Київ” та ТОВ “Сінема Центр”, які виграли “відкритий конкурс”.

 

На КПВВ “Чонгар” і “Каланчак” немає медпунктів та належних гігієнічних умов – офіс Омбудсмена

На контрольних пунктах в’їзду-виїзду “Чонгар” та “Каланчак” залишається не вирішеним питання щодо облаштування медичних пунктів, місць відпочинку та створення перед КПВВ зон сервісного обслуговування з належними санітарно-гігієнічними умовами. При цьому, жодних робіт з благоустрою державними установами не проводиться. Про це повідомила прес-служба Омбудсмена, передає УНН.

Так, відбулися моніторингові візити до контрольних пунктів в’їзду-виїзду “Чонгар” та “Каланчак”. За результатами моніторингу встановлено низку недоліків, що є характерними для цих КПВВ протягом усього періоду їх існування.

Моніторинг показав відсутність медпунктів.

“На КПВВ “Каланчак” навіть не передбачене приміщення, а на КПВВ “Чонгар” приміщення медичного пункту використовується не за призначенням”, – повідомили в Омбудсмена.

Також було виявлено незадовільний стан дорожнього покриття на КПВВ “Каланчак”. Згідно з даними моніторингу, розбита пішохідна доріжка, що не лише ускладнює рух громадян з великогабаритними речами, але й практично унеможливлює пересування осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

“Відсутні не лише друковані засоби масової інформації, видані мовою корінного народу та національних меншин, які проживають на тимчасово окупованій території, але й пошкоджені інформаційні стенди, де визначено порядок проходження КПВВ”, – уточнили у прес-службі.

А на КПВВ “Чонгар” до цього часу відсутні покажчики на шляху до місця проведення перевірки.

Зазначено, що під час спілкування представників Уповноваженого з громадянами, які перетинають лінію розмежування, люди скаржаться на відсутність можливості перетинати буферну зону в автомобілях або автобусах, а не пішки, що є надзвичайно важливим для громадян похилого віку, осіб з інвалідністю та громадян з малолітніми дітьми.

“Зокрема це є необхідним у разі несприятливих погодних умов і є актуальним для всіх, хто перетинає лінію розмежування (довжина буферної зони біля КПВВ “Каланчак” майже 900 метрів, а біля КПВВ “Чонгар” – 4 км)”, – сказано у повідомленні.

За інформацією прес-служби, як мешканці тимчасово окупованої території, які їдуть на материкову частину України, так і громадяни, які з певних причин перетинають лінію зіткнення в бік окупованого півострова, а також працівники Держприкордонслужби звертають увагу на проблеми з транспортом та невідповідність розкладу руху автомобільного пасажирського транспорту із розкладом руху залізничного транспорту.

Крім того, на обох перевірених КПВВ як і раніше відсутні центри надання адміністративних послуг. Уточнюється, що їх створення в четвертому кварталі 2018 року було передбачено постановою уряду для спрощення доступу до адміністративних послуг для громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Нагадаємо, в Україні анонсували початок будівництва двох КПВВ біля Криму.

 

Президент вносить подання про звільнення Луценка з посади Генпрокурора

Президент України Володимир Зеленський вносить подання про звільнення Генпрокурора України Юрія Луценка. Про це на брифінгу в Києві заявив заступник глави Адміністрації Президента України Руслан Рябошапка, передає кореспондент УНН.

“Є наступні кадрові рішення: те, про що давно говорив глава Держави – внесене подання на звільнення Генпрокурора України Юрія Луценка”, – сказав він.

За словами Рябошапки, є юридична позиція пов’язана з тим, що не зважаючи на зміни до закону про прокуратуру, про те, що Генпрокурор не повинен мати юридичну освіту, інші норми закону про прокуратуру говорять про те, що прокурор Генпрокуратури може бути лише людиною з вищою юридичною освітою.

Зазначимо, Верховна Рада вже розглядала подання на звільнення Луценка з посади генпрокурора 6 листопада. Тоді “За” відставку проголосувало 38 парламентарів”.

Як повідомляв УНН, Зеленський повторно попросить ВРУ звільнити Грицака, Полторака та Клімкіна, додавши до списку Луценко.

 

Зеленський у поданні назвав основну причину звільнення Луценка

Президент України Володимир Зеленський у тексті подання до ВР щодо звільнення Юрія Луценка з посади Генерального прокурора назвав однією з причин – відсутність вищої юридичної освіти, передає УНН із посиланням на текст документу.

У документі зазначено, що відповідно до Закону України “Про прокуратуру” особа, що претендує на адміністративну посаду в прокуратурі, має відповідати загальним вимогам, що висуваються до особи, яка обіймає посаду прокурора. Такими вимогами є наявність вищої юридичної освіти, стаж роботи в галузі права, володіння державною мовою. Водночас Закон містить і додаткові кваліфікаційні вимоги для прокурорів, що претендують на посади в прокуратурах вищого рівня – регіональних прокуратурах та Генеральній прокуратурі України.

Зокрема, Закон України “Про прокуратуру” встановлює обов’язкові вимоги, яким повинен відповідати і Генеральний прокурор – стаття 27 Закону передбачає, що прокурором Генеральної прокуратури України може бути призначений громадянин України, який має вищу юридичну освіту та стаж роботи в галузі права не менше п’яти років.

“Таким чином, Генеральним прокурором може бути особа, яка відповідає вимогам, встановленим статтями 27 та 40 Закону України “Про прокуратуру”, зокрема в частині дотримання вимог щодо наявності вищої юридичної освіти та стажу роботи у галузі права.

Луценко Юрій Віталійович не відповідає встановленим Законом України “Про прокуратуру” вимогам до Генерального прокурора України, а тому не може перебувати на цій посаді, а його призначення на посаду відбулось із порушенням Конституції України та Закону України “Про прокуратуру”. У зв’язку з цим відповідно до статей 8, 102, 1311 Конституції України вношу подання про звільнення Луценка Юрія Віталійовича з посади Генерального прокурора України”, – відзначено у проекті постанови Зеленського.

Нагадаємо, у Раді зареєстрували подання на звільнення Луценка.

 

На окрузі Довгого від “Слуги народу” йтиме “тендерний” мільйонер Москаленко

Син колишнього мера Кропивницького (Кіровоград) Миколи Москаленка Кирило націлився у Верховну раду. Про це напередодні повідомили одразу декілька ЗМІ, проте підтвердження цієї інформації до цього часу не було. Зараз же, як стало відомо УНН, кандидатура Москаленка-молодшого таки затверджена — на окрузі 102, де раніше перемагав член “молодої команди” Черновецького Олесь Довгий. ЗМІ охрестили  102 округ “злітною смугою для кандидатів Банкової”. І, певно, щоб не порушувати традицій, Москаленко підкорюватиме його під прапором партії Володимира Зеленського – “Слуги народу”.

Кирило Москаленко, будучи бізнесменом, встиг прославитися сумнівними тендерними, а його компанії вже пережили обшуки правоохоронців.

З відкритих джерел відомо, що син та батько Москаленки мають у повній або частковій власності низку компанії: ТОВ “Максим М”, ТОВ “Байя сервіс”, ТОВ “Інтерресурси яхтінг”, ТОВ “Торговий дім Інтерресурси“, ТОВ “Інтерресурси-Трейдинг”, ТОВ “КК Інтерресурси”, ТОВ “Інтерресурси” тощо. Остання, зокрема, — постійний учасник тендерних закупівель та “освоювач” державних коштів.

Зокрема, лише у 2018 році ТОВ “Інтерресурси” отримало держпідрядів на понад 124 млн грн і ще майже 16 млн грн — вже у поточному році.

Одним з найскандальніших тендерів Москаленків стала реконструкція головного корпусу №1 Кіровоградської обласної дитячої лікарні, кошторис якої вже після перемоги ТОВ “Інтерресурси” на торгах зріс на 1 млн грн до 35,15 млн грн без жодних пояснень збоку підрядників. А вже наступного року управління капітального будівництва Кіровоградської ОДА надало фірмі Москаленків іще понад 58,08 млн грн на продовження реконструкції корпусів лікарні.

Крім того, бюджетні порушення були виявлені й при реконструкції будівлі обласного театру вартістю 78,71 млн грн, яку місцева та рідна для Москаленків влада також віддала компанії “Інтерресурси”.

Разом з тим, ще за часів Януковича ТОВ “Інтерресурси” “прославилося” скандальною реконструкцією Свято-Хрестовоздвиженської церкви-усипальниці родини Раєвських у селі Розумівка. За даними “Чесно”, компанія мала відновити ліпнину, оздобити стіни й підлогу та виготовити іконостас для церкви за значно завищеним кошторисом у майже 4,5 млн грн.

Ба більше, з 2011 року “Інтерресурси” Москаленків є монопольним постачальником комунальних послуг для психіатричної лікарні та онкодиспансеру у Кропивницькому, за що родина Москаленків, як пишуть місцеві ЗМІ, отримала в цілому понад 300 млн грн.

А зовсім нещодавно (3 червня 2019 року) за “мотивами” чергового тендеру вказаної психіатричної лікарні, у компанії Москаленків тривали обшуки. Річ у тім, що отримавши перемогу в торгах, конкурентом фірми майбутнього мажоритарника виступала фірма, належна його ж родичу.

Цікавим є той факт, що компанії Москаленків, які і самі власники фігурують у безлічі судових справах. Зокрема, Кирила Москаленка митники упіймали на спробі митного оформлення товару на підставі невідповідного контракту аби занизити його митну вартість. Тоді у суді підозрюваному в адмінпорушенні вдалося вирішити питання на свою користь, а апеляційна скарга начальника Кіровоградської митниці ДФС була залишена без задоволення.

Крім того, Москаленко притягався до адмінвідповідальності й за податкові порушення. Як йдеться в ухвалі суду у третьому кварталі 2018 року він завищив від’ємне значення податку на прибуток компанії “Інтерресурси”, внаслідок чого сума податку на прибуток була занижена на понад півмільйона гривень (502162 грн), а сума ПДВ — на понад 24 тис. грн. Тоді Москаленко відбувся штрафом аж у 85 грн.

Щодо політичних зв’язків, то Москаленко-старший був членом Національної ради партії “Сильна Україна” Сергій Тігіпка.

А протектором для Москаленка Кирила сьогодні, за даними УНН, виступає голова політичної партії “Основа” (Сергія Тарути, – ред.) Андрій Ніколаєнко, який у 2013-2014 рр. був, власне, губернатором Кіровоградської області.

Нагадаємо, напередодні УНН відшукав зв’язок між Ніколаєнко та ще одним новоспеченим партійником “Слуги народу” Олегом Тарасовим.

 

Зеленський звільнив двох заступників голови СБУ

Президент України Володимир Зеленський звільнив двох заступників голови Служби безпеки України та п’ять керівників регіональних управлінь служби. Про це на брифінгу в Києві заявив заступник глави Адміністрації Президента України Руслан Рябошапка, передає кореспондент УНН.

“Декілька кадрових рішень було прийнято в органах, які є спеціальними службами – це Служба безпеки України та Служба зовнішньої розвідки. Якщо говорити про СБУ – було звільнено двох заступників голови СБУ. Це люди, які, за нашою інформацією, були причетні до багатьох протиправних діянь, в тому числі під час виборчої кампанії. Це для них тільки початок на шляху звільнення”, – сказав Рябошапка.

З його слів, мова йде про двох заступників голови СБУ – Олега Фролова та Владислава Косинського.

Крім того, сказав заступник глави АП, було прийняте рішення про звільнення п’яти керівників регіональних управлінь СБУ – тих, які “значились у негативному плані в сенсі явищ, пов’язаних з контрабандою”: в Одеській області звільнено керівника управління СБУ Олександра Довженка, указ про звільнення керівника управління СБУ у Львівській області Олександра Ткачука, звільнення Олега Зозулі з посади керівника СБУ у Вінницькій області, а також звільнено керівника управління СБУ у Закарпатській області Володимира Пахнюка, Руслан Сторожук звільнений з посади начальника управління СБУ у Чернівецькій області.

Нагадаємо, Зеленський призначив Баканова першим заступником голови СБУ 22 травня.

Раніше Зеленський звільнив заступника голови Служби безпеки України Віктора Кононенка.

 

Президент призначив голову Служби зовнішньої розвідки

Президент Володимир Зеленський призначив Владислава Бухарєва головою Служби зовнішньої розвідки.

Про це поінформував заступник глави Адміністрації Президента Руслан Рябошапка під час брифінгу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Було підписано указ про призначення голови Служби зовнішньої розвідки. Ним призначено Бухарєва Владислава”, – зазначив заступник глави АП.

Бухарєв Владислав Вікторович народився 14 березня 1969 року в місті Лебедин Сумської області. Народний депутат України VIII скликання, колишній перший заступник Голови Служби безпеки України — начальник Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління Служби безпеки України. Спеціальне звання — генерал-лейтенант податкової міліції. Військове звання — генерал-лейтенант.

 

Зеленський звільнив 15 голів ОДА

Президент Володимир Зеленський звільнив голів 15 обласних державних адміністрацій.

Про це поінформував заступник глави Адміністрації Президента Руслан Рябошапка під час брифінгу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Щодо звільнення губернаторів, сьогодні надійшла перша частина подань з Кабінету міністрів на звільнення керівників обласних державних адміністрацій”, – сказав він.

За його словами, глава держави звільнив голів Чернігівської, Хмельницької, Херсонської, Тернопільської, Сумської, Полтавської, Миколаївської, Львівської, Кіровоградської, Київської, Івано-Франківської, Запорізької, Закарпатської та Волинської ОДА.

Крім того, Рябошапка зазначив, що відсторонено від виконання обов’язків в. о. керівника Одеської ОДА.

Як повідомлялося, Кабінет міністрів 5 червня запропонував Президенту Володимиру Зеленському звільнити низку голів ОДА. Пізніше у ЗМІ з’явилася інформація, що пропонується звільнити 13 губернаторів.

 

Зеленський призначив тимчасових керівників низки ОДА

Президент України Володимир Зеленський підписав укази про призначення тимчасових виконувачів обов’язків голів 12 обласних державних адміністрацій в Україні. Відповідні укази опубліковані на сайті Президента України, передає УНН.

Так, указами від 11 червня 2019 року тимчасовими виконувачами обов’язків голів обласних держадміністрацій Президент призначив:

Олександра Киричука – Волинської ОДА (№378);

Івана Дурана – Закарпатської ОДА (№379);

Еллу Слепян – Запорізької ОДА (№380);

Марію Савку – Івано-Франківської ОДА (№381);

В’ячеслава Кучера – Київської ОДА (№382);

Сергія Коваленка – Кіровоградської ОДА (№383);

Ростислава Замлинського – Львівської ОДА (№384);

В’ячеслава Боня – Миколаївської ОДА (№385);

Вадима Акпєрова – Сумської ОДА (№386);

Івана Крисака – Тернопільської ОДА (№387);

Володимира Кальніченка – Хмельницької ОДА (№388);

Наталію Романову – Чернігівської ОДА (№389).

Нагадаємо, Президент України Володимир Зеленський підписав укази про звільнення з посад голів 12 обласних державних адміністрацій в Україні, а також про увільнення від тимчасового виконання обов’язків голів ще трьох ОДА.

 

В АП пояснили, навіщо Баканову звання лейтенанта

Присвоєння звання лейтенанта першому заступнику голови СБУ Івану Баканову не дає жодних кар’єрних преференцій, воно потрібне для доступу до секретної інформації.

Про це на брифінгу заявила речниця Президента Юлія Мендель, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Звання лейтенанта, насправді, не дає ніяких кар’єрних преференцій, воно потрібно для того, щоб людина, яка була в правоохоронних органах, мала доступ до важливої секретної інформації… Тобто, це не високе звання, і воно абсолютно не вплине ні на його (Баканова – ред.) доходи, ні на його кар’єрне зростання. Це те, що він повинен мати, для того щоб мати доступ до потрібної інформації”, – сказала Мендель.

Водночас, заступник глави Адміністрації Президента Руслан Рябошапка зауважив, що в багатьох спецслужбах успішними керівниками є саме цивільні.

“І можливо, тут цей експеримент буде для нас вдалим, коли людина не з системи, людина, яка не зашорена цими догматичними уявленнями про те, як повинна функціонувати спецслужба, буде здатна зробити нарешті реформу спеціальної служби”, – сказав він.

Раніше у ЗМІ з’явилась інформація, що Баканов отримав звання лейтенанта, хоча не проходив службу в армії та не перебував на військовому обліку.

Водночас, у відповіді СБУ на запит ЗМІйшлося, що військове звання лейтенанта присвоєно Баканову наказом голови Служби безпеки України одночасно з його прийняттям на військову службу у Службу безпеки України за контрактом осіб офіцерського складу.

Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський 22 травня призначив Івана Баканова першим заступником голови Служби безпеки України — начальником Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ.

Оскільки голова СБУ Василь Грицак, який 20 травня написав заяву про відставку, перебуває у відпустці, його обов’язки виконує Баканов.

 

Рябошапка пояснив, за яких умов може бути проведений аудит НАБУ

Аудит Національного антикорупційного бюро можливо провести тільки після того, як будуть обрані аудитори.

Про це заявив заступник глави Адміністрації Президента Руслан Рябошапка під час брифінгу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Аудит НАБУ може бути проведений тільки тоді, коли буде призначено трьох аудиторів Національного антикорупційного бюро, для нас це принципово важливо. Ми б хотіли зробити аудит не лише НАБУ, але й Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, агентства з питань запобігання корупції, а також агентства з питань розшуку і управління арештованими активами”, – сказав Рябошапка.

За його словами, для того, щоб це зробити, потрібно новий склад парламенту і новий уряд.

“Тому що парламент призначає одного з аудиторів НАБУ, а уряд призначає іншого аудитора НАБУ, тому я думаю, що протягом найближчих двох місяців буде сформовано уряд, буде новий парламент, будуть нові аудитори, буде започатковано цей процес”, – сказав він.

 

У РФ засекречують дані про компанії, що працюють у Криму

Прем’єр-міністр РФ Дмитро Медведєв підписав постанову, яка дає можливість засекретити в російському Єдиному державному реєстрі юридичних осіб (ЄДРЮО) дані про компанії, що діють у Криму.

Документ опубліковано на офіційному порталі правової інформації РФ, повідомляє Крим.Реалії – Укрінформ .

Згідно з документом, доступ до відомостей в ЄДРЮО може бути закритий у трьох випадках: проти компанії діють іноземні санкції; компанія уповноважена банком на виконання держоборонзамовлення; компанія розташовується, працює або зареєстрована в Криму.

Зокрема, може бути закрита інформація про філії та представництва юридичної особи в анексованому Криму, а також дані про співвласників, керівників компанії та ліцензії, які має фірма.

 

Дозволом засекречувати компанії в Криму Росія визнала окупацію – Фріз

Утаємничення даних про компанії, що працюють в окупованому Криму, підкреслює їх незаконну діяльність на півострові.

Про це повідомила міністр у справах ветеранів Ірина Фріз у Facebook – Укрінформ.

“Утаємничення даних про суб‘єктів господарювання в Криму підкреслює їх незаконну діяльність на півострові та намагання Кремля перетворити окупований Крим на територію нелегальної економічної діяльності”, – написала Фріз.

Вона зазначила, що Росія фактично визнала окупацію Криму постановою свого уряду №729 від 6 червня, згідною з якою у держреєстрі юридичних осіб дозволяється засекречувати дані про компанії, що працюють в окупованому Криму.

Фріз додала, що обмеження доступу до інформації про суб‘єктів господарювання є унікальним прецедентом у російському законодавстві.

“Фактично намагання окупаційної влади уникнути міжнародних санкцій штовхає її на прийняття рішень, що ставлять на рівні законодавства РФ під сумнів юрисдикцію Росії в Криму”, – написала Фріз.

Як повідомляв Укрінформ, в уряді РФ прийнято постанову про засекречення в єдиному державному реєстрі юридичних осіб (ЄДРЮО) даних про компанії, що працюють в окупованому Криму.

Згідно з ухваленим рішенням, доступ до інформації в ЄДРЮО про співвласників, керівників, ліцензії юрособи може бути закритий у трьох випадках: якщо відносно компаній діють іноземні санкції, якщо компанії уповноважених банків працюють для держоборонзамовлення, якщо компанії знаходяться, працюють або зареєстровані на території анексованого Криму та Севастополя.

 

Український режисер звинувачує творців серіалу «Чорнобиль» у плагіаті

Український режисер Андрій Приймаченко звинуватив творців міні-серіалу «Чорнобиль» у плагіаті.

Мова йде про візуалізацію запису телефонних переговорів 26 квітня 1986 року диспетчера ЦППЗ (центрального пункту пожежного зв’язку) з диспетчерами ВПЧ (воєнізованої пожежної частини) Чорнобильської АЕС – Укрінформ.

Відповідне відео завантажене у YouTube на каналі «Студія Передова» 18 березня 2013 року, автором якого є Приймаченко. Аналогічне відео є у першій серії міні-серіалу НВО «Чорнобиль», повідомляє «Детектор медіа».

За словами Приймаченка, команда творців серіалу не зв’язувалася з ним щодо використання відео. Поки що він не планує звертатися до юристів щодо вирішення цього питання, бо сподівається, що з ним контактуватимуть з приводу цього інциденту. Якщо ні, то він буде думати про юридичне вирішення цього питання.

«Моє відео – один з перших результатів у Google, і під ним вже шість років підписано, хто є автором. Якби вони до мене просто звернулися і запитали дозволу використати, я би був не пороти, аби тільки вказали авторство. Я робив це відео, малював графіку не з комерційною метою, а тому, що давно цікавлюсь темою катастрофи на ЧАЕС і мені вона близька. Я це зробив для свого каналу на YouTube. Мені навіть приємно, що цю роботу використали в проекті такого масштабу. Неприємність в тому, що до мене навіть ніхто не звернувся щодо його використання… В першу чергу я зацікавлений у співпраці, а не в конфлікті», – сказав Приймаченко.

9 червня у програмі «Кіно з Яніною Соколовою» Євгенія Яцута, виконавчий продюсер Radioactive Films, зазначала: саме їхня організація займалася вирішенням усіх питань, що стосувались використання у серіалі об’єктів, на які поширюється авторське право.

«Повинні були витримані всі авторські права на використання будь-яких об’єктів, що можуть потенційно нести в собі авторське право. Це все мало бути очищене. Ми також, окрім зйомок, допомагали НВО отримувати право використання від правовласників. Це і архівні матеріали: оригінальний епізод з виходу програми «Вести», де казали про катастрофу; і перемовини операторів пожежної служби, коли вони скликали всіх можливих пожежників. Це теж оригінальний запис», – заявила Яцута.

У коментарях під постом Приймаченка у Facebook, де він висловив свої претензії, Яцута відповіла: «Йде мова про оригінальні аудіозаписи диспетчерів, що скликали всі сили на допомогу. У вас є права на використання цього діалогу у вашому відео?». На це Приймаченко відповів: «Під питанням не аудіочастина, а відео».

«Детектору медіа» Приймаченко також додав: «Я шукав, де оригінальне джерело цього діалогу. Я знаю, де я його скачав. Але питання до них, де вони його взяли. Я підозрюю, що вони його взяли просто у моєму відео».

Раніше про свої претензії до творців серіалу «Чорнобиль» заявляв український драматург Павло Ар’є. Він говорив, що у четвертій серії серіалу «Чорнобиль» без дозволу використали монолог баби Присі з його п’єси «На початку та наприкінці часів».

Згодом шоуранер серіалу «Чорнобиль» Крейг Мейзін відповів у Twitter: «Я ніколи не читав творів і не бачив постановок Павла Ар’є, не чув я і про «Бабу Прісю». На цю сцену мене надихнув момент, описаний у «Голосах Чорнобиля» [книга білоруської авторки Світлани Алексієвич «Чорнобильска молитва: хроніка майбутнього»]».

Ар’є додав, що не використовував слово «плагіат», але «є привід для додаткових з’ясувань» цієї ситуації.

Міні-серіал «Чорнобиль» виробництва американської компанії HBO посів перше місце у рейтингу популярності International Movie Data Base, обігнавши навіть «Гру престолів». Окремі епізоди серіалу знімали в Україні.

 

Україна у меншості обіграла Італію і вийшла у фінал чемпіонату світу U20 з футболу

Юнацька збірна України з футболу (гравці до 20 років) стала першим фіналістом чемпіонату світу-2019, який проходить в Польщі.

В 1/2 фіналу юнацька збірна України в Гдині з рахунком 1:0 обіграла команду Італії і вперше у своїй історії зіграє у вирішальному поєдинку світової першості U20, повідомляє Укрінформ.

“Синьо-жовті” відкрили рахунок у середині другого тайму – на 65-й хвилині захисник донецького “Шахтаря” Юхим Конопля знайшов у штрафному майданчику відкритого партнера по команді хавбека київського “Динамо” Сергія Булецу, який відправив м’яч у правий кут воріт апеннінців.

У додані до основного часу гри хвилини рефері за допомогою системи VAR не зарахував гол у ворота Андрія Луніна через порушення правил з боку італійського гравця.

Українці догравали поєдинок у меншості – на 79-й хвилині за другу жовту картку бразильський арбітр вилучив з поля динамівського захисника Дениса Попова, який не зіграє у наступному матчі.

У фіналі 15 червня в Лодзі збірна України зустрінеться з переможцем іншого півфіналу, в якому в Любліні зійдуться футболісти Еквадору і Республіки Корея.

14 червня в Гдині пройде матч за 3-тє місце за участю італійців та невдах протистояння еквадорців і корейців.

Нагадаємо, на груповій стадії нинішнього чемпіонату “синьо-жовті” перемогли своїх однолітків із США (2:1), Катару (1:0) і обмінялися голами з командою Нігерії (1:1). В 1/8 фіналу українці розгромили збірну Панами (4:1), а у чвертьфіналі обіграли команду Колумбії (1:0).

 

Гройсман – про ринок електроенергії: Уряд підтримає будь-яке рішення Ради

Прем’єр-міністр упевнений, що запуск ринку електроенергії має відбутися 1 липня 2019 року, але якщо Верховна Рада ухвалить рішення про відтермінування, уряд його підтримає.

Про це Володимир Гройсман сказав в ефірі програми “Свобода слова” на телеканалі ICTV, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Уряд діє в умовах чинного законодавства, і законодавством передбачено, що з 1 липня ми маємо запустити закон (“Про ринок електричної енергії”  – ред.)  в дію. Якщо будуть інші  рішення, то ми виконаємо  будь-які рішення парламенту”, – зазначив прем’єр.

Він додав, що  завдання уряду полягає в тому,, щоб  від упровадження ринку електроенергії не постраждали ні люди, ні бізнес.

“Ми в принципі ухвалили всі необхідні рішення, щоб уберегти від здорожчання електроенергії”, – наголосив керівник Кабміну.

Як повідомляв Укрінформ, повномасштабний ринок електроенергії відповідно до закону має запрацювати з 1 липня 2019 року.

Водночас у ДП НЕК “Укренерго” не виключають відстрочки з введенням ринку електроенергії на 2-3 місяці – або перенесення на 2020 рік.

10 червня стало відомо, що Президент Володимир Зеленський  вніс до Верховної Ради законопроект про відтермінування запуску ринку електроенергії на рік.

 

ЗСУ не замовляли нові танки “Оплот” через російські деталі

На озброєнні ЗСУ немає нових українських танків “Оплот” через російські деталі, повідомляє УНН з посиланням на “Радіо Свобода”.

У 2019 році Міністерство оборони України не укладало контракти на виготовлення танків БМ “Оплот”.

Причиною цього стали російські деталі у складі в бойовій машині. Оскільки їх досі не вдалось замінити на українські чи іноземні аналоги.

“Причиною зазначеного стало надходження інформації від державного концерну “Укроборонпром” про неготовність до укладання державного контракту у зв’язку з потребою проведення робіт для імпортозаміщення певних складових, які на час розроблення зазначеного танка виготовлялись в Російській Федерації”, – йдеться в повідомленні Міноборони.

У відомстві підкреслили, що ведуться дослідні роботи, аби провести імпортозаміщення російських складових. Технічне завдання видали Харківському конструкторському бюро машинобудування імені Морозова, втім, процес ще продовжується.

Нагадаємо, два роки тому тодішній президент України Петро Порошенко заявляв, що армія отримає нові танки “Оплот” в 2017 році. Проте до підрозділів ЗСУ бойові машини досі не дійшли.

Як повідомляв УНН, Міноборони розраховувало до кінця квітня 2018 року домовитися про закупівлю танків “Оплот”.

 

Клімкін засумнівався в шансах України вступити в ЄС в найближчі 10 років

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін засумнівався в можливості України вступити до Європейського союзу в найближчі 10 років. Про це він написав у своєму Facebook, повідомляє УНН.

За його словами, щоб вступити в ЄС до 2025 року, Україна давно повинна була почати переговори.

“У черзі за ранковою кавою випадково став учасником дискусії щодо ймовірних термінів вступу України в ЄС. Трохи прикро виступати у ролі руйнівника міфів і говорити людям правду після того, як їм нарозповідали казок. Хтось чув, що вступатимемо в ЄС у 2025. Це дурниці, адже для цього вже давно мали б вести переговори про вступ. Хтось чув, що за 10 років – вже реальніше, але все ще дурниця”, – зазначив міністр.

Він також вважає, що Україні необхідно приступити до переговорів “буквально завтра”. У той же час Клімкін припустив, що Україні вдасться це зробити. “Ми це точно зробимо. Але для цього нам потрібно точно стати на голову краще за всіх попередніх кандидатів. Це я без жартів і дуже реалістично”, – додав міністр.

Нагадаємо, у новій стратегії ЄС до 2024 року залишили можливість розширення союзу.

 

Екологи уточнили інформацію щодо кількості хімікатів, які потрапили у Рось

Екологи уточнили інформацію щодо кількості отрутохімікатів, які потрапили до притоки річки Рось, через ДТП. За даними екологічної інспекції, до водойми вилилося майже 900 літрів хімікатів. Про це заявив перший заступник начальника Держекоінспекції у Вінницькій області Ігор Осадчук в ефірі одного з українських телеканалів, передає УНН.

“За уточненими даними у воду потрапило 880 літрів гербіцидів та фунгіцидів. Хочу ще раз всім наголосити, що дані про те, що у воду впав інсектицид „Нурал Б“ не підтверджується”, — сказав Осадчук.

Зазначається, що раніше правоохоронці повідомляли про близько 300 літрів хімікатів.

Нагадаємо, за інформацією Білоцерківської РДА Київської області, в результаті ДТП на території Вінницької області тонна інсектициду потрапила до притоки річки Рось.

Як повідомляв УНН, вчора у місті Біла Церква Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій вирішила відновити роботу насосно-фільтрувальної станції.

 

1 Бал2 Бали3 Бали4 Бали5 Балів (Немає рейтингу)
Loading...
Переглядів: 536

Залишити відгук

adminarmyua@ukr.net | © 2014-2020 ARMYUA
Повне (часткове) використання матеріалів дозволяється за умови наявності прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті armyua.com.ua